לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
90769,076 עוקבים אודות עסקים

פורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרתי לתת לכם מידע רפואי ועדכני בנושים הקשורים באבחון מומים אנטומיים וגנטיים בעובר.
מידע הקשור בבדיקות אולטרהסאונד בהריון ולעסוק בהתלבטויות באשר לביצוע ברור גנטי \ מי שפיר \סיסי שליה גם במבוגרות ובמיוחד בצעירות. 
מצוידות במידע שתקבלו ממני בפורום אתן אמורות לשוחח על כך ולהגיע להחלטה משותפת עם רופא הנשים שלכן.
הפורום אינו מחליף ייעוץ רפואי אישי על ידי הרופא שלכן. 
אני מצפה לדו שיח מנומס ועניני בין הגולשים. כאשר ייכתב מידע שגוי וכזה שאינו תואם את רוח הפורום הוא יוסר. 
יש לכן הזדמנות להתעדכן במידע רפואי ולקבל תשובות על בעיות שמתרחשות אצלכן בהריון. אשמח מאוד לעזור. 
פרופ' יוסי שלו.  

המשך >>

לצפיה ב-'יש טעם לעשות בדיקת חלבון עוברי אם עשיתי בדיקת ניפט'
יש טעם לעשות בדיקת חלבון עוברי אם עשיתי בדיקת ניפט
30/01/2018 | 10:17
1
46
גנומיטי שתוצאותיה תקינות לחלוטין? מי שפיר אני לא עושה
עשיתי שקיפות עורפית
לצפיה ב-'האם לעשות בדיקת חלבון עוברי לאחר בדיקת NIPT? '
האם לעשות בדיקת חלבון עוברי לאחר בדיקת NIPT?
( לעמוד שלי בתפוז )
01/02/2018 | 00:39
72
שלום  תמי,
אין למעשה קשר בין שתי הבדיקות. בדיקת חלבון עוברי מזהה הפרעות שבדיקת  ניפטי אינה מזהה כגון בעיות במערכת העצבים של העובר, בעיות בתפקוד השליה ועוד. 
בנוסף לכך, אין קשר בין בדיקת מי שפיר ובדיקת שקיפות עורפית. בדיקת שקיפות עורפית מעריכה סטטיסטית אפשרות לתסמונת דאון בדיוק של 75% ואילו בדיקת מי שפיר מזהה ב 100% הפרעות כרומוזומליות בכל הכרומזומים של העובר ולא רק תסמונת דאון.
תוכלי לקרא על כך אתר שלי .  
כל טוב לך
פרופ' שלו 
פרופ' שלו
לצפיה ב-'דיקור מי שפיר. שאלה בהמשך '
דיקור מי שפיר. שאלה בהמשך
30/01/2018 | 09:41
1
70
שלום פרופ' שלו,
ראיתי כאן בפורום שהשבת למישהי בת 43 לגבי דיקור מי שפיר שאתה ממליץ לה לעשות בשבוע מתקדם 31-32 בשל הגיל והסיכונים להפלה.
אני בת 43+ 3 ילדים מהריונות ספונטניים ותקינים. ובהריון שבוע 13 (לאחר הזרעה שנייה). שקיפות עורפית 0.9 מ"מ. ומתכוונת לבצע דיקור מי שפיר בשבוע 17.
האם גם לי תמליץ לאור גילי לבצע את הדיקור בשבוע מתקדם?
האם אתה ממליץ לבצע גם צ'יפ גנטי ?
תודה רבה על תשובתך.
לצפיה ב-'דיקור בגיל 43+'
דיקור בגיל 43+
( לעמוד שלי בתפוז )
01/02/2018 | 00:33
71
שלום לך,
לכל אשה סיפור מיילדותי שלה והצעה אחרת לטיפול בהריון. 
לגבייך ובגילך הטיפול הנכון לבצע בדיקת מי שפיר כולל ציפ גנטי הוא בשבועות 17-20 להריון. 
בגיל גבוה הסיכוי לבעיה כרומוזמלית הוא רב, ודחייה של דיקור מי השפיר לשבוע מאוחר 30-31 טומן בחובו סיכון של אפשרות ללידה מוקדמת יותר [לפני שבוע 30] של ילוד ללא אבחנה כרומוזומלית מוקדמת. 
ביצוע ציפ גנטי נכון לגבי כל בדיקת מי שפיר. מדובר בהליך מעבדתי המאפשר זיהוי תסמונות בשכיחות פי 5 יותר מאשר בבדיקת מי שפיר הרגילה. 
ביצוע בדיקת מי שפיר בביצוע או בהשגחה של מומחה בנושא בדיקות אלה אמור לחלוף כמעט ללא בעיות. 
פרופ' יוסי שלו  
לצפיה ב-'תשובת צ'יפ גנטי שנמצאת בשטח האפור..'
תשובת צ'יפ גנטי שנמצאת בשטח האפור..
28/01/2018 | 12:47
1
101
קיבלתי הבוקר תשובות צ'יפ בהיריון תאומות (לא זהות)
נמצאה אצל שני העוברים )די-זיגוטיים( תוספת בגודל של כ-340kbp על הזרוע הקצרה של כרומוזום X. גבולות הממצא הינם chrXp22.33(2,658,233-2,999,141)X3
הבנתי שלתוספת הזאת לא חייבת להיות משמעות וקבעתי בכל מקרה ייעוץ גנטי. אבל עד שזה יקרה... אשמח לחוות דעת בעניין וגם- האם זה שהממצא קיים אצל שתי התאומות (שכאמור אינן זהות) הופך את העניין לחמור יותר..? 
המון תודה
לצפיה ב-'יעוץ גנטי אינו בתחום הפורום'
יעוץ גנטי אינו בתחום הפורום
( לעמוד שלי בתפוז )
30/01/2018 | 00:11
85
שירה שלום,
הפורום אינו עוסק ביעוץ גנטי.
הייעוץ יעשה בדרך כלל עם ידי גנטיקאי השייך למוסד הרפואי בו נערכה הבדיקה.
כאשר התשובה חריגה, הייעוץ נערך מיידית.
בברכה,
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'לא בטוחה האם זה מתאים לפורום אבל אשמח להתייעץ עם פרופ''
לא בטוחה האם זה מתאים לפורום אבל אשמח להתייעץ עם פרופ'
23/01/2018 | 10:52
1
98
עברתי כריתת חצוצרה בגלל הריון חוץ ריחמי.
האם יש השלכות? האם לאחר הריון חוץ רחמי יש סיכוי גבוה יותר שיקרה שנית או סיכוי זהה כמו כל הנשים?
אני בת 30
לאחר הניתוח לוקחת הפסקה ונמנעת מלהיקלט במשך זמן מה.
לצפיה ב-'לא קשור לפורום'
לא קשור לפורום
( לעמוד שלי בתפוז )
25/01/2018 | 00:02
53
לצערי נושא זה לא קשור לנושאים הנדונים בפורום אולטראסאונד -מי שפיר. פני בבקשה לפורום המתאים. 
לצפיה ב-'מתי הזמן המומלץ לביצוע מי שפיר?'
מתי הזמן המומלץ לביצוע מי שפיר?
10/01/2018 | 15:19
8
102
שלום רב פרופסור שלו,
אני בת 43, ללא ילדים עדיין ובהריון רביעי לאחר 3 הפלות (2 הריונות טבעיים + הריון IVF) הריון זה הינו הריון שהושג באמצעות IVF. 
לא נמצאה סיבה להפלות - עברנו בירורים שונים וכולם נמצאו תקינים (קריוטיפ שלי ושל בן זוגי, בדיקות קרישיות דם ועוד) בהריון זה קיבלתי תמיכה של פרגניל פעמיים בשבוע, עד לשבוע  12+6 ובמקביל זריקת קלקסן 60 מ"ג מרגע גילוי ההריון. כיום לאור המלצה של מח' HR באיכילוב גם נוטלת מיקרופירין 100 מ"ג יומי בנוסף לקלקסן.
אני כמובן עומדת לבצע מי שפיר + צ'יפ גנטי אך ההתלבטות שלי הינה לגבי זמן הביצוע, להבנתי ניתן לבצע את הדיקור החל מהשבוע ה-17 עד סוף שבוע 22. התלבטותי הינה האם לבצעה מיד בשבוע ה-17 על מנת לחסוך בזמן עקב גילי המתקדם והיה (חלילה וחס) ותוצאות הבדיקה לא תהיינה תקינות ואדרש לנקיטת פעולה... קשה לחשוב על כך אך אני מנסה מחד להיות אופטימית ומאידך מציאותית ולכן פונה אלייך בשאלה זו.
האם ישנו זמן מומלץ יותר לבדיקה מאשר שבוע 17? והאם - בהתחשב בגילי- הוא קריטי לתוצאות הבדיקה או שמא זה אינו פקטור?
תאריך וסת אחרונה הינו 24.9 - לפי החישוב שלי אני בשבוע 15+3 היום, מוסיפה מידע זה על מנת שיהיה לך קל לענות לי במידה וטעיתי בחישוב גיל ההריון.

מקווה שכתבתי ברור. מודה לך מראש על תשומת הלב ועל תשובתך.
לצפיה ב-'בת 43, מתי לעשו מי שפיר?'
בת 43, מתי לעשו מי שפיר?
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2018 | 23:39
7
90
שלום לך,
הסיכוי להרות בגיל 43 נמוך מאוד, ולאור הסטוריה המיילדותית שלך, ברור  שלא בא בחשבון לאבד את ההריון הזה. 
אם מהלך ההריון עד כה תקין , תוצאות הסקירה המוקדמת והשקיפות תקינות, הרי - לדעתי האישית, לא הייתי ממליץ לבצע בדיקת מי שפיר בשבוע 17-22. למרות שהסיכוי לאבד את ההריון בבדיקת מי שפיר מאוד נמוך - הוא קיים, וכאמור לא בא בחשבון לאבד אותו.
לפיכך, הייתי דוחה את בדיקת מי השפיר לשבוע 31-32 להריון.
כאשר את עושה את בדיקת מי שפיר בשבועות אלה וחל סיבוך ולידה לאחר מכן - עדיין יש לנו עובר במשקל סביר עם סיכוי דיי טוב לשרוד בפגיה. סיבוך לאחר דיקור בשבוע 17-22 משמעותו הפלה.  
מאחר וקיימת אפשרות תאורטית  שתלדי לפני שבוע 31-32,  הייתי עושה כעת בדיקת דם NIPT שאמורה לתת לי עוד קצת מידע  מעבר לשקיפות העורפית ובדיקות הסקר.
לשם הבהרה, בדיקת NIPT לא מחליפה את בדיקת מי השפיר והציפ הגנטי, ולכן בכל מקרה נעשה את בדיקת מי הפשיר בשלב מאוחר של ההריון. 
דברי על כך עם הרופא המטפל שלך ושמעי את דעתו. 
אם יש לך עוד שאלות, אשמח לעזור.
פרופ' יוסי שלו.  
לצפיה ב-'שאלה נוספת ברשותך'
שאלה נוספת ברשותך
11/01/2018 | 04:14
4
76
ראשית - תודה על תשובתך המנומקת.
שנית - אפרט ברשותך את תוצאות השקיפות - 
PAPP-A - 0.88MOM
HCGb -3.78MOM
שקיפות עורפית NT - 1.10MOM ובסוגריים מצויין 1.5 מ"מ.

הסיכון הסטטיסטי ללידת תינוק עם תסמונת דאון מחושב לפי גילך בלבד: 61:1 הסיכון המחושב לפי גילך בשילוב עם תוצאות הבדיקות: 49:1 

תוצאות הסקירה הראשונה היו תקינות לחלוטין לדברי הרופא.
אך כמובן שלאור גילי ולאור תוצאות בדיקת הדם של השקיפות תכננו לבצע מי שפיר+ וצ'יפ גנטי.

חשוב לי לציין גם שאני בעלת משקל עודף לא מבוטל ושוקלת 115 ק"ג. אך בריאה וללא סיבוכים.

החששות העיקריים שלי מאופציית ההמתנה לשבועות מתקדמים הינה - הזמן החולף שבמקרה שלי הוא מאוד משמעותי. אם חלילה וחס נקבל תשובה שאינה תקינה, המחשבה המובילה הינה, עם כל הקושי, להתקדם הלאה ולנסות שוב...

השאלה שלי הינה - והיה ונבצע בדיקת NIPT והתוצאות תהיינה טובות, ונבצע מי שפיר בשבועות 31-32 האם יכולה להתקבל תוצאה/תשובה שעלולה להפתיע אותנו לרעה בגין מום/בעיה אחרת שב-NIPT לא רואים/יודעים?

שאלה נוספת - והיה - חלילה וחס- ונקבל בדיקת NIPT שאינה תקינה האם זה אומר בוודאות שגם בדיקת מי השפיר בעלת סיכון גבוה יותר לחזור עם תוצאות לא תקינות או שיכול להיות מקרה בו לא היה דבר למרות NIPT שניבא?

מקריאה באתרך הבנתי שישנו PPV שעולה ביחס ישיר לגיל הנבדקת ולרמת הסיכון (היסטוריה משפחתית) אני עונה על קריטריון הגיל אל לא על ההיסטוריה המשפחתית לשמחתי. אני מניחה שזה משהו שיגרום לכך שממילא אהיה במתח עד שבועות מתקמים ולא בטוחה האם זה נכון.

שאלה אחרת - האם אחוזי הסיכון להפלה עולה כאשר מי השפיר מתבצעים בשבוע מתקדם יותר או שהם זהים לאלו של שבועות 17-22?

אני מודה לך שוב על כל תשומת הלב והמידע ומקווה שלא הכבדתי בשאלותי. זו תקופה בה מרגישים מעט לבד עם שפע המידע וההחלטות שעלינו לקבל וקצת קשה לשמור על ראש צלול.
תודה

לצפיה ב-'שלום פרופסור, אשמח לתשובתך ולדעתך. תודה!'
שלום פרופסור, אשמח לתשובתך ולדעתך. תודה!
12/01/2018 | 09:03
24
לצפיה ב-'מי שפיר גיל 43 - המשך התשובה'
מי שפיר גיל 43 - המשך התשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 22:43
1
67
הסיכוי לתסמונת דאון שקבלת והוא 1:49 דומה סטטיסטית לסיכון על פי הגיל. 

כאשר הסיכון לדאון גבוה (על פי הגיל ובבדיקות הסקר) -  הסיכוי לקבל תשובה מדוייקת בבדיקת ה NIPT גבוה - ושוב לגבי דאון בלבד. 

אני מבין שההריון מביצית שלך והזמן לגבי הריון נוסף קריטי. האם יש לך עוברים מוקפאים? במקרה ויש הרי שההמתנה  פחות קריטית.

אינני חושב שהתשובה לגבי תסמונת דאון אשר תקבלי בבדיקת מי השפיר בשבוע 30-32 תהיה שונה מזו שתקבלי ב NIPT. אך יש הרבה מאוד ממצאים חריגים שייתכן ותקבלי בבדיקת מי שפיר אשר בדיקת NIPT לא בודקת. וכמבן שתתכן גם טעות ב NIPT ולמרות שהיא תהיה שלילית כעת נקבל תשובה חיובית במי השפיר. 

אין הבדל באחוז ההפלה לאחר מי שפיר אשר מבוצע מוקדם או מאוחר בהריון. 

גם במשקל של 115 קג לא אמורה להיות בעייה אצל רופא מיומן. 

אם אין לך עוברים מוקפאים, הייתי מבצע בדיקת מי שפיר עכשו לו תקבלי תשובת NIPT לא תקינה.
אם יש לך עוברים מוקפאים ומקבל תשובת NIPT תקינה - הייתי עושה דיקור מאוחר. 
כל החברות שוות לגבי הדיוק לתסמונת דאון. 
מקווה שעניתי לשאלותייך. 
פרופ' שלו.  

לצפיה ב-'תודה רבה על תשומת הלב ועל תשובתך המפורטת. מודה לך מקרב לב '
תודה רבה על תשומת הלב ועל תשובתך המפורטת. מודה לך מקרב לב
15/01/2018 | 08:51
12
לצפיה ב-'ראי תשובה בשאלתך הבאה'
ראי תשובה בשאלתך הבאה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 22:45
15
לצפיה ב-'פרופ' שלו- על איזו מבדיקות הניפט אתה ממליץ?'
פרופ' שלו- על איזו מבדיקות הניפט אתה ממליץ?
14/01/2018 | 14:20
1
18
לצפיה ב-'ראי תשובה קודמת'
ראי תשובה קודמת
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 22:44
18
לצפיה ב-'סיסי שליה VS מי שפיר'
סיסי שליה VS מי שפיר
09/01/2018 | 17:58
2
60
שלום רב,
האם יש הבדל במידע המתקבל בין סיסי שליה למי שפיר?
האם בשניהם ניתן לעשות גם צ׳יפ גנטי?
האם יש עדיפות לאחת הבדיקות על פני השניה?

המון תודה!
לצפיה ב-'סיסי שליה ומי שפיר. '
סיסי שליה ומי שפיר.
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2018 | 00:25
1
67
כבר חצות - לכן בקיצור.
1. המידע המתקבל שווה בשתי הבדיקות
2. ניתן לעשות ציפ גנטי בשתי הבדיקות
3.על פי רוב הפרסומים העדכניים  - לסיסי שליה שעור סיבוכים קצת יותר גבוה מאשר למי שפיר.                                                                                      כאשר בדיקת סיסי שליה מבוצעה בגישה בטנית ובשבועות 13-14 הסיכונים שווים. מצד שני לסיסי שלי עדיפות על מי שפיר  מבחינת התחלואה - פחות זיהומים או ירידת מים.                                                                                                  התשובה מתקבלת בסיסי שליה בשלב מוקדם בהריון ובאם צריך לסיים אותו הרי שגרידה מוקדמת עדיפה רפואית עם שעור סיבוכים נמוך יתר. 
אני מבצע את שתי הבדיקות באסותא רמת החייל. 
אם יש שאלות נוספות - בשמחה. 
פרופ' שלו.  
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
10/01/2018 | 17:00
26
מחכים לשמוע מה ימליץ היועץ הגנטי.
לצפיה ב-'מי שפיר- סיכון להפלה'
מי שפיר- סיכון להפלה
07/01/2018 | 13:59
3
72
שלום
כיום, מה הסיכון להפלה או סיבוך שיוביל לאובדן העובר בבדיקת מי שפיר?
לצפיה ב-'אחוז הסיבוך אחרי מי שפיר'
אחוז הסיבוך אחרי מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2018 | 20:08
2
108
שלום תמי,
באתרים שונים ויעוצים ניתן למצא מספרים שאינם מעודכנים.
המספרים כיום נעים בין 1:500 -1:1000  כלומר 0.1%-0.2%, יותר לכיוון 0.1%. 
ישנם מספר מאמרים לאחרונה שלא מצאו הבדל בתוצאות ההריון בין קבוצת נשים שעשתה דיקור וכאלה שלא עשו. קצת קשה להאמין לתוצאות, אך ייתכן והשיכיחות הנמוכה של הסיבוכים השפיעה עלהתוצאות. כמו שאת בוודאי יודעת הסיבוכים כוללים בעיקר - ירידת מים או זיהום.
הפחד מהסיבוך מרתיע מאוד, אבל את צריכה להסתכל על התמונה הכוללת. הסיכוי שימצא פגם באחד מ 46 הכרומוזומים בבדיקת מי השפיר הוא 1:200 ואולי יותר.  זה מספר מאוד גבוה.  הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לנו בהריון זו לא הפלה אלא ילד חריג בבית. ובלי בדיקת מי שפיר לא תוכלי לדעת . אין בדיקות אחרות בהריון לאיתור בעיות בכרומוזומים של העובר - אלא מי שפיר. 
צריך להוועץ עם הרופא המטפל, צריך להקפיד שלרופא המבצע יש נסיון בביצוע הבדיקה וגם קצת מזל. 
אני מבצע את הבדיקות באסותא רמת החייל. אשמח לעזור.
פרופ' שלו.  

לצפיה ב-'תודה על התשובה'
תודה על התשובה
08/01/2018 | 10:24
1
21
לצפיה ב-'אשמח לעזור'
אשמח לעזור
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2018 | 21:56
20
לצפיה ב-'מהו הזמן האופטימלי לביצוע סיסי שליה?'
מהו הזמן האופטימלי לביצוע סיסי שליה?
04/01/2018 | 15:12
3
39
שבוע 10 11 או 12?
האם סיסי שליה יכולים לגרום ללידה? מה מסכן את העובר בסיסי שליה, זה כמו במי שפיר?
לצפיה ב-'זמן מתאים לסיסי שליה'
זמן מתאים לסיסי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2018 | 19:18
2
48
שלום לכן,
עדיף להתרחק משבוע 10.
כאשר השליה קטנה ושואבים ממנה רקמה תתכן פגיעה באספקת דם לעובר ודווח על פגיעה בהתפתחות הגפיים. 
ככל שגודל השליה רב יותר שיעור הסיבוך קטן יותר. 
קיימות שתי גישות לקבל סיסים מהשליה.
גישה אחת שאיבה דרך צוואר הרחם והשיטה השניה דיקור דרך דופן הבטם כמו בבדיקת מי שפיר. 
התוצאות בדיקור דרך הבטן  טובות יותר. 
לכן מועד טוב לביצוע סיסי שליה בגישה בטנית הוא 12-13 שב. 
אם מעונינים בדיקור נרתיקי דרך צוואר הרחם הזמן הנכון הוא  11-12 שב. .  
שיעור ההפלות בבדיקת סיסי שליה בגישה דרך דופן הבטן דומה לזה של בדיקת מי שפיר. עם זאת חומרת הסיבוכים בסיסי שליה פחותה יותר.
בעוד שהסיבוך העיקרי הוא דימום כתוצאה משאיבת הרקמה מהשליה, הרי בדיקור מי שפיר ייתכן זיהום או ירידת מים ואלה סיבוכים קשים יותר. 
הסיכון להפלה כתוצאה מבדיקת סיסי שליה הוא כ 1:500 ואף פחות.
אם תהיו מעונינים  - אשמח לעזור בביצוע הבדיקה. 
פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'מודה לך מאוד'
מודה לך מאוד
07/01/2018 | 12:26
1
7
לצפיה ב-'תודה'
תודה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2018 | 20:09
27
בבקשה, מקווה שעזרתי. 
לצפיה ב-'מי שפיר בתאומים'
מי שפיר בתאומים
03/01/2018 | 11:04
3
82
שלום פרופסור שלו,
 כיצד מתבצעת בדיקת מי שפיר בתאומים לא זהים? 
מי שפיר בתאומים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2018 | 22:12
2
78
היי נטשה,
כנראה שהתשובות לגולשות היו מספקות. 
בענינך. 
בהריון תאומים רגיל [ ללא טיפול להרות, שני שקים נפרדים], כאשר סקירת המערכות המוקדמת  לשני העוברים תקינה ואין סיפור משפחתי של מומים או בעיות התפתחות, הרי שהאפשרות שנקבל תשובה לא תקינה היא כמו בדיקור לעובר אחד כפול 2. 
באשר לצורת הדיקור. 
מתחילים באולטראסאונד מקדים - להדגמת דופק בכל אחד מהעוברים, לקביעת מין העוברים, להערכת כמות מי השפיר בכל שק, ומיקום השליות. כל זאת למקרה שנקבל תשובה לא תקינה לאחד העוברים [3 שבועות לאחר הדיקור]  - נוכל לזהות בוודאות במי מדובר.
לדוגמא: אם יש לנו בן ובת אין בעיה בזיהוי.
אם שני המינים דומים ומיקום השליה שונה, למשל בשק אחד שליה קדמית ובשק השני שליה אחורית הר שיש סמן נוסף אך לאתר את העובר הפגוע.
אם שתי השליות במיקום שווה, קובעים מי מהעוברים נמצא בקרבת צוואר הרחם. 

לאחר שמחטאים את הרחם ביסודיות עם סבון ואלכוהול ומכסים את הבטן עם סדין סטרילי -  מדקרים שק אחד, שואבים 20-40 סמק של מי שפיר על פי סוג הבדיקות הנדרשות. 
לאחר מכן מבצעים דיקור נוסף לשק השני ובצורה דומה. 
ישנה אפשרות לבצע את הפעולה בדיקור אחד כאשר טכנית ניתן לעבור דרך המחיצה שבין השקים . 
בסיום הפעולה משרטטים בדיוק את מיקום העוברים, מין העוברים, מיקום השליה והעובר הקרוב לצוואר. ניתן גם למקם את המחיצה שבין השקים. כמו כן יש לציין לאיזה עובר בוצע הדיקור הראשון וולאיזה מהם הדיקור השני. 
כאשר האנטומיה אינה ברור וקשה להבחין במחיצה שבין העוברים , ניתן לאחר סיום שאיבת מי השפיר לעובר הראשון להזריק חומר צבע לאותו השק ממנו שאבנו את המים. בהמשך, בעת דיקור העובר השני - אם המים יהיו צבועים בצבע שהזרקנו משמעות הדבר שאנחנו עדיין השק האשון. אם המים הנשאבים צלולים הרי שאנחנו במקום הנכון בשק של העובר השני. 
מקווה שברור. 
אם נותרו שאלות - בשמחה. 
פרופ' שלו.  
לצפיה ב-'בדיקה בתאומים'
בדיקה בתאומים
04/01/2018 | 11:47
1
40
תודה רבה פרופסור שלו , תשובה ממצה . 
לצפיה ב-'בבקשה. '
בבקשה.
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2018 | 19:18
6
לצפיה ב-'תאומים'
תאומים
03/01/2018 | 11:02
1
50
היי...
נהיה שקט, כולן ילדו בשלום? 
האם בהריון עם תאומים (הריון ראשון, טבעי, לא זהים, גיל 31)
יש חשיבות יותר גדולה לבצע בדיקת מי שפיר? 
מי שפיר בתאומים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2018 | 22:21
45
ראשית ראי את התשובה לגולשת שמעלייך לגבי דיקור בתאומים. 
בעיקרון מדובר בשני עוברים שונים והסיכוי שתמצא בעיה באחד הכרומוזומים בהריון תאומים היא כפולה מאשר בהריון עם בעובר אחד. 
הסיכוי שימצא  מבנה חריג של אחד הכרומוזומים בעובר אחד הוא 1:200, ואם שני עוברים הרי שהסיכון כפול. 
אין בדיקה אחרת לבדיקה מלאה של מבנה הכרומוזמים מלבד בדיקת מי שפיר. במהלך ההריון לא נבדקים הכרומוזמים של העובר מלבד הסיכון הסטטיסטי לבעיה בנושא תסמונת דאון.
בדיקת הציפ הגנטי היא בדיקה מעבדתית מדוייקת יותר מאשר הבדיקה המיקרוסקופית הרגילה של מי השפיר אשר הנעשית בכרומוזמים שבמי שפיר.
אם נותרו שאלות , בשמחה.
פרופ' שלו   
לצפיה ב-'שאלה לגבי צ'יפ גנטי'
שאלה לגבי צ'יפ גנטי
24/12/2017 | 13:36
4
123
אני עומדת בפני החלטה האם לבצע מי שפיר וצ'יפ גנטי.
מה שאני חוששת ממנו זה קבלה של תשובה אי וודאית מהצ'יפ הגנטי, אם למשל מצאו משהו אבל אין עליו מספיק מחקר אז לא יודעים את ההשפעה.
אני מתכננת לעשות  את הבדיקה באסותא.
הייתי רוצה לדעת מה הסטטיסטיקה עד היום לקבל תשובה אי וודאית ? כלומר כמה מתוך הנשים שעשו צ'יפ גנטי קיבלו תשובה לא וודאית?
ומה אחוז הנשים שעושות צ'יפ גנטי מתוך אלה שעושות מי שפיר?

תודה
לצפיה ב-'וודאות של תשובת ציפ גנטי.'
וודאות של תשובת ציפ גנטי.
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2017 | 20:13
114
שלו סופי,
תשובת הציפ הגנטי  וודאית. המצאות הפגם בכרומוזום שהבדיקה מאתרת היא וודאית. 
ב 99% מהמקרים תקבלי תשובה (בייעוץ הגנטי עם קבלת התשובה)  מה משמעות התשובה החריגה שקבלת. לערך בין  חצי אחוז ל- 1 אחוז מהתשובות המשמעות הקלינית של התשובה לא ידועה.
יש נשים שעושות ציפ בגלל ממצא שנמצא באולטראסאונד ויש נשים שעושות את הציפ על מנת לקבל תשובה מקיפה יותר.
אין לי את הסטטיסטיקה של אסותא אך מנסיוני במקום זה - כמות הנשים שעושות ציפ רבה מאוד. 
אני מבצע את הבדיקה באסותא רמת החיל. אם תבקשי - אשמח לעזור. 
בברכה,
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'אני קיבלתי תשובה שהמשמעות שלה לא ידועה'
אני קיבלתי תשובה שהמשמעות שלה לא ידועה
04/01/2018 | 15:04
2
77
לא היה פשוט.
אבל הסוף טוב היום היא בת שנה ו8 חודשים.
לצפיה ב-'ציפ גנטי'
ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2018 | 20:11
60
אני שמח על ההחלטה הנכונה שלכם. 
לצפיה ב-'את יכולה להרחיב בבקשה? '
את יכולה להרחיב בבקשה?
30/01/2018 | 09:49
34
איזו תשובה לא ברורה קיבלתם בצ'יפ הגנטי? ומה עזר לכם-בדיקות/התייעצות נוספת - כדי להגיע להחלטה להמשיך את ההריון למרות התשובה?
אני שואלת כיון שאני מתלבטת האם לבצע צ'יפ גנטי .
תודה.
לצפיה ב-' פורומים חדשים מחכים לכם '
פורומים חדשים מחכים לכם
24/12/2017 | 13:12
12

פורום חדש יעסוק בדיני המס כולל תחום המיסוי הפלילי, בו תקבלו ייעוץ מעו"ד מומחה, לשעבר מנהל תחום במחלקת החקירות של רשות המיסים 
היכנסו עכשיו לפורום דיני מע"מ ומס הכנסה 

פורום חדש מרכז ייעוץ משפטי ומענה על שאלות בנושאים של ויזה, דרכון זר, הגירה, אזרחות ואשרת עבודה בחו"ל, בבריטניה וארה"ב בעיקר
היכנסו עכשיו לפורום ויזה ואזרחות בבריטניה וארה"ב
לצפיה ב-'המלצה לביצוע מי שפיר או בדיקת דם?'
המלצה לביצוע מי שפיר או בדיקת דם?
22/12/2017 | 09:07
1
81
בת 36 בדיקות סקר ושקיפות תוצאה 1:10000. האם מומלץ לבצע מי שפיר בכל זאת?
האם מומלץ לבצע במקום את בדיקת הדם?
לצפיה ב-'מי שפיר או בדיקת דם'
מי שפיר או בדיקת דם
( לעמוד שלי בתפוז )
23/12/2017 | 13:26
97
היי, מה שלומך?
את מחליטה על סוג הבדיקה לפי המידע שאת מעונינת לקבל מהבדיקה.
בתא של העובר יש 46 כרומוזומים. אם את מעונינת לדעת שכל הכרומוזומים שלו תקינים ואין לעובר תסמונת כרומוזומלית - הרי שאת אמורה לבצע בדיקת מי שפיר. אין בדיקה אחרת הבודקת במודייק  את כולם. 

אם את מעונינת בבדיקת סקר סטטיסטית שאינה בדיקה וודאית , וכן בודקת רק מקצת מהכרומוזמים [5-8 מתוך 46 הכרומזומים] , וכן  - לא את כל המבנה של הכרומוסום  - הרי שאת יכולה לבצע את בדיקת הדם. 

את צריכה לקבחת בחשבון שתי עובדות:
1. הסיכוי שיש בעיה באחד מהכרומוזמים ואותה נגלה רק בבדיקת מי שפיר הוא 1:150-200  וזה סיכון גבוה. 
2. בבדיקת דם התשובה שאת מקבלת אינה תקין או לא תקין אלא - יש סיכון שיש בעיה. בכל מקרה כזה  את אמורה לעשות מי שפיר כדיי לאמת את התשובה.

מכל האמור לעיל - בדיקת מי שפיר מומלצת. 
אני מבצע את בדיקת  מי השפיר באסותא רמת החייל . אם תבקשי שאעזור - בשמחה. 
שבת שלום
פרופ' י. שלו  
לצפיה ב-'בעיה בכרומוזום '
בעיה בכרומוזום
17/12/2017 | 21:44
3
129
ת שלום, עשיתי דיקור מי שפיר וצ׳יפ גנטי, אני בת 28, והופעתי בעקבות כליה אגניט אצל העובר. ומוקד אקוגני  בלב.
בתוצאות אמרו לי שגילו בעיה בכרומוזום 12
רשום ״ זכר עם חסר של 2818kb בקצה הזרוע הארוכה של כרומוזום 12 המערב 33 גנים, ביניהם 20 גנים מסוג omim genes"
לקחו לי ולבעלי גם צ׳יפ נגוע אבל עדיין אין תשובות. כל הרופאים בנתיים המליצו לע על הפלה. ואני ממש לא רוצה לעשות.. שאלה מה יכול להיות? אני מבינה שאין תשובה מדוייקת. אבל יש מצב שלא יהיה כלום וילד שלי יהיה בסדר גמור? או מה מכול להיות בכלל? 
תודה רבה על תשובה
לצפיה ב-'בעיה שהתקבלה בבדיקת מי שפיר'
בעיה שהתקבלה בבדיקת מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
18/12/2017 | 23:25
2
111
שלום אנגלינה,
לא ברור לי מאיזו סיבה "כל הרופאים המליצו על הפלה". איזה רופאים? 
התבקשתם  לבדוק את הבעיה בכרומוזם 12 גם אצלך וגם אצל בעליך. אם  לאחד מכם יש את השינוי בכרומוזם  אז לא צריכה בעקרון להיות בעיה עם העובר, עובדה שאתם בסדר.
כליה אגנית יכולה לתפקד טוב ולמוקד האקוגני בלב אין משמעות קלינית.   
תהיי אופטימית וחכי לתשובות של הבדיקות שלכם. 
אלא אם כן גם בייעוץ הגנטי שקבלת המליצו על הפסקת ההריון ואז פועלים בדרך כלל על פי ההמלצה שלהם. 
מחכה לתשובה שלך,
פרופי י.שלו 
לצפיה ב-'תשובה לתגובה '
תשובה לתגובה
19/12/2017 | 08:51
1
99
תודה רבה על התשובה.
היינו אתמול אצל פרופסור מומחה לגנטיקה והוא אמר שגם 95% שיצא "לא טוב" 
אבל גם אמר לנו לחקות לתושובת.
אז בנתיים החלטנו לחקות. 
תודה, יעדכן בהמשך.
לצפיה ב-'ותשובה נוספת לתגובה'
ותשובה נוספת לתגובה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/12/2017 | 16:05
91
מסכים איתך.
להפסיק את ההריון זו החלטה לא פשוטה ועדיף שנהיה בטוחים ב 100% באם העובר לא תקין. בתנאי שההמתנה לא ארוכה במיוחד.
נחכה לניסים, כעת חנוכה. 
פרופ' י. שלו 
לצפיה ב-'צ'יפ גנטי'
צ'יפ גנטי
17/12/2017 | 10:46
5
106
האם התוצאות בצ'יפ גנטי הן וודאיות (כמו במי שפיר- יש או אין תסמונת דאון) או שהן אך ורק באחוזים- 20% סיכוי שלתינוק יש....

הבנתי שאפשר לבקש לקבל בצ'יפ רק תוצאות וודאיות- זה נכון? בכל בתי החולים ובאסותא? ואז מה זה אומר- אני אקבל רק תשובה שבטוח יש לעובר כך וכך או גם פה מדובר על סיכוי ל....
לצפיה ב-'אמינות ציפ גנטי'
אמינות ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
17/12/2017 | 21:42
4
95
תשובת הציפה גנטי אמינה וודאית.
זו אינה בדיקת סקר סטטיסטית כמו שקיפות עורפית, בדיקות סקר שליש ראשון ושני וכן בדיקת דם ל NPT. 
ניתן לבצע אותה בכל מעבדה שבבית בית חולים בו מבצעים בדיקת מי שפיר . גם באטסותא.  
תשובת מי השפיר והציפ הגנטי מתארת את הממצא החריג שנמצא בכרומוזום. לאחר מכן את משתתפת ביעוץ גנטי לגבי משמעות התוצאה. 

על פי המצב הרופאי כעת, ב 0.5-1.0 אחוז מהבדיקות קבלים תשובה שמשמעותה עדיין לא ברורה.
לא ניתן לבקש תשובת ציפ חלקית הכוללת רק את ממצאים שמשעותם ברורה.
את מקבלת את כל המידע המתקבלת כולל השינויים שנמצאו ב 0.5% מהנשים.
אשר קבלו תשבוה שמשמעות הבדיקה לא ברורה. . 
אני מבצע את הבדיקה כבר זמן רב באסותא רצת החייל, לפני כן באסותא תל אביב. 
במקביל אני מדריך רופאים איך לבצע את הבדיקה בבית חולים ציבורי. 
מאחל לך בהצלחה.
אם אוכל לעזור, בשמחה.
פרופ' יוסף שלו   
לצפיה ב-'תודה. למה אתה מתכוון בתשובה וודאית'
תודה. למה אתה מתכוון בתשובה וודאית
18/12/2017 | 09:23
3
52
האם תשובה: 20% סיכוי שהעובר יוולד עם .../לעובר יהיה....- זו תשובה וודאית?
לצפיה ב-'ציפ גנטי - אמינות הבדיקה'
ציפ גנטי - אמינות הבדיקה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/12/2017 | 23:15
2
63
שלום תמי,
בבדיקת הציפ הגנטי מאבחנים בעיה בכרומוזום או בחלקים ממנו. 
על פי הממצא נקבעת התסמונת. הממצא הוא וודאי ב 100%.
כלומר 100% שהעובר שיוולד יהיה לו את התסמונת שנמצאה בציפ.

לכל תסמונת יש טווח  פגיעה בילוד. ישנם בני אדם עם תסמונות דאון עם רמת משכל 100 ויש עם רמת משכל 60. את זאת הרפואה עדיין לא יודעת לאבחן.
לכן בייעוץ הגנטי את מקבלת טווח פגיעה אפשרית כדוגמה - ל 50% מהילדים שיש את התסמונת יש גם בעיה נוספת כגון פגיעה התפתחותית בחומרה 1  ו 30 בחומרה 2 וכו.   כל זאת נאמר ומוסבר בפגישה עם היועץ הגנטי לאחר קבלת תשובה חריגה. . . 
מקווה שלהסבר זה התכוונת. 
פרופ' י. שלו 
לצפיה ב-'אז איך זה שבהריון קודם קיבלתי תשובה'
אז איך זה שבהריון קודם קיבלתי תשובה
19/12/2017 | 10:59
1
77
20% שלתינוק שלך יהיה פיגור?
מישהי שעברה איתי את הפסקת ההריון- לה אמרו 30% סיכוי שלעובר שלך יהיה.... (כבר לא זוכרת איזו "מתנה" הציעו לה).
איך אפשר לקבל החלטה על סמך נתון כזה? סיכוי ל?? זה מה שנורא כ"כ בצ'יפ הגנטי לדעתי.
זה מה ששאלתי אותך- אם בצ'יפ הגנטי אלה התשובות שמקבלים- סיכוי ל... כי זו התשובה שאני קיבלתי לפני שנה וחצי.
לצפיה ב-'משמעות ציפ גנטי'
משמעות ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
19/12/2017 | 16:03
71
תמי, בתשובה לשאלתך. קראי בבקשה בעיון. 

הציפ הגנט זו בדיקה מקיפה של הכרומוזום. היא מגלה פי 5 יותר ממצאים חריגים בכרומוזום מאשר בדיקת מי השפיר הרגילה. הדיוק בגילוי המבנה החריג בכרומוזום  היא 100%. 

לאחר שנמצאה בעיה על ידי בדיקת הציפ, נערך יעוץ עם גנטיקאי המסביר את משמעות התוצאה  ואת ההשלכות הקליניות שלה. איך הממצא משפיע על התפתחות העובר.

כמו הדוגמא שנתתי לך. האבחנה של תסמונת דאון היא 100%. אבל ישנם עוברים מונגולואידיים בעלי התפתחות גרועה ביותר ואחרים טובים יותר. אין באפשרותנו לדעת במדויק את דרגת החומרה. ניתן להעריך את גבולות החריגות. למשל,  20% או 50% או כמעט כולם יהיו עם פגיעה התפתחותית קשה.
לאחר הייעוץ על ההורים להחליט האם הם מוכנים לקחת את הסיכון של לידת ילד עם סיכון מסויים להפרעה. והחלטה זו בבדואי לא פשוטה. 

האם בגלל שלא ניתן להעריך במדוייק איך תהיה הפגיעה הספציפית בעובר  עדיף לא לעשות את הבדיקה בכלל?   - זו לדעתי ההחלטה הלא נכונה.

הרי שאם כך, גם לא צריך לעשות כלל סקירת מערכות. גם בבדיקה זו נאמר שיש למשל מום לב לעובר , סביר להניח שיעבור ניתוח לב, הסיבוי להחלמה מהניתוח הוא 20%  40%  60%  וכו. זה מה שנותנים בייעוץ. 
פרופ' יוסי שלו .

לצפיה ב-'שאלה לגבי הציפ הגנטי'
שאלה לגבי הציפ הגנטי
14/12/2017 | 10:10
1
72
שלום פרופסור,
אני כותבת לך את השאלה ששאלתי בפורום אחר והתבקשתי להעביר לכאן..

כתבת שיש בתי חולים ציבוריים אשר מבצעים רק את בדיקת הציפ הגנטי במסגרת בדיקת מי השפיר ולא את בדיקת קריוטייפ הרגילה. האם זה מה שקורה בהדסה?
אני שואלת מכיוון שידוע לי שהציפ הוא בחינם שם והמזכירות לא ידעו להגיד לי אם הציפ אכן מורחב...
תודה רבה על ההתייחסות. 

לצפיה ב-'ציפ גנטי'
ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
14/12/2017 | 18:35
53
את צודקת. 
למיטב ידיעתי הדסה, וייתכן גם בשערי צדק וקפלן ניתן לבצע את הציפ בלבד. ומאחר ונשים מעל גיל 35 זכאיות לבצע את בדיקת מי השפיר על חשבון משרד הבריאות ובחינם, הרי שם ניתן לעשות ללא תשלום נוסף את בדיקת מי השפיר עם בדיקת הציפ. 
שימי לב, בבדיקת מי השפיר אנחנו שואבים מי שפיר ומבודדים את התאים העובריים ובתוכם את הכרומוזומים של העובר. לאחר מכן ניתן לבדוק את הכרומוזומים בבדיקת מיקרוסוקופ [קאריוטייפ] או לבצע במעבדה בדיקה מולקולרית הנקראת ציפ גנטי. 
מקווה שעזרתי. 
פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'אורך FL קטן בשבוע וחצי'
אורך FL קטן בשבוע וחצי
13/12/2017 | 14:21
1
82
שלום,
לפני מס' ימים ביצעתי בדיקת אולטראסאונד, אשמח לפענוח הממצאים:
גיל ההריון - 29.6 שבועות
BPD - תואם 29.1 שבועות
HC - תואם 29.3 שבועות
AC- תואם 29.0 שבועות
FL- תואם 28.2 שבועות.
הערכת משקל - 1294 גרם.
כמות מי השפיר תקינה.
לאורך כל ההריון, גיל העוברית והמדדים היו קטנים במס' ימים מגיל ההריון. הממצא שמדאיג אותי הוא אורך ה - FL שהיה תואם לגיל ההריון עד כה וכעת נוצר פער של שבוע וחצי.
אשמח אם תוכל להסביר ממה יכול נבוע ומה ניתן לעשות.
תודה
לצפיה ב-'ירך קצרה באולטראסאונד'
ירך קצרה באולטראסאונד
( לעמוד שלי בתפוז )
13/12/2017 | 22:43
84
שלום לך,
המדדים בכללם נראים לי בסדר. שימי לב שבתשובה את מקבלת גם הערכת הגודל של כל מדד באחוזונים . כל עוד המדד מעל אחוזון 3 או אחוזון 10 והיחסים בין הירך הראש והבטן תקינים הרי שההתפתחות העוברית בסדר. 

צריך לשים לב לתסמונת גמדות שמתחילה למעשה החל משלב זה של ההריון. במצב זה 4 הגפיים מראות  משלב זה של ההריון פיגור הולך וגדל בעיקר באורך וכן בצורה. לכן צריך ראשית למדוד שוב באולטראסאונד את מדדי 4 הגפים [ירך שוק זרוע ואמה ] ולחזור על הבדיקה בעוד 3 שבועות. אם המדדים תקינים בשתי הבדיקות הרי שניתן להיות שקטים.    
מהלך ההריו עד כה תקין? עשיתם מי שפיר? 
אם יש עוד שאלות , בבקשה
פרופ' יוסי שלו 
לצפיה ב-'GBS'
GBS
12/12/2017 | 14:13
6
79
שלום פרפסור שלו,

השאלה שלי לא לגמרי קשורה באולטרסאונד ובמי שפיר, אבל אולי תוכל לעזור לי.

לפני כ 5 חודשים עברתי לידה שקטה. לתינוק שלי נפסק הדופק באמצע לידה פעילה. בשבוע 41+4. מהלך הריון היה די תקין. היו תפקודי כבד גבוהים ללא מלחי מרה(לפי ההתייעצות עם המומחים זה לא מה שגרם למות עוברי).
אנחנו לא יודעים בוודאות מה הסיבה, חושדים ב GBS שעלה לרחם. ואחרי הלידה גרם לזיהום ברחם.
כרגע אני בהריון חדש וכבר עכשיו התגלה GBS בתרבית שתן..
השאלה שלי מה עושים בהריון הנוכחי? מטפלים באנטיביוטיקה? כל תקופה מסוימת? האם יש לך המלצות לרופאים שמתמחים ב GBS?

תודה רבה
לצפיה ב-'GBS בהריון'
GBS בהריון
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2017 | 19:53
5
82
שלום לך,
א - שיהיה בהצלחה. 
באשר להריון הקודם. 
1. האם העובר היה במהלך הלידה במצוקה? 
2.האם המוניטור במהלך הלידה היה תקין?
3. למה הכוונה דופק פסק במהלך לידה פעילה? 
4.האם היה לך זיהום ברחם לאחר הלידה? 
5. במידה וכן - האם נלקחו תרביות וזוהו המחוללים לזהום? 
6.האם היית חיובית ל GBS בהריון, במשטח ואגינלי ורקטלי? 
אשמח לתשובות על מנת לתת הכוונה נכונה.
פרופ' יוסף שלו .  
לצפיה ב-'תודה על המענה המהיר'
תודה על המענה המהיר
12/12/2017 | 21:07
4
58
מפרטת:
בשבוע 41.3 עשיתי סטריפינג בבית חולים והלידה התחילה ב 41.4. הגענו לבית חולים, מוניטור במיון נשים(20-30 דקות) היה תקין. ביקשתי להכנס לחדר לידה טבעי, חיכינו כשעתיים להתפתחות צירים ולפתיחה יותר גדולה. היתה פתיחה 4. אחרי כשלוש שעות נכנסתי לחדר לידה טבעי, המיילדת בדקה איך התינוק מתמודד עם תחילת ציר(כחצי דקה-דקה) והכל היה תקין. קיבלתי אנטיביוטיקה(היה ידוע מראש שיש לי gbs). נכנסתי לחצי שעה למקלחת. אחרי שיצאתי המיילדת ניסתה שוב לבדוק דופק, וכבר היה מאוחר מדי.. כלומר כחצי שעה-40 דקות הייתי בלי המוניטור.
אחרי כארבעה ימים עלה לי החום ל 38.4, חזרתי לבית חולים והתגלה שה gbs עלה לרחם. ומסתבר שהוא צמח גם על השיליה. הייתי מאושפזת כ 4 ימים עם 6 פעמים אנטיביוטיקה לוריד ביום. אחרי יום אחד החום ירד ופיזית הרגשתי מעולה.

אז אחרי הלידה:תרבית נרתיקית gbs חיובית. תרבית דם שלילית. דוח פטולוגי עוד לא מוכן. ידוע שעל שיליה צמח gbs.
בהריון עשיתי רק משטח וגינלי ל gbs.

תודה רבה!!!

לצפיה ב-'דופק עובר פסק'
דופק עובר פסק
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2017 | 23:05
3
74
לא ברור מה קרה בלידה. מאחר ועדיין לא ירדו לך המים כאשר הדופק פסק, ומאחר  והיית כ 40 דקות ללא מוניטור סביר יותר להניח שהיה לחץ על חבל הטבור שגרם לכך או סיבה עוברית אחרת (פחות סביר מאחר והסקירות ומהלך ההריון היה תקין) שתתגלה בנתיחת העובר. אם היתה היפרדות שליה ב 40 דקות אלה היו מדווחים לך על כך. 
הזיהום ברחם התפתח רק כ 4 ימים לאחר הלידה כאשר חלל הרחם היה חשוף לחיידק. 
אינני חושב שיש מקום לדאגה חריגה בעקבות התרבית החיובית בשתן. מטפלים בתרבית על פי האנטיביוטיקה הרגישה למחולל, בלידה שוב תקבלי אנטיביוטיקה והפעם תהיי תחת מוניטור ממושך כל מהלך הלידה.  
בהצלחה,
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
13/12/2017 | 09:50
2
52
זה אומר שעלי לקבל אנטיביוטיקה רק בלידה? ובמצב כמו עכשיו שתרבית שתן חיובית, לא?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/12/2017 | 22:34
1
47
את פונה עם התשובה לרופא הנשים שלך ותקבלי הנחיות בהתאם. כמובן שגם מקבלת אנטיביוטיקה בלידה וכך גם הילוד. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
14/12/2017 | 20:33
9
לצפיה ב-'היקף בטן גדול'
היקף בטן גדול
12/12/2017 | 08:32
2
86
שלום רב פרופ' שלו,
אני שואלת בשביל חברה ללא יוזר בתפוז.
בשבוע 25 בבדיקת אולטרסאונד שגרתית אצל רופאת מעקב הריון נמדד היקף בטן גדול בשבועיים מגיל ההריון ומשאר המדידות.
נאמר לה גם שיש יחסית הרבה מי שפיר אך בתחום הנורמה.
העמסת סוכר 50 ו-100 גר' חזרו תקינות לחלוטין ושבוע הבא יש לה תור נוסף אצל רופאת המעקב.
היא תשמח לדעת מה יכולה להיות הסיבה, האם כדאי לבקש הפניה לבדיקות נוספות ואם צריך לשים לב למשהו מיוחד שמבוצע בבדיקה.
לצפיה ב-'בטן גדולה בעובר'
בטן גדולה בעובר
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2017 | 19:39
1
83
שלום לך,
כאשר בטן העובר גדולה בשבועיים לגיל ההריון [בשבוע 25]  וכן יש ריבוי מי שפיר חגרתך צריכה לעשות סקירה מכוונת למערכת העיכול של העובר, אברי הבטן, סרעפת, מערכת הבליעה , פנים והמוח. 
כתבת ששתי העמסות הסוכר 50 ו - 100 גר  היו תקינות. לידיעתך, בשלב זה מבצעים העמסה של 100 רק אם הבדיקה של 50 גר לא תקינה. 
אם בדיקת האולטראסאונד תקינה, צריך לחזור על האולטראסאונד בעוד שבועיים ולראות האם יש שיניים יחסית לבדיקה של היום.  
כתבי לי על המשך הבדיקות
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
13/12/2017 | 08:25
11
לצפיה ב-'שאלה לגבי סקירה מאוחרת'
שאלה לגבי סקירה מאוחרת
10/12/2017 | 14:31
3
100
שלום רב,
הבוקר ביצעתי את הבדיקה ובבדיקה עלה כי המוחון הקטן נמצא קטן בכ-11 ימים מגילו של ההריון. הרופא ביקש ממני להגיע עוד שבועיים-שלוש לבדיקה נוספת. רציתי להבין מה המשמעות של הדבר? האם מדובר בתופעה שכיחה שכן יש איברים שמתפתחים מאוחר יותר? האם עליי לדאוג? האם יש משהו שעליי לעשות טרם הבדיקה? אני ממש מודאגת ולא רגועה. תודה!
לצפיה ב-'סיקרת מוח באולטראסאונד'
סיקרת מוח באולטראסאונד
( לעמוד שלי בתפוז )
10/12/2017 | 17:41
2
72
שלום לך,
סקירת המערכות המאוחרת חשובה במיוחד להערכת מבנה המוח. ישנם חלקים ,כמו הקורפוס קלוסום אשר מחבר שאת שני חלקי המוח , אשר נצפה היטב רק בסקירה האוחרת. 
בכל בדיקת מוח בודקים גם את המוח הקטן. ההתייסות היא פחות לפער (אצלך 11 יום) אלא באיזה אחוזון גדילה מדובר [פחות מאחוזון % 10, או 3%]. למעשה, חשוב במיוחד להעריך האם מבנה המוח הקטן תקין. כאשר אין ממצאים חריגים במוח הקטן יש לעקוב אחר גדילת המוח, ולכן ההנחיה שקבלת מהרופא המבצע נכונה. בבדיקה הבאה יעריכו שנית את גודל המוחון, אך יש לבדוק ביסודיות את מבנה המוח כולו. אם עדיין קיים פער צריך לפנות לייעוץ גנטי, וכן לפנות למרפאה מיוחדת העוסקת בהתפתחות מערכת העצבים של העובר. מרפאה מיוחדת כזו נמצאת באזור המרכז בבית חולים וולפסון, באיכילוב ושיבא.   
כל טוב,
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'שאלה לגבי תשובתך'
שאלה לגבי תשובתך
10/12/2017 | 17:51
1
46
תודה על המענה.
האם לדעתך כבר עליי לקבוע במרפאה העוסקת במערכת העצבים של העובר או להמתין שלושה שבועות כפי שהוסבר לי?
האם מדובר בתופעה שכיחה?

תודה!
לצפיה ב-'תשובה לשאלתך'
תשובה לשאלתך
( לעמוד שלי בתפוז )
10/12/2017 | 19:30
49
חכי לבדיקה הבאה.  אם עדיין יהיה פער בין גודל המוחון לגיל העובר - תופני למרפאה כזו. באשר לתדיררות  - רק היום ראיתי מטופלת עם ממצאים דומים. בפער שקיים אצלך זה קיים די הרבה .
 ספרי לי איך תהיה הבדיקה באה.
פרופ' יוסף שלו 

מנהל/ת הפורום

אודות:
פרופסור יוסף שלו -מומחה ברפואת נשים ולידה ועוסק ברפואת העובר ובדיקות מי שפיר. התמחתי במיילדות, גינקולוגיה ופריון באגף נשים ויולדות בבית החולים ע"ש שי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פרופסור יוסף שלו, מנהל פורום אולטרסאונד נשים -מי שפיר
מנהל פורום פרופ' יוסף שלו

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו