לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
92389,238 עוקבים אודות עסקים

פורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרתי לתת לכם מידע רפואי ועדכני בנושים הקשורים באבחון מומים אנטומיים וגנטיים בעובר.
מידע הקשור בבדיקות אולטרהסאונד בהריון ולעסוק בהתלבטויות באשר לביצוע ברור גנטי \ מי שפיר \סיסי שליה גם במבוגרות ובמיוחד בצעירות. 
מצוידות במידע שתקבלו ממני בפורום אתן אמורות לשוחח על כך ולהגיע להחלטה משותפת עם רופא הנשים שלכן.
הפורום אינו מחליף ייעוץ רפואי אישי על ידי הרופא שלכן. 
אני מצפה לדו שיח מנומס ועניני בין הגולשים. כאשר ייכתב מידע שגוי וכזה שאינו תואם את רוח הפורום הוא יוסר. 
יש לכן הזדמנות להתעדכן במידע רפואי ולקבל תשובות על בעיות שמתרחשות אצלכן בהריון. אשמח מאוד לעזור. 
פרופ' יוסי שלו.  

המשך >>

לצפיה ב-'אולטרסאונד שבוע 5'
אולטרסאונד שבוע 5
25/03/2018 | 18:53
3
122
היי
היום בבדיקת אולטרסאונד שק הריון 10 ממ גבולות לא סדירים (אמרה שנראה פחוס קצת), לא נצפה הד או שק חלמון. אמרה שנראה לא תקין ולחזור עוד שבוע...
בטא יום 12 מהזרעה 54
יום 16 מהזרעה 506
יום 19 מהזרעה 2054.
האם יש עוד סיכוי להריון תקין?
מצורפת תמונה של הבדיקה...
לצפיה ב-'הריון שבוע 5'
הריון שבוע 5
( לעמוד שלי בתפוז )
25/03/2018 | 22:16
2
89
שלום שרון,
רמת הבטא טובה מאוד. מצד שני השק פחוס וגם להערכתי הרקמה השליתית סביבו דקה. 
את צריכה סבלנות. ההריון יכול גם להתפתח בסדר. 
מומלצת בדיקת אולטראסאונד בהפרש שבוע, את יכולה באמצע לעשות שוב בטא על מנת לראות באם הבטא בעליה - רק אם את לחוצה. 
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'תודה רבה. הבדיקה נעשתה שבוע 5+1'
תודה רבה. הבדיקה נעשתה שבוע 5+1
25/03/2018 | 22:30
1
68
אני לחוצה כי אני אחרי 4 הפלות מהריונות לא תקינים. ההריון הזה הושג בעזרת הורמונים והזרעה. יש לי 2 ילדים מהריונות טבעיים.
מה לגבי כך שלא נצפה שק חלמון?
לצפיה ב-'תשובה נוספת - סבלנות'
תשובה נוספת - סבלנות
27/03/2018 | 01:02
68
כמו שאת יודעת נהוג לאמר - המהירות מהשטן.לכן סבלנות ונקווה לטוב.
לצפיה ב-'שיעורי הפלות בבדיקות '
שיעורי הפלות בבדיקות
25/03/2018 | 10:08
2
72
בוקר טוב ,
רציתי לדעת מהם שיעורי ההפלות כתוצאה מבדיקת סיסי שיליה לעומת שיעורי ההפלות במי שפיר ? 

יש כאלה שאומרים שזה פי 2 , יש כאלה אומרים שאין הבדל , שמעתי המון גרסאות ואני כבר מבולבלת .. 

לצפיה ב-'שיעור הפלות בסיסי שליה'
שיעור הפלות בסיסי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/03/2018 | 12:03
1
79
בוקר טוב ליהי
שיעור ההפלות בסיסי שליה מותנה בצורה הטכנית בה מבוצעת הבדיקה, בשבוע ביצוע הבדיקה ,במיקום השליה, במיומנות המבצע וגם  "במזל".
בעיקרון זו בדיקה מאוד טובה בהשוואה לבדיקת מי שפיר. היא מבוצעת מוקדם בהריון, במידה ויש בעיה סיום ההריון בגרידה בשלב מוקדם של ההריון עדיף מאשר גרידה בשבוע 20-22 ואפילו לידה שקטה, ושעור התחלואה - סיבוכים של ירידת מים או זיהום - נמוכים יותר בסיסי  שליה. 

צורה טכנית: ניתן לבצע בדיקת סיסי שליה בגישה ואגינלית או בגישה בטנית. לגישה הואגינלי שיעור יותר גבוה של סיבוכים בהשוואה לגישה הבטנית. 

שבוע הריון: ניתן לבצע את הבדיקה החל משבוע 10+ להריון.                          את בדיקת סיסי השליה בגישה הואגינלית עושים בדרך כלל עד שבוע 12 ואילו את הבדיקה בגישה הבטנית קצת יותר מאוחר בין  11-14.                                    מצד אחד ככל שהשליה צעירה יותר מתקבל יותר חומר לבדיקה , עם זאת ככל ששבוע הבדיקה מאוחר יותר שיעור הסיבוכים נמוך יותר.

מיקום השליה: כאשר השליה קדמית [צמודה לדופן הקדמי של הרחם] הגישה הבטנית קלה. כאשר היא אחורית  קל יותר בגישה ואגינלית. במידה והיא אחורית ומעונינים לבצע את סיסי השליה בגישה בטנית  יש להמתין שהיא תגדל - כלומר ביצוע הבדיקה ידחה בדרך כלל בשבוע. 

מיומנות: בדיקת סיסי שליה יותר "מסובכת" ודורשת יותר מיומנות מאשר ביצוע בדיקת מי שפיר.  זו גם אחת הסיבות שרוב הרופאים מעדיפים לבצע את בדיקת מי השפיר.  כדאי להתעניין במיומנו הרופא בביצוע בדיקת סיסי השליה - מצד שני אם הוא מציע את הבדיקה סביר להניח שיש לו נסיון. 
וכמובן - צריך מזל כמו בכל דבר. 

להערכתי, וזה מבוסס על ספרות רפואית בינלאומית,  כאשר מבצעים את בדיקת סיסי שליה בגישה בטנית בשבוע 12-13 בתנאים טובים - שיעור הסיבוכים דומה למי שפיר. כאמור, סיבוכי סיסי שליה בגישה ואגינלית בשלב מוקדם של ההריון גבוהים יותר. 
קראי באתר שלי - "מי שפיר יעוץ אישי" על סיסי שליה. יש גם קישור מאתר זה. 
מקווה שעניתי לשאלתך, .אם מעונינת בבדיקה  - בשמחה.  
פרופ' יוסי שלו
לצפיה ב-'תודה על התשובה המלמדת והמפורטת!'
תודה על התשובה המלמדת והמפורטת!
28/03/2018 | 16:14
25
חג שמח ושוב תודה .
לצפיה ב-'צ'יפ גנטי במי השפיר או בדם ?'
צ'יפ גנטי במי השפיר או בדם ?
24/03/2018 | 20:30
1
48
שלום פרופ' שלו ותודה רבה על הפורום הנפלא !

האם הצי'פ הגנטי מבוצע בבדיקת דם או במי השפיר ?
הבנתי שניתן לעשות כך או כך השאלה מה עדיף ? ובאיזה אופן מתקבלות תשובות מדוייקות ומהירות יותר ?

תודה . מורן 
לצפיה ב-'ציפ גנטי'
ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
24/03/2018 | 23:44
61
ערב טוב מורן,
אם הכוונה לבדוק את העובר הרי שאת בדיקת הציפ הגנטי ניתן לבדוק רק במי שפיר. 
בדיקת ציפ גנטי להורים מתבצעת בבדיקת דם. 
עוד שאלות - בבקשה. 
פרופ' יוס שלו. 
לצפיה ב-'סיסי שיליה'
סיסי שיליה
21/03/2018 | 09:40
5
60
שלום רב פרופ', 
1- האם ניתן לבדוק בבדיקת סיסי שיליה אם העובר נושא מחלה גנטית מסויימת שאחד ההורים נשא אליה ?   
2- במה זה כרוך ?  איפה מתבצע הפענוח הגנטי ?
3- האם הפענוח הגנטי חייב להעשות מיד לאחר הבדיקה או שניתן לעשות זאת כמה ימים או שבוע-שבועיים אחרי הבדיקה ? האם החומר שהופק בבדיקה נשמר לצורך בדיקות עתידיות נוספות ולכמה זמן זה נשמר ?

תודה על עזרתך , קרן . 

לצפיה ב-'סיסי שליה'
סיסי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 23:33
4
45
שלום קרן,
בדיקת סיסי שליה ובדיקת מי שפיר - הממצאים בשתי הבדיקות שווים. 
באם על פי נשאות ההורים ישנה אפשרות לפגיעה בועבר, הרי שהבדיקה תעשה מהכרומוזמים של העובר אשר הופקו בבדיקת מי שפיר או סיסי שליה. 
כאשר קיים על פי נשאות ההורים חשד או אפשרות לפגיעה בעובר - ויועץ גנטי מאשר זאת - הרי שהבדיקה מבוצעת במכון הגנטי בבית החולים ללא תשלום. 
אם בדיקת מי השפיר מבוצעת באופן פרטי - צריך לתאם עם אחד מהמכונים הגנטיים בית חולים ציבורי  וחלק מהכרומוזמים יעברו למעבדה זו. 
הפענוח מבוצע מהכרומוזמים של העובר לאחר שהם עברו הליך שבו מוכפל מספרם.  זה קורה בדרך כלל כ 1-2 שבועות לאחר ביצוע בדיקת מי הפיר. 
לצפיה ב-'תודה פרופ', עוד שאלה -'
תודה פרופ', עוד שאלה -
22/03/2018 | 14:11
3
32
תודה פרופ' על המענה .

רשמת שאם בדיקת מי השפיר מבוצעת באופן פרטי צריך לתאם עם אחד מהמכונים הגנטיים בבית חולים ציבורי וחלק מהכרומוזמים יעברו למעבדה זו -
איפה הרופא הפרטי שומר את הכרומוזומים האלה ובאיזה אופן אוספים אותם למעבדה גנטית ?  יש מיכל איסוף מיוחד ?

לצפיה ב-'תשובה בענין סיסי שליה'
תשובה בענין סיסי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2018 | 19:59
2
33
ההחלטה באם להפנות חלק מהכרומוזומים לבדיקה במעבדה גנטית "ציבורית" תלויה בסוג הבעיה והאם המעבדה הפרטית בודקת את אותה בעיה ספציפית. 
באם המעבדה הפרטית לא בודקת , הרי יוצרים קשר לפני ביצוע הבדיקה עם המעבדה הציבורית והם נותנים הנחיות באיזה שלב להעביר אליהם את תרביות הכרומוזמים. עד שלב זה החומר נמצא במעבדה הפרטית. מקבלים מיכל מיוחד להעברת החומר .  
לצפיה ב-'המון תודה פרופ'! אתה מקבל באסותא ?'
המון תודה פרופ'! אתה מקבל באסותא ?
22/03/2018 | 20:22
1
24
שלום פרופ' - האם אתה מבצע את בדיקת הסיסי שיליה ו\או את בדיקת מי השפיר באסותא רמת החייל באופן פרטי  ?

תודה רבה !
לצפיה ב-'ביצוע בדיקת סיסי שליה / מי שפיר אסותא רמת החייל. '
ביצוע בדיקת סיסי שליה / מי שפיר אסותא רמת החייל.
( לעמוד שלי בתפוז )
22/03/2018 | 20:27
36
היי קרן,
נכון, אני מבצע את כל הבדיקות באסותא רמת החייל. 
תוכלי לכתוב לי באיזה בעיה ספציפיצ מדובר ואברר באם המעבדה באסותא מבצעת אותה או צריך לתאם מראש עם מעבדה חיצונית - בד"כ בבילינסון.
כל טוב,
ניתן להתקשר 0547406202
פרופ' יוסי שלו  

לצפיה ב-'כיליה אחת בסקירה ראשונה'
כיליה אחת בסקירה ראשונה
20/03/2018 | 18:59
3
150
פרופ' שלו היקר שלום רב,

בת 33 וחצי, היריון ראשון, תאומים מ IVF. שני שקים, שתי שיליות. עד כה כל הבדיקות יצאו תקינות כולל שקיפות (1 ו 1.3 מ"מ בהתאמה). 
היום היינו בסקירה ראשונה, מוקדמת,  (פרטית עם ציוד סופר משוכלל, ארבע מימד, צבעוני וכו, כך שראו ממש טוב).
התגלו בן ובת. אצל הבת הכל יצא תקין למהדרין, ראו הכל, הכל במקום הנכון, בגודל התואם לגיל ההיריון, כמות טובה של מי שפיר.
אצל הבן, תחילה הכל היה נראה טוב (מוח, לב, ידיים רגליים, קיבה וכולי) אולם שהרופא הגיע לכליות- הוא חיפש וחיפש וחיפש (היינו שם מעל שעה) ולא מצא את הכליות. לאחר מאמץ, הצליח למצוא את כיליה ימין כולל העורק שלה (ראו את זה יפה בצבעוני בצבע אדום). אולם כיליה שמאל לא נראתה כלל, גם לא עורק.

לדברי הרופא ומניסיונו, רוב הסיכויים שאין כיליה, אולם יש סיכוי לדבריו, שהכיליה אגנית ומסתתרת ולכן לא ניתן לראותה כרגע. המליץ על סקירה מוכוונת לכליות, ייעוץ גנטי, נפרולוג ילדים וכמובן סקירה מאוחרת.
יצוין שגם לי יש כיליה  אחת אגנית (צמודה לשחלה ימין), ממצא שהתגלה בצבא בכלל, אולם אצלי הכיליה מצויינת ומתפקדת , בגודל ומנח תקינים (אני במעקב עליה מהצבא והייתי מספר פעמים אצל נפרולוגים, ועשיתי במשך השנים מס' א.ס לכליות ודרכי שתן והכל אצלי תקין).

שאלותיי:
1. מה הסיכוי שהכיליה במקומה אולם פשוט לא רואים אותה? (הוא ציין שיש סיכוי זעיר שהיא מוסתרת ע"י השיליה). 
2. מהו הסיכוי שאכן זו כיליה אגנית תקינה, ואם כן- מתי יהיה אפשר לראות אותה?
3. מתי מומלץ לעשות סקירה מוכונוות לכליות? 
4. בכל מקרה רציתי לעשות מי שפיר- האם יש סיכוי שזה ממקור כרומוזומלי ויגלו את הבעיה במי שפיר?
5. אם אכן חלילה יש רק כיליה אחת, איך ומתי ניתן לדעת שלפחות השנייה טובה ומתפקדת??

יצוין שזהו ממצא יחיד כרגע, כל השאר יצא תקין. אני יודעת שאפשר לחיות עם כיליה אחת, אבל בכל זאת... אנחנו מאוד מודאגים!. אשמח לשמוע דעתך.

המון המון תודה!!
לצפיה ב-'כליה אחת לעובר'
כליה אחת לעובר
( לעמוד שלי בתפוז )
20/03/2018 | 19:28
2
119
שלום לך,
מכיוון שכתבת שידוע לך שניתן לחיות עם כליה אחת - הרי שאנחו לא "בלחץ".
השליה לא מסתירה את הכליות בעובר - אלא אם כן מנח העובר היה כזה שלא ניתן היה לראות יפה את שתי הכליות.
במידה וההדמיה היתה טובה - הסיכוי שבכל זאת הכליה קיימת במקומה - קטן. על כל פנים לאחר שתקבלי תשובה של בדיקת מי שפיר כולל הציפ הגנטי שהכל תקין תעשי את הסקירה השניה המכוונת לכליות.
ד.א. בדרך כלל כשלא רואים היטב אבר בעובר מזמינים שנית להשלמת הסקירה.

מאחר והשכיחות של מום כלייתי גבוהה יותר כאשר יש ממצאים דומים במשפחה  - ולך יש כליה אגנית הרי שסביר להניח שגם הכליה השניה של העובר באגן.
אי אפשר כרגע להעריך את תפקוד כליה זו  כאשר כלל רואינו אותה. לכשתראה באגן או במקום אחר  - הרי שעל  פי הגודל והמרקם אפשר יהיה להניח איך יהיה תפקודה. 
בעיה בכליות תתכן גם ממקור כרומוזמלי לכן  נכון לעשות את בדיקת מי השפיר. וגם בלי הממצא הזה, היה נכון לוודא שהעובר תקין מבחינת הכרומוזומים שלו.

בסקירה המאוחרת כאשר גודל הכליה, מרקם הפרנכימה ואגן הכליה יראו תקינים  וכמות מי השפיר תהיה תקינה - הרי שהסבירות גבוהה שהיא מתפקדת יפה. 
את מי השפיר תשתדלי לבצע בין שבועות 17-20. 
אם צריכה עזרה נוספת בענין - כתבי לי.
פרופ יוסי שלו .   
לצפיה ב-'תודה על תשובתך, עוד שאלות...'
תודה על תשובתך, עוד שאלות...
21/03/2018 | 13:02
1
68
פרופ' שלו תודה על תשובתך המפורטת.
למרות שעבר עלינו יום שחור, עודדת אותי בדבריך שיש סיכוי שהעובר יהיה כמוני עם כיליה אגנית בריאה...
ברשותך אשמח לקבל כמה הבהרות:

* ציינת שמקובל להזמין להשלמת סקירה אם לא נראה איבר היטב-   השאלה למתי? הלוא אם לא ניתן לראות כרגע את הכיליה, ובתקווה שהיא אכן אגנית , חשבתי שלא ניתן יהיה לראות אותה אלא רק עוד כמה שבועות?

* המנח של העובר אכן היה בעייתי, הוא זז כל הזמן, ולמרות הציוד המשוכלל לקח דקות ארוכות לראות את הכיליה הימנית שלו. אבל ראו אותה כולל העורק שלה. את השמאלית לא ראו כלל וגם לא היה עורק... אם הכיליה אכן הייתה שם,האם היו רואים לפחות את העורק?
*כמו כן, הרופא ציין שכמות מי השפיר של הבן טובה, האם זה יכול להעיד משהו על תפקוד הכליה שכן ראו?

* קבעתי מי שפיר+ צ'יפ גנטי לשבוע 17+2. תשובות אני מבינה ייקח כ3 שבועות. דהיינו, כדאי לעשות את הסקירה המכוונת בסביבות שבוע 20?

* מתי מומלץ ללכת לנפרולוג ילדים, האם לאחר הסקירה המכוונת?

סליחה על ריבוי השאלות, אנחנו פשוט מאוד מודאגים, זהו היריון ראשון שהושג בקושי רב... 
לצפיה ב-'תשובות נוספות'
תשובות נוספות
( לעמוד שלי בתפוז )
21/03/2018 | 23:24
60
המונח יום שחור לא במקום. אמרנו שגם עם כליה אחת העובר , הילוד והמבוגר חיים יפה.
אם הכליה לא נראית מאחר והעובר במנח לא טוב  - ניתן לאכול משהו ולחזור על הבדיקה תוך שעה . במידה והעובר קטן מידי להערכת הבודק - ניתן לחזור על הבדיקה לאחר שבוע. 
לפעמים העורק עוזר למקם את הכליה.
כמות מי השפיר הטובה מעידה שהכליה הקיימת מתפקדת יפה. 
בדרך כלל נכון לבצע את סקירת המערכות השניה לאחר קבלת תשובה ממי השפיר שהכל תקין. 
אם אתם מאוד  מודאגים ניתן לחזור על בדיקת האולטראסאונד ללא קשר לבדיקת מי השפיר. 
ייעוץ נפרולוגי תעשו לאחר קבלת תשובת מי השפיר והדמיה חוזרת של מערכת השתן של העובר [כולל הכליות]. אם עדיים לא תמצא הכליה  או שתהיה במיקום אגני - רק אז כדאי לקבל הבהרות נוספות מיועץ נפרולוגי. 
לצפיה ב-'דיקור מי שפיר'
דיקור מי שפיר
05/03/2018 | 13:30
1
85
שלום פרופ' שלו,

עברתי דיקור ביום חמישי. כמה זמן לאחר הדיקור יש סכנה להפלה?
בנוסף, ביצענו שימור מי שפיר לצורך בדיקת צ'יפ גנטי במידה ויתגלה ממצא חריג בסקירה המאוחרת . עד כמה זמן שומרים את מי  השפיר לבדיקה זו ?
תודה.
לצפיה ב-'סיכון לאחר מי שפיר'
סיכון לאחר מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
05/03/2018 | 22:42
96
ערב טוב,
יש סטטיסטיקות שונות באשר לסיבוכים לאחר מי שפיר. 
התקופה הקריטית היא עד שלושה ימים לאחר הבדיקה.
בדרגת חומרה פחותה היא השבוע הראשון לאחר הדיקור. לאחר מכן חזרים אט אט לפעילות רגילה. 
כאשר מבצעים ציפ גנטי נשאר חומר במעבדה אך בכמות לא רבה.
כאשר נדרשים לבצע ברור נרחב יותר, למשל בדיקת אקסום ייתכן והחומר לא יספיק. לכן ישנה אפשרות לבקש "שמירת תאים" ואז משאירים חומר גנטי מספיק עד סוף ההריון.
בהצלחה
פרופ' יוסי שלו . 
לצפיה ב-'שקיפות עורפית לא תקינה'
שקיפות עורפית לא תקינה
01/03/2018 | 17:47
3
110
שלום פרופ', אשמח לעזרתך,
עשיתי השבוע שקיפות עורפית והתוצאה יצאה מזעזעת- עובי 5 ובנוסף לא היה עצם אף. מיד לאחר הבדיקה עשיתי סיסי שליה+ פיש. אני ממתינה כעת לתוצאות.
אשמח לדעתך באשר לסיכויי הצלחה של ההריון? האם לדעתך גם במידה והפיש חוזר תקין יש טעם לשמור את ההריון ולקוות שדברים יסתדרו?
(אציין שאני צעירה, בריאה בלי ילדים).
תודה רבה.
לצפיה ב-'שקיפות עורפית לא תקינה'
שקיפות עורפית לא תקינה
01/03/2018 | 22:59
2
86
שלום דינה,
סביר להניח שמדובר בתסמונת דאון. 
מאחר ועשית בדיקת סיסי שליה, ניתן בבדיקה זו לקבל תשובה ראשונית תוך 2-3 ימים! . אם תשובת הפיש תהיה תקינה, תבקשי לבצע גם ציפ גנטי. 
לפעמים טועים בהערכת המצאות עצם האף וגם עיבוי העורף פוחת בהמשך. האם העיבוי היה רק באזור הצוואר או בכל הגוף? . סביר להניח שביום א תקבלי תשובות. מקווה שתהיינה טובות.
פרופ' שלו.  
לצפיה ב-'שאלה נוספת'
שאלה נוספת
04/03/2018 | 15:00
1
75
היעבוי היה בכל הגוף אם אני לא טועה. הפיש חזר תקין, אני כרגע מחכה לשאר תוצאות הצ'יפ (שעתידות להגיע רק בעוד מספר שבועות).
האם לעניות דעתך יש בכלל סיכוי להמשך הריון תקין??
תודה!
לצפיה ב-'בצקת בגוף העובר'
בצקת בגוף העובר
( לעמוד שלי בתפוז )
04/03/2018 | 22:25
78
שלום דינה, 
כאשר העיבוי הוא לא רק באזור העורף אלא קיים בכל הגוף  הרי שמדובר מעובר הנקרא "הידרופי" ואז  מדובר לא רק תסמונת דאון הקשורה לעיבוי העורפי.
ראיתי מספר המלצות של יועצים גנטיים שהיו בעד סיום ההריון , עם זאת ראיתי גם עוברים בהם הבצקת  חלפה.
מכיוון שעשית סיסי שליה ותשובת הציפ מגיעה תוך שבועיים הרי שאת אמורה לקבל בימים אלה תשובה סופית בענין הכרומזומים. באם תקינים - את ממשיכה בסקירת מערכות . מקווה שהתשובות תהיינה טובות.
פרופ שלו. .  
לצפיה ב-'היקף ראש קטן? שבוע 34+6'
היקף ראש קטן? שבוע 34+6
22/02/2018 | 15:37
1
73
שלום!
ביצעתי היום הערכת גדילת עובר. אני בשבוע 34+6.
הטכנאית אמרה לי שהראש של העוברית עמוק באגן והתקשתה להראות לי אותה.
ראיתי שהתוצאות של היקף הראש נראות קטנות לעומת הבדיקות הקודמות שעשיתי. אני נוטלת קרדילוק וציינו בפניי שיש לבצע מעקב גדילה כי יכול להיות שתהיה השפעה.
אלו התוצאות ואשמח לתשובה האם עליי לדאוג? הטכנאית לא אמרה שמשהו לא תקין והרופא שלי כרגע אינו זמין:
BPD: 82.5 מתאים לשבוע 33+2
OFD: 100.7
HC: 290.6 מתאים לשבוע 32+4
AC: 298.1 מתאים לשבוע 34+1
Femur: 65.2 מתאים לשבוע 33+6
ממוצע גיל ההיריון 32.5
יחסים/משקלים:
HC/AC: 0.97
AC/Femur: 4.57
BPD/Femur: 1.27
HC/BPD: 3.52
משקל העובר על פי Hadlock1: 2314
משקל העובר על פי Hadlock4: 2266

אודה לעזרתך...

לצפיה ב-'34+6'
34+6
( לעמוד שלי בתפוז )
24/02/2018 | 23:49
77
הילה שלום,
לא כתבת לי -
מתי המחזור האחרון?
האם גיל ההריון בטוח?
האם הרופא שלך אמר בבדיקה קודמת שהעובר בגודל מתאים?
באיזה אחוזון גדילה הוא היה? 
האם יש לך ילדים ואם כן מה היה משקלם בלידה?
האם הטכנאית אמרה שיש לה בעיה במדידות מאחר והראש נמוך מאוד באגן? 
אני זקוק לתשובות כדיי לענות במדויק. 
פרופ' שלו 

לצפיה ב-'האם כדאי לעשות מי שפיר במקרה שלי'
האם כדאי לעשות מי שפיר במקרה שלי
05/02/2018 | 11:09
4
140
שלום רב פרופסור. אני בת 44+2 ילדים מהריונות ספונטניים.
עכשיו אני בהריון מתרומה,תורמת בת 26
מיותר להסביר שההריון מאוד יקר לנו והושג לאחר הרבה טיפולים עם הביציות שלי.לכן בהתחלה החלטתי לעצמי,שאני עושה מי שפיר אם נגלה משהו לא תקין בסקירות ובדיקות דם (כמו שעושה בעצם אישה בגיל של התורמת). Nipt גם לא רציתי לעשות כי זה עדין בדיקה סטטסטית וחוץ מזה רב הבדיקות לא ממש מדויקות במקרה של תרומה במיוחד כשהוחזרו 2 עוברים .
שקיפות עורפית יצאה לי 0.7 ממ.
סקר ביוכימי וחלבון מרובע (decatest ) עשיתי במעבדות זר (94% גילוי)
סקר ראשון:סיכון לת.ז לפי הגיל 1:1300.
לפי הגיל והבדיקות 1:500.(זה קצת הלחיץ אותי)
תבחין מרובע קיבלתי תוצאה טובה יותר :סיכון לת.ד לפי הגיל+הבדיקות  1:2000.
טריזומיה 18 בשתי הבדיקות:1:10000
סקירה מוקדמת מורחבת פרטי- תקינה
סקירה מאוחרת בקופה-גם תקינה .בהערות רשום אי סימריה בחדרי המוח לטראלים 6.2 ו7.4
לעשות us חוזר.בבדיקה חוזרת אחרי 3 שבועות 6.6 ו8 ממ. אבל זה עדין לא הרחבה...
עכשיו אני שבוע 26+ ומשבוע 21 אני עם צירים,צוואר הרחם 10 ממ עם פנלינג.
משבוע 24 מטופלת בפרסולט ונרות פרוגסטרון וקיבלתי גם זריקות צלסטון....בשמירת הריון.

האם אפשר להסתפק בבדיקות שעשיתי?
כבר חשבתי לעצמי אולי לעשות מי שפיר בשבוע 32 אבל במצב שלי אי אפשר לדעת כמה זמן אחזיק מעמד עם דינמיקה צווארית שלי..תודה רבה מראש!
לצפיה ב-'מי שפיר לאחר תרומת ביצית'
מי שפיר לאחר תרומת ביצית
( לעמוד שלי בתפוז )
05/02/2018 | 22:35
3
159
שלום מריה
ראשית את אמורה לדבר עם יועצת גנטית לגבי ההתנהלות בהריון לאחר תרומת ביצית .בנוסף לא כתבת לי את עמדתו של הרופא שלך בענין בדיקת מי שפיר. 
לדעתי - על נושא מי השפיר נדבר בשבוע 32, עד אז במצבך הדיקור מסכן את ההריון. 
הבדיקות שעשית טובות. אם להערכת היועץ הגנטי ישנם פרטים לא מלאים וברורים לגבי התורמת ומשפחתה תוכלי בשלב זה  לעשות  NIPT מורחב - אמנם בדיקה סטטיסטית אבל זה מה שנותר לנו לעשות בשלב זה. אם התשובה תהיה חריגה - נחליט בקשר למועד מי השפיר וכן על פי מהלך ההריון. 
בהצלחה
פרופ' שלו 
לצפיה ב-'מי שפיר בתרומת ביצית'
מי שפיר בתרומת ביצית
06/02/2018 | 09:01
2
85
פרופסור תודה רבה על תשובתך. כמה דברים:
1.רופאת נשים שלי אמרה שהתוצאות טובות ואין בעצם אינדיקציה לעשות מי שפיר (גם לא מגיע לי מימון של הקופה כי מדובר בתרומת ביצית) רק אם אני רוצה לעשות בשביל שקט נפשי.... וזה על חשבוני.
2.לגבי יעוץ גנטי-היא לא שלחה אותי ליעוץ גנטי כי לא היתה אינדיקציה לזה.
בנוסף לזה,כשהיתי בהריון עם הבן שלי היתי בת 35.5,עשיתי מי שפיר ולפניו היה יעוץ גנטי. שואלים שם מלא שאלות שבהריון מתרומה אין לי תשובות. עשיתי תרומה באסף הרופא, על התורמת אני יודעת רק גיל,גובה ומשקל,סוג הדם ובדיקות גנטיות שהיא עברה בהריונותיה (4-5 בדיקות בסיסיות). לכן לא יודעת האם יעוץ גנטי יהיה יעיל במקרה שלי...
3.לגבי בדיקת nipt .כשהיתי בשבוע 10 התקשרתי ל2 חברות שמתעסקות בזה. באחת אמרו לי שהבדיקה לא מתאימה לתרומה. בשניה-שזה מתאים לתרומה אבל רק אם הוחזר עובר 1. במקרה שלי הוחזרו שניים.אז הגעתי למסקנה שזה לא ממש מתאים לי...

עכשיו בשמירת הריון יש מלא זמן לכל מיני מחשבות והמחשבה האם עשיתי הכל כדי להבטיח לעצמי ילד בריא לא נותנת לי להירגע... תודה וסליחה על האורך...
לצפיה ב-'המשך תשובה'
המשך תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/02/2018 | 22:50
1
87
שלום לך,
נראה לי שעשית את מה שצריך לעשות בהריון. 
מאחר ומדובר בתרומת ביצית שנעשתה באסף הרופא , הרי נראה לי נכון לדבר טלפונית עם יועצת גנטית מאסף הרופא, להסביר שאינך יכולה להגיע מכיוון שאתה בשכיבה אך מכיוון שהתרומה נעשתה אצלם האם לדעתה המידע המתקבל מהתורמת הוא מספק על מנת לא לעשות מי שפיר. 
כל טוב לך ובהצלחה
פרופ' שלו 
לצפיה ב-'תודה רבה לך!'
תודה רבה לך!
07/02/2018 | 14:55
36
תודה רבה לך על התשובות המפורטות וגם על הפורום הזה!
לצפיה ב-'סיסי שליה'
סיסי שליה
01/02/2018 | 18:18
1
55
שלום רב, המחלקה הגנטית בביהח קבעה לי את התור לסיסי שלייה בשבוע 11+5. האם זה מוקדם מידי?
האם ניתן לבצע שקיפות עורפית בנוסף?

תודה מראש
לצפיה ב-'סיסי שליה בשבוע 12 להריון.'
סיסי שליה בשבוע 12 להריון.
( לעמוד שלי בתפוז )
01/02/2018 | 20:58
63
שלום נועה,
המועד שקיבלת הוא בסדר גמור. ניתן כמובן לבצע שקיפות עורפית לפני כן או אחרי הפעולה.
בבדיקה זו פחות מענינת השקיפות מאחר ובבדיקת סיסי שליה תקבלי תשובה אמינה וסופית  לגבי תסמונת דאון, אלא שבעת בדיקת האולטראסאונד ניתן לעשות כבר "מיני" סקירה לגבי תקינות מספר מערכות אברים. 
בהצלחה!!
אם יש שאלות בשמחה. 
על סיסי שליה ובדיקות נוספות תוכלי לקרא באתר 
shalevjo@gmail.comhttps://prof-shalev.co.il   
בברכה,
פרופ' שלו 
לצפיה ב-'יש טעם לעשות בדיקת חלבון עוברי אם עשיתי בדיקת ניפט'
יש טעם לעשות בדיקת חלבון עוברי אם עשיתי בדיקת ניפט
30/01/2018 | 10:17
1
54
גנומיטי שתוצאותיה תקינות לחלוטין? מי שפיר אני לא עושה
עשיתי שקיפות עורפית
לצפיה ב-'האם לעשות בדיקת חלבון עוברי לאחר בדיקת NIPT? '
האם לעשות בדיקת חלבון עוברי לאחר בדיקת NIPT?
( לעמוד שלי בתפוז )
01/02/2018 | 00:39
79
שלום  תמי,
אין למעשה קשר בין שתי הבדיקות. בדיקת חלבון עוברי מזהה הפרעות שבדיקת  ניפטי אינה מזהה כגון בעיות במערכת העצבים של העובר, בעיות בתפקוד השליה ועוד. 
בנוסף לכך, אין קשר בין בדיקת מי שפיר ובדיקת שקיפות עורפית. בדיקת שקיפות עורפית מעריכה סטטיסטית אפשרות לתסמונת דאון בדיוק של 75% ואילו בדיקת מי שפיר מזהה ב 100% הפרעות כרומוזומליות בכל הכרומזומים של העובר ולא רק תסמונת דאון.
תוכלי לקרא על כך אתר שלי .  
כל טוב לך
פרופ' שלו 
פרופ' שלו
לצפיה ב-'דיקור מי שפיר. שאלה בהמשך '
דיקור מי שפיר. שאלה בהמשך
30/01/2018 | 09:41
1
73
שלום פרופ' שלו,
ראיתי כאן בפורום שהשבת למישהי בת 43 לגבי דיקור מי שפיר שאתה ממליץ לה לעשות בשבוע מתקדם 31-32 בשל הגיל והסיכונים להפלה.
אני בת 43+ 3 ילדים מהריונות ספונטניים ותקינים. ובהריון שבוע 13 (לאחר הזרעה שנייה). שקיפות עורפית 0.9 מ"מ. ומתכוונת לבצע דיקור מי שפיר בשבוע 17.
האם גם לי תמליץ לאור גילי לבצע את הדיקור בשבוע מתקדם?
האם אתה ממליץ לבצע גם צ'יפ גנטי ?
תודה רבה על תשובתך.
לצפיה ב-'דיקור בגיל 43+'
דיקור בגיל 43+
( לעמוד שלי בתפוז )
01/02/2018 | 00:33
74
שלום לך,
לכל אשה סיפור מיילדותי שלה והצעה אחרת לטיפול בהריון. 
לגבייך ובגילך הטיפול הנכון לבצע בדיקת מי שפיר כולל ציפ גנטי הוא בשבועות 17-20 להריון. 
בגיל גבוה הסיכוי לבעיה כרומוזמלית הוא רב, ודחייה של דיקור מי השפיר לשבוע מאוחר 30-31 טומן בחובו סיכון של אפשרות ללידה מוקדמת יותר [לפני שבוע 30] של ילוד ללא אבחנה כרומוזומלית מוקדמת. 
ביצוע ציפ גנטי נכון לגבי כל בדיקת מי שפיר. מדובר בהליך מעבדתי המאפשר זיהוי תסמונות בשכיחות פי 5 יותר מאשר בבדיקת מי שפיר הרגילה. 
ביצוע בדיקת מי שפיר בביצוע או בהשגחה של מומחה בנושא בדיקות אלה אמור לחלוף כמעט ללא בעיות. 
פרופ' יוסי שלו  
לצפיה ב-'תשובת צ'יפ גנטי שנמצאת בשטח האפור..'
תשובת צ'יפ גנטי שנמצאת בשטח האפור..
28/01/2018 | 12:47
1
104
קיבלתי הבוקר תשובות צ'יפ בהיריון תאומות (לא זהות)
נמצאה אצל שני העוברים )די-זיגוטיים( תוספת בגודל של כ-340kbp על הזרוע הקצרה של כרומוזום X. גבולות הממצא הינם chrXp22.33(2,658,233-2,999,141)X3
הבנתי שלתוספת הזאת לא חייבת להיות משמעות וקבעתי בכל מקרה ייעוץ גנטי. אבל עד שזה יקרה... אשמח לחוות דעת בעניין וגם- האם זה שהממצא קיים אצל שתי התאומות (שכאמור אינן זהות) הופך את העניין לחמור יותר..? 
המון תודה
לצפיה ב-'יעוץ גנטי אינו בתחום הפורום'
יעוץ גנטי אינו בתחום הפורום
( לעמוד שלי בתפוז )
30/01/2018 | 00:11
88
שירה שלום,
הפורום אינו עוסק ביעוץ גנטי.
הייעוץ יעשה בדרך כלל עם ידי גנטיקאי השייך למוסד הרפואי בו נערכה הבדיקה.
כאשר התשובה חריגה, הייעוץ נערך מיידית.
בברכה,
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'לא בטוחה האם זה מתאים לפורום אבל אשמח להתייעץ עם פרופ''
לא בטוחה האם זה מתאים לפורום אבל אשמח להתייעץ עם פרופ'
23/01/2018 | 10:52
1
103
עברתי כריתת חצוצרה בגלל הריון חוץ ריחמי.
האם יש השלכות? האם לאחר הריון חוץ רחמי יש סיכוי גבוה יותר שיקרה שנית או סיכוי זהה כמו כל הנשים?
אני בת 30
לאחר הניתוח לוקחת הפסקה ונמנעת מלהיקלט במשך זמן מה.
לצפיה ב-'לא קשור לפורום'
לא קשור לפורום
( לעמוד שלי בתפוז )
25/01/2018 | 00:02
56
לצערי נושא זה לא קשור לנושאים הנדונים בפורום אולטראסאונד -מי שפיר. פני בבקשה לפורום המתאים. 
לצפיה ב-'מתי הזמן המומלץ לביצוע מי שפיר?'
מתי הזמן המומלץ לביצוע מי שפיר?
10/01/2018 | 15:19
8
107
שלום רב פרופסור שלו,
אני בת 43, ללא ילדים עדיין ובהריון רביעי לאחר 3 הפלות (2 הריונות טבעיים + הריון IVF) הריון זה הינו הריון שהושג באמצעות IVF. 
לא נמצאה סיבה להפלות - עברנו בירורים שונים וכולם נמצאו תקינים (קריוטיפ שלי ושל בן זוגי, בדיקות קרישיות דם ועוד) בהריון זה קיבלתי תמיכה של פרגניל פעמיים בשבוע, עד לשבוע  12+6 ובמקביל זריקת קלקסן 60 מ"ג מרגע גילוי ההריון. כיום לאור המלצה של מח' HR באיכילוב גם נוטלת מיקרופירין 100 מ"ג יומי בנוסף לקלקסן.
אני כמובן עומדת לבצע מי שפיר + צ'יפ גנטי אך ההתלבטות שלי הינה לגבי זמן הביצוע, להבנתי ניתן לבצע את הדיקור החל מהשבוע ה-17 עד סוף שבוע 22. התלבטותי הינה האם לבצעה מיד בשבוע ה-17 על מנת לחסוך בזמן עקב גילי המתקדם והיה (חלילה וחס) ותוצאות הבדיקה לא תהיינה תקינות ואדרש לנקיטת פעולה... קשה לחשוב על כך אך אני מנסה מחד להיות אופטימית ומאידך מציאותית ולכן פונה אלייך בשאלה זו.
האם ישנו זמן מומלץ יותר לבדיקה מאשר שבוע 17? והאם - בהתחשב בגילי- הוא קריטי לתוצאות הבדיקה או שמא זה אינו פקטור?
תאריך וסת אחרונה הינו 24.9 - לפי החישוב שלי אני בשבוע 15+3 היום, מוסיפה מידע זה על מנת שיהיה לך קל לענות לי במידה וטעיתי בחישוב גיל ההריון.

מקווה שכתבתי ברור. מודה לך מראש על תשומת הלב ועל תשובתך.
לצפיה ב-'בת 43, מתי לעשו מי שפיר?'
בת 43, מתי לעשו מי שפיר?
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2018 | 23:39
7
94
שלום לך,
הסיכוי להרות בגיל 43 נמוך מאוד, ולאור הסטוריה המיילדותית שלך, ברור  שלא בא בחשבון לאבד את ההריון הזה. 
אם מהלך ההריון עד כה תקין , תוצאות הסקירה המוקדמת והשקיפות תקינות, הרי - לדעתי האישית, לא הייתי ממליץ לבצע בדיקת מי שפיר בשבוע 17-22. למרות שהסיכוי לאבד את ההריון בבדיקת מי שפיר מאוד נמוך - הוא קיים, וכאמור לא בא בחשבון לאבד אותו.
לפיכך, הייתי דוחה את בדיקת מי השפיר לשבוע 31-32 להריון.
כאשר את עושה את בדיקת מי שפיר בשבועות אלה וחל סיבוך ולידה לאחר מכן - עדיין יש לנו עובר במשקל סביר עם סיכוי דיי טוב לשרוד בפגיה. סיבוך לאחר דיקור בשבוע 17-22 משמעותו הפלה.  
מאחר וקיימת אפשרות תאורטית  שתלדי לפני שבוע 31-32,  הייתי עושה כעת בדיקת דם NIPT שאמורה לתת לי עוד קצת מידע  מעבר לשקיפות העורפית ובדיקות הסקר.
לשם הבהרה, בדיקת NIPT לא מחליפה את בדיקת מי השפיר והציפ הגנטי, ולכן בכל מקרה נעשה את בדיקת מי הפשיר בשלב מאוחר של ההריון. 
דברי על כך עם הרופא המטפל שלך ושמעי את דעתו. 
אם יש לך עוד שאלות, אשמח לעזור.
פרופ' יוסי שלו.  
לצפיה ב-'שאלה נוספת ברשותך'
שאלה נוספת ברשותך
11/01/2018 | 04:14
4
80
ראשית - תודה על תשובתך המנומקת.
שנית - אפרט ברשותך את תוצאות השקיפות - 
PAPP-A - 0.88MOM
HCGb -3.78MOM
שקיפות עורפית NT - 1.10MOM ובסוגריים מצויין 1.5 מ"מ.

הסיכון הסטטיסטי ללידת תינוק עם תסמונת דאון מחושב לפי גילך בלבד: 61:1 הסיכון המחושב לפי גילך בשילוב עם תוצאות הבדיקות: 49:1 

תוצאות הסקירה הראשונה היו תקינות לחלוטין לדברי הרופא.
אך כמובן שלאור גילי ולאור תוצאות בדיקת הדם של השקיפות תכננו לבצע מי שפיר+ וצ'יפ גנטי.

חשוב לי לציין גם שאני בעלת משקל עודף לא מבוטל ושוקלת 115 ק"ג. אך בריאה וללא סיבוכים.

החששות העיקריים שלי מאופציית ההמתנה לשבועות מתקדמים הינה - הזמן החולף שבמקרה שלי הוא מאוד משמעותי. אם חלילה וחס נקבל תשובה שאינה תקינה, המחשבה המובילה הינה, עם כל הקושי, להתקדם הלאה ולנסות שוב...

השאלה שלי הינה - והיה ונבצע בדיקת NIPT והתוצאות תהיינה טובות, ונבצע מי שפיר בשבועות 31-32 האם יכולה להתקבל תוצאה/תשובה שעלולה להפתיע אותנו לרעה בגין מום/בעיה אחרת שב-NIPT לא רואים/יודעים?

שאלה נוספת - והיה - חלילה וחס- ונקבל בדיקת NIPT שאינה תקינה האם זה אומר בוודאות שגם בדיקת מי השפיר בעלת סיכון גבוה יותר לחזור עם תוצאות לא תקינות או שיכול להיות מקרה בו לא היה דבר למרות NIPT שניבא?

מקריאה באתרך הבנתי שישנו PPV שעולה ביחס ישיר לגיל הנבדקת ולרמת הסיכון (היסטוריה משפחתית) אני עונה על קריטריון הגיל אל לא על ההיסטוריה המשפחתית לשמחתי. אני מניחה שזה משהו שיגרום לכך שממילא אהיה במתח עד שבועות מתקמים ולא בטוחה האם זה נכון.

שאלה אחרת - האם אחוזי הסיכון להפלה עולה כאשר מי השפיר מתבצעים בשבוע מתקדם יותר או שהם זהים לאלו של שבועות 17-22?

אני מודה לך שוב על כל תשומת הלב והמידע ומקווה שלא הכבדתי בשאלותי. זו תקופה בה מרגישים מעט לבד עם שפע המידע וההחלטות שעלינו לקבל וקצת קשה לשמור על ראש צלול.
תודה

לצפיה ב-'שלום פרופסור, אשמח לתשובתך ולדעתך. תודה!'
שלום פרופסור, אשמח לתשובתך ולדעתך. תודה!
12/01/2018 | 09:03
26
לצפיה ב-'מי שפיר גיל 43 - המשך התשובה'
מי שפיר גיל 43 - המשך התשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 22:43
1
71
הסיכוי לתסמונת דאון שקבלת והוא 1:49 דומה סטטיסטית לסיכון על פי הגיל. 

כאשר הסיכון לדאון גבוה (על פי הגיל ובבדיקות הסקר) -  הסיכוי לקבל תשובה מדוייקת בבדיקת ה NIPT גבוה - ושוב לגבי דאון בלבד. 

אני מבין שההריון מביצית שלך והזמן לגבי הריון נוסף קריטי. האם יש לך עוברים מוקפאים? במקרה ויש הרי שההמתנה  פחות קריטית.

אינני חושב שהתשובה לגבי תסמונת דאון אשר תקבלי בבדיקת מי השפיר בשבוע 30-32 תהיה שונה מזו שתקבלי ב NIPT. אך יש הרבה מאוד ממצאים חריגים שייתכן ותקבלי בבדיקת מי שפיר אשר בדיקת NIPT לא בודקת. וכמבן שתתכן גם טעות ב NIPT ולמרות שהיא תהיה שלילית כעת נקבל תשובה חיובית במי השפיר. 

אין הבדל באחוז ההפלה לאחר מי שפיר אשר מבוצע מוקדם או מאוחר בהריון. 

גם במשקל של 115 קג לא אמורה להיות בעייה אצל רופא מיומן. 

אם אין לך עוברים מוקפאים, הייתי מבצע בדיקת מי שפיר עכשו לו תקבלי תשובת NIPT לא תקינה.
אם יש לך עוברים מוקפאים ומקבל תשובת NIPT תקינה - הייתי עושה דיקור מאוחר. 
כל החברות שוות לגבי הדיוק לתסמונת דאון. 
מקווה שעניתי לשאלותייך. 
פרופ' שלו.  

לצפיה ב-'תודה רבה על תשומת הלב ועל תשובתך המפורטת. מודה לך מקרב לב '
תודה רבה על תשומת הלב ועל תשובתך המפורטת. מודה לך מקרב לב
15/01/2018 | 08:51
12
לצפיה ב-'ראי תשובה בשאלתך הבאה'
ראי תשובה בשאלתך הבאה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 22:45
16
לצפיה ב-'פרופ' שלו- על איזו מבדיקות הניפט אתה ממליץ?'
פרופ' שלו- על איזו מבדיקות הניפט אתה ממליץ?
14/01/2018 | 14:20
1
18
לצפיה ב-'ראי תשובה קודמת'
ראי תשובה קודמת
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 22:44
18
לצפיה ב-'סיסי שליה VS מי שפיר'
סיסי שליה VS מי שפיר
09/01/2018 | 17:58
2
60
שלום רב,
האם יש הבדל במידע המתקבל בין סיסי שליה למי שפיר?
האם בשניהם ניתן לעשות גם צ׳יפ גנטי?
האם יש עדיפות לאחת הבדיקות על פני השניה?

המון תודה!
לצפיה ב-'סיסי שליה ומי שפיר. '
סיסי שליה ומי שפיר.
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2018 | 00:25
1
67
כבר חצות - לכן בקיצור.
1. המידע המתקבל שווה בשתי הבדיקות
2. ניתן לעשות ציפ גנטי בשתי הבדיקות
3.על פי רוב הפרסומים העדכניים  - לסיסי שליה שעור סיבוכים קצת יותר גבוה מאשר למי שפיר.                                                                                      כאשר בדיקת סיסי שליה מבוצעה בגישה בטנית ובשבועות 13-14 הסיכונים שווים. מצד שני לסיסי שלי עדיפות על מי שפיר  מבחינת התחלואה - פחות זיהומים או ירידת מים.                                                                                                  התשובה מתקבלת בסיסי שליה בשלב מוקדם בהריון ובאם צריך לסיים אותו הרי שגרידה מוקדמת עדיפה רפואית עם שעור סיבוכים נמוך יתר. 
אני מבצע את שתי הבדיקות באסותא רמת החייל. 
אם יש שאלות נוספות - בשמחה. 
פרופ' שלו.  
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
10/01/2018 | 17:00
26
מחכים לשמוע מה ימליץ היועץ הגנטי.
לצפיה ב-'מי שפיר- סיכון להפלה'
מי שפיר- סיכון להפלה
07/01/2018 | 13:59
3
72
שלום
כיום, מה הסיכון להפלה או סיבוך שיוביל לאובדן העובר בבדיקת מי שפיר?
לצפיה ב-'אחוז הסיבוך אחרי מי שפיר'
אחוז הסיבוך אחרי מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2018 | 20:08
2
113
שלום תמי,
באתרים שונים ויעוצים ניתן למצא מספרים שאינם מעודכנים.
המספרים כיום נעים בין 1:500 -1:1000  כלומר 0.1%-0.2%, יותר לכיוון 0.1%. 
ישנם מספר מאמרים לאחרונה שלא מצאו הבדל בתוצאות ההריון בין קבוצת נשים שעשתה דיקור וכאלה שלא עשו. קצת קשה להאמין לתוצאות, אך ייתכן והשיכיחות הנמוכה של הסיבוכים השפיעה עלהתוצאות. כמו שאת בוודאי יודעת הסיבוכים כוללים בעיקר - ירידת מים או זיהום.
הפחד מהסיבוך מרתיע מאוד, אבל את צריכה להסתכל על התמונה הכוללת. הסיכוי שימצא פגם באחד מ 46 הכרומוזומים בבדיקת מי השפיר הוא 1:200 ואולי יותר.  זה מספר מאוד גבוה.  הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לנו בהריון זו לא הפלה אלא ילד חריג בבית. ובלי בדיקת מי שפיר לא תוכלי לדעת . אין בדיקות אחרות בהריון לאיתור בעיות בכרומוזומים של העובר - אלא מי שפיר. 
צריך להוועץ עם הרופא המטפל, צריך להקפיד שלרופא המבצע יש נסיון בביצוע הבדיקה וגם קצת מזל. 
אני מבצע את הבדיקות באסותא רמת החייל. אשמח לעזור.
פרופ' שלו.  

לצפיה ב-'תודה על התשובה'
תודה על התשובה
08/01/2018 | 10:24
1
22
לצפיה ב-'אשמח לעזור'
אשמח לעזור
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2018 | 21:56
21
לצפיה ב-'מהו הזמן האופטימלי לביצוע סיסי שליה?'
מהו הזמן האופטימלי לביצוע סיסי שליה?
04/01/2018 | 15:12
3
39
שבוע 10 11 או 12?
האם סיסי שליה יכולים לגרום ללידה? מה מסכן את העובר בסיסי שליה, זה כמו במי שפיר?
לצפיה ב-'זמן מתאים לסיסי שליה'
זמן מתאים לסיסי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2018 | 19:18
2
48
שלום לכן,
עדיף להתרחק משבוע 10.
כאשר השליה קטנה ושואבים ממנה רקמה תתכן פגיעה באספקת דם לעובר ודווח על פגיעה בהתפתחות הגפיים. 
ככל שגודל השליה רב יותר שיעור הסיבוך קטן יותר. 
קיימות שתי גישות לקבל סיסים מהשליה.
גישה אחת שאיבה דרך צוואר הרחם והשיטה השניה דיקור דרך דופן הבטם כמו בבדיקת מי שפיר. 
התוצאות בדיקור דרך הבטן  טובות יותר. 
לכן מועד טוב לביצוע סיסי שליה בגישה בטנית הוא 12-13 שב. 
אם מעונינים בדיקור נרתיקי דרך צוואר הרחם הזמן הנכון הוא  11-12 שב. .  
שיעור ההפלות בבדיקת סיסי שליה בגישה דרך דופן הבטן דומה לזה של בדיקת מי שפיר. עם זאת חומרת הסיבוכים בסיסי שליה פחותה יותר.
בעוד שהסיבוך העיקרי הוא דימום כתוצאה משאיבת הרקמה מהשליה, הרי בדיקור מי שפיר ייתכן זיהום או ירידת מים ואלה סיבוכים קשים יותר. 
הסיכון להפלה כתוצאה מבדיקת סיסי שליה הוא כ 1:500 ואף פחות.
אם תהיו מעונינים  - אשמח לעזור בביצוע הבדיקה. 
פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'מודה לך מאוד'
מודה לך מאוד
07/01/2018 | 12:26
1
7
לצפיה ב-'תודה'
תודה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2018 | 20:09
27
בבקשה, מקווה שעזרתי. 
לצפיה ב-'מי שפיר בתאומים'
מי שפיר בתאומים
03/01/2018 | 11:04
3
84
שלום פרופסור שלו,
 כיצד מתבצעת בדיקת מי שפיר בתאומים לא זהים? 
מי שפיר בתאומים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2018 | 22:12
2
80
היי נטשה,
כנראה שהתשובות לגולשות היו מספקות. 
בענינך. 
בהריון תאומים רגיל [ ללא טיפול להרות, שני שקים נפרדים], כאשר סקירת המערכות המוקדמת  לשני העוברים תקינה ואין סיפור משפחתי של מומים או בעיות התפתחות, הרי שהאפשרות שנקבל תשובה לא תקינה היא כמו בדיקור לעובר אחד כפול 2. 
באשר לצורת הדיקור. 
מתחילים באולטראסאונד מקדים - להדגמת דופק בכל אחד מהעוברים, לקביעת מין העוברים, להערכת כמות מי השפיר בכל שק, ומיקום השליות. כל זאת למקרה שנקבל תשובה לא תקינה לאחד העוברים [3 שבועות לאחר הדיקור]  - נוכל לזהות בוודאות במי מדובר.
לדוגמא: אם יש לנו בן ובת אין בעיה בזיהוי.
אם שני המינים דומים ומיקום השליה שונה, למשל בשק אחד שליה קדמית ובשק השני שליה אחורית הר שיש סמן נוסף אך לאתר את העובר הפגוע.
אם שתי השליות במיקום שווה, קובעים מי מהעוברים נמצא בקרבת צוואר הרחם. 

לאחר שמחטאים את הרחם ביסודיות עם סבון ואלכוהול ומכסים את הבטן עם סדין סטרילי -  מדקרים שק אחד, שואבים 20-40 סמק של מי שפיר על פי סוג הבדיקות הנדרשות. 
לאחר מכן מבצעים דיקור נוסף לשק השני ובצורה דומה. 
ישנה אפשרות לבצע את הפעולה בדיקור אחד כאשר טכנית ניתן לעבור דרך המחיצה שבין השקים . 
בסיום הפעולה משרטטים בדיוק את מיקום העוברים, מין העוברים, מיקום השליה והעובר הקרוב לצוואר. ניתן גם למקם את המחיצה שבין השקים. כמו כן יש לציין לאיזה עובר בוצע הדיקור הראשון וולאיזה מהם הדיקור השני. 
כאשר האנטומיה אינה ברור וקשה להבחין במחיצה שבין העוברים , ניתן לאחר סיום שאיבת מי השפיר לעובר הראשון להזריק חומר צבע לאותו השק ממנו שאבנו את המים. בהמשך, בעת דיקור העובר השני - אם המים יהיו צבועים בצבע שהזרקנו משמעות הדבר שאנחנו עדיין השק האשון. אם המים הנשאבים צלולים הרי שאנחנו במקום הנכון בשק של העובר השני. 
מקווה שברור. 
אם נותרו שאלות - בשמחה. 
פרופ' שלו.  
לצפיה ב-'בדיקה בתאומים'
בדיקה בתאומים
04/01/2018 | 11:47
1
41
תודה רבה פרופסור שלו , תשובה ממצה . 
לצפיה ב-'בבקשה. '
בבקשה.
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2018 | 19:18
6
לצפיה ב-'תאומים'
תאומים
03/01/2018 | 11:02
1
52
היי...
נהיה שקט, כולן ילדו בשלום? 
האם בהריון עם תאומים (הריון ראשון, טבעי, לא זהים, גיל 31)
יש חשיבות יותר גדולה לבצע בדיקת מי שפיר? 
מי שפיר בתאומים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2018 | 22:21
47
ראשית ראי את התשובה לגולשת שמעלייך לגבי דיקור בתאומים. 
בעיקרון מדובר בשני עוברים שונים והסיכוי שתמצא בעיה באחד הכרומוזומים בהריון תאומים היא כפולה מאשר בהריון עם בעובר אחד. 
הסיכוי שימצא  מבנה חריג של אחד הכרומוזומים בעובר אחד הוא 1:200, ואם שני עוברים הרי שהסיכון כפול. 
אין בדיקה אחרת לבדיקה מלאה של מבנה הכרומוזמים מלבד בדיקת מי שפיר. במהלך ההריון לא נבדקים הכרומוזמים של העובר מלבד הסיכון הסטטיסטי לבעיה בנושא תסמונת דאון.
בדיקת הציפ הגנטי היא בדיקה מעבדתית מדוייקת יותר מאשר הבדיקה המיקרוסקופית הרגילה של מי השפיר אשר הנעשית בכרומוזמים שבמי שפיר.
אם נותרו שאלות , בשמחה.
פרופ' שלו   

מנהל/ת הפורום

אודות:
פרופסור יוסף שלו -מומחה ברפואת נשים ולידה ועוסק ברפואת העובר ובדיקות מי שפיר. התמחתי במיילדות, גינקולוגיה ופריון באגף נשים ויולדות בבית החולים ע"ש שי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פרופסור יוסף שלו, מנהל פורום אולטרסאונד נשים -מי שפיר
מנהל פורום פרופ' יוסף שלו

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו