לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום חוזרים בתשובה-תמיכה
בס"ד
   ברוכים הבאים   
   תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.
   פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.
   מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.
   מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

כללי הפורום:
   1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.
   2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.
    3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.
   4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.
    5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.
   6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.
   7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.
     8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום חוזרים בתשובה-תמיכה

בס"ד
   ברוכים הבאים   
   תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.
   פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.
   מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.
   מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

כללי הפורום:
   1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.
   2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.
    3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.
   4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.
    5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.
   6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.
   7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.
     8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום

המשך >>

מאסתי
01/05/2016 | 11:42
3
28
מאסתי ברבנים..שמתיימרים להיות רבנים אך בעצם הם מתנהגים כרע-בנים
במה דברים אמורים?
איש דת המתיימר להנחיל דרך לעם ישראל, פרטים או בודדים, חייב להבין בנפש האדם
אסור לו להפחיד ולהיות רובוטי בדרכו
שימו לב, שרוב גדולי ישראל והצדיקים האמיתיים, לא עסקו בשטיפות מוח מטורפות וחפירות-יתר, אלא- היו עסוקים באהבת ישראל, הרצון שלזה שיושב מולי- פשוט יהיו חיים טובים יותר- זהו צו השעה, לפי דעתי.
הרי כל אדם יכול להגיש את ספר "שולחן ערוך" ולהגיד לאדם היושב מולו - "כך וכך תנהג"..
זו לא חוכמה!!!! איפה אהבת ישראל? איפה הרגישות? איפה הדאגה שלאדם יהיה פשוט טוב (!!) בחיים..
?
לרב עובדיה זצ"ל יש בת...
01/05/2016 | 16:25
6
וכבר מגיל צעיר ראה שהיא לא מתאימה לעולם החרדי. אז הוא חיתן אותה עם דתי לאומי. היום היא דתיה ציונית.
כמה רבנים את מכירה ואיפה פגשת אותם?
02/05/2016 | 01:09
1
כאב לי לקרוא דבריך
02/05/2016 | 01:33
3
עליך להבין שחזרה בתשובה היא תהליך אישי מאד. מה שאת עוברת בתהליך, ומה שאת מרגישה- כל זה ביטוי של העולם הנפשי האישי שלך. עליך למצוא את הדרך שתתאים לך ושתרומם את נפשך, ולא חס וחלילה שתדכא את נפשך!!! זכרי מה שאמרו חז"ל: "אין השכינה שורה לא מתוך עצבות", העצבות היא שמעכבת את ההתפתחות הרוחנית שלך.

אני לא מכיר מספיק את הנפש שלך בשביל להציע לך דרך שלמה ומסודרת שתתאים לך. מה שכן אוכל לעשות, הוא להציע לך כיוון לחיפוש שלך. דעי לך, שקיימים בארץ כלמני מרכזים למודעות יהודית המיועדים לחוזרים וחוזרות בתשובה בגילך. אני חושב שמסגרת כזאת יכולה להתאים לך, מכמה סיבות. הסיבה החשובה לדעתי, היא ששם יש פתיחות וקבלה של כל אחד ואחד כפי מדרגתו. סיבה נוספת, היא ששם בעיקר יעניקו לך כלים לעיצוב הזהות היהודית שלך, אך תהיי חופשיה לבחור אם לקחת ומה לקחת ולאיזה כיוון. ולא פחות חשוב- מהבחינה החברתית תוכלי להכיר קהילה חמה שתרגישי חלק ממנה. אני יכול לספר לך שאני כבר 6 שנים לומד במסגרת כזאת, וזה תרם לי רבות מבחינה אישית, חברתית, ורוחנית. ובדיוק מהסיבות שציינתי, מצד אחד זכיתי להכיר קהילה נפלאה. ומצד שני, קיבלתי שם כלים לבניית העולם הרוחני שלי, אך אני בעצמי בחרתי איך לעשות בהם שימוש שנכון לי. מציע לך גם לבדוק ולראות אם מסגרת כזאת תתאים לך.

ועוד נקודה בקשר לדבריך, מבלי לדעת על איזה רבנים דיברת חשוב שתדעי שלעתים אותם רבנים שנוקטים בלשון קשה כשהם מדברים כלפי הציבור, בשיחות אישיות הם מדברים בלשון רכה ועדינה יותר. ובשיחות אישיות אני מניח שהם כן מנסים להבין גם את הנפש שיושבת מולם.

חזקי ואמצי, ומאחל לך שבע"ה תמצאי את דרכך אל שלומתך הנפשית
קשה לשמור שבת
26/04/2016 | 15:06
9
51
מאמינים לי?
כן. ועוד יותר קשה לשמור חג שצמוד לשבת.
27/04/2016 | 15:52
22
כל השבוע אני מחכה לשבת קודש.
27/04/2016 | 20:01
2
30
בעזהי"ת

לכבוד החג והשבת, פותח לקידוש את 'כרם נמורה' של אור הגנוז. 200 ש"ח לבקבוק.
  כל השבוע אני מחכה לשבת קודש.
  איך אפשר לחשוב על חיים בעולם הזה, בלי שבת קודש. מעיין מים קסומים בארץ ציה ועייף בלי מים.
אני שמחה בשבילך שלא קשה לך. ועצובה בשביל מי שקשה לו.
28/04/2016 | 15:01
1
17
בד"כ, אם אין לי קושי בדבר מסוים, אני לא אכריז עליו בשמחה ובטוב לבב באזני מי שמעיד שמאוד קשה לו הדבר המסוים.
זה כמו לשפוך לו מלח על הפצעים. זה כמו להגיד לו שהוא לא מעניין. זה כמו עוד כמה דברים...
כתבתי זאת כדי שלא ישמע שאין אור שבת בעולם.
28/04/2016 | 18:24
20
בעזהי"ת

חלילה לא כדי להתנשא, חלילה לא כדי לטעון בפני יהודי שהקשיים שלו לא אמיתיים, ובמיוחד כמו שאומר הרב אליהו גודלבסקי בשם רבי נחמן מברסלב - שעל כל אחד שרוצה לחזור בתשובה לדעת שחייבת לעבור עליו באופן פרטי בחינה של כל התלאות שעברו על עם ישראל מאז ומעולם...

כתבתי זאת, כדי לצעוק שיש אור שבת קודש בעולם. יש אותו.
  לחשוב על יהודי פשוט כמוני, פצוע וזב דם,  מלא בפגמים ובעוונות, עובר בגשמיות צרה אחרי צרה, שעדיין זוכה מאת ה' יתברך לאור שבת קודש, כי לא משנה מה אתה - אם רק תתגעגע לשבת ותכין את עצמך אליה בכל יום ויום, במעט שאתה מסוגל להכין, גם אתה תזכה לאור הזה.
יש תשובה יפה של הרב אמנון יצחק בעניין זה
28/04/2016 | 14:50
2
22
כך מספר הרב: פעם אמר לי יהודי: ``אני מוכן ואפילו רוצה לשמור שבת, אבל אני לא יכול - בלי - כדורגל ובלי סגריות``. אמרתי לו: ``מי אמר לך שאסור לך לעשן סגריות? מי אמר לך שאסור לך ללכת לכדורגל``? ענה לי: ``כל החרדים אומרים שאסור``. אמרתי לו: ``ואני אומר לך שמותר``!. לרגע הוא עמד נדהם וכשהתעשת שאל אותי: ``מה אתה רפורמי``? אמרתי לו: ``דוקא אורתודוכסי``. שאל: ``אז איך אתה אומר שמותר``? עניתי לו: ``מותר לא לחלל שבת, מותר לא לעשן סגריות בשבת, מי אמר שאסור``? אז הוא אמר: ``מה אתה מחליף לי מילים``? אמרתי לו: ``לא, זו המציאות! עד היום היית אתה, אסור בכבלים של הסגריות ואסור במאסר של הכדורגל. אסור - ולא מותר. מהיום אם תשמור שבת, אתה מותר ובן חורין, התרת את עצמך מן המאסר של יצר הרע``. כשאנחנו אומרים לעצמנו או לאחרים, שאנחנו רוצים באמת, אבל איננו יכולים, מה אנחנו אומרים בעצם? - אנחנו אומרים שאנו אסורים במאסר יצרנו! לכן באה התורה ללמד אותנו כיצד להשתחרר מכך ואיך להיות בן חורין, לשלוט בעצמנו על פי אמות המידה שהבורא שבראנו רוצה בהם. והמצליחים בזה נקראים בני חורין.

לקוח מכאן: https://shofar.tv/articles/5453

חג שמח!!
לא נפתרה כאן שום בעיה של קושי
28/04/2016 | 14:58
1
20
נפתרה ההגדרה של מותר ואסור, ונפתחה בפנינו דרך להגדיר דברים אחרת, במקום לאסור, להגדיר את ההיפך כמותר.
אבל זה לא משנה את הקושי בכל ענייניו. רק בעניין מסוים. אבל הקושי קיים בעוד הרבה עניינים שלא נפתרים כאן, ושהרב אמנון יצחק אולי לא יכול לפתור אותם, כי הוא לא מרגיש בהם.

מצד שני, גם קשה לדבר על קושי, כאשר אין מגדירים אותו. ופותח השרשור עדיין לא פירש שום דבר לגבי הקושי שלו. 
לגבי הקשיים שלי - הם קיימים ויכולים להיות מפורטים מאוד, אך הפורום אינו הכתובת אליהם.
צודקת, אין זה פותר או מעלים את כל הקשיים.
28/04/2016 | 15:49
14
אך מנסיוני האישי לפחות, אני יכול לומר שכאשר היתה לי הבנה עמוקה מהי חירות אמיתית לעומת ה"חירות" המדומה שאינה אלא שעבוד לכוחות הטבע, זה עזר לי מאד לקבל את הכח להתמודד מול הקשיים. למודעות הזאת יכולה להיות כח עצום!
קשה להיות יהודי
01/05/2016 | 16:22
4
איך אני יודע? תינוק רק נולד וכבר צריך לעשות לו ברית מילה. תחשבו על זה.
מופע סטנדאפ בנתניה של הרב שמעון פרץ
25/04/2016 | 14:40
15
רציתי לציין לשבח את פעילותם המבורכת של מוסדות "אורחות יצחק" הפועלים בנתניה בנשיאותו של הרב פנחס שקד שליט"א
בערב הפסח עשו הפנינג ענק למען תושבי העיר דתיים וחילונים כאחד. אפו מצות , הגעילו כלים והילדים נהנו מלונהפארק ענק והכל בהתנדבות מלאה וללא כל תשלום!!
מחר יום שלישי של חול המועד יש מופע סטנדאפ של שמעון פרץ וגם זה בחינם! רחוב רותם 129 נתניה!
רציתי לומר יישר כח לרב פנחס שקד שליט"א על כך ולכל המארגנים. ירבו כמותכם בישראל אנשים טובים שעושים ללא תמורה.
טבעונות ויהדות
18/04/2016 | 18:21
14
44
מראש הסליחה אם זה נושא בעייתי תעדכנו אותי או מיחקו את הפוסט.
רציתי לפתוח לדיון את עניין הכשרות באכילת מזון מן החי (ביצים,חלב,בשר) ההרצאה של אסא קיסר הותירה המון שומרי מצוות בדילמה כבדה. (ההרצאה ביו טיוב, ראו אסא קיסר)
יש המון הגיון בדבריו ואני שואלת את עצמי האם הדבר עלה לדיון ולסדר היום של רבנים גדולים מדוע לא נעשה שינוי? כיצד יתכן שבעלי החיים עוברים הזרעה לפרות הנקבות, הריון כפוי והוצאת זרע מהפרים תחת הפעלת כח וקשירה נגד רצונם (אונס לכל דבר) והדבר מקבל הכשר? כיצד יתכן שמקורם של עופות נשרף במאתיים מעלות וזה כשר? עגלים מופרדים מאמם ביום היולדם (זה נגד ההלכה). אפרוחים זכרים נגרסים בעודם חיים בתוך מערבל עם להבות סכינים.  אבל כל זאת מקבל הכשר...
את ראשי הפרות שורפים להוצאת הקרניים ללא חומרי הרדמה או חבישה. 
כל הצער הזה מתבצע שעה שעה וכספינו ממנים התעללות קשה תחת הכשר מלא. 
האם אנחנו באמת שומרים מצוות כשאנחנו ממשיכים לממן סבל וצער של יצירי הבורא? אני די בטוחה שלא זו הדרך שבא הוא התכון שנחיה. 

דעתכם? 
אנו שומרים מצוות. אנו לא מממנים סבל וצער
18/04/2016 | 19:15
5
26
אנו צורכים בשר בע"ח ותוצרת בע"ח למחייתנו, וקונים אותם ממי שמספק אותם. 
גם חשמל אנו צורכים ממי שמחלל את השבת. איננו מממנים חילול שבת בכך שאנו קונים חשמל. 
ברור שאם יש מי שאינו עובר עבירה ומוכר לנו חשמל/בשר - אנו קונים ממנו קודם כל ולא ממי שעובר עבירות, כי איננו רוצים שום נגיעה בעבירות. אבל כל עוד אין מי שמוכר חשמל/בשר בלי לעבור עבירה, אנו קונים ממי שמוכר בלי שאנו שותפים בעבירה שלו.

אין קשר לכשרות המזון ולצורך של נפש האדם וגופו בחלבונים מן החי (בבקשה, לא להיכנס אותי לפולמוס שלא מעניין אותי, שטוען שאיננו צריכים חלבון מן החי. אנו צריכים, ולא תשתנה דעתי). הכתובת לזעקה נגד עבירות על חילול שבת או על צער בעלי חיים הם התעשיות המבצעות עבירות אלה, ובעיקר הרגולטור שמתיר להם לעשות זאת ואינו מפקח או מונע זאת. 
וכידוע, הרגולטור אינו ציבור שומרי המצוות...

אז כל מי שמפנה את האצבע/השאלה לעבר שומרי המצוות, שישאל את עצמו איפה הוא לא ישר במניפולציה שהוא מנסה לעשות. ויש לי תשובה בשבילו: הוא מנסה לעקוף את הדרך האמיתית להילחם בבעיה, ע"י לשבת על המצפון לשומרי המצוות כדי שהם יעשו את העבודה מול הרגולטור במקומו. אז לא, אנו לא נעשה את העבודה בגלל רגשי אשמה.
מי שמעוניין לפעול נגד הרגולטור בנושא, לא משנה אם הוא שומר מצוות או לא שומר מצוות, שיעשה זאת ואני אברך אותו. אבל שלא יתחיל לספר לי שאני לא בסדר שאני אוכלת בשר או ביצים. שלא יהיה מניפולטור. זה שפל. 
זה נושא עדין
18/04/2016 | 23:03
4
18
היי אופיר. אין אצבעות מאשימות. רק דיון כללי. אפשר להסכים או לא.
 אני שואלת אם בכך שכספנו מממן אונס מיני (שזה רק חלק אחד מתוך סידרה של התעללויות) וצער של בעל חיים חסר ישע לא הופך אותנו לשותפים לעבירה כשאנו מודעים לחלוטין לנעשה מאחורי הגדרות.
האם מתוך המודעות לכך אנחנו לא הופכים שותפים?
לדוגמא, אם אכנס לחנות שבה אני יודעת שהמוכר מוכר גם מוצרים גנובים. אני יכולה לומר שזו לא הבעיה שלי, אני לא גנבתי..  זו לא העבירה שלי . אבל מתוך הידיעה שבעל החנות עוסק בגניבה עליי להסיק שאני מניבה תועלת ממוצר שנגנב, שהרי זה הופך את ההנאה במוצר ללא כשרה. לא נכון בעיני לא מוסרית ולא הלכתית להפיק הנאה מדבר שעומד כנגד ההלכה והמוסר. 
זו רק דעתי האישית, אבל אני חושבת שכל עוד אני משלמת עבור שירות כזה או אחר שאני יודעת שמבצע דברים שכנגד ההלכה או הצדק (כפי שאני רואה אותו..) אני מרגישה אחראית גם ושותפה לנעשה. 

לא מסכימה עם הדוגמא שהבאת. זה שונה מחברת החשמל, מפני שיש פה גם צד מוסרי ולא רק הלכתי. אם עובדי חברת החשמל יעבדו בשבת זו בעייה שלהם מול בורא עולם. אבל כשאני במודע משלמת עבור אונס של בעל חיים והפרדה של צאצא מאימו (אפשר לראות את המחזה הנורא בסרטונים ואת הזעקה של האמהות שנמשכת לאורך שבועות ויללות העגלים לאמא..) אני גורמת לסבל נפשי בל יתואר. על הדיון אם את צריכה חלבון מן החי או לא, נוותר. זאת לא השאלה כרגע..
זה עניין מוסרי והלכתי. כתוב מפורשות שצער בעל החיים כצער האדם. הם אוהבים ומרגישים את ילדיהם כפי שאנחנו את שלנו. לפחות כך אמרו חכמים ממני וגדולים בתורה. 
מבחינתי הפרדת אם מילד, או פרה מעגל זה שני דברים זהים. הרגש של אם לילד זהה בכל היצורים החיים. 
זה רק דיון. אפשר להסכים ולא להסכים. אני מקווה שאף אחד לא נפגע מדבריי. זו רק הרגשתי בעניין. דברים שיושבים לי על הלב והמצפון. 
המצפון שלנו, שניזון מהגדרות אינטרנטיות ותקשורתיות
18/04/2016 | 23:44
2
21
אינו קובע את כללי המוסר והצדק האלוקי.
התורה היא שמודיעה לנו את כללי המוסר האלוקי.
והגדרות של דברים אל לנו לקחת מארגוני זכויות אדם או מאנשי תקשורת מניפולטיביים. יש לראות מה ההגדרה של דברים בתורה.
אז בבע"ח אין אונס ואין התעללות מינית. ההאנשה שאנשים עושים לבע"ח (כאילו בעלי החיים מרגישים את רגשות הנפש של בני האדם...) הרבה פעמים היא זו שגורמת לבע"ח התעללות. לדוגמה, האנשים חושבים שהחתול רוצה לחיות חיים ארוכים ולהיות בריא, ומעדיף לשם כך לחיות בדירה, לאכול אוכל שהוא אינו צריך לצוד ולהיות עקר מינית... זו התאכזרות לטבע של החתול. אמנם כיוון שיש כאן גם פיצוי, אין פה הגדרה של צער בעלי חיים. אבל בוודאי שההאנשה הזו אינה נכונה.

לכן אי אפשר לקרוא להרבעה של בעלי חיים "אונס" ו"כפיית הריון" ולעשות האנשה לבעל החיים. טבעו של בעל חיים הנועד לאכילת אדם מוגדר בתורה, ושם גם מוגדר מה הצער של בעל החיים, שאסור לצערו. 
ברור שאם ברשותך עדר פרות, צריך לברר מה מותר ומה אסור לעשות לפרות הללו, וזאת לשאול פוסקי הלכה ולא פמיניסטיות במסדרונות ביהמ"ש העליון. אבל אם אין ברשותך עדר פרות, השאלה כבר לגמרי אחרת, כי לא מוטל עלייך דבר בנוגע לצער של פרות שאין לך.

כשאנו רואים שהקב"ה נתן בבריאה טבע, ויש שרשרת המזון שבה בע"ח אחד אוכל בע"ח אחר, עלינו להבין שהקב"ה אינו אכזרי, ומה שלא נראה לנו צודק עלינו ליישר את הראייה שלנו לפי התורה ולא ההיפך. זה במאמר מוסגר, בלי קשר למה שאסור (על מגדלי בעה"ח) בהלכות צער בעלי חיים. רק להבין שהצדק "כפי שאני רואה אותו" אינו צדק אלוקי, ואדם צריך לכפוף את עולמו הצר בפני עולמו האינסופי של הקב"ה, שמכיל עוד הרבה עניינים שהאדם החכם ביותר לא יכול לשער בכלל בגודל שכלו. 

יש ללמוד הלכות. אסור לקנות מוצר גנוב ממוכר גנב. אי אפשר לומר "לא גנבתי". יש תורה ויש הלכות. אסור גם ליהנות מחילול שבת של יהודים. אז אי אפשר כלל לומר שזו בעיה של עובדי חברת החשמל מול בורא עולם אם הם עובדים בשבת. זו בכלל לא דעת התורה ולא ההלכה. דווקא כאן הדברים חמורים יותר ונוגעים אלינו, ובאמת רבים האנשים שלא משתמשים כלל בחשמל בשבת, או קונים חשמל כשר לא מחברת החשמל.

לעומת זאת, ההלכה לגבי קניית מזון כלל לא קושרת ביני, בקנותי מזון לצרכי כאדם, לבין חטאי הצב"ח שגורמים אנשי תעשיית המזון לבעלי החיים שהם מגדלים. בוודאי לא כל עוד אין לציבור אלטרנטיבה אחרת לקניית מוצרים מן החי. 
אז זה הגדרה פרטית שלך, שאינה קשורה להגדרת האמת, להגיד ש"אני משלמת עבור הפרדת צאצא מאמו". 
ויש גם עוד עניין, שצער שנגרם לבע"ח לתועלת ציבור בני האדם אינו צב"ח כמו צער שנגרם לו סתם, ללא תועלת. אז אם יש פעולות שנעשות בתעשיית המזון, במטרה לספק לציבור האנושי מזון די צורכו, ובלעדיהם יהיה חוסר בבשר או בביצים וכד', ואנשים לא יוכלו להיזון מהם לצורך בריאותם - אז צריך לעשות את הפעולות הללו ולספק לאדם את מזונו, ולא לחוס על בעלי החיים על חשבון האדם (וכיוון שאינני מצויה בתעשיית המזון, אינני יודעת מהם המעשים המוכרחים כדי לספק לאוכלוסיית המדינה שלנו מזון מן החי די צורכה). 
תראי
19/04/2016 | 00:26
1
17
נראה שאת בצורה בדעותייך ואני בדעותיי. נסכים שלא הסכמנו בעניין?
אינני בקיאה די בהלכה כדי לענות . אך לאחר ששמעתי את ההרצאה וצפיתי בסרטונים סגרתי את הפינה עבורי מפני שמסבירים בהרצאה כיצד הלכתית אנחנו עוברים עבירות בכך שאנחנו ממנים את הצער והכאב. המרצה אינו איש תיקשורת מניפולטיבי והוא שייך לזרם החרדי (אם יעניין אותך לשמוע עוד צד הלכתי ולהגיע לעומק ההלכה בנושא צער החיה ורגשותיה חפשי תחת אסא קיסר את ההרצאה). 
אני לא יודעת כיצד את מגדירה אונס ?ומדוע העובדה שבעל החיים אינו הולך על שתיים ומדבר כמונו מקנה לנו את הרשות לאנוס (קשירה ושאיבת זרע כנגד רצונו של יצור חי זה אונס בכל הבט שתסתכלי עליו). מי נתן לנו את הרשות לגעת בו כך בכח? מי נתן לנו את הרשות "לייצר בעלי חיים כנגד הטבע"
זה לא לתועלת בני האדם או לרפואתם.. לא ניתן להצדיק את ההתעללות בכך שזה לרפואת בני האדם - אני מבטיחה לך שיש יותר סיכון בריאותי מתועלת בריאותית באכילת החיה ומוצריה, אבל זה כבר דיון רפואי. נעזוב את זה. הלכתית אנחנו ללא ספק תומכים בחטא. 
את לא יכולה לקבוע מדעתך מה המצב הנכון הלכתית
19/04/2016 | 12:51
14
אם לא שאלת פוסק הלכה.
תשאלי פוסק הלכה, ואז תוכלי להגיד אם אנו משתתפים בחטא צער בעלי חיים בקנותנו בשר או לא. 
מותר הלכתית לקנות את מוצרי התעשיה הזו - זה אומר לך בוודאות. אפילו מותר להקל ולהשתמש בחשמל של חברת החשמל בשבת, למרות שבזה בהחלט נכון להחמיר. 
החשמל שאת משתמשת בן
20/04/2016 | 22:30
13
החשמל שפועל בשבת מופעל על יד גויים שנהנים
מהחשמל, ככה שאין בעיה בזה.
מה בין כל זה ובין טבעונות?
19/04/2016 | 18:00
7
29
בעזהי"ת

את מתארת כאן דברים מזעזעים. הלוואי שהיו אחרת. אם היה לי תקציב מספיק, הייתי פותח משק חי אורגני לעצמי ולמקורבים אלי, וזוכה לברך "שהכל נהיה בדברו" על בשר בשחיטה כשרה, מבהמות ועופות שלא עברו את כל ההתעללות הזו. לצערי אין בידי, וגם אין בידי לתקן אפילו קצת מעוולות העולם. יהודים נשחטים כאן בארץ הקודש על ימין ועל שמאל, ואין בידי לעשות מאומה.

מה בין כל זאת ובין טבעונות? יש מצווה לאכול בשר, כמו כל מאכל אחר, כדי לקיים מעשי תורה ומצוות בכוחות האכילה, ולהעלות את הניצוץ הא-להי שהיה בבשר למדרגה רוחנית גבוהה - כל זאת חלק עיקרי מהתפקיד שלנו בעולם הזה. כמובן כל מה שכתבתי בפסקה הקודמת, אבל דברייך אינם בדבר טבעונות אלא בדבר הרוע של תעשיית החקלאות המודרנית.

מבחינה הלכתית...
21/04/2016 | 08:10
6
15
אלישיר היקר.
ואם תבדוק רק מבחינה הלכתית..
נשאלת השאלה. 
אם אתה צורך, רוכש, אוכל מוצר מן החי שהדרך שהוא עבר כדי להגיע אליך נוגדת את ההלכה. הרי גם המוצר עצמו איבד מכשרותו. מעניין אותי לשמוע דעתכם מבחינה הלכתית או אפילו דעת רב. משום מה אף רב לא מתייחס לסוגיה זו. 
ויש לתת על כך את הדעת. 
אם תרנגולת לא חיה כדרך הטבע, היא כלואה בתא צר מבלי יכולת לזוז אף לא צעד אחד !! ואפילו לא מורשה לעמוד ישר מפני שהכלוב מוטה כלפי מטה בשיפוע כדי שהביצה תתגלגל מטה.. ואותה תרנגולת סביר להניח סובלת מכאב רגליים וגוף כשהיא לא מורשה לעמוד ישר לעולם. לא חופרת באדמה לא נמצאת בשמש בחוץ. לא זוכה להנות מהבריאה. כלואה כל ימיה. 
ואותה תרנגולת, שרפו את המקור שלה במאתיים מעלות חום  או גזמו אותו ללא הרדמה. היא לא ישנה מספר שעות רגיל כי יש עליה תאורה יום ולילה. כל מנגנון השעות הטבעי שלה משוגע. אותו יצור מסכן, הגוזל שלה נולד באופן לא טבעי מלכתחילה במדגרה. לא הייתה אמא ששמרה עליו והוא זועק לאמא כמו כל יצור חי ואותו אפרוח, גוזל צהוב יושלך לתוך מערבל להבים. (בלנדר גדול עם סכינים) בעודו חי !!! כך עושים לאפרוחים זכרים. היית יכול לדמיין לקחת יצור חי ולהשליך אותו לבלנדר סכינים בעודו חי?  גם לחרק לא הייתי עושה זאת. בטח לא לאפרוח חי. 
איך היהדות נותנת למקום כזה כשרות? תוך התעלמות מוחלטת ממה שנעשה בדרך אל הצלחת? קל לומר אין לי מה לעשות ולקבל את הדברים כברירה היחידה.. אבל אני מבטיחה לך שאם הציבור הדתי היה מתאגד ומפגין שהוא אינו מתכוון לרכוש השנה אפילו לא ביצה אחת.. משהו היה קורה. 
אבל התגובה של הציבור אדישה. 
ואין שום רגע בו איש או אשה דתיים מטגנים חביתה וחושבים, מה הכסף שלי עשה .. אני מממן התעללות. זה מה שהאל מבקש ממני לעשות עם הכסף שלי? איפה הרגע בו מצווה ועבירה מתנגשים וצריך להחליט מה חשוב יותר. להחליט אם המצווה בטלה לאור העבירה הבלתי נמנעת בדרך.  
זה עניין הלכתי ולא רק מוסרי. 
על הרבנות ומשגיחי הכשרות לתת את הדעת בעניין. ועל הציבור הדתי להתעורר ולשאול את עצמם מה הכסף שלהם עושה.  
אנו שותפים לפשע כשאנחנו משלמים כדי לממן טרור. לצערי ולהפתעתכם.. עדיין יש אצלי ביצים במקרר- בעזרת השם שיהיה לי את כח הרצון להפסיק לממן את הטרור ואני מבטיחה לך, לא יקרה לי ולמשפחתי כלום אם נפסיק לאכול ביצים.  ואני אשן קצת טוב יותר בלילה. 
אני מקווה עוד השנה כבר להפסיק גם לסייע לתעשיית הביצים.  את הבשר והחלב מזמן הפסקתי לרכו
איפה בהלכה כתוב שעליי לשתות חלב ולאכול ביצים? אתם אומרים שזה ציווי? מצווה? אני לא מכירה פסוק שמצווה עלינו לצרוך ביצים וחלב. אני רק מכירה הלכות שאוסרות להפריד חיה מילדיה , איסור לאנוס בעל חיים, איסור לצער אותם ולהתעלל בהם.. אבל מכך היהדות מתעלמת. זה קורה יום יום. 
אל תסגרו את העיניים
* נקודה למחשבה 

יהודית, אף אחד לא סוגר שום עיניים
21/04/2016 | 09:47
5
14
ואל תמציאי את ההלכה. אני מבינה את רצונך הטוב למנוע צער בעלי חיים, גם אני אוהבת בעלי חיים מאוד. אך הדרך שלך אינה כשרה ואינה ראויה. 

עוף בריא ושלם כשר למהדרין הוא עוף כשר למהדרין ולא איבד שום כשרות, רק כי החלטת כך. מי שקובע את כשרותו הוא מערכת הכשרות, עפ"י ההלכה, והאמיני לי שההלכה מסועפת ורחבה יותר מכפי שאת יכולה לדמיין לעצמך בכל הנוגע לכשרות העוף והבהמה. 
הרימי טלפון לפוסק הלכה ושאלי שאלה זו (בלי אמוציות כמובן), ותקבלי תשובה הלכתית מסודרת היטב. בעצם, ברור לי שתינתן לך תשובה כזו, אך לא ברור לי אם תקבלי אותה...
וזה אומר שכל פוסקי ההלכה התייחסו היטב לסוגיה זו ופסקו בה! מאיפה את אומרת ש"משום מה אף רב לא מתייחס לסוגיה זו"? כי זה לא פורסם בוויינט?... 

התורה יודעת מדע עוד לפני שהמדע המציא את עצמו, יודעת רפואה, גם מה שהרפואה עדיין לא יודעת, ויודעת טבע בעלי החיים הרבה יותר טוב מסרטונים של בעלי אינטרס. יש הלכות נרחבות גם מה זה צער בעלי חיים ומה אינו צער בעלי חיים, וגם מה חייב יהודי במקרה שיהודי אחר עבר על צער בעלי חיים.
וכתוצאה מכל הידע הזה, העופות הכשרים כשרים, והכשרים למהדרין כשרים למהדרין, וכנ"ל גם הבקר ומוצריו. 

נכון שאם הציבור הדתי היה נמנע מצריכת ביצים, היתה לכך השפעה על שוק הביצים. אותו דבר גם אם הציבור החילוני היה עושה זאת. וגם אם הציבור הלהט"ב או האריתראי היה עושה זאת. אז הסרטונים מוזמנים בהחלט לפנות לציבורים הנוספים הללו.
עובדה שזה לא קורה למרות המניפולציות בסרטונים. 
אפשר גם ליצור לובי בכנסת במקום סרטונים, ויוצרי הסרטונים מוזמנים לחבור אלייך ולעוד אנשים שזה בנפשם, ולעשות זאת. לי אישית כרגע יותר חשוב הניקיון בחצר שלי וחינוך הציבור לניקיון הזה. ועוד דברים, כמובן. כל אלו אצלי בסדר עדיפות גבוה יותר מהסוגייה שהעלית, וגם מסוגיית הזוועות בסוריה ובארצות אפריקה, וגם בסוגיית השכר הנמוך שמשתכר פועל הודי או יפני. אני קונה את מוצריו הזולים, ולא מתעניינת הרבה במה קורה בצלחת האוכל שלו אחרי יום עבודה מתיש.
אפילו בסוגיית היהודים הנרצחים כל יומיים בממוצע, אני לא עושה כלום כי אני לא מרגישה שיש לי מה לעשות. ובסוגיות הרות גורל חשובות רבות. ואכן, כדברייך אנו שותפים לפשע הטרור כי מיסינו מממנים אותו, אך אין לנו מה לעשות. אי אפשר לא לשלוח בטון לעזה כדי לבנות את הריסותיה. ולי בטח שאין הרבה מה לעשות בעניין הזה.

כתוב בתורה מה נדרש ממני לעשות בכסף שלי, ומה חשוב יותר - הבריאות שלי או צער בעלי חיים שעובר יהודי אחר, רחוק ממני. אל תמציאי תפקידים לשומרי מצוות ולרבנים, שהתורה לא הטילה עליהם!

אני כלל לא מופתעת שיש לך ביצים במקרר. זה המזון הכי חשוב לבריאות האדם. אמנם יש כמה נקבות אדם בוגרות שיכולות לאכול רק גרעינים וקטניות בלי לפגוע בבריאותן, גם לא הנפשית. אך רוב הנקבות, הזכרים, הילדים והזקנים ייפגעו בבריאותם הנפשית והפיזית אם לא יאכלו מוצרים מהחי, וגם בשר בהמה ועוף חיוניים לבריאותם. אני ישנה מצוין כשאכלתי ממוצרים אלה. לא רוצה להגיד לך מה קורה לנפשגוף שלי אם לא אכלתי מהם כמה ימים... לא רוצה לספר לך מה יקרה לילד, לזקן, ולגבר שלא אוכל מהם. 
אי אפשר לגזור על הציבור גזירות שהם לא יכולים לעמוד בהן, ולכן פוסקי ההלכה לא גוזרים גזירות כאלה.
כן, יש ציווי מפורש דאורייתא: ונשמרתם לנפשותיכם מאוד. ואגב, יש הרבה פסוקים שאת ואני לא מכירות... ואין שום הלכה שאוסרת להפריד חיה מוולדותיה וכו'. המצאת אותה מדעתך. 

שורה תחתונה, בדקי אצל פוסק הלכה לפני שאת ממציאה הלכות. 
0737246000 - זה טלפון של בית הוראה 24 שעות ביממה. עונים באופן אקראי פוסקים שונים מבית ההוראה. וכיוון שהדבר מאוד בנפשך, את מוזמנת להגיע לבית הדין של הרב קרליץ, הרב שטרן וכד', גדולי תורה ענקיים, לשאול את האב"ד ולא פוסק כלשהו מבית ההוראה שלו. קומי, שנסי מתניים ולמדי את הנושא הלכתית באופן רציני באמת. 
אופיר יקרה
21/04/2016 | 13:41
4
13
נסכים שאינינו מסכימות.. 
אחת הסיבות ש אוד מאוד שה לי לחזור בתשובה, ואני מנסה.. בכל הכח. 
אבל קשה לי כשלא מפעילים גם את הקול הפנימי שאומר לי, זועק לי... שאל גדול ומדהים שעשה את הבריאה והיופי בכל דבר היה מצפה מאיתנו כך לפגוע ולתת על כך חותמת שהכל כשר ומותר. 
נקיון החצר שלך חשוב.. אך גם חשוב להתעורר ולפעול למען כל יצירי הבריאה. אדם בהמה .. ואפילו הצמחים מקבלים יחס אחר אצלי. זה רק השיגעון הפרטי שלי לחיות בשלום עם הכל. לא חייבים להסכים אז נשאיר את זה ככה.. פתוח לדיון ומחשבה. שיהיה לכולם חג שמח וכשר. בעזרת בשם שלא נצטרך לפגוע על מנת לחיות. 
אני לא נגד הרגש שלך. להיפך. גם אני רגישה מאוד לבריאה
21/04/2016 | 16:56
3
9
גם אני מתקשה לחזור לסדר היום כשאני שומעת פעיות חתול או אפרוח, ואפילו זעקות כלב. גם אני מרגישה כאילו מגף דרס אותי כשאני רואה יופי בריאה דרוס.
ומבינה שזו גלות נוראה.

אבל אי אפשר להגדיר מציאות בהגדרות לא נכונות ולהמציא הגדרות הלכתיות. אנחנו מוכרחים ללמוד את המבט הנכון כדי לא ללכת מעוות.
ההשקפה היהודית מלמדת גם: זובחי אדם עגלים יישקו. זה אומר שכשמעוותים את ההשקפה עפ"י הרגשה מגיעים לסכנות משמעותיות באמונה.

ההלכה לא נתנה חותמת על הפגיעה ולא התירה אותה. אלא שלא אסרה על הציבור לקנות ולאכול. וגם לא אסרה מה שמחויב לצורך הייצור, כי לא כל צער שיש לבהמה זה צער בעלי חיים כפי שקבעה התורה. 
דוגמה סתמית שיכולה להמחיש משהו - יש לי חתולים בבית, וההלכה קובעת שזה מותר כל עוד לא גורם צער לשכנים - לבני האדם. אם היה גורם צער לבני האדם, הייתי חייבת להוציא את החתול מהבית הגם שאנו יודעות כמה צער ייגרם לו בכך. אבל פוסק ההלכה הסביר שזה לא נחשב צער עבורו לחיות בחצר/רחוב (והאמת, שגם הווטרינרית קבעה שזה כך! למרות שכמה בלוגרים יישבעו שזה סיוט לחתול), והצער שבמעבר לחצר בטל מפני צער בני האדם. מה שכן, חובה עלי להאכילו בחצר, כיוון שהרגלתי אותו לכך מקטנות.
אז לא כל דבר מוגדר כצער לבעה"ח, אפילו דברים שנראים לי נורא ואיום. צריך ללמוד הלכה. ויש דברים שכן מוגדרים צער, אך מותר לעשותם בגלל צורך בני האדם (שיספקו להם כמות מספקת בזול. לדוגמה, יש בשר בקר חופש מיובא מארגנטינה, אבל מחיר הבקר בשמיים. צריך לזכור שציבור עני לא קונה די הצורך בשר, חלב וביצים, ובריאותו פגועה בהתאם!). ויש דברים שמוגדרים כצער, ואסור לבעליהם לעשותם, אבל לי מותר לקנות את המוצרים. 
אני רק אגיב בעניין הבריאותי
21/04/2016 | 22:08
2
8
 מפני שכמו שאת סוברת שאני שאני מחליטה מבלי להכיר את ההלכה לעומקה.. אני סוברת שגם את אינך מכירה את הפן הבריאותי-תזונתי של גוף האדם. בשנים האחרונות קראתי עד אינסוף ואף ערכתי ניסוי על בשרי. לא נגעתי בבשר מספר שנים.  אני בריאה מתמיד ולא חסר לי דבר. בדיקות הדם שלי מעולות ולא חליתי אף לא פעם אחת. אני לא נוגעת בכדורים ותחליפים. פשוט אוכלת בריא.  כך שאסור למהר ולהסיק שאנו חייבים לאכול בעלי חיים לצורך בריאותנו. זו הנחה שגוייה שלימדו אותנו.. גם אותי. היא שגויה מיסודה. 
אני מבטיחה לך שלו היית רוצה ומחליטה  לא היה נגרם לך שום נזק לצרוך מן הצומח. 
זה רק בעניין הבריאותי. זה כבר לא קשור לפורום ונושא התשובה. 
בעניין הכשרות של רכישה מן עולם החי , אני לצערי לא מסכימה עם מה שנאמר.אבל זה בסדר. לא חייבים להסכים על הכל. יש דברים שנשארים פתוחים בגדר דיון. איש באמונתו יחיה. 
לאחרונה אני כן רואה זרם גדל של רבנים המצטרפים לזרם הטבעונות. לא אציין שמות פה אבל מדובר ברבנים גדולים כך שאני חושבת שאנחנו בכיוון הנכון.

בת כמה את? בגלל שאת בריאה כמה שנים ללא בשר
21/04/2016 | 22:54
1
16
אז כלל הציבור יכול להימנע מצריכת בשר, עופות ומוצריהם?
ניסית לגדל ילדים בלי המוצרים האלה? בני ברק מלאה בילדים עניים שגדלים עם מיעוט במוצרים האלה, והם נראים ומרגישים לא טוב... ואת רוצה להוריד להם את זה לגמרי?
ניסית להאכיל זקנים בתזונה ללא המוצרים האלה?
ומה עם גברים?
ומה עם חולים, ומה איתי? אני נחלשת מתקופה של שבוע ללא עוף. ואת רוצה להוריד ממני גם ביצים ומוצרי חלב... אני לא בת 18, גם אני חשבתי שאפשר לחיות בלי אכילת בעלי חיים, לפחות כשאת צעירה, וחייתי תקופות רבות בחיי בלי עוף ועם עוף ומוצריו, וראיתי את ההבדל בבריאות הנפש. ובכל זאת לא הסקתי מניסיוני שזה בלתי אפשרי (עבורך ועבור עוד כמה). אבל לא ברור לך שזו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה?
אז זה רק בעניין הבריאותי. וגם בזה לא נסכים ולא חייבים להסכים. לשם כך קיים בכל מדינה משרד הבריאות.
16
אני בעשור הרביעי.. 
אני לא רק אומרת לך שלא נגרם לי נזק אלא שבריאותי השתפרה פלאים. אני חזקה וחיונית יותר משהייתי בגיל 20.   

סביר להניח שכלל הציבור לא יעמוד בגזירה ורק כי בני אדם לא יודעים את חוקי התזונה ואין מי שידריך אותם. לצערי רופאים לא לומדים תזונה כחלק מהתואר שלהם.  בירקות פירות וקטניות ; זרעים, גרעינים וכו יש את כל מה שצריך. וb12 הוא בסך הכל חיידק שנמצא בליכלוך ולא בבבעלי חיים. אם תרצי ומעניין אותך אשמח להסביר לך המון דברים שחקרתי ולמדתי. נכון שבענייני הלכה אני לא בקיאה אבל בענייני בריאות אני במצב די טוב כי אני קוראת ולומדת כל הזמן. 
אבל זה כבר לא דיון שקשןר לתשובה נכון? אז את מוזמנת לכתוב לי בפרטי כדי לא להעמיס על הפורום. 
שיהיה חג שמח וכשר. 
עוד לא רוקנתי את  המקרר.. צריך עוד לבשל. נדבר אחרי החג זה דיון שלא נגמר ☺
פסח הכי מריר
17/04/2016 | 22:38
14
51
אני בדיוק בתקופה של פרידה,
כאשר עכשיו אני גרה לבד (בלי הבנזוג שהיה)

ואין לי מי שיעזור לי בנקיונות, ואין לי זמן לעשות לבד.

פעם ראשונה בחיים שלי שאני אעשה פסח  שהוא לא פסח.
החלטתי לנקות רק את הסלון+מטבח +פינת מחשב
במטבח אסגור את כל המגירות של החמץ ולא אפתח אותם.

בלי ביעור חמץ בלי כלום.

לפעמים אני מאחלת לי בנאדם שחשוב לו האמונה והדת כמוני, שיהיה בדרגה אחת מעלי, ויעלה אותי איתו.

מקווה שהקב"ה יבין ויסלח :(
פסח גבוה מאוד את עושה! מאוד מאוד!
18/04/2016 | 16:58
1
35
בעזהי"ת

עזבי אותך ביעור חמץ. רכזי את הכל בארון אחד, חפשי באינטרנט טופס מכירת חמץ של צעירי חב"ד, ותמכרי את החמץ. בתנור אל תשתמשי, דאגי לעצמך לסיר אחד או שניים כשרים לפסח - וכל השאר כלים חד פעמיים, ודייך בכך בהכנות לפסח.

ופסח גבוה מאוד את עושה. מאוד מאוד. הלב שבור, הכוחות אינם, הסיבות לעשות משהו התנפצו מול כאב אין סופי. ההתעוררות הקטנה שלך לעשות משהו קטן קטן של פסח, רק קצת נקיונות ו'כזית' מצה בליל הסדר, שקולה בחשיבותה לפסח שיעשה אחד הצדיקים הגדולים ביותר, עם כל הכוונות והדביקות הגדולה ביותר בה' יתברך.

ורק עצה אחת: תאמרי תהילים הרבה הרבה. בכל יום. בכל יום ויום. הרבה. אין דרך אחרת לגאולת הנפש של כל אחד מאתנו, כל אחד במקום אליו נפל.

בהצלחה, ומשתתף בכאבך.

ואוו תודה רבה
18/04/2016 | 21:24
19
היתי זקוקה למילים האלה!
תודה
מריר בהחלט.
18/04/2016 | 18:10
22
אני עוברת משהו דומה. ישר כח שגם את זה הצלחת לעשות. אני הרמתי לחלוטין ידיים מהחג הזה. נכנסתי למרה שחורה ואני רק מחכה להיות כבר אחרי.
כל הכבוד לך שאת שומרת גם את המעט הזה.
מקווה שיסלחו לי, פשוט אין לי את כוחות הנפש. פירקתי משפחה וניתקתי קשרים רבים עברתי תקופה מאוד לא פשוטה.

למה זה לא פסח, לנקות את איזורי האכילה מחמץ???
18/04/2016 | 19:23
1
20
מה את חושבת המצווה של ביעור חמץ? לנקות את אזורי האכילה מחמץ!!!
זה כל המצווה. איפה שלא אוכלים (מגירות החמץ, תנור שלא אופים בו בפסח וכד'), לא צריך לנקות לכבוד פסח. מנקים לכבוד שבת, מתי שיש זמן... כל מה שלא משתמשים בו בפסח לאכילה, סוגרים עם סלוטייפ או משהו כזה, וכוללים במכירת החמץ לגוי. שלום. נגמרה העבודה.

זה נורא עצוב לחיות לבד בלי בנזוג. אני מאוד יודעת את זה הרבה שנים. אבל זה לא מפריע לעשות פסח שלם ומושלם. לא צריך שום עזרה בשביל לנקות למטרת ביעור חמץ, וגם לא צריך הרבה זמן.
אין שום חמץ בתריסים או בכל מה שהיית רגילה לנקות בעזרת הבנזוג...

אני מאחלת לך להיות כל החיים בזוג ובטוב. אבל בעיקר מאחלת לך להיות חזקה בלי צורך בכוחות מאחרים כדי לעלות בדת ובאמונה. שהליווי המעניק יהיה צ'ופר בלבד, ולא צורך!
תודה רבה
18/04/2016 | 21:31
3
סגרי את הכל במקום אחד
18/04/2016 | 19:32
5
24
ואת הכלים שלא עברו הגעלה רותחת בארונות.
מכרי הכל בטופס מפה: http://www.kipa.co.il/passover/sell.asp
קראי את השאלות הנפוצות שנמצאות באותו לינק.

צפי לטוב ושפע בחג הזה!!

חפשי בסידור את האמירה של הביעור חמץ ושל הבדיקת חמץ.

לקחת חתיכת פרוסה ,לשפוך עליה חומר דליק ולשרוף אני מניח שאת יכולה לעשות.

בהצלחה צדיקה
תודה
18/04/2016 | 21:25
4
20
מה עם חיפוש החמץ והברכה?
מה אני אחביא ואחפש לבד? 
כן. גם אני עושה את זה לבד.
19/04/2016 | 01:13
3
23
ההלכה אומרת למי שגר לבד שעושה לבד.

כפי שאמרתי גם אני עושה לבד.

את הסדר גם אפשר לעשות לבד.
זה לא דפוק?
19/04/2016 | 07:21
2
30
כי אתה יודע איפה החבאת חחח זה מצחיק
זה לא דפוק. זה מנהג, והוא אינו חובה
19/04/2016 | 12:22
1
59
האשכנזים לא נוהגים במנהג הזה, ולא חובה להחביא. 
מה שכן, צריך לשרוף חמץ, אז צריך שיישאר איזה חמץ. אז זה לא דפוק לארגן כמה פתיתי חמץ עבור שריפת החמץ. 

מה שכן דפוק זה אם אתה לא מוצא מה שהחביאו לך (וגם מה שאתה החבאת יש מצב שלא תמצא!), כי אז נשאר לך חמץ בבית אחרי כל הניקיון (אמנם פחות מכזית, אמנם בטל בביטול החמץ, אבל בכל זאת!). 
לכן כדאי לרשום איפה החבאנו (גם לעצמנו) כל פתית.
סבבה. תודה
19/04/2016 | 15:59
6
זכות גדולה היא לך שאת עומדת בגבורה בנסיון הקשה!
19/04/2016 | 01:23
2
26
חג הפסח נקרא גם חג החירות. דעי לך, שזה שיש בך כוחות נפשיים אדירים לארגן את הסדר לבדך, למרות כל הכאב והייסורים בנפשך, הרי זה הביטוי העמוק ביותר להיותך בת-חורין ברוח מאמר חז"ל "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה".

צר לי לשמוע על הפרידה מבן זוגך, ועל תחושת הבדידות והכאב. מאחל לך שבע"ה תמצאי את הבחור שאת מחפשת, שתהיה בו יראת שמים ושיחד תחזקו זה את זו  חזקי ואמצי, והמשיכי בדרכך לעבוד את ה' במסירות ובאהבה!

שיהיה לך חג שמח וכשר
וואי תודה רבה על העידוד
19/04/2016 | 07:22
1
19
שיהיה לך גם חג שמח כשר ומאושר!
בשמחה!
19/04/2016 | 11:37
7
זוגיות
18/04/2016 | 18:07
6
35
כמה מהבחירה שייכת לנו וכמה שייכת לבורא? זוגות המתחתנים ומתגרשים לפעמים אחד מבני הזוג נפטר, ילדים נולדים.. הרי כתוב מי אמור להתחתן עם מי ומתי.  וילדים מי יהיה אביהם ואמם ומתי יוולדו?  כמה מכל ההחלטו האלה בכלל שייך לנו? 
רק הדמיון שייך לנו
18/04/2016 | 19:28
5
22
כל התכנונים שלנו מתי להביא ילדים, הכל דמיונות. כלומר אנו מתכננים, ולפי התוכניות שלנו אכן (פחות או יותר) נולדים הילדים, אבל את כל התוכניות שלנו שם הבורא בדעתנו. את ההיגיון שרואות עינינו בבואנו להחליט החלטות הוא תקע במוחנו, באשר מראש גזר עלינו 2 ילדים וכד'. 
הגורל אינו בידינו. מה שבידינו זה האמת הפנימית, הרצון הפנימי והבחירה בין טוב לרע במחשבותינו ובמעשינו. המציאות שלנו היא נגזרת של בחירותינו (שבזמן הבחירה הן מצומצמות לתחום צר מאוד, אבל בזמן עתידי הן משפיעות על כל גורלנו, מהבחינה של אם בחרנו טוב ואם בחרנו רע, בהתאם לנתונים שהיו בידינו לבחור). 
אם כך אני אחדד את השאלה.
18/04/2016 | 23:32
4
13
האם לפי מה שאת אומרת נשתלו במוחינו החלטות.? כלומר האם כשבחרתי להתגרש זו הייתה ההחלטה שלי, או שהחלטה זו נשתלה במחשבתי משמיים?הגורל של ילדיי שיגדלו בבית להורים גרושים לדוגמא כבר נכתב מראש? זו החוויה שהם היו אמורים לחוות כילדים זה הצער שנגזר עליהם? 
ואני שחושבת שבחרתי להתחתן עם אדם מסויים ובחרתי להפרד ממנו בתאריכים מסויימים, בעצם לא בחרתי כלום ביום ההוא?  זה נבחר עבורי ונשתל במוחי?
מה שכן בחרתי זו את הדרך לסיים בכבוד, בטוב, לעשות את כל שאני יכולה לצמצם את הפגיעה של כל הסובבים ובמיוחד של הגרוש ועשיתי זאת בדרך הכי עדינה והוגנת שאני יכולה לחשוב.. לקחתי על עצמי חובות והפסדים רק כדי למנוע סבל של הצד השני, זה היה לי חשוב עוד יותר מעצמי שלצד השני יהיה גם חיים טובים ומעבר חלק לעתיד טוב יותר. 
אז  אולי לא בחרתי להתגרש ולהתחתן. הגורל נבחר עבורי. אבל כן בחרתי אם לעשות את הדברים בצורה הוגנת וטובה, או לחלופין יכלתי לבחור לרמוס ולפגוע (כמו שקורה היום בהרבה בתים מתגרשים).
היום שאני אצרי, זה מרגיש לי כאילו באמת נשתלו האירועים, קשה לי להזכר אפילו איך הכל קרה. כאילו אני רק הזזתי מהלכים שלא היו שלי.
אני יודעת שזה נשמע קצת משוגע, אבל כאילו שהתעוררתי מאיזה חלום בו התבצעו שינויים בזמן שישנתי. כל ההחלטות התקבלו על ידי.. אבל זה מרגיש כאילו הם באמת נשתלו שם. 
וכל התכניות .. נשתלו. בדיוק כמו שאמרת.

הכל צפוי והרשות נתונה
18/04/2016 | 23:54
3
16
הקב"ה יודע מראש את כל הבחירות שיבחר האדם בחייו, יודע בדיוק איך יסתובב מסלול חייו, ויודע גם את מסלולו של עם ישראל ומסלולה של כל הבריאה שברא מראש. הכל הוא צפה וידע מראש.
אבל הרשות נתונה, והבחירה היא בידי האדם, וכל רגע אדם יכול להטות את כל העולם כולו לכף זכות במעשהו.
איך זה מסתדר הסתירה הזו?
אם אנו מבינים ששכלנו אינו יכול להכיל שכל אלוקי, באשר הוא מצומצם מכדי להבין את הקיום האמביוולנטי כביכול של שתי מציאויות מקבילות - רוחנית וארצית. 

אז כן, הבחירות שלנו קובעות, אבל הכל צפוי וידוע מראש.
כשאנו מסתכלים על מאורעות חיינו אחורה, וודאי שעלינו לדעת שההחלטות שלנו נשתלו במוחנו ע"י הקב"ה. גם כשמסתכלים קדימה (לדוגמה, אני צריכה לקבל החלטה אם להתגרש, אני צריכה להחליט בין 2 מקומות עבודה), עלינו לדעת שהקב"ה הוא שישים בדעתנו את המחשבה שתקבע את המציאות. 
אבל יש לנו בחירה חופשית בנקודת בחירה זעירה ומצומצמת של הרגע, בין טוב לרע, ובנקודת בחירה זו אנו קובעים את מה שצפוי וגלוי וידוע לפניו מראש.

יש לקרוא ספר מכתב מאליהו חלק א' בנושא הבחירה החופשית הזו, וההבנה של מהי הבחירה החופשית באמת מכניסה הרבה רוגע ופרופורציות לחיים, ולדידי גם קובעת ביתדות ענק את האמונה באלוקים. 

מצד אחד, כל רגשי האשמה נזרקים ישירות לפח, ונהיה חופש מהם. מצד שני, מתפתחת מקסימום אחריות נפשית לגבי נקודות הבחירה שבהן צועדים חיינו. 
איפה קוראים את המכתב הזה לאליהו א?
19/04/2016 | 00:34
2
6
זו סדרת ספרים, א' עד ד'. שם הספר: מכתב מאליהו
19/04/2016 | 12:19
1
10
שם הסופר: הרב אליהו דסלר. קונים בחנות לספרי קודש. 
19/04/2016 | 21:53
3
חזרה בתשובה
16/04/2016 | 20:49
7
39
שנים שאני מתנדנדת
היחסים שלי עם הבורא תמיד היו טובים. זאת לא הבעיה. האמונה שלי היום חזקה מתמיד ואני יודעת בפעם הראשונה מעל לכל ספק שהוא שם. הרגשתי את הכח שלו בחודשים האחרונים בצורה בלתי מוסברת. 
ויחד עם זאת, ולמרות שאני שומרת שבת .. וכשרות.. ומשתדלת ככל יכלתי לא לפגוע באחרים, שומרת לשון הרע, שולחת את ילדיי למסגרות דתיות.. מנסה ונלחמת יום יום על מחשבות טובות, כיבוד הורים ועשרת הדיברות אבל אני פשוט לא מצליחה לעבור את השלב הזה. 
יש בי קול שרוצה לברוח בקיצוניות לתוך הדת בלי להסתכל אחורה, ויש קול נוסף שעוצר ולוחש לי שהכל שטות אחת גמורה.
זה תמיד היה כך.
ובפנים, קנאה אדירה ועמוקה לאלה שאין בהם את הקול הקטן. לאלה שהאמונה ואורח החיים הדתי באים להם בטבעיות וללא קושי. לאלו שחיים את זה כאילו זו הדרך היחידה לחיות.
איך אתם עושים את זה? איך?
רוצה גם.

אני חושב שאת רואה מציאות מוטעית, ברשותך:
18/04/2016 | 17:22
1
20
בעזהי"ת

אציג את עצמי למבחן. ספר תהילים נניח. אני יודע את חלקו הגדול בעל פה. חוזר ואומר בכל יום את אשר אני יודע. רוב הזמן אני אומר סתם, אבל גם הרבה פעמים קורה שאני מגיע להשתפכות נפש באמירת הפסוקים הקדושים והנפלאים הללו. ואז יראה אותי מישהו מהצד, אומר כך תהילים, מילה במילה וברגש רב, בצורה שלא כל כך רגיל לראות אנשים אומרים, ובטח יחשוב לעצמו שמי יודע איזה צדיק אני. אולי אפילו יחשוב כמוך, שהאמונה ואורח החיים הדתי באים לי בטבעיות וללא קושי.

וכמה רחוק מהאמת. כולי פצע מכה וחבורה טריה. נופל נפילות רוחניות שוב שוב, מבלי יכולת לספור כמה כבר נפלתי. מתמודד כל פעם עם צרה חדשה, עם טלטול חדש, עם נמיכות רוח שאמנם הרבה פעמים אני מתגבר עליה - אבל עדיין מתעקשת לרדוף אחרי בעקשנות וקורה שגם מצליחה להשיג אותי...

בכל מקום שבו נהיה, בכל מדרגה ובכל מעלה, הן הגבוהות והן הנמוכות, נתמודד עם מחשבות מבלבלות, עם ערפל שאופף אותנו בכל פעם מחדש, עם קושי להוציא לפועל את אשר אנחנו כל כך משתוקקים אליו. וצריך להתעקש לעשות את המעט שאנחנו כן מצליחים לעשות, וצריך לזכור תמיד את דברי רבי נחמן מברסלב, עד כמה המעט הזה חשוב לפני ה' יתברך, עד כמה הוא מאיר באור יקרות.

התגובה שלך השאירה אותי בדמעות
18/04/2016 | 18:01
18
כמה אמת במה שאתה אומר ויושר. 
הלוואי שכולם מסביבי היו שקופים ואמיתיים ככה גם מחוץ למסך. 

כל כך קשה לי. אני והבורא תמיד מתנדנדים, הלוואי שהייתי מצליחה לייצב את האמונה שלי וללכת בדרכו מבלי ליפול. כמה טעויות שאני עושה.. כבר אי אפשר לספור. והמצחיק הוא שאני משתדלת יותר משהוא אי פעם יבין. 
כמה נלחמתי לא לפגוע באחרים, ומתוך הרצון הכי טוב והכי טהור פגעתי שברתי. 
ואני לא מצליחה לסלוח לעצמי, ואני לא מצליחה לשכנע את עצמי שהוא יסלח לי בשמיים אם רק אשמור את זה וזה, דברים קטנים. לקחת על עצמי עוד משהו. המצוות לפעמים נראות לי כל כך טפשיות וחסרות משמעות (סליחה) . אני שואלת את עצמי לא פעם, מה הוא צריך להתעסק בדברים כל כך קטנים כשיש כל כך הרבה בלאגן בעולם. כשאני מבינה מצווה לעומקה ומזדהה עם המטרה אני מצליחה גם לבצע. את רוב החוקים והאיסורים אני פשוט לא מבינה... או לא מקבלת בהגיון. 
כתבת יפה.. 
נתת לי נקודה למחשבה
אני חרדית מבני ברק, מבוגרת, ליטאית
18/04/2016 | 19:35
2
24
ומה אני? שומרת שבת.. וכשרות.. ומשתדלת ככל יכולתי לא לפגוע באחרים, משתדלת להימנע מלשון הרע (לא תמיד מצליחה), לא שלחתי ילדים למסגרות דתיות אפילו, וכיבוד הורים עשיתי כמה שפחות. אכן, מנסה ונלחמת וגדלה כל היום.

לאיזה שלב את מנסה לעבור? איזו קיצוניות, במה? מי שמתאמץ כל היום להשיג מחשבות טובות וכיבוד הורים, לא מחפש יותר מזה. הוא במקום הכי גבוה שקיים. 
תני דוגמאות למה את מתכוונת. על מה את חושבת ש"צריך" מעבר.

אני לא מקנאת באלו שהאמונה ואורח החיים באים להם בטבעיות וללא קושי. הם לא יכולים לצמוח בפנימיות. יהודי שלא הולך קדימה (כשהוא נדחף בכוח המלחמה), לא עומד במקום, אלא הולך אחורה ר"ל. 
את לא חיה את זה כמוני, כאילו זו הדרך היחידה לחיות? איזו דרך אחרת את חיה, אם זה מה שאת עושה? איזו דרך אחרת את חושבת שנכון לחיות?
היי אופיר
18/04/2016 | 23:15
1
18
במענה לשאלותייך. אני חולמת להתעורר יום אחד ולקיים הכל הכל בלי לפספס דבר. לעשות בשלמות את רצון הבורא. 
הבעייה היא דווקא לא הקושי, אני מאוד מאוד חזקה והחלטית כשאני רוצה משהו. 
הבעיה שכדי להחליט דבר כזה אני צריכה להיות שלמה עם אותו הדבר וכל עוד אני מפקפקת בהגיון שמאחורי מצווה כזו או אחרת אני לא מצליחה לאמץ אותה בעיניים סגורות.
הקנאה שלי לעולם החרדי היא מכך שנראה לפחות מבחוץ שהם/אתם יכולים לבצע הכל מבלי הספקות שחיות בתוכי. 
אני מדברת רבות עם שומרי מסורת שפשוט מבצעים ולא שואלים דבר. ורק אני שואלת ושואלת ומחפשת הגיון וכשאני לא מוצאת אותו אני זונחת את המטרה.
אמונה עיורת - לשם אני הייתי רוצה להגיע.זה דבר שהולך כנגד ההגיון. 
אני חיה בסביבה שבה אני חשופה להכל . לפעמים מוצאת את עצמי שומרת שבת מושלמת ויש גם כאלה שבועות שאני מרימה ידיים. לא עקבית. 
בדברים מסויימים לא נשברתי מעולם. 
כיבוד אב ואם ברוך השם. לשון הרע כמעט כמעט אפשר לומר שהצלחתי. לצערי גם פה היו נפילות לא מעטות בתקופה האחרונה. צניעות עוד רחוקה ממני .. זה יבוא בשלב כזה או אחר. בעזרת השם. יש רצון גדול. זה כבר חצי הדרך. 
הלוואי שאצליח יום אחד להתחזק בלי ספקות. זו מלחמה יומיומית. אין סוף שיחות עם הבורא מבלי לראות אותו.. קשה. 
אל תסתכל בקנקן
19/04/2016 | 00:09
14
אני חרדית ליטאית, אבל בעצם בעלת תשובה 25 שנה. ובכלל, אחת עם בעיות נפשיות.
ואני בכלל לא מתפללת כמקובל וכמנהג ההלכתי. לא הולך, למרות שעצוב לי נורא. אבל באמת לא מצליח לי. גם ברכות ארוכות יש לי איתן בעיה, וקריאת שמע על המיטה - מה זה בכלל... והלבד שלי מגביר את הבעיה.
אז מה תגידי עלי, שאני בעצם לא חרדית (כמו שחשב מוצע לשידוך אחד עלי)? ובכלל, איך בעלת תשובה יכולה לקרוא לעצמה חרדית ליטאית?

צניעות ב"ה, זה לא היה לי בכלל קשה, עם זה נולדתי. והמאמצים שלי הם להחמיר ולדקדק. אבל שבת, להגיד שאני שומרת מושלם כאשר אני כוססת את העור סביב הציפרניים ולא זוכרת הלכות בורר? אי אפשר. אז אני לא יראת שמים? לא חרדית? 

את חיה בסביבה חילונית, אז בסיס הנתונים שלך לשמור שבת שונה משלי, ובכלל מכלול הנתונים שלך בנוגע לצניעות שונה לחלוטין מאחרות. את לא יכולה להסתכל על "עולם החרדים" (מי זה בכלל?), ולהגיד שהם עושים הכל ללא ספיקות. יש שם רבים מאוד שעוברים אינספור עבירות (והאמת, בלי ספיקות... בטוחים שהם בסדר גמור...). 
יש דבר שנקרא גירסא דינקותא. ובזה יהיה כל אדם שלא קיבל חינוך דתי שונה תמיד כל ימי חייו מאדם שקיבל מקטנות את חינוכו למצוות. גם אני שתקועה טוב עם התפילה, יודעת היטב שזו שלא תקועה איתה נולדה לזה מילדות, וזה התעצב אצלה בנפש מקטנות. אז אולי זה מה שעושה את ההבדל בינה לביני (מלבד בעיות הקשב והריכוז שלי). כמו שלי אין ניסיון גדול בצניעות ובמאכלות אסורים, כי זה אצלי בטבע הנפשי.

את רוצה אמונה עיוורת, בלי שאלות. אבל הקב"ה רוצה את השאלות שלך, את החיפוש שלך אחר ההבנה של ההיגיון של המצווה. גם אם החיפוש הזה (וחוסר היכולת להרגיש טעם במצווה בלעדי ההבנה העמוקה) יימשכו עד אינסוף. אז תשמחי בעצמך כמות שאת, עם הנתונים והנטיות שלך, ותעשי מזה את עבודת ה' הכי ייחודית שאף אחד מלבדך לא יכול לבצע. ואל תתפעלי אף פעם ממה שאת רואה בעיניים אצל אנשים אחרים. תתפעלי ותתני כוח רק למה שהקב"ה רואה בלב שלך. 
יישר כח ובהצלחה בדרכך!
19/04/2016 | 00:47
1
18
דעי לך, שחוסר הטבעיות בעשיית המצוות איננו חסרון שיש בך, אלא הוא דבר מהותי בעבודת ה'. השולחן ערוך פותח ב- "יתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת השם". שימי לב: ר' יוסף קארו (מחבר השולחן ערוך) לא כתב פשוט "יעמוד בבוקר לעבודת השם", אלא פתח במילה "יתגבר". כלומר- דווקא ההתגברות הזאת, בעשיה שאינה מתוך "טבעיות", היא-היא הביטוי העמוק לכך שאנו עובדים את ה' באופן האמיתי ביותר!

המון בהצלחה

21/04/2016 | 22:14
1
החיים קוראים לי להתפשר?
16/04/2016 | 23:44
2
36
לפעמים נראה לי שהחיים, או השם בעצמו- קורה לי להתפשר
לא ללכת בתלם, לא תמיד לפי החוקים
קצת להפסיק בקרב בשביל לנצח במלחמה
מה דעתכם?
תפני לרבנית טובה ותספרי לה כל מה שעובר
18/04/2016 | 03:13
1
17
עלייך, מישהי שתדע פרטים אישיים עליך ותדע את כל 
התמונה, יש כאן בהחלט אנשים חכמים, אבל לכל אחד
יש דעה משלו וזה רק יכול לבלבל, אלו שאלות קריטיות,
שקשורות לתוצאות בחיים שלך בעולם הזה ובעולם הבא.
רבנית טובה ואכפתית, בקשר מתמיד.
18/04/2016 | 17:28
8
כל הזמנים של פסח כולל ביעור חמץ, הדלקת נרות, פסח שני
18/04/2016 | 12:57
22
ליל הסדר
12/04/2016 | 23:23
8
51

שלום
אנחנו משפחה קטנה זוג עם שני ילדים
אמא שלי בבית חולים ואין מהצד שלי מי שיעשה ליל סדר.
מהצד של בעלי אי אפשר מכל מיני סיבות , האבא נשוי בשנית וזה קצת מורכב. עם האמא בכלל סיפור....
שורה תחתונה זה ארבעתנו בבית...
מכיון שהילדים קטנים והם נורא מחכים ומצפים לליל סדר כהלכתו לפי כל מה שלמדו בגן ובבית ספר
אני די מתלבטת מה לעשות
חשבתי לנסות להתארח אצל מקום של דתיים אבל מתלבטת איך אנחנו נתקבל שם
כי אנחנו לא משפחה שיש איזו בעיה כלכלית להכין ארוחת חג וכו משפחה רגילה לגמרי
אבל רוצים להיות בחברה גדולה בליל הסדר ושיהיה ממש ליל סדר לפי כל כללי הטקס ועם הרבה אנשים ולא רק ארבעתנו שזה גם מאוד נחמד אבל זה לא שונה.
סדר במלון עם לינה שישי שבת זה קצת יקר לנו
חשבתי אולי על כפר חבד? על סניף חבד? או אולי  משפחה עם ילדים  ? אבל שוב חוששת שזה ירגיש קצת מוזר לנו ולהם כי הנסיבות שלנו די חריגות.
כבר די מבולבלת. אם היינו זוג בלי ילדים לי אין בעיה להעביר את ליל הסדר עם פופקורן וסרט אבל איך אומרים יש פה ילדים בעסק
אשמח לעצות גם בפרטי אני מפתח תקוה
להכין ארוחת חג בבית זה לא הבעיה אבל אני רוצה שנהיה עם חברה בבית ועם מישהו שיכול ממש לנהל את ליל הסדר כמו שצריך כי בעלי לא ממש בעניין. די פאסיביד

ליל הסדר, משפחה, וילדים.
14/04/2016 | 18:23
6
35
אני חייב לומר שכאשר פתחתי את הודעתך והתחלתי לקרוא דבריך, התרשמתי ששאולתיך נובעות מתוך רצון אמיתי לקיים את ליל הסדר באופן הטוב ביותר שאת יכולה, ושיש כאן באמת דאגה כנה ואמיתית לקיום המצוות ע"פ ההלכה. ותוך כדי קריאת הודעתך, התחלתי לחשוב כיצד אוכל לעזור ולתמוך בדרכך.

אך לצערי, כל הרושם שלי נהרס כאשר כתבת: "אם היינו זוג בלי ילדים לי אין בעיה להעביר את ליל הסדר עם פופקורן וסרט אבל איך אומרים יש פה ילדים בעסק", במשפט קצר זה רוקנת למעשה כל משמעות דתית מדבריך, ואפשר לומר שיחסך לליל הסדר הוא כאל שעשוע לילדים ולא כאל תוכן ערכי שרלוונטי עבור כל אחד ואחד.

אז אם את מדברת על "ליל סדר כהלכתו", ראי מה הרמב"ם כותב במשנה תורה (הלכות חמץ ומצה, פרק ז', הלכה ג'): "וצריך לעשות שינוי בלילה הזה כדי שיראו הבנים וישאלו ויאמרו, מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות, עד שישיב להם ויאמר להם, כך וכך אירע וכך וכך היה. וכיצד משנה - מחלק להם קליות ואגוזים, ועוקרים השולחן מלפניהם קודם שיאכלו, וחוטפין מצה זה מיד זה, וכיוצא בדברים האלו. אין לו בן, אשתו שואלתו; אין לו אישה--שואלין זה את זה מה נשתנה הלילה הזה, ואפילו היו כולן חכמים.  היה לבדו, שואל לעצמו מה נשתנה הלילה הזה."
אני מצטערת אם ההודעה שלי לרוחך
14/04/2016 | 20:17
3
27
אני חושבת שגם אחת המצוות היא לא לשקר
ואחד בפה אחד בלב לא?
אז אני אומרת את האמת
ואגב אני אומרת בתור מישהי שלמדה 12 שנה במסגרות דתיות
אז מה? אני לא אשקר כדי שההודעה שלי תמצא חן בעיני זה או אחר
אני חושבת שהערב הזה הוא משפחתי אבל בגלל כל היחס אליו מהסביבה אני רוצה שיחוו חוויה קרובה לדת. מצטערת אם אני לא ברמה הרוחנית שלך. באמת.
שיהיה חג שמח 
כמובן התוכוונתי שאני מצטערת אם ההודעה שלי לא לרוחך....
14/04/2016 | 20:18
9
אני הזדהתי עם דברייך, והנסיבות ממש לא חריגות.
17/04/2016 | 21:23
15
בעזהי"ת

גם אם כלפי עצמנו אנחנו יכולים לנהוג בצורה די מחופפת, הרבה פעמים אנחנו עדיין מבקשים לעשות דברים בצורה יותר מסודרת - למען ילדינו. שהם כן יטעמו את הטעם היהודי השורשי, שהלפיד כן יועבר לדור הבא.

אני ממליץ לך לפנות טלפונית לצעירי חב"ד (072-277-0100), ולבקש את סיועם בנושא. בטוחני שתמצאי אצלם מענה ראוי לאירוח בחג הראשון של פסח - אם בכפר חב"ד עצמו או באווירה חב"דית במקום אחר.

ממש לא התכוונתי לפגוע!
19/04/2016 | 01:47
11
הדאגה שלך לילדיך שיחוו ליל סדר בסביבה דתית בהחלט ראויה להערכה. וייתכן שמתוך שלא לשמה יבוא לשמה.

מצטער אם הגזמתי בהתרשמות שלי, שיהיה בהצלחה וחג פסח שמח!
אני לא מסכימה עם הגישה שלך לרצון הקיים
18/04/2016 | 01:06
1
18
נכון שצבט לי הלב למקרא המשפט הזה. אבל מה הבן אדם יכול לעשות? לשקר?
זה שהוא לא מרגיש משמעות דתית, זה לא אומר שהוא לא רוצה להעניק לילדים משמעות דתית. זה לא אומר שהוא רק מחפש שעשוע לילדים. ממש לא.
אין לו דרך להעביר לילדים שלו משמעות דתית, אבל הוא רוצה שמישהו כן יעביר להם!
וזה מאוד חשוב. לכל עם ישראל. גם לי וגם לך. 
ברא מזכה אבא. 
אם הדור הזה לא מסוגל, והדור הבא כן יהיה מסוגל - זה רווח לכל הדורות כולם. לכל עם ישראל. גם לי ולך. 
יש סיכון שהילדים לא יוכלו לחוות יותר מאשר שעשוע, כיוון שההורים לא מעבירים להם את המשמעות הדתית מעומק ליבם. אבל יש סיכוי שהם כן יחוו את המסורת, יתחברו למשהו עמוק בנשמה שלהם. אז לוותר על הסיכוי הזה "כי זה לא מושלם כהלכתו"???

ההורים שלי לא העבירו לי שום משמעות דתית, אלא ההיפך הגמור - קלון וביזיון להמון דברים שבקדושה... אבל אני קלטתי מפה ומשם מסורת וזיקה למסורת, ונשמתי כאבה משורשה את הביזיון והלגלוג, ותראה מה יצא. ואפילו שלא הצלחתי להעביר לדור הבא, עדיין הדור הבא חי וקיים ובריא ב"ה ולא אבדה תקוותנו, ויש גם ה"בני בנים" שחיים וקיימים ומי יודע מי יהיה זה שיעביר את הלפיד ומתי.  
אכן יש צדק בדבריך. קיבלתי.
19/04/2016 | 01:51
4
תפרסמי בפורומים של דתיים
18/04/2016 | 13:01
14
האם אפשר לארח אתכם לחג (אפילו בתשלום).

תפני לכפר חבד,  לבתי חבד, להידברות, ערכים, לב לאחים.

בקיצור אם תעשי מאמצים ותראי להשם את רצונך לעשות פסח כהלכתו אז תבוא הישועה.
התקשרות לצדיקים שבדור
11/04/2016 | 11:54
15
69
אז ככה..
לאחרונה (ובכלל, למעשה) חווה קשיים נפשיים, בעיקר חרדות ותסכול
אני מרגישה שאם אראה את הרב שאני מקושרת אליו, משהו בי יתעורר, ישתנה, יחזור לחיים...בדיוק כפי שהיה לפני 10 שנים כאשר נכנסתי לרב, כולי גרומה ורזה והוא פשוט התחיל לבכות- לכאוב את כאבי לרגע..מעולם לא הפציר בי לחזור בתשובה או לעשות מעשה דתי כלשהוא
שנה לאחר מכן- הייתי במצב אחר לגמרי וטוב הרבה יותר
אני מנסה להשיג תור אליו, לרב יונה לייב לעבל שליט"א- אך המספר לא מחובר
זה מבעס אותי ....... אני מעריכה אותו מאד וכמובן לחוכמה שלו והפתיחות לגבי תחומים נרחבים בחיים
כמובן שאני גם מטופלת תרופתית ולא מוותרת על הרפואה והטיפולים הקונבנציונאליים, לא מזלזלת חלילה בבריאותי
אשמח אם למישהו יש עצה, הארה, או כל דבר אחר..
תודה לכם :) שאו ברכה אמן

התקשרות לצדיקים או לדרכם של צדיקים?
13/04/2016 | 02:26
13
34
לעניות דעתי, המשמעות העמוקה של התקשרות לצדיק היא ההתקשרות בדרכו של הצדיק ולא בו עצמו. בוודאי שהתקשרות אין משמעותה שתהיה ההתעוררות הנפשית שלנו מותנית בנוכחותו של הצדיק עמנו, שאז גם אם תורגש השפעה רוחנית חזקה הרי שהיא תחלוף במהרה ואחריה תבוא נפילה רוחנית חזקה.

צאי וראי: בני ישראל שיצאו ממצרים, לאחר שראו את הנסים הנפלאים של עשרת המכות וקריעת ים סוף,  היו לכאורה מקושרים במשה רבנו "וַיַּאֲמִינוּ בַּיהוָה וּבְמֹשֶׁה עַבְדּוֹ", ולכאורה הם זכו גם להגיע ע"י כך להתעלות נפשית ורוחנית. אך ברגע המבחן, במעמד הר סיני כאשר משה נעלם ולא חזר ביום שבו ציפו שיחזור, מיד כל הבנין הרוחני שלהם התחיל להתערער ואז הגיעה הנפילה הגדולה. מדוע? משום שההתקשרות שלהם היתה בדמותו של משה, אך לא השתדלו באמת להתקשר וללכת בדרך שלימד אותם.

כמובן שזה טוב וראוי שאת משתדלת ללמוד מדרכיהם של צדיקים, יישר כחך ותחזקינה ידיך! אך את חייבת לשאוף גם לחיות אותם, בכל עת, וגם ברגעים האפורים של חייך. כי אם לא תנועי בכוחות עצמך, הרי שאין שום דבר בעולם החיצוני שיוכל להניע אותך. על זה נאמר בפרקי אבות (פרק א', משנה י"ד): "אִם אֵין אֲנִי לִי, מִי לִי".

חזקי ואמצי!!
קיבלתי
13/04/2016 | 09:52
1
21
הבנתי.
ובכל זאת- מרגישה תלושה מהמציאות, שבורה ומרוסקת (לא ארחיב)
ובאמת אני מאמינה שהדברים שהוא אומר- אכן קורים
אני רק רוצה לשמוע ממנו שיהיה טוב, שזה יעבור.
מאחל לך שבע"ה תמצאי את דרכך אל הברכה והחיים!
13/04/2016 | 23:13
16
עד שתזכי לשמוע את הרב, אביא לך את דברי משה רבנו מתוך פרשת ניצבים, וכצדיק הגדול בכל הדורות ודאי נאמן שדבריו הם אמת ונאמרו מפי הגבורה. שימי לב מה משה רבנו אומר (דברים, ל'): יד כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ. טו רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע. [...] יט הַעִידֹתִי בָכֶם הַיּוֹם אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ.

את מבינה? משה רבנו מבטיח לך שהדבר קרוב אליך מאד, ושיש בך הכח לבחור בחיים! הדבר קרוב אליך, ובכח הבחירה שלך את יכולה לעשות פלאים!

אז הנה לך דברים מחזקים מאד של צדיק שאת ודאי יכולה לבטוח בהם תמיד! וגם אם תשכחי את הדברים, זכרי שהם קרובים אליך מאד, הם במרחק של פתיחת חומש חזקי ואמצי, ובע"ה תצליחי בדרכך ותזכי רק לצמוח ולפרוח
התקשרות בצדיק, בו עצמו, התקשרות בדרכו - הכל אותו הדבר.
13/04/2016 | 18:09
10
28
בעזהי"ת

אתה מעלה סיבה לחטא העגל, כבסיס לדבריך, אבל "ערבך ערבא בעי ליה" - הערב שהבאת להלוואה אותה אתה מבקש, בעצמו צריך ערב נוסף. וכי מי אמר לך שהם התקשרו בכלל לדמותו של משה, עד כדי שתקבע שהסיבה שהתקשרו רק אליה ולא לדרכו, הייתה הסיבה לתהום העמוקה אליה הם נפלו? ומהי היא אותה דמות של משה שכל כך אפשר להתקשר אליה ולא לדרכו? מראהו החיצוני וסוג הבושם שהיה קונה בסופר פארם??

כבר הסביר הרבי הקדוש בעל התניא, רבי שניאור זלמן מלאדי, שהסיבה לחטא הייתה בהיעדרות עבודה עצמית מצידם לצאת ממצרים, הכל היה בחסד מה' יתברך, ולכן היות ובמקורם היו שקועים בעבודה זרה, עדיין בהזדמנות הראשונה שוב נפלו אליה - כי מה שנקנה בלא מאמץ, לא נקנה כלל ואינו שלך.

ובוודאי שההתקשרות בצדיק, בו עצמו, וההתקשרות בדרכו, הכל אותו הדבר. כשיהודי אומר תהילים בהשתפכות נפש ובגעגועים לה' יתברך, הרי שאפילו אם בפועל הוא לא מבין את הפירוש של רוב המילים היוצאות מפיו, מאירה בו נשמת דוד המלך, אשר מכוחו יצא המשיח ("משיח בן", לא רק צאצא אקראי מיוצאי חלציו), והוא זוכה ל"מה רב טובך אשר צפנת ליראיך".

הסיבה לחטא העגל
13/04/2016 | 22:06
9
17
דומני שההסבר שהבאתי על חטא העגל, הוא גם מה שנאמר בחלק מן הפירושים המקובלים, שאני מניח שאתה ודאי מכיר וזוכר טוב ממני. חלק מן הפרשנים שלנו עמדו על כך שהעגל בא בעצם להחליף את משה, ומה שביקשו בני ישראל במעשה העגל הוא שישמש להם אובייקט שיחליף את משה בתור גורם המתווך בינם ובין הקב"ה. זאת כיוון שלא היו במדרגה רוחנית גבוהה מספיק על מנת להכיר את ה' "שאינו גוף, ולא ישיגוהו משיגי הגוף, ואין לו שום דמיון כלל", ועל כן היו זקוקים להיקשרות לדמות או אוקייבט בתור גורם מתווך. ועניין זה הוא מה שכיניתי בהודעתי הקודמת "היקשרות לדמותו של משה", היינו היקשרות בדמות עצמה שבעיניהם היתה חשיבותה קודמת לעשיה ולעבודה. מאחר שכל עבודתם היתה תלויה ומותנית בדמותו של משה, הרי ברגע שמשה נעדר והתעורר אצלם הספק אם ישוב, ממילא גם התעורר הספק לגבי דרך עבודת ה' שעל פיה הנהיג אותם. דומני שזו גם משמעות פשט הפסוק: "וַיַּרְא הָעָם כִּי בֹשֵׁשׁ מֹשֶׁה לָרֶדֶת מִן הָהָר וַיִּקָּהֵל הָעָם עַל אַהֲרֹן וַיֹּאמְרוּ אֵלָיו קוּם עֲשֵׂה לָנוּ אֱלֹהִים אֲשֶׁר יֵלְכוּ לְפָנֵינוּ כִּי זֶה מֹשֶׁה הָאִישׁ אֲשֶׁר הֶעֱלָנוּ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לֹא יָדַעְנוּ מֶה הָיָה לוֹ" (שמות, ל"ב, א')

רבי לוי בן גרשום בפירושו על "וְלֹא יָדַע אִישׁ אֶת קְבֻרָתוֹ עַד הַיּוֹם הַזֶּה", אף הרחיק לכת ואמר: "שהיה העניין הזה נפלא מאד. כי התורה השתדלה לבאר מקום הקבר ככל מה שאפשר: 'בארץ מואב, בגי, מול בית פעור', ועם כל זה סבב הקב"ה, שלא ידע איש את קבורתו, כדי שלא יטעו הדורות ויעבדו אותו לאלוה." כלומר, ההיקשרות החזקה בדמותו של משה היתה עד כדי חשש לפולחן אישיות ועבודה זרה ממש!

לגבי הפירוש שהבאת מבעל התניא, לא הכרתי אותו אבל הוא בהחלט יפה ולדעתי הוא אומר ממש את שאני אמרתי. וכי מהי "היעדרות עבודה עצמית" אם לא ביטוי ישיר לעובדה שלא היו מקושרים בדרך שבה משה הנהיג אותם? מהי המשמעות של להיות מקושרים בדרכו של משה, אם לא קבלה ללא תנאי של החיוב ללכת בפועל על פיה?

לפיכך, כמדומני שיש הסכמה מלאה בינינו בשתי הפסקאות הראשונות שכתבת. בפסקה השלישית אמנם אתה סובר שיש מעבר לזה, ואתה מדבר על "התקשרות בצדיק עצמו" במשמעות המיסטית של הדברים. וכאן אכן יש הבדל בין עמדותינו, כי לשיטתי גם אם אקבל את דבריך בכל אופן אין לנו בתחום עיסוקנו אלא הגלוי ולא הנסתר. על כל פנים, גם ע"פ שיטתך לא ניתן להגיע לאותה התקשרות מיסטית בצדיק עצמו, אלא ע"י קבלה ללא תנאי של דרך עבודת ה' שבה מנהיג אותנו הצדיק.
הארכת בדבריך, והפסקה האחרונה שלך היא העיקר: אין אמונת חכמים.
18/04/2016 | 17:32
8
16
בעזהי"ת

גבש את דעותיך מאיזה כיוון שתרצה. הם לא יעמדו מול דרכו של הרבי מליובאוויטש זכר צדיק לברכה, שבכל עת היה עולה להתפלל על ציון חמיו, ואומר מפורשות שוב ושוב "אזכיר אצל הציון". הם לא יעמדו מול דרכם של חכמי וזקני ישראל, מול הרבנים הקדושים תלמידיו של רבינו ישראל הבעל שם טוב.

קרא לזה מיסטיקה, לו יהי כן.

מחילה, אבל חוץ מרטוריקה, אין בדבריך כלום.
18/04/2016 | 18:55
7
13
באותה מידה, אני יכול להגיב על דבריך: גבש את דעותיך מאיזה כיוון שתרצה. הם לא יעמדו מול דרכו של הרמב"ם זכר צדיק לברכה, שאמר "שדבריהם הם זכרונם". אלא שאני מודע לכך שיש גם דעות אחרות שהן לגיטימיות במסגרת היהדות, הבנה שכ"כ חסרה לך.

שמא תאמר, שהדעות שאני נסמך עליהן הן לא מה ש"נפסק להלכה"? אז ראה את דברי הרמב"ם: "וכבר אמרתי פעמים רבות שכשיש מחלוקת בין החכמים בסברת אמונה שאין תכליתה מעשה מן המעשים - אין אומרים שם הלכה כפלוני לפי שזהו דבר החוזר אל ה' יתברך". פירוש הדברים: אם הייתי עכשיו בא ואומר לך שבנושא הלכתי מעשי מסוים אני הולך ע"פ דעת אחד מחכמי הראשונים שלא התקבלה להלכה, היה תוקף לאמירה "אבל לא נפסקה הלכה כמותו". אך בענייני דעות ואמונות שאינן באות לידי מעשה, הרי שכל עוד יש לי חכמים לסמוך עליהם אין שום תוקף לאמירות מסוג "לא כך נפסק להלכה".

והערה שולית: כנראה הבנת מדבריי שאני שולל לחלוטין כל "מיסטיקה". ולא היא. לא ניתן להיות דתי מאמין ללא איזושהי מיסטיקה.

בכל אופן, שיהיה לך שבוע טוב וחג שמח.
הרבי מליובאוויטש זצ"ל הבין יותר ממך את הרמב"ם.
19/04/2016 | 17:55
6
17
בעזהי"ת

ואני לוקח את שמו כדוגמה לכל זקני עם קדוש ישראל. הם הבינו יותר ממך את מראי המקומות שהבאת ושתביא, והם המוסמכים לבארם לפנינו, ולכן אין מאומה בכך שתמצא מאחזים לדעותיך כאן ושם. אתה יכול לכתוב בגלוי שיש דברים עקרוניים שבהם אתה מבטל את אמונת ישראל המקובלת מפי רבותינו הקדושים, למרות שזו כמובן אמירה לא פופולרית, במקום להתפתל שוב ושוב.

עזוב, אתה לא מחפש אחר האמת אלא רק מחפש להתבצר בדעותיך.
19/04/2016 | 19:17
5
14
סבבה, התבצרות נעימה. אני בכל אופן פרשתי מהדיון איתך.

רק הערה: זה דבר ידוע לכל שהרמב"ם חלק על דעות ואמונות המובאות בגמרא (גם בנושאים שעליהם דיברנו כאן), והפוסקים שעליהם מסתמכים גדולי התורה האוחזים בדעות שציינת, אף הודו בפה מלא שהם חולקים בחריפות על דעת הרמב"ם. אם אינך יודע זאת, או עושה את עצמך שאינך יודע, אתה יכול להמשיך להתלהם כרצונך על כך שלדעתך אני "מבטל את אמונת ישראל", כאשר כל מי שיחקור לעומק יגלה שיש לי מקורות חזקים מאד לדעותיי.

כתבת: "אתה יכול לכתוב בגלוי שיש דברים עקרוניים שבהם אתה מבטל את אמונת ישראל"- אני אמשיך לציין בגלוי את חכמי ישראל עליהם אני נסמך, ולא אכבול את עצמי לשפה שאתה מבקש ממני לכבול את עצמי בה.
הנה שוב אתה מתחמק מגילוי נאות, ביטולך את אמונת ישראל המקובלת
19/04/2016 | 19:45
4
17
בעזהי"ת

הרי מדוע כתבת את אשר כתבת על הצדיק? משום שכל הרעיון של הארת נשמתו של הצדיק על היהודי המקשר את עצמו אליו, ככל אשר האריכו רבותינו הקדושים תלמידיו של רבי ישראל הבעל שם טוב, הרעיון של "שפתותיו דובבות בקבר" כפי שאמרו חז"ל, אימרתו של רב גידל בירושלמי שהאומר שמועה יראה בעל השמועה עומד כנגדו - כל אלה עליך לזרה.

מגיעים לכאן יהודים תמימים לפורום, מאמינים שדבריך מקובלים על גאוני ישראל בדור שלנו, רבי שלמה זלמן אויערבך, רבי עובדיה יוסף, הרבי מליובאוויטש וכן הלאה, זכר צדיקים לברכה, ואתה מלעיט אותם באשר אתה מלעיט, מבלי לידע אותם בגילוי נאות שהשיטה שלך מאוד מאוד לא מקובלת אצל חכמי מנהיגי ישראל.

אם תקרא שוב את ההקשר שבו כתבתי את דבריי על הצדיק
19/04/2016 | 23:03
3
17
אז תבין גם מדוע כתבתי זאת, ולא תצטרך לעסוק בהשערות פרנואידיות. פותחת השרשור כתבה "אני מנסה להשיג תור אליו...אך המספר לא מחובר זה מבעס אותי" ועל כן כתבתי את דבריי. אך מאחר שגררת אותי לדיון על הארת נשמתו של הצדיק, אז נכנסתי גם לנושא הזה.  מה לעשות, כשגוררים אותי אני נגרר.

ודבריך בסוף הם תמוהים: וכי מדוע שמישהו יחשוב שדבריי הם דברי גדולי התורה שהזכרת, אם לא דיברתי בשמם?
ברור. היה שם טריגר לכך שתפזר את שיטת ביטול אמונת ישראל שלך.
20/04/2016 | 21:22
2
16
בעזהי"ת

אוי געוואלד. היא מתארת חוויה של התקרבות לצדיק, כמו שרבי נחמן מברסלב כותב שאי אפשר להגיע לאמונה אלא על ידי אמת, ועיקר ההתקרבות לאמונה היא על ידי אנשי אמת וצדיקים שבדור. אבל לשיטתך, שמנוגדת חריפות לאמונה שכלל ישראל מחזיק בה, כפי שלימדו אותנו מנהיגי האומה היהודית, זה חמור מאוד עצם העניין, וצריך לשכנע אותה בעקרונותיך - וכל זאת בלי שום גילוי נאות על היותך והיות כל זאת מבית מדרשו של ישעיהו 'יש לאחוז בנשק נגד מתנחלים' ליבוביץ'.
יפה, בוא תלמד אותי באמת מהי שיטתי מבלי לשאול אותי בכלל.
21/04/2016 | 00:53
1
13
אז לידיעתך, הספר מסילת ישרים של הרמח"ל הוא אחד הספרים המשפיעים עלי ביותר אחרי ישעיהו ליבוביץ' והרמב"ם. וממנו למדתי את החשיבות הגדולה של ללמוד מדרכם של צדיקים ואנשי אמת, כיוון שהם מושלים ביצרם ולכן הם גם רואים את הדרכים יותר בבירור. אז כיצד עלה על דעתך לקבוע משרירות לבך שעל פי שיטתי "התקרבות לאמונה על ידי אנשי אמת וצדיקים שבדור...זה חמור מאוד עצם העניין"? וכי אי פעם אמרתי כאן בפורום משהו שממנו יכולת להבין כדברים האלה???

עכשיו זה גלוי לעיני כל איך עשית בי דין ללא משפט.
מתוך מסילת ישרים, פרק ג':
21/04/2016 | 16:50
12
אך אותם שכבר יצאו מן המאסר הזה, הם רואים האמת לאמיתו, ויכולים לייעץ שאר בני אדם עליו. הא למה זה דומה? לגן המבוכה, הוא הגן הנטוע לצחוק הידוע אצל השרים, שהנטיעות עשויות כתלים כתלים, וביניהם שבילים רבים נבוכים ומעורבים, כולם דומים זה לזה, והתכלית בם הוא להגיע אל אכסדרה אחת שבאמצעם.
ואמנם השבילים האלה מהם ישרים ומגיעים באמת אל האכסדרה, ומהם משגים את האדם ומרחיקים אותו ממנה.
ואמנם ההולך בין השבילים, הוא לא יוכל לראות ולדעת כלל אם הוא בשביל האמיתי או בכוזב, כי כולם שווים, ואין הפרש ביניהם לעין הרואה אותם, אם לא שידע הדרך בבקיאות וטביעות עין, שכבר נכנס בם והגיע אל התכלית, שהוא האכסדרה. והנה העומד כבר על האכסדרה, הוא רואה כל הדרכים לפניו, ומבחין בין האמיתיים והכוזבים, והוא יכול להזהיר את ההולכים בם, לומר: זה הדרך לכו בו!
והנה מי שירצה להאמין לו - יגיע למקום המיועד, ומי שלא ירצה להאמין וירצה ללכת אחר עיניו, וודאי שיישאר אובד ולא יגיע אליו.
כן הדבר הזה: מי שעדיין לא משל ביצרו, הוא בתוך השבילים לא יוכל להבחין ביניהם, אך המושלים ביצרם, שכבר הגיעו אל האכסדרה וכבר יצאו מן השבילים, וראו כל הדרכים לעיניהם בברור, הם יכולים לייעץ למי שירצה לשמוע.
יש טלפון באתר האינטרנט שלו
13/04/2016 | 01:51
17
כאן:

רפואה שלימה ובהצלחה
החיים מהצד
13/04/2016 | 10:00
2
27
את עדיין חיה מהצד
במעין בועת כדור- בדולח
ורוצה לבשר את העתיד
את יודעת היום
אך פוחדת מתמיד
רוצה להתחבר
וגם להסתתר
מה יהיה הסוף
ואם יהיה בכלל
היא תגע לכשתגדל
אם לחיות או לחדול זו השאלה
אני בוחרת לחזור בתשובה
מאהבה, שמחה
כי עדיף המעט והאיכותי
על הרב והסתמי
נחני מלכי, בדרכך
שלא תסתור את שרוצה לבי
שלך בתך האהובה

כל כך מזכיר את הגעגועים של מילות המזמור הרביעי בתהילים:
13/04/2016 | 18:13
1
13
בעזהי"ת

א  לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת, מִזְמוֹר לְדָוִד.
ב  בְּקָרְאִי, עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי--בַּצָּר, הִרְחַבְתָּ לִּי;    חָנֵּנִי, וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי.
ג  בְּנֵי אִישׁ, עַד-מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה--תֶּאֱהָבוּן רִיק;    תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה.
ד  וּדְעוּ--כִּי-הִפְלָה יְהוָה, חָסִיד לוֹ;    יְהוָה יִשְׁמַע, בְּקָרְאִי אֵלָיו.
ה  רִגְזוּ, וְאַל-תֶּחֱטָאוּ:    אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם, עַל-מִשְׁכַּבְכֶם; וְדֹמּוּ סֶלָה.
ו  זִבְחוּ זִבְחֵי-צֶדֶק;    וּבִטְחוּ, אֶל-יְהוָה.
ז  רַבִּים אֹמְרִים, מִי-יַרְאֵנוּ-טוֹב:    נְסָה עָלֵינוּ, אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה.
ח  נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי;    מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ.
ט  בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו, אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן:    כִּי-אַתָּה יְהוָה לְבָדָד; לָבֶטַח, תּוֹשִׁיבֵנִי.
רבים אומרים מי יראנו טוב:
13/04/2016 | 18:17
13
בעזהי"ת

רבים מתגעגעים ונכספים אל הטוב, ואינם מצליחים להבין מהו אשר הם מתגעגעים אליו, והיכן הוא נמצא. ולכן בבקשה בבקשה ה' יתברך, יתנוסס עלינו אור פניך ה', ובמעט השקר של העולם יתפוגג, ונראה את אשר אליו אנחנו מתגעגעים.
היכן ניתן לרכוש את הלוח יום יום של חב"ד ?
08/04/2016 | 13:44
1
13
בינתיים רק שמעתי עליו ועדיין לא ראיתי ?
האם נכון לדעתכם לתת את זה בנוסף למתנת חג לחילוני ?
ישנן הוצאות נפוצות של ספר התניא, עם לוח היום יום.
10/04/2016 | 21:34
10
בעזהי"ת

לתת מתנת חג לחילוני? הייתי מחפש ספרים אחרים מהאוצר הרחב של חסידות חב"ד, הנכתבים בשפה קלה ומיועדים לקהל שאינו שומר תורה ומצוות. חפש את מספר הטלפון של הוצאת 'קהת' או של צעירי חב"ד, ותשאל אחר המלצות.

חודש ניסן
08/04/2016 | 16:49
1
17
חודש טוב ומבורך לכולם \
חודש ניסן מאחלת לכם לזכות ולראות את גאולה
ניפגש בשערי בית המקדש ,
שבת שלום,

אמן! חודש טוב לכל עם ישראל.
11/04/2016 | 19:42
4
עצה טובה
07/04/2016 | 00:02
3
47
שלום אני  כחוזר בתשובה מודה לפורום שגם אם לא כתבתי פה אבל הפורום ממש עזר ותודה לכם על כך:) אולי זה לא קשור אבל אשמח לעזרה יותר נכון לעצה...אני בעזר ה' מתחיל לצאת לשידוכים ואמור לצאת בזמן הקרוב לפגישה אנחנו מעדיפים מקום עדין מקום שקט שנוכל גם לשתות משהו אבל בעיקר לדבר בשקט ברוגע ובנינוחות אני מאיזור המרכז ככה שאני לא ממש מכיר את איזור הדרום ששם יהיה המפגש (מאשדוד גדרה גן יבנה יבנה וגם רחובות אולי ....באיזור הזה)...אשמח לקבל מהפורום המלצות על בית קפה או משהו נחמד שנוכל להיפגש לדבר ולבכיר וזו תיהיה המפגש הראשון שלנו אשמח להמלצות וגם בכלל למפגש איך תעבור פגישה טובה לטובת כל הצדדים תודה מראש לפורום:)
ברוך הבא. שיהיה לכם בהצלחה!
07/04/2016 | 22:36
14
תגובה
08/04/2016 | 14:51
26
תרשום בית קפה כשר, בגוגל במחשב או בסמארטפון ותמצא את כל המקומות הכשרים בסביבה שתבחר. אין הבדל באווירה בין בתי קפה שונים, ואם זה מה שאתה מחפש אז חייב להיות בכל אזור. מקומות נחמדים יש הרבה, גנים וכו' השאלה איפה בדיוק.

איך תעבור הפגישה? תכין נושאי שיחה רבים מראש, וגם שאלות (לא יותר מידיי)..
בהצלחה.
ראשית אתה תמיד יכול לכתוב לי למייל
18/04/2016 | 14:48
6
ושנית,  אני ממליץ גנים ופארקים.

גם שקט, גם אוירת טבע יפה, גם אין בעיה של כשרויות ובעיקר צניעות ושמירת העיניים.
איזה רבנית כדאי לפנות לחזרה בתשובה.
02/04/2016 | 21:40
3
39
שלום.
אני בחורה שבאה מבית דתי וכיום אני מתקרבת שוב ואני מחפשת
מקום או רבנית שתוכל ללוות אותי בתהליך ההתקרבות ורציתי לשמוע אולי ממכם אם יש לכם המלצה.
תודה ושבוע טוב.
המלצה על רבנית
03/04/2016 | 22:30
2
48
הרבנית נעה צחייק מהרצליה
היא ליטאית, בעלת ידע והבנה של הנפש, מלווה את תהליך החזרה בתשובה במתינות ועם רגליים על הקרקע....
תודה!
07/04/2016 | 17:26
1
16
תודה! אני אבדוק את העניין.
אני כתבתי לך בהודעה פרטית
14/04/2016 | 01:51
8
ניתן להגיע לזה ע"י לחיצנ על המעטפית בצד שמאל למעלה של המסך ליד "יציאה"
בעלי חיים
01/04/2016 | 07:33
2
36
ושוב סליחה על הבורות ....

1. לכלב זקן מאוד וחולה (סרטן) האם מותר הלכתית לבצע זריקת המתת חסד להקל על סבלו ?
2. סליחה על הבורות אבל כשבעלי חיים הולכים לעולמם, לאן מגיעה הנשמה ? מותר להתפלל לאחר מותם עליהם (כלב שהיה נאמן וכו) ? אני בטוח שלא, אך בכל זאת שואל.
שאל רב פוסק. אפשר של בית הוראה בטלפון. זה שאלה פשוטה
02/04/2016 | 22:07
22
יש לי 2 חתולים בבית, ושאלתי אינספור שאלות הלכה לגבי השלכות גידולם בבית הוראה בטלפון. התשובות שקיבלתי היו מעניינות מאוד, מעבר להיותן פרקטיות.
למשל לפני פסח יש המון הלכות מעניינות לגבי האוכל שלהם. בשבת הם נחשבים מוקצה מדרבנן, ויש הלכות מה מותר לעשות איתם משום צער בעלי חיים דאורייתא.

גם על הנפש הכלבית תשאל את הפוסק, אבל מבטיחה לך שאין מה להתפלל, אין שם שום נשמה, ויש להתייחס אליהם כמו אל חפץ נוח ונאמן שליווה אותך שנים רבות ו"סיים את תיקונו". ברור שמותר להרגיש רגשות, לזכור, להצטער. אבל זה היחס ההלכתי.
קו ההלכה 24 שעות ביממה
14/04/2016 | 01:49
5
073-7860860  חינם!!
שאלה לקראת פסח
31/03/2016 | 08:20
5
29
וממש סליחה על הבורות.
אני מיישם תזונה טבעונית (לרב אורגנית) ממניעים רפואיים (אף שזה לא הנושא בשאלה שאני שואל). אני אשכנזי (אף שבראייתי ובתפיסתי כיום, הנושא העדתי כבר כל כך לא אישיו).
בפסח ממש קשה לי כיוון שהתזונה מצטמצמת ורב התזונה מתקיימת על ירקות פירות, תפוחי אדמה וחוזר חלילה (:
השאלה, האם זה אפשרי מבחינה הלכתית לקיים תזונה כשרה לפסח לפני מנהג הספרדים (אפילו שאני אשכנזי) מה שיאפשר לי יותר חופש בתזונה שתצטמצם גם כך ויכולה אפילו לגרור חסרים זונתיים. האם לגיטימי בכלל לשאול רב בנושא או שממילא הנושא חסר סיכוי ? אני לא רוצה לנפנף בענין הרפואי כרגע..
תודה רבה לעונים בפורום היקר הזה.

איזה חלבונים אתה אוכל במהלך השנה?
01/04/2016 | 02:28
2
21
אגוזים ושקדים נחשבים חלבונים בתזונה שלך?
ביצים ומוצרי חלב אין בתזונה שלך?

יותר מלגיטימי לשאול רב פוסק הלכה בנושא הזה. לא צריך לנפנף בשום דבר, להסביר את העניין הרפואי לרב פוסק, להודיע שאתה בעל תשובה ולא נולדת חרדי מבית, לתאר את מוצא המשפחה שלך - ויש מצב שבהחלט יתירו לך (בגלל שנהיית דתי רק בגיל מבוגר). 
רב פוסק
01/04/2016 | 07:31
1
17
איך יודעים שהרב פוסק ? נניח בבית חב"ד הקרוב...הרב שם למד שנים רבות בישיבה אבל איך אדע אם הוא פוסק..

שאל אותו אם הוא פוסק
02/04/2016 | 22:02
12
גם אם הוא לא פוסק, אבל מעיד שהוא שמע זאת מפוסקי הלכה (ואפילו יגיד את שמם), אתה יכול לסמוך על דבריו. 
תשאל רב
01/04/2016 | 10:28
16
והסתלק מן הספק
מצטרף לאשר נאמר:
04/04/2016 | 18:14
13
בעזהי"ת

פורום באינטרנט הוא אמנם גם מקום לדיון בשאלות הלכתיות עקרוניות, אך לא בהוראה למעשה ליחיד ששואל. לזה האחרון נמצאת החובה והזכות, לפנות לרב מורה הוראה. ומוטב לחפש אחר אחד קבוע שאליו חוזרים כל פעם עם השאלות שמתעוררות.

ניצוץ משה
27/03/2016 | 14:11
3
49
בגמרא מר רבי חנינא: הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים, שנאמר (דברים י): ועתה ישראל מה ה' אלקיך שואל מעמך כי אם ליראה וגו'. אטו (יראה) [יראת שמים] מלתא זוטרתי היא, והאמר רבי חנינא משום רבי שמעון בן יוחאי, אין להקב"ה בבית גנזיו אלא אוצר של יראת שמים, שנאמר (ישעיהו לג): יראת ה' היא אוצרו. אין, לגבי משה מלתא זוטרתי היא.

שואל התניא מה תשובה בכך שלמשה יראה דבר קטן? איך זה עוזר לכל יהודי להגיע ליראת השם? עונה התניא שבכל יהודי יש ניצוץ משה?

ואני קטן חשבתי לתומי מהו אותו ניצוץ משה? והתשובה שלי: צריך אדם  שקורא בתורה לראות את עצמו כאילו הוא משה שמקבל את התורה מפי הגבורה ואז ודאי יגיע ליראת השם.
יפה
28/03/2016 | 09:53
16
נקודה מעניינת בהחלט
יפה כתבת
28/03/2016 | 16:40
1
20
ע"פ דברים אלה, ניתן לומר שמשמעות אותו "ניצוץ משה" היא הדרך שאנו מצווים ללכת בה. בהקשר זה ראוי גם להזכיר את דברי הרמב"ם בהלכות תשובה, פרק ה': "כל אדם ראוי לו להיות צדיק כמשה רבנו", היינו הפוטנציאל שיש בכל אחד להגיע למדרגתו של משה רבנו, או לפחות לשאוף להגיע אליה.
לפי הבנתי הכוונה של הרמב"ם...
30/03/2016 | 16:45
14
נאמר על משה בתורה משה משה (שמות ג ד). למשה רבינו היה תיאום בין הנפש לנשמה. משה אחד לנפש ומשה אחד לנשמה. כך כל לכל יהודי ראוי שיהיה לו תיאום בין הנשמה לנפש.

הצדיק רבי זושא מאניפולי אמר פעם: כאשר אעלה לבית דין של מעלה, לא ישאלו אותי "למה לא היית אברהם אבינו", לא ישאלו אותי "למה לא היית משה רבינו", ישאלו אותי את השאלה הפשוטה והבסיסית ביותר: "למה לא היית זושא". למה לא היית מי שאתה באמת?
את אשר יאהב
28/03/2016 | 10:06
1
32
כתוב בספר משלי - "את אשר יאהב ה' יוכיח" 
הקדוש ברוך הוא, בורא העולם, ריבון היקום- מוכיח את מי שהוא באמת אוהב..(יש כאלה שמרוב עוונות כבר "נמאס" לו מהם והוא כביכול מוריד את השגחתו)
אני מרגישה כעת שה' מוכיח אותי. על הדברים הקטנים. הגדולים..על הכל
אולי היתה לי תורה אבל לא היתה לי דרך ארץ (ביישנות; גאווה) - לצורך העניין לא הייתי יודעת אפילו להקדים שלום לאנשים (ויש שאף הייתי בורחת מלהיתקל מהם ברחוב)..שאנחנו יודעים כבר כמה זה חשוב ביהדות
עכשיו זה הזמן לדרך ארץ. כפי שכבר אמרו חז"ל כי-  "דרך ארץ קדמה לתורה" 
אני מודה ומכירה בגדולה של הדבר הזה. לדעת לשים את הדברים במקומם, להצביע על החטא (מהמילה להחטיא -את המטרה) וללמוד להיות מדויקת. זה כל מה שהחיים כאן מבקשים....על גשר צר מאד...לא ימין מידי לא שמאל מידי כי אז נופלים לתהום- דיוק.
אני מאחלת לי ולכל האנושות -שנזכה להתהלך על הגשר הצר הזה, על החיים, בדיוק מירבי, בשמחה ואושר ושהימים שנכונו לנו- שיהיו נכונים!

28/03/2016 | 16:42
6
חם בפורומים של תפוז
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
פורום צורפות טבעות נישואין
פורום צורפות טבעות
פורום טיפול זוגי
רוצה להתייעץ לגבי זוגיות?
יעל אסל- צורפות ועיצוב תכשיטים
הסטודיו של יעל אסל
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום