לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
89868,986 עוקבים אודות עסקים

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'מיילטיס- שיקום יום'
מיילטיס- שיקום יום
14/02/2019 | 10:52
1
8
 שלום לכולם,

הי, אובחנתי כסובלת ממיילטיס בגפיים התחתונות עד לבית החזה, כרגע אני נמצאת בבית החולים איכילוב וצפויה להשתחרר לשיקום.  
אני אמא לשני ילדים קטנים, לכן מחפשת שיקום יום טוב, מהיר ומועיל שיחזיר אותי לחיי ולחיי האמהות שלי כמה שיותר מהר באזור פתח תקווה.
אשמח להמלצות.
תודה רבה לעונים.

לצפיה ב-'שיקום'
שיקום
( לעמוד שלי בתפוז )
16/02/2019 | 11:52
2
הי, שיקום מאוד תלוי בגיל
בדרך כלל יש מחלקות שיקום צעירים וקשישים נפרדות
באיכילוב יש אפשרות טובה לשתי האפשרויות
בשיבא יש גם מחלקת שיקום נוירולוגית טובה מאוד, ולדעתי גם בבית לוינשטיין
לצפיה ב-'דלקת חוליות מקשחת ללא ממצאים'
דלקת חוליות מקשחת ללא ממצאים
31/12/2018 | 08:02
1
37
היתכן שיש דלקת חוליות מקשחת ספונדלארטי ללא ממצאים בבדיקות דם ובmri קרוב שלי סובל מכול התסמינים. שיש
למחלה במשפחתו יש מחלות קרון ופסוריאזיס אין לו את הגן b27  מס' רופאים שללו פיברומיאלגיה ושני מומחים איבחנו אותו ויש לו את כול התסמינים הייתכן שלא יהיה ממצא בדימות הוא בדם 
לצפיה ב-'ספונדילוארטרופתיה'
ספונדילוארטרופתיה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/01/2019 | 21:06
43
הי אורי

בדיקות דם תקינות מאוד יתכן בדלקת חוליות מקשחת, ולא לכל החולים יש מדדי דלקת מוגברים.
MRI תקין לחלוטין וגן HLAB27 שליליים מאוד מורידים את הסיכויים, אם כי כמו שאומרים ברפואה ובאהבה אף פעם אל תגיד אף פעם...
אם הקליניקה מאוד מאוד מחשידה  הייתי חוזר אולי על MRI של מפרקים סאקרואיליאקיים בעוד חצי שנה-שנה ודואג שרדיולוג שמבין בזה יסתכל על ההדמיות 
לצפיה ב-'קנאביס להקלת כאבים ודלקת'
קנאביס להקלת כאבים ודלקת
25/12/2018 | 17:08
40
שלום
האם למישהו יש ניסיון בכך?
מקל?
עכשיו בחורף הכאבים מפריעים לשנת הלילה.
לצפיה ב-'תוצאות צילום ע.ש. צווארי'
תוצאות צילום ע.ש. צווארי
18/12/2018 | 20:18
2
35
שלום רב
אני מאובחן עם דלקת פרקים שיגרונית שהמשיך גם לניוונית.
כמו כן מאובחן עם פיבמרלגיה.
אני מקבל מבטרה פעם בשנה לערך.
לאחר שהתגברו אצלי הכאבים בצוואר כאשר אני מוריד את הראש ומרים בחזרה כואב לי מאד.
רופא המשפחה שלח אותי לבצע צילום רנטגן ע.ש. צווארי ולהלן הממצאים:
"שינויים ניוונים עם זיזים קדמיים ואחוריים בחוליות -  ,C5,C6,C4 ועם היצרות מרווח בינהן".
שאלתי היא כמה זה חמור והאם עלי לפנות לראמטולוג המטפל או לאורטופד קודם?
האם זה נגרם כתוצאה מכך שאני עם הדלקת?
בתודה מראש
יואל
נ.ב תודה רבה על כך שיש את הפורום ואת השירות שממש עוזר
לצפיה ב-'ממצאים בצוואר בדלקת מפרקים שגרונתית'
ממצאים בצוואר בדלקת מפרקים שגרונתית
( לעמוד שלי בתפוז )
23/12/2018 | 17:39
1
42
הי יואל 
השינויים שמתוארים הם שינויים ניווניים שהם מאוד שכיחים
בדלקת מפרקים שגרונתית חשוב לשלול מעורבות של אזורים יותר גבוהים בעמוד השדרה C1-C2 שלצורך זה עושים צילום בפלקציה ואקסטנציה של הצוואר.
חשוב גם לבצע בדיקה נוירולוגית לשלול מעורבות של חוט השדרה כתוצאה מלחץ על החוט - בדיקה כזו יכולה להתבצע גם עי הראומטולוג או עי רופא המשפחה

לגבי הממצאים שנמצאו בחוליות שציינת בדכ הטיפול הוא שמרני של נוגדי כאב ופיזיוטרפיה ואפשר להתייעץ על זה גם עם רופא המשפחה או הראומטולוג ואם יהיה צורך להערכת יפנו לרופא עמוד שדרה 
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
23/12/2018 | 18:22
7
תודה רבה על התשובה
לצפיה ב-'דלקת ראות חוזרת'
דלקת ראות חוזרת
15/12/2018 | 22:36
2
27
שלום. אובחנה אצלי דלקת ראות. הרופא משפחה רשם לקחת זינט ורוקסו למשך 10ימים. לצערי לא הצלחתי לשתות את שתי התרופות במקביל כי חשתי ברע, אז הפסקתי עם הרוקסו והמשכתי רק עם הזינט. בסוף הטיפול כבר היה נדמה שהבראתי אבל כעבור שבוע הדלקת ראות חזרה, הפעם בלי חום בכלל רק תחושה רעה בכללי.
הרופא שלח אותי להתאשפז בבית חולים אך לאחר בדיקות שחררו אותי הביתה בלי לתת איתי שום תרופא בעצם, גם הרופא משפחה לא נתן שום תרופה נוספת ושלח לקבוע תור למומחה ריאות. התברר שהתור למומחה רק בעוד שבועיים וחצי ובתור אדם עובד לא יכול לחכות כל כך הרבה זמן בלי מעשה.
אז בינתיים התחלתי לקחת את הרוקסו150 שנתנו לי בהתחלה (נשאר לי חבילה כמעט מלא פחות 2 כדורים) האם יש סיכוי שזה יעזור? בתחושה שלי, אחרי יומיים נדמה שיש שיפור
לצפיה ב-'דלקת ריאות'
דלקת ריאות
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 21:24
1
23
הי
אתה לא בפורום הנכון - ראומטולוגיה זה לא רפואת ריאות
בכל מקרה כפנימאי יכול להגיד לך שבאופן כללי זינאט זה לא טיפול ככ טוב לדלקת ריאות - זה נרשם הרבה עי רופאי משפחה, אך זו אנטיביוטיקה שאינה נספגת טוב לריאות (לשתן זו אופציה טובה).
רוקסו מכסה לא רע מזהמים מסויימים - ולכן יתכן שאתה מגיב עכשיו טוב יותר

בכל מקרה, אני לא מספיק מכיר אותך ואת המקרה שלך, אז קשה לי להמליץ מרחוק. אבל אם אתה אדם בריא יחסית וזו דלקת ראשונה - לא מבין למה צריך מומחה ריאות. אם מצבך סביר, אין קוצר נשימה, לרב ניתן לטפל בזה בקהילה עי רופא המשפחה - יתכן שצריך שינוי אנטיביוטי או לתת לרוקסו לעבוד עוד קצת אם הוא עוזר

לצפיה ב-'תודה רבה על התשובה '
תודה רבה על התשובה
17/12/2018 | 15:38
55
אני בחור צעיר ובריא אבל עם דלקת ריאות שלישית תוך 4 שנים כיוון שעובד במקום קר מאוד. 

לצפיה ב-'ממצאים האם קשורים לMCTD או שרק אורטופדי '
ממצאים האם קשורים לMCTD או שרק אורטופדי
12/12/2018 | 10:16
1
33
שלום דר', 
הנני מאובחנת עם לופוס ומחלות רקמת החיבור מעורבות .
יש לי כאבים בפרקים שמפורשים תמיד ללופוס ופיברומיאלגיה. (גיל 47) יחיסת אני חיה עם הכל בשלום, יש התלקחויות קטנות מידי פעם והפבירו שלוטת אבל למדנו לחיות עם זה ואני גם לא לקוחת את משככחי הכאבים.
בשנתיים האחרונות שי לי קושי ביישור הברך, עמידה והליכה מעל ל - 5 דקות ובמיוחד בשכיבה צריכה למצאו את התנוחה המסוימת לרגל. ואז בברך השנייה מדי פעם יש דלקות היא מתנפחת וכואבת וטיפול אנטי דלקתי עוזר פה.
לאחרונה החלו כאבים בכתף ימי שמשדרים לכל אורך היד, קושי בהרמת היד, להתסרק ועוד פעולות פשוטות ובשכיבה זה כאבים ממש חזקים, הכאב בצד ימין מקרין גם לאוזן, לחי עין בית שחי ובבלוטה כאילו זה מהשיניים אבל נבדקתי וזה לא שיניים. יש גם כאב ומוגבלות קלה ביד שמאל אבל היא נסבלת.
הופנתי לאולטרסאונד ע"י הראומטולוגית שלי:
ברך ימין:
QUADRICEPS TENDON הדגמה תקינה.
PATELLAR TENDON הדגמה תקינה.
בורסא פטילארית - הודגם נוזל בכמות קטנה .
מדור פנימי של הברכך כולל MCL הדגמה תקינה.
מדור חיצוני של הברך כולל LCL הדגמה תקינה
לא הדוגמה ציסטה ע"ש בייקר.
BURSA SEP ANSERINUS תקין.

ברך שמאל:
הכל תקין לא ראיתי לנכון להעתיק.

כתף ימין:
LONG TENDON OF MUSCLE במעטפת הודגם נוזל בכמות קטנה.
TENDON SUBSCAPULARIS מספר הסתיידויות קטנות.
TENDON INFRASPINATUS הדגמה תקינה.
TENDON SUPRASPUNATUS הודגם קרע מלא.
SUBDELTOID-SUBACROMUAN BURSA הדגמה תקינה.
נוזל בפק של הכתף - לא הודגם.
פרק אקרומיו - הדמה תקינה.
מבנה גרמי - תקין.

כתף שמאל:
LONG TENDON OF MUSCLE במעטפת הודגם נוזל בכמות קטנה.
TENDON SUBSCAPULARIS הודגם קרע חלקי באוך 0.6 ס"מ.
TENDON INFRASPINATUS הדגמה תקינה.
TENDON SUPRASPUNATUS הודגם קרע מלא.
SUBDELTOID-SUBACROMUAN BURSA הדגמה תקינה.
נוזל בפק של הכתף - לא הודגם.
פרק אקרומיו - הדמה תקינה.
מבנה גרמי - תקין.

בנוסף, עשיתי צילום MRI ברך שמאל: 
הודגם גוש אובלי בגודל כ 11X14 מ"מ סולידי שמקבל אדרה לאחר GAD. אחד מהאפשריות PVNS

יש לי מספר שאלות:
1. האם MCTD או הלופוס יכולה לגרום לדברים האלו ?
2. האם יתכן שהממצא לא נראה גם בצילום אולטרסאונד? או שהמכון המבצע אינו מבצע היטב את תפקידו הן מבחינת מכשור או מומחיות? (השערה שלי בעקבות ממצאים שלא נתגלו אצל בני ולבסוף רק באולטסאונד שבבה"ח ואובחן עם קרוהן.)
3. האם מאבחון של כתף ימין מסביר את הכאבים החזקים שלי והנפחיות ביד ואם כן מה הטיפול?
4. מה אני עושה עם הממצא בברך?

מצטערת על האורך, פשוט סובלת ולא כבר בקושי מחזיקה מעמד.

תודה מראש

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא 

לצפיה ב-'כאבים ולופוס'
כאבים ולופוס
( לעמוד שלי בתפוז )
14/12/2018 | 23:19
23
הי
אכן מקרה מורכב...וההמלצות בעירבון מוגבל כי לא התרשמתי אישית
לא נשמע לי שהכאבים ומהממצאים בכתפיים ובברך קשורים ללופוס או ל MCTD 
הממצאים בכתף כולל הקרעים המלאים יכולים להסביר את הכאבים בתנועה, פחות במנוחה. אם יש הגבלה בתנועה הכתף גם בתנועה פאסיבית (כלומר שמישהו מנסה להזיז לך את הכתף) יתכן שמדובר בכתף קפואה
הסיפור של ההקרנה יתכן וקשור למשהו צווארי וכדאי לעשות גם הערכה מכוונת לשם כולל MRI ו EMG 
הממצא בברך PVNS זה סוג של גידול שפיר, אך לעיתים דורש הוצאה אם גורם לכאבים ולהגבלה. לא ציינת באיזה אזור של הברך זה, אבל אולטראסאונד מדגים מצויין אזורים שטחיים, הוא לא מדגים עצמות ואזורים מעבר לעצמות - כך שמאוד יתכן שלא ראו את זה באולטראסאונד מקצועי
לגבי הברך כדאי לפנות לאורטופדיה אונקולוגית (למרות שזה ממש לא סרטני), אישית מכיר רק באיכילוב ויודע שהם מצויינים
כאמור הייתי חושב לעשות גם MRI  עמוד שדרה צווארי ו EMG
לצפיה ב-'ANA חיובית וסיכויי קליטת הריון'
ANA חיובית וסיכויי קליטת הריון
05/12/2018 | 19:53
3
28

שלום,
אני מטופלת פוריות מזה שנה, ולאורך כל הנסיונות (הזרעות, החזרות עוברים) לא התרחשה השרשה כלל.
ביצעתי את בדיקות הדם הבאות:
ANA TITER      1:160=<חיובי
ANA PATTERN  Homogenous               
ANTINUCLEAR Ab_(ANA)          Negative                     
DNA (ds) Ab     <1                   
ANTICENTROMERE Ab  <0.2                
SSA      <0.2                
SSB       <0.2                
Sm (anti Smith Ab)        <0.2                
RNP      0.3 AI  
Scl-70 Ab          <0.2                
Anti Jo-1 Ab      <0.2                
CHROMATIN     <0.2                
RIBOSOMAL P Ab          <0.2                
SSA-52  <0.2                
SSA-60  <0.2                
SmRNP <0.2                
RNP 68 <0.2                
RNP A   0.3 AI  
ANTI CARDIOLIPIN IgG  <1.6                
A.B2 GLYCOPROTEI IgG <1.4                
ANTI CARDIOLIPIN IgA  0.6 U/ml         
ANTI CARDIOLIPIN IgM 0.5 U/ml         
A.B2 GLYCOPROTEI IgM 0.9 U/ml

1. איך יכול להיות ש-ANA שלילי אבל TITER ו-PATTERN חיוביים?
2. האם זה יכול להסביר חוסר השרשה?
3. כיצד זה יכול להשפיע על הריון?
4. מה הטיפול המומלץ?

תודה!
לצפיה ב-'ANA'
ANA
( לעמוד שלי בתפוז )
08/12/2018 | 12:44
2
34
הי,
בדיקת ANA חיובית בערך ב 5% מהאוכלוסיה, ולכן הבדיקה כשלעצמה אינה בהכרח מעידה על בעיה רפואית, וצריך לפרש אותה בהקשר הנכון.
במקרה שלך היא חיובית באימונופלורסנציה ושלילית בELISA שאלו שתי שיטות מעבדה שונות, האימונופלורסנציה יותר אמינה.
שאר הבדיקות הסרולוגיות שלך תקינות.
מציע לך לגשת לראומטולוג לצורך הערכה האם הבדיקה היא חלק ממחלה ראומוטולוגית כלשהי (ואז אולי זה יכול להסביר את הבעיית פוריות) או שזה בדיקה חיויבת ללא משמעות מיוחדת.
מציע לך להשלים בדיקות דם רוטיניות לפני כולל
ספירת דם, ביוכימיה, תפקודי כבד, כליה, שקיעת דם, CRP, C3,C4,COOMBS,LUPUS ANTI COAGULANT וגם שתן לכללית ומיקרוסקופיה.

בהצלחה
לצפיה ב-'המשך שאלה בעקבות הפלה'
המשך שאלה בעקבות הפלה
07/02/2019 | 20:27
1
4
שלום,
השלמתי את כל הבדיקות הנ"ל, כולן תקינות.
הבדיקה היחידה פרט לANA שאינה תקינה היא בדיקת Anti-Histone אשר חרגה מהנורמה.
הייתי אצל ראומטולוגית שאמרה שכנראה אין לזה משמעות.
מצד שני, נכנסתי להריון (עקב נטילת קלקסן 60 מ"ג), והדופק של העובר הפסיק בשבוע 9.
לכן אני חוזרת לשאלה המקורית שלי - האם יכול להיות קשר ל-ANA?
ואיך מטפלים ב-ANA חיובית בהקשר של הריון?
תודה.
לצפיה ב-'ANA'
ANA
( לעמוד שלי בתפוז )
09/02/2019 | 17:37
4
הי מצטער מאוד לשמוע
כאמור כמו שציינתי ANA כשלעצמה אינה מוגדרת כמחלה, והיא יכולה להיות חיובית בחלק גדול של האוכלוסיה ללא שום משמעות. 
הייתי מציע לך אולי להגיע למרפאה משותפת ראומטולוגית-הריון סיכון גבוה באיכילוב (פרופסור פארן ודר רימון) ואולי תשמעי את דעתם האם כדאי לנסות טיפול בתרופה מסויימת.
אפשר גם להתייעץ עם הראומטולוגית האם היא חושבת שאפשר לנסות טיפול בפלקוויניל שהיא תרופה יחסית קלה, מותרת בהריון ומשמשת במחלות מסויימות שבהן ANA חיובי. 
שיהיה בהצלחה
לצפיה ב-'אירוח: טיפול במחלות חורף באמצעות תרופות הומאופתיות'
אירוח: טיפול במחלות חורף באמצעות תרופות הומאופתיות
05/12/2018 | 13:16
5
ביום ד', בין השעות 20:00-22:00, נארח בפורום את אבי לבנט, מומחה להומאופטיה

על האירוח

טיפול במחלות חורף כגון שיעול, שפעת והצטננות, באמצעות תרופות הומאופתיות.
ההומאופתיה היא שיטת ריפוי טבעית, עדינה, יעילה ובטוחה, אשר מותאמת אישית לכל אדם על פי המאפיינים הייחודיים שלו ברמה גופנית ונפשית. הטיפול ההומאופתי יעיל בפתרון של בעיות גופניות, רגשיות ומנטאליות ,הן כרוניות והן אקוטיות. הטיפול יוצר שינוי רחב היקף, שורשי ומעמיק אשר השפעתו ניכרת לטווח ארוך ברבדים שונים של חיי המטופל.

על המתארח

אבי לבנט, עוסק בתחום הטיפול על גווניו השונים מעל 20 שנה, ומתמחה בהומאופתיה יותר מעשר שנים. במהלך השנים הללו למדתי תורות ושיטות שונות במקומות שונים בעולם מטובי המומחים בכל תחום.
תחום זה של עיסוק הינו תהליך התפתחות אינסופי המוביל אותי כאדם, באופן מתמיד, לגבהים חדשים, תחומים מגוונים, דינאמיות רגשית ומנטאלית אשר ממנה אני יוצר תהליך אישי וייחודי, עבור כל אחד מהאנשים שמגיעים אלי לטיפול.
ניסיוני הרב, עם מגוון רחב של מחלות וקשיים בתחום הגופני והרגשי, מאות רבות של מטופלים, ארגז כלים רחב, ומסירות רבה לעבודה ולמטופלים שלי, מאפשר לי לעזור לאנשים שונים בהרבה מאוד תחומים.

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!
לצפיה ב-'אימוני כוח'
אימוני כוח
03/12/2018 | 20:43
1
33
שלום אני מאובחן עם A.S ,כבר ארבע שנים אני מאובחן.
אני כרגע לא מטופל, ואמור לנסות בקרוב סלזופירין ואם הוא לא יעזור אז ביולוגית כלשהי.
יש לי כאבים מאוד חזקים בעמוד השדרה ובמפרקים בגוף למיניהם, וגם מאוד בעצם החזה ועצמות הבריח.
לפני האבחון ולפני שהכל התחיל הייתי מתאמן אימוני כוח עם משקולות.
אני מאוד מאוד מאוד רוצה לחזור לזה אבל השאלה אם זה בכלל יהיה אפשרי מתיישהו? האם לעולם אני לא אוכל לחזור להתאמן?
תודה

לצפיה ב-'אימוני כח'
אימוני כח
( לעמוד שלי בתפוז )
04/12/2018 | 13:12
29
הי,
בגדול אין שום בעיה עם פעילות גופנית והיא אפילו מומלצת.
צריך לקחת בחשבון שעמוד השדרה פחות גמיש בעיקר במחלה ממושכת, ולכן צריך להזהר עם ספורט שיש בו אימפקט גבוה כמו סקי, כדורסל וכו.
פעילות מבוקרת בחדר כושר לא אמורה להוות בעיה כלשהי.
באופן כללי הסיכוי שסאלזופירין יעשה משהו למחלה של עמוד השדרה הוא קטן מאוד מאוד, ולכן אם נוגדי דלקת לא מספיקים יש להתקדם לטיפולים ביולוגיים.

לצפיה ב-'מטוטרקסאט ו-ארקוקסיה'
מטוטרקסאט ו-ארקוקסיה
24/11/2018 | 10:26
2
48
שלום,
לאחרונה אובחנה אצלי דלקת מפרקים פסוריאטית והתחלתי טיפול במטוטרקסאט. 
הבעיה היא שמאז אני סובל מאוד מכאבים כי הפסקתי לקחת ארקוקסיה. 
הרופא המליץ לא לשלב.
אילו כדורים נוגדי כאבים ניתן לקחת?
לצפיה ב-'מטוטרקסאט וארקוקסיה '
מטוטרקסאט וארקוקסיה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/11/2018 | 21:45
1
42
באופן תיאורטי מאוד תרופות נוגדות דלקת מעלות רמות של מטוטרקסאט מה שיכול תיאורטית לגרום למנות גבוהות מידי.
באופן מעשי אין שום בעיה לשלב, וניתן לקחת ארקוקסיה עם מטוטרקסאט במיוחד אם אתה במינון של עד 15-20 מג של מטוטרקסאט.
בשאיפה שעם הזמן מטוטרקסאט או תרופה אחרת יתחיל לעבוד ולא תצטרך את הארקוקסיה
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
29/11/2018 | 16:38
112
לצפיה ב-'בלט של מניסקוסים בברכיים- האם כתוצאה מדלקת פרקים???'
בלט של מניסקוסים בברכיים- האם כתוצאה מדלקת פרקים???
23/11/2018 | 00:15
2
24
לצפיה ב-'שכחתי לציין שאני חולה בדלקת פרקים פסוריאטית כבר שנתיים וחצי'
שכחתי לציין שאני חולה בדלקת פרקים פסוריאטית כבר שנתיים וחצי
23/11/2018 | 00:17
14
לצפיה ב-'מיניסקוס'
מיניסקוס
( לעמוד שלי בתפוז )
28/11/2018 | 21:39
16
אין כל כך קשר
מניח שאתה מדבר על קרע מניסקוס
לצפיה ב-'דלקת פרקים פסוריאטית'
דלקת פרקים פסוריאטית
21/11/2018 | 09:48
1
46
שלום
לאחר שנים רבות של בלגן, כשמרבית הראומטולוגים אבחנו אותי כחולת פיברומיאלגיה, רופאי עור אבחנו אקזמות למיניהן..הגעתי לראומטולוגית שהחליטה שיש לי דלקת פרקים ופיברומיאלגיה וגם פסוריאזיס כפות ידיים ורגליים.
קיבלתי את כל התרופות נגד כאבים , אופייטים, עירוי לידוקאין, קנאביס..ולבסוף סימפוני שהחמירה מאד את הפסוריאזיס והכאבים(עד שלא יכולתי ללכת), אח"כ אנברל שגרמה לי לחום גבוה וצמרמורות...
לפני חודשיים הגעתי לראומטולוגית שטוענת שאין לי פיברומיאלגיה!~!!
יש לי דלקת פרקים פסוריאטית(פסוריאזיס של כפות ידיים ורגליים), והחליטה על ביולוגית שתוקפת אחרת..קוסנטיקס..
אני אחרי חודש העמסה(300מג פעם בשבוע למשך חודש) ועוד 300 שמעכשיו זה יהיה אחת לחודש.
מבחינת כאבים קשה לי לשפוט כי כשבוע לפני תחילת הטיפול חדלו הכאבים ועד עכשיו(טפו טפו טפו..) לא חזרו.
אבל הפסוריאזיס החמיר ברמות קשות
אינני יכולה לדרוך על כפות הרגליים..
יש לי תור אליה בסוף ינואר(היא טוענת שהשפעות התרופה מגיעות לאחר 16 שבועות לכן קבעה תור לעוד 4 חודשים)
בינתיים הסבל הוא רב ואשמח לדעת אם זה מוכר שיש החמרה בהתחלה לקראת ריפוי..או שזאת עוד תרופה שלא מתאימה לי..ואז מה כן?
אודה לכל התייחסות
לצפיה ב-'תגובה לקוסנטיקס'
תגובה לקוסנטיקס
( לעמוד שלי בתפוז )
22/11/2018 | 10:47
39
הי,
את מתארת בעצם משהו שנקרא תגובה פרדוקסלית.
יש יותר תאורים בבולמי TNF כמו אנברל, רמיקייד וכו על חולים שמקבלים ומפתחים החמרה של פסוריאזיס קיימת או מפתחים פסוריאזיס לראשונה בחייהם לאחר התחלת הטיפול.  חלק גדול מהתיאורים הוא של palmo-plantar psoriasis כמו שאת מתארת. 
הדיווחים בקוסנטיקס על תגובה דומה קיימים, אם כי פחות נרחבים (אני מניח גם כי זו תרופה חדשה יותר).
אני חושב שאם הופיעה החמרה ברורה של העור לאחר הטיפול חייב לקבוע תור מוקדם יותר לרופאה שרשמה שתתרשם לפני  מועד הזריקה הבאה. 
נטיית הלב שלי (מסוייגת כי איני מכיר אותך ולא בדקתי אותך) שאם מצב המפרקים היה טוב לפני התחלת הטיפול והיית ללא כאבים, והעור החמיר תחת הטיפול הייתי משהה את הטיפול.

לצפיה ב-'סקלרודרמה מקומית כולל רינו וסיורגן'
סקלרודרמה מקומית כולל רינו וסיורגן
13/11/2018 | 13:13
1
38
הומלץ לעבור מטיפול במטוטרקסט עקב נשירת (בדיקות תקינות), לערבה - LEFLUNOMIDE. מה דעתך?
לצפיה ב-'ערבה בסקלרודרמה'
ערבה בסקלרודרמה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/11/2018 | 10:22
20
עניתי בשאלה הקודמת. 
אשאל בכל זאת האם יש מחלה פעילה?
מה הביטויים שלה כעת?

לצפיה ב-'סקלרודרמה מקומית כולל רינו '
סקלרודרמה מקומית כולל רינו
13/11/2018 | 12:55
1
31
בשל איבוד שיער לאחר טיפול של כ - 3 שנים במטוטרקסט (בדיקות תקינות), הוצע לי לעבור לערבה - LEFLUNOMIDE. כיוון שמדובר בתרופה (ביולוגית) מהשורה השנייה למחלת הסקלרודרמה, אני מתלבטת.
לצפיה ב-'ערבה לסקלרודרמה'
ערבה לסקלרודרמה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/11/2018 | 10:21
20
הי, 
ערבה זו לא תרופה ביולוגית, והיא מאוד דומה בתפקודה למטוטרקסאט. יש מעט דיווחים של טיפול בסקלרודרמה עם ערבה, בעיקר לתלונות המפרקיות, ואם יש כאלו ניתן לשקול טיפול.
באופן כללי בסקלרודרמה אין חובה לטפל בתרופה מניעתית אם אין תלונות, ןמטוטרקסאט וערבה ניתנות בדכ למחלה עורית או מפרקית פעילה. 
נציין שסקלרודרמה זו מחלה נדירה, וההנחיות הן מאוד כלליות, כך שיש לא מעט מקרים שחולים מקבלים תרופות שהן לא מחוייבות לפי נסיון הרופא והמקרה הספציפי.

לצפיה ב-'סקלרודרמה מערכתית ויתר לחץ דם - ACERIL'
סקלרודרמה מערכתית ויתר לחץ דם - ACERIL
12/11/2018 | 19:35
1
25
שלום.
הראומטולוגית שלי רשמה לי תרופה בשם ACERIL
כי יש לי לחץ דם גבוה של 140 על 100 . אין עדות ליתר לחץ
דם ריאתי. ממה שקראתי אני מבין שנותנים את התרופה הזו כאשר יש חשש למשבר כלייתי אבל כאשר קראתי את העלון לצרכן כתוב במפורש שחולי סקלרודרמה ולופוס אסור ליטול את התרופה. אפשר אולי הסבר?
לצפיה ב-'סקלרודרמה ולחץ דם'
סקלרודרמה ולחץ דם
( לעמוד שלי בתפוז )
22/11/2018 | 08:41
18
הי, 
זה נכון שזו תרופה למשבר לחץ דם בסקלרודרמה.
ניתן לתת אותה ביתר לחץ דם בסקלרודרמה גם ללא משבר כלייתי, כמו כל תרופה אחרת ליל"ד.
הייתה עבודה אחת שבדקה האם מתן של התרופה יכול למנוע משבר כלייתי אך לא הצליחו להראות את זה.
אין התווית נגד לא לתת אותה וזוא תרופה מקובלת. 
מצד שני, אם יש תופעות של רינו - הייתו בוחר תרופה ממשפחת חסמי הסידן שיש סיכוי שישפר גם את הרינו.

לצפיה ב-'שאלה לגבי אופן הטיפול'
שאלה לגבי אופן הטיפול
10/11/2018 | 14:13
1
39
שלום,
יש לי דלקת מפרקים פסוריאטית שמתבטאת באופן אקסיאלי, כמו ANKYLOSING SPONDYLITIS
אני אמור לקבל טיפול ביולוגי, ורציתי לשאול אם יש טעם שאני אנסה לפני קבלת טיפול ביולוגי את התרופה OTEZLA? כי ממחקרים שקראתי היא בעקרון נכשלה לטיפול בספונדילוארתרופתיה, אבל מצד שני במחקרים היו אנשים שהיא כן עזרה להם, וגם קראתי שOTEZLA יעילה לENTHESITIS ויש לי הרבה מקומות עם ENTHESITIS שאובחנו באולטראסאונד - ברכיים, מפרקי יריכיים, מרפקים, מפרקי כף היד, ועוד.
אז יש טעם שאני אנסה OTEZLA בתקווה שהיא תעזור לדלקת במפרקי עמוד השדרה, טרם קבלת טיפול ביולוגי?
תודה.
לצפיה ב-'אוטזלה '
אוטזלה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 21:21
26
הי,
אני איני מכיר מחקרים שבדקו אוטזלה  על מחלת עמוד שדרה של דלקת מפרקים פסוריאטית. יש מידע עקיף שמראה שיפור מסויים במחלה הגבית.
אם יד מחלה דל עמוד השדרה הטיפולים הביולוגיים נחשבים לקו ראשון.
זו לא תהיה טעות גדולה להתחיל עם אוטזלה ולראות, אבל גם אני כמו הראומטולוג שלך הייתי מתחיל עם ביולוגידוגמת בולמי TNF או בולמי IL17
לצפיה ב-'SIJ MRI'
SIJ MRI
03/11/2018 | 15:52
1
36
שלום דר' אללוף,

לאחרונה עברתי בדיקת MRI בפרוטוקול SIJ לבירור סקרואיליטיס. הראומטולוגית בקופה"ח (כללית) ביקשה לערוך את הבדיקה עם חומר ניגוד ואכן קבעתי לעצמי תור במסגרת קופה"ח לפברואר 2019 במור מאר.
בינתיים, בהנתן הביטוח הפרטי, עברתי את אותו צילום באסותא ללא חומר ניגוד.
לאור המחקרים האחרונים, אני העדפתי להמנע מחומר הניגוד ורק במקרה בו לא תהא תוצאה - לעבור את הבדיקה במור מאר בנוכחות חומר ניגוד.

לשון הפענוח מאת דר' נטליה קמינצקי -
"להלן ממצאי בדיקת MRI של המפרקים הסאקרו-איליאקליים

הטכניקה:  הבדיקה בוצעה בתהודות T1 כולל דיכוי שומן, STIR, במישורים השונים וסריקה T2 סגיטלית עם דיכוי שומן  של ע"ש מותני. הבדיקה בוצעה ללא הזרקת גדוליניום עקב סירוב הנבדק.

סיבת הפניה: כאבים בגב תחתון ובעכוז. חשד לסאקרואילאיטיס .

ממצאים: 
המפרקים הסאקרו-אילאקליים מודגמים סימטרים דו"צ.
ללא עדות לבצקת או האדרה  של המשטחים הפירקיים המחשידה לסאקרואילאיטיס.
משמאל בסקרום מתחת לגובה של הSIJ מודגמת בצקת לשדית מינימלית היקפית בלתי ספציפית (סריה 4 חתכים 18-19).
הפורמינות הסקראליות מודגמות תקינות. משמאל בגובה 2-3S מודגמת ציסטה פרינוירלית 1 ס"מ.
מודגמת עוצמת אות תקינה מלשד החוליות המותניות פרט למוקד 1Tו-2T הפראינטנסי ב-5L בגודל 1.2 ס"מ ולפי המראה.
בבדיקת CTבטן ואגן מ17/01/27 יכול להתאים להמנגיומה.

לסיכום: ללא עדות לסאקרואילאיטיס. הממצאים כמתואר."

שאלותי כדלקמן -
1. האם לאור הנ"ל ישנו מקום/צורך לעבור את הבדיקה בנוכחות חומר ניגוד או שהעדר הממצאים בהקשר של סאקרואיליאטיס בצילום זה לא מותירים מקום לספק? כמובן שאני מעדיף שלא לעבור צילום נוסף שלא לצורך, אך גם חפץ להפטר מהכאבים הללו כבר, ולקבל אבחנה נכונה לשם כך, ואעשה את מה שיידרש לשם כך.
2. האם שאר הממצאים בעלי משמעות כלשהי?
3. הראומטולוגית בקופה"ח אמרה לי שלאחר הצילום (שאמור לכלול גדוליניום) אגיע אליה וכלל לא משנה לה מה כתב הרדיולוג, שכן היא לוקחת את הצילומים לרדיולוג נוסף שהיא סומכת עליו בבי"ח כרמל ומעיינת עמו בצילום - האם ידוע לך לגבי הכשרתה דר' קמניצקי? זכור לי שפעם הזכרת חשיבות הכשרתו של רדיולוג מוסקלו-סקלטלי ולא ידוע לי האם היא כזו.

תודה רבה!
לצפיה ב-'MRI'
MRI
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 18:46
27
לפי הפרוטוקול הרשמי אין צורך בחומר ניגוד, עדיין יש רדיולוגים שמעדיפים לבצע עם חומר ניגוד, כי יש מקרים גבוליים שהחומר ניגוד עוזר.
איני מכיר את דר קמינצקי אך תשובתה נראית מאוד מלומדת, בכל מקרה אנחנו מעדיפים לא להתייחס אישית לרופאים כאן בפורום לא לטובה ולא לרעה.
תסביר לראומטולוגית של כללית את שיקוליך ובכל מקרה כדאי שהיא תבצע רוויזיה לבדיקה עם הרדיולוג שהיא סומכת עליו.

לצפיה ב-'מטרוטקסט'
מטרוטקסט
31/10/2018 | 20:23
1
48
שלום.
סובלת מפסוריאזיס ודלקת פרקים שהוחמרה לאחרונה בעיקר בכפות הידיים.
הראומטולוג רשם לי מטרוטקסט 12.5 מג אחת לשבוע ומתכוונת ליטול את התרופה בימים הקרובים והבנתי שההשפעה מורגשת רק לאחר חודש.
מה עושה עם הכאבים בנתיים?אלו משככי כאבים ניתן ליטול במקביל למטרוטקסט
אדויל??

תודה
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/11/2018 | 18:41
38
הי 
כן כל נוגדי הדלקת  ניתן לשלב עם מטוטרקסאט, אדוויל, ארקוקסיה, אתופן נקסין וכו
כמובן במידה ואין התוויות נגד אחרות כמו כיב פפטי וכו 
לצפיה ב-'שלום'
שלום
23/10/2018 | 21:07
1
57
שלום
לצפיה ב-'שלום'
שלום
( לעמוד שלי בתפוז )
26/10/2018 | 17:25
36
וברכה
לצפיה ב-'יומירה'
יומירה
16/10/2018 | 21:16
1
59
היי יש לי שאלה לגבי חיסון חצבת אני מקבל זה מספר שנים זריקות יומירה אחד לשבועיים ברצוני לשאול האם אישתי יכולה לקבל את החיסון של החצבת זואת אומרת האם זה מסכן אותי שאישתי מקבלת את החיסון ?
האם מותר לי להתחסן נגד החצבת ?
האם כול הנושא של היתושים (שושנת יריחו וקדחת הנילוס ) מסוכן לי ? מה ניתן לעשות בנושא ?
כיצד אני יכול להגן על עצמי גם בנושא החצבת ?
לצפיה ב-'חיסונים ובולמי TNF'
חיסונים ובולמי TNF
( לעמוד שלי בתפוז )
26/10/2018 | 17:19
42
הי
אין בעיה שאשתך תקבל את החיסון
לגביך, אסור לך לקבל חיסונים חיים וחצבת כאמור הוא חיסון חי. ניתן תיאורטית לעשות הפסקה של מספר שבועות ואז לקבל את החיסון, אך איני בטוח שזה מוצדק.
ניתן לבצע בדיקת נוגדנים של חצבת, ואם הם קיימים אצלך בטיטר מספק, אין צורך בחיסון חוזר.
לקדחת הנילוס יש גם חיסון אבל הוא גם חי, יש מספר דיווחים בספרות על אנשים על תרופות כמו הומירה שחוסנו בטעות לקדחת צהובה, ולא קרה כלום, בכל זאת זהו חיסון שהוא אסור.
אם אתה נוסע לאיזור אנדמי של קדחת צהובה, כדאי להתייעץ עם מרפאת מטיילים ולפי רמת הסיכון לשקול הפסקת הומירה למספר שבועות ואז לחסן.
שושנת יריחו - אין דיווחים על סיכון מוגבר, יש דיווחים על מקרים, אבל אין מחקר שממש בדק את זה - מציע לך לנסות להזהר כמו כל עם ישראל...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד דניאל ארנסט

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו