לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1536815,368 עוקבים אודות עסקים

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'בית ספר פתוח - דעות בבקשה'
בית ספר פתוח - דעות בבקשה
11/11/2017 | 20:14
23
134
מה דעתכם על בית ספר פתוח? האם מתאים לילד בתפקוד גבוה?
הכוונה לבית ספר פתוח בצורה מקסימלית שבו הילד צריך לכוון את עצמו לבד. מה רוצה ללמוד? לחקור סוגיות שמעניינות אותו. ולכוון את עצמו איך לחקור. זה בית ספר שלא מכוון. הכל צריך לבוא מתוך הילד. המגמה היא שהילד "ילך לאיבוד" ואז ילמד לכוון את עצמו. אין בחינות או שיעורי בית.
התחושה שלי שילד על הספקטרום יילך כאן לאיבוד במובן הרע של המילה ולא יידע לכוון את עצמו.
אבל אשמח לשמוע את דעתכם.
לצפיה ב-'איך את מגדירה "יילך לאיבוד"?'
איך את מגדירה "יילך לאיבוד"?
12/11/2017 | 08:18
64
מה הקריטריונים שלך ל"יידע לכוון את עצמו" ?

אם יבחר להסתובב בחצר רוב היום, להביט בעננים ובנמלים
זה מבחינתך "הולך לאיבוד"?
אחרי כמה זמן- אם יעשה זאת יום? שבוע? חודש? שנה?

אני שואלת כי נראה לי חשוב לברר את השאלות האלה,
שום דבר לא מובן מאליו.

אגב, הפיצקי שלי (בן 10 וחצי, אובחן לאחרונה) לומד בבי"ס מסוג זה.

לצפיה ב-'לדעתי באים לבית הספר בגלל העניין החברתי'
לדעתי באים לבית הספר בגלל העניין החברתי
12/11/2017 | 08:40
21
72
ולכן השאלה החשובה היא האם בית הספר מתאים לו מבחינה חברתית. מבחינת המסגרת זה דווקא נראה לי מתאים ביותר, כי הילד לא יסבול מלחץ ותלונות של המורים על ריחוף / אי השתתפות / אי ביצוע מטלות בכיתה, וכהנה וכהנה תלונות שילד בתפקוד גבוה עלול לספוג מהמערכת. מהבחינה הלימודית, נראה לי שזה לא יועיל אבל גם לא יזיק - רוב הסיכויים שאת מה שהילד ירצה ללמוד, המורים לא יוכלו לעזור לו ללמוד, כי הם בעצמם לא מבינים בזה, אבל אולי הם יאפשרו לו ללמוד לבד בזמן בית הספר (לא יודעת, תלוי בבית הספר אני מניחה) - שזה מעולה. לעומת זאת, גם מכיתה רגילה רוב הסיכויים שהוא יפיק מעט (תלוי בילד הספציפי שלך - את יודעת מה המצב שלו בינתיים), כך שגם אם הוא לא יעשה כלום בבית הספר הפתוח, זה לא שינוי משמעותי לעומת מה שהוא היה עושה בבית ספר רגיל. לדעתי הידע היחיד שבאמת צריך לדאוג שיהיה לילד הוא קרוא וכתוב. ברגע שהוא יודע לקרוא ולכתוב, בית הספר מיותר למדי מבחינת רכישת ידע, ובעיקר מהווה מעמסה מבחינת הדרישות והציפיות והרעש וכו' - ובית ספר פתוח יכול להקל על המעמסה.
לצפיה ב-'דווקא מבחינה לימודית'
דווקא מבחינה לימודית
12/11/2017 | 21:26
20
53
בית ספר רגיל יכול להיות מתאים יותר.
והאמת שגם מבחינה חברתית או התמודדות עם המערכת.
בבית ספר רגיל יש כללים מאוד ברורים, את הכללים האלה כל ללמוד ולעקוב אחריהם.
הציפיה מהתלמידים היא קודם כל להצליח בלימודים, וזה משהו שיכול להיות קל לילדים בספקטרום.

בית ספר פתוח הוא משהו לא ברור, זה כמו גונגל, צריך מיומנות חברתית גבוהה יותר כדי לנווט בו, וגם בלימודים, צריך המון פוקוס אישי ומשמעת כדי "להצליח" בלימודים בסוג כזה של בית ספר.
זה באמת שאלה מה זה ללכת לאיבוד אבל.
אם לסיים בית ספר ומבחינה לימודית לא להגיע להישגים , אז כן, קל ללכת לאיבוד.
אני חושב שבהרבה בתי ספר פתוחים לא יודעים איפה הפתוח הופך להפקרות.
במקום שהילד ילמד ללמוד ולפתח בעמצו את השיטות שמתאימות לו, הוא פשוט מתבזבז.
לצפיה ב-'יש לך ילד בכיתה רגילה ואתה '
יש לך ילד בכיתה רגילה ואתה
13/11/2017 | 02:29
10
66
חושב שקל לילדים בספקטרום בבית הספר כי "הציפייה היא להצליח בלימודים"? אם הציפייה בימינו במערכת החינוך הייתה, נניח, להצליח במבחנים וזהו, אז אולי היה משהו בדבריך. אבל זה בכלל לא המצב. הציפייה במערכת החינוך הנוכחית מהילדים היא כל יום, כל היום, להיות בריכוז מירבי, להסתכל על המורה, לעשות מה שהיא אומרת לעשות, לא לשקוע במחשבות, לא להיות מוסח על ידי כל אותם דברים שמסיחים ילדים אוטיסטים אפילו יותר, וכו'. מערכת החינוך היא טרור מתמשך שלילדים אוטיסטים הוא על גבול הבלתי אפשרי. נראה לי שאתה זוכר את מערכת החינוך של פעם, שבה הדרישות היו מתונות יותר, ובאמת התמצו בתפקוד במבחנים ובעבודות, בלי לעמוד לילדים על הראש בכל רגע מהיום אם רואים מהמבחנים שהם יודעים את החומר. זה מזמן לא המצב.
לצפיה ב-'אני חושב שזה תלוי בילד.'
אני חושב שזה תלוי בילד.
13/11/2017 | 06:42
9
37
מערכת החינוך לדעתי על הפנים הייתה ונשארה, היו המצב יותר גרוע, וכל מי שלא מתאים הם דואגים להוציא אותו בעל הפרעה .
אני בעצמי נשרתי ממערכת החינוך.
השאלה היא אם בית ספר פתוח הוא הפתרון, או פתרון יותר טוב.
לדעתי לא.
אין באמת בית ספר פתוח.
שתי האחיות שלי למדו בפתוח , רק אחת עשתה שם בגרות, וזה בזכות כך שהיא אדם מאוד חזק שהצליח לעמוד מול הלחצים של המערכת הפתוחה שנסתה כל הזמן להסיט אותה מהמסלול שהיא בחרה לעצמה, היא רצתה ללמוד, והחברים רק ניסו למשוך אותה להפסקה הגדולה. (לעשן עם המורים מתחת לעץ, (אולי היום לא יעשנו אבל האווירה האנטי לימודית עדיין נשארה, ומי שכן רוצה ללמוד דואגים להקשות עליו))

אני לא חושב שבת ספר פחות הוא באמת בראש פתוח, ולא מצליחים לעשות מה שהם מתיימרים לעשות.
לצפיה ב-'ברור שזה תלוי בילד, לכן'
ברור שזה תלוי בילד, לכן
13/11/2017 | 07:59
7
40
כתבתי שכדאי לעשות הערכה לפי התפקוד שלו היום.

לגבי התיאור שלך של בית הספר הפתוח, מאחר שלדעתי בית ספר חשוב רק בשביל העניין החברתי, התאור שלך של חברים שמנסים למשוך להפסקה הגדולה נשמע ממש חלומי (ועוד כשאתה מוציא את העישון מהתמונה, אז בכלל).
לצפיה ב-'הכוונה היא שהניווט החברתי בפתוח'
הכוונה היא שהניווט החברתי בפתוח
13/11/2017 | 15:43
4
48
לא יותר קל מהמסגרת הרגילה, אולי אפילו יותר קשה.

לצפיה ב-'אני לא בטוחה שזה לא תלוי בבתי הספר הספציפיים.'
אני לא בטוחה שזה לא תלוי בבתי הספר הספציפיים.
13/11/2017 | 16:34
1
32
אבל אני קיבלתי את הרושם שבמסגרת הרגילה זה גם על גבול הבלתי אפשרי ממילא.
לצפיה ב-''
14/11/2017 | 08:06
6
לצפיה ב-'הנסיון שלי אחר'
הנסיון שלי אחר
14/11/2017 | 08:04
43
כאמור, הפיצקי שלי לומד בבי"ס מסוג זה
ונראה לי שרק בי"ס כזה אפשרי מבחינתו.
לפני זה היה שנתיים בחינוך ביתי, ולפני שנה בבי"ס רגיל
שם הרגיש, כדבריו "כמו פרפר בכלוב".
רק בי"ס כזה מכבד ומוקיר אותו כמו שהוא,
לא מנסה לנווט אותו לשום תבנית,
מאפשר לו ללמוד על עצמו ועל העולם בדרך שלו.
לצפיה ב-'למה יותר קשה?'
למה יותר קשה?
15/11/2017 | 21:22
12
לצפיה ב-'התפקוד גבוה, אבל אני כן רוצה את העניין הלימודי לא רק החברתי'
התפקוד גבוה, אבל אני כן רוצה את העניין הלימודי לא רק החברתי
14/11/2017 | 12:44
1
19
לצפיה ב-'הטענה שלי היא שסביר שלא תקבלי'
הטענה שלי היא שסביר שלא תקבלי
14/11/2017 | 12:52
30
את העניין הלימודי גם במסגרת רגילה (אבל את מכירה אותו ויודעת איך הולך לו בינתיים שם - אולי אצלו זה אחרת) - להעביר אותו לדמוקרטי פשוט יחסוך לו את הסבל שהוא היה עובר במסגרת רגילה, ואולי גם יאפשר לו ללמוד משהו. במסגרת רגילה מי שמסוגל להתמודד איתה ומתאים לה ילמד - אבל הוא לאו דווקא (כמו רבים רבים אחרים שלא מצליחים ללמוד שם, לאו דווקא על הספקטרום).
לצפיה ב-'אולי היה כך פעם, אולי כיום בחלק מבתיה"ס האלה, ממש לא בכולם'
אולי היה כך פעם, אולי כיום בחלק מבתיה"ס האלה, ממש לא בכולם
14/11/2017 | 08:08
17
לצפיה ב-'זאת בדיוק הדאגה שלי'
זאת בדיוק הדאגה שלי
14/11/2017 | 12:44
8
35
הילד אמור לחקור ולבדוק מה שמעניין אותו. והוא צריך גם לבחור בעצמו את הדרך איך לעשות את זה. גם אם נמצא עם משלבת, אסור לה לכוון אותו בלימודים, רק לסייע חברתית.
אז מצד אחד אין לחץ אקדמי, אבל מצד שני, האם זה לא גדול מדי על ילד בספקטרום? גם אם מדובר בילדה נבונה וסקרנית?
לצפיה ב-'לדעתי אם את רוצה לקבל עצה כאן'
לדעתי אם את רוצה לקבל עצה כאן
14/11/2017 | 12:54
3
63
את צריכה קצת לתאר את בתך, בת כמה היא?
מה הקשיים והחוזקות שלה?
כי רק עצם האבחנה של ספקטרום לא מספיק כי גם בתוך הספקטרום אנשים מאוד שונים
לצפיה ב-'בת ארבע וארבעה חודשים חכמה מאד, שפה עשירה, סקרנית'
בת ארבע וארבעה חודשים חכמה מאד, שפה עשירה, סקרנית
14/11/2017 | 20:33
2
37
אוהבת ספרים, יכולת קשב מופלאה. הרבה קסם אישי, חייכנית.לא צריכה שיגרה, ומאד נהנית לצאת מהשיגרה. קשובה לכל מילה שנאמרת לידה. זיכרון מופלא.
נקודות לחיזוק : זמן תגובה יחסית ארוך, לא תמיד עונה ישר כשפונים אליה, נהנית לשחק עם ילדים, אבל צריכה דירבון לזה.
לצפיה ב-'מה זה אומר זמן תגובה ארוך?'
מה זה אומר זמן תגובה ארוך?
14/11/2017 | 20:43
1
23
זה מה שאצלינו קראו זמן עיבוד? שלוקח לו זמן להבין מה שאלו? ואיך מטפלים בזה?
לצפיה ב-'היא מבינה ושומעת אבל לוקח לה זמן עד שהיא עונה'
היא מבינה ושומעת אבל לוקח לה זמן עד שהיא עונה
14/11/2017 | 21:26
21
לצפיה ב-'למה אסור לכוון אותו בלימודים?'
למה אסור לכוון אותו בלימודים?
14/11/2017 | 12:59
2
33
אצלי מזכירים לו איזה ספר להוציא, עוזרים לו לעמוד בזמנים, מוודאים שהוא מקשיב וגם עוזרים קצת בלימודים: קשה לו עם תורה ושפה, אז מכוונים אותו מבחינת העזרה עם להבין שאלות, לדוגמה. ובאנגלית מעודדים אותו לעבוד בחוברת למתקדמים ולא סתם להשתעמם.

לצפיה ב-'את זה כל סייעת עושה, מה שלא עושים זה להחליט במקומו'
את זה כל סייעת עושה, מה שלא עושים זה להחליט במקומו
14/11/2017 | 13:15
28
לנווט אותו לבחירה מסויימת.
למשל אם הוא בוחר לא להשתתף בשיעורי חשבון, זה בסדר,
החונך יבדוק איתו מדוע בחר כך
זה באמת לא מעניין אותו או הוא מפחד להכשל?
אולי הוא לא סובל את המורה? אולי יש אפשרות ללמוד אצל מורה אחר
או למידה עצמאית, במחשב?
מה ההשלכות של הבחירה הזאת? וכו'
אבל החונך (שכאמור יש לכל תלמיד בביה"ס) לא ינסה לשכנע אותו לבחור ללמוד חשבון.
לצפיה ב-'בבית ספר הזה אין כיתות '
בבית ספר הזה אין כיתות
14/11/2017 | 20:35
33
כל ילד מחליט לבד מה לומד, איפוא לומד ואיך לומד.
זה בית ספר סאדברי 
לצפיה ב-'לבחור אין משמעו לעשות מה שבא לי'
לבחור אין משמעו לעשות מה שבא לי
14/11/2017 | 13:06
28
זה בדיוק אחד הדברים המשמעותיים שלומדים בבי"ס דמוקרטי.
לכל תלמיד/ה יש חונך אישי, איש צוות, שמלווה ומנחה את תהליכי הבחירה.
שואל את הילד שאלות שחשוב לשאול בתהליך כזה,
מקשיב, מכיל, מעמת עם השלכות.
כמובן שהילד/ה עצמו עושה את הבחירות שלו/ה.

ילדה נבונה וסקרנית רוצה ללמוד, היא זקוקה לסביבה שתאפשר לה זאת.
שתתן לה גירויים והכלה.
הסיכוי שהיא תלמד, למידה לחיים וגם למידה אקדמית, בבי"ס דמוקרטי
גבוה לדעתי ומנסיוני
(כאמור הפיצקי שלי לומד בבי"ס כזה, ועברנו הרבה בתי"ס כי הוא הבן הרביעי)
מהסיכוי שתלמד משהו משמעותי בבי"ס רגיל.

כמובן, כמו בכל עניין- הכל תלוי בנפשות הפועלות.
הן בילד/ה, הן בצוות החינוכי והן בהורים.
לכן לא תמיד החויה בבי"ס כזה תהיה מוצלחת.
לצפיה ב-'המלצה על קלינאית ומרפאה בעיסוק'
המלצה על קלינאית ומרפאה בעיסוק
13/11/2017 | 09:47
1
66
היי. אני חדשה בתחום...
אשמח לקבל המלצה על קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק מעולות מאזור המרכז שמתמחות בילדים. הילד שלי בן שנתיים.
תודה :)
לצפיה ב-'ברוכה הבאה עד שיגיבו, שווה לבדוק בקישורי הפורום'
ברוכה הבאה עד שיגיבו, שווה לבדוק בקישורי הפורום
13/11/2017 | 20:24
36
הנמצאים בתוך לשונית 'כלים ומידע' שבראש העמוד
בסעיף 'רשימות אנשי מקצוע'.
לצפיה ב-'שמן קנאביס לעומת דרכי צריכה אחרות'
שמן קנאביס לעומת דרכי צריכה אחרות
13/11/2017 | 15:57
2
78
היי
יש לי במשפחה בן דוד עם רישיון שימוש בקנאביס רפואי(פרחים-תפרחת), הוא לא מסתדר עם הפרחים והעישון והגלגול וברצונו לעבור לצורת נטילה אחרת, אשמח לשמוע מה אתם חושבים על צורת נטילה אחרת ולאן צורת מטילה כדאי לעבור(יש שמן וקפסולות וכנראה שעוד?
לצפיה ב-'ועד כמה זה יעיל לעומת פרחים?'
ועד כמה זה יעיל לעומת פרחים?
13/11/2017 | 15:58
24
לצפיה ב-'הוא על הספקטרום האוטיסטי? ילד או בוגר?'
הוא על הספקטרום האוטיסטי? ילד או בוגר?
14/11/2017 | 08:09
31
לצפיה ב-'טיפול cbt'
טיפול cbt
12/11/2017 | 15:09
2
101
מחפשת המלצה על מטפל/ת cbt לילד בן 13 בספקטרום בתפקוד גבוה. רצוי באזור פתח-תקוה.  
לצפיה ב-'ת"א מתאים?'
ת"א מתאים?
12/11/2017 | 20:44
1
56
אם כן

אם לא, יתכן שהם יידעו להמליץ על מישהו בפ"ת
לצפיה ב-'תודה על המענה'
תודה על המענה
12/11/2017 | 22:53
34

לצפיה ב-'הצעה'
הצעה
12/11/2017 | 12:07
1
76

שלום,
אנו עסק של בוגרי רפואה המתמחה בבדיקת איכות ובהירות שאלונים רפואיים בשפות שונות.
לצורך בדיקת איכות שאלון רפואי, אנו נדרשים לערוך ראיון קצר עם 5 מבוגרים דוברי רוסית, מעל גיל 18, הנמצאים על ספקטרום האוטיסטי. 
הראיונות הם קצרים, אנונימיים לחלוטין, ויעשו ע"י בוגרת בית ספר לרפואה. המרואיינים יתוגמלו כספית באופן יפה מאוד (כמה מאות שקלים לכל ראיון).
אלו מכם שמעוניינים ומתאימים, אנא שלחו אלינו הודעה לכתובת המייל NovimedGroup@gmail.com

בברכה,
נובימד
www.novimedgroup.com

לצפיה ב-'הדרכת הורים לכישורי חיים לילדים (חדשה פה!!!!)'
הדרכת הורים לכישורי חיים לילדים (חדשה פה!!!!)
26/11/2017 | 15:55
46
הי כולם,

שמי רבקה והנה אני סוגרת מעגל פה.
בני עידו שהוא אוטיסט הוא בן 21 ולפני כ 18 שנים הצטרפתי לפורום הנהדר הזה עם המון שאלות ותהיות. עברנו מסלול חיים מאתגר עם קשיים רבים וגם הצלחות מרובות.
והנה היום אני כאן קצת בכובע אחר; אני מרצה בנושא וגם מדריכה הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בנושא כישורי חיים.
לא ידעתי, אבל הסתבר לי שתוך מהלך חיינו עם האוטיזם בתוכו, פיתחתי שיטה ללימוד כישורי חיים עבור ילדים עם צרכים מיוחדים ומסתבר ששיטה זו עובדת גם עם ילדים "רגילים" בכל נושא הפחדים, פוביות ו"הרגלים רעים" כפי שמכנים אותם בשפה פשוטה.
הבן שלי עידו הגיע להישגים מדהימים בנושא כישוריי חיים, הוא עובד בעבודה רגילה, מתנייד בכוחות עצמו בחוץ ברגל, אופניים ותחבורה ציבורית, משתמש בטלפון סלולרי, רוכש לעצמו כמעט כל דבר בעצמו, עוזר במטלות הבית (כשהוא בבית, הוא מתגורר בהוסטל מגיל 18), יוזם פעולות ומעשים ועוד ועוד.

אשמח להיות חלק פעיל מהפורום הזה ופנויה לכל שאלה, בקשה ודיעה.

תודה וגיבורים מקסימים פה כולכם.
רבקה
לצפיה ב-'אשמח לשמוע את דעתכם: האם להמשיך עם קבוצת התמיכה'
אשמח לשמוע את דעתכם: האם להמשיך עם קבוצת התמיכה
09/11/2017 | 10:27
22
154
כבר רשמתי לפני כמה ימים, לא היו תגובות והאמת שלגמרי שכחתי מזה. אבל אני חייבת להודיע עד מחר אם אני מפסיקה להגיע. אז רושמת שוב:
הייתי במפגש ראשון. היה נחמד, לא מעבר. כמעט כולן נמצאות כמה חודשים אחרי האבחון, הילדים סביב גיל 6. ככה שעוד לא יודעות איך להיתנהג, מה הזכויות וכד'.
אני מחפשת משהו אחר. מישהו שמתמודד עם המצב כבר כמה שנים, יודע לכוון ולהרגיע. יודע להתמודד עם ילד גדול יחסית.
וכאן מצאתי את עצמי מסבירה כל מיני דברים.
מצד שני, כן נחמד לדבר עם אנשים. אבל גם חבל על הזמן שלי.
לצפיה ב-'זה עניין של סדר עדיפויות אישי'
זה עניין של סדר עדיפויות אישי
09/11/2017 | 13:29
60
אולי לכן לא הגיבו, כי בעצם אף אחד לא יכול לדעת מה שוקל כמה עבורך.
עד כמה השייכות לקבוצת אמהות שנפגשת פנים אל פנים תורמת לך
לעומת
עד כמה מעיקה עלייך השקעת הזמן והאנרגיה בהגעה לשם?

בעקרון, אנשים שמתמודדים עם העניין כבר שנים ויודעים לכוון ולהרגיע
יש כאן
אבל אין כאן מפגש פנים אל פנים
וגם תחושת הקבוצה/קהילה כבר לא ממש קיימת פה.
אז שוב- השאלה מה שוקל כמה עבורך.
לצפיה ב-'אני לא בטוח שבשביל זה הקבוצות האלה'
אני לא בטוח שבשביל זה הקבוצות האלה
10/11/2017 | 09:21
20
65
מעולם לא הלכתי ולא רואה שום סיבה ללכת.
אבל דיי ברור לי שלא הולכים בשביל לקבל מיידע על זכויות.
או מיידע על איך להתמודד עם הילד שלך.

כל ילד הוא משהו אחר, אף אחד לא יכול לדעת מה נכון לו מלבדך.
בגלל שהילד שלי בגן תקשורת, אז יצא לי לפגוש הורים "במצב דומה"...
חחחחח...
הם לא במצב דומה בגלל.
והדעות שלהם כל כך שונות משלי.
בתחושה שלי בקבוצות כאלה את תקבלי בדיוק את הדבר ההפוך שאת צריכה.
את צריכה לשנות את המבט שלך על כל המצב, להבין שהמצב חיובי.
בקבוצות אני לא בטוח שתפגשי אנשים שיכולים לעזור לך לשנות גישה.
כאן דווקא כן.

בשביל תמיכה נפשית , לכי לטיפול אישי, ולא לקבוצה של אנשים שתכלס לא מבינים כלום ובאו להתבכיין על מה שאין סיבה להתבכיין.

אבל שוב, לא מכיר מקרוב, אולי מה שקורה שם זה משהו אחר.
לצפיה ב-'מסכים חלקית. לקבוצת תמיכה הולכים כדי לקבל תמיכה רגשית'
מסכים חלקית. לקבוצת תמיכה הולכים כדי לקבל תמיכה רגשית
10/11/2017 | 12:18
19
59
אני לא חושב שבאים לקבוצה כזאת "כדי לעזור לשנות גישה".

אבל

אני מתקשה להאמין שלהיפגש עם קבוצה של הורים שהאבחון עדיין טרי עבורם (וכמעט תמיד, בשלב הזה, הם מרגישים שקרה להם אסון) זה דבר שיואיל למצב הרגשי של אנה.

לצפיה ב-'האמת שכולם דווקא מרגישים הקלה'
האמת שכולם דווקא מרגישים הקלה
10/11/2017 | 19:15
18
76
כי הילדים היו באבחונים וטיפולים מגיל צעיר. לאף אחד זה לא בא בהפתעה, כמוני. הילדים כולם כבר לומדים בכיתות קטנות או בבתי ספר לחינוך מיוחד. קצת מוזר כי הבנתי שאצל כמעט כולם התוצאות הן מחודשי הקיץ.
ואיכשהו הם לא חושבים על העתיד ודברים אחרים כמוני. אולי כי אני מוזרה, אולי כי הילדים שלהם קטנים ואולי כי זה סוג אוכלוסיה (ענין השכלה גבוהה פחות מטריד אותם).

לצפיה ב-'כנראה שאנשים לא משתנים.'
כנראה שאנשים לא משתנים.
11/11/2017 | 00:19
17
72
או לפחות לא משתנים מספיק מהר בשביל להמנע מלשרוט את הילדים.
כי לי מרגיש שלא קל להיות ילד שלך, ואם ילד מיוחד אז בכלל קשה.
בשלב הזה דאגה להשכלה גבוה???
עכשיו נכון לטפח בילד חוסן נפשי, תחושת ערך עצמי, לתת לילד הרגשה שהוא הכי אהוב בעולם.
אל תסללי לו את מסלול חייו, תני לו כלים בעזרתם הוא יוכל לבחור בעצמו מה שהוא יירצה, גם אם זה לא מסלול השכלה גבוה שחשוב לך.

אני בגלל נסיון החיים שלי גיבשתי גישה לגבי ילדים שמה שבא ברוך הבא (בגלל זה גם לא עשינו בדיקות כמו מיי שפיר וכאלה), גם כשנולדים, לזכור שהילד הוא לא שלוחה שלי, ולא בא לעולם על מנת לגרום לי נחת. אני גאה בילדים שלי לא משנה מה הם יעשו ומה הם יהיו.
ומה?...
יצא ככה שהילד האמצעי הוא "בתפקוד נמוך".
אני ואשתי לא קלטנו שהוא "בתפקוד נמוך", ולא קטלנו שמשהו איתו "לא בסדר" כי מבחינתינו היה ונשאר 100 אחוז בסדר גמור, והילד הכי מקסים בעולם.

אני חושב שהילד שלי היה חכם עוד לפני הלידה וידע לאיזה הורים הוא צריך להוולד.
מעניין אותי, אם היה נולד לך ילד שהיה מה שקוראים "בתפקוד נמוך", אם זה היה נסיון חיים כזה, שהיה מסדר לך את הגישה לכיוון חיובי, או שהחיים שלו ושלכם היו הופכים לגיהנום.

אני חושב שאת חיה עדיין באשליה, שאת יכולה לקחת ילד ולעצב אותו בדמותך, או להעלות אותו על מה שאת מגדירה "מסלול חיים טוב".
אני הייתי ממליץ לך ללמוד מנסיונם של אחרים, קחי לדוגמא את תקווה המנהלת מהפורום האחר, שניסתה לעשות בדיוק את הדבר הזה לבן שלה, ועכשיו זה מתפוצץ לה בפרצוף. (משאיר רק לשקוע בדכאונות ותרופות).
או שאפשר לאהוב את מה שיש, ולהשאיר את העתיד פתוח.
עדיף שיהיה אדם שטוב לו לפני שיהיה אדם אקדמאי.
ואז באמת מבינים שמה שיש זה ילד מושלם ושאין סיבה לדיכאון.

או שההורים האחרים בקבוצה הם לא הורים שאכפת להם מהעתיד של הילדים שלהם. (אולי בגלל הגיל).
או שיש להם גישה בריאה יותר לחיים.
דווקא יש מצב שתוכלי לקבל מהם כמה תובנות לגבי החיים.

לצפיה ב-'גם כאן, מעט הבנה לאוטיזם הייתה יכולה לעזור מאוד'
גם כאן, מעט הבנה לאוטיזם הייתה יכולה לעזור מאוד
11/11/2017 | 09:21
70
השכלה גבוהה זה חשוב, נורא, אבל עובדה שלא במקרה לא רק שהיא לא עזרה לאף אחד להבין אוטיסטים אלא בדיוק להפך ( למשל בעלה של התקווה הזאת נחשב לסמכות ולחוקר אוטיזם ואין ספק שלא רק שאין לו מושג אלא כמו כל הפסאוודו חוקרים הוא גורם נזק נורא ) ,
גם כי אוטיסטים מאוד מאוד אוהבים ויודעים ללמוד, אבל בדיוק בגלל זה גם הכי לא מתאימים למסגרות האגוצנטריות והתועלתניות והציניות הממוסדות כמוסדות השכלה גבוהה או כל החרטא הזאת שנחשבת לבית ספר.

אוטיזם זה גישה שונה לידע, הרבה יותר פנימית ואישית ורגשית מזאת המכנית, המעמדית, הכחנית, של הנ"ט.

אז אם למישהו יש עניין שאוטיסט יפתח את הידע והכשרון שלו לעולם כדאי שיקח את זה בחשבון,
הבעייה, שכאמור, מי שמתחזה לסמכות בעניין זה קיבל את מעמדו ממוסדות ההשכלה המקובלים ולכן אין שום סיכוי שאי פעם הוא ידע משהו על אוטיזם או יעזור לאוטיסטים

לצפיה ב-'כשמדובר בילד כמו הבן של אנה, למה שלא תחשוב על אוניברסיטה?'
כשמדובר בילד כמו הבן של אנה, למה שלא תחשוב על אוניברסיטה?
11/11/2017 | 22:47
14
63
אין לי שום ספק שזה בתחום היכולות שלו, וכנראה גם מתאים לאופי שלו (לפחות במידה מסויימת).

השאלה היא, כמובן, האם הוא יהיה מעוניין בכך או לא. אבל לא קיבלתי מאנה את הרושם שהיא רוצה לכפות עליו לימודים בעתיד או משהו כזה. היא פשוט רוצה שהאופציה תהיה פתוחה עבורו.

ובמקרה של הילד הספציפי הזה, מדובר בשאיפה הגיונית. אז למה לא?

זה גם ממש לא סותר את המטרה החשובה של לפתח את החוסן הנפשי של הילד. שני הדברים האלה הולכים יד ביד: ילד חזק נפשית שמקבל את עצמו כמו שהוא, יהפוך לבוגר ששלם עם עצמו ועם מסלול החיים שהוא בחר (בין אם המסלול הזה יכלול לימודים אקדמיים ובין אם לא). לעומת זאת, ילד שמקבל כל הזמן מסרים שהוא לקוי או פגום, יתקשה הרבה יותר למצוא את מקומו בעולם.
לצפיה ב-'כשמדובר על ידע למה שלא ננסה ללמוד משהו, ובאמת'
כשמדובר על ידע למה שלא ננסה ללמוד משהו, ובאמת
12/11/2017 | 07:16
4
43
הרי לא במקרה למדת ב"פתוחה", ששמה כן היא, לפחות במידה מסויימת ולכן מבוססת על התערבות פחות אלימה בסדר יומו של הסטודנט, שלאוטיסט, אדם חושב ויצירתי, זה מהותי.

ויש משהו אלים ואטום במידה מזעזעת נורא בדרך שבה כולם עושים הכל על מנת להתעלם מהצורך לרכוש ידע וליישמו במקרה של אוטיזם במיוחד,
אוטיזם מאופיין בתחושה אחרת מהנורמטיבית כלפי ידע ותהליך רכישתו (האוטיסט לא רוכש ידע זה חלק מהעניין אבל נניח לזה כי חלק מהבעייה זה המידה שבה הנורמטיביות המחורבנת מונצחת בשפה).

כך שאם הורה, באמת מעוניין שבנו יגשים את כשרונותיו וצמאונו לידע בצורה מיטבית, לו ולסביבה, יכול להיות שהגיע הזמן להתייחס למידה ולסיבה שמאחורי הנטיה של האוטיסטים ללמוד אחרת מהממוצע,
ויש כזאת, ומהותית ומאוד חשובה.

ואחד הנגזרות של זה מתבטא כהעדר מוחלט של מחקר בנושא האוטיסטי, 
והתוצאה של העדר זה מתבטאת כיישום שאין מזעזע ממנו,
מוסרית אנושית ומדעית.

אגב
ברור לי שהנ"ט לא יכולים להבין אוטיסטים, , למעשה אפילו אסור להם להבין, ואני אפילו מקבל את זה, זה לא אמור לעצור את האוטיסט מלנסות לחזור על הדברים ולהסביר אותם ולו לעצמם,
עובדה שגם מקבלת ביטוי מאוד מוחשי הרבה פעמים דרך התנהלות שלכן נחשבת מאוד תמוהה מצד האוטיסט (שלא מבין שרק לנ"ט יש מונופול על הדרך הנכונה להתנהל בחברה)

לצפיה ב-'אכן, לרצות ללמוד נושא מסוים זאת לא סיבה מספקת לאוניברסיטה'
אכן, לרצות ללמוד נושא מסוים זאת לא סיבה מספקת לאוניברסיטה
12/11/2017 | 09:27
3
36
לימודים אקדמיים זאת חווייה מאוד מסויימת שגם דורשת מחויבות ארוכת טווח. מי ש"סתם" רוצה ללמוד נושא מסויים לעומק, אין לו מה לחפש באקדמיה. בטח לא בימינו, שאפשר ללמוד כל נושא שבעולם לעומק באופן עצמאי דרך האינטרנט.

לצפיה ב-'שטויות'
שטויות
12/11/2017 | 09:59
2
32
 אתה מניח כמובן מאליו שהדרך היחידה לקיים מחוייבות ארוכת טווח ועמוקה עוברת רק דרך המימסד האקדמי או הארגון החברתי כפי שהוא היום,
ואני אומר לך בבטחון מוחלט שהמון אנשים לא מסתדרים עם האקדמיה ועם התצורה הנוכחית של הארגון החברתי בדיוק בגלל שהם הכי נוטים וצריכים למחוייבות הכי עמוקה והכי ארוכת טווח,
חד משמעית.

ותמיד ידעתי את זה,
ואחרי שביליתי כמה שנים בקירבה די אינטימית למי שטרחה על עבודת דוקטורט גילית כצפוי שתמיד ידעתי את האמת,
שיש סתירה עמוקה ומובנית בין אהבה עמוקה לידע, לצורך בו, למחוייבות אליו, לבין הדרך שבה החברה עדיין מארגנת את מוסדות ההשכלה, הגבוהה ובכלל,
וגם בגלל זה אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שחורגים מהקשב הרצוי,
ודווקא הטובים והמוכשרים שבהם,
כי זה לא בכדי.

וגם זה שהאוניבריסטאות הכי טובות מציעות היום קורסים ממש מעולים ובחינם ואון ליין זה ממש לא מקרי,
דברים טובים קורים,
ובדיוק מהסיבה שאני מתאר כאן

לצפיה ב-'משעשע איך אתה מכניס לי שטויות לפה, ואז אומר שהן "שטויות". '
משעשע איך אתה מכניס לי שטויות לפה, ואז אומר שהן "שטויות".
12/11/2017 | 13:24
1
29
תקרא שוב את ההודעה שלי, ותראה שכתוב שם בדיוק ההפך ממה שנדמה לך שהיה כתוב שם.

מצד שני, מה שכתבת בפיסקה השניה שכתבת היא באמת שטויות:
"יש סתירה עמוקה ומובנית בין אהבה עמוקה לידע, לצורך בו, למחוייבות אליו, לבין הדרך שבה החברה עדיין מארגנת את מוסדות ההשכלה הגבוהה ובכלל"

לפחות במדעי הטבע, המשפט הזה לחלוטין לא נכון.
לצפיה ב-'זה נכון גם למדעי הטבע'
זה נכון גם למדעי הטבע
12/11/2017 | 16:20
23
אם כי אין ספק שצריך לבנות גישה אלטרנטיבית וחופשית יותר למעבדות,
אלא שגם זה מתאפשר או יתאפר בעזרת המדע,
גם דרך החיבור של הכל לרשת,
וגם דרך השיפור המתמיד בווירטאוליזציה וסימולציה וטכנלוגיות שיתוף,
שכל זה יתמזג למדע לא ממוסד וכזה שיותר רגיש לפרטיות ולקצב של כל אחד

לצפיה ב-'תודה על התגובה שלך'
תודה על התגובה שלך
12/11/2017 | 08:46
3
43
ורק להבהיר: כשאני חושבת על הלימודים, הכוונה שלי היא איך לגרום לו להיות בן אדם חזק, שמח ועצמאי מספיק כדי שיוכל ללמוד / לעבוד / כל דבר אחר. איך להכין אותי לחיים בעצם.
כשאני מדברת על אוניברסיטה, אני מתכוונת בעיקר שאני לא מסתכלת רק על עכשיו אלא על עוד כמה שנים. זה הכל.
לצפיה ב-'אפשר, ורצוי, ללמוד לא באוניברסיטה'
אפשר, ורצוי, ללמוד לא באוניברסיטה
12/11/2017 | 09:11
1
47
וזה נכון במיוחד לאוטיסטים.

למזלנו ולמזלה של האנושות כולה, "החיים" לא זהים רק לתבנית אחת קבוע ונצחית כפי שנדמה לאנשים נורמטיבים מדי
לצפיה ב-'אבא שלי רופא'
אבא שלי רופא
12/11/2017 | 21:10
54
היום הוא כבר בגימלאות, הוא גם לימד רפואה אוניברסיטה, ותמיד היה אומר ש...
סטודנטים לרפואה מסיימים את הלימודים, ותכלס הם לא יודעים כמעט כלום.
ומה שהאוניברסיטה נתנה להם זה רשיון להתחיל ללמוד (בשטח).

כמו כל הורה לילד בספקטרום פגשתי פסיכולוגים ופסיכיאטרים, ודבר אחד ברור,
שלפחות חלק מהם מבינים הרבה פחות ממני (בנפש האדם).
ההבנה שלי נובעת מהתבוננות רגישה, ומחשבה עם צניעות דעת.
ואצל בעלי התעודה, ההבנה היא הרבה פעמים שליפת ציטוטים, ומחשבה שמבוססת על הספר, פותחים עמוד ומנסים להדביק אותו , בתקווה שאכן יידבק.

הרבה יותר קל "להוציא" תואר או תעודה, מאשר לפתח חשיבה פתוחה ורגישה.

יש משהו מאוד דומה בין אבחנות "רפואיות" (כמו אוטיזם) לבין תארים אקדמאים.
הם שניהם סוג של קבלות, אישורים, passport, מפתחות, שלא תמיד ברור מה עושים איתם אחרי שקיבלו אותם.
הרבה הורים שואפים קודם כל לדאוג לאישורים, ומפתחות, שיעזרו לילדים שלהם בעתיד לפתוח דלתות ולעבור בהם.
לא תמיד משקיעים את אותה אנרגיה, בלספק לילד כלים לגלות את הייעוד "האמיתי" שלו.
שווה לבדוק כמה אקדמאים אכן משתמשים בידע שרכשו ועוסקים בתחום אותו הם למדו, כמה משתמשים בתעודות רק בתור מפתחות, וכמה משתמשים בתארים שלהם רק בתור קישוט על הקיר או בשיחה, שיוכלו להציג לכולם עד כמה שהם "אנשים ברמה".
לצפיה ב-'הקטע הוא שמה שגרייארט כתב דווקא מאוד מועיל בכיוון הזה'
הקטע הוא שמה שגרייארט כתב דווקא מאוד מועיל בכיוון הזה
12/11/2017 | 09:18
38
הדרך לעזור לילד להפוך לאדם חזק ושמח ועצמאי, היא לזרום איתו ולתת לו את ההרגשה שהוא בסדר כפי שהוא.
לצפיה ב-'בגלל זה נלחמנו בשיניים'
בגלל זה נלחמנו בשיניים
12/11/2017 | 14:43
4
55
להוציא את הילד ממסגרת תקשורתית.
למרות שבמסגרת טענו בתוקף שכדי להמשיך להתקדם הוא חייב להישאר אצלם.
ותאמינו לי שזה עלה לי בבריאות.
הצלחנו ו"הפלא ופלא" (או שלא כל כך מפליא...)
הילד מתפקד מצויין ונפגש עם חברים אחר הצהריים כרגע אפילו בלי תיווך.
פשוט ברגע שהמסר הוא שהוא יכול ולא איזה "חריג" וחלש הוא מצליח.
לצפיה ב-'למה?'
למה?
12/11/2017 | 15:51
41
מה רע במסגרת תקשורתית? היות ושמענו שהרבה פעמים בכיתה ה ו מתחיל משבר, התחלנו לבחון להכניס אותו לחטיבה לכיתת תקשורת. אני אפילו תוהה האם לא כדאי להקדים ולחפש כבר לשנה הבאה (הוא בד'). יש לו סייעת מהממת ואני מתה מפחד מה יהיה אם תעזוב. אז לקחתי את המעבר כאופציה.
אז למה לא בעצם?
לצפיה ב-'המסר תלוי באנשים, לא בסוג המסגרת'
המסר תלוי באנשים, לא בסוג המסגרת
12/11/2017 | 17:42
2
42
מסכימה איתך שמסר מסרס הוא מסוכן, וחשוב שיהיה מסר מעצים.
אלא שלפי נסיוני, המסר תלוי באנשים, בצוות החינוכי, ולא בסוג המסגרת.
יש כתות תקשורת עם מסר מעצים ומחנכים בשילוב יחידני עם מסר מדיר ורומס
ויש גם להיפך כמובן.

בכתת התקשורת שה שלי למד בה בתיכון, רוב התלמידים סיימו בגרות-
המסר בהחלט היה "את/ה יכול/ה".
חלק מהתלמידים גם השתלבו בכתות "גדולות" בחלק מהמקצועות.
מבחינה חברתית, הכתה היוותה קבוצת השתייכות
והיו גם קשרים עם תלמידים מכתות השילוב.
לצפיה ב-'הוא השתלב בשני שליש מהשיעורים'
הוא השתלב בשני שליש מהשיעורים
13/11/2017 | 10:24
1
30
למרות שהיה מסוגל הרבה יותר.
התייחסו אליו כאל ילד מוגבל.
כל פעם היו מופתעים מחדש מיכולות טריוויאליות שלו.
ממילא לא טיפלו בתקשורת ברמת הניואנסים הדקים שזה מה שהוא זקוק לו. 
הוא אמר שבעיני הילדים של הכיתה המשלבת הוא תמיד יהיה מתוייג.
בילה שעתים וחצי לפחות בהסעה כל יום ולא יכל לנהל קשרי חברה אחר הצהריים.
כך שהכיתה הגבילה וחסמה אותו חברתית.
כמובן שהיו גם דברים שהם קדמו אותו בהם.
אבל בשיקול של נזק מול תועלת זה הפסיק להיות כדאי.
והסיפור של כיתות ה-ו הוא סטטיסטי כללי.
תצטרכי לראות מה קורה לבן שלך אישית.
תפסיקי להתייחס אליו כאל "אוטיסט".
תסתכלי עליו אישית.
על הילד והאדם שהוא.
לצפיה ב-'כמו בהודעה קודמת של שלומית "איזה סיפור..."'
כמו בהודעה קודמת של שלומית "איזה סיפור..."
13/11/2017 | 15:55
29
לא תמיד היחס של ההורים גם אם הוא חיובי , הוא מספק.
ברגע שהילד נכנס למסגרת שיש עליה סטיגמה, הוא סובל מהסטיגמה.
אני לא היודע כמה שנים צריך להילחם כדי לשנות את הדעות הקדומות של האנשים.
אבל במצב הנוכחי, גם לשילוב יש מחיר, כל דבר שמסמן את הילד כחריג, יש לו מחיר.
כשיש אפשרות לשקול את הכדאיות של הבחירה במסגרת, צריך לחשוב אם כשנותנים סיוע לדבר אחד שלא מכשילים בדבר אחר.

לצפיה ב-'אגב, אני עצמי הצלחתי לעשות תואר אקדמי, רק אחרי שירדו לי מהגב'
אגב, אני עצמי הצלחתי לעשות תואר אקדמי, רק אחרי שירדו לי מהגב
11/11/2017 | 22:52
55
וכנ"ל לגבי כל מיני חלומות ושאיפות אחרות שהיו לי.

לצפיה ב-'האם לאוטיסט מתאים לנגן בתופים?'
האם לאוטיסט מתאים לנגן בתופים?
09/11/2017 | 16:03
13
99
אני יודעת שאין תשובה אחת ובכל זאת...
השנה בבית ספר היה צריך לבחור כלי נגינה והבן שלי בחר כלי שהוא לא מתחבר.
החליט שהוא עובר לתופים.
איפה הבעיה?
שהוא מתלונן שבית הספר רועש לו, במיוחד כשהמורה צועקת (היא לא באמת צועקת, פשוט יש הרבה ילדים בכיתה).
באופן כללי הוא רגיש יחסית לרעש, אבל לא ברמות ממש קשות.
אני תוהה איך הוא יוכל להיסתדר עם התופים בגלל זה.
כשדיברתי איתו על זה, הוא אמר שאני צודקת ועדיף לו חליל צד (כי זה צליל הכי עדין מכולם). אבל עכשיו הוא עוד פעם מתעקש על תופים.
הם ינגנו כמה ילדים ביחד, זה בטח יעשה רעש חזק גם למי שלא רגיש.
מה דעתכם?
לצפיה ב-'אוזניות שמקטינות רעש. כאלה שמשתמשים בהן'
אוזניות שמקטינות רעש. כאלה שמשתמשים בהן
09/11/2017 | 16:12
9
65
אנשים שעובדים עם מפוחי עלים, נהגי טרקטור וכו'. לי יש זוג בו אני משתמשת כשאני מפעילה מכשיר שעושה רעש חזק. קניתי בחנות לחומרי בניין.
לצפיה ב-'איך זה עונה על השאלה?'
איך זה עונה על השאלה?
09/11/2017 | 16:21
8
50
שאלתי האם כדאי להסכים שיתחיל לנגן על תופים כי הם מרעישים.
זאת בחירה, לא מכריחים אותו.
לצפיה ב-'זה קשור כי אם אכן הרעש יפריע לו, והוא בכ"ז רוצה תופים,'
זה קשור כי אם אכן הרעש יפריע לו, והוא בכ"ז רוצה תופים,
09/11/2017 | 16:46
49
אפשר להעזר באוזניות כאלה.
הן אינן אוטמות לגמרי רק מסננות, מקטינות את הרעש.

אבל לא בהכרח הרעש יפריע לו.
רגישות לרעש קשורה לא רק בדציבלים,
אלא לא פחות מזה בסוג הצליל וגם בשאלה האם הוא פולש או מבוקש.

הייתי נותנת לו להתנסות בזה, כיון שזו בחירה שלו,
לא כדאי לוותר מראש.
אם ירגיש שזה לא טוב לו, יוכל להפסיק.
לצפיה ב-'זה הוא שבחר לנגן על תופים'
זה הוא שבחר לנגן על תופים
09/11/2017 | 16:46
5
49
את כתבת:

"איפה הבעיה?
שהוא מתלונן שבית הספר רועש לו, במיוחד כשהמורה צועקת (היא לא באמת צועקת, פשוט יש הרבה ילדים בכיתה).
באופן כללי הוא רגיש יחסית לרעש, אבל לא ברמות ממש קשות.
אני תוהה איך הוא יוכל להיסתדר עם התופים בגלל זה."

אז אם הבעיה שלו היא הרעש ולמרות זאת הוא רוצה לנגן על תופים, הצעתי שיטה להקטין (בהרבה) את הרעש. 

לצפיה ב-'אבל למה לאפשר לו?'
אבל למה לאפשר לו?
09/11/2017 | 16:51
4
55
ברור שאני לא יכולה לאסור עליו. השאלה היא האם לא כדאי לנסות לשכנע אותו לשנות את דעתו?
ואחרי זה כבר אי אפשר יהיה לשנות, כי הם לומדים ומתקדמים. גם ככה עכשיו הוא כבר הפסיד חודשיים כי למד כלי אחר לגמרי.
לצפיה ב-'למה לא לאפשר לו?'
למה לא לאפשר לו?
09/11/2017 | 17:01
57
לעניות דעתי מסר שמכוון אותו לוותר מראש על דברים שהוא רוצה
רק כי אולי תהיה כרוכה בהגשמתם התמודדות כלשהי, אינו מסר נכון.

לא יכולה להתאפק
"לנגן כדאי רק אם
את הכלי גם אוהבים"
לצפיה ב-'זה עניין של אחריות שהוא צריך לקחת'
זה עניין של אחריות שהוא צריך לקחת
10/11/2017 | 09:27
2
33
וגם את יכולה להבהיר לו שזה בסדר שהוא לוקח תופים אבל שאחר כך כבר לא יוכל לשנות ויישא באחריות. אז גם אם יתקשה שם ימצא אסטרטגיות להתמודד, אזניות למשל זה סוג של אסטרטגיה
וחוץ מזה כמו שאמרו פה, יכול להיות שיש לו רגישות לרעש של הקול של המורה אבל לרעש של התופים לא תהיה לו בעיה
לא סתם יש לו משיכה לכלי הזה
לצפיה ב-'רגישות לסוגים מסויימים של קול אנושי זה ממש אבל *ממש* נפוץ'
רגישות לסוגים מסויימים של קול אנושי זה ממש אבל *ממש* נפוץ
10/11/2017 | 12:11
1
45
אני, למשל, לא יכול לסבול לחישות. ובמקרה הזה אף אחד לא יכול לטעות ולחשוב שזה בגלל עוצמת הקול (למעשה, לחישה חזקה באופן מלאכותי פחות תפריע לי).

לצפיה ב-'ראיתי פעם תכנית בטלוויזיה על אובססיות ורגישויות אצל אנשים'
ראיתי פעם תכנית בטלוויזיה על אובססיות ורגישויות אצל אנשים
10/11/2017 | 16:27
39
והייתה שם מישהי שאמרה שהיא לא מסוגלת לשמוע את אמא שלה ואח שלה מדברים ברכות ובעדינות אלא רק בקול חזק וסמכותי
זה היה כלכך חזק עד כדי כך שהייתה צועקת ויוצאת מהחדר כל פעם שהאמא הייתה מדברת בטון שלא נעים לה
לצפיה ב-'מושך אותו התופים, והאוזניות יפתרו את הרגישות לרעש'
מושך אותו התופים, והאוזניות יפתרו את הרגישות לרעש
09/11/2017 | 16:48
46
כמובן שאם הבעיה שלך היא שהתופים יפריעו לאחרים, אז כבר עניין אחר
לצפיה ב-'זו טעות לשייך רגישות שמיעתית לעוצמת הקול בלבד'
זו טעות לשייך רגישות שמיעתית לעוצמת הקול בלבד
09/11/2017 | 18:58
43
בתנאים מסויימים היא בכלל לא מפריעה ובהקשר אחר היא מוציאה מהדעת,
רגישות שמיעתית זה רגישות להקשר,
אדם יכול להיות הכי רגיש לרעש ועדיין להנות נורא מלהקים מהומה על התופים

לצפיה ב-'תני לו לנסות.'
תני לו לנסות.
12/11/2017 | 14:57
11
לצפיה ב-'וכמובן לא אוזניות, אלא אטמי אזניים'
וכמובן לא אוזניות, אלא אטמי אזניים
14/11/2017 | 09:12
21
אלה שקניתי הן כמו בקובץ המצורף: 
לצפיה ב-'בקשת עזרה ותהיות'
בקשת עזרה ותהיות
08/11/2017 | 15:33
16
195
הי, חדשה ונחבאת פה מטעמי פרטיות - 
צריכה עזרה לגבי הבת שלי - 
בגיל חמש בעקבות תהיות של הגננת עברה אבחון בבית אחד (כולל ADOS ו- ADI-R) ולא נמצאה על הספקטרום. כן נמצאה כבעיית קשיים רגשיים והופנתה לטיפול רגשי.
טרם הנ"ל היה עיכוב התפתחותי במוטוריקה הגסה (התחילה ללכת סמוך לגיל שנתיים ועברה וגם טופלה בריפוי בעיסוק עקב יכולות נמוכות בכל הקשור לציור והחזקת כלי כתיבה.
תמיד היתה מיוחדת - יכולת שפתית גבוהה לגילה עם ביטויים מחוץ לסקאלה, רגישה מאוד תחושתית (לרעשים, ביגוד, כפתורים, תוויות), חרדתית, שקועה שעות במשחקי דמיון כבר שנים.
מאוד רוצה חברים, יש לה חברות אבל תמיד היו קשיים - לא תמיד מבינה איך להתנהל, כועסת כשלא מקיימים את הדרישות שלה, לא תמיד מבינה סיבה ותוצאה, ונמצאת כבר מזה שנתיים ויותר על הכוונת של כל הבנים בכיתה שעולבים בה ופוגעים בה שוב ושוב. (היא הבת היחידה שמתנכלים אליה).

היום היא בת עשר ונמצאת בטיפול מטעם השירות הפסיכולוגי החינוכי ושם שוב עולה מחדש נושא של אבחון - הבעיה העיקרית שהיא לכאורה 'נכשלה' במבחן של הספקטרום... לתחושתי בעיקר כי היא בת ולא בן ואולי כי היתה מאוד צעירה. בכל מקרה, הדרישה לאבחון מקיף (שיכלול לא רק את הספקטרום אלא גם אפשרויות אחרות במידה וקיימות) מגיעה מהשפ"ח והמטפלת של הילדה המליצה על דיצה צחור או על רוני הגש.

מרפרוף מהיר באינטרנט הבנתי ששתיהן בכירות בתחום שלהם ולא ברור לי בכלל אם יש גישה ספציפית אליהן. בנוסף, אני מנסה להבין אם יש טעם לחזור שוב על אבחון ADOS ושאלון ה- ADI-R לילדה כשניכר שמדובר באבחונים שמוטים לכיוון של בנים ולא ממש מתאים לבנות (קראתי די הרבה בנושא). האם אפשר לדבר ישירות אם המאבחנות האלו לפני שנכנסים לתהליך כזה שהוא ממש יקר? אשמח לשמוע מנסיונכם ומה בכלל דעתכם על סמך הנתונים שכתבתי כאן.

תודה
לצפיה ב-'שלום לך '
שלום לך
08/11/2017 | 16:31
14
102
כמו שכתבתי בשרשור אחר כאן- גם אצל הבן הצעיר שלי נשלל ספקטרום בגיל 4,
ולאחרונה, כעבור 6 שנים, הסתבר שהוא כן על הספקטרום.
כתבת נכון- אצל בנות יש סבירות גבוהה יותר לפיספוס.
כך שבהחלט אפשרי שכעבור מספר שנים היא כן תקבל אבחון על הספקטרום.
אבחון אינו רק שיקלול תוצאות טסטים, יש גם מפגש מול המאבחן
והמאבחנות שציינת הן מנוסות ומקצועיות.

האם את מעוניינת לפנות לאבחון או שזו דרישה של השפ"ח?

לגבי עלות האבחון- אפשר לקבל השתתפות משמעותית מקופ"ח
(לפחות עבור אבחון במכון באסף הרופא, אצל פרופ' צחור,
לא יודעת איפה ד"ר הגש מקבלת כיום, יתכן שגם אצלה).

אפשר גם לקבל אבחון חינם, בהתפתחות הילד של קופ"ח

לא יודעת אם הגברות העסוקות האלה פנויות לשיחות,
אבל בודאי אפשר להעביר במייל את תהיותייך ולבקש התייחסותן.

לצפיה ב-'תודה'
תודה
08/11/2017 | 17:27
13
60
אני אכן יודעת שאבחון הוא לא רק שקלול של טסטים - האבחון שהיא עברה נראה על פניו מקיף ולפי מה שהבנתי מדובר במכון מכובד ומומלץ ולכן יש לי היסוסים כי כבר היינו בסיפור הזה.

הדרישה לאבחון היא של השפ"ח למרות שאני כל הזמן נמצאת בתחושה לא ברורה לגביה והיא עברה הרבה אבחונים שונים - בהתפתחות הילד/אבחון קשב/אבחון לספקטרום ונמצאת בתהליך של אבחון פסיכו-דידקטי כרגע אבל המטפלת ציינה שאבחון פסיכו-דידקטי מתמקד בתחום ספציפי והיא חושבת שהיא צריכה אבחון מקיף. לצערי, כשפנינו בפעם השלישית להתפתחות הילד עם בקשה כזו כשהיתה בת חמש הם אמרו שהם לא מטפלים בבעיות נפשיות (טרם אבחנו כלום אבל ככה הם החליטו על סמך המלצות הגננת...) ואני לא מעוניינת לחזור אליהם לשום דבר.... (מדובר בהתפתחות הילד של מכבי).

תודה על ההמלצה לכתוב להם מייל - נראה לי שאתחיל משם...

יש לי גם תהיה אם יש נטיה להורים להשפיע על תוצאות של אבחון.... אני לא רוצה להיות הגורם המכוון. אני רוצה שמישהו ייתן לי תשובה לגביה כי תמיד יש לנו קשיים איתה אבל לאף אחד אין הסבר ואני תוהה לגבי הספקטרום שוב ושוב אבל מרגישה שלא אני האדם שאמור להגיד את זה ומנגד כשאני קוראת על הנושא של אספרגר בילדות אני רואה הרבה קווים שקיימים בה ואני תוהה אם פשוט קל למצוא קווים כאלו אצל כל אחד ושאני סתם מחפשת או שיש מקום לאינטואיציה שלי.

תודה שוב
לצפיה ב-'גם מכון רציני יכול לפספס, אם הוא באמת רציני- הוא יודה בכך'
גם מכון רציני יכול לפספס, אם הוא באמת רציני- הוא יודה בכך
08/11/2017 | 18:07
12
75
כאמור, זה הנסיון שלנו עם המכון באסף הרופא.
בגיל 4 פיספסו, בגיל 10 לא היססו להודות בכך.

כיון שלא מדובר במדע מדוייק, במשהו מסוג בדיקת דם
אלא בהערכה של מאבחן,
וכיון שילדים קטנים הם כמו ניצן סגור,
ורק עם השנים הפרח נפתח ומתגלים צבעיו,
בהחלט יתכן- ואף קורה הרבה,
שילדים עוברים הרבה אבחונים עד שמקבלים אבחון נכון.

גם הבכור שלי עבר כמה וכמה אבחונים עד שבגיל 13 קיבל אבחון על הספקטרום.

לצפיה ב-'מה אמרו לכם באבחונים לפני זה?'
מה אמרו לכם באבחונים לפני זה?
09/11/2017 | 10:30
11
28
לצפיה ב-'לא ממש אמרו, גימגמו...'
לא ממש אמרו, גימגמו...
09/11/2017 | 13:22
10
62
אמרו במה התוצאות שלו שונות משל בני גילו-
גבוהות או נמוכות יותר,
איפה ניצפו קשיים איפה חוזקות.
איבחון אחד דיבר על "קויים" של ספקטרום אוטיסטי,
אבל בלי שורה תחתונה של אבחנה על הספקטרום.
לצפיה ב-'אז בעצם אף פעם לא פסלו אוטיזם?'
אז בעצם אף פעם לא פסלו אוטיזם?
09/11/2017 | 16:11
9
57
כי במקרה שלנו אמרו שאין שום סיבה לחשוד באוטיזם.
ואז נתנו שורה ארוכה של בעיות
ואז גם גילינו אצל קלינאית תקשורת שהוא לא מבין מה שואלים אותו. לדוגמה: אתה רוצה לשחק בכדור או בלוטו? הוא עונה: כן
אבל גם היא טוענת שהוא מאד תקשורתי.
לצפיה ב-'עכשיו מסתבר שהוא נשך ילדה בגן'
עכשיו מסתבר שהוא נשך ילדה בגן
09/11/2017 | 16:25
3
65
הוא נושך מגיל צעיר, כולם נושכים (כך אמרו לי, אצלי הוא הראשון שנושך). אבל נושכים כשלא יודעים לדבר. הוא כבר יודע, נכון שיש עיכוב, אבל הוא מדבר מספיק.
הוא רק לא מבין שצריך להשתמש במילים.
זאת לא בעיית תקשורת?
אוף!
לצפיה ב-'סליחה שנדחפתי לשרשור '
סליחה שנדחפתי לשרשור
09/11/2017 | 16:26
25
לצפיה ב-'האם זה מקרה חד פעמי או קורה הרבה?'
האם זה מקרה חד פעמי או קורה הרבה?
09/11/2017 | 16:41
1
43
האם את בטוחה שהוא לא מבין
או אולי מדובר בהצפה של רגש כלשהו?
רגע כזה שבו הבנאדם לא יכול יותר להכיל
ואז הגוף מדבר (ואז אנשים בוכים/צועקים/מכים וכו').
מה קרה ברגעים ובשעות לפני הנשיכה?
לצפיה ב-'אצלינו זה קורה כשהוא רוצה משהו ולא מקבל'
אצלינו זה קורה כשהוא רוצה משהו ולא מקבל
09/11/2017 | 16:48
40
אם האח לוקח לו משחק ומסרב להחזיר. זה גם קורה כמשחק אבל אז הנשיכה ממש עדינה ולא כואבת כמעט (זאת אומרת, הוא ממש שולט בעוצמה).
על זה הקלינאית עובדת איתו: שיידע לבקש, שיידע להגיד למישהו שהוא מפריע לו, שיידע להסביר את עצמו. הוא כן למד להגיד (עוד לפני הטיפול) "הוא לקח לי", וזה בדיוק השלב שבו הרגשנו הקלה בתדירות הנשיכות.
לצפיה ב-'השאלה שעמדה בפני המאבחנים '
השאלה שעמדה בפני המאבחנים
09/11/2017 | 16:33
4
44
לא היתה אוטיזם כן או לא,
אלא מה הסיפור.
מין הסתם גם האפשרות של ספקטרום עמדה לנגד עיניהם
והם שללו אותה.

עם ה למשל המטפלת באמנות שלו היתה בטוחה
שהוא אינו על הספקטרום,
והוא כ"כ כ"כ כן.
קלינאית תקשורת, מרב"ע ושאר מטפלים אינם מאבחנים.
ילד יכול לתקשר אחד על אחד ועדיין להיות א"ס.
לצפיה ב-'את האוטיזם פסלו בבית מילמן'
את האוטיזם פסלו בבית מילמן
09/11/2017 | 16:44
3
61
בפגישה נכחו רופאה התפתחותית, 2 קלינאיות תקשורת, מרפאה בעיסוק ופסיכולוגית התפתחותית. והן אמרו שאין שום סיכוי שיש לו אוטיזם. וכך גם טוענת קלינאית התקשורת המאד מנוסה שלו.
אגב, גם לנו מרפאה באומנות וקלינאית תקשורת בקופה אמרו שלבן שאובחן כמה חודשים אחרי זה אין סימנים שמרמזים על אוטיזם אלא רק נושא רגשי. והוא כל כך לא גבולי.
לצפיה ב-'ואת שלמה עם הפסילה הזאת?'
ואת שלמה עם הפסילה הזאת?
09/11/2017 | 16:51
2
44
כאמור, גם אצל הפיצקי צחור וצוותה פסלו כשהיה בן 4,
וכעבור 6 שנים אבחנו על הספקטרום.
זה כמובן לא אומר שגם הבן שלך א"ס,
רק אומר שאם יש לך סימן שאלה
אולי יהיה שווה לעשות אבחון חוזר מתישהו.
לצפיה ב-'אני אף פעם לא אהיה שלמה עם כלום'
אני אף פעם לא אהיה שלמה עם כלום
09/11/2017 | 16:56
60
גם את הבכור לקחנו לאבחון אצל פסיכיאטר, והוא פסל לגמרי. ואצלו יש בעיות חברתיות ללא שום דבר אחר. כנראה על רקע חוסר ביטחון ואולי הפרעות קשב (מבברים עכשיו). ועדיין, מי יודע...
הקטן נפסל אבל עם המון התנהגויות לא תקינות.
השלישי תוהים האם לאבחן.
וזה שאובחן התנהג הכי סטנדרטי מכולם עד גיל מאד מאוחר.

לצפיה ב-'כי אין גבול חד ומוגדר '
כי אין גבול חד ומוגדר
12/11/2017 | 07:32
30
ברוב המקרים במשפחה עם ילד מאובחן ימצאו ילדים, וגם הורים, שנהנים וסובלים מרגישויות מאוד דומות, אולי במידה שפחות מפריעה להשתלבות בנורמה אבל זה קיים, כמו רגישות חברתית יוצאת דופן, כמו זרות, כמו נטיה לעצבנות ודכאון כפי שנגזר משונות בחברה שעדיין לא למדה לקבל את קיומה

אין שום דבר מדוייק באבחון, ביחוד שמי שמכיר אוטיסטים יודע שלפחות חלקם יכולים להיות מאוד מאוד שונים מרגע לרגע, פעם הם פתוחים ומשתפים פעולה ופעם הם סגורים ולא מכירים אף אחד.

הזהות האוטיסטית מאוד רגישה להקשר, לסביבה, היא לא אטומה כמו הזהות הנורמטיבית, זה חלק מהבעייה

לצפיה ב-'כרציתי לקבוע תור לאסף הרופא, דיברו אלי יותר מרבע שעה בטלפון'
כרציתי לקבוע תור לאסף הרופא, דיברו אלי יותר מרבע שעה בטלפון
08/11/2017 | 17:49
75
אז תתקשרי ודברי איתם פשוט
לצפיה ב-'I AM ME '
I AM ME
08/11/2017 | 12:03
68
סרט סקוטי על אהבה בין אחים ועל התמודדות עם בריונות

לצפיה ב-'שאלה על בית מילמן'
שאלה על בית מילמן
06/11/2017 | 17:08
13
137
1. עשינו שם אבחון לקטן ושללו אוטיזם. כן אמרו שיש כל מיני בעיות. הוא בן שנתיים. מה הסיכוי שטעו בכל זאת?
2. אנחנו רוצים לאבחן את אחיו בן 4, לא נראה לי סביר שיש לו אוטיזם. האם עדיין כדאי לפנות למילמן או לחפש מקום אחר? נראה שיש לו בעיות של ויסות רגשי וכד'
לצפיה ב-'כשהפיצקי שלי היה בן 4, פנינו למכון באסף הרופא '
כשהפיצקי שלי היה בן 4, פנינו למכון באסף הרופא
06/11/2017 | 17:32
5
110
מסקנת האבחון אז היתה שהוא אינו א"ס.
עברו 6 שנים, חזרנו לשם- יש אבחון על הספקטרום.

בהחלט אפשרי שגם מאבחנים מיומנים יפספסו,
וככל שהילד קטן יותר, זה יותר אפשרי.
פעוט הוא כמו ניצן סגור, לפעמים צבעיו עדיין לא ברורים.
עם הזמן הפרח נפתח, וצבעיו נראים לעין.
לצפיה ב-'אבל היה ספק?'
אבל היה ספק?
07/11/2017 | 09:45
4
71
או שאמרו שאין מצב?
כי אצלינו אמרו שאין שום סיכוי. וגם קלינאית תקשורת כל הזמן מראה דוגמאות: את רואה, ילד אוטיסט לא היה עושה את זה (היא יודעת שאני עדיין בספק).
מצד שני, המאובחן לא הראה סימנים עד גיל 7 (לדעתי, כמובן).
לצפיה ב-'לי היה ספק'
לי היה ספק
07/11/2017 | 09:52
3
71
צחור וצוותה אמרו אז שהם מבינים מה הביא אותי לפנות אליהם,
אבל מסקנתם היתה אילמות סלקטיבית ולא ספקטרום אוטיסטי.
לצפיה ב-'לנו אמרו שיש לו זמן עיבוד ארוך'
לנו אמרו שיש לו זמן עיבוד ארוך
07/11/2017 | 11:01
2
70
וחוץ מזה דברים קטנים.
ולגבי בן 4, אני תוהה האם יכול להיות שהוא דווקא ילד רגיל, לשם שינוי. ואנחנו פשוט לא יודעים איך זה נראה.
הרי גם הגדול עם כל מיני עניינים, לכן כשהסתכלנו על השני, זה שאובחן, ראינו שהוא דומה לאחיו.
והוא פשוט עקשן מאד, לפעמים "משתגע": לא מקשיב, עושה שטויות, מציק בכוונה. בגן הוא מאד ביישן, נפרד קשה. אבל נראה שכן מתחיל לשחק קצת. כשהיה קטן, היה נופל המון על הראש. נניח, למד לעמוד. ואז כשלא יכל לעמוד יותר, היה מתרסק. בזמן שהאחרים במצב הזה היו יורדים על הברכיים, מתיישבים, נופלים אבל בצורה מתונה יותר.
לצפיה ב-'אין לי כמובן מושג לגבי בנך, יודעת רק שהרבה פעמים אנשי מקצוע'
אין לי כמובן מושג לגבי בנך, יודעת רק שהרבה פעמים אנשי מקצוע
07/11/2017 | 13:31
55
מתחילים מרשימת כלמיני עניינים, ורק אחרי שנים, לעתים כשהרשימה הזאת מתארכת,
מודים שמשמעות הרשימה היא בעצם שהילד א"ס.
חוויתי וגם שמעתי לא מעט סיפורים כאלה.
שוב, אין לי שום מושג אם זה גם הסיפור שלכם.
לצפיה ב-'ארוך יחסית למה'
ארוך יחסית למה
08/11/2017 | 05:36
42
אנשים שונים נדרשים לרמת עיבוד שונה,
כמו שכתבתי קודם,
אוטיסטים ואנשים רגישים וביישנים ומופנמים,
כאלה עם עולם פנימי גדול ועשיר,
יכולים וצריכים לרפלקסיה, להתבוננות, לשהות ומחשבה, במקום שבו שחצנים אינטרוורטים רצים קדימה ללא שום מחשבה.

גם עלי תמיד אמרו שאני הכי מהיר והכי איטי,
אלא שאני לא זה ולא זה אלא פשוט אני,
שזה אומר שיחסית לאדם הנורמטיבי אני מעבד לאט מאוד את מה שהוא לא מעבד בכלל ובמקומות שהאדם הנורמטיבי צריך עיבוד ארוך אני יודע את התשובה מייד,
זה גם מה שיוצר את התמונה המטעה של האוטיסט כגאון מפגר,
כאדם שיש לו בו זמנית גם יכולות הכי גבוהות ומצד שני הוא הכי מתקשה במה שנחשב כהכי פשוט ומובן מאליו.

אין דבר כזה רגיל, זה גם לא משנה, יש אנשים מופנמים וביישנים יותר, יחסית כמובן, כאלה שבשבילם קשר אנושי ובין אישי זה הדבר הכי חשוב בעולם, אז פרידה קשה להם מן הסתם,
וזה אופי שקרוב למה שמאובחן כאוטיזם אז מן הסתם יופיע יותר במשפחות עם אוטיזם.

קשיי התנועה, הקושי להחליף מצבים, הנטיה לשיתוק וקטטוניה במעברים, לדעתי זה חלק מזה, וניתן לשיפור בעזרת שיקוף ותיקוף עמוק ורלוונטי יותר של חיי הרגש של הילד

לצפיה ב-'להרבה ילדים על הספקטרום יש בעיות של ויסות רגשי'
להרבה ילדים על הספקטרום יש בעיות של ויסות רגשי
06/11/2017 | 18:08
6
93
עדיף לתת לאנשי מקצוע לאבחן. ממליצה על אסף הרופא, הדסה, תל השומר, איכילוב.
לצפיה ב-'מילמן נחשבים למומחים כאן בצפון'
מילמן נחשבים למומחים כאן בצפון
06/11/2017 | 19:38
67
פשוט קלינאית תקשורת של הקטן אמרה שאין טעם לפנות למילמן כי הם יותר מאשרים או פוסלים אוטיזם ורק מזכירים בעיות בנושאים אחרים, ללא אבחון מלא בנושאים של קלינאות תקשורת או ריפוי בעיסוק.
לצפיה ב-'אין דבר כזה בעייה של וויסות רגשי'
אין דבר כזה בעייה של וויסות רגשי
07/11/2017 | 01:02
4
109
וממש קריטי לדעת את זה, מהותי נורא
לצפיה ב-'מה זאת אומרת?'
מה זאת אומרת?
07/11/2017 | 09:30
25
לצפיה ב-'הדבר עצמו קיים. הבעיה היא שמשתמשים במונח כתירוץ לבטל אנשים'
הדבר עצמו קיים. הבעיה היא שמשתמשים במונח כתירוץ לבטל אנשים
07/11/2017 | 12:03
2
76
אם אוטיסט נסער ממשהו וה"מומחים" לא מבינים למה, אז הם יגידו שזה בגלל "בעיית וויסות רגשי". הם לא יעצרו אפילו לרגע כדי לנסות ולברר מה המקור לרגשות האלה. ברגע שהתגובה היא טיפ טיפה לא מקובלת, ישר הם ייחסו את זה לחוסר בשלות רגשי.

לעומת זאת אם נ"ט מגיב באלימות, אז אותם ה"מומחים" לא יראו שום בעיה... כל עוד התגובה האלימה היא מהסוג המקובל. כל הנורמות הדורסניות שאנשים הולכים לפיהם מהבוקר עד הערב, זה סבבה מבחינתם. כי זה "נורמלי"

(ואותו הדבר, אגב, קורה אם הרבה דברים אחרים שנחשבים "מאפיינים אוטיסטים". סך הכל מדובר בטרמינולוגיה שנועדה לחזק את האמונה שמי שמתנהג כמו כולם הוא בסדר, וכל מי שרואה את העולם קצת אחרת הוא בעייתי)
לצפיה ב-'נכון, וזה מזכיר לי את המאמר שכתבה דונה ויליאמס'
נכון, וזה מזכיר לי את המאמר שכתבה דונה ויליאמס
07/11/2017 | 13:38
1
58
אי-הצתה, הצתת-יתר והצתה מוטעית:
העניין המבלבל של הבנת רגשות
דונה וויליאמס
לצפיה ב-'למשל אי הצתה או הצתת יתר'
למשל אי הצתה או הצתת יתר
08/11/2017 | 05:30
40
כמו שגור כתב,
ואם לא הייתי מכיר את המידה שבה הנ"ט עפים על עצמם הייתי ממש מתפלא למה זה לא מובן מאליו,
זה רק העדר מוחלט של TOM אצל האדם הנורמטיבי שלא מאפשר לו לראות או אפילו לשער שלא כולם בהכרח חולקים את המערך הרגשי נפשי הזהה לחלוטין לזה שלו,
שמה שנחשב לאדם אחד כמהותי וחשוב ומרגש נורא עשוי או עלול להיתפש לאדם אחר כזניח ושולי,
ולהפך,
ומה שמעורר אדם אחד מכבה אדם אחר,
אנשים נוטים להיות גם יחודיים, בעלי תפישת מציאות מקורית וחד פעמית התואמת לזהותם,
לא כולם בדיוק אותו דבר (אגב, כאן אני חולק על גור מהותית, כי לדעתי אין שום סיכוי שאדם הנחשב כיום לנורמטיבי מסוגל לתפוש ולקבל ולהכיל את העובדה הזאת).

למשל, אוטיסטים נוטים להכליל במהירות, אפילו מיידית, מפרטים והתרחשויות שאצל האדם הנורמטיבי לא מעוררים שום תחושה של קשר והקשר,
אז הם מגיבים להכללה הזאת וברגש וברגישות,
כי מבחינתם קרה וקורה כאן משהו,
מבחינת הנ"ט לא קרה שום דבר.

הנ"ט הוא דיקטטור, הוא קובע כמובן מאליו שכל מי שלא חושב כמוהו לא חושב,
שכל מי שלא מרגיש כמוהו לא מרגיש,
שכל מי שלא רואה כמוהו לא רואה.
שכל מי שלא שומע כמוהו לא שומע.

שמי שמחבר בין הפרטים בצורה שונה ממנו הוא אסוציאטיבי מדי,
למה ?
כי רק עוד מעלתו ראוי לשמש כאמת המידה היחידה שלפיה נמדד העולם והתפישה הנכונה,
הנ"ט הוא המרכז,
אנחנו השוליים,
כמובן,
כל נסיון לטעון אחרת זה תוקפנות.

העניין מסתבך כי כמו נבואה שמגשימה את עצמה אז כשהאדם, הילד, חוזר ונתקל כל הזמן, בבית, בבית הספר, בכל מקום שבו הוא נמצא, בתגובות שממחישות לו שתפישת המציאות שלו אינה נכונה, ואפילו אסורה, ורעה, אז הוא באמת מאבד את היכולת לווסת את רגשותיו.

מה זה בעצם אומר לחיות בעולם שבו כל הסביבה כל הזמן, הקרובה והרחוקה, בבית וברחוב, אומרת לך ובתוקף וללא שום ספק שאתה לא מרגיש נכון ולא חושב נכון ולא מגיב נכון ולא עושה נכון ?
זה טוב להתפתחות ? זה אנושי ? זה מוסרי ? זו אהבה ?

החדשות הנורא רעות הן שהעולם לא בשל לקבל שונות, וזהו, אין לי חדשות טובות. הסיוט שאליו נולדו האוטיסטים הוא כזה שאיתו הם ימותו,
תודה

לצפיה ב-'איזה סיפור...'
איזה סיפור...
05/11/2017 | 17:45
11
256
אם לילד א"ס מספרת על חוויותיה מול הורי ילדים אחרים בגן

מה הנסיון שלכם בתחום?
לצפיה ב-'פשוט נורא!!!'
פשוט נורא!!!
05/11/2017 | 23:09
94
תמיד הרגשתי שצריך להסתיר את האבחנה בצורה אינטויטיבית...
עכשיו הבנתי שלא ממש טעיתי....
לצפיה ב-'אין לי נסיון. אבל לפני כמה זמן היה שרשור ארוך בפורום הורים ל'
אין לי נסיון. אבל לפני כמה זמן היה שרשור ארוך בפורום הורים ל
05/11/2017 | 23:12
5
110
הפורום הורים לילדים ביסודי.
שם אחת האמהות התלוננה שיש סייעת סמויה ולא מספרים למי היא שייכת. ושהיא הגיעה למסקנה שהיא שייכת לילד מסויים אבל לא מצליחה להבין למה.
תהיתי כמה אמהות בכיתה של בני תוהות למה הכיתה קיבלה סייעת וכמה כבר ניחשו
לצפיה ב-'ראיתי את השירשור...אנשים מאוד אכזריים כשזה לא נוגע להם..'
ראיתי את השירשור...אנשים מאוד אכזריים כשזה לא נוגע להם..
05/11/2017 | 23:44
38
לצפיה ב-'העניין איך מציגים דברים'
העניין איך מציגים דברים
06/11/2017 | 11:53
3
80
נעשו שם המון טעויות מצד הצוות!
אמא שהתחילה את השירשור התלוננה שהילד שלה מקנה בהקלות שיש לאותו ילד, לא מבין למה יש לו יחס מועדף ומישהי שעוזרת רק לו!
זה אומר שהעזרה שניתנה היא בוטה מדי יחד עם ניסיון להסתיר (אלעק, סייעת סמויה!). שזה אומר - פעילות לא נכונה של הצוות
לצפיה ב-'אני לא לגמרי מסכימה איתך'
אני לא לגמרי מסכימה איתך
06/11/2017 | 12:05
2
70
נכון שכנראה שהסייעת לא הבינה איך להיות סמויה (או לא הדריכו אותה נכון).
אבל זה לא נותן זכות להורים לחטט בכזאת גסות.
אותה אמא לא סתם פנתה למורה ושאלה, אלא היא עירבה גם אמהות נוספות.
וזה כבר מעבר לסתם סקרנות.
אגב, מה באמת המשמעות של סייעת לא סמויה?
שחייבים לדווח לכל ההורים ולילדים למי היא צמודה ומה הבעיות של הילד?

לצפיה ב-'זה בסדר להיות ילד שזקוק לעזרה!'
זה בסדר להיות ילד שזקוק לעזרה!
06/11/2017 | 12:48
59
זה בסדר להיות שונה ולהזדקק ל-"תירגום".
זה מה שאני מנסה לחנך את הילדים שלי.
אולי כי רמת השונות של הבן שלי נראית ומורגשת לכל מי שראה אותו יותר מ-10 דקות.
זה גם המסר לילדים אחרים - לא מסתירים את השוני, מתחשבים בו ונותנים לו לגיטימציה, ולא שנותנים לו הנחות ואף ילד לא מבין למה.
לצפיה ב-'סייעת לא סמויה היא פשוט סייעת שהילד מודע לקיומה'
סייעת לא סמויה היא פשוט סייעת שהילד מודע לקיומה
07/11/2017 | 14:04
51
כלומר יודע שהיא שם בשבילו, וגם משאר ילדי הכתה זה לא מוסתר.
זה מאפשר לה להעדיף אותו לעומת ילדים אחרים
(הסמויה היא כאילו של הכתה),
מאפשר ידיעה שלו שהוא מוזמן לפנות אליה כשצריך
ומונע כלמיני ליחשושים מאחורי הגב.
אין זה אומר שכל הורי הכתה יקבלו לידם את האבחון של הילד,
בשום אופן- זה מידע פרטי, חסוי,
אבל יתכן שהם יידעו שיש בכתה ילד עם סייעת, אולי גם יידעו מי הילד.
לצפיה ב-'בשבילי החלקים החשובים פה זה'
בשבילי החלקים החשובים פה זה
05/11/2017 | 23:53
3
88
א': השגעון של ההורים לא חלחל והשפיע בכלל על הילדים שלהם

ב': הצוות עומד לצדו

הילד יעבור שילוב טוב וההורים יתרגלו ויקבלו זאת כשיראו כמה הם מיעוט ואיך הם יוצאים בהמות
מהר מאוד תהיה תחרות מי ההורה שהכי מקבל את הילד
לצפיה ב-'אני חושבת שזאת בזכות הצוות הטוב'
אני חושבת שזאת בזכות הצוות הטוב
06/11/2017 | 07:06
1
87
שהיה בסיפור ההוא...
ילדי הכיתה מקבלים לא רק חינוך מהבית אלא גם חינוך מהצוות, לכן השגעון של ההורים לא חילחל על הילדים..
במקרים שצוות פחות מכיל, הסיפור היה יכול להתפתח אחרת.
לצפיה ב-'נכון מאד!'
נכון מאד!
06/11/2017 | 12:52
14
לצפיה ב-'אין ספק שלצוות תפקיד מכריע בכל שילוב'
אין ספק שלצוות תפקיד מכריע בכל שילוב
07/11/2017 | 07:47
20
לצפיה ב-'סרט לילדים העוסק באוטיזם'
סרט לילדים העוסק באוטיזם
05/11/2017 | 17:37
8
127
 יש דבר כזה? סרט עם עלילה, לא סרט דוקומנטרי ולא הרצאה וכד'. 
אפשר באנגלית.
לצפיה ב-'בטח '
בטח
05/11/2017 | 17:52
6
89
ילדים באיזו שכבת גיל?
סרט באורך מלא או גם משהו קצר יותר מתאים?

בתור התחלה, את יכולה להסתכל בסעיף 'סרטים' בקישורי הפורום.

לצפיה ב-'בני 12 ו9'
בני 12 ו9
05/11/2017 | 23:09
5
49
פרק מסוים בסדרה לא טוב לי כי אני לא רוצה שזה יהיה שקוף.
אז אולי עדיף סרט? לא יודעת.
ארתור הם אוהבים, יש מצב שכבר ראו את הפרקים.
לצפיה ב-'בפאוור ריינג'רס החדש יש דמות על הספקטרום'
בפאוור ריינג'רס החדש יש דמות על הספקטרום
05/11/2017 | 23:29
3
53
אבל לא יודע בדיוק איך זה מתבטא

אם את רוצה משהו יותר מרומז שמעתי שבמסע בין כוכבים יש הרבה פרקים שיכולים להתקשר לנושא, בגלל השוני בין האנשיי החללית לחוצנים אבל אני אישית פחות מכיר (אולי גור יוכל להמליץ על פרקים ספציפיים?)
לצפיה ב-'על מסע בין כוכבים אני ממליץ לא"סים, אבל לא כ"תוכנית על אסים"'
על מסע בין כוכבים אני ממליץ לא"סים, אבל לא כ"תוכנית על אסים"
06/11/2017 | 02:24
2
84
לכן אני גם לא ממליץ כאן על פרקים ספציפיים.

הקטע הוא שבכל הסדרות של מס"ב יש לפחות דמות אחת שא"סים עשויים להזדהות איתה, שהיא פשוט חלק מהצוות של החללית. בין אם זה ספוק (מהכוכב וולקן) בסדרה המקורית, או האנדרואיד דאטה בסדרת "הדור הבא".

וכל הפואנטה של מס"ב זה להראות עתיד אופטימי שבו מגוון של אנשים (וחוצנים) מסוגים שונים עובדים יחד ומשלימים זה את זה.

אז השילוב הזה, בין דמויות שטבעי לא"סים להזדהות איתן (אפילו שלא היתה שום כוונה לכתוב אותן כ"אוטיסטיות") לבין הנאראטיב הכללי הזה של עולם חופשי מדיעות קדומות, זה משהו עוצמתי מאוד.

חוץ מזה, מדובר בסדרות מדע בדיוני מעולות ממדרגה ראשונה, אז למה לא.

נ.ב.
כל מה שכתבתי עכשיו לא תקף לסדרה החדשה ("דיסקברי") שמשודרת כיום בארה"ב וגם לא לסדרת הסרטים שיצאה בעשור האחרון. אני מדבר כאן אך ורק על 5 הסדרות המקוריות (הסדרה המקורית משנות ה60, "הדור הבא", "חלל עמוק תשע", "וייאג'ר" ו"אנטרפרייז"). כדאי גם לזכור שכל הסדרות האלה נכתבו לקהל בוגר ולא לילדים, אז יש פרקים שלא בדיוק מתאים להראות לילד בן 9.
לצפיה ב-'איפה משיגים את הסדרות האלה לצפיה?'
איפה משיגים את הסדרות האלה לצפיה?
16/11/2017 | 11:31
1
7
המקורית והדור הבא עם תרגום?
לצפיה ב-'עם תרגום לעברית, אין לי מושג. בלי תרגום: ב-amazon.co.uk'
עם תרגום לעברית, אין לי מושג. בלי תרגום: ב-amazon.co.uk
16/11/2017 | 13:01
6
כמה דברים חשובים כאן:

1. בסדרה המקורית, עדיף גרסת הremastered שבה שודרגו רוב האפקטים (כי בכל זאת, מדובר בסדרה משנות השישים...). המחיר הוא בערך אותו המחיר.

2. בסדרת ה"דור הבא" עדיפה הגירסה המקורית. גם כי במהלך השידרוג הכניסו שינויים שממש לא היו הכרחיים, וגם בגלל שגירסת הremastered של ה"דור הבא" עולה משהו כמו פי 5 מהגירסה הרגילה.

3. בכל מקרה, לוודא שהדיסקים הם או region free או region 2, כי זה מה שצריך עבור מחשבים בישראל.

(וכמובן שאפשר גם פיראטי, אבל פה אני לא יכול לעזור לך )
לצפיה ב-'כלומר את מחפשת סרט שלא יעסוק ישירות באוטיזם'
כלומר את מחפשת סרט שלא יעסוק ישירות באוטיזם
06/11/2017 | 17:24
34
אבל העניין יהיה נוכח בו?
אולי משהו כמו זה (הקישור הוא לטריילר)?

או שגם סרט שעוסק ישירות בעניין מתאים ?
כמו למשל 'אחרי תומס' שמספר על הקשר המיוחד בין ילד א"ס לבין כלבו

אגב, שני הסרטים האלה הם לאו-דוקא לילדים
נראה לי שלרוב לסרטים טובים אין "גיל"
לצפיה ב-'יש דבר כזה חינוך מיוחד חרדי?'
יש דבר כזה חינוך מיוחד חרדי?
06/11/2017 | 09:27
3
66
אתמול בקבוצת תמיכה פגשתי אמא חרדית שהבן שלה ממש לא מסתדר בשילוב יחידני בבית ספר חרדי. כל השאר חילונים והמליצו לה מאד על בית ספר חילוני לחינוך מיוחד. ממש ריחמתי עליה, היא יודעת שלילד רע, מחפשת פתרונות, אבל לא סביר שתוכל לשלוח אותו לחינוך חילוני ממש. גם הרב שלה המליץ לה לא להעביר בית ספר.
אז אני רוצה לעזור לה. יש דבר כזה חינוך מיוחד חרדי? איך בודקים?
לצפיה ב-'יש בפתח תקווה את בית ספר השחר לחרדים'
יש בפתח תקווה את בית ספר השחר לחרדים
06/11/2017 | 16:02
2
19
לצפיה ב-'התקשרתי לאלו"ט'
התקשרתי לאלו"ט
06/11/2017 | 17:05
1
53
אמרו שיש רק בבני ברק ובאלעד לחרדים
ויש חטיבה של בני עקיבא, ממלכתי דתי קרוב לכאן.
אבל הילד בן 11, אז גם לא רלוונטי.
לנסוע לאזור המרכז נשמע לי סיפור (עד פתח תקווה זה כ- 50 דקות לכיוון).
אבל אולי שווה.
מה זה בית ספר שחר? לא אמרו לי כלום עליו באלו"ט.
לצפיה ב-'זה בית ספר חרדי לילדים על הספקטרום בלבד'
זה בית ספר חרדי לילדים על הספקטרום בלבד
06/11/2017 | 18:07
37
לצפיה ב-'אוטיזם מוסווה'
אוטיזם מוסווה
06/11/2017 | 15:17
1
148
הי לכולם/ן,
אני מצרף סיכום מחקר חדש על ׳אוטיזם מוסווה׳, מתוך קהילת אביליקו, ואת מה שיש ביכולתו להסביר -
לצפיה ב-'מסכים עם מה שנכתב שם'
מסכים עם מה שנכתב שם
08/11/2017 | 05:39
22
לצפיה ב-'חבר פידידיסט'
חבר פידידיסט
03/11/2017 | 16:38
15
164
הי
בחודשים האחרונים הכרתי בחור שמאובחן בPDD.
אציין שמעולם לא הייתי בקשר קרוב עם אדם עם תסמונת כזו או אחרת, ולכן מתחילת הקשר היו אי אילו דברים שלא יכולתי להבין עד שחלקם התבהרו.
הבחור באופן מפליא בעצמו משמש עבורי בתור מדריך לתסמונת שהוא לוקה בה, ומסביר לי לפעמים את הקשיים שלו שנוצרים בתקשורת איתי, שלא מעט פעמים יצרו אי הבנה כלשהי בינינו.

השאלה שעולה בי הרבה פעמים זה איך הבחור כ"כ מודע לתסמונת שלו ובו זמנית מתקשה לבטא את עצמו לפעמים.
זה כמו נגיד כלב.. כלב לא יודע שהוא כלב, אבל הוא פועל עם האינסטינקטים שלו.
במקרה של הבחור זה כלב שמודע שהוא כלב שלפעמים מתקשה להשתמש באינסטינקטים שלו (כשהדוגמה הזו עלתה לי ספונטנית בשיחה עם הבחור, הוא לא הצליח להבין אותה).

הניגוד הזה לפעמים מדהים אותי אצלו, ומעניין אותי אם יש הסבר לסיבה שזה ככה?
לצפיה ב-'האמת, גם אני לא הבנתי את הדוגמא שלך...'
האמת, גם אני לא הבנתי את הדוגמא שלך...
03/11/2017 | 20:23
11
106
וגם לא מה מתמיה אותך
למה זה מדהים שא"ס (=איש הספקטרום) יידע שהוא א"ס,
יידע להסביר את הקצרים בתקשורת בינו לבין אחרים
ועדיין יהיה א"ס, כלומר צורת ודרכי הביטוי הרגילים יהיו די זרים לו?
אגב- תקשורת היא עניין הדדי
ולכן לא מדובר בקושי שלו (בטח לא לקות) שגורם לקצרים האלה,
אלא פשוט ב"שידור בתדרים שונים".
באותה מידה שלו יש קושי להתבטא באופן שמובן לך או להבין אותך,
גם לך יש קושי להתבטא באופן שמובן לו או להבין אותו.

ראי למשל מה שכתב א"ס בשם ג'ים סינקלייר
(הוא אמנם כותב להורים לא"סים, אבל לצורך העניין זה לא משנה-
מדובר בתקשורת בין שני אנשים יקרים זה לזה, שאחד מהם א"ס והשני לא) :
"אתם מנסים לתקשר כהורה לילד, בזמן שאתם משתמשים בהבנתכם שלכם
את הילד הנורמלי, בתחושות שלכם לגבי הורות,
החוויות והניסיון שלכם לגבי מערכות יחסים.
והילד לא מגיב בשום דרך שאתם יכולים לזהות כחלק מהמערכת הזו.
זה לא אומר שלילד אין יכולת לתקשר ככלל. זה רק אומר שאתם יוצאים מתוך הנחה
שיש מערכת משותפת, הבנה משותפת של סימנים ומשמעויות, שהילד לא חולק איתכם.
זה כאילו וניסיתם לנהל שיחה אינטימית עם מישהו שאין לו שום הבנה בשפתכם.
מובן שהאדם לא יבין על מה אתם מדברים,
לא יגיב כמצופה על ידכם ועשוי למצוא את כל האינטראקציה כמבלבלת ולא נעימה.

תקשורת עם אדם ששפתו אינה זהה לשלך, מצריכה עבודה.
ואוטיזם חודר עמוק יותר משפה ותרבות. אנשים אוטיסטים הם "נוכרים" בכל חברה.
אתם תצטרכו לוותר על הנחותיכם בדבר משמעויות משותפות.
אתם תצטרכו ללמוד לחזור לרמות בסיסיות יותר ממה שחשבתם קודם, לתרגם,
ולוודא שתרגומכם הובן.
תצטרכו לוותר על הוודאות שבשהייה בטריטוריה הטבעית שלכם,
על הידיעה שאתם בשליטה, ולתת לילד שלכם ללמד אתכם מעט על שפתו
ולהדריך אתכם לתוך עולמו...
הדרך שבה אנחנו יוצרים קשרים היא אחרת.
דחף את ילדך לפי ציפיותיך ותחווה תיסכול, אכזבות, טינה ואולי אפילו זעם או שנאה.
גש אליו בכבוד, בלא הנחות מוקדמות ועם פתיחות ללמוד דברים חדשים,
ותמצא עולם שלא יכולת אפילו לדמיין שהוא קיים.
נכון, זה דורש יותר עבודה מאשר ליצור קשר עם אדם שהוא לא אוטיסט.
אך זה יכול להיעשות. אלא אם לא-אוטיסטים הם הרבה יותר מוגבלים מאיתנו
ביכולת שלהם לייצר קשר.
אנחנו מעבירים את כל חיינו בעשיית הדבר הזה.
כל אחד מאיתנו שלומד לדבר, כל אחד מאיתנו שלומד לתפקד בחברה שלכם,
כל אחד מאיתנו שמצליח לגעת וליצור קשר איתכם פועל בטריטוריה זרה
ויוצר קשר עם יצורים זרים. אנחנו עושים זאת כל חיינו.
ואז אתם אומרים לנו שאיננו יכולים ליצור קשר.. "

מתוך

לצפיה ב-'אני בן'
אני בן
03/11/2017 | 20:48
10
96
נכון שיש קצרים בתקשורת גם עם הרבה אנשים שלא אוטיסטים, ועדיין לא כל אחד מבין את השני.
כמו שאת לא הבנת את הדוגמה שלי למשל.

מה שלי לא ברור זה איך אפשר לדעת שאתה אוטיסט, באותה מידה לא להבין את המשמעות של זה (הוא אומר שהוא לא מבין את המשמעות עד הסוף), להיות בעל היגיון ובאותה מידה להיות חסר היגיון.

מה שאני מנסה להבין זה אם יש צורת תקשורת שאנשים עם תסמונת כזו מבינים יותר טוב שאפשר להשתמש בה?
או שזה פשוט לבנות את התקשורת באופן אינטואיטיבי..
לצפיה ב-'אוטיסטים מאוד מודעים'
אוטיסטים מאוד מודעים
04/11/2017 | 08:50
78
מכאן גם הקשיים, לדעתי אין ספק שמודעותם למורכבות הזהות והקשרים וההקשרים שמרכיבים אותה עמוקה מזאת של האנשים הנורמטיבים,
אלא שזה שאתה מודע לא אומר שאתה יכול או אמור או צריך לעשות משהו בקשר לזה,
זה שאני יודע שאני לא כמוך לא אומר שאני יכול להיות כמוך או רוצה להיות כמוך,
ממש לא,
אוטיסטים תופשים את המציאות בצורה שונה,
זה לא אומר שהם לא מודעים לשונות הזאת,
וזה לא אומר שהם יכולים או אמורים לעשות משהו בקשר לכך

לצפיה ב-'יש תקשורת שיותר טבעית לאוטיסטים'
יש תקשורת שיותר טבעית לאוטיסטים
04/11/2017 | 10:08
55
בגלל זה אני למשל די נמנע מתקשורת עם אנשים כמוך

לצפיה ב-''
04/11/2017 | 10:50
2
52
למה אתה חושב שהוא לא מבין את המשמעות של זה?
מדבריך עולה כאילו נראה לך שאתה מבין טוב ממנו, האמנם?

צורת התקשורת הרצויה (לעניות דעתי תמיד, ובמיוחד עם א"סים)
היא הקשבה, כנות, פתיחות.
מתחיל מזה שלא מסמנים את שונותו של האדם השני כ"תסמונת"

לצפיה ב-'נראה לי שאת חושבת שאת מבינה יותר טוב ממני'
נראה לי שאת חושבת שאת מבינה יותר טוב ממני
04/11/2017 | 12:56
1
60
אחרת היית מתייחסת לתוכן של הדברים שלי ולא מכניסה את עצמך בהבנה המעוותת שלך.
איך אני יודע שהבחור לא מבין את המשמעות? כי כתבתי לך את זה בהודעה.
כי אני מדבר איתו שעות, וכי הוא אומר לי את זה בעצמו.
ולא זה לא בגלל שאני חושב שאני יותר מבין או חכם ממנו. ממש לא.

בקיצור, חשבתי שאוכל לשאול שאלות כדי להבין דברים קצת יותר טוב, אבל מהתגובה הראשונה שלך אני מרגיש סוג של קטילה או רצון לחנך אותי בלי להכיר אותי או את הקשר שלי עם הבחור.

אז אם זה כך אני אסתדר . לא משנה.
לצפיה ב-'שום קטילה'
שום קטילה
04/11/2017 | 17:14
48
כשאני שואלת, אני שואלת- משמע לא יודעת את התשובה.
אין לי מסר סמוי מתחת לשאלה.
כתבת שהוא לא מבין, האם זה אומר שאסור לשאול למה אתה חושב כך?
לא קרה לך מעולם שפרשנות מוטעית של מישהו בסביבתך או שלך
הביאה למסקנה מוטעית?
כתבת מסקנה (הוא לא מבין), שאלתי איך הגעת אליה,
לא שללתי אותה, לא תקפתי אותך- שאלתי נטו.

אין לי שום עניין לחנך אותך.
הדרך שלי רצופה סימני שאלה, גם לעצמי גם לאחרים, גם לעולם.

מצטערת אם הרגשת מותקף, זה ממש לא מה שהתכוונתי.
מעניין אותי להבין מה גרם להרגשה הזאת: השאלות ששאלתי? הקישורים?

אגב, אני בת של א"ס, נשואה לא"ס, אמא לשלושה א"סים
ובעצמי לא רחוקה מהספקטרום,
כך שלא נראה לי יהיר או מופרך להניח
שיש לי קצת יותר הכרות והבנה בעניין
ממי שהתחיל להתוודע לעולם הזה רק בחודשים האחרונים.
כמובן שלא מכירה אותך או את הבחור או את הקשר ביניכם.
לכן השאלות.
לצפיה ב-'עוד טקסט של סינקלייר, שעשוי לעניין אותך'
עוד טקסט של סינקלייר, שעשוי לעניין אותך
04/11/2017 | 11:17
47
נראה לי שמתייחס גם לשאלות שעלו מדבריך

לצפיה ב-'אתה מבין עד הסוף את עצמך ?'
אתה מבין עד הסוף את עצמך ?
04/11/2017 | 12:09
3
54
מה המשמעות של להיות אוטיסט לדעתך ?
לצפיה ב-'עזוב לא משנה'
עזוב לא משנה
04/11/2017 | 13:09
2
63
אתה כמו הקודמת מגיב לי בצורה עוינת כאילו אתה מנסה להוכיח לי משהו ואני לא אוהב את הגישה הזו.
המטרה שלי הייתה לדבר ולהבין, לא להתנגח עם מישהו.
לצפיה ב-'באמת מנסה להוכיח לך משהו, מה הבעייה עם זה ?'
באמת מנסה להוכיח לך משהו, מה הבעייה עם זה ?
04/11/2017 | 14:54
44
ולמה זה נתפש לך עויין ? 
מעניין שלתייג את השונה ממך כלוקה בתסמונת נראה לך נחמד ותקשורתי וכמשהו שמגלם הבנה ורצון לשיחה,
שיחה אמורה להתקיים בגובה העיניים אבל אתה, בדיוק כמו כל האנשים הנורמטיבים, אפילו לא מעלה בדעתך שהאוטיסט עשוי להיות שווה לך, ואחרי זה אתה מיבב על עיונות, כמה צבוע, כרגיל

לצפיה ב-'אנשים נתנו לך כאן הרבה חומר למחשבה. חבל מאוד שאתה מגיב ככה.'
אנשים נתנו לך כאן הרבה חומר למחשבה. חבל מאוד שאתה מגיב ככה.
07/11/2017 | 12:12
7
לצפיה ב-'האינסטינקטים שלו שונים משלך'
האינסטינקטים שלו שונים משלך
04/11/2017 | 14:57
51
ובגלל שאנשים חסרי סובלנות וסבלנות מתקשים לקבל את האפשרות הזאת אז נראה לך ממש מוזר שמישהו מבין איך צריך להתנהג (כמוך ורק כמוך כמובן) ובכל זאת נוטה או אפילו כפוי להתנהל אחרת.
לצפיה ב-'רוצה להעיר כאן משהו'
רוצה להעיר כאן משהו
06/11/2017 | 09:16
37
כי זה הכי אופייני, ואוטיסטים חווים את זה כל הזמן גם כשזה לא מפורש כל כך במילים, זה באוויר,
שכל נסיון שמבטא סירוב להפנים כמובן מאליו את האוטיסט כנחות ולקוי וחסר מודעות מתפרש מיידית כאלימות ותוקפנות,
עד כדי כך ההתנשאות והאטימות הנורמטיבית הן המובן מאליו ולכן השקוף בחברה.

בשביל להבין איך האוטיסט גם מבין שאינו מסונכרן וגם לא מבין איך להסתנכרן צריך לקבל באמת את מהותו וזהותו כתקפים ולגיטימיים ממש כמו אלה של הנ"ט,
זה הכל,
וזה לא קרה כאן וכנראה גם לא יקרה

לצפיה ב-'זה לא בדיוק ניגוד'
זה לא בדיוק ניגוד
13/11/2017 | 10:35
8
אנשים ניסו להצביע כאן על מרכז חשוב בהבנה- 
שאין לו מקום ודרך לבטא את החוויה שלו ואת תחושת המציאות שלו 
ואז זה מתבטא לסביבה כמסכת מבלבלת של ניגודים - במקום שמתאפשר לו להיות "הוא עצמו" (וזה הרבה יותר מורכב ממה שנדמה) הוא פתאום מדלג במהירות האור למצב שיכול להשאיר אותך מוכה תמהון.

בהקשר לשאלתך - 
זה לא מסובך. הוא בן אדם - אנחנו יצורים חושבים, אנחנו מנתחים ויכולים לעשות רטרוספקטיבה לחוויות וזה עוזר לנו להבין את מה שמסביבנו. זה לא אומר שכל דבר אנחנו יכולים לשנות . למשל לפחות בזה קלעה הפסיכולוגיה- אנחנו יכולים להיות מודעים ל"תת המודע" שלנו אבל לא לשנות אותו בדיוק מהיסוד. אנחנו מי שאנחנו . מה שאומר ואם תיזכר אני בטוחה שתמצא הזדהות בחוויות בהן ידעת והבנת את הדברים אבל "לא יכולת לעשות עם זה כלום ". 

הקושי להשתמש ב"אינסטינקטים" הכלביים למשל - הוא כי הוא מוקף באנשים שמצפים ממנו לחבר אחד ועוד אחד כמו חתולים . זה לא עובד, זה לא יכול ליצור קוהרנטיות ולכן מדברים על "שפה" אוטיסטית שהיא למעשה לא שפה אלא מקום שבו היחס למציאות שונה ודרוש אחד , רגיש כדי להבין זאת. אבל בסופו של דבר גם הם וגם הוא בני אדם והדברים האלה נוגעים או משיקים בחוויה האנושית העמוקה והמשותפת ביותר ללא מסכות. 

לגבי חוסר ההבנה ברור שרשמת שלתחושתו הוא לא מבין ולכן אתה אומר - העניין הוא שהוא נוטה להשית על עצמו את המבט של הסביבה לו ולפרש את עצמה דרכו ויתכן שגם אני וגם אתה בסופו של דבר (זה דבר די שכיח שאנחנו מושפעים מהסביבה בשיפוטנו ובהבנתנו) ומה שאנשים בגדול ניסו לומר כאן זה שאולי בדיוק המבט הזה הוא שגורם לבילבול סביב ויש אפשרות להבין את המקום הזה אחרת. 
רוצה קח , לא רוצה אל תקח. 

בכל מקרה - בהקשר זה לא אמור לך להיות זר בתור יצור אנושי, הניגוד יותר חד כי אדם שחווה מציאות בצורה יותר רגישה (חושית ונפשית- נניח אוטיסטים רגישים יותר חושית) חווית המציאות שלו הרבה יותר חדה ומעמיקה ולכן גם התפניות. אז וואלה אתה מבין , יש אתה מבין אבל יש גבול למה שאפשר לעשות עם הבנה- של מה שנחשב לפי הסביבה "נכון" ולכמה אתה יכול לעצב את עצמך לכלי "נוח" לסביבה. 

ותראה הטפה או לא , 
כשאתה רוצה להבין משהו בעיקר שאלה כזו שאגב לא זרה לי- 
הייתי ממלמלת בלי סוף לידיד שלי אני לא מבינה מה זו המילה הזו "אוטיסט" 
אתה לא אוטיסט , אתה כן אוטיסט , מה זה אומר , איך זה מרגיש, אבל אתה לא זר ,אבל אנשים לא זרים - אבל אבל איך אפשר להבין ולהיות... 

הטפה או לא, כשאתה רוצה להבין משהו לעומק אתה צריך לרדת לפשר מושגיך , השגותיך כדי להרכיב זווית מורכבת יותר שתענה טוב יותר על השאלות שלך . זה כמו שאשאל אותך למה החופש מוגבל בחברה X? לכל אדם הגדרה משלו של חופש ומזה נובעים סך הנחות ומחשבות שמשפיעות על התשובה ונותנת לה עומק מציור דו מימדי לציור תלת מימדי ולכן אם אתה באמת מעוניין קצת להבין- אתה צריך לנסות למצוא מקום בך שמאפשר את יותר מ"כאן ועכשיו" לפי המושגים שתחמת ולנסות להבין למה מהמקום שדווקא הכי יכול לתת לך מענה כזה - 
כי כמו שאמרו כאן , כותבים כאן אוטיסטים שחווית המציאות שלהם אולי קרובה יותר לחבר שלך , למה הם מתעקשים להסביר לך שבהנחה של תפיסת האוטיזם- הכלל - המילה "לא מבין" (אפילו חברך אומר את זה ) , או אפילו המילה "תסמונת" יש השפעה על הכל. לא ברמה של סיסמא - "קבל את השונה " אלא ממש התוכן- איך בכלל ולמה בכלל השונה נחווה בצורה מסוימת שחלק ממנה שתמיד משום מה מדהים אנשים הוא כביכול "הפער" בין הבנה בוגרת לילדותית, עומק ומחשבה , לבין תמימות וכמעט פשטנות , מהירות תפיסה ואיטיות אחרי הכל וכן גם הבנה וכביכול "חוסר הבנה" במקביל. 

לצפיה ב-'חזרתי ממפגש ראשון בקבוצת תמיכה'
חזרתי ממפגש ראשון בקבוצת תמיכה
05/11/2017 | 23:15
62
היה נחמד, אבל לא באמת מועיל. כמעט כולם עם אבחון טרי מלפני מספר חודשים, כולם ילדים בני 5-6. מתלבטת האם זה יכול לתרום כי המאמץ גדול, להשאיר את בעלי לבד עם כולם פעם השבוע.
לצפיה ב-'קבוצת תמיכה לאמהות בתל אביב'
קבוצת תמיכה לאמהות בתל אביב
05/11/2017 | 12:37
59
לצפיה ב-'רמות תפקוד- עניין מתעתע'
רמות תפקוד- עניין מתעתע
01/11/2017 | 17:20
5
232
כשרואים ילד שאינו מדבר, שנוהם, עושה תנועות מוזרות,
נדמה לרוב האנשים כאילו "אין אף אחד בבית"...
סביר להניח שגם לפי מבחני IQ זה די ייראה כך.
אבל תפקוד הוא עניין מתעתע- 
סביר להניח שיש מישהו בבית,
אולי אפילו מישהו שיש לו הרבה מה לתת לסביבתו.
אם סביבתו לא תוותר עליו.

הנה דוגמא לאחד כזה, נער חכם רגיש מקסים וברוך כשרון

ועוד טור שלו, על הנשק הסודי של האמהות

והנה הבלוג שלו- מומלץ מאד!
לצפיה ב-'תגובות הגולשים שם מבהילות ממש '
תגובות הגולשים שם מבהילות ממש
01/11/2017 | 18:00
2
112
לא בדיוק מפתיע, אבל עדיין מדכא ברמות.

ואח"כ אנשים מתפלאים למה אני ואחרים מעדיפים לשמור על פרופיל נמוך בעניין הזה. מי צריך את הצרה הזאת בכלל (אני מתכוון לסטיגמה כמובן, ולא לאוטיזם)?
לצפיה ב-'פרופיל נמוך לא ממש משנה'
פרופיל נמוך לא ממש משנה
02/11/2017 | 06:42
59
כי התגובות שם הן רק אינדיקציה למשהו עמוק בהרבה, לדבר שנוכח תמיד ומקיף אותך בכל מקום בין אם אנשים יודעים שאבחנו אותך כאוטיסט ובין אם לא,
וזה לא רק חוסר קבלה וחוסר הבנה טוטאלי לאפשרות קיומה של זהות השונה מהממוצע הנורמטיבי אלא מערך שלם של תגובות מאוד שליליות ואלימות כלפי הרמז הכי קטן לקיומה,
כי הנורמה היא עדר מבוהל להחריד, וככזה פוגעני וכל הזמן ובצורה שאין אנושה ממנה כלפי כל מה שחורג ממנו ולו במעט,
אז כמחפשים את הסיבה לקשיי התנועה, הוויסות, הדכאונות, השיתוקים, ההצפות, החרדות, הצרחות וחוסר התפקוד אצל האוטיסטים ולא מוצאים אותם בשום דבר הניתן להגדרה כפתולוגיה או לקות פיזיולוגית צריך לחפש את הסיבה שם,
אבל זה לא קורה ולא יקרה,
כי מודעות עצמית וביקורת עצמית זה הדבר הכי לא  נורמטיבי בעולם

לצפיה ב-'רוב התגובות לטורים של אייל דוקא חיוביות'
רוב התגובות לטורים של אייל דוקא חיוביות
02/11/2017 | 09:28
50
הדברים נוגעים בלבם של מרבית המגיבים ומעוררים אותם להסתכלות חדשה.
תמיד יהיו כמה שמכלמיני סיבות יהיה להם קשה לעכל את הרעיון
שיתכן שקיטלוגים שפישטו להם את החיים, הם פשוט לא נכונים.
לצפיה ב-'הכי, ויש לי הסבר, מסויים לעניין זה'
הכי, ויש לי הסבר, מסויים לעניין זה
01/11/2017 | 20:22
1
61
שמה שקורה זה שדווקא ככל שיחסי הגוף עם הנפש הדוקים ואינטגרטיבים יותר כך המשקל והמשמעות של פעולות שנדמות כטריוויאליות לחלוטין מקבל פרשנות ותחושה שאינה טריויאלית כלל אלא דווקא הכי עמוקה ורחבה,
אז אוטיסטים מכלילים מאוד מהר ורחב גם מנקודות ופעולות וגישות שלאנשים נורמטיבים נראות כמובן מאליו או אפילו כל כך ספונטניות שהם בכלל לא מרגישים שהם עושים אותן בכלל.

אז לאדם בעל מודעות עמוקה גם מה שנחשב לתפקוד מובן מאליו יכול להציב בעיה ושאלה הכי עמוקה,
כי תפקוד אינו איזה אינסטינקט נצחי ולא משתנה,
הוא בסך הכל סוג של פרשנות, משתנה, שמבטאת מוסכמה הנוחה ליחסי הגוף עם הנפש של הרוב בתקופה נתונה.

ודווקא מי שחורג מהמוסכמה יכול לעשות דברים מאוד חדים ועמוקים בדיוק בגלל זה,
אז שיפוט על סמך תפקוד יכול להיות הכי בעייתי

זה לא אומר שלא צריך לתמוך ולעזור לאנשים שלא מסוגלים לכן להשתלב במוסכמה התפקודית,
אפילו להפך,
רק שלא צריך לשפוט אותם כמפגרים או לקויים,
כי זה בוודאי שיפריע לתמיכה ועזרה משמעותית

לצפיה ב-'למשל, מה שיש לאייל'
למשל, מה שיש לאייל
01/11/2017 | 20:27
60
שהרבה אוטיסטים, וגם אני, נוטים מאוד ליחס מאוד מורכב לתנועה, החיבור בין מילה לתנועה אצל האוטיסט מקשה עליו מאוד לנוע כפי המצופה בחברה,
מצד שני, בדיוק בגלל זה איל כותב כל כך נפלא ומדהים,
כי בשביל האוטיסט השפה והגוף הם אחד,
אז בסביבה שהייתה משקפת את זה קצת יותר טוב כל מה שמקשה על התפקוד היה יכול להתפתח לדיוק הכי מוחלט
לצפיה ב-'למה נעלבתי?'
למה נעלבתי?
29/10/2017 | 09:18
45
314
היי, לא יודעת איך לקרוא לזה... אולי התייעצות. מנסה להבין את עצמי...
אתמול יצאתי עם שני הבנים שלי ליד הבית לשטח ליד הבית לעשות טונה מעושנת (מבעירים שמן בקופסת שימורי טובה, יוצא טעים!).
בינתיים ירדו מהדירה ליד שתי ילדות בנות 4-5, האורחות של השכנים שלי. הקטנה התעניינה באש ושאלה מה אני עושה (הבנים...
המשך>>
היי, לא יודעת איך לקרוא לזה... אולי התייעצות. מנסה להבין את עצמי...
אתמול יצאתי עם שני הבנים שלי ליד הבית לשטח ליד הבית לעשות טונה מעושנת (מבעירים שמן בקופסת שימורי טובה, יוצא טעים!).
בינתיים ירדו מהדירה ליד שתי ילדות בנות 4-5, האורחות של השכנים שלי. הקטנה התעניינה באש ושאלה מה אני עושה (הבנים שלי בדיוק עלו לדירה להביא משהו). הסברתי לה שעושים טונה מעושנת כמו בצופים. היא הסתכלה לי לעיניים ואמרה "כמו קקי!" והלכה!
עכשיו... אני, בת 40+, אמא לשלושה (שיהיו לי בריאים!), נעלבתי משטות שאמרה בת 4 שאני לא מכירה ושאין לי כל קשר אליה! כל הערב פינטזתי איך אני דופקת לאותם שכנים (חדשים בבניין) ושואלת מי בין האורחים אמא של אותה ילדה ומבקשת ממנה ללמד את הבת שלה כבוד למבוגרים ומה אומרים לאנשים ומה לא!
נשמע לי מגוכח! למה נפגעתי מילדה קטנה שאני לא מכירה?
לצפיה ב-'מבקשת המלצה למרפאת בעיסוק ברעננה'
מבקשת המלצה למרפאת בעיסוק ברעננה
30/10/2017 | 11:34
33
שלום,
אשמח לקבל המלצות למרפאת בעיסוק מקצועית ברעננה.
רצוי כזאת שמכינה לכיתה א, אבל לא חובה. 
תודה

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום הורים למחוננים
פורום הורים למחוננים
פורום מיסים והחזרי מס
החזרי מס לשכירים וחברות
טלי אנגור - טיפול בתסמיני אוטיזם
טלי אנגור -

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה