לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום ייעוץ הנקה
קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך.איתי בפורום שותפה סילבי גינסבורג מדריכת הנקה (מתמחה). בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ייעוץ הנקה

קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך.איתי בפורום שותפה סילבי גינסבורג מדריכת הנקה (מתמחה). בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. איתי בפורום שותפה סילבי גינסבורג מדריכת הנקה (מתמחה). בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה
המשך >>

גמילה מהנקה
30/04/2016 | 20:12
1
3
בני החמוד בן שנה.
ינק הנקה מלאה עד גיל חצי שנה ובערך מגיל 9-10 חודשים יונק רק בבוקר ולפני השינה.
עכשיו חזרנו מכמה ימים בחו"ל ונראה שממש לא התלהב לחזור לינוק וזה לא ממש חסר לו. כלומר, הוא ממשיך לינוק כשאני מציעה אבל לא מבקש במיוחד.
הוא אוכל יפה מוצקים ושותה מים. אף פעם לא אכל מבקבוק אבל אין בעיה לאכול מטרנה עם דייסה בכפית נגיד.

אני מרגישה שנראה ששנינו מוכנים לגמילה (אולי הוא יותר ממני ??).

אני מתכננת עוד הריון בעתיד ועדיין לא קיבלתי מחזור, אז גם זה חלק מהעניין.

תוהה האם לצמצם עוד יותר, למשל להניק רק אם מתעורר ב-4-5 או להניק רק לפני השינה, או פשוט להפסיק לחלוטין.

אשמח לעצות. בעיקר גם לגבי הגודש!
תודה
ושאלת המשך.
01/05/2016 | 06:47
מה להציע לאכול במקום ההנקה של 5-6 וההנקה של לפני השינה?
ממש לא בא לי לתת מטרנה עם דייסת מטרנה. השאלה אם יש משהו אחר (דייסת שיבולת שועל ופירות אוכל סביב 8 וארוחת ערב לפני המקלחת) .
פסח כשר ושמח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2016 | 10:46
1
גולשות וגולשים יקרים,
אנו רוצים לאחל לכם חג פסח כשר ושמח!
מי ייתן והאביב יביא עימו התחלות חדשות,
הנאות מתוקות והמון הפתעות מרגשות.

לקראת החג הכנו לכם מהדורה חגיגית וכשרה לפסח
של חם בתפוז.

את כל הקישורים לאייטמים בכתבה תוכלו למצוא (כמו בכל שבוע)
בעמוד הפייסבוק שלנו

חג פסח שמח!
חוששת מההשלכות של אי הנקה
20/04/2016 | 10:27
14
אני לא רוצה להניק.
אני חוששת מההשלכות על התינוק.
אני חייבת להודות שהצליחו להפחיד אותי.
איך להתמודד עם זה
חם בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
14/04/2016 | 14:13
סופ"ש נעים!
את כל האייטמים שבכתבה תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שלנו-
שביתת הנקה
31/03/2016 | 17:47
1
31
היי בנות, אני ממש אובדת עיצות
תינוקת יונקת בת 6 שבועות
יונקת מההתחלה יפה ועולה במשקל.
מאתמול בבוקר מסרבת לינוק וצורחת אם אני מנסה להציע לה.
בלילה חזרה לינוק פעמיים והבוקר שוב אותו סיפור.
אין לה נזלת והיא מרגישה טוב. אתמול היה לי יום מאוד לחוץ עם הרבה סטרס וכמעט ולא אכלתי, אני מניחה שזה קשור..
מישהי עברה משהו דומה? מה לעשות? זה מלחיץ אותי נורא, לא רוצה לוותר על ההנקה :(
שביתת הנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/04/2016 | 20:54
21
הי,
אני מקווה שברגע שאני כותבת שורות אלה הכל הסתדר.
גם לתינוקות יש ימים קשים, גיל 6 שבועות זה בד"כ לא גיל לשביתת הנקה, בטח לא אצל תינוק שעד עכשיו ינק יפה ועלה במשקל. מה כן חשוב לדעת, בגיל 6 שבועות מתרחש השינוי המשמעותי הראשון בהנקה, תקופת ביסוס ההנקה מסתיימת, תפוקת החלב בשיאה, התינוק מיומן בפעולת היניקה ולכן אנחנו מצפים לראות ירידה במשך ההנקה, לפעמים מגמה של עליה במשך הזמן בין הנקה להנקה, וירידה במספר ההנקות ביממה.
מבחינה התנהגותית זה אומנם קצת מוקדם ויותר מתאים לתינוקות בני חודשיים אבל תנסי לבודד, את מתארת מצב שהנקות הלילה התנהלו כסדרן,
תבדקי מה קורה אם את מייצרת סביבה יותר שקטה, אולי מעט חשוכה, ללא גירויים נלווים - טלווזיה, אנשים, שיחת טלפון בזמן ההנקה שבמשך היום, אם תזהי שיתוף פעולה תדעי שזה קשור בסקרנות ההולכת וגדלה של תינוקות ככל שגילם עולה, יש תינוקות שמביעים חוסר סבלנות להנקה מכיוון שהגירויים הסביבתיים מושכים את תשומת ליבם ובזמן ההנקה נדרש מהם להיות עם הפנים לכיוון בית החזה של האם.
אם זה לא העניין והמצב עדיין ממשיך, תנסי לתאר לי ביותר פרוט כיצד מתנהלת ההנקה.
בהצלחה, ליאת
התחלת הנקה לאחר תקופה ארוכה
01/04/2016 | 13:51
29
שלום הבן שלי בן חודשיים וחצי. הנקתי אותו למשך כמה ימים והפסקתי עקב כאבים. גם השאיבה לא יצא לי כלום ולכן התייאשתי וויתרתי ומאז ניזון מתמל. השאלה האם ניתן אחרי פרק זמן ארוך זה להתחיל להניק ולייצר חלב? אני כבר לא רואה בחזה טיפות חלב
התחלת הנקה לאחר תקופה ארוכה
01/04/2016 | 13:51
12
שלום הבן שלי בן חודשיים וחצי. הנקתי אותו למשך כמה ימים והפסקתי עקב כאבים. גם השאיבה לא יצא לי כלום ולכן התייאשתי וויתרתי ומאז ניזון מתמל. השאלה האם ניתן אחרי פרק זמן ארוך זה להתחיל להניק ולייצר חלב? אני כבר לא רואה בחזה טיפות חלב
התחלת הנקה/שאיבות לאחר תקופה ארוכה
01/04/2016 | 13:28
12
שלום, הבן שלי בן חודשיים וחצי והימים הראשונים הנקתי אך הפסקתי עקב קושי וכאבים פיזיים. לאחר הפסקת ההנקה ניסיתי לעבור לשאיבות אבל התייאשתי לאחר שלא ראיתי שיוצא. במשך זמן קצר עוד הוצאתי טיפה ידנית עד שהתייאשתי לחלוטין. רציתי לדעת האם יש סיכוי להתחיל להניק או לשאוב לאחר תקופה ממושכת כזאת. היום אני כבר לא רואה טיפות חלב בחזה. תודה 
בצער רב צריכה להתחיל לחזור לעבודה
28/03/2016 | 14:32
2
27

האפרוח שלי בן 3.5 חודשים יונק מלא,
מגיל חודש וחצי לערך התחיל לישון ליילה שלם, בהתחלה 4 שעות ולאט לאט עלה ל-10 -11 שעות.
במהלך היום הוא יונק כל שעה וחצי שעתיים, אני לא מצליחה להגדיל פערים כדי שאוכל לצאת ליותר משעה מהבית מבלי לקבל טלפונים לחוצים,,,
עכשיו צריכה לצאת לעבודה לגיחות של כ- 3-4 שעות עד ספטמבר שאחזור למשרה מלאה פלוס ואכניס למסגרת.
ולשאלות,,,אני לא מצליחה לשכנע את עצמי שתמל מידי פעם זה לא כזה גרוע ורוצה להתחיל לשאוב כדי שיהיה זמין בבית ולא יהיו לחוצים שהוא רעב והמסעדה הניידת רחוקה.
העניין הוא שעם הנסיון של המשאבה מיד שרה היה גרוע, שזה או בגלל שהייתי בהתחלת ההנקה והיא לא התבססה עדין או שיש נשים שיותר מכמה טיפות קשה להן לשאוב,,,אני יודעת שיש לי כי הוא עולה יפה במשקל ויש לו כאלה פולקס שבא לטרוף ולחיים עם חדודים שבא רק לנשק אבל זה שהוא יונק בתדירות רבה אולי באמת אין לו מספיק?? והוא כל הזמן רעב?? טיטולים רטובים יש מספיק,,,

אז איזה משאבה כדאי? שתהיה הפקטבית ולא יקרה, כי עוד ילד לא בטוח יהיה ולכן חבל לי להשקיע,,,,איך הסווינג של מדלה?? יש אותה בבית מרקחת של מכבי ואני יכולה לקבל עליה 50%....
תודה מראש וסליחה על בול השאלות
התחלת שאיבה
( לעמוד שלי בתפוז )
30/03/2016 | 20:41
1
26
הי,
משאבת  סוינג של מדלה היא בהחלט יעילה ועושה את העבודה.
את יכולה גם לשאת אותה בקלות לעבודה, אינה תופסת מקום.
זה נכון שיש מקרים בהן נשים מתקשות לשחרר חלב באמצעות משאבה, אך הרוב הגדול יעשה זאת בלי בעיה.
ההתמדה היא חשובה, ככל שתהיה חזרתיות של הפעולה כך הגוף ילמד לשחרר חלב גם כתגובה לגירוי מכני
בד"כ לאחר הנקה צריך לחכות כ - 40/50 דקות ואז לבצע את השאיבה.
בשאיבות הראשונות כדי להקפיד על מעבר בין השדיים בד"כ אנחנו מדריכות לבצע שאיבה של 7 דקות צד ראשון - 7 דקות צד שני, חזרה ל - 5 דקות צד ראשון ו - 5 דקות צד שני וסט נוסף של 3/3 דקות. יותר חשוב החזרתיות מאשר משך השאיבה.
תנסי לפני השאיבה לעשות עיסוי של השד או אחרי מקלחת במים חמימים ועיסוי..
במהלך השאיבה על תספרי טיפות, תסתכלי על התינוק, על טלווזיה, תעסיקי את עצמך במשהו אחר, זה יכול לעזור.
 לפי התאור שלך שאיבה בשעת הערב המאוחר, שהתינוק כבר נכנס לשינה יכולה לעזור לך כי זה לא בא בין ההנקות הצפופת שמתקיימות במשך היום ובאמת מקשות למצוא את הזמן המתאים.
בכל מקרה גם אם תבצעי מספר שאיבות במשך היום את יכולה לאסוף את החלב למנה יומית במקרר.
בהצלחה,
ליאת

תודה על המענה המפורט,,,,
31/03/2016 | 12:53
10
האם יניקה כל שעה וחצי שעתיים לתינוק שנושק לגיל 4 חודשיים לא מצביע על כמות החלב? האם זה אופי מסויים או שבאמת קשור לכמות חלב? בזמן האחרון נראה שהוא מתעצן על הציצי, מתחיל למשוך אותו בעצבים ולעזוב,,,כאילו שרוצה עוד ואין. הוא גם התחיל לנשוך (מזל שאין שיניים, אך עדין כואב) בעצבים,,,,אני לא מצליחה להבין למה התכוון המשורר
תוספים
29/03/2016 | 16:52
1
17
אני 3 חודשים לאחר לידה, האם אני צריכה לקחת תוספים כמו חומצה פולית או פרנטל?
לפני ההריון לקחתי חומצה פולית ואז במהלך ההריון הרופא העביר אותי לפרנטל.
אציין שאני מניקה הנקה מלאה.

תודה רבה

הנקה ונטילת ויטמינים
( לעמוד שלי בתפוז )
30/03/2016 | 20:58
15
הי,
בד"כ ההמלצה של רופאי הנשים היא להמשיך בנטילת פרנטל ב - 6 שבועות הראשונים לאחר לידה , תקופת משכב הלידה זמן בו הגוף עובר תהליך של "החלמה"  מההריון והלידה. מעבר לכך אין צורך בהמשך נטילת ויטמינים, אלא אם יש צורך אישי . כאישה מניקה יש חשיבות להקפדה על תזונה ושתיית נוזלים אבל אין חובה בלקיחת ויטמינים. במידה ואת מעוניינת להתאים ויטמינים שמתאים לצרכים האישיים שלך בהתחשב באורח החיים, התזונה, ההנקה כדאי לפנות לדיאטנית.

ליאת
תינוק שמסרב לינוק
21/03/2016 | 15:14
1
35
התינוק שלי מסרב לינוק וזה מתסכל אותי.
הוא ממש מתנגד...
מה יכולה להיות הסיבה?!
מסרב לינוק
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2016 | 21:20
31
הי מאי,
בשביל לתת תשובה מושכלת למה תינוק מסרב לינוק יש הרבה פרטים שחשוב לדעת.
ראשית בן כמה הוא?
אם זה תינוק בן 4 ימים שלא מתחבר לשד או תינוק בן 4 חודשים שינק וכעת מסרב לינוק אלו סיבות שונות לחלוטין אם התייחסות שונה.
תספרי לי קצת יותר פרטים ואני אנסה לתת תשובה יותר מכוונת..
ליאת ארנון

הנקה קצרה
18/03/2016 | 08:07
3
41
בוקר טוב.
יש לי תינוקת בת חודשיים ומהיום שנולדה היא מקבלת רק חלב אם.
היינו עכשיו בטיפת חלב וגילינו שבחודש האחרון היא עלתה במשקל קצת פחות מחצי קילו (בגובה גדלה כמו שצריך).
מידע נוסף: התינוקת סובלת מגזים כמעט מהלידה.
התחלנו לעקוב וזאת התוצאה:
1. פיפי וקקי בסדר גמור.
2. היא אוכלת פעמים רבות אבל בכל פעם 10 דקות בדיוק.
3. בלילה היא קמה כל שעה וחצי- שעתיים (ואוכלת 10 דק').
4. כשאני מרגישה שהשד ממש מלא אז אני שואבת. שואבת כ-120 מ"מ ככה שנראה לי שאין בעיה בייצור החלב (לא שואבת הרבה כי הילדה לא מוכנה לקחת בקבוק).
בלית ברירה אפשר לתת לה תחליפים ואז היא ב-10 דק' תקבל יותר קלוריות אבל חבל לי... (וחוץ מזה ממש בעייתי הסיפור עם הבקבוק).
מה כדאי לעשות?
הנקה קצרה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/03/2016 | 22:07
2
29
הי,
בגיל חודשיים ההנקות בהחלט מתקצרות וגם ב- 10 דקות תינוק יכול לקבל ארוחה.
התינוק כבר יונק מיומן, תפוקת החלב מבוססת ובשל כך משך ההנקה מתקצר.
מה שכן הצפייה היא שמספר ההנקות במשך היממה יצטמצמו ל 6-8 הנקות בערך כל 3-4 שעות.
אז כמה שאלות אליך ?
1. כמה הנקות את מניקה ביממה?
2. תשלחי לי את המשקלים מלידה כולל הירידה במשקל?
3. האם בכל הנקה את מניקה שד אחד או שתיים?
4. האם מעקב המשקל מבוצע באותו המקום?
זה נכון שמשקל נחשב כמדד אוביקטבי ליעליות ההנקה אך יש עוד פרמטרים שחושב להסתכל אליהן..
כפי שציינת שתן בכמות תקינה (6 חיתולים לפחות), צואה כבר פחות מדד בשלב זה.
תינוק חיוני , סקרן, נינוח, מתעורר ודורש הנקה, שליו ונכנס לשינה.
רושם לצבירת שומן באזור הירכיים, הבטן אזורי הכפלים.
תשלחי לי את המדדים הנוספים אני אנסה להבין את הפער.
לגבי גזים- כאבי בטן / גזים זה חלק מהתפתחות המעי של התינוק במהלך החודש הראשונים לחייו, יש תינוקות שיסבלו יותר ויש שפחות.
מה שכדאי לדעת שככל שתינוק יודע להרפות, לשחרר, לא להיות מכווץ ברמה השרירית כך הכאב יבוא פחות לידי ביטוי.
הרבה השכבה על הבטן, תנוחת ערסול שמאפשרת הרפייה ושחרור של הבטן,
אפשר ללכת לסדנא לעיסוי תינוקת, סדנא לליווי התפתחותי שמספקת ידע ותרגילים להתמודדות עם גזים.
ליאת ארנון

תשובות
20/03/2016 | 19:12
1
15
היי ליאת.
לשאלתך:
1. אני מניקה הרבה פעמים. ממש לא כל 3-4 שעות לצערי. לפעמים כל שעתיים, לפעמים כל שעה. כשהתינוקת הולכת לישון בערב, היא ישנה 4 שעות ברצף אז ההנקה הבאה היא בהתאם.
2. נולדה במשקל 2680. השתחררה מבית החולים 2460. בגיל שישה ימים שקלה 2640. בגיל חודש שקלה 3800. בגיל חודשיים 4250.אין ירידה במשקל, פשוט יש עליה לא גדולה מספיק.
3. לא בכל הנקה היא מוכנה לינוק משני הצדדים. לפעמים יונקת משד אחד, מסיימת וזהו. לפעמים מסכימה לינוק גם מהשני.
4. החל מהשחרור מבית החולים מעקב המשקל הוא באותה טיפת חלב אבל בפעם האחרונה השתמשו במשקל אחר.
כן, כמו שציינת- תינוקת סקרנית, חייכנית, מתעוררת ודורשת הנקה, עושה פיפי באופן סדיר.
מה דעתך לעניין המשקל? תודה.

עליה במשקל
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2016 | 21:15
19
הי,
סליחה שלקח לי זמן לענות.
נראה שמגמת העליה הייתה מאוד יפה,
בגדול בחודש הראשון אצל בנות נצפה לראות כקילו עליה
ובחודש השני כ -  900 גרם עליה .
סה"כ לפי המשקלים שרשמת לי יש פער של כ - 200 גרם.
מה שהייתי מנסה כהתחלה לדאוג להעיר אותה להנקה נוספת בלילה.
יכול להיות ששם נוצר הפער.
והייתי ממשיכה במעקב משקל, אנחנו מצפים מתינוק יונק לעליה
ממוצעת של 150- 250 גרם לשבוע,  אם היא שומרת על קצב עליה בטווח הזה, יכול להיות שהשינוי במגמת העליה קשור בכך שבהתחלה היא נזקקה לעליה יותר מהירה כי היא הייתה קטנה ועוד ירדה במשקל וכעת העליה היא יותר מתונה ובהתאמה לצרכים שלה.
לפי הרישום שלך ב -6 ימים היא כמעט חזרה למשקל הלידה, זה מדהים אנחנו נותנים גם עד שבועיים זמן לחזור למשקל. ובגיל חודש היא עלתה כמעט 1.300 קילו. זה לא פרמטרים של  בעיה בתפוקת החלב.
תדווחי לי בשקילה הבאה מעניין לדעת ובעיקר תשארי רגועה.
אם יעלה צורך אמיתי בהשלמות אפשר גם לשאוב ולשלב השלמה בבקבוק.
בהצלחה ,
אני רק מוסיפה ... היעוץ הוא אינטרנטי אני לא רואה את התינוקת ולא מתרשמת מאיכות ההנקה, אני מבססת את התשובה על הנתונים שרשמת לי. לכן אם עדיין קיים רושם למגמת עלייה לא תקינה במשקל רצוי לפנות ליועצת הנקה במפגש אישי.
ליאת ארנון

ירידה באחוזוני משקל וגובה
15/03/2016 | 15:13
2
16
היום הפיצי היתה בת חודש וביקרנו בטיפת חלב.
היתה ירידה גם באחוזון גובה וגם באחוזון משקל ואנחנו חוזרות לבדיקה נוספת שבוע הבא.
היא על הנקה בלעדית, ילדה שלישית אחרי שני יונקים מוצלחים אז אני דיי בטוחה שההנקה עצמה תקינה. יצא לי לשאוב אז אני יודעת שיש מספיק חלב. 
מה שכן, היא ישנה טוב. ממש. אולי קצת יותר מידי (צרות של עשירים?)...
שנת הלילה מתחילה סביבות 23:00. לפעמים היא מתעוררת ב5-6 להנקה. לפעמים לא ואז אני מעירה אותה ב6:30. זה לא תמיד מצליח לי והיא מסכימה רק לכמה שלוקים מסכנים וחוזרת לישון עד 10:00-11:00 ורק אז יש הנקה מלאה.
מצד שני, בערך ב-14:00 היא מתעוררת ולא יורדת ממני עד הלילה למעט הפסקות קצרות. חשבתי שככה היא משלימה פערים, אולי לא?
דבר נוסף, יש לה גזים. בהתחלה נתתי לה לינוק כמה שרצתה והתקפי הגזים רק החמירו, אז החל מתשע בערב אני בכוונה מרווחת לה את ההנקות, שתהיה הוצאת גזים מוצלחת לפני שהיא מקבלת עוד. אולי לא לעשות את זה?
יש לי מוטיבציה גבוהה ואחות טיפת חלב לא תומכת בלשון המעטה. אני רוצה לחזור אליה עם בטחון ופתרונות שאינם "תני לה תמ"ל".
תודה
ירידה במשקל אצל תינוק יונק
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2016 | 00:29
1
16
הי, 
לתינוק יונק בערך עד גיל 6 שבועות יש מספר תנאים שאמורים להתקיים ועוזרים 
לנו לקבל החלטה האם תפוקת החלב של האם מספקת. 
1. חיתולי שתן וצואה - אנחנו מצפים ל 5-6 חיתולי שתן וכ 2-3 צואה מינמום ביממה. 
2. תינוק שדורש כ - 8 עד 12 הנקות ביממה, בממוצע כל שעתיים - שלוש. 
3. משך ההנקה יכול לנוע מ 20 דקות ועד שעה וחצי לכל הנקה. 
4. תינוק חיוני שדורש את ההנקה ומציג סימנים של רעב (אין צורך להעיר אותו להנקה). 
5. עליה במשקל, בגדול בחודש הראשון אצל בנות אנחנו מצפים לעליה של כ 900 גרם (הממוצע לשבוע יכול לנוע מ 150 גרם- 250 גרם עליה), זה מדד קצת כללי כי אין לי עוד נתונים אבל בטח שנצפה לחזרה למשקל הלידה כעבור כשבועיים מהלידה. 
לפי התאור שלך הפערים שהתינוקת מייצרת בלילה הם משמעותיים עבורך ועבור התינוקת, זה נכון שלא בכול הנקה תינוק מקבל את אותה כמות החלב ויש רמה מסויימת של השלמה בארוחה הבאה אבל הרושם שזה לא המקרה. 
חשוב לדעת הנקה בלילה היא חשובה בין השעות 21:00 - 06:00 מופרש הורמון הפרולקטין שמשפיע על סה"כ תפוקת החלב במשך היממה, עצם האי הנקה לאורך כל כך הרבה שעות וחוסר הריקון יכול לפגוע בתפוקת החלב, ויכול להיות שהחסר בה לידי ביטוי אחה"צ שם את מתארת מצב שהתינוקת לא יורדת מהשד. 
זה מהצד שלך, מהצד של התינוקת שנת לילה ממושכת כפי שאת מתארת שמלווה בירידה באחוזונים יכולה להעיד על הצורך להעיר את התינוקת להאכלה באופ יזום גם במהלך הלילה. אם הנקהת אותה בפעם האחרונה בשעה 23:00 בערך סביב 2-3 לפנות בוקר היא צריכה לקום להנקה הבאה וחוזר חלילה. זה נכון שבגיל חודש תינוק יכול גם להחזיק שינה אחת יותר ממושכת של עד 5 שעות , אבל 7-8 פחות מתאים לגיל חודש. 
לדעתי ברגע שתסדירי את הנקות הלילה תהיה לכך השפעה על ההנקות במהלך היום ואת תגלי שהתינוקת לא זקוקה להיות על השד לאורך כל הערב. 
מנגנון יצור החלב בשלב זה עובד על ריקון ומילוי ככל שלא יהיו מספיק התרוקנויות לא יהיה מספיק יצור ,להפך תהיה הודעה למוח להפחית כמויות. 
פרקטיקה נוספת שאת יכולה להוסיף כעת זה לשלב סחיטות של השד בזמן ההנקה  ולהגביר מעט את הכמות של החלב שהתינוקת מקבלת. 
נתונים חשובים נוספיםשכדאי לבדוק
מה מידת הערנות של התינוקת בזמן שהיא יונקת? 
האם את מזהה בליעה או שומעת קולות בליעה? 
מה המעקב שלך אחרי השצן ןהצואה? 

בהצלחה, אם תזדקקי למידע נוסף אשמח לענות 
ליאת ארנון
תודה
18/03/2016 | 11:38
8
ממה שכתבת עולה שסך הכל המצב תקין.
התחלתי יותר להתעקש על הנקת הבוקר.
גם האחים הגדולים ישנו 7-8 שעות לפעמים ואצלם העליה במשקל היתה תקינה.
אחכה לשקילה הנוספת השבוע  ובמידת הצורך אפנה לייעוץ הנקה מסודר יותר.
תודה רבה!
מספיק חלב?
15/03/2016 | 15:16
1
26
הבת שלי בת 3.5 חודשים. מההתחלה ינקה מצוין. לאחרונה התחלתי לשאוב פעם ביום כדי להאכיל גם לקחת מבקבוק. בתחילה השאיבה הלכה מצוין, תוך 10-15 דקות שאבתי כ- 150. בשבוע וחצי האחרונים נראה כאילו אין לי מספיק חלב: אני לא מרגישה שהציצים מתמלאים כמו קודם, כשהקטנה יונקת הרבה פעמים "משתוללת לי על הציצי", אני מעבירה אותה צד ואז נרגעת יותר, בלילה היא מתעוררת אחרי 5 שעות ולעיתים אף פחות כשלפני כן  החזחקה אפילו שבע שעות ויותר, אני לא מצליחה כמעט לשאוב- הולך ממש ממש בקושי, בכל מיני זמנים.
האם יכול להיות שיש לי מעט חלב? לא אומרים שהשאיבה וההנקה מגבירות ייצור? אז למה יש פחות? מה אוכל לעשות?
תודה מראש.
ירידה בתפוקת החלב?
( לעמוד שלי בתפוז )
18/03/2016 | 00:47
22
אני אחלק את התשובה לשתיים בגיל 3.5 חודשים אין סיבה לחוש את מלאות השד כפי שהרגשת בתחילת הדרך, אופן הפעולה של השד ויצור החלב משתנה ולכן השדיים חוזרות להרגיש כשדיים של אישה שלא מניקה. 
גם מבחינת התינוק, תינוק בן 3.5 וחצי חודשים הוא תינוק סקרן שעלול לאבד את המוטיבציה על השד מהר אם יש משהו בסביבה שמושך את תשומת ליבו... 
אז תתחילי לשים לב האם יש הנקות מסוימות וזמנים מסויימים בהם את מזהה את ההתהגות "המשתוללת" יותר..... למשל אחד הדרכים לבודד את ההתנהגות זה לזהות כיצד מתרחשות הנקות הלילה, האם הן נינוחת יותר? 
את יכולה לנסות ולהניק בסביבה עם פחות גרויים שמשפיעים על התינוק - בלי טלווזיה, טלפון.... להכנס לחדר חשוך שקט, אם תזהי יותר שקט זה בהחלט יכול להסביר את ההתנהגות של התינוק. יכול להיות שהקיצור בשנת הלילה מאפשר לתינוק להשלים פערים שהצטברו ביום. 
אין סיבה שמנגנון הנקה יפגע לאחר 3.5 חודשי הנקה תקינים אםההתחלה התנהלה באופן תקין. 
חשוב לעקוב אחר מתן שתן (6 חיתולי שתן ביום) צואה היא כבר לא מדדי לתפוקת החלב. והמדד האוביקטיבי עליה במשקל שייתן לך אינקציה האם יש או אין ירידה בתפוקת החלב. 
לגבי שאיבות, אני לא יודעת להסביר את העבודה שהכל הלך טוב ופתאום "התקלקל", צריך לבדוק את המשאבה, את השסתום החד כיווני, איכות הואקום. 
להשתדל לבצע שאיבות מבלי לשבת ולספור טיפות, להתבונן בתינוק , להריח חיתול להשתדל להשאיר את המוח מחוץ לפעולה. 
אני מציעה שתמשיכי להניק, תנסי ללמוד את ההתנהגות של התינוק - מה הוא אומר? אם הוא כרגע יותר סקרן ורוצה לשחק תאפשרי לו , אם הוא יהיה רעב הוא ידרוש. 
תקחי אותו לשקילה ותוודי שאכן קצב העליה במשקל נשמר, תעכבי אחר חיתולי שתן..... 
ותנסי להמשיך אם השאיבה ולראות מה קורה... 
האם התחלת ליטול גלולות? 
האם יש סיכוי להריון? 
בהצלחה, 
ליאת ארנון
נפתח פורום שי חי
( לעמוד שלי בתפוז )
15/03/2016 | 16:20
2
פחות מחודש אחרי שהחלה העונה הנוכחית של "האח הגדול" של זכיינית ערוץ 2 קשת, היה ברור כי מדובר בדמות ריאליטי שלא ראינו כמוה.
כשיצא בסופ"ש האחרון מבית האח הגדול העניין במתמודד השנוי במחלוקת הלך וגדל הרבה יותר מאשר בתוכנית עצמה.

אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן במתמודד האהוב עכשיו בפורום שי חי:
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2563

ביקשתם - קיבלתם!
שאיבה לאחר הפסקה ארוכה
10/03/2016 | 22:24
1
27
היי, אני מניקה בת שנה. ההנקה שלנו ידעה עליות ומורדות מסיבות שלא קשורות להנקה עצמה אלא לכל מיני מסביבים. בתקופות שונות היו לנו הנקה בלעדית, שאוב בלעדי, תמ"ל, ועכשיו כבר כמה חודשים יש תמ"ל והנקות פינוק קצרות. בד"כ 1-2 ביום ועוד פעם בלילה. בתקופות ששאבתי בלעדית או בנוסף להנקה הייתי מוציאה מנה של 100-120 מ"ל בקלות. בחודשים האחרונים לא שאבתי. עכשיו אני צריכה לחזור לשאוב ולא הולך לי. המקסימום שהגעתי אליו זה 40. בשאיבות אחרות יוצא 20 במקסימום. מה קרה? אני משתמשת באותה משאבה שהשתמשתי בה בעבר (אוונט ידנית). בשלב הזה לא אמור להיווצר חלב על פי דרישה? איך אפשר להגביר את הכמות?
חזרה לשאיבות
( לעמוד שלי בתפוז )
14/03/2016 | 09:10
23
הי, 
יצור חלב אכן אמור להיווצר לפי דרישה, אך את מתארת מצב שבו את מניקה הנקות קצרות של 2-3 ביום, ללא הוספה של שאיבות ולכן הגוף מכוון את עצמו לייצר ע"פ צורך ולא יותר מכך. 
לכן במידה ואת רוצה כעת להגביר שוב את תפוקת החלב הנכון יהיה לחזור לסטטוס שאיבות יותר אינטנסיבי, את יכולה להחליט על יומייים רצופים שבהם את מבצעת שאיבה כל שלוש- ארבע שעות, כאשר ההמלצה היא 7 דקות צד אחד 7 דקות צד שני, חזרה לצד הראשון ל 5/5 דקות ו 3/3 דקות ורואה מה קורה, כיצד הגוף מגיב לדרישה, בעבודה עם שאיבה יש אלמנט משמעותי של חזרתיות בד"כ ככל שיהיו יותר שאיבות כך הגוף יגיב ביתר יעילות לגירוי וליכולת לשחרר חלב. 
יחד עם זאת אי אפשר להבטיח את החזרה לייצור חלב כפי שהיית רגילה, הפסקה ממושכת וירידה בכמות ההנקות/שאיבות כן גורמת למנגנון ייצור החלב להוריד בתפוקה. 
תעשי את הנסיון של היומיים תראי מה המגמה, האם את רואה שינוי, חשוב ששאיבה או 2 יהיו גם במהלך הלילה וזה בחלט ייתן לך אינדקציה 
האם להמשיך או לא....
את יכולה לשלב תוספי תזונה שידועים כמשפיעים על תפוקת החלב (חילבה/ מורנגייה) כמובן לקרוא על גב האריזה את ההנחיות על מנת לוודא שאין עבורך מניעה מליטול את אחד התוספים. 
בהצלחה, 
ליאת ארנון
שאלה לגבי שאיבות
06/03/2016 | 21:33
3
39
שלום,
בני בן חודש ושבוע, ניזון מהנקה מלאה עפ דרישה. עד כה עולה יפה במשקל. אני מעוניינת להתחיל לשלב בקבוק פעם/פעמיים בשבוע, על מנת שאוכל לצאת מדי פעם. יש לי משאבה דו צדדית (מדלה פאמפ אין סטייל). בהמשך אני מתכוונת לשאוב בסמוך למועד שבו הוא יקבל את הבקבוק, אבל מתי וכיצד מומלץ לשאוב על מנת להגיע לכמות המספיקה למנה הראשונה? (חוששת שהשד יתרוקן והוא ירצה לינוק מיד אחרי שאשאב...). וגם איזה בקבוק מומלץ לשלב עם הנקה?
תודה מראש על העזרה

התחלת שאיבות
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2016 | 08:38
42
הי אורחת, 
את יכולה להתחיל שאיבות כבר עכשיו, הרעיון בשאיבה שצריך בהתחלה להיות סבלניים ולא לצפות. יש נשים שלוקח לגוף שלהן יותר זמן עד שהוא  לומד לשחרר חלב בתגובה לגרוי המכני. זה כמובן לא אומר שאין חלב, שאיבה לא נועדה למדוד כמויות חלב. אז אם את יודעת שאת צפוייה לצאת עוד 4-5 ימים הייתי ממליצה להתחיל את הנסיון כבר היום- מחר. בד"כ קל יותר להתחיל בשעות הבוקר, את מניקה את ההנקה של הבוקר מחכה כ 40-50 דקות ומבצעת שאיבה... בשאיבות הראשונות ההמלצה לעשות סטים של 7 דקות צד אחד 7 דקות צד שני , ושוב 5 דקות מכל צד  ו 3 דקות מכל צד, צינת שיש לך מכונה דו צדדית אז זה בהחלט יתרון לקיצור הזמן  את פשוט שואבת בו זמנית למשך כ - 15 דקות. אם את רואה שהכמות ששאבת הייתה בהתחלה יחסית מועטה, את יכולה לשוב ולעשות עוד שאיבה בהנקה  שלאחר מכן, הנסיון בשאיבה יישפר את הביצועים. 
אין סכנה שחלב ייגמר.... המנגנון עובד באופן כזה שככל שיהיה ריקון כך תהיה התמלאות. את הכמות ששאבת באותו היום את יכולה לאחסן באותו הכלי במקרר בחלק האחורי, חלב אם במקרר תקף ל 8 ימים. 
אם את רואה קושי בשחרור חלב תנסי במהלך השאיבה להעסיק את המוח בדברים נחמדים - להסתכל על התינוק, להריח חיתול בד שלו, להסתיר את המשאבה, להסתכל על טלווזיה... לא לשבת ולספור טיפות זה יקשה על התהליך. 
אם זכית והגוף שלך מגיב באופן חיובי למשאבה וחלב משתחרר בקלות את שואבת לפי הצורך... אם את צריכה מנה אחת .... נניח של 70 סמ"ק אז שם את יכולה לסיים את השאיבה.... אם יש לך רצון לשאוב יותר ולהקפיא או לשמור במקרר ליום אחר זו גם אפשרות. 
בהצלחה, 
ליאת ארנון

התחלת שאיבות- תוספת
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2016 | 08:53
1
27
אני רק אוסיף שעל פי המלצת משרד הבריאות, אין בעיה לצרף מנות שאובות מזמנים שונים שנעשו במהלך היום אך רצוי קודם לקרר את המנה החדשה שנשאבה ואז לצרף אותה לכלי איחסון אחד. 
חשוב לכתוב תאריך על החלב השאוב בכדי להיות במעקב על משך זמן האיחסון ולא לעבור את הזמן המומלץ. 
כדאי עוד לדעת כאשר את מוציאה את החלב לצורך מתן בקבוק כדאי לחמם את החלב לטמפרטורת החדר. 
איך ? את מכינה כלי עם קערת מים לא רותחים אבל חמים יחסית מניחה את הבקובק בפנים ומחכה מספר דקות ואז בודקת על החלק הפנימי של הזרוע להרגיש שהטמפ' נעימה, לא קרה מדי ולא חמה מדי. 
ליאת ארנון
המון תודה על התגובה המפורטת.
08/03/2016 | 12:05
5
היי, אבקש את עזרתכן
07/03/2016 | 01:05
25
חברים, אנחנו צריכות את עזרתכם!

כחלק מהתואר, אנו עושות עבודת סמינר בנושא חקר הזוגיות.

נשמח אם תוכלו לעזור לנו ותקדישו 10 דקות מזמנכם למילוי השאלון.

השאלון מיועד לנשים בהריון או אחרי לידה של ילד ראשון.

חשוב לנו לציין, כי השאלון אנונימי ושום פרט שלכם לא ייחשף בו.

נודה לשיתופים ולעזרה!

בבקשה תהיו נחמדים, עזרו לנו לסיים את התואר! smile emoticon

(לתחילת מילוי השאלון יש ללחוץ על הלינק המצורף.)

מה הקשר בין ניהול להנקה?
( לעמוד שלי בתפוז )
02/03/2016 | 11:35
396
ניהול הנקה הוא מושג שיועצות ההנקה נוהגות להיעזר בו כאשר הן מבצעות הכנה להנקה לנשים בהריון, לנשים אחרי לידה, בייעוצי הנקה בבית החולים או בבית. המשמעות של ניהול הנקה זה לתת לאישה "ארגז כלים" כיצד להתמודד עם אתגר ההנקה, וזה אכן אתגר! 
אני ממינה אתכן להרחיב את הקריאה, לשאול ולהתייעץ!
התחלה של שאיבות
01/03/2016 | 17:07
1
48
יש לי תינוקת בת שבועיים וחצי
עד עכשיו עולה יפה במשקל ויציאות תקינות
אבל אני עדיין לא שקטה לגבי יעילות ההנקה
לפעמים היא עושה הפסקות ממש קטנות בין ההנקות, או שהנקות עצמן לוקחות מלא זמן
אני חוששת שהיא מתעייפת על השד ונרדמת, ולא באמת מסיימת את הארוחה
אמא שלי מעודדת לשאוב את "השאריות" אחרי כל הנקה כדי להגביר את הייצור. האם זה דבר נכון לעשות?
מתי להתחיל שאיבה?
( לעמוד שלי בתפוז )
05/03/2016 | 21:53
22
הי,
מתי להתחיל שאיבות? אין חוקים...
זה תלוי בנסיבות ובצורך.
את מתארת מצב נפלא בו התינוקת יונקת ועולה במשקל, מדדי השתן והצואה תקינים ולכן אין באמת צורך להוסיף שאיבות בכדי לרוקן את השד או להשלים הנקה במתן בקבוקים.
בששת השבועות הראשונים לחיים ההנקה היא פעולה מאוד אינטסיבית ומתרחשת כמעט סביב השעון. יש לכך מספר סיבות - הגברת תפוקת החלב, שיפור מיומנות ההנקה והיניקה של האם והתינוק.
הנקות יכולות להיות ממושכות מטווח של 20 דקות ועד שעה וחצי הסיבה לכך שלא כל הזמן ההנקה מקיימת הזנה, חלק מהזמן התינוק רדום ונמצא תחת השפעתו "הממסטלת" של האוקסיטוצין (הורמון המופרש בחלב אם), חלק מהזמן ישנה פעילות של מציצה מהירה וקצרה שנועדה לגרות ליצירת החלב ושחרור החלב ובחלק מהזמן אכן התינוק יונק לצורכי הזנה.
איך נדע שתינוק ינק מספיק?
בדיוק כפי שתיארת עליה במשקל , מספר חיתולי שתן ליום (5-6) ומספר יציאות
(3). אם המדדים הללו מתקיימים סימן שתפוקת החלב שאת מייצרת בהחלט מספקת את צורכי התינוק ואין ממה לחשוש.
אם תינוק מציג התנהגות ישנונית, מרווח את מספר השעות בין ההנקה להנקה, אינו מציג אירועים של התנהגות פעילה על השד, אינו נותן שתן וצואה כמקובל אז צריך לחשוב שאולי יש בעיה.
לרוב בתחילת הדרך אם הכל מתנהל כראוי אין סיבה להתחיל שאיבות,
שאיבות אפשר להתחיל כאשר את יודעת שאת חוזרת לימי לימוד, עבודה, יציאה מהבית או כל סיבה אחרת שבה אין באפשרותך להניק הנקה ישירה מהשד.
תמיד נכון לגבי שאיבה לברר מה הסיבה ומה הצורך ובהתאם להחליט האם יש צורך להתחיל בשאיבות.
זה נכון ששאיבות גם יכולות לשמש אותנו כאשר יש מחשבה שתפוקת החלב אינה מספקת אבל תמיד חשוב לזכור מה המדדים להנקה תקינה ואם הם מתקיימים אז אין סיבה לחשוש. תסמכי על עצמך
אם תזדקקי למידע נוסף אשמח לענות
ליאת ארנון

מנהל/ת הפורום

אודות:
שמי ליאת ארנון נשואה ואם ל-5 ילדים מקסימים. יועצת הנקה מוסמכת מטעם משרד הבריאות, אחות מוסמכת ומיילדת בביה"ח "ליס" ליולדות, ת"א. (איכילוב) מדריכת שינה
עוד...
חם בפורומים של תפוז
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
ליאת ארנון -מנהלת פורום ייעוץ הנקה
להתייעצות עם מנהלת הפורום
סילבי גינסברג  -מדריכת הנקה
סילבי גינסברג מדריכת הנקה
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה