לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1572215,722 עוקבים אודות עסקים

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'זקוק לעצה בבקשה'
זקוק לעצה בבקשה
15/03/2018 | 06:04
5
231
שלום, 
אני מחפש מישהו לקרוב משפחה (בן 40) עם תסמונת אספרגר, שילך איתו לחדר כושר פעמיים בשבוע, ויעזור להתאמן. כי הוא צריך קצת ספורט, לצאת מהבית וטוב גם שיהיה לו עם מי לדבר, מחוץ למשפחה.
אין לי מושג בדברים האלה - האם כדאי לחפש עובד סוציאלי? או מאמן כושר מנוסה? איפה לחפש? מוכן לשלם כמובן, מה שצריך.
כל עצה תתקבל בברכה!
לצפיה ב-'ברוך הבא לפורום'
ברוך הבא לפורום
15/03/2018 | 07:44
4
84
האם הנ"ל מעוניין ללכת לחדר כושר?
האם הוא מעוניין במלווה?
אם כן-
איזה מאפיינים חשובים לו במלווה (מעשן/לא מעשן/מגדר/גיל/תחומי עניין/אחר)?

איך הוא מסתדר ביומיום, מה הוא עושה, עם מי חי?

אין צורך באיש מקצוע כדי ללוות בנאדם לחדר כושר,
לא מאמן ולא עו"ס, צריך פשוט בנאדם פתוח וקשוב
וכמובן מתאים למה שקרובך יגיד שחשוב לו.
אולי לבדוק עם אגודת הסטודנטים או פשוט לתלות מודעה באוניברסיטה?
לצפיה ב-'תודה להתייחסות'
תודה להתייחסות
15/03/2018 | 09:20
3
83
האם הנ"ל מעוניין ללכת לחדר כושר? - כן
האם הוא מעוניין במלווה? - אני מניח שכן, פעם אחרונה כשביקרתי הלכתי איתו, אבל אני גר רחוק.
אם כן-
איזה מאפיינים חשובים לו במלווה (מעשן/לא מעשן/מגדר/גיל/תחומי עניין/אחר)?
-לא מעשן .כל השאר פחות קריטי, ננסה, נראה מה מתאים לו.
איך הוא מסתדר ביומיום, מה הוא עושה, עם מי חי? -חי אם שותף  ובסופ"ש מבקר אצל אמא. בעבר למד (מכללות, קורסים), עבד (בעבודה פשוטה) - עכשיו  רוצה למצוא עבודה מקצועית, אבל שנה אחרונה לא עושה כלום, נמצא בבית כל היום. הוא גם מבין שהסיכוי שיעסיקו אותו די נמוך.

אין צורך באיש מקצוע כדי ללוות בנאדם לחדר כושר,
לא מאמן ולא עו"ס, צריך פשוט בנאדם פתוח וקשוב
וכמובן מתאים למה שקרובך יגיד שחשוב לו.
אולי לבדוק עם אגודת הסטודנטים או פשוט לתלות מודעה באוניברסיטה?

- כששועלים אותו מה חשוב לו, מה הוא רוצה - הוא אומר "לא יודע". לא ממש עוזר  אבל משעמם לו, והוא לא עצמאי מספיק ולא בטוח בעצמו. אז אני מנסה להבין איך לעזור לו. האם יש ארגון ספציפי שעוזר למצוא אנשים כאלה? 
יש הרבה ארגונים שעוזרים לו בכל מיני דברים אבל לרב זה מעט מאוד, כפעם בחודש. 
לצפיה ב-'לפעמים שאלות פתוחות גורמות ל"תקיעות", קשה לנסח תשובה'
לפעמים שאלות פתוחות גורמות ל"תקיעות", קשה לנסח תשובה
15/03/2018 | 16:24
2
53
אולי במקום לשאול אותו מה חשוב לו, אפשר לשאול בצורה ממוקדת יותר, למשל:
האם יש לך העדפה מלווה (בן) או מלווה (בת)?
האם משנה לך הגיל? האם תעדיף שהבנאדם יתעניין בתחום העניין שלך?
וכל שאלה ממוקדת אחרת שתעלה על דעתך.

לא ידוע לי על ארגון שעוזר למצוא מלווים לחדר כושר
אבל כאמור- אחרי שיודעים מה מחפשים, מה הוא רוצה, זה לא מאד קשה למצוא
אפשר לפרסם גם בלוחות כגון לוח דרושים שלנו
(אחד מחמשת לוחות הפורום שלנו, הנמצאים בתוך לשונית 'כלים ומידע' בראש העמוד) או לוח שתיל.

כתבת שהוא רוצה למצוא עבודה מקצועית- באיזה תחום?
האם יש לו תעודת מקצוע?
מה מעניין אותו? מה הוא אוהב לעשות?

איזו עזרה הוא מקבל פעם בחודש? הוא היה רוצה לקבל יותר?
האם הוא חש בחסרונם של חברים?

לצפיה ב-'תודה, אנסה לברר פעם הבאה. '
תודה, אנסה לברר פעם הבאה.
15/03/2018 | 17:57
1
46
הוא מאוד רוצה למצוא עבודה בתכנות, שזה גם תחום העניין שלו, אך אין כמעט סיכוי שיעסיקו אותו בכך. אין לו בזה ניסיון ממשי והוא רק יכול לעשות דברים פשוטים. אז לא יודע איך לעזור בעניין הזה.

האם הוא חש בחסרונם של חברים?
- הוא אומר "לא יודע". לא קל להבין אותו גם. אני מניח שכן, כי כשיש לו מה לעשות ועם מי הוא נראה יותר מרוצה.
לצפיה ב-'לא כדאי להרים ידיים מראש '
לא כדאי להרים ידיים מראש
15/03/2018 | 18:27
47
יש חברות שעוסקות בשילוב א"סים (=אנשי ספקטרום) בעבודה בתכנות,
למשל -
ואם לא יתאים שם, אולי הם יוכלו להמליץ לאן לפנות, שווה בירור.

'לא יודע' זה אמנם לא 'כן' אבל גם לא 'לא'.
כנראה שזה שוב הקושי להמליל, לנסח במילים.
יש אנשים שחושבים בתמונות או בכלמיני דרכים אחרות
והמללה כרוכה עבורם בתרגום מהשפה הפנימית שלהם למילים המקובלות.
זה לא פשוט.
אפשר להציע לו דברים קונקרטיים, זה עשוי להקל עליו להגיד אם את זה הוא רוצה או לא.
למשל
לצפיה ב-'מחלק המוסר, להסתיר או לא להסתיר'
מחלק המוסר, להסתיר או לא להסתיר
14/03/2018 | 17:20
3
163
לצפיה ב-'לא הצלחתי להיכנס'
לא הצלחתי להיכנס
15/03/2018 | 10:50
2
79
תוכל אולי להעתיק?
תודה
לצפיה ב-'-'
-
15/03/2018 | 17:13
1
70
קראתי בעניין את התשובה שלך על הומוסקסואליות וההבדל בין סודיות ופרטיות ויש לי שאלה קשורה: האם זה מוסרי להסתיר מהבן שלי שיש לו אוטיזם? הוא קצת מסורבל באספקט החברתי והמילולי, אבל בסך הכל מסתדר מצוין, ילד חכם ונעים. הוא היה בגן משולב וקיבל המון הדרכה, שלדעתי היתה מעולה. לאורך הדרך היינו צריכים להילחם (כך זה הרגיש) במערכת, שבאופן רציף טענה שהוא לא יכול זה או זה... שחלילה וחס לא נעלה ציפיות... וגם לצערי הורים של ילדים אחרים בגן, שפשוט התרחקו כי קלטו שלא הכל חלק.
בחרנו לא לומר להורים בבית הספר, והנה יש לו חברים שבאים לבקר. המחשבה שלי היא: למה להעמיס את כל הכובד של האבחנה עליו? במיוחד כשזו אבחנה כל כך רחבה. גם לחנך את העולם אין לי ממש זמן, ובעיקר זה לא נראה לי מעניין - לכולם יש דברים שקשים להם. ובסוף היום זה הילד שלי, ולהודיע לו או לכל ילד מי הוא ומה הוא בגיל כה צעיר נראה לי מופרך. אין דבר ששנאתי יותר כילדה משניסו לשים אותי בקופסה כזו או אחרת.
דילמה מוסרית אמיתית יש לי בעיקר כשאני פוגשת הורים מבולבלים לילדים עם תסמינים דומים, וכמובן לא חשבתי אי פעם לשקר לו אבל חוץ מזה לא חסרות נשמות טובות שטוענות שאני עושה נזק. אני כמובן מודעת גם לוויכוח על המושגים "אדם עם אוטיזם" ו"אוטיסט", מה שלא עושה את זה יותר פשוט.
אמא לילד עם אוטיזם
אמא לילד יקרה,
אאוטינג בהקשר הלהט"בי קשור לחשיפת מידע שאדם יודע על עצמו אך אינו מעוניין שאחרים יידעו, ואילו השאלה שלך נוגעת להסתרת מידע מאדם בנוגע לעצמו. השוואה רלוונטית יותר בהקשר של חריגות מגדרית היא דווקא לילדים שהם אינטרסקס, כלומר מי שנולדו עם סימני מין זכריים ונקביים גם יחד (באיברי המין או בכרומוזומים). הנטייה הרווחת בעשורים קודמים היתה לבצע בילדים כאלה ניתוחים שיגרמו להם להיראות יותר "זכר" או "נקבה", בהתבסס על עניינים טכניים ועל החלטת הרופאים וההורים. ובמקרים רבים, הורים רבים לילדים אינטרסקס הסתירו זאת מהם במשך שנים רבות.
ההשוואה הזו רלוונטית יותר בעיני משום שגם במקרה הזה מדובר בילדים בריאים אך שונים ממה שמוגדר כ"נורמה", ולכן הם סובלים מסטיגמות – לעתים אפילו מצד הוריהם (שמשתייכים בדרך כלל לאותה "נורמה"). ההחלטה של ההורים להסתיר מהילדים את זהותם השונה, על אף שהיא נובעת מכוונות טובות, לרוב מושפעת לפחות במידת מה מאותן סטיגמות חברתיות. וכפי שתוכלי ודאי לנחש – כאשר הילדים מגלים את ההסתרה הם כועסים. "ניסינו להסביר לה שזה היה הדבר הכי טוב שחשבנו שאפשר לעשות", מספרים בסרט "XXXY" ההורים של קריסטי, שבגיל ההתבגרות קראה את מסמכיה הרפואיים וגילתה שנולדה עם כרומוזום XY ועברה ניתוחים וטיפולים. "במשך שנה בערך היא כעסה נורא, היא כעסה עלינו ועל הרופאים".
יש כמובן הבדלים בין שני המקרים, אבל המשותף להם הוא שהילדים, כאשר הם מתבגרים, לרוב אומרים שהיו מעדיפים לדעת. הסיבה העיקרית לכך היא שהם ממילא מרגישים שהם שונים – אבל כל עוד האמת מוסתרת מהם, אין להם שם והסבר לשונות הזו. יתרה מכך, ההסתרה גורמת למצב להיראות כמו סוד מביך במקום כמו עובדה פשוטה. "בתור הורים לילדים עם פרופיל אספרגר, עלינו לוודא שהמסר שהילדים מקבלים הוא שהם אינם מעוררים מבוכה או בושה רק בגלל מי שהם", כותבת העובדת הסוציאלית לין מיטשל במאמר "מדוע הגילוי חשוב". "אז, בתור מבוגרים עם פרופיל אספרגר, יש סיכוי רב יותר שהם יצליחו לקבל את מאפייניהם פשוט בתור חלק ממי שהם, ולא בתור משהו שצריך להישמר בסוד".
את חוששת שהאבחנה הזו תכביד עליו ואולי תגרום לו להרים ידיים, אבל היא יכולה דווקא להקל עליו, כי הוא יבין את האתגר במקום לחשוב שהוא "טיפש" או "דפוק". "לילדים יש זכות לדעת שלשונות שלהם יש שם", כותב ניק דובין, דוקטור לפסיכולוגיה שעוסק בתחום האוטיזם ובעצמו אובחן עם תסמונת אספרגר. "השם לא מגדיר את כל מי שהם, אבל הוא מעניק מידע נוסף שמאפשר הכרה עצמית... אנשים בדרך כלל זקוקים להבנה עצמית כדי להגיע לקבלה עצמית רבה יותר. האבחנה של אספרגר יכולה להיות המידע שנדרש כדי להשיג את המטרה הזו". אנשים רבים עם אוטיזם מספריםשמכיוון שהאבחנה הוסתרה מהם, הם הניחו הנחות שגויות וגרועות לגבי עצמם.
אם כן, לא רק שאין זה ראוי להסתיר מאדם מידע רפואי שנוגע אליו, אלא שזה גם עלול להיות מזיק מבחינה רגשית ונפשית. במקום לשאול האם לספר, כדאי להתמקד בשאלה מתי לספר. אין לי מספיק ידע בתחום הזה, וההמלצה שלי היא להתייעץ עם מטפלים שזה תחום המומחיות שלהם. בכל מקרה צריך לקחת בחשבון לא רק את גילו של הילד, אלא גם את בשלותו הנפשית והתפתחותו הקוגניטיבית. "יש ילדים שמסוגלים להבין את מהות האבחנה בגיל שבע או שמונה, ואילו לילדים אחרים היא יכולה להיות מופשטת מדי גם בגיל 16", כותבים ד"ר שולי סנדלר וד"ר מייקל רוזנטל. ואילו מרסי ווילר ממרכז המידע על אוטיזם באוניברסיטת אינדיאנה מציינת שסימן לכך שהילד מוכן למידע הוא כאשר הוא מתחיל לשאול מה לא בסדר איתו או עם אחרים. במקרים מסוימים, הילד אפילו ישאל בעצמו אם הוא אוטיסט. במקרה כזה, שקר פטרנליסטי יהיה מעשה בלתי הגון, בעיני.
דווקא השאלה שהגדרת כ"דילמה מוסרית אמיתית", האם לספר לאנשים אחרים, היא סוגיה פשוטה בהרבה. פה אנחנו חוזרים לתחום שאכן דומה ליציאה מהארון אצל להט"בים. השיקול אינו זכותם של אנשים אחרים לדעת, משום שאין להם שום זכות כזו (בניגוד לזכותו של הילד לדעת על עצמו). מה שצריך להנחות אותך הוא מה שנראה לך שיהיה הכי טוב לבנך בכל סיטואציה, תוך שאת מנסה להיות מודעת מספיק ולוודא שההסתרה אכן נועדה לטובתו ולא נובעת מבושה וממבוכה שלך. וממילא ברגע שתספרי לו ההחלטה אם לשתף אחרים תעבור לידיים שלו – שם מקומה הנכון.

לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
16/03/2018 | 10:01
20
לצפיה ב-'ראיתם את התכנית "ההחלטה" אתמול?'
ראיתם את התכנית "ההחלטה" אתמול?
15/03/2018 | 10:52
2
146
מה דעתכם?
מי שלא ראה - הורים לילד אוטיסט שמתלבטים האם להעביר אותו לחינוך רגיל
לצפיה ב-'למשפחה הזאת יש תמיכה גדולה ממשפחה המורכבת'
למשפחה הזאת יש תמיכה גדולה ממשפחה המורכבת
15/03/2018 | 14:03
113
לצפיה ב-'מטפלי cbt'
מטפלי cbt
14/03/2018 | 11:07
87
לאחר התייעצות (לגביי בעיות התנהגות)החלטנו לנסות טיפול cbt
בבקשה בבקשה להיות ענייניים ומפוקסים..
מבקשת המלצה על בעלי מקצוע זה רצוי ועדיף על פי נסיון שלכם
באזור הדרום בין אשקלון לבאר שבע ומה שביניהם.
רק שמות לא יותר ולא פחות יום נעים
לצפיה ב-'התלבטות לגבי עמותה'
התלבטות לגבי עמותה
12/03/2018 | 13:36
2
147
שלום לכם.
רק לאחרונה נודע לבתי (היא מעל גיל 22, אחרי שירות צבאי) ולנו שהיא אספרגרית.
היא עברה אבחון פסיכיאטרי יסודי שתיקף זאת. נודע לנו על עמותת אפי. אך אנחנו בדילמה לגבי הצורך בעמותה הזו בגיל כזה. היא מטופלת על ידי פסיכולוגית ואין סיכוי שהיא תעזוב אותה. לגבי הכשרה תעסוקתית, היא נעזרת בביטוח לאומי. המפגשים החברתיים שנערכים, רובם במרכז (והיא לומדת בצפון). אשמח לדעת, ממי שחבר בעמותה ובטווח הגילאים בין 20 ל-30, על היתרונות שבהצטרפות לעמותה. מודה מראש  למשיבים בעלי הנסיון והידע.
לצפיה ב-'לא ממש עניין של גיל'
לא ממש עניין של גיל
13/03/2018 | 09:57
1
90
הבנים הא"סים (=אנשי ספקטרום) שלי בני 22 וחצי, 18 וחצי ו 11,
האבחון הראשון שלנו היה לפני 12 שנים (הבן היה אז בן 6 וחצי).
מעולם לא היינו חברים באפ"י או באלו"ט, מכלמיני סיבות.
זו אינה ברירת מחדל להיות חברים בעמותות האלה.
מי שמעריך שהוא/בנו/בתו יכול להתרם משירות שהעמותה מספקת לחבריה,
כדאי שיצטרף.
מי שלא- לא.

אגב, בחלק מהמקרים ניתן להעזר נקודתית בעמותה, גם בלי להיות חברים בה.

ברוכה הבאה לפורום
דרך ארוכה עברתם עד שהגעתם לאבחון...
משערת שהיא היתה לא קלה...
האם תוכלי לספר?
כולנו לומדים כאן מנסיון כולנו

לצפיה ב-'העמותות הקיימות ואיך הגענו לזה רק בגיל 22'
העמותות הקיימות ואיך הגענו לזה רק בגיל 22
13/03/2018 | 10:57
85
תודה על תשובתך.
ידוע לי על אלוט ועל אפי. אלוט זאת עמותה שבפועל מאוד סייעה לנו בהתנהלות הפסיכית מול הביטוח הלאומי. הם דאגו לנו לעורכת דין מטעמם שסייעה לנו בערעור על ההחלטה להגדיל את אחוזי הנכות, כפי שאכן הגיע לה, והובילה אותי בצעדים הבאים,לאחר מכן, ללא עלות כספית. אפי , לעומתם, מבקשים דמי חבר של 200 ש"ח לשנה ...כשאני לא כל כך מבינה על מה ולמה.
איך הגענו למסקנה שהיא אספרגרית?או אולי איך לא עלינו על זה קודם?  זה באמת היה תהליך מאוד קשה. אף אחד מבני המשפחה לא נמצא  על הרצף, כך שלא הייתה מודעות.
אף אחד מהמחנכים שליוו אותה ביסודי, בחטיבת הביניים ובתיכון לא דיברו איתנו על הבדידות החברתית שלה, על חוסר היכולת שלה להיות עצמאית, על הקושי התקשורתי המסויים שלה מול בני גילה. כולם הסתפקו בהישגים הלימודיים הטובים שהיו לה.
אני , שהרגשתי בזאת, לקחתי אותה לחוג המפתח תקשורת בין אישית. גם שם , המדריכה, לא הציעה לעשות לה אבחון כי יש בעיה. היא עברה איבחון דידקטי , וגם שם לא הייתה המלצה על אבחון פסיכולוגי.אלא הקלות של הארכת זמן כדי להוריד מתח ולחץ.
השירות הצבאי שלה היה מאוד קשה. חיל אוויר, תפקיד מלחיץ, שם היא התפרקה. אבל, גם שם, לא שלחו אותה לקב"ן אלא העבירו אותה לתפקיד פקידותי.
רק אחרי השירות הצבאי, כשהתחילה ללמוד באוניברסיטה במגמת פיזיקה ונכנסה להתקפי חרדה ופאניקה, הבנו, סוף כל סוף, שמשהו קורה. ואז התחלנו עם התהליך .
לדעתי, הבעיה עם האספרגרים בעלי התפקוד הגבוה הוא שלא מפרשים נכון את הסימנים. קוראים להם מופנמים, אינבידואליסטים, קצת מוזרים. לא מבינים שלעיתים זה יותר מזה. אני נתקלת בבעיות שאמהות מציפות בפייסבוק (הבנות השוות) על ילדים שסובלים מבדידות חברתית ומהצקות ומציעים להן צמחי בך, תה קמומיל ועיסוי רקמות... חוסר מודעות!  
לצפיה ב-'דמויות התייחסות/הזדהות'
דמויות התייחסות/הזדהות
13/03/2018 | 10:46
81
במסע לבירור הזהות העצמית וחיפוש המקום שלהם בעולם
מתמודדים לא מעט א"סים צעירים עם קושי לקבל את עצמם.
הם לא היחידים- גם להט"בים למשל מספרים על קושי כזה.
המשותף לאלה ואלה הוא שהם לא רק שונים מהרוב,
אלא הרבה פעמים נחשבים אפילו במעגלים הקרובים שלהם לפגומים,
ל"לא בסדר", לקויים, חולים בהווייתם.
איך יקבלו את עצמם בתנאים כאלה?
דוקא המסר במעגלים הרחבים יותר מתחיל להיות מכיל ומכבד יותר,
מה שמעודד קבלה עצמית, העצמה, יכולת להתחיל לנשום ולצמוח.
חלק מזה הוא הופעת יצוגים, דמויות התייחסות חיוביות מה"מגזר".
אני רואה על הפיצקי שלי (בן 11 אוטוטו) כמה זה חשוב לו,
אפילו שהוא מקבל מסר כזה גם בבית:
הקליפים של דניאל עמית מככבים אצלו, הוא מרבה לצפות בהם
ולפעמים גם לשיר בעצמו את השירים, בעוצמה, כמעט בהתרסה

האם לבן/בת הא"סים שלכם או הא"ס הצעיר שהייתם
יש/היו דמויות התייחסות/הזדהות?
איך, אם בכלל, קיומן או חסרונן של דמויות כאלה משפיע עליו/ה
או השפיע עליכם בילדותכם?
לצפיה ב-'האם יתכן שהבן שלי בספקטרום? אני מודאג מאוד!'
האם יתכן שהבן שלי בספקטרום? אני מודאג מאוד!
09/03/2018 | 15:22
10
294
בני בן כמעט ה - 9 חודשים

פלוסים:
מוטורית מפותח מאוד, עוד מעט הולך
משמיע קולות טה טה, בה בה, פפפפפ וכו...
לפעמים שקוראים לו, מסובב את הראש ומחייך בחזרה
שאני משחק איתו קוקו, הוא צוחק ולעמים נקרע מצחוק
אין מאפיינים מוטורים של אוטיזם - כמו נפנוף ידיים וכו..
אוכל טוב, ישן טוב, מתקלח טוב.

מינוסים:
קשר עין קיים רק מרחוק או כשהוא בשכיבה.
כשאני מרים אותו, בלתי אפשרי ליצור איתו קשר עין
עצמאי - לא משחק עם אח שלו.
לא מצביע ואין איתו עדין הנאה משותפת.

מרוב קריאה בגוגל אני לחוץ מאוד ולא מצליח לאכול כבר כמה ימים,
בנוסף אני לא מצליח שלא להשוות בינו לבין ההתפתחות של אח
שלו הגדול לא משנה כמה יגידו לי כל ילד והקצב שלו.

עזרתכם.

לצפיה ב-'אני מוסיף עוד מאפיינים'
אני מוסיף עוד מאפיינים
09/03/2018 | 16:08
3
174
הוא בוכה כשהוא רוצה לצאת מהלול אבל לא מושיט ידיים.
אם מושיטים לו ידיים הוא מושיט בחזרה.
שאני מאכיל אותו הוא מסתכל עלי פה ושם, מחייך כשאני עושה לו פרצופים.

תינוק פעיל, אוהב לשחק בצעצועים, וכשהוא מתמקד על צעצוע לא משנה כמה
אני אקרא לו, הוא לא יסתכל עלי.

לצפיה ב-'אף אחד לא יכול ולא רשאי לאבחן באינטרנט'
אף אחד לא יכול ולא רשאי לאבחן באינטרנט
09/03/2018 | 20:18
1
137
גם לא מאבחן מוסמך ומיומן, בטח שלא איש מאיתנו.

אישית, לא מאמינה באבחונים לתינוקות (בהקשר לספקטרום אוטיסטי).
מה שכתבת אינו סותר ספקטרום, מה שלא אומר שבנך על הספקטרום.
אבל מה שהכי חשוב לדעתי- גם אם אכן הוא א"ס (אדם על הספקטרום)
זה לא אסון
גם ילד א"ס יכול לחיות חיים טובים, לגדול ולהתפתח,
לבנות את עצמו כבוגר,
לתרום לסובבים אותו, לתת ולקבל אהבה (ולא רק מהוריו).

אם אתה לא מצליח להגמל מקריאה ברשת,
ממליצה לך בחום לקרוא טקסטים של המומחים האמיתיים בתחום- א"סים
מבחינה זאת הגעת למקום הנכון- אתה מוזמן לקרוא בפורום
(כותבים כאן בעיקר הורים לא"סים וא"סים בוגרים)
וגם בקישורי הפורום שבתוך לשונית 'כלים ומידע' בראש העמוד,
בסעיף 'אנשי הספקטרום בארץ ובעולם'.
הנה טקסט מכונן אחד כזה, לדוגמא
לצפיה ב-'תבוא לפייס'
תבוא לפייס
09/03/2018 | 20:56
105
להורים ובוגרים תקשורתיים אני כותב שם גם אראנה לפעמים וגם אסים אחרים אל תפחד הרבה אוטסטים הם גם מחוננים ומאובחנים כך כך אמרה לי המטפלתנ שלי שהיא מומחית לספרקטום הרבה ילדים שמאובחנים בפי די די הם מחוננים \
לצפיה ב-'שלחתי לך מסר פרטי'
שלחתי לך מסר פרטי
12/03/2018 | 09:53
29
לצפיה ב-'אל תלחץ'
אל תלחץ
09/03/2018 | 20:48
95
גם הוא אם הוא אוטיסט זה לא נורא אני אוטיסט ואני חיי ונושם , נכון שמאוד קשה לפעמים אבל יש גם יתרונות אוטסטים הם אנשים טובים ורגשים מאוד וזה יאמר לזכותנו
בעולם שכולם או רוב האנשים אוכלים אחד את השני ומנהלים שיח עוקצני לנו יש תמימיות טביעת ובעיני זה יפה ....
לצפיה ב-'שתי התשובות לא לעניין.'
שתי התשובות לא לעניין.
09/03/2018 | 21:28
2
138
עניתם לי כאילו כבר יש לי בן אוטיסנט ושלחתם אותי לקרוא טקטס מעודד.

ברור לי  שאי אפשר לאבחן דרך האינטרנט. השאלה הייתה כללית של בהתאם
לגיל הילד ובהתאם למאפיינים שציינתי....מה הסיכוי??? פלוס מינוס. האם דברים
יכולים להשתנות מגיל 8 וחצי חודשים עד שנה?

לצפיה ב-'דברים יכולים להשתנות גם מגיל 4 לגיל 10'
דברים יכולים להשתנות גם מגיל 4 לגיל 10
10/03/2018 | 10:04
130
עם בני הצעיר נשלל ספקטרום בגיל 4, אובחן בגיל 10.
רק כדי להבהיר: הוא מי שהוא מיום היוולדו,
ברור שגם בגיל 0 וגם בגיל 4 היה על הספקטרום,
השינוי הוא באיבחון.

אחיו הבכור עבר כמה מאבחנים, עד שאובחן בגיל 13,
היום הוא בן 22- א"ס לגמרי.

סיכויים פלוס מינוס לא יתנו לך כלום.
נגיד שמישהו (חסר אחריות) היה אומר לך ש43% שבנך א"ס-
אז מה?
מה מידע כזה נותן לך?
במקום זה, מציעה לך להתמקד בכאן-ועכשיו,
בללמוד להכיר את הגוזל הנפלא שלך, כמו שהוא, בלי כותרות.
לשמוח בו ולהקיף בנוכחות אוהבת ויציבה ולא בחרדות.
זה מה שהוא זקוק ממך.
אם וכאשר תבחין שיש לו קושי כלשהו שאינך יודע איך לעזור לו להתמודד איתו
זה יהיה הזמן לשקול פניה לאבחון.
ומדגישה: קושי, לא שונות.

אגב- הקישור שנתתי לך, מטרתו היתה להראות שגם אם בנך א"ס, זה לא אסון.
אפשר להנמיך את החרדות
כי ברור לי שאין טעם להגיד להורה מודאג שלא יחשוב על זה.
יש טעם להגיד- הדבר שמדיר שינה מעיניך, למעשה אינו סוף העולם.
גם אם יתממש.

לצפיה ב-'הסיכוי הוא לא אפס, ולכן התשובות שקיבלת הן רלוונטיות'
הסיכוי הוא לא אפס, ולכן התשובות שקיבלת הן רלוונטיות
10/03/2018 | 19:23
101
תשמע, אין לי מושג עם הבן שלך על הספקטרום או לא.

מה שאני כן יודע, זה שהמחשבה שאולי הילד האוטיסט מטרידה את מנוחתך, מלחיצה אותך ומפחידה אותך. אני גם יודע שבגיל תשעה חודשים אין שום סיכוי לדעת במידה סבירה של וודאות, לכאן או לכאן. כלומר, בכל מקרה אתה עתיד לבלות את החודשים הקרובים בחוסר ידיעה.

אז למה לא לכסות את כל האפשרויות? האנשים כאן מנסים להסביר לך שהפחד שלך מיותר. שבין אם הילד על הספקטרום ובין אם לא, אין לך ממה לחשוש. היי, אני בעצמי אוטיסט בעצמי, והלוואי על הבן שלך שיהיו חיים מספקים ומלאים כמו שיש לי.

בקיצור, האנשים כאן יכולים לתת לך את המידע שלו אתה זקוק כדי להפסיק לדאוג ולהיות מסוגל לישון בלילה כמו שצריך - כבר עכשיו. יותר לא תצטרך לשבור את הראש בנוגע ל"סיכויים", או לחכות בכיסוס-צפרניים לתוצאות של איזו אבחנה. תוכל סוף סוף להירגע ולנוח (עד כמה שהורה לילד בן 9 חודשים יכול להירגע ולנוח, כמובן).

אז מה אתה אומר? עדיין חושב שקיבלת תשובות "לא לעניין"?

לצפיה ב-'אתה מתכוון כשהוא על הידיים שלך, תלוי באוויר,'
אתה מתכוון כשהוא על הידיים שלך, תלוי באוויר,
12/03/2018 | 13:19
1
85
ואתה מנסה לתפוס את מבטו? אני לא בטוחה שאין משהו בפוזיציה הזאת שמקשה על תינוקות ליצור קשר עין. נסה ליצור איתו קשר עין במצבים שבו הראש שלו יציב - למשל כשהוא שוכב בסלקל/טרמפולינה, או כשאתה מכופף ברכיים ומשעין את הראש שלו על הברכיים שלך, וכו'. 
בגיל הזה תינוקות לא אמורים לשחק עם ילדים אחרים. גם להצבעה לא מצפים בגיל 9 חודשים.
מהתאור שלך אני לא רואה שום דבר מעורר חשד, למען האמת.
נשמע כמו התפתחות טיפוסית של תינוק בן 9 חודשים.
לצפיה ב-'(או כשהוא יושב, אם הוא כבר יושב).'
(או כשהוא יושב, אם הוא כבר יושב).
12/03/2018 | 18:18
31
לצפיה ב-'האם ADOS כלול בסל הבריאות?'
האם ADOS כלול בסל הבריאות?
11/03/2018 | 18:00
3
130
שלום חברים
לא הצלחתי להבין האם האבחון ADOS כלול בסל וניתן לקבלו דרך קופת חולים?
אם כן, מה הדרך לקבל אות?
המנהלת והפסיכולוגית של בית הספר ממליצות/דורשות שנעביר את הילדה (בת 8 וחצי) את האבחון הנ"ל,  בעיקר כנראה כדי לקבל סייעת צמודה, ומכוונות אותנו לפסיכיאטריים פרטיים
לדעתנו, ההורים, הילדה לא בכוון בכלל, והפסיכולוגית מתרשמת בעיקר מכך שאצל האח הגדול יותר היה אכן חשד כזה , לכן אנחנו לא ששים להוציא על זה אלפי שקלים שלדעתנו מיותרים, ומצד שני מעדיפים לא להתעמת עם ביה"ס וכן לעשות את האבחון .
האם יש למישהו מושג  האם וכיצד זה קיים במסגרת קופ"ח?
תודה רבה
לצפיה ב-'אין להן סמכות וזכות לדרוש מכם לאבחן אותה'
אין להן סמכות וזכות לדרוש מכם לאבחן אותה
11/03/2018 | 18:19
2
84
מניחה שאתם האפוטרופסים של הילדה,
אתם סוברניים להחליט מה יהיה נכון עבורה ומה לא.
אבחון הוא תהליך מורכב, יש לו השלכות,
לא עושים אבחון סתם כדי לא להרגיז את המורה.
אם לדעתכם יש טעם- לטובת הילדה- בבירור מעמיק מסוג אבחון, זה ההליך

אם אינכם חושבים שזה נכון לה, חובתכם ההורית היא להגן עליה
גם מכלמיני גברות שמנסות להתערב בחייה.
(למדתי את זה על בשרי... לא היה קל...
גם אני חולה מעימותים אבל כשאין ברירה, אין ברירה...)

האם לדעתכם היא זקוקה לסייעת?
אם כן, מדוע?
לצפיה ב-'יש לה בעיה, זה ברור'
יש לה בעיה, זה ברור
11/03/2018 | 18:26
1
90
יש לה הפרעת קשב וריכוז ומקבלת ריטלין, מה שמרגיע קצת את הקופצניות, אבל עדיין לא מסוגלת להתנהג בכיתה כמצופה, גם בבית יש מריבות וכעסים עם האחים .
לדעתנו הבעיה יותר רגשית ולא בכוון של ספקטרום האוטיזם.
אבל בסה"כ אם תהיה לה סייעת צמודה, עם הכשרה בטיפול מיוחד, היא תהיה גורם ממתן ותתן לה  תשומת לב פרטנית, שזה דבר מבורך כשלעצמו.
האבחון עצמו לדעתי לא יגרום נזק (מלבד כספי..) ואני מהמר ב99.999 שהתשובה תהיה שלילית, לכן אני מעדיף לזרום עם המנהלת, כי היא בהחלט יודעת להציק עד שנעשה מה שהיא רוצה
לצפיה ב-'לא סתם מנהלת מפנה לפרטי. הם הרבה יותר קלים לאבחן.'
לא סתם מנהלת מפנה לפרטי. הם הרבה יותר קלים לאבחן.
12/03/2018 | 07:43
74
אם מנהלת לוחצת(אז יש משהו חשוד)  ולוחצת לפרטי אל תהיה בטוח ב99.999 שלא תאובחן. כי בפרטי יודעים לתפוס כל פרט קטן ולנפח אותו.
אז יש 2 אפשרויות:
1) אם אתה רוצה למצוא הוכחה למנהלת שילדה לא בספקטרום אז עדיף איבחון מהקופה. זה חינם. יש תורים. וגם במקרה הזה ילדה עדיין יכולה לקבל איבחון.
2) אם אין לך בעיה שהיא תקבל אבחנה ואתה  אפילו מעדיף שהיא תקבל אז פרטי יותר טוב כי יותר סיכויים שהיא תקבל.
לצפיה ב-'אתם חושבים שאוטיסטים הם בני אדם?'
אתם חושבים שאוטיסטים הם בני אדם?
08/03/2018 | 22:33
16
237
אנשים שאובחנו ברצף האוטיסטי,בכל רמות התפקוד גם הגבוהות ביותר, מוגדרים כאנשים שאין להם יכולת לחשוב,להרגיש ולהבין דברים כמו בני אדם.
לפי ההגדרות הרשמיות,נראה שכל המאובחנים ברצף האוטיסטי הם כמעט אותו דבר,הם מוגדרים כאנשים שחולקים כמות מאוד גדולה של תכונות אישיות מכל הבחינות ויש להם את אותם קשיים ואותם צרכים וכולם יחיו את כל חייהם כמו "סיעודיים" ברמות שונות.
אני חושבת שנראה שאוטיזם הוא סוג של "מין ביולוגי" ורציתי לשאול מה דעתכם

לצפיה ב-'ברור שלא'
ברור שלא
09/03/2018 | 06:25
134
עובדה שכפי שכתבת הם לא מוגדרים ככאלה אלא דווקא כשלילה של כל מה שאנושי 
לצפיה ב-'האם טרולים שכותבים הודעות בפורומים כדי לזעזע הם בני-אדם?'
האם טרולים שכותבים הודעות בפורומים כדי לזעזע הם בני-אדם?
09/03/2018 | 08:54
14
87
לא מבין איך נותנים להודעה כזאת להישאר על תילה בפורום תמיכה.

מקווה שזה רק בגלל ששלומית עדיין לא הגיע לפורום הבוקר. מאוד מאוד מקווה.
לצפיה ב-'פרובוקציה עדיפה על תקינות פוליטית'
פרובוקציה עדיפה על תקינות פוליטית
09/03/2018 | 09:19
12
60
לשים את האמת בפרצוף עדיף על הנסיון ליפות אותה,
בוודאי אם אנחנו רוצים לקוות לקיום טוב יותר
לצפיה ב-'פרובוקציה לשם פרובוקציה לא עדיפה על שום דבר.'
פרובוקציה לשם פרובוקציה לא עדיפה על שום דבר.
09/03/2018 | 09:21
11
51
ואני לא מאמין לרגע שפותח השרשור מאמין בשטויות שהוא כתב.

לצפיה ב-'למה ?'
למה ?
09/03/2018 | 09:26
8
53
מוצג כאן מצב שיש בו גרעין של אמת,
רוב האוטיסטים מסומנים כלא אנשים, כמי שפגומים מהותית בכל האזורים והתחומים שמגדירים אדם תקין,
וגם בגלל זה רובם יבלו את רוב חייהם במצב סיעודי כזה או אחר,

לצפיה ב-'אני משוכנעת בדיוק כמו גור שפותחת שירשור היא טרול ומה שהיא'
אני משוכנעת בדיוק כמו גור שפותחת שירשור היא טרול ומה שהיא
09/03/2018 | 10:48
7
59
כותבת מעצבן וזה בדיוק המטרה שלה לעצבן את הגולשים. אבל אתה רואה את זה מניקודת מבט אחרת ומאוד מענינת.....
די פילוסופית בעצם...
לצפיה ב-'הכל נכון. אבל זה לא משנה את הכוונות של פותחת השרשור.'
הכל נכון. אבל זה לא משנה את הכוונות של פותחת השרשור.
09/03/2018 | 11:04
4
40
וגם הדיון הפילוסופי הזה הוא לא בדיוק מקורי. ניהלנו אותו כאן בוריאציות שונות איזה מיליון פעם.

והדבר שמדאיג אותי זה שאנשים יקחו את דבריה ברצינות. כי גם ככה יש די והותר אנשים (וגרוע יותר - הורים) שדעתם לא רחוקה מזה.

אז אם מישהו כותב דבר כזה מתוך קשר אישי לנושא ודיעה כנה - ניחא. אבל אני לא מבין למה צריך לתת למישהי שבאה בכוונה כדי לעצבן במה לומר דברים כאלה.
לצפיה ב-'ניהלנו.. אבל כאן וריאציה אחרת.'
ניהלנו.. אבל כאן וריאציה אחרת.
09/03/2018 | 13:47
3
38
בדרך כלל כל משתתפי הדיונים זה אוטיסטים או הורים לאוטיסטים.
קבוצה של אוטיסטיים רוצה לראות את עצמם כשווים בין השווים מכל הבחינות.
הורים לאוטיסטיים לפעמים מסכימים אם זה ולפעמים לא.
אבל תמיד, גם כשלא מסכימים כותבים מתוך האהבה לילדים שלהם.
אבל כאן פותחת השירשור כתבה ממש בזילזול ובצורה פוגעת ביחס לאוטיסטיים....

אז זה נשמע כטרול שרצה לגרות.
ארנה לעומת זאת רואה את זה כמציאות העצובה....
גור, לדעתי אתה צודק.. יש פה הגזמה...ואולי זה לא המקום כאן....
לצפיה ב-'ה"וריאציה האחרת" שיש לנו כאן היא סתם קינטור ולא דיון'
ה"וריאציה האחרת" שיש לנו כאן היא סתם קינטור ולא דיון
09/03/2018 | 15:35
2
34
לכן אני בכלל לא מחשיב אותה.

וזה אכן המציאות העצובה שיש אנשים שבאמת חושבים ככה. אבל זה לא קשור למה שקורה כאן. זה סתם נכתב כדי לזעזע ולסחוט תגובות.

לצפיה ב-'אתה קראת לזה "דיון" בהודעה הקודמת שלך אני רק המשכתי.'
אתה קראת לזה "דיון" בהודעה הקודמת שלך אני רק המשכתי.
09/03/2018 | 15:43
1
48
כשרשמתי גישה פילוסופית לארנה, התכוונתי שהוא במקום להתעצבן בתגובה למי שמעצבן בכוונה בחר להתייחס כל"מציאות העצובה"
לצפיה ב-'אני יודע. פשוט התכוונתי לזה שלא מדובר ב"וריאציה" על שום דבר.'
אני יודע. פשוט התכוונתי לזה שלא מדובר ב"וריאציה" על שום דבר.
11/03/2018 | 16:30
25
כוונתי היתה שאין לדיון הזה שתי וריאציות.

יש את הדיון שאנחנו מנהלים כאן כל הזמן. ויש פתיחת שרשורים כדי להכעיס. אבל מה שמצחיק, זה שבגלל שגם ככה אנחנו אוכלים את הלוקש הזה בכל יום שני וחמישי מאנשים שאומרים את זה ברצינות, הניסיון של פותחת השרשור לעורר פה אטרף נפל על אוזניים ערלות.

כי כמו שאראנה בעצם אמר, אין חדש תחת השמש.

לצפיה ב-'פילוסופית ? הרי זו המציאות'
פילוסופית ? הרי זו המציאות
09/03/2018 | 11:12
1
43
אבל נכון, אני רואה וחווה את הדברים האלה גם פילוסופית, כי לדעתי יש סיבות שנהוג לשייך אותן לתחום ההגותי בלבד, לצערי, מאחורי המציאות שבה המון אנשים טובים ותמימים ורגישים מאוד מסומנים להינמק לעד.

והנסיון להצביע על המציאות הזאת כפי שהיא, והיא כזאת, טוב בעיני.

למה אוטיסטים מסומנים כלא אנשים ? זו שאלה שיכולה לפתוח המון, את כל השערים, ולהמון אנשים, כנראה בגלל זה אף אחד לא רוצה לשאול אותה בכלל, גם

לצפיה ב-'אצלך זה מובהק'
אצלך זה מובהק
09/03/2018 | 20:53
28
גם אצלי רק כאומנות  הפילוסופיה שלי לעומתך לובשת יותר גוון פואטי
לצפיה ב-'הרבה פעמים ,'
הרבה פעמים ,
12/03/2018 | 08:40
1
31
אני נתקלת באנשים שטוענים על יחס מסוים כלפי חריגים  - 
אבל בסופו של דבר אתה רואה שהם נופלים לתפיסות הכי מכוערות.
למשל שאדם אוטיסט מתקשה\לא יכול לחוש אמפתיה.

אם הוא לא יכול לחוש אמפתיה וזה בת'כלס מה שאתה אומר- 
איך הוא אנושי?
אז אני חושבת שגם אם הוא טרול הוא מעלה משהו אמיתי.

לצפיה ב-'ברור'
ברור
12/03/2018 | 12:22
21
אלא שגור חושב שאפשר וצריך לפתור את הבעיות הכי כואבות רק דרך מילים יפות,
שחס וחלילה שמישהו לא יציג את המציאות כהווייתה,
מה שבאמת עשוי לקדם פתרון.

לצפיה ב-'תן לו לכתוב הוא מעורר שיח'
תן לו לכתוב הוא מעורר שיח
09/03/2018 | 20:52
35
שקיים גם בשיח האקדמי טיפולי זה גם נכון ככה הנטמ תופס אותנו כלא כשירים לחיים
לכן דרכו אפשר לשחח ולדבר על הנושא הוא אישית לא חשוב אלא מה יכול לתת אותו השקפה לשיח הוא רק חריץ במראה ואחנו נשתקף נוא לא המרכז אלא המסביב המניע \
לצפיה ב-'לגור אני רוצה לבקש סליחה'
לגור אני רוצה לבקש סליחה
08/03/2018 | 19:07
8
147
ניסיתי כמה פעמים ולא קיבלת את זה כי חזרתי על התנהגותי אני מבין את הסיבות שלך אני לא כל כך שולט על זה יש איתי מצבים קיצוניים אני פוגע ומצטער אני מברש סליחה על שאיימתי עליך בפגעיה פיזית אז בקומונה סליחה לא הצלחתי לשלוט בעצמי אני יודע שאני לא יכול להבטיח לא לכתוב לך שוב כך או בכלל לפגוע אני במצבים של שבריה אני קורא לו הליצן העצוב הוא יוצא ממני ואז אני אלים סה כמו אלטר אגו אבל לא ממש ,  אני יודע שהגזמתי סליחה שוב זה מציק לי לכן אני אומר אובסיסה וזה לא יכול לשלוט הייתי חייב לכתוב לך את זה .
לצפיה ב-'דווקא על זה אתה מבקש סליחה? ברצינות?'
דווקא על זה אתה מבקש סליחה? ברצינות?
08/03/2018 | 19:47
7
87
לרגע לא חשבתי שהאיום הזה שלך רציני. ידעתי מהשנייה הראשונה שזה הכל סיפורי סבתא.

מה שיותר מטריד אותי זה איך מעלת באמון שלי בתור ידיד שלך. ניסיתי ליצור איתך קשר אמיתי וכן, ומהרגע הראשון לא הפסקת לשקר לי ולספר לי סיפורי מעשיות ולעשות עליי מניפולציות (ולא רק לי, אבל אנחנו מדברים כאן על מה שעשית לי באופן אישי).

בעיניי אין הרבה דברים שהם יותר גרועים מאשר בגידה שכזו. ומוזר שדווקא זה לא מציק לך בכלל.
לצפיה ב-'אגב, אם יש לך עוד משהו להגיד לי בעניין, עדיף שזה יהיה במסר'
אגב, אם יש לך עוד משהו להגיד לי בעניין, עדיף שזה יהיה במסר
08/03/2018 | 19:52
4
57
ממש לא נראה לי שדיבורים על דברים שקרו ביננו לפני שנים, זה נושא לפורום
לצפיה ב-'אני חושב שחסמת אותי'
אני חושב שחסמת אותי
08/03/2018 | 20:04
3
55
מלכתוב לך שם כך אני חושב וזה בסדר שולמית מרשה לח כל עוד אני לא מקלל או משתלח לי יש אפשרות לשיח חופשי שלי כאן אם לך זה לא נוח אני אבין ואשתדל לא לכתוב יש לי אוסידי וזה קשה אובסיסיות מבין ?
לצפיה ב-'חוץ מזה יש לי תקלה בפרטי'
חוץ מזה יש לי תקלה בפרטי
08/03/2018 | 20:05
31
לא יכול לראות לכן גם כתבתי כאן
לצפיה ב-'אתה כבר מזמן לא חסום (ובכלל יש עכשיו יוזר חדש)'
אתה כבר מזמן לא חסום (ובכלל יש עכשיו יוזר חדש)
08/03/2018 | 20:15
1
44
וזה ששלומית מרשה לא הופך את זה ל"בסדר".

מדובר בעניין פרטי ביני לבינך, אז נראה לי שיותר נכון לדבר על זה במסרים. אבל אפשר גם כאן, אם אתה מתעקש.
לצפיה ב-'לא עניין של מתעקש'
לא עניין של מתעקש
08/03/2018 | 20:19
35
הפרטי שלי נדפק אני לא רואה הודעות אז כאן עדיף  
לצפיה ב-'זה גם מציק הסברתי לך'
זה גם מציק הסברתי לך
08/03/2018 | 20:01
1
53
שיש לי תזויית נזו של המדומיין של החוסר חיבור בין מציאות לדמיון זה לא בשלטתי זה לא ממש מנופלציות ומבקש סליחה גם על זה לא על הכל שקרתי הרבה אמת גם אמרתי כמו התביבים שלי והכלל משפחה וכו חלק כן וחלק לא אצלי הכל מציאות וזה נראה לך כמשחק אבל עבורי זה אמת אני גם סכיזופרן ואצלנו זה מחובר מאוד .. שוב סליחה
לצפיה ב-'אלה למשל דברים שראוי להתחשב בהם'
אלה למשל דברים שראוי להתחשב בהם
09/03/2018 | 07:55
43
שלחיבור מאוד אינטנסיבי בין המדומיין למציאותי שבא אצל אוטיסטים גם עם כשרון נרטיבי יכולות להיות תוצאות מאוד בעייתיות בתנאים לא הולמים,
אז גם כאן, במקום לנסות להאבק במה שאי אפשר ולא צריך להכחיד, חיבור עמוק בין החלום למציאות, צריך לברר את התנאים שבו לחיבור כזה יש היבטים הכי חיוביים ומקדמים,
אלא שבירור כזה נוגע מטבע הדברים ברבות מהמוסכמות החברתיות והכלכליות,
אז אסור בכלל לדבר על זה

לצפיה ב-'מה הכדורים הפסכיטרים עושים ?'
מה הכדורים הפסכיטרים עושים ?
08/03/2018 | 22:40
99
אני מקבל טיפול תרופתי בקלופיקסול בגלל שאני מאובחן בסכזופרניה וגם מקבל סרקוואל לדיכאון יןתר נכון קבלתי רצתי לדעת האם באמת הכדורים הללו גורמים נזק מוחי בלתי הפיך ?  אני נטל אותם מגיך צעיר את האנטי פסכוטים מגיל שבע רספונד רספרדל ורטלין

או קונצרטה , עכשין השאלה אם קבלתי טיפול כזה לאורך שנים ארוכות אני מקבל טיפול כברכמעת 20 שנה מי שאני ילד , אני כותב את כל זה כי אני מרגיש ירדה ביכולות השכליות אני לא יכול לזכור לטווח קצר או ארוך קשה לי לקרוא או להבין דברים שהם לא בסיסים

למשל לקרוא על מערכות פזולוגיות שהייתי יכול עעשיו אני לא יכול או לפתור תרגלים מורכבים במתמטיקה בעל פה אפילו לוח הכפל אני בקושי יודע , ןחוץ מזה אני מרגיש ריקנות ושום דבר לא מעניין אותי הכל משעמם אותי ריקינות איומה ,  אשמח לדעת איך זה אצלכם ומה אפשר

לעשות כדאי לשפר את המצב אני אדם שמאוד אוהב ללמוד וזה כל חייו ואני מדוכא שלא מצליח כולל פגעיה עצמית שאין הבנה באותו רגע זהו .
לצפיה ב-'אכזבה...'
אכזבה...
06/03/2018 | 23:38
46
457
זה מציק לי עד עכשיו, חשבתי שיעבור לי, אבל לא.
בחופשת פורים יצאנו המשפחה לטייל באחד מהגנים באיזור השרון.
ממש לקראת הסוף, ראינו משפחה מצטלמת, שתי בנות (אולי שלוש כבר לא זוכר) ובחור צעיר , נער, שישב לפניהם על הריצפה ומולל עלים יבשים בידיים, לא כל כך התייחס להפצרות של האבא שיסתכל...
המשך>>
זה מציק לי עד עכשיו, חשבתי שיעבור לי, אבל לא.
בחופשת פורים יצאנו המשפחה לטייל באחד מהגנים באיזור השרון.
ממש לקראת הסוף, ראינו משפחה מצטלמת, שתי בנות (אולי שלוש כבר לא זוכר) ובחור צעיר , נער, שישב לפניהם על הריצפה ומולל עלים יבשים בידיים, לא כל כך התייחס להפצרות של האבא שיסתכל למצלמה.
אני הבטתי על אישתי, והחלפנו שתי מילים, שאלה אותי "ראית?" ואני אמרתי "בטח!", לא היה קשה לפספס.
חשבתי לעצמי, איזה יופי שהם לא וויתרו על הטיולים המשפחתיים, וראיתי בדמיוני גם אותנו ככה בעוד כמה שנים.
המשפחה קמה, חזרה לשביל והתחילו להתרחק.
אני לא יודע מה קרה אז בדיוק, אבל פתאום האמא התפוצצה על הבחור בצעקות, אלימות ומשפילות, בחור שלא מסוגל ממש להגיב ספג שם השפלה קולנית בציבור, אני הזדעזעתי.
בחיים שלי ל דיברתי או התייחסתי ככה לילד שלי, לא משנה כמה קשה היה מקרה כזה או אחר, לא בפומבי ולא בפרטי.

ההנאה שהייתה לי לראות את המשפחה הזו מטיילת עם הבן המיוחד שלהם כולם ביחד החמיצה.
נשארתי עם תחושת אכזבה קשה.
רציתי לשתף אתכם בתחושותי.
לצפיה ב-'פניה למנהלת הפורום'
פניה למנהלת הפורום
07/03/2018 | 12:58
3
95
שלום
איך אני פונה למנהלת הפורום?

לצפיה ב-'כמו לכל אחד אחר במסר אישי'
כמו לכל אחד אחר במסר אישי
07/03/2018 | 13:07
2
43
לחיצה על הניק, שם המשתמש, ואז ייפתח חלון בו תוכלי לבחור שלח/י מסר.
לצפיה ב-'שלחתי לך מסר. תוכלי לענות לי?'
שלחתי לך מסר. תוכלי לענות לי?
07/03/2018 | 13:12
1
20
לצפיה ב-'כמובן'
כמובן
07/03/2018 | 16:38
42
אני בנאדם אמיתי, אז יש לי חיים מחוץ לפורום ולמחשב,
זה עשוי לקחת כמה שעות או יום, אבל אני תמיד עונה
לצפיה ב-'מנתחת התנהגותית'
מנתחת התנהגותית
04/03/2018 | 08:31
110
337
מחפשת מנתחת התנהגותית או משהו אחר בתחום שיכול לעזור לנער (בתפקוד גבוה)המבטא את תסכולו (בהתקפי זעם מוגזמים)רק בבית .(בכל מקום אחר מתנהג למופת).
באזור אשקלון באר שבע ומה שביניהם.
המשך>>
מחפשת מנתחת התנהגותית או משהו אחר בתחום שיכול לעזור לנער (בתפקוד גבוה)המבטא את תסכולו (בהתקפי זעם מוגזמים)רק בבית .(בכל מקום אחר מתנהג למופת).
באזור אשקלון באר שבע ומה שביניהם.
לצפיה ב-'אוטיזם וגמילה מטיטולים'
אוטיזם וגמילה מטיטולים
03/03/2018 | 15:52
7
173
נכדי בן 2.5 אינו מדבר, ואינו מבין הוראות פשוטות. כיצד יהיה אפשר לגמול אותו מטיטולים אם הוא לא מתבטא ולא מבין?
לצפיה ב-'זה שאינו מדבר לא בהכרח אומר שאינו מבין'
זה שאינו מדבר לא בהכרח אומר שאינו מבין
03/03/2018 | 20:20
5
109
גם זה שאינו משתף פעולה עם הוראות לא בהכרח אומר שאינו מבין דבר.

בכל מקרה, גם אצל ילדים על הספקטרום שמדברים,
הגמילה עשויה להיות מורכבת וממושכת.
יש צורך בסבלנות רבה, קשב לילד ויצירתיות

האם הוא הולך לפעוטון?

לפורום
לצפיה ב-'גמילה מטיטולים'
גמילה מטיטולים
03/03/2018 | 20:55
3
103
הוא הולך לגן שיקומי. אבל איך בכלל אפשר לחשוב לגמול ילד כזה. אפילו הוראה פשוטה כמו תן או בוא אינו מבין
לצפיה ב-'ממליצה להתיעץ עם הגננת ולעשות את זה יחד איתה'
ממליצה להתיעץ עם הגננת ולעשות את זה יחד איתה
04/03/2018 | 05:23
38
לצפיה ב-'מה שהוא מבין ומה שהוא לא מבין, והפער בין זה לבין מה שחושבים '
מה שהוא מבין ומה שהוא לא מבין, והפער בין זה לבין מה שחושבים
06/03/2018 | 08:59
1
52
שהוא מבין ולא מבין-
זו סוגיה חשובה ביותר, שמומלץ מאד לדעתי להתעכב עליה.

ראי נא למשל מה שכתב בחור, אוטיסט, שהתחיל לדבר בגיל 12:
"להיות אוטיסט אין פירושו חוסר יכולת ללמוד.
אבל זה אומר שיש הבדלים באופן שבו הלמידה מתרחשת.
ציוד הקלט-פלט עשוי לפעול בדרכים לא סטנדרטיות.
קשרים בין ערוצי קליטה חושיים שונים או בין פריטים שונים של מידע שמור
עשויים להיות לא-טיפוסיים ,
עיבוד עשוי להיות ממוקד במידה צרה או רחבה יותר ממה שנחשב לנורמאלי.
אבל מה שלדעתי עוד יותר בסיסי, ומתעלמים ממנו עוד יותר,
הוא שאוטיזם קשור בהבדלים במה שידוע ללא למידה"

וגם (וזה כבר נראה כאילו קרא הודעתך והוא מגיב לך) :

"מפני שלא השתמשתי בדיבר לתקשורת עד גיל שתים עשרה,
היה ספק רציני האם אוכל אי פעם ללמוד לתפקד באופן עצמאי.
אף אחד לא ניחש עד כמה הבנתי, מפני שלא יכולתי לומר את מה שידעתי.
ואף אחד לא ניחש את החשוב מכל - שלא ידעתי,
הקשר החסר האחד שכה הרבה תלוי בו: לא תקשרתי בדיבור,
לא מפני שלא הייתי מסוגל ללמוד להשתמש בשפה,
אלא מפני שפשוט לא ידעתי שזו הייתה מטרת הדיבור.
הלמידה איך לדבר היא פועל יוצא של הידיעה לשם מה לדבר -
ועד שלמדתי שלמילים יש משמעות, לא הייתה כל סיבה
להתאמץ ללמוד לבטא אותן כצלילים.
ריפוי בדיבור היה סתם הרבה אימונים חסרי משמעות
של חזרה על צלילים חסרי משמעות מסיבות חסרות הגיון.
לא היה לי כל מושג שזו יכלה להיות דרך להחליף משמעויות עם עוד תודעות. "

ממליצה מאד, גם לך וגם להורי הילד, לקרוא את הטקסט במלואו,
אפילו לקרוא אותו יותר מפעם אחת, כי יש בו לא מעט דברים שצריך לעבד

גישור על הפערים: מבט מבפנים על אוטיזם/ג'ים סינקלייר

לצפיה ב-'שולמית זה נכון ויפה'
שולמית זה נכון ויפה
07/03/2018 | 09:24
28
שתקרא גם על אייל שחל גם אותו דבר הוא אדם מעניין מאוד הוא חבר שלי בפייסבוק והוא מדבר על אוטיזם יפה
לצפיה ב-'אני לא דברתי עד גיל הרבה יותר מבוגר'
אני לא דברתי עד גיל הרבה יותר מבוגר
05/03/2018 | 12:43
55
והבנתי הכל בעיני את צודקת והוא מבין הכל
לצפיה ב-'צריך קודם לבדוק אם הוא בשל בכלל.'
צריך קודם לבדוק אם הוא בשל בכלל.
04/03/2018 | 09:03
83
עוד לפני התחלת הגמילה להתחיל לקחת אותו לאסלה להוריד מכנסיים לעודד שיעשה פיפי ולראות אם הוא בעניין או נורא מתנגד, אבא אגב יכול לעשות הדגמות ויש חיכוי זה גם עוזר.

בהתחלה הגמילה עושים מעקב פיפי, בודקים תיתול כל 20 דקות כדי לראות אם רטוב או לא במשך כמה ימים. המנתחת התנהגות תעבור על החומר ותכין תוכנית שכוללת סיפור בתמונות וכרטיסים לתקשורת.
תגיד לכם כל כמה זמן לקחת אותו אל האסלה באופן יזום, זה יכול להתחיל בכל חצי שעה ועם הזמן מגדילים את המרווח.
כל הצלחה חוגגים, כל פיספוס אומרים פיפי עושים בשרותים ולוקחים לשרותים, אם סיים באסלה זו חגיגה.
קקי בא אחר כך.
לאט לאט יבין.
חשוב להתכונן לתקופה ארוכה, תהליך של לפחות שנה או שנתיים.
לצפיה ב-'אבחון אוטיזם'
אבחון אוטיזם
05/03/2018 | 09:58
1
164
שלום
בני בן שנתיים ו5 חודשים, ואני חושבת שהוא אוטיסט. הוא מרביץ לעצמו ופוגע בעצמו, לפעמים מתוך כעס ולפעמים מתוך רצון לתשומת לב, הוא אוכל מעט מאוד, קשה לו מאוד ליצור קשרים בעיקר עם ילדים ובמצבי לחץ הוא מעלה חום בבת- אחת ל40 מעלות. 
הוא מטופל בהתפתחות הילד אצל פסיכולוגית כבר חצי שנה ורק אתמול היא סוף סוף אמרה שההתנהגות שלו מדאיגה.
אז השאלה שלי היא האם האבחון בקופות החולים הוא טוב, ואיפה יש את האבחון המקצועי ביותר

תודה רבה
חוה
לצפיה ב-'לא חושבת שאפשר לתת תשובה גורפת'
לא חושבת שאפשר לתת תשובה גורפת
05/03/2018 | 17:07
71
יש מן הסתם מאבחנים טובים בהתפתחות הילד של קופ"ח
ויש גם פחות מוצלחים.
האם קיבלת הפניה לאבחון?
לדעתי שווה להתחיל מזה, ואם תתרשמי לא לטובה מהמקצועיות שלהם
תמיד אפשר לפנות גם לאיבחון פרטי או במכון כלשהו.
לצפיה ב-'עברתי להוסטל בראש העין'
עברתי להוסטל בראש העין
05/03/2018 | 12:45
4
106
אני מאתמול כאן דווקא לא רע נקווה שגם בהמשך היה טוב עדיין לא לקחו אותי למרכז שקומי כנראה בימים הקרובים .
זהו .
לצפיה ב-''
05/03/2018 | 14:52
1
20
לצפיה ב-'תודה ארי'
תודה ארי
07/03/2018 | 08:53
17
לצפיה ב-''
05/03/2018 | 17:03
1
16
לצפיה ב-'תודה נקווה לטוב'
תודה נקווה לטוב
08/03/2018 | 08:00
12
לצפיה ב-'תודה על התגובות אבל:'
תודה על התגובות אבל:
02/03/2018 | 10:23
3
165
1. מי שהודיעה לי שתנתן רק סייעת זו הנציגה של מתיא
ולכן השאלה היא האם היא זה מדיניות כללית של משרד החינוך, או של המתיא הספציפית או אילוץ של התיכון  או שהמידע היה לא מדויק (או שלא הבנתי נכון).
2. אין לי אפשרות מעשית להחליף תיכון.לילד.
3. לאור התגובות אני אברר שוב עם המתיא. תודה לכולם
לצפיה ב-''
02/03/2018 | 12:17
2
43
זכות לתמיכה לימודית ושעות פארא-רפואיות יש לו כתלמיד משולב.
אין כאן סימן שאלה.
יתכן שבתיכון הזה אין כח-אדם מתאים
או שלא הבנת נכון את נציגת המתי"א או שהיא חדשה בעסק ולא מעודכנת...

אם מותר לשאול- למה אין אפשרות להחליף תיכון?
לצפיה ב-'החלפת תיכון'
החלפת תיכון
02/03/2018 | 12:50
1
67
גר בישוב קטן עם תיכון אחד
לבקש שילוב בתיכון בעיר אחרת כתלמיד חוץ קשה לקבל אישור, קשה לוגיסטית וקשה מבחינת הסעות
לצפיה ב-'נכון שבד"כ תלמיד משולב לא מקבל הסעה, אבל'
נכון שבד"כ תלמיד משולב לא מקבל הסעה, אבל
02/03/2018 | 13:44
64
זה לא בלתי אפשרי.
ראה כאן-
אמנם יש בי"ס באזור מגוריו, אבל אם ביה"ס אינו ערוך לתת לתלמיד מענים מתאימים
ולכן התלמיד משובץ לתיכון אחר, יש בסיס לבקשת אישור מיוחד.
וראה גם כאן-
"הסעת תלמיד שעבר ועדת שילוב, תאושר על סמך ועדת השילוב."

זה לא פשוט אבל אם אכן זה מה שהילד צריך
שווה לנסות להשיג את זה.
יתכן בהחלט שזה אפשרי.

איך הוא מרגיש בביה"ס? הולך ברצון?
האם יש לו ולך תחושה שמקשיבים לו שם? שרואים אותו?
הצוות? הילדים האחרים?

לצפיה ב-'זקוקה לעצה'
זקוקה לעצה
28/02/2018 | 20:49
4
184
לקחתי היום את הילדים לקריאת מגילה קהילתית. זה היה באולם ספורט ולא בבית כנסת. היו המון אנשים, מוזיקה ורעש. כבר כשהתקרבנו לדלת, שמעתי את המוזיקה המאד רועשת. אז אמרתי לילד שאם ירגיש שרועש לו מדי, שייצא החוצה. וזה בדיוק מה שהוא עשה דקה אחרי זה. השארתי את הקטן עם הגדול, ולכן יכולתי להיות הבן הזה בחוץ. מדי פעם נכנסתי לראות ששני האחרים בסדר. וכשיצאתי, ראיתי אותו לבד. אמרתי שעצוב לי שהוא לבד, אבל הוא אמר לי שזה בסדר וככה הוא מעדיף. האם התכוון לזה או שהיה אומלל כי היה לבד ולא רצה להעציב אותי?
בסוף המוזיקה והפסיקה והתחילו לקרוא את המגילה. בשלב הזה נכנסנו פנימה. כשאמרו המן בפעם הראשונה, להפתעתי הוא הצטרף עם הרעשן שלו. וככה ישבנו עם כולם כרבע שעה, והוא נראה שמח. אפילו התפרע קצת עם הרעשן.
אחרי זה הוא נראה קצת עצוב, אז אמרתי לו שיגיד אם הוא ירצה ללכת. והוא אמר שעכשיו זה זמן טוב. האחים שלו הצטרפו אלינו, וזה עצבן אותו כי רצה זמן איכות איתי, כך הוא אמר.
הוא התחיל להציק להם בלי סיבה. שלחתי אותם קדימה, אבל בבית דיברתי איתו על זה. שאלתי אותו איך היה, והוא אמר שבסוף נהיה משעמם וגם רועש. אז אמרתי ששמתי לב לכן יצאנו החוצה. אבל בגלל שהוא היה עמוס ברגשות, הוא הוציא את העצבים שלו על האחחם, ולא מגיע להם. הוא הכחיש בתוקף שזה מה שהיה. כולל את העומס שלא הרגיש, לטענתו.
האם לדעתכם פעלתי נכון? מה עוד אוכל לומר? כי באמת לא נראה לי סביר שיוציא עליהם עצבים (או על מישהו אחר).
והאם בפעם הבאה עדיף להשאיר אותו בבית? 
לצפיה ב-'אני חושבת שאם הרעש מציק לו'
אני חושבת שאם הרעש מציק לו
28/02/2018 | 22:04
85
אז עדיף שיישאר בבית. נהגת נכון בכל מה שעשית. אבל הוא היה כבר מוצף, והיה צריך לפרוק את המטען שלו.

לצפיה ב-'לפי נסיוני, הרבה פעמים אפשר למצוא את התשובות בהקשבה לילד'
לפי נסיוני, הרבה פעמים אפשר למצוא את התשובות בהקשבה לילד
01/03/2018 | 17:50
1
77
"האם התכוון לזה או שהיה אומלל כי היה לבד ולא רצה להעציב אותי?"
שאלת אותו? לפי מה שאת מספרת עליו נשמע שהוא ילד כנה ומודע לעצמו,
סביר להניח שהיה אומר לך.

"האחים שלו הצטרפו אלינו, וזה עצבן אותו כי רצה זמן איכות איתי, כך הוא אמר.
הוא התחיל להציק להם בלי סיבה."
יכול להיות שהוא אמר לך את הסיבה?
הוא רצה זמן איכות איתך, הם הפריעו לזה אז הוא ניסה להפטר מהם, יכול להיות?
את צודקת כמובן שזה לא מגיע להם.
אם הוא נהג כך כדי לזכות בזמן איכות איתך,
אולי שווה לומר לו שגם את תשמחי לזמן איכות איתו,
ובפעם הבאה שירגיש כך, עדיף שיאמר לך זאת
(אפשר ממש במילים או לקבוע איזה סימן סודי לשניכם)
במקום להציק להם.
בכל מקרה, לא הייתי מתעלמת מהאמירה הזאת שלו, היא חשובה.
אולי כדאי לשאול אותו מה דעתו להחליט על זמן קבוע של שניכם?
יום ושעה קבועים, שאז תעשו יחד משהו.

"האם בפעם הבאה עדיף להשאיר אותו בבית? "
שאלת אותו מה היה מעדיף?
נראה לי שלהשאיר אותו, להודיע לו שהוא לא בא, זה די מעליב...
מה עוד שמסתבר שהרעש לא תמיד מפריע לו, בקריאת המגילה דוקא נהנה.
עושה רושם שהוא יודע מה הוא רוצה ומה מרגיש לו טוב,
אז הייתי משאירה זאת לבחירתו: אנחנו נשמח שתבוא איתנו,
אבל אם אתה מעדיף לא לבוא, זה בסדר.

לצפיה ב-'נשמע לי ששלומית ממש צודקת...'
נשמע לי ששלומית ממש צודקת...
01/03/2018 | 20:45
47
כנראה שהוא מרגיש שחסר לו זמן איכות איתך אחד על אחד.
זו נקודה שלדעתי עולה שוב ושוב, כי אני רואה הרבה הורים שמשקיעים בילד המון טיפולים זמן וכסף אבל לא כל כך משקיעים (או לא מספיק) ולפתח את הקשר שלהם איתו.
עדיף פחות טיפולים ויותר זמן איכות.
יש לי גם תחושה שאולי את מפרשת אותו גם בעיניו דרך מבט סטראוטיפי קצת, מנסה להבין מה הפריעה לו בסיטואציה ומאשימה את האוטיזם.
אולי פיספסת אותו קצת במקרה ההוא?
לצפיה ב-'איזה מהאתגרים שהיו שם יכולת לצפות מראש?'
איזה מהאתגרים שהיו שם יכולת לצפות מראש?
03/03/2018 | 10:43
23
לצפיה ב-'קריאה להשתתפות במחקר'
קריאה להשתתפות במחקר
27/02/2018 | 21:00
1
100
שלום, חברתי ואני עורכות מחקר בנושא איכות חיים של אנשים על הספקטרום האוטיסטי, במסגרת תואר שני. 
נשמח אם תענו על השאלון בקישור הבא:
תודה
לצפיה ב-'ממליצה לך לפרסם גם באתר של עמותת אפ"י'
ממליצה לך לפרסם גם באתר של עמותת אפ"י
03/03/2018 | 10:45
10

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

יורה דעה- הכנה למבחנים מחוננים ופיתוח חשיבה יצירתית
יורה דעה- הכנה למבחנים
פורום הורים למחוננים
פורום הורים למחוננים
פורום מיסים והחזרי מס
החזרי מס לשכירים וחברות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה