לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2165221,652 עוקבים אודות עסקים

פורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
נא לכתוב שאלות הכוונה ומודיעין תחת השירשור היומי בלבד.  נא לשים לב לתאריך השרשור!

שאלות הכוונה שלא תשורשרנה כהלכה, תימחקנה ללא התראה מוקדמת.
המשך >>

לצפיה ב-'יחליף את קטרי הדיזל ?'
יחליף את קטרי הדיזל ?
13/07/2018 | 13:03
17
254
הרכבת הגרמנית קיבלה אשור סופי על בטיחות התפעול של קטרים הפועלים על בסיס מימן.

https://www.newswiretoday.com/news/167442/Coradia-...
לצפיה ב-'לא יחליף'
לא יחליף
13/07/2018 | 13:14
16
170
כנראה שגרמנים שכחו מה קרה לצפלינים שלהם.
מימן מאוד לא בטיחותי, יקר לייצור (מבחינה אנרגטית), יקר לאיחסון ובעל צפיפות אנרגטית נמוכה.
אצלינו חצי מדינה היתה בהיסטריה בגלל מיכל אמוניה ואתה חושב שרכבת המופעלת על ידי מימן זה ראיון טוב?
נו באמת.

לצפיה ב-'יתכן שיחליף במקומות מסוימים.'
יתכן שיחליף במקומות מסוימים.
13/07/2018 | 14:36
11
100
אין קשר בין רכבות מימן לצפלין. מימן יכול להיות בטיחותי במיכלים מתאימים.  בסופו של דבר זה גז שעובדים איתו בתעשיה כל הזמן, בצורה בטוחה. גם הפתרון של מימן + תא דלק הוא פתרון בטיחותי יש איתו לא מעט נסיון. נכון, האחסון יקר. לא ברור למה הצפיפות הנמוכה רלוונטית כשמדובר ברכבת.

חוץ מזה, לרכבת מימן + תא דלק יש יתרון עצום על רכבת דיזל: תוצרי הבעירה של דיזל הם מסרטן וודאי בבני אדם. לרכבת מימן אין את הבעיה הזו. יכול להיות שיש פה נישה במסילות לא מחושלמות שעוברות ליד מקומות מיושבים.  
לצפיה ב-'הקטע על צפלין כמובן נאמר בציניות '
הקטע על צפלין כמובן נאמר בציניות
13/07/2018 | 14:59
91
לגבי השאר.
לא, מימן לא בטיחותי גם במיכלים מתאימים.
אין כרגע בתעשייה שום נסיון לשנע כמויות שלו שיהיה בהם צורך בשביל להניע רשת רכבות.
בדרך כלל שינוע מימן מצריך קירור לטמפרטורות בהן הוא נוזלי.
השיטות האלה הן בהגדרה לא אמינות, כי הן מצריכות קירור אקטיבי שמצריך אנרגיה בעצמו.
מימן הוא גז מאוג נדיף שגם במיכלים הכי טובים עדיין לא מחזיק מעמד לאורך זמן.
פיתרון של תאי דלק הוא מבוי טכונולוגי סתום (לא בכדי לא מדברים על תאי דלק כמו שדיברו בזמנו), כי מדובר בטכנולוגיה שמצריכה חומרים מאוד יקרים (פלטינום, או מתכות דומות).
רין לרכבת מימן שום ייתרון כאשר יש חלופה זולה ופשוטה בדמות רכבות חשמליות.
חלופה זאת יש לומר קיימת כבר כמעט מאה שנה, אז למה בדיוק להמציא את הגלגל מחדש?
אם יש מסילות לא מחושמלות, יש לפעול על מנת לחשמל אותן.
זה בוודאי יותר זול, מאשר לאמץ טכנולוגיות הנדרשות בשביל רכבת המונעת במימן.
אין שום סיבה לא להעביר רצף של עמודי חשמל במקום שגם ככה עוברת בו מסילה.
פשוט אין.

לצפיה ב-'3 הערות:'
3 הערות:
13/07/2018 | 16:59
9
163
1. לפי ה DB אכן קטרי המימן מיועדים לגומחה של הקווים שלא כדאי לחשמל.
2. בכתבה המצורפת אומרים שייצור מימן פולט פחמן דו-חומצתי, אבל פחות מ דיזל.
3. במפגש DAVOS 2017 הקימו ועדה מנחה בינלאומית לשימוש מימן בתעשיה, בתחבורה וכו׳, רמז שבעיות הבטיחות נפתרו(?!).

http://www.alstom.com/press-centre/2017/832228/new...

http://www.alstom.com/fr/press-centre-francais/201...

https://www.ecoco2.com/blog/train-a-hydrogene-le-p...
לצפיה ב-'הם אומרים שלחשמל קוים זה יקר מדי אבל מוכנים להשקיע '
הם אומרים שלחשמל קוים זה יקר מדי אבל מוכנים להשקיע
13/07/2018 | 17:18
8
82
בטכנולוגיה שלא קיימת?
נכון, לייצר מימן זה לא אתגר קשה במיוחד.
כל מי שלמד בבית ספר שמע על תהליך האלקטרוליזה (זה הכי פשוט אבל לא הכי יעיל).
יש תהליכים יותר יעילים להפקת מימן בעיקר מגז טבעי שהם בהחלט לא רעים.
האתגר האמיתי הוא לאחסן ולשנע.
שם קבור הכלב ושם זה הבעיה האמיתית.
לגבי הנקודה האחרונה שלך, ממתי אוסף של פקידוני ממשל למד להתגבר על חוקי הטבע?
הם הצליחו לשנות את הגודל האטום של מימן?
למדו לקרר מיכלים לטמפרטורה של -260 מעלות בצורה פשוטה?
מאיפה החר* הפסוודו מדעי הזה צץ בכלל?!

לצפיה ב-'מכוניות מונעות מימן'
מכוניות מונעות מימן
13/07/2018 | 17:58
7
64
טויוטה הקימה מספר תחנות לתדלוק מימן בארה״ב ובאנגליה.
הם טוענים:
1. שהבעיה הגדולה במימן היא השינוע שלו, ולכן מקימים תחנות יצור בסמוך לנק׳ התדלוק.
2. שתי בעיות בטיחות עיקריות נפתרו: בטיחות המיכל ופריקה של הגז במקרה של שריפה. 
הנעת קטר מבוסס מימן, מתוצרת אלסטום צרפת, נראית פשוטה הרבה יותר מהנעת מכוניות.
קליפ אחרון

לצפיה ב-'אתה אומר דבר והיפוכו.'
אתה אומר דבר והיפוכו.
13/07/2018 | 18:31
51
קודם אתה אומר שזה בעיה לשנע מימן ואז אתה אומר שבעיה של בטיחות בשינוע מיכל עם מימן נפטרה.
אתה צריך להחליט איזה משני המשפטים האלה נכון.
לגבי הווידאו, ראיתי את האמריקאי והוא לא אופטימי (בלשון המעטה).
יש 31 תחנות בכל ארה"ב מתוכם 20 ומשהוא בקליפורניה (מדינה של פריקים).
שמת לב למחיר הקמת תחנה כזאת, ואתה עדיין טוען לחיסכון ביחס לחשמול של קו רכבות דיזל?

בעיות כמובן לא נפתרו, שימוש בלחץ מאוד גבוה בשביל אחסון ותדלוק זה לא פיתרון, זה רק החלפה של בעיות באחסון בעל אמצעי הגנה אקטיביים (קירור) לבעיות הכרוכות בפיתרון בטיחות פאסיבי (חומרים מאוד חזקים).
נכון זה שיפור, אבל זה לא מקרב אותנו למצב שבו מכוניות (או רכבות) מונעות במימן יהפכו למשהוא שכיח.
שים לב לבעיה מאוד מרכזית בשימוש חומרים (לא ברור מתוך הכתבה אבל כנראה חומרי קומפוזיט).
מאוד קשה עד בלתי אפשרי לזהות בחומרים כאלה מצב של "עייפות חומר" (הטענה הזאת אגב נטענה על ידי איירבאס כאשר הם באו לבקר את החלטת בואינג להשתמש ב787 בחומרים כאלה).
אז נכון, בואינג נתנה תשובה כלשהי (פיתוח פרוטוקולי בדיקה של גוף המטוס על מנת לזהות מצב של התפתחות סדקים).
אני מקווה שאתה לא חושב שמישהוא יבדוק את הרכבות והמכוניות האלה כמו שטכנאי בואינג בודקים את המטוסים שלהם.
אגב, שים לב שבכלל לא התחלנו לדבר על טכנולוגיה של שימוש במימן (תאי דלק) שזה כפי שכבר אמרתי מבוי סתום מבחינה טכנולוגית.
זה באמת מקרה של פיגור שכלי קשה אם גרמנים חושבים ששימוש בתאי דלק שמצריכים כמויות גדולות של חומרים כמו פלטינום זה פיתרון טוב לבעיית הדיזל.
אגב תאי דלק גם מתכלים ויש צורך להחליף את החומרים האלה (קטליזטורים) מדי פעם.
לי זה נשמע כמו לנסות לכבות שריפה בעזרת בקבוקי שמפנייה יקרים.
או לחילופין כמו לחמם בית בחורף בעזרת שריפת שטרות כסף.
בקיצור זה טפשות.
אם בעיית הדיזל באמת כל כך מטרידה אותם ברכבות, הרבה יותר פשוט לקדם חשמול של הקווים שעדיין לא חושמלו.

לצפיה ב-'ועוד דבר שהוא כבר ממש קומי'
ועוד דבר שהוא כבר ממש קומי
13/07/2018 | 18:34
5
75
אם לאירופאים יש כל כך הרבה דאגות מדו תחמוצת פחמן, אז הם כנראה כשלו בבית ספר כאשר הם למדו פיסיקה, כי עדי מים שרכבת כזאת פולטת גורמים להרבה יותר אפקט חממה מCO2.
טוב מאירופה של היום שהיא תרבות פרימיטיבית של בורות,שלילת מדע  וקיצוניות דתית אני לא מצפה לידע מדעי
לצפיה ב-'טול קורה מבין עיניך.'
טול קורה מבין עיניך.
13/07/2018 | 22:41
1
65
קצת מביך להאשים אחרים ב "בורות ושלילת מדע" כשאתה בעצמך טועה בעובדות מדעיות.

זה נכון שאדי מים הם גז חממה חזק בהרבה מפחמן דו חמצני. אלא שפליטות של אדי מים לא מעניינות אף אחד מהסיבה הפשוטה שהן מסתלקות מהאטמוספריה מהר מאד (בגשם הקרוב) ולא לאורך מאות שנים כמו פחמן דו חמצני.
לצפיה ב-'מה שאמרת זה טענה לא מדעית ולא נכונה.'
מה שאמרת זה טענה לא מדעית ולא נכונה.
14/07/2018 | 20:47
40
הפחד מפני CO2 לא נובע מפני שמולקולה מסוימת של CO2 תשהה באוויר מאות שנים (היא לא, היא תשהה באטמוספירה רק 5 שנים במקסימום), אלה מפני שמופר האיזון בתהליכים שונים באטמוספירה, אוקאנוס ויבשה שCO2 מעורב בהם.
גם הגדלה של כמות של אדי מים באטמוספירה מפירה איזון דומה.
מדעני האקלים אגב לא טוענים שכל הCO2 שנפלט לאטמוספירה נשאר שם.
אחת הטענות המקובלות היא למשל שרובו נספג באוקאנוסים, מה שמעלה את החומציות שלו.
רק שבמקרה של אדי מים מדובר בגז שהשפעתו על אקלים היא הרבה מעבר לאפקט החממה (שהוא מונים יותר גבוהה מCO2) אלה גם מפני שהוא חלק כמעט הכי חשוב בהיווצרות עננים ועננים סתם שתדע משפיעים על האקלים הרבה יותר ממה שאתה כנראה חושב והקטע המצחיק שאיך בדיוק הם נוצרים ואיך הם משפיעים על האקלים לא לגמרי ברור (וזאת הסיבה שברוב מודלים של אקלים בדרך כלל מכניסים מספר קבוע כלשהוא שאמור לסמל כמה מהשטח מכוסה בעננים.
זה שאדי מים ישפכו מחר בגשם (מה שבכלל לא בטוח תלוי באיזור בו הם נפלטים, מה משטר הרוחות, טמפרטורה של פני השטח ודברים אחרים), אבל גם אם נניח שמה שאמרת נכון, עדיין בתוך החיים הקצרים שלו, מולקולה של אדי מים תשפיע הרבה יותר על האקלים מCO2, וגם אחרי שהיא תהפוך לגשם, היא כנראה תהפוך שוב לאדי מים (אם אתה מאמין שכדור הארץ מתחמם, הרי שטרופוספירה מתרחבת, מה שאומר שכמות אדי המים עולה, מה שמחמם את כדור הארץ עוד יותר).
ככה, הוספת אדי מים לאטמוספירה היא ממש לא דבר של מה בכך והשפעה שלה על האקלים בכלל לא ברורה.

אתה רוצה אולי גם לדבר על תהליך טכנולוגי של ייצור תאי דלק?
על הצורה שבה בסין מוציאים את המתכות השונות שייצור תאי דלק מצריך?
על כך שתאי הדלק הם כמו סוללות וצריך להחליף את החומרים הקטליטיים שבתוכם?
תשמע, מאירופאים הבורים והפרימיטיביים אני לא מצפה להרבה, אבל אתה לפחות טוען לידע מסוים במדע?

לצפיה ב-'חחח זו בדיוק ההגדרה של ישראל'
חחח זו בדיוק ההגדרה של ישראל
15/07/2018 | 12:07
2
14
לצפיה ב-'מסכים'
מסכים
15/07/2018 | 16:57
1
9
לצפיה ב-'זה משפט נכון לרוב העולם, פרט אולי למדינות אסייה'
זה משפט נכון לרוב העולם, פרט אולי למדינות אסייה
15/07/2018 | 19:19
17
ובפרט סין.
שם עדיין יש מספיק אנשים רצינליים (לפחות בממשל) בשביל להבין שלתת תקווה לחיים למיליארד אנשים זה יותר חשוב מרגשות של קומץ של נחותי שכל במערב.
שם גם עדיין יש ערך לחינוך וללמידה הקשה.
ישראל בהחלט נגועה בטפשות המודרנית הזאת במידה רבה.
אם כי המצב הרבה פחות חמור מאשר נניח בגרמניה, או מדינת קליפורניה בארה"ב.
לצפיה ב-'לא פחות בטיחותי מדיזל ובנזין'
לא פחות בטיחותי מדיזל ובנזין
15/07/2018 | 12:04
1
15
לצפיה ב-'אולי תועיל בטובך ותלמד על הסיכונים הכרוכים בעבודה עם גזים '
אולי תועיל בטובך ותלמד על הסיכונים הכרוכים בעבודה עם גזים
15/07/2018 | 19:36
15
בלחץ גבוהה בכלל ובגזים שנותים להיכנס לתגובות כימיות אזוטרמיות אלימות כאשר הם באים במגע עם אוויר?
אולי באותה הזדמנות תבדוק מה רשום בספרי לימוד על כמות האנרגייה שמשתחררת כאשר מימן וחמצן באים במגע?
ובאיזו צורה אנרגייה זאת משתחררת?
אתה יודע חיפוש פשוט בגוגל ייתן לך את התשובות לכל השאלות האלה.
עכשיו רק נשאר לחשוב מה קורה עם הגזים שנמצאים במיכל סגור בלחץ גבוהה, כאשר הם נחשפים לחמצן ועוברים תגובה שמייצרת חום (תגובה אזוטרמית).
אתה יכול לעשות ניסוי פשוט, קח כדור פורח, תמלא אותו באוויר ואז תנסה לחמם אותו קצת.

לגבי דיזל (נשים את בנזין בצד כרגע), אני מציע לך גם לעשות ניסוי פשוט.
תקנה קצת, שים אותו באיזה כלי ותנסה להצית אותו בעזרת מצית.
על תנסה את זה עם מיכל מימן

לצפיה ב-'אתה ממש נחרץ בנושא- האם אתה עובד בתחום?'
אתה ממש נחרץ בנושא- האם אתה עובד בתחום?
15/07/2018 | 21:18
1
9
בסופו של דבר מדובר בטכנולוגיה של אלסטום, לא איזה סטארט-אפ מצ'וקמק מעמק הסיליקון שטוען לנסים ונפלאות על בסיס כלום (לדוגמה חברות ההייפרלופ למיניהן). קשה לי להאמין שהם ימכרו קטרים שעלולים להתפוצץ בסבירות גבוהה, וקשה לי להאמין שגרמניה תאשר שימוש בטכנולוגיה כזאת בלי לבדוק אותה כמו שצריך. אני מסכים שיכול להיות שזאת טכנולוגיה לא יעילה במיוחד (לא יודע- לא בדקתי לעומק) שנמכרה על סמך הבטחות לפליטה נמוכה של גזי חממה כאלה ואחרים, אבל בין זה לבין לטעון לסכנת חיים מידית- המרחק גדול.
לצפיה ב-'לא עובד בתחום אבל כל בנושא של הפקת אנרגיה מרתק אותי.'
לא עובד בתחום אבל כל בנושא של הפקת אנרגיה מרתק אותי.
15/07/2018 | 21:52
5
כשהייתי ילד  נפל לידי ספר מדע פופולרי על תחנות חשמל וצורות הפקת אנרגייה.
היה שם (תחילת שנות ה90 כן), על תחנות כוח שמופעלות על ידי השמש ועל הרוח ועל אנרגיית הגלים ואפילו על טוקומקים.
מאז אותו ספר תמיד התעניינתי בתחום הזה וקראתי המון ספרים על הנושא.

לגבי אלסטום הרשה לי לחלוק איתך, מושג רוסי ידועה בשם "ניסור".
זה ביטוי ציני שמדבר על כל מיני "פרוייקטים" (גם מדעיים) שבהם פרוייקט מהווה תעלה להעברת כסף מקופה הציבורית לידי אנשים מסוימים שצריך להעביר להם כסף, או במילים אחרות על שחיטות.
זה טעות חמורה לחשוב שהדבר קיים רק במדינות כושלות כדוגמת רוסיה ולא קיים בעולם מערבי.
בעצם הרבה מאוד מכל המימון הציבורי שמתרחש באיחוד אירופאי זה דוגמא לשחיטות מהסוג הזה.
זה טבען של תוכניות הממומנות על ידי הממשל, ובמיוחד ממשל שלא מתנהג בצורה רציונאלית ואוחז באמונות טפלות (שגם זה מאוד נפוץ במערב ובמיוחד באירופה).
לגבי גרמניה ומשק האנרגיה שלה, אני יכול לומר בבטחה שבמקרה שלה אם סטאלין היה עומד בראשות הממשלה שלה והוא היה מוציא להורג כל הפוליטיקאים שהובילו ל"אנרגיה ירוקה" בתור "בוגדים" ו"מזיקים לעם", הוא היה די קרוב לאמת (לא בקטע של בוגדים אבל בהחלט בקטע של מזיקים.
שלא תבין אותי לא נכון, אני לא חושד בכוונות רעות, רק ברמת משכל נמוכה מזאת של אמבה ממוצעת והרבה מאוד אמונות טפלות.
מדובר ברמת טמטום וראייה קצרת טווח שהיא לא פחות מנס, כיצד אנשים מבוגרים במדינה שנחשבת למדינה מפותחת טכנולוגית הגיעו אליו.
לגבי אלסטום, ובכלל חברות גדולות הרשה לי להביא לך עוד מספר פרוייקטים טכנולוגיים (גם מאירופה, גם מארה"ב) שלא נגמרו (נאמר זאת בעדינות) בדיוק כפי שממשלות של אותן מדינות ומנהלי אותן חברות ציפו.
באוינג ותוכניות שלה (היו כמה וכמה) על בניית מטוס נוסעים על קולי (גם איירבס באירופה וקונקורד).
אגב כל כמה שנים הנושא שוב עולה לאוויר (כנראה לקראת דיונים כאלה ואחרים בקונגרס על הענקת חוזים כאלה ואחרים לבואינג מטעם הממשל האמריקאי.
פרוייקט ITER (בניית טוקומק הגדול בעולם שהוא כרגע כשלון חרוץ למדי גם מבחינת לוחות זמנים גם מבחינת עלות ועדיין רחוק שנות דור ממשהוא שהוא אפילו בפרספקטיבה רחוקה יוכל להיות בסיס לטכנולוגיה להפקת אנרגיה).
דיברנו על גרמניה?
MAGLEV.
טכנולוגיה מדהימה נכון?
וכמה קילומטרים של רכבות מרחפות נבנו בגרמניה?
בוא נמשיך ונעבור לתחום אחר.
פרוייקט מחשוב של מערכת בריאות ציבורית בממלכה המאוחדת (בריטניה בשמה האחר).
מיטב חברות IT והרבה מאוד כסף ציבורי היה שם.
תתעניין בהזדמנות כמה כסף נשפך ותעיין בתוצאות של המאמץ (שהיו דלים למדיי).
בוא נעבור ליפן (מדינה מדהימה ללא טיפת ציניות).
פרוייקט המחשב דור  5.
תבדוק מתי הפרוייקט התחיל (זה היה בסוף שנות 70 והיה אמור להביא לנו מחשב עם בינה מלאכותית בסביבות תחילת שנות 90.
אתה שואל איפה הבינה מלאכותית ואיפה המחשב הזה?
בטח תשמח לדעת שאתה לא לבד ושגם ממשל יפני היה מאוד רוצה לדעת אחרי שהוא השקיע מיליארדי דולרים מכיסם של משלמי המיסים במשך עשןר והגיע בערך ל0 תוצאות.
בוא נסתפק באלה, אבל תהיה בטוח שיש לי עוד מספיק דוגמאות לבזיון  שחברות "מכובדות" כמו אלסטום, בואינג, סימנס, לוקהיד מרטין ואחרות מביאות על עצמן בעזרת היד הנותנת של הממשל ובשילוב של קצת טפשות, קצת "רצון טוב" וקצת יותר מדי אופטימיות, איפה שאין שום מקום לכזאת.

לצפיה ב-'חדשות מנת"ע'
חדשות מנת"ע
15/07/2018 | 20:03
1
45
שבתשתיות מעדכן שאכן התחילה הבניה של מבנה התחנה באלנבי.

לצפיה ב-' תחנת הרכבלית בטכניון'
תחנת הרכבלית בטכניון
15/07/2018 | 21:08
34
מתישהו השבוע הוסיפו את השלט שמפרט על העוסקים במלאכה (יש לזה שם/מונח כלשהו?)
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עדכון מהשטח'
קשת מודיעין - עדכון מהשטח
15/07/2018 | 01:15
8
152
הרבה זמן לא עדכנתי מהשטח, אך למעשה רק ממש לאחרונה הדברים התחילו לזוז באופן הנראה לעין.
קשת מודיעין מורכבת ממספר מקטעים.
1. החפיר שמחבר את מנהרה 2B (מחלף רכבתי) על המסילות A1 עד לגשר.
2. הגשר המורכב מ- 14 עמודים המאפשר לעלות מעל למסלול של כביש 431.
3. הגשר שמעל לכביש הגישה לאיזור התעסוקה עינב (ישפרו סנטר)
4. הרחבת תחנת פאתי מודיעין (הוסםת רציפים ומסילות.
5. חניון החדש של תחנת פאתי מודיעין וגשר הולכי הרגל המחבר את החניון עם התחנה מעל לכביש 431.

לצפיה ב-'הגשר - נכון להיום - מתחילים לראות את התוצר העתידי'
הגשר - נכון להיום - מתחילים לראות את התוצר העתידי
15/07/2018 | 01:25
7
192
כל יסודות העמודים כבר נחפרו ויצוקים.  כעת מתחילים לצוץ העמודים עצמם.  העמודים ממוספרים מ- 1 עד 14 החל מכביש 431 לכיוון מסילות A1.
הצילומים של עמודי הגשר והחפיר המצורפים נותנים תמונה כללית של התקדמות העבודה בשטח.  מחר (בלי נדר) אוסיף צרור תמונות עדכניות.

ד"ש מטופי לכל הקוראים הוותיקים

לצפיה ב-'נראה טוב! בסוף הקשת תיפתח עם קו ת"א-י-ם ולא אחריו שאלה:'
נראה טוב! בסוף הקשת תיפתח עם קו ת"א-י-ם ולא אחריו שאלה:
15/07/2018 | 02:55
6
134
מעניין מדוע לא מתכננים לחשמל באותה 'נגלה' גם את הקשת הזו - הר מן הסתם הקו למודיעין גם יחושמל.
אגב - יש סימנים לחשמול בקו ענבה-מודיעין עצמו? (בטח מפנים המון משאבים לי-ם-ת"א, אבל זה אמור להיות מחושמל יחד איתו, לא?)
לצפיה ב-'שתי תגובות לשאלות שלך'
שתי תגובות לשאלות שלך
15/07/2018 | 12:04
3
86
1.  אתמול כשראיתי את ההתקדמות הניכרת בבניית הגשר ובחפירת החפיר המחשבות הללו עברו לי בראש.  אך לשמחתי, ולמרות שלאחרונה יש תחושת תסכול באוויר עקב דחיות חוזרות ונשנות בפתיחת הקו ת"א ירושלים, אני לא חושב שאתה מתאר תסריט ריאלי.  עדיין יש עבודה רבה מאוד להשלמת הגשר.  יש עוד תשעה ניצבים להרים והמורכבים שבהם הקרובים לכביש 431 גבוהים במיוחד.
אחר כך יתחילו לחבר את הקורות ביניהם ורק אז לבנות את הגשר עצמו.  אני לא מכיר את הלוז אך אני לא רואה את הפרויקט הזה מוכן לפני סוף 2020.
2.  לגבי החשמול, על גשר מס' 1 כבר חיברו והשלימו את כל העמודים ואף החלו לפרוס את כבלי ה"אדמה" בצד אחד של הגשר.  עדיין לא פרסו נכון לשבוע שעבר את החשמולת על הגשר.  מה שכן התחדש לאחרונה הוא תחילת התקנת התשתית לחשמול במנהרה (מנהרת הקשתות) הממוקמת מזרחית ללנקודת הפיצול בין פרויקט A1 למסילה לכיוון מודיעין.
אך עדיין לא נעשה שום מהלך של עבודות החשמול לכיוון מודיעין (וטוב שכך).  עדיף לרכז את כל המאמצים בקטע שבין מחלף ענבה לכיוון תל אביב.
לצפיה ב-'הבאת המון דברים חיוביים אבל אתה סבור שהקו יופעל רק ב 2020'
הבאת המון דברים חיוביים אבל אתה סבור שהקו יופעל רק ב 2020
15/07/2018 | 17:58
1
34
כפי שנכתב לא פעם בפורום.
אני קראתי שכדי לפתוח קו טראם לצבור דרושה תקופת הרצה של חודשיים והרבה יותר כאשר מדובר ברכבת!
במקרה שלנו נשארו כ-70 יום בלבד עד למועד(סוכות) המוכרז לפתיחת A1, באמת לא נראה אפשרי!
הנה כתבה שפורסמה בעתון מרוקאי שמתייחסת לפתיחת הקו* המהיר ביותר באפריקה(320קמ״ש) לקראת סוף 2018;ברור שלא מדובר במשהו זהה ל A1, אבל יש בקו מרכיבים אנלוגיים, ראה(אני מתרגם מספר שורות):

https://www.h24info.ma/maroc/la-ligne-a-grande-vit...

1. מאז ה 19 ליוני הקו נכנס לשלב טרום-תפעול והרצת כל המערכת ללא נוסעים.
2. התפעול עם נוסעי יהיה בתום התקופה הטרומית ואישור הקו על ידי חברה מומחית בינלאומית ובכפיפות לתקנים של ה UIC.
במילים אחרות: גם אני חושב כמוך שהתפעול המלא לא יכול להיות לפני 2020.

* = אל בורעק Al boraq שמו
UIC=איחוד בינלאומי למסילות ברזל בו חברה ר״י=Unión International des Chemins de fer
לצפיה ב-'ערבת מין בשאינו מינו'
ערבת מין בשאינו מינו
15/07/2018 | 18:21
21
הוא כתב שקשת מודיעין תיפתח להערכתו ב2020 לא הקו לירושלים.

להפך, הוא כותב שבקו לירושלים יש התקדמות חיובית.
קשה לי להאמין שמישהו פה יתחייב לתאריך קרוב כמו סוכות, אבל גם לא צריך להגזים ולומר שהקו ייפתח מאוחר כ"כ.

ככל הנראה הוא ייפתח בסוף 2018/תחילת 2019.
לצפיה ב-'תודה על המענה, ככה חשבתי'
תודה על המענה, ככה חשבתי
15/07/2018 | 18:38
14
באופן אישי, עם כל ההתלהבות שלי ומן הסתם של כולנו מ-A1, אני חושב שחשוב לא להאיץ את העבודות כדי להגיע לדד-ליין כלשהו לפני שמתחשבים בתקופת הרצה של כמה חודשים + בדיקות בטיחות ופינישים על מערכות שונות שקטונתי מלהבין. לדעתי עדיף שיפתחו מאוחר  ותקין (כפי שתכננו, עד הרצליה) מאשר מוקדם ובהפעלה חלקית (כפי ששמעתי בפורום על פתיחת י-ם - ת"א ההגנה בלב+ הזמנה מראש). 2020 נשמע ריאלי, נקווה גם לחגי תשרי 2019.
לצפיה ב-'התקדמות ניכרת גם על גבי הגשרים'
התקדמות ניכרת גם על גבי הגשרים
15/07/2018 | 12:11
1
73
נראה שבשבועות האחרונים סיימו להכין את התשתית לעמודי החשמולת בכל הגשרים ה"ישנים".  בגשרי הרכבת מעל כביש 6 (באישור מחלף דניאל), בגשרים שבין מחלף דניאל ועד לשדה התעופה (גשר מעל כביש 40, גשר מעל כביש 443, וכמובן הגשר מעל לכביש מס' 1 המוביל לשדה התעופה.
בכל הגשרים הללו, משני צידי הגשר, חיברו מיתקונים מיוחדים שיאפשרו להתחיל להעמיד את עמודי החישמולת.   רק עם השלמת עמודים אלו, יתאפשר ליצור רצף חישמול מאיזור מחלף ענבה ועד לשדה התעופה.  
בגשר מעל כביש 443 למשל מדובר בסה"כ בשני עמודים מכל צד של הגשר.  אבל גם רק שני עמודים מונעים את פריסת החישמולת.  
למי שלא עוקב אחרי הפרטים הקטנים יכול להיווצר רושם שלא עבדו בכלל מקטע הזה אך למעשה כן הכינו את התשתית הזו.
אני מעריך שממש בקרוב נתחיל לראות עמודי חישמולת על כל אותם גשרים.
לצפיה ב-'וואלה? לא יודע איך היה לי הרושם שיש עמודים עד לוד או נתב"ג'
וואלה? לא יודע איך היה לי הרושם שיש עמודים עד לוד או נתב"ג
15/07/2018 | 18:40
24
אם אין עמודים בקטע מודיעין-נתב"ג אז יש באמת יש לפחות שנה עד שהכול יעבוד...
לצפיה ב-'תמונה ממצרים.'
תמונה ממצרים.
15/07/2018 | 17:35
47
לצפיה ב-'הפרעות בשירות הרכבות הבריטי היום עקב גמר המונדיאל'
הפרעות בשירות הרכבות הבריטי היום עקב גמר המונדיאל
15/07/2018 | 16:23
1
71
   https://news.sky.com/story/great-western-railway-w...

לכל מי שטוענים שהפעלת תחבורה ציבורית 7 ימים בשבוע היא "עבדות": מסתבר שיש חוזים שמאפשרים לנהגים לא לעבוד ביום א' מסוים בתנאי שיודיעו על כך שבוע מראש. זה מה שקורה היום בזיכיון הרכבות Northern בצפון אנגליה בגלל גביע המונדיאל וגורם לשיבושים קשים בהשוואה ללו"ז יום א' הרגיל. זוהי מפעילה אזורית במספר מחוזות בצפןן אנגליה. ההפרעה תהיה בעיקר בחלון הזמן של המשחק ולקווים פרבריים עד אזוריים של שעתיים בערך.

בזכיינית Great Western Railway נראה שההיעדרויות פחות מאורגנות או שיש איזו בעיה במתן ימי חופש בצורה מסודרת וכן בעיה עם "מחלת מונדיאל". החברה הזו מריצה  קווים ראשיים מלונדון לקורנוול ודרום ווילס, שני אזורים במערב המדינה. ההפרעה תכלול גם קווים פרבריים של הזיכיון אבל תשפיעה על נסיעות ארוכות של מספר שעות כל אחת (פנזאנץ שבקורנוול נמצאת 5-6 שעות נסיעה ברכבת מלונדון) ועלולה לשבש תוכניות נסיעה ברמה שנוסעים יצטרכו לנסוע מחר.

אבל לפחות זה עניין חד פעמי של יום א' עם ארוע גלובלי המושך מיליארדי צופים ולא עניין שבועי שגרתי.
לצפיה ב-'גם בפאריס תחנות מטרו יסגרו, טראמים ואוטובוסים לא יעבדו'
גם בפאריס תחנות מטרו יסגרו, טראמים ואוטובוסים לא יעבדו
15/07/2018 | 16:52
45
לצפיה ב-'מזמן לא כתבתי כאן על חוויות רכבתיות - הקו לרעננה'
מזמן לא כתבתי כאן על חוויות רכבתיות - הקו לרעננה
12/07/2018 | 14:26
36
377
ניצלתי את העובדה שהיום לא עבדתי ונסעתי בקו החדש לכוון הרעננות.
או כמו שאומרים כפר סבא נראית מאוד רעננה מהרצליה.

הגעתי תוך רבע שעה היום בבוקר מביתי ועד לתחנת הרכבת בני ברק.
היו אפילו מספר מקומות חניה פנויים בחניון החינמי שצמוד לתחנה והשארתי את
מכוניתי הנאמנה (4 שנים  ושליש ואפילו תקלה מכנית אחת לא היתה ומעולם לא קרה שלא הצלחתי להתניע)

הטענתי 50 ש"ח ברב קו בכרטיס אשראי, לידיעת הרדוף שמומחה בבזק, וקניתי
כרטיס לרעננה מערב.
הרכבת של שעה 11:22 הגיעה בשתי דקות איחור ויצאה לדרכה ב-3 דקות מעבר לשעה הרשומה. לא נורא, לא טוב אבל לפי ישראל, אוסטרליה ועוד כמה מדינות זה
נחשב בזמן (עד 5 דקות איחור).
היו, להערכתי, ברכבת רק כ-20% נוסעים ממספר המושבים (רוב הרביעיות היו
תפוסות ונדיר שהיו יותר מנוסע ברביעיה כלשהי.

החל מהוד השרון סוקולוב הנסיעה יחסית איטית, להערכתי לא עוברים את ה-45 עד 50 קמ"ש ותוך שתיים שלוש דקות אנו ברעננה דרום.
עצירה לפחות מאשר דקה וממריאים לעבר רעננה מערב.
נסיעה זו ארכה כ-3 דקות והפעם במהירות מעט גבוהה יותר, להערכתי בין 50 ל-75 קמ"ש.
בתחנה ירדו פחות מ-10 נוסעים. טוב, שעת שפל בתחנה שנפתחה לפני כשבוע בלבד.

הסתובבתי במבנה הגדול והתאכזבתי לגלות שטרם פתחו שם את המזנון.
במגרש החניה היו כ-50 ומשהו מכוניות בלבד, אבל זהו חניון קטן, להערכתי בקושי 200 מקומות.
להבדיל מזה של ראש העין שממה שראו מתוך הקרון הוא נראה מפוצץ לאללה.
להערכתי יש בו כ-1,000 מכוניות.

קניתי, להפתעתה המשעשעת של הקופאית, כרטיס לרעננה דרום.
טוב, נראה לי שחוץ מסקרנים ותמהונים, איש לא קנה בשבוע ומשהו האחרונים
כרטיס בין שתי הרעננות.
תחנת רעננה דרום היא ללא מגרש חניה, חוץ מכמעט מניין מקומות חניה לנכים.
אגב, יש בה גם ספרייה וגם פסנתר, שהעביר לי כמה דקות בנגינת שלושת השירים
שאני יודע לנגן בקלידים (קול דודי, המנגינה של הפנתר הוורוד, והאקורדים של דניאלה [דיויד ברוזה]. נראה לי לנגן את יונתן הקטן סתם מפדח אז אותו, כמובן, שלא נגנתי).

משהו מוזר, בתחנת רעננה מערב ראיתי בחניית הנכים פולקסווגן חיפושית עתיקה,
כזו של שנות ה-70. התקרבתי אליה ואכן היה תו נכה בחלונה. מוזר לאללה.

בתחנת רעננה דרום הכמעט צמודה לאמדוקס הגיע אוטובוס, כמדומני של מטרופולין
והוריד נוסעת צעירה שצלמה את הכניסה לגשר שמוליך לעבר התחנה.

אפרופו רעננה, כלי רכב ורכבות, להיכן נעלם הספל של בני? נו, הארכיבאי שהיה
מספר על חוויותיו הרכבתיות.

בחזור, הרכבת יצאה בזמן ובתחנת פ"ת ק' אריה ראיתי בדיפו קרון של הרכבת הקלה.
האם זה באמת קרון מסוג הקרונות שיהיו או שהוא סתם הובא לשם?

אגב, ממליץ לכם לראות היום את ערוץ 11 (שאני עדיין ממשיך לקרוא לו ערוץ אחד או הערוץ הראשון). בשעה או 20:00 או 21:00 יש את הצ'ייסר מול כמה כאלו שזכו
בפרסים יקרים בשעשועוני טריוויה בעבר.

לצפיה ב-'בדפו מוצב דגם מקוצר של קרון'
בדפו מוצב דגם מקוצר של קרון
12/07/2018 | 14:46
201
אותו אחד שהיה מונח בשדרות רוטשילד לפני... שנה? שנתיים? מי זוכר.
הסינים הכינו לנת"ע דגם קרון כדי לתת לנת"ע להתרשם ולהעיר הערות ביצוע. נת"ע השתמשו בדגם בתור מרכז מבקרים פתוח בשדרות רוטשילד, ועכשיו הוא מוצב בדפו כי שם ממוקם מרכז המבקרים הזמני של הקו.

מומלץ להירשם לסיור במתחם - לראות את הקרון, לשמוע הרצאה קצרה, ולראות מקרוב את פתחי המנהרות של הדפו.

לצפיה ב-'האם הדרגנועים של שתי תחנות רעננה'
האם הדרגנועים של שתי תחנות רעננה
12/07/2018 | 20:16
7
175
הם הדרגנועים הכי ארוכים בישראל שפעילים כיום?
יתכן וכל גרם דרגנועים בתחנת האומה בירושלים יהיה ארוך יותר אבל היא, כמובן,
עדיין לא פעילה.
האם אלו שברעננה, בלי קשר רק לרכבות אלא בכלל, הם הכי ארוכים כיום, ה-12
ביולי 18' בישראל?
לצפיה ב-'יש תשובה על נושא הדרגנועים?'
יש תשובה על נושא הדרגנועים?
14/07/2018 | 22:36
5
23
לצפיה ב-'לא יודע על הדרגנועים'
לא יודע על הדרגנועים
15/07/2018 | 08:39
3
48
אבל נכון לרגע זה תחנת רעננה דרום היא היא התחנה הפעילה הכי עמוקה של רכבת ישראל (14 מטר). 
לצפיה ב-'כמדומני שמתוך כ-65 תחנות רכבת פעילות בישראל'
כמדומני שמתוך כ-65 תחנות רכבת פעילות בישראל
15/07/2018 | 10:24
2
59
הכוונה רק לתחנות נוסעים רשמיות ולא לתחנות של רכבת משא (כגון חדרה מזרח)
או תחנות תפעוליות גרידא (כגון שפיים ותל ברוך)
יש רק 16תחנות שהרציפים שלהן הם מתחת למפלס הרחוב שמוביל לשער הכניסה
הראשי לתחנה.
ואלו הן:

4 תחנות תל אביב 
שתי תחנות רעננה
תחנת מודיעין מרכז
תחנת נתב"ג
וולפסון
יוספטל
קוממיות
משה דיין (ראשון מערב)
הראשונים (עומק שלילי, כלומר הרציפים גבוהים ממפלס כניסה)
הוד השרון (כנ"ל, עומק שלילי, הרציפים גבוהים מהכניסה)
כפר סבא (כנ"ל, עומק שלילי)
ירושלים מלחה

אכן מכל התחנות הללו (שכמובן הייתי בכולן ובמונח הייתי הכוונה להכנס מהכניסה
הראשית ברגל ואז להגיע גם לרציף) אכו שתי תחנות רעננה הן הכי עמוקות.
לצפיה ב-'מה עם כרמיאל, נתניה ספיר, שדרות...?'
מה עם כרמיאל, נתניה ספיר, שדרות...?
15/07/2018 | 18:42
1
4
לצפיה ב-'אם אני זוכר נכון את כרמיאל אזי הרציפים הם '
אם אני זוכר נכון את כרמיאל אזי הרציפים הם
15/07/2018 | 19:28
11
באותו גובה מעל פני הים כמו לובי התחנה.
הייתי שם לפני 7 חודשים ושבוע...
אבל בהחלט יתכן ולא זכרתי נכון. 

תחנת ספיר לא זוכר בדיוק, הייתי שם לפני שנתיים, כמה ימים לפני או אחרי
שהייתי בתחנת שדרות.
אני זוכר מעבר תת קרקעי ארוך, בשדרות, כמו בהרצליה, אגב, אבל אם אני זוכר
נכון גובה הרציפים הוא זהה לגובה רצפת לובי התחנה.
כאמור, בהחלט יתכן וזכרוני בוגד בי.

לצפיה ב-'הכי ארוכים בארץ כרגע לפי שבתשתיות אם אני זוכר נכון'
הכי ארוכים בארץ כרגע לפי שבתשתיות אם אני זוכר נכון
15/07/2018 | 13:54
13
לצפיה ב-'דרגנועים ארוכים (2 קומות) יש בקולנוע גלובוס גרנד קניון חיפה'
דרגנועים ארוכים (2 קומות) יש בקולנוע גלובוס גרנד קניון חיפה
15/07/2018 | 16:38
23
לא יודעת אם הם ארוכים יותר מהדרגנועים בתחנות ת"א (למשל ארלוזרוב). ברעננות לא ביקרתי ולא סביר שזה יקרה בעתיד הנראה לעין.
לצפיה ב-' קובי. טוב לדעת'
קובי. טוב לדעת
12/07/2018 | 22:32
102
* תחנת רעננה מערב תחנה חדשה ואולי אין הרבה נוסעים ו/או מכוניות חונות. סביר להניח (ואף מאוד), שכאשר תהיה הנסיעה לתל אביב ודרומה, דרך הרצליה מספר הנוסעים יעלה. אולי לא כמו בראש העין כיום. אבל בהחלט יעלה.

* מהירות נסיעה איטית במסילת השרון - כעיקרון חשמול קו אמור לקצר את זמני הנסיעה בין התחנות. נחיה ונראה.

* ראש העין - 1000 מכוניות זה ללא ספק הרבה. גם הרבה מגיעים לתחנה באמצעות טרמפים או באוטובוסים. שם יש קווי אוטובוסים מכיוון יישובי דרום השרון, שומרון, ראש העין והסביבה. 
כך שללא ספק, כאשר תפעלנה שתי רכבות בשעה, במקום 4, תהיה פגיעה גדולה בשירות. זה עוד בטרם משקללים את פתח תקווה, שגם בתחנות שבה יש שימוש רב.

* האוטובוסים ליד רעננה-דרום הם אכן של "מטרופולין". קווים לכיוון רעננה ולכיוון כפר סבא.

* ערוץ "כאן 11"
לצפיה ב-'המדיניות הייתה לבנות חניונים קטנים'
המדיניות הייתה לבנות חניונים קטנים
12/07/2018 | 23:56
1
153
ברעננה מערב חניון של 200 מקומות, וברעננה דרום עם תחבורה ציבורית בלבד.
התחנה ברעננה דרום גם נמצאת ליד מסוף אוטובוסים יחסית שוקק רוב שעות היום, והאזור צפוף גם ככה בפרייבט כך שזו בחירה נכונה. התחנה גם לא מאוד רחוקה מהמסוף ויש קווים המשרתים אותה מהשכונות.

לגבי רעננה מערב...המיקום שלה מבחינת נגישות אוטובוסים קצת בעייתי...בתחנה על הגשר כלל לא עוצרים כל קווי התחבורה הציבורית, ולנוסעים שבאים מהרצליה אין מעבר חציה- צריך ללכת משהו כמו 200 מטר אחורה לצומת הקרובה כדי לחצות ולחזור.
חבל שלא עשו שער תחנה על הגשר כמו בתחנת השלום לדוגמא.

והרעננים באמת לא עיכלו שיש להם רכבת...בעיקר בגלל הסיבוב הגדול (לכאורה) שהיא עושה (אף שאני בטוח שבשעות הפקקים זה יוצא משתלם יותר מבחינת זמנים לאלה שרוצים להגיע לאזור הבורסה והשלום)

הבנתי גם שיש רכבת אחת בבוקר שמגיעה מהצפון דרך רעננה וראש העין ללוד, או שזה רק בימי ראשון, ומדלגת על תחנות תל אביב. שינוי מבורך
לצפיה ב-'הרכבת מנהריה לבאר שבע דרך מסילת השרון פועלת רק ביום ראשון'
הרכבת מנהריה לבאר שבע דרך מסילת השרון פועלת רק ביום ראשון
13/07/2018 | 00:05
121
בבוקר.
לצפיה ב-'דרך אגב, כביש 531 מערב (יותר נכון דרום מערב)'
דרך אגב, כביש 531 מערב (יותר נכון דרום מערב)
13/07/2018 | 00:28
23
172
עד להיכן הוא ממשיך?
בעבר הממש לא רחוק הוא הגיע רק עד לרח' ירושלים שבגבול בין הרצליה לרעננה.
היום בתחנת רעננה מערב ראיתי שהוא ממשיך הלאה ופה ושם נסעו עליו מכוניות.
לצפיה ב-'עד לכביש 20 לכיוון צפון שממשיך לכביש 2 לכיוון צפון'
עד לכביש 20 לכיוון צפון שממשיך לכביש 2 לכיוון צפון
13/07/2018 | 01:26
22
121
והכיוון של כביש 531 הוא דווקא צפון-מערב ולא דרום-מערב.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
13/07/2018 | 09:25
21
81
הוא לא מתוכנן לזמן הקרוב (נניח עניין של חודשים ספורים או גג שנה וקצת)
להתחבר גם לכוון ת"א קרי לכביש 20 דרום?
לצפיה ב-'מתוכנן, אחרי שישלימו את העבודות בכביש 20 לכיוון דרום ובמחלף'
מתוכנן, אחרי שישלימו את העבודות בכביש 20 לכיוון דרום ובמחלף
13/07/2018 | 09:47
20
125
שמריהו מזרח.
לצפיה ב-'היו ידיעות, לפיהן החיבור ייפתח בקיץ. כנראה בפועל אחרי זה'
היו ידיעות, לפיהן החיבור ייפתח בקיץ. כנראה בפועל אחרי זה
13/07/2018 | 10:22
19
117
זכורות לי כתבות, לפיהן החיבור בכביש 531 לכיוון דרום-מערב ייפתח ביולי-אוגוסט.
נראה שבפועל זה יהיה מאוחר יותר.

לפני כעשור היה מכרז, שנפל. לפי אותו מכרז בתוך שלוש שנים מסתיים כל הפרויקט. קרי כל כביש 531 ונתיבי איילון וכן "מסילת השרון". בפועל למעלה מחמש שנים עובדים. כנראה שאחרי כפול מהזמן המיועד ואף למעלה (שש שנים ואולי יותר, בהשוואה לשלוש שנים) יסתיים הפרויקט.
לצפיה ב-'הכביש כנראה ייפתח בסוף 2018 או תחילת 2019, המסילות בין רעננה'
הכביש כנראה ייפתח בסוף 2018 או תחילת 2019, המסילות בין רעננה
13/07/2018 | 10:34
18
143
מערב להרצליה ותל אביב כנראה לקראת סוף 2019.
לצפיה ב-'יוצא 7 שנים'
יוצא 7 שנים
13/07/2018 | 10:43
14
99
על הפרויקט התחילו לעבוד ב-2013. אני חושב, אבל לא בטוח שעוד ב-2012 החלו לעבוד עליו.
אם חיבור המסילות יהיה בסוף 2019, זה יוצא 7 שנים. למעשה לא יהיה מפתיע, אם בפועל החיבור יהיה ב-2020 
לצפיה ב-'רגע, ובלי שאיש האצטדיונים, נו, "אוהד" צרפת'
רגע, ובלי שאיש האצטדיונים, נו, "אוהד" צרפת
13/07/2018 | 11:34
13
132
שבטח אוכל ת'לב שלו על כך שצרפת ככל הנראה תזכה מחר (במקרה הגרוע
היא תהיה מקום שני שהוא באמת הרבה הרבה יותר מאשר מכובד)
נו, זה שחלק מהשם שלו זה המלה צרפת באנגלית,
יבוא ויגיד בכמה האיחור הוא בפועל לעומת תכנון ששכנה של סבא שלו שמעה פעם
מאיזה קבלן, זה לא זה.
לצפיה ב-' אני מוחא במקומו או ביחד איתו'
אני מוחא במקומו או ביחד איתו
13/07/2018 | 12:09
7
78
יש רבים, שלא גולשים בפורום ומוחים על זה.
לצפיה ב-'???'
???
13/07/2018 | 13:49
6
16
לצפיה ב-'מחאה על העיכוב הרב ועל משך עבודות זמן רב'
מחאה על העיכוב הרב ועל משך עבודות זמן רב
13/07/2018 | 14:54
5
78
איך פרויקט, שתוכנן לשלוש שנים, יהיה כנראה למעלה משבע שנים?
יכול להבין אם מספר חודשים מעל לשלוש שנים יש עיכוב. אבל לא בכזה הבדל.
תוך כמה זמן הוקם כביש 431 עם כל מחלפיו הענקיים וקטע ארוך, מאשר כביש 531? מניח שזמן קצר יותר באופן משמעותית.
אמנם במקרה הזה של הפרויקט בשרון, יש גם עבודות להוספת זוג מסילות-רכבת באיילון, את מסילת השרון והקמת שתי תחנות. עדיין זה לא אמור להימשך כל כך הרבה זמן.
עוד לא דיברנו על עיכובים נוספים. דומני שהפרויקט היה אמור להיחנך ב-2012. בפועל זה יהיה כמה וכמה שנים לאחר מכן.
היו על זה כתבות במקומונים בשרון. כאן לא הייתה התנגדות של תושבים לפרויקט. הייתה התנגדות נקודתית לגבי עקירת עצים והרחבת מחלף סוקולוב. הרחבה שהיא פחות חשובה ועד כה עם המחלף הנוכחי, אפשר להסתדר.
כעונש או לחנך (במירכאות כפולות) את תושבי האזור הם מעכבים גם את השלמת מחלף תל חי. זה למרות שעקירת העצים לא קשורה לעניין. זה גם למרות, שכן חשוב לפתוח יציאה לכיוון מערב.
לצפיה ב-'אז לא הבנת את העקיצה שלי את פד"פ'
אז לא הבנת את העקיצה שלי את פד"פ
13/07/2018 | 16:13
4
89
הוא לא היה אומר שזה לקח 7 שנים במקום 3. לא ולא.
אתה באמת לא זוכר את כל הפוסטים והתגובות שלו שבהן הוא כתב שכבר בשנות
ה-50 דברו על מסילת האיילון המערבי באזור חולון בת ים?

אז בהמשלה את כביש 531 ואת תחנות רעננה הוא היה אומר שהעיכוב הוא של 25
שנה ולא של 4 שנים שכן כבר בשנת 93' הוא שמע מאיזו יועצת תקשורת של בכיר
בשוק הפיננסי ששר התחבורה דבר איתו על כביש כזה ותחנות רכבת ברעננה.

על הדברים המופרכים והזויים שלו (שלעתים ממש מתקרבים אפילו להיות כמעט בזויים) על אלו אני עוקץ אותו.

כי בפועל העיכוב הוא של 4 שנים וזה ממש ממש לא טוב ולא בסדר. מסכים איתך.
אבל בטח שלא אסכים עם פארק דה פרנס שזה עיכוב של 25 שנה.
לצפיה ב-' היו פרסומים עוד ב-93' ואני חושב שלפני כן'
היו פרסומים עוד ב-93' ואני חושב שלפני כן
14/07/2018 | 22:56
3
61
היו פרסומים על כבישי רוחב כמו 531 עוד בסביבות 1992. אז החלו הפקקים להחמיר בכביש 4. היו פרסומים על הכביש. אני לא יודע אם היה תכנון מתקדם לזה או תכנון ראשוני. אבל כן היו לא מעט פרסומים בעיתונות בשרון.
אז גם פרסמו על הרכבת שתפעל מכפר סבא לתל אביב. באותה תקופה הייתה השלוחה הישנה. הייתה כתבה עם נסיעה. כנראה ראש העיר דאז ושר התחבורה דאז. לא בטוח בוודאות אם שניהם היו. אבל הייתה נסיעה ופרסומים על הפעלת הרכבת "בקרוב" מכפר סבא לתל אביב.

בבית הספר היה מן שיעור העשרה על נושאים שונים. אחד הנושאים היה בנושא של... סביבה ותחבורה. חלק מהחומר היה על "פיתוח נתיבי איילון" או שם דומה. 
כך גם על "נתיבים לתחבורה ציבורית". גם זה קרה. המחישו לדוגמא את הנת"צים בדרך ז'בוטינסקי בבני ברק וברמת גן, שבזכותם עדיף לנסוע מכפר סבא לתל אביב, באוטובוס. 
וגם חומר על "הרכבת שתפעל בקרוב". אני לא זוכר אם כביש 531 או כביש רוחב אחר היה בנושאי הלימוד (בכל זאת למעלה מ-25 עברו). אבל כן היו כתבות על התכניות האלה. 
כך שזה לא היה הזוי. אולי לא היה בתכניות ביצוע מתקדמות, אבל בהחלט היו לא מעט כתבות על זה.

למען הסדר הטוב נציין שמצב הרכבות אז היה רחוק מלהיות מצב מזהיר. רק באותה תקופה החלה לפעול מסילת איילון. בקיץ 1992 נסעתי ברכבת מירושלים לתל אביב-דרום [אפשר לומר על שתי התחנות - ז"ל].
מעבר לזה לא היו קווים אחרים או תחנות שונות. כמו שגם הסברת קובי, גם במסילת החוף מספר הרכבות היה קטן משמעותית, מהמצב היום.
לפני כמה חודשים כתבנו על תחנת הרצליה ושם הסברת על ההבדלים בשימוש בתחנה בשנות התשעים ואף בתחילת שנות האלפיים לעומת היום.
כך שמהבחינה הזו המצב ברכבת בכלל היה רחוק מלהיות טוב. אני חושב שרק לקראת סוף התשעים חלה תפנית בעניין הזה. 
לצפיה ב-'חבל שבנו את כביש בר רפאלי צפון(כביש 531) המיותר'
חבל שבנו את כביש בר רפאלי צפון(כביש 531) המיותר
15/07/2018 | 05:17
2
78
במקום לבנות את מסילת השרון ולהפעיל שירות רכבות מלא לרעננה שהיה חוסך כבר קודם פקקים מיותרים של נסיעה ברכב הפרטי במקום להשתמש בתח"צ

לצפיה ב-'חבל שאתה מדבר סתם שטויות'
חבל שאתה מדבר סתם שטויות
15/07/2018 | 07:51
1
26
לצפיה ב-'כביש 531 הוא מיותר'
כביש 531 הוא מיותר
15/07/2018 | 14:17
38
יש כבישים אחרים לנסוע דרכם,גם את נתיבי איילון לא היה צריך לבנות בשנות השבעים והשמונים,אלא לבנות ארבע מסילות באיילון ועוד מסילות בהרצליה ולבנות ישר את מסילות השרון,לבנות מסופי אוטובוס נורמלךים,לא להשקיע כסף בתחנה החדשה,לשפץ את הישנה,לבנות מסוף אוטובוסים ברכבת ארלוזורוב ובאזור משרד הרישוי או צומת חולון,לפתוח קווי הזנה לתחנות הרכבת ברחבי מדינת ישראל 
לבצע את רפורמת הקווים הבין עירוניים שבוצעה ב2014 עוד בשנות השמונים ואז לא היינו מגיעים היום אפילו לשני מיליון כלי רכב ובטח ובטח לא ליותר מ3 מיליון כלי רכב. 
לצפיה ב-'יש לך 5 טעויות, קובי'
יש לך 5 טעויות, קובי
15/07/2018 | 15:20
3
43
אכן הטעויות מצחיקות, גם אותי, אמנם לאו דווקא מהסיבה שהתכוונת, ועל חוש ההומור שלך אין חולק, אבל הן בכל זאת טעויות.

תחילה אפרט אותן ואח"כ אפרט את העובדות הנכונות, לטובת צעירי הפורום שעלולים לטעות כמוך.

1. לא מדובר ב-4 שנות איחור. טעות מסיבית, כפי שאראה בהמשך.
2. לא טענתי מעולם שהקו לרעננה מאחר ב-25 שנה. שוב טעות קולוסלית שלך, שהיתה נמנעת לו טרחת לחפש בארכיון הפורום.
3. לא "דיברו" על קו החוף הדרומי בשנות החמישים. הקו החל להסלל בתחילת העשור - זהו קו החוף, שנועד מלכתחילה להגיע עד אשדוד. אולם באמצע הפרויקט הוקפאו העבודות ע"י האוצר כך שנעצרו בתחנת ת"א מרכז (1955). למרות ההקפאה, כל התכניות כבר אושרו וכל ההפקעות כבר בוצעו, מה שאפשר עשרות שנים מאוחר יותר את סלילת דרום האיילון. העבודות הופשרו במסגרת תכנית החומש של 2003 וקיבלו את הכינוי "קו החוף הדרומי" כדי להבדיל בין הקטע שהושלם בשעתו לבין הקטע שהוקפא. אבל זה אותו פרוייקט בדיוק, לא פרוייקט נפרד. מאחר שלא היה צורך בהליכי הפקעה ותכנון (כי אלה הושלמו יותר מ-50 שנה קודם) חודשו העבודות עד שהוקפאו שוב ע"י אולמרט המושחת. העבודות חודשו שוב במסגרת תכנית ההאצה של 08 ותכנית נתיבי ישראל של 09 והושלמו כ-57 שנה לאחר הפסקתן.
וואו זה היה ארוך, אבל הטעות שלך כל כך גדולה שלא היתה ברירה. גם את הטעות הזו היית חוסך אילו עיינת בארכיון הפורום, כל הנושא נדון כאן בהרחבה ע"י אנשים שיודעים הרבה יותר ממני, אני רק עשיתי חשבון פשוט.
4. לא מדובר בשמועה, לא משכנה ולא מקבלן. מייד תראה כמה טעית.
5. המקור אינו "בכיר במשק" או כל מקור סודי אחר. אוי כמה שאתה טועה...

ועכשיו העובדות הנכונות:

1. האיחור הוא בדיוק 10 שנים, וזאת כתבתי כאן ברגע שנודע על מועד הסיום 18'.
2. זה לא מבוסס על שמועה אלא על מידע רשמי ומוסמך.
3. מקור המידע הוא... רכבת ישראל!!!!

ר"י פרסמה באתר שלה את כל תכנית החומש, כולל תאריכי סיום. מלבד קו החוף הדרומי, כל האיחורים שכתבתי כאן מאז ועד היום מבוססים על מסמך זה.
מועד הסיום של הקו לרעננה נקבע לשנת 08. בדיוק 10 שנות איחור.

אמנם, ר"י החליפה אתר כמה שנים מאוחר יותר ומחקה את התכנית מהאתר החדש, אבל לרוע מזלה: 
א. הכל מתועד בארכיון הפורום.
ב. אני זוכר הכל...

אגב, אם אנו כבר מקשקשים קצת, חשוב להעיר שהפרוייקט האחרון בתכנית החומש היה A1, שנועד להסתיים ב-1.1.09. כלומר שתכנית החומש כולה נועדה להמשך 5.5 שנים. בהנחה שהפרוייקט יסתיים ב-19', האיחור שלו גם כן יהיה 10 שנים.

ואז הפרוייקט היחיד שייוותר מתכנית החומש יהיה הקו לראשון מערב, שהוחלף בפרוייקט עתידי שונה ולכן כנראה שלעולם לא יסתיים.

לצפיה ב-'שמע, הזכרון שלי הוא לא רק טוב אלא בין מעולה למדהים'
שמע, הזכרון שלי הוא לא רק טוב אלא בין מעולה למדהים
15/07/2018 | 16:17
24
אבל הוא רחוק מלהיות מוחלט כמו שכן יש למושא הערצתך,
הלא היא רננה ישראל שוב מתייבשת רז.
לצפיה ב-'ומבלי לחפש בארכיון (ב-15 שנות חברותי בפורום'
ומבלי לחפש בארכיון (ב-15 שנות חברותי בפורום
15/07/2018 | 16:22
1
25
חפשתי בארכיון פחות מ-50 פעם, הרבה הרבה פחות והיום ממש לא מתחשמק לי לחפש)
אני זוכר היטב שסיפרת פעם על איזו קרובת משפחה (או אולי קרוב משפחה) שקבלן
סיפר לו שבקרוב יהיה קו רכבת באזור כלשהו (לא זוכר האם על אשדוד אבל
בהחלט קו שבשנות ה-50 וה-60 ברור לאללה שלא היה קיים).

אגב, אני גם זוכר, שוב מבלי לפנות לארכיון, שאתה מקיבוץ בצפון מזרח המדינה
ושיש לך גם אבא וגם אח שנפלו במערכות ישראל וגם דוד ועוד איזה קרוב משפחה נוסף.

אני גם זוכר שאי שם סביב שנת 2011 עד 2013
עת שודרה הסדרה 'המקום' בשידור חוזר כששמעת ממני שרננה רז מופיעה בה
ויש בה סצינה מינית אתה הראית בעליל התרגשות רבה.
לצפיה ב-'סחתיין על הזכרון קובי'
סחתיין על הזכרון קובי
15/07/2018 | 20:26
12
אני חושב שעשית סלט בנושא הקו לאשדוד.
לא מדובר בקרוב משפחה שלי.
העתונאי סבר פלוצקר סיפר שכאשר הוריו נשלחו/הופנו/הגיעו לשכונת ג'סי כהן אחד היתרונות שהציגו בפניהם (לאו דווקא הקבלן, ייתכן שמדובר בנציגי הממשלה/הסוכנות) היה התכנית לסלילת כביש מהיר ומסילה לדרום בסמוך לשכונה.

זה כמובן לא היה מקור המידע שלי לגבי הפרוייקט לדורותיו, אלא כאן בפורום מפי הדוקטורים והפרופסורים שבאותן שנים (05'-06') היו פעילים כאן והובילו דיונים מפורטים על תכנית החומש.

אני חיברתי את המידע הזה עם הסיפור של פלוצקר. נראה די ברור שבאמצע שנות החמישים, כשהפרוייקט רק הוקפא, איש לא העלה בדעתו שההקפאה תימשך 48 שנה ואח"כ עוד 3. ודאי הניחו שיתחדש תוך שנים ספורות. אני מזכיר לך שהקטע שהושלם אז היה הרבה יותר ארוך והרבה יותר מסובך מהקטע שהוקפא, ובנייתו נמשכה רק 4 שנים. אז לא ידעו מהם כישורי העיכוב של האוצר, לא היה להם את הנסיון שלנו עם הרכבת התחתית (85-50 שנה) והקו לאילת (44 שנה בינתיים). אז בתמימותם חשבו שבקרוב זה יבוצע.

יתר הדברים שכתבת כמובן נכונים. הנה תזכורת:
לצפיה ב-'אבל בדבר אחד אתה צודק 100%, ומגיע לך כל הקרדיט:'
אבל בדבר אחד אתה צודק 100%, ומגיע לך כל הקרדיט:
15/07/2018 | 15:25
48
קדימה קרואטיה!!!!! מוות לצפרדעים!!!!!
לצפיה ב-'באופן עקרוני המסילות בין רעננה והרצליה מוכנות.'
באופן עקרוני המסילות בין רעננה והרצליה מוכנות.
15/07/2018 | 15:21
2
47
מה שלא מוכן אלו המסילות הנוספות בין ת״א להרצליה ולכן אין מספיק קיבולת מסילה להפעיל את השירות. הקטע המעצבן הוא שאת הכפלת המסילות בין ת״א להרצליה יכלו לבצע כבר מזמן כי מעשית אין קשר בינו לבין 531 או הארכת נתיבי איילון לשפיים. בקיצור, סתם התמזמזו עם הפרוייקט הזה עד כדי כך שנוצר מצב מגוחך שבו מסילות 531 (שהביצוע שלהן היה כבול לחלוטין עם פרוייקט אחר) סויימו אבל ת״א הרצליה (שניתן היה לבצע באופן עצמאי) ולסיים מזמן לא גמרו.

לצפיה ב-'מנצל"ש, מה מצב ההכפלה של ת"א אוני'-הרצליה?'
מנצל"ש, מה מצב ההכפלה של ת"א אוני'-הרצליה?
15/07/2018 | 18:48
1
15
אני עובר עם אוטובוס בגשר קק"ל פעם פעמיים בשבוע ורואה רק חול וחול לשני הכיוונים, נראה שיש מקום להנחת המסילות אבל לא מניחים אותן...
לצפיה ב-'ריבוע'
ריבוע
15/07/2018 | 20:46
2
לצפיה ב-'למה לא מאפשרים יציאה מחוף הכרמל בצד הדרומי של הרציף?'
למה לא מאפשרים יציאה מחוף הכרמל בצד הדרומי של הרציף?
14/07/2018 | 16:06
3
149
בהרבה תחנות יש אפשרות לצאת גם במקום שאין בו טרמינל.. (קריית חיים ואפילו בת"א השלום).
זה מאוד יועיל אם בחוף הכרמל בקטע הדרומי של רציף 1 תהייה גם אפשרות יציאה.. הרבה אנשים חונים בצדדים המרוחקים של הסאן ביץ' ואף מעבר לזה.

לצפיה ב-'הסבר אפשרי: לא חשבו על זה'
הסבר אפשרי: לא חשבו על זה
15/07/2018 | 13:48
75
אפשר להציע לרכבת. אולי תקבל הסבר למה לא עשו את זה עד כה.
לצפיה ב-'נכון מאוד'
נכון מאוד
15/07/2018 | 14:06
59
אמנם פיצלו את היציאה והכניסה באמצעות אולם כניסה חדש מהחניון (ואחר כך איפשרו לצאת גם דרכו מה שמפריע שוב למי שרוצה להיכנס לתחנה מהחניון בזמן שמגיעה רכבת) אבל זה כנראה עדיין לא מספיק
לצפיה ב-'זה אכן נקודה טובה... הכניסה/יציאה בחוף הכרמל צפוניות מאוד'
זה אכן נקודה טובה... הכניסה/יציאה בחוף הכרמל צפוניות מאוד
15/07/2018 | 14:10
69
ביחס לרציף. כשאני יודעת שארד בחיפה אני משתדלת לשבת בקרונות הצפוניים שאחרי השמורים (שחלקם כיום "קרון שקט" אבל איש לא אוכף זאת ) אחרת צריך ללכת המון על הרציף ובפקק שנוצר בירידה זה עיכוב שיכול לעלות לי בפספוס האוטובוס.

בתקופות שחניתי שם אכן הצטערתי שאין יציאה יותר דרומית לכיוון מערב, הייתה חוסכת את ההליכה צפונה ואז דרומה.
לצפיה ב-'ליסבון 2- המשך השירשור'
ליסבון 2- המשך השירשור
13/07/2018 | 17:26
11
58
משום שהשירשור הגיע לנקודת ה40 ונסגר בפיסקה לא הגיוני להוסיף תמונות חדשות כי גולשים רבים יניחו שהשישור נגמר.

היום המלא האחרון לביקור היה יום א'  18.3.18 וכמובן שחשוב לשמור ראשון :)
לצפיה ב-'רכבת מטרו בתחנת רוסאריו'
רכבת מטרו בתחנת רוסאריו
13/07/2018 | 17:48
79
המלון שלנו היה ליד תחנת רסטוראדורס בקו הכחול, אבל הנסיעה כבר כללה החלפה בתחנת קאיס דו סוברה אז החלטנו שנחסוך החלפה שניה בתחנת באישה שיאדו והלכנו 200 מטר מהמלון לתחנת רוסאריו שבצד השני של כיכר רוסאריו.

זו רכבת מטרו בקו הירוק והיא נוסעת מהעיר צפונה. כפי שניתן לראות בתמונה האחרונה יש בה מערך בודד של 3 קרונות, פתרון פורטוגזי לשאלת ההפעלה ביום א'. התדירות היתה רכבת פעם ב4-5 דקות בערך. גם בקווים הכחול והאדום הרכבות פעלו כך בערב ובסוף השבוע, אך בקו הצהוב הנסועה הצדיקה הפעלת מערכים כפולים ברכבות של 6 קרונות בכל שעות הפעילות וכל ימי השבוע. ככה זה כשההפעלה היא לפי צרכי התושבים ולא התושבים הם לפי צרכי ההפעלה / מנוחה.

ניתן להתרשם מהתאריך בזכות העובדה ששמות התמונות הן אינדקס זמן.
122820_20180318 (והתנצלותי על היפוך הסדר בשדה הטקסט העברי) זה למעשה   12:28:20_2018/03/18
לצפיה ב-'קאיס דו סוברה מבט לתחנת הרכבת העילית ולקו הרק"ל - נת"צ משותף'
קאיס דו סוברה מבט לתחנת הרכבת העילית ולקו הרק"ל - נת"צ משותף
13/07/2018 | 18:07
47
בתחנה יש גם תחנת מטרו תת קרקעית אבל לא צילמתי את היציאה ממנה. בשירשור שעבר היה פוסט עם שלושת הרציפים. המעבורת בשירשור שעבר הגיעה לתחנה זו ביום למחרת.

צילמתי רק תמונה אחת של תחנת הרכבת הקרקעית. המסילה הזו ממשיכה מערבה עד לחוף האוקינוס האטלנטי והיא במפלס הכביש הראשי הנוסע מליסבון מערבה. הצביעה שוב שונה - רכבות כסופות עם חזית צהובה אבל זו עדיין CP

בליסבון הרק"לות והחשמליות ממוספרות עם התחילית E אך המיספור שלהן נכלל בהגיון של מספרי קווי האוטובוס.כפי שניתן לראות המסלול של הרק"לות משותף למת"צ אוטובוסי, ובחלקים אחרים מהמסלול תראו שיש גם תנועה רגילה.

בכמה מהתמונות נראה כאילו מסילות הרק"ל עקומות באופן יוצא מן הכלל, אך זה אפקט מצלמתי מוזר כלשהו. באחרות המסילות ישרות באופן רגיל. זה היה שירשור הפרידה של הגלאקסי נוט הישן שלי ובעתיד יהיו תמונות מסמארטפון חדש, גם הוא של סמסונג. 
לצפיה ב-'נסיעה בחשמלית קו E15'
נסיעה בחשמלית קו E15
13/07/2018 | 18:33
50
לא תיכננו לנסוע בחשמלית קלאסית בקו E25 לגבעות בגלל המוניטין הרע שלהן כמוקד כייסים, ולפי האתר הרשמי קו E15 אמור להתבצע ביחידות רק"ל מודרניות, אז הופתענו כשהופיעה חשמלית קלאסית לנסיעה שלנו.

צילמתי את פנים החשמלית הקלאסית לפני שהיא התמלאה, והיא התמאלה! אפילו להתכופף קדימה לשניה ולעמוד שוב אי אפשר בלי שיתפסו את המקום שמאחורכם. מצד אחד נסיעה בחשמלית ליסבונית קלאסית היא חווית חובה אבל מצד שני הצפיפות נראתה לנו כמו צימצום יום א' אחד יותר מדי.

ואז לרווחתנו ראינו שמאחורי החשמלית שלנו נוסעת חשמלית מודרנית מרווחת ריקה יחסית. תשכחו מכל מה שאומרים לכם על המרווחים הנחוצים בין הרק"לות בירושלים (אם כי אלו מערכים כפולים) או בגוש דן בעתיד - בליסבון הרק"לות יכולות לנסוע האחת אחרי השניה במרווחים הדומים למרווחי נסיעה אוטובוסית.

כפי שניתן לראות ירדנו והחלפנו מהחשמלית לרק"ל ואז היתה מאחורינו חשמלית קלאסית לצלם. ניתן לראות גם כיצד בכיוון ההפוך נוסעת חשמלית בצביעה אחרת - ירוק-לבן - וגם אוטובוס צהוב של המפעילה העירונית (שמפעילה גם את החשמליות, הרק"ל והפניקולרים)  Carris.
לצפיה ב-'נסיעה בקו E15 - המשך'
נסיעה בקו E15 - המשך
13/07/2018 | 18:44
47
בניגוד לרק"ל הירושלמית שיש לה תאי ניהוג בשני צידי המערך הכפול, לרק"ל של ליסבון יש אזור או תא ניהוג אחד בלבד בקדמת המערך. בצד האחורי ישנו מערך מושבים היוצר "ספה" כפולה וחלון אחורי נגיש לנוסעים. את הנסיעה צילמתי מהאזור הזה.

ניתן לראות כיצד הרק"ל ממשיכה במסילות ברחוב שנוסעים בו כלי רכב פרטיים ואף יש בו חנייות בצד הכביש.  ניתן לראות גם את עמודי גשר ה 25 באפריל בשלב מסויים בנסיעה. מי שמכירים את העיר יכולים לנחש מאיפה יגיע הפוסט הבא וגם שילבו תמונות משלהם בשירשיור :)
לצפיה ב-'Padrão dos Descobrimentos - אנדרטאת מגלי הארצות'
Padrão dos Descobrimentos - אנדרטאת מגלי הארצות
13/07/2018 | 19:37
28
אתר חובה. אנדרטה שנפתחה ב1960ומהווה סמל מודרני לעיר, אם כי היא נמצאת טיפה ממערב למרכז. נכון שזהו מונומנט של משטר פשיסטי אבל הוא נצמד לעבר הרחוק ואינו מוקדש למשטר. בתוך המונומנט יש מעלית למרפסת בקומה העליונה אבל לא עלינו.

הערך הוויקיפדי:

בקרבת האנדרטה נמצא מנזר סאן ג'ירונימו וארמון בלם (בית לחם) שהוא ארמון הנשיאות.

כמו כן צילמתי שני אוטובוסי קומותיים, האחד אדום ועל בטוח אוטובוס סיור תיירותי (עולים בתחנות השונות וניתן לקנות כרטיס. אני בטוח שהסוג די מוכר לנוסעים לחו"ל כי יש כאלו בכל עיר אירופאית בינונית ומעלה. זה לא "אוטובוס תיירים" במובן הקלאסי של איסוף קבוצות ממלון). הצהוב יכול להיות אוטובוס תיירים דומה של Carris או יתכן שמדובר באוטובוס סדיר של החברה העירונית.

לא צילמתי את הרק"ל חזרה ולא מ"שמירת ראשון" אלא משום שהיא היתה צפופה כל-כך שיכלתי רק לעמוד וגם זה בדחיסות. מסילות הרק"ל בליסבון הן מסילה צרה, 900 מ"מ, ויתכן שיש לזה השלכות על רוחב המעבר ברק"ל שהרגיש מאד צר. בגלל הקישור למוקדי החובה של אנדרטאת מגלי הארצות, ארמון בלם ומנזר ג'ירונימו וכן המוזיאון לאומנות מודרנית הרק"ל היה מלא בכל אותם תיירים "שאינם נוסעים בתחבורה ציבורית" לפי גולשים מסויימים בפורום. תחבורה ציבורית טובה ונגישה 7 ימים בשבוע היא תנאי בסיסי לתיירות המונים במיוחד כשאתר חובה נמצא כ 6 ק"מ ממרכז העיר.
לצפיה ב-'אל קורטה אינגלס ליסבון, ראוי להערה או שתיים למרות שלא צילמתי'
אל קורטה אינגלס ליסבון, ראוי להערה או שתיים למרות שלא צילמתי
13/07/2018 | 20:02
23
התמונה בתחתית הפוסט אינה מליסבון אלא מהסופר המקומי בספרד, אך היא היתה באותו הרצף וקשורה לנושא הפוסט, נגישות המסחר ביום א' ובחגים. בשלט מודיע הסופר ששעות הפתיחה הרגילות, 10:00-22:00 (שעות סטנדרטיות בחצי האי האיברי) ישמרו גם ביום ראשון שלפני חג הפסחא, ביום חמישי הקדוש (לא קיים בבריטניה, אצלנו חוגגים את יום ב' חג הבנק שהינו יום חילוני) ויום שישי הקדוש. ביום א' של פסחא סגור אבל זה מתאזן מול הפתיחה בימי הא' האחרים ובחגים האחרים.

ליסבון הרגישה לי קצת מפוספסת כי במקום להתחבר למסחר המקומי מצאתי את עצמי נוסע כל הזמן לכולבו אל קורטה אינגלס El Corte Inglés שכמוהו יש בכל עיר גדולה בחצי האי האיברי, ויש 20 דקות ברכב מהדירה שלנו בקוסטה דל סול. לא שלא ניסיתי אבל בחנות הסופר-מטרו המקומית שליד תחנת רסטוראדורס לא היו מוצרים ללא גלוטן ברמה שיש בכל סופר אירופאי שמכבד את עצמו. אמנם טסנו עם מזוודה אבל לא טרחתי להביא מוצרים בסיסיים כמו גרנולה לארוחת הבוקר או קרקרים מתירס (אינני סבול "לחם" ללא גלוטן וכך גם 50% מהמשתתפים בקבוצות דיון של צליאקים) אז הצטיידתי בסופר של אל-קורטה אינגלס וזה התחיל סדרה של נסיעות לשם במטרו כי הוא היה פחות מ10 דקות מהמלון.

בקומה העליונה ישנה קומת מסעדות עם מגוון נרחב של מסעדות, גלידריות ובארים. יש מרפסת עם נוף עירוני קצת צפוף. ביום האחרון לביקור  שהיה יום א' קניתי קצת צידה לדרך כמו מאפה טרי (לא בדיוק בורקס אבל דומה) ללא גלוטן בסופרמרקט שבקומה התחתונה. שעות הפתיחה ביום א' הן מ10 בבוקר (כמו בכל יום) ועד 20:00 (שעתיים לפני זמן הסגירה הרגיל, 22:00 בימי חול, בשישי ושבת הוא נסגר ב 23:30) לינק לגוגל עם השעות: https://www.google.co.uk/search?q=el%20corte%20ing...

האמת שבספרד קצת נמאס לי מהם כי הם שינמכו את הסופרמרקט שלהם, לשעבר HiperCor והוא איבד את כל ה Non Foods שלו שהיו באיכות דומה למוצרי הכולבו ובמחירים זולים יותר, אך עם כל השירות של El Corte Inglés, והחורף נסעתי יותר לקניון עם חנייה חינם ומספר מוקדים אחרים שהקבילו למה שהכולבו הציע, אבל בליסבון היה נחמד לברוח למקום מוכר, סוג של "שגרירות ספרד" (למרות שפירוש השם הוא "החצר האנגלית").

לצפיה ב-'האריחים המיוחדים בתחנת פארק (גן החיות)'
האריחים המיוחדים בתחנת פארק (גן החיות)
13/07/2018 | 20:18
1
40
בכל עיר עם מטרו יש תחנות ייחודיות הראויות לציון. נסענו כמה וכמה פעמים דרך תחנת פארק שנמצא תחנה אחת לפני תחנת סאו סבסטיאו בו נמצא האל-קורטה אינגלס אך בערב האחרון לביקור בחרנו לאכול במסעדה איטלקית באזור אז המתנו שם לרכבת חזרה למלון.

הפארק הוא פארק אדוארד השביעי, מלך בריטניה וקיסר הודו שהיה בנה של המלכה ויקטוריה. אנגליה (והכוונה אנגליה, לפני האיחוד שיצר את בריטניה) ופורטוגל הן בנות ברית כבר מהמאה ה13 ומעולם לא היו במצב מלחמה האחת נגד השניה.

האריחים מראים קטעים ממפת העולם, וחלק מעיצובי העמודים הם בסגנון הארט נובו והתקופה האדוארדיאנית של העשור הראשון של המאה ה20.

כאמור הרכבת היא של מערך בודד בן 3 קרונות בגלל שמדובר ביום א' בערב.
לצפיה ב-'תיקון: לא גן החיות שהיא תחנה אחרת בקו.'
תיקון: לא גן החיות שהיא תחנה אחרת בקו.
13/07/2018 | 23:19
9
לצפיה ב-'ופוסט אחרון לשירשור: כרטיס Viva Viagem הלא חכם.'
ופוסט אחרון לשירשור: כרטיס Viva Viagem הלא חכם.
13/07/2018 | 20:48
1
37
קחו את כל פילפולי ה IP-27 ("רב-קו" כפי שהוא נראה למי שאינו קורא עברית) בפורום ותכפילו אותם לקבלת כרטיס "חכם" טיפש ומעצבן במיוחד, ה Viva Viagem של ליסבון.

מלבד לונדון היו לי כרטיסים שבועיים בברלין, פריס, מדריד, רומא וברצלונה שפשוט קניתי בשדה התעופה או תחנת הרכבת עם הגעתי לעיר וחסל סדר התעסקויות לזמן הביקור. בכירטוס של ליסבון הברירה היא בין הטענת ערך צבור ללא Cap עילי (כך שניתן לשלם יותר משווי כרטיס יומי) או הטענת כרטיס יומי כל יום !

כדי להפוך את העסק ליותר מתסכל המכונות לא אוהבות את זה אם אדם אחד עומד עם כל הכרטיסים ומנסה לשלם עם אותו כרטיס אשראי (יש לנו ספרדי אז זה ביורו ומשתלם). כדי שזוג ישלם כך צריך להמתין איזה דקה או שתיים בין ההטענה הראשונה לשניה, וכדי שמשפחה עם 4 ילדים תעשה זאת זה בכלל סיפור וגם טקס יומי מאוס במיוחד.

בפוסט על הרכבת שחצתה את הטאג'ו כבר אמרתי שהכרטיס היומי היקר ביותר, כ €10  אינו תקף לרכבת שחוצה את הנהר והיינו צריכים להוציא סט כרטיסים נוסף. כמו כן אמרתי שבגלל שאי אפשר להטעין יותר מסוג חוזה אחד (ערך צבור, נסיעה בודדת או מספר נסיעות, כרטיס יומי מסוג כלשהו) על כרטיס אחד בבת אחת והיתה נסיעת רק"ל שמשהו השתבש בולידטור היינו צריכים לקנות כרטיס חמישי. העלות הינה 50 סנט לכרטיס שזה די סמלי אבל די מעצבן להסתבך בגלל הבעיות הטכניות של המערכת.

ושיא השיאים: באחד "הטקסים היומיים" זוג הכרטיסים הראשון סירב להיטען. אחרי מספר ניסיונות פקידת המטרו הסבירה לי שהכרטיס היומי תקף ל 24 שעות שלמות, מה שלא נהוג במערכות אחרות (בלונדון הכרטיס היומי מסתיים ב 04:30 בבוקר ואני חושב שבארץ אימצתם סטנדרט דומה). כתוצאה ביום למחרת נסענו אולי חצי שעה לפני פקיעת התוקף כך שלא ביצענו את "הטקס" בתחנה המקומית שלנו מול אותה הפקידה אלא איחרנו אותו בשעה - שעתיים אחרי נסיעה באוטובוס תיירים וביצענו אותו ב 12 בצהריים, כשאותה אסטרטגיה הביאה לכך שביום למחרת הטקס התבצע בכלל באחת בצהריים. אני חושב שביום א' נסענו ללא כרטיס מאנדרטאת מגלי הארצות כי לא יכלנו לחדש את הכרטיס בזמן הנסיעה החוצה כשהכרטיס של היום הקודם היה בתוקף, ולא היה מכשיר כירטוס פעיל לא בתחנת הרק"ל ולא ברק"ל עצמה (אני חושב שהיה אחד מקולקל). את הטקס ביצענו בתחנת המטרו כשחזרנו ממגלי הארצות.

בתחומי העיר עצמה הכרטיס עבד מצויין בוולידטורים של תחנות המטרו. משום שכרטיס האשראי הספרדי שהשתמשנו בו היה אשראי-מגע וגם הכרטיס של חדר המלון היה כרטיס מגע היה צורך להפריד את הכרטיסים בארנק הפלסטיק ולסמן את הצד של כרטיס הויוה. מדבקה פשוטה מאפשרת לחוש עם האצבע את הצד של כרטיס הויוה ופשוט להניח את הצד הזה של הארנק על הולידטור בלי לפתוח את הארנק.

בתמונות שני סוגי הכרטיס:
בלבן - אלו של הגדה הצפונית מתחנת המטרו בשדה התעופה.
בירוק- אלו שקיבלנו בתחנת הרכבת הארצית מהגדה הצפונית לגדה הדרומית דרך גשר ה25 באפריל, ואחד שקיבלנו בנמל המעבורות של הגדה הדרומית.

מדובר בכרטיס NFC המודפס על חתיכת פלסטיק גמיש בכיסוי נייר קשיח (לא בדיוק קרטון, יותר נייר כרומו). ניתן לשים את הכרטיס בקערת מים חמים ולהוריד בהדרגה את הנייר עד לחשיפת הצ'יפ.

משום שכרטיס ה IP-27 הישראלי הוא כרטיס פלסטיק שאי אפשר לפתוח בלי להזיק לתכולה אני מניח שתתעניינו במבנה הטכני החשוף של השבב והאנטנה.

עד כאן שירשור ליסבון בשני חלקיו.
לצפיה ב-'והרחבה לעניין הכרטיסים לתושבים'
והרחבה לעניין הכרטיסים לתושבים
13/07/2018 | 21:09
22
כרטיס הויוה ויאגם מנייר הוא לתיירים ולמבקרים בעיר.

תושבי העיר יכולים לפנות למשרדי כרטיסים בתחנות מסוימות ולקבל בדואר תוך כמה שבועות כרטיסי פלסטיק שניתן להטעין עליהם גם כרטיסי חודשי. (מה שהופך את העניין לסגור לתיירים)

בדרך כלל בערים דרום אירופאיות הפרש המחירים בין הכרטיס החודשי לכרטיס השבועי או של חמשת הימים הוא כזה שהשבועי עולה כמו חצי חודשי או אף למעלה מכך ומי שרוצה לבקר לשבועיים עדיף שיוציא חודשי אם הדבר אפשרי, אך מעולם לא נתקלתי בעיר אחרת שדורשת מהתייר להטעין את הכרטיס היומי בכל יום ויום מימי הביקור.
לצפיה ב-'החשמלית כסמל העיר - מזכרת מגנט למקרר.'
החשמלית כסמל העיר - מזכרת מגנט למקרר.
15/07/2018 | 13:58
20

כפי שלונדון אימצה את סמלי התחתית כחלק מזהותה, ליסבון אימצה את החשמלית כסמל העיר.

המגנט הוא מזכרת אחת מני רבות המייצגת את החשמלית, יש גם מודלים של חשמליות.

לצפיה ב-'כתבה על תחבורה ציבורית ותיירים'
כתבה על תחבורה ציבורית ותיירים
12/07/2018 | 16:01
9
217
https://www.themarker.com/consumer/tourism/.premiu...
אגיב לכל סעיף כפי שהוא מופיע בכתבה:

1. אין שום סיבה לרכוש כרטיסים מראש לאוטובוסים ורכבות בארץ. מה שגם שזמני נסיעה צפויים אפשר גם לראות ביישומים של גוגל.

3. אין סיבה להצדיק תשלום מול הנהג: הפתרון הוא הקמת מכונות ברציפי הרכבת הקלה, שבהם יהיה אפשר לקנות כרטיסים במגוון שפות.

6. חוסר תחבורה ציבורית לגנים לאומיים זה עניין של ביצה ותרנגולת, אין מספיק תיירים עצמאיים כדי להצדיק קווים כאלה. גם קו אוטובוס שמפזר בין המלונות בתל אביב וירושלים בהתאמה שייצא כל שעה עגולה 24 שעות ביממה לא שווה לעשות כרגע.

בנוסף חסרה לי בכתבה דוגמאות איך הדבר עובד במקומות אחרים באירופה מבחינת נגישות של תיירים.
אני חושב שכמות התיירים שמשתמשים במערכת נמוך מדי כדי להצדיק תרגום מלא של מאגרי המידע השונים.
לצפיה ב-'באירופה רוב השפות בכתב לטיני'
באירופה רוב השפות בכתב לטיני
12/07/2018 | 16:59
2
162
כך שגם אם המידע לא מונגש באנגלית (והרבה פעמים ההנגשה שלו באנגלית או לא קיימת או לוקה בחסר, למעט בערים הגדולות), אבל תייר שאינו אידיוט גמור יכול לקרוא או לפחות לנסות לקרוא את שמות התחנות, להבין מפה, וכו'.

אצלנו יש אלפבית פחות נפוץ, אז מבחינת ההשוואה הזו עדיף להשוות למזרח הרחוק - יפן וסין. מה עושים תיירים שם?

מבחינת תשלום: בהרבה ערים גדולות באירופה, כולל לונדון רבתי שכולם מתפארים בכמה התח"צ שלה טובה ויעילה, לא ניתן לשלם במזומן באוטובוס.

בהרבה ערים יש מכונות ברחוב שמנפיקות כרטיסים - בבריסל למשל גם כרטיסי נסיעה בודדת שעשויים מנייר מכילים בתוכם שבב NFC/RFID כמו ברב קו, ופשוט נוגעים איתו בולידטור כמו עם כרטיס חכם מפלסטיק.
בלונדון אפשר להנפיק כרטיס אוייסטר בעמדה מאויישת או במכונות שנמצאות בהרבה תחנות רכבת וגם בנמל התעופה הית'רו, או לשלם עם כרטיס אשראי contactless.

בגוטבורג שבשוודיה יש קיוסק ליד כל תחנת טראם במרכז העיר ובקיוסק הזה אפשר לרכוש כרטיס חכם ולהטעין אותו.

כדאי ורצוי לבטל תשלום לנהג במזומן, ולהנגיש כמה שיותר מכונות תשלום ברחוב, מכונות הנפקת רב קו, ועמדות שירות. זה דווקא יעזור לתיירים כי הם לא יצטרכו להסתבך עם תשלום במטבעות שאינם בקיאים בהם ולבזבז את הזמן של כולם.

מבחינת כרטיסים תקופתיים, זה חוסר דיוק נוראי בכתבה - כרטיס חופשי יומי/שבועי הוא מעולה לתיירים. במילא חוץ ממשוגעים לדבר אף אחד לא יחצה את הארץ לאורכה ולרוחבה בתח"צ *כל יום*, לכן תייר יכול לקנות כרטיס שבועי לעיר שבה נמצא המלון שלו, וכרטיס חופשי יומי מתאים לימים בהם הוא נוסע לערים אחרות, בין אם כרטיס בין-מטרופוליני או כרטיס ארצי, או פשוט סתם כרטיס נוסע מזדמן.

גם בחו"ל אף אחד לא מצפה לנסוע מדינה שלמה עם אותו כרטיס במשך שבוע, שהרי ברוב הערים הגדולות בעולם הכרטיס החכם תקף רק בגבולות העיר, ולכל עיר יש את שיטת התשלום שלה.

לצפיה ב-'התח"צ ביפן לדוגמה בדרך כלל מאוד מונגשת לתיירים.'
התח"צ ביפן לדוגמה בדרך כלל מאוד מונגשת לתיירים.
12/07/2018 | 18:59
109
כמעט תמיד מכונות מכירת כרטיסים תומכות באנגלית וכמעט תמיד יש גם אנגלית בשילוט. אני חושב שהמצב בישראל שבו גם ערבית היא שפה רשמית גורם לכך שבמקרים רבים טורחים לספק הסברה בערבית- ואז קשה לדחוס גם אנגלית.
אני דווקא חושב שכרטיסים חופשיים ארציים מעולים לתיירים- כך תייר יכול לקנות כרטיס אחד ולחסוך קצת כאב ראש. לדעתי זה אינטרס של משרד התיירות לאפשר לתיירים לרכוש בנתב"ג כרטיסים ארציים ל(נניח) 3 ימים/שבוע/שבועיים במחיר מוזל בהצגת כרטיס טיסה יוצאת. סך הכל זה נותן תמריץ לתיירים לטייל גם במקומות פחות נגישים.
לצפיה ב-''
15/07/2018 | 16:45
1
לצפיה ב-'סליחה אבל באירופה המערכת נגישה לתייר העצמאי 7 ימים.'
סליחה אבל באירופה המערכת נגישה לתייר העצמאי 7 ימים.
12/07/2018 | 17:52
4
133
הכתבה עצמה קצת גרועה כי היא לא טורחת לציין שהתייר האירופאי רגיל לתח"צ 7 ימים בשבוע, ואינה מציינת דוגמאות מחו"ל לזמינות הדברים שהיא מציינת את חסרונם בארץ.

לסעיף 1 שלך אענה שאפשר להזמין כרטיסים רבים הביתה בדואר לפני שאתה עולה על המטוס, בכלל זה האויסטר הלונדוני, הכרטיסים העירוניים של מדריד וברצלונה, וכן ה Swiss Pass. לתייר זה חוסך חיפושים והתעסקויות על ההגעה לשדה התעופה או לתחנת הרכבת בארץ היעד, בעיקר אחרי טיסות ארוכות ובשעות לא נוחות.

גוגל אינה זמינה לתייר עם כרטיס סים זר והגבלות מידע, וגם כאשר היא נגישה יש טענות נגדה שהיא אינה טובה כמו האפליקציות המקומיות. בנוסף, לא לכל תייר יש סמארטפון.

3. לא כל קו אוטובוס מקומי הינו רק"ל (שכמוה יש רק אחת בארץ ברגע זה) ואי מתן היכולת לעלות למערכת מונע מהתייר את האפשרות להגיע למרכזי ההנפקה למיניהם. ביטול התשלום במסומן מתאים יותר למקומות עם מערכת רכבתית שניתן להשיג את אמצעי התשלום בתחנות הרכבת העירונית השכונתיות ולא למקום שרוב התח"צ בו היא של אוטובוסים. יש מקומות שמציבים מכשירים בכל תחנת אוטובוס (ראיתי דבר כזה בשוויץ וכן בתחנות עיקריות במרכז לונדון) ויש שמעבירים את הכירטיס לסוכן אחר כמו חנויות הטבק (איטליה)

(אציין שבניגוד לנאמר בכתבה עמדת הרב קו הקצת נסתרת בנתב"ג מנפיקה כרטיס רב קו אנונימי בלי יותר מדי הסתייגויות כשמבקשים זאת, למרות שלתייר הכיתוב על הכרטיס נראה כמו  IP-17 או IP-21 בפונט קצת מגושם ללא כיתוב כלשהו באותיות לטיניות)

6. מזמן לא צחקתי כל כך. באירופה התיירות התבססה במקור על רשת הרכבות ואז קווי ענף לא רווחיים הוחלפו בקווי אוטובוס כשאמצעי זה היה יעיל יותר. במקביל היבשת מלאה בקווי חובבים ואמצעי תחבורה היסטוריים ואיזוטריים (פניקולרים, רכבות הרריות, רכבלים) המקשרים למוקדי עניין ותיירות שאינם נגישים אפילו ברשת הכבישים. תיירות ההמונים החלה כעניין תלוי תחבורה ציבורית וגם כיום חלק ניכר ממנה תלוי באופן ישיר בתחבורה ציבורית בין מטעמי נגישות ובין מטעמי עומס ובעיות חנייה.

לגבי קישור (מנתב"ג) למלונות - התייר העצמאי בן זמננו רגיל לעלות על הרכבת הרגילה בכל עיר אירופאית ולכן אין סיבה להפעיל עבורו מערך שעתי בלתי אטרקטיבי. מה שצריך להפעיל עבורו (ועבור הבאים לתל אביב משאר חלקי המדינה) הוא מערך של קווים רוחביים תדירים מתחנות האיילון לרצועת החוף, וכן קו אוטובוס מיפו ועד רדינג שהייתי ממשיך עד לגני התערוכה (הצעתי שיהיה קו רק"ל כזה) כדי לחבר את מוקדי הבילוי והכנסים בחיבור אחד פשוט להבנה. בירושלים מרבית המלונות החשובים נמצאים באזור רחובות המלך דוד קרן היסוד ובעתיד יהיה צורך בחיבור האזור לתחנת האומה או באמצעות הקווים שנוסעים כיום בנת"צ או בשיפור מערכת הרק"ל (וחבל שאין אופציה הגיונית לקו מתחנת האומה לקרן היסוד דרך המלך ג'ורג' אם כי תייר עצמאי רגיל להחליף רכבות במערכות מטרו). יתכן שתחנת רכבת בממילא (במקום הטירוף של תחנה בעייתית בכותל ותחנה מתחת למשולש הירושלמי כולו) תתן פתרון טוב יותר לתיירים הבאים לירושלים ברכבת באמצעות שלוחת רק"ל "סגול" מהקו הקיים בכיכר צה"ל דרך רחובות המלך שלמה והמלך דוד לקו הכחול המתוכנן (ומשם הצבע הסגול).

יש להבין שמספרי התיירים בישראל מצומצמים ביותר בהשוואה למקומות אחרים. 3 מיליון תיירים בשנה במדינה כמו ישראל זה כלום כשבטריטורייה בגודל של שכונה כמו גיברלטר ( 5 ק"מ על 2.5 ק"מ בנקודה הכי רחבה) זוכים ללמעלה מ 10 מיליון, לעיר ברצלונה הגיעו 32 מיליון. יש לציין שבקפריסין הגיעו למספר דומה לישראל, על סף ה 3 מיליון, אבל זה במדינה ששולטת רק על שני שליש משטחה ואוכלוסייתה היא שמינית מאוכלוסיית ישראל. יתכן שבעיות התחבורה תורמות במשהו ( לצד בעיות הביטחון והמחיר) למספרי התיירים הנמוכים יחסית בישראל.

צריך לציין גם שבאירופה לא נהוג לנסוע בקבוצות יותר, אלא אם מגובר בקבוצות עם צרכים מיוחדים. רמת התח"צ ביבשת מאפשרת עצמאות רבה בעת תיירות ביבשת וסיקרתי שירשורי מסע רבים בפורום כולל כאלו שעירבו נסיעות ביום ראשון. אני נמצא בעיצומו של שירשור כזה היום ואעדכן אותו בערב.
לצפיה ב-'לגבי הגוגל'
לגבי הגוגל
12/07/2018 | 18:35
3
84
אם משווים לאפליקציות המידע בארץ הגוגל הוא די נוח לשימוש. ואפשר גם להשתמש בו בארץ המוצא כשמתכננים את הטיול.

התכוונתי שלא כדאי להפעיל קווי תחבורה ציבורית בארץ לרשויות טבע וגנים לאומיים. לא רואה את אגד והרגולטור שמעליה משרד התחבורה כל כך ממהרים ומתלהבים לפעיל קווים למצדה לעבדת, לקיסריה ולמגידו בתדירות של פחות מ5 אוטובוסים ביום לכיוון שברוב המקרים יהיו ריקים.

נתקלתי במספר אתרי תיירות באירופה שמסיבות טופוגרפיות אי אפשר להנגיש אותה בתחבורה מסילתית ואמצעים שהזכרת לא היו בהם בכלל. כך שלתייר בתחבורה ציבורית יהיה קשה להגיע אליהם.

ושכחתי גם לכתוב בפוסט שטענות בכתבה על תחבורה ציבורית לקויה בירושלים הן די שגויות. קו 1 הירושלמי משמש את רוב נוסעי התחבורה הציבורית לכותל והוא לא קו חרדי מובהק (למרות שהוא עובר בשכונות חרדיות) מה גם שתייר אמיתי ישתמש ברכבת הקלה עד לשער שכם ומשם יילך עד לכותל (בנוסף לעובדה שרוב המלונות בירושלים המערבית הן מרחק הליכה מהעיר העתיקה) ובנוסף גם גן החיות התנכי נגיש בתחבורה ציבורית גם באוטובוסים וגם ברכבת.

לצפיה ב-'אי אפשר למדוד פוטנציאל של דבר לא קיים.'
אי אפשר למדוד פוטנציאל של דבר לא קיים.
12/07/2018 | 19:17
1
75
אתה בא בהנחה שבגלל שדבר אינו קיים אין לו דרישה. העובדה היא שכאשר מציעים לתיירים תחבורה ציבורית למוקדי עניין ומיידעים אותם במוקדי התיירות ובמלונות הם עושים שימוש בתחבורה הציבורית. לעומת זאת כאשר אין אמצעים כאלו אי אפשר להשתמש בהם או למדוד את הדרישה הרשמית להם.

הבחירה שלא לעצור קווים בכניסות לאתרי התיירות היא בחירה של משרד התחבורה. זה עניין שפוגע הן בתיירות הפנים והן בתיירות החוץ. במקרים רבים עולים בפורום מקרים של אתרי תיירות שקווים סדירים עוברים בקרבתם והוספת תחנות הינה אפשרית ללא הפעלת קווים ייעודיים.

לצפיה ב-'לכן אמרתי שזה ביצה ותרנוגלת'
לכן אמרתי שזה ביצה ותרנוגלת
12/07/2018 | 22:18
56
לא מפעילים קווים לאתרי תיירות כי לכאורה אין ביקוש, אין ביקוש כי קווים כאלה לא קיימים בכלל.

אתה רואה את משרד התחבורה פותח קו למצדה שייצא כל חצי שעה מת"מ ירושלים מ7:00-15:00 ומ9:00-17:00 בכיוון ההפוך?

במיוחד שיש מחסור בכ"א.

לצפיה ב-'בחו"ל גם נפוץ שימוש בשאטלים'
בחו"ל גם נפוץ שימוש בשאטלים
15/07/2018 | 09:11
35
שמפעילים אתרי התיירות עצמם, או אולי הרשות המקומית שמעוניינת בקידומם.
כך בנסיעה מפריז לגנים של הצייר מונה באיזה כפר נידח )ז'יברני), לוקחים התיירים העצמאיים רכבת עד לתחנת ורנון-ז'יברני ומשם יוצאים שאטלים שממתינים לנוסעים ומביאים אותם לאתר. המידע מפורסם לכל מי שמחפש ברשת איך הלגיע לגנים של קלוד מונה אך אינו תחבורה ציבורית רגילה.

באותו הקשר עיריית ירושלים מפעילה שאטל קבוע מחניון "התחנה הראשונה" לשער האשפות. ובפסטיבל האור היא הפעילה שאטלים ממקומות נוספים כגון מלחה-טדי. והמידע היה די זמין (אם כי נתון לשיפור). תוכלו לראות בכך הכנה לרכבל העתידי...

ייתכן ורשות שמורות הטבע והגנים צריכה להפעיל שאטל קבוע מתחנת בנימינה לקיסריה.  הקירבה שלו לתל אביב והאטרקטיביות שלו יביאו לכך שהוא יהיה מוצדק מבחינת כמות משתמשים די מהר (בהנחה שמספר התיירים העצמאיים ימשיך את מגמת העליה). הם יכולים להתחיל "רק בעונה" ובהדרגה לפתח אותו. וזה יותר הגיוני מאשר קו תח"צ רגיל "מלונות תל אביב-קיסריה"
לצפיה ב-'במדריד ליסבון רומא פריז '
במדריד ליסבון רומא פריז
14/07/2018 | 13:00
85
הגענו לאתרים היסטוריים מחוץ לערים באוטובוס נוח ממוזג ומרווח .כשרוצים זה אפשרי
לצפיה ב-'אוטובוסים תוצרת "סולאריס"'
אוטובוסים תוצרת "סולאריס"
12/07/2018 | 22:08
15
212
1. פועלות מפרקיות בקו 55 "קווים" מבקעת אונו לתל אביב.
היום בגבעת שמואל ראיתי מפרקית זו פועלת בקו 68.

2. "סולאריס" בשדה התעופה נתב"ג - להם 3 דלתות, בדומה לאוטובוסים של "איסוזו".

בפועל יצא לי לנסוע בהם ב"מטרופולין" בשרון ובעיקר ב"דן".
עבור הנוסעים לדעתי אלה אוטובוסים נחמדים. אולי עבור הנהגים זה טוב או לא טוב. את זה אני פחות יודע.
כמו כן יצא לי לשבת בחלק האחורי. אזור המנוע 'העומד'. בוולוואים B7L (ז"ל?), שפעלו ב"קווים" היה באזור הזה חם ואף רותח. באלה של "דן" בכלל לא הרגשתי את זה. המזגן אפילו היה מצוין.
לצפיה ב-'יש מפרקיות שלהם גם בנתב"ג, מלבד השלוש-דלתות.'
יש מפרקיות שלהם גם בנתב"ג, מלבד השלוש-דלתות.
12/07/2018 | 22:15
1
78
לצפיה ב-'אכן. גם את זה יצא לי לראות'
אכן. גם את זה יצא לי לראות
12/07/2018 | 22:22
58
לצפיה ב-'בירושלים יש\הייתה מפרקית בניסוי'
בירושלים יש\הייתה מפרקית בניסוי
12/07/2018 | 22:53
3
145
לצפיה ב-'אוטובוס עם מעט מאוד מקומות ישיבה '
אוטובוס עם מעט מאוד מקומות ישיבה
13/07/2018 | 06:06
1
104

לדעתי הגזימו הפעם...

לצפיה ב-'כן. זה אותו מספר מקומות ישיבה שיש באוטובוס רגיל'
כן. זה אותו מספר מקומות ישיבה שיש באוטובוס רגיל
13/07/2018 | 09:38
48
לצפיה ב-'עדיין'
עדיין
13/07/2018 | 16:07
28
לצפיה ב-'המפרקיות 55 מאוד נחמדות.'
המפרקיות 55 מאוד נחמדות.
13/07/2018 | 09:40
1
118
בייחוד בהשוואה לאוטובוסים הרגילים שלהם שהמבנה שלהם של הכניסה הצרה מאוד מעודד צפיפות.

ברגילים שני אנשים שעומדים כבר גורמים לצפיפות.
לצפיה ב-'"האוטובוסים הרגילים" - הכוונה לאוטובוסים עם המדרגה באמצע? '
"האוטובוסים הרגילים" - הכוונה לאוטובוסים עם המדרגה באמצע?
13/07/2018 | 11:21
89
האוטובוסים עם מדרגה אחת פחות מתאימים לקו כמו 55. קו עתיר נוסעים ותחלופת נוסעים גבוהה. 
לצפיה ב-'פורסם שדן מתכוונים לרכוש עוד סולריסים רגילים .ידוע מה קורה '
פורסם שדן מתכוונים לרכוש עוד סולריסים רגילים .ידוע מה קורה
13/07/2018 | 16:45
6
92
עם זה?
לצפיה ב-'עוד אוטובוסים שיסעו ל"עמידר רמת גו" ?'
עוד אוטובוסים שיסעו ל"עמידר רמת גו" ?
13/07/2018 | 19:20
2
50
לצפיה ב-'גם מסך המידע הפנימי לא פועל בתוכם'
גם מסך המידע הפנימי לא פועל בתוכם
14/07/2018 | 22:41
1
40
כך לפחות מה שראיתי בנסיעות שונות, באזורים שונים. בין אם בקו 5 או בקווים ברמת גן.
לצפיה ב-'כשנסעתי דווקא המסך עבד. אבל...'
כשנסעתי דווקא המסך עבד. אבל...
15/07/2018 | 08:54
17
הבעיה היתה אחרת.
המסכים שיש שם וגם במאנים החדשים לא מותאמים לתצוגה של דן (שורה אחת), כך שלפעמים החלק המוצג איננו החלק הרלוונטי של שם התחנה.
לצפיה ב-'100 רגילים וכ-30 מפרקיים יגיעו לדן בחודשים הקרובים'
100 רגילים וכ-30 מפרקיים יגיעו לדן בחודשים הקרובים
13/07/2018 | 22:02
2
61
לצפיה ב-'סולאריס או מאן ? '
סולאריס או מאן ?
14/07/2018 | 12:55
1
37
לצפיה ב-'סולאריס. בנוסף מגיעים גם הרבה מאן'
סולאריס. בנוסף מגיעים גם הרבה מאן
14/07/2018 | 22:50
39
לצפיה ב-'שתי שאלות לגבי הקו הירוק בת"א'
שתי שאלות לגבי הקו הירוק בת"א
15/07/2018 | 01:09
3
190
1.מדוע ההתפצלות בצפון לשתי שלוחות לא נעשית בנקודה אחת , אלא בשתי נקודות וכך נוצר למעשה "ריבוע" של מסילות? כלומר למה אמורה לשמש המסילה הצפונית, על רח' אינשטיין בין רח' לוי אשכול לאבן גבירול? (ראו מצה מצ"ב)
2.באתר "קווים כחולים אפשר לראות שלגבול התכנית של הקו הירוק באיזור תחנת הרכבת אוניברסיטה יש שתי גרסאות: האחת עוקפת את מתחם השבכ והגרסה השנייה עושה דוח דרכו. האם זו חלופה תכנונית או שינוי עתידי מתוכנן לכשהמתחם ישוחרר ויהפוך לאזרחי? (תכנית אשר קיימת ברמת החזון)
לצפיה ב-'הסבר'
הסבר
15/07/2018 | 01:37
2
122
לא יהיה ריבוע כזה. המפה הראשונה שצירפת פשוט מציגה שתי חלופות אפשריות. תיכננו את החלופות כשלא ידעו מה יהיה עתידו של שדה דב. עכשיו כשיודעים ששדה דב כנראה לא ייתפנה בזמן לקו הירוק והשכונה ששם לא תחל להיבנות בזמן, ייבנו את הגרסה שנוסעת בשדרות לוי אשכול.

בקשר למתחם השב"כ לא ברור למה זה מופיע כך, כי אין סיכוי שזה ייקרה - המתחם לא מתוכנן להתפנות בקרוב למיטב ידיעתי. התוכנית היא שהרכבת תיכנס למנהרת cut&cover ברחוב יצחק רוזנפלד, ותצא בצלע הגבעה לגשר מעל נתיבי איילון ומסילת רכבת ישראל. הפורטל של המנהרה כנראה יינגוס קצת מהחניונים שמצפון למתחם השב"כ.
לצפיה ב-'שאלה שלי לגבי הקו הירוק'
שאלה שלי לגבי הקו הירוק
15/07/2018 | 01:56
1
102
האם יש רחובות או קטעי רחובות שצפויים להיסגר לתנועה שיחלו עבודות לבניית הקו הירוק והאם מתוכננים רחובות אחרים להיסגר לתנועת כלי רכב לרבות אוטובוס כאשר הקו הירוק יחל לפעול ?
לצפיה ב-'עוד מוקדם להגיד'
עוד מוקדם להגיד
15/07/2018 | 08:44
89
אך ככלל התשובה היא לא.
הקו הירוק עובר בקטע התת קרקעי שלו ברחובות רחבים יחסית, כך שסביר שתינקט הגישה שננקטה בתחנות הקו האדום של צמצום נתיבים ולא סגירה מוחלטת (כמובן שיהיו פרויקטים ליליים של סגירה מוחלטת).
לצפיה ב-'אזעקות ברכבת'
אזעקות ברכבת
13/07/2018 | 23:02
6
213
בשבוע האחרון קרה לי 3 פעמים שתוך כדי נסיעה מתחילה אזעקה בקרון. החשמל נפסק בקרון המזגן כמובן מת ואז הקרון מתחיל להיות סאונה מטורפת.
הצרה היא שבכל הזמן הזה הפקח בכלל לא מודע לבעיה.. מאוד קשה למצוא אותו ברכבת.. הוא יכול להיות בכל מקום.

למה אין דרך להודיע לפקח על בעיה? אפילו אם זה לא בעיה טכנית.. נניח קרה משהו.. נוסע איבד הכרה או לא יודע מה.. זה הזוי שאין בקרונות לחצני מצוקה.
אפילו באפליקציה של הרכבת - שהיא גם יודעת בוודאות באיזה רכבת אתה נמצא (להלן תחנה מעוררת) אין אופציה לשלוח קריאה לפקח
לצפיה ב-'במקרה חירום ניתן לפנות למוקד החירום של הרכבת.'
במקרה חירום ניתן לפנות למוקד החירום של הרכבת.
14/07/2018 | 00:12
5
149
אם לא מוצאים את הפקח ברכבת ניתן לנצל את מוקד החירום של הרכבת שיזעיקו את הפקח.
לצפיה ב-'כי הטלפון של מוקד החרום מפורסם במקום נגיש בקרון?'
כי הטלפון של מוקד החרום מפורסם במקום נגיש בקרון?
14/07/2018 | 15:58
1
108
חוץ מזה, כיבוי חשמל בקרון הוא לא מקרה חרום אבל עדיין צריך את הפקח במהירות. הקרון הופך לסאונה תוך שניות בודדות.
לצפיה ב-'מוקד החירום 2442*'
מוקד החירום 2442*
15/07/2018 | 01:12
38
מוקד החירום של רכבת ישראל 2442*

אם לא הולך כוכבית אז אפשר גם לחייג את המספר 12222442.

אבל לא ידוע לי אם קומת המספור 1222 עובדת מטלפון סלולרי, הכוכבית כן עובדת מטלפון סלולרי וה-1222 נועד לחיוג מקווי טלפון פנימיים שמחוברים בצירי PRI לרשת הציבורית והכוכבית לא פועלת מצירי ה-PRI ולכן הקצו עבורם את קומת המספור 1222.
לצפיה ב-'להתקשר למוקד או לפנות בצאט '
להתקשר למוקד או לפנות בצאט
14/07/2018 | 23:12
2
54
5770* אפשר לדעתי גם דרך האפל' להכנס לצ'אט
לצפיה ב-'ה-5770* מוביל לחברת מיקור חוץ ולא ישירות לרכבת ישראל'
ה-5770* מוביל לחברת מיקור חוץ ולא ישירות לרכבת ישראל
15/07/2018 | 01:20
1
40
ואילו מוקד החירום 2442* מופעל ע"י רכבת ישראל ונמצא בתחנת סבידור.

כך שבמקרה חרום עדיף כמובן 2442*.ובמיוחד בשביל מוקד החירום נועד המספר המקוצר הזה.
לצפיה ב-'תשאיר את החירום למקרי חירום אמיתיים, לא נפילת חשמל בקרון'
תשאיר את החירום למקרי חירום אמיתיים, לא נפילת חשמל בקרון
15/07/2018 | 01:39
19
לצפיה ב-'חצי אופ טופיק - ראיתי כבר את כל סוגי כלי הרכב עם 8 ספרות'
חצי אופ טופיק - ראיתי כבר את כל סוגי כלי הרכב עם 8 ספרות
13/07/2018 | 18:00
7
161
 מוניות לא יקבלו בשנים הקרובות מספר בן שמונה ספרות וישארו עם 7 כשהסיומות
הן 25
26

חוץ מזה ראיתי, היה זה יום ששי הקודם, כבר את כל סוגי הרכב עם שמונה ספרות מספר רישוי.
יום ששי שעבר היו אלו שני אוטובוסים של מטרופולין שנסעו על כביש 4 דרום
באזור כלא בית ליד.

החל מלפני שנה בדיוק (ליתר דיוק כמעט שנה, סוף יולי 17')
עת ראיתי אאודי מספר 236-94-201 (לא להסחף, לא זכרתי, פשוט צילמתי
כי זו היתה פעם ראשונה שראיתי רכב עם 8 ספרות)
ועד ללפני שבוע ראיתי כבר הכל.

משאיות חלוקה עירוניות קלות
משאית ענק
עגלת סמי טריילר
עגלה ניידת שגם פרייבטים (בד"כ טנדרים וג'יפים) גוררים
קטנוע (אפילו רמי מכיר מישהו אישית שי לו קטנוע עם 8 ספרות)
פרייבטים
ג'יפים
טנדרים
טנדרונים

ואפילו יצא לי לנסוע (לא לנהוג) במכוניות של שני חברים שלי שלשניהם יש רכב
עם 8 ספרות.

לצפיה ב-'מוניות וכנראה יש עוד זמן לחלק מהאוטובוסים'
מוניות וכנראה יש עוד זמן לחלק מהאוטובוסים
14/07/2018 | 22:38
3
43
לאוטובוסים ב"אגד" וב"דן" יש סדרות רישוי משלהן
77 בקידומת ו-69 לעירוניים ב"אגד" ו-76 בקידומת לבינעירוניים.
מניח, שלפחות בשנה הקרובה עדיין לא יהיו 8 ספרות.

ב"דן" זה 92 בקידומת ו-01 בסיומת. 

גם רכבי חילוץ והצלה כמו ניידות משטרה או אמבלונסים (של מד"א, "איחוד הצלה" או פרטיים) לא יצא לי לראות. אולי יש, אבל לא זכור לי שראיתי.

אוטובוסים אחרים, בין שימוש לתחבורה ציבורית או שימוש להסעות פרטיות אכן יש עם 8 ספרות. 
כמו שכתבת אוטובוסים שונים של "מטרופולין". למשל החשמליים בקווים 29/39 או האיסוזו העירוניים עם 3 דלתות. כך גם הבינעירוניים החדשים בקווי נתניה.
לצפיה ב-'יש אמבולנסים, אופנולנסים,בימבלנסים עם 8 ספרות...'
יש אמבולנסים, אופנולנסים,בימבלנסים עם 8 ספרות...
15/07/2018 | 00:20
2
25
לא מעט
לצפיה ב-'מבחינתי אמבולנס זה טנדר (או וואן)'
מבחינתי אמבולנס זה טנדר (או וואן)
15/07/2018 | 00:29
1
23
אין מספרי רישוי מיוחדים לאמבולנסים, עד כמה שהבנתי.
לצפיה ב-'אין מספרים מיוחדים, אלא חלק מתחומי היבואניות'
אין מספרים מיוחדים, אלא חלק מתחומי היבואניות
15/07/2018 | 21:23
1
לצפיה ב-'מוניות בישראל, מבחינת המספר שלהן הן בכלל מוזרות'
מוניות בישראל, מבחינת המספר שלהן הן בכלל מוזרות
14/07/2018 | 22:52
2
49
עד לשנת 87', עת המציאו להן את הסיומת 25
היה להן 6 ספרות, למרות ש-7 שנים קודם לכן, בספטמבר 79' כבר היו 7 ספרות.
עד היום אני זוכר טנדר טרנספורטר לבן ברח' דגניה בחדרה שראיתי עת הלכתי לכתה
ט' בתחילת ספטמבר 79'.
זה היה כלי הרכב הראשון שראיתי עם 7 ספרות בישראל.

רכב אמריקאי שאני זוכר במעומעם מאוד בקיסריה היה הרכב הראשון שראיתי
עם מספר צהוב בישראל, ראשית ה-70. עד אז, משנת 58' או 59' ועד לנניח 72'
המספרים בישראל היו בצבע כתום (הרקע כתום הספרות בשחור).
ואז בשנת 72' ראיתי לפתע רכב אמריקאי מפואר שהלוחית היתה ספרות שחורות על רקע צהוב.
אני זוכר ששאלתי בתמהון את אבא ז"ל מה זה והוא אמר לי שכנראה המספרים
החדשים מקבלים צבע כזה.

נחזור למוניות.
בשנת 80' או 81' כשהמכוניות קבלו 7 ספרות עוד היו כמה עשרות אם לא מאות מוניות שהיו להן, כן, כן, 5 ספרות מספר רישוי.

ראבאק, להיכן נעלם הארכיבאי בני הספל שהיה מרחיב קצת בנושא?

לצפיה ב-'לא זוכר טוב לגבי מספרים. זוכר צבעים אחרים'
לא זוכר טוב לגבי מספרים. זוכר צבעים אחרים
14/07/2018 | 22:58
1
30
כיום המוניות הן בצבע לבן. אבל בעבר היו עוד צבעים שונים.
לצפיה ב-'נכון, בעיקר שחורות או כסופות'
נכון, בעיקר שחורות או כסופות
14/07/2018 | 23:37
22
והיה להן פס בערך בגובה תחילת החלונות, כלומר כחצי מטר +- מעל התחתית
של הרכב לכל האורך, ממכסה המנוע ועד לבאגאז' והפס הזה היה בצבע שונה לכל
אזור גיאוגרפי בארץ אליו השתייכה המונית.
לצפיה ב-'כתבה ב YNET - מה הרכבת עושה כדי לשמור על מדד הדיוק'
כתבה ב YNET - מה הרכבת עושה כדי לשמור על מדד הדיוק
12/07/2018 | 13:54
39
245

"
מה עושה הנהלת רכבת ישראל כדי לעמוד בלוח הזמנים שהיא מפרסמת? הרבה, גם אם המשמעות היא להוריד נוסעים ולבטל רכבת או לא לעצור בתחנה כדי לאסוף נוסעים. העדויות בפנים
"

"
הרכבת לא עוצרת בתחנה, ויש לה לכך סיבה מקוממת. לטענת נוסעים ומקורות שונים ברכבת, ובהתאם למסרונים שהגיעו לידי ynet, בחודשים האחרונים נרשם מספר גדל והולך של מקרים שבהם רכבת המתוכננת לעצור בתחנה ממשיכה בנסיעתה. מאות נוסעים הממתינים לה לא מודעים לסיבה: ניסיון לשמור על "מדד דיוק" חיובי עד כמה שניתן, המשפיע על תמריצים כספיים שמקבלת החברה מהמדינה. 
"

"
מדובר אחרי הכל בנתון חשוב עבור הרכבת, שכן הוא חלק בלתי נפרד ממנגנון פרס-קנס לנותני שירות בתחבורה הציבורית. יאחרו יותר מדי, יקבלו פחות כסף (מאיתנו). כדי למנוע זאת, כך כנראה, יש המון אמצעים כשרים. מידע שהגיע לידי ynet, ומבוסס על הוראות מפורשות הנשלחות לנהגי קטר ממרכז הפיקוד (משואה) של חברת הרכבת ונחשפות כעת לראשונה, מצייר תמונה מטרידה. קראו היטב את ההודעות הבאות (ההדגשות לא במקור) שנשלחו לנהגי קטר: 

- "רכבת 163 תפסיק את נסיעתה בפאתי מודיעין, ותפעיל רכבת 118 עקב איחור מצטבר של חצי שעה לצורך שמירה על רמת הדיוק. בתחנת פאתי מודיעין נותרו 100 נוסעים למודיעין מרכז אך רכבת 118 תאסוף אותם ויהיה איחור של 30 דקות".

- "עקב איחור בהכנת ויזה לרכבת 575 נגרם איחור של 5 דקות. כדי לשמור על אחוזי הדיוק הוחלט לבטל את רכבות 575 ו-580. על הרכבת 575 יש 60 נוסעים ונכה בכיסא גלגלים. הוזמנו שני אוטובוסים במקום".

- "על מנת לשמור על מדד הדיוק רכבת 262 שצברה בנסיעתה איחור של 10 דקות תעצור בחדרה ותוריד 300 נוסעים שייאספו מאוחר יותר על ידי שתי רכבות אחרות (264 ו-267)".

- "בתחנת כפר חב"ד יש עומס נוסעים גדול עקב עצירה של רכבת לא מתוכננת (שוב, כדי לגרום לביטולה ולהימנע מהשלכות האיחור, ה.פ.), אבל לא אושר לרכבת אחרת לעצור ולאסוף אותם כדי שלא תייצר איחור בעצמה. הנוסעים יעלו על הרכבת הסדירה 243 שתגרום להם לאיחור של 60 דקות".

- גם תקלות אמיתיות גורמות לרכבת לייצר לכאורה מצג שווא של דיוק. "רכבת עם 150 נוסעים שנתקלה בבעיה טכנית בקטר עמדה על המסילה ועיכבה רכבות אחרות. 25 דקות לאחר הדיווח על התקלה הודיע הנהג כי אינו מצליח להתגבר עליה וביקש קטר עזר. בקשתו לחילוץ הנוסעים התקועים ברכבות שעוכבו בגלל הקטר התקול נענתה בשלילה. לאחר 40 דקות נוספות יצא קטר עזר. לאחר 30 דקות נוספות החל תהליך ההתחברות. התהליך לקח שעתיים".
"

"
לדברי מקור בכיר ברכבת, אכן יש שינוי מסוים, הנובע משינויים פרסונליים בתפקידים שונים ברכבת מאז נכנס לתפקידו המנכ"ל הנוכחי. "יש בפירוש ניסיון למזער כמה שניתן פעילות רכבתית שתשפיע באופן שלילי על מדד הדיוק, ולעשות כל מה שניתן, לרבות הורדת נוסעים בתחנות ויצירת איחורים נוראיים עבורם, אם זה לא משפיע על מדד הדיוק", אמר לאחרונה ל-ynet.

רכבת ישראל הגיבה לטענות, ואלה עיקרי הדברים: "לעיתים, כשנוצר צורך ממשי, רשאי הפיקוד הרכבתי לקצר את מסלולה המתוכנן של רכבת, במטרה להקטין את הפגיעה בכלל הרשת, בהתאם לתפיסת ההפעלה האירופאית שמתמקדת ביציבות הרשת כולה. לרשת הרכבות תוכנית מובנית לכל קו. כעיקרון, אין סטייה מתוכנית זו, אלא בהחלטת הפיקוד במקרים ייחודיים המצדיקים זאת".
"
לצפיה ב-'מסקנה: הגורם שאחראי על הביקורת על הרכבת במשרד התחבורה צריך'
מסקנה: הגורם שאחראי על הביקורת על הרכבת במשרד התחבורה צריך
12/07/2018 | 14:01
1
206
לכפות על הרכבת לשנות את הגדרת מדד הדיוק כך שכל רכבת שמבוטלת תיחשב כאיחור במשך הנסיעה מזמן ההגעה המתוכנן של הרכבת לכל תחנה ועד לזמן ההגעה בפועל של הרכבת הבאה.
רק כך תבוטל המוטיבציה של הרכבת לבטל רכבות.
לצפיה ב-'מדד הדיוק צריך להתחשב בזמן הגעה לכל תחנה'
מדד הדיוק צריך להתחשב בזמן הגעה לכל תחנה
12/07/2018 | 17:29
123
ולא בסך הכול של הקו.
לצפיה ב-'דבר נוסף: כפי שמשרד התחבורה קונס מפעילות קווי אוטובוס על אי '
דבר נוסף: כפי שמשרד התחבורה קונס מפעילות קווי אוטובוס על אי
12/07/2018 | 14:15
25
187
ביצוע נסיעות, כך הרכבת צריכה להיקנס על אי ביצוע נסיעות.
לצפיה ב-'בהחלט. אבל כנראה זה פחות ישים במציאות הזו'
בהחלט. אבל כנראה זה פחות ישים במציאות הזו
12/07/2018 | 22:18
24
108
אולי עדיף, שתהיה הפרדה בין התשתיות לבין הספקים.
מראים דוגמאות מהעבר בלונדון. אבל דברים השתנו מאז. במדינות שיש יותר דגש על זכויות סוציאליות, מישראל פועלות חברות פרטיות וזה מסתדר.
לגבי העניין של היקף פעילות. בפורום כתבו טענות, שבגלל היקף פעילות לא רחב של קווי הרכבת, אין סיבה לבצע צעדים כאלה ואחרים של הפרטה. 
לא שזה אותו דבר תחום הרכבת הקלה והרכבות הלא-קלות. אבל ברכבת הקלה לכל קו (האדום, הירוק והסגול) יש מכרז הפעלה בנפרד. כך שאני לא לגמרי בטוח, שזה לא יכול להיות בקווי רכבת אחרים.
לצפיה ב-'מה פתאום מכרזי הפעלה בנפרד?'
מה פתאום מכרזי הפעלה בנפרד?
12/07/2018 | 22:36
19
67
ואיך בדיוק חברה פרטית אמורה להתמודד לפי השיטה שלך עם בעייה של מחסור בתשתית? הרי אף יזם פרטי לא ייבנה בעצמו עוד מסילות
לצפיה ב-'הפרדה בין תשתיות להפעלה'
הפרדה בין תשתיות להפעלה
12/07/2018 | 22:44
18
63
"מה פתאום מכרזי הפעלה בנפרד?" - אז מה ההצעה? שאת כל הקווים יפעיל מפעיל אחד? מדוע ברכבת הקלה בגוש דן לא נעשה מכרז הפעלה משותף לכלל הקווים?

"עמוד השדרה" כתב על קנסות, בדומה למה שקורה אצל מפעילות אוטובוסים. זה במטרה לצמצם מקרים של פגיעה בשירות. דומני שהוא מודע היטב למחסור בתשתיות. זו בעיה שבהחלט מתבקש לטפל בה. עדיין לא תמיד יש הצדקה לאיחורים או לשיבושים אחרים. לא לשכוח, שנקודת הפתיחה היא ריפודי זמנים, בחלק מהקווים אם לא בכולם.
לצפיה ב-'ללא שום קשר להפרטה והפרדת קווים למפעילות שונות, אני התייחסתי'
ללא שום קשר להפרטה והפרדת קווים למפעילות שונות, אני התייחסתי
12/07/2018 | 23:46
1
56
לדבר הרבה יותר בסיסי - למדוד את ביצועי הרכבת בצורה נכונה ולא על ידי מדד שמעוות את תמונת הביצועים האמיתית ואף גורם למוטיבציה לבצע פעולות שפוגעות בשירות.
ביטול רכבת וקיצור רכבת אלה פעולות הרבה יותר חמורות מאיחור של חצי שעה ברכבת, אבל כשהמדד שלפיו מודדים את הביצועים זה מדד שמתייחס רק לאיחורים של רכבות שפעלו וסיימו את מסלולן אז נוצרת מוטיבציה לבטל ולקצר רכבות.
זה מעוות ללא קשר לכמה מפעילות יש ולהאם המפעילה היא פרטית או ממשלתית.
ואת העיוות הזה אפשר לתקן גם כשיש מפעילה אחת והיא ממשלתית.
מספיק שיהיה מדד שיראה שהרכבת הפעילה בפועל 80 אחוזים מהרכבות בלו"ז כדי שהרכבת תשנה את דרכה לגבי זה ולא תהיה לה מוטיבציה לנהוג כך.

ולגבי התשתית - אם תשתית לא מאפשרת לקיים לו"ז, אז שלא יתיימרו להפעיל לו"ז כזה ויציגו לציבור (וגם לשר התחבורה) לו"ז ריאלי.
זה אגב, נכון גם לגבי לו"ז האוטובוסים שמשרד התחבורה מציג ולא ריאלי עקב מצוקת הנהגים.
כשתכנון מסויים לא ריאלי לביצוע - צריך לתקן את התכנון.
לא ייתכן להתפאר בלו"ז מרשים ובביצוע לקיים הרבה פחות מהתכנון ועל אחת כמה וכמה לא ייתכן לעקם את הביצוע כדי לקיים מדד מעוות שמסתיר ומטאטא מתחת לשטיח חלק חשוב מהצגת תמונת הביצוע האמיתית.
לצפיה ב-'כאן אני מסכים איתך בכל הדברים. לגבי אוטובוסים יש עניינים'
כאן אני מסכים איתך בכל הדברים. לגבי אוטובוסים יש עניינים
13/07/2018 | 10:34
33
כל מה שכתבת בנושא הרכבות אני מסכים איתך לחלוטין.
עניין ההפרטה, כנראה מוטב להתייחסות באופן נפרד. על אף שכנראה ברגע שזה מפעיל ממשלתי עם כל מיני קומבינות, לא בטוח שתהיה צורת האכיפה, שיש מול מפעילים פרטיים.

בנוגע למצוקת הנהגים; הדבר ידוע ולא נעשה די לשפר את זה. ראשית רק לאחרונה החלו להבין, שיש בעיה עם חוסר במסופים, עם כל המשתמע בחוסר אפשרות לרענון. 
שנית תהליך רישיון הנהיגה הוא תהליך ארוך ודי סתם. גם כאן ככל הנראה לא ניסו לשפר את העניין הזה.
שלישית - הפעלת קווי אוטובוסים, שיש ספק לגבי הצורך להפעיל אותם. קווים עם נוסעים בודדים ואף למטה מזה בנסיעות.
לצפיה ב-'ואגב, אין שום מידע מבוסס על כך שהפעלת קווי הרק"ל בגוש דן'
ואגב, אין שום מידע מבוסס על כך שהפעלת קווי הרק"ל בגוש דן
12/07/2018 | 23:51
11
75
תהיה נפרדת לכל קו.
בירושלים המדינה נוטה דווקא להפעלה מאוחדת של הקווים.
גם בחיפה אין החלטה שקווי המטרונית השונים יופעלו בנפרד.

והפרדה בין הקמת התשתית להפעלת הרכבת הכבדה כבר קיימת חלקית באמצעות העברת פרויקטי תשתית מסילתיים לנתיבי ישראל.
לצפיה ב-'אני חושב, שמהכרז נפרד'
אני חושב, שמהכרז נפרד
13/07/2018 | 10:41
10
45
מכרז להפעלת הקו האדום, בו תפעיל "אגד" בשיתוף חברה סינית.
לקו הירוק והסגול יש מכרז נפרד. לא יודע אם יש מכרז נפרד לקו ירוק ולקו סגול או שהוא משותף לשניהם. אבל בינתיים הקווים האלה (ביחד או לחוד) מופרדים מתפעול הקו האדום, במכרז נפרד או במכרזים נפרדים.

בירושלים לא ממש הבנתי - את הקווים החדשים כנראה לא תפעיל המפעילה הנוכחית "סיטי-פס". אלא מכרז נפרד. 
התכנית כאן היא למכרז משותף לקו הנוכחי ולקווים החדשים?
לצפיה ב-'בירושלים יש כוונה לפרסם מכרז לתפעול כל הקווים כולל הקו האדום'
בירושלים יש כוונה לפרסם מכרז לתפעול כל הקווים כולל הקו האדום
13/07/2018 | 11:18
1
57
שסיטיפס מפעילה. לכן המדינה רוצה לעשות  buy back של הקו האדום.
"
 1.2. The Concession Agreement entitles the Government, in the event of its deciding on future lines for the LRT System, to ‘buy back’ the existing LRT System after 7 years following the official commencement of operation. Such a ‘buy-back’ would enable the Government to incorporate the operation and maintenance of the first (Red) line of the LRT system within the operation and maintenance of the overall JLRT network, and have a single operator for the entire JLRT network.
1.3. The Jerusalem Transportation Masterplan Team (JTMT), was delegated by the Jerusalem Municipality, the Ministry of Transport and the Ministry of Finance to act as the entity responsible for the implementation of the Jerusalem Mass Transit System Project. In this regard, JTMT will soon be publishing the tender for the design, construction, operation and maintenance of the Jerusalem Light Rail Train Network (the “J-Net”).
1.4. The J-Net tender will include the following tasks:
1.4.1. Extension of the Red Line (the existing line)
1.4.2. Design and construction of the Green Line (new line)
1.4.3. Handover of responsibility for the operation and maintenance of the Red Line from the current operator to an operator that will operate the entire J-NET (one operator for the entire network). In this regard, and to enable such handover of responsibility, it is anticipated that the Government will exercise its buy back rights under the Concession Agreement. 
"

לצפיה ב-'תודה על ההסבר. לגבי "מטרונית" בחיפה'
תודה על ההסבר. לגבי "מטרונית" בחיפה
13/07/2018 | 11:28
45
בהמשך 202X צפוי לצאת מכרז הפעלה מחודש. סביר להניח, שהוא יכלול גם את הקווים החדשים.
אלא אם עוד ייפתחו בתקופת ההפעלה הנוכחית של "דן צפון" ואלה, שיפעילו את הקווים החדשים.
לצפיה ב-'לגבי הקווים הירוק והסגול בגוש דן:'
לגבי הקווים הירוק והסגול בגוש דן:
13/07/2018 | 11:40
7
81
השבוע פורסם מכרז מוקדם לבחירת מועמדים להתמודדות על שני מכרזי ההקמה.
מצויין במפורש שמפעיל ייבחר בנפרד:
"
PPP Project: All rail works, including tracks, systems, electrification, signaling, rolling stock and depots. Two project companies will be selected for the design, construction and maintainance of these works – one for each line. Operator would be tendered separately.
"
כך שלא ניתן לדעת עדיין שום דבר לגבי אופן הפעלת הקווים בגוש דן.
זה שההקמה מפוצלת לשני גופים שונים לא אומר שגם ההפעלה תפוצל.
לצפיה ב-' בכל מקרה רמי חידד עבורי את הנקודה'
בכל מקרה רמי חידד עבורי את הנקודה
13/07/2018 | 12:07
6
42
הסביר, שבקווים הירוק והסגול התשתיות נפרדות. בגלל זה למקרה וההפעלה תהיה נפרדת, יש היגיון.
זה בניגוד לקווי רכבת בינעירונית. שם לרב התשתית היא למספר קווים. אבל ממה שאני מבין מההסברים המצב הזה קיים של מספר מפעילים על אותה תשתית.
לצפיה ב-'מה ההגיון בהפעלה נפרדת?'
מה ההגיון בהפעלה נפרדת?
13/07/2018 | 12:22
5
49
ההפעלה הנפרדת גורמת לעלויות תפעול גבוהות יותר - דיפו שונים, תהליכי רכש ציוד שונים, עלויות גבוהות יותר בגלל כפילות בתפקידים בין ארגונים שונים.
חוסר גמישות תפעולית בהעברת ציוד וכוח אדם מקו לקו במקרה הצורך.
אני לא מבין מה היתרון למפעילים שונים כשמדובר ברשת קטנה.
תחרות מבחינת הנוסעים אין כאן כי אין תחרות בין הקווים השונים.
היתרון היחיד למפעילים שונים הוא מבחינת המדינה בתהליכי המכרזים שלה - קיום מפעילים שונים יוצר תחרות במכרזים של המדינה, אבל כשמדובר ברשת של שלושה קווים, לדעתי היתרון הזה מתגמד לעומת החסרונות התפעוליים בהפרדת ההפעלה.

במיוחד ברשת חדשה יש צורך לשמור על גמישות תפעולית.

לא סתם בירושלים יש כוונה לתפעול מאוחד של כל הרשת.
בסדר גודל של המטרופולינים בישראל היתרונות מכך עולים על היתרונות שבהפעלות נפרדות.
לצפיה ב-'דבר נוסף: גם מבחינת המפעילות הפוטנציאליות, לא בטוח שהפעלת קו'
דבר נוסף: גם מבחינת המפעילות הפוטנציאליות, לא בטוח שהפעלת קו
13/07/2018 | 12:31
1
41
בודד תהיה אטרקטיבית מספיק.
אני לא רואה למשל אטרקטיביות רבה בהפעלה של הקו הסגול כקו יחיד, שלא לדבר על הקו החום.
אם יהיו מכרזים להפעלת הקווים הללו כקווים בודדים, אני לא אופתע אם נת"ע והמדינה ייתקלו במצב שאין מתמודדות.
לצפיה ב-'לא נראה לי שאמורה להיות בעיה.'
לא נראה לי שאמורה להיות בעיה.
13/07/2018 | 16:27
24
הקו הסגול לדוגמה הוא פרויקט בהיקף גדול בערך פי שניים מהרכבת הקלה בירושלים- מבחינת אורך המסילות, מספר התחנות ומספר הנוסעים הצפוי.
לצפיה ב-'אתה שואל אותי? אני לא ממש קבעתי את זה'
אתה שואל אותי? אני לא ממש קבעתי את זה
13/07/2018 | 14:45
1
21
נכתב שיהיה תפעול שונה.
בדברים שהסברת ונימקת, אני מסכים איתך.
כנראה בגלל שלכל קו צפוי להיות נפח פעילות גדול, העדיפו לפתוח מכרז נפרד? או כדי שלא יהיה מפעיל אחד חזק מדי
לצפיה ב-'אבל לא העדיפו לפתוח מכרז נפרד'
אבל לא העדיפו לפתוח מכרז נפרד
13/07/2018 | 15:15
28
שוב, עד עתה מכרז ההפעלה היחיד לרק"ל בגוש דן היה לקו האדום בלבד והמכרז הזה כבר קויים בגלל שהקו האדום מתוכנן לפעול משנת 2021.
עוד אין שום מכרזי הפעלה לאף קו אחר, גם לא לירוק ולסגול.
המכרזים הנפרדים בקשר לקווים הירוק והסגול הם להקמה, לא להפעלה.
לצפיה ב-'בברצלונה יש הפעלה נפרדת וזה אסון מבחינת הנוסע.'
בברצלונה יש הפעלה נפרדת וזה אסון מבחינת הנוסע.
14/07/2018 | 03:19
39
כל שלושת חברות הרכבת הן ממשלתיות והכירטוס העירוני תקף בהן בגבולות העיר אבל היעדר שיתוף הפעולה ביניהן מוביל למצב בו אפשר לעמוד בתחנה של הרודילס ( רכבות פרבריות ומספר קווי מטרו) ולשאול על לוח הזמנים של קו אזורי במפה הגדולה שעל הקיר ולקבל את התשובה שאין להם מושג על לוח הזמנים או התשלום שלו כי זו מערכת אחרת. הציעו לי לנסוע 4-5 תחנות מטרו משם לתחנה של הרשת הרלוונטית כדי לשאול. בבירור במודיעין התיירים שנקרה בדרכי ברמבלאס אמרו לי שככה זה, בברצלןנה יש 3 חברות רכבת שונות ( מטרו, רודילאס, אזורית) "והן שונאות הזו את זו". כן, זה ציטוט. אמרתי לאיש המודיעין שבלונדון יש 13 חברות שונות, רובן פרטיות, ובכל אחת אפשר למצוא מידע על האחרות ולקנות כרטיסים.

הסיבה שפיצול כזה אפשרי בלונדון היא שמרבית קווי הרכבת מסתיימים בתחנת טרמינל והיומם נוסע רק בקו מהתחנה שלו למרכז העיר ובתחתית מהתחנה העילית בעיר ליעדו. המצב הזה דומה למצב של פיצול בין רכבת ישראל למערכת הרק"ל כמפעילה יחידה.

מערכת מטרו (והקו האדום והירוק ייצרו סוג של מטרו בתל אביב גם אם הקו הסגול רק יעמיד פנים) מבוססת על היכולת להחליף קווים. בעוד עשור הפורום יתמלא בכל מני טיפי הכוונה של חוכמולוגים שייעצו לרדת שלא בתחנה המתבקשת לפי הדיאגרמה ולהמשיך בקו אחר מהמתבקש בשם הטענה שנסיעה כזו תחסוך זמן, ובמערכת מטרו מסובכת הם יצדקו. כך למשל בלונדון אומרים למי שרוצה לנסוע מצפןן העיר לענף הדרומי של הקו הצפוני להחליף בכלל לקו הויקטוריה ברגע שהענף שלו חותך אותו בתחנה של החלפה באותו אי (יוסטון בענף בנק, ווורן סטריט בענץ צ'ארינג קרוס) ואז לחזור לקו הצפוני בסטוקוול. על פניו זה נראה כמו טירחה אבל זה חוסך 5 דקות נסיעה לפחות מול ענף צ'ארינג קרוס ולפחות 10 דקות מול ענף בנק. העןד יותר חוכמולוגים ימליצו בכלל על הטמזלינק כשלוח הזמנים מתאים והתחנות נכונות לכך. מפעילה אחת תעודד החלפות ו"חוכמולוגיה" של חשיבה גמישה בקרב עובדי הרשת (וזה כולל אולי מידע על אוטובוסים מדלימים במציאות התל-אביבית) בעוד שהפעלה ספציפית לכל קו תעודד חשיבה במגבלות הקו בהיעדר תימרוץ לחשוב מעבר לקופסה.
לצפיה ב-'ברכבת בגוש דן נעשה מכרז הפעלה משותף לכל הקווים.'
ברכבת בגוש דן נעשה מכרז הפעלה משותף לכל הקווים.
13/07/2018 | 12:24
3
29
לצפיה ב-'בינתיים לא נעשה מכרז כזה, מכרז ההפעלה היחיד היה לקו האדום'
בינתיים לא נעשה מכרז כזה, מכרז ההפעלה היחיד היה לקו האדום
13/07/2018 | 12:29
2
22
לצפיה ב-'זכור לי שאמרו שאותה מפעילה תפעיל את כל הקווים'
זכור לי שאמרו שאותה מפעילה תפעיל את כל הקווים
13/07/2018 | 12:45
1
42
זה גם מסתדר עם העובדה שהדפו של הקו החום יוכל לקלוט רכבות של הקו האדום והקו הירוק.
לצפיה ב-'אין החלטה כזו, ראה את הציטוט שציטטתי מהאתר החדש של מכרז ה PQ'
אין החלטה כזו, ראה את הציטוט שציטטתי מהאתר החדש של מכרז ה PQ
13/07/2018 | 12:55
41
של הקווים הירוק והסגול:
"Operator would be tendered separately."
עוד מוקדם מדי לדעת כיצד תהיה ההפעלה של שלושת הקווים.

גם לא ממש סביר שיתנו לאגד להפעיל את כל קווי הרק"ל בגוש דן.
לצפיה ב-'כשהקווים מופרדים פיזית האחד מהשני'
כשהקווים מופרדים פיזית האחד מהשני
12/07/2018 | 23:12
3
123
יש הרבה פחות בעיה לעשות מכרז נפרד לכל קו. ככה זה יהיה ברכבת הקלה בגוש דן, אם כי עוד חזון למועד שנכריז על זה כשיטה מוצלחת...
ברכבת ישראל כל הקווים חולקים את אותה התשתית. אפשר לראות חברות שונות חולקות מסילות בינעירוניות באירופה, אבל זה מצריך שיתוף פעולה שלא ברור שיהיה כל כך קל לבצע בארץ עם מצוקת התשתיות הקיימת. למיטב זכרוני גם באירופה ברוב המדינות הרכבות הן בבעלות המדינה ולא בבעלות חברות פרטיות.
לצפיה ב-'שרשור בנושא '
שרשור בנושא
13/07/2018 | 10:51
2
62

לא פרטי לגמרי אבל לא ממשלתי לגמרי. יש כמובן תמיכה ממשלתית וניהול ממשלתי. אבל ההפעלה לא ממשלתית לחלוטין.
בעיקר יש הסברים של חן מלינג ושל "הרוכב לאוטובוסים1".
לצפיה ב-'השרשור מעניין'
השרשור מעניין
13/07/2018 | 13:43
1
48
אבל רק מדגיש שנסיון העבר מראה שהפרטת שירות רכבות נוסעים על פי רוב אינו מטיב לא עם הנוסע ולא עם משלם המיסים. זה במדינות מערביות שבהן הפיקוח הממשלתי על נותני השירותים משמעותית יותר טוב מאשר בישראל.
מה יקרה פה בהפרטת שירות מסילתי? נסה לראות מה קרה עם סיטיפס וכמה זמן תושבי ירושלים משלמים את מחיר היעדר הפיקוח הראוי. עד היום ממשלת ישראל מתקשה להתנער מההסכם הכובל שהיא רקחה לעצמה עם סיטיפס. מעניין אותי לראות גם האם מודל ההקמה של הרקלת בירושלים חסך כסף למשלם המיסים בהשוואה למודל ההקמה בגוש דן.
לצפיה ב-'רמי אני מסכים איתך'
רמי אני מסכים איתך
13/07/2018 | 14:48
32
בחו"ל כנראה ניסיון העבר (ואף העבר הרחוק) הראה בעיות. כנראה מאז נעשו שינויים.
אני מסכים, שלרב במדינות מערביות הפיקוח הממשלתי על נותני השירותים טוב משמעותית, מאשר בישראל. כאן טמונה הבעיה.
על כל פנים ברק"לת מפיקים לקחים. זה בדומה גם לתפעול האוטובוסים. יש הבדל בין מה שהיה בתחילת שנות האלפיים ואף לפני כן, בהשוואה לכיום.
לצפיה ב-'יש ייתרון בלשמור על יציבות הרשת'
יש ייתרון בלשמור על יציבות הרשת
12/07/2018 | 17:33
4
156
פרקטיקות כאלו יכולות למנוע יום שלם של איחורים מצטברים. כמובן שזה לא נעים ולא נוח לנוסעים שעל הרכבת, אז צריך לנקוט בצעדים האלו רק במקרים נדירים.

זה עוד סימפטום של ה"קריסה" של רכבת ישראל תחנת העומס שהולך וגדל שאין מספיק תשתית להתמודד איתו. זה מה שקורה כשבמשך שנים רוב ההשקעות הן בקצוות הרשת במקום בליבת הרשת.
לצפיה ב-'כאשר מדד הייחוס לקביעת המדיניות ולמדידת הביצועים לא לוקח'
כאשר מדד הייחוס לקביעת המדיניות ולמדידת הביצועים לא לוקח
12/07/2018 | 20:39
3
107
בחשבון את הפגיעות הללו בשירות, משהו מעוות ומטעה.
לבטל רכבות כדי לשמור על מדד דיוק שלא לוקח בחשבון רכבות מבוטלות אלא רק איחורים של רכבות שהגיעו ליעדן זה לא רק עיוות זו גם רמאות.
ביטולי רכבות חייב להיות חלק בלתי נפרד ממדידת הביצועים של הרכבת.
אם לא רוצים לכלול אותו במדד הדיוק אז שיפרסמו מדד נוסף - מדד הנסיעות בפועל ביחס לנסיעות לפי הלו"ז.
המצב הנוכחי גורם לא רק למדידה מעוותת אלא גם למדיניות מעוותת בעקבות המדידה המעוותת.
לצפיה ב-'אגב, אם הרכבת לא עושה את זה, ארגוני הנוסעים יכולים להרים את'
אגב, אם הרכבת לא עושה את זה, ארגוני הנוסעים יכולים להרים את
12/07/2018 | 20:45
2
112
הכפפה ולעשות את זה על ידי איסוף נתונים מנוסעים. נוסע ברכבת יודע מתי היה אמור לעלות על הרכבת לפי הלו"ז, מתי עלה בפועל, מתי היה אמור להגיע ליעדו לפי הלו"ז ומתי הגיע בפועל. פרסום מדד כזה במקביל לפרסום מדד הדיוק של הרכבת יכול לשפוך אור על המצב האמיתי לעומת המצב המעוות והמטעה שהרכבת מציירת.
ארגון 15 דקות יכול למשל להוסיף איסוף נתונים כזה לאפליקציה שלו.
לצפיה ב-'מדד שבנוי על נתונים שנאספים על בסיס וולונטרי לא יהיה מדוייק.'
מדד שבנוי על נתונים שנאספים על בסיס וולונטרי לא יהיה מדוייק.
14/07/2018 | 16:22
1
17
פשוט כי אנשים נוטים לדווח יותר כשיש בעיה מאשר כשהכל עובד כמו שצריך. אם ר"י מפרסמת את זמני הנסיעה בפועל (כמו שקורה בערך במקרה של אוטובוסים), אז אפשר לעשות את הבדיקה הזאת די בקלות. לדעתי, כל עיכוב של מעל 3 דקות לעומת הלו"ז (כלומר הרכבת מאחרת במעל 3 דקות בתחנה כלשהי) צריך להיחשב כאיחור, וכל עיכוב של מעל 10 דקות- כאיחור חמור. רכבת שמתבטלת, אם הרכבת שאחריה מגיעה בהפרש של מעל 10 דקות- צריכה להיספר כאיחור חמור בכל התחנות שבהן היא עוברת.
לצפיה ב-'אני מסכים איתך בעיקרון לגבי מדדים על בסיס וולונטרי אבל המדד'
אני מסכים איתך בעיקרון לגבי מדדים על בסיס וולונטרי אבל המדד
14/07/2018 | 19:18
17
שהרכבת מפרסמת ואף פועלת לפיו מעוות לחלוטין.
זה מדד שמתעלם מביטולי וקיצורי רכבות ואף מעודד ביטולים וקיצורים.
הרכבת לא מפרסמת באופן מסודר את נתוני הביטולים והקיצורים.
לצפיה ב-'כל הקונספט של הלוז של רכבת ישראל הוא הזוי'
כל הקונספט של הלוז של רכבת ישראל הוא הזוי
13/07/2018 | 23:10
5
104
על הנייר יש לך רכבת מחוף הכרמל לתל אביב עם עצירה בחדרה ב XX:03 וכמה דקות בודדות אחריה רכבת ישירה לתל אביב (קו ב"ש). ברור הרי שקו מהיר לא יכול להיות מאחורי קו עם עצירת ביניים. אם הקו לב"ש יוצא בזמן (ואין מצב שהוא יוצא בזמן) אז הוא בהכרח יזדחל מאחורי הקו למודיעין.

גם הקטע של תחנות החלפה.. הרכבת ממליצה לנוסעים להחליף בת"א מרכז. זו התחנה הכי לא נוחה להחלפת קווים. עדיף להחליף בשלום. במיוחד לנוסעי שקשה להם להתנייד.

לצפיה ב-'עדיף להחליף באוניברסיטה או בהגנה, בשום פנים לא בשלום'
עדיף להחליף באוניברסיטה או בהגנה, בשום פנים לא בשלום
14/07/2018 | 00:29
4
86
הצפיפות בשלום היא מטורפת בשעות העומס, נורא קשה אפילו לרדת מהרכבת. ההמתנה על הרציפים זוועתית, והרציפים צרים מלהכיל את כל הנוסעים שמצטופפים עליהם. למי שממהר להחליף רכבת זה יוצר מצב שהוא כמעט ספורט אתגרי - לרדת מהרכבת תוך כדי שהמון מיוזע מנסה להידחף לתוך הקרון ולא מאפשר לך לרדת קודם, לנווט בין האנשים המפוזרים על הרציף בדרך למדרגות שגם ככה צרות מדי, וכו', ואז לעמוד ברציף מהמזוהמים ביותר בארץ. לא טוב כלל וכלל.

ההחלפה בסבידור אומנם לוקחת זמן, אבל אפשר לעשות אותה בצורה הרבה יותר נוחה, ולמי שממהר יש שם יותר מקום לפתח תאוצה. ההחלפה באוניברסיטה היא הקלה והמהירה ביותר אלא אם הגעת לשם ביום חסר מזל שבו רציפים 1/2 עמוסים מהרגיל.

בקשר לרכבת הישירה מול הקו עם עצירות הביניים, האם הרכבת הישירה עוקפת את האיטית באחת התחנות התפעוליות בדרך? אם כן לו"ז כזה יכול להיות הגיוני. אם לא, הוא בהחלט לוקה בחסר ומרמז שריבוע מסילת החוף מתבקש כבר היום, ולא בעוד 20 שנה.
לצפיה ב-'זה לא מדוייק, אם ההחלפה בשלום היא בין רציפים 2 ו-3'
זה לא מדוייק, אם ההחלפה בשלום היא בין רציפים 2 ו-3
14/07/2018 | 00:40
1
81
היא עדיפה על החלפה בכל תחנה אחרת בתל אביב שמצריכה מעבר בגשר או מתחת לקרקע.
למשל בנסיעה מחיפה לבת ים, עדיף להחליף בשלום. בהרבה מקרים גם בהחלפה מחיפה לתחנות מסילת הירקון או השרון, כי אז ההחלפה מרציף 2 לרציף 3 כמעט מיידית בעוד שבסבידור ובאוניברסיטה גם צריך לעבור בגשר או מתחת לקרקע וגם בהרבה מקרים זמן ההמתנה ארוך יותר.
לצפיה ב-'בדיוק.'
בדיוק.
14/07/2018 | 16:02
44
הבעיה בשלום היא שהכניסה והיציאה מהרציף הם בקצה ולכן יש גודש מטורף של נוסעים באיזור מסוים ברציף.

חבל שרכבת ישראל לא משכילה לזרז בניית טרמינל נוסף מהצד השני של הגשר.
לצפיה ב-'אין עקיפה.'
אין עקיפה.
14/07/2018 | 16:00
1
57
יותר מזה, העצירה בחדרה היא בדיוק בגלל שאין עקיפה. הרכבת גם ככה נתקעת בהמתנה כי המסילה תפוסה אז עשו לרכבת עצירה בחדרה..
לצפיה ב-'הרכבת שהוסיפו לה עצירה בחדרה זו דווקא רכבת לבאר שבע'
הרכבת שהוסיפו לה עצירה בחדרה זו דווקא רכבת לבאר שבע
14/07/2018 | 19:22
56
ולא למודיעין והוסיפו עצירה כזו כדי שבשעות השיא תהיה עוד רכבת מחדרה לתל אביב בבוקר ולהיפך אחר הצהריים.
לא ברור לי לאיזו רכבת מהירה שנוסעת אחרי הרכבת הזו אתה מתכוון, כי דווקא זו רכבת מהירה יותר מהרכבות שעוצרות בבנימינה או בבנימינה ועתלית.
והרכבת שעוצרת בחדרה נוסעת בין רכבת שעוצרת בבנימינה לרכבת שעוצרת בעתלית ובנימינה.
לצפיה ב-'שרשור הכוונה ומודיעין סופ"ש 12/07 - 14/07'
שרשור הכוונה ומודיעין סופ"ש 12/07 - 14/07
12/07/2018 | 02:05
24
16
לצפיה ב-''
13/07/2018 | 02:51
19
לצפיה ב-'קווי שבת בחיפה'
קווי שבת בחיפה
13/07/2018 | 19:54
19
119
האם יש מפה מסודרת מעודכנת של איזה קווים פעילים בשבת מהבוקר? גיגלתי את https://www.hofesh.org.il/alternatives/transp/inde... אבל מפה של 2006 לא נראית מעודכנת כיום ובעידן המטרונית (שקו 1 פעיל 24/7)...
לצפיה ב-'לדאבוני אני רואה פעם נוספת עד כמה האינטרנט כיום לא רלוונטי'
לדאבוני אני רואה פעם נוספת עד כמה האינטרנט כיום לא רלוונטי
13/07/2018 | 20:45
2
83
ואני מתכוון כמובן לאתרי האינטרנט מתקופת ה-PC שקדמה למהפכה הסלולרית.

מאז המהפכה הסלולרית שהחלה לפני כעשור חרבו רבים מאתרי האינטרנט שפעלו בעבר והאתר של חופש שעדכני לשנת 2006 זו דוגמה טובה לכך.

אתרים רבים שעדיין קיימים לא מתעדכנים כלל כי למה בכלל צריך כיום לשבת מול ה-PC אם אפשר לעבוד עם הטלפון הסלולרי?
לצפיה ב-'אפליקציות ומערכות מידע לא הכי עוזרות אם צריך לתכנן נסיעות'
אפליקציות ומערכות מידע לא הכי עוזרות אם צריך לתכנן נסיעות
13/07/2018 | 21:17
1
63
שבת פעם ב (אם אתה כבר תקוע בחיפה לסוף השבוע אז למה לא לנצל את קווי השבת?), ולחפש מוקדי עניין בלי ממש לדעת את העיר (כך שלא ממש ידוע לך שם תחנת יעד כדי להזין בחיפוש או שאתה בוחר ממפת קווים לאיפה לנסוע...)

אתרי המידע לא מציעים חלופות נסיעה כלל אם מדובר ביותר מקילומטר הליכה מתחנת האוטובוס ביעד או מוצא, למשל סתם דוגמא: מזינים בבוקר מאזור בת גלים להנשיא/דן פנורמה, ומוצע רק 136 בשלוש וחצי אחר הצהריים (שכבר לא ממש שבת כי הקו רגיל ונוסע עד הערב ומוצ"ש רק מתחיל מוקדם) ולא מוצע שום דרך עקפית גם אם היה מדובר בדרכים של נניח הליכה 20 דקות עד למקום שבו עוברת מטרונית 1 והחלפה לקו שבת בהדר (יש קווים ללמעלה משם בשבת?).

כאשר באתר אגד או משרד התחבורה צריך להזין כל פעם עיר ותאריך, לבחור אח"כ מרשימת הקווים (שכוללת גם קווי מוצ"ש) וצריך אחד אחד לבדוק את הטבלה השבועית של הקו על מנת לבדוק האם הקו נוסע בשבת (ואיפה ומתי), ממשק כזה רחוק מלהיות נוח, וגוזל הרבה זמן

תחושה שמשרד התחבורה אומר "תגידו תודה שקווי שבת בכלל קיימים!" - אבל מקשה במיוחד לתת לנוסע פוטנציאלי אפשרות להשתמש במערכת הזו - אין מידע מעודכן, נגיש ונוח בצורת מפה באתר חופש - ואחר כך סוגר קווים כי אין נוסעים.
לצפיה ב-'אתר חופש זו דוגמה טובה לאתר שחרב.'
אתר חופש זו דוגמה טובה לאתר שחרב.
13/07/2018 | 21:48
56
כמו אתר חופש שלא מתעדכן כלל יש עוד הרבה אתרים שכאלה שאף אחד לא טורח לעדכן אותם וכיום הם רק שריד לימים שהיו פעם ואינם עוד.

האתרים של משרד התחבורה ואגד וכל האפליקציות ומערכות מידע, זה כבר משהו אחר לחלוטין ואין לזה כל קשר לאתר חופש שכאמור חרב. להבדיל מאתר חופש שמייצג את הימים שעברו ואינם עוד, אתרי משרד התחבורה ואגד דווקא כן תואמים ומותאמים לעידן המודרני ולטלפון הסלולרי. זה שהם לא מעודכנים או לא נוחים לשימוש, זה כבר נובע מסיבות אחרות לחלוטין.
לצפיה ב-'אולי עדיף שלא יהיה מפורסם בצורה גלויה'
אולי עדיף שלא יהיה מפורסם בצורה גלויה
13/07/2018 | 21:33
6
76
כי אם יפורסם בצורה גלויה הציבור הדתי עוד עלול לדאוג לכך שיבוטלו כל הקווים האלו
לצפיה ב-' אני מסכים איתך בהחלט.'
אני מסכים איתך בהחלט.
13/07/2018 | 21:59
41
אם יש מישהו שעלול לדאוג לכך שכל הקווים יבוטלו, אז עדיף שלא לפרסם את קיומם כלל.
לצפיה ב-'אם כך, אפשר במסרים כי אני צריך משהו כזה למחר, תודה'
אם כך, אפשר במסרים כי אני צריך משהו כזה למחר, תודה
13/07/2018 | 22:02
44
לכן אני שואל זאת בשירשור המודיעין, וזה כמובן לא האינטרס שלי לבטל קווים כלשהם..
לצפיה ב-'אז עדיף שדבר קיומם יהיה ידוע ליחידי סגולה?'
אז עדיף שדבר קיומם יהיה ידוע ליחידי סגולה?
13/07/2018 | 23:37
2
47
אפשר להמשיך ולהקצין את זה: עם הדורות, זה יהיה סוד כמוס, תתפתח חברה סודית המכירה את קוי האוטובוס בשבת, עם קודים ומסורות משלה שחוששת מחשיפתה לציבור הרחב.
נשמע מגוחך, וכך גם הרעיון שתחבורה ציבורית צריכה להיות סודית או לא נגישה למי שלא יודע עליה מראש. אם כבר זו אחלה דרך להבטיח שלא ישתמשו בקווים האלו, והם יבוטלו מסיבה לגיטימית, פשוט כי אנשים לא ידעו על קיומם.
לצפיה ב-'זה אכן מגוחך ביותר, אבל זו המציאות כיום בשנת 2018.'
זה אכן מגוחך ביותר, אבל זו המציאות כיום בשנת 2018.
13/07/2018 | 23:58
41
זו המציאות כיום בשנת 2018 כאשר בממשלה יושבים היורשים של מפלגת המפד"ל שגרועים הרבה יותר מהאנשים שהיו בזמנו במפד"ל.

זו המציאות כיום כאשר בממשלה נמצאים שר חינוך ושרת משפטים שהם היורשים של המפד"ל. אבוי לנו עם יורשי מפד"ל שכאלה...
לצפיה ב-'אוי תפסיק עם השטויות'
אוי תפסיק עם השטויות
14/07/2018 | 00:20
51
מי שצריך ניווט ליעד ספציפי יכול להשתמש בכל קו, מוביט, גוגל מפות וכו' כדי למצוא איך להגיע אליו בשבת.

אבל אם תפרסם רשימה מסודרת ומפורטת של כל הקווים בארץ שעובדים בשבת, הציבור הדתי יידאג לעשות רעש ובלאגן כדי לבטל אותם, כמו הכתב ההוא של [עיתון חרדי כלשהו] שנלחם נגד כל קו ש"גלש" לתחומי השבת והביא להרעת השירות למאות אלפי אנשים.
לצפיה ב-'זה מפורסם בצורה גלויה באתר כל קו'
זה מפורסם בצורה גלויה באתר כל קו
13/07/2018 | 23:55
19
לצפיה ב-'כל הקווים שמופיעים במפה פועלים גם היום'
כל הקווים שמופיעים במפה פועלים גם היום
13/07/2018 | 22:21
2
60
גם באותם שעות, מה שהוסיפו מאז זה קווי הלילה 193, 200 ,205, 208, 210. והמטרונית קו 1.
ויש גם את קווים 331 לנצרת ו332 לנצרת עילית.
לצפיה ב-'בשורה התחתונה, אתר חופש לא עודכן מאז 2006'
בשורה התחתונה, אתר חופש לא עודכן מאז 2006
14/07/2018 | 00:06
1
42
והוא כיום רק שריד לימים שחלפו ואינם עוד.
לצפיה ב-'המפה מ06 אך הרשימה כוללת קואופרטיבים מ3 השנים האחרונות.'
המפה מ06 אך הרשימה כוללת קואופרטיבים מ3 השנים האחרונות.
14/07/2018 | 11:13
32
שבוס החלה לפעול ב 15 ונוע תנוע ב 16 והן כלולות באותו דף באתר חופש,  אז אי אפשר לטעון שהאתר עצמו לא התעדכן מאז 06.
לצפיה ב-'האמת שהיא די מעודכנת, כי בקווים האלה'
האמת שהיא די מעודכנת, כי בקווים האלה
14/07/2018 | 11:36
5
46
איש לא נוגע. הוספה של קו תגרור תרעומת פוליטית, ולכן לא משנים ולא מוסיפים. אם איני טועה, הדברים היחידים שהשתנו מאז המפה הם קווי לילה וקו 1 של המטרונית.
אגב, אני עשיתי את המפה ההיא :)
לצפיה ב-'תעדכן אותה כי מטרונית 1 החליפה קווים קודמים.'
תעדכן אותה כי מטרונית 1 החליפה קווים קודמים.
14/07/2018 | 12:56
4
37
כמו כן יש טענה שמטרונית 2 או 3 היתה אמורה לפעול כי היא הקבילה לחלק מקו סטטוס קוו לקריות שבוטל עם הפעלת המטרונית, אך נטען שעקב שכונה דתית במסלול (אינני חיפאי אז אני לא זוכר את הפרטים) הוחלט שכל הקו לא יפעל והאזור שבעבר נהנה מקו סטטוס קוו בשבת איבד את השירות.

הדגשת הקטע לשעבר (קו חלול או מקווקו) כ"קו X לשעבר" על מפת המערכת הנוכחית תראה את האיום הזוחל על אוטובוסי כבשת הרש.
לצפיה ב-'אני בספק אם יש לי את קובץ המקור'
אני בספק אם יש לי את קובץ המקור
14/07/2018 | 13:38
2
11
לצפיה ב-'גם בלי המקור אתה עדיין המעצב המקורי. '
גם בלי המקור אתה עדיין המעצב המקורי.
14/07/2018 | 15:21
1
23
וכמו כן אתה נציג חיפה רבתי בפורום אז זה עדיף.
לצפיה ב-'כן, אבל אין לי איך לערוך את המפה'
כן, אבל אין לי איך לערוך את המפה
15/07/2018 | 14:08
2
לצפיה ב-'מטרוניות 2, 3 מאושרות הפעלה בשבת.'
מטרוניות 2, 3 מאושרות הפעלה בשבת.
15/07/2018 | 09:02
10
יש הרבה קווים מאושרי שבת שלא פעילים בשבת.
לצפיה ב-'האם נסיעת המשך לא תקפה במעבר מ'אגד' למטרונית?'
האם נסיעת המשך לא תקפה במעבר מ'אגד' למטרונית?
14/07/2018 | 19:19
2
32
עליתי בחיפה באגד, ושילמתי 5.9. ירדתי בתוך חיפה, (באחת התחנות שהיא משותפת גם למטרונית). במסוף של המטרונית 
ראיתי שהאופציות ברב-קו, הן:
1. נסיעה בתוך חיפה 5.9 (בניגוד לבעבר שזה היה ללא תשלום). 
2. נסיעה לקריות ב 9.10 (בניגוד לבעבר שזה היה בתשלום של 3.2)  . 
הכנסתי את הרבקו למסוף המטרונית בחיפה, בתוך כ 30 דקות מרגע התשלום הראשון.
אני אישית הייתי צריך לקריות, אז חוייבתי ב9.10. כלומר נסיעה מחיפה לקריות עלתה לי 15 ש"ח.  אבל מה קרה שזה השתנה?
אשמח להבין. תודה רבה
לצפיה ב-'היית צריך להגיד לנהג באגד'
היית צריך להגיד לנהג באגד
15/07/2018 | 08:56
1
14
להוריד לך 9.10 (או להגיד שאתה ממשיך לקריות ושיוריד לך את הקוד המתאים)
ואז נסיעת ההמשך במטרונית היתה תקפה.

אגב, זה אותו דבר גם בגוש דן. צריך הלגיד לנהג האוטובוס הראשון מה היעד הסופי. ולשם רק פעם אחת, בתחילת הנסיעה הראשונה, את כל הסכום הנדרש.
לצפיה ב-'נכון'
נכון
15/07/2018 | 11:21
6
מסכים איתך וכך אעשה פעם הבאה.  אבל משהו השתנה במדיניות של משרד התחבורה, בעבר גם אם לא היו אומרים לנהג, היו משלמים תוספת..
חוץ מזה, למה נסיעה בתוך חיפה היתה אמורה לעלות כסף?!
לצפיה ב-'שאלה על האוטובוסים העירוניים בברלין'
שאלה על האוטובוסים העירוניים בברלין
14/07/2018 | 14:25
4
323
חזרתי משבוע על טהרת התח"צ בברלין. זה היה הביקור הראשון שלי שם וכמובן יש לי רק מילים טובות על המערכת העירונית המדהימה שמשלבת את רכבות ה S וה U ואת האוטובוסים והטראמים. התדירויות מעולות, גם בערב מאוחר, לא נתקלתי באיזור שאינו מרושת בצורה מעולה, השילוט הסטטי והאלקטרוני מצויינים, וגם המחיר משתלם (קניתי כרטיס לשישה ימים).

הדבר היחיד שהפתיע אותי זה שרובם המכריע של האוטובוסים העירוניים היו של יצרנים שאינם גרמניים: סקניה השבדית, סולריס הספרדית וגם כמה BYD סיניים (בודדים). רק האוטובוסים הדו-קומתיים היו של MAN.

אני מניח שמדובר בשיקולי עלות, אבל זה בכל זאת מפתיע? איך זה שמרצדס או מאן לא הצליחו למכור לרשות העירונית (BVG) אוטובוסים שלהם?
לצפיה ב-'רוב היצרנים שמנית אירופאים והם על-לאומיים בימינו. '
רוב היצרנים שמנית אירופאים והם על-לאומיים בימינו.
14/07/2018 | 15:18
2
80
למשל בסתיו שעבר חלפתי ברכבת על פני מפעל של ווולקסואגן באיטליה, סמארט של מרצדס משתמשת ברכיבים צרפתיים, לוחות המכוונים של סיאט וסקודה זהים עד לרמת המסך אף שאלו חברות מספרד וצ'כיה וזה קשור שליתוף פעולה עם וולקסוואגן הגרמנית. אם אינני טועה דאייצ'ה הרומנית שייכת ל או עובדת עם רנו. כל יצרניות הרכב הגדולות בבריטניה נמצאות בפאניקה מוחלטת מול האסון שיומט עליהן בשנה הבאה אם לא יהיה איחוד מכסים כי בימינו חלקי רכבים ואף חלקי רכבים בתהליכי הרכבה עוברים בין מפעלים שונים במדינות שונות באירופה בשרשרת ייצור על לאומית שיתכן שחלקים בהרכבה אפילו יחצו מספר גבולות הלוך ושוב עד שיגיעו למפעל שבו תתבצע ההרכבה הסופית.

זו התוצאה של שוק משותף הקיים למעלה מ40 שנה.
לצפיה ב-'באותו סגנון, אני נוהג לפעמים באוטו יפני שמיוצר בצרפת'
באותו סגנון, אני נוהג לפעמים באוטו יפני שמיוצר בצרפת
14/07/2018 | 16:08
1
37
לצפיה ב-'כן ולא. החברות האסיתיות המייצרות באירופה יותר נפרדות.'
כן ולא. החברות האסיתיות המייצרות באירופה יותר נפרדות.
14/07/2018 | 16:23
53
בעוד שהחברות האירופאיות מקושרות יותר האחת לשניה הן ברמת הבעלות והן ברמת שיתוף הפעולה.

לצפיה ב-'גם בתחום הרכבות הגרמנים מפתיעים לפעמים.'
גם בתחום הרכבות הגרמנים מפתיעים לפעמים.
14/07/2018 | 15:32
73
עכשיו הם הזמינו קטרים בסין.

https://www.railwaypro.com/wp/db-and-crrc-sign-agr...

(CRRC= יצרן הקרונות לקו האדום בת״א).
לצפיה ב-'מה ההבדל בין פיוניר למרקורי?'
מה ההבדל בין פיוניר למרקורי?
11/07/2018 | 16:58
9
130
לצפיה ב-'שמרקורי הוא כוכב לכת ופיוניר הוא פרויקט מחקר'
שמרקורי הוא כוכב לכת ופיוניר הוא פרויקט מחקר
12/07/2018 | 08:22
7
115

סתם...

מרקורי הורכב רק על שלדת וולוו B7Lויוצר ברישיון של היספנו ופיוניר הוא כבר יצירה של מרכבים על מגוון של שלדות.
לצפיה ב-'אם אני לא טועה, בין השלדות:'
אם אני לא טועה, בין השלדות:
12/07/2018 | 22:01
2
72
בין השלדות,שה"פיוניר" מורכב:
* וולוו B7R ומאוחר יותר B8L, שפועלים ב"אגד", ב"מטרופולין", ב"קווים", ב"דן באר שבע" ואולי עוד חברות ("אפיקים"?). היה אוטובוס בניסוי ב"דן". לא יודע איפה הוא כיום.
* סקניה ב"אגד".
* VDL/דאף ב"אגד תעבורה". אני חושב, שהיה אוטובוס ניסוי ב"דן". אבל אולי זו טעות.
* MAN ב"מטרופולין" וב"אפיקים".
* מרצדס OC500LE, שהיה בניסוי ב"אגד". לא יודע איפה הוא כיום.
לצפיה ב-'התכוונת B8R'
התכוונת B8R
12/07/2018 | 22:14
1
55
הוא נמצא גם בדן בדרום והחברות המזרח ירושלמיות. הB8R שנוסו בדן ובאגד נמצאים היום בקווים.
היה ניסוי בVDL בדן וגם באגד. שניהם היום באגד תעבורה.

לצפיה ב-'תודה אברהם על התיקונים ועל יתר ההסברים'
תודה אברהם על התיקונים ועל יתר ההסברים
12/07/2018 | 22:20
47
אכן הכוונה הייתה ל-B7R ול-B8R.

לא ידעתי על הניסוי של VDL ב"אגד". יצא לי לראות את אותו אוטובוס בניסוי ב"דן".
לצפיה ב-'הפיוניר הוא לא יצירה של מרכבים'
הפיוניר הוא לא יצירה של מרכבים
14/07/2018 | 14:18
3
41
הוא פיתוח של המרקורי שנבנה ברשיון מחברת היספנו
מרכבים לא תכננו מרכב מקורי כבר כמעט 20 שנה

כמו למשל האפולו שהוא בארבי ג'נסיס איטלקי במקור
לצפיה ב-'והפיוניר הנוכחי?'
והפיוניר הנוכחי?
14/07/2018 | 23:36
2
9
לצפיה ב-'זה מרקורי על שילדות נמוכות כניסה'
זה מרקורי על שילדות נמוכות כניסה
15/07/2018 | 20:08
1
2
לצפיה ב-'אני מתכוון, בצורה החדשה - לא תכנון של מרכבים?'
אני מתכוון, בצורה החדשה - לא תכנון של מרכבים?
15/07/2018 | 21:21
3
כי לדעתי שפת העיצוב הנוכחית שלהם ייחודית להם ולא משותפת עם טאטא-היספנו.
לצפיה ב-'מרקורי זה כספית ופיוניר זה מותג צמיגים?'
מרקורי זה כספית ופיוניר זה מותג צמיגים?
12/07/2018 | 08:38
44
לצפיה ב-'ליסבון - שירשור נסיעה ותח"צ מסילתי בעיקרו'
ליסבון - שירשור נסיעה ותח"צ מסילתי בעיקרו
11/07/2018 | 23:08
45
530
באביב טסנו לליסבון. המרחק מהקוסטה דל סול היה גדול מספיק שלא רצינו לנהוג או לנסות לקחת רכבת, אך כמו ברצלונה בשנה שעברה המרחק מאנגליה היה כזה שהיה עדיף לטוס מספרד. TAP, חברת התעופה הלאומית של פורטגל חושבת שהמרחק קצר מספיק להפעיל מטוסי בוכנה קטנים בקו אך לצערי לא היה זמן לצלם את המטוס בגלל שעת הטיסה המאוחרת... המשך>>
באביב טסנו לליסבון. המרחק מהקוסטה דל סול היה גדול מספיק שלא רצינו לנהוג או לנסות לקחת רכבת, אך כמו ברצלונה בשנה שעברה המרחק מאנגליה היה כזה שהיה עדיף לטוס מספרד. TAP, חברת התעופה הלאומית של פורטגל חושבת שהמרחק קצר מספיק להפעיל מטוסי בוכנה קטנים בקו אך לצערי לא היה זמן לצלם את המטוס בגלל שעת הטיסה המאוחרת יחסית.

תהיה הפסקה מסויימת בהעלאת השירשור והוא יסתיים רק מאוחר מאד שעונכם; אז עדיף להעיר ולהאיר מחר
לצפיה ב-'קצת פרטים על מסילת נהריה - לבנון'
קצת פרטים על מסילת נהריה - לבנון
12/07/2018 | 15:32
16
284
ראיתי שקיימת מסילה חלקית מפעם, בכל מני חלקים ניתן לראות אותה

אשמח לקבל פרטים ממי שמכיר:

ממתי עד מתי המסילה הייתה פעילה
איזה סוג פעילות היה עליה
היכן היא מסתיימת לפני גבול לבנון ? כי לא ראיתיש זה נכנס/היה נכנס פנימה לשטח לבנון
מדוע עדיין לא פורקה

תודה
לצפיה ב-'כשהבריטים עוד היו כאן המסילה הזו הגיעה עד ביירות'
כשהבריטים עוד היו כאן המסילה הזו הגיעה עד ביירות
12/07/2018 | 15:47
2
226
קו חיפה-ביירות-טריפולי עבר דרך המנהרות בראש הנקרה (מנהרה, גשר, עוד מנהרה).
הגשר פוצץ במלחמת השחרור, והמנהרה כמובן נאטמה, ובלבנון כבר מזמן אין רכבות (הממשלה לא השקיעה, נתנו למסילות להתדרדר, גנבי מתכת גנבו את מה שנשאר).

נפתח בשנת 1942, נסגר בשנת 1946.

לצפיה ב-'תודה רבה !'
תודה רבה !
12/07/2018 | 15:55
52
לצפיה ב-'אני מניח שהקו נסגר בלילה שבין 16 ל-17 ביוני 1946'
אני מניח שהקו נסגר בלילה שבין 16 ל-17 ביוני 1946
12/07/2018 | 17:39
158
בעקבות הפעולה של "ליל הגשרים"
לצפיה ב-'עד לפני כ-15 שנה פעלו על המסילה רכבות משא עד לבצת'
עד לפני כ-15 שנה פעלו על המסילה רכבות משא עד לבצת
12/07/2018 | 21:23
8
163
עד לפני כ-15 שנים פעלו כאמור מדי יום רכבות משא עד למפעל מילוז מצפון לאכזיב.

כמה שנים לפני כן פעלו בנוסף גם רכבות משא שהובילו מלט ממפעל המלט נשר למפעל ישאסבסט (איתנית) שעסק בייצור אסבסט.

כל המסילה מנהריה צפונה פעלה כשלוחה ולא כקו רכבת ולכן רכבות המשא נסעו בשלוחה הזו ללא שרביט (הקטע ממוצקין צפונה פעל אז באיתות מכני עם שרביטי קטע ונהריה היתה תחנת הקצה הסופית).
לצפיה ב-'אתה מדבר על תקופה, שהייתה מסילה בודדת'
אתה מדבר על תקופה, שהייתה מסילה בודדת
12/07/2018 | 22:11
7
109
למעשה עד לפני פחות מעשור, עדיין לא היה כל הקטע קרית מוצקין-נהריה כפול.

בנוגע לרכבות מטען; דומני שעד לפני מספר שנים, הקצה הצפוני היה בחיפה-מרכז. לפני מספר שנים זה השתנה עם אחד המפעלים צפונית לחיפה-מרכז.
לצפיה ב-'רכבות מטען היה תמיד.'
רכבות מטען היה תמיד.
12/07/2018 | 22:26
6
92
רכבות מטען היו בעבר למפעל מילוז מצפון לאכזיב ולמפעל ישאסבסט, וגם למפעל פרוטארום מדרום לעכו, מפעל מילובר, קרית הפלדה, צינורות המזרח התיכון, מחנה צבאי כורדני, מחנה צבאי מוצקין, ססובר (ממגורות חיפה), דשנים, חיפה כימיקלים, וולקן, נשר (תל חנן), אזור הנפט חיפה וחברת החשמל, מפעל שמן, הטחנות הגדולות, ועוד הרבה.... כל השלוחות הללו הסתעפו מתחנות או מקווים ראשיים שפעלו בשיטת איתות מכני עם שרביטי קטע.
לצפיה ב-'אני חושב, שכל אלה היו לפני למעלה מעשור'
אני חושב, שכל אלה היו לפני למעלה מעשור
12/07/2018 | 22:35
5
75
אבל לא בטוח לגמרי. עד לפני כעשור ואולי פחות מזה, הקצה הצפוני היה בחיפה-מרכז.
לצפיה ב-'כנראה שאתה מתכוון למה שנקרא בשם - רכבות משא קו ראשי'
כנראה שאתה מתכוון למה שנקרא בשם - רכבות משא קו ראשי
12/07/2018 | 23:37
4
71
אז אכן הקצה הצפוני של כל רכבות המשא קו ראשי הוא בחיפה. אבל במגרש העריכה בחיפה שנמצא בסמוך למכון הדיזלים (ממזרח לדרך חירם) ולא בחיפה מרכז שמעולם לא היתה תחנת קצה לרכבות (כל הרכבות המסיימות  בחיפה מרכז ממשיכות לחיפה מזרח או למגרש או למוסך או לקו גולני הסמוך לבית המכס).

רכבות המשא שפועלות ופעלו בעבר מצפון וממזרח למגרש חיפה נקראו בשם רכבות משא שליחות ולא בשם רכבות משא קו ראשי.

ואכן כל השלוחות לעייל פעלו לפני למעלה מעשור ואף יותר.
לצפיה ב-'כן. חיפה מזרח'
כן. חיפה מזרח
13/07/2018 | 10:27
3
54
אבל אני נדמה לי שבשנים האחרונות יש מפעל צפונה למגרש העריכה, שכתבת.
לצפיה ב-'יש שלוחה למסוף המכולות 'אוברסיז קומרס','
יש שלוחה למסוף המכולות 'אוברסיז קומרס',
13/07/2018 | 16:53
1
58
שנמצא ממש סמוך לתחנת חוצות המפרץ;
השלוחה אינה אלה מסילה מקבילה לקו הראשי, אלא שהיא בתוך שטח פרטי סגור ומגודר.
לצפיה ב-' '
14/07/2018 | 22:31
2
לצפיה ב-'מגרש חיפה ולא חיפה מזרח '
מגרש חיפה ולא חיפה מזרח
13/07/2018 | 21:17
38
רבים מכנים בטעות את שני המתחמים השונים כמתחם אחד בשם חיפה מזרח.

אבל מדובר בשני מתחמים תפעוליים שונים שבעבר הפריד בינהם כביש חירם.

המגרש של תחנה תפעולית חיפה מזרח נמצא ממערב למה שהיה פעם כביש חירם ואילו מגרש חיפה (בעבר נקרא גם בשם תא העברות) נמצא ממזרח לכביש חירם.

חיפה מזרח היא תחנה תפעולית לכל דבר ועניין עם מגרש וסימנורים כמו בכל תחנה תפעולית. ואילו מגרש חיפה (ומכון הדיזלים) פועל מבחינה תפעולית כשלוחה.

ממזרח לתחנה תפעולית חיפה מזרח קיים צומת זבולון שהוא צומת רכבות ולא בדיוק תחנה תפעולית וזה קצת קשה להסביר למי שלא מבין באיתות. אבל אפשר לומר שמבחינה תפעולית יציאה מחיפה מזרח למגרש העריכה ולמכון הדיזלים זה כמו יציאה מתחנה תפעולית לשלוחה, שלוחה שלמעשה מקושרת משני צדיה לשני אתרי איתות, מצד אחד כאמור לתחנה תפעולית חיפה מזרח ומצד שני לצומת זבולון. ושוב, אני מניח שמי שלא מבין באיתות לא הצליח להבין הרבה.

מסוף המכולות מצפון לחיפה שנמצא בסמוך לחוצות המפרץ הוא שלוחה המסתעפת מתחנת תפעולית קישון ורכבת המשא המופעלת אליה היא רכבת משא שליחות ולא קו ראשי.

כיום השלוחה הצפונית ביותר שמופעלת אליה רכבת משא היא שליחות מילובר המסתעפת מתחנה תפעולית נעמן. וגם זו רכבת משא שליחות.
לצפיה ב-'קו חיפה-בירות-טריפולי'
קו חיפה-בירות-טריפולי
12/07/2018 | 23:07
3
152
המסילה עליה מדובר נקראה בעת הקמתה Haifa-Beirut-Tripoli (בקיצור: HBT) על שם שלוש הערים אותן קישרה. כמובן שטריפולי לא היתה יעד בפני עצמה, והמסילה נסללה בידי הצבא הבריטי (למעשה בידי אוסטרלים, ניו-זילנדים, דרום-אפריקאיים והמון מקומיים) כדי לקשר ישירות את ארץ ישראל ומצרים עם סוריה, לבנון ותורכיה.

לא זה המקום לפרט אודות הקמתה המופלאה (יותר מ-200 ק"מ בתוואי שטח קשה ביותר במשך כשנה וחצי) מי שירצה מוזמן לארכיון של מוזיאון הרכבת ללמוד עוד. המסילה נחנכה ב-1942 והופעלה על-ידי הרכבת הארץ-ישראלית האזרחית, PR (בקטע חיפה-בצת) ועל ידי הצבא הבריטי עצמו (בצת-טריפולי). ב-1946 לבנון קיבלה אזרחות והצבא הבריטי נאלץ לוותר על שליטתו ברוב המסילה, שהיתה בשטח הרפובליקה החדשה.

המשא ומתן על הבעלות של המסילה נתמשך ונתמשך ולמעשה המסילה לא חזרה לפעול במלואה באופן סדיר עד קום המדינה וניתוק הקשר עם לבנון. למרות זאת, לפחות מדי פעם הופעלו רכבות, ובסוף 1947 עוד הספיק קרון טרקלין מס' 98 של PR (ששמור היום במוזיאון הרכבת) להגיע לאיסטנבול וחזרה.

אחרי מלחמת העצמאות הפעילה ממשלת לבנון את המסילה תחת הכינוי NBT (Naqura-Beirut-Tripoli) אבל כמו שאר הרשת הלבנונית המסילה נפלה קורבן למלחמות הרבות בארץ הקרועה, ולצבאות מקומיים וזרים (כולל זה שלנו) שהחריבו אותה בהדרגה. הקטע האחרון שם, באיזור בירות, עוד פעל עד שנות ה-90. בארץ, המסילה לבצת חודשה עם הפיכת המקום לאיזור תעשייה, ושירתה אותו עד ל-2002, כפי שכבר נכתב בשרשור זה. בקטע לנהריה אני נוסע כל יום, אז כנראה שהוא עדיין עובד, למרות שרכבות משא מגיעות היום רק עד לתחנת נעמן.
לצפיה ב-'תודה על ההסבר !'
תודה על ההסבר !
13/07/2018 | 10:30
22
לצפיה ב-'אסור לפסוח על הצילומים הנמצאים באנדרטת המלחמה האוסטרלית'
אסור לפסוח על הצילומים הנמצאים באנדרטת המלחמה האוסטרלית
13/07/2018 | 12:38
1
133
ועל אלה היותר מעודכנים של שארית הציוד הרכבתי הלבנוני.

https://www.awm.gov.au/collection/F01222

https://www.the961.com/lebanon-railway-photos/

באותה הזדמנות כדאי גם לקרוא על הרכבת הפלסטינאית(אם לא פורסם בפורום בעבר???).

https://www.britishempire.co.uk/article/palestinerailwaysandports.htm

לצפיה ב-'וואהו! מדהים! '
וואהו! מדהים!
13/07/2018 | 14:42
64
חבל שלא ממש אפשר לראות את זה מקרוב 
לצפיה ב-'״חם מהתנור״: האיחוד SIEMENS-ALSTOM בספק.'
״חם מהתנור״: האיחוד SIEMENS-ALSTOM בספק.
13/07/2018 | 20:58
86

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום אופניים חשמליים
פורום אופניים חשמליים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה