לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1644116,441 עוקבים אודות עסקים

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'האם העמותות של הקהילה הגאה מקבלות גם חברים על הספקטרום?'
האם העמותות של הקהילה הגאה מקבלות גם חברים על הספקטרום?
23/05/2019 | 12:40
1
23
לאחרונה חוויתי כמה חוויות בתוך המערך הטיפולי שנתפסות בעייני כהטרדה מינית וכולם מתנערים ממני, אומרים בתחילה שאולי יש הסבר אלטרנטיבי ואני בא מאוד קשוב ולא נותנים לי הסברים ובטח שלא מנסים לפתור את העניין.
גם לא התעקשתי שהפיתרון יהיה ספיציפית ל"הטרדה מינית" אלא כל פיתרון לעניין היה מספק אותי.
השאיפה שלי בשלב הזה של החיים היה למצוא פיתרון קבוע לעבודה והייתי עיקש לא להתעסק בשלב זה בדברים שקשורים להכירויות ומיניות עד שארגיש ביטחון בעבודה על מנת להתמקד בכל בעיה בנפרד.

בכל אופן בלית ברירה עברתי עיר ואני לא מחפש צייד מכשפות ובלית ברירה אני מחפש לפתור לעצמי את החידה הזו שקוראים לה מיניות ולהבין למה המגדר שלי הוא אחר ואני רואה בפירוש שהמערך האוטיסטי הוא לא הכתובות לעניין הזה עבורי אלא העיסוק בזה הוא רק עוד פתח עוד יותר גדול שמדריכה כזו או אחרת תנצל את המצוקות שלי עבור המצוקות שלה.

הייתי שמח להתחיל למצוא לזה פיתרון על מנת שאוכל גם לחזור ולפתור את עניין הביטחון התעסוקתי.

אני חושב שהקהילה הלהטבית אולי תספק עבורי את המקום הזה.
לצפיה ב-'שווה לנסות'
שווה לנסות
24/05/2019 | 07:30
2
לרוב, אנשים שחוו הדרה ויחס פוגעני בשל זהותם,
ייטו להיות מכילים יותר כלפי אנשים אחרים עם זהויות אחרות שמקבלות יחס כזה בחברה.
אז יש להניח שתחווה מצידם יחס מכבד ומכיל.
לצפיה ב-'לקות תקשורתית? תקשורת לקויה?ומה זה אמפתיה כפולה?- טקסט ומחקר'
לקות תקשורתית? תקשורת לקויה?ומה זה אמפתיה כפולה?- טקסט ומחקר
22/05/2019 | 17:01
8
38
מעתיקה ממייל של עמותת אבני דרך:
(אתר העמותה- https://www.avneiderech.org.il/ )

במשך שנים הורגלנו לחשוב כי אוטיזם הינה לקות תקשורתית.
הקשיים של אנשים בספקטרום באינטראקציות חברתיות עם אנשים נוריו-טיפיקלים
(כך מכונים אלו אשר ההתפתחות והתפקוד המוחי שלהם תואמת לנורמה המקובלת) הביאו לכיווני מחקר וביסוס ידע המתמקדים בכשלים של האנשים בספקטרום ביצירת אינטראקציה "תיקנית".
מחקרים אלו לדוגמא בחנו את ההבדלים בביצועים של אוטיסטים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית במחקרים פסיכולוגיים ותפקודיים שונים.
הם התמקדו בתפקודים ניהוליים (executive functions), בתיאוריית המיינד (Theory of Mind) וכדומה. מתוך תוצאות אלו הובאו מסקנות ביחד לפערים ההתנהגותיים הנצפים בשטח מבחינת הקשיים בתקשורת,
הבעת רגשות, תפקוד בתחומי חיים מסוימים (בעיקר החברתי, האקדמי והתעסוקתי) ועוד.
מחקרים מהשנים האחרונות בתחום הנוירוביולוגיה עוסקים רבות באופן בו ההתפתחות השונה של המוח באוטיזם
עוד משלבי העובר, משפיעה בהמשך על האופן השונה בו עובד ה"מוח האוטיסטי".
מחקרים אלו מעלים את ההשערה כי שינויים בביטויי ובתזמון התקופות קריטיות של התפתחות המוח
(תקופות בהן אזורים של תפקודים מסויימים מושפעים למיניפולציות של למידה והתפתחות) כבר בשלבים מוקדמים,
הם היוצרים את מה שאנו מזהים מאוחר יותר כהתנהגויות המאפיינות אוטיזם. אם כן – לא "לקות", אלא "שונות".
לדוגמא אם בתקופה קריטית בה מתעצבים האזורים הסנסוריים במוח, המוח לא ילמד כיצד לסנן גירויים חיצוניים שונים –
ממה עליו להתעלם ואל מה עליו להתייחס כאזהרה, אז ייתכן ואותו אדם יהיה רגיש מאוד לגירויים שונים
(יכול להיות תחושתי, שמיעתי, ויזואלי ועוד). בשלב מאוחר יותר זה ישפיע גם על יכולות הלמידה הנוספות של אותו אדם
כי יהיה מוצף מגירויים שונים והעומס הזה יפריע ליכולת לקלוט ולעבד מידע נוסף.
כמו-כן, ייתכן ויאלץ לאמץ אסטרטגיות התנהגותיות בכדי להתמודד עם ההצפה (כמו "לנתק" עצמו מהסביבה כדי לא לקלוט גירויים נוספים).
גישה זו של שונות באופן בו המוח מתפקד מוציאה לאחרונה מחקרים רבים הבוחנים את התופעות המוכרות לנו באוטיזם באופן שונה – לא בהכרח ביחס לאוכלוסייה הנוירוטיפיקלית, אלא ברצון להבין לעומק את השונות.

בעיית האמפתיה הכפולה היא מושג המתייחס לחוסר ההבנה הנוצרת בין שני אנשים אשר להם נקודות מבט ותפיסה שונה כאשר הם מנסים ליצור קשר בינהם לצורך מטרה או משמעות מסויימת.
רעיון האמפתיה ה"כפולה" מדגיש כי הבעיה היא של שני האנשים ולא נמצאת באחד מהם
(ז"א, הקושי בתקשורת אינו טמון בלקות קוגניטיבית כלשהי באדם האוטיסטי). זה עוזר לנו להבין כי העמדה השונה בה הם נמצאים היא היוצרת את הקושי להבנה משותפת, ולא הדרך בה הם מתקשרים. למעשה, גישה זו נותנת לנו זווית שמזכירה יותר גישות של שונות תרבותית לעומת גישה רפואית של טיפול.
מחקר שתוצאותיו הראשונות פורסמו לאחרונה, בחן תיאוריה זו לראשונה בכלים אמפיריים.
דרך משימות שונות נבחנה התקשורת בין זוגות אנשים והאופן בו אותם אנשים חוו את האינטרקציה הזאת.
האינטרקציות חולקו לקבוצה בה שני בני-הזוג אוטיסטים, קבוצה בה שניהם נוירו-טיפיקלים וקבוצה מעורבת
בה אחד אוטיסט והשני לא.
המחקר הסיק כי תקשורת של העברת מידע בין שני אוטיסטים הינה אפקטיבית באותה רמה כמו זו שבין נוירו-טיפיקלים.
תחושה של אהדה הדדית הנילוות לאינטראקציות אלה נמצאה גם כן כאשר הזוגות היו מאותו סוג (בהקשר הזה מדובר בסוג נוירולוגי, neurotype – אוטיסט או לא-אוטיסט). עם זאת, כאשר הזוגות היו מעורבים ניכרה ירידה בשיתוף המידע בתקשורת בינהם וצופים חיצוניים יכלו להבחין בתחושה החיובית פחות בתקשורת.
המסקנות החשובות לנו ביום יום הינן בכך שהמחקר מצביע על זה שאנשים אוטיסטים מרגישים נוח יותר בקרב קבוצה
של אוטיסטים אחרים – תחושה של דומות, אמפתיה והאינטרקציה עשויה להיות פחות דורשנית ומתישה.
בנוסף, אנשים בספקטרום האוטיסטי נמצאים בחוויית חוסר הבנה כשהם באינטרקציה עם ניורוטיפיקלים – שלא מצליחים לקרוא את הרגשות שלהם באופן מדויק, תחושה של אי-נוחות ומוזרות במהלך התקשורת ותחושה של עייפות ומותשות לאחר אינטראקציה עימם.

אז מה אנחנו יכולים לעשות טוב יותר?
אם את/ה אדם בספקטרום האוטיסטי – מודעות לכך שהלקות אינה בך, אלא באינטרקציה עצמה
וגם לצד השני אחריות עליה. נסה להבין היכן הפערים בינכם ושמור על פתיחות לשאלות הבהרה מהצד השני
לצורך גישור על הפער שיביא אתכם לעמדת מוצא משותפת לדיון.
אם את/ה נוירוטיפיקל – הבן את האחריות שלך לקושי באינטראקציה ואת העובדה שסגנון התקשורת של האדם מולך
אינו לקוי, אלא שונה. נסה לגשר על פערי ההבנה באופן שאינו מאיים עבור הצד השני.

בתקווה לתקשורת פתוחה, מגוונת ומאפשרת יותר!

הקישור למחקר הנ"ל
לצפיה ב-'אפשר להוציא כל מחקר שיוכיח מה שרוצים להוכיח...'
אפשר להוציא כל מחקר שיוכיח מה שרוצים להוכיח...
22/05/2019 | 20:18
7
30
השונות בין אוטיסטים לאוטיסטים היא כל כך גדולה הרבה פעמים שלא ניתן באמת להתיחס למסקנות של המחקר הזה.

אני מחשיב את עצמי כבוגר עם הרבה תכונות אוטיסטיות...
זה נכון שתמיד התחברתי יותר לאנשים שדומים לי בראש...
אבל זה לא מוכיח כלום.
יש לי שני ילדים אוטיסטיים, ושניהם מאוד מאוד שונים.
אני רואה את הילדים בגנים שלהם, תקשורת ביניהם לקויה מאוד.
חלק מסוגלים לשחק ולבלות האחד עם השני בצורה מאוד יפה, ותכלס אלה הילדים שבאמת נראים נורמלים.
האוטיסטים העמוקים, בכלל לא מצליחים לעשות שום דבר עם חבריהם. (וזה כולל את הבן שלי).

ברור שאנשים נמשכים לכאלה שדומים להם, לא צריך מחקר בשביל זה.
אבל מכאן ולהניח שאין בין האוטיסטים עצמם כקבוצה, קשיי תקשורת של האחד עם השני זו שטות.
לצפיה ב-'זה שאתה לא עושה שום דבר עם חברים לא מוכיח שאין ביניכם תקשורת'
זה שאתה לא עושה שום דבר עם חברים לא מוכיח שאין ביניכם תקשורת
23/05/2019 | 04:08
3
21
אתה מזהה תקשורת רק עם התבנית הנורמטיבית, אבל מבחינתי למשל אם מישהו קולט שאני לא רוצה לעשות שום דבר ביחד איתו הוא מתקשר איתי ברמה הרבה יותר עמוקה מרוב הנ"ט שמגיבים בצורה מאוד לא נעימה לעובדה שאני לא פתוח כל הזמן לכולם.

שונות לא שוללת דמיון, אפילו להפך, לי איןו ספק שככל שהשונות גדולה יותר, היחודיות עמוקה יותר, כך גם הזהות המשותפת מדוייקת יותר
לצפיה ב-'אין לי מחלוקת אתך'
אין לי מחלוקת אתך
23/05/2019 | 16:11
2
12
ההתייחסות שלי הייתה למחקר ולעובדה שאיכות התקשורת בין אוטיסטיים נמדדה דרך עיניים נורמטיביות.
כביכול אוטיסטים כקבוצה מתקשרים ביניהם ברמה גבוה כמו נ"ט אבל רק באופן אחר.

נתנאל כותב כאן יפה מאוד, אפילו הנ"ט יבין אותו, והוא מעיד על עצמו שבחיים הוא פחות תקשורתי.
השאלה היא לנתנאל או לאיל שחל ואחרים שיש להם יכולת ביטוי גבוה בכתב.
האם הם יצליחו להסביר את עצמם בצורה טובה לאוטיסט אחר שהוא לא תקשורתי ואף לא מסוגל להקליד רק מעצם היותו בעל אותה כותרת אבחנתית.

רק אתמול שמעתי מהרכזת בגן שהיא נתקלת לא פעם אחת בילדים שמגיעים לגנים גם בלי שהם אוטיסטים, אבל ההורים שלהם הצליחו לזכות אותם בגן תקשורת בזכות שהוציאו להם אבחנה.

שוב, הבעיה שלי עם המחקר הוא שהם מתייחסים לכל האוטיסטים כקבוצה הומוגנית.
אני יכול להסכים רק עם הקביעה שבני אדם נוח להם בחברת אלו שדומים להם.
ולא נוח לי שפירשו את התצפיות דרך עיניים נורמטיביות.

לצפיה ב-'אני לא יכול ליצור קשר עם אוטיסט א ורבאלי'
אני לא יכול ליצור קשר עם אוטיסט א ורבאלי
23/05/2019 | 16:56
20
ולא מקליד והוא ישר יתקשר איתי אבל אני כן יכול להבין את החוויה שלו כאוטיסט ככזה שהיה באותו מצב וחולק מאפיינים מאוד דומים גם בהווה מה שלפחות אני משתדל לעשות זה להסביר להורים/ מטפלים על  האוטיסט לנסות לתת להם חלון לעולמי וכך אולי ימצאו דרכי חיבור / תקשורת עם ילדם האוטיסט הלא מדבר / מתפקד ואגב המון הורים אומרים לי שאני מאוד עוזר להם להבין את הילד שלהם ואפילו אמא אחת לאוטיסט א ורבאלי עם לכאורה מוגבלות שכלית קשה היא הראתה לו טקסט שלי שאני מעודד אוטסטים כמוהו לתקשר ושיש בהם המון והוא כתב את השם שלו ואת הכתובת שאיפה שהוא גר ואמר שהוא מבין אותי עליתי תפוסט הזה והרבה מאוד התרגשו אז לא אני לא מחולל נסים אני לא יכול לראות פתאום אוטיסט א וראבלי והוא מקליד ומתקשר איתי אני יכול  לנסות לתת תבונות אנלטיות על האוטיזם שלי ודרכם זה היה חיבור גם אוטסטים מובהקים ממני שלא מדברים בכלל כמו עידו קידר עושים כך הם לא יכולים לגרום לאוטסטים פתאום להקליד הם כן יכולים לתת תקווה שיש סיכוי שאוטסטים יקלידו / יתקשרו על סמך הנסיון האישי שלהם זו תשובתי אליך .
לצפיה ב-'זהו שזה לא משנה עם הנ"ט יבין אותו'
זהו שזה לא משנה עם הנ"ט יבין אותו
24/05/2019 | 02:12
2
אני מבין אותו, והוא אותי, ולא פעם בצורה משקפת מספיק כדי לקדם גם מעט הבנה עצמית, מה שלעולם לא קורה ולא קרה לי עם נ"ט

דמיון לא שולל שונות, או להפך, אלה הפכים משלימים

לצפיה ב-'ובין נ"טים אין קשיי תקשורת? '
ובין נ"טים אין קשיי תקשורת?
23/05/2019 | 08:27
1
20
היומיום מלא בהם, כמו גם אתרי החדשות.
הנקודה היא שכשמדובר בקשיי תקשורת בין נ"טים לנ"טים,
ברור לכולם שמה שהשתבש הוא האינטרקציה, לא המוח של אחד ממשתתפיה.
אבל זה נכון גם כשאחד או יותר ממשתתפי האינטראקציה הוא א"ס.
אף אחד לא מחוסן מקצרים בתקשורת, ועדיין, בגדול,
א"סים נוטים "לשדר" ב"תדר תקשורתי" דומה.
ה שלי למשל אמר פעם, כשנשאל איך הוא מרגיש בכתת התקשורת,
שנחמד שם כי אנשים יותר מבינים אחד את השני.
למתבונן מבחוץ היה נראה שה, כמו שכתבת "לא מצליח לעשות שום דבר עם חבריו",
אבל בחויה שלו, הוא הבין את השדרים סביבו, הבין את האינטראקציות בין האנשים
וגם כלפיו, והרגיש שאחרים מבינים אותו, לאין שיעור יותר לעומת בכתה הרגילה.

אחרי הביקור הראשון שלו בכתה, לקראת הצטרפותו אליה,
שאלתי אותו אם היה איזשהו ילד שהוא הרגיש טוב איתו, שמצא-חן בעיניו.
הוא נקב בשמו של ילד שאינו מדבר ולכאורה גם כמעט ולא מתקשר,
מה שאתה מכנה אוטיסט עמוק.
לא ראיתי שום אינטראקציה ביניהם אז ברגע הראשון זה הפתיע אותי.
ואז הבנתי ש"יש דברים נסתרים" כמאמר המשורר
היה ביניהם חיבור גם אם הוא לא בא לידי ביטוי בדרכים המקובלות
של משחק משותף וכד'.

בקיצור, זה אכן נשמע טריוויאלי, ובכ"ז משום-מה לא מובן מאליו לאנשים
שהמרחק בין א' לב' הוא אותו מרחק כמו בין ב' לא'-
כמו שהא"ס נחווה ע"י הנ"ט המצוי כלא ברור,"לא בסדר" השדרים וגם הקליטה שלו לקויה,
כך קורה גם בכיוון ההפוך.
ורק אנשי האמצע עומדים באמצע ומנסים להעביר לכולם את המסר
שמדובר בקצר בתקשורת ולא בדפקטיות של מישהו...

לצפיה ב-'גם לי זה מוכר'
גם לי זה מוכר
23/05/2019 | 15:29
11
אני דווקא מתחבר לא ורבאלים כי השקט שלהם עמוק חודר עמוק ויפה ויכול לומר שאיזה חבר עם אספרגר מהתעסוקה אמר לאמא אחת שיש לה ילד אוטיסט בתפקודים הנמוכים שהוא מתגעגע עלי וזה ממש הפתיע אותי כי במשך חודשים שהייתי שם לא הוצאתי מילה או הגבתי כמו עם בנך ממש הופתעתי יש דברים שעוברים מעבר למלל מעבר לדיבור אני קורא לזה אנרגיה רוחנית שיש לכל האוטסטים בתפקודים הנמוכים בעיני לכן הם נחווים הרבה פעמים כמלאכים וטהורים ..
לצפיה ב-'אני לא דברתי בילדות'
אני לא דברתי בילדות
23/05/2019 | 15:19
18
עד בערך גיל עשר וגם היום מתקשה בדיבור ומתקשר בעיקר בהקלדה אבל תמיד שחקתי עם ילדים והרבה גם נט"ים והיה כיף מאוד אני חוותי מציאות אחרת הילדות שלי הייתה ממש טובה בעיני לעומת גיל התבגרות כי נשארתי ילד וכבר לא רצו להיות חברים שלי גם אחי הקטן שהינו החברים הכי טובים התרחק חוץ מזה שמעתי ואני מכיר אוטסטים " עמוקים " שמשחקים הייתי בקשר עם אמא לשתים כאלו די בוגרים לכן אתה טועה ולא מדייק זה תלוי באוטיסט עצמו לא רק ברמת התפקוד שהיא גם מלאכותית ולא בהכרח מדייקת .
לצפיה ב-'איך יודעים האם לאוטיסט יש הפרעת קשב? '
איך יודעים האם לאוטיסט יש הפרעת קשב?
16/05/2019 | 18:00
19
70
הבן שלי, במהלך שני האבחונים לאוטיזם, אובחן עם בעיות קשב, אפילו קיבל הערכת זמן. אני לא הסכמתי עם אבחון בזמנו. אבל לאחרונה יש תופעה שאני לא יודעת להסביר וחשוב לי להבין מה מקורה, כדי למצוא פתרון נכון: הילד תלמיד מחונן, מקבל ציונים גבוהים אך לא לומד בכלל. בגדול, המטרה שלנו היא להקנות לו הרגלי למידה וגם להתקדם בחומר שהוא חזק בו, כדי לבסס את הנושא לקראת העתיד. אבל בנוסף, לאחרונה גם הציונים התחילו קצת לרדת. הציונים עדיין מעל 90, לכן אין שיתוף פעולה מבית ספר.
קבענו שהוא ילמד כל יום שעה, והוא יבחר איזה חומר ללמוד ובאיזה מקצוע, העיקר שילמד. גם הדרך לא חשובה: לבד או ביחד, חוברת או מחשב. 
הוא הסכים, אבל בפועל הוא יושב 10 דקות, קם ובורח, מחזירים אותו, ושוב הוא בורח אחרי 10 דקות. וסתם כולם מתעצבנים, גם הוא. 
לכאורה זה מתאים להפרעת קשב. אבל אולי זה קשור לאוטיזם, כי הוא לא רוצה ללמוד ומסכים רק כי אין ברירה. 
מה דעתכם?
ולא, אני לא מסכימה שלא ילמד בכלל. אנחנו מנסים להסביר לו למה אנחנו מתעקשים, ולא נראה לי שהוא מפנים. אבל אם נעזוב, הוא רק יבהה כל היום במסכים.
אגב, הסיבה היחידה שהוא הסכים, זה בגלל שביום הורים הוא ראה את הציונים שלו והתבייש. לא כי הוא לא יודע, אלא כי השליטה שלו אמורה להיות מלאה.
בשפה, שקשה לו, קיבל 90 ואמרנו כל הכבוד. אבל ציון במתמטיקה פחות מ-95 פוגע גם לו באגו המנופח שלו. 
ואז אמר שעצמו שילמד כל יום כדי להשתפר. אבל אז הודיעו להם שהייתה טעות והציון האחרון לא עודכן. והיות והוא קיבל 100, הוא פחות מבין למה הוא צריך ללמוד. 
חשבנו לבקש מהמורה להחמיר איתו במבחנים, אבל גם אם תסכים, ואני בספק - גג יהיו עוד מבחן אחד עד סוף השנה. 
לצפיה ב-'השאלה היא למה חשובה לך הדרך הפורמלית'
השאלה היא למה חשובה לך הדרך הפורמלית
16/05/2019 | 18:53
2
71
מה היתרונות שלה לעומת דרך שמתאימה להלך הנפשי שלו אוטסטים וגם אני נוטים לאוטודידקטיות אני אישית רוב הילדות הייתי תלמיד גרוע בעצם בכלל לא הייתי  נחשב לתלמיד בעיני המערכת כי לא ידעתי קרוא וכתוב עד גיל מבוגר יחסית אבל ברגע שנתנו לי אפשרות ללמוד בדרך שלי התפתחתי מאוד ונהייתי מצטיין למדתי לבגרוית בלי להתכונן והכל מאיות אפילו רצו שאלמד לתואר במתמטיקה במקביל לתיכון מתלמיד שנחשב לאם בעיות קוגנטיביות הגעתי עד רמה מאוד מאוד גבוה וכל זה בדרך שלי , בעיני כדאי לעזוב אותו ציונים זה לא הכי חשוב ומי שמצליח בלימודים הפורמלים לא בהכרח זה אומר עליו דברים טובים זו דרך שמתאימה לעדר לא למוח חופשי ומקורי , לכן בעיני לתת לו להתבטא בדרך שלו האם זה קשב וריכוז ? אולי האבחנה לא משנה גם אני מאובחן בקשב וריכוז מורכב מאוד אבל שאני רוצה ללמוד ויש לי תשוקה אני לומד כמו שמעטים מאוד מסוגלים ללמוד גם במשך ימים שלמים יושב על בעיות מורכבות קורא חומר מורכב מאוד קולט אין סוף ידע ברמה הכי דקדקנית ( אמרת פעם שלבן שלך יש זיכרון מצוין לי גם אבל רק שיש בי תשוקה ובעיני זה מאפיין של הצורת לימידה האוטסטית / הלקות למידה לנגזורתיה) וכו אז בעיני הנחי לו העתיד רחוק הוא ילד תהני לו להנות מהחיים זו דעתי .
לצפיה ב-'זאת בדיוק הבעיה'
זאת בדיוק הבעיה
17/05/2019 | 07:41
1
48
אם הוא היה בוחר בעצמו ללמוד משהו, היינו עוזבים אותו בשקט. גם אם זה היה משהו "לא מקדם" מבחינה פורמלית. אבל הוא לא לונד כלום.
לצפיה ב-'אז כנראה לא בא לו'
אז כנראה לא בא לו
17/05/2019 | 14:14
32
אי אפשר לכפות על אדם ללמוד שאינו רוצה לשם מה ? עושה רטשם שהוא ילד חכם אפילו אמרת מחונן ברגע שהוא ידליק הוא ילמד ויצליח מאוד בדרכו כך אני הייתי אין מה להליחץ יש הרבה ילדים שלא אהבו ללמוד ובסוף נהיו למדנים תלוי בגיל ובמצב הרוח זו דעתי .
לצפיה ב-'אם היה לו קושי אמיתי ללמוד הוא לא היה מקבל 90+'
אם היה לו קושי אמיתי ללמוד הוא לא היה מקבל 90+
17/05/2019 | 07:25
9
49
אובייסלי הוא לומד והמוח שלו מעבד את המידע בווריאציה שמתאימה לו.
אם היית רוצה רוצה להעביר את הרעיון של בן אדם לומד בסרט, היית מציגה בן אדם יושב ולומד ומראה בשעון שעבר כך וכך זמן והצופה היה מבין שהוא צפה ב"למידה".

מבחינתו כרגע לשבת וללמוד שלא מול הנחיצות זה סתם פעולה שמתאימה לדרמה ואם יש פה משהו שיגרום לו להפרעת למידה אמיתית, זה שבעתיד שהוא ילמד דברים יותר מתקדמים והנחיצות כן תהיה לשבת וללמוד "כמו בסרט" אבל כבר נוצר אצלו פוביה. כך שלמרות שהאיסטינקט שלו יבין את הנחיצות של הפעולה הדרמתית יהיה לו דחף לברוח מזה.

לא צריך להיבהל מאבחנות הפרמטרים שרופאים מאבחנים יכולים ויכולים גם לא לבוא בקנה אחד באיך שהמציאות נתפסת בעיני אנשים שהם אינם רופאים.
ואין באמת צד שלילי להרופא חושב שיש לך הפרעות קשב והפרעות התפתחותיות, זה בעיקר נותן לך הנחות שכולם יכלו להרוויח מהם גם כאלה שאינם מאובחנים.
אבחנות קשות יותר כמו דו-קוטביות וסכיזופרניה כבר צריך לחשוב טוב טוב לפני שמאפשרים לרופא לתת לך אבחנה כזו.
לצפיה ב-'הציונים שלו גבוהים לא בגלל שהוא לומד בלי שאני שמה לב'
הציונים שלו גבוהים לא בגלל שהוא לומד בלי שאני שמה לב
17/05/2019 | 07:46
7
58
הוא מחונן, אז כשהיה צעיר יותר וכן למד, הוא פשוט הצליח לקלוט דברים שעדיין מספיקים היום. לפני כמה שנים הוא "גילה" מסכים ומאז מעדיף אותם במקום הלימודים.
לצפיה ב-'יש אולי מסכי HD אבל עוד לא שמעתי על מסכי ADHD '
יש אולי מסכי HD אבל עוד לא שמעתי על מסכי ADHD
17/05/2019 | 09:13
1
48
בקיצור לא צריך להתיחס לזה כהפרעת קשב.

חוץ מזה כשאת מתיחסת ל"מסכים", מסך זה לא שווה ערך לטוסטר. אולי בטוסטר אפשר רק לחמם לחם במסך יש גיוון אינסופי של דברים שאפשר לעשות.
וגם המציאות היא מאוד מגוונת והיא איננה או מסך או למידה כך שאם יש דחף לגרום לו להתאוורר מהמסך אולי כדאי למצוא לו משהו יותר מפתה מללמוד למבחן.

ותכלס אין באמת הבדל בן 90, 90+ ו100 המון דברים שקורים גם תוך כדי הבחינה יכולים לגרום להפרשי ציון כאלה.
ולגבי המחויבויות הלימודיות, הוא לחלוטין צודק הוא עומד בהם ואין באמת הצדקה לקחת לו את זה.
לצפיה ב-'אין קשר בין התנתקות ממסך ל"דגירה" אקדמית'
אין קשר בין התנתקות ממסך ל"דגירה" אקדמית
17/05/2019 | 11:09
299
ילד שמחובר שעות רבות למסך זקוק בד"כ ליותר פעילות גופנית,
לאו-דוקא ל"דגירה" על חומר לימוד.
אגב, פעילות גופנית יכולה להיות לא רק חשובה לבריאות הגופנית והנפשית
אלא אפילו ערוץ למידה, למשל:
טיול/סיור באתר טבע/ אתר הסטורי/ מוזיאון,
פיתוח ושכלול מיומנויות מוטוריות ואחרות
(זה יכול להיות אפילו דרך "סתם" טיפוס על עץ, משחק כלשהו
או יצירה בפלסטלינה, במחול, בקולינריה או משהו אחר),
שגם הן מעבר לחשיבותן בפני עצמן,
משפיעות גם על המוח ועל יכולות הלמידה בכלל, גם האקדמיות.
ואלה רק דוגמאות אחדות.
לצפיה ב-'יש הרבה דרכים ללמוד'
יש הרבה דרכים ללמוד
17/05/2019 | 10:42
4
39
יש לזה אפילו מונח מקצועי: סגנונות למידה
אפשר למצוא הרבה חומר על הנושא,
כולל שאלונים המסייעים בזיהוי ואפיון סגנון הלמידה של המשיב.

כפי שכבר נכתב לך, הישגיו הלימודיים הגבוהים (אפילו אחרי הירידה) מעידים שהוא לומד.
לא מניחה שהחומר עליו הכתה נבחנת עכשיו הוא מלפני שנה
("כשהיה צעיר יותר וכן למד, הוא פשוט הצליח לקלוט דברים שעדיין מספיקים היום").
משמע שהוא כן לומד, בדרך שלו, שאולי נעלמת מעינייך.

הנקודה היחידה בתיאור שלך שכן נראית לי משהו אולי "מדאיג", ראוי לתשומת-לב
היא "והתבייש. לא כי הוא לא יודע, אלא כי השליטה שלו אמורה להיות מלאה".
הצורך הזה בשליטה מלאה, לעולם לא יכול להתממש, לאף אחד אין שליטה מלאה
לא בידע/בחומר ולא בחיים.
גם לא לנו ההורים בילדינו, ולא לאף אדם במה שקורה איתו
ולכן הצורך הזה דן את האדם מראש להיות בלחץ תמידי
(סטרס הוא אחד מגורמי הסיכון על הבריאות הפיזית והנפשית),
להיות בסכנת משבר
בכל פעם שהפנטזיה הבלתי אפשרית על שליטה מוחלטת תתנגש עם המציאות.
החרדה שמולידה צורך כזה, עלולה חלילה להקשות מאד על החיים.
לכן לעניות דעתי המיקוד צריך להיות דוקא על שחרור,
זה בעיניי שיעור חשוב לחיים, משהו שבאמת חיוני ללמוד.
והדרך הטובה ביותר ללמד את זה היא דוגמא אישית

ולגבי חומר אקדמי- מה דעתך לעשות לו מנוי ל'גלים'?
(אפשר להציע גם לביה"ס להצטרף ולעשות מנוי לכלל התלמידים, הרבה בתי"ס עשו זאת)

לצפיה ב-'זה חלק מהעניין'
זה חלק מהעניין
17/05/2019 | 11:48
3
39
הוא כל כך בטוח שהוא יודע הכל שהתשובה הקבועה לשאלה מה חדש הוא למד בבית ספר: מה אני כבר יכול ללמוד שם.
וגם זה מונע ממנו להשקיע.
ולגבי התחלה של מה שכתבת - בבית הוא לומד חומר מתקדם בכמה שנים לעומת בית הספר, לכן עדיין מסתדר עם מה שלמד בעבר.
לצפיה ב-'אולי הוא צודק?'
אולי הוא צודק?
17/05/2019 | 11:57
2
34
אולי באמת ביה"ס לא תורם לו?
אולי כדאי לחפש לו סביבה חינוכית-לימודית אחרת?
יתכן שסביבה שתתאים לו ותעניין אותו תעורר בו יותר מוטיבציה
לצפיה ב-'בית ספר אכן לא תורם לו'
בית ספר אכן לא תורם לו
17/05/2019 | 15:05
1
33
חוץ מקצת חברים. אבל אין באזור כיתת מחוננים, אז זאת בעיה. ולא, החינוך הביתי לא בא בחשבון.
הוא מאד אוהב יום שליפה למחוננים, אז אני מקווה שעוד שנה יילך לכיתה מדעית וזה יהיה מספיק מאתגר. השאלה מה עושים עד אז?
לצפיה ב-'משתדלים להמנע מהלחצה מיותרת'
משתדלים להמנע מהלחצה מיותרת
17/05/2019 | 16:30
27
לדעתי הלחץ שלך מזיק לו וגם לך וגם לקשר ביניכם.
הוא לומד- בנאדם, ובטח בנאדם אינטיליגנטי, לומד כל הזמן
זה בטבע שלו.
גם אם לא בדרך הקונבנציונלית לה את מצפה.
אפשר לנסות לזמן לו גירויים, כגון יום שליפה, אתרי למידה כמו 'גלים' ואחרים
או חשיפה בכלמיני דרכים אחרות לעולמות תוכן ואתגרי חשיבה.
וזהו, פשוט לשמוח בו
לצפיה ב-'לי יש אבחנה נוספת '
לי יש אבחנה נוספת
17/05/2019 | 14:20
46
של סיכזופרניה בשילוב מניה דפרסיה ובעיני זה מאןד תלוי בחומרת הפרעת התפתחות יש מצבים שבהם עדיף להיות סיכזופרן ולא אוטיסט לפחות מבחינת התפישה הנורמטיבית לי אין שום בעיה אם שום אבחנה ובעיני התופעות השליליות בכל אלו הן בעיקר בגלל החברה ולא בגלל האדם וצריך לעורר מודעות זו דעתי
לצפיה ב-'לפנות לצורך קבלת אבחנה אצל נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים'
לפנות לצורך קבלת אבחנה אצל נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים
17/05/2019 | 11:39
18
לצפיה ב-'בשביל מה צריך גם הפרעת קשב? ASD לא מספיק?'
בשביל מה צריך גם הפרעת קשב? ASD לא מספיק?
17/05/2019 | 17:20
21
לצפיה ב-'למה הכוונה ש"הילד לא לומד כלל"?'
למה הכוונה ש"הילד לא לומד כלל"?
21/05/2019 | 00:26
3
29
איך את מדדת את זה?
הוא לא מבצע משימות? לא משתתף בשיחות בכיתה?
הוא לא מכיר חומר?
הציונים שלו אומרים שהוא יודע את החומר. אז איך קבעת שהוא לא לומד?
על סמך זה שהוא לומד מהר מאוד?  אז הוא מסוגל ללמוד מהר.
מה הבעיה עם זה?הוא לא לומד בבית? אולי הוא סיים את הכל בכיתה?
אם כך זה לא נקרא "לא לומד בכלל". זה נקרא לומד מהר.
תסבירי מה הכוונה ל"לא לומד בכלל".
כי בדרך כלל בוחנים רמת לימוד לפי הציונים ואני רואה שהכל בסדר אצלו.
לצפיה ב-'הוא לא לומד בבית'
הוא לא לומד בבית
21/05/2019 | 06:21
2
24
בכיתה אין עליו תלונות. אין להם כמעט שיעורי בית, ואם יש - הוא מסיים בכיתה.
אנחנו רוצים להקנות לו הרגלי למידה ומבקשים שילמד קצת בבית. והוא לא לומד.
לצפיה ב-'כלומר כל דרישות של בה"ס הוא מספיק בשיעור'
כלומר כל דרישות של בה"ס הוא מספיק בשיעור
22/05/2019 | 00:03
1
25
אבל מבחינתכם הוא חייב ללמוד בנוסף גם בבית?
לדעתי זה לא נקרא "לא לומד".
הוא לומד. פשוט מהר.
אם אתם רוצים להשיג את זה (תוספת לימודים) אז תעבירו לבה"ס למחוננים או דומה לזה. שרמת דרישות בה"ס יעלה בהתאם לכישרונות שלו.
לצפיה ב-'אין כאן כלום באזור'
אין כאן כלום באזור
22/05/2019 | 07:15
17
בחטיבה יילך לכיתת מופת, אז המצב אולי ישתפר.
לצפיה ב-'חוסר איזון תרופתי '
חוסר איזון תרופתי
10/05/2019 | 14:11
3
116
הי ,
אשמח לעזרה .
בני בן 14/5 asd תפקוד בינוני גבוה . מזה כשנה מצב רוח לא יציב , מלל רב חסר משמעות , חרדות , סף תסכול נמוך , המנעות מכל עשייה לימודית . ואי הצלחה לאזן אותו תרופתית . גם פסיכיאטר פרטי , וגם כעת פסיכיאטר של קופח בנסיון של תרופות והילד מאוד סובל .
חוסר אונים גדול .
האם למישהו יש עצה כלשהי ?

תודה רבה .
לצפיה ב-''
11/05/2019 | 12:37
46
נשמע קשה מאד, קודם כל עבורו ומן הסתם גם עבור שאר בני הבית.

גיל ההתבגרות הוא כידוע תקופה מאד לא פשוטה לרוב האנשים,
ולאנשים רגישים במיוחד כדוגמת א"סים (=אנשי ספקטרום) על אחת כמה וכמה.

מה שהייתי עושה במקומך (האמת, שמעתי מאמא אחת פעם שעשתה משהו דומה)
הוא בשלב ראשון להפסיק עם הכדורים שכפי שאת מספרת לא עוזרים,
ואולי רק "מפוצצים" לו את המוח עוד יותר,
וכאילו "לחזור לרחם", למקום הבטוח, הרגוע, השקט.
לקחת את הילד שלי למקום שיעשה לו טוב
(יש אנשים שהמדבר עושה להם את זה, אחרים- הים, אחרים- סביבה/מקום אחר/ת)
ולשהות שם איזשהו פרק זמן, רק ילד ואמא.
לעטוף אותו (וגם לתת לו מרחב).

אחרי שהאטרף נרגע, מגיע שלב ב':
לנסות לחשוב יחד איתו מה יחזק אותו,
איך יהיה נכון יותר לעצב את שגרת יומו, את סביבות החיים שלו.
אולי מסגרת חינוכית אחרת? אולי יש צורך בשינויים בתחומי חיים אחרים?
כשהדגש הוא באמת על מה שיחזק אותו, שימלא אותו שימחה.
הישגים לימודיים וכיוב' אינם בעדיפות גבוהה בזמן הקרוב.
אם וכאשר ירצה בעתיד, יוכל להשלים לימודים.

לצפיה ב-'לא יודע אם זה גורף'
לא יודע אם זה גורף
11/05/2019 | 16:05
60
אצלי(תפקוד גבוה) תזונה פליאותית דלת פחמימה יצבה לי את המצב רוח ואת איכות השינה בלילה, על הדרך גם גיליתי שאני רגיש לסוכר פירות (פרוקטוז) שגרם לליקויים בתפקוד האוטואימוני שלי.
כמו-כן בגלל שרציתי זה גם איפשר לי להיגמל מהאמצעים הפסיכיאטרים, אני מניח שהחלק הזה זה תלוי במוטיבציה.
ואני חושב שיותר מהכל זה אילץ אותי ללמוד על מערכות הגוף שזה בכלל בונוס נחמד.

עוד כיוון מחשבה
לצפיה ב-'באיזו מסגרת חינוכית הוא נמצא? איזה טיפולים מקבל? '
באיזו מסגרת חינוכית הוא נמצא? איזה טיפולים מקבל?
11/05/2019 | 16:24
31
לצפיה ב-'מה עושים עם קושי בשיתוף פעולה כאשר '
מה עושים עם קושי בשיתוף פעולה כאשר
08/05/2019 | 02:31
11
141
אין כסף ללכת לרופאים פרטיים. בבית חולים אין זמן לנסות לתקשר עם מטופל על הספקטרום כאשר הוא חרד ושואל שאלות, וגם משדר משהו חרדתי ומעיק.
יש כל כך הרבה פציינטים במיוחד כשמדובר בבית חולים, אין להם זמן בשבילי, אין להם אנרגיה להשקיע כדי להסביר לי איזה בדיקה זו ואם זה מסוכן אם ארעד או אזוז. אין לי מי שיעזור לי בבדיקות, וגם ספק אם חונכת או סומכת הייתה עוזרת פה, אניצריכה  לדעת אם בדיקה מסוימת בעיניים עלולה לשרוט אותי במידה ואמצמץ או אזוז, אני צריכה שיגידו לי אם אני זזה, אני צריכה שיתוף פעולה שלהם כדי שאני עצמי אוכל לשתף פעולה.
ובינתיים עוברים השנים. אני צריכה אבחנה רשמית של ראומטולוג, ואין. צריך לראות למה הראייה מתדרדרת בצורה כל כך משמעותית, אבל יש כל כך הרבה פציינטים ואין זמן בשבילי, ולא יודעים מה יש לי בעיניים. 
אני כל כך מנסה לשתף פעולה ולא מצליחה, כל כך רוצה שיצליחו לבדוק אותי, כל כך רוצה לענות מספיק ברור על שאלות אצל ראומטולוגים. בינתיים גם לזה אין טיפול כי אין זמן לחפש איך ניתן לעבוד איתי.

אז מה עושים? מה אחרים עושים? מה הורים עושים? ובוגרים ברמת תפקוד גבוהה? איך מתמודדים עם הצורך לקבל אבחנה וטיפול רפואי כאשר לצוות אין ידע אין רצון או אין יכולת להשקיע זמן ואנרגיה?
לצפיה ב-'כ"כ מבינה על מה את מדברת '
כ"כ מבינה על מה את מדברת
08/05/2019 | 16:07
10
73
יש אולי בן/בת משפחה שיכול/ה להתלוות אלייך כשאת הולכת לרופא/ה?
מישהו שיידע לפנות אל הצוות הרפואי באסרטיביות שלא תתפרש בטעות כתוקפנות
ולהסביר מה את צריכה?
ו/או אולי אפשר לנסות להעזר ברופא/ת המשפחה:
לבקש שבתיק הרפואי יופיע שאת א"סית ואיך יש לנהוג איתך
וכמו כן שרופא המשפחה יענה על כל שאלותייך לגבי כל בדיקה שהוא רושם לך הפניה אליה.
לצפיה ב-'לצערי גם רופא המשפחה לא באמת מבין'
לצערי גם רופא המשפחה לא באמת מבין
09/05/2019 | 23:37
9
55
לא נראה לי שהוא מבין מה המשמעות, או איך זה משפיע על שיתוף הפעולה, או בכלל מה חשיבות התקשורת וההבדלים בתקשורת על הטיפול. אני יכולה לנסות, רופא המשפחה האחרון שלי היה אמפתי יותר, אולי אם הייתי מדברת איתו על זה הוא היה עוזר פה. רופא המשפחה הנוכחי שלי רשם לי קלונקס ואמר לקחת רק לפני בדיקות עיניים, אולי אני יכולה לנסות יותר.
לצערי לאמא שלי יש אישו עם התדמית שלה צורך חזק לריצוי וחרדה מפני מבוכה חברתית לכן היא לא מסוגלת להתלוות אליי. עם שאר המשפחה לצערי לא ממש הצלחתי למצוא נושאי שיחה כך שהקשר שהיה בילדותי הלך ודעך.

חבל שאין בקופת חולים, או בבית חולים איזשהו נוהל לגבי אנשים על הספקטרום, כאשר רופאת העיניים המומחית העבירה אותי למרפאת החוץ של בית חולים כדי שיעשו לי בדיקה שכרוכה במגע בעין כי "בבית חולים יש להם צוות גדול יותר" דווקא שם הרופא ביטל אותי באמירה "אם יש לך קושי שיעשו לך בדיקות אז לא צריך כבר" מבלי שבדק אם צריך או לא צריך.
נגיד אם הייתה אפשרות שנודיע כמה ימים מראש ואז באותה מחלקה תהיה עזרה של עובדים סוציאלים או פסיכולוגים, צריך להיות משהו, כי עכשיו כמו שזה נראה אומרים לאנשים על הספקטרום שלהם לא מגיע שיטפלו או שיבדקו אותם.
לצפיה ב-'מסכימה איתך'
מסכימה איתך
10/05/2019 | 09:39
8
39
חושבת שלרוב אפילו לא הכרחי שעו"סים או פסיכולוגים יתווכו,
מספיק שהרופאים יקבלו בהכשרה שלהם ו/או בהשתלמויות
מודעות, הבנה, ומה שמכונה "ארגז כלים".

אולי הגיע הזמן להתחיל להעלות את זה בפני הנוגעים בדבר,
אין לי כרגע כתובת מוגדרת, אבל שווה לחפש.

בינתיים, נראה לי שכדאי לך לחזור לרופא המשפחה הקודם
או בכל מקרה לעבור לרופא משפחה אחר ולנסות לקבל את עזרתו כאמור.

חיזקי ואימצי

לצפיה ב-'תודה על האמפתיה ההבנה והעזרה '
תודה על האמפתיה ההבנה והעזרה
10/05/2019 | 17:31
7
16
לצפיה ב-' מצאתי בינתיים שתי כתובות אפשריות לפניה'
מצאתי בינתיים שתי כתובות אפשריות לפניה
11/05/2019 | 12:16
4
31
כיון שמדובר על הכשרת רופאים ואחיות, נראה לי מתאים לפנות למשרד הבריאות

כיון שמדובר בנגישות לשרות חיוני, נראה לי מתאים לפנות למשרד הרווחה
המטפל בסוגיות של נגישות לבעלי צרכים מיוחדים

גם אני אכתוב להם, ומקוה שעוד חברים כאן

ובינתיים- אל תתייאשי ואל תוותרי, חשוב שתקבלי מענה רפואי!
יש רופאי משפחה שיודעים להקשיב

לצפיה ב-'קישור נוסף- נגישות ישראל'
קישור נוסף- נגישות ישראל
11/05/2019 | 12:59
16
עמותת נגישות ישראל:
"עמותת נגישות ישראל הוקמה בשנת 1999 לקדם את הנגישות על מנת לאפשר לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם להשתלב בחברה, בשוויון, בזכות, בכבוד ועצמאות מרבית." (מתוך ה"אודות" שלהם)

טופס צור קשר שלהם:

לצפיה ב-'אולי באלוט יכולים לעזור? '
אולי באלוט יכולים לעזור?
11/05/2019 | 21:15
2
24
אולי יש להם מאגר של רופאים יותר "ידידותיים"? או אולי מתנדבים שמתמחים בנושא.
בדרך כלל רופאי ילדים נחמדים יותר, חלק מהכשרה זה להתמודד עם חולים שלא תמיד משתפים פעולה. 
כשרציתי לקחת את הבן שלי לטיפול שיניים, אמרתי שיש לו פחד גדול מזה. ישר אמרו לי שאני חייבת רופאה מסויימת. והיא הייתה רופאה שמטפלת לרוב בילדי הגן, וקבעו לנו תור אליה למרות שהיה גדול יותר. 
לצפיה ב-'אולי באמת הם יהיו מוכנים להתגייס לקידום הנושא'
אולי באמת הם יהיו מוכנים להתגייס לקידום הנושא
12/05/2019 | 07:41
1
18
רופאי ילדים לא יטפלו באנשים בוגרים,
וגם אין סיבה שא"ס ייאלץ לכתת רגליו לרופא שנמצא אולי במרפאה או ישוב אחר,
רק כדי להגיע לרופא שהוא בנאדם, שמוכן להקשיב למטופל שלו...
אבל אולי באמת שווה לנסות לגייס את אלו"ט לקדם
את הכנסת הקשב והרגישות לכלמיני מטופלים, עם כלמיני רגישויות,
להכשרה ולהשתלמויות של כלל הרופאים.
לצפיה ב-'תודה רבה, אני באמת אנסה את זה'
תודה רבה, אני באמת אנסה את זה
16/05/2019 | 21:54
6
לצפיה ב-'עוד רעיון'
עוד רעיון
12/05/2019 | 16:09
1
36
סביר להניח שהרופא לא נגדך אלא באמת אין לו יותר מדי זמן כי יש עוד חולים שממתינים.
אז אולי לבקש מראש, כשקובעים תור, לקבוע 2 או 3 תורים ברצף. ולהסביר למה. אם לא מסכימים במשרד - לפנות להנהלת בית חולים ולבקש שיעזרו 
לצפיה ב-'אנה אין דבר כזה 2 תורים ברצף'
אנה אין דבר כזה 2 תורים ברצף
16/05/2019 | 22:00
27
וזה לא שאלה של אם הרופא נגדי או לא נגדי. גם אני אדם, ולהחליט שלי לא מגיע שיבדקו אותי זה עלול גם לגבול בניסיון רצח כאשר זה על רקע לא ענייני. שמעתי על מקרים שגם פציינטים אלימים בדקו, אם כי בלווי של מאבטח, אז לא לבדוק פציינט שיכול להיות שיש לו משהו מסוכן כי מה? כי הוא מאוד מוזר? כי הוא מדבר בשפה מעצבנת וגבוהה? כי הוא נראה חרדתי? כי הוא מצריך סבלנות?
מי בכלל נתן להם את הזכות לקבוע לאיזה מבוטחים של קופת חולים לא מגיע טיפול? אם מטופלים בקופת חולים יצטרכו לעשות רושם טוב ונורמלי כדי שאפילו יסכימו לבדוק אותם אז לגמרי נאבד.
לצפיה ב-'קריאה לזיקוקים שקטים- עצומה'
קריאה לזיקוקים שקטים- עצומה
09/05/2019 | 11:59
58
זיקוקים הם דבר מרהיב ביופיו, אבל רבים סובלים מקולות הנפץ שלהם,
ביניהם גם א"סים רבים.
מסתבר שיש גם זיקוקים שקטים
עצומה הקוראת לעבור לשימוש בהם -

לצפיה ב-'ברור לגבי מעון תקשורתי לגיל 2.8'
ברור לגבי מעון תקשורתי לגיל 2.8
05/05/2019 | 23:02
63
היי
מעונינת לברר לגבי מעון בתל השומר,
עזר מציון בני ברק
ועזר מציון רמת גן...

מישהו היה שם לאחרונה? מכיר? המלצות..
לצפיה ב-'האם ככה סיעת אמורה לתפקד?'
האם ככה סיעת אמורה לתפקד?
02/05/2019 | 13:38
11
133
התקשרו אלי היום מבית הספר. הבן שלי (משולב בכיתה רגילה)  שפך מיים מהבקבוק על ילד מהכיתה (ילד שהתעמר בו הרבה בעבר). הבן שלי אמר שהוא חשב שהבקבוק היה ריק. המחנכת לא מאמינה לו (כרגיל) . הוא יצא מהכיתה עצבני והסיעת באה אחריו והתחילה לומר לו כמה שלא מקובלת עליה ההתנהגות שלו (שכאמור הוא טען שקרה בטעות). כמובן שהוא התפרץ התפרצות זעם...האם ככה הסיעת אמורה להגיב??? זה לא פעם ראשונה. אף פעם  לא מאמינים לו. וכבר קרה שהיא כעסה עליו ככה והוא התפרץ.  זו לא נראית לי תגובה תקינה. הוא חשב שהסיעת אמורה לסייע לו וכאשר היא עצמה לא מאמינה לו וכועסת עליו ככה, ועוד כשהוא נסער, הוא מתפרק.  מה  אתם חושבים?
לצפיה ב-'הסייעת באמת אמורה להרגיע ולא להעצים את הרגשות '
הסייעת באמת אמורה להרגיע ולא להעצים את הרגשות
02/05/2019 | 16:03
3
78
מצד שני, אולי היא ראתה משהו שונה ממה שהוא סיפר לך. כי אם הוא חשב שהבקבוק ריק, למה עשה את הפעולה שגרמה למים להישפך?
אולי יש סיבה שלא מאמינים לו?
לצפיה ב-'הבן שלי היה בדרך החוצה למלא את הבקבוק...'
הבן שלי היה בדרך החוצה למלא את הבקבוק...
05/05/2019 | 14:38
2
59
הוא מאוד אימפולסיבי ואולי רצה לעצבן את הילד הזה ע"י זה שהוא כאילו שופך עליו מיים.  נכון שהוא משתמש לפעמים ב"עשיתי את זה בטעות" במקום ב " לא חשבתי לפני שעשיתי את זה ולא עשיתי את זה בכוונה לפגוע" אבל זה לא נראה לי מצדיק את זה שלא מאמינים לו אף פעם. ..ובכל מקרה כשהוא רץ החוצה מהכיתה כדי להרגע אני לא רואה שום סיבה שהסיעת תצא אליו ותנזוף בו (הוא טוען ששבצעקות) ותרדוף אחריו כשהוא מנסה להתרחק ממנה...מתיחסים אליו כאילו הוא ילד מפגר. לא סומכים עליו בגרוש. איך הוא אמור לתפקד ככה?
לצפיה ב-'אכן מקומם. וגם ילד מפגר ראוי וזקוק לכבוד ולאמון.'
אכן מקומם. וגם ילד מפגר ראוי וזקוק לכבוד ולאמון.
05/05/2019 | 16:20
1
34
לצפיה ב-'צודקת. ניסוח לא טוב.'
צודקת. ניסוח לא טוב.
06/05/2019 | 10:02
42
דברתי עם הסיעת והיא אמרה שהיא מפחדת שהוא יצעק על ילדים במסדרון והיא צריכה לחשוב על בית הספר ולא רק על טובת הבן שלי. אבל  בימי שישי לא היתה סיעת,  ואיכשהו לא היו שום אירועים. בכלל. אז אולי עדיף לא לעקוב אחריו כל הזמן  ולתת לו קצת מרחב...מהרגע שהצמידו לו סיעת שעוקבת אחריו כל הזמן הוא התחיל להתנהג הרבה פחות יפה אז אולי היא צריכה לשנות את ההתנהגות שלה כדי שהוא ישנה את שלו...
לצפיה ב-'היא מקבלת הנחיה?'
היא מקבלת הנחיה?
03/05/2019 | 08:47
6
64
יש לי רושם שהיא אינה מבינה את מהות תפקידה ובטח שלא את הילד.
גם אם הוא בכוונה שפך מיים על הילד ממנו סבל,
תגובה כזו לא תעזור לו למצוא דרכי התמודדות ותגובה אחרות.

הייתי מנסה לדבר עם המתי"א שינחו אותה
ו/או יוודאו שבשנה"ל הבאה היא תוחלף.
לצפיה ב-'מקבלת הנחיה לא מספקת...'
מקבלת הנחיה לא מספקת...
05/05/2019 | 14:22
5
55
ביקשתי לדבר איתה. הילד שלי טוען שהיא צרחה עליו, וזה לא מקובל עלי. הבעיה היא שהיא מפחדת מהצל של עצמה, ולא נותנים לי לדבר איתה בלי ליווי של המחנכת, אז אי אפשר לדעת את האמת אף פעם...כולם בבית ספר טוענים שהם מושלמים והכל באשמת הבן שלי. מחמיאים לעצמם בלי סוף אבל אני שומעת את הדיווחים שלהם ורואה שהם לא מתנהגים כמו שצריך.. ועכשיו המחנכת שלא העבירה לנו דיווחים כל שבוע שעבר אמרה לי שבכלל לא נהוג לתת דיווחים מפורטים יומיים להורים...וזה התרוץ שלה לזה שהיא לא העבירה לי דיווחים שבוע...אולי היא מפחדת כי בדיווחים רואים כמה שהם לא עובדים לפי הכללים...
לצפיה ב-'בחיים לא קיבלנו דיווחים שבועיים'
בחיים לא קיבלנו דיווחים שבועיים
05/05/2019 | 14:33
1
50
רק כשקורה משהו מיוחד. את בטוחה שחייבים?
לצפיה ב-'בקשנו כי החלפנו תרופות להפרעות קשב'
בקשנו כי החלפנו תרופות להפרעות קשב
05/05/2019 | 14:40
47
לא בטוחה שחיבים אבל הסיעת הסכימה. הבעיתית היא המורה שלא רוצה להעביר.
לצפיה ב-'עושה רושם שהבעיה אינה בהכרח בסייעת'
עושה רושם שהבעיה אינה בהכרח בסייעת
05/05/2019 | 16:29
2
52
במצב הנוכחי, סייעות/משלבות לא מוכרות כפרופסיה,
אין להן הכשרה מקצועית וגם תנאי הקבלה לעבודה הם מינימליים.
לכן חיוני שתהיה להן הנחיה מקצועית שוטפת.
במילים אחרות- זו אינה "אשמתה" שהיא אינה יודעת לעבוד נכון,
המתי"א אמורים להנחות אותה.
וחשוב שזה יבוא מגורם מקצועי ולא מאמא כועסת ופגועה (בצדק).

נשמע גם שאין לך אמון בביה"ס, נכון?

באיזו כתה בנך?
אולי שווה לחשוב על מענה חינוכי מתאים יותר לשנה"ל הבאה?

לצפיה ב-'בררתי הרבה ולא נשמע שיש מענה מתאים'
בררתי הרבה ולא נשמע שיש מענה מתאים
06/05/2019 | 10:21
1
41
נראה שאשאיר אותו בבית עד שיבין שהוא צריך לחזור להתנהג לפי החוקים ושנמצא תרופה שעובדת להפרעות קשב...  ולחשוב שבגיל 4 הפסיכולוגית אמרה לנו שהוא ילד מרצה ושצריך לתת לו למרוד, ושבכיתות א,ב כשהיה ילד שהרביץ לו באופן קבוע, הוא סרב להחזיר לו כי אלו חוקי בית הספר...לא מבינה איך התהפך לי ככה (הוא בן 10-כיתה ה) (אבל יודעת מתי- כשקבוצת הבנים בכיתה התחילה לריב עם קבוצת הבנות על האם הוא ילד מעצבן או לא, הבנות היו בעדו והמורה נגדו. היא חשבה שהבנים צודקים והבנות לא מבינות שהוא מעצבן...)
לצפיה ב-'אם תרצי, מוכנה לנסות לסייע בחיפושים'
אם תרצי, מוכנה לנסות לסייע בחיפושים
06/05/2019 | 11:59
43
כשמדובר בבריאות הנפשית של הילדים שלנו,
אין לנו בעצם אפשרות להתייאש מהחיפוש ולדון אותם להמשיך להחשף לסביבה מזיקה...
בכל מקרה, לעניות דעתי, רצוי לא להציג בפניו את השארתו בבית כעונש
"עד שיבין שהוא צריך לחזור להתנהג לפי החוקים "
או כתוצאה של היותו פגום/חולה "ושנמצא תרופה שעובדת ".

אם הבנתי אותך נכון, המחנכת, הסייעת ושאר העושים במלאכה
אינם קשובים, לא מבינים אותו ולא מציעים לו מענים מתאימים
וזו הסיבה שעדיף שיישאר בבית,
לפחות עד שתמצאי לו סביבה חינוכית מוצלחת יותר, לא?

לצפיה ב-' אמא ובן- אז. והיום?'
אמא ובן- אז. והיום?
02/05/2019 | 08:13
127
אז:
"שקט, שקט, בני נחרישה- כאן צומחים קברים, 
השונאים אותם נטעו פה מעברים. "

והיום: דילמה של אם. היא מכנה את בחירתה: הכחשת שואה.
איך אתם מול הדילמה הזאת?

לצפיה ב-'התנהגות חריגה במקום זר'
התנהגות חריגה במקום זר
29/04/2019 | 07:44
5
142
השבוע ביקרנו חברים שהילדים שלנו לא מכירים. מראש אמרתי לילד שברור שמקומות חדשים הם מלחיצים ושיחזיק לי יד עד שירגיש בטוח. זה עובד מעולה, אחרת הוא מתחבא מאחורי הגב או כיסאות.
אז גם הפעם זה עבד מעולה. ואז ירדנו לגן משחקים. בסוף הילדים הגדולים של החברים השתעממו והציעו לבנים שלי לעלות למעלה לשחק. האמת, חשבנו שרק הגדול יילך ולכן לא דיברתי עם הבן השני על זה. מסתבר שגם הוא הלך.
כשבדרך חזרה שאלנו איך היה, הגדול סיפר שאחיו התנהג ממש מוזר. הוא השמיע מלא קולות מוזרים וליקק חיילי משחק. שאלנו למה לא קראו לנו, אז הוא ענה שבסוף זה הסתדר איכשהו. 
דיברתי עם הילד על זה ואמרתי שברור שמקום חדש זה מלחיץ, אבל הוא צריך למצוא דרכים להתמודד עם הלחץ. אם ראה שזה יותר מדי, היה צריך לחזור אלינו. ולטווח ארוך לחשוב על דרך להירגע שהיא פחות מפריעה לסביבה - לדוגמה, לספור בלב עד 100 או משהו בסגנון.
האם לדעתכם פעלתי נכון?
אדבר עם הפסיכולוגית שלו, כמובן. 
אבל אשמח לשמוע מה עוזר לילדים שלכם להירגע. 
לצפיה ב-'לא יודעת אם בעינייך הנסיון שלי רלוונטי לך'
לא יודעת אם בעינייך הנסיון שלי רלוונטי לך
01/05/2019 | 11:55
4
82
מסכימה איתך לגמרי שילד א"ס, ככל ילד, צריך ללמוד להתחשב בזולתו
ולהשתדל למצוא דרכים שיתנו לו מענה לצרכיו בלי לפגוע באחרים.
לא ברור לי איך קולות מוזרים וליקוק צעצוע פוגע בזולת.
זה כן עלול לפגוע בילד עצמו, כי הסביבה עלולה להגיב בליגלוג ואולי אפילו באלימות.
כשהבכור שלי היה בחט"ב, הוא נהג לעשות תנועה מוזרה (סוג של זריקת הזרוע לאחור).
כיון שסבל מאד מבריונות בביה"ס, שוחחתי איתו ואמרתי לו שאין שום בעיה בתנועה הזאת
אלא שעבור אותם בריונים, היא עלולה לסמן אותו כיעד לאלימות
ולכן כדאי שישקול: אולי עדיף למצוא דרכים אחרות לשחרור מתחים בכתה
(זאת לאחר שהבנתי ממנו שזו הפונקציה של התנועה הזאת)
ובבית או בסביבה בטוחה אחרת, הוא יכול להמשיך לעשותה.
זה עבד.
השילוב של מתן הלגיטמציה לשונות (אם תרצי- למוזרות)
עם הצבעה על ההשלכות הנובעות מ"לקות" של הסביבה (הם הבריונים)
ועדיין הוא זה שישלם מחירן,
והשארת הבחירה בידו כיצד לנהוג, לצד ליווי שלי בחיפוש אלטרנטיבות והכלה בבית,
עבד.
לצפיה ב-'אני מרגישה שהוא לא בשל לחשוב לבד על אלטרנטיבות'
אני מרגישה שהוא לא בשל לחשוב לבד על אלטרנטיבות
01/05/2019 | 15:59
3
65
מה עובד אצלכם?
ליקוק כלי משחק משותפים לגמרי מפריע כי לא נעים לגעת בהם אחרי זה. את זה לא הייתי רוצה שייעשה גם כשהוא משחק איתי, אם יש דרך אחרת בשבילו להירגע.
וקולות מוגזמים גם יכולים להפריע. אולי הפתרון יכול להיות לזוז הצידה לכמה דקות? ולתת לו דוגמה שלפעמים אני בלחץ ממשהו והדרך היחידה להירגע היא לבכות כמה דקות. אז אני הולכת הצידה, בוכה וחוזרת רגועה הרבה יותר.
ואשמח תמיד לשמוע וללמוד מהנסיון שלך.
לצפיה ב-'זה תלוי'
זה תלוי
01/05/2019 | 18:01
2
53
אם הוא מלקק את כל הצעצועים, זה יכול להפריע,
אבל אם כל ילד לוקח כמה דמויות צעצוע ומשחק איתן
וכך גם הוא, אלא שהמשחק שלו זה ללקק אותן,
אז אפשר לשטוף אותן בסוף המשחק וזהו.

מה זה קולות מוגזמים? גם אפצ'י חזק יכול להפריע,
אבל ברור לנו שזה צורך בלתי נשלט, ונכיל את זה, נכון?
כי זה נחשב "נורמלי"...
כלומר יש כאן עניין של שיפוטיות כלפי החריג על היותו חריג,
לאו דוקא מצוקה אמיתית שנגרמת לסובבים אותו.
גם האחרים אולי עושים דברים שמפריעים לו, והוא נאלץ להשלים עם זה.
משום-מה החריג מוצא את עצמו נדרש להתאים את עצמו כל הזמן
ולהתנצל על כל פיפס שלו שלא נוח למישהו.

תראי, זה עדין והשטחים האפורים רחבים-
יש דברים שברור שהם מעבר לגבול (למשל אלימות),
יש דברים שברור שראוי שהסביבה תכיל (למשל ניפנופים ותנועות מוזרות)
ויש כאמור שטחים אפורים רחבים, ואז אולי יש מקום לגמישות משני הצדדים,
כל אחד ככל יכלתו.

מעבר לזה- למתן לגיטימיות למוזרות, יש השפעה מרגיעה על הילד
(כולנו נרגעים כשמאשרים לנו שאנחנו בסדר ושמקבלים אותנו כמו שאנחנו)
וככל שהוא רגוע יותר, צפוי שיהיה לו פחות צורך בהתנהגויות שאינן נוחות לסביבה.

ככל שנעצים את הילד: נספק לו מידע על הסביבה, על תגובותיה הצפויות להתנהגויותיו,
ונצור תנאים שיאפשרו לו לעבד את המידע ולבחור כיצד לנהוג-
בלי שיפוטיות כלפיו על היותו מי שהוא, חריג-
כך יחווה את עצמו יותר כיכול, ובאמת יהיו לו יותר כלים להתנהלות
שתטיב עם עצמו ועם הסביבה.
ואם יבחר לחפש אלטרנטיבות והוא זקוק לליווי, תמיכה,
להעלאת רעיונות והצעות לאלטרנטיבות, כשהוא זה שבוחר בסופו של דבר,
אכן טוב יהיה שנהיה שם עבורו.
הדוגמא שנתת מעצמך עם הבכי, עשויה להיות טובה
כי היא מעבירה לו את המסר שזה בסדר, כל אחד, גם אמא,
צריך להתפרק קצת לפעמים כדי להרגע.

לצפיה ב-'האם הייתי צריכה לעצור אותו מללכת לבד? '
האם הייתי צריכה לעצור אותו מללכת לבד?
01/05/2019 | 20:37
1
46
להגיד לו לחזור ברגע שגילינו שהוא הלך?
כי זה היה מצב ממש חריג - בית חדש, ילדים חדשים שבקושי עשינו להם הכירות ואנחנו היינו במקום אחר לגמרי.
לצפיה ב-'לדעתי- לא. מה כבר קרה?'
לדעתי- לא. מה כבר קרה?
02/05/2019 | 07:39
45
לדעתי עשית נכון.
למנוע ממנו להצטרף אליהם כשזה מה שהוא רצה,
היה משדר לו מסר מחליש
כאילו הוא לא מסוגל/ראוי לבוא בחברתם,
לא מסוגל לבחור מה, עם מי, מתי, לעשות.
חשוב לעודד ילדים להתנסות (כמובן ללוות אותם בכך במידה שהם זקוקים לליווי).
גם אם יש פה ושם נפילות, לא נורא.

והאמנם מבחינתו זו היתה "נפילה"?
אם הבנתי נכון, לך צרב שמוזרותו נחשפה,
אבל איזו חוויה היתה לו? יכול להיות שגם אם היה לו מלחיץ, היה לו גם נחמד?

לצפיה ב-'אמהות לילדים עם אוטיזם'
אמהות לילדים עם אוטיזם
28/04/2019 | 17:23
3
162
אמהות יקרות,
שמי הילה, סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במרכז האקדמי פרס, 
במסגרת עבודת הגמר בהנחייתה של פרופ' מלכה מרגלית, מעוניינת ללמוד לעזור ולתמוך בכן אמהות יקרות. 
לצורך כך, זקוקה לעזרתכן�� 
מחפשת אמהות לילדים עם אוטיזם בגיל 3 עד 18,
שיקדישו מס' דקות במענה על שאלון קצר (כ-6 דק'), 
השאלון אנונימי לחלוטין!
אודה לעזרה, לשיתוף��
קישור לשאלון:
תודה רבה!
לצפיה ב-'ניסיתי...'
ניסיתי...
29/04/2019 | 13:05
2
71
שני דברים בעיקר לא איפשרו לי להמשיך:

א)ההתייחסות לאוטיזם כסוג של אסון
("הפרעה", ייחוס מצבי קושי בחיים באופן ממוקד לאוטיזם/להורות לילד האוטיסט,
המינוח "עם אוטיזם"-
ראי: מדוע אני סולד מכינויי "אדם עם"
מאת: ג´ים סינקלייר http://www.acisrael.org/?page_id=620 )
ממליצה לך גם לקרוא את הטקסט של הפיצקי שלי,
המופיע בהודעה כאן למטה "בעיני הפיצקי- חיווט נוירולוגי".

ב)שאלות אמריקאיות מניחות איזשהו דפוס אחיד למשיבים,
כולם אמורים להתאים לרובריקות המוצגות.
למשל- שיש להם ילד א"ס (=איש ספקטרום) אחד.
לי למשל יש שלושה (ועוד אחד נ"ט=נוירו-טיפיקל, "רגיל").
או כלמיני היגדים שעבור חלק מהאנשים פשוט אינם רלוונטיים
(למשל: "שמה מבטחי באלוהים"-
אם אשיב "בכלל לא" זה יובן כעמדה אתיאסטית, ולא היא.
פשוט לא מצפה מהאלוהות שתפתור לי בעיות ).

כתבתי את כל זה, כי כתבת שאת "מעוניינת ללמוד "
מאחלת לך בהצלחה
לצפיה ב-'בנוגע לשאלון המחקרי'
בנוגע לשאלון המחקרי
30/04/2019 | 18:24
1
49
שלום,
תודה על הארותייך החשובות. 
חשוב לי לציין שאין כל כוונה לפגוע וצר לי מאוד אם הדבר קרה בעקבות נוסח הדברים. 
אשמח אם תוכלי להפנות את דברייך למייל (hila92@gmail.com) ולהוסיף במידה ויש דברים נוספים שתרצי לשתף בהם על מנת שנוכל לקחת את הדברים בחשבון במחקרים הבאים. 

אנו רואים תחום מחקר זה כחשוב מאין כמוהו ומטרתו להעמיק בהבנת הקשר האימהי בהיבטים שונים ולכן חשוב לנו מאוד שיתוף הפעולה של אמהות שיוכלו לתת לנו נקודות מבט מסוג אלה.
תודה שהקדשת מזמנך.
לצפיה ב-'זה המייל שלך?'
זה המייל שלך?
01/05/2019 | 11:13
55
אם כן, אז לא הבנתי מה הטעם בשליחת אותם דברים גם למייל...
בכל מקרה, אין לי כרגע מה להוסיף על מה שכתבתי,
יכולה להעתיק את הודעתי ולשלוח למייל, או שאת יכולה לעשות זאת
אם יש לך עניין לשמוע עוד, את מוזמנת לשאול כאן

ועוד הבהרה: זה לא עניין של פגיעה ברגשות -
שימוש במונחים הנובעים מגישה לפיה להיות שונה = להיות לקוי/פגום,
גישה שהיא בעיניי שגויה, מעוותת מיסודה,
לא מאפשר לי (וליותר ויותר אנשים עם הזמן) להשתתף בדיון
שנועד לכאורה לברר אמיתות בנושא האוטיזם
כי אינני יכולה להתחבר לשפה הזאת, להנחות היסוד האלה.
כמו שיקשה עלייך כנראה להשתתף בדיון על תרבות יהודית הנוקט במונחים אנטישמיים.
לא בגלל רגשות, אלא בגלל אמת ושקר.
הפיצקי שלי באמת מסביר זאת טוב ממני
קראת את הטקסט שלו? (בעיני הפיצקי- חיווט נוירולוגי).

מעבר לכל זה- שיהיה לך בהצלחה,
ומשמח תמיד לפגוש אנשי מקצוע המעוניינים באמת להקשיב

לצפיה ב-'חיפוש נבדקים למחקר - אספרגר'
חיפוש נבדקים למחקר - אספרגר
29/04/2019 | 15:07
71
שלום, שמי שי, אני עובדת סוציאלית ובמסגרת לימודי לתואר שני אני עורכת מחקר שעוסק בתפיסות ציבוריות כלפי אנשים שאובחנו על הרצף האוטיסטי, הדרך בה אנשים שאובחנו עם אספרגר מגדירים את עצמם, המחשבות והרגשות שלהם.
תוצאות המחקר יסייעו להבנה טובה יותר של המחשבות והרגשות של אנשים שאובחנו עם תסמונת אספרגר.
לשם המחקר אני מחפשת אנשים מעל גיל 18 שאובחנו בעבר עם אספרגר על מנת שיענו על שאלון קצר ואנונימי.
אודה לכם מאוד אם תסכימו להשתתף במחקר ולענות על השאלון המצורף על ידי לחיצה על הקישור או סריקת הברקוד.
כמו כן, אשמח לענות על שאלות נוספות או להיפגש עמכם כדי להסביר על המחקר ולהעביר שאלון פיזי במידת הצורך. ניתן לפנות אלי במייל - shayarg11@gmail.com
תודה רבה מראש!
http://HaifaCATRC.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_5olR0cITUyeMEXX

לצפיה ב-'דרוש משלב/ת לשנת הלימודים הבאה.'
דרוש משלב/ת לשנת הלימודים הבאה.
25/04/2019 | 10:18
58
דרוש/ה משלב/ת ברעננה לנער העולה לכיתה ט' בכיתת מדעים, תפקוד מאוד מאוד גבוה.
עדיפות לבעלי ניסיון בתחום, לגילאים של החטיבה.
-אפשרות למשרה גמישה.
שכר הולם, לפרטים נוספים: 050-5912-849, רחל.
לצפיה ב-'אקונומיקה "מרפאה אוטיזם" - עכשיו הכת גם בישראל'
אקונומיקה "מרפאה אוטיזם" - עכשיו הכת גם בישראל
23/04/2019 | 19:46
1
97
בעוד שרופאים בעולם שוברים את הראש כיצד לשכנע אנשים לא להשקות את ילדיהם בחומר המסוכן - התופעה כבר פה. קבוצת פייסבוק ישראלית משווקת את התמיסה שאמורה “לרפא אוטיזם”
לצפיה ב-'כן, ראינו (הפיצקי ואני) אתמול כתבה בטלויזיה והזדעזענו '
כן, ראינו (הפיצקי ואני) אתמול כתבה בטלויזיה והזדעזענו
24/04/2019 | 08:47
104
זו כנראה התוצאה (אחת התוצאות הקיצוניות) של הצגת האוטיזם כ"מחלה"
דבר שקורה גם בכתבות האלה- גם בויינט וגם בכאן
לא היה ערעור על הקביעה הנ"ל של מפיצי תמיסת הרעל הזאת.
מקומם ומסוכן כי עתונאים אמורים לא לקבל דברים כמובן מאליו,
לא סתם לפרסם אלא לבדוק ולהעמיד דברים על דיוקם ועל חומרתם.

הורים נואשים עלולים בתום-לב ומתוך כוונה הפוכה, לגרום נזק רב לילדיהם.

לצפיה ב-'חג שמח ובפתח הזמן שבין חג החירות ליום העצמאות'
חג שמח ובפתח הזמן שבין חג החירות ליום העצמאות
19/04/2019 | 10:30
1
58
ציטוט של א"סית שאינה מדברת, בסוגיית החופש והעצמאות:

Independence is a myth imposed on us by a normalizing society.
It is ableism. I have an independent mind, and I practice interdependence. That’s how I lead my life, that’s how I make my choices – with people who will keep me safe, support me, enjoy my company, value my input, allow me to disagree, learn together, share experiences. It is not always easy, it can actually be very difficult sometimes. But it is possible, and it is real.
I practice interdependence with people who also depend on me for things that are important to them and that they cannot achieve on their own.

אדם בן חורין, עצמאי,לשיטתה, אינו מישהו שעושה דברים בכוחות עצמו,
חופשי מתלות באחרים- זו פיקציה, אלא מישהו שיש לו משאבי-הנפש לבחור:
לדעת מה הוא רוצה ולהיות זה שבוחר בפועל,
גם בהיותו תלוי באחרים למימוש בחירותיו,
כפי שגם הם תלויים בו למימוש בחירותיהם.

מה דעתכם בסוגיה?
לצפיה ב-'חלוק'
חלוק
19/04/2019 | 16:41
57
בתור אוטיסט עם נפש חופשיה שיכול לבטא את עצמו באופן עקיף כמו הקלדה אני מרגיש שזה שאני תלוי באחר בצרכים היום יומים שלי ואף המורכבים יותר , (  למשל אוטסטים כמוני באופן אוטמטי שמים אליהם אפטרופוס במקרה שלי הוא אבי ) .

גורם לי לתסכול כי בגלל שאני לא עצמאי בכלל ביום יום מגבלים אותי עצם התווית שלי כאוטיסט נזקק מגבילה אותי אז מה עוזר לי שאני מתבטא היטיב אם לא מקשבים לצרכי אלא דרך הבנתם האישית ופירושם אותי קובעים מה טוב לי ?

לכן לא להיות אוטיסט בתפקודים יותר נמוכים זה לא כזה נותן אפשריות או חופש כמובן שאם יש יכולת עקיפה לתקשר זה טוב אבל אם האדם נחשב כלא בר שיפוט הוא כלוא מקליד או לא זו דעתי .

בנוגע לחג אני שונא חגים ושונא להיות בארוחות חג ובכלל עם המשפחה שלי אז אני לא שמח גם אחותי בפנימיה לא עושה איתנו ואני עצוב מזה מקוונ תבוא לחג שני זהו זה מה יש לי לומר על הסוגיות .
לצפיה ב-'מילה מתאימה?'
מילה מתאימה?
15/04/2019 | 19:07
3
149
יש מילה שמבטאת צחוק שהוא לא ממשהו מצחיק או חיובי אלא צחוק שהוא יותר כועס ואירוני?
לצפיה ב-'לא מכירה מילה לזה'
לא מכירה מילה לזה
17/04/2019 | 09:04
2
69
אפשר פשוט לומר 'צחוק אירוני' 'צחוק עצבני' וכו'.
אנשים אכן לפעמים פחות מודעים לעובדה שצחוק לא תמיד נובע מהרגשה חיובית,
אבל אם זה נאמר במפורש, לרוב מבינים.

באסוציאציה חופשית :
השאלה שלך באה לי בתזמון מעניין
לפני שבוע היה בין הפיצקי למטפלת הרגשית שלו קצר בתקשורת:
הוא צחק, והיא היתה משוכנעת שהוא משועשע
אבל זה היה צחוק מבוהל.
זה מן הסתם קורה הרבה בכלל בין אנשים
ובמיוחד כשאחד משותפי האינטראקציה הוא א"ס.

לצפיה ב-'מכיר,'
מכיר,
18/04/2019 | 19:38
1
63
בעבודה פעם קולגה חיבק אותי ולא אהבתי את זה אבל צחקתי בגלל תחושת הכאוס
לצפיה ב-'זה משהו שאני חושבת עליו הרבה'
זה משהו שאני חושבת עליו הרבה
28/04/2019 | 09:52
31
כשה שלי היה בן 7, המטפלת הרגשית שלו שאלה אותו:
האם קורה לך לפעמים בביה"ס שאנשים לא מבינים אותך או אתה אותם?
הוא השיב: לא. ואחרי רגע תפס שזה שוב קורה, והוסיף - לא לפעמים (כלומר כל הזמן).
באותו מקרה, הצליח למנוע את הקצר בתקשורת,
תודות למודעות שלו לפער הזה בין שידור מסר לקליטתו.

הקצר הזה בתקשורת הוא הדדי, ואני כל הזמן מחפשת דרכים
איך לעזור לבנים שלי להתמודד איתו,
למנוע במידת האפשר וכשאי-אפשר, למזער את נזקיו.
אשמח לכל שיתוף בחוויות, תובנות, תהיות וכו' בעניין
לצפיה ב-'מעבר מילדות לבגרות- מידעון קשר'
מעבר מילדות לבגרות- מידעון קשר
15/04/2019 | 16:24
76

הכניסה לבגרות מציבה אתגרים חדשים
בפני בוגרים צעירים עם צרכים מיוחדים והוריהם.
איך לאפשר להם ללמוד לנהל את חייהם כבוגרים ועם זאת להגן עליהם?

שני קישורים מתוך מידעון ארגון קשר:
על תומך בקבלת החלטות

על הגנות כלכליות

לצפיה ב-'בעיני הפיצקי- חיווט נוירולוגי'
בעיני הפיצקי- חיווט נוירולוגי
13/04/2019 | 18:07
2
196
הפיצקי שלי, בן 12, הוא כותב קבוע בעתון ביה"ס.
יומיים לפני יציאת המהדורה האחרונה, אמר לי:
"בעוד יומיים אני הולך לצאת מהארון".
שאלתי מה כוונתו, והוא השיב שהוא כתב טקסט בנושא חיווט נוירולוגי
ובו גם סיפר שהוא אוטיסט.
מודה שקצת דאגתי- שמא מה שכתב ישמש כלמיני ילדים נגדו,
אז שאלתי אותו האם מישהו מהצוות כבר ראה.
אמר שהמורה המרכזת את העתון וגם מורת השילוב.
כיוון שאני סומכת עליה, נרגעתי.
חיכיתי בציפייה לקרוא את הטקסט שלו.
הנה הוא לפניכם- שיניתי כמובן את שמו לפיצקי.
נדמה לי שאולי הורים שרוצים לספר לבנם/בתם על היותו/ה א"ס
ולא יודעים איך להציג את העניין, עשויים להעזר בו.

בעיני פיצקי - חיווט נוירולוגי

זהו מדור חדש,
סליחה שהשם שלו מוזר מדי, אולי אני אשנה אותו בהמשך.
במדור הזה אני אכתוב על נושאים שרוב האנשים לא מכירים כל-כך
או לא מכירים בכלל, ואני מכיר מהיכרות אישית עם הנושא.
והפעם זה יהיה על: (כמו שכתוב שבע שורות למעלה) חיווט נוירולוגי,
או "גיוון עצבי".
חיווט נוירולוגי זאת הדרך שבה המוח של בני-אדם עובד
לפי הדרך שבה הנוירונים, הסינפסות וכל מערכת העצבים פועלת.
המונח גיוון עצבי מתאר את זה שאצל אנשים שונים,
מערכת העצבים פועלת בצורה שונה,
וההבדלים בין אנשי אותה קבוצה נוירולוגית הם די קטנים.
יש אנשים "נוירוטיפיקלים" (בעברית: רגילים מוחית).
רוב האנשים הם נוירוטיפיקלים... כמובן.
יש אנשים שהם "שונים נוירולוגית", שתי הקבוצות השונות המוכרות ביותר הן:
 אוטיסטים, ו"בעלי הפרעות קשב". בנוסף יש גם דיסלקטים, דיספרקסים, ועוד...
ועכשיו נעבור למסר שאני רוצה להעביר פה:
אבל רגע, אני כתבתי שאני כותב על  נושאים ש"אני מכיר מהיכרות אישית
עם הנושא", אז איך הנושא הזה קשור אליי?
אז אני אסביר, אני אוטיסט.
 אני חושב שזה הדבר שהכי התקשיתי לכתוב אי-פעם,
ולא בגלל שאני חושב "איזה נורא זה, אני אוטיסט",
אלא בגלל שבשיח החברתי הנוכחי אני נחשב ללא לגיטימי.
לפחות פעם בחודש, ובדרך כלל יותר, אני שומע אנשים משתמשים
במונח "אוטיסט" כמילת גנאי.
כשחיפשתי באינטרנט "אוטיזם", התוצאות שקיבלתי היו לדוגמא:
"אוטיזם היא לקות מוחית", יש איזשהו אתר שהכניס "אוטיזם"
כחלק מקטגוריית "מחלות".
רופאים שבעצם לא קשורים לאוטיזם אוהבים לפרט על "כל מה שרע באוטיזם".
ומתעלמים מזה שלאוטיסטים, כמו לכל בן-אדם,
יש דברים שהם טובים בהם, ודברים שהם לא טובים בהם, אלו פשוט דברים שונים.
 באופן כוללני, ניתן להגיד שאוטיסטים פחות טובים בתקשורת
ובהבנת הנוירוטיפיקלים, ובעלי אינטיליגנציה גבוהה מהממוצע.
בין האנשים שהיו אוטיסטים: אהוד שבתאי, מפתח יישומון waze"",
הוא עדיין אוטיסט...
ואנשים שנפטרו לפני שהיה אבחון לאוטיזם (ב"תפקוד גבוה"),
אבל לפי עדויות עליהם, על התנהגותם ועל צורת חייהם, כנראה היו אוטיסטים:
יוליוס קיסר, לאונרדו דה וינצ'י, תומס אדיסון, צ'ארלי צ'פלין, אלברט איינשטיין, סטיב ג'ובס, וולפגנג אמדאוס מוצארט, ועוד...
כל האנשים הללו היו גאונים, אבל בעלי התנהגות חריגה וקשיי תקשורת.
מה שמתחבר טוב מאוד: כי גאונים אמיתיים חושבים מחוץ לקופסא,
שזאת התנהגות  חריגה בהגדרתה.
והחשיבה שאוטיזם (וכל הגיוונים העצביים), שהוא חלק בלתי נפרד מהבן-אדם
וגם חלק לא שלילי, הוא לקות, וצריך לטפל בו,
מזכירה לי מצב שהיה קיים עד לפני 20 שנים בערך:
עד לא כל כך מזמן החשיבה הזאת הייתה מאוד נפוצה כלפי להט''ב,
(לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדריות/ים, ביסקסואליות/ים).
ואני מקווה מאוד שהיום כבר אף אחד מקוראיי לא חושב ככה על להט''ב,
לכן אני מתנגד לנטילת תרופות וכדומה בגלל שבן-אדם הוא שונה נוירולוגית.
אני לא חושב שלהיות שונה זה להיות חולה,
ולכן אני מתנגד ל"טיפולי ההמרה" האלו.
קודם אני דיברתי ספציפית על אוטיזם,
כי אני אוטיסט וזה הגיוון שאני הכי מתמצא בו,
אבל האמת היא שבמסר הכללי אני מתייחס לכל גיוון עצבי,
וזה המסר:
אנשים הם לא משובטים, כל בן-אדם שונה באיזושהי צורה,
ויש הבדלים גדולים שניתן לשים לב אליהם בין אנשים:
גזע, מין, נטייה מינית, ו-חיווט נוירולוגי.

אף אחד לא פחות טוב או יותר טוב רק כי הוא נולד אחר ממישהו אחר.

זהו, זה מה שרציתי לכתוב,
תודה רבה לעיתון בית הספר שנתן לי להביע את המסר הזה,
ותודה רבה לכם, הקוראים והקוראות, שללא הקריאה שלכם,
זה היה חסר משמעות להביע את המסר הזה.
תודה.

לצפיה ב-'הסבר לגבי ה"מוסתר"- זה פיצ'ר חדש ומוזר של תפוז'
הסבר לגבי ה"מוסתר"- זה פיצ'ר חדש ומוזר של תפוז
13/04/2019 | 18:13
1
80
אם בהודעה מופיעה מילה מתוך רשימה שהם ערכו,
שלטעמם הויקטוריאני היא מילה גסה, ההודעה מופיעה ככה.
אפשר לצפות בה ע"י לחיצה על הנקודה שמימין לכותרת.

אגב, בהקשר למה שהפיצקי כתב- ההסתרה כאן היא דוגמא מצערת
למצב שזהותם של בני אדם נחשבת ע"י מישהו למילה מגונה...
לצפיה ב-'ואלה? שוחררנו מה"מוסתר" ! '
ואלה? שוחררנו מה"מוסתר" !
29/04/2019 | 09:16
26
ביקשתי שישחררו את הפורום שלנו מהפיצ'ר הזה,
אמרו שיבדקו, והנה- איזו הפתעה משמחת
לצפיה ב-'האם ילד שעבר את גיל 18 זכאי להחזר על טיפול פרא רפואי ?'
האם ילד שעבר את גיל 18 זכאי להחזר על טיפול פרא רפואי ?
11/04/2019 | 21:26
1
68
בתי אובחנה כ- PDD וקיבלה טיפול פסיכולוגי בהחזר הקופה (בקיזוז השתתפות עצמית ) במשך שנים רבות. עתה בהגיעה לגיל 18 האם ההחזר יופסק או שתשמר רציפות הטיפול ?
לצפיה ב-'א"סים בוגרים לא זכאים להחזרים מקופ"ח על טיפול'
א"סים בוגרים לא זכאים להחזרים מקופ"ח על טיפול
12/04/2019 | 08:28
87
אגב- מכל סוג שהוא, לא רק פסיכולוגי.

בכלל, המערכת מכווננת לתת מגוון שירותים לילדים א"סים
כמעט אפס לבוגרים.
בשנים האחרונות יש שיפור כלשהו, כשחלקו הגדול לא מטעם המערכת אלא גופים אחרים.
מוסיפה כאן קישור לעמותת 'אבני דרך לחיים' - בקישורים שלהם תמצא מידע על תכניות סיוע שונות בכלמיני תחומים
(דיור, תעסוקה, לימודים, חברה ופנאי ועוד)

זה לא עוזר בעניין החזרים על טיפול פסיכולוגי, אבל אולי בעניינים אחרים...
יש כמובן אפשרות להרשם ברווחה, ביחידה לאוטיזם,
ו/או לפנות לטיפול ביחידה לבריאות הנפש בקהילה.
אין בכך כדי לתת מענה להמשכיות טיפולית,
אבל זו איזושהי אפשרות לטיפול פסיכולוגי מוזל.
אישית לא הלכתי על זה (שני הגדולים שלי הם א"סים מעל גיל 18,
אחד מהם היה בטיפול רגשי כבוגר)- לא סומכת על הגופים האלה...
אבל אולי אני טועה

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

רעות מרכז רפואי שיקומי
רעות מרכז רפואי שיקומי
פורום הורים למחוננים
פורום הורים למחוננים
יורה דעה- הכנה למבחנים מחוננים ופיתוח חשיבה יצירתית
יורה דעה- הכנה למבחנים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה