לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
87298,729 עוקבים אודות עסקים

פורום התפתחות ילדים עם צרכים מיוחדים

גידול ילד מיוחד מביא עימו המון תהיות ושאלות, ולא מעט חששות. איך יודעים מה לעשות? מה נכון או לא נכון? מאיזה גיל מומלץ לגשת לאבחון? איך יודעים באיזה גישה טיפולית לבחור? ובין לבין - איך מצליחים לנהל חיים בריאים ומלאים לצד ההתמודדויות היומיומיות?  
זה המקום עבורכם- ההורים ובני משפחה נוספים לפרוק, לשתף, להתעניין ולעניין. פה תמצאו בית חם הנותן לכם מענה מקצועי לשאלותיכם, מאפשר לכם שיח פתוח להתייעצות ומחשבות מטרידות ומידע רלוונטי בכל הנוגע להתפתחות ילדים מיוחדים ו/או עם לקויות.

בברכת התפתחות תקינה ומהירה, ובשורות טובות לכולנו

אודות הפורום התפתחות ילדים עם צרכים מיוחדים

גידול ילד מיוחד מביא עימו המון תהיות ושאלות, ולא מעט חששות. איך יודעים מה לעשות? מה נכון או לא נכון? מאיזה גיל מומלץ לגשת לאבחון? איך יודעים באיזה גישה טיפולית לבחור? ובין לבין - איך מצליחים לנהל חיים בריאים ומלאים לצד ההתמודדויות היומיומיות?  
זה המקום עבורכם- ההורים ובני משפחה נוספים לפרוק, לשתף, להתעניין ולעניין. פה תמצאו בית חם הנותן לכם מענה מקצועי לשאלותיכם, מאפשר לכם שיח פתוח להתייעצות ומחשבות מטרידות ומידע רלוונטי בכל הנוגע להתפתחות ילדים מיוחדים ו/או עם לקויות.

בברכת התפתחות תקינה ומהירה, ובשורות טובות לכולנו

הפורום לא פעיל
x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום התפתחות ילדים עם צרכים מיוחדים בהנהלת ויקי לביא-משל.  הפורום הוקם על מנת לתת מענה מקצועי לשאלות המטרידות אתכם, להעלות תהיות וחששות וגם לשתף ולחלוק מידע חשוב.
הפורום הינו פורום מקצועי- יש לשמור על שיח  מכובד, אין להעלות הודעות פרסומיות בשום נושא.

המשך >>

לצפיה ב-' סגירת הפורום '
סגירת הפורום
05/10/2016 | 18:02
64
בעקבות פרישתו של המנהל הוחלט לסגור את הפורום בשלב הזה.

המשך גלישה נעימה ב אנשים

לצפיה ב-' ושנה טובה לכל גולשי תפוז '
ושנה טובה לכל גולשי תפוז
29/09/2016 | 11:28
5
שנה טובה ומתוקה לכולם!
שתהיה לנו שנה של התחלות חדשות, שינויים, בריאות ואושר.

כתיבה וחתימה טובה
צוות תפוז אנשים
לצפיה ב-'משלבת'
משלבת
27/09/2016 | 17:35
56
שלום
אני רינת בת 31 מהמרכז נחפשת משרה בתור משלבת אשמח להורים שזה רלוונטי להם לפנות אליי למייל
בברכה
לצפיה ב-'באיזה תאריך בחודש מקבלית קצבת ילד נכה?'
באיזה תאריך בחודש מקבלית קצבת ילד נכה?
21/09/2016 | 18:12
27
מביטוח  לאומי, אישרו לנו וקבלנו רטרואקטיבית ב-6 לחודש אז זה אומר שזה התאריך הקבוע?
לצפיה ב-'שמי אילת אמא של ברקן, אוטיסטית חדשה שביקשה להגיד לכם'
שמי אילת אמא של ברקן, אוטיסטית חדשה שביקשה להגיד לכם
14/09/2016 | 19:31
132
היי, שמי איילת שלום. יש לי בת, קוראים לה ברקן או בשם הבמה שלה כינור חיים. ברקן אוטיסטית  היא אובחנה רשמית רק לפני 3 חודשים 18 שנים היא התמודדה בלי להיות שייכת לשום קבוצה בחברה..... תתארו לכם .......                                                              ברקן ביקשה  שאספר לכם את הדברים הבאים :                                                                                 ברקן  בת  18.5  לא הסתדרה במסגרות הלימוד, היא שונה. כשהייתה קטנה לא מצאו מה הבעיה, בזמנו אמרו שחוץ מלקות למידה קלה לא יודעים מה קורה, היא לא הצליחה ללמוד לקרוא, היא לא הצליחה להתחבר עם ילדים, המורים סבלו..היא סבלה... המטפלים למיניהם ניסו לעזור אך ללא הצלחה. 
עד כיתה ו' זה הלך והתדרדר... היא לא הצליחה ללמוד לקרוא... היא לא הצליחה ללמוד אנגלית... היא לא שיתפה פעולה בדרך המקובלת... אפשר לומר שהיא שיגעה את כולם כולל את עצמה... אני ראיתי כיצד היחס אליה הולך ומחמיר... בהתחלה היו אלה הילדים, אך כאשר המורים והמטפלים התחילו לדבר אליה לא יפה הבנתי שהאסון עומד בפתח... אז בכיתה ו' החלטנו להעביר אותה לחינוך ביתי ומאז היא לומדת בחינוך ביתי ומאז ברקן ואני ביחד בבית. אני חייבת להודות שאני נבהלתי...אז בתחילה נאחזתי במה שהיא טובה.
ברקן ילדה של שירה. עוד לפני שהיא דיברה היא שרה, ממש שרה בשפה של תינוקות אבל במנגינה הנכונה, זאת הייתה נקודת האחיזה הראשונה שלי, ומשם זה כבר התפתח. אם לומר את האמת -תהליך הלמידה של ברקן הפתיע את כולם.... כולל אותי.
אז מה עשינו בבית?
בבית היא למדה, אמנם בשיטות מוזרות שהיא ואני המצאנו ועדיין ממציאות עבורה. היום ברקן  קוראת המון, למרות שעד כיתה ג' היא לא הצליחה ללמוד לקרוא בכלל ולבסוף היא למדה לקרוא באמצעות הלחנת טקסטים מספרי ילדים. היכולת להלחין במקום זו איזושהי מתנה מולדת אצלה, יכולת שאנחנו עובדים איתה גם על הבמה בהופעה... ברקן מאלתרת באופן ספונטני (LIVE)- מילים, לחן וחרוזים.
את נושא הבנת הנקרא למשל היא למדה רק דרך אפייה ובישול, אנגלית היא למדה בדרך כל כך הזויה שזה יהיה סיפור ארוך... נשאיר אותו למופע...
בכל מקרה המשכנו באבחונים למיניהם... היום יש קצת יותר הסברים לקשיים בדרך שלה אבל עדיין זה לא ממש מסביר את חוסר המוכנות שלה להתחבר לאנשים, את חוסר ההבנה שלה, הכוונה שיש פער מאוד גדול בין השכל (IQ גבוה מאוד) לבין ההבנה של תהליכים אנושיים פשוטים... קל וחומר תהליכים אנושיים מורכבים. 
המסע של ברקן היה ועודנו מורכב ולא פשוט, אין לה חברים. יש פער מאוד גדול בין היכולות שלה לבין התפקוד היומיומי, היא פשוט לא מבינה את המפה האנושית.
אחד הדברים שממש עזרו לברקן ללמוד, להתחבר לעצמה ולהפוך לאדם שמח הוא נושא השירה. לברקן יש קול מלאכי, היא שרה שירה טהורה, שירתה מלטפת, שירה אחרת, שונה. ברקן שרה את עצמה (אולי אני קצת משוחדת לכן כתבתי מה שאחרים אומרים). 
בשנים האחרונות נוצר מופע של שעה ורבע בהם ברקן שרה, וקסם (דמות נוספת שנמצאת על הבמה אותה אני מגלמת) מספרת את הסיפור של ברקן. ההופעה הזו נרקמה בלי להתכוון מיום הולדת אחד לשני החל מגיל 14. מכיוון שלברקן אין חברים אז היינו עורכים לה ימי הולדת עם החברים שלנו (ההורים ). זה התחיל בזה שהתקשורת היחידה המשמעותית עם ברקן הייתה בשירה, אז בהופעה היו שירים כדי שהיא תבוא לידי ביטוי. בתחילה היא שרה פחות טוב ועדיין לא היה לה ביטחון לעמוד מול כולם, אז שרנו איתה. כל מי שעבד איתה באותה תקופה, שר איתה או ניגן איתה.
בנוסף- אלתרנו ביחד, יש לברקן יכולת מופלאה בה היא ממציאה שיר במקום והיכולת הזו מאז, רק הלכה והשתפרה וכיום במופע, הפסנתרנית מסתנכרנת איתה במקום, וקסם הדמות על הבמה ממציאה פזמון במקום... וזו תמיד הפתעה !
משנה לשנה, ההופעה השתפרה וכעת יש ממש הופעה עם מסר, הופעה שגורמת לאנשים להבין מה קורה לשונה בחברה... ברקן באומץ רב בחרה מה היא מוכנה ש"קסם" (הדמות שמלווה אותה במופע) תאמר לקהל ומה היא לא רוצה שייאמר. אפשר לומר שבהופעה הזו ברקן היא הבמאית. כמובן שהגזמנו וריכזנו, הרי אי אפשר להעביר 18 שנים בשעה, אך התוצאה עושה אפקט משמעותי על הקהל. לברקן חשוב להעביר את המסר כדי לעזור לילדים שנופלים בין הכיסאות כמוה.
מבחינתה חשוב : "שהחברה תבין איך לקבל את השונה ממך" 
לברקן חשוב שאנשים יבינו שלמרות שיש לאנשים קשיים שנראים בלתי אפשריים לפתרון, יש פתרונות שונים, לאנשים שונים ובעצם ברקן היא הוכחה לכך שהשמיים הם גם לא גבול ואפשר לנפץ את תקרת הזכוכית הזו. 

למופע קוראים "להתגבר על השדים" המופע הקרוב יתקיים ב- 22/12/2016 , יום חמישי,  שעה 20:00  בתאטרון גבעתיים 

אני מזמינה אתכם לבוא ולהתרשם באופן אישי מהמופע ואולי תוכלו לעזור לה להגשים את חלומה להפיץ את המסר לרבים רבים.
לצפיה ב-'אפליקציות חינוכיות לילדים'
אפליקציות חינוכיות לילדים
04/09/2016 | 13:39
53
חברים יקרים, בעבר הצעתי לתרום כאן אפליקציות חינוכיות לילדים בני שנה עד חמש, אשר מתאימות גם לילדים עם צרכים מיוחדים, והורים רבים פנו אליי. רציתי לספר לכם, שהשקתי היום חמש אפליקציות חדשות לאייפד, והן מוצעות כרגע בחינם לזמן מוגבל. אתם מוזמנים להוריד אותן דרך האתר www.SBS-EdTech.com. האפליקציות פותחו בסיוע אנשי חינוך, ובסיוע בית איזי שפירא. הן אינן כוללות פרסומות, ואינן כוללות רכישות פנימיות. אני מקווה שהן תסייענה לכם בהתמודדות עם הקשיים היום יומיים שאתם חווים. רונן.

לצפיה ב-'טיפולים בתחום התפתחות הילד - מה מגיע לכם מקופת החולים?'
טיפולים בתחום התפתחות הילד - מה מגיע לכם מקופת החולים?
01/09/2016 | 15:57
76
באתר כל הבריאות, שהקים משרד הבריאות, קיימים אלפי נושאים לבדיקת זכאויות רפואיות, כולל השוואה בין קופה לקופה. הכניסה לאתר חינמית. 
מכל ערך/זכאות, ניתן להדפיס מכתב רשמי של משרד הבריאות ולהציגו במידת הצורך לקופה. 
להלן: סל השירותים בתחום התפתחות הילד - בדיקת זכאות והשוו....

לצפיה ב-'התייעצות לגבי אחותי'
התייעצות לגבי אחותי
16/08/2016 | 10:01
7
685
היי...............אני בת 16. יש לי אחות בת 17 שנמצאת על גבול האוטיזם וההתנהגות שלה מביישת אותי. אני יודעת שזה נשמע רע שאני כותבת את זה ושהיא לא אשמה במצבה אבל כשחברים באים אלי ונחשפים אליה- הם ממש נבהלים. היא משמיעה קולות מוזרים. היא מרביצה,מושכת לאנשים בשיער.. מתנהגת כמו תינוקת. במשך שנים רבות הבלגתי...הרי נולדתי לתוך זה ואני מכירה את המצב מצוין, אבל אני מרגישה שהחברים שלי לא מכירים את הסיטואציה ומסתכלים על זה עקום.זה מבייש אותי..
הייתי בקשר עם בחור מהשיכבה ושהוא הגיע אלי הביתה וגילה שיש לי אחות על הספקטרום, הוא נבהל.אחרי שבוע הוא סיים איתי את הקשר. בטח הוא חשב שזה תורשתי או משהו כזה.

מעצבן אותי שאני האחות הקטנה אך ההורים שלי מצפים ממני להתנהג כמו האחות הגדולה. אני מתה כבר להתגייס ולצאת מהבית. האם יש כאן מישהי שמבינה אותי??? אני מרגישה אחות רעה אבל זה לא בשליטתי :( :( :(
לצפיה ב-'טל - לעולם אל תתביישי בבני משפחתך, להיפך'
טל - לעולם אל תתביישי בבני משפחתך, להיפך
17/08/2016 | 11:12
158
תהיי החברה הכי טובה של אחותך, היא צריכה אותך, גם שהורייך כבר לא יהיו פה, את תמשיכי לדאוג לאחותך, אל תשכחי, יש לכם כמעט אותם הגנים. הבחור שנבהל - שלחי אותו לדרכו, כי הוא האימבציל, כל בחור שיכיר אותך ואת ההתייחסות שלך לאחות, אמור להיות גאה בחברה שיש לו ולא לברוח כמו שפן פחדן.
כותב לך זאת אדם בן 65 שעבר תהליך דומה.
לצפיה ב-'שלום טל '
שלום טל
17/08/2016 | 11:23
118
זה באמת לא קל...
נפלה עלייך התמודדות שלא בחרת בה-
לעמוד מול חוסר ההכלה והכבוד של החברה כלפי שונים-
וכדי לעמוד בה את זקוקה לתמיכת הורייך.
האם הם מודעים לתחושותייך?
איך הם מתמודדים עם תגובות החברה לאחותך?
כאם לבנים על הספקטרום, נראה לי מאד חשוב שתשתפי את הורייך.

איך הקשר בינך לבין אחותך?
האם יש ביניכן איזשהו חיבור?
האם הקושי שאת מתארת התחיל לאחרונה? איך היה בילדותכן?

השאלות נועדו "לחדד את התמונה"
כדי שאפשר יהיה לנסות לחפש יחד איתך קצה-חוט לשינוי

אולי יעניין אותך לצפות ולהקשיב לשני האחים האלה,
גם אצלם השונות של אחד מהם נחוותה בהתחלה כמחסום ביניהם
ומבחינת האח ה"רגיל" כצרה צרורה
אבל הדברים השתנו בהמשך

מזמינה אותך לפורום שלנו
אולי תוכלי להתרם משיח עם הורים, אחים של ואנשי ספקטרום
לצפיה ב-'את לא אחות רעה, את אנושית'
את לא אחות רעה, את אנושית
17/08/2016 | 11:24
115
זר לא יבין זאת, העובדה שזאת לא אשמתה של אחותך לא משנה את המציאות - זה מצב קיים וטבעי שאנשים נתקלים במצב שלא מוכר להם יגיבו כפי שהחברים שלך מגיבים, וזה מובן לחלוטין שאת מגיבה ומרגישה כפי שמרגישה.

זה כבר לא קשור לתורשתי (כשבמקרים רבים זה לא), אלא חשש של אנשים מהלא מוכר והיות שהם לא מודעים למצב המלא, חוסר הידיעה יוצרת רתיעה שבהרבה מקרים היא לא נדרשת, אבל קיימת, וכשמדובר באנשים צעירים כל כך - ילדים למעשה, התגובה שונה מאשר של מבוגרים.

לצאת מהבית יכול להיות פיתרון מצוין עבורך, מתישהו זה יקרה - בצבא למשל תהיי בעמדה זהה לזו של האנשים שתשרתי איתם, אנשים יתייחסו אלייך בתור מי שאת ולא כאחות של, ותרגישי את השינוי מייד. זה לגיטימי לגמרי והכי מובן בעולם שאת רוצה להיות מי שאת ולא לחיות בצל אחותך.

יכול להיות שתקבלי תגובות שיפוטיות בהמשך, אני ממליצה לאנשים וגם לך לזכור שאת בסך הכל בת 17, ואני יכולה לתאר לעצמי מה עברת בבית בשנים האחרונות, מותר גם לך להיות ילדה ונערה, בלי קשר למיקומך במשפחה.

אם בא לך לשוחח בפרטי, את מוזמנת
לצפיה ב-'זה בהחלט תורשתי'
זה בהחלט תורשתי
17/08/2016 | 12:56
97
הסיכוי שיהיה לך ילד אוטיסט גבוה מהסיכוי שיהיה לפלוני ילד אוטיסט.
לצפיה ב-'לטל אחות הנפלאה ��'
לטל אחות הנפלאה ��
17/08/2016 | 13:10
79
טל היקרה,
ראשית תודה על השיתוף!
אני בטוחה שכשאת חושפת את החוויות שאת חווה- את עוזרת לעוד המון אנשים שעוברים דברים דומים לשלך ומעדיפים לא לשאול כי מתביישים.
אני מבינה מאד ללבך בנוגע לכך שאת האחות הקטנה גדולה. זה נכוו ואלו נסיבות החיים, לפעמים אנחנו לא בוחרים בתפקיד הזה. הוא פשוט מגיע אלינו...
כל הכבוד על ההכלה שלך ועל הקבלה שלך בכל השנים עד היום.
לגבי התגובות של הסביבה- זכרי שרנחנו יכולים להיות אחראים רק על המחשבות והאמונות שלנו, ולא של האחרים...
מה גם, שברוב המיקרים אנשים שאינם מכירים תחום מסויים, מתנהגים באופן שונה ואף קיצוני מתוך חוסר ידע.. מסתבר שחוסר ידע גורם לאנשים לעיתים להתרחק.
את אחות מאד מסורה ואני בטוחה שבקרוב יגיע הבחור שיראה כמה את נהדרת ומקבלת, ואת ראויה לבחור כזה איכותי עם ערכים.
עוד מעט תתגייסי לצבא והדברים ישנו פניהם, אז תקבלי גם פרספקטיבה שונה ממה שאת חווה עכשיו.

מאחלת לך בהצלחה גדולה.וזיכרי תמיד- את אחות נפלאה!
מי שיזכה להיות לצידך- זוכה ובענק!

לצפיה ב-'סליחה שאני אומר את הדברים הבאים, אבל אני "שומע" ממך משהו אחר'
סליחה שאני אומר את הדברים הבאים, אבל אני "שומע" ממך משהו אחר
17/08/2016 | 13:55
115
נתחיל מזה שאת לא אחות רעה. ממש לא.
מה שאני מבין מדבריך (מה שנקרא ב-Sub-text) זה שההורים שלך עושים טעות גדולה. הם לא רוצים ממך שתהיי האחות הגדולה. מרוח הדברים שאני קולט ממך, נראה לי שהם רוצים שתהיי כמעט אמא שלה. לוותר לה, לדאוג לה, אולי גם לטפל בה במידה מסוימת. אני צודק או טועה?

את נערה נורמלית לגמרי ואת רוצה לחיות את החיים שלך. לא את החיים של אחותך ולא את החיים של הורייך. לעזור? כן. להשתעבד לזה - לא. בטח לא למלא את מקומם.
ההורים שלך חייבים להבין שהם צריכים לתת גם לך מספיק מרחב לחיות את חייך. בלי לשאת על כתפייך את עול אחותך או העול שלהם.
את צריכה לנוח מכל זה מפעם לפעם. כל אחד צריך מנוחה מהחיים השגרתיים שלו.

לצאת מהבית זה לא רעיון כל כך רע. אני הייתי יותר צעיר ממך כשעזבתי את הבית והלכתי לפנימיה מבחירה שלי. אמנם מסיבות אחרות, אבל היה לי קשה בבית. היה לי קשה בלימודים ובחברה. הפנימיה היתה פתרון לא רע בכלל ואני לא מצטער על כך לרגע, גם היום אחרי כמה עשרות שנים, כשאני אבא בעצמי והבת הקטנה שלי גדולה ממך.

דברי עם הורייך. הם צריכים להבין שלפעמים גם את צריכה את עזרתם, לפחות בכך שקצת יפנו לך את השטח ויאפשרו לך להביא חבר/ה הביתה בלי שתהיו מוטרדים. לא קל, אבל גם את צריכה את שלך ועליהם להבין את זה.

לחברים את צריכה להסביר לפני שהם באים שיש לך אחות חריגה או "עם צרכים מיוחדים" ושלא יתרגשו מזה. זה לא מדבק. כאשר הם לא יופתעו - הם גם לא יבהלו.

לפעמים, כשאדם (את - במקרה הזה) לא זוכה לקבל את הצרכים הנפשיים הבסיסיים שלו, הוא צריך לקחת אותם "בכח". אני לא מתכוון לאלימות אלא לעמוד בתוקף על שלך. על זכותך לקצת נורמליות מפעם לפעם, על הצורך הטבעי והנורמלי שלך להיות את. את - נטו. לא אחות של....

אין לי ספק שאת רוצה וצריכה קצת להתאוורר. נסי למצוא דרך יחד עם הוריך. אולי יישמע לך מוזר או אכזרי אם אומר לך לא לקבל אמירת "זה מה יש ועם זה את צריכה לחיות". הרי ברור שגם להם ממש לא קל. אבל בכל זאת - יש להם גם אותך והם צריכים לקחת את זה בחשבון.

מישהו כאן בפורום (SHLANG) ענה לך שכאשר תגדלו והוריך לא יוכלו לטפל באחותך, העול יעבור אליך. לא. את צריכה להקים משפחה ולחיות את החיים שלך. לא של אחרים. גם לא של אחותך. לדאוג לה? כן. לתמוך? כן. להשתעבד לזה לא.
זה ההבדל בין לחיות עם זה ובין לחיות את זה. את לא אמורה לחיות את זה אלא עם זה, בצד זה. אל תשכחי לרגע את החיים שלך ואת הצרכים שלך.

לענין חברים, היום הילדים (נערים כבר) לא ירצו, מחר זה בחורים מבוגרים יותר או אף בוגרים ממש שלא ירצו. ככה זה. טוב או לא.
יקח זמן, אבל תמיד יבוא מישהו שיבין, שיסתדר, שיסכים, שירצה. גם את בסופו של דבר תמצאי את דרכך. קצת קשה לראות את זה מהמצב בו את נתונה ומהעמדה של הגיל שלך. לצער כולנו תמיד רואים דברים כאלה במבט לאחור. אמא שלי (שהיום היא אשה זקנה מאד) אמרה לי תמיד - את השכל מקבלים תמיד מאוחר. היה הרבה יותר טוב אם היינו יודעים את כל הדברים האלה כבר בהתחלה. אבל זה לא קורה. זו דרכו של העולם.

לענין הורייך, אם קשה לך לפתוח בדיבור איתם על המצוקה שלך, אולי התחלה טובה תהיה להראות להם את התכתובת הזו בפורום. אל תפחדי מזה.
תחשבי על כך ורק חזקי ואמצי מאד.

לצפיה ב-'מהראשי'
מהראשי
27/08/2016 | 11:15
34
היי טל,
אני שמחה שההודעה שלך עלתה שוב לעמוד הראשי.בפעם הקודמת לא היה לי את הזמן שראוי להקדיש להודעה שלך-אני יודעת שעבר זמן מאז שפתחת את ההודעה, ובכל זאת אני מקווה שיצא לך לקרוא את מה שאני הולכת לכתוב.
זה מצב לא קל  לגדול עם אחות על הספקטרום. עולים מן הסתם המון קשיים באופן יומיומי, זה שוחק, מתיש, מקומם, ומאוד לא הוגן. וזה בסדר, להרגיש את כל זה-כולנו הינו מרגישים כך במקומך, האמיני לי. לא משנה כמה מבחוץ אדם ניראה קדוש ודוגמא ומופת לאיך צריך לנהוג-לכולנו, כולנו יעלו אותם המחשבות בדיוק. וזה כאמור בסדר גמור.

השאלה האמיתית בעיני, היא מה עושים עם התחושות האלו? כי תראי טל, בניגוד למה שמוצג בסרטים אמריקאים-יש משפחות מכל הסוגים והמינים-ואף משפחה אינה מושלמת, לכל אחת התמודדיות משלה-זה בסדר ואלה החיים.
לא תמיד אנחנו יכולים לשלוט במה שקורה לנו-אבל נוכל לשלוט בדרך התגובה שלנו למצב.
אז כל האקספוזציה הזו-כדי להגיד לך את מה שאת יודעת בעצמך.
אחותך תישאר תמיד על הספקטרום. ההתנהגות שלה תמיד תהיה לא תואמת מצב, ותמיד תגיע ברגע הלא מתאים ביותר. (כי זהו מרפי) .
השאלה האמיתית איך תבחרי להתמודד עם זה.
ולפני שאתן לך המלצות יותר ספציפיות, אסייג ואומר שההמלצות שלי לבעיות שהעלת כלליות מאוד-איני מכירה את אחותך ולא את הקשיים הספציפיים שלה (ושלך).-אם זאת את רוח הדברים, אני מאמינה אפשר ליישם, ואני היתי ממליצה שתתיעצי עם אנשי המקצוע שמלוים את אחותך, או ההורים, כדי להתאים דרך פעולה אופטימלית לך ולאחותך. 

1. אני לא בטוחה מה מצבה של אחותך, אך לעיתים מצבים חדשים ואנשים חדשים יכולים להלחיץ. זה נכון, גם לאנשים שמתמודדים עם אוטיזם וגם לאנשים שלא. לכן החשיפה אחד לשני צריכה להיות מתוכננת והדרגתית. "איקס,(אחות) היום/מחר/ביום...(להתאים לפי דרגת הקושי הצפויה-עם ממש קשה לה, להגיד, ולהמשיך להגיד הרבה מראש. אם פחות, אז אפשר לעדכן באותו היום. אבל חשוב לתת לה זמן לעבד) יגיע ויי, וואי הוא חבר/ה שלי. תרצי לפגוש אותו/ה?" 

הכנת החבר/ה: פשוט מדברים על זה , קל להגיד וקשה לעשות אומנם, אך אין ברירה אחרת, מסבירים את המצב, מאפשרים לשאול שאלות להעלות חששות (זה כאמור-מאוד לא הוגן, אבל בסוף זה מה יש. את תאלצי להיות המגשרת בין העולמות וזו לא תמיד עבודה פשוטה)
ואז עולים הביתה-מבהירים לפני-כן, שזה הולך להיות קצר (חבר/ה). אולי באמתלה של: " נכנסנו רגע כדי שאקח משהו". העיקרון הוא חשיפה הדרגתית למשך זמן הולך ומתארך. זה תהליך, וצריך להכיר בקושי ובמגבלות שיש לאחותך. בהמשך אולי יהיה ניתן למצוא סידור אחר-להרגיל אותה שתעשה משהו בצד בזמן שאתם בחדר או משהו-כמובן לא להתעלם.

2. לשים לב-אולי התנהגות שלה תלויית שעות? אולי בערב,  כשהיא עייפה, היא פחות סימפטית ולא מומלץ לאנשים להכירה אז-כי גדל הסיכוי להתנהגויות...פוגעניות?
זה בגדול הכל, הנקודה בסה"כ להבין שהמצב עם אחותך שונה ולכן, אין טעם להתנהג כאילו הכל כרגיל-אלא פשוט לעשות התאמות היכן שנדרש. כאמור, לשם כך, ובכל בעיה/התלבטות שתהיה לך, אני ממליצה להיעזר באנשים שמלוים את אחותך. על תתמודדי עם זה לבד.
אני יודעת שהדברים שאמרתי הם כאילו פשוטים ומובנים מעליהם-אבל בפועל זה רחוק מלהיות כך. נדרשים המון כוחות בשביל להבין את כל זה ריגשית-לעת עתה פשוט תנסי ליישם עצות שיקלו על החיים שלך-גם אם בטווח הלא קרוב כל-כך. תהיה סבלנית אם עצמך, ודעי שבדרך עולים כל מיני רגשות-לא כולם עציליים- וזה בסדר.
עוד נקודה אחרונה לראות עינייך:  איני יודעת מה מערכת היחסים שלך עם חבריך, אבל מניסיוני, כשלא מדברים על נושא מסיום-גם אם על פניו כאילו, זה לא סוד (זה מה שאנחנו אומרים לעצמנו) הוא הופך להיות משא כבד. אז דברי על זה אם החברים שלך-על זה שאתם משפחה שמתמודדת עם אוטיזם. אני מבטיחה לך, את תופתעי מין ההקלה שזה יביא לך, ותופתעי עוד יותר מכך שאת לא היחידה. פתאום תגלי שגם לחברים שלך יש אחיין/דוד/שכן שמתמודד עם משהו שלא מרבים לדבר עליו.
מי שינתק את קשריו איתך בגלל זה, לא שווה את הזמן שלך(כי מה תמשיכי לחיות בפחד בגלל אנשים כאלו? אנשים שינתקו איתך קשרים בגלל משהו שאין לך שליטה עליו?)-אותו אדם יעשה את זה לא בגלל או אחותך, שתדעי, אלא בגלל הקשיים שיש לו בינו לבין עצמו. 
"תהיה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" (מהאטמה גנדי)

המון בהצלחה!

לצפיה ב-'עזרה חשובה לסיום התואר, אם אתם יכולים זה יעזור לי מאוד!'
עזרה חשובה לסיום התואר, אם אתם יכולים זה יעזור לי מאוד!
09/08/2016 | 16:02
22
שלום כולם!
לאחר עמל של 3 שנים, אני צריכה את עזרתכם לסיום התואר.
כדי לסיים את עבודת התואר שלי אני צריכה אנשים בגילאי 18-26 שיש להם אח/ות עם תסמונת דאון שיענו לי על שאלון (לא ארוך, 5-10 דק').
אם אתם מכירים מישהו כזה ותוכלו לשלוח לו שאלון זה או שאתם יכולים לשלוח את זה לקבוצות נוספות כדי שיפיצו את זה.
זה מאוד מאוד יעזור לי!
תודה רבה:) 
חדוה

הקישור לשאלון- 
https://docs.google.com/forms/d/1gMgffXJ_Y2fVcIl3p...

לצפיה ב-'נפתח פורום אולימפיאדה ריו 2016'
נפתח פורום אולימפיאדה ריו 2016
03/08/2016 | 14:10
3
המשחקים האולימפיים של קיץ 2016 עוד רגע כאן, ואנחנו מזמינים אתכם לפורום אולימפיאדה ריו 2016 כדי להתעדכן ולדבר על כל מה שחם!

היכנסו כבר עכשיו:
לצפיה ב-'נפתח פורום פוקימון GO'
נפתח פורום פוקימון GO
26/07/2016 | 11:55
3
 אם גם אתם נפלתם לטירוף החדש שמשגע את העולם, הפורום הזה נועד בדיוק בשבילכם!
היכנסו עכשיו לפורום פוקימון GO בתפוז, שם מחכים לכם פוקימונים נדירים ביותר:
לצפיה ב-'קמפיין שרץ בפייסבוק. מה דעתכם?'
קמפיין שרץ בפייסבוק. מה דעתכם?
26/07/2016 | 10:30
1
145
מה דעתכם לגבי הקמפיים הזה שרץ בפייסבוק לגבי ילדים עם צרכים מיוחדים?
האם זה באמת מעלה את המודעות? מסייע במשהו לאותם ילדים מודרים?

"אמא שלי לימדה אותי לעולם לא לאכול ליד אחרים, אם אין לי מספיק כדי לחלוק. היא נהגה לומר שאם אני עורכת מסיבה ומתכוונת להזמין חברים, כל הכיתה מוזמנת, ללא יוצא מן הכלל. כשאני מתנדבת, אני הראשונה להגיע והאחרונה לעזוב. לאור האירועים האחרונים, הכוללים הדרתו של ילד אוטיסט מטיול כיתתי, חשתי צורך לכתוב את הדברים. ישנם ילדים וילדות שאיש לא מזמין לימי הולדת, למשל. ישנם ילדים עם צרכים מיוחדים שמשתוקקים כל כך להשתייך לקבוצה, אבל אף פעם לא נבחרים. פשוט כי חשוב יותר לנצח.
ילדים עם צרכים מיוחדים אינם נדירים, חריגים, או זרים. הם בסך הכל רוצים את מה שכולנו רוצים: להשתייך. 
אסיים בשאלה. האם תהיה מוכן להעתיק פוסט זה ולפרסמו בקיר שלך, מבלי לשתף, בדיוק כפי שעשיתי אני בשביל חבר? זאת בקשה של חבר"

לצפיה ב-'קמפיין לעידוד קבלת האחר והשונה בפייס'
קמפיין לעידוד קבלת האחר והשונה בפייס
02/08/2016 | 11:25
17
היי סימונה,

לדעתי כל קמפיין שבה לקדם ולהעלות את המודעותלקבלת האחר והשונה בחברה הוא מבורך. לפייסבוק היום יש כוח עצום והנה נקודת מבט נוספת על הקמפיים שרץ : אם בעזרת הפרסום בפייסבוק הצלחנו להגיע לעוד כמה לבבות שפתחו את ליבם וקיבלו את האחר, חינכו את ילדיהם על ערכים אלו, הרי שיצרנו חברה טובה יותר וחומלת.
חברה של אהבה והכלה.

ובסופו של דבר, כולנו בלי יוצא מן הכלל רוצים להשתייך. גם אנחנו מוגדרים בחברה כ 'רגילים'.
לצפיה ב-'אתר למציאת כוח עזר בתחום החינוך מיוחד והשילוב'
אתר למציאת כוח עזר בתחום החינוך מיוחד והשילוב
25/07/2016 | 10:46
30
היי
רציתי להמליץ על אתר דרושים בחינוך, ניתן להעלות בו מודעות לחיפוש כוח עזר בתחום החינוך המיוחד, ויש שם גם הרבה אנשים שפרסמו מודעות שהם רוצים לעבוד בתחום.
מקווה שיהיה לכם לעזר,
לצפיה ב-'נפתח פורום שמאות מקרקעין'
נפתח פורום שמאות מקרקעין
21/07/2016 | 09:54
4
 האם אתם לקראת רכישה או מכירה של נכס? נמצאים בהליך לקיחת משכנתא וזקוקים לסיוע או הכוונה בהתנהלות עם שמאי הבנק?

בפורום שמאות מקרקעין בתפוז תקבלו תשובות לכל השאלות:
לצפיה ב-'נכדתי הפכה "סלב" עומדים אצלה בתור להתארח ולארח איך קרא הנס!'
נכדתי הפכה "סלב" עומדים אצלה בתור להתארח ולארח איך קרא הנס!
20/07/2016 | 11:37
1
109
כן אני הסבתא שסיפרה לכם על התנהגות החברים וקיבלתי את עצתה של אורלית  ומאום לא עזר,
ובכן אני רוצה לספר לכם ואולי לעזור לאחרים.
נכדתי נולדה בקיץ 27 ליולי   את חגיגת "יום ההולדת,  חגגו לה השנה ביוני חודש לפני סיום שנת הלימודים, לבד, ללא שותף או שותפה, כל תשומת הלב  הייתה מופנית אליה, חגגו לה בקניון   הזמינו את קופיקו להופיע . הכינו לה עוגת סאפארי קופיקו, השולחן  והמטעמים הכי מדליקים במדינה,  הילדים שהגיעו  היו מאושרים , כשהדליקו את הנרות, ברכו הילדים, ברכו ההורים, לי  כיבתה את הנרות, ואני הסבתא הוזמנתי לברך.  המתנתי לשקט מוחלט, הבטתי ישר לעניים של כל הילדים ואמרתי רק משפט אחד, "אני מאחלת לנכדתי לי, שכל מי שיושב בחדר הזה ובא ליום ההולדת,  מהיום יהיה חבר אמיתי שלה."   השתררה דממה  ארוכה, קופיו בצחוק האופיני לדמות, הוציא את כולם  לריקודים.
מאז היא ה"סלב" החדש אצל ההורים והילדים כולל ההם מהסיפור הקודם.,  
לצפיה ב-'לסבתא הכי הכי שיש! '
לסבתא הכי הכי שיש!
20/07/2016 | 15:46
64
התרגשתי מאד לקרוא את העדכון הנפלא והשמח שלך.
את סבתא נפלאה שמעודדת ומחזקת את הבטחון של נכדתך.
עשית לי שמח בלב, ואני מבטיחה להתקשר לאורלית ולעדכן אותה בבשורות הטובות אלו.

בהצלחה גדולה בהמשך!
ויקי
לצפיה ב-'לא בטוח אם זה הפורום המתאים '
לא בטוח אם זה הפורום המתאים
17/07/2016 | 16:17
1
54
בתי בעלת בעיית תחושה אולם במכון להתפתחות הילד מסרבים לתת לה פיזיוטרפיסט. הם טוענים כי לפי האבחון הבעיה קלה והיא תעבור. אני לא מקבל את הדברים : האם הם ייקחו אחריות אם הבעיה לא תחלוף? האם אני יכול לערער על החלטתם ? האם פנייה לבית משפט יכולה לחייב אותם להעניק טיפול ? 
אני ממש רותח מכעס על הזילות ביחס. מה עושים ? 
לצפיה ב-'חוות דעת נוספת לצורך קבלת פיזיותרפיסט '
חוות דעת נוספת לצורך קבלת פיזיותרפיסט
17/07/2016 | 22:07
29
שלום רב,
ראשית אני מבינה את מצוקתך ואת הרצון העז שלך לתת לבתך את הטיפול , וכמה שיותר מהר.
אינני יודעת מי החליט על אי קבלת הטיפול , אך יודעת בודאות שמגיע לך חוות דעת נוספת ואם יש לך מושלם או זהב אז גם יש בדר"כ החזר של עד 80 אחוז לפגישת הייעוץ.
אם אתה מרגיש שהילדה זקוק לתגבור בתחום החישתי - לך עם האינטואיציה שלך והבא חוות דעת נוספת שתוכל לתת לך פרספקטיבה שונה או נוספת על העניין. 
אבחון נוסף יהווה אסמכתא במידה וימליצו על פיזיותרפיסט, מה שיחייב את הקופ"ח לטפסי 17 ...

מאחלת לך המון בהצלחה,
ומה שבטוח- בתך זכתה באב מסור, אכפתי, מקבל ואוהב. אשרייכם 
לצפיה ב-'מכשיר שמיעה לבן שלי'
מכשיר שמיעה לבן שלי
12/07/2016 | 13:26
1
21
בני בן ה 4...צריך להתחיל להרכיב מכשיר שמיעהאך הוא לא אוהב את המכשיר ולא מסכים שאשים לו אותו. מה אפשר לעשות במקרה כזה?
לצפיה ב-'הרכבת מכשיר שמיעה לילד'
הרכבת מכשיר שמיעה לילד
12/07/2016 | 18:32
7
היי,

הרכבת מכשירי שמיעה אומר הכנסת גוף זר לאוזניים וזה דורש זמן להסתגל )אני מכירה זאת מהבן שלי שיש לו לקות שמיעה.
בנך בן 4, רגיל להסתובב ללא מכשירים ולכן נדרש זמן הסתגלות וגם עז2ה מהסביבה- עידוד מבני הבית והצוות המקצועי שבו הוא נמצא. את יכולה לקנות מדבקות ובכל פעם שמרכיב את המכשיר מקבל מדבקה. כשאוסף 10 מדבקות- מקבל הפתעה .

ב ה צ ל ח ה ��☺
זכרי שזה משפר את חיי הילד בכך ששומע את הסביבה
לצפיה ב-'עזרתכם בהמלצות/שמות של מדריך/ה לראייה לתינוקות'
עזרתכם בהמלצות/שמות של מדריך/ה לראייה לתינוקות
20/06/2016 | 18:33
7
60

תוכלו להמליץ או לתת שמות בבקשה?
ילדנו בן 10 חודשים, עם פזילה (מתוכנן ניתוח לתיקון בגיל שנה)
זוהה באלי"ה עם קשיי ראיה למרחק וכרגע מלווה על ידי מדריכת שיקום ראייה מטעמם.
לצערנו המפגשים איתה הם אחת לשבועיים/שלושה בלבד ולא ניתן להזמין אותה באופן פרטי,
לא הצלחתי למצוא בגוגל/פייסבוק מדריכות פרטיות לבעיות ראייה אצל תינוקות- אשמח לשמות של מדריכות לראייה שיקומית. 

לצפיה ב-'מדריכת שיקום ראייה'
מדריכת שיקום ראייה
20/06/2016 | 21:31
6
84

שלום רב,

למיטב הבנתי, מהיכרותי את אלי"ה - אם המענה שהם חשבו שזה נכון זה הדרכה שיקומית אחת לשבועיים/ שלושה ולא שילובו בגן אלי"ה, המשמעות היא שמצב הראייה טוב (אחרת היה מקבל הפנייה לגן), ובכל זאת אני שומעת אני שומעת אל הדאגה שלך כהורה.

מאיפה אתם בארץ? באיזה מסגרת בנכם נמצא?
עשיתם אבחון בנוגע לראייה?

אשמח שתענה לך על פרטים אלה, כדי שאוכל להכווין אותך יותר.
ויקי

לצפיה ב-'היי ויקי, תודה התשובה'
היי ויקי, תודה התשובה
20/06/2016 | 23:33
5
23
אנחנו מת"א (אך עוברים לאשוד בעוד כ3 חודשים)
כיום הוא בגן פרטי, אך אנחנו כרגע בתהליכי רישום לגן עירוני,
עשינו אבחון באלי"ה (והוא במעקב אצל רופאת עיניים עקב פזילה)
לצפיה ב-'אבחון באלי"ה'
אבחון באלי"ה
21/06/2016 | 20:35
4
33
מה עם להציף את החששות שלכם והבקשה לתגבור שעות עם המדריכה שלכם? המדריכה יכולה בהחלט לעזור ולתת עיצות בעניין.

לצפיה ב-'תודה על התשובה, הצפנו את החששות'
תודה על התשובה, הצפנו את החששות
22/06/2016 | 15:57
3
24
היא אמנם מקצועית מאוד ומקסימה אבל היא אמרה שאין מה לעשות וזה מה יש ושהרבה מבקשים אבל זה מה שהמדריכות יכולות לתת והיא לא מכירה אף אחת מחוץ לארגון.
לצפיה ב-'הפנייה דרך רופא משפחה או דרך ביטוח פרטי'
הפנייה דרך רופא משפחה או דרך ביטוח פרטי
22/06/2016 | 16:35
2
16
אם כך, תוכל לפנות דרך רופא המשפחה שלך שיפנה אותך למדריכת ראייה ובמקביל, במידה ויש לכם ביטוח פרטי- להשתמש בזכות זו דרך הביטוח הפרטי.

לצפיה ב-'תודה אך הרופא אומר שהוא מכיר רק הפניות לרופא עיניים'
תודה אך הרופא אומר שהוא מכיר רק הפניות לרופא עיניים
22/06/2016 | 17:22
1
19
ויש לנו ביטוח פרטי אך הם לא מכירים תחום כזה בכלל (יש להם טיפולים פרטיים בפיזיוטרפיה ועוד תחומים בשיקום וכו' אך לא ראייה)
אמר שאם נמצא מדריכת ראייה מבחינתם הם מוכנים לממן אך לא יודעים להפנות אותנו :-\
לצפיה ב-'אעשה בדיקה נוספת '
אעשה בדיקה נוספת
22/06/2016 | 17:32
12
הבנתי. תן לי לבדוק לך עוד משהו אחד, אני מכירה מישהי באלי"ע- אולי תוכל לתת לנו הכוונה יותר מדוייקת.

לצפיה ב-'שאלון מחקרי להורים לילדים עם לקות בספקטרום האוטיסטי/תקשורתי'
שאלון מחקרי להורים לילדים עם לקות בספקטרום האוטיסטי/תקשורתי
21/06/2016 | 16:08
45

הורים יקרים שלום ,
אשמח אם תוכלו לעזור לי במילוי שאלון מחקרי הפונה להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז או להורים לילדים עם לקות בספקטרום האוטיסטי/תקשורתי. השאלון נערך במסגרת סיום לימודי תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית. השאלון אנונימי לחלוטין!
תודה רבה, אפרת.
פרטי האישיים מופיעים בקישור, ניתן ליצור איתי קשר בכל שאלה. זהו קישור לשאלון:
https://docs.google.com/forms/d/1H862df6QsT05N5itj...

לצפיה ב-'נגד רטלין'
נגד רטלין
09/06/2016 | 13:23
3
82
היי ויקי. על אילו פרתרונות היית ממליצה ללדה שסובלת מהפרעות קשב וריכוז קשור- פרט לרטלין?
אני ממש נגד...

תודה
לצפיה ב-'האם יש תחליפים לריטלין? '
האם יש תחליפים לריטלין?
12/06/2016 | 08:13
2
64
שלום לך,

ראשית, אני מבינה את ההתלבטות שלך בנוגע לנטילת ריטלין.
אנחנו, ההורים רוצים להגן על ידינו ומעדיפים לא להכניס לילדים שלנו חומרים כימיים לגוף . אני רוצה להתייחס לעניין זה ולהעלות נקודה למחשבה:
כדאי שניקח בחשבון שלצד הפחדים מהחומרים הכימיים, ישנם מספר רב של מיקרים בהם החומרים הללו (שנבדקו ואושרו ע"י משרד הבריאות) חוללו פלאים באיכות החיים של בני האדם, משפרות את התפקוד ומאפשרות לילד/ לאדם להגיע לריכוז מירבי וע"י כך להצליח במשימות החיים. כמובן שאין ספק שיש תופעות לוואי במוצרים אלו, ועם זאת כדאי לתת את הדעת לכך שהתועלת עולה הרבה פעמים על הנזקים (שאנחנו לא יכולים לאמוד אותם מראש).

בנוסף, בהחלט כדאי לבדוק ולהתנסות גם בפתרונות הטבעיים שהרפואה האלטרנטיבית מציעה כתחליף לנטילת הריטלין.

תוכלי לקרוא על מגוון תחליפים בקישור הבא:

בעבודתי עם  הורים לילדים מיוחדים, שמעתי הרבה הורים שבחרו לתת לילדם תוסף תזונה מבית טבע שנקרא ZOOM . הזום מבוסס על שילוב ייחודי של פוספטידיל-סרין ואומגה 3 מועשרת ב–EPA. פעילות התרכובת הספציפית בהקלה על תסמיני הפרעות קשב וריכוז בילדים נבדקה מחקרית והתוצאות הראו שיפור משמעותי אצל הנוטלים אותו.
מסיכום המחקר שערכה חברת טבע בנושא עולה כי אצל המשתתפים שנטלו את ה "זום" נצפתה הקלה במגוון מתסמיני הפרעות קשב וריכוז ושיפור באיכות חייו של הילד ומשפחתו. השימוש ב"זום" נמצא כבטוח וללא תופעות לוואי חריגות משמעותיות.
הנה מידע רלוונטי בנושא, אולי יכול לתת מענה גם לכם

מכל מקום, זו רק המלצה שלי בלבד ואינה מהווה תחליף לביקור או המלצה של רופא משפחה או רופא מומחה בתחום. אני עונה מהידע שלי, ומזכירה שאינני רופאה או מתמחה בתחום זה.

אשמח לעדכון מה מתקדם ,
בהצלחה גדולה
ויקי
לצפיה ב-'אז כן או לא?'
אז כן או לא?
14/06/2016 | 13:25
1
36
אני מבינה את מה שאת אומרת לגבי איכות חיים, אבל לא הצלחתי להבין מדבריך האם את נמנת עם אלה שכן תומכים בלקיחת רטלין, או שגם את מעדיפה את הפתרונות הטבעיים...

תודה
לצפיה ב-'האם ליטול ריטלין או לא?'
האם ליטול ריטלין או לא?
14/06/2016 | 15:33
49
העניין של נטילת תרופות בכללי הוא מאד אישי ומשתנה מאדם לאדם

אני אישית מעדיפה את הפתרון הטבעי ZOOM , כתוסף תזונה.
עם זאת, במידה ועדיין יש בעיות והילד צריך עזרה בריכוז כדי להצליח בלימודיו- שווה לתת ניסיון גם לריטלין לתקופה שמחליטים מראש , ולראות איך זה משפיע על הילד. ללא ניסיון, לא נוכל לדעת את תגובתו של הילד לריטלין.
אני מכירה המון ילדים שזה עושה להם פלאים, ועבורם זה הפתרון הנכון ביותר.
ושוב, זו רק דעתי האישית. ואני לא רופאה ולכן ממליצה להיוועץ ברופאים מומחים.

בהצלחה

מנהל/ת הפורום

אודות:
את/ה מוביל/ה בתחומך? אנו מזמינים למשרדינו בימים אלו בעלי מקצוע המתאימים לנהל פורום מקצועי באשכול המומחים של אתר הקהילות המוביל תפוז אנשים. מנהל/ת פ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ