לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
78727,872 עוקבים אודות עסקים

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'טיפול בקמטים סביב הפה כתוצאה מסקלרודרמה'
טיפול בקמטים סביב הפה כתוצאה מסקלרודרמה
19/11/2017 | 17:26
3
5
שלום רב.
הוצע לי קרם ובו הרכיבים הבאים:
שמן חי-עד (הילקריסום) שמתאים לטיפוח העור והגמשתו, לטיפול בצלקות, סדקים ופגמים אחרים בעור.
הקרם מבוסס על חמאת שיאה,שמן שקדים מתוקים ושמן זרעי-ענבים המעולים להזנת העור וטיפוחו.
בנוסף, הקרם מכיל תמצית קלנדולה הומאופתית מעולה לטיפול בעור פגוע.
שאלתי: האם איזשהו מהרכיבים עלול להשפיע לרעה על המחלה שלי?
תודה!

לצפיה ב-'טיפול בקמטים בסקלרודרמה'
טיפול בקמטים בסקלרודרמה
21/11/2017 | 17:23
2
4
להערכתי אין בזה בעיה.
איני מכיר את הקרם הנ"ל, אך לא מצאתי משהו חריג בחיפוש בגוגל. 
מציע לנסות כמות קטנה באזור קטן במשך כמה ימים, ולוודא שאין תגובה בעייתית או תופעות לוואי, ובמידה שאין לנסות על שאר האזורים. 

בהצלחה
לצפיה ב-'טיפול בקמטים בסקלרודרמה'
טיפול בקמטים בסקלרודרמה
21/11/2017 | 21:22
1
221
לד"ר אלאלוף,
תודה רבה על התייחסותך ועל מהירות התגובה.
כל טוב!
לצפיה ב-'קמטים'
קמטים
21/11/2017 | 22:06
2
בשמחה!
לצפיה ב-'בדיקת דם ANA IFA '
בדיקת דם ANA IFA
15/11/2017 | 21:07
1
21
שלום, ביצעתי בדיקת דם ANA IFA והתוצאה הגיעה 1:160 שידוע לי שהיא נחשבת לחיובית אך מצויין לצד התוצאה משהו שלא מובן לי ההקשר הרפואי שלו, כתוב "WEAK NUCLEOLAR PATTERN" , מה זה אומר?
תודה.
לצפיה ב-'ANA'
ANA
18/11/2017 | 04:24
17
בדיקת ANA מבוצעת בכמה שיטות מעבדתיות. בשיטת אימונופלורסנציה מסתכלים על גרעין התא ורואים באיזו תורה הוא נצבע. בעבר זה היה יותר בשימוש, ולכל צביעה ניסו לשייך מחלה מסויימת אם כי הקורלציה לא הייתה מאוד גבוהה. היום יותר משתמשים בנוגדנים המשלימים כמו SSA,SSB, SCL וכו. 
בקיצור לא הביתי מסתמך על זה, במיוחד הקריאה אצלך היא חלשה. 
לצפיה ב-'ANA.אימונוגלובולינים ועוד'
ANA.אימונוגלובולינים ועוד
15/11/2017 | 19:57
1
18
שלום!
לפני 8 חודשים תוצאות של בדיקת ANA חיובית,טיטר-1:80,הערה speckled
כרגע התוצאה גם חיובית,באותו הטיטר,אך ההערה היא  nuclear dots.
האם יש החמרה מבחינת התוצאה?מהי משמעות הבדיקה?
אני סובלת מהתקפי נפיחות בלתי מוסברים בעפעפיים ושפה.בדיקות C3 ו-C4 תקינות,CRP תקין.
בשנתיים האחרונות ALT מוגבר קלות,שאר הבדיקות:ביוכימיה,כולל שאר אנזימי כבד,ספירה-תקינים.אימונגלובולינים תקינים פרט לIGG 1620.
האם לדעתך מדובר לפי הנתונים במחלה אוטואימונית?מחלה אוטואימונית בכבד?שחמת?האם זה עלול להיות קשור למחלות דם?
בתודה ובברכה,
שרון
לצפיה ב-'ANA'
ANA
18/11/2017 | 04:19
10

מה שאת מתארת נשמע כמו אנגיואדמה, שלרב היא אידיופטית ולא קשורה למחלות אוטואימוניות. (כאשר היא ביחד עם אורטיקריה). 
ה ANA שלך בטיטר נמוך שזה טוב, שינוי תבנית הצביעה לא מעיד על החמרה, יותר סביר שזה תלוי בטכנאי שפירש את זה. 
מי שמתעסק עם זה יותר זה אימונולוגים ופחות ראומטולוגים, אז אולי כדאי לך לשמוע גם את דעתם. 
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
13/11/2017 | 12:34
1
22
האם עשיית לק ג'ל, לק שמייבשים באמצעות נורת LED עשוי להוות סיכון עבור חולות לופוס? 
לצפיה ב-'לק בלופוס'
לק בלופוס
14/11/2017 | 18:38
16
לא יודע ... לרב הבעיה עם קרינת UV ופחות LED לדעתי.

זה פורום של חולות לופוס שמישהי העלתה את השאלה, ורב התגובות של חולות לופוס שעשו את זה, לא הייתה בעיה, כולל כאלו עם רגישות לאור. מצד שני, אני בטוח שלא נבדק האם זה יכול לעורר התלקחות אחרת.

לשיקולך...
לדעתי זה אמור להיות בסדר, אולי את הפעם הארשונה לעשות על אזור קטן ולראות אם זה עובד בסדר ואז להתקדם.
לצפיה ב-'שתי שאלות '
שתי שאלות
13/11/2017 | 20:21
1
16
שלום,

1..האם סלזופירין יכול להיות יעיל בדלקות גידים ודלקת בחיבור הגיד לעצם - ENTHESITIS?

2. יש משהו שלא מובן לי: אם APREMILAST/OTEZLA נמצא יעיל בטיפול לENTHESITIS, והרבה פעמים לחולי ספונדילוארתרופתיה יש ENTHESITIS כולל ENTHESITIS במפרקי עמוד השדרה (מפרקי הfacet ) אז האם APREMILAST יכול לעזור במקרה של ספונדילוארתרופתיה שמתבטאת בין היתר בENTHESITIS בעמוד השדרה?
תודה
לצפיה ב-'enthesitis'
enthesitis
14/11/2017 | 18:02
16
1. הי רק מחקר אחד משנת 1996 שבדק את היעילות של סאלאזופירין על אנטזיטיס, והוא לא מצא שהוא יעיל. אסייג את הממצאים בכך שלא היו הרבה מחקרים,  לא היו מחקרים טובים, ויש מספר תרופות שהעולם הראומטולוגי מאמין שהן עובדות למרות שלא היו מחקרים טובים (כמו מטוטרקסאט לספונדילוארתרופתיה שלא הוכח בצורה גורפת, אך יש די תמימות דעים ליעילותו) 
2. אפרמילסט אכן הראה יעילות לטיפול באנטזיטיס, מעט פחות מאשר התרופות הביולוגיות דוגמת בולמי ה TNF. במחקרים שהעריכו את יעילות אפרמילסט PALACE1,2,3,4 , לצערינו לא נבדקה מחלת עמוד השדרה. 
זו תשובת בית הספר...
התשובה מהחיים - אם יש מחלה פריפרית כולל אנטיזיטיס שלא מערבת עמוד שדרה, לדעתי ניתן לעשות נסיון טיפולי בסאלזופירין או מטוטקסאט או ערבה, אם לא עוזר להתקדם לביולוגי או אפרמילסט. אם יש מחלה שמערבת עמוד שדרה, לנסות נוגדי דלקת NSAIDS, אם לא עוזר להתקדם לביולוגיים או אפרמילסט.

בהצלחה
לצפיה ב-'קשר בין AS לציסטה/מורסה בעצם הזנב'
קשר בין AS לציסטה/מורסה בעצם הזנב
12/11/2017 | 23:17
1
10
האם יכול להיות קשר בין התלקחות של המחלה להדלקה של ציסטה סינוס פילונידלי בעצם הזנב?
לצפיה ב-'AS'
AS
14/11/2017 | 17:39
6
לא, לא מתואר קשר כזה. 
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
08/11/2017 | 10:58
2
34
שלום ד"ר אללוף, אבקש המשך התייחסות לשרשור מה-17.9.

תודה רבה
מנואל
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
08/11/2017 | 21:13
1
20
תודה על הפניית תשומת ליבי
עניתי בשרשור המקורי
לצפיה ב-'עניתי לתגובתך בשרשור'
עניתי לתגובתך בשרשור
19/11/2017 | 00:51
2
תודה
לצפיה ב-'שאלה על תופעה שקורת לי'
שאלה על תופעה שקורת לי
07/11/2017 | 12:43
2
25
שלום! אני בן 28, ספורטאי מקצועי ובריא מאד. לאחרונה קורת לי תופעה מוזרה מאד באצבע הגודל ביד ימין ושתי האצבעות הצמודות לה, כאשר אני נוגע ממש מעט במוצר קר כלשהו - מתחיל לי גירוד באצבעות הללו, וממש שניות ספורות לאחר הגירוד האצבעות האלו בלבד נהיות קשות מאד ונפוחות מעט. יש לי תחושה באצבעות האלו, אין לי שום כאב, אבל מה שכן - אני מרגיש באצבעות תחושת נימולית (שמרגישים כשהיד נרדמת) אבל ממש ברמה מעודנת. לאחר שעתיים בערך הכל עובר ושוב חוזר שוב כשאני שוב נוגע בדבר קר כמו כוס של גלידה או משהו קר אחר... אמנם התופעה לא כל כך משפיעה עליי, מכיוון שהיא חולפת, אך אני ממש מודאג מזה! אשמח אם תוכלו להגיד לי איזו סיבה אפשרית עשויה להסביר את התופעה הזו שקורת לי. *אציין שאני לא יכול ללכת לרופא שיבדוק אותי, כי הדבר הזה לא קיים כשחולף זמן קצר מרגע המגע עם הדבר הקר, כך שאין אף תסמין שאותו אני יכול להראות לרופא. תודה רבה לעזרה!
לצפיה ב-'שינויים באצבעות'
שינויים באצבעות
08/11/2017 | 03:17
21
הי בן,

מה שאתה מתאר נשמע כמו תופעת רינו Raynaud's.
נגרם משינויים בכל"ד קטנים, לרב מחשיפה לקור ולעיתים מעוד גירויים. התופעה הקלאסית היא של שינויי צבע של אצבעות ללבן, כחול ואז אדום, אך יש הרבה תיאורים.
עוד אפשרות לפי הפיזור של האצבעות שאתה מציין ותחושת הנימול זה תסמונת תעלה קרפאלית - carpal tunnel syndrome שנגרם מלחץ על העצב המדיאני.

מציע לך ללכת לראומטולוג, ניתן לעשות מבחן תגר לרינו, של אחזקת קרח לכמה דקות ולצפות בשינויים, ויש גם בדיקה גופנית לתסמונת תעלה קרפאלית, ואולי הוא גם יתרשם ממשהו שאני איני חושב עליו אלא ממשהו אחר.

במידה והשחד הוא לרינו, אפשר לעשות בדיקת כלי דם קטנים במיטת הציפורן שנקראית קפילורסקופיה. 

בכל מקרה אך רחד מהדברים שציינתי למעלה אינם מסוכנים, וניתן לבצע בירור בניחותא.

בהצלחה

לצפיה ב-'שיינויים באצבעות'
שיינויים באצבעות
08/11/2017 | 03:18
12
ראה תשובה קודמת, שאלה כפולה
לצפיה ב-'בדיקות'
בדיקות
07/11/2017 | 18:51
19
עשיתי לא מזמן בדיקות דם נוגדנים.
תוצאות:
(Ana- DFsp (1:160
anti DNA Ab's- <1
anti RNP- 2.9
מישהו יודע מה זה אומר?

לצפיה ב-'כאבים במפרקי הרגלים'
כאבים במפרקי הרגלים
01/11/2017 | 10:14
1
47
שלום,
ביתי בת ה-9 סובלת מזה כשבועיים בנימול שמופיע בקצות הידים (קצות האצבעות נהיות לבנות) זה עובר אחרי בערך 10 דקות.
בשבוע שעבר היא היתה בטיול וכאבה לה רגל ימין, למחרת כאבה לה רגל שמאל.
היא הגיע למצב שלא יכלה לדרוך על הרגלים. לקחנו אותה לטרם שם השקיעה היתה 60.
לאחר מכן עשינו לה בדיקות דם, אני מצרפת את התוצאות.
בזמן האחרון התאבון ירד לה לגמרי, היא אומרת שהיא פשוט לא רעבה.
קבעתי תור לראומוטולוג אבל זה רק עוד שבועיים.
האם אני יכולה לחכות או לנסות לקבוע למישהו אחר מוקדם יותר?
אני ממש ממש דואגת לה.
אודה לתשובה.
HEMOLYTIC IND. 4.00 INDEX ( 0.00- 30.00) (*........)
GLUCOSE 78.00 MG/DL ( 65.00- 100.00) (..*......)
ANTISTREPTOLYSIN 522.50 IU/ML ( 0.00- 200.00) (.........)*
החל מ 28.02.2016 שינוי ערכי ייחוס
עקב שינוי שיטה
WBC 6.00 K/UL ( 4.00- 10.50) (..*......)
IMMATURE GRANULOCYTES 0.01 K/UL ( 0.00- 0.09) (*........)
IMMATURE GRANULOCYTES % 0.20 % ( 0.00- 0.62) (..*......)
NEUTROPHILS 3.00 K/UL ( 1.50- 6.00) (..*......)
NEUTROPHILS % 50.10 % ( 34.00- 59.00) (.....*...)
LYMPHOCYTES 2.10 K/UL ( 1.40- 4.20) (.*.......)
LYMPHOCYTES % 35.10 % ( 28.00- 52.00) (..*......)
MONOCYTES 0.70 K/UL ( 0.16- 1.00) (.....*...)
MONOCYTES % 11.60 % ( 4.00- 10.00) (.........)*
EOSINOPHILS 0.15 K/UL ( 0.00- 0.63) (.*.......)
EOSINOPHILS % 2.50 % ( 0.00- 6.00) (...*.....)
BASOPHILS 0.03 K/UL ( 0.00- 0.16) (.*.......)
BASOPHILS % 0.50 % ( 0.00- 1.50) (..*......)
RBC 4.89 M/UL ( 3.90- 5.50) (.....*...)
HEMOGLOBIN 13.20 G/DL ( 12.00- 15.00) (...*.....)
HEMATOCRIT 40.00 % ( 33.00- 43.00) (.....*...)
MCV 81.80 FL ( 74.00- 95.00) (..*......)
MCH 27.00 PG ( 24.00- 32.00) (..*......)
MCHC 33.00 G/DL ( 32.00- 35.50) (..*......)
RDW 12.20 % ( 11.00- 16.00) (.*.......)
NRBC 0.00 K/UL ( 0.00- 0.01)
NRBC% 0.00 % ( 0.00- 0.10)
PLATELETS 229.00 K/UL ( 190.00- 400.00) (.*.......)
PLATELET-LARGE CELL RATIO 30.40 %
N.R. 19.4-43.7%
PDW 12.80 FL
N.R. 9.5-15.2 FL
MPV 10.60 FL
N.R 6.5-11.5 FL
.החל מתאריך 13.03.16 עברנו לשיטה חדשה
INR 1.21 RATIO ( 0.80- 1.20) (.........)*
לא ידוע - מומלץ לחזור לביקורת
PTT 30.00 SEC ( 21.00- 38.00) (....*....)
PT(%) 76.00 % ( 75.00- 140.00) (*........)
PT(SECONDS) 14.10 SEC
SCT RATIO (LAC) 1.08 RATIO ( 0.77- 1.32) (....*....)
החל מ 26.06.17 חל עדכון ערכי ייחוס
RVVT RATIO 1.20 ( 0.90- 1.50) (....*....)
<1.7 ערך תקין בקומדין
אין עדות מעבדתית לנוכחות בבדיקות CAL
SCT וRVVT
ANA MULTIPLEX POSITIVE
ANTI DS DNA 4.00 IU/ML ( 0.00- 5.00) (......*..)
Negative
ANTIRIBOSOMAL P < 0.2 ( 0.00- 0.90)
ANTI RNP > 8 ( 0.00- 0.90)
ANTI RNP-A > 8 ( 0.00- 0.90)
ANTI SM 2.00 AI ( 0.00- 0.90) (.........)*
Positive
ANTI SM/RNP > 8 ( 0.00- 0.90)
ANTI SCL-70 0.30 AI ( 0.00- 0.90) (..*......)
Negative
ANTI RNP 68 > 8 ( 0.00- 0.90)
ANTI RO (SS-A) < 0.2 ( 0.00- 0.90)
ANTI LA (SS-B) < 0.2 ( 0.00- 0.90)
ANTI SS-A 52 < 0.2 ( 0.00- 0.90)
ANTI SS-A 60 < 0.2 ( 0.00- 0.90)
ANTI CHROMATIN 6.50 AI ( 0.00- 0.90) (.........)*
Positive
ANTI JO-1 < 0.2 ( 0.00- 0.90)
ANTI CENTROM .B <0.2 ( 0.00- 0.90)
בשיטה החדשה בודקת את כל 16 הפרמטרים הנ"ל במקביל ANA
< 0.2
לצפיה ב-'כאבים במפרקי הרגליים'
כאבים במפרקי הרגליים
02/11/2017 | 15:58
25
הי שרית,

קודם כל אסייג את תשובתי, אני לא ראומטולוג ילדים.
אכן נראה עם התלונות שנמעות כמו רינו -raynaud's, ומעבדה עם נוכחות נוגדנים כאלו דורשת הערכה ראומטולוגית.
שבועיים נראה לי יחסית סביר במידה ואין מקרה חירום, לעיתים שמגיעים מוקדם מידי, עדיין אין מספיק מידע ולכן הביקור פחות אינפורמטיבי (יש הבדל גדול אם מישהו עם כאבי מפרקים יומיים-שלושה או שבועיים-שלושה, יש הרבה מקרים שהכאבים חולפים ואין באמת צורך בהערכה ראומטולוגית). 
יכולה בנתיים להעזר בנוגדי דלקת כמו נורופן במינון טוב שמתאים למשקלה וגילה של הילדה. 
הרבה בריאות 

לצפיה ב-'Ana גבוה מאוד'
Ana גבוה מאוד
30/10/2017 | 18:55
1
35
בהריון שני שבוע סבלתי מכאבים בשרירים וחולשה מטורפת..
בבדיקות הדם יצאו שני ממצאים מדאיגים. הראשון בדיקת ana שיצאה 24! (הערך התקין הוא 0-5)
והשניה rcp שיצאה 15 והערך התקין הוא 0-5.
אני מאוד מודאגת מכיוון שזה הריון בסיכון..
קיבלתי הפניה לראומטולוג.התורים רחוקים ביותר..
מה לעשות??
תודה!
לצפיה ב-'ANA הריון'
ANA הריון
31/10/2017 | 20:37
18
הי אסנת,
ללאור ההריון יש אכן מקום לבירור מוקדם. 
הייתי מנסה לשלוח פקס או אימייל למרפאה שקבעת או למרפאות אחרות באזור מגורייך, מציין את ההריון ועל הצורך בבירור מוקדם ככל האפשר. יתכן וגם רופא המשפחה או רופא הנשים יוכלו לסייע בהפנייה והקדמת התור.
בנתיים הייתי משלים עוד בדיקות אם לא נעשו כולל
ENAs - SSA,SSB,dsDNA, antiSm, RNP, SCL70,Centromer,,antiJo, C3,C4,TSH, APLA abs
בנוסף לכל הרוטינה שאני מניח שנלקחה.
בהצלחה ואשמח להתעדכן

לצפיה ב-'Fmf'
Fmf
20/10/2017 | 12:26
1
39

לחבר שלי יש fmf
כשהוא בהתקף אני בחוסר אונים מול מצבו. קראתי הכל על ההתקפים וכנראה שכל החולים חווים אותם בצורה דומה. ז  קשה לנו, האוהבים, להתבונן מהצד, לראות את הסבל ולהרגיש חסרי אונים.
רציתי לדעת האם מעבר לכולכיצין ונרות וכדורים נגד כאבים..יש לכם מידע או אינםורמציה על משהו או מידהו שיכול לעזור לי לעזור לו.
לצפיה ב-'FMF'
FMF
20/10/2017 | 16:58
23
הי ליאת,
התקפי FMF בהחלט יכולים להיות קשים ומאוד כואבים ואני מבין אותך לגמרי.
במידה וההתקף מערב מפרקים אפשר לתת זריקה מקומית למפרק.
אם מדובר בעיקר בכאבי בטן, חום, אז אכן הטיפול שאמרת זה מה שמקובל.
במידה והמחלה פעילה למרות טיפול בכולכיצין, אפשר לנסות להעלות את המינון ל 3-4 כדורים ביום, ויש מקרים שמידה והמחלה "עמידה" לכולכיצין ניתן לנסות טיפול בנוגדי IL1 (תרופה בשם anakinra או kineret). סטרואידים כמו פרדניזון לא עוזרים.

המרכז הראומטולוגי בבית חולים תל השומר הוא מרכז עולמי למחלות פריודיות כמו FMF, אז הייתי הולך לשם למעקב ולטיפול, שם הם הכי מבינים והכי מעודכנים. לדעתי גם זמן המתנה לתור לא מאוד ארוך.

בהצלחה
לצפיה ב-'תסמונת רנו וסקי'
תסמונת רנו וסקי
15/10/2017 | 08:51
1
35
שלום
יש לי תסמונת רנו בעיקר בידיים ואני תוהה האם ניתן לעשות סקי עם תסמונת רנו. האם כפפות יקנו הגנה הולמת לשהייה של שעות בקור? למשהו יש ניסיון של סקי עם רנו?
לצפיה ב-'רינו'
רינו
20/10/2017 | 16:52
18
שאלה כפולה, עניתי בשרשור הקודם
לצפיה ב-'תסמונת רנו וסקי'
תסמונת רנו וסקי
15/10/2017 | 08:36
1
15
שלום 
יש לי תסמונת רנו בעיקר בידיים ואני תוהה האם ניתן לעשות סקי עם תסמונת זו? 

לצפיה ב-'רינו וסקי'
רינו וסקי
20/10/2017 | 16:52
21
תלוי כמובן בחומרת הרינו. 
יש ספקטרום מאוד רחב. במקרים הקשים יתכנו כיבים שקשים מאוד לריפוי, ואז כמובן לא הייתי ממליץ.
אם מדובר "ברגישות לקור" עם שינוי קל בצבע האצבעות (כמו שיש ל 10-15%) מהאוכלוסיה, אז לא אמורה להיות בעיה.
כמובן, כפפות, לשמור על חום מרכזי עם שקיות חימום, שתייה חמה וכו'
תהנה
לצפיה ב-'אם יש הבדל בין מתן solumedrol לבין מתן Depo-Medrol לתוך השרי'
אם יש הבדל בין מתן solumedrol לבין מתן Depo-Medrol לתוך השרי
14/10/2017 | 18:14
1
15
התקבלה הוראה לחולה עם gout בבית החולה לקבל לפי יעוץ ראומטולוגי
IM DEPO-MEDROL 40MG
החולה קבל im solumedrol 40mg
הרופא מסר שאכן נעשתה טעות ויש לתת depomedrol ולא sloumedrol
הדבר קצת מבלבל, זהו אותה תרופה רק שמות מסחרים אחרים.
האם יש הבדל בין התרופות ?
אם ויש הבדל מה לכתוב בהוראה בתיק החולה ?
לצפיה ב-'Depo-medrol'
Depo-medrol
20/10/2017 | 16:49
9
שתי התרופות הן נגזרות של מתיל-פרדניזולון
depo-medrol = methylprednisolone acetate
methylprednisolone sodium succinate=solu-medrol
באופן כללי יותר מקובל לתת סולומדרול לוריד, ודפומדרול לשריר או לתוך מפרק וכו' אבל לפי הוראות היצרן את שני התכשירים אפשר לתת לשריר.
גם אם נתת מנה כפולה של 40 ועוד 40, זה לא יותר מידי, ואפשר לתת גם מינון כזה, אז לדעתי אתה בסדר (במיוחד אם התקף משמעותי עם מפרקים גדולים).
תרשום פשוט מה שנתת, כמו תמיד...
כעקרון בגאוט אם ההתקף הוא חד מפרקי, תמיד עדיף להזריק לתוך המפרק (במידה ויודעים כמובן) ולא לתת בצורה סיסטמית.

לצפיה ב-'נפיחות וחום במפרקים בידיים'
נפיחות וחום במפרקים בידיים
08/10/2017 | 21:29
1
43
שלום,
 בת 25. לפני מספר ימים החלו כאבים חום ונפיחות במפרקים הקטנים בידיים, ללא חום סיסטמי. 
קיבלתי קספו במינון 8 מ"ג ליום.
לאחר יומיים של טיפול ביצעתי בדיקת דם למדדי דלקת :
CRP 0.02  (הטווח 0.00- 0.50)
תאי דם לבנים 5.40 ( הטווח 4-11)
Esr 16 (הטווח הוא 0-20)
Mean platelet volume 8.2 ( הטווח 8-14.5 )
מחכה לתוצאות של RF ו ACPA .
ברצוני לדעת האם הטיפול התרופתי משפיע על מדדי הדלקת בדם והאם עליי להמשיך בטיפול למרות התוצאות התקינות.
תודה
רוני
לצפיה ב-'נפיחות וחום במפרקים'
נפיחות וחום במפרקים
20/10/2017 | 16:40
17
הי רוני,
הטיפול ב נוגדי הדלקת הוא לא רק למדדי הדלקת אלא גם לכאבים ולדלקת המקומית. 
לשאלתך, נוגדי דלקת יכולים להשפיע על מדדי הדלקת (CRP,ESR) ולהפחיתם, אך במקרה שלך אם לקחת רק יומיים והמדדיים תקינים לחלוטין, אני מהמר שהם לא היו גבוהים במיוחד גם לפני התחלת הטיפול, ויתכן שהיו תקינים לחלוטין.
זה שמדדי הדלקת תקינים לחלוטין זה לא אומר שאין דלקת, לעיתים יש דלקת מאוד משמעותית ומדדי הדלקת תקינים, ואם אכן הייתה דלקת וה XEFO עזר, הייתי ממשיך את הטיפול בנתיים. 
במקרה של דלקת מפרקים חדשה, הייתי מרחיב את הבירור גם לוירוסים שיכולים לגרום לזה (parvo, HCV,HBV,HIV, הייתי מכליל גם בדיקת ANA (במיוחד אם ה RF וACPA יהיו שליליים).
שאר הבדיקות שפרטת למעלה תקינות. 

בהצלחה, ואשמח לעדכונים

לצפיה ב-'RNP גבוה וPolyclonal Hypergamma'
RNP גבוה וPolyclonal Hypergamma
01/10/2017 | 17:42
4
47
שלום ד"ר אלאלוף
שוב אני
תור לראומטולוג רק בעוד חודשיים
בינתיים עשיתי שוב בדיקות דם
מחכה לתשובת בנס ג'ונס וקאפה למבדה
RNP עלה מעט - 7.4
גלובולין גמא מעט גבוה - 19 בתוספת ההערה
GLOBULIN GAMA
Polyclonal Hypergamma

עברו עלי יומיים נהדרים, בהם יכולתי ליצור (אני אמנית) הכאבים לא היו קשים, אבל עכשיו גופי מכווץ מאוד וכואב.
אה, שקיעת דם גבוהה מעט 24, ו CRP - 1.65

אשמח למראה כיוון
האם זה מתאים לפיברומיאלגיה? אובחנתי בזה

הרבה תודה ושנה משמחת
סמדר
לצפיה ב-'תוספת ברשותך, קיבלתי תוצאות קאפה למפדה'
תוספת ברשותך, קיבלתי תוצאות קאפה למפדה
04/10/2017 | 12:36
1
30
תור רק בעוד חודשיים עלי להקדים אותו לדעתך? לבדוק משהו נוסף
הרבה תודה!

לצפיה ב-'קאפה למבדה'
קאפה למבדה
06/10/2017 | 17:50
31
לא הייתי מקדים בגלל זה
ניתן לחזור על זה שנית בעוד כחודשיים כדי לראות מגמה
כמו כן להשלים את שאר הבדיקות כולל 
בנס ג'ונס, אימונפיקסציה בשתן ובדם.

לצפיה ב-'פוליקלונל היפרגאמא'
פוליקלונל היפרגאמא
06/10/2017 | 17:47
1
26
הי,
אין ממש בדיקות מעבדה שתומכות או שוללות פיברומיאלגיה. 
חשוב לשלול דברים נוספים שיכולים להדמות לפיברומילגיה כמו מחלות מפרקים ורקמות חיבור אחרות. 
ה RNP ללא משמעות, ואין טעם לחזור שוב ושוב על הבדיקה. 
היפרגאמא פוליקלונלית יכולה להעיד על תהליך של פעילות של מערכת החיסון, אם זה עקב זיהום, מחלה ראומטולוגית וכו. 
בקיצור יש כמה דברים קטנים, צריך לקבל ממך את כל האינפורמציה, בדיקה יסודית, הסתכלות על כל בדיקות המעבדה ואז לנסות להגיע למסקנה. 
שקיעת הדם מוגברת קלות מאוד, ה CRP תלוי לפי איזה מדד (לעיתים זה תקין עד 5 ולעיתים עד 0.5)

מציע עד הפגיה לנסות להתמיד בפעילות גופנית מתונה
חג שמח ושנה טובה
לצפיה ב-'תודה רבה שוב ד"ר אלאלוף האלוף! :)'
תודה רבה שוב ד"ר אלאלוף האלוף! :)
06/10/2017 | 18:37
14
הראומטולוג ביקש שוב בדיקות ANA הוא התייחס ל RNP ול ANA AB CONF POS 1:10 , לא ברור לי למה. אשאל בהמשך.
בנס ג'ונס תקין
שקיעת דם 24 כשהטווח העליון 19
CRP 1.65 טווח עליון 0.5

אני מדמיינת שאני מתעוררת בוקר אחד ומרגישה נפלא ממש בריאה.
מחשבה בוראת מציאות
:)
מתלוצצת, טוב לצחוק

חג שמח ורק טוב, הרבה תודה
סמדר
לצפיה ב-'הריון מתקדם ומטוטרקסט'
הריון מתקדם ומטוטרקסט
03/10/2017 | 00:52
1
23
שלום
התחלתי ליטול מטוטרקסט עקב דלקת מפרקים קשה שלא חולפת.
אשתי בהריון מתקדם ורציתי לשאול האם נשקפת סכנה לעובר בזמן קיום יחסים עקב נטילת התרופה?
תודה.
לצפיה ב-'MTX והריון'
MTX והריון
06/10/2017 | 17:42
24
הי, 
אם אשתך כבר בהריון אין שום בעיה. 
ממליצים להפסיק לפני הכניסה להריון (גם לגבר וגם לאשה) כ 3 חודשים לפני.
בזמן הריון אין שום בעיה.

בהצלחה עם הבריאות ועם ההריון...
שנה טובה
לצפיה ב-'כתמים בצילום עמ"ש'
כתמים בצילום עמ"ש
17/09/2017 | 20:03
7
35
שלום, אני בן 29. עקב כאבים כרוניים מזה שנה כבר בעכוז ימין, אגן ועמ"ש מתני נשלחתי ל-MRI. המקרה עודו בבירור ותשובה אין.
האם הכתמים הללו יכולים להצביע על כיוון של דלקת חוליות מקשחת והאם כדאי לחקור את העניין (אולי לשלוח את הצילום לפענוח חוזר)?

מצ"ב לינקים לתמונות -

אשמח לכל עצה בנושא.

תודה רבה!
מנואל
לצפיה ב-'MRI עמש'
MRI עמש
19/09/2017 | 16:58
6
40
הי,
קשה מאוד להסיק לפי התמונות ששלחת, ואני אסייג את ידיעותי, ומי שצריך להסתמך במקרים כאלו הוא רדיולוג מוסקולוסקלטלי. 
למרות ההסתייגיות הנ"ל, לא ראיתי שינויים דלקתיים שאופייניים לדלקת חוליות מקשחת, ודבר ראשון שצריך להסתכל בהקשר הזה זה MRI של המפרקים הסאקרואילייקיים ולא של עמוד השדרה.

לצפיה ב-'כלומר MRI של האגן?'
כלומר MRI של האגן?
19/09/2017 | 18:24
5
21
תודה
לצפיה ב-'MRI'
MRI
28/09/2017 | 16:15
4
20
כן, אם השאלה היא דלקת חוליות מקשחת אז ברב הגורף של המקרים הדלקת מתחילה במפרקי האגן (מפרקים סאקרואיליקיים) ובהמשך יכולה לערב את חוליות עמוד השדרה. נדיר מאוד שתהיה מעורבות עמוד שדרה ללא מעורבות מפרקים סאקרואיליקיים, וב 99% מהמקרים אם ה MRI של האגן תקין, אין צורך להתקדם לMRI של עמוד השדרה. 
במקרה של חשד גבוה, ניתן גם לבצע בדיקה גנטית ל HLAB27, שגם מעלה סיכון לדלקת חוליות מקשחת ויכולה גם לתמוך או לעזור בשלילת האבחנה. 
האם קיבלת פענוח של MRI?
לצפיה ב-'כן'
כן
04/11/2017 | 20:17
3
7
היי, מצטער על האיחור,

קיבלתי פענוח של הMRI. עיקריו אקטזיה דורלית קלה (שאגב הבנתי שיכולה להתבטא בהקשר של AS), מנח לא תקין במקצת של עמ"ש צווארי וסקוילוזיס קל קמור לימין. אין עדות לפריצת דיסק, תמט וכיו"ב.
הנוירולוג אומר שבינתיים הדבר היחידי שהוא רואה שיכול להסביר את הכאבים הללו זו האקטזיה הנ"ל, אלא שכאמור היא קלה... (בין אס1 ל-אל4, 18 ממ לעומת 21 ממ).
למיטב הבנתי ללא ממצא דרמטי... כאמור, מעט כתמים על החוליות ממה שיכולתי להבחין.

הCRP שלי תקין לחלוטין בכל בדיקה, אלל HLA-B27 לא נמצא. רטנגן אגן תקין.
מה שכן - הכאבים שלי בהחלט מאופיינים בהקלה במאמץ והחמרה במנוחה, בישיבה בעיקר. החלו ככאבים במפשעה והפכו לכאבים בעכוז ימין.
התפתחה גם מגבלת תנועה בעמ"ש מותני.
CT בטן תקין.
אקו לב תקין (היה אירוע של AF על רקע הרעלת אלכוהול לפני שנה).

הדבר המוזר הוא שסיבולת הידיים שלי נהייתה איומה. אני בקושי מצליח לצחצח שיניים. לעומת זאת הכוח תקין. CPK תקין בשתי בדיקות. בדיקה אורתופדית תקינה - האורתופד הציע לחשוב על ביופסיית שריר אבל אני מניח שעדיף להשאיר את זה כאופציה אחרונה (ובכלל, כהחלטה של נוירולוג).

כאמור, במאמץ הכאבים פוחתים עד כדי לא מורגשים לעתים. אלא שלאחריהם, כשאני חוזר למנוחה, כל הסאגה מתחילה שוב...

האם ישנו מקום לבירור צפיפות עצם? רמות ההורמונים שלי נמוכות מאד לגילי וטרום הכאבים ישבתי 12 שעות ביום על התחת למשך חודשים. טסטוסטרון טוטאל 13.5 שלמיטב הבנתי הינה רמה ממוצעת של גבר בן 80.
IGG42 מעט מוגבר - 770.
IGG4 מעט יותר מוגבר - 138.4.

מצטער על הבלאגן.

אשמח לכל עצה בנושא.

תודה רבה,
מנואל
לצפיה ב-'MRI וכאבי גב'
MRI וכאבי גב
08/11/2017 | 21:13
2
8
הי מנואל,
פספסתי את הודעתך, תודה על הפניית תשומת ליבי.
האקטזיה לא משמעותית, ולא אמורה לגרום לכל הכאבים הללו.
הייתי משלים MRI של מפרקים סאקרואילאקיים, כי יש בתלונותיך מרכיב דלקתי ולכן צריך לשלול את זה, למרות שה CRP תקין וה HLAB27 שלילי.
אפשר גם לעשות רוויזיה על סיטי בטן שלך ולהסתכל על מפרקי האגן, בסיטי רואים יותר טוב מצילום רנטגן שינויים מבניים, אך זה לא שולל דלקת פעילה, כלומר אם כעת יש דלקת אך לא נוצרו עדיין שינויים כרוניים, הסיטי לא יראה את זה ולזה צריך MRI (מצד שני שינויים מבניים נראים לעיתים בצורה טובה יותר מMRIׂ).
אם הכאבים מתחילים זמן קצר לאחר הפעילות, הייתי גם מחפש אתיולוגיות אחרות כמו פיברומיאלגיה, שבה אופייני החמרת הכאבים מייד אחרי הפעילות. הכאב הקלאסי של AS הוא לאחר מנוחה ממושכת של כמה שעות, כמו שקמים בבוקר. 
ביופסיית שריר לדעתי לגמרי לא נחוצה.
מציע לך ללכת לראומטולוג שיראה את כל הנתונים ותחשבו ביחד על המשך הבירור והטיפול. 
לגבי הטסטוסטרון, איני מבין בזה כל כך, אך לא אמור לגרום לכל התופעות הנ"ל .
בהצלחה
לצפיה ב-'המשך'
המשך
19/11/2017 | 00:50
1
3
שלום דר',

האורתופד שלח אותי לMRI אגן ופרקי ירכיים שעשיתי לפני מס' ימים במסגרת ביטוח פרטי (ללא חומר ניגוד). הפענוח מדווח על בדיקה תקינה ללא ממצא מיוחד ואין כל התייחסות למפרקים הסאקרואיליאקיים. למען האמת, גם טרם הפענוח הסתכלתי בדיסק והבחנתי שאין זכר להם, בהנחה שהם נראים כך -

האם לשם בירור ספציפי באזור המפרקים הללו הרופא המפנה היה צריך לציין בהפנייה התמקדות בהם? האם מדובר בצילום נפרד? הנחתי שמדובר בחלק אינטגרלי של פרוטוקול MRI אגן...
אני מניח שאני יכול לבצע צילום חוזר דרך קופה"ח בעוד מספר חודשים - האם ישנו צורך לשוחח עם האורתופד ולשאול אותו האם ניתן שיוסיף להפנייתו את עניין המפרקים הללו?

תודה רבה,
מנואל

לצפיה ב-'MRI'
MRI
21/11/2017 | 17:20
3
צריך להסתכל על הבדיקה ולראות אם כללה את המפרקים הסאקרואיליאקיים או לא.
לא תמיד הרופא המפענח מתייחס לכך, במיוחד אם לא נשאלה שאלה ספציפית.
לעיתים קרובות מי שמפענח MRI עמ"ש הוא נוירו-רדיולוג מכיוון שמסתכלים על פריצות דיסק, לחץ על עצבים וכו', ואם לא נשאלת ספציפית השאלה (ולרב אורטופדים לא שואלים את השאלה) אין לכך התייחסות.
תנסה לראות אם דרך הביטוח הפרטי שלך אפשר לקבל הסתכלות נוספת עם שאלה מכוונת למפרקים הסאקרואילייקיים, אם הבדיקה לא נעשתה הייתי שוקל לבצע שנית MRI וכדאי לקבל הפנייה מראומטולוג ולא מאורטופד שלרב פחות יתעניין בכך.
יש מספר רדיולוגים מעולים בארץ שיודעים להסתכל על הבדיקות הללו בצורה מאוד מקצועית.

בהצלחה
לצפיה ב-' שנה טובה וחג שמח '
שנה טובה וחג שמח
19/09/2017 | 14:17
6

חג שמח לגולשי האתר

שנה טובה ומתוקה
שכולנו נכתב ונחתם לחיים טובים ולשלום 

בברכה 

מנהל/ת הפורום

אודות:
מומחה ברפואה פנימית וראומטולוגיה, רופא בכיר במכון הראומטולוגי

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ