לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
93169,316 עוקבים אודות עסקים

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'טיפולי מרפא למחלת MCTD בים מלח'
טיפולי מרפא למחלת MCTD בים מלח
23/05/2019 | 23:17
1
38
הMCTD שלי מתבטא בעיקר ב דלקת פרקים וריינו.
האם יש סדר טיפולים מסויים שאפשר לעשות (גם לתקופה) על מנת להקל על המצב?
יותר ספציפית מה הסדר המומלץ (מי ים המלח, בוץ, בריכת גופרית) והזמנים המומלצים בכדי לזכות ולו במעט הקלה מהמחלה הזאת?

לצפיה ב-'MCTD'
MCTD
29/05/2019 | 13:42
33
הי,
לידיעתי אין עדות לעזרה מטיפולים כמו אלו שציינת, אך ניתן כמובן לנסות ולראות האם זה עוזר לך אישית. 
במחלות מהטווח הזה יש להזהר מחשיפה מוגברת לשמש. בים המחל הקרינה הכי נמוכה ולכן זה עדיף משמש במקומות גבוהים יותר, אך עדיין יש לנקות אמצעי זהירות. 
לצפיה ב-'ורטיגו '
ורטיגו
07/05/2019 | 16:07
1
54
שלום רב
בשל סחרחורות שתוקפות אותי במהלך שינוי תנוחה בשכיבה נבדקתי ע"י רופא א.א.ג ששלל לי שזה ורטיגו מבעיה באזניים.
בתאריך ה - 31.12.18 שאלתי פה לגבי תוצאות של צילום ע.ש.צווארי.
("שינויים ניוונים עם זיזים קדמיים ואחוריים בחוליות -  ,C5,C6,C4 ועם היצרות מרווח בינהן")
ואז לא ציינתי שיש לי סחרחורות.
כעת שאלתי היא האם לאחר שנשלל שהבעיה מהאוזניים האם יש מצב שזה כתוצאה מהמצב בעמוד שידרה?
אם כן מה אני עושה כדי לטפל בסחרחרות?
תודה מראש
לצפיה ב-'סחרחורת'
סחרחורת
08/05/2019 | 09:36
55
לא סביר ששינויים גרמיים בחוליות הצוואר יגרמו לסחרחורת
כדאי להבדק עי נוירולוג, שינסה לאפיין את הסחרחורת (מרכזית, פריפרית) ויפנה לבירור ולטיפול הנכון.
לצפיה ב-'שינוי צבע בכף רגל'
שינוי צבע בכף רגל
02/05/2019 | 10:14
1
57
שלום,

לפני שבעה חודשים שברתי את הזרת בכף רגל (שבר עם תזוזה קלה).
הלכתי לביקור רופא ועשו לי שם קיבוע.
הייתי עם קיבוע חודש,וכמעט שלא הורדתי אותו מהרגל-קיבוע על כמעט כל כף הרגל.

לאחר כחודש הלכתי לאורתופד לצילום וביקורת. והוא קבע שהזרת די עקומה, ויישר לי אותה במקום. (שחזור קל) ואמר לעשות קיבוע לעוד שבועיים.
כך יצא שהייתי עם קיבוע כמעט על כל כף הרגל חודש וחצי. וכמעט שלא עשיתי פעילות.(הייתי כמעט כל היום שוכב במיטה).

כמה ימים בודדים לאחר היישור, כל פעם שאני עומד / יושב הרגל נהיית קרה וסגולה, לאחר 5 דקות מתחיל גוון שחרחר באצבעות.

ושאני בפעילות (הליכה או ריצה) אחרי רבע שעה בערך הרגל מתחילה להרגיש שורפת, חמה, עיקצוצים, הורידים מתנפחים, ואדומה.

בניגוד לשלושה חודשים ראשונים שבשכיבה הצבע היה חוזר לצבע תקין. היום שאני שוכב הצבע יותר אדמדם ב20% בערך מכף הרגל השנייה. ושאני עם רגל מורמת הצבע חוזר להיות תקין

בנוסף אין לזה חוקיות. יש ימים שאני הולך חצי שעה והרגל תהיה קצת אדומה,והטמפרטורה שלה תהיה סבירה.
ויש ימים שאני הולך רק רבע שעה וכף הרגל כבר תהיה אדומה, חמה אפילו לפעמים רותחת, ועקצוצים

וזה לאחר שבארבעת החודשים האחרונים אני עושה לפחות 10,000 צעדים כל יום. עושה בבית חצי שעה תרגילי פיזותרפיה לרגל, שם את הרגל גבוהה לפחות שעה ביום, ופעמיים ביום קומפרסים

.המצב הזה פשוט די תקוע ככה כבר חצי שנה, וכמעט אין שיפור בכלל. יש דברים מסוימיים שיש בהם שיפורים קלים, ודברים שדי נשארו דומים כמו בהתחלה. והמצב הזה כבר מייאש

שני הרופאים האחרונים שהייתי אצלם (ראומטולוג, ונוירולוג) אבחנו לי = טראומה למערכת עצבים פריפרית. ושיש לי נזק עצבי מקומי. שמרחיב ומצר את הכלי דם ברגל בצורה לא נכונה.

הרואמטולוג אמר לי לבצע EMG ובדיקת QST. והנוירולוגית אמרה שאין צורך בבדיקות האלה.

האם לדעתך כדאי לי לבצע אותם? ואם כן אפשר לקבל הסבר מהי בדיקת QST ?
והאם זה דבר שלדעתך יכול לחלוף מעצמו?

תודה ענקית. ושבוע טוב
לצפיה ב-'כאבים ברגל'
כאבים ברגל
08/05/2019 | 09:34
31
הי
אתה מתאר סימפטומים שיכולים להתאים ל CRPS 
בדכ מי שמעסק עם זה זה מרפאות כאב
בשיבא יש מרפאה לדעתי עם אוריינטציה ל CRPS, הייתי פונה למרפאה כזו 
בדיקת QST זו בדיקה להערכת סף כאב שיכולה לכוון האם באמת מדובר ב CRPS

בהצלחה
לצפיה ב-'פגישה עם הד"ר'
פגישה עם הד"ר
29/04/2019 | 21:07
1
72
היי
ברצוני לקבוע אצלך פגישה.
איך אני עושה זאת,ואיפה אתה מקבל?
תודה רבה (;
לצפיה ב-'פגישה'
פגישה
08/05/2019 | 09:29
61
הי
אני עובד במכון הראומטולוגי באיכילוב
קביעת התור היא למכון ולא לרופא ספציפי, אך כל הרופאים אצלנו מקצועיים מאוד
לצפיה ב-'קרע שריר ישן'
קרע שריר ישן
10/04/2019 | 10:26
1
34
לפני 4 שנים נקרע לי שריר ה Musculus gastrocnemius. קרע רציני שהשבית אותי למס' שבועות ואחריו עשיתי פיזיוטרפיה אינטנסיבית  לעוד מס' חודשים.

מאז יש לי כאב חזק בשריר כל פעם שאני מבצעת פעילות מוגברת (הליכה של מעל 10 ק"מ לדוגמה) וכאב נקודתי חזק שמדמה חזרה של קרע קטן לאחר פעילות אינטנסיבית רצינית יותר.

אציין שאני ממשיכה לעשות תרגילי חיזוק שריר

מלבד המשך חיזוק שרירים האם יש טיפול שיכול לרפות את הרגל? 

לצפיה ב-'קרע בשריר'
קרע בשריר
13/04/2019 | 21:45
37
הי
זהו תחום יותר של רפואת ספורט ולא של ראומטולוגיה
מציע לך להתעניין בכיוון הזה ולפנות לפיזיוטרפיסט ספורט מומחה
בהצלחה
לצפיה ב-'ערכי esr ו-dna חריגים'
ערכי esr ו-dna חריגים
03/04/2019 | 23:03
1
52
שלום רב,
במסגרת בדיקות דם מקיפות בטיפולי פוריות נמצא שיש ערכים גבוהים מהנורמה בבדיקת esr שקיעת דם ובדיקת ana תוצאה חיובית וגבוהה מהנורמה.
מאחר ואני לא סובלת מתסמינים של מחלות אוטואימוניות,גם לא לחץ דם למעט כאב דריכה ברגל שמאל בבוקר כמה כמה חודשים (כנראה דורבן), האם זה מנבא מבחינה סטטיסטית מחלה אוטואימונית בעתיד.יש לציין שאימי חולה בסקלודרמה מזה 15 שנה,ללא רקע משפחתי נוסף של מחלות כרוניות או אוטואימוניות.
לצפיה ב-'בדיקות דם'
בדיקות דם
13/04/2019 | 21:44
50
הי מיכל
לבני משפחה של חולים במחלות אוטואימונית יש גם סיכון מוגבר לחלות במחלות אוטואימונית, אבל גם שכיחות גבוהה של בדיקות דם אוטואימונית חיוביות (ללא שום מחלה), כמו ANA במקרה שלך.
אני מאמין שכחלק מבדיקות הדם לבירור הפוריות נלקחו גם בדיקות של תסמונת APLA שיש להן חשיבות גדולה בהקשר של פוריות, וגם בדיקות antiRo / SSA.
בכותרת שלך כתבת בדיקת DNA ובטקסט כתבת ANA - שאלו בדיקות שונות.
אם תרצי צרפי את צילום הבדיקות ואחווה דיעה יותר מעמיקה.
יכולה גם לשאול את רופא הנשים, אם לדעתו כדאי שתראי גם ראומטולוג עקב הבדיקות האלו.

בהצלחה
לצפיה ב-'בירור תוצאות בדיקה'
בירור תוצאות בדיקה
03/04/2019 | 18:53
1
76
שלום, אודה על ממצאי בדיקות דם כלהלן: ana multiplex positive anti rnp 4.40 positive anti rnp a 4/40 positive anti sm 1.20 positive ro ss-a 1.60 positive ss a 52 1.69 positive anti ccp 6.40 positive בדיקת SCL מופיעה שלילי כאשר בבדיקה קודמת לפני כחודש הופיע חיובי. מציינת שבדיקת CRP ניתנ תקינה
... תודה מאד
לצפיה ב-'בדיקות דם'
בדיקות דם
13/04/2019 | 21:39
49
הי הניה
קשה לי להבין את התוצאות בגלל השילוב של עברית ואנגלית בטקסט.
תנסי אולי לכתוב בכל שורה תוצאת מעבדה אחרת, או לצרף צילום של התשובה

אשמח גם לכמה משפטים למה בצעת את הבדיקות הללו?  מה התלונות? מה הגיל שלך?

תודה
לצפיה ב-'גאוט?'
גאוט?
02/04/2019 | 09:10
2
40
שלום רב פרופ ראשית כל תודה על המענה .
בן 44 בריא בדרכ לא צורך אלכוהול , בשר אדום כמעט בכלל , מעשן עודף משקל קל של 6-7 קילו .
לפני מספר ימים החלו כאבים בכף רגל ימין כולל נפיחות של הבוהן והאצבע וכל כף הרגל עם הגבלה בתנועת הבוהן והאצבע הסמוכה (כיפוף ומתיחת האצבעות)כאבים קשים בדריכה והליכה . יומיים לא לקחתי טיפול וביום ה 3 מעוצמת הכאבים פניתי למוקד רפואה דחופה של מכבי . רופא המשפחה שהיה שם איבחן גאוט קליני נתן לי קולכיצין 3 פעמים ביום למשך שבוע .
לקחתי 2 כדורים מהקולכיצין ולמחרת בבוקר פניתי לרופאת המשפחה שאמרה שלדעתה לא מדובר בגאוט הפנתה לבדיקות דם ונשלחתי למיון לשלילת DVT .
בדיקות הדם במכבי הראו תוצאה של uric acid 4.5 , ראומטיד פקטור ושקיעת דם תקינות .
במיון בוצע אולראסאונד ונשלל DVT בדיקות הדם במיון uric acid 4.3 , כל שאר הבדיקות תקינות מלבד crp 13 הפנימאי שבדק אותי לא התרשם מתוצאת ה CRP , לטענתו המפרק נראה שקט ללא נוזלים לניקור והחשש לגאוט לא גבוה עקב תוצאות הבדיקה של החומצה האורית .קיבלתי הנחיה לא ליטול קולכיצין והחליף לאתופן XR נטילה פעם ביום ובמידה ולא יהיה שיפור הכתובת הראשונה שלי הינה אורתופד כיון שיש בעיות אורתופדיות בכך הרגל שעלולים לגרום לתסמינים זהים ובמידת הצורך ראומטולוג.
נטלתי כדור אחד מהאתופן והנפיחות ברגל ירדה בצורה משמעותית כדור נוסף העלים את הנפיחות לגמרי וכמעט את כל הכאבים חזרתי לתפקד כרגיל .
אני מבין שאני כרגע בצומת דרכים כיון שהחומצה האורית שלי נמוכה ולא היה נוזל לניקור במפרק אז אין דרך לאבחן אם מדובר בגאוט .
מהתרשמותך מהסיפור היבש מה דעתך?
איך ניתן לוודא שלא מדובר בגאוט ?
האם לדעתך המלצות שקיבלתי בבית החולים מספקות בשלב זה ?
המון תודה
לצפיה ב-'עדכון '
עדכון
13/04/2019 | 21:05
1
24
שבועיים לאחר ההתקף חזרתי על בדיקת החומצה התוצאה 5.4  crp תקין ורואמטיד פקטור תקין .
אני לא נוטל שום טיפול תרופתי , אך יש לי עדיין כאבים בכרית הבוהן בדריכה ומתיחת האצבעות .
אני מרגיש כאב קל בקרסול ותחושה פחות או יותר זהה גם ברגל השניה האם יכול להיות שכל זה נגרם בגלל בעיה אורתופדית אולי בגלל הגיל משהו נשחק ?
אין לי מושג אם יש לי גאוט או לא .

לצפיה ב-'גאוט?'
גאוט?
13/04/2019 | 21:36
37
הי שייקה
גאוט מאוד מאוד לא סביר עם חומצה אורית 4.5. 
המיקום שאתה מתאר יכול להתאים לגאוט (בסיס הבוהן בכף הרגל) אך יש מחלות אחרות שיכולות לגרום לזה. 
CRP 13 הוא לא מאוד גבוה, ופנימאים שרגילים למחלות זיהומיות קשות הרבה פעמים "לא נבהלים או מתרשמים" מ CRP כזה, אך הוא גבוה יחסית וכן משקף תהליך דלקתי כלשהו. 
מציע לך לפנות לראומטולוג להערכה, נשמע יותר ראומטולוגי מאורטופדי.
מחלות כמו פסוריאזיס ואחרות יכולות לגרום לתופעה כזו - בקיצור דרושה הערכה מסודרת. הייתי מצטייד בצילום כפות רגליים לפני אם יש לך אפשרות. 

בהצלחה ומצטער על העיכוב בתשובה
לצפיה ב-'אוטואימוני'
אוטואימוני
27/03/2019 | 13:25
1
72
האם anca pr3 חיובי 1.8, mpo שלילי, asca if שלילי, asca iga חיובי מעידים על מחלה בלי תסמינים נוספים?
האם ירידה במשקל יחד איתם מעידה על משהו?
לצפיה ב-'בדיקת ANCA'
בדיקת ANCA
01/04/2019 | 11:11
49
בדיקת ANCA AND PR3 הן בדיקות יחסית ספציפיות למחלה מסויימת שנקראית בקיצור GPA. 
כל מעבדה יש לה ערכים שונים, אז הערכים שרשמת לא אומרים לי יותר מידי, אבל אם זה חיובי, הייתי פונה לראומטולוג שיחשוב האם יש לזה איזו חשיבות כלשהי.
לצפיה ב-'אבחון - תוספת חשובה, תוצאות US'
אבחון - תוספת חשובה, תוצאות US
18/03/2019 | 23:56
2
40
מידע שאולי חשוב - הפיענוח של ה US:
קרע חלקי בגיד הLT SMT באזור הMTJ ,קולקציה נוזלית 7*14*17 מ''מ מסביב לשריר הLT semitendinosus
הדיסטלי
כמות זעירה של נוזל מסביב לגידים ה pes lt
פרט לכך ללא ממצא בברך שמאול
ציסטה קטנה על שם בייקר מימין.
אשמח להבין מה  המשמעות של הדברים - מה חשוב ומה לא.
והאים רצוי לעשות גם MRI (יש לי הפניה).
לצפיה ב-'ממצאים בעל קול'
ממצאים בעל קול
01/04/2019 | 11:09
28
את הממצאים צריך לפרש עם קורלציה לתלונות ולממצאים בבדיקה גופנית.
קשה לי להמליץ ככה רק לפי הממצאים.
הנוזל סביב גיד ה PES יכול להתאים לבורסיטיס - שלעיתים מגיבה מאוד טוב להזרקה מקומית.

לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
01/04/2019 | 23:40
4
לצפיה ב-'אבחון'
אבחון
18/03/2019 | 17:53
1
44
אני אישב בת 59.
סוחבת בעיות בירכיים, קרסוליים, כתפיים, טניס אלבאו... וכאב במגע קל בכל מיני מקומות בגוף. כבר מספר שנים.
ב-7 שנים האחרונות נפלתי 5 פעמים, שברתי יד, שברתי רגל, נקעתי רגל. מתחתי גיד בשוק שמאל לפני שנתיים, ועכשיו... לאחרונה הייתי אצל האורטופד בגלל כאבים בברך. הסתבר שיש לי קרע קל בגיד.
אבל מאחר שאני סוחבת את הבעיה במשך 4 חודשים. התפתחו כאבים כמעט בכל הרגל, וגם בברך השניה. האורטופד שולח אותי לפיזיותרפיה. 
אני מעוניינת לדעת למה זה קורה לי. ומאמינה שכשנדע מה הסיבה, נוכל לרפא ולמנוע הרבה יותר טוב.
מזה 10 שנים שאני הולכת (לסרוגין), לאוסטאופט, לפיזיותרפיה, לדיקור, לשיאצו... כדי להתמודד עם הכאב, ולמנוע החמרה. לפני 6 שנים הייתי אצל ראומטולוג שאמר - אולי יש לך פיברומיאלגיה, אבל לא יצא לך כלום מההגדרה הזו. 
אוסיף שאני סובלת מאלרגיות מגיל צעיר והובחנתי כחולת אשימוטו (הסירו חצי בלוטה לפני 30 שנה).
אני סובלת שנים, והייתי רוצה לדעת:
א. מה יכול לגרום לכאבים כה רבים, ולפגיעה חוזרת בגידים. ומה רצוי לבדוק.
ב. האים ראומטולוג הינו הכתובת הנכונה, או שהיית מציע לי לגשת לרופא אחר?
תודה
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
01/04/2019 | 11:07
26
הי
קודם כל יש לבדוק האם יש אוסתיאופרוזיס עם כל כך הרבה שברים, אם יש אז כמובן לטפל.
כאבים מפושטים כמו שאת מתארת יכולים להתאים לפיברומיאלגיה, אוסתיאוארטריטיס ועוד בעיות. 
ראומטולוג יכול להערכיך האם יש את הנל וגם לשלול דברים אחרים. 
בכל מקרה גם אם זה פיברומיאלגיה, אוסתיאוארטריטיס או מחלה דלקתית כלשהי, פיוזטרפיה, הידרוטרפיה ופעילות גופנית מומלצים מאוד - אז הייתי מנסה להתמיד ככל הניתן בזה תוך כדי הבירור. 
לצפיה ב-'דלקת מפרקים-דלקת חוליות מקשחת'
דלקת מפרקים-דלקת חוליות מקשחת
17/03/2019 | 15:53
1
68
שלום,
לפני כשנה התגלה אצלי דלקת מפרקים-דלקת חוליות מקשחת ,
לפני 4 חודשים עשיתי בדיקת דם וה-crp היה 16.6.הרופא נתן לי זריקת סימפוני ואני צריכה לחזור אליו בסוף החודש,את הזריקה האחרונה עשיתי לפני שבועיים והיום עשיתי בדיקת דם וכתוב שה-crp עלה ל-28.8 וגם esr גבוהה יותר 46 עכשיו לעומת 31 לפני 4 חודשים .
מה יכול להוביל לרמה כזאת גבוהה?
לצפיה ב-'CRP AS'
CRP AS
01/04/2019 | 10:21
43
הי 
בדלקת חוליות מקשחת לעיתים מדדי הדלקת מוגברים ולעיתים תקינים.
אם הדלקת מטופלת  אז מדדי הדלקת אמורים להגיב ולרדת בהתאם.
אם הם עדיין מוגברים יתכן שהטיפול אינו מתאים' יתכן שטרם עבר מספיק זמן - תגובה יכולה להיות עד 3 חודשים, או יתכן שיש משהו אחר שמעלה מדדי דלקת כמו זיהום כלשהו.
לצפיה ב-'האם יש קשר בין פמידרונט-עירוי חד פעמי לבין בעית חניכיים ? '
האם יש קשר בין פמידרונט-עירוי חד פעמי לבין בעית חניכיים ?
08/03/2019 | 23:36
1
18
שלום ד"ר  !
לפני 3 חודשים קבלתי עירוי פמידרונט, כניסיון טיפולי לכאבי בית החזה.
העירוי גרם לי פיזית ביד לטרומבוזה (לאחר 3 ימים פקקת ורידים שיטחית, וטופלתי בקלקסן לחודשיים בגלל שאני עם APLA )
שאלתי כרגע אינה קשורה ישירות, אבל יתכן שבעקיפין.
לפני 3 ימים התחילו לי כאבי שיניים בסוג של גשר שיש לי ( 3 שינים ששמו לי כמו כתר-רק שהבנתי ששמם הוא גשר) . החניכיים ניראים מוזר-אדומים מאוד וכואבים מאוד.
ביקרתי אצל רופא שיניים, צילום ראשוני לא הראה שום דבר חריג בטיפולי השורש שמתחת לגשר-כתר.
היון אני יומיים אחרי אנטיביוטיקה אוגמנטין, ואין הקלה. כמובן שאני ממשיכה עם האנטיביוטיקה, ועם 8970987907 תרופות סבתא, מלח, עארק וכו'.
נזכרתי שדובר על בעיות שיניים חניכיים לסתות בהקשר לעירוי הפמידרונט.

האם אחרי עירוי אחד , יתכן שנפגע לי איזור השינים והלסת? האם זה יתכן, או שהעינין מיקרי? כמובן ששואלת את חוות דעתך בלי שאתה רואה אותי, אבל קבעתי תור שני לרופא שיניים, ואלך גם לפרופסור גמליאל מרמבם בקרוב-ברגע שיגיע יום א' ואוכל לקבוע תור.. אני מציינת שאת עירויי הפמידרונט קיבלתי חד פעמי, ולא הומשך עם הטיפול. אשמח לדעתך.
לצפיה ב-'ביספוספונאטים'
ביספוספונאטים
12/03/2019 | 10:19
23
הי,
יש תופעת לוואי של ביספוספונאטים שנקראת נמק של עצם הלסת - זה משהו מאוד מאוד נדיר, אבל כן מתואר יותר בתרופות שניתנות IV לעומת כדורים, ובעיקר בחולי סרטן. 
צריך באמת את דעתו של רופא פה ולסת אם אכן הוא חושב שזו הסיבה לכאבים או שיש סיבה אחרת, אם הוא אכן מתרשם מנקרוזיס של עצם, אז כן הייתי קושר את זה לטיפול.
שיהיה בהצלחה...
לצפיה ב-'פרדניזון'
פרדניזון
04/03/2019 | 19:06
1
57
אני מטופלת בפרדניזון בגלל PMR.  
שאלתי אם אפשר לשתות מעט יין עם ארוחת הצהריים ?
אודה לתשובה. 
רחל
לצפיה ב-'PMR'
PMR
12/03/2019 | 10:13
43
אין בעיה בכלל
לחיים
לצפיה ב-'SpA - חשיבות האבחון המוקדם, האמנם?'
SpA - חשיבות האבחון המוקדם, האמנם?
01/03/2019 | 20:47
4
72
שלום ד״ר אלאלוף, לפני כשנה שאלתי כאן שאלה תשובותך המפורטת והעניינית ממש הדהימה אותי לטובה, אז ממש ממש תודה ותודה מראש בנוגע לשאלה הנוכחית. אני מתגורר כרגע בחו״ל וגם בגלל זה אני פונה אליך כאן.

מזה כשנתיים אני סובל מתופעות שונות שלדעתי הינן חלק מצורה כזאת או אחרת של SpA: כאבי מפרקים בעצמה משתנה בירכיים, ברכיים, שוקיים, שורשי כפות הידיים, סטרנום, עצם הבריח וכד׳. הכאבים הולכים וחוזרים (חלקם נעלמים לתקופה ממושכת ואז חוזרים שוב), לרוב מתונים מאוד, אך לעיתים יותר מורגשים ובחלק מהמפרקים מורגשים בהחלט בלחיצה. כמו כן, יש חריקות, קליקים ורעשים לא נעימים במרבית המפרקים הללו בעת תנועות מסוימות, גם הם בעצמה משתנה (מה שמעולם לא היה לי קודם לכן). התחושה הפסיכולוגית היא שהמפרק מתפרק, שמשהו נדפק בו מאוד... אדגיש כי עד כה אין ולא היו שום נפיחויות או אודם או נוקשות במפרק כלשהו בגוף. אני משער, ביני לבין עצמי, שהבעיה המרכזית בקליקים ובתופעת הכאבים היא ברצועות, גידים וכד׳ סביב המפרקים (אנטזיטיס?!), אם כי אינני בטוח אם זה זה או רק זה.

במזג אוויר קר ולח התופעות מתגברות לפעמים. כמו כן, לפעמים יש תקופת החמרה ולפעמים הקלה – לא יודע להצביע על הסיבות לכך..

כל התופעות הללו התחילו, כאמור, לפני כשנתיים. לפני כשנה התחיל גם כאב גב תחתון, גם הוא בעוצמה משתנה. אני ישן מעולה, אך בישיבה ממושכת הכאב לעיתים מתגבר ולעיתים לא. כמו כן, יש ימים בהם הוא מורגש יחסית חזק. הכאב ״מטייל״ במותן, במפרק העצה והכסל, בישבן, בעמוד השדרה התחתון, בצדי המותן. כ-3 חודשים אחרי הופעת הכאב במותן, עשיתי בדיקת mri בארץ של עמוד שדרה תחתון ומפרק העצה והכסל ולא נמצאו סימנים לדלקת. הבדיקה בעצם היתה תקינה, מה שאומר שהכאב לא יכול לנבוע משינויים ניווניים כלשהם. אני חושב שאם הייתי עושה את הבדיקה שוב עכשיו, יש סיכוי לא מבוטל שדלקת היתה נמצאת בגלל שהכאב לא עבר מאז ולא היה יום בשנה הזאת שהוא לא היה. כמו כן, לפני שנה, לפי mri, היו סימני שחיקה התחלתיים ותפליט בירכיים, אך ללא ממצא חמור נוסף כלשהו. כנ״ל גם בברכיים. בmri עמוד שדרה גבי וצווארי לא היו סימני דלקת גם כן. אציין כי עסקתי בהרמת משקולות ברמה אינטנסיבית קודם לכן והדבר מקשה על האבחנה באשר לסיבה לשינויים הללו. לפני שנה נבדקתי על-ידי מספר ראומטולוגים, ביניהם בארץ, והם שללו SpA.

אני מכיר היטב את הפרמטרים האבחנתיים ואני מבין שבאמת אין מספיק פרטים יבשים לאבחנה של SpA. נניח שהייתי עושה עכשיו mri מפרק העצה והכסל שוב והייתי מגלה שזו אכן AxSpA, מה זה היה נותן לי מעבר לידיעה עצמה (שאני די מנסה להדחיקה)? האם היה מקום לטיפול תרופתי כלשהו במצב כזה, לדעתך? אני שואל מכיוון שאני מכיר את דרכי הטיפול האפשריות במחלה – nsaids (ו/או סולפסלזין( ותרופות ביולוגיות, לפי הסדר. אם אין לי אפילו צורך ב-nsaids כרגע, מבחינת הכאב, אף אחד הרי לא יתן לי תרופות ביולוגיות (ואני לא יודע אם צריך..). והרי ההתוויה העיקרית לנטילת nsaids היא הפחתת כאב ותו לא. הרי הן לא עוצרות שינויים רדיולוגיים ויש להן תופעות לוואי חמורות. אולי סולפסלזין, אבל אם אין כאבים גדולים, התנפחויות או אודם במפרקים הפריפריים, האם באמת היה מקום לקחת אותו אם הייתי בכל זאת מאובחן? אינני יודע.

המצב הוא יחסית סטטי כרגע. בעיקר אני מרגיש כאבים יותר משמעותיים בירכיים (וקליקים רבים) (בצדי הירך, לא במפשעה) ומותן, אבל, כאמור, לא ברמה שזה מגביל אותי או מפריע לי במיוחד. אני מתאמן בחדר כושר באופן מתון ובסה״כ לא מרגיש מאוד חולה, מעבר לתחושה פסיכולוגית ברורה שמשהו איתי דפוק לגמרי ולא בסדר. אבל אני חושש שאם זו מחלה, ואני לא עושה כלום – לא לוקח שום תרופה, אני יכול לפספס חלון הזדמנות כלשהו או לאפשר לנזק להיגרם. אבל אינני רואה מה בדיוק אני מפספס פה ואיך אני יכול לעשות משהו אם זה לא ממש כואב מעבר לאי נעימות כללית.. מה החשיבות של אבחנה מוקדמת של SpA למישהו שהתסמינים שלו לא כל כך חמורים ולא ממש מצדיקים תרופות? או האם כדי לקחת תרופות בכל זאת?

מה דעתך?

לצפיה ב-'תוספת'
תוספת
01/03/2019 | 20:52
35
שכחתי לציין שאני בן 40 כמעט, כל בדיקות הדם הרלוונטיות שעשיתי היו תקינות לחלוטין, hla - שלילי.
לצפיה ב-'SpA'
SpA
12/03/2019 | 10:12
1
43
הי מרק
לא ציינת בן כמה אתה שזה די משמעותי לאבחנת ספונדילואטרופתיה.
אם MRI תקין - כלומר גם אם יש משהו זה ככל הנראה משהו שלא גורם לנזק.
תיאורטית ניתן לחזור על בדיקה של מפרקי הסאקרואיליאק לחאר כשנה ולראות האם יש משהו שהתפתח. 
אין לנו כל כך עדות חזקה שטיפול גורם להאטת הנזק בספונדילואטרופתיה, זה נכון גם לגבי NSAIDS וגם לגבי ביולוגיות, וגם לגבי סולפאסלאזין. ולכן במקרה שלך הייתי נעזר בנוגדי דלקת לפי הצורך ולא מודאג לגבי נזק.
כלומר גם אם יש ספונדילואטרופתיה שלא אובחנה - אם MRI תקין, CRP תקין, אתה לא מעשן - הסבירות שיתפתח נזק היא מאוד קטנה גם לאורך שנים.
קליקים זה לא משהו פתולוגי, גם אם קיימים הרבה זה לרב תקין לחלוטין. 
הייתי משלים בדיקת HLAB27 אם לא בוצעה בעבר. 
לצפיה ב-'שאלת הבהרה'
שאלת הבהרה
12/03/2019 | 11:49
34
תודה) האמת שציינתי בתוספת שאני כמעט בן 40 וכל הבדיקות היו תקינות, לרבות hlab27 שלילי. כאמור, הקליקים והחריקות לא היו קיימים בכלל עד לפני הופעת כל התופעות האמורות. והשאלה היא, בעצם, נניח שהייתי עושה mri sij עכשיו והיתה נמצאת דלקת, אבל התמונה הקלינית של כאבים לא גדולים לא היתה משתנה, מה הייתי צריך לעשות אז?
לצפיה ב-'פתרון אפשרי לדלקות'
פתרון אפשרי לדלקות
12/03/2019 | 14:23
41
היי מארק,

שמעתי על כך שדנסיטי הסידן האמורפי עושה פלאים וכי הוא נספג בגוף לפחות פי 2 יותר מאשר כל שאר המוצרים הקיימים בשוק. אינני איש רפואה, אך במידה ויש קשר בין הכאבים שלך לבין סידן - קבל את המלצתי. 
לצפיה ב-'כף רגל סגולה לאחר שבר'
כף רגל סגולה לאחר שבר
24/02/2019 | 23:53
1
14
שלום,
אני שברתי את אצבע 5 ברגל עם תזוזה קלה לפני 4 וחצי חודשים. 
לפני 3 וחצי חודשים האורתופד ביצע לי במקום ״שחזור קל״ ויישר את הזרת. 
מאז היישור של הזרת,כל הזמן שאני עומד או יושב,הכף רגל נהיית סגולה וקרה.
שאני הולך (הליכה מעל עשר דקות)או רץ הכף רגל נהיית אדומה עם ורידים בולטים וחמה.
*בנוסף בדרך כלל בלילה המצב מחמיר.
ושאני שוכב הצבע של הכף רגל חוזר ברגע לצבע תקין.
אני כבר 3 וחצי חודשים במצב הזה. ללא שום שיפור כמעט. אולי שיפור של 5% מאז שזה התחיל.
*עשיתי בדיקת מיפוי עצמות שאומרת שזה לא אופייני לCRPS
*הייתי אצל כירוג כלי דם שאמר שבוודאות אין בעית כלי דם (בנוסף עשיתי דופלר ורידים ועורקים ויצא תקין)
*הייתי אצל נוירולוג שאמר שהבעיה לא קשורה אליו
*הייתי במרפאת כאב בתל השומר אצל נוירוכירוגית שלא יודעת ממה זה נגרם
אני מתחנן לעזרה. כי אני ממש ממש פוחד שזה ישאר לי לכל החיים. אני בן 20
אני יודע שזה ארוך אבל ממש אשמח לתשובה. תודה רבה
*רק מציין שאין לי כאבים
לצפיה ב-'בעיה ברגל'
בעיה ברגל
12/03/2019 | 10:06
17
הי, מצטער על העיכוב בתשובה
נתחיל מהסוף שגם אני איני יודע במה מדובר.
לא נשמע כ CRPS קלאסי ואמנם מיפוי תקין לא שולל לגמרי, אך אם אין מאפיינים של כאב, שינוי טמפרוטורה, הזעה וכו אז לא נראה כי זהו ההכיוון.
לי זה לגמרי נשמע כמו משהו שקשור לכלי דם או לעצב שנפגע כתוצאה מהמניפולציה, כי התזמון פה מאוד קריטי, שזה החל לאחר המניפולציה. 
הייתי מנסה להתייעץ אולי עם נוירולוג שמתעסק עם פריפריה (עצב-שריר), ולשקול אולי לבצע בדיקת EMG. 
בגלל שהשינוי הוא מאוד תנוחתי, חשוב גם לבצע את בדיקת הכלי דם תוך הפעלת המניפולתיה התנוחתית, כלומר לראות את הזרימה גם שאתה בישיבה או עמידה ולא רק שאתה בשכיבה.
לצפיה ב-'מיילטיס- שיקום יום'
מיילטיס- שיקום יום
14/02/2019 | 10:52
1
27
 שלום לכולם,

הי, אובחנתי כסובלת ממיילטיס בגפיים התחתונות עד לבית החזה, כרגע אני נמצאת בבית החולים איכילוב וצפויה להשתחרר לשיקום.  
אני אמא לשני ילדים קטנים, לכן מחפשת שיקום יום טוב, מהיר ומועיל שיחזיר אותי לחיי ולחיי האמהות שלי כמה שיותר מהר באזור פתח תקווה.
אשמח להמלצות.
תודה רבה לעונים.

לצפיה ב-'שיקום'
שיקום
16/02/2019 | 11:52
22
הי, שיקום מאוד תלוי בגיל
בדרך כלל יש מחלקות שיקום צעירים וקשישים נפרדות
באיכילוב יש אפשרות טובה לשתי האפשרויות
בשיבא יש גם מחלקת שיקום נוירולוגית טובה מאוד, ולדעתי גם בבית לוינשטיין
לצפיה ב-'דלקת חוליות מקשחת ללא ממצאים'
דלקת חוליות מקשחת ללא ממצאים
31/12/2018 | 08:02
1
77
היתכן שיש דלקת חוליות מקשחת ספונדלארטי ללא ממצאים בבדיקות דם ובmri קרוב שלי סובל מכול התסמינים. שיש
למחלה במשפחתו יש מחלות קרון ופסוריאזיס אין לו את הגן b27  מס' רופאים שללו פיברומיאלגיה ושני מומחים איבחנו אותו ויש לו את כול התסמינים הייתכן שלא יהיה ממצא בדימות הוא בדם 
לצפיה ב-'ספונדילוארטרופתיה'
ספונדילוארטרופתיה
02/01/2019 | 21:06
90
הי אורי

בדיקות דם תקינות מאוד יתכן בדלקת חוליות מקשחת, ולא לכל החולים יש מדדי דלקת מוגברים.
MRI תקין לחלוטין וגן HLAB27 שליליים מאוד מורידים את הסיכויים, אם כי כמו שאומרים ברפואה ובאהבה אף פעם אל תגיד אף פעם...
אם הקליניקה מאוד מאוד מחשידה  הייתי חוזר אולי על MRI של מפרקים סאקרואיליאקיים בעוד חצי שנה-שנה ודואג שרדיולוג שמבין בזה יסתכל על ההדמיות 
לצפיה ב-'קנאביס להקלת כאבים ודלקת'
קנאביס להקלת כאבים ודלקת
25/12/2018 | 17:08
72
שלום
האם למישהו יש ניסיון בכך?
מקל?
עכשיו בחורף הכאבים מפריעים לשנת הלילה.
לצפיה ב-'תוצאות צילום ע.ש. צווארי'
תוצאות צילום ע.ש. צווארי
18/12/2018 | 20:18
2
84
שלום רב
אני מאובחן עם דלקת פרקים שיגרונית שהמשיך גם לניוונית.
כמו כן מאובחן עם פיבמרלגיה.
אני מקבל מבטרה פעם בשנה לערך.
לאחר שהתגברו אצלי הכאבים בצוואר כאשר אני מוריד את הראש ומרים בחזרה כואב לי מאד.
רופא המשפחה שלח אותי לבצע צילום רנטגן ע.ש. צווארי ולהלן הממצאים:
"שינויים ניוונים עם זיזים קדמיים ואחוריים בחוליות -  ,C5,C6,C4 ועם היצרות מרווח בינהן".
שאלתי היא כמה זה חמור והאם עלי לפנות לראמטולוג המטפל או לאורטופד קודם?
האם זה נגרם כתוצאה מכך שאני עם הדלקת?
בתודה מראש
יואל
נ.ב תודה רבה על כך שיש את הפורום ואת השירות שממש עוזר
לצפיה ב-'ממצאים בצוואר בדלקת מפרקים שגרונתית'
ממצאים בצוואר בדלקת מפרקים שגרונתית
23/12/2018 | 17:39
1
90
הי יואל 
השינויים שמתוארים הם שינויים ניווניים שהם מאוד שכיחים
בדלקת מפרקים שגרונתית חשוב לשלול מעורבות של אזורים יותר גבוהים בעמוד השדרה C1-C2 שלצורך זה עושים צילום בפלקציה ואקסטנציה של הצוואר.
חשוב גם לבצע בדיקה נוירולוגית לשלול מעורבות של חוט השדרה כתוצאה מלחץ על החוט - בדיקה כזו יכולה להתבצע גם עי הראומטולוג או עי רופא המשפחה

לגבי הממצאים שנמצאו בחוליות שציינת בדכ הטיפול הוא שמרני של נוגדי כאב ופיזיוטרפיה ואפשר להתייעץ על זה גם עם רופא המשפחה או הראומטולוג ואם יהיה צורך להערכת יפנו לרופא עמוד שדרה 
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
23/12/2018 | 18:22
21
תודה רבה על התשובה

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ