לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ייעוץ הנקה

קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. איתי בפורום שותפה סילבי גינסברג מדריכת הנקה מוסמכת. בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ייעוץ הנקה

קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. איתי בפורום שותפה סילבי גינסברג מדריכת הנקה מוסמכת. בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים.
ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. איתי בפורום שותפה סילבי גינסברג מדריכת הנקה מוסמכת. בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה
המשך >>

לצפיה ב-'נפתח פורום פוקימון GO'
נפתח פורום פוקימון GO
( לעמוד שלי בתפוז )
26/07/2016 | 11:55
 אם גם אתם נפלתם לטירוף החדש שמשגע את העולם, הפורום הזה נועד בדיוק בשבילכם!
היכנסו עכשיו לפורום פוקימון GO בתפוז, שם מחכים לכם פוקימונים נדירים ביותר:
לצפיה ב-'הפסקת הנקה לבן 10 חודשים'
הפסקת הנקה לבן 10 חודשים
22/07/2016 | 11:29
2
12
הגעתי למקום שאני רוצה להפסיק להניק אך בלי לפגוע בתינוק שלי רגשית, כמובן.
התרגל, הרגלתי אותו לינוק לפני שינה.. כמובן שרוצה גם כשמתעורר..
אוכל מאוד יפה מוצקים. ההנקה היא כעזר לשינה וחיבור רגשי כרגע.
הגעתי למקום שממש מאסתי בהנקה. יש לו גם 2 שיניים... יודעת שחיתוך מהיר יפגע בו. אני איתו בביית ויש לנו עוד חודשיים כמעט עד שאשוב לעבודה. יונק בבוקר קצת, בצהריים לפני השינה ובלילה לפני השינה וכשמתעורר בלילה. לפעמים מצליחה לדלג על הנקת הצהריים. תעזרו לי בבקשה
לצפיה ב-'גמילה מהנקה'
גמילה מהנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/07/2016 | 22:04
1
10
הי,
גמילה מהנקה אכן דורשת תקופת הסתגלות של התינוק לשינוי ואם אכן אין לחץ מבחינתך העדפה היא לגמילה הדרגתית.
צריך לדעת שכל שינוי של הרגל עשוי להיות מלווה בתסכול , בכי, כעס ומאוד חשוב לעמוד מאחורי ההחלטה, ברגע שאת תהיי בטוחה בהחלטך כך יהיה לך קל יותר להתמודד עם הביצוע.
לפני שאני אפרט את תהליך הגמילה חשוב לראות שאכן זה זמן טוב להתחיל מרבית התינוקות בגיל 10 חודשים עדיין זקוקים לתמיכה של ההנקה/ בקבוק כי ההזנה ע"י מוצקים לא לגמרי מבוססת ולא תמיד הערך הקולרי הוא מספק ויש חשיבות להשלמה.
כן אפשר להגיד שתינוק בן עשרה חודשים, במשקל תקין אמור להיות מסוגל לעבור לילה שלם של שינה ללא צורך בהנקה במהלכה ויכול להסתפק בהנקה לפני השינה והנקה בשעות הבוקר המוקדמות.
 לגבי ההנקה לפני השינה קשה לי לקבוע האם מדובר בצורך רגשי בלבד או שעדיין יש ערך תזונתי להנקה, מה שנכון לעשות בתור התחלה זה לנסות להפריד את הקשר בין ההנקה לשינה ,למשל לנהל טקס הכנה לשינה שמתחיל בארוחת ערב, מקלחת , הלבשה אולי תהליך מגע , הנקה קצרה שאת בוחרת מתי לסיים ושיר או ספר תמונות שמתאים לגילו, להימנע מההרדמות על השד תוך כדי ההנקה.
לגבי ההנקות במהלך הבוקר והצהריים נראה שאיתן יהיה לך קל יותר להתחיל את תהליך הגמילה.
איך עושים את זה פשוט לשנות את ההרגל,
עם ההתעוררות בבוקר לא לחכות שיבקש את ההנקה ולאפשר אלא לצאת מהחדר לגאוג מבעוד מועד לארוחת בוקר מזינה ומעניינת, פשוט לשנות את האווירה או את הדפוס כפי שהוא מתנהל נכון להיום. כך גם לגבי הצהריים, כמובן לדאוג לארוחת ביניים, אורחת צהריים יחסית בשעה מוקדמת (סביב 12:00) לא להגיע למקום של רעב גדול ואחרי הארוחה אם בד"כ את מניקה עד הירדמות תשני את הדפוס למשל להניח במנשא ולהסתובב, לצאת לטיול בעגלה , לחפש פעילות שתהיה שונה מהרגיל. מן הסתם בימים הראשונים תתקלי בהתנגדות אבל כמה ימים (4-5) של עמידה עיקשת לנוכח הרצון הדרישה להנקה תרד.
אחרי שתבססי את הגמילה במשך היום תעברי לגמילה של הלילה וגם כאן הייתי מתחילה קודם בהפרדה של הקשר הנקה - שינה  ורק כאשר זה מתבסס הייתי עוברת להנקות הלילה.
במהלך הלילה נכון יהיה לגייס את בן זוגך כשותף, זה מאוד קשה לעמוד מול תינוק בוכה בלילה בידיעה שהפתרון להרגעה אצלך. העדפה היא לא למהר להוציא מהמיטה אלא לנסות להרגיע ע"י מגע כשהוא עדיין במיטה וזה במטרה לא להחליף הרגל אחד באחר. אם בכל זאת יש בכי וקושי לחזור לשינה כן לקחת לידיים לנסות להרגיע ע"י מגע, תנועה מונטונית, שימוש בקול וברגע שנרגע להחזיר למיטה וחוזר חלילה, זה יכול להיות תהליך ארוך וקשה אבל מאוד חשוב להיות יציבים ובטוחים בתהליך בכדי לא להעביר מסרים שונים, גם כאן יידרשו מספר ימים עד להתבססות התהליך.
לסיכום, תתחילי בשקילה תראי שאכן מדדי הגדילה תקינים, תעשי מעקב אחרי התזונה היומית תוודאי שאכן הוא מקבל ארוחות מזינות ובעלות ערך קלורי מספק
ותבחרי את ההנקה או ההנקות שאיתן יהיה לך הכי קל להתמודד בתהליך הגמילה (לדעתי הנקות היום) ברגע שהגמילה תתבסס תעברי להתמודד עם ההנקות המורכבות יותר (לרוב בלילה).
אין מניעה מלשנות את הסדר אם את מעדיפה,
מקווה שההסבר היה מועיל ושפך מעט אור על הנושא,
בהצלחה,
ליאת ארנון
לצפיה ב-'תודה רבה, ליאת! '
תודה רבה, ליאת!
25/07/2016 | 21:21
2
לצפיה ב-'נפתח פורום שמאות מקרקעין'
נפתח פורום שמאות מקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
21/07/2016 | 09:54
1
 האם אתם לקראת רכישה או מכירה של נכס? נמצאים בהליך לקיחת משכנתא וזקוקים לסיוע או הכוונה בהתנהלות עם שמאי הבנק?

בפורום שמאות מקרקעין בתפוז תקבלו תשובות לכל השאלות:
לצפיה ב-'הפסקת הנקה - איך?'
הפסקת הנקה - איך?
19/07/2016 | 14:16
3
39
בעוד חודש וקצת אני חוזרת לעבודה, כשהקטנצ'יק יהיה בן 4 חודשים.
כרגע על הנקה מלאה, מוכן לאכול שאוב, וקיבל פעמיים תמ"ל בשבוע האחרון - כי מנסה להתחיל להרגיל גם לתחליפים.
אני סטאז'רית לרפואה, כלומ עובדת רגיל כל יום עד 16, אך 4-6 פעמין בחודש אני עושה תורנויות של 26 שעות ברציפות (8 בוקר עד 10 בבוקר יום למחרת).
תכננתי בהתחלה להמשיך לשאוב ולהניק בלילות, אך בגלל התורנויות - פוחדת מאד שזה יקשה על הקטן וגם על בעלי - בלבול בין בקבוק במשך 26 שעות ברציפות, בעיקר בלילה - שההנקה היא מעבר לאוכל בעיני.
אז אני חושבת שאאלץ לוותר על הנקה...
איך עושים את זה? איך מפסיקים להניק בהדרגה? יש לי חודש וקצת ע"מ שלא אסבול מגודש ושהקטן לא יהיה מתסוכל
(וכן, אני מאד מאד מתוסכלת.  את הגדול הנקתי עד גיל שנה...)

לצפיה ב-'הפסקת הנקה'
הפסקת הנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/07/2016 | 21:19
2
17
הי אימא,
זה באמת מתסכל כשהמציאות כל כך מורכבת וכמעט ואינה משאירה סיכוי להמשך ההנקה. הרעיון בגמילה לעשות את זה באופן הדרגתי, לתת לגןף להסתגל לשינוי.
באמת כפי שעשית נכון להתחיל בחשיפה של התינוק להאכלה בבקבוק ובמתן תמ"ל, את יכולה כל כמה ימים לבחור להחליף הנקה בבקבוק וככל שתתקרבי למועד הפרדה תגברי את התדירות.
מבחינת השד גם כאן מספר ימים לפני החזרה לעבודה תתחילי בתהליך הגמילה שזה אומר לבדוק מה פרק הזמן שבו את מתחילה לחוש חוסר נוחות / מלאות של השד. למשל, אם כעבור 4 שעות ממועד ההנקה את מתחילה לחוש את המלאות תבצעי סחיטה ידנית  או אם יותר קל לך תבצעי שאיבה לא לצורך ריקון אלא לצורך הקלה (מקום שבו לא תחושי מלאות) לאחר פעולת הסחיטה/שאיבה תניחי פדים קפואים על השד מה שיגרום לכיווץ כלי הדם ופחות סינון של דם לחלב.  את יכולה להתחיל כ 4-5 ימים לפני החזרה לעבודה.
הפעם הבאה שבה תחזרי על הפעולה היא כאשר תתחילי שוב לחוש בחוסר נוחות/מלאות וחוזר חלילה, את תראי שככל שיחלפו הימים פער השעות יעלה והצורך בשחרר חלב לצורך הקלה ילך וירד. היעד הסופי להגיע למקום שבו אין יותר את אותה תחושה של מלאות המנגנון ילך ויתנוון ככל שהזמן יחלוף.
פדים קפואים - אפשר לקחת רפידות הנקה, פדים של מחזור, חיתול בד פשוט להרטיב ולהקפיא.
למה לשים לב בתהליך - שאין הופעה של אודם על השד, שאין תחושה של שפעת (צמרמורת, חום), שהמלאות לא הופכת לגודש קיצוני מה שמקשה על השחרור.
אני כן פותחת סוגריים, אני מכירה את המציאות שלך מקרוב כמי שעובדת בבית החולים ואין ספק שמדובר במחויבות מורכבת ביותר, אני כן יכולה להגיד לך מהנסיון שלי יותר ויותר רופאות/ סטאג'ריות  בוחרות להמשיך ולשאוב גם במהלך העבודה והמערכת מתאימה את עצמה לצורך. חשוב כמובן לוודא שיש לך משאבה יעילה, מקום לבצע שאיבה, מקום לאחסן חלב וציידנית להעברה של החלב מהעבודה הביתה. תינקות מיומנים בהנקה שנהנים מהפעולה ומהקשר לא כל כך מהר מתבלבלים בין פעולת האכלה בבקבוק לבין ההנקה, בפרט שאת הבקבוק ייתן בן זוגך או מטפלת. זה חשוב להציג את הבקבוק לפני ואת התמ"ל אבל ברגע ששתי הפעולות הופכות לשיגרת התינוק לא צריך להיות בלבול.
אני באמת כותבת את הדברים ממקום מפרגן לפעמים הלחץ והחשש ממה יהיה משפיע על תהליך קבלת ההחלטות, את תמיד יכולה לתת הזדמנות של כמה ימים בתוך העבודה ואם לא הולך להתחיל את תהליך הגמילה של השד.
הכי חשוב שתקבלי את ההחלטה שהכי נכונה עבורך ועבור משפחתך.
בהצלחה
ליאת ארנון

לצפיה ב-'בתגובה לסוגריים'
בתגובה לסוגריים
20/07/2016 | 21:29
1
11
אני לא חוששת משאיבה, אני חוששת מקושי בלילות - כי הנקה בלילה בגיל הזה היא מעבר לצורך באוכל, הרבה מזה זה בשביל הקרבה וה"התפנקות" של הקטנצ'יק (ושלי :))
אז השאלה אם הוא לא יצא מתוסכל או יחוש כל פעם "אבוד" כשאעשה תורנות.
לצפיה ב-'בקבוק / הנקה מבלבל?'
בקבוק / הנקה מבלבל?
( לעמוד שלי בתפוז )
20/07/2016 | 22:17
10
המשך -
זה נכון שבפעולת ההנקה יש הרבה מעבר להזנה, אבל ברגע שזו המציאות שאליה הוא מתרגל אין סיבה שזה יגרום לתחושת תיסכול, ההפרדה היא מאוד ברורה בימים שאבא בלילה זה בקבוק ובימים שאימא זה הנקה.
יש סיכוי שהמצב יוביל לגמילה ביוזמתו יותר מהירה ואם זה אין כל כך מה לעשות, אם זו תהיה המציאות הוא יכתיב אותה.
גם כאן בשביל השקט שלך את יכולה לעשות נסיון וככל שתתקרבי למועד התחלת העבודה תקחי כמה לילות ובמקום להציע את השד להנקה לתת בקבוק, כמובן עדיף שבן זוגך יגש עם הבקבוק ולראות איך זה מתקבל.
מקווה שיצליח
ליאת ארנון

לצפיה ב-'רוצה לשתף'
רוצה לשתף
18/07/2016 | 10:25
5
361
היי לכולן. אני אמא חדשה לתינוק מקסים בן חודש. אני מאוהבת בו ורוצה עבורו את כל הטוב שיש לעולם להציע.

באמת שרציתי להניק. אפילו ניסיתי ועשיתי את זה במשך שבועיים על אף שהיה לי מאוד קשה.
אחרי שבועיים החלטתי שזהו- אני צריכה לחשוב גם על עצמי. יש תחליפים שיעשו את העבודה ואני גם ככה עוברת משבר מאוד גדול. לא רוצה להקשות על עצמי עוד יותר.
בעלי הבין ותמך בי. אבל פה זה נגמר.
כל היתר מסתכלים עלי בעיינים כועסות, מאוכזבות...עיינים שאומרות "איך את עושה דבר כזה לילד שלך...איזו מן אמא את?!".

זה מחרפן אותי. מספיק קשה לי. למה אני צריכה לספק הסברים לכל העולם.  שייצאו לי מהוריד. שייצאו לי מהשד.

רק רציתי לפרוק.

לצפיה ב-'היום זה נפוץ ביותר'
היום זה נפוץ ביותר
19/07/2016 | 15:01
137
לוותר על הנקה גם מרגע הלידה.
הילד צריך אמא מאושרת.
הנקה זה לא לכל אחת...
צריך טונות של סבלנות.
להיות מאלה שיש להן ים של חלב ולא כואב להן בציצי בטירוף.
להיות קצת אדישה.
וואלה אני לא כזאת.
כאב לי בטירוף. דיממתי מהציצי ויש לי עוד ילדה בבית לטפל בה ובית שחשוב לי שיהיה מסודר. כן כן לא לא.
לצפיה ב-'היבטים נוספים שאולי לא שקלת'
היבטים נוספים שאולי לא שקלת
19/07/2016 | 16:45
126
היי,
אני בהחלט חושבת שאם זה מקשה מאד נפשית אז עדיף אמא שמחה ופורמולה מאשר חלב ותסכול.
מה שכן, אני חוקרת בתחום ובשנים האחרונות יוצאות המון תגליות חדשות שעוד לא הגיעו לרוב אוזני האוכלוסיה שכדאי לשקול כשלוקחים החלטה כזו. פורמולה היא רחוקה מאד בהרכב מחלב אם. היא אינה מכילה נוגדנים שהמניקה מייצרת לפי המצב הבריאותי של היונק(חיסון טבעי) והיא אינה מכילה סוכרים מסויימים שמיועדים לחיידקי המעיים של התינוק ומטרתם לחזק אוכלוסיות טובות של חיידקים במטרה לבנות מערכת חיסון והתפתחות מוחית תקינה. נסי אולי לשקול שאיבה במקום הנקה...
לצפיה ב-'הנקה?'
הנקה?
( לעמוד שלי בתפוז )
20/07/2016 | 22:01
39
הי עדי,
תודה על השיתוף הכנה והאמיץ
כיועצת הנקה וכמי שמקדמת הנקה כמובן שהמטרה הראשונה שעומדת לנגד עייני היא לעזור לאם הטריה לצלוח את התקופה הראשונה על מנת להבטיח את הצלחת ההנקה והמשכה.
אני לרגע לא מערערת על יתרונות חלב האם או על פעולת ההנקה כמקדמת תהליכים התפתחותים ,אך יחד עם זאת אני מאמינה בבחירה של כל אם ואם להחליט מה הדבר הנכון והמתאים ביותר עבורה ועבור משפחתה.
אני פוגשת הרבה נשים ויש נשים שהחוויה עבורן (כפי שאת מתארת ) היא לא פשוטה, מלווה בכאב פיזי, בתסכול, בחוסר וודאות, בספק, בתחושת אימהות לא טובה ועוד.
אני כן חושבת שצריך וחשוב לעשות נסיון, לתת הזדמנות כפי שעשית וניסית ובסופו של דבר ההחלטה האם להמשיך להניק כן או לא חייבת להיות אך ורק שלך ושל בן זוגך ומרגע שהחלטת זה שלך ולאף אחד אין זכות להגדיר את האימהות שלך כטובה או לא דרך ההנקה. אף אחד לא יכול להיכנס לחוויה שלך ולתחושות הלב שלך... אז אל תתני לאף אחד לערער אותך בהחלטות שקיבלת.
אני מאמינה שכל אימא רוצה את הטוב ביותר עבור הילד/ה שלה ולפעמים יש התנגשויות ולפעמים המציאות היא לא פשוטה ודורשת התאמה והסתגלות,
וקבלת החלטות ובחירות לא פשוטות.
לסיכום מאחלת לך הנאה גדולה מהאימהות זו חוויה מאתגרת ומעצימה מאין כמוהה.
יחד עם זאת כן חשוב לי להוסיף (מהכובע של היועצת הנקה).
יש מקרים שאכן אימהות בוחרות או לא יכולות  להניק ישירות מהשד ובחורות באפשרות של שאיבה ומתן בקבוקים של חלב שאוב זו אופציה שלפעמים מתאימה יותר.
דבר נוסף גם אם הבחירה היא מתן בקבוקים כדאי ללמוד את הנושא,  מה שייאפשר האכלה יותר פזיולוגית ויותר מתאימה לצורך ההתפתחותי של התינוק.
בהצלחה רבה,
ליאת ארנון

לצפיה ב-'באתי מהראשי לחזק'
באתי מהראשי לחזק
23/07/2016 | 20:03
11
*מקווה שתקראי את זה היות ואת אורחת....

אני הייתי במצבך, התכוננתי להנקה מלאה, הייתי מודעת לקשיים שיש בהתחלה ועדיין לא ראיתי שום אופציה אחרת. אחרי הלידה זו הייתה תקופה מאוד קשה, הרבה בגלל ההנקה, אמנם היו גם קשיים אובייקטיביים אבל גם אני אחרי הרבה ניסיונות, יועצות הנקה, טיפולים וכו' אחרי שבועיים הפסקתי להניק, המשכתי לשאוב חלקית עד שהיה בן חודש וזהו.
התקופה של ההנקה ושאיבות זכורה לי כגיהנום עלי אדמות, פשוט סיוט ותסכול מתמשכים עד כדי כך שהקשו עלי להתחבר לתינוק וכנראה הובילו אותי לדיכאון קצר. עד כדי כך טראומטית שאני לא יודעת אם בילד הבא אני בכלל אצליח להביא את עצמי לנסות שוב.

ההפסקה הייתה מלווה בהרבה רגשות אשם, שעדיין לא עברו אבל אני יודעת שזה מה שהיה נכון בשבילנו. גם אני הרגשתי כל הזמן ששופטים אותי על זה, התביישתי להוציא בקבוק באירועים של אמהות כשכולן שולפות ציצי בגאווה (כותבת מקנאה גמורה) אבל אני מבינה שהרוב לא באמת שופטים אותי אלא זו הרגישות שלי בנושא שמושלכת עליהם.

חפרתי, אבל חשוב לי להגיד שהכל בסדר, את לא אמא פחות טובה כי את לא מניקה וזה בסדר גמור שאת גם מקשיבה לעצמך.

לשאר הבנות פה שענו, היא כתבה שהתינוק בן חודש והיא הפסיקה להניק כשהיה בן שבועיים, כנראה להתחיל לשאוב זו לא אופציה, ולכתוב לה את היתרונות גם לו, הידיעה שהיא לא הצליחה לתת לבן שלה את הטוב ביותר תלווה אותה עוד הרבה מאוד זמן.
וליועצות פה, אני באמת מקווה שאתן יודעות לתמוך גם באלו שלא יכולות, ולא משנה אם זו סיבה פיזית או רגשית ומסייעות להן לסיים את התהליך הזה עם השלמה ואהבה לא פחות מאלו שכן ממשיכות להניק.   
לצפיה ב-'ככ מבינה'
ככ מבינה
24/07/2016 | 13:34
4
עדי (?) היקרה, החזרת אותי 6 שנים אחורה. גם אני כמוך תכננתי להניק (גם תכננתי ללדת טבעי ועוד תכנונים מגוונים..) ונתקלעתי לקושי גדול בנושא. אחרי שבועיים החלטתי להפסיק, ולקחתי כדורים. ההחלטה לא היתה קלה, וגם ההתמודדות איתה אחכ מול הסביבה. ככ מבינה לליבך. כמו פה, היו שניסו להמשיך ולשכנע, הוסיפו מידע (כאילו לא ידעתי) ועוד ועוד
ולקח לי זמן להיות שלמה עם האימהות שלי, ולחוש ביטחון שאני טובה לה.
תפתחי עור של פיל, תדעי שהלכת עם הלב שלך, וכך צריך להיות. בדרך הזו את יכולה להיות במיטבך שם בשבילה (הנקה היא לא הדרך היחידה למימוש האימהות) ובעיקר תהני מהתינוק בקטן

לצפיה ב-'שאיבות להגברת ייצור חלב'
שאיבות להגברת ייצור חלב
07/07/2016 | 10:44
2
208
שלום לפורום המקסים, 
אני אמא לקטנטונת בת כחודש וחצי עם קשיים בהנקה, נעזרת בשאיבות כדי לספק לה חלב אם וכדי לשמר ייצור. האם יש דרך מומלצת לשאיבה כדי להגביר כמות? לחתור למספר גבוה של שאיבות (כעת מצליחה 4-5 ביום)? להמשיך לשאוב 'על ריק'/שאיבות ממושכות? האם יש יתרון לשאיבה על העוצמה המקסימלית? 
תודה
לצפיה ב-'הגברת תפוקת חלב'
הגברת תפוקת חלב
( לעמוד שלי בתפוז )
08/07/2016 | 18:48
1
55
הי,
נראה שאת עושה עבודה מאומצת להצליח בהנקה ולספק לקטנה חלב אם, כל הכבוד .
יש כמה כללים שאני יכולה להציע שאולי יעשו הבדל -
1. מספר שאיבות ביום - ההמלצה היא בין 6-8 שאיבות ביום (אבל את בהחלט צריכה להתאים את השאיבות ליכולת שלך, זה מעמד מאוד טובעני שדורש זמן ומחוייבות).
2. שאיבה בלילה - חשוב ש 1-2 מהשאיבות יתרחשו בשעות הלילה בין 23:00 - 05:00 אלו השעות שבהן הורמון הפרולקטין שאחראי על סה"כ תפוקת החלב ביממה נמצא בשיאו.
3. השכרה  משאבה דו צדדית, מייעל את המאמץ.
יש מספר מקומות שהן ניתן להשכיר משאבות דו צדדיות (חפשי בגוגל), 
הרעיון שאיבה בו זמנית של רבע שעה וזהו...
4. העדפה להגביר את מספר השאיבות ביום מאשר את אורך השאיבות.
החזרתיות היא בעלת השפעה גדולה יותר, כלומר אם תהיה לך משאבה דו צדדית
רבע שעה כל 3-4 שעות זה בהחלט מספיק.
5. עיסוי לפני תחילת שאיבה, קצת ייצר גירוי ותנועה של חלב בתוך השד.
דקה - שתיים של עיסוי טוב.
7. להמתין כ40-50 דקות לאחר הנקה ואז לבצע את השאיבה.
8. כפתור עוצמה - המטרה לא להגביר את כפתור העוצמה עד לשיא, ככל שההתניה לשד לשחרר חלב תהיה בחוסר התאמה לעוצמת הגירוי שנעשת ע"י  פה התינוק כך יכולה להיות השפעה על שחרור חלב בעת ההנקה. כפתור העוצמה צריך להיות במקום שבו מתקיים שחרור חלב ואין כאב.
9. תזונה - כמובן לשמור על תזונה מאוזנת, לא להתחיל דיאטה ולהגביל קלוריות.
להקפיד לשתות, תוספי תזונה - חילבה, זרעי שומר, מורנגיה נחשבים כמשפיעים (מגבירים) תפוקת חלב, אומנם אין מחקרים אך בהחלט נשים בוחרות להיעזר בהם. ניתן לרכוש בבתי המרקחת כמובן לעקוב אחר ההנחיות לשימוש.
גם לבירה שחורה מייחסים תכונה של הגברת חלב אבל לא להגזים זה משקה שמכיל סוכר רב, בעצם התכונה מיוחסת לשעורה שבבירה השחורה.
מקווה שההמלצות יעשו לך קצת סדר וישפרו את תפוקת החלב.
צריך לדעת יש מקרים (ואנחנו לא תמיד יכולים לשים את האצבע על הסיבה) שבהן האם אינה מייצרת מספיק חלב בהתאמה לצורכי התינוק, זה מצב שיכול להיות מתסכל אבל אל תשכחי את עושה את המקסימום וחשוב לזכור גם להנות מהאמהות.
ליאת ארנון

לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
08/07/2016 | 23:29
17
אני אנסה, אכן יש ברשותי משאבה דו"צ. שוב תודה על התשובה המפורטת והמלמדת.
לצפיה ב-'העדפת צד ויבוש '
העדפת צד ויבוש
04/07/2016 | 20:49
1
35

שלום רב.
אני מניקה את הקטנה חמישה חודשים, הנקה מלאה. סובלת מסתימות חוזרות ונשנות, שבד"כ עוברות מהר ומבלי להשאיר סימנים...
מיום רביעי הייתה לי סתימה עקשנית שעברה רק ביום שבת. הקטנה התקשתה לינוק מהצד הזה (שמאל), מה שכנראה הוביל לירידה בייצור החלב, מה שמביא לכך שהיא יונקת ממנו פחות, מה שממשיך להביא לירידה בייצור החלב.
בקיצור- אני חוששת שהצד הזה יתייבש.
כל הימים האלה אני מתחילה כל האכלה מהצד הבעייתי, ומעבירה לצד שני כשההתנגדות כבר עזה (בד"כ אחרי 2-3 דקות, בלילה מצליחה למשוך יותר).
אני מנסה לשאוב, אבל יוצא ממש מעט (בערך 5 מ"ל). אציין שניסיתי במשאבה חשמלית, משאבה ידנית וסחיטה עם היד.
מה עושים? האם כבר זמן להלחץ, או שיש סיכוי שהייצור עוד יגבר? לנסות חילבה וכד' (כאמור- אני סובלת מסתימות ולכן חוששת מהגברת הייצור שתביא לסתימות בצד השני).
אני ממש לא רוצה להפסיק להניק, אחרי שהגענו עד הלום (לא היה קל...).
תודה מראש.

לצפיה ב-'העדפת שד'
העדפת שד
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2016 | 17:59
28
הי אורחת,
הרושם כי את עושה מאמץ גדול להבטיח את ההנקה וזה בהחלט לא פשוט ומעורר הערכה.
ייתכן ואכן קיימת ירידה בתפוקת החלב מה שגורם לחוסר שביעות רצון של הקטנה על השד. אין פתרונות קסם להגברת התפוקה מעבר למה שאת עושה להציע את השד להנקה, לשאוב, להתחיל בתוספי תזונה כגון חילבה / מורגניה להגברת תפוקת החלב.
הייתי אולי מנסה לנהל את ההנקה בצורה קצת שונה, כלומר שהתינוקת רעבה להתחיל דווקא בשד שמייצר חלב לאפשר מענה לצורך (לרעב הראשוני) לאחר מספר דקות שאת מזהה יותר נינוחות תנסי לנתק באופן יזום ולהעביר לשד שבו הזרימה פחותה. יכול להיות שתזהי שיש לה יותר אורך רוח להישאר על השד ולהנות גם מקצב שחרור וזרימה יותר איטי. כמובן ככל שהיא תהיה פעילה על השד לאורך יותר זמן כך יש סיכוי שתפוקת החלב תגבר, לאחר ההנקה את יכולה להוסיף שאיבה על השד בכדי להמשיך את הגירוי (אפילו תוספת זמן קצרה של 5-10 דקות).
מקווה שהרעיון יביא לשיפור המצב והתינוקת תשתף פעולה.
בהצלחה,
ליאת ארנון
לצפיה ב-'כאבים בשדיים'
כאבים בשדיים
03/07/2016 | 20:12
2
35
שלום, אני בהריון ראשון שבוע 23 וסובלת מכאבים שאני לא בטוחה אם הם תקינים. אני פונה אלייך בפורום ליעוץ הנקה מכיוון שכל המידע שהצלחתי למצוא מתרכז רק בבעיות במהלך ההנקה ולמרות שאיני מניקה עדיין אני מקווה שכיועצת הנקה יהיו לך תשובות
אתאר את התסמינים:
שדיים נפוחים (עליתי שתי מידות בקאפ עד כה, ללא עליה במשקל או במידות בבגדים אחרים), אדומים, חמים
תופעה מוזרה כאשר משהו לוחץ על השד נשארת בו צורה מוטבעת לזמן רב. כמו באיבר עם בצקת
לעיתים התקשחות והתגבשות של כל איזור הפטמה והעטרה
מספר פעמים ביום התקפי כאב (ללא טריגר). הכאב מופיע בפטמה עצמה, בגבול העטרה ובעומק השד וניתן לתאר אותו כדקירות כואבות מאוד או מכות חשמל. שום דבר לא מרגיע את הכאב (ניסיתי עיסויים, חום, קור, אוורור, כיסוי) ולא מדובר בכאב רגיל שניתן להתעלם ממנו, אלא כאב משתק שבמהלך התקף כזה קשה לי אפילו לדבר.

אני יודעת שבהריון יש כל מיני כאבים, מיחושים ורגישויות אך זה נראה לי כדבר חריג. תודה מראש

לצפיה ב-'כאבים בשדיים במהלך ההריון'
כאבים בשדיים במהלך ההריון
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2016 | 17:47
1
27
הי,
נשמע שאת במצוקה אמיתית.
נכון, במהלך ההריון אישה חווה שינוים בשד שבעצם נועדו להכין את השד לתקופת ההנקה שלאחר הלידה. מדובר בשינויים הורמונליים שמלווים בעליה בזרימת הדם לאזורי השד, ושינויים מבניים שיכולים לבוא לידי ביטוי בגדילת השד עד לשתי מידות בחזיה. התהליך יכול להיות מלווה בתחושת מלאות, כאב , גרד ורגישות יתר בתגובה למגע.
שינויים אלה הם נורמליים ותקינים לחלוטין, ומהווים חלק משינויי ההריון.
את מתארת מציאות מעט יותר מורכבת שמשיפע על איכות החיים שלך,
אני חושבת שנכון יהיה לפנות לכירורג שד בכדי להעריך את מצבך.
אני לא יודעת האם יש פתרון שיכול להקל על המצב אבל זה בהחלט נכון לפנות לגורם מוסמך להערכה.
בהצלחה,
ליאת ארנון

לצפיה ב-'תודה לך, אעשה זאת'
תודה לך, אעשה זאת
06/07/2016 | 00:09
6
לצפיה ב-'תינוקת בת חצי שנה לא ישנה'
תינוקת בת חצי שנה לא ישנה
25/06/2016 | 19:39
1
31
שלום רב,
בתי בת חצי שנה ומאז שנולדה יש טקס שינה קבוע המתחיל בסביבות 6 וחצי/שבע עם אמבטיה, הנקה והיא נכנסת למיטה עם מוצץ ונרדמת לבד. מאז שאני זוכרת בתי קמה בסביבות חמש בבוקר ולא מוכנה לחזור לישון. לאחרונה (בשבוע האחרון) הפסקתי להניק אותה למשך כל הלילה ורציתי לדעת שני דברים:
1) כיצד אני גורמת לה לישון 12 שעות כמו שהיא צריכה? אני מנסה בחמש בבוקר כשהיא מתעוררת לא להוציא אותה מהמיטה ולהתעקש איתה שתיקח מוצץ ותחזור לישון, אבל היא בוכה במשך שעה ואז בשש כבר יש אור מהחלון (למרות התריסים המוגפים) ואין לי ברירה אלא לפתוח את היום.
2) האם כשהיא מתעוררת בחמש בבוקר ובעצם נקטעת לה השינה היא נעשית רעבה? הכוונה שלי היא: היא אוכלת בשבע ארוחת ערב והולכת לישון, במידה והיא ישנה את כל 12 השעות שהיא אמורה לישון אז היא לא מרגישה רעב, אבל אם היא מתעוררת בחמש בבוקר יכול להיות שהיא רעבה ולכן אין לי מה להתעקש על להחזיר אותה לישון? ואם אתן לה לאכול כשהיא קמה בחמש בבוקר ממילא היא לא תחזור לישון.
הייתי שמחה לעזרה... לא יודעת מה לעשות ומיואשת מניסיונות להרדים אותה עם בכי וצרחות... 
תודה מראש!
לצפיה ב-'שינת תינוקות '
שינת תינוקות
( לעמוד שלי בתפוז )
28/06/2016 | 23:40
23
הי,
אין חוק שאומר שתינוקת בת חצי שנה אמורה לשון 12 שעות רצופות בלילה.
במקרים רבים יכולה להיות התעוררות אחת או שתיים במהלך הלילה וזה עדיין תקין.
לפי הנתונים שרשמת אם היא אכן הולכת לישון בין 18:30 - 19:00 ומתעוררת פעם ראשונה בשעה 05:00 זה נהדר, מן הסתם היא תתעורר רעבה ונכון לתת לה הנקה/ בקבוק ייתכן ולאחר מכן תמשיך בשינה או שתתעורר.
בגיל חצי שנה אנחנו מצפים לכ- 3 אפיזודות של שינה במהלך היום, בד"כ שנת בוקר ראשונה תתרחש כשעה וחצי - שעתיים לאחר ההתעוררות משנת הלילה, לאחר מכן שנת צהריים, שינה יותר ממושכת ועוד אפיזודה קצרה של שינה במהלך אחה"צ בד"כ זו שינה קצרה שנועדה לתת מספיק אנרגיה לתינוקת עד כניסה לשנת הלילה.
לפי התאור שלך עושה הרושם שאת פועלת כראוי, זה בסדר לעשות נסיון למשוך את הבוקר בפרק זמן נוסף אך אם המצב מגיע לבכי וחוסר נינוחות היא בלאו הכי לא תחזור לשינה ולכן יש לנסות ולחפש את המענה ההולם ביותר.
כן הייתי מוסיפה ארוחה ורואה מה קורה האם היא מתעוררת כבר לפעילות בוקר או חוזרת לשינה.
בהצלחה,
ליאת ארנון
לצפיה ב-'התינוק לא עולה בהשקל'
התינוק לא עולה בהשקל
22/06/2016 | 05:44
2
57
ילדתי את בני לפני חמש וחצי שבועו. במשקל קטן של 2.348 ק"ג. זוהי הילד השישי. כל הילדים שלי הנקתי וכן עלו תמיד יפה במשקל.
היום בטיפת חלב ראינו שהוא לא עולה במשקל . היום 2.410 ק,ג. האחת המליצה להפסיק להניק ישירות ולתת לו שאוב בלבד. הבעיה היא שאני מצליחה לשאוב בין 20-50 מל' בלבד (לרוב בסביבות ה30). כך שאני חייבת להשלים לו עם מטרנה. בנוסף אני חייבת להאכיל כל שעתיים , והלשד לא מצליח התמלא לקראת השאיבה הבאה. אי מאד מפחדת שיפחת החלב עד שאני אצטרך לוותר על הנקה לחלוטין.
אשמח לעצה טובה
לצפיה ב-'הנקה ועליה במשקל'
הנקה ועליה במשקל
( לעמוד שלי בתפוז )
24/06/2016 | 16:34
1
43
הי תותית,
אכן עליה לא מספקת במשקל, אנחנו מצפים מתינוק שיעלה כקילו בחודש הראשון לחייו. בתינקות עם משקל לידה נמוך לפעמים נראה יכולת יניקה שאינה מספקת, (חלשה) ואז מה שקורה זה תינוק מתחבר לשד, יונק באופן לא יעיל, אין ריקון מספק של השד, אין הודעה למוח להגדיל את תפוקת החלב והתוצאה הרבה פעמים שאין עליה מספקת במשקל.
(כמובן שיש סיבות נוספות לתפוקת חלב שאינה מספקת, אך בהקשר שתיארת יכול להיות שזה הבסיס לפער). לפעמים ההמלצה שלנו כיועצות הנקה בתחילת החיים זה להתחיל בהנקה ולפני שהתינוק מתעייף להשלים בבבקובוק ע"י חלב שאוב או תרכובת מזון לתינוקות. הרעיון הוא לשלב הנקה+שאיבה ובכך להתגבר על הקושי של התינוק לרוקן את השד.
מכיוון שכבר חלפה כברת דרך והתינוק בן 5.5 שבועות ייתכן וכבר יש פגיעה יותר משמעותית ביכולת של הגוף לייצר חלב בהתאמה לצורכי התינוק. לכן כרגע המטרה הראשונה היא הזנה וצמצום הפער... מה אני ממליצה -
להתחיל בהנקה על מנת שיהיה גירוי הורמנלי למוח להמשיך את מנגנון ייצור החלב, להשלים את הארוחה בבקבוק עם ע"י חלב שאוב / תמ"ל ולסיים כל הנקה בשאיבה. מבחינת מספר הנקות לפחות 8 הנקות ביממה כולל בלילה ומבחינת שאיבות לנסות להוסיף לפחות 5-6 שאיבות שאחת מהן בשעות הלילה ובסמוך להנקה (מדובר בעבודה מאוד קשה וטובענית אז אני רק ממליצה ואת צריכה לראות מה נכון ליכולת ולזמן שלך, את צריכה גם לנוח, לאכול, להתקלח ולטפל בילדים).
ההדרכה לשאיבה במצבים בהם תפוקת החלב אינה מספקת היא 7/7 דקות 5/5 ו - 3/3 דקות מכל צד סה"כ 1/2 שעה של שאיבה, תנסי במהלך השאיבה לא לספור טיפות אלא להעסיק את המוח ע"י קריאה, צפייה בטלווזיה ומשחק עם התינוק, אפילו להסתיר את המשאבה עם חיתול בד.
את יכולה לשלב תוספי תזונה כגון מורנגייה וחילבה שנמכרים בפארמים ונחשבים כמשפיעים על תפוקת החלב כמובן להיצמד להמלצת הרוקח וההתוויות על האריזה.
עוד המלצות -
שקילה - להקפיד על מעקב יותר תכוף, כדי לראות את המגמה של העלייה במשקל.
רק לאחר שהמגמה תהיה טובה ותראי שכמות החלב בשאיבה הולכת ועולה את יכולה להתחיל ולהוריד את מספר ההשלמות בבקבוק ולהתבסס רק על הנקה.
שתן - לעקוב אחר מספר החיתולים הרטובים ביום לפחות 5-6 חיתולי שתן.
צואה - אופן מתן הצואה בתינוקות משתנה בד"כ סביב גיל  6 שבועות לכן צריך לקחת את הנושא בערבון מוגבל (בטח בשילוב של תרכובת מזון לתינקות שגם משפיע על אופן יציאות).
ערנות - תינוק שמקבל הזנה מספקת צריך לדעת לדרוש את האוכל שלו, לא ישנוני.
תראי שאכן הוא מקבל הנקה + בקבוק כרגע בממוצע כל 3 שעות. תראי שבמהלך ההנקה ההתנהגות היא לא רדומה/ישנונית, אם יש צורך אפשר לנסות לסחוט את השד תוך כדי ההנקה או לגרות את התינוק לפעילות ע"י מגע בכפות ידיים/רגליים.
יש תינוקת שממש אפשר לשמוע קולות בליעה מעין קההה.... קהההה.
שתי שדיים - להציע בכל הנקה שתי שדיים מקסימום כרגע תעשי 15-20 דקות כל צד ותשלמי בבקבוק, בכדי שהתינוק לא יתעייף מדי ויסרב לבקבוק.
באופן תקין אנחנו מעדיפים שהתינוק ינהל את משך ההנקה אך כאן יש להתייחס ליכולת של התינוק.
מתן בקבוק - לנסות ולתת בקצב איטי, אפשר לעשות כל מספר בליעות הפסקה ולהוציא את הבקבוק. הנקה זה דבר שאורך זמן וכן יש מצב שככל שתינוק מתרגל לקצב הזרימה של הבקבוק ולקלות כך הוא עשוי לסרב לשד.
משאבה -משאבה ידנית / חשמלית (עדיף חשמלית), חדשה / ישנה אם זו משאבה ששרתה אותך בעבר צריך לוודא שהיא עדיין עובדת באיכות תקינה.
ניסתי לתת לך תשובה עד כמה שניתן מקיפה, בכל אופן הייתי ממליצה לך לפנות  ליעוצת הנקה שתלווה את התהליך ותדע להעריך את איכות ההנקה ולנסות לזהות ולהבין את הרקע לפער בצורה יותר מדוויקת.
בהצלחה,
ליאת ארנון

לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
24/06/2016 | 17:44
15
ליאת היקרה,
תודה רבה על היתיחסותך המהירה ומעמיקה.
באמת ערבתי יועצת הנקה ורוב מה שכתבת כאן גם היא ציינה. בנוסף היא המליצה בינתיים על lactation aid (עם חלב שאוב ומטרנה) לאחר הצמדות לשד ולאחר שאני כבר לא שומעת בליעות על מנת מצד אחד יקבל את כל הקלוריות וילמד לינוק יניקה עמוקה. 
אני באמת שואבת לאחר כל ארוחה (דבר שמתיש ומעט מייאש) ואני רואה שבאמת לא יוצא כמות מאד גדולה ולעיתים רק 15-20 מ"ל.  
אני בתקווה להחזיק מעמד ובע"ה לראות תוצאות...הלוואי. העיקר שהוא יקבל את כל הקלוריות שהוא זקוק. 
תודה רבה שוב
לצפיה ב-'חלב שאוב ונסיעה לחו״ל '
חלב שאוב ונסיעה לחו״ל
23/06/2016 | 16:20
1
34
אנחנו טסים עם תינוק בן חודשיים, יונק בלעדית מלידה.
במהלך הנסיעה יצטרך להיות עם אביו לפרקי זמן של 6-8 במשך יומיים ולאכול חלב שאוב.
אני רוצה לקחת איתנו חלב שאוב לפחות ליום הראשון.
האם ניתן להעביר חלב שאוב בביקורת הבטחון בנתב״ג?
האם ניתן להעבירו בצידנית רכה כשהוא מאוחסן בשקיות לחלב אם או שעדיף להעביר בבקבוקים של המשאבה (ואצטרך לקנות במיוחד עוד בקבוקים יקרים ומיותרים ...)
אשמח לרעיונות כי צד לשאוב מחוץ לבית כשאין לי חדר זמין במהלך היום בו אהיה לבדי ( יש לי משאבה שעובדת על בטריות ולא רק חשמל)...
אני מלאת חששות, בעיקר שלא אצליח להעביר את החלב השאוב ואצטרך לתת תמ״ל, שיסרב לבקבוק (כדי לתת לניסיון עוד בבית?) ושלא אצליח לשאוב יום שלם מה שיהיה בעייתי מאד בהנקה בלעדית.

אני מתנצלת על האורך...
לצפיה ב-'טיסה לחו"ל והנקה'
טיסה לחו"ל והנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/06/2016 | 17:10
29
נסיעה טובה
מהי המדיניות של חברות התעופה לעלות נוזל (חלב אם ) לטיסה אני לא יודעת, אנסה לברר ולתת לך תשובה בהמשך.
לגבי שאיבה ומתן בקבוקים, לא כדאי לדחות את ההתחלה לרגע האמת.
ביצוע שאיבה הינו דבר שדורש לפעמים תקופת הסתגלות של מספר ימים עד שהגוף לומד לשחרר חלב בתגובה לגרוי המכני של המכונה ( מאוד שונה מהנקה).
הייתי מתחילה בנסיונות שאיבה לפני הטיסה, בד"כ ההמלצה לבצע שאיבה כארבעים- חמישים דקות אחרי ההנקה, משך ואופן השאיבה 7/7 דקות, 5/5 דקות ו - 3/3 דקות מכל צד, סה"כ חצי שעה שאיבה ברגע שתראי שגופך משחרר חלב בקלות את יכולה להחליט על משך השאיבה שמתאים ונכון לך. כדאי במהלך השאיבה לנתק את המוח, לא לספור טיפות.... להסתיר את המשאבה, לגבי עוצמת השאיבה לא למהר לעלות עוצמה אלא להגיע למקום שבו יש שחרור חלב ואין כאב.
לגבי שאיבה מחוץ לבית, זה טוב שיש לך משאבה על סוללות אבל בהחלט רצוי שתהיה לך פינה לשאוב, אני לא יודעת באיזה מסגרת את נוסעת ומי האנשים שיהיו סביבך, אני יכולה לשתף אותך שבמסגרת הלימודים שלי לא פעם פגשתי בנות ששאבו במהלך שעור/הרצאה/כנס... והסתירו את המשאבה, אבל זה כבר עניין אישי...
כן חשוב שתכני מראש את אמצעי האיחסון- האם יש לך מקרר, האם את צריכה צידנית וקרחומים לשמור טמפרטורה. חלב אם יכול לשהות בט"פ החדר 4 שעות מעבר לכך חשוב שייכנס לקרור. את יכולה לפנות לאחת מהחברות בארץ של אמדה, מדלה, אוונט ולראות אילו פתרונות איחסון הם מציעים, כמובן הזול ביותר זה שקיות חלב.
לגבי מתן בקבוקים לתינוק יונק, גם כאן לא הייתי מחכה לרגע האחרון.
תינוק יונק יכול להגיב בהתנגדות למתן בקבוק (לא חייב), מרקם הפטמה אינו מוכר לו, אופן היניקה שונה... וכמו שאנחנו לא אוהבים שינויים מפתיעים ולא צפויים כך גם תינוקות.  איך להתחיל בקבוק?
דווקא לא שהתינוק רעב, הייתי מתחילה בהנקה קצרה מחכה שהרעב הראשון ירגע ואז מנתקת ומציעה את המשך הארוחה מבקבוק, אפשר לחמם מעט את פטמת הבקבוק או להרטיב בחלב אם, תתני אולי לבן זוגך שייתן את הבקבוק, לתווך את זה עם פרצופים וקולות שיסיחו את הדעת ולא בתחושה של לחץ.
לעשות לפחות מספר נסיונות עד לטיסה בכדי להסיר התנגדויות ולייצר שינוי ממקום טוב.
מקווה שקצת שפכתי אור על הנושא,
בהצלחה,
ליאת ארנון

לצפיה ב-'קולות מציצה וכאבים בהנקה'
קולות מציצה וכאבים בהנקה
23/06/2016 | 01:03
1
37
הי, היונקת בת חודשיים ופרט לפעמים בודדות שקיבלה תמ״ל, ניזונה מהנקה ועולה יפה במשקל. 
כבר מהימים הראשונים ההנקה הייתה מלווה מדי פעם בכאב בפטמות ולאחרונה יש כאב כמעט בכל הנקה ונוספו גם קולות מציצה. התינוקת נראית די נינוחה אבל אני לא ממש סובלת ומוטרדת מהמצב. 
אשמח לדעתך, תודה
לצפיה ב-'קולות מציצה בהנקה'
קולות מציצה בהנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
23/06/2016 | 10:55
31
הי לילושית,
לא תמיד יש לזה סיבה ברורה. ייתכן והלשון שלה מוגבלת מעט בתנועה, האם בדקתם לשון קשורה? אולי הואקום משתחרר וזה גורם לצקצוקים שאת שומעת, תנסי לנתק אותה ולחבר מחדש.
אם היא עולה יפה במשקל, יונקת מספיק פעמים ביום ונראית שבעת רצון לאחר ההנקה וגם יש מספיק חיתולים מלאים אז כנראה שהכל בסדר. אם זה לא מפריע לך ממש וכל הסימנים בסדר אז המשיכי הלאה.
אבל אם הכאבים בלתי נסבלים כדאי לנסות לשנות תנוחת הנקה ולתקן את האחיזה שלה. הנקה לא אמורה לכאוב.
תוכלי לפנות לייעוץ למישהי שתראה בפועל את ההנקה שלכם ותקשיב לקולות של התינוקת.
לצפיה ב-'חוששת מהמילה הזו "הנקה"'
חוששת מהמילה הזו "הנקה"
14/06/2016 | 09:35
1
133
אני ממש חוששת מכל הדבר הזה שנקרא הנקה. אני יודעת שזה חשוב לתינוק אך אני חוששת שמבנה השדיים שלי יהרס, שיכאב לי, שאצטרך להמשיך להקפיד על התזונה ולאכול בשביל שניים, שלא אוכל לחזור לעשן ולשתות אלכהול...ץ מספיק אני במשטר 9 חודשים... קשה לי עם זה מאוד.
אני אמורה ללדת בעוד כ 14 ימים. אני עדיין מתלבטת. מה אתן אומרות?
לצפיה ב-'הנקה? '
הנקה?
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2016 | 17:47
57
הי,
הבחירה בהנקה היא בחירה אישית וצריכה לבוא ממקום של חיבור לתהליך ולאתגרים שההנקה מציגה.
מאוד קשה לצפות מראש כיצד תחושי לאחר הלידה ואלו התמודדויות יעמדו בפניך.
בגדול אני ממליצה לא לקבל החלטה לפני, החיים יכולים להיות מאוד מפתיעים.
לגבי החששות שהצגת זה טבעי, המעבר להורות הוא אחד השינויים החשובים והמשמעותיים בחיי אישה (וגבר), הדיאלוג על עצמאות מול מחוייבות כמובן מתקיים וזה לא רק מתחיל ונגמר בהנקה.
כן צריך לקחת במערכת השיקולים שההנקה נחשבת למקור ההזנה המיטבי ביותר עבור התינוק וכל ארגוני הבריאות ממליצים על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה.
החששות שהצגת לגיטמים אבל אין שום מחשבה שבהנקה צריך לאכול בשביל שניים (נכון לא עושים דיאטה) אבל אפשר לשמור על תזונה מאוזנת, דווקא המחקרים קושרים ירידה במשקל עם הנקה.
לגבי עישון ואלכוהול כמובן פחות מומלץ (בטח עישון שיש תינוק בבית וגם בלי קשר להנקה) אבל גם לגבי זה יש הדרכות כיצד להתנהל ולהפחית סיכונים.
לגבי מבנה השד, מן הסתם ככל שיהיו יותר הריונות והנקות יש סיכוי שמבנה השד יעבור שינוי, אך הוא בלאו הכי יעבור שינוי קשור לגנטיקה וגיל ועל זה אין שליטה.
בגדול כפי שההורות שלעצמה דורשת הסתגלות לשינויים, הקרבה, סדרי עדיפויות כך גם ההנקה. את צריכה בסופו של דבר להחליט מה הכי נכון עבורך ויהפוך את האימהות שלך לשלמה.
בהצלחה, ליאת ארנון

לצפיה ב-'הנקה בגיל 11 חוד' ומוצקים'
הנקה בגיל 11 חוד' ומוצקים
14/06/2016 | 22:39
1
29
ליאת שלום,

בני בן 11 חודשים. מגיל חצי שנה אני משלבת גם שאיבה עקב חזרה לעבודה. אני שמה לב שעם החודשים כמות החלב יורדת. בהתחלה הייתי שואבת 260cc במהלך היום ( 2 שאיבות בממוצע כל 4 שעות של 130cc),אחרי חודשיים שלושה זה ירד ל200cc לערך. ועכשיו אני שואבת 130cc לערך. אצל המטפלת הוא אוכל 3 ארוחות מלאות ועוד נשנושים שונים כמו עוגה עד שאני מגיעה. בנוסף הוא יונק ממני כ-4 פעמים ביום. פעמיים בלילה פעם בבוקר וכשאני חוזרת מהעבודה. שאלתי היא האם הירידה בכמות הגיונית ונובעת מגדילה והתבססות המוצקים יותר? בנוסף, עד מתי אצטרך לשאוב במהלך העבודה, מתי אוכל לדעת שאפשר להניק רק בבוקר וכשחוזרת?
תודה,
שירן
לצפיה ב-'הנקה מאוחרת'
הנקה מאוחרת
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2016 | 17:23
22
הי שירן,
המיוחד במנגנון ההנקה בשלב מאוחר זה היכולת לייצר חלב בתגובה לגירוי ולפי צורכי התינוק. השאיבה במהלך שעות העבודה נועדה לאפשר רצף של ייצור חלב במידה והאם מעוניינת לתת לתינוק בקבוקים של חלב אם במהלך שעות הגן. אם התינוק כבר אינו זקוק להשלמה של בקבוקים וניזון רק ממוצקים אכן אין צורך בהמשך שאיבה ואפשר בהדרגה להפחית את מספר ומשך השאיבות עד למצב שבו אין תחושה של מלאות או חוסר נוחות, להימנע מהפסקה חדה בכדי לא להגיע  למצב של גודש.
על אף השינוי הגוף אמור לדעת להמשיך ולייצר חלב בכמות מספקת במהלך ההנקות כפי שתיארת במשך הלילה, הבוקר ואחה"צ.
את יכולה להתחיל ולעשות את השינוי בהדרגה ולראות מה קורה, האם התינוק מתחבר ברצון, מסופק ונינוח מההנקות. אם הדברים מתנהלים כסדרם אין סיבה לחשוב שקיימת פגיעה בתופקת החלב.
בהצלחה, ליאת  ארנון
לצפיה ב-'הנקה כל פעם מצד אחד בלבד'
הנקה כל פעם מצד אחד בלבד
09/06/2016 | 11:29
1
57
היי,
התינוקת שלי בת שבוע וחצי. ביממה האחרונה קצת ישנונית במיוחד בלילה ויונקת מצד אחד ונרדמת וקשה לי להעיר אותה להנקה מהצד השני.
ניסיתי להחליףך חיתול, להלביש פחות, ללטף את היד ולא עוזר.

האם יש בעיה לתת כל פעם הנקה רק מצד אחד?
האם זה יכול להעיד על הנקה מוצלחת מצד אחד בלבד או לחלופין על הנקה לא מוצלחת?

תודה

לצפיה ב-'הנקה מצד אחד'
הנקה מצד אחד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2016 | 17:56
31
הי,
עברו כבר מספר ימים מאז הצגת את השאלה ואני מקווה שהדברים הסתדרו.
לרוב בתחילת החיים ובערך עד גיל 6 שבועות מרבית התינוקות ינקו משתי השדיים בכל הנקה, כאשר בשד אחד ישהו זמן ממושך יותר והשד השני הוא מעין השלמה, קינוח לארוחה.
יחד עם זאת יכול להיות מצב שבחלק מההנקות לא יהיה צורך בשתי השדיים ותינוק יסתפק בשד אחד, יש אימהות בעיקר בהנקות חוזרות עם תפוקת חלב גדולה שכבר מהתחלה יניקו רק משד אחד.
איך את תדעי עם זה מצב תקין?
להמשיך לעקוב אחרי שתן וצואה (5-6 חיתולי שתן ו - מינמום 3 צואה), תינוק שאינו ישנוני מדי ודורש הנקה בערך כל 3 שעות, במהלך ההנקה פעיל ויונק ולא מיד נרדם וכמובן עליה במשקל. אם כל המדדים מתקיימים אז ההנקה מצויינת ותפוקת החלב תואמת את צורכי התינוק.
אם את מרגישה מלאות/ חוסר נוחות בשד שבו לא התבצע הנקה את יכולה לבצע סחיטה ידינית או שאיבה קצרה עד למקום של הקלה.
בהצלחה, ליאת ארנון

לצפיה ב-'שאיבה'
שאיבה
07/06/2016 | 10:51
1
46
שלום

החודש יש לי 2 אירועים ועלי להשאיר את הקטנה עם בעלי.
עני מניקה הנקה מלאה. אני יודעת שיש לי חלב כי הילדה עולה בממוצעה 300 גרם בשבוע.
אותם כאשר התחברתי למשאבה לא ממש יוצא חלב. בדקתי אם ישחלב על ידי חיבור הקטנה חשד והיא יונקת ובולעת בלי בעיה.
אני ממש מעדיפה שכאשר היחדה מקבלת בקבוק זה יהיה עם חלב שאוב ולא תמל.
אשמח לעצה איך לשפר את זרימת החלב בשאיבה.
תודה
לצפיה ב-'שאיבת חלב אם'
שאיבת חלב אם
( לעמוד שלי בתפוז )
08/06/2016 | 21:02
40
הי מירית,
שאיבה זה עניין של חזרתיות, ככל שיש יותר שאיבות כך השד לומד לשחרר חלב כתגובה לגירוי המכני של המשאבה.
הייתי מתחילה את הנסיון לאחר ההנקה של הבוקר (כשעה אחרי),
ההדרכה לשאיבה -
היא לבצע 7 דקות שד אחד / שבע דקות שד שני, לחזור שוב לשד הראשון 5 דקות / ועוד 5 דקות שד שני ושוב 3/3 דקות סה"כ חצי שעה שאיבה. את יכולה להחליט על 2-3 שאיבות ביום בשביל לייצר את החזרתיות, ככל שהנסיון יעלה כך הסיכוי שחלב ישתחרר יותר בקלות.
בנוסף לפני תחילת הנקה אפשר לבצע עיסוי של 1-2 דקות לשד לעורר גרוי ותנועה.
חשוב לנסות לנתק את המוח "לא לספור טיפות" להסתיר את המשאבה והבקבוק, להתסכל על טלווזיה, על התינוק, לקרוא, להריח חיתול בד של התינוק.
מרבית הנשים בסופו של דבר מצליחות לשאוב, לפעמים ההתחלה יותר מורכבת וכמובן אין זה מעיד על תפוקת החלב ואיכות ההנקה.
בהצלחה, ליאת ארנון
לצפיה ב-'תינוק לא מצליח להתחבר- הנקה כואבת'
תינוק לא מצליח להתחבר- הנקה כואבת
03/06/2016 | 10:35
1
58
יש לי תינוק בן שבועיים. אני כבר שבועיים מניקה אותו וזה מאוד קשה לי כי הוא לא מצליח לפתוח את הפה שלו מספיק גדול כדי להתחבר לפטמה כמו שצריך וזה מאוד כואב לי.
ניסיתי לדגדג לו את השפה עם הפטמה, הוא פותח אבל אני לא מספיקה להכניס את הפטמה לפה כי הוא ישר סוגר.
ניסיתי לעזור לו עם הסנטר כלפי מטה אבל לא ממש הצלחתי.
אני באמת חושבת שניסיתי הכל וזה עדיין לא מצליח.
הוא כן עולה כמו שצריך במשקל. הוא לא ישן כל כך טוב אבל.
מה אני יכולה לעשות? אני שונאת להניק כי זה כאבי תופת וכל כך מייאש ומתסכל. וגם יש לי הרגשה שהחיבור שלי עם התינוק נפגע בגלל זה, כל פעם לפני ההנקה אני חושבת מה יהיה עכשיו...
וגם רציתי לשאול תוך כמה זמן העניינים אמורים להסתדר מבחינת שגרה הנקות ושינה?
לצפיה ב-'הנקה כואבת'
הנקה כואבת
( לעמוד שלי בתפוז )
06/06/2016 | 18:53
45
הי מיקה,
תחילת הנקה היא לפעמים דבר מאתגר ויכולה להיות מלווה בקשיים.
יש מספר סיבות לכאב בתחילת ההנקה,
הכאב האופייני הראשון לרוב מתרחש בעת החיבור הראשוני נמשך כדקה-שתיים וחולף מעצמו, הסיבה לכאב קשורה למתיחה/ קריעה של סיבים אלסטיים שקיימים בפטמה ועוברים תהליך של הגמשה בתגובה להנקה, בד"כ חולף כעבור שבועיים.
הכאב האופייני השני הוא כאב שנובע מחיבור שאינו מיטבי לשד וגורם לעיוות של הפטמה מלווה בכאב ולעיתים גם בפצעים, כמובן שהנכון הוא לתקן את החיבור ובכך להימנע מהכאב. הנקה אומנם יכולה לעלות רגישות אך אינה אמורה להיות כואבת, הפטמה של האם אמורה לצאת עגולה כפי שהייתה בעת ההתחברות של התינוק לשד ולא פחוסה.
לטעמי חבל להמשיך ולסבול כדאי לפנות ליועצת הנקה מקצועית ולקבל הדרכה חוזרת לחיבור והצמדה.
יועצת הנקה יכולה גם לבדוק האם יש סיבה אנטומית שגורמת לבעיית חיבור כגון - לשון קשורה.
לגבי שינה והנקות, תינוק מגיע לעולם עם ידע שצבר בתקופת הרחם השבועות הראשונים הם בעצם תהליך מעבר והסתגלות לחיים שמחוץ לרחם. יש המתייחסים לתקופת זו כטרמיסטר רביעי להריון, ככל שתינוק ירגיש ביטחון בסביבה בה הוא נמצא כך הוא יהיה יותר נינוח וישן באופן יותר איכותי.
מה זה אומר - שתינוק נמצא בהנקה ו/ או נרדם על בית החזה של האם/ אב הוא חש בתנועת בית החזה שעולה ויורדת, בקולות הנשימה והלב, בטמפרטורת הגוף, הריח... זה הכי דומה לרחם מבחינתו. פעמים רבות עושה רושם כי תינוק נכנס לשינה עמוקה וברגע שמעבירים אותו לעריסה 10-20 דקות חוזר לערות מלאה לרוב הסיבה אינה קשורה ברעב אלא בצורך לחזור ולחוש בטחון.
ככל שתינוק גדל הוא לומד בהדרגה להסתגל לשינה בעריסה לאורך זמן אך מדובר בתהליך שיכול לקחת זמן ודורש הרבה אנרגיה ומלווה בעייפות של ההורים.
את יכולה ללמוד להעזר במנשא שמאפשר שחרור של הידיים ומעלה פניות.
בכלל נושא שינה אצל תינוקות הוא עניין מורכב וצריך לדעת שזה יכול לקחת גם מספר חודשים עד שתינוק מבסס שינה שהיא יותר איכותית וממושכת ואינה זקוקה לתיווך משמעותי של ההורה.
ממליצה לך בחום לפנות ליועצת הנקה, חבל שההנקה תהיה מתסכלת ובהמשך השתתפות בסדנא לליווי התפתחותי יכולה לתת לך מענה וידע מצויין בתחום השינה, הגזים, מנשאים ועוד...

בהצלחה, ליאת ארנון
לצפיה ב-'גודש בשד'
גודש בשד
02/06/2016 | 17:23
3
33
היי,
ילדתי לפני שלושה ימים וחצי, והגודש התחיל אתמול בבוקר.הגודש יצר מצב שבו אני לא מצליחה להניק (כי בנוסף לגודש ולגודל החזה, יש פטמות שקועות...).
בנוסף, ממש מתקשה בשאיבות ושואבת גג 10 מכל צד
כמה שאלות:
1. כמה זמן הגודש ימשך?
2. האם בינתיים ניתן להסתפק בתמ"ל ולא לשאוב (זה ממש עושה לי רע) ועוד * זמן להתחיל להניק הדרגתי?

תודה!

לצפיה ב-'גודש בשד'
גודש בשד
( לעמוד שלי בתפוז )
02/06/2016 | 21:36
2
29
הי מיכל,
מזל טוב
ביום השלישי, רביעי לאחר לידה יש מעבר של קולסטרום לחלב, המעבר מלווה בתחושת מלאות של השד. אם המלאות אינה מקבלת מענה ע"י הנקה או שאיבה אכן המצב יכול להחמיר ולהגיע לגודש.
את מתארת מצב שבו את מתקשה לחבר את התינוק לשד ולכן  השד לא עובר תהליך ריקון והגודש מחמיר.
אם את מעוניינת בהמשך הנקה הפתרון היחיד עבורך בשלב זה הוא להמשיך שאיבות. אין צפייה כרגע שבקבוקים יתמלאו חלב ,מדובר בתהליך שיכול להימשך מספר ימים, ככל שיהיו יותר שאיבות ויותר נסיון בשאיבה כך השד ילמד לשחרר חלב בתגובה לגירוי המכני שנוצר ע"י המשאבה.
שאיבה בתחילת הדרך צריכה להימשך סה"כ כחצי שעה וכל 3 שעות על מנת לחקות הנקה. את השאיבה את מחלקת ל 7 דקות שד אחד ו7 דקות שד שני ושוב 5 דקות בשד הראשון ו 5 דקות בשד השני ושוב 3 דקות בשד הראשון ו 3 דקות בשד השני. חשוב גם לבצע שאיבות במהלך הלילה אידאלי ממוצע של 6-8 שאיבות ביממה + לילה.
את תראי שבעוד יום יומיים המצב ישתפר ותפוקת החלב במהלך השאיבה תעלה והגודש ירד.
עוד חשוב וכדאי לפני תחילת השאיבה לבצע עיסוי של כ - 2 דקות לשד על מנת ליצור תנועה של חלב. לפני העיסוי את יכולה להתקלח במים חמימים או להניח מרפדים חמימים על השד.
במהלך השאיבה עצמה תנסי להסתיר את הבקבוק "לא לספור טיפות, לנתק את המוח, להתסכל על התינוק, על טלווזיה , להריח בגד שבא במגע עם התינוק, לפעמים זה עוזר.
עכשיו, מעבר לעניין השאיבה שנועד להבטיח את המשכיות ייצור החלב אני ממליצה לך בחום לפנות ליועצת הנקה על מנת לנסות ולפתור את עניין החיבור לשד, זה יהפוך את החיים לפשוטים יותר.
על מנת להבטיח תפוקת חלב חייבת להיות פעילות על השד, מתן בקבוקים והימנעות משאיבה/הנקה ומציאות של גודש לאורך זמן יגרום לכך שתפוקת החלב תרד ובעצם מנגון ייצור החלב יגיע לסיימו, אלו ימים קרטיים להתבססות והצלחת ההנקה.
את צריכה לעשות את הבחירה מה הכי נכון עבורך להמשך הדרך.
בהצלחה, ליאת ארנון

לצפיה ב-'תודה ועוד 2 שאלות'
תודה ועוד 2 שאלות
03/06/2016 | 06:44
1
24
1. מה ההבדל בין קומפרסים חמים או קרים? האם אחד מהם להרגעה ואחד לשחרור צינוריות סתומות?
כפי שצינתי, ההרגשה שלי היא שיש לא מעט חלב "תקוע" בשד ולא מדובר במחסור/מחסור רציני למרות שבשאיבה כמו שהמלצת יצא רק 15 סיסי ביחד משני הצדדים... 

2. מתי הזמן הנכון להפגש עם יועצת הנקה? האם לנסות לקבוע להיום  (שישי) או להמתין לראשון כך שהגודש ירד וההנקה תהיה אפשרית? (יש לי בנוסף לגודש פטמות שקועות והשילוב של שניהם באמת בלתי אפשרי לפחות היום).

רוצה לצין שזה הריון שני עם הנקה ובראשון היו הרבה יותר בעיות והצלחתי איכשהו להניק אחרי שבועיים ופטמת סיליקון.

המון תודה!
לצפיה ב-'גודש ופטמות שקועות'
גודש ופטמות שקועות
( לעמוד שלי בתפוז )
06/06/2016 | 18:10
16
הי מיכל,
מקווה שהגודש חלף והסתדרת...
לגבי קומפרסים, קומפרס קר נועד לגרום לכיווץ של כלי הדם ובכך להפחית את קצב הסינון של הדם לחלב במצבים של גודש אחרי שאישה הניקה או שאבה ועדיין השד מרגיש גדוש אז אנחנו ממליצות על קומפרסים קרים. הרעיון הוא לקחת פדים או חיתול בד טטרה להרטיב אותו ולשים במקפיא ואז להניח על השד (לא על הפטמה).
קומפרס חם נועד לייצר תנועה ולהגביר את זרימת הדם לשד , אפשר ע"י קומפרסים אפשר בזמן המקלחת. הרעיון תוך כדי לבצע עיסוי ולהמשיך בשאיבה מתוך הנחה שלחלב יהיה יותר קל להשתחרר.
לגבי יעוץ הנקה תמיד רצוי כמה שיותר מוקדם מכיוון שיש תינוקות שגם כעבור מספר האכלות בבקבוק יכולים להתקשות ולחזור להתחבר לשד בטח במצבים שהם יותר מאתגרים.
לפי מה שכתבת אם בעבר הצלחת להשיג הנקה על אף הפטמות השקועות אין סיבה שגם הפעם הדבר לא יתממש, אם יש לך הכרות ונסיון עם פטמות סילקון אולי גם הפעם יש צורך בתמיכה, אבל בהחלט כדי להעזר ביעוץ.  

בהצלחה, ליאת ארנון 
לצפיה ב-'האם לא יוצא חלב?'
האם לא יוצא חלב?
31/05/2016 | 12:29
1
36
הבן שלי בן שנתיים וחצי בערך.
יונק בחודשים האחרונים רק בלילה לפני השינה.
בסופי שבוע קצת יותר - לפני שנת צהריים וכשמבקש ויש לי כוח ופניות לכך.
לפני כמה ימים נוצר לי פצע בפטמה, ותוך כדי מריחת משחה וכו', ניסיתי לסחוט את הפטמה וגיליתי שלא יוצא חלב בכלל בסחיטה, מאף אחת מהפטמות.
האם יכול להיות שנגמר לי מתישהו החלב ולא שמתי לב לכך והוא המשיך לינוק "על ריק"? או שסחיטת השד ללא שיוצא חלב אינה מהווה אינדיקציה?
תודה לעונות
לצפיה ב-'יונק "על ריק"? '
יונק "על ריק"?
31/05/2016 | 21:00
32
הי,
קשה לדעת רק על סמך הנסיון לבצע סחיטה ידנית האם פסק יצור החלב.
את צריכה להתרשם מהזמן בו הפעוט על השד ויונק,
האם הוא פעיל על השד או מנומנם?
האם את מזהה תנועות בליעה או שומעת קולות בליעה ?
אם התבססה הנקה לפני שינה והיא נמשכת לאורך תקופה כפי שאת מתארת אין סיבה שהגוף לא ידע להמשיך ולייצר חלב כתגובה לגירוי של התינוק.  
תנסי לצפות בהנקות הבאות ולזהות האם יש או אין מעבר של חלב.
אם אכן תזהי שעיקר הפעילות נועדה לצורכי הרגעה והירדמות זו החלטה שלך האם
להמשיך בהנקה או שמדובר בהרגל שאת מעוניינת לסיים.
בהצלחה,
ליאת ארנון

לצפיה ב-'סופה של ההנקה?'
סופה של ההנקה?
28/05/2016 | 20:10
1
65
שלום
הבן שלי אוטוטו בן שנה
ינק הנקה מלאה עד גיל 7 חודשים, אז חזרתי לעבודה, ובגן אכל בקבוקים שאובים. מגיל 8-9 חודשים כבר לא שאבתי חלב והיה יונק בבוקר, אחרי הגן ולפני השינה, ובגן היה מקבל בקבוק תמל, במידה ולא אני הייתי אוספת אותו מהגן באותו יום.
בחודשיים- שלושה האחרונים יונק רק פעם אחת ביום, בעיקר בערב, בבוקר יונק ממש ממש מעט ואז מתחיל לצחקק ולשחק.
בהדרגה בחודש האחרון גם בערב כבר רק צחקק כשהתחיל לינוק, ולא באמת אכל.
החזה שלי לא הרגיש ממש מלא, הרגשתי שיוצא חלב אבל השד השני לא התמלא ולא נזל כמו בעבר, ולפעמים היה יוצא יום שלא ינק לא בבוקר ולא בערב, וביום למחרת ינק רק קצת בערב, ובין לבין בכלל לא התמלא לי החזה.
הבנתי שהמתעט לי החלב והילד לא כל כך רוצה כבר, אז אמרתי שפשוט בטח נגמר.
בשבוע שעבר הייתי בנסיעת עבודה 3 ימים, ולהפתעתי בלילה השני התמלא לי ממש צד אחד, אז הייתי צריכה לסחוט אותו, וגם ביום שלאחריו. (למרות שלמעשה הוא לא ינק רק יום וחצי, משהו שקורה הרבה פעמים גם בארץ)
הצד השני בכלל לא התמלא.
מאז שהגעתי לארץ יצא לי להניק אותו כמה פעמים, בכולן לדעתי הוא רק נרגע, לפני השינה כזה, אבל אני אפילו לא בטוחה שייצא חלב.
האם להמשיך להציע לו וזה ייגרום לייצור חלב, או שאם נגמר החלב - אין כבר מה לעשות ומלעשה ההנקה הסתיימה?
סליחה על האורך ותודה לעונות
לצפיה ב-'סיום הנקה'
סיום הנקה
31/05/2016 | 21:11
37
הי נועה,
תהליך הפסקת יצור החלב הוא תהליך ארוך שיכול להימשך גם חודשים לאחר סיום ההנקה ואכן יש מצבים שבהם אישה מבצעת סחיטה ידנית ועדיין רואה טיפות של חלב. האם זה אומר שניתן לחזור להנקה? זה תלוי מה המוטבציה...
אם יש רצון לחזור להנקה כמובן שיש צורך להגביר מחדש את תפוקת החלב אם ע"י שאיבות ואם ע"י  הוספת הנקות במידה והתינוק משתף פעולה, ככל שהשד יחזור לפעילות כך יש סיכוי שתפוקת החלב תעלה.
אם נכון לך להמשיך בהנקות כפי שאת מתארת לצורכי הרגעה והירדמות אין מניעה,
זה לא מבטיח שבאופן הזה תפוקת החלב תעלה באופן משמעותי אך ייתכן וזה יהיה די הצורך לצורכיו של התינוק.
תבדקי אם עצמך מה נכון לך לעשות.
בהצלחה, ליאת ארנון

מנהל/ת הפורום

אודות:
שמי ליאת ארנון נשואה ואם ל-5 ילדים מקסימים. יועצת הנקה מוסמכת מטעם משרד הבריאות, אחות מוסמכת ומיילדת בביה"ח "ליס" ליולדות, ת"א. (איכילוב) מדריכת שינה
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא פוריות
אירוח בנושא פוריות
ד``ר נהרי מומחית לפריון מגיעה לענות על שאלותיכם
אירוח בנושא פוריות
אירוח בנושא פוריות
ד``ר נהרי מומחית לפריון מגיעה לענות על שאלותיכם
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

ליאת ארנון -מנהלת פורום ייעוץ הנקה
להתייעצות עם מנהלת הפורום
סילבי גינסברג  -מדריכת הנקה
סילבי גינסברג מדריכת הנקה

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה