לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום חוזרים בתשובה-תמיכה

בס"ד
   ברוכים הבאים   
   תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.
   פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.
   מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.
   מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

כללי הפורום:
   1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.
   2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.
    3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.
   4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.
    5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.
   6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.
   7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.
     8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום חוזרים בתשובה-תמיכה

בס"ד
   ברוכים הבאים   
   תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.
   פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.
   מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.
   מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

כללי הפורום:
   1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.
   2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.
    3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.
   4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.
    5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.
   6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.
   7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.
     8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום

המשך >>

לצפיה ב-'דברים שבלב'
דברים שבלב
20/07/2016 | 00:03
8
32
היי
אני מאוד מנסה להתחזק, מחפשת את השם בכל פינה. אני צופה בסרטונים וקוראת סיפורי אמונה.
אני גם שומרת שבת, לקחתי על עצמי גם קצת יותר צניעות ועוד.
ובפועל הדבר המתסכל ביותר הוא לחיות בתשובה ללא תשובה.
אני מוכנה לותר על הכל בשביל שיחה אחת עם האל.
אפילו פחות מכך, בשביל שיקחו אותי רגע אחד למעלה לביקור באור הגדול ויחזירו ויאפשרו לי לזכור משהו מזה.
אני חייבת איזו אחיזה במציאות
אני יודעת בתת ההכרה שלי שהכל אמת.
אבל אני יודעת זאת על דרך השלילה.
כי אין לי הסבר אחר לקיומי.
אבל הייתי רוצה .. לרגע אחד לדעת ולא רק להאמין. לדעת פירושו לררות, לשמוע, להרגיש בחושים שנתן לי.. שהוא כאן.
האמונה לפעמים ממלאה את כולי
ויש רגעים שזה לא מספיק
רוצה לדבר איתו באמת.
ואני מתבודדת הרבה
כל ערב מדברת איתו.  כותבת לו המון
על כל הטעויות, מבקשת סליחות, חופרת על כל מה שהיה לי לומר שנים ושתקתי..
ופעם אחת, הייתי כל כך רוצה לשמוע אותו אומר, לוחש, רומז אפילו במעשה.. שאדע שהוא מתקשר איתי וזה לא פרי דמיוני או עוד צירוף מקרים.
אני זקוקה לנס, השם
רק כדי שאדע
שאני לא מדברת עם עצמי כל הזמן הזה 
אפשר לבקר אותך? מבטיחה שזה יהיה ביקור קצר
רק  להיות באור לרגע.

לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
20/07/2016 | 23:27
7
26
צר לי לבאס אבל כנראה שלא תהיה לך הכרות בלתי אמצעית עם ה' או "טריפ" קצר לגן-עדן.. לא בטוח גם שזו המטרה שלו (שיאמינו בו באמונה שלמה אחרי ההכרות איתו ), המטרה כפי שאני מבין היא שאנשים ילמדו את התורה וישתדלו ללכת ולפעול לפיה ובכך יוטב להם ולעולם, על ידי זה יצמח נחת רוח לה' שרוצה להטיב איתנו ועם עולמו.

הרעיון הוא לא רק אמונה, ובטח לא אמונה שקל להאמין בה, שהרי בדורנו זה קשה מאוד ואם ה' יתגלה, אז לשם מה כל הקושי שאנו חווים בהסתר פנים כבר אלפי שנות גלות?

הייתי ממליץ יותר על התעמקות בפשטות התורה, מי נתן, מי כתב, למה ולשם מה, להתחיל משם מתכלית והמטרות, אולי אז תתבהר ותתחזק אצלך הרבה יותר האמונה.
לצפיה ב-''
20/07/2016 | 23:54
3
4
לצפיה ב-'התהליך שאת עוברת'
התהליך שאת עוברת
21/07/2016 | 15:51
2
22
והדרך שבה את פוסעת, מוליכים אותך להתחזקות האמונה,
במצב כזה נכנסים לאורך חשיבה שונה.
כשתרגישי שכל מה שקורה איתך זה מלמעלה,
כשתתפללי על דברים והם יתגשמו,
כשיקרו דברים שתצליחי להבין איך הם לטובה,
תמלמלי תודה להשם ובע"ה תרגישי את נוכחותו איתך.
בהצלחה!
לצפיה ב-'אורח חשיבה שונה'
אורח חשיבה שונה
21/07/2016 | 17:55
4
לצפיה ב-'זה קורה כל הזמן'
זה קורה כל הזמן
21/07/2016 | 19:26
17
באמת שאני מבקשת ומקבלת כהרף עין. ברוך השם נס יום יום.
אבל אין תחליף לאהבת השם. את האהבה הזו אני רוצה לגעת בה. 
לא מסתפקת בניסים..
ובאמת שלא מגיע לי. אני רחוקה מלהיות צדיקה.. אבל כל כך זקוקה לבורא. רגע אחד באור שלו. 
לצפיה ב-'באמת שזה מייאש'
באמת שזה מייאש
21/07/2016 | 19:23
2
19
הידיעה שלא אזכה לתקשר איתו באמת..
במידה מסויימת הפכתי את השם עם כל ההתבודדויות האלה לחבר טוב. 
אני כבר לא בטוחה שההתבודדויות האלה הכי בריאות לנפש? לדבר עם עצמך כל היום כשכל מה שיש לך זה אמונה עיורת שמישהו מקשיב.
אני מאמינה ! אבל ממש מיואשת שהיחיד שמקשיב לכל מסתורי ליבי לא מגיב באופן שאני צריכה ורגילה.. בעברית, במילים, בשפה שאני מבינה.
אין לי חברי אמת. לצערי הדבר היחיד שיש ושאני סומכת עליו הוא השם.
אני גם לא רוצה חברים ולא בן זוג.
רק את אלוקים  אני מחפשת.
כל השאר מיותר לי ומזויף 
גם ככה אם הכל זמני וזה עולם השקר, מה הטעם לחפש משהו חוץ מהבורא?
והדבר שממלא את כל עולמי.. דווקא הוא נסתר כל כך.  זה מתסכל כל כך. איך אתם החוזרים חיים בשלום עם ההסתרה הזו מבלי להיות מתוסכלים?
אני זוכרת מילדות עוד בתור ילדה חילונית שחיפשתי אותו דיברתי איתו מאז ומעולם בלי שילמדו אותי לעשות זאת בבית ספר ולא בבית.. זה היה כל כך טבעי לדבר איתו כל ערב לפני השינה.
עד שגדלתי והתסכול שהוא לא מדבר חזרה השתלט עליי ונטשתי אותו... שילמתי ביוקר על השתיקה הזו.
ועכשיו שחזרתי לדבר.. גם התסכול חזר.
שיענה.. רק שיגיד משהו.
למה אחרים זוכים לביקור באור ואני לא? מוות קליני קורה כל הזמן.
אנשים אחרים זוכים לעבור במנהרה ולחזור, רואים הבזקים של חייהם.. חלקם אף מגיעים עד בית הדין וחוזרים לספר.
ואני רק רוצה.. אפילו חלום קטן.. ביקור בצד השני או אפילו בשביל המואר. רק לרגע. להרכיש את האהבה האינסופית שמדברים עליה כל החוזרים מהעולם הבא. זה כל מה שאני רוצה כרגע. לחיים אין שום תכלית מבלי הבורא. הכל מסביבי חסר משמעות. 
לצפיה ב-'אני לא בטוח שאת בדרך ישרה ונכונה'
אני לא בטוח שאת בדרך ישרה ונכונה
22/07/2016 | 11:42
11
לא שאני שם, אבל הדרך שאת מתארת קצת זרה ליהדות. אנחנו לא אמורים לחפש כל היום את אלוקים ולהתעלם מה"חיים הזמניים כאן" עד שנתעלם מהחברה, משפחה ובני זוג עתידיים. לא זו כוונת הבורא בבריאת העולם, לא זו כוונת התורה שנתן לנו.
את גם לא אמורה לחפש אותו יום ולילה ולקוות לפגישה, אלה לא חלק ממצוות התורה שהבורא נתן לנו על מנת שנקיימה.

ממליץ לדבר עם מישהו שיוכל לתת לך כיוון (אם בכלל יש לך רצון לשמוע ולשנות תפיסה).

אגב אני לא חושב שזו זכות לעבור מוות קליני, ויותר מזה לא חושב שכל מי שעבר ומספר סיפורים אכן דובר אמת.
לצפיה ב-'אני מבינה שאת רוצה להרגיש את "קרבת ה' לי טוב"'
אני מבינה שאת רוצה להרגיש את "קרבת ה' לי טוב"
22/07/2016 | 18:59
4
אני מזדהה עם ההרגשה שלך, שאת רוצה להרגיש שהוא עונה לכל קריאותייך, בשפה שאת מבינה, שומעת, מרגישה.
סביר שכולנו היינו רוצים להרגיש כל הזמן "קרבת ה' לי טוב". כולנו רוצים להרגיש הארת פנים, תחושה של אהבה מהקב"ה, אפילו קריצה של הקב"ה, סימן. ברור שאת לא היחידה ברצון הזה. את לא לבד.

עלייך להבין שתפקידנו בעולם השקר, שהוא בעצם עולם המעשה, שבו עושים את המעשים המביאים לקידוש שם הקב"ה - לעשות את רצון הקב"ה, ולהתאים את רצוננו לרצון שלוולבטל את רצוננו שלנו מפני הרצון שלו
כך שאם רצונך לחוות מוות קליני, כדי להרגיש את האור, או סתם חווייה של אור בלי מוות כמו שהיית רוצה להרגיש - זה לא מותאם לרצון הקב"ה, ועלייך להתאים את רצונך לרצונו, ולהבין את רצונו בשכל. 
כי ידיעה בשכל יכולה לתת הכרה פנימית, שהיא המקבילה הקרובה ביותר להרגשה אמיתית.

עיקר הבעיה היא התסכול, והתסכול נובע מכך שאת רוצה דבר שהקב"ה לא רוצה. 
זה לא אומר שאת לא יכולה לבקש ולרצות ברמת העיקרון להרגיש הארת פנים. אבל בד בבד להסכים גם לא להרגיש את הארת הפנים, אם זה מה שהקב"ה רוצה.
הרבה נפשות בעם ישראל ובאנושות בכלל נמצאות היום בהסתר פנים גדול, של צער הנפש, של סבל נפשי. ובכלל, כל אחד נמצא בצרות מסוגים שונים, ולכולם יש צער מסוים וכולם עוברים הסתר פנים גדול ברמה זו או אחרת.
כמידת היכולת שלנו להסכים לרצון האלוקי בכל מצב שהוא, כך מידת ההכרה שאנו יכולים להשיג, שרצונו של הקב"ה הוא הטוב ביותר עבורנו. גם הגלות והסתר הפנים הוא הרצון הטוב ביותר עבורנו, כאשר זה רצון הקב"ה.

הקב"ה אינו מנהיג את עולמו העצום בכללים שאנחנו קבענו בדעתנו ובשכלנו. בכללים שנראים לנו נכונים. הוא קבע כללים המבוססים על אמת אלוקית שנבצרת מהבנתנו וגדולה מהשגתנו. אבל אנו יכולים לסמוך עליו, גם בחושך הגדול ביותר, שהוא עושה את טובתנו. בבחינת "גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירא רע כי אתה עימדי". 

הקב"ה מנקה את עם ישראל מחטאיו ע"י הגלות שגזר עליו לטובתו. ואנו צריכים להסכים לגזירה ולקבלה, ולדעת שתכלית הגלות היא גאולה, ועלינו לחכות לה, כי כך גזר הקב"ה וזה רצונו וזה לטובתנו. 

ולכן מה שקורה לך בדיוק כעת, זה מה שצריך לקרות לך ועלייך ללמוד איך לקבל את זה במקביל לרצון עקרוני לראות את פני ה', אם זה אפשרי ואם זה רצונו, וכאשר זה יהיה רצונו. אבל כרגע, כשאינך רואה את פניו, עלייך ללמוד איך לרצות את מה שקורה כרגע. 

ההכרה בידיעת אמיתו של הקב"ה נקבעת בדעתו של אדם ע"י למידה כמה שיותר רבה על התורה האלוקית. תשמעי כמה שיותר שיעורי יהדות, שיעורי השקפה, שיעורי אמונה, תקראי כמה שיותר ספרי אמונה שמתאימים לדור הזה (הרב לוגסי, הרב טאובר, ועוד רבים), ואל תחפשי בשום אופן קיצורי דרך, קסמים, ניסים, קמעות, וכל מיני כאלה - כי כל אלה הם ביטוי לרצון לעקוף את רצון הקב"ה, שתרצי את מה שקורה כרגע ומה שהוא גזר עלייך. 

גזירה אפשר לשנות ע"י תפילה, צדקה ותשובה. תעשי כמה שאת יכולה מאלו, אבל אל תחפשי שליטה כלשהי על התוצאה. התוצאה המובטחת לך היא תמיד מה שהכי טוב עבור נשמתך, ובזה את צריכה לבטוח בכל מאודך בקב"ה שהוא יודע מה שהוא עושה, גם אם הגזירות נוראיות.
גם בשואה הנוראה שפקדה את עם ישראל, הקב"ה ידע מה שהוא עושה! אנו צריכים לדעת זאת היטב!

הקב"ה אמר לנו המון דברים - בתורה הקדושה. כדאי לנו ללמוד אותה בכל דרך אפשרית, כדי לדעת את רצונו באופן הטוב ביותר שאפשר. ולצפות כל רגע לגאולה, בד בבד עם קבלת הנגזר עלינו ברגע זה. 
זה ייתן לך ידיעת התכלית והמשמעות, וזה הדבר הקרוב ביותר להרגשה שאפשרי בעולם המעשה.
לצפיה ב-'איפה אני מוצאת סמינר סופ"ש באוגוסט?'
איפה אני מוצאת סמינר סופ"ש באוגוסט?
21/07/2016 | 19:11
7
לצפיה ב-'חוויות'
חוויות
21/07/2016 | 08:58
18
לחוות עכשיו כדי לשבוע אחר כך, כדי לא להתחרט- משפט גדול שלעתים היצר הרע משתמש בו המון ...ולפעמים הוא גם נכון
מה דעתכם?
לצפיה ב-'להנות'
להנות
21/07/2016 | 08:55
13
בין חוקים והגבלות
בין עבר משתטה
להנאות של עכשיו 
קטנות ומושלמות
במסגרת קרוב אליך הדבר מאד,
בפיך ובלבבך לעשותו
אני רוצה ליהנות 
ולא לחשוב על דבר
זה חסר לי כל כך 
ואני רוצה להחזיק בכל הקצוות 
ולא ליפול
לא לחטוא
לא להחטיא
להיות בת ישראל צנועה, 
ושהנאות החיים יהיו חלק מכך
ה' רוצה שנהיה שמחים
אחרי הכל
אבל לא אעשה דבר שאני יודעת שאח"כ יש מצב שאתחרט עליו
או שנוגד נחרצות את ההלכה כמובן
מה דעתכם?

לצפיה ב-'סליחה על הבורות שאלה הלכתית'
סליחה על הבורות שאלה הלכתית
15/07/2016 | 09:38
8
65
בנושא הרווקות המאוחרת....
ראיתי שיש בערב שבת לאחר הסעודה בירושלים לדתיים ערב משחקי קופסא שמטרתו בעצם תוך כדי משחק לשדך בין גברים לנשים ...
האם מותר בשבת לשחק משחקי קופסא (גם למטרה חשובה שכזאת לצמצם את הרווקות המאוחרת) כאלה או שזה מוקצה ?
ממש מתנצל על הבורות....ועל זה שאני בודק כביכול אחר אנשים שומרי מצוות.

לצפיה ב-'תרשם לשדכנים'
תרשם לשדכנים
15/07/2016 | 11:24
45
מה שהיה הוא שיהיה, הדרך הכשרה והמהירה להקים בית (גם לרווקים מאוחרים) היא להרשם לשדכנים, ולא כל מיני יוזמות שמנוגדות ליהדות.
גם אם היה מותר לשחק בשבת, נשים וגברים בעירבוביה זה אסור לפי ההלכה.
בליל שבת, זמן כל כך קדוש, איך אפשר בכלל להיות ברחוב ולשחק משחקים במעורב גברים ונשים. זאת ההזדמנות לסיים את קריאת שנים מקרא ואחד תרגום, וללמוד בלי הפרעות. להרגיש קצת קדושה. ומי ששומר שבת בסוף גם יקבל ברכה בשידוכים.

לגבי המשחקים עצמם:
יש משחקי קוביות והימורים שאסורים גם ביום חול.
גם המשחקים שמותרים בימי חול, הם נחשבים לעובדין דחול ופוגעים באווירה של השבת.
משחקים שיש בהם רווח והפסד וכסף, יש עם זה בעיה.
יש בעיה של בורר אם ממיינים את הכלים בסוף המשחק.
יש בעיה של הכנה משבת לחול.
יש בעיה של ביטול תורה.
בקיצור זה לא מתאים למי שרוצה להיות יהודי לפי התורה.
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
15/07/2016 | 13:19
5
52
על פי ההלכה, אם המשחק אינו כולל מסחר כמו "מונופול", וגם אין ברירה (כפי שמבואר בתשובות שאפנה אותך אליהן), אז אין בכך בעיה(להחמיר תמיד אפשר ובכל דבר כי אין סוף לחומרות, אבל לא כולם יכולים להחמיר ובכל מצב וזמן בחיים-יש המחמירים גם לא להשתמש בחשמל בשבת..).

{אני מציע לך להתעלם כליל מתשובת "דביאן", הוא לא הביא שום מקור הלכתי לדבריו, ובנוסף הוא לא מכיר אותך ואת מצבך וצרכיך והעמיס עליך את כל השולחן ערוך גם החלק החלק החמישי של מה ראוי ומה לא.. (אם הגענו למה ראוי, אז קודם נשאל האם ראוי שנהיה באינטרנט..) }
לצפיה ב-''
15/07/2016 | 15:22
49
ולעניין השבתות מעין אלו, לא הלכתי לכאלו (לא מרגיש שזאת הדרך שלי ברמה האישית, לא הלכתית) אך קראתי מס' תשובות על כך ובהנחה והמטרה של שידוכים היא מוצהרת (בעיקר כאשר יש נוכחות של רבנים מוכרים במקום) והיא לא למטרת בילוי, השינה נפרדת במלון וכו' ויש אווירה "טהורה" - יש מתירים. אתר ישיבה של הרב מלמד מפרסם לעיתים שבתות כאלו. גם הידברות ערך כנסים כאלו. מסכים שהמושג של "פנויים- פנויות" מעלה קונוטוציות של פאב בת"א ויש אינסטינקט מיידי לומר שהדבר אסור, אם היו מורידים את המדבקה וקוראים לה "שבת שידוכים" זה כבר היה נראה אחרת. 
לצפיה ב-''
17/07/2016 | 00:31
5
לצפיה ב-' ונזכיר את דברי חכמינו ז"ל בסוף גמרא תענית.'
ונזכיר את דברי חכמינו ז"ל בסוף גמרא תענית.
19/07/2016 | 20:45
2
23
בעזהי"ת

(אשר היו יוצאות בנות ישראל בט"ו באב, בכלי לבן שאחת שאלה מרעותה, וחולות בכרמים, ומי שאין לו אשה נפנה לשם - ופונה בצורה מאוד ישירה אליה לצורך היכרות לשידוך).
לצפיה ב-'לא לומדים הלכה מהתלמוד'
לא לומדים הלכה מהתלמוד
20/07/2016 | 10:34
1
17
ולא כל מה שהיה נהוג לפני אלפי שנים, אפשרי היום. כמו תפילין שלכתחילה צריך להניח כל היום, אבל אנשים כבר לא בדרגה הזאת.
יש הלכה, יש שולחן ערוך, יש דרך כשרה לשידוכים. פעילויות מעורבות שנוגדות את התורה ועוד בליל שבת, בוודאי שזאת לא הדרך.
לצפיה ב-'גם לא פוסקים הלכה מפיך, במחילה ממעכ"ת.'
גם לא פוסקים הלכה מפיך, במחילה ממעכ"ת.
20/07/2016 | 20:58
13
בעזהי"ת

כבר סוכמה למעלה תגובה מתומצתת לדבריך, שאינם להלכה כלל, אלא יותר כללי ה'פאסט נישט' שבין רובם והלכה מחייבת אין מאומה. ועל זאת הוספתי באתי עוד לאחיעזר ואחיסמך - להזכיר את הדברים המפורסמים של רבן שמעון בן גמליאל. על כן אין מאומה שאתה מעמיס לומר שאין לומדים הלכה מהתלמוד (וממש להיפך, במחילה. עיין בהקדמת הרמב"ם למשנה תורה. אמנם אל יפסוק כל אחד לעניות דעתו, אבל הכל מחוייב מהתלמוד הבבלי ואחריו הירושלמי) בדחייה לדברי, שהרי הם באו רק להוסיף נופך.

לצפיה ב-'תשאל רבנים רציניים פה'
תשאל רבנים רציניים פה
17/07/2016 | 22:01
23
בקו להלכה 073-7860860
לצפיה ב-'לצאת בסדר'
לצאת בסדר
14/07/2016 | 23:42
44
אלוהים תעזור לי בבקשה, תן לי עצה ופתרון :(
אני מנסה לצאת בסדר עם עצמי (הרצונות וההעדפות שלי), רוצה לצאת בסדר איתך ה' ועם הדת, רוצה לצאת בסדר עם אמא שלי....יאאלה מה לעשות?
השנים עוברות ואני רווקה ולא היה לי קשר רציני עם בחור
מה לעשות?
לצפיה ב-'"אין לך פחד מאלוהים"'
"אין לך פחד מאלוהים"
12/07/2016 | 11:50
5
61
זה משהו בסגנון שאמא שלי אמרה לי אתמול, בהקשר לויכוח שהיה לי איתה, ויכוח שהיה קולני מאד מצידי (צעקתי על הבלאגן שלדעתי יש בחלק מהבית)
דיברנו על זיווגים..ואמרתי לה שאני מחפשת בחור דוס (פחות או יותר, או נקרא לזה רציני בעניין של התורה)
היא, מצידה, בצדק או שלא בצדק, התחילה לפרוט את הסיבות למה זה לא באמת מה שאני צריכה לחפש בבחור:
1. היו לי עליות ומורדות בקטע של החזרה בתשובה, מורדות בהם הייתי הולכת עם מכנסיים פתאום או יוצאת עם גברים לא דתיים
2. היא טוענת שה' נתן לי מספיק קשיים בחיים ועול מצוות בשלמותו יהווה עוד קושי נוסף שאפשר להימנע ממנו, לדעתה (ואולי אפילו רצוי)
3. והדובדבן שבקצפת- היא הזכירה לי את הויכוח שהיה לנו על הסדר בבית, ואמרה שאני לא מפחדת מאלוהים (דבר שממש לא נכון כמו שאני רואה אותו כרגע)
המילים שלה זעזעו אותי ומביאים אותי כעת לחשבון נפש רציני ואולי אפילו לחפירת -יתר שלי בתוך עצמי
אני מנסה לבחור בעצתו של רבי נחמן- שאף אם אדם נפל וחטא- עליו לשמוע ולא לשמור בעצת היצר הרע שמפיל אותו לעצבות ומשם הדרך לייאוש קצרה מאד..ייאוש ועצבות שרק מרחיקים אותנו מעבודת ה'
יהי רצון שאזכה לצאת מזה מחוזקת, לחזור בתשובה שלמה, ולהכיר בכך שגם אני לא יכולה להיות מלאך 

לצפיה ב-'אף אחד לא נולד עם יראת שמיים'
אף אחד לא נולד עם יראת שמיים
12/07/2016 | 15:18
2
40
גם מי שנולד חרדי ועבר את כל המסלול ולא לומד קבוע בספרי מוסר, אין לו יראת שמיים. יש לו יראת "מה יגידו עליי".
בהקדמה לספר מסילת ישרים הרמח"ל כותב שצריך ללמוד מוסר ולהתמיד בזה כדי לא לשכוח מה זה יראת שמיים, והוא כותב את זה לתלמידי חכמים שכבר יודעים להתפלפל בגמרא ולא לומדים מוסר (כי הם יודעים את זה) וגם לאנשים פשוטים שלומדים מוסר בצורה שטחית.
יראת שמיים זה דבר שקונים רק על ידי לימוד קבוע של מוסר.

1. לכולם יש עליות ומורדות בתהליך, ככה שאת לא יוצאת דופן.
2. בתורה כתוב שכל אחד חייב לקיים הכל, אין פטור והקלות למי שיש לו קשיים בחיים. אמנם המצוות זה עול, אבל אין דבר יותר טוב מזה. רק מי שרואה את המצוות כאוסף מנהגים חסרי תועלת, ימליץ לא לקיים.
3. אולי זה מסר מלמעלה שאת צריכה להתחזק בנושא הזה.
לצפיה ב-''
12/07/2016 | 17:02
10
לצפיה ב-''
13/07/2016 | 21:55
8
לצפיה ב-'קודם כל , אני לא יודעת אם הייתי מחזיקה מעמד בלי הספרים'
קודם כל , אני לא יודעת אם הייתי מחזיקה מעמד בלי הספרים
13/07/2016 | 20:35
30
של רבי נחמן, תלכי לפי העצות שלו ותאמיני לי שתמיד תצליחי בעבודת ה'. עצבות זה באמת יצר הרע, אף אחד מאיתנו לא מלאך, לכולנו יש יצר הרע ונפילות. קראתי בספר "בגן החוכמה" של הרב הרוש, שכל המחשבות, הדיבורים והמעשים של האדם זה משמיים, העצה שלנו היא רק אם לשמוח או לא, כשבנאדם רוצה להגיע למצב של לב נשבר ( עצבות זה לא לב נשבר) הוא יכול להגיע לזה בשעה התבודדות ביום, לעשות חשבון נפש וידוי חרטה וקבלה לעתיד ובכל שאר היום להיות בשמחה. יהדות זה לא דיכאון, יהדות זה לא הלקאה עצמית, יהדות זה לא רדיפה עצמית, כל זה רק היצר הרע, יהדות זה שמחה! ואם היצר הרע מתריס כנגדך ואומר לך תראי כמה את נופלת , תראי מה עשית, רבי נחמן אומר שהעצה היא לעשות התחלות חדשות, ואפילו כמה ביום! תגידי ליצר הרע על מה אתה מדבר ? אני עכשיו נולדתי! אני מתחילה מחדש! לא סתם היצר הרע נקרא מלך זקן וכסיל, הוא מפיל על האדם זיקנה וייאוש בעבודת ה'. הרב הרוש כותב בסיפרו שהוא אמר פעם לתלמידיו מגיע לי מזל טוב! שאלו אותו על מה? והוא אומר הרגע נולדתי! עכשיו נולדתי מחדש! אז תתחילי התחלה חדשה, תדברי עם ה' תעשי תשובה ותהיי בשמחה! ותמיד תזכרי ש"הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים" יראת שמיים זאת עבודה יסודית ופנימית שרק אנחנו אחראים עליה.
בהצלחה בעזרת ה'!
לצפיה ב-'הדרך לירושלים ...'
הדרך לירושלים ...
14/07/2016 | 14:13
26
יש בה עליות וירידות, סיבובים קפיצות עצירות ופקקים לפעמים,
הדרך עצמה יש בה מטרה וחוויה,
והעיקר, בסוף מגיעים לאוויר של ירושלים עיר הקודש :)
לצפיה ב-'פתרון'
פתרון
13/07/2016 | 23:35
3
47
אלוהים יקר ואהוב שלי, על אף כל היסורים
הלוואי והיית נותן לי פתרון, או מראה לי את הדרך ליצירת זוגיות טובה ובריאה, שתיעשה לפי רצונך
פחות מפחד
יותר מהרצון להצלחה
יש בי אמונה שקשר יכול להחזיק מעמד טוב יותר אם מתנהלים על פי ההלכה
אבל הבעיה היא שהמצב שלי כרגע בעייתי, המצב הרפואי המצב הנפשי
אני לא יודעת אם זה מתאים לי באמת להתחתן בלי מגע לפני
מצד שני, עוד לא מצאתי את האחד שגם רוצה אותי ואני רוצה לגעת בו ויש מצב בכל הקטע הזה לקשר שיוביל לחתונה
התקווה לפעמים היא לא טובה
התקווה שאולי שירן יחזור היא זו שעוצרת אותי מלחפש מישהו
הלוואי שהוא יגיד לי בפנים שהוא לא רוצה אותי, שאני אשמע את זה (משפט מוזר אמרתי הרגע) רק כדי שאוכל להמשיך הלאה
לצפיה ב-'פתרון אופציונלי אחר:'
פתרון אופציונלי אחר:
13/07/2016 | 23:38
2
30
פתרון אחר:
שאני אמצא פרצה בהלכה, נוכח המצב שלי, שמתירה לי/מאפשרת/מקלה בנושאי בינו לבינה
שאולי תאפשר לי להכיר מישהו לעומק גם במגע כבר לפני החתונה, וגם אם אני רק אחבב אותו, זה יהיה לי בסדר כי אני יודעת שצריך בכל מקרה להשקיע בקשר..וגם אני מחפשת ורוצה את היציבות הזו
הלוואי והייתי יכולה לשמוע רמז/עצה מהרב יונה..כל מה שהוא אומר לי הייתי עושה
לצפיה ב-'יש דרגות שקשה לנו להגיע לשם'
יש דרגות שקשה לנו להגיע לשם
14/07/2016 | 14:00
21
כרגע.
זה יהיה לא חכם לשקוע בעצבות ובאי עשיה, כי יש איזה פיסגה שלא הגעתי אליו.
יש בזה איפשהו - גאווה, וה' מתרחק מגאוותנים ומחבב ענווים.
איך מגיעים לקדושים תיהיו ?...
ראי בהמשך ; איש אביו ואמו תראו, ואת שבתותי תשמורו וכו'
נכון מאוד שחשוב להפרד בצורה מסודרת ובשיחת הבהרה, ובידידות, עשי מאמץ שזה מה שיהיה.
בקשר ללבטים שלך לגבי מגע והמצב שלך, עלייך למצוא רבנית או מדריכה שתדריך אותך בעניין.
ושאלת, למה יש דברים תקועים ?...
לא פעם אנחנו רואים בתורה, שאחרי ה"מתאוננים" באה מגיפה שלא נדע, ושהודיה לה' מביאה סיעתא דישמיא מיוחדת.
בהצלחה !
לצפיה ב-'אין צורך לגעת לפני החתונה'
אין צורך לגעת לפני החתונה
19/07/2016 | 13:28
8

כמובן שאת בוחרת לך איש איכותי שמוצא חן בעינייך.

כתבת על רבי יונה ?
קדימה, תשאלי אותו.

בהצלחה !
לצפיה ב-'איך מתמודדים עם בדידות?'
איך מתמודדים עם בדידות?
10/07/2016 | 23:21
2
53
וממלאים את הזמן בצורה נכונה?
לצפיה ב-'זה מאוד אישי'
זה מאוד אישי
13/07/2016 | 13:46
27
במה למלא את הזמן, = מה שאת אוהבת.
בקשר לבדידות, יש אנשים שזה ממש מעיק עליהם - להיות לבד, אפשר למצוא במה למלא את הזמן, לאנשים שלא אוהבים לקרוא - זה קושי רציני יותר.
יש עיצה וזה לגוון בעיסוקים בלימודים ובקריאה.
בעיקרון, עלינו להתרגל להיות לבד, כי לא תמיד נוכל להדבק למישהו
לצפיה ב-'מידרשיה טובה עד הנישואין או'
מידרשיה טובה עד הנישואין או
14/07/2016 | 16:41
20
לפחות לשנה אחת.
יש גם לעיתים קרובות סבב מדרשות..
שנוסעים לכל מיני מדרשות ואז אפשר להחליט לאן ללכת..
לפרטים:
מעיין-0583216440
לצפיה ב-'"ונפשי כעפר לכל תהיה"'
"ונפשי כעפר לכל תהיה"
13/07/2016 | 12:07
1
26
המשפט הזה מתוך התפילה. מה הוא אומר לכם? אני שמעתי פעם שכשם שתכונותיו של עפר ..הוא דומם, לא מגיב, לא קם, לא צועק
כך אנו מייחלים לנפשנו לא להתפעל מהמצבים, האירועים השליליים, התגובות של אנשים כלפינו, אפילו כשכועסים עלינו- מייחלים שנפשנו כעפר לכל תהיה

לצפיה ב-'אהבתי את הפירוש, ישר כוח '
אהבתי את הפירוש, ישר כוח
13/07/2016 | 20:28
7
לצפיה ב-'חבר'ה עכשיו ממש בדקות אלו'
חבר'ה עכשיו ממש בדקות אלו
08/07/2016 | 12:12
50
מנהג קדמון הוא להקפיד לא לשתות מים בשעת ה"תקופה", וכך נהגו בית ישראל בכל הדורות.
מהי ה"תקופה"? שנת השמש מתחלקת, לפי חז"ל, לארבע תקופות, על פי עונות השנה: תקופת ניסן, תקופת תמוז, תקופת תשרי ותקופת טבת. רגע ההתחלה של כל "תקופה" מכונה אף הוא "תקופה". חישוב התקופה הוא לפי שנת החמה, ולא לפי חודשי הלבנה. משום כך, אין ל"תקופה" תאריך עברי קבוע, אלא תאריך לועזי קבוע.
ברגע הראשון של כל תקופה ראוי להימנע משתיית מים. הסיבה לכך היא שבשעת התקופה ניתנת רשות למזיקים לשלוט במים, והשותה מים באותו הזמן נכנס לחשש סכנה.
ה"פרי חדש" העיד כי כמה אנשים אשר שתו מים בזמן זה, התנפחה בטנם וחלקם אף מתו. בספר "איש מצליח" מובאים דבריו של הרב מצליח מאזוז זצ"ל: "ומי יודע כמה מחלות שונות ומשונות באו לעולם בדור האחרון, בגלל חוסר זהירות בדבר זה".
ב"ילקוט יוסף" צוין כי בירושלים נהגו להכריז בבתי הכנסת בשבת שלפני התקופה, על השעה המדויקת בה התקופה נופלת. בתוניס ובג'רבה נוהגים כך עד היום. בג'רבה נהגו לתקוע בשופר בתחילת התקופה וכן בסיום הזמן, על מנת להודיע שבזמן זה אין לשתות מים.
פרטי המנהג הם:
1. להימנע משתיית מים ביום חמישי א' בתמוז, מחר ביום שישי ב' בתמוז, בין השעות 12:00-12:30, לפי שעון ישראל.
2. האיסור הוא דווקא על שתיים מים. שאר משקים מותר. מים מהברז או מים ששמתם בבקבוק במקרר או בכל מקום אחר.
3. מיץ שעיקרו מים, אם הכינו אותו קודם שעת התקופה מותר לשתותו בשעת התקופה.
4. נהגו להקל במים שהרתיחו אותם לפני שעת התקופה.
5. לאחר שעת התקופה, אין לשתות את המים שהיו "תלושים" בשעת התקופה, כלומר: אין לשתות את המים שהיו בתוך כלים או בבקבוק ואף במקרר.
אז תשפכו את המים ששמתם לעצמכם בבקבוק במקרר (שלא סגורים עם חותמת החברה).
6. לעומת זאת, מים מינרליים שהיו בבקבוק סגור (בסגירה של בית החרושת) מותר לשתותם לאחר מכן.
7. אם הניחו חתיכת ברזל או מסמר וכדומה בתוך המים במשך כל זמן התקופה – מותר לשתות את המים לאחר שחלפה התקופה. (כבר אי אפשרי עכשיו כי התקופה התחילה)
8. על פי מספר דעות, כיום אין בעיה לשתות מים גם בשעת התקופה, כיוון שהם עוברים בברזים שעשויים מברזל.
לצפיה ב-'חודש טוב ומבורך לכולם'
חודש טוב ומבורך לכולם
05/07/2016 | 10:30
2
37
יהי לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך אבא שבשמיים,

שתיתן לנו את ראש חודש זה חודש  ,תמוז  

לטובה ,וברכה ,לפרנסה טובה לחיים ארוכים,

לשלום ושלווה ,ואחווה ורעות,

למציאת זיווגים,ופריה ורביה ,

בריאות והצלחה מעשים טובים ,

אנא אלי ברחמיך ובחסדיך תזכה את כול עם ישראל  שימלאו

ימינו בחיים טובים מלאה אהבה ,אחווה ורעות שלא תבוא מחלוקת

ולא מריבות ולא פרידות ולא אלמנות ולא אלמנים  

ולא גרושות  ולא גרושים ולא יתומים ולא מפילות מקרב עם ישראל

ושלא תבוא קטטה בקרב עמך ישראל שמור עלנו מאויבנו,

ובמיוחד מאוהבינו,שתזכה אותנו לגדל את ילדינו לתורה

ומעשים טובים וניזכה לראות את זיב שכינה מבעד

לעננים ושלח את משיח צתדקנו במהרה

ובקרוב ,אנא ממך מלאה משאלות לבנו לטובה ותעשה

מה טוב למען עם ישראל ושמשאלות לבנו ובקשתנו יתמלאו

במהרהוברחמים ולא יצליח יצר הרע לקטרג על עמך ישראל

ומלאכי הרחמים וסליחות ומליצו עלינו לטובה

וניזכה ל לגאולה שלמה,  במהרה בימינו אמן כן יהי רצון

לצפיה ב-' ולא פאדיחות, אמן !'
ולא פאדיחות, אמן !
05/07/2016 | 13:28
10
לצפיה ב-'אמן!'
אמן!
06/07/2016 | 20:05
3
לצפיה ב-'פייסבוק ורשתות חברתיות'
פייסבוק ורשתות חברתיות
28/06/2016 | 10:34
14
67
מה דעתכם על פייסבוק לאנשים שחוזרים בתשובה? האם יש מקום לזה ?
לצפיה ב-'לדעתי באופן כללי לא'
לדעתי באופן כללי לא
28/06/2016 | 16:00
51
פייסבוק זה לא מקום למי שרוצה להתחזק. חוץ מבזבוז זמן יש שם בעיות הלכתיות של לשון הרע ורכילות, מציצנות, צניעות, ודברי כפירה שמתפרסמים כל הזמן וזה משפיע.
זה בכלל לא מקום לדתיים ובפרט נשואים. אני חושב שמספיק הרחוב החילוני, לא צריך להכניס הביתה את כל העולם החילוני ואשתו.
לצפיה ב-'תלוי מאד איך את משתמשת.. ולאיזו מטרה.'
תלוי מאד איך את משתמשת.. ולאיזו מטרה.
28/06/2016 | 17:42
10
48
אני למשל משתמש בפייסבוק בעיקר לדברי תורה, דיונים על נושאים עמוקים וכו'. בנוסף גם שיחות, עדכונים, שיתופי תמונות וכו' אך כמובן משתדל לקיים "שיוויתי ה' לנגדי תמיד".

הפייסבוק הוא סך הכל כלי.. ואת בוחרת איך ובמה את ממלאה אותו
לצפיה ב-''
28/06/2016 | 17:53
1
41
אותה שאלה רלבנטית לכל דבר מסכין במטבח ועד האינטרנט ובתוכה הרשת החברתית, השאלה מה עושים עם זה.
לצפיה ב-'אני 'חתכתי' מפייסבוק לאחרונה'
אני 'חתכתי' מפייסבוק לאחרונה
29/06/2016 | 21:57
37
לא בגלל מה שעשיתי איתו אלא בגלל ההשפעה שלו עלי, ההתמכרות, התלות וכד'
לצפיה ב-'ואז ליד הדברי תורה יש תמונת 'כמעט עירום' לתיבול האווירה?'
ואז ליד הדברי תורה יש תמונת 'כמעט עירום' לתיבול האווירה?
30/06/2016 | 20:07
7
41
בעזהי"ת

הפייסבוק הוא כלי, אך יש לו מחיר מאוד לא פשוט - ולכן לא לכל תכלית אפשר להצדיק את השימוש בו, עד כדי שכל הכותרת עליו תהיה "את בוחרת". פייסבוק הוא לא קובץ נוטפאד בסרגל המשימות של המחשב.

לצפיה ב-'אני אישית נתקל יותר בחוסר צניעות ברחוב מאשר בפייסבוק'
אני אישית נתקל יותר בחוסר צניעות ברחוב מאשר בפייסבוק
30/06/2016 | 22:15
6
31
ואני נוטה להאמין שכך גם לגבי רוב הדתיים שאני מכיר שיש להם פייסבוק.

כך שאותה סכנה שעליה דיברת, קיימת גם כשאתה יושב לתומך באוטובוס וקורא תהלים, ולפתע עולה לאוטובוס בחורה לא צנועה "ומתבלת את האווירה" (כלשונך).

וכן, אני עדיין חושב שזה עניין של בחירה. אתה בוחר מי יהיו החברים ברשימה שלך, אתה בוחר את הקבוצות והעמודים שאתה מעוניין להתעדכן מהם. ויותר מכל, אתה בוחר את התכנים- מה לקרוא ואיפה, מה לכתוב ואיפה, מה לשתף, למי לעשות לייק, על מה להגיב ואיך להגיב, איפה להשקיע יותר וממה עדיף להתעלם. וכך לאט לאט אתה מעצב את "השטח שלך", והכוונה שלי לא רק לפרופיל האישי שלך אלא גם מה עיקר התכנים והעדכונים שמופיעים לך בניוז פיד. וגם אם מדי פעם יופיע תוכן בלתי ראוי (כיוון שיש לך ברשימה שלך כמה אנשים חילונים שגדרי ההלכה לא חשובים להם) זה יהיה זניח ביותר. ובכל אופן, הבחירה להתרחק מאותו תוכן בעייתי תהיה קלה הרבה יותר מאשר במציאות שבחוץ כמו באוטובוס כפי שהדגמתי, ששם המצב לעתים כפוי עליך.

ובכל אופן, יש גם אמת בדבריך, כי השאלה החשובה שראוי שכל אחד ישאל את עצמו היא באיזו מידה הצד האקטיבי חזק אצלו יותר מאשר הצד הפסיבי. מי שמכיר את נפשו ויודע שהצד הפסיבי אצלו חזק יותר ושהוא עלול להיות מושפע מהתכנים ולא להפך, כדאי שישקול טוב לפני שהוא בוחר לפתוח פייסבוק.
לצפיה ב-'ומה זה קשור?'
ומה זה קשור?
01/07/2016 | 11:40
1
31
יש כלל (אולי הלכה) שאומר שאדם אסור לו להביא את עצמו לידי נסיון, בלי קשר אם הוא חזק או חלש.
לצפיה ב-'מי שחושש שהוא מביא עצמו לידי נסיון, דבריך יהיו נכונים לגביו.'
מי שחושש שהוא מביא עצמו לידי נסיון, דבריך יהיו נכונים לגביו.
01/07/2016 | 14:42
31
אלא שאני מסתייג מדבריך שהרישום לפייסבוק כשלעצמו הוא מצב של "להביא את עצמך לידי נסיון". זה נכון אמנם בחלק מהמקרים, אך לא בהכרח ולא תמיד. כל מקרה לגופו. כך גם לגבי פורומים בתפוז אגב...
לצפיה ב-'אתה יושב מול הפייסבוק ואומר תהילים מחשש לפלונית לא צנועה?'
אתה יושב מול הפייסבוק ואומר תהילים מחשש לפלונית לא צנועה?
03/07/2016 | 21:02
3
33
בעזהי"ת

כי אני ברחוב, ובעבודה ככל שאפשר, בהחלט עושה זאת.
  אז אפילו לפני שנתייחס לאשר אין ברירה עליך לעשותו, ואשר יש לך ברירה להימנע ממנו, שאין יכולת לדון מאחד לשני, הנה הבדל עקרוני מאוד. ובמחילה, אתה לא פוגש בתחנת האוטובוס, פלונית במלבושי חוף מינימליים, מענטזת לך עם החזה ומנסה לצוד את תשומת ליבך. בפייסבוק כן. והנה עוד הבדל.

לא כתבתי כאן באמירה לנטוש מייד ובבהלת מגור, את הפייסבוק, אבל בהחלט לאזן את הטון שלך, שנשמע מאוד קל דעת ומזלזל בסכנות הרוחניות הנמצאות בו.

לצפיה ב-'האם המושג בחירה מבטא קלות דעת בעיניך?'
האם המושג בחירה מבטא קלות דעת בעיניך?
04/07/2016 | 00:39
2
28
כי בשבילי זה מושג בעל משמעות כבדת משקל ביותר. ואני דיברתי על לקיים "שיוויתי ה' לנגדי תמיד", ואתה ודאי יודע טוב ממני את משמעותו העמוקה של פסוק זה, בדיוק הפוך מקלות דעת.

וכאמור, אני בקושי נתקל בתופעה זאת בפייסבוק, ואוסיף שאני אף בקושי זוכר את הפעמים שנתקלתי בה.
לצפיה ב-'יש דרכים לחסום תמונות ווידאו'
יש דרכים לחסום תמונות ווידאו
04/07/2016 | 15:25
1
26
וגם אם אין שם דברי כפירה ושום עבירה, העיסוק בפייסבוק זה ביטול תורה. וגם להיות בפורומים בתפוז. אני מעדיף לא להיות פה אבל עדיין לא הגעתי לדרגה הזאת.
לצפיה ב-''
11/07/2016 | 20:07
4
לצפיה ב-'יש כאן את השאלה העקרונית של האינטרנט'
יש כאן את השאלה העקרונית של האינטרנט
03/07/2016 | 10:10
1
37
ונניח שאת עדיין בנט.
תמיד חשוב כמה שפחות להתמכר לכל מיני אתרים בנט שהם מכלים את זמנינו היקר, יחד עם זאת - זה בסדר ורצוי לבלות ולהתאוורר במידה מסוימת,
ואז עולה השאלה של שמירת עיניים ותשוקות לא רצויות שנצטוונו לא להסחף אליהם, אז יתכן שיש גברים שכאלה שלא מתעכבים על כל מיני תמונות מפתות (גם כאן בתפוז) אשריהם,
אני משער שזה אפשרי
לצפיה ב-''
03/07/2016 | 11:13
34
אני למשל רק בנות צנועות הן יפות בעיניי. ואני מניח שאני לא היחיד שחש כך.
לצפיה ב-'מחפשת כיוון..'
מחפשת כיוון..
27/06/2016 | 22:52
6
133
בסיעתא דשמיא

אני לא יודעת אם זה המקום המתאים לשתף, אני לא חוזרת בתשובה, לפחות לא לפי ההגדרה הפשוטה.
גדלתי בישוב קהילתי דתי, בבית שומר מצוות בגדול או בעצם בקטן. נכון, לא מתמודדת עם הפלטה בשבת או עם הפרדת כלים כמו חוזרת בתשובה סטנדרטית, ועדיין מרגישה שמתחילה מחדש...
בבית התרבות החילונית די ניכרת אם זה בטלוויזיות הפזורות, השפה המקולקלת, בעיתונות הפרוצה 'מתנה' לשבת קודש, באי ההקפדה בהלכות בסיסיות.
השנה התקרבתי לדעת רבינו הקדוש- רבי נחמן מברסלב, התחזקתי משיעורים ב'לב לאחים' ונקשרתי לכמה חברות חרדיות. 
לאט לאט משתדלת להשלים חסכים בעולם ההלכה והתורה.
ועכשיו אני מרגישה חסרת הגדרה ודרך. לא יודעת מה אני רוצה להיות?
שבורה מהעולם הדתי- לאומי לא מאמינה בערכים שלו...אבל זו הסביבה שעוטפת אותי. מוקסמת מהעולם החרדי שעושה 'עניין' מההלכה והתורה, אבל אני לא מרגישה שייכת אליו. לא מבחינה חיצונית, לא מבחינת הדקדוק המחמיר בהלכה והתרבות הכללית נראית לי מאופקת, מכבידה. הנחמה היחידה שלי היא רבי נחמן שמלמד אותי התבודדות והתחזקות. 
זה אומנם נראה בלבול מאוד חיצוני, אבל הוא בכל זאת מקשה עליי...
איך אתם מחליטים מה להיות? עם מי להתחתן? איזה בית להקים? איפה לחנך את הילדים?
אני מקווה שהשאלות שייכות והלוואי שמהעולם שלכם אזכה לקצת דעת! אשריכם ישראל! 
לצפיה ב-'שלום '
שלום
28/06/2016 | 18:00
40
את בהחלט במקום הנכון, משום-מה יש לי דה ז'ה וו מקריאת ההודעה , ברור לי שכבר היו כאן כמה כאלה, אבל היה נדמה שזאת אותה הודעה שנכתבה כאן בעבר הלא רחוק.

לדעתי כדאי ללכת לאן שהלב רוצה, אם טוב לך בהשקפת רבי נחמן, אז עזבי את חשבונות העבר ועטיפת ההווה ופשוט לכי על זה, תתחברי לאנשים, לשיעורים ולספרים האלה (כיום סביבה פחות חשובה כי קשרים נבנים גם שלא באופן פיזי).

לא בטוח שזה יחדש לך אבל ההגדרות שלנו של "דתי לאומי" ו-"חרדי" וכו' הם ממש באוויר, כל אדם הוא עולם מלא ואפילו אם חיצונית זה נראה שהוא משוייך לאנשהו, יכול מאוד להיות שהוא ממש לא שם מבחינת המחשבה ואפילו המעשים, וגם אם הוא שם אז יש בכל "הגדרה" מיליוני מדרגות, למשל דתיים לאומיים שכן "עושים עניין" או חרדים שלא מחמירים ו"כבדים".

אחרי ההקדמה הזו אולי יהיה לך יותר קל לענות לעצמך על השאלות ששאלת.
לצפיה ב-'מתחברת מאד לחיפוש הזהות וההגדרה.'
מתחברת מאד לחיפוש הזהות וההגדרה.
28/06/2016 | 21:46
2
62
במיוחד בנקודה בה אני נמצאת כרגע.

שאלת ״איך אתם מחליטים מה להיות?״ -
אני החלטתי לא להיות שום דבר. לא להכנס לשום הגדרה של אף אחד. כרגע זה מאד מפחיד אותי וגורר תגובות של אנשים אבל החלטתי שאני חייבת את זה כדי לשמור על השפיות שלי. אנשים אחרים הם היחידים שצריכים שתגדירי את עצמך כדי שתוכלי להכנס להם אל תוך סטריאוטיפ.
תקחי ותאמצי מה שנראה לך מתאים מכל זרם שבא לך. את לא חייבת דין וחשבון לאף אחד.
אני יודעת שזה יהיה יותר קשה כשתגיעי לשלב של ״עם מי להתחתן? ואיפה לחנך את הילדים?״ אבל נראה לי שברגע שאת תהיי שלמה עם עצמך אז תוכלי לענות על השאלה איזה גבר את מחפשת ואיך את רוצה לחנך את הילדים שלך.
לצפיה ב-'אופס'
אופס
29/06/2016 | 23:11
1
46
בס"ד

מסתבר שאני ממש מאותגרת טכנולוגית- לא שמתי לב שההודעה התפרסמה לפני זמן מה, חשבתי לנסות שוב.
ב"ה יצא לטובה- זכיתי לשמוע גם את דעתכם
אולי אני באמת צריכה להפסיק לנסות להיכנס למשבצת מוגדרת, אבל זה קשה לא לחשוב על זה. להתחבר למשהו שגדול ממך פותר הרבה שאלות...כשאני מנסה לחשוב על איזה בית אקים יש לי מסך שחור בראש, הלוואי ועם הזמן יגיעו התשובות! 
חייבת להאיר שזה מדהים כמה השיתוף מחזק גם אם אתה לא יוצא עם עצה מעשית שתשנה את חייך...באמת תודה לכל אחד!
לצפיה ב-'תמיד עושה טוב לשתף ולהשתתף'
תמיד עושה טוב לשתף ולהשתתף
30/06/2016 | 21:36
15
לצפיה ב-'אהבתי את המאותגרת טכנולוגית..חח'
אהבתי את המאותגרת טכנולוגית..חח
01/07/2016 | 11:56
36

אם תראי את בעלי תהיי בטוחה שהוא איזה אברך סגור ומסוגר, עם חליפה ומגבעת - אבל הוא כל כך פתוח ומבין עניין.
ואני חושבת שאם תהיי אמיתית עם עצמך ותצרי איזשהוא קו גם אם הוא בלתי מוגדר עם הסביבה אבל הוא מוגדר לעצמך,את תראי שהקב"ה יכווין אותך למקום שמתאים ללב שלך.
לא חייבים להיות מוגדרים.
ההגדרה הופכת אותנו לאנשים מאוד יבשים ולא מעניינים. המוטו של בעלי זה שכל אדם הוא עולם ומלואו ואסור לשפוט אף אחד. קלישאי משהו אבל זה כל כך נכון ואמיתי.

בדיוק אתמול הייתי בראיון עבודה,וראיתי איזו בחורה דתיה(עד שיש מישהי דתיה ,אני מתלהבת...) והיא לא ידעה מה אני. הייתי בטוחה שישר יקטלגו אותי(חצאית אחרי הברך,מטפחת, גרביים?) מסתבר שתוך כדי דיבור היא בכלל לא קלטה אותי. ודיברנו דיי הרבה זמן. הייתי ממש מופתעת.

לצפיה ב-'אני מציע לך להתחזק לכיוון הדתי תורני - חרדלי'
אני מציע לך להתחזק לכיוון הדתי תורני - חרדלי
03/07/2016 | 10:00
31
ואז יתכן ויקרה אצלך תהליך -וזה כנראה יהיה תהליך ארוך יותר -של התחזקות לכיוון החרדי.
אגב, להקפיד על הלכות זה לא החמרה יתירה, זה הבסיס.

בהצלחה !
לצפיה ב-'בדק בית פנימי- עושים תשובה'
בדק בית פנימי- עושים תשובה
27/06/2016 | 09:09
4
55
שלום רב,
1.במהלך התמודדויות שונות שעברתי בחיים, היה לי מאד קשה
הייתי צריכה מישהו שיראה לי את הדרך, שאני אאמין בו ושייתן לי תקווה
בין היתר, הלכתי למיסטיקנים ואף ארגנתי ערב מיסטיקה בביתי (שכולל נומרולוגיה, קריאה בקפה ותקשור עם נשמה שלא נמצאת בעולם הזה)
רציתי לשאול איך אני עושה תשובה על דבר כזה? אני יודעת שרוב הדברים שנעשו שם הם לא מותרים על פי היהדות
איך מכפרים על דבר כזה.?
2. בנוסף, רציתי לשאול אתכם מה אתם חושבים על נושא שמירת נגיעה? איך עושים תשובה לחטאים השייכים לכך?
תודה לעונים
לצפיה ב-'לעניות דעתי'
לעניות דעתי
27/06/2016 | 12:23
1
39
הדרך לעשות תשובה במקרים שתיארת היא אחת:
וידוי, חרטה, קבלה לעתיד.
וידוי: לפרט לפרטים את החטא שעשית.
חרטה: להביע חרטה וצער על שעשית את החטא:
קבלה לעתיד: לקבל על עצמך לא לבצע שוב את החטא שביצעת (צייני "בלי נדר" זה חשוב)
תקשור עם נשמה שלא בעולם החיים זה לדרוש אל המתים וזה אסור,
בקשר לשאר נחכה לתגובות חכמים ממני.
שיהיה בהצלחה!
לצפיה ב-' בדיוק מה שאני חושבת.'
בדיוק מה שאני חושבת.
28/06/2016 | 00:23
35
אין טעם להתעסק בתיקונים וכד׳ אלא לעשות כסדר שכתב ידידינו ׳בדחילו ורחימו׳ ולהמשיך בדרך אותה בחרת.
לצפיה ב-'וידוי סליחה חרטה וקבלה לעתיד.'
וידוי סליחה חרטה וקבלה לעתיד.
27/06/2016 | 17:34
18
לצפיה ב-'ואיך עושים תשובה על לשון הרע וחילול שבת והלבנת פנים חלילה ?'
ואיך עושים תשובה על לשון הרע וחילול שבת והלבנת פנים חלילה ?
03/07/2016 | 10:21
16
חוזרים בתשובה, וההתאמצות בעבודת השם זו כפרה שלימה.
ועבירות של בין אדם לחבירו - יש לרצות את חבירו, ולבקש סליחה, ושב ורפא לו.
ספרי המוסר אוחזים לפעמים בגישה הקבלית של תעניות ותיקונים, וכבר מבואר בספרי הקודש שהתיקון הכי רצוי זה לשקוע בתורה ולקיים את מצוותיה, כלומר ; לתקן ולשפר את התכונות הלקויות שלנו (שזו מצווה מהתורה, שנאמר ; והלכת בדרכיו, כמו שמבואר בספר המצוות לרמב"ם)
לצפיה ב-'תפילה'
תפילה
23/06/2016 | 23:22
1
43
וסליחה על הבורות.....למה כשאומרים בתפילה את המילה "תזכרו" הרבה (מינהג?) מבליטים ומתעקבים על האות ז ?

לצפיה ב-'התזת ז' של "למען תזכרו". '
התזת ז' של "למען תזכרו".
24/06/2016 | 15:32
41
למען האמת, אין זה מנהג אלא הלכה כללית שחייבים לדקדק באותיות ק"ש עד כדי סוגיה (ראה בקישור) כיצד להתנהג כשנדרש דקדוק וזמן קריאת שמע גבולי. לעניין הטעם: 
"...אולם בכ"מ שם כתב וצריך לבאר ז' של תזכרו, והטעם שלא יהא נראה כאומר למען תשכרו והוי כעובדים את ה' ע"מ לקבל פרס. וזהו כמש"כ התוס' הנז', וכן כתבו שאר הראשונים מטעם הנזכר."
http://www.hebrewbooks.org/rambam.aspx?mfid=108000&rid=479

קושי לי, בעברית היום היה נכון יותר "למען תשכירו" אילו היה זאת על מנת לקבל פרס שהרי מלשכור יש לאדם הפסד ולמשכיר יש רווח (ואין כאן "פרס") אבל אין הכי נמי כי גם יאמר "למען תשכרו" , שהרי כשאדם שוכר זה נתפס כדבר זמני אשר הוא ההיפך מדרישת זכרון האדם את ה' לאורך כל ימי חייו אבל זה יציאת לב שלי בלבד. 

ישר כח. דקדוק זה חשוב מאוד.

לצפיה ב-'שירת נשים'
שירת נשים
20/06/2016 | 12:25
6
64
הי לכולם,
שמי ****, אני חוזרת בתשובה מגיל 15, תכף 10 שנים (עם עליות ומורדות כמובן)
לאחרונה, אני מגלה תחביבים חדשים-ישנים שלי, ביניהם-שירה
יש לי חשק עז להופיע על במה ולשיר
אבל..לא סגורה על עצמי בקטע של אופי הקהל
כלומר אני יודעת שאסור שאישה תשיר בפני גברים
רציתי לשמוע מה דעתכם בנושא?
יש לציין  שאני רצינית היום יותר מתמיד בתהליך התשובה שלי ואני מאד סגורה על הדרך
אשמח לשמוע הערות/הארות ושאר  ירקות
לצפיה ב-'ניסיון?'
ניסיון?
20/06/2016 | 12:26
41
האם ה' מנסה אותי?
לצפיה ב-'כל מי שמתחשק לה לשיר מוצאת במה וקהל כ"כ מהר?'
כל מי שמתחשק לה לשיר מוצאת במה וקהל כ"כ מהר?
20/06/2016 | 15:41
21
לצפיה ב-'הכי טוב זה לשמוע בקול ה''
הכי טוב זה לשמוע בקול ה'
22/06/2016 | 10:04
3
56
ולשיר לפני נשים בלבד.
שנאמר ; כל השומע לי אינו מפסיד
לצפיה ב-'איפה זה נאמר?'
איפה זה נאמר?
22/06/2016 | 14:22
2
21
לצפיה ב-'מדרש רבה דברים פר' ד''
מדרש רבה דברים פר' ד'
22/06/2016 | 18:46
1
43
אמר הקב"ה: שמעו לי! שאין אדם שומע לי ומפסיד.
לצפיה ב-''
22/06/2016 | 21:21
9
לצפיה ב-'שאלות בעקבות קריאה בספר הנשמה התלמודית'
שאלות בעקבות קריאה בספר הנשמה התלמודית
19/06/2016 | 07:16
6
58

רציתי לשאול 2 שאלות בעקבות קריאה בספר על חכמי התלמוד...(הספר "הנשמה התלמודית" של אלי ויזל) סיכוי שלא ממש הבנתי ואשמח אם תוכלו להסביר:
1. רשום ש"בתחום ההלכתי גובר החכם על הנביא. גם הניסים המרשימים ביותר אינם יכולים לשמש ראיה". זה בהקשר של רבי אליעזר בן הרקנוס. בנושא ניסים במהלך ויכוח הלכתי...אשמח אם תוכלו להסביר לי כי לא בטוח שהבנתי....
2. שוב מקווה שהבנתי נכון : יש הלכה שאסור להורות הלכה בנוכחות הרב שלך ? כתוב בפרק על רבי אליעזר בן הרקנוס (אם הבנתי נכון) "כי מי שמורה הלכה בנוכחות מורו חייב מיתה".
זהו לבינתיים, יש עוד שאלות להמשך (:
תודה ושבוע טוב

לצפיה ב-'נסיון לענות'
נסיון לענות
19/06/2016 | 21:19
21
1. לא מכיר את הספר "הנשמה התלמודית" אך הרעיון שהבאת משם מוכר לי, והוא מבוסס על כלל יסודי בהלכה ש"לא בשמים היא". הקב"ה רוצה שהאמת תצמח מן הארץ, ושחכמים יפסקו ע"פ שכלם האנושי. ואף אם יטעו, מה שנקבע בהלכה ע"י חכמים כפי הבנתם את התורה זאת היא התורה האלהית. יש על כך דברים נפלאים של 'קצות החושן': לא ניתנה תורה למלאכי השרת, ואל האדם נתנה אשר לו שכל אנושי. ונתן לנו הקב"ה התורה ברוב רחמיו וחסדיו, כפי הכרעת השכל האנושי, גם כי אינו אמת בערך השכלים הנבדלים, רק שיהיה אמת בהכרעת השכל האנושי, כי שכל האדם ילאה מהשיג האמת. וזה רצונו של הקב"ה, שהאמת תהיה כפי הסכמת החכמים לומדי התורה בשכל האנושי. וזהו ברכת התורה "אשר נתן לנו תורת אמת" - שיהיה האמת אתנו. ושמא תאמר "אם אינו אמת יזיק חס ושלום" - ולזה אנו מברכים "וחיי עולם נתן בתוכנו".

2. נראה שכן, וזה מופיע אצל הרמב"ם בהלכות תלמוד תורה (פרק ה', הלכה ב'): "ואסור לאדם להורות בפני רבו, לעולם; וכל המורה הלכה בפני רבו, חייב מיתה."
לצפיה ב-'אלי ויזל הוא תלמיד חכם ?'
אלי ויזל הוא תלמיד חכם ?
20/06/2016 | 13:43
2
32
כתוב שחכם עדיף מנביא, זה לא אומר שהדיעה ההלכתית של החכם עדיפה מנביא.
ודאי שפסיקה של נביא - יש לה יותר משקל.
אין מורים הלכה בפני רבו, יתכן שהכוונה שאין מורים הלכה כשהרבה אנשים מקשיבים, ואז מנסים לסתור את הרב.
לצפיה ב-'עצם היותו של אדם נביא'
עצם היותו של אדם נביא
21/06/2016 | 17:26
15
לא נותן לו שום מעמד לפסוק הלכה. אם בנוסף להיותו נביא הוא גם פוסק, הוא אמנם יכול לפסוק מצד היותו פוסק (ולא מצד היותו נביא) ועדיין אין דבר זה כשלעצמו נותן לו מעמד שונה מאשר כל פוסק אחר. לכל היותר נביא יכול להורות לעבור על פסקי הלכה כתובים כהוראת שעה אך לא כפסיקה קבועה לדורות.
לצפיה ב-'ואוסיף, שרק אצל משה רבנו הנביא והפוסק היו שלובים יחד.'
ואוסיף, שרק אצל משה רבנו הנביא והפוסק היו שלובים יחד.
21/06/2016 | 18:19
11
אך אחרי משה רבנו, יש הפרדה ברורה בין שני הדברים.
לצפיה ב-'נכון שנס הוא לא ראיה'
נכון שנס הוא לא ראיה
20/06/2016 | 13:46
13
מאידך, יש עניין להתחשב בדעתם של עליונים.
יש ספר שנקרא ; שאלות ותשובות משמים,
שבו המחבר היה לו את הדרך איך לשאול ענייני הלכה בשמים.
ואין הלכה כמותו.
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
20/06/2016 | 15:46
23
1.אכן כך, משחכם פסק את ההלכה, אפילו נביא יעשה ניסים להוכיח שכמותו, אין שומעים לו. אני רואה בויקיפדיה עוד הרחבה דווקא טובה לגבי זה:https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%9B%D7%9D_%...

2.הכוונה לחדש הלכה, אבל אם שאלו אותך בנוכחות הרב שלך דבר שהוא כבר מפורש בספרים למשל בשולחן ערוך, וענית, אין בכך חיוב מיתה (אבל כמובן שזה לא דרך ארץ לדבר בפני מי שגדול ממך..).
לצפיה ב-'דרוש בונה אתרים ומעצב גרפי לבניית אתר לזיכוי הרבים'
דרוש בונה אתרים ומעצב גרפי לבניית אתר לזיכוי הרבים
18/06/2016 | 23:03
1
27
בס"ד

דרוש בונה אתרים ומעצב גרפי ירא שמים ומקצוען לבניית אתר מפואר עם חידושי תורה, דברי חכמה ומוסר בנגלה ובנסתר לזיכוי הרבים בהתנדבות. לפרטים נוספים נא לשלוח כאן הודעה פרטית. תודה מראש, ברכה והצלחה.
לצפיה ב-'קישור לחידושים'
קישור לחידושים
21/06/2016 | 00:16
19
בס"ד

לכל מי שמעוניין, חלק מהכתבים ניתן למצוא כאן:
לצפיה ב-'שיעור תורה'
שיעור תורה
20/06/2016 | 07:51
2
39
סליחה על הבורות אבל אפשר לבוא לשיעור תורה עם סנדלים ? (ללא גרביים) או שזה לא מכבד ?

תודה

לצפיה ב-'אפשר'
אפשר
20/06/2016 | 13:49
1
22
במיוחד בזמננו שיש הרבה שהולכים ככה.
לגבי תפילה, יש לשאול רב.
לצפיה ב-'אפשר גם להתפלל, הכל לפי מנהג המקום'
אפשר גם להתפלל, הכל לפי מנהג המקום
20/06/2016 | 15:42
20
ובמחזותינו רבים נוהגים כך בפרט בקיץ.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא שיווק העסק שלך
אירוח בנושא שיווק...
ביום א` הקרוב נארח את אריה טוקר, מומחה לשיווק.
אירוח בנושא שיווק העסק שלך
אירוח בנושא שיווק...
ביום א` הקרוב נארח את אריה טוקר, מומחה לשיווק.
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עמי לי נזר - היועצים לעסקים בישראל
עמי לי נזר
אודי ברגר- ייעוץ אסטרולוגי
אודי ברגר אסטרולוג ומאמן
"טובים השניים"

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום