לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1624216,242 עוקבים אודות עסקים

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'תזונה קטוגנית או פליאותית'
תזונה קטוגנית או פליאותית
16/01/2019 | 23:07
3
35
לפני שנה הבנתי שאם אני נמנע מפחמימות מורכבות אז אני לא זקוק לריטלין על מנת להתרכז ואז התחלתי תזונה קטוגנית, אחרי מספר חודשים הרגשתי שיפור מטאבולי וקוגנטיבי מאוד משמעותי, כל מיני תחושות לא נעימות בבטן נעלמו וגם קל לי יותר לווסת רגשות ותחושות של עצמי.

אני תוהה אם עוד אנשים מכירים פה את התזונות האלה כי אני מרגיש שאני צריך להתחיל לתסף פחמימות בגלל שאני מרגיש בזמן האחרון עייף וחסר אנרגיה ובאמת היו לי קצת נפילות שבהם אכלתי ממתקים והיה שיפור בתחושה.
לצפיה ב-'גם אני בתזונה קטוגנית'
גם אני בתזונה קטוגנית
17/01/2019 | 07:18
2
30
אני גם יכול להעיד על עצמי שזו תזונה שבאמת עושה נפלאות לגוף ולנפש.
לא אמורה להיות עייפות בתזונה...
עייפות יכולה לנבוע מחוסר במלחים,
או אם צרכת פחמימות\סוכרים בעודף, ואז ניכנסת למקום שמכנים אותו "לימבו" בו הגוף לא נמצא במצב מטבולי של שריפת שומן מצד אחד, ומצד שני חוסר בגלוקוז.
ההמלצה היא לא לאכול ממתקים (זה לא נקרא להיות בתזונה) ממתקים יכולים ריגעית להעלות את הגלוקוז שלך בדם ולהפיג את העייפות, אבל אחר כך העייפות רק תגבר והצורך\תשוקה לסוכרים תגבר.

תכנס לקבוצה קטוגנית בפייסבוק ותתיעץ איתם.
בעיקרון אתה לא אמור להרגיש עייפות בכלל.

לצפיה ב-'קול :)'
קול :)
17/01/2019 | 15:36
1
11
אני מחקתי את הפייסבוק לפני קצת זמן, קצת הציף אותי להיות חשוף לפרומונים של כל העולם �� (מקווה שזאת לא בדיחה אכזרית מידי).

קשה לי לאתר מה בדיוק חסר לי ואני חושב שגם בקבוצה כשהייתי חבר בה אז הייתי מקבל תשובות שונות ומגוונות מידי בשביל להחליט לצד משתמשים שבכלל בטח היו ממליצים לי לצום ואם הייתי מקשיב להם תוך מספר ימים הייתי בתת משקל.
לצפיה ב-'תפנה אישית לאביב מייזלין, אתה יכול לסמוך על מה שהוא אומר.'
תפנה אישית לאביב מייזלין, אתה יכול לסמוך על מה שהוא אומר.
17/01/2019 | 17:36
7
לצפיה ב-'מגיע לבן שלי טיפול של מרפאה בעיסוק אבל אין השנה'
מגיע לבן שלי טיפול של מרפאה בעיסוק אבל אין השנה
16/01/2019 | 22:20
1
28
לא מצאו מישהי שתבוא לבית ספר. חוץ מללכת בשעות הערב באופן פרטי, יש איזשהו פתרון שקל יותר לוגיסטית? 
לצפיה ב-'למה פרטי? יש מקופ"ח. '
למה פרטי? יש מקופ"ח.
17/01/2019 | 08:16
21
זה עדיין אחה"צ בהגעה עצמאית, אבל מבחינת העלות זה משמעותי.

בעקרון זה יכול להיות או בבי"ס או לא בבי"ס, שאז ברור שצריך להביא את הילד לשם,
אז לא ממש הבנתי את שאלתך "יש איזשהו פתרון שקל יותר לוגיסטית? "

לצפיה ב-'יש נוהל שאסור לדבר עם מתיא?'
יש נוהל שאסור לדבר עם מתיא?
16/01/2019 | 09:26
3
37
הבן שלנו שקיבל דרגה ד קיבל רק עכשיו הקצאה של 6 שעות סיעת, כי יש סיעת בכיתה ל24 שעות(שלא מתקשרת איתו טוב) למרות שלומדים 39 שעות חלקן מפוצלות (והילד השני בקבוצה השניה כי הוא מציק לבן שלי) . בקשתי ממתיא את המסמך על השעת ואמרו לי שאין ושאסור ליצור איתם קשר ישיר רק דרך היועצת. זה חוקי? איך אני אמורה להעביר ביקורת על הסיעת (המקסימה אבל לא מצליחה לתקשר עם הבן שלי) בלי חשש?
לצפיה ב-'ברור שמותר! '
ברור שמותר!
16/01/2019 | 14:31
2
25
בשבוע שעבר דיברתי עם מתי"א כי יש בעיה עם הסייעת והם אפילו דאגו לפגישה בין כל הגורמים. כך שלא רק ברור שמותר לך, אלא שזאת גם הכתובת לתלונות בנושא. 
לצפיה ב-'שהתקשרתי למתיא אמרו לי לעשות הכל דרך היועצת'
שהתקשרתי למתיא אמרו לי לעשות הכל דרך היועצת
16/01/2019 | 15:01
1
26
מרגיש לי שהם רוצים שהשילוב יכשל. לא נותנים לי לדבר עם אף אחד בלי ליווי של יועצת בית הספר. יש מישהו מעל מתיא?
לצפיה ב-'כן'
כן
16/01/2019 | 18:13
19

במלבן בצד שמאל יש 'צור קשר'.
באתר עצמו יש מידע רב, שעשוי להועיל לגיבוי בקשות ודרישות.

וגם כאן (האמת, אולי כדאי להתחיל מזה)

גם זה מתוך אתר של משרד החינוך ששווה להכיר

לצפיה ב-'אקולליה'
אקולליה
13/01/2019 | 10:13
58
כמו שנדמה לי שאני מזהה גם מילדתי וגם מחוייתי הנטיה לאקלל מבטאת היבט קיומי שגם מתממש כמה שנקרא רגישות צלילית ורגישות למבט וקשר עין,
כי זאת מתעצמת ופורצת כשהאוטיסט מרגיש וחווה את העולם בשונה, מאוד, מהנ"ט, כקושר בו זמנית את האישי והציבורי, את הרחב והצר, את הפנים והחוץ, את האני והאחר, את הפרט והקבוצה... שאז הכל מהדהד לו ומתהדהד לו וההיבט המחזורי, החזרתי, הוא לכן המשמעותי ביותר.

נ"ט הם ליניאריים, חיים ביקום תלת מימדי, אצל האוטיסטי הישר הוא מחזורי, ולהפך, ומאותה סיבה הוא יגיב וצריך גם יותר אינטימי ופרטי וגם יותר פתוח וחופשי,
וכיוון שזה בדיוק המקום שבו הזהות הנורמטיבית מתכווצת להכי פרדוקסלי פשוט אין מצב שהיא תכיר ותכיל ותוכל לשאת את זאת האוטיסטית.

מאותה סיבה אין דבר יותר רצחני לאוטיסט ממה שנחשב בטעות לטיפולים

לצפיה ב-'משתף בדילמה'
משתף בדילמה
11/01/2019 | 13:38
6
103
לפני כמעט עשור עברתי מבחן כלשהו למדידת כישורים באיזה מקום עבודה שהייתי מועמד אליו והבוחן שזיהה בי את הנטיות האוטיסטיות שלח אותי לאבחון.

עברתי את האיבחון אצל מנהל מחלקה ידוע שאכן אמר לי שאני בספקטרום וכשאני ואימי ביקשנו המלצות על מקום שיוכל לעזור לי להתקדם בחיים הוא המליץ לי על איזשהו מרכז טיפול עצמאי שהיה אז ועודנו מרכז טיפול מאוד מרכזי בתחום הטיפול בילדים ובוגרים על הספקטרום.

אני רוצה להקדים ולומר שהיום אני אחרי לימודים וניסיון בתחומי וגם כאשר אני בוחר יש לי חברים ספורים שאני יכול לקבוע איתם, שלי זה מספיק די והותר. הייתי אומר שיש לי את כמעט את כל אותם המרכיבים הנחוצים שיוצרים את מה שאתם מכנים "מעמד".

כל זה לא היה נכון לפני קרוב לעשור כאשר בחרתי ללכת לאותו המרכז שהיה התחנה הראשונה שלי אחרי האבחנה מצבי היה לא טוב היה לי הרבה תלות בסביבה סגורה ולא מקבלת אפילו עבור אנשים שאינם על הספקטרום שלא לדבר על עלי שכן אני בספקטרום.
העניין הוא שמאותו מרכז טיפול יצאתי במצב גרוע יותר ממה שנכנסתי, הטיפול הופסק לאחר כעשרה חודשים בגלל חילוקי דעות ביני לבין המטפלת כאשר המטפלת רצתה שאמלא דפי מחשבות ואני רציתי שנדון על חיי ומה תהיה אסטרטגיה טובה לבחור עבורי.
המצב הנפשי שהייתי נתון בו כאשר נפסק הטיפול הוביל להערכתי לכשלוש שנים שבהם לא התקדמתי בחיים בכלל ורק לאחר מכן אזרתי אומץ להתחיל לבנות לעצמי עתיד, מה שאני מתכוון לומר שבגלל שהלכתי למרכז טיפול שלמרות הצהרתו לא מתאים לי חיי התעקבו ב3 שנים של בדידות וחוסר כיוון.

אני לא קורא פה תיגר על מטפלים ועל טיפולים, להיפך בזמן הלימודים כשלוש שנים עברתי טיפול אצל מטפלת שלנצח דברים שהיא אמרה לי בזמן הטיפול ילוו אותי בהחלטות שאצטרך לעשות בחיי והטיפול אצלה הסתיים בכך שהיא אמרה לי שהיא מרגישה שאני מוכן להמשיך את חיי בלי הליווי שלה ושהיא חושבת שאם אמשיך אצלה יוצא שהיא מגנה עלי יותר ממה שאני זקוק והיא מרגישה שזה יותר יזיק לי מאשר יועיל.

אני חושב שדי פפשוט להבין שהפרידה ממנה היו בנסיבות שונות לחלוטין אולי הנסיבות הנכונות שכל מטופל מייחל שזו תהיה פרידתו.

העניין של אותו המרכז שפניתי אליו מייד אחרי האבחון צף בי כעת וגם מירמור מהעניין ואני קצת דן ביני ובין עצמי ומשתף אתכם בדילמה של מה לעשות עם זה.
דבר אחד אני חושב זה שכאשר יהיה לי כיוון קונקרטי אז אשלח להם מייל על זה שאני מרגיש שהם עיקבו את חיי בכמה שנים שידעו מהי עמדתי.

אשמח לשמוע מחשבות גם של אנשים שהם לא אני :)
לצפיה ב-'שכחתי לכתוב "היי" אז הנה היי '
שכחתי לכתוב "היי" אז הנה היי
11/01/2019 | 13:39
32
לצפיה ב-''
12/01/2019 | 08:50
3
111
אתה מתאר מסע לא פשוט, לא קל, שהביא אותך למקום בו אתה היום-
ואם הבנתי אותך נכון, סה"כ טוב לך היום. נכון?
מעמד וכד' לא מעניין, החשוב הוא האם בתוכך בסה"כ טוב לך?
אם הבנתי נכון, ואם אותו מרכז טיפולי פעל להבנתך בתום-לב,
אלא שפשוט מה שהיה להם לתת לא עבד בשבילך,
נראה לי שהייתי משחררת את המרירות
הכל חלק מהמסע, גם התקיעויות והלמידה מה תוקע אותנו ואיך להתנער ממנו.

לא מדובר בחשמלאי שבמקום לתקן לך את התריס החשמלי
עשה לך קצר בכל הבית
העניין כאן הרבה יותר מורכב ועדין ולא חד-וחלק,
אין מתכון או מרשם הנכון לכולם ותמיד.
אז אם הם עשו כמיטב יכלתם מתוך רצון כנה לסייע לך,
והדרך שלהם הסתברה כלא נכונה לך,
אולי שווה לך לחשוב מה הפקת מהחוויה
(למשל "אזרתי אומץ להתחיל לבנות לעצמי עתיד")
במקום לתת למרירות למרר לך את ההרגשה הטובה.
לצפיה ב-'הגיוני, אני מקבל'
הגיוני, אני מקבל
13/01/2019 | 16:19
2
15
לצפיה ב-'שימשיך להיות לך טוב'
שימשיך להיות לך טוב
15/01/2019 | 08:48
1
26
ואשמח לראות אותך כאן

לצפיה ב-'קול, תודה ☺'
קול, תודה ☺
15/01/2019 | 21:29
17
לצפיה ב-'טיפולים רעים לרוב האוטיסטים, אם לא לכולם'
טיפולים רעים לרוב האוטיסטים, אם לא לכולם
13/01/2019 | 03:28
55
ומקומות יעודיים לאוטיסטים יכולים מן הסתם להרוס אותם במיוחד,
וכל זה קורה מסיבה מאוד פשוטה,
שבעוד שנכון שהאוטיסט נואש לתמיכה והבנה והכלה וסיכוייו כפי שהוא להשתלב במבנים הקיימים בחברה נמוך למדי ואף להחריד,
אין שום הבנה לזהותו של האוטיסט ולסיבות לשונותו מהכלל ומהממוצע,
כך שבמצב זה כל מה ששוחר טובתו לכאורה ולא לכאורה יודעים לעשות זה לנסות לכפות עליו תבניות כפי שמתאים יותר לממוצע הנהוג ולמוסכם,
אלה שמראש האוטיסט, ומסיבות שכמובן מעולם לא נחקרו, לא מתאים להן.

אז אין כאן עניין של מרמור ושל לא יפה להיות חמוץ אלא של בעיה שאין קריטית ועקרונית ממנה,
שכל עוד לא יעשה מה שלא נעשה מעולם,
חקירה למהות הזהות האוטיסטית, לסיבת שונותה מהממוצע,
כל מה שנחשב לטיפול ותמיכה ושילוב יגרום הרבה יותר נזק מתועלת, לפעמים נזק שאינו ניתן לתיקון יותר.

ואני מאוד פסימי, כי לא רק שאף אחד לא מנסה לברר מה זה אוטיזם בכלל אלא שמהות הזהות היא כזאת שמראש אלה שמתיימרים לחקור ולטפל ולשלב יעשו הכל הכל הכל על מנת למנוע מראש כל אפשרות לשאול ולברר ולגעת באמת באמת.

לצפיה ב-'מספר תלמידי החינוך המיוחד בישראל זינק ב–127% מאז 2005'
מספר תלמידי החינוך המיוחד בישראל זינק ב–127% מאז 2005
09/01/2019 | 16:11
3
50
לצפיה ב-'השאלה היא, למה לייחס את השינוי'
השאלה היא, למה לייחס את השינוי
10/01/2019 | 18:13
2
44
האם יש יותר ילדים "מיוחדים" מאשר בעבר, או שיש יותר "מודעות".
לפי מה שהבנתי העליה במספר המאובחנים עומדת ביחס ישר לכמות המשאבים שהמדינות מפנות לתמיכה.
במדינות שבהם לא ניתנת תמיכה רחבה לאוכלוסיה המיוחדת גם לא חלה עליה במספר האבחונים.

כשאני הייתי ילד, דיסלקסיה וליקויי למידה היו באופנה, כולם רצו לקבל אבחנה וזכאות.
כשהתבגרתי האופנה השתנתה והפרעות הקשב עשו כותרות, כולם רצו לקחת את הילדים שלהם לרכיבה טיפולית ולתת להם הקלות (ותרופות).
היום יש אופנה של רצף אוטיסטי, וחלק מהמאובחנים לא היו נשלחים כלל לאבחון אם לא היו כל כך הרבה זכאויות שמגיעות בזכות האבחנה.

מערכת החינוך צריכה לעבור מהפכה, ולהתחיל להתיחס לכלל האוכלוסיה כאל חינוך מיוחד, אולי יהפכו כמה אנשים לבני אדם.

האופנה היום במערכת החינוך היא "יזמות", ומלמדים ילדים תבניות "ליצירתיות", לדעתי יזמות כמו שמלמדים אותה היום יש גם אספקט מאוד סוציאופתי.
בית הספר נגרר אחרי אופנות, ולא ממש רואה את התלמידים שישויות אינדוידואליות.

לצפיה ב-'לכל תופעה יש הרבה סיבות'
לכל תופעה יש הרבה סיבות
11/01/2019 | 03:54
1
80
מקבילות, מצטלבות, וחלקן אפילו סותרות אחת לשניה ( אולי רק אוטיסטים יכולים להבין ולחוש זאת באמת) ,
אז גם יש יותר ילדים מיוחדים וגם יש יותר מודעות וגם הפניה של משאבים רבים וגם שינויים אחרים במרקם החברתי- כלכלי שמאפשרים למי שאולי בעבר היה דואג לדכא את עצמו למוות לפחות לנסות לחיות למרות הכל.
אולי כי הלחץ לשרוד מגיע בניגוד לעבר גם מכיוונים רגשיים, רגישים, מוסריים יותר בעוד שפעם כל מה שאנשים רצו זה אוכל וקורת גג.

מערכת החינוך לא תעבור מהפכה, היא תשתנה, ומשתנה, לאיטה, כמו ובגלל שלפחות בינתיים מערכות גדולות עדיין מסיביות מדי בשביל לשנות כיוון מספיק מהר כדי לתפוש ולהגיב לרוח הזמן,
וגם זה ישתפר

מסכים, הרוח הרעה הנושבת היא גם קפיטליסטית, תחרותית, חזירית, מזהים יחודיות עם הישגיות חומרית במקום להבין שיש מקום וצורך גם ליחודיות הנובעות ממקומות הומניים, אנושיים, ורגישים.

ואין לי ספק שאוטיסטים אוכלים אותה בענק רק בגלל שהיחודיות שלהם מבוססת על רגישות רבה מדי לטעמם של המימסדים למרחב הבין אישי, אנושי, וחברתי, ועל זה הפסאודו פסיכולוגים "מאבחנים" ומטפלים בהם כדי ליישר אותם לרוע ולאטימות כפי המקובל.

לצפיה ב-' נהנתי לקרוא את מה שכתבת, פשוט התענגתי על כל מילה '
נהנתי לקרוא את מה שכתבת, פשוט התענגתי על כל מילה
11/01/2019 | 07:01
18
לצפיה ב-'חברים בחינוך ביתי.'
חברים בחינוך ביתי.
06/01/2019 | 21:20
10
186
אנחנו מכינים בקשה מסודרת לקבל אישור לחינוך ביתי.
אחד הסעיפים נוגע במתן הזדמנות לילד ליצור קשרים עם בני גילו.

אם יש כאן הורים לילדים בחינוך הביתי, אשמח ללמוד כיצד דואגים לילד לחברה.
במיוחד כשזה נוגע לילדים שהיכולות החברתיות שפתיות והתקשורתיות שלהם מאוד נמוכות, כיצד יוצרים להם הזדמנויות להתחבר, האם זה רק אחר הצהריים?
האם קבוצות של ילדים רגילים בכלל יהיו פתוחים לקבל ילד שהוא חריג?
לצפיה ב-'הורים הבוחרים בחנ"ב נוטים לרוב ללכת פחות עם הזרם'
הורים הבוחרים בחנ"ב נוטים לרוב ללכת פחות עם הזרם
07/01/2019 | 19:09
8
73
בד"כ אלה יהיו אנשים עם ראש יותר פתוח מהממוצע,
לכן סיכוי גבוה שתגלו הכלה ואפילו עניין ורצון להתוודע
במפגשים של משפחות חנ"ב
(יש מפגשים, חלקם סדירים, של משפחות עם ילדים בחנ"ב).
הורים עם ראש פתוח, בד"כ מחנכים ומגדלים ילדים עם ראש פתוח

בנוסף, אפשר לנסות לאתר ילד/ים עם תחומי עניין דומים,
א"ס/ים או שאינו/אינם א"ס/ים,
לשם פעילות משותפת שבועית/דו-שבועית.
לצפיה ב-'תודה שלומית, שאלה נוספת בעניין מימוש האישור.'
תודה שלומית, שאלה נוספת בעניין מימוש האישור.
08/01/2019 | 07:10
7
57
במידה ואנחנו מתלבטים בין חינוך בבית לבין כיתת תקשורת, כרגע הכיתה זה לא ריאלי, אבל אולי בעוד כמה חודשים כן תהייה אפשרות כזו, בית ספר לאוטיסטים, מחנה ריכוז לילדים מיוחדים זה לא בבית סיפרינו בכל מקרה.

אז במידה וישנה התלבטות, האם ניתן לקבל אישור, ובסופו של דבר להחליט שלא לממש אותו? או שמרגע שאושרה הבקשה, אז ההחלטה לגבי השנה המדוברת נסגרה?

לצפיה ב-'ראשית'
ראשית
08/01/2019 | 08:31
6
58
"בית ספר לאוטיסטים, מחנה ריכוז לילדים מיוחדים "- משפט מופרך ואף מקומם,
משני כיווני המשוואה.
אפשר להסתייג מבי"ס לאוטיסטים, אבל אין בהם עבודת פרך, התעללות, הרעבה ורצח
וגם לא גדרות תיל ושומרים חמושים.
זו זילות למעוני מחנות ריכוז, לא רק בשואה, לעשות הקבלה כזאת.
ויש ילדים שכן טוב להם בבי"ס כזה- מן הסתם לא כל בתיה"ס האלה זהים,
יש בהם מוצלחים יותר ופחות,
ואלה שיותר- אז כאמור, יש ילדים שטוב להם שם, לא נכון להוציא דיבתם רעה.
לכם לא מתאים, לגיטימי.

לשאלתך- עפ"י החוק היבש, הורים שמעוניינים בחנ"ב
אמורים לבצע את שני ההליכים במקביל: רישום לבי"ס והגשת הבקשה לפטור.
כך שאם אתם רוצים לשמור את האפשרות של כתת תקשורת פתוחה,
אתם יכולים להרשם (בתקוה שתמצאו, כידוע לא תמיד זה פשוט),
להגיש בקשה לפטור, ולהחליט סופית בחופש הגדול.
הכל כמובן בתאום עם הגורמים המוסמכים,
כי תמיד יש על הנייר ויש בפועל שאותו קובעים הפונקציונרים בשטח.
לצפיה ב-'מעניין '
מעניין
08/01/2019 | 12:37
5
45
כשאני אמרתי מחנה ריכוז, בכלל לא חשבתי על מחנה ריכוז של השואה, הייתי יכול להשתמש במונח גטו, וגם האסוציאציה הראשונה אצלי לא קפצה "שואה", מוזר אצלי קודם כל עולה בראש הגטו של הארלם.
אני לא עושה השוואות לשואה,  זו לא הייתה הכוונה שלי, ומסכים איתך שאין מקום להשוואה.
אני כן מאמין שכאשר מדובר על חריגים \ מיוחדים, (לא חשובה המילה), אז הדבר הנכון ביותר בשבילם הוא למצוא את מקומם בתוך כלל החברה, כשהמסגרת החינוכית משקפת בצורה הקרובה ביותר את הרכב האוכלוסיה.
לא רק אוטיסטים, אני יודע שלדוגמא מחוננים בארצות הברית לומדים גם הם במסגרות מיוחדות. ואני כלל לא בטוח שאלו המסגרות שמתאימות להם ביותר.
בתי הספר לחינוך מיוחד מרכזים את אותם ילדים במקום אחד, קודם כל מתוך שיקולים אופרטיביים.
יותר קל לתת לקבוצת ילדים גדולה, מענה של אנשי מקצוע, שמירה, מיבנה מתאם וכדומה כשאלו מרוכזים תחת קורת גג אחת, אז גם את הילדים מרכזים למרכז "מתאים".
השיקול הראוי היחידי לדעתי שלי כהורה, הוא באיזו חברה אני רוצה שהילד שלי יתפתח.
כחריג בתוך חברה רגילה, או כחריג בחברת חריגים שמופרדת מכלל החברה.
אני מסוגל להבין את הרציונל של כל אחת מהאפשרויות.
קשה לי להשלים עם בחירה שבאה מתוך שיקולי נוחות או תקציב ולא טובת הילד, בלי קשר אם זו בחירת המערכת או בחירת ההורים.
אני עדיין חושב שהרציונל מאחורי בתי הספר הוא, התייחסות לילדים בעלי החריגות הגדולה, כאנשים שלא מסוגלים למצוא את מקומם בתוך כלל החברה.
לצפיה ב-'שילוב/הכללה'
שילוב/הכללה
08/01/2019 | 14:35
4
48
מכיר את הטקסט הזה של סולה שלי?

שילוב הוא...

שילוב איננו פרס על תפקוד גבוה
ליחידי-סגולה שהוכיחו את עצמם.
שילוב איננו בריחה מסטיגמה
כדי להיחבא בחיק הנורמאלי.
שילוב איננו שיטת טיפול
המציבה לחריג מודל לחיקוי.
שילוב איננו השקעה לטווח ארוך
שכדאיותה נמדדת בהתקרבות לנורמה.

שילוב הוא פועל יוצא
מההכרה בזכותו הטבעית של כל אחד
להימצא ולהיראות בכל מקום בחברה
וליהנות ממשאבי הקהילה
ומשוויון הזדמנויות וחופש בחירה
בלי קשר לרמת תפקודו
או עד כמה הוא נראה שונה.

שילוב אמיתי ייתכן
רק מתוך אמונה
בתרומתו הייחודית של כל יחיד לחברה.

שילוב הוא מתן תמיכה
מתאימה לצרכיו של כל אחד.
שילוב הוא פעילות חינוכית
לניפוץ סטיגמות בחברה הנורמאלית.
שילוב הוא מתן כלים לחריג
להתקיים בחברה בלי לאבד את עצמיותו.
שילוב הוא דרך חיים
הבודקת את עצמה בכל יום מחדש.

עם הרבה אידיאלים
ונכונות להיקרא "לא מציאותיים"
יש לנו סיכוי לחולל את השינוי.

מסכימה עם זה מאד, וכמובן גם עם עיקרי דבריך כאן.
ועדיין, יש ילדים שטובתם מחייבת בי"ס (טוב) לאוטיסטים.
לאורך זמן או לתקופה מסויימת.
וזה לא קשור אגב למה שמכונה "רמת תפקוד"
זה קשור יותר למצבם הרגשי וליכולת ההכלה שסביבתם יכולה להציע.

לגבי מחנה ריכוז- כמו שכתבתי, לא רק בשואה,
כל מחנה ריכוז באשר הוא, כולל עבודת פרך, התעללות, הרעבה,
רצח, גדרות תיל ושומרים חמושים.
לכן אין מה להשוות בי"ס למחנה כזה.

לצפיה ב-'הסביר לי פעם פסיכיאטר נאור - (כן יש דברים כאלה)...'
הסביר לי פעם פסיכיאטר נאור - (כן יש דברים כאלה)...
08/01/2019 | 20:47
3
64
שאישפוז בבית חולים פסיכיאטרי הוא לא שיטת טיפול ראויה.
הוא נתן לי את איטליה לדוגמא, שם ביטלו לגמרי את המוסדות הפסיכיאטרים ומי שזקוק לעזרה נפשית כל שהיא מקבל אותה רק בקהילה.

אם יש כאלו ילדים "שטובתם מחייבת בי"ס (טוב) לאוטיסטים", זה בגלל החברה שלא מסוגלת להכיל, והמסגרות שאינם באמת מותאמות.

אגב זה שינוי תפיסה בשבילי של 180 מעלות.
את מכירה את הדעות שלי (מלפני שנה ככה), כשדיברתי על צורך ביותר השקעה בבתי הספר לחינוך מיוחד, ופחות בשילוב.
יש מצבים שעד שלא נמצאים במעמד, לא באמת מבינים אותם.
לצפיה ב-'נכון'
נכון
09/01/2019 | 08:49
38
על כל מה שכתבת
יש פסיכיאטרים נאורים (מצרך נדיר יחסית, אבל קיים),
אילו החברה היתה יודעת להכיל, סביר להניח שבי"ס לאוטיסטים
היו מיותרים או כמעט מיותרים,
ויש אכן מצבים של -כמאמר המשורר- דברים שרואים מכאן לא רואים משם.

נכון להיום, יש ילדים שבי"ס טוב לאוטיסטים הוא המקום המיטבי עבורם.
אז חשוב לעבוד על יצירת חברה מכילה ונאורה,
אבל בינתיים לתת לכל ילד את המענה הכי נכון לו ממה שזמין בעולמנו הבלתי מושלם.
לצפיה ב-'ממה שראיתי יש בעיה עצומה עם מסגרות לאוטיסטים'
ממה שראיתי יש בעיה עצומה עם מסגרות לאוטיסטים
09/01/2019 | 17:30
1
180
לפחות אצל אוטיסטים שהתבגרו דרך מסגרות יחודיות לאוטיזם ניתן למצוא כצפוי הזדהות כמעט מלאה וחסרת ביקורת עם השפה האבחונית,
זאת אומרת שהמבט הנורמטיבי, המתקן, כל כך מופנם בהם עד שהוא נצרב כחלק מזהותם במידה שכל נסיון לומר להם שיתכן וזהותם לא זהה רק למרחק מהנורמטיבי נתקל בכעס ופחד והתנגדות עצומה, כאילו פגעת בעצם חוויית החיים שלהם, כנראה בגלל שלמעשה זה מה שהם מכירים וחווים מגיל קטן מאוד.

לעומת זאת, אוטיסטים של "שפר עליהם מזלם" ולא זכו להתערבות מוקדמת ושילוב ובלא בלא בלא יכול שיצטרכו להתמודד עם סביבה מאוד מאוד קשה ומקשה אבל בגלל שאוטיסטים יכולים להיות גם הכי יצירתיים הם עשויים לגייס מעצמם פתרונות מקורייים ומבפנים.

לצפיה ב-'נכון'
נכון
14/01/2019 | 13:15
6
לצפיה ב-'חינוך ביתי (בלת"ק)'
חינוך ביתי (בלת"ק)
15/01/2019 | 19:00
12
היי,

ממליצה לך לשוטט באתר באופן_טבעי.
זה *ה*מקום למצוא משפחות נוספות בחינוך ביתי ולדעת על מפגשים מסודרים או לתאם באופן אישי.
לצפיה ב-'זקוקים לעזרה....'
זקוקים לעזרה....
07/01/2019 | 00:04
3
131
שלום לכולם, בני בן ה 1.7 חודשים אובחן כילד על הספקטרום האוטיסטי לפני כשבועיים מאז אני נמצאת בסערת רגשות עצובה,מדוכאת וממש שבורה מהאבחנה,חשבתי שיש לו בעיית שמיעה בגלל דלקות אוזניים ולא תיארתי לעצמי שמדובר בכזה דבר...בעלי גם במצב דומה ואנחנו ממש מנסים להתמודד...כרגע הוא מטופל בהתפתחות הילד יש לנו פגישה שבועית בת שעה בערך עם עובדת סוציאלית וטיפול ptr (אמרו לנו שזה טיפול חדש במכבי של מכון קרן אור)של מנהלת ריפוי בעיסוק.
אנחנו ממש ממש צריכים עזרה בכמה דברים (אם אתם חושבים על עוד משהו בבקשה תגידו)
1. יש לנו בעיה קשה עם השינה הוא בקושי ישן וכשהוא כבר ישן הוא קם בלילה ממש בהתקפה של בכי שאי אפשר בשום צורה להרגיע אותו כך שעה או שעתיים עד שבסוף נרדם קצת וזה כבר ב 6 בבוקר ככה שאנחנו כמעט ולא ישנים...
2.נשמח למקורות מידע...קבוצות בפייסבוק..פורומים...ספרים...כל מקור מידע שאפשר לקרוא,להבין יותר ואולי ככה להתמודד טוב יותר
3.מהמידע שעולה בכתיבה בגוגל אני רואה טיפול aba ,טיפולים ביתיים,תוכניות ביתיות וכל מיני דברים שאני לא מבינה בהם כלום לצערי איך אני יודעת מה מתאים לו ומה ניתן לעשות בנוסף ל 2 הטיפולים שהוא מקבל בשבוע בהתפתחות הילד ממכבי שאנחנו מרגישים שזה ממש לא מספיק...
4.מה יכול לעזור לנו להתמודד....אנחנו מרגישים שאנחנו במצב נפשי ממש לא טוב כרגע...ראיתי שיש עמותות,מתי פונים אליהם ובמה הם יכולים לעזור?
5.אולי חשוב לציין יש לנו 2 ילדים ששניהם באו אחרי שנים של טיפולי ivf כל ילד הוא יקר אבל אני מרגישה ששלי הם ניסים מהלכים בגלל זה אני דוגלת בחינוך ביתי עד גיל 3,מסבירים לי כרגע על הילד עם האבחנה שהכי נכון וטוב בשבילו ששנה הבאה הוא יהיה במעון תיקשורתי/שיקומי...זה בשבילי דבר ממש ממש קשה ועוד הסבירו שהמעון הוא עד 16 ולא בטוח שתהיה אפשרות להוציא אותו לפני השעה 16 כי יכול מאוד להיות שהוא יקבל עדיין טיפולים אפילו בשעה 15..בני הבכור נשאר איתי בבית עד גיל 3 ועד היום בכל מסגרת שהוא היה הוא לא עבר את השעה 14...אלה דברים שחשובים לי מאוד ומקשים עלי עוד יותר עם האבחנה...מה אתם חושבים בנושא מהניסיון שלכם?

באמת שאנחנו נמצאים במצב שאנחנו זקוקים לכל עזרה....אני אשמח שתעזרו לנו.
תודה מראש מקרב לב.
לצפיה ב-'ברוכה הבאה'
ברוכה הבאה
07/01/2019 | 08:38
76
הגעת למקום הנכון: יש כאן הורים שיבינו אתכם והולכים במסע הזה כבר שנים,
וגם אנשי ספקטרום (=א"סים) בוגרים, שהם המומחים האמיתיים בתחום

הנס המהלך הקטן שלכם נותר כשהיה, האבחון לא שינה זאת.
האבחון הוא בסה"כ סימון על המפה- כאן נמצאים, עכשיו אפשר לחפש את הדרך הנכונה
לו ולכם, למצוא גם אנשים שצועדים בשבילים קרובים, מה שעשוי להקל על המסע.
האבחון הוא כלי-עזר, לא חלילה גזר דין,
אז מזמינה אתכם לקחת נשימה עמוקה (באמת, לא כביטוי) -
צפוי לכם מסע לא מתוכנן  אמנם (המסעות הכי מרתקים הם כאלה)
וגם לא פשוט, אבל אם תבחרו בכך הוא יגלה לכם נופים פנימיים מפעימים
יפתח לכם עולמות חדשים ונפלאים.

בתור התחלה, מציעה לכם ללמוד מה זה בכלל ספקטרום אוטיסטי,
וכאמור, המומחים האמיתיים הם הא"סים עצמם,
לא מישהו בחלוק לבן שמביט עליהם מבחוץ במבט עקום...
בקישורי הפורום שלנו (הנמצאים בלשונית 'כלים ומידע' בראש העמוד)
תממצאי את סעיף 'אנשי הספקטרום בארץ ובעולם' - נראה לי מקום טוב להתחיל
משם, תוכלו לעבור לשאר סעיפי הקישורים, כגון 'גישות ודרכי טיפול' ועוד.
אח"כ ממליצה לעבור ל'הודעות נבחרות' (ב'כלים ומידע' וגם במלבן אפור כאן משמאל)
ולבחור ב 'טיפים לחדשים אחרי אבחון', וגם בשאר

שורה תחתונה כרגע: לא קרה לכם אסון חלילה,
קרתה לכם הפתעה ואתם תהפכו אותה למשהו טוב או רע.
התינוק שלכם אינו לקוי או מקולקל, הוא שונה.
עם כל הכבוד לאנשי מקצוע, אל תתנו להם את המושכות על חייכם:
כדאי להקשיב קודם כל לילד, לאינטואיציה ההורית
וגם לאנשים שחיים אוטיזם: א"סים והורים ותיקים.
בסוף גם לשמוע מה יש לאנשי המקצוע להציע,
אבל ההחלטה היא שלכם, הם לא יודעים טוב מכם מי הבן שלכם ומה נכון לו.

לצפיה ב-'ולגבי חינוך ביתי'
ולגבי חינוך ביתי
07/01/2019 | 08:48
1
86
הבנים שלי היו איתי בבית עד גיל שנתיים ואז עברו לפעוטון עד הצהריים
(חזרנו לחינוך ביתי גם בגילאים מאוחרים יותר).
שלושה מארבעתם א"סים, הבכור בן 23, השני בן 19, כך שיש לי פרספקטיבה:
זה היה כ"כ נכון... טוב שהקשבתי להם (גם ללא מילים) ולאינטואיציה האמהית שלי.
הבסיס הזה של הבטחון חשוב אולי לכל ילד, על אחת כמה וכמה לילד רגיש כ"כ, לילד א"ס.
חשיפה לילדים אחרים, הזדמנויות לאינטראקציה-
כשהקטנצ'יק בבית, אתם יכולים למנן אותה ולדייק אותה לפי מה שנכון לו.
מנת יתר עלולה להציף, לגרום לו להתגונן ולהסתגר.
לצפיה ב-'הקשר עם ההורה הוא הדבר הכי משמעותי.'
הקשר עם ההורה הוא הדבר הכי משמעותי.
09/01/2019 | 07:17
59
ואנחנו כהורים תמיד יכולים להרחיב את היכולות שלנו.
בגן, במיוחד כשהטיפולים בגן, גם אם הם מאוד אינטנסיביים הקשר והתקשורת עם ההורים לא מתפתחים כמו במסגרת הביתית.
אנחנו קיבלנו את כל הבסיס לעבודה עם הילד דרך טיפול בקהילה מחוץ לגן.
חשוב למצוא מטפלים טובים, ותדעו את זה שכהטיפול יראה לכם כמו משחק טבעי, שלפעמים כהורים אנחנו שוכחים איך לעשות.

אתן אפילו דוגמא קטנה: play the dumb.
לא סתם לומר זה כלב זה חתול, אלה להצביע על החתול ולשאול "זה כלב???" ואז "לא!!!, מה פתאום!! חחחח..." זה חתול!!!"
דוגמא נוספת.
ילד משחק בלהדליק ולכבות את האור...
במקום להיות הורה אחראי ולהפסיק את המשחק, להצטרף אליוף ולומר "בוקר טוב" כשהאור נידלק, "ולילה טוב" (יחד עם ללכת לישון בכאילו) כשהאור כבה.
את זה קשה לקבל בגן , גם אם ניתנים בו טיפולים אינטנסיביים.

הילד שלך אולי צעיר לדוגמאות ואולי לא, העיקרון זהה.
לצפיה ב-'אין סייעת ביום שישי'
אין סייעת ביום שישי
04/01/2019 | 08:17
16
83
כמו שכבר כתבתי בעבר, המחנך והסייעת של הילד ביום חופש ביום שישי. על המחנך ידעתי, על הסייעת נודע לי לפני חודשיים. מורת השילוב הבטיחה פתרון, בסוף עדכנה שאין כלום. שאף סייעת לא רוצה לעבוד בשישי ושיש להם עוד ילדה ללא סייעת בשישי. אמרה לפנות למועצה ולדרוש פתרון. אפנה למועצה, אבל ספק אם ימצאו מישהי שתרצה לבוא רק בימי שישי. יש טעם לפנות למתי"א? היום הוא לא שיתף פעולה ולקח זמן עד שהתארגן והלך. שקלתי להשאיר אותו בבית כי מה אם המצב יחמיר ואף אחד לא ישים לב?
כל כך מכעיס אותי ששמים משלבת בכיתה עם מחנך כששניהם בחופש באותו היום. אמרתי למורת השילוב שזה לא תקין, אבל שוב, נודע לי רק אחרי חודשיים ( כי הסייעת אמרה שכן תעבוד בשישי) - אז ברור שלא ישנו כלום. 
לצפיה ב-'הייתי כותבת לכל הגורמים שציינת +למנהל/ת ביה"ס'
הייתי כותבת לכל הגורמים שציינת +למנהל/ת ביה"ס
04/01/2019 | 09:46
9
47
בערך מה שכתבת כאן, ומציינת שכל עוד לא יימצא מענה
תאלצי לשקול כל יום שישי האם לשלוח אותו לביה"ס.
ושכל הנמענים יידעו שכתבת זאת גם לשאר.

אגב, יש בהחלט משלבות שעובדות רק בימי שישי.
לצפיה ב-'בא לי לצרוח מעצבים'
בא לי לצרוח מעצבים
06/01/2019 | 10:35
6
46
התקשרתי למועצה וקיבלתי תשובה הזויה - נכון, לילד מגיעים 5 ימים עם סייעת. זה שהוא לא נמצא קבוע ביום מסוים כי הוא נמצא במסגרת חינוכית אחרת, זה לא משנה. כל עוד הסייעת בבית ספר, זה נחשב שהיא צמודה לילד. כן, גם אם הילד לא שם.
ולא נכון שהוא לבד בשישי, כי יש עוד מורים בבית ספר. וכן, לא משנה שהם לא צמודים אליו בשום צורה.
אמרתי שבשישי לא רציתי לשלוח כי הייתה בעיה. אז היא אמרה - אם עד עכשיו הסתדרת, אז מה בעיה? 
עדכנתי את מורת השילוב, נראה מה תגיד. אבל אני רותחת בעצבים. מה עושים? 

לצפיה ב-'אז תצרחי '
אז תצרחי
06/01/2019 | 12:06
5
33
לא בריא להחזיק בבטן.

בודקת אם הבנתי נכון: הילד נמצא בביה"ס 5 ימים בשבוע (יום במחוננים?)
אבל הסייעת מתעקשת לקחת את היום החופשי שלה דוקא ביום ו' שבו הילד נמצא?
השעות של היום שהוא לא בביה"ס נספרות בסך שעות הסייעת שלו
למרות שהיא לא מתלווה אליו למסגרת החינוכית האחרת?
אם כך הוא, זה לחלוטין לא תקין.
אם יסרבו לתקן את המצב, הייתי מודיעה להם שתלונה תעבור למשרד החינוך-
הם למעשה גונבים לו שעות- מקבלים תקציב עבורו ומסיבים אותו למטרות אחרות.
וכמובן מתלוננת עליהם.

מה ענית לה לגבי יום שישי ("אם עד עכשיו הסתדרת, אז מה בעיה? ") ?
לא הייתי משלימה עם זה בשום אופן, מכאן הדרך קצרה לטעון שאם ביום ו' הוא "מסתדר" אז מה הבעיה שיסתדר גם בשאר ימות השבוע...

ילד לא אמור "להסתדר" או "לשרוד" בביה"ס, הוא אמור לקבל תנאים שיעודדו צמיחה.
המשלבת אמורה להיות שם כדי לתת לו קודם כל בטחון,
שהוא תנאי בסיסי, הכרחי אך לא מספיק, לצמיחה,
ומעבר לזה לאפשר לו הזדמנויות לסינגור עצמי, להתנסויות חיוביות באינטראקציות ועוד.
זה שעד כה לא קרה משהו נורא ביום ו', הוא "הסתדר",
לא אומר שביה"ס והמערכת עמדו במחוייבותם החוקית (והמוסרית והמקצועית) כלפיו על-פי חוק השילוב.
לצפיה ב-'הבנת נכון'
הבנת נכון
06/01/2019 | 12:50
4
32
הוא לא נמצא והם סופרים, והיא לא מוכנה להגיע ביום שישי. ואין מה לעשות, זה החוזה. 
עם זאת מהמועצה לא דיברתי כי זה מיותר.
ומורת השילוב רשמתי בדיוק את מה שאמרת. שאם אין בעייה ביום שישי, אז אולי בשנה הבאה גם יוותרו על כל השעות. וכן, שאם משתמשים בשעות שלו למטרות אחרות, הם גונבים לו את השעות. 
היא ענתה שהיא מבינה אותי, אבל היא ניסתה לעזור ופשוט אין פתרון. 
לצפיה ב-'אז תעלי גבוה יותר, תפני לכל הגופים שהוזכרו בשרשור הזה'
אז תעלי גבוה יותר, תפני לכל הגופים שהוזכרו בשרשור הזה
06/01/2019 | 14:23
3
26
כולל משרד החינוך
(יש שם מצד שמאל למטה 'צור קשר').

ואולי כדאי לפנות גם לצוות היעוץ המשפטי של 'בזכות' ו/או 'קול הזכויות'.
מכתב מעו"ד עוזר לעתים לבירוקרטים להזכר לעשות את מלאכתם...

לצפיה ב-'בנתיים פניתי למתי"א'
בנתיים פניתי למתי"א
06/01/2019 | 17:08
2
28
אמרו לי שאכן ההתנהלות ממש לא לעניין מכל הבחינות ושהם לטפלו בנושא. מקווה לא לקבל תשובה "ניסינו, אבל..."
לא רוצה לעצבן את הצוות בבית הספר ואת הסייעת, הרי אני תלויה בהם לגמרי. 
לצפיה ב-'נקוה לטוב אם לא יחזרו אלייך'
נקוה לטוב אם לא יחזרו אלייך
06/01/2019 | 17:29
1
29
עם תשובה משביעת רצון תוך שבוע, אל תחששי לחזור אליהם
וגם לא לפנות לכל הגורמים הנ"ל.
את לא תלויה בהם, לא אלמן ישראל- אם הם לא יבצעו את תפקידם כהלכה,
את יכולה "לפטר" אותם ולמצוא מקום אחר, שייטיב עם בנך.
אם הם יקלטו שאת חשה שבויה שלהם, הסיכוי לתזוזה חיובית מצידם יפחת.
ועם או בלי קשר, שווה לדעתי שבאמת תשקלי בכל יום ו' עד להמצא מענה,
האם לשלוח אותו לביה"ס.

מעבר לזה- יש לך כבר מחשבות לגבי השנה הבאה?
לצפיה ב-'קבעו ישיבה בשבוע הבא'
קבעו ישיבה בשבוע הבא
06/01/2019 | 17:51
24
נראה מה יגידו. בשנה הבאה הוא עולה לכיתה ו', כרגע לא רואה לנכון לשנות כלום. 
לצפיה ב-'ממש לא בטוחה שזה יעיל...'
ממש לא בטוחה שזה יעיל...
06/01/2019 | 21:26
1
32
המשלבת צריכה לבנות מערכת יחסים עם הילד ועם שאר ילדי הכיתה כדי להיות יעילה, כדי שהילד יסמוך עליה ויוכל לפנות לעזרה, וכדי לעזור ביחסים עם ילדים אחרים...
אם יש מצב מצוקה חוזר בימי שישי, הייתי שוקלת להשאיר בבית
לצפיה ב-'כמו בד"כ- הכל תלוי בנפשות הפועלות '
כמו בד"כ- הכל תלוי בנפשות הפועלות
07/01/2019 | 10:45
28
ל היתה בכתה ב' משלבת בימי ו' , היום החופשי של המשלבת הקבועה
והיא היתה נהדרת.
לימים, כשהגיע לכתת תקשורת בתיכון- פגש אותה שוב, הפעם כמחנכת
כלומר היא לא ראתה את העבודה הזאת כהשלמת הכנסה בימי שישי
אלא ככניסה לתחום שראתה בו יעוד.
חוץ מזה, היא בנאדם מקסים, קשובה, רגישה, חכמה.
נכון שזה נדיר- זה נדיר גם בין הקבועות...
אז מה שחשוב באמת זה איזה בנאדם היא
ורק במידה פחותה כמה ימים בשבוע היא בתפקיד.

נכון שהאתגר עבורה מורכב במיוחד בגלל שהיא בתפקיד רק פעם בשבוע.
מסכימה איתך- יהיה לה הרבה יותר קשה.
אבל אם הקבועה סמויה, כלומר הילד לא יודע שהיא כתובת עבורו,
ובנוסף גם לא "מאור הדור" כפי שהבנתי מאנה שהמצב אצלם,
אז יום שישי עם משלבת אחרת יהיה דוקא הזדמנות, סיכוי, לחוויה מוצלחת יותר,
גם אם רק פעם שבוע...
לצפיה ב-'הייתי באותו מצב בספטמבר'
הייתי באותו מצב בספטמבר
08/01/2019 | 22:49
5
24
בעיריה לא הזיז לאף אחד שאין לו סעייית ביום שישי.
בית ספר רק חיכה שבעיריה ימצאו פתרון.
וכרגיל- רק לי זה היה חשוב, אני זאת שחיפשתי ואני זאת שמצאתי ליום שישי.
יש קבוצת ואטסאפ אזורית ששם מחפשים מטפלים לילדים עם צרכים מיוחדים.
גם יש קבוצות סעיות מחליפות,קבוצות בפייסבוק..
תנסי למצוא בעצמך.
לצפיה ב-'לא בכל אזור זה אפשרי'
לא בכל אזור זה אפשרי
09/01/2019 | 09:09
4
136
בעקרון, זה מנוגד לנהלים.
הורים לא אמורים להעסיק משלבות, מדובר במערכת חינוך ממלכתית לא פרטית.
יש מחוזות בהם הרשויות מעלימות עין מההתנהלות הזאת, כי זה נוח להן,
מוריד מהן אחריות ולחץ למצוא מענים (לבצע את עבודתן...)
יש מחוזות בהם אין אפשרות כזאת.

לדעתי, פתרון אמיתי יגיע רק אם וכאשר הורים (בתור באי-כחם של הילדים),
מחנכות (שהן אלה שתפקידן לממש את השילוב/הכללה בשטח)
ומשלבות (שאמונות על ישום ההכללה בפועל) ישלבו ידיים,
אולי גם בתמיכת האקדמיה שתתן חיזוק לדרישה ממשרד החינוך
לעגן את תפקיד המשלבת כמקצוע.
זה אומר הכשרה מקצועית, העסקה ע"י משרד החינוך בתנאים ובשכר של עובד/ת חינוך,
השתלמויות, הנחיה שוטפת, הכרה בתפקיד המקצועי, בפרופסיה.
או אז יגיעו לתחום אנשים עם כישורים ועם רמת מחוייבות ראויים,
ואף הורה לא ייאלץ לחפש "שמרטף" לילד בביה"ס לימי שישי או כל יום אחר בשבוע.
לצפיה ב-'האמת שלא דיברתי על תוספת שכר'
האמת שלא דיברתי על תוספת שכר
09/01/2019 | 09:48
3
24
ולצערי גם באיזורינו לא ממש מאפשרים למצוא בעצמינו.
אבל אם המצב הוא שאין כוח אדם בעיריה, ובה"ס זקוק לסעיית, אז הורים מוצאים
מישהי. היא הולכת לעיריה ונרשמת ומשובצת לילד.
זה מקרה חריג כי אין בעיריה אלטרנטיבה...ופה מגיע בן אדם שמוכן לקחת את העבודה.

לצפיה ב-'ברור שהורים יעשו כמיטב יכלתם בשביל ילדם'
ברור שהורים יעשו כמיטב יכלתם בשביל ילדם
09/01/2019 | 10:24
1
19
וכשהמערכת מועלת באחריותה, הם ישתדלו להיות הילד ההולנדי ששם אצבע בסכר.
מה עוד הם יכולים לעשות באותו רגע?

מה שכתבתי היה מתוך נסיון להרים את המבט מעבר לכיבוי השרפות המיידי,
לכיוון של פתרון שורש כולל, כי זה לא מקרה כ"כ חריג, זה קורה הרבה.
וקורה הרבה גם שיש משלבות שהגיעו לתחום למרות שאינן מתאימות לו
וגם אינן מעוניינות בו- פשוט חיפשו פרנסה
(לגיטימי לגמרי כמובן, אבל לילדים מגיע יותר).
וקורה שיש משלבת טובה, שמנסה להשמיע את קולו של הילד
והמורות לא מתייחסות לדבריה ברצינות.
ועוד כלמיני מקרים, לגמרי לא חריגים, שמכשילים את השילוב/הכללה
ופוגעים בילדים.
כל המקרים האלה קורים לדעתי, בגלל שהמשלבת נתפסת כסייעת/שמרטפית.

לצפיה ב-'את צודקת לגמרי הם גם קוראים למשלבת "סעיית"'
את צודקת לגמרי הם גם קוראים למשלבת "סעיית"
09/01/2019 | 11:53
21
אבל תכליס היא שמרטפית.
התפקיד שלה זה לשמור על הילד כדי שלא יפריע למערכת
יש בעיה גלובלית עם הרמה והעכשרה שלהם והיא חמורה.
אבל אני נתתי פתרון מיידי לאנה פה ועכשיו.
האמת שכחודש חיכיתי שהם בעירייה יפתרו את הבעיה. לא היה להם אכפת...
לצפיה ב-'איך לא חשבתי על זה בעצמי. אוף'
איך לא חשבתי על זה בעצמי. אוף
09/01/2019 | 11:52
27
עכשיו אני מפרסמת. ככה מצאתי לו את הסייעת המדהימה הראשונה. הוא אובחן בנובמבר ואמרו שקשה למצוא. תוך שבוע מצאתי אותה והיא התחילה לעבוד, דרך המועצה, בלי שום תשלום מצידי.
אני מרגישה כל כך מטומטמת שלא עשיתי את זה ישר. משום מה סמכתי על המערכת.
תודה רבה!!  
לצפיה ב-'איך להסביר למורה על אוטיזם'
איך להסביר למורה על אוטיזם
03/01/2019 | 10:59
3
115
בשיחה עם המורה של הבן שלי (אובחן באוטיזם יוני שנה שעברה, נמצא בכיתה רגילה) היא הודתה שאין לה שום מושג מה זה אוטיזם, ושאפילו לסיעת (המשותפת עכשיו לו ולילד אחר) אין שום הכשרה באוטיזם , ושאין להם באמת מושג מה לעשות איתו . האם יש דרך להסביר לה מה זה אוטיזם בתפקוד גבוה ומה הילד מרגיש ( הצגה, סרט ספר?)

לצפיה ב-'כל הכבוד למורה'
כל הכבוד למורה
03/01/2019 | 17:05
89
לרוב האנשים, גם לרוב המורות, אין שום מושג,
אבל הנטיה הרווחת היא לא להודות בזה,
ולפעול על סמך סטריאוטיפים ודעות קדומות נפוצות.
אם היא מעוניינת ללמוד, יש שפע ספרים וגם סרטים ואתרים.
חשוב להדגיש נקודה כאילו מובנת מאליה:
כל א"ס (=איש ספקטרום) הוא אדם בפני עצמו.
לכן כל מה שנכתב/נאמר על א"סים הוא הכללה-
משמע רלוונטי במידה כזו או אחרת לחלק גדול מהא"סים, לאו-דוקא לכולם.
בקישורי הפורום וב'הודעות נבחרות' תוכלי למצוא קישורים לסרטים וספרים על אוטיזם,
ואף לספרים ואתרים (חלקם באנגלית) למורים המשלבים תלמידים א"סים.
יש בקישורים גם סעיף 'אנשי הספקטרום בארץ ובעולם'
ובו קישורים לאתרים ובלוגים של א"סים (המומחים האמיתיים לאוטיזם) על אוטיזם.
אם לא תמצאי, אל תתביישי לשוב ולשאול

אגב, ספר שדובר בו בפורום אבל אם אינני טועה הקישורים הנ"ל נערכו לפני שיצא לכן אינו נכלל בהם- 

לצפיה ב-'ותודה לך '
ותודה לך
03/01/2019 | 17:48
51
על השאלה, כי באמת הגיע הזמן לאסוף כאן המלצות עדכניות לספרים וסרטים בענייננו
אז כולם מוזמנים לכתוב כאן את המלצותיהם
(לא רק עדכניות, יש גם דברים לא חדשים אבל מצויינים).

אפשר אולי לפצל את זה לשתי רשימות: מקורות (ספרים, סרטים, אתרים)
התורמים לבירור השאלה 'מה זה אוטיזם?'
כגון הבלוג של אייל שחל

ומקורות המסייעים ספציפית למורים משלבים
כגון

לצפיה ב-'הם לא מקבלות הדרכה ממתי"א? '
הם לא מקבלות הדרכה ממתי"א?
04/01/2019 | 08:21
40
מורת שילוב? כי זה מעולה שהיא רוצה ללמוד - אבל צריך לוודא שהיא באמת למדה ומיישמת בשטח. 
לצפיה ב-'אל תיתנו להם לשחק לבד- קמפיין קשר נגד הדרה'
אל תיתנו להם לשחק לבד- קמפיין קשר נגד הדרה
04/01/2019 | 07:55
63
אל תיתנו להם לשחק לבד- נלחמים בהדרה של ילדים עם צרכים מיוחדים

לצפיה ב-'מהבוקר אני מחפשת ומחפשת'
מהבוקר אני מחפשת ומחפשת
03/01/2019 | 12:18
1
97
אנחנו גרים באיזור פתח תקווה.
אני מחפשת לבן שלי בן 20 גם פסיכיאטר למעקב תרופתי וגם להתחיל טיפול קוגניקטיבי.
אנחנו שייכים לקופ״ח כללית, חיפשתי איזה מטפל/ת באיזור.
חיפשתי באתר של אפ״י של אלו״ט ביקשתי מהכללית שישלחו לי אם יש להם רשימה..
הרוב זה לילדים ונוער וכל השאר רחוקים.
יש את מרפאת קשת עם ד״ר טמיר שאבחן את הבן שלי, אבל לא עונים שם בכלל וכמובן שברור שלא תהיה שם זמינות.
גם בבית אחד הם עמוסים מאוד מאוד וגם נצטרך לנסוע בכל פעם לת״א.. שלא לדבר על המחיר.
לא יודעת למי לפנות, איך למצא, מי מומלץ.. זאת כאילו קליקה קטנה שכזאת.
אוף.
לצפיה ב-'לגבי מרפאת קשת'
לגבי מרפאת קשת
03/01/2019 | 18:05
51
באתר שלהם כתוב "חלק מהשירותים ניתנים באמצעות שיחות ועידה בווידאו (video conference), ללא צורך בהגעה פיזית למרפאה."

אז אולי שווה לברר, אפשר לשלוח להם מייל אם לא עונים לטלפון (או להיפך).

לבית אחד יש גם סניף בשרון, אולי יהיה פחות עמוס.

המלצות נוספות תוכלי למצוא בקישורי הפורום (בתוך לשונית 'כלים ומידע' בראש העמוד)
בסעיף 'רשימות אנשי מקצוע'.
לצפיה ב-'ילד בן 3 שחוזר על אותם הדברים כשקוראים ספר'
ילד בן 3 שחוזר על אותם הדברים כשקוראים ספר
31/12/2018 | 06:17
10
120
הקטן שלי בן 3. יש לא מעט דברים שמזכירים את אחיו האוטיסט. האחרון שממש בולט - מבקש כבר שבוע שנקרא לו אותו הסיפור כל ערב. שזה נורמלי לדעתי. הבעיה היא שהוא חוזר על אותם הדברים שאמר יום קודם, באותו משפט בדיוק. לדוגמה, יש בספר מילה ילקוט שאבא שלו הסביר שזה תיק. כבר שבוע, כל פעם שמגיעים למילה הזאת, הוא עוצר אותי ואומר: אמא, את יודעת מה זה ילקוט? ילקוט זה תיק. וזה תמיד המשפט הזה. בלי לקצר או לשנות. דוגמה אחרת: כשהוא כועס, הוא אומר שהוא רוצה להרביץ לנו או לשבור משהו. לא מוכר לי מאף אחד מהילדים. גם אחיו בגילו לא התנהג כך, רק בגילאים יותר מתקדמים. היה לו עיכוב שפתי בגלל בעיות שמיעה, אבל זה היה סמוך לאבחון של אחיו. אז גם אותו לקחנו לאבחון ואמרו שאין מצב שמדובר באוטיזם. 
לצפיה ב-'אז השאלה, כמובן, האם זה נשמע מתאים לאוטיזם? '
אז השאלה, כמובן, האם זה נשמע מתאים לאוטיזם?
31/12/2018 | 08:09
83
בגלל שהאבחון היה לפני גיל שנתיים, אז קשה לי לסמוך. מצד שני, הוא נראה לי כל כך תקשורתי. מצד שלישי, עד היום אני לא רואה בעיה בקשר עין של אחיו האוטיסט. וחוץ ממני, כולם רואים את זה. כולם - הכוונה למומחים, לא משפחה. 
לצפיה ב-'האם יש לו איזשהם קשיים, מצוקות?'
האם יש לו איזשהם קשיים, מצוקות?
31/12/2018 | 10:39
6
74
אבחון הוא כלי שנועד לסייע בדיוק המענים שניתנים למאובחן.
אין לי כמובן מושג האם הקטנצ'יק שלך א"ס או לא,
מה שתארת אינו סותר את זה, אך גם אינו סותר את היפך.
השאלה היא האם,
מעבר להרגעת סימני השאלה בראשך, שגם זה חשוב,
זה ישנה עבורו כרגע אם יהיה לו אבחון או לא?
האם הוא סובל ממצוקה או קושי שבמידה והוא א"ס
ניתן יהיה לסייע לו להתמודד איתם ע"י מענים מדויקים יותר?

אתן לך דיגמה מהפיצקי שלי: כשהיה בן 4 הגענו איתו לצחור באסף הרופא
כי חשבנו שאולי הוא א"ס.
הוא לא דיבר עם איש מחוץ למשפחה בגרעינית וחבר אחד בגן.
היה חרדתי מאד.
הוא קיבל אבחון של אילמות סלקטיבית, לא ספקטרום אוטיסטי.
עם השנים, הרגשנו שהאבחון ההוא לא נותן לו מענה מדויק,
שהוא כנראה כן א"ס ואבחון נכון יוכל לסייע לו.
חזרנו לצחור כשהיה בן 10, והוא אובחן על הספקטרום.

לצפיה ב-'בגיל הזה גם לאחיו לא היו קשיים'
בגיל הזה גם לאחיו לא היו קשיים
31/12/2018 | 14:12
5
56
לפחות לא משהו בולט. 
הוא ילד שמח, הולך בשמחה לגן, נהנה לשחק עם אחרים. 
בתחילת השנה הגננת התלוננה שהוא חסר גבולות ולא מקשיב לה. כך היה גם בבית  עכשיו המצב השתפר בשני המקומות. יחד עם זאת, שני הקטנים הולכים לאותו הצהרון, ואחיו בן 5 לא מפסיק להתלונן על ההתנהגות שלו בצהרון. אבל אולי ככה זה אמור להיות. יש לי ילדים גדולים חננות שמעולם לא עשו בעיות, אז אולי הוא ה"תקין".
לצפיה ב-'האם לדעתך אבחון בגיל 3 היה מיטיב עם אחיו למרות'
האם לדעתך אבחון בגיל 3 היה מיטיב עם אחיו למרות
31/12/2018 | 17:25
4
49
שלא היו לו קשיים?

מה שאני אומרת הוא שבעיניי האבחון הוא כלי,
אמצעי לשם השגת מענים
(לא רק מהמערכת, גם הבנה טובה יותר כלפיו מצד בני משפחה
ואפילו שלו את עצמו עשויה להיות מענה חיוני).
כל עוד לבנאדם אין קשיים, אין צורך בכלי הזה.
בין אם הילד א"ס או לא,
הוא צריך את האבחון רק אם באמצעותו ניתן יהיה לשפר את חייו.
הוא לא צריך קיטלוג לשם קיטלוג.
לצפיה ב-'לא חושבת'
לא חושבת
31/12/2018 | 18:46
1
41
לדעתי, האבחון תרם לו מאד. לא חושבת שהיה מסתדר בלעדיו כיום או לפני שנה. אבל דווקא היה טוב שגדל עד גיל 8 בלי זה.
אבל אולי אני טועה והיום יכולנו להיות במקום אחר?
או שמצבו "קל" יותר ולכן לא עלה בדעתינו לשלוח אותו לאבחון. ואחיו כן מדאיג אותנו בגיל 3.
אי אפשר לדעת. 
לצפיה ב-'השאלה שלי התייחסה לאבחון בגיל 3, לא לאבחון בכלל'
השאלה שלי התייחסה לאבחון בגיל 3, לא לאבחון בכלל
31/12/2018 | 19:33
35
כשפניתם לאבחון עשיתם זאת כנראה כי היה צורך, כפי שכתבת -
"לא חושבת שהיה מסתדר בלעדיו כיום או לפני שנה.
אבל דווקא היה טוב שגדל עד גיל 8 בלי זה"
בגיל 3 כנראה שלא היה צורך, כתבת שלא היו לו אז קשיים.
ולמה טוב שגדל עד גיל 8 בלי זה?
אולי גם לקטן טוב לגדול בלי זה- לפי שעה.
בעתיד, אם וכאשר יהיו לו קשיים, אולי יהיה טוב לפנות לאבחון.
לצפיה ב-'זאת גישה מענינת'
זאת גישה מענינת
01/01/2019 | 08:43
1
47
שאיבחון צריכים רק אם הוא יכול לעזור.
ובכלל נראה לי שאוטיזם זה לא כמו הריון. כלומר אין גבול ברור וחד משמעי שמפריד א"סים משאר אוכלוסיה. נכון יש א"סים ונ"טים. בנוסף יש קבוצה שעבורם אי אפשר חד משמעי להגיד שהוא א"ס או נ"ט. זה כבר מאוד סוביקטיבי ותלוי במתבונן.
לכן עבורם באמת חשוב לשאול האם האיבחון תורם.
לצפיה ב-' אם נקח את ה AQ של בארון-כהן כאילוסטרציה'
אם נקח את ה AQ של בארון-כהן כאילוסטרציה
01/01/2019 | 09:50
48
כאמצעי עזר להבהיר את הרעיון,
אז באופן לא מפתיע יש גיוון גדול בבני אדם גם בתחום הנוירולוגי-
גם בין הא"סים יש גיוון: יש שיקבלו קצת מעל 30, יש שיקבלו הרבה מאד מעל.
גם אצל נ"טים יש גיוון: יש שיקבלו 16, יש שיקבלו תוצאה חד-ספרתית.
וכמובן- יש אנשים שיקבלו בין 20 ל 30 - ככל הנראה הם אנשי אמצע.

למי שלא מכיר- הנה ה AQ.
כאמור, לא כלי אבחוני, רק נותן איזשהו ביטוי סכמטי לרעיון הגיוון
ויכול לתת לבנאדם אינדיקציה לגבי הסבירות של היותו באזור הנ"טי/ א"אי/ א"סי

פיסת הנייר המכונה אבחון חשובה רק אם היא יכולה להועיל לבנאדם באופן כלשהו.
המיקוד תמיד צריך להיות האדם וטובתו.
היא עשויה להיות מועילה מאד, אפילו ממש חיונית:
לעיתים תועלתה היא שהיא נותנת תשובות, או לפחות כיוון לתשובות
לשאלות שלא נותנות לו מנוח (נכון בד"כ לגבי מבוגרים שפונים לאבחון).
לעתים תועלתה היא שבאמצעותה ניתן להשיג מהמערכת מענים הנחוצים לאדם
(נכון לרוב לגבי ילדים, מבוגרים כמעט ולא מקבלים מענה כזה במילא...).
לעתים היא מבהירה דברים, נותנת אוצר מילים לשיח
בין הבנאדם לאנשים המשמעותיים בחייו (יכול להיות נכון בכל גיל).

אם פיסת הנייר הזו לא נותנת שום דבר חיובי לאדם עצמו,
כי אינו זקוק בשלב זה של חייו, בין אם הוא א"ס או לא, או מסיבה אחרת
לשם מה לפנות לאבחון?

באופן כללי, לרוב רצוי לדעתי להשתדל להבין
מה הטעם, הסיבה, המטרה במה שאנחנו עושים
פניה לאבחון לא יוצאת מכלל זה.

לצפיה ב-'אכן 2 דוגמאות שהבאת מתאימים לאוטיזם, השאלה האם יש עוד משהו?'
אכן 2 דוגמאות שהבאת מתאימים לאוטיזם, השאלה האם יש עוד משהו?
31/12/2018 | 11:21
1
63
כי לרוב האוכלוסיה יש משהו מהאוטיזם. אבל רק אלא שמצטבר להם מספיק תכונות אכן בספקטרום...
לצפיה ב-'אני לא יודעת, זאת הבעיה'
אני לא יודעת, זאת הבעיה
31/12/2018 | 14:08
58
אני לא סומכת על עצמי, היות ואחיו אובחן בגיל 8, רק אחרי שבגיל 7.5 התחלתי לחשוד. וגם - אמא שלי לחצה עלי לקחת אותו לאבחון, אחרת לא בטוח הייתי הולכת. וגם בדיאבד אני לא רואה שהיה משהו שפיספסתי, חוץ מזה שהיה שותק כמה חודשים בכל מסגרת חדשה. וזהו. 
לכן לקחנו את כולם לאבחון, כל אחד מסיבות אחרות - ושללו אצל כולם. עם שני אחרים ברור שאין כלום. איתו כל הזמן אני חושדת. 

לצפיה ב-'סימנים בשנה הראשונה'
סימנים בשנה הראשונה
27/12/2018 | 12:37
5
143
שלום לכולם, 
האם היו סימנים שראיתם על הילדים שלכם כבר מהשנה הראשונה או שזה התחיל רק בשלב מאוחר יותר? הכוונה לכך שאין קשר עין, העדפה לשחק לבד, אין תגובה לשם ברב המקרים, תנועות חוזרות? 
לצפיה ב-'למה את שואלת? '
למה את שואלת?
27/12/2018 | 16:43
4
104
לא תמיד מדובר בסימנים הסטריאוטיפיים האלה,
אבל בדיעבד, למרות שהבנים שלי אובחנו אחרי גיל הגן
כל אחד מהם הראה כבר בשנתו הראשונה
שהוא לא "ילד סטנדרטי" אם יש בכלל דבר כזה.
תגובות והתנהגויות שבדיעבד, לאחר האבחון,
נקל להבין שהעידו על רגישויות יתרות שבהמשך התבררו כאוטיזם.

לצפיה ב-'זו בדיוק הסיבה שאני שואלת. '
זו בדיוק הסיבה שאני שואלת.
27/12/2018 | 17:35
3
114
אצל הבת שלי גם יש הרבה רגישויות, בנוסף לכך שאין כמעט קשר עין, והיא לא מגיבה לזה שאני יוצאת או חוזרת אליה. התנועות החוזרות זה נפנוף ידיים, תנועה כזו של מעין גשר עם הידיים והרגליים, ותנועות נוספות עם כפות הידיים. אני מאוד מודאגת מזה אז פניתי לרופא הילדים והוא אמר לי שאני היסטרית וכל ילד וההתפתחות שלו אבל לי זה נראה חריג. מהניסיון שלך יש משהו שאפשר לעשות לפני גיל שנה או שכדאי לחכות שתגדל קצת ולראות מה יהיה בהמשך? 
לצפיה ב-'מנסיוני'
מנסיוני
30/12/2018 | 09:38
2
95
כדאי לעשות מה שבכל מקרה כדאי לעשות עם תינוק/ת:
לשמוח בה, לאהוב, לשחק,
ללמוד מה היא אוהבת ומה לא, אילו משחקים/טעמים/קולות/צבעים/מרקמים,
לחבק, ללטף- גם בעניין זה ללמוד אותה, מה טוב לה מתי ואיך.
איך השינה שלה? איך האכילה- האם יונקת?
לא להשוות אותה לא לאחרים וגם לא לטבלאות טיפת חלב.
כן לשים-לב למצוקות שלה.
לעודד את סקרנותה לעצמה ולעולם.
ללמד את עצמנו לא להפגע מרופאים יהירים.

ולגבי הדאגה: אחותי אמרה פעם,
שכשנולד לך ילד, נולד לך גם בור של דאגה בבטן...
זה כנראה נכון...
אנחנו תמיד נדאג, וזה בסדר.
לעצם העניין, כאמא לארבעה בנים, מהם שלושה על הספקטרום,
יכולה לומר לך שגם אם בתך על הספקטרום- 
ואין לי מושג אם היא אכן על הספקטרום, 
זו לא בהכרח סיבה לדאגה.
במילים אחרות: זה לא גזר-דין או איזשהו משהו נורא,
תלוי מאד בתפיסה ובגישה של ההורים.
ויש בהחלט דברים אחרים הרבה יותר מדאיגים עם הילדים,
כולל ילדים הנחשבים "רגילים"...

לצפיה ב-'כתבת מקסים '
כתבת מקסים
30/12/2018 | 13:40
1
66
אני מנסה כמובן להתקרב ולשחק איתה. הבעיה שקשה לה להתמקד במשהו אחד לאורך זמן. היא מאוד תזזיתית ויכולה להתעסק עם עצמה הרבה זמן אז זה מצריך די הרבה מאמץ מצדי. מבחינת שינה, בדרך כלל היא נרדמת מאוחר ולוקח די הרבה זמן להרדים אותה. לפעמים מתעוררת כמה פעמים בלילה ולפעמים לא. אף פעם לא לאוכל. עדיין סובלת מבעיות במערכת העיכול, למרות שמבחינת גיל היא אמורה להיות כבר הרבה אחרי השלב של הגזים. מבחינת אכילה, היא לא כל כך מראה סימני רעב אבל כשנותנים לה לאכול היא כמעט תמיד רוצה. אין לה בררנות. היא כבר לא יונקת, כי ההנקה לא הסתדרה כמעט מהתתחלה. אוכלת מוצקים בשילוב פורמולה מיוחדת בגלל אלרגיה לחלב, שמתבטאת בעיקר בתופעות במערכת העיכול. 
לגבי רופאים, אני מאוד מזדהה עם מה שכתבת. הרבה פעמים הם יהירים ומבטלים דברים מבלי להקשיב יותר מידי. אז אני מבינה שאת מציעה לתת לה להתפתח ולראות מה קורה. מאיזה גיל  אפשר לעשות אבחונים? 
לצפיה ב-'טכנית יש מאבחנים שמקבלים תינוקות בני שנתיים ואפילו קצת פחות'
טכנית יש מאבחנים שמקבלים תינוקות בני שנתיים ואפילו קצת פחות
31/12/2018 | 10:28
51
טווח הטעות בגיל הזה
(לשני הכיוונים, הן פיספוסים של תינוקות על הספקטרום שלא מקבלים אבחון
והן תינוקות שאינם על הספקטרום וכן מקבלים ומאוחר יותר כאילו "יוצאים מזה")
הוא כזה, שלעניות דעתי לא באמת אפשר לסמוך על אבחון בגיל הזה.
הוא בעיקר מבזבז כסף להורים ,מזין את החרדות שלהם
ועלול להשתית את מערכת היחסים בינם לבין ילדם
על בסיס לא טבעי ולא ממש בריא של חיפוש "ליקויים", ו"טיפולים משקמים".

אבחון על הספקטרום אינו מדע מדוייק, זו לא בדיקת דם או צילום רנטגן
הוא מבוסס על פרשנויות והערכות של המאבחן.
תינוק הוא כמו ניצן, פרח שעדיין לא נפתח, לכן קשה להבחין בצבעיו.
לטעמי רצוי לתת לניצן הזה תנאים אופטימליים,
לא להשוותו לניצנים אחרים,
ואז, כשהוא נפתח אפשר לנסות לזהות את צבעיו
ולאפיין אותם כאוטיסטיים או לא.
לצפיה ב-'תקשורת עם סיעת שילוב'
תקשורת עם סיעת שילוב
26/12/2018 | 13:06
19
95
שלום. בני בכיתה רגילה,קיבל סוף סוף שעות סיעת. לא נתנו לנו ליצור איתה קשר. המחנכת מתקשרת או שולחת הודעה כשקורה משהו או פעם בשבוע אבל בצורה מאוד חלקית-רק אם הפריע  ואף פעם לא מה גרם לזה או מה נעשה כדי למנוע את זה. אנחנו לא יודעים על הצד החברתי כמעט כלום וגם לא על הצד הלימודי.  יש כללים בענין?
תודה.
לצפיה ב-'לא נתנו לך את המספר שלה? '
לא נתנו לך את המספר שלה?
26/12/2018 | 13:20
59
בשנה שעברה אפילו נפגשתי עם הסייעת כדי לאשר אותה. השנה מצאו מישהי מתוך המערכת, אז האישור שלי היה די פורמלי. אבל כן דיברתי איתה בטלפון לפני תחילת הלימודים. אולי תבקשי מהמחנכת שתבקש מהסייעת להתקשר אליך? 
לצפיה ב-'תקשורת בין הבית למשלבת היא מרכיב חיוני בהצלחת השילוב'
תקשורת בין הבית למשלבת היא מרכיב חיוני בהצלחת השילוב
27/12/2018 | 07:59
17
50
האם נאמר לך מפורשות שאתם מנועים מלצור איתה קשר?
למרבה הצער, יש מקומות בארץ שעושים זאת...
מציעה לצור קשר עם המתי"א שלכם

ולבקש את תיווכם בעניין.

כאמור, זה חיוני. הן, כמו שכתבת,  מכיוון ביה"ס אל הבית
והן בכיוון ההפוך- רק כמה דוגמאות: אם הבן שלי "קם על צד שמאל"
אני מעדכנת את המשלבת, והיא מודעת לזה עוד לפני שפוגשת אותו,
אם הוא סיפר לי על משהו טוב או לא טוב שהיה בביה"ס
אני משתפת אותה כדי שתדע מה כדאי לעודד ולהרבות או במה צריך לטפל.
בתחילת השנה קיימנו פגישה משותפת :המחנך, מורת השילוב מהמתי"א, המשלבת ואני.
בקטע מהפגישה גם הילד (בכתה ו') השתתף.
ברור לכולנו שאנחנו צוות, יש לנו מטרה משותפת: שלילד יהיה טוב, שיוכל לצמוח ולפרוח,
ורק אם נעבוד כצוות נוכל להגשימה.

לצפיה ב-'אמרו לי לדבר רק עם המחנכת'
אמרו לי לדבר רק עם המחנכת
27/12/2018 | 10:07
16
41
לא מוכנים לתת לי לדבר איתה מלבד בפגישה עם כל הצוות- שתהיה רק עוד שבועים. לא מבינה למה. ומתיא לא חוזרים אלי. אומרים לי לדבר עם בית הספר...נותנים לנו תחושה שאין להם מושג מה לעשות עם הילד ושלא רוצים אותו אצלם בכיתה.
לצפיה ב-'מי אמר לך לדבר רק עם המחנכת?'
מי אמר לך לדבר רק עם המחנכת?
27/12/2018 | 11:04
15
33
האם קיימת עם המחנכת שיחה, שיתפת אותה בתחושתך
"שאין להם מושג מה לעשות עם הילד ושלא רוצים אותו אצלם בכיתה" ?

המתי"א לא חוזרים אלייך כלל או חוזרים אבל אומרים לך לדבר עם ביה"ס?
שיתפת אותם בתחושתך הנ"ל?

האם זו השנה הראשונה של הילד בביה"ס הזה?
מה ואיך היה בשנת הלימודים הקודמת?
ממתי האבחון?

מצטערת על שפע השאלות, הן נחוצות להבהרת התמונה
כדי שנוכל כולנו להציע לך כיווני חשיבה רלוונטיים

לצפיה ב-'המחנכת אמרה לי שכל המידע עובר דרכה'
המחנכת אמרה לי שכל המידע עובר דרכה
27/12/2018 | 11:42
14
35
הבן שלי בן 10. בבית הספר הזה מכיתה ג. היה מאובחן עם ADHA . לאחר ששנה שעברה קבוצת בנים החליטה להציק לו בכונה ונפתח מאבק הבנים נגד הבנות כשהוא המוקד, מצבו הרגשי התחיל להתדרדר ובפברואר לאחר ארוע בבית ספר המליצו לנו לאבחן לאוטיזם. נתנו להם אבחון לקראת סוף מאי אבל הם לא כנסו ועדה עד אז אלא רק בתחילת שנת הלמודים והבטיחו ששומרים לו שעות. בכיתה יש סיעת של ילד אחר ( סמויה).  קבלנו השבוע תשובה שנותנים לו 6 שעות כי יש סיעת שתהיה משותפת. כאמור לא נותנים לנו לתקשר איתה (ניסינו מתחילת השנה). במתיא השארתי הודעות לאחראית והיא אמרה למזכירה שתגיד לי שאדבר עם בית הספר...ואחרי התפרצות הזעם האחרונה שהיתה לו (כי לא היתה לידו שום סיעת (למרות שבקשנו סיעת צמודה )שתרגיע אותו כשהיה רעש וילדים צעקו והוא לא הסכים לצאת מהכיתה כי מבחינתו זו עוד דחיה) המנהלת אמרה שעוד מקרה כזה היא תפנה למפקחת ותעיף אותו מהכיתה. אנחנו די מיואשים ...
לצפיה ב-'אל יאוש '
אל יאוש
27/12/2018 | 12:35
3
41
ההמלצה שלי:
לפנות בכתב למתי"א, להסביר שהמצב חמור
ואת מבקשת פגישה איתם ועם המחנכת והיועצת של ביה"ס.
בקשה כזאת מעידה שאינך מנסה לדבר עם המתי"א מעל לראשו של ביה"ס
אלא את רוצה דיון משותף ומכבד של כל הנוגעים בדבר, לאור חומרת המצב.
היא גם מעידה שאת הורה אסרטיבי, שלא ניתן לנפנף אותך.
בפגישה כזאת, כדאי לדעתי להסביר את הצרכים ואת הפוטנציאל של הילד
(כלומר המסר הסמוי יהיה: אתם לא מתבקשים לעשות טובה לילד בעייתי,
אתם מוזמנים לבטא את מקצועיותכם- מתוך אמוני בכם כאנשי מקצוע,
להשקיע בילד מורכב, השקעה שצפויה להניב ברכה גם לכם ולחבריו לכתה ).
אם תוכלי לחזק את דברייך גם בחוות דעת של אנשי טיפול או מקצוע כלשהם, מה טוב,
אפילו למשל אם הוא משתתף פעיל ותורם בחוג כלשהו, והמדריך יכול לכתוב כמה מילים.

אם הם יסרבו לפגישה או אם היא לא תעלה יפה, מציעה לך מנסיוני,
לא לעשות ניסויים ומלחמות על גבו של הילד, שעלול ממש להנזק אם יישאר שם.
המנהלת לא תעיף אותו- את תעיפי אותה, במקרה כזה היא תוכיח שאינה ראויה לאמונך, שלא כדאי שתפקידי את בנך בידיה.
לא אלמן ישראל, גם אם כרגע אין לך מושג לגבי חלופות לביה"ס הזה, הן קיימות.
אפשר לחפש ולמצוא אותן, ואם תרצי עזרה בזה, אנחנו כאן,
ואפשר גם במסר אישי

לצפיה ב-'קבעתי פגישה עם מתיא'
קבעתי פגישה עם מתיא
27/12/2018 | 12:53
2
43
עוד שבועים וחצי. גם עם המטפל של הילד. אבל בנתים המצב רק מחמיר ונמאס לי...אין שום זכויות כתובות לילדי שילוב?
ותודה על העידוד.
לצפיה ב-'יופי, התחלה טובה '
יופי, התחלה טובה
27/12/2018 | 16:36
32
ודאי שיש זכויות, תוכלי למצוא מידע בקישורי הפורום שלנו,
בסעיף 'משרד החינוך', סעיף קטן 'שילוב יחידני'.
הנה למשל חוזר מנכ"ל

ודף של הנחיות ועצות להורים משלבים

אם המצב מחמיר, אם את מרגישה שנכון להיום לשלוח את הילד לביה"ס
זה לשלוח אותו למקום שפוגע בו ומזיק לו,
את יכולה גם להשאיר אותו בבית, בדיוק כמו כשילד חולה ולא טוב עבורו לצאת.
גם אני הייתי בעבר במצב כזה, וההשארה בבית עזרה להאיץ את טיפול המערכת
בבעיות בגינן השארתי אותו בבית.
לצפיה ב-'אין לכם מורה שאחראית על השילוב? '
אין לכם מורה שאחראית על השילוב?
27/12/2018 | 17:19
28
ניסית לדבר איתה? אגב, אם המצב באמת חמור ומחמיר - אולי פשוט להתייצב מחר בבוקר במשרדה של מנהלת בית הספר ולדרוש פתרון מיידי. 
לצפיה ב-'את רוצה לדבר עם הסייעת המשותפת? '
את רוצה לדבר עם הסייעת המשותפת?
27/12/2018 | 17:14
9
32
אם כן, אז אולי תבקשי את הטלפון מההורים של הילד השני. או שיש סייעת נוספת, רק שלו? 
לצפיה ב-'הסיעת סמויה, והמנהלת נגדנו'
הסיעת סמויה, והמנהלת נגדנו
28/12/2018 | 14:35
8
44
אני לא אמורה לדעת של מי הסיעת למרות שזה ברור אפילו לבן שלי...המנהלת דורשת פתרון מאיתנו כי לדבריה הורים מתלוננים. היא איימה שתעיף אותו מהכיתה למרות שעוד אין סייעת צמודה כמו שאמורה להיות או תחי. המחנכת אמרה שסיעת לא תעזור עוד לפני שקבלנו סיוע (כי הרי היתה סיעת בכיתה שלא הצליחה לתקשר איתו) ומלכלכת עלינו ועל הילד למנהלת וגם למטפל שלו, שאמרו לנו שיצרו איתו קשר בשביל לעזור לסיעת (זה התברר לנו היום מהמטפל). יש אפשרות להעביר ילד בית ספר ולקבל סיעת צמודה באמצע שנה? די התיאשתי. לא פלא שהילד לא מתפקד כמו שצריך אם אין דמות בבית הספר שלא נגדו.
לצפיה ב-'מה אומר המטפל? '
מה אומר המטפל?
29/12/2018 | 15:45
6
24
איך הוא התרשם מהשיחה? לא הבנתי למה לדעתם הסייעת לא יכולה לעזור? אולי באמת הוא צריך עזרה גדולה יותר, לדוגמה, כיתת תקשורת? כי אם הם מוכנים לשלב את הילד השני, לכאורה זה אומר שהם לא נגד השילוב. אם תפרטי מה הקושי העיקרי שלו, יהיה קל יותר להתייחס. על מה ההורים האחרים מתלוננים? 
לצפיה ב-'המטפל התרשם שלא רוצים לשתף פעולה'
המטפל התרשם שלא רוצים לשתף פעולה
30/12/2018 | 10:03
5
25
הבן שלי תפקד עד עכשיו בלי סיעת. לאחר שקבוצת בנים התחילה להתעמר בו ביחד מצבו הרגשי התדרדר. יש לו סף תסכול נמוך והוא צריך עזרה להרגע. פעם בחודש חודשים מתפרץ. בימי שישי כשיש מורות שלא שונאות אותו אין אף פעם בעיה בלי סיעת. הוא נמצא בחוגי נוער שוחר מדע באוניברסיטה ואין שום בעיה בלי סיוע- הוא מצליח להרגע לבד . לילד השני יש בעית קשב. הוא נרדם בבית ספר בכל מיני מקומות. הוא ילד פופולרי שלא מציקים לו . בית הספר בעד שילוב כשהסיעת משמשת כביביסיטר. זה הכל. המחנכת פשוט שונאת אותו. מעצבן אותה שיש לו סף תסכול נמוך. מעצבן אותה שכשהוא מתעצבן הוא זז בכיסא ומשמיע קולות. כשאני מבקשת שתתיעץ עם מורות שזה לא קורה אצלהן בשעור אף פעם היא לא עושה את זה. כשבקשתי לדעת באילו מצבים ושעות ההוא מפריע יותר היא לא עשתה את זה. עדכנתי שסבא שלו נפטר והוא לוקח את זה קשה , אך למחרת היא עדין דברה עם הכיתה על רונה רמון שנפטרה מסרטן(כמו סבא שלו) ולא הבינה למה הוא עצבני...מרגישה שאין עם מי לדבר
לצפיה ב-'האם הוא יהיה מוכן להתלוות אליך לפגישה במתי"א בעוד שבועיים?'
האם הוא יהיה מוכן להתלוות אליך לפגישה במתי"א בעוד שבועיים?
30/12/2018 | 10:13
4
24
מנסיון, זה יכול להועיל מאד כשההורה לא ניצב לבד מול סוללת גברות חינוכיות
אלא יש לצידו עוד אדם, שהוא איש מקצוע-
נושא בתואר שהגברות החינוכיות מעריכות יותר מהתואר אמא/אבא
(אגב- אבא גם מוערך יותר מאמא עפ"י רוב).
לצפיה ב-'המטפל יגיע. לא הסכמנו לפגישה בלעדיו. '
המטפל יגיע. לא הסכמנו לפגישה בלעדיו.
30/12/2018 | 10:49
3
24
השאלה אם זה ישנה. יש להן את הטלפון שלו. הבטיחו שידברו איתו כדי שיתדרך את הסיעת. בפועל התקשרו להתלונן עלינו ועל הילד ולא הקשיבו לכלום. הוא היה מזועזע לחלוטין. אמר שלא נתקל במקרה כזה. כרגע אנחנו בודקים אם אנחנו יכולים לשלם למישהו ולהכניס אותו לבית הספר כסיע "מתנדב". מקווה שיש אפשרות כזו. לא יודעת את מי לשאול. קשה לי לשלוח את הילד ללמוד אצל המחנכת הזו שפשוט לא מבינה שההתנהגות שלו נובעת מקושי אורגני ושצריך לנסות להבין אותו ולהתכונן מראש למקרים בעיתים. 
לצפיה ב-'טוב מאד שהוא יגיע לפגישה. מה הכוונה "לשלם למישהו" ?'
טוב מאד שהוא יגיע לפגישה. מה הכוונה "לשלם למישהו" ?
30/12/2018 | 11:03
2
22
למי ובתמורה למה?

מעבר לזה- לאור (או לחושך...) כל מה שתארת כאן,
האם נראה לך שאם המטפל יהיה נוכח בביה"ס יקשיבו לו?

חוזרת על שאלתי שבסוף ההודעה כאן למטה (בכותרת "בסולם של 1 עד 10") :
האם להפקיד את הילד בידי הגברות האלה זו אפשרות סבירה או לא?

לצפיה ב-'לשלם לסייע ולהגדיר אותו כמתנדב'
לשלם לסייע ולהגדיר אותו כמתנדב
30/12/2018 | 11:32
1
27
אנחנו רוצים סיעת צמודה. אין אפשרות כזו כי יש עוד ילד בכיתה שכבר קיבל שעות ויש לו סיעת שלא מסתדרת עם הבן שלי לפי מה שזה נראה. אנחנו מנסים למצוא דרך להכניס סיעת נוספת לכיתה כי כשהיתה כזו לכחודש עד לפני שבוע אמרו שהמצב משתפר והכל בסדר. (הצמידו לו סיעת של ילד שהפסיק להגיע בלי להגיד לאף אחד והפסיקו כשמתיא תפסו אותם,בלי לעדכן אותנו או אותו כמובן...)  מנסים להבין אם אפשר להכניס סיעת שתהיה "מתנדבת" בבית הספר (אם כי כמובן שנשלם לה כי לא נראה לי שמשהי תסכים בלי). כרגע אני לחלוטין לא סומכת על המחנכת והמנהלת. מבחינתי זה 10 עליהן אבל יש מורות אחרות בבית הספר שעליהן אני מאוד סומכת והן מתקשרות איתו מצוין. הבעיה היא שהן מלמדות רק מעט שעות...והילד אוהב מאוד ללמוד. וגם את בית הספר רוב הזמן. ואני לא רוצה לפגוע בו עוד יותר.
לצפיה ב-'ברור לגמרי שאת לא רוצה לפגוע בו'
ברור לגמרי שאת לא רוצה לפגוע בו
30/12/2018 | 11:50
30
השאלה היא מה יפגע בו יותר- להשאר שם או לעזוב.
חייבת לומר לצערי, שהרושם שלי לפי מה שאת מספרת-
ובכל פעם שאת כותבת עוד משהו הרושם הזה מתחזק-
הוא שכדי למנוע פגיעה נוספת וחלילה לטווח ארוך
כדאי להפסיק לשלוח אותו לסביבה הפוגענית הזאת.
וזה שיש כמה מורות טובות ואצלן מצבו טוב יותר,
רק מוכיח עד כמה ביה"ס אחראי להתפרצויות שלו,
אבל זו אינה סיבה להמשיך לשלוח אותו למקום שבסה"כ
(והרי חלקן של המורות הטובות ביום שלו קטן לדברייך)
עושה לו רע.
יתכן שזו היתה גם מסקנת הורי אותו ילד שהפסיק להגיע...
אפשר למצוא מקום אחר, שיטיב איתו.
לצפיה ב-'בסולם של 1 עד 10'
בסולם של 1 עד 10
30/12/2018 | 10:00
35
כש 10 זה סבל טראומטי, כמה רע את מרגישה באינטראקציה עם המחנכת והמנהלת?

עכשיו חשבי נא על בנך, שהוא ילד ולא בוגר כמוך,
בהיותו על הספקטרום-מן הסתם רגיש,
והוא נחשף אליהן כל יום כמעט כל היום
ולא מבחירה שלו -
מה עובר עליו? מה זה עושה לו?
איזה נזקים, אולי גם לטווח ארוך, זה עושה לדימויו העצמי?
לתפיסתו את העולם ואת מקומו (או חוסר מקומו...) בעולם?

לפני מה אפשר לעשות, יש לסמן מה מחוץ לתחום האפשרויות.
האם להפקיד את הילד בידי הגברות האלה זו אפשרות סבירה או לא.

לצפיה ב-'חוות דעת של עובדת סוציאלית עבור קצבת נכות כללית לבת 18'
חוות דעת של עובדת סוציאלית עבור קצבת נכות כללית לבת 18
24/12/2018 | 23:38
3
101
שלום
בתי בת 18 והתחלתי בתהליך של הגשת בקשה לקצבת נכות כללית (אבחון - PDD).
קראתי בחוברת של אלו"ט כי מומלץ לקבל חוות דעת של עובדת סוציאלית.
האם מדובר בעובדת סוציאלית מהרווחה שבעיריה ? האם היא תבוא הביתה להכיר ולהתרשם מהבת ? האם למשהו יש ניסיון איך להתנהל מול העובדת הסוציאלית על מנת לקבל ממנה דו"ח שיבטא את הקשיים האמיתיים ?
תודה
לצפיה ב-'האם עד כה הוכרה ע"י בטל"א, קיבלה קיצבה?'
האם עד כה הוכרה ע"י בטל"א, קיבלה קיצבה?
25/12/2018 | 09:39
2
74
שני הבנים הגדולים שלי עברו את גיל 18 ומקבלים קיצבה.
הוכרו גם לפני כן.
לא היה צורך בדו"ח מעו"ס לשם כך.
הגשנו את האבחון, מכתב מרופאת המשפחה, הפטור מצה"ל,
כמובן הטפסים של בטל"א לבקשת קיצבה,
הגעתי יחד עם הבן לועדה הרפואית והרופא בועדה ניסה לשוחח איתו.
זה כאמור הספיק.
אם את מרגישה לא בטוחה, כדאי להעזר ב'יד מכוונת'

לצפיה ב-'היתה מוכרת בבטל"א וקיבלה קצבה מגיל שנתיים'
היתה מוכרת בבטל"א וקיבלה קצבה מגיל שנתיים
25/12/2018 | 18:40
1
62
הענין הוא שעד היום קצבת נכות ילדים התבססה על אבחון בלבד ואילו קצבת נכות כללית של מבוגרים וקצבת שירותים מיוחדים הן בגובה משתנה בהתאם לתפקוד ורמת התלות בזולת. אם לא נביא את המסמכים המתאימים נקבל קצבה מופחתת וזה מאד משמעותי
לצפיה ב-'נכון, וכאמור- לפי נסיוני עם שני בנים א"סים שעברו את גיל 18'
נכון, וכאמור- לפי נסיוני עם שני בנים א"סים שעברו את גיל 18
26/12/2018 | 08:55
70
לא היה צורך בדו"ח של עו"ס כדי שהם יקבלו קיצבה מלאה.
אולי אחרים יוסיפו כאן מנסיונם

חוזרת על ההמלצה לפנות ל'יד מכוונת'.

אם תרצי, אשמח אם תעדכני אותנו

לצפיה ב-'פתיחת כיתת תקשורת בחטיבה'
פתיחת כיתת תקשורת בחטיבה
24/12/2018 | 08:28
4
71
אני בתהליך של איסוף מידע ואני אשמח לשמוע ממי שהיה לו נסיון עם זה.
בישוב שלי אין בכלל כיתות תקשורת - מצד אחד אומרים שמאוד מעוניינים בכיתות קטנות בישוב (לא רק תקשורת) אבל מנגד עקב אילוצי תקציב, הם לא מוכנים להתפשר על מספר הילדים בכיתה שהם בני הישוב ובעצם מדובר בסוג של ביצה ותרנגולת.

הם רוצים מינימום של 5 או 6 ילדים שהם מתוך הישוב שלנו בקבוצת הגיל הרלוונטית שזקוקים לכיתת תקשורת כדי לפתוח כיתה כזו. הישוב שלנו אמנם בתהליך גדילה אבל מן הסתם זו לתחושתי דרישה בלתי אפשרית. בישובים יותר גדולים מתקשים באמת למצוא מספיק ילדים בני אותו גיל כדי לפתוח כיתה ומתבססים על ילדים משאר המחוז שעברו וועדת השמה ומחפשים כיתה כשהם פותחים כיתה או ממשיכים להחזיק כיתה.

האילוץ הכלכלי מתבסס על כך שלפחות לפי מה שקראתי, מועצה מקומית משתתפת בעלות של עד 30% במסגרת הקמת כיתת תקשורת וזה עוד לפני החלק של פיתוח תוכנית הלימוד. רשויות מתוקצבות מקימות כיתות קטנות גם אם יש רק ילד אחד מהישוב שלהם - המועצה שלנו מתעקשת לא לפתוח כיתה כזו למרות שיש שלושה ילדים מהישוב שזקוקים לה ודי ברור שניתן יהיה למצוא ילדים נוספים מהמחוז או ממחוזות אחרים כי יש מחסור בכיתות כאלו.

בפועל המשמעות היא שבמצב כזה לעולם לא יפתחו כיתות כאלו - מרגישה שזה מאוד יפה להגיד שיש רצון - אבל אני מעדיפה שלא יגידו כלום אם בפועל הם יודעים שהדרישה שלהם היא לא ריאלית בכלל...

מישהו היה בסיטואציה כזו? אני אשמח להצעות להיכן לפנות - מישהו שבאמת יכול להשפיע ולא רק להגיד לי כל מיני משפטים של "ככה זה ואין מה לעשות..."
לצפיה ב-'כמאמר המשורר: לא קלה היא, לא קלה דרכנו... '
כמאמר המשורר: לא קלה היא, לא קלה דרכנו...
25/12/2018 | 11:12
3
45
המלצה שלי: התארגנות משותפת של הורי שלושת הילדים-
פניה משותפת לראש/ת הרשות המקומית, מחזיק/ת תיק החינוך,
גם למתי"א האזורית- התגייסות שלהם לעניין עשויה לסייע

ובמקביל לאלו"ט
ולבזכות

אפשר גם לקול הזכויות

כדאי שכל אחד מהנמענים יידע על האחרים, זה נוטה לעתים להאיץ את ההענות...
אפשר לחלק ביניכם את העבודה, מי מתחזק את הקשר עם איזה גוף בשם כולם
לאחר הפניה המשותפת הראשונית.

לצפיה ב-'האמת שאני די בכיוון של מרבית ההמלצות'
האמת שאני די בכיוון של מרבית ההמלצות
26/12/2018 | 04:44
2
34
רציתי באמת לשמוע איך המתי"א מסייעת בנושא הזה.

אני בקשר עם שאר ההורים - אנחנו מנסים לאתר עוד הורים. דברתי עם אלו"ט, יש מנהיגות הורי צמיד שעושה מהלך מול המועצה והגורמים שלה. האישו כאן באמת לשכנע את המועצה שלנו ששלושה ילדים זה מספר מכובד שסביבו ניתן לבנות כיתה לילדי הישוב. מאלו"ט נאמר לי שכיתה כזו, אם תיפתח אצלנו בישוב תתמלא מהר מאוד מילדים מהסביבה ללא עוררין.
לצפיה ב-'האם הם (אלו"ט) מוכנים לומר זאת גם למועצה שלכם?'
האם הם (אלו"ט) מוכנים לומר זאת גם למועצה שלכם?
26/12/2018 | 08:48
27
ככל שיותר גורמים יתערבו למענכם, זה יפעיל לחץ על המועצה להענות.

כך גם המתי"א- אם תבוא גם מהם פניה, בקשה, לפתיחת כתה,
זו תהיה עוד דחיפה בכיוון הרצוי.
המתי"א היא גורם משמעותי מבחינת המועצה,
שותף לעבודה בתחום החינוך, זרוע של משרד החינוך,
אז אם השותף הזה דוחק בהם לפתוח כתה,
יש סיכוי שהם ייטו אוזן יותר מאשר אם הבקשה באה משלושה הורים...

לצפיה ב-'ולגבי בזכות ו/או קול הזכויות -'
ולגבי בזכות ו/או קול הזכויות -
27/12/2018 | 11:16
16
לכל ילד/ה הזכות המעוגנת בחוק לקבל מענה חינוכי הולם לו/ה.
אם המועצה תקבל מכתב מצוות היעוץ המשפטי של אחד הגופים הנ"ל (או שניהם)
המתריע על כך שהם (פקידי המועצה) לא עומדים במחויבותם לספק מענה כזה,
זה עשוי לעודד אותם להתחיל לנוע בכיוון הרצוי.
לצפיה ב-'שנה נוספת בגן.'
שנה נוספת בגן.
21/12/2018 | 19:11
13
120
הרבה זמן לא כתבתי כאן, אבל אשמח לקבל עצה והכוונה.

הבן שלי בגן(תקשורת) גיל גן חובה ולפי השנתון אמור לעלות לבית ספר בשנה הבאה.

אנחנו מעוניינים להשאיר אותו שנה נוספת בגן, הסיבה העיקרית "המנעות משינוי משמעותי בתקופה של צמיחה והתקדמות (עדינה) שעדיין לא התבססה".
אזכיר לכם שהוא התחיל מעט לדבר, אבל שינוי משמעותי שהתרחש בגן קצת אחרי תקופת החגים, עצר את התהליך והחזיר אותו חודשים רבים לאחור, רק עכשיו הוא חזר למקום שבו הוא היה בתחילת השנה.

על מנת למנוע ממנו שינוי מערכתי מהותי בשנה הקרובה (כדי שיוכל בסביבה תומכת להמשיך להתקדם ולבסס את ההתקדמות שהשיג) חשוב שישאר באותו הגן שבו הוא לומד גם השנה.

כאן הבעיה.
אנחנו הבנו שבמצב שנכנסים ילדים צעירים לגן (גיל טרום טרום חובה), בדרך כלל מוציאים את הילד שנשאר שנה ומשלבים אותו בגן אחר עם בוגרים.

השאלה שלי היא:
האם מבחינת החוק\חוזרי מנכ"ל, יש הוראה שלא מאפשרת לשלב ילד בן 6.5 עם ילדים שיכולים להיות גם בני פחות מ3 (כלומר שנתון2013 עם שנתון 2016 לשנה הבאה).
כי אני עובר על החוקים רואה שיש גנים רב גילאיים, ולא מוצא בחוק שום מניעה למהלך כזה.
כלומר אם זה מה שהם יטענו, זה לא מתבסס על חוקים או חוזרי מנכל.

איך כדאי לעמוד מול המערכת שכנראה תעדיף שהילד ייפנה את מקומו לילד אחר, ולא רואה את טובתו אלה את הצד המנהלתי כלכלי.

לצפיה ב-'מה אומרת הגננת בענין? והפסיכולוגית של הגן?'
מה אומרת הגננת בענין? והפסיכולוגית של הגן?
21/12/2018 | 19:35
7
66
אם הן יתמכו בבקשתכם, כנראה שהיא תתקבל.
האם הוא במקרה מטופל גם מחוץ לגן? כל חוות דעת של איש/אשת מקצוע,
בין אם מדובר במטפל רגשי, קת"ש, מרב"ע או אחר, תחזק את עמדתכם.

"אנחנו הבנו שבמצב שנכנסים ילדים צעירים לגן (גיל טרום טרום חובה), בדרך כלל מוציאים את הילד שנשאר שנה ומשלבים אותו בגן אחר עם בוגרים" -

ממי או ממה הבנתם זאת? מישהו אמר לכם שזה מה שצפוי לקרות?

כשאתה אומר 'משלבים' כוונתך שמעבירים אותו לגן תקשורת עם ילדים גדולים
או שאתה מתכוון לשעות שילוב בגן רגיל?

ו - ברוך שובך
לצפיה ב-'הבנו את זה מהגננת והרכזת'
הבנו את זה מהגננת והרכזת
21/12/2018 | 20:11
5
52
הם בעיקרון בעד להשאיר אותו שנה נוספת, אבל הם אמרו לנו מפורשות שבדרך כלל "למעלה" לא מוכנים לאשר את ההשארות הזו, אלה אם כן מתקיימים כמה תנאים.
תנאי אחד זה ההשמה, הם אמרו לנו שבמידה ושנה נוספת בגן לא תשנה את ההשמה של הילד והוא ילך בכל מקרה למסגרת חינוך מיוחד, אזי הנטייה היא לא לאשר שנה נוספת, ולהעלות לכיתה א (גם אם מסגרת גנית יותר טובה לו) , זו נקודת מאבק ראשונה.

הנקודה השניה שהם אמרו לנו, היא באמת לגבי הגילאים.
הגננת אמרה לנו שבמידה שתכנס קבוצה מכרעת של גילאים צעירים, הילד שלנו יצטרך לעבור לגן שבו יש ילדים בוגרים יותר, היות ופער הגילאים משמעותי.
(נשמע לי דיי טיפשי האמת, כי מבחינת תפקודית תואמת גיל (ויינלנד) הילד יכול להתאים מאוד לקבוצה הצעירה, מה עוד שהוא לחלוטין לא אלים או אגרסיבי, ללא כל התקפי זעם, פשוט ילד מאוד שקט שלרוב לעצמו, מוכן לסבול בקירבתו ילדים צעירים ונרתע מהבוגרים).

לדעתי יש חוק ונהלים, ומנגד יש למערכת עיניינים של נוחות ושיקול דעת כלכלי.
(הרי לא יירצו לפתוח גן נוסף, אם להעלות את הילד לכיתה א תוכל לחסוך מהם את זה, או שיוכלו להכניס ילד אחר מבלי למצוא לו פתרון ברשות מקומית אחרת)

השאלה היא מה אומר החוק...
באלו"ט הם פשוט הפנו אותי לחוזרי המנכ"ל שאנחנו כבר מכירים בעל פא, ולהוציא מהם עזרה משמעותית זה גם עבודה.

מה שיכול לעזור לי ביותר זה... אם מישהו כאן היה במצב דומה, ויכול לתת עצה לגבי איך להתמודד מול המערכת.
לצפיה ב-'לא הייתי במצב דומה, אבל התנסיתי בהתמודדויות מול המערכת'
לא הייתי במצב דומה, אבל התנסיתי בהתמודדויות מול המערכת
22/12/2018 | 11:53
4
49
מקוה שמישהו עם נסיון במקרה דומה ישיב בהמשך,
בינתיים יכולה לומר מנסיוני, שאם הורים מגיעים עם בקשה מוגדרת ומנומקת,
שגם אנשי הצוות תומכים בה, כולל בכתב
(גננת, רכזת -וגם הקת"ש של הגן שתסביר להם מה עלול להיות הנזק
באי-הענות לבקשה),  
וכאמור אם יש אפשרות לחיזוק נוסף מאנשי טיפול שמכירים את הילד- מה טוב,
והם (ההורים) מפגינים ידע במה שקשור לחוקים ולנהלים הרלוונטיים המחזקים
את טיעוניהם ובקשתם, ומדברים באסרטיביות רוגעת,
אזי סיכוי גבוה שבקשתם תתקבל.
כמובן שאין מאה אחוז.
לצפיה ב-'מבחינתינו האלטרנטיבה היא רק להשאיר אותו לשנה הבאה בבית'
מבחינתינו האלטרנטיבה היא רק להשאיר אותו לשנה הבאה בבית
22/12/2018 | 12:27
3
41
לא נוכל לקבל לשנה הבאה בית ספר כפתרון הולם, אלה כגורם מעקב ומזיק.
איך במצב כזה ניתן להשאיר אותו בבית בלי "שישלחו אותנו לכלא" על הזנחה?
הוא לא ילד שמסוגל לעקוב אחרי תוכנית שיש לה קשר לתכנית הליבה, איך יאשרו?
לצפיה ב-'כל תכנית היא בסיס לשינויים '
כל תכנית היא בסיס לשינויים
22/12/2018 | 14:44
2
39
בהגישכם בקשה לאישור חינוך ביתי, אתם מציגים תכנית עבודה.
כיון שהפתגם הצה"לי שבכותרת מוכר גם להם,
מובן וידוע מראש שמה שיתבצע בסופו של דבר
הוא תוצר המפגש בין התכנית לבין מציאות החיים.

הנה שני קישורים שעשויים להועיל למי ששוקל חינוך ביתי:

רשומה מתך מגזין אינטרנטי של משפחות בחינוך ביתי
העוסקת בהתמודדות מול המערכת (אגב, שווה לעיין גם ברשומות אחרות שם)

מידע כללי ורחב בנושא חינוך ביתי, כלמיני מה ואיך וגם מחקרים בעניין

מה האפשרות המועדפת בעיניכם: שיישאר עוד שנה בגן או חינוך ביתי?
אם הראשונה, הייתי מנסה לזרז ככל הניתן את הבירוקרטיה לכיוון זה,
באופן שתארתי קודם, ועם אסרטיביות ואמונה שזה יסתדר.
משתדלת לזרז כדי שבמידה ובכ"ז זה לא יילך,
עדיין לא יהיה מאוחר להגיש בקשה לאישור חנ"ב.
לצפיה ב-'הגן מעולה, ויש בו צוות מדהים'
הגן מעולה, ויש בו צוות מדהים
22/12/2018 | 16:30
1
37
וכמובן מעדיפים שישאר בגן.
בית זה רק כדי להמנע מבית ספר בעיתוי הזה שההתקדמות שלו עדיין לא מספיק מבוססת ושברירית.
בבית בחופשים הוא מתקדם מאוד יפה, אבל הגן באמת גן מעולה, ועדיף שיהיה בגן.
לצפיה ב-'אז '
אז
22/12/2018 | 17:05
36
כאמור, אם תגישו את בקשתכם ותקבלו גיבוי בכתב מצוות הגן (גננת, רכזת וקת"ש),
והם יראו שיש להם עסק עם הורים אסרטיביים הבקיאים בנהלים
יש סיכוי טוב שתקבלו מבוקשכם
והיה ולא, יש עדיין זמן לקבל אישור לחינוך ביתי.

אם תרצה, אשמח אם תעדכן בהתפתחויות
לצפיה ב-'גנים רב גילאיים.'
גנים רב גילאיים.
21/12/2018 | 20:19
51
יש הרי גנים רב גילאיים שלפי מה שקראתי לומדים שם ילדים מגיל 3 עד 6.
אבל מה באמת כשילד נשאר שנה, או אפילו במקרה חריג, כשמדובר בילד שנשאר שנה שלישית בגן חובה (חינוך מיוחד) האם מבחינת החוק זה יכול להיות גם בגן רב גילאי, או רק בגן בו לומדים ילדי גיל גן חובה?
לצפיה ב-'איך אתה יודע שאותו שינוי משמעותי שהתרחש השנה לא יקרה שוב? '
איך אתה יודע שאותו שינוי משמעותי שהתרחש השנה לא יקרה שוב?
22/12/2018 | 13:42
1
23
לצפיה ב-'הגן עבר מבנה, זה לא יקרה שוב.'
הגן עבר מבנה, זה לא יקרה שוב.
22/12/2018 | 16:27
40
יכול להיות שיהיה שינוי אחר, אבל עדיין ישארו צוות שמכיר אותו , יש אמון והוא מכיר אותם.
לקח לו כמה שבועות להסתגל למבנה החדש, והוא חזר לצמוח.
מסגרת חדשה זה שינוי והסתגלות משמעותית הרבה יותר, סיכוי נמוך שיהיה לו פנאי להתקדם לחודשים רבים, ואם יאבד שוב את התחלת הדיבור, מי יודע מתי זה ישוב, אם בכלל.
לצפיה ב-'לא נתקלתי בדיוק באותה הסיטואציה כמוך'
לא נתקלתי בדיוק באותה הסיטואציה כמוך
22/12/2018 | 21:05
39
אבל היו מצבים אחרים שהייתי מול המערכת. היה קשה ומעצבן ומתיש. אבל להפתעתי בכל אחד מהם הצלחתי לנצח. עזרו בדיוק אותם הדברים ששלומית תיארה קודם: גיבוי המלצות על ידי אנשי מקצוע-לפעמים לקחתי ילד לרופא מומחה כדי לקבל המלצה רצויה בכתב, לפעמים לקחתי המלצות מתאימות ממטפלים פרא רפואים שטיפלו בילד ועוד.
הייתי נגשת לועדות ברוגע ואסרטיביות.  כל התהליכים גזלו ממני הרבה כוחות זמן ובריאות אבל בסוף תמיד ניצחתי...
לצפיה ב-'שנה נוספת בגן'
שנה נוספת בגן
24/12/2018 | 15:17
1
44
אני יודעת שבכיתת ח"מ בבית ספר
מותר עד 3 שנתונים (למשל 2013,14,15)
לא יודעת אם זה תקף גם לגן
לצפיה ב-'זו כן נקודה חשובה אבל...'
זו כן נקודה חשובה אבל...
24/12/2018 | 20:20
40
אם היה עולה לבית ספר, עלול להצטרך להתודד לא רק עם בני גילו שלה גם עם ילדים שבשנתיים גדולים ממנו.
תודה
לצפיה ב-'קו-מורבידיות'
קו-מורבידיות
21/12/2018 | 22:42
7
163
שלום לכולם ערב טוב, אני סטודנטית לחינוך מיוחד לגיל הרך ובמסגרת הלימודים נתנו לנו מטלה לחקור את נושא הקו-מורבידיות. אשמח לשמוע מכם על הנושא, כיצד אתם מתמודדים עם 2 הלקויות יחד ואיך הלקויות משפיעות על הילד.. 
לצפיה ב-'הבנים שלי לא מורבידיים ולא קומורבידיים'
הבנים שלי לא מורבידיים ולא קומורבידיים
22/12/2018 | 09:41
86
אחת מההתמודדויות המאתגרות וגוזלות האנרגיה במיוחד,
היא מול אנשי מקצוע כגון המורים שלך...
אלה שבעיניהם האוטיסטים הם אנשים לקויים, פגומים.
קורה שבמקום להקדיש את מלוא האנרגיה להתמודדויות אמיתיות
עם קשיים אמיתיים של הילדים
הורים נאלצים לכלות כוחותיהם מול אנשי מקצוע שכאלה ומערכות אטומות...

לא נגדך כמובן, את סטודנטית שכנראה באה מתוך רצון טוב לתחום
והתבקשה להכין שיעורים
אם מעניין אותך להכיר את האנשים בשטח, אנשי הספקטרום עצמם ובני משפחותיהם,
את מוזמנת לקרוא בפורום, גם אחורה,
וגם בסעיף 'אנשי הספקטרום בארץ ובעולם' של קישורי הפורום
הנמצאים בתוך לשונית 'כלים ומידע' שבראש העמוד.
וכמובן מוזמנת להשתתף, ואם תרצי- לשאול את השאלות שעולות בך,
לאו דוקא אלה שהמורים ניסחו .
לצפיה ב-'קו-מורבידיות אינה בהכרח 2 שמופיעות יחד -יכולות להיות גם יותר'
קו-מורבידיות אינה בהכרח 2 שמופיעות יחד -יכולות להיות גם יותר
22/12/2018 | 13:44
34
לצפיה ב-'פורמלית אנחנו מתמודדים טריים'
פורמלית אנחנו מתמודדים טריים
23/12/2018 | 10:08
3
64
כי היא עם אבחונים רק מהשנה האחרונה ואפילו פחות מזה - היא סוג של רב-מורבידית

בעיני החלק הכי מתסכל זה שיש המון קווים חופפים בין כל מיני אלמנטים כאן - ואז קשה להבין מה הגורם לקושי - ולטעמי לפעמים השילוב של כמה אלמנטים הופך אולי אלמנט אחד שהוא לכאורה 'קל' לקשה יותר.

לדוגמא - הילדה שלי על הרצף וגם דיסגרפית וגם עם הפרעת קשב -

קושי בהבנת מצבים חברתיים זה נושא שקיים גם אצל ילדים על רצף וגם אצל ילדים עם הפרעת קשב...

או יש לה נוקשות מחשבתית שנובעת מהרצף ולכן מבחינתה אם קשה לה לכתוב בצורה מושלמת בגלל הדיסגרפיה, היא תגדיר את עצמה כשלון... ותעדיף לא ללמוד.

אמרו לנו תקופה ארוכה שהיא לא מצליחה ללמוד בגלל לחץ רגשי, אחר כך אמרו שזו הדיסגרפיה, אחר כך אמרו שזה בגלל הקשיים החברתיים, הילדה בכלל הודתה שקשה לה בגלל הרעש בכיתה (ויסות חושי)....

כל השילובים האלו גרמו לכך שחווינו איחור באבחון שלה - אמרו לנו שזה רגשי, שזה תחושתי, שזה קשב, שזה עקב בעיות שמצריכות ריפוי בעיסוק... טיפלנו בכל מיני תסמינים ואף פעם לא קיבלנו פתרון. רק האבחון האחרון של הרצף וגם ההבנה שיש קומורבידיות או רב-מורבידיות שמצריכה התייחסות בנוסף, נתנה מענה אמיתי לראשונה.
לצפיה ב-'אז בעצם -'
אז בעצם -
23/12/2018 | 11:17
2
54
רק כשהובהר שלא מדובר בסימפטומים של מורבידיות אלא בזהות, בהוויתה,
ברגישויות שנובעות ממי שהיא,
התחילו להתגבש מענים נכונים לקשייה (שהם קשיים ממשיים ומורכבים).
יהיה נכון לומר משהו כזה לדעתך?

לצפיה ב-'לא יודעת'
לא יודעת
23/12/2018 | 12:48
1
55
אני לא מנסה לחפש שמות יפים או נכונים.

הבוטום ליין שלי הוא שבעבר כל אחד חיפש תשובה אחת שהיא האמת - בפועל כל התשובות היו נכונות. כשניסו להתמודד רק עם מענה לשאלה אחת, הטיפול כשל. כשנותנים מענה מקיף, מתחילים לראות תוצאות.
לצפיה ב-'יפה לא מענין אותי '
יפה לא מענין אותי
25/12/2018 | 09:43
37
נכון מעניין אותי כי בלעדיו גם אין מענים נכונים,
ובלעדיהם פוחת מאד הסיכוי לילדים שמחים וצומחים.
לצפיה ב-'מאמר קצר ומאד רלוונטי בהקשר זה -'
מאמר קצר ומאד רלוונטי בהקשר זה -
25/12/2018 | 12:10
40
המגוון הנוירולוגי- מונחי יסוד

לצפיה ב-'כה אמר הדוקטור:'
כה אמר הדוקטור:
21/12/2018 | 10:11
115
Human salvation lies in the hands of the creatively maladjusted
ד"ר מרטין לותר קינג.
בתרגום חופשי: ישועת האנושות תבוא מאלה המאופיינים בחוסר הסתגלות יצירתית.

כל פעם שאני נתקלת בתח"י או בכלל במונח "התנהגות מותאמת/בלתי מותאמת"
אני חושבת על הדוקטור
מסתבר שגם הוא עצמו היה באופן כלשהו לא מסתגל יצירתי שכזה-
הנה כתבה קצרה בעניין:

ופיסקת המפתח מתוכה:
King realized that to solve the problems of human life, especially the deepest problems—like racism, poverty, and war—we have to become, in a sense, abnormal. We have to stop going along; we have to stop accepting what everyone else believes. We have to become maladjusted if we are at all to become creative, and find that insoluble dilemmas often are the masks for other previously unrecognized problems with simple solutions.
King knew what it meant to be maladjusted, psychologically, because he was not normal, psychiatrically. He had multiple periods of severe depression, and twice made suicide attempts as a child. Near the end of his life, some of his staff tried to get him into psychiatric treatment, but he refused.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

יורה דעה- הכנה למבחנים מחוננים ופיתוח חשיבה יצירתית
יורה דעה- הכנה למבחנים
רעות מרכז רפואי שיקומי
רעות מרכז רפואי שיקומי
פורום מיסים והחזרי מס
החזרי מס לשכירים וחברות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה