לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2329323,293 עוקבים אודות עסקים

פורום נדל"ן

תחום הנדל"ן משלב התמחויות שונות בנושאי שמאות מקרקעין, חוק ומשפט, מיסוי, חשבונאות, כלכלה, מימון, משכנתא, אדריכלות, הנדסה ומדידות, בניה, שיפוצים, תיווך ועוד.
פורום זה הוקם כשרות לקהילה ונועד למתן תשובות והכוונה ראשונית, להחלפת דעות בסוגיות מקצועיות שונות, ולהעשרת הידע בתחום הנדל"ן. 

לפני שאתם שואלים שאלה חדשה, נא עיינו ב'שאלות נפוצות', ב'קישורים' וערכו חיפשו באמצעות 'חיפש מתקדם' - תתפלאו כמה תשובות תוכלו למצוא במאות דפי הפורום.

על המשתמשים בפורום להשתמש בשפה מכובדת וראויה ולהמנע משמוש בביטויים פוגעים, ו/או מעליבים ו/או גזעניים ו/או מפלים וכן להמנע מכל פגיעה אישית שהיא. הודעות ותגובות שיתייחסו אישית לכותב זה או אחר ולא לגופו של הדיון - ימחקו ללא הודעה מוקדמת.

הודעות שמתייחסות להודעה שרשם גולש אחר - מומלץ לציין שההתייחסות היא לגולש מסוים ולא לרשום פניה בסגנון "אתה" ו"הוא" (כגון "אני חושב אחרת ממה שאתה כתבת") כי אחרי מספר הודעות קשה להבין למי ההודעה מתייחסת.

הפורום אינו לוח מודעות ואין לפרסם בו הודעות למכירה ו/או השכרה של נכסים ושירותים מכל סוג שהוא - המודעה תמחק מיידית ואף תוביל לחסימת הגולש לתקופת אזהרה.
אין לפרסם בפורום מספרי טלפון, הודעה הכוללת מספר טלפון תימחק.
נכסים למכירה ו/או למתן שירותים רלבנטים לנושאי הפורום ניתן לפרסם ב'לוחות הפורום' בליווי כתובת אי-מייל ו/או מספרי טלפון.

הפורום איננו מקדם אתרים: במידה ומביאים כתבה / ידיעה מעניינת מאתר אחר יש להקפיד שהיא קשורה לתחום הנדל"ן ובנוסף יש להוסיף כתיבה אישית (כגון תוספת מידיעה אישית לכתבה, או למה זה לדעת הגולש כתבה שתעניין את הגולשים או הסבר מקצועי לנושאים בכתבה).

ניתן דרך הפרופיל בתפוז אנשים להוסיף חתימה עם פרטי הכותב בתחתית ההודעה - שיכולה לכלול פרטים אישיים ולינק לאתר אינטרנט אישי.
ניתן לצרף כתובות אינטרנט או תמונות להודעה - רק אם הינם קשורות להודעה (אתר אינטרנט אישי ניתן להוסיף רק בחתימה).

פניה למנהל הפורום: הפניה בנושאי הפורום דרך המסרים במערכת הפורום בלבד, בנושאים אחרים ניתן לפנות גם דרך האימייל.
שאלות יענו רק במסגרת הפורום ולא בפרטי.
פניה בנושא תלונות על הודעות - יש לצרף לפניה את כתובת הקישור להודעה (לחיצה בסרגל התכלת בתחתית ההודעה הפתוחה והעתקת כתובת דף האינטרנט הישיר להודעה) ואת הנימוק לפניה - פניה ללא הנ"ל לא תטופל!

התשובות שינתנו בפורום הן על ידי, והן על ידי משתתפים אחרים, אינן מהוות תחליף ליעוץ שמאי ו/או משפטי ו/או חשבונאי, על ידי שמאי מקרקעין ו/או עו"ד ו/או רו"ח. השימוש במידע המתפרסם בפורום טעון זהירות ובדיקה קפדנית. מנהל הפורום והמשתתפים בו לא יישאו בכל אחריות שהיא לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, הנובעת מהשימוש במידע אשר פורסם בפורום. כל הפועל על פי מידע זה, פועל על דעת עצמו בלבד.

השימוש בפורום כפוף לכל האמור והמפורט לעיל ומעיד על הסכמה מלאה של המשתמש לתנאים הנ"ל.

עורכת דין חן סרי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום נדל"ן

תחום הנדל"ן משלב התמחויות שונות בנושאי שמאות מקרקעין, חוק ומשפט, מיסוי, חשבונאות, כלכלה, מימון, משכנתא, אדריכלות, הנדסה ומדידות, בניה, שיפוצים, תיווך ועוד.
פורום זה הוקם כשרות לקהילה ונועד למתן תשובות והכוונה ראשונית, להחלפת דעות בסוגיות מקצועיות שונות, ולהעשרת הידע בתחום הנדל"ן. 

לפני שאתם שואלים שאלה חדשה, נא עיינו ב'שאלות נפוצות', ב'קישורים' וערכו חיפשו באמצעות 'חיפש מתקדם' - תתפלאו כמה תשובות תוכלו למצוא במאות דפי הפורום.

על המשתמשים בפורום להשתמש בשפה מכובדת וראויה ולהמנע משמוש בביטויים פוגעים, ו/או מעליבים ו/או גזעניים ו/או מפלים וכן להמנע מכל פגיעה אישית שהיא. הודעות ותגובות שיתייחסו אישית לכותב זה או אחר ולא לגופו של הדיון - ימחקו ללא הודעה מוקדמת.

הודעות שמתייחסות להודעה שרשם גולש אחר - מומלץ לציין שההתייחסות היא לגולש מסוים ולא לרשום פניה בסגנון "אתה" ו"הוא" (כגון "אני חושב אחרת ממה שאתה כתבת") כי אחרי מספר הודעות קשה להבין למי ההודעה מתייחסת.

הפורום אינו לוח מודעות ואין לפרסם בו הודעות למכירה ו/או השכרה של נכסים ושירותים מכל סוג שהוא - המודעה תמחק מיידית ואף תוביל לחסימת הגולש לתקופת אזהרה.
אין לפרסם בפורום מספרי טלפון, הודעה הכוללת מספר טלפון תימחק.
נכסים למכירה ו/או למתן שירותים רלבנטים לנושאי הפורום ניתן לפרסם ב'לוחות הפורום' בליווי כתובת אי-מייל ו/או מספרי טלפון.

הפורום איננו מקדם אתרים: במידה ומביאים כתבה / ידיעה מעניינת מאתר אחר יש להקפיד שהיא קשורה לתחום הנדל"ן ובנוסף יש להוסיף כתיבה אישית (כגון תוספת מידיעה אישית לכתבה, או למה זה לדעת הגולש כתבה שתעניין את הגולשים או הסבר מקצועי לנושאים בכתבה).

ניתן דרך הפרופיל בתפוז אנשים להוסיף חתימה עם פרטי הכותב בתחתית ההודעה - שיכולה לכלול פרטים אישיים ולינק לאתר אינטרנט אישי.
ניתן לצרף כתובות אינטרנט או תמונות להודעה - רק אם הינם קשורות להודעה (אתר אינטרנט אישי ניתן להוסיף רק בחתימה).

פניה למנהל הפורום: הפניה בנושאי הפורום דרך המסרים במערכת הפורום בלבד, בנושאים אחרים ניתן לפנות גם דרך האימייל.
שאלות יענו רק במסגרת הפורום ולא בפרטי.
פניה בנושא תלונות על הודעות - יש לצרף לפניה את כתובת הקישור להודעה (לחיצה בסרגל התכלת בתחתית ההודעה הפתוחה והעתקת כתובת דף האינטרנט הישיר להודעה) ואת הנימוק לפניה - פניה ללא הנ"ל לא תטופל!

התשובות שינתנו בפורום הן על ידי, והן על ידי משתתפים אחרים, אינן מהוות תחליף ליעוץ שמאי ו/או משפטי ו/או חשבונאי, על ידי שמאי מקרקעין ו/או עו"ד ו/או רו"ח. השימוש במידע המתפרסם בפורום טעון זהירות ובדיקה קפדנית. מנהל הפורום והמשתתפים בו לא יישאו בכל אחריות שהיא לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, הנובעת מהשימוש במידע אשר פורסם בפורום. כל הפועל על פי מידע זה, פועל על דעת עצמו בלבד.

השימוש בפורום כפוף לכל האמור והמפורט לעיל ומעיד על הסכמה מלאה של המשתמש לתנאים הנ"ל.

עורכת דין חן סרי

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
*המידע בפורום הינו כללי בלבד; אינו מהווה ייעוץ משפטי, אין להסתמך עליו (אפילו אם ניתן במענה לשאלה עניינית) ואין לראות באמור בו המלצה לפעול לפיו.

נהלי פורום נדלן:

*על מנת לשמור על אווירה נעימה בפורום כל משתמשי הפורום מתבקשים לכבד אחד את השני ולשמור על תרבות דיון נאותה.

*הודעות פוגעות שאינן עומדות ברמת דיון הולם תמחקנה מהאתר. הודעות הגובלות בגזענות, אלימות מילולית הלבנת פני החברים בפורום ועוד תמחקנה.

*נושא מחירי הדיור - מחירי הדיור הינו נושא חם ומעניין שזוכה לעניין רב בקרב הגולשים. מאחר והנושא גורר אחריו תגובות רבות לעיתים נפתחים מספר שירשורים בעניין. מעתה שימו לב לשרשר הודעות בנושא מחירי הדיור לשרשור שכבר פתוח בנושא. כל הודעה הקשורה לנושא שתפתח בנפרד תשורשר באופן אוטומטי לנושא מחירי הדיור!

הבהרה - כותרות של עליית או ירידת מחירים או כל ציטוט של כתבה בנוגע לנושא מחירי הדיור בארץ מהווים נושא אחד.

פורום נדלן אינו לוח מודעות לכן אבקש שכל הודעה בדבר פרסום לצורך מכירה/רכישה או לצורך חיפוש עבודה או עובדים  מהפורום תעלה בלוחות המודעות באתר. כמו כן אסור לפרסם ולהציע שירותים עבור באי הפורום אלא דרך המסרונים בלבד. 

פורום נדלן אינו מקום להתגוששויות לכן אבקש בדיונים לשמור על מקצועיות ולא לסטות מהנושא לפסים אישיים. 

בפורום זה נשמח לשמוע דעות שונות ולעלות נושאים חשובים ומעניינים לדיון ולקבל רעיונות לשיפור הפורום.

חשוב לנו להבהיר!!

המשך >>

לצפיה ב-'רכישת דירה להשקעה - זה הזמן?'
רכישת דירה להשקעה - זה הזמן?
17/05/2020 | 12:43
1
108
היי, אני מעוניין למנף חסכונות להשקעה יחסית סולידית.
קראתי כתבה על השקעה ברחובות בפרויקט חדש עם תשואה גבוהה, הייתה בכתבה דעה של קרקעליסט ביקורת שזה בדיוק הזמן.
לאור מצב הפנסיות אחרי המשבר, נראה לי שזו הדרך לדאוג לעתיד:

מחשבות/דעות?
לצפיה ב-'שומר כספו ירחק מהשקעה בקרקע חקלאית'
שומר כספו ירחק מהשקעה בקרקע חקלאית
19/05/2020 | 12:39
68
זו אינה השקעה אלא הימור. סיכון בלתי מפוצה.
לצפיה ב-'ביטוח מבנה'
ביטוח מבנה
19/05/2020 | 11:04
1
38
האם בביטוח מבנה לבית בודד צמוד קרקע מבטחים בסכום בו נקנה הבית, או בסכום בו עולה לבנות את הבית מחדש?
לצפיה ב-'בסכום בו עולה לבנות את הבית מחדש.'
בסכום בו עולה לבנות את הבית מחדש.
19/05/2020 | 17:57
14
לצפיה ב-'נגיד ולא אצליח למכור את דירתי'
נגיד ולא אצליח למכור את דירתי
18/05/2020 | 10:26
73

נגיד ולא אצליח למכור את דירתי לאחר 18 חודש
מה האופציות שלי מבחינת המיסוי? אני לא מעוניין להישאר עם 2 הדירות...פשוט נתקעתי

יש מצב לקבל ארכה? באלו תנאים?
מה האופציות שלי?
לצפיה ב-'התרי בנייה על קרקע לקבלן'
התרי בנייה על קרקע לקבלן
16/05/2020 | 14:36
6
49
רציתי לדעת אם יש סוגים שונים של התרי בניה שקבלן מקבל מהרשויות במשך תהליך הבניה
כמו חפירת הבור, הנחת היסודות, בניית הבניין וכו' או שיש היתר בניה וזהו..

שואל את זה כי רכשתי דירה על הנייר כחלק מבניין גבוה , כשיש כבר חור גדול באדמה (הרגיע אותי שיש לו היתר) אבל מאז כלום לא זז. הקרקע בבעלות הקבלן.

לצפיה ב-'יש'
יש
16/05/2020 | 17:33
2
30
יש היתר חפירה ודיפון, יש היתר בנייה מלא ויש טופס אכלוס כמובן.

לצפיה ב-'יש דרך פשוטה לדעת אם יש היתר בניה ולא רק חפירה?'
יש דרך פשוטה לדעת אם יש היתר בניה ולא רק חפירה?
17/05/2020 | 19:30
1
22
חוץ מלשאול את הקבלן
לצפיה ב-'אפשר לבדוק בעירייה, לפעמים אפשר אונליין.'
אפשר לבדוק בעירייה, לפעמים אפשר אונליין.
17/05/2020 | 20:00
13
לצפיה ב-'מתי יתחיל היזם בבניה - התייחסות.'
מתי יתחיל היזם בבניה - התייחסות.
20/05/2020 | 14:46
2
23
כפי שענה קודמי יש מס' שלבים במתן היתרים.
כלומר המצאות חפירה אינה מבטיחה שיים היתר בנייה.

מצב זה בדר"כ מתרחש כתוצאה מנמס' גורמים מתווספים או נפרדים
1. בעיות מימון כולל לפרוייקט.
2 בעיות באישור תכנית נקודתית למגרש.
3. ניסיון של היזם להגדיל את זכויות הבניה בועדה המקומית/מחוזית מעל המאושר בתכנית המקומית.
4 עיקולים/שעבודים.
5. היזם טרם סגר חוזה עם קבלן שלד/מפתח לתחילת בניה.

מה כתוב בחוזה המכר לגבי מצבו הסטטוטורי של היזם מול הרשויות ומה המועד בסופי בו היזם אמור להתחיל בבניה.

במידה ויש בידך את הגוש והחלקה [רשום בחוזה] יהיה אפשר ללמוד היכן "תקוע" היזם. 
לצפיה ב-'תוכל לפרט כיצד ניתן ללמוד היכן תקוע היזם ? יש כמובן גוש חלקה'
תוכל לפרט כיצד ניתן ללמוד היכן תקוע היזם ? יש כמובן גוש חלקה
21/05/2020 | 19:35
1
12
לצפיה ב-'חוקי ותקנות הבניה על רגל אחת.'
חוקי ותקנות הבניה על רגל אחת.
26/05/2020 | 12:03
16
אתה מבקש משהו מורכב הנמצא בתחום איסוף מידע נדלנ"י ממקורות מידע שונים.
אענה על "רגל אחת" - 

1. הקלד בגוגל את שם היזם ובנפרד גם את החברה בע"מ שלו, חפש בזהירות מידע "בעייתי" שיכול להצביע על מצבו/מעמדו הפיננסי / משפטי.

במקביל וללא קשר לסעיף 1 -
2. הכנס לאתר ההנדסי של הרשות המקומית [אתר הועדה המקומית לתכנון ובניה] הכנס מידע על הגוש והחלקה שעליו עומד להבנות הבניין, חפש את ישיבות הועדה והחלטותיה לגבי הקרקע, כך גם תלמד על סטטוס בקשתו של היזם.
3. אתה יכול גם ללמוד [ברמה המחוזית המתאימה] מה מאושר בתכנית המתאר לאיזור התכנון בכניסה לאתר הזה לדוגמה - https://www.nadlan.gov.il/

ובאתר מנהל התכנון , צידע תכנוני - https://mavat.iplan.gov.il/SV1

ומכאן תוכל לקבל מידע שבגינו תבין באיזה שלב נמצאת התכנית ומה מצבו האמיתי של היזם.

כמובן שתוכל להוציא גם מידע מרשם החברות על החברה של היזם ומצבה [חובות, שעבודים ועוד]

האם לחברה ש רישיון בתוקף של רשם הקבלנים ועוד ועוד...

בהצלחה - פרל דוד.
לצפיה ב-'פטור ממס שבח (שאלה לעו"ד)'
פטור ממס שבח (שאלה לעו"ד)
17/05/2020 | 12:54
42
שלום,
אם אני מוכר דירה שניה, ורוצה להשקיע במקום זה בדירה אחרת? (הדירה האחרת תהיה שוב דירה שניה. האם יש דרך לקבל פטור ממס שבח? תודה
לצפיה ב-'עזרה: קניתי דירה, אבל עקב הקורונה לא הצלחתי למכור'
עזרה: קניתי דירה, אבל עקב הקורונה לא הצלחתי למכור
17/05/2020 | 08:48
1
175
את הדירה שלי.
מועד התשלום על הדירה שקניתי מתקרב, והמוכר ידרוש את כספו.
מה עושים במקרה כזה?
תודה
לצפיה ב-'מתפשרים על המחיר... או מגיעים להסדר עם המוכר...'
מתפשרים על המחיר... או מגיעים להסדר עם המוכר...
17/05/2020 | 15:33
59
לצפיה ב-'חידת נדל"ן'
חידת נדל"ן
16/05/2020 | 17:43
73
שלום לכולם,
תעזרו לי בבקשה בדילמה הבאה: למשפחה שלנו יש שתי דירות (דירה א' שרשומה על שמי ודירה ב' על שם אמי). כרגע אני מעוניין לקנות דירה הרבה יותר יקרה (דירה ג') מזאת שברשותי, ולכן עליי יהיה לשלם מס' רכישה גבוה עבור הדירה השניה. 
יחד עם זאת אנחנו מתכננים גם למכור את הדירה של אמא (דירה ב'). 
שאלתי היא: מה הדרך הכי נבונה להימנע מתשלום מס הרכישה תוך כדי שמירת הדירה א' המשפחה (למשנה למי תהיה שייכת, לא או לאמי), מכירת דירה ב', וקניית דירה ג'?
תודה רבה!
לצפיה ב-'מכירת דירה הזקוקה לשיפוץ'
מכירת דירה הזקוקה לשיפוץ
10/05/2020 | 11:18
1
110
בדירתי נדרש להחליף ריצוף במרפסת גג גדולה עקב בעיות רטיבות לשכנים מתחת. אם אני רוצה למכור את הדירה, מה עדיף מבחינה כספית:
- לתקן על חשבוני ואז למכור, או
- למכור במחיר מופחת ולומר לקונה שעליו להחליף את הריצוף

ההיגיון אומר שהאופציה השניה יותר יעילה כדי שהקונה יוכל לבחור את הריצוף שהוא מעדיף. אבל יש שחושבים שירידת הערך באופציה הראשונה גדולה מעלות התיקון.
שאלה שניה, האם במקרה הראשון ניתן להעביר תעודת אחריות לקונה.
לצפיה ב-'למכור אז-איז פחות (התיקון + פרמיית כאב ראש)'
למכור אז-איז פחות (התיקון + פרמיית כאב ראש)
10/05/2020 | 15:19
45
לצפיה ב-'ביקור בדירת תיווך'
ביקור בדירת תיווך
07/05/2020 | 11:40
4
140
שלום,
אנחנו מחפשים דירה לקניה באמצעות האינטרנט ובשיטוט בשכונה. מאוד משתדלים לחסוך
נתקלנו בדירה מעניינת שמתחת לבניין יש שלט למכירה מתיווך.
מצאנו את הדירה גם באינטרנט תחת מכירה תיווך בבילעדיות.
אני יודע הין הדירה ממוקדמת. האן אני יכול לדפוק בדלך בעלך הדירה ולשאול בנוגע לדירה?
אני יודע שבעל הנכנס מחוייב לדמי תיווך.. אבל אני לא.
האם יש לי את האפשרות לעשות זאת ולחסוך כך את במי התיווך עבורי?
לצפיה ב-'לכאורה אין מניעה'
לכאורה אין מניעה
07/05/2020 | 12:14
54
לצפיה ב-'כן, אין עם זה בעיה.'
כן, אין עם זה בעיה.
07/05/2020 | 21:21
52
לצפיה ב-'רק ספק רב אם בעל הדירה יהיה מעוניין לתקשר איתך במקום המתווך.'
רק ספק רב אם בעל הדירה יהיה מעוניין לתקשר איתך במקום המתווך.
08/05/2020 | 03:12
53
לצפיה ב-'לפי דעתי, בחוזה הבלעדיות המוכר מחוייב להעביר כל קונה'
לפי דעתי, בחוזה הבלעדיות המוכר מחוייב להעביר כל קונה
10/05/2020 | 11:12
80
פוטנציאלי דרך המתווך. אתה אולי לא מחוייב למתווך, אבל אם תצא עיסקה לפועל שלא דרך המתווך, הוא יכול לתבוע את המוכר.

לולא השלט של המתווך, והמודעה שלו, לא הייתם מגיעים לדירה, ולכן יש לו קייס שהוא היה גורם מועיל בביצוע העיסקה.
לצפיה ב-'איזה שם אמור להופיע בחוזה+שטר חוב לשוכרת עם שם רווקות בת.ז. '
איזה שם אמור להופיע בחוזה+שטר חוב לשוכרת עם שם רווקות בת.ז.
10/05/2020 | 03:13
2
58
דחוף. היום(או מחר)  אני אמור להחתים זוג צעיר על חוזה השכירות.
לדבריהם הם כרגע מתגוררים (בשכירות) ביחידת דיור , שאין לה ממש כתובת [ נבנתה מחוץ לבנין קיים ללא היתר ]ולכן גם בספח תעודת הזהות של כל אחד מהם עדיין רשומה הכתובת הקודמת לנוכחית (בעיר אחרת) .

1.  בחוזה השכירות שאחתום איתם איזו כתובת למלא בפרטים שלהם ? מה שמופיע בדיוק בספחים ?      מה לגבי שטרי החוב(בפרטי עושי השטר)  ? 

2.  בת.ז. הזהות של שניהם מופיע הקשר נישואין עם שם+ת.ז. של בן הזוג האחד לשני , אבל  השם של בת-הזוג הוא השם לפני הנישואין (לא שינתה את שמה בת.ז )
האם בחוזה ובשטרי החוב שאחתים אותם   צריך לרשום  גם כן את השם בדיוק המופיע בת.ז שלה  ? (שם משפחה מלפני הנישואין) ?

בתודה מראש.מרדכי
לצפיה ב-'מה זה משנה? אין לזה משמעות כלשהי'
מה זה משנה? אין לזה משמעות כלשהי
10/05/2020 | 08:05
1
39
חוזה זה חתיכת נייר, אם ירצו לא לציית לחוזה הם לא יצייתו, לא משנה איזה שם רשום עליו.
אם תתבע אותם ויש לך קייס, לשופט ממש לא יהיה אכפת איזה כתובת רשמת שם ואם השתמשת בשם הקודם שלה או הנוכחי, אלה פרטים טכנים חסרי משמעות.
בעיקרון מה שרשום בתעודת זהות הוא קדוש.

לצפיה ב-'כתובתם תהיה הכתובת של הדירה שלך'
כתובתם תהיה הכתובת של הדירה שלך
10/05/2020 | 11:03
34
מה זה משנה איפה גרו קודם?
לצפיה ב-'עסקת בניין משרדים עם זימרת הארץ'
עסקת בניין משרדים עם זימרת הארץ
07/05/2020 | 22:52
2
57

הי
זימרת הארץ מציעים עסקת נדלן עתידית של משרדים שיהיו מוכנים בעוד 5.5 וכעת הם בשלב אישורים במחוזי.
הציגו סכומי השקעה בקרקע, עלויות בנייה והרווח העתידי.
אני רוכש 100 מר על שמי בטאבו ואקבל זכות ל 200 מר בנוי.
האם למישהו יש נסיון איתם?
אין לי מושג בעסקאות נדלן.
מהן השאלות שעלי לברר, כדי לא לאבד את כספי?
כל מידע יתקבל בברכה.
לצפיה ב-'עסקאות נדלן ללא מביני עניין'
עסקאות נדלן ללא מביני עניין
08/05/2020 | 00:29
47
היי דני
כשקראתי את השאלה שלך עלתה לי הסיטואציה של קניית רכב משומש בשנות ה- 80
כלומר ללכת לקנות רכב משומש מסוחר רכב ע"י מי שאין לו מושג במכוניות, שהסיכוי שמעסקה כזאת יצא בסוף רכב טוב שואף ל- 0 אז כאן במקרה שלך וע"פ איך שאתה מעיד על עצמך הסיכוי שתצליח להשלים עסקה רווחית גם הוא שואך ל- 0 אם לא למטה מכך. הבעיה היא שבמקרה הזה בניגוד לקניית רכב מדובר בסכומי עתק שספק אם אנשים מהשורה יכולים לשאת הפסדים כאלה.

אין שום אוסף שאלות שאפשר לצייד אותך בהן על מנת שתוכל לבחון עסקאות כאלה. בשביל לבחון עסקאות כאלה צריך להיות איש מקצוע.

עומדות בפניך שתי אפשרויות :

1. תמצא לך איש נדלן שאמין בעיניך, תשלם לו את שכרו ותן לו לבחון את העסקאות בהן אתה מתעניין.

2. אל תפנה בכלל לתחום הזה ולחברות האלה, לך על מה שמוכר לך בלי סיכונים מה יקרה בעוד 5 שנים. תקנה דירה קיימת, תהיה לך תשואה סולידית של 3% תוכל לישון בשקט, לחילופין שים את הכסף בערוץ סולידי בשוק ההון פוליסת חיסכון או מכשיר פיננסי דומה ותמשיך הלאה בחייך.

עשה טובה, אל תהמר על הכסף שלך
לצפיה ב-'נשמע לי סופר אופטימי'
נשמע לי סופר אופטימי
08/05/2020 | 01:24
43
אבל שמע, אל תאמין לאנשים אנונימיים באינטרנט ובטח שאל תאמין לאנשי מכירות שימכרו לך סיפורי סבתא.
קח שמאי מטעמך ועל חשבונך שיתן לך הערכה של:
1. מה הסיכוי לשינוי היעוד או אישור התב"ע.
2. כמה זה זה יקח.
3. כמה זה יקח עד שיהיה התכנות לבנות משהו.
4. כמה זמן יקח להוציא היתר בנייה.
5. כמה זמן זה לבנות את הבניין.
6. כמה צפויה להיות ההפקעה אם בכלל.
7. כמה הצפי או הערכה להיטלי פיתוח.
8. כמה הצפי להיטלי הבנייה.
9. והכי חשוב: מה שווי שוק של ה100 מ"ר הנ"ל נכון להיום.  אני אישית מהמר שבמקרה הכי אופטימי הוא 50% פחות ממה שמבקשים ממך.

לצפיה ב-'מס רכישה בתקופת הקורונה'
מס רכישה בתקופת הקורונה
04/05/2020 | 15:36
2
86
שלום, רכשתי דירה לפני הרבה זמן והיו לי 18 חודשים למכור את הדירה הקודמת בכדי להימנע ממס רכישה מלא.

ניסנו למכור את הדירה ועד שהגענו לכיוון סגירת עסקה, הקורונה הגיעה, העסקה לא יצאה לפועל ומאז השוק קפוא.

אציין שהדירה הקודמת לא הושכרה במשך התקופה הזו.

בעוד זמן לא רב, תקופת ה-18 חודשים נגמרת.

רציתי לדעת,
האם ישנם הארכה בגלל הקורונה?
האם יש מה לעשות בכדי לקבל ארכה אישית?
לצפיה ב-'לצערי עדיין אין החלטה על מתן ארכה '
לצערי עדיין אין החלטה על מתן ארכה
07/05/2020 | 11:22
1
44
אבל הצורך הזה עולה בפורומים של עורכי דין של מקרקעין עם פקידים של רשויות המס. גם אני משתדלת לעלות זאת ולדחוף למתן הארכה זה הגיוני ונדרש בנסיבות הקיימות. כרגע אין שינוי בחוק או בתקנות אשתדל לעדכן כשיהיה במה.
לצפיה ב-'יש דיבורים במסדרונות הגבוהים על הארכה עד לאחר משבר הקורונה'
יש דיבורים במסדרונות הגבוהים על הארכה עד לאחר משבר הקורונה
07/05/2020 | 12:31
49
וכנראה שהארכה תתוקן דרך תקנות לשעת חירום. נחכה ונראה.
לצפיה ב-'אחד השכנים תוקע את האור 24/7. המלצות?'
אחד השכנים תוקע את האור 24/7. המלצות?
05/05/2020 | 10:13
3
96
בניין בן 5 קומות, בכל קומה יש תאורה, לא ניתן כרגע להפעיל את אחת הנורות - כולן עובדות יחד.
מנגנון חשמלי חסכוני רגיל שנכבה כעבור דקה.
חשבון חשמל ציבורי עם שעון נפרד על שם הועד.
אחד השכנים מכניס קייסם ותוקע את המפסק ככה שהאור דולק תמיד.
לצפיה ב-'פתרון פשוט מאד'
פתרון פשוט מאד
06/05/2020 | 15:24
107
תחליפו לנורות לד, 15 וואט למנורה אז גם אם הם דולקות 24/7 זה יעלה גרושים.

לצפיה ב-'הפתרון הפרקטי הוא כנראה מנורת הלד שהוצעה לעיל'
הפתרון הפרקטי הוא כנראה מנורת הלד שהוצעה לעיל
07/05/2020 | 11:19
1
81
אבל מעבר לזה נראה לי שזו הזדמנות לפתח שיחה עם השכן כדי להבין מה הצרכים שלו וגם מדוע הוא מתנהג כקובע עובדות בשטח ולא פונה אל יתר השכנים או לועד בעניין. שיחה כזו יכולה לזרוע זרע של תקשורת טובה סבלנות והבנה בין השכנים.
לצפיה ב-'תודה לכם! אני אנסה את שני הפתרונות.'
תודה לכם! אני אנסה את שני הפתרונות.
07/05/2020 | 12:41
31
לצפיה ב-'האם הקרקע ב "חורבת חורה" עוברת בקרוב שינוי ליעוד מגורים ?'
האם הקרקע ב "חורבת חורה" עוברת בקרוב שינוי ליעוד מגורים ?
05/05/2020 | 16:07
6
64
במרכז למיפוי קרקעות ישראל, הפקידה סיפרה לי, שהקרקע על יד צומת תל שוקת "בחורבת חורה" , ליד הישוב מיתר, עוברת בעוד שנה, שינוי ליעוד של מגורים, שאלה , האם מישהו יכול לאשר את המידע, איפה ניתן לבדוק, אם זה אמיתי או לא ? 
לצפיה ב-'ורצת לספר לכולנו?פראייר! רוץ ותקנה את הכל לפני שאני אחטוף '
ורצת לספר לכולנו?פראייר! רוץ ותקנה את הכל לפני שאני אחטוף
12/05/2020 | 09:57
2
38
הכל 
לצפיה ב-'שמעתי שלפעמים יש אנשים שמפיצים שמועות, ולכן הלכתי לבדוק'
שמעתי שלפעמים יש אנשים שמפיצים שמועות, ולכן הלכתי לבדוק
12/05/2020 | 14:05
1
36
שמעתי שלפעמים יש אנשים שמפיצים שמועות לא מבוססות, ולכן הלכתי לבדוק, רציתי לוודא שזה נכון, מישהו הציע לי לקנות את הקרקע ב- חירבת חורה , ולכן הלכתי לקריית הממשלה בשביל לברר, ואז הפקידה סיפרה לי, , ,
לצפיה ב-'בטח בתשובה הבאה גם תגלה לנו מי מוכר ותצרף לינק '
בטח בתשובה הבאה גם תגלה לנו מי מוכר ותצרף לינק
12/05/2020 | 15:59
21
לצפיה ב-'אדמות "חירבת חורה" מעמדן ואפשרות הפשרתן בעתיד.'
אדמות "חירבת חורה" מעמדן ואפשרות הפשרתן בעתיד.
21/05/2020 | 03:38
2
28
המרכז למיפוי ישראל אינו גוף שעוסק בהפשרת קרקעות או בתכנון /שינוי יעוד לטווח ארוך , ובוודאי שלפקידה מסויימת אין כל מידע בנדון, לכן מדובר על מה שקרוי "פייק ניוז".

אני מבין שפנית אליהם כדי שיאמרו לך היכן הקרקע, אך הם כנראה אינם יודעים כי טרם בוצע הסדר קרקעות במקום.

אגב...עד לביצוע הסדר המקרקעין מדובר על בעלות לכאורה ב"מושע" [בעלות משותפת עם אחרים על יחדת קרקע כל שהיא שמיקומה מחייב הוכחה.

באיזור נמצאו לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים - https://www.hadashot-esi.org.il/report_detail.aspx...
וגם לכך יש משמעות.

סיכויי הפשרה בעתיד
צריך לבחון עפ"י מספרי גושים וחלקות באתר רשות התכנון המחוזית/ארצית [מצוי בסמכות משרד האוצר]  על מגמות וכיווני תכניות מתאר אלה ואחרות, אבל...מתוך הבנה העניין סטטוס הקרקעות באיזור אין אפשרות למקם במדוייק את הקרקע אלא לאחר ביצוע הסדר קרקעות מסודר.

תהליך הסדר הקרקעות באדמות ["מירי"/ "מאוות" כרשום בדף הטוען לבעלות]
לאחר שבחנתי את הנדון מול הרשומות מצאתי שמדובר בכלל על קרקע לא מוסדרת שתחייב בעתיד את הטוען כבעליה לבצע הליך הסדר קרקעות הכולל תצ"ר ולהוכיח מעל לכל צל של ספק שהוא הוא הבעלים של המגרש/ים שנוצרו כולל אפשרות לעסוק בעיסקאות סותרות לכאורה. [לכשיחל ההליך , ויפורסם ברשומות יכול כל אדם לטעון שהוא זה הבעלים ואז הנושא יעבור להכרעת ביהמ"ש.

משמעות :
כלומר...לא מדובר על בעלים כמפורש בחוק המקרקעין אלא על טוען לבעלות עפ"י חוק הקרקעות העות'מאני שמחייב הוכחת בעלות לאותה יחידת קרקע.

להלן פס"ד שמצאתי [משנת 2014] -43414-12-13 [מחוזי באר שבע] בדבר עימות משפטי בין יורשים לקרקעות ב"חירבת חורה" [שם המעוקה במפה פיזקאלית-  "ניטוש-תיאהה"] בדבר מכירתה בשנת 1979 לעו"ד מסויים הוא התובע, תביעתו אגב נדחתה.

שאלה לי אליך ....מהיכן הגיעה אליך הבעלות לכאורה במקרקעין הלא מוסדרים [רכישה/ירושה] או שגוף כל שהוא מנסה למכור לך חלקים מהקרקע. [ומבטיח הבטחות]

שמתי לב שיש מציע למכירת 3,500 מטר ב=350 אלף שקל באדמות אלה, 

והנה משהו שכתבתי בנדון כאן בפורום בשנת 2013 על אותן אדמות קרא בעיון את כל התכתובת כדי להבין במה מדובר http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/579/17152060...

לצפיה ב-'מעניין מה יודעים ברשות התיכנון של משרד האוצר'
מעניין מה יודעים ברשות התיכנון של משרד האוצר
21/05/2020 | 17:37
1
15
לדוד, תודה והערכה רבה על המידע השופע, , , לפי דבריך, ניתן לברר פרטים מועילים נוספים, ברשות התיכנון של משרד האוצר, , , מעניין !
לצפיה ב-'אינך יודע היכן הקרקע. [היא טרם עברה הסדר]'
אינך יודע היכן הקרקע. [היא טרם עברה הסדר]
21/05/2020 | 19:37
15
מה תאמר להם ?
וסביר להניח שקיימת פלישה בדואית על המקרקעין.
לצפיה ב-'ביטול שירותי תיווך'
ביטול שירותי תיווך
03/05/2020 | 23:54
84
שלום!
רציתי לשאול כמה שאלות לגבי הסכם תיווך בבלעדיות.
חתמנו על 2 טפסים- טופס הזמנת שירותי תיווך וטופס בלעדיות.
1. אם חתמנו על ההסכם שלא בפני המתווך ושלחנו תמונה באייפון דרך אדם אחר- החתימה תופסת? (אני יודעת שנהגנו בטימטום, אבל מזה עורכי הדין מתפרנסים, לא?)
2. האם חובה לציין את הפעולות השיווקיות?
3. מה אם המתווך הסתפק בפירסום מודעה קטנה ביד2 בחינם(מה שגם אנחנו עשינו) ותליית שלט, ועד היום לא ביקר בנכס? זה נחשב מספיק?
האם החוזה הזה בכלל תקף, ואם כן- האם יש דרך שניתן לבטלו, כדי שאוכל למצוא מתווך אחר?
תודה!
לצפיה ב-'שאלה לחברי הופרום'
שאלה לחברי הופרום
03/05/2020 | 21:27
63
חברים יקרים,
חבר סיפר לי שהייתה הרצאה של המרכז להשכלה פיננסית.
הם מעריכים ששוק ההון בארה"ב עולה כתוצאה להזרמת כספים של טרמפ. מהלך  שיפסק בחודש נובמבר במהלך הבחירות, ואחכ צפויה נפילה.
במקביל, יש חשש להלוואות שלא יוחזרו לבנקים בישראל, מה שעלול לגרום לתהליך שדומה למה שהתרחש בבנקאות הפיננסית בקפריסין.
מהסיבות הנ"ל, הם הציעו להשקיע כעת בנדלן.
באופן ספציפי המליצו על רכישה נדלנית בארץ בשלב של לאחר הפשרת הקרקע.
הם מציעים שני פרויקטים, שאחד מהם בניין משרדים בקו אפס של ביח (לא נתנו פרטים מזהים נוספים).
האם מישהו מכיר את החברה?
האם מישהו עשה איתם פרויקטים?
אשמח לקבל חוודת דעת מנסיון אישי.

לצפיה ב-'פסק דין'
פסק דין
03/05/2020 | 19:30
5
52
שלום לכולם,
אני מחפש את פסק דין הבא:
עת"מ (חיפה) 1356/05 - פרופ' דוד כרמלי ואח' נ' יגאל שחר - יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז חיפה ואח'

אני מאוד אודה למי שיכול לאתר את פסק הדין.
תודה רבה מראש.
לצפיה ב-'עת"מ (חיפה) 1356/05 - פרופ' דוד כרמלי ואח' נ' יגאל שחר '
עת"מ (חיפה) 1356/05 - פרופ' דוד כרמלי ואח' נ' יגאל שחר
21/05/2020 | 03:44
4
8

עת"מ 001356/05
בבית המשפט לענינים מינהליים בחיפה
08/12/2005
תאריך:
ס. הנשיא השופט ש. ברלינר

בפני
:
העותרים

1. פרופ' דוד כרמלי
2. יאיר ואסתר פיקנר
3. גדעון אריאלי
4. ברוקמן יצחק ורוחמה
5. כרוב שלמה ואיריס
6. אינג' אליהו פבר
7. פורר תמר ויהושע
8. פישל שלום
9. וילהלם מרדכי וסוניה
בענין:
- נ ג ד -

המשיבים
1. יגאל שחר - יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה
מחוז חיפה
2. הועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז חיפה
3. אפריקה ישראל להשקעות בע"מ
פסק דין
1. ביום 28.6.05 החליטה ועדת המשנה להתנגדויות של הועדה המחוזית לתכנון ולבניה, מחוז חיפה (להלן-"ועדת ההתנגדויות") לאשר את התכנית "מכ/376-סביוני עתלית" תוך דחיית התנגדות העותרים. יושב ראש הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה, בהחלטתו מיום 31.8.05, דחה את בקשתם של העותרים למתן רשות לערור על החלטת ועדת ההתנגדויות בפני
המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. מכאן העתירה שלפני.

2. הרקע העובדתי הוא כדלקמן: העותרים הנם בעלי זכויות במקרקעין (כ- 100 דונם) המצויים בתחום תכנית מתאר מקומית מכ/376-סביוני עתלית (להלן-"העותרים" ו"התכנית"). התוכנית הנה ביוזמת המשיבה מס' 3 -אפריקה ישראל להשקעות בע"מ שהנה הבעלים של יותר מ- 50% מהמקרקעין שבתחום התכנית ומשתרעת על פני שטח של כ- 259.5 דונם הצמוד לדרך הגישה לעתלית, מערבית לכביש חיפה- תל-אביב. מטרתה של התכנית לשנות את ייעודה של הקרקע שבתחומה מייעוד חקלאי ולהקים שכונת מגורים של כ- 452 יחידות דיור, הכוללת שטחים ציבוריים, מרכז מסחרי ומערכת דרכים עורקיות ומקומיות. התוכנית קובעת הוראות איחוד חלקות וחלוקתן מחדש בהתאם לפרק ג' סימן ז' לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן-"חוק"), ללא הסכמת הבעלים.

על פי התכנית, הוקצה שיעור של 55% מהמקרקעין לשטחי ציבור, דרכים ומבני ציבור ושיעור של 45% לאיזור מגורים ושטחי מסחר. יש לציין כי חלק מהשטח הציבורי של התכנית מיועד לבניית בית הספר המקיף של עתלית המתוכננת בשטח (מתגובת ועדת ההתנגדויות לעתירה עולה כי מתחם בית הספר אינו מצוי בתכנית דנן בלבד וכי חלקו ממוקם גם בתכנית גובלת אחרת). התוכנית כוללת, כמו כן, טבלאות איזון המתחייבות מן החלוקה החדשה על פי פרק ג' סימן ז' לחוק. טבלאות אלה נבדקו ואושרו בידי שמאי הועדה המחוזית.

3. הודעה על הפקדת התכנית פורסמה ביום 23.1.05 והתנגדות העותרים לתכנית הוגשה ביום 24.3.05. כאמור לעיל, ועדת ההתנגדויות דחתה את התנגדות העותרים ואישרה את התכנית. יושב ראש הועדה המחוזית לתכנון ולבניה במחוז חיפה דחה את בקשת העותרים למתן רשות לערור בפני
המועצה הארצית לתכנון ולבניה, שהוגשה לפי סעיף 110(א) לחוק. העתירה שבפני
מופנית הן כנגד החלטת הועדה המאשרת את התכנית והן כנגד החלטת יושב ראש הועדה שלא להרשות ערעור.

4. כנגד התכנית העלו העותרים בפני
ועדת ההתנגדויות שתי טענות במישור התכנוני והם חוזרים על טענות אלה בעתירה שבפני
: האחת, חוסר סבירות קיצוני בהקצאת שיעור של 55% לשטחי ציבור, דרכים ומבני ציבור. השנייה, ליקויים בטבלת האיזון.

5. אשר לטענה הראשונה, לשיטת העותרים, הקצאת שיעור של 55% משטח התכנית לצורכי ציבור מהווה עקיפה של הוראות החוק והוראות פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), 1943, המגבילות את השטח הניתן להפקעה, בלא תמורה, לשיעור של 40% בלבד. כמו כן, לטענתם, יש בהקצאת שיעור כזה לצורכי ציבור משום אפליה בלתי סבירה ובלתי מידתית בין התוכנית דנן לבין התוכניות הגובלות והסמוכות שאושרו במהלך השנים האחרונות ושבמסגרתן הוקצו לצורכי הציבור שיעורים יותר נמוכים. העותרים מוסיפים כי בשל הקצאת שטח נכבד להקמת בית הספר בתכנית דנן, מן הראוי להפחית ו/או לבטל את מבני הציבור האחרים המצויים בתכנית ולהקצות שטחים למבני ציבור אלה בשטחים אחרים, בין אלה הגובלים בתכנית ובין אלה המצויים במרחב עתלית בכלל. בעניין זה מלינים העותרים על כך שהועדה המחוזית דחתה את מיקומו של שטח בית הספר דווקא לתכנית דנן לעמת תכניות גובלות אחרות שאושרו בעבר. ועדת ההתנגדויות דחתה התנגדותם של העותרים בנקודה זו (ראה נספח ג' לעתירה),ונימקה זאת כדלקמן:

"א. הועדה בחנה שנית את התכנית ואת שיעור ההפקעות החל בה. שטחים אלו נדרשים לטובת התכנית בפרט ועתלית בכלל. שיעור ההפקעות הגבוה יחסית נובע מהסיבות הבאות: .... 2. הפקעה למבני ציבור הינה לטובת התכנית והשכונה וכן לטובת בית ספר תיכון שיישרת את כל היישוב עתלית. כמו כן, השטחים המיועדים לשצ"פ הינם לטובת שמירת קווי בניין מדרך מס' 2 והקמת מיגון אקסוטי בתחומם, לטובת רצועה ירוקה לאורך דרך מס' 7110, וכן לטובת גנים פנים שכונתיים לטובת תושבי השכונה".

6. במסגרת הטענה השנייה, בדבר ליקויים בטבלאות האיזון, טענו העותרים לליקויים מהותיים ועתרו לאימוץ העקרונות המותווים בטבלאות איזון שערכה שמאית מקרקעין מטעמם (הגב' אהובה בנדיט). בעתירה שבפני
מתייחסים העותרים לליקוי אחד בלבד שנפל לטענתם בטבלאות האיזון והמהווה ליקוי בסיסי; לטענתם, שטח הדרך המוכרזת כ"דרך" והמהווה חלק מחלקה 24 בגוש 10534 בשטח של התכנית, הוכנס לטבלת האיזון לפי מקדם ייעוד זהה ובשווה הערך של המקרקעין האחרים שבתכנית, דבר אשר העלה את שוויה של הדרך לעומת שוויה האמיתי לפי כללים שמאיים מקובלים (10%-15% משווי המקרקעין שבתכנית) ובכך יש כדי לפגוע בזכויות הקנייניות של כל יתר בעלי המקרקעין שבתחומי התכנית.

בעניין זה דחתה ועדת ההתנגדויות את התנגדות העותרים בהסתמכה על חוו"ד שמאי הועדה שקבע כך:

"...חלקה 24 הוכנסה לפי שוויה המלא במסגרת שחזור שטחים מאחר ובעליה לא קיבלו פיצויים בגין השטח שהפך לדרך.....עפ"י הבהרות שהתקבלו מהשמאי עורך הטבלאות, השטח בחלקה זו שוחזר מאחר ובעלי החלקה לא קיבלו פיצויים. במצב בו בעל קרקע לא מקבל פיצויים על קרקע בבעלותו, מבוצע שחזור שטחים על מנת להשוות את מצבו היחסי עם בעלי זכויות אחרים במתחם. כל שטח החלקה קיבל מקדם ייעוד 1".
לצפיה ב-'המשך פסה"ד 2'
המשך פסה"ד 2
21/05/2020 | 03:46
3
3
לטענת העותרים, סוגיית השחזור מצויה בחילוקי דעות בין המלומדים, בין אם יש כלל וכלל לבצע שחזור ובעיקר באלו תנאים יש לבצע שחזור שכזה. מעבר לכך, בעניין התכנית דנן, "שחזור שטחים" אינו כלל ממין העניין ולא היה מקום לבצע שחזור כיוון ששמאי הועדה להתנגדויות לא בדק בעצמו באם נתקיימו תנאי השחזור, אלא סמך ידו על הבהרות שנתקבלו מאת השמאי שערך את טבלאות האיזון מטעם החברה שיזמה את התכנית, מבלי לשמוע ראיות בעניין. יתרה מכך, טוענים העותרים, באם סברו בעלי החלקה שהוכרזה כ"דרך" בשנת 1962 כי המקרקעין שבבעלותם נפגעו כתוצאה מכך, הרי שקמה להם אז הזכות לתבוע פיצויים מכוח הוראות סע' 197 לחוק וכיום זכותם זו התיישנה.

7. יושב ראש הועדה המחוזית לתכנון ולבניה-המשיב מס' 1- החליט לדחות את בקשת העותרים למתן רשות לערור בפני
המועצה הארצית לתכנון ולבניה (ראה נספח ה' לעתירה), משני נימוקים: 1. התכנית והשגות העותרים אינן מעלות סוגיות עקרוניות בעלות חשיבות או רגישות ציבורית מיוחדת, המצדיקות דיון נוסף במועצה הארצית 2. ועדת ההתנגדויות דנה באופן מעמיק ויסודי בתוכנית שבנדון, ובכלל זה בטענות העותרים והתכנית מהווה איזון ראוי וסביר בין האינטרסים של יזמי התוכנית ובעלי הקרקע לבין צורכי הציבור הנדרשים בתוכנית מסוג זה.

לטענת העותרים, החלטה זו מוטעית ובלתי סבירה; סוגיית השחזור השנויה במחלוקת ושאלת היחס בין השטחים הציבוריים לשטחי המגורים כפי שנקבע בתכנית על פי חוק התו"ב, הנן, לגישתם, שאלות חשובות בעלות השלכה רחבה שיש להביאן להכרעת המועצה הארצית לתכנון ובניה. בנוסף לכך, אין זה סביר כי ועדת ההתנגדויות תדון בטענות ובהתנגדויות המתייחסות למחדליה ככל שהדבר נוגע לדחיית מיקומו של שטח בית הספר המקיף לתכנית דנן. על כן מן הראוי שועדה עליונה וגבוהה בהיררכיה מועדת ההתנגדויות תשקול את האיזון הנכון ואת המידתיות הראויה בין כלל המקרקעין והשטחים באיזור הנדון.

8. המשיבים מס' 1 ו- 2, טוענים כי ההחלטה לאשר את התכנית נתקבלה כדין, לאחר שמיעת ההתנגדויות, דיון והכרעה בהן, על יסוד שיקולים תכנוניים מקצועיים ומנומקים; ההחלטה מהווה ישום מלא ונאות של מדיניות התכנון המקומית והכלל ארצית בישראל בנושא פיתוח למגורים על חשבון שטחים חקלאיים ומתן מענה לצרכי הציבור בתוך השטח. יתרה מכך, התכנית דנן משביחה מאוד את חלקות העותרים הן בדרך של שינוי ייעודם והן בדרך של תגבור זכויותיהם במקרקעין (זכויות בניה וכו'). התכנית דנן הנה תכנית של איחוד וחלוקה מחדש שגלומים בה הרבה יתרונות ואינה יוצרת פגיעה בקניין, על כן, אינה כבולה בדיני ההפקעה ובכללים בדבר הפקעת שטחים לצרכי ציבור.

אשר לסוגיית שחזור השטחים, טוענים המשיבים מס' 1 ו- 2 כי היקף השטח ששוחזר הנו זניח והשפעתו, במידה ותתקבל טענת העותרים, זניחה. מעבר לכך, החלטת הועדה, הנסמכת על חוות דעת שמאי מטעמה, ניתנה כדין ועל סמך תשתית עובדתית נאותה. עיקרון היעילות המנהלית מצדיק יישום עקרון שחזור שטחים, בפרט בהיקפו הזניח, בנסיבות העניין הנדון.

לטענת המשיבים מס' 1 ו-2 ההחלטה שלא ליתן לעותרים רשות לערור הנה מוצדקת ונכונה; השאלות שמעלים העותרים (שאלת שיעור ההקצאה לצורכי ציבור ותיקון טבלאות האיזון) הנן שאלות תכנוניות נקודתיות וקונקרטיות שאינן מצדיקות דיון בפני
המועצה הארצית לתכנון ולבניה. גם אם ניתן לראות בסוגיות המועלות בעתירה כסוגיות משפטיות חשובות- הזכות לפיצוי בגין ההפרשות לצרכי ציבור וחוקיות יישום עקרון שחזור שטחים- המועצה הארצית לתכנון ובניה אינה הגוף המתאים לדון בשאלות אלה.

9. המשיבה מס' 3- החברה שיזמה את התכנית, מציינת בתגובתה כי חלק מן העותרים רכשו את חלקותיהם ממנה בעבר וכי במהלך השנים 1990-1992 כאשר החלה החברה להכין את התכנית דנן, נחתם בינה לבינם תוספת להסכם הרכישה שבמסגרתו ייפו את כוחה לפעול להכנת התכנית דנן ואף ייפו את כוחה לבצעה. (העתק של התוספת להסכמי הרכישה צורף לתגובת המשיבה מס' 3 בנספח ג'). גם בישיבה שערכה המשיבה מס' 3 ביוני 2002 עם בעלי הקרקע שבשטח התכנית ובהם נציגי חלק מן העותרים, לצורך קידום התכנית, הסכימו העותרים (או מי מטעמם) לתמוך ולקדם את התכנית. לאור האמור, העותרים מנועים ומושתקים היום מלהעלות טענות כנגד התכנית.

לטענת המשיבה מס' 3, העותרים לא צירפו, כמצוות תקנה 6 לתקנות בית המשפט לעניינים מנהליים (סדרי דין), התשס"ב -2002, את כל מי שעלול להיפגע כתוצאה מקבלת העתירה, דהיינו את כל בעלי הזכויות בשטח התכנית, שהרי קבלת העתירה תעכב את הליכי אישור התכנית וביצועה. כן לא צירפו העותרים את בעלי הזכויות בחלקה 24 שחלקה כאמור הוכרז "כדרך" ושוחזר במסגרת התכנית דנן. חלקה זו מצוייה בבעלות המשיבה מס' 3 ובבעלות עיזבון המנוחה אבדיק ציפורה ז"ל, ואלה עלולים להיפגע באופן ישיר מקבלת טענת העותרים בכל הנוגע לסוגיה שחזור השטחים. פגם זה הנו פגם מהותי בעתירה ודי בו כדי להביא לדחיית העתירה.

אשר לתכנית דנן, טוענת המשיבה מס' 3 כי היא היתה ערה לקושי הקיים באישור התכנית, בהתחשב בהנחיות וועדות התכנון אשר דרשו כי חלק נכבד ממקרקעי התכנית ייוחדו לצרכי ציבור. אך במצב הדברים שנוצר, התכנית היא האופטימלית ביותר שיכולה לצאת כיום לפועל, במענה לצרכים ציבוריים, מזה, ולצרכים קניינים של בעלי הזכויות בתחומה, מזה. אין מקום להשוואה בין התכנית דנן לתוכניות גובלות וסמוכות, כיוון שהנסיבות וצרכי הזמן המשתנים, הם שמכתיבים את שיעורי ההקצאה לצרכי הציבור.

כך גם באשר להחלטה שלא ליתן לעותרים רשות לערור, טוענת המשיבה מס' 3 כי אין לדון בטענות העותרים פעם נוספת בפני
המועצה. החלטת ועדת ההתנגדויות ניתנה כדין ובגדר סמכותה. מדובר בהחלטה אשר על פי החוק, נתונה לשיקול דעתו של הגורם המקצועי. גם אם נפל פגם בהחלטות נשוא העתירה, הרי לפי תורת הבטלות היחסית, מדובר בפגמים שבנסיבות העניין אינם מצדיקים התערבות בית המשפט וביטול ההחלטה.
לצפיה ב-'המשך פסה"ד 3 - סוף פסה"ד.'
המשך פסה"ד 3 - סוף פסה"ד.
21/05/2020 | 03:47
2
2
10. לאחר שבחנתי את טענות הצדדים המפורטות בהרחבה בכתב, שמעתי טיעונים בעל פה ביום 30.11.05 ועיינתי בחומר ובמסמכים שהוגשו, הגעתי לכלל דעה שיש לדחות את העתירה.

11. אינני רואה מקום להתערב בהחלטת יושב ראש הועדה המחוזית לתכנון ולבניה שלא להרשות ערעור על החלטת הועדה המאשרת את התכנית; המקרה דנן, אינו מעלה שאלה עקרונית או בעלת חשיבות, המצדיקה דיון במועצה הארצית לתכנון ולבניה. בעניין זה אני מפנה לעע"ם 3663/02 ועד שכונת עין כרם נ' הועדה המחוזית לתכנון ולבניה, פ"ד נז(2) 882. שם סקר כבוד השופט ת' אור את הגישה המרחיבה והגישה המצמצמת בה נקטו בתי המשפט המחוזיים, ובסופו של דבר, מבלי לקבוע אמות מידה נוקשות, קבע כי: "נדרש שהעניין יהיה חשוב עד כדי הצדקה לערב את המועצה, אם בשל היותו בעל השלכה רחבה, אם בשל אופיו העקרוני, אם בשל היותו מלווה ברגישות ציבורית מיוחדת ואם בשל היותו נתון למחלוקת ציבורית קשה".

טענותיהם של העותרים אינן חורגות מעבר לתוכנית המקומית נשוא העתירה, אינן חדשניות ואין להן השלכה מעבר לחלקות המקרקעין נשוא התוכנית, והן אינן דורשות ראייה כלל ארצית על-ידי המועצה, כך שאין למועצה כל יתרון על-פני הועדה המחוזית שדנה בהן.

ככל שהדבר נוגע לשאלת היקף ההפרשות לצרכי ציבור במסגרת תכנית מקומית מסויימת, כבר נפסק כי השגות בעניין זה מעצם טיבן וטיבען הינן השגות שעניינן מוגבל לבעלי הקרקע וזכויותיהם שכנגד הפגיעה האפשרית בהן הם טוענים (עת"מ (ת"א) 1200/04 פז חברת נפט בע"מ ואח'

נ' לסלקר ואח'

, תקדין-מחוזי, 2004(3), 1261).

12. באשר להחלטת ועדת ההתנגדויות, אני סבור כי אישור התכנית בתנאים כפי שנקבעו על ידי הועדה אינה מהווה החלטה החורגת ממתחם הסבירות ואין הצדקה להתערב בה; מדובר בהחלטה שניתנה לאחר דיון ענייני בהתנגדויות העותרים ומתנגדים אחרים, בלי שרירות לב, בתום לב ובהגינות ובשים לב לכל השיקולים התכנוניים המקצועיים והשמאיים הנוגעים לענין. הלכה היא כי בית המשפט המנהלי לא יתערב בשיקול דעת מקצועי של הרשות אלא במקרים בהם חוסר הסבירות גלוי על פני הדברים. לא שוכנעתי כי זה המקרה בענייננו. (ראה לעניין זה עת"מ (חיפה) 2116/04 - הסביבה - אגודה ישראלית לשמירת הסביבה ואח'

נ' הועדה המקומית לתו"ב גבעת אלונים ואח'

, תק-מח 2005(2), 3639 ,עמ' 3649 והאסמכתאות המאוזכרות שם).

יתרה מכך, התכנית דנן משביחה את מקרקעי העותרים תוך עריכת איזון ראוי ונכון בין הצרכים הציבוריים לבין הצרכים הקניינים של בעלי החלקות שבתחומה, תוך יישום עמדת משרד החינוך ויתר משרדי הממשלה הרלוונטים לעניין (כפי שעולה מתשובת המשיבים מס' 1 ו- 2 על נספחיה) ומתוך ראייה תכנונית רחבה.

13. מעבר לנדרש אציין כי גם לגופו של עניין, אין להתערב בהחלטת הועדה לדחות את התנגדות העותרים;

מדובר בתכנית המבצעת איחוד וחלוקה מחדש של השטח ללא הסכמת הבעלים (בהתאם לפרק ג' סימן ז' לחוק). מהוראות סעיף 122 לחוק (חלוקה שלא בהסכמה) הסיקו בתי המשפט כי כל עוד נשמר השווי היחסי בין המקרקעין של בעלי המקרקעין אין כל מגבלה על היקף ההפרשות לצרכי ציבור, אשר יכול לעלות על 40% (המגבלה שנקבעה בפקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור)).[ראה לעניין זה עמ"נ(ת"א) 807/96 זאב הרטבי נ' שר הפנים, פורסם באתר נבו הוצאה לאור בע"מ ואוזכר בהחלטת יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה). לאור האמור, בצדק דחתה הודעה את טענת העותרים לפיה אחוז ההפקעות המירבי הכולל לצרכי ציבור לא יכול לעלות על 40%.

איני רואה הצדקה להתערב בהחלטה לשחזר את החלקה שהוכרזה כ"דרך" בשנת 1962 במסגרת התכנית דנן (חלקה 24); החלטה זו מעוגנת בכללים שמאיים הנהוגים במקרים דומים ושאינם נתונים בדרך כלל להתערבות בית המשפט, ניתנה על סמך תשתית עובדתית מספקת (נסחי רישום והבהרות של שמאי החברה שיזמה את התכנית) וטענות העותרים כנגד הסתמכות על עובדות אלו נטענו באופן סתמי ובלתי מבוסס.

14. צודק בא כוח המשיבה מס' 3 בטוענו כי היה על העותרים לצרף כמשיבים לעתירה את יתר בעלי הזכויות בחלקה 24 (המופיעים בנסח הרישום המצורף בנספח ב' לתגובת המשיבה מס' 3) שעלולים להיפגע מקבלת טענות העותרים בסוגיית שחזור השטחים. זאת, כדרישת תקנה 6 לתקנות בתי המשפט לעניינים מינהליים (סדרי דין), התשס"א-2000, המורה כי כל מי שעלול להיפגע מקבלת העתירה יהיה משיב לעתירה.

15. לאמור לעיל יש להוסיף את העובדה שציין בא כוח המשיבה מס' 3, כי חלק מן העותרים חתמו על תוספת להסכם הרכישה כאשר רכשו את החלקות מהמשיבה מס' 3 בעבר והסכימו לייפות את כוחה לפעול בשמם ומטעמם בביצוע תכנית בנין עיר חדשה שמטרתה שינוי ייעוד המקרקעין שבבעלותם. בישיבה שהתקיימה בשנת 2002 הסכימו נציגי חלק מן העותרים שהשתתפו בישיבה עם המשיבה מס' 3 לתמוך ולקדם את התכנית כאשר הוראות התכנית ידועות להם. בעובדות הנ"ל, שלא נסתרו על ידי העותרים ולא הוצגו בעתירה, יש כדי להטיל ספק אם כלל הוגשה העתירה בניקיון כפיים.

16. מן המקובץ לעיל, נדחית העתירה.

17. העותרים ישלמו למשיבים 1 ו - 2 סך של 7,500 ₪ + מע"מ, וסכום זהה למשיבה מס' 3.
המזכירות תמציא העתק הפסק לב"כ הצדדים, בדואר.

ניתן היום ז' בכסלו, תשס"ו (8 בדצמבר 2005) בהעדר הצדדים.
ש. ברלינר
- שופט
ס. נשיא

לצפיה ב-'מאמר - שחזור זכויות בהליכי איחוד וחלוקה'
מאמר - שחזור זכויות בהליכי איחוד וחלוקה
21/05/2020 | 03:54
1
2
לצפיה ב-'תודה רבה !'
תודה רבה !
24/05/2020 | 08:29
לצפיה ב-'האם אני מוגדר כ"בעל דירה" ?'
האם אני מוגדר כ"בעל דירה" ?
01/05/2020 | 15:06
3
119
שאלה בנושא בעלות על דירה:
מבחינה משפטית מתי דירה הופכת להיות בבעלותי (לצורך הצהרה אם אני "בעל דירה" או לא מול שלטונות המס, ביטוח לאומי וכו) ?
החוזה מול הקבלן נחתם, הדירה בבנייה ותמסר רק בעוד כשנתיים וטרם הועבר כל התשלום.
תודה לעונים!
לצפיה ב-'תלוי לאיזה צורך אתה שואל כי לכל צורך יש חוק משלו'
תלוי לאיזה צורך אתה שואל כי לכל צורך יש חוק משלו
01/05/2020 | 16:09
2
81
ואחרי שאתה יודע לאיזה צורך אתה שואל, אז אתה גם יודע איזה חוק חל על המקרה שאתה צריך (איזה חוק רלבנטי לגביך). 
ואחרי שאתה יודע איזה חוק רלבנטי לגבי, תקרא בתחילת כל חוק יש הגדרות שהמחוקק מגדיר מה נחשב לבעלות בדירה לצורך אותו החוק. ושם התשובה שלך.
לצפיה ב-'אם לא יודעת לפחות אל תבלבלי במוח'
אם לא יודעת לפחות אל תבלבלי במוח
02/05/2020 | 13:56
1
71
הבחור הגדיר בדיוק לאיזה צורך (הצהרה האם הוא בעל דירה מול שלטונות המס וביטוח לאומי וכו')
לצפיה ב-'דווקא קיבל תשובה נכונה'
דווקא קיבל תשובה נכונה
02/05/2020 | 17:12
64
לכל גוף יש את ההגדרה משלו לגבי מי הוא "בעל דירה" ומה ואיך בדיוק מוגדרת "דירה" אין תשובה נכונה גורפת לכל הגורמים.

לצפיה ב-'הוראת שעה ביטול/הורדת מס רכישה בשל הקורונה'
הוראת שעה ביטול/הורדת מס רכישה בשל הקורונה
30/04/2020 | 11:48
2
83
יש צפייה (דרישה של איגוד הקבלים, הצעת חוק של יואב קיש, הסכמה עקרונית של האוצר - ראו בגוגל) להורדה עד כדי ביטול של מס רכישה לתקופה קצרה בשל הקורונה.
מכיוון שאני על סף חתימה אני שוקל להשהותה ולהמתין עד 3 חודשים, מה דעת החברים? כמובן שיכול להיות שהמוכר לא יסכים ואפסיד את העסקה, מאידך סכום המס משמעותי..
לצפיה ב-'אין שום סיכוי שזה יקרה'
אין שום סיכוי שזה יקרה
30/04/2020 | 12:12
1
74
למדינה יש כמה מקורות הכנסה עיקרים,
מס על הדלק ורכבים - ההכנסה מזה נחתכה מהותית
מס ריווחי הון - הבורסה ירדה אין הכנסות אין מיסים
מס הכנסה - מיליון מובטלים גם לא משלמים, וגם מקבלים דמי אבטלה
מס חברות - החברות לא עבדו, ועוד קיבלו עכשיו מילארדים
ומסי נדלן, גם כמות העיסקאות עכשיו הם הרבה פחות
אין שום סיכוי לביטול או הפחתת מס רכישה,
אתה יכול לחכות, אין לך מה להפסיד, זה לא שהקונים עומדים ומחכים,
המחירים רק ירדו מכאן,
עוד חודש תוכל לפתוח את המשא ומתן מחדש ולקבל מחיר יותר זול.
אבל הפחתה ממס רכישה לא תקבל.
ברור שאיגוד הקבלנים רוצה את זה, זה לא יקרה
המדינה לא יכולה להמשיך בלי הכנסות.
לצפיה ב-'הכל יכול להיות..ראה תמונות מצורפות..'
הכל יכול להיות..ראה תמונות מצורפות..
30/04/2020 | 12:58
80
ראה בצרופה..גם קורונה לא חשבת שתגיע..(-:
לצפיה ב-'אודה לכם על מידע מהפסיקה אודות הצדדים לפסקי דין שמוזכרים כאן'
אודה לכם על מידע מהפסיקה אודות הצדדים לפסקי דין שמוזכרים כאן
26/04/2020 | 13:10
6
63
יזם מאיים שהורי יחתמו בפניו בכפייה על חוזה בו הם מעבירים לו זכויות במקרקעין שלהם והוא בתמורה מפלה אותם ולא נותן להם את התמורה בגין שווי זכויות הבניה שיש להם. קוראים לזה עושק !
רציתי לדעת אם יש בפסיקה (בתי משפט השלום והמחוזי) איזכורים שבהם היזם מעורב בטענות דומות ואיך זה נגמר. כתבתי בגוגל, אבל האתרים שמאזכרים פסיקה שפורסמה בפסקי דין פומביים מסרבים לפרסם ודורשים כסף כדי לצפות (או שרק עורכי דין רשאים להיכנס לצפות). 
שם היזם משתנה, חברות בשמות שונים, אבל הוא אותו היזם: 
למשל:
שמי נכסים והשקעות בע"מ,
נכסי חיים שמי ובניו, 
חיים שמי, חיים שמי ובניו יזמות בנייה ופיתוח בע"מ,
חיים שמי ובניו בע"מ

אודה לכם על קישורים על פסקי דין שבהם החברות האלה (שהם אותה הגברת בשינוי האדרת) מעורבות. 
לצפיה ב-'האם מדובר על תמ"א 38 -2/3 [חייבים הבהרה]'
האם מדובר על תמ"א 38 -2/3 [חייבים הבהרה]
26/04/2020 | 22:22
5
91
אלה נכסים,חברות וגופים שהיו קשורים בעבר או בהווה לחיים שמי ובניו :
1. בית רפאל מרכז רפואי, מרכז הרפואה והריפוי הישראלי
2. חברת גוש 6456 חלקה 306 בע"מ
3. מגדלי הרקפת בע"מ
4. שמי מיזמים 2000 בע"מ
5. א.א. שמי יצוא ויבוא בע"מ
6. שמי מגדלי יוקרה בע"מ
7. א. ח. שמי יזמי פרויקטים בע"מ
8. שמי נכסים והשקעות בע"מ
9. חברת חלקה 274 בגוש 6412 בע"מ
10. ישורון 50 לנכסים בע"מ
11. חברת גוש 6412 חלקה 484 בע"מ
12. נכסי חיים שמי ובניו בע"מ
13. יהוד - מגורי יוקרה בע"מ
14. הבעל שם טוב 16 בע"מ
15. פסגת פנינת הגולן בע"מ
16. חיים שמי השקעות בע"מ
17. חברת גוש 6374 חלקה 71 (השקעות) בע"מ
18. א. שמי בניני גנים בע"מ
19. הבית ברחוב יהלום 3 בפתח תקוה בע"מ
20. צמרת שמי ובניו (1976) בע"מ
21. אביאל מימון והשקעות בע"מ
22. פנינת יהוד בע"מ

לעצם שאלתך, אני מסיק שמדובר על "פינוי בינוי" כל שהוא שהורייך מסרבים לחתום מסיבותיהם ואטילו דיירי הבניין המשותף האחרים חתמו או לפחות רובם והורייך הם מיעוט.

אם אני צודק, אז...
היכן עוה"ד המייצג את דיירי הבניין במו"מ מול היזם ?.
האם יש הסכם מפלה ומכוון להורייך מול היזם ביחס לתנאי ההסכם מול דיירים אחרים ?
האם התייעצתם עם שמאי ביחס לזכויות ולפוטנציאל העתידי של הבניין ?

מפרסומי החברה
חברת חיים שמי ובניו הוקמה על-ידי חיים ואבלין שמי ובניהם הנושאים בתפקידי ניהול ופיקוח. החברה מתמחה בייזום, תכנון ובהקמת בנייני יוקרה מפוארים במרכז הארץ ובהשכרה וניהול של נכסים מניבים ברחבי הארץ. 50 שנות ניסיון ביססו את החברה בהקמת תשתית מקצועית הכוללת: יזמות, תכנון ובניה בסטנדרט גבוה. החברה רכשה מוניטין רב וידוע ביסודיות ובמהירות הבניה של הפרויקטים תוך הקפדה על גימור מושלם של המבנה עד למסירתו לרוכש. המקצועיות, הידע, הניסיון, האיכות והמיומנות - השפיעו על שביעות רצון הלקוחות במשך השנים והפכו את החברה למבוססת בענף הבניה.

נדחתה תמ"א 38 בפ"ת: "המגדל יחסום את השמש ויגרום לירידת הנאה" - https://www.nadlancenter.co.il/article/1218

לסיכום...מה הטענות שלך ביחס לטענות על עושק.

====================================================================
פרל דוד , סלולרי - 052-8964914

לצפיה ב-'היי, פרל דוד'
היי, פרל דוד
28/04/2020 | 14:08
4
38
תודה
אין עורך דין (שאלה א') לדייירים
יש משא ומתן שבו מכריחים את הורי (נציג החברה הקבלנית) לחתום על הסכם מפלה ומכוון מול נציג החברה הקבלנית (חיים שמי) ביחס לתנאי ההסכם מול דיירים אחרים.
רובם רוצים דירה ומזומן בשווי דירה וחצי.
התמורה של "דירה + מזומן בשווי דירה וחצי" היא גדולה יותר מאשר התמורה שהורי רוצים.
הורי לא רוצים להתמודד עם מזומן, לא רוצים להתמודד עם חיפוש רכישת דירות אלא 2 דירות בלבד ובלי מזומן וזאת על מנת לחסוך את הצורך לקנות דירה.
הסיבה שרובם רוצים "דירה + מזומן בשווי דירה וחצי" היא כי לכל אחד מהילדים שלהם כבר יש דירות והם מסודרים כלכלית מבחינה דירות.
לעומתם, אנחנו כבר שנים רבות מנסים לקנות דירה נוספת ולכן במקום מזומן מבקשים דירה.
כן התייעצנו עם שמאי, ואמר לנו שהואיל ואנחנו היחידים בבניין שיש לנו כבר 3 דירות למעשה (3 משפחות = דירה בגג, דירה בקומת הקרקע ודירת גג נוספת בבניין). לעומתנו,  שאר הדיירים מהווים 75% מהבניין שהם 3 דירות נוספות שיש בבניין שלכל אחד מהם יש דירה כי הם לא השקיעו כלום בבניין ולכן לכל אחד מהם (מ 75% מהבניין) יש   דירה קטנה אחת שהם בקושי גרים בה (כי יש להם דירות במקומות אחרים) אז לנו לא משתלם לעשות שינוי בכלל, אלא משתלם לנו להישאר ב 3 דירות שלנו (שמהוות 25% מהזכויות בקרקע, דהיינו "מהבניין כולו") ולא למכור לאף יזם אלא רק לשפץ את ה 3 דירות שלנו וזהו. זה מה שאומרים לנו שמאים במהלך עשרות השנים בכל הזדמנות שבה התייעצנו עם קבלן (שלא משתלם לנו בכלל למכור כי התמורה שנקבל תהיה קטנה ביחס למה שיש לנו).
כי בהתקיים מה שהקבלן מציע אנחנו מפסידים ויתר הדיירים מרוויחים. בנוסף, מזומן לא שווה לנו גם אם יתנו לנו יותר מהם כי כאמור, נצטרך במילא לחפש לקנות דירות (זמן, כאבי ראש וכו') לקנות ואילו (שאר הדיירים) לא מתעסקים עם חיפוש דירה כי במילא הם מתכננים לשים את הכסף בבנק ומסרבים לקבל דירה נוספת מלבד דירה אחת שהם יקבלו. הם מעדיפים לקבל דירה אחת + מזומן בשווי דירה וחצי.  אנחנו את המזומן לא רוצים אלא רוצים אותו בצורת מטרים מרובעים בנויים.

שאר הדיירים רוצים "דירה + מזומן בשווי דירה וחצי" 
אנחנו לא רוצים את המזומן אלא רוצים 2 דירות גדולות ונגמר הסיפור.
אבל היזם מנסה להחתים אותנו שנקבל  דירה פלוס דירה קטנה.

לצפיה ב-'את מדברת על עסקה בשווי הרבה מיליונים'
את מדברת על עסקה בשווי הרבה מיליונים
29/04/2020 | 09:18
3
43
למה אין לכם שמאי ועו"ד שמייצג אתכם ואתכם בלבד?  אתם מנסים לחסוך את שכר הטרחה ובמקום זה לקבל יעוץ אנונימי בפורום בחינם?

לצפיה ב-'לשאר הדיירים יש דיירים'
לשאר הדיירים יש דיירים
29/04/2020 | 12:05
2
37
לנו אין
לגבי חוות דעת שמאית, דווקא את זה לנו יש וכל שמאי שלקחנו אמר לנו שלנו אישית לא משתלם לאור העובדה שכיום יש לנו יותר ממה שאנחנו צפויים לקבל.
לצפיה ב-'*לשאר הדיירים יש עורך דין'
*לשאר הדיירים יש עורך דין
29/04/2020 | 18:21
1
37
ולנו אין עו"ד.
לצפיה ב-'טוב, אז מה המסקנה שלך?'
טוב, אז מה המסקנה שלך?
30/04/2020 | 09:45
18

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

שחר לרום-השקעות נדל
שחר לרום
פורום שמאות מקרקעין
פורום שמאות מקרקעין
פרסום נדל
בעלי עסק בתחום הנדל"ן?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה