לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1480614,806 עוקבים אודות עסקים

פורום אוספים ואספנות

שלום, פורום אוספים ואספנות נועד לתת במה לכל אספן, בכל תחום ובכל גיל, שבה יוכל להביא לידי ביטוי את אהבתו לאוסף שבנה בעמל רב. יחד עם זאת משמש הפורום כמקום מפגש לאספנים, שבו הם יכולים לקשור קשרים מקצועיים וחברתיים זה עם זה. אין לנו העדפה לתחום איסוף זה או אחר - בולים ומטבעות, תחומי האיסוף ה"קלאסיים" דרים כאן בכפיפה אחת עם אוספי מחקים, כרטיסי ביקור, דגמי מכוניות, סביבונים, תגי יחידות צהליות, סכינים וחרבות ומה לא. הקשר הבין-תחומי מפרה ומועיל, ובעיקר -מהנה. הפורום שלנו שונה משאר הפורומים בעניין עקרוני אחד: בעוד שבמרבית הפורומים האנונימיות היא אחד מעקרונות היסוד, כאן - החשיפה לעיתים מתבקשת, כדי שניתן יהיה להחליף פריטים בין האספנים, וליצירת קשרים מקצועיים וחברתיים. נהגו בתבונה: אל תתנו פרטים אישיים מעל גבי הפורום עצמו, ולא למשתתפים חדשים לחלוטין. העבירו פרטים במסרים בלבד. ואם מדברים על "החלפות": חלק מהמשתתפים בפורום, בעיקר היותר מבוגרים, נוהגים לשלוח זה לזה מתנות ושי לחג גם כשאין חג. סתם, כי זה כיף. יש לי ואני לא צריך – אשלח לך. יהיה לך ולא תצטרך – תחזיר לי. הרבה מאוד פריטים עוברים מיד ליד בפורום שלנו. בעניין הזה אין הרבה התחשבנות, ואל תתביישו לקבל. מי שמציע לתת, נהנה מזה לא פחות מכם, ואם פעם יצא לכם להחזיר לו טובה תחת טובה, גם הוא ישמח מאוד. המתקדמים ממש אוספים באופן פעיל על מנת שיהיה להם מה לשלוח לחברים האחרים. פתאום קם אדם בבוקר ומגלה שהוא לא אוסף רק דבר אחד, אלא מגוון שלם של אוספים – אחד בשבילו והיתר לחברים האחרים... בכדי שכולנו נוכל להנות מהכתיבה בפורום אתם מתבקשים לשמור על שני כללים פשוטים: ראשית, שמרו על שפה נאותה - הודעות בעלות תוכן פוגע תימחקנה. שנית, "שרשרו" הודעות - פתחתם הודעה חדשה? הוסיפו את ההודעות הבאות כתגובה להודעה הזו ולא בהודעה חדשה. מעבר להודעות תוכלו למצוא כאן גלריות תמונות של אוספים שונים, מאמרים, סקרים שנערוך מפעם לפעם וקישורים לאתרי אספנות מעניינים. גלישה מהנה לכולנו, אבא של נעם וג'יימס דין.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אוספים ואספנות

שלום, פורום אוספים ואספנות נועד לתת במה לכל אספן, בכל תחום ובכל גיל, שבה יוכל להביא לידי ביטוי את אהבתו לאוסף שבנה בעמל רב. יחד עם זאת משמש הפורום כמקום מפגש לאספנים, שבו הם יכולים לקשור קשרים מקצועיים וחברתיים זה עם זה. אין לנו העדפה לתחום איסוף זה או אחר - בולים ומטבעות, תחומי האיסוף ה"קלאסיים" דרים כאן בכפיפה אחת עם אוספי מחקים, כרטיסי ביקור, דגמי מכוניות, סביבונים, תגי יחידות צהליות, סכינים וחרבות ומה לא. הקשר הבין-תחומי מפרה ומועיל, ובעיקר -מהנה. הפורום שלנו שונה משאר הפורומים בעניין עקרוני אחד: בעוד שבמרבית הפורומים האנונימיות היא אחד מעקרונות היסוד, כאן - החשיפה לעיתים מתבקשת, כדי שניתן יהיה להחליף פריטים בין האספנים, וליצירת קשרים מקצועיים וחברתיים. נהגו בתבונה: אל תתנו פרטים אישיים מעל גבי הפורום עצמו, ולא למשתתפים חדשים לחלוטין. העבירו פרטים במסרים בלבד. ואם מדברים על "החלפות": חלק מהמשתתפים בפורום, בעיקר היותר מבוגרים, נוהגים לשלוח זה לזה מתנות ושי לחג גם כשאין חג. סתם, כי זה כיף. יש לי ואני לא צריך – אשלח לך. יהיה לך ולא תצטרך – תחזיר לי. הרבה מאוד פריטים עוברים מיד ליד בפורום שלנו. בעניין הזה אין הרבה התחשבנות, ואל תתביישו לקבל. מי שמציע לתת, נהנה מזה לא פחות מכם, ואם פעם יצא לכם להחזיר לו טובה תחת טובה, גם הוא ישמח מאוד. המתקדמים ממש אוספים באופן פעיל על מנת שיהיה להם מה לשלוח לחברים האחרים. פתאום קם אדם בבוקר ומגלה שהוא לא אוסף רק דבר אחד, אלא מגוון שלם של אוספים – אחד בשבילו והיתר לחברים האחרים... בכדי שכולנו נוכל להנות מהכתיבה בפורום אתם מתבקשים לשמור על שני כללים פשוטים: ראשית, שמרו על שפה נאותה - הודעות בעלות תוכן פוגע תימחקנה. שנית, "שרשרו" הודעות - פתחתם הודעה חדשה? הוסיפו את ההודעות הבאות כתגובה להודעה הזו ולא בהודעה חדשה. מעבר להודעות תוכלו למצוא כאן גלריות תמונות של אוספים שונים, מאמרים, סקרים שנערוך מפעם לפעם וקישורים לאתרי אספנות מעניינים. גלישה מהנה לכולנו, אבא של נעם וג'יימס דין.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום

שאלות בנוגע לשווי פריטים כדאי להעלות בליווי תמונות מתאימות. נא לא לפרסם מספרי טלפון/נייד בפורום. 
כל סופ"ש יהיה שרשור מכירה/קניה/נתינת פריטים.  
|המלצה| בנוסף לזה יש את הלוחות של הפורום
...
המשך >>

לצפיה ב-'פוגים ואלבומי מדבקות'
פוגים ואלבומי מדבקות
17/11/2019 | 18:15
18
היי, אשמח לקנות מחסניות פוגים של דרגון בול, פוקימון ועוד... (הקופסאות של הפוגים שהיו מגיעות במארזי חטיפים) וגם אלבומי מדבקות וקלפים.
שלחו מסר. :)
לצפיה ב-'הגדה של פסח משנגחאי'
הגדה של פסח משנגחאי
14/11/2019 | 16:43
6
53
הגיעה לידי הגדה שחולקה בשנגחאי ליהודים שנמלטו מגרמניה.
האם בעלת ערך אספני?
לצפיה ב-'בוודאי'
בוודאי
14/11/2019 | 17:15
22
לצפיה ב-'האם יש מעוניינים בפורום זה?'
האם יש מעוניינים בפורום זה?
14/11/2019 | 17:19
24
לצפיה ב-'תציע ל Shanghai Jewish Refugees Museum'
תציע ל Shanghai Jewish Refugees Museum
14/11/2019 | 22:42
3
39
תציע ל
Shanghai Jewish Refugees Museum

Address: 62 Changyang Rd, Hongkou, Shanghai, China
Established: 2007
Phone: +86 21 6512 6669
https://www.facebook.com/ShanghaiJews/

לצפיה ב-'תודה!!!'
תודה!!!
15/11/2019 | 12:08
2
13
לצפיה ב-'אודה ליצירת קשר שלחתי מסר'
אודה ליצירת קשר שלחתי מסר
19/11/2019 | 07:58
1
7
לצפיה ב-'אורי נמצא כרגע בחו"ל ולא מצליח להיכנס לפורום תפוז ולמסרים'
אורי נמצא כרגע בחו"ל ולא מצליח להיכנס לפורום תפוז ולמסרים
19/11/2019 | 22:24
6
צור קשר ב-  magosh@gmail.com
לצפיה ב-' בקשת הערכת שווי לדעתכם:'
בקשת הערכת שווי לדעתכם:
09/11/2019 | 14:52
3
59
שלום לכם: אני מצרף כלי למדידת אורך בסנטים, ישן ,של פעם, הנמצא בביתי משנות ה- 50.
 > זה כלי מדידה העשוי מתכת מתקפלת כאשר כל שלב הוא באורך 15 סנטימטר.
> אורכו בתפרוסת מלאה , 1 מטר.
 > המספרים המודפסים שלמים לגמרי וקריאים ונמצאים משני הצדדים ובמציאות המספרים יותר ברורים ממה שרואים בתמונה
 השאלות שלי הם  האם הכלי שווה כסף ואם אפשר מה ערכו הכספי לדעתכם? 
 תודה.   הנה קישור לתמונה :   https://bit.ly/2qyt88G  ;
לצפיה ב-'סוג של מטר מתקפל יישן'
סוג של מטר מתקפל יישן
09/11/2019 | 18:13
1
48
המטר הזה הוא טרום המטר הנשלף.היו משתמשים בו בשנות ה50-60.ערך נמוך מאוד.היו גם כאלה מעץ.אולי היה לו איזה ערך כל שהוא באם היה במצב חדש לגמרי.אבל במצבו.ממש לו
לצפיה ב-' תודה powo'
תודה powo
09/11/2019 | 19:43
13
לצפיה ב-'ניסיון'
ניסיון
09/11/2019 | 19:42
19
לצפיה ב-'כלים חקלאיים למכירה'
כלים חקלאיים למכירה
04/11/2019 | 11:08
55
2 מחרשות ערביות
2 קולטיבטורים 
2 מסדדות
חרמש
כד חלב
ומכונה ידנית לפריטת תירס
מלפני 60 שנים לפחות.
לתמונות ומחיר, בבקשה לפנות ל 0523739888
לצפיה ב-'כלחם חקלאיים למכירה'
כלחם חקלאיים למכירה
04/11/2019 | 11:04
1
39
2 מחרשות
2 קולטיבטיורים
2 מסדדות
כד חלב
חרמש
פורטת תירס
מלפני 60 שנה לפחות.
לקבלת תמונות יש פנות לטל 0523739888
לצפיה ב-'מדוע לא להעלות את התמונות לכאן?'
מדוע לא להעלות את התמונות לכאן?
07/11/2019 | 19:50
11
לצפיה ב-'אבקש את עזרתכם'
אבקש את עזרתכם
27/10/2019 | 19:55
110
שתי עלמות החן נוצרו במקום אחד לפי החומר והצורה
האם יש למישהו ידע כל שהוא על היוצר ?
בתודה מראש. צ'י
נ.ב. הגיעו אלי בהבדל של עשרים שנה.
לצפיה ב-'מרסל ניניו הלכה לעולמה'
מרסל ניניו הלכה לעולמה
24/10/2019 | 09:00
1
57
אני עדין קורא את הביוגרפיה של השופט אולשן, שלפתי עוד ספרים מהמדף.
(לפני מספר חודשים מסרתי לסיפור חוזר ספרים נוספים שהיו לי)

ומי אצלכם נתן את ההוראה?
לצפיה ב-'הייתה אשה מדהימה. יהי זכרה ברוך.'
הייתה אשה מדהימה. יהי זכרה ברוך.
25/10/2019 | 00:30
27
מילא 'ההוראה' שהייתה באמת טפשית וברור שניתנה ע"י ג'יבלי, ראש אמ"ן דאז. אבל עשו עוול נורא לכל החבורה כשלא התנו את שחרורם ב-1956, בתמורה לשבויים המצריים ממבצע קדש. בגלל זה ישבו עוד 10 שנים מיותרות וקשות.
לצפיה ב-'קופסאות ישראליות ישנות חדשות באוסף שלי - שנות ה-50 '
קופסאות ישראליות ישנות חדשות באוסף שלי - שנות ה-50
22/10/2019 | 05:31
5
96
דפנה 30 סיגריות.
נשיא שטוח.
נמרוד.
מטוסיאן מס 4.
נשיא עגול.
לאומי לשימוש צבא הגנה לישראל בלבד!
לצפיה ב-'תודה, היסטוריה מקומית מעניינת!'
תודה, היסטוריה מקומית מעניינת!
22/10/2019 | 07:07
1
23
לצפיה ב-'יופי של אוסף'
יופי של אוסף
22/10/2019 | 16:24
18
לצפיה ב-'מקסימות. מתי אתה יושב על הנושא להוציא ספר שירכז את התעשיה ?'
מקסימות. מתי אתה יושב על הנושא להוציא ספר שירכז את התעשיה ?
22/10/2019 | 23:31
2
27
לצפיה ב-'אני אהיה בארץ שבוע הבא, בוא נשב לסגור את זה.'
אני אהיה בארץ שבוע הבא, בוא נשב לסגור את זה.
23/10/2019 | 05:06
1
27
לצפיה ב-'בכייף. צור קשר בפרטי.'
בכייף. צור קשר בפרטי.
31/10/2019 | 12:26
9
לצפיה ב-'סיוע בזיהוי סכו"ם'
סיוע בזיהוי סכו"ם
21/10/2019 | 11:05
1
73
שלום,
השכן מצא בבוידעם סכו"ם ישן שלא ידע להגיד שום דבר אודותיו.
אשמח אם מישהו מכיר ויכול לתת קצת פרטים.
לצפיה ב-'על פניו נראה שהידיות מוכספות'
על פניו נראה שהידיות מוכספות
30/10/2019 | 23:16
22
אם זה ציפוי או כסף ממש לא ניתן לקבוע מהתמונה.
צ'י
לצפיה ב-'למכירה קטלוג מטבעות KRAUSE 2009 בצירוף DVD'
למכירה קטלוג מטבעות KRAUSE 2009 בצירוף DVD
21/10/2019 | 02:15
42
למכירה קטלוג KRAUSE 2009  מהדורה מספר 36
1901 עד 2000 בצירוף DVD
הקטלוג במצב מצויין מסומנים בו בעט פחות מ - 300 מטבעות
בקטלוג 2207 עמודים
לצפיה ב-'עצוב. רובכם היכרתם אותו. אישית או מההרצאות ובטח ובטח מספריו'
עצוב. רובכם היכרתם אותו. אישית או מההרצאות ובטח ובטח מספריו
18/10/2019 | 18:24
9
102
עצוב. חברי חיים גרוסמן אחד מגדולי אספני ישראליינה בכלל ושנות טובות בפרט נפטר הלילה. והוא רק בן 68. צעיר מדי לעזוב אותנו. הוא הותיר חלל עמוק בליבי וחלל עמוק בעדת האספנים. יהיה זכרו ברוך.

כל יום שישי היינו אוכלים ארוחת בוקר בהתחלה בשוק בדיזנגוף ולאחר מכן שהשוק עבר אז בשוק גבעון. ביום שישי האחרון בארוחת בוקר שרק שנינו היינו הפעם באופן חריג, אמר לי כי אני חייב להוציא ספר נוסף על האוספים שישאר משהו אחרי !!! אלו היו המילים שלו.

ביחד הוצאנו את הספר על מזרחי יצרן פסלי הגבס. אני הוצאתי בנוסף ספר על חברת אל על דרך פרטי האספנות שלי וכן ספר של מקבץ ההרצאות שאנחנו מקיימים פעם בשנה לזכרו של חברנו מהפורום האספן בני תמרי. כל זה לא הספיק לו ורצה כי אוציא עוד ספר. הרעיון הראשון שעלה במוחי הוא פסל מיד ולא הספקתי לספר לו (למעט היום מעל הקבר) כי כבר יש לי רעיון אחר לחלוטין שאני מאמין שהיה מוצא חן בעיניו. ביום ראשון (לפני חמישה ימים) שהייתי בביתו דברנו על שווי האוספים לאחר לכתנו. לא יאומן.
לצפיה ב-'עצוב מאד. משתתפת בצערך. זה היה פתאומי או היה חולה?'
עצוב מאד. משתתפת בצערך. זה היה פתאומי או היה חולה?
18/10/2019 | 19:53
1
31
לצפיה ב-'פתאומי'
פתאומי
19/10/2019 | 04:58
36
לצפיה ב-'יהי זכרו ברוך!'
יהי זכרו ברוך!
19/10/2019 | 06:16
1
36
שוחחתי עימו מספר פעמים, תמיד היה סבלני ונכון לעזור.
לצפיה ב-'יהי זכרו ברוך.'
יהי זכרו ברוך.
20/10/2019 | 19:39
10
לצפיה ב-'קשה להשלים על האובדן של איש יקר.'
קשה להשלים על האובדן של איש יקר.
19/10/2019 | 11:54
4
58
היה לי קשר רציף עם חיים ז''ל. המחשב מלא התכתבויות צילומים ומאמרים. (גם על בני משפחתי בראשון). בערב חג ראש השנה ברך אותי בשנה טובה, כשקניתי את ספרו ''שנה טובה'' -  וכבר איננו. יהי זיכרו ברוך.
לצפיה ב-'יהי זיכרו ברוך'
יהי זיכרו ברוך
19/10/2019 | 16:41
3
42
באחד המפגשים איתך.יצא לי להכיר אותו דרכך.מאוד מצער לשמוע.אני יודע שהפסדת חבר קרוב לתחביבך.חבל ומצער
לצפיה ב-'ברצוני לספר זכרון אחד מתוך רבים:'
ברצוני לספר זכרון אחד מתוך רבים:
19/10/2019 | 19:45
2
59
בחיפה נהוג לחגוג כל שנה את ''חג החגים'' ואחד האירועים הוא הרצאה בנושאים שונים בזמן שבחוץ יש אטרקציות של מכירת פריטים מיוחדים, אוספים, מאכלים  וכו'.  לפני שנים נודע לי שחיים גרוסמן יהיה המרצה והגעתי למקום. עדיין לא הכרנו והתברר שאני היחידה שבאתי לשמוע אותו. ישבו באולם שני אנשים, מכריו,  שקשורים עם מכירות פומביות. כשראיתי שלא תהיה הרצאה קמתי ללכת ואז ניגש אלי (כבר הכרנו כשנכנסתי) ואמר שלכבודי יתן בכל זאת את ההרצאה. היתה הרצאה מרתקת עם שקפים ומדי פעם פנה אלי והוסיף הסבר נוסף. מתרגשת. חבל על דאבדין.
לצפיה ב-'שמעתי שתי הרצאות שנתן בזמנו אצל אנדרס'
שמעתי שתי הרצאות שנתן בזמנו אצל אנדרס
20/10/2019 | 21:23
1
45
האחת על שנות טובות כמובן,
והשניה על התפתחות והיסטוריית בתי הדפוס העבריים,

לצפיה ב-'יהי זכרו ברוך חבל על דאבדין.'
יהי זכרו ברוך חבל על דאבדין.
27/10/2019 | 20:04
11
לצפיה ב-'קופסה ישנה מאוד של מספרו'
קופסה ישנה מאוד של מספרו
18/10/2019 | 06:22
82
אני שמח לשתף אתכם בקופסה ישנה מאוד של מספרו שהצלחתי להשיג היום.
אני יכול להגיד בוודאות שהקופסה יוצרה בארץ בן 1921-1924 שאלה שנות הייצור הראשנות של מספרו בארץ ישראל.
הקופסה היא ללא שם רק "סיגריות מצריות" ובעיצוב של הקופסה (חדי העין שביניכם) מספרו השתמשו מאוחר יותר בסיגריות "אמיר".   
לצפיה ב-'בקשת עזרה בזיהוי (מזמן לא ביקרתי סיבותיי עימי)'
בקשת עזרה בזיהוי (מזמן לא ביקרתי סיבותיי עימי)
13/10/2019 | 08:19
6
105
זהו פמוט בודד שמכיל בזיך וגם מכבה נרות הניתנים להפרדה.
מצורפים  החתימות מתחתית הפמוט.
לצפיה ב-'היי צי'.לדעתי מצופה כסף'
היי צי'.לדעתי מצופה כסף
13/10/2019 | 13:50
1
46
נראה לי כסימני ציפוי אנגליים.לא בטוח שלכל הסימנים יש הסבר.יש הרבה כלים מצופי כסף בסימנים שכאלה.אבל נראה לי פריט אנגלי

לצפיה ב-'powo אתה כנראה צודק אלא ש..'
powo אתה כנראה צודק אלא ש..
14/10/2019 | 09:30
45
מעבר למקום היצור .המבנה של המוצר נראה מודר לגמרי.
לצפיה ב-'פענוח הסמלים'
פענוח הסמלים
14/10/2019 | 11:25
3
57
EP  משמעו Electroplated - ציפוי אלקטרוליטי

חיפוש קל בגוגל מעלה שסמל החצוצרה אומר שזה יוצר ע"י Dixon & Sons בעיירה שפילד שבאנגליה.  מצאתי תמונות רבות של סמלים דומים, הנה למשל כאן:

וכאן:
לצפיה ב-'Desslok תודה .ועדין אני תוהה '
Desslok תודה .ועדין אני תוהה
14/10/2019 | 20:53
2
36
מדוע הבזיך מחובר למכבה הנרות
ואינני מזהה את שנת היצור.
צ'י
לצפיה ב-'אחרי עיון נוסף גיליתי.'
אחרי עיון נוסף גיליתי.
14/10/2019 | 21:16
48
שהסימון בחצוצרה והדגל החל בשנת 1881 ויש הטוענים 1879
בכל מקרה לפני 1900.
עדין  הצורה לא ברורה.
צ'י
לצפיה ב-'כדי שלא ילך לאיבוד'
כדי שלא ילך לאיבוד
18/10/2019 | 13:57
15
לצפיה ב-'פורום זה נמצא באתר תפוז. הנה משהו בנושא לקראת החג בנושא תפוז'
פורום זה נמצא באתר תפוז. הנה משהו בנושא לקראת החג בנושא תפוז
13/10/2019 | 10:35
5
90
לרותי בסבלנות תגיעי לתמונה מספר 30 ומקווה שתהני. תמונה 40 לא מהאוסף שלי והחיפאים בפורום מאמין שיצליחו לזהות מהיכן זה.

לכבוד חג הסוכות (לא שיש קשר) רוצה אני לעלות במאמר קצר זה על ענף שהיה חשוב במדינה ולפני קום המדינה ואיננו עוד. התפוז.

אוסף בנושא תפוזים בישראל יכול להיות רחב ומגוון. הוא יכול לכלול קופסאות של דברי מאכל הכוללים תפוז (למשל, ריבת תפוזים, שוקולד ממולא בתפוז) ובקבוקי מיץ ומשקה בטעם תפוז. אוסף כזה יכלול גם דברי פרסומת העושים שימשו בתפוז כסמל ישראלי וארץ ישראלי – גלויות, חוברות ותוויות של בתי מלון. בתמונות המלוות  מאמר זה מוצגים מגוון של פריטים מאוספים שונים שלי המציגים את התפוז במלוא תפארתו. שימו לב במיוחד ל"לא אוסף" החביב של ניירות אריזה לתפוזים, אשר נועדו להגן על התפוזים במסעם הארוך מעבר לים בעידן בו התפוז היה אחד מענפי היצוא החשובים של ישראל.

בראשית המאה העשרים כינו החלוצים את הפרי (שהיה לא מוכר לרובם) בשם "תפוח זהב", משום שהוא דמה בצורתו לתפוח אך היה בעל צבע זהוב. בשנות ה-30  הציע הבלשן יצחק אבינרי לקרוא לתפוח זהב בראשי התיבות שלו תפו(ח) ז(הב) = תפוז. ההצעה "תפסה", וכיום רבים כבר לא יודעים מהו "תפוח זהב".

וכמה מילים, באמת בקצרה, על התפוז בארץ ישראל, זה שהיה אחד מענפי היצוא החשובים והמוכרים של ארץ ישראל וגם בשנים הראשונות של המדינה.

בעבר רוב הפרדסים היו בסביבות יפו, והתפוזים שגדלו בהם היו מזן שנקרא "בלדי" (מקומי). התפוזים מהזן הזה היו קטנים, מרובי גרעינים והיו בעלי טעם תפל. שנה אחת במאה ה-19, איש אינו יודע בדיוק מתי ולמה, התפתחה בפרדס יפואי אחד מוטציה ספונטנית, ועל אחד העצים צמחו לפתע פירות גדולים יותר, יפים יותר ובעלי טעם נהדר. פרדסני יפו לקחו ענפים מעץ זה וגידלו מהם עצי פרי חדשים. זן התפוזים הזה קיבל את השם "שמוטי", והוא מוכר גם כ"תפוז ג'אפה".

תפוזי ג'אפה הפכו להצלחה מסחרית תוך זמן קצר. כעבור שנים מועטות שלח הקונסול הבריטי ביפו ארגז ראשון של תפוזי שמוטי אל המלכה ויקטוריה.
בשנת 1855 קנה משה מוניטיפיורי פרדס ערבי ובכך הפך לפרדסן היהודי הראשון. לימים הפרדס נעקר והוקמה עליו, איך לא, שכונת מונטיפיורי בתל אביב. לאחר מכן ניטעו פרדסים רבים בידי יהודים מרחובות עד חדרה (מה שנקרא מגדרה עד חדרה). רבים מהם הפכו עם השנים לשכונות מגורים.

נ"ב: וכידוע לכם תמיד אני מעלה במאמרים שלי פריטים שנמצאים אצלי באוסף ודרכם אני מספר את הסיפור. כאן בתמונה 40 זה מבית קפה מחיפה שכמדומני כבר לא קיים יותר

חג שמח

לצפיה ב-'הדי ושוב כרגיל.נושא מאוד מעניין'
הדי ושוב כרגיל.נושא מאוד מעניין
13/10/2019 | 13:55
17
לצפיה ב-'תודה הדי'
תודה הדי
14/10/2019 | 08:59
1
17
העברת את סיפור האוסף הזה בצורה מרתקת. דוגמא נהדרת עד כמה אפשר ללמוד על נושא מסוים דרך איסוף פריטים הקשורים אליו.
לצפיה ב-'הדי תודה על המידע המעניין רק אוסיף .'
הדי תודה על המידע המעניין רק אוסיף .
14/10/2019 | 09:24
31
כיליד תל אביב אני זוכר את הפרדס שנקרא "גן הדסה" (אשמח לדעת למה)
שעל הגבעה שלידו היתה ברכת השקיה שבה נהגנו להתרחץ
היום עירית תל אביב.
לצפיה ב-'התכוונת ל-33?'
התכוונת ל-33?
16/10/2019 | 00:22
1
9
לצפיה ב-'התמונה במקור הופיעה כתמונה מספר 30. השם שלה היה 30 ואת צודקת'
התמונה במקור הופיעה כתמונה מספר 30. השם שלה היה 30 ואת צודקת
17/10/2019 | 15:16
12
כאן היא הופיעה כתמונה מספר 33 עם כותרת 30. לא מבין מדוע תפוז לא מכניס ומעלה את התמונות לפי הסדר שנותנים לו. לא נורא.

לצפיה ב-'שאלה לחיים.האם אתה מכיר?ויודע למה שימש'
שאלה לחיים.האם אתה מכיר?ויודע למה שימש
07/10/2019 | 17:22
116
ומאיזה שנים .תודה
לצפיה ב-'שאלה לחיים.האם אתה מכיר?ויודע למה שימש'
שאלה לחיים.האם אתה מכיר?ויודע למה שימש
07/10/2019 | 17:21
3
67
ומאיזה שנים .תודה
לצפיה ב-'הישגתי את הכרטיס הזה לפני שנה'
הישגתי את הכרטיס הזה לפני שנה
11/10/2019 | 18:28
2
44
פעם ראשונה שניתקלתי בזה, לא היכרתי את זה לפני כן. ניסיתי לברר אצל ותיקי הכפר שהיו בראשית שנות ה50 (זמן הנפקת כרטיס זה) נערים ואף אחד מהם לא ידע לומר לי. ניגשתי לארכיון כפר יהושע שגם הם לא הצליחו לתת לי תשובה והעניין נשאר נכון לעכשו בלתי פתור.
מעניין איך הישגת כרטיס זה?  לפני כשנה פניתי לקבוצת אמצעי תשלום בפייסבוק בשאילתה בעניין כרטיס זה ולא הצלחתי גם שם לקבל תשובה.
לצפיה ב-'חיים.כאשר יוצאים לצייד.או לדייג.אז יש סיכוי למצוא'
חיים.כאשר יוצאים לצייד.או לדייג.אז יש סיכוי למצוא
13/10/2019 | 13:53
1
35
בניגוד לשובר של שדה יעקב שמוכר לנו.זה מופיע תחת הוועד של שתי הישובים.וכנראה שהיה לו שימוש כל שהוא.אבל לא ידוע .באם היו גם בסכומים אחרים.בכל מקרה תודה חיים על הניסיונות למציאת תשובות

לצפיה ב-'כרטיס זה דומה מאד לכרטיס אוטובוס'
כרטיס זה דומה מאד לכרטיס אוטובוס
14/10/2019 | 08:49
29
אבל לא היה שום אוטובוס משותף פרטי לשני הישובים השכנים בניגוד למושב נהלל הקרוב שהחזיק באוטובוס פרטי במשך שנים ארוכות והיה לו קו עד חיפה. (מעניין  אם לאיציק קראוזה יש את הכרטיס של האוטובוס של נהלל)
לצפיה ב-'מישהו אולי יודע להגיד לי מה זו הסיכה הזו?'
מישהו אולי יודע להגיד לי מה זו הסיכה הזו?
06/10/2019 | 20:13
99
היי קניתי את הסיכה הזו לא מזמן. 
מישהו אמר לי שאולי היא קשורה למבצע צבאי, מישהו אחר אמר לי שאולי היא מצרית..
ניסיתי לחפש לפי מה שכתוב על גב הסיכה אבל לא מצאתי כלום.
מישהו יודע אולי?

לצפיה ב-'היכן מומחה הסיכות שיספר'
היכן מומחה הסיכות שיספר
06/10/2019 | 16:34
855
על הסיכה הזו שמצאתי בבית ואין לי מושג מהי. 20X14ממ
נתע היום זה הרכבת הקלה בתל אביב, הדמות נראית כמו סדרן שמכוון את ההמונים האמנם?
לצפיה ב-'בהתאם לבקשת רותי אז רק כמה תמונות חדשות בודדות של מזרחי'
בהתאם לבקשת רותי אז רק כמה תמונות חדשות בודדות של מזרחי
03/10/2019 | 15:48
4
93
מזרחי (לא ההיפך מאשכנזי). משפחת מזרחי יצרני יציקות פיגורות מגבס בשנות החמישים והשישים.

כאספנים נחשפנו לפיגורות הגבס של מזרחי לפני שנים רבות. בתחתיתן התנוססה החתימה האנגלית SBM או ויקטור באנגלית. לא חשבנו על האפשרות כי מדובר ביצרן ישראלי. ידענו כי נמכרו בארץ אבל מי היצרן היתה תעלומה מוחלטת. חלק קראו לו הפיל המרקד על סמך הלוגו שהיה מצוייר בתחתית "היצירות".

יום אחד התגלתה פיגורה מגבס הנושאת חותמת בעברית בצד החתימה האנגלית המוכרת. כך התגלה לנו, כי למעשה במדובר ביצרן מקומי אשר שמו מזרחי. החלטתי להתחקות אחרי היצרן ולהשיג אינפורמציה שלא היתה ידועה לחלוטין לאספנים השונים. מאומה. רדפתי אחרי האינפורמציה זמן רב (באמת זמן רב ומאמצים רבים) עד שהצלחתי להשיגה. צירפתי את חברי דר' חיים גרוסמן והוצאנו ספר בנושא מזרחי ("מזרחי פורצלן לעניים") אשר היה לרב מכר בין האספנים ובו האינפורמציה שהיתה בידנו באותה תקופה בלווי מאות צילומים.

פסלוני הגבס של חברת מזרחי נוצקו במפעל קטן אשר פעל ברחוב תדהר 24 בשכונת התקווה בתל אביב. היה זה חיקוי זול לפסלוני הפורצלן שהיו נפוצים אז באירופה. הפסלונים, קישטו סלונים רבים בשנות השישים והכוכבת היתה הכושית עם פנקס הרשימות על ביטנה העיפרון בידה וקופסאת הגפרורים בחלקה התחתון ושהיתה כמעט בכל מטבח ישראלי. הם הופצו תחת השמות והחתימות "מזרחי ובניו" / "מזרחי ואחיו" / SBM(שלפעמים נראה כ-S&M ), "ויקטור" בחריטה על הפסל. בסך הכל יצר מזרחי (חיים מזרחי) למעלה ממאה דגמים שונים במשך השנים, הזוכים כיום לביקוש ער בקרב אספני ישראליאנה.

לאחר הוצאת הספר לפני כשש שנים, התגלו לנו מספר יציקות נוספות שלא ידענו עליהם בזמן ההוצאה. כמו כן נמצא בנוסף ל-2 הכושיות הדומות במראה אחת טבחית והשניה עם מצנפת של מנקה, כושית נוספת נדירה ביותר עם מצנפת שונה (מופיעה בצילום ולשמחתי הרבה אצלי באוסף מזרחי).

ולמה נזכרתי לעורר את מזרחי היום בתחילת השנה? יש הטוענים כי הפריטים של מזרחי הם קיטש מוחלט ויש הטוענים כי הוא נתן (ובהחלט נתן) מענה למשפחות שהגיעו מאירופה ורצו לקשט את סלונם בפסלי פורצלן זולים וזה היה הפיתרון. יציקות גבס עם לכה מבריקה. מזרחי יצר "יצירות" רבות ונחמדות כגון: נגנים עם כלי נגינה שונים, ילדים קטנים, חיות ועוד. אחד היצירות המוזרות שיש לי היא שני שועלים טורפים אווז (עם דם נשפך מגרונו של האווז ומופיע בספר ונדיר ביותר). מי ירצה שיצירה שכזו תקשט את סלון ביתו?. והנה הסיבה. בסוף השנה השגתי פריט נוסף של מזרחי אשר בו, לטעמי, מזרחי עבר כל גבול. סוס ירוק מכוער בצורה איומה. יש לי כמה סוסים של מזרחי. יפים יותר ויפים פחות. הסוס החום מחריד גם הוא, ונדיר לא פחות מהסוס הירוק, אבל זה, הירוק שהשגתי ממש בימים אלו, עבר כל גבול, לטעמי, בכיעורו.

להנאתכם. (הסוסים המכוערים בהחלט מהאוסף שלי ולא נתקלתי בהם אצל אספנים אחרים)
לצפיה ב-'איזה יופי הדי.אבל תודע נשברת'
איזה יופי הדי.אבל תודע נשברת
04/10/2019 | 21:28
23
לצפיה ב-'דוגמא מצוינת לתיעוד ושימור פריטים ההולכים ונעלמים'
דוגמא מצוינת לתיעוד ושימור פריטים ההולכים ונעלמים
05/10/2019 | 07:38
1
37
ועל כך מגיעה להדי התודה מכל מי שמכיר בחשיבות הדבר.

לגבי הכיעור או היופי של חפצי "מזרחי", הכל בעיני המתבונן, עובדה היא כי  חפצי אמנות או קיטש אלו נקנו ע"י הציבור בארץ.
לצפיה ב-'קנו, כי מה כבר היו האפשרויות?'
קנו, כי מה כבר היו האפשרויות?
05/10/2019 | 12:34
18
לצפיה ב-'יופי הדי!'
יופי הדי!
06/10/2019 | 13:43
27

נעים להזכר. 
לצפיה ב-'שאלה לאמנון.בנושא חברת המקשר'
שאלה לאמנון.בנושא חברת המקשר
02/10/2019 | 15:13
2
80
אני יודע שהמקשר היה קיים עד 1967.וזה תלוש לרכישת מזונות בחברת המקשר.האם ידוע לך משהו על המספק.תודה
לצפיה ב-'מצטער אבל לא מכיר'
מצטער אבל לא מכיר
08/10/2019 | 14:08
1
26
את החבר אנג'ל הכרתי , אבל את הצרכניה לא, זכורה לי צרכניה שיתופית על יד בית המקשר ושיכוני המקשר אבל לא יודע אם זו אותה צרכניה .

לצפיה ב-'תודה אמנון'
תודה אמנון
08/10/2019 | 18:00
19
אני גם לא יודע מאיזה שנים התלוש היה תקף

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ