לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86848,684 עוקבים אודות עסקים

פורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ראומטולוגיה

מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום הינם כללים וחלקיים בלבד, הם אינם באים להחליף יעוץ אישי מקצועי, המבוסס על נתוניו האישיים של המטופל. לפיכך, "תפוז אנשים", המרכז הרפואי ת"א ורופאיו אינם אחראים לנזק שיגרם עקב הסתמכות על מידע זה, ולהתאמת או אי התאמת העצות לכל מטופל.
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי גם בפייסבוק ובטוויטר
המשך >>

לצפיה ב-'תסמונת רייטר - שאלה'
תסמונת רייטר - שאלה
13/09/2018 | 21:11
1
9
שלום ד''ר בשל קיום יחסים (מוגנים) לפני כשנה והתפתחות סימפטומים של צריבה לאחר מתן שתן, דקירות באיבר וכו' נשלחתי לבצע כמה פעמים PCR STd כ6 פעמים אשר חזר שלילי, כמו כן, תרבית ושתן כללי היו נקיים. אעפ''י זאת, אני סובל מתסמינים מוזרים כגון כאבי פרקים, התנפחויות ספונטניות של מפרקים, יובש בעור , פריחות מוזרות, היה גם שריפה בעיינים. נשללה האפשרות לHIV בוצעה בדיקה אחרונה כ10 חודשים לאחר המקרה. לציין כי נטלתי טיפול אמפירי לאחר 3 חודשים מהמקרה של 4 כדורי אזניל. כיום, אין שריפה או תחושת צריבה באיבר, אך הסימפטומים בעור, כאבי פרקים, נשארו. הייתי אצל זיהומולוגית בכירה, שהיא חושבת שמדובר בתסמונת רייטר. אי לכך, רציתי לשאול האם ניתן לבצע בדיקת דם סרולוגית לנוגדני igG של כלמידה טרכומטיס, האם ידוע לך האם קיימת הבדיקה בארץ והיכן? קופ''ח? בי''ח מסוים? אודה לעזרתך. כמו כן היא אמרה שיש לבצע בדיקה לHLA B27 האם ידוע לך היכן לבצע בדיקה מסוג זה?
לצפיה ב-'reactive arthritis'
reactive arthritis
( לעמוד שלי בתפוז )
19/09/2018 | 17:42
9
הי קובי,
מציע שתבדק גם עי ראומטולוג שיתרשם גם.
היום כבר לא קוראים לזה תסמונת רייטר, כי רייטר היה רופא נאצי.. וקוראים לזה reactive arthritis. 
זה אכן יכול להתבטא בכאבי מפרקים, צריבה בשתן, פריחות ודלקות עיניים.
אין שום משמעות לנוגדני כלמידיה שנה אחרי האירוע, וגם אם ה IGG יהיה חיובי, זה לא יחזק את האבחנה (יש גם cross reaction עם קלמידיות אחרות).

בדיקת HLAB27 ניתן לבצע דרך הקופת חולים (בדיקה גנטית) וזה אכן בדיקה חשובה, כי רב מקרי reactive arthritis חולפים לאחר 6 חודשים לערך, HLAB27 אם חיובי, סיכוי יותר גבוה למשך מחלה ארוך יותר ואף כרוני.

מציע שתתעד בתמונות כל נפיחות ופריחה שקורית ותגיע לבדיקה של ראומטולוג.
בנתיים ניתן להעזר בתרופות נוגדות דלקת כמו נורופן, ארקוקסיה וכו אם אין לךהתוויות נגד.

בהצלחה

לצפיה ב-'מתעורר ממחנק בשינה'
מתעורר ממחנק בשינה
13/09/2018 | 09:29
1
5
שלום רב
אני בן 56 מאובחן בדלקת פרקים ניוונית ולזה אני מקבל מבטרה
שקיבלתי אותה באפריל השנה.
שאלתי :
בשלושה חודשים האחרונים אני מתעורר בפיתאומיות במצב שאני לא יכול לנשום ובבהלה שאני נחנק למות.
זה לוקח בעיניי נצח בקושי רב אני חוזר לנשום עם טעם מר והרגשה של צרבת.
אני מקפיד שלא לאכול מאכלים שומניים בערב ומשתדל לא לאכול לפני השינה.
האם יכול להיות שהדלקת פרקים או התרופה "מבטרה" הם הגורמים לכך?
תודה מראש על הכל
יואל
לצפיה ב-'מתעורר ממחנק בשינה'
מתעורר ממחנק בשינה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/09/2018 | 17:17
2
הי יואל,

נאי מניח שאתה סובל מדלקת מפרקים שגרונתית - rheumatoid arthritis, ולא ניוונית.
מה שאתה מתאר מאוד נשמע כמו reflux כלומר חזרה של אוכל או תוכן חומצי מהקיבה לושט. זה לא קשור לדלקת מפרקים או לתרופה.
מציע להתייעץ עם רופא המשפחה ובנתיים להמנע מארוחות גדולות, שומניות לפני השינה, וכן ניתן לישון על מספר כריות.
לצפיה ב-'האם סיוגרן? אודה לעזרה'
האם סיוגרן? אודה לעזרה
08/09/2018 | 03:08
1
20
שלום, כבן 30, סובל תקופה ממושכת כמעט כשנה מתופעות עוריות שונות בהן פריחות, פוליקוליטיס, עור יבש מאד בכפות הידיים, שפתיים יבשות. כמו כן בעיות ראומטיות ואורתופדיות כגון כאבים בפרקים בכפות הידיים ובאצבעות, אובחנתי באמצעות EMG עם תסמונת התעלה הקרפלית ב2 הידיים, התנפחות ספונטנית בקרסול ימין.
נוסף על כך הלשון שלי לבנה מאד ואין לי רוק בכלל בפה אי לכך תחושת יובש כרוני בפה.
בדיקות שבוצעו, ANA, dsDNA, CRP, ESR, ,C3, C4, C1, RF, Anti La/Ro, ANCA. אשר לא העלו ממצאים חריגים-הכל שלילי ובטווחי הנורמה.
מיפוי בלוטות רוק- 
המפוי מראה קליטה ירודה מאוד בבלוטות הרוק פרוטיס ותת ליסתיות 
(Submandibulr & Parotis ( דו צדדי. 
לאחר נטילת לימון נצפה פנוי טוב מהבלוטות הרוק.
לסיכום: 
ירידה משמעותית בתפקוד של בלוטות רוק פרוטיס וסובמנדיבולריות דו"צ, ללא הפרעה בנקוז.
מיפוי עצמות:
ממצאים:
הודגם מוקד קליטת יתר באזור trapezium של כף יד שמאל.
מוקדים קטנים של קליטת יתר באספקט אחורי של עקב שמאל, קרסול ימין.
הדגשה קלה בברך ימין בהשוואה לשמאל.
שאר המיפוי ללא ממצא פתולוגי משמעותי.
סיכום:
הממצא בכף היד בלתי ספציפי, טראומה? enthesopathy?
הממצאים קלים בכפות רגליים הודגמו בחתכי ה SPECT בלבד
ויכולים להיות על רקע טנדיניטיס, בברך עקב שימוש יתר.

ברצוני לקבל הכוונה מסוימת, האם נראה לך כי מדובר בסיוגרן? האם באמת הדרך לקבוע אם זה זה היא באמצעות ביופסיה מבלוטות הרוק? מה הם הסיכונים בביופסיה מסוג זה? תודה על העזרה.
לצפיה ב-'סימפטומים שונים'
סימפטומים שונים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2018 | 00:23
21
הי יואב

העלאת פה הרבה דברים, אנסה לפרק את זה קצת.
לגבי המיפוי עצמות - לא הייתי מתעמק יותר מידי, וגם לא הייתי מבצע את זה מלחתחילה, לרב מקבלים תוצאות מאוד לא ספציפיות שלא יודעים מה לעשות איתן.

אתה מתאר בעצם:
1. תופעות מוסקולוסקלטליות בניהן תסמונת קרפאלית דו צידית (שאם אין לזה הסבר מכאני כמו עבודה מסויימת זה בהחלט לא שגרתי בגילך), כאבים שונים, ונפיחות קרסול.
2. ממצאים עוריים - פוליקוליטיס ועור יבש
3. יובש בפה ובעור

סיוגרן בא בחשבון, אם כי לא שכיח בגילך וגם הסרולוגיה שלילית.
דברים נוספים שהייתי חושב עליהם זה סרקואיד ומחלה שנקראית IgG related disease
מציע לך לשאול את הראומטולוג שפגשת מה הוא חושב על זה, ואם לא פגשת אז הגיע הזמן לפגוש.
מציע לך גם לתעד את הפריחות עם תמונות.

בהצלחה

לצפיה ב-'שרירים תפוסים בכל הגוף'
שרירים תפוסים בכל הגוף
04/09/2018 | 05:44
1
26
שלום אני בת 35 ומזה כחודש אני מרגישה כאילו השרירים שלי תפוסים בכל הגוף ללא סיבה מיוחדת. בהתחלה חשבתי שזה קשור אולי לפעילות גופנית/האופן בו ישנתי/שפעת. אבל ככל שהזמן עובר וזה נמשך אני חוששת שזה לא קשור לכל הסיבות הנ"ל. עשיתי גם לא מזמן בדיקות דם שיצאו תקינות. מה יכולה להיות הסיבה? האם יכול להיות ממתח נפשי? תודה
לצפיה ב-'שרירים תפוסים'
שרירים תפוסים
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2018 | 23:51
11
הי,
קשה לי להעריך לפי התלונה שלך האם זה משהו ראומטולוגי, נוירולוגי, אולי כתוצאה ממתח? הכל יתכן.
בדיקות דם תקינות זה מעודד, אבל צריך לראות אילו בדיקות בוצעו.
להערכתי, בדיקה עי ראומטולוג יכולה להאיר את זה יותר.

לצפיה ב-'יש פה מישהו עם אבחון של מחלת הסרקואיד שניתן להתייעץ איתו ?'
יש פה מישהו עם אבחון של מחלת הסרקואיד שניתן להתייעץ איתו ?
27/08/2018 | 14:07
1
14
יעוץ על מחלת סרקואיד
לצפיה ב-'סרקואיד'
סרקואיד
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2018 | 00:01
14
יכולה לשאול ואנסה לעזור
אין לי סרקואיד, אבל טיפלתי במספר מקרים
לצפיה ב-'מה זה היחלשות המערכת החיסונית'
מה זה היחלשות המערכת החיסונית
23/08/2018 | 22:02
1
14
ערב טוב
מה הכוונה בהיחלשות המערכת החיסונית?
האם בבדיקות דם שגרתיות (ספירת דם ומדדי דלקת וכדו') יש רמזים לכך שמערכת החיסון נחלשה, או שזה יכול לקרות גם ללא כל ביטוי בתמונת הדם? (בדיקות הדם אצלי תקינות).
ושאלה ספציפית. אחת הסיבות להתפרצות הנגיף שגורם לשלבקת חוגרת, זה מערכת חיסון חלשה.
מה זה אומר לגבי בחור בן 43 שמקבל פתאום שלבקת חוגרת? שמשהו במערכת החיסון שלו לא תקין?
תודה על המענה
לצפיה ב-'החלשות מערכת החיסון'
החלשות מערכת החיסון
( לעמוד שלי בתפוז )
03/09/2018 | 23:58
14
לא תמיד ניתן לראות את זה בבדיקות הדם הרגילות, במקרים מתקדמים יכולה להיות ירידה של תתי אוכלוסיות של התאים הלבנים, ירידה בכמות הנוגדנים אך לא תמיד.
יש בדיקות יותר מתקדמות לכך, ובדרך כלל זה נעשה עי רופאים אימונולוגים כאשר יש זיהומים חוזרים ועוד כל מיני סיבות. 
שלבקת חוגרת יכולה להיות ביטוי של ירידה במערכת החיסון, אך זה יכולה להיות הופעה גם באנשים בריאים וחזקים, במידה ויהיו עוד תופעות של זיהומים חוזרים, הייתי מתיעץ עם רופא המשפחה לגבי צורך בבירור אימונולוגי
בכל מקרה הייתי משלים בדיקות בסיסיות כמו HIV רק ליתר בטחון...
לצפיה ב-'חוסר ברזל'
חוסר ברזל
23/08/2018 | 10:06
1
15
שלום

אני אם ראומטיק ארטריטיס ומקבלת metothrexat u 
ולאחרונה גם  arava. 
אני הרבה זמן עם hb נמוך אבל לאחרונה עם ירידה גדולה ל7.7 ו ברזל ב17 

הרופה בקש להפסיק עם הטיפול -ומה אכשיו? 
לא הצלחתי להבים האם הראומה או התרופות גורמים את החוסר ברזל. 

אשמך לקבל המלצה להמשך הטיפול

תודה רבה
מיכל 

לצפיה ב-'חסר ברזל'
חסר ברזל
( לעמוד שלי בתפוז )
03/09/2018 | 23:42
9
הי,
קודם כל שמה של מחלת היא ראומטואיד ארטריטיס, או דלקת מפרקים שגרונתית בעברית...
מטוטרקסאט וערבה יכולים לגרום לאנמיה אבל לא במנגנון של חסר ברזל אלא יותר במנגנון של דיכוי מח עצם (כמובן שזה מיעוט המקרים ולרב אין בעיה כזו)
רמת ברזל 17 היא נמוכה יחסית, אבל יש בדיקות יותר מקיפות לדעת את מקור האנמיה (לא כל אנמיה היא מחסר ברזל, יש הרבה מאוד סיבות)

במידה והאנמיה אכן נגרמה מהתרופות הנל, יש הרבה אפשרויות טיפוליות אחרות, בעיקר טיפולים ביולוגיים.
מסכים עם הרופא שברמת המוגלובין כזו יש להפסיק את הטיפול לברר סיבת אנמיה ולעקוב לגבי המגמה

בהצלחה
לצפיה ב-'שאלה לד"ר- כאבים כלליים'
שאלה לד"ר- כאבים כלליים
18/08/2018 | 11:38
1
41
שלום לד"ר
אני בן 39 , בריא בד"כ, לא שותה, לא מעשן, אפילו רץ פעמיים בשבוע.
לפני כחודשיים החלה לכאוב לי הרגל למשך שבועיים, הלכתי לאורתופד שנתן לי ארקוקסיה, לא עזר. במשך הזמן הכאבים התפשטו לרגל ואז לרגל השניה, לגב,ידיים ועכשיו בכל מקום אפשרי. הכאב הוא מעיין שריפה, ברגליים כאילו שרירים תפוסים. בבוקר אני קם עם תחושה ברגליים כאילו הלכתי כל הלילה.
רוב היום בעבודה אני לא מרגיש את זה, התחושות הלא נעימות הן בעיקר בבוקר ובערב, יש לי הרבה מאד "קנקים" בכל הגוף שלא היו לי מעולם ,בנוסף ,יום אחד היה לי טשטוש ראיה זמני שחלף.
רופא המשפחה שלח אותי ל EMG ואחרי בדיקות דם מקיפות שלל מחלות "מסוכנות" אחרות. 
אני ממתין לתשובות נוספות של בדיקות דם וכרגע הממצא הכי חריג היה Complement-C4 4 בתוצאה של  42.4 , שזו לא חריגה משמעותית.
יש לי הפניה לראומולוג. לצערי התור הבא ב25/12/18 , רחוק מאוד...
הד"ר קבע שזה פיברו ואני אמור לחזור אליו לאחר הEMG.
האם עליי להיות מודאג? האם מצבי יכול  להחמיר אם אמתין?

תודה מראש
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
( לעמוד שלי בתפוז )
20/08/2018 | 05:56
31
נשמע שבדיקת EMG היא במקום והיא יכולה לשלול הפרעות עצביות - נוירופתיות, אם כי הסבירות היא מאוד נמוכה.
אם כל בדיקות הדם כולל מדדי הדלקת וכל הסרולוגיה האימונולוגית תקינות זה באמת מרגיע, ה C4 שציינת באמת לא משמעותי. 
הייתי מנסה בנתיים לנסות כאילו אכן יש פיברומיאלגיה (למרות שצריך לאושש את האבחנה) ולראות האם יש השפעה חיובית, כך גם שתגיע לראומטולוג תהיה יותר "מבושל".
הייתי מנסה לעשות פעילות גופנית אירובית מדורגת וחשוב יומיומית. ריצה זה טוב מאוד אך אם זה מגביר כאבים הייתי עובר להליכה מהירה או שחייה של 30-40 דקות ביום. 
אם יש עודף משקל - מומלץ להוריד.
הגיינת שינה גם מאוד חשובה. 
בהצלחה
לצפיה ב-'הבנה של בדיקות מעבדה'
הבנה של בדיקות מעבדה
15/08/2018 | 14:08
1
36
הי, לאחר אשפוז של שבועיים שבהם התנפחו מפרקי הרגליים והתפרצות של כנראה וסקוליטיס הופיעו שוב סימנים ברגליים. תוצאות המעבדה בין השאר:

image description
(....*....) (5.00 -0.00 ) CRP 3.00 MG/L
image description
(..*......) (10.00 -4.00 ) WBC 8.70 K/UL
image description
*(.........) (0.09 -0.00 ) IMMATURE GRANULOCYTES 0.12 K/UL
image description
*(.........) (0.62 -0.00 ) % 1.40 % IMMATURE GRANULOCYTES
image description
(.*.......) (6.60 -1.80 ) NEUTROPHILS 6.30 K/UL
image description
*(.........) (68.00 -46.00 ) % 72.40 % NEUTROPHILS
image description
(........*) (3.50 -1.10 ) LYMPHOCYTES 1.40 K/UL
image description
(........*) (45.00 -15.00 ) % 16.10 % LYMPHOCYTES
image description
(.....*...) (0.90 -0.08 ) MONOCYTES 0.44 K/UL
image description
(......*..) (10.00 -2.00 ) % 5.10 % MONOCYTES
image description
אודה לכם על תשובה מה זה אומר
תודה

לצפיה ב-'בדיקות מעבדה'
בדיקות מעבדה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 17:59
31
הבדיקות שצירפת מאוד מאוד חלקיות. יש כאן רק CRP שזו בדיקה כללית של דלקת והיא תקינה, וספירת דם חלקית מאוד שיש בה קצת "סטייה שמאלה" שיכולה להעיד על דלקת או יתכן מסטרואידים שאת לוקחת.
מאוד קשה להבין את ההקשר כי אני מאמין שיש עוד המון מידע שחסר.

לצפיה ב-'כאבי גב תחתון - האם בדיקת CT הכרחית?'
כאבי גב תחתון - האם בדיקת CT הכרחית?
12/08/2018 | 10:07
1
22
שלום רב,
בתי בת 20.5 מתלוננת על כאבי גב תחתון שבאים וחולפים במשך כמה שנים. לא קיבלה שום טיפול. בשנה האחרונה תכיפות הופעת הכאבים גדלה (אולי בשל נשיאת נשק ומשאות אחרים בצבא) ולעיתים הכאב מקרין לרגל ימין.
האורתופד שבדק כתב כך: "רגישות מותנית ללא חסר נוירולוגי גס, החזרים תקינים ללא החזרים פתולוגיים."
אבחנה:
mechanical and radicular low back pain
כמו כן המליץ על CT עמוד שדרה מותני.
אני חוששת מהבדיקה בגלל הקרינה וסכנותיה. קראתי באינטרנט שאצל מבוגרים צעירים הסיכון רב יותר מאשר אצל מבוגרים.
שאלתי היא האם יש חלופה אחרת ל CT שתוכל לשפוך אור? האם מוצדק לקחת סיכון ולבצע את הבדיקה עכשיו או להמתין מספר שנים לגיל מבוגר יותר? (כרגע הכאבים נסבלים...) האם המתנה כזו תהיה הזנחה מסוכנת?
תודה רבה ושבוע טוב.
לצפיה ב-'כאבי גב'
כאבי גב
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 17:56
23
לדעתי חששך מוצדק מאוד.
זו בדיקה עם הרבה קרינה ולפי מה שאת מתארת אין אינדיקציה ברורה לבדיקה.
אם אכן יש חשש ניתן לעשות MRI שזה ללא קרינה, אם כי לדעתי גם הבדיקה הזו מיותרת אם הכאבים באים והולכים ואין חסך נוירולוגי. 
מציע גם להזהר מבדיקת מיפוי עצמות שזו גם בדיקה עם המון קרינה ולעיתים נדירות עוזרת בכאבי גב לא ספציפיים.
לצפיה ב-'כאבי מפרקים לאחר לידה'
כאבי מפרקים לאחר לידה
08/08/2018 | 10:49
1
19
אני כמעט 11 חודשים אחרי ניתוח קיסרי, מיד לאחר הלידה החלו כאבי פרקים בכפות הידיים, הרגליים, ובעמוד השדרה. רוב הזמן ללא נפיחויות. מתעוררת מכאבים בלילה, סובלת מנוקשות בבוקר, לוקח לי כחצי שעה עד שאני מצליחה להזיז את האצבעות ולצאת מהמיטה.

בבדיקות דם יצא ש ANF חיובי. הרופא נתן לי פלנקוויל וויטמין D. לאחר כחודש הפסקתי עם הפלנקוויל מכיוון שסבלתי משלשלולים ובחילות, המשכתי עם הויטמין D, דיקור סיני והשבוע התחלתי לקחת ויטמין N.07. 
לרופא שלי אין עדיין אבחנה מדוייקת, בתחילה חשב שמדובר בלופוס ואח"כ אמר שאולי מדובר במחלת רקמת החיבור והסביר שאם אכנס להריון נוסף מצבי יחמיר.
אני מתגוררת בחו"ל, אני מעוניינת להתייעץ עם מומחה לפרקים בארץ באופן פרטי (אני כרגע בארץ עד סוף אוגוסט).
מה ניתן לעשות ועם מי אפשר להתייעץ?
תודה!
לצפיה ב-'כאבי מפרקים לאחר לידה'
כאבי מפרקים לאחר לידה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 17:48
10
מצטער על העיכוב בתשובה..
כאבי מפרקים עם אופי דלקתי כמו שאת מתארת לאחר לידה, בצירוף עם נוגדני ANA חיוביים אכן מעלים חשד למחלה דלקתית כגון לופוס. ובמקרה כזה פלקוויניל נשמע כמו רעיון טוב והייתי שוקל לתת לו עוד צאנס - אולי במינון מופחת ולנסות להעלות בהמשך לאט לאט. אפשר גם לשקול תרופה נוגדת דלקת דמויית נורופן במינון טוב לתקופה מוגבלת. 
אנו  לא נוהגים להמליץ או להשמיץ בפורום...וזה פרק זמן מעט מוגבלץ אנסה לכתוב לך בפרטי ולראות איך אפשר לנסות למצוא פתרון מתאים

לצפיה ב-'דלקת מפרקים שיגרונית'
דלקת מפרקים שיגרונית
05/08/2018 | 16:27
1
38
בת 19 מאובחנת בדלקת מפרקים שגרונית מטופלת במטרוטקסאט ,עשיתי שינוי דרסטי בתזונה וממדי דלקת ירדו לחלוטין אין כאב ואין קשיון. נשארו רק ברכיים נפוחות בנוזל וחמות מעט. הראמטולוג טוען שצריך להוסיף תרופה ביולוגית כי המחלה פעילה. היתכן שהמחלהפעילה ללא כאב או קשיון? אני חוששת ודוחה את הביולוגי. האם ניקור ושאיבת הנוזל יעזרו ? אני דוחה את הביולוגי מחשש...

לצפיה ב-'דלקת מפרקים שגרונית'
דלקת מפרקים שגרונית
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 17:44
15
נפיחות וחום של הברכיים אכן מעידים על מחלה פעילה. מאידך אלו מפרקים גדולים שיתכן שיקח זמן עד שיגיבו, ולדעתי מומלץ לנקר לשאוב את הנוזל ולהזריק קצת סטרואידים לברכיים. יתכן שלאחר מכן המחלה תתייצב ובמידה וכן יתכן שאפשר לדחות את הטיפול הביולוגי.
מצד שלישי אם יש התוייה לטיפול ביולוגי אין יותר מידי מה לחשוש, אצל רב המטופלים זהו טיפול יעיל מאוד ולרב ללא תופעות לוואי משמעותיות, והסיכון במחלה פעילה הוא הרבה יותר גבוה...
שורה תחתונה - הייתי מתחיל עם ניקור ברכיים ואז רואה לאיזה כיוון דברים הולכים.

לצפיה ב-'שלום מי יכול להסביר לי ..בבדיקת דם עקב כאבי פרקים חלק מהבדיק'
שלום מי יכול להסביר לי ..בבדיקת דם עקב כאבי פרקים חלק מהבדיק
31/07/2018 | 23:03
1
50
שלום מי יכול להסביר לי ..בבדיקת דם עקב כאבי פרקים חלק מהבדיקה אומרת כך
ana titer חיובי 1:160 ....ana pattern homogenous.... ,תודה מראש למי שיסביר לי צבי.
לצפיה ב-'ANA'
ANA
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 17:39
27
ANA היא בדיקה אשר יכולה להעיד על מחלה אוטואימונית, מאידך היא חיובית סביב 5% באוכלוסיה הכללית.
לכן צריך לפרשה בהקשר של הכאבים. כלומר אם זה כאבי ברכיים במאמץ אין לזה שום משמעות, אם זה כאבי כפות ידיים בבוקר מלווים בנוקשות - יותר מחשיד.
צריך לחזור לרופא המזמין שיסתכל על זה במקביל לשאר בדיקות המעבדה ולחשוב האם יש חשיבות. 
לצפיה ב-'דלקת חוליות הספונדילוארתרופתיות '
דלקת חוליות הספונדילוארתרופתיות
24/07/2018 | 16:15
1
30
לאחר הרבה שנים של סבל אובחנתי בדלקת חוליות מקשחת הספונדילוארתרופי שלפי התיאור של המומחה זה בגידים והרקמות הסבל יש נוקשות בוקר  ונשללה פיברומאלגיה על ידי 2 ראמוטולוגים בלתי יתואר בבדיקות הדם אין ממצאים  חריגים למעט  נתרפולים גבוהים בmri אין ממצאים במישפחתי יש 4אחים אם פסוריאזיס  ואחות אם  מחלת מעי כרון בני דודים אם אותם סימנים   בשל  לחץ דם גבוהה הוחלט על טיפול ביומירה  זריקה כול לשבועיים  ואכן הייתה הקלה קטנה בכאב מפושט בכול הפרקים והחיבורים בעוצמה מאחד ועד 10 8      9    השאלה הנשאלת האם יש מצב כזה שללא ממצאים בבדיקות דם וmri המחלה הזו יכולה להיות  ושאלה שניה תוך כמה זמן אמורה היומירה לפעול אני בזריקה השלישית  ועובד עצות   
לצפיה ב-'דלקת מפרקים מקשחת'
דלקת מפרקים מקשחת
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 17:18
18
מצטער על עיכוב בתשובה..

מבחינה אבחנתית יתכן שיש מחלה דלקתית של עמוד השדרה ללא ממצאים ב MRI, זה נכון יותר לבעלי HLAB27 חיובי (בדיקה גנטית). אם היא שלילית אצלך וכל ממצאים ההדמיה שליליים - לא מאוד סביר שיש לך ספונדילוארטרופתיה, אם כי יש מקרים נדירים.

טיפול ביולוגי בולם TNF  בדרך כלל משפיעה תוך מספר שבועות, לרב מחכים שלושה חודשים להשפעה מלאה, כך שיתכן שיהיה עדיין שיפור. 

לצפיה ב-'MRI מפרקים סקרואיליאקים'
MRI מפרקים סקרואיליאקים
17/07/2018 | 16:48
15
104
היי, בת 21. בעקבות כאבי גב תחתון לאחר שינה כמעט שנה (לפעמים יש הפוגה וחזרה של הכאבים) הופניתי לראומטולוג ששלח ל MRI אגן מכוון למפרקים הסקרואיליאקים עם הזרקה של חומר ניגוד. הרופא ביקש לחזור אליו עם הדיסק. צירפתי חלק מהבדיקה.. אשמח אם תוכל לחוות את דעתך.. כמובן שמבינה את מגבלות הפענוח.. האם יש דלקת/שינויים כלשהם? התור לראומטולוג עוד חודשיים.. האם יש צורך לבקש להקדים את התור?
תודה רבה מראש וסליחה על הטרחה.
לצפיה ב-'כאבים באגן'
כאבים באגן
( לעמוד שלי בתפוז )
18/07/2018 | 17:47
14
74
הי,
בהסתכלות במסגרת המגבלות לא ראיתי שינויים חד משמעיים לדלקת.
המגבלות הן גם איכות התמונות, וגם הכישורים שלי.
להסתכלות על בדיקת מפרקים סאקרואיאיליאקיים בצורה מקצועית, צריך הרבה הרבה נסיון, בדכ מי שעושה את זה זה רדיולוגיים מוסקולסקלטלים.

איני חושב שיש דחיפות להקדמת התור.
האם קיבלת פענוח על הבדיקה?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
19/07/2018 | 12:34
13
163
היי ד"ר אופיר אלאלוף. תודה על התגובה. האם לדעתך הכאבים לא נובעים מהכיוון הנ"ל? יש לך רעיון מה יכולה להיות הסיבה? אם קשור מציינת שבבדיקת הראומטולוג לדבריו יש הגבלה בהתפשטות בית חזה וכיפוף קדימה.
לא קיבלתי עדיין פענוח של הבדיקה.

לצפיה ב-'כאבים באגן'
כאבים באגן
( לעמוד שלי בתפוז )
19/07/2018 | 18:49
79
הי, 
כאבים בעלי אופי דלקתי בגיל צעיר כשלך מאוד מחשידים למחלה דלקתית.
בהסתכלות חוזרת על הבדיקה, יש כמה נקודות חשודות למחלה דלקתית, אז הייתי ממתין לפענוח של הרדיולוג ולבדיקה חוזרת של הראומטולוג.

לצפיה ב-'כאבים באגן'
כאבים באגן
( לעמוד שלי בתפוז )
19/07/2018 | 18:50
11
44
הי שוב, 
האם ניסית לקחת איזה נוגדי דלקת כמו נורופן, ארקוקסיה, נקסין וכו'?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
20/07/2018 | 00:28
10
45
היי, כן ארקוקסיה מאוד עוזר לי. אני ממשיכה בטיפול בכדורים לפי המלצת הראומטולוג
מקווה שהפענוח יגיע בימים הקרובים.
תודה על המענה וההקדשה מזמנך.

לצפיה ב-'כאבים באגן'
כאבים באגן
( לעמוד שלי בתפוז )
20/07/2018 | 21:00
9
41
תגובה טובה לארקוקסיה גם מאוד תומכת בסיבה דלקתית לכאבים - שלרב משתפרים מאוד עם נוגדי דלקת, לעומת כאבים מכאניים (כמו פריצת דיסק) שמגיבים אבל לא בצורה כזו דרמטית. 
אשמח לשמוע עדכונים כשיגיע הפענוח.

רק בריאות...
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
23/07/2018 | 12:12
8
59
היי ד"ר אופיר אלאלוף. קיבלתי היום את הפענוח. מבינה שהכל תקין? מאיפה הכאבים יכולים להגיע? יש ימים שזה ממש מעיר אותי משינה..
יתכן שמכיוון שבזמן ביצוע הMRI הכאבים היו בהפוגה ׁ(בגלל המשככי כאבים) יש לכך השפעה?
תודה מראש.
לצפיה ב-'כאבים באגן'
כאבים באגן
( לעמוד שלי בתפוז )
23/07/2018 | 16:51
7
29
האם עשית את הבדיקה תוך כדי טיפול בארקוקסיה?

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
23/07/2018 | 21:04
6
16
היי, הפסקתי את הארקוקסיה בערך שבוע לפני אבל עדיין הייתה הפוגה של הכאבים בזמן הבדיקה.
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
( לעמוד שלי בתפוז )
17/08/2018 | 18:00
5
15
ליתר בטחון הייתי חוזר על הבדיקה עוד 6 חודשים ומקפיד לא לקחת נוגדי דלקת 3-4 שבועות לפני (אין המלצות ברורות לגבי זה, זה יותר אינטואיציה)
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
19/08/2018 | 02:07
4
13
היי ד"ר אלאלוף. תודה על התשובה. התור שלי לרופא הוקדם והייתי אצלו, לא הסתכל על הדיסק ראה את הפענוח וסיכם בכאבי גב לא דלקתיים והפנה אותי לאורטופד. הייתי אצל אורטופד שאמר שזה לא אורטופדי והוא לא מוצא כלום (גם לא הסתכל על הדיסק) ולדעתו זה כן דלקתי ואמר ללכת לחוות דעת שנייה אצל ראומטולוג (דרך אגב הייתי אצל פנימאי.. זה לא אותו הדבר?) ונתן שוב הפנייה. האם לדעתך אכן יש מקום בחוות דעת שנייה? אולי חוות דעת שנייה לפענוח? להעלות את הנקודה של MRI חוזר? בדיקות דם להבנתי תקינות אבל אני עדיין סובלת בלי משככי כאבים ולא מבינה למה.. כל אחד אומר משהו אחר.. המון תודה על העזרה וסליחה על האורך. אני ממש מיואשת..
לצפיה ב-'כאבים'
כאבים
( לעמוד שלי בתפוז )
20/08/2018 | 06:03
3
18
קודם כל לגבי הכתובת, אורטופד גב יעזור בעיקר כאשר צריך ניתוח גב וברור שזה לא המקרה שלך, אז אני חושב שראומטולוג בשלב הזה זה הכתובת. 
הכאבים שלך נשמעים מאוד טיפוסיים לכאבים דלקתיים ולכן גם עם MRI תקין ובדיקות דם תקינות הייתי עדיין חושד וחוזר על MRI בעוד 6 חודשים-שנה.
ראומטולוג זה פנימאי ועשה התמחות נוספת בראומטולוגיה (כמו קרדיולוג שזה פנימאי שעשה התמחות נוספת בקרדיולוגיה), ואני חושב שכדאי לך לראות ראומטולוג.

הייתי משלים בדיקת HLAB27 - שזו בדיקה גנטית שבדכ חיובית בדלקת חוליות מקשחת. 

כבר לא זוכר אם שאלתי אותך, אבל האם יש דלקת מפרקים כלשהי במשפחה? פסוריאזיס או מחלת מעיים דלקתית -IBD?

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
22/08/2018 | 23:17
2
19
היי ד"ר אלאלוף. קודם כל המון המון תודה על השקעת תשומת הלב, ההסברים והסבלנות לעזור.
אפנה כמובן לבדיקה נוספת אצל ראומטולוג, מקווה שיחשוב שאכן יש צורך בביצוע בדיקה חוזרת ללא משככי כאבים בסמוך או כל רעיון אחר למה הבעיה. מוסיפה קצת פרטים מהיסכום הרפואי אם יעזור. בסיכום רשום ללא כאבים במפרקים פריפרים, טווח תנועה מלא ללא נפיחות. FABER חיובי משמאל, SCHOBER - 3 ס"מ, התפשטות בית חזה 2 ס"מ. 3 שורות הדם תקינות, אנזימי כבד כיליה תקינים, RF משלים תקינים, ANA שלילי, מדדי דלקת תקינים, HLA - B27 תקין. מציינת שיפור ניכר תחת שימוש בארקוקסיה ונורופן לסירוגין. MRI פוענח ללא ממצא בסקרואיליאק. לסיכום כאבי גב תחתון לא דלקתיים, באם כאב משמעותי ממשיך ניתן לפנות למרפאת כאב.
האם יתכן שיש דלקת ללא ממצא כלשהו? לדעתך אין כלום בתמונות של הMRI הנוכחי שיכול אולי להסביר את הכאבים? זה ממש מוזר שאני סובלת ככה מהגב בגיל צעיר ואין שום דבר.. לא קיבלתי מכה או ביצעתי פעילות חריגה כלשהי לפני התחלת הכאבים. לא סובלת מכאבים במקומות אחרים. הכאב לא מקרין לרגליים. מרגיש כמו כאב עמום. יש ימים שהכאב מעיר אותי בלילה, שמתי לב שזה קורה בדר"כ כאשר הלכתי לישון בשעה מוקדמת. הכאב עובר כ20 דק - חצי שעה בהדרגה רק לאחר שאני קמה מהמיטה, אם ממשיכה לשכב הכאב לא עובר ולכן גם לא יכולה לחזור לישון. הכאב לא מופיע בשינה בצהריים של כשעה-שעה וחצי. משתדלת לבצע הליכות מתונות באופן קבוע אבל ללא שיפור, פיזיותרפיה במשך 3 חודשים לא עזרה. היו תקופות קצרות של הפוגה בכאבים. 
אין במשפחה קרובה (אמא אבא אחים) דלקת מפרקים פסוריאזיס או דלקות במעיים. לגבי משפחה יותר מורחבת אני לא יודעת.
שוב סליחה על האורך והמון תודה.
לצפיה ב-'כאבי גב'
כאבי גב
( לעמוד שלי בתפוז )
25/08/2018 | 20:05
1
17
אין שום צורך להתנצל... ראומטולוגיה זה מקצוע מורכב ולא נדיר למצוא מקרים לא קונבנציונלייים, והשאלות שלך מאוד רלוונטיות.
לדעתי הכאבים שלך נשמעים דלקתיים ולא מכאניים, כאבים שמעירים משינה ודומיננטיים בבוקר, משתפרים בפעילות - זו הגדרה של כאבים דלקתיים, תגובה מצויינת לנוגדי דלקת גם מאוד תומכת. המדדים הפיזיקליים - שובר, התפשטות בית חזה גם מעט מופחתים. זה עדיין לא אבחנתי וצריך איזשהו משהו אובייקטיבי כמו MRI או בדיקת HLAB27 (רשמת תקין שאני מניח שהכוונה לשלילי, כי אין ממש תקין יש חיובי או שלילי).
האם התלונות שלך לא היו מאוד מכוונות לדלקת הייתי מסכים לחלוטין עם הרופא שלך, במקרה שלך בגלל שהתלונות מאוד סוגסטביות הייתי נוהג במשנה זהירות וחוזר על ה MRI. 
בנתיים הייתי ממשיך טיפול בנוגדי דלקת ומפסיק אותם מספר שבועות לפני ה MRI הבא.
בהצלחה והמשיכי לעדכן אם יש חדש.
לצפיה ב-'תשובה.'
תשובה.
27/08/2018 | 21:41
14
תודה רבה ד"ר אלאלוף על הפירוט והעזרה. מקווה מאוד שאמצא את הגורם לכאבים.. אעדכן בהמשך.
לצפיה ב-'פיברומלגיה וגלולות'
פיברומלגיה וגלולות
16/07/2018 | 17:39
1
32
שלום רב, תודה על תשובתך המהירה לשאלתי לגבי הקשר בין גלולות פרוגסטרון ותסמיני פיברומלגיה, לצערי המערכת לא נותנת לי להגיב על תשובתך, אז אני מעלה פוסט חדש. הבירור האורגני במקרה שלי כולל בדיקה סרולוגית מקיפה לשלילת מחלות רוהמטולוגיות נוספות כבק נערך למעט ערכי Crp מעט גבוהים לא נרשמו חריגויות. גם בדיקות ההדמיה בינהם אקו לב ודופלקס צוואר וידיים לשלילת ווסקולטיס היו תקינות. כפי שכבר ציינתי אני סובלת  מכאבי שרירים ומפרקים כלליים , יש לי בנוסף לעיתים תכופות כאבים חזקים באגן, מרגיש כמו כאב במפרקים. בדיקת אולטרסאונד ווגינלית הייתה תקינה. שאלתי היא האם כאבי אגן הם תסמין של פיברומלגיה ? בנוסף רציתי לציין שאני חולת השימוטו  ושיש לי נגעים בידיים וברגליים שאושרו בביופסיה כגרנולומה אנולקה, 
תודה 
לצפיה ב-'פיברומיאלגיה ותרופות'
פיברומיאלגיה ותרופות
( לעמוד שלי בתפוז )
18/07/2018 | 17:31
14
הי שוב,
נשמע שנעשה בירור מקיף.
כאבי אגן כרוני וסימפטומי "שלפוחית רגיזה" יכולים להיות חלק מהספקטרום של פיברומיאלגיה.

לצפיה ב-'פיברומלגיה וגלולות'
פיברומלגיה וגלולות
13/07/2018 | 17:52
1
19
שלום רב, אובחנתי לאחרונה כחולת פיברומלגיה. במקרה שלי מדובר בעייפות , תשישות, כאבי מפרקים ושרירים כלליים ולעיתים גם סחרחורות ותחושת נימולות. התסמינים החלו כחודש לאחר הולדת ביתי ולאחר לחץ כרוני במקום העבודה. בסמוך להופעת התסמינים התחלתי ליטול גלולות למניעת הריון שמכילות רק פרוגסטרון. שאלתי היא, יכול להיות שמדובר בתופעת לוואי של הגלולות ?
לצפיה ב-'פיברומיאלגיה ותרופות'
פיברומיאלגיה ותרופות
( לעמוד שלי בתפוז )
16/07/2018 | 05:50
28
הי
לא ידוע על תופעות לוואי כאלו מגלולות פרוגסטין.
הייתי מוודא שנעשו בדיקות סרולוגיות למחלות ראומטולוגיות שונות שיכולות לצוץ לאחר הריון כמו לופוס לדוגמה.

רק בריאות...
לצפיה ב-'אוטזלה'
אוטזלה
28/06/2018 | 15:25
1
33
שלום, אני מתחילה בקרוב לקחת אוטזלה(אפרמילסט). קראתי שבין תופעות הלוואי השכיחות, עלולות להיות נטיות אובדניות.
א. מה הסיבה לכך ?
ב. האם תופעות לוואי זאת אמורה לעבור עם הזמן ?
מודה לך על תשובתך
לצפיה ב-'OTEZLA APREMILAST'
OTEZLA APREMILAST
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 05:59
30
באופן כללי אוטזלה היא תרופה בטוחה לרב האנשים שנוטלים אותה.
התופעת לוואי השכיחה היא שלשולים וירידה במשקל, שאצל חלק מחולי הפסוריאזיס ודלקת המפרקים הפסוריאטית זו תופעה רצויה.
כשני אחוז יכולים לפתח דכאון, ולכן אם יש נטיות דכאוניות זו לא התרופה הראשונה שהייתי רושם, אבל היא בהחלט אופציה טובה להרבה מטופלים.
איני יודע אם המנגנון ידוע, נושא מעניין למחקר...

בהצלחה
לצפיה ב-'ליריקה-טיפול או משכך?'
ליריקה-טיפול או משכך?
24/06/2018 | 19:16
1
42
שלום,
אשמח לדעת האם ליריקה יכולה לרפא כאב עצבי או שהיא רק משככת כאבים לאורך זמן?

יש לי פגיעה במס' עצבים ברגל ובינתיים לאחר מס' שבועות שלוקחת אותה מבחינתי התועלת שבהפחתת הכאבים זניחה ביחס למחיר תופעות הלוואי, אך אמשיך לקחת אם מדובר בטיפול שבסופו של דבר ישתלם.

תודה!
לצפיה ב-'ליריקה'
ליריקה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/06/2018 | 04:00
39
אין שום הוכחה שליריקה משפר או מרפא, זהו טיפול לכאב בלבד.
לכן נשמע מוצדק שאם התופעות לוואי עולות על התועלת, זה אכן לא מאוד מוצדק להמשיך.
כמובן שאיני מכיר לעומק את המקרה שלך ורצוי לדון על זה עם הרופא המטפל.
לצפיה ב-'מתוטרקסט '
מתוטרקסט
24/06/2018 | 10:21
1
39
אובחנתי כחולה בדלקת פרקים פסוריאטית, מטופלת מזה שבועיים במתוטרקסט במינון של 6 כדורים 2.5 מ"ג.
מרגישה בחילות קלות שהחלו כיומיים לאחר הסבוב השני.
האם זו תופעה שחולפת ? האם יש להפסיק עקב כך את הטפול בהמשך?
תודה
לצפיה ב-'מטוטרקסאט ובחילות'
מטוטרקסאט ובחילות
( לעמוד שלי בתפוז )
28/06/2018 | 03:58
34
הי עליזה
מטוטרקסאט זו אכן תרופת הבחירה להתחלת טיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית.
זה מאוד שכיח, למרות שסביר שזה יהיה יום אחרי ולא יתחיל רק יומיים. 

מכיוון שזה קרה רק פעם אחת, הייתי ממשיך אותו דבר. במידה וחוזר והופך לבעייתי יש כמה דברים שניתן לעשות, כמו לחלק את התרופה לבוקר וערב של אותו יום, ניתן לקחת מעט יותר חומצה פולית (שמקווה שאת לוקחת), או לעבור לזריקות מטוטרקסאט. 

מציע לך להמשיך ואם זה חוזר לנסות לדיין את זה עם הראומטולוג המטפל.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ