לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
נא לכתוב שאלות הכוונה ומודיעין תחת השירשור היומי בלבד.  נא לשים לב לתאריך השרשור!

שאלות הכוונה שלא תשורשרנה כהלכה, תימחקנה ללא התראה מוקדמת.
המשך >>

לצפיה ב-'תשובת שר התחבורה לשאילתה בנושא מכרז ההפעלה של הקו האדום:'
תשובת שר התחבורה לשאילתה בנושא מכרז ההפעלה של הקו האדום:
08/12/2016 | 18:58
20
256
260. הקפאת המכרז הבין-לאומי להפעלת הרכבת הקלה
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני):
תודה רבה, אדוני השר, אדוני היושב-ראש. בסוף-השבוע נודע לנו שהמכרז הבין-לאומי שפרסמה חברת נת"ע – נתיבי תחבורה עירוניים, שכולנו כאן יודעים שהם אחראים מטעם הממשלה על הקמת הרכבת הקלה – להפעלת הרכבת הקלה נדחה למועד לא ידוע.
ברצוני לשאול:
1. האם נכון הדבר?
2. אם כן – מדוע הוקפא המכרז בשלב מאוחר כל-כך? תודה.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץ:
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, כנסת נכבדה, השואלת איילת, מועד הגשת ההצעות למכרז ההפעלה והאחזקה של הקו האדום בתל-אביב וגוש דן נדחה עקב שינויים שיזמה חברת נת"ע בתנאי המכרז, כדי להבטיח רמה נאותה של תחרות במכרז. השינויים המוצעים נבחנו על-ידי חברת הבקרה הבין-לאומית, אשר המליצה למשרדי ולמשרד האוצר לאשר שינויים אלה.

השינויים שנעשו בתנאי הסף נועדו להרחיב את פוטנציאל מספר החברות הניגשות למכרז ההפעלה ולאפשר מכרז תחרותי יותר, באמצעות מתן אפשרות להובלה של מפעילי תחבורה ציבורית ישראליים.

כך לדוגמה, בתנאי הסף המקוריים התאפשר מבנה משפטי יחיד למציע: החברה המובילה במיזם המשותף תהיה בעלת ניסיון בתפעול ותחזוקה של רכבת קלה, ותחזיק ב-50% מהמיזם המשותף לפחות. השינוי בתנאי הסף מאפשר מבנה משפטי נוסף: חברה בעלת ניסיון בתפעול ותחזוקה תוכל להחזיק ב-30% מהמיזם המשותף לפחות, ובתנאי שהיא ומפעיל תחבורה ציבורית ישראלי יחזיקו יחד ב-70% לפחות.

במקביל להשלמת תהליכי האישור, ממשיכה ועדת המכרזים בחברת נת"ע בקיום הליכי המכרז, ובכלל זה מתן מענה על שאלות הבהרה שהוצגו על-ידי המציעים הפוטנציאליים. מועד הגשת ההצעות ייקבע מחדש מייד לאחר קבלת האישורים הנדרשים, ולוח הזמנים של הפרויקט לא ייפגע כלל, מכיוון שמכרז זה אינו בנתיב הקריטי של הפרויקט כלל ועיקר. למעשה, המפעיל ייבחר כארבע שנים לפני מועד הפעלת הקו האדום כמתוכנן בשנת 2021.

תקציב ההקמה של הקו האדום הוא 16.1 מיליארד שקלים. נת"ע עומדת בתקציב לביצוע הפרויקט. משרד התחבורה וחברת נת"ע פועלים במקצועיות ובנחישות לעמידה בלוחות הזמנים שהוגדרו להפעלת הקו האדום באוקטובר 2021.

עבודות ההקמה מבוצעות בכמה אתרים במקביל: עשר תחנות תת-קרקעיות בתל-אביב, רמת-גן ובני-ברק. בנייה של הדיפו בפתח-תקווה – מרכז אחסנה, טיפול ותפעול בקרונות. מכונות ה-TBM לכריית המנהרות מורכבות בימים אלה, לקראת שיגורן במהלך מחצית השנה הראשונה של 2017.

העבודה לא נעצרת גם בתכנון ועיצוב הקרונות במפעל בסין. נוסף על כך, על-פי תוכנית העבודה, ב-2017 יחלו בביצוע עבודות הנדסה אזרחית במפלס הקרקע בתוואי הדרומי של הקו האדום – אזור יפו ובת-ים.

הפרויקט הוא מורכב, אך אני סמוך ובטוח שעובדי משרד התחבורה וחברת נת"ע ידעו להתמודד עם כל הקשיים המכרזיים והביצועיים, במטרה לעמוד ביעד החשוב שהצבתי בפניהם – הפעלת הקו האדום בשנת 2021 ועמידה בתקציב הפרויקט.

איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני):
אני מודה לך. אדוני השר, המשמעות של מה שאמרת היא שבעצם המפעיל צריך להיבחר ב-2017, ואנחנו בעצם ממש לפני 2017, ארבע שנים לפני הפעלה – בתקווה, אמן – באוקטובר 2021. ואמרת שזה לא בנתיב הקריטי, ואמרת שאין עיכוב - - -
אמרת שזה לא בנתיב הקריטי, אבל אנחנו מבינים שאנחנו על פני 2017. ואני מסכימה מאוד שחשוב לשלב חברות ישראליות, מפתיע אותי שלא הייתה אפשרות כזאת במכרז קודם.
מה שכן הייתי מציעה לאדוני זה, אולי אפילו ביוזמתך, דיון דחוף בוועדת הכלכלה, כדי שנבין איך הלו"ז באמת צפוי לקרות, בגלל – תסלח לי, אדוני השר, כמי שרואה את הפרויקט הזה הרבה שנים מקרוב, אני באמת סומכת עליך מאוד, אבל מאוד הייתי רוצה להאמין שהמכרז החדש לא מעכב את לוחות הזמנים. תודה.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץ:
טוב, לגבי המשך דבריה של חברת הכנסת איילת ורבין, מעבר לעניין הפרוצדורה, אני לא חושב שיש צורך בדיון דחוף בוועדת הכלכלה – בדרך כלל אני לא מתנגד לדיונים – מאחר שהתשובה כאן היא ברורה מאוד. אכן, ב-2017 המכרז הזה כבר יתממש. הוסבר למה היה צריך לעכב בתקופה קצרה את המכרז עצמו, ויש מרווח של כארבע שנים בין המכרז לבין ההפעלה עצמה. אני חושב שזה היה דבר חשוב: לאפשר שילוב של חברות ישראליות באופן פוטנציאלי, אם תזכינה, ביכולת להתמודד על הפעלת הרכבת הקלה.

כמו שפירטתי כאן, העבודות מתבצעות תוך עמידה בלוח הזמנים. כל התפתחות שיש, מוצאים לה את הפתרונות. כך זה גם לגבי כל נושא המערכות. גם לגבי הנושא ההפעלה – מטפלים בדברים, בודקים אותם. הפרויקט הזה מתקדם, עבודות התשתית מתבצעות, הולכות להתרחב.

צריך להבין שכמו שבקו הרכבת לירושלים, שמכונות ה-TBM הענקיות האלה חפרו כאן, ובעצם סיימו את כל החלק הזה, ועכשיו עובדים על הנחת מסילות קו תל-אביב–ירושלים. גם בתל-אביב, בחודשים הראשונים של השנה הבאה, המכונות – שאחת מהן כבר בעצם מורכבת באתר גלי-גיל, מתחילה להיות מורכבת – יתחילו לחפור מתחת תל-אביב. מתחת גוש דן. יהיו שמונה מכונות כאלה שיחפרו, יבצעו את העבודה, ידפנו בבטון את אותן מנהרות, יפנו את החומרים. עבודה בהיקף רחב מאוד, שכולה מתבצעת, מתקדמת, מתפתחת. וכל המכרזים הנוספים האלה באים לאפשר התחברות לעבודת התשתית בעיתוי המתאים מבחינת מערכות הפעלה. שלב ההפעלה הוא השלב האחרון.

לכן, מאחר שהיה רצון – ויש רצון – לבחור כמה שמוקדם יותר – כדי שמי שייבחר יוכל עדיין תוך כדי הביצוע, לבוא, ללמוד, להשתלב – אז הדבר הזה משאיר מרווח גדול. הדבר הזה מתבצע תחת בקרה, פיקוח.

אני לא שולט בדיונים בוועדות, אני לא חושב שהדיון הזה נגזר מתוך השאילתה במקרה הזה, כי התשובה ברורה מאוד. בואו נמתין לביצוע עצמו – כמו שהחברה אומרת – של הדבר הזה בעצמו.

ואני גם רוצה לומר, בכלל בקשר לרכבת הקלה, הרכבת התחתית – כל האמירות האלה: זה כבר מיושן, זה כבר קרה לפני 50 שנה בעולם – נכון, אז יש כאן פיגור, בעיקר בגוש דן, של למעלה מ-50 שנה. אבל גם בפריז ובלונדון היום מקימים מערכות כאלה. זאת אומרת, מה שהקימו אז, מקימים היום עם השכלול הנדרש.

וזה מה שאנחנו עושים, אנחנו בונים מערכת שלמה. היינו בדיון על מוניות שירות – יש האוטובוסים, נתיבי התחבורה, אכיפה, הרכבות המהירות, כל הדברים האלה מתחברים – המוניות הרגילות – למערכת תחבורה ציבורית, שבה הרכבת הקלה היא נדבך חשוב בתוך הערים הגדולות. נהפוך את ישראל למדינה שיש בה תחבורה נגישה ומודרנית, וביחד עם זה אנחנו ממנפים ומפתחים את התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ, בכל היישובים, בכל סוגי היישובים, גם במקומות שלא הייתה תחבורה ציבורית בעבר: בפריפריות, ביישובים ערביים, במקומות אחרים.

וזה פרויקט כבד מאוד ונכבד, שאני גאה להוביל אותו, ביחד עם הרבה מאוד גורמים, כדי לאפשר התפתחות כלכלית ושוויון חברתי לכל אחד, ואפשרות למטרופולין הכלכלי המרכזי לפעול ולהמשיך להתפתח, ולא להיתקע ולהיסתם. לכן אנחנו עושים את מה שנדרש, ואני בודק ומפקח ומכוון. אני שמח תמיד על ההתעניינות ועל הבקרה, וכולנו צריכים להיות שותפים לאותו מאמץ כדי לקדם.

כמו שהבטחתי בתשתיות – ויש מהפכה ענקית בתשתיות היום של הכבישים, של המסילות, של כל הדברים האחרים – ותמיד, זה טוב, ואתייחס לזה, שרוצים עוד. מתי רוצים עוד? כשרואים שזה קורה. כשלא קרה 70-60 שנה, לא רצו עוד, כי אמרו: בלאו הכי אין סיכוי, מה אני צריך להתאמץ?

אבל כיום, כשרואים שזה קורה ורואים שהכבישים כבר עובדים ופועלים, אבן הפינה שהנחנו בערד – כל אחד שאני מסתכל עליו, ביחד דיברנו, פעלנו, עשינו לחבר פריפריות, לפתוח את המרכז. כל הדברים האלה קורים ואני מבטיח לכם, זה יהיה גם בתחבורה הציבורית. אנחנו נהיה ברמה המתקדמת בתהליך שאנחנו מפתחים אותו כעת, שהוא תהליך נדרש. 

לצפיה ב-'קצת שקר על התקציב, לא?'
קצת שקר על התקציב, לא?
08/12/2016 | 20:23
1
109
הרי הולכות להיות בעיות תקציביות רציניות בגלל שההצעות במכרז המערכות יקרות מדי...
לצפיה ב-'אי אפשר להטיל ספק בהכרזות השר, אבל'
אי אפשר להטיל ספק בהכרזות השר, אבל
08/12/2016 | 22:06
11
102
מותר לנו לשאול למה בדיוק הכוונה שלו כאשר הוא אומר:
״.....משרד התחבורה וחברת נת״ע פועלים במקצועיות ובנחישות לעמידה בלוחות הזמנים שהוגדרו להפעלת הקו האדום ב אוקטובר 2021״, הואיל
ויש מסמך שפורסם על ידי נת״ע האומר:
״The transition from construction to revenue service will be in phases
NTA expects that the south section from Bat Yam to the Elifelet portal area will be the first section to start operating passenger services"

במילים אחרות, אני מבין שבאוקטובר 2021 אפשר יהיה לנסוע בקו האדום אבל עדיין לא מבת ים עד פתח תקוה, ושיוקם דפו זמני בטרמינל הדרומי יחד עם מרכז בקרה זמני גם כן.
לצפיה ב-'לא ברור איך הסקת את המסקנה במשפט האחרון'
לא ברור איך הסקת את המסקנה במשפט האחרון
08/12/2016 | 22:15
2
78
לפי לוחות הזמנים שהוגדרו, באוקטובר 2021 מתוכננת ההפעלה של הקו כולו, למעט תחנת קרליבך.
אם יוחלט לבצע הפעלה מוקדמת של הקטע הדרומי, זה מתוכנן לקרות לפני 2021.
לצפיה ב-'אולי אתה צודק, אבל '
אולי אתה צודק, אבל
09/12/2016 | 00:56
1
38
אני די מאמין שלוא נת״ע חושבת להפעיל את הקו חלקית לפני 2021 אז השר היה אומר:
״ אנחנו נפעיל את קו במתכונתו הסופית ב2021 אבל תושבי בת ים יוכלו לנסוע עליו כבר מוקדם יותר כמעט עד אלנבי״, זה גם נשמע מחמיא לכל העוסקים במלאכה המורכבת הזו.
לצפיה ב-'שים לב לשני דברים בתשובת השר:'
שים לב לשני דברים בתשובת השר:
09/12/2016 | 01:23
45
1. "משרד התחבורה וחברת נת"ע פועלים במקצועיות ובנחישות לעמידה בלוחות הזמנים שהוגדרו להפעלת הקו האדום באוקטובר 2021." - לוחות הזמנים שהוגדרו הם הפעלת הקו האדום כולו באוקטובר 2021 (למעט תחנת קרליבך שמתוכננת להיפתח שנה לאחר מכן).

2. "נוסף על כך, על-פי תוכנית העבודה, ב-2017 יחלו בביצוע עבודות הנדסה אזרחית במפלס הקרקע בתוואי הדרומי של הקו האדום – אזור יפו ובת-ים." - יתחילו ב-2017 בקטע הדרומי אבל שים לב שלא בקטע בפתח תקוה.
לצפיה ב-'המסמך הזה לא מעודכן'
המסמך הזה לא מעודכן
08/12/2016 | 22:35
7
60
דיברו, לפני שנים, על הפעלה מוקדמת של המקטע העל-קרקעי הדרומי.
בנתיים, העבודות שם לא התחילו עדיין, לא נבחר מקום לדפו זמני, ולא התחילו אפילו לבנות אותו.

אני לא חושב שיעשו את זה בסוף. זה פשוט לא ממש משתלם להשקיע בדפו נוסף לתקופה קצרה יחסית, והיקף העבודות במקטע הדרומי לא קטן בכלל.
לצפיה ב-'המסמך שתחת עיניי הוא מנובמבר 2014'
המסמך שתחת עיניי הוא מנובמבר 2014
09/12/2016 | 00:48
6
39
אם ידוע לך שהוא לא מעודכן אז אל תקח בחשבון את מה שאני צטטתי לעיל ואני מבקש סליחה מקוראי.
במסמך ״שלי״ נאמר בין היתר שתוקם מסילת-מגירה(Pocket track) שתוכל לשמש להיפוך כוון נסיעה(Reversing facility) דרומית לתחנת אלנבי, מה שלדעתי מאשר את כוונת נת״ע להתחיל בשרות חלקי מתחנת בת ים לתחנת אליפלט.
אותו מסמך גם מראה שדרומית מהתחנה הסופית בת ים יש 4 מסילות(2x2),במקביל לדרך בגין ל TCC, ל IEC(חברת החשמל) ותחנת ההשנאה ויישור; גם זה כבר לא מעודכן לדעתך? הכל יתכן! סה״כ אנחנו ניזונים אך ורק מדוקומנטים שפורסמו לצבור ולא מאלה השמורים אצל נת״ע ז אפשר לטעות!
לצפיה ב-'הערכה שלי'
הערכה שלי
09/12/2016 | 01:08
5
39
גם אני ניזון מאותו מידע שממנו אתה ניזון, והמון שמועות.

לדעתי יקימו את הpocket track (הייתי קורא לזה מסילת כיס ולא מסילת מגירה, אבל אין לי מושג מה הטרמינולוגיה המקובלת בעברית) בכל מקרה, ודרומית מהתחנה הסופית בבת ים בכל מקרה יהיו 4 מסילות כי מדובר בתחנת טרמינל. לדעתי זה אחת מעודכן.

ובכל זאת אני לא מאמין שיתחילו להפעיל את המקטע הדרומי לפני שהמקטע התת קרקעי יהיה מוכן - יש שם המון עבודות לעשות (כולל מתיחת הפנים המורכבת לשדרות ירושלים) ואף אחת מהן עדיין לא התחילה. בעבודות האלו גם יש הזזת תשתיות וסיבוכים שקשורים בהם. צריך לזכור שמדובר גם בדרום ת"א ויפו, היכן שבטח יש המון תשתיות עתיקות שצריך למפות ולהזיז. תמיד יש סיבוכים לא צפויים בעבודות האלו.

בניגוד לפתח תקווה, ששם רוב התוואי מוכן כבר (כי היה מת"צ או כי הוא אי תנועה) למיטב ידיעתי בדרום ת"א, בת ים ויפו לא נעשו הרבה עבודות מקדימות.

גם באתר של נת"ע אין שום אזכור לזה, לדעתי הם לא מזכירים את זה בשום מקום גלוי במיוחד כי הם לא רוצים להתחייב על תאריך פתיחה מוקדם שהם יודעים שיש סיכוי גדול שהם לא יוכלו לעמוד בו.

אני אופתע לטובה אם המקטע הדרומי ייפתח לפני 2021.
לצפיה ב-'ב נת״ע זה אכן ״מסילת כיס״, במטרו של פאריס זה "מגירה״ '
ב נת״ע זה אכן ״מסילת כיס״, במטרו של פאריס זה "מגירה״
09/12/2016 | 01:40
51
מכאן התרגום שלי, ״טרמינל מגירה״ או ״מסילת המגירה״, למשל; ״כיס״, נראה לי.
לצפיה ב-'דווקא היו כבר עבודות לא מעטות במקטע הדרומי'
דווקא היו כבר עבודות לא מעטות במקטע הדרומי
( לעמוד שלי בתפוז )
09/12/2016 | 11:45
1
32
פינוי תשתיות ביפו ובבת ים. המת"צים בבת ים נבנו כהכנה לקו האדום.
לצפיה ב-'אני זוכר שעקבו אחרי העבודות בפורום ופרסמו עליהם.'
אני זוכר שעקבו אחרי העבודות בפורום ופרסמו עליהם.
09/12/2016 | 15:22
6
לצפיה ב-'אז המידע שמצורף כבר לא טופס'
אז המידע שמצורף כבר לא טופס
09/12/2016 | 19:51
1
12
לצפיה ב-'אין סיכוי שזה יקרה ב2018'
אין סיכוי שזה יקרה ב2018
09/12/2016 | 20:30
7
2016 עוד שנייה נגמרת.

הפעלה ב2018 אומרת שתוך פחות משנתיים צריך:
1) לבחור זוכה במכרז המערכות ולתת לו להתחיל לעבוד
2) להקים מסילות ותחנות במקטע הדרומי
3) להתקין את כל מערכות האיתות והחשמל (כולל תחנות השנאה) במקטע הדרומי
4) להקים דפו זמני
5) לקבל את הקרונות מסין
6) לבחור מפעיל ולתת למפעיל זמן לקום, להתארגן ולגייס עובדים
7) לעשות נסיעות מבחן על התוואי להכשיר נהגים

כל זה תוך פחות משנתיים? נשמע לי רחוק מהמציאות.
לצפיה ב-'אני רחוק מלהיות תומכי השר כ"ץ, אבל אני חושב שתשובתו סבירה '
אני רחוק מלהיות תומכי השר כ"ץ, אבל אני חושב שתשובתו סבירה
08/12/2016 | 22:29
2
96
ומשתדלת לענות לעניין. אני *כן* מאמין שהוא רוצה שהפרוייקט הזה יצליח. רק אל תספרו שאמרתי כזה דבר
לצפיה ב-'אני דוקא מתומכי השר כץ'
אני דוקא מתומכי השר כץ
08/12/2016 | 23:56
1
74
ואני מאמין שהפרוייקט יצליח, אף כי אני הייתי ונשאר בעד רכבת תחתית במלוא מובן המילה.
היות ומדובר על רק״ל, אני פשוט חושב שהיה אפשר להקים משהו יותר שמרני ולחסוך הרבה כסף.
בסוף יהיה בסדר! בטוח!
לצפיה ב-'ברור שזה יצליח ,השאלה מתי ואז זה כישלון של של השר'
ברור שזה יצליח ,השאלה מתי ואז זה כישלון של של השר
09/12/2016 | 00:40
60
ככל שזה יהיה רחוק מ 2021
לצפיה ב-'מעניין למה הוא דורש ניסיון בהפעלת רק"ל ולא מטרו.'
מעניין למה הוא דורש ניסיון בהפעלת רק"ל ולא מטרו.
09/12/2016 | 10:42
2
49
העמדת תנאי של ניסיון בהפעלת רק"ל מונעת למעשה מחברות עם ניסיון בהפעלת מטרו את היכולת להשתתף. ישנן חברות כמו MTR ההונג - קונגית שמפעילה או שותפה בהפעלת מספר מערכות מטרו ברחבי העולם או RATP הפריזאית שעוסקת גם היא בהפעלה מחוץ לפריז אך אם הניסיון המסילתי העיקרי שלהן הוא ברכבות ולא ברק"לות הן יודרו מההתמודדות. הבעיה הכך היא שמשום שבעולם הרחב מערכות המטרו הן הגרעין ומערכות הרק"ל הן משלימות מטבען לשותפה בגוש דן לא יהיה הנסיון של מפעילת מערכת עירונית ראשית (שכאמור לא תוכלנה להשתתף במכרז) אלא של שירות שולי או פרברי משלים בלבד.

לגבי אמירתו של השר שלפני 50 שנה בנו קווי מטרו בלונדון ופריס - זו חצי אמת. טכנית בנו אמנם קווים אלו ואחרים ( בשנה הבאה קו הויקטוריה יחגוג 50 וקו היובל 40 וכך גם RER A ו RER B ) אבל כל זה התבצע כהשלמה והרחבה של מערכות קיימות מהמאה ה19. התחתית העמוקה של לונדון נפתחה ב 1890, שנתיים לפני קו יפו ירושלים והמטרו הפריזאי ב 1900. (אני עושה הנחה מסויימת מול קווי התת שטח בלונדון שנפתחו ב 1863).
לצפיה ב-'נדמה לי שה-MTR היא המפעילה של הרק"ל בצפון קאולון'
נדמה לי שה-MTR היא המפעילה של הרק"ל בצפון קאולון
( לעמוד שלי בתפוז )
09/12/2016 | 11:51
21
לצפיה ב-'ניחוש שלי'
ניחוש שלי
09/12/2016 | 11:54
41
בגלל שלמפעילי מטרו אין ניסיון בלהפעיל מערכת שיש בה קונפליקטים עם רכבים פרטיים בצמתים?

לדעתי היו צריכים לדרוש מפעילים עם ניסיון בהפעלת רק"ל *או* מטרו.
לצפיה ב-' שרשור הכוונה ומודיעין 9/12 - 10/12 '
שרשור הכוונה ומודיעין 9/12 - 10/12
09/12/2016 | 09:36
3
3
לצפיה ב-'פרופיל סטודנט - חופשי שנתי'
פרופיל סטודנט - חופשי שנתי
09/12/2016 | 10:15
1
27
שלום,
אני יודע שזה שרשור הכוונה אך לא מצאתי שרשור אחר כדי לשייך אליו את השאלה...
אשמח לדעת עד מתי ניתן לרכוש חופשי שנתי (50%) לסטודנטים. באף אתר של מפעילי התחבורה לא מצוין המידע הזה.. מניח שיש "דד ליין" לרכישה של חופשי שנתי.
תודה רבה!
לצפיה ב-'אני לא חושב שיש "דד ליין"'
אני לא חושב שיש "דד ליין"
09/12/2016 | 12:28
21
אבל התוקף שלו הוא לא לשנה מיום הרכישה, ולכן יש תאריך שממנו והלאה הוא פשוט לא משתלם.
לצפיה ב-'מוניות שירות בשבת'
מוניות שירות בשבת
09/12/2016 | 19:54
8
יש איזה אתר או רשימה שמרכזת מוניות שירות שעובדות בשבת?
מחפש מת"א תחנה מרכזית לכיוון צומת אל על או דרומה לאיזור חולון/אזור?
לצפיה ב-'קווים החזירו את קו 475 אחרי התנגדות נוסעים, בוטל קו 478.'
קווים החזירו את קו 475 אחרי התנגדות נוסעים, בוטל קו 478.
09/12/2016 | 18:31
3
27
הפעם לדעתי ההתנגדות מוצדקת, אבל חבל שביטלו את 478. אני בעד להוסיף אותו בכל זאת.
לצפיה ב-'למי בדיוק 478 היה עוזר?'
למי בדיוק 478 היה עוזר?
09/12/2016 | 18:38
1
8
לצפיה ב-'לסטודנטים שגרים בקרית אונו ולומדים באוניברסיטת ת"א...'
לסטודנטים שגרים בקרית אונו ולומדים באוניברסיטת ת"א...
09/12/2016 | 18:51
6
לצפיה ב-'בשביל 478 במקביל ל 475 צריך אוטובוסים ונהגים שאינם'
בשביל 478 במקביל ל 475 צריך אוטובוסים ונהגים שאינם
09/12/2016 | 18:50
24
ו 478 היה קו שמתוכנן רע עם מסלול לא יעיל וגם עם הגדרת מטרות לא ברורה.
קו שנוצר בעקבות סיסמה שאין מאחוריה כיום הגיון תחבורתי רב ("לחבר את בקעת אונו לרכבת נתב"ג") זה לא קו שצריך להיות קיים.
יש פתרונות עדיפים.
לצפיה ב-'צמצום שעות הפעילות ביום שישי'
צמצום שעות הפעילות ביום שישי
09/12/2016 | 16:10
3
75
מישהו יודע למה צמצמו פעילות של שעות האוטובוסים (לפחות ככל שזה נוגע לקווים 25,24,126) ביום שישי בתל-אביב? בעבר הם פעלו עד איזור 17:00, ובשבוע-שבועיים האחרונים עד השעה 15:00.
לצפיה ב-'בגלל שכניסת השבת מוקדמת יותר'
בגלל שכניסת השבת מוקדמת יותר
09/12/2016 | 16:23
45
זמני הנסיעה של הנסיעות האחרונות בימי שישי נקבעים לפי זמן כניסת השבת.
לצפיה ב-'משדר התחבורה החליט לקצץ כל נסיעה שגולשת לשבת'
משדר התחבורה החליט לקצץ כל נסיעה שגולשת לשבת
09/12/2016 | 16:23
59
ולא לאפשר נסיעות שיוצאות לפני כניסת  שבת, אבל מסיימות לאחר כניסתה. כמו כן, בנובמבר-דצמבר שבת נכנסת הכי מוקדם ולכן זה נראה לך קיצוץ משמעותי. בנובמבר גם הוחלף השעון לשעון חורף מה שמקצץ גם שעה אחת אוטומטית.
לצפיה ב-'הצימצום הנוראי הזה התחיל בנובמבר 2015'
הצימצום הנוראי הזה התחיל בנובמבר 2015
09/12/2016 | 17:27
44
כל הקווים עד 15:00 וכמה קווים בודדים עד 15:30, לפני כמה שנים קווי התחבורה הציבורית היו מסיימים את הפעילות שלהם לקראת שעה 16:00 אפילו שהשבת הייתה נכנסת ב16:15
לצפיה ב-'מסתבר שכן המפעילה אפיקים אחראית למחדל השילוט בקווי מכרז פ"ת'
מסתבר שכן המפעילה אפיקים אחראית למחדל השילוט בקווי מכרז פ"ת
08/12/2016 | 19:58
15
151
לצפיה ב-'עכשיו נסעתי עם 160 מגבעתיים תמח"ת, כשלפניי קו 64- ריק לגמרי.'
עכשיו נסעתי עם 160 מגבעתיים תמח"ת, כשלפניי קו 64- ריק לגמרי.
08/12/2016 | 22:31
14
103
אבל השאלה מה קורה לשילוט של קווים שיוצאים מתחומי פתח תקווה, כמו 64 ? האם היא הייתה בעצם אחראית על שילוט כל קווי המכרז מחדש ?
לצפיה ב-'נסעת מגבעתיים לתמח"ת או להיפך? בשעה כזו לכיוון התמח"ת'
נסעת מגבעתיים לתמח"ת או להיפך? בשעה כזו לכיוון התמח"ת
08/12/2016 | 22:41
1
63
אין הרבה נוסעים.
בשעות הערב לכיוון פ"ת קו 64 מתחיל לצבור נוסעים בעיקר מתחנת השלום.
עד שם יש חלופות אחרות ומוכרות הרבה יותר.
לצפיה ב-'לתמח"ת. כן , אני משער שלא צריך לצפות שהקו יהיה יותר מ-3/4 '
לתמח"ת. כן , אני משער שלא צריך לצפות שהקו יהיה יותר מ-3/4
08/12/2016 | 22:50
57
נוסעים במקטע הזה. סתם שיעשע אותי כאנקדוטה.

יש אגב כן מקום שבו הקו משולט - בתמח"ת עצמה
לצפיה ב-'בשעה הזאת בקטע הזה הגיוני שהוא יהיה ריק'
בשעה הזאת בקטע הזה הגיוני שהוא יהיה ריק
08/12/2016 | 23:44
11
72
נסעתי בקו הזה כבר 4 פעמים.
זה קו מעולה ולאט לאט הנוסעים מתחילים להכיר אותו. כאמור, למרות הבזיון בעניין השילוט.
קו חדש אחר שבחודש האחרון כבר ממש צובר תאוצה הוא 238. היום נסעתי בו בסביבות 16:00 לכיוון התמח"ת והיו בו כ-25 נוסעים. חלקם הגדול עלה כבר בפתח תקווה. סוף סוף גם סידרו את עניין השילוט הכפול בתחנת קניון איילון והשאירו את השילוט רק בתחנה השנייה כמו שצריך. כמובן שהרבה נהגים עדיין עוצרים בתחנה הראשונה...
בצומת עלית לעומת זאת עדיין לא שמו שילוט על התחנה ועדיין לא הורידו את השילוט השגוי מהתחנה של 58 בפינת רחוב גלעד.
לצפיה ב-'אני באמת רואה ש238 תופס תאוצה'
אני באמת רואה ש238 תופס תאוצה
09/12/2016 | 00:32
10
64
נסעתי השבוע כל פעם עם נהג אחר של הנסיעה של 8:25 לכיוון פ"ת. כאילו זו נסיעה שאין לה איוש קבוע או משהו . אם כי אתמול והיום עם אותו נהג שהדרכתי איתו יפה לנסוע במנהרה, ואיפה לעצור (ואמרתי לו לעצור בצומת עלית בתחנה של כל הקווים - מישהו אגב מטפל בעניין הזה של השילוט בתחנה הלא נכונה?)
מאוד נוח לנסוע עם הקו הזה. קצת מבאס אותי שהוא לא עוצר גם בהר ציון /וולפסון (כי משום מה הוא יוצא משם (ועוד ממשיך דרך סלומון, לא מבין למה) ולא יורד מגשר הירידה בהחרש ואז שמאלה לרח' הרכבת ישירות לתחנה השנייה), כי אז זה היה עוזר לי לנסוע איתו ישירות (כרגע אני נוסע עם כל קו אפשרי לדרך בגין/הרכבת ומחליף שם, או עם 51 להמסגר/יצחק שדה ושם מחליף).
לצפיה ב-'לעיתים נדירות יוצא לי לנסוע בקו גם לכיוון פ"ת'
לעיתים נדירות יוצא לי לנסוע בקו גם לכיוון פ"ת
09/12/2016 | 01:27
9
68
נסעתי כמה פעמים בנסיעה של 8:00 מהתמח"ת ופעם אחת גם בנסיעה של 8:25.
בכיוון השני אני נוסע בו כמעט כל יום. לפחות בנסיעות הקבועות שבהן אני נוסע אחר"צ ובערב, מתחילים להיות כבר נהגים קבועים.
המסלול הרשמי של הקו הוא דרך רחוב סלומון ושמאלה לרחוב הרכבת. מכיוון שאין שם תחנה לקו, הרבה נהגים בוחרים לנסוע דרך השומרון ובגין וכמובן שאפשר גם לרדת מהתמח"ת דרך הגשר. כשעומדים בתחנה של בגין/נחמני, האוטובוס בא בכל פעם מכיוון אחר.
לעניין המנהרה, הבנתי שההנחייה כרגע היא לנסוע דרך המנהרה רק בכיוון התמח"ת. בכיוון פתח תקווה עולים לצומת ועומדים ברמזור.
הכל בגלל תמרור משנת תרפפ"ו שכבר לא רלוונטי, אבל מוצב בכניסה למנהרה מכיוון זה ואוסר כניסת אוטובוסים. בכיוון השני אין תמרור וכמובן שאין שום בעיה לאוטובוס עירוני להיכנס לשם, מכיוון שהגובה המותר במנהרה הזאת הוא 3.7 מ'.
לצפיה ב-'כן, ראיתי את השלט הזה היום, אבל הנהג בכל זאת נכנס'
כן, ראיתי את השלט הזה היום, אבל הנהג בכל זאת נכנס
09/12/2016 | 01:36
3
55
איזה קטע, אז יכול להיות שאנחנו נוסעים יחד? (למרות שאני נוסע בין מגדלי אביב לבס"ר)
לצפיה ב-'אולי כדאי ליצור קשר עם עיריית רמת גן'
אולי כדאי ליצור קשר עם עיריית רמת גן
09/12/2016 | 01:41
50
ולבקש שיסירו את השלט. יחסוך להמון אנשים עמידה מיותרת ברמזור.
לצפיה ב-'אני נוסע מקניון איילון עד מגדלי אביב'
אני נוסע מקניון איילון עד מגדלי אביב
09/12/2016 | 11:27
1
37
בדרך כלל בנסיעה של 17:35 ולפעמים בנסיעה של 18:00
יש גם ימים שבהם אני נוסע בנסיעות של 15:20 או 15:40 ויורד בבית קלקא.
בכיוון ההפוך זה יותר נדיר (מעדיף לחכות בחברת חשמל ל-40/42 שבבוקר באים בתדירות גבוהה) אבל קורה לפעמים. השבוע דווקא נסעתי בוקר אחד ב-238 של 8:00.
לצפיה ב-'יותר התכוונתי לבוקר.'
יותר התכוונתי לבוקר.
09/12/2016 | 16:33
10
כי בערב אני לא מספיק את מה שעובר ב18:00 (אני רק יוצא מהמשרד בשעה הזו).
בבוקר אני תמיד על הנסיעה שיוצאת מתמח"ת ב8:25.
לצפיה ב-'על איזו מנהרה אתם מדברים?'
על איזו מנהרה אתם מדברים?
09/12/2016 | 09:50
4
14
לצפיה ב-'המנהרה שבדרך אבא הלל מתחת לצומת עם רחוב ביאליק'
המנהרה שבדרך אבא הלל מתחת לצומת עם רחוב ביאליק
09/12/2016 | 11:19
3
40
מנהרה שגובהה 3.7 מ', אין שום בעיה לאוטובוס עירוני לעבור בה ולכן עובר בה גם מסלול קו 238.
אבל בגלל תמרור מטומטם שמוצב בקצה הדרומי של המנהרה, נמנעים האוטובוסים מלהיכנס אליה בכיוון זה ועומדים ברמזור של ביאליק על פארש.
לצפיה ב-'תודה על התשובה'
תודה על התשובה
09/12/2016 | 11:43
2
37
אגב, האם במנהרה החדשה יחסית, זו שמתחת למגדל משה אביב (שער העיר
​רמת גן) עוברים קווי אוטובוס כלשהם?
​הכוונה למנהרה שמגיעים אליה מהרחוב שהוא המשכו הצפוני של יגאל אלון
​התל אביבי, קרי רחוב שפע טל, שניה לפני שהוא הופך למנחם בגין של ר"ג,
​יש רמזור שאם באים אליו מיגאל אלון/ערבי נחל/על פרשת דרכים, הרי שימינה
​באותו רמזור מגיעים למנהרה הזו שבקצה שלה יש רמזור עם רח' הגלעד של ר"ג.

​שאלה נוספת, לגבי המנהרה של אבא הלל את ביאליק, למה התכוונת הצד הדרומי
​שלה? זה שבאים ממנו מקניון איילון או זה שמגיעים אליו מכוון צומת עלית לכוון הקניון?
לצפיה ב-'במנהרה עליה אתה מדבר לא עובר כיום אף קו אוטובוס'
במנהרה עליה אתה מדבר לא עובר כיום אף קו אוטובוס
09/12/2016 | 15:32
24
עד לא מזמן עבר שם קו 65 לכיוון תה"ש.
מאז השינויים בצומת עלית והקמת הסובה מול הבורסה המאפשרת פניית פרסה לאוטובוסים בלבד, שונה מסלול קו 65 וכעת הוא מבצע שם את הפרסה כמו קווים 66, 67 ו-94.

כשאמרתי צד דרומי במנהרה של אבא הלל/ביאליק, התכוונתי לצד שממנו נכנסים כשנוסעים מצומת עלית לכיוון קניון איילון.
בכיוון ההפוך, קרי מקניון איילון לכיוון צומת עלית, אין תמרור הזוי שכזה ולכן אין שום דבר שמפריע לאוטובוסים של קו 238 לנסוע במסלול הקו דרך המנהרה.
לצפיה ב-'ראיתי שקוראים למנהרה - רח' המעיין'
ראיתי שקוראים למנהרה - רח' המעיין
09/12/2016 | 16:36
18
למרות שבמפות גוגל הרחוב רק צמוד למנהרה הזו.
לצפיה ב-'ואוו! איזה דף מושקע ואיכותי, סוף סוף אפיקים למדו והשתפרו !!!'
ואוו! איזה דף מושקע ואיכותי, סוף סוף אפיקים למדו והשתפרו !!!
08/12/2016 | 22:32
2
41
לצפיה ב-'הם השתפרו...פרסמו 8 ימים לפני המועד'
הם השתפרו...פרסמו 8 ימים לפני המועד
08/12/2016 | 22:37
1
42
לצפיה ב-'זה אומר שהקווים ישולטו רק שבועיים אחרי הפעימה ולא אף פעם ?'
זה אומר שהקווים ישולטו רק שבועיים אחרי הפעימה ולא אף פעם ?
08/12/2016 | 22:52
38
לצפיה ב-'נצל"ש מסוף הרכבת באשדוד'
נצל"ש מסוף הרכבת באשדוד
09/12/2016 | 16:15
32
עדיין לא הצלחתי להבין מדוע אפיקים העבירה את הקווים שלה מהתחנות במסוף אל העמוד הרעוע שליד הביג? האם בשבוע הבא כל שאר הקווים ייצאו מהביג? התחנה בדף הנחיתה מוגדרת תחנת רכבת עד הלום מתחם ביג

לצפיה ב-'קטרים חשמליים של ר״י; סקרנות'
קטרים חשמליים של ר״י; סקרנות
08/12/2016 | 17:48
9
181
מי יודע (חן מלינג?) איפה ינסו את הקטרים הואיל והרשת הגרמנית לא מחושמלת ב 25 קילווולט?
Velim/צ'כיה(שם יש מסילה ארוכה למהירויות גבוהות)?
לצפיה ב-'הקטרים מיוצרים בפולין, אך גם שם אין 25 קילווולט'
הקטרים מיוצרים בפולין, אך גם שם אין 25 קילווולט
08/12/2016 | 20:30
8
128
על פי מפת החישמול ניתן לבצע נסיעות מבחן במדינות מזרח אירופה שאינן ברית המועצות לשעבר (עקב רוחב המסילה).
לצפיה ב-'הידיעה שלך מאוד מענינת (לכלל הקוראים אני מניח).'
הידיעה שלך מאוד מענינת (לכלל הקוראים אני מניח).
08/12/2016 | 21:47
7
87
עכשיו אני מתקן את מחשבתי הראשונה ככה:
השילדה והחוגונים מיוצרים במפעל Bombardier ב Wroclaw/פולין ו ה ״הלבשה״ והגימור ב Kassel/גרמניה.

לגבי הניסויים, סביר להניח שעם הקטר/ראש סידרה(לפחות) הם יעשו בצ'כיה, כי יש שם מסלול של כ 13 ק״מ שמאפשר מהירויות עד 200 קמ״ש.
לצפיה ב-'מה המהירות המקסימלית של הקטרים החשמליים שר"י הזמינה?'
מה המהירות המקסימלית של הקטרים החשמליים שר"י הזמינה?
08/12/2016 | 21:50
6
78
באמת צריך לבדוק אותם על 200 קמ"ש? אם אינני טועה בארץ לא נוסעים יותר מ160 קמ"ש (ורוב הזמן הרבה יותר לאט, כמובן)
לצפיה ב-'בשלב זה מתוכננים 37 ק״מ(מתוך 54)בלבד ל 160 קמ״ש על A1'
בשלב זה מתוכננים 37 ק״מ(מתוך 54)בלבד ל 160 קמ״ש על A1
09/12/2016 | 01:03
5
93
סביר להניח שבניסויים בחו״ל יעלו ל 200 קמ״ש (אני לא בטוח).
לצפיה ב-'ושאר הרשת שלנו, חוץ מA1?'
ושאר הרשת שלנו, חוץ מA1?
09/12/2016 | 01:16
4
88
אין מקום אחר בארץ שמדורג ל160? השאר רק ב140?

אם מראש הקטרים יכולים לעשות יותר מ160 זה מעולה, כי זה פחות דבר אחד שצריך כדי להעלות את מהירות הנסיעה בארץ (עדיין צריך הרבה דברים כמובן, אבל זה אומר שאם יעלו עוד 10 שנים את המהירות המקסימלית הקטרים האלו עדיין לא יהיו obsolete לחלוטין בקטעים בהם המהירות הועלתה).

מצד שני, למיטב ידיעתי אף פעם לא מפעילים קטרים בtop speed שלהם, תמיד משאירים מרווח ביטחון ומפעילים בקצת פחות מהמהירות המקסימלית - ולכן בדיקה ב200 קמ"ש (או ב180 קמ"ש) לקטר שאמור לעשות 160 קמ"ש הגיונית בכל מקרה...
לצפיה ב-'קווי רכבת למהירויות גבוהות מ-140 קמ"ש:'
קווי רכבת למהירויות גבוהות מ-140 קמ"ש:
09/12/2016 | 13:05
3
64
כיום מותר לנסוע 160 קמ"ש בקווים הבאים:
ב"ש - רמלה (ברוב התוואי)
ב"ש - אשקלון (ברוב התוואי)
פלשת - ראשל"צ מערב (ברוב התוואי)
שפירים - נתב"ג (חוץ מהעיקול לקראת תחנת נתב"ג)
נתב"ג - פאתי מודיעין (מגשר 1 עד הפיצול למודיעין)
מסילת העמק (ברוב התוואי)

כמו כן ניתן לנסוע 150 קמ"ש מאשקלון לרחובות, גני אביב לדרום ת"א ומכפר שמריהו לחוף הכרמל.

כיום ממעטים לנסוע מעל 140 קמ"ש מאחר ולו"ז הרכבת מתחשב בעובדה שרוב הקטרים וקרונות הדאבל דק מוגבלים ל-140 קמ"ש. A1 יהיה הקו הרשמי הראשון ל-160 קמ"ש.
לצפיה ב-'האם זה יישתנה כשהרשת תחושמל?'
האם זה יישתנה כשהרשת תחושמל?
09/12/2016 | 13:21
2
48
הכוונה, האם יחליטו לכוון את לוחות הזמנים לפי נסיעה ב160 קמ"ש?
אני מניח שהקרונות שיגיעו השנה מבומברדייר כבר יהיו מדורגים ל160 קמ"ש (בעיקר אם רוצים להשתמש בהם בA1), והסימנס גם מדורגים ל160 קמ"ש.

קצת מוזר שקרונות הדאבל דק הנוכחיים שלנו מוגבלים ל140 כי בגרמניה ובלוקסמבורג אותם קרונות מוגבלים ל160. אני מניח שאפשר לשדרג אותם אם צריך?

ונכון שהבדל של 20 קמ"ש הוא מינורי, אבל כל קמ"ש נוסף מגדיל את היתרון של הרכבת על רכב פרטי, ולמרות שקיצור זמני הנסיעה ביחס למהירות האיטית יותר הוא זניח, אם מכפילים את זה במספר האנשים על הרכבת זה יוצא דווקא משמעותי.
לצפיה ב-'כבר התחילו לשדרג את הקומתיים הישנים ל-160 קמ"ש'
כבר התחילו לשדרג את הקומתיים הישנים ל-160 קמ"ש
09/12/2016 | 15:43
42
וזאת ע"י הוספת בלמי חירום מגנטיים. שידרוג זה נעשה כבונוס במסגרת התאמתם לקטרים החשמליים.
האם יחליטו לכוון את לוחות הזמנים לפי נסיעה ב160 קמ"ש כשהרשת תחושמל? זה תלוי בהרבה גורמים ואני מניח שאפילו ברכבת ישראל יתקשו לענות!
לצפיה ב-'אגב, בטח שהחשמול תשפיע לטובה על הלו"ז'
אגב, בטח שהחשמול תשפיע לטובה על הלו"ז
09/12/2016 | 16:04
37
מאחר שלרכבות חשמליות יש עוד תרומה חוץ מ-160 קמ"ש - התאוצה!
לצפיה ב-'מגניב'
מגניב
06/12/2016 | 20:12
8
178
אולי שיחברו את הרכבל הזה לרב קו יכול להיות מעניין
אבל קודם שיחברו את הכרמלית לרב קו
לצפיה ב-'הקיבולת שלו לא מספיקה כדי לשמש אמצעי תחבורה של ממש'
הקיבולת שלו לא מספיקה כדי לשמש אמצעי תחבורה של ממש
06/12/2016 | 20:23
2
78
לצפיה ב-'למה? זה כמו מיניבוס כל 5 דקות'
למה? זה כמו מיניבוס כל 5 דקות
07/12/2016 | 11:09
1
52
לצפיה ב-'למשרד התחבורה ולעיריית חיפה לא משתלם לסבסד אותו כאמצעי תח"צ'
למשרד התחבורה ולעיריית חיפה לא משתלם לסבסד אותו כאמצעי תח"צ
07/12/2016 | 11:17
138
מדובר כאן בסידור מיוחד עבור סטודנטים ממכללת גורדון, כאשר ככל הנראה המכללה עצמה נושאת בעלויות והסטודנטים משתמשים ברכבל בחינם.
מבחינה כלכלית ותחבורתית מחירי תח"צ עירוני לא ריאליים לרכבל הזה.
לצפיה ב-'בכרמלית יש רב-קו. מה שאין זה כרטוס משותף.'
בכרמלית יש רב-קו. מה שאין זה כרטוס משותף.
06/12/2016 | 20:25
4
76
לצפיה ב-'זה בדרך או שכבר נעשה,אינני בטוח'
זה בדרך או שכבר נעשה,אינני בטוח
09/12/2016 | 13:48
3
12
לצפיה ב-'התכוונתי למעבר מאוטובוס לכרמלית בטווח 90 דקות כמו במטרונית'
התכוונתי למעבר מאוטובוס לכרמלית בטווח 90 דקות כמו במטרונית
09/12/2016 | 14:24
1
11
לצפיה ב-'לא קיים. משרד התחבורה מתנה את זה בהכרה בכרמלית כאמצעי תח"צ'
לא קיים. משרד התחבורה מתנה את זה בהכרה בכרמלית כאמצעי תח"צ
09/12/2016 | 14:26
37
ואת ההכרה הוא מתנה בהעברת הפעלת הכרמלית מהחברה העירונית למפעילה פרטית.
מתוכנן להתקיים מכרז על הפעלת הכרמלית.
לצפיה ב-'פורסמה להפקדה תוכנית הקו הכחול של רק"ל ירושלים'
פורסמה להפקדה תוכנית הקו הכחול של רק"ל ירושלים
09/12/2016 | 14:17
66
לצפיה ב-'הנחת מסילות מפגש כרמיאל היום'
הנחת מסילות מפגש כרמיאל היום
09/12/2016 | 07:55
1
151
לפי דיווח תנועה בגל''צ - כביש 784 ייחסם היום בשל הנחת המסילות במפגש החדש עם מסילת הרכבת לכרמיאל. האם מישהו יכול לדווח מהשטח ולהביא טעימות בצורת תמונות? 
לצפיה ב-'הנה סרטון קצרצר מהיום לפנות בוקר (04:30, שישי 9 בדצמבר)'
הנה סרטון קצרצר מהיום לפנות בוקר (04:30, שישי 9 בדצמבר)
09/12/2016 | 20:55
4
לצפיה ב-'השבתת מסילות החוף באזור צפון ת"א והרצליה בין 21-25.12'
השבתת מסילות החוף באזור צפון ת"א והרצליה בין 21-25.12
07/12/2016 | 11:07
7
247
גם תחנות מסילות הירקון והשרון יושבתו.

לצפיה ב-'כתוב שם שקווים 142, 271, 274 יתוגברו'
כתוב שם שקווים 142, 271, 274 יתוגברו
07/12/2016 | 11:59
152
מעניין אם זה באמת יקרה.
קווי 888/999 של נתיב אקספרס מבית יהושע לת"א (888 סיבובי עד האוניברסיטה וחזרה דרך הרצליה) ו-999 דו כיווני ישיר לת"א (ללא איסוף בת"א בכיוון ת"א וללא הורדה בת"א מכיוון ת"א) מבית יהושע דרך תחנות ת"א בלבד.
הרכבת מנהריה לנתב"ג בלילה תפעל רק מנהריה עד נתניה ומשם שאטל דרך תחנות הרצליה ורכבת מרכז. (קו היום מצפון לנתב"ג יופעל גם משאטלים מנתניה).
לצפיה ב-'הפעם הודיעו מספיק זמן מראש, למדו לקחים'
הפעם הודיעו מספיק זמן מראש, למדו לקחים
07/12/2016 | 12:51
87
לצפיה ב-'למה לסיים את הקו להוד השרון בהגנה ולא במרכז??'
למה לסיים את הקו להוד השרון בהגנה ולא במרכז??
07/12/2016 | 17:20
4
159
ועוד בלי תגבור קווים ובלי שאטל לרפואה בין התחנות, ביום חמישי. זה עצור כאוס היסטרי בכל פעם שתגיע רכבת...
אוף, איזה רשעות.
לצפיה ב-'אולי יעבדו על רציף האי המזרחי בת"א מרכז?'
אולי יעבדו על רציף האי המזרחי בת"א מרכז?
07/12/2016 | 17:32
3
167
רואים את זה רק במפה (לפיה גם קו בית שמש / ירושלים יתחיל ויסיים בהגנה).
כנראה יהיו עבודות גם בסביבת תחנת ת"א מרכז.
לצפיה ב-'תשובה נכונה חלקית.'
תשובה נכונה חלקית.
08/12/2016 | 13:54
2
129
אני לא רואה שום קו רכבת שהולך לצאת ב-22/12 מרציפים 5 ו-6. בגלל זה הקו מאשקלון דרך משה דיין יסיים רק בהגנה.

אבל הקו מירושלים או מבית שמש תופש את רציפים 1/2/3/4 נראה לי, ולכן הסיבה שהוא לא פעיל עד ת"א מרכז זה בגלל שת"א מרכז תשמש כתחנת קצה ולכן הרבה רכבות יתפסו את המסילה בהמתנה לנסיעה דרומה בחזרה, כדי להיצמד ללו"ז הרגיל. בגלל זה אין כנראה מקום לרכבת מירושלים או מבית שמש, שנחשבת לפחות חשובה.
לצפיה ב-'הולכים לעבוד על התקנת מפלג כפול בת"א מרכז'
הולכים לעבוד על התקנת מפלג כפול בת"א מרכז
08/12/2016 | 14:11
135
מפלג שהוסר בהשבתה האחרונה (כנראה רצו להזדרז ולשים מסילה רגילה במקום מפלג בהשבתה הקודמת), וזו הסיבה שהיא לא משמשת כתחנת קצה.
לצפיה ב-'יש היגיון בדבר'
יש היגיון בדבר
08/12/2016 | 18:26
90
בגלל שרכבות מבית שמש ולבית שמש נכנסות בשעה XX:44 לת"א סבידור מרכז,
לכן הם לא רוצים לתפוס רציף לשעה שלימה, ומאידך גיסא לא רוצים לגרום לעיכובים גדולים.
בת"א ההגנה זה נותן לרכבת כרבע שעה הפסקה, דבר שלא תופס רציף לאורך זמן, ומאפשר לעמוד בזמנים.

שלא תבינו אותי לא נכון... מרגיז אותי שדווקא הקו של בית שמש מסתיים בההגנה, אך זה עדיף מההשבתה הקודמת, שאז הרכבת מירולשםי ובית שמש סיימה בלוד
לצפיה ב-'התחנה המרכזית של מודיעין תחל לפעול ב-1 במאי'
התחנה המרכזית של מודיעין תחל לפעול ב-1 במאי
06/12/2016 | 00:13
5
469
כתבה קצת יחצ"נית, אבל עם הרבה פרטים מעניינים:

הרציפים כבר מוכנים, החנויות מסומנות, החיבור התת קרקעי לתחנת הרכבת כבר פעיל, ובקרוב יחלו נסיעות הבדיקה של האוטובוסים ברמפות הכניסה והיציאה. צוות "מודיעין News" קיבל הצצה לפרויקט הכי מסקרן בעיר, שיחבר את כל אמצעי התחבורה למקום אחד

פורסם ב: 12:30 30/11/16 | מאת: יהודה גולן | תחבורה, חדשות

איך בונים היום בעולם מערך תחבורה יעיל שיכול לחבר בין רכבת קלה, אוטובוסים ורכבות בינעירוניות? בישראל משום מה כל התחנות האוטובוסים המרכזיות לא נמצאות סמוך לתחנות רכבת, מה שמקשה כמובן על שינוע עשרות אלפי נוסעים ביום ברחבי העיר או מחוצה לה.
למעט חיפה (תחנת בת גלים) - מודיעין תהיה העיר היחידה בארץ שבה תיושם השיטה. מזה כמה שנים נמשכת העבודה על התחנה המרכזית בכיכר התחבורה, ונראה שההמתנה הארוכה תשתלם.  חיבור תת קרקעי רציף יביא את נוסעי התחנה לאולם הנוסעים של תחנת הרכבת "מודיעין מרכז", וכל זה אמור לקרות כבר ב-1 במאי הקרוב. "הנוסעים אפילו לא יעברו תחת כיפת השמים ולא יחטפו אפילו לא טיפת גשם אחת", מסביר מנהל העבודה במקום.
* * *
אחרי הרבה תיאומים ובקשות הסכימו בחברה הכלכלית של מודיעין לתת לנו להציץ לשעה קלה במה שמתרחש מתחת לגשר העליון של כיכר התחבורה, לתוככי אתר הבניה שהולך ומקבל צורה של תחנת אוטובוסים.
התחנה ענקית במונחים של מודיעין של היום. "אך היא מיועדת לשרת עיר של רבע מיליון איש", מזכיר משה אשכנזי, מנכ"ל החברה הכלכלית. מעבר לחפירות ולחומרי הבנייה שעוד פזורים מסביב, למעשה כמעט הכל גמור ומוכן פרט ל"פינישים": המסדרונות, הרציפים, אולמות הנוסעים והמרכז המסחרי שיהיה בתחנה המרכזית החדשה – הכל כבר קיים. ריח של טרמינל עוד אין אבל רעש הקידוחים ואלפי מטרים של כבלי חשמל צינורות מים וחיווט מכל סוג של מזגנים, תאורה ומה לא, נמצאים בכל מקום.
רציפי התחנה מוכנים לפעולה. השבוע יתחילו גם עבודות הגינון (צילום פרטי)
בסיור השתתף גם ראש העיריה חיים ביבס, שנראה כמו ילד שנכנס לחנות ממתקים. חיוך רחב של סיפוק על פניו כשהוא מצביע על הרציפים הכמעט מוכנים. גם ביבס וגם אשכנזי מתרוצצים מפינה לפינה, בודקים כל דבר ונראה שהם מבקרים כאן הרבה.
בעוד מספר ימים יביאו לכאן כמה אוטובוסים לניסוי כלים ראשון. אשכנזי מסביר: "נסיע את האוטובוסים בכל חלקי התחנה ברמפות. נראה אם הם לוקחים טוב את הסיבוב. בתוך הרציפים נבדוק איך הם נכנסים לרציף הורדת הנוסעים וכמה צפיפות הם יוצרים. משם לרציפי העלאת הנוסעים כדי לראות איך הם מסתדרים כשיש הרבה אוטובוסים בתחנה. ובכלל לבדוק את הנסיעה שלהם בכל העליות והירידות כאן".
* * *
משני צידי המפלס התחתון של הכיכר יש שתי רמפות. מצד דרום של הכיכר רמפה לאוטובוסים המגיעים לתחנה מהכביש הראשי העליון בכיכר ומשם יורדים למפלס התחנה בחצי סיבוב ומהצד השני, הצפוני, עוד רמפה לאוטובוסים שעוזבים את התחנה החוצה למפלס העליון ולשדרות החשמונאים.
המרחק בין תחנת הרכבת מודיעין מרכז לבין התחנה המרכזית הוא כמאה מטרים. באמצע יש מעבר רחב לתנועת הנוסעים מאזור האוטובוסים לרציפי הרכבת וההיפך. בצידי המעבר פזורות חנויות. "כל חלל מסחרי הוא של 400 מ"ר וניתן יהיה לשלב בו מספר רב של חנויות", מסביר אשכנזי. "זה יהיה משהו יפה מאד, כי התחנה תהיה ליד הפארק ונעשה כאן הרבה גינון".
תוך כדי הסיור אנחנו מגיעים לאולם ענק. אשכנזי וביבס מסבירים: "בשטח הגדול הזה שמשתרע על 1,400 מטרים רבועים יהיו שני פרויקטים.אחד מהם הוא חממה טכנולוגית. סביבת עבודה שחברות הייטק וסטארטאפים יוכלו לעבוד כאן". הפרוייקט השני מתברר כמועדון נוער גדול שבו יהיו מסיבות קיץ ואירועים בסופי שבוע. "רחוק מבנייני המגורים ובלי רעש והפרעות לשכנים".
בואו נרשום תאריך להשקה...
אשכנזי: "היעד שלנו הוא הראשון למאי 2017, אבל אני מאמין שכבר באפריל התחנה תתחיל לפעול".
מה התקציב הכולל של הפרוייקט?
"כעשרים ושבעה מיליוני שקלים. חלק גדול מהכסף מגיע כמובן ממשרד התחבורה אבל לא רק".
מה הכי חשוב וייחודי בתחנה הזאת?
"שכל סוגי התחבורה של העיר מתחברים למעשה למקום מרכזי אחד. האוטובוסים, הרכבת, הכל במקום מרכזי שיקצר מאד את קוי התחבורה הפנימיים בעיר. הניוד יהיה הרבה יותר קל, יהיה פשוט להגיע ממקום למקום בעיר, והכל יתחבר גם למע"ר החדש, וגם למרכז העיר ולקניון, זה יהיה דאון טאון אמיתי ותוסס".
ביבס מסכם: "כמו בכל העולם בסוף אנחנו רוצים שתושבי העיר לא יסעו באוטו הפרטי שלהם בבוקר אלא ישתמשו בתחבורה הציבורית שתהיה נוחה ויעילה וזה מה שיהיה כאן. כל האוטובוסים מהשכונות יגיעו לכיכר התחבורה וזה יקל מאד. תוסיף לזה את החיבור של הרכבת המהירה לירושלים שיפעל בשנת 2018, והנה הפתרון התחבורתי הכי טוב. למעשה אנחנו כבר מכינים היום את התחבורה לעיר שתהיה רבע מיליון איש. אני רוצה שתושבי העיר לא יצטרכו להחזיק רכבי ליסינג יקרים שמעמיסים על המשכורת".
התחנה במספרים:
1.      שטח אולם נוסעים כ-1,100 מ"ר.
2.      שטח משרדי חברה מתפעלת (קווים) כ-140 מ"ר.
3.      9 רציפי עליית נוסעים.
4.      3 רציפי הורדת נוסעים.
5.      שטח מעבר ושירותים בין תחנת האוטובוסים לרכבת כ-1,100 מ"ר (המעבר מקורה).

מקור - מודיעין ניוז
6.      6 חנויות עתידיות בשטח של כ-720 מ"ר.
7.      שטח לפיתוח עתידי כ-1,600 מ"ר.
לצפיה ב-'חחח רק חיפה בת גלים'
חחח רק חיפה בת גלים
08/12/2016 | 18:09
4
198
איפה הכתב חי?
לצפיה ב-'פשוט מדהים '
פשוט מדהים
08/12/2016 | 20:03
61
לצפיה ב-'מודיעין...'
מודיעין...
08/12/2016 | 22:56
2
37
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
09/12/2016 | 14:44
1
27
איפה בדיוק התחנה ממוקמת? לא ראיתי במה שכתוב, ואין לי כוח לחפש שוב בכל מה שכתוב שם... הבנתי שהיא ליד הרכבת, אבל איפה במדויק?
תודה
לצפיה ב-'מתחת/בתוך למחלף המעגלי שצמוד לתחנת הרכבת.'
מתחת/בתוך למחלף המעגלי שצמוד לתחנת הרכבת.
09/12/2016 | 16:18
5
לצפיה ב-'לפי ה GTFS ב 6.1.2017 יעברו מאגד לאגד תעבורה קווים ביו"ש'
לפי ה GTFS ב 6.1.2017 יעברו מאגד לאגד תעבורה קווים ביו"ש
06/12/2016 | 22:08
13
251
בינתיים רואים את הקווים: 260, 262, 440 ו 949 כקווים שיעברו לאגד תעבורה.
אבל כנראה לא כל המהלך מעודכן עדיין בקבצים.
לצפיה ב-'אם סומן שהם יעברו כנראה מכיוון שהשילוט לא ישתנה'
אם סומן שהם יעברו כנראה מכיוון שהשילוט לא ישתנה
07/12/2016 | 05:18
3
136
מסכים שייתכן ומדובר בקצה הקרחון, כמו שהיה במטה בנימין גם בינואר אולי יעברו קווים נוספים. אם אני צריך לנחש אז אם קו 440 עובר כנראה ויעברו גם קווים של המוא"ז הר חברון וקרית ארבע, רק שהשילוט ישתנה ולכן אתה לא רואה את זה בGTFS
לצפיה ב-'זה לא קשור לשילוט, אלא לקצב עדכון הקבצים'
זה לא קשור לשילוט, אלא לקצב עדכון הקבצים
07/12/2016 | 10:46
2
73
כששילוט משתנה, אז מופיע קו עם מספר חדש בקבצים.
לצפיה ב-'עדכון הקבצים קשור לשילוט...'
עדכון הקבצים קשור לשילוט...
07/12/2016 | 19:35
1
63
אבל זה לא משנה למה...ההסבר קצת ארוך
בכל מקרה...מציע שתבדקו שוב היום
ואגב...לא תראה את קו 168
פשוט כי...השילוט השתנה
לצפיה ב-'יהיה אפשר לראות את 168 של אגד, עם תאריך סיום חדש'
יהיה אפשר לראות את 168 של אגד, עם תאריך סיום חדש
07/12/2016 | 19:48
65
ויהיה אפשר לראות קו של אגד תעבורה עם מספר חדש.
אתמול בלילה זה לא היה המצב.

גם כשיש שילוט חדש, זה בא לידי ביטוי בקבצים.
לצפיה ב-'מעודכן בקבצים.'
מעודכן בקבצים.
07/12/2016 | 08:04
4
120
גם קווים 51,61,160,161,162,163,164,165,166,167,168,169
מופיעים וכמובן 948 של הבקעה.
לצפיה ב-'מה עם 44, 68, 69, 261, 264, 265, 266, 267?'
מה עם 44, 68, 69, 261, 264, 265, 266, 267?
07/12/2016 | 10:51
3
46
לצפיה ב-'אני רשמתי רק את ההתחלה שראיתי.'
אני רשמתי רק את ההתחלה שראיתי.
08/12/2016 | 06:30
39
יש גם את יתר הקווים שציינת.
ארשום את כולם בהקדם.
לצפיה ב-'מהם קווים 26X? לא מכיר...'
מהם קווים 26X? לא מכיר...
08/12/2016 | 13:17
1
18
לצפיה ב-'רובם קווי לילה מלבד 261 ו 266 שהם קווים רגילים לישובים שונים'
רובם קווי לילה מלבד 261 ו 266 שהם קווים רגילים לישובים שונים
08/12/2016 | 13:25
42
בגוש עציון.
לצפיה ב-'זו כנראה הסיבה לרכש האוטובוסים החדשים '
זו כנראה הסיבה לרכש האוטובוסים החדשים
07/12/2016 | 22:34
1
97
פיצוי לאובדן אשכול אשדוד 
לצפיה ב-'זה לא קשור לאשכול אשדוד'
זה לא קשור לאשכול אשדוד
07/12/2016 | 22:39
84
הקווים האלה היו אמורים לעבור לאגד תעבורה כבר מזמן, במסגרת הסכם עם משרד התחבורה.
המעבר התעכב הרבה זמן אך כעת הוא יוצא אל הפועל.
לצפיה ב-'הממוגנים כבר נצבעו לצבעי אגד תעבורה, רואה אותם כל יום.'
הממוגנים כבר נצבעו לצבעי אגד תעבורה, רואה אותם כל יום.
08/12/2016 | 03:05
1
33
לצפיה ב-'הממוגנים הם עדיין הישנים של פעם?'
הממוגנים הם עדיין הישנים של פעם?
08/12/2016 | 13:21
62
אני זוכר שלפני שש שנים הייתי נוסע בקווים 160,440,61,69 וזה היה עם אוטובוסים ישנים שגם לא רואים בהם טוב החוצה דרך החלונות כי הם ממוגנים. לפעמים גם משמשים אוטובוסים של מוא"ז גוש עציון לקווים 16X. אני ממש מקווה שיעיפו את האוטובוסים הללו ולא יצבעו אותם לסכימה של אגד תעבורה.
לצפיה ב-'מה זה המידי-בוס המוזר שבתמונה הזו?'
מה זה המידי-בוס המוזר שבתמונה הזו?
06/12/2016 | 22:28
8
322
https://goo.gl/maps/Urm8y9pUGZp

Street View במסוף קניון איילון שצולם ב2012.

מה זה המידי-בוס הזה? הוא נראה ממש מוזר. לא ידעתי שלדן היו כאלו. מישהו יודע מה הדגם המדוייק שלו ובאיזה קווים (ושנים) השתמשו בו?
לצפיה ב-'Optare Solo'
Optare Solo
07/12/2016 | 09:47
4
160
אשאיר למומחי האוטובוסים כאן בפורום להביא עליו עוד מידע מדוייק יותר.
יכול להגיד בוודאות שלפני 3 שנים הוא עדיין היה בשירות, וייתכן שעדיין בשירות
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
07/12/2016 | 12:54
1
114
לפי ויקיפדיה לדן יש 4 כאלו שנקנו ב2010, אבל לא ראיתי אף אחד מהם על הכביש אף פעם. מעניין איפה השתמשו בהם ואם עדיין משתמשים בהם.
לצפיה ב-'אני ראיתי בקו 22'
אני ראיתי בקו 22
07/12/2016 | 13:14
54
לצפיה ב-'היו בדן חמישה כאלה (5302-5306)'
היו בדן חמישה כאלה (5302-5306)
07/12/2016 | 20:48
1
112
הם נכנסו לשירות בשנת 2010 ופעלו בעיקר בקו 22.
כל החמישה הושבתו לפני שנה בערך בשל אמינות נמוכה.
לצפיה ב-'נסעתי בהם בקו 53 ז"ל '
נסעתי בהם בקו 53 ז"ל
07/12/2016 | 22:32
30
לצפיה ב-'לא היו מכונות מוצלחות במיוחד...'
לא היו מכונות מוצלחות במיוחד...
07/12/2016 | 22:34
2
215
2 סרטונים שצילמתי לפני כמה שנים...
לצפיה ב-'מבחוץ נראות כל כך מיושנות, וגם וואוו, כמה רעש בסרטון'
מבחוץ נראות כל כך מיושנות, וגם וואוו, כמה רעש בסרטון
08/12/2016 | 13:21
1
83
לא פלא שלא היו מוצלחות.
לצפיה ב-''
08/12/2016 | 22:50
9
לצפיה ב-'שרשור הכוונה ומודיעין 08/12'
שרשור הכוונה ומודיעין 08/12
08/12/2016 | 09:11
9
אין להתיחס להמלצות שנמסרות במסר אישי אלא רק מסרים פומביים - ישנם גורמים שמנסים להטעות את השואלים ביודעין.
הגולשים מתבקשים שלא להשיב לשאלות בשרשורי הכוונה קודמים ולא לשרשר הודעות שאינן קשורות לשרשור ההכוונה.
שאלות שלא תשורשרנה כהלכה - תמחקנה מן הפורום ללא אזהרה.
נא לשרשר שאלות הכוונה אך ורק לכאן ונשמח לעזור כמיטב יכולתנו.
על מנת ששאלתכם תהיה בולטת, ולמען הנוחות, נא הקפידו לשרשר אותה להודעה ראשית זו, ולא לשאלה או תשובה אחרת.
הקפידו לשרשר את שאלתכם לשרשור בתאריך הרלוונטי.
נא ציינו נקודות מוצא ויעד מדוייקות ככל האפשר.
אם דרוש לכם מידע אודות מחיר הנסיעה ומשך זמן הנסיעה - ציינו זאת בעת כתיבת השאלה.
אין צורך להשתמש באייקון - זה פשוט מיותר.
נסיעה טובה וגלישה מהנה בפורום!
לצפיה ב-'מת"צ במנהרת קפלן עזריאלי'
מת"צ במנהרת קפלן עזריאלי
07/12/2016 | 14:13
9
315

ואם למישהו יש תמונה של המת"צ הישן שבוטל בשנת 2000, אשמח להציג אותה בפוסט
לצפיה ב-'יש הרבה דברים בגו, אבל'
יש הרבה דברים בגו, אבל
07/12/2016 | 15:37
1
190
הביקוש לבית קלקא גבוה מאוד בעצמו, ועכשיו זה יעמיס הכל על תחנה אחת , ויגרום לנוסעים ללכת ברגל מעזריאלי לשם (כאלו שרוצים ללכת לשרונה וכו').
בגדול, אני לא רואה סיבה למה להצר את המנהרות ל-3 מסלולי נסיעה במקום ה-4 עם הפרדה היום. מה שכן, יש מספר קווים גדול (הקווים שפונים מ/אל קפלן/גבעת התחמושת לא רבים (אפשר לספור אותם על שתי ידיים (20, 21, 64, 472, 279, 239, גם 63 שגם אז לא היה נכנס למת"צ, 280 ועוד כמה קווים יוממים - הרוב המוחץ יצטרך את המנהרה שהיא לא ארוכה מספיק כדי להפריד את כל הקווים (גם היום יש הרי לפחות 5/6 תחנות בכל כיוון, זה בערך כמעט כל המנהרה לדעתי)
לצפיה ב-'אפשר למקם את התחנות בדיוק היכן שממוקמות היום'
אפשר למקם את התחנות בדיוק היכן שממוקמות היום
07/12/2016 | 23:22
78
גם אם עושים מת"צ במנהרה:

להלן מהGIS:

אפשר לראות שיש שני נתיבים ושול רחב לכל כיוון. את השול הופכים למדרכה, ואז יש מקום לשים תחנת אוטובוס בדיוק היכן שממוקמות היום התחנות של הקרייה, רק במת"צ. אפשר להוסיף גשר או מעבר תת קרקעי להולכי רגל, אבל לא חובה.

במקרה של גשר קלקא זו יותר בעיה - שם יש מקום לתחנות רק דרומה, וצפונה... לא ממש, אלא אם מזיזים את מקבץ התחנות מעט צפונה ממיקומו היום.

זה כמובן ירחיק אותם קצת מתחנת יהודית של הרק"ל, שזה חבל למי שצריך להחליף מהרק"ל לאוטובוס, אבל לא נורא כל כך.

למרות כל זאת, לדעתי יש פתרון פשוט בהרבה לבעיה של פקק האוטובוסים שם: מפרצים מסודרים ואופטימיזציה של חלוקת מקבצי הקווים לתחנות. יהיה מספיק מקום לזה ברגע שיסתיימו עבודות הבניה שנעשות שם ליד.
לצפיה ב-'רעיון מעניין, אולי ישים. בהחלט היה נחמד בכמה תוספות'
רעיון מעניין, אולי ישים. בהחלט היה נחמד בכמה תוספות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/12/2016 | 16:00
140
מנהרת הולכי רגל עם גישה ישירה לתחנת שאול המלך ו/או יהודית, למרכז עזריאלי ולקריה.
לצפיה ב-'יש כמה תמונות כמו זו '
יש כמה תמונות כמו זו
07/12/2016 | 22:46
3
244
 התמונה לקוחה מארכיון הרווארד 

לצפיה ב-'זה נראה לי כבר כשסגרו את המת"צ '
זה נראה לי כבר כשסגרו את המת"צ
08/12/2016 | 00:15
1
130
רואים שהאוטובוסים לדרום נוסעים עם כלי הרכב וזה גם נראה חסום.
לצפיה ב-'אתה צודק'
אתה צודק
08/12/2016 | 22:51
9
לצפיה ב-'תודה'
תודה
08/12/2016 | 08:57
25
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
07/12/2016 | 23:11
1
107
אז בעצם אתה אומר שהפתח שיש בקיר של המעבר התת קרקעי מוביל לאיזור קריית הממשלה? מעין גרסת ניסיון שלא צלחה למנהרת לובה אליאב?

ואם כבר מדברים על האיזור הזה, מישהו יודע מה זה "מנהרה דרך פתח תקווה הקרייה" שמופיעה לא רחוק מהכניסה למעבר התת קרקעי בGIS של עיריית ת"א? מעל פני הקרקע אין שם רמזים למנהרה במקום בו הקו מסומן.

לצפיה ב-'זו לא גרסת ניסיו - זו כניסה למערכת הדרכים התת קרקעיות שתיפתח'
זו לא גרסת ניסיו - זו כניסה למערכת הדרכים התת קרקעיות שתיפתח
08/12/2016 | 02:07
99
בקרוב.
בצד השני יפתח פתח זהה וממנו תיעשה גישה לחניון של עזריאלי.

המנהרה בGIS ששלחת היא לדעתי המנהרה האטומה שהייתה קיימת בעבר לפני הקמת שיקוע קפלן, כשהיה שם מת"צ.
לצפיה ב-' שרשור הכוונה ומודיעין 7/12 '
שרשור הכוונה ומודיעין 7/12
07/12/2016 | 08:46
18
18
לצפיה ב-'מירושלים לאונברסיטה תל אביב'
מירושלים לאונברסיטה תל אביב
07/12/2016 | 09:07
1
56
שתי שאלות ברשותכם
1. האם יש באזור האונברסיטה חניה בשפע, מדובר על שעות אחה"צ 5 בערך.
2. האם יש שאטלים מהכביש המהיר לאזור האונברסיטה ובמידה ולא להיכן בכי מומלץ לי לנסוע מהכביש המהיר ולקחת משם אוטובוס לאונברסיטה.

לצפיה ב-'חניה "בשפע" אין בסביבות האוניברסיטה, גם לא בערב'
חניה "בשפע" אין בסביבות האוניברסיטה, גם לא בערב
07/12/2016 | 13:07
62
החניונים באיזור האוניברסיטה קטנים יחסית ואי אפשר לסמוך על מציאת חנייה שם (לפעמים יש כנסים בערב ואז הם מלאים).

אין שאטלים מחניון הנתיב המהיר לאיזור האוניברסיטה, אבל ניתן לקחת את השאטל לעזריאלי, ושם (בתחנות על דרך נמיר לכיוון צפון) להחליף לקו 279 של דן, 171 של אגד, או  274 של אגד שיביאו אותך לשער הראשי של האוניברסיטה.
לצפיה ב-'מוניות שירות 84 נתניה פנימי'
מוניות שירות 84 נתניה פנימי
07/12/2016 | 10:06
1
52
עד איזו שעה יש אותן? בחיפוש מהיר ראיתי עד 00:30, אבל אני צריכה לדעת בוודאות כדי לא להיתקע בלילה...
לצפיה ב-'תתקשר ל"שי לי" לבדוק '
תתקשר ל"שי לי" לבדוק
07/12/2016 | 19:14
81
לצפיה ב-'מהרא"ה/חיים אינטרטור (כמעט סוף הרא"ה) לבני ברק.'
מהרא"ה/חיים אינטרטור (כמעט סוף הרא"ה) לבני ברק.
07/12/2016 | 13:30
4
37

שלום חברים,

שכחתי לציין שזה מרמת גן למרכז בני ברק. 
התוכלו לכתוב לי באיזה אוטובוס עלי לנסוע מהרא"ה/אינטרטור לר' עקיבא 93 בבני ברק?
האם יש קו תדיר כדי להגיע לשם (לא היום) בסביבות 09:20?
והאם התחנה בחזרה, נמצאת בערך ממול לתחנת ההגעה?

בתודה!
לצפיה ב-'תשובה-'
תשובה-
07/12/2016 | 15:27
3
22
קו 34 בתחנת הרא"ה בן גוריון עד לתחנה הלפני אחרונה (ירושלים / בן זכאי) ואז ממשיכים בירושלים עד פינת רבי עקיבא ואז ימינה (תוך חציית הכביש) עד הכתובת. 34 אינו קו תדיר במיוחד (25-30 דק'), אז כדאי להיות בתחנה בסביבות 8:40 לדעתי/בדיקה ב-MOOVIT. (מדובר ב-11 תחנות)
לצפיה ב-'יופי. תודה רבה. זה נשמע טוב.'
יופי. תודה רבה. זה נשמע טוב.
07/12/2016 | 15:56
2
22

רק משהו אחד לא הבנתי, ואני חושבת שזאת טעות. נראה לי שהרא"ה ובן גוריון בערך מקבילים ולא נפגשים באזור שלי. אז התכוונת להרא"ה פינת דרך רבין? או לפינה אחרת של הרא"ה? הרא"ה חיים אינטרטור? מקווה שכן, כי זה הכי קרוב אלי.

כל השאר ברור, ותודה על שאפילו הצעת לי את השעה בה עלי להיות בתחנה. זה כבר צ'ופר אמיתי!! (:

אין לי MOOVIT, אבל לא נורא. יש לי אפליקציית "איפה בוס", אבל אף פעם לא השתמשתי בה... אולי באמת הגיע הזמן שאנסה אותה. (:

תודה!

לצפיה ב-'דרך רבין, סליחה, נכון.'
דרך רבין, סליחה, נכון.
07/12/2016 | 15:57
1
20
איפה בוס/מוביט, כל עוד יש אפליקציית זמן אמת להיעזר בה.
לצפיה ב-'אולי אנסה הערב, בדרך חזרה. כי בדרך הלוך,'
אולי אנסה הערב, בדרך חזרה. כי בדרך הלוך,
07/12/2016 | 16:01
17

אהיה בלחץ של להגיע בזמן, ולרדת בתחנה הנכונה. (:
בחזרה יהיה הרבה יותר נוח לשחק באפליקציה.

ושוב תודה לך על הכל!!
מיכל.
לצפיה ב-'מִסוף הרא"ה או צומת דרך רבין אלוף שדה ברמת גן לבית מעריב'
מִסוף הרא"ה או צומת דרך רבין אלוף שדה ברמת גן לבית מעריב
07/12/2016 | 13:34
8
35
בתל אביב.

עלי להגיע לשם הערב ב-18:20, כי חוששת שאין חניה בשעה כזאת.
רצוי אוטובוס אחד בלבד, גם אם אצטרך ללכת מעט ברגל.
האם הוא תדיר, ואיפה התחנה כדי לחזור הביתה.

בתודה מראש,
מיכל.
לצפיה ב-'סליחה, שכחתי לציין כתובת מדוייקת למען שביקשתי:'
סליחה, שכחתי לציין כתובת מדוייקת למען שביקשתי:
07/12/2016 | 15:24
7
34

בית מעריב - מנחם בגין 53 תל אביב.
יש בכלל אוטובוסים לשם, אחרי שהרסו את הגשר, ועם כל הבלגן של עבודות הרכבת הקָּשָׁה?

לצפיה ב-'תשובה-'
תשובה-
07/12/2016 | 15:30
6
36
כל האוטובוסים ברובם עוברים בציר המסגר פינת יצחק שדה , שזה מרחק כ-4 דק' הליכה מצומת מעריב ז"ל (אותו אפשר לחצות רגלית ממש בפינה הצפונית) לעבר בית מעריב עצמו.

לגביך - בגדול קו 39 מגיע ממש ליצחק שדה פינת המסגר (ליד ביטוח לאומי) ואחר כך ממשיך לכיוון רח' החשמונאים מדרך בגין. נראה לי הכי טוב בשבילך. קו 39 לכיוון רדינג, עוצר אף הוא בתחנת הרא"ה/דרך רבין (נדמה לי בצד המערבי שפונה לדרך בן גוריון).  קו 39 נוסע על צירים שפחות מושפעים מעבודות הרק"ל.
לצפיה ב-'מעולה.'
מעולה.
07/12/2016 | 15:59
5
24

תודה רבה רבה ניר. וכמו שאני אומרת לך הרבה פעמים: "אין עליך!".
אני גם "משוויצה" בכם ובפורום שלכם, בפורומים אחרים. בעיקר בכאלה שיש בהם אנשים עצבניים. (:
לצפיה ב-' בכיף'
בכיף
07/12/2016 | 16:16
4
23
(גם כיף לעזור לך במיוחד! )
לצפיה ב-'תודה, חמוד! '
תודה, חמוד!
07/12/2016 | 16:21
7
לצפיה ב-'היום עדיין מותר לכתוב בשרשור זה, לא רק ללא תוכן. ובכן,'
היום עדיין מותר לכתוב בשרשור זה, לא רק ללא תוכן. ובכן,
07/12/2016 | 21:43
2
36

ניר, רציתי לספר לך שהוראות הנסיעה שלך היו מדוייקות להפליא, והייתי מרוצה מאד מהנסיעה. וגם מהנהג הצעיר הנחמד. קיוויתי שאצליח גם לחזור איתו, אז הוא אמר לי מתי הוא חוזר. אבל נסעתי לפגישה חשובה, שלא ידעתי מתי תסתיים, והוא אֵחֵר ביותר מעשרים דקות, ובאמת יצא לי לחזור איתו. התיידדנו בדרך הלוך, והעמקנו את ידידותנו בדרך חזרה.
סתם, אני לא צעירה, אבל היה נחמד מאד לנסוע עם נהג חביב כזה, והדרך עברה במהירות. טוב שלא לקחתי את האוטו שלי לתוך הבלגן הנורא שבסביבה הזאת. בטח הייתי מתבלבלת שם לגמרי בחיפוש חניה. ולצאת משם, היה ממש מפחיד עם כל כמויות הרכב העצומות, כולל גם המון אופניים ואופנועים.

אז שוב מודה לך מאד, 
מיכל.

לצפיה ב-'איזה כיף לשמוע! '
איזה כיף לשמוע!
07/12/2016 | 23:55
1
25
וגם שמח לשמוע שנסעת עם נהג נחמד במיוחד, כי לא תמיד נופלים על כאלו.
לצפיה ב-'נכון. היה לי מזל. '
נכון. היה לי מזל.
07/12/2016 | 23:59
28

וואו, שתי דקות לפני סיום היום בשרשור 
לצפיה ב-'שר התחבורה לוחץ לפצות בעלי מוניות במאות מיליוני שקלים'
שר התחבורה לוחץ לפצות בעלי מוניות במאות מיליוני שקלים
07/12/2016 | 17:00
5
171

"
שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לוחץ לתקן את הצעת החוק הממשלתית להסדרת ענף מוניות השירות — ולשלב בה התחייבות ממשלתית לפצות בעלים של רישיונות לא פעילים להפעלת קווי מוניות. מדובר בחבילת פיצויים בשווי של עד 300 מיליון שקל, שאותה הוא מבקש להעניק לבעלי רישיונות בלתי־פעילים, שחולקו בעבר על ידי המדינה בחינם, באמצעות המרת הרישיונות ל"מספרים ירוקים" — רישיונות להפעלת מוניות ספיישל, הנסחרים כיום בכ–240 אלף שקל לרישיון.
"

למה המדינה צריכה לפצות בעלי רשיונות שלא ניצלו את הרשיון שבידם?
לצפיה ב-'זה די מוסבר שם. ליכוד.'
זה די מוסבר שם. ליכוד.
07/12/2016 | 17:24
2
40
לצפיה ב-'כלומר, אם זה ההסבר, אז ההסבר הוא בעצם - שחיתות...'
כלומר, אם זה ההסבר, אז ההסבר הוא בעצם - שחיתות...
07/12/2016 | 17:34
1
35
לצפיה ב-'דבר נדיר במחוזותינו. '
דבר נדיר במחוזותינו.
07/12/2016 | 17:56
32
לצפיה ב-'חוצפה'
חוצפה
07/12/2016 | 18:00
28
לצפיה ב-'רק בישראל מפצים על משהו שקיבלת חינם ולא השמשת בו'
רק בישראל מפצים על משהו שקיבלת חינם ולא השמשת בו
07/12/2016 | 19:18
39
לצפיה ב-'בנתיים בלונדון: בוטלה התוכנית של TfL להפעיל את רכבות הפרברים'
בנתיים בלונדון: בוטלה התוכנית של TfL להפעיל את רכבות הפרברים
06/12/2016 | 18:45
6
184
לצפיה ב-'כפי שניתן לראות מהמפה הרבה מערכות בתוך העיר עברו ל TFL'
כפי שניתן לראות מהמפה הרבה מערכות בתוך העיר עברו ל TFL
06/12/2016 | 20:09
5
132
הקווים בכתום כהה אוברגראונד משוייכים כבר ל TFL והם כוללים מספר סיפוחים מהעשור האחרון. הסגול הוא קרוסרייל. הקווים הכתומים בהירים שקהאן רוצה לספח הם קווי המסילה השלישית של מספר מפעילות ארציות שחלקן אמורות להתאחד למפעילה יחידה בלונדון רבתי והמחוזות שמסביב ( סאות'איסטרן, סאת'רן הבעייתית, גרייט נורת'רן וטמזלינק שקווי החישמול העילי שלה לא מיוצגים, וכן SWT). סיפוח כזה מחייב פיצול מסילות וסלוטים בתחנות טרמינל כמו לונדון ברידג' ותחנות הבת שממערב לה , ווטרלו, וויקטוריה. הדבר נעשה כבר ביוסטון ובליברפול סטריט עם העברת קווים לאוברגראונד של TFL אבל הקווים בדרום העיר ובצפונה גולשים אח מחוץ לתחומה של לונדון רבתי אל תוך מחוזות אחרים וגם אלו שלא מחייבים הפעלה משותפת עם קווים אלו אז פיצול הרשת נהיה מסובך מדי. בתיכנון הארצי הקיים כל הטרמינלים שמניתי למעט ווטרלו יועברו לחברה אחת שתאחד את תחומי כל הזכייניות שהזכרתי למעט SWT. חברה זו תשרת אזור נרחב בהרבה מלונדון ( ארוך פי 3-4 ממנה ורחב פי 5-4 ממנה) אז ברור שהכפפת הליבה של אזור השירות שלה לעיריית לונדון רבתי תיצור בעיה בייצוג תושבי עיירות היוממים שמחוץ לבירה. כמו כן לתוכנית אין משום מה כוונה לספח את שלוחת גרינפורד של קווי פדינגטון למרות שיש כוונה לספח את המסילה להית'רו ואת הרכבות הפרבריות עד לרדינג לקו הקרוסרייל.

בעבר היו מחברים שלוחות וענפים של הרכבת העילית לקווי התחתית כדי לאפשר לתחתית כיסוי רחב יותר משני צידי המרכז ולשלוחות תדירות גבוהה יותר מזו של ענף לתחנת טרמינל שממילא חייב החלפה בלב המערכת. העברת קווי ענף בתחנות הטרמינל ל TFL לא פותרת את בעיות התדירות והיעדים משום שסוף הקו נמצא פיזית באותו המקום ללא קשר למפעיל. למעט קווי פדינגטון ומספר שלוחות כל קווי המפעילות הארציות בבירה הם מחושמלים. כאמור - קווים רבים שאינם חוצים את הגבול העירוני כבר הועברו לעירייה כשהיה להם תוואי ייעודי.
לצפיה ב-'לגבי הסיפא: הכוונה לסיפוחי הNew Works בשנות השלושים והארבעים'
לגבי הסיפא: הכוונה לסיפוחי הNew Works בשנות השלושים והארבעים
07/12/2016 | 01:47
4
38
דוגמאות לסיפוחים: ושימוש מחדש, ואחריהן המסקנה המתבקשת:

הקו המרכזי השתלט על קווי הענף שהפכו לכל ארבעת שלוחותיו הפרבריות אחרי המלחמה (הן היו בבנייה לפני המלחמה ויש להם היסטוריה מלחמתית).

הקו הצפוני השתלט על ענף פרברי שהוא כיום חלק מענף היי בארנט מאיסט פינצ'לי צפונה, תחנת הייגייט הנוכחית נבנתה בקטע החיבור. (ענף פרברי אחר לא שרד וכיום הוא פארק מסילה).

באותו ארגון מחדש הוא השתלט על קו הגרייט נורת'רן שנפרד פיזית ממנו וכיום הוא קטע המוצא של שני קווים פרבריים של הרשת הלאומית. היו תוכניות להאריך את הגרייט נורת'רן לגדה הדרומית ולהמשיך את השירות על מסילות דרומיות. כיום יש דיבורים על כך שהשלוחה המתוכננת לבאטרסי תמשיך על ענף רכבתי כלשהו שמסתיים כיום בווטרלו.

קו הבייקרלו השתלט על המסילות האיטיות של הקו המטרופוליטני וענף סטאנמור. בסוף שנות השבעים הענף הזה חובר לקטע עירוני חדש בין בייקר סטריט לצ'ארינג קרוס ופוצל מקו הבייקרלו להפוך לקו היובל (יובל הכסף למלכה, ומשם צבעו האפור).

מנהרת Snow Hill שחוצה את המרכז בין בלאקפריירז לפארינגדון נסגרה לתנועת רכבות נוסעים ב1916 והמשיכה כמסלול מטען בלבד. ב1988 המנהרה נפתחה מחדש לתנועת נוסעים וקווי הטמזלינק החוצים את העיר משתמשים בה כליבת מסלולם.

האוברגראונד הוא מערכת שלמה של סיפוחי קווים וחיבורים שפירוטם יהיה ארוך יותר מכל הדוגמאות שהבאתי ביחד.

המסקנה:

אם היו תיכנונים לחיבור קווי ענף לקטעים מרכזיים או בשולי המרכז (כיום אזור 2 נהיה מרכזי יותר) אז היה הגיון בהעברת קווי ענף מהמערכת הארצית לקווי תחתית או קווים פרבריים של TFL. ההישג היחיד של ההצעות של קהאן תהיה פיצול מערכות הקווים של תחנות הטרמינל כך ש TFL והמפעילות הארציות יתווכחו בינן על רציפים, סלוטים ומסילות בתחנות אלו. כפי שניתן לראות במפות המערכות הארציות מתחנות הטרמינל אין קו אחד שניתן למתוח ממנו את הגבול בין קווים עירוניים, פרבריים, אזוריים וארציים כי כל גבול מלאכותי יגדיר תחנות ואזורים סמוכים בקטגוריות שונות למרות מרחק דומה מהעיר. מסיבה זו אופן ההפעלה של תחנות הטרמינל הוא לפי חברה אחת (ובמקרים מסויימים שתיים עם מסילות שונות) לתחנת טרמינל על כל קוויה.
לצפיה ב-'למי שתעזור דוגמה ישראלית'
למי שתעזור דוגמה ישראלית
( לעמוד שלי בתפוז )
07/12/2016 | 07:49
3
62
הדבר דומה לכך שאנחנו בשנת 2080, יש קו סגול של נת"ע שנבנה בסופו של דבר כמטרו ומסיים ברכבת מרכז סבידור. הוחלט להמשיך את הקו הסגול למרכז הירידים עם תחנה נוספת בבבלי ואחר כך הקו ממשיך על קו רכבת ישראל עד לאלעד, ורכבת ישראל מוותרת על התוואי הזה. (היום בשנת 2016 הקו לאלעד משמש את הקו להוד השרון וכפר סבא.)
לצפיה ב-'בישראל אולי אפשר לדבר על סיפוח שלוחות תעשייתיות לשעבר'
בישראל אולי אפשר לדבר על סיפוח שלוחות תעשייתיות לשעבר
07/12/2016 | 10:26
2
46
המערכת הארצית משולבת מדי באופן פיזי שמקשה על העברה מוחלטת של קווים פרבריים (לולאת השרון, לולאת רשל"צ העתידית) ממנה לגורמים אחרים.

למעשה הקו האדום בתל אביב עושה סיפוח מסויים לתוואי הישן לתחנת יפו כך שהתופעה קיימת בארץ ברמה של שימוש בתוואים לשעבר אבל כדי להמחיש את זה במלואו צריך לדבר על משהו כמו סיפוח שלוחת סרפנד / צריפין כשלוחה עם מסילה פעילה לקו המטרו ההיקפי או סיפוח השלוחה שהיתה בחצי הדרך בין לוד למסילת הירקון לפי המפה בערך הוויקיפדי של הרכבת המנדטורית (P.R.) לקו הסגול כהמשך ממזרח לכביש 40.

לצפיה ב-'השלוחות הללו כבר מזמן אינם ונראה שהתוואי לתל השומר'
השלוחות הללו כבר מזמן אינם ונראה שהתוואי לתל השומר
( לעמוד שלי בתפוז )
07/12/2016 | 15:41
1
37
כבר מכוסה על ידי כביש 461, לא שהתוואי הזה כל כך שימושי.

התסריט שלי בדיוני לחלוטין - הכוונה היתה רק להביא דוגמה שממחישה את מה שקרה בלונדון בשנות ה-30 וה-40.
לצפיה ב-'ברור וכוונתי לאם היו מעבירים אותן בעת שהיו קיימות.'
ברור וכוונתי לאם היו מעבירים אותן בעת שהיו קיימות.
07/12/2016 | 16:52
9
לצפיה ב-'שדרוג תחנת בנימינה'
שדרוג תחנת בנימינה
07/12/2016 | 15:04
1
310
תחנת בנימינה עוברת בימים אלו מתיחת פנים רצינית שכוללת בניית כניסה ויציאה ראשית חדשה, יצירת מסוף ולידטורים נוסף לכניסה או ליציאה והעברת הקופה לאגף החדש.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
07/12/2016 | 15:07
224
לא נכנס לתמונה- בצד שמאל יש פתח נוסף ומוצבת בו מכונת שיקוף- זו תהיה הכניסה החדשה לתחנה. 
סוף

חם בפורומים של תפוז

במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

אופני שחף
אופני שחף
פורום אופניים חשמליים
פורום אופניים חשמליים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום