לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
93129,312 עוקבים אודות עסקים

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'תסמונת ריינו וניפדילונג'
תסמונת ריינו וניפדילונג
22/11/2019 | 18:24
1
5
שלום,

לפני כשנה וחצי אובחנה אצלי תסמונת ריינו ונרשם לי ניפדילונג 30.
לאחר שקראתי את העלון לצרכן נבהלתי מאד והחלטתי שלא לנטול את הכדור.

לצערי החורף פה והקור הזה נהיה עבורי בלתי נסבל ואני שוקל לנטול את הנ"ל. שאלתי האם מתוך שלל תופעות הלוואי שמצויינת בעלון לצרכן (אני מניח שרובן בגדר כסת"ח) עליי לחשוש ממשהו באמת? למה עליי לצפות? (אל דאגה, לא אתפוס אותך במילה ולא אתבע אותך)

לציין שאני בן 31, רזה, בעברי 2 אירועים של פרפור פרוזדורים, סובל מדום נשימה בשינה ובעל אי-סבילות ללקטוז (הכדור מכיל לקטוז אבל במינון של 15 מ"ג לכדור - יש ממה לחשוש בכמויות הללו?).

אודה מאד לעצתך,
ליאור
לצפיה ב-'רינו וניפדילונג'
רינו וניפדילונג
23/11/2019 | 10:37
3
הי ליאור,

ניפדילונג היא תרופה ותיקה מאוד ליתר לחץ דם, שאחת מההשפעות שלה זה הרחבת כלי דם, ולכן לעיתים עוזרת ברינו.
כמובן שלכל תרופה יש תופעות לוואי, אבל היא נחשבת לתרופה מאוד בטוחה ובשימוש מאוד רחב (משפחת חסמי סידן בשימוש כמעט בכל חולי יתר לחץ דם), ולכן אם אתה סימפטומטי הייתי מנסה. למי שלא סובל מיתר לחץ דם, זה יכול לגרום לירידת לחץ דם ותסמינים שקשורים לזה, אז שים לב.

לבחור בן 31, הספקת די הרבה... האם נבדק האם יש משהו סיסטמי שמאחד את הכל? אולי ללכת ליעוץ גנטי? 
לדעתי לא אמורה להיות בעיה עם הלקטוז במינון הזה. 
בהצלחה 
לצפיה ב-'דלקת מפרקים - בדיקות דם'
דלקת מפרקים - בדיקות דם
19/11/2019 | 15:19
1
22
שלום חולה בדלקת פרקים 25 שנים מטופלת בשמונה שנים האחרונות באנברל . בשנה האחרונה יש התלקחות של הדלקת במפרקים שלא היו
בעיתיים בתחילת המחלה. במיוחד מפרקי המרפקים. בדיקת הדם האחרונה מצביעה על עליה בכדוריות לבנות 14.7, עליה בc.r.p-0.9
נטורופילם 1.22 מונוציטים 1.22 שאלתי האם הערכים אופיניים להתלקחות של הדלקת? תודה

לצפיה ב-'בדיקות מעבדה'
בדיקות מעבדה
23/11/2019 | 10:32
12
הי,
יתכן מאוד שיש "בריחה" מהתרופה, לעיתים אחרי שנים של טיפול הגוף מפסיק להגיב לתרופה מכל מיני סיבות. 
זה יכול להתבטא בהתלקחות של הדלקת המפרקית ועליית מדדי דלקת כמו שאת מתארת. 
בכל מקרה כדאי להבדק עי הראומטולוג המטפל שיראה אם הוא אכן חושב כך, כי תמיד יש אבחנה מבדלת כמו זיהום וכו.

בכל מקרה, גם עם אנברל הפסיק לעבוד יש היום המון אפשריות ואני בטוח שתוכלי למצוא תחליף ראוי
לצפיה ב-'חיסון לחצבת'
חיסון לחצבת
17/11/2019 | 13:20
1
4
אמי, בת 73, חולה ב MPR ונוטלת פרימיזון 8 מ"ג. היא רוצה לטוס לגיאורגיה וחוששת מחצבת. האם מסכנת עצמה בטיסה?
לצפיה ב-'חיסון לחצבת'
חיסון לחצבת
23/11/2019 | 10:28
2
הי,
כעקרון מתחת ל 10 מג פרדניזון ניתן לקחת חיסון לחצבת, למרות שזה חיסון חי.
את יכול לעשות גם בדיקת נוגדנים לחצבת, אם יש לך נוגדנים זה אומר שאת מחוסנת ולא צריכה חיסון נוסף, אם אין נוגדנים את יכולה לבצע.
מציע לך גם לקבל חיסון לזוסטר אם לא קיבלת עדיין, מותר לקבל אותו גם מתחת ל 10 מג פרדניזון.
לצפיה ב-'האם זה תסמונת שיוגרן ?'
האם זה תסמונת שיוגרן ?
25/10/2019 | 16:08
1
29
בת 41, סובלת מקליקים בכל המפרקים בגוף, כולל לסת. לסת תחתונה נמצאה זזה טיפה אחורנית בבדיקת רופא פה ולסת, יובש בעיניים כבר שנים וגם יובש בפה שהחמיר בשנה האחרונה, לעתים תחושת בערה באזור האף והשפה העליונה.
בדיקות דם:
Protein Total (B - 8.7
Albumin (B - 4.1
Globulin - 4.6
ESR 1 hour - 58
C.R.P - 0.5 mg/dl :קטן מ
Centromer Ab - 3 U/ml-קטן מ
Antinuclear Ab Adults - positive
Antinuclear Ab-IFA(Child - SPECKLED
1:1280 בכייל
Ro Ab Anti SSA - 240 U/mL-גדול מ
La Ab Anti SSB - 94
RNP Ab -
3 U/ml-קטן מ

Scl70 Ab (Scleroderma) - 3 U/ml-קטן מ
Rheumatoid Factor Quantit - 56.4
Anti CCP - 2.7
Complement-C3 - 112.9
Complement-C4 - 23.4
לצפיה ב-'סיוגרן'
סיוגרן
03/11/2019 | 09:00
15
מאוד יתכן שמדובר בסיוגרן לפי מה שאת מתארת ולפי בדיקות המעבדה
הייתי קובע תור לראומטולוג להערכה 

בהצלחה
לצפיה ב-'בדיקות ראמטולוגיות'
בדיקות ראמטולוגיות
24/10/2019 | 22:07
1
36
ערב טוב
אני בת 48 ביצעתי בדיקות דם לפני התור לראמטולוג ויצא לי
ANA TITER ---- 1:160

ANA PATTERN ----- LYSOSOMAL
קצת חסר ברזל וויטמין די
אשמח לקבל התייחסות על 2 בדיקות אלו
יש לציין שישי לי בלטי דיסק בגב התחתון וכאבי פרקים ושינויים ניוונים

לצפיה ב-'ANA'
ANA
03/11/2019 | 08:59
14
הי,
זה ANA בתבנית מאוד נדירה, ולרב לא בקרולציה למחלות ראומטולוגיות. 
ניתן לפנות לראומטולוג להערכה האם יש קשר בין כאבי המפרקים לבין ה ANA
לצפיה ב-'תוצאות בדיקות דם - אשמח לפרשנות :)'
תוצאות בדיקות דם - אשמח לפרשנות :)
24/10/2019 | 10:23
1
30
שלום,
בת 38.5. בעקבות כאבי גב תחתון נשלחתי ע"י אורתופד לבדיקות דם . אשמח להבין מה המשמעות של תוצאות אלו :
ANA PATTERN DFS
ANA TITER POS 1:160
DNA (ds) Ab 14.0 IU/ml
0 6
סמן - הערך מחוץ לטווח
14
RNP 0.2 Index
0
סמן - ערך תקין
0.2
0.9
Sm (anti Smith Ab) <0.2
RNP A 0.2 Index
0
סמן - ערך תקין
0.2
0.90
RNP 68 <0.2
SmRNP <0.2
SSA-60 <0.2
SSA-52 <0.2
CHROMATIN <0.2
Anti Jo-1 Ab <0.2
Scl-70 Ab <0.2
ANTICENTROMERE Ab <0.2
SSA (Ro) SINGLE <0.2
SSB (La) SINGLE <0.2
RIBOSOMAL P Ab <0.2
DNA Ab CONF Negative
תודה

לצפיה ב-'ANA'
ANA
03/11/2019 | 08:53
15
הי,
תוצאת ANA DFS היא לרב ללא משמעות, וגם אין כל כך קשר בין כאבי גב ל ANA.
בדיקת DSDNA שהיתה חיובית, יצאה שלילית בבדיקה מדוייקת יותר, לכן מבחינתי הבדיקות תקינות.
יכולה להגיע גם לראומטולוג להערכת כאבי גב, אם כי כאמור ללא קשר לתוצאת בדיקת הדם שהבאת כאן
לצפיה ב-'כאבים בידיים - בהריון'
כאבים בידיים - בהריון
10/10/2019 | 14:17
1
9
שלום רב,
עקב קושי בסגירת הידיים בבוקר (שבוע 30+ להריון) הופניתי לבצע בדיקת דם.
בבדיקה:
ANA MULTIPLEX  נתקבלה תוצאה של indeterminat
anti ds dna   9.00 iu/ml
הייתי אצל ראומטלוג - בוצע לי אולטרסאונד בידיים - הבדיקה הייתה תקינה ונשללה אופציית דלקת במפרקים. הוא הפנה אותי לבצע בדיקת דם נוספת אך בשיטה אחרת (טען כי שיטת הmultiplex איננה בעלת משמעות).
ביצעתי את הבדיקה בשיטה אחרת ולהלן התוצאות:
ANA IFA
FEW NUCLEAR DOTS PATTERN 1:160
רופא הנשים שלי לא ידע להגיד לי מה משמעות התוצאה והפנה אותי שוב לראומטלוג. אין תורים בקרוב וכרגע אני כבר נכנסת לחודש תשיעי.
אשמח לדעת אם הבדיקה תקינה או שעליי לבקש זירוז ולקבוע לרופא ראומטולוג?
תודה מראש!
לצפיה ב-'ANA'
ANA
03/11/2019 | 08:51
4
שאלה כפולה, תשובה בשאלה הקודמת
לצפיה ב-'כאבים בידיים - בהריון'
כאבים בידיים - בהריון
06/10/2019 | 19:08
1
9
שלום רב,
עקב קושי בסגירת הידיים בבוקר (שבוע 30+ להריון) הופניתי לבצע בדיקת דם. 
בבדיקה:
ANA MULTIPLEX  נתקבלה תוצאה של indeterminat 
anti ds dna   9.00 iu/ml
הייתי אצל ראומטלוג - בוצע לי אולטרסאונד בידיים - הבדיקה הייתה תקינה ונשללה אופציית דלקת במפרקים. הוא הפנה אותי לבצע בדיקת דם נוספת אך בשיטה אחרת (טען כי שיטת הmultiplex איננה בעלת משמעות).
ביצעתי את הבדיקה בשיטה אחרת ולהלן התוצאות:
ANA IFA
FEW NUCLEAR DOTS PATTERN 1:160
רופא הנשים שלי לא ידע להגיד לי מה משמעות התוצאה והפנה אותי שוב לראומטלוג. אין תורים בקרוב וכרגע אני כבר נכנסת לחודש תשיעי.
אשמח לדעת אם הבדיקה תקינה או שעליי לבקש זירוז ולקבוע לרופא ראומטולוג?
תודה מראש!!
לצפיה ב-'ANA'
ANA
03/11/2019 | 08:50
1
בדיקת ANA
מצטער על העיכוב בתשובה
זה אומר שהתוצאה חיובית, כדאי שתפני לראומטולוג בהקדם
אם יש בעיה לקבל תורים בקופה יכולה לפנות לבית חולים שקרוב אליך ולבקש תור מהיר
לצפיה ב-'ANA וRNP חיוביים בנוכחות רנו'
ANA וRNP חיוביים בנוכחות רנו
02/10/2019 | 14:13
1
30
שלום רב,
אני בת 33, בריאה בד"כ מלבד תסמונת רנו (ככל הנראה מעל ל4 שנים אך איני זוכרת במדויק) המופיעה באופן סימטרי וללא הימצאות שינויים עוריים. מלבד זאת עוסקת בפעילות גופנית אינטנסיבית ללא בעיות סיסטמיות
נשלחתי לבצע בדיקות דם בהם נתגלה ANA חיובי בטייטר 1:160, ובשיטת מולטיפלקס -
אנטי כרומטין חיובי 1.8
Sm/rnp חיובי מעל 8 (anti sm שלילי)
Rnp A 6.6
Rnp 68 שלילי
נשלחתי לבצע קפילרוסקופיה, אך רציתי לדעת מה משמעות הבדיקה החיובית גם במידה והקפילרוסקופיה תצא תקינה. האם אני עתידה לפתח מחלה בעתיד?
לציין כי בגיל 19 ביצעתי בדיקת ana מסיבה אחרת (שאינה רלוונטית היום) שהיתה שלילית ועל כן איני יודעת מהי המשמעות של הבדיקה שהפכה פתאום לחיובית. כמו כן בת הדודה שלי סובלת מלופוס
אודה לתשובתך,

לצפיה ב-'רינו'
רינו
06/10/2019 | 14:40
20
שאלה כפולה, ראי תשובה קודמת
לצפיה ב-'ANA וRNP חיוביים בנוכחות רנו'
ANA וRNP חיוביים בנוכחות רנו
02/10/2019 | 14:11
3
16
שלום רב,
אני בת 33, בריאה בד"כ מלבד תסמונת רנו (ככל הנראה מעל ל4 שנים אך איני זוכרת הודעות) המופיעה באופן סימטרי וללא הימצאות שינויים עוריים. מלבד זאת עוסקת בפעילות גופנית אינטנסיבית ללא בעיות סיסטמיות
נשלחתי לבצע בדיקות דם בהם נתגלה ANA חיובי בטייטר 1:160, ובשיטת מולטיפלקס -
אנטי כרומטין חיובי 1.8
Sm/rnp חיובי מעל 8 (anti sm שלילי)
Rnp A 6.6
Rnp 68 שלילי
נשלחתי לבצע קפילרוסקופיה, אך רציתי לדעת מה משמעות הבדיקה החיובית גם במידה והקפילרוסקופיה תצא תקינה. האם אני עתידה לפתח מחלה בעתיד?
לציין כי בגיל 19 ביצעתי בדיקת ana מסיבה אחרת (שאינה רלוונטית היום) שהיתה שלילית. כמו כן בת הדודה שלי סובלת מלופוס
אודה לתשובתך,

לצפיה ב-'רינו '
רינו
06/10/2019 | 14:39
2
28
הי נעמה
רינו בנוכחות ANA ו RNP חיוביים יכול להיות חלק ממחלת רקמת חיבור, ולכן הערכה ראומטולוגית היא במקום. 
סביר להניל שאם הרינו הוא ממושך כמה שנים, אז גם אם זה חלק ממחלת רקמת חיבור, אז לרב זה מחלה קלה יותר.
קפילורסקופיה עוזרת להבדיל האם יש באמת שינויים של כלי דם שתומכים במחלת רקמת חיבור, או שזה רינו ראשוני (ללא קשר למחלת רקמת חיבור - ולא דורש שום מעקב).
אם הבדיקה תקינה, והתלונה העיקרית היא רינו קל ללא שום מעורבות אחרת, הייתי עוקב בלבד. 
בהצלחה

לצפיה ב-'מעקב אחר רנו'
מעקב אחר רנו
06/10/2019 | 16:26
1
33
תודה על תשובתך, אך לא כ"כ הבנתי - 
במידה והקפילרוסקופיה תקינה האם לא מדובר ברנו ראשוני ואז אין צורך במעקב?
האם ייתכן רנו ראשוני גם בנוכחות נוגדנים בטייטר נמוך?

דבר אחרון, מזה מספר שנים יש לי ויטמין D נמוך (מתחת ל10) שאינו מטופל, האם הוא יכול להשפיע על תוצאות בדיקת הנוגדנים והקליניקה?
תודה
לצפיה ב-'רינו'
רינו
06/10/2019 | 17:45
22
ברינו ראשוני - קפילרוסקופיה תקינה
רינו משני (למחלות רקמת חיבור) - לרב יש שינויים בקפלירוסוקפיה
בדיקות מעבדה כמו ANA ו RNP יתכנו גם באנשים בריאים ולכן זה לא מגדיר מחלה. מה שמגדיר מחלה זה קליניקה מתאימה בנוכחות נוגדנים. אם יש רק רינו, קפילרוסקופיה תקינה, והנוגדנים שהצגת ללא שום תלונות אחרות או ממצאים בבדיקה - הייתי עוקב בלבד, ולא מגדיר את זה בתור מחלה כלשהי. 
לצפיה ב-'מחלה אוטואימונית?'
מחלה אוטואימונית?
11/09/2019 | 20:12
1
66
שלום רב
שנים רבות סובלת מכפות ידיים ורגליים בצבעי כחול שבחום הופכים לאדום, קצוות הגוף רגישים מאוד לקור. ב-2007 נשללה אצלי דלקת פרקים ונשללה בעיה בזרימת הדם לאור בדיקת US דופלר הערכת רנו.
ב2014 ע"פ בדיקות דם שלל הראומטולוג שראה אותי מחלה אוטואימונית.
בשנים האחרונות שוב החלה רופאת העור שלי ללחוץ שאגש לראומטולוג לבדיקה שלא מדובר במחלה אוטואימונית. היא אמרה שהיא רואה מסביב לאצבעות התרחבות כלי דם. 
אציין כי בחורף האחרון היו לי הרדמויות של האצבעות לזמן מה עד שחיממתי אותן ושני מקרים נוספים של נפיחות באצבע וחוסר יכולת לכופף אותה (שעברו מאליהם(
בבדיקות הדם שלי C3 נמוך לפחות בשנה וחצי האחרונות. 
 הייתי היום שוב אצל ראומטולוג שאמר שאם יש לי אז היא כבר קיימת שנים רבות שכן התופעות שתיארתי אינן חדשות, ושלח לבדיקות דם משלימות של ANA IFA , DS DNA IFA  ו- cryoglubulin ולבדיקת קפילרוסקופיה. 
לשאלתי, מה הטעם בכל הבירור הזה, ומה נעשה אם נגלה שיש לי מחלה אוטואימונית, ענה שאצטרך להיות במעקב. 
עדיין לא ברור לי א. מה יואיל הבירור והגילוי של מחלה אוטואימונית.
ב. חשוב לציין כי המראה הכחול/אדום של כפות ידיים ורגליים הוא משפחתי (אך אצלי קיצוני יותר). אם כך, ואם שנים רבות זה המצב, לא די ברור שאין פה מחלה אוטואימונית, אלא סתם תופעת רנו?
בדיקת קפילרוסקופיה מבוצעת רק באיכילוב, ואם אין הכרח- חבל לי. 
מה דעתכם?

לצפיה ב-'רינו'
רינו
13/09/2019 | 15:01
41
הי טל,
השאלה הנשאלת היא האם הרינו שלך הוא ראשוני - כלומר ללא קשר למחלה ראומטוולגית כלשהי, או שניוני (קשור למחלה ראיומטולוגית כמו לופוס, סקלרודרמה וכו). 
בשלב הזה לפי מה שאת מתארת (במידה ואין שום סימפטומים אחרים), נראה באמת שלבירור לא יהיה השלכה טיפולית ככל הנראה. 
אני בכל זאת הייתי משלים לפחות את הבירור המעבדתי, לראות אם יש משהו בנוסף ל C3 הנמוך. 
הקפילורסוקפיה היא בדיקה שגם עוזרת לנו להגיד האם הרינו הוא ראשוני או שניוני, ולאפיין אותו בצורה יותר טובה. אם מהוו טרחה מאוד משמעותית, הייתי משלים את הבירור המעבדתי ורואה לפי זה האם נחוץ להמשיך את הבירור. 
בכל מקרה לקראת החורף הקרוב, תדאגי להתמגן היטב מהקור..
בהצלחה

לצפיה ב-'השמנה'
השמנה
19/08/2019 | 17:51
4
42
שלום
האם יש קשר בין דלקת פרקים להשמנה?
אני משתדל לשמור על תזונה לא אוכל מופרז לא מנשנש נישנושים
עושה הליכה כל יום לפחות שעה, התרופות שאני נוטל ליטרובה וליריקה
ובכל זאת אני עולה במשקל והבטן שלי כל הזמן נפוחה.
תודה מראש
לצפיה ב-'דלקת מפרקים והשמנה'
דלקת מפרקים והשמנה
19/08/2019 | 20:53
3
55
הי יואל
דלקת מפרקים זה שם מאוד גדול... יש קרוב ל 100 סוגים שונים ולכל אחד מאפיינים שונים.
גאוט לדוגמה קשור להשמנה, ושכיח יותר באנשים עם עודף משקל. 
יש מחלות כמו rheumatoid arthritis שבהן לאנשים עם עודף משקל יש תגובה פחות טובה לטיפול, אך דווקא יש עבודה שמראה שהם צוברים פחות נזק למפרקים.
האם יש לך דלקת מפרקים?
כי לפי התרופות שציינת אין משהו שמטפל במחלת מפרקים.
ליריקה זו תרופה שיכולה לגרום לעלייה בתיאבון ועלייה במשקל. 
לצפיה ב-'השמנה'
השמנה
20/08/2019 | 15:44
1
39
תודה על התשובה המהירה
סליחה שלא ציינתי את הדלקת.
אני מהובחן עם דלקת פרקים שיגרונית מטופל במבטרה
וכן דלקת פרקים ניוונית ופיבימירלגיה ולזה הליריקה
מקווה שזה עוזר להבין יותר למקרה של ההשמנה
תודה
דלקת מפרקים והשמנה
06/10/2019 | 17:50
10
יש כל מיני הקשרים בין דלקת מפרקים שגרונתית להשמנה. חלקם טובים וחלקם רעים...
יש עבודות שמראות שמחלה יותר פעילה באנשים עם עודף משקל, כמו כן יש עבודה שמראה על סיכון מוגבר לחלות במחלה לאנשים עם עודף משקל, יש גם תגובה טובה פחות לתרופות מסויימות. מצד שני ראו שאנשים עם עודף משקל חיים יותר ומפתחים פחות נזק מפרקי. 
בכל מקרה המלצתנו היא לשמור על משקל סביר - רצוי BMI לא מעבר ל 25-28. 
ליריקה יכולה לגרום לעליית תיאבון ועליה במשקל - אז אם ניתן להפסיק אותה או להפחית זה משהו שהייתי שוקל.
פיברומיאלגיה חמירה עם עלייה במשקל. 

דלקת מפרקים והשמנה
13/09/2019 | 14:53
21
הי יואל
דלקת מפרקים שגרונתית לא גורמת להשמנה, גם לא מבטרה
ליריקה בהחלט יכול להעלות תיאבון ולגרום להשמנה, וגם סטרואידים אם אתה מקבל
הרבה פעמים בפיברומיאלגיה יש תחושה של נפיחות בטנית, וכן יש יותר השמנה בפיברומיאלגיה
כל הכבוד שאתה מקפיד על פעילות גופנית, תראה אם לפי מצבך אתה יכול לבצע פעילות גופנית עם הוצאה קלורית יותר משמעותית מהליכה, כמו cross training, שחיה וכו

בהצלחה
לצפיה ב-'אנגולציה קדמית של חוליות תחתונות של עצם הזנב -'
אנגולציה קדמית של חוליות תחתונות של עצם הזנב -
30/07/2019 | 17:17
1
23
מה זה אומר שיש שבר בעצם הזנב?

לצפיה ב-'עצם הזנב'
עצם הזנב
01/08/2019 | 08:16
27
זה לא שבר
זה מבנה מסויים של עצם הזנב שהוא "מכופף" פנימה
אנשים עם מבנה כזה יותר נוטים לסבול מכאבים של עצם הזנב, אבל יש המון אנשים עם מבנה כזה ללא שום סימפטומים
לצפיה ב-'בדיקות דם'
בדיקות דם
28/06/2019 | 10:39
1
76
שלום רב,

לאחר בדיקות דם כל ערכי הבדיקות תקינות. בבדיקות ערכי אימונולוגיה נמצא כי:
.Streptolysin O (ASLT) Ab - ערך 218 (גבול עליון בסקלה 200)
.Smooth Muscle Ab - שלילי (תקין)
(Ro Ab (Anti SSA מתחת ל-3 (תקין)
La Ab Anti SSB ערך -22 (גבול עליון בסקלה 6.9)
Rheumatoid Factor Quantit - ערך 5.9 (תקין)
Antiuclear AB Adults - חיובי
Antiuclear AB Children- שלילי
הבדיקה בעקבות תחושת אי נוחות באצבעות הידיים, בעיקר בבוקר אך לא רק. עייפות וחוסר באנרגיה.
אלו בדיקות דם נוספות ניתן לבצע על מנת לשלול או לקבל כיוון?
האם ייתכן שנוגדנים של Antiuclear AB Adults יהיו חיוביים וAa Ab Anti SSB יהיו מעל הגבול העליון של הבדיקה אצל אנשים בריאים?
שאלתי:
משנת 2017 הערך של ה- La Ab Anti SSB נע מעל הערך העליון בין 16-26 בשלוש בדיקות נפרדות. האם יש משמעות לערך הגבוה הנ"ל? בדיקת EMG של כפות הידיים הייתה תקינה.

תודה מראש,
לצפיה ב-'בדיקות דם'
בדיקות דם
03/07/2019 | 09:30
60
הי
מאוד קשה לפרש את תוצאות הבדיקות הנל ללא שמיעת כל הסיפור ובדיקתך. 
בדיקת ANA יכולה להיות חיובית באנשים בריאים - סביב 5% מהאוכלוסיה, כנל SSA,SSB. צריך גם לראות באיזו שיטה בוצעה הבדיקות. 
בכל מקרה כדאי לפנות לראומטולוג שיתרשם ויראה אם יש רלוונטיות לתלונות בהקשר של בדיקות המעבדה, ויתכן שיש צורך בבדיקות נוספות על מנת להשלים את התמונה.
לצפיה ב-'דר בן סעיד מישל'
דר בן סעיד מישל
24/06/2019 | 16:31
1
75
הייתי אצל הרופאה, אכן היה בקור הזוי, עושה רושם שאין לה ממש ידע בפיברומיאלגה. בגדול שלחה אותי לפסיכאטר....   פשוט נפנפה בלכי לבריכה, או תורידי שעות עבודה, תרופה נגד כאבים רק פסיכאטר יכול לתת
.יצאתי כעוסה ומתוסכלת
לצפיה ב-'הרופאים'
הרופאים
24/06/2019 | 17:00
48
רופאים רבים שולחים אנשים  שדואבים לפסיכיאטר כי זה חוסך להם המון כסף  לטיפולים עתידיים לבדיקות צלומים  הפסיכאטר נותן כדורים מסממים וכשצריך רופא מקצועי אז היחס בהתאם.
לצפיה ב-'שינויים שגרוניים בצפיפות עצם '
שינויים שגרוניים בצפיפות עצם
22/06/2019 | 19:34
2
46
שלום רב,

אודה להכוונה בבקשה.
בת 40. סרטן שד ברמיסיה כארבע שנים אחרי כל ה"חבילה" כולל כימותרפיה, טיפול ביולוגי, הקרנות, טיפול הורמונלי והסרת רחם וטפולות
 כעת לא מקבלת כל טיפול וחיה את חיי.
עובדת בעבודה מספקת שאני אוהבת בתחום הפרארפואי ואמא לילדים צעירים.
בחודשים האחרונים סובלת מאד מכאבים בכל הגוף, בעיקר בכפות ידיים ורגליים מרפקים, ברכיים ירכיים וגב תחתון, עד חוסר יכולת לישון.  נוקשות בבוקר ובנהיגה או ישיבה ארוכות בעיקר בכפות ידיים ורגליים, בנוסף עייפות בלתי מובנת שלא משתפרת ושיעןל יבש מזה חודשים ללא ממצא האזנתי או ברנטגן למעט פיברוזיס בריאה שמאל כתוצאה מהקרנות.
בצפיפות עצם שביצעתי יש אוסטיאטפרוזיס וגם שינויי RA.
בדיקות שם תקינות למעט זרחן מעט גבוה.
מחר אני בייעוץ אונקולוגי.

האם אני צריכה ייעוץ ראומטולוגי להערכתך?
תודה

לצפיה ב-'בדיקת דם'
בדיקת דם
23/06/2019 | 11:23
40
כנראה שהפורום לא פעיל  לבקש מרופא המשפחה בדיקה מיוחדת לרמטיזם, הסימנים שאת כותבת עליהם אלו סימנים ראומטיים אךכדאי לעשות את הבדיקה איני רופא רק 1 ראומטית
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
23/06/2019 | 13:23
46
הי,
בצפיפות עצם לא אמורים לזהות שינויים שקשורים ל RA - זו לא בדיקה שמיועדת לכך. אולי מיפוי עצמות? שגם היא לא בדיקה ככ מוצלחת לנ"ל.
בכל מקרה כאבייך נשמעים שצריכים הערכה ראומטולוגית בהחלט.
אם את באזור המרכז נשמח להערכיך אותך באיכילוב. 
יכולה לשלוח פקס או אימייל למרפאה עם תקציר כמו שכתבת פה, ונדאג לראותך מהר.

לצפיה ב-'האם גרדת במפשעה כתוצאה מדלקת פרקים'
האם גרדת במפשעה כתוצאה מדלקת פרקים
14/06/2019 | 13:24
1
47
שלום רב
אני מאובחן עם דלקת פרקים שיגרונית וניוונית. מזה מספר חודשים מגרד לי במפשעה רק בצד שמאל בצורה מעצבנת וכואבת.
רציתי לשאול האם חתכן שיש קשר בין הדלקת פרקים לגרדת.
תודה מראש
לצפיה ב-'גרד'
גרד
23/06/2019 | 13:19
48
לא נשמע לי שקשור לדלקת המפרקים.
גרד יתכן שמשני לטיפול תרופתי, אך אם הוא ממוקם למפשעה יותר סביר שזה גורם מקומי כמו פטרת.
הייתי מתחיל עם הערכתו של רופא המשפחה

לצפיה ב-'מבטרה'
מבטרה
03/06/2019 | 19:43
1
46
אימי אחרי טיפול במבטרה עקב ANCA ASSOCIATED VASCULITIS והיא התבקשה לעשות בדיקות דם כל חודש.האם הדבר מקובל ומה הסיבה?
לצפיה ב-'בדיקות דם'
בדיקות דם
23/06/2019 | 13:18
24
מחלת ANCA ASSOCIATED VASCULITIS  היא באופן כללי מחלה שיכולה להיות מאוד פעילה ולפגוע באברים כמו כליות, ריאות וכו - ולכן יש צורך במעקב מעבדתי יחסית תכוף.
מבטרה יכולה לגרום לירידה בתאים לבנים (אם קורה לרב לחחר מספר חודשים), ירידה בנוגדנים ועוד
מניח שבגלל הנ"ל המליצו לעשות בדיקות דם כל חודש
לצפיה ב-'אבחון דלקת פרקים פסוריאטית?'
אבחון דלקת פרקים פסוריאטית?
28/05/2019 | 23:53
1
63
האם יש חובה לאבחון של רופא עור על מנת שהרופאים יקבעו דלקת פרקים פסוריאטית?
לצפיה ב-'דלקת מפרקים פסוריאטית'
דלקת מפרקים פסוריאטית
29/05/2019 | 13:44
71
זה די תלוי במקרה.
אם הפסוריאזיס מאוד ברורה וקלאסית ומופיעה במקביל לדלקת מפרקים פסוריאטית אופיינית, אני לא צריך את עזרת רופא העור לאבחנה.
מצד שני, אם יש כאבים או דלקת מפרקים לא כל כך ברורה, ויש איזה נקודה בודדת עם חשד לפסוריאזיס - במקרה כזה עזרתו לאבחנה יותר משמעותית. לפעמים רופא העור יבחר לעשות ביופסיה עורית וכו'
לצפיה ב-'טיפולי מרפא למחלת MCTD בים מלח'
טיפולי מרפא למחלת MCTD בים מלח
23/05/2019 | 23:17
1
38
הMCTD שלי מתבטא בעיקר ב דלקת פרקים וריינו.
האם יש סדר טיפולים מסויים שאפשר לעשות (גם לתקופה) על מנת להקל על המצב?
יותר ספציפית מה הסדר המומלץ (מי ים המלח, בוץ, בריכת גופרית) והזמנים המומלצים בכדי לזכות ולו במעט הקלה מהמחלה הזאת?

לצפיה ב-'MCTD'
MCTD
29/05/2019 | 13:42
33
הי,
לידיעתי אין עדות לעזרה מטיפולים כמו אלו שציינת, אך ניתן כמובן לנסות ולראות האם זה עוזר לך אישית. 
במחלות מהטווח הזה יש להזהר מחשיפה מוגברת לשמש. בים המחל הקרינה הכי נמוכה ולכן זה עדיף משמש במקומות גבוהים יותר, אך עדיין יש לנקות אמצעי זהירות. 

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ