לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'ABA, סמכות הורית, אותנטיות...'
ABA, סמכות הורית, אותנטיות...
25/07/2017 | 09:56
31
69
אנסה למשוך ולקשור את הקוו ששלומית העלתה לסיבה שלדעתי זהות אוטיסטית לא רק שלא זוכה להכרה וקבלה אלא שהאינטואיציה הנורמטיבית כפויה לזהות אותה כלא טבעית, לא ספונטנית, לא אותנטית ולכן לקויה וזקוקה לשיקום אינטנסיבי מהרגע ש"אובחנה".
האוטיסט שונה מהנורמה כי הוא נוטה להדדי, וגם בגלל זה גישות התנהגותיות הן הכי גרועות בשבילו,  כי נטיה זאת , שמתבטאת גם כמרד בסמכות, גוזרת תחושה שונה של יחסי פרט חברה, גוף נפש, פנים חוץ, אני אחר..., לנורמטיבי מה שאני כותב נשמע הכי מטורף, הרי האוטיסט מנותק, לא מגיב, לא מששתף, לא משתף... אלא שהוא לא כי מחמת הדדיותו תצורות השיתוף הנורמטיבית מרגישות לו בדיוק כמו המסחרא התועלתנית שהן, נסיון לצפות אלימות תחרותית וגישה אגוצנטרית בטקסים שמנסים לרכך ולהעלים את מה שברור כשמש לאדם הרגיש.
ילד מחקה את הוריו, תנהגו באוטיסט שרירותית הוא יבין שזה מה שצריך לעשות וכיוון שבניגוד לנורמטיבי האוטיסט לא סופר את ההיררכי אז הוא ינהג שרירותית גם במי שמדמה את עצמו כגבוה ממנו היררכית,
אז תפעילו סמכות תקבלו צרות, גם במקרה שהאוטיסט קדוש מדי בשביל לבזות את זולתו כמו שאתם מבזים אותו ואז הוא פשוט ידפוק את הראש בקיר הוא יחטוף התקף זעם.
זו גם הסיבה לקשיים התפקוד, הנורמטיבי מבדיל בין קטן וגדול כי הוא פוץ היררכי, האוטיסט לא, כל פעולה בשבילו היא משמעותית, אמת שלא זמינה לנורמה ההיררכיה, שאז תתפלא למה הילד מתקשה בהכי פשוט, הכי קטן, רק אנשים הדדיים מבינים את הקשר בין קטן וגדול, אנשים נורמטיביים לא יכולים לחוות את. הקשר הזה.
מאותה סיבה חוויה של בית ספר למשל יכולה לצלק את האוטיסט לנצח, רגשית גופנית ולהותיר בו דימוי. פגום, שקרי, כוזב לעד. הנסיון לכפות ניתוק פנימי בעזרת התניה הוא פשע שמוסיף פצע על החבורה.
אף אחד לא אשם, לנורמטיבי אין גישה לתחושת המרחב זמן של. האוטיסט ולא תהיה לו כזאת לעולם.
אין מה לעשות, רק הזמן יציל את האוטיסטים מאלימות העולם
לצפיה ב-'הבעיה שלי היא לא עם "סמכות" אלא עם "סמכות שרירותית"'
הבעיה שלי היא לא עם "סמכות" אלא עם "סמכות שרירותית"
25/07/2017 | 11:13
3
39
אני חושב שזה מעניין שהמילה "סמכות" באה מאותו שורש כמו הפועל "לסמוך = לתת אמון". ובניגוד לרוב האנשים, אוטיסטים לוקחים את הקשר הזה בין המילים ברצינות.

אני חושב שאוטיסט בהחלט יכול לכבד סמכות הורית, אם ההורים מראים לו שהם ראויים לכבוד הזה. אצל אוטיסטים זה לא בא באופן אוטומטי, ולכן כל ניסיון לנפנף בכוח האבסולוטי שיש לכם כהורים הוא בזבוז זמן מוחלט.

וזו, אגב, עוד סיבה לכך שטיפולים אינטנסיביים עלולים לגרום נזק. ברגע שאנשי המקצוע מתחילים לגרור אתכם לעמדה של מאבקי כוח עם הילד (הילד פגום וצריך לטפל דחוף! להכחיד כל התנהגות מוזרה!), זה ממצב אתכם - בעיניו - כיריבים. זה גורם לו לחשוב שהתחלקתם על השכל (במקרה הטוב) או שהפכתם לאנשים ממש רעים (במקרה הרע). אז איזו סיבה יש לילד להקשיב לכם במקרה הזה?

אני יודע שמה שכתבתי למעלה יישמע לכם מרגיז ואפילו חצוף, אבל להתרגז לא ישנה את המציאות: ילד אוטיסט לא יקבל את הסמכות ההורית שלכם באופן אוטומטי, וכמה שתרדו יותר מהר מהאשליה הזו ככה יהיה יותר טוב לכל המעורבים.
לצפיה ב-'אני קורא לזה דיאלוג פורה עם ה'
אני קורא לזה דיאלוג פורה עם ה
25/07/2017 | 17:55
1
24
הילד כל ילד צריך גבולות אך לא דיקטטורים אלא דנאמים זה תקף לנט וגם לאסי בטח לאספי יותר .
לצפיה ב-'נ"ט חייב דיקטטורה'
נ"ט חייב דיקטטורה
25/07/2017 | 18:15
12
לצפיה ב-'לא במקרה אוטיזם הוא גם שונות שפתית-תקשורתית'
לא במקרה אוטיזם הוא גם שונות שפתית-תקשורתית
25/07/2017 | 18:14
27
השפה מנציחה המון מבנים והקשרים וחיבורים שסותרים מהותית את שפתו הפנימית של האוטיסט,
בגלל המבט המתנשא על האוטיסט נדמה שכל מה שצריך זה ללמד את האוטיסט לדבר,
אבל זה בולשיט, השפה המסורתית, המקובלת, המוסכמת, משתיקה ומשתקת את האוטיסט מסיבות הכי מובהקות.
לאוטיסטים אין שפה, אולי עם הזמן הם ימצאו וימצאו שפה, בדיוק כשם שעם הזמן מוזרותם לכאורה תתגלה כבעלת משמעות קוהרנטית לא פחות מזאת של הנורמה.

אני כמו הרבה אוטיסטים פשוט לא מדבר כי ברור לי מראש שאי אפשר לדבר בלי לשקר
לצפיה ב-'מה אפשר לעשות'
מה אפשר לעשות
25/07/2017 | 17:51
26
24
אם אוטיסט שכל הזמן דופק את הראש בקיר ממש אבל מרסק אותו עד שנופל הוא לא בתפקוד גבוהה בכלל אז לא ממש ער לסביבה והוא גורם לעצמו נזק גופני כבד האם הוא לא צריך שיטה או דרך שתווסת אותו ותרגע אותו ומה עם עוד יותר הוא אלים מאוד לסביבה וממש מסכן חיים האם אין לפועל כנגדו ואם לא מה הדרך שאתה מציע כמובן אני מדבר עלי אני לא חל עחי אחריות למצבי הכל באשמת החברה אני שואל ולא קובע אשמח לתשובות .
לצפיה ב-'זה לא עניין של וויסות'
זה לא עניין של וויסות
25/07/2017 | 18:21
25
26
'וויסות' זה מונח ממדעי הרוע המוחלט, אין שיטה ואין צורך בה, יש הבנה לנפש, לזהות, ליחסה לעולם, לזולת לחברה,
הבנה כזאת תאפשר להבין למה אוטיסט לי בהלם קיומי מטורף וחסר מוצא.

הבעייה שאין מצב לקידום הבנה כזאת מצד הסמכויות האקדמיות והאחרות, אז זה קשה, אתה לגמרי לבד עם זה, ויותר מזה, כל מהלך הכי קטן לקראת הבנה מזמן לך שנאה אלימה מהסביבה הנורמטיבית, כל זה כמובן מוכחש, איך לא
לצפיה ב-'מסכים'
מסכים
25/07/2017 | 19:46
24
17
לכן אני נמצא בהלם טוטאלי ממד בחרדה איומה וכל השאר לא נבינים על מה ואיך מה שהכי נורא בכלל לא מזיז לי מוזר נורא אני אנחנו
לצפיה ב-'כל זה גם הכי קשור לנושא ה"תפקוד"'
כל זה גם הכי קשור לנושא ה"תפקוד"
26/07/2017 | 07:35
23
20
שאם תשים לב תראה שלפסיכולוגים ולמאבחנים ולשאר מרעין בישין אין באמת הגדרה אובייקטיבית, מדעית, רפואית... לזהות בריאה, הדי אס אמ אמו מושתת כולו רק על פרמטר אחד, על המידה שבה התנהגות מפריעה לתפקוד תקין בחברה.

הפסיכולוגיה, בניגוד ליומרתה ולכותרת שתחתה היא נושאת את שם המדע והרפואה לשווא לא חוקרת את נפש האדם, זהותו, קיומו, חייו, אין לה עניין בפשר העולם, מקומו של האדם בו, כולה מגוייסת רק למטרה אחת, ריצוי מוחלט של מבנה הכח, הסדר החברתי כפי שהוא מוכתב על ידי ההיררכיה בתקופה מסויימת.

ואין מגזר שלא נדפק מזה יותר קשה מזה האוטיסטי, שכאמור בגלל נטייתו להדדי מוצא את.עצמו נרמס למוות כל הזמן כמובן  מאליו גם תפישה לא היררכית, הדדית, מזהה ומרגישה וחווה כל פעולה דרך.כל היבטיה,הצר והרחב, הגדול והקטן, הרחוק והקרוב..., ומכאן מה שאוטומטי , חסר מחשבה, טיקסי, ממש פולחני גם לאדם הכי חילוני, נחווה אצל האדם ההדדי השאלה הכי פתוחה, פותחת, עמוקה ומסתורית.
אתה יכול לקרוא את זה אצל יוצרים ממש מקוריים, כמו פסואה למשל, או קפקא, השיגרה כהזיה,
איך פותרים את זה ?
אין לי מושג.
אני נמנע מכל מה שמריח נורמטיבי ככל האפשר, זה עוזר לא מעט, אין דבר שיותר רצחני לאוטיסט מלהשתלב בחברה
לצפיה ב-'אני מסכים אך תיקון קטן'
אני מסכים אך תיקון קטן
26/07/2017 | 16:46
22
13
בעיני המכזר הסכזופרני סובל יותר מאוטסטי כי הוא מאובס בכדורים ומאשפז בכפיה כל הזמן לכן נראה לי שראוי לדייק כן אני מפחד שהיה לי ילד סיכזופרן כי הוא הולך לסבל כמו שאני סובל ואוטיסט יכול יותר להסתדר תלוי מאוד מאפיה הוא בא ומי משפחתו מה דעתך על דברי אם כל השאר אני מסכים ופוקן דביר על זה כבר בספרו שגעון בעידן התבונה על הדרה של השונה בגלל מבנה חברתי .
לצפיה ב-'אין שום משמעות לסיווג הזה ל"מחלות"'
אין שום משמעות לסיווג הזה ל"מחלות"
26/07/2017 | 18:05
21
10
אין דבר כזה סכיזופרניה וגם לא אוטיזם וגם לא הפרעת קשב, זה סתם חירטוטים של אנשים שלא מבינים שום דבר בכלום.

זה שיחס הסביבה תלוי באיזה שם איזה שרלטן הדביק לך זה חלק מהבעייה אבל לא נראה לי נכון לשתף עם זה פעולה.

פוקו חשף משהו על זה, כן, העניין רחוק מבירור ממצה
לצפיה ב-'אם אין אוטיזם או סיכזופרניה אז על מה אנו מדברים'
אם אין אוטיזם או סיכזופרניה אז על מה אנו מדברים
26/07/2017 | 19:47
20
18
אני יכול לקבל שאלו שנויות ולא מחלות ולא לפי הגדה צרה וגזענית פסיכונאצית אבל לא יכול לבטל שיש תופעות כאלו ויש שיתוף ומכנה משותף בין תופעות אנושיות שונות לכן לא ברור לי מה אתה אומר כאלו ברור לי שהפסכיטרה מעוות הכל ולא מדייקת אבל לא יכול לבטל את עצם התופעה הזו . ואני משאיר את השאלות פתוחות גם בגין אם זו מחלה או לא נראה לי בקטע הזה אלה צודקת שהיא אומרת שהפשע של הפסכיטריה שהוא חד וחלק ולא מתיר ספק ואני גם חושב כמוה לכן אהיה ספקן בקשר להכל ..
לצפיה ב-'איזה תופעות ?'
איזה תופעות ?
26/07/2017 | 20:16
19
13
יש אנשים עם קשב ומיקוד ורגישות ומבנה זהות שמכל מיני סיבות שונה מהממוצע הנורמטיבי, ושים לב שיש כאלה יותר ויותר, וחלק גדול מהתופעות המזוהות כהפרעות אינן מאפיינים של השונות אלא של המידה שבה הנורמה לא יכולה לשאת ולהכיל ולזהות ולהבין סוגים שונים של זהות.

כרגע החברה בנויה סביב מערך ציפיות מאוד צפוף ומוגדר, לכל אדם שצריך ויכול אחרת לא רק שאין בחברה מקום אלא שהוא מועד להיתקל כל הזמן, ובכל מקום, ביחס רצחני מהסביבה הנורמטיבית, וכמובן מאליו, אף אחד אפילו לא מרגיש או חש באלימות המתמשכת הזאת, כי הנורמה פשיסטית מדי בשביל להתחיל בכלל לשער שתיתכן שונות או מגוון רחב של זהויות.

מערך התגובות כלפי שונות קשב וזהות הוא גם מאוד קטלני, כך שכאמור מה שמזוהה עם סכיזופרניה ואוטיזם זה בכלל לא מאפיינים של זהות אלא של נסיונה לשרוד סביבה עויינת

לצפיה ב-'אני מסכים עם הטענה הזו'
אני מסכים עם הטענה הזו
26/07/2017 | 20:34
18
11
אך שאלתי האם אין מאפיינים מסוימים למשל לאוטיזם או לקשב בעיני יש והעיקר לא לראות בהם לקות אבל לשלול את הקיום של תופעות כאלו זו טעות צריך רק לשנות לגישה לשונות הזהות הזאת השם קשב או אוטיזם לא חשוב אלא רק הכרה בזכות שונה וקבלתה .
לצפיה ב-'ברור'
ברור
27/07/2017 | 02:00
17
15
היום כתבה לי מישהי שניסתה לשכנע אותי לבוא לדיון באוניבסיטה על חריגות וסטיגמה, אמרתי לה שאין מצב ושחבל על הזמן, והיא כתבה לי אחרי הפגישה שהיא בהלם ממה שקרה שם, שמהרגע הראשון כל האנשים "הרגישים" האחרים, נדרסו לחלוטין בשלל תואנות ומניפולציות וסומנו כמי שלא מאפשרים מיקוד ודיון קוהרנטי,
ואפילו זה שחלק גדול מהמופרעים הם כמותה, בעלי תארים הכי מתקדמים בתחום, לא עזר, היא הייתה פשוט בהלם, אני פשוט צחקתי, כי זה בדיוק מה שאמרתי לה שיקרה, אז גור ושלומית יכולים לומר שהכל זה רק בחירה שלך וזהו, אבל לא כך, זו סתם שחצנות,
לצורך של הנ"ט לסמן שונות כלקות ותסמונת ומחלה יש שורשים  קיומיים הכי מובהקים ועמוקים, הם לא יוותרו גם כי עצם מעמדם, הכלכלי והחברתי,תפישתם העצמית, זהותם, תחושת המציאות שלהם, תלויה לחלוטין בסימונך כחולה ומטורף ולקוי,
מבחינתם זה או אתה או הם, והם צודקים, כי קבלה של קשה שונה, וכאמור הוא לא סתם שונה, הוא שונה בצורה מאוד מסויימת, משמעה חיבור שלא רק אינו אפשרי לנורמה אלא שהוא חותר תחת עצם הבסיס לקיומה.

האקדמיה למשל לא תסכים לחבר בין אובייקטיביות למוסר ולרגש, בין מדע ואמנות, בין הלב לשכל, מבחינתה זה חילול קודש, לאדם הרגיש זה כורח, הכרח, סיבת הקיום ובסיס הזהות.

הבעייה, שבעימות ישיר אתה תמיד תפסיד כי בדיוק בגלל החיבור הזה אתה תעצור איפה שהאדם הנורמטיבי פשוט לא יעשה לך חשבון, אתה תתחשב בו כי זאת מהותך והוא מייד יזהה את ההתחשבות הזאת שלך כהזדמנות לרמוס אותך, ויגבה את הפשע הזה בהתחסדות מקיר לקיר וצדקנות והטפה,
אין מזה מוצא,
לפחות לא בכלים הקיימים כיום,
בגלל זה אני חוזר ואומר,
אתה רואה אדם נורמטיבי, לא משנה, הורה , מורה, פסיכולוג, מטפל, נותן שירות, תברח, והכי מהר והכי רחוק שאתה יכול, וזהו.
רק המרחק יאפשר לך להתפתח ולפרוח, קירבה לנ"ט זה מוות

לצפיה ב-'כן ברור והכי קטע'
כן ברור והכי קטע
27/07/2017 | 12:48
8
שהם כאלו משחקים אותה תמימים וטוענים שזה רק בראש שלנו שהם בסדר כאלו ישר אתה בעמדת המשוגע שממציא כמו בבית המשוגע ים ולא משנה איזה חכם אתהמאו תארים יש לך כלשונך זה שגעון הצביעות שלהם .
לצפיה ב-'מה זה "אפילו"? אלה שיש להם תארים מתקדמים בתחום הם הכי גרועים'
מה זה "אפילו"? אלה שיש להם תארים מתקדמים בתחום הם הכי גרועים
27/07/2017 | 17:29
15
15
ובוודאי שיש בחירה.

אפשר לבחור שלא להתקרב עם מקל של עשרה מטר לכל הבוקים הנפוחים האלה (בדיוק כמו שבחרת אתה).

ואפשר גם לבחור שלא להשליך ממה שקורה בלב ליבה של אמפריית הרשע הפסיכיאטרית למה שקורה עם האדם הממוצע.

ואפשר גם לבחור להשקיע טיפה יותר מאמץ בניסיון להבין למה נ"טים מתנהגים כמו שהם מתנהגים. כן, יש לאדם הממוצע רתיעה מסויימת מהזר והמוזר, אבל נ"טים הם לא יצורים של שחור ולבן. יש להם ניואנסים שזרים לנו לחלוטין, וכשנכנסים לעובי הקורה אז מתחילים לתפוס שלא כל מי שיורה לחלל האוויר איזו אמירה מקוממת הוא רוצח נשמות בפוטנציה. (אגב, מה שהופך את הפסיכיאטרים לכל-כך גרועים זה שאצלם מדובר במשנה סדורה שהם למדו כמצווה מלומדה לאורך שנים, ולכן כל הניואנס הולך לאיבוד. וכנ"ל לגבי האקדמיה בכלל: יש לה את השימושים שלה, אבל הרבה אנושיות לא תמצא שם)

שלא לדבר על זה, שיש בעולם 7 מיליארד נ"טים, ומי שבוחר לקבץ את כ-ו-ל-ם תחת הקטגוריה של "כולם אותו הדרעק" פשוט יורה לעצמו ברגל. חלק מהחוכמה בחיים זה לדעת להבחין בין אלה שהם באמת קקות לאלה שלא (והשאלה אם בן-אדם הוא א"ס או נ"ט היא המדד הכי פחות רלוונטי לברור העניין).

חוץ מזה, הא"סים בעולם יותר טובים בעיניך? אם לשפוט מהתגובות התוקפניות והעוקצניות שלך כאן (ובקומונה ובקבוצת הפייסבוק) - כנראה שלא. אז מומלץ לפחות להיות מודע לעניין שגם הא"ס הממוצע לא עומד בסטנדרטים שלך לאנושיות, ולעדכן את משנתך בהתאם.
לצפיה ב-'אפילו מאובחנים עם תארים מתקדמים'
אפילו מאובחנים עם תארים מתקדמים
27/07/2017 | 17:44
1
13
זאת אומרת אנשים כמוה שעברו אשפוז ומאובחנים עם הפרעות נפש לא פשוטות ועדיין כמוך דבקים בגישות נורמטיביות פרימיטיביות הכי נוקשות.

בניגוד למה שנדמה לפשיסטים נורמטיבים אהבה לא זהה לקיטש, אפילו להפך, זאת המהותית, בניגוד לזאת המעושה והמאוסה, מן ההכרח שתהיה כרוכה בהתמודדות עם הפינות הכי חדות ועם הצלילות הכי מפחידות,
אז לפחות לדעתי, למי שבאמת מעוניין להתמודד, מומלץ להתאמץ ולהפסיק לזהות אהבה והגינות ואנושיות רק עם פרו טו טו ולה לה לה והכל יפה ונפלא וכולם מנומסים נורא.

לצפיה ב-'אני לא דבק בשום גישה נומרטיבית. שוב טעית.'
אני לא דבק בשום גישה נומרטיבית. שוב טעית.
27/07/2017 | 19:38
9
נסה שוב.

לצפיה ב-'מסכים שהנורמה היא נושא חשוב למחקר'
מסכים שהנורמה היא נושא חשוב למחקר
27/07/2017 | 17:55
9
ואני חוקר את הנורמה מאז שאני מכיר את עצמי וכמו הרבה אוטיסטים נתקל כל הזמן באנשים שלא מבינים למה אני צריך כל הזמן להסביר את המובן מאליו (המובן מאליו בשבילם הוא הכי תמוה ולא מובן לי),
והנורמה מעניינת כי לדעתי למרות שהיא משתנה כל הזמן (חלק ממה שכל כך מטומטם בנורמה זה שהיא מבוסס על התחושה של קביעות מדומה וגם לזה יש סיבות מעניינות נורא) זה לא מקרי שדווקא פרשנות כזאת של המציאות נבחרת לתקופה מסויימת ולא אחרת וככל שמבינים טוב יותר למה כך גם אפשר להבין את הבסיס והדחף והמטרה לשיפוט המופעל כלפי מי שחורג מהנורמה.

כולם אותו דרעק, חד משמעית, אבל לדעתי זה הולך ומשתנה ובעתיד לא יהיה דבר כזה נורמה בכלל,
אנלוגיה טובה לעניין זה זה עצ, המין האנושי נמצא בשלב הגזע, ולכן הוא גזעני להחריד, ובדיוק כמו גזע מתגלם דרך הבדלים מאוד קשים וחדים בין הפנים והחוץ, ולכן כל מי שלא זורם עם האינרציה של העדר דינו נגזר להירמס או לשוטט לו בחלל לבדו,
אלא שגזע מתפתח לענפים ואבולוציה מושכת להתמיינות וגיוון, ואפשר לראות במקביל תהליך שגם הוא מאיץ, לסובלנות והבנה ואפילו בקצוות של הקצוות ממש אהבה לשונות וליחוד ( אמיתי, לא כזה שצורח אני מיוחד ואתם לא) , ענפים הם גמישים, גזעים לא פחות, הנורמה, עצם קיומה כקבוצה הכי לא גמישה, היא גזע, גזעני ואלים ומטורף לחלוטין מרוב עוינות לכל מה שזז.

אולי לא כל הנ"ט הם בדיוק אותו דרעק אבל כולם דרעק, הנ"ט בעצמם, לפחות אלה מהם שיש להם קצת חוש הומור ויכולת ביקורת עצמית מינימלית, וקצת נטיה לרפלקסיה או אפילו זיקה מוסרית, יודעים את זה ומודים בזה, הטובים שבהם מתייסרים בזה , אז ברור שיש גוונים אבל אני יכול להבטיח לך שגם אלה הכי סובלנים לא יכולים לשאת או להבין אוטיסטים, אז מבחינתי כמי שבכל זאת עדיין מקווה לשרוד חשוב לדעת את זה ,ולומר את זה. 
לצפיה ב-'הניואנסים של הנ"ט ברורים לי'
הניואנסים של הנ"ט ברורים לי
27/07/2017 | 17:57
11
14
הם ווריאציות סביב נושא אחד, בדומה מאוד למוזיקה קלאסית, ואני ממש לא סובל מוזיקה קלאסית ( חוץ מגלן גולד מנגן באך שזה באמת משהו מעולם אחר)
לצפיה ב-'את הניואנסים של א"ס שיושב לך כבר 10 שנים מתחת לאף - פיספסת'
את הניואנסים של א"ס שיושב לך כבר 10 שנים מתחת לאף - פיספסת
27/07/2017 | 19:45
10
17
ברצינות, הצלחת לפרש אותי בצורה כל-כך מעוותת ועקומה ומנותקת מהמציאות, שממש צריך כשרון מיוחד בשביל להגיע למסקנות שאליהן הגעת.

ואני עוד יחסית דומה לך.

הנ"טים, לעומת זאת, הם כמעט כמו תושבים של פלנטה אחרת ביחס אלינו. כל הלך החשיבה שלהם שונה, ואתה ברצינות מאמין שהמניעים הכמוסים שלהם שקופים בפניך?

לצפיה ב-'זה מה שנדמה לך'
זה מה שנדמה לך
27/07/2017 | 19:51
6
16
אין שום ניואנס באדם ששוב ושוב מתנהל כדיקטטור, עובדה שמשלימה בדיוק מושלם עמדות אחרות שלו, ועדיין עיוור לחלוטין להיבט זה בהתנהלותו, זה פשוט מגוחך
לצפיה ב-'נסה לומר משהו חדש לשם שינוי. זה יהיה יותר פרודוקטיבי.'
נסה לומר משהו חדש לשם שינוי. זה יהיה יותר פרודוקטיבי.
27/07/2017 | 21:16
5
5
לצפיה ב-'מתעב פרודוקטיביות'
מתעב פרודוקטיביות
28/07/2017 | 03:20
4
8
גם בגלל שכופה על אנשים רדידות מהסוג שאתה מצטיין בה, שפוסלת דברים רק בגלל שהם לא חדשים וסנסציונים ומבטאת יחס אלים ומבטל כלפי כל מה שהכי ערכי ומוסרי
לצפיה ב-'אלא שאין שום דבר "ערכי" או "מוסרי" במה שכתבת. זו בדיוק הבעיה'
אלא שאין שום דבר "ערכי" או "מוסרי" במה שכתבת. זו בדיוק הבעיה
28/07/2017 | 06:30
3
9
זה פשוט מצחיק איך אתה מנסה להציג את הדברים כאילו שאתה איזה קדוש מעונה שמקריב הכל על מזבח האמת והצדק.

מה שאתה באמת עושה, זה מקריב הכל למען שימור הנרטיב המעוות שלך. והדבר המחריד באמת הוא ששום קורבן אינו גדול מדי בשבילך לקיום מטרה ה"נעלה" הזאת.

זה מזעזע.

וזאת הבחירה שלך, שאת פירותיה אתה קוצר. כמובן שזה לא סותר את זה שגם בחברה כללית יש המון רוע ואטימות ודיעות קדומות, אבל זה קלפים שכולנו קיבלנו ועל זה אין לנו שליטה. על הגישה שלנו עצמנו - יש לנו.
לצפיה ב-'כמו כל הקביעות שלך גם זאת לא מנומקת'
כמו כל הקביעות שלך גם זאת לא מנומקת
28/07/2017 | 06:42
2
8
כנראה שאתה יודע למה אתה לא מנסה לנמק את מה שאתה שופך כאן, גם זה משהו.

בחרתי בגישה שונה משלך, ובהתמודדות שונה משלך עם רוע הסביבה ואטימותה, את גישתי אני מסביר ומנמק בעוד שאתה פשוט משפריץ "תראו אותי אני חי נפלא".

לצפיה ב-'"בחרתי גישה שונה משלך" - זה, חביבי, ברור מאוד.'
"בחרתי גישה שונה משלך" - זה, חביבי, ברור מאוד.
28/07/2017 | 08:53
6
וזה ממש לא בעיה שלי.

ולגבי נימוק: אין צורך, כי ההודעות שלך עצמך עושות את העובדה פי אלף יותר מטוב מכל נאום שלי.
לצפיה ב-'וכן, אין לי שום בעיה להגיד שהחיים שלי סבבה. '
וכן, אין לי שום בעיה להגיד שהחיים שלי סבבה.
28/07/2017 | 09:03
3
אם זה מעצבן אותך - זבש"ך.
לצפיה ב-'בניגוד לנ"ט אותי שונה לא דוחה ולא מפחיד'
בניגוד לנ"ט אותי שונה לא דוחה ולא מפחיד
27/07/2017 | 19:59
2
15
וזה אחד ההבדלים הכי מהותיים שבדיוק בגלל זה ברור לי שתחמיץ אותו לחלוטין,
אני נמשך לשונה, מרותק מהשונה, אתה חושב שאני נורמטיבי כמוך ולכן אטום לשונה אבל מבחינתי דווקא העובדה שהנ"ט שונים ממני הופכת אותם לאובייקט מעניין למחקר,
ולא במקרה גם לא מעט אוטיסטים אחרים נוטים לעיסוק אנתרופולוגי-סוציולוגי בתרבות שונה.

חייזרים מאוד שונים מאתנו, אז מה ? זה מונע מהחנונים להתעניין דווקא בהם ? אדם פתוח, באמת, ולא רק כפוזה, לא רואה בשונות מחסום בפני ידיעה אלא דווקא ההפך.
אבל אתה חושב ומגיב כמו נ"ט שמסוגל להבין דברים רק דרך הזדהות עם הדומה והזהה לו לחלוטין, מה שמשלים את הנטיות שלך לעריצות 
לצפיה ב-'שוב אותן השטויות שבהן אתה מזבל את הפורום כבר 10 שנים'
שוב אותן השטויות שבהן אתה מזבל את הפורום כבר 10 שנים
27/07/2017 | 21:17
1
12
לא מעניין, אראנה. כבר היינו בסרט הזה.

נסה שוב.
לצפיה ב-'זה לא שטויות, אלה הדברים הכי מהותיים'
זה לא שטויות, אלה הדברים הכי מהותיים
28/07/2017 | 02:42
5
אלא שכרגיל אצלך ברגע שאין לך תשובה עניינית אתה מתנשא
לצפיה ב-'להיות עם ולהרגיש בלי'
להיות עם ולהרגיש בלי
25/07/2017 | 17:24
50
110
חייבת את עצתכם - 
יש לנו ילד בן שש חמוד וחכם וביישן וחנון, בדיוק כמו ההורים שלו. אף פעם לא הרגשנו אצלו קושי יוצא דופן, וגם לא שמענו פידבק כזה מהצוות בגן או מהמשפחה.
היינו לאחרונה בטיפול בריפוי בעיסוק והמטפלת חשבה שיש קושי תקשורתי (אני חשבתי שזה יותר קשור לכימיה בינה לבין...
המשך>>
חייבת את עצתכם - 
יש לנו ילד בן שש חמוד וחכם וביישן וחנון, בדיוק כמו ההורים שלו. אף פעם לא הרגשנו אצלו קושי יוצא דופן, וגם לא שמענו פידבק כזה מהצוות בגן או מהמשפחה.
היינו לאחרונה בטיפול בריפוי בעיסוק והמטפלת חשבה שיש קושי תקשורתי (אני חשבתי שזה יותר קשור לכימיה בינה לבין הילד שלי). היא הפנתה אותנו לאבחונים של רופא ופסיכולוגית וקלינאית ולסיכום הם נתנו לנו אבחנה שהילד על הספקטרום האוטיסטי.
כאמור אנו לא רואים אצלו שום קושי ולהכניס אותו לכיתה עם סייעת (הוא עומד לעלות לא') או לתת לו טיפולים בתוך בית ספר נראה לנו מיותר ומתייג.
מצד שני כן יש טיפולים שאנו חושבים שיכולים לעזור לו כמו ריפוי בעיסוק וטיפול רגשי וקבוצה של מיומנויות חברתיות.
השאלה היא כזו - הנטייה הראשונית שלנו היא להתעלם לגמרי מהאבחון ולשכוח מהאפיזודה הלא ברורה הזו,
אבל ההתלבטות שלנו היא אולי בכל זאת לקחת את האבחון לצורך קופת חולים - לקבל סל מורחב של טיפולים וביטוח לאומי ולקבל קצבה, על מנת להקל עלינו לעזור לו ולטפל בו.
השאלה היא האם זה אפשרי בכלל להיות מוכרים בביטוח לאומי בלי ליידע את משרד החינוך?
ואילו השלכות בעייתיות יכולות להיות להכרה בביטוח לאומי בהנחה שאנו חושבים שהאבחון הוא שגוי - האם זה יפגע בשירותו הצבאי, בביטוחים רפואיים, בדברים נוספים?
עד כמה אפשר לשמור על סודיות כשיש תג כזה?

אשמח מאוד לשמוע עצות וחוות דעת. אנו מאוד מבולבלים והמומים מכל הסיטואציה שפתאום נחתה עלינו...
לצפיה ב-'החזר מס רטרואקטיבי'
החזר מס רטרואקטיבי
27/07/2017 | 17:14
14
שלום רב,
הבנתי שניתן לבצע החזר מס רטרואקטיבי 6 שנים אחורה.
אשמח לחדד את ההבנה שלי.
אם הילד קיבל הגדרה על הרצף בחודש 6/2017 וביטוחי לאומי שילם תשלום קצבת ילד נכה שנה רטרואקטיבית החל מ 6/2016.

מה המשמעות של החזר מס רטרואקטיבית מבחינתנו?
כלומר ,ניתן להגיש החזר מס שנה אחורה רק מ 6/2016?
תודה רבה
לצפיה ב-'דרוש/ה משלב/ת בגישה ההתפתחותית רגשית בת"א'
דרוש/ה משלב/ת בגישה ההתפתחותית רגשית בת"א
27/07/2017 | 12:03
8
שלום,
אנחנו מאמינים בשיטה ההתפתחותית רגשית
מחפשים משלבת חמה ואינטיליגנטית לבננו העולה לכיתה ב' בת"א
המשרה בת 24 ש"ש.
הדרכה רציפה תינתן מפסיכולוגית.
אפשר לשלוח קו"ח נשמח אם יצויינו ציפיות שכר
למייל:
betisoferkatan@gmail.com

לצפיה ב-'מה דעתכם על צופים?'
מה דעתכם על צופים?
25/07/2017 | 07:57
14
101
הבן הגדול מאד מרוצה. גם לו יש בעיות חברתיות ולמעשה רק בצופים הוא מרגיש חלק מהחברה (כל הבנים מהכיתה נמצאים בקבוצה).
בן ה 9 לא רצה ללכת בטענה שמלוכלך שם (הסבר מוזר בהתחשב שאין לו בעיה עם לכלוך). הצעתי לו לנסות פעולה אחת, הסכים אחרי שוחד. חזר מרוצה והלך ברצון לכמה פעולות. אחרי זה החליט שהוא לא רוצה. לדעתי כי זה בא על חשבון זמן מחשב . היום יצא למחנה של יום אחד, ואני ממש בלחץ. המדריכים הם ילדים בני 16, כמובן שלא נספר להם על האבחון ובכל מקרה ספק אם יוכלו להתמודד עם בעיה אם תהיה.
האם במצב כזה כדאי לעודד אותו ללכת?
הגדול ממש הרגיש שזה מנע ממנו להתנתק מהילדים שהם לא החברים שלו.
לצפיה ב-'יילדים בני 16 שבחרו להיות מדריכים בתנועה'
יילדים בני 16 שבחרו להיות מדריכים בתנועה
25/07/2017 | 09:00
8
54
עשויים להיות לעתים פתוחים ורגישים יותר מאי-אלו מורות ותיקות...
תני להם קרדיט
וביננו- זה בעיקר מה שצריך.

חוץ מזה, לצופים יש מחלקת צמי"ד, שתומכת בשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בתנועה

כך שאולי שווה לך כן לדבר עם המדריכים על העניין.
לא חייבים להתחיל מפרישת האבחונים,
אפשר לדבר על דברים שעלולים להיות טריגר או להוות קושי לבנך
על דברים שמנסיונכם עוזרים לו להתמודד
על מה שמושך אותו בתנועה- מה עושה לו כייף שם
ומצד שני מה מרתיע אותו, מאיים עליו, מציף אותו.
לצפיה ב-'הוא לא יודע על האבחון'
הוא לא יודע על האבחון
25/07/2017 | 09:12
7
50
ואנחנו גרים במקום קטן, בו המדריכים הם לא פעם אחים גדולים של ילדי הכיתה או מהכיתות המקבילות. אז לספר את האמת לא אוכל.
אבל אני מניחה שלא תהיה בעיה לדבר עם המדריך באופן כללי על הקשיים שיש לילד, בלי לתת לזה שם.
ובאופן כללי, יש משהו בפעילות של התנועה שיכול לגרום לקושי מיוחד אצל אוטיסט?
חוץ מזה שלרוב הם רק משחקים ובבית ספר הוא לא תמיד מצטרף (אבל יש שיפור) , אבל כאן זה בעידוד המדריכים.
לצפיה ב-'"באופן כללי" לרוב לא ממש רלוונטי כשמדובר באוטיסטים '
"באופן כללי" לרוב לא ממש רלוונטי כשמדובר באוטיסטים
25/07/2017 | 11:12
6
51
כל אחד והרגישויות שלו.

מה שכן, באופן כללי יש רגישות מוגברת,
קצת כמו סחלבים- אם משהו עושה לא"ס לא טוב,
זה עלול להיות קשה מאד.
איזה משהו עושה לו לא טוב (או כן טוב)- זה די אינדיווידואלי.

ועוד באופן כללי-
שקרים וחצאי אמיתות עושים לא"סים לא טוב, בלי קשר לתנועת נוער.
למה בעצם בנך לא יודע על האבחון?
בן כמה היה כשאובחן?
איך הסברתם לו מה פשר תהליך האבחון?
לצפיה ב-'באמת כדאי לספר לו. לא מבין איזו תועלת מושגת על-ידי הסתרה.'
באמת כדאי לספר לו. לא מבין איזו תועלת מושגת על-ידי הסתרה.
25/07/2017 | 11:44
2
39
ממילא כל החיים שלכם מסתובבים עכשיו סביב האבחנה הזאת. זה לא שיש איזושהי מראית עין של נורמליות, והילד בוודאי מבין שמשהו מוזר קורה. אז למה לא לספר?

זה לא שמדובר באיזו בשורת איוב או משהו. אני יודע שככה הרגשת בהתחלה, אבל את זה ממש לא צריך לספר לו כרגע. פשוט תסבירי לו על הספקטרום ושזה אומר שהוא שונה ומיוחד. את יכולה גם לספר לו שאלברט אינשטיין היה כנראה על הספקטרום, ואת יכולה גם לספר לו עליי (בלי קשר לאינשטיין). אשמח לדבר איתו (בכתב) אם הוא ירצה.
לצפיה ב-'החיים שלנו מורכבים מאד ולא מסתובבים סביבו'
החיים שלנו מורכבים מאד ולא מסתובבים סביבו
25/07/2017 | 13:59
1
50
4 ילדים, אף אחד לא ילד נוח ו"רגיל".
הבכור אולי עם הפרעות קשב, עם בעיות חברתיות, עולה לחטיבה ומצריך התעסקות.
שני אוטיסט שמכור למסכים מאז שהאחים הקטנים שלו נולדו
שלישי ילד צעיר ותובעני מאד
רביעי פעוט תובעני עוד יותר שלא ניתן להשאירו דקה לבד, עם עיכוב שפתי שנושך בלי סוף
כל יום רצים לחוג או שניים + פסיכולוגים של שני הגדולים
שני הקטנים מתישים מאד וגם בוכים בלילה, והגדולים מוזנחים כי הם לא דורשים בכוח שיתעסקו איתם.
ככה שהבלגן והרעש בבית  מאפשרים בקלות להסתיר את האבחנה
לצפיה ב-'חזקי ואמצי'
חזקי ואמצי
25/07/2017 | 15:20
38
גם לי 4 בנים, ואף אחד מהם אינו "רגיל",
כך שאני מבינה עם מה את מתמודדת.

הבלגן והרעש בבית אולי מאפשרים להתחבא מאחוריהם,
אבל לא מונעים את ההתמודדות של הילד מול עצמו
ומול הסביבה.
בלי הבנה וידיעה של הסיפור
ההתמודדות הזאת קשה יותר.

הפיצקי שלי (בן 10) עובר אבחון בימים אלה.
הוא מבחינתו משוכנע שהוא על הספקטרום, כנראה שבצדק.
הוא מחכה בשקיקה לסיום האבחון וקבלת ההכרה בזהותו.
אנחנו רגילים לחשוב על ה"כותרת" הזאת כמשהו בעייתי, שעלול לפגוע בילד,
אבל זה לא בהכרח נכון
ברגע שמבינים, ומציגים זאת כך גם לילד,
שמדובר בשונות, שיש בה אורות וצללים, ולא בפגם,
אז לא רק שזה לא פוגע בילד
זה מחזק ומעצים אותו
זו הכרה בזהותו,
זו הבנה שהוא אינו לבד בעולם- יש עוד א"סים.
לצפיה ב-'כי הוא צעיר'
כי הוא צעיר
25/07/2017 | 13:52
2
38
אני לא חושבת שהוא מסוגל להבין את המשמעות.
אני מפחדת שהאבחון יפגע בו בשלב הזה.
הוא היה בן 8 וקצת בעת האבחון, לפני קצת פחות משנה.
לא שאל שאלות, גם היום לא שואל למה הוא הולך לפסיכולוגית או לקבוצה הטיפולית.
אני כן הסברתי קצת מיוזמתי, כי זה יכול לתרום להצחלת התהליך.
אבל ממש בקצרה והוא לא ביקש להעמיק.
אני כן שוקלת לספר לו, אבל רק כדי שאוכל לספר לאחיו הגדול.
כי לפי דעתי זה ישפר את הקשר ביניהם כי הגדול יתעצבן עליו פחות (הוא גם קורא לו מוזר מדי פעם וזה לא מקובל עלי).
לצפיה ב-'אני כמובן לא מכירה את בנך, אבל מנסיוני מניחה'
אני כמובן לא מכירה את בנך, אבל מנסיוני מניחה
25/07/2017 | 15:11
1
45
שהוא יבין,
שהוא מבין יותר ממה שנראה כלפי חוץ,
ושזה דוקא יכול להועיל לו אם יקבל הסבר ראוי
וחלילה לפגוע בו, אם לא יקבל.

זה שאינו שואל, לא בהכרח אומר שאינו תוהה,
שאינו חש בחוסר התאמה כלשהי בינו לבין הסביבה,
אין לדעת איך הוא מרגיש עם זה
ואיך הוא מרגיש עם התגובות מהסביבה שמן הסתם מבחינה בשונותו.
ו - איך ירגיש כלפיכם וכלפי עצמו, כשיום אחד יגלה איכשהו את האמת
(הרי אי-אפשר להעלימה לנצח...)

הנה קישור לשרשור שהיה כאן בעבר בנושא

ה שלי אובחן בגיל 6 וחצי (עכשיו בן 18).
גם הוא מהשותקים שלא שואלים.
לא יודעת אם יועיל לך או לא,
הנה השיחה שעשיתי איתו אז, בגיל 6 וחצי:

אמא:"רציתי לדבר איתך על משהו חשוב.
אתה יודע שיש כלמיני סוגי אנשים בעולם, נכון?
למשל סינים, שחורים ולבנים, או שמנים ורזים.
איזה עוד סוגים?"
:גבוהים ונמוכים, מצחיקים ורציניים, צרפתים, יהודים, ערבים, אמריקאים, גרמנים,
אמא:"נכון. המון סוגים, לפי כלמיני סוגי מיון.
ויש גם סוג שנקרא אספים. אתה למשל אספי.
וגם אבא אספי .
אז מה זה אספי? תראה, יש לזה כמה מאפיינים עיקריים.
למשל, אתה זוכר שהיינו אצל דודה, וסבא וסבתא הגיעו גם.
אתה שמחת מאד לקראתם, אבל לא ידעת מה לומר או לעשות.
אז רצת אליי, ואני הצעתי לך להגיד 'שלום!".
:כן, אני זוכר.
אמא: אספים הרבה פעמים לא יודעים מה בנאדם אמור לומר לאנשים,
איך להסתדר איתם.
ונכון, שלמשל כשאתה צריך להחליף בגדים, אני צריכה להזכיר לך דבר-דבר:
להוריד חולצה, לשים אותה על הכסא, ואז ללבוש חולצה נקיה, וכו'?
:הנכון.
אמא:שלב שלב, כמו תרשים זרימה כזה, נכון?
: כן, אני לא יכול הכל ביחד, דבר-דבר, נכון- זה כמו מחשב.
אמא: ואתה זוכר, שעוד כשהיית קטן קטן, בן 3, שאלת אותי שאלות של מדען,
כמו 'למה הזכוכית שקופה? מה זה מיים?'
:נכון.
אמא:לאספים יש מח חקרן. מח שלא מקבל שום-דבר כמובן מאליו,
והוא מחפש את ההגיון בעולם.

- הוא קיבל תאור שמציג את שונותו כחלק מהפסיפס האנושי, לא כפגם;
דמות הזדהות (במקרה שלו- אבא, אבל לא חסרות דמויות ידועות);
הסבר לקשיים שלו וגם לחוזקות.

ה מחייך חיוך גדול ויוצא בדילוגי שימחה ברחבי הסלון.
אמא:"אני שמחה לראות שאתה שמח. אתה יכול להגיד לי מה משמח אותך?"
: "מתוך כל הדברים שאמרת, אלה שגורמים להרגשה, משמחים אותי".
אמא:"האם אתה שמח כי עכשיו אתה מבין טוב יותר מה קורה איתך?"
:"כן!"

לצפיה ב-'אני מזדהה עם זה'
אני מזדהה עם זה
26/07/2017 | 10:43
8
לצפיה ב-'מצאתי באתר של צמי"ד'
מצאתי באתר של צמי"ד
25/07/2017 | 09:11
2
44
טקסט של חניך, אולי "משלנו", שמתאר את החוויה שלו ממחנה קייץ.
לפעמים מדהים כמה שהתייחסות פשוטה לצרכים של בנאדם
יכולה לעשות שינוי גדול
בשביל שיוכלו לתת את זה, הם צריכים להיות מודעים לקיומם של הצרכים,
לכן אולי כדאי כן לדבר איתם

לצפיה ב-'אני לא חושבת שבני זקוק לכזאת התאמה'
אני לא חושבת שבני זקוק לכזאת התאמה
25/07/2017 | 09:20
1
36
רק שיידעו לא להתעקש יותר מדי, לשים לב שהוא מקשיב כשמוסרים מידע חשוב, לדעת לשאול האם יש בעיה כי קשה לו לבקש עזרה ולשים לב שהילדים לא צוחקים עליו (לא נראה לי שזה קורה אבל ליתר ביטחון).
לצפיה ב-'כאמור- הכל אינדיווידואלי '
כאמור- הכל אינדיווידואלי
25/07/2017 | 11:15
28
הנקודה היא שיש בתנועה מודעות, פתיחות, נכונות ללכת לקראת,
הבנה שכולם ירוויחו מזה- אף אחד לא עושה פה טובה
שווה לספר להם למה הוא זקוק.
לצפיה ב-'אחד המקומות המאתגרים יותר מבחינה התנהגותית עבור ילדים'
אחד המקומות המאתגרים יותר מבחינה התנהגותית עבור ילדים
25/07/2017 | 11:56
23
לצפיה ב-'אממ'
אממ
26/07/2017 | 10:40
37
ממליצה לך לנסות מקומות אחרים,
אני בכנפיים של קרמבו וממש נהנית, (לא אגיד סניף לצורך הפרטיות שלי)
הייתי בצופים במשך שנתיים לא ממש התייחסו אליי,
זאת הייתה טעות ענקית,
בשנה הראשונה הייתי עם ילדים מהכיתב שלא אהבו אותי במיוחד וגם עשו עליי חרם אבל איכשהו בצופים הסכימו "לקבל אותי"
בשנה השנייה שלי שם- נשארתי לבד אחרי שכל החברים מהשכבה שלי עזבו,
מיותר לציין שצירפו אותי לקבוצה אחרת- ולא רצו אותי,
התעלמו ממני ואפילו אמרו למדריכה בפנים שהם לא רוצים להיות איתי באותה הקבוצה וזה במילים נחמדות,
בפעמים הרבה יותר "יפות" היו בורחים לי, או מחליפים מקום או אפילו - משאירים אותי בצד לגמרי.
הייתה פעילות להתחלק לזגוגות למשל ואף אחד לא היה מוכן להיות הציוות שלי.
ביזבזתי את כל השנה השנייה בצד מבאס מאוד
אחרי הניסיון שלי אני גמרתי איתם נהיית לי טראומה וחלחלה רק משלמוע כל פעם שמזכירים את המקום הזה
יותר נזק מתועלת
אבל בכל אופן החיים שלי השתנו לטובה שהצטרפתי לכנפיים של קרמבו
ממליצה לכם
זה מקום מדהים
הם יודעים עליי, ועל זה שיש לי אוטיזם וזה לא מזיז להם בכלל
לצפיה ב-'המלצה על מעון יום שיקומי תקשורתי'
המלצה על מעון יום שיקומי תקשורתי
25/07/2017 | 11:49
31
שלום רב,

בתי בת השנה וחמש אובחנה כ-ASD. אודה מאוד על מידע לגבי מעונות יום שיקומיים תקשורתיים באזור המרכז. המלצות, מידע וחוות דעת. אודה גם על מידע לגבי עניין השיבוץ בועדה וכיצד נכון להתכונן לנושא.
מיכל
לצפיה ב-'איך מתמודדים עם ילד בהתקף?'
איך מתמודדים עם ילד בהתקף?
23/07/2017 | 08:58
14
94
אתמול חווינו התקף של הילד. לא ציפינו לזה בכלל, ההתנהגות הייתה ממש בסדר לאחרונה.כשזה קרה, הוא היה בחדר שלו, שכב וקרא ספר. ואז ביקשנו ממנו לעזור, וזה גרם להתקף.
הוא שכב על המיטה וחצי בכה - חצי צרח ובעט במיטה עם הרגליים.
הייתי לידו כשזה רק התחיל, בעוצמה נמוכה. דיברתי איתו בקול רגוע, אמרתי שלא ידאג, אני אעזור לו ונסדר ביחד (זה מה שתמיד גורם לו ללכת לסדר, גם אם הוא מתנגד). זה לא עזר. הבכי גבר. אמרתי לו שאני אתן לו קצת זמן לעצמו ויצאתי מהחדר. זה רק הגביר את הבכי.
חזרתי לחדר, ליטפתי לו את הרגל, גם לא עזר.
בסוף קם, יצא מהחדר ובקול רגוע מאד אמר: "זהו, החלטתי, אני יוצא". פחדנו שייצא בכוח ובמאבק, אז אמרתי לו שאין בעייה אם הוא רוצה להירגע בחצר (בית פרטי), רק שיהיה במרפסת. הוא סירב ורצה ללכת מחוץ לחצר.
עצרתי אותו והסברתי שזה מסוכן ואני לא מסכימה שיעזוב את החצר. הבין ועצר, התלבט מה לעשות, אבל לא נרגע והמשיך לצרוח אבל בעוצמה נמוכה יחסית. הצעתי שיסתובב בחצר, לבד בלי שיפריעו לו. הוא לא הסכים.
ואז בעלי הציע לו לעזור להכין פיצה, להוציא את העצבים על הבצק (בכללי, הילד מאד אוהב לרדד בצק). הוא הסכים ישר, התחיל לדבר תקין, הלך בלי בעיות לשטוף ידיים ופשוט הכל נשכח.
אז עם כל הכבוד להבקרה של בעלי, אבל הילד כבר היה בחצר. למזלינו, היינו בקשב מלא איתו. מה אם יום אחד ייצא מהבית?
ומה אני עשיתי לא נכון?
בן 9
לצפיה ב-'אין ממש תשובה בטוחה. לפעמים עוזר "לשקף" לילד את התסכול שלו'
אין ממש תשובה בטוחה. לפעמים עוזר "לשקף" לילד את התסכול שלו
23/07/2017 | 12:39
57
קראתי את זה בספר להורים לפעוטות שנקרא "the happiest toddler on the block". זה באמת עובד, אבל כמובן- רק לעתים...
בכל מקרה ההסבר שם היה שלפעמים קול רגוע לא עוזר, כי הילד חווה תסכול וכעס והגישה הרגועה מרגישה לו לא קשורה. זה עלול להחוות אצלו בתור "לא באמת מתעניינים במה שאני מרגיש עכשיו".
מצב כזה, להיות קצת "בצד שלו" יכול לתת לו דרך "לרדת מהעץ". להגיד לו "זה מעצבן אותך שהפרענו לך לקרוא? אוףףףף נכון, איזה מעצבן כשמפריעים באמצע!". להכניס תסכול לאינטונציה ולהבעת פנים. שהילד יראה שמשקפים לו את התסכול שלו, שרואים אותו.
אם התקף הזעם עוד לא במקסימום ועדיין יש קצת "אם מי לדבר", זה יכול לעזור.
לצפיה ב-'הילד בספקטרום? עם מה רציתם שיעזור? זו פעם ראשונה שמגיב כך? '
הילד בספקטרום? עם מה רציתם שיעזור? זו פעם ראשונה שמגיב כך?
23/07/2017 | 18:02
4
34
לצפיה ב-'רצינו שיסדר את החדר שלו'
רצינו שיסדר את החדר שלו
23/07/2017 | 19:15
3
51
משהו שהוא רגיל ולגמרי באחריותו. בעבר היו שני התקפים מאד חזקים, הרבה יותר עוצמתיים מההתקף האחרון. כי אז אנחנו לא פעלנו נכון ולחצנו עליו כשכבר התחיל לבכות. הפעם ידענו לא להחמיר את המצב, לפחות זה
לצפיה ב-'למה זה נקרא לעזור אם זה משהו שהוא רגיל אליו ובאחריותו? '
למה זה נקרא לעזור אם זה משהו שהוא רגיל אליו ובאחריותו?
23/07/2017 | 19:28
2
21
לצפיה ב-'זה באמת משנה?'
זה באמת משנה?
23/07/2017 | 19:50
1
48
כי הוא עוזר לנו להפוך את הבית למסודר.
לצפיה ב-'מילים מבטאות תפישה, חשיבה. למעשה הוא לא עזר לך. את עזרת לו '
מילים מבטאות תפישה, חשיבה. למעשה הוא לא עזר לך. את עזרת לו
23/07/2017 | 20:29
28
לצפיה ב-'הניחוש שלי: תפסת אותו בזמן ממש *ממש* לא מתאים.'
הניחוש שלי: תפסת אותו בזמן ממש *ממש* לא מתאים.
23/07/2017 | 23:55
7
61
הוא היה שקוע בספר ו/או במחשבות כאלה ואחרות, ופתאום הנחתת עליו "לסדר את החדר" בלי אזהרה ובלי הכנה מוקדמת.

לא עושים דבר כזה עם ילד א"ס

וטעות הנוספת זה שראית שזה מתחיל, התעקשת. היית פשוט צריכה להגיד משהו בסגנון של "אני רואה שזה לא זמן מתאים בשבילך, נדבר על זה אחר-כך" וזהו. שום דבר שהיית עושה לא היה גורם לו לשתף איתך פעולה באותו הרגע, והיית צריכה להבין את זה מהרגע הראשון. וסביר להניח שאם היית מנסה שוב אחרי שעה, הוא היה מגיב אחרת.

לצפיה ב-'הוא באמת קרא ספר'
הוא באמת קרא ספר
24/07/2017 | 07:17
6
42
אבל לפני זה נאמר לו כמה פעמים שצריך לסדר. אפילו ברמה של : הילדים יכולים לנוח עד 5 ואחרי זה מסדרים. זה ממש לא בא לו בהפתעה.
וכן אמרתי לו: אני רואה שאתה קצת מתרגש מזה, בוא תרגע קצת ורק אחרי זה תלך לסדר.
לא מספיק טוב?
לצפיה ב-'לא יודע מה להגיד לך... האם שאלת אותו - אח"כ - מה היתה הבעיה?'
לא יודע מה להגיד לך... האם שאלת אותו - אח"כ - מה היתה הבעיה?
24/07/2017 | 07:37
2
18
לצפיה ב-'כן, לא הסכים לומר'
כן, לא הסכים לומר
24/07/2017 | 10:22
1
41
אמרתי לו " אני מניחה שהבעיה הייתה שהיו הרבה דברים ולא ידעת ממה להתחיל" (זאת הסיבה הקבועה). הוא טען שלא.
לצפיה ב-'אם הוא אמר שזו לא הסיבה, אז כנראה שזה נכון. ננסה כיוון אחר:'
אם הוא אמר שזו לא הסיבה, אז כנראה שזה נכון. ננסה כיוון אחר:
25/07/2017 | 10:08
26
נסי לחשוב: הוא לא נתן לך שום רמז לפענוח התעלומה?

כשהוא התפרץ, למשל, האם הוא אמר משהו שנשמע לך מוזר? נסי להיזכר. אפילו אם מדובר במשהו שנשמע לך לגמרי לא הגיוני ולא קשור, יכול להיות שזה יהיה ברור כשמש למישהו אחר על הספקטרום (וכמובן שאחר-כך תוכלי לשאול אותו ישירות ולברר עם ההסבר שנתנו לך כאן הוא נכון).
לצפיה ב-'משהו מנסיוני, אולי יעזור, כנראה שלא'
משהו מנסיוני, אולי יעזור, כנראה שלא
24/07/2017 | 08:05
2
62
לי כילד הספרים היו הכל, אולי המקום היחיד שבו סוף סוף היה לי מעט שקט מהכאוס הנורא שמסביבי, מקום שהיה בו הגיון, יופי, שקט, שיכלתי קצת להרגיש את עצמי , לחוש את עצמי האמיתי, בעולם שלאחרים נחשב דמיוני אבל לי הוא היה הרבה יותר אמיתי מהעולם האמיתי.

למזלי אמא שלי הבינה את זה(אולי בגלל שגם היא הייתה כזאת) ומשום כך התייחסה ליחסי עם ספרים וסיפורים בחרדת קודש, דבר שלא מובן כלל לאנשים פרגמטיים לכאורה.

אז לאוטיסט , בוודאי כילד, ההתמכרות לספר, יכולה להיות נקודת האחיזה היחידה בעולם, ואז סביר שיגיב בהתקף זעם שקורעים אותו ממנה
לצפיה ב-'ו...'
ו...
24/07/2017 | 08:08
42
בדיוק מאותה סיבה, אם אחתוך את ביתי בזמן שהיא טווה סיפור היא פשוט תכה אותי או תצרח אבא סתום ת'פה, ואני מקבל את זה באהבה, היא צודקת, אני טועה, אז מתנצל ומסביר שפשוט התרגשתי ולא הצלחתי להתאפק
לצפיה ב-'יכול מאוד להיות שזה העניין '
יכול מאוד להיות שזה העניין
25/07/2017 | 11:45
13
לצפיה ב-'דרושה משלבת לנער מוכשר ומאתגר המתחיל חטיבה בכפר סבא'
דרושה משלבת לנער מוכשר ומאתגר המתחיל חטיבה בכפר סבא
24/07/2017 | 13:42
20
שלום רב
דרושה משלבת לנער מוכשר ומאתגר העולה לכיתה ז' בחטיבה בכפר סבא.
העבודה היא לשבוע מלא בשעות הבוקר.
בנוסף פעמיים בשבוע בשעות אחר בצהריים (לא חובה).
תואר בתחום טיפולי מהווה יתרון.
ניתנת הדרכה צמודה מעובד סוציאלי קליני ופסיכותרפיסט.
התחלת עבודה: ספטמבר 2017.
קורות חיים ניתן לשלוח אל:
yoavuri@012.net.il
לצפיה ב-' מומחים ואנשי מקצוע מחכים לשאלות שלכם '
מומחים ואנשי מקצוע מחכים לשאלות שלכם
( לעמוד שלי בתפוז )
23/07/2017 | 17:51
7

לא טובים בדייטים? מתקשים ביצירת קשר זוגי? בפורום מאמן אישי למציאת זוגיות תקבלו עצות בנושא 

מעדיפים דרכי טיפול טבעיים לגופכם? אתם צודקים! בפורום תרופות סבתא מחכים לכם

זקוקים לייעוץ משפטי בתחום הפלילי? המנהל החדש בפורום משפט פלילי, עו"ד אביתר גולני, מחכה לכם 

מקימים בריכת נוי או רוכשים אקווריום? גם בנושא הזה מומחה ישמח לייעץ לכם בפורום אקווריום ודגי נוי

בהריון? מתעניינת בתהליך שימור דם טבורי? היכנסי עכשיו לפורום דם טבורי לשאול הכל

מתמודדים עם קשיים ודילמות בזוגיות? לא מפסיקים לריב? כל אחד מאיתנו זקוק לטיפול זוגי לעיתים, אין לכם מה להפסיד

צו ראשון, שיבוץ, שמירות, שחרור משירות צבאי, השתמטות, עריקות, שיפוט: בפורום עורך דין צבאי יענו על כל השאלות בנושאים האלו

לצפיה ב-'בדיקת EEG'
בדיקת EEG
23/07/2017 | 08:16
30
היי לכולם,

הרופאה ההתפתחותית שאבחנה את בננו ( תיכף בן שנתיים וחצי) כתבה בסיכום שנעשה בדיקת EEG.
מה זה בדיוק? קראתי שהבדיקה נעשית בטשטוש..
איפה מומלץ לעשות?
אשמח לקבל מידע והמלצות בנושא.

תודה ושבוע טוב לכולם!
לצפיה ב-'הסטת מבט'
הסטת מבט
17/07/2017 | 19:41
79
539
יש לי תינוקת בת 4 חודשים.. אני חוששת..היא חלשה מאוד מבחינה פיזית..היפוטונית לא מצליחה לשלב ידיים, אבל כן מנסה להושיט יד לחפצים וכן עוקבת אחריהם אבל מהר מאוד מוסטת למשהו אחר... מחייכת אלינו אבל תוך שנייה מסיטה את מבטה זה נראה כאילו מתביישת. מסתכלת מרחוק עליי ועוקבת אחרי התנועות בבית כששוכבת על הרצפה...
המשך>>
יש לי תינוקת בת 4 חודשים.. אני חוששת..היא חלשה מאוד מבחינה פיזית..היפוטונית לא מצליחה לשלב ידיים, אבל כן מנסה להושיט יד לחפצים וכן עוקבת אחריהם אבל מהר מאוד מוסטת למשהו אחר... מחייכת אלינו אבל תוך שנייה מסיטה את מבטה זה נראה כאילו מתביישת. מסתכלת מרחוק עליי ועוקבת אחרי התנועות בבית כששוכבת על הרצפה אבל מקרוב שאני מנסה לנהל שיח עמה מהר מאוד מסיטה מבט לצד. חגורת הכתפיים שלה מאוד חלשה והראש לא יציב ובלילה מזיזה את הראש מתוך שינה מצד לצד בלי הפסקה.. היא כל הזמן מקשיתה את עצמה ושונאת להתערסל... ובהנקה אף פעם לא מסתכלת עליי ..האם מישהו פה חווה משהו דומה?? כולם מנסים להרגיע כי היא כן מחייכת אבל אני מרגישה שמשהו לא בסדר איתה..
לצפיה ב-'ראיון עם ד"ר ארן על מחקרו על השפעת קנאביס על ילדים אוטיסטים'
ראיון עם ד"ר ארן על מחקרו על השפעת קנאביס על ילדים אוטיסטים
20/07/2017 | 17:38
2
37

מעבר לעצם העניין , יפה לראות חוקר שאומר:
"מדהים עד כמה אנחנו לא יודעים.
יש פה, למשל, ילד שקורא מחשבות. ילד בתפקוד נמוך, לא מדבר.
ראיתי איך מראים לאמא שלו מספר מאחורי גבו והוא כותב את זה.
זו באמת תופעה שאני לא מסוגל להסביר.
אני לא חושב שהוא עצמו מבין שהוא קורא מחשבות. 
הצוות בגן שלו גילה את זה, שהוא עונה על שאלות ויודע דברים
שאין שום סיכוי שהוא יכול היה לדעת.
אני עומד נדהם מול כל התופעות הללו.
אנחנו באמת יודעים ומבינים כל כך מעט על אוטיזם."
(ההדגשה שלי)
לצפיה ב-'אנסה להעתיק את הראיון לטובת מי שלא מצליח להכנס לקישור'
אנסה להעתיק את הראיון לטובת מי שלא מצליח להכנס לקישור
20/07/2017 | 17:58
1
25

דקות לפני שנכנסתי יצא מכאן ילד, מועמד למחקר שאתה עורך בימים אלה.
ספר לי על הילד הזה.

מדובר בילד בן תשע שסובל מאוטיזם ולא ממש מצליח ללמוד בבית הספר.
קשה לו לשבת, הוא מתפרץ, נושך את עצמו, נושך אחרים, מרביץ.
ההורים שלו חושבים שיש לו פוטנציאל גבוה, וגם אני התרשמתי כך.
עושה רושם שהוא גם מבין יותר ממה שנראה כלפי חוץ.
אמא שלו מספרת שכשהוא רואה סרטים הוא צוחק במקומות הנכונים,
כשאומרים לו שהולכים לים הוא מביא את התיק.

כשאנחנו מדברים על בית ספר, הכוונה היא למסגרת בחינוך המיוחד.

ודאי. בית ספר של שמונה ילדים וארבעה אנשי צוות.
בכל בוקר, כשההסעה מגיעה הוא זורק את התיק,
נושך את אמא, נושך את עצמו, מתפרץ.
הוא מקבל תרופות, כמובן, ההתנהגות הזאת היא למרות התרופות.

אילו תרופות הוא מקבל?

תרופות אנטי פסיכוטיות. בערך למחצית מהילדים האוטיסטים יש בעיות התנהגות
שנמצא שתרופות אנטי פסיכוטיות עוזרות לטפל בהן.
התרופות הפופולריות ביותר הן תרופות שניתנות לרוב לחולי סכיזופרניה —
ריספרדל ואביליפיי.
הילד הזה מקבל תרופות, אבל ההתנהגות שלו לא התמתנה.
ההורים מספרים שקשה להם מאוד. הילד לא רגוע. הוא רוצה להיות ליד אמא שלו
כל הזמן, אפילו אם היא נכנסת להתקלח והאב איתו הוא לא מסוגל להתמודד עם זה.
הוא פוחד מאוד מגבהים. מאנשים. מרעשים.

את הילד הזה אתה שוקל לצרף למחקר שאתה מוביל — הראשון מסוגו בעולם —
טיפול בקנאביס לילדים עם אוטיזם.

זה אכן המחקר הראשון בעולם שבודק את השפעות הקנאביס על אוטיזם.
המחקר עדיין נמשך ואני רוצה להיות מאוד זהיר בדברי,
אבל עד כה אנחנו רואים תוצאות מאוד טובות, רואים שיפור בבעיות ההתנהגות.

מדובר, כמובן, בשמן קנאביס.

כן. שמן שמטפטפים מתחת ללשון. מתחילים בטיפה ומתקדמים משם.

אפשר לנסות?

כן. סביר להניח שזה לא יעשה לך כלום. אין לזה את האפקט שבגללו אנשים צורכים קנאביס. זה לא עושה היי.

כן, אין בזה THC. אני יודעת.

אני גם אטעם. האמת היא שלא ניסיתי את זה עד היום.

זה לא ממסטל ובכל זאת כתוב על הבקבוק — סם מסוכן. למה בעצם?

כי מבחינת משרד הבריאות קנאביס הוא קנאביס, ולא מתייחסים בכלל לזנים
או לרמות השונות של החומרים הפעילים בצמח. לדעתי זו בעיה, כי כשאני מקבל רישיון
לתת קנאביס לילד, לא אכפת להם בעצם מה אתן לו ואין על זה פיקוח.
אני, אישית, מאוד לא אוהב לתת THC לילדים.
היה לנו פה מקרה של מטופלת שהוריה התעקשו שיתנו לה חומר עם THC
והיא עברה התקף פסיכוטי בעקבות השימוש. עד היום אנחנו בטראומה מזה.

פקודת הסמים לגבי קנאביס גורפת.

נכון, וזה לא משנה להם שמה שאנחנו נותנים כאן חזק כמו אקמול, לצורך העניין.

אולי כדאי שתסביר את העניין הזה של CBD ו–THC.

כשאנחנו מדברים על קנאביס, אנחנו בעצם מתייחסים להשפעה של זן ספציפי,
היות שכל זן משפיע על המוח לגמרי אחרת, בהתאם למינון החומרים שהוא מכיל. החומרים שייחודיים לקנאביס נקראים קנבינואידים. יש יותר ממאה כאלה, אבל העיקריים והמוכרים הם CBD ו–THC .THC, כמובן, זה מה שאנשים שמעשנים קנאביס להנאתם מחפשים.

הרכיב הפסיכואקטיבי.

כן. הוא אחראי על תחושת ההיי. גם בזנים רפואיים רוב הזנים מכילים בעיקר THC,
זה מה שאנשים רוצים. זה כנראה גם מה שעוזר לטיפול באנשים שסובלים מכאב, בחילות, חוסר תיאבון, טורט וכו'.
לילדים אנחנו לא אוהבים לתת THC, מאחר שיש עדויות שבגיל צעיר זה יכול לגרום להתמכרות, להחמיר חרדות, לעתים אפילו לגרום אירועים פסיכוטיים.

מה לגבי ה–CBD?

במחקרים שנעשו בקנאביס ראו שככל שהחומר מכיל יותר CBD,
הוא מפריע לתחושת ההיי. ה–CBD משפיע על המוח אבל הוא לא פסיכואקטיבי.
להפך. הוא מוריד את ההיי, מוריד חרדות, מוריד פסיכוזות, הוא אנטי דלקתי באופן כללי, מגן על המוח, ולכן משתמשים בו יותר ויותר, בפרט באפילפסיה.
יש עדויות שכבר לפני 5,000 שנה השתמשו בזה לטיפול באפילפסיה.
יש סיפורים מדהימים ממש. למשל, בחור בן 20 שפתח את הדלת לאחותו,
אמר את שמה וחיבק אותה, אחרי 20 שנה

בשנים האחרונות אנחנו אכן עדים לשימוש בקנאביס כטיפול רפואי בשלל בעיות ומחלות. איך זה התחיל?

בכל זאת, מדובר בחומר לא חוקי, ועד לא מזמן הוא לא היה על הפרק
מבחינת המערכת הרפואית.
התהליך הזה התחיל דווקא בגלל לחץ של ההורים.
הורים לילדים עם מחלות קשות מחפשים כל הזמן מענה,
ובין הדברים שהם ביקשו לנסות היה קנאביס.
המערכת הרפואית לא תמכה בזה. להורים נאמר שאם הם רוצים לנסות טיפולים כאלה, שיפנו למדינה. בסופו של דבר המדינות נעתרו ואישרו.
קנדה היתה הראשונה. גם בישראל זה נכנס מהר יחסית. ב–2008.
עדיין היתה הרבה הסתייגות. רופאים נמנעו מלרשום אותו.

בעצם הקושי של המערכת הוא שהידע אנקדוטלי. אין הוכחות.

אין הוכחות, רק אנשים שטוענים שזה עוזר להם. עכשיו, יש אנשים שגם מים קדושים עוזרים להם.
ואנשים שהילדים שלהם חולים נתלים בכל דבר, אפשר להבין את זה.
בסופו של דבר זה התאפשר, רגולטורית, בגלל לחץ ההורים,
ואז רופאים התחילו לבדוק את זה ונערכו מחקרים, והתחילו להצטבר עוד ועוד עדויות שזה באמת עוזר.
רק בחודש האחרון התפרסם ב–"New England Journal of Medicine",
שזה כתב העת הרפואי הנחשב ביותר, מחקר שנערך על כ–300 ילדים
והעלה שקנאביס עוזר בטיפול באפילפסיה עמידה יותר מאשר תרופות.

ומנין הגיע הרעיון לנסות קנאביס על ילדים עם אוטיזם?

שוב, מההורים. אני רואה כל כך הרבה משפחות כאלה, שחיות בבידוד, בקושי אדיר,
יש להן ילד שאי אפשר לצאת איתו מהבית,
התרופות לא עוזרות והאנשים הללו פשוט נואשים לפתרון.
אלי באו הורים כבר לפני ארבע שנים וביקשו טיפול בקנאביס.
אמרתי להם שאין לנו שום הוכחות שזה עובד.
אבל באמת, מול המצוקה הקשה הזאת של ההורים מאוד קשה לסרב,
וגם ראינו שזה באמת מאוד עוזר לטיפול באפילפסיה, אז אמרנו — ננסה.

היית פתוח לאפשרות הזאת?

בהתחלה פחות, ככל שעבר הזמן וראיתי יותר ויותר מקרים שבהם זה עזר,
נעשיתי פחות ופחות סקפטי. אני עדיין זהיר.

אתה ניסית פעם קנאביס?

מעולם לא.

זו עמדת פתיחה מעניינת להתחיל ממנה מחקר כזה.

נכון. לא ניסיתי אף פעם לעשן קנאביס רחוב. הייתי בסיטואציות כאלה, שהציעו,
אבל לא רציתי. גם מהחומר הזה בעצם טעמתי רק עכשיו, בגללך.
אני באמת לא חושש מ–CBD.

ומ–THC?

בגילי לא. אבל הייתי מעדיף שהילדים שלי לא ייגעו בזה. אולי זו שמרנות מצדי. יכול להיות.

ובכל זאת, איך הצלחת להוציא את המחקר הזה לדרך?

קודם כל, היינו צריכים לצלוח את מחסום משרד הבריאות,
שלא איפשר לתת קנאביס לטיפול באוטיזם אלא רק לסרטן ולכאב כרוני וכדומה.
דיברנו על לבם. הסברנו שיש בעיות קשות, שהילד חזק ומכה את ההורים,
שהתרופות לא עוזרות.
הוחלט שבמקרים חריגים מאוד זה יאושר, ואכן בהתחלה עבדנו רק עם מקרים קשים ממש.
נתנו את השמן בנוסף לתרופות הרגילות, ורוב ההורים אכן דיווחו שזה עזר.

מה הם סיפרו?

למשל, שילדים שנהגי ההסעות לא הסכימו אפילו לאסוף אותם,
כי למרות שיש מלווה הם השתוללו מאוד, התחילו לנסוע בהסעה.
ישבו יפה בכיתה. ילדים בתפקוד גבוה שקיבלו את השמן
הצליחו לעבור למסגרת טובה יותר, למשל, כיתה רגילה עם שילוב.
ילדים שסבלו מחרד
לצפיה ב-'הי שלומית, הציטוט נחתך באמצע, האם יש המשך?'
הי שלומית, הציטוט נחתך באמצע, האם יש המשך?
27/07/2017 | 00:07
2
לצפיה ב-'אחים מיוחדים משתפים'
אחים מיוחדים משתפים
19/07/2017 | 16:35
71
קולם של האחים לא נשמע מספיק,
במשפחות רבות כמו גם בשיח הציבורי.

הנה שתי דוגמאות לקול החשוב הזה

מוזמנים לשתף בחויית האחאות המיוחדת
שלכם או של ילדיכם

לצפיה ב-'אמא אחת שמספרת על מסעה אל בנה'
אמא אחת שמספרת על מסעה אל בנה
19/07/2017 | 10:12
81
ומרגשת מאד את קהל שומעיה

לצפיה ב-'דרושה משלבת בנס ציונה'
דרושה משלבת בנס ציונה
15/07/2017 | 22:52
30
לילדה מקסימה, חכמה ושובת לב, עם נכות פיסית ועל הספקטרום האוטיסטי, העולה לכיתה א' רגילה, דרושה משלבת מקסימה במיוחד. העבודה כוללת הדרכה ולמידה. מהשעות 8-13, ניתן באופן חלקי או מלא לאורך השבוע. לפרטים ניתן לפנות לעדנה, 0507-662465, ednaa81@gmail.com
לצפיה ב-'תג פטור מתור וכרטיס נכה לנתב״ג?'
תג פטור מתור וכרטיס נכה לנתב״ג?
13/07/2017 | 09:59
4
93
שלום,
מישהו יודע אם יש בנתב״ג אפשרות לזירוז תור לילדי ספקטרום והאם כרטיס נכה או תג פטור מתור יכולים לסיע?
אשמח לשמוע אם למישהו יש התנסות בזה
תודה רבה
לצפיה ב-'בעקרון- כן'
בעקרון- כן
13/07/2017 | 10:32
88
כדאי להודיע לחברת התעופה.
הנה שני קישורים שעשויים להועיל:

העמוד הרלוונטי מהאתר של אל-על, כדוגמא,
למרבית החברות יש עמודים דומים

ומהאתר של רשות שדות התעופה

"תהליך הרישום לטיסה:
נוסע נעזר יועבר לראש התור בדלפקי הבידוק.
נציג חברת התעופה ילווה ויסייע לאורך מסלול נוסע יוצא
לרבות במעבר הבידוק הביטחוני וברישום לטיסה"

חופשה נעימה
לצפיה ב-'ממני התעלמו לגמרי'
ממני התעלמו לגמרי
14/07/2017 | 23:00
72
הייתה שם כולרה ששיחקה אותה לא מבינה ולא יודעת מה לעשות והיא תיכף תקרא לאחראי שכבר יגיע ויגיד מה לעשות. וכמובן שאף אחד לא הגיע ועמדנו בתור.
לצפיה ב-'לי עזרו וקידמו אותי לראש התור במעבר גבול'
לי עזרו וקידמו אותי לראש התור במעבר גבול
18/07/2017 | 14:05
1
49
אפילו שהיהלי רק צילום של כרטיס ביטוח לאומי
לצפיה ב-'כרטיס נכה בין לאומי'
כרטיס נכה בין לאומי
18/07/2017 | 15:50
40
קיימת תעודת נכה בינלאומית. נעשית ע"י
ארגון הגג של הנכים בישראל.
אמור לעזור גם  בארץ וגם בחו"ל

לצפיה ב-'אוטיזם ותוצאת בדיקת שמיעה'
אוטיזם ותוצאת בדיקת שמיעה
11/07/2017 | 19:43
11
136
שלום,
 בני בן שנה ו-8 חודשים ועדיין לא מדבר. הוא מתקשר בצורה לא מילולית. הוא מחבק, צוחק ופעיל.

היות והוא עדיין לא מדבר, הופנתי לבדיקת שמיעה. בבדיקת השמיעה הוא לא הגיב לרעש חזק שהתבטא בדיבור ברמקול בעוצמה חזקה.  אבל כאשר הושמעו לו צלילים חלשים הוא הגיב למקור הקול.

קלינאיות התקשורת אמרו שהוא שומע תקין אבל הפנו אותי למכון להתפתחות הילד בתואנה שההתנהגות שלו אינה תואמת את גילו.

סיפרתי זאת לרופא הילדים שלו והוא הסכים שיש לפנות למכון להתפתחות הילד, בין היתר כדי לבדוק אם בני לא נמצא על הרצף האוטיסטי.

אני רוצה לציין שעשיתי ניסוי בבית וזרקתי צעצוע שהרעיש בעוצמה גבוהה ובני הגיב וסובב את הראש לעבר מקור הרעש.
עשיתי את הניסוי מספר פעמים ותגובתו היתה זהה.

האם יש קשר בין אי הגבה לצלילים גבוהים או נכון יותר לדיבור בעוצמה גבוהה לבין אוטיזם?.
האם עלי לדאוג ?

תודה 

לצפיה ב-'לדאוג- לא כדאי לעקוב ולברר- כן'
לדאוג- לא כדאי לעקוב ולברר- כן
11/07/2017 | 20:48
9
105
ככל הנראה שמיעתו תקינה, וחוסר התגובה הוא לדיבור,
וזה מה שגרם לק. התקשורת ולרופא לחשוב ששווה לברר
האם בנך אולי על הספקטרום.
מחשבה סבירה.
לכאורה דיבור, תקשורת מילולית, לא מעורר בו עניין.
זה לא אומר שבוודאות הוא על הספקטרום,
זה אומר שהעניין שווה בדיקה.

גם אם יסתבר שהוא אכן על הספקטרום-
זה לא אומר שהוא חלילה פגום
או שנגזר עליו מסלול חיים עגום.
ממש לא
משמעות הדבר היא שהוא רגיש במיוחד
אבל אם יקבל מענים נכונים לצרכיו
אין סיבה שלא יפרח
לצפיה ב-'מצבו היה עגום ככל הנראה מחוץ למשפחה '
מצבו היה עגום ככל הנראה מחוץ למשפחה
11/07/2017 | 21:05
8
99
מכיוון שהחברה לא מכילה שונות אך אין זה אומר שהמצב לא יכול להיות
טוב יותר , כמו שאת אומרת הכל תלוי הגישה אם הגישה הפנימית כלומר משפחה
תומכת ומכילה יש סיכוי שחייו היו לא רעים כל כך ואף ראויים ,   אך תמיד יש את הבחוץ שיכול להרוס את החריג אבל
זה פחות משפיע מאשר הפנים  לכן אם יש פנים יציב המצב יחסית טוב ואוטיזם זו ברכה ולא קללה בעיני לכן אם הוא אוטיסט זה טוב .
לצפיה ב-'סביבה אפשר לבחור, יש א"סים שטוב להם בחיים'
סביבה אפשר לבחור, יש א"סים שטוב להם בחיים
13/07/2017 | 10:13
3
28
לצפיה ב-'אולי סביבה קרובה כן רחוקה לא'
אולי סביבה קרובה כן רחוקה לא
13/07/2017 | 20:38
2
31
ואח אפשר לקבוע עם תיפגש במהלך חייך ומכיון שאוטיסטים הם רגישים מהם כל תנועה מאיימת גם זרה ממוטת אותם ממש לפחןת מנסיוני לכן זה תמיד היה קשה להיות אוטיסט לפחות כרגי בנוגע לטוב אולי יש כאלו אבל רןב רובם של אוטסטים סובלים נוראהמי שהם נולדים עד מותם . לכן יוצאי דופן לא מעיד על הכלל
לצפיה ב-'ילד שקיבל חיזוקים והדרכה מתאימה מגיל צעיר, לא יחוה את זה ככה'
ילד שקיבל חיזוקים והדרכה מתאימה מגיל צעיר, לא יחוה את זה ככה
14/07/2017 | 14:45
1
47
אומר את זה מניסיון.

אני הצלחתי לשקם את עצמי בעניין הזה אפילו ש-:

1. התחלתי רק בסביבות גיל 30.
2. אף אחד לא ממש עזר לי. הייתי צריך להתחיל הכל לבד, ומאפס.

לקח לי המון שנים, אבל עשיתי את זה. והיום אני כבר לא נשבר מכל פאק אנושי שאני נתקל בו אצל כאחרים (וגם למדתי להיות הרבה יותר סלחן לפאקים האנושיים שלי). במקרה שלי, כמובן, יש עדיין מטענים מטראומות עבר, אבל אפילו ככה השינוי היה גדול.

אז תאר לעצמך מה היה קורה עם ילד שמקבל חיזוק והדרכה מגיל אפס. בטוח שהוא יוכל להתמודד עם הדברים הרבה הרבה יותר טוב ממני.

(בגלל זה גם מצחיק אותי שאנשים טוענים שאני מנסה להציג את עצמי כדוגמה של "מר מושלם" שכולם צריכים לחקות. אני איחרתי את הרכבת הזאת ב-30 שנה, ובעיקר מנסה להדביק את הפערים.)
לצפיה ב-'זה נכון שתמיכה מהבית'
זה נכון שתמיכה מהבית
14/07/2017 | 14:51
27
היא דבר חשוב מאין כמוה כנראה שאני הייתי אדם אחר לגמרי לו חייתי בסיביבה אחרת . אבל עדין אני חושב שהעניין כמו בריונות או יחס משפיל מזרים יכול מאוד להשפיע , אי אפשר לשלוט במאה אחוז על חייך ולאויסט חשוב מאוד סדר וחוקיות ושאין כזה והכל כאוטי הוא נלחץ אז חיזוקים יכולים מאוד לעזור אבל לא לגמרי ..
לצפיה ב-'איך אתה יודע שמצבו היה עגום מחוץ למשפחה? לפי מה אתה קובע?'
איך אתה יודע שמצבו היה עגום מחוץ למשפחה? לפי מה אתה קובע?
14/07/2017 | 10:42
3
19
לצפיה ב-'לפי נסיוני המר כאוטיסט שחיי בחברה אלימה'
לפי נסיוני המר כאוטיסט שחיי בחברה אלימה
14/07/2017 | 14:43
2
67
זה לא סוד שאוטסטים סובלים מאלימות  מהסביבה החל מבית הספר בריונות וכל מה שקשור לזה עד מקומות עבודה שיפטורים בשניה כי אתה לא חברתי בעניהם ועוד ועוד אז על סמך מה אני קובע על סמך נסיוני המר כאוטיסט שסבל כל חייו וכנראה ימשיך לסבול .
לצפיה ב-'הוא כולה בן שנה ושמונה חודשים. תן לו צ'אנס '
הוא כולה בן שנה ושמונה חודשים. תן לו צ'אנס
14/07/2017 | 14:47
1
24
לצפיה ב-'נותן לו לגמרי'
נותן לו לגמרי
14/07/2017 | 14:55
246
רק אומר שאם הוא אוטיסט צריך לדעת שלא היה לו קל בחברה כה אטומה לאטום אוזנים לא יעזור בכלום דווקא המודעות לסבל הקיים והצפוי תעזור לו ולאחר לבנות תכנית או דרך להסתדר בלי ידעה אין דרכי הסתדרות לפחות בעיני אבל אני מאמין בכל אוטיסט בעיני כל אחד מהם יכול לתרום לא מעט מיופיהו
לצפיה ב-'תגובה לסביבה'
תגובה לסביבה
14/07/2017 | 08:14
53
שלום אמא יקרה,
קודם כל טוב שהלכת לבדיקת שמיעה, כי כך יודעים מה יש לילד או לא.
השאלה הנוספת, האם הילד מגיב לסביבה, מסתכל עליך , מגיב בהתאם לגילו, מחייך , מצביע, מגיב בסקרנות למתרחש סביבו.
מאוד חשוב לי לדעת את גיל הילד, כי חוץ מהתפתחות הילד יש אנשים שמטפלים בגיל מוקדם וגם יכולים לסייע. (לא אני)
בהצלחה,
קרן הלוי קרוסקין - מפתחת תכניות ושיטות הוראה
www.lev17.co.il      0502077010
לצפיה ב-'מעונות תקשורת'
מעונות תקשורת
11/07/2017 | 12:35
1
100
שלום לכולם,

מישהו מכיר ויכול לתת חוות דעת על מעונות התקשורת של עזר מציון הפועלים ברמת גן ובני ברק..  ועל מעון תל השומר.. 

תודה מראש! 
לצפיה ב-'אולי בכל זאת מישהו יודע / מכיר..?'
אולי בכל זאת מישהו יודע / מכיר..?
16/07/2017 | 22:25
17
לצפיה ב-'אוהבים לשחק איתנו טרגר לא מתכוו לפגוע בעצמי לא להזמין משטרה'
אוהבים לשחק איתנו טרגר לא מתכוו לפגוע בעצמי לא להזמין משטרה
09/07/2017 | 19:40
94
איתי לפחות זכרונות שחורים שרופים בעין השמש אין אלוהים 
ואין קול קורא לשקט אני בן עשרים וארבע וחיי
ספורים אני מרגיש את זה
בעצמות אני שומע קולות אני רואה מראות אני ראה עוד מכוסה בפצעי שחר
תחת עינו סיוטים כל לילה בורח בורח עד אין סוף

, אני עייף עברתי כל דבר כמעת עשיתי כל פשע , גופי מלא חטאים מלא הפקרות , עשיתי כל דבר
נורא שתרצו מגיל אפס החזקתי תלהב בעודי ילד רך עיני מוות צחוק מטורף
דפיקות ראש בקיר עד ליפול , הכל מוות די לישון עיף
לצפיה ב-'רגישות יתר ? - מחפשת עצה '
רגישות יתר ? - מחפשת עצה
09/07/2017 | 01:51
11
226
פוסט ראשון בפורום, אז יהיה אולי קצת ארוך...
מתן בן 10 אובחן עם אוטיזם בתפקוד גבוה/אספרגר, לומד במסגרת חינוכית רגילה, משתתף במפגשים קבוצתיים לשיפור מיומנויות תקשורת. 

תלמיד טוב , תולעת ספרים, מבין הומור וציניות,  קשר עין חלש, נהנה עם חברים, אבל מתקשה לנהל שיחה או מפגש חברתי שלא מובנה, מאוד מנומס ולכם אהוד ע"י הורי חבריו (מה שעוזר לו...)

קשה לי לומר כמה הוא מבין סיטואציות חברתיות, בהפסקות מעדיף לטייל לבד או לקרוא ספר. 

הוא מוכן ומעוניין להרחיב את כישוריו החברתיים. למעשה הוא בקש שאחפש עצות להתמודד עם מצבו עם אנשים ש"היו שם" (מילים שלו)

נושא ראשון שהוא מבקש עצה - 

בסרטים, בסיטואציות בהם גיבור הסרט הולך לעשות מעשה שהוא בניגוד לנורמות חברתיות, וברור שהוא הולך לתת את הדין על זה, מתן משתבלל פיזית,, או עוצם עיניים, סוגר אוזניים, אומר שהוא לא מרגיש טוב, חושש, זה "מציק לו"

בשיחה – הוא מבין שזה סרט , מבין הוא רגיש מידי, מבין שנראה חריג בעיניי חבריו, אבל לא יודע איך להרגיע את עצמו.

הענין שזה יכול להיות גם סרט מצויר, קומדיה, שאמורה להצחיק, עדין מפריע לו ...

עצות איך הוא יכול להתמודד ? איך אני יכולה לעזור לו .?

לצפיה ב-'מזעזע'
מזעזע
09/07/2017 | 05:45
158
כי ממחיש את המידה המוחלטת שבה חוסר קבלת השונה הופנם ונספג בדם של השונה והחריג אפילו עד לרמה שזה הפך לטראומה שבה רק דימוי להתנהלות לא נורמטיבית הופכת לטריגר.

החריג נקלע למצב שבו חרדתו מחריגותו הופכת אותו לחריג,
כלא בתוך כלא, צינוק, וכל זה למה ? כי פשע וחטא בהיות עדיון ורגיש ואוהב ספר ושקט וחכם.

אוטיסטים רבים נצרבים מוקדם ומהר להבנה שכל סטיה הכי קטנה מהנורמה היא סוף העולם,
ואף אחד, אף אחד, לא מבין כמה זה נורא, וכמה זה נורא גם לחברה, ועד כמה הסיבות להדרה, לאפליה, שמגובות על ידי שרלטנות פסאודו מדעית, מעידות על המידה שבה הנורמה כל כך פגומה, אלימה, שטחית ובזויה

לצפיה ב-'מאד מבינה אותו'
מאד מבינה אותו
09/07/2017 | 08:56
95
מניחה שהוא מזדהה עם גיבור הסרט, ויודע מנסיונו, כמה הגיבור עתיד לסבול...
לא הייתי מסבירה לו כלום (במילא הוא מבין בדיוק)
הייתי מקשיבה לו.
שיספר איך הוא מרגיש כשהוא משתבלל,
איך הוא מרגיש בלב, איך הוא מרגיש בגוף.
מה זה מזכיר לו- לאיזה חוויות זה מתחבר לו.

רק אח"כ, אחרי שנתנו מקום וקשב ולגיטימיות לתחושות שלו,
הייתי אולי מציעה לו להמציא בדמיונו המשך לסיפור:
נאמר שהגיבור בסרט יצא בתחתונים מהבית -
ברור שכולם יצחקו עליו.
ומה הלאה?
איזה המשך מתן יכול להמציא לסיפור,
כזה שימצא-חן בעיניו, כזה שלהרגשתו הוא הצודק, הנכון?
התמקדות במחשבה על ההמשך שלו, עשויה לשפר את הרגשתו.

איך חבריו מגיבים להשתבללות? ובני המשפחה?
אם תגובותיהם מכאיבות לו
נראה לי שחשוב לעזור להם להבין
שתגובותיו אולי שונות- כי הוא שונה-
אבל אין בהן שום פסול.
הן נובעות מרגישות (לא מוגזמת, פשוט עמוקה מהממוצע) ומנסיון חייו.
אם ילמדו להכיל אותו, הם עצמם ייצאו נשכרים.

ו- ברוכה הבאה לפורום
לצפיה ב-'שאלתי את הפיצקי שלי, גם הוא בן 10'
שאלתי את הפיצקי שלי, גם הוא בן 10
09/07/2017 | 16:33
107
(עובר אבחון על הספקטרום בימים אלה,
יש לו שני אחים גדולים מאובחנים,
והוא משוכנע, כנראה בצדק, שגם הוא יאובחן)
אם יש לו רעיון.
הוא אמר, שאילו הוא היה צופה בסרט עם מתן,
ההשתבללות לא היתה גורמת למתן להראות חריג בעיניו
ואולי אם יהיו למתן חברים א"סים (=אנשי ספקטרום)
שלא היו מסתכלים עליו כחריג
הוא היה רגוע יותר בקטע הזה, כולל בזמן צפיה בסרטים.
לצפיה ב-'לדעתי אין צורך לעזור לו בעניין הזה'
לדעתי אין צורך לעזור לו בעניין הזה
09/07/2017 | 18:05
68
כי הוא לא צריך עזרה. הוא ילד בן 10 שלומד להתמודד עם העולם.
עכשיו הוא ככה, עוד 10 שנים, עם נסיון רב יותר ועם עוד הרבה סדרות וסרטים שיראה, הוא יגיב אחרת.

אין פה מה "לתקן".
לצפיה ב-'הוא מזכיר לי את אחותי הקטנה'
הוא מזכיר לי את אחותי הקטנה
09/07/2017 | 18:49
78
היא נערה והיא בוכה מסרטים מצוירים כל פעם מחדש היא מאוד רגישה כמו בנך היא גם אוטיסטית , אני חושב כמו ארנה שהחברה היא הסיבה הכי מרכזית למצב הנורא של אוטסטים והכלל אנשים רגישים חורגים , זה לפחות מה שאני חושב .
לצפיה ב-'מטופל בטיפול רגשי כלשהו? אצל פסיכולוג/ית?'
מטופל בטיפול רגשי כלשהו? אצל פסיכולוג/ית?
10/07/2017 | 14:07
32
לצפיה ב-'סביבה'
סביבה
14/07/2017 | 08:20
31
שלום אהובה,
היה בערוץ 8 כתבה מאוד מעניינת על אוטיסטים בתפקוד גבוה.
הם גם הקימו חברה משל עצמם, אז זה נותן לנו ההורים כח להתמודד.
חוץ מזה כילידת שנות ה 70 , לא היו כל כך הרבה הגדרות וכולנו יצאנו עם תובנות וחברים, מי יותר או פחות ומי שמתאים לנו יותר.
את מוזמנת להסתכל בסרט, מאוד מעניין!
יש גם בעולם כבר איגודים של אוטיסטים בתפקוד גבוה.
בהצלחה והבן שלך מקסים בעיניי, שהוא מבטא את הצורך שלו בצורה כל כך ברורה, זה לא מובן מאליו. שאפו ענק 
קרן הלוי קרוסקין - מפתחת תכניות ושיטות הוראה
www.lev17.co.il     0502077010
לצפיה ב-'להרגיע את עצמו'
להרגיע את עצמו
15/07/2017 | 22:42
31
הרגעה עצמית היא יכולת מאוד חשובה, וכדאי שהילד שלך ירכוש יכולת זו, לא רק לצורך צפיה בסרטים. 
נדב הולך למטפלת בשיטת CBT שעובדת איתו על הרגעה עצמית. היא לימדה אותו לעשות זאת בעזרת כיווץ והרפיית שרירים  בכל הגוף ונשימות. ראיתי אותו משתמש בזה,  לא רואים כלום זה נראה כאילו הוא סתם יושב בשקט. 

לצפיה ב-'מסכימה שצריך ללמוד טכניקות של הרגעה'
מסכימה שצריך ללמוד טכניקות של הרגעה
19/07/2017 | 10:33
2
24
הרבה ילדים עם קשיים של ויסות. כאן גם נשמע שקשה לו לווסת את הרגשות שחש.
טכניקות הרגעה ב cbt עוזרות מאוד.
לצפיה ב-'מאיזה גיל cbt יכול לעבוד?'
מאיזה גיל cbt יכול לעבוד?
20/07/2017 | 19:41
1
11
לצפיה ב-'היה לנו אירוח שעסק ב CBT'
היה לנו אירוח שעסק ב CBT
20/07/2017 | 20:43
17
גם שאלת הגיל עלתה בו
(נמצא בתוך קישורי הפורום, סעיף 'מומחים מתארחים').

אגב, לעניין ההרגעה העצמית - גם דמיון מודרך וביו-פידבק עשויים להועיל.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא ביטוח סיעודי
אירוח בנושא ביטוח...
בתאריך 2.8 נארח את גבי נקבלי, מומחה בתחום הבריאות...
אירוח בנושא ביטוח סיעודי
אירוח בנושא ביטוח...
בתאריך 2.8 נארח את גבי נקבלי, מומחה בתחום הבריאות...
אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

יורה דעה- הכנה למבחנים מחוננים ופיתוח חשיבה יצירתית
יורה דעה- הכנה למבחנים
פורום מיסים והחזרי מס
החזרי מס לשכירים וחברות
פורום הורים למחוננים
פורום הורים למחוננים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה