לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
84168,416 עוקבים אודות עסקים

פורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר

אתר מקצועי העוסק במידע רפואי ושאלות גולשים בנושאי אולטרהסאונד בהריון, בדיקות מי שפיר ובדיקות סיסי שליה.
האם לעשות מי שפיר? האם עדיף סיסי שליה? ואולי NIPT?
פרופ' יוסף שלו בעל ניסיון של 40 שנים ברפואת העובר עונה בפורום תשובות אישיות, מקצועיות ומפורטות.
ההיריון והעובר – שני נושאים יקרים וחשובים מכל. מטרתנו לשמור עליהם ולהביא ילד בריא הביתה!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
מטרתי לתת לכם מידע רפואי ועדכני בנושים הקשורים באבחון מומים אנטומיים וגנטיים בעובר.
מידע הקשור בבדיקות אולטרהסאונד בהריון ולעסוק בהתלבטויות באשר לביצוע ברור גנטי \ מי שפיר \סיסי שליה גם במבוגרות ובמיוחד בצעירות. 
מצוידות במידע שתקבלו ממני בפורום אתן אמורות לשוחח על כך ולהגיע להחלטה משותפת עם רופא הנשים שלכן.
הפורום אינו מחליף ייעוץ רפואי אישי על ידי הרופא שלכן. 
אני מצפה לדו שיח מנומס ועניני בין הגולשים. כאשר ייכתב מידע שגוי וכזה שאינו תואם את רוח הפורום הוא יוסר. 
יש לכן הזדמנות להתעדכן במידע רפואי ולקבל תשובות על בעיות שמתרחשות אצלכן בהריון. אשמח מאוד לעזור. 
פרופ' יוסי שלו.  

המשך >>

לצפיה ב-'צ'יפ גנטי'
צ'יפ גנטי
17/12/2017 | 10:46
3
האם התוצאות בצ'יפ גנטי הן וודאיות (כמו במי שפיר- יש או אין תסמונת דאון) או שהן אך ורק באחוזים- 20% סיכוי שלתינוק יש....

הבנתי שאפשר לבקש לקבל בצ'יפ רק תוצאות וודאיות- זה נכון? בכל בתי החולים ובאסותא? ואז מה זה אומר- אני אקבל רק תשובה שבטוח יש לעובר כך וכך או גם פה מדובר על סיכוי ל....
לצפיה ב-'שאלה לגבי הציפ הגנטי'
שאלה לגבי הציפ הגנטי
14/12/2017 | 10:10
1
20
שלום פרופסור,
אני כותבת לך את השאלה ששאלתי בפורום אחר והתבקשתי להעביר לכאן..

כתבת שיש בתי חולים ציבוריים אשר מבצעים רק את בדיקת הציפ הגנטי במסגרת בדיקת מי השפיר ולא את בדיקת קריוטייפ הרגילה. האם זה מה שקורה בהדסה?
אני שואלת מכיוון שידוע לי שהציפ הוא בחינם שם והמזכירות לא ידעו להגיד לי אם הציפ אכן מורחב...
תודה רבה על ההתייחסות. 

לצפיה ב-'ציפ גנטי'
ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
14/12/2017 | 18:35
13
את צודקת. 
למיטב ידיעתי הדסה, וייתכן גם בשערי צדק וקפלן ניתן לבצע את הציפ בלבד. ומאחר ונשים מעל גיל 35 זכאיות לבצע את בדיקת מי השפיר על חשבון משרד הבריאות ובחינם, הרי שם ניתן לעשות ללא תשלום נוסף את בדיקת מי השפיר עם בדיקת הציפ. 
שימי לב, בבדיקת מי השפיר אנחנו שואבים מי שפיר ומבודדים את התאים העובריים ובתוכם את הכרומוזומים של העובר. לאחר מכן ניתן לבדוק את הכרומוזומים בבדיקת מיקרוסוקופ [קאריוטייפ] או לבצע במעבדה בדיקה מולקולרית הנקראת ציפ גנטי. 
מקווה שעזרתי. 
פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'אורך FL קטן בשבוע וחצי'
אורך FL קטן בשבוע וחצי
13/12/2017 | 14:21
1
22
שלום,
לפני מס' ימים ביצעתי בדיקת אולטראסאונד, אשמח לפענוח הממצאים:
גיל ההריון - 29.6 שבועות
BPD - תואם 29.1 שבועות
HC - תואם 29.3 שבועות
AC- תואם 29.0 שבועות
FL- תואם 28.2 שבועות.
הערכת משקל - 1294 גרם.
כמות מי השפיר תקינה.
לאורך כל ההריון, גיל העוברית והמדדים היו קטנים במס' ימים מגיל ההריון. הממצא שמדאיג אותי הוא אורך ה - FL שהיה תואם לגיל ההריון עד כה וכעת נוצר פער של שבוע וחצי.
אשמח אם תוכל להסביר ממה יכול נבוע ומה ניתן לעשות.
תודה
לצפיה ב-'ירך קצרה באולטראסאונד'
ירך קצרה באולטראסאונד
( לעמוד שלי בתפוז )
13/12/2017 | 22:43
19
שלום לך,
המדדים בכללם נראים לי בסדר. שימי לב שבתשובה את מקבלת גם הערכת הגודל של כל מדד באחוזונים . כל עוד המדד מעל אחוזון 3 או אחוזון 10 והיחסים בין הירך הראש והבטן תקינים הרי שההתפתחות העוברית בסדר. 

צריך לשים לב לתסמונת גמדות שמתחילה למעשה החל משלב זה של ההריון. במצב זה 4 הגפיים מראות  משלב זה של ההריון פיגור הולך וגדל בעיקר באורך וכן בצורה. לכן צריך ראשית למדוד שוב באולטראסאונד את מדדי 4 הגפים [ירך שוק זרוע ואמה ] ולחזור על הבדיקה בעוד 3 שבועות. אם המדדים תקינים בשתי הבדיקות הרי שניתן להיות שקטים.    
מהלך ההריו עד כה תקין? עשיתם מי שפיר? 
אם יש עוד שאלות , בבקשה
פרופ' יוסי שלו 
לצפיה ב-'GBS'
GBS
12/12/2017 | 14:13
6
28
שלום פרפסור שלו,

השאלה שלי לא לגמרי קשורה באולטרסאונד ובמי שפיר, אבל אולי תוכל לעזור לי.

לפני כ 5 חודשים עברתי לידה שקטה. לתינוק שלי נפסק הדופק באמצע לידה פעילה. בשבוע 41+4. מהלך הריון היה די תקין. היו תפקודי כבד גבוהים ללא מלחי מרה(לפי ההתייעצות עם המומחים זה לא מה שגרם למות עוברי).
אנחנו לא יודעים בוודאות מה הסיבה, חושדים ב GBS שעלה לרחם. ואחרי הלידה גרם לזיהום ברחם.
כרגע אני בהריון חדש וכבר עכשיו התגלה GBS בתרבית שתן..
השאלה שלי מה עושים בהריון הנוכחי? מטפלים באנטיביוטיקה? כל תקופה מסוימת? האם יש לך המלצות לרופאים שמתמחים ב GBS?

תודה רבה
לצפיה ב-'GBS בהריון'
GBS בהריון
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2017 | 19:53
5
34
שלום לך,
א - שיהיה בהצלחה. 
באשר להריון הקודם. 
1. האם העובר היה במהלך הלידה במצוקה? 
2.האם המוניטור במהלך הלידה היה תקין?
3. למה הכוונה דופק פסק במהלך לידה פעילה? 
4.האם היה לך זיהום ברחם לאחר הלידה? 
5. במידה וכן - האם נלקחו תרביות וזוהו המחוללים לזהום? 
6.האם היית חיובית ל GBS בהריון, במשטח ואגינלי ורקטלי? 
אשמח לתשובות על מנת לתת הכוונה נכונה.
פרופ' יוסף שלו .  
לצפיה ב-'תודה על המענה המהיר'
תודה על המענה המהיר
12/12/2017 | 21:07
4
15
מפרטת:
בשבוע 41.3 עשיתי סטריפינג בבית חולים והלידה התחילה ב 41.4. הגענו לבית חולים, מוניטור במיון נשים(20-30 דקות) היה תקין. ביקשתי להכנס לחדר לידה טבעי, חיכינו כשעתיים להתפתחות צירים ולפתיחה יותר גדולה. היתה פתיחה 4. אחרי כשלוש שעות נכנסתי לחדר לידה טבעי, המיילדת בדקה איך התינוק מתמודד עם תחילת ציר(כחצי דקה-דקה) והכל היה תקין. קיבלתי אנטיביוטיקה(היה ידוע מראש שיש לי gbs). נכנסתי לחצי שעה למקלחת. אחרי שיצאתי המיילדת ניסתה שוב לבדוק דופק, וכבר היה מאוחר מדי.. כלומר כחצי שעה-40 דקות הייתי בלי המוניטור.
אחרי כארבעה ימים עלה לי החום ל 38.4, חזרתי לבית חולים והתגלה שה gbs עלה לרחם. ומסתבר שהוא צמח גם על השיליה. הייתי מאושפזת כ 4 ימים עם 6 פעמים אנטיביוטיקה לוריד ביום. אחרי יום אחד החום ירד ופיזית הרגשתי מעולה.

אז אחרי הלידה:תרבית נרתיקית gbs חיובית. תרבית דם שלילית. דוח פטולוגי עוד לא מוכן. ידוע שעל שיליה צמח gbs.
בהריון עשיתי רק משטח וגינלי ל gbs.

תודה רבה!!!

לצפיה ב-'דופק עובר פסק'
דופק עובר פסק
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2017 | 23:05
3
26
לא ברור מה קרה בלידה. מאחר ועדיין לא ירדו לך המים כאשר הדופק פסק, ומאחר  והיית כ 40 דקות ללא מוניטור סביר יותר להניח שהיה לחץ על חבל הטבור שגרם לכך או סיבה עוברית אחרת (פחות סביר מאחר והסקירות ומהלך ההריון היה תקין) שתתגלה בנתיחת העובר. אם היתה היפרדות שליה ב 40 דקות אלה היו מדווחים לך על כך. 
הזיהום ברחם התפתח רק כ 4 ימים לאחר הלידה כאשר חלל הרחם היה חשוף לחיידק. 
אינני חושב שיש מקום לדאגה חריגה בעקבות התרבית החיובית בשתן. מטפלים בתרבית על פי האנטיביוטיקה הרגישה למחולל, בלידה שוב תקבלי אנטיביוטיקה והפעם תהיי תחת מוניטור ממושך כל מהלך הלידה.  
בהצלחה,
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
13/12/2017 | 09:50
2
18
זה אומר שעלי לקבל אנטיביוטיקה רק בלידה? ובמצב כמו עכשיו שתרבית שתן חיובית, לא?
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/12/2017 | 22:34
1
10
את פונה עם התשובה לרופא הנשים שלך ותקבלי הנחיות בהתאם. כמובן שגם מקבלת אנטיביוטיקה בלידה וכך גם הילוד. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
14/12/2017 | 20:33
1
לצפיה ב-'היקף בטן גדול'
היקף בטן גדול
12/12/2017 | 08:32
2
35
שלום רב פרופ' שלו,
אני שואלת בשביל חברה ללא יוזר בתפוז.
בשבוע 25 בבדיקת אולטרסאונד שגרתית אצל רופאת מעקב הריון נמדד היקף בטן גדול בשבועיים מגיל ההריון ומשאר המדידות.
נאמר לה גם שיש יחסית הרבה מי שפיר אך בתחום הנורמה.
העמסת סוכר 50 ו-100 גר' חזרו תקינות לחלוטין ושבוע הבא יש לה תור נוסף אצל רופאת המעקב.
היא תשמח לדעת מה יכולה להיות הסיבה, האם כדאי לבקש הפניה לבדיקות נוספות ואם צריך לשים לב למשהו מיוחד שמבוצע בבדיקה.
לצפיה ב-'בטן גדולה בעובר'
בטן גדולה בעובר
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2017 | 19:39
1
29
שלום לך,
כאשר בטן העובר גדולה בשבועיים לגיל ההריון [בשבוע 25]  וכן יש ריבוי מי שפיר חגרתך צריכה לעשות סקירה מכוונת למערכת העיכול של העובר, אברי הבטן, סרעפת, מערכת הבליעה , פנים והמוח. 
כתבת ששתי העמסות הסוכר 50 ו - 100 גר  היו תקינות. לידיעתך, בשלב זה מבצעים העמסה של 100 רק אם הבדיקה של 50 גר לא תקינה. 
אם בדיקת האולטראסאונד תקינה, צריך לחזור על האולטראסאונד בעוד שבועיים ולראות האם יש שיניים יחסית לבדיקה של היום.  
כתבי לי על המשך הבדיקות
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
13/12/2017 | 08:25
5
לצפיה ב-'שאלה לגבי סקירה מאוחרת'
שאלה לגבי סקירה מאוחרת
10/12/2017 | 14:31
3
49
שלום רב,
הבוקר ביצעתי את הבדיקה ובבדיקה עלה כי המוחון הקטן נמצא קטן בכ-11 ימים מגילו של ההריון. הרופא ביקש ממני להגיע עוד שבועיים-שלוש לבדיקה נוספת. רציתי להבין מה המשמעות של הדבר? האם מדובר בתופעה שכיחה שכן יש איברים שמתפתחים מאוחר יותר? האם עליי לדאוג? האם יש משהו שעליי לעשות טרם הבדיקה? אני ממש מודאגת ולא רגועה. תודה!
לצפיה ב-'סיקרת מוח באולטראסאונד'
סיקרת מוח באולטראסאונד
( לעמוד שלי בתפוז )
10/12/2017 | 17:41
2
29
שלום לך,
סקירת המערכות המאוחרת חשובה במיוחד להערכת מבנה המוח. ישנם חלקים ,כמו הקורפוס קלוסום אשר מחבר שאת שני חלקי המוח , אשר נצפה היטב רק בסקירה האוחרת. 
בכל בדיקת מוח בודקים גם את המוח הקטן. ההתייסות היא פחות לפער (אצלך 11 יום) אלא באיזה אחוזון גדילה מדובר [פחות מאחוזון % 10, או 3%]. למעשה, חשוב במיוחד להעריך האם מבנה המוח הקטן תקין. כאשר אין ממצאים חריגים במוח הקטן יש לעקוב אחר גדילת המוח, ולכן ההנחיה שקבלת מהרופא המבצע נכונה. בבדיקה הבאה יעריכו שנית את גודל המוחון, אך יש לבדוק ביסודיות את מבנה המוח כולו. אם עדיין קיים פער צריך לפנות לייעוץ גנטי, וכן לפנות למרפאה מיוחדת העוסקת בהתפתחות מערכת העצבים של העובר. מרפאה מיוחדת כזו נמצאת באזור המרכז בבית חולים וולפסון, באיכילוב ושיבא.   
כל טוב,
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'שאלה לגבי תשובתך'
שאלה לגבי תשובתך
10/12/2017 | 17:51
1
25
תודה על המענה.
האם לדעתך כבר עליי לקבוע במרפאה העוסקת במערכת העצבים של העובר או להמתין שלושה שבועות כפי שהוסבר לי?
האם מדובר בתופעה שכיחה?

תודה!
לצפיה ב-'תשובה לשאלתך'
תשובה לשאלתך
( לעמוד שלי בתפוז )
10/12/2017 | 19:30
25
חכי לבדיקה הבאה.  אם עדיין יהיה פער בין גודל המוחון לגיל העובר - תופני למרפאה כזו. באשר לתדיררות  - רק היום ראיתי מטופלת עם ממצאים דומים. בפער שקיים אצלך זה קיים די הרבה .
 ספרי לי איך תהיה הבדיקה באה.
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'דרושות נשים למחקר בנושא פחד מלידה (איכילוב)'
דרושות נשים למחקר בנושא פחד מלידה (איכילוב)
09/12/2017 | 18:46
13
נשים יקרות, למחקר רפואי הנערך במרפאה לבריאות הנפש של האשה בביה"ח איכילוב דרושות מתנדבות הרות הלוקות בפחד מלידה. המחקר בודק את יעילותה של התערבות פסיכולוגית קצרה בשיטה קוגנטיבית התנהגותית על הפחתת החרדה מלידה וחווית הלידה.
המחקר כולל שתי פגישות טיפול ומעקב עד 6 שבועות לאחר הלידה.
אוכלוסיית המחקר: נשים הרות בשבוע 32+0 עד שבוע 37+0, הלוקות בפחד מלידה.
המעוניינים/ות להשתתף מתבקשים/ות לפנות בטלפון: 03-6973685 או במייל: olga.a.lazar@gmail.com
תודה ובהצלחה !
לצפיה ב-'בדיקת מי שפיר.....'
בדיקת מי שפיר.....
06/12/2017 | 14:15
1
44
אם השקיפות עורפית,חלבון עוברי וסקירה ראשונה תקינים
יש צורך במי שפיר? 
בת 33
לצפיה ב-'שקיפות, סקירה וחלבון עוברי תקינים, למה צריך מי שפיר? '
שקיפות, סקירה וחלבון עוברי תקינים, למה צריך מי שפיר?
( לעמוד שלי בתפוז )
06/12/2017 | 23:11
40
שלום שיילית, 
בתא של העובר יש 46 כרומוזומים המסודרים ב 23 זוגות  
בדיקת שקיפות עורפית ובדיקת חלבון עוברי עוסקים בהערכת סיכון לבעיות רק בכרומוזמים מס 21 ומס 18. סקירת המערכות לא עוסקת כלל בנושא כרומוזומים אלא בבעיות הקשורות במבנה העובר. כמובן שכאשר יש בעיה במבנה העובר תתכן גם תסמונת כרומוזומלית אבל גם ההיפך. עובר עם תסמונת כרומוזמלית יכול להיות עם מבנה גוף תקין. 
כלומר, 3 הבדיקות שהזכרת מעריכות סטטיסטית בלבד בעיות ב 2 זוגות כרומוזומים. ומה עם שאר 44 הכרומוזמים???
הסיכוי שתמצא בעיה באחד מהכרומוזמים הוא 1:200 !!
הבדיקה היחידה הקיימת לבדיקת כל הכרומוזמים של העובר היא בדיקת מי שפיר. האם נראה לך הגיוני ללדת תינוק בלי לדעת שהכרומזומים תקינים? 
אשמח לשמוע תשובך. 
פרופ' יוסף שלו  

לצפיה ב-'שאלה לגבי מי שפיר'
שאלה לגבי מי שפיר
03/12/2017 | 11:27
3
56
שלום,
בת 41.שבוע 14+6.  הריון יקר מIVF. שקיפות תקינה . 
בגלל הגיל ובגלל שבהריון לפני האחרון התגלתה טריזומיה 18 בשקיפות שוקלת כמובן את ביצוע מי שפיר.
האם בגלל נסיבות ההריון הנוכחי יש סיכון במי שפיר להריון:
1. המטומה קטנה בגודל 5 מ"מ בין שבוע 7-9 שנספגה. ( בזמנו דיממה)
2. אני לאחר תפר צווארי (בוצע בשבוע 13, בעקבות צוואר מקוצר כתוצאה מהתערבויות של היסטרוסקופיות וגרידות).
ובמידה ואין סיכון לעומת כל אישה הרה אחרת מה השבועות המומלצים לביצוע?

תודה מראש.
לצפיה ב-'מי שפיר לאחר IVF ותפר צווארי'
מי שפיר לאחר IVF ותפר צווארי
( לעמוד שלי בתפוז )
04/12/2017 | 00:11
2
72
שלום לך, וברור שאנחנו בדרך אליה
את צריכה לעשות בדיקת מי שפירהן בגלל גילך וכן לאור סיפור העבר של בעיה כרומוזומלית וגם בגלל הריון IVF.  קיימת בפרוש הנחיה רפואית לבדוק את הכרומוזמים של העובר באמצעות בדיקת מי שפיר.
אני ממליץ גם על בדיקת ציפ גנטי המגלה פי 5 יותר תסמונות מבדיקת מי השפיר הרגילה.  
אין משמעות להמטומה הקטנה שהיתה בשבוע 7-9 ואשר נספגה על הליך בדיקת מי השפיר והסיבוכים. 
עד כה עברו כ 10 ימים מאז התפר הצווארי. הייתי מחכה לפחות 3 שבועות נוספים ועושה את בדיקת מי השפיר בערך בשבוע 19. לפני כן לוקח תכשירי פרוגסטרון על מנת שימנעו או יפחיתו מהתכוצויות הרחם. 
בחרי רופא מיומן על מנת שתסיימי את הפעולה בדיקור אחד ולא יותר. ריבוי דיקורים יכול להעלות את שכיחות הסיבוכים. 
אם את מעונינת אשמח לעזור. 
אם נותרו שאלות בבקשה כתבי לי. 
בהצלחה, פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'שאלות המשך...'
שאלות המשך...
04/12/2017 | 10:53
1
36
תודה רבה על המענה פרופ' שלו.
מעוניינת לשאול מתי לפני עלי לקחת תכשירי פרוגרסטרון?
כמו כן בהתייחסותך לטריזומיה כגורם נוסף לביצוע הבדיקה ,הרי שאין זה משהו גנטי אלא סיכוי סטטיסטי שלצערי נפלתי לתוכו, האם באיזה אופן אני בסיכון יתר לעומת נשים הרות אחרות? אודה להבהרה.
ושוב תודה על זמנך ועל המענה המקצועי.
לצפיה ב-'תשובת המשך'
תשובת המשך
( לעמוד שלי בתפוז )
05/12/2017 | 00:09
33
ניתן לקחת כדורים ואגינליים ואז הייתי מתחיל לקחת 2-3 ימים לפני הפעולה ועד שבוע לאחר מכן
אפשרות אחרת בזריקה  ואז - יום לפני ויום אחרי. ובהמשך לפי הרגשתך. 
באשר לחישוב המדויק לגבי סיכון נוסף בעקבות טריסומיה 18 - אתייעץ עם המכון הגנטי ואכתוב לך.   

לצפיה ב-'מי שפיר עם צ'יפ גנטי'
מי שפיר עם צ'יפ גנטי
29/11/2017 | 19:20
5
83
לאחר ביקור אצל רופא הנשים שלי ובדיקה של תוצאות הבדיקה אמר לי כי תוצאות הבדיקה תקינות שהסיכון לתסמונת דאון לפי הגיל הוא 1:1100 והסיכון לגילוי תסמונת דאון לפי הגיל ובשילוב בדיקת סקירת מערכות מוקדמת ושאר הבדיקות 1:10000 שזה תקין עם זאת רשום בהמשך וגם אמר לי שהתוצאה לגילוי תסמונת כרומוזומלית גנטית שתתגלה בבדיקה של מי שפיר עם צ'יפ גנטי הוא 1:128, לא הצלחתי להבין אם התוצאה תקינה או שלא ומה היא אומרת בפועל? הרופא בהקשר של התוצאה הזאת פשוט הלחיץ אותי ואמר אני לא יכול להגיד לך אם לעשות את בדיקת מי השפיר עם הצ'יפ הגנטי אבל היית רוצה לקחת אחראיות על העובר שמשהו יתגלה בסוף ותהיי אחת מתוך 128 במידה ולא תעשי את הבדיקה...
רוצה להבין את משמעות תוצאות הבדיקה לעומק ואם המשמעות היא שאני צריכה לעשות את הבדיקה?
תודה
לצפיה ב-'האם לעשות מי שפיר כולל ציפ גנטי? '
האם לעשות מי שפיר כולל ציפ גנטי?
( לעמוד שלי בתפוז )
29/11/2017 | 23:50
4
83
שלום מעיין,
הפרטים שכתבת לי אינם מדוייקים. אני מנסה להבין בין השורות איזה תוצאות קבלת.
כתבי לי באם הניחוש שלי נכון.  
1. לפי גילך הסיכוי לתסמונת דאון הוא 1:1100
2. בהמשך את כותבת  "הסיכון לגילוי תסמונת דאון לפי הגיל ובשילוב בדיקת סקירת מערכות מוקדמת ושאר הבדיקות 1:10000". בדיקת סקירת מערכות לא כלולה בחישוב הסיכון לתסמונת דאון לכן המידע שאת כותבת שגוי. 
3. ובהמשך את כותבת - "רשום בהמשך וגם אמר לי שהתוצאה לגילוי תסמונת כרומוזומלית גנטית שתתגלה בבדיקה של מי שפיר עם צ'יפ גנטי הוא 1:128".
איפה זה כתוב?

להערכתי - הסיכון לתסמונת דאון על פי גילך הוא 1:1100 והסיכון לתסמונת דאון על פי בדיקות הסקר כולל שקיפות עורפית הוא 1:10,000 . אם כך הדבר התשובות שקבלת טובות מאוד. 

עליך לדעת, שבדיקת מי שפיר בודקת לא רק תסמונת דאון אלא את כל 46 הכרומוזומים של העובר. והסיכוי, שתהיה בעיה באחד מהכרומוזמים הוא כ 1:200. כלומר באחת מכל 200 בדיקות מי שפיר עם ציפ גנטי יהיה ממצא לא תקין בכרומוזומים של העובר. בלי שום קשר לכך שהבדיקות שעשית עד עכשו תקינות. כך זה אצל כל הנשים.
אם את רוצה להיות בטוחה שהכרומוזמים של העובר תקינים ואין לעובר תסמונת כרומוזומילת - את חייבת לעשות מי שפיר. 
כתבי לי בבקשה אם הבנתי נכון את המצב, ואם כן - האם הבנת את תשובתי.

תוכלי גם להכנס לאתר שלי ולקרא חומר מקיף על בדיקת מי השפיר והציפ הגנטי 
חפשי בגוגל  "פרופ' שלו מי שפיר יעוץ אישי".  

בברכה,
פרופ יוסף שלו   
לצפיה ב-'תודה על המענה:) תגובה'
תודה על המענה:) תגובה
30/11/2017 | 11:23
3
40
לגביי סעיפים 1 ו- 2 אכן צדקת בהבנה ואלו אכן התוצאות שקיבלתי.
לגביי סעיף 3 בקובץ שהעליתי, תרשים 1 יש בו 4 עמודות ובעמודה ה- 3 מופיע התוצאה שיצא לי שהסיכון לתסמונת גנטית כרומוזומלית בבדיקת מי שפיר עם צ'יפ גנטי הוא 1:128.השאלה אם הערך שקיבלתי הוא נחשב לתקין בנורמה או שלא?
ואכן הבנתי את ההסבר שלך לגביי הבדיקה והגילוי של הכרומוזומים בה אבל לפי הערך שרשמת 1:200 התוצאה שיצאה לי נמוכה מערך זה (1:128) מה זה אומר בהקשר הזה?
תודה
לצפיה ב-'סיכון לבעיה בכרומוזומים'
סיכון לבעיה בכרומוזומים
( לעמוד שלי בתפוז )
30/11/2017 | 14:46
2
54
שלום מעיין,
על פי התוצאות שפורסמו על ידי המעבדות הגנטיות הסיכוי לבעיה בבדיקת הציפ הגנטי באכלוסיה הכללית  הוא 1:200-1:150 
את קבלת תוצאה מעט גרועה יותר 1:128. 
כלומר, בוודאי שמומלץ לעשות בדיקת מי שפיר וציפ גנטי .
אם תבקשי לעשות את הדיקור - אשמח לעזור. 
בהצלחה, פרופ' שלו  
לצפיה ב-'דיקור מי שפיר'
דיקור מי שפיר
01/12/2017 | 21:19
1
42
פרופ' שלו תודה רבה על המענה והעזרה!!!
שבת שלום
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/12/2017 | 13:32
37
אשמח לעזור בהמשך
לצפיה ב-'מוקד אקוגני בלב'
מוקד אקוגני בלב
28/11/2017 | 23:58
5
66
שלום רב,
הייתי היום בסקירת מערכות מוקדמת שבוע 15+3, במהלך הבדיקה הרופא אמר לי שהוא רואה מוקד אקוגני מורחב בלב בחדר שמאל, מה זה אומר? האם יש סיכון לעובר למחלות לב? האם זה סימן שיש לעובר תסמונת דאון?
השקיפות הייתה תקינה לא אמרו לי על הבעיה
לצפיה ב-'חשיבות מוקד אקוגני בלב'
חשיבות מוקד אקוגני בלב
( לעמוד שלי בתפוז )
29/11/2017 | 23:26
4
61
שלום אור, 
הממצא של מוקד אקוגני בלב  שכיח והוא נמצא בדרך כלל בחדר שמאל . מדובר למעשה במוקד מסוייד הנמצא בשרירי הפאפילרי בלב. הוא אינו מפריע לתפקוד הלב אבל מהווה סמן לאפשרות של בעיה כרומוסומלית בעובר.
בעוד שניתן למצוא אותו בשכיחות של  3-4% בעוברים רגילים, הרי הוא נמצא ב
16-18% מעוברים עם תסמונת דאון  ובכ 40% מהעוברים עם בעיה בכרומוזום 13.  כלומר הסיכוי להמצאות תסמונת דאון מעט גבוהה מאשר בעובירם רגילים.  עם זאת, ישנם סמנים נוספים בלב היכולים להצביע על סיכון מוגבר לתסמונת דאון כמו  פגיעה במחיצה הבין חדרית VSD או פגם במחיצה המערבת את החדרים והעליות AVSD. 
 מכאן, שכאשר מאובחן מוקד אקוגני קיימת אינדיקציה לביצוע אקו לב עובר. 
האם לעשות גם מי שפיר? 
זו הבדיקה היחידה המאשרת שכל הכרומזומים בעובר תקינים כולל תסמונת דאון. תשובה תקינה של מי השפיר תוריד ספקות וכמו שכתבתי - הממצא אינו מפריע לתפקוד הלב. 
מקווה שעזרתי, אם יש שאלות נוספות כתבי לי ואענה ברצון.
פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'מוקד אקוגני המשך'
מוקד אקוגני המשך
30/11/2017 | 09:56
3
42
תודה רבה על התשובה פרופסור,
שאלה לגבי המי שפיר האם במצב הזה אתה ממליץ לעשות הבדיקה לפני שבוע 18? תוך כמה זמן מקבלים תשובות לבדיקה? האם תשובות של הציפ הגנטי מגיעות מהר יותר מהתשובות של הדיקור?

לצפיה ב-'מוקד אקוגני - זמן לביצוע מי שפיר'
מוקד אקוגני - זמן לביצוע מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
30/11/2017 | 14:52
2
43
הזמן האופטינמלי לביצוע בדיקת מי שפיר הוא 17-20. ככל שנקבל תשוב מהירה יותר ייטב. כך, שניתן לעשות גם בשבוע 17. 
תשובת ציפ גנטי מקבלים תוך שבועיים+, תשובת קאריוטייפ רגילה ממי השפיר תוך 3 שבועות+. 
אני מבצע את הדיקורים באסותא רמת החייל בתל אביב. ניתן לקבל שם בתשלום נוסף  בדיקת מהירה לתסמונת דאון וכרומוזמים 13,18 תוך 3 ימים.
אם תבקשו לבצע - בשמחה.  
יום טוב, פרופ' שלו. 
לצפיה ב-'חלבון עוברי'
חלבון עוברי
06/12/2017 | 12:14
1
13

בהמשך לשאלתי בסקירה ה 1 נאמר לי שגודל העובר מתאים לשבוע 16+2 ומשקלו 150 דרם , 
אתמול כשהלכתי לחלבון עוברי לטענת האחות היא הקלידה נתונים במחשב כשהשבוע הוא 17+3 ויצא ממוצא שבוע הריון 18+3 מה הכוונה? 
והאם בעקבות כך התוצאה של החלבון לא תצא מדויקת ? 
תודה רבה

לצפיה ב-'חלבון עוברי '
חלבון עוברי
( לעמוד שלי בתפוז )
06/12/2017 | 22:47
9
חישוב הסיכון לתסמונת דאון בבדיקת חלבון עוברי מותנה בקביעת גיל הריון מדוייקת. 
אם ההריון בעקבות טיפול ב IVF אנחנו יודעים בדיוק מתי הביצית הופרתה.
אם מדובר בהליך פריון רגיל הדיוק הוא סביב יומיים.
אם ההריון ספונטני גודל העובר צריך להתאים לגיל ההריון בבדיקת אולטראסאונד  המבוצעת מוקדם בהריון בשבועות 6-9. 
גודל העובר בשקיפות ובסקירה הראשונה צריך להתאים לגודל העובר בבדיקות האולטראסאונד המקדימות. אם לא מתאים, ואיננו יודעים בדיוק מתי הכניסה להריון, הרי שמשנים את מועד הווסת כך שגודל העובר יתאים לגיל ההריון החדש. 
אם יש טעות בחישוב גיל ההריון תתכן טעות בהערכת התונים על פי בדיקת החלבון העוברי. 
פרופ' יוסף שלו 
לצפיה ב-'בדיקת genomit- האם ניתן להסתפק בה?'
בדיקת genomit- האם ניתן להסתפק בה?
30/11/2017 | 14:31
2
45
במקום מי שפיר וצ'יפ גנטי. ממה שכתוב באתר של הבדיקה היא מקיפה יותר ובודקת את כל הכרומוזומים- האם זה עושה אותה כתחליף טוב למי שפיר וצ'יפ גנטי?
לצפיה ב-'בדיקת GENOMIT לא מחליפה ציפ גנטי. '
בדיקת GENOMIT לא מחליפה ציפ גנטי.
( לעמוד שלי בתפוז )
30/11/2017 | 14:42
1
42
שלום תמי,
אם תסתכלי היטב באתר של החברה, הערכת הכרומוזומים באמצעות בדיקת הגנומיט היא ברמה של קאריוטיפ - כלומר דומה לבדיקת מי שפיר רגילה עם התוספת שמדובר בבדיקה סקר בלבד.  הציפ הגנטי הוא מעבר לרמה זו ובדיקת גנומיט אינה תחליפ לציפ גנטי. 
בברכה,
פרופ' יוסף שלו  
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
30/11/2017 | 14:51
9
לצפיה ב-'ציפ גנטי'
ציפ גנטי
28/11/2017 | 12:56
3
87
אני בת 37.
לפני כשבוע עשיתי את בדיקת מי שפיר. לא החלטתי אם לעשות את הציפ או לא והרופא אמר שיש לי שבועיים זמן להחליט ובמידה וארצה הם ישתמשו במה ששאבו במי שפיר. המחיר לא זול אך שווה שקט נפשי וכאן מגיעה ההתלבטות. אני מבינה שיש סיכויים גדולים לקבל תשובה שהיא לא החלטית ושלא ידעו לפענח את התשובה ולהחליט אם זה מסוכן או לא. מה דעתך ?
לצפיה ב-'בעד ציפ גנטי'
בעד ציפ גנטי
( לעמוד שלי בתפוז )
28/11/2017 | 16:31
2
75
שלום דנה, 
עבר שבוע מביצוע בדיקת מי השפיר ואני מניח שהתקופה הקריטית חלפה ואת בסדר. אני שמח. 
בדיקת הציפ הגנטי היא בדיקה מורחבת של הכרומוזום . לא רק אבחנה "בעין" באמצעות מיקרוסקופ אור אלא בדיקה מולקולרית הבודקת גם את המבנה הפנימי של הכרומזום וחלקי כרומוזום . בדיקת הציפ מגלה פי 5 יותר תסמונות מהבדיקה הרגילה. 
מאחר ומדובר בבדיקה חדשה יחסית, הרי שבעבר לא ידעו לפענח חלק גדול מהשינויים בכרומוזומים שניצפו בבדיקת ציפ גנטי. 
[כעת, הנסיון והידע רבים  יותר וכאשר ימצא ממצא לא תקין באחד הכרומזומים  99.5% יאמר לך מה האבחנה ובמה מדובר. רק ב חצי אחוז תקבלי תשובה שעדיין לא ידוע באיזה פגיעה מדובר.
הייתרון בבדיקה רב ולהערכתי המידע שתקבלי על מצב העובר מצדיק את ההשקעה הכספית.   
בהצלחה,
פרופ' שלו יוסף 
לצפיה ב-'תודה רבה על התשובה. יש לנו במשפחה רקע של סוכרת לחץ דם לב וכו'
תודה רבה על התשובה. יש לנו במשפחה רקע של סוכרת לחץ דם לב וכו
29/11/2017 | 12:54
1
44
האם יתכן שהתשובה תגיע שיש משהו לא תקין שלא ידעו לפענח וזה בעצם בעיה כזאת?
לצפיה ב-'ציפ גנטי - המשך'
ציפ גנטי - המשך
( לעמוד שלי בתפוז )
29/11/2017 | 23:32
43
לא.
כמו שכתבתי ב 0.5-1% מהתשובות ייתכן ולא יהיה הסבר למשמעות השינוי בכרומוזום שיימצא בציפ הגנטי. עם זאת, זכרי שב -  99.5% תקבלי תשובה למשמעות הבעיה שהתגלתה, ומדובר בבדיקה שסוקרת מאות תסמונות. לא מודבר בבעיות של סכרת ולחץ דם. . בהצלחה. 
פרופ יוסף שלו. 
לצפיה ב-'בדיקת מי שפיר'
בדיקת מי שפיר
27/11/2017 | 21:43
3
61
היי... רציתי לשמוע דעתך
מה השבוע הכי מאוחר בו כדאי לעשות מי שפיר? ומה אחוזי הסיכון בבדיקה?

לצפיה ב-'מתי לעשות מי שפיר'
מתי לעשות מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
28/11/2017 | 00:04
2
108
שלום אלה,
על פי הנחיות משרד הבריאות ניתן לבצע בדיקת מי שפיר בין שבוע 16 לשבוע 23.
הזמן האופטימלי הוא 17-20 שבועות..
את שואלת לגבי המועד המאוחר ביותר.
כאשר את מבצעת בדיקת מי שפיר במועד המתקרב לשבוע 22-23 ישנו סיכון מסויים , על אף שהוא קטן ביותר - שבמקרה ויהיה סיבוך בעקבות הבדיקה  [למשל ירידת מים ] וכתוצאה מכך תלדי הרי שלמעשה יוולד פג בשבוע מוקדם ביותר עם סיכוי מסויים לשרוד. לידת פג כה צעיר זה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לנו. חלקם לא ישרדו  וחלקם יכולים להפגע קשות מהפגות הקיצונית.
לאומת זאת, כאשר עושים בדיקת מי שפיר במועד מוקדם יותר, עובר אשר יולד כתוצאה מבדיקת מי השפיר לא ישרוד וכך נמנע פגיעה קריטית בעובר. 

לשאלתך לגבי הסיכון - על פי הספרות הרפואית האחרונה מדובר בסיכון להפלה של 1:800-1000, ויש אף עבודות מחקר שמצאו שהדיקור לא מעלה סיכון להפלה לעומת הריונות בהם לא עשו דיקור מי שפיר.
הסיכון באמת נמוך יחסית למידע הרב שניתן לקבל גם עם נבצע את בדיקת הציפ הגנטי.
עניתי הכל? אם נותרו שאלות - בשמחה.
על חומר נוסף תוכלי לקרא גם באתר שלי  "פרופ' שלו - מי שפיר יעוץ אישי". . 
את בדיקת מי השפיר אני מבצע בכל ביום בשבוע באסותא רמת החיל. 

בהצלחה!
פרופ' יוסי שלו 
לצפיה ב-'תודה רבה, עזרת מאוד!'
תודה רבה, עזרת מאוד!
28/11/2017 | 17:04
1
35
הבדיקה מומלצת יותר על ידי רופא פרטי או בביה"ח? או אין ממש הבדל?
לצפיה ב-'מי שפיר - רופא פרטי או בי"ח ציבורי'
מי שפיר - רופא פרטי או בי"ח ציבורי
( לעמוד שלי בתפוז )
28/11/2017 | 17:38
56
שלום אלה,
לא מודבר בסוג הרופא , פרטי או ציבורי, אלא במומחיות שלו . 
למומחיות של הרופא יש חשיבות בהצלחת הדיקור. 
בבית חולים ציבורי דיקורי השפיר מבוצעים בדרך כלל על ידי מתמחים אותם אנחנו מלמדים כיצד לבצע בדיקת מי שפיר. ובכל זאת, עבודות מחקר הראו שעל מנת לבצע את הדיקור בצורה אופטימלית יש לבצע מספר רב של בדיקות ולצבור נסיון. 
מכאן, שגם אם את עושה בדיקה על ידי רופא פרטי כדאי לברר האם הוא עושה בדיקות מי שפיר בצורה שגרתית ומה הנסיון שיש לו . 
לידיעתך, ותוכלי לקרא על כך גם באתר שלי , יש לי נסיון של שנים רבות בבדיקת מי שפיר, אני עושה את הבדיקות באסותא תל אביב - ואשמח לסייע בענין זה. 
טל 0547406202. 
בברכה,
פרופ' יוסי שלו  
לצפיה ב-'צריכה התייעצות דחופה. '
צריכה התייעצות דחופה.
26/11/2017 | 12:30
1
110
.עשיתי בדיקת אולטראסונד שבוע שעבר. יצא  1.6 ויצא לי 1:4297 + בדיקת הדם שעשו באותו היום.
למחרת התקשרו אלי ואמרו שיצאה בדיקות דם לא טובה.
כתוב 
לפי הגיל 1:1200
papp-a 0.57 x mom
free beta hcg 2.31 x mom
אמרו לי לנסוע דחוף לבית החולים לייעוץ גנטי  (הייתי שם) ושם אמרו לי שאני צריכה לעשות מי שפיר. איך זה קרה?!? האולטרסאונד היה תקין לחלוטין. לא יודעת מה לעשות. עד כמה באמת מסוכן לעשות את הדיקור? כי אני שומעת סיפורי אימה ברשת, אבל מפחיד אותי גם לא לעשות כלום. 
לצפיה ב-'בדיקות סקר והמלצה למי שפיר'
בדיקות סקר והמלצה למי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
26/11/2017 | 22:57
79
שלום לך,
לא ברור לי מה היו הנימוקים ביעוץ הגנטי לביצוע בדיקת מי שפיר. ערך השקיפות העורפית צריך להיות פחות מ 3, ערך PAPP-A צריך להיות מעל 0.15 וערך HCG צריך להיות בין 0.15-3
כל הערכים האלה שקבלת תקנים.
גם הסיכון לדאון מופחת אצלך פי 3-4 יחסית לסיכון על פי גילך שהוא 1:1200. 
אשמח לראות את דווח הייעוץ שקיבלת. 

באשר לסיכון במי שפיר. 
הסיכון ירד משמעותית בתקופה האחרונה. השיפור בטכניקה, במכשור ובנסיון של הרופאים הוריד את שיעור הסיבוכים עד ל 1:800-1000 שזה באמת סיכון נמוך. לעומת זאת, יש יתרון עצום בבדיקה אשר מאשרת לך שכל הכרומוזמים בעובר תקינים. מי שפיר היא הבדיקה היחידה שבודקת את כל הכרומוסמים, ובלי לבצע את הבדיקה לא תדעי אם לתינוק שיוולד יש תסמונת כרומזומלית או לא. 

אל תחששי מהבדיקה. היא נותנת שקט נפשי שהילוד בריא.
בברכה
פרופ יוסי שלו . 
פרופ יוסי שלו.   
לצפיה ב-'גיל האב קשור לבדיקת מי שפיר?'
גיל האב קשור לבדיקת מי שפיר?
22/11/2017 | 15:38
1
85
.שלום דוקטור. אנחנו בהריון הראשון שלנו, אחרי הרבה טיפולים וכמה הפלות. אשתי בת 34, אני בן 45. אשתי מאוד נחושה לעשות מי שפיר אבל אחרי כל הזמן הזה, עכשיו שסוף סוף יש הריון, אני ממש חושש. יש לי שתי שאלות. שמעתי הרבה שמועות על בדיקת דם שאמורה להחליף את מי השפיר, האם זה כבר מספיק אמין? כי יש מלא פרסומות ברשת, אבל זה באמת עובד? ושאלה שניה. הבנתי שההמלצה לעשות מי שפיר היא מגיל 35. אשתי פחות מכך, אז בעצם אולי אנחנו לא צריכים לעשות את הבדיקה בכלל? והאם זה שאני בן 45 אומר שכן צריך לעשות את הבדיקה או שאין קשר לגיל האב?
לצפיה ב-'מי שפיר אחרי טיפולי פריון'
מי שפיר אחרי טיפולי פריון
( לעמוד שלי בתפוז )
22/11/2017 | 23:31
96
שלום אבידן,
ראשית אני שמח על ההריון. בסופו של דבר רק ממש נשים מעטות לא מצליחות להרות. הטכנולוגיה הרפואית מתקדמם מאוד. 
עד כה יש רק בדיקה אחת המסוגלת לבדוק את כל הכרומוזמים של העובר - והיא בדיקת מי שפיר. יש בדיקות נוספות ביניהן בדיקת דם NIPT שהזכרת. בדיקות אלה הן בדיקות סטטיסטיות בלבד ומתייסות בעיקר ל 3-5 כרומוזמים מתוך 46 הכרומוזמים של העובר. בדיקת הדם אינה בודקת כל כרומוזום וכרומוזום, ואינה מעריכה האם מבנה הכרומוזום בכללו תקין.  
המלצת בשרד הבריאות לביצוע בדיקת דם מגיל 35 מתייחסת לאבחון תסמונת דאון בלבד. אם בכוונתכם לדעת שהעובר בריא ושהילד שיוולד הוא בלי תסמונות כרומוסומליות יש רק דרך אחת והיא בדיקת מי שפיר. גם כאשר גילך 45 וגיל אשתך 34.   בהצלחה. 
פרופ' יוסי שלו  
לצפיה ב-'סקירה מאוחרת'
סקירה מאוחרת
20/11/2017 | 10:39
2
99
שלום פרופסור שלו,
 עשיתי סקירה מאוחרת ויצא שהעובר קטן בשבוע וחצי מגיל ההריון. מה עושים ?
לצפיה ב-'גדילת עובר באולטראסאונד'
גדילת עובר באולטראסאונד
( לעמוד שלי בתפוז )
20/11/2017 | 19:13
1
114

שלום לך,
כתבי לי בבקשה  - 
1.האם יש מדד מסויים הקטן לגיל ההריון - גודל הראש, הבטן או הירך?
2.בסיכום הבדיקה - מה כתב הבודק? באיזה אחוזון נמצא משקל העובר.?
3. האם המחזור שלך סדיר?
4. האם הפער היה קיים גם בסקירה המוקדמת או בשקיפות? 
על פי תשובות אלה אוכל להתייחס במפורט לשאלתיך.

בכללית אומר שפער של שבוע וחצי בגודל העובר לגיל ההריון אינו בעיה אך מחייב הערכה נוספת בטווח של 2-3 שבועות.  
מחכה לתשובתך. 
פרופ' שלו. 

לצפיה ב-'תודה'
תודה
22/11/2017 | 12:43
62
ביקרתי אתמול אצל רופא נשים והתחלתי מעקב גדילה.
נראה לי שיהיה בסדר
מודה לך על זמנך והתשובה המפורטת
לצפיה ב-'בהריון שני... התלבטות'
בהריון שני... התלבטות
21/11/2017 | 17:34
1
69
.
אני בת 41, בהריון השני שלי . בגלל הגיל שלי הסיכון לתסמונת דאון אצל העובר הוא 1:120. לאחר בדיקת שקיפות עורפית ובדיקות הסקר, ההסתברות ירדה ל 1:10,000.

מצד אחד, מדובר בתוצאות סטטיסטיות, מצד שני, התוצרות ממש טובות.

אני מתלבטת האם באמת כדאי לעשות בדיקת מי שפיר או אולי אפשר להסתפק בבדיקתNIPT.

אשמח לחוות דעת נוספת, תודה מראש
לצפיה ב-'מי שפיר או NIPT?'
מי שפיר או NIPT?
( לעמוד שלי בתפוז )
21/11/2017 | 17:54
92
שלום שרונה,
התשובה הסטטיסטית שקבלת לגבי סיכון לתסמונת דאון בעובר ( 1:10,000 ) הוא טוב לאין שעור מאשר הסיכון לפי הגיל שלך ( 1:120).  גם בדיקת NIPT היא בדיקה סטטיסטית המזהה טוב את הסיכוי לתסמונת דאון. אלא, שאם בדיקת NIPT ,בכל זאת תזהה שלעובר שלך יש תסמונת דאון - הסיכוי שתשובה כזו נכונה היא היא בסביבות 50% - מה שנקרא PPV. וזה מאוד נמוך.
מצד שני יש מאות תסמונות כרומוזומליות שיכולות להתגלות בבדיקת מי שפיר שאותן בדיקת NIPT לא מגלה. מסיבה זו, את אמורה - גם על פי הנחיות משרד הבריאות - לבצע בדיקת מי שפיר.
בהצלחה,
פרופ' יוסי שלו      
לצפיה ב-'משקל העובר באחוזון 10'
משקל העובר באחוזון 10
19/11/2017 | 14:50
1
61

שלום לפורום,אני נמצאת כעת בשבוע 28 להריון. עברתי היום בדיקת אולטראסאונד ונאמר לי שמשקל העובר באחוזון 10, ולכן אני צריכה לעשות בדיקה נוספת בעוד שבועיים. מה המשמעות אחוזון 10? זה מסוכן? מה צריך לעשות במקרה כזה? תודה על תשובה מהירה. 

לצפיה ב-'גדילה עוברית בהריון'
גדילה עוברית בהריון
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2017 | 21:16
89
שלום לך - וברוכה הבאה, 
אנחנו מעריכים את הגדילה של העובר על פי טבלאות - עקומות גדילה. המשקל הממוצע למשקל העובר בשבוע 30 יהיה כ 1500 גר,  ובלידה - 3400 גר. המשקל הממוצע של העובר באכלוסיה הנבדקת נמצא באחוזון 50%. הגבול התחתון למשקל תקין הוא אחוזון 10, והגבול העליון - אחוזון 90. 

כלומר, בבדיקה שלך נמצא עובר במשקל המתאים לאחוזון 10.  יש לכך מספר סיבות. חלק ממהן קשורות לתזונה , אחרות לבעיות גנטיות ועוד. 

על מנת להתייחס לסיבה המתאימה במקרה שלך אני זקוק למידע נוסף.  ראשית ממתי אובחן לראשונה שעובר קטן לגיל ההריון. וכן, יש חשיבות למדדים המספריים שנמצאו בבדיקה  - לגבי קוטר הראש BPD, היקף הראש HC, היקף הטן AC, אורך עצם הירך FEMUR והיחס HC/AC. כל אלה נמצאים בדוח שקבלת. כתבי לי מה לגבי כמות מי השפיר - תקינה או מועטה. 

מחכה לתשובתך, 
פרופ שלו.  
לצפיה ב-'בדיקת מי שפיר'
בדיקת מי שפיר
19/11/2017 | 08:58
1
75

פרופ' שלו הנכבד,
אני שמחה מאוד על הפורום שנפתח שוב ומאחלת לך הצלחה. 
אני צריכה לעבור בדיקת מי שפיר בעוד שבועיים. יש לי 3 ילדים קטנים בבית ונאמר לי שצריך לנוח לאחר מכן. תוכל להסביר לי מה מותר ואסור לעשות אחרי הדיקור ובמשך כמה זמן?
שוב, אני שמחה שהפורום פעיל שוב.   
יסמין
לצפיה ב-'מנוחה לאחר מי שפיר '
מנוחה לאחר מי שפיר
( לעמוד שלי בתפוז )
19/11/2017 | 21:03
108
שלום יסמין,
הדיקור עוצמו פשוט ונמשך כ 5 דקות כאשר במרבית הזמן מכסים את המקום בצורה סטרילית ומנקים בסבון ואלכוהול. שאיבת הנוזל נמשכת פחות מדקה. בסופו של ההליך - שאלה אותי המטופלת - "זה הכל ?"  . הפעולה באמת פשוטה. 

אני ממליץ למטופלות שלי לשכב יומיים, להיות במנוחה ורק קימה לשרותים, להתרחץ ולאכול. נכון שניתן גם לשכב במנוחה על הספה או בכורסא אך מנסיון, ברגע שאת קמה מהמיטה - את מתחילה לעשות דברים נוספים כמו  - להכין כוס תה, ואחר כך כריך, חביתה, ואז סנדויצים לילדים ( 3 ילדים!!) וככה נסחפים לעבודות הבית. אין לקיים יחסי מין 3 ימים מהדיקור. 

48 השעות ההראשונות הן קריטיות. בכל מקרה של עלית חום מעל 37.5, ירידת מים, כאבי בטן  חזקים או חולשה מומלץ להודיע מידית לרופא הנשים או לפנות למיון נשים. לפעמים ישנם כאבים באזור הדיקור. הם חולפים בדרך כלל לאחר מספר שעות מהפעולה. 

כדאי להימנע מפעילות גופנית - יוגה, פילאטיס, "הליכות" וכו במשך שבוע מהדיקור. להפחית בהרמת הילדים, להמנע מעבודות בית מאומצות ופעילות פיזית אחרת. 

המידע הרב המתקבל בבדיקת מי השפיר מצדיק את ביצוע הדיקור.  התנהגות  על פי ההנחיות מורידה את הסיכוני משמעותית. 

עברת בדיקת מי שפיר בהריונות הקודמים?  האם היו בהריון הנוכחי מאורעות של דימום? . יש לכך חשיבות לגבי בדיקת מי השפיר. 
בהצלחה,
פרופ' שלו 

מנהל/ת הפורום

אודות:
פרופסור יוסף שלו -מומחה ברפואת נשים ולידה ועוסק ברפואת העובר ובדיקות מי שפיר. התמחתי במיילדות, גינקולוגיה ופריון באגף נשים ויולדות בבית החולים ע"ש שי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

המוזיקאי לירון עמרם מתארח בפורום
המוזיקאי לירון עמרם...
המוזיקאי המוכשר והייחודי ופריצת השנה בגלגל``צ...
המוזיקאי לירון עמרם מתארח בפורום
המוזיקאי לירון עמרם...
המוזיקאי המוכשר והייחודי ופריצת השנה בגלגל``צ...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פרופסור יוסף שלו, מנהל פורום אולטרסאונד נשים -מי שפיר
מנהל פורום פרופ' יוסף שלו

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו