לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'טיפול אנטי מלריאלי'
טיפול אנטי מלריאלי
22/06/2017 | 12:37
1
8
שלום.
מה הקשר בין מחלות ראומטולוגיות אוטואימוניות ותרופות אנטי-מלריאליות? כיצד התרופות הללו משפיעות על מחלות מסוג זה?
תודה
לצפיה ב-'תרופות אנטי מלריה'
תרופות אנטי מלריה
28/06/2017 | 21:59
1
שאלה טובה!
לצערי אין לי תשובה טובה ...

תרופות אנטי מלריה שתכלס התרופה היחידה שקיימת היא plaquenil=hydroxychloroquine בשימוש די נרחב בראומטולוגיה. עיקר השימוש הוא דלקת מפרקים שגרונתית (rheumatoid arthritis) ובמחלות רקמת חיבור כמו לופוס ועוד. 
המנגנונים שחושבים שהתרופה זה ברמת הפעלת מערכת המשלים ועיכוב בפעלת הליזוזום התוך תאי, אך זה רק השערות.

למרות שהמנגנון לא ידוע (כמו בהרבה תרופות בהרבה תחומים) , היעילות שלהן ידועה ונבדקה בהרבה מחקרים, והתרופה נמצאה יעילה, וזה באמת מה שחשוב. 

לצפיה ב-'כאבים בגוף'
כאבים בגוף
21/06/2017 | 12:51
1
9
שלום רב, אני בת 32, לפני שלוש שנים ילדתי. כחצי שנה לאחר הלידה התחלתי לסבול מכאבים באזור כתף שמאל שהקרינו לכיוון היד, הרופא הסיק שזה ככל הנראה מההנקה. הכאבים חלפו ומאז היו לי כשלושה התקפים נוספים כאלה (כבר אין הנקה). הכאבים מופיעים בכתף, מקרינים לזרוע לכף היד, צוואר, בנוסף התווספו כאבי בירכיים ורגל אחת (שמאל) וכף היד השנייה (כאב בלחיצה על כרית היד). בשנה שעברה היה לי התקף שנמשך כחודשיים ועכשיו אני בהתקף נוסף. אני מתוסכלת... מרגישה כאובה וחלשה. הייתי אצל אורטופד שאמר לי שזו דלקת בגב העליון ונתן לי כדורים שלא עוזרים). צפוי תור לראומטולוג עוד חודש... איזה בדיקות לבקש? האם התסמינים יכולים להעיד על בעיה ראומטולוגית? תודה רבה!!!
לצפיה ב-'כאבים בכל הגוף'
כאבים בכל הגוף
28/06/2017 | 21:49
הי,

ראומטולוגיה זה תחום רחב מאוד, כמעט כל סימפטום או סימן יכולים להעיד על בעיה ראומטולוגית, כלומר פריחה, נשירת שיער, פצעים בפה, קשיי נשימה, ועוד ועוד יכולים להעיד או להיות סימפטום ראשון של מחלה ראומטולוגית, וכמובן שכאבי מפרקים.
כמובן שברב המקרים כל הסימפטומים וסימנים שציינתי לעיל אינם קשורים למחלה ראומטולוגית אלא לסיבו אחרות.
במקרה שלך שאת מתארת כאבים מפרקים התקפיים כמובן שיש מקום להערכה ראומטולוגית, אך קשה להגיד "מרחוק" מה זה באמת ומסכים עם ההפניה לראומטולוג שיראה את כל התמונה ויחליט במה מדובר.

לצפיה ב-'בדיקות לבירור מחלת פרקים'
בדיקות לבירור מחלת פרקים
18/06/2017 | 18:51
1
17
שלום רב
ביצעתי, ע"פ בקשת הרופא את הבדיקות שלהלן, מאחר ואני סובלת מכאבים בברכיים, שוקיים תחתונות, ואצבעות כפות הידיים (עברתי 8 ניתוחים לשחרור טריגר פינגר בידיים). כמו כן אני סבולת מכאבי צוואר (שרירים תפוסים רוב הזמן) אשר גורמים לכאבי ראש כרוניים. האם תוצאות הבדיקות יכולות להצביע על סיבה לכאבים שלי ?
תודה מראש
דבי

לצפיה ב-'בירור'
בירור
20/06/2017 | 17:24
12
הי דבי
ברפואה כל בדיקה צריכה לקבל פירוש בקונטסט הרלוונטי.
כלומר בדיקה מסויימת אם היא חיובית במקרה מסויים היא יכולה להעיד על מחלה, ובמקרה אחר אותה בדיקה חיובית היא ללא משמעות.
יש לך בדיקה חיובית לנוגדנים אוטואימוניים מסויימים ANA,anti centromer  אבל צריך להשלים את כל המידע באופן מסודר, כמו כן בדיקה גופנית מאוד חשובה, ובדיקות מעבדה נוספות והדמייה לפי הצורך,  על מנת לדעת האם יש לבדיקות האלו חשיבות או לא. 
מציע לך לקבוע פגישה עם ראומטולוג על מנת לברר את כל הנ"ל.

לצפיה ב-' נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ '
נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2017 | 10:34
 יזמים צעירים? הקמתם חברה חדשה? זקוקים לייעוץ עסקי-משפטי?
פורום חדש, חם מהתנור, יענה לכם על כל השאלות בנושאים כמו גיוסי הון, הסכמי בעלי מניות ועוד ועוד.

לצפיה ב-'פסוריאטיק ארטריטיס'
פסוריאטיק ארטריטיס
15/06/2017 | 11:22
1
17
שלום רב,
אני בת 35. לפני קצת פחות משנה אובחנתי כסובלת מדלקת מפרקים פסוריאטית בהמשך לפסוריאטיס בקרקפת ובציפורניים ממנו אני סובלת מספר שנים. ניסיתי תרופות כמו ארקוקסיה אשר לא הועילו, לאחר מכן מתתרוקסט 3 חודשים אשר גרם לי לתופעות לוואי ולא עזר לכאבים. כעת נוטלת ערבה מזה כחודש וחצי ובינתיים סובלת מכאבים קשים מאוד (ועיוות קל בעקב ונפיחות מאחורי הברכיים) בעקבותם מפסידה ימי עבודה. מאז שהתחלתי עם הערבה יש לי הרגשת התכווצויות בבטן. האם זה תקין והאם יש תרופה שניתן ליטול יחד עם ערבה אשר יכולה להקל על הכאבים החזקים(אופטלגין ואקמול לא מפחיתים את הכאב)?
תודה רבה
לצפיה ב-'דלקת מפרקים פסוריאטית'
דלקת מפרקים פסוריאטית
16/06/2017 | 19:09
13
הי רונית,
לערבה יש תופעות לוואי בטניות לעיתים, וכנראה שאת סובלת מהן. זה לא מסוכן ולעיתים הגוף "מתרגל" לזה ולפעמים לא ואז לרב נפסיק את השימוש (אם התופעות לוואי מאוד פוגעות באיכות החיים) , גם במידה שהיא יעילה.
נשמע שעד כה התרופה לא מאוד יעילה בשבילך אם כי מוקדם מידי לשפוט, לרב מחכים 3-4 חודשים לאפקט מלא. ואם אז אין תגובה מספיק טובה, רצוי מאוד לעבור למשהו אחר.
אקמול או אופטלגין יכולים לעזור ואת יכולה לנסות ולראות אם יש שיפור. יכולה גם לנסות קל-בטן (ללא מרשם) שלעיתים עושה את העבודה.
היום לשמחתינו יש הרבה יותר אפשריות טיפוליות לדלקת מפרקים פסוריאטית ומספר תרופות ויעילות יצאו בשנתיים-שלוש האחרונות. 
אני מבין שאת סובלת די הרבה זמן, אבל סהכ הרופא שמטפל בך הולך לפי הפרוטוקול הטיפולי הנכון, עוד קצת סבלנות....

לצפיה ב-' פורום הישרדות נפתח מחדש '
פורום הישרדות נפתח מחדש
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2017 | 13:03
1
 שורדים אמיתיים מכורים להדחות ומשימות חסינות
פורום הישרדות נפתח ומחכה לכם, במיוחד לרגל העונה החדשה המשודרת בימי רביעי ושבת ערוץ 2.
היכנסו ושתפו מי הפייבוריט שלכם

לצפיה ב-' פורומים מתחדשים במיוחד בשבילכם '
פורומים מתחדשים במיוחד בשבילכם
( לעמוד שלי בתפוז )
07/06/2017 | 13:49
1

מחכים לכם מנהלים חדשים ופורומים שצומחים מחדש 

זקוקים לייעוץ בנושאים כמו התאזרחות של בני זוג זרים, ויזה, הגירה או אשרת עבודה בארץ? היכנסו לפורום מעמד זרים ומומחה ישיב לשאילותיכם  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2569

חושדת שבעלך בוגד בך? רוצים לגלות פרטים על אדם מסוים? היכנסו לפורום חקירות פרטיות ותבררו הכל  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2456

בעלי עסק חדש ונתקלים בקשיים? מעוניינים בצמיחת החברה? בפורום עסקים תקבלו פיתרונות להכל  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2292

מתמודדים עם הפרעות אכילה? זקוקים לתמיכה נפשית? 
יש לכם את מי לשתף   http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/198

הבניין שלכם לקראת תהליך פינוי בנוי או תמ"א 38? מומחה בפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית מחכה לשאלותיכם  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2454
לצפיה ב-'ד״ר בן סעיד מישל'
ד״ר בן סעיד מישל
31/05/2017 | 08:26
27
פשוט בושה לעולם הרפואה.

מסכים עם מי שאומר לא להתקרב
לא מקשיבה ולא מתייחסת  לטענות המטופל. לא מסתכלת על תוצאות הבדיקות
קובעת עובדה בלי קשר לסימפטומים ולבדיקות ולא ניתן  לשנות זאת. 
מכבי תעשו משהו ומהר!!!!

לצפיה ב-'לידה עם דלקת פרקים'
לידה עם דלקת פרקים
27/05/2017 | 11:46
2
28
שלום,
אני בשבוע 37 רציתי לדעת אם ניתן ללדת בלידה רגילה? עם דלקת פרקים ra  או בקיסרי? יש לציין שאני מזריקה פעם בשבוע אנברל.
והאם מותר לקחת אפידורל בשילוב כל זה ?
ואיזה כדורים להפסקת החלב מותר לי לקחת?
תודה מראש
ליאת
לצפיה ב-'לידה עם דלקת מפרקים'
לידה עם דלקת מפרקים
29/05/2017 | 20:46
1
25
הי ליאת,
קודם כל שיהיה הרבה בהצלחה ומזל טוב!
כמו בכל לידה, לידה טבעית עדיפה על לידה קיסרית, במידה האפשר.
טיפול באנברל לא אמור להוות בעיה לאפידורל.
בכדורים להפסקת החלב אני פחות מתמצא, אך גם לדעתי לא אמורה להיות עם זה בעיה. הנקה עם אנברל לא צריכה להוות בעיה, אז אם זו הסיבה למחשבה על הפסקת החלב, אז אולי כדאי לחשוב שוב. 

אני מצרף מאמר סקירה עדכני לגבי הריון, לידה בדלקת מפרקים שגרונתית. 

אציין רק לטובת הכלל שאנברל (כמו שאר בולמי ה TNF)  היא לא תרופה שמומלץ לקחת בהריון, אם כי הצטבר הרבה מידע על נשים שלקחו במהלך ההריון (בכלל מחלה מאוד פעילה), ותוצאי ההריונות דומות מאוד לחולות שלא לקחו ביולוגיים, ולכן מקובל היום להמליץ לקחת גם במהלך ההריון אם המחלה פעילה מאוד, החלטה כמובן שמתקבלת בהחלטה משותפת של הרופא והמטופלת.

לצפיה ב-'מאמר מצורף'
מאמר מצורף
29/05/2017 | 20:52
7
לצפיה ב-'סקלרודרמה שרק אובחנה'
סקלרודרמה שרק אובחנה
17/05/2017 | 15:36
1
34
שלום,
אני בת 35 מזו תקופה של שנה שאני סובלת מתופעת ריינו (על כל המשתמע). לפני יומיים ביצעתי את הבדיקה של מיטת הציפורן (סליחה עם התיאורים שלי לא מדוייקים, כל הנושא ממש חדש לי). הבדיקה הצביעה על כך שיש לי סקלרודרמה (עדיין לא יודעת באיזו רמה, רק שנאמר לי שבאתי בזמן ונראה שזו ההתחלה). את כל שאר המידע שבאמתחתי הוצאתי מד"ר גוגל.
רציתי לדעת מה קורה במידה ולא מדובר במחלה הממוקמת אלא בנרחבת, האם זה בהיכרח סופני והאם המחלה נמשכת כל החיים? כי הבנתי שהממוקמת נעצרת בשלב מסויים. 
רציתי גם לדעת במה זה עוזר לי שבאתי מוקדם אם יודעים שאין טיפול למחלה.
אשמח את תגובת המבינים ואשמח גם לתגובה מאנשים שחולים ברמה כזו או אחרת במחלה ויוכלו לתת לי רקע של מה אני הולכת לעבור.
תודה מראש לעונים
לצפיה ב-'סקלורודרמה'
סקלורודרמה
26/05/2017 | 21:20
19
הי,
מה שקובע האם הסקלרודרמה היא ממוקמת או מפושטת זה הפיזור העורי. 
לכל אחד מהסוגים יש מאפיינים קלינים קצת שונים, אבל כל אחת מהצורות היא בעלת ספקטרום גדול, כלומר בשני המקרים יתכנו מקרים קלים מאוד, וכאלו שהם יותר קשים. שתי הצורות הן כרוניות ולצערינו לא חולפים, אבל בהחלט שניהם יכולים להאט אחרי תקופה של מספר שנים. 
דר גוגל באמת יודע הרבה מאוד, אבל הבעיה איתו שהוא לא כל כך יודע לברור את המידע הרלוונטי, ולכן בד"כ מגיעים למקרים הקטסטרופליים וגורמים לבלבול וללחץ מיותר. אני מאוד בעד שהחולים יהיו בעלי מודעות גבוהה למצבם וידעו הכל, אבל כמו שאמרתי חיפוש לא סלקטיבי גורם לקבלת ידע מוטה ומלחיץ.
מציע לך מאוד להגיע למרכז רפואי גדול לפי אזור מגורייך (מאוד יתכן שאת כבר בכזה אם עברת קפילרוסקופיה), כי מחלה כמו סקלרודרמה רצוי מאוד שתטופל במרכז רפואי ולא ע"י רופא פרטי או של קופת החולים. 
מציע מאוד להפנות את השאלות לגבי מצבך, סוג המחלה וכו לרופא המטפל שמכיר את כל הפרטים הרפואיים ואותך.

הרבה בהצלחה

לצפיה ב-'השפעת נוגדי דלקת עם רמות CRP?'
השפעת נוגדי דלקת עם רמות CRP?
15/05/2017 | 17:31
1
33
שלום,

אני בן 29, מזה כ-8 חודשים אני סובל מכאב כרוני חזק מאד שהחל במפשעה והתגלגל לכדי כאב בעכוז הימני, רגל ימין, הגב התחתון ומדי פעם כאבים לאורך עמוד השדרה. הכאב מגביל אותי לביתי ובינתיים הפסקתי ללמוד וחזרתי לבית הוריי.

לפני שנערכו לי בדיקות דם הרופא רשם לי נוגדי דלקת - נקסין ולאחר מכן ארקוקסיה וקטפלאם. במקביל התחלתי על דעת עצמי לנטול כדורי אומגה 3 בריכוז מקסימלי - 3 פעמים ביום. הרגשתי הקלה עצומה בנטילתם שנמשכת בדר"כ ל2-4 שעות.

לאחר חודשיים של נטילה יומית הן של נוגדי הדלקת הנ"ל והן של האומגה 3, משלא עברו הכאבים, עשיתי בדיקות CRP שתוצאתן נמוכה (0.06, 0.07 mg/dl).

כששאלתי את רופא המשפחה האם ייתכן ונוגדי הדלקת משפיעים על הCRP הוא אמר שלא.
כמה חודשים לאחר מכן הפסקתי לנטול את נוגדי הדלקת למשך שבועיים ועשיתי שוב את הבדיקה - שהראתה תוצאה של 0.47 mg/dl.
גם במקרה זה הרופא לא ייחס כל חשיבות לקפיצה המשמעותית.

ולכן שאלתי אליך כראומטולוג -
האם אכן לנוגדי הדלקת הללו אין השפעה על הCRP או אחרת?

לצערי בזמן זה אין אבחנה ואני אובד עצות וכאב מאד.

תודה,
דן
לצפיה ב-'נוגדי דלקת ו CRP'
נוגדי דלקת ו CRP
26/05/2017 | 21:11
27
הי,
אתחיל מהסוף ואומר שנוגדי דלקת כמו שקיבלת בהחלט יכולים להוריד את מדדי הדלקת כמו CRP ושקיעת דם. כלומר אם מישהו לדוגמה עם דלקת מפרקים פעילה ומדדי דלקת גבוהים, אם יקח במשך תקופה נוגדי דלקת ודלקת המפרקים תגיב, סביר מאוד שגם מדדי הדלקת כולל CRP ירדו.
באמת אין משמעות מאוד גדולה בין 0.07 לבין 0.45 כי שניהם בגבול הנורמה, אמנם יש קפיצה ויתכן מגמה כלשהי, אבל קשה להיות החלטי לגבי כזה שינוי.
מצד שני, דלקת מפרקים יכולה להיות פעילה גם בנוכחות מדדי דלקת תקינים לחלוטין, ויש חולים עם מחלה מאוד מתקדמת עם שינויים מתקדמים שאף פעם לא העלו מדדי דלקת.
מציע לך מאוד לקבוע פגישה עם ראומטולוג ולהגיע אליו עם כל תוצאות הבדיקות שעשית. 

בהצלחה
לצפיה ב-' פורומים נפתחים מחדש '
פורומים נפתחים מחדש
( לעמוד שלי בתפוז )
15/05/2017 | 12:29
3
  סובלים מכאב כרוני ואין לכם את מי לשתף?
פורום כאב עצבי וכאב כרוני נפתח מחדש על מנת לדבר על ההתמודדות ולקבל תמיכה אחד מהשני!

צריכים ייעוץ לגבי זכויות יוצרים או מפתחים מוצר חדש?
פורום קניין רוחני ופטנטים נפתח מחדש לכל היזמים שבנינו, היכנסו ושאלו את המומחה!

המשך גלישה נעימה
לצפיה ב-'מה יש לי???????????'
מה יש לי???????????
08/05/2017 | 08:45
5
61
שלום
אני בת 65, אובחנתי בפיברומיאלגיה מזה שנים, טופלתי בכל תרופה אפשרית כולל אופייטים, ע"י מרפאת כאב, ראומטולוגים, אורטופדים, נוירולגים...והכאבים רק גוברים וגוברים.
קנאביס איש מהם לא הסכים להמליץ.
כמובן שבנוסף הגיל והסטרס עושה את שלו, והגוף "מתקלקל"...קלקולים בלתי הפיכים(ארטריטיס וכו'..)
שלחו אותי לMRI אגן, והחליטו שיש לי דלקת פרקים ונשלחתי לבדיקות מקדימות לקראת קבלת תרופות ביולוגיות.
עשיתי את הבדיקות ולפני שחזרתי לקבל התרופות הביולוגיות, פניתי למומחה נוסף שבדק ואמר שאין לי דלקת פרקים ואין צורך בתרופות ביולוגיות! יש לי פיברומיאלגיה ושינויים ניווניים ונתן לי אופטלגין וטרמדקס בטיפות!
הלכתי לאיבוד
איך יתכן שמומחים ידועים בתחום גורסים אבחנות שונות, נותנים טיפולים שונים...
בינתיים החלטתי לזרוק התרופות הכימיות ולנסות פורמולות טבעיות מצמחים ..באין החלטה מה המחלה שלי...לפחות אנסה לא להזיק יותר ממה שכבר ניזוק.
אשמח לקצת סדר בבלגן
תודה
לצפיה ב-'מה יש לי'
מה יש לי
26/05/2017 | 15:59
4
24
הי,
הייתי שמח לעזור, אבל אין לי יכולת לחוות דיעה על אבחנות של רופאים שונים.
יתכן מאוד שיש הבדל בין דיעות של רופאים, לעיתים גם אנחנו משנים חשיבה ואבחנה של אותו חולה, כלומר במשך תקופה ארוכה חשבנו שמדובר במחלה מסויימת ובגלל גילויים חדשים האבחנה יכולה להשתנות.
כן אומר שדלקת מפרקים שמערבת עמוד שדרה לא סביר שתתחיל בגיל 65, והרבה יותר סביר שתתחיל סביב גילאי 20-30, ובגיל 65 שינויים ניווניים יותר סבירים, אם כי תמיד יש יוצאים מהכלל ולכן צריך לוודא את זה.
כן אוכל להציע לך להגיע למרכז ראומטולוגי גדול, שם לרב יותר מעודכנים וניתן לבצע הערכה של מספר רופאים אם האבחנה אינה ברורה
לצפיה ב-'ולפי תוצאות האם אר איי'
ולפי תוצאות האם אר איי
26/05/2017 | 16:50
3
15
ןלפי תוצאות האם אר איי?

לצפיה ב-'MRI'
MRI
26/05/2017 | 21:04
2
22
האם צירפת את הבדיקה?
לא מצליח לפתוח את הקובץ.

לצפיה ב-'הנה'
הנה
27/05/2017 | 15:57
1
13
אם יהיה לי מייל אוכל לשלוח גם הדיסק
לצפיה ב-'MRI'
MRI
29/05/2017 | 20:51
16
לפי הMR, יתכן ומדובר בדלקת מפרקים, כלומר יתכן שתרופות דוגמת נוגדי דלקת ותרופות ביולוגיות יכולות לעזור.

אם ההדמיה היא חד משמעתית בעד מחלה דלקתית, הייתי חושב בצורה חיובית מאוד לטפל בתרופות אנטידלקתיות.

אם כי זו בדיקה אחת וצריך להסתכל על כל התמונה.
כאשר יש לי מקרה לא סטנדרטי (כמו מטופל עם גיל לא מתאים וכו'), הרבה פעמים אעדיף לעשות רוויזיה על ההדמיה עם רדיולוג שאני סומך על שיקול דעתו.
לצפיה ב-'כנס עמותת אס"ף - מנצחים את הכאב'
כנס עמותת אס"ף - מנצחים את הכאב
03/05/2017 | 14:16
15
לרגל יום המודעות הבינלאומי לתסמונת התשישות הכרונית והפיברומיאלגיה
עמותת אס"ף - אגודת חולי סי.אף.אס ופיברומיאלגיה בשיתוף מרכז רפואי ע"ש שיבא, תל השומר, רמת גן
מזמינים אתכם לכנס ה -17: לפרטים ורישום הקליקו

לצפיה ב-'דלקת פרקים ברגליים .עם כאבים מאד חזקים'
דלקת פרקים ברגליים .עם כאבים מאד חזקים
30/04/2017 | 18:21
4
71
אבקש עבור בת דודתי בגיל 40 הסובלת כבר חודשים רבים מכאבים עזים בכפות הרגליים  קצת עצות והכוונה לעזרה .אציין שהכאבים גברו לאחר הלידה האחרונה. תודה רבה
לצפיה ב-'כאבים ברגליים'
כאבים ברגליים
02/05/2017 | 21:05
3
57
הי, 
התיאור הוא מאוד כללי, ומאוד קשה לדעת, ומאוד יתכן שזו בכלל לא בעיה ראומטולוגית, אלא בצקות לאחר לידה, בעיה בניקוז הורידי ועוד. אם כי ישנן מחלות ראומטולוגיות ששכיח שמתפרצות לאחר לידה. 
מציע להתחיל עם פנייה לרופא המשפחה לצורך בדיקתו והערכתו, והפנייה לפי הצורך לרופא המתאים.

בהצלחה 

לצפיה ב-'תודה על התשובה .ושאלה נוספת '
תודה על התשובה .ושאלה נוספת
02/05/2017 | 21:16
1
19

בבדיקות דם נמצא כי יש דלקת פרקים ברמה גבוהה , קיבלה זריקת סטרדואידים ועוד כדורים , עזר לחודש ,  כעת שוב לא מתפקדת ,אלא, לאחר משככי כאבים.
באופן עקרוני נמצאה דלקת מפרקים , השאלה האם יש מרפא לדבר הזה.

מודה על תשובה  מראש .

במידה ויש צורך בנתונים מדוייקים כמו המדד בבדיקות הדם או שם התרופות שקיבלה , אמציא זאת בהקדם ,  שוב תודה
לצפיה ב-'כאבי מפרקים'
כאבי מפרקים
07/05/2017 | 16:54
31
יש קרוב ל 100 סוגי דלקות מפרקים, כך שאין לי לצערי דרך לדעת ממה סובלת, איזה טיפול קיבלה וכו.
בערך כמו שאמר לך שהיתה לי בעיה באוטו, סידרו לי במוסך לפני חודש ועכשיו האוטו עושה רעש מוזר, גם אם אתה מוסכניך אלוף, לא נראה לי שתדע מה הבעייה...

מציע לפנות לרופא ראומטולוג ולנסות להבין יותר דרכו
בהצלחה
לצפיה ב-'כדור ' ' metrotreksat'
כדור ' ' metrotreksat
17/06/2017 | 21:38
12

ערב טוב , ביתי לוקחת כדור זה , שמענו שהכדור מזקין את הגוף ואף מסוכן מאד וגורם לסרטן ,  האם אפשר לקבל מידע על תרופה זו והאם יש כדור אחר  ללא תופעות לוואי נוראיות כאלו . אציין כי הכדור  עזר לתקופה של חודשיים וכעת יש נסיגה וחזרו הכאבים. תודה מראש .

לצפיה ב-'רוליד'
רוליד
30/04/2017 | 14:47
1
9
שלום רב,  יש לי סינוסיטיס ורופאת המשפחה  נתנה לי אנטיביוטיקה רוליד למשך שבוע ימים, אני חולת לופוס ומטופלת בקומדין על בסיס יומי, האם מותר לי לקחת את האנטיביוטיקה הזו? רשום בעלון לצרכן כי קיימת בעיה לקחת אותה כשלוקחים קומדין.

לצפיה ב-'אנטיביוטיקה וקומדין'
אנטיביוטיקה וקומדין
02/05/2017 | 21:02
14
הי, 
לרב האנטיביוטיקות יש אינטראקציה עם קומדין, ורובן יכולות להאריך את ה INR. הן עושות את זה עי שינוי חיידקי המעי.
אני מניח שאם זה לתקופה קצרה, ותוכלי לבדוק INR תוך כדי ומקסימום להפחית את המינון של הקומדין, לא צריכה להיות בעיה.
לצפיה ב-'מחקר ראומטי'
מחקר ראומטי
24/04/2017 | 07:20
1
46
שלום,

אני רוצה להתחיל לימודים אקדמאיים כך שבעתיד אוכל לחקור מחלות חיסון עצמי. השדה שמעניין אותי הינו מחלות חיסון עצמי והווצרותן.
מנסיונך, האם עליי לגשת ללימודי רפואה והתמחות בראומטולוגיה ואז לפנות למחקר או שמא ללמוד ביוכימיה (עם התמקדות כלשהי?)?

כמו כן, האם ישנה פקולטה מומלצת יותר מאחרות בנושא?

אני יודע שזה לא נושא הפורום, אבל אדם יקר לי חולה במחלת חיסון עצמי קשה והייתי רוצה לנסות למצוא מרפא/הקלה למחלתו מעבר לידע הקיים ואשמח על הכוונה כלשהי בנושא.

אני בתחילת שנות ה-20 שלי והעולם האקדמי, ודאי שהמחקרי והרפואי, זר לי.

תודה,
רועי
לצפיה ב-'מחקר ראומטי'
מחקר ראומטי
02/05/2017 | 20:57
12
הי רועי,
קודם כל הרבה בהצלחה ובאמת מקווה שתצליח למצוא מזור למחלות שאנו מתרשים לטפל בהן היום, וברוך השם לא חסר כאלו...

זו שאלה גדולה, אני מניח ששתי הדרכים אפשריות (רפואה וראומטולוגיה לעומת ביולוגיה), אנסה לפרוס בקצרה את היתרונות והחסרונות של שתי האפשריות. 
1. ביולוגיה - לצורך מחקר שאתה מדבר עליו, סביר שתצטרך לעשות תואר בביולוגיה, בהמשך תואר שני-שלישי באימונולוגיה, ואז לעבוד במעבדה אימונולוגית שמתעסקת בדברים האלו. להתקבל לביולוגיה יחסית יותר קל מרפואה, ולכן אם יש מגבלות כאלו, אני מניח שכדאי לך לבחור ביולוגיה. המחקר כאן הוא לרב מעבדתי, וצריך לאהוב את זה. לרב כאן מתבצעים הרעיונות הראשוניים של טיפולים חדשים ואם זה מצליח עוברים לניסויים קלינים על בני אדם.

2. רפואה וראומטולוגיה - קודם כל לדעתי זה תחום מרתק עם הרבה חידושים, מחלות מאוד מעניינות, וחולים מרתקים. המסלול ארוך מאוד (7 שנות רפואה, 4 שנים רפואה פנימית, 2.5 שנים ראומטולוגיה), אבל גם המסלול הביולוגי לא פשוט, ומי שאוהב את זה נהנה גם בדרך... רב הרופאים לא עושים מחקר, ורובם עושים בעיקר עבודה קלינית, אבל זה עניין של בחירה, אם תרצה להתעסק במחקר האפשרות כמובן שפתוחה, ולעיתים קרובות יידע קליני תורם זווית חשובה מאוד למחקר.
חשוב לזכור שראומטולוגיה לא מטפלת בכל המחלות האוטואימוניות, לדוגמה טרשת נפוצה או מחלת מעי דלקתית יטופלו עי נוירולוגים, רופאי גסטרו בהתאמה, אז לא ככ יודע במה חברך חלה, אבל לא בטוח שזה נכנס לראומטולוגיה.

שיהיה בהצלחה
ואם מצאת משהו לא לשכוח להביא לי דוגמית :)

לצפיה ב-'בדיקות דם '
בדיקות דם
23/04/2017 | 10:14
2
45
שלום,

בת 47.
בחודשיים האחרונים, יש לי תחושות של הירדמות, חום או קור,
ביד ימין, ובשוק וכף רגל ימין.
עשיתי בדיקות דם אימונולוגיות.

- Anti-Myeloperoxidase- 0.50 Index
- anti proteinase 3 - 0.40 Index

- C3 קצת נמוך - 73 (טווח 90-180 )
- DNA (ds) Ab - 5 borderline (טווח 0-6 )
- IgE- 107 (טווח 0-100)

- RVVT-LAC insensitive- 26 שניות (טווח 30-40)
- RVVT-LAC sensitive- 29 שניות (טווח 37-46)

שאר הבדיקות היו תקינות. וגם שקיעה וCRP נמוכים.

רציתי לשאול, מה אומרות הבדיקות.

במיוחד מענין אותי שני הפרמטרים של ANCA
( Anti-Myeloperoxidase, anti proteinase 3 )
שראיתי שיש אנשים שמקבלים תוצאה של נמוך מ0.2,
ואצלי זה 0.4 ו0.5.

אז רציתי לשאול אם זה תקין ?

תודה
לצפיה ב-'בדיקות דם'
בדיקות דם
02/05/2017 | 20:46
1
20
הי רותם,
זה תלוי בטווח של המעבדה, להערכתי התוצאות שלך תקינות (אבל תסתכלי בטווחי הנורמה של המעבדה). אני מניח שה ANCA תקינות גם C וגם P. בכל מקרה הסבירות שוסקוליטיס מסוג ANCA יתבטא בסימפטומים שאת מתארת בלבד, היא מאוד מאוד נמוכה.
שאר הבדיקות שציינת תקינות למעט C3 מעט נמוך.
מציע לך לחזור לרופא שהזמין את הבדיקות ולשאול לדעתו האם יש לזה משמעות, כי בדיקות כאלו בלבד ללא תמונה יותר מלאה של המצב, הן לא מאוד אינפורמטיביות.

לצפיה ב-'תודה. אני בקופ"ח כללית, ואין טווח. לכן אשמח אם תוכל '
תודה. אני בקופ"ח כללית, ואין טווח. לכן אשמח אם תוכל
02/05/2017 | 20:58
11
רק להגיד לגבי , בטווח של המעבדות של קופ"ח כללית, זה תקין 

- Anti-Myeloperoxidase- 0.50 Index
- anti proteinase 3 - 0.40 Index

לצפיה ב-'פרוו וירוס חיובי פעיל כבר חודשיים'
פרוו וירוס חיובי פעיל כבר חודשיים
22/04/2017 | 23:02
1
16
אני כבר חודשיים עם דלקת פרקים חזקה נוקשות נפיחות באיזור בו יש כאב
כיום מצליחה לתפקד דבר שלפני חודש לא הייתי מסוגלת. ארקוקסיה קיבלתי בהתחלה והיא הטיבה עימי הורידנ נפיחות בכפות ידיי ורגליי,  אך כל תסמיני האלרגיה הופיעו לרבות קוצר נשימה ובצקתבגרון ונאלצתי להפסיק ליטול  ...
מבדיקות מקיפות ביותר שביצעתי וששלח אותי הראומטולוג עלה כי פרוו וירוס חיובי פעיל והוא זה שגרם לכך. כיום  אני מרגישה שאני נושאת עימי משא בעת שאני הולכת.. כאבים בברכיים תחושה שיש לי מאה קילו על הרגליים אפילו הלסת כואבת מדי פעם ויש נפיחות פתאומית כבר יומיים בפנים וכל יום מתעורר מקום אחרכתפיים גב תחתון אגן ועוד.. מתי הוירוס הזה והשפעותיו ייעלמו??
כמה זמן עוד עליי לסבול זה סוג של נכות 
מה גם שכולי נפוחה בצקתית וזה מכער 

לא מעוניינת בקורטיזון כיוון שהוא מנפח 
מה עטד ניתן לעשות...
אובדת עצות

לצפיה ב-'PARVO VIRUS'
PARVO VIRUS
02/05/2017 | 20:41
9
הי,

לרב זיהום בפרוו וירוס יכול לגרום לדלקת מפרקים של מספר שבועות, באופן יחסית נדיר זה יכול להמשך עד מספר חודשים.
אם המחלה נשמכת מעל 3 חודשים, הייתי חושב שוב על האבחנה.
החלק המעודד כאן הוא שזה מחלה לא כרונית...
אם סבלת מתגובה אלרגית חמורה לנוגדי דלקת מסויימים ניתן לחשוב על נטילת סוג אחר (אם כי זה אכן קצת מפחיד). פרדניזון לתקופה קצרה במינונים נמוכים לא אמור לנפח או לגרום לתופעות לוואי משמעותיות, ואם את מאוד סובלת ניתן לחשוב על זה שנית.
תרופות נוספות לדלקות מפרקים פחות רלוונטיות בגלל משך המחלה שאמור להיות קצר.

בהצלחה
לצפיה ב-'גלולות'
גלולות
20/04/2017 | 10:47
1
15
שלום רב,
יש לי לופוס, אני לוקחת קומדין עקב קרישיות יתר
באילו אמצעי מניעה אני יכולה להשתמש? האם יש גלולה מסויימת שמותרת? כי הבנתי שגלולות אסורות לשימוש בחולות לופוס

לצפיה ב-'גלולות ולופוס'
גלולות ולופוס
20/04/2017 | 20:43
27
הי,

בעקרון הדיעה הרווחת היא שאין בעיה לחולות לופוס לקחת גלולות כולל את הגלולות המשולבת של אסטרוגן ופרוגסטרון (היו שני ניסויים קליניים בשנת 2005 שבדקו את זה, ולא נמצאה עלייה בשכיחות של התלקחויות לופוס בין חולות שלקחו גלולות לבין אלו שלא).
מה שיותר בעייתי הוא עניין קרישיות היתר (אני מניח שיש לך תסמונת אנטי-פוספוליפיד שלעיתים משנית ללופוס). במקרים כאלו יש איסור לשימוש באסטרוגן (אשר ידוע כגורם לעליה בסיכון לקרישיות יתר) ואם צריך ניתן להשתמש בגלולות של פרוגסטרון בלבד. 

בהצלחה 

מנהל/ת הפורום

אודות:
מומחה ברפואה פנימית וראומטולוגיה, רופא בכיר במכון הראומטולוגי

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ