לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2250122,501 עוקבים אודות עסקים

פורום נדל"ן

תחום הנדל"ן משלב התמחויות שונות בנושאי שמאות מקרקעין, חוק ומשפט, מיסוי, חשבונאות, כלכלה, מימון, משכנתא, אדריכלות, הנדסה ומדידות, בניה, שיפוצים, תיווך ועוד.
פורום זה הוקם כשרות לקהילה ונועד למתן תשובות והכוונה ראשונית, להחלפת דעות בסוגיות מקצועיות שונות, ולהעשרת הידע בתחום הנדל"ן. 

לפני שאתם שואלים שאלה חדשה, נא עיינו ב'שאלות נפוצות', ב'קישורים' וערכו חיפשו באמצעות 'חיפש מתקדם' - תתפלאו כמה תשובות תוכלו למצוא במאות דפי הפורום.

על המשתמשים בפורום להשתמש בשפה מכובדת וראויה ולהמנע משמוש בביטויים פוגעים, ו/או מעליבים ו/או גזעניים ו/או מפלים וכן להמנע מכל פגיעה אישית שהיא. הודעות ותגובות שיתייחסו אישית לכותב זה או אחר ולא לגופו של הדיון - ימחקו ללא הודעה מוקדמת.

הודעות שמתייחסות להודעה שרשם גולש אחר - מומלץ לציין שההתייחסות היא לגולש מסוים ולא לרשום פניה בסגנון "אתה" ו"הוא" (כגון "אני חושב אחרת ממה שאתה כתבת") כי אחרי מספר הודעות קשה להבין למי ההודעה מתייחסת.

הפורום אינו לוח מודעות ואין לפרסם בו הודעות למכירה ו/או השכרה של נכסים ושירותים מכל סוג שהוא - המודעה תמחק מיידית ואף תוביל לחסימת הגולש לתקופת אזהרה.
אין לפרסם בפורום מספרי טלפון, הודעה הכוללת מספר טלפון תימחק.
נכסים למכירה ו/או למתן שירותים רלבנטים לנושאי הפורום ניתן לפרסם ב'לוחות הפורום' בליווי כתובת אי-מייל ו/או מספרי טלפון.

הפורום איננו מקדם אתרים: במידה ומביאים כתבה / ידיעה מעניינת מאתר אחר יש להקפיד שהיא קשורה לתחום הנדל"ן ובנוסף יש להוסיף כתיבה אישית (כגון תוספת מידיעה אישית לכתבה, או למה זה לדעת הגולש כתבה שתעניין את הגולשים או הסבר מקצועי לנושאים בכתבה).

ניתן דרך הפרופיל בתפוז אנשים להוסיף חתימה עם פרטי הכותב בתחתית ההודעה - שיכולה לכלול פרטים אישיים ולינק לאתר אינטרנט אישי.
ניתן לצרף כתובות אינטרנט או תמונות להודעה - רק אם הינם קשורות להודעה (אתר אינטרנט אישי ניתן להוסיף רק בחתימה).

פניה למנהל הפורום: הפניה בנושאי הפורום דרך המסרים במערכת הפורום בלבד, בנושאים אחרים ניתן לפנות גם דרך האימייל.
שאלות יענו רק במסגרת הפורום ולא בפרטי.
פניה בנושא תלונות על הודעות - יש לצרף לפניה את כתובת הקישור להודעה (לחיצה בסרגל התכלת בתחתית ההודעה הפתוחה והעתקת כתובת דף האינטרנט הישיר להודעה) ואת הנימוק לפניה - פניה ללא הנ"ל לא תטופל!

התשובות שינתנו בפורום הן על ידי, והן על ידי משתתפים אחרים, אינן מהוות תחליף ליעוץ שמאי ו/או משפטי ו/או חשבונאי, על ידי שמאי מקרקעין ו/או עו"ד ו/או רו"ח. השימוש במידע המתפרסם בפורום טעון זהירות ובדיקה קפדנית. מנהל הפורום והמשתתפים בו לא יישאו בכל אחריות שהיא לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, הנובעת מהשימוש במידע אשר פורסם בפורום. כל הפועל על פי מידע זה, פועל על דעת עצמו בלבד.

השימוש בפורום כפוף לכל האמור והמפורט לעיל ומעיד על הסכמה מלאה של המשתמש לתנאים הנ"ל.

עורכת דין חן סרי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום נדל"ן

תחום הנדל"ן משלב התמחויות שונות בנושאי שמאות מקרקעין, חוק ומשפט, מיסוי, חשבונאות, כלכלה, מימון, משכנתא, אדריכלות, הנדסה ומדידות, בניה, שיפוצים, תיווך ועוד.
פורום זה הוקם כשרות לקהילה ונועד למתן תשובות והכוונה ראשונית, להחלפת דעות בסוגיות מקצועיות שונות, ולהעשרת הידע בתחום הנדל"ן. 

לפני שאתם שואלים שאלה חדשה, נא עיינו ב'שאלות נפוצות', ב'קישורים' וערכו חיפשו באמצעות 'חיפש מתקדם' - תתפלאו כמה תשובות תוכלו למצוא במאות דפי הפורום.

על המשתמשים בפורום להשתמש בשפה מכובדת וראויה ולהמנע משמוש בביטויים פוגעים, ו/או מעליבים ו/או גזעניים ו/או מפלים וכן להמנע מכל פגיעה אישית שהיא. הודעות ותגובות שיתייחסו אישית לכותב זה או אחר ולא לגופו של הדיון - ימחקו ללא הודעה מוקדמת.

הודעות שמתייחסות להודעה שרשם גולש אחר - מומלץ לציין שההתייחסות היא לגולש מסוים ולא לרשום פניה בסגנון "אתה" ו"הוא" (כגון "אני חושב אחרת ממה שאתה כתבת") כי אחרי מספר הודעות קשה להבין למי ההודעה מתייחסת.

הפורום אינו לוח מודעות ואין לפרסם בו הודעות למכירה ו/או השכרה של נכסים ושירותים מכל סוג שהוא - המודעה תמחק מיידית ואף תוביל לחסימת הגולש לתקופת אזהרה.
אין לפרסם בפורום מספרי טלפון, הודעה הכוללת מספר טלפון תימחק.
נכסים למכירה ו/או למתן שירותים רלבנטים לנושאי הפורום ניתן לפרסם ב'לוחות הפורום' בליווי כתובת אי-מייל ו/או מספרי טלפון.

הפורום איננו מקדם אתרים: במידה ומביאים כתבה / ידיעה מעניינת מאתר אחר יש להקפיד שהיא קשורה לתחום הנדל"ן ובנוסף יש להוסיף כתיבה אישית (כגון תוספת מידיעה אישית לכתבה, או למה זה לדעת הגולש כתבה שתעניין את הגולשים או הסבר מקצועי לנושאים בכתבה).

ניתן דרך הפרופיל בתפוז אנשים להוסיף חתימה עם פרטי הכותב בתחתית ההודעה - שיכולה לכלול פרטים אישיים ולינק לאתר אינטרנט אישי.
ניתן לצרף כתובות אינטרנט או תמונות להודעה - רק אם הינם קשורות להודעה (אתר אינטרנט אישי ניתן להוסיף רק בחתימה).

פניה למנהל הפורום: הפניה בנושאי הפורום דרך המסרים במערכת הפורום בלבד, בנושאים אחרים ניתן לפנות גם דרך האימייל.
שאלות יענו רק במסגרת הפורום ולא בפרטי.
פניה בנושא תלונות על הודעות - יש לצרף לפניה את כתובת הקישור להודעה (לחיצה בסרגל התכלת בתחתית ההודעה הפתוחה והעתקת כתובת דף האינטרנט הישיר להודעה) ואת הנימוק לפניה - פניה ללא הנ"ל לא תטופל!

התשובות שינתנו בפורום הן על ידי, והן על ידי משתתפים אחרים, אינן מהוות תחליף ליעוץ שמאי ו/או משפטי ו/או חשבונאי, על ידי שמאי מקרקעין ו/או עו"ד ו/או רו"ח. השימוש במידע המתפרסם בפורום טעון זהירות ובדיקה קפדנית. מנהל הפורום והמשתתפים בו לא יישאו בכל אחריות שהיא לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, הנובעת מהשימוש במידע אשר פורסם בפורום. כל הפועל על פי מידע זה, פועל על דעת עצמו בלבד.

השימוש בפורום כפוף לכל האמור והמפורט לעיל ומעיד על הסכמה מלאה של המשתמש לתנאים הנ"ל.

עורכת דין חן סרי

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
*המידע בפורום הינו כללי בלבד; אינו מהווה ייעוץ משפטי, אין להסתמך עליו (אפילו אם ניתן במענה לשאלה עניינית) ואין לראות באמור בו המלצה לפעול לפיו.

נהלי פורום נדלן:

*על מנת לשמור על אווירה נעימה בפורום כל משתמשי הפורום מתבקשים לכבד אחד את השני ולשמור על תרבות דיון נאותה.

*הודעות פוגעות שאינן עומדות ברמת דיון הולם תמחקנה מהאתר. הודעות הגובלות בגזענות, אלימות מילולית הלבנת פני החברים בפורום ועוד תמחקנה.

*נושא מחירי הדיור - מחירי הדיור הינו נושא חם ומעניין שזוכה לעניין רב בקרב הגולשים. מאחר והנושא גורר אחריו תגובות רבות לעיתים נפתחים מספר שירשורים בעניין. מעתה שימו לב לשרשר הודעות בנושא מחירי הדיור לשרשור שכבר פתוח בנושא. כל הודעה הקשורה לנושא שתפתח בנפרד תשורשר באופן אוטומטי לנושא מחירי הדיור!

הבהרה - כותרות של עליית או ירידת מחירים או כל ציטוט של כתבה בנוגע לנושא מחירי הדיור בארץ מהווים נושא אחד.

פורום נדלן אינו לוח מודעות לכן אבקש שכל הודעה בדבר פרסום לצורך מכירה/רכישה או לצורך חיפוש עבודה או עובדים  מהפורום תעלה בלוחות המודעות באתר. כמו כן אסור לפרסם ולהציע שירותים עבור באי הפורום אלא דרך המסרונים בלבד. 

פורום נדלן אינו מקום להתגוששויות לכן אבקש בדיונים לשמור על מקצועיות ולא לסטות מהנושא לפסים אישיים. 

בפורום זה נשמח לשמוע דעות שונות ולעלות נושאים חשובים ומעניינים לדיון ולקבל רעיונות לשיפור הפורום.

חשוב לנו להבהיר!!

המשך >>

לצפיה ב-'העלאת ארנונה בגלל עידכון שטח הדירה'
העלאת ארנונה בגלל עידכון שטח הדירה
17/09/2018 | 22:43
20
שלום, אני גר בשכירות ושנים משלם ארנונה עבור שטח דירה של 61 מטר.
לאחרונה קיבלתי מכתב מהערייה שמדבר על כך ששטח הדירה עודכן ל-89 מטר והארנונה עולה בצורה משמעותית.
איך ניתן לערער על ההחלטה בצורה מושכלת?
אין סיכוי שנוסף יש מאין כמעט 30 מטר לשטח הדירה.
לצפיה ב-'מכירת דירה באיזור פלורנטין'
מכירת דירה באיזור פלורנטין
17/09/2018 | 10:12
2
62
שלום רב, השאלה למי שמבינים בשוק בתל אביב אנחנו רוצים למכור דירה חדשה בקומה 7 ברחוב סלמה 70 מר פלוס מרפסת 12מר פונה לנוף מיזרחי. כמה אפשר לקבל? 
לצפיה ב-'זה סלמה 54?'
זה סלמה 54?
17/09/2018 | 16:28
38
יש חניה?
בערך 2.6

לצפיה ב-'בבניין שלך נמכרה לאחרונה'
בבניין שלך נמכרה לאחרונה
17/09/2018 | 21:59
35
דירה זהה בקומה 2 ב2.53, ואתם מפרסמים ב3.1?
ב3 מליון קונים דירת 3 חדרים בלב העיר או הצפון הישן
חיים בסרט
לצפיה ב-'לכמה זמן ניתן לקבל מימון ע״ח נכס קיים לטובת רכישת נכס שני'
לכמה זמן ניתן לקבל מימון ע״ח נכס קיים לטובת רכישת נכס שני
14/09/2018 | 17:19
2
61
יש לי דירה ששווה 3 מליון עם יתרת משכנתא של חצי מליון. אני מעוניין לקחת 600,00 ש״ח ע״ח הדירה הזו ולקנות באמצעותם דירה נוספת.
לכמה זמן מקסימלי אוכל לקבל את ההלוואה? האם ניתן לפרוס אותה ל20-25 שנה כמו משכנתא רגילה?
ברור לי שהריביות תהיינה גבוהות יותר.
לצפיה ב-'עד 30 שנה אפשר לקחת משכנתא'
עד 30 שנה אפשר לקחת משכנתא
16/09/2018 | 08:08
1
17
לצפיה ב-'תלוי בגיל'
תלוי בגיל
16/09/2018 | 10:31
47
יש חובה לסיים את תשלום המשכנתא עד גיל 75.
בנוסף בגילאים מבוגרים הביטוח בריאות שחייבים לעשות נורא מייקר את הכל ככה שהכדאיות הכלכלית בכך בגיל מבוגר יורדת פלאים.

לצפיה ב-'פינוי בינוי בבניין ישן - מספר שאלות'
פינוי בינוי בבניין ישן - מספר שאלות
15/09/2018 | 21:57
41
אהלן,

בבניין של הוריי הדיירים נמצאים בשלבים מתקדמים מאוד לחתימת הסכם לפינוי בינוי עם חברת אשדר.

רציתי לדעת:
1) האם בנוסף לעורך דין שמייצג את כל הדיירים מול הקבלן, מומלץ לשכור עורך דין שייצג רק את הוריי?, אם כן מהי העלות המשוערת של עורך דין כזה והאם חשוב שיתמחה בפינוי בינוי או שמספיק שיתמחה רק בנדלן?.

2) הוריי מבוגרים, ובגילם אני קצת חושש שאולי זה לא הדבר הכי חכם לעשות, הבעיה שמבחינה חוקית הבנתי שאם יש רוב מכריע שמעוניין, אין מנוס מלהסכים גם אחרת עלולים לתבוע את הוריי על סכום גבוהה, עד כמה הדבר נכון? והאם אין שום התייחסות בחוק לגיל הדייר? איך ייתכן שיכריחו מישהו מבוגר מאוד להתחיל לעבור דירה פעמיים (שכירות ואח"כ חזרה לדירה החדשה) ולהכנס למשהו מסובך כזה לגילו?.

תודה רבה.
לצפיה ב-'אתמול בחר שר כהאוצר כחלון להטעות'
אתמול בחר שר כהאוצר כחלון להטעות
15/09/2018 | 15:46
91
את עוקביו בפייסבוק.
הוא בחר לסלף נתונים, לצייר גרפים לא נכונים ולהטעות בכוונה בפירוש משמעות הנתונים.

החלטתי לעזור לו.

להלן הפוסט המתוקן (בתמונה).
המדהים בעיני שמישהו ביצע עבורו נגזרת על הנתונים, וגם שם הוא הצליוח לא להבין את הנתונים.
קצב/תאוצה/שיעור השינוי = נגזרת.

משקיע בב"ש

לצפיה ב-'קנית דירה חדשה עם מערכת כיבוי אש גלויה ללא סגירה עם גבס'
קנית דירה חדשה עם מערכת כיבוי אש גלויה ללא סגירה עם גבס
12/09/2018 | 19:29
4
79
שלום רב
האם ראשי הקבלן למסור דירה כשיש מערכת גילוי אש גלויה בכל הבית ומעל הראש יש צנרות אדומות בכל הדירה? לא נשמע לי הגיוני ואני לא מוצא חומר שקשור לכך.
השאלה שלי מתיחסת לדירה חדשה בתמ"א ודירה חדשה בפרויקט שאינו תמ"א(רגיל)
אגב הוא מבקש 5000 ש"ח על מנת לסגור את זה בכל הבית עם גבס או שנעשה בעצמנו...הגיוני לקבל דירה חדשה בצורה כזו?
לצפיה ב-'מה שקובע זה מה שבמפרט מכר'
מה שקובע זה מה שבמפרט מכר
12/09/2018 | 22:56
58
זה כלל לא משנה מה מקובל.
תתפלא אבל יש אנשים שאוהבים את זה חשוף.

לצפיה ב-'אתה בוודאי לא מכוון לכך שבדירתך הותקנו ספינקלרים וצנרת.'
אתה בוודאי לא מכוון לכך שבדירתך הותקנו ספינקלרים וצנרת.
14/09/2018 | 08:27
2
63
שכן בדירת מגורים כחלק מבניין אין כל צורך בהתקנת מערכת כיבוי מורכבת.
האם אתה מכוון לכך שהמערכת הותקנה בחנייה התת קרקעית של הבניין ?

במבנה מגורים פרטי [צמוד קרקע] אשר שטחו הפנימי אינו עולה על 500 מ"ר חובה לעמוד בתנאים הבאים : 
1. מטף 3 ק"ג – בסמוך לכניסה לבית. 
2. גלאי עשן עצמאי – יותקן בחדרים הנמצאים ברחבי הבית .
3. גלגלונים – גלגלון כיבוי ¾ המחובר ישירות אל מערכת המים ימוקם בחצר.

אתה חייב בהסבר.
לצפיה ב-'אתה טועה'
אתה טועה
14/09/2018 | 09:14
1
65
בבניין גבוה עפ"י תקנות כיבוי אש יש חובה כיום להתקין ספרינקלרים גם בתוך הדירות עצמן.

לצפיה ב-'אכן, היום זו דרישת רשות הכבאות לצורך קבלת טופס 4'
אכן, היום זו דרישת רשות הכבאות לצורך קבלת טופס 4
18/09/2018 | 17:30
6
לצפיה ב-'העברת דירה במתנה מיסים'
העברת דירה במתנה מיסים
13/09/2018 | 10:16
4
102
שלום
רכשתי דירה נוספת יד שניה , והצהרתי כי אמכור את הדירה בבעלותי תוך 18 חודשים , מכיוון ששוק הדיור די קפוא בתקופה האחרונה אינני מצליח למכור את הדירה ותקופת 18 החודשים עומדת להסתיים ואז יהיה עלי לשלם מס רכישה מוגדל + ריבית.
מספר שאלות:
האם ניתן להעביר את הדירה במתנה בין האחים שלי שלכול אחד יהיה שליש ככה זה לא יחשב שיש להם דירה נוספת?
אם להורי יש 2 דירות (רשומות על שניהם ביחד) האם אני יכול להעביר את הדירה שלי כמתנה לאימי בלבד ? האם זה פתור ממס מכירה? האם זה יחשב לה דירה שלישית?
לצפיה ב-'יש היבטים שלא חשבת עליהם '
יש היבטים שלא חשבת עליהם
13/09/2018 | 10:44
2
99
לפעמים בנסיון לחסוך סכומים קטנים מהמדינה עלולים להחשף לסיכונים גדולים הרבה יותר.
לקחת בחשבון לדוג' את תקופת הצינון שתחול על מקבל המתנה?
אתה מודע לכך שמכר ללא תמורה לאח אינו פטור ממיסים מאז 08/2013?
ומה לגבי האפשרות שלמקבל המתנה יקום נושה? שלא נדבר על מקרה של גרושין או פטירה לא עלינו?

לצפיה ב-'ברור'
ברור
13/09/2018 | 14:36
1
77
את הדברים שאת העלת לוקח בחשבון ויכנסו כהתניות בחוזה , מה לגבי השאלה עצמה?
לצפיה ב-'לחיים - אין דירה שלא ניתנת למכירה.'
לחיים - אין דירה שלא ניתנת למכירה.
14/09/2018 | 08:12
78
יש מוכר שמתעקש לקבל מעל מחיר השוק ולכן דירתו אינה נמכרת.

יש לי תחושה שאתה סבור שניתן לתחמן את רשות המיסים בהסכמי מתנה מפוברקים והכל כדי להמנע מתשלום מס הנובע מהתנהגותך שלך, מבלי לבחון את משמעות התוצאה לנהנים מ"המתנה" או לכל המעורבים.
לצפיה ב-'במסירת דירה "ללא תמורה" לקרובי משפחה מקרבה ראשונה משלמים'
במסירת דירה "ללא תמורה" לקרובי משפחה מקרבה ראשונה משלמים
17/09/2018 | 07:57
23
1/3 מס רכישה (וזה כמובן בהנחה שפקיד שומה לא מחליט אחרת).
ובנוסף לעלויות רישום בטאבו כדאי גם לשלם לעו"ד (מעניין שלא חייבים לערב עו"ד בתהליך מכירת דירה, מה שחייבים זה לעשות את העסקה בכתב)
לצפיה ב-'מה זה אומר פינוי בינוי '
מה זה אומר פינוי בינוי
13/09/2018 | 07:19
1
86
וואו כל המידע על פינוי בינוי באזור שונים.
חוקים וכל המידע שמגיע לנו 
לצפיה ב-'מקווה שחלק מהמידע שאתה אוסף הוא על קישורים מתפוז'
מקווה שחלק מהמידע שאתה אוסף הוא על קישורים מתפוז
13/09/2018 | 19:14
50
אשר לא נותנים לך כלום בהיבט של קידום אתרים.
לצפיה ב-'האם מקובל שמתווך מפרסם באמצעות סרטון?'
האם מקובל שמתווך מפרסם באמצעות סרטון?
11/09/2018 | 15:15
2
127
שלום לכולם,
איני רוצה לעשות פרסומת לעצמי או משהו כזה, מאד מקווה שזה גם לא נראה ככה.
אנו משרד תיווך מוכר ומנוסה בעיר חיפה, בעלי מוניטין, המלצות וכו'. לאחרונה, בשיחת שישי בערב, אמר לי אחד מבני המשפחה היותר צעירים שלנו, שבתקופה שהכל הופך דיגיטלי, אני צריך להעלות סרטון המקדם את המשרד שלנו. כמובן שאין לי מושג איך עורכים או מכינים סרטון ולשלם למישהו שיעשה את זה לא נראה לי כלכלי, אז ויתרתי על הרעיון. בן משפחתי, בניגוד אלי, הכין סרטון כזה בתוך 40 דקות.. 
השאלה היא האם מקובל לפרסם את המשרד באמצעות סרטון כזה? מצרף כאן קישור לסרטון שהוא הכין.
שאלה נוספת היא האם זה יכול להפוך כלכלי מספיק כדי שאפנה למישהו המתמחה בתחום שיכין סרטון רציני יותר? 
תודה מראש לעונים,
חג שמח ושנה טובה!
לצפיה ב-'שחקת אותה ופרסמת '
שחקת אותה ופרסמת
11/09/2018 | 15:54
89
שנה טובה.
לצפיה ב-'"איני רוצה לעשות פרסומת אבל התקשר עכשיו...."'
"איני רוצה לעשות פרסומת אבל התקשר עכשיו...."
12/09/2018 | 16:32
91
למרות שלדעתי לא הייתה לך כוונה לקבל תשובה, אנסה לעזור לך.
ראשית כל משונה שמישהו שיום ולילה משכנע אנשים שכדאי לשלם
עשרות אלפי שקלים למתווך כי יש ערך לעבודה מקצועית, בסוף
לא מוכן לשלם לבעל מקצוע שכר שיוחזר על ידי פחות מחצי לקוח
ובמקום זה מעדיף סרטון של בן משפחה. למה שלקוח שלך לא יילך ל"בן משפחה"
כדי שיימצא לו דירה?
הסרטון שלך לא עושה שום דבר שמרמז על זה שאתה איש מקצוע ששווה לתת לו
נניח 50,000 שקלים כדי שיסייע לסגור עסקת רכישת דירה.
סרטון טוב היה שם אותך בתוכו מסביר מדוע כדאי לפנות אליך, נותן איזשהו
ערך כדי שיובן שאתה מישהו שכדאי לעבור איתו. סרטון של תמונות סתמיות
במקרה הטוב לא יעשה כלום ובמקרה הרע יגרור אותך לתביעת זכויות יוצרים
של מי שצילם התמונות אם זה לא אתה או קרוב המשפחה שלך.
לא מתיימר להיות איש השיווק של השנה אבל שים לב להבדל בין הסרטון שלך
לבין סרטון שהכנתי פעם עם חבר - https://youtu.be/89_It4EQfj0
וכן, הדור הצעיר אוהב וידאו. בערוץ שלי צופים בממוצע כ- 35,000 דקות בחודש
(מקווה לעבור עוד מעט את מספר הדקות שיש בחודש ואז אוכל לומר שאין דקה
בלי צפיה). חשוב כמה קל יותר לפעול מול מישהו שלמד "להכירך" לאחר צפיה של
נניח שעה בתכנים שלך.

בהצלחה,

רימון חייט, MBA
יועץ מימון לדיור (משכנתה) רשום בהתאחדות יועצי המשכנתאות
פרקים ראשונים מהספר משכנתה יעילה בחינם - htt://bit.ly/2KbXBBm
טלפון: 03-549-6611

לצפיה ב-'שמח לדעת שיש פורום נדלן'
שמח לדעת שיש פורום נדלן
11/09/2018 | 08:58
10
203

חג שמח ברצוני להעלות פה תמונות וסרטונים המתעדים את התקדמות פרוייקט שער העיר רחובות "פרי פלייס רחובות".מדובר על פרוייקט בכניסה הצפונית לעיר הכולל מגורי סטודנטים שטחי מסחר ומלונאות(עירוב שימושים)
מדובר בקבוצת רכישה כמו רוב הפרוייקטים של פרי נדלן.לא ידוע לי על נציגות של הרוכשים בקבוצת הרכישה בפרוייקט דבר חשוב בפני עצמו כדי לעמוד מקרוב על התקדמות הפרוייקט וכדי להבטיח את זכויות הרוכשים מול הקבלן.אם יש פה בפורום מי שרכש אשמח שיצור איתי קשר נשמח להתעדכן על הפרוייקט.לצערי מאז שהכריזו על תחילת העבודות לפני למעלה מ8 חודשים הנחת אבן הפינה והריסת המבנים הישנים לא התקדמו העבודות למרות הבטחות פירסומים והצהרות של החברה שהעבודות בשטח החלו.אני מעלה פה סרטון ותמונות שמתעדים שערמות החול לא מעידות על שום התקדמות.אשמח אם גם תשתפו ותפיצו בעמוד שלהם .לא מובן למה העיכוב נובע אשמח אם יש למישהו מידע בנושא.בכלל פרי נדלן זאת חברה מאוד מצליחה אבל ידועה באי עמידה בזמנים בפרוייקטים.
אשמח לתגובות בהתאם.תודה וחג שמח

לצפיה ב-'אל תסיר אחריות'
אל תסיר אחריות
11/09/2018 | 09:04
3
144
כשאתה קונה דירה ויש חוזה רכישה עם תאריך יעד
אתה יכול לדבר על אי עמידה בתאריך עם סוג של האשמה.
בחרת לא ללכת בנתיב זה אלא בקבוצת רכישה.
בקבוצת רכישה א ת ה הוא היזם ואם יש בעיות
אתה מוזמן להסתכל על שירות הלקוחות הנמצא אצלך בראי.
כשאין התחייבות חוזית לתאריך מסירה (גם גם אי התחייבות למחיר או למפרט)
אי אפשר לדבר על אי עמידה בתאריכים.
אתה ממשיך בקו זה ומבקש מאחרים לעשות את עבודתך ולהעלות
תמונות, לפנות לחברה וכו'.
ניהול חיים תוך הסרת אחריות הוא לא מפתח טוב להתקדמות בחיים.
בהצלחה,
רימון חייט, MBA
לצפיה ב-'מתקן אותך אני לא רכשתי'
מתקן אותך אני לא רכשתי
11/09/2018 | 09:16
2
117
ולא השקעתי.אגב כן הייתי כדי לקהל הצעת מחיר וגם ראיתי את החוזה.יש התחייבות למסירת מפתחות תוך שלוש שנים מתחילת העבודות.יש תחנת יציאה אחת בשלב היתר הבנייה .מעבר לזה בשטח לא ניראה שהם עומדים בזמנים בשטח.
לצפיה ב-'שמח לשמוע שאינך חלק מזה. האם גם עו"ד ראה את החוזה או רק אתה?'
שמח לשמוע שאינך חלק מזה. האם גם עו"ד ראה את החוזה או רק אתה?
11/09/2018 | 13:02
82
התחייבות למסירה במועד מסוים נוגד את
רעיון קבוצת הרכישה. איך אפשר להתחייב על תאריך מסירה
אם הקבוצה יכולה לקיים אסיפת חברים ולקבל החלטה על שינוי שמשמעותו
דחיה בתאריך?
רימון חייט, MBA
לצפיה ב-'ונקודה נוספת, על סמך מה קבעת כי פרי נדלן היא חברה מצליחה?'
ונקודה נוספת, על סמך מה קבעת כי פרי נדלן היא חברה מצליחה?
11/09/2018 | 13:13
82
ראית דוחו"ת כספיים?
ראה כאן, מה ענתה החברה כשנשאלה לגבי הצלחתה (פסקה אחרונה) - https://www.themarker.com/markerweek/1.2733291
בשבילי, מי שמכנה עצמו דוקטור אך מסרב לומר היכן למד ומה למד
(ככתוב במאמר) זה היה מספיק כדי להתרחק.

בהצלחה,
רימון חייט, MBA

לצפיה ב-'סרטון'
סרטון
11/09/2018 | 09:07
3
53
לצפיה ב-'קבוצת פרי נדל"ן - פרוייקט ה"סטודנטים" ברחובות.'
קבוצת פרי נדל"ן - פרוייקט ה"סטודנטים" ברחובות.
12/09/2018 | 14:21
2
82
על חברה זו נכתב ונחקר כאן לא מעט במהלך השנים, גם העיתונות העלתה שאלות ותהיות בתחקיריה לגבי החברה ובעליה, אני יכול לומר שהפרסומים שלה מאוד אגריסיביים, לי לא ידוע מה מצבה הפיננסי.

אני יכול לומר ש/מהפרסום בחודש שעבר [אוג' 2018] פרש ליאור ברדוגו מנכ"ל החברה מתפקידו ויצא לדבריו לדרך חדשה של יזמות, ובמקומו מונה "יצחק לקס" יו"ר עמידר לשעבר, ראה כתבה בנדון - http://www.maariv.co.il/business/realestate/Article-653772

החברה מזוהה עם לא מעט פרויקטים של עסקאות אופציה שבהם שולבו כספי משקיעים כחברי קבוצת רכישה. לדברי החברה יש לחברה מעל 2,000 יח"ד ,מבני משרדים ומסחר בתהליך תכנון ובניה ואיתנותה הפיננסית של הקבוצה תבחן עתה לאחר שכספי המשקיעים בקופתה ובשלבים הבאים יהיו הוצאות גדולות להליכי הבניה.

רקע על פרוייקט הסטודנטים ברחובות.[נכון ליולי 2017]

כלומר...אני מניח שבשלב מסויים יחלו עבודות הבניה , אבל...השאלה היא באיזה היקף תאשר הועדה המקומית עפ"י התב"ע המאושרת.

לצפיה ב-'גוש 3696 חלקות 8,9 סיכום ועדת משנה לבינוי ערים, אוק' 2017 '
גוש 3696 חלקות 8,9 סיכום ועדת משנה לבינוי ערים, אוק' 2017
12/09/2018 | 15:01
1
56
להלן דיון שהתקיים באוק' 2017 בבקשת היזם לשינוי תכנית המקור.

שם: תכנית עיצוב אדריכלי לתכנית רח/2005/ט
שטח התוכנית:  39,188.000  מ"ר
סמכות:ועדה מקומית
יחס לתכנית שינוי ל - רח/2005/ט [משנת 2012]
בעלי עניין: יזם:  אלדד פרי נדל"ן בע"מ
מתכנן:  טיטו אדריכלים
גושים וחלקות - 3696 , חלקי חלקות: 8-9
מגרשים בתכנית
1000  בשלמותו מתכנית : 2005/ט 
 1000 A  בשלמותו מתכנית : 2005/ט 
1001  בשלמותו מתכנית : 2005/ט 
1001 A  בשלמותו מתכנית : 2005/ט 
1001 B  בשלמותו מתכנית : 2005/ט
1002  בשלמותו מתכנית : 2005/ט 
1002 A  בשלמותו מתכנית : 2005/ט
1004  בשלמותו מתכנית : 2005/ט 

מטרת הדיון:  הצגת התכנית המתוקנת.
מטרות התכנית: תכנית עיצוב אדריכלי לתכנית רח/2005/ט, תכנית מעונות סטודנטים.
דברי הסבר
תכנית רח/2005/ט אושרה ב-16.05.12. התכנית הגדירה 3 מגרשי בניה ביעוד "מגרש מיוחד" לשימושים שונים של משרדים, תעשיה עירונית נקיה, מסחר, בילוי ועוד.
התכנית הגדירה במגרש מספר 1000 שהינו בשטח 15,834 מ"ר, 50,076 מ"ר זכויות בניה עיקריות, מתוכם עד 1250 מ"ר למסחר, ועוד שטחי שירות.
גובה הבניה המותר במגרש זה הינו  24 קומות מעל פני הקרקע. הוראות התכנית קובעות מגבלות והתניות שונות כתנאי לקבלת היתר הבניה. אחת ההתניות הינה הגשת תכנית עיצוב אדריכלי ופיתוח סביבתי לאישור הועדה המקומית. תכנית כזו הוגשה והינה מובאת לאישור הועדה המקומית.

הוראות התכנית רח/2005/ט מגדירות את המרכיבים אשר יש לכלול בתכנית זו, כדלקמן: (כמו כן על התכנית לכלול את המרכיבים לביצוע תשתיות עד למועד אכלוס המבנים בתחום התכנית):
1. פירוט הפיתוח של הדופן לכיוון מסילת הרכבת.
2. פירוט של חומרי גימור הבניינים.
3. פתרון ארכיטקטוני לשילוב מתקני מזוג אויר.
4. פתרון ארכיטקטוני למתקני אנרגיה סולרית.
5. פתרון ארכיטקטוני למיקום אנטנות רדיו וטלוויזיה וצלחות לוין.
6. פתרון נאות לשילוט מבחינת מיקום, תאורה, גודל, צורה, צבע וסוג הכתב.
7. פתוח המדרכה והשבילים הגובלים.
8. פתרונות לחניה, לרבות פרטי קירוי.
9. גדרות, קירות תומכים, משטחים משופעים (רמפות).
10. פתרונות למתקנים לאספקת חשמל וגז, ברכות מים ושעוני מים, חדרי מכונות מסוגים שונים במקומות פתוחים. כל חבור החשמל והתקשורת לבניינים יהיו קרקעיים. כל מערכות הצנרת לסוגיה לרבות מים קרים וחמים, ביוב, ניקוז, מרזבים וכיו"ב יהיו מוסתרים ולא ייראו. כל המתקנים של רשת המים וההשקיה יבוצעו עם פקוד אלחוטי על בסיס של מרכז הפעלה.
11. פתרונות לאגירה וסילוק אשפה לפי סעיף 25.1.1.
12. פתרונות לחלחול מי נגר לפי סעיף 25.1.2.
13. מתן התייחסות לממשק בין התכנית לבין קו הרכבת הקלה שאמור לעבור במרכז רח' הרצל.
התכנית המוגשת כוללת שתי אלטרנטיבות למגרש 1000 בלבד:
 אלטרנטיבה ראשונה
 א. 3 בניינים של מעונות סטודנטים - סה"כ 810 יח"ד. גובה הבניה המוצעת:
     22 קומות + קרקע. שטחי מסחר: ס"כ 588 מ"ר מחולק בשלושת המבנים.
ב.  מגדל משרדים: 17,108 מ"ר למשרדים, 2247 מ"ר מסחר. גובה הבניה המוצעת: 7 קומות + מסחר.
ג. בית מלון: 22 קומות + קרקע, 364 חדרים.
ד. חניה: לפי תקן של 1:80 למסחר ומשרדים - 245 מקומות חניה. תקן של 1:6 למלון - 61 מקומות חניה. תקן של 1:3 למעונות סטודנטים סה"כ 270 מקומות חניה. בנוסף 398 מקומות חניה ציבוריים - (750     0.53) ׂ
אלטרנטיבה שניה
א. 3 בניינים של מעונות סטודנטים, סה"כ 919 יח"ד. גובה הבניה המוצעת: 22 קומות + קרקע. שטחי מסחר: 743 מ"ר מחולק בשלושת הבניינים.
ב. מגדל משרדים: 17,108 מ"ר למשרדים. 2247 מ"ר מסחר.  גובה הבניה המוצעת 7 קומות + מסחר.
ג. חניה: לפי תקן של 1:80 למסחר ומשרדים - 245 מקומות חניה.
ד. תקן 1:3 למעונות סטודנטים ס"כ  270  מקומות חניה. בנוסף 398 מקומות חניה ציבוריים -  ( 750       0.53).

הערות :
ראו בדף הבא.

לצפיה ב-'המשך הדיון בועדת המשנה לבינוי ברחובות - דף 2.'
המשך הדיון בועדת המשנה לבינוי ברחובות - דף 2.
12/09/2018 | 15:15
47
בסיכום...הועדה לא קיבלה חלקים מתכנית היזם ואישרה 750 יח"ד ולא 919 יח"ד ועוד שינויים שונים שנדחו ע"י ועדת המשנה כפי שניתן לראות להלן :

הוחלט בישיבת ועדת משנה לבינוי ערים 2016001: שנערכה ב:19/01/16
לאחר קבלת פירוט מהצוות המקצועי לגבי מה נדרש בהוראות התכנית התקפה לעומת מהשהוצג בתכנית העיצוב האדריכלי, מחליטה הוועדה לאמץ את "חוות דעת מינהל הנדסה והיועצים המשפטיים לתכנית עיצוב אדריכלי לתכנית רח/2005/ט" ולדחות את תכנית העיצוב האדריכלי, מהסיבות המפורטות בחוות הדעת.

חברי הועדה : "מתן דיל", "יעל בק" והיועצת המשפטית לועדה עו"ד מיכל דגן לא משתתפים  בדיון
בסעיף זה
.

הוחלט בישיבת ועדת משנה לבינוי ערים 2017007: שנערכה ב:27/06/17
הועדה, לאחר שהוצגה בפניה תכנית הבינוי והעיצוב האדריכלית מאשרת את הפרוגרמה לעניין השימושים המוצעים כדלקמן:
 750 דירות עבור סטודנטים בשטח של כ-38 מ"ר לכל יחידה. מסחר, בית מלון ובו כ-216 חדרים, משרדים ומבנה לצרכי ציבור.
הועדה תשוב ותדון  בתכנית העיצוב האדריכלית בתוך 30 יום לאחר התיקונים ובתנאים הבאים:
1. יש להתאים את תכנית העיצוב לכלל סעיפי סעיף 19.1 "תכנית עיצוב אדריכלי  ופיתוח סביבתי".
2. יש להציג תכנית פיתוח ועיצוב אדריכלי לכל המתחם, (לכל המגרשים הכלולים
בתכנית הראשית).
3. במבני המעונות המבנים מוצגים ללא בסיס, יש להציג חלופות תכנון הכוללות שני
מגדלים בגובה עד 121+ ובסיס מגדלים בגובה 71.5+. ניתן יהיה למקם את המעונות גם בבסיס המגדלים.
4. יש להציג את אופן החיבור לכל הדרכים / שפ"פ וחיבורם עם העיר הקיימת. כולל
הפרדה מפלסית והאצ"ל הקיים, הן בתכנית והן בחתך באופן שיהיה ברור מה קיים
ומה מוצע.
5. יש להציג תכנית הצללה ורוח התומכת בהעמדת המבנים המוצעת.
6. יש להציג חישובי שטחים בהתאם לשטחים המותרים בתכנית.
7. יש להציג את תקן החניה בהתאם בהתאם לסעיף 14.1 לתכנית הראשית ופרוט מלא ע"פ תקן של 1:80 ובנוסף חניה ציבורית בהתאמה לגודלי המגרשים.
8. בדיקה תנועתית, תנאי להגשת היתר בניה יהיה אישור מקדים ע"י יועצת החניה העירונית ואגף התנועה לעניין כניסה ויציאה ותקן החניה המוצע.
9. יש להציג התייחסות לממשק בין התכנית לבין קו הרכבת הקלה שאמור לעבור ברחוב הרצל.
10. יש להציג בתכנית התנועה את החיבור לרחוב האצ"ל ע"י האצ"ל הקטן  במתכונתו הקיימת של רח' האצ"ל.
11. תוגש מפת קומפילציה הכוללת התחברות הפרוייקט לתכניות נוספות בסביבה
12. כל שלב בבניה יהווה שלמות אדריכלית ויבטיח פתרונות חניה, פריקה וטעינה  באישור מהנדס העיר או מי מטעמו.
13. יש להציג פרוט השפ"פ הפנימי והשפ"פ לאורכו של רחוב הרצל, אופן פיתוח  וחומרי הגמר המוצעים ולאשרו באגפי העיריה הרלוונטיים.
14. יש להציג את הפיתוח המוצע לדופן מסילת הרכבת.
15. יש להציג תכנית גדרות, קירות תומכים ומשטחים משופעים.
16. יש להציג את יתרון החלחול המוצע בהתאם לסעיף 25.1.1 שבתכנית הראשית
17. יש להציג מפלסים וקווי בנין בכל הקומות המוצעות, חזיתות וחתכים.
18. להקטין חתכים לקנ"מ 1:250 + קווי בנין.
19. יש להציג חזיתות לכל המבנים.
20. יש להציג חתך ואופן החיבור של האצ"ל הקטן להפרדה המפלסית לתאום מול חברת הל"ר.
21. יש להציג את כל חומרי גמר המבנים המבוקשים.
22. יש להציג פתרונות למתקנים לאספקת חשמל, גז בריכות מים ושעוני מים,  מיקום הפילרים המבוקשים וכו'...
23. יש להציג תכנית לשלביות הביצוע, הריסת מבנים קיימים והסדרי תנועה  בהתאמה לשלבי הבנייה השונים.
24. יש להציג את זיקות ההנאה בהתאם לתכנית הראשית.
25. שטח מבנה הציבור יהיה בחלקו הדרומי של המתחם בקרבת רחוב הרצל  וברחבת הכיכר העילית ולא יפחת מ-600 מ"ר.
26. יחתם הסכם בין היזם והעירייה בדבר ביצוע מטלות ציבוריות בידי היזם.
27. היטל השבחה יוטל ויגבה על-פי כל דין.
28. יש להגיש חוו"ד סביבתית לאישור איגוד ערים לאיכות הסביבה.

לצפיה ב-'לא רוצים בפורום לשמוע על פרי נדל"ן. נמאסתם עם ההצפה.'
לא רוצים בפורום לשמוע על פרי נדל"ן. נמאסתם עם ההצפה.
11/09/2018 | 21:43
83
לא נראה לי שיש כאן מישהו שמתעניין בפרויקטים שלכם.

לצפיה ב-'נציגות'
נציגות
15/09/2018 | 09:54
31
אשמח לקבל פניות מרוכשי דירות בפרוייקט.עליכם להקים נציגות מול הקבלן כדי להבטיח את זכויות הרוכשים וגם כדי לעקוב על התקדמות הפרוייקט ובמידת הצורך להפעיל לחץ.במידה ואין נציגות מה שנהוג בקבוצות רכישה זה גרוע וזה רק משרת לטובה יותר את האינטרס של הקבלן. יש לכם זכות לדרוש את רשימת הרוכשים כדי ליצור עמם קשר ומפגש לבחירת נציגות.כדאי גם להתייעץ ולמנות עו"ד לנציגות.
לצפיה ב-'רובע הים חדרה'
רובע הים חדרה
10/09/2018 | 09:14
1
63
שלום וחג שמח :)
קיבלתי הצעה לרכישת אופציות בנאמנות בפרויקט. למישהו אולי ידע בנושא ויכול לעזור לי להבין אם לא מדובר בתרמית או עקיצה. כמו כן על איזה טווח זמן מדובר עד להקמת הדירות וסיום הפרויקט? גוש 1005 חלקה 12 אם אני לא טועה
תודה רבה לעונים :)
לצפיה ב-'גוש 10005 חלקה 12 בהתייחס לתכנית "רובע הים" בחדרה.'
גוש 10005 חלקה 12 בהתייחס לתכנית "רובע הים" בחדרה.
10/09/2018 | 18:21
63
כפי שתקרא במאמר שהכנתי וניתוחו בהמשך, העתיד לוט בערפל, מבחינת יעוד הזכויות בעתיד, הפקעה ומיסוי לסוגיו עוד לפניך.
רכישת "אופציה בנאמנות" מריחה ריח רע באפי כיוון שהמשווקים אינם בעלי הקרקע,[ואף אינם מוכרים לי] והפתעות מטבע העניין יכולות לצוץ בכל שלב ואתה עלול לצאת "קרח" מכל הכיוונים. [גם "קובי אורן" בזמנו מכר "אופציות בנאמנות", ואתה מוזמן לקרוא עליו]

מדינת ישראל – יחידת סמך משרד האוצר הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז חיפה ועדת משנה לתכניות א' פרוטוקול ישיבה מס' 2016009 מתאריך 22 יוני 2016.

פרוטוקול זה אושר בתאריך 16 .08 .03.
גב' ליאת פלד – יו"ר ועדת משנה לתכניות א'
גב' איריס רביץ - מזכירת ועדת משנה לתכניות א'
פרוטוקול חתום מקורי נמצא במשרדי לשכת התכנון. מרחב תכנון מקומי חדרה

תוכנית - 0340539- 302 רובע הים - חדרה
יזם התכנית: עיריית חדרה.
עורך התכנית: טומס לייטרסדורף - ט.מ.לייטרסדורף אדריכלים ומתכננים.
שטח התכנית: 294 .2,657 דונם.
הקמת שכונת מגורים חדשה בכפיפה אחת עם פיתוח פארק נחל חדרה וחוף הים, שהוגדרו כמתחם 02 בתכנית המתאר מס' חד/2020 של חדרה.
מטרת התכנית: החלטות קודמות: -
מטרת הדיון:  דיון בהנחיות לתסקיר השפעה על הסביבה.
נכחו בדיון: א. בן דיין – עורך תכנית, ל. דורי – שלף – אדריכלית העיר חדרה.
רקע:
1 .מדובר בתכנית מפורטת הכוללת איחוד וחלוקה ללא הסכמה, שהיא ביוזמת עיריית חדרה, ונועדה להקמת רובע מגורים הכולל תיירות בצפון מערב חדרה: בין כביש מהיר מס' 2 ,נחל חדרה, רח' מנחם בגין, ושפת הים.
2 .השטח מיועד בתכנית המתאר החדשה של העיר חד/2020 למתחם פיתוח חדש מס' 2 - שכונת מגורים ותיירות.
3 .לפי המפורט בתקנון התכנית: התכנית כוללת 000 ,10 יח"ד (מתוכן כ- 2,000 יח"ד קטנות) בצפיפות ממוצעת של לדונם כ- 3 .16 יח"ד נטו. מוצע תעסוקה ומסחר המפוזר במוקדים ובחזיתות מסחריות לשרות תושבי השכונה ולשימושים כלל עירוניים, וכן מוצעים שטחי ציבור למיניהם. בנוסף, התכנית מסדירה את חוף הים וחופי רחצה, וכן לאורך החוף מוצעת שורת בתי מלון ל-1400 חדרי מלון, אשר מצידם המערבי תהיה חזית מסחרית לאורך טיילת חוף, ומצידם המזרחי,מעבר לקו ה-300 מ', המלונאות משולבת עם מגורים. בהתאם לקיבולת התנועה הצפויה למתחם, מוצעות 3 כניסות תחבורתיות: בדרום דרך מחלף אולגה-ציר מנחם בגין, במרכז מצפון לבית חולים 'הילל יפה' ובצפון סמוך לשכונת חפציבה. שתי הכניסות האחרונות הם במעבר מעל/מתחת כביש מס' 2 ומתחברות למערך העירונית שממזרח לכביש.
4 .השטח הינו בתחום הסביבה החופית, ובתמ"א 13 חופי הים התיכון הוא בתחום היעודים: שטח ישוב, חוף רחצה, שצ"פ ואזור תיירות ונופש, וכלול בתחום ה-100 .לפי ס' 12 בתמ"א 13 שינוי מס' 1 נדרש תסקיר השפעה על הסביבה, אלא אם הוועדה פוטרת.
5 .ביום 16 .5 .31 הוגשו הנחיות המשרד להגנת הסביבה לתסקיר. ההנחיות נשלחו לעורכי התכנית ולעיריית חדרה יוזמת התכנית.
6 .נציגת המשרד להגנת הסביבה הסבירה בדיון שהמשרד ביקש תסקיר ולא הסתפק בחוו"ד סביבתית, לאור הרגישות הסביבתית של אזור זה (חוף הים והסביבה הימית, רכסי הכורכר, הנחל), כמו כן יש בסביבה שימושים שעשויים להשפיע ולהוות מטרד סביבתי לתכנית, כגון תחנת הכוח, כביש מס' 2 ומנא"י, ויש לבחון את השפעתם על התכנית המוצעת.
עיקר הנושאים לבדיקה בתסקיר הם אזור החוף, כולל חופי הרחצה והסביבה הימית. כמו כן הסבה את תשומת הלב לבעיית אפר הפחם מתחנת הכוח שטרם נפתרה - נעשה מחקר שמצא שאפר הפחם מגיע עד לביה"ח 'הלל יפה' ונמצא אף בתחום הפארק המוצע בתכנית, ונדרש המשך המחקר שיבדוק עד כמה דרומה מגיע האפר, והאם מגיע לאזורי המגורים המוצעים בתכנית. את המחקר מבצעים איגוד ערים חדרה עם אוני' חיפה. הועדה הבהירה שלא מעכבים את התסקיר ומקווים שעד השלמת התסקיר תובהר התמונה וידעו את המצב לאשורו לאור המחקר האמור. ציינה כי בהנחיות שכחו להתייחס לנושא הרעש מתחנת הכוח ומתקן ההתפלה.
7 .נציגת החברה להגנת הטבע העירה גם היא בדיון את הערותיה.
8 .מטרת הדיון: אישור הנחיות לתסקיר השפעה על הסביבה לפי ס' 7.ד' בתקנות התכנון והבנייה (תסקירי השפעה על הסביבה), תשס"ג-2003.

החלטה:
הוועדה דנה בישיבה זו בהנחיות המשרד להגנת הסביבה להכנת תסקיר השפעה על הסביבה לפי תקנות התכנון והבנייה (תסקירי השפעה על הסביבה), תשס"ג-2003 ,ודנה גם בהערות חל"ט.
א. הוועדה מחליטה לאשר את הנחיות המשרד להגנת הסביבה מיום 16 .5. 31 להכנת תסקיר השפעה על הסביבה לפי ס' 7.ד בתיקונים והשלמות הבאות:
א.1 .התסקיר יתייחס גם לנושא הרעש מתחנת הכוח ומתקן ההתפלה.
א.2 .התסקיר יתייחס גם לדיונות.
א.3 .התסקיר יתייחס גם לצבי הים.
א.4 .לאור ריבוי כרישים בסביבה הימית באזור זה, התסקיר יתייחס גם לצמצום קונפליקטים עם כרישים לפי נסיון מהעולם.
א.5 .האקולוג ילווה ויהיה מעורב גם בגיבוש המסקנות וההמלצות (ולא רק באיסוף המידע הקיים).
ב. המשרד להגנת הסביבה ישלח הנחיות מעודכנות לאור החלטה זו.
ג. הוועדה מפנה את תשומת הלב לבקשת משרד הבטחון מיום 16 .6 .19 לתאום איתם את התכנית, ולבקשת משרד התחבורה שעלתה בדיון לתאם איתם את התכנית (חלופות הנגישות לתכנית, הבה"ת וכו').

תשריט מצב מוצע 2 - file:///D:/%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%93%D7%95%D7%AA/3000188897_1250_8_1_3_2.pdf
שטח חלקה 12 מוגדר "שטח פתוח" בתכנית ראו מתחם 933 בתכנית, והזכויות במצב יוצא יווסתו במתחם אחר שיעודיו טרם נקבעו [עפ"י טבלאות האיזון שיפורסמו בעתיד]
איזור התכנית ויעודה במצב מוצע - https://goo.gl/ohBacj
אין מועד לקידום התכנית הנמצאת במתחם מס' 2 , מתחם משנה 933 וכמובן טרם הוכנו טבלאות האיחוד והחלוקה, מימוש התכנית יתבצע בסביבות 2025 - 2030 - מותנה בפתרון האבק הפחמי של רידינג חדרה. 
שווי הקרקע במצבה הנוכחי הוא כ- 500 עד 750 ש"ח למ"ר, יש לקחת בחשבון שמדובר על רכישה של שטח ברוטו לפני הפקעה של כ- 60 אחוז לצרכי ציבור וכך גם לזכויות העתידיות לאחר פרסום טבלאות האיחוד וחלוקה.
יש לקחת בחשבון היטלי השבחה מפוצלים, הראשון על הקרקע והשני על המבונה, היטלי פיתוח גבוהים ועוד הפתעות.

=======================================================
פרל דוד , סלולרי - 052-8964914
לצפיה ב-'קבוצת רכישה לאומנים'
קבוצת רכישה לאומנים
07/09/2018 | 14:36
1
111
אפשר פרטים נוספים  ?
0507322970
לצפיה ב-'למה לאומנים צריכים קבוצת רכישה? מה רע בשמאלנים? '
למה לאומנים צריכים קבוצת רכישה? מה רע בשמאלנים?
09/09/2018 | 12:25
79
וברצינות,(אמנים (במובן של  ארטיסטים) הם לא בדיוק
אנשי עסקים ממולחים. אתה בטוח שלהכנס אתם לקבוצת רכישה
שבכל מקרה היא דבר מ א ד מסוכן זה רעיון טוב?
ואם כן, מה הסיכוי שמישהו מהאומנים יראה את הבקבוק שזרקת
לים האינטרנט, יפתח את הפתק שלך שבתוכו וירים לך טלפון?
בהצלחה,
רימון חייט, MBA
לצפיה ב-'הפשרת קרקע - אתר מידע'
הפשרת קרקע - אתר מידע
06/09/2018 | 10:09
4
151
היי,
ישנו אתר אינטרנט הכולל מידע אודות קרקעות חקלאיות והליך הפשרתן מבחינה סטטוטורית/תכנונית לפי גושים וחלקות.
משום מה, אני לא מצליחה לאתרו.
במידה וזה מוכר, אשמח לקבל קישור או שם.
בתודה מראש,
ושיהא חג שמח ושנה טובה ומתוקה.

לצפיה ב-'קרקע חקלאית'
קרקע חקלאית
06/09/2018 | 11:48
3
121
היי שרית,

ראשית אני חייב להגיד שאני לא ממליץ על רכישת קרקע חקלאית.

שנית אם את רוצה לדעת באיזה מרקם נמצאת הקרקע את צריכה לבדוק את תמ''א 35, תכנית ממשלתית שמסבירה על ייעודי הקרקע במדינת ישראל.

ישנו גם אתר שנקרא ''אתר הקרקעות של ישראל'' (אתר פרטי ולא ממשלתי כמו תמ''א 35), שבו כותבים הערכות למתי הקרקעות יופשרו.
לצפיה ב-'תודה רבה שי'
תודה רבה שי
06/09/2018 | 16:45
2
83
רציתי רק לדעת את שם האתר אשר "ברח" לי מהראש. 

חג שמח! 

שרית אלוני
שמאית מקרקעין
לצפיה ב-'חג שמח'
חג שמח
06/09/2018 | 17:51
62
חג שמח ושנה טובה מלאת עסקאות בנדל''ן!
לצפיה ב-'שומר כספו יברח'
שומר כספו יברח
08/09/2018 | 07:32
120
מדובר על אתר עם בעלים אלומים (ראי "אודות") אשר
לכותביו אין כל אחריות לגבי מה שכתוב בו ולא מפורטים האינטרסים
שלהם ככל שיש כאלו (הם עצמם כאמור לא מופיעים בשמם כדי לאפשר לך לברר זאת).
צאי מתוך הנחה שמדובר בסוחרי קרקעות אשר קרקעות שהם משווקים
יקבלו ציון גבוה יותר באתר.
שוב, הכל ללא ידיעה ברורה אלא על דרך ההיסק.
בהצלחה,
רימון חייט, MBA
לצפיה ב-'השקעה בתל אביב'
השקעה בתל אביב
04/09/2018 | 12:09
10
261
שלום רב,
מבין אזורי צפון ומרכז העיר, איזה אזור נותן את התשואה הגבוהה ביותר? הדירות העומדות על הפרק הן באזורים הבאים:
א. המתחם בין ככר רבין לאיכילוב, בי"ס קרוב, יש מעלית (קטנה) אבל אין חנייה.
ב. ז'בוטינסקי מזרחה מככר המדינה, מעלית, חנייה, נוף
ג. נווה אביבים-רמת אביב, מעלית, חנייה
ד. בבלי, מעלית, חנייה, דירה משמעותית יותר גדולה מהיתר.

כל הדירות עולות בערך אותו דבר לרכישה. המטרה להשכיר לתקופה ארוכה למשפחה. לא סטודנטים ולא שותפים. עשיתי בדיקות משלי מול לוח יד 2 ואני שואל כאן לאמת את הממצאים שלי.

מסיבות שלא קשורות לפה, אין לי עניין להתעסק עם הפריפריה, המיקוד שלי רק על מרכז וצפון תל אביב.

תודה.
לצפיה ב-'חסרים נתונים'
חסרים נתונים
04/09/2018 | 14:32
137
לא ניתן לדעת איפה תשואה מהשכרה תהיה הכי גבוהה בלי לדעת את מפרט הדירות.
א׳ וד׳ יושכרו הכי מהר.
מנווה אביבים הייתי יורד.
כל הדירות שהבאת נמצאות בצפון העיר, אף אחת לא במרכז (כיכר רבין זה לא מרכז). 
לצפיה ב-'זה לא ממש משנה'
זה לא ממש משנה
04/09/2018 | 15:06
4
151
בכל האזורים שציינת התשואה זהה שזה כ3% או פחות מזה ברוטו.
קח בחשבון שככל שהדירה גדולה יותר ככה עלות התחזוקה שלך גדולה יותר גם כן ככה שיתכן והתשואה שלך נטו תהיה קטנה יותר.
בא' באופן כללי יש כלכליות לתמא 38 במתכונת של פינוי בינוי.
ב' זה דירה בעיקר למשקיעים.
ג' איזור מעולה למשפחות, גם פה יש הרבה פרוייקטים של תמא 38
ד. טוב לכולם, שים לב יש איזורים נחותים בבלי, הבניינים שקרובים לנמיר.
לצפיה ב-'בבלי'
בבלי
06/09/2018 | 20:21
3
81
זה ברחוב התופתא, רחוק מאד מנמיר. יחסית קרוב לפארק.

כשאתה אומר אזור בעיקר למשקיעים, למה הכוונה? אני קונה להשקעה (בינתיים)
לצפיה ב-'הכוונה שהסיכוי שמישהו יקנה למגורים לעצמו הוא נמוך'
הכוונה שהסיכוי שמישהו יקנה למגורים לעצמו הוא נמוך
06/09/2018 | 23:04
2
43
לצפיה ב-'נווה אביבים? אתה בטוח? '
נווה אביבים? אתה בטוח?
08/09/2018 | 17:35
1
49
אני חושב שאתה טועה לגבי השכונה.
לצפיה ב-'דיברתי על:"ז'בוטינסקי מזרחה מככר המדינה, מעלית, חנייה, נוף"'
דיברתי על:"ז'בוטינסקי מזרחה מככר המדינה, מעלית, חנייה, נוף"
09/09/2018 | 00:47
22
לצפיה ב-'את ב' וד' הייתי מוריד'
את ב' וד' הייתי מוריד
05/09/2018 | 08:15
2
108
החלק הזה של ז'בוטינסקי פחות אטרקטיבי, קשה להשכיר וקשה למכור אם תרצה למכור יום אחד. כנ"ל בבלי, למעט החלק הקרוב לפארק, זה לא להיט ואת זה אני יודע מניסיון אישי, הייתה לי שם דירה פעם ולא היה קל להשכיר.

בין נווה אביבים לככר רבין הבחירה על סמך הדירה הספציפית והבניין הספצפי. שניהם מבוקשים, ככר רבין אולי יותר. להערכתי גם התשואה שם תהיה מעט יותר גבוהה, בסביבות 3%.

לגבי השכרה לטווח ארוך, אל תבנה על זה. היו לי דיירים שהיו אצלי גם 10 שנים והיו גם כאלה שממש התעקשו על אופציות עד כץ הימים ואחרי שנה וחצי באו עם סיפורים קורעי לב למה הם צריכים לצאת באמצע החוזה. אז אל תסנן על סמך זה כי קשה לחזות מי ישכור הרבה ומי יעזוב.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
06/09/2018 | 20:24
57
איזה קשיים היו לך עם בבלי אם אפשר לשאול? מדובר בדירה הרבה יותר גדולה מהיתר, עם חנייה, באזור נעים מאד. אני הייתי שמח לגור שם למשל.
לצפיה ב-'אני מהמר שהיה לך קשה להשכיר בבבלי כי'
אני מהמר שהיה לך קשה להשכיר בבבלי כי
08/09/2018 | 12:00
90
פרסמת בתקופה שיד2 היה האופציה היחידה.
היום, פוסט בקבוצות דירות בפייסבוק של ״דירה בבבלי עם חניה ומעלית״ עם תמונות יפות ובמחיר שוק יזכה לעשרות תגובות ומתעניינים, אני מהמר שיותר מ100 בתוך 4-5 שעות.
אני יודע את זה מנסיון, עשיתי ניסוי עם 2 דירות שאני משכיר, אחת בלבונטין ואחת בדיזנגוף.
פרסמתי את שתיהן בכל אחת מהפלטפורמות בתקופת הקיץ (דיזנגוף 3 חדרים ב7,000 שח ולבונטין 2 חדרים ב6,000) בפייסבוק לא שמתי מספר טלפון כדי שיפנו אלי דרך המסנג׳ר וכך אוכל לדעת בדיוק כמה פנו מיד2 וכמה מפייסבוק. אין מה להשוות, מיד2 באו מתעניינים בודדים לאחר מספר ימים של פרסום, ומהפייסבוק הגיעו עשרות בתוך יום.
בנוסף, בזכות הפייסבוק אנשים נחשפים לשכונות שמעולם לא היו שוקלים לעבור אליהן, ומאיצים את תהליך הג׳נטריפיקציה. ביד2 הם מתעלמים מרחובות כמו חזקיהו המלך (שפירא) והקשת (קרית שלום) כי זה לא מצלצל מוכר, אבל בפייסבוק פתאום קופצת להם בפיד תמונה של דירה יפה ומשופצת במחיר סביר, מסתכלים על המיקום ומבינים שוואלה, זה לא כזה רחוק מהמרכז.
יד2 מת, ואני מקווה שגם במכירת דירות הוא יאבד רלוונטיות וישכח, כי הסתרת המידע שם במיוחד במודעות של מתווכים (כל המודעות של תיווך נראה כאילו פורסמו היום) זו חוצפה וגסות כלפי המשתמשים.
לצפיה ב-'אפשרות ד '
אפשרות ד
08/09/2018 | 22:27
66
בבלי שכונה מצויינת, משכירים דירות חיש מהר.
צפי לעליות מחירים עקב הפרויקטים החדשים, שהם לא ממש איכותיים וממש ממש יקרים.
בשנים האחרונות נבנו המון גנים חדשים בשכונה, ויש ביקוש גדול לרכישה והשכרה
אם 3 אחוז תשואה "עושה לך את זה" לך על בבלי ללא ספק.
לצפיה ב-'שמאי או בדק בית לפני רכישת דירה יד שנייה?'
שמאי או בדק בית לפני רכישת דירה יד שנייה?
03/09/2018 | 15:28
5
117
הי לכולם,
כתבתי פה לפני שבועיים ועזרתם לי מאוד, תודה!
אנחנו לקראת רכישת דירה ראשונה ובהתלבטות לגבי דירה מסוימת - מדובר בדירה בבניין רכבת משנות ה-50 שנמצא כבר 3 שנים בתהליך של תמא2. על פניו, הבניין והדירה נראים שמורים ומטופחים. ההתלבטות היא קודם כל העובדה שמדובר בבניין ישן ויכול להיות שיש בעיות באינסטלציה וכו' שלא נראות לעין.
שנית, אנחנו לא בטוחים לגבי ערך הדירה -עשינו סקר קטן בשכונה וגם הסתכלנו במדלן ובאתר של רשות המסים, אבל הנתונים מאוד מבלבלים, יש פערים יותר מידי גדולים במחירים. היינו רוצים לקבל הערכה מדויקת יותר לגבי ערך הדירה. האם הייתם ממליצים לקחת שמאי? בדק בית? מה ההבדל ביניהם?
אשמח לדעתכם

לצפיה ב-'דעה'
דעה
05/09/2018 | 22:07
86

ראשית אינני מומחה, לכן חשוב בדיקה אישית שלך

שמאי - אמור להעריך את שוי הבית, בדק בית - אמור להעריך את מצב הבית

יש לקחת בחשבון שבאזורים מעורבים יש הפרשי מחירים, כמובן יש לקחת בחשבון דברים כמו שטח דירה, חניות, כיווני דירה ושנת הדירה.

בדק בית יכול לבדוק באופן יסודי אך לא מושלם, אם הצנרת בת 30 שנה, היא בת שלושים שנה, אם את חושבת על שיפוץ הנכס, יש לקחת בחשבון שהחלפת ריצוף יכולה לעלות על בעיות וייתכן ויידרש החלפת צנרת.

בהצלחה​
לצפיה ב-'הפערים במחירים נובעים כנראה ממצב הדירה'
הפערים במחירים נובעים כנראה ממצב הדירה
06/09/2018 | 10:28
67
אם תשווה דירה מוזנחת לעומת דירה שמורה לעומת דירה משופצת מעוצבת ומושקעת כמובן שתקבל פערי מחירים.
לצפיה ב-'שמאי או בדק בית?'
שמאי או בדק בית?
06/09/2018 | 11:45
67
ראשית, אני מאוד אוהב לרכוש נכסים להשקעה במקומות כאלה (לא יודע באיזו עיר) כי יש להם פוטנציאל מעניין לעליית ערך.

שנית, בעיות בתחזוקת הנכס יהיו בכל נכס, גם נכס חדש מקבלן. אני ממליץ לשאול את הדיירים האחרים בבניין על בעיות. בנוסף, אם בעלי הנכס עשו שיפוץ אז לשאול לגבי האינסטלציה וחשמל. ממלץ גם ללכת לשיבר ולראות אם יש צינורות חדשים (SP בדרך כלל) או צינורות ישנים. בארון חשמל אותו הדבר (לבדוק אם הארון חדש). אם יש חשש, ממליץ להביא בדק בית שיבדוק את כל המערכות הסמויות מהעין, יכול חסוך המון כסף!

לגבי ערך הנכס, לפעמים רואים ברשות המיסים מידע נדל''ן (אני בודק רק שם, זה המקור) שיש פערי מחירים גבוהיים. הדבר בדרך כלל נובע מאנשים שלוקחים כסף שחור. כותבים בחוזה - 500K ובפועל שולם עוד 100K במזומן. ברגע שתעשו הרבה סיורי נכסים, תדברו עם האוכלוסיה ומתווכים אתם תבינו אם זה המצב.
אנשים רוצים לחסוך תשלום מס שבח וכותבים מחיר נמוך יותר בחוזה.

כמובן, שהפער יכול להגיע גם מרמת הגימור של הנכסים השונים.
ממליץ להיעזר במסר מתווכים ולהבין דרכם מה המחיר (גם שמאים מתקשרים למתווכים).
בכל מקרה, שמאי חייבים להביא לפני חתימת חוזה!!! גם שיעריך את המחיר וגם שיעשה בדיקות קנייניות ותכנוניות על הנכס!

אחרי ששמאי מוסר את השומה שלו אז אפשר ללכת לחתום על חוזה. ממליץ גם להביא שמאי שהבנק שאתם רוצים לקחת את המשכנתא מכיר בו, כך תחסוכו עוד כמה מאות שקלים

בהצלחה
לצפיה ב-'ההערכות של השמאים מאד לא מדויקות'
ההערכות של השמאים מאד לא מדויקות
06/09/2018 | 18:22
48
כשהתגרשנו, הבאנו 2 שמאים, וההבדל בין ההערכות שלהם היה 500,000₪!

לגבי בדק בית, גם נשמע לי מיותר. בבניינים האלה משנות החמישים בוודאות ימצאו כל פגם אפשרי. סטנדרט בניה נמוך לצד הבלאי מאז, מבטיחים שהבדיקה תצא לא טובה. כמו לקחת לבדיקה מכונית בת 15, יד רביעית, שנסעה 250,000 ק"מ. ברור שיהיו ליקויים.
לצפיה ב-'תודה על התשובות שלכם, כמה הערות ושאלות - '
תודה על התשובות שלכם, כמה הערות ושאלות -
07/09/2018 | 10:49
47
מה שכתב שי שור נראה לי מאוד הגיוני לאור הפערים המאוד גבוהים של דירות עם מפרטים דומים.

עשינו סיורים בשכונה, שאלנו אנשים וגם ראינו דירות ממתווכים. מהשיחות עם השכנים יצאנו מבולבלים. דיברנו למשל עם בחור בבניין הסמוך שסיפר שרכש דירה לפני 3 שנים עם מפרט דומה, אפילו קצת יותר גדול במ"ר, במחיר נמוך בחצי מיליון שקל מהמחיר ההתחלתי של הדירה שהתעניינו בו. הוא ידע להגיד שהמחירים בשכונה עולים כל הזמן, אבל לא היה לו מידע מדויק.

ולגבי מתווכים - גם זה מבלבל. ראינו למשל לפני 3 חודשים 3 דירות עם מתווך, שאמר לנו עד איזה מחיר מוכנים המוכרים לרדת. כל הדירות שראינו עדיין מוצעות למכירה והמחיר שלהם ירד, חלק גם קרוב או מתחת לאותו מחיר מינימום שהמתווך ציין. מעבר לשיחה על מחיר הדירה  מה עוד צריך לשאול את המתווך כדי להרגיש את השוק? 

לגבי בדיקת בדק בית - ברור לי ששום דבר לא יהיה מושלם בבניין ישן, אבל יכול להיות שבדק בית יגלה ליקוי רציני כמו אינסטלציה פגומה לחלוטין או בניין שהוכרז כמבנה מסוכן?

לצפיה ב-'שאלה על מתווכי נדל״ן'
שאלה על מתווכי נדל״ן
04/09/2018 | 23:43
9
148

שלום יש לי כמה שאלות שמעניינות אותי בתחום התיווך, אשמח אם מישהו יודע

למתווך יש בלעדיות על נכס, בעל הדירה מצא קונה בצורה עצמאית (שפנה אליו) האם המתווך זכאי לדמי תיווך? האם מותר לבעל הנכס לחכות עד יפוג הבלעדיות בשביל למכור את הבית לקונה?
מה קורה האם לקוח החליט שהוא לא מעוניין למכור את הנכס לאחר שהמתווך כבר התחיל לשווק את הנכס (הוציא כסף) 
למתווך יש בלעדיות, אך הלקוח לא מוכר לקבל אף קונה, כל פעם בטענה כזו או אחרת, מה עושים במקרה כזה?
האם יש דרך לבדוק והאם יש תהליך שבעצם מאשר למתווך לדעת שאכן הלקוחות הם הבעלים של הנכס ומותר להם למכור אותו? סוג של הוכחת בעלות?
האם מותר למתווך להתנות להראות דירה בקבלת תיווך צד קונה?
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
05/09/2018 | 08:24
2
123
1. אם בעל הדירה מצא קונה בעצמו יהיה חייב למתווך דמי תיווך לא רק כמוכר אלא של הקונה והמוכר גם יחד! ראה הוזהרת!
2. אם המוכר חוזר בו מכוונתו למכור הוא לא חייב שום דבר למתווך. יחד עם זאת, תקופת הבלעדיות עליה הוסכם עדיין בתוקף. כלומר הוא לא יכול להודיע למתווך שכבר לא מעוניין למכור ולמחרת למכור בעצמו.
3. עקרונית, אם לא סוכם אחרת, המוכר יכול לסרב להראות את הדירה. אבל לא ברור למה? אם הוא רוצה למכור הוא חייב להראות את הדירה. ואם הוא לא רוצה למכור אז יודיע למתווך שלא רוצה למכור. שוב ברמה העקרונית אפשר למכור דירה גם בלי להראות אותה אבל במחיר נמוך מאד שבו הקונה מגלם את הסיכון הכרוך בקניית דירה בעייתית.
לצפיה ב-'סעיף 1 לא הגיוני. אפשר ציטוט מהחוק?'
סעיף 1 לא הגיוני. אפשר ציטוט מהחוק?
05/09/2018 | 12:01
1
48
לצפיה ב-'אתה צודק (כמובן) החכמתי'
אתה צודק (כמובן) החכמתי
05/09/2018 | 13:46
41
לצפיה ב-'יחסי לקוח ומתווך בלעדי - התייחסות.'
יחסי לקוח ומתווך בלעדי - התייחסות.
05/09/2018 | 10:38
5
119
הקדמה :
הסכם בלעדיות נחתם בין 2 צדדים בוגרים ו "כשירים מנטלית" ומשפטית, כלומר שני הצדדים יודעים היטב ומבינים כל אחד מטעמו לשם מה נחתם הסכם מחייב זה.
הנחת יסוד זאת מקבעת יחסי הוגנות בן הצדדים מתוך הנחת יסוד שהלקוח בחר במתווך לאחר בחינה של עבודתו המקצועית ולא "על הדרך" וקיבל עליו כלשונם את מכלול סעיפי ההסכם עם המתווך הבלעדי..

היחסים המקצועיים בין הצדדים נובעים מהנסיבות שבהם הלקוח מעוניין למכור את דירתו והוא מפקיד את שיווקה הבלעדי בידי מתווך הראוי לכך.

הסימטריה בין הצדדים נובעת מכך שהמתווך [המקצועי] לוקח את משימתו במלוא הרצינות, מסנן רוכשים, מפרסם במס' אמצעי מדייה שונים , מפעיל שת"פ,ומקדיש זמן ומשאבים בשיווק הנכס שברשותו, וכל זאת עפ"י הסכם שיווק נפרד שהינו חלק בלתי נפרד מהסכם התיווך המוגבל בזמן שנחתם בן הצדדים.

ברקע של היחסים המשפטיים בן הצדדים קיימות התניות המקבעות את הבלעדיות וקובעות שאם המתווך לא יפעל עפ"י המסוכם יפוג אוטומטית תוקפו של ההסכם בן הצדדים, מאידך...בעל הנכס מחוייב בשקיפות ולהעביר כל רוכש פוטנציאלי שפנה אליו לטיפולו של המתווך הבלעדי, אסור לו לנהל מו"מ מאחרי גבו של המתווך, ולכן יש סימטריה בין הצדדים, עלי להדגיש ש...כל רוכש פוטנציאלי שפנה למי מהצדדים בתקופת הבלעדיות ונחתם הסכם לאחר תום הבלעדיות [ולא משנה הסיבה] תחול עליו החובה לשלם את שכר טירחתו של המתווך ללא קשר לתקופת הזמן שחלפה.

לצערי...התופעה די נפוצה [ויעידו על כך התביעות שהוגשו בנדון], המתווכים מפתחים חושים חדים ועוקבים מרחוק אחרי דירות שטיפלו בהם והשיווק נכשל לתחושתם עקב התנהגות המוכר, הם חשים כשנעשה מעשה שלא בתום לב

לשון החוק - או היחסים במשפטיים בין הצדדים :
סעיף  9. (א) מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. 
סעיף משנה (ב)* מתווך במקרקעין רשאי להסכים עם לקוח בדבר מתן עסקה מסויימת לטיפולו הבלעדי (להלן — בלעדיות), ובלבד שמתן הבלעדיות ותקופתה – (1) יאושרו בחתימת הלקוח על גבי מסמך נפרד;
(2) שבמהלך תקופת הבלעדיות יבצע המתווך פעולות שמטרתן תיווך במקרקעין (בחוק זה – פעולות שיווק).

ועוד...
סעיף משנה (ב 2)* תקופת הבלעדיות תסתיים בתום שליש מתקופת הבלעדיות כאמור בסעיף קטן (ב1), לפי הענין, אם המתווך במקרקעין לא ביצע, עד לאותו מועד, את פעולות השיווק שנקבעו לפי סעיף קטן (ד). 

סעיף 14 ב' לחוק המתווכים קובע חזקה, שלפיה אם בוצעו שני התנאים האמורים לעיל על ידי המתווך, הרי שהמתווך אכן היה הגורם היעיל שהוביל לביצוע עסקת המכירה ובעל זכאות לדמי התיווך. 
========================================

ביהמ"ש העליון קבע בשנת 2016 ש...הסכם הבלעדיות בין בעל נכס למתווך מחייב את בעל הנכס לשלם לו דמי תיווך - גם אם הוא לא היה הגורם שהביא להתקשרות בין בעל הנכס לרוכשיו . [החובה אינה מותנית זמן]

כן נקבעו עקרונות מחייבים בפסה"ד - הסכם הבלעדיות בתיווך הוא חוזה בין בעליו של הנכס לבין מתווך, שבמסגרתו מוסכם כי על המתווך לעשות את כל המאמצים האפשריים למכירת הנכס, ועל בעל הנכס להימנע מהתקשרות עם מתווך אחר בתקופת הבלעדיות המוסכמת [או עם קונה ללא נוכחות המתווך].
אם נמכר הנכס בתקופת הבלעדיות המוסכמת, זכאי המתווך לדמי התיווך בשיעור שעליו הוסכם. במקרים רבים אף מצוין מפורשות בהסכם כי זכותו של המתווך הבלעדי לדמי תיווך תקום בין אם רוכש המקרקעין הגיע באמצעות המתווך הבלעדי ובין אם לאו.

ראו ההפניה לפסה"ד במלואו - רע"א 4036/16 קבוצת בראל נכסים בע"מ נגד. אופיר בנימין - http://www.ruling.co.il/%D7%A8%D7%A2%22%D7%90-4036...
===========================================
פס"ד נוסף במחוזי מרכז הנוגע להיותו של המתווך גורם יעיל גם לאחר שנתיים ממועד הצגת הנכס, במקרה זה לקונה, אבל...נכון הדבר גם במקרה של מתווך בלעדי שהתנהל מו"מ ללא ידיעתו בתקופת הבלעדיות - http://www.toledano.co.il/image/users/218221/ftp/m...
==========================================
באם בעל הנכס החליט שאינו מוכר את הנכס למרות ההסכם - אז..."רצונו הוא כבודו", אבל המשמעות היא שהוא יחוייב לפצות את המתווך על הוצאותיו הישירות והעקיפות, אך...אם יתגלה בהמשך שהסירוב נובע ממו"מ "סודי" עם רוכש, או אז יחוייב במלוא דמי התיווך ולעיתים אף בדמי התיווך של הקונה. [כמפורט בהסכם בין הצדדים.

במקרה שבו המוכר אינו משתף פעולה עם המתווך הבלעדי ומנסה להכשיל את פעולותיו , הוא לדעתי חשוף לתביעת פיצויים ונזקים ע"י המתווך הבלעדי, שכן התנהגות זאת "חותרת" תחת האמור בהסכם בין הצדדים.

=========================================================
פרל דוד , סלולרי - 052-8964914
לצפיה ב-'תאק 8423-09/10 שלום נתניה - הלקוח עקף את המתווך הבלעדי ונענש'
תאק 8423-09/10 שלום נתניה - הלקוח עקף את המתווך הבלעדי ונענש
05/09/2018 | 20:08
63

תאק 8423-09/10 בר אבדייאב, דוד מחלוף נ' סטפן זרקא
בית משפט השלום בנתניה -  תא"ק 8423-09-10 
 בפני : כב' השופטת  סמדר קולנדר-אברמוביץ
התובעים                                                     
1. בר אבדייאב 
2. דוד מחלוף
                                                                     נגד
הנתבע : סטפן זרקא
                                                                   פסק-דין
1.  תביעת מתווכים לדמי תיווך על סך  104,400  ₪.
2.  טענות התובעים :
התובעים הינם מתווכי מקרקעין מורשים ומנהלי משרד "רימקס כחול לבן". ביום 2.9.09 פנה הנתבע, סטפן זרקא וביקש לשכור שירותי התיווך כדי למצוא קונה לדירתו ברח' האירוסים 19 בנתניה. בין הצדדים נחתם הסכם שירותי תיווך במקרקעין בבלעדיות מיום 2.9.09 ועד ליום 02.02.10. (ההסכם צורף כנספח א' לכתב התביעה).

התובעים החלו בפעולות שיווק ואף הציבו שלט בבנין, כן פרסמו הדירה בעיתונות ובאתרי שיווק באינטרנט. בין יתר הקונים הפוטנציאלים שביקשו לראות הדירה היו גם בני הזוג לטיסה ויונתן סבן אשר מסרו להם שראו הדירה כמה ימים קודם לכן בתוך תקופת הבלעדיות לאחר שהובאו אליה עם מתווך אחר. לאחר מכן קונים אלה רכשו את הנכס. הנתבע לא אפשר לתובעים לפעול בעסקה זו. הסכם המכר הינו מיום 16.2.10, מספר ימים לאחר תום תקופת הבלעדיות אולם לטענת התובעים העסקה בין הנתבע לקונים השתכללה עוד קודם לכן במהלך תקופת הבלעדיות. משכך על הנתבע לשלם לתובעים את הסך כפי שהוסכם בין הצדדים, 2% ממחיר  התמורה וכן מע"מ . מאחר וההסכם נחתם לטענת התובעים בסך של 4,500,000 ₪, אזי על הנתבע לשלם לתובעים סך של 104,400 ₪.

3.  טענות הנתבע :
הוא הכיר את הקונים משפחת סבן שכן ילדיהם היו יחד באותו גן ילדים.  הקונים ידעו שהוא מבקש למכור הבית ואף ביקרו בבית טרם התקשר עם התובעים בהסכם תיווך. הקונים בשלב זה לא רצו לרכוש את הבית. מספר ימים לפני חתימת הסכם המכר שנחתם ביום 15.2.10 הם יצרו עימו קשר פעם נוספת וביקשו לבחון שוב את הבית. הגב' סבן הגיעה ולאחר מכן הגיע גם מר סבן. הם החליטו לרכוש את הנכס והסכם מחייב נחתם לאחר מספר ימים בבית בא כוחו, עו"ד הודסמן. משכך לטענתו אין כל מקום לחייבו שכן הסכם המכר נחתם לאחר תקופת הבלעדיות וללא כל קשר למאמצי התובעים.

4.  מאחר והן התובעים והן הנתבע ביקשו לזמן הקונים כעדים מטעמם, נקבע שעדים אלה שהינם עדים מהותיים יוזמנו כעדי בית המשפט.
5.  מטעם התובעים הצהירה הגב' אתי רובין מתווכת  שהיא זו שהיתה בקשר עם
הנתבע.

6.  דיון משפטי :
הוכח בפני שהתובעים החלו בפעולות שיווק לאחר חתימת החוזה. כך היה תלוי שלט של "רימקס" על הבית ואף פורסמו מודעות בעיתונות. אף הנתבע העיד שהיה תלוי שלט על הבנין (ראה עמ' 14 שורה 1 לפרוטוקול).
7.  הגב' אתי רובין העידה שהקונים מסרו לה שראו את הנכס דרך מתווך אחר.  (ראה עמ' 7 שורות  28 -29 לפרוטוקול).
מנגד הנתבע העיד שהקונים לא הגיעו כלל עם מתווך, אלא ראו הדירה קודם לכן עוד טרם תקופת הבלעדיות בשל הכרות מוקדמת של הצדדים.
מר יונתן סבן [הקונה] העיד שהם הגיעו לדירה יחד עם מתווך. לא הוכח כל קשר קודם בין הקונים לנתבעים.  משכך איני יכולה לקבל עדות הנתבע בענין זה.

8.  לאור עדות מר סבן שראה הדירה רק כחודש עד חודש וחצי טרם קנייתה יחד עם המתווך, איני יכולה אף לקבל גרסת הנתבע שהקונים ראו את הבית טרם חתימת הסכם הבלעדיות. עוד עלי להוסיף שאם אכן גרסת הנתבע היתה נכונה והיתה הכרות מוקדמת בין הצדדים, מדוע הגיעו הקונים בפעם הראשונה לראות את הנכס יחד עם מתווך? לא קבלתי כל הסבר מספק מהנתבע.
עדות מר סבן היתה בהירה וברורה ועל כן מקבלת אני עדותו.
משכך מסקנתי היא שהקונים ראו את הבית לראשונה במהלך תקופת הבלעדיות.

9.  טוען הנתבע שהמו"מ בינו לקונים נוהל לאחר סיום תקופת הבלעדיות.
איני יכולה לקבל טענה זו. מר סבן העיד שאשתו ראתה קודם את הבית, הוא ראה אותו לאחר כחמש עשרה יום, אחר כך הציע הצעה שלא התקבלה. אשתו התעקשה מאחר והבית מצא חן בעיניה. בסופו של יום הסכים לקבל את המחיר שדרש הנתבע. (ראה עמ' 21 שורות 12-15 לפרוטוקול).

הווה אומר מעדותו התרשמתי שהמו"מ בין הנתבע לקונים החל להתנהל במהלך תקופת הבלעדיות. עובדה היא שמרגע הסכמת הקונה למחיר אכן נערך הסכם תוך תקופה קצרה. עדיין אין בכך כדי לשנות המסקנה שהמשא ומתן נוהל במהלך תקופת הבלעדיות ולא לאחריה, שכן נוהל במשך של יותר משבועיים, כפי שהעיד הקונה.
בהתאם לסעיף 14 (ב) לחוק המתווכים במקרקעין התשנ"ו – 1996, מתווך במקרקעין שביצע בתקופת הבלעדיות את פעולות השיווק שנקבעו לפי סעיף 9(ד) - חזקה שהיה הגורם היעיל כאמור בסעיף קטן (א)(3) לגבי עסקה שנכרתה בתקופת הבלעדיות.
אין כל מחלוקת שהתובעים ביצעה פעולות שיווק שכללו, הצבת שלט , פרסום מודעות בעיתונים וכן באתרי שווק נדל"ן.

10.  לאור האמור לעיל סבורני שהנתבע הפר את הסכם הבלעדיות עליו חתם בשני אופנים.
האחד כאשר במהלך תקופת הבלעדיות אפשר למתווכים אחרים להציג הדירה ואף שיתף איתם פעולה,
השני כאשר החל לנהל מו"מ למכירת הדירה במהלך תקופת הבלעדיות, כאשר לא הודיע על כך לתובעים על מנת שיוכלו לבצע עבודתם ולקיים חלקם בהסכם. בסעיף 3 להסכם נקבע שכל משא ומתן יעשה רק באמצעות התובעים. כאשר החל הנתבע לנהל מו"מ עם הקונים, חובה היה עליו להודיע לתובעים ולאפשר להם לנהל מו"מ. 

התובעים על כן היו הגורם היעיל, כאשר הנתבע סיכל מאמציהם להמשך המו"מ.

11.  סוף דבר :
התובעים עמדו  בנטל ההוכחה להוכחת זכאותם לדמי תיווך בהתאם לחוק. מהו המחיר בו נמכר הבית. התובעים טענו שהבית נמכר בסך 4,500,000 ₪. מאחר ולא הוצגה כל ראיה אחרת, ואף בסיכומיו לא טוען הנתבע בענין זה כלל ועיקר מקבלת אני שזהו סכום התמורה עבור מכירת הבית.

בהסכם הבלעדיות נקבע סך של 2% וכן מע"מ. משכך על הנתבע לשלם לתובעים סך של 104,000 ₪ וכן הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה. כן ישלם אגרת בית המשפט כפי ששולמה על ידי התובעים, הוצאות העד שהתייצב וכן שכ"ט עו"ד בסך 15,000 ₪.

ניתן היום,  א' אדר  תשע"ג,11  בפברואר 2013, בהעדר הצדדים.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
05/09/2018 | 20:18
3
51

תודה לכולם, דוד כבר שנים שאני מתפעל מרמת הכתיבה וההשקעה - כל הכבוד!

בהינתן ומרבית המתווכים משקיעים מעט מאוד כסף בשיווק הנכס, מה עושים עם חברה שמשקיעה הרבה כסף בהינתן והלקוח החליט שלא למכור את הנכס?

האם מן הראוי לפרט עלויות השקעה ראשוניות על מנת לגבות מן הלקוח במידה והחליט שלא למכור את הנכס? לדוגמה פרסום, צילום, תרגום וכו׳?

מה עושים אם מתווך מביא לקוח למתווך בבלעדיות? האם יש הסכם כזה או אחר? האם מותר למתווך בבלעדיות להחליט לדוגמה שהוא מוכן לתת רק 0.5% אחוז דמי תיווך או שהמתווך השני ייקח מהלקוח שלו?

האם ראוי, כדאי וכיצד מתווך בודק שהאנשים ש״סגר איתם״ אכן הבעלים על הנכס? ומה קורה עם שותפים סמויים (נגיד ילדים שהדירה גם שלהם, או בעל או אישה גרושים שמחוץ לבית)?
לצפיה ב-'הוצאות המתווך בבלעדיות.'
הוצאות המתווך בבלעדיות.
05/09/2018 | 21:56
2
59
ההבדל בהוצאות המתווך או חברה בע"מ אינם מהותיים, חוק המתווכים והפסיקה לאורך השנים קבעה כל פעם מחדש שלחברה אין ולא יכול להיות רישיון תיווך, מאידך למתווך מותר לעבוד עם חברה בע"מ ולהשית את הוצאותיו על החברה כמקובל בדיני החברות [ראה חברות בע"מ בבעלות עו"ד - שם המצב דומה.

במידה ומתווך ידרוש את הוצאותיו , הוא יחוייב לפרט מול חשבוניות פרטניות המקשרות את ההוצאות לפעולות השיווק, רשימת "מכולת" אינה קבילה בביהמ"ש. 

אין ספק ואף ברור שמתווך מקצועי שמקבל עליו את "עולה" של עסקת תיווך בלעדית , יעשה פעולות משמעותיות לשיווק הנכס שכן ברור וידוע ששכרו של המתווך משולם ע"ב הצלחה.

לדוגמה :
פרסומים שונים ועלותם.
 ימי עבודה/שעות עבודה שניתן להוכיח עפ"י שעתון לדוגמה שכר חודש קודם מחולק לאותם ימים/שעות שניתן להוכיח שפעל לטובת מכירת הנכס הבלעדי.
ניתן לגלם הוצאות דלק .
הוצאות על שילוט נקודתי [שניתן להוכיח]
תרגום ? אם היו הוצאות תרגום נקודתיות שניתן להוכיחם, אז כן. [לא מספיק סעיף כללי - הוצאות תרגום.
 עפ"י כללי אתיקה, מתווך "זר" לא יכנס לשיווק נכס הנמצא בבלעדיות מתווך אחר [למרות שאני מכיר לא מעט שלא מתייחסים לחוק או למשמעותם מבחינת הלקוח] , אבל בהנתן המצב שמתווך זר נכנס לתוך עבודת מתווך בלעדי יש להזהירו במתן תלונה לרשמת המתווכים/ ועדת המשמעת שכן מדובר על בעייה משמעתית שניתן לשפוט בגין פעילות שכזו.
במקרה של שת"פ יזום עם מתווך זר [במסגרת פעולות השיווק] מסכמים הצדדים שכל צד יקח מלקוחו הוא , בשום אופן המתווך הבלעדי לא יציע משכר טירחתו לטובת המתווך הזר, ואם הדברים לא ברורים אזי להחתימו בנדון.

איך בוחנים בעלות מי שטוען שהוא הבעלים :
1. מוציאים נסח טאבו אינטרנטי [15 ש"ח] בודקים שמות, עיקולים, שעבוד ועוד.
2. מבקשים מהלקוח להכין "תיק מכירה" [קלסר] ובו ירוכזו כל תשלומי החובה לרשויות [חשמל, מיים, טלפון, מיסים, ארנונה] העתק חוזה רכישה שלו, הצמדות שחלות על הנכס...ועוד.
3. מבקשים לראות ת.ז. שבה הפרטים תואמים את האמור בנסח הטאבו או "אישור זכויות.
4. ככל שדרישותך יצביעו על מקצועיות, תוערך ע"י הלקוח, והוא לא יטען שאתה מטריח אותו לחינם.
5. במקרה של זוג גרוש, יש לבקש את הסכם הגירושין לתיק המכירה ואף ליצור קשר עם עוה"ד של הצדדים,וכן להחתים בבלעדיות גם את הצד השני, שכן בגירושין יש זמן שאול לאחד הצדדים לקיים סוג של תמחור ולאשרר בצד שמנגד שאחרת לא תתבצע עסקת מכר, מעורבים גם שמאים...בכלל מורכבות המכירה מתישה מאוד.
6. רישום ילדים שאינם בוגרים כחוק מחייבת אפוטרופוס כדין שיחתום בשמו.
לצפיה ב-'הבהרה קצרה'
הבהרה קצרה
05/09/2018 | 22:14
1
44

אז אני מבין שאם מתווך מקבל בלעדיות על נכס, אם מתווך אחר מגיע עם לקוח, הלקוח שלו הוא זה שמשלם למתווך שלו, והלקוח שמוכר משלם למתווך שמוכר בבלעדיות. האם הבנתי נכון?

לשאלת בדיקת הבעלות, זה לצורך אימות בעלי הדירה, מה קורה עם יש עיקולים ושעבודים? האם זה לא מכניס ראש בריא למיטה חולה, היות ותפקיד המתווך לתווך בין אנשים ועורכי הדין לבדוק את הנושא המשפטי וכו׳? כלומר אם המתווך ראה שיש עיקול על הבית, האם הוא מחוייב לגלות כחלק מגילוי נאות?

לעניין ההוצאות, אז אני מבין שמקובל לחייב לקוח על הוצאות פועל (עלויות פרסום ושיווק בהינתן והחליט לא למכור את הנכס? האם זה מיוצג בחוזה? (היות והסתכלתי על מספר חוזים ולא ראיתי שום אזכור)

תודה וחג שמח
לצפיה ב-'יחסים מקצועיים מחייבים בין מתווכים שאחד הוא בלעדי.'
יחסים מקצועיים מחייבים בין מתווכים שאחד הוא בלעדי.
06/09/2018 | 11:04
41
ככלל , חל איסור מוחלט למתווך "פולש" להציג נכס בבלעדיות ללקוח מטעמו ללא הסכמת המתווך הבלעדי,אבל "כמו במדינת ישראל" יש מתווכים שמפרים נוהל זה לעיתים אפילו ללא מתן התראה ללקוחותיהם על המשמעות החוקית של התנהגותם, שעלולה לפגוע ב"כיסם".

מאידך...האינטרס של המתווך הבלעדי הוא למכור את הנכס , ושת"פ בין מתווכים הוא מקובל, כל זמן שהפעולות מתבצעות בהסכמה ובתיאום לביקור בדירה הבלעדית תוך עידכון הלקוח על הסיור שמתבצע בשת"פ. [שת"פ בהסכמה הוא מכפיל כוח]

הפסיקה המצטברת בבתי המשפט ולאחרונה גם בעליון קיבעו את סעיפי חוק המתווכים כמפורט :  זכותו של המתווך הבלעדי לדמי תיווך תקום בין אם רוכש המקרקעין הגיע באמצעות המתווך הבלעדי ובין אם לאו.
חשוב לציין שפסה"ד בעליון הפך שתי החלטות בערכאות הנמוכות יותר (בית משפט השלום, ולאחריו המחוזי) שקבעו כי חברת התיווך לא היתה זכאית לדמי התיווך חרף הוראות הסכם הבלעדיות שנחתם, שכן היא לא היתה "הגורם היעיל שהביא להתקשרות בין בעל הנכס לרוכשיו" (עפ"י סעיף 14 לחוק המתווכים במקרקעין), אני שמח על כך שהמתווכים התעקשו לערער לעליון בנדון ו...ניצחו.

פס"ד זה הוא "מכונן" מבחינת הקיבוע לעתיד של סעיפי חוק המתווכים [הנוגעים ליחסי לקוח שחתם על הסכם בלעדיות עם המתווך הבלעדי ] שעברו פרשנות "מתנדנדת" בבתי המשפט השונים, מעתה הכל ברור. [קרא בעיון את פסה"ד]

לתשומת לבך : מתווך חייב להחתים את הלקוח על הסכם מתן שרות בבלעדיות לתקופת זמן קצובה שלא תעלה על חצי שנה, ועל הסכם נוסף במסמך נפרד הוא הסכם השיווק שסוכם בין הצדדים, שאחרת לא יהיה כל תוקף להסכם מבחינה חוקית.

עפ"י ההבנות מפסה"ד בעליון נקבע :
עפ"י האמור בהסכם הבלעדיות, ייוצרו יחסי אמון ושקיפות בין המתווך ללקוחו, והלקוח מחוייב לסרב לקבל פניות ישירות אליו ממתווכים אחרים להגיע לדירתו להציג אותה ללקוחותיהם ללא אישור מפורש של המתווך הבלעדי , הוא חייב לעדכן את המתווך הבלעדי על הפניה אליו, להפנות את המתווך ה"פולש" לאישור המתווך הבלעדי והוא זה שיתאם את הסיור בדירה, במידה והופרו ההבנות בנדון, יחוייב הלקוח בעמלת תיווך [במידה ותסגר עסקת מכר]  גם אם המתווך הבלעדי לא היה לכאורה ה"גורם היעיל". 

לעניין עיקולים/שעבודים :
מהפסיקה המצטברת נקבע שהמתווך אינו אחראי על חיפוש מידע מהרשויות [זו חובתו של עוה"ד] המתווך אמור לקבל את המידע מבעלי הנכס שאחרת הם חסרי תום לב ומסתירים מידע מהצדדים, מאידך, אם המידע מצוי בידי המתווך, הוא חייב להעבירו לידיעת הצדדים, ולברר מה ניתן לעשות בשיתוף עוה"ד בעסקה.

אולם...היום מאוד פשוט ולא יקר [15 + 15 ש"ח] להוציא מידע ישיר מהמדיה האינטרנטית ויכול כל מתווך להוציא נסח טאבו ומידע מ"רשם המשכונות" בלחיצה על כפתורי המחשב, מידע זה יכול לשרת אותו בהמשך הדרך. [שוב...יכול, אך, אינו חייב]

הסכם שכר הטרחה לעניין הוצאות :
הסכם הבלעדיות והשיווק הם הסכמים "צרכניים" הבאים לקבוע את גבולות מערכת היחסים המשפטית בין המתווך ללקוח, כוונתם המוצהרת היא לפעול לטובת הלקוח , ולכן מתווכים נוהגים לנסח הסכמי בלעדיות עם סנקציות מרומזות הקשורות לתום הלב של הלקוח ומה קורה במקרה של סטייה מלשון ההסכם , ולכן יש סוגי הסכמים שונים שתוכנם יבדק ע"י ביהמ"ש שלא מחוייב לקבל כל התניה "דרקונית" שתחתם בין הצדדים. 
אסור לשכוח שהלקוח הוא בעל הנכס והוא יכול תמיד לחזור בו מההסכמות לגבי החלטתו למכור את הנכס ובלבד שההחלטה אינה נובעת מחוסר תום לב [כמוגדר בחוק] אבל להחלטת הלקוח יש משמעות שבגינה יחוייב לשלם את הוצאות המתווך ובלבד שיהיו סבירות.

דוגמה לסעיפים בהסכם בין הצדדים :
התחייבויות המזמין :
    א. הלקוח מצהיר כי הינו בעל מלוא הזכויות בנכס הנ"ל או שהינו מורשה מטעם בעלי הזכויות בנכס למוכרו/להשכירו ביפוי כוח חתום כחוק.
    ב. הלקוח מתחייב להמציא מיידית נסח רישום/אישור זכויות הנדרשים עפ"י חוק לנכס זה.
    ג. הלקוח מייפה את כוחו של המתווך/באי כוחו, לפנות/לקבל בשמם ועבורם את כל המידע הדרוש לצורך שיווק הנכס מכל רשות/משרד/אדם  ולמוסרם ללקוחות אפשריים .
    ד. הלקוח מתחייב להודיע למתווך על כל פנייה ישירה של לקוחות אפשריים אליו, ולהפנותם להמשך טיפול של המתווך.
    ה. הלקוח מזמין בזאת שרות מהמתווך/ בא כוחו ומסמיך אותו/ם לפעול עבורו באופן בלעדי לשיווק הנכס , וזאת לתקופה
        שתחל ב : _________________ ועד : _________________ [להלן תקופת הבלעדיות] – לאחר תום תקופה זו יהווה הסכם זה הזמנת שירותי תיווך ללא בלעדיות.
    ו. הלקוח מצהיר בזה  שהמחיר הסופי לנכס יקבע על ידו במהלך המו"מ ולא יהיו טענות כלשהן אל המתווך בעניין המחיר.
    ז. הלקוח ישלם למתווך/בא כוחו מייד לאחר חתימת הסכם מחייב למכירת הזכויות בנכס/ השכרתו דמי תיווך בסך של : ___________ ועוד מע"מ כחוק , התשלום יחול על כל קניה של הנכס בתקופת הבלעדיות  או לאחריה, ובלבד שהקונה קיבל את המידע על הנכס שהוצג בפניו במהלך תקופת הבלעדיות  או לאחריה .
   ח. .....
5. התחייבויות המתווך.
   א. לפעול ולהפיץ את פרטי הנכס עפ"י תוכנית שיווקית [שתסוכם עם הלקוח] שתכלול את חשיפת הנכס לקונים פוטנציאליים,  כולל עדכון תקופתי של הלקוח על הפעולות שבוצעו .
   ב. לפעול עפ"י שניים או יותר מהאמצעים הבאים – פרסום לסוגיו, רישום במאגרי מידע, הפצת חומר פרסומי, פרסום באינטרנט, תליית שלט בולט, בית פתוח לשת"פ עם מתווכים נוספים , הפעלת שיקול דעת למציאת קונה מתאים.
   ג. לפעול עפ"י כללי אתיקה מחייבים של יחסי מתווך לקוח, לפעול בהגינות,בשקיפות, במקצועיות ובהתמדה למכירת הנכס.
   ד. תוכנית שיווק: בהסכם נפרד להלן.
6. ידוע ללקוח שבמידה ותופסק הבלעדיות באופן חד צדדי, יוחזרו הוצאותיו המוכחות של המתווך כנדרש בחוק לשביעות רצון הצדדים.

=================================================

בכבוד רב - פרל דוד
לצפיה ב-'עלות שיפוץ חזית'
עלות שיפוץ חזית
03/09/2018 | 11:00
4
89
קיבלנו מעיריית ת״א הוראה לשפץ את חזית הבניין והצד שנראה מהרחוב (הצד השני זה קיר משותף). מדובר בבניין עם 5 קומות כולל קרקע.
בהערכה גסה מאוד, כמה אמור לעלות-
קילוף טיח + טיח חדש + צבע שטח של 400 מ״ר
החלפת 8 מעקות (כל מעקה 4.5 מטר)

לצפיה ב-'שאלה שכדאי להפנות לקבלנים'
שאלה שכדאי להפנות לקבלנים
06/09/2018 | 10:38
43
כדאי לעשות סקר שוק ולקבל המלצות לפני התקשרות עם קבלן.
תגלה שיש בשוק ספקטרום רחב מאוד הן באיכויות, הן בזמני הביצוע והן בגובה התמורה שדורשים.
לצפיה ב-'אני בדיוק מתעסק עם משהו כזה'
אני בדיוק מתעסק עם משהו כזה
06/09/2018 | 21:23
2
60
אתה יכול לגזור את העלות למ"ר ולחשב עבורך.
זו הערכה שביצעתי עפ"י מחירון דקל.

שיהיה בהצלחה

משקיע בב"ש
לצפיה ב-'מספר הערות'
מספר הערות
06/09/2018 | 23:12
1
45
1. מניח שזה לא כולל מע"מ.
2. לא בטוח שזה כולל השכרת פיגומים (הרבה כסף!).
3. פעמים רבות טיח חדש זה לא מספיק וצריך בנוסף סתימת סדקים בסיכה = עוד כסף.

לשואל: מעקה חדש עם צביעה בתנור כולל פירוק והרכבה עולה כ550+ ש"ח למטר רץ לא כולל מע"מ.

לצפיה ב-'זה כולל הכל, זה היתרון העבודה עם המחירוןמ והתוכנה של דקל.'
זה כולל הכל, זה היתרון העבודה עם המחירוןמ והתוכנה של דקל.
11/09/2018 | 14:05
20
לא נתתי את כל פירוט ההצעה אך יש גם תחשיב שעות עבודה והכל....

משקיע בב"ש
לצפיה ב-'שאלות לגבי רשם הקבלנים'
שאלות לגבי רשם הקבלנים
05/09/2018 | 00:44
1
52
האם יש איזשהי משמעות לגוף הפיקוח הנ"ל, וקבלנים חוששים מתלונה אצל הרשם?
האם יש לצפות לפיקוח אוביקטיבי או לשחיתות?
האם יש גופים או כתובות נוספות אליהן ניתן להפנות תלונות לגבי קבלן?
לצפיה ב-'יש משמעות ואף קבלן לא נהנה מהגשת תלונה עליו'
יש משמעות ואף קבלן לא נהנה מהגשת תלונה עליו
06/09/2018 | 10:29
32
אני מאמינה שיש לתת לרשם הקבלנים קרדיט שיעשה עבודתו נאמנה.
לצפיה ב-'בדיקה לבית קרקע חדש '
בדיקה לבית קרקע חדש
05/09/2018 | 12:21
2
64
שלום,

אני מתעניין ברכישת בית קרקע שבנייתו הושלמה אך טרם גרו בו. בעל הנכס תכנן לגור בו אך שינה תכניותיו. הנכס עומד מוכן למגורים מזה כשנה.

האם כדאי להשתמש בשירותי חברה חיצונית (או איש מקצוע כלשהו לביצוע בדיקות בנכס? מעין בדק בית? 
כמו כן - מה נבדק בד"כ ע"י החברות/אנשים הללו? האם גם חריגות בנייה נבדקות או רק חוזק מבנה ודברים הנדסיים מהסוג הזה?
לצפיה ב-'שמאות+בדק+משפטי ע"י עו"ד '
שמאות+בדק+משפטי ע"י עו"ד
06/09/2018 | 10:08
29
שמאות לבדיקה של שווי/ הנדסי/ תכנוני
עו"ד מצב משפטי
בדק מצב פיזי ואיכות הבניה

inv.co.il בכל שאלה נוספת
לצפיה ב-'האם אתה מתכנן לרכוש באמצעות נטילת משכנתא'
האם אתה מתכנן לרכוש באמצעות נטילת משכנתא
06/09/2018 | 10:26
33
אם התשובה היא חיובית תוכל להזמין שמאות מוקדמת של אחד השמאים המופיעים ברשימה של הבנק והוא יבצע עבורך את הבדיקות לגבי חריגות בניה וכו'.

לצפיה ב-'התנגדות להיתר בניה האם יש סיכוי?'
התנגדות להיתר בניה האם יש סיכוי?
03/09/2018 | 19:34
4
104
היי, אנחנו מוכרים את הדירה שלנו. ממש צמוד לבניין שלנו עומד בניין נטוש שעומדים להרוס אותו ולבנות שם בניין חדש. במידה ואגיש התנגדות להיתר עקב רעש לכלוך וירידת ערך הנכס שאני מוכר האם זה תופס? כמו כן במידה ואני מוכר את הדירה ולא אומר לקונים שעומדים לבנות בניין חדש ליד הבניין שלי האם יש להם עילה לתבוע אותי? חשוב לציין שהבניין החדש שעומדים לבנות לא מסתיר נוף או משהו כזה.. תודה
לצפיה ב-'לא תופס, חבל על זמנך וכספך'
לא תופס, חבל על זמנך וכספך
03/09/2018 | 20:04
83
"אני מוכר את הדירה ולא אומר לקונים שעומדים לבנות בניין חדש ליד הבניין שלי האם יש להם עילה לתבוע אותי?"
לא ממש, זה בעיה שלהם ושל העו"ד שלהם.

לצפיה ב-'השאלה האם יש חובה '
השאלה האם יש חובה
05/09/2018 | 00:07
1
58
לספר היא מורכבת משפטית לדעתי. רצוי להתייעץ עם עו"ד לגבי הנושא של חובת הגילוי
לצפיה ב-'חובה לגלות רק '
חובה לגלות רק
05/09/2018 | 01:53
65
פגם נסתר.
מה שתיארת לא נסתר, ואפשר להתווכח אם זה בכלל פגם. זה מוריד קצת את השכירות באופן זמני לשנתיים שלוש. בניין חדש יכול  למשוך אכלוסיה חזקה ולהקפיץ את השכירויות. 10 בניינים חדשים (זה טיפה בים) בנווה שאנן הקפיצו את מחירי השכונה כולה ב70% בתוך שנתיים, מתוך הציפייה ששאר השכונה תתחדש בעשור הקרוב.
לצפיה ב-'כל בניין קיים נבנה מתישהו ואז הפריע לשכנים'
כל בניין קיים נבנה מתישהו ואז הפריע לשכנים
05/09/2018 | 08:04
58
בניין חדש במקום חורבה עשוי במקרים מסויימים דווקא להעלות את ערך הדירה שלך. רצוי שתספר שייבנה שם בניין חדש אבל תציג את זה כיתרון, לא כחסרון. גם אם לא תספר, לא סוף העולם. אישור תכניות הבנייה זה דבר שפורסם ברבים, לא סוד, ומכאן שהם יגלו או אמורים לגלות לבד כחלק מהבדיקות שהקונה אמור לעשות.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום מקרקעין
פורום מקרקעין
פורום אימון למציאת זוגיות
מתייעצים בפורום
פרסום נדל
בעלי עסק בתחום הנדל"ן?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה