לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1373913,739 עוקבים אודות עסקים

פורום לשאול את הרב

בס"ד,שלום וברוכים הבאים לפורום "לשאול את הרב".מנהל הפורום הינו בן תורה ואיש הלכה, אך אינו רב על פי החוק הישראלי. (היינו, מוסמך להוראה ע"י רבנים גדולים אך לא ע"י מועצת הרבנות הראשית)ואולם, כל שאלה שתשאל תקבל תשובה לאחר התיעצות עם רב - מורה הוראה.גם למי שאינו שומר תורה ומצוות, מזדמנות שאלות הלכתיות באירועים שונים, כמו: ימי שמחה, ולהבדיל - ימי אבל. בחגים, ובהזדמנויות שונות.פורום זה מיועד להענקת עזרה וייעוץ עפ"י ההלכה ברוח היהדות והמסורת לכל השואלים דבר הלכה.תשובות המגיעות מבעלי דיעות המנוגדים לתורה, וודאי שאין מקומן כאן.כל הנכנס בשערי פורום זה, מצפה לקבל תשובת רב. ולא משהו אחר.כל דיון בכל נושא, הוא מבורך. ואדרבה...אך כל דיון בפורום המתאים לו.שאלות בנושאים "שבינו לבינה" הצניעות יפה להם ומקומם במערכת המסרים.לפורום זה באים ´לשאול. אכן לשאול את הרב.רבנים או ייצוג להם כבר נמצאים כאן בפורום.ובכל מקרה כל ´רב´ חדש ברוך הבא.ובנוסף, הפורום לא נועד לוויכוח על אודות ההלכה, כי אם לספק מענה הלכתי טהור - על בסיס ספרי ההלכה, ופוסקים מורי הוראה.הודעות שמטרתן וויכוח או התנצחות - צר לי, אך ימחקו.עומד לשרותכם בשמחה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום לשאול את הרב

בס"ד,שלום וברוכים הבאים לפורום "לשאול את הרב".מנהל הפורום הינו בן תורה ואיש הלכה, אך אינו רב על פי החוק הישראלי. (היינו, מוסמך להוראה ע"י רבנים גדולים אך לא ע"י מועצת הרבנות הראשית)ואולם, כל שאלה שתשאל תקבל תשובה לאחר התיעצות עם רב - מורה הוראה.גם למי שאינו שומר תורה ומצוות, מזדמנות שאלות הלכתיות באירועים שונים, כמו: ימי שמחה, ולהבדיל - ימי אבל. בחגים, ובהזדמנויות שונות.פורום זה מיועד להענקת עזרה וייעוץ עפ"י ההלכה ברוח היהדות והמסורת לכל השואלים דבר הלכה.תשובות המגיעות מבעלי דיעות המנוגדים לתורה, וודאי שאין מקומן כאן.כל הנכנס בשערי פורום זה, מצפה לקבל תשובת רב. ולא משהו אחר.כל דיון בכל נושא, הוא מבורך. ואדרבה...אך כל דיון בפורום המתאים לו.שאלות בנושאים "שבינו לבינה" הצניעות יפה להם ומקומם במערכת המסרים.לפורום זה באים ´לשאול. אכן לשאול את הרב.רבנים או ייצוג להם כבר נמצאים כאן בפורום.ובכל מקרה כל ´רב´ חדש ברוך הבא.ובנוסף, הפורום לא נועד לוויכוח על אודות ההלכה, כי אם לספק מענה הלכתי טהור - על בסיס ספרי ההלכה, ופוסקים מורי הוראה.הודעות שמטרתן וויכוח או התנצחות - צר לי, אך ימחקו.עומד לשרותכם בשמחה.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'חרטת האמת בלבם של אנשי נינוה מזכה אותם ברחמי אלוהים ומשנה את'
חרטת האמת בלבם של אנשי נינוה מזכה אותם ברחמי אלוהים ומשנה את
08/10/2019 | 07:13
6

https://he.light-of-truth.org/nineveen-repentance....
האם היתה סתירה כלשהי בין שינוי דעתו של אלוהים לחרון אפו? מובן שלא! זאת מפני שלסובלנותו של אלוהים במועד המסוים הזה היתה סיבה. איזו סיבה זו יכולה להיות? זוהי הסיבה הניתנת בכתבי הקודש……
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
03/10/2019 | 12:51
5
10
אני צדיק מושלם, שומר מכל משמר. לא חטאתי השנה, לא פגעתי באיש, לא הוצאתי דברי הבל ולא ניבלתי את פי. האם אני חייב לצום? 
לצפיה ב-'לא. אתה פטור מצום. '
לא. אתה פטור מצום.
06/10/2019 | 06:31
6
גם ככה יש לי יותר מדי שטויות להתעסק איתן, ואנשים צדיקים כמוך מקלים לי על העבודה. 
ובינינו, אין לי מושג למה בכלל בראתי אתכם. במקום לשבת לי רגל על רגל בגן עדן, אני צריך כל הזמן להתעסק עם השטויות שלכם, ולבדוק כל הזמן מה כל אחד עושה. אתם כבר נמאסתם עלי. 
לצפיה ב-'כולם חייבים לצום'
כולם חייבים לצום
07/10/2019 | 00:26
3
7
ובכל העינויים הכתובים בתורה
לצפיה ב-'מאיפה זה? '
מאיפה זה?
07/10/2019 | 20:37
2
8
למה כולם חייבים לצום? מה קורה למי שלא צם? אלוהים כועס עליו? מעניש אותו? 
לצפיה ב-'כתוב'
כתוב
11/10/2019 | 16:24
1
5
ועיניתם את נפשותיכם.

יש לך הרבה קושיות, אם אתה חפץ בחיי נצח מושלמים - רצוי שתלמד תורה באופן מסודר
לצפיה ב-'מעניין מה שכתבת. '
מעניין מה שכתבת.
12/10/2019 | 19:40
5
יש הרבה (יותר מדי) כאלה שלומדים תורה, ואין להם חיי נצח. 
בכיפור, לא צמתי. זה אומר שאלוהים יעניש אותי? אוי, אני פוחד. 
לצפיה ב-'מוזיקה ישראלית 2018 – אלוהים קובע את ראשיתה של האנושות ואת ע'
מוזיקה ישראלית 2018 – אלוהים קובע את ראשיתה של האנושות ואת ע
05/10/2019 | 07:36
6
מוזיקה ישראלית 2018 – אלוהים קובע את ראשיתה של האנושות ואת עתידה
https://he.kingdomsalvation.org/videos/God-preside...
מהיום שבו אנו מתחילים ביבבות את דרכנו בעולם, אנו מתחילים למלא תפקידים שונים בחיים. אנו נעים מלידה אל זקנה, אל חולי ומוות. אנו עוברים בין אושר לדמע... מאין באמת באה האנושות ולאן באמת נלך? מי שלט בראשית בני האדם ומי מפקד על עתידם? היום הכול יתגלה...
לצפיה ב-'טוב להאמין באלוהים'
טוב להאמין באלוהים
26/09/2019 | 22:47
8
As for you, what does believing in God mean?
לצפיה ב-'מה לעשות כדי לעבור את יום הדין ראש השנה בהצלחה?'
מה לעשות כדי לעבור את יום הדין ראש השנה בהצלחה?
23/09/2019 | 03:01
12
ביום כיפור עושים פדיון בכסף לכפר על חטאים למשל.. אז מה עושים מבחינה רוחנית בשביל שנעבור את יום ראש השנה בהצלחה ונחתם לשנה טובה ומוצלחת?

שהשנה תהיה מוצלחת באושר ועושר, הצלחות, אהבה וכו' וללא גזירות לדברים לא נעימים ועצובים.
לצפיה ב-'האם אתם יודעים כמה החוקים ועשרת הדברות שקבע אלוהים חשובים לא'
האם אתם יודעים כמה החוקים ועשרת הדברות שקבע אלוהים חשובים לא
19/09/2019 | 22:58
9
אני בטוח שכל אחד מאיתנו, המאמינים באלוהים, מכיר את עשרת הדברות ואת החוקים. אבל האם אנו מודעים לחשיבותם של עשרת הדיברות והחוקים עבור האנושות? האם אנו יודעים מהי המשמעות המעמיקה שיש להם מבחינתנו? היום נבחן את הנושא ונדון בו ביחד.
https://he.kingdomsalvation.org/testimonies/how-im...
לצפיה ב-'ערבים (ערבות) לצו עיכוב יציאה מהארץ'
ערבים (ערבות) לצו עיכוב יציאה מהארץ
11/09/2019 | 10:00
1
10

בס"ד

שלום רב,

שמי ישראל, אני בהליך פשיטת רגל מעל שלוש שנים לכן יש כנגדי צו עיכוב יציאה מהארץ מה שאומר שאני לא יכול לחדש דרכון ו/או לעזוב את הארץ.
יש לי בעיה בריאותית, דנטלית, מה שמגביל אותי בחיי היום יום ומלווה בכאבים עזים במהלך רוב היום.

קרוב משפחה שלי מתגורר בחו"ל ומוכן לממן לי את הטיפול הנדרש אצלו (ברומניה), מכיוון וההליך זול יותר ובארץ העלות היא כמה עשרות אלפי שקלים.
מכיוון ואני בפשיטת הרגל אין לי אפשרות לעזוב את הארץ אלא באמצעות בהצגת ערבים בלבד. רציתי לשאול האם מישהו יצא לו להיתקל במצב שכזה? אם כן, מהיכן ניתן להשיג ערבים? אני די מתוסכל מכל העניין.

תודה.

לצפיה ב-'שאל עורך דין'
שאל עורך דין
15/09/2019 | 18:47
2
לצפיה ב-'מהי פרשת השבוע שלי?'
מהי פרשת השבוע שלי?
23/07/2019 | 19:35
2
19
נולדתי ב17.10.1989 ותאריך הלידה העברי הוא י"ח בתשרי התש''נ, חול המועד סוכות
לצפיה ב-'יש חבדניק שהוציא'
יש חבדניק שהוציא
01/08/2019 | 17:45
1
10
על זה ספר.
תברר בחנויות של חבד
לצפיה ב-'לא צריך ספר'
לא צריך ספר
06/08/2019 | 06:54
12
יש אתרי אינטרנט בהם ניתן לראות לוח שנה לשנים אחורה או קדימה , כולל פרשת השבוע.
לצפיה ב-'מדוע בעל חיים הוא מוקצה בשבת?'
מדוע בעל חיים הוא מוקצה בשבת?
22/07/2019 | 08:57
10
לצפיה ב-'שאלה על מעשה אברהם שגירש את בנו והגר'
שאלה על מעשה אברהם שגירש את בנו והגר
15/07/2019 | 15:57
5
24
שאלה לגבי מעשה אברהם אבינו שבסופו של דבר גירש את הגר וישמעאל- מה הסיפור בא ללמד אותנו?
האי התנ"ך הוא לא רק ספר שמספר היסטוריה אלא גם מוסר.
אברהם קיים את רצון השם אך האם זה היה מעשה מוסרי?
לצפיה ב-'לפי מה החלטת '
לפי מה החלטת
15/07/2019 | 22:44
4
23
שהתנ"ך מתאר מעשים מוסריים?
כשאברהם ירד למצרים הוא ס ר ס ר באשתו תמורת כסף. אמר לה לומר שהיא אחותו, מלך מצרים לקח אותה ונתן לו כסף על זה.
הוא שקר , ומכר את אשתו תמורת כסף. זה מוסרי?
לצפיה ב-'ככה זה כשלא לומדים רש"י'
ככה זה כשלא לומדים רש"י
24/07/2019 | 19:11
3
14
וחז"ל,
אם אברהם היה עונה שזאת אשתי אז היו הורגים את אברהם.
אברהם אמר שזאת אחותי כדי להשאר בחיים, ולא כדי לסרסר עם אשתו חלילה.
בדרך כלל, גדולי האומה שלנו היו צדיקים וישרי דרך, היו גם נפילות והם כתובים בתנ"ך
לצפיה ב-'ככה זה כשאין לך שכל'
ככה זה כשאין לך שכל
06/08/2019 | 06:59
2
15
לא צריך פירוש רש"י - זה כתוב. 
כתוב שאברהם חשש שיהרגוהו ולכן אמר את זה לשרה. 
אכן, בעל לתפארת. הופך את אשתו ל ז ו נ ה רק כדי להציל את העור שלו ועוד מקבל על זה כסף. 
ופרעה המסכן שנענש אף שלא ידע בכלל שלקח אשת איש, אחרי שהסתבר לו שזוהי אשתו של אברהם דווקא לא הרג את אברהם , ואפילו לא לקח בחזרה את הכסף שנתן לו.
דווקא מהסיפור הזה מסתבר שפרעה אדם הרבה יותר מאברהם. 

ואברהם, דרך אגב, חזר על הטריק הזה לאחר מכן שוב. מה שנקרא, וירא כי טוב. 
איזה צדיק וישר דרך. 

לצפיה ב-'איפה אתה רואה'
איפה אתה רואה
11/08/2019 | 02:56
1
8
שאברהם הפך את שרה לזונה ?
אברהם ביקש משרה שתאמר שאברהם הוא אחיה, מה רע ?
לצפיה ב-'עד כדי כך יש לך קשיים בהבנת הנקא?'
עד כדי כך יש לך קשיים בהבנת הנקא?
15/08/2019 | 08:17
10
בקש משרה שתאמר שאברהם הוא אחיה כדי שפרעה יקח אותה בשבילו (ולא בשביל לשחק דוקים אם לא הבנת).
אברהם קבל בתמורה לכך כסף.
הלכה למעשה זה הופך את אברהם לסרסור ואת שרה לזונה(!) יש?
לצפיה ב-'אם שאלתי גוי שאלה כזו...'
אם שאלתי גוי שאלה כזו...
09/07/2019 | 15:20
2
30

שאלה קצת מוזרה אני יודעת...
אם שאלתי גוי בפורום באינטרנט "אתה מאמין באלוקים"? והוא אמר שהוא מאמין בעצמו ואז אמרתי לו שרק אלוקים יכל ליצור אותו האם זה חילול השם?!! או קידוש השם?(היו עוד אנשים בפורום שכתבו תשובות כמובן שונות משלי)

תודה
לצפיה ב-'זה לא חילול השם ולא קידוש השם'
זה לא חילול השם ולא קידוש השם
14/07/2019 | 12:59
19
למה זה בכלל מעניין אותך אם מישהו ועוד גוי מאמין או לא מאמין?

לצפיה ב-'זה מאוד חיובי '
זה מאוד חיובי
14/07/2019 | 13:54
18
יתכן אפילו שזה קידוש השם, כי גם לגוי יש מצוה להאמין בה'
לצפיה ב-'המושיע כבר חזר על "ענן לבן"'
המושיע כבר חזר על "ענן לבן"
30/06/2019 | 06:12
1
23
במשך כמה אלפי שנים, האדם השתוקק לחזות בבואו של המושיע. האדם השתוקק לראות את ישוע המושיע על ענן לבן כשהוא יורד באופן אישי אל קרבם של בני האדם שערגו ונכספו אליו במשך אלפי שנים. האדם השתוקק למושיע שישוב ויתאחד עם בני האדם, כלומר לישוע המושיע שישוב אל בני האדם שהוא נפרד מהם למשך אלפי שנים.
לצפיה ב-'עוףף מפה'
עוףף מפה
01/07/2019 | 00:40
17
למחוק אותו!!
לצפיה ב-'ממתי מותר להתפלל שחרית?'
ממתי מותר להתפלל שחרית?
23/06/2019 | 03:03
3
22
שלום!
אם נניח קמתי ב4:30 לפנות בוקר ממתי אני יכולה להתפלל שחרית? (ברכות השחר, שמע ישראל, שמונה עשרה וכו...)

תודה מראש

לצפיה ב-'עוד שאלה על שיר השירים בבקשה...'
עוד שאלה על שיר השירים בבקשה...
23/06/2019 | 13:45
2
24
שיר השירים אני קוראת כל יום. זה בסדר שאני קוראת אותו אחריי עלינו לשבח של שחרית או שצריך בתוך תפילת שחרית לפניי עלינו לשבח?

תודה
לצפיה ב-'לא צריך לקרוא'
לא צריך לקרוא
27/06/2019 | 16:14
16
ככה שזה לא משנה מתי תקראי, עדיף וחשוב שתקראי בכוונה, טוב מעט בכוונה מהרבות שלא בכוונה, עדיף שתקראי את כולו בבת אחת, עדיף שתקראי אותו ביום ולא בלילה.
ובאופן קבוע חשוב יותר להקדיש זמן להלכות, ולהתפלל מה שחובה
לצפיה ב-'אני מקווה שבניגוד למה שנכתב בשיר השירים'
אני מקווה שבניגוד למה שנכתב בשיר השירים
14/07/2019 | 12:54
11
על "אחות לנו קטנה"
לך דווקא יש!
לצפיה ב-'ריב בין אבא לבנים'
ריב בין אבא לבנים
16/06/2019 | 20:23
1
18
בנים רבו עם אבא שלהם והם לא מדברים איתו .הם אומרים שהוא יוצר לחץ כשהם באים אלינו הביתה. מה אני עושה כל היום אני בוכה והם לא רוצים לבוא אלינו. 
לצפיה ב-'תמצאי שעה רגועה'
תמצאי שעה רגועה
17/06/2019 | 12:02
12
ותדברי עם בעלך מה אפשר לעשות, הקשר ביניכם אמור להיות טוב, ושהוא יתן לך תמיכה, זה קודם כל,
בהמשך ניתן יהיה לפייס את הילדים, אם הילדים רק יבינו שהוא מוכן לבוא לקראת - הם יבואו, תעשו מפגש ביניכם ותיישרו את העניינים, החיים יקרים לכולנו, חבל לריב, נלמד להבין ולכבד.
בהצלחה
לצפיה ב-'מסכות קיר'
מסכות קיר
29/05/2019 | 11:49
1
21
שלום רב,
האם ביהדות מותר לתלות לנוי על הקיר בבית מסכות פנים מעץ שאומן יצר ?
תודב
לצפיה ב-'כן'
כן
09/06/2019 | 23:41
5
לצפיה ב-'הכנסת ספר תורה'
הכנסת ספר תורה
01/05/2019 | 06:31
1
14
אשמחלתשובות הרב ומי שיכול לעזור. מודה לכם מראש.

רציתי בבקשה להתייעץ מנסיונכם ותודה מראש.
אני מכניסה ספר תורה לבית כנסת ורוצה לערוך אירוע עם אוכל ל 120 איש. בית הכנסת יכול להכיל בפנים בשטח המיועד לאורחים עד 40 איש. אומנם יש חצר שאינו מטופח אך גם לא גדול שעל פי הערכתי יכול להכיל בצפיפות עד 70 איש.
כמה שאלות לי אליכם:
1. האם זה יפה שחלק ישבו בפנים וחלק בחוץ?
2. אם אבחר לערוך את האירוע באולם אירועים האם האנשים יגיעו לאחר התהלוכה עד לבית הכנסת, או שרצויי ועדיף או נהוג לערוך את כל החגיגה בבית הכנסת?
3. האם חובה לשכור תקליטן?
4. במידה והאירוע יתקיים באולם, האם רצויי להביא לשם את הספר תורה או להשאירו בבית הכנסת לאחר התהלוכה?
אשמח לתשובות ולפתרונות כלשהם...

לצפיה ב-'יש לשאול רב'
יש לשאול רב
11/08/2019 | 03:01
2
מה המנהג אצלכם בעידה או בקהילה
לצפיה ב-'האם יצאתי לידי חובה בקריאת שמע שעל המיטה, כשאני נוטה להירדם?'
האם יצאתי לידי חובה בקריאת שמע שעל המיטה, כשאני נוטה להירדם?
01/05/2019 | 00:49
2
19
אני זוכר את זה בעל פה, אני עושה את זה כבר כמה שנים. וקורה לי שאני נוטה להירדם לפעמים תוך כדי שאני עושה את זה, ובאיזה שהוא שלב שאני נמצא, פתאום אני מאבד את אותו קטע שהייתי, זאת אומרת שאני זוכר בוודאות שלב כלשהו, ואחריו אינני זוכר, ואז אני חוזר על אותו קטע שזכרתי, בשביל לשמור על הרצף ולקרוא את הקטע מחדש.

לאחרונה אני מקבל טיפול רפואי, כי אני משתעל, ולוקח תרופה מרדימה, אבל לא ממש. לפני השינה אני לוקח כדור שהרדים אותי יותר. ובמהלך קריאת שמע שעל המיטה, קרה לי את מה שכתבתי עכשיו.

האם יצאתי לידי חובה.? ידוע לי שאחרי שאני נוטה להירדם, ומצליח לעשות הכל, אבל לא ברצף ובחיבור. אני יודע שאם אעשה הכל מחדש, ממילא יהיה לי את אותו הדבר. ככה שאינני יכול לעשות שוב בשביל לתקן את מה שכבר עשיתי. ולא עשיתי לפי כך אתמול מחדש.

האם יצאתי ידי חובה.?
לצפיה ב-'יש עיצה'
יש עיצה
08/05/2019 | 13:42
1
12
תקרא את קריאת שמע בישיבה.
אני לא ממש יודע מה הם הפסוקים הכי חשובים בקריאת שמע, בקש מרב שידריך אותך,
באופן כללי עלינו לדעת שיש מנהגים שהם פחות מחייבים, אתה עושה את שלך, מקפיד בעיקר לא לעבור על לא תעשה, מקפיד לעשות את מה שהצטווינו בתורה, כל השאר אתה גם מנסה להקפיד, אבל בפחות עצבים, אתה משתדל מאוד, אבל לפעמים אתה ממהר או עיף, אז בסדר גמור שאתה רק אומר לדוגמה פסוק ראשון של קריאת שמע, ופדית אותי שזה פסוק חשוב
לצפיה ב-'תודה'
תודה
15/05/2019 | 22:52
1
לצפיה ב-' התחייבו בפני האל על הכל, הסדריו הם הטובים ביותר'
התחייבו בפני האל על הכל, הסדריו הם הטובים ביותר
31/03/2019 | 07:38
1
33
לצפיה ב-''
31/03/2019 | 13:37
12
לצפיה ב-'היה לפני כוס שתייה וסוכריה, וברכתי על כוס השתייה שהכל ...'
היה לפני כוס שתייה וסוכריה, וברכתי על כוס השתייה שהכל ...
27/03/2019 | 09:59
2
25
וכוונתי לפטור את הסוכריה, אלא שלאחר השתיה ברכתי מיד בורא נפשות, האם עלי לברך שהכל על הסוכריה ?
לצפיה ב-'לא'
לא
27/03/2019 | 19:54
17
ועדיף לא לגעת בסוכריות. מזיק מאוד לשינים. 
לצפיה ב-'יתכן שכן'
יתכן שכן
28/03/2019 | 17:58
8
לצפיה ב-'שלום כבוד הרב'
שלום כבוד הרב
22/03/2019 | 12:25
9
50

שאלה בקשר להחזר הלוואה. יצא לי ארוך, אשמח אם תתייחס בכל זאת,
יש לי ידידה שעזרה לי רבות כאשר הפכתי לאם חד הורית. העזרה שלה התבטאה בשמירה על הילדים שלי במקרי חירום שהייתי חייבת עזרה. יש לי בן ברצף האוטיסטי ולכן קשה לי למצוא בייביסיטר לילד שלי, והיא הייתה מוכנה.
אני בעיקר זוכרת סופ"ש שהייתי צריכה להתאשפז בסכנת חיים, והיא לקחה אליה את שני הילדים ולא הסכימה לקבל תשלום.

החברות ביננו התקררה, כי הרגשתי שהיא מנסה לשלוט בי, לא אכנס לפרטים, אבל דוגמה - הזמינה אותי לארוחת ערב, וסירבתי בגלל התחייבות קודמת. פתאום צילצלה והתחילה לצרוח עליי צרחות אימיים שאני לא באמת חברה כי אני לא מבטלת את ההתחייבות האחרת. אחרי שעה צלצלה להתנצל, אבל זה קרה פעמיים, והרגיש לי שהיא לא בסדר בראש אז התרחקתי אבל נשארנו בקשר.

לפני כ-4 חודשים התקשרה אליי אותה הידידה, וסיפרה לי על אחיה שסובל ממחלה וזקוק לציוד רפואי. היא עמדה לתת לו כסף אבל הוציאה מהבנק כסף מזומן לתת לו - וכייסו אותה, 20 אלף.
היא שאלה אם אוכל לתת לה הלוואה והיא תחזיר לי תוך כמה חודשים. ביקשה 20 אלף, ולא רציתי.
בסוף אחרי מחשבה מרובה שלחתי לה צ'ק של 5000 בידיעה שכנראה לא אראה את הכסף יותר. כבר קרה לי כמה פעמים שנתתי הלוואה למשפחה או לחברות, וכתגובה, הם ניתקו איתי קשר (תופעה בזויה והזוייה בעיני) . לקחתי בחשבון שיש אופציה סבירה שזה יקרה שוב, ואכן, עברו כמה חודשים ולא שמעתי ממנה.
ופה השאלה שלי:
לפני שנתתי לה צ'ק, ידעתי בראש שסביר שהיא תעלם כמו כל האחרים שעזרתי להם בעבר, ולכן, הסכום שנתתי לה זה חישוב שעשיתי של הסכום שהייתי משלמת לה על התקופה ששמרה על ילדיי, והוספתי עוד קצת כדי לעגל ויצא 5000. 
מצד שני - אני לא מצליחה לשחרר את עצמי מלדרוש את הכסף בחזרה.
אני מרגישה נעלבת וכועסת נורא כל פעם שאני נזכרת בזה.
לפני כחודש צלצלתי אליה ושאלתי על הכסף והיא אמרה לי שהיא לא שכחה והיא מארגנת משהו בשבילי, ותשלח לי צ'ק. כלום לא הגיע.
אתמול דיברתי איתה שוב. ושוב תירוץ, שהיא עמדה לשלוח לי חלק מהסכום, אבל חששה שאכעס עליה כי זה לא הסכום המלא אז החליטה לא לשלוח כלום.
ההעלמות שלה מעצבנת אותי מאוד והתירוצים שלה עוד יותר משפילים.
איך אני משכנעת את הלב שלי לוותר לה על ההלוואה ולהיות שלמה עם זה כמו שהייתי שלמה עם זה כשנתתי לה את צ'ק? 
האם זה בכלל נכון לוותר לה על החזר ההלוואה אחרי שנעלמה ושיקרה?
לצפיה ב-'את צריכה פסיכולוג ולא רב'
את צריכה פסיכולוג ולא רב
24/03/2019 | 12:18
19
לצפיה ב-'תנסי בכל דרך להשיג את הכסף או את חלקו'
תנסי בכל דרך להשיג את הכסף או את חלקו
24/03/2019 | 18:01
7
26
נסי לשכנע אותה לשלוח חלק מהכסף, תסבירי שלא תכעסי אפילו בחלקים.

אין סיבה לוותר על ההלוואה.
אין גם סיבה לתת לה כסף, כי היא משקרת וזה ברור.

מעבר לניסיון להשיג את הכסף - שלא יהיה לך שום קשר ומגע איתה, בקשר לכלום. גבול סופי וברור לחלוטין בינך לבינה. רק עניין החזר הכסף ותו לא.
לצפיה ב-'תודה אופירA, אני חייבת להקשות ולשאול אותך על הנחרצות'
תודה אופירA, אני חייבת להקשות ולשאול אותך על הנחרצות
25/03/2019 | 04:16
6
20
שבה אמרת את הדברים. 
את באמת חושבת שמן הראוי שאדרוש את הכסף למרות שהאשה הזו שבה מדובר, עזרה לי עם הילדים כשהייתי צריכה להתאשפז? הייתי חלשה מאוד בגלל בעיות ברחם והיא הציעה לי עזרה.
בנקודה הזאת אני מבולבלת אם לדרוש את הכסף או לא.
בנוסף אני גם מרגישה, שבגלל זה היא לא משלמת חזרה את החוב. היא מרגישה שאני חייבת לה.
לצפיה ב-'אני מבינה מה את מרגישה, ואת יכולה לעשות מה שמתאים לך'
אני מבינה מה את מרגישה, ואת יכולה לעשות מה שמתאים לך
26/03/2019 | 21:32
5
17
אם אינך רוצה לדרוש את החזר ההלוואה, אינך חייבת כלל וכלל.
אבל כיוון שאת מתרגזת ואינך רוצה לוותר על הכסף, וכיוון שהתבקשת במפורש לתת הלוואה שתוחזר תוך חודשיים, וכיוון שלא הוצעה לך בזמנו עזרה תמורת תשלום - זכותך בהחלט לבקש את הכסף בחזרה.

אין סיבה לנתח הרגשות שאולי היא מרגישה או לא. היא אמרה במפורש מילים - שהכסף יוחזר, אז היא צריכה להחזיר לך אם אינך מוותרת על כך. 

מה שראוי לעשות, זה מה שהכי מתאים לשלוות רוחך. 
אם דעתך תנוח אם תדרשי את הכסף - ראוי שתדרשי אותו.
ואם דעתך תנוח אם תוותרי עליו - ראוי שתוותרי עליו. 
צריך שיעניין אותך מה את מרגישה, ולא מה שהיא אולי מרגישה, אך לא אמרה לך כלל במפורש. 
לצפיה ב-'תודה על התשובה. השאלה מה אומרת ההלכה. אם אדם נתן הלוואה'
תודה על התשובה. השאלה מה אומרת ההלכה. אם אדם נתן הלוואה
28/03/2019 | 03:46
4
17
לפלוני שלכאורה עשה בשבילו עבודה שלא דרש עליה תשלום.
האם ראוי לשלם לו בדיעבד על אותה עבודה. 
אני מאוד רוצה שהיא תחזיר לי את ההלוואה אבל באותו זמן אני מנסה להבין אם זה נכון במקרה הזה. 
לצפיה ב-'את לא סמרטוט'
את לא סמרטוט
28/03/2019 | 17:53
18
זה היה הלוואה, והלוואה חייבים לשלם,
כדי לא לסבול את יכולה לנתק איתה קשר לגמרי
לצפיה ב-'לא צריך לשלם על עזרה עם הילדים'
לא צריך לשלם על עזרה עם הילדים
28/03/2019 | 22:29
18
שלא דרשו מראש תשלום עבורה.
זו לא עבודה, אם לא סוכם מראש על תשלום. 
והיא גם סירבה לקבל תשלום לאחר סיום העזרה.

ההלוואה היתה מפורשות הלוואה, ונאמר מפורשות לפני ההלוואה שהיא תוחזר בעוד חודשיים.
לכן היא צריכה להיות מוחזרת. 

לצפיה ב-'תודה על התשובות, מקווה שהיא תחזיר '
תודה על התשובות, מקווה שהיא תחזיר
01/04/2019 | 20:40
1
16
אולי עוד אשמע ממנה אבל קשה לי להאמין. טוב החיים לימדו אותי (שוב ושוב) לא להאמין לאנשים, אפילו לאלו האמינים ביותר, שמבקשים הלוואה ונשבעים להחזיר.
מקווה לטוב.
לצפיה ב-'נסיון הכסף'
נסיון הכסף
09/05/2019 | 23:34
14
הוא נסיון לא קל, ולכן
אנחנו אמורים לשמור היטב על הכסף שלנו, התכוונת למצווה, אל תתחרטי על כך, ממצוה לא מפסידים, כסף בא כסף הולך, העיקר הבריאות, תמצאי דרכים להרגע, הרבה מאוד אנשים מפסידים כסף בחיים, ככה זה, ודאי יש לך גם דברים טובים שהתברכת בהם, תודי על כך לבורא במשך כמה דקות כל יום, זה יעשה לך טוב, וזה מביא שפע, לא פעם תיכף אחרי ההודיה יקרה משהו טוב, מנסיון

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ