לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1312913,129 עוקבים אודות עסקים

פורום אתאיזם

נהנה מדיונים עמוקים? את הבחורה בכיתה ששואלת את השאלות? יש לך שאלות אמונתיות? חושבת שיש לך תובנות על חיי הדת והחיים בכלל שפשוט חייבות להתפרסם?

הגעת למקום הנכון! הכנס לפורום והחל להשתתף באופן פעיל בו! כולנו מחכים לך!

מומלץ להסתכל בסקשן "מאמרים" שמתעדכן ומתרחב בימים אלו,כמו כן בסקשן "מילון מונחים" וב"שאלות נפוצות".

שימו לב להודעות הנבחרות המוצגות מעל דף הפורום! מומלץ לקרוא אותן!

כמו כן יש לקרוא את תקנון הפורום.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אתאיזם

נהנה מדיונים עמוקים? את הבחורה בכיתה ששואלת את השאלות? יש לך שאלות אמונתיות? חושבת שיש לך תובנות על חיי הדת והחיים בכלל שפשוט חייבות להתפרסם?

הגעת למקום הנכון! הכנס לפורום והחל להשתתף באופן פעיל בו! כולנו מחכים לך!

מומלץ להסתכל בסקשן "מאמרים" שמתעדכן ומתרחב בימים אלו,כמו כן בסקשן "מילון מונחים" וב"שאלות נפוצות".

שימו לב להודעות הנבחרות המוצגות מעל דף הפורום! מומלץ לקרוא אותן!

כמו כן יש לקרוא את תקנון הפורום.

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום אתאיזם!
פעם ראשונה בפורום? נא לקרוא את התקנון.
המשך >>

לצפיה ב-'הנבואה על גרמניה, איך הם ידעו? '
הנבואה על גרמניה, איך הם ידעו?
23/04/2019 | 00:35
4
שלום, רציתי לנסות להבין כיצד האנשים שכתבו את הגמרא ידעו שתקום בעתיד מדינה בשם גרמניה מאיחוד של 300 שבטים?

זה המקור (מסכת מגילה פרק א).

זה מה שאומרת ויקיפדיה (איחוד גרמניה: "בתקופת האימפריה הרומית הקדושה (962–1806), היו באזור הקיסרות מעל ל-300 מדינות/נסיכויות קטנות").

וזה מה שהמאמינים אומרים לגבי הנבואה הזאת:

איך הם ידעו? איך הם ידעו ש 300 שבטים (או קרוב מאוד למספר הזה) יתאחדו למדינה בשם גרמניה שתנסה להחריב את העולם?
לצפיה ב-'אפה אנטוליו? ציפיתי שיחגוג על זה:'
אפה אנטוליו? ציפיתי שיחגוג על זה:
22/04/2019 | 22:01
4
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5498113,0...

החלום הרטוב של כל אנטישמי:
מחלה שכמעת נכחדה מהעולם, הרימה את ראשה שוב, בהתפרצות רצינית, שהכניסה את אחת הערים הגדולות והמרכזיות בעולם - ניו יורק - למצב חירום.

ומי אשם? מוטציה אקראית שיצרה זן חדש? לא! היהודים אשמים!
והפעם אי אפשר לומר שזה שקר...

טוב, לא באמת יהודים, אלא אוסף קנאים חרדים שהחליטו משום מה שחיסונים זה לא בשבילם.
האמת, שזה די מוזר לי, היות ולפי כל מה שאני מכיר, קהילות חרדים בחו"ל, ובארה"ב בפרט, אינן כמו קהילות חרדים בארץ.

היות ושם לא סובלים פרזיטים, ולא נותנים להם להתקיים על חשבון שאר הציבור, הם דואגים להשיג השכלה אמתית ולעבוד.

הייתי מצפה, שבמצב זה יהיה להם גם מספיק שכל לדעת להתחסן, אבל נראה שלא רק שזה לא קרה, אלא הרבנים שלהם עוד דוחפים אותם להתנגד לחיסון, בטענה שזה איכשהו נגד הדת
לצפיה ב-'כדור הארץ חורים בתיאוריה'
כדור הארץ חורים בתיאוריה
19/04/2019 | 18:31
22
27
בעבר לפני שתואר ראשון שימש כמקור הכנסה היו לומדים הנדסה ופיסיקה כדי לפתח את המוח לאפשרויות חדשות.
אותה שיטה משמשת כיום לאותה מטרה בדיוק רק למי שמוכן להתקדם לשלב שמעבר לגן ילדים .
הנושאים הנפוצים הם Flat Earth שנותן פתח להבין טוב יותר אסטרונומיה , מכניקת הקוונטים שנותנת פתח להבין מהי אנרגיה . וכן אתאיזם שנותן אפשרות להבין טוב יותר את מהות האדם .
אחת הדוגמאות מני רבות להציג את נושא Flat Earth היא זווית השמש ביחס לצופה ממזרח בשעה 14:00  וממערב בשעה 10:00.מחישוב המרחק בניהם נוצר משולש שווה שוקיים שגובהו יתן את גובה השמש מעל כדור הארץ .
זאת דוגמא טובה מפני שבעבר לא היה לאף אחד מושג לגבי הזמנים במקומות שונים והמרחקים בניהם .
אתאיזם  ותפיסת מה שמעבר למציאות לא משנה לאף אחד את החיים היומיומיים כמו שתפיסת כדור הארץ מול Flat Earth   לא משנה לאף אחד, אבל נותנת דרך להסתכל על אותו דבר משני כיוונים שונים .שניהם נכונים ולשניהם אין הוכחות ובשניהם יש חורים ,אבל מה זה משנה, התוצאה בסוף היא שמי שחוקר תחומים אלו מפתח את השכל שלו לרמה אחרת .
לצפיה ב-'אני רוצה להבין: אתה מאמין ב-Flat earth?'
אני רוצה להבין: אתה מאמין ב-Flat earth?
20/04/2019 | 00:11
21
5
לצפיה ב-' מדובר ברמה של ידיעה ולא אמונה'
מדובר ברמה של ידיעה ולא אמונה
21/04/2019 | 12:17
20
14
שתי האפשרויות קיימות בו זמנית . הבעיה היא בתפיסה שלי שמכריחה אותי לתפוס רק צד אחד.
ההבדל ביננו שאני לא כזה גאוותן שיכול להגיד בוודאות שאחד הצדדים הוא האמת .
לצפיה ב-'אז אתה בהכרח גם יודע ש-NASA היא חלק ממזימה ענקית'
אז אתה בהכרח גם יודע ש-NASA היא חלק ממזימה ענקית
21/04/2019 | 13:30
19
14
שכן מעולם לא נחתו על הירח, לא קיימים בכלל לוויינים, אין אינטרקטיקה, והאו"ם מפעיל צי ענק של ספינות שלא מאפשר לאף אחד להתקרב לקיר הקרח, כדי שאיש לא יגלה מה יש בקצה האמתי של הארץ.

נכון?
לצפיה ב-'בדיוק כשם שהדת היא חלק ממזימה ענקית'
בדיוק כשם שהדת היא חלק ממזימה ענקית
21/04/2019 | 13:43
18
19
אל תשלה את עצמך שישנם אנשים כלכך חכמים שיכולים לארגן מזימה בסדר גודל כזה כי אנשים כל הזמן רבים ומתווכחים כמעט על כל נושא.
ומעט מאוד בני אדם קיבלו עד היום פרס נובל ביחס לכלל האוכלוסייה ובפרט בתחומם.
באשר לשאר דברייך הקנטרניים . מי יודע? אפילו הם לא יודעים. רק נדמה להם שהגיעו לאן שהוא. אם היה משהו מאחורי זה , מזמן זה היה נחלת הכלל.
לצפיה ב-'אני רק רוצה לוודה:'
אני רק רוצה לוודה:
21/04/2019 | 18:40
17
17
יש לוויינים או אין לוויינים?
לצפיה ב-'בשביל מה אתה צריך לווינים ?'
בשביל מה אתה צריך לווינים ?
21/04/2019 | 19:06
16
15
בעוד שיש לך פיתרון מאוד פשוט כמו אנטנות ?

ובאם לדברייך ישנם מספר כלשהו של לוונים איפה שהוא, 
האם תוכל להציג בפני סרטון שצולם מהחלל או מפני הארץ של שני לוונים לפחות ברצף ?

לצפיה ב-'שאלות טובות!'
שאלות טובות!
21/04/2019 | 20:05
15
17
תוכל להסביר לי איך הטלפון שלי יודע אפה אני בדיוק בלי לוויינים?
לצפיה ב-'gps-status-toolbox'
gps-status-toolbox
21/04/2019 | 20:49
14
21
אם תלך לכיוון מה שנקרא "לווין" ותמקם את הנקודה הירוקה בדיוק במרכז המטרה תמצא את עצמך ליד אנטנה .
לצפיה ב-'ניסיתי, אין אנטנה, מה עכשיו?'
ניסיתי, אין אנטנה, מה עכשיו?
21/04/2019 | 22:56
10
4
לצפיה ב-'לפני שתציג צילום מסך '
לפני שתציג צילום מסך
21/04/2019 | 23:16
9
22
תסביר מדוע אתה רואה יותר משלושה " לווינים " סביבך , לא מספיק אחד ?
לצפיה ב-'מה, אף פעם לא שמעת על השילוש הקדוש?'
מה, אף פעם לא שמעת על השילוש הקדוש?
22/04/2019 | 10:50
1
13
אני רק אף פעם לא מצליח לזכור את השמות שלהם, האם זה Larry, Curly and Moe או שזה  bacon, lettuce and tomato?
לצפיה ב-'בגילך תתנחם בכך שאתה זווכר לכתוב מדי פעם '
בגילך תתנחם בכך שאתה זווכר לכתוב מדי פעם
22/04/2019 | 21:38
6
לא תמיד בקשר לעניין, אבל תמיד רהוט.
לצפיה ב-'לנעילת GPS צריך 4 לווינים, למה החלטת שצריך 1?'
לנעילת GPS צריך 4 לווינים, למה החלטת שצריך 1?
22/04/2019 | 10:51
6
3
לצפיה ב-'שלא כהרגלי אענה בשאלה'
שלא כהרגלי אענה בשאלה
22/04/2019 | 12:32
5
19
איך לדעתך מאתרים מיקום של גשושית כמו למשל "בראשית" אם אין שום נקודת יחוס ?
בוודאי . תענה כמובן יש לווינים. ואז חזרנו לנקודת המוצא שאין לך עליה שום ראיה.
לי לעומתך יש תשובה והיא -נקודת הייחוס היא אותם אנטנות המוכרות לנו .
לצפיה ב-'עוקב כוכבים.'
עוקב כוכבים.
22/04/2019 | 12:56
2
17
לצפיה ב-'השם מטעה'
השם מטעה
22/04/2019 | 14:06
1
14
וגם היישום  אינו תואם לעניין המדובר.
לצפיה ב-'השאלה שלך אינה תואמת לעניין המדובר'
השאלה שלך אינה תואמת לעניין המדובר
22/04/2019 | 18:01
1
לצפיה ב-'יש אנטנות על הירח???'
יש אנטנות על הירח???
22/04/2019 | 13:46
1
3
לצפיה ב-'אין'
אין
22/04/2019 | 17:14
לצפיה ב-'נכון שמעולם לא היית באזור בלי קליטה סלולארית?'
נכון שמעולם לא היית באזור בלי קליטה סלולארית?
22/04/2019 | 18:07
2
14
ולכן מעולם לא ניסית להפעיל GPS באזור בלי קליטה סלולארית?
ושלא השתמשת ב GPS לפני עידן הרשתות הסלולאריות?
לצפיה ב-'? What's the point'
? What's the point
22/04/2019 | 22:25
1
3
אנטנות קיימות כבר יותר ממאה שנה עוד מתקופת טסלה  שמלכתחילה יועדו להעברת זרם חשמלי ישר והומרו בסופו של דבר לצרכי תקשורת והיום גם משמשות לצרכי איכון .

GPS זו טכנולוגיה חדשה ושונה לגמרי מבחינת יישום  מפני שהיא משתמשת בחומרים שעמידים בפני לחצים, הפרשי גובה וכן הלאה  ולכן התדר יותר יציב והאות יותר מדויק (תחשוב לבד לשם מה הצורך במדוייקות ) . זו טכנולוגיה מאוד יקרה שרק ממשלות יכולות להרשות לעצמם.   מאחר ואזרחים שחששו לפרטיותם התכוונו לחבל בה הבטיחה הממשלה להסיר מרכיב כלשהו שקשור לחשיפת זהות ורק אז שוחררה לשימוש אזרחי .
שוב פעם, אף אחד לא יקח סיכון להציב מערכת כזו על גוף שנמצא בתנועה מעגלית ונפילה חופשית .
ד"א  אנטנות אלו בפריסה הנרחבת שלהם עדיין יכולות לשמש לצורך העברת חשמל אלחוטי מבריכות חומצה  בשילוב מתכות, עם סליל טסלה שמבוסס על פריקת קבל דרך דיודות לסליל עם אנטנה .

לצפיה ב-'גדול! אתה צריך ערוץ youtube דחוף! '
גדול! אתה צריך ערוץ youtube דחוף!
22/04/2019 | 22:54
לצפיה ב-'מדינה יהודית או לא'
מדינה יהודית או לא
21/04/2019 | 16:42
1
20
היי
האם אתם חושבים
שישראל מדינה יהודית?
או מדינה   כל מי שרוצה
לחיות פה

לצפיה ב-'ישראל היא מדינה יהודית לפי חוק. מה זה השאלה הזו?'
ישראל היא מדינה יהודית לפי חוק. מה זה השאלה הזו?
21/04/2019 | 18:41
2
לצפיה ב-'חמץ בחוץ'
חמץ בחוץ
21/04/2019 | 14:43
1
15
היי
האם לפי חוק משפטי
מותר לאוכל  אוכל חמץ
בחוץ או  באוטובוס או רכבת?
תודה
לצפיה ב-'אין חוק שאוסר על אכילת חמץ. '
אין חוק שאוסר על אכילת חמץ.
21/04/2019 | 14:59
4
לצפיה ב-'חינוך דתי'
חינוך דתי
19/04/2019 | 17:10
1
19
היי
מה המצב
האם לדעתכם 
הורדה דתי שמגדל את הילד
שלו לפי דת  זה כפייה דתית?
האם ישראל זה מדינה שיש כפייה דתית
תודה
לצפיה ב-'לא, כן.'
לא, כן.
20/04/2019 | 00:08
16
לא לשאלה הראשונה שלך.

חינוך דתי של ילד ע"י הוריו אינו כפיה דתית.
יחד עם זאת, במצבים מסוימים, כגון אצל חרדים שמונעים מילדיהם לימודי ליבה, מדובר בהתעללות בילדים, ועצוב שמדינת ישראל לא עושה דבר כדי למנוע את זה.

בישראל אכן קיימת כפייה דתית במידה רבה.
כפייה דתית פירושה לכפות מנהג דתי על אדם שאינו מאמין ואינו מעוניין במנהג הזה.

כך למשל, כל יהודי בישראל חייב להתחתן ברבנות, הדרך היחידה להימנע מזה היא לברוח לחו"ל ולהתחתן שם.
וגם אם התחתנת בחו"ל - אתה עדיין חייב להתגרש ברבנות!

דוגמאות נוספות הן חוסר תחבורה ציבורית בשבת, חוק החמץ, חוק המרכולים, וחוק החזיר.
לצפיה ב-'מקומנו הולך ומצטמם בישראל'
מקומנו הולך ומצטמם בישראל
19/04/2019 | 08:23
2
29
שלום חברים.
חדש כאן בפורום.
לאור תוצאות הבחירות המשקפות הלך רוח מאד ברור, חשבתי למצוא נחמה בחיק חבריי לקהילה הגאה. לשמחתי החברים הקרובים עדיין אתאיסטים גמורים, אבל אני רואה הרבה מאד הומואים הופכים לימניים, חלקם נמשכים או מתחנפים לדת, לא יודע מה קורה כאן במדינה הזאת, אבל נדמה שהביטוי של אדם כמוני פשוט הולך ונמס, עד כדי שנהפוך להיות פה מחתרת קטנטנה. לא מבין למה התהליכים מובילים למקומות הפוכים ממה שאני מייחל להם, זה פשוט מייאש שגם בקרב הקהילות שמהם ציפיתי שתבוא הישועה, אני חוטף זפטות. 
לצפיה ב-'אני חושב שהבעיה שלך היא שאתה מבלבל בין 2 דברים:'
אני חושב שהבעיה שלך היא שאתה מבלבל בין 2 דברים:
19/04/2019 | 11:08
24
להיות דתי, ולהיות בצד הימני של המפה הפוליטית.

נכון, עבור אזרח ממוצע, אלא דברים שהרבה פעמים חופפים, אבל אין חובה שיהיה כך.

אני לא סתם אתאיסט, אני אנטי-טאיסת - מתנגד לדת, אבל ברוב הדברים אני בצד הימני של המפה, כי אני רוצה לחיות כאן במדינה שלי בשקט ובשלווה.
ולצערי השמאל, בכל מה שקשור למדיניות חוץ ובטחון, הזוי לגמרי.

לא שהימין פה עושה את מה שהימין באמת אמור לעשות, אבל לפחות תאורטית הם במקום הנכון.

באשר שלחברי קהילה גאה שנמשכים לדת, זה דבר שמעולם לא הבנתי.
אומנם איני חלק מהקהילה הזו, אז יכול להיות שגם לא אוכל להבין, אבל מאוד תמוהה בעיני שמישהו ירצה להאמין בסיפור שגורס שהוא דפוק מלידה ויש להענישו או אפילו להרוג אותו על זה...
לצפיה ב-'לדעתי זה עניין שקשור זהות .'
לדעתי זה עניין שקשור זהות .
19/04/2019 | 18:38
18
דובר כאן רבות על רובוטים למה בדיוק אפשר לצפות ששני רובוטים בלי תכלית ומסוכסכים בינם לבין עצמם ובינהם ? נכון, כמו שתיארת לעצמך  שיביאו רובוט קטן שמסוכסך עם עצמו וחי בלי תכלית .

לצפיה ב-'חג שמח ועזרה מהירה לסטודנט'
חג שמח ועזרה מהירה לסטודנט
19/04/2019 | 15:10
22
שלום לכולם!
שמי דניאל כץ, סטודנט לפסיכולוגיה בשנה ג'. הכנתי שאלון קצרצר כחלק מעבודה שעלי להגיש באוניברסיטה.אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי ולמלא אותו (לוקח פחות מ-20 שניות!). כמובן שכל התשובות נשמרות באופן אנונימי.

http:// bit.ly/2PlXjIj

תודה רבה!
לצפיה ב-'מהו חשמל'
מהו חשמל
14/04/2019 | 15:15
53
292
מדברים הרבה על כך שלא יכול להיות שאנו מאמינים במשהו שאיננו תופסים, אם כן מישהו יכול להגיד לי מה זה חשמל?
כלומר, אנחנו יכולים להשתמש בחשמל בדרכים רבות – לחמם, לקרר, לשמוע מוזיקה או לצפות בטלוויזיה. כלומר, החומר (החשמל) יכול "להתלבש" בצורות רבות.
אך מישהו יכול...
המשך>>
מדברים הרבה על כך שלא יכול להיות שאנו מאמינים במשהו שאיננו תופסים, אם כן מישהו יכול להגיד לי מה זה חשמל?
כלומר, אנחנו יכולים להשתמש בחשמל בדרכים רבות – לחמם, לקרר, לשמוע מוזיקה או לצפות בטלוויזיה. כלומר, החומר (החשמל) יכול "להתלבש" בצורות רבות.
אך מישהו יכול לומר לי מהו החשמל?
לצפיה ב-'חברת סלולר היא ספק תוכן'
חברת סלולר היא ספק תוכן
12/04/2019 | 17:41
23
34
ספק תוכן הוא גוף שמטרתו לקשר בין שני צדדים במדיום כלשהו. במקרה של חברת סלולר, היא מקשרת בין שני משתמשים באמצעות הרשת הסלולרית.
לא יודע לגבי המצב החוקי בישראל, אבל יש מדינות בהן לספק תוכן אסור להתערב בתוכן של המשתמש, אפילו אם הוא מסכים.
אם כל זה מתחיל להישמע למישהו מוכר, הנושא עלה לכותרות באירופה וארה"ב בהקשר של ספקי שירותי אינטרנט. נייטרליות רשת (net neutrality) היא פועל יוצא של העיקרון הזה.
אם החוק בישראל מקבל את העיקרון הזה בצורה כלשהי, בהחלט יכול להיות שזה בסמכותו של בית המשפט.
מה שכן, הפניה לבג"צ קצת מוזרה בעיני מכיוון שהם מתפקדים בתור ערכאה ראשונה רק במקרה של עתירה נגד המדינה. אני יכול לזרוק כמה תיאוריות למה זה ככה, אבל זה לא נראה לי יותר מדי רלוונטי לשיחה כרגע.

לדעתי האישית, שחוץ מהגבלות נקודתיות שנעשו לבקשת המשתמש וניתנות להסרה מיידית בכל זמן (למשל שירות סינון שבכל רגע מאפשר הזנת קוד שמסיר את הסינון), לחברות התקשורת לא צריכה להיות אפשרות להתערב בתכנים.
בנוסף, אני חושב שאם למישהו אכפת מפגיעה בילדים, הוא צריך לתמוך בכל פעולה שתאפשר לציבור שלם לפנות לקווי עזרה רלוונטים, אפילו אם המנהיגים של אותו ציבור לא מוצאים חן בעיניו.

ולגבי נקודה 1, ה"כשר" פה לא בא במשמעות ההלכתית שלו, אלא נאמר בהשאלה. מן הסתם הציבור החרדי מבין את זה, ולא חושב שהלכות כשרות רלוונטיות פה. האמת, לפני קריאת ההודעה שלך חשבתי שכולם מבינים את זה.
אני אומנם (תודה לאל) לא דתי, אבל לקח לי ממש כמה שניות למצוא שימוש למילה "כשר" שלא עוסק בדיני כשרות בתנ"ך:
"וַתֹּאמֶר: אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב וְאִם מָצָאתִי חֵן לְפָנָיו וְכָשֵׁר הַדָּבָר לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ וְטוֹבָה אֲנִי בְּעֵינָיו יִכָּתֵב לְהָשִׁיב אֶת הַסְּפָרִים מַחֲשֶׁבֶת הָמָן בֶּן הַמְּדָתָא הָאֲגָגִי אֲשֶׁר כָּתַב לְאַבֵּד אֶת הַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּכָל מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ." (אסתר ח, פסוק ה).
לצפיה ב-'לא יודע מה שמעת, או מה רמת ההיכרות שלך עם הנושא'
לא יודע מה שמעת, או מה רמת ההיכרות שלך עם הנושא
12/04/2019 | 19:56
19
32
אם אתה לא שמעת שנייטרליות רשת היא עיקרון על פיו הספק לא רשאי להפלות תעבורת אינטרנט לפי התוכן שלה, תגיד ואשמח להביא סימוכין.
אם המחלוקת היא שלדעתך יש החרגה, הרי *אתה* זה שטוען לקיומה של החרגה ולכן *אתה* מוזמן למצוא לכך סימוכיך.
שיהיה ברור - אני לא אומר שאין החרגה כזאת, אלא רק שאני לא נתקלתי בה. ויהיה קשה יחסית למצוא סימוך שמשהו כזה לא קיים.
בוא נסכם שתמצא את הסימוכין שלך בעצמך, או לפחות תבהיר מראש שאם אביא לך "חוק, מוצע או ממומש, כולל הדיון על ניטרליות הרשת בארה"ב, שאוסרת התערבות בתכנים שמוסכמת על משתמש", זה ישנה את דעתך. אני פשוט לא רוצה לחפש בשבילך רק כדי שתגיד אח"כ שזה לא באמת רלוונטי או שתמצא תירוץ אחר לא לקבל את הדברים[1].
אני לא מגן על הבחירה הזאת מאותה סיבה שלא אגן על "בחירה" של עובד לעבוד בשכר מתחת לשכר מינימום או לוותר על הפרשות סוציאליות.

"למעשה, אתה בעצמך ממשיך וכותב שאתה מקבל את קיומם של שירותי סינון והגנה שספקיות שונות מציעות למשתמשים." כבר הגענו למצב שאתה מייחס לי דברים שלא אמרתי? לא אמרתי שאני "מקבל את קיומם של שירותי סינון והגנה שספקיות שונות מציעות למשתמשים". לא התייחסתי למנגנון הסינון שספקיות מציעות, ואני אפילו לא יודע איך הוא עובד. מה שעשיתי היה להסביר תחת אילו נסיבות לדעתי הסינון לא יהווה פגיעה בנייטרליות המידע.

"הרבנים פשוט יכריזו על הטלפונים כלא כשרים, והציבור לא יקנה אותם." זאת טענה שרירותית. אני לא עומד להתייחס לדבר כזה בלי שתבסס אותו בצורה כלשהי.

"אבל נראה שאתה לא מבין (או מתעלם) מהעובדה שבמקרה של הטלפונים, המקרה שלפנינינו, לא מדובר בסתם שימוש מושאל.
מדובר הלכה למעשה במערכת שלמה שכוללת אוסף הלכות כשרות, וגוף בודק, שנוהגים עם המכשירים וספקיות, כפי שגוף הכשרות האמתי נוהג באוכל ומסעדות."
באמת לא הבנתי. קודם אמרת ש"כשרות, בכל דבר שאינו אוכל או כלי אוכל, זו רמאות לשמה, וניצול המושג"  וביקשת "התייחסות לדיני כשרות של דבר שאין קשר בינו לבין אוכל". זה בדיוק מה שעשיתי, ועכשיו אתה מדבר על משהו אחר[2]. יכול להיות שלא ירדתי לסוף דעתך, אבל כדי שאעשה זאת אתה צריך להציג את דעתך מהתחלה ועד הסוף, במקום לומר דברים חלקיים ולהשלים אותם אחרי שאני מגיב.

זה מוזר מאוד
12/04/2019 | 20:24
18
24
שאתה היחיד בפורום, וזה כולל שני הצדדים כאן, שכל הודעה שניה בוכה שהוא לא מבין אותי.

אני רוצה שתראה לי, היכן בדיוק בחוק ניטרליות הרשת, כתוב שאם המשתמש מסכים שיחסמו לו תכנים מסוימים, אסור לספק לבצע את החסימה.

מספיק ברור?

עכשיו, תגיד לי בבקשה, כתבת או לא כתבת בהודעתך הקודמת:
"לדעתי האישית, שחוץ מהגבלות נקודתיות שנעשו לבקשת המשתמש וניתנות להסרה מיידית בכל זמן (למשל שירות סינון שבכל רגע מאפשר הזנת קוד שמסיר את הסינון),

כי פתאום לא כתבת שאתה תומך בסינון.
אה, סליחה, לא תומך, מקבל, זה מה שמציק לך?

ועוד שאלה על הדרך: מה דעתך על האפשרות שקיימת כרגע, וחוקית לגמרי, להורות לחברה סלולרית לחסום אפשרות של חיוג לחו"ל מכל קו?
או חיוג למספרי "פרימיום"? האם לדעתך גם על זה יש לאסור?

אני רוצה להבהיר עוד משהו בהזדמנות זו:
כתבת "אני לא מגן על הבחירה הזאת מאותה סיבה שלא אגן על "בחירה" של עובד לעבוד בשכר מתחת לשכר מינימום או לוותר על הפרשות סוציאליות."

מה שאני מבין מהמשפט הזה, הוא שמבחינתך, פסקי הלכה של רבנים הם שווי ערך לניצול מרות ע"י מעסיק, ועל כן המאמינים צריכים הגנה של המדינה החילונית מפני ההלכות האלה?

האם הבנתי נכון???

אם לא, אנא הסבר למה התכוונת!
לצפיה ב-'מכיוון שאני לא קורא כל הודעה שמיועדת אליך,'
מכיוון שאני לא קורא כל הודעה שמיועדת אליך,
13/04/2019 | 09:48
17
21
אין לי דרך לדעתך כמה עוד משתתפים אמרו שהם לא מבינים אותך. אם לדבריך אני היחיד, לא נותרה לי ברירה אלא להאמין לך[1].
אבל כן אזכיר לך שבפעם הקודמת שאמרת שאני היחיד שאומר לך משהו, קיבלת תגובה ממשתמש אחר שהפנה אותך להודעה, ממש באותו שרשור, בה גם הוא אמר לך דברים דומים.
בכל מקרה, אני תמיד מעדיף להניח שלא הבנתי משהו, ולאפשר לאדם איתו אני מדבר להבהיר את עצמו, מאשר להסיק שהוא נוקט בדמגוגיה, משקר, משנה את דבריו או פשוט מדבר שטויות. מניסיון אישי (גם בפורום הזה), לומר "לא הבנתי, תסביר בבקשה" זאת פרקטיקה די נפוצה, ואולי חבל שאתה לא מכיר אותה.

"אני רוצה שתראה לי, היכן בדיוק בחוק ניטרליות הרשת, כתוב שאם המשתמש מסכים שיחסמו לו תכנים מסוימים, אסור לספק לבצע את החסימה."
אנחנו מתקרבים לנקודה בה השיחה מטומטמת מכדי שאמשיך בה. אנסה להסביר בכ"ז:
חוקים לא עובדים ככה. אם החוק קובע איסור, האיסור חל בכל הנסיבות, פרט לסייגים שקבועים בחוק. החוק לא עובר מפרט כל סייג אפשרי ושולל אותו.
בחוק גם לא כתוב שאם העובד מסכים ניתן לשלם לו מתחת לשכר מינימום, שביום שלישי אסור לגנוב או שאם לובשים מכנסיים אסור לנהוג מעל למהירות המותרת.
זה לא אומר שמותר לשלם מתחת לשכר מינימום אם העובד מסכים, לגנוב בימי שלישי או לנסוע מעל למהירות המותרת אם לובשים מכנסיים.
אם אתה חולק על זה, סבבה - אם שוטר עוצר אותך על מהירות, תדרוש ממנו להראות לך איפה בחוק כתוב שאסור לנהוג מעל למהירות המותרת אם לובשים מכנסיים. הוא כבר יסביר לך למה אתה טועה בצורה יותר טובה ממה שאני מסוגל.

כתבתי שאני מוכן לקבל סינון תחת הגבלות מסויימות. מכיוון שהגבלות אלה לא מתקיימות בטלפונים כשרים, אני לא תומך בסינון בטלפונים כשרים במתכונת הנוכחית שלהם.
אם ישנו את האופן בו מתבצעת החסימה כך ש-לדוגמא-כשהמשתמש מנסה לחייג למספר שאיננו "כשר" תופיע לו הודעה בסגנון "אתה מנסה לחייג למספר שאיננו כשר. על מנת להשלים את השיחה, עליך להקליד את הקוד האישי שלך" ולאחר הקלדת הקוד השיחה תתבצע כרגיל, לא תהיה לי התנגדות. מקווה שעכשיו זה מובן.
במקרה של חיוג לחו"ל או למספרי פרמיום, החסימה היא לא על בסיס תוכן ולכן לא רלוונטית לשיחה[2]. אם מתייחסים רק לתוכן (למשל, אם סקייפ יחסמו שיחות לחו"ל), בהחלט יש לאסור על חסימה כזאת.

"מה שאני מבין מהמשפט הזה..." מעולה! אתה אומר "הנה מה שהבנתי ממך. אם הבנתי לא נכון, בבקשה תתקן אותי". בכנות ובלי שום ציניות, זאת גישה מעולה שיכולה רק לתרום לשיחה[3].
"האם הבנתי נכון???" כמעט, אבל לא בדיוק.
"אם לא, אנא הסבר למה התכוונת!" בשמחה! כפי שכל מי שקורא את ההודעות שלי כנראה הבין, אני מאוד נהנה להסביר את דעתי.
ראשית, "יחסי מרות" נוגעים להתנהלות בין שני עובדים באותו ארגון (לרוב מנהל וכפוף), לא בין המעסיק לעובד. אבל זה רק עניין טכני, מהותית זה באמת בדיוק מה שאני אומר - חוק שכר מינימום מגן על הצד החלש (עובד) מהצד החזק (מעביד).
הנה התיקון העקרוני - אתה נעול על מערכת היחסים בין הרבנים לציבור החרדי, אבל אם תקרא את ההודעות שלי שוב תראה שאני לא מדבר על מערכת היחסים הזאת בכלל. בשום מקום לא אמרתי "רבנים" או "מאמינים", אלא "ספק תקשורת" ו"משתמש". ההגנה של המדינה (החילונית או הלא חילונית, זה לא רלוונטי לצורך הדיון) ניתנת למשתמשים מפני ספקי תקשורת.

ואני מבין שוויתרנו על נושא הכשרות?
לצפיה ב-'הי... רגע... אתה מתלונן על משהו שאתה בעצמך אמרת!'
הי... רגע... אתה מתלונן על משהו שאתה בעצמך אמרת!
13/04/2019 | 10:28
31
אמרת "אבל נראה שאתה לא מבין (או מתעלם) מהעובדה שבמקרה של הטלפונים, המקרה שלפנינינו, לא מדובר בסתם שימוש מושאל.".
בתגובה אמרתי "באמת לא הבנתי".
ואז אתה אמרת שאני "בוכה שלא הבנתי אותך".
אתה זה שקבעת שלא הבנתי, ואז אתה תוקף אותי על שהסכמתי איתך? ברצינות!?
לצפיה ב-'אה, נו ברור, אני דמגוג...'
אה, נו ברור, אני דמגוג...
13/04/2019 | 12:24
15
24
השימוש שלך בניטרליות הרשת, הוא הדמגוגיה היחידה כאן, כי משום בחינה, החוק הזה לא מתאים למצב שבו אנחנו דנים.

(חוק ניטרליות הרשת, להלן "החוק" לשם קיצור)

1. חוק ניטרליות הרשת לא עוסק כלל בסינון או חסימה.
הוא עוסק בתיעדוף, שכן הנושא עלה לדיון בעקבות החלטת ספקיות הרשת לתת תיעדוף לספקי תוכן גדולים תמורת תשלום נוסף.

למעשה, החוק בא למנוע קונספט של "כבישי אגרה" ברשת האינטרנט.

1. החוק לא בא למנוע סינון של סוג תוכן, אלא אפליה בין ספקיות תוכן שונות.
למשל, ללא החוק גם dude101 עדיין יוכל להזרים ווידאו מאתר פרטי שלו וגם youtube יוכלו בלי החוק, רק שהווידאו של youtube יזרום יותר טוב כי הם שילמו יותר.

אבל, אם נשתמש בדוגמה שלך, כפי שאי אפשר ללבוש מכנסיים שיאפשרו לך לנהוג מעל המהירות המותרת, כך גם אי אפשר לנצל החוק הזה כדי להזרים ברשת פורנוגרפיית ילדים או תוכן פירטי. ספקים עדיין יוכלו לחסום אתרים מהסוג הזה.

2. החוק מונע סינון ספקיות עושות על דעת עצמן, בלי לשאול בכלל את המשתמש או ספק תוכן, ובלי שום אפשרות למשתמש לבחור.

עכשיו, לגבי חסימות לפי סוגים:
האם לדעתך צריך להיות חוק, שיאסור היום על ספקיות אינטרנט למכור קו ללא חבילת גלישה?
או מכשיר שאינו חכם, לכן לא מסוגל לגלוש?

הרי זה מונע מהמשתמשה גישה למגוון של סוגי תוכן!

עוד שאלה:
נניח שיש לקוח שמישהו מטריד אוטו בטלפון והוא מתקשר לספקית ומבקש לחסום את המספר המסוים. האם לדעתך דרישה כזו צריכה להיות לא חוקית?
בהנחה שאין דרך לספק לאותו לקוח פיתחה ע"י קוד והוא יצטרך שוב להתקשר למרכז שירות.

מה לגבי לקוח שלא רוצה לקבל SMS בכלל? כי הוא מקבל רק ספאם.
האם צריך להיות חוק, שיאסור לספקית לבצע חסימה כזו עבור הלקוח אם הוא התקשר וביקש?

מה לגבי שאר הסינונים בטלפונים האלה:
טלפון "כשר" משמעותו טלפון עם מגבלות רבות מאוד, בהשוואה לדגם זהה ללא כשרות כפי שיצא מהמפעל.
מדובר בקווים \ מכשירים שלא יכולים לקבל SMS.
אם זה מכשיר שניתן להתקין עליו תוכנות, יהיה זה מבחר מוגבל ביותר ולא מהחנות הרשמית.
אם זה מכשיר שמסוגל לגלוש, הגלישה תהיה מסורסת לחלוטין.

וכמובן, שאין שום דרך בכלל למשתמש להסיר את כל מגבלות התוכן הללו, למעת החלפת מכשיר וקו תוך תשלום העלות כמובן.

לנוכח כל זה:
האם לדעתך צריך להיות חוק בארץ שיאסור לחלוטין מכירת טלפונים כשרים?
האם לדעתך בג"צ צריך להתערב ולטעון שמכירתם כבר אסורה בהינתן החוקים הנוכחיים?
לצפיה ב-'לא אמרתי שאתה דמגוג...'
לא אמרתי שאתה דמגוג...
13/04/2019 | 15:45
14
27
אמרתי שאני מעדיף לתת לבן השיח שלי הזדמנות להסביר את עצמו מאשר לקפוץ למסקנות. לא רוצה להסביר את עצמך? בסדר, לא צריך.
עם זאת, כן אתעקש לקבל התייחסות להודעה הזאת:
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/570/18421346...
אתה (לכל הפחות) מתנהל בחוסר תום לב קיצוני בכך שאתה תוקף אותי על משהו שאתה בעצמך אמרת, כשכל מה שאני עשיתי היה להסכים איתך.

"הוא עוסק בתיעדוף, שכן הנושא עלה לדיון בעקבות החלטת ספקיות הרשת לתת תיעדוף לספקי תוכן גדולים תמורת תשלום נוסף. למעשה, החוק בא למנוע קונספט של "כבישי אגרה" ברשת האינטרנט." נו, אבל ביררתי איתך בהתחלה אם מוסכם שנייטרליות רשת היא עיקרון על פיו הספק לא רשאי להפלות תעבורת אינטרנט לפי התוכן שלה והצעתי להביא סימוכין אם רק תבקש. רק עכשיו אתה נזכר בזה? או שאתה פשוט בוחר באקראי כמה משפטים בהודעות שלי, מגיב אליהם ומתעלם מהשאר?
מתוך ויקיפדיה (ההדגשות אינן במקור):
When net neutrality is required, ISPs may not intentionally block, slow down, or charge money for specific online content. Without net neutrality regulations, ISPs may prioritize certain types of traffic, meter others, or potentially block traffic from specific services, while charging consumers for various tiers of service.
https://en.wikipedia.org/wiki/Net_neutrality
עכשיו, אני הבאתי סימוכין. אם לדעתך העיקרון בהכרח מחריג חסימה בהסכמת המשתמש, תורך לבסס את דבריך. העמוד אליו קישרתי יהיה מקום טוב להתחיל. יש שם כמה אלפי מילים ו-211 הפניות בנושא. אם אתה צודק, בטח לא תתקשה למצוא שם סימוך כלשהו.

"כך גם אי אפשר לנצל החוק הזה כדי להזרים ברשת פורנוגרפיית ילדים או תוכן פירטי. ספקים עדיין יוכלו לחסום אתרים מהסוג הזה." אתה אומר שנייטרליות רשת לא מאפשרת חסימה של פורנוגרפיית ילדים או תוכן פיראטי?
אתה צודק לחלוטין! חוק זכויות יוצרים הוא המקור החוקי שמאפשר חסימה של תוכן פיראטי (אני לא מתייחס לפורנוגרפיית ילדים כי יש דברים שעדיף לא להזין אפילו למנועי חיפוש אנונימיים). אם היה איסור בחוק על התקשרות לכל מספר שאיננו "כשר", חסימה של מספרים כאלה אכן לא הייתה פוגמת בעיקרון הנייטרליות (ובכל מקרה היו לנו בעיות הרבה יותר חמורות מאשר נייטרליות מידע).
זה אמור לענות גם על השאלה שלך לגבי חסימת שיחות מטרידות, מכיוון שהטרדה גם היא אסורה בחוק (סע' 30 לחוק התקשורת).

"החוק מונע סינון ספקיות עושות על דעת עצמן, בלי לשאול בכלל את המשתמש או ספק תוכן, ובלי שום אפשרות למשתמש לבחור." כמו שאמרתי קודם (לגבי משהו אחר) - זאת קביעה שרירותית. באמת שהתייחסתי אליה מספיק בשביל משהו ש-עד כמה שאני יודע-הנפצת אך ורק כי זה מתאים לעמדה שלך[1].

"הרי זה מונע מהמשתמשה גישה למגוון של סוגי תוכן!" נייטרליות מידע אוסרת על אפליה על בסיס תוכן. אפשר להפלות על בסיס טכנולוגיה (אחרת כל הספקים וכל המכשירים יצטרכו לתמוך בכל צורות התקשורת).
אם, למשל, הטלפון שלי לא תומך באינטרנט סלולרי בכלל, ולכן אני לא יכול להסתכל על תמונות חמודות של חתולים (ראה אילוסטרציה), החסימה היא של מדיום[2] ולא תוכן. אני אומנם לא יכול לגשת לתוכן מסוים (תמונות חמודות של חתולים), אבל לא חוסמים לי "תמונות חמודות של חתולים" אלא את הפרוטוקול דרכו אני מקבל את התוכן. אם הבנת את זה, זה אמור לייתר את שאר השאלות אליהן לא התייחסתי. תגיד אם זה לא המצב.

אגב, ביקשת הסברים, עשיתי את מיטב יכולתי לענות לך ואז לא נראה שעשית עם זה משהו.
תוכל לומר למה עשית את זה?

[1] לפני שגם את זה לא תבין נכון ותגיד שאני מאשים אותך בהנפצת עובדות - הטענה שלי היא לא שהנפת את הדברים, אלא שאין לי דרך להבחין בין הנפצה לטענה עובדתית כל עוד אתה מסרב לגבות את דבריך.
[2] במובן של תווך - הוא לא תוכן מסוים, אלא ה"צינור" בו התוכן עובר.
לצפיה ב-'אוי וואי...'
אוי וואי...
13/04/2019 | 18:28
13
19
אוקיי, בוא נתחיל מהדבר שבכית עליו:

עניין ה-"כשרות".
אתה הבאת לי רפרנס שמדגים, שלמילה "כשר" היה שימוש במובן "טוב" או "בסדר" או "מקובל" אפילו בלשון תנ"כית.

את זה אני מקבל.
יחד עם זאת, הדוגמה שהבאת לא מראה שקיימים דיני כשרות לדבר שאינו קשור לאוכל, בעוד שהכתבה איתה פתחתי את השרשור מראה שאכן קיימים היום דיני כשרות עבור טלפונים.

רק כדי שלא תמשיך לבכות על זה, כי ברור לי שאתה מחפש זוטות להיתפס עליהן, אני אקבל שזאת אשמתי, שלא הבהרתי בהודעה המקורית למה אני מתכוון.

אז הנה ניסוח מחדש, ותרגיש חופשי לא להמשיך את העיסוק בנושא:
טענה שקיימים דיני \ הלכות כשרות כולל מתן חותמת כשרות רשמית לכל דבר שאינו קשור באוכל הינו רמאות לשמה.

עכשיו מובן? או שלדעתך זו שוב מתקפה?

היקשור שהבאת ל-Wiki מדבר על principle - עקרון.
אני דיברתי על חוק law.

חשבתי שההבדל בין השניים יהיה מובן מאליו, אבל עכשיו אני רואה שאתה משתמש במונחים האלה לסירוגין בהודעה שלך כאילו הן מילים נרדפות.

אז לפני שאמשיך להתייחס, ולפני שאביא לך סימוכין, אשמח אם תבהיר לי על מה אנחנו מדברים: על עקרון ערטילאי כלשהו, או על חוק ספציפי שחוקק במדינה ספציפית?

לגבי השאלות שלי, התעלמת מנושא מאוד עקרוני:
לא שאלתי מה קורה אם קניתי נוקיה פושטי שלא מסוגל לגלוש.

שאלתי האם לדעתך חוקי לחברת סלולר, להציע לי תוכנית ללא גלישה, ככה שגם אם יש לי מכשיר שבהחלט מסוגל טכנולוגית להראות תמונות של חתולים חמודים, חברת הסלולר לא תיתן לו את החיבור הנחוץ כדי לגשת לאותן תמונות?

ולמרות שאמרתי שאין בכוונתי להביא סימוכין לפני שנבהיר אם אתה מדבר על עקרון או חוק, הייתי בכל זאת רוצה שתתייחס לציטוט הזה מאותו עמוד Wiki שהבאת (כמה שורות מתחת למה שאתה ציטטת):
Net neutrality does not block all abilities that Internet service providers have to impact their customers' services. Opt-in/opt-out services exist on the end user side, and filtering can be done on a local basis, as in the filtration of sensitive material for minors.[10]

טלפון כשר על כל החסימות הממומשות בו הוא בהגדרה שירות opt-in - החברה מציע אותו לצד שירות לא מוגבל, והלקוח בוחר אם הוא רוצה את המגבלות או לא במעמד חתימת חוזה התקשרות.

אז, למה שזה לא יהיה חוקי, ולמה לדעתך זה נוגד את העיקרון אם הוויקי שאתה מסתמך עליו אומר שזה לא?
לצפיה ב-'וויי איז מיר...'
וויי איז מיר...
13/04/2019 | 20:55
12
29
"טענה שקיימים דיני \ הלכות כשרות כולל מתן חותמת כשרות רשמית לכל דבר שאינו קשור באוכל הינו רמאות לשמה." אז... אתה אומר שיש "כשר", בו אפשר להשתמש בהשאלה, ו"הלכות כשרות" בהן לא ניתן להשתמש בהשאלה. הבנתי נכון?
אם לא, תסביר בבקשה למה "טלפון כשר" זה בסדר, אבל לומר "דיני כשרות" בהקשר לטלפון זאת רמאות.

"עכשיו מובן? או שלדעתך זו שוב מתקפה?" בחייך, לומר על בן שיח שהוא בוכה זאת מתקפה. אין פה עניין של דעה אישית.
וכן, התייחסת לנקודה המקורית, אבל לא הסברת למה אמרת שאני בוכה כשכל מה שעשיתי היה לחזור אחרי משהו שאמרת. אז לא, עדיין לא מובן.

"עקרון ערטילאי כלשהו, או על חוק ספציפי שחוקק במדינה ספציפית?" אני דיברתי על עיקרון, והדרכים השונות בהן הוא יכול לבוא לידי ביטוי בחקיקה. עוד בהתחלה אמרתי "אם החוק בישראל מקבל את העיקרון הזה בצורה כלשהי...". אני לא בטוח על מה אתה דיברת (מקווה שלפחות אתה יודע), אבל שים לב שהדרישה להציג חקיקה או הצעות לחקיקה באה ממך.

"לגבי השאלות שלי, התעלמת מנושא מאוד עקרוני: לא שאלתי מה קורה אם קניתי נוקיה פושטי שלא מסוגל לגלוש..." קיוויתי, ואולי זאת באמת הייתה ציפיה מוגזמת, שתוכל להבין את החוקיות[1] מאחורי מה שאמרתי ולהחיל אותו על השאלות שלך.
שוב - אפליית תוכן היא אסורה. ניתן להפלות על בסיס טכנולוגיה. גלישה סלולרית היא סוג של טכנולוגיה ולא תוכן.
אם עדיין לא ברור, אפילו אם יש לך מכשיר שמסוגל לגלוש באינטרנט, זה לא משנה את העובדה שאינטרנט סלולרי הוא סוג של טכנולוגיה.
אם *עדיין* לא ברור - כן, לדעתי זה חוקי שחברת התקשורת תציע לך תוכנית ללא גישה לאינטרנט בלי קשר למכשיר שברשותך.
בניסיון (נואש) למנוע אי הבנות נוספות - אני גם לא חושב שזה מפר את עיקרון הניטרליות.

"אז, למה שזה לא יהיה חוקי, ולמה לדעתך זה נוגד את העיקרון אם הוויקי שאתה מסתמך עליו אומר שזה לא?" ברצינות? ברצינות!?
Net neutrality does not block all abilities that Internet service providers have to impact their customers' services. Opt-in/opt-out services exist on the end user side, and filtering can be done on a local basis, as in the filtration of sensitive material for minors
האם בעל קו כשר יכול לבטל את החסימה?
האם החסימה מתבצעת בצד המשתמש?
האם הסינון מתבצע באופן מקומי?
תגיד, עם יד על הלב, קראת את הציטוט שהבאת, או שפשוט חיפשת opt-in והעתקת את המשפט בלי לקרוא את כולו?

אגב, קח בחשבון שאני עוקצני כי ככל שאני צריך להסביר את עצמי יותר ויותר ברחל בתך הקטנה, כך זה נהיה יותר ויותר טרחני ועוקצנות היא הדרך שלי לא להשתעמם בזמן שאני מחכה שתגיד משהו מעניין.

לצפיה ב-'תשובות:'
תשובות:
14/04/2019 | 14:35
11
17
1. יש מובן בו ניתן להשתמש במילה "כשר" - מובן של "בסדר", או "מקובל", או "תקין".
אף אחד מהמובנים האלה לא רלוונטי לטלפונים עליהם אנחנו דנים, ולכן זו רמאות לטעון  שהטלפונים האלה "כשרים".

אם כבר, הם שבורים במספר מובנים, כמו למשל סירוס פיזי של מחבר USB כך שיאפשר טעינה בלבד אך לא מעבר נתונים.

2. יש לך הגדרה מוזרה ומאוד רגישה למילה "מתקפה", אבל שיהיה. זה דיון אחר לחלוטין.

3. אני דיברתי האם יש מקום לבג"צ להתערב או לא.
בג"צ לא יכול להתערב במקום בו אין חוק שניתן להתבסס עליו.

אין בישראל חוק שמחייב ניטרליות רשת.
אני לא יכול להציג לך סימוכין ישיר שאין חוק כזה, כי אז הייתי מכריח אותך לעבור על כל ספר החוקים, אבל אני יכול להציג לך סימוכין עקיף:

ספקיות בישראל מציעות תוכניות גלישה שונות, כגון "תוכנית גיימרים" במודעה שקישרתי אליה, אשר בפועל מתעדפות תעבורה מסוגים שונים על פני תעבורה מסוגים אחרים.

בדיוק הדבר שעקרון ניטרליות הרשת יוצא כנגדו.

עד כה, לא ניתקלתי בשום טבעיה נגד החברות על כך, בשום תלונה לבג"צ או גוף רגולטורי כלשהו, ובשום דעה של עו"ד מוסמך שתוכנית כזו לא חוקית, למרות אפליה ברורה על בסיס תוכן.

4. הקביעה שלך שתוכנית סלולר ללא גלישה היא "אפליה על בסיס טכנולוגיה" היא קביעה שרירותית, שמגדירה המונח "טכנולוגיה" בצורה מיוחדת שתתאים לטיעון שלך.

בין אם מדובר על שיחה קולית, ובין אם מדובר בגלישה של דפדפן, מבחינת טכנולוגיה אלה עדיין ביטים שעוברים על אותה תשתית בדיוק.

אם היינו עדיין בדור 2 בסלולר עוד היה הבדל לדבר עליו, אולי אפילו בדור 3 הייתי איכשהו יכול להסכים איתך, אבל היום אנחנו על דור 4, והכול הולך על אותו צינור.

הפורמט - התבנית לפיה הרשת מפרשת את הביטים ומחליטה לאן לנתב אותם שונה, אבל להפלות בין voice לגלישה בדור 4 זה כמו שספקית אינטרנט תפלה בין שירות skype לגלישה לתפוז.

ואם זה לא מספיק, הספקיות עוברות עכשיו ל-VoLTE מה שאומר שלא יהיה הבדל נראה לעין בין שיחת טלפון "רגילה" שלך, לבין שיחה קולית ב-Skype, Whatsapp ואפליקציות דומות.

5. עם יד על הלב - החסימה מתבצעת בצד משתמש - המשתמש בוחר אותה, והמשתמש מקבל את הקו והמכשיר שחוסמים.

איך בדיוק אתה רוצה לפרש את המילה services, שאותה לא טרחת להדגיש, במשפט המצוטט?
שירות בהגדרה הוא משהו שניתן, בצורה מתמשכת, ע"י ספק השירות, ובהכרח מגיע פיזית כל הזמן מצד הספק.
אחרת, זה היה מוצר שנמכר חד פעמית וגמרנו.

לכן, אף אדם הגיוני לא יפרש end user side של שירות, בתור משהו שהוא מקומי פיזית ואינו נמצא או מגיע מ, ספקית השרות.

6. בעל קו כשר אינו יכול לבטל את החסימה - אף אחת מהחסימות שכלולות בקו, אבל הוא יכול להחליף לקו אחר.

7. בקו כשר יש חסימות רבות, חלקן מבוצעות פיזית בצד המכשיר וחלקן ברמת הרשת עבור המנוי הספציפי לפי הדרישה שלו.

8. לאור 6 ו-7 האם לדעתך יש לאסור בחוק ו\או פסיקת בג"צ לשווק טלפונים כשרים בצורה גורפת?
אם לא, אז למה דווקא איסור חסימת מספרים ספציפיים הוא יוצא דופן, בהינתן שיש שם עוד סוגי תוכן רבים שחסומים באותה צורה ותחת אותם תנאים?

9. אין לי בעיה עם עוקצנות, גם אני משתמש בה כשסבלנותי פוקעת.
עם זאת, נראה שאתה אוהב להיתפס לפרטי פרטים זוטרים ביותר, ועל כן אין לי ברירה אלא לברור הכל מולך ב-"רחל בתך הקטנה".
לצפיה ב-'אבל איפה הקליידוסקופ?'
אבל איפה הקליידוסקופ?
14/04/2019 | 18:10
10
16
אני מתחיל לחשוד שאתה באמת לא קורא את מלוא ההודעות אליהן אתה מגיב.

1. אתה כל פעם משנה את מה שאתה אומר. קודם דיברת על דיני כשרות, עכשיו אתה מדבר על פירושים שונים למילה "כשר". זה ה"נתפס לקטנות" שאתה מדבר עליו? זאת לא נקודה קטנה. מילא היית עושה את זה פעם או פעמיים, אבל זה חוזר על עצמו המון. הרושם שנוצר הוא שאתה זורק הצידה שיחה שלמה רק כי נמאס לך/אתה לא יכול לעמוד מאחורי הטענה שהעלית, אז אתה פשוט מעמיד פנים שלא העלית אותה ומעלה טענה אחרת.
פעם אחרונה שאני משתף פעולה עם זה.
לפי ויקימילון:
טלפון כשר הוא טלפון מתאים, נכון, ראוי, הגון וטוב לדעת המחזיקים בו.

3. לא. עכשיו אתה כבר ממש משקר. התחלת לדבר על המצב החוקי בארץ, ובתגובה אמרתי מראש אני *לא יודע* לגבי המצב החוקי בארץ, ושאני לא מתייחס אליו. המשכת את השיחה ואף התייחסת לחוקים או הצעות חוק במדינות אחרות. לפי כל פירוש סביר של ההתנהלות שלך, הסמכת להרחיב את היריעה למצב במדינות אחרות.
אם זה לא מספיק, במהשך גם אמרת "חוק ניטרליות הרשת לא עוסק כלל בסינון או חסימה. הוא עוסק בתיעדוף" ועכשיו אתה אומר שאין חוק שמחייב נייטרליות רשת בארץ. אז... אתה יודע במה עוסק חוק לא קיים!?
אם גם זה לדעתך להיתפס לפרטים, הפעם אתה זורק הצידה את הנושא העיקרי עליו דיברנו.
אם היית אומר מלכתחילה שכל מה שאמרתי לא רלוונטי כי לדעתך בכלל אין חוק כזה בישראל, היינו יכולים לדבר על זה. במקום זה, החלטת להתווכח על הגדרה של נייטרליות רשת והמצב במדינות אחרות. עכשיו כדי להגיב לך נצטרך לנהל שיחה חדשה לחלוטין. לא רוצה.
כן אציין שבדקתי קצת את מה שקורה בארץ (די בהתחלה), והחוק בארץ כן מתייחס לנושא. אם זה באמת מעניין אותך ואתה לא סתם משתמש בזה בתור תירוץ להתלונן על דתיים, אתה יכול לבדוק בעצמך. אם זה מעניין מישהו אחר, תגידו ואתן הפניה.

4. המכשיר שיש שלי כרגע הוא דור 4. אני יכול לחסום אינטרנט סלולרי ולנהל שיחות קוליות. נראה שאתה מבין בטלפונים, תוכל להסביר איך החסימה מתבצעת? מה בדיוק קורה בטלפון כשאני מכבה mobile data? אם זאת אותה טכנולוגיה, איך הטלפון מבדיל בין שיחה קולית לגלישה בדפדפן?

5+7. כדי שלא תגיד שאני נתפס לפרטים, אתעלם מכל הדברים השגויים פה. מספיק להראות שאתה טועה בנקודה 6 כדי להראות שהציטוט שהבאת לא מראה את מה שאתה טוען. אם לדעתך לא מספיק להראות שאתה טועה בנקודה 6, תגיד וארחיב. רק במקרה זה, אל תתלונן אח"כ שאני נתפס לפרטים.
חוסר התייחסות כלשהי לנקודה הזאת יגרור הבנה מצידי שאתה מקבל את מה שאמרתי. אני מציין את זה עכשיו במפורש בגלל הנטיה שלך להתעלם מדברים שאני אומר, ואז להגיב עליהם כמה הודעות כך שיוצא מצב שצריך להתחיל מהתחלה.

6. "בעל קו כשר אינו יכול לבטל את החסימה - אף אחת מהחסימות שכלולות בקו, אבל הוא יכול להחליף לקו אחר." אבל זה לא מה שכתוב במשפט שציטטת, נכון?
שם מדובר היה על ביטול החסימה, לא החלפת קו.

8. דעתי היא שבג"צ פוסק בהתאם לחוק, ומכיוון שאני לא יודע מה המצב החוקי בישראל (ואני חוזר על זה פעם שלישית...), אין לי דעה לגבי האופן בו בג"צ צריך לפסוק.
לגבי אם לדעתי יש לאסור בחוק על טלפונים כשרים, אין לי דעה חזקה לכאן או לכאן.
על פניו, אני חושב שהייתי מעדיף אם היו אוסרים בחוק על כל חסימה שלא בהתאם לציטוט שהבאת.
לדעתי לא צריך לאסור בחוק על "טלפונים כשרים" באשר הם טלפונים כשרים כי זה לא מושג שצריך להכניס לספר החוקים. לדעתי לנקודה הזאת יש קשר לעתירה לבג"צ, אבל אין לי כח להסביר את כך שתבין (או כך שתתקשה להעמיד פנים שלא הבנת). ארחיב אם מישהו אחר יבקש.

9. מעולה, תברור! להפך - אני זה שהציע לך לוודא שהבנת אותי לפני שאתה מגיב, ואפילו הבעתי התלהבות כשעשית את זה.
אבל אתה לא בורר. אתה מתעלם, ומכריח אותי לחזור על עצמי.
לצפיה ב-'נפל על הרצפה ונשבר '
נפל על הרצפה ונשבר
14/04/2019 | 19:28
9
18
1. בעמוד ווקימילון אליו קישרת אין שום אזכור של המילה "טלפון", או אפילו משהו קרוב לכך.

לא שיניתי את מהות דברי מההודעה הפותחת.
להלן ציטוט:
"1) כשרות, בכל דבר שאינו אוכל או כלי אוכל, זו רמאות לשמה, וניצול המושג."

אתה מנסה להגדיר מחדש מה זה "טלפון כשר" כדי לצאת צודק.
לפי הגדרה שלך, גם ה-Xiomi A1 שלי, שפתוח לחלוטין, הוא טלפון כשר, משום שהוא מתאים, נכון, ראוי, הגון וטוב לדעתי - המחזיק שלו.

אם זאת, איש חוץ ממך לא קורא לו "טלפון כשר".

אם היית קורא את הכתבה שממנה פתחתי את השרשור, היית רואה ש-"טלפון כשר", הוא טלפון שיש לו |ההדגש|כשרות - ממש חותמת כשרות, כמו לאוכל.

וזה, כמו שאמרתי מהתחלה, ואתה סירבת להבין - רמאות!
(שים לב! אני לא בא אליך בדרישה להסכים חלילה, רק להבין על מה אני מדבר!)

3. ברצינות?
אין לי מושג לאן אתה מכוון, אז אין לי תגובה לסעיף הזה.

4. החסימה עובדת באותה שיטה שחסימה או פתיחה של פורטים עובדת בנתב הביתי.
נכון שהנתב יודע להפריד בין תוכנת טורנטים לדפדפן?
ואלה תוכנות שבכלל לא רצות על הנתב, אלא על המחשב!

הטלפון יודע איזה יישום רוצה לשדר לרשת ובאיזה פרוטוקול, ויכול להחליט למי הוא נותן ולמי לא.

ושיהיה ברור - אם יש לך "טלפון חכם", החייגן שלך, וכל מה שקשור ב-"טלפוניה", אלה יישומים שלא שונים במהותם מיישום הדפדפן או מחשבון.

כשאתה מכבה נתונים סלולריים, הטלפון חוסם מה שמוגדר לו "יישומי אינטרנט" רגילים, ומשאיר רק ליישום חייגן ו-SMS את הגישה.

הבחירה הזו קוסמטית, והיא קיימת בעיקר משום שספקיות גובות בנפרד על הפרוטוקולים השונים, למרות שהם עוברים על אותו תווך.

אבל אתה לא חייב להאמין לי.
מצאתי לך הסבר יותר מפורט, אם קישור למסמכי תקנים רשמיים, אם זה מעניין אותך:

6. לא הבנתי מה אתה רוצה:
כתבתי שבעל קו כשר לא יכול לבטל את החסימה. האם אתה חולק על כך שזה נכון עובדתית?

במקור לא התכוונתי לטעון שהיכולת להחליף קו נופלת תחת הגדרה "יכול לבטל את החסימה", אבל היות ואתה מרשה לעצמך לשחק עם המונח "טלפון כשר", אני ארשה לעצמי לשחק עם המונח "לבטל".

שלא יהיו אי הבנות! זה שינוי משמעות שמתחיל בהודעה זו!
אז, קבל טענה חדשה:
היכולת להחליף קו חסום לקו לא חסום אצל אותה ספקית תוך שימור מספר הטלפון שווה ערך ליכולת לבטל חסימה.

עכשיו אתה מוזמן להגיד שאני טועה, רק בבקשה תסביר למה!

5+7. לא מספיק. אנא תרחיב.

8. אוקיי.
אז עמדתך היא שאין לך באמת עמדה, אבל עדיין מצאת על מה להתווכח איתי.

אולי בעצם כאן הבעיה: אתה לא מבין על מה מדברים, ואז מתעצבן עלי כשאני מנסה להראות לך שאתה לא בכיוון.

לצערי הרב, יצא לי לעבוד על הכשרת טלפון.
למזלי, זה היה חד פעמי וקצר, אבל מספיק כדי להכיר את התהליך והנושא, ואני חושב שלפני שאתה ממשיך להתווכח, ולהאשים אותי בכל מיני דברים, כדאי שתלמד קצת מה הוא באמת "טלפון כשר", איזו משמעות יש לו ומה הם "כללי המשחק", ותגבש עמדה.

אולי אם תציג לי עמדה ברורה בנושא, גם התגובה שלי תהיה כזו שלא תראה לך מזגזגת, מתחמקת, משתנה, שקרית, ושאר ירקות.
לצפיה ב-'1. הקישור היה למילה "כשר"'
1. הקישור היה למילה "כשר"
14/04/2019 | 22:12
8
17
אם פירוש המילה "כשר" זה טוב/ראוי/מתאים, אז טלפון כשר הוא טלפון טוב/ראוי/מתאים.
באמת היית צריך שאסביר את זה?
ו...איזה יופי, הגענו לנקודה שאני מרגיש שהשיחה דבילית מכדי להמשיך אותה. הלאה.

3. אמרת שדיברת על המצב החוקי בארץ, בעוד שבהודעה קודמת התייחסת לחקיקה בחו"ל. לזה קוראים שקר.

4. רגע, נפל לי האסימון - אתה אומר שרשת דור 4 זה בעצם VOIP?
וממה שהבנתי ממך, אם תהיה לי גישה ל"נתב" במכשיר, אוכל לשנות את ה"פורט" כך שניתן יהיה לגלוש במכשיר כשה-mobile data.

5. הא, קטעים, אתה צודק. הבנתי את החלק הזה לא נכון, הלכתי לכיוון אחר ויצרתי אי הבנה. סליחה על הבילבול, ותודה שביקשת להרחיב!

6. "כתבתי שבעל קו כשר לא יכול לבטל את החסימה. האם אתה חולק על כך שזה נכון עובדתית?" כן.
"היכולת להחליף קו חסום לקו לא חסום אצל אותה ספקית תוך שימור מספר הטלפון שווה ערך ליכולת לבטל חסימה." מעולה. ומכיוון שלא ניתן להחליף קו חסום לקו לא חסום אצל אותה ספקית תוך שימור מספר הטלפון, הרי שלא ניתן לבטל את החסימה.
מויקיפדיה: קו כשר כבול למכשיר כשר וכן לקידומת מספרית "כשרה"

7. "בקו כשר יש חסימות רבות, חלקן מבוצעות פיזית בצד המכשיר וחלקן ברמת הרשת" יפה, אז אתה מסכים שחלק מהסינון *לא* מתבצע באופן מקומי. מש"ל.

8. ורק עכשיו נופל לך האסימון!? עוד בהתחלה אמרתי שאני לא יודע מה המצב החוקי בישראל (ואני ממשיך לחזור לע זה בכל הודעה). מן הסתם אם אין לי ידע לבסס עליו דעה, לא תהיה לי דעה. כאילו, הסיבה היחידה שיכלת לא להבין שאין לי דעה לגבי הפסיקה של בג"צ היא אם לדעתך לא צריך ידע כדי לקבוע עמדה.
אם הגעת למסקנה שאין לי עמדה בנושא אחר, אז לא הבנת אותי ואבקש שתגיד לאיזה נושא המשפט הזה התייחס.
"אני חושב שלפני שאתה ממשיך להתווכח, ולהאשים אותי בכל מיני דברים, כדאי שתלמד קצת מה הוא באמת "טלפון כשר", איזו משמעות יש לו ומה הם "כללי המשחק", ותגבש עמדה." בתור התנצלות על זה שיצרתי בלבול בנקודה 5, אני נותן לך הזדמנות למשוך את המשפט הזה בחזרה בלי להגיב עליו. מה אתה אומר?

9. (בתגובה למשפט האחרון שלך, אבל למעשה ממשיך את נקודה 9 ממקודם) אין לי דרך לדעת שהעמדה שלי לא ברורה אם אתה לא מבקש ממני להבהיר אותה...
ואני בהחלט מעודד אותך לבקש הבהרות אם העמדה שלי לא ברורה בעיניך. כדי להבהיר, אצטרך שתמקד אותי - איזה חלק לא היה ברור? מה הבנת מתוך מה שאמרתי?
לצפיה ב-'ברור שאתה מרגיש שהשיחה דבילית - גם אני!'
ברור שאתה מרגיש שהשיחה דבילית - גם אני!
15/04/2019 | 00:39
7
19
הרי אני מדבר על מושג ספציפי שמופיע בכתבה, ואתה בוחר לברוח למחוזות הדמיון, ולהמציא מחדש את המושג "טלפון כשר".

אז אחד ולתמיד - לא! טלפון כשר הוא לא מה שאתה מדמיין.

למעשה, הנה ציטוט מעמוד וויקי שאתה בעצמך הבאת בהודעה שאני מגיב עליה:
נקבע שעל כל מכשיר "כשר" תוטבע חותמת כשרות של ועדת הרבנים, והוסכם שצורתם החיצונית של המכשירים תהיה שונה באופן ניכר מצורתם של מכשירי הסלולר המתקדמים, שנועדו לציבור הכללי.

בדבר אחד אני מסכים איתך, עד שלא נתיישר על מה אנחנו מדברים כאן, אין טעם להמשיך.
אז אני לא אענה כרגע לשאר הסעיפים, למעט משהו טכני שברור, ואני יודע בשלוף:

כן, דור 4 בסלולר הוא בעצם VOIP.
זה הרבה יותר נוח ויעיל מבחינת תשתית מאשר השיטות הישנות, שהיו דומות יותר למבנה רשת של טלפונים קוויים.

לעניין שינוי הפורט, אתה קצת לא מבין איך האינטרנט עובד...
גלישה לאתרים רגילים (http לא https) מתבצעת על פורט 80.

למשל, אתה יכול לגלוש ל-www.tapuz.co.il:80 ותגיע לאותו מקום כמו www.tapuz.co.il
נסה, ותיווכח בעצמך.

עכשיו, נניח שמישהו לא רצה שתגלוש לאתרים רגילים וחסם לך פורט 80.
אתה יכול לנסות לגלוש לתפוז בפורט 101 ככה:
רק מה - תגלה פתאום שאיש לא עונה. כי שרתי תפוז לא מאזינים על פורט 101, אלא רק על 80.

וזו הסיבה שגם אם יכולת לכפות על הטלפון שלך לעשות מה שבא לך, לא היית מצליח לקבל גלישה כשאין לך חבילת גלישה.

אם כי, היום החברות נוהגות קצת שונה בעניין:
תלוי בספקית, אם אין לך חבילת גלישה ותנסה לגלוש מהטלפון, ייתכן שתגלה שאתה גולש, אבל לאט מאוד.
ייתכן גם שתגלה שאתה גולש רגיל, רק תקבל הפתעה לא נעימה בחשבון החודשי.

אבל כמובן ששום דבר מזה לא קשור לשיחה המקורית, סתם נקודה טכנית שאולי תהיה מעניינת...
לצפיה ב-'אתה יכול להראות לי איפה ניסיתי להמציא משהו מחדש?'
אתה יכול להראות לי איפה ניסיתי להמציא משהו מחדש?
16/04/2019 | 18:49
6
17
בינתיים אתה זה שמנסה להמציא מחדש את המושג ולטעון שאפשר להחליף קו כשר בקו לא כשר ולשמור על המספר.
בבקשה תפסיק לזרוק הצהרות כלליות כאלה. אם לדעתך אני לא מגדיר נכון קו כשר (או משהו אחר), אתה מוזמן לתקן אותי באופן נקודתי.
"נקבע שעל כל מכשיר "כשר" תוטבע חותמת כשרות של ועדת הרבנים, והוסכם שצורתם החיצונית של המכשירים תהיה שונה באופן ניכר מצורתם של מכשירי הסלולר המתקדמים, שנועדו לציבור הכללי." לא חלקתי על זה, וזה לא רלוונטי לשיחה שמעניין אותי לנהל.
כאמור, אני *לא* רוצה לנהל שיחה בשאלה אם כיתוב "כשר" על טלפון זאת רמאות או לא. מיציתי. די. הלאה.

"בדבר אחד אני מסכים איתך, עד שלא נתיישר על מה אנחנו מדברים כאן, אין טעם להמשיך" אנחנו דנים בשאלה האם ראוי לאסור בחוק (או בפסיקה) על קווים כשרים.
לגבי השאלה מה הוא קו כשר, אפשר כרגע ליישר קו בהתאם למה שכתוב בויקיפדיה.
הנה, עכשיו כשהתיישרנו אתה מוזמן להגיב על שאר הדברים.

"לעניין שינוי הפורט, אתה קצת לא מבין איך האינטרנט עובד..." נכון. ליתר דיוק, אני לא מבין הרבה דברים לגבי איך האינטרנט עובד, אבל קצת הבנה דווקא יש לי. מספיק כדי להתקין שרת עם גישה דרך הדפדפן שלא דרך פורט 80[1]. אז בחייך, הנתב לא מבדיל בין דפדפן לתוכנת טורנטים באמצעות הפורט.
אני מנחש שהתכוונת להשוות בין פורט לפרוטוקול תקשורת, אז יוצא שבמקום לומר "הטלפון חוסם פרוטוקול" אמרת "הנתב חוסם פורט" ובזה הדימיון פחות או יותר הסתיים. אבל עזוב, אני מוכן לקבל ששיחות שמתבצעות בדור 4 רוכבות על תשתית של אינטרנט סלולרי.

רק ש... זה לא מה שקורה בפועל.
לגמרי בצירוף מקרים נתקלתי בידיעה הזאת:
"בעוד רשת הדור הרביעי LTE נמצאת בשימוש מזה מספר שנים בישראל, רשת זו נועדה באופן טבעי לתמוך רק בהעברת מידע, כאשר השיחות עצמן מבוצעות על גבי רשתות דור 2 או 3." אז למרות שבדור 4 "הכל הולך על אותו צינור", היום שיחות *לא* מבוצעות דרך דור 4. כך שאם הידעה נכונה, בכלל הטעית אותי (בין אם בכוונה ובין אם מבורות).

משם כבר חקרתי ומצאתי שבאמת יש בעיות עם רשת דור 4 וניטרליות רשת. לרוב פותרים את זה ע"י חריג בדמות הגדרת specialised services כך למשל בנורווגיה:
Internet service providers may offer other services in parallel to the Internet access service, so-called specialised services, typically to ensure quality of service for real-time communications. Well-known examples are VoLTE voice calling on mobile networks and linear IPTV broadcasting with specific quality requirements. The rules requires Internet service providers that offers specialised services to provide sufficient network capacity to ensure that the Internet access service is not degraded.
לדעתי זאת גם התשובה לגבי חבילות לגיימרים (שדורשות פינג נמוך). יהיה מאוד קשה לטעון שקו כשר נחשב ל-specialised services, אבל אתה מוזמן לנסות. לכל הפחות זה יהיה מבדר.

17/04/2019 | 12:38
5
13
אכן ניסיתי לרמות אותך, כשכתבתי שברשת דור 4 שיחות קוליות עובדות כמו VoIP ולא כתבתי שבישראל רוב הספקיות עדיין משתמשות בתשתית הישנה לשיחות קוליות, ובתשתית דור 4 רק לגלישה.

כל הכבוד שחשפת את הרמאות שלי...

עכשיו הבהרה: לא בלבלתי, ולא התכוונתי לבלבל בין פרוטוקול תקשורת כגון HTTP לבין פורט שעליו עובר הפרוטוקול כגון פורט 80.

מן הסתם, אפשר לשלוח כל פרוטוקול על כל פורט שרוצים, אלא שלכל פרוטוקול יש פורט סטנדרטי שהוא ברירת מחדל, ואם רוצים לשנות את הפורט הזה, שני הצדדים בתקשורת - השרת, והלקוח, צריכים להיות מודעים לשינוי.

אם אתה יכול להקים פרוקסי כדי לעקוף חסימת פורטים סבבה.
מן הסתם, פרוקסי כזה יהיה חייב להיות מחוץ לטלפון.

באשר לנתב - נתבים היום הם מחשב לכל דבר ועניין.
יש בסיסיים יותר ובסיסיים פחות, אבל המתוחכמים יותר (כולל לשוק הביתי), יכולים גם להבדיל בין סוגי תעבורה ע"י ניתוח פקטות במקרה הצורך כדי לזהות פרוטוקול בלי קשר לפורט.

כמובן, לכל זה אין שום קשר לשיחה, רק להבהיר נקודות טכנולוגיות.

הלאה...

תפסת אותי בעוד רמאות:
אכן כתבתי שלקוח יכול לנייד מספר של חבילה כשרה לחבילה לא כשרה.
רק ש... זו היית טעות ולא רמאות, כי לא ידעתי שיש החרגה של חבילות כשרות מחוק ניוד מספרים.

ואני עדיין לא בטוח שאכן יש ושוויקיפדיה מעודכנת בנקודה הזו.
בדיוק אתמול שמעתי ברדיו שעבר תיקון לחוק שמאפשר אפילו לנייד מספר טלפון של קו שלקוח קיבל מהעבודה שלו לקו פרטי.

בכל אופן, אין לי כוח לחפש אם אכן יש החרגה של קווים כשרים. אז אני אקבל את עמדתך שאכן יש.

כי גם זה לא רלוונטי לדיון על עקרון ניטרליות הרשת.

מספר טלפון אינו חלק מהמידע שעובר בקו, וכפי שעקרון ניטרליות הרשת לא מתעסק בחלוקת IP ללקוחות ע"י ספקיות האינטרנט כך אין סיבה שאנחנו נתעסק ביכולת או אי יכולת ניוד מספרים של חבילות כשרות.

ועכשיו לעיקר:
אם הדיון הוא על עקרון ניטרליות הרשת, אז אני עדיין לא מבין את החוקיות שאתה משתמש בה כדי להחליט מה מתאים לעקרון, ומה נוגד אותו.

וכן - אני מדבר על "חוקיות" במובן של rules ולא במובן של law כפי שגם אתה התכוונת.

או בקיצור, לפי מה אתה בורר?

בהתחלה אמרת שאתה בורר לפי סוג "טכנולוגיה", אבל עכשיו שהבאת את הדוגמה הנורוגית, כתוב שם במפורש:
traffic should be treated equally, that is to say, treated irrespective of sender, receiver, terminal equipment, application, service and content.

על פניו, זה אומר שאין להפלות בין "טכנולוגיות" כגון אפליקציות או חומרות שונות או שירותים שונים.

עכשיו בוא נסתכל על ה-"החרגה" הנורווגית:
ההחרגה אומרת שניתן להבדיל בין שירות לשירות גם אם הם משתמשים באותה טכנולוגיה, ולהציע את השירותים המסוימים בנפרד.

הדבר היחיד שספקיות מחויבות בנורווגיה זה לוודא שאם כבר פותחים שירות כזה, שהגלישה הרגילה לא תפגע.

אז, בעצם זו לא ממש חריגה כי... עדיין אי אפשר לפגוע בשירות אחד לטובת השני.

הקישור שהבאת לא מספק מידע כיצד המחוקק הנורווגי קובע מה נחשב ל-specialised service ומה לא.
ל-IPTV יש דרישת QS ספציפית, אבל ל-VoLTE לא.

עכשיו, לשיטתך, משחק עונה להגדרה של specialised service אבל חבילה שמתאימה לאורך חיים של קהילה ספציפית לא.

אני לא מצליח להבין אל הלוגיקה או החוקיות בקביעה כזו.
היא נראית לי שרירותית לגמרי.

לצפיה ב-'אני לא זה שמאשים אחרים ברמאות...'
אני לא זה שמאשים אחרים ברמאות...
17/04/2019 | 18:00
4
17
לא יודע אם הטעויות שלך נובעות מחוסר ידע או רמאות, וזה גם לא כל כך משנה לי. סתם מצחיק אותי שפעמיים הצהרת שאתה מבין במשהו יותר טוב ממני, ופעמיים תיקנתי אותך. שיהיה ברור, אני לא מנסה לטעון שאני מבין יותר ממך, רק... פעם הבאה אולי תחשוב קצת לפני שתצא בהצהרות כאלה?

"ואני עדיין לא בטוח שאכן יש ושוויקיפדיה מעודכנת בנקודה הזו." מספיק לחשוב על המאפיינים של קו כשר (היכולת להוציא שיחות רק לקווים כשרים אחרים), כדי להבין למה מאוד לא הגיוני שניתן יהיה לנייד קו כשר מחוץ לתוכנית.
"גם זה לא רלוונטי לדיון על עקרון ניטרליות הרשת." בטח שזה רלוונטי. התחלנו לדבר על זה כי הבאת ציטוט עם לחריג של סינון לנטרליות רשת. הסברתי לך שלפי הציטוט חובה שניתן יהיה לבטל את שירות הסינון. אם ירדת מזה, באמת אפשר להמשיך הלאה.

"או בקיצור, לפי מה אתה בורר?" אני לא בורר כלום. יש עיקרון מנחה, והוא שלא מפלים בין מידע שעובר בצינור מסוים לפי תוכן, זהות השולח או זהות המקבל (אני כותב מזכרון ובאופן לא מדויק. אולי יש עוד משהו שפיספסתי).
לעיקרון המנחה הזה יש כמה חריגים. אני לא קובע את החריגים האלה, אלא מחפש אותם תוך כדי ניהול השיחה ועונה לך בהתאם. אגב, זאת אחת הסיבות שאני ממשיך בשיחה הזאת - זאת דרך טובה להרחיב את ההבנה שלי לגבי נטרליות רשת.

"ההחרגה אומרת שניתן להבדיל בין שירות לשירות גם אם הם משתמשים באותה טכנולוגיה, ולהציע את השירותים המסוימים בנפרד." לא. ההחרגה אומרת שניתן להציע שירותים בנפרד *רק בתנאי* שמדובר ב- specialised service. מכיוון ש-VOLTE הוא specialised service, ניתן להציע אותו בנפרד. זה כבר יכולות הבנת הנקרא בסיסיות. מכיוון שאני לא מורה לאנגלית ביסודי, אם אתה לא מבין את זה בעצמך מהכתוב אפשר לסיים את השיחה.
"הדבר היחיד שספקיות מחויבות בנורווגיה זה לוודא שאם כבר פותחים שירות כזה, שהגלישה הרגילה לא תפגע." אפילו לא יודע מאיפה הבאת את זה.

"הקישור שהבאת לא מספק מידע כיצד המחוקק הנורווגי קובע מה נחשב לשירות ייחודי (specialised service בתרגום חופשי) ומה לא." נכון. ו...? אם אתה רוצה להתווכח על ההגדרה של VOLTE כשירות ייחודי, אתה מוזמן לפנות לרשות התקשורת הנורווגית.

"עכשיו, לשיטתך, משחק עונה להגדרה של specialised service אבל חבילה שמתאימה לאורך חיים של קהילה ספציפית לא. אני לא מצליח להבין אל הלוגיקה או החוקיות בקביעה כזו. היא נראית לי שרירותית לגמרי." נו, מה, לא יכלת לחלוק על עניין ה-VOLTE אז נטפלת להערת האגב? לפחות מהחזרה שלך על המילה "שרירותי" אני מבין שאתה קורא את מה שאני כותב...
אני עובר לאנגלית. אצטט דברים מתוך הלינק, ואין לי כח להחליף שפה כל פעם:
While the link has no definition for a "specialised service", it does state that a specialised service typically requires quality of service for real-time communications. Since a low ping is required for real-time communication (for our purposes, "communication" includes shooting someone in the face), I conclude that a gamer package is a specialised service. This is according to my best understanding of the link and nothing else. If you know otherwise, feel free to correct me.
לא הבנתי למה הכוונה ב"חבילה שמתאימה לאורך חיים של קהילה ספציפי". אפשר לומר שחבילת גיימרים היא חבילה שמתאימה לאורח החיים של גיימרים. אם אתה מדבר ספציפית על קו כשר, אני מקווה שמההסבר על חבילת גיימרים הבנת את החוקיות בעצמך. אם לא, גם פה אפשר לסיים את השיחה.
לצפיה ב-'סבבה, אז בוא נלמד ביחד על ניטרליות הרשת!'
סבבה, אז בוא נלמד ביחד על ניטרליות הרשת!
18/04/2019 | 16:38
3
12
קודם כל ניידות מספרים כשרים:
גיגלתי קצת, ומצאתי חומר בנושא.

מסתבר, שלפי החוק מותר לנייד גם מספר כשר, כולל לנייד אותו לקו שאינו כשר.
יחד עם זאת, נכון לעד לפני 5 שנים, היו חברות סלולר שסירבו לעשות זאת, עקב הסכמים עם וועדת הרבנים.

בכתבה שכאן מ-2013 משרד התקשורת נתן תגובה:

הנה ציטוט של החלק הרלוונטי לנוחיותך (הדגשה במקור):
במשרד התקשורת אמרו בתגובה כי "כל לקוח שיבקש להתנייד עם מספרו יוכל לעשות זאת. נקודה. משרד התקשורת יאכוף ללא פשרות כל פגיעה בעיקרון חשוב זה".

ומה קורה עם זה היום?
לפי האתר של גולן, ניתן לנייד אליהם מספרים כשרים:

ולפי הכתבה הזו מ-2016 יש לפחות עוד חברה אחת שעושה זאת:

בכל מקרה, נראה שאם קיים לקוח שמסרבים לנייד לו את המספר בגלל "כשרות" בהחלט יש לו עילה לפנות לבית משפט (לדעתי, לא חייבים אפילו בג"צ), היות ומדובר בעברה על החוק.

עכשיו בוא נדבר על מאפיינים של קו כשר.
כתבת:
"מספיק לחשוב על המאפיינים של קו כשר (היכולת להוציא שיחות רק לקווים כשרים אחרים), כדי להבין למה מאוד לא הגיוני שניתן יהיה לנייד קו כשר מחוץ לתוכנית."

לא מצאתי בשום מקום מאפיין כזה.
מגבלה כזו לא מופיע בעמוד Wiki על קווים כשרים שהבאת.
אם נסתכל על תוכן חבילות כשרות אצל ספקיות, למשל פרטנר: https://bit.ly/2ILm5jI

נראה שחבילה כשרה יכולה לבוא אפילו אם שיחות לחו"ל, ובשום מקום לא נאמר שניתן לחייג למספרים כשרים בלבד.

כנ"ל באתר של גולן:
שם אפילו מדגישים שמחיר החבילה לא כולל "מספרי פרימיום", מה שאומר שניתן לחייג למספרים כאלה ממכשירים כשרים, רק זה יעלה יותר.

בשום מקום אני לא מוצא אזכור של מגבלה כזו, גם באתרים שמתיימרים להרחיב על טיבן של חבילות כשרות כגון זה:

עכשיו בוא נדבר על ה-specialised service.
What makes a specialized service specialized?

Why is VoLTE different from Skype, Whatsapp or Facetime, other than the fact that cellular providers want to charge extra for it?
The other 3 apps I mentioned do the exact same thing - real time voice communication over IP infrastructure.

אני לא רוצה התווכח עם הממשלה הנורווגית מה היא מגדירה כשירות שזכאי לחריגה.

אני נמצא בדיון איתך ולא אתם.
ואני שואל מה אתה, באופן אישי, רואה כחריגה לגיטימית מעקרון הניטרליות?

אם תגיד לי שאתה מקבל כל חריגה שגוף מחוקק של מדינה יישם, זו תשובה לגיטימית, ואשמח להמשיך משם.

ולבסוף, אבהיר למה התכוונתי ב-"אורח חיים":

משחקי מחשב הם הבט אחד בחייו של גיימר.
למעט אולי מקצועני e-sports, שמתפרנסים מזה כמקצוע, לא מדובר במשהו עקרוני ומרכזי בחייו של אותו גיימר.

עבור אדם שחי בחברה חרדית, ומאמין בכל דרכיה ומנהגיה, וגם תלוי במוסדותיה על כלליהם והגבלותיהם לכל דבר מלימודים עד פרנסה, כללי החברה האלה הם עיקר חייו.
וזה לפני שניכנס לאמונה שלהם שמקור הכללים האלה הוא בכלל בישות על טבעית.

עבור האנשים האלה הבחירה היא קו כשר, לפי הגדרה של רבניהם, או שום קו בכלל.
ספקיות הסלולר אינן אלה שכופות את הבחירה הזו על אותם אנשים.

כלומר, מבחינת חלקים בציבור החרדי שצורכים את הקווים הכשרים, זה שירות מאוד מרכזי וחשוב, שבלעדיו היו מוותרים בכלל על שימוש בטלפון, חלקם מרצון וחלקם מחוסר ברירה.

אני מכיר מספיק אנשים שמבלים זמן ניכר ב-Fortnight ודומיו כדי לדעת שרוב ה-"גיימרים", מסתדרים מצוין ללא חבילת גלישה מיוחדת לגיימרים.

דעתי בעניין "ניטרליות הרשת" היא כזו:
העיקרון הזה כפי שמנוסח ב-Wiki הוא טוב ונכון, אך אין בו כוונה להפריע ללקוח לדרוש שירותים של סינון וחסימה, וכל מגבלה שהלקוח דורש היא לגיטימית.

הבהרה: כשאני אומר "דורש", הכוונה היא שהלקוח אומר לספקית: "תיישמו, או שאני לא צורך את השירות".
אין הכוונה למצב בו הספקית אומרת: "אני אתן לך משהו מוגבל" והלקוח אומר: "נו טוב, good enough for me".

המצב השני אינו מקובל, ואותו לדעתי העיקרון בא למנוע, היות והספקית היא שנמצאת בעמדת כוח.

זו גם הסיבה שהחוק לא מאפשר לעובד להסכים לשכר מתחת למינימום או לוותר על תנאים סוציאליים.
כי זה פותח אפשרויות למעסיק שנמצא בעמדת כוח לגרום לעובדים לוותר "מרצון" שאינו באמת רצון.

וכמובן, כל זאת בתנאי שאותה מגלבה חלה אך ורק על הלקוח הספציפי שדרש אותה, ואינה פוגעת בשום צורה שלקוחות אחרים.

באשר להחלטה של הממשלה הנורווגית, לדעתי הם פשוט נכנעו למודל העסקי של הספקיות, ולכן נותנים להן לתעדף שירותים שלהן, למרות שיש שירותים מתחרים שעושים, מבחינה טכנולוגית, את אותו הדבר.
רק שאינם ניתנים ע"י אותן חברות שמחזיקות בתשתית.

אבל שוב - הם לא אלה שאני נמצא בדיון איתם, ורק הצגתי לך את עמדתי למקרה שזה מעניין אותך. איני מצפה שתנסה להצדיק את המהלך בשמם או לתת לי תשובות בנושא.
לצפיה ב-'מה? מתי התחלנו לדבר על ניוד בין חברות?'
מה? מתי התחלנו לדבר על ניוד בין חברות?
19/04/2019 | 11:35
2
6
אמרת "היכולת להחליף קו חסום לקו לא חסום אצל אותה ספקית תוך שימור מספר הטלפון שווה ערך ליכולת לבטל חסימה.". אני מדגיש שזה משהו שאתה אמרת. לא אני.
אמרתי שלדעתי אתה טועה (כמו שביקשת). הסברתי למה (כמו שיבקשת).
מה אתה עושה בתגובה? משנה את הטיעון ומתחיל לדבר על ניוד מספרים בין ספקיות.

מגבלה עם שיחות למספרים לא כשרים - הבאתי את זה משיחה עם אדם בעל קו כשר לפני כמה שנים. אבל עכשיו באמת לא הצלחתי למצוא זכר למשהו כזה. כנראה הזיכרון שלי לא משהו. סבבה, אני מושך את ההערה.
עדיין, לדעתי אם לוקחים בחשבון שחלק מהותי מהסיבה שלהרבה חרדים יש קו כשר היא לחץ חברתי (ולכן יש חשיבות רבה לשימור קידומת ייחודית עבור קו כשר), מאוד הגיוני שלא תהיה אפשרות לבטל את החסימה תוך שמירה על מספר (בוודאי בתוך אותה ספקית). כדי לחסוך זמן, אציין מראש שאין לי סימוכים לטענה הזאת. זה רק מה שנראה לי הגיוני. אם עכשיו גם לך זה נראה הגיוני, מעולה. אם לא, יתכן שתיאלץ לחיות את שארית חייך בתור אדם שלא רואה את ההיגיון בכך שלא ניתן לנייד מספר כשר מחוץ לתוכנית כשרה.

"כלומר, מבחינת חלקים בציבור החרדי שצורכים את הקווים הכשרים, זה שירות מאוד מרכזי וחשוב, שבלעדיו היו מוותרים בכלל על שימוש בטלפון, חלקם מרצון וחלקם מחוסר ברירה." כבר אמרתי לך שאני לא עומד להתייחס לטענות שאתה זורק לאוויר רק כי הן תואמות את ההשקפה שלך. בעצם, אמרתי את זה בתגובה בדיוק לטענה הזאת ממש, כשהעלית אותה לפני כמה הודעות.

"אני נמצא בדיון איתך ולא אתם. ואני שואל מה אתה, באופן אישי, רואה כחריגה לגיטימית מעקרון הניטרליות?" אה, זה מה שאתה שואל? ההודעה הראשונה שלך עסקה בחוק בישראל (הסמכות של בג"צ להתערב). אמרתי שאני לא מכיר את החוק בישראל, אבל יש מדינות בהן בית המשפט כן יכול להתערב. התחלת להתווכח (לא כל כך הבנתי למה. כנראה כי אמרתי משהו ממנו משתמע שאני בעד חרדים, וזה מאוד הציק לך), ועל זה ניהלנו את השיחה עד עכשיו. הסיבה שהבאתי את הלינק לרשות התקשורת הנורווגית לא הייתה כי הם משקפים את דעתי האישית, אלא כדי לתמוך בטענה שלי שקיימות מדינות בהן זה בסמכותו של בית המשפט להתערב.
עכשיו גם פה אתה רוצה לשנות נושא? לא רוצה[1]. לא מוכן שתחליף נושא כל פעם שאין לך מה לומר.

19/04/2019 | 14:58
1
4
היכולת להחליף תוכנית, מכשיר טלפון, או אפילו ספקית סלולר ולשמור על המספר שלך, נופלת תחת חוק ניוד המספרים.

החוק הזה אומר בעצם, שברגע שקיבלת מספר, אתה יכול לשמור אותו לתמיד, ולהחליף כל מה שקשור בו.

הצגתי את הדוגמה של ניוד בין חברות כדי להראות לך שמספרים כשרים אינם מוחרגים בחוק.
הסיבה שהשתמשתי בניוד בין חברות, כי זה מה שהיה קל למצוא.
אני לא עו"ד, אבל אני בטוח שאם תשאל אחד כזה, הוא יגיד לך שכל עוד חוק ניוד המספרים חל גם על המספרים הכשרים, לפי החוק אם אתה רק רוצה להחליף חבילה, ולהישאר באותה ספקית עם אותו מספר, היא חייבת לאפשר לך.

ייתכן מאוד, שספקיות כרגע בוחרות לא לאפשר זאת, אבל אם זה המצב, יש כאן עברה ברורה על החוק, וצריך לתבוע אותן על זה!

אני לא מסכים איתך שיש הגיון כלשהו באיסור להפוך מספר כשר ללא כשר.
זה יהיה הגיוני רק אם חבילות כשרות יהיו מה שאתה רוצה שהן יהיו כדי שתצא צודק בטענות שלך.

אבל זה לא מה שהן בפועל, ולי אישית לא ממש הגיוני שחברות סלולר יתעקשו לעבור על חוק באופן עקבי וגלוי.

אני מזכיר לך שאנחנו לא דנים במה שהגיוני לך, אלא במה שאפשרי ולא אפשרי מבחינת שירות החברות בפועל, ומבחינת החוקים הקיימים.

אז כן - הגיוני שרבנים ירצו מגבלות כמו שאתה מתאר, בפועל החוק לא מאפשר להם לקבל זאת.

מעניין שאני צריך להתייחס להשקפה שלך ש-"קו כשר" הוא משהו ספציפי - מספר שאי אפשר לנייד, וניתן לחייג ממנו רק לקווים כשרים, כי זה משהו ששמעת פעם ממישהו וזה הגיוני לך, אבל אתה לא מוכן להתייחס לעמדה שלי שאם תשאל אדם מן הציבור וודאי יאשר אותה?

סבבה, לאן אתה רוצה להמשיך עם זה?

לפחות ל-"עמדה" שלי יש סימוכין בכתבה שכבר קישרתי כאן, שטוענת שחרדי עם קו לא כשר לא יתקבל למוסדות מסוימים.
בינתיים, מהעמדות שלך נאלצת לסגת עקב חוסר סימוכין...

ובאשר לנושא השיחה:
אני פתחתי את השרשור כדי לדון בכתבה ספציפית, על כך שמישהו בישראל החליט להגיש בג"צ נגד חסימה אחת ספציפית מיני רבות שקיימות בקווים כשרים, שהם בסה"כ אופציה מסחרית לציבור שקיבל על עצמו סמכות מאוד ספציפית שאינה סמכות המדינה.

אתה נכנסת לשיחה והתחלת לדבר על חוקים במדינות אחרות ועל ניטרליות הרשת, ואני, לתומי, זרמתי איתך משום שחשבתי שיצא דיון מעניין.

אבל עכשיו אני רואה שניסית להציג עמדה מסוימת, נכשלת עכב חוסר תימוכין, ואתה מנסה להתחמק ע"י כך שאתה מאשים אותי שאני משנה את נושא השיחה.

עד כאן.
אני לא מתכוון להמשיך לזגזג איתך.
לצפיה ב-'טוב, נראה לי שסיימנו'
טוב, נראה לי שסיימנו
19/04/2019 | 17:25
5
"מעניין שאני צריך להתייחס להשקפה שלך ש-"קו כשר" הוא משהו ספציפי - מספר שאי אפשר לנייד, וניתן לחייג ממנו רק לקווים כשרים, כי זה משהו ששמעת פעם ממישהו וזה הגיוני לך," אתה לא. ברגע שאמרת שלא ביססתי את ההצהרה הזאת בדקתי. כשלא מצאתי ביסוס, לא אמרתי "לא הצלחתי לבסס את זה, אבל אני בטוח במה שאני אומר". אלא להפך - ירדתי מהטענה. אתה זה שזורק הצהרות כמו "אני בטוח שאם תשאל עו"ד...".
"אבל אתה לא מוכן להתייחס לעמדה שלי שאם תשאל אדם מן הציבור וודאי יאשר אותה?" לא הבנתי. אתה טוען טענה, וכשאני מבקש ממך לבסס את זה אתה עונה "בחייך, כולם יודעים את זה"? תדמיין רגע שאדם דתי היה מנסה לבסס ככה הצהרה במחלוקת. מה היית עונה לו?

"אני לא מתכוון להמשיך לזגזג איתך." מעולה, זה מה שביקשתי ממך חצי שיחה. רק חבל שלא ניסית לנהל דיון במקום.
לצפיה ב-'כמה שאתה שונא '
כמה שאתה שונא
14/04/2019 | 08:22
1
21
"כמה שאני שונא את הקונספט, זו בחירה של ציבור הצרכנים"

ברגע שתפסיק לשנוא,  יש סיכוי שתתחיל למצוא הגיון גם במה שאינו מסתדר עם תפיסתך הנוכחית. 
לצפיה ב-'למה החלטת שאני לא מוצא הגיון פה?'
למה החלטת שאני לא מוצא הגיון פה?
14/04/2019 | 13:19
16
אני יכול למצוא הגיון ברעיון מסוים, ועדיין לא להסכים איתו.
לצפיה ב-'דומם צומח חי מדבר - שבתוכנו!'
דומם צומח חי מדבר - שבתוכנו!
08/04/2019 | 11:17
29
55
טבע הדומם: מנוהל על ידי הבורא באופן מוחלט דרך הרצון להנות. כשהוא עובד רק לטובת עצמו, הוא מקיים בכך את הוראותיו הישירות של הבורא, כפי שהוא ברא אותו. אפילו לא מכיר בכך שהוא נתון תחת שליטתו המלאה של הבורא.
טבע הצומח: עצמאי מעט: משפיע מעט כנגד רצונו הישיר של הבורא. אך לכולם אותה תנועה. בהתפתחות הרוחנית - הם אלה שהופיע בהם הכוח להתנגד לאגואיזם, לעבוד בהשפעה. אבל עדיין אין בהם כוח להתנגד לסביבה.
טבע החי: לכל אחד טבע משלו, חיים משלו, לא תלוי בסביבה, רגשות משלו, יכול להשפיע כנגד רצון הבורא, אך לא יכול להרגיש דבר מלבד עצמו, זמנו. לא קיימת בו הרגשה של הזולת ולכן לא יכול לדאוג לזולת.
טבע האדם: עושה הכל כנגד הרצון הישיר של הבורא; משפיע, למרות הטבע האגואיסטי שבו נברא על ידי הבורא. אינו תלוי באחרים, בסביבה. מרגיש את הזולת ולכן יכול לדאוג לזולת. מרגיש את העבר ואת העתיד.
לצפיה ב-'אני הולך לתת לך להנות מהספק ואשאל:'
אני הולך לתת לך להנות מהספק ואשאל:
08/04/2019 | 12:13
28
45
אינך מתכוון בוודאי לחלוקה המקובלת ל-"חי, צומח, דומם", שכן אז היינו צריכים להבין ממך שכל אבן יש לה רצון להנות והיא עובדת בשביל הרצון הזה.

אז, למה אתה מתכוון כשאתה כותב "טבע דומם"?
לצפיה ב-'לפי דעתי דיוק הדברים במלוא הדרם וצביונם מונח בלשון הזהב הזה:'
לפי דעתי דיוק הדברים במלוא הדרם וצביונם מונח בלשון הזהב הזה:
08/04/2019 | 13:02
6
77

בעל הסולם : הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות

״
(אות ב) אמנם לפי"ז צריכים להבין ההעלמה הגדולה הנוהגת בפנימיות התורה, כמש"א במסכת חגיגה אין דורשין במעשה בראשית בשנים ולא במרכבה ביחיד: וכן כל הספרים המצויים לנו במקצוע הזה, חתומים וסתומים לעיני כל ההמון לא יבינו זולת השרידים אשר ה' קורא אותם, בהיותם כבר מבינים את השרשים, מדעתם, ובקבלה מפה אל פה: אשר הוא תמיה רבתי איך מונעים תהלוכות החכמה והתבונה מקרב העם אשר הוא כל חייתם ואורך ימיהם, ולכאורה הוא עון פלילי שע"כ אמרו ז"ל במדרש רבה בראשית על אחז שע"כ נקרא אחז בשביל שאחז בתי כנסיות ובתי מדרשות וכו', דע"כ גדלה אשמתו וכו': וכן חוק הטבע אשר עינו של אדם צרה, להאציל מהונו ורכושו לאחרים, אבל כלום יש לך מי שעינו צרה, מלהאציל מחכמתו ותבונתו על אחרים, ואדרבה ביותר ממה שהעגל רוצה לינק הפרה רוצה להניק, ומכ"ש בתורת ה' וחפצו ית':
אמנם כן אנו מוצאים תעלומות בחכמה, אפי' בחכמים החיצונים, בדורות שעברו: ואיתא בהקדמתו של הר"מ בוטריל ז"ל לפירושו על ספר יצירה, מאמר בשם אפלטון שהזהיר לתלמידיו כלשון הזה "אל תמסרו החכמה למי שאינו יודע מעלתה", וכן הזהיר אריסטו "אל תמסרו החכמה למי שאין ראוי לה פן תחמסוה" והוא ז"ל פירשו, אשר אם החכם מלמד חכמה למי שאינו הגון לה, הוא חומס את החכמה ומשחיתה, עכ"ל: ולא כן עושים חכמים החיצונים שבדורותינו, אלא אדרבא מתאמצים להרחיב שערי חכמתם לכל מרחבי ההמון, בלי שום גדרים ותנאים: ולכאורה יש טענה גדולה על חכמיהם הראשונים, שסגרו דלתי חכמתם על קומץ קטן מיחידי סגולה, שמצאו מוכשרים אלי' ומרבית העם עזבו לגשש קיר:
(אות ג) ואסביר הענין, כי ד' מפלגות אנו מבחינים במין המדבר, במדרגה זה על זה, שהם: המון עם, גבורים, עשירים, חכמים, והם שוים בערך, לד' מדרגות שבכלל המציאות, הנקרא דומם צומח, חי, מדבר: אשר הדומם, מוכשר להוציא ג' הסגולות, צומח, חי, מדבר, ואנו מבחינים ג' ערכים, בכמות הכח מהמועיל והמזיק שיש בהם: כח הקטן שבהם, הוא הצומח, כי הגם שפעולת הצמח, בקרבת המועיל שלה ובדחית המזיק לה דומה, למין האדם והחי, אמנם אין בה הרגש נבדל לענין זה אלא כח כללי משותף לכל מיני הצמחים שבעולם, שפועל בהם מלאכה הזו: נוסף עליהם מין החי, שבכל ברי' וברי' בפני עצמה יש הרגש פרטי לעצמו, לקרבת המועיל ולהרחקת המזיק, ויוצא לנו בזה, ערך בעל חי פרטי אחד, משתוה עם ערך כל מיני הצמחים שבהמציאות כי זה כח המרגיש בברורי מועיל ומזיק, שישנם לכללות כל מין הצומח, נמצא בברי' פרטית אחת ממין החי נבדל ברשותו לעצמו: והנה כח המרגיש הזהה נוהג במין החי, הוא מוגבל מאד במקום ובזמן, להיות ההרגש אינו פועל בריחוק מקום כחוט השערה מחוץ לגופו, וכן אינו מרגיש מחוץ לזמנו, כלומר, בעבר ובעתיד, אלא באותו רגע שהוא דבוק בה לבד: נוסף עליהם מין המדבר, המורכב מכח המרגיש וכח השכלי יחד ולפיכך אין כחו מוגבל בזמן ומקום, לקרבת המועילו ולהרחקת המזיק לו, כמו מין החי, והוא בסיבת המדע שלו, שהוא ענין רוחני, שאינו מוגבל בזמן ומקום, ויכול להשכיל בכל הבריות למקומותיהם בכל המציאות, וכן בעוברות ועתידות משנות דור ודור, ונמצא ע"כ, ערך איש פרטי אחד ממין המדבר, משתוה עם ערך כללות הכחות, שבמין הצמחים ומין החי, שישנם בכל המציאות בזה הזמן, וכן בכל הדורות שעברו, להיות כחו מקיף אותם, וכולל בפרטיותו עצמו, לכל כחותיהם יחד:
ומשפט הזה נוהג ג"כ בד' המפלגות שבמדרגת מין האדם דהיינו המון עם, עשירים, גבורים, חכמים,״ 

יוצא לפי דבריו, ולפי שהשכל גם מחייב, שהצורות שנפרשות לפנינו בבחינות זו למעלה ממעלתה של זו, נגלות לנו בטבע אחד , והוא כח תנועתן ״להתרחק מן המזיק״ , ו״להתקרב למועיל״  , שהכח המניע הזה אנו מסוגלים להבחין בו אפילו במערכות דוממות, ועל אחת כמה וכמה במערכות צומח וחי הקרובות אלינו יותר, במעלת המדבר עדיין מוקדם לפתוח פה 

אמנם, זו הפסיעה המדעית, בחקר ״הרצון לקבל״ , הנמצא בכל פרודה הערוכה לעינינו שבהמציאות הנמצאת לעינינו , שמורה לחכמי הקבלה , כלומר לא תצוייר תנועה לכיוון החקירה הזו בפנימיותה זולת ממדברי שאלת הטעם בחיים, מהו?, אלו יקראו בשם ״חכמי לב״ באמת , שזו לא תמולא זולת בהימצא דבר האמת הנכון והאמיתי לה ולדרגתה , ולא יעזור שיעורי תורה יבשה ח״ו , ופיטום ההמונים בדברי הבל ,כי כל חסדם כציץ השדה 

לצפיה ב-'תגיד, אתה יכול במספר מילים סביר '
תגיד, אתה יכול במספר מילים סביר
09/04/2019 | 23:34
5
28
לומר מהי בדיוק השורה התחתונה של החכמה הגדולה הזאת ששמורה לחכמי הקבלה?
אגב, משהו דומה לזה נשאל כאן חברנו יותם ולא ראיתי שהוא הצליח לתת לכך תשובה סבירה.
לצפיה ב-'להלן הגדרת החכמה בכמות המילים התמציתית והמדויקת ביותר:'
להלן הגדרת החכמה בכמות המילים התמציתית והמדויקת ביותר:
10/04/2019 | 15:56
4
36

מתוך מהותה של חכמת הקבלה :
״כי חכמה זו היא לא פחות ולא יותר אלא סדר של שרשים המשתלשלים על דרך קודם ונמשך בחוקים קבועים ומוחלטים המתחברים וקולעים למטרה אחת מאד נעלה, הנקובה בשם "גילוי אלקותו ית' לנבראיו בעולם הזה"״

אבל כמובן שהכרה של החכמה הזו מצד הממשות שבה לא תתהווה אלא בלימוד בפועל שלה , בכדי לקבל איזה ״מושג ירוק״ בנוגע אליה, לפי כך הוכן לאוהבי תושיה וחכמה , על ידי בעל הסולם - מקבץ של ספרים, ואינספור מאמרים המגלים ומבררים למעיין בדרך השווה לכל נפש , כל שיחפוץ לדעת בחכמה הזו ופרפראות דחכמה 
החל מחקירת חופש הבחירה עד לכדי כיליון , וכלה בבירור מושגים שהכל משתמשים בהם ולא יודעים פירושם הראוי כמו גוף ונפש

טעימות :

לצפיה ב-'כל מילה בסלע'
כל מילה בסלע
11/04/2019 | 07:58
10
לצפיה ב-'אז השורה התחתונה של חכמת הקבלה'
אז השורה התחתונה של חכמת הקבלה
12/04/2019 | 20:27
2
23
אחרי לימוד של חיים שלמים והררי ספרים ואוקיינוסים של מילים זה "גילוי אלקותו ית' לנבראיו בעולם הזה"?
אם כך, אתה יכול לומר שוב במספר מילים סביר איך בדיוק מתגלה אלוהים? האם רואים או שומעים אותו לפתע פתאום למרות שלטענת הדת אין לראות או לשמוע אותו? או אולי מבינים אותו למרות שגם כאן לטענת הדת אי-אפשר להבין אותו כי נסתרות דרכיו וכולי? 
ובנוסף, מה יוצא לו לאדם מכל זה? ושאלה אחרונה, מדוע רובה המכריע של האנושות לא קונה את חכמת הקבלה האדירה הזאת שלא נדבר על כך שאפילו יהודים מסורתיים כמוני ויהודים רבים אחרים לא קונים זאת?
לצפיה ב-'לא מעוניין למכור לך כלום .'
לא מעוניין למכור לך כלום .
15/04/2019 | 16:00
1
25
אמנם רק ליידע את אלו הכדאים לדבר הזה אני  מבקש , ולקדם פניהם בידיעה ברורה ומיוחדת והיא שהופיע עלינו אור יקרות בדור הקודם, שאין די דיו בעולם לתאר שבחו ופועלו  אשר פתח לנו הפתח להתבונן בדברים העומדים ברומו של עולם , כפי שבפתח דבריו במאמרו ״עת לעשות״ יידענו בזאת :

ובעבור שאלותיך הנוגעות בתפר שבין תפישת הדת לתפישת חכמת הקבלה , 
הנה אני מניח כאן , מקור ובו צבר שאלות בדמות שאלותיך המונעות על בידי אותו ציר, (תע״ס פרק א׳ אות א׳ פסקה ב׳ ״הנה, כשאני מתחיל לדבר, על לב מי שהוא, או...״ )

ובאשר לשאלותיך על הדרכים בהן באה החכמה הזו למימוש בלומדי-יה 
הריני להניח לפניך פתח , אמנם אינני יכול לכוף אותך להתכופף לעברו , בטח שלא להציץ דרכו.

לצפיה ב-'בטח שאתה מעוניין למכור...'
בטח שאתה מעוניין למכור...
16/04/2019 | 00:22
18
את חכמת (???) הקבלה... אחרת לא היית כותב על זה כל כך הרבה...
שמע, מילים לא עולות כסף ואתה וחכמת הקבלה משתמשים באוקיינוסים של מילים שעליי זה לא עושה שום רושם.
שאלתי אותך כתה שאלות ואתה מפנה אותי להרבה מילים ואני לא מעוניין בהרבה מילים אלא בתכלס.
אז או שיש לך תשובות קצרות לשאלות הקצרות, או שניפרד כאן לשלום.
לצפיה ב-'מה מפעיל כל אחד מאתנו?'
מה מפעיל כל אחד מאתנו?
08/04/2019 | 15:02
20
39
 דרגת דומם - אפשר לתאר את זה במספר אופנים.
הרצון שומר על המבנה שלו ומתנגד לפי יכולתו לכוחות חיצוניים
זו דרגה שמאפשרת לא לזוז מהמקום, למרות כל ההשפעות החיצוניות, למרות כל מה שקורה לך.
זו דרגה שבה מתגלות הפרעות ולמרות כל סוגי ההפרעות,  בכל זאת נשארים בקשר קבוע, והודות להן מתעלים ומסיימים את העבודה (בחכמת הקבלה מדובר בעולם העשייה). 

לצפיה ב-'אתה עונה לשאלה שלי בשאלה?'
אתה עונה לשאלה שלי בשאלה?
08/04/2019 | 16:14
19
33
אז רגע, אם אני מבין נכון, מה שתיארת אלה הן "דרגות"?
כלומר, הכל בעצם מתייחס לבני אדם?
לצפיה ב-'נכון'
נכון
08/04/2019 | 20:38
18
24
אלו הן דרגות של התפתחות הרצון שבתוכנו. 
לצפיה ב-'אה... אז הקבלה היא כמו "הפנס הירוק"'
אה... אז הקבלה היא כמו "הפנס הירוק"
09/04/2019 | 11:47
17
37
רק לא צריך טבעת - ככל שהרצון שלך חזק יותר, כך יש לך יותר כוח, ובדרגה הגבוהה ביותר אתה יכול אפילו לנצח את אלוהים, כלומר, להיות מעל כל יכול.

עכשיו הבנתי!
תודה.
לצפיה ב-'לא בדיוק'
לא בדיוק
09/04/2019 | 13:30
3
39

מהותה של חכמת הקבלה , בעל הסולם :
״בטרם אבוא לבאר את תולדות חכמת הקבלה, שכבר דשו בה רבים, מצאתי לנחוץ לבאר מקודם היטב, את מהותה של חכמה זו, אשר לדעתי מעטים המה היודעים זאת.
וכמובן לא יתכן לדבר מתולדות איזה דבר בטרם שאנו מכירים את הדבר עצמו. והגם שידיעה זו היא רחבה ועמוקה מני ים, עם כל זה אתאמץ בכל כחי וידיעותי שרכשתי לי במקצוע זה, לבאר ביאור מקורי ולהאירו מכל הצדדים באופן מספיק לכל נפש, להוציא מהם מסקנות נכונות כמות שהן באמת. מבלי להניח מקום למעיינים להטעות את עצמם, כרגיל מאד בעיון בדברים הללו.
על מה סובבת החכמה.
שאלה זו כמובן עולה על כל בר דעת, וכדי לתת תשובה מספקת לשאלה זו אתן הגדרה נאמנה ומשומרת, כי חכמה זו היא לא פחות ולא יותר אלא  סדר של שרשים המשתלשלים על דרך קודם ונמשך בחוקים קבועים ומוחלטים המתחברים וקולעים למטרה אחת מאד נעלה, הנקובה בשם "גילוי אלקותו ית' לנבראיו בעולם הזה". וכאן נוהגים כלל ופרט. "כלל" כלומר, כל האנושות המתחייבת בסופה, בהכרח ובחיוב מוחלט, לבא עד לידי ההתפתחות המופלגת הזאת, כמ"ש "כי מלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים" (ישעי' י"א). "ולא ילמדו עוד איש את רעהו ואיש את אחיו לאמר דעו את ה', כי כולם ידעו אותי למקטנם ועד גדולם" (ירמי' ל"א). ואומר "ולא יכנף עוד מוריך והיו עיניך רואות את מוריך" וגו' (ישעי' ל').
"  פרט", היינו שאף מקודם שלימות כלל האנושות כולה, בכל דור ודור נוהג דבר זה גם בפרטים יחידי סגולה, כי אלה הם הפרטים הזוכים בכל דור ודור למדרגות מסוימות בענין גילוי אלקותו ית', והם המה הנביאים ואנשי השם, וכמו שאמרו ז"ל (ב"ר פר' ע"ד) אין לך דור שאין בו כאברהם ויעקב. הרי לעיניך, אשר גילוי אלקותו ית' נוהג בכל דור ודור, לפי דחז"ל המוסמכים לדבר זה ונאמנים עלינו.
ריבוי הפרצופים הספירות והעולמות.
אולם לפי האמור הועמדה השאלה, כיון שאין לחכמה זו רק תפקיד אחד המיוחד והמבואר, א"כ מהו ענין של ריבוי הפרצופים והספירות וכל הקשרים בני החילוף, אשר ספרי הקבלה מלאים מהם. ״ ...
לצפיה ב-'יש לך את זה ביותר קצר ויותר ברור? אמל"ק'
יש לך את זה ביותר קצר ויותר ברור? אמל"ק
09/04/2019 | 13:37
2
12
לצפיה ב-'לא'
לא
09/04/2019 | 14:20
1
39

אבל אם תביט סביבך תראה שכל הפורום בעצם סובב על ציר דומה, כלומר העיסוק הזה של קיום או אי קיום, לכאן ולכאן , ובמידת מה ב״שאלת גילוי האלוקות״ 
קרי - דן בשאלת קיום הבורא, מה שמעיד  על  משתתפי הפורום, כבעלי נטיה כזו לבירור האמת:
חלקם יוצאים בשלילת קיומו , וחלקם בהבאת טענות מוכיחות וכו׳

ובהתאם לשאלה הזו, בהיותנו רוצים לספק תשובה נאמנה, הנחתי את זווית בעל הסולם, כלומר זווית המקובל המשיג את הדברים , כך שמי שמבקש תשובה ברורה לקיום, הרי מונחים לו גם כתביו של המקובל המשיג, בכדי שעיניו יראו ולא זר

לצפיה ב-'כל מילה בסלע'
כל מילה בסלע
09/04/2019 | 18:46
26
ואין מה להוסיף. 
לצפיה ב-'יכולת ההסקה שלך '
יכולת ההסקה שלך
09/04/2019 | 18:47
12
24
עולה על כל דמיון . 
אתה רואה, יש הרבה יותר חזקים מאתנו , בכוח, ברצון וכו.
השאלה היא: 1. מה הוא אותו רצון שמדובר עליו
                  2. מהי יכולת ההתגברות (מסך) שעל הרצון. 
לצפיה ב-'בסרטים מצויירים יש הכל. אפילו אלוהים תמצא שם בלי בעיה'
בסרטים מצויירים יש הכל. אפילו אלוהים תמצא שם בלי בעיה
09/04/2019 | 19:33
11
28
אבל אנחנו (לפחות חלקנו) לא חיים בסרט מצויר (לצערי, דווקא מכיר כמה סרטים מצוירים שלא הייתי מתנגד לגור בהם).

אז אני שואל אותך שאלה פשוטה:
אתה יכול להראות לי אדם שכוח הרצון שלו כה חזק, שהוא יכול לעבור דרך קיר מוצק?
לצפיה ב-'בוודאי שכן, '
בוודאי שכן,
11/04/2019 | 09:26
10
21

ועכשיו ברצינות:
בחכמת הקבלה מדובר על איכות הרצון. אתה יכול לראות את זה בחיים שלנו. יש כאלה שהרצונות שלהם מסתכים בלאכול, לעשות חיים, מין, להיות עם המשפחה בסוף השבוע, ואם אפשר גם להספיק ללכת לדרבי. בזה מסתכמים החיים שלהם. 
(רצונות כאלה הם נמוכים וניתן לשייך אותם גם לבעלי חיים).
ישנם כאלה שכבר יש להם רצון שקשור כבר לדרגה אנושית: להשיג שליטה, כוח, הון , עצמה, שילטון והרבה הרבה כבוד.
יש כאלה ששליטה וכבוד לא מעניין אותם, יש להם רצון להשיג השכלה, להיות מומחה בתחומו. לא אכפת לו כמה כבוד הוא יקבל.
וישנם כאלה שחשיבות המילויים האלו פחתה. לא שהם לא נמצאים אלא שקיים בהם רצון נוסף שהוא חשוב יותר מאותם הרצונות.
יש להם רצון להבין למה חיים, האם קיימת מטרה, תכלית לכל החיים האלו. 
כשהם מגיעים לחכמת הקבלה הם מבינים שקיימת שיטה חדשה, שמצריכה ממך להשתנות על מנת להשיג אותה. 
לצפיה ב-'אויש, אפילו בדיחה מתאימה אתה לא מצליח להביא...'
אויש, אפילו בדיחה מתאימה אתה לא מצליח להביא...
11/04/2019 | 12:34
9
18
לא רק שהגברת נכנסה בדלת, היא גם לא הצליחה לעבור אותה.

ועכשיו ברצינות:
מעניין שאתה מגדיר רצון "להשיג שליטה, כוח, הון , עצמה, שילטון והרבה הרבה כבוד" כדרגה אנושית, שכן מצד אחד, רוב בני האדם לא מסתכלים בעין יפה על רודפי שררה כאלה, ומצד שני, יש לא מעט דוגמאות לאותו רצון בדיוק בעולם החי:

אריות, זאבים, וחיות רבות אחרות נלחמות על מעמד "מנהיג הלהקה", כשהחזק מנצח, והחלשים נכנעים לו והוא שולט בהם.

אבל לפחות נראה סוף סוף יש התקדמות בהודעה הזו שלך:
אתה טוען שהקבלה נותנת כלי להגלות את תכלית החיים?
לצפיה ב-'כל אחד וחוש ההומור שלו'
כל אחד וחוש ההומור שלו
11/04/2019 | 13:25
8
21
ולעיניינו: אני אכן טוען שחכמת הקבלה מאפשרת לגלות את תכלית החיים, אך לשם כך נצטרך לשנות את טיבענו. 
לצפיה ב-'כל זה כדי שתגיד בסוף 42?'
כל זה כדי שתגיד בסוף 42?
11/04/2019 | 13:59
7
175
נו טוב.

בכל אופן, כרגע לימדת אותי 3 דברים:
1. אתה מאמין שלחיים יש תכלית.
2. אתה מאמין שזו תכלית שנקבע מראש.
3. אתה מאמין שזו תכלית שניתנת לגילוי.

עד כאן סבבה.

עכשיו, אתה כבר גילית את התכלית הזו, או שאתה עדיין בתהליך?
לצפיה ב-'לא מתוך ציניות או התנשאות ממש לא. להיפך. '
לא מתוך ציניות או התנשאות ממש לא. להיפך.
11/04/2019 | 19:05
6
23
אבל בחכמת הקבלה, יש מן חוק לא כתוב שלא מדברים על השגות או התרשמויות פנימיות. 
תאמין לי שאני לא בא לחרטט אותך בשקל. הייתי יכול לכתוב תשובה מאוד ברורה, או שכן או שלא. 
אני בסך הכול כותב מתוך מה שחוויתי ומתוך ערכי חכמת הקבלה. 
לצפיה ב-'First rule of fight club - don't talk about fight club!'
First rule of fight club - don't talk about fight club!
12/04/2019 | 15:01
5
21
היה ברור לי מההתחלה שאתה לא בא לחרטט אותי בשקל.

אתה בא לחרטט כל מי שאתה יכול, בכל השקלים שיש לו!

בכנות: למה שאני אאמין לך? הרי מהרגע הראשון בפורום שיקרת לנו.
אתה טוען שחכמת הקבלה זה כמו מדע, שזה נותן כלים חדשים שמדע לא נותן, אבל בכל הודעה והודעה אתה מדגים בדיוק את ההפך:

"חכמת הקבלה" זה דבר מנוגד כותבית למדע!

ואני לא מדבר על הטענה שלך ש-"המדע עוסק רק במה שנקלט בחמש החושים והקבלה לא".
הטענה הזו שקרית בפני עצמה, אבל זה לא העניין.

העניין הוא שהמדע:
1. שקוף - אין סודות.
2. מציג בבירור ולכל אחד את הידע שנצבר בעזרתו.
3. מאפשר לפקפק ולשלול כל הדבר, לא משנה כמה רמה הדרגה של המדען שגילה את הדבר.
4. יש בו שיטות סדורות.

אך לא כך בחכמת הקבלה:
1. הכל סוד ע"ג סוד. אף אחד לא רשאי לגלות שום דבר.
2. אין שום דוגמה לשום דבר שאיש השיג בעזרת "חכמת הקבלה". רק תירוצים למה אין.
3. כדי להגיע לאנשהו בחכמת הקבלה צריך לקבל אותה בלי לפקפק.
4. אין שיטות. רק תקשיב למה שהמקובלים אומרים וזהו.

אדם שלמד ידע מדעי ובאמת מבין אותו יצליח להסביר את הידע הזה, לפחות בצורה כללית, גם למי שאין לו את הרקע המדעי המתאים.
נכון, ההסבר יהיה מופשט ולא מדויק, אבל הוא יינתן במילים שלא המסביר.

לך, ואחרים כמוך שבאו לכאן אין בכלל את היכולת הזו!
כל מה שאתם מסוגלים זה לצטט את בעל הסולם. נראה כאילו אתם בעצמכם לא מבינים באמת מה הוא כתב, רק זורקים את זה עלינו בתקווה שנתבלבל מספיק כדי שלא נוכל לסתור את דבריו.

תראה את זה:
או זה:

אלה אנשים שבאמת מבינים את מה שהם למדו, ולכן מסוגלים להסביר, במילים שלהם, בכל רמה את הנושא.
גם לילד ביסודי.
ואני מדבר על נושאים מורכבים ממחשוב קוונטי ועד ביולוגיה.

כמובן, הסבר מופשט שכזה לא הופך את הילד למומחה בתחום, אבל הוא נותן לו התחלה להבין שלא מדובר בקשקוש.

וזה בדיוק מה שנכשלת לעשות פה.

כי אתה לא מסביר, ולא מראה, אלא רק זורק הבטחות ריקות מתוכן.

וזו הוכחה ניצחת לכך שאתה, וכל אחד אחר שמוכר את "חכמת הקבלה" או "חכמת התורה" או "דברי אלוהים חיים" וכו' הם לא יותר מאשר שקרנים ורמאים שמחפשים לשטות באנשים שאינם מפעילים את השכל.

כתבת מקודם "כל מילה בסלע" - היית צריך לכתו: כל מילה לסלע - לאנשים שיש להם שכל של אבנים ויפלו בפך של כל שטות, גם אם אין מאחוריה דבר וחצי דבר.

בכנות, אני מאוד סקרן למה באת לפורום הזה בכלל?
מה חשבת שתצליח לעשות פה? למה חשבת שתצליח היכן שרבים אחרים נכשלו?
האם ציפית לחדש לנו משהו?

אני שואל בשיא הרצינות, כי ממש מסקרן אותי מה דוחף אנשים כמוך לבוא דווקא לפורום שבו יש להם הכי פחות סיכוי, ולנסות דברים שיש להם הכי פחות סיכוי להצליח.
זה ממש מרתק מה היה הליך המחשבה שהוליך אותך לדרך הזו!

(לא, אני לא פסיכיאטר או נירולוג, סתם סקרן)

ולסיום:
המדע מוכיח את עצמו כל יום מחדש כבר אלפי שנים.
בעוד שנוכלי דת כמוך רק מדברים על "דרגות רצון" המדע מאפשר לבני אדם לממש רצונות בכל הדרגות - מהשגת אוכל ועד לנחיתה על הירח או מבט על קצה היקום.

ומה השיגה הקבלה בכל שנות קיומה? רק נזק בצורה של זמן וכסף מבוזבז, ואנשים שפיתחו תקוות שוו והתאכזבו.
לצפיה ב-'כותבית???'
כותבית???
13/04/2019 | 19:19
4
20
קוטבית, ולא כותבית. 
לצפיה ב-'זה כל מה שנותר לך לתרום לשיחה?'
זה כל מה שנותר לך לתרום לשיחה?
13/04/2019 | 19:50
2
11
לצפיה ב-'כל עוד תמשיך '
כל עוד תמשיך
14/04/2019 | 08:19
1
19
להיות תקוע בתפיסתך המיושנת ותסרב לנסות במשהו להבין כי קיימות גם גישות נוספות, אז התשובה היא חיובית. 
לצפיה ב-'מה תפיסתי קשורה לזה?'
מה תפיסתי קשורה לזה?
14/04/2019 | 13:02
13
אתה שיקרת, ועכשיו אתה מתחמק מהשקר.

כמה צפוי...
לצפיה ב-'קצת כמו עם חוק גודווין - '
קצת כמו עם חוק גודווין -
14/04/2019 | 14:13
14
ברגע שכל מה שיש לך להתייחס אליו זה הדיסלקציה של הצד השני - אתה למעשה מודה שאין לך דרך להתייחס לנקודות שעלו בדיון - משמע - הפסדת בדיון.
לצפיה ב-'יחס לאתאיסטים בישראל'
יחס לאתאיסטים בישראל
05/04/2019 | 10:15
1
52
היי
לדעתכם  בישראל
מתייחסים  למישהו שלא עשה ברמצווה
או שהוא אתאיסטי
לצפיה ב-'אתה שואל שאלה מוזרה...'
אתה שואל שאלה מוזרה...
05/04/2019 | 15:05
42
אין דרך לדעת אם מישהו עשה בר מצווה או לא, אלא אם אותו אדם מספר לך.

ואם כבר, בר מצווה, היא לא סממן כזה חשוב לדתי.

גם אין דרך לדעת אם מישהו אתאיסט, אלא אם הוא מספר לך.
בישראל יש חלק גדול מן הציבור שהוא חילוני, אבל זה שונה מאתאיסט.

גבר שהולך בלי כיפה, אינו בהכרח אתאיסט, ואולי אפילו שומר מסורות מסוימות.
כנ"ל אישה שהולכת לבושה במכנסיים, אין זה אומר דבר על אמונתה בקיום אלוהים.

ישראל היא מדינה מאוד "הטרוגנית" - יש פה סוגים רבים שונים ומשונים של אוכלוסיות, והיחסים בין האוכלוסיות האלה מאוד מורכבים.

בעוד שיש אזורים מבישים ממש בהם ילדה בת 8 שאינה לבושה בורקה תקבל יריקות, יש אזורים אחרים בהם דתיים, חרדים, וחילונים (כן, גם אתאיסטים) מצליחים לחיות יחד זה לצד זה, עד שמישהו מזיז את הגבינה ומקצין את המצב.

שאלה יותר כבדה שיכולת לשאול היא: האם אדם שלא נימול זוכה ליחס בעייתי בישראל?
זו שאלה שעולה מידי פעם בשיח על מילת תינוקות.

אבל אם מעניין אותך לשמוע דעות מניסיון בנוגע לשאלה זו, מציע לשאול אותה בפורום "מוותרים על ברית מילה" ולא פה.
לצפיה ב-'outrigger, זה לא כל כך חשוב אבל אגיב לך בכל זאת'
outrigger, זה לא כל כך חשוב אבל אגיב לך בכל זאת
02/04/2019 | 00:23
41
67
כי נראה שהתבלבלת לפחות קצת אם לא הרבה ולא יהיה יפה מצידי אם לא אתקן אותך.
ובכן, עבר כשבוע והשרשור ירד למטה אז הנה התגובה שלי פה להמשך של אותו דיון.
זה:
המשך>>
כי נראה שהתבלבלת לפחות קצת אם לא הרבה ולא יהיה יפה מצידי אם לא אתקן אותך.
ובכן, עבר כשבוע והשרשור ירד למטה אז הנה התגובה שלי פה להמשך של אותו דיון.
זה:
כתבת שם ש"במקרה שכזה הייתי מסיק תכנון לאותו רובוט". ופה התבלבת כי אתה "יודע" שהרובוט לא תוכנן אלא יצא מרובוט ורובוטית שהזדיינו...
והוספת מייד אח"כ ש"או לכל היותר הייתי טוען שאת הרובוט הראשון ממנו נוצרו אותם רובוטים מישהו תכנן." ופה התבלבת שוב ולא פחות מהבלבול הראשון, כי אתה "לא יודע"  שהיה רובוט ראשון בדיוק כפי שאני ואתה "יודעים" שאין סיכוי ואפילו הקלוש ביותר שמדומם יכול יווצר התא החי הראשון כפי שהאתאיסטים מאמינים (כן,גם הם מאמינים...), והנה יש לך אפילו משהו משותף עם האתאיסטים וזה שהיה משהו שהוא ראשון וכמובן שגם אתה וגם הם טועים...

לצפיה ב-'קצה העולם '
קצה העולם
01/04/2019 | 20:53
6
62

חלקיק הוא אור כשצופים בגל. 
אבולוציה היא טבע כשצופים בבריאה.
הארץ עגולה כשצופים בארץ שטוחה. 

אני לא מבין מה הבעיה פה  ולמה  לדאוג מה קורה כשמגיעים לקצה העולם ? 
ההשערה שלי היא שהכל נובע מכך שלאנשים בעלי חשיבה פרקטית יש תמיד  רצון לפתור בעיה, גם כשהם נתקלים בבעיה מאוד גדולה באמצע חלום .

העניין הוא שאי אפשר לפתור שום בעיה, לא רק בגלל שאין בכלל שום בעיה, אלא גם שכל מה שתעשה יגרום לבעיה נוספת (ע"ע עבד). בגלל שהיסודות עליהם בנית את התפיסה של הבעיה לא מבוססים על קרקע מוצקה אלא אך ורק על דמיון.
קרקע מוצקה היא להבין שיש דברים. נקודה . ואנחנו תופסים אותם לא כמו שהם ונותנים להם מילים שיצביעו על מה שאנחנו תופסים בחושים  אבל רק עליהם ולא על הדבר עצמו. 

'חוכמת הקבלה' עושה בדיוק את אותה הטעות כשהיא נותנת מילים לדברים שקשה מאוד לתפוס במחשבה, זו טעות כי  יש רק 22 אותיות בשפה העברית וכדי לתאר את הבריאה צריך הרבה יותר, כמה אלפים, הייתי אומר, אולי מיליוני  אותיות נוספות . וגם אז זה לא הדבר עצמו  .

למי שלא ירד לסוף דעתי כמו למי שלא יודע מה עושים בקצה העולם הייתי מציע שיקרא שוב את הפסקה הראשונה -

חלקיק הוא אור כשצופים בגל .
ולא תהיה לו שום בעיה .

לצפיה ב-'שום דבר ממה שכתבת אינו נכון...'
שום דבר ממה שכתבת אינו נכון...
01/04/2019 | 22:26
5
37
חלקיק אינו "אור כשצופים בגל".

העניין עם ה-"בעיות" הוא פשוט:
זה שאנשים ראו בעיות ופתרו בעיות, הביא אותנו לכך שאנשים כמוך, יכולים בנחת ביתם לשבת מול מחשב, ולהפיץ הבל לכל העולם.

אתה לא צריך לצוד את ארוחת הערב שלך בידיים, אתה לא צריך לחשוב היכן תישן הלילה, אתה לא צריך לחשוש שתמות מכל חתך קטן, והכי חשוב - אתה לא צריך לעמוד בחוץ בגשם ולצעוק כדי שישמעו את השטויות והשקרים שלך על בריאה, אלוהים, קבלה וכו'.

וכל זה בזכות מה?
בזכות אותם אנשים שפותרים בעיות. שמצאו שכדור הארץ עגול, בין אם אתה מסתכל עליו ובין אם לא.
שאבולוציה התרחשה, בלי שום בורא, מתכנן, או מתבונן.

אלה אותם אנשים שדאגו שיהיה לך בית קבוע עם בקרת אקלים, כדי שלא יהיה לך חם בקיץ וקר בחורף, שדאגו שתמיד תוכל לקפוץ לסופר ולמלא את הבטן שלך בקלות, ושאם חלילה תפצע, טיפול מהיר וקל יהיה תמיד בהישג יד.

אבל אנשים כמוך תמיד מעקבים את הקדמה הזו. אתם גוררים את האנושות לטמיון, בעוד שיכולנו לנסוק לשחקים.

בזמן שאתם מחפשים אור בחכמת הקבלה, אתם אפילו לא נותנים לבנות רכבת קלה שתקל על הפקקים.

לולא ה-dark ages בחסות הכנסייה הקתולית, כנראה שכבר היינו מרפאים סרטן ונוחתים על מאדים.

לולא החרדים במדינת ישראל, כבר היינו פותרים פה את בעיות התחבורה, ומי יודע כמה עוד בעיות!

אבל אתם ממשיכים בהבלים המזיקים שלכם, ורק פוגעים, ופוגעים, ופוגעים.

אני חולם על היום בו החברה תשכיל לעשות משהו בנידון.

עד אז, תעשה טובה - תעצום עיניים כדי שכדור הארץ יתיישר למישור, ותעבור את הקצה.
ספר לנו מה יש שם.

בהצלחה!
לצפיה ב-'למה בדיוק אתה מתכוון ?'
למה בדיוק אתה מתכוון ?
02/04/2019 | 21:38
4
24
חלקיק אינו "אור כשצופים בגל".?
עשו פעם ניסוי ולא סתם משעמום ומצאו שחלקיק יכול להמצא בשתי פוזיציות אז איפה נמצא החלקיק ? רק כשמדדו את מיקומו פונקצית הגל קרסה .

איזה חלק פיספסת ?
יש גלים מכל מני סוגים, המדידה של האור נותנת נתונים של מיקומי חלקיקים אז בהתחלה אור הוא גל וכשמודדים אותו הוא חלקיק . בהתחלה גל ובמדידה  חלקיק . גל חלקיק זה אותו הדבר רק המושג משתנה לפי צורת המדידה. הצופה לעינייננו.

אז חלקיק הוא אור כשצופים בגל, כשמודדים את מיקומו .לדוגמא - אתה מסתכל על עץ אתה רואה החזר אור באורך גל מסוים המוח מפרש ירוק, אתה מתקרב לעץ ונוגע בעלים פתאום זה לא גל אלא חלקיק.
לצפיה ב-'אני לא יכול ללמד אותך פיזיקה קוונטית כאן ע"ג הפורום'
אני לא יכול ללמד אותך פיזיקה קוונטית כאן ע"ג הפורום
03/04/2019 | 08:27
3
30
אבל אם היית צופה אפילו בסרטון מבוא טוב אחד על אור במקום להתלבש על מטפורה בסיסית היית מבין שהעניין אינו כפי שאתה מתאר.

אור אינו משנה את מהותו מעצם זה שאדם כלשהו (או יצור כלשהו, או אפילו משהו כמו מצלמה) צופה בו.

הדוגמה האחרונה שלך עם העץ ממחישה מצוין את חוסר ההבנה המוחלט שלך:
זה שאתה "רואה עץ" אומר שהאור פגע ברשתית עין שלך בדיוק כפי שהוא פגע קודם בעץ!
אין שום הבדל.

גם נגיע פיזית שלך בעץ בכלל לא קשורה להתנהגות של אור כלשהו.

בקיצור, על תנסה להשתמש בגילויים מדעיים בפילוסופיה הדתית שלך, אתה רק תרחיק את אלה ישיש להם הבנה ולו בסיסית, אבל אמתית במדע!
לצפיה ב-'זה יותר פשוט ממה שאתה חושב'
זה יותר פשוט ממה שאתה חושב
03/04/2019 | 10:18
2
21
בספקטרום האור הנראה לכל צבע אורך גל משלו . העין קולטת את כל אורכי הגל מלבד הצבע שנבלע. במקרה שלנו העלה בצבע ירוק  המוח מקבל את האינפורמציה ומתרגם את האות  החשמלי למילה ירוק. מהסיבה הזו בחושך אין צבעים. אם תעשה ניסוי גלגל צבעים עם כל הצבעים מלבד צבע אחד ותסובב אותו במהירות תראה את הצבע החסר .
לצפיה ב-'גם לשנות את נושא השיחה כשמכניסים אותך לפינה לא ממש'
גם לשנות את נושא השיחה כשמכניסים אותך לפינה לא ממש
03/04/2019 | 16:11
1
22
עוזר לשכנע אחרים...

אבל שיהיה לבריאות...
לצפיה ב-'תזכיר לי בבקשה מה נושא השיחה'
תזכיר לי בבקשה מה נושא השיחה
04/04/2019 | 08:37
20
ומתי ואיפה ואיך ניסיתי לשכנע מישהו במשהו???
לצפיה ב-'חמץ במקום העבודה'
חמץ במקום העבודה
02/04/2019 | 21:57
3
30
היי
האם יש חוק משפטי
שאסור לאכול חמץ במקום עבודה ציבורי או פרטי
מה הסעיף המשפטי
לצפיה ב-'אין שום חוק כזה, אך קח בחשבון שמקום עבודה יכול לקבוע'
אין שום חוק כזה, אך קח בחשבון שמקום עבודה יכול לקבוע
03/04/2019 | 08:21
2
29
כללים לעובדים שלו ולאסור או לחייב דברים שחוקי המדינה אינם אוסרים או מחייבים.

למשל, ליבוש אחיד או הופעה ייצוגית ומסודרת.
הבעיה האמתית היא שאין חוק שמונע ממקום עבודה לאסור על עובדים לאכול חמץ בשטח מקום העבודה בתקופת פסח.
לצפיה ב-'כמה שאלות אחרונות'
כמה שאלות אחרונות
03/04/2019 | 16:48
1
29
כמה שאלות אחרונות
האם מותר  למכור
אוכל  חמץ?
ומותר לנסוע בכיום כיפור?
או שמקומות כמו מסעדות או חברות יההי פתוחים בכיפור?
לצפיה ב-'כל סעיף לגופו:'
כל סעיף לגופו:
03/04/2019 | 18:30
28
יש "חוק חמץ" שאוסר על בתי עסק להציג חמץ למכירה בפומבי.
בחוק תקף ליישובים שמוגדרים "יהודים" בלבד.

הסיבה שהדגשתי את המילה "להציג" היא שזה חלק חשוב מניסוח החוק.
יש נן פיציריות שממשיכות לפעול בפסח, אך לא מוכרות אוכל במקום אלא רק במשלוח, כלומר, המוצרים נאספים מהסניף (ע"י שליח או המזמין עצמו), אך אינם מוצגים בסניף בשום צורה, וכך בעצם מנוצלת פרצה בחוק.

מותר לנסוע ביום כיפור.

יום כיפור נחשב ליום שבתון בישראל עבור יהודים, כך שאסור ליהודי לעבוד בין אם הוא שכיר ובין אם הוא בעל עסק בעצמו.
זה חלק מחוק "שעות עבודה ומנוחה": https://bit.ly/2CT6yuF

תאורטית, עסק שמעסיק עובדים לא יהודים יכול להמשיך פעילות ביום כיפור, אך ייתכן שקיימים חוקים ברשויות מקומיות מסוימות, במיוחד כאלה עם ציבור דתי ברובו, שיאסרו פתיחת עסק ביום כיפור גם עם העובדים אינם יהודים.
לצפיה ב-'אני מתלבט בין ש"ס לפייגלין לבנט. או בין לפיד לגנץ לזנדברג. '
אני מתלבט בין ש"ס לפייגלין לבנט. או בין לפיד לגנץ לזנדברג.
01/04/2019 | 10:44
15
לצפיה ב-'גם אני כמו תמיד'
גם אני כמו תמיד
01/04/2019 | 11:38
13
לצפיה ב-'לשמאל אין מה להציע חוץ מהמנטרה "רק לא ביבי"'
לשמאל אין מה להציע חוץ מהמנטרה "רק לא ביבי"
01/04/2019 | 15:52
1
26

לצפיה ב-' הקמפיין "רק לא ביבי" הפך ל- "דווקא ביבי"'
הקמפיין "רק לא ביבי" הפך ל- "דווקא ביבי"
10/04/2019 | 17:12
7
לצפיה ב-'ההבדל בין רובוט לבין אדם '
ההבדל בין רובוט לבין אדם
28/03/2019 | 01:00
30
53
הוא כמו ההבדל בין עבד לבין מלך ,
עבד עושה כל מה שאומרים לו, מלך לא עושה שום דבר .
עבד חושב רק להשיג הנאה לעצמו, מלך חושב איך להביא אושר לכולם .
גם משוגע כל הזמן עושה דברים בלי להבין למה, עבד רק חושב לעצמו בראש  שהוא מבין למה הוא עושה אבל ממשיך כמו המשוגע  לעשות ולעשות .
ברגע שאדם מפסיק לעשות הוא מתחיל לחשוב. וברגע שהאדם מבין ששום דבר שהוא יעשה לא יביא לו אושר הוא הופך להיות מלך .

לצפיה ב-'שמת לב שסתרת את עצמך?'
שמת לב שסתרת את עצמך?
28/03/2019 | 11:50
28
42
אם מלך כל הזמן חושב איך להביא אושר לכולם, אז הוא כן עושה משהו!

מעבר לזה שאין כל קשר בין המציאות למה שכתבת.
היו הרבה מלכים בהיסטוריה שפעלו רק כדי להביא לעצמם אושר, בעוד שהיו עבדים שדווקא פעלו למען אחרים.
לצפיה ב-'ישנה סתירה אך לא בדברי-'
ישנה סתירה אך לא בדברי-
28/03/2019 | 13:49
10
32
אותם אלו שמתיימרים לכנות עצמם מלכים מתנהגים כעבדים למאווי נפשם.
ואותם אלו שציפו למלך הינם עבדים לעבדים וזה לא כבוד גדול לאינטיליגנציה.

בגלל זה התורה אוסרת  עבודה זרה.

לצפיה ב-'ומה עם מלכי ישראל? אותם התורה לא אסרה משום מה... '
ומה עם מלכי ישראל? אותם התורה לא אסרה משום מה...
28/03/2019 | 14:40
9
14
לצפיה ב-'טעות גדולה '
טעות גדולה
28/03/2019 | 20:21
8
36
הכהנים הם אלו שעבדו עבודה זרה עד לחורבן בית ראשון . אבל זה לא הנושא .
היה כאן דיון מאוד נרחב על נושא רובוטים ובני אדם חשבתי שאולי אם נסתכל על הנושא מזווית אחרת אולי זה לא ישמע כמו דו שיח של חרשים .
לצפיה ב-'פעם ראשונה בים? כל דיון עם בריאתנים נשמע ככה...'
פעם ראשונה בים? כל דיון עם בריאתנים נשמע ככה...
29/03/2019 | 08:45
7
12
לצפיה ב-'עיניים עצומות לרווחה'
עיניים עצומות לרווחה
30/03/2019 | 20:36
6
36
אחד הדברים שאני כלכך אוהב בתורת האבולוציה הוא המוטיבציה ללמוד יותר על עולם הטבע כי אי אפשר ללמוד שום דבר אם אין הקבלה להיפך ממנו ואין שום קשר לדת אלא לפיתוח יכולת החשיבה .
אותו הדבר נוגע לתיאוריה להאם כדור הארץ שטוח או עגול ואותו הדבר נוגע  להאם אור הוא חלקיק או גל .
מה הנכון, זה לא מעניין אף אחד ולא צריך לריב על זה ולא צריך לכנות אנשים בשמות הנושאים של התפיסה הנוכחית שלהם .
מה שמעניין בשלוש  הדוגמאות האלו שכמו שאור הופך להיות חלקיק כשצופים בו ועד לאותו רגע היה גל כך הדבר לגבי כל דבר אבולוציה , עולם עגול וכו'.

לצפיה ב-'אם כך, איך אנשים כמוך לא נופלים מקצה העולם?'
אם כך, איך אנשים כמוך לא נופלים מקצה העולם?
30/03/2019 | 21:02
4
11
לצפיה ב-'שאלה טובה '
שאלה טובה
30/03/2019 | 23:05
3
29
העולם שטוח עד שאתה צופה בו והוא הופך להיות עגול כי יש לך בעין עדשה והמוח כל הזמן בונה רצף של תמונה חדשה .
לצפיה ב-'נכון מאוד. בגלל זה עיוורים הולכים עם מקל. '
נכון מאוד. בגלל זה עיוורים הולכים עם מקל.
31/03/2019 | 07:48
2
31
כדי לא ליפול מקצה העולם. במיוחד אלה שגרים ליד קצה העולם. 
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
31/03/2019 | 08:58
1
34
כל החושים ביחד מתפקדים כמו עדשה שמרכזת אור במקרה הספציפי שציינת מי שמאבד את העדשה בעין , האוזן משמשת עבורו לצורך ריכוז גלי קול שהופכים לתמונה חלופית לזו האופטית.
לצפיה ב-'תענוג'
תענוג
31/03/2019 | 07:29
8
לצפיה ב-'יכול להיות שאין לך מושג מה באמת נכתב כאן?'
יכול להיות שאין לך מושג מה באמת נכתב כאן?
31/03/2019 | 07:27
16
30
בראבו
זה לא שאין קשר בין המציאות לבין מה שהוא כתב
זה שאין לך מושג מה הבן אדם כתב כאן! 
אתה לא מצליח לרדת לסוף מחשבתו,
אין לך את אותם ההקדמות והידע שלפיהם הוא כתב את מה שכתב. 
מה שכתב מתאר בדיוק את ההבדל בין רובוט (אפשר להשוות את זה לבני אדם שאנחנו מכירים, אוכלים, נהנים, משיגים כבוד, שליטה וכדומה), לבין אדם (מי שהתעלה מעל רצונות אלו והתחיל לקבל את המילוי שלו ממקורות גבוהים יותר). 
לצפיה ב-'ממש לא מפתיע אותי שאתה היחיד בפורום שמבין את'
ממש לא מפתיע אותי שאתה היחיד בפורום שמבין את
31/03/2019 | 11:57
15
28
positiv.

עם זאת, מעניין מאוד שהוא נמצא כאן הרבה יותר זמן ממך, ולמרות שתרם הצלחנו לרדת לעומק דעתו, הוא מעולם לא העליב אותנו ולא התנשא עלינו.

נראה שאתה אחד מאלה שתרם הצליחו להתעלות על עצמם...
לצפיה ב-'יחס גורר יחס'
יחס גורר יחס
31/03/2019 | 16:44
14
18
כשתתחיל לענות בצורה שאינה מתנשאת, להיות במשהו מנומס, תקבל בחזרה את אותו היחס. 
אתה מוזמן לנסות. 
האם תצליח להתעלות  על עצמך?
לצפיה ב-'אני לא מתיימר להתעלות על עצמי!'
אני לא מתיימר להתעלות על עצמי!
31/03/2019 | 18:15
6
17
אני מי שאני, ואני מגיב לדברים כפי שאני רואה אותם.

אבל אתה הרי מושקע בחכמת הקבלה, שנותנת לך כלים שלנו, בני תמותה רגילים, אין.
אז אולי תפגין קצת ממה שלמדת?
לצפיה ב-'בשונה ממה שאתה חושב '
בשונה ממה שאתה חושב
01/04/2019 | 06:47
5
18
ואולי ממה שגם אחרים חושבים.
מי שלומד את חכמה הקבלה, אינו יושב בפוזיציה של לוטוס ומדמיין שהוא בשלמות
בתלמיד שלומד את חכמת הקבלה, הרצונות דווקא גדלים.
הוא לא מאלו המתייפיפים שרוצים לעשות הכול על מנת שיסכימו איתם ויגידו אמן על כל מה שהם אומרים.
הוא לא הודי שאוכל מעט, שותה מעט, הכול מצמצם עד שהופך בעצמו לצמח.
להיפך, הרצון של המקובל גדל כל הזמן, הכלי שלו מתרחב. 
ועל זה אמר הרב ברוך שלום הלוי אשל"ג:
"השפע בעצמו דומה לים הגדול. יש מי ששואב עם אצבעון, ויש מי ששואב עם דלי, וכן הלאה..."
תחליט, איזה כלי תרצה לפתח בחיי חיותך בעולם הזה. 
לצפיה ב-'היה סמוך ובטוח שכלל לא דמיינתי שום דבר ממה שאתה חושב'
היה סמוך ובטוח שכלל לא דמיינתי שום דבר ממה שאתה חושב
01/04/2019 | 11:50
4
18
אני יודע היטב מי הם "מקובלים" ומה הם עושים בחיי היום שלהם.

אבל אתה כאן כל הזמן מדבר על ה-"כלי" שלך, שגדול משלנו, אז אני שואל:
למה שלא תדגים אותו?

אתה טוען שלימוד הקבלה שיפר אותך, ביחס לאלה שלא למדו, אז בוא תציג את השיפורים הללו.

נראה שכל מה שאתה יכול זה לרדת עלינו, ובמקביל לספר למה כלל לא ניתן לראות הבדל בין לומד קבלה כמוך, לכל רמאי \ נבלה אחר...
לצפיה ב-'קדימה בראבו '
קדימה בראבו
01/04/2019 | 13:13
3
18
בוא תשלח  לינק אחד שבו אני טוען שהכלי שלי גדול משל אחרים. קדימה. 
לצפיה ב-'זה נאמר, אם כי לא במילים המדויקות האלה'
זה נאמר, אם כי לא במילים המדויקות האלה
01/04/2019 | 14:22
2
20
בכל הודעה שלך בשרשור הנוכחי.

ולא, לא התכוונתי ל-"גדול" פיזית, אבל ציפיתי שתבין את זה...
אחרי הכל, אני לא מזלזל באינטליגנציה שלך, כפי שאתה מזלזל בשלי.
לצפיה ב-'אם היית באמת מכיר אותי '
אם היית באמת מכיר אותי
06/04/2019 | 19:48
1
13
היית מבין כמה ההבחנה שלך מוטעית. 
אני בטוח שהצורה שבה מתנהל פורום עם הודעות קרות בלי יכולת להרגיש את השני  יוצרות לא אחת רושם מוטעה. 
אני בטוח שאם היה ניתן לשלוח הודעה קולית, במשהו אם כי לא לגמרי, היה אפשר לגשר על לא מעט מחסומים שיוצרים פערים לא קטנים בין הגולשים. 

לצפיה ב-'אני בספק רב...'
אני בספק רב...
06/04/2019 | 22:14
11
היו כאן מספר גולשים דתיים שניסו למכור את מרכולתם דרך סרטונים ב-youtube.

אפשר היה לראות אותם, לשמוע אותם, ועדיין, דבריהם נעו בין חוסר הגיון, לשגיאות, והכל במטרה לדחוף את אותו הבולשיט בדיוק שרמאי דת דוחפים דור אחרי דור.

המכנה המשותף להם ולך הוא שכשהעניין מגיע ל-"תחלס", אין לכם מה להראות.
תמיד יש מה לומר, אך לעולם לא מה להראות.

זוכר שאמרת שכנסייה זרקה את גלילאו לכלא כי הם פחדו שהוא טועה?
אובכן, לגלילאו היה מה להראות - כל אחד היה יכול להסתכל בטלסקופ ולהיווכח שהוא צודק.

אבל אתה רק מסביר לנו למה לך אין מה להראות.
אתה מבטיח הרבה, אבל דואג מראש שלא תצטרך לקיים כלום.

בוא נודה באמת - אם אשקיע עכשיו עשור מחיי בלימודי קבלה, ולא יתגלה לי שום "כלי" שפותח עולמות עליונים, הרי תמציא לי תירוץ שזו אשמתי, ולעולם לא תודה ששיקרת, ואין שום כלים כאלה או אולמות כאלה...
לצפיה ב-'טוב, אני מקווה שבמקרה שלי התירוץ הזה לא תופס.'
טוב, אני מקווה שבמקרה שלי התירוץ הזה לא תופס.
01/04/2019 | 08:31
6
24
מדוע לא ענית לשאלה שלי?

לצפיה ב-'תגובה '
תגובה
01/04/2019 | 13:11
5
39
כתבת:"בניגוד למדעים כמו פיזיקה, למשל, שם ניתן לאשש תיאוריות (גם אם האישושים והתיאוריות עצמן דורשים התמחות ארוכת שנים כדי להבין אותם) - אתה חוזר ואומר שאת הטענות שלך לא ניתן באופן עקרוני להוכיח - אלא בהתנסות אישית. הבעיה היא שהתנסות אישית אינה הוכחה לכלום - היא לכל היותר ראיה אנקדוטלית ולאלו אין יותר מדי משקל."

מה זו הוכחה? נגיד ואתה רוצה להוכיח שיש לך תרופה כנגד עיוורון. ואת התרופה צריך לקחת 7 שנים על מנת שהיא תפעל על האדם. ונגיד ואחרי 7 שנים היא עובדת. האם זו התנסות אישית? התשובה חיובית. האם ניתן לייחס לה משקל? 

אצטט מה כותבים על חכמת הקבלה המקובלים עצמם: 

"אין הקבלה משתמשת בשמות ובכינויים, זולת מבחינת הריאליות והממשיות שבהם. וזה כלל ברזל אצל כל חכמי הקבלה: כל מה שלא נשיג, לא נגדרהו בשם ומילה. וכאן צריך שתדע, שמילת "השגה" פירושה המדרגה הסופית שבהבנה. והוא נלקח מלשון: כי תשיג ידך. דהיינו, טרם שהדבר מתבהר לעיניים בהחלט הגמור, כמו שהיה תפוס בידיים, אין המקובלים מכנים אותו בשם "השגה", אלא בכינויים אחרים, כמו "הבנה", "השכלה" וכדומה".
בעל הסולם, מהותה של חכמת הקבלה

"מהעליון ילמד התחתון. כלומר, שמתחילה צריכים להשיג את השורשים העליונים כמות שהם ברוחניותם למעלה מכל דמיון, אך בהשגה טהורה. ואחר שמשיג היטב את השורשים העליונים מדעתו, אפשר לו להסתכל בענפים המוחשיים שבעוה"ז, ולידע איך כל ענף מתייחס אל שורשו בעולם העליון, בכל סדריו בכמות ואיכות".
בעל הסולם, מהותה של חכמת הקבלה

במילים אחרות, לא נכתבה מילה אחת בחכמת הקבלה שלא השיגו אותה בכלים. יותר מכך כשמדובר על השגה, מדובר על הדרגה הגבוהה ביותר של ההבנה. 
לא בטוח שאצליח וזה ודאי שלא יהיה דומה למה שהם כיוונו אך אנסה להדגים את זה באופן הבא:
פרדיגמה מספר 1 – חקירת האובייקט לפי הכלים הטבעיים ברשותי: חמשת החושים.
התחלה: אני לוקח כוס עשויה זכוכית.
מבחינתי כוס הזכוכית היא אובייקט מוצק שאינו בעל תנועה.
אני מגלה את תכונות הכוס לפי החושים שלי. הכוס שקופה, היא חלקה, היא שבירה, אפשר לנגן על שפת הכוס, אין לה ריח, הזכוכית איננה מעבירה חום, ועוד.
עד כאן גיליתי בעזרת חמשת החושים שלי את תכונות הכוס הנראות לי לפי אותם כלי החקירה שנמצאים ברשותי, כלומר אותם יכולות החקירה הנוכחיים שלי.
***********************************************************************************************
פרדיגמה מספר 2:  פיתוח מכשיר חיצוני לחקירה מדוייקת יותר של האובייקט (הכוס).
אני משתמש במכשיר חיצוני שהומצא, - הטלסקופ.
אני מסתכל על הזכוכית דרך הטלסקופ ואני קולט 3 מולקולות זזות.
הזכוכית היא נוזל ולא מוצק!!! ואוו, חתיכת גילוי!!!
עכשיו אני מבין למה זכוכית נוזלת כלפי מטה לאחר שנים רבות כמו למשל בחלונות ישנים שרואים במוזאונים, וזאת מכיוון שהזכוכית היא בעצם נוזל ולא מוצק.
עד כאן לא הייתי צריך לדמיין מכיוון שכל הניסוי הזה לקוח מאותם כלים שאני מכיר וקיימים בעולם הזה שנים רבות.
********************************************************************************************
פרדיגמה מספר 3:
מכאן אני צריך לנסות לדמיין. מכיוון שההתפתחות הבאה אינה מוכרת לי ואינה עברה את ניסיון החושים שלי. מכאן שאפילו לדמיין קשה לי.
אני לוקח את אותה כוס הזכוכית.
כעת, אני חוקר את הכוס לא רק עם אותם חמשת החושים שלי ואותו מכשיר חיצוני, הטלסקופ שפיתחתי.
אני בודק את הכוס על ידי מעבר תחת רנטגן של כוחות מגנטיים, שדות חשמליים, מגוון של גלים שאינם מסוגלים להיקלט בחמשת החושים וכלי חקירה אחרים שמסוגלים לחדור לעומק החומר שנראה על פני השטח, לעומק כוס הזכוכית ובממדים שונים.

מבין שלושת המחקרים, באיזה מהם תוצאותיו קרובות יותר לאמת?

על מה כל ההקדמה הארוכה הזאת: לנסות להעביר את המסר של חכמת הקבלה: רק לכלים אנו צריכים
בגשמיות יש לך המון רצונות(כלים) אך מקבלים מעט מאוד מילוי (ולכן מרגישים בחוסר).
ברוחניות בדיוק ההיפך, המילוי, האור נמצא בשפע. 
מה חסר? כלים נכונים המכויילים לתפיסתו והרגשתו.
לצפיה ב-'ניטפוקים: 1. מיקרוסקופ, לא טלסקופ. 2. זכוכית מוצקה. '
ניטפוקים: 1. מיקרוסקופ, לא טלסקופ. 2. זכוכית מוצקה.
01/04/2019 | 13:53
4
27
(כלומר, מוצקה בטמפרטורת החדר. העניין הזה של זכוכית "נוזלית" זה מיתוס).

"מה זו הוכחה? נגיד ואתה רוצה להוכיח שיש לך תרופה כנגד עיוורון. ואת התרופה צריך לקחת 7 שנים על מנת שהיא תפעל על האדם. ונגיד ואחרי 7 שנים היא עובדת. האם זו התנסות אישית? התשובה חיובית. האם ניתן לייחס לה משקל?"

לא, לא ניתן לייחס לה משקל. אבל אם היית עורך ניסוי מבוקר, על כמות מספיק גדולה של אנשים, בסטנדרטים מדעיים, והיית מקבל תוצאה שיש לה משמעות סטטיסטית, אז היה אפשר לייחס לזה משקל.

הציטוטים של המקובלים לא ממש אמרו לי שום דבר שלא כתבת כבר בצורות אחרות בשרשורים קודמים, ואותו דבר לגבי הפרדיגמות שהוספת בסוף. אגב, גם הפרדיגמה השלישית מכילה מכשירים חיצוניים כדי לבדוק את הכוס.

מה שאני מנסה להבין ממך זה איך מודדים, בעולם הפיזי המוכר לנו, את ההשפעה של העולם הרוחני שאתה מדבר עליו.

ניסוי לדוגמא יכול להיות לקחת 2000 חולים סופניים עם סימפטומים זהים, עבור חצי מהם לתת רק את הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי, ועבור החצי השני לתת בדיוק את אותו הטיפול ורק להוסיף תפילות, ולבדוק עם יש איזה שהוא הבדל סטטיסטי מובהק בין שתי הקבוצות.
לצפיה ב-'אנסה להסביר '
אנסה להסביר
04/04/2019 | 13:13
3
14

לגבי המיקרוסקופ, תודה על תיקון הטעות.
לגבי הזכוכית, עדיין אינו אבסולוטי. 
https://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=5274

אבל לא זה מה שמשנה.
איך מודדים בעולם הפיזי המוכר לנו את ההשפעה של העולם הרוחני שאני מדבר עליו? 
ראשית לא בכלים שלנו שאיתם נולדנו. שהם חמשת החושים. שהם פועלים ברמת הרצון לקבל. 
אלא בכלים חדשים שאנו לא מסוגלים אפילו לדמיין כי הם אף פעם לא היו ברשותנו. 
עכשיו - האם אתה צריך להאמין לזה? ברור שלא! אף אחד לא בא ואומר לך קדימה תגיע ותאמין. 
אלא שיש כאלו שבלימוד חכמת הקבלה ממקובל "מבין מדעתו" שנמצא בהשגה רוחנית, משיגים "טעימה" מהעולם הרוחני. טעימה בלבד. 
והדבר הזה נעלם. הוא לא נמצא יותר ברשותם.
אך כל זה אינו אלא מקום להשתוקקות, ליגיעה עצמית והגעה לדבר אחד - עצמאות.
לכך בבניית הכלי שלי, אני לא יהיה מבוטל בתוך האור העליון. אלא עם כלי שפיתחת בעצמך. מאוד קשה להסביר את זה. אני מקווה שבמשהו הצלחתי להעביר...

לצפיה ב-'תבין, זה מאוד פשוט: או שיש השפעה על העולם הפיזי או שלא.'
תבין, זה מאוד פשוט: או שיש השפעה על העולם הפיזי או שלא.
04/04/2019 | 20:22
2
35
אם יש השפעה של העולם הרוחני על העולם הפיזי, אפשר למדוד אותה בכלים של העולם הפיזי.
לכן כאשר אתה אומר שאי אפשר למדוד את ההשפעה של העולם הרוחני על העולם הפיזי - אתה למעשה אומר שאין השפעה על העולם הפיזי.
לצפיה ב-'בוודאי שקיימת השפעה על העולם הפיזי'
בוודאי שקיימת השפעה על העולם הפיזי
06/04/2019 | 19:48
1
17
אך בכדי לתת לך, לי ולאחרים את חופש הבחירה, אינך מסוגל למדוד בצורה ישירה את אותה ההשפעה. 
אתה מבין? יש מערכת! מערכת יש!
אתה פועל בצורה X ועכשיו יש פיצוץ במקום Y 
אתה פועל לטובה במקום A וגרמת לדבר טוב להתרחש במקום אחר. 
מה זה נותן? מה נותנת ההסתרה הזו שלמרות שקיימים כאן גורמים שמשפיעים על העולם שלנו איננו מסוגלים למדוד, לראות, להבין אותם בכלים השכליים שלנו?
דבר אחד:
בחירה חופשית.
ואיך זה נעשה?
על ידי חוקים: חוק "שורש וענף" הוא אחד מחוקי היסוד בחכמת הקבלה. לפי החוק הזה, כל פעולה, מחשבה, רצון או מקרה, כל דבר בעולמנו, בכל הרמות, החל מחלקיקי אטומים דרך בני האדם ועד לגלקסיות שלמות – מופעל על ידי כוחות עליונים. היחס בין הכוחות לדברים שאותם הם מפעילים הוא יחס של סיבה ותוצאה, שורש וענף.
בכל רגע,  אנחנו  חיים בתוך תמונה מסוימת שהכוחות האלה בונים לנו. הם מפעילים אותנו מבחוץ ומבפנים, כמו בובות על חוטים, מבלי שנהיה מודעים לכך. אז איפה אנחנו בסיפור? ניתנת לנו האפשרות לאתר את המקום בתמונה הזו, שדרכו נוכל להיכנס ולהתחיל להשפיע בחזרה על הכוחות הללו – ללמוד לנהל את החיים. 
ואז הכול יתגלה לי איך אני משפיע על העולם הפיזי? 
לא. עדיין יהיו חלקים ניסתרים ממך. 
אז אי אפשר למדוד? אין השפעה על העולם שלנו? בוודאי שיש. אך הכול יתגלה בגמר התיקון. ועד אז פותחים לך באותו מקום שיש לך בעצמך את היכולת להסתיר...באותם הגבולות שבהם יש לך את היכולת להתמודד עם אותו הגילוי. 
לצפיה ב-'אני לא קונה את ההסבר שלך בגלל סתירות פנימיות.'
אני לא קונה את ההסבר שלך בגלל סתירות פנימיות.
07/04/2019 | 09:06
19
מצד אחד אתה טוען שאי אפשר למדוד את ההשפעה על העולם הפיזי כדי לאפשר "בחירה חופשית" ומהצד השני אתה כותב "כל פעולה, מחשבה, רצון או מקרה, כל דבר בעולמנו, בכל הרמות, החל מחלקיקי אטומים דרך בני האדם ועד לגלקסיות שלמות – מופעל על ידי כוחות עליונים. היחס בין הכוחות לדברים שאותם הם מפעילים הוא יחס של סיבה ותוצאה, שורש וענף." - זה בדיוק ההפך מרצון חופשי - אם כל דבר, החל ברמת הרצון והמחשבה וכלה ברמת הפעולה מוכתב מלמעלה - אין כאן שום בחירה חופשית.

ובהמשך:

"אז אי אפשר למדוד? אין השפעה על העולם שלנו? בוודאי שיש. אך הכול יתגלה בגמר התיקון. ועד אז פותחים לך באותו מקום שיש לך בעצמך את היכולת להסתיר...באותם הגבולות שבהם יש לך את היכולת להתמודד עם אותו הגילוי. " - צר לי, גם את זה אני לא קונה. אל תבין אותי לא נכון - אני בהחלט מבין את העניין שיש דברים שדורשים לימוד ארוך וקשה כדי להבין אותם - אבל אלו שהולכים ללמוד רפואה, פיזיקה, כימיה, אלו אנשים שיודעים שללימודים שלהם תהיה השפעה ממשית על החיים שלהם - אבל במקרה שלך אין שום דבר מעבר להבטחות בעלמא ותירוצים סתומים.

לצפיה ב-'חזק!'
חזק!
31/03/2019 | 07:23
27
חזק!
לצפיה ב-'outrigger, אני מבין שאתה רובוט?'
outrigger, אני מבין שאתה רובוט?
24/03/2019 | 01:16
172
1458
ע"פ הגדרה מילונית, רובוט הוא:
מכונה אוטומטית בעלת יכולת תנועה, הנשלטת על ידי בקר ממוחשב.

המילה "רובוט" נזכרה לראשונה במחזה של הסופר הצ'כי קארל צ'אפק, R.U.R. (קיצור של Rosumovi Univerzální Roboti. בתרגום לעברית: "הרובוטים האוניברסליים של רוסום"). המילה עצמה לקוחה מן...
המשך>>
ע"פ הגדרה מילונית, רובוט הוא:
מכונה אוטומטית בעלת יכולת תנועה, הנשלטת על ידי בקר ממוחשב.

המילה "רובוט" נזכרה לראשונה במחזה של הסופר הצ'כי קארל צ'אפק, R.U.R. (קיצור של Rosumovi Univerzální Roboti. בתרגום לעברית: "הרובוטים האוניברסליים של רוסום"). המילה עצמה לקוחה מן המילה "רובוטה" בשפה הצ'כית שמשמעותה "עבדות" או "עבודת פרך".

אז, אני מבין שאתה מכונה חסרת בינה שמשועבדת למתכנן התבוני שלך?

כי זה מה שעולה מכל הודעותיך בפורום הזה...
לצפיה ב-'אפרופו רובוטים'
אפרופו רובוטים
25/03/2019 | 15:50
5
40
אחת הטענות (הצודקות אמנם) בקשר לחכמת הקבלה היא שמצד אחד היא מכתירה עצמה כמדע ומצד שני אין יכולת להוכיח את תוצאותיה.
ואז - כל אחד ברחוב יכול לצעוק שיש לו תורה שמסוגלת לעשות ככה וככה אבל אי אפשר לראות את זה , רק הוא....
אני מסכים לגמרי עם הטענה. 
יחד עם זאת, אם כל אחד כאן היה מקבל הוכחה ברורה לכך שחכמת הקבלה הינה ממשית, כזו המתראה בחושים, כזו המאפשרת לבנות כלי, תבנית חדשה ובה לקבל את האור - אז היה כל אחד רודף בהכרח אחר חכמת זו והופך לרובוט. היה מאבד את חופש הבחירה ומבצע פעולות עם אותו האגו שלו. 
בעל הסולם כותב על חכמת הקבלה:
"זה זמן רב, אשר מוסר כליותיי ירדפני יום יום, לצאת מגדרי ולחבר איזה חיבור יסודי בדבר נשמת היהדות והדת, ובידיעת מקוריות חכמת הקבלה, ולהפיצו בקרב העם, באופן שישיגו מתוכו היכרות והבנה בכלל הדברים העומדים ברומו של עולם, כראוי, באופיים וצביונם האמיתי".
בעל הסולם, גילוי טפח וכיסוי טפחיים
הרב קןק כותב על חכמת הקבלה:
השאלות הרוחניות הגדולות, שהיו נפתרות רק לגדולים ומצוינים, מחויבות הן להיפתר עכשיו בהדרגות שונות לכלל העם. ולהוריד דברים נישאים ונשגבים ממרום עוזם עד עומק הדיוטא הרגילה ההמונית, צריך לזה עושר רוח גדול ואדיר, ועסקנות קבועה ומורגלת, שרק אז תתרחב הדעה ותברר השפה, עד כדי להביע הדברים היותר עמוקים בסגנון קל ופופולרי, להשיב נפשות צמאות.
הראי"ה קוק, עקבי הצאן, נ"ד

אז איך בכלל אפשר להתחיל משהו שלא קיבלתי עליו אסמכתא? שאין לי סימוכין שהנה אני עושה X ומקבל Y ?
ועל זה נאמר, נשמת אדם תלמדנו. 
כשיגיע הזמן, תגיע הבשלות הפנימית, החיסרון הפנימי שיהיה גבוה יותר מכל הרצונות האחרים, אז ניתן לומר שקיים בתוך האדם רצון בשל להתחיל ללמוד חכמה זו. 

לצפיה ב-'זה מעלה שאלה:'
זה מעלה שאלה:
25/03/2019 | 18:02
4
33
אם הדרך היחידה להגיע לחכמת הקבלה היא ש-"הנשמה שלנו תבשיל" לכדי שנוכל להבין שזו דרך נכונה עבורנו למרות שלאדם רציונלי היא נראית כשקר גמור, מה אתה עושה כאן?

הרי אם ללא בשלות אישית, אי אפשר להביא את האדם לחכמת הקבלה, כל ניסיונות השכנוע שלך כאן הם בזבוז זמן מוחלט!

מה אתה מנסה לעשות פה?
לא ברור לך שאנו לא בשלים?

כמובן, מה שכתבת על זה ש-"נהפוך לרובוטים" הוא שקר שאינו עומד בקנה מידה אחד עם המציאות.

לדוגמה, כ"כ ברור שכדור הארץ הוא עגול, שאפשר לומר שזה ידע מוחלט שזמין לכולם.
ועדיין יש קבוצה של אנשים, שמאמינה, בלי שמץ של ראיה אמתית, שכדור הארץ כלל אינו כדור אלא שטוח.

מדוע הם לא מתנהגים כמו רובוטים טובים ומאמינים שהכדור הוא עגול?
הרי הידע של האנושות בנושא מוחלט כבר מאות אם לא אלפי שנים???

חיסונים הצילו מליוני בני אדם ממוות.
אנחנו יודעים, בצורה וודאית, שחיסונים מביאים לטוב - הם מגנים עלינו מפני מחלות נוראיות וקטלניות.
היית מצפה שכל אחד ילך להתחסן כמו רובוט טוב, אבל בפועל יש אנשים שלא מתחסנים גם תחת איומים - וגרוע מזה: לא מחסנים את ילדיהם ולפעמים גורמים למותם.

יש כתבות על הורים, מזרם נצרות מסוים, שמנעו מילדיהם תרופות בדוקות ובסיסיות כמו אינסולין ובכך הביאו למותם, משום שהם מאמינים, בלי שמץ של ראיה, שרק תפילות יכולות לרפה.

למה הם לא פעלו כמו רובוטים ולא הצילו את ילדיהם???
לצפיה ב-'תשמע'
תשמע
25/03/2019 | 19:28
3
29
אתה ממש לא בראבו.
אתה ממש לא מצליח להבין את עומקם של הדברים שאני כותב. 
אתה מתייחס לשטחיות, אתה משנה את הדברים שאני כותב. 
אין בינינו איזה שטח משותף ולכן אתה לא מפסיק לקטר. 

לצפיה ב-'כמו לכל האחרים שבאו לפורום הזה לפניך, אין לך שמץ של מושג'
כמו לכל האחרים שבאו לפורום הזה לפניך, אין לך שמץ של מושג
25/03/2019 | 23:25
2
32
מנין לקוח הכינוי שלי, אבל זה בסדר כי הוא לא רלוונטי לשיחה.

מה שרלוונטי הוא שאינך יכול להתמודד עם אנשים שלא אוכלים את הבולשיט שלך ועונים לך ברצינות.

היכן בדיוק שינית את דבריך?
לא כתבת כאן שוב ושוב שלו ידענו את האמת על חכמת הקבלה, היינו בהכרח מצייתים לה, שכן היא כ"כ טובה שכל כושר השיפוט שלנו היה מתבטל במידית?

אם יש עומק לדבריך (אני יודע שלא), למה שלא תנסה להסביר אותו, במקום ללכלך עלי?
אני שואל שוב: למה באת לפה?

לא נראה שאתה רוצה ללמד. כי אין לך סבלנות לאנשים שלא מבינים או חולקים עליך.
לא נראה שאתה יכול להוכיח. כי אתה מתחמק בכל תירוץ אפשרי.

מה עוד נותר?
לצפיה ב-'מה עוד נשאר? להתאזר בסבלנות, ללמוד להקשיב גם כאשר '
מה עוד נשאר? להתאזר בסבלנות, ללמוד להקשיב גם כאשר
26/03/2019 | 15:19
1
21
התשובות אינם עולות בקנה אחד עם שלך. להפסיק לרטון, לנהום, להיות גס. 
ועל זה כתבו בהקדמה לתלמוד עשר הספירות:
"ורק הגבורים מהם, אשר מידת סבלנותם עמדה להם, וניצחו את השומרים ההם, ופתחו הפתח, זכו תיכף לקבל פני המלך…"
לצפיה ב-'נכון מאוד, רק חבל שתרם השכלת להבין שכל ההודעה'
נכון מאוד, רק חבל שתרם השכלת להבין שכל ההודעה
26/03/2019 | 16:42
18
הזו צריכה להיות מופנית אליך...
לצפיה ב-'Ourtrigger,מה היית מסיק למה,אם היה מאובן אחד שלא במקומו,לעומ'
Ourtrigger,מה היית מסיק למה,אם היה מאובן אחד שלא במקומו,לעומ
21/03/2019 | 14:02
37
44
אינספור מאובנים שבמקומם?
אם בעלי החיים במאובנים לא היו תוצר של התפתחות לאורך תקופות
הפרה היסטוריה,היית אמור למצוא מאובנים של בעלי חיים,מכל הסוגים,
בכל 'המקומות',בכל שכבות האדמה בחפירות,ובכל המיקומים.

אז נניח יש לך מיליון מאובנים של בעלי חיים שנמצאים במקומם,לעומת
אחד שאתה טוען שמצאת לא במקומו. 
זה מיליון לעומת אחד.
למה המיליון כן מסודרים,לפי תיוג אבולוציוני,של רמת התפתחות של בעל
החיים של המאובן,והשתייכותו לתקופה מסוימת,ולא מפוזרים ב'מקומות',
בצורה אקראית,מה שמתאים למה שהיה אמור להיות,לו,לא היה מדובר באבולוציה?

אתה יודע מה ההסתברות שמיליון מאובנים יסתדרו במיקומים לפי השלב האבולוציוני של בעל החיים שבתוכם?
זו הכפלת ההסבתרות של כל מאובן,שיכול נניח להמצא ב 100 שכבות,והוא נמצא בשכבת אדמה המתאימה,זה נניח 1 ל 100,תכפיל ככה מיליון דגימות,
כל אחת,והמיקום שלה מיני כמה מיקומים אפשריים שיש לה.
וכל זה לעומת חריגה נניח של 1 ל 100.
אז אם אכן היית נתקל במאובן אחד כזה היית נתקל בתעלומה.
פרט אחד שמעיד על אי הסתדרות הממצא עם אבולוציה,לעומת ממצאים,
שמראים חזקות אסטרונומיות,של משהו מסודר,בדיוק כמו שפיקסלים יוצרים תמונה.

לצפיה ב-'יש כמה בעיות עם טענתך'
יש כמה בעיות עם טענתך
21/03/2019 | 17:35
36
63
נתחיל עם ההנחה ההתחלתית שלך- התכנון התבוני אינה חוזה שכל המאובנים מכל הסוגים אמורים להמצא באותה שכבה, ולו משום שהמתכנן יכל ליצור קבוצות בע'ח שונים בזמנים שונים (דינוזאורים למשל). בדיוק כמו שמכוניות ומעבורות חלל נבנו בזמנים שונים. זה כמובן לא מעיד על שום התפתחות. אז אם נניח שהמתכנן התבוני יצר בכל 20-30 מליון שנה קבוצה\קבוצות מסויימת של בע'ח, תוריד מהחישוב שלך כבר כמה אפסים. אבל זו רק ההתחלה. אתה רומז שמס' המאובנים שאינם במקומם נמוך. אולם המציאות מראה בדיוק ההפך- עיין בתמונה המצורפת שנלקחה מאתר אוניברסיטת ברקלי, ותראה שמתוך כ-10 קבוצות שונות באבולוצית העופות, כמחציתן (50%) מופיעות שלא במקום הנכון (הקו הכחול אמור לייצג את תעוד המאובנים של אותה קבוצה). כלומר התופעה של מאובנים שאינם במקומם נרחבת מאוד, בניגוד גמור למה שרבים נוטים לחשוב. מה שאומר שתצטרך להוריד עוד כמה אפסים מחישובך, ולמעשה נשארת עם כלום.
לצפיה ב-'50 אחוז זה הרבה,היה לפי פיזור אקראי אמור להיות הרבה פחות-'
50 אחוז זה הרבה,היה לפי פיזור אקראי אמור להיות הרבה פחות-
21/03/2019 | 20:25
14
28
המצאות מאובן,בשכבה ספציפית,אחת מ 10 נניח,וזה סתם מספר,בטח מדובר בהרבה יותר שכבות ו'מקומות',בהם יכול להמצא מאובן.
לפי מכפלת הסבתרויות,אתה אמור לקבל אחוז מאוד נמוך,הרבה פחות מ 50 אחוז,של התמקמות מאובנים בדיוק בשכבה שלהם.
זה סיכוי נניח של עשירית,אם לא אחד חלקי מאה,להמצאות כל מאובן בשכבתו,לא משהו כמו סיכוי של חצי לכל מאובן,לא מדובר בשתי שכבות בהם יכול להמצא מאובן.ולכן החישוב של מכפלות 1 מ 10,או 1 מ 100,בכזה,לאורך שורה של מינים,מעלה תוך סדרה חלקית,הסתברות נמוכה אסטרונומית,אם תיוחס לפיזור אקראי.
נניח ההסתברות שלכל המאובנים,ימוקמו במקומות שלא מיועדים להם,
זה 9/10,בחזקת מספר המאובנים,או 99/100,בחזקת מספר המאובנים.תלוי במספר השכבות.כלומר אם תטען שכל הסדרה של המאובנים נניח,תסתדר שלא במקומם,אתה לא מגיע להסתברות אסטרונומית,כמו שתטען,שכל סדרת המאובנים תסתדר במקומה,דהיינו-1/10 או 1/100,בחזקת מספר המאובנים המדובר.

לפיכך,בקומבינציות בין מספר מאובנים שבמקומם,עם מספר מאובנים שאינם במקומם,אתה אמור לקבל אחוז מאוד מאוד נמוך שבמקומם,בסדרה הנבחנת.

מה גם שמאובן שלא במקומו,לא חייב לחרוג מראשית השכבות,לשכבה הסופית,
בחישוב גם,יש להתחשב בכמה חורגת השכבה שהוא נמצא בה,יחסית לשכבה שהיה אמור להמצא בה,כלומר,את גודל הטעות,ולא הבנתי מהדיאגרמה שלך,בכמה הטעות של המאובנים שלא במקומם,בתארוך השכבות,-המיקומים,
מה שעוד יכול להוריד הרבה אפסים,מהקו שכנגד.

כל זה ביחס לטענתך,לדיאגרמה של אוניברסיטת "ברקלי". 
עכשיו,בטח הבאת דיאגרמה דווקא של אוניברסיטת ברקלי,ודווקא של משפחת עופות,כי הצלחת למצוא איזה באיזה חור, שטוענים נגד הזרם,וגם זה בסוג מסוים של עופות.יעזרו לי פה בפורום בקיאי דבר.ובטח בגלל זה,קפצת עם הטענה,של מאובן אחד,שלא נמצא במקומו,מוויקיפדיה.

לצפיה ב-'תיאוריה הנסתרת בכ-50% מהממצאים לא ראויה להקרא תיאוריה מדעית'
תיאוריה הנסתרת בכ-50% מהממצאים לא ראויה להקרא תיאוריה מדעית
21/03/2019 | 22:04
13
36
כך שכבר בתור התחלה אין על מה להתווכח. ולגבי שאר דבריך- אם הבנתי אותך נכון אז אתה טוען שגם כ-50% מאובנים סותרים זה לא מספיק? ומה אם אראה לך שרוב המאובנים אינו מופיע במיקום הנכון?
לצפיה ב-'ומה עם כזו שנסתרת ב 100% מהממצאים? כמו בריאתנות?'
ומה עם כזו שנסתרת ב 100% מהממצאים? כמו בריאתנות?
22/03/2019 | 09:10
10
לצפיה ב-'אתה בכלל מבין מהי המשמעות של 50 אחוז,מצויים במקום המדויק שאמ'
אתה בכלל מבין מהי המשמעות של 50 אחוז,מצויים במקום המדויק שאמ
22/03/2019 | 21:32
7
22
שאמורים,
להיות?
נניח שהיית צודק,ולא רק במיני עופות,אלה בכל סוגי מאובני בעלי החיים,היו 50 אחוז,מצויים במקום המדויק שאמורים להמצא.
ויש חלוקה של מיליארד שנה,למאה שכבות,כל שכבה עבור 10 מיליון שנה.האם אתה מבין,איפה אמור לפי סיכוי מירבי,להתמקם מאובן?סיכוי של 1 ל 100,
עבור מאובן בודד להמצא במקום המתאים לו בדיוק,ו 99 מתוך 100 עבור
המצאותו שלא בשכבה המתאימה לו.
האם אתה מבין איך מחושב סיכוי עכשיו,של נניח 2000 סוגי מאובנים של חיים,
ש 1000 מתוכם,יהיו במיקום המאית המדויק שלהם?,זה מעלה 100 בחזקת
1000.
10 בחזקת מיליון דהיינו-1 ומיליון אפסים.
וזה מעלה נתיב הסתברותי מאוד אסטרונומית נמוך,גם בתוך הקומבינטוריקה של מאובן במקומו המדויק-מאובן שאינו במקומו המדויק.

אם מצאו פרדיגמת סווג של מאובני בעלי חיים,לפי שלבים אבולוציוניים,שעונה על 1000 מתוך 2000,זה בטוח לא במקרה.אלה שאולי יש ליקוי באותה פרדיגמה
והיא לא מסווגת באופן מושלם.זה מה שהיית אמור להסיק,גם אם טענותיך היו נכונות.מעבר לכך,כבר כתבתי,שמאובן שאינו במקומו,צריך לא רק להתחשב באם הוא במקומו המדויק או אינו,אלה ברמת הסטיה שלו,מהשכבה שאמור להיות בה.
אם הוא מצוי רק מאית המיליארד שנה יותר מאוחר,או 4 מאיות,זה לא אותו דבר,כמו המצאותו בקיטוב מרחק גדול,המעלה סתירה טוטאלית.
הרי לא מצאת לדוגמא מאובן אחד של הומו סאפיינס בשכבה שמתויגת מיליארד שנה אחורה,וכיוב,אבל מצאת מאובני בעלי חיים אחרים.
אז 50 אחוז שאינם במקומם,אינם מצביעים על אי התאמה טוטאלית,אלה סטיות מסוימות,שצריכות לבוא בחישוב הסתברותי,עפ סטייתם,ולהשתכלל עם הכלל.
מה גם,שאולי מדובר במינים,שפתחו סתגלנות,ונשארו אחרי תקופתם,בדומה לתנינים,שמקורם בתקופת הדינוזאורים,ונשתמרו עד ימינו.

לצפיה ב-'*תיקון:1 חלקי 1 עם 2000 אפסים,זו המכפלה.'
*תיקון:1 חלקי 1 עם 2000 אפסים,זו המכפלה.
23/03/2019 | 22:59
5
לצפיה ב-'לא שכחת כמה פרטים חשובים?'
לא שכחת כמה פרטים חשובים?
23/03/2019 | 23:44
5
21
קודם כל אין מדובר בסיכוי של אחד ל-100 למאובן שיהיה במיקום המדוייק שלו. כאמור- אם המתכנן יצר קבוצות יצורים בזמנים שונים, נניח קבוצה\קבוצות לכל 50 מליון שנה- אז הסיכוי של מאובן להיות במקום הנכון (נניח במרווח של 10 מליון שנה) הוא כבר אחד ל-5, כיון שהוא ממילא לא יכול להופיע בזמן אחר מלבד חלון של 50 מליון שנה. אבל שכחת פרט חשוב נוסף והוא העובדה שקיימים בע'ח רבים באותו חלון של 50 מליון שנה. לכן, סביר בהחלט שניתן למוצא לפחות מס' בע'ח ולסדרם בצורה היררכית. זה לא שקיימים רק 5 בע'ח באותם 50 מליון שנה ואז במצב כזה באמת הסיכוי שלהם להופיע בסדר הנכון הוא אחד ל-5 פר מאובן. נכון שהחישוב שלך כעת נראה שונה לחלוטין?
לצפיה ב-'צמצת את כל התמונה האבולוציונית,לזום על אבן פספס אחת,כפי רצונ'
צמצת את כל התמונה האבולוציונית,לזום על אבן פספס אחת,כפי רצונ
24/03/2019 | 08:36
4
15
כפי רצונך.
האם לדינוזאור בראשית הדיאגרמה,אין עץ אבולוציוני אחורה,של שרשרת יצורים מהם התפתח?האם באמת אתה קובע שכל 50 מיליון שנה המתכנן התבוני,יצר קבוצת יצורים חדשה,שאין קשר בינה לבין מה שהיה קודם?דהיינו האם אין שרשרת מחוברת לשרשרת מחוברת לשרשרת,של עצי יצורים,אבולוציונית?
האם צריך שכל אבן בפספס תראה עם חיבור מובהק כמו אחרות?האם אין דרגות מובהקות שונות של חיבורים?דהיינו כל האבולוציה היא שרשרת אחת גדולה,גם אם זה לא נהיר לתבונה שלך שרוצה פשוט וחלק.
האם אתה מוצא מאובן קדם ציפור,זה שממש סמוך לו,נניח,במקומות אחרים בשכבות מתוארכות,הרבה אחורה בזמן?
האם אתה לא מבין גכ שרמת משוכללות היצורים הולכת וגוברת,מאז הופעת החיידקים,כך שהם שם,מאקרו שלב יותר ראשוני של האבולוציה,באבחנה גסה?

וגם אם היה מדובר בשרשראות מנותקות,של שלבים אבולוציוניים,האם אין הכפלות של הסתברויות של הסתברות שרשרת להסתברות שרשרת?בכל השרשראות שנמצאו?

ואיך הגעת ל 50 מיליון שנה של קבוצת התפתחות סגורה,זה משתנה.
ואיך הגעת ל 1 ל 5 בקבוצה מצומצמת,הסיכוי שיהיו דגמים שסמוכים לצורת הציפור נניח,בדיוק לפניה,בזמן,היא לא 1 ל 5,היו אמורים להיות אפשרויות של מיליון צורות אחרות,מכל תקופות האבולוציה שם,לפי הנחת המתכנן התבוני. 
מדוע הצורה הכל כך דומה לה,מצויה דווקא בשלב האבולוציוני הסמוך,ולא לאורך האבולוציה,
אתה יודע מהי רמת הקרבה הצורנית( הדמיון),בין היצורים לאורך השלבים?

ומדוע כל היצורים האלה,לא נמצאו לאורך שלבי האבולוציה לפני אותה תקופה?

ולגבי הטענה של ריבוי יצורים באותו שטח כאפשרויות רבות,לנסיון התאמה,לשלב מקדים,ליצור שבא אחרי זה, (אגב,בטח מדברים על יבשות לחוד),
אתה מבין שיש ריבוי אדיר של צורות של בעלי חיים,כיום,ולאורך הזמן בכלל,
האם אין יחודיות לאותו שלב צר באבולוציה,יחסית לגילויי בעלי חיים שקדמו?
אפילו לכל הסאגא שהייתה קיימת באותו חתך בזמן?
היה צריך להיות אגב,ריבוי אדיר של בעלי חיים שונים,כדי שתהיה התאמה לשלב שבא אחרי זה,אקראית.
תראה עד כמה תצליח לסדר את החיות הקיימות בטבע כיום נניח,בריבוי שרשראות שמתפתחות אחת מהשניה,בסמיכות צורנית כל כך גבוהה.

האם אתה מוצא כלבים,בזמן החד תאיים?כשהיו חד תאיים בלבד?
האם אתה מוצא דינוזאורים אז?האם אתה מוצא קופים בזמן שהיו רק זוחלים?
....
סהכ,החישוב נשאר בעקרון אותו חישוב.

רק שעיינתי בתרשים שלו ניסית ליחס מאובנים שלא במקומם,וראיתי סטיות מאוד קטנות,בין המאובנים שנמצאו לאורך התקופות,ממה שאתה מתאר החלק,שלא במקומם.
מודגם לדוגמא שמאובן של שלב מסוים,שאמור להקדים בזמן מאובן אחר,מצוי שהופיע קצת אחריו בזמן,ונמשכה הופעתו זמן רב גם אחרי נקודת ההתחלה,לתוך עידן של מאובנים אחרים,עכשיו,הסיבה שהוא מופיע מעט אחרי,ולא מעט לפני,בחלק מהמאובנים,היא פשוטה,לא נמצאו מאובנים לאורך כל התקופה שקדמה אחורה,זה לא אומר שלא היו קיימים אותם בעלי חיים,שהמאובן מתעד,גם כמה מיליוני שנים יותר אחורה.
וזה בדיוק מה שהתכוונתי כשאמרתי,שיכולים להיות סטיות קטנות בזמן,ואלו לא סטיות של זמן גדול יחסית לתהליך האבולוציוני הכולל.
סהכ,היית אמור להתפלא,אם היית כנה עם עצמך,על הסמיכות הצורנית של המאובנים,כולם באותה חבורת זמן,אפילו אם לא היו מסודרים בכלל לאורך החלון התקופתי הצר.

וזה עכשיו נסמך החישוב ל 10 בחזקת 4000 כנראה,כי טעית בהבנה של לא במקומו,לגבי המאובן,ובכלל נטפלת גם לאיזה דיאגרמה ספציפית,בה מצאת שני חורים פעוטים.

לצפיה ב-'אז בוא נזרום עם ההצעה שלך'
אז בוא נזרום עם ההצעה שלך
24/03/2019 | 17:00
3
26
עיין סביבך ותראה שניתן לסדר בהיררכיה לא מעט בע'ח קיימים. ניקח למשל מס' בע'ח הנפוצים בסביבה עירונית: עכבר, חולדה, חתול וכלב. ניתן לסדר אותם  בהיררכיה מהקטן לגדול, שייראה כאילו הם התפתחו אחד מהשני. ניתן לסדר אותם גם מהגדול לקטן, שייראה כאילו העכבר התפתח מהכלב. ואם לא הצלחנו אז נוכל לרתום לעצמנו בע'ח אחרים מהאוסף הקיים על פני כדור הארץ. אני בטוח שזו לא תהיה בעיה.
לצפיה ב-'אפשר לחלק לפי כל קריטריון שרוצים. אפשר גם לא לחלק כלל...'
אפשר לחלק לפי כל קריטריון שרוצים. אפשר גם לא לחלק כלל...
24/03/2019 | 18:29
24
באבולוציה אין משמעות למושג "מין" (בניגוד גמור, אגב, לבריאתנות)
לצפיה ב-'לפי ההצהרה הראשונית שלך,אפשר היה לחשוב-'
לפי ההצהרה הראשונית שלך,אפשר היה לחשוב-
31/03/2019 | 01:11
1
12
שמאובן שאינו במקומו,משמעו שנמצא מאובן של בעל חיים,מפותח מאוד,בתקופה אבולוציונית בה היו רק בעלי חיים עם דרגת התפתחות מאוד נמוכה ממנו.נניח בעל חוליות מתקדם,במקום שבו לא היו אפילו בעלי חוליות.
כי באת עם ההכרזה,שבויקיפדיה כתוב שנמצא מאובן אחד שלא במקומו,כאילו שמדובר במשהו שמעמיד בסתירה את כל תורת  אבולוציה עם עיקרון המיקומים.
כאשר מסתבר שבעצם,מאובן שאינו במקומו,לטענתך,עפ הדיאגרמה שהבאת בשרשור זה,משמעו פשוט קשר של מאובן קודם למאובן מתפתח,עפ דמיון צורני,ולא של דרגת התפתחות אבולוציונית,וגם זה,לא במרחק זמן רב כפי שהיה אמור להשתמע מהתפעלותך.דהיינו מאובן שאינו במקומו,לפי התיאור עכשיו,פשוט מדובר בהעדר אחד,של ממצא באיזה עץ אבולוציוני,ולא בסתירה לאבולוציה ביחס לעקרון המיקום.

אז תגובתי בכותרת היא ביחס למה שהיה אפשר להסיק מקפיצתך,בתור אחד שלא היה בקיא במשמעות של מאובן שאינו במקומו.וגם המשמעות הזאת הוזמה בכותרת.
אז זה ריצוד אחד מכיוונך,ואז קפצת לדיאגרמה שהבאת על מאובן שאינו במקומו במשמעות אחרת,עם ההכרזה שיש שם 50 אחוז שאינם במקומם,והוזמת גם בזה,עוד ריצוד מצדך,בהבנה מוטעית של בלבול קביעת זמן עם חוסר ממצאים רציף.
ואני נכנסתי למצב חשוך מנטאלית,עם התקף דאון של מחלה נויורולוגית מיסתורית שאני סובל ממנה,והמשכתי עם חישוב הסתברות גובה מאוד למאובן,עפ עקרון דרגת התפתחות,במקום עקרון סמיכות צורנית,גם אחרי שהבאת את הדיאגרמה שמדגימה שמאובן שאינו במקומו,התלהבת ממשהו אחר,שאין מה לשעות ממנו עניין,שמדובר בסמיכות צורנית.

אף עפ כן,10 מאובנים,של סמיכות צורנית מאוד גבוהה,המופיעים בשרשרת זמן,עם שינויים מאוד קטנים,מאחד לשני,לא נמצאים ברמת שינויים שבין הארבע בעלי חיים שהבאת.שכולם הולכים על ארבע בלבד,כמאפיין משותף,חוץ מהעכבר והחולדה,שהם בדמיון אחד לשני,והם רק שני בעלי חיים.וגם הם וגם הארבע,אינם מופיעים,ברצף זמן,כאשר מין אחד שהתפתח לאחר,עפ רוב,אין למתפתח ממצאים לפני זמנו של הקודם,וזו טעות אבחנתית מצידי במצבי החשוך,שהצעתי לך להביא כמה מאותה תקופת זמן,ואתה קפצת על ההצעה.
מה גם שהדמיון בין עכבר לחולדה,אינו באותה רמת דמיון שיש בין החוליות של 10 המאובנים שבדיאגרמה,ומה גם שמצאת רק שניים,ומה גם שאינם מין שלא היה,והופיע אחריו בזמן.
דהיינו חישוב של מכפלת הסתברויות למאובן עפ מקומו,כפי שהצעתי,עדיין קיימת,אולם,מקדם ההסתברות למאובן פחות קריטי,אך סהכ המכפלה מעלה עדיין,משהו אסטרונומי.
מעבר לזה,כיום יש טכנולוגיה של ד נ א ממאובן,וניתן להדגים עד כמה יש דמיון גנטי בין מאובנים,ולקבוע בערך גס,את רמת הנדירות להתמקמות מאובן בצורה אקראית.

קח,את החישוב הסטאטיסטי שהצעתי,ותוסיף לו,את המיקומי מאובנים עפ עקרון דרגת ההתפתחות של היצור,כאשר בשלב החד תאיים לא היו בעלי חיים אחרים,
ובשלבים שונים של האבולוציה נניח כשלא היו בעלי חוליות, לא נמצאו יצורים מפותחים שבאו אחרי זה,ובשלבים יותר מוקדמים,לא נמצאו קופים שנחשבים לבעל חיים מתקדם,ועץ משפחת קופי האדם,הופיע בקצה התקופה האחרונה של האבולוציה,כאשר מין מתפתח ממין,ומופיעים יצורי אדם יותר מתקדמים.
עשה את המכפלות האלה,של המצאות המינים עפ דרגת ההתפתחות של האבולוציה בשלבים גסים,לפי מה שכן ניתן לקבוע,ותראה רק מזה,מה ההסתברות שזה אקראי.
לפי טענתך של בורא,שכל תקופת מיליונים,יוצר חבורת יצורים אחרת,ללא קשר אבולוציוני עם דרגת התפתחות,לא תואם את הדיאגרמה של מה שאני הדגמתי עכשיו.

לצפיה ב-'שני דברים'
שני דברים
31/03/2019 | 17:02
13
ראשית, לפי דבריו של פרופ' דוקינס די במאובן אחד שאינו במקומו כדי למוטט את תיאורית האבולוציה. אז עובדה שאנו מוצאים הרבה יותר מאחד כזה ולאיש לא נראה שאכפת. אז קודם אנו רואים שדבריו של דוקינס' מופרכים.

כעת נתמקד בטענה של מאובנים במקומם. כאמור, נתתי דוגמא על סמך כ-4 בע'ח שונים להדגמה התפתחותית של כלב. אך זכור כי אני יכול לשלב הרבה מינים אחרים ממאגר המינים הקיים. יש למעלה מכ-5000 מינים של יונקים. האם לא  סביר שלפחות כמה מהם לא רק יהיו בעלי דמיון צורני לכלב אלא אף יופיעו בצורה היררכית בשכבות הגאולוגיות? לדעתי זה סביר בהחלט. מה גם שגם המאובנים "במקומם" אינם כאלה דומים אחד לשני.
לצפיה ב-'תגיד, אתה לא חושב שה-50% האלה עדיפים'
תגיד, אתה לא חושב שה-50% האלה עדיפים
23/03/2019 | 00:40
3
35
על ה-0% של מתכנן תבוני ביותר שאמור לתכנן ממש טוב, אבל תכנן בלי תבונה יתרה וממש לא טוב יצורים דפוקים שמתקלקלים ולפעמים מתקלקלים גם כשהם ממש חדשים, ושלא נדבר על כך שבמוקדם או במאוחר אחד הקלקולים האלה עושה להם סוף?
לצפיה ב-'לפניך רובוט מקולקל'
לפניך רובוט מקולקל
23/03/2019 | 22:32
2
27
המסוגל ליצור העתקים של עצמו כמו יצור חי (עם שינויים קטנים מדי פעם). האם תעדיף לטעון שהוא נוצר מעצמו או ע'י תכנון?
לצפיה ב-'טוב, ענית בשאלה על השאלה שלי.'
טוב, ענית בשאלה על השאלה שלי.
24/03/2019 | 22:32
1
29
אז גם אני אענה לך בשאלה על השאלה שלך: אם אתה רואה שהרובוט המקולקל הזה היה צריך רובוטית (שגם היא מקולקלת כן?)  כדי שמהם יצא איזה רובוט קטן (ברור,גם הוא מקולקל בסדר?)  היית מסיק מכך שרובוטים פשוט נוצרים מרובוטים אחרים, או שרובוטים נוצרים מאיזה דבר נעלם שלא דומה לרובוט לא מקולקל ולא תקין, ושלמעשה אינך יודע עליו הרבה כי הוא לא נקלט בשום חוש, מכשיר, אפילו במחשבה?
לצפיה ב-'במקרה שכזה הייתי מסיק תכנון לאותו רובוט'
במקרה שכזה הייתי מסיק תכנון לאותו רובוט
25/03/2019 | 14:02
89
או לכל היותר הייתי טוען שאת הרובוט הראשון ממנו נוצרו אותם רובוטים מישהו תכנן.
לצפיה ב-'רגע אחד - כתבת "בכל 20 - 30 מליון שנה"???!'
רגע אחד - כתבת "בכל 20 - 30 מליון שנה"???!
21/03/2019 | 22:36
2
28
זאת אומרת שאתה כבר לא בריאתן כדור ארץ צעיר?
אתה נותן למתכנן שלך עשרות מליוני שנים לעשות את שלו?
לצפיה ב-'מאז 1802 המדע התקדם'
מאז 1802 המדע התקדם
22/03/2019 | 05:31
1
32
השען העיוור (באנגלית: The Blind Watchmaker) הוא ספר מאת ריצ'רד דוקינס.
הספר, אשר פורסם בשנת 1986, מסביר וטוען בזכות תורת האבולוציה באמצעות הברירה הטבעית. כמו כן, מביא הספר טיעונים להפרכת ביקורות מסוימות שנמתחו על ספרו הקודם "הגן האנוכיי". שני הספרים נועדו להציג לקהל הרחב את תפיסת האבולוציה המציבה את הגנים במרכז, ושמים דגש רב על מיקרו-אבולוציה על פני תאוריות המאקרו-אבולוציה.
בבחירת שם הספר התייחס דוקינס לאנלוגיית השען המפורסמת, שבה השתמש ויליאם פיילי בספרו "תאולוגיה טבעית". פיילי, שהציג את טיעוניו יותר מחמישים שנה לפני שצ'ארלס דרווין פרסם את "מוצא המינים", סבר שמורכבותם של האורגניזמים החיים היא עדות לקיומו של בורא אלוהי, כשם שקיומו של שעון דורש אמונה בשען תבוני. דוקינס הציג את הניגוד וההבדלים בין עיצוב מעשה ידי אדם ואפשרות התכנון הגלומה בו לבין פעולתה נעדרת התכנון של הברירה הטבעית, ולפיכך כינה את התהליך האבולוציוני וספרו - "השען העיוור".

לצפיה ב-'רק ש-outrigger הוא לא ההרחב...'
רק ש-outrigger הוא לא ההרחב...
22/03/2019 | 12:54
31
הוא בריאתן ארץ צעירה (young earth creationist) שהוכח בפורום שמוכן לשקר ולסתור את עצמו כדי להוכיח את עמדתו.

הוא כבר התייחס לספר הזה בעבר, אבל כמו עם כל חומר אחר בנושא אבולוציה, במקום לדון בתחלס, הוא התלבש על כמה תיאורים ציוריים של דוקינס בניסיון להראות שהם דווקא מוכיחים את ה-"מתכנן" שלו.

עצם העובדה שפתאום הוא מוכן לכתוב "10 - 20 מליוני שנה" זו עוד דוגמה לסתירות ושקרים בעמדה שלו שכ"כ לא מתאימה למציאות שאנו רואים שפשוט לא יכולה להיות עקבית.

הבחור מחפש פרארי משתכפלת על מאדים
לצפיה ב-'רק שהתמונה הזו לא אומרת את מה שאתה טוען שהיא אומרת.'
רק שהתמונה הזו לא אומרת את מה שאתה טוען שהיא אומרת.
22/03/2019 | 09:20
35
הנה קישור למאמר באתר של אוניברסיטת ברקלי (שמכיל, אגב, גרסא גדולה יותר וברורה יותר של אותה התמונה):

איפה במאמר הזה כתוב על איזה שהוא מין שמופיע בתמונה שהוא "אינו במקומו"?

לצפיה ב-'מכוניות ומעבורת החלל הם דוגמא טובה להתפחות'
מכוניות ומעבורת החלל הם דוגמא טובה להתפחות
22/03/2019 | 10:19
9
25
הם לא דוגמא לאבולוציה ביולוגית, אבל הם דוגמא להתפתחות של הטכנולוגיה האנושית. זה יהיה מפתיע מאוד למצוא מעבורת חלל שיוצרה בעידן האבן.
לצפיה ב-'הנקודה היא שהן לא התפתחו אחת מהשניה'
הנקודה היא שהן לא התפתחו אחת מהשניה
23/03/2019 | 22:39
8
18
ולכן גם סדר מסויים של מאובנים אינו מוכיח שום התפתחות. למעשה, גם לו מכונית ומעבורת חלל היו מתרבות כמו יצור חי- ההסבר הטוב ביותר עדיין יהיה שהן נוצרו בנפרד ע'י מתכנן ולא התפתחו אחת מהשניה.
לצפיה ב-'הנקודה היא שהטכנולוגיה התפתחה כי המתכנן השתפר עם הזמן'
הנקודה היא שהטכנולוגיה התפתחה כי המתכנן השתפר עם הזמן
26/03/2019 | 14:16
7
13
מה שלא אמור לקרות עם המתכנן התבוני שאתה מתייחס אליו, גם בגלל שהמיתולוגיה שלך טוענת שהוא ברא את העולם כמו שהוא תוך שבוע, וגם בגלל שהוא מושלם מלכתחילה.
לצפיה ב-'וזה אכן לא קיים'
וזה אכן לא קיים
26/03/2019 | 15:28
6
20
הראתי שאחוז גבוה של מאובנים כלל לא מופיע במיקום אותו חוזה תיאורית האבולוציה. ואם מאובנים במיקום הנכון מהווים ראיה לאבולוציה אז מאובנים שלא במקום הנכון צריכים להוות ראיה כנגדה.
לצפיה ב-'כמו שהראית שלושה חתולים ירוקים ועכבר סגול'
כמו שהראית שלושה חתולים ירוקים ועכבר סגול
26/03/2019 | 16:27
5
7
לצפיה ב-'ציטוט שלי מלמטה:'
ציטוט שלי מלמטה:
26/03/2019 | 18:05
4
20
"עקבות הטטראפוד הנ'ל מקדימות מס' שלבי ביניים בין דגים לטטראפודים כמו הטיקטאליק למשל. כלומר שלב הביניים בין דגים לטטראפודים (טיקטאליק) מופיע לאחר הטטראפוד הראשון בתעוד המאובנים. כלומר מאובן שאינו במקומו."-

על מה בדיוק אתה חולק?
לצפיה ב-'כבר קיבלת תגובה לזה.'
כבר קיבלת תגובה לזה.
26/03/2019 | 18:27
5
לצפיה ב-'על הטענה ש"הראת שאחוז גבוה של מאובנים כלל לא מופיע במיקום'
על הטענה ש"הראת שאחוז גבוה של מאובנים כלל לא מופיע במיקום
26/03/2019 | 19:19
2
19
אותו חוזה תיאורית האבולוציה", מטעמי טענת ונענית. כמה קשה היה להבין את זה?

זה מעבר לעובדה שאתה עוסק ב cherry picking - אתה מתווכח על מה שנוח לך, ומתעלם ממה שלא.
לצפיה ב-'איפה אתה רואה שלא הראתי זאת?'
איפה אתה רואה שלא הראתי זאת?
27/03/2019 | 15:47
1
22
ומה הקשר בין מדע לדת?
לצפיה ב-'אם אין קשר בין דת למדע, למה אתה דן באבולוציה?'
אם אין קשר בין דת למדע, למה אתה דן באבולוציה?
29/03/2019 | 17:34
17
כשנוח לך, אתה מפריך את המדע כדי להוכיח את הדת. כשלא נוח לך, אין קשר בין דת למדע אפילו במקום בו ספרי קודש דנים בו במפורש.
לצפיה ב-'איפה ראית בתמונה מאובני שאינם במקומם? '
איפה ראית בתמונה מאובני שאינם במקומם?
22/03/2019 | 19:46
6
13
לצפיה ב-'הבט בקו הכחול שאמור לייצג את תעוד המאובנים'
הבט בקו הכחול שאמור לייצג את תעוד המאובנים
23/03/2019 | 22:50
5
26
ותראה שהוא אינו חופף את ההיררכיה במאובנים, כאשר יצורים מסויימים הנחשבים לפרימיטיביים דווקא מופיעים לאחר המודרניים או באותו הזמן (בהנחה שהתרשים אכן מעודכן). הנה דוגמא ברורה יותר למאובן שכזה הקשור באבולוצית הטטראפודים:

לצפיה ב-'הקו הכחול מעט סוטה בלבד,כי יש מקרים שלא נמצאו מאובנים,אך-'
הקו הכחול מעט סוטה בלבד,כי יש מקרים שלא נמצאו מאובנים,אך-
24/03/2019 | 08:53
23
זה לא אומר שלא היו בעלי החיים קיימים.
אם תשווה את כל נקודת ההתחלה של ההופעה,בין המאובנים של השלבים השונים שכן נמצאו,תראה גרף שהוא די מתקדם,אלה עם סטיות קטנות,של נקודת ההתחלה.
וזה מה שאמרתי לך,סטיות קטנות במופע הזמן,של צורות יצורים סמוכות,צריך לבוא בחישוב,ולא כל סטיה מינימלית,של מממצאים,זה לא במקומו.
לא מדובר בקצה השני של המיליארד שנה אחורה.
ועיין תשובתי המואורכת,לתגובתך-למעלה.

לצפיה ב-'בוא ונראה מה כתוב שם, טוב?'
בוא ונראה מה כתוב שם, טוב?
24/03/2019 | 10:24
22
The fossil record of the earliest tetrapods (vertebrates with limbs rather than paired fins) consists of body fossils and trackways. The earliest body fossils of tetrapods date to the Late Devonian period (late Frasnian stage) and are preceded by transitional elpistostegids such as Panderichthys and Tiktaalik that still have paired fins.

עד כאן, הקדמה. יש קבוצה שנקראת tetrapods - בעלי חוליות שיש להם גפיים (בניגוד לבעלי חוליות שיש להם סנפירים). המאובן הקדום ביותר של גוף טטרפוד שנמצא מתוארך לסוף תקופת הדבון, וקודמים לו מאובנים של Elpistostegalia (אם יש למונח הזה תרגום לעברית, לא מצאתי אותו ברשת) - הנה ההגדרה מויקי האנגלית:
Elpistostegalia or Panderichthyida is an order of prehistoric lobe-finned fishes which lived during the Late Devonianperiod

בהמשך התקציר:

Claims of tetrapod trackways predating these body fossils have remained controversial with regard to both age and the identity of the track makers.

בתרגום לעברית - טענות לגבי עקבות טטרפודים מוקדמות יותר מאשר המאובנים המוקדמים ביותר שנמצאות היו במחלוקת גם בנוגע לתארוך וגם בנוגע לזהות של מי שיצר את העקבות.

Here we present well-preserved and securely dated tetrapod tracks from Polish marine tidal flat sediments of early Middle Devonian (Eifelian stage) age that are approximately 18 million years older than the earliest tetrapod body fossils and 10 million years earlier than the oldest elpistostegids. They force a radical reassessment of the timing, ecology and environmental setting of the fish–tetrapod transition, as well as the completeness of the body fossil record.

אנחנו מציגים כאן במאמר מאובני עקבות טטרפודים מתוארכות היטב מתקופה של כ 18 מליון שנים לפני מאובני הטטרפוד הראשונים שנמצאו וכ 10 מליון שנים לפני מאובני ה Elpistostegalia האחרונים שנמצאו.
המאובנים הנ"ל מכריחים אותנו לבצע שינוי קיצוני בהערכות של התזמון, האקולוגיה והסביבה שבה דגים התפתחו לטטרפודים, כמו גם להעריך מחדש את שלמות תיעוד המאובנים שבידינו.

איפה זה ואיפה "תכנון תבוני"? 
לצפיה ב-'ועוד דבר, איזה יצורים פרימיטיביים מופיעים לאחר המודרניים?'
ועוד דבר, איזה יצורים פרימיטיביים מופיעים לאחר המודרניים?
24/03/2019 | 10:31
2
7
לצפיה ב-'כרגע הזכרת אחד כזה בעצמך'
כרגע הזכרת אחד כזה בעצמך
24/03/2019 | 16:16
1
31
עקבות הטטראפוד הנ'ל מקדימות מס' שלבי ביניים בין דגים לטטראפודים כמו הטיקטאליק למשל. כלומר שלב הביניים בין דגים לטטראפודים (טיקטאליק) מופיע לאחר הטטראפוד הראשון בתעוד המאובנים. כלומר מאובן שאינו במקומו.
לצפיה ב-'שאלתי ספציפית לגבי התמונה שצירפת, אבל נו, שוין - '
שאלתי ספציפית לגבי התמונה שצירפת, אבל נו, שוין -
24/03/2019 | 18:18
33
הרי אף פליאנטולוג שמכבד את עצמו לא יטען שתיעוד המאובנים הוא מושלם - ושהמאובן הקדום ביותר ממין כלשהו שידוע לנו עליו הוא בהכרח הראשון מבני מינו. לא מן הנמנע שטטראפודים התקימו לפני (ואפילו הרבה לפני) המאובן הראשון שלהם שמצאנו - ובהחלט לא מן הנמנע שטטראפודים חיו במקביל למינים שמהווים שלב בינייים בניהם לדגים (כגון הטיקטאליק). למעשה, רוב הסיכויים שהם בהחלט בילו כמה שנים טובות יחד, בדיוק כמו (כמעט) כל זוג מינים קרובים בכל ההיסטוריה הביולוגית.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד דניאל ארנסט

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו