לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
91479,147 עוקבים אודות עסקים

פורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרתי לתת לכם מידע רפואי ועדכני בנושים הקשורים באבחון מומים אנטומיים וגנטיים בעובר.
מידע הקשור בבדיקות אולטרהסאונד בהריון ולעסוק בהתלבטויות באשר לביצוע ברור גנטי \ מי שפיר \סיסי שליה גם במבוגרות ובמיוחד בצעירות. 
מצוידות במידע שתקבלו ממני בפורום אתן אמורות לשוחח על כך ולהגיע להחלטה משותפת עם רופא הנשים שלכן.
הפורום אינו מחליף ייעוץ רפואי אישי על ידי הרופא שלכן. 
אני מצפה לדו שיח מנומס ועניני בין הגולשים. כאשר ייכתב מידע שגוי וכזה שאינו תואם את רוח הפורום הוא יוסר. 
יש לכן הזדמנות להתעדכן במידע רפואי ולקבל תשובות על בעיות שמתרחשות אצלכן בהריון. אשמח מאוד לעזור. 
פרופ' יוסי שלו.  

המשך >>

לצפיה ב-'שקיפות עורפית לא תקינה? כדאי לקבל חוות דעת שניה וייעוץ.'
שקיפות עורפית לא תקינה? כדאי לקבל חוות דעת שניה וייעוץ.
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2018 | 23:53
19

בדיקת השקיפות מומלצת כבדיקת שגרה לכל הנשים בהריון יחיד ותאומים.   
בבדיקה מודדים באולטרהסאונד את המרווח בין העור בעורף העובר לרקמה שמתחתיו (בצקת עורפית).
אם קבלת מדידה מעל 2.5 ממ ייתכן סיכון מוגבר לתסמונת דאון. שקיפות מעל 3 מ"מ מצביעה על סיכון גבוה פי 10 לתסמונת, ואצל 86% מהעוברים תהיה הפרעה בכרומוזומים.
שקיפות מעל 4.5 ממ מצביעה על סיכון לדאון של 1:10.
כמו כן קיים סיכון מוגבר להפרעות כרומוזומליות אחרות כגון טריזומיה 13 ,טריזומיה 18, תסמונת טרנר, תסמונת נונן וכן סיכון מוגבר למומים מולדים, בעיקר מומי לב.

תשובה לא תקינה – מה עושים ?
1. "מיני" סקירה (דומה לסקירה מוקדמת) בעיקר להמצאות עצם האף ומבנה הפנים, בדיקת מספר כלי דם בטבור, בדיקת כלי דם בכבד ואפשרות לדליפה במסתם הלב.  
2. פגישה לחוות דעת נוספת ויעוץ.
בפגישה תערך בדיקת אולטרהסאונד נוספת של העובר וגם הסבר וביצוע בדיקת סיסי שליה.
בבדיקת "סיסי שליה" מקבלים תשובה תוך 3 ימים, והסיכון דומה לבדיקת מי שפיר.
התשובה לא סטטיסטית אלא סופית ומיידית על מצב העובר. ברוב המקרים העובר בריא.
ניתן להתקשר - פרופ' שלו 0547-406-202

לצפיה ב-'מיעוט יחסי של מי שפיר'
מיעוט יחסי של מי שפיר
09/09/2018 | 14:34
1
24
היי.

בת 30. היריון שלישי, שבוע 32. שני ההיריונות הקודמים תקינים.
בסקירה מאוחרת נצפה מיעוט יחסי של מי שפיר (AFI 10).
מאז במעקב שבועי אחרי כמות מי השפיר, הנעה כך: 10, 10.8, 9.3, 13.5, 8.4, 12, 14.
כל הבדיקות (למעט דיקור מי שפיר) תקינות. סקירה מכוונת (מערכת השתן, כליות וכו..) תקינה. משקל באחוזון 50.
בכל זאת הגינקולוגית נתנה לי הפניה לייעוץ גנטי וממליצה על דיקור מי שפיר. זה נראה לי שלב קצת מאוחר לדיקור, לא?
בנוסף, עד כמה כמות המים הנמוכה היא פתולוגית? (אמנם כל המדידות מעל אחוזון 5, אך חלקן מאוד קרובות אליו).
לצפיה ב-'מיעוט מי שפיר'
מיעוט מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2018 | 23:46
18
שלום לך דנה,
בהגדרה לגבי שבוע 32 AFI פחות מ 8 הוא מיעוט. 
האם על פי היעוץ הגנטי התבקשת לעשות בדיקת מי שפיר? 
שימי לב שכל הבדיקות שעשית עד כה בהריון לא נותנות תשובה באם הכרומוזמים של העובר תקינים. והסיכוי שיש בעיה בכרומזומים הוא 1:150-200 בהריון תקין , ואם יש מיעוט מי שפיר הסיכון אפילו גבוה מזה. את התשובה לגבי תקינות הכרומזומים  תקבלי באמצעות בדיקת מי שפיר כולל ציפ גנטי.
אני חושב שזו הזדמנות טובה לעשות את הבדיקה , והפעם על חשבון משרד הבריאות, על מנת לדעת שהעובר בריא. כמובן שיש סיכון מועט ביותר לסיבוך בבדיקה ואפילו ללידה מוקדמת , אך בדרך כלל הטיפול בפג בשלב כזה הוא טוב. 
שנה טובה ובריאות. 
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'סיסי שלייה לאחר גילוי בצקת עוברית'
סיסי שלייה לאחר גילוי בצקת עוברית
07/09/2018 | 12:27
1
20
שלום רב, גילוי לי בצקת עוברית ובבדיקת סקירה הרופא אמר שיש סיכוי של 50-70 אחוז למום. הוא המליץ על סיסי שליה. הבעיה היא שיש חגים ובדיקה כנראה תהיה רק בעוד 3 שבועות 
(עכשיו אני בשבוע 10+5. 
האם יש סיכוי להעלמות הבצקת, הריון תקין?
האם זה בסדר לבצע את הבדיקה בשבוע 13+5? תודה רבה!
לצפיה ב-'האם יש תגובה לשאלה שלי? תודה (:'
האם יש תגובה לשאלה שלי? תודה (:
10/09/2018 | 15:29
2
לצפיה ב-'שטף דם רציני לאחר סקירת מערכות מוקדמת'
שטף דם רציני לאחר סקירת מערכות מוקדמת
02/09/2018 | 04:56
1
37
שלום רב,
בת 36, הריון ראשון, BMI>30
לפני שבוע וחצי עברתי סקירת מערכות מוקדמת (הכל תקין אצל העובר) בסקירה הופעל לחץ גדול על הבטן על מנת להפוך את העובר...
מאז יש שטף דם רציני וגדול מסביב לניתוח אפנדיקס בן 20 שנה. (צבע סגול-שחור, אורך כ15 ס״מ, רוחב כ8 ס״מ)
האם ללכת לרופא לבדיקה של שטף הדם? (לא נראה שהוא קטן עם הימים)
תודה מראש!
לצפיה ב-'דימום לאחר סקירת מערכות'
דימום לאחר סקירת מערכות
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 18:58
26
שלום שרלי,
זה ממש לא תקין להפעיל לחץ על דופק הבטן בעת הסקירה במידה כזו שייגרם דימום כה גדול.
את חייבת בבדיקת רופא ואולטראסאונד להערכת גודל ומקור הדימום. 
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'סיסי שליה'
סיסי שליה
28/08/2018 | 11:49
1
33
שלום פרופ' שלו, תודה שאתה תמיד עוזר ועונה!
קבעו לי תור לבדיקת סיסי שליה כשאני אהיה בשבוע 12+ 5/6 . האם זה מועד מתאים? אני יודעת שיש איזה טווח תאריכים ואני חוששת שאולי זה מאוחר מדי... (חשוב לי לציין שהתאריך נקבע בגלל אילוצי חגי תשרי).

תודה רבה ושנה טובה!
לצפיה ב-'בדיקת סיסי שליה'
בדיקת סיסי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
28/08/2018 | 14:02
36
שלום חנה, 
המועד שקבלת מצויין.
עדיף בשלב זה לבצע את הבדיקה בגישה בטנית, כלומר הדיקור נעשה דרך דופן הבטן בדומה לבדיקת מי שפיר. כניסה דרך צוואר הרחם יותר מסוכנת להריון.
בהצלחה!!
פרופ שלו    
לצפיה ב-'בדיקות לפני כניסה להריון '
בדיקות לפני כניסה להריון
14/08/2018 | 12:10
3
38
היי, אשמח לברר אלו בדיקות יש לבצע כאשר מחליטים לנסות להיכנס להריון, אם בכלל יש בדיקות שהן חובה....
ייעוץ גנטי או תוספים שצריך לקחת? 
לצפיה ב-'מקווה שהשאלה מתאימה לפורום'
מקווה שהשאלה מתאימה לפורום
14/08/2018 | 12:10
12
לצפיה ב-'בדיקות לפני הריון'
בדיקות לפני הריון
( לעמוד שלי בתפוז )
14/08/2018 | 20:26
1
43
שלום לך,
לא בדיוק מתאים לפורום,אבל מה לא עושים למען ההריון... 
1. בדיקות סקר גנטיות להריון [לברר בקופת החולים]
2. לוקחים חומצה פולית חודשיים לפני ההריון 
3.בדיקות דם שרופא הנשים ייתן לך הכוללות גם בדיקות ל - CMV , TSH
וזהו. לעבודה. 
בהצלחה
פרופ' שלו 
לצפיה ב-'תודה '
תודה
30/08/2018 | 13:22
8
לעשות בדיקות גנטיות גם אם אין אף רקע או חשד למחלה?
לצפיה ב-'קורפו'
קורפו
09/08/2018 | 12:38
1
43
קורפוס קלוסום
שלום אנסה לרשום בקצרה. לאחר 2 הפסקות הריון בעקבות חסר של קורפוס קלוסום. (בבית יש ילד 1 בריא). בוצעו בדיקות גנטיות אקסום ונמצא אצל בני בעלי וכמה מהאחים שלו גן Dccהמשפיע על הקורפוס קלוסום. בבדיקות ct נמצא שיש אצל כולם קורפוס קלוסום. וכרגע אנו נמצאים במבוי סתום. מישהו נתקל במקרה כזה, שמע? יכול להפנות למישהו שמומחה לגנטיקה ולמח
לצפיה ב-'חוסר קטרפוס קלוסום'
חוסר קטרפוס קלוסום
( לעמוד שלי בתפוז )
10/08/2018 | 11:12
43
שלום לך,
הפניה לא ברורה. מצד אחד את כותבת שחסר קורפוס קלוסום  אבל ב CT יש לכולם קורפוס קלוסום. אז מה נכון? 
האם את בהריון?  
לצפיה ב-' יעל מבקשת את עצתכן... '
יעל מבקשת את עצתכן...
( לעמוד שלי בתפוז )
01/08/2018 | 13:08
9
256

סביר להניח שרבות ממכן הייתן בסיטואציה הזאת, אולי תוכלו לייעץ?

יעל הרתה לאחר שתי הפלות. היא בת 33, אם לבת בגיל 8 וההריון הנוכחי התקבל לאחר טיפול פריון.
עד כה מהלך ההריון תקין לחלוטין.
בדיקת השקיפות העורפית היתה טובה וכך גם בדיקות הדם לסקר שליש ראשון ושליש שני (חלבון עוברי). 
בסקירת מערכות העובר היה גדול בשבועיים  -אך נאמר לה שזה בסדר. כעת היא בשבוע 20 להריון.
חברה אמרה לה בעבודה – "אולי כדאי לך לעשות בדיקת דם NIPT  [כתוב באתר שהיא "מחליפה את בדיקת מי השפיר"] או לעשות בדיקת מי שפיר?                                                           
יעל התפלאה הרי היא צעירה מגיל 35, מהלך ההריון תקין, כל הבדיקות שעשתה היו ללא דופי. הסיכון לתסמונת דאון לא היה חריג , בתה בריאה וגם אין סיפור של מומים במשפחה.                                                       

אז למה לעשות את אחת מהבדיקות? ואם בכל זאת לעשות  - איזה מהשתיים בדיקת NIPT  או מי שפיר?
מה הייתן ממליצות ליעל?

לצפיה ב-'יעל מבקשת לדעת'
יעל מבקשת לדעת
02/08/2018 | 10:21
1
84
יעל יקרה,
לדעתי לא הייתי עושה אף אחת מהבדיקות אחרי הסטוריה של  שתי הפלות. כל בדיקה פולשנית מהווה גם סיכון. לפי התיאור במקרה שלך גם הגיל וגם ההריון התקין לא הייתי מסכנת הריון כל כך יקר. 
 מאחלת לך להתפלל לטוב שיעבור בשלום וסוף סוף תזכי לאחר 8 שנים להחזיק שוב אוצר קטן ביידיך
לצפיה ב-'תשובה לשרית, תשובה ליעל'
תשובה לשרית, תשובה ליעל
( לעמוד שלי בתפוז )
02/08/2018 | 23:19
64
שלום שרית, 
אני מבין את ההגיון בתשובתך. הריון יקר לא מסכנים!
מצד שני איך את יודעת  - יעל -  שהעובר תקין? 
שרית - אולי יש לעובר של יעל בכל זאת בעיה בכרומוזמים שלו ויוולד ליעל עובר עם תסמונת? מה דעתך? 
יעל - אולי בכל זאת נכון לבדוק את הכרומוזמים שלו? 

לצפיה ב-'החלטה מורכבת'
החלטה מורכבת
03/08/2018 | 10:08
2
61
יחד עם זאת, בהינתן בדיקות תקינות (שקיפות, סקירות, חלבון עוברי, אקו לב) הייתי מייעצת ליעל לעשות את בדיקת הניפט שאיננה מסכנת את ההריון. לא מדובר בבדיקה שמחליפה את מי שפיר אלא בודקת באחוזים גבוהים מאוד את הסיכוי לתסמונת דאון.
כאמור, דילמה לא פשוטה אבל הייתי מעדיפה שלא לסכן את ההריון לאור היסטוריה של הפלות וטיפולי פריון מפרכים.
לצפיה ב-'תשובה לסיוון, תשובה ליעל '
תשובה לסיוון, תשובה ליעל
03/08/2018 | 22:12
1
50
אנחנו מבצעים בדיקות בהריון על פי המידע שברצוננו לקבל.
את צודקת סיוון בהצעה לבצע NIPT בענין תסמונת דאון בלבד.
אמנם זו בדיקה סטטיסטית אך בענין תסמונת דאון "הניחוש"  - האם הסיכון גבוה או נמוך בענין התסמונת דיי טוב.
במידה ונקבל תשובה של חשד  גבוה לתסמונת דאון יש לבצע בדיקת מי שפיר.

ומכיוון שבתסמונת דאון מדובר בזוג כרומוזום אחד בלבד, את יוצאת מתוך הנחה שלא מענין את יעל מה קורה עם שאר 44 הכרומוזומים בתא העובר .
גם שם יכולות להסתתר תסמונות קשות ופיגור בהתפתחות שלא באים לביטוי בבדיקות אולטראסאונד, שקיפות עורפית , אקו לב וכו.  והסיכוי להמצאות בעיה בכרומוזמים הוא 1:150-200. 
האם מקובל עליך להתעלם מסיכון כזה? הסיכון בבדיקת מי שפיר קטן בהרבה והוא עומד על 1:800-1000
אך גם אם אחוזי הסיכון דומים - הטראומה בלגדל ילד עם תסמונת גדולה בהרבה על איבוד הריון. ההחלטה אם לבצע והחשש הם כעת, אך בפרספקטיבה של שנים  ללדת ילד עם בעיה קשה ביותר. 
מה דעתך סיוןן? 

לצפיה ב-'תשובה לסיוון וליעל'
תשובה לסיוון וליעל
03/08/2018 | 22:15
39
מה לדעתכן היו עונות חברות שלכן? 
שאלו אותן. 
לצפיה ב-'כמו בהחלטות רבות- "עלות מול תועלת"'
כמו בהחלטות רבות- "עלות מול תועלת"
05/08/2018 | 08:15
3
49
יעל, קחי דף ועת וכתבי את המינוסים והפלוסים שבהחלטה זו.
האם יש חסרונות כמו לקיחת סיכון/תופעות לוואי/משאבי זמן וכסף
האם יש יתרונות כמו ביטחון בלידה ובדיקת העובר
כך תוכלי להסתכל על רשמייך ולקחת החלטה מושכלת שלא נובעת מפחדים וסיפורים 
לצפיה ב-'OR צודקת, אבל התשובה עדיין לא ברורה. '
OR צודקת, אבל התשובה עדיין לא ברורה.
( לעמוד שלי בתפוז )
05/08/2018 | 11:28
2
44
OR את צודקת.
בכל החלטה אנחנו אמורים שתהייה מושכלת, שקלול בעד ונגד,  ולעריך נתונים מבוססים ובעיקר ממחקרים שקבלו ציון גבוה לאמינות. לא להתרשם מכל כתבה בעיתון. חלק מהכתבות ממומנות, אחרות - עומדים מאחוריהן חברות מסחריות (" בדיקת דם שמחליפה מי שפיר"...) ויש גם כתבות בעיתון מדעי שאינן עומדות בקריטריונית מחמירים. 
התשובה מותנית בבני הזוג עצמו ואל לנו לשפוט אותם. 
אני זוכר זמרת מפורסמת שאמרה לי - "אני רוצה את ההריון ולא מענין אותי אם העובר תקין או לא". אני מכיר זוג מהצפון שטען - " הילד מאלוהים" - לא מענינית אותי הגנטיקה". אבל אני מכיר גם  זוג שעד היום , 10 שנים מאז לידת הילד הפגוע, לא חושב אפילו להביא ילד נוסף. חייהם הרוסים, אחד מהם תמיד בבית עם הילד, טיפולים בלי סוף בבתי חולים, פיסיוטראפים, ניתוחים, טיפולים באף ובלוע. וישנו גם ואב נוסף שאמר - אני רוצה רק דבר אחד בחיים: שבתי  תסתכל אלי, שתאמר לי אבא. 
ההחלטה המושכלת אמורה להיות בפרספטיבה של שנים .
קל להחליט כעת - זה מסוכן, וקשה לראות מה יהיה מצבנו בעוד 5,10 שנים. הטיפול בילד מפגר או פגוע הוא הרסני לכל המשפחה  . אך כאמור בני הזוג שונים ולכל אחד השקפת דיעה משלו. 
הסיכון לבעיה בכרומוזומים בעובר  הוא 1:150-200.
הסיכון לבעיה קשה וחמורה תהיה כנראה בסביבות 1:250. 
זה הנתון שכולכן צריכות לזכור, הצעירות והמבוגרות. המספר אינו מותנה בגיל.  

לצפיה ב-'המשפט "אני רוצה את ההריון ולא מענין אותי אם העובר תקין או לא'
המשפט "אני רוצה את ההריון ולא מענין אותי אם העובר תקין או לא
06/08/2018 | 13:53
1
39
הוא פשוט הזוי !
לצפיה ב-'משפט הזוי ?? !!'
משפט הזוי ?? !!
( לעמוד שלי בתפוז )
06/08/2018 | 23:05
42
כל התחום רגיש מעבר למתואר.
נשים לא רוצות לאבד את ההצלחה בכך שהצליחה להרות.
אחרות אינן מרגישות שזכותן להחליט על גורל העובר.
ויש כאלה שטומנות את הפנים בכפות הידיים ומסרבות לראות ולשמוע. 
תפקידנו להסביר ולתאר את העומד להתרחש כעת ולאחר הלידה. 
זכותן להחליט על דרכם בחיים. 
פרופ' שלו

לצפיה ב-'היפוספדיאס לעובר'
היפוספדיאס לעובר
01/08/2018 | 09:49
1
41
בוקר טוב,

לאחר שנים רבות של IVF, נמצאת כעת בהריון שבוע 22+5.
ברחמי 2 עוברים, שניהם זכרים, תאומים שאינם זהים (הוחזרו 2 בלסטוציסטים).
בבדיקת סקירת מערכות ראשונה התקלה כי לאחד העוברים ישנו חשד להיפוספדיאס.
מלבד זאת שני העוברים היו תקינים לחלוטין ביתר המדדים.
הרופא ביקש שאגיע לבדיקה חוזרת כעבור 3 שבועות, גם בבדיקה זו עלה חשד להיפוספדיאס. בחלק מהזויות נראה תקין ובחלקן נראה כיפוף קל בפין.

ביצעתי בדיקת מי שפיר + ציפ גנטי לשני העוברים. תוצאת הבדיקות תקינה לשניהם.
מעקב היריון וגדילה - תקינים, שניהם גדולים בכמה ימים מגיל ההריון, שומרים על הפער הנ"ל באופן קבוע משקיפות עורפית שגם היא יצאה תקינה.

בעוד כשבוע וחצי עתידה לעבור בדיקת סקירת מערכות שניה.

האם יתכן ומה שנצפה בשבוע 14+5 כחשד להיפוספדיאס יכול להעלם?
סקירת מערכות שניה אמורה לתת לי מידע יותר וודאי? ניתן לדעת את החומרה של העיוות לפי אולטראסאונד או שרק לאחר לידה?
יש טעם ביעוץ אורולוג ילדים טרם לידה?

תודה רבה
שילה
לצפיה ב-'היפוספדיאס לעובר'
היפוספדיאס לעובר
( לעמוד שלי בתפוז )
01/08/2018 | 22:47
30
שלום שילה,
להבנתי עלה החשד להיפספדיאס באחד העוברים בסקירה המוקדמת וגם בבדיקה נוספת 3 שבועות לאחר מכן. 
היה נכון לבצע את בדיקת מי השפיר ועכשו אנחנו יודעים שאין לעוברים בעיה כרומוזומלית. 
האבחנה של היפוספדיאס צריכה להסגר בסקירה המאוחרת. נכון גם להדגים את זרם השתן מהפין, האם הכיון זרימת השתן נכון והאם השתן יוצא מפתח הפין או זורם מטה מאזור אחר לאוחרך הפין ואולי גם ממקום אחר. . 
המום קיים בערך בחצי אחוז מלידות בנים ועל פי מיקום יציאת השתן מהפין נקבעת חומרת המום. 
לאחר ביסוס האבחנה בסקירה המאוחרת נכון להיפגש עם אורולוג ילדים שיסביר לכם על ההמצאים וצורת הטיפול הכירורגי לאחר הלידה. 
כל טוב לכם,
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'סיכויי הדבקה באבעבועות רוח'
סיכויי הדבקה באבעבועות רוח
24/07/2018 | 19:04
1
38
שלום פרופ' שלו, 
בגן של ביתי בת ה 6 התגלה מקרה של ילד שחולה באבעבועות רוח. ביתי עברה חיסון ראשון לפני שנה (לא קיבלה את המנה הראשונה בינקותה) .אני בשבוע 38, וחליתי במחלה בילדותי .
האם יש סכנה להדבקה? האם עלי לקחת חיסון כעת? 
תודה רבה 

לצפיה ב-'הפניה לפורום הריונות בסיכון'
הפניה לפורום הריונות בסיכון
( לעמוד שלי בתפוז )
25/07/2018 | 23:39
37
שלום לך,
על מנת לא לערב בין נושאי הפורום השונים , פני בבקשה לפורום העוסק בהריונות בסיכון. 
תודה. 
לצפיה ב-'דופלר באולטרסאונד'
דופלר באולטרסאונד
19/07/2018 | 11:04
1
44
שלום פרופ',
רציתי לדעת מתי משתמשים בדופלר בבדיקת אולטרסאונד ?
האם משתמשים בדופלר כשרוצים לבדוק זרימות דם ? האם כשמשמיעים דופק?

מעניין אותי לדעת אם בכל בדיקת US יש שימוש בדופלר או שזה רק לבדיקות ספציפיות? ואילו בדיקות ספציפיות מצריכות דופלר ?

תודה, ענבר 

לצפיה ב-'שמוש בדופלר'
שמוש בדופלר
( לעמוד שלי בתפוז )
19/07/2018 | 18:32
31
בדיקת הדופלר משמשת בעיקר להדמיה של תנועה. לפיכך עיקר השמוש בו הוא לבדיקת זרימות דם בכלי הדם  ,להדגמת תנועתיות  - למשל בלב , כיווני תנועה של דם בכלים דם שונים, באברים  ורקמות וכן הערכה כמותית של איכות הזרימה באברים הנמדדים.
בדיקות דופלר עקריות בהריון הן בדיקות זרימה בחבל הטבור, בעורק הטבורי, בכלים דם היוצאים ונכנסים ללב, כלי דם בכבד, ובמוח. 
באמצעות מדידות הזרימה ניתן לקבל מידע לגבי בעיות בגידלה עוברית, מצבים של אנמיה[חוסר דם בעובר], שינויי זרימה בלב כביטוי להפרעות בתפקוד הלב מסיבה אנטומית או עיצבית, בעיות בתפקוד השליה ועוד אחרים.   גם להשמעת דופק עוברי משתשים בדופלר. 
אין צורך להשתמש בכל בדיקת אולטראסואנד בדופלר, אלא כשיש מטרה ספציפית לכך. 
פרופ' שלו  

לצפיה ב-'הזמנה לדיון בענין בדיקות מי שפיר ושישי שליה'
הזמנה לדיון בענין בדיקות מי שפיר ושישי שליה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/07/2018 | 22:48
274
שלום לכן,
כשם שנהוג לעשות "סקירת מערכות" על מנת לוודא שכל האברים של העובר התפתחות כשורה, ניתן לעשות גם "סקירת כרומוזומים" [בדיקת סיסי שליה או מי שפיר] שהיא בדיקה המאשרת שהכרומוזמים של העובר תקינים.
הסיכוי לבעיה בכרומוזמים בעובר הוא 1:150-200
האם נכון לוותר על הבדיקה וללדת תינוק בסיכון גבוה שכזה לבעיה בכרומוזמים / תסמונת כרומוזומלית?.
אני קורא לגולשות החושבות שלא נכון לעשות בדיקת מי שפיר או סיסי שליה לעלות לדיון ונשוחח.
נראה מי מאיתנו ישתכנע ואולי נלמד משהו חדש.
פרופ' י. שלו  

לצפיה ב-'שאלת מליון הדולר- סיסי שליה או ניפט?'
שאלת מליון הדולר- סיסי שליה או ניפט?
18/07/2018 | 14:22
1
41
פרופ' שלו היקר
אשמח להבין מה עדיף -
סיסי שליה או בדיקת דם לא פולשנית (כמו ניפט וכדומה).
אני חייבת בכל הריון לעבור בדיקה גנטית בשל בעיה אצל בעלי והיסטורית הריונות בעייתית.
תודה רבה!
לצפיה ב-'מליון דולר לחלוקה'
מליון דולר לחלוקה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/07/2018 | 22:42
40
שמחתי על השאלה , ובוודאי גם לקבל את הסכום הנאה, מאחר והתשובה פשוטה. 

מדובר בשתי בדיקות שונות לחלוטין. 
בדיקת הדם היא בדיקה סטטיסטית אשר מעריכה סיכוי לבעיה בלבד. ולכן התשובה שאת מקבלת בבדיקת הדם היא - יש סיכוי לבעיה X ולא יש לעובר בעיה X. מה גם שלא מדובר בבכל הכרומוזמים וכן לא בכל התסמונות. הבדיקה מנחשת טוב תסמונת דאון אך לגבי בעיות אחרות שעור התשובותצ האמיתיות נמוך. ישנן חברות מסחריות "המתפארות" שהבדיקה  מצביעה על אפשרות של 40 תסמונות כאשר למעשה ניתן בבדיקת יסי שליה או מי שפיר לזהות במאות רבות של בעיות .

בבדיקת סיסי שליה בדומה לבדיקת מי שפיר נבדקים כל הכרומוזומים בעובר. ניתן להוסיף את בדיקת הציפ הגנטי ואז נבדקים הכרומוזומים וגם חלקים קטנים מהם אשר לא ניתנים לבדיקה בבדיקה מיקרוסקופית רגילה. 

המלצה זו לסיסי שליה נמצאת בכל דפי ההנחיות של האיגודים הגנטיים והמיילדותיים בארץ ובעולם, ולכן התשובה קלה. אז היכן הכסף?
אם את מעונינת בסיסי שליה - אשמח לעזור. פרופ' שלו   
לצפיה ב-'כאבי בטן בצדדים '
כאבי בטן בצדדים
15/07/2018 | 09:08
1
34
שלום ד"ר,
אני בשבוע 22 ויש לי כאבים בבטן התחתונה בשני הצדדים, הכאבים באים והולכים לסירוגין.
האם זה דבר שכיח ? ועל מה כדאי לשים דגש בבדיקת האולטרסאונד הקרובה ? 
תודה 
לצפיה ב-'צירים מוקדמים?'
צירים מוקדמים?
( לעמוד שלי בתפוז )
15/07/2018 | 22:36
25
שלום שני,
ייתכן ויש לך צירים מוקדמים.
מדובר בכאבים היכולים להיות בשיפולי בטן תחתונה דו צדדית, ייתכן ומקרינים לגב ולרגלים, הבטן יכולה להות קשה  והם אמורים להמשך 30-40 שניות עם הפסקות סדירות ביניהן כל 5-10-15 דקות.  אללה צירים בגירים דיד להתייחס אליהן ובמקרים מסויימים להתחיל עם טיפול תרופתי. 
עם זאת יש מקרים שהכאביפ בשיפולי הבטן הם בעיקר בערב לאחר יופ פעילות שלם והם באים לביטוי במעמס שעבר על הרחם. אפשרות אחרת הם כאבים הקשורים לגדילת הרחם. 
את אמורה לעבור בדיקת מוניטור לצירים בלבד ולראות האם יש צירים סדירים. אם כן , צריך להמשיך בבדיקת אולטראסואנד לצוואר הוא  אמור להיות מעל 25 ממ, רצוי 35 ממ ופתח הצוואר לכיון הנרתיק  ["פה פנימי" של הצוואר].צריך להיות סגור. 
הטיפול בתחילה הוא שתיה מרובה ומעט מנוחה. אם יהיו שינויים נוספים בבדיקת האולטראסאונד יש דרכי טיפול טובים למצב זה. 
את תרצי - אשמח לעזור. 
פרופ' שלו  

לצפיה ב-'הפניה לסקירה מכוונת לעצמות ארוכות'
הפניה לסקירה מכוונת לעצמות ארוכות
11/07/2018 | 21:13
1
32
שלום רב, 
אני בשבוע 31.1 ועברתי היום הערכת משקל של העוברית. 
התוצאות שהתקבלו הן: 
BDP 75 מ"מ - מתאים לשבוע 30.0
Head cir 276 מ"מ - מתאים לשבוע 30.1
AB.Cir 260 מ"מ - מתאים לשבוע 30.1
HC/AC  יחס  -  1.06 
Femur Length  56 מ"מ - מתאים לשבוע 29.3
US  גיל הריון  -  30.1
הערכת משקל - 1476 גרם - מתאים לשבוע 29.4
(על פי עקומות HADLOCK)
אחוזון 34
(על פי עקומת דולברג)
סיכום:
הערות מבצע הבדיקה: 
אורך ה FEMUR מתחת לאחוזון 5
הומורוס 48 מ"מ - תואם אחוזון 5

הופניתי לסקירה מוכוונת לעצמות ארוכות
רציתי לבקש אם אפשר פירוש של התוצאות, עד כמה זה מצביע על בעיה או לחילופין לא בהכרח מצביע על בעיה.
אני קצת מבוהלת ובאינטרנט יש הרבה מידע שמסתובב על גמדות וכו'
לצפיה ב-'בעיה בעצמות ארוכות'
בעיה בעצמות ארוכות
( לעמוד שלי בתפוז )
12/07/2018 | 22:16
25
שלום ריבה,
בגדול אינני מתרשם מבעיה אך יש לבצע את הסקירה המכוונת למדדי כל העצמות האורוכת. 
העובר עצמו מתפתח יפה באחוזון 29.4, מדדי הראש והבטן מתאימים לשבוע 30.1 ואורך הירך מתאים ל 29.3שב. כדיי לדעת מה משמעות אורך הירך צריך להשוות את אורך הירך להיקף הראש או הבטן ולמעשה לא כתבת לי את הערכים המשווים  בין אורך הירך להיקף הגולגולת או בהשוואה להיקף הבטן.
להערכתי היחסים יהיו תקינים כך שאורך הירך לא יהיה בעייתי. 
נחכה למדדי הסקירה המכוונת. 
פרופ' י. שלו 
לצפיה ב-'הפסקת נטילת גלולות וכתמים חומים'
הפסקת נטילת גלולות וכתמים חומים
09/07/2018 | 15:03
2
17
שלום ,
ידידה שלי נטלה גלולות על מנת לסדר את שיעור ופצעים מהם סבלה במשך 8 שנים.
כעת הפסיקה את הגלולות מאז לפני שנתיים כי רוצה להכנס להריון . 
מאז יש לה כתמים חומים, שבוע לאחר מחזור , לאחר מכם הפסקה ואז שוב כתמים חומים וכן הכתמות חומות לפני מחזור. ובמחזור בקושי יש דימום.
מהן ההכתמות החומות האלו ? מה היא יכולה לעשות בנושא על מנת להכנס להריון ? 
תודה רבה 
לצפיה ב-'דימום לא סדיר'
דימום לא סדיר
( לעמוד שלי בתפוז )
12/07/2018 | 22:10
1
22
שלום לך,
הידידה חייבת להיבדק אצל רופא הנשים שלה.
דימומים לא סדירים יכולים להיות קשורים בבעיה ברירית הרחם, בצוואר הרחם או מסיבה הורמונלית. הפרעה הורמונלית יכולה להסביר גם בעיה בביוץ . 
הברור אינו בסגרת האתר אלא בבדיקת רופא כולל בדיקת אולטראסאוד לרחם ולשחלות, בדיקה ואגנלית ובדיקות מעבדה נוספות. 
פרופ י. שלו 
לצפיה ב-'היא עשתה אולטרסאונד וגינלי '
היא עשתה אולטרסאונד וגינלי
13/07/2018 | 19:50
13
ואמרו לה שהבדיקה יצאה תקינה . עובי רירית אמרו לה 4 ס"מ.
היא עשתה את הבדיקה שבועיים אחרי מחזור.
לצפיה ב-'מומי שלד '
מומי שלד
03/07/2018 | 12:43
1
38
בסקירה המוקדמת התגלה קלאבפוט דו צדדי, כתוצאה מכך הופניתי לדיקור וציפ גנטי וכן סקירה מוכוונת
בסקירה המכוונת הגלה מספר אבנורמלי של צלעות (9 בכל צד) חוסר ב2 חוליות של עמוד השדרה  וכן בית חזה קצר 
שקיפות, חלבון עוברי וכן הציפ הגנטי יצאו תקינים 
מה יכולה להיות הסיבה לממצאים אם כך , מה ההשלכות  והאם יש סיכוי שזו טעות אבחנה?
תודה
לצפיה ב-'מומים שלדיים בעובר'
מומים שלדיים בעובר
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2018 | 00:43
32
שלום לך,
את צריכה לעבור בדיקה מכוונת גם למוח ואקו לב.
במשך להפגש לייעוץ גנטי. עדיין לא השלמת את הברור הגנטי. 
בייעוץ יכוונו אותך לאיזה תסמונת הממצאים יכולים להיות שייכים, וכן אפשרות להמשך ברור בבדיקת אסום וכו. 
פרופ' שלו
לצפיה ב-'מה נבדק עדיין במי שפיר ואין בצ'יפ?'
מה נבדק עדיין במי שפיר ואין בצ'יפ?
02/07/2018 | 17:08
1
49
שלום,
קיבלתי תוצאות תקינות של הצ'יפ אבל נמסר שהתשובה למי שפיר תגיע רק עוד שבוע.
מה אפשר לגלות היום בבדיקה של מי שפיר שאי אפשר לגלות בצ'יפ הגנטי?
אם הצ'יפ תקין אפשר להירגע?
תודה
לצפיה ב-'יתרון לבדיקת מי שפיר רגילה על ציפ גנטי? '
יתרון לבדיקת מי שפיר רגילה על ציפ גנטי?
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 23:43
62
ישנם מספר מרכזים רפואיים בארץ בהם בבדיקת מי שפיר רגילה נבדק רק הציפ הגנטי ללא בדיקת הקאריוטייפ. על פי אגודי גנטיקאים בארץ ובעולם ניתן להחליף את הציפ בבדיקת הקאריוטייפ. עם זאת, ישנם מספר מקרים של טראנסלוקציה , כלומר שחלוף מקטעים של חומר גנטי שעדיין ניתנים לזיהוי בבדיקה הרגילה ולא בציפ הגנטי. 
בעיקרון - קבלת תשובת ציפ תקינה, יכולה להיות שקטה. 
פרופ' יוסי שלו 
לצפיה ב-'טרימסטר שלישי-חיסון לשעלת'
טרימסטר שלישי-חיסון לשעלת
01/07/2018 | 11:56
1
33
שלום פרופ' שלו,
אני בסוף שבוע 34 , עד כה מהלך הריון תקין
2 שאלות-
1. אחות מעקב הריון אמרה שעלי לבצע חיסון שעלת בשלב זה. האם הכרחי? מבקשת דעתך
2. מאתמול התחלתי להרגיש מידי פעם דקירות קלות בבטן תחתונה- האם נורמלי לשבוע זה ?

תודה רבה.

לצפיה ב-'חיסון שעלת'
חיסון שעלת
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 23:30
35
שלום לך,
על פי הנחיות משרד הבריאות נכון לקבל בהריון חיסון לשעלת על מנת לחסן את העובר, וכן אךת הילוד לאחר הלידה שלא ידבק במחלה. לאחר החיסון הילוד נולד עם נוגדנים לשעלת ולא ידבק. 
בשלב זה של ההריון יש תחושות שונות ברחם ואף התכווצויות לא סדירות. זה מצב נורמלי 
בהצלחה בהמשך הדרך.
פרופ' שלו 
לצפיה ב-'שכיחות מי שפיר'
שכיחות מי שפיר
27/06/2018 | 11:10
2
55
שלום פרופ',

מעניין אותי לדעת מהו אחוז הזוגות בישראל שמבצעים בדיקת מי שפיר בהעדר אינדיקציות רפואיות ?   יש נתון כזה על האוכלוסיה ?

לצפיה ב-'מי שפיר ללא אינדיקציה'
מי שפיר ללא אינדיקציה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/06/2018 | 23:51
1
50
שלום אלינור,
אינני מכיר נתון כזה, ולהערכתי לא קיים הן לגבי ישראל או מדינות אחרות.

ההחלטה לגבי אינדיקציה לבדיקת מי שפיר דומה  לגבי אינדיקציה לסקירת מערכות. 
שימי לב שהסיכוי שתמצא בעיה במי שפיר גדולה יותר מהסיכוי שנמצא בעיה באולטראסונד.
השאלה שעומדת בפני הזוג שבהריון קשורה בניהול סיכונים. ולמעשה עומדות בפני הזוג שתי שאלות -
א. האם אפסיק את ההריון במידה ותמצא בעיה חמורה בעובר.
ב. אם התשובה לשאלה הראשוה חיובית - האם מקובל עלינו ללדת תינוק עם אפשרות לבעיה באחד הכרומוזמים שסיכון של 1:200? 
[כל זאת כמובן כשאין כל אינדיקציה לביצוע מי שפיר. כשיש אינדיקציה הסיכון גבוה יותר.]
אם התשובה היא - מוכנים לקחת סיכון  - הרי שניתן לוותר על מי שפיר.
אם התשובה - הסיכון גבוה ולא מוקבל עלינו לקחת סיכון כזה - הרי שיש בצע את הבדיקה. 
[במאמר מוסגר - יש נתונם גופניים אופיניים לכל אשה המעלים או מורידים את הסיכון לבעיה לאחר הבדיקה, כך שבהרבה מקרים הסיכון בבדיקת סיסי שליה או מי שפיר  אפסי]. 
פרופ' שלו  
לצפיה ב-'תודה! שאלה נוספת-'
תודה! שאלה נוספת-
28/06/2018 | 09:18
36
תודה פרופ' על התשובה המורחבת !

רשמת שיש נתונים גופניים אופיניים לכל אשה המעלים או מורידים את הסיכון לבעיה לאחר הבדיקה -  מהם הנתונים הגופניים שמעלים את הסיכון ?  
עודף משקל למשל ?

מנהל/ת הפורום

אודות:
פרופסור יוסף שלו -מומחה ברפואת נשים ולידה ועוסק ברפואת העובר ובדיקות מי שפיר. התמחתי במיילדות, גינקולוגיה ופריון באגף נשים ויולדות בבית החולים ע"ש שי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פרופסור יוסף שלו, מנהל פורום אולטרסאונד נשים -מי שפיר
מנהל פורום פרופ' יוסף שלו

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו