לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום גינון
ברוכים הבאים לפורום גינון!

פורום גינון הוא בית בו גרים בכפיפה אחת מקצוענים וחובבים, בעלי גינות, אגרונומים, מומחה לאיקלום, בוטנאים, מעצבי גינות וגננים מקצועיים המעשירים את המשתתפים במידע, צמחים ועצות מאהבה אמיתית לתחום.

הפורום נועד לעזור לחובבי הגינון ולבעלי האצבעות הירוקות, בכל נושא בתחום הגינון כמו צמחיה, עיצוב, תחזוקה, מזיקים, דישון, אומנות רלוונטית ותאורת גן.

לכל הבאים בשערינו, אנא קיראו במאמרי הפורום ובלינקים את השרשורים הרבים, הטאגליינס ואת מילון המונחים.  בעמודים האלו טמונים אוצרות של ממש . 

תקנון הפורום:

אין מקום לצורת התבטאות שמעכירה את האוירה בפורום. האוירה היחידה שנאפשר בפורום הינה מקבלת, תומכת ומנומסת ולא באופן שמקטין, מקניט ופוגע בגולשים. מי שלא מסוגל לכך מוזמן להשתמש בכל שאר ערוצי הביטוי בתפוז, לרבות מסרים אישיים וקומונות, ולדלג על כתיבה בפורום זה.

הודעות העוסקות בגופו של גולש ולא בגופו של עניין ימחקו.

יש להקפיד על ניסוח הודעות באופן מכובד המאפשר דיון.

אין לכתוב הודעות המפגינות זלזול מופגן בכל מקצוע\קהל באשר הוא.

חופש הביטוי מאפשר כתיבה חופשית בפורום בהתאם לאמונתיו, רצונותיו ומחשבותיו של כל אדם באשר הוא, אך יש לזכור שלפורום יש נושא ומהות כמו לכל פורום אחר, ולפיכך למנהל הפורום שמורה הזכות בהתאם לשיקול דעתו למחוק כל הודעה שתכתב אשר תתעלם מהתקנון. 

המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום גינון

ברוכים הבאים לפורום גינון!

פורום גינון הוא בית בו גרים בכפיפה אחת מקצוענים וחובבים, בעלי גינות, אגרונומים, מומחה לאיקלום, בוטנאים, מעצבי גינות וגננים מקצועיים המעשירים את המשתתפים במידע, צמחים ועצות מאהבה אמיתית לתחום.

הפורום נועד לעזור לחובבי הגינון ולבעלי האצבעות הירוקות, בכל נושא בתחום הגינון כמו צמחיה, עיצוב, תחזוקה, מזיקים, דישון, אומנות רלוונטית ותאורת גן.

לכל הבאים בשערינו, אנא קיראו במאמרי הפורום ובלינקים את השרשורים הרבים, הטאגליינס ואת מילון המונחים.  בעמודים האלו טמונים אוצרות של ממש . 

תקנון הפורום:

אין מקום לצורת התבטאות שמעכירה את האוירה בפורום. האוירה היחידה שנאפשר בפורום הינה מקבלת, תומכת ומנומסת ולא באופן שמקטין, מקניט ופוגע בגולשים. מי שלא מסוגל לכך מוזמן להשתמש בכל שאר ערוצי הביטוי בתפוז, לרבות מסרים אישיים וקומונות, ולדלג על כתיבה בפורום זה.

הודעות העוסקות בגופו של גולש ולא בגופו של עניין ימחקו.

יש להקפיד על ניסוח הודעות באופן מכובד המאפשר דיון.

אין לכתוב הודעות המפגינות זלזול מופגן בכל מקצוע\קהל באשר הוא.

חופש הביטוי מאפשר כתיבה חופשית בפורום בהתאם לאמונתיו, רצונותיו ומחשבותיו של כל אדם באשר הוא, אך יש לזכור שלפורום יש נושא ומהות כמו לכל פורום אחר, ולפיכך למנהל הפורום שמורה הזכות בהתאם לשיקול דעתו למחוק כל הודעה שתכתב אשר תתעלם מהתקנון. 

המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
  ברוך\ה הבא\ה לפורום גינון!   לפני העלאת שאלה, אנא קראו את כללי הפורום ועקבו אחריהם.  לצפייה בכללי הפורום, לחצו על כפתור "המשך..."  --------------------------->

1. תמונה, תמונה, ושוב - תמונה -
   לא תמיד אפשר להבין מהתיאור המילולי איך נראה הצמח ומה הבעיה שאתם רואים מול העיניים. לכל שאלה יש לצרף תמונה בגודל סביר של ה"פציינט" (הצמח), שאפשר לראות בה את הפרטים הרלוונטיים לשאלה. 

2.  ציינו מהם תנאי התאורה שבהם נמצא הצמח - 
    קשה מאוד לענות לשאלות בלי להבין אם הצמח נמצא בשמש מלאה, בחצי שמש, או בכלל בצל מלא בתוך הבית. ציינו כמה שעות שמש, או כמה אור, הצמח מקבל ביום.

3. ציינו כמה מים הצמח מקבל -  
    מה תדירות ההשקיות (אחת ליום, אחת לשבוע וכדומה), וכמה מים הוא מקבל בכל השקיה.

4. ציינו האם הצמח שתול בעציץ או באדמה -
    התנאים שיהיו לצמח משתנים מאוד לפי צורת השתילה שלו - ספרו לנו אם הוא שתול באדמה או בעציץ, ואם בעציץ - האם יש לו תחתית?

5. ציינו האם הצמח קיבל או מקבל תוספות דישון - 
    דשנים יכולים לסייע לצמחים, אך עלולים גם להזיק להם. ציינו האם הצמח קיבל או מקבל דישון כלשהו, ואיזה - גרגירי, נוזלי?   באיזה מינון?

6. ציינו את מיקומכם בארץ - 
    מזג האוויר וסוגי הקרקעות שונים מאוד מאיזור לאיזור בארץ. ציינו באיזה איזור בארץ אתם נמצאים (מיקום כללי, גובה וכדומה).

7. ולפני שלוחצים על "שלח" - האם חיפשתם בהיסטוריה של הפורום?
   בהיסטוריה של הפורום יש הרבה מאוד מידע. כמעט כל שאלה כבר נשאלה (ונענתה) בפורום, לרוב יותר מפעם אחת.
                                       נסו לחפש את המידע בהיסטוריה של הפורום, בדרך כלל תקבלו כך את התשובות בדרך הקלה והמהירה ביותר!

ומעבר לכל זה - אנחנו כאן לכל שאלה.    בהצלחה!

המשך >>

היכן ניתן למצוא פקעת אמריליס ורקפות עם פרחים קטנים?
29/12/2015 | 17:05
2
45
מחפש את הנ"ל במשתלה באיזור תל אביב - רמת השרון. 
לא הצלחתי למצוא עד כה...

תודה מראש
רקפת הכי חזקה, הכי רב שנתית והכי יפה בפריחה היא רקפת הבר.
29/12/2015 | 21:39
1
64
יש מי שמוכר פקעות של רקפות בר (זרעים מציון), אבל נדמה לי שקצת איחרת את העונה השנה.
אמריליס עם פרחים קטנים? יש פרח שיכול להתאים והוא מהמשפחה אבל אינו אמריליס.
שמו קליביה. https://goo.gl/Ye5VAj

לא לא :)
30/12/2015 | 10:54
40
היי! התכוונתי לפקעת של אמריליס רגיל! בכל המקומות שביקרתי בהם מצאתי רק אמריליס שתול ועם גבעול, לא מצאתי פקעות. 

ולגבי הרקפת - התכוונתי לזן עם הפרחים הממש קטנים. כאן אני דווקא מחפש צמח בוגר בעציץ כבר. אבל אני מסכים איתך שרקפת הבר היא אכן היפה ביותר, וגם כאלה אני מחפש ולא מוצא :( 
עזרה בתכנון גינה במרפסת והמלצה על משתלות בשרון
28/12/2015 | 19:52
3
82
שלום, אשמח לעזרתכם בתכנון גינה במרפסת, מתכננת לקראת סוף החורף להתחיל עם הקמתה.
מדובר במרפסת מלבנית, פתוחה (מרפסת סוכה), פונה לכיוון צפון ברחוב עירוני כך שאין שמש ישירה במרפסת בשום שלב של היום, קומה 5. 
המעקה שקוף ואשמח להצמיד אליו אדניות עם צמחיה שתסתיר את פנים המרפסת מהרחוב, בצורת ר' לאורך כולל של כ-7-8 מטר.
ברשותי: פיקוס בנימינה ברוחב של כמטר, קרוטון מנוקד בגודל בינוני, חלבלוב אדום שנתתי לו לגדול פרא לרוחב מטר! ודקל שכרגע אני מנסה להמשיך לגדל בתוך הבית. בנוסף, סחלבים שנשארים בבית.

מה הייתי רוצה שיהיה במרפסת?
הפיקוס, קרוטון מנוקד וחלבלוב. 
הייתי שמחה להוסיף (אם התנאים יאפשרו): עץ לימון ננסי, ירקות בסיסיים לסלט, עשבי תיבול (פטרוזיליה, לואיזה, נענע בעיקר), ועוד משהו פרחוני - שיח, או מיני פרחים. אני מאד אוהבת את השושן האוריינטלי למשל.

בנוסף, אשמח להמלצה על משתלה באזור השרון, עם מחירים טובים-סבירים, שאולי גם באה הביתה לייעץ ולהקים את האדניות. 

תודה רבה וערב נפלא :)
אולי משתלת נפתלי במושב גן חיים
30/12/2015 | 10:43
27
משתלה ותיקה מאד
מאיזה אזור את? אפשר למקד את החיפוש..
במשתלת הגשר בטירה תמצאי הכל ובזול.מתחת לגשר.
30/12/2015 | 18:54
16
תודה, אשמח גם לעצות לגבי תכנון הצמחיה
30/12/2015 | 19:01
12
רביית גיאופיטים
29/12/2015 | 21:31
2
35
שלום חברים,
האם מישהו יודע כיצד ניתן להרבות פקעות (יקינתון/ צבעוני/ כלנית)?
ראיתי ברשת שיטות שונות, שמעורב בהם חיתוך ושימוש בחומרים מסוימים,
אבל לא לגמרי הבנתי את התהליך ואת הזמן המומלץ לבצע אותו.
מניח גם שיש הבדל בין נרקיס ויקינתון שהפקעת דמויית בצל, לכלנית למשל.
אני יודע שזה כרוך בזמן ממושך, אבל זה חלק מהתחביב.

תודה לעונים!
יכול לחפש לך בספרים שונים שיש לי אם תבקש
30/12/2015 | 10:36
1
18
פעם גם הייתי באיזה יום עיון שהמרצה דיבר על זה.
בעיקרון אתה יכול גם פקעת של רקפת לחלק לכמה רק שתהיה כל אחת עם עיניים.
שמים חומרים נגד פטריות על החתכים אבל זה לא חובה.
בצלים או פקעות אפשר לעשות כמה חיתוכים לאורך הבצל- לא לחתוך לגמרי אלא לעשות חריצים עמוקים וככה יהיו כמה בצלים בהמשך . או לחתוך לגמרי לכמה נפרדים כמובן באורך/גובה.
תודה על התשובה!
30/12/2015 | 12:44
9
תמונות היום- חצב ובלמקנדה
29/12/2015 | 18:22
58
לפני עידן+ הצהרתי על כוונה לשתול בוגים בשלל צבעים מקביל לגדר
27/12/2015 | 12:49
7
110
פרויקט הפוטוולטאי ,שכבר עובד. היום ביצענו השתילה לאחר עבודת הכנה ממושכת שכללה סיקול,חפירה,קומפוסט+הומוס,מערכת השקיה והכנה לשתילות ט"ו בשבט שנעשה בסמוך. תמונות תגענה

נראה שזה יהיה מקסים
27/12/2015 | 17:42
14
איזה יופי. וכמה חשוב מה שכתבת
29/12/2015 | 08:04
16
אנשים חושבים לפעמים שהעניין הוא השתילה. הרבה פעמים ההכנה לפני היא היא התנאי להצלחת שתילה. ודורשת המון עבודה.
שיקלטו, יצמחו ותהנו מהם שנים רבות
נולד תינוק. כולם מברכים, שמחים ומאחלים ושוכחים. שוכחים את
29/12/2015 | 18:14
4
64
הפגישה הראשונה, החיבוק והנשיקה,מעבר לחיים משותפים, כניסה להריון, תשעה חודשים והופ.. לידה.
כנ"ל הכנה לשתילה,לפחות אצלנו. בשטח הנראה בחלקו בתמונות, הושקעו כ-150 ש"ע לפני השתילה. יהיו שם, וכבר ישנם, 45 בוגי, 21 אדניון שנשתלו היום, 10 כסיה פיסטולה,24 דק פרי מכונף, 2 צייבה מחומשת, 1 צאלון, 10 יתרופות, 3 קירקיה ומתנצל אם שכחתי מישהו. כל בור שתילה קיבל 30 ליטר קומפוסט,שליש שק הומוס וכוס מולטיגן.
היינו צריכים להתחשב בקווי מתח גבוה, באי יצירת צל על משטחי הפוטוולטאי, בקווי חשמל וקו ביוב.
אם מגדילים התמונה אפשר לראות תלוליות עם אבן בולטת. אלו הבורות המוכנים לשתילת ט"ו בשבט
שכחתי שתי נולינות בין ערוגות האדניום. רוב הצמחים שבחרנו
29/12/2015 | 18:20
1
22
מאופינים בפריחה צהובה בגלל הקשר לפוטוולטאי. כמו כן נייצר שביל הליכה ומרובע מאבנים משתלבות כשבנקודת התצפית על מפרץ אילת ועקבה  תהיינה אבנים צהובות בצורת שמש, בתקווה
שמוליק זה יהיה מדהים. משהו. תהנו ושיצליח הכל
29/12/2015 | 18:48
6
מי זו קירקיה? תספר, תן תמונה..
30/12/2015 | 10:40
1
5
עדיין לא שתלנו, אין לנו ניסיון. מצרף קישור
30/12/2015 | 15:50
11
הטמנתי סלק ובצל
29/12/2015 | 13:09
47
לאחר שקניתי ולא עשיתי בהם שימוש הם החלו להצמיח עלים.
הטמנתי באדמה, יצאו עלים חדשים.
מתי אדע שיש לי "בנים ממשיכים".
מתי לחפור ולמצוא עוד בצלים וסלקים?
שיח פיקוס שלא גדל
28/12/2015 | 10:03
1
41
שלום!
יש לי גדר חיה מפיקוסים הקיימת כבר מעל 7 שנים (עוד לפני שאני הגעתי לדירה).
כולם גדולים מאוד מלבד שניים צמודים בקצה השורה.
שניהם נמצאים בצל כמעט כל היום- יכול להיות שזו הסיבה?

בהנחה שאין אפשרות "לבטל" את הצל הזה- האם יש משהו אחר שיוכל לעזור להם לצמוח? איזשהו דשן או משהו אחר?

תודה רבה
לא כתבת באיזה זן של פקוס מדובר, אבל אני מניח שזהו הבנימיני.
28/12/2015 | 14:09
32
גדרות אפשר לבצע עם בנימיני או עם פיקוס השדרה, שהוא פראי יותר.
בכל מקרה, הפיקוס במקור הוא עץ, וכעץ הוא זקוק לשמש.
כצמח בית, ניתן לגדל את הבנימיני בעציץ, אבל אז הוא באמת גדל לאט ובמצבים שונים הוא גם מתנוון.
בכל מקרה, שום דשן או 'משהו אחר' אינו יכול להיות תחליף לקרינת שמש ישירה, ולכן אין שום
נוסחת פלא שתועיל.
מעבר לכל האמור לעיל, הפיקוס הוא צמח שנחשב כמהיר צימוח ושורשיו גורמים לא אחת
לנזקים. לאור זאת, אני די מתפלא על כך שמי ששתל את הגדר, בחר דווקא בצמח זה, 
אבל אם אתה מרוצה ממנו, שיהיה לך לבריאות.
פתרון אפשרי הוא לעקור את השניים הקטנים, ולשתול במקומם מורן חורש.
המורן מסתדר לא רע גם בצל, והוא יוכל למלא את החלל.
איזה צמחים אפשר לשתול בצל עצי זית?
26/12/2015 | 13:36
6
51
הי,
כל מה ששתלנו עד עכשיו לא החזיק מעמד: גם צל, גם עצי זית..
יש רעיונות?
יתקבלו בתודה,
ז
אולי שרכים, סנסיווריה, ירקה, דיאנלה..
26/12/2015 | 17:28
4
31
תודה, עוד רעיונות??
26/12/2015 | 17:41
3
22
תספר מה שתלתם עד עכשיו
26/12/2015 | 21:58
2
47
אולי זה לא קשור לעצי הזית והצל

צמחים רבים אפשריים
בעיקר לוונדרים
26/12/2015 | 22:52
1
28
נו בטח. לוונדרים צריכים שמש מלאה
27/12/2015 | 22:54
23
ראיתי פעם ויטדיניה מתחת לזית. חביב מאד.
27/12/2015 | 17:45
45
מחפש מאמרים בנושא פסיפלורה ופפאיה
27/12/2015 | 11:35
1
32
שלום לכולם
אני רוצה להעמיק בנושא הבוטני של פסיפלורה ופפאייה .
יש למישהו רעיונות לשמות, או אפילו קישורים למאמרים בנושא? או שמות של מחברים שכתבו הרבה בנושא?
עדיף בעברית אבל גם באנגלית יעזור.
ויש לי גישה למאגרי המידע של האוניברסיטאות....
תודה מראש לעוזרים
יש לי הרבה ספרים בעברית ואנגלית ויכול לחפש אם תבקש
28/12/2015 | 11:32
17
דברים שאפשר לעשות עם משטחי עץ - קישור לפינטרסט
26/12/2015 | 11:11
80
אשמח לייעוץ נוסף בעניין שתילה בערוגה צפונית
25/12/2015 | 12:35
3
65
כרגע אנו מתלבטים בין מורן חורש וריחני, אוג תמים והינומית (להסתרת חצר השכנים בערוגה צפונית צרה של אורך 3 מ' ורוחב 1 מ'). הערוגה מוכנה עכשיו לשתילה כולל כיסוי הצנרת אך עוד לא הצלחנו להחליט בעיקר בגלל שהמורנים לא גבוהים מספיק וההינומית לא צפופה מספיק.  אביבן הציע לי בזמנו את הטוטמים אבל הנסיון שלנו איתם לא עלה יפה בגלל נטיתם להתפצל בקצוות ולאבד צורה. האם אפשר להביא בחשבון גם ברוש איטלקי? האם הוא יוכל לסבול תנאי צל?   תודה לאביבן ודרורים על כל הייעוץ והסבלנות..
קודם כל, כדאי שתזכרי תמיד, שגם שיחים שמסתדרים בצל, לא ייראו
25/12/2015 | 19:11
2
62
במיטבם בצל. מורן החורש, שהוא צמח א"י וגדל כמעט בכל תנאי, יצמח בצל, אבל אז, 
הענפים שלו יהיו ארוכים והמרחק בין זוגות העלים יעלה. כלומר: הצמח יגבה, אבל לא 
יהיה צפוף במיוחד. 
את המורן האחר אני מכיר מעט פחות, ולדעתי הוא פחות צפוף.
אצלי בחצר יש אוג תמים באזור של חצי צל. הוא גדל לאט, אבל בסך הכל די צפוף. אני מאד
אוהב את הצמח, אבל יתכן שתאבדי סבלנות עד שתיהני מהסגירה שלו...
לגבי ההינומית, נכון. זהו צמח צר וגבוה, וזהו גם צמח לא צפוף במיוחד. 
ממש לא בא לי לומר לך שתתפשרי על פיקוס בנימיני, כי הוא עלול לתפוס מימדים שלא 
לרוחך, וגם הגזעים והשורשים שלו לא הכי מומלצים לאזור כזה צר, בעיקר כשיש גם איזשהו
צינור למטה.
ברוש טוטם ראיתי יפים, וראיתי גם מצבים שקשרו כמה חבלים מסביב לענפים סוררים.
זה לא ממש "אסון", אבל רואים את האזורים שיש קשירות ואולי תגידי שזה מכער את הצמח.
ברוש איטלקי הוא גדול יותר, ויתכן שלא ממש יהווה את הפתרון הרצוי לך. 
אבל כן הייתי שוקל טויה סאמרגד, שהוא גם מקבלת גוון מוזהב יפהפה בעונת הלבלוב
האביבית שלו.
טויה זו יכולה לצמוח לגובה הרצוי לך, אבל.... היא גם עשויה להתרחב מעבר לרוחב הרצוי.
אפשר לגזום מדי פעם את הרוחב מבלי לפגוע בצורתו יתר על המידה, והוא מתחדש.
ובקיצור... כל פתרון שהוצע כאן הוא פתרון של פשרות, ליהיה עלייך לבחור בפשרה ה"טובה" 
ביותר לטעמך.
פתרון נוסף הוא שימוש בזית שנקרא ברנע. הוא צר וגבוה ויכול להיות די צפוף.
מבין זני הזיתים, הוא לא אחד היפים, וחסרון השיח/עץ הוא כפול: א. יש אנשים שמגלים
רגישות לפריחתו. ב. כשמגיעה עונת נשירת הפרי.... לא הכי כיף איתו, כי אז הפרי נושר על 
המדרכה (במידה שיש כזו), ואז את דורכת ואופס... נוצר לו כתם שמן מעצבן.
אז.... זהו. מצטער שאין לי "נוסחת פלא" אחת.

המקום לא ממש מוצל. יש אור אך השמש הישירה מתחילה
26/12/2015 | 09:52
1
43
בגובה של כ3-4 מ'. בכל מקרה, המון תודות על התגובה המפורטת. זה ממש לא מובן מאליו.
רק לגבי הברוש האיטלקי, מדוע לדעתך לא יוכל להוות פתרון רצוי? הברושים האיטלקיים שראיתי פה ושם היו יפים מאוד, צפופים, נותנים הסתרה טובה מבלי להיות רחבים מדי ומבלי לאבד צורה בגובה.
צר לי לומר לך, אבל אין לי ניסיון עם האיטלקיים הללו, ויתכן
26/12/2015 | 10:00
35
שהם כן יכולים להתאים לך. אבל אם תסתכלי על שאלתו של חובב הטבע (ממש כאן, בהודעות האחרונות), 
הוא שאל לגבי התייבשות של ענפים בבסיס העץ. 
גם בתחם זה אין לי ניסיון ולא אוכל להשיב לו, אבל מכיוון שצירף גם תמונות, כדאי אולי לתת את
הדעת לנקודה זו.
דרוש זיהוי של פרח שנלקח מניר עוז,באישור רן פאוקר, ולא זוכרים
22/12/2015 | 21:14
7
157
את שמו.
רן אם נזכרת, אנא שתף אותנו
דיסכוריסטה פורטוני?
23/12/2015 | 07:16
1
34
זה שם של תרופה עם תקווה. גיגלתי וגוגל לא מכיר. האם תוכלי
23/12/2015 | 15:12
46
לצרף שם לטיני ?
בחיי לא מכיר אותו ? אשאל את ביתי
23/12/2015 | 16:48
23
זה לא רואליה כלשהיא?
23/12/2015 | 17:39
21
ברלריה כהה
23/12/2015 | 21:21
1
23
אם זה לא ברלריה קהה ..
24/12/2015 | 10:05
69
[חשבתי שעל ברלריה לא היית שואל ]

שיח - Dyschoriste  לא גידלתי ולא מכירה לעומק.
מאד דומה לברלריה בעלווה ובפריחה אך אינו משתרע למרחקים אלא זקוף למחצה, גובה ורוחב כ 0.6-0.7 יוצר גוש מקומי נחמד לשמש חלקית, פורח רוב השנה בסגול יפה אבל לא מרהיב כי לא נושא מאסה גדולה של פרחים בבת אחת.

צילמתי במשתלת שגיא, שם קראו לצמח דיסכוריסטה פורטוני (גם אני לא מצאתי חומר בגוגל)
מישהו אחר צילם דף צמח מאד דומה במשתלת שתיל לפני כמה שנים, שם הצמח נקרא דיסכוריסטה דמויית תונברגיה, לא בטוחה שמדובר בדיוק באותו הצמח.
זו רואליה קליפורנית משפחת הקוצציים
25/12/2015 | 16:28
39
Ruellia peninsularis  family Acanthaceae

ןלא שמתי לב שהיא ליד מחסן הנוי שבו משטח שטיפה ולידו היא גדלה
אצלנו גדלה ליד קיר מזרחי גם בצל ללא מערכת השקייה רק תוספת של נגר חורפי מהגג
ברוש טוטם או איטלקי יבש בבסיסו
25/12/2015 | 14:53
1
65
שלום,
במקרה שאלה לאחר קודמי לשתילה כגדר. הברושים האלו שתולים בצד דרומי של בית ובתקופה זו של השנה הם בעיקר בצל. הבסיס נראה יבש כבר כמה חודשים. ישנם שני צינורות השקיה מצדדיו ונראה שהם מקבלים מספיק מים במהלך תקופת ההשקיה.

מה יכולה להיות סיבת ההתייבשות? איך ניתן לעזור לברושים האלו להתמלא והאם זו התקופה המתאימה?

תודה רבה.
מקפיץ את ההודעה. מה הסיבה להתייבשות הברוש בבסיסו?
30/12/2015 | 20:13
4
מתי שותלים ירקות,ואיפה קונים שתילים?
22/12/2015 | 17:54
3
34
יש ירקות חורף ויש ירקות קיץ. כל דבר בעתו.
22/12/2015 | 20:25
69
כעת אפשר לגדל צנון, צנונית, כלרבי, מלפפון, חסה, בצל ירוק וגזר למשל.
בקיץ אפשר לגדל חמניות, תירס, אבטיח, מלון, דלעת ועגבניות
שתילים ניתן לרכוש במרבית המשתלות. הם מוכרים את השתילים בעציצונים קטנים.
אפשר גם לנסות ולזרוע.
הרוב אפשר מזרעים - זה יותר זול ופרקטי
24/12/2015 | 10:42
49
עכשיו העונה לכל מה שאביבן כתב וגם כל הירוקים כוסברה פטרוזיליה שמיר וכ"ד
קישור לאתר
25/12/2015 | 11:29
40
לא חייבים לקנות אצלו אבל אפשר לקרוא וללמוד..

בזיליקום חולה -
23/12/2015 | 12:57
11
177
שלום,
אני מגדלת בזיליקום באדנית ולאחרונה התחלתי לשים לב שמצב הצמח התדרדר בצורה ניכרת: העלים התחילו לאבד את הצבע הירוק שלהם והתחילו לקבל כתמים לבנים וחיוורים. בנוסף, העלים החדשים צומחים מקומטים ומעוותים. כשהסתכלתי מהצד התחתון של העלה, גיליתי מעין קורים דקים וטפילים שחורים קטנטנים מסתובבים עליהם - תמונות מצורפות.

מישהו יכול בבקשה לעזור לי לאתר את הבעיה ולמצוא פתרון?
מה זה הטפיל הזה ומה ניתן לעשות כנגדו?

תודה

האם את מגדלת את הצמח בתוך משרד? כמה זמן?
24/12/2015 | 10:25
2
33
בזיליקום הוא צמח עונתי שבעקרון בתקופה זו מתארגן לסיום הצימוח לשנה זו..
לגבי הצמח שלך - [מנסה לקבל רמזים מהתמונה] יכול להיות שחסר לו אור, או שיש לו ניקוז לקוי ובגלל זה נמשכים אליו מזיקים או שתקפה אותו איזושהי מחלת עלים או שגם הוא, במשרד, מגיב לאורך היום (יום העבודה .. ..) ומתחיל שלכת.

הוא אכן במשרד, נמצא כאן כשבועיים.
24/12/2015 | 10:47
1
32
לפני כן היה בבית וגם לא בדיוק שגשג.
החלטתי להביא אותו למשרד כי יש כאן הרבה יותר אור, ועציץ גוסס אחר שהבאתי מהבית החלים ממש מהר וצומח יפה. 
לא קר כאן (מיזוג על 25 פלוס מינוס), יש אור בשפע ללא שמש ישירה (עומד על החלון הצפוני) השקייה נאותה (משקה פעם בשבוע עד פעמיים בשבוע ונותנת למים להתנקז היטב).
זה בהחלט נראה כמו מזיקים כי מתחת לעלים יש מעין קורים כאלה, ומסתובב עליהם משהו שנראה כמו נקודות שחורות מיקרוסקופיות. קניתי אתמול תרסיס אורגני על בסיס neem oil מקווה שיעזור.
כשאתה אומר שבזיליקום הוא צמח עונתי, זה אומר שעלי לקבל בהבנה את התמותה שלו או שיש תקווה? המוכר בחנות אמר לי לזרוק את העציץ לאזעזל ולקנות חדש, יעלה לי יותר זול מהתרסיס הדברה, אבל מצפוני לא מאפשר לי לזרוק יצור חיי שזקוק לעזרה, גם אם הוא צמח 

התשובה לדעתי -
25/12/2015 | 11:21
37
כללי - צמח צריך תנאים שמתאימים לו. כשהתנאים לא טובים (לא תמיד ברור מה לא מתאים) זה גורם לצמח להיות יותר פגיע ורגיש למחלות ולמזיקים שונים. 
לגבי הבזיליקום שלך:
ברור שעונת הצימוח שלו הסתיימה. טמפרטורת המזגן הקבועה במשך היום לא משנה את תכונות הצמח. גם חוסר האוורור לא מועיל והאקריות/מזיק שהתיישב עליו מראה שהוא פגיע כרגע. במשרד אין טורפים טבעיים למזיקים והסביבה לא דומה לסביבת גן - שם צומח הבזיליקום הזה, שהוא צמח גן עונתי..
לדעתי המעשית-
אם העלווה מעניינת אותך כתבלין - קטפי את כולה, השרי אותה בקערת מים ואח"כ נקי ידנית את העלים מהמזיקים שנדבקו אליהם, יבשי ותשמרי או תשתמשי..
אם העלווה לא מעניינת אותך והוא משמש רק לנוי - תפרדי ממנו כי הבזיליקום מהזן הספציפי הזה הוא עונתי, משליך את עליו ומת.

הצמח איננו יצור חי שזקוק לעזרה, אלא צמח עונתי שסיים את מחזור חייו ואין לך סיבה לחבר אותו להחייאה משום סוג  

ההסברים שקיבלת פה קודם היו: 
* לגבי זנים אחרים עמידים לקור
* או לגבי זן זה- אם הספיק לפרוח וליצור זרעים שנפלו לקרקע ושינבטו בשנה הבאה
* או שבמקרה, אם תמתיני בסבלנות לאביב- אולי אפילו צמח זה עצמו יתאושש... 
בזיליקום רגיש לקור , אני מגדל אותו כצמח עונתי- בחורף הם מתים
24/12/2015 | 10:38
4
46
ומזריעם את עצמם בכל הגינה ובאביב הם ישובו חזרה בהמוניהם.
לא הבנתי למה הכוונה?
24/12/2015 | 10:51
1
28
קודם כל לא קר לו כי הוא צומח במשרד ממוזג.
דבר שני - האם הצמח מת לגמריי, ולאחר מכן באביב שותלים צמח חדש?
או שהוא פשוט משליך את העלים שלו ומצמיח חדשים באביב?

עקרונית הוא מסוגל לחיות יותר משנה
24/12/2015 | 11:24
37
להשיר את עליו בחורף ולהתעורר מחדש, וגם להשאר עם העלים כל השנה כולל בחורף, זה תלוי בתנאים שבו מגדלים אותו.
רק שבגלל שכל כך קל לגדל אותו מזרעים מתיחסים אליו כמו אל חד שנתי.
אני מגדל אותו בגינה ולא במקום ממוזג .
לא כל שתיל בזיליקום מסיים את חייו בחורף
24/12/2015 | 12:54
1
45
הבזיליקום התאילנדי / תימני הוא רב שנתי, ועובר את החורף יחסית בשלום.
אצלי יש שתילי בזיליקום בני כמה שנים.
רעיה
זה שבתמונה אמריקאי
24/12/2015 | 14:32
21
אולי נזק של אקריות
24/12/2015 | 16:55
2
30
נדמה לי שראיתי גם קצת קורים על אחד מהעלים
24/12/2015 | 16:57
1
14
לי נראה כתמי נזק של אקריות
25/12/2015 | 01:06
15
בחירה ושתילת עץ בגינה
22/12/2015 | 19:17
23
112
שלום לכולם,
לפני מספר ימים נאלצנו לכרות את עץ הדקל שבגינת הבניין שלנו מכיוון שחדקונית הדקל פגעה בו.
אנחנו מעוניינים לשתול כעת עץ שקל לטפל בו, שיטיל צל, שתהיה לו פריחה יפה ושלא ילכלך יתר על המידה.
חשבתי על סיגלון, יש לכם רעיונות נוספים?
בנוסף, עץ הדקל שהסרנו עמד באמצע הגינה, שם אנחנו מעונינים לשתול את העץ החדש. באיזה מרחק מהדקל ניתן לשתול את העץ החדש?
תודה
עמי
היי עמי. לא כדאי לך לקחת סיגלון. זה עץ גדול מאד ולא ממש
22/12/2015 | 20:18
8
104
מתאים למרכז גינה.
כן הייתי ממליץ על עץ בינוני, כמעט ירוק עד (נושר רק לקראת הפריחה ומלבלב מיד 
לאחריה), 
מאותה משפחה אגב.
נקרא טבבויה איפה https://goo.gl/lVQzKd
ואם אתה רוצה עץ יפה ירוק עד, עם פריחה "זניחה", לטעמי יפהפה, כדאי שתחשוב על
כרבל לביד. הלבלוב אדמדם חלוד והפרי אדום. https://goo.gl/W1TP1t

כדאי שתיקח בחשבון, ששורשי הדקל הם צפופים מאד, וייקח זמן עד שיירקבו.
לכן, כדאי "לזוז" אפילו 2 מ', במידה שיש לך מקום לכך.
ככל שתרכוש שתיל קטן יותר, תוכל להתקרב יותר, אבל על כך "תשלם" בזמן הצמיחה.
אילו היית שואל אותי, אני בעד שתיל שגדל באדמה ונמכר כבוגר או כחצי בוגר.
יש משתלות המתמחות בתחום.

תודה על התגובה, ושאלות...
22/12/2015 | 21:11
1
54
האם הטבבויה איפה מספק צל ואינו מלכלך?
גודל הגינה הוא כ 15מ על 8מ. האם עץ "בינוני" מתאים? מתי כדאי לשתול, כלומר באיזו עונה? ואיזה המשתלות המתמחות בתחום (אני מהמרכז)?
תודה
עמי
טבבויה אינו עץ צל. אין עץ שלא מלכלך
22/12/2015 | 22:34
79
ועוד שאלה...
22/12/2015 | 21:32
5
51
ראיתי באינטרנט טבבויה איפה וטבבויה סנטה ברברה. מה ההבדל ביניהם? ויש גם עם פריחה לבנה.
עמי
קודם אתייחס להערה של שמוליק שמואלי. ראשית, כל עץ משיר
23/12/2015 | 01:50
4
72
עלים, וגם עץ ירוק עד מחליף עלווה ונושר. לכן, אין מצב שעץ אינו "מלכלך". יש הרואים בעלי
השלכת, בפריחה הנובלת ובפרי העץ לכלוך, ואז הם שוקדים ואוספים בכל תקופה את
ה"פסולת" שנערמת על הקרקע/דשא/משטח מרוצף או דק וזהו סוג של עול. אחרים, רואים בכל אלה
חלק מתהליך טבעי ומותירים את השכבות על פני הקרקע. במהלך הזמן, השכבות התחתונות 
נרקבות, והופכות לקומפוסט, המעשיר את הקרקע במינרלים הדרושים לצמחיה, וזהו למעשה
תהליך טבעי ובריא. נכון שזה פחות מתאים (ומהווה מטרד), כשמדובר בדשא או במשטח
מרוצף (או דק). 
לכן, בניגוד לדעתו של שמוליק, כאשר העץ נושר ופורח ואז מלבלב, יש לך "עונת לכלוך" אחת 
מרוכזת, וזה אולי עדיף על נשירה לאורך כל השנה, תוך כדי "תוספות" של עירום פריחה ופרי, 
כמו שיכול לקרות בכליל החורש (שלעתים פורח גם פעמיים בשנה). 
אז את השיקולים הללו, עליך לקחת בחשבון, אלא אם תחליט לגדל עץ מפלסטיק.
ולגבי שאלתך: הסנטה ברברה פורחת בצהוב, ואני אישית לא ראיתי טבבויה שפורחת
בלבן. העץ הצהוב הוא קטן יותר מהוורוד, ואם שמוליק טוען שהוורוד אינו עץ צל, הרי שהצהוב 
עלוב ממנו ולטעמי גם פחות יפה בעונת הפריחה עצמה. לגבי הלבן, לא ראיתי, ולדעתי, 
כל ההוד ווהדר הם של הוורוד. ורק לידיעה כללית: הטבבויה במקורה היא העץ שממנו מפיקים
את לוחות האיפיאה שמשמשים לדק. בארץ המקור שלה, היא עץ ענק ויפהפה. כאן בארץ,
היא אינה מגיעה לגובה ולרוחב המלא שלה, אבל בהחלט מדובר בעץ יפה ומרשים בגינה.
ואם אתה גר באזור ת"א, והצל אינו בדיוק המטרה שאליה אתה שואף, נסה לחשוב על בומבקס
הודי. בעיניי מדובר בעץ מדהים. https://goo.gl/TyDVgq

איך טיעונך לנושא הנשירה וה"לכלוך" מנוגד לאשר כתבתי ?
23/12/2015 | 07:46
3
25
צודק. שמת לב לשעה בה הגבתי? נדמה היה לי, שהתכוונת "בעיקר"
23/12/2015 | 08:08
2
33
לטבבויה ואין הדבר כך. סליחה!
מי בודק את שעת מתן התגובה ועוד בשעה כזו בה אנשים מן הישוב
23/12/2015 | 10:50
1
37
נמים את שנתם בחיק חם
אז הנה הבנת...
23/12/2015 | 18:24
15
גודל הגינה כתבת אזור וקרקע לא כתבת. לגבי נשירה כל העצים
23/12/2015 | 17:00
13
34
מחליפים עלוותם, נכון יש שמשירים יותר ויש כמו הפיקוס שעלוותם קשה ורבה ובנוסף נשירת פרי. ישויש כמו היקרנדה שהפרי מקשה על משחק ילדים יחפים מתחתם. ויש ויש 
אני ממליץ הסתובבו בשכונה ראו מספר מינים שמוצאים חן בעינכם וחיזרו אלינו

באזור המרכז אפשר גם לבחור בפיטנה. זה לא ממש עץ, אבל יש גם
23/12/2015 | 18:32
12
43
פיטנות גדולות ויפהפיות. https://goo.gl/0K9jZw . הפיטנה נשירה בחורף.
ועוד רעיון? קיגליה. דווקא יכול לגדול למימדים די גדולים. יתרון? נושר רק פעם בשנה, 
וכל העלים נושרים בבת אחת, ככה שאוספים פעם אחת בעונה. מה שמעניין בעץ הזה, 
זו העובדה שהוא אמנם נושר בבת אחת, אבל תוך שבועיים הוא מתמלא בלבלוב בועלים רעננים
וחדשים. 
לא כך לגבי הפריחה. עונת הפריחה די ממושכת, וכשהעץ תופס מימדים, הוא מפיל עשרות
פרחים נבולים מדי יום. משך פריחת הפרח הבודד היא משעה 18:00, עד לשעה 07:00.
היה לי חבר, שטען שהוא רואה פרי, אבל מעולם לא ראה פרח, כי הוא לא הסתובב באזור
העץ בשעות הערב>>לילה https://goo.gl/TNs5sl
תודה על התגובות, קצת סדר ושאלות
23/12/2015 | 19:41
6
55
אין לי בעיה עם עץ שעליו ופרחיו נושרים אחת לשנה. אני רק לא מעוניין באתם עצים שחודשים על חודשים יש מתחתם בונגלוחים מגעילים שנתקעים בנעליים :=)
אני מעוניין שהעץ יטיל צל ולא הצלחתי להבין האם הטבבויה אינו עונה לדרישה זו (או שאני לא רוצה להבין כי העץ יפה ומוצא חן בעייני).
גודל הגינה כ - 15 על 8 מטרים (נראה לי שיותר, אני יכול לבדוק)
קרקע: אין לי מושג. בעבר הייתה מכוסה דשא שבמרכזה עץ תמר. כיום אין דשא ואין תמר. הדשא נהרס בעקבות שיפוצים והעץ חלה. יש שני שיחי וורדים.
אני מודה לכם על התגובות, אבל במקום לפתוח ולהרחיב את הדיון, אני מעוניין לצמצם ולקבל החלטות.
מה דעתכם על העץ שמוצרף בקובץ (אינני יודע את שמו).
איפה יש משתלה טובה באזור המרכז
מה סדר גודל המחיר לעצים כאלו (נניח טבבויה והעץ המצורף בתמונה)?
איך שותלים את העץ? מה עומק הבור וכו'? ומתי (חורף, קיץ)?
צאלון- הכי אהוב עלי
23/12/2015 | 20:50
42
לצערי הוא קפא למוות אצלי והתפגר
אתה גא במרכז אז אין חשש
מדהים ולגעתי בלי ג'ולג'ולים שמציקים
לך על זה!!!
העץ שבתמונה הוא צאלון. אחד העצים היפים עלי אדמות.
23/12/2015 | 21:35
4
50
וכן. צאלון גדל היטב באזור ת"א ויש רבים כמותו באזור.
למרות זאת, אגיד לך שאינו מתאים עבורך.
זהו עץ גדול מאד והקוטר שלו יכול להגיע ל-12 מ'!
אז מה? תגזום כל הזמן? 
ומה עם הגובה? לא יבואו שכנים שיתלוננו שהוא חוסם להם חלונות?
ומה עם ה"לכלוך"? העץ הזה מפיל מלא עלעלים קטנים, אבל מלא. והעץ גם משיר את פרחיו לכל אורך עונת הפריחה הלא קצרה שלו. 
ראיתי עצים כאלה בדשא, ולכן לא אוכל לומר לך שדשא לא גדל תחתם. 
אז אם תרצה דשא, אתה כנראה תוכל לגדל תחתיו דשא.
בעונת החורף,  יש מלא תרמילי פרי גדולים וחומים שנותרים תלויים על העץ כשהוא בשלכת.
ממש לא הקישוט הכי יפה שיש בעולם...
אז הנה... שמע! זהו אחד העצים הכי הכי אהובים עלי, וראה כמה סיבות נתתי לך
שלא לטעת
אותו באמצע גינתך... ועוד קטנה: דע כי חברינו, זה שהמליץ לך על העץ, גר בממגידו.
הוא ניסה לגדל עץ כזה, שהגיע דווקא למימדים יפים, 
אבל החורף שעבר הכניע אותו למוות. אז נכון שזה לא תקף לגביך, אבל דע כי היה כבר
חורף, שחיסל גם את מירב צאלוני ת"א הבוגרים.... 
ואגב, הוא דווקא נטע את הצאלון במקום שלא היה מפריע לו. אבל זה לא לעניין כרגע.

לגבי הטבבויה.... אני אישית לא ראיתי בארץ טבבויות גדולות שיכולות להצל (למעט אחת),
אבל ראיתי טבבויות נפלאות, שמהוות מראה קסום בעת פריחתן, וחבל לוותר על זה.
וכן. המלצתי לך גם על קיגליה, ולדעתי, אנשים יבואו אליך לגינה עם פה פעור, 
הן בזמן שתפרח והן בזמן שהפרי המוזר שלה יישאר תלוי עליה חודשים ארוכים...

לגבי השגת שתיל ומחירים, עזוב. אל תרוץ עכשיו, כי עכשיו חורף. חכה לסוף פברואר וצפונה.
וכן. אתה חייב להחליט מה מתאים לך: שתיל בגובה מטר וחצי ולא מעוצב (שאינו יקר במיוחד), 
או שתיל שגודל באדמה ומסופק לך עם גוש אדמה ארוז וגזע גבוה ומעוצב. יש כמובן
הבדל במחיר, ויש גם תמחור להובלה. פנה אלי באישי ונדון בנושא.

אביבן-איך אפשר לשבת מתחת לעץ לא מעוצב בגובה 1.5מ'?
24/12/2015 | 10:40
3
33
ואגב - טבבויה צומחת כל כך לאט שעד שהיא תצל על הגינה של מישהו תצא לו הנשמה וימאס לו לחכות לה.. 

מנסיוני עם לקוחות -  כשמדובר בצל, העץ צריך להיות בגובה הנכון מהיום הראשון (גובה גזע עד פיצול- לפחות 1.8 מ')  ובעל קצב צימוח סביר אחרת הם נוטים להחליף אותו אחרי שנתיים!
בהתחלה לא רוצים להוציא כסף ומגלים נכונות להמתין. אחרי קיץ או שניים בשמש הקופחת מחליפים לעץ בוגר כי בלתי אפשרי לוותר על יציאה לגינה הראשית כל הקיץ וגם בלתי אפשרי לשהות בה בשמש.

מדובר על עצים סבירים, של "2 בעלות של כ 500 ש"ח להערכתי.

הערות והארות חשובות!
26/12/2015 | 09:36
2
26
כבר ראיתי עצים בעלי פיצול נמוך שנותנים צל יפה, ואפשר לשוח תחתם. נכון, לא ממש בצמוד לגזע
אבל אפשר ואפילו סביר. לטעמי, דווקא העצים עם הפיצול הנמוך יפים יותר, אבל.... הלקוח הוא המחליט.
ולגבי שתי ההערות הנוספות שלך? זה נכון וחשוב לקחת זאת בחשבון.
א. כשמדובר בגזעים מעוצבים עד גובה 1.8 - 2.2 מ', מדובר בעצים בוגרים שגודלו באדמה,
וגזע בעובי של 2 צול, כולל הובלה ושתילה, יעלה אולי אפילו יותר מהמחיר שציינת.
ישנם גם מקרים, שכדי להביא עץ כזה לגינה, נדרש מנוף, שמייקר את המבצע עוד יותר.
ב. נכון שהטבבויה מתפתחת לאט, ולכן או שלא תקבלי עץ גדול, או שהוא יהיה יקר, 
אבל... מכיוון שבשרשור זה מדובר על עץ שאמור להחליף דקל (שאינו עץ מצל במוחד),
יתכן שעמי יסכים לחכות קצת עד שהעץ יתפתח ויצל, ולו רק כדי ליהנות מגלי הפריחה
המדהימים שהעץ יעניק.
ומכיוון שמדובר באזור ת"א, אני מניח שהעץ יתפתח יחסית מהר.
הסטנדרטים, למיטב ידיעתי כשמדובר ב"עצי צל"
26/12/2015 | 12:04
1
19
גובה הגזע - עד פיצול צריך להיות 1.8 מ', גם אם העץ גדל בשק. ו כן, אני יודעת שיש צורות גידול שונות למי שבוחר לגדל אחרת, נניח עם פיצול נמוך יותר.. 
לא בטוחה שזה הניסוח המשפטי של הנחיות של משרד החקלאות, אבל כשעבדתי במשתלה הבנתי שלאור הצורך של העיריות בהגדרה/תקן אחיד, הגובה נקבע למינימום 1.8 מ' ויש גם גבוהים יותר. 
קוטר הגזע - נמדד בגובה 0.2-0.3 מ' מעל פני הקרקע ב צול  "   [הערה למי שלא יודע]

צודק שרוב משתלות הגידול מגדלות באדמה כי זה מהיר יותר, אבל זה לא משנה את גובה הפיצול. יש גם עצים דקיקים בשק.

זה באמת לא קשור לזה שעץ נמוך יכול להתפתח בגינה ברבות השנים לנותן צל נפלא או ליפה מאד. ברבות השנים קורים דברים מאד מיוחדים בגינות, אם מאפשרים להם לקרות.  ראיתי עץ שזיף (פרי) בן 60  שהפך עם הגיזומים למעין 'מערה' שממש ניתן להתכרבל בצילו וגם השלד יפהפה בשלכת. 

מאידך (לא קשור לשרשור) - ראיתי בגינה חדשה של בית משותף, שחייבים לשתול גינה אחרת לא מקבלים טופס 4, שקבלן הגינון סיפק להם עצים מאד יפים ביחס לשאר הצמחיה וזה משך את תשומת לבי.
התקרבתי לראות והבחנתי שלכל העצים יש שורש מעובה/מסולסל שממש בולט מעל פני הקרקע. כלומר ברור שהעצים נשארו יותר מדי זמן בדלי בו היו קודם והשורשים שלהם התעוותו בו בצורה קשה. עכשיו לא בטוח מה גורלם של העצים בגינה. להערכתי הם גם סבלו מניתוק שורשים מהאדמה כי עץ של "2 שלפי קוטר השורשים המעובים נראה שיצא מדלי של 10 ליטר - בטח קיבל את התזונה שלו מאיזה שורש שפרץ למטה.. אבל הקבלן בהחלט סיפק ללקוחות עצים יפים של "2 
די ברור, שכשרשות שותלת עצים ברשות הרבים (מדרכות ושדרות),
26/12/2015 | 13:35
15
חשוב להם למנוע מצב שהולך רגל יתנגש בעץ רב גזעי, ושם, כדי להקטין את גורם הסיכון,
הדרישה היא לעץ מצל, והכי חשוב: שיהיה לו רק גזע אחד.
למרות זאת, בגינה הדרישות הן אחרות. היה לי חבר שניהל משתלת עצים בוגרים, וכשהוא מכר לי כמה עצים,
הוא נתן לי (בעיקר) עצים שההתפתלות שלהם הייתה נמוכה (והם נחשבו כפסולים לאספקה
לרשויות). אבל עבורי, הם היו ונותרו נהדרים.
אני בכל מקרה, נמנע מלרכוש צמחים מעוצים ממשתלה שמוכרת את השתילים בשקיות או בדליים. זה לא נכון לעץ והוא גם נראה בהתאם.
נכון לכעת, שטחי גדידול רבים של משתלת עץ הצפון נמצאים בשדות כפר יהושע, ואני רואה כיצד הם מעצבים גזעים דקיקים בעזרת קני במבוק, ואז הם מאפשרים להם הסתעפות רק בגובה 
1.80 עד 2.20 כפי שציינת. יש להם אגב שטח גדול מאד של לגרסטרמיות שכאלה.

אביבן רעיות מענין
23/12/2015 | 22:58
4
25
קודם כל תודה, אבל לאיזה רעיון התכוונת?
23/12/2015 | 23:35
3
29
ואגב.... יש לי חבר בטבעון, (לא ממש אזור אהוב על קיגליות), שאצלו צמח העץ לגובה רב.
כל פרי אצלו מגיע לגודל מדהים ולמשקל של כ-2 ק"ג...
הוא הלך וקנה מזמרת גובה WOLF, כדי להסיר את הפרי לפני עונת הנשירה, וזאת כדי למנוע
מצב שפרי ינחת מגובה 8 מ' על ראש של מבקר שיגיע לביתו (סוג של מוות בטוח במיתה משונה).
התכוונתי לרעיון הפלומריה. קיגליה אכן בעיתית בגינה
24/12/2015 | 13:26
2
21
תלוי איך העץ מעוצב ולאיזה גובה הוא גדל...
25/12/2015 | 07:19
1
21
ראיתי קיגליה יפהפיה עם מספר גזעים, שלא גדלה לגובה רב, וכזו יכולה להעניק מראה מופלא ונשלט.
יופי! תודה על העצות וההמלצה לעזור. אשתף את שאר דיירי הבית...
26/12/2015 | 20:33
150
ואהיה בקשר
עמי
קצת צבע לסופ"ש
24/12/2015 | 20:41
1
41
צילומים מקסימים עין רגישה..
25/12/2015 | 11:27
2
פורומים חדשים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2015 | 14:13
2
 כותב עבודה סמינריונית? צריך עזרה במציאת מקורות ביבליוגרפים?
היכנס עכשיו לפורום כתיבת עבודות אקדמיות ותקבל תשובות לכל השאלות!

סובלים ממחלת הקרוהן והקוליטיס? אתם לא לבד.
היכנסו עכשיו לפורום קרוהן וקוליטיס – תמיכה ותוכלו לשתף באנונימיות מוחלטת

עומדת ללדת? מתלבטת איך לבחור את הדולה המושלמת עבורך?
בפורום לקראת לידה – רופא ודולה תוכלי לשאול ולהתייעץ על הכל

מכורים לסדרה צעירים חסרי מנוח? עדיין רוצים להתעדכן בכל מה שקורה?
מוזמנים להיכנס עכשיו לפורום צעירים חסרי מנוח ולדבר על כל מה שחם!

סובלים מבעיות זיכרון? רוצים ללמוד תרגילים לשיפורו וחיזוקו?
היכנסו עכשיו לפורום שיפור הזיכרון וגלו דרכים להתמודדות!

לפולנים שבין באי הפורום מוקדש הסייפן המצורף שמתעקש לחזור כל
22/12/2015 | 21:18
2
102
שנה
איזה צבע עז
23/12/2015 | 07:17
1
15
תני לפולניה פרח עם צבע חיוור ותחטפי על הראש בגין הקמצנות
23/12/2015 | 15:14
44
על חיסכון בתוספת צבע
מעונין למכור עצי תמר צעירים
23/12/2015 | 13:04
107
ברשותי 40 עצי תמר בני 5 שנים מזן חייאני (מניבים פרי אדום שנאכל לח ).
גובה הגזע כחצי מטר עד מטר ועם העלים הגובה 3-4 מטר.
זן חייאני צומח מהר ומגיל זה הגזע מתפתח 25-50 ס"מ לשנה.
מעונין למכור את כולם יחד או חלק מהם במחיר של 400 ש"ח לעץ.
המחיר כולל עקירה , קשירה והכנת העץ למשלוח כולל ריסוס נגד חידקונית הדקל האדומה.
העצים נמצאים בקיבוץ גבע שבעמק יזרעאל ליד עפולה.
ניתן לקבל תמונות בוואטסאפ. ניתן לקבל הובלה עם משאית מנוף בתשלום נפרד.
חם בפורומים של תפוז
עוסק מורשה או חברה בע``מ
עוסק מורשה או חברה...
עכשיו בפורום הלוואות לעסקים, דיון בנושא עוסק...
עוסק מורשה או חברה בע``מ
עוסק מורשה או חברה...
עכשיו בפורום הלוואות לעסקים, דיון בנושא עוסק...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
Flix וידאו
טופרוסול ישראל- מוצרים איכותיים
טופרוסול ישראל
פורום הדברת מזיקים
מזיקים בבית?בואו לדבר
תדמור ערבה - ניהול ופיקוח בניה
זקוקים למפקח בנייה?
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה