לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום אתאיזם

נהנה מדיונים עמוקים? את הבחורה בכיתה ששואלת את השאלות? יש לך שאלות אמונתיות? חושבת שיש לך תובנות על חיי הדת והחיים בכלל שפשוט חייבות להתפרסם?

הגעת למקום הנכון! הכנס לפורום והחל להשתתף באופן פעיל בו! כולנו מחכים לך!

מומלץ להסתכל בסקשן "מאמרים" שמתעדכן ומתרחב בימים אלו,כמו כן בסקשן "מילון מונחים" וב"שאלות נפוצות".

שימו לב להודעות הנבחרות המוצגות מעל דף הפורום! מומלץ לקרוא אותן!

כמו כן יש לקרוא את תקנון הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אתאיזם

נהנה מדיונים עמוקים? את הבחורה בכיתה ששואלת את השאלות? יש לך שאלות אמונתיות? חושבת שיש לך תובנות על חיי הדת והחיים בכלל שפשוט חייבות להתפרסם?

הגעת למקום הנכון! הכנס לפורום והחל להשתתף באופן פעיל בו! כולנו מחכים לך!

מומלץ להסתכל בסקשן "מאמרים" שמתעדכן ומתרחב בימים אלו,כמו כן בסקשן "מילון מונחים" וב"שאלות נפוצות".

שימו לב להודעות הנבחרות המוצגות מעל דף הפורום! מומלץ לקרוא אותן!

כמו כן יש לקרוא את תקנון הפורום.

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום אתאיזם!
פעם ראשונה בפורום? נא לקרוא את התקנון.
המשך >>

לצפיה ב-'בלחץ החרדים: נתניהו וכץ סיכמו על ביטול עבודות הרכבת בשבת'
בלחץ החרדים: נתניהו וכץ סיכמו על ביטול עבודות הרכבת בשבת
23/06/2017 | 14:25
6
15
בישיבה, שבה נכחו ראש הממשלה, שרי התחבורה והרווחה וראשי הסיעות החרדיות, נטען כי עבודות הרכבת שתוכננו בדרום "מרחיבות את חילול השם", והוחלט כי "יישמר הסטטוס קוו" ■ העבודות בוטלו על ידי אנשי המקצוע במשרד העבודה והרווחה

סוכם כי יישמר הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת וכי הגורמים "יפעלו למנוע את ההתרחבות שהייתה לאחרונה בחילולי השבת בתחום התחבורה והעבודות בשבת".

ראשי הסיעות החרדיות קיימו בתחילת השבוע ישיבה משותפת בכנסת לאור טענות כי בשבועות האחרונים קיימים חילול שבת ברחבי הארץ בעבודות תשתית של רכבת ישראל ותחבורה ציבורית של חברות פרטיות. שר הבריאות יעקב ליצמן טען כי "מדובר בהפרה של ההסכם הקואליציוני ולא בטוח שנוכל להמשיך לשבת בממשלה. ראש הממשלה חייב להתערב". גפני הוסיף כי "בתקופה האחרונה שבת הפכה ליום שבו רכבת ישראל משדרגת את המסילה ואותו דבר עם חברות פיראטיות שמפעילות באופן לא חוקי תחבורה ציבורית בשבת". יו"ר ש"ס אריה דרעי הוסיף כי "השבת חשובה מעל כל שיקול".

משעשע, ביומיים האחרונים אני רק נתקלת בעוד ועוד דוגמאות לשקרים של itor לגבי ה"חילון" שהוא מקשקש עליו. שינוי בסטטוס קוו, עאלק. שוב סחטנות דתית פרופר של התעקשות על עיקרון כדי להראות מי הבוס. הרי לא מדובר בעבודות שנעשות בשכונות מגורים בכלל או מול אזורים דתיים בפרט. לא מדובר בפוליטיקאים שמגנים על העובדים (שדווקא מעוניינים לבצע אותן בשבת) או בהסתכלות ממלכתית רחבה. להפך, הם מתעלמים מהאינטרס המובהק של הציבור כולו שעבודות התשתית יבוצעו בשבת, כשאין נסיעות ברכבת (בכלל הכפייה הדתית!) ולא יהיו עיכובים ושיבושים בנסיעות בימי חול. אבל כל זה לא משנה, העיקר ש"השבת תישמר". לא שלהם, הרי את שלהם הם שומרים בכל מקרה; גם של אחרים. שבעצם לא שומרים שבת בלאו הכי...

רוצים, לא רוצים, מתאים, לא מתאים, מה זה משנה? העיקר שאפשר להמשיך לכפות את הכפייה הדתית במסגרת הלחץ הפוליטי שאפשר להפעיל על ראש ממשלה שחרד לכיסאו. מהמם.
לצפיה ב-'לא מפתיע, הרי אם הוא לא נותן להם מה שהם רוצים, הם מפילים לו'
לא מפתיע, הרי אם הוא לא נותן להם מה שהם רוצים, הם מפילים לו
23/06/2017 | 14:46
1
9
את הממשלה, מתוך בטחון מוחלט שגם אחרי הבחירות הם יהיו בשלטון.

ובעיית העבודה בשבת תפתר די בקלות בשבועות הקורבים. ביבי יגדיל לא את האתנן והם יעלימו עיין לעוד כמה חודשים
לצפיה ב-'אכן אם כי נראה לי שכרגע לא בא להם להפיל את הממשלה'
אכן אם כי נראה לי שכרגע לא בא להם להפיל את הממשלה
23/06/2017 | 15:10
8
ראשית, כי הם לא יכולים להיות בטוחים שאם השלטון יתחלף הם אכן ישבו בממשלה (וכזכור, בממשלה הקודמת הם לא ישבו, למגינת לבו של ביבי). שנית, כי הם מעדיפים את ביבי על פני פוליטיקאים עם עמוד שדרה שאולי לא יתקפלו כ"כ בקלות כמוהו; שלישית, כי רובם בכ"ז ימנים ומעדיפים ממשלת ימין על פני ממשלת מרכז/שמאל וכיו"ב.

לא לחינם צוטט בכתבה ח"כ מקלב שאמר "בינתיים אין סיבה לפרוש מהממשלה,  אנחנו צריכים להשפיע מבפנים". גם להם יש אינטרס כרגע לא למהר ולירוק לבאר שהם שותים ממנה.
לצפיה ב-'בוקר טוב!'
בוקר טוב!
23/06/2017 | 14:55
2
17
זה לא משעשע כלל.

זה עלול להיות הסנונית הראשונה של מלחמת אזרחים, שאו שתציל או שתחרב את מדינת ישראל.

הדברים האלה קורים כי המנהיגים הציבור החרדי רוצים להראות למאמינים השוטים והאלימים שלהם את "כוח הזרוע של אלוהים".
כדי שהציבור הזה ימשיך לתת להם כוח וכסף.

הם בונים לעצמם מדינה בתוך מדינה, וזה לא יכול להימשך לעד או להיפתר בצורת הידברות.
זה יכול להיפתר מוקדם בצורה חוקית, או מאוחר בצורה של מאבק אלים...
לצפיה ב-'לא בוקר ולא טוב; בשום שלב לא הסכמתי איתו על כך'
לא בוקר ולא טוב; בשום שלב לא הסכמתי איתו על כך
23/06/2017 | 15:04
11
מה ש"משעשע" מבחינתי (וזו אירוניה, כן?) הוא העיתוי – בשבוע שבו הוא לא הפסיק לחפור על כך (מולי; אני מניחה שהוא חפר על כך בעבר, פשוט בדיונים שלא השתתפתי בהם או עקבתי אחריהם) נתקלתי בשפע דוגמאות בתקשורת שסותרות את דבריו. הסחטנות החרדית אינה חדשה לי, מיותר לציין.
לצפיה ב-'אם לא ימצא פתרון להתשלטות הדת על המדינה, אין לי ספק שפה'
אם לא ימצא פתרון להתשלטות הדת על המדינה, אין לי ספק שפה
23/06/2017 | 18:22
9
תהיה מהפיכה אזחרית דתית בכל הנשק

נותר לקוות שהשלטון הבא ידע למצוא פתרון לזה.
לצפיה ב-'הצד החיובי של התמונה'
הצד החיובי של התמונה
23/06/2017 | 21:24
5
איזו זריזות ויעילות של רכבת ישראל בביצוע!

לצפיה ב-'המרחב הציבורי מתחלן? ספרו זאת לתושבים שהחרדים פלשו לשכונתם'
המרחב הציבורי מתחלן? ספרו זאת לתושבים שהחרדים פלשו לשכונתם
23/06/2017 | 02:46
18
27
ושינו בה את הצביון (הו, גם אני יכולה להשתמש במילה הזאת!) עבור אנשים שעד אז חיו בשלום ובהנאה בשכונה חילונית. לו היו באים לחיות בשכונה חילונית בכיף ומתוך קבלת אורחות השכונה, ניחא; אבל ברגע שהם מתחילים להיות הרוב הם כופים על המיעוט שנשאר את דריכהם.

מישהו מצליח לדמיין מצב הפוך שבו חילונים היו משנים צביון של שכונה חרדית? בלתי נתפס... אבל בכיוון השני זה "בסדר" וקורה כל הזמן. בהתחלה רק מבקשים "בית כנסת" ואז "ישיבה" או "כולל" ואז "גן"... ואז שלא יפריעו בשבת או רק לסגור איזה רחוב... נו הרי גם ככה כבר רובו חרדי, מה זה משנה אם עושים עוצר בית לתושבים שגרים שם כבר שנים ולא יכולים להרשות לעצמם לברוח?

עכשיו הם עדיין מיעוט אז הם עוד מנסים להיות נחמדים ומקשקשים על "הידברות", אבל למה מלכתחילה לצפות להתחשבות משכונה חילונית במקום לגור בשכונות קיימות שכבר מנהלות את אורח החיים הזה? נכנסת לשכונה עם אופי מסוים, שהוקמה ע"י קהילה מסוימת, למה שלא תכבד ותקבל את אורחותיה? הרי זה מה שהחרדים עצמם דורשים (וגם כופים) בשכונות שלהם. נאה דורש נאה מקיים, לא?

לבי לבי על תושבי הגבעה הצרפתית, לא הייתי רוצה להיות במצבם.
לצפיה ב-'הבעיה מתחילה בלגיטימציה:'
הבעיה מתחילה בלגיטימציה:
23/06/2017 | 11:29
16
22
צריך להיות אמיצים, לקום ולומר: אורח החיים החרדי הוא לא לגיטימי!
הוא לא מקובל, אסור לסבול אותו, אסור לכבד אותו, צריך להילחם בו עד חרמה ולאסור אותו בחוק.

זה לא גזעני, זה לא אנטישמי. זו לא שנאת חינם.

ניקח לדוגמה את ה-KKK בארה"ב: קבוצה גזענית ששונאת כל מי שאינו "לבן" (למעשה, הם שונאים גם אנשים בעלי עור בהיר מאוד אם אותם אנשים במקרה יהודים, או הומואים וכו').

משום מה, אף אחד אפילו לא שוקל לתת להם להקים שכונות משלהם ולנהוג באותם מקומות לפי האמונה שלהם.
אף אחד לא נדרש לקבל את אותה האמונה ואותם הערכים ולכבד אותם גם אם "אינם לרוחו".

מדוע אם כן, אנו נוהגים כך עם הציבור החרדי?
מדוע כל אותם אנשים "נאורים" שמתנגדים להדרת נשים מהמרחב הציבורי בכל צורותיו כן מסכימים לתת לחרדים לעשות זאת "בתוך השכונות שלהם", וכן מוכנים לוותר, כמו אותה גברת בכתבה, על לבוש "למען הידברות"?

האם היה לך הגיוני, ששכונה היית מסכימה "להצניע" תושב אפרו אמריקאי כדי ליצור הידברות עם ה-KKK?
אחרי הכל, ה-KKK רואים את עצמם כקבוצה דתית נוצרית אדוקה. הם משתמשים בדת כתירוץ לגזענות שלהם, בדיוק כפי שחרדים משתמשים בה לכל הדברים הפסולים שהם דוחפים, כגון הדרת נשים.

אז למה אנחנו מקבלים אותם? כי הם כביכול יהודים? זה תירוץ לתת להם לעשות דברים שמביישים ומשניאים את היהדות?
לצפיה ב-'וומי נותן את "הלגיטימציה"? השלטון וכל המוסדות הכפופים לו.'
וומי נותן את "הלגיטימציה"? השלטון וכל המוסדות הכפופים לו.
23/06/2017 | 12:45
13
יש עיר בארץ בה בכל יום שישי חרדי משמיע מוזיקה דתית ברמקולים ענקיים שעל גג הבית.
כל הסביבה סובלת, אין סוף תלונות הוגשו טאף אחד מהמשטרה והפרקליטו לא מוציא את האצבע מהתחת. והאיש מאושר.

יש רק פתרון אחד והוא התארגנות סביבי מפלגה שתהיה מספיק חזקה לעמוד בשלטון ללא מפלגות דתיות/חרדיות ושתתחייב להפריד ולהפריט את הדת ולהלחם בתופעות ההזויות הללו

לצפיה ב-'לא מסכימה. הדרת נשים לא לגיטימית, השאר לא בהכרח'
לא מסכימה. הדרת נשים לא לגיטימית, השאר לא בהכרח
23/06/2017 | 13:50
8
12
השווית ל-KKK בארה"ב, אבל יהיה נכון יותר להשוות לאמיש. קהילה סגורה ובדלנית עם אורחות חיים של מאות קודמות, אבל ההבדל הוא שהם לא מנסים לכפות את אורחות חייהם על אחרים. יש להם אורח חיים שונה באופן קיצוני ולכן הם מקיימים אותו בתוך האזור שלהם ותו לא. כל עוד אין בכך משהו לא חוקי, אני לא רואה בכך בעיה. לאנשים מותר לחיות באופן מוזר שאינו תואם את אורחות חיי כל עוד לא ינסו לכפות זאת עליי (כפי שאמרה גם המרואיינת בסרטון).
לצפיה ב-'ההשוואה לאמיש אינה במקום.'
ההשוואה לאמיש אינה במקום.
23/06/2017 | 14:35
7
10
לא רק בגלל שהאמיש מתבודדים באמת - הם חיים ביישובים שלהם ממש, לא בתוך יישובים של אנשים רגילים, אלא מעוד סיבות:

* האמיש מספקים לחלוטין את תנאי המחיה של עצמם.
הם עובדים, והם עובדים קשה לפרנסתם, ואינם תלויים ביחס מיוחד של המדינה כדי לקיים את אורח החיים הייחודי שלהם.

* האמיש אינם רואים במי שלא כמוהם אויב בעל השפעה מסוכנת, ואינם מנסים לכפות על סביבת כללים כשהם יוצאים החוצה, למשל כדי לסחור בתוצרת שלהם, או אפילו כשהתיירים עוברים באזור העיירות שלהם.

* וההבדל שכנראה הכי חשוב:
לאמיש יש מנהג בו אנשים צעירים מורשים לצאת החומצה, להסתובב "בעולם החיצון", ולטעום מכל ה-"חטאים" של הטכנולוגיה המודרנית.

הם ממש נותנים לצעירים שלהם לבחור אם להשתייך לקהילה ולחיות תחת מגבלותיה, או לצאת לחופשי!

הדרת נשים אינה המנהג היחיד של החרדים שפסול מיסודו.
גם מניעת לימודי ליבה מילדיהם הוא למעשה התעללות, ופגיע חמורה הן באותם ילדים, והן בכלל החברה שתצטרך לדאוג להם בעתיד כשלא יוכלו לפרנס את עצמם, ואת המשפחות הענקיות שהם ישריצו ללא שום אחריות כלכלית.

עוד בעיה משמעותית היא שהחרדים מקבלים את סמכות רבניהם לפני סמכות המדינה.
כלומר, יש כאן ממש דיקטטורה שצומחת בתוך הדמוקרטיה שלנו ומאיימת לחסל אותה.
אחד הביטויים החמורים של הדיקטטורה הזו הוא כל מקרי תקיפת החיילים, והפגנות אלימות למען זבל אנושי שסירבו להגיע ללשכת גיוס אפילו כדי לקבל פתור.

כי הרב אמר...
ניחה היה מסרב להתגייס, אבל הנבלה הזה פתור, בעוד שכל אזרח נורמלי לא, ואפילו זה לא מספיק לו! הוא חייב לירוק על חוקי המדינה!

אז נכון, בתור חילוני גם אני לא מקבל כל חוק מדינה, ולא תמיד מציית אפילו לחוקים שאני כן מקבל. אבל יש הבדל משמעותי בן אדם שחורג במידה מסוימת ממגבלת מהירות בכביש (שזו עדיין עברה לכל דבר ועניין) לבין אדם שמחליט שהחוק היחיד שהוא כפוף לו הוא מה שהרב מכתיב.

מה עוד פסול בחברה החרדית?
הפרדה מגדרית כוללת.

הדרת נשים זה רק חלק מהעניין.
עצם העובדה שהאנשים האלה אינם מסוגלים להתנהל בפרהסיה כמו כל חברה אנושית נורמלית יוצר בעיות מפה עד להודעה החדשה, גם להם וגם לחברה החיצונית.

ראית את הכתבה על חוות מתכנתות חרדיות של מטריקס?
זה לא שאיזו חברה מדירה אותן, אבל בגלל שטיפת מוח ואיומי רבנים שלהן הן צריכות לעבוד בשכר עבדות ולהיות כבולות למקום עבודה בודד (מתכנתים רגילים נהנים ממבחר ענק אפילו בשלולית הקטנה שלנו).

דרך אגב, הפרדה שכונתית לא יכולה להחזיק לאורך זמן:
אוכלוסיה זה לא דבר סטטי, במיוחד אוכלוסיה עם רמת ילודה כמו של חרדים, אבל שכונה זה דבר סטטי לחלוטין - ברגע ששכונה בתוך עיר נבנתה, יש בה כמות קבועה של דירות.

אני לא חושב שחרדים "משתלטים" על שכונות של חילונים רק כי יש להם איזו אג'נדה של כיבוש.
יותר סביר, לדעתי, שמדובר בדחף התרחבות טבעי.

האמיש שהזכרת אינם סובלים מבעיה זו כי הם גרים בישובים כפריים בלעדיים, עם מספיק מקום להתרחבות.
אבל במגבלות מדינתנו, והמצב הנוכחי, בידוד כזה אינו ישים, מה גם, שבחיים שלי לא פגשתי חרדי שיכול לדפוק עבודת כפיים כמו אמיש ממוצע. זה מה שבאמת מבדיל בינם - אמיש שמים את כל נושא העבודה מאוד גבוהה בעולם הערכים, וזה מה שמקנה להם את עצמאותם.

עוד מנהג פסול: מניעת מידע.
יש אג'נדה חזקה לנתק את הציבור החרדי מכל אמצעי תקשורת מודרני, ובמיוחד הפחדה נגד מכשירים אישיים כגון טלפונים חכמים והאינטרנט.
התירוץ הרשמי הוא כמובן חשש מ-"תועבה", אבל התוצאה בפועל היא ציבור נשלט, שיש לו רק מקור מידע בודד שהוא חייב לקבל את דבריו, העמקת בורות והקצנה.

אדם שחושב שחופש הדיבור הוא עיקרון חשוב, לא קבל את אורח החיים החרדי שמשתיק לא רק נשים באופן גורף, אלא למעשה כל אחד חוץ מהמנהיגים הנצלנים של אותו ציבור.
לצפיה ב-'האמיש מתנהלים בצורה הוגנת ונכונה יותר, ללא ספק'
האמיש מתנהלים בצורה הוגנת ונכונה יותר, ללא ספק
23/06/2017 | 14:39
6
12
אבל זו הנקודה שלי: אין לי בעיה עם אורח חיים קיצוני כזה או אחר ברמת העיקרון כל עוד הוא נעשה נכון. כלומר לא נכפה על מי שלא מעוניין בו, לא חופר תחת יסודות הדמוקרטיה, לא הופך לטפיל כלכלי על המדינה. וחרדים בחו"ל אכן חיים כך, אגב. רק בישראל הם מרשים לעצמם לפרוק כל עול כי מאפשרים להם.
לצפיה ב-'מדברים על הגמל והדבשת...'
מדברים על הגמל והדבשת...
23/06/2017 | 15:05
5
18
את רואה בכלל מה את כותבת?
אין לי בעיה עם אורח חיים קיצוני כזה או אחר ברמת העיקרון כל עוד הוא נעשה נכון

אורח חיים קיצוני, מעצם הגדרתו כ-"קיצוני" אינו יכול להיות נכון!

גם אצל החרדים בחו"ל יש מנהגים פסולים. גבר שאינו מסוגל להימצא במרחב ציבורי עם אישה זרה ולתקשר איתה כמו בן אדם נורמלי, מקומו אינו בחברה, ואורח חייו פסול.

הנה בבקשה, הפרדת מדרכות מגיע ללונדון:

אני לא יודע מה את מדמיינת כאורח חיים חרדי.
לא מפריע לי איך האנשים האלה מתלבשים. לא מפריע לי מה הם בוחרים לעשות או לא לעשות בשבת.
לא מפריע לי מה הם בוחרים ללמוד כשהם כבר בוגרים.

אי אפשר לקיים אורח חיים קיצוני בלי לפגוע לפחות באחד הדברים שרשמת.
משהו חייב ללכת - ובמקרה ה-"טוב" אלה יהיו יסודות הדמוקרטיה, כי אי אפשר ליישב ממשלה דמוקרטית עם הראיון (תמיד מתבלבל פה בין הגרסה עם ע ו-א) של "אדמו"ר".
לצפיה ב-'אני רואה. האמיש מקיימים אורח חיים *קיצוני* באופן נכון'
אני רואה. האמיש מקיימים אורח חיים *קיצוני* באופן נכון
23/06/2017 | 15:13
3
13
שלא פוגע בעקרונות האלה (והבהרתי מה זה אומר "נכון" בעיניי) ולכן השתמשתי בהם כדוגמה לכך שזה אפשרי. זכותך לא להסכים, אבל בבקשה אל תתנשא עליי. אני יודעת מהו אורח חיים חרדי ואני יודעת מה אני כותבת. זכותי לחשוב אחרת ממך.
לצפיה ב-'אני לא מתנשא, אני מגיב למה שאני קורא.'
אני לא מתנשא, אני מגיב למה שאני קורא.
23/06/2017 | 15:52
2
9
תראי, למנהל הפורום יש הגדרות משלו ל-"מעשה דתי" ו-"מצווה".
למשתתפים שונים כאן יש הגדרות שונות ל-"אלוהים".

לא אתפלא, אם ההגדרות שלך ושלי ל-"אורח חיים חרדי" הן שונות.

ראיתי כמה תוכניות דוקומנטריות על האמיש.
אני לא חושב שאורח החיים שלהם יכול להימשך עוד זמן רב, או שהוא חף מפשע כבר עכשיו, אבל אולי זו גם הסיבה שבניגוד לקהילה החרדית בישראל שהוכלת ותופחת, כת האמיש הולכת ומצטמצמת.

הם לא עושים "אורח חיים קיצוני בצורה נכונה", כי מה שהם עושים מסכן את חייהם - דמייני לך חיים שלמים בתוכנית "הישרדות" רק בלי צוות חירום בהיכון מחוץ לשדה הראיה של המצלמה.

כמובן, הם רחוקים מהחרדים בדברים ה-"לא נכונים" שהם עושים, אבל זה לא אומר שהם הצדקה להמצאה של "אורח חיים קיצוני שמנוהל נכון".

זה פשוט אוקסימורון!
לצפיה ב-'לא, אתה זלזלת בי והתייחסת אליי כאילו איני מבינה את דבריי'
לא, אתה זלזלת בי והתייחסת אליי כאילו איני מבינה את דבריי
23/06/2017 | 16:34
1
10
אף שהבהרתי למה כוונתי ב"נכון" (ציבורית, כלפיי, לא מבחינתם). אני לא חושבת שהאמישים חיים "נכון" ואני בטח ובטח שלא חושבת שחרדים חיים "נכון". אבל זה מה שנכון בעיניי; אני לא יכולה להיות פולרליסטית רק מתי שנוח לי. אם יש חופש לחיות במגוון צורות (כל עוד הן לא עוברות על החוק) הוא לא שמור רק לי, גם אם בחסות החופש הזה יש אנשים שחיים בצורה נוראית בעיניי.

כאמור, אין לי בעיה עקרונית עם אנשים שבוחרים בחיים קיצוניים ומוזרים כל עוד הם לא מהווים סכנה לחברה כולה – כופים את אורחות חייהם על הציבור הרחב / מכרסמים ביסודות הדמוקרטיה / הופכים לנטל כלכלי על החברה וכו'. בעיניי זה קיצוני מאוד לאסור על תנועה ברכב בשבתות ובחגים; אבל כל עוד זה נעשה באזורים מתוחמים שגרה בהם אוכלוסייה שמעוניינת בכך, למה לא? כל עוד זה משרת אותם ולא פוגע בי (ולא בלתי חוקי) וכל עוד הם יאפשרו לאמבולנס לעבור ולפנות את מי שזקוק לסיוע רפואי חירום, בסדר גמור.

בהחלט יש בעיות בחברה החרדית שנוגעות לזכויות אדם ולחברה כולה – הדרת נשים, לימודי ליבה, אי השתתפות בנטל ומימון פרזיטים לדוגמה. למעשה גם ברית מילה היא דבר נורא בעיניי, אבל לצערי זה נעשה כיום גם ע"י חילונים ועוד ארוכה הדרך. כלומר יש דברים שבעיניי החברה לא יכולה לאפשר כי הם פוגעים באזרחים וגם בחברה כולה. אבל ברמת העיקרון, כשזה נעשה "נכון" (ושוב, הבהרתי מה העקרונות הבסיסיים החשובים) אני לא מתכוונת לשלול את זכותם של אחרים לחיות אחרת ממני.
לצפיה ב-'קודם כל, כשכתבתי "את רואה בכלל מה את כותבת"'
קודם כל, כשכתבתי "את רואה בכלל מה את כותבת"
23/06/2017 | 18:28
11
זו היית רק צורת ביטוי.
זה לא שאני באמת שואל האם את טיפשה שלא מבינה מה את עושה, אלא פשוט מביאה את תדהמתי מדברייך.

מאין "מה לכל הרוחות" כזה.

בהגדרה שלך ל-"נכון" יש בעיה:
1. זה שהם לא פוגעים בך ספציפית, או אפילו באוכלוסייה שאת חלק ממנה, לא אומר שאורח החיים שלהם לא פוגע באף אחד אחר שלא מגיע כלל להיפגע ככה.

שוב - אני מזכיר את אותן מתכנתות חרדיות:

אני בטוח שזה שנתנו להן לעבוד בתנאים שמתאימים למגזר שלהן לא פוגע בך.
גם זה שיש עליהן רב משגיח, כמו קצין פוליטי בימים הטובים של ברה"מ (אני די בטוח שראיתי אחד כזה בחברת תוכנה בסין ב-2009, אצלם כנראה עדיין יש...)

אבל מה לגבי אותן נשים?
מה לגבי המשפחות הענקיות שהן חייבות לפרנס?

2. אני לא חושב שאת שופטת נכון מה פוגע ומה לא.

ניקח דוגמה אחת שאפילו לי יש בעיה איתה: הפרשות לקרן פנסיה.
מצד אחד, אני חושב שזה נוכלות שהמדינה כופה עלי לקחת חלק מהרווחים שלי, ולתת אותם לחברה מסחרית כלשהי שתשחק לוטו עם הכסף הזה ותרוויח על הגב שלי.

מצד שני, אני לא יכול למחות במחי יד את הנימוק לחוק שאומר שאם לא ייעשו זאת, המדינה תתקע עם הרבה זקנים חסרי כל ואו שתצטרך לקחת כסף מהדור הצעיר כדי לממן אותם או לתת להם למות ברעב.

האם זה נכון?
קשה לדעת כי מדובר בבעיה שאם תצוץ, תצוץ רק בעוד מספר עשורים (אם נניח עכשיו נבטל את החוק הזה).

לא מדובר בסתם אנשים ש-"חיים בצורה שונה".
מדובר באנשים שחיים בצורה המנוגדת לכלל החברה שהם צריכים להתקיים בתוכה.

גם אם יש שם מנהגים שאינם מייצרים פגיע עכשיו, ואינם בניגוד לחוק, זה לא אומר שפלורליסט צריך להבליג עליהם, בשם הפלורליזם, בלי לבחון את ההשלכות האמתיות.

הנה שאלה תאורטית על כת האמיש:
אם ילד מהכת נפגע בתאונה ומת בגלל שהוחלט לא להחזיק מרפאה מודרנית בעיירה, ובגלל שיו להם רק סוסים ועגלות ולא יכלו להביא אותו מספיק מהר לבית חולים בעיר, האם זה פשוט מקרה מצער, או פגיע בילד בגלל אורח חיים דפוק ומסוכן?

(האמת שהיום זה כנראה לא יקרה, כי לפי מה שראיתי בתוכניות דוקומנטריות כבר מזמן יש להם מכוניות, ולמקומבנים בניהם גם מכוניות מאוד נחמדות).

אם נחזור לארץ, מה קורה לעיר שבה שכונות חרדיות מעורבבות עם שכונות חילוניות כמו ירושלים?
חסימת רחובות בשבת תפגע בחופש התנועה של הציבור החילוני.

ואם אותם חרדים מרשים לעצמם להסתובב בכבישים של השכונה שלי ולצעוק על זה שאינטרנט שורף נשמות או על הילולה של צדיק כזה או אחר, למה שאני אכבד אותם ולא אכנס עם רכב לשכונה שלהם בשבת?
(כלומר חוץ משיקולי אלימות שתופנה כלפי)

ולגבי האמבולנס - גם אם ירצו לתת לו לעבור, מי בדיוק ירד לפתוח לו את המחסום?
מי יפנה את כל הילדודס שהתרגלו לשחק באמצע הכביש בשבת כי הם יודעים שחסום ואין מכוניות?

בקיצור - אי אפשר להקצין בלי שיהיו לזה השלכות.
ואני חושב שבגישה שלך את מתעלמת מהרבה השלכות שליליות של ההקצנה החרדית.

אם חושבת שזו התנשאות מצידי, שיהיה לבריאות...
לצפיה ב-'רק שוה לציין שעיריית לונדון '
רק שוה לציין שעיריית לונדון
23/06/2017 | 21:14
6
נעשים אבירי חופש תנועה לנשים רק כאשר יהודים חרדים בעסק.
במקומות אחרים בלונדון לא רק שאין חופש תנועה לנשים,  אין גם חופש מאונס. אבל הפחדנים האלה לא עושים עם זה כלום. 

לצפיה ב-'אז אתה בעצם מסכים עם הגישה החרדית, לא?'
אז אתה בעצם מסכים עם הגישה החרדית, לא?
23/06/2017 | 15:22
5
12
גם מבחינתם אורח החיים החילוני לא לגטימי.
הוא לא מקובל, אסור לסבול אותו, אסור לכבד אותו, צריך להילחם בו עד חרמה ולאסור אותו בחוק.
רק שאתה במקרה חילוני והם במקרה חרדים.
לצפיה ב-'זו אמורה להיות עקיצה?'
זו אמורה להיות עקיצה?
23/06/2017 | 15:45
4
14
כן, אני חושב שאני צודק והם טועים. וואלה, עלית עלי!

מה אתה מציע? ליברליזם מוחלט שבו גם האחים הארים והמדינה האיסלאמית הם אורחות חיים לגיטימיים?
וכן - שלא יהיו אי הבנית - אני בשמחה זורק את החרדים יחד עם שתי הקבוצות האלה!
לצפיה ב-'לא עקיצה, שאלה כנה'
לא עקיצה, שאלה כנה
23/06/2017 | 16:38
3
11
לא שאלתי אם אתה חושב שאתה צודק והם טועים (אבל תודה שהבהרת את זה, באמת לא הייתי בטוח). השאלה הייתה אם אתה מצדיק את הגישה החרדית, לפיה יש להילחם בחילוניות עד חורמה? ואם לא, איך אתה מצדיק את הגישה הזאת אצלך ובו זמנית שולל אותה אצל החרדים?

"מה אתה מציע? ליברליזם מוחלט שבו גם האחים הארים והמדינה האיסלאמית הם אורחות חיים לגיטימיים?" יש עוד כמה אפשרויות בין ליברליזם שמקבל את ה"אחים הארים" (זה שילוב בין האחים המוסלמים לאחווה הארית?) לבין להוציא את אורח החיים החרדי מחוץ לחוק. אפשר לנסות כמה מהן קודם ולראות אם משהו יעזור. לזרוק חרדים לכלא אפשר גם אח"כ (או שלא. כי קצת קשה להכניס 11% מאוכלוסיית ישראל לכלא. אבל בהצלחה עם זה).
לצפיה ב-'אז הנה תשובה כנה:'
אז הנה תשובה כנה:
23/06/2017 | 18:08
2
24
הרעיון שיש אורחות חיים שלא ניתן לסבול ויש להילחם להכחידן מהחברה האנושית, אינו המצאה של חרדים ואינו בלעדי להם.

אני לא שולל את הגישה הזו כי לשלול גישה כזו מהיסוד אומר לפתוח אפשרות לקבלה של  כל דבר שמישהו מכריז עליו כ-"אורח חיים", קניבליזם, פדופיליה, תרבות אונס ששולטת בהודו ועוד.

מה שאני שולל, זה לאן החרדים מפנים את הגישה הזו.

אני לא הצעתי להכניס 11% מהאוכלוסייה לכלא.
(ואגב, רק לפרוטוקול: אכן התכוונתי ל-"לאחווה הארית", זכרתי שזה משהו עם brotherhood לא זכרתי איך מתרגמים את זה).

להוציא מהחוק את אורח החיים החרדי אינו אומר ששוטר יבוא וישים אזיקים על כל אדם שהולך ברחוב בלבוש של דוס.

מה זה כן אומר?
הנה רשימה ראשונית:

1. חוק שוויון בנטל אמתי - 0 פתורים על בסיס "תורתו אומנותו".
שכל חרדי ילך לשרת, ומי שמשתמט יקבל את אותו העונש כמו חילוני משתמט.

אם אתה בכל זאת דואג שזה יכניס יותר מידי חרדים לכלא, אז יש מתקן חולות שבג"צ פינה ממסתננים זרים. נמצא להם מקום.
אם המדינה תנהג בחכמה, היא גם תכריח אותם לבצע עבודות שרות לתועלת הציבור בזמן מאסר, למשל לנקות את הזבל מצידי הכביש, כמו שעושים עם אסירים בארה"ב.

2. חוק חינוך חובה אמתי - בלי לוותר על לימודי ליבה, בלי לממן מוסדות דמיקולו.
והורה שלא ישלח את ילדיו למוסד שמלמד נורמלית?
אז אם צריך, שהמדינה גם תיקח לו את הילדים. כי זו התעללות.

3. להשוות תנאי קצבאות ומענקים של חרדים לשאר האוכלוסייה, ולהפסיק לאלתר מימון מוסדות שמלמדים דת בלבד (ישיבות, כוללים, whatever).

רוצה להיות אברך? תמצא דרך ללמוד ולפרנס את עצמך כמו שסטודנט חילוני נאלץ לעשות.

4. בלי מסלולים מיוחדים מופרדים מגדרית במוסדות ציבור.
גבר חרדי רוצה ללמוד באקדמיה? תלמד גם מול מרצות. לא מוכן? תעבוד מפעל או באתר בניה (מכיר חקלאים בערבה שמתים לקבל עבודה עברית לחממות ושדות ולא מצליחים). לא רוצה? לך תקבץ נדבות או תישאר רעב. בעיה שלך!

5. חוק איסור פרסום מפלא מגדרית.
אני יודע שזה בקטנה, אבל זה שחברות מוציאות פרסומות מיוחדות למגזר החרדי מהן מוחקות נשים מקדם יחס מפלה ובעייתי.

וזה שלחרדים יש תקשורת שמעוותת ומסננת כתבות עד לרמה של פוטושופ, זה ביזיון.
יש לסגור עיתונים מהסוג הזה לאלתר.
ולא - אני לא פוחד שזו תהיה פגיע בחופש הדיבור, כי למחוק קנצלרית גרמנית מתמונה עם פוטושופ, ואז לטעון שככה באמת נראה מצעד במציעות זה מסוג השקרים הגסים והמניפולטיביים שאינם אמורים להיות מוגנים ע"י שום חוק או עיקרון.

(כן, אני מסכים שיסגרו גם כל עיתון חילוני שפועל כך בדרך קבע, נגדיר בחוק מספר מקרים של פרסום מזויף שברגע שעוברים אותו שוללים רישיון מגוף התקשורת ושעובדיו ילכו לכתוב בלוגים פרטיים אם הם רוצים להמשיך לשקר להמונים)

6. להוציא מחוץ לחוק את המפלגות החרדיות, על סמך המאפיינים הבאים:
- התנהלות פנימית לא דמוקרטית ללא פריימריז, ובחירת חברי מפלגה ע"י מנהיגים דתיים או דרך קרבה ישירה.
- אי קבלת חברי מפלגה על בסיס מגדר
- התהדרות בתארי שוו שהושגו ללא הסמכה אמתית הנדרשת להם (מסתבר, שלא מעט חברי כנסת חרדים מתהדרים בתואר רב למרות שכלל לא עברו הסמכה לרבנות).

7. איסור על סגירת רחובות ציבוריים בשבת.
כן - צריך לשים סוף למחסומים. אם זה לא שטח פרטי של אותם אנשים הרשום בטאבו בבעלותם, אלא רחוב ציבורי בבעלות ואחריות העיריה, הוא לא יחסם.

לא מתאים להם? מפריע? שיז*** סלח לי על הביטוי.
יזרקו אבנים על מכוניות?
שיקבלו אותו טיפול כמו מחבלים ערבים שזורקים אבנים (אגב, אני בעד חוק שיאפשר לכוחות הביטחון לפתוח באש חיה על מיידי אבנים ללא הבדל גיל או מוצא).

אני מניח שיש עוד כמה דברים ששכחתי כרגע, אבל אני מקווה שזה מבהיר את הכיוון הכללי.

אישית, היות ויצא לי להכיר כמה אנשים שמתנדנדים על הגבול שבין שפוי לחרדי, אני סבור שלא כל ה-11% עליהם דיברת יתמרדו נגד החוקים האלה.
אולי חלק אפילו ישמחו להם, למשל כל ההורים שילדיהם לא יכולים להתקבל לבתי הספר על רקע אפליה אתנית.
או הורה לאותו ילד שהועף מבית ספר כי לאבא שלו יש סמארטפון או כי אמא שלו הוציאה רישיון נהיגה (כן, זה קורה אצל חרדים בישראל היום!)

מקווה שזה עונה על שאלותיך, ומבהיר את עמדתי.
אשמח להבהיר עוד את מה שלא הבנת.
לצפיה ב-'well, this both awkward and disappointing'
well, this both awkward and disappointing
23/06/2017 | 18:47
9
נראה שאנחנו מסכימים, פלוס מינוס.
6 בלתי דמוקרטי בעליל ו-5 אכן מהווה מגבלה על חופש הביטוי (אפשר להכריח עיתונים לא ללטש תמונות חדשותיות, אבל לא להכריח אותם כן לפרסם תמונות של נשים).
רק שזה לא "להוציא את אורח החיים החרדי מחוץ לחוק". אורח החיים החרדי מתקיים בחו"ל יופי בלי כמעט כל המאפיינים שציינת.
לצפיה ב-'נ.ב. החרדי בכתבה הוא שקרן!'
נ.ב. החרדי בכתבה הוא שקרן!
23/06/2017 | 11:32
12
בהתחלה הוא אומר שהוא כביכול מייצג את דעת הרוב, אפילו הרבנים.
הוא אומנם לא מדבר בשמם, אבל הוא יודע באיזה צד הם.

אבל את זה הוא אומר כשהוא מרואיין לבד.
כשמגיע הזמן "put your mouth where your money is" (מכירה ביטוי עברי מתאים לזה?), פתאום הוא לא יכול לדבר עם אישה בגופייה כי "זה מיד יגיע מצולם לכיכר השבת".

אז קודם כל - לא!
זה בחיים לא יהיה שם, כי בחיים לא יפרסמו שם תמונת אישה אפילו בלבוש "צנוע", על גופייה אין מה לדבר בכלל.

ושנית: אם הוא פוחד מה יעשו לו על "הידברות" כזו, סימן שעמדתו אינה עמדת הרוב כלל!
אלא בדיוק ההפך - עמדת מיעוט, או בכלל התרפסות מתוך חוסר יכול (זמני) לכפות את עמדתו.
לצפיה ב-'"תגיד, כבוד השר, כשבית הספר אומר לי איך להיות יהודייה'
"תגיד, כבוד השר, כשבית הספר אומר לי איך להיות יהודייה
23/06/2017 | 11:18
4
32
זה לא פוליטי?" (הילי צודקת. זה לגמרי פוליטי )

"אני תלמידה חילונית. מערכת החינוך מוחקת אותי

הילי קופרשטיין, בת 15 מתל אביב, היתה אמורה להיפגש עם תלמידים מבית ספר דתי – ואז דרשו ממנה להתלבש צנוע ולשבת בנפרד מהבנים. עכשיו, אחרי שהמפגש פוצץ, יש לה מסר לשר החינוך: אני גאה במי שאני, תפסיקו ללמד אותי שאני יהודייה סוג ב'"

יש הטוענים (והתלמידה מהסרטון כנראה ביניהם) שהמפגש בין תלמידי בית הספר הממלכתי-כללי לבין תלמידי בית הספר הממלכתי-דתי לא התקיים (במקרה הזה). אני חושב אחרת. למיטב הבנתי דווקא כן התקיים מפגש וזה תקצירו: בית הספר הממלכתי-דתי התנה את המפגש בסגרגציה מגדרית ובהתחפשות התלמידות החילוניות ל"לבוש צנוע" (הדרישה מהתלמידות החילוניות להתחפש לא כ"כ מובנת לי כשממילא דרשו גם סגרגציה מגדרית). מועצת התלמידים של בית הספר הממלכתי-כללי סירבה (ובצדק) לתנאים שהתנה בית הספר הממלכתי-דתי. בית הספר הממלכתי-דתי ויתר על המפגש. זה היה המפגש (זה גם כן סוג של מפגש).
לצפיה ב-' צודקת*. דתיים תמיד מצפים שיתחשבו ברגשותיהם'
צודקת*. דתיים תמיד מצפים שיתחשבו ברגשותיהם
23/06/2017 | 14:36
14
ובאורחות חייהם, שהרי ידוע שרגשות דתיים נעלים יותר, ואנחנו "סתם" חילונים חסרי לב, עם "עגלה ריקה", תינוקות שנשבו. אין לנו ערכים, רגשות או אורחות חיים שצריך להתייחס אליהם. צריך ללמד אותנו איך להיות יהודים וללמד אותנו איך לכבד את היהודים "האמיתיים".

23/06/2017 | 15:17
2
29
רוסיות הרבה יותר אטרקטיביות מישראליות
לא הייתי מתנגד לקבל אצלה פינוק
לצפיה ב-' למה הטרול הזה לא נמחק ונחסם? הוא אפילו לא משעשע'
למה הטרול הזה לא נמחק ונחסם? הוא אפילו לא משעשע
23/06/2017 | 16:55
4
לצפיה ב-'זו הטרדה מינית, עבירה פלילית'
זו הטרדה מינית, עבירה פלילית
23/06/2017 | 21:25
1
לצפיה ב-'אני רק אניח את זה כאן'
אני רק אניח את זה כאן
22/06/2017 | 16:41
4
22
לצפיה ב-'קודם כל, היה נחמד אם היית מסכמת במה מדובר'
קודם כל, היה נחמד אם היית מסכמת במה מדובר
22/06/2017 | 17:10
3
26
במקום סתם לזרוק.

היות וכבר בזבזתי זמן על הקשקוש הזה, אעשה זאת בעצמי למען הבאים בתור:

הקישור הוא להודעה בפורום פסיכולוגיה, שיוצאת כנגד התאבדות לא משנה מה מצבך (כלומר גם נגד המתת חסד מבחירה לחולים סופניים שעוברים או עומדים לעבור סבל נורא).

הטיעון המרכזי הוא שזה לא שפוי לחיות לפי "דמיונות הזויים של אנשים".
ותחילת ההודעה מסבירה שאנחנו לא בשליטה מתי נמות, אלא אלוהים בשליטה.

כרגיל מצחיק אותי לראות מישהו שמאמין באלוהים יוצא נגד "לחיות בדמיונות הזויים של אנשים".

באשר לעניין הסבל, בתור אחד שמכיר מישהו שנאלץ לנסוע למדינה נאורה יותר כדי להתמודד עם מחלה נוראה וסופנית בתנאים שלו (ולא של המחלה \ חבר דמיוני), דעתי היא פשוטה:
מוסר שמבוסס על "אלוהים אמר" מעולם לא הביא שום דבר טוב לאנושות, אלא תמיד רק הגדיל את הסבל והרועה!
לצפיה ב-' לא סובלת קישור ש"רק שמים". אל תשימו ותלכו, תפתחו דיון!'
לא סובלת קישור ש"רק שמים". אל תשימו ותלכו, תפתחו דיון!
23/06/2017 | 02:32
16
כלומר תִּפְתְּחוּ דיון וּתְפַתְּחוּ אותו. אם יש לכם מה לומר תגידו, ואם לא, למה באתם?
לצפיה ב-'אין לי מושג מה קורה בפורום פסיכולוגיה (לא הקלקתי)'
אין לי מושג מה קורה בפורום פסיכולוגיה (לא הקלקתי)
23/06/2017 | 12:05
1
17
אני לא הייתי מאמץ ייעוץ פסיכולוגי תיאוצנטרי (כזה שהחשיבות של "רצון האל" בו חשובה מבריאותו ורווחתו של המטופל). זאת, כמובן, החלטה שכל אחד אמור להחליט בעצמו. השקפת עולם תיאוצנטרית שוללת את ריבונות הפרט על חייו (וההפך).
לצפיה ב-''
23/06/2017 | 14:12
1
לצפיה ב-'רבי, המשימה בוצעה במלואה'
רבי, המשימה בוצעה במלואה
21/06/2017 | 11:04
9
53
לצפיה ב-'לא תיקראו זאת בווינט, האתר של הגויים מרוסיה'
לא תיקראו זאת בווינט, האתר של הגויים מרוסיה
21/06/2017 | 14:12
2
19
לצפיה ב-'מסתבר שאפילו לווינט יש לאן להתדרדר'
מסתבר שאפילו לווינט יש לאן להתדרדר
21/06/2017 | 14:22
1
12
לצפיה ב-'כן, אל-'
כן, אל-
21/06/2017 | 15:13
27
ג'זירה
לצפיה ב-'לא לחינם הלך זרזיר אצל עורב אלא מפני שהוא מינו.'
לא לחינם הלך זרזיר אצל עורב אלא מפני שהוא מינו.
22/06/2017 | 00:49
5
13
לצפיה ב-'תפנים'
תפנים
22/06/2017 | 01:45
4
34
נשמה של יהודי לא עוברת בגנים
לצפיה ב-'למה אתה מתכוון באומרך "נשמה"? והיכן נתקלת בה במציאות?'
למה אתה מתכוון באומרך "נשמה"? והיכן נתקלת בה במציאות?
22/06/2017 | 23:56
1
6
לצפיה ב-'רק ליהודי יש נשמה אלוקית, שאלתך מוכיחה שאינך יהודי'
רק ליהודי יש נשמה אלוקית, שאלתך מוכיחה שאינך יהודי
23/06/2017 | 01:04
13
ולכן יש פטור מלומר עליך קדיש לעילוי נשמה
לצפיה ב-'אני מוותר כרגע על הדיון המרתק בלפרקונים, פיות ונשמות.'
אני מוותר כרגע על הדיון המרתק בלפרקונים, פיות ונשמות.
23/06/2017 | 09:03
1
8
לצפיה ב-'חבל מאד, יש סיכוי שלא תחזור ?'
חבל מאד, יש סיכוי שלא תחזור ?
23/06/2017 | 11:26
7

לצפיה ב-'יזהר הס על הקפאת מתווה הכותל בגלי צה"ל'
יזהר הס על הקפאת מתווה הכותל בגלי צה"ל
23/06/2017 | 02:40
14
איפה אתה itor, אולי תרצה גם לחרדים על "פשרה"? או על שיקולים פוליטיים? אתה ממש טוב בזה, אולי לך הם יקשיבו, בתור גבר דתי אורתודוקסי.

כי הם משתינים על שאר העולם בקשת, והכוונה ליהודים בכל העולם ולא רק בישראל. אחרי שכבר הושגה פשרה בעמל רב, אחרי שנים של דיונים (בשיתוף נציגי המפלגות החרדיות ורב הכותל!) הם נסוגו ממנה בצורה מכוערת וממשיכים בכפייה, בהדרה, באפליה, בגזענות ובגישה דורסנית ואלימה.

בוא, בוא תמשיך להצדיק את השיטה הפוליטית, את המסחרה הפוליטית הדוחה הזאת בשם הערכים הנוחים לך. אח"כ תספר לנו שכולם "בוחרים" ב"פשרה" ולכן מקבלים את מה שהם רוצים והם פשוט "לא רוצים מספיק". בוא תספר לנו שהסטטוס קוו הוא לכיוון החילוני בלבד. תמשיך לאכול סרטים ולכתוב שקרים.
לצפיה ב-'החרמנות מטריפה את דעתם'
החרמנות מטריפה את דעתם
22/06/2017 | 15:12
14
דיילי 'אל על' לא יבקשו יותר מנשים להחליף מקום לבקשת חרדי

חרדי כבן 50, עלה לטיסה ו-גילה פתאום" שהוא יושב ליד אשה בת 83. מאחר ומדד החרמנות שלו עלה, הוא ביקש שיעבירו אותה למקום אחר.

החרדי החרמן הזה לא היה יכול לבקש בשלב הכרטוס לבדוק ליד מי שהוא יושב? או שפשוט לא עניין אותו וידע שאם זו אשה יזיזו אותה ולא אותו, כי הרי אל על מטיסה הרבה מאד חרדים ומתפרנסת יפה מהם.
זוועה
לצפיה ב-'מעניין מה אלוהים היה אומר על זה, אם היה קיים?'
מעניין מה אלוהים היה אומר על זה, אם היה קיים?
21/06/2017 | 23:35
2
38
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4979242,00...

עוד מקרה של אלימות נגד חיילים חרדים בירושלים: שלושה חרדים על מדים נכנסו לבית כנסת בשכונת בית ישראל כדי להתפלל. מחוצה לו התגודדו עשרות שקראו קריאות לעברם ומנעו את יציאתם. אבנים וביצים הושלכו לעבר ניידות משטרה שהגיעו לחלץ את החיילים

יהודים תוקפים יהודים שבאו להתפלל בבית כנסת - לאן התדרדרנו???

ככה זה כשמאמינים בשקר אנושי - כל רב ממציא "אלוהים" משלו, ויוצר צידוק הלכתי גם לתקוף יהודים יראי שמיים שבמקרה גם מגינים על ארץ הקודש...

נו, איפה כל המשתפים שאוהבים לדבר פה על מוסר שחייב לבוא מאלוהים, ועל חכמת רבנים?
לצפיה ב-'זו שאלה היפוטטית לחלוטין, אין, לא היה ולא יהיה אלוהים. יותר'
זו שאלה היפוטטית לחלוטין, אין, לא היה ולא יהיה אלוהים. יותר
22/06/2017 | 08:12
14
חשוב זה לדעת כיצב יגיבו מפקדי הצבא וראשי השלטון הישראלי ומפקד המשטרה המאמין בישות הדמיונית

אם חרדי היה מותקף בשכונה חילונית מייד היתה מתעוררת המשטרה והפרקליטות והיתה קיימת כאן מהומה גדולה.....אבל להם יש אלוהים ולהם מותר לעשות הכל.

ומה אומר על כך בעל הערווה וסיר הלילה?
לצפיה ב-'תפנימו'
תפנימו
22/06/2017 | 09:41
33
בעינייני הדת היהודית קובעים הרבנים
שצהל יעסוק בעינייני צבא
לצפיה ב-' פורומים מקצועיים מתחדשים - יש את מי לשאול הכל '
פורומים מקצועיים מתחדשים - יש את מי לשאול הכל
( לעמוד שלי בתפוז )
21/06/2017 | 12:34
3
 מסוכסכים עם השכן על רכוש משותף? מתמודדים עם דייר סרבן תשלום? 
מומחה בפורום ועד בית- בתים משותפים מחכה לשאלות שלכם

נתקלתם במקרה של רשלנות רפואית? אתם צריכים ייעוץ משפטי בנושא? עו"ד מהתחום מחכה לייעץ לכם בפורום רשלנות רפואית

העסק נמצא בקשיים כלכליים? צריכים ייעוץ פיננסי? פורום הלוואות לעסקים וייעוץ עסקי זה המקום בשבילכם

הקריירה נתקעה? מתקשים למצוא כיוון תעסוקתי בחיים? בפורום ייעוץ קריירה מחכים לכם בקוצר רוח וישמחו לייעץ לכם

בעיות ראייה, משקפיים, מולטיפוקל, עדשות ראייה, צילינדר -  מומחה אופטומטריסט כאן בשבילכם בפורום עדשות מגע ומשקפיים 

הבניין שלכם עומד לעבור תמ"א 38? לא יודעים מה הזכויות שלכם בפרויקט פינוי בינוי? היכנסו לפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית ותקבלו תשובות להכל

מתמודדים עם בעיות בעסק? רוצים להתייעץ לגבי קידומו? בפורום עסקים תימצאו פיתרונות להכל
לצפיה ב-'הזדמנות חד פעמית לעשיית מצווה והשגת חלק בעולם הבא!'
הזדמנות חד פעמית לעשיית מצווה והשגת חלק בעולם הבא!
16/06/2017 | 14:57
10
97
Now that I've got your attention...

היי, חדש כאן. (האמת שפתחתי את היוזר רק בשביל הפוסט הזה)
גילוי נאות כדי לחסוך תגובות עוקצניות וביקורות לא בונות על הניסוח: יש לי רקע אקדמי, אבל אין לי ולא היה לי רקע באף אחד מתחומי המחקר המוזכרים מטה.

אני צריך עזרה במציאת שלושה מקורות:
1. רישום מסודר ומרוכז של כל ממצאי המאובנים של פרימטים, המתאר את השושלת האנושית (כולל הסתעפויות של מינים שנכחדו), לצד תיארוך כל אחד מהם.
מובן שאין הכוונה לתיעוד היסטורי מאז שהיינו זוחלים, אלא שככל שהתיעוד נותן תמונה שמתפרשת על פני טווח גדול יותר כך ייטב.
2. מקור מהימן שמספר על כל כוכבי-לכת-דמויי-כדור-הארץ שנתגלו על ידי טלסקופ החלל "קפלר" (או על ידי כל טלסקופ אחר כמובן), על מרחקם מכדור הארץ שלנו, וחשוב מכל – הערכה מבוססת על תדירותם ביקום.
3. לינק למאמרים העוסקים במחקר (או לינק מהימן המספר על קיום מחקר) המבסס את הטענה ש-4.5 מיליארד שנות קיום כדור הארץ הן בסיס מספיק רחב (מבחינת זמן) להתפתחות החיים על פני כדוה"א.

סייד נוט: אני מודע לכך שזהו פורום אתאיזם ולא פורום מדע, אבל לא יכולתי למצוא במה מתאימה יותר (אני מניח שמסתובבים כאן אנשים בעלי רקע מדעי/אנשים שיכולים לעזור למצוא את מבוקשי).

לאדמין: נא אל תשנה את הכותרת. היא קצת מטרילה אבל לא לגמרי שגויה!
ה-"מצווה", גם אם מרמזת על פקודה שמקורה בדת, הפכה שגורה בשפה לתיאור מעשה טוב.
ואם יש "עולם הבא", אז ודאי שכולנו נגיע לשם, כי כולם מתים בסופו של דבר.
לצפיה ב-'יש בתפוז פורום מדע (חדשות המדע) ופורום ביולוגיה ומדעי החיים'
יש בתפוז פורום מדע (חדשות המדע) ופורום ביולוגיה ומדעי החיים
16/06/2017 | 20:45
1
12
לצפיה ב-'אנסה שם, תודה!'
אנסה שם, תודה!
18/06/2017 | 01:35
8
לצפיה ב-'הדעות בנושאים האלה משתנות כל הזמן'
הדעות בנושאים האלה משתנות כל הזמן
17/06/2017 | 08:29
1
36
כי כל הזמן יש ממצאים חדשים וצריך לעדכן את הפרשנות.
אתה לא צריך פורומים לבירור התשובות שיש כיום לשאלות שלך. גוגל וויקיפדיה יעזרו לך ברצון. אבל כדאי שתחזור ותבדוק את התשובות בעוד חודש כי יכול להיות שיהיו כמה עדכונים.
חוץ מזה אם המטרה שלך לבסס או להפריך שאלות של אמונה אז המדע לא מתאים לכך. המדע לא מיועד ולא בנוי לתדלק ויכוחים בנושאי אמונה.
מי שמאמין יכול להמשיך להאמין בלי קשר למדע. אני בכלל לא מבין מאמינים שטורחים, בקשר לאמונות שלהם, להתייחס למה שהמדע או מדענים אומרים .
מצד שני מי שלא מאמין לא צריך את המדע לבסס את אי האמונה שלו. הדת עצמה מודה בבסיס שלה שאפשר לא לקבל את הטענות שלה. לא סתם יש עונשי מוות למי שכופר בדת. אם לא היה אפשר לכפור בדת באופן משכנע לא היה צריך לאיים במוות על מי שעושה זאת.
לצפיה ב-'אוקיי, אז אבדוק כל כמה חודשים. תודה!'
אוקיי, אז אבדוק כל כמה חודשים. תודה!
18/06/2017 | 01:37
4
לצפיה ב-'האתר הזה יעזור לפחות לגבי חלק מהשאלות:'
האתר הזה יעזור לפחות לגבי חלק מהשאלות:
17/06/2017 | 13:21
2
38

גילוי נאות כדי לחסוך תגובות עוקצניות ולא בונות: כשמבקשים שמישהו יחפש דברים במקומך, נהוג לפחות לציין איפה ואיך כבר בדקת.

לאדמין: נא אל תשנה את הכותרת. היא קצת מטרילה אבל לא לגמרי שגויה!
לצפיה ב-'אם ב"אדמין" כוונתך למנהל הפורום, הוא לא יכול שנות את הכותרת'
אם ב"אדמין" כוונתך למנהל הפורום, הוא לא יכול שנות את הכותרת
17/06/2017 | 19:44
29
בתפוז אין למנהלים (או להנהלה בכלל) אפשרות עריכה מלבד זו שפתוחה לכולם (כל גולש יכול לערוך את הודעתו תוך 15 דקות מפרסומה).
לצפיה ב-'מחוכם, תודה!'
מחוכם, תודה!
18/06/2017 | 01:38
8
לצפיה ב-'אתה צריך את זה דחוף?'
אתה צריך את זה דחוף?
17/06/2017 | 20:38
51
לגבי שאלה 3 - בדקתי אישית - עושה רושם שזה מספיק. 
לצפיה ב-'1. כשתמצא רישום כזה תודיע גם לי'
1. כשתמצא רישום כזה תודיע גם לי
18/06/2017 | 17:23
35
לצורך הדוגמה, רק ממערת רייזינג סטאר בדרום-אפריקה הוציאו לאחרונה כ-1,600 שברי עצמות ושיניים (ויש שם עוד הרבה שעדיין לא הוציאו) . אי אפשר אפילו לדעת לכמה בני-אדם שייכות העצמות האלו. המספר 18 הוא מספר מינימלי אבל ייתכן שזה הרבה יותר. בכלל לא ברור מה המקום המדוייק של בני-האדם האלו בעץ המשפחה המסועף שאנחנו נמצאים כיום בקצה ענף אחד שלו. הם ללא ספק שייכים למין שונה מאיתנו (המוח שלהם בגודל חצי עד שליש בלבד מהמוח שלנו), ויחד עם זאת הם ללא ספק הלכו זקוף על שתיים, רוב האנטומיה שלהם מאוד אנושית, והתיארוך שלהם מאוחר יחסית כך שהם קרוב לוודאי חיו בו-זמנית עם בני אדם מן המין האנושי המודרני.

בהתאם לצרכים שלך אתה יכול למשל להגביל את עצמך רק לגולגלות שלמות מספיק ע"מ למדוד את נפח המוח, ואז תישאר עם כמה עשרות או מאות גולגלות שהפרטים שלהם מפוזרים במאמרים שונים.
לצפיה ב-'הסבר'
הסבר
18/06/2017 | 22:33
90
היקום נוצר לפני כ-14 מיליארד שנים ע"י פיצוץ
כדור הארץ נוצר לפני 4.6 מיליארד שנים ע"י מיני פיצוץ
האם הפיסיקה של הפיצוץ דומה לפיסיקה של המיני פיצוץ
וגם הפיצוץ הוא למעשה מיני פיצוץ של פיצוץ
על כן כל שיטות התיארוך מבוססות על כרעי תרנגולת
טעות של מיליארדים בהחלט סבירה  

לצפיה ב-'גיבור וטפיל'
גיבור וטפיל
18/06/2017 | 10:35
5
55
האחד איבד איך חייו בהגנה עם מולדת העם היהודי

והשני מחרף לא את נפשו, אלא את עם ישראל הגאה והעצמאי במולדתו, בכוילל
לצפיה ב-'היה עוזר אם היית מסביר מי החייל שמופיע בתמונה.'
היה עוזר אם היית מסביר מי החייל שמופיע בתמונה.
18/06/2017 | 11:34
30
אחרת חצי מההודעה שלך נראית כמו דמגוגיה זולה.
לצפיה ב-'אלא אם כן אתה מכיר את שניהם באופן אישי, הודעה מפגרת'
אלא אם כן אתה מכיר את שניהם באופן אישי, הודעה מפגרת
18/06/2017 | 13:42
3
32
שמעידה על האינטליגנציה שלך.
לצפיה ב-'הוא כותב עברית כמו גוי רוסי'
הוא כותב עברית כמו גוי רוסי
18/06/2017 | 16:08
2
31

לצפיה ב-'זאת אבחנה מקצועית או נסיון גזעני לעלבון?'
זאת אבחנה מקצועית או נסיון גזעני לעלבון?
19/06/2017 | 11:11
1
10
לצפיה ב-'תגובה של טפיל\פרזיט\זי'ד '
תגובה של טפיל\פרזיט\זי'ד
19/06/2017 | 11:42
18
לצפיה ב-' נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ '
נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2017 | 10:34
3
 יזמים צעירים? הקמתם חברה חדשה? זקוקים לייעוץ עסקי-משפטי?
פורום חדש, חם מהתנור, יענה לכם על כל השאלות בנושאים כמו גיוסי הון, הסכמי בעלי מניות ועוד ועוד.

לצפיה ב-'כמה זה עולה לנו? או אולי יש אלוהים, כי אחרת אין הסבר להיקף'
כמה זה עולה לנו? או אולי יש אלוהים, כי אחרת אין הסבר להיקף
18/06/2017 | 08:37
24
לצפיה ב-'צריך להכין את הילדים '
צריך להכין את הילדים
17/06/2017 | 01:03
50
קרדיט: המחרטטים בתשובה בפייסבוק:
https://www.facebook.com/TeshuvaBS/
לצפיה ב-'כמה קל לקבל דוקטורט בפילוסופיה?'
כמה קל לקבל דוקטורט בפילוסופיה?
12/06/2017 | 18:43
41
83
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4974335,00.html

האתאיסטים בכוננות ספיגה: "אין דבר כזה אדם שלא מאמין"
האמונה והרציונל הולכים יד ביד, גם התפיסות החילוניות מבוססות על אמונה...
המשך>>
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4974335,00...

האתאיסטים בכוננות ספיגה: "אין דבר כזה אדם שלא מאמין"
האמונה והרציונל הולכים יד ביד, גם התפיסות החילוניות מבוססות על אמונה - והאתאיזם המודרני רדוד ושטחי: אחרי שהתווכח עם אתאיסטים ברשת החברתית ועל גבי מאמרים, הרב ד"ר משה רט, פילוסוף ומאמין, עושה את זה בספר חדש שמבקש לתת כלים למאמין בעולם החילוני

לי יש רק דבר אחר לומר לרב - ד"ר המכובד הזה:
אמונה מתחילה היכן שרציונל נגמר!
לצפיה ב-' פורום הישרדות נפתח מחדש '
פורום הישרדות נפתח מחדש
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2017 | 13:03
 שורדים אמיתיים מכורים להדחות ומשימות חסינות
פורום הישרדות נפתח ומחכה לכם, במיוחד לרגל העונה החדשה המשודרת בימי רביעי ושבת ערוץ 2.
היכנסו ושתפו מי הפייבוריט שלכם

לצפיה ב-'ושוב מאה שערים נראה כמו כפר פלסטיני:'
ושוב מאה שערים נראה כמו כפר פלסטיני:
14/06/2017 | 11:22
1
36
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4975380,00...

חייל גולני שיצא לחופשה וביקש לקנות ספרים במאה שערים, הותקף על ידי עשרות חרדים קיצונים, בין היתר גם באבנים. מי שחילץ אותו היה חסיד מפלג אנטי-ציוני, שהוביל אותו לרחוב בטוח: "קשה לי לראות את התמונות הללו", מספר אביו

החייל בכתבה הוא בן של רב!

אני חושב שהגיע הזמן שישנו את נהלי פתיחה באש, ויאפשרו לחיילים להתגונן בעזרת אש חיה.
אולי זה ינמיך את הלהבות, או לפחות יצמצם את כמות המחבלים מבית.

וכן - אנשים שתוקפים חייל צה"ל בגבולות מדינת ישראל הריבונית, שכל מה שעשה היה להיכנס לחנות לקנות ספרים, אין מילה אחרת לתאר אותם מאשר מחבלים!
לצפיה ב-'לא יאומן.אין דין ואין דיין במדינת ישראל. ר' ממשלה שבוי בידי '
לא יאומן.אין דין ואין דיין במדינת ישראל. ר' ממשלה שבוי בידי
14/06/2017 | 16:13
19
החרדים - אם הוא רק יצייץ הם מפילים לו את הכסא
מפכ"ל - שפוט הישות הדמיונית
צה"ל - שבוי בידי הרבנות הצבאית.

זו לא סתם מדינת הלכה - פשוט המדינה הלכה
לצפיה ב-'מדינה חילונית - מה זה "הפרדת דת ממדינה" ? '
מדינה חילונית - מה זה "הפרדת דת ממדינה" ?
10/06/2017 | 20:30
55
264
בהמשך לשרשור הארוך
"צה"ל מחייב חיילים לא יהודים להשתתף לכנס הכנה לקורס גיור"
ותת הדיון על דת ומדינה עם המלן :
שווה לחדד את המושג המעורפל של "הפרדת דת ומדינה"

נניח ש-"מדינה חילונית" = "מדינה בה מתקיימת...
המשך>>
בהמשך לשרשור הארוך
"צה"ל מחייב חיילים לא יהודים להשתתף לכנס הכנה לקורס גיור"
ותת הדיון על דת ומדינה עם המלן :
שווה לחדד את המושג המעורפל של "הפרדת דת ומדינה"

נניח ש-"מדינה חילונית" = "מדינה בה מתקיימת הפרדה של דת ומדינה". 

אני מציע לאפיין "הפרדה" (או העדרה) כלהלן:
מדינה היא חילונית אם מתקיימים בה כל אלה : (היא כמובן יכולה להיות מדינה טוטליטרית איומה. תלוי בחוקים)
1. הזכות לבחור אינה תלויה בדתיותך
2. הזכות להיבחר אינה תלויה בדתיותך
3. חופש הדיבור (או העדרו) אינו תלוי בדתיותך.
4. הפרלמנט ריבוני לחוקק ואינו כפוף לבקרה של מועצת חכמי הלכה שאינה נבחרת ע"י הציבור או ע"י הפרלמנט. 

מדינה היא תאוקרטית אם מתקיים בה אחד מאלה (מכאן שיתכנו דרגות שונות) :
(והיא כמובן יכולה להיות מדינה לא רעה בכלל. תלוי בדת)
1. רק דתי/ה רשאים לבחור
2. רק דתי/ה רשאים להיבחר
3. חופש דיבור יש רק לדתי/ה. 
4. חוקי הפרלמט עומדים לביקורת של מועצת הלכה חיצונית שאינה נבחרת ע"י הציבור או הפרלמנט. 

לצפיה ב-'הודעת התנצלות:'
הודעת התנצלות:
12/06/2017 | 18:27
39
לפני כתקופה של כחצי שנה ויותר,גיליתי הלך תוקפני,כלפי חלק 
ממשתתפי הפורום,באותה תקופה הייתי במהלך יציאה מהשפעה
של זריקה פסיכיאטרית ארוכת טווח,שיכולה להמשך חודשים,
עד להתפוגגותה.
ההשפעה עושה אותך בעל מחשבה קווית,חסר רגישות,חסר רגשות,
פשטני,וחסר הבנה מאיפה מגיעים אנשים לפעמים,וגם נמהר.
מה גם שבמצב זה,אין הבנה של מקום לטעויות של אנשים.
מה גם שבמחלתי הטבעית,ישנם מצבים של תת פעילות מוחית,
בעלי אופי משתנה.
אני מבקש סליחה מכל מי שפגעתי בו,זה לא מאפיין שלי
במצבי הטבעי.
לאחרונה נקלעתי שוב לאשפוז פסיכיאטרי בגלל העללה עליי
של תוקפנות מצד בני משפחתי,רק בגלל שלא מצא חן בעיניהם,
איך שהתנהגתי כלפיהם.
אני שוב תחת השפעה של זריקה,הפעם לא יודע מה שמו עליי,
ולאיזה טווח תהיה ההשפעה.

לצפיה ב-'אני זוכר שרב זמיר כהן דיבר על מלחמת'
אני זוכר שרב זמיר כהן דיבר על מלחמת
10/06/2017 | 22:55
7
59
גוג ומגוג.

הוא טען שאחרי שארה''ב תפלוש לעיראק הם (ארה''ב) יפנו למדינת ישראל כדי לכבוש. ההסבר של הרב היה שהמילה ג'ורג' (הנשיא בוש הבן שהיה הנשיא בפלישה לעיראק. ) מכילה את המילה גוג.

זה לא קרה.

בשנת 1993 איזה קבליסט אמר שתהיה שואה ליהודים בארה''ב בשנת 1999. הכתבה היתה בעיתון ''מעריב לנוער''.

גם זה לא קרה.

כל דבר בשביל דתיים זה סימן למלחמת גוג ומגוג.
לצפיה ב-'בוקר טוב!'
בוקר טוב!
11/06/2017 | 00:57
3
53
עכשיו נזכרת?
לך לאזור התחנה המרכזית החדשה בת"א, עד היום ניתן למצוא שם פוסטרים שמסבירים שארה"ב אוטוטו שוקעת בים, ויהודים משם צריכים לעלות לארץ כדי להינצל.

למען ההגינות יאמר שכל כמה שנים צץ בארה"ב איזה "גאון נוצרי" שבטוח שהוא מצא בתנ"ך (מה שהם מכנים "הברית הישנה") את התאריך המדויק לסוף העולם, והוא יקרה עוד באותה שנה.

רק חבל שאף פעם לא רואים בחדשות את הפרצוף של אותם נביאים יום לאחר שתאריך התפוגה שלהם עובר.

וזמיר כהן?
הוא ליצן משלנו ושום דבר לא מזיז לו!
לצפיה ב-'אתה תלוש מהמציאות המתחוללת'
אתה תלוש מהמציאות המתחוללת
11/06/2017 | 10:07
12
לצפיה ב-'העיתונאים נרדמו בשמירה'
העיתונאים נרדמו בשמירה
11/06/2017 | 22:26
1
28
אפילו במדור הרכילות זה לא מופיע.
לצפיה ב-'''מעריב לנוער'' לא עיתון '
''מעריב לנוער'' לא עיתון
11/06/2017 | 23:26
8
לצפיה ב-'והוא לא נרגע,עכשיו יש גרסא חדשה-'
והוא לא נרגע,עכשיו יש גרסא חדשה-
14/06/2017 | 13:56
1
30
קואליציה של מנהיג נוצרי,תקום מצד אחד,ומנהיג מוסלמי מצד אחר.
עד שיקומו לבוא כנגד ישראל,ואז הם יתנגשו אחד בשני.

הוא הרי חייב לתת איזשהי נבואה חורבנית,בלי זה הרי אין דת.
לצפיה ב-'אותם דתיים מנבאי חורבן לא מתכוונים לקחת חלק'
אותם דתיים מנבאי חורבן לא מתכוונים לקחת חלק
17/06/2017 | 20:24
14
במלחמת גוג ומגוג או מלחמת עולם שלישית. והם חושבים שהם לא ינזקו מאותן מלחמות עתידיות שהם מייחלים.
לצפיה ב-'כי בהכרח מתי שהוא יקרה אסון כלשהו ואז ניתן יהיה לומר'
כי בהכרח מתי שהוא יקרה אסון כלשהו ואז ניתן יהיה לומר
17/06/2017 | 08:36
11

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ