לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ייעוץ הנקה

שמי ליאת ארנון וביחד עם סילבי גינסברג אנו מנהלות את הפורום.
אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, מלווה התפתחותית לתינוקות.
שותפתי סילבי גינסברג מדריכת הנקה מוסמכת ומומחית בהפגת פחדים והכנה להנקה לפני הלידה.הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים.  פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אנחנו כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך.  אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח והצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. מחכות לכן.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ייעוץ הנקה

שמי ליאת ארנון וביחד עם סילבי גינסברג אנו מנהלות את הפורום.
אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, מלווה התפתחותית לתינוקות.
שותפתי סילבי גינסברג מדריכת הנקה מוסמכת ומומחית בהפגת פחדים והכנה להנקה לפני הלידה.הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים. ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים.  פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אנחנו כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך.  אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח והצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. מחכות לכן.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
קוראים לי ליאת ארנון, אני מיילדת ויועצת הנקה מורשת מטעם משרד הבריאות, נמצאת כעת בלימודי תעודה בתחום התפתחות הילד מגיל 0-6 חודשים. הבחירה בהנקה אינה דבר מובן מאליו, מדובר בבחירה מאתגרת שדורשת מהאם המניקה הקרבה, מחויבות, למידה. יחד עם זאת ההנקה היא שלב התפתחותי משמעותי במעבר מהחיים התוך רחמיים לחיים החוץ רחמיים.
ההנקה הינה מקור הזנה מושלם, מותאם ויעודי לרך הנולד ומספקת את כל צורכי התינוק לגדילה והתפתחות תקינים. פורום המומחים נועד לספק מענה לכל שאלה, בעיה, התלבטות בתחום ההנקה. אני כאן לעזור לך בתקופת ההסתגלות ובפתרון משברים/ מכשולים שבהם את עשוייה להיתקל במהלך הדרך. אשתדל להיות זמינה עד כמה שניתן ולתת לכל שאלה את המענה הראוי ביותר. אני מאמינה שכל אישה שמעוניינת להניק ומקבלת את הידע והתמיכה המתאימים יוכלה להצליח, ואם אתן שואלות אותי מה זו הצלחה? הצלחה היא כל מקום שגורם לך האם הטרייה להרגיש שאת עושה הטוב ביותר עבור ילדך בהתאם לרצונך ותפיסת עולמך. איתי בפורום שותפה סילבי גינסברג מדריכת הנקה מוסמכת. בהצלחה לכולן ושתהיה שנה טובה ופורייה
המשך >>

לצפיה ב-'גזים ביניקה'
גזים ביניקה
22/04/2017 | 06:19
5
הי,
 
התינוקת שלי בת חודשיים.
בגלל עודף חלב (או רפלקס שחרור מהיר) אני מניקה אותה בהישענות קלה לאחור כך שהיא מונחת מעלי ולמעשה אמורה כך לשלוט יותר בקצב היניקה.
למרות זאת זורם לה המון חלב לפה וחלקו הגדול (בתחילת היניקה) מוצא את עצמו זולג מטה.
לתינוקת יש מגיל שבועיים המון גזים. אני מוציאה לה גרעפסים בכל ארוחה וכמה פעמים בכל ארוחה.
האם יכול להיות שהגזים קשורים לתנוחת ההנקה? הבנתי שאצל תינוקות יונקים לרוב יש פחות גזים...
אם כן, האם ישנה תנוחת הנקה אחרת שמתאימה מצד אחד לעודף חלב ומצד שני מפחיתה גזים? היא סובלת מזה נורא לאורך כל היום.
 
תודה רבה!
לצפיה ב-'תינוק יונק שפתאום מתקשה לאכול מבקבוק'
תינוק יונק שפתאום מתקשה לאכול מבקבוק
18/04/2017 | 11:25
4
היי,
 
אשמח לכל עזרה/עצה..
התינוק שלי בן 3 חודשים. במשך 5 שבועות היה בהנקה מלאה ואז בגלל שלא עלה במשקל התחלנו לשלב בקבוקים של חלב שאוב ופורמולה.
בדרך כלל לא היתה לו בעיה לעבור מהנקה לבקבוק ובחזרה (גם באותה האכלה).
מדי פעם דווקא היתה בעיה עם הבקבוק וביומיים האחרונים יש לו בעיה אחרת: הוא מוצץ את הבקבוק אבל לא מוציא חלב. זה נראה כמו מוצץ פחות או יותר. למרות שנראה שהוא כן רעב וכן רוצה לאכול, והוא פשוט לא מצליח. אחרי הרבה דקות ועם הרבה ניסיונות, שינויי תנוחה וסבלנות הוא מצליח אבל אנחנו מאד חוששים שהוא לא יצליח פתאום או לא יאכל מספיק (וההנקה בלבד לא משביעה אותו).
 
בתודה מראש לכל מי שיכולה לעזור או נתקלה בזה :)
לצפיה ב-' חג שמח מתפוז '
חג שמח מתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
09/04/2017 | 16:59
חג פסח שמח וכשר לכולם 
 
בברכה,
תפוז אנשים
לצפיה ב-'עזרה בהנקה'
עזרה בהנקה
01/04/2017 | 21:05
1
17
סליחה מראש על האורך וריבוי השאלות... אני ממש זקוקה לסיוע. יועצת שהייתה אצלי לא ממש שיפרה את המצב...
 
התינוקת שלי בת חודש.
עד כה ינקה מעולה כולל עלייה מרשימה במשקל והרבה חיתולים רטובים (על אף שההנקות היו מאוד קצרות - דקות בודדות).
הבעיה שאין זמני הנקה קבועים ולמעשה היא יונקת כמעט כל היום: לפעמים כמה פעמים בשעה אחת כי בכל פעם יונקת קצת (כי מתחילה מהר להשתולל ולבכות), לפעמים היניקות רגועות, ארוכות מאוד (יותר מחצי שעה) ומרווחות יותר (בין שעה וחצי לשלוש).
 
ביניקות שבהן היא משתוללת ובוכה - אנחנו מפסיקות, מרימים לגרעפס אבל לא תמיד היא נרגעת אחריו.
לפעמים נדמה לי שהחלב שלי פשוט עושה לה רע - היא ממש צווחת אחרי כמה שלוקים.
אציין שהיא גם סובלת מאוד מגזים לאורך כל היום.
כנראה יש לי הרבה חלב כי אני רואה הרבה פעמים שהפה שלה מלא וגם הרבה נוזל עלי...
בלילה היא דווקא פותחת מרווחים יפים וההנקות רגועות (כנראה חצי ישנה).
 
עד לפני שבוע בערך הייתה נרדמת על הציצי לאחר ההנקה (ההנקות היו קצרות מאוד). השבוע הפסיקה להירדם כך (לפחות במהלך היום). ההנקות הפכו ארוכות מאוד מאז שאני מנסה לרווח אותן, בסוף היא נרדמת אך מהר מאוד מתעוררת שוב. הגיוני שהיא פתאום עירנית יותר? או שזה הגזים?
 
אני חוששת שאולי אני מאכילה אותה גם כשהיא לא רעבה (לא בטוחה תמיד מתי זה רעב ומתי בכי אחר) ואז מחמירה לה את הגזים?
ואולי היא פשוט לא יכולה להתמודד עם כמות החלב?
או שהיא אלרגית לחלב שלי?
 
זה נורא מייאש... אני חוששת שאני עושה לה רע עם ההתעקשות על ההנקה כשהיא סובלת מזה בבירור.
אני כל הזמן חושבת לעבור לתחליף, אבל מפחדת שזה יחמיר לה את הגזים (אם זה אפשרי שיהיה חמור יותר מעכשיו בכלל).
 
אשמח להבין מדוע היא משתוללת ולא נרגעת? והאם זה הגיוני שעדיין אין כ"כ ריווח בהנקות במהלך היום?
האם אני עושה משהו לא בסדר?
 
תודה רבה!
 
לצפיה ב-'ניהול הנקה'
ניהול הנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
03/04/2017 | 00:13
11
שלום מלאכית,
אני מבינה את המצוקה שאת מתארת, אחד הדברים הקשים להתמודדות זה החוסר ידיעה או הבנה של המצב וזה מאוד מתסכל. אני אנסה לעשות סדר אך יחד עם זאת חשוב להבין שמאוד קשה לדייק בתשובה על סמך תאור בלבד.
קצת על סדר יום בהנקה, מרבית התינוקות לפחות עד גיל 6-8 שבועות ידרשו הנקה בין 8-12 פעמים כלומר כל שעתיים/שלוש, משך ההנקה עשוי להיות מ-10 דקות ועד שעה ויותר, מרבית התינוקות ידרשו הנקה משתי השדיים. עדיין מדובר בתקופה שבה ההנקה מתבססת ועל כן מאוד קשה למצוא סדר יום, בעיקר צריך לדעת, להבין ולזהות סימנים שמעידים על רעב, עייפות, כאב "גזים", אי נוחות.  
לתינוקות יש עולם שלם של רגשות ותחושות שמפעיל אותם ופעמים רבות מצבים של בכי מתורגמים ע"י האמא כסימן לרעב, אך לא תמיד זה אכן המצב. בכי אצל תינוקות זה שפה, זה האופן שבו התינוק מתקשר אם הסביבה וחשוב לנסות ולהבין מה עומד מאחורי הבכי. כאשר המענה לא תואם לצורך של התינוק הבכי והאי שקט יכולים להתגבר ולקחת חלק ניכר מהיום. נכון, יש מקום לנסות לברר האם הסיבה "להשתוללות" בהנקה מקורה בהספקה עודפת של חלב אולי רפלקס שחרור חלב חזק או זרימה חזקה של חלב. ייתכן מצב של ריפלוקוס שבו יש חזרה של תוכן הקיבה לושט מה שגורם לתחושה של כאב, מעין "צרבת" לכל אחת מהסיבות יש את המאפיינים שלה ונכון יהיה שאשת מקצוע תתרשם מההנקה ותוכל לתת לך מענה מותאם. בכל מקרה אני מציעה לך לנסות ולהבין מה עומד מאחורי הבכי, למשל - התינקות התעוררה משינה, קיבלה הנקה, סיימה הנקה, כעבור פרק זמן קצר יחסית מדגימה אי שקט, עצבנות, חוסר נוחות לפני שאת מציעה הנקה תנסי להבין מה היא מבקשת.... זה יכול להיות צורך בקרבה ויידים, צורך בתנועה, גזים, עייפות. תינוקת שמיומנת בהנקה ועד כה הציגה הנקה טובה ויעילה אין סיבה לחשוב שמשהו "לא טוב" בחלב צריך לחשוב מה היא עוד צריכה שזה לא הנקה.
אני כן הוסיף, פעולת המציצה היא רפלקס מולד, המציצה שלעצמה היא פעולה מרגיעה ומעט מאוד תינוקות "יסרבו" להתחבר לשד.
לכן זה יכול להיות מאוד מבלבל להבין איפה קיים הצורך בהנקה לצורכי הזנה ואיפה לצורכי הרגעה ולכן חשוב לנסות ולהבין את הסיטואציה בכללותה ואם הצורך הוא במציצה לשם מימוש הרפלקס אפשר להציע מוצץ או לבחור בדרכי הרגעה מגוונים.
מקווה שקצת עשיתי סדר, אם עדיין יש שאלות את מוזמנת לשלוח.
בהצלחה,
ליאת ארנון ,יועצת הנקה מורשת
לצפיה ב-'הנקה לתינוקת עם פטריה בלשון'
הנקה לתינוקת עם פטריה בלשון
22/03/2017 | 13:06
1
13
שלום, יש לי תינוקת בת 5 שבועות בהנקה מלאה בינתיים. לפני כשבועיים התחילה לה פטריה בלשון ואחרי שהחמירה התחלתי למרוח לה דקטרין ג'ל 3 פעמים ביום ומזה כמה ימים מנקה אחרי כל ארוחה(כמעט) את הלשון עם חיתול טטרה טבול במים (שהורתחו).
הבעיה שמאז הופעת הפטריה היא מנתקת ואקום כל הזמן - יש רעשים של כמו צ'וק בכל יניקה שלה,
מפחדת שאם היא לא יונקת טוב היא תהיה חלשה ולא אדע את זה
האם זה יכול להיות מהפטרייה? איך אפשר לשפר ההנקה?
 
תודה רבה!
לצפיה ב-'פטריה בלשון '
פטריה בלשון
( לעמוד שלי בתפוז )
03/04/2017 | 00:30
4
הי,
מצטערת שלא עניתי קודם לכן, לצערי לא הייתי זמינה.
מקווה שכבר קיבלת מענה הולם לבעיה.
בכל מקרה אני אענה.
ראשית חשוב לדעת כאשר יש פטריה מקובל לטפל הן באם והן בתינוק, הפטריה יודעת להיות עקשנית ומדבקת ומכיוון שבהנקה יש כל הזמן מגע בין פה התינוק לפיטמה הכרחי שהטיפול יהיה משולב ובו זמני בכדי להימנע מהעברות חוזרות ונשנות. לגבי הקולות, אין בספרות תאור שקושר בין פטריה לשבירת ואקום או קולות ציקצוק, לרוב כאשר מופיע פטריה מי שסובל מהסימפטומים זו האם ופחות התינוק.
שבירת ואקום וקולות ציקצוק לרוב מקורם באיזושהיא שונות מבנית כדוגמאת : לשון קשורה או חך גבוה, מה שמקשה על התינוק לשמור ואקום לאורך זמן ויש התנתקויות חוזרות. ייתכן גם מצב של הספקת חלב עודפת מה שגורם לתינוק להתנתק לעיתים קרובות ולעיתים מלווה בקולות.
לכן חשוב להבין את הסיבה להתנתקויות ולתת מענה הולם מכיוון שמצב זה יכול להוביל להנקה לא מאורגנת, עליה לא מספקת במשקל ובסופו של דבר לירידה בתפוקת החלב.
אם עדיין התופעה נמשכת ולא מצאת פתרון אני ממליצה בחום להיפגש עם אשת מקצוע על מנת להבין את הסיבה.
בהצלחה,
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת 
 
לצפיה ב-'התבלטות לגבי הנקה'
התבלטות לגבי הנקה
16/02/2017 | 08:58
1
42
בוקר טוב,
אני לקראת לידה ראשונה, שבוע 32 ודי מתלבטת האם להניק. ראיתי חברות שסובלות בעיקר בשבועות הראשונים ( פצעים, כאבים) . בקיצור לט בטוחה שרוצ הלעבור את הסבל הזה כאשר היום בתחליפים מעולים.
גם המידע באינטרנט כל כך מבלבל..
אשמח לשמוע את דעתך
שירי
לצפיה ב-'האם לבחור בהנקה? '
האם לבחור בהנקה?
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2017 | 17:42
24

הי שירי,
האם להניק או לא? אני חושבת שלא כאן ההתלבטות צריכה להיות.
לדעתי כל אם צריכה לתת את הניסיון להנקה לאחר לידה וזה במידה ולא ידוע על בעיה כלשהי עוד
בתרם הלידה.
ההנקה בתחילת הדרך יכולה להיות בהחלט מאתגרת, היא דורשת אימון, ידע, התמדה,
עקשנות. התמודדויות הן רבות גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית, את כל זה מלווה תהליך
ההחלמה של הגוף מההיריון והלידה ולא נשכח את חוסר שעות השינה....
אז בטח את שואלת את עצמך "למה בכלל להתחיל"?
כי אני מאמינה שזה מהלך נכון יותר להתחיל להניק ואם לא הולך וממש קשה תמיד אפשר להפסיק.
נכון שהפסקת הנקה דורשת יותר "התעסקות" אך אם הדרכה נכונה לא צריכה להיות בעיה.
ובכל זאת למה להתחיל? כי לכול אישה יש את סיפור ההנקה שלה, ועל כל סיפור קשה ששמעת או
ראית יש סיפור הנקה מוצלח. כמו שרשמת האינפורמציה סביבנו יכולה להיות מבלבלת, לא מדויקת
ובעיקר סובייקטיבית ולאו דווקא מייצגת את סיפור ההנקה שלך.
אני לא מנסה לצייר תמונה ורודה, הימים ואף השבועות (בעיקר שבועיים) יכולים להיות מאוד לא
פשוטים, כן יש נשים שיחוו כאב, פצעים, גודש (זה השכיח).
יש גם אתגרים שלא ניתן לצפות אותם, למשל: תפוקת חלב לא מספקת, מבנה אנטומי של הפטמה
ועוד...
יחד עם זאת, כשעולים על דרך המלך וההנקה הופכת לחלק מהשגרה זה דבר נפלא ומרגש, חוויה
מאוד ייחודית שמכילה בתוכה רבדים רבים לתינוק ולאם.
אני בכוונה לא נכנסת ל"רשימת המוכלת" של יתרונות ההנקה וגם לא להבדל בין הנקה למתן
בקבוק. היה לי יותר חשוב לפתוח את המקום של ההתלבטות, להכניס פרספקטיבה אחרת ואת
ההבנה שלכול אישה יש את סיפור ההנקה שלה והוא לא חייב להיות מייסר.
מה אני כן ממליצה – להגיע מוכנה עד כמה שניתן לקראת ההנקה, לקבל ידע נכון ומקצועי.
לאחר הלידה לדאוג ליעוץ והדרכה , לדאוג שהסביבה תהיה תומכת ומאפשרת.
ולזכור התחלות הן לפעמים מורכבות וקשות, אך יחד עם זאת הן זמניות ומרגע שההנקה מתבססת
ההתמודדות הופכת לפשוטה.
בהצלחה רבה, אם תזדקקי לעוד עזרה אשמח לענות.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
  
 
 
לצפיה ב-'פתאום לא יונק טוב):'
פתאום לא יונק טוב):
12/02/2017 | 11:45
1
37
שלום רב, יש לי תינוק בן 7 שבועות, הנקה מלאה. יש לציין שאת שני ילדי הנקתי הנקה מלאה עד גיל 7 חודשים. ההנקה של בני היתה בסדר עד לפני שבועיים, הוא התחיל באופן פתאומי לשחרר כל הזמן ואקום בהנקות. יוצא שעל כל מציצה בה הוא יונק הוא עושה גם כזו עם קול של שחרור ואקום, הוא לא משחרר את השד אלא יוצר כאלה קולות. יש לציין שהשירות מהתינוקיה נאמר שיש דרגה נמוכה של לשון קשורה אבל שאם זה לא יפריע בהנקה אז אין בעיה. שוב, עד עכשיו הכל היה מצויין בהנקה. מה אפשר לעשות? איך מונעים את הקולות האלה?. אני מרגישה שהוא מרוקן פחות טוב את השד וגם שהפטמות יותר רגישות כתוצאה מכך
זה מתחיל לייאש, מקווה שתוכלו ליעץ לי
תודה רבה
גלית.
לצפיה ב-'שינוים בהנקה'
שינוים בהנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/02/2017 | 23:34
19
הי גלית,
אני נותנת לך תשובה מאוד כללית, כי הדבר הנכון הוא שעין מקצועית תראה את ההנקה ותנסה להבין את הסיבה ולתת לך פתרונות מתאים.
 בגדול אני יכולה לחשוב על שתי סיבות - הראשונה היא אכן לשון קשורה ,השנייה קשורה במבנה החך העליון (מקרים בהם החך גבוה).
בשני המקרים יכול להיות קושי בהחזקה של ואקום לאורך זמן ומעין קולות "צקצוק" או "קליק". בשני המקרים יכולה להיות פגיעה באיכות הריקון של השד מה שעלול להוביל לעליה לא מספקת במשקל התינוק ובירידה בתפוקת החלב.
מה שפחות מתאים לי בתאור שזה הופיע רק בגיל 5 שבועות ולא קודם לכן.
יש למשל מקרים בהם תפוקת החלב גדולה או שעוצמת השחרור של החלב חזקה ואז התינוק משחרר את עצמו על מנת להתארגן מחדש להמשך ההנקה.
בד"כ במקרה זה נצפה לסימנים נוספים כמו דליפה של חלב מצדי הפה, הטייה של הראש לאחור, קולות השתנקות. 
בנוסף חשוב להבין כיצד המצב משפיעה על התינוק, האם יש עליה מספקת במשקל? האם הוא נינוח בעת ההנקה? ועוד...
אם את רוצה לשתף בעוד פרטים, אשמח לענות.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
 
 
 
לצפיה ב-'שילוב הנקה ותמ״ל והאכלת יתר'
שילוב הנקה ותמ״ל והאכלת יתר
05/02/2017 | 13:17
3
40
שלום, בתי בת 3 וחצי חודשים ומימיה הראשונים שילבתי הנקה עם תמ״ל. בחודשיים האחרונים ניראה שהילדה רוצה לינוק לא בשביל לאכול אלא בשביל המציצה (סרבנית מוצצים) ומה שקורה זה שגם אחרי שאכלה בקבוק והיא שבעה היא מחפשת ציצי  ואני נשברת ומביאה לה ופשוט כל היום היא רוצה לינוק (וזה לא קפיצת גדילה כי המצב כבר נמשך זמן רב). בין השקילה של גיל חודש לגיל חודשיים התינוקת העלתה 2 קילו וקפצה מאחוזון 61 לאחוזון 93.
ניסיתי לעבור להנקה מלאה במשך כשבועיים אך גם לא היה סדר בארוחות והתינוקת פשוטלא ירדה מהציצי. חשוב לציין שהיא יונקת מעולה לפי המצב של הטיטולים. אני מתוסכלת מהמצב ושוקלת לוותר על ההנקה ולתת רק פורמולה בכדי ליצור סדר בארוחות ולהימנע מהשמנת יתר. 
מדוע זה קורה והאם יש דרך לסדר את זה?
לצפיה ב-'האכלת יתר בתינקות'
האכלת יתר בתינקות
( לעמוד שלי בתפוז )
08/02/2017 | 00:56
2
31
הי,
תינוקות בגיל 3 חודשים אנחנו בהחלט מצפים לראות איזשהו דפוס של האכלה.
לרוב תינקות יקבלו הנקה / בקבוק בין 6-8 פעמים ביממה כלומר כל 3-4 שעות.
ע"פ התאור שלך יש הרבה התעסקות סביב נושא ההזנה וזה בהחלט משתקף
בעליה במשקל. מאוד קשה לי לתת תשובה מדוייקת מבלי לראות את ההתנהגות של התינקות מכיוון שיכולות להיות מספר פרשנויות להתנהגות מסויימת.
למשל - אם הכנסת ידיים לפה נחשבת כסימן לרעב בתחילת החיים, ככל שהתינוק גדל הכנסת ידיים לפה היא שלב התפתחותי תקין שבעצם מהווה בסיס לקשר עין - יד- פה. דוגמא נוספת, בכי - לאו דווקא סימן לרעב יכול להיות ביטוי לחוסר נוחות,
לתחושת מלאות מעיקה, לעייפות, לצורך בתנועה גופנית ועוד.
לכן צריך לנסות להבין מתוך ההתנהגות מה באמת הצורך.
זה מאוד טבעי שמציעים לתינוק שד הוא יתחבר בשמחה ויתחיל בפעולת מציצה משום שמדובר ברפלקס אבל האם התינוק רעב? לא תמיד.
תנסי לשים לב איך מתנהלת ההנקה אחרי שהתינקות קיבלה בקבוק, כלומר -
האם ההנקה נינוחה ורגועה?
האם יש הרבה התנתקויות?
האם ההנקה היא אקטיבית ורואים תנועת לסת או שומעים קולות בליעה?
האם היא ישנונית?
האם היא רגועה אחרי ההנקה או יש סימנים של חוסר נוחות?
מקווה שתנתתי קצת הגיון או דגשים על מה לשים לב.
ושוב מאוד קשה מהתאור לתת תשובה כי צריך לראות ולנסות להבין את הדינמיקה ומה הצורך של התינקות.
כמובן שאם יש שאלות נוספות את מוזמנת.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
 
לצפיה ב-'..'
..
08/02/2017 | 09:33
1
15
תודה לך על המענה,
בהחלט ניראה שהתינוקת רוצה לינוק גם כשהיא לא רעבה, שמתי לב שזה קורה בדרך כלל בזמנים שהיא מראה סימני עייפות וצריכה ללכת לישון. ואז כשמנסים להרדים אותה למשל בתנוחת עירסול היא מסובבת את הראש לכיוון השד, פותחת את הפה ומזיזה את הראש מצד לצד.
אני מנסה להרדים אותה בלי הנקה, מרגיעה אותה ומניחה במיטה אך לרוב זה לא הולך ובסוף היא מקבלת את מבוקשה ונרדמת תוך כדי ההנקה. אני שומעת קולות בליעה ורואה תנועות לסת. וכל זה יכול לקרות גם שעה אחרי שקיבלה בקבוק ושבעה ממנו.
לצפיה ב-'הירדמות על השד'
הירדמות על השד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/02/2017 | 00:19
24
הי,
בכיף
הירדמות על השד זה אחד ההקשרים המאתגרים והקשים לניתוק.
וככל שגיל התינוק עולה כך גם ההרגל מתקבע, תינוק בן 3-4 חודשים כבר מתחיל
לחבר בין פעולה לתגובה. זה כבר לא תינוק בן יומו שפעולת המציצה היא הרבה מעבר לצורכי הזנה בלבד.
אני בהחלט מזדהה אם המקום של הקושי,
זה לא סתם שלאנשים קשה לעשות שינויים זה דורש מאמץ, עקשנות, עיקביות.
גם לתינוק קשה לעשות שינוי ברגע שנוצר הקשר בין היניקה להירדמות.
הייתי מציעה לך בתור התחלה תעשי את מה שאת עושה מרגיעה, מערסלת, תכניסי למיטה ושהיא מתחילה שוב לחפש ולהיות לא רגועה תקחי על הידיים תעזרי בתנועה בחדר ולא רק בערסול, תגווני , תחליפי בין תנוחות תוך כדי את יכולה להשתמש בקול שלך ובמגע עם יש ממש בכי, אולי תלמדי להיעזר במנשא.
אל תתעקשי על הירדמות אלא תעזרי לה לשחרר אנרגיה שתגרום לה להיות כל כך עייפה שהיא פשוט "תפול לשינה".
הייתי מציעה לך להשתתף בסדנא של ליווי התפתחותי את יכולה לקבל הרבה כלים
וידע שיקלו על ההתממודדות עם המצב המאתגר.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
 
 
 
לצפיה ב-'גמילה בגיל שנה ותשעה חודשים'
גמילה בגיל שנה ותשעה חודשים
03/02/2017 | 21:08
2
16
שלום,

מניקה את בתי השנייה בת שנה ותשעה חודשים ומאוד מעוניינת להפסיק בקרוב.
הבעיה העיקרית היא שהילדה ממש מכורה להנקה. עדיין מתעוררת בסביבות 4 או 5 לפנות בוקר כדי לינוק. אם אני בבית ב 7 בבוקר תרצה עוד. אחהצ אחרי הגן רוצה עוד פעמיים שלוש מבחינתה. ואז כמובן לפני השינה. בסופש הדרישה כשאנו יחד כל היום יותר גבוהה אפילו.
אני לפעמים מצליחה להסיח את דעתה מהנקה זו או אחרת אבל בבסיס לא מצליחה להוריד אותה מההנקות הבסיסיות (לילה, בוקר וערב). יש בכי וצרחות אם אני מונעת ממנה הנקה. אם אני לא בבית לא נרשמות בעיות. זה רק מקושר לזה שאמא זה ציצי.
אני טסה בשבוע הבא ל 4 ימים והיא נשארת עם הסבים. הייתי רוצה לנצל את זה לגמילה מוחלטת אך מפחדת שברגע שאכנס לבית תרצה להתרפק על השד. בעבר נסעתי כמה פעמים לכמה ימים ותמיד חזרה ברגע לשגרה כשראתה אותי. האם יש דרך לעשות את זה בצורה שגורמים לבת גילה להפסיק לגמרי עם הדרישה?
ובכל מקרה איך גומלים יונקת בגיל כזה שממש מכורה לשד בצורה הטובה ביותר?
לצפיה ב-'גמילה מהנקה '
גמילה מהנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
08/02/2017 | 00:18
1
14

 הי,
גמילה מהנקה אצל חלק מהתינוקת בהחלט יכולה להיות דבר מורכב.
ע"פ התיאור שלך אין סיבה לחשוב שההנקה מהווה השלמה לתזונה היומית אלא יותר צורך
רגשי. הנסיעה בהחלט פותחת חלון הזדמנויות להתחיל את התהליך אך כפי שכתבת
כבר התנסית בעבר ביציאה מהבית וללא הצלחה.
חשוב להבין שעל מנת שתהליך הגמילה יצליח מאוד חשוב שאת תהיי שלמה אם ההחלטה,
ברגע שיש ספק מאוד קשה להתמודד עם מצבי התסכול והבכי שהשינוי יכול לעורר.
אל הגמילה מהנקה כדאי להתייחס כאל מצב של שינוי וכפי שאנחנו כמבוגרים מתקשים
להתמודד עם שינויים שנכפים עלינו אז על אחת כמה וכמה בתינוקת שלא יודעים לבטא
את התסכול ולרוב יגיבו בבכי (ומה יותר קשה מלראות תינוק בוכה?).
אין באמת פתרונות קסם שיהפכו את התהליך ליותר קל או נעים.
בגדול יש שתי גישות, גישה הדרגתית שבה בכל מספר ימים את מורידה הנקה אחת
אפשר להתחיל עם ההנקה הכי מורכבת למשל – הנקת לילה, להתמודד עם הבכי וההתנגדות
וכעבור 3-5 ימים שהתינוק מסתגל למצב החדש, לבחור את ההנקה הבא שאתה רוצים להתמודד.
מדובר בתהליך שנמשך לאורך זמן ודורש התמדה ועקביות.
הגישה השנייה היא גמילה מוחלטת, אין יותר הנקה, מתמודדים מספר ימים עם הקושי עד שהשינוי
מתקבל. בנסיבות שאת מתארת ובהתחשב בגיל התינוקת ובנסיעה המקדימה נראה לי שזו הגישה
הנכונה עבורך אבל זו החלטה שאת צריכה לקחת.
אני יודעת שלא נתתי לך פתרון ואולי גם לא חידשתי, אבל חשוב להבין שברגע שמתייחסים לגמילה
כאל מצב של שינוי הרגלים המשמעות היא יותר רחבה.
בחיים מינקות עד זקנה יש הרבה שינויים והרבה התמודדויות ובכל גיל התסכול בא לידי ביטוי בצורה
שונה וכך צריך להתייחס לבכי.... אם את יודעת שהיא לא רעבה ואת אמפטית לקושי שלה ומקפידה
לחבק ולהיות נוכחת תזכרי שכעבור מספר ימים היא תתרגל לשינוי וההנקה תסתיים.
שיהיה בהצלחה...

ואם יש מי שמעוניינת להגיב ולתת מהניסיון שלה בנושא מוזמנת
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
 
לצפיה ב-'תודה רבה על התגובה המפורטת! '
תודה רבה על התגובה המפורטת!
12/02/2017 | 12:06
5
אני בהחלט אתלבט עוד בין שתי הגישות...
קשה לי מאוד עם ההנקות אבל הגמילה כרגע מרגישה ממש גדולה עליי...
האובססיה מאוד מאוד דומיננטית ואם אני מושכת הנקה אז אני "אשמע על זה" ממנה בדרישה ובבכי עוד ועוד ועוד. אז אני מתלבטת אם למשוך בהדרגה או באמת לחתוך ולסבול מכמה ימי גיהנום...
לצפיה ב-'אני חייבת לציין שאחרי שקיבלתי במתנה כרית הנקה של מאמי ויקי נ'
אני חייבת לציין שאחרי שקיבלתי במתנה כרית הנקה של מאמי ויקי נ
17/12/2016 | 19:29
1
138
אין דברים כאלה! שווה ביותר
לצפיה ב-'תנוחות הנקה'
תנוחות הנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/12/2016 | 12:21
40
תודה מירי על ההמלצה,
ובהמשך להמלצה מספר טיפים רלוונטים כיצד למנוע כאבי צוואר וכתפיים.
נשים רבות שמתחילות את תקופת ההנקה עסוקות בחיבור והצמדה של התינוק לשד. לעיתים התהליך אינו פשוט ויכול להיות מלווה בכאבים, בפצעים בפטמות, בקשיי חיבור שהתינוק מציג או פטמה מאתגרת ועוד.
אין ספק שיכולת החיבור וההצמדה הם חלק חשוב ומחוייב במציאות לצורך הצלחת ההנקה, אך חשוב גם לא לשכוח את עצמך ואת גופף.
פעמים רבות ביעוצי הנקה אני מזהה אימהות מכווצות, לא נושמות, כאובות, כתפיים וצוואר דרוכים, מנחי גוף לא הגיונים והכל במטרה להצליח ולחבר את התינוק לשד.
אז בכל זאת מה אפשר לעשות,
חשוב לדעת - מי שמתאים את עצמו להנקה זה התינוק, מבנה הפטמה והזווית של הפטמה אינם יכולים להשתנות זה מצב נתון, מי שכן יכול לשנות את המנח שלו זה התינוק. מאוד חשוב להסתכל לראות לאן הפטמה מופנת לכיוון בית השחי או מרכז בית החזה, מרכזית או אם נטיה כלפי מטה. ברגע שזהית תכווני את התינוק לעבר הפטמה באופן כזה שפיו יהיה מול הפטמה למשל במקרים בהם נטיית הפטמה היא כלפי מטה חשוב להביא את התינוק לעבר השד מזווית יחסית נמוכה, במקרה כזה אולי כרית הנקה תפריע ולא תועיל או אם הפטמה אם נטיה לעבר בית השחי יהיה נכון להביא את התינוק בתנוחה אנכית וצדית כך שפיו יהיה מול הפטמה.
לאחר שעיקרון זה ברור חשוב להכיר את סוגי התנוחות הקימיים, אין תנוחה אחת.
יש רפוטאר שלם של תנוחות אפשריות זה נכון שפעמים רבות נשים מתוודעות בעיקר לתנוחה הקלאסית אך קיימות עוד תנוחות רבות , חשוב למצוא את התנוחה שתתאים לך.
לאחר שמצאת את התנוחה המתאימה כמובן חשוב לשים לב - שהתינוק מונח בטן לבטן כלפיך, פותח פה גדול, שהפטמה וחלק יחסי של העטרה נכנסים לעומק פה,
שאין תחושה של כאב (מעבר לדקה הראשונה של החיבור), שבסוף ההנקה הפטמה יוצאת עגולה וורודה ולא פחוסה ולבנה.
לאחר שחיברת את התינוק בהצלחה, תתחילי להרפות להוריד כתפיים, לנשום, לוודא שהרגליים נוגעות בקרקע בנוחות ולא על קצות האצבעות (אם יש צורך הניחי דרגש קטן), שיש לך מספיק כריות שתומכות בזרועות ומאפשרות מנוחה לפרקי הידיים.
ומכאן והלאה פשוט תהני מהחוויה,
תדאגי להכין לך מבעוד מועד שתיה ואוכל.
שמרי על קשר עין עם תינוקך ותהני מהפלא
בהצלחה לכולן,
ליאת ארנון , יועצת הנקה מורשת
 
 
לצפיה ב-'הנקה'
הנקה
17/12/2016 | 19:27
57
אני חייבת לציין שאחרי שקיבלתי במתנה כרית הנקה של מאמי ויקי נעלמו לי הכאבים בכתף!!
לצפיה ב-'המשך'
המשך
14/12/2016 | 03:22
1
38
הי, תודה רבה על התשובה!
אני אשמח רק אם תוכלי יותר לעזור לי בעניין של הלילה. היא אוכלת כל פעם צד אחד בערך 10 דקות-רבע שעה ואז היא קמה לי כל שעה וחצי לאכול והיא לא פותחת פערים גדולים יותר. יש לי דרך לשפר את זה? 
לצפיה ב-'הנקות תכופות במהלך הלילה'
הנקות תכופות במהלך הלילה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/12/2016 | 18:00
31
בכיף,
אין פתרונות קסם שיכולים להאריך את משך הזמן בין הנקה להנקה.
מה שאת יכולה זה במהלך ההנקה כשאת מזהה את פעולת הלסת והיניקה להוסיף
סחיטה של השד מה שיגביר במעט את כמות החלב שנכנסת בכל בליעה.
חשוב לא לחוץ באופן קבוע על השד מכיוון שזה עלול לגרום לחסימה של צינוריות
חלב, אלא בכל מספר יניקות להוסיף סחיטה ולשחרר ולחזור על הפעולה מספר פעמים. בנוסף, את יכולה לנסות להעיר אותה ע"י הורדה של הבגדים הרבה פעמים
שיש חוויה של חוסר נוחות הם מתעוררים למשל להחליף חיתול במעבר בין שד לשד. 
מה שעוד כדאי לדעת מה שעבורנו לילה הוא לאו דווקא לילה עבור התינוק, שעות הפעילות של התינוק בשלב זה זהות לשעות הפעילות ברחם, זו עדיין תקופת מעבר
והסתגלות לחיים מחוץ לרחם ומדובר בתהליך ארוך.
עוד, במהלך ההנקה התינוק מושפע מהורמון האוקסיטוצין שמופרש בחלב האם, הדבר גורם לתחושה של אופריה ונמנום עמוק, הרבה פעמים זה נראה כאילו התינוק סיים את ההנקה אך בעצם הוא תחת השפעה של ההורמון וברגע שההשפעה חולפת התינוק דורש את המשך ההנקה. אפשר לנסות לדגדג בכפות הרגליים, הידיים, אזור האוזניים הפנים ואולי הדבר יגרום לעוררות גבוה יותר.
בהצלחה ותזכרי זה עניין של זמן ככל שתתקרבו לגיל 6 שבועות ההנקה תקבל יותר סדר והגיון.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
לצפיה ב-'הנקות קצרות והתעוררת לעיתים קרובות'
הנקות קצרות והתעוררת לעיתים קרובות
09/12/2016 | 22:21
1
61
הי, התינוקת שלי בת 3 שבועות,ילדה ראשונה,  על הנקה בלבד מרגע הלידה. נולדה 3.250, ירדה ל3 וכעבור שבוע חזרה ל3.250, שבוע לאחר מכן עלתה ל3.660. יש יציאות בערך פעמיים בלילה, ועוד פעמיים-שלוש במהלך היום, וגם פיפי תקין.היא עוד לא לוקחת מוצץ ואני גם עוד לא שאבתי אף פעם. יש לי מספר שאלות: 
1. היא אוכלת בכל הנקה בצד אחד ובהנקה הבאה אני נותנת מהצד השני (ממש קשה לזכור באמצע הלילה..), מאוד קשה לי להצליח לתת לה באותה הנקה משני הצדדים (בעיקר בלילה כי היא פשוט נרדמת). האם זה בכלל תקין? 
2. יש דרך לגרום לה לאכול משני הצדדים? אני מנסה להעיר- קצת להפשיט, לדגדג, מגע עם העור, אם אני מצליחה קצת להעיר אז אוכלת ממש דקה-שתיים מהצד השני ונרדמת.
3. בגלל שאוכלת רק מצד אחד משך הזמן הוא בדרך כלל 10-15 דקות ואז היא נרדמת. הבעיה שהיא מתעוררת כל שעה וחצי לאכול ואני משערת שזה בגלל העמויות היחסית קטנות שהיא אוכלת. יש דרך לגרום לה לפתוח פערים גדולים יותר בין הנקה להנקה?
4. מתי אפשר להתחיל לשאוב ומה הדרך הכי נכונה לעשות את זה? וכנ"ל לגבי המוצץ.
5. בגלל שהיא סובלת מגזים, לפעמים מתחילה לאכול ואז אחרי כמה דקות פורצת בבכי ולא רגועה. יש לי דרך לעזור לה להתמודד עם זה? כי היא רעבה אבל אני גם מרגישה את הבטן שלה בפעילות וזה נראה לי מתסכל.
תודה מראש וסליחה על האורך..
לצפיה ב-'ביסוס תקופת ההנקה'
ביסוס תקופת ההנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2016 | 19:50
44
הי מיטל,
מהנתונים ששלחת הרושם הוא כי ההנקה מתנהלת בדיוק כפי  שמצופה.
יש מספר קרטריונים שעל פיהם אנו מעריכם את איכות ההנקה:
1. מספר הנקות - אנחנו מצפים לכ 8-12 הנקות ב 24 שעות, כאשר הפער בין הנקה להנקה נמדד מתחילת ההנקה ועד תחילת ההנקה הבאה. יש תינוקת שיזדקקו להנקה .
2. משך ההנקה - הטווח הוא משתנה יכול להיות מ 20 דקות ועד שעה +.
3. מספר חיתולים של שתן וצואה ( 3 יציאות ומעלה , 5-6 חיתולי שתן לפחות).
4. עליה במשקל.
שוב, על פי התאור שלך כל הנתונים מתקיימים.
לגבי הנקה מצד אחד בכל הנקה, חשוב להקשיב לצורכי התינוק אם זה הצורך אז אין טעם לנסות ולהתעקש על מתן השד השני.
ככל שתינוק "מנהל " את ההנקה בצורה המתאימה ומספקת את צרכיו, כך הסיכוי
להנקה איכותית ולאורך זמן תתאפשר.
לגבי שאיבה, אין זמן נכון להתחיל לשאוב זה תלוי מה הצורך.
אם את יודעת שאת צפויה להיעדר מהבית, מעוניינת שבן זוגך יקח חלק בהאכלות אז כמובן אפשר להתחיל לשאוב.
לרוב ההמלצה שלנו להתחיל שאיבה כעבור 40-50 דקות מההנקה האחרונה, מכיוון שאת מתארת מצב של הנקה משד אחד את יכולה לנצל את ההזדמנות ולשאוב מהשד השני בסמוך או במקביל להנקה.
לגבי מוצצים או מה שנקרא "פטמות מלאכותיות" (בקבוקים) העדפה היא להתחיל רק כאשר ההנקה היא מבוססת, כלומר תפוקת החלב תואמת לצורכי התינוק, והמיומנות של האם והתינוק בחיבור והצמדה היא טובה.
לרוב מעבר לגיל חודש.
לגבי התמודדות עם גזים, צריך להבין שמדובר בשלב התפתחותי תקין,
לרוב בזמן התקף גזים דווקא ההנקה יכולה להחמיר את ההתמודדות עם כאב הבטן.
לכן אם את מתחילה להניק והתינוקת מתפתלת ומתנתקת תנסי לשנות את האווירה, לא להחזיק את המחשבה שהיא רעבה. בהתמודדות עם גזים תנועה מאוד יכול להקל, אפשר ללמוד לשים את התינוקת במנשא לשים מוזיקה בחדר ולרקוד, אפשר להעזר במגע בטן אל בטן, עיסוי בטן, ישיבה על כדור פזיו בתנוחת ערסול ולייצר תנועה מונטונית.
מקווה שקיבלת מענה לשאלותייך, אם יש צורך בהברות נוספות אשמח לעוד שאלות  
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
לצפיה ב-'הנקה ודכדוך'
הנקה ודכדוך
08/12/2016 | 12:20
1
47
היי
ילדתי לפני 3 שבועות ומאז אני מניקה הנקה מלאה, משום מה כל פעם שהתינוק יונק מתחילה בי תחושה פיזית של דכדוך, אין לי ספק שזה משהו הורמונלי. האם זה יעבור לבד או שיש צורך לעשות עם זה משהו?
 
תודה!
 
לצפיה ב-'הנקה ותחושת דכדוך'
הנקה ותחושת דכדוך
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2016 | 21:40
38
הי,
את מתארת תופעה שנקראת בספרות D-MER (Dysphoric Milk Ejection Reflex)
חשוב לדעת מדובר בתופעה שהרקע שלה פזיולוגי ולא פסיכולוגי,
לרוב התחושה מתרחשת מספר רגעים לפני הופעת רפלקס שחרור החלב והרקע הוא הורמונלי. מופעי התופעה משתנים מאישה לאישה ויכולים להיות מתגובה קלה שחולפת בן רגע ועד למצב  בו נשים יחוו תחושות קשות שימשכו לאורך כל ההנקה. התחושות שבהן מדובר - מועקה, חוסר נוחות, דכדוך, עצבנות, חרדה, ריקנות,חוסר אונים ועוד.
ושוב חשוב לי להדגיש מדובר בתופעה פזיולוגית שהרקע שלה הוא הורמונלי.
אין שום קשר בין התופעה הזו לדיכאון אחרי לידה.  
התופעה יכולה להופיע בהנקה, בשאיבה ואף בסחיטה ידנית של השד.
משך התופעה משתנה מאישה לאישה ובקרב נשים רבות זה יכול לחלוף או להיות מוקלסביב גיל 3 חודשים אך לא בהכרח יש נשים שהמצב ילווה אותן עד הגמילה מהנקה.
מבחינת טיפול, בתחום התרופתי אין לי את הידע והסמכות ליעץ לך ונכון יהיה לגשת לאיש מקצוע בתחום הפסיכלוגיה / פסיכאטריה (גם כדי לאבחן שאכן בזה מדובר).
מבחינת ההתמודדות בבית אל תשארי לבד עם התחושה שתפי את בן הזוג והאנשים הקרובים לך, תמצאי דברים שיכולים להסיח את דעתך במהלך ההנקה(להסתכל בטלווזיה, לקרוא ספר, לדבר בטלפון, לאכול משהו).
לדבר על המצב, לשתף בתחושות.
זה לא שמהו שיש לך שליטה עליו.
בהצלחה, אם תזדקקי לעזרה נוספת אשמח לענות תחזיקי מעמד
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת
 
 
לצפיה ב-'תאומים שיונקים ומפסיקים'
תאומים שיונקים ומפסיקים
21/11/2016 | 23:01
1
32
שלום!
נולדו לי תאומים, כעת בני חודשיים. בהתחלה הם שתו רק מבקבוק וכעת אני מנסה לבסס הנקה.
המצב בשבועיים האחרונים הוא שבתחילת הארוחה הם יונקים אך בשלב מסויים (אחרי 2 עד 8 דקות) הם מפסיקים למצוץ וכשמנסים להחזיר אותם לינוק הם בוכים, ואז אני נאלצת להשלים את הארוחה מבקבוק.
זה לא גרפס - מהבקבוק הם שותים בלי בעיה אך אם שמה אותם בתנוחת הנקה הם מיד בוכים.
יש לך רעיון מה הבעיה? מה לעשות?
תודה רבה!
לצפיה ב-'הנקת תאומים'
הנקת תאומים
( לעמוד שלי בתפוז )
24/11/2016 | 21:44
26
הי אוסי,
כל הכבוד על הנסיון לבסס הנקה לתאומים בני חודשיים, זה לא מובן מאליו.
השאלה הראשונה החשובה האם במהלך התקופה הקפדת על ביצוע שאיבות סדירות
ומה מצב תפוקת החלב? זה הבסיס להצלחה.
אפשרויות נוספות שיכולות לבוא בחשבון:
תינוקות בני חודשיים הם תינוקות סקרניים,
כל מה שמתרחש בסביבתם מושך את תשומת ליבם. גם בתינוקות שעד שלב זה ינקו בהנקה מלאה אנחנו לפעמים מזהות התנהגות "לא רגועה" "עצבנית" , פעולת היניקה דורשת מהתינוק להפנות את פניו לבית החזה של האם, אין לו את היכולת להסתכל על מה שמתרחש בסביבתו וזה לפעמים גורם לתסכול.
סיבות נוספות קשורות בהבדל שבין האכלה מבקבוק לבין פעולת היניקה על השד.
כאשר תינוק יונק מהשד מתרחש תהליך של גירוי השד, שחרור רפלקס חלב וקצב
זרימה החלב, זה נכון שככל שההנקה מבוססת כך הזמנים מתקצרים באופן משמעותי, אך במקרה שלך במהלך החודשיים הראשונים לחייהם הם בעיקר ניזונו מבקבוק וזה פער משמעותי.
שתינוק מקבל הזנה מבקבוק התהליכים שתארתי אינם מתקיימים, החלב מטפטף כבר מהרגע הראשון, אין צורך בפעולת גירוי, החלב מטפטף באופן חופשי ולא מגיע בפולסים ובנוסף הקיבה "מתרגלת" לתחושת מלאות שמגיעה מהר יותר.
כאשר הם מתחברים לשד וכעבור מספר דקות בודדות מתנתקים, זה יכול להעיד על כל אחד מהמצבים שתארתי - תפוקת חלב לא מספקת, זמן שחרור חלב מאורך וקצב זרימה איטי.
אם המוטיבציה לחזור להנקה על השד הייתי בהחלט בוחרת ביועצת הנקה שתלווה את התהליך, קודם כל בשביל לאבחן מה הסיבה לקושי ושנית בכדי להציע פתרונות שיאפשרו מעבר הדרגתי מבקבוק להנקה.
יש פרקטיקה שנקראת SNS את יכולה להתסכל בסרטונים ביוטיוב, זו בהחלט פעולה שיכולה לצמצם את הפער בין הזנה מבקבוק להנקה מהשד.
בהצלחה,
ליאת ארנון יועצת הנקה
 
לצפיה ב-'הנקה בהריון'
הנקה בהריון
19/11/2016 | 20:00
1
47
עובדים על אח או אחות לקטן שלנו שעדין יונק. הבנתי שהטעם של החלב משתנה בהריון ויש תינוקות שמפסיקים לינוק. אשמח לדבר עם מישהי בעלת ניסיון וגם לקבל עצה במידה וירצה להפסיק איזה פורמולה מומלץ לתת. הקטן בין7 חודשים. תודה
לצפיה ב-'הנקה והריון'
הנקה והריון
( לעמוד שלי בתפוז )
24/11/2016 | 22:04
29
הי איריס,
הנושא של הריון והמשך הנקה הוא מאוד אישי ותלוי בהחלטה שלך ולפעמים גם בהחלטה של התינוק.
כן יכול להיות שינוי בטעם החלב או בתפוקת החלב אך מה תהיה התגובה של התינוק זה לא משהו שניתן לצפות מראש.
נכון לעכשיו אם אני מבינה נכון את עדיין לא בהריון אז ההנקה יכולה להימשך כסדרה, תהני ממנה כל עוד את יכולה וברגע האמת תבחרי את הדרך המתאימה והנכונה ביותר עבורך ועבור תינוקך.
כיועצת הנקה אין לי האפשרות להמליץ על פורמולה מסויימת אך חשוב לדעת שכל הפורמולות כפופות לתקן של ארגוני הבריאות בעולם ובארץ.
אם יש בנות בפורום עם נסיון שמשלבות הנקה והריון, נשמח לשיתוף.
בהצלחה,
ליאת ארנון יועצת הנקה
 
לצפיה ב-'הפחתת הנקה ושילוב תמ״ל'
הפחתת הנקה ושילוב תמ״ל
14/11/2016 | 15:38
1
93
 
 
היי, 
התינוק שלי בן 3 חודשים ומאז שנולד רק יונק ומידי פעם לוקח בקבוק עם חלב שאוב (פעמיים בשבוע בערך). 
בעוד כחודשיים בעלי ואני מתכננים לטוס לכמה ימים לחופשה בלי התינוק ולהשאירו עם הסבתא. זמן קצר לאחר מכן אני גם אשוב לעבודה. לכן, אני רוצה להתחיל להרגיל אותו ולהיערך מראש להפחתת הנקה ושילוב תמ״ל. אני רוצה להגיע למצב בו אניק פעמיים ביום בוקר וערב כשאשוב לעבודה. 
השאלה שלי כיצד אני מתחילה לשלב תמ״ל או חלב שאוב שיש לי הרבה קפוא בפריזר ולהגיע למצב של 2 הנקות ביום מבלי לסבול מגודש וכאבים. אציין שכבר למעלה מחודש הוא אוכל ב 19 בערב ושוב רק לפנות בוקר (בין 4-7) ואני נאלצת לשאוב לפני השינה למנוע גודש. גם מזה אני מעוניינת להיגמל.כיצד עליי להיערך לחודשים הקרובים? תודה 
 
לצפיה ב-'הפחתת הנקה'
הפחתת הנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/11/2016 | 10:25
44
הי,
ראשית, שאיבות אינן מורידות את כמויות החלב אלא מגבירות אותו. הגוף מקבל איתות שיש דרישה נוספת לחלב והוא מייצר.
לכן, לדעתי, את השאיבה שאת עושה לפני השינה כדאי להפסיק (אלא אם את רוצה להמשיך ולהקפיא מנות לקראת החזרה לעבודה). כדי להוריד את הגודש שנוצר בלילה כשהתינוק ישן ופותח פערים, אני ממליצה לך לנסות לסחוט ידנית רק עד כדי הקלה, אפשר תוך כדי מקלחת חמימה. לאחר מכן לקרר קצת את השד. ייקח כמה לילות והגוף יבין שאין דרישה בשעות האלו לחלב נוסף והוא יפחת.
לגבי הנסיעה והחזרה לעבודה - בעוד חודשיים זה הרבה זמן, אין צורך להתחיל כבר עכשיו בהפחתת ההנקות.
אני מפנה אותך למאמר המקסים והחשוב שליאת פירסמה בפורום זה לפני כמה ימים ובו מפורט בצורה ברורה התהליך לפני חזרה לעבודה, כדאי לקרוא אותו.
אם יהיו לך עוד שאלות את כמובן מוזמנת להעלות אותן.
בהצלחה וחופשה נעימה.
לצפיה ב-'חזרה לעבודה בקרב נשים מניקות - מאמר חדש!'
חזרה לעבודה בקרב נשים מניקות - מאמר חדש!
( לעמוד שלי בתפוז )
07/11/2016 | 11:52
1
88
חזרה לעבודה לאחר חופשת לידה בקרב אימהות, היא עניין מורכב שדורש לא מעט הכנה והתארגנות. בקרב אימהות שבוחרות להניק - החזרה למעגל העבודה יכולה להיות מאתגרת אף יותר. 
מוזמנות לקרוא מאמר חדש שהעליתי:
http://www.tapuz.co.il/forums/articles/article/556...
 
לצפיה ב-'חזרה לעבודה לאחר חופשת הלידה'
חזרה לעבודה לאחר חופשת הלידה
( לעמוד שלי בתפוז )
08/11/2016 | 08:43
28
מאמר מעניין וחשוב מאוד לכל אמא ובמיוחד למניקות שביננו.
ליאת - תודה!
לצפיה ב-'פיטמה תמיד יוצאת מעוכה וההנקה כואבת'
פיטמה תמיד יוצאת מעוכה וההנקה כואבת
29/10/2016 | 16:49
1
50
תינוקת בת שבועיים,ההנקה כואבת מאוד.בכל תנועה שהתינוקת עושה עם הלסת התחתונה אני מרגישה מעין שיוף כנראה על גבי הפיטמה וזה כואב מאוד,וההנקה נמשכת לא פחות משעה עד שעה וחצי.ניסיתי את כל התנוחות האפשריות,לנתק ולהחזיר שוב על מנת להשיג חיבור עמוק יותר לעומק החיך העליון  אבל זה לא עוזר,בכל הזויות האפשריות שאני מנסה.ההנקה תמיד כואבת.בנוסף-בשד הימני כואב לי גם במגע של החלק העליון של פי התינוקת במיפגש עם העטרה.
הפיטמה תמיד יוצאת לי מעוכה לצד כמו מיגדל פיזה עם פס לבן שחוצה את הפיטמה לאורכה.
מה הבעיה? האם זה החיך של התינוקת שלא מאפשר היצמדות יעילה??? האם זה ישתפר עם הזמן???
אני כבר שוקלת לוותר כי זה עינוי לסבול ככה בכל הנקה ואני נאלצת לתת בקבוק כשאני מותשת לגמרי מנסיונות החיבור.
יועצת הנקה בדקה את התינוקת,אין לשון קשורה,אין פטרייה.היא עולה יפה במישקל ומרטיבה טיטולים,יש יציאות כנדרש אבל אני סובלת...
יש לי פיטמות שטוחות יחסית ורחבות..יש לציין שעם הבת הגדולה שהנקתי לא הייתה בעיה בחיבור.
לצפיה ב-'כאבים בהנקה'
כאבים בהנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/10/2016 | 18:28
42
הי,
על פי התאור שלך והאופן בו  הפטמה נראית לאחר ההנקה אני מאמינה שהסיבה לכאב היא חיבור שאינו מיטבי.
כאשר מתקיים כאב לאורך כל ההנקה (ולא רק בדקה/שתיים הראשונות) והפטמה יוצאת בסוף ההנקה מעוכה (כפי שתיארת פס לבן) זה בהחלט סימנים שמעידים על חיבור לא תקין.
אני מבינה שיש לך נסיון בהנקה וכבר נפגשת עם יועצת ששללה אפשרויות כגון לשון קשורה.
הרבה פעמים "נתפסים" לתנוחה מסויימת בה מנסים לחבר את התינוק והיא לאו דווקא המתאימה. מאוד חשוב להסתכל היכן נמצאת הפטמה, יש נשים שהפטמה
אצלן יותר צידית או יותר תחתונה והנכון הוא לא לנסות להתאים את השד/פטמה אל פה התינוק אלא לדאוג שהתינוק יגיע לפיטמה בזווית כזו שתאפשר חיבור ממקום יותר מותאם לצורכי השד.
אחד החיבורים שאני מוצאת כיעלים הוא החיבור האנכי, צירפתי קישור שמדגים את אופן החיבור http://www.biologicalnurturing.com/,
המיוחד בחיבור הזה שהאימא יכולה להרפות את הגוף ולהוריד את מתח השרירים והרבה מהאחריות עוברת לתינוק.
בכל מקרה אני ממליצה לך לעשות נסיונות לגוון את אופן החיבור לאחר שהתבוננת בשד וזהית את הכיוון אליו פונה הפיטמה.
מבחינת משך ההנקה, נכון לעכשיו הנקות של שעה ושעה וחצי הן הנקות שתואמות לתקופת החיים הראשונה. זוהי תקופה של ביסוס ההנקה והגברת תפוקת החלב בהתאם לצורכי התינוק. במהלך ההנקה מתרחשים תהליכים נוספים שהם מעבר להזנה כגון מימוש רפלקס המציצה, מנוחה, מגע, תחושת ביטחון. ככל שהתינוק יגדל ויחצה את גבול 6-7 שבועות (אולי עוד קודם) את תזהי כי משך ההנקה יתקצר וההנקה תהפוך להיות יותר פונקציונלית. מבחינת ניהול הנקה כל עוד תינוק יונק בין 8-12 הנקות ביממה, נותן 5-6  חיתולי שתן רטובים ומינמום של 3 יציאות צהבהבות תפוקת החלב מספקת.
מבחינת ההתמודדות עם הכאב ישנן מספר משחות שמסייעות בהקלה וריפוי, ישנן רפידות טיפוליות שניתן לרכוש בבתי המרקחת אבל אין ספק שברגע שתמצאי את אופן החיבור המתאים ביותר עבורך הכאב יחלוף.
בהצלחה,
ליאת ארנון יועצת הנקה
לצפיה ב-'רוצה לתרום חלב אם'
רוצה לתרום חלב אם
25/10/2016 | 12:26
2
56
הבנתי שזה יכול לסייע לחולי סרטן.
רציתי לשאול האם זה עלול לפגוע בכמות החלב שאני מעניקה לתינוק שלי.
יש לציין שהוא כבר גדול יחסית- בן 9 חודשים, אך עדיין יונק.
לצפיה ב-'תרומת חלב אם'
תרומת חלב אם
( לעמוד שלי בתפוז )
26/10/2016 | 08:56
1
50
הי *may
קודם כל - כל תרומה היא מבורכת וכל הכבוד על המחשבה!
לשאלתך האם זה עלול לפגוע בכמות החלב של תינוקך אז התשובה היא לא.
בגיל כזה (9 חודשים) ייצור החלב הוא ייצור מקומי לפי דרישה, מה שאומר שגופך יודע לייצר חלב בזמנים בהם את מניקה או שואבת. אם תוסיפי שאיבות, לאט לאט גופך יקלוט שיש דרישה נוספת לחלב ויעלה את הכמויות בהתאם לדרישה.
כמובן לאורך התהליך, שימי לב שההנקות ממשיכות כסדרן והתינוק לא רעב ולאחריהן תוסיפי את השאיבות, בהתחלה ייצא מעט אך עם המשך השאיבות - הכמות תגדל ותוכלי לאסוף מנות לתרומה.
בהצלחה!
 
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
27/10/2016 | 09:30
8

מנהל/ת הפורום

אודות:
שמי ליאת ארנון נשואה ואם ל-5 ילדים מקסימים. יועצת הנקה מוסמכת מטעם משרד הבריאות, אחות מוסמכת ומיילדת בביה"ח "ליס" ליולדות, ת"א. (איכילוב) מדריכת שינה
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
אירוח בנושא פוריות והפריה חוץ גופית
אירוח בנושא פוריות...
ביום שלישי יתארח ד``ר שי אליצור, מנהל היחידה...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

סילבי גינסברג  -מדריכת הנקה
סילבי גינסברג מדריכת הנקה
ליאת ארנון -מנהלת פורום ייעוץ הנקה
להתייעצות עם מנהלת הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ