לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אתאיזם

נהנה מדיונים עמוקים? את הבחורה בכיתה ששואלת את השאלות? יש לך שאלות אמונתיות? חושבת שיש לך תובנות על חיי הדת והחיים בכלל שפשוט חייבות להתפרסם?

הגעת למקום הנכון! הכנס לפורום והחל להשתתף באופן פעיל בו! כולנו מחכים לך!

מומלץ להסתכל בסקשן "מאמרים" שמתעדכן ומתרחב בימים אלו,כמו כן בסקשן "מילון מונחים" וב"שאלות נפוצות".

שימו לב להודעות הנבחרות המוצגות מעל דף הפורום! מומלץ לקרוא אותן!

כמו כן יש לקרוא את תקנון הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אתאיזם

נהנה מדיונים עמוקים? את הבחורה בכיתה ששואלת את השאלות? יש לך שאלות אמונתיות? חושבת שיש לך תובנות על חיי הדת והחיים בכלל שפשוט חייבות להתפרסם?

הגעת למקום הנכון! הכנס לפורום והחל להשתתף באופן פעיל בו! כולנו מחכים לך!

מומלץ להסתכל בסקשן "מאמרים" שמתעדכן ומתרחב בימים אלו,כמו כן בסקשן "מילון מונחים" וב"שאלות נפוצות".

שימו לב להודעות הנבחרות המוצגות מעל דף הפורום! מומלץ לקרוא אותן!

כמו כן יש לקרוא את תקנון הפורום.

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום אתאיזם!
פעם ראשונה בפורום? נא לקרוא את התקנון.
המשך >>

לצפיה ב-'שיר השירים'
שיר השירים
28/04/2017 | 21:00
2
19
זה חיבור ארוטי לכל דבר. אבל הדתיים נותנים לזה פירוש אחר כדי שהמאמינים לא יתעסקו באירוטיקה שיש בחיבור עצמו.
הפרשנות של הדתיים לשיר השירים זה איך שבורא עולם מתיחס לעם ישראל.
לצפיה ב-'קצת סדר בדברים'
קצת סדר בדברים
29/04/2017 | 08:26
1
9
הספר הזה הוא אסופה של שירים אירוטים שנכתבו ע"י מחברים שונים וזאת ע"פ ניתוח השירים השונים

הספר רק מיוחס לשלמה וזה לא אומר שאכן הוא כתב אותו, ויתכן שמי שאסף את אסופת השירים הזו, כתב את זה רק להעניק לספר משקל בדומה למה שעשה ר' משה בן שם-טוב די-לאון כאשר כתב את התחלת ספר הזוהר וייחס אותו לרשב"י (וזה לא מקרה יחידי בדת ישראל).

מעבר לכך, מי שכותב ספר, לא כותב על עצמו בגוף שלישי (ואולי כן, כי אם היו לי אלף נשים אולי הייתי גם כותב ככה).

יכול להיות, לפי התלמוד הבבלי, מסכת בבא בתרא, דף ט"ו ע"א, שהשירים נכתבו ע"י חזקיה וסיעתו.

אבל סביר להניח שהספר נכתב אחרי שיבת ציון, וזה די שקוף, כי הוא כולל מילים בבליות שיובאו ע"י החוזרים מהגלות.

בנוסף, לימוד היסטוריה מראה ששירים מעין אלו, היה נהוג לקרוא לפני הכלה והחתן בתרבות השומרית והאשורית ולמרבה הפלא אפילו בסוריה (עד המאה שעברה). כך שבסך הכל מדובר בו בעוד משהו שהיה נמקובל בעמים זרים ועבר גיור.

לגבי זה שהמאמינים אומרים שזה שיח של בורא עולם (ממתי ישות דמיונית כותבת ספרים?) כלפי עם ישראל, מה רצית שהם יגידו? שבספר הקדוש שלהם יש שירי זימה ותועבה (כדוגמת: אחות לנו קטנה, ושדיים אין לה; מה-נעשה לאחותנו, ביום שידובר-בה)? הם פשוט מתביישים וכמנהג הדרך המקובלת עליהם הם ישר נכנסו לפילפולים (פילוסופיה גרידא) ונתנו פרשנות כיד הדמיון הטובה והמקובלת עליהם.

לצפיה ב-'ובמיוחד ליום העצמאות...'
ובמיוחד ליום העצמאות...
29/04/2017 | 10:45
8
ראו שלוש השבועות לדוגמה של מדרש מאוד מרחיק לכת לשיר השירים בשירות האנטי-ציונים.
לצפיה ב-'קצת סטטיסטיקה לקראת יום העצמאות:'
קצת סטטיסטיקה לקראת יום העצמאות:
27/04/2017 | 16:15
11
40
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4954578,00...

44% מאזרחי ישראל היהודים מגדירים עצמם חילונים.

11% דתיים
9% חרדים

באמצע תקעו עוד 2 קטגוריות:
12% מסורתיים דתיים
24% מסורתיים "לא כ"כ דתיים".

אני לא בטוח מה בדיוק חושבים לעצמם אנשים בקטגוריות האלה, במיוחד הלא כ"כ דתיים.

מה שבטוח, שבהחלט יש פה רוב להפרדת הדת מהמדינה, ולהפסקת הכפייה הדתית בדמות חוקים שאוסרים לעבוד בשבת, אוסרים למכור חמץ בפסח, ואוסרים לגדל חזיר.

כנ"ל לגבי חוקים מפלים כמו פתור משירות לחרדים, פתור מלימודי ליבה, וכמובן עודף קצבאות.

לו רק הדמוקרטיה במדינה שלנו היית מתפקדת...
לצפיה ב-'הלוואי שתהיה הפרדת הדת מהמדינה '
הלוואי שתהיה הפרדת הדת מהמדינה
27/04/2017 | 16:40
6
לצפיה ב-'זה מאד פשוט, מסורתים לא אוכלים חזיר, מנשקים מזוזות אבל '
זה מאד פשוט, מסורתים לא אוכלים חזיר, מנשקים מזוזות אבל
27/04/2017 | 18:47
1
19
לא ממש מקפידים על כשרות ונוסעים בשבת
הלא כל כך דתיים, לא ממש מקפידים על כשר, לא ממש מתפללים, נוסעים בשבת וביום כיפור הולכים לבית כנסת אבל כשחוזרים הביתה אוכלים משהו

בפועל, ותבדוק סביבך, אחוז החילונים הרבה יותר גבוה
לצפיה ב-'מצחיק אותי חילונים במפגשים עם רבנים או דתיים'
מצחיק אותי חילונים במפגשים עם רבנים או דתיים
28/04/2017 | 21:05
12
הם מנסים לנצוא חן בעיני אותו רב ויוצאים מגדרם בשביל להראות שיש להם קשר הדוק עם הדת. הם כאילו באים בקטע של התנצלות מול אותו איש דת בזה שהם לא שומרים מצוות.

זה מזכיר לי אנשי שמאל שמלקקים לערבים למרות שבינם לבין ערבים מפרידה תהום עמוקה בהשקפת עולמם.
לצפיה ב-'אגב, בסקר שנערך לפני חודשיים ע"י מכון סמית ומכון יאפא נמצא '
אגב, בסקר שנערך לפני חודשיים ע"י מכון סמית ומכון יאפא נמצא
27/04/2017 | 19:32
1
19
כי 72% מהציבור היהודי בעד נישואין וגירושין אזרחיים
לצפיה ב-'העניין הוא שנישואין הם דבר נפרד:'
העניין הוא שנישואין הם דבר נפרד:
28/04/2017 | 13:25
16
גם דתיים שרוצים להתחתן כדת משה בישראל, לא רוצים ברובם את המונופול והתוספות הדפוקות של הרבנות הראשית, שמייצגת רק זרם אחד מסוים, ומוסיפה המצאות שלה על ההלכה.

רק לפני שבועיים בערך, היה כאן דיון ארוך על כך שרבנות הכריחה זוג דתי, שעשה חופה עם רב כהלכה, לערוך חופה שוב, עם רב שהרבנות ממנה, ולא היו מוכנים לרשום אותם כנשואים בלי זה.

למעשה, השאירו את הזוג המסכן בסוג של "לימבו" - לא נשואים, אך לא רווקים.

דתיים שפויים יותר מבינים שנישואים אזרחיים - לקיחת המונופול מידי הרבנות, זה הדבר היחיד שיאפשר להם להתחתן באמת לפי הדת היהודית, לכן יש גם דתיים שתומכים בזה.

אבל, בגלל המערכת הפוליטית השבורה שלנו, הזרם האורתודוקסי מקבל מונופול על הדת, ומנצל אותה לרעה בהרבה תחומים.
לצפיה ב-'החילונים יאכלו דראק של חרדים'
החילונים יאכלו דראק של חרדים
28/04/2017 | 15:33
5
29
 בשביל להיות בממשלה
לצפיה ב-'וההפך'
וההפך
28/04/2017 | 15:57
3
13
לצפיה ב-'ח''כ עמיר פרץ: ''לפיד מנשק את הכותל כדי לשבת בממשלה'' '
ח''כ עמיר פרץ: ''לפיד מנשק את הכותל כדי לשבת בממשלה''
28/04/2017 | 16:00
2
5
לצפיה ב-''
28/04/2017 | 16:39
1
16
לצפיה ב-''
28/04/2017 | 17:08
לצפיה ב-'החילונים אוכלים דראק של חרדים, הם עוד לא מבינים את זה'
החילונים אוכלים דראק של חרדים, הם עוד לא מבינים את זה
28/04/2017 | 17:27
4
לצפיה ב-'ואלו מעיזים עוד להגיד שיש להם אלוהים'
ואלו מעיזים עוד להגיד שיש להם אלוהים
28/04/2017 | 11:58
3
31
חייל צה"ל הותקף במאה שערים וחולץ על ידי המשטרה

לפי אי אמונתי, אם באמת היה את הישות הדמיונית הזו, היא לא היתה ממש מסכימה למעשים אלו - הבעיה היא שהם מחליטים מה הישות הדמיונית רוצה
לצפיה ב-'איך אתה יודע אם היא כן/לא מסכימה, רוצה לדעת משהו חדש '
איך אתה יודע אם היא כן/לא מסכימה, רוצה לדעת משהו חדש
28/04/2017 | 13:02
2
18

לצפיה ב-'איך ישות דמיונית יכולה לרצות משהו? '
איך ישות דמיונית יכולה לרצות משהו?
28/04/2017 | 15:00
1
4
לצפיה ב-'לא יודע, בגלל זה שאלתי אותך'
לא יודע, בגלל זה שאלתי אותך
28/04/2017 | 15:27
3
לצפיה ב-'שאלה אמיתית שלי: למה אתאיזם ולא אגנוסטיציזם?'
שאלה אמיתית שלי: למה אתאיזם ולא אגנוסטיציזם?
27/04/2017 | 09:05
32
60
הרי ברור שאין הוכחה לקיום אל,
אבל גם לא הוכיחו את היעדר קיומו.
יש שיגידו שלא ניתן להוכיח שמשהו לא קיים, האם זה באמת שולל ב 100% את האפשרות לקיומו?
יש הרבה דברים שאנשים לא ידעו על קיומם ורק עם הזמן גילו.
אני נגד כפייה דתית, וחושבת שדת הומצאה כדי ליצור מערכת של כוח ע"י הפחדה,
ומצד שני איך דת היא חוויה משותפת לכל כך הרבה תרבויות בעולם? לשבטים אפריקאים? לאנשים במזרח הרחוק? לאירופאים?גם לפני הגלובליזציה, אולי זה טבוע בנו? בד.נ.א שלנו?
לצפיה ב-'נכון הסיכוי לקיום אלוהים אינו 0'
נכון הסיכוי לקיום אלוהים אינו 0
27/04/2017 | 09:40
35
אבל אם אני חושב שהוא ממש (ממש ממש) קרוב ל 0 ומתנהג כאילו אלוהים באמת אינו קיים, האם אני אגנוסטיקן? בסופו של דבר אלו רק מילים.

לצפיה ב-'למה לא לשלוח כסף לנסיך ניגרי שפנה אליך במייל?'
למה לא לשלוח כסף לנסיך ניגרי שפנה אליך במייל?
27/04/2017 | 10:57
2
35
למה לא למלא פרטים אישיים בחלון אקראי שקופץ ואומר לך שזכית בהגרלה שמעולם לא נרשמת אליה?

הרי אינך יכולה להוכיח שאלו מזימות תרמית, ועל כן הסיכוי שלא תזכי בכסף אינו 0!
והם מבטיחים הרבה מאוד כסף!

אני לא צריך להוכיח שאל כזה או אחר לא קיים.
מי שבא למכור לי אל, חובת ההוכחה היא עליו.

עד כה, כל מה שהם הצליחו להוכיח לי, זה שאלים למיניהם, כולל של הדתות המונותאיסטיות, שאין שום הבדל אמתי בינם לבין אלים של דתות פולתיאיסטיות, הם המצאה אנושית לצורך שלטיה, סחיטה, וכו'.

אז למה לי להאמין?
איך חישבת שהסיכוי שקיים אל כלשהו אינו 0?
האם יש לך ראיה כלשהי לכך שייתכן וקיים אל? איזה אל?

כעקרון יש 3 גישות רווחות לעניין:
הגישה הגורסת שאל מסוים אכן קיים, ורוצה מאיתנו X, Y, Z
הגישה הזו כושלת מול מי שרוצה הוכחות של ממש.

גישת "אלוהי החורים" שמנסה להחביא את האל מאחורי תופעות שאנו לא יודעים להסביר.
הגישה הזו קורסת בכל פעם שיש התקדמות מדעית, ואנו מגלים עוד ועוד על העולם שלנו וסותמים עוד חור בו אלים כבר לא יוכלו להתחבא.

ולבסוף יש את הגישה הדאיסטית, שהכי קרובה למה שאת מתארת:
להאמין שאל קיים, יצר את היקום, אבל לא רוצה מאיתנו דבר, לא מתקשר איתנו בשום צורה, ובכלל אין דרך לבחון את קיומו מבחינתנו.

אל כזה אינו שונה מאל שלא קיים, שכן אין ולא יכול להיות דבר בנינו לבינו.

אגב, לפי שיטת החישוב שלך, הסיכוי שג'יי קיי רולינג לא המציאה את הארי פוטר אלא תיעדה סיפור אמתי אינו 0.
האם את מקבלת שהארי הוא קוסם אמתי שקיים?
לצפיה ב-'לא חישבתי שהסיכוי הוא שונה מ 0'
לא חישבתי שהסיכוי הוא שונה מ 0
27/04/2017 | 16:30
1
22
למעשה לא ניתן לדעת מהו הסיכוי, אין ראיות לכאן או לכאן.
הדוגמאות שהבאת קודם אינן מתאימות כיוון שיש הוכחות לתרמיות מסוג נסיכים והגרלות מזוייפות.

לצפיה ב-'שאלת "האם זה באמת שולל ב 100% את האפשרות לקיומו?"'
שאלת "האם זה באמת שולל ב 100% את האפשרות לקיומו?"
27/04/2017 | 16:41
21
קיומו של מי? בודהה? מארס? אפולו?

אין פה שום "לכאן או לכאן" - יש רק אנשים שטוענים שקיימים כל מיני דברים, בלי שמץ של הוכחה.

כשאת רואה חלון של דפדפן או מייל שאומר לך שזכית בהגרלה, איך את יודעת שהוא שיקרי?
הרי אין לך שום הוכחות לגבי החלון הספציפי הזה!

קחי את המורמונים למשל: הדת שלהם (זרם בנצרות) מבוסס על ספר עתיק שהמייסד שלהם כביכול מצא ביער.

בחינה מדעית של הספר הוכיחה שהוא לא עתיק, אלא זויף בידי אותו מיסד.

האם ההוכחה הזו שינתה משהו?
לא! גם הזרם המורמוני עדיין קיים וחזק, וגם יתר הדתות.

אז אני שואל אותך שוב, למה צריך להתעסק בכלל עם ראיות לזה שאל לא קיים?
למה לצאת מנקודת הנחה שסיפור לא מוכח ולא מגובה בראיות של אנשים אינטרסנטים עשוי להיות אמתי?
לצפיה ב-'חלק שני:'
חלק שני:
27/04/2017 | 11:54
2
27
שאלת:
"מצד שני איך דת היא חוויה משותפת לכל כך הרבה תרבויות בעולם?"

התשובה הפשוטה היא: היא לא!
דת היא ממש לא חוויה משותפת, להפך - היא מפרידה וגורמת למלחמות.

הגלובליזציה לא רלוונטית כי אנו יודעים שכל בני האדם על כדור הארץ הגיעו מאותו מקום במקור, ולא, זה לא היה אל כזה או אחר.

זה המקום לציין שאת טוענת שאת "אגנוסטית", אבל הדיבור שלך על "אל" מרמז אמונה באל מאוד ספציפי, ויחיד.
אם את באמת אגנוסטית, את אמורה להאמין ביהוה, אללה, זאוס, קוטולהו, ו-Xochiquetza במידה שווה.
הרי הסיכוי שרק אחד מהם קיים, אינו שונה מסיכוי שכולם קיימים ביחד, נכון?

יש כמה תאוריות לגבי כיצד התפתחו אמונות בישויות על טבעיות.
לא התעמקתי בהן, אבל אחת ששמעתי מתוכנית דוקומנטרית גורסת דבר כזה:

לבני אדם יש נטייה התפתחותית לדמיין כוונה מאחורי אירועים ודברים סביבם, גם כאשר אין כזו.

כשהאדם הקדמון התהלך בסוואנה, והיה שומע רחש בשיחים, הוא היה יכול לחשוב שזו סתם רוח שמזיזה את השיחים, או שיש מאחורי זה כוונת זדון: זה אריה שעורב לו ועומד לטרוף אותו.

אותו אדם היה צריך לקבל החלטה בלי מידע.
לא משנה מה יבחר, יש סיכוי שווה שיטעה.
אבל, המחיר של טעות שונה מאוד: אם מדובר בסתם מושב רוח, אבל אותו אדם החליט להיזהר ולברוח, או להכין את החנית שלו לתקיפה, כי הוא חשב שיש שם אריה, לא קרה כלום.

מצד שני, אם הוא טעה וחשב שזו סתם רוח, לא עשה דבר והסתבר שזה אריה, אותו אדם מת.

לכן, מבחינה הישרדותית, השתלם להניח כוונה מאחורי דברים.

כמובן, הצד השלילה של זה הוא ההגזמה שזה התפתח אליה:
גשם - יש מאחורי זה ישות, אולי נרצה אותה עם ריקוד.
קשת בענן - זו הבטחה מאלוהים לבני עמו!
המגפה השחורה הורגת מליונים - בואו נשמיד את החתולים שהם ידיד המכשפות שהביאו את המגפה!

(למקרה שתהית: נושאי המגפה האמתיים היו פרעושים שחיו בפרווה של עכברושים, אז רדיפת החתולים השיגה בדיוק את התוצאה ההפוכה)

אפשר לומר שמבחינה מסוימת דת היא אכן בגנים שלנו.

יש גם מחקרים נפרדים שמראים שבני אדם פיתחו נטייה טבעית לקבל סמכות.

היית איזו תוכנית שבה ערכו ניסוי:
קבוצת אנשים ישבו במסעדה, הגיע אדם אקראי (כביכול) וביקש מהם לפנות לטובתו את השולחן.
הניסוי הראה, שאם אותו אדם לבש מדים, לא משנה של מי: שוטר, חילל, פרמדיק, אפילו עובד ניקיון!
אנשים הסכימו יותר לפנות לו את השולחן, כי הם ראו במדים סימן לסמכות.

עוד ניסוי מאוד מוכר שהרבה פעמים שוחזר הוא על קבלת מנהגים חברתיים, בלי להבין ובלי לפקפק:

בניסוי, מזמינים אישה לקבל בדיקת עיניים חינמית.
בהתחלה, כל האנשים חוץ ממנה בחדר המתנה הם שחקנים שהונחו לבצע פעולה מסוימת: לקום בכל פעם שיש צפירה.

אותה אישה לא יודעת דבר על ההנחיה, אבל אחרי שהיא רואה ש-"כולם עושים" היא מניחה שזה מה שצריך לעשות, ומצטרפת לקבוצה.
לאט לאט מוציאים את כל השחקנים מהחדר, אבל האישה ממשיכה במנהג שהורגלה אליו.

אז מתחילים להכניס אנשים אחרים שגם לא חושדים בכלום ולא יודעים כלום על הניסוי.
לאט לאט הם קולטים את המנהג מהנבדקת המקורית, בלי לדעת מה המשמעות שלו, ובלי לפקפק.

מבחינה הישרדותית, התאמה להתנהגות חברתית "השבט" זה משהו שהמוח שלנו מחווט אליו.

וזה חלק מהצורה בה דתות מתפשטות - כמו שריצ'רד דוקינס אמר: זה ווירוס שהורים מדביקים בו את הילדים מגיל 0. (לא ציטוט מדויק, פרפרזה שלי).
לצפיה ב-'היי שוב'
היי שוב
27/04/2017 | 16:38
1
23
אני באמת שלא מאמינה בקיום או אי קיום של אל, והרבה פעמים אני מגיעה למסקנה שזה לא כל כך חשוב להתנהלות חיי.. חוץ מכאשר כופים עלי דת.
יש בי משהו מעצבן שתמיד מנסה להסתכל על הצד השני, בחברת ימנים אני אחשב שמאלנית, בחברת שמאלנים אחשב ימנית. כנראה שבפורום אתאיזם אחשב דתייה.
לגבי הנושא של חוויה משתופת, אין הכוונה בחוויה מאחדת, להיפך, התרבויות שדיברתי עליהן לכאורה היו נפרדות ללא היכרות, לכן עולה לי השאלה מאיפה הצורך המשותף הזה לאולוהים, כמו הצורך המשותף באכילה, או מין וכדומה.

יכול להיות שכמו שאתה אומר, אולי זאת נגזרת של יצר ההשרדות?

לצפיה ב-'היות ואני לא ביולוג, לא סוציולוג ולא אנטרופולג'
היות ואני לא ביולוג, לא סוציולוג ולא אנטרופולג
27/04/2017 | 17:16
19
לא אוכל לתת לך תשובה אמתית לשאלות האלה.

מה גם, שבוודאי מדובר בנושא שהתשובה לו לא תמצא בהודעת פורום, אלא דורשת מחקר משמעותי.

כפי שהסברתי בהודעה הקודמת, לא בהכרח מדובר בצורך - לפעמים מדובר פשוט בהתנהגות מושרשת, שמקורה יכול להיות כל דבר, כולל כוונת זדון של אנשים מסוימים שנבעה מאינטרסים שלהם.

אבל השאלה המקורית שלך למעשה בעייתית.
את שאלת:
"הרי ברור שאין הוכחה לקיום אל,
אבל גם לא הוכיחו את היעדר קיומו."

"קיומו" - זה גוף זכר יחיד.
כלומר, נשמע כאילו את מדברת על אל ספציפי, וגם רומזת שהוא היחיד שקיים.

זה לא נשמע לי אגנוסטי במיוחד.

אנחנו מכירים סיפורים על אלפי אלים ואלות, בצורות שונות ומשונות, חלקם סותרים אחד את השני.

מבחינת אגנוסטיקן, לא ממש משנה מי מהם קיים.
מבחינת הדתי, חשוב מאוד איזה בדיוק קיים.

כמובן, ברגע שמתחילים לדון על אל ספציפי, למשל זה של הדת היהודית, אין כל בעיה להוכיח שאינו קיים.
צריך פשוט לעבור על טענות של דתיים שאומרים שהוא קיים, ולראות שהטענות שלהם לא מתקיימות במציאות.

בדיוק סיימנו לציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה.
אחת השאלות הקשות בהקשר לדת היהודית היא כמובן היכן היה אלוהי ישראל בשואה?
היכן הברית שלו, זו שאנו ממשיכים לחקוק בבשר ילדנו תוך סיכון חייהם?

לדתיים תשובות שונות ומשונות, אבל תרם שמעתי אחת שבאמת עומדת במבחן המציאות.

לרוב, אשפר אפילו למצוא סתירות פנימיות כשדנים בדת הספציפית:
למשל, הדתיים בפורום הזה מתהדרים בכך שאלוהים שלהם, הוא משהו בלטי נתפס, בטח לא "סבא על ענן עם כוחות על".
שזה לא באמת "הוא", ואפילו לא באמת "אחד" כי לא ניתן לכמת אותו.

רק מה?
כל מי שקורא אגדה בפסח, יודע ששם מציירים אותו בדיוק כסבא על ענן בעל כוחות על, שגם עושה דברים מאוד נתפסים:
כשהוא רוצה לבצע רצח המונים במצריים, אז זה "אני ולא מלאך, אני ולא שרף, אני ולא שליח" ו-"הכיתי כל בכור מאדם ועד בהמה".

זה אל בלטי נתפס שכולו טוב?
אחד ששוחט תינוקות רכים במו ידיו?
לצפיה ב-'אגנוסטיציזם היא הנחה לפיה אין להניח אין להניח או להסיק דבר '
אגנוסטיציזם היא הנחה לפיה אין להניח אין להניח או להסיק דבר
27/04/2017 | 12:58
9
54
לגבי דברים או גורמים שקיומם עדיין לא הוכח, למשל פעם לא ידעו שיש מגנטיות, אז גם אנחנו היום לא יודעים דבר לגבי דברים שממוצאים מהדמיון ואנחנו לא יודעים על קיומם.

אתאיזם הוא דחיית האמונה בקיומן של ישויות אלוהיות. והדחייה הזו מאד מוצדקת. האלוהים הומצא מתוך נסיון להסביר למה יש ברק ורעם ולמה השמש זורחת ולמה יש רוח, אבל בנתיים למדנו קצת ואנחנו היום יודעים להסביר את זה ומבינים ששום ישות דמיונית לא מעורבת בזה.
האלוהים היהודי נגנב מאלילי הסביבה, אבל קיבל חיזוק מהפילוסופיה היוונית (הן ע"י ר' סעדיה גאון שקיבל את זה מהאיסלם והם מהיוונים) והן בתקופת ההלניזם, אותו אלוהים שהם קראו לו המניע ולא מונע ומיקמו אותו בגלגל העשירי (רעיון יסוד אצל הרמב"ם).
מעבר לכך המאמינים יש אמונה שהאלוהים צריך לתת לשמור ולהגן על בניו, ועד היום זה לא קרה, למה? כנראה שהוא לא קיים.
ולגבי אותן תרבויות שאת אומרת שיש להם חוויה דתית משותפת, כגון אפריקאים, אינדיאנים, הודו, סין וכו', מסתבר שאותה חוויה שאת מדברת עליה מובססת על ישויות שכולן ירדו מהשמים ברעש ובאש ובעשן, או במילים אחרות מדובר בחייזרים. אגב בתרבות סין ויפן אפילו מדובר במכונות מעופפות, ובמלחמות שהיו בין ישויות אלו וכ'ו.

לצפיה ב-'נכון, תופעות שלא היה ניתן להסביר בעבר כוונו לכוח עליון'
נכון, תופעות שלא היה ניתן להסביר בעבר כוונו לכוח עליון
27/04/2017 | 16:49
2
15
אתה מספר פה על דברים מעניינים שלא שמעתי עליהם.
גם הנושא של חייזרים מאוד מסקרן אותי, מצד אחד נורא קשה לי להאמין בקיומם של חייזרים נטולי אינטרס אשר ביקרו ומבקרים בכדור הארץ כאילו היה ספארי,
מנגד יש "עדויות", "צילומים", אין לי מושג באמינותם.
לגבי התפקיד של אלוהים, אם תדבר עם אנשים מאמינים הם יגידו לך שאלוהים לא אמור להגן כל הזמן, כמו שאתה לא תמיד תתערב לילד שלך בכל דבר ותתן לו להסתדר בעצמו או תתן לו עונשים לפעמים (כן יש לי שיחות סוערות עם אנשים מאמינים ויש להם תשובה לכמעט כל דבר-שמספקת אותם).
לצפיה ב-'זו תשובה בה הם יורים לעצמם ברגל:'
זו תשובה בה הם יורים לעצמם ברגל:
27/04/2017 | 17:23
12
קודם כל, עונש - זה כלי אנושי.
אנחנו מענישים כי אנחנו בני אדם מוגבלים, לא יכולים למנוע ממישהו מעשה מסוים או התנהגות מסוימת, ולכן מייצרים תוצאות שליליות עבורם בדיעבד בניסיון לגרום להם להימנע מהתנהגות כזו בעתיד.

לא משנה אם מדובר בילד לא ממושמע או פושע בוגר.

אל כל יכול כפי שמתואר בתורה, לא אמור כלל להזדקק לאמצעי פרימיטיבי ולא יעיל כזה.

וגם - אולי לא תמיד תתערב במה שהילד שלך עושה, אבל האם תיתן לו לרוץ לכביש סואן?
תיתן ליפול מצוק?

פעם הבאה שדתי מביא לך תירוץ כזה, תשאלי למה החליט שהוא לא מגן על 6 מליון מעמו, מתינוקות רכים שלא ידעו חטא ועד חסידים צדיקים שרק למדו תורה והתפללו כל היום?

כשהוא כביכול הוציא אותנו ממצריים, הוא דאג לנו למן במדבר 40 שנה, הוא דאג לקרוע לנו את הים ולהטביע את הצבא המצרי הרודף בתוכו.

הוא לא אמר לבני ישראל - הארץ בכיוון ההוא, תסתדרו!
הוא אפילו הוליך אותם בצורה של עמוד אש ועמוד אשן.

כשזה נוח להם, אלוהים שלהם עושה נסים, אבל כשזה לא נוח - אז רק בני ישראל יוצאים כעשן...
לצפיה ב-'את עקרונות האמונה בישות הדמיונית ניתן לתמצת בשני משפטים:'
את עקרונות האמונה בישות הדמיונית ניתן לתמצת בשני משפטים:
27/04/2017 | 18:42
13
אם משהו מצליח זה "בעזרת השם"

ואם משהו לא מצליח אז זה "נסתרות דרכי האל"

לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
27/04/2017 | 17:11
3
20
דבריו של גוי על הדת היהודית חסרי ערך
לצפיה ב-'דבריו של מאמין בישות דמיונית הם שווי ערך לדבריו של אדם'
דבריו של מאמין בישות דמיונית הם שווי ערך לדבריו של אדם
27/04/2017 | 18:40
2
21
לקוי חמורות בנפשו (לא אתה כמובן, אתה בטח בסדר)
לצפיה ב-'הינני יהודי, דבריו של גוי הכופר בתורת משה וישראל חסרי ערך'
הינני יהודי, דבריו של גוי הכופר בתורת משה וישראל חסרי ערך
27/04/2017 | 21:58
2
לצפיה ב-'לקוי בנפשו הוא מי שטוען, שמאמין בישות דמיונית הוא לקוי בנפשו'
לקוי בנפשו הוא מי שטוען, שמאמין בישות דמיונית הוא לקוי בנפשו
28/04/2017 | 09:53
2
לצפיה ב-'דחיה מוצדקת?'
דחיה מוצדקת?
27/04/2017 | 19:23
1
16
מבחינה מדעית היא הכי רחוקה מלהיות מוצדקת. עיין גם בשרשור זה לגבי שאלת ההוכחה לקיום תכנון לטבע באופן כללי:

לצפיה ב-'נו, אתה עדיין עצבני כי החנת את הפרארי שלך על מאדים'
נו, אתה עדיין עצבני כי החנת את הפרארי שלך על מאדים
28/04/2017 | 11:03
8
ועכשיו אתה לא מוצא אותה?
לצפיה ב-'צריך "להוכיח היעדר קיום" אל כדי לא להאמין בקיומו?'
צריך "להוכיח היעדר קיום" אל כדי לא להאמין בקיומו?
27/04/2017 | 13:59
11
27
צריך "להוכיח היעדר קיום" חד קרן ורודה בלתי נראית כדי לא להאמין בקיומה. אגנוסטיציזם זאת אי ידיעה, בעוד שמספיק לא להאמין בקיום אל\ים ע"מ להתאים להגדרת 'אתאיזם'.

"ומצד שני איך דת היא חוויה משותפת לכל כך הרבה תרבויות בעולם? לשבטים אפריקאים? לאנשים במזרח הרחוק? לאירופאים?גם לפני הגלובליזציה, אולי זה טבוע בנו? בד.נ.א שלנו?" - אז...? ואולי לא הדת היא מה שטבוע בבני אדם אלא הצרכים שהובילו את בני האדם ליצירת הדתות השונות הם שטבועים בבני אדם?
לצפיה ב-'מסכימה לגבי הצרכים'
מסכימה לגבי הצרכים
27/04/2017 | 16:57
10
16
מנגד הצרכים שלנו גם עוברים אבולוציה.
אם פעם דת הייתה יוצרת סדר ומנגנון כוחות בחברה מסויימת, היום יש לך חוק ושלטון (כבר די הרבה זמן, אולי לא מספיק?).
בהפסקות קפה בעבודה יש לנו אחד מסורתי, שפשוט לא יכול להבין איך אנחנו לא מאמינים,
ואחד אתאיסט שאומר לו "אין אלוהים", אבל לשאלה: מאיפה אתה יודע, אין לו תשובה חד משמעית. כמובן שיש הסברים ודוגמאות וכ'ו וכ'ו, אבל זאת לא תשובה שמסבירה למה באמת אין אלוהים אלא יותר בכיוון למה דת היא לא הגיונית ומעצבנת.
לצפיה ב-'אין לי סיבה טובה להאמין בקיום אל\ים'
אין לי סיבה טובה להאמין בקיום אל\ים
27/04/2017 | 17:22
9
20
זאת לא טענה זהה לטענתו של האתאיסט באנקדוטה שלך.
לצפיה ב-'גם לבהמה אין סיבה להאמין בקיום אל'
גם לבהמה אין סיבה להאמין בקיום אל
27/04/2017 | 17:50
8
7
לצפיה ב-'דוגי, כמה פעמים תמחזר את אותה פרובוקציה משעממת? '
דוגי, כמה פעמים תמחזר את אותה פרובוקציה משעממת?
27/04/2017 | 18:54
7
2
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
27/04/2017 | 20:11
6
29
1. יש גולשים חדשים
2. מוכיח שתגובותי עקביות
3. אינך מחוייב לקרוא/להגיב להודעותי
4. לא קיבלתי תשובה המפריכה טענתי
5. ההודעות/טענות האתאיסטיות חוזרות על עצמן
6. מעודד מהרייטינג שמקבל
7. תגובותי מופצות ברחבי האינטרנט
   לדוגמא אם תעשה חיפוש בגוגל על "בהמה" תגיע להודעתי בפורום
8. אני נהנה כל פעם מחדש

לצפיה ב-'ההודעות/טענות האתאיסטיות חוזרות על עצמן כמענה להודעות/טענות'
ההודעות/טענות האתאיסטיות חוזרות על עצמן כמענה להודעות/טענות
27/04/2017 | 20:27
5
21
תאיסטיות שחוזרות על עצמן.

איזו טענה שלך לא הופרכה? שגם לכלל החיות ההולכות על ארבע אין סיבה להאמין בקיום אל\ים? בניגוד ל...מה? או שאתה משתמש במושג 'בהמה' ככינוי גנאי?
לצפיה ב-'החדשים בפורום כותבים דברים שנטחנו פה אין ספור פעמים'
החדשים בפורום כותבים דברים שנטחנו פה אין ספור פעמים
27/04/2017 | 21:43
4
26
למשל, הודעותיו של נירובי1 שהוא יצור כלאיים של ברוומן אבל פחות מפותח

לצפיה ב-'יצור כלאיים של ברוומן עם מה?'
יצור כלאיים של ברוומן עם מה?
27/04/2017 | 22:29
1
21
אתה יודע שלהכלאה צריך שני הורים ואני ממש סקרן
לצפיה ב-'עם מה שבא לך '
עם מה שבא לך
27/04/2017 | 22:49
5
לצפיה ב-'לא רק החדשים'
לא רק החדשים
28/04/2017 | 02:03
1
25
הנה, outrigger למשל הספיק לתחוב את טיעון השען גם לאשכול הזה. 
לצפיה ב-'משעמם'
משעמם
28/04/2017 | 09:30
20
נ.ב המשפט "גם לבהמה אין סיבה להאמין בקיום אל" לא היה בעבר
אמנם השינוי מינורי
לצפיה ב-'בגלל קנקן התה של ראסל'
בגלל קנקן התה של ראסל
27/04/2017 | 15:30
2
35
https://www.wikiwand.com/he/קנקן_התה_של_ראסל

באשר לשאלה השניה, ראה פה:
שים לב שבסוציולוגיה "דת" לא מוגדרת ע"י אמונה בכח עליון אלא בתור מאפיין של מערכת חוקים.
אם השאלה היא למה כ"כ הרבה תרבויות פיתחו אמונה בכח עליון, לדעתי מדובר על מקרה פרטי של אנימיזם:
אם תקרא את החלק שעוסק באנימיזם בפסיכולוגיה, תוכל לראות שמדובר בשלב טבעי אצל ילדים קטנים, ולכן סביר שמדובר בתופעת לוואי של התפתחות המח.
לצפיה ב-'הקישורים נשברו...'
הקישורים נשברו...
27/04/2017 | 15:50
14
לצפיה ב-'תודה, אבדוק את הקישורים'
תודה, אבדוק את הקישורים
27/04/2017 | 17:01
2
לצפיה ב-'דה-מרקר: "שליש מתל אביב תיסגר בשבתות"'
דה-מרקר: "שליש מתל אביב תיסגר בשבתות"
26/04/2017 | 19:21
8
38
"לדבריו [של קובי כהן, מנכ"ל סופר יודה], מי שבעיקר ייפגעו מהחוק הם עסקים המפעילים מרכול וקיוסק יחיד או בודדים. "המכירות בשבת אצלנו גדולות רק ב–10% מביום רגיל, להבדיל מקיוסקים שעובדים בעיקר במהלך השבת. סגירה בשבת של חלק מהסניפים לא תמוטט אותנו, מקסימום נפטר 50 עובדים מתוך 240 עובדים שאנחנו מעסיקים ונמשיך הלאה. כך גם לגבי טיב טעם ו–am:pm. אבל אם תגיד לקיוסק לסגור בשבת, למעשה הרגת אותו, כי הפרנסה העיקרית שלו היא בשבת."

"ריצ'רד חדד, מבעלי סופר ללא הפסקה, המפעילה חמישה סניפים בתל אביב, שנופלים תחת ההגדרה של סניפים קטנים, אומר: "אם נצטרך לסגור חלק מהסניפים בשבת זה יהיה מאוד בעייתי, כי יותר ממחצית מהמחזור שלנו היא בשבת. הקופה שאני עושה בשישי־שבת היא כמו כל מה שאני מכניס בשאר השבוע". עם זאת, הוא אופטימי ומאמין שמכיוון שבין כה וכה הוא היחיד שפועל בשבת באזור, הוא יקבל היתר להמשיך לפעול: "לפני ששמעתי את ההחלטה של בג"ץ, כבר נערכתי לפטר 30 מתוך 70 העובדים שאני מעסיק, כך שזאת בכל מקרה היתה הקלה מאוד גדולה. אני מקווה שאכן לא נצטרך לסגור חלק מהסניפים בשבת"."

במקביל, בדיון שנערך בערוץ הכנסת, קשקשו חרדים על כך ש"עובדים יעבדו שבעה ימים בשבוע" (שקר וכזב, יש חוקי עבודה; מי שעובד בשבת מקבל יום מנוחה באמצע השבוע, לרבים זה נוח יותר), שהם לא יהיו עם המשפחה (לא לכולם יש משפחה! מה לגבי צעירים, רווקים, סטודנטים וכו' או סתם "לא יהודים" שלא אכפת להם מקדושת השבת היהודית?) ושהם מסכנים נורא כי הם עובדים ביום המנוחה (וכשהמקומות האלה פתוחים 24/7 והם לא ישנים בלילה, אז לא אכפת לכם מהם? מעניין למה ). אז יופי, עכשיו הם כבר לא יהיו "עבדים" אלא מובטלים.

אז בעצם מתברר שכדי לפתוח בשבת הם מעסיקים עוד עובדים ולא מעבידים בפרך את העובדים הקיימים (מדהים!).
שפתיחת העסקים האלה בשבת עוזרת להם להתקיים;
לא רק זאת, אלא היא יוצרת עוד מקומות עבודה (אבל חרדים לא יוכלו לעבוד בהם, אז מה זה שווה? כי כבר היום נאבקים מאות חרדים על כל מקום עבודה ברשתות השיווק ).

כמ שקרים אפשר לפזר ובלבד לנסות לבצע כפייה דתית על אנשים שלא היו דתיים ולא יהיו דתיים, ימשיכו לחלל שבת (כן, גם בפרהסיה), בעיר שאינה דתית ובאזורים שבהם גם ככה השבת הפומבית אינה עוצר? כמה אפשר לקשקש על סוציאליות מזויפת, כשמדינות מערביות בעלות חוקי עבודה טובים מבישראל לא סוגרות את המרחב הציבורי בשבת, גם לא את התחבורה הציבורית? כן, רק אנחנו "מיוחדים"... אני מרגישה ממש עם סגולה (יותר סביר שאני סגולה מרוב עצבים ).
לצפיה ב-'אולי הטעות הייתה ללכת דרך בית המשפט? למה לשמור חוק, בעצם?'
אולי הטעות הייתה ללכת דרך בית המשפט? למה לשמור חוק, בעצם?
26/04/2017 | 19:42
22
חרדים מכפיפים את עצמם לרבנות הראשית? לא, יש להם כשרויות משלהם.
הם מכפיפים את עצמם למערכת החינוך בישראל? לא, יש להם בתי ספר עצמאיים, ולעזאזל לימודי ליבה.
מתגייסים לצבא? משלמים מסים? לפעמים.

וכפי שהזכירו בדיון בסרטון, אם רוצים להתעלם מהמציאות כיום ולהסתכל על סטטוס קוו שהיה במדינה לפני עשרות שנים, הרי שגם כמות החרדים שמקבלים פטור מגיוס לצורך לימוד תורה צריך לחזור למאות בודדות. הסטנדטים הכפולים האלה כבר עולים על כל העצבים. 
לצפיה ב-'אני מסכים עם העקרון, אבל חושב שהטיעונים בשני הצדדים פשטניים.'
אני מסכים עם העקרון, אבל חושב שהטיעונים בשני הצדדים פשטניים.
26/04/2017 | 20:38
1
27
ההנחה הסמויה של קובי כהן, מנכ"ל סופר יודה, היא שרכישות שלא יעשו בשבת לא יעשו בכלל, ולכן הוא יצטרך לפטר 1/5 מהעובדים (שלא לדבר על 40% של ריצ'רד חדד). יש כאן שתי הנחות סמויות:

1. אנשים יקטינו את מספר המוצרים שהם רוכשים ב 15%, או קצת יותר. אם הוא היה אומר את זה בכוונה ובידיעה, הוא היה מדבר על פגיעה לכל אורך השרשרת, מהיצרן \ יבואן ועד המוכר.

אנשים לא יחתכו את צריכת הסיגריות והקפה שלהם ב 15% בגלל שהסופר הקרוב נסגר. הם ירכשו במתוכנן יום קודם, או ישלימו בקריז יום אחר כך. זה אומר שהפגיעה תהיה בקצה הקדמי (קופאיות), אבל מאחורה (סדרנים) יצטרכו לעבוד באותה מידה.

2. מספר העובדים בשבת שווה או גדול ממספר העובדים בשאר ימי השבוע. גרתי כמה שנים ליד סניף גדול של AM:PM, והרושם שלי הוא שבשבת דווקא היה שם צוות קטן מהרגיל. לדוגמא, הייתה שם קופאית אחת, ניחוש שלי בגלל שכל לקוח מגיע עם פחות מוצרים, וצריך פחות מזמנה של הקופאית.

נקודה נוספת שמפריעה לי היא עסקים בבעלות ערבים. המכולת הקרובה לבית שלי היום נמצאת בבעלות של ערבים, ועובדים בה ערבים. לגישת היהדות, גוי ששבת חייב מיתה. לגישת החוק הישראלי, זכותם לסגור את המכולת ולנוח ביום אחר. למה בכלל מאגדים אותם לצורך הדיון עם מכולות שעובדים בהן יהודים?
לצפיה ב-'ראשית, בצד הסוחרים אלה לא "טיעונים"'
ראשית, בצד הסוחרים אלה לא "טיעונים"
27/04/2017 | 03:36
16
הראשון דיבר על כך שמבחינתו זה לא נורא, השני דיבר על כך שאחרי פסיקת בג"ץ הוא נרגע (וכבר לא ייאלץ לפטר עובדים). אני השתמשתי בדבריהם כדי להפריך נימוקים הזויים של חרדים (ש"איכשהו" תמיד נאחזים בקרש ה"סוציאלי" רק כשהוא חופף לשבת היהודית).

שנית, ההנחות הסמויות שהעלית אינן רלוונטיות; אתה שוכח(?) שהמקומות האלה בד"כ לא זולים ולא נוחים כמו סניפים גדולים של רשתות שיווק (שמחזיקים מגוון גדול יותר של מוצרים בד"כ ויכולים להציע מבצעים משתלמים יותר). הוא לא יכול להתחרות ביתרונות האלה, הוא יכול להתחרות בפרמטר הזמינות, להיות זה שפתוח כשהגדולים סגורים.

כלומר ההנחה הראשונה שאתה מצמיד לו פשוט לא רלוונטית. אנשים שלא יקנו בסופ"ש לא יפסיקו לקנות או יצמצמו כמויות, הם פשוט לא יקנו דווקא ממנו. כל עוד יש להם אפשרות נוחה וזמינה בסופ"ש, הם יחכו עם הקניות לשעות הפנאי; אבל אם בלאו הכי הם ייאלצו לקנות רק באמצע השבוע, רבים מהם יעשו זאת במקום אחר (למשל ליד העבודה). באמצע השבוע כולם פתוחים, יש יותר תחרות והם לא חייבים לקנות ביוקר במרכול קטן (מובן שחלקם יעשו זאת כי הוא קרוב, אבל רבים אחרים לא).

נקודה נוספת לגבי כמות עובדים היא שהכמות שאתה רואה בזמן נתון אינה רלוונטית בהכרח; רלוונטית הכמות הכוללת. במקומות שפתוחים סביב השעון עובדים (מן הסתם) במשמרות, לא פעם אלה עבודות של סטודנטים וכו' שלא עובדים משרה מלאה (גם לא שישה ימים בשבוע, קל וחומר שבעה...) ולרוב גם לא כל שבת/לילה וכו'. לכן צריך להחזיק יותר עובדים כדי שתמיד יהיה מישהו לשבץ.

כשהייתי סטודנטית ועבדתי במשמרות (לא במקום כזה) היה לי לא פעם נוח לקפוץ למכולת מול הבית כי הוא היה פתוח עד 22:00 (וגם מאוחר בימי שישי, בשבת דווקא לא) וסניף שופרסל השכונתי נסגר כבר ב-20:00. זו הייתה נוחות ששילמתי עליה – הוא היה יקרן, שירות לא משהו וסחורה לא מלהיבה. אבל הוא היה פתוח כשאחרים היו סגורים (ועבדתי בשעות פחות שגרתיות) והוא היה נגיש – לא יכולתי לנסוע למרכולים שפתוחים בלילה ובשבת (ע"י ערבים, בחיפה זו לא בעיה) כי לא היה לי רכב.
לצפיה ב-'לאן נעלמה "היד הנעלמה"?'
לאן נעלמה "היד הנעלמה"?
26/04/2017 | 20:56
28
סטטוס קוו סטטוס שמואו... קבוצה של סוחרים רוצה שהמדינה תכפה על מרכולים לסגור בשבת כי הם לא עומדים בתחרות מול המרכולים שפתוחים בשבת. זה הכל. אז לאן נעלמה "היד הנעלמה" של ממשלת הימין שמתפאר בליברליזם כלכלי? לחבר הדמיוני פתרונים...

ואם כבר סטטוס קוו:
"חינוך. תובטח אוטונומיה מלאה של כל זרם בחינוך (אגב משטר זה קיים גם בהסתדרות הציונית ובכנסת ישראל גם עכשיו) ולא תהיה שום פגיעה מצד השלטון בהכרה הדתית ובמצפון הדתי של שום חלק בישראל. המדינה, כמובן, תקבע את המינימום של לימודי חובה, הלשון העברית, היסטוריה, מדעים וכדומה, ותפקח על מילוי מינימום זה, אבל תיתן חופש מלא לכל זרם לנהל את החינוך לפי הכרתו ותתרחק מכל פגיעה במצפון הדתי." (מתוך מכתב הסטטוס קוו. ההדגשה שלי)
חרדים מצפצפים על הסטטוס קוו ה"קדוש" מתי שבא להם.
לצפיה ב-'אין לנו על מי להלין אלא על עצמינו בלבד. ולזה יש שני היבטים. '
אין לנו על מי להלין אלא על עצמינו בלבד. ולזה יש שני היבטים.
27/04/2017 | 07:52
3
15
האחד, העם בחר בביבי שהכריז מפורשות שהוא הולך לגועליציה עם הדתיים והחרדים, דהיינו הרוב החילוני נתן להם היתר לעשות ולסחוט ככל העולה על רוחם.

שנית, הגיע הזמן שהרוב השפוי בעם, זה שלא מאמין הישות הדמיונית ובסיפורי האגדות, יבחר מפלגה שתכריז שלא תבצע גועליציה עם הדתיים והחרדים, תפרד את הדת מהמדינה, תאפשר על פלורליזם לאזרחים, שלא תכפה את מנהגי הדת על מי שלא רוצה ותפסיק לתת כסף לאנשים בגלל אמונתם
לצפיה ב-'אני חושב שהגישה שלך שגויה, ושיש פתרון עדיף.'
אני חושב שהגישה שלך שגויה, ושיש פתרון עדיף.
27/04/2017 | 09:38
1
19
למפלגות הדתיות (ש"ס, יהדות התורה, והבית היהודי) יש מספיק מנדטים בכנסת מבכדי שניתן יהיה להשאיר אותם מחוץ לקואליציה לאורך זמן. אפילו כאשר יאיר לפיד דחק את ש"ס ויהדות התורה מהממשלה, הבית היהודי נשארה, וסחטה הטבות כמו מתן פטור משירות צבאי למאות תלמידים מישיבות ההסדר (הציוניות, בניגוד לאברכים חרדים).

הפתרון הנכון הוא להפריד את הממשלה מהכנסת, במקום חצי העבודה שעשו וביטלו. בצורה מפורשת-

א. הצבעה עם פתק אחד לכנסת, ופתק שני לראש הממשלה.

ב. ראש הממשלה הנבחר ברוב המצביעים מביא שרים "מהבית", כמו בארה"ב.

ג. אין קואליציה, אין מו"מ קואליציוני, אין משמעת קואליציונית, אין הסכמים קואליציונים, ואין את הסחיטה שמגיעה איתם.

בשיטה הזאת, אפילו אם יש למפלגות הדתיות שלושה מנדטים, כמו שהן קיבלו בכנסת התשע-עשרה, אין להן את מכפיל הכוח שהן מקבלות במסגרת הקואליציה כדי לכפות את רצונן על כלל הציבור.
לצפיה ב-'גישה מעניינת.'
גישה מעניינת.
27/04/2017 | 13:00
3
לצפיה ב-'הממשלות בישראל מאז קום המדינה מונעות הפרדת הדת מהמדינה'
הממשלות בישראל מאז קום המדינה מונעות הפרדת הדת מהמדינה
27/04/2017 | 13:38
12
בגלל שהמדינה רוצה לשלוט על הדת 
לצפיה ב-'אלוהים לא היה בגטו'
אלוהים לא היה בגטו
24/04/2017 | 00:08
1
60
מאת חנוך יצחקי, ניצול שואה.

בסימטאות הגטו יהלכו הצללים,
מזי רעב, מבועתים מפחד מוות ואימה,
שם, ביניהם, לא שכן אלוהים,
לא חמלה, לא רחמים, רק חרון וחימה…

הטרנספורטים ברכבות, דהרו אל היעד,
בקרונות סגורים וחתומים, עמך ישראל,
וכשהגיע המטען, את זאת יש לדעת:
בין מקבלי הפנים, לא היה שם האל…

בתאי הגזים, במשרפות אדם העשנות,
מלאכת הקטל נעשתה באין מפריע,
לפי תוכנית ולוח זמנים, ללא פשרות,
כי אל מלא רחמים, גם שם לא הופיע…

…ותינוקות בית רבן, זכים וטהורים,
אשר מחשבת חטא, טרם ידעו ידוע,
עונו והומתו בידי מפלצות רשע הצוררים,
גם לשם לא הגיע ולא היה שם אלוה…

עת גיבורי הגטאות שילחו אש המרד להצית,
אלוהי צבאות לא היה, לחולל את הנס,
לא דבר לא שחין, לא מכת בכורות להמית,
לא היכה בסנוורים את גדודי האס-אס…

במצעדי ניצחון ומסדרי פאר ברוב עם,
של הרייך השלישי, של ממלכת הרשע,
הסיסמה “אלוהים עימנו” בקע מגרונם,
האמנם שם היה יהוה, ושותף לפשע?…

לצפיה ב-'ימח שמם של הנאצים, עוזריהם, וכל עוכרי ישראל, אמן'
ימח שמם של הנאצים, עוזריהם, וכל עוכרי ישראל, אמן
27/04/2017 | 22:15
3
לצפיה ב-' פורום שיחת גברים '
פורום שיחת גברים
( לעמוד שלי בתפוז )
26/04/2017 | 14:04
5
 רוצים להתייעץ על נשים? לדון על פוליטיקה, כסף וספורט? 
 היכנסו לפורום לדבר על הכל:
לצפיה ב-'ואיפה האלוהים שלהם?'
ואיפה האלוהים שלהם?
25/04/2017 | 16:24
3
34
נושאי משרות ציבוריות בעירייה וחברי עמותות דתיות מעיריית ראשון לציון ומעיריית עמנואל, בהם בכירים בש"ס ונבחרי ציבור, נעצרו היום (שלישי) בחשד לעבירות שחיתות,
בעיריית ראשון לציון נעצרו עשרה עובדים בסך הכול, החשודים בהוצאה של מאות אלפי שקלים מתקציב העירייה במרמה. הם בדו יחד אירועים שנערכו לכאורה בעיר בידי העמותות, וביקשו תשלום עבורם, מבלי שהתקיימו כלל - או שהיקפם ועלותם "נופחו" מבחינת דרישת התשלום. בין האירועים שבדו או ניפחו העובדים סדרת שיעורי דת במתנ"סים, הכנסת ספר תורה, שמחת בית השואבה ועוד

כנראה שיש להם איזו מצווה לרמות את הגויים (החילונים) 
לצפיה ב-'קישור'
קישור
25/04/2017 | 17:25
22

העובדים חשודים שהוציאו מאות אלפי שקלים מקופת העירייה על-ידי "המצאת אירועים" ובקשת תשלום עבורם, או שהיקף עלות אירועים אחרים "נופח". פשיטה גם על מועצה אזורית בשומרון: 3, בהם ראש המועצה, חשודים בשחיתות"
לצפיה ב-'הוא מקבל פרוטקשן...'
הוא מקבל פרוטקשן...
25/04/2017 | 20:10
1
19
הם כנראה שכחו את התשלום התקופתי, ובגלל זה הוא נתן למשטרה לעצור אותם.

כידוע, יש לנו אל מאוד כנאי!
לצפיה ב-'צחוק, צחוק, אבל החלק המעניין הוא מה יעשו עם העבריינים שנעצרו'
צחוק, צחוק, אבל החלק המעניין הוא מה יעשו עם העבריינים שנעצרו
26/04/2017 | 07:28
17
על פי התרחיש המקובל בעבריינות דתית חרדית, תוך יומיים שלושה כולם בבית, רובם לא יועמדו לדין והיחיד שיועמד לדין יקבל קנס (שלא הוא ישלם אלה יתרמו לו) ועל תנאי.
רשויות החוק והמשפט הם רחמנים בני רחמנים כזה נוגע במאמיני הישות הדמיונית
לצפיה ב-'דיברנו על פשיעה חרדית, כן?'
דיברנו על פשיעה חרדית, כן?
23/04/2017 | 10:40
9
43
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4952347,00...

הנה רב (אומנם בארה"ב, לא בארץ) שגנב 5 מליון דולר מילדים בעלי צרכים מיוחדים!

נשאלת השאלה: איך אדם שאמונתו באל רואה הכל ומעניש רשעים מספיק חזקה, ולמד מספיק ספרי קודש כדי להפוך לרב, הולך ועושה מעשה נתעב כזה?

והרי לא מדובר גם בדחף של רגע - מדובר בפעולות מתוכננות לאורך זמן, שהיו גם נמשכות היום לולא תפסו אותו!

לא פעם עולה בפורום הטענה שבלי אלוהים אין מוסר.
זו עוד ראיה בערמת רעיות שבמקרה הטוב אין שום קשר בין אלוהים למוסר, ובמקרה הרע בדיוק הפוך - יש אלוהים, אין מוסר!
לצפיה ב-'והנה עוד כתבה שמבהירה בדיוק בשביל מה המציאו את הדת:'
והנה עוד כתבה שמבהירה בדיוק בשביל מה המציאו את הדת:
23/04/2017 | 14:11
2
29

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את הרב אברהם יוסף, מי שהיה רב העיר חולון ובנו של "מרן" המנוח, בשתי עבירות של הפרת אמונים. על פי כתב האישום, הרב יוסף חייב בעלי עסקים המעוניינים לקבל תעודת כשרות "מהדרין" של הרבנות, לעבוד רק עם בד"צים מסוימים, ובהם בד"ץ "בית יוסף". מי שסירב - נשללה ממנו התעודה.

זה מוכיח שוב שחייבים לפרק את מונופול הרבנות, ולקחת ממנה כל שמץ של סמכות לפי חוקי מדינה!
לצפיה ב-'מעבר לכך. הדת היא עניין של חלק קטן במדינה ישראל, בערך 20%'
מעבר לכך. הדת היא עניין של חלק קטן במדינה ישראל, בערך 20%
23/04/2017 | 14:59
1
24
למה כלל המדינה צריך להיכנע לקפריזות של המיעוט הזה

הדת היא עסק פרטי של מיעוט במדינה וצריך להתנהל כעסק פרטי. שיקימו לעצמם עמותה, ושיממנו את כל העניינים שלהם. רוצים להקים לעצמם רבנות? שיקימו ויממנו אותה, למה אני צריך לממן את הגחמות ההזויות שלהם שאני ממש לא רואה כל קשר מכל סוג איתן
הגיע העת שהחלק החילוני בעם ישראל (זה שאן לו הזיות ואשליות) יתעורר ויעשה מעשה
לצפיה ב-'כי אלוהים אמר - זה למה!'
כי אלוהים אמר - זה למה!
23/04/2017 | 16:49
17
האמת היא שחלק הדתיים בישראל הוא מעל 40%, כנראה אפילו קרוב יותר ל-50%, אם כי לא באמת מגיע לשם.
כך לפי נתוני הלמ"ס האחרונים שראיתי.

בגלל המערכת הפוליטית השבורה של ישראל, שנותנת כוח לא פרופורציונלי למפלגות מיעוט, המפלגות החרדיות יכולות להפעיל סחיטה פוליטית ולקבל תקציבים לא הגיוניים.

לצערנו, הרבה חילונים גם חושבים שדת היא דבר לגיטימי, אפילו אחרי שזה נושך אותם בתחת בזמן חתונה או מקום אחר.

לכן, ייקח עוד הרבה זמן עד שנצליח להיפתר מזה.
לא לשווא מדובר שיטת שליטה רודנית ששרדה אלפי שנים - היא בנויה היטב ומוטמעת עמוק.
לצפיה ב-'אנחנו קוראים למעשיהם "פשיעה" אבל זה רמה הרבה יותר גבוהה'
אנחנו קוראים למעשיהם "פשיעה" אבל זה רמה הרבה יותר גבוהה
23/04/2017 | 14:54
5
26
לו מעשים ברמת טירוף הנובעים מתוך איזו אמונה הזוייה בישות דמיונית או במתן פרשנות ופלפלנות מעוותת של כל מיני פסוקים בספרות "הקודש" שלהם.

וזו בושה לעם ישראל (לא לעם היהודי)
לצפיה ב-'גויים לא צריכים אישור מהרבנות, בקפריסין/איי סיישל לא מבקשים'
גויים לא צריכים אישור מהרבנות, בקפריסין/איי סיישל לא מבקשים
23/04/2017 | 16:09
4
8
לצפיה ב-'והדתיים/חרדים שומרים על המסורת של לרמות ולגנוב מהפריץ הגוי'
והדתיים/חרדים שומרים על המסורת של לרמות ולגנוב מהפריץ הגוי
27/04/2017 | 08:07
3
5
לצפיה ב-'הם יודעים לעשות מזבל הרבה כסף, שיסבלו הקנאים הגויים'
הם יודעים לעשות מזבל הרבה כסף, שיסבלו הקנאים הגויים
27/04/2017 | 13:25
2
4
לצפיה ב-'מי שסובל מהרמאויות של היהודים כלפי הגויים - אלה היהודים'
מי שסובל מהרמאויות של היהודים כלפי הגויים - אלה היהודים
28/04/2017 | 09:35
1
17
זו אחת הסיבות לשינאת היהודים ולאנטישמיות. אבל אתה, הטיפש הפרימיטיבי, כמובן לא רואה ולא חושב מעבר לעף שלך.
לצפיה ב-'משת"פ'
משת"פ
28/04/2017 | 09:55
13
לצפיה ב-'הנה אוסף סיפורים שמאוד קשה לי איתו:'
הנה אוסף סיפורים שמאוד קשה לי איתו:
24/04/2017 | 13:03
5
56
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4952218,00...

ניצולי שואה מדברים על איך הם ראו והרגישו "יד אלוהים".

מצד אחד, מי אני, שני דורות ו-70 שנה אחרי לדבר כנגד חוויה אישית של מי שעבר על בשרו את הזוועה הכי נוראה בתולדות האנושות?
זוועות שאני אפילו לא יכול לדמיין!

ומצד שני, איני יכול להיפתר מהשאלה - איפה היה האלוהים הזה שלכם עבור זה שילדכם? זה שלא הרגיש את ידו ונשרף?
איפה הוא היה עבור 6 מליון שאותם לא הציל, ולא החזיק?
איפה הוא היה עבור אלה שנפתרו מחנק וזוהמה עוד בקרונות הבקר, לפני הגעת למחנות המוות?

איזה מין אל זה שמטייל במה שאפשר לתאר רק כגיהינום עלי אדמות, ובוחר בודדים מעמו להציל בעוד מליונים נשחטים?
והרי בין אותם מליוני היו רבים שסגדו לו, ועשו את דברו באדיקות, ונחשבו לצדיקים ע"פ כתביו...

ועוד מליוני תינוקות וילדים תמימים שלא ידעו חטא...

איזה אל זה שאת ידו אותם אנשים הרגישו?...
לצפיה ב-'תראה, כל אדם שפוי ובריא בדעתו ובנפשו, מבין ויודע '
תראה, כל אדם שפוי ובריא בדעתו ובנפשו, מבין ויודע
24/04/2017 | 14:17
1
40
שאותה ישות דמיונית היא סיפור ותו לא.
אבל אם אדם שמאמין בקיומה של ישות דמיונית אומר כל מיני דברים...לא חייבים לקחת את דבר כהוויתם
אז הוא מרגיש - אז מה?
גם אני מרגיש כל מיני דברים אז זה עושה אותם נכונים
איש מסכן שאי אפשר לבקר את דבריו
לצפיה ב-'בוא ותוכיח '
בוא ותוכיח
28/04/2017 | 18:16
8
אם אתה כ"כ בטוח שאין אלוקים אתה מוזמן להוכיח זאת.
לצפיה ב-'לא נראה לי נכון לשפוט אנשים הנאלצים לעבור חוויות קיצוניות'
לא נראה לי נכון לשפוט אנשים הנאלצים לעבור חוויות קיצוניות
25/04/2017 | 00:47
1
34
וגם לא חסרים אחרים שחוויות מסוג הנ"ל גרמו להם לחשוב שאלוהים מת.
לא יודע אם יצא לך לקרוא את אחד מספריו של ניצול השואה פירמו לוי.  
יש לו אנקדוטה מאוד אישית על הנושא...

הוא מספר על הסלקציה האחרונה במחנה אשוויץ לפני כניסת הרוסים. מתוך הזהו האדם.

"מן הדרגש שלי, שבקומה השלישית, רואים ושומעים את קון הזקן המתפלל בקול רם, כובעו על ראשו, מתנודד בחזקה. קון מודה לאלוקים על שלא נידון למוות. קון הוא שוטה. [...] האם קון אינו יודע שבפעם הבאה יבוא תורו? האינו מבין שמה שהתרחש היום הוא תועבה, ששום תפילה, שום כפרה ושום תשובה, שום דבר, שום דבר שיש ביכולתו של אדם לעשות, לא יוכל לטהר לעולם? אילו אני אלוהים, מקיא הייתי על הארץ את תפילתו של קון." ~ עמודים 140 - 141
לצפיה ב-'ועוד תקציר בו מסביר פרימו לוי על ההבדל בינו לבין אלי ויזל.'
ועוד תקציר בו מסביר פרימו לוי על ההבדל בינו לבין אלי ויזל.
25/04/2017 | 01:00
26
לצפיה ב-'והוא כבר הבין ש-"בעזרת השם" לא ממש יעזור לו'
והוא כבר הבין ש-"בעזרת השם" לא ממש יעזור לו
22/04/2017 | 18:24
3
57
איפה היה האלוהים שלהם בשואה? הבדיחה שאם "בעזרת השם" לא עבד אז יש "נסתרות דרכי האל" וזה כל כך מגוחך
6 מיליון מעידים שאין כזאת ישות דמיונטית
לצפיה ב-'לא ידעתי שאלוהים הרג את אותם 6 מיליון ...'
לא ידעתי שאלוהים הרג את אותם 6 מיליון ...
24/04/2017 | 14:23
2
29
אני חשבתי שהגרמנים עשו את זה ...
לצפיה ב-'היכן נטען שהחבר הדמיוני הרג?'
היכן נטען שהחבר הדמיוני הרג?
24/04/2017 | 15:49
10
לצפיה ב-'מהיכן קבלת את הסברה שאלוהים הרג אותם?'
מהיכן קבלת את הסברה שאלוהים הרג אותם?
24/04/2017 | 22:58
19
אכן הנאצים הרגו אותם, אבל האל המרושע והאכזר שלך, לא התאמץ במיוחד, כדי להציל אותם... בכך מדובר. 
אם הוא אכן קיים, וכל יכול, כפי שאתה מאמין ולא "נקף אצבע" למנוע את הטבח, אז הוא שותף לפשע.
לצפיה ב-'נו...ולמנוול הזה יש אלוהים? חרטא ברטה'
נו...ולמנוול הזה יש אלוהים? חרטא ברטה
23/04/2017 | 15:12
1
42
פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד (הרב) נועם בובליל, תושב מעלה אדומים, בגין עבירות רבות ממושכות שנים של אונס ומעשי סדום, כנגד קטינה, מעשה סדום נגד בן משפחה בהיותו קטין וכן עבירות איומים, שיבוש והדחה.
הרי הוא יודע שבבוא יומו הוא עתיד ליתן את הדין בפני בורא עולם
ומה הוא יגיד לו? לא עמדתי בפיתוי
וגזר הדין? הנשמה שלו הולכת להשירף באש הגינהום לנצח נצחים
אתם רוצים להגיד לי שאדם מאמין שיודע מה העתיד של נשמתו יעשה מעשים שכאלו?    כנראה שלא, אלא אם כן יש לו איזה היתר הילכתי מאיזה ספר קודש שלהם, אן שהוא יודע שכל סיפור הנשמה ואלוהים זה גבבת של שטויות
לצפיה ב-'אתה צודק. אין לו אלוהים. הוא אתאיסט.'
אתה צודק. אין לו אלוהים. הוא אתאיסט.
26/04/2017 | 00:28
3
לצפיה ב-'קצת חדשות טובות: בג"צ אישר פתיחת חנויות בשבת בת"א'
קצת חדשות טובות: בג"צ אישר פתיחת חנויות בשבת בת"א
20/04/2017 | 11:03
15
30
http://www.93fm.co.il/radio/395482

בג"צ אישר את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב המתיר פתיחת חלק מהחנויות בשבת • דרעי: "פריצה של הטטוס קוו; קורא לכינוס חירום שחל כל החכי"ם החרדים והדתיים" • ראש עיריית תל אביב, כצפוי, מברך על ההחלטה: "העיר היתה ותישאר חופשית"

קצת שפיות במדינה המתדרדרת שלנו!
כן ירבו!
לצפיה ב-'חכה חכה, הם עוד לא אמרו את המילה האחרונה, וכל עוד הם מאיימים'
חכה חכה, הם עוד לא אמרו את המילה האחרונה, וכל עוד הם מאיימים
20/04/2017 | 15:26
27
על הכסא של ביבי, הם ינצחו בכל מה שהם רק רוצים
לצפיה ב-'והנה תגובת הרב הראשי של ת"א:'
והנה תגובת הרב הראשי של ת"א:
21/04/2017 | 10:25
1
29
"היום זה תל אביב - מחר כל ערי ישראל"

אני אומר - מהפה שלו לאוזן של אלוהים!

"הבה נהיה לפחות כאומות המתוקנות", סיכם רבה של העיר.
הנבלה עוד מאז לומר כך?
במדינה מתוקנת לא כופים על אנשים לציית למנהג דתי!

לא יצא לי לבקר באירופה.
אולי באמת לא תמצא שם ביום ראשון מקום לקנות חליפה, אבל ממתי בדיוק קונים חליפה במרכול?
וממכרים שכן טיילו באירופה, ארה"ב, ומטיולים שלי במדינות המזרח, ידוע שמקומות בילוי ומרכולים - כל מיני חנויות שמוכרות אוכל וצרכים בסיסיים, פתוחות שם גם בימי המנוחה הרשמיים, וזה בדיוק מה שהופך אתם לימי מנוחה במקום ימי עוצר!

הרב שואל "מה רע ב-"24/6"?
אז כמו תשובה שהוא קיבל מבן גוריון, לתשובתי 2 חלקים:

א) אין לנו אפילו את זה!
כי לפי טמטום הדת שבת נכנסת בשישי בצהריים, אז לכל היותר יש לנו 24/5 + 12

ב) להיות בעוצר זה רע! מכיר את ההמנון? "להיות עם חופשי בארצנו"!
לצפיה ב-'הו, כמה צביעות וחוסר היגיון...'
הו, כמה צביעות וחוסר היגיון...
23/04/2017 | 02:44
17
עבדתי כסטודנטית בעבודה במשמרות שהיו מדי פעם גם בשבת (וגם בלילות). זה היה לי נוח מאוד – קיבלתי משכורת גבוהה יותר עבורן והן לא התנגשו לי עם הלימודים. הילדים שלא היו לי לא נפגעו מהזמן שלא ביליתי איתם, והלימודים שלי לא נפגעו כי יכולתי לעבוד וגם ללמוד. אולי הייתי צריכה ללמוד תורה ואז המדינה הייתה משלמת לי עבור הלימודים! (אה, בעצם לא, כי אני אישה ).

אין ספק שאלפי חרדים התחננו לעבוד במרכולים ובפיצוציות המסוימים האלה ועכשיו זה מה שימנע מהם לצאת לשוק העבודה . שלא לדבר על כך שחלק מהמקומות האלה לא כשרים ומוכרים מוצרים לא-כשרים, כלומר אותם חרדים ממש התחננו לעבוד בהם ועכשיו...  אויה, מסכנים. אם רוצים לפתוח עוד מקומות עבודה בפני חרדים צריך לאפשר להם ללמוד לימודי ליבה!!! במקום להשאיר אותם בבורותם ולשלוח אותם לעבוד במרכול, פסגת שאיפותיהם... כאילו חסרים מקומות עבודה כאלה היום (לא. מוזר, הם לא קורצים להם. מעניין למה).

עכשיו ברגע האחרון הם גם מזיזים את חופשת ל"ג בעומר מיום ראשון לשני (לא שמתם לב בתחילת שנת הלימודים?!) כדי לא ליצור חילול שבת. כמובן, כי אותם ילדים שיחללו שבת בהכנות לקראת ל"ג בעומר בד"כ שומרים שבת כהלכתה ואלה רק ההכנות למדורה הקדושה שגורמות להם לחטוא. עכשיו כשיום החופש זז הם יוכלו סוף סוף לבלות השבת בקריאת תורה במקום באייפון.

המדינה לא יהודית כי אין לה אם יהודייה. המדינה יהודית כי היא מדינת היהודים, וחלק מהיהודים, רחמנא ליצלן, בוחרים שלא לשמור שבת. סגירת מרכולים / תחבורה ציבורית / הזזת ל"ג בעומר לא תגרום לנו לשמור שבת. אנחנו נמשיך לחיות את חיינו, כולל חילול שבת בפרהסיה, פשוט בדברים אחרים. מי שרוצה "צביון" של עוצר שבת יכול לגור ביישוב שבו זה מתבצע, לא חסרים כאלה. הניסיון לכפות את השבת על אחרים לא גורם להם לשמור אותה, רק מעצבן ומפריע כמו קוץ בעין.
לצפיה ב-'ואילו הרב לאו טוען שדוחקים את הדתיים לפינה. אתה מבינים עד'
ואילו הרב לאו טוען שדוחקים את הדתיים לפינה. אתה מבינים עד
22/04/2017 | 07:47
11
34
לאיזו רמת טירוף הגיעה הדת הזו?
על כל צעד ושעל הם כופים את הדת ואת אמונותיהם על כלל הציבור החילוני, והוא טוען שדוחקים אותם לפינה? שיתבייש, אבל הטירוף שבאמונה בישות הדמיונית מונעת ממנו אפילו להבין את הגיחוך שבדבריו.
אותנו הם דוחקים לפינה וזה מתחיל מהברית בלידה ילד וכלה בקבורה.
בושה ורחפה
ואם אי פעם היתה קצת אהדה לאלו שמאמין בדת, הם הולכים והורסים אותה מבלי לדעת כמה הכפיתיות והאלימות שלהם מגוחכת וגורמת לשינאה שלהם
לצפיה ב-'אל תעשה ברית מילה, לאף אחד לא איכפת'
אל תעשה ברית מילה, לאף אחד לא איכפת
22/04/2017 | 09:57
23
גם אם לא יקברו אותך כדת משה וישראל
לצפיה ב-' .Control freak'
.Control freak
22/04/2017 | 10:13
9
9
לצפיה ב-'צודק, יהודים שולטים בכל העולם בזכות התורה והמח היהודי'
צודק, יהודים שולטים בכל העולם בזכות התורה והמח היהודי
22/04/2017 | 12:19
8
7
לצפיה ב-'בעיה קשה בהבנת הנקרא.'
בעיה קשה בהבנת הנקרא.
22/04/2017 | 15:10
7
8
לצפיה ב-'בעיה שלך '
בעיה שלך
23/04/2017 | 00:03
6
5
לצפיה ב-'דוגי, תלמד להבדיל בין לשון יחיד לבין לשון רבים.'
דוגי, תלמד להבדיל בין לשון יחיד לבין לשון רבים.
23/04/2017 | 12:49
5
6
לצפיה ב-'פתוח ללמוד משהו חדש, לא רואה בעיה'
פתוח ללמוד משהו חדש, לא רואה בעיה
23/04/2017 | 13:19
4
20
שעשיתי הכללה מהיחיד לרבים
לצפיה ב-'הגבת לי ב"צודק" ופרטת במשהו שכלל לא קשור למה שכתבתי.'
הגבת לי ב"צודק" ופרטת במשהו שכלל לא קשור למה שכתבתי.
23/04/2017 | 15:08
3
21
לצפיה ב-'אז איפוא הפגם בלשון '
אז איפוא הפגם בלשון
23/04/2017 | 15:14
2
5
לצפיה ב-'הפגם הוא בהבנת הנקרא שלך.'
הפגם הוא בהבנת הנקרא שלך.
23/04/2017 | 15:31
1
8
לצפיה ב-'טוב, יהודים שולטים בכל העולם בזכות התורה והמח היהודי, תגובתך'
טוב, יהודים שולטים בכל העולם בזכות התורה והמח היהודי, תגובתך
23/04/2017 | 23:01
14

לצפיה ב-'כמה המדינה מוציאה על דת? בדיקה מקיפה'
כמה המדינה מוציאה על דת? בדיקה מקיפה
18/04/2017 | 22:16
97
137
מהבלוג של תומר אביטל (המקים של "100 ימים של שקיפות"):

בניגוד לביטחון, החינוך והתרבות למשל, אין ל'דת' נתח תקציבי מובהק וברור. נכון, ישנו "המשרד לשירותי דת", אולם הכספים המוקצים לו הם רק חלקיק מסך התקציבים המתועלים למימון מפעלי הדת השונים, ואלה רבים מאוד. המספרים הצטרפו זה לזה, תקנה הובילה...
המשך>>
מהבלוג של תומר אביטל (המקים של "100 ימים של שקיפות"):

בניגוד לביטחון, החינוך והתרבות למשל, אין ל'דת' נתח תקציבי מובהק וברור. נכון, ישנו "המשרד לשירותי דת", אולם הכספים המוקצים לו הם רק חלקיק מסך התקציבים המתועלים למימון מפעלי הדת השונים, ואלה רבים מאוד. המספרים הצטרפו זה לזה, תקנה הובילה לתקנה, והרשימה התארכה מדי יום בעמודים נוספים (לפניכם התמצית).

"רצינו לבדוק את כל ההוצאות שמדינת ישראל מוציאה על דת זה מסיבה פשוטה. הדבר הזה אמור להיות מרוכז במקום אחד, שקוף וברור ושכל אזרח יידע בכמה מתוך התקציב השנתי הולך לפעילות דת", הסביר מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית.

הנתח התקציבי המוקדש לדת מתנהג כמו מפלס הכנרת  – גדל וקטן מדי יום. תקצוב עמותה מסוימת יכל להתכווץ או להתנפח תוך שבועות במאות אלפי שקלים. השינויים התכופים (שתולדתם בפוליטיקה) מקשים על נתונים מהימנים ומדויקים. במילים אחרות חלק מהתקציבים שמופיעים פה כבר השתנו. חסרים נתונים רבים משום שאינם קיימים או שהמשרדים סירבו להעבירם. מאידך כללתי נתונים שחלקכם לא יסכים עימם.

לי יצא 8.7 מיליארד שקל. לכם יכול לצאת מספר אחר – בשביל זה הפירוט למטה.

https://tomeravital.wordpress.com/2016/04/13/dat/
לצפיה ב-'וככה משרד החינוך רוצה להפוך את ילדינו לדתיים'
וככה משרד החינוך רוצה להפוך את ילדינו לדתיים
19/04/2017 | 14:59
17
67
מתוך חוברת ללימוד קריאה וכתיבה לכיתה א

כָּךְ מְבַקְשִׁים מִשְׁאָלָה / מֵאֵת: מִיכַל טוֹלֶדָנוֹ

לְכָל אָדָם יֵשׁ מִשְׁאָלָה, כִּי כָּל אָדָם רוֹצֶה דְבָרִים שֶׁאֵין לוֹ. בַּאֲרָצוֹת שׁוֹנוֹת בָּעוֹלָם יֵשׁ דְּרָכִים שׁוֹנוֹת לְבַקֵשׁ מִשְׁאָלוֹת.
בְּמָקוֹם מְסוּיָם, בִּמְדִינַת הוֹנְג קוֹנְג, מַאֲמִינִים בְּעֵץ מְיוּחָד, שֶׁיָכוֹל לְהַגְשִׁים מִשְׁאָלוֹת. לְפִי הַמִנְהָג, כַּאֲשֶׁר רוֹצִים לְבַקֵשׁ מִן הָעֵץ מִשְׁאָלָה, כּוֹתְבִים אֶת הַמִשְׁאָלָה עַל פֶּתֶק אָדֹם. לְאַחַר מִכֵּן קוֹשְׁרִים אֶת הַפֶּתֶק בְּחוּט לְתַפּוּחַ אוֹ לְתַפּוּז, וזוֹרְקִים אֶת הַפְּרִי לְמַעְלָה, לְכִווּן הָעֲנָפִים שֶׁל הָעֵץ. אִם הַחוּט נִתְפַּס בָּעֲנָפִים, זֶה סִימָן שֶׁהַמִשְׁאָלָה תִתְגַשֵׁם.

בְּמָקוֹם אַחֵר, בְּרוֹמָא, עִיר הַבִּירָה שֶׁל אִיטַלְיָה, יֵשׁ מִזְרָקָה גְּדוֹלָה וְיָפָה, שֶׁנִקְרֵאת "מִזְרֶקֶת הַמִשְׁאָלוֹת". לְפִי הַמָסֹרֶת, מִי שֶׁמַפְנֶה אֶת הַגַב לַמִזְרָקָה, זוֹרֵק מַטְבֵּעַ לְאָחוֹר וְקוֹלֵעַ לַמַיִם, יִזְכֶּה לְבַקֵר שׁוּב בְּרוֹמָא. אֲבָל אִם מַמְשִׁיכִים וְזוֹרְקִים לְאָחוֹר עוֹד מַטְבֵּעַ, אֶפְשָׁר לְבַקֵשׁ מִשְׁאָלָה. בַּקַרְקָעִית שֶׁל בְּרֵכַת הַמִזְרָקָה מוּנָחִים מַטְבְּעוֹת מִכָּל הָעוֹלָם, כִּי הַרְבֵּה תַיָרִים בָּאִים לִרְאוֹת אֶת הַמִזְרָקָה המְפֻרְסֶמֶת, וְנֶהֱנִים לְבַקֵשׁ מִשְׁאָלָה.

יֵשׁ עוֹד דֶּרֶךְ מְקֻבֶּלֶת לְבַקֵשׁ מִשְׁאָלָה. הַפַּעַם לֹא צָרִיךְ לָלֶכֶת רָחוֹק, כְּדֵי לְבַקֵּשׁ אוֹתָהּ. צָרִיךְ רַק לְחַכּוֹת לְלַיְלָה בְּלִי עֲנָנִים, לְהַבִּיט לְמַעְלָה בַּכּוֹכָבִים ולְחַכּוֹת בְּסַבְלָנוּת. בָּרֶגַע שֶׁרוֹאִים כּוֹכָב נוֹפֵל, מְבַקְּשִׁים מִיָּד אֶת הַמִּשְׁאָלָה. לָכֵן, כְּדַאי לִהְיוֹת מוּכָנִים עִם מִשְׁאָלָה בַּלֵב, כִּי הַכּוֹכָב הַנוֹפֵל נֶעְלָם בִּן רֶגַע בַּשָׁמַיִם הַחֲשׁוּכִים...
וְאֶפְשָׁר גַם לְבַקֵשׁ בְּשֶׁקֶט בְּשֶׁקֶט בַּקָשָׁה מֵאֱלוֹהִים.

הכל כשר אצלם על מנת לשטוף את מוחם של ילדים קטנים
לצפיה ב-'הכל בגלל שרה'לה'
הכל בגלל שרה'לה
19/04/2017 | 16:24
36

לצפיה ב-'ההדגשה במקור? כי אם לא זה ממש לא נראה לי נורא במיוחד.'
ההדגשה במקור? כי אם לא זה ממש לא נראה לי נורא במיוחד.
19/04/2017 | 18:02
2
10
לצפיה ב-'בדקתי טענתך, ומתברר שהיתה ראויה'
בדקתי טענתך, ומתברר שהיתה ראויה
19/04/2017 | 19:01
119
לצפיה ב-'לא, היא לא במקור, אני הדגשתי אותה, אבל אם אתה רוצה שילמדו'
לא, היא לא במקור, אני הדגשתי אותה, אבל אם אתה רוצה שילמדו
19/04/2017 | 19:24
31
את ילדיך בבית הספר שאפשר לקבל עזרה מאיזו ישות דמיונית, אני מוכן למחוק את ההדגשה
ורק נשאר לקוות שילדיך לא יצפו לישועה ועזרה מאיזו ישות דמיונית כי הם עשויים להתאכזב מאד
לצפיה ב-'ההפך'
ההפך
19/04/2017 | 19:30
3
39
הפסקה הזו משווה בין תפילה ובין אמונות תפלות של עובדי אלילים.
קשה לומר שהיא מקדמת אמונה דתית.
לצפיה ב-' במקרה הספציפי הזה אני מסכים עם האבחנה שלך'
במקרה הספציפי הזה אני מסכים עם האבחנה שלך
19/04/2017 | 20:04
33
אני גם בעד ההשוואה כי כולן אמונות תפלות, כולל האמונה הדתית.
לצפיה ב-'לא יודע מה בדיוק כוונתך ב"אמונה דתית"'
לא יודע מה בדיוק כוונתך ב"אמונה דתית"
19/04/2017 | 22:22
1
38
אבל היא כן מקדמת אמונה ב"אלוהים". 
זה משתמע מכך שהיא מתארת את האמונות "התפלות" כדבריך (במה הן יותר תפלות?) באריכות יחסית ובליגלוג מפרגן ומעט מתנשא, אך את אלוהים השאירה לסוף, כמישפט לקוני שכאילו ברור לכולם. 
זה נכון שהיא לא דוחפת כאן את יהוה, אלא יותר משהו ניו-איג'י כזה,  אבל זאת לא השוואה בין אמוות תפלות. אחרת היתה אומרת משהו כמו-  "ויש אנשים שמאמינים שאם מנשקים מזוזה/מצטלבים/סופרים חרוזים יש סבא על ענן שרואה את זה ומגשים להם משאלות". 

אחרי כל החפירה הזאת - זה באמת לא מהדוגמאות החמורות בעניין של ההדתה בבתי הספר. 

לצפיה ב-'נכון שהיא לא מלגלגת'
נכון שהיא לא מלגלגת
20/04/2017 | 01:46
33
נכון שהיא לא מלגלגת כפי שאולי אתה היית מצפה.
אבל קשה לומר שהיא מתייחסת ברצינות לתפילה. מקסימום היא מדמה את זה למנהג הילדים, שאין איש בוגר שמאמין בו, לבקש משאלה מהכוכבים.
התייחסות כזו לא נועדה לקדם אמונה דתית (האנשים הדתיים שאני מכיר, לא היו רוצים שהקטע הזה יופיע בספרי הלימוד של ילדיהם).

היא פחות או יותר אומרת את דעתכם. ההבדל היחיד הוא שהיא לא מלגלגת, ושהיא מוכנה לקבל את זה כפרקטיקה לא מזיקה בעלת אפקט פסיכולוגי (בלבד, כנראה).

כך שפותח השרשור סתם קפץ בבהלה ובחשש חסר בסיס (לפעמים יש לי רושם שאנשים כאן נהנים להתמרמר ולהגיש רדופים).

לצפיה ב-'אילו זה באמת היה "ככה" לא הייתי מודאגת כלל...'
אילו זה באמת היה "ככה" לא הייתי מודאגת כלל...
20/04/2017 | 02:03
7
11
לצפיה ב-'ואני מודאג. לא רוצה שיטשפו את מוחם של ילדי בהזיות דמיוניות'
ואני מודאג. לא רוצה שיטשפו את מוחם של ילדי בהזיות דמיוניות
20/04/2017 | 08:17
6
15
לצפיה ב-'תחסן אותם'
תחסן אותם
20/04/2017 | 09:58
24
תלמד אותם על אמונות תפלות מתרבויות אחרות למשל ותראה להם שאין הבדל מהותי ביניהן לבין האמונות התפלות מהתרבות שלנו, כולל האמונה הדתית.
לצפיה ב-'גם אני לא רוצה ש"ישטפו ת'מוח" לילדים, אבל זו לא שטיפת מוח...'
גם אני לא רוצה ש"ישטפו ת'מוח" לילדים, אבל זו לא שטיפת מוח...
20/04/2017 | 23:25
4
26
זה כ"כ שבלוני וחסר שיניים, כאמור, אם בזה היה מסתכם כל העניין, לא היו לי השגות. אני רק רוצה להזכיר שרוב אם לא כל האתאיסטים כאן בפורום הם תוצר של מערכת החינוך הישראלית, חלקם גם של זו הממלכתית דתית, ועדיין אנחנו כאן.

תכנים יהודיים ברמה בסיסית, גם יותר מהמשפט המסכן הזה היו לאורך כל שנותיי בבית הספר, ועם זאת אף אחד מחבריי לספסל הלימודים לא "התחזק" (כלומר נחלש בדעתו, כלומר חזר בתשובה) בעקבות כך. חילונים היינו וחילונים נשארנו. אם היו תלמידים שלמדו איתי וחזרו בתשובה ברבות הימים (לא ידוע לי על כך, אבל זו תמיד אפשרות) זה לא היה בגלל משפט כזה או אחר בספר לימודים של בי"ס יסודי.
לצפיה ב-'הבעיה עם ההדתה בחומר הלימוד זה לא'
הבעיה עם ההדתה בחומר הלימוד זה לא
21/04/2017 | 09:45
3
24
שהיא גורמת לחזרה בתשובה, אלא שהיא פוגעת באיכות החינוך.
אין לי שום בעיה עם תכנים יהודיים גם מעבר לרמה בסיסית - בתנאי שהם מובאים בהקשר הנכון, ובכמות מאוזנת עם ידע אחר.
הבעיה שמכניסים לילדים אמונות לא רציונליות בדלת האחורית דרך כלל נושאי הלימוד. 

לצפיה ב-'נו באמת... "מכניסים לילדים אמונות לא רציונליות"? '
נו באמת... "מכניסים לילדים אמונות לא רציונליות"?
21/04/2017 | 11:16
2
29
זה משפט בנאלי ששומעים במיליון ואחד תכנים תרבותיים אחרים שלא קשורים לבית הספר. הקונספט של תפילה/משאלה לאל נעוץ כ"כ חזק בתרבות שלנו שצריך לחיות על אי בודד כדי לא להכיר אותו. הוא לא הומצא בטקסט הזה והטקסט הזה לא משנה דבר.

לא מפריע לי קיומו של טקסט כזה, מפריע לי שלא מלמדים "חשיבה חדה".
לצפיה ב-'לא מלמדים "חשיבה חדה" כי זה יחתור תחת סמכות ביה"ס,'
לא מלמדים "חשיבה חדה" כי זה יחתור תחת סמכות ביה"ס,
21/04/2017 | 16:05
1
24
סמכות המורים. בעלי סמכות לא אוהבים שהסמכות שלהם נפגעת. הדת, לעומת זאת, מנחילה ציות לסמכות.
לצפיה ב-'תלוי אילו מורים. יש כאלה עם אגו, אבל יש גם מורים טובים'
תלוי אילו מורים. יש כאלה עם אגו, אבל יש גם מורים טובים
21/04/2017 | 19:27
17
שלא חושבים שהם אלוהים, או שהם מושלמים או שהם לעולם לא טועים, ולא חוששים שהסמכות שלהם תיפגע אם יודו בטעות. למעשה יש לא מעט מורים שמעודדים את התלמידים לתקן אותם, לחפש מידע, לאמת אותו, לעמת אותם איתו... 
לצפיה ב-'באותה הזדמנות יש להחרים את השירים "רציתי שתדע" (ע' חיטמן)'
באותה הזדמנות יש להחרים את השירים "רציתי שתדע" (ע' חיטמן)
23/04/2017 | 03:10
18
"על כל אלה" (נעמי שמר)
"שהשמש תעבור עליי" (יורם טהרלב)
"תפילת יום הולדת" (תרצה אתר)
"מה אברך" (רחל שפירא)
"טיפת מזל" (דני שושן)
"תפילה" (בצלאל אלוני)
"כשהלב בוכה" (יוסי גיספן)

ועוד שירים רבים שבהם מוזכרים אלוהים ו/או תפילה לאל, כדי שילדים לא יחשבו בטעות שזה קונספט קיים בתרבות האנושית בכלל ובמדינת ישראל/ביהדות בפרט. להפסיק להשמיע ברדיו, לאסור על יוצרים לכתוב, על זמרים לשיר ועל מורים ללמד. אם נעצום עיניים ונתעלם מקיומם אולי ילדים לא ידעו שהרעיון קיים.

אם המשפט שהדגשת ייעלם מהטקסט ילדים לא יקבלו את הרעיון של תפילה/משאלה לאל. ברור. הרי טקסט נשכח מספר לימוד בכיתה א', זה מה שייתקע להם בראש, לא שיר שמושמע אין ספור פעמים ברדיו / קלטות / תכניות טלוויזיה / טקסים וכו', לא כי הם שמעו את עפרה חזה, ירדנה ארזי, שרית חדד, זהבה בן, רבקה זוהר, חוה אלברשטיין, יוסי בנאי או עוזי חיטמן (ורבים רבים אחרים; התברר לי זה עתה שאפילו מוקי ברשימה) שרים על אלוהים ומתפללים אליו...

אגב משאלות, ילדים בכיתה א' אולי עוד לא שמעו על הכותל המערבי (אגב, מוזר שהוא לא מוזכר בטקסט הנ"ל). אין בעיה! אחרי שנמחק את המשפט מהטקסט פשוט לא ניקח אותם לירושלים ולא נלמד את מלחמת ששת הימים. ייתכן שהם יסיימו את הלימודים עם ידע חלקי בספרות, גאוגרפיה, היסטוריה ותנ"ך, אבל אולי כך יש עוד סיכוי להציל את נשמותיהם הרכות...
לצפיה ב-'המוסר בא מאלוהים?'
המוסר בא מאלוהים?
18/04/2017 | 12:36
41
63
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4950175,00.html

אז למה יש כ"כ הרבה חרדים שסוחטים באיומים, מטרידים מינית ואונסים?

בפשיטת משטרה קודמת, נעצרו 22 עברייני מין מן המגזר.
הפעם,... המשך>>
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4950175,00...

אז למה יש כ"כ הרבה חרדים שסוחטים באיומים, מטרידים מינית ואונסים?

בפשיטת משטרה קודמת, נעצרו 22 עברייני מין מן המגזר.
הפעם, נעצרו 28 אנשים ממערכת עיתון חרדי שסחטו באיומים מנהלי חברות כדי שיפרסמו אצלם.

תמונה של אישה העיתון הזה לעולם לא יפרסם, אבל לאיים על מישהו בשביל כסף - זה אלוהים מרשה כנראה...
לצפיה ב-'נאס"א: לא נכין מזון כשר לאסטרונאוטים'
נאס"א: לא נכין מזון כשר לאסטרונאוטים
21/04/2017 | 01:38
29
לא, זו לא מתיחת אחד באפריל, זו כותרת אמיתית לחלוטין:

מגיב 23 סיכם זאת יפה:
חבל זה יהיה המחסום היחידי לחרדים בחלל.
אולי חוץ ממכשולים קטנים כמו שינוי מסלול השיגור כך שלא יעבור מעל בית קברות והפחד להתנגש באלוהים חוץ מזה הדרך היתה פתוחה לטייסי קרב חרדים עד עכשיו.
לצפיה ב-'ובהקשר למוסר המאמינים'
ובהקשר למוסר המאמינים
20/04/2017 | 15:24
21
טיסה מקייב לישראל התעכבה ביותר משעה על הקרקע בגלל נוסע חרדי שסירב להתיישב במקומו - עד שיקפלו את מסכי הטלוויזיה

זה מוסר אלוהי?
זה עבריין מאמין
למה לא הורידו אותו מהמטוס?
לצפיה ב-'בתי חולים מסרבים לבצע טיפולי הפריה לנשים שלא נישאו ברבנות'
בתי חולים מסרבים לבצע טיפולי הפריה לנשים שלא נישאו ברבנות
20/04/2017 | 02:08
2
25
תחקיר חדשות 10 חושף כיצד בית החולים האוניברסיטאי, בעל האוריינטציה ההלכתית, לא מוכן לסייע בטיפולי ההריון השונים לנשים שלא נישאו ברבנות, כלומר ידועות בציבור, נשואות אזרחית, אימהות חד הוריות או זוגות גאים. כל אישה תוכל להקפיא ביציות, אבל כדי להפרות אותן תזדקק להוכחה שרב חתם לה על הכתובה.
לצפיה ב-'והחלק השפוי במדינה עדיין לא הפנים את השתלטות הדת על המדינה'
והחלק השפוי במדינה עדיין לא הפנים את השתלטות הדת על המדינה
20/04/2017 | 08:16
8
לצפיה ב-'"בתי חולים בעלי אורינטציה דתית"?'
"בתי חולים בעלי אורינטציה דתית"?
20/04/2017 | 11:10
19
הם מרפאים בתפילות וכמעות?

במדינה מתוקנת, אחרי תחקיר כזה היו מפטרים כמה בכירים...
לצפיה ב-'ואתמול התפרסם כי במהלך הפסח נשפכו לביוב 4 מיליון ליטר חלב'
ואתמול התפרסם כי במהלך הפסח נשפכו לביוב 4 מיליון ליטר חלב
19/04/2017 | 14:42
1
30
למה? בגלל טירוף הכשרות

אני בטוח שיש איזה 2-3 משפחות שהיו שמחות לקבל קצת חלב ושהכשרות לא ממש מעניינת אותן - אבל את מי זה מעניין?
לצפיה ב-'fake news'
fake news
19/04/2017 | 19:37
23
ההודעות שלך לא אמינות

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ