לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
83148,314 עוקבים אודות עסקים

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'ביופסיה שריר'
ביופסיה שריר
16/04/2018 | 16:27
5
שלום: קיבלתי הפניה מהרופא לביצוע ביופסית שריר (פקטורלי). 
התקשרתי לבתי חולים שיבה, הדסה, איכילוב ואסותא ובכולם אמרו לי שהם לא עושים ביופסיה שריר.
איפה כן עושים?
לצפיה ב-'כאבים ממושכים בדלקת ראקטיבית'
כאבים ממושכים בדלקת ראקטיבית
14/04/2018 | 22:27
4
שלום,
אבחנה לא סופית עדיין: דלקת מפרקים ראקטיטבית. טופלתי בזריקת דיפרוספן שהקלה את הנפיחות והכאב. במשך השבועות שאחר כך, התפתחו כאבים חזקים בעיקר באיזורים שמסביב למפרקים: אחורי הברכיים, בשוקיים מעין זרמים חשמליים כואבים, איזור של שרירי מפשעה/צוואר הירך, נפיחות ליד המרפקים ומאחורי הברך. אני לוקחת אתופן מזה כשבוע, 400 פעמיים ביום. אין בינתיים שום שינוי. כמה זמן אפשר להמשיך לקחת אתופן בלי שזה יפגע בקיבה? האם עדיף לעבור למשככי כאב בלבד ולא נוגדי דלקת? crp שעשיתי לפני כשבוע יצא תקין...
תודה
אורנה
לצפיה ב-'שיתוק עצב הפנים'
שיתוק עצב הפנים
11/04/2018 | 19:45
9
היי! לפני שבוע וחצי אובחנה אצלי דלקת האוזן שטופלה ע״ אנטיביוטיקה גם כטיפות וגם כדורים. אחרי שבוע טיפולים הרגשתי חולשת שרירים בפנים ומיד פניתי לרופא משפחה. הוא אמר שזה כתוצאה מוירוס הרפס ושלח אותי ליעוץ עם נירולוג. נירולוג שלח לבדיקה mri כדי לשלול התפרצות של לופוס שאני סובלת ממנו ושנמצא במצב שקט לפחות 15 שנים אחרונות. שאלה : למה mri? מהמחפשים?
לצפיה ב-'שאלה, האם פגיעה במפרק העצה והכסל'
שאלה, האם פגיעה במפרק העצה והכסל
08/04/2018 | 10:48
18
יכולה לגרום  לשלפוחית כאובה (עם תסמינים של דחיפות ותכיפות )? האם יש קשר ביניהם?
לצפיה ב-'SIJ'
SIJ
04/04/2018 | 03:12
19
שלום דר' אלאלוף,

העליתי לפה פעם תמונות מCT אגן+בטן שעברתי. לצערי כאבי הגב-עכוז-רגל שלי עדיין נמשכים.
בחנתי עוד את הCT ונתקלתי בעוד מקום שבו ניתן לראות את המפרקים הסאקרואיליאקיים. אמנם זו רק תמונה אחת, אך אשמח אם תוכל לחוות דעתך (אני כמובן מבין שזה בעירבון מוגבל מאד) - האם ניתן לראות בה שינוי כלשהו במפרק או שמא מדובר בתמונה נורמטיבית? האם יש בה רמז לסאקרואיליטיס שאולי מצריך בירור מעמיק יותר בMRI?

מצ"ב תמונה

תודה רבה!
מנואל
לצפיה ב-'דלקת מפרקים'
דלקת מפרקים
02/04/2018 | 11:37
27
שלום, יש לי בעיה, אשמח אם תוכל לעזור לי בה.
יש לי כאבים בידיים,מזה 4 חודשים. גם באצבעות, וגם חולשה רצינית [קשה לי להרים או להחזיק דברים]. בנוסף קצות האצבעות שלי הן בצבע אדום-סגול כזה.
הלכתי לראמטולוג, הוא בדק לי את הידיים, אמר שיש חשד לדלקת מפרקים. הוא גם שלח אותי לבדיקות דם. עשיתי בדיקות דם, הן יצאו תקינות לגמרי. שאלתי אותו אם יש לי דלקת פרקים הוא אמר לי שכן עפ"י הבדיקה - בידיים. הוא הביא לי תרופות.
brexin 20 מ"ג
famotidine 40 מ"ג  

השאלה שלי, האם כך בודקים אם יש דלקת מפרקים? זה נשמע לי מאד מוזר...רק על סמך בדיקה בידיים. האם כדאי לקחת את התרופות האלה?
האם כדאי ללכת לרופא אחר?
אשמח לתשובה
לצפיה ב-'מדדי crp תקינים מעל חצי שנה אבל ברך נפוחה'
מדדי crp תקינים מעל חצי שנה אבל ברך נפוחה
30/03/2018 | 02:24
31
שלום וחג שמח.

רציתי לדעת בבקשה, חולה בדלקת פרקים פסוריאטית, מדדי crp שלי תקינים מעל לחצי שנה מתחת ל 0.5.

העניין הוא שלמרות שמדדים תקינים ברך שמאל שלי מאוד מאוד נפוחה. 

2 שאלות:

1. מדוע יש נפיחות למרות שמדדי דלקת תקינים?
2. האם האמירה הזו נכונה- "בדלקת פרקים פסוריאטית מדדי crp יכולים להיות תקינים למרות המצאות הדלקת וגם שפרדניזון מטשטש את תוצאות בדיקות הדם כך שלמרות שיש דלקת פעילה הפרדניזון גורם לתוצאה לא אמינה של crp תקין?"

תודה רבה.

יובל
לצפיה ב-'כאבים ראומטיים ו-PPI'
כאבים ראומטיים ו-PPI
29/03/2018 | 15:13
14
שלום, האם נטילת PPI יכול להחמיר כאבי שנובעים מAS?
אני שם לב למתאם מדויק בין נטילת PPI להחמרה בכאבים, אך רופא המשפחה לגלג על העניין.

תודה
לצפיה ב-'התנגשות בין תרופתית'
התנגשות בין תרופתית
27/03/2018 | 06:21
2
28
שלום רב

לאיזה רופא עליי לפנות,כדי לדעת אם  יש לי בתרופות שאני לוקחת התנגשות בין תרופתית-אני מרגישה שמשהו לא בסדר איתי.

אני יודעת שב "מכבי"יש תוכנה שמראה X אדום ברגע שיש התנגשות בין תרופות.אני ב "כללית"
תודה לעונים
רות
לצפיה ב-'התנגשות בין תרופות'
התנגשות בין תרופות
28/03/2018 | 02:30
1
27
יש מקצוע שנקרא פרמקולוגיה קלינית, זה רופא שעושה התמחות בפרמקולוגיה. לרב לבתי חולים יש דמות כזו שמתווה מדיניות של טיפולים תרופתיים, איני יודע אם הם רואים מטופלים דרך קופת החולים.

לא הייתי סומך על ה "X" של קופת החולים, או אפילו של תוכנות רפואיות, כי לעיתים הם עודף זהירות  וגם על שילובים שמאוד מקובלים זה כותב אזהרות חמורות.

יכולה לנסות לכתוב את הדילמה שלך ואוכל לנסות לעזור
לצפיה ב-'התרופות שאני מקבלת'
התרופות שאני מקבלת
28/03/2018 | 05:56
20
בת 65-גובה 1.77 משקל 90 ק"ג.
ל.ד 130/70 דופק 88 

בבוקר
-אומפרדקס 40 מג
טריטייס 2.5 מג-לא סובלת מל.ד
קרדיולוק-2.5 מג -נוסף לאחרונה-עקב דופק מהיר
גלוקומין 850 מג

צהריים

מיקרופירין 100 מג.
גלוקומין 850 מג

ערב
מירו 30 מג-המטרה לעזור לישון-(איני בדיכאון או חרדה)
אטוזט 10/40 מג.
גלוקומין 850 מג

יותר מאוחר-ויקטוזה זריקה 1.8 יחידות.
אודה לתשובה
בברכה
רות

לצפיה ב-'כאבי במפרקי הירכיים'
כאבי במפרקי הירכיים
18/03/2018 | 13:15
1
41
הי, אני בת 39, אמא לתינוק בן שנתיים ואני סובלת מכאבים במפרקי הירכיים.
חשוב לציין שבפברואר 2017,  10 חודשים אחרי לידה שניה, עברתי ניתוח משולב לפרוסקופי להסרת 2 ציסטות ב2 שחלות  ופרינאופלסטיה תיקון צלקות מלידה ראשונה.
מאז המצב מחמיר ומחמיר. התחיל ממפרק ירך ברגל ימין ועכשיו מופיע לסירוגין עם כאבים גם בצד שמאל לפעמים גם יש כאבי בירכיים בעיקר בצד שמאל.
הכאב מחמיר בזמן הליכה או עמידה ממושכת. אפילו אחרי צעידה של 100 מטר! היום הכאבים יכולים להמשך מספר ימים במצב של מנוחה .
הייתי אצל אורטופד לפני חצי שנה שהפנה לצילום מפרקי יריכיים ואגן. היה תקין. רשם כדורים לדלקת. אמר לחכות שבועיים אחרי הכדורים ולחזור לפעילות רגילה. חזרתי לפעילות. חזרו הכאבים. בדיקות דם לדלקת היו תקינות.
נמצאת גם בטיפול אוסטופטי מידי שבועיים והכאבים באים והולכים.
חזרתי לאורטופד והוא הפנה אותי למיפוי עצמות - בדיקה שאני מאוד חוששת ממנה.
פניתי לרופאת משפחה שהעלתה השערה לשבר מפשעתי שלחה לUS אך התורים לסוף אפריל.
בנוסף העלתה השערה להדבקויות אחרי ניתוח.
סובלת מאוד מכאבים אבל מעבר לכך זה מפריע לתפקוד שלי כאמא, לא יכולה להרים את התינוק, קשה לי לצאת לטיולים עם הילדים. פשוט מטרד אמיתי.
שאלתי את האוטרופד ואת רופאת המשפחה בנוגע לראומטולוג ושניהם טענו שאני לא בכיוון,
האומנם?
אשמח לדעתכם.
לצפיה ב-'כאבי ירכיים'
כאבי ירכיים
23/03/2018 | 16:53
26
הי, אכן נשמע תהליך מטריד שדורש פתרון.
כאבי ירכיים יכולים להיות מוקרנים ממקומות אחרים, חשוב לדעת מה האורטופד חושב לגבי הבדיקה הגופנית, האם הוא מתרשם שזה נובע ממפרק הירך עצמו? האם יש כאב בהזזת המפרק? הגבלה בתנועה? 
לגבי US הייתי מרחיב את זה גם למפרקי הירך- ניתן לראות האם יש נוזל מוגבר וסימני אחרים למעורבות של מפרק הירך. 
מיפוי עצמות - אנ ימסכים שזו בדיקה שלרב לא מאוד עוזרת במקרים כאלו וכרורכה בהרבה קרינה. אם יש קליטה בירכיים אז יתקדמו לבדיקה מדוייק יותר כמו MRI, ואם אין זה לא אומר שבאמת אין שם כלום. ולכן הייתי מוותר על בדיקה זו.
יש כל מיני מצבים של כאבי ירכיים לאחר לידה.
אם נמשך כבר כל כך הרבה זמן הייתי שוקל בחיוב לעשות MRI לפחות של הירך הכי כואבת. 
בדיקת ראומטולוג ? מסכים שזה לא נשמע ראומטולוגי קלאסי, אבל אנחנו רואים הרבה מקרים שהם לא "שלנו" ומנסים לעזור ולכוון אם אפשר, לכן לא בטוח שיעזור אבל בטוח לא יזיק

בהצלחה
לצפיה ב-'תוצאה גבוהה ב rnp'
תוצאה גבוהה ב rnp
16/03/2018 | 19:00
1
28
שלום,
אני בת 63. בריאה בדרך כלל. אחרי מחלה עם חום שחזרה על עצמה כעבור שבוע, התנפחו לי, באופן סימטרי, ברכיים, קרסוליים, איזור בחלק הפנימי של המרפקים, וזמן מה כאבו לי שרירים ליד המפשעה וחולשה.. בבדיקות מעבדה:
ana 3.7   crp 4.4  rnp  20 (הערך של crp ירד ל 0.5 לאחר זריקת קורטיזון)
dna ab תקין, sm תקין, rf תקין, c3 c4 תקין
קיבלתי לפני 3 שבועות זריקה של דיפרוספן שהוריד את הנפיחות והכאב, אבל עדיין כל המפרקים רגישים והחולשה לא עברה.
התור שלי בעוד חודש. האם כדאי שאעשה בינתיים בדיקות נוספות? האם זה יכול להיות לופוס?
תודה על הזמן ותשומת הלב
לצפיה ב-'נפיחות וכאבים'
נפיחות וכאבים
23/03/2018 | 16:46
17
הי אורנה
נשמע כמו מחלה דלקתית, צריך לנסות להבין בדיוק מה זה
לדעתי עשית בדיקות יחסית מקיפות 
הייתי משלים antiCCP שזו בדיקה לrheumatoid arthritis, אם כי אין דחיפות כי יתכן שהרופא שיראה אותך ירצה עוד דברים, אז אפשר להמתין עם זה
לופוס לא מאוד סביר לאור גילך והפיזור המפרקי

רק בריאות..

לצפיה ב-'טיפול בדלקת פרקים פסוריאטית'
טיפול בדלקת פרקים פסוריאטית
10/03/2018 | 11:19
1
46
היי,
האם מישהי עם דלקת פרקים פסוריאטית שמטופלת באנברל כיום (טופלה בעבר במטותרקסט), החמרה בפסוריאזיס בחודשים האחרונים.
רוצה להתחיל לטפל בצמחי מרפא שבחלקם נוגדי TNF-alpha , האם יש סיכון במינון יתר של נוגדי TNF או שניתן להתחיל טיפול בצמחי מרפא בהדרגתיות ?
אשמח להכוונה / ייעוץ בנושא.
לצפיה ב-'דלקת מפרקים פסוראטית'
דלקת מפרקים פסוראטית
12/03/2018 | 18:57
43
אנברל היא תרופה טובה, אך מכל הביולוגיים היא הכי פחות יעילה לעור. 
כיום יש הרבה מאוד אפשרויות, אז כדאי להתייעץ עם הראומטולוג או רופא העור לגבי החלפה.
אני לא כל כך יודע מה מכילים צמחי המרפא אז לא יודע להגיד.
מצד שני, לא שמעתי על "מנת יתר של בולמי TNF", תיאורטית תתכן הגברה של תופעות הלוואי שהן בעיקר עלייה מוגברת בזיהומים, אם אכן הצמחים מכילים הרבה חומר פעיל.

לצפיה ב-'נוזלים בברך'
נוזלים בברך
09/03/2018 | 12:55
1
15
היי, אני בת 27, כחודשיים עם כאבים ונוזלים בברך ככל הנראה בגלל תנועה לא נכונה במהלך אימונים.
לפני 5 ימים הייתי אצל ראומטולוג אשר ניקר את הברך, הוציא את הנוזל (אמר שנראה תקין), והזריק לי קורטיזון (דפומדרול)
השאלה שלי היא האם זה פתר את הבעיה לתמיד ואני יכולה לחזור להתאמן כרגיל? (הברך כבר לא כואבת)
בנוסף, יש לי קצת תופעות לוואי מהזריקה, אחרי כמה זמן השפעת הזריקה פגה ויחלפו תופעות הלוואי?
בנוסף שמתי לב שהרגל של הזריקה רזה יותר מהרגל השניה, האם זה תקין?
תודה רבה
לצפיה ב-'נוזלים בברך'
נוזלים בברך
12/03/2018 | 18:54
19
הי,
נוזלים בברך הם תגובה של הסינוביה (תאי המפרק) לתהליך פתולוגי שקורה.
זה יכול להיות מטראומה (כמו קרע מניסקוס) או מתהליך דלקתי כתוצאה מדלקת מפרקים זיהום וכדומה. 
אם היה טריגר טראומטי ברור כמו סיבוב של הרגל במהלך ספורט שהרגשת ואז הרגל התנפחה, אז אני לא חושב שיש צורך באיזה בירור ראומטולוגי. אם הסיפור הוא פחות ברור אולי כדאי לברר. 
לכמה זמן זו שאלה טובה...
יתכן והיתה טראומה שהבריאה (כמו פצע פנימי שהחלים), ניקור הנוזלים והזרקת הקורטיזון יתכן ועזרו להקל מיידית, ויתכן מאוד שהבעיה חלפה ולא תחזור יותר עד 120 טפו טפו... מצד שני, אם יש איזה קרע מניסקוס, זה יכול להציק בהמשך.
אם זה דלקת מפרקים אחרת, כמובן שיכול לחזור
הרגל רזה יותר סביר להניח מחוסר הפעלה, שאפילו אחרי כמה ימים, ניתן לראות אטרופיה שרירית, כמובן זה הפיך עם חזרה לפעילות, ולפי הצורך פיזיוטרפיה. 
אני מאמין שאת יכולה לחזור להתאמן (אומר בזהירות כי לא מכיר מספיק ולא בדקתי), אבל אם את ללא כאבים וללא נפיחות סביר שאת יכולה להתחיל בזהירות ובהדרגתיות ולראות איך זה מתקדם.
ואם זה טראומטי, אז אורטופדים מבינים בזה יותר מאיתנו...
בהצלחה
לצפיה ב-'סדר התרופות בספונדילוארתריטיס'
סדר התרופות בספונדילוארתריטיס
07/03/2018 | 00:20
1
28
מי שאובחן כסובל מ-nr-AxSpA עפ״י צילומי mri, הימצאות ארתריטיס פריפריאלית ותמונה קלינית בכללותה (ועדיין ללא שינויים רדיוגרפיים שמקיימים את אבחנת ה-AS במלואה), מה הן התרופות שיומלץ כי יטול?

1. בהנחה וישנה הטבה (אם כי לא מלאה) מנטילת NSAIDS, הן בכאבי גב והן בכאבי מפרקים, האם בכך יהיה מספיק? או שמא יומלץ כי בכל זאת יקח בנוסף ובמקביל גם סולפסלזין לבעיות המפרקים הפריפריאליים (מתוך שיקול שתרופה זו יכולה, להבדיל מ-NSAIDS, למנוע הידרדרות בהמשך פגיעה במפרקים הפריפריאליים, לא רק להפחית כאב בהם)?

2. האם יש סיכוי במצב זה (ללא אבחנה של AS, אלא רק AxSpA) לקבל מרשם גם לתרופות ביולוגיות? אם כן, מה תהיה ההתוויה הרפואית להמלצה שכזו? ממחקרים שראיתי, תרופות ביולוגיות נמצאו יעילים בעצירת ההידרדרות של מצב המפרקים הפריפריאליים. האם זה שיקול בנסיבות העניין לתת אותם, גם אם כאשר, לכאורה, בעיית הכאב נפתרה על ידי NSAIDS?

תודה

לצפיה ב-'תרופות ב SPA'
תרופות ב SPA
12/03/2018 | 18:46
20
הי מרק,
כל הכבוד על השאלות המלומדות...
כאשר יש ספונדילוארטרופתיה של הגב ושל מפרקים פריפריים עם תגובה חלקית ל NSAIDS צריך לנסות להבין כמה התגובה חלקית.
יש שאלונים כמו BASDAI שאמורים להעריך את מידת הפעילות של המחלה, כעקרון אם זה מעל 4, זה נחשב פעיל ואפשר להתקדם לטיפול ביולוגי. 
סולפאסלאזין יכול לעיתים לשפר מפרקים פריפריים - אז תיאורטית אפשר להוסיפו (לא עוזר למחלה הספינלית), תיאורטית יכול להפחית נזק פריפרי (למרות שלא ממש הוכח) אם כי סביר שאם יש שליטה טובה של המחלה עם נוגדי דלקת, זה גם ימנע נזק.
לדעתי בארץ יש תרופה אחת שמאושרת לAXSPA (אבדוק את זה לעומק ואעדכן אם אני טועה), אם כי רב הקופות לא מאוד מדקדקות, ולא עושות הבדלה בין AXSPA לAS, אז לרב אם הרופא מאמין שהמטופל צריך, סביר שיקבל.

אם אין דלקת מפרקים פריפרית פעילה, לא אמור להתפתח נזק, ולכן אין הטוויה לביולוגית. אם אין כאב ועדיין יש נפיחות ורואים שינויים רדיולוגיים שקורים אז אולי זה יהיה שיקול להתחלת ביולוגי (אם כי זה לא מאוד שכיח)
לגבי מניעת נזק בעמוד השדרה וביולוגיים - זו שאלה גדולה שאין עליה תשובה חותכת, וזה גם נתון לשיקול סובייקטיבי של הרופא והחולה  לפי מידת הפעילות וגורמי סיכון נוספים.

לצפיה ב-'תרופות ביולוגיות לעצירת ארתריטיס ירכיים ב-AS או SpA'
תרופות ביולוגיות לעצירת ארתריטיס ירכיים ב-AS או SpA
02/03/2018 | 10:07
2
39
שלום רב, אם מדובר ב-AS או אפילו ב-SpA באופן כללי בשלב מוקדם יחסית שמערב את שתי הירכיים שמצבן הולך ומידרדר יותר מהר אפילו ממצב הגב (עפ״י התחושה לפחות -- חריקות, כאבים וכד׳), האם נכון ליטול תרופות ה-aTNF על מנת לעצור את התקדמות הפגיעה בירכיים גם אם עדיין אין כאבים גדולים ו/או הגבלה משמעותית בתנועה? או שאולי עדיף כבר לוותר ולחכות להחלפת הירכיים בעתיד מתישהו אם עדיין לא ממש כואב? או שיש תרופות אחרות שיכולות לעצור את ההתקדמות? ואם נכון ליטול aTNF, האם יש סיכויי לקבל מרשם לטיפול כזה בנסיבות דנן?
לצפיה ב-'כאבי ירכיים'
כאבי ירכיים
02/03/2018 | 16:26
1
38

הי מרק,
אם באמת הירכיים נפגעות מדלקת כתוצאה מ SPA או AS בהחלט יש מקום לשקול טיפול.
הטיפולים שיכולים להיות יעילים למחלה אקסיאלית (גב, ירכיים, כתפיים) זה לרב נוגדי דלקת לא סטרואידליים - NSAIDS ואם זה לא מספיק אז עוברים לטיפולים ביולוגיים.
כיום האפשרויות הביולוגיות כוללות בולמי TNF וגם בולמי IL17.
אם האלטרנטיבה זה החלפת מפרקים כמובן שעדיף לטפל ולא להחליף מפרקים, אבל כמובן שכל מקרה לגופו
למרשם כמובן לדברים כאלו צריך ראומטולוג.

לצפיה ב-'שאלה קצרה נוספת באשר לסל התרופות במקרה זה'
שאלה קצרה נוספת באשר לסל התרופות במקרה זה
04/03/2018 | 15:39
17
תודה על המענה המהיר.

האם עפ״י הנהלים בארץ, עקרונית, ניתן לקבל מרשם לתרופה ביוליגות ל-SpA לא רדיולוגית, במצב שבו עדיין לא התפתחה המחלה של AS במלוא היקפה? או שמא התרופות שבסל שמורות רק למי שיש לו כבר באופן ברור AS?

לצפיה ב-'האם מדובר במחלה מעורבת של רקמות החיבור ?'
האם מדובר במחלה מעורבת של רקמות החיבור ?
28/02/2018 | 14:24
1
46
שלום ד"ר אלאלוף
מזה שנים אני מנסה למצוא ממה אני סובל, עובר בין רופאים ועד היום לא מוצא מזור...יאוש. עברתי כמעט כל בדיקה אפשרית (גסטרוסקופיה, EMG, קולונוסקופיה, CT בטן, בדיקות דם ושתן...). הדבר היחיד שיצא הוא Rheumatoid factor גבוה מאוד, אבל הרופא לא התייחס לזה. פרט לכך הבדיקות תקינות.

הסימפטומים שלי באים באפיזודות שביניהן אני מרגיש טוב. אפיזודה יכולה להמשך 2-4 חודשים כשתקופת רמיסיה נמשכת כשנה - שנה וחצי.
בזמד אפיזודה הסימפטומים כוללים:
* עייפות רבה
* כאבים נודדים בבטן, חזה, גפיים עליונות, גב.
* כאבים בנקודות החיבור של הצלעות לבית החזה (מתגברים מאוד בלחיצה)
* הפרעות בדרכי העיכול בעליונות (ושט וקיבה) המתבטאת בכאבי בליעה, כאבי חזה ודיספפסיה (אובחנתי עם ריפלוקס ואני מטופל באומפרדקס).
* מצב רוח ירוד וחרדות (ברור...) - מטופל בציפראלקס שעוזר.
* שיעול טורדני (כחכוח) ויובש בעיניים

ראומטולוג אבחן CFS (בגלל העייפות) וסיוג'ורן (בגלל היובש) אבל אולי בכלל מדובר במחלה מעורבת של רקמות החיבור ?
תודה רבה.
א.

לצפיה ב-'מחלת רקמת חיבור'
מחלת רקמת חיבור
28/02/2018 | 17:46
40
הי אלמוג,
לצערי יהיה לי קשה להסיק משהו מהנ"ל, אומנם סיפקת הרבה מידע, אבל יש עוד הרבה מידע שחסר ויהיה קשה להשלים את זה ברשת ללא בדיקה מסודרת ומעבר מסודרת על כל הבדיקות שעשית.

איני רואה איך לפתור את זה ללא בדיקת רופא מסודרת.
יכול להציע שאולי תנסה לקבל דיעה שניה באופן מסודר
לצפיה ב-'כאבי פרקים'
כאבי פרקים
26/02/2018 | 18:44
3
42
שלום רב, אני בת 30, לפני שנה התחילה תסמונת ריינולדס (קלה מאוד, רק הלבנה בלי שאר הצבעים) ועברתי בירור מקיף למחלות אוטואימוניות. בבירור מקיף כל הבדיקות יצאו תקינות למעט:
cardiolipin igm ab 10.4
ptt sensitive to lac 1.33 הערכים הם 0.85-1.15
ptt ration 1.24 הערכים הם 0.85-1.15
בחודשיים האחרונים אני שוב נמצאת בבירור מקיף למחלות ראומטיות, שוב חזרתי על כל הבדיקות והכל יצא תקין למעט הבדיקות הנ"ל שיצאו דומות (שוב חיוביות). כמו חן עשיתי אקו לב שיצא תקין, איסוף שתן תקין, וnailfold capilaroscopy שיצא תקין. הראומטולוג אמר שכרגע אין שום עדות למחלה ראומטית, אולי אפלה אבל לא ניתן לאבחן בהיעדר ממצא קליני. אבל כבר חודשיים שכואבים לי המפרקים בכפות הידיים. אין נפיחות, קישיון, חום, אודם או הגבלה בתנועה. רק כאבים. יש ימים שבכלל לא כואב לי ויש ימים שהכאבים מתגברים וכוללים גם כאבים בשורש כף היד ובעצמות האצבעות ולא רק במפרקים. אני מאוד מודאגת, אני יודעת שכאבי פרקים זה אחד המאפיינים של מחלות ראומטיות. יש לציין שגם לפי שנה כאבו לי המפרקים לתקופה של בערך חודש וזה עבר לבד ללא טיפול וחזר בחודשיים האחרונים. האם יכול להיות שהכאבים לא קשורים? או שהם חלק מתסמונת אפלה שכרגע נמצאת בסימן שאלה? האם יכול להיות שכן יש לי מחלה ראומטית למרות הממצאים? אודה לתשובתכם!
לצפיה ב-'כאבי מפרקים'
כאבי מפרקים
27/02/2018 | 17:55
2
29
הי שירה,

בתסמונת APLA לרב אין כאבי  מפרקים, אלא יותר אירועים של קרישיות יתר.
לעיתים APLA יכולה להיות משנית למחלות אחרות שכן מתבטאות בכאבי מפרקים.
אני חושב שכדאי שתהייה במעקב ראומטולוגי, במיוחד על מנת להעריך אם מתפתח משהו (אני מסכים עם הראומטולוג שנוגדנים לבד זה לא מחלה,  מה גם ששלך היו גבוליים מאוד, ואם כל הבירור תקין, אין צורך בטיפול).
הייתי חוזר אליו שיעריך האם לדעתו הכאבים דלקתיים, והאם יש ממצאים בבדיקת המפרקים, ולשיקולו האם לחזור שוב על הבדיקות הסרולוגיות.

לצפיה ב-'תרופות ביולוגיות לעצירת ארתריטיס ירכיים ב-AS או SpA'
תרופות ביולוגיות לעצירת ארתריטיס ירכיים ב-AS או SpA
02/03/2018 | 10:05
1
21
שלום רב, אם מדובר ב-AS או אפילו ב-SpA באופן כללי בשלב מוקדם יחסית שמערב את שתי הירכיים שמצבן הולך ומידרדר יותר מהר אפילו ממצב הגב (עפ״י התחושה לפחות -- חריקות, כאבים וכד׳), האם נכון ליטול תרופות ה-aTNF על מנת לעצור את התקדמות הפגיעה בירכיים גם אם עדיין אין כאבים גדולים ו/או הגבלה משמעותית בתנועה? או שאולי עדיף כבר לוותר ולחכות להחלפת הירכיים בעתיד מתישהו אם עדיין לא ממש כואב? או שיש תרופות אחרות שיכולות לעצור את ההתקדמות? ואם נכון ליטול aTNF, האם יש סיכויי לקבל מרשם לטיפול כזה בנסיבות דנן?
לצפיה ב-'כאבי ירכיים'
כאבי ירכיים
02/03/2018 | 16:25
14
הי מרק,
אם באמת הירכיים נפגעות מדלקת כתוצאה מ SPA או AS בהחלט יש מקום לשקול טיפול.
הטיפולים שיכולים להיות יעילים למחלה אקסיאלית (גב, ירכיים, כתפיים) זה לרב נוגדי דלקת לא סטרואידליים - NSAIDS ואם זה לא מספיק אז עוברים לטיפולים ביולוגיים.
כיום האפשרויות הביולוגיות כוללות בולמי TNF וגם בולמי IL17.
אם האלטרנטיבה זה החלפת מפרקים כמובן שעדיף לטפל ולא להחליף מפרקים, אבל כמובן שכל מקרה לגופו
לצפיה ב-'כמה תופעות לא ברורות - אולי משהו אוטואימוני?'
כמה תופעות לא ברורות - אולי משהו אוטואימוני?
27/02/2018 | 01:35
3
46
שלום רב,
אני בת 41 ובשנתיים שלוש האחרונות סבלתי/סובלת מכמה תופעות שהביאו אותי לחשוב שאולי יש להן בסיס אוטואימוני משותף כלשהו:
1) במשך כשנתיים היה לי כאב במפרק הירך - בתקופות מסויימות אם ישבתי על הרצפה בקושי קמתי.
2) בדיקות דם לפני כשנה-שנתיים חזרו חיוביות לאנטי-SCL70.
3) לפני כשנה, היה אירוע פתאומי של נפיחות נוראית + כאב איום ונורא - בלתי נסבל בכף הרגל. הנפיחות התפשטה כמעט עד הברך. הגעתי למוקד, ועשו לי בדיקת דם בה ראו שהגורם הינו דלקתי, וטיפלו בי באיבופן (שעזר מיד).
4) כבר בערך שנתיים יש לי כאבים בלסת או באזניים - לא ברור לי בדיוק מהיכן זה,אבל זה בלתי נסבל אם אני מפהקת.
5) בחצי שנה האחרונה אני סובלת לעיתים מנפיחות של אצבעות הידיים. בקיץ האחרון הייתי צריכה להוריד את טבעת הנישואין (בקושי הצלחתי) ורק אחרי תקופה הצלחתי להחזיר אותה.
6) בערך חצי שנה אני סובלת מגרד ולעיתים גם מסדקים בעור באזור הפות (לא הנרתיק אלא בחלק החיצוני) והעכוז. זה בא והולך, אבל תמיד לאותו מקום. טופלתי במשחות אנטי פטריטיות ללא הועיל ולאחרונה רופאת המשפחה רשמה טבעקוטן לשבוע. כנראה שהסטרואידים עזרו כי היה שיפור מיידי, אבל שבוע-שבועיים אחרי סוף הטיפול המצב חזר לקדמותו.
האם התחושה שלי מוצדקת? אם צריך להתייעץ עם ראומטולוג, האם כדאי שתהיה לו/לה מומחיות מסויימת בתוך התחום?
תודה מראש,
מ.
לצפיה ב-'יעוץ'
יעוץ
27/02/2018 | 17:51
2
38
הי,
אני לא בטוח שהכל מתחבר למשהו אוטואימוני, אבל שווה לברר והייתי הולך לראומטולוג.
בדיקת SCL70 יש הרבה מקרים של חיובי מוטעה, לכן לא הייתי מתרגש.
הנפיחות הספונטנית ברגל נשמעת דלקתית - ויכולה להיות דלקת מפרקים כלשהי. כנ"ל הנפיחות בידיים. כאב הירך - יתכן דלקתי, אם כי יתכנו גם סיבות מכניות.
לגבי הפריחה-גרד באזור הנרתיק, הייתי מתייעץ גם עם רופא עור (לא בטוח שקשור, ורב הסיכויים שהראומטולוג הממוצע לא יבין בזה מאוד) 
האם יש פסוריאזיס אצלך או אצל מישהו מבני המשפחה?

לצפיה ב-'תודה + פסוריאזיס'
תודה + פסוריאזיס
03/03/2018 | 20:55
1
21
דר' אופיר - תודה רבה על התשובה! לאבא שלי יש כנראה פסוריאזיס. לא מפושט, למיטב ידיעתי רק בפרקי המרפקים והברכיים. לי תמיד היו נגעים דומים במרפקים אבל כבר כמה שנים שאין לי (אולי רק קצת יובש והעור שם נראה קצת יותר כהה). רופאת עור פעם אמרה שיש לי פסוריאזיס, לפני אולי 10 שנים, אחרי התפרצות של נגעים בגב היד שהופיעו אחרי שניקיתי אותה בטרפנטין כשצבעתי משהו. הנגעים האלה נעלמו אחרי טיפול במשחה שהכילה סטרואיד כלשהו. אני לא בטוחה לגבי הקביעה שזה היה פסוריאזיס... לגבי התופעה העורית הנוכחית - היא בכל האיזור מלבד הנרתיק, וזה נע בין גרד לבין ממש סדקים בעור - ואז זה כואב. העור לא גמיש. לפעמים זה נעלם ואז מופיע מחדש אחרי כמה ימים או שפשוט מופיע במקום אחר - זה נראה לי מאד מוזר - יכול להיות חידק או פיטריה שזזים, נעלמים וחוזרים חדשות לבקרים?
ולגבי הירך - אורטופד בדק אותי אז ולא מצא שום דבר מכני. הוא אבחן שזו דלקת אבל לא ממש במפרק אלא באזור שעוטף אותו (נדמה לי שהוא קרא לזה בורסיטיס היפ). קיבלתי נוגד דלקת כלשהו, נדמה לי ארקוקסיה. עזר קצת אבל לא לגמרי. מתישהו אחרי כמה שנים של אי נוחות וכאבים זה נעלם. אגב, זו הייתה אותה רגל שהתנפחה.
תודה שוב,
מ.
לצפיה ב-'פסוריאזיס'
פסוריאזיס
13/03/2018 | 15:35
9
הי שוב,
אם יש פסוריאזיס במשפחה, אם לך היה חשד לפסוריאזיס (נגעים במרפקים מאוד חשודים לפסוריאזיס), נפיחות ספונטנית במפרק שחלפה עם נוגדי דלקת, נפיחות אצבעות, והפריחה באזורים הגניטליים שמשנה מקום- כל התמונה מאוד מחשידה לדלקת מפרקים פסוריאטית.
רצוי מאוד להגיע לראומטולוג ולרופא עור.
יש ראומטולוגים ורופאי עור עם יותר זיקה לדלקת מפרקים פסוריאטית (יש מרפאה יעודית באיכילוב ולדעתי גם בבלינסון)  אם כי זה משהו שכל ראומטולוג או רופא עור צריך לדעת להתמודד.
מציע לך בנתיים לנסות לתעד בתמונות כל פריחה שצצה, שתגיעי עם יותר מידע לביקור. 
בהצלחה
לצפיה ב-'אנטיla גבוה'
אנטיla גבוה
26/02/2018 | 14:09
1
14
אני בשבוע 7 להריון ויש לי טנטיla גבוהה בהריון הידיים שלי כל יום נירדמות והברך כןאבת לי מה זה אומ?
לצפיה ב-'anti LA'
anti LA
27/02/2018 | 17:46
11
הי, 
ידיים רדומות וכאבי ברכיים יכולים להיות מהרבה סיבות, וצריך לדעת קצת יותר פרטים ולבדוק אותך על מנת להבין אם יש קשר או שזה סתם ממצא אקראי.

צריך להבין למה הבדיקה נשלחה - הייתי חוזר לרופא שהפנה, או לראומטולוג. 

צריך לראות האם יש גם antiRo חיובי, וגם אם לא הייתי מיידע את רופא/ת הנשים לגבי המצאות הנוגדים הללו, במידה ואכן חיובי, יתכן וידרוש מעקב עוברי כמו אקו לב עובר (לעיתים נדירות יש קורלציה בין הנוגדנים הנ"ל לבעיות לבביות אצל העובר) 
לצפיה ב-'פיברומיאלגיה ויובש'
פיברומיאלגיה ויובש
20/02/2018 | 10:17
1
42
האם יש בכלל טיפול ? 
לצפיה ב-'טיפול'
טיפול
22/02/2018 | 16:55
31
הי שמחה

לא כל כך הבנתי את השאלה, אבל אם התכוונת לזה:
לפיברומיאלגיה יש מגוון טיפולים, אבל חשוב לתאם ציפיות, כי לרב התגובה יחסית איטית ודורשת הרבה סבלנות ועבודה עצמית (פעילות גופנית, טיפולי CBT) וגם תמיכה תרופתית יכולה לעזור בחלק מהמקרים.
לגבי יובש- אם את מתכוונת ליובש בפה, עיניים, נרתיק שלעיתים קיים בחלק מהמחלות הראומטולוגיות - יש לשלול סיבות משניות ליובש כמו תרופות, מחלות ויראליות למינהן, מחלות מקומיות של הרירית או בלוטות הרוק /  דמע וכו' ולרב הטיפול יהיה מקומי סימפטומטי כמו טיפות עיניים, מסטיקים, ג'ל תחליף רוק וכו'

מנהל/ת הפורום

אודות:
מומחה ברפואה פנימית וראומטולוגיה, רופא בכיר במכון הראומטולוגי

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ