לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1606416,064 עוקבים אודות עסקים

פורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוטיזם, אספרגר ו-PDD

<div>גולשים יקרים שלום, וברוכים הבאים לפורום "אוטיזם ואספרגר". הפורום שלנו מיועד לכל מי שקשור לספקטרום האוטיסטי -הורים, משפחות,אוטיסטים בוגרים ומטפלים. בפורום משתתפים הורים לילדים בספקטרום האוטיסטי בכל רמות התפקוד. מטרת הפורום היא להיות לבית, מקום תמיכה, מרכז מידע ואתר שיחה לכל ההורים והמשפחות, מטפלים ואנשי הספקטרום עצמם. אנחנו מזמינים את כל המעוניינים לחלוק את חוויותיהם, רגשותיהם, שאלותיהם ודעותיהם, בנושאים השונים המעסיקים אותם בתחום זה. נבקש מכולכם לקרוא את תקנון הפורום ולהקפיד לנהוג על פיו, על מנת שהמקום יהיה נעים לכולם. גלישה נעימה מור ושלומית</div>
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'אפתח בהודעה חדשה - מבחן פסיכודדקטי '
אפתח בהודעה חדשה - מבחן פסיכודדקטי
18/10/2018 | 09:15
7
55
אמרו לנו בבית הספר לעשות מבחן פסיכודדקטי.
מי מכיר? מה בודקים? איפה מומלץ? מרכז-שפלה.
לצפיה ב-'בתור מאבחנת לקויות למידה - קודם כל השאלה היא למה'
בתור מאבחנת לקויות למידה - קודם כל השאלה היא למה
18/10/2018 | 09:53
40
מה מטרת האבחון? על אילו שאלות הם מנסים לקבל תשובות באמצעות האבחון?
לא בטוח שאבחון כזה נדרש, ובית הספר לא תמיד יודע עד הסוף את כל הנהלים ומה באמת צריך לעשות.
אם מדובר בגיל תיכון, כלומר בגרויות, תהיה לך רלוונטית תשובה שעניתי כאן לפני לא הרבה זמן. מעתיקה לך כאן את הקישור אליה:

לצפיה ב-'טעות שלי - אבחון פסיכודיאגנוסטי '
טעות שלי - אבחון פסיכודיאגנוסטי
18/10/2018 | 10:07
5
40
מה בודק?
לצפיה ב-'זה פשוט אבחון פסיכולוגי'
זה פשוט אבחון פסיכולוגי
18/10/2018 | 10:27
1
40
ראי כאן למשל

אמרו לך למה הם מבקשים את זה?

לגבי פסיכודידקטי זה רגיל בחט"ב, עניתי בשרשור למטה.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/10/2018 | 10:30
9
לצפיה ב-'אבחון פסיכו-דיאגנוסטי נערך על ידי פסיכולוגים קליניים בלבד'
אבחון פסיכו-דיאגנוסטי נערך על ידי פסיכולוגים קליניים בלבד
18/10/2018 | 11:27
2
36
זה לעומת אבחון פסיכו-דידקטי, בו את החלק הפסיכולוגי עורכים פסיכולוגים חינוכיים.
באבחון פסיכודיאגנוסטי מעבירים את מבחן האינטליגנציה, ממש כמו באבחון פסיכולוגי/פסיכודידקטי סטנדרטי, וההבדל הוא שמידת ההעמקה בתחום הרגשי היא מאוד משמעותית.
לצפיה ב-'האם הורה נוכח בזמן איבחון הילד?'
האם הורה נוכח בזמן איבחון הילד?
20/10/2018 | 22:04
1
15
תודה
לצפיה ב-'ברמה העקרונית לא, הורים מחכים מחוץ לחדר. כמובן שבמקרים בהם'
ברמה העקרונית לא, הורים מחכים מחוץ לחדר. כמובן שבמקרים בהם
21/10/2018 | 07:30
4
הילד מסרב בתוקף להישאר לבד, מאפשרים להורה להישאר איתו בחדר במהלך האבחון, אבל האופטימלי הוא שההורה יחכה בחוץ.
לצפיה ב-'מעון יום שיקומי'
מעון יום שיקומי
18/10/2018 | 17:41
2
60
שלום
יש לי תאומים בני 1.8 ואחד מהם לקראת סיום האבחון. הוא יצטרך מעון מתאים.
אנחנו גרים ברחובות והבנתי שיש מקום רק בלוד, מודיעין או גן יבנה.
קצת מלחיץ אותי עניין ההסעות ובכלל  איך אפשר לקבל חוות דעת על מעון? בעיקר מבחינת צוות.
הכי הייתי רוצה להכניס אותו לאלוט רחובות ואז אוכל להעביר את התאום לויצו. יש עם מי לדבר?
תודה לעונים
לצפיה ב-'חוות דעת מבחינת צוות'
חוות דעת מבחינת צוות
19/10/2018 | 09:12
34
נראה לי שתוכלי לקבל רק מהורים, למשל אם תשאלי כאן
האם מישהו מכיר אישית מעון מסויים.
אבל כדאי לקחת חוות דעת כאלה בערבון מוגבל,
כי זה שלהורה מסויים היתה חויה טובה/רעה עם צוות זה או אחר,
לא בהכרח אומר שגם לך תהיה אותה חוויה.
תמיד יהיו הורים מרוצים והורים לא מרוצים
אפשר לבקר במקום, לשוחח עם נשות הצוות ולנסות להרגיש את האנרגיות במעון.
לצפיה ב-'תנסי למצוא קבוצות ואטסאפ או FACEBOOK מקומיים'
תנסי למצוא קבוצות ואטסאפ או FACEBOOK מקומיים
19/10/2018 | 10:20
28
להורים לילדי רצף ולשאול שם אנשים
לצפיה ב-'הסייעת החדשה לא שווה כלום'
הסייעת החדשה לא שווה כלום
18/10/2018 | 20:09
1
66
הרושם הראשוני שלי היה נכון - קיבלנו סייעת גרועה. כולה חיוכים, אבל בפועל - לא הרבה.
אחת המטלות שלה הינה לעזור לו בהתארגנות, כולל לרשום מהם שיעורי הבית. עד היום טוען שאין כלום ואם יש, אז סיים בכיתה. היום הסתכלתי בפלאפון שלו באחת קבוצות הווטסאפ וראיתי שיש לא מעט שיעורים. הוא לא נכנס לקבוצה כי הם סתם כותבים כמויות של שטויות. ואני לא חשבתי שצריך שייכנס ויבדוק.
בקיצור, מעכשיו הוא ייכנס לבדוק. אבל אני גם רשמתי לסייעת שאני מבקשת את עזרתה בנושא. אז היא אמרה שחוששת לחשוף אותו ושהיא תרשום לי. בעיני זה לא פתרון, אז סיכמתי שנחשוב על פתרון ונסתייע במורת השילוב שאני מאד מעריכה.
עכשיו אני מתלבטת מה לעשות? עוד שבועיים יש ישיבת תח"י - לחכות ולדבר שם? לפנות למורת שילוב?
ובגדול, החשש שלי הוא מה עוד היא לא עושה כפי שסיכמנו ונסכם בישיבת תח"י? 
לצפיה ב-'לא לחכות'
לא לחכות
19/10/2018 | 09:27
44
את מתארת קושי שהוא מעבר לעניין שיעורי הבית- חוסר אמון שלך בסייעת.
וקושי נוסף- קושי שלה לסייע לו בגלל שהיא אמורה להיות סמויה.
אלה סוגיות מרכזיות בשילוב, זה הבסיס שבלעדיו אין טעם ב"קומה שניה"- תח"י.
חשוב לדעתי לשתף את מורת השילוב בהקדם.
לצפיה ב-'אמא מבולבלת למאובחן טרי'
אמא מבולבלת למאובחן טרי
17/10/2018 | 18:42
6
96
היי לכם,
בני בן ה 11.5 אובחן לאחרונה בספקטרום בתפקוד גבוה (אספרגר) ע"י בית אחד, אשמח לקבל טיפים ועצות ובנתיים אפציץ בשאלות::)...בני לומד בתל אביב בבית ספר דמוקרטי ויש לו משלבת, האם אתם בעד חינוך מיוחד או שילוב בבית ספר רגיל? האם יש כיתות או בתי ספר לאוטיזם בתפקוד גבוה? איך אני מפגישה אותו עם חברים מיוחדים כמוהו? איזה טיפול אתם ממליצים? בקיצור כרגע מבולבלת ודואגת למרות שמרגישה הקלה מסויימת כי סוף סוף יש שם למה שעובר על הילד המיוחד, הרגיש, היפה, החכם והמוזר שלי:)
לצפיה ב-'ברוכה הבאה '
ברוכה הבאה
18/10/2018 | 08:10
2
53
אין טיפים ועצות שנכונים גורף לכל הילדים.
כל אחד והסיפור שלו
יש מי שמתאים לו הכללה (שילוב יחידני- ילד יחיד עם צרכים מיוחדים בכתה רגילה),
יש מי שמתאים לו כתת תקשורת ויש מי שמתאים לו בי"ס לילדי ספקטרום.
כדי שיהיה עוד יותר מעניין - זה יכול להשתנות גם אצל אותו ילד לאורך השנים.
ה שלי למשל, התחיל בהכללה (שילוב יחידני), עבר לכתת תקשורת,
חזר שוב להכללה, אח"כ חינוך ביתי וסיים תיכון בכתת תקשורת.

וזה נכון גם לכל תחום אחר, לא רק למסגרות חינוך.
אין טיפול כללי- אם וכאשר ובמידה שיש לילד מצוקה כלשהי,
חשוב למצוא את הטיפול שיתאים לו, שיסייע לו בהתמודדות שלו.

באופן כללי, חשוב להיות קשוב מאד לילד, כדי לדעת מה המענים
להם הוא זקוק בשלב זה של חייו, ואז ולנסות להשיג אותם עבורו.
אין מתכונים מוכנים לילדים המיוחדים שלנו
יש מי שמנסה להתפרנס ממכירת מתכונים כאלה להורים דואגים ומבולבלים

איך בנך מרגיש בביה"ס? הולך בשימחה?
האם בוחר להכנס לשיעורים?

מה הוא יודע לגבי האבחון?

לצפיה ב-'תודה לך'
תודה לך
18/10/2018 | 17:31
1
41
אחרי קבלת תוצאות האבחון ישר עדכנתי אותו שהוא אובחן על הספקטרם האוטיסטי ולמה שעובר עליו יש שם, ישר הלך לדוד גוגל ועדכן שגם אלברט איינשטיין היה אספרגר ושהוא בחברה טובה:) לגבי בית הספר הוא הולך בשמחה, מצליח להכנס לשיעור אחד או שניים לא יותר...מתעניין בשיעור אנגלית ומדעים השאר לא מעניין אותו, חברים טוען שיש  לו אבל זה לא ממש קורה.ידוע לך על כיתת תקשורת מומלצת באיזור תל אביב?

לצפיה ב-'"מצליח להכנס לשיעור או שניים" -'
"מצליח להכנס לשיעור או שניים" -
19/10/2018 | 09:01
29
מה הכוונה?
הוא רוצה להכנס ליותר, מנסה ולא מצליח? מה חוסם אותו?
המשלבת לא מצליחה לעזור?
או שהוא בוחר להכנס רק לאנגלית ומדעים?
זו בחירה לגיטימית בבי"ס דמוקרטי
כמה זמן הוא לומד שם?

חברים- שאלת אותו מה ההגדרה שלו, מה זה 'חבר' בעיניו?
זה נושא יותר מורכב מכפי שנדמה, ויש יותר מהגדרה לגיטימית אחת
יתכן בהחלט שלפי ההגדרה שלו יש לו חברים.
אולי זה מספק אותו, אין לו בשלב זה צורך ביותר מזה,
ואולי יש לו צורך ביותר והוא פשוט לא מעלה על דעתו שזה אפשרי.
לצפיה ב-'הוא יכול פגוש ילדים נוספים בקבוצת מיומנות של מתי"א'
הוא יכול פגוש ילדים נוספים בקבוצת מיומנות של מתי"א
18/10/2018 | 08:20
2
46
מגיע לו, כילד משולב. אבל זה שהוא יפגוש אותם, לא אומר שיהפכו לחברים. הבן שלי, לדוגמה, נהנה ללכת לקבוצה אבל אין לו שם חברים טובים. 
לעומת זאת, היא מצא ילדים לא אוטיסטים עם אותו תחביב, והחיבור ממש מדהים. 
לצפיה ב-'תודה לך אברר על קבוצת מיומנות במתי"א'
תודה לך אברר על קבוצת מיומנות במתי"א
18/10/2018 | 17:33
1
14
לצפיה ב-'הוא רוצה להשתתף בקבוצה?'
הוא רוצה להשתתף בקבוצה?
19/10/2018 | 08:51
23
אם כן, יש מגוון קבוצות בהן יוכל להכיר ילדים א"סים (א"ס= איש ספקטרום).
למשל בתכנית רעים של החברה למתנ"סים

ויש עוד הרבה.
חשוב לברר מה מטרת הקבוצה, מה האג'נדה שלה:
האם פשוט לאפשר מפגש, כמו שכתבת, או משהו מעבר שאולי נכון לו ואולי לא.

יש לא מעט א"סים שלא מרגישים נוח בקבוצה, מעדיפים אחד על אחד.
אם גם בנך חש כך, אפשר לחפש חבר/ים לפי תחום עניין משותף,
למשל דרך הפורום הזה או בעזרת אנשים כגון יועצת ביה"ס או המתי"א.

לצפיה ב-'Tony Attwood '
Tony Attwood
17/10/2018 | 21:11
2
46
השבוע שמעתי הרצאה מרתקת של טוני אטווד, פסיכולוג אוסטרלי אופטימי ומעניין. לפני כמה שנים קראתי ספר שלו אבל אז לא ממש התעמקתי בגישה שלו. הוא מדבר הרבה על בנות על הספקטרום, בני נוער ובוגרים ומזכיר שוב ושוב כמה חשוב לחזק ולא לשנות את הקהילה האוטיסטית כולה.
הוא מתמקד באספרגרים ומה שהמאבחנים קוראים "תפקוד גבוה".
יש לו דיי הרבה סרטונים ביו טיוב, וכמה ספרים (לצערי אני לא יודעת אם משהו מהם תורגם לעברית).
ממליצה בחום, למי שלא מכיר, להציץ בגישה שלו

לצפיה ב-'אני מאוד אוהבת את ההרצאות שלו'
אני מאוד אוהבת את ההרצאות שלו
18/10/2018 | 07:35
35
בנושא בנות על הרצף - מההרצאות שלו הבנתי כמה הבת שלי עונה לקריטריונים - עשה לי המון שכל וסידר לי דברים שלא היו לי ברורים לגביה - כמו התעסקות במשחקי דמיון אצל בנות ונטיה לחיקוי שמדמה כישורים חברתיים תואמים גיל.
לצפיה ב-'תורגם לעברית ואכן מומלץ '
תורגם לעברית ואכן מומלץ
18/10/2018 | 08:13
17
לצפיה ב-'הייתה לי שיחה עם המחנכת שלה (ארוך)'
הייתה לי שיחה עם המחנכת שלה (ארוך)
15/10/2018 | 07:36
21
105
סיימתי את השיחה בתחושה ממש לא טובה. 

קצת רקע - אובחנה לפני שלושה חודשים אצל דיצה. היו לנו בעיות רבות בכיתה הרגילה - לא למדה, בעיות חברתיות, סבלה מהצקות, היתה בודדה. היתה גם הסטוריה לאורך השנים של בעיות בלימודים, קשיים חברתיים בגן, בעיות במוטוריקה גסה ועדינה. קיבלה טיפולים בפיזיו, ריפוי בעיסוק, טיפול רגשי, תגבור בבית הספר, קבוצות למיומנויות חברתיות בבית הספר, טיפול ע"י השפ"ח.

עשינו לה אבחון לספקטרום בבית אחד בגיל 5.5 שיצא שלילי ואח"כ דרך הקופה עשינו אבחון קשב שגם יצא שלילי. לפני שנה עברה אבחון פסיכולוגי בשפ"ח שהמליץ להמשיך לאבחון של קשב/תקשורת וגם דידקטי. עשינו לה את הכל. היא יצאה על הספקטרום אצל דיצה (שאליה הלכנו בהמלצת השפ"ח), דיצה גם אמרה הפרעת קשב ואבחון דידקטי בניצ"ן קבע דיסגרפיה.

בהמלצת דיצה חיפשנו לה כיתת תקשורת. נכנסה לכיתה בתחילת השנה לאחר וועדת השמה שבה קיבלנו תמיכה מלאה של הפסיכולוגית של השפ"ח ומנהלת ויועצת בית הספר הקודם. קיבלה גם תעודה ממש גרועה - כמעט לא היה נושא שקיבלה בו הערכה חיובית (מלבד אומנות ומוסיקה).

בכיתה הקטנה מהר מאוד נראה שטוב לה. מצאה חברים מהכיתה, אהבה את הלימודים - חשבתי שהגענו למנוחה ולנחלה.

בשיחות עם המורה של הכיתה עלה הנושא של היותה גבוהה מאוד לכיתה.
בשיחה אתמול זה נהיה מאוד מאוד חד-משמעי. המורה באה בכוונה מאוד טובה כמובן - הם רוצים להתחיל לשלב אותה בלימודים בכיתות הרגילות כמה שניתן ובעדיפות למקצועות הליבה. הם ערכו לילדה מיפוי ועל פניו מצבה הרבה יותר טוב ממה שהשתקף בתעודה ובכלל בכל הדיווחים מבית הספר הקודם (מהפן הלימודי). גם מבחינות אחרות היא מעל הכיתה - די ברור ששיעורי כישורי החיים הם לא משהו שהיא צריכה, היא גם מרשימה את כולם ביכולות האחרות שלה - כל מיני כללי התנהגות חברתיים שהיא יודעת...

הם רוצים לשלב אותה כדי שלא יווצר פער ביכולות שלה עקב רמת הלימוד הנמוכה בכיתה הקטנה. הם רוצים לשלב אותה גם כדי שלא תלמד הרגלים מהילדים בכיתה הקטנה (לא אמירה שלי, אמירה של המורה...), הם מרגישים שאולי בהמשך תלך להשמה מחדש... לא הבנתי לאיזה כיוון המורה חותרת כאן - האם לשילוב יחידני או אולי מסגרת קטנה אחרת (לקויי למידה?). (רק היום התחלתי לתהות ולכן לא שאלתי אותה).

אני בלחץ גדול מהקונספט של שילוב יחידני לאור הנסיון העגום שלנו בבית הספר הרגיל וגם לאור דברים שאני שומעת מהורים אחרים לגבי השילוב היחידני -שההצלחה שלו היא הרבה פעמים עניין של הרבה מזל (משלבת טובה, בית ספר שמסוגל לשלב), או שעניין של תקציב (תשלום אקסטרא למשלבות טובות יותר ואולי גם הדרכה שלהן). מלחיץ אותי גם שיש מגבלה של שעות בשילוב היחידני, וגם העובדה שהילדה שלי טרם הוכיחה יכולות של לומדת עצמאית (הכנת שיעורים לבד מיוזמתה ומתוך הבנה שזו אחריות שלה ושיש חשיבות לנושא).
אני מרגישה שאין בדיוק מתכון מדוייק עבור ילדה כמו שלי - גבוהה מידי לכיתת התקשורת, נמוכה מידי לכיתה רגילה... 

שום דבר עוד לא קרה ושום דבר עוד לא השתנה אבל זה נושא שחוזר ועולה בכל שיחה עם המחנכת... כל הזמן לא ברור לי מה הם חושבים על האבחון שלה. כל הזמן אני בעצמי תוהה לגביו. האם ייתכן והוא בכל זאת שגוי? אני לא מרגישה שאנחנו מוצאים ממש פתרון. חשבתי שהכיתה הזו היא הדבר הכי טוב שקרה לה. סוף סוף היא לומדת, היא שמחה שם... אבל הם לא חושבים שזה מקומה.
לצפיה ב-'מאז האיבחון אני תמיד המלצתי לך כאן בפורום'
מאז האיבחון אני תמיד המלצתי לך כאן בפורום
15/10/2018 | 08:21
2
61
שילוב יחידני ( עד כמה שאפשר להמליץ במסגרת הפורום).
אבל עכשיו המורה צודקת- כמה שיותר לשלב בכיתה הרגילה...
לדעתי את צריכה לשמוח 
לצפיה ב-'כן, אבל יש יותר מידי דעות שליליות על השילוב היחידני'
כן, אבל יש יותר מידי דעות שליליות על השילוב היחידני
15/10/2018 | 08:30
1
54
ולפחות על פניו בית הספר שבו למדה (הרגיל) היה נוראי ולא הייתי רוצה לשלב שם אותה לאור מה שעברה שם שלטעמי גם נבע מחוסר יכולת של הצוות להתמודד (ללא הדרכה נכונה, עם כיתות גדולות מידי ומורים לא מנוסים ובמיוחד מפני שמדובר בבית ספר צומח שלפי דעתי עשה בית ספר על כלל הילדים ושלי אכלה אותה). זה לא מתאים בכל מקום ולפחות על פניו בכיתה הקטנה הילדה הזו מצליחה ללמוד...

אני חייבת לראות איך השילוב בכיתה הגדולה מתוך הקטנה הולך ולקבל פרופורציות... אבל לחוצה (סורי, זה כנראה המצב הנתון שלי... )
לצפיה ב-'השאם אפשר לשנות שיבוץ באמצע השנה? '
השאם אפשר לשנות שיבוץ באמצע השנה?
15/10/2018 | 13:47
36
כי אם לא, אז בכל מקרה זה המצב. שיתחילו לשלב אותה ואז תראי : אם בסופו של דבר היא תשולב ברוב המקצועות, עז אולי באמת עדיף שילוב יחידני בבית ספר שונה מהמקורי. זה גם ייתן לך זמן לבחון בתי ספר וגישות שונות לשילוב. ולפי התוצאות בלימודים לראות האם הכיוון של כיתה קטנה רלוונטי בכלל.

לצפיה ב-'מהניסיון המועט שלי - כיתת תקשורת עם שילוב רוב היום בכיתה הגד'
מהניסיון המועט שלי - כיתת תקשורת עם שילוב רוב היום בכיתה הגד
16/10/2018 | 09:33
3
53
הגדולה זה מתכון טוב.
גם מקבלים את הרמה הלימודית המתאימה, גם נמצאים בחברה של הכיתה הגדולה, אבל גם יש מעטפת תומכת.
אלצנו יש סייעת שהולכת עם הילדים לכיתה הגדולה (אחת על שלושה ילדים באותה כיתה). יש כתובת לבעיות שצצות במהלך היום, כלומר אפשר ללכת למורה בכיתה הקטנה. ויש כמובן גם את סל הטיפולים הפרטני והקבוצתי של הכיתה הקטנה, שהוא (עד כמה שהבנתי) יותר רחב ממה שמקבלים בשילוב יחידני.
בבית הספר של הבת שלי כמעט כל הילדים משולבים בכיתות הגדולות ברוב שעות הלימודים, זו ברירת המחדל. אבל אני יודעת שיש גם כיתות שבהן יש ילדים שלא משולבים כמעט בכלל וכאלו שמשולבים בהכל.
לצפיה ב-'תודה.'
תודה.
16/10/2018 | 09:54
28
זה נשמע מאוד מעודד
לצפיה ב-'יש מספיק סייעות ללוות את כל הילדים? '
יש מספיק סייעות ללוות את כל הילדים?
16/10/2018 | 10:59
1
33
במיוחד אם יש כבר הקבצות( בחטיבה, לדוגמה)
לצפיה ב-'השאלה שלך טובה מאוד'
השאלה שלך טובה מאוד
16/10/2018 | 12:48
34
כי הם התעכבו עם התחלת השילוב עקב העובדה שמהכיתה בנוסף לבת שלי יוצא ילד אחד נוסף לשילוב - אבל הוא בכיתה ו' והיא בכיתה ה' ויש צורך בסייעת לכל אחד מהם וגם אחת בכיתה. הבנתי מהמחנכת שהם יסתייעו בסייעת השניה של כיתת התקשורת הנוספת בבית הספר שנמצאת ליד הכיתה של הבת שלי בזמן ששתי הסייעות מלוות את הילדים המשתלבים - היא תיכנס לכיתה שלהם בזמן הזה. הרבה לוגיסטיקה.
לצפיה ב-'לפי מה שכתבת'
לפי מה שכתבת
16/10/2018 | 11:38
13
48
בי דוקא עלו ספקות שמא כתת תקשורת אינה מקומה של המחנכת
אם ככה היא חושבת על תלמידיה...
בכל אופן, אם הילדה שמחה ו"סוף סוף לומדת"- כנראה שאכן זה מקומה.
אין שום בעיה במקביל להתחיל שילוב בחלק מהמקצועות בכתה מקבילה "גדולה".
זה חלק מהקונספט של כתת תקשורת.
אם וככל שזה ילך טוב, אפשר יהיה להוסיף שעות שילוב.
ועדיין יהיה לה העוגן, המקום הבטוח בכתה הקטנה.
הוא זה שיאפשר לה להרגיש טוב ולהצליח גם בשעות השילוב.
אם מתישהו בעתיד היא כבר לא תרגיש צורך בעוגן הזה, אפשר יהיה לוותר עליו.
לצפיה ב-'אאוץ''
אאוץ'
16/10/2018 | 12:51
12
37
היות ואני טריה במערכת, אין לי ממש תובנות מה נכון.

מהשיחות איתה אני מבינה שטובת הילדה ניצבת בפניה והיא מנסה להגיד לי בכל דרך אפשרית שהילדה במצב מצויין והכיתה הזו לא בשבילה מתוך כוונה לעודד את רוחי... ואצלי זה רק עושה דאגות היות וכל הזמן כיוונו אותנו לכיתת תקשורת מרגע האבחון ולאור כל מה שהיה לנו בכיתה הרגילה...

אכן  - אם באמת שילוב בכמה שיותר שעות בכיתה רגילה יהיה יעיל עבור הילדה בליווי עוגן של כיתה קטנה - מבחינתי זה יהיה מתכון מעולה. אצטרך לשבת בצד ולראות. (לפחות לעת עתה).
לצפיה ב-'אולי את במצב דואג בסיסי '
אולי את במצב דואג בסיסי
16/10/2018 | 13:05
11
37
ולכן לא משנה מה יגידו לך, כל דבר יעורר דאגות.
זה בסדר
יש לקוות שעם הזמן, כשתווכחי שממשיך להיות לילדה טוב
תוכלי להרפות ולהרגע.

לא הטלתי חלילה ספק בכוונותיה טובות של המורה,
פשוט לפי מה שכתבת
(ויתכן שכך את חווית, מתוך הלחץ שלך, למרות שזה לא ממש כך)
נראה כאילו המורה תופסת את תלמידיה כאוסף של "מקרים אבודים"
שלילדה עם פוטנציאל אין מה לעשות איתם.
מקוה שאכן רק נראה כאילו ולא באמת כך
לצפיה ב-'חחחח.... יש מצב שזה המצב שלי'
חחחח.... יש מצב שזה המצב שלי
17/10/2018 | 04:21
10
29
טוב, אני מאוד מאוד לא טובה עם אי-וודאות. אין לי מושג מי טוב בזה, אבל אולי יש כאלה שהם במיוחד גרועים בזה - אני מתקשה עם המושג "לזרום", וזאת למרות שבפועל לכאורה אני זורמת וזרמתי די הרבה עם הקשיים של הילדה. רב הזמן הובלתי לאן שהובלתי ע"י גורמים מחנכים או מטפלים או מאבחנים. הילדה הלכה למסגרת, במסגרת הייתה התנהלות לא תואמת גיל/מצב, הילדה הופנתה לאבחון, האבחון קבע לבצע X, ביצענו את X, לפעמים ב- X אמרו לנו גם לעשות את Y, ביצענו את Y  וכן הלאה... ואז שוב בעיה במסגרת, ושוב פעם אותה מעגליות וכל פעם משהו אחר - פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, אבחון לאוטיזם, אבחון לקשב, טיפולים רגשיים, תגבורים בבית ספר, מיומנויות חברתיות, עוד אבחונים... אין סוף...

באמת באמת רציתי השנה לא לדאוג - גם אם קשה לי לא. היו כמה ימים אפילו שהרגשתי מוזר שאין לי משימות לטפל, לבצע - הנה, הילדה בכיתה שבה עוטפים אותה מכל עבר וסוף סוף היא שמחה, לומדת, מרוצה. ואז מגיעה המורה ואומרת לי שוב ושוב ושוב שיש מצב שזה לא המקום המתאים לילדה. נכון, כרגע המטרה שלה היא לשלב אותה ובינתיים להמשיך את המעטפת של הכיתה ברקע וזה מעולה. הבעיה היא האמירות הנוספות של " אולי צריך לשקול לעשות עוד וועדת השמה". כל החוויה שהייתה לנו הקיץ של אבחון, מירוץ נגד השעון לאיתור כיתה באיזור, להעביר טפסים לוועדה, שתקום בכלל וועדה, שבכלל ייתנו לנו להגיע כבר לבית הספר ולפגוש אותו. כל זה עוד לגמרי טרי לי בראש - שלא לדבר על לספר לילדה על האבחון ולספר לה שאני לוקחת אותה לבית ספר אחר ולקבל את הבכי שלה והכעס שלה על השינוי... ועכשיו המורה מדברת איתי על עוד וועדה? עוד שינוי? אני מרגישה מותשת וגם מאוד מודאגת כי החוויה שלה ושלנו מהמסגרת הרגילה הייתה מאוד רעה וזה ממש מלחיץ אותי להחזיר אותה לשם... ואם לא לכך היא התכוונה, אז למה?

ומה שהמורה אמרה לגבי תלמידיה... לא חוויתי את זה מתוך לחץ, זו האמת... והיא עצובה למדי. ושוב, אני לא חושבת שהיא לא אוהבת את התלמידים שלה, אבל רף הציפיות שלה מהם נמוך יותר... ואולי היא צודקת, ואולי היא לא. אני לא יכולה לשפוט כי אין לי ממש היכרות איתם לאורך השנים. מנגד, גם במסגרת הרגילה היו מהבת שלי ציפיות נמוכות מאוד של מערכת החינוך - ע.ע. לא לתת לה כמעט תגבור במקצועות הליבה בשנה האחרונה כי הם יש תלמידים שיוכלו להפיק משיעורים אלה יותר תועלת מאשר היא (שזה כל כך לא נכון, רק שם היא באמת למדה... אבל היות והייתה צריכה כל הזמן תגבור, אז התייאשו ממנה).
לצפיה ב-'אז אולי להתחיל לברר לאט לאט? '
אז אולי להתחיל לברר לאט לאט?
17/10/2018 | 06:19
2
28
כבר אין לחץ של להספיק לתחילת השנה. אפשר לראות מה קורה עם השילוב כאן ואז להחלחט - אולי הפתרון הוא לחפש כיתת תקשורת אחרת. ואם שילוב יחידני, אז בבית ספר שמכיר את הנושא ולא בית הספר הישן. 
לצפיה ב-'כן... '
כן...
17/10/2018 | 07:28
1
25
אני בהחלט אולי קופצת מוקדם מידי וצריכה לראות באמת מה קורה עם השילוב שלה.

לא ממש בא לי להעביר אותה לעוד מסגרת בטווח זמן כזה קצר. מקווה שאולי יתנו לה לפחות את השנתיים של עד סוף היסודי וכשנגיע לחטיבה כשממילא מדובר במעבר, אז נשקול שוב את הכיוון על סמך מה שנראה.
לצפיה ב-'נשמע לי כיוון הגיוני'
נשמע לי כיוון הגיוני
17/10/2018 | 09:24
117
במיוחד לאור העובדה שהילדה מרגישה טוב בכתה.
המורה אמרה " אולי צריך לשקול לעשות עוד וועדת השמה",
אז המורה אמרה, מי שמחליט זה אתם הורי הילדה.
אפשר לענות למורה שאת מעריכה את האכפתיות שלה,
אבל הבחירה שלך היא לא לשוב ולטלטל את הילדה,
לתת לה לסיים יסודי בשקט במקום בו היא מרגישה בטוחה.
לצפיה ב-'אז אולי הבעיה היא בבה"ס הישן?'
אז אולי הבעיה היא בבה"ס הישן?
18/10/2018 | 00:31
6
29
תשמעי, איבחון בגיל 5.5 - אין אוטיזם. המורה בכיתה קטנה - חושבת שהכיתה לא מתאימה לילדה.
וכל מה שיש זה "רק" סבל של הילדה בבה"ס הישן.
אני מבינה שהיום היא אובחנה, אבל לאור כל התאורים שלך, היא נראת מאוד מאוד גבוהה.. ובכל זאת בחרת לא שילוב יחידני אלא כיתה קטנה.
והסברת שהסיבה לכך זה חוסר אימון בבה"ס הרגיל הישן.
אז  אולי גם סיבה לסבל של הילדה נובע משם?
אולי באמת שווה למצוא בה"ס טוב שמבין בשילוב וללכת לשם? למה לבזבז שנתיים? רמת הלימודים בכיתה קטנה הרבה יותר נמוכה מכיתה רגילה.
אולי היא תפרח גם בשילוב בבה"ס טוב?
לצפיה ב-'מודה שהשאלה שלך די הדירה שינה מעיני'
מודה שהשאלה שלך די הדירה שינה מעיני
18/10/2018 | 04:40
5
47
אז ככה - אולי את צודקת. אבל...

היות וציינת את העובדה שהאבחון של גיל חמש וחצי היה שלילי... וזה נושא מאוד מאוד רגיש אצלי, אני חייבת לציין לא הגענו לאבחון הזה סתם ושגם בעקבותיו קרו דברים.

לבת שלי היה עיכוב מוטורי - כשהיא התחילה סוף סוף ללכת, היא הייתה בת שנה ועשר ועד אז טופלה בפיזיותרפיה, היו לה בעיות גמילה איומות. לקח לנו שנה שלמה לגמול אותה והתחלנו בגיל שלוש כי בגיל שנתיים וחצי היא צרחה בהיסטריה כשרק הראתי לה תחתונים, הייתה לה שפה מאוד גבוהה מגיל צעיר (מילים ספרותיות), ומנגד מגן טרום חובה התחלנו לקבל הערות על התנהגות אחרת (המנעות מחיבוקים, רגישות לרעשים) והיא לא רצתה לצייר כי לא הצליח לה והיא נשלחה לריפוי בעיסוק. בגן חובה הגננת עשתה לנו שיחה ואמרה שהילדה לא בשלה לכיתה א' והיא ציינה שהיא בעולם משלה, שאין לה נושאי שיחה משותפים עם הילדים, שמנסים לתווך בינה לבין הילדים האחרים אבל הם לא מבינים על מה היא מדברת... ואז הלכנו לאבחון והוא יצא שלילי...

עד היום אני מנסה להבין למה... באבחון היו רגעים מחרידים עבורי כאמא - הילדה שלי תיארה את התחושה שכועסים עליה כאילו היא יושבת בבור ושופכים עליה מים (בגיל חמש וחצי). כשהמאבחנת ניסתה להתעקש איתה שתסביר למה ילדים לא רוצים לשחק איתה, היא התיישבה על הרצפה וסרבה לשתף פעולה ונראתה מוצפת ומפוחדת... ומנגד, היא ידעה לשחק משחקי דמיון והיה לה לדבריהם קשר עין טוב והיא הייתה הדדית. האדוס לא נתן סיכום מתאים... הבעיות בגן לא היו מספיקות, העובדה שציינתי שהיא לא אמפטית בכלל ושאולי היא משחקת משחקי דמיון אבל מדובר במשהו אובססיבי בנוסח של חברים דמיוניים שמלווים את חייה כאילו הם ממש איתה... שום דבר מזה לא סיפק.

הם אמרו שיש לה בעיות חברתיות ותחושתיות ואמרו שהיא צריכה טיפול רגשי והמליצו להשאיר עוד שנה בגן והמליצו על גננת שי"ח... ואנחנו לקחנו אותה לטיפול והשארנו אותה עוד שנה בגן, אבל לא קיבלנו גננת שי"ח כי המועצה סרבה לתת לנו ואז לא הבנתי בכלל מה המשמעות...

הילדה שלי שבעיקר היה לה טוב עם ילדים צעירים או מבוגרים ממנה קיבלה גן שבו כולם היו צעירים ממנה ולפחות בהתחלה היה לה יותר טוב. כשהתחלנו בית ספר, לא היינו בבית הספר הנוכחי היות והוא טרם נפתח. מכיתה א' הילדה שנאה ללמוד וכבר אז קיבלנו תגבור. היא סבלה מאוד מכתיבה אבל לא הבנו למה כי הרי קיבלה ריפוי בעיסוק. מכיתה א' לא שיתפה פעולה עם המורה, לא הוציאה ציוד, לא פתחה מחברת לכתוב בשיעור...

עברנו לבית הספר השני בכיתה ב' (בית ספר צומח בשכונה). היא עברה לכיתה עם מרבית הילדות מהכיתה הקודמת מלבד שתי בנות. גם שם היו לנו בעיות לימודיות. מבחינה חברתית היא שיחקה רק עם שתי הבנות שלא עברו איתה לכיתה. בכיתה ג' אותן בנות לא רצו לשחק איתה יותר והיא נשארה לבד ולא הצליחה ליצור קשרים בהפסקה עם הבנות של הכיתה שלה. לאור המשבר שלה ביקשתי פגישה עם היועצת והפסיכולוגית והמורה ואז נאמר לי שמעבר לעובדה שיש בעיות בלימודים היא מוחרמת על ידי כל הבנים של הכיתה ושהם מציקים לה כל הזמן. הם נתנו לה מטעם בית הספר טיפול רגשי של השפ"ח, קבעו תוכנית התערבות גם למנוע מהבנים לפגוע בה וגם לתיווך בינה לבין הבנות של הכיתה. נתנו לה גם קבוצת מיומנויות חברתיות. זה עזר אבל ככל הנראה חלקית.

בין כיתה ג לכיתה ד הציעו לעשות לה אבחון פסיכולוגי בשפ"ח. בינתיים בכיתה ד' נכנסה מורה חדשה. המצב שלה החברתי והלימודי התחיל להחמיר. חלק מזה נבע מכך שהמורה הזו הייתה באמת גרועה עבורה. חלק אחר נבע שהילדה שלי רצתה לשחק רק משחקי דמיון והבנות בהדרגה כולן לא התעניינו בזה יותר. היא לא רצתה להשתתף במשחקי כדור. היא התחילה לשחק עם ילדות בכיתה ב'...

ולמה אני ממש פותחת את זה (ויש עוד המון דברים)... כי הבעיות והקשיים שלה לא היו רק באותו בית הספר. אני נורא נורא רגישה לנושא של האם היא באמת על הרצף. האם האבחון השני צדק. לאבחון השני הגענו בהמלצת אותו אבחון פסיכולוגי. אני לא כיוונתי לאוטיזם אחרי האבחון הראשון. לילדה היו בעיות רגשיות ללא מענה אמיתי...

ועכשיו היא הגיעה לכיתה הקטנה ולראשונה טוב לה - חברתית, לימודית... ומנגד, עפ"י המורה בכיתה נאמר שהיא גבוהה מידי. וגם אני שואלת את עצמי... אז אולי באמת שילוב כמו שאת ציינת, אבל איך מוצאים בית ספר שהוא טוב לשילוב? מי קובע את המדד להצלחה הזו? האם אני יכולה לבחור ככל העולה על רוחי? בישוב שלי יש 4 בתי ספר יסודיים בלבד. אני מכירה ילדה שמשולבת בבית הספר הקודם של הבת שלי (של כיתה א'). הילדה מבחינה לימודית במצב טוב אבל חברתית היא בודדה...

אני גם מוצאת שיש הרבה קשיים בשילוב ושיש כאן הימור - בתי ספר שלא מסוגלים לשלב, סייעות שלא באמת יודעות לשלב, אפילו קשיים חברתיים גם כשיש תשלום בשחור למשלבת ועבודת הדרכה ועדיין הילד בודד חברתית כי מגיל מסויים הילדים כבר חשים בשוני ואין ממש יכולת תמיד להשפיע.

אצל הילדה שלי בנוסף לקושי החברתי היו כל השנים קשיים לימודיים. היא הצליחה רק כשעבדה בקבוצות קטנות. בכיתה הקטנה כשיש צוות גדול שיכול לעבוד איתה פרטני, היא לומדת. אין שם מצבים שבהם היא יושבת ולא מוציאה ציוד, משחקת בציוד, מתעלמת מהבקשה של המורה לעבוד בחוברת, אם קשה לה לכתוב הם יכולים לחלק למנות, אם היא מתעייפת בקריאה, מחלקים טקסט ארוך. בנוסף לכך, טוב לה עם הילדים בכיתה.

אני מודה שלפחות על פניו - הכיתה הקטנה עבור הילדה שלי הרבה יותר טובה מהגדולה.

השאלה באמת למה לא להשאיר שילוב מכיתה קטנה לגדולה כמו שהמליצו לנו? למה זה נחשב בזבוז של שנתיים אם עובדתית, עכשיו סוף סוף מבחינה לימודית היא עובדת? לטעמי החינוך הרגיל לא הוכיח את עצמו עבורה... ולכיתה הקטנה הלכנו לאחר המלצה מפורשת של דיצה צחור ולא בגלל חוסר אמון בבית הספר הרגיל הישן. היא אמרה שלטעמה לאור המורכבות של הקשיים שלה עדיף לה כיתה קטנה. אף אחד לא אומר שהיא מאה אחוז צודקת, אבל מן הסתם לה יש יותר נסיון מאשר לי. מנגד, אולי באמת כיתה קטנה שבה יש יותר מידי הטרוגניות לא מתאימה ואולי אם היינו מוצאים כיתה שבה יש יותר ילדים גבוהים או רק, אולי אז העניין הלימודי לא היה מהווה אישו. אבל, אין אפשרות לבחור. בכיתות האלו אין כללים לגבי אלו ילדים יכולים להיכנס. לפחות לא באיזור שלנו. אין מספיק היצע של כיתות וילדים כדי שאפשר יהיה לסדר כיתות לפי רמות תפקוד וגם בתוך רמות התפקוד המנעד עצום.

זהו... וסליחה על האורך.
לצפיה ב-'נדמה לי שענית לעצמך ואת יכולה להרשות לעצמךלישון טוב בלילה'
נדמה לי שענית לעצמך ואת יכולה להרשות לעצמךלישון טוב בלילה
18/10/2018 | 11:19
2
28
"עכשיו סוף סוף מבחינה לימודית היא עובדת"
וחשוב מזה- "לראשונה טוב לה".
חומר לימודי אפשר להשלים- בתנאי שהבנאדם מאמין בעצמו
וטוב לו=הוא פנוי רגשית ללמידה.
גם אילו כל מה שהכתה הקטנה היתה נותנת לה היה בתחום הרגשי,
זה היה שווה, הכי לא ביזבוז זמן,
על אחת כמה וכמה כשגם בתחום הלימודי היא חווה עשיה והצלחה.
לצפיה ב-'תודה שלומית'
תודה שלומית
18/10/2018 | 11:42
1
20
וכל הכבוד שגם קראת וגם אספת נקודות מתוך התגובה הסופר ארוכה שלי
לצפיה ב-''
18/10/2018 | 11:48
4
לצפיה ב-'אני לא דיברתי על ספק באיבחון'
אני לא דיברתי על ספק באיבחון
18/10/2018 | 13:12
1
43
כי אני באמת לא יודעת. אני דיברתי על שילוב עם סעיית ( שיכול להיות רק ביחד עם האיבחון).
ואני כאמא מאוד מבינה את הכאב שלך מהשנים שבתך סבלה. כי עכשיו אני סובלת לגבי המצב של בני.
וגם מבינה את הרגישות שלך לגבי ספקות באיבחון. כי גם לי יש מצב דומה אבל הפוך.
יש לי בן מאובחן שאני מקבלת את האבחנה. וזה בסדר מבחינתי.
ויש לי בן נוסף שכשהיה מאובחן לא יכולתי לקבל אבחנה. עשיתי לו מספר איבחונים. חלק איבחנו אותו אבל עם סימן שאלה וחלק אמרו שהוא קרוב אבל לא בפנים. יש לו היום הרבה בעיות התנהגות, מקרי אלימות. הוא לא רוצה להוציא חוברות בשיעורים, הרבה בוכה. מצד שני למרות הקשיים הנ"ל הוא רוב הזמן עם חברים, יש לו תחומי עיניין כמו שלהם, הוא מדבר כמוהם , אותו סלאנג. ואז אני לא יודעת איזה דרך לבחור כדי לעזור לו....היום הוא בלי סעיית. האם לתת לו תרופה נגד ADHD או להביא איבחון אוטיזם? אני פוחדת, שאם אביא איבחון וביחד עם אלימות לפי החוק החדש יכולים להוציא אותו לחינוך מיוחד (כי עבור אוטיסטים אלימים אין יותר השפעה של הורים על בחירת השילוב. לעומת זאת ילד אלים עם ADHD יכול  להשאר בכיתה רגילה...)
בקיצור, כנראה ספקות לגבי אבחנה גורמים לכאב..
כשיש קבלה (כמו עם הבן האחר שלי) אז הכל כבר רגוע יותר.
לצפיה ב-'תודה על השיתוף'
תודה על השיתוף
18/10/2018 | 17:20
19
הנושא כל כך רגיש לי שאני קופצת מיד ומתגוננת... טוב לדעת שאת מבינה.
לצפיה ב-'האם לומר בפגישת תח"י שהילד שונא בית ספר? '
האם לומר בפגישת תח"י שהילד שונא בית ספר?
17/10/2018 | 06:17
2
47
מצד אחד, צריך לומר את האמת. מצד שני, זה לא יפגע בהם ויוריד להם את המוטיבציה? 
לצפיה ב-'אז אפשר לומר'
אז אפשר לומר
17/10/2018 | 12:03
46
שהוא לא מרגיש טוב בביה"ס, שהוא מאד לא אוהב להיות ביה"ס.
את זה חשוב לומר כדי לנסות להבין מדוע ומה צריך להשתנות.

הסיכוי שילד יצמח ויפרח בסביבה שהוא מרגיש בה רע,
במיוחד אם הוא אומר זאת וזוכה להתעלמות,
הוא נמוך מאד.
לכן נראה לי חיוני לחשוב מה צריך להשתנות.
לצפיה ב-'האמת שלך חשובה'
האמת שלך חשובה
17/10/2018 | 22:06
26
חשוב מאוד לציין את האמת,
אומנם לא הייתי אומרת בצורה כלכך ישירה,
אך בהחלט הייתי שמחה כמורה שההורים ישתפו אותי שהילד בבקרים לא רוצה להגיע, ולנסות למקד למה (מרגיש לא שייך/ לא מתחבר לחבריו לכיתה/ קשה לו עם התכנים הלימודיים) לכל תלמיד שלא מעוניין להגיע יש סיבה טובה. חשוב לנסות לזקק אותה ואת זה להעביר בפגישה.
לצפיה ב-'הספר son rise - של הסופר Barry Neil Kaufman'
הספר son rise - של הסופר Barry Neil Kaufman
15/10/2018 | 10:07
2
49
מישהו יודע האם קיים בתרגום לעברית הספר son rise של ברי ניל קאופמן?
מעוניינת מאוד לקרוא אולם מתקשה לקרוא את הספר בגרסה האנגלית שלו.
לצפיה ב-'הבהרה: מדובר בספר על שיטה מיוחדת לעבודה עם ילדים אוטיסטים'
הבהרה: מדובר בספר על שיטה מיוחדת לעבודה עם ילדים אוטיסטים
15/10/2018 | 13:55
22
לצפיה ב-'אולי באתר (גם הוא באנגלית) יהיה לך קל יותר?'
אולי באתר (גם הוא באנגלית) יהיה לך קל יותר?
16/10/2018 | 19:39
19
תמצאי אותו בקישורי הפורום (שבתוך לשונית 'כלים ומידע')
בסעיף 'גישות ודרכי טיפול'
לצפיה ב-'חטיבת ביניים'
חטיבת ביניים
14/10/2018 | 18:14
49
465
לא כתבתי כאן כבר מספר שנים...
בן שלי, בן 12 התחיל חטיבה.
בגן חובה אובחן על ספקטרום.
בהתפתחות הילד (איפה שעשינו אבחון) המליצו להיכנס לכיתה רגילה, היות וילד מאוד חכם וגם ידע להסתדר טוב עם הילדים.
במפגשים אחרים בהתפתחות הילד הרופא אמר שאם היה עושה אבחון עכשיו, אז לא היה נכנס לספקטרום.
ביסודי...
המשך>>
לא כתבתי כאן כבר מספר שנים...
בן שלי, בן 12 התחיל חטיבה.
בגן חובה אובחן על ספקטרום.
בהתפתחות הילד (איפה שעשינו אבחון) המליצו להיכנס לכיתה רגילה, היות וילד מאוד חכם וגם ידע להסתדר טוב עם הילדים.
במפגשים אחרים בהתפתחות הילד הרופא אמר שאם היה עושה אבחון עכשיו, אז לא היה נכנס לספקטרום.
ביסודי בהתחלה היה ממש בסדר, עשה שיעורים, היו לו חברים, היה נפגש איתם והכל טוב... בערך מכיתה ד התחילו להתלונן שהוא חולם בכיתה, לא כ"כ מכין שיעורים, אבל בכל זאת הצליח ובסך הכל היה בסדר. אז חשבנו שהכל בגלל שמשעמם לו בכיתה רגילה.
בכיתות ה ו ו' כבר התחיל להתנתק מהכיתה כאשר בכיתה ו' התחיל לפספס לימודים בחודשים אחרונים. כולם הסבירו שמשעמם לו בכיתה רגילה ואין מה לדאוג. אפילו לא רצה להשתתף בטקס סיום, ויתר על הטיול וכל המפגשים כיתתיים.
בינתיים הוא עבר מבחן מחוננים והתחיל כיתה ז' במחוננים.
דווקא בסוף כיתה ו' שמח שהתקבל למחוננים ושסוף סוף יהיה לו מעניין עם ילדים שחלקם כבר הכיר מכל מיני חוגים ועל פניו חשבתי שהכל יסתדר.
בסוף הקיץ הוא החליט שלא רוצה ללמוד. בכלל לא. בית הספר זה מיותר. רוצה חינוך ביתי.
נכנס לחטיבה כבר ללא מוטיבציה.
לא לומד בכלל ועושה בעיות.
אמר שיגרום להם להעיף אותו כדי לקבל חינוך ביתי.
לדבריו בית ספר זה בזבוז זמן וכל המורות סתומות.
נפגשתי עם המורות ועם היועצת. כולם דווקא בסדר וממש תומכות.
השבוע נפגשת גם עם פסיכולוג בית הספר.
המליצו לי על כמה פסיכולוגים להתייעץ איתם. טרם קבעתי.
אם אגלה בבית הספר שהוא על ספקטרום - אז לדעתי הם יוותרו "להתמודד" איתו וישלחו אותו למסגרת "המתאימה ".
כי אני לא חושבת שסייעת תעזור, אלא להפך.
דווקא התרשמתי לטובה מילדים בכיתה. כשבני היה יומיים "חולה" אז ילדים שלחו לו שיעורי בית והודעות לוואצאפ. וכתבו לו שיכול לפנות בכל שאלה. כלומר, לא נראה לי שהוא לא מקובל בכיתה.
קיצור... אני לא יודעת איך להמשיך. כל יום זה סבל בשבילי כי הוא די מדוכא מזה ושכנע את עצמו שבית הספר זה לא בשבילו.
האם  היה לכם את זה? מה עשיתם?

לצפיה ב-'מחר הוא מתחיל...'
מחר הוא מתחיל...
14/10/2018 | 12:24
7
80
ה (בן 19, בוגר כתת תקשורת), יתחיל מחר ללמוד באוניברסיטה הפתוחה.
בינתיים בחר קורס אחד, "לטעום" את העניין.
לא יודעת אם ובאיזו מידה הוא מתרגש, אני מתרגשת, שמחה וחוששת
לצפיה ב-'בהצלחה '
בהצלחה
14/10/2018 | 16:09
1
18
לצפיה ב-''
14/10/2018 | 16:48
9
לצפיה ב-'בהצלחה! '
בהצלחה!
14/10/2018 | 21:32
11
לצפיה ב-'בהצלחה! '
בהצלחה!
14/10/2018 | 21:33
9
לצפיה ב-'וואייי - בהצלחה!!!'
וואייי - בהצלחה!!!
15/10/2018 | 07:11
2
26
מרגש!
לצפיה ב-' גם לשתיכן'
גם לשתיכן
16/10/2018 | 12:44
1
238
חזר מרוצה
עכשיו יושב וקורא בחומר הלימוד
לצפיה ב-' '
16/10/2018 | 13:02
8
לצפיה ב-'יכולים לשלב בגן אחד שני ילדים? '
יכולים לשלב בגן אחד שני ילדים?
15/10/2018 | 12:10
1
45
לפני שבוע "החלטתי" שאני יודעת מי שהילד המשולב. בשבוע שעבר הייתה פעילות עם ילדים והורים. והיה עוד ילד שהתנהג קצת מוזר. היום אמא שלי התקשרה לומר שבגן יש ילד שממש מזכיר לה בהתנהגות את הבן המאובחן שלי. והיא התכוונה לילד השני. היא בכלל לא ידעה שיש סייעת בגן, לא סיפרתי לה. 
לא שזה משנה לי, וכמובן שאני בעד שילוב. אבל סתם, באמת בקטע של סקרנות - יש מצב ששמו 2 ילדים בגן אחד? אולי רצו לחסוך בסייעת?
כי אין לי מושג כמה ילדים משולבים בבית ספר של בני, אבל הבנתי שממש בודדים. אז קצת מוזר לי. 
לצפיה ב-'כן, גם יכולה להיות סעיית ל2 ילדים'
כן, גם יכולה להיות סעיית ל2 ילדים
15/10/2018 | 12:52
37
וגם יכול להיות ילד מוזר לא מאובחן
לצפיה ב-'בית אקשטיין יד רמבם'
בית אקשטיין יד רמבם
13/10/2018 | 18:03
2
62
שלום לכולם,למי יש ניסיון ,המלצות?בן שלי:בן 14 בתפקוד גבוה עם חרדות,ocd,ולאחרונה התאסף  גם דיכאון...כבר שנתיים מנסה ללמוד במסגרות ולא מצליח..כרגע לומד מהבית דרך קדימה מדע... אבל זה לא פתרון...חייב מסגרת מתאימה שתכיל אותו...
לצפיה ב-'באיזה אזור בארץ?'
באיזה אזור בארץ?
14/10/2018 | 08:26
1
39
מה תחומי העניין שלו?
מסגרת שתכיל אותו- מה זה אומר מבחינתו? מה הוא צריך מביה"ס?
האם שוחחתם על כך איתו?
לצפיה ב-'היי'
היי
17/10/2018 | 18:57
9
בן שלי,ילד בתפקוד גבוה ...מכיתה ו  יש הדרדרות...מאוד אוהב משחקי מחשב וכן משחק במחשב עם ילדים...בגלל גיל ההתבגרות קשה לו עוד יותר...רק שומע שצריך לנסות ולחזור לבית הספר,פשוט מבקש שנפסיק לדבר על זה והולך...רוצים מסגרת שתדע לתת מענה לקושי רגשי  וחרדות שלו...
לצפיה ב-'ילד אוטיסט בגן'
ילד אוטיסט בגן
11/10/2018 | 18:53
13
118
בגן של אחד הקטנים יש ילד אוטיסט. כמובן שלא אמרו את זה מפורשות, אבל יש 2 סייעות אישיות - אחת לילד אלרגני, אז ברור שהשנייה לילד אוטיסט. היום במקרה פגשתי אותו, והיה לי ברור ממש תוך דקה שהוא הילד הזה ( גן חדש). ממש רואים זאת לפי ההתנהגות.
ואני מתלבטת מה לעשות. אפשרות אחת היא לא לעשות כלום. אפשרות השנייה היא להציע לו להיפגש עם הבן שלי. אבל אני חוששת, האם בצד השני לא יתחילו לשאול למה אני יוזמת? הרי ברור שהילדים לא חברים. ואני רוצה להיות נחמדה לילד ולהורים, אבל אני עוד לא מוכנה "לצאת מהארון" - אנחנו יישוב קטן, בגן הזה יש 4 ילדים מהכיתה של הבן שלי. ואין לי מושג עם מי האמא ההיא תחליט לפטפט. ואני לא יודעת עד כמה הם ישמחו לדעת שהשוני של הילד בולט -  הרי אפילו לא סיפרו שיש ילד אוטיסט בגן ובטח שלא אמרו את שמו. 
ועוד משהו ( בבקשה לא לכעוס) - ההתנהגות של הילד רחוקה להיות נורמטיבית. וגם לבן שלי שבגן יש המון בעיות התנהגות. אני חוששת שילמד ממנו.
מחר יש לנו פעילות עם כל הגן. מצד אחד, מעניין אותי להכיר את ההורים שלו, לא יודעת למה. מצד שני, אולי כדאי לשמור מרחק. 
מה דעתכם? 
לצפיה ב-'לבת שלי גם יש ילד אוטיסט בכיתה (כיתה ד', הם לומדים יחד'
לבת שלי גם יש ילד אוטיסט בכיתה (כיתה ד', הם לומדים יחד
11/10/2018 | 23:59
92
שנה שלישית). אני לא מתכוונת לעשות כלום כדי לחבר ביניהם. אבל בתי בכלל לא משחקת עם בנים כך שזה לא קשור לאוטיזם.
אני הייתי נותנת לבחור לילד האם הוא מעונין להתחבר איתו או לא...
אם כן אז לא הייתי מונעת. אם לא אז לא....
במקרה שלי אני כן דיברתי עם אמא של הילד וסיפרתי על בני המאובחן כי הייתי צריכה להתיעץ איתה על משהו...
אבל אם את עדיין שומרת בסוד את האבחנה של בנך אז עדיף לא לדבר עם אמא על אוטיזם. כלומר כאילו שאת  לא יודעת...
לצפיה ב-'יצאתי קצת מבולבלת'
יצאתי קצת מבולבלת
12/10/2018 | 03:34
10
76
הילד הזה בגן עם הילד שלך שעל הרצף או עם אחד הילדים האחרים שלך שלא נמצא על הרצף?

לגבי למידה של הרגלים מוזרים מילדים אחרים - הבת שלי בכיתת תקשורת, היא הכי גבוהה למיטב הבנתי ויש בכיתה ילדים במגוון רמות, חלקם עם התנהגות מאוד לא נורמטיבית ולא התרשמתי שהיא לומדת מהם התנהגות אחרת. היא מי שהיא והם מי שהם ולכל אחד ההתנהגות שלו.

ועוד סיפור - הרבה לפני שהיה לבת שלי אבחון, בגן חובה, נכנסה לגן שלה ילדה מגן מיוחד לשילוב. לבת שלי לא היו כבר אז הרבה חברים והיו לה בעיות חברתיות, אבל היא יצרה קשר עם אותה ילדה והן התחברו ונפגשו אחר הצהריים. לעולם לא התעניינתי מה היו הקשיים של הילדה באותה תקופה וכל מה שהיה חשוב מבחינתי היה הקשר של הילדות. בדיעבד הילדה היתה על הרצף... והיום גם שלי שם ואולי לכן חברו. לא ממש ברור לי. מה שכן, אם הילדים לא חברים, לא יודעת עד כמה הקשר יעזור, גם אם מנסים להיות נחמדים, צריך שיהיה שיתוף פעולה.
לצפיה ב-'אז אתן אומרות לא לעשות כלום'
אז אתן אומרות לא לעשות כלום
12/10/2018 | 07:23
9
67
שזה הדבר ההגיוני. 
הקטע הוא שבגלל שאני בקושי מכירה הורים לאוטיסטים, אני חושבת שזה איכשהו גורם לי לרצות להתחבר להורים של הילד.
אבל אני באמת מניחה שהבן שלי בכל מקרה לא ירצה קשר. ברור שאם יפגשו בגן משחקים אעודד אותם לשחק ביחד.
אגב, עוד משהו - דווקא לבן הגדול יש בעיות חברתיות קשות. אף פעם לא היו לו הרבה חברים. ובמשך שנים הוא היה חבר של ילד ממש מוזר. לא סבלנו אותו כי לדעתינו הוא חיזק דווקא הצדדים הפחות טובים של בני ( לא התנהגות רעה, אלא יותר הרגלים שלא אהבנו). ממש עודדנו אותו להתנתק ממנו. רק אחרי האבחון של אחיו, נפל לי האסימון. היום הילד בכיתת תקשורת ואיכשהו התחבר לבני המאובחן למרות 3 שנים הבדל בגיל  ( גילו במקרה שיש להם אותו תחום עניין). 
לצפיה ב-'לדעתי- בדיוק כמו שהיית רוצה שיתייחסו לילד שלך'
לדעתי- בדיוק כמו שהיית רוצה שיתייחסו לילד שלך
12/10/2018 | 10:57
64
הייתי שואלת את בני מה דעתו להזמין את X או לקבוע איתו פגישה בגן המשחקים.
אם לא היה מביע התנגדות, הייתי מתקשרת לאמאבא של הילד.
את לא צריכה לומר להם שום דבר על אוטיזם,
את מתקשרת כי בנך ישמח להכיר את בנם ולשחק איתו, זה הכל.

התנהגויות אינן מחלה מדבקת. הן ביטוי לחוויית החיים של הילד.
אחד הדברים החשובים לשלומו הנפשי של ילד,
הוא הידיעה שהוריו מקבלים אותו, בלי זה הוא עלול לחוש שאין לו מקום בעולם.
אם יש לו התנהגויות לא מזיקות, "מוזרות" כלומר יוצאות דופן,
כנראה שזה בגלל שהוא יוצא דופן, הוא א"ס.
זה בסדר להיות מי שהוא, והוא זקוק למסר הזה מהוריו.
לצפיה ב-'אז אולי הכיוון הוא דווקא לחפש עבורך קבוצה של הורים'
אז אולי הכיוון הוא דווקא לחפש עבורך קבוצה של הורים
12/10/2018 | 19:22
7
54
כדי שתוכלי לשתף  - למרות שכאן זה כבר נחמד.

אני מבלה הרבה גם בקבוצות של הורים בפייסבוק - שם לדוגמא יש קבוצה של הורים לילדים בתפקוד גבוה שאני מוצאת בה יותר את עצמי מאשר בקבוצה כללית - בעיקר כי אני מרגישה לא נעים כשיש ילדים במצבים הרבה יותר קשים ובאיזה זכות אני מעזה להתלונן...

שם בקבוצות האלו זה מקום טוב לפרוק, אבל תמיד צריך לזכור גם שיש כל כך הרבה שוני.

מצאתי לעצמי גם קבוצה חולניקית של אמהות (משום מה) לבנות בתפקוד גבוה. בארץ לא ממש הצליחו לפתוח קבוצה כזו כי בכל זאת מדינה קטנה ובנות הן עדיין מיעוט בתוך הרצף. שם יש לי נקודות ייחוס אפילו יותר ממוקדות לעניינים שרלוונטיים לילדה שלי.

בקרב הכיתה (תקשורת) של הילדה כשהיה יום הורים הגיעו משום מה אנחנו וההורים של הילדים בתפקודים היותר נמוכים (ההורים של הילדים הגבוהים לא הגיעו מנסיבות שונות) בכל אופן, יש צרכים שונים, יש דגשים שונים. לדוגמא, לי מאוד הפריע שילדים מהכיתות הרגילות לא מגיעים להתערות עם הכיתה המיוחדת כי הנושא מהותי לילדה בתפקוד של הבת שלי - לעומת זאת, לילד שפחות מתעניין נאמר בחברה, או שמתמודד עם בעיית דיבור יש צרכים שונים וככה גם להורים.

וגם בתוך התפקודים ההעאלק גבוהים זה כל כך מגוון... הילדה נפגשה עם ילד מכיתת התקשורת השניה, צעיר ממנה - אמא של הילד אספה אותה ואני באתי בסוף המפגש לאסוף אותה ואמא של הילד לא הבינה למה הבת שלי אובחנה... כי שוב, בת... בתפקוד גבוה זה אחר לגמרי...

טוב... חרגתי לגמרי מנושא השיחה... אולי גם לי היה משהו לפרוק כנראה
לצפיה ב-'בפייסבוק אין אנונימיות'
בפייסבוק אין אנונימיות
13/10/2018 | 09:26
6
48
וזאת בעיה מבחינתי.
השתתפתי בקבוצת תמיכה אחת, אבל רוב הילדים היו בני 6. אז היו הרבה הבדלים בינינו. 
לצפיה ב-'אני יצרתי פרופיל נוסף עם שם מדומה'
אני יצרתי פרופיל נוסף עם שם מדומה
13/10/2018 | 11:09
54
והצטרפתי להרבה קבוצות תמיכה שם. זה לא נוח. אבל לא נורא
לצפיה ב-'הצורך להישאר אנונימית'
הצורך להישאר אנונימית
14/10/2018 | 05:07
4
46
נובע מכך שהוא משולב - נכון? קשור לתדמית של ההורים לילדים הרגילים? את חוששת שההורים בפייסבוק יחשפו אותך להורים האחרים? (לא שאני לא מבינה - אני בעיקר שומרת את המידע מההורים של הילדים מהכיתה הקודמת כי הילדה ממשיכה עם בנות אותה כיתה בצופים - אבל מנגד לפחות בקבוצות האלו אני מרגישה בסדר).

אגב, ניסיתי גם להיות עם שם בדוי, זה הטריף אותי...

בסופו של דבר זה שלך לגמרי וזה אישי לגמרי ומנגד מבינה את הכמיהה שלך לעוד הורים כדי למצוא מישהו לחלוק. אני שוב אומרת, לפעמים זה נחמד עם הורים נוספים שהם במצב דומה אבל בדיוק כמו שאת הבנת מהקבוצה שהיית בה, זה אף פעם לא מאה אחוז דומה או אפילו 80 אחוז...  לי לדוגמא חסרה קבוצת אמהות לבנות בתפקוד גבוה. אפילו שאני בקבוצה חו"לניקית כזו, הן מדברות על נושאים ומונחים מהמדינה שלהן ואין לי שום נקודת ייחוס שם. הן מבינות אותי, אבל התייעצות פרקטית אין...

הילדה אמורה להתחיל טיפול רגשי בתל השומר... יש שם הדרכת הורים אבל לא ברור לי אם הטיפול שיתנו מתאים לילדות כמוה. יש שם בלאגן... והאירוני, יותר חשוב לי שתהיה לי הדרכת הורים מאשר הטיפול בה... כי היא במסגרת שמטפלת בה כבר אבל לי כאמא שלה אין שום מקום... אז אני מבינה אותך מאוד.
לצפיה ב-'הדרכת הורים זה רק אתם עם המטפל'
הדרכת הורים זה רק אתם עם המטפל
14/10/2018 | 06:44
3
43
זאת לא קבוצה. 
אצלי הוא הולך לקבוצת מיומנויות. כולם בקבוצה בנים בגילו בתפקוד גבוה. אבל מאובחנים מיליון שנה. אז גם שם, סתם בשיחות מסדרון, כשחיכיתי לו, ראיתי שגם זאת לא אופציה. 
בקיצור, אני עוד מחפשת. 
האנונימיות זה בגלל שהוא לא יודע ( יידע מתישהו כמובן), המשפחה המורחבת לא יודעת וגם אף אחד מהחברים שלו. ויש לו חברים, אז זה עוד יותר רגיש.
לצפיה ב-'האמת שקבלנו גם וגם'
האמת שקבלנו גם וגם
15/10/2018 | 07:14
2
32
הייתה לנו קבוצה להדרכת הורים בתה"ש וקבלנו גם הדרכה פרטנית מהמטפלת של הילדה. בקבוצה היה לי תמיד ממש קשה כי הרגשתי לא שייכת. לא מדובר בהורים לילדים על הרצף אלא בהורים שהילדים שלהם טופלו ע"י הפסיכולוגים בתל השומר והיו שם הרבה מקרים ממש קשים ואני הרגשתי שאין לי זכות להיות שם בכלל.

אתם מאובחנים טריים יחסית לילדים האחרים בקבוצה הזו? היינו - הם כבר מנוסים ואין לך שפה משותפת איתם? (האמת גם אני מרגישה שאין לי ממש מקום... אני אספר בפוסט אחר).

ואני מבינה מאוד את הצורך שלך באנונימיות כשהילד לא יודע. לא קל. טוב שאת כאן.
לצפיה ב-'זה לא עניין של שפה'
זה לא עניין של שפה
15/10/2018 | 12:04
1
28
אלא הרגשתי שהם כבר לא זקוקים לתמיכה. וכשזה לא הדדי - אז בעייתי לבקש תמיכה.
ובדרך כלל מי שמאובחן מאוחר הוא בתפקוד גבוה יותר. לא שזה תמיד משנה מבחינת התמיכה. 
לצפיה ב-'הבנתי אותך'
הבנתי אותך
15/10/2018 | 12:22
21
אני מרגישה את זה הרבה במסגרת הכיתתית - אנחנו חדשים והרבה דברים שכבר ידועים לותיקים, לא ברורים לנו ויש לי הרבה שאלות ואני מרגישה לא נעים (או שלא מסבירים לנו כי כולם יודעים) ומצד שני, היא בתפקוד מאוד גבוה לעומת הכיתה ויש לה צרכים שונים... זה כן משנה מבחינת התמיכה.
לצפיה ב-'האם הבן שלך מתעניין בו? גם הבן שלך בספקטרום? מה בעלך אומר?'
האם הבן שלך מתעניין בו? גם הבן שלך בספקטרום? מה בעלך אומר?
12/10/2018 | 16:16
26
לצפיה ב-'בניית תל"א/תח"י- עד כמה אתם ההורים שותפים?'
בניית תל"א/תח"י- עד כמה אתם ההורים שותפים?
08/10/2018 | 10:50
2
82
האם אתם שבעי-רצון מרמת-השיתוף?

באיזו מידה קולו/קולה של הילד/ה נשמע (במישרין או באמצעות ההורים) ?
האם מספיק?

לצפיה ב-'אני לא בונה אבל מאשרת'
אני לא בונה אבל מאשרת
08/10/2018 | 14:57
1
67
תמיד מסכימה עם הכל, לפעמים אני בהלם עד כמה התכנית מדהימה. לא יודעת להגיד על היישום עצמו, אבל לפחות כתכנית היא מעל למצויינת.
קולו של הילד לא נשמע כמובן היות והוא לא מודעלתהליך. 
לצפיה ב-'למה הוא לא מודע לתהליך?'
למה הוא לא מודע לתהליך?
08/10/2018 | 18:19
67
אגב, גם בלי שיהיה מודע לו, אולי אפשר לשוחח איתו על הסוגיות הרלוונטיות,
למשל: אצלנו בשנה שעברה נכתב בטיוטה משהו בסגנון:
הילד ילמד להפרד לשלום בדרך נורמטיבית בסיום אינטראקציה.
וזה כי לפעמים הוא פשוט מסתלק כשמבחינתו נגמר.
גם בלי שהוא ישתתף בדיון, ברור לי שזו לא מטרה ראויה מבחינתו ועבורו.
לכן דאגתי שזה ישונה למשהו כמו:
הילד יבין אילו תחושות הסתלקותו מאינטראקציה מעוררות בשותף התקשורת שלו, ולאיזה תגובות היא עשויה לגרום.

ברגע שיבין ויהיה מודע לכך שהבנאדם השני עלול להפגע,
עלול לחשוש שהוא (הבנאדם) פגע בו (בילד) וכו'
זה נתון לבחירתו האם בגלל זה (ולא בגלל שזו ההתנהלות הנורמטיבית)
הוא רוצה להתאמץ ולומר 'שלום' או משהו, או לא.

לזכותה של מורת המתי"א שלנו ייאמר, שהיא קשובה לילד וגם לאמא שלו
לא מובן מאליו במציאות חיינו.
לצפיה ב-'הילד מתקשה בתחום השפתי'
הילד מתקשה בתחום השפתי
03/10/2018 | 12:18
13
144
לא יודעת איך להגדיר נכון - לילד יש בעיה רצינית בשליפה בקטע המילולי. אין לו שום בעיה לקרוא טקסט מורכב ולהבין את מה שקרא. שאלות סגורות עונה במיידי ונכון.
אבל לא מצליח להסביר מה קרא, לא מצליח לכתוב מעבר לכמה מילים. אם מבקשים לכתוב מכתב - אפילו לא יתחיל. 
יש מה לעשות?
השנה יתחיל שעה של הוראה מתקנת בתחום השפה בבית ספר. יכול לעזור?
 ניסינו סתם לשבת איתו והוא כל כך מתנגד שזה ממש הופך למאבק כל פעם. 
לצפיה ב-'אולי לתת לו לכתוב יותר'
אולי לתת לו לכתוב יותר
04/10/2018 | 14:50
1
67
ולכתוב מה אהב בטקסט ואם היה רוצה עכשיו לספר למישהו על זה היה אומר?.
סך הכל נראה לי שמה שיכול להגביל הוא אם הוא ירצה להעלות נושאים *שהוא אוהב* . כמו תרגול בשיח על נושאים אחרים אבל ממערכת אחת אפשר ללמוד על אחרת ואם הוא אהב טקסט והיה רוצה להעלות את זה מול אדם, איך היה עושה את זה?.

אחר כך אפשר לנהל שיחה איתו על הנושא וככה גם תכירי את עולמו וגם תוכלי לתרום טקסטים וללמוד על נושאים שהוא אוהב וזה יכול להיות בכל דבר!
משחקים, ספרים, תוכניות טלוויזיה, ההיסטוריה של השימוש בכובעי אמבטיהה כל דבר. לאחרונה אני גם אישית שומעת המון פודקסטים בנושאים שאני אוהבת (מין תוכנית רדיו אינטרנטית על נושאים שאני אוהבת) ואפשר באותה מידה כדי שגם *ישמע* לנסות להקליט תוכניות ולסייע לו בזה ואז הלחץ מלדבר עם אדם אחר יורד והוא יכול גם לערוך את זה ולקבל פידבק על התוכנית בלי לחץ, גם לעשות את זה בזמנו החופשי ובלי תלות במי שמולו וגם אחר כך זה כמו סוג של משחק והוא לא מרגיש שמנסים לכפות עליו שיחה וזה חוויתי ובעיקר אני חושבת זה בא מיוזמתו אם הוא נהנה וכאמור זה גם שם אותו במרכז ובונה חוויה שבה הוא כוכב ההצגה.מה שחשוב לא להציג את זה בצורה פדגוגית, כאילו הוא חייב ובעיקר לא ללחוץ אלא שיבוא מיוזמתו.

כאמור זו הצעה אבל לדעתי זה הרבה יותר מהנה מסתם שיחה
לצפיה ב-'אין לו בעייה בדיבור רגיל'
אין לו בעייה בדיבור רגיל
04/10/2018 | 17:04
63
קשה לי להסביר. יש לו בעייה כשזה קשור לתיאור משהו ספציפי שמבקשים. לתאר מה קרה בסיפור, גם אם זה בנושא שהוא אוהב. או להמציא דיאלוג בין שתי דמויות.
הוא אף פעם לא ידע לספר מה למדו בבית ספר, לזה אני רגילה. אבל בתחושה שלי המצב החמיר לאחרונה.
סתם לבוא אלי ולקשקש, אין בעיה. הוא גם בא מיוזמתו. 
לצפיה ב-'הוא הולך לקלינאית?'
הוא הולך לקלינאית?
06/10/2018 | 21:24
2
25
לצפיה ב-'לא'
לא
07/10/2018 | 18:25
1
14
לצפיה ב-'אולי כדאי לשקול קלינאית'
אולי כדאי לשקול קלינאית
07/10/2018 | 21:37
35
זאת בדיוק עבודה של קלינאית
לצפיה ב-'אני חושבת שהוראה מתקנת אמורה לעזור'
אני חושבת שהוראה מתקנת אמורה לעזור
07/10/2018 | 06:31
34
אבל אם זו לקות שפתית אז הרבה מההוראה המתקנת מטרתה לחפש מעקפים ודרכים גם להקל. אני באמת לא יודעת איך עובדים בתחום של שליפה, אולי הרבה שינון ולמידה של מושגים, עבודה עם טקסטים וניתוח טקסט. בעיני מעולה שיקבל את זה במסגרת בית הספר.
לצפיה ב-'את בטוחה שהבעייה היא בשליפה? לדעתי הבעייה היא שאלות פתוחות'
את בטוחה שהבעייה היא בשליפה? לדעתי הבעייה היא שאלות פתוחות
07/10/2018 | 10:48
6
47
שלא ברור מה בדיוק מצפים לשמוע בתשובה להן, שיש המון תשובות אפשריות ולא ברור מאיפה להתחיל בכלל, וכו'. הפתרון הוא, לדעתי, לא לתת לו שאלות פתוחות (ואפשר גם לבקש בבית הספר שישתדלו לתת לו שאלות פחות פתוחות), אלא לתת יותר הכוונה. נניח לא "מה עשית היום בבית הספר" אלא "מה למדתם היום בספרות" או "עם מי שיחקת בהפסקה" או וכו'. לא "מה קרה בסיפור" אלא "סכם את הסיפור ב-2 משפטים" (ואפשר להתחיל מאגדות ילדים שהוא מכיר - נניח סכם את הסיפור של פינוקיו או משהו, וגם להדגים בעצמך). ואם יש אפשרויות לבחור מהן - לא לתת יותר מדי אפשרויות למשימה כי גם אז קשה יותר לבחור. 
ואם הוא מקבל משימה פתוחה מבית הספר ומתקשה להתחיל - לעזור לו לצמצם אותה. נניח כותבים "כתוב מכתב בין שתי דמויות בסיפור" - לעזור לו להחליט אילו שתי דמויות, באיזה נושא, וכו' - כך שכשהוא ייגש לכתוב כן תהיה משימה מוגדרת. לפעמים עוזר גם לתת יעד מוגדר של מספר מילים או מספר שורות (אם את נותנת בבית - אפשר להתחיל מקטן - נניח "כתוב 5 שורות על מה שעשית אתמול אחר הצהריים" - זה חצי פתוח, כך שיש עדיין אתגר של לבחור על מה לכתוב, אבל זה בדיוק 5 שורות, זה זמן מוגדר, ואין תשובה לא נכונה - המטרה היא למלא 5 שורות).
לצפיה ב-'אני מניחה שאת צודקת'
אני מניחה שאת צודקת
07/10/2018 | 18:19
5
47
לפחות חלק מהבעיה קשור בפחד משאלות פתוחות. אנחנו באמת מנסים "לצמצם את החופש",  אבל הוא כל כך בלחץ שלא מוכן להתחיל.
אבל נראה לי שזה יותר מזה כי גם כשאני שואלת "מה פיספסתי בשתי דקות שראית סרט בלעדי", הוא לא יצליח להגיד. או שגם זה פתוח מדי?
עוד לפני האבחון הוא עבר אבחון אצל קלינאית כי התקשה לבנות סיפור מתמונות. המסקנה שלה הייתה שאין לו בעיית שליפה. מצד שני, הוא גם הצליח להבין משמעות כפולה בכל מה ששאלה. אז היא רשמה שהכל תקין מבחיתה.
לצפיה ב-'כדי לענות על השאלה הזאת נכון'
כדי לענות על השאלה הזאת נכון
07/10/2018 | 19:46
4
42
הוא צריך לזכור בדיוק באיזה רגע בסרט עזבת (ולשמור את זה בזכרון עד שאת חוזרת) ומה קרה בסרט מאז ועד שחזרת - זה לא מאוד פשוט. אני לא בטוחה שזה ספציפית קשור לעניין של שאלות פתוחות. לגבי השאלות הפתוחות ונסיון העזרה שלכם בצמצום - מה הוא אומר כשהוא לא מוכן להתחיל? למה הוא לא מוכן? הוא לא מאמין שזה הדבר הנכון לעשות?
לצפיה ב-'הוא פשוט שותק'
הוא פשוט שותק
07/10/2018 | 19:55
3
43
לוקח עיפרון ולא כותב /  אומר שלא יודע מה לכתוב ( לא פעם אחרי שכן הצליח לתת תשובה כלשהי בעל פה).
לצפיה ב-'אם הוא נתן תשובה בעל פה'
אם הוא נתן תשובה בעל פה
08/10/2018 | 08:59
2
50
את יכולה לעזור לו בלהכתיב לו את מה שהוא אמר בעל פה (בהמשך תתחילי "לשכוח" חלקים ממה שהוא אמר כדי שהוא יצטרך להתאמץ יחד איתך להיזכר). להגיד בעל פה מאפשר לטעות בלי שתישארנה עדויות, לא להתחייב על משהו "סופי" כמו בכתיבה, לא לעבוד קשה ושיתברר שזה לשווא, לא להצטרך לעשות תיקונים רבים, לאפשר לך לבדוק שזה "בסדר" לפני שהוא כתב, וכו'. אבל יתכן שברגע שהוא יתרגל לתהליך של קודם בעל פה ואז על הכתב, ויראה שהשד לא נורא כל כך ולא מאוד קריטי מה בוחרים להגיד או לכתוב, העיקר שעושים משהו - זה יעזור לו לכתוב בלי לחשוש. אבל חשוב שאת תמעטי בביקורת על מה שהוא אומר/כותב (רק תיקונים הכרחיים ממש, ולהתייחס לטעויות כמשהו שולי שכולם עושים) כדי שהוא לא יחשוש לעשות את זה לבד ובלעדייך.
לצפיה ב-'תודה רבה על ההמלצות! '
תודה רבה על ההמלצות!
08/10/2018 | 13:26
1
11
לצפיה ב-'על לא דבר.'
על לא דבר.
08/10/2018 | 13:29
12
לצפיה ב-'"כמה חברים יש לך?"'
"כמה חברים יש לך?"
03/10/2018 | 10:31
1
129
הבקר, תוך כדי ההתארגנות לביה"ס,
הפיצקי (א"ס בן 11 וחצי) שאל את הפשוש (נ"ט בן כמעט 16).
"בביה"ס? בארץ?" השיב הפשוש.
"אתה רוצה שיהיו לך חברים?" שאלתי (יש לו אחד).
"לא יודע איך עושים את זה" ענה.

פעם ראשונה שאני שומעת ממנו אמירה כזאת...
איך זה אצלכם?
לצפיה ב-'אצלי הוא מקטלג'
אצלי הוא מקטלג
03/10/2018 | 12:05
106
או שהילד הוא חבר שלו או שהוא לא קיים. פעם אחד הצעתי לו להתחבר לילד מסוים והוא דווקא לא התנגד כי החיבור היה הגיוני, אבל גם אמר שהוא מתבייש ולא יודע איך וישמח אם אעזור לו. אבל בסוף זה לא הצליח.
מצד שני, כרגע יש לו יותר חברים מאשר לאחיו הגדול ללא אוטיזם, אותם ילדים מכיתה א' ( הרי הוא החליט שהם חברים ובנתיים הם לא מתנגדים- אם כי שמעתי שהם אמרו משהו על ההתנהגות שלו כשהתלהב מדי כשפגש אותם
לצפיה ב-'מה שלומכם? '
מה שלומכם?
01/10/2018 | 23:09
1
120
כולם נעלמו ��
לצפיה ב-'מניחה שהשילוב של הבאג עם החופשה עשה את זה'
מניחה שהשילוב של הבאג עם החופשה עשה את זה
02/10/2018 | 19:45
67
כמאמר השיר:"אחרי החגים יתחדש הכל..."
לצפיה ב-'מה המגבלות ו/או הקלות לבעלי PDD לקבל רשיון נהיגה?'
מה המגבלות ו/או הקלות לבעלי PDD לקבל רשיון נהיגה?
01/10/2018 | 22:46
1
82
לצפיה ב-'לא חושבת שיש כאלה (או כאלה )'
לא חושבת שיש כאלה (או כאלה )
03/10/2018 | 08:49
48
לצפיה ב-'הודעה מנהלתית: עקב באג במערכת'
הודעה מנהלתית: עקב באג במערכת
21/09/2018 | 11:25
2
144
יתכן שחלקכם לא מצליחים לשלוח הודעות.
לעתים מתקבלת הודעה כאילו אינכם רשאים להוסיף הודעה
(לא להבהל ולא להעלב- זה לא נכון, זו תקלה )
לעתים פשוט לא קורה כלום.
שווה לנסות לעבור לעורך תוכן מלא, לפעמים זה עוזר.
מדובר בתקלה תפוזית כללית, קיימת בלא מעט פורומים,
נקוה לתיקון מהיר 
לצפיה ב-'נכנסתי מפלאפון'
נכנסתי מפלאפון
27/09/2018 | 14:32
1
63
שלום לכולם.
כמעט בלתי אפשרי להסתכל פה, מודעות פרסומת בגודל ענק מעטרות פה הכל.
יש לי שאלה לגבי מחשבים טאבלטים/ אייפדים לשימוש אוטיסטים.
מה ההמלצות שלכם.
מצטערת שנכנסתי דרך פה, אבל אין שום דרך אחרת לכתוב הודעה נפרדת חדשה ואחר וזו לא נראית על הצג.
עזרה מישו?

לצפיה ב-'לגבי הבאג- מסתבר שהצוות הטכני הרלוונטי יחזור אחרי החג'
לגבי הבאג- מסתבר שהצוות הטכני הרלוונטי יחזור אחרי החג
28/09/2018 | 19:34
46
אבל זה כבר עוד מעט, אז נקוה לטוב...

לשאלתך- לא הכי מתמצאת בזה, אבל עד שמישהו ישיב,
הנה מתוך קישורי הפורום שלנו:
לצפיה ב-'תראו מה קיבלתי היום. מה דעתכם?'
תראו מה קיבלתי היום. מה דעתכם?
20/09/2018 | 11:37
5
440
במסגרת מאמצי משרד החינוך לשפר ולקדם את שילובם והכלתם של תלמידים עם צרכים מיוחדים בחינוך הרגיל,
בכוונת המשרד לפתוח בהיוועצות ציבורית דיגיטלית נרחבת בנושא. אם ברצונך להשתתף בהיוועצות, יש להירשם בקישור זה:
http://bit.ly/Rishumhorim
להסרה לחץ http://bit.ly/2aZP9Qs
לצפיה ב-'ראיתי שעוד קיבלו'
ראיתי שעוד קיבלו
20/09/2018 | 12:11
4
119
זה רק להורים שהילדים שלהם משולבים? אני לא קיבלתי וזה מעניין אותי.
לצפיה ב-'תנסי להיכנס ללינק'
תנסי להיכנס ללינק
20/09/2018 | 12:17
3
51
לצפיה ב-'נרשמתי'
נרשמתי
20/09/2018 | 12:22
2
83
למרות שהילדה לא משולבת בחינוך רגיל כרגע, אבל מי אמר שלא ארצה שתשולב בעתיד...? או שכיתת תקשורת בבית ספר רגיל גם נחשב לסוג של שילוב...?
לצפיה ב-'זה מה שאת צריכה לומר למורה'
זה מה שאת צריכה לומר למורה
20/09/2018 | 12:58
1
111
בדיוק מה שרשמת - שאת חדשה וכל זה. יכול להיות שהיא רגילה לילדים שהורים ותיקים במצב ולכן לא מודעת שיש לך חורים במידע.
לצפיה ב-'הגבתי כאן בטעות, ההודעה מתייחסת לשירשור לגבי המורה'
הגבתי כאן בטעות, ההודעה מתייחסת לשירשור לגבי המורה
20/09/2018 | 18:11
29

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

יורה דעה- הכנה למבחנים מחוננים ופיתוח חשיבה יצירתית
יורה דעה- הכנה למבחנים
פורום הורים למחוננים
פורום הורים למחוננים
רעות מרכז רפואי שיקומי
רעות מרכז רפואי שיקומי

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה