לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2165121,651 עוקבים אודות עסקים

פורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
נא לכתוב שאלות הכוונה ומודיעין תחת השירשור היומי בלבד.  נא לשים לב לתאריך השרשור!

שאלות הכוונה שלא תשורשרנה כהלכה, תימחקנה ללא התראה מוקדמת.
המשך >>

לצפיה ב-'היכן היו כל ההתנגדויות לקטעים של הרכבת הקלה/BRT בתל-אביב?'
היכן היו כל ההתנגדויות לקטעים של הרכבת הקלה/BRT בתל-אביב?
17/07/2018 | 01:38
6
במסגרת תואר ראשון בגיאוגרפיה, אני כותב עבודה קטנה (מאוד) לאוניברסיטה בנושא "התנגדויות לתחבורה ציבורית עתירת נוסעים - השלכות על שוויון הזדמנויות ועל הנגישות במטרופולין".

בשל אורך העבודה (עד 10 עמודים) אני לוקח את מקרה הבוחן של שכונת כפר גנים ג' בפתח-תקווה שהתנגדו למעבר הקו הסגול אצלם - ולביטול כל הענף שלו בפ"ת. התזה שלי היא שבשל ההתנגדות המקומית מאוד הזו נפגעו פוטנציאלית אזרחים רבים לאורך התוואי. בגדול, "NIMBY = מחסל נגישות שווה לכולם".

למרות שעל כפר גנים יש לי מספיק חומר, הייתי רוצה לצרף איור הממחיש את כל ההתנגדויות השונות בעשור ומשהו האחרונים על תכנית שבעת הקווים של נת"ע, ולכתוב מעין 'רשימת מכולת' קצרה עליהם, בנוסח: "הקו הורוד. BRT, היה אמור לעבור ב-3 רשויות. בוטל עקב התנגדות עיריית רעננה ובעלי עסקים ברחוב אחוזה."

אני יודע על התנגדויות בקווים הבאים, ואשמח לעוד כאלו אם אתם מכירים (במיוחד אם יש קישור לכתבה כדי שאוכל להפנות אל מקור מידע כיאה לעבודה אקדמית):
- הקו האדום: עיריית ר"ג התנגדה למעבר תת-קרקעי (בזמן שכבר אושר ותוקצב הקו), לא קרה כלום.
- הקו הירוק: כפר גנים, תושבים+עירייה (נזכר לעיל), ביטול ענף; הירדן רמת גן, תושבים+עירייה, ערעור נדחה בבג"ץ אאל"ט (אשמח להבהרה מה נסגר עם זה, אם נסגר); רמת אביב - התנגדות תושבים לשיקועו מתחת לדרך נמיר (לא יודע מה קרה בסוף עם זה גם); התנגדות תושבים לפורטלים באיבן גבירול ובהר ציון (נדחה?)
- הקו הסגול: יהוד - דרישה להוצאה מהרחוב הראשי שנענתה ע"י נת"ע; ארלוזורוב ת"א, העברת המסלול לצד נגדי של הרחוב (בהליכים?)
- הקו הורוד: עיריית רעננה ובעלי עסקים התנגדו למעבר באחוזה (נזכר לעיל);
- הקו הכחול: אאל"ט הייתה התנגדות של אחת מהעיריות לאורך 412, אשמח להבהרה ממי שקורא את הפוסט ויודע על מה מדובר
- הקו הצהוב: לא ידוע לי אישית
- הקו החום: לא ידוע לי אישית

אשמח לעזרה ממי שקורא כאן ויודע לתאר במשפט אם היו עוד התנגדויות ואת התיאור שלהן (כמו כן תיקון דברים שכתבתי אם לא היו נכונים )

לצפיה ב-'קווי מטרו בגוש דן - התכנון יוצא לדרך, מתי ניסע בהם? YNET'
קווי מטרו בגוש דן - התכנון יוצא לדרך, מתי ניסע בהם? YNET
16/07/2018 | 08:12
11
164
לצפיה ב-'מוזר שטרם פורסמו התוצרים של חברת SYSTRA'
מוזר שטרם פורסמו התוצרים של חברת SYSTRA
16/07/2018 | 09:42
132
זוכת המכרז לתכנון הראשוני של המסלולים.
לצפיה ב-'במפה בכתבה רואים באופן די ברור את התוואי החדש של קו המטרו'
במפה בכתבה רואים באופן די ברור את התוואי החדש של קו המטרו
16/07/2018 | 12:46
5
116
ממזרח למערב. הוא מתוכנן לעבור דרך מרכז פתח תקוה (דרומית לציר גורדון-וולפסון-ההסתדרות ואחרי זה מדרים לכיוון דגל ראובן, מתחת לשכונת נווה עוז ורק בקצה המערבי מתחת לרחוב העצמאות) והתרחק מאוד מכביש 471.
הקו המעגלי הוארך צפונה כך שיעבור באזור בסיסי גלילות שמתוכננים להתפנות.
לצפיה ב-'Ccyclist - אתה צריך לעדכן את השמות של התחנות במפה שלך'
Ccyclist - אתה צריך לעדכן את השמות של התחנות במפה שלך
16/07/2018 | 12:49
4
86
גת רימון, שעריה וכד' - שמות לא רלוונטיים.
לצפיה ב-'נראה שאצטרך לערוך מחדש את הדיאגרמה עצמה.'
נראה שאצטרך לערוך מחדש את הדיאגרמה עצמה.
16/07/2018 | 13:25
3
82
הביקורת שלך אינה נכונה לדיאגרמת המטרו הראשונה ולרזולוציה הנוראית שלה וישנם הבדלים ניכרים בינה לשניה שיצריכו עריכה מחדש ויתכן שיצריכו שינויים נרחבים.

יש הבדלים ניכרים בנקודות הפיצול של מטרו צפון-דרום, תוואים שונים מתוואי ר"י והרק"ל בקו צפון-דרום בצפון ת"א ובקו ההיקפי בפרברי בקעת אונו, יש קטע של הקבלה בין קו צפון-דרום להיקפי באזור גלילות בערך שלא היה במקור, הסטת אחת משלוחות הדרום ללוד במקום לרמלה, וסיום קו מזרח-מערב בנקודה לא ברורה בדרום תל אביב אחרי השקה לקו האדום (אליפלט?) אך לפני נקודת השקה לקו הירוק ומסילת חולון וחבל שכך כי במקום מרכזי כל כך הקו צריך להסתיים בנקודת השקה.

יש לי את קובץ המאסטר עם הגריד שביססתי עליו את הדיאגרמה שלי ואני יכול לעשות עיבוד מחדש מתישהו בשבועות הקרובים כשיגמר כאן גל החום ואחרי שאהיה בארוע משפחתי לאיזו בת דודה מרוחקת של סבתא שלי שיחול בסוף החודש. כמו כן עבודות כמו יישור וסכמטיזציה דורשות קצת השראה אומנותית ואסטטית וזה דבר שדורש זמן מתאים.
לצפיה ב-'נראה לי שהוא מסתיים באיזור אצטדיון בלומפילד'
נראה לי שהוא מסתיים באיזור אצטדיון בלומפילד
16/07/2018 | 13:33
2
32
לצפיה ב-'בצומת אליפלט-שלבים-קיבוץ גלויות, צפונית-מזרחית לאצטדיון'
בצומת אליפלט-שלבים-קיבוץ גלויות, צפונית-מזרחית לאצטדיון
16/07/2018 | 13:42
1
28
לצפיה ב-'חייבים להמשיך אותו להשקה עם שער חולון או וולפסון. '
חייבים להמשיך אותו להשקה עם שער חולון או וולפסון.
16/07/2018 | 14:02
26
לצפיה ב-'השרטוט הזה מחייב לדעתכם?'
השרטוט הזה מחייב לדעתכם?
16/07/2018 | 21:53
2
31
או שזו יותר אילוסטרציה. אני מניח שיש להתאפק ולחכות עד שיפורסמו המסקנות של החברה הצרפתית ותוכניות מעט יותר מפורטות.
לצפיה ב-'נראה לי שהוא מבוסס על המסקנות של החברה הצרפתית'
נראה לי שהוא מבוסס על המסקנות של החברה הצרפתית
16/07/2018 | 21:59
1
34
אבל מחייב הוא בוודאות לא, כי זה עוד לא הגיע לתכנון סטטוטרי.
לצפיה ב-'יש לציין שהוא השתנה מאד בחצי שנה, די נזיל.'
יש לציין שהוא השתנה מאד בחצי שנה, די נזיל.
16/07/2018 | 22:50
7
לצפיה ב-'יש הסברים? תודה עבור התשובות.'
יש הסברים? תודה עבור התשובות.
17/07/2018 | 00:53
16
אכן SYSTRA  הצרפתית זכתה בינואר 2017 במכרז להכנת התכנית, אבל היו גם הודעות שהחברה האיטלקית D’APPOLLONIA עובדת על הנושא.
מישהוא יכול להסביר מה בדיוק עושה כל אחת, הרי לא יכולה להיות כפילות.

ועוד שאילה:
מה קורה עם SYSTRA בירושלים? הידיעה שפורסמה ב JERUSALEM POST נראת לי משונה.

https://www.jpost.com//Israel-News/French-company-...
לצפיה ב-'אגרות גודש במקום מס על הדלק. בעד או נגד?'
אגרות גודש במקום מס על הדלק. בעד או נגד?
16/07/2018 | 15:21
35
55
אשמח אם תנמקו את תשובותכם
לצפיה ב-'זה אף פעם לא יהיה במקום. זה יהיה בתוספת למס.'
זה אף פעם לא יהיה במקום. זה יהיה בתוספת למס.
16/07/2018 | 15:38
31
63
במדינות עם מערכת תח"צ מסילתית-עירונית מפותחת ומערכת אוטובוסים משלימה מפותחת ההצדקה ל"מקל" בדמות מס הגודש היא שאותו המיעוט שמתעקש להביא רכבים פרטיים ללב העיר הכי מרושתת תחבורתית צריך ללמוד שלא לעשות כן, או לשלם מחיר על ההפרעה שהוא גורם לרוב הנמצאים במרכז העיר שהגיעו לשם באמצעים שאינם גוזלים שטח כביש רב כל-כך. זהו מס ספציפי לעידוד הנהגים לעבור לתח"צ או תחבורה ירוקה באזורים ספציפיים ביותר שבהם התנועה הכבדה ביותר ושירותי התח"צ המפותחים ביותר. בארץ אין כרגע אזור המרושת במערכת מסילתית עירונית שניתן לאכוף בו מס כזה ורק כשיפתחו שלושת קווי הרק"ל בגוש דן יהיה אפשר לדבר על אזור גודש מצומצם ביותר בין הירקון, האיילון, לוינסקי ואילת.

מס הדלק  לעומת זאת אמור לממן פיתוח תשתיות כביש ותח"צ ארציים. אי אפשר להשתית את עלות תחזוקת גשר אריק או כביש הערבה על מספר הרכבים שעולה לגדה המערבית של האיילון, אלא על כלל הנהגים במדינת ישראל.

ולכן אגרת הגודש שהינה כלי לטיפול בבעיות נקודתיות בלב הערים לעולם לא תחליף מיסוי רכבים ארצי.
לצפיה ב-'אגרות גודש מונעות פקקים'
אגרות גודש מונעות פקקים
16/07/2018 | 16:13
12
44
את היעילות תוכל לראות בקישור

בקשר לפיתוח תשתיות, ראיתי בעבר מחקר שאומר שאם מספר הנוסעים הממוצע ברכב פרטי יעלה מ1.1 ל2.2 לא יצטרכו לבנות יותר כבישים חדשים. אני לא בטוח שאני מדייק לגמרי אבל אני אחפש את המחקר ואשלח.
תיקון כבישים קיימים אפשר יהיה לכסות עם התשלום מהאגרות גודש.
לצפיה ב-'הניק שלי נובע מאגרת הגודש הלונדונית. אני לא צריך מחקרים.'
הניק שלי נובע מאגרת הגודש הלונדונית. אני לא צריך מחקרים.
16/07/2018 | 16:47
11
52
העובדה היא שאחרי פחות מעשור הגודש במרכז לונדון חזר למצבו עם הטלת האגרה והרשויות התנחמו בכך שהן הרוויחו כמה וכמה שנים של עומס מצומצם.

היה אולי חודש של שוק ממש בתחילת הטלת האגרה שבה היה אפשר להבחין בצימצום התנועה גם באזור 2, כקילומטר מגבול האזור אבל לאט לאט תנועת הרכבים הפרטיים התחלפה בתנועת מוניות ועם הגעת עידן ההזמנה מהרשת - גם ברחבי שליחות. בנוסף ישנה תלונה של תושבי אזור האגרה (שחלקם דיירי שיכון ציבורי או בעלי עסקים קטנים, האזור מגוון מבחינה סוציו-אקונומית) שהאגרה מייקרת הבאת שירותי בעלי מקצוע כגון עובדי שיפוץ או משלוח סחורות כי אין פטור לרכבים מסחריים בבעלות עיסקית למרות שהאגרה נועדה להלחם במכוניות פרטיות.

תמיד יצטרכו כבישים חדשים ומסילות חדשות. אגרת הגודש נועדה פשוט לנסות לנצל את המשאבים הקיימים בצורה יעילה יותר וכתזכורת למי שאינו מוכן להשתמש בתח"צ כמו מרבית הבאים לערים הגדולות שיש לכך מחיר. מחזיקי תו נכה פטורים מאגרת הגודש ובצדק, ובעלי רכב 100% חשמלי כמו טסלה פטורים ממנה בשם עידוד הסביבה אף שבשלב זה הם גורמים גודש כמו כל רכב אחר בכביש. לטעמי רכב אוטומטי צריך להנות מפטור רק אם לא יחנה במרכז העיר.
לצפיה ב-'אני עכשיו מבין שלא הבנת למה התכוונתי'
אני עכשיו מבין שלא הבנת למה התכוונתי
16/07/2018 | 18:10
10
36
התכוונתי להוריד את המס על הדלק ל20-25 אחוז ובמקומו ליישם מס גודש בכל הארץ לפי העומס.
במצב הנוכחי תושבי הפריפריה משלמים סכומים גבוהים של כסף כדי לסבסד את התחבורה במרכז ע''י מס דלק.
אגרות גודש יחיבו נוסעים בפריפריה בסכומים זעירים בגלל שהם לא גורמים לפקקים ובמרכז יחייב לפי הגודש ועך יגרום לאנשים לעבור לתחב''ץ ולשנות את זמני נסיעתם משעות העומס לשעות הריקות.
לצפיה ב-'"תושבי פריפריה לא גורמים לפקקים במרכז" זה שקר'
"תושבי פריפריה לא גורמים לפקקים במרכז" זה שקר
16/07/2018 | 18:46
9
39
ולראייה פקקי הענק כל ערב בכביש 6 לכיוון צפון של אנשים חוזרים מהעבודה במרכז לבית בצפון.

וזה בדיוק מה שגורם לפקקי ענק, אנשים שגרים נורא רחוק ממקום עבודתם בפרברים רחוקים.

עריכה: כמו כן הפקק הזה מוכיח שאגרת גודש לא תעזור בישראל, כי אנשים ישלמו בכל זאת בדיוק כמו שהם משלמים כדי לעמוד בפקק בכביש 6
לצפיה ב-'לא הבנת את הכוונה שלי'
לא הבנת את הכוונה שלי
16/07/2018 | 19:09
8
33
התכוונתי לנסיעות בפריפריה.
לדוגמא מאופקים לשדרות, מקצרין לטבריה ודברים כאלה.

ברור שבכביש 6 יהיה עמוס ושם הם ישלמו על הנסיעה. אבל במקומות שבהם אין עומס אין סיבה שישלמו כל כך הרבה.

ובכביש 6 למרות שזה בתשלום, התשלום קבוע כל היום ככה שאין שום תמריץ לצאת יותר מאוחר/מוקדם.

אם המס יהיה לפי העומס בכביש ויתעדכן כל הזמן הפקקים יפחתו משמעותית.
לצפיה ב-'הם לא ייפחתו משמעותית, כי אנשים לא יכולים להחליט מתי לצאת'
הם לא ייפחתו משמעותית, כי אנשים לא יכולים להחליט מתי לצאת
16/07/2018 | 19:34
7
31
זאת תהיה "הטבת מס להייטקיסטים" (ולאנשים אחרים שהשעות שלהם גמישות).

לשאר יש אילוצים - שעות פתיחה קבועות, משמרות נוקשות, צריך לפזר ילדים בגן ובבתי הספר, וכו'. לא כולם יכולים לבחור מתי לנסוע. אתה בעצם מציע מס גודש כדי לנסות לגרום לאנשים לשנות את ההרגלים שלהם, אבל כבר היום פקקים עולים להם הרבה - בזמן, בדלק, בעצבים. אתה חושב שיש מישהו שיכול להרשות לעצמו לבחור לצאת אחרי שעת הפקקים שלא בוחר בכך? מישהו שבאופן מודע בוחר לעמוד בפקק במקום לצאת לעבודה שעה מאוחר יותר (כשניתנת לו האפשרות)? לי זה לא נשמע סביר בכלל.

זה ייצור מס רגרסיבי שייפגע הרבה יותר בשכבות החלשות וייטיב עם העשירים, וזה הרבה פחות טוב מהמיסוי הקיים.
כמו כן, לתת לממשלה לעקוב אחרי כל הרכבים במדינה עם משדרי GPS (כמו בתוכנית של טרכטנברג למיסוי לפי שעות ומרחק נסיעה) זה רעיון רע מאוד, כי ברור שיינצלו את זה לרעה.
לצפיה ב-'המצב הנתון מאוד פוגע בשכבות החלשות'
המצב הנתון מאוד פוגע בשכבות החלשות
16/07/2018 | 19:53
5
24
לשלם מיסים מטורפים על הדלק ועל הרכב פוגע בפריפריה בצורה מטורפת.

ברור שיש אנשים שלא יכולים לשנות את זמני הנסיעה שלהם. אבל למה שלא ניצור מצב שבו מי שכן יכול לשחק עם שעות ההגעה יצא בשעות מוקדמות/מאוחרות יותר?
מה גם שהרבה חברות משלמות דלקן ורכב ובמקרה של אגרות גודש חלק חברות אולי ישנו את זמני העבודה כדי לחסוך כסף.

את המיסוי אפשר לעשות גם בלי לעקוב אחרי כל הרכבים במדינה. אפשר אפילו עם וייז לדעת על מצב הפקקים לפי קצב הנסיעה של אותם נהגים המשתמשים בוייז.

דבר אחרון אני בהחלט מסכים שזה לא יכול ליהות הדבר היחיד שעושים כדי לפתור את בעיית הפקקים. צריך עוד הרבה בשביל לפתור את הבעיה לגמרי.
לצפיה ב-'שני דברים'
שני דברים
16/07/2018 | 20:04
2
24
1) בוא תסביר לי איך אפשר לבצע מיסוי כזה *בלי* לעקוב ולדעת בדיוק כמה כל אחד נסע, מתי, ואיפה? מה, נחייב את כל נהגי ישראל להשתמש בוויז? זה לא פחות גרוע ממעקב ממשלתי ישיר ברגע שזה חובה, והופך את וויז מהמונופול שהיא היום למונופול מעוגן בחוק.

2) מס גודש מהסוג שאתה מציע הוא מקל. אבל למה המדינה צריכה עוד ועוד מקלות אם ברור שרק המקלות לא משנים הרגלי נסיעה של אנשים? הפקקים הם מקל גדול בפני עצמו.

האם אתה מכיר באופן אישי אדם אחד שיכול, היום, להגיע לעבודה שעה או שעתיים מאוחר/מוקדם יותר כדי לא לנסוע בפקקים, אבל לא עושה את זה ומעדיף להמשיך לנסוע בפקקים? האם אתה מכיר אדם שיש לו את הגמישות הזו שלא משתמש בה היום וכן היה משתמש בה אם היו נותנים לו עוד כמה שקלים לחודש בשביל זה?

אף אחד לא בוחר לנסוע בפקקים בצורה מודעת. אף אחד לא מתעורר בבוקר וחושב "איזה כיף אני הולך לעמוד בפקק". אם יהיה מס כזה זה יהיה יותר כמו "אוף, לא מספיק שאני צריך לעמוד בפקקים ולבזבז המון דלק, אני צריך גם לשלם על זה עכשיו?! שהמדינה תצא לי מהכיס כבר"
לצפיה ב-'בדיוק כמו שבוייז יודעים איפה יש פקקים'
בדיוק כמו שבוייז יודעים איפה יש פקקים
16/07/2018 | 20:35
1
21
למרות שלא כולם משתמשים באפליקציה.
כי יש הרבה אנשים שכן משתמשים, וזה מספיק.
המכוניות שכן נוסעות בכבישים מאיטות כשיש פקק. וייז היום יכול להגיד מה מצב התנועה בכל כביש בגלל דיווח של נהגים ובגלל חישוב מהירות הנסיעה של המכונית ש*כן* משתמשות בוייז.

דבר שני, אתה יכול לראות בסרטון ששמתי למעלה את ההשפעה של אגרות גודש על הכביש וזה מוכח.
מה שהמדינה מנסה לעשות זה לסבסד עוד ועוד וכולם רואים שזה לא עוזר בשום צורה.

אם אתה מכיר את עומר מואב (פרוספור לכלכלה בבין תחומי ובאוניברסיטת וורוויק) הוא אחד האנשים שמנסים לדחוף לאגרות גודש בארץ.
אתה יכול להיכנס לפייסבוק שלו ולקרוא בצורה הרבה יותר רחבה ומוסברת ותוכל לשאול אותו שאלות.
לצפיה ב-'אוקיי, אז אתה יודע איפה יש פקקים, איך תשתמש בזה כדי למסות?'
אוקיי, אז אתה יודע איפה יש פקקים, איך תשתמש בזה כדי למסות?
16/07/2018 | 21:16
19
כדי למסות אנשים לפי המקומות שבהם הם נסעו, אתה צריך לדעת איפה נסע כל אדם ואדם.
אתה בעצם חייב להכריח את כולם להתקין אמצעי מעקב, כדי שתדע כמה מס הם חייבים לשלם. הרי אם היה אפשר להתחמק מתשלום המס הזה ע"י הימנעות מהתקנת מכשירי מעקב, אז אף אחד לא היה מתקין.

אתה אומר "מוכח" לגבי השפעה על אגרות גודש, אבל זה בכלל לא "מוכח" - אף אחד לא ניסה אגרת גודש על מדינה שלמה, ואגרת גודש על מרכז העיר (שזה שונה בהחלט מאגרת גודש על מדינה שלמה) לא גורמת לאנשים לשנות את שעות הנסיעה שלהם, רק להחליט "אוקיי, אז במקום לשלם 30 ש"ח כדי להיכנס לעיר, אני אשלם 15 ש"ח כדי לחנות רחוק ואקח אוטובוס". שזה כמובן שימושי רק במקרה שאגרת הגודש שלך היא במרכז העיר, ולא במדינה שלמה כמו התוכנית שאתה מציע.

וגם במקרה של מרכזי ערים, CCyclist הסביר לך בדיוק איך אחרי שנה שנתיים העומס חזר למצב הקודם, אז מה עשינו בזה? סתם עוד מס רגרסבי, סתם הקלת מס לעשירים, סתם מעקב 24/7 על מיקום של כל נהג במדינה.

עם כל הכבוד ל"פרופסור לכלכלה בבין תחומי", לא נראה לי שהוא מבין משהו בתחבורה אם הוא באמת חושב שזה פתרון, נראה לי שכמו כל העשירים המנופחים בבין תחומי הוא מנסה למצוא דרכים שהוא וחבריו העשירים ישלמו פחות מס על חשבון כל מי שחלש מהם.
לצפיה ב-'כמה דברים:'
כמה דברים:
16/07/2018 | 23:06
12
1. במדינה שבה פוליטיקאים נבחרים כמו במדינת ישראל, חשוב מאוד לא להגזים עם ה"מקלות" כי פוליטיקאי שיעשה זאת עלול להיענש בקלפי.
המס שאתה מציע, נשמע לי מהסוג של המיסים שעלולים להביא אנשים למצב הזה.
אני אסביר.
מס ש"מעניש" אנשים שיכולים להיות יותר "גמישים" בראש ובראשונה לא יראה "הוגן" לאנשים ויעורר את זעמם.
לדעתי גם מס מהסוג הזה יכול להביא לטענות (אפילו די מוצדקות) על כך שמדינה מפלה קבוצות באוכלוסייה באופן שרירותי.
2. ללא קשר לעניינים טכניים במה שאתה מציע, הנחת היסוד שלך שניתן לפתור את בעיית הפקקים "לגמרי" או בכלל, היא שגויה מהיסוד.
התשובה היא חד משמעית, לא.
לא ניתן לפתור את בעיית הפקקים.
אפילו עם תבנה מערכת תחבורה ציבורית הכי טובה בעולם, במדינה עם כלכלה מתקדמת עם רמת חיים גבוהה כמו מדינת ישראל, פשוט לא תוכל לשלול מאנשים את זכותם לנסוע מכבישים ותמיד תגיע למצב שיש פחות כבישים ממה שנדרש.
ככה זה בכל מדינה בעולם.
אז חבל אפילו לנסות.
כן צריך להשקיע, לבנות כבישים, לבנות מערכות הסעת המונים, לשפר את רשת הרכבות, אבל על תצפה לנס, הוא לא יגיע.

על זה אמר הסופר הבריטי המפורסם: "אצלינו גם בשביל להישאר באותו מקום צריך לרוץ ממש ממש מהר".
אני בטוח ש Ccyclist ידע להגיד לך בדיוק, על איזה ספר אני מדבר

לצפיה ב-'אתה עשית סלט מכמה מכמה בעיות שונות ובלתי תלויות.'
אתה עשית סלט מכמה מכמה בעיות שונות ובלתי תלויות.
16/07/2018 | 23:08
10
קודם כל, הטבות המס שיש על רכבי ליסינג למיניהם הן רעה חולה שעדיין קיימת רק כי עובדי משרדי הממשלה הם בין המרוויחים העיקריים מהן. רכב ליסינג, שהתשלום עליו זהה בלי תלות במרחק הנסיעה מהעבודה- מעודד אנשים לגור רחוק מהעבודה, ואז לפקוק את הכבישים ולזהם את האוויר בדרך כל בוקר. אין שום היגיון בכך שאדם שמגיע בתח"צ לעבודה לא זכאי להטבת מס- בעוד שאדם שמגיע ברכב ליסינג זוכה להטבה משמעותית.
לגבי הטענה שאגרת גודש תגרום לאנשים לצאת בשעות שונות לעבודה- אף אחד לא אוהב לעמוד בפקקים. מי שבוחר לצאת מהבית בשיא הפקקים- עושה את זה כי הוא צריך להגיע לעבודה בשעה מסוימת, ולא יכול לצאת אחר כך.
בכל מקרה, אתה מתעלם מהעובדה שהפריפריה בישראל מסובסדת בכבדות ע"י המרכז. לדוגמה, העשירון העליון לבדו משלם כ-75% ממס ההכנסה במדינה- ואני מנחש שרובו הגדול נמצא במטרופולינים הגדולים. בסופו של דבר, ההכנסה לנפש בפריפריה נמוכה משמעותית מאשר במרכז- אבל ההוצאה הממשלתית לנפש די דומה. חוץ מזה, מי שגר בפריפריה אולי משלם יותר על הדלק- אבל חוסך פי כמה וכמה במקומות אחרים. לכן, על בסיס אותו ההיגיון- צריך להטיל מס נוסף על נדל"ן בפריפריה, כי תושבי המרכז משלמים המון על נדל"ן. כמובן שזה לא סביר.
ולסיום- בעיית הפקקים היא בלתי פתירה. אפילו בסינגפור, מדינה שעלות החזקת רכב בה היא הגבוהה בעולם (מאזדה 3 חדשה עולה 230,000 ש"ח), יש בה אגרת גודש ויש בה תחבורה ציבורית טובה- יש גם פקקים. המטרה לא צריכה להיות לפתור את בעיית הפקקים אלא לספק אלטרנטיבות לזחילה בפקקים ברכב פרטי. לכן, במצב הנוכחי- אין שום היגיון באגרת גודש בישראל, פשוט כי המדינה לא טרחה לייצר אלטרנטיבות ראויות לרכב הפרטי. העובדה שמאות אלפי אנשים מחזיקים רכב שני בעלות של 2000-3000 ש"ח בחודש ומוכנים לעמוד איתו בפקקים בכל יום במקום לשלם 200-400 ש"ח בחודש על תחבורה ציבורית ולהגיע לעבודה בלי צורך לנהוג- מעידה בעיקר על מצב התחבורה הציבורית בישראל.
לצפיה ב-''
16/07/2018 | 20:50
7
לצפיה ב-'החלת אגרת גודש עכשיו תשפר את התחבורה הציבורית'
החלת אגרת גודש עכשיו תשפר את התחבורה הציבורית
16/07/2018 | 17:36
17
42
אם נחיל עכשיו אגרת גודש באיזורים העמוסים נוכל לאפשר יצירת תחבורה ציבורית טובה יותר כבר עכשיו כיוון שהאוטובוסים ייסעו בכיבישים פנויים. כך גם האוטובוסים יוכלו לעשות יותר סיבובים של איסוף נוסעים כיוון שכל סיבוב יהיה קצר יותר ומכאן שתפוסת כל אוטובוס תגדל.

אני הייתי מקדם החלת אגרת גודש כוללת במקביל לבניית חניוני חנה וסע במקומות שבהם אין תחלופה תחבו"רצית הולמת.
לצפיה ב-'תפוסת כל אוטובוס תגדל? איך? בשעות העומס הנוסעים כמו סרדינים'
תפוסת כל אוטובוס תגדל? איך? בשעות העומס הנוסעים כמו סרדינים
16/07/2018 | 20:49
8
31
וגם בשעות פחות קלאסיות, אם יש סיבה מיוחדת (שיכולה להיות "סתם" חופשת קיץ, למשל). בחמישי האחרון חזרתי בלילה ברכבת לצפון, אנשים עמדו לכל אורכה כי לא נותרו מקומות ישיבה. ב"יהיה בסדר" שמעתי שבני נוער ירושלמים שמבלים בת"א מתקשים לחזור באוטובוסים לבירה בשל העומס ונאלצים לחכות לתורם עד שעות הלילה הקטנות.  שלא לדבר על המחסור בנהגים... כבר היום התח"ץ בישראל מתקשה לעמוד בעומס (אלא בזמנים לא עמוסים ) אז לאן בדיוק נעביר את כל האנשים האלה שינטשו את מכוניותיהם?
לצפיה ב-'את אשכרה מציעה שנמשיך לחיות עם הפקקים כי יש מחסור בנהגים?'
את אשכרה מציעה שנמשיך לחיות עם הפקקים כי יש מחסור בנהגים?
16/07/2018 | 21:18
1
20
לצפיה ב-'אתה אשכרה מסוגל לקרוא טקסט כפשוטו בלי להמציא אותו מחדש?'
אתה אשכרה מסוגל לקרוא טקסט כפשוטו בלי להמציא אותו מחדש?
16/07/2018 | 23:25
6
לצפיה ב-'כן, תפוסת כל אוטובוס תגדל'
כן, תפוסת כל אוטובוס תגדל
16/07/2018 | 22:20
5
21
כי לאורך היום הוא יוכל לעשות יותר סיבובים. כך 50 המקומות שלו יעבדו נגיד 12 פעמים במקום 10 אז התפוסה היומית שלו תגדל מ 500 ל 600 מקומות ביום. זה משמעותי ביותר.

לגבי המחסור בנהגים, המצב באמת קשה אבל נדמה לי שהנושא נמצא בעיוותים של היחסים בין משרד התחבורה לחברות האוטובוסים.
ולהדגיש, כאשר העומסים ייפחתו כל אוטובוס יוכל להסיע יותר נוסעים ביום מה שיוביל לגידול ביעילות ובכדאיות של מערכת התחבורה הציבורית ולהעלאת הפדיון של כל נהג, מה שיוכל להוביל לעלייה בהשקעה הממשלתית לכל שעת נהיגה ולעלייה בשכר הנהגים.
לצפיה ב-'איך? אי אפשר להגדיל את תפוסת האוטובוס כשהיא מלאה.'
איך? אי אפשר להגדיל את תפוסת האוטובוס כשהיא מלאה.
16/07/2018 | 23:16
4
13
ולאורך היום האוטובוסים לא נוסעים מלאים ולכן זה לא משנה... אתה בעצם מדבר לא על תפוסה אלא אל תדירות.
לצפיה ב-'המילה תכולה באמת הייתה יותר מתאימה פה'
המילה תכולה באמת הייתה יותר מתאימה פה
16/07/2018 | 23:38
3
12
בקווים עמוסים תכולת האוטובוס היומית תגדל עקב העלאת התדירות.
אפשר להעריך שעקב שיפור התדירות והאמינות גם תפוסת האוטובוסים הפחות עמוסים תגדל.
לצפיה ב-'דווקא לא... התכולה נשארת זהה כי לאוטובוס יש נפח זהה כך או כך'
דווקא לא... התכולה נשארת זהה כי לאוטובוס יש נפח זהה כך או כך
16/07/2018 | 23:54
2
8
אתה מדבר על תדירות, כלומר על ניצול טוב יותר של אותו כלי רכב ונהג בשעות העבודה. אני לא משוכנעת שזה כ"כ פשטני כפי שאתה טוען, אבל לפחות זה יותר הגיוני ברמה המילולית.
לצפיה ב-'הכל עניין של סמנטיקה.'
הכל עניין של סמנטיקה.
17/07/2018 | 00:23
1
15
נראלי שהבנו אחד את השני.

התדירות משתפרת=הגדלת התכולה היומית של האוטובוס.
והתפוסה משתפרת כפועל יוצא של הראשונים.
לצפיה ב-'זו לא סמנטיקה, זו רק תקשורת בסיסית... בחירת מילים רלוונטיות'
זו לא סמנטיקה, זו רק תקשורת בסיסית... בחירת מילים רלוונטיות
17/07/2018 | 00:35
8
אתה ממשיך להתעקש על מילים כמו "תפוסה" ו"תכולה" שאינן רלוונטיות לנקודה שלך. הבנתי אותך בסופו של דבר (למרות ולא בזכות). להסכים איתך זה כבר משהו אחר. כפי שציינו כבר אחרים, השפעתן של אגרות גודש מוגבלת וזמנית ביותר. הפתרון הטוב יותר לתחבורה הציבורית הוא להפריד אותה מהתחבורה הפרטית. האידאל הוא הפרדת תשתית (כמו רכבות למיניהן) ותעדוף אוטובוסים (בעיקר באמצעות נת"צים).
לצפיה ב-'היא לא תשפר כלום'
היא לא תשפר כלום
16/07/2018 | 23:17
7
9
תחבורה ציבורית במרכז הארץ (ובכלל) ללא מערכת הסעת המונים לעולם לא תגיע למצב שרוב בעלי הרכב הפרטי יסכימו לעבור אליה.
היותר מבוססים פשוט ישלמו את המס, והעניים פשוט יאבדו מקומות עבודה שלהם, אם הם לא יוכלו לעמוד במס החדש.
כבר רשמתי פעמים רבות בעבר למה זה בלתי אפשרי.
פשוט תעשה השוואה, כמה זמן לוקח להגיע ממקום שרירותי כלשהוא בעיר לווין של תל אביב למקום עבודה (נניח בתל אביב).
אני עושה נסיעות שעות שאין בהם פקקים (די הרבה) ואני אומר לך בבטחה שתחבורה ציבורית של אוטובוסים היא פשוט בכי רע ולא הפקקים הם הסיבה לבכי רע הזה.
מהר מאוד תגלה שאוטובוס (גם במצב של היום עם הפקקים), לא מגיע אפילו קרוב לזמני הגעה של רכב פרטי.
ואני אפילו לא התחלתי לדבר על כך שכאשר אתה עולה על אוטובוס, אתה לעולם לא באמת יודע כמה זמן הנסיעה תיקח.
גם עם בדרך נס תוכל להכריח אנשים לעבור לתחבורה ציבורית (כנראה על ידי הקמת מחנות חינוך מחדש לאלה שלא יסכימו לנסוע באוטובוס),זה פשוט יגרום לירידה משמעותית בפרודוקטיביות של הכלכלה בגלל שאנשים יבלו עוד יותר זמן בנסיעות מ\אל עבודה ותגרום למיתון.
שום דבר טוב לא יצא מזה.

לצפיה ב-' אכן לא כולם יעברו לאוטובוס'
אכן לא כולם יעברו לאוטובוס
16/07/2018 | 23:34
6
10
רק חלק יעברו עקב ייעול השירות. חלק ימשיכו ליסוע באותן השעות, חלק ישנו את שעת הנסיעה וחלק ייאלצו לחפש עבודה קרובה יותר הביתה.

הבעיה בדיון הזה הוא שהוא מתייחס לסימפטומים ולא לבעיה. מחסור בתחבורה ציבורית עד כמה שהוא מצער הוא לא הבעיה אלא רק מחריף אותה.
הבעיה המרכזית היא חוסר גמישות בשימושי קרקע בערים ותכנון עירוני לקוי שמובילים לכך שאע"פ שקשה מאוד לאנשים להגיע לעבודה לא נוצרות משרות קרוב יותר לבתי העובדים. וכן שקשה לייצר מערכות תחב"צ יעילות לטווחים בינוניים-קצרים.
לצפיה ב-'"ייאלצו לחפש עבודה קרובה יותר הביתה" זה טוב אם הם גרים בת"א'
"ייאלצו לחפש עבודה קרובה יותר הביתה" זה טוב אם הם גרים בת"א
17/07/2018 | 00:12
5
10
בשאר המדינה אנשים לא בהכרח יכולים להיות כ"כ בררנים. במקרים רבים לא מדובר גם בהם (יש אילוצים כמו משפחה, למשל, עבודה של בן/בת זוג), דירה קיימת לעומת אזור שבו הם לא יכולים להרשות לעצמם לגור ועוד. לפעמים נדמה שאנשים מעלים כאן הצעות אוטופיות, כאילו כ"כ קל להשיג עבודה במקצוע שלך (בכלל, לא רק קרוב לבית), כאילו אין משבר דיור בישראל, כאילו אנשים בוחרים מתי להגיע לעבודה ועוד.
לצפיה ב-'זה בדיוק מה שכתבתי בהמשך.'
זה בדיוק מה שכתבתי בהמשך.
17/07/2018 | 00:30
4
10
הדיון כאן מפספס את הבעיה עצמה שהיא בעיה בפריסת הדיור והתעסוקה.

כמובן שיהיו תמיד כאלה שייסעו לצורך העבודה. אבל רבים יוכלו לעבוד קרוב יותר הביתה.
ובהינתן לחץ כלכלי מספק אנשים יצליחו להגמיש את שעות העבודה שלהם. צריך לשבת ולחשב מה הרף שעד אליו כדאי למשק לפגוע בשוק התעסוקה כדי לשפר את הניידות.
לצפיה ב-'"בהינתן לחץ כלכלי מספק אנשים יצליחו להגמיש את שעות העבודה"?!'
"בהינתן לחץ כלכלי מספק אנשים יצליחו להגמיש את שעות העבודה"?!
17/07/2018 | 00:45
12
שוב, זה נכון אולי אם אתה עובד הייטק רווק נטול ילדים שיושב עם עצמו מול מחשב וכותב קוד. מכירה אישית בחור כזה. לעבודתו הנוכחית הוא מגיע ב-10–11 בבוקר בכיף שלו (בד"כ ברגל, אם כי לא ביולי–אוגוסט), עובד את כמות השעות היומית שלו, ויוצא מאוחר יחסית בערב. אבל אלה מותרות של אדם שאין לו ילדים, לא צריך כמעט להיות בישיבות, לא נותן שירות לפי שעות מסוימות...

לרוב העובדים במשק אין גמישות כזאת. ברוב העבודות יש אילוצים די קשיחים, יש שעות שבהן העסק עובד ובהן זקוקים לעובד, יש שעות שבהן הילדים צריכים להגיע לגן/בי"ס, שעות שבהן חייבים להוציא פעוטות מהצהרון ועוד ועוד.
לצפיה ב-'זה מה שקורה כשבמשך עשורים בונים בנייה פרברית'
זה מה שקורה כשבמשך עשורים בונים בנייה פרברית
17/07/2018 | 00:45
2
15
כל עוד אין לנו תחבורה ציבורית אוטונומית במיניבוסים שבונים מסלול לפי דרישה כדי להזין קווים מרכזיים יותר, פרברים לנצח ייגרמו לאנשים לעבור לרכב הפרטי, כי אין שום דרך לשרת אותם בתח"צ בצורה יעילה.

שנים על גבי שנים של בנייה של ערי שינה ושכונות שינה בצפיפות נמוכה ובלי עירוב שימושים גרמו לזה. תוסיף את ההפרדה השרירותית של רשויות מקומיות שגורמת לכך שכל רשות רוצה איזור תעסוקה משלה כדי שיהיה לה איזשהו מקור הכנסה (במקום שכל המטרופולין יעבוד ביחד), נוצר מצב של בלאגן שאי אפשר ולא ניתן לשרת כראוי בתחבורה ציבורית.

גם עם מערכת מסילתית רבת קיבולת, הבעיה הזו תמשיך.
יש מעט פרברים שניתן "להציל" אותם ע"י ציפוף ועירוב שימושים, שייאפשר לשפר את שירות התח"צ אליהם ולהקטין את התלות של תושביהם ברכב. יש פרברים וערי לווין שהן חסרות תקווה - כי לעיתים קרובות אפילו רשת הרחובות עצמה נבנתה בצורה שהגיונית רק לרכבים פרטיים, ואז אין מה לעשות כי פינוי בינוי לשכונות שלמות שכולל שינוי של רשת הרחובות זה פשוט לא דבר ריאלי.

ברגע שיהיה מטרו אנחנו נתחיל לראות שינוי בבחירות של האנשים בקשר לאיפה לגור, שינוי בהרגלי הנסיעה של חלק מהאנשים, והתחדשות עירונית נרחבת שתגדיל את היצע הדירות ליד קווי המטרו וכו', שאולי ישפרו במידת מה את המצב.

אבל בכל מקרה אלו בעיות ארוכות טווח ששום מס גודש לא ייפתור.

אני מציע את סדרת הסרטונים של גיא שחר שמסבירה די טוב למה יש אצלנו כזה בלאגן
http://guyshachar.com/content/heb/2015/gush-dan-tr...
לצפיה ב-'(אגב, כשקישרתי לבלוג שלו נכנסו בו כאן שהוא לא מבין כלום)'
(אגב, כשקישרתי לבלוג שלו נכנסו בו כאן שהוא לא מבין כלום)
17/07/2018 | 00:51
1
6
לצפיה ב-'לפעמים הוא צודק, לפעמים הוא טועה, כמו כולם'
לפעמים הוא צודק, לפעמים הוא טועה, כמו כולם
17/07/2018 | 00:53
5
לצפיה ב-'בעד. אבל בעיקר כתחליף למסי רכישה על הרכב.'
בעד. אבל בעיקר כתחליף למסי רכישה על הרכב.
16/07/2018 | 18:13
2
28
1) המצב בארץ הוא שמאוד יקר לקנות רכב אבל מרגע שיש לך, יחסית זול לסוע בו.
מכיוון שהרכב עצמו לא מזיק אלא הנסיעות בו צריך להחליף את המיסוי.

2) שריפת דלק מזיקה וגם גודש מזיק לכן צריך לתמחר את שניהם. לא הגיוני שאדם ששורף דלק בכביש ריק ישלם כמו אדם שגם שורף דלק וגם תופס כביש עמוס.

3) שלשת המסים האלה הם מסים עקיפים ולדעתי המיסים העקיפים בישראל גבוהים מדי ויש להורידם.

מעבר למסים הייתי חושב על פרסום "טביעת רגל", כל אפשרות כמה היא שווה. 

לצפיה ב-'מסכים שצריך להוריד גם את המס על הרכבים'
מסכים שצריך להוריד גם את המס על הרכבים
16/07/2018 | 18:21
1
23
התחבורה בישראל גרועה ובמקום לספק פתרונות מונעים מאיתנו לנסוע ברכבים ע''י מיסים מטורפים.

התחבורה בארץ מספיק גרועה שאפילו שמעלים את המסים על נסיעה ברכב יותר ויותר, ומורידים את המחירים בתח''ץ עוד ועוד. בכל זאת כמעט כל מי שיכול נוסע ברכב פרטי.

לא הבנתי לצה התכוונת כשאמרת ''טביעת רגל'' ואשמח אם תסביר למה התכוונת
לצפיה ב-'מסכים.'
מסכים.
16/07/2018 | 18:36
21
כמו שיש טביעת רגל פחממנית שכל פעולה ניתן להמיר למספר, יפרסמו מספר שתואם את הנזק והתועלת שבפעולה. לדוגמה: בנסיעה: זיהמת 2 נקודות תפסת כביש 3 נקודות סיכנת חיים 7 נקודות וכו' אני חושב שהרבה אנשים יעדיפו אפשרות יותר טובה גם בלי מסוי.    
לצפיה ב-'פעם בשבוע עם תם אהרון על תחבורה שיתופית'
פעם בשבוע עם תם אהרון על תחבורה שיתופית
16/07/2018 | 16:23
9
90
לצפיה ב-'זו לא תחבורה שיתופית אלא מוניות פרטיות לא מפוקחות'
זו לא תחבורה שיתופית אלא מוניות פרטיות לא מפוקחות
16/07/2018 | 21:07
7
55
אני בד"כ מעריכה את אהרון אבל הצטערתי שבחר להשתמש במונח לא רלוונטי. הוא תיאר בעיה ושחיתות במוניות וזה דבר שצריך לפתור, אבל עם כל הכבוד, הצפת הכבישים בנהגים פרטיים שיהפכו להיות נהגי מוניות דה-פקטו רק ללא רישיון, פיקוח או ביטוח, אינה פתרון (ואין בה שום דבר "שיתופי"). תחבורה שיתופית אמיתית אפשרית וקיימת אף היום, וכבר מוסדרת בחוק:

נ.ב.
חבל סתם להדביק קישור ליוטיוב בגוף ההודעה, כשעושים זאת במקום הייעודי בתחתית הוא הופך להיות סרטון מוטמע.
לצפיה ב-'הטענה הזאת נגד תחבורה שיתופית שקולה'
הטענה הזאת נגד תחבורה שיתופית שקולה
16/07/2018 | 21:24
6
38
לטענה נגד אוטובוסים כי הם תופסים מקום בכביש.
ולא סתם מקום, הם הרבה יותר גדולים מכלי רכב פרטי, נוסעים ריקים כדי להגיע לתחנת המוצא ועוד.

נכון, האוטובוסים תופסים מקום, אבל עוזרים לנו בצמצום הפקקים. כמו תחבורה שיתופית- אז עולות עוד מוניות לכביש, אבל פחות רכבים פרטיים עולים וככה גם פתרנו את הבעיה של החניה.
לצפיה ב-'וברגע שאתה "פותר את הבעיה של חניה" אתה מגביר את הפקקים'
וברגע שאתה "פותר את הבעיה של חניה" אתה מגביר את הפקקים
16/07/2018 | 21:25
3
17
לצפיה ב-'איך בדיוק?'
איך בדיוק?
16/07/2018 | 21:30
2
11
לצפיה ב-'אני אתן לך הסבר מפורט'
אני אתן לך הסבר מפורט
16/07/2018 | 21:44
1
26
הדבר שהכי מרחיק רכבים פרטיים ממרכזי הערים הוא היעדר חניה נוחה וזולה.
לכן הרבה אנשים שכן יש להם רכב משתמשים בתחבורה ציבורית.
ברגע שאתה נותן להם את הנוחות של רכב פרטי (והמהירות בהשוואה לתח"צ) בלי הסיבוך של לחפש חנייה ובלי לשלם על חנייה, הם ייבחרו באפשרות הזו. וזה מגדיל את כמות המכוניות הפרטיות במרכזי הערים, כי עכשיו אותן מכוניות הן של נהגי אובר, שהביאו כל אחד נוסע אחד, ועכשיו גם יעצרו באמצע הכביש בחניה כפולה כדי לחכות לנוסע אחר.

(וכמובן שכמעט ואף אחד לא משתמש ב uber pool כשהוא יכול להרשות לעצמו לנסוע לבד)

אובר לא פותרת פקקים. אובר מחמירה פקקים ומדירה נוסעים מהתח"צ.

לצפיה ב-''
16/07/2018 | 23:31
3
לצפיה ב-'שוב, זו לא תחבורה שיתופית. זו נסיעה מוזמנת והיא שקולה למונית'
שוב, זו לא תחבורה שיתופית. זו נסיעה מוזמנת והיא שקולה למונית
16/07/2018 | 23:21
9
אם זו באמת תחבורה שיתופית ואדם לוקח איתו לעבודה (שלו!) עוד נוסעים, מצוין ומבורך. אבל אז הוא בעבודה והרכב בחניה. לעומת זאת אם בזמן שהוא לא עובד הוא עושה רונדלים בעיר ומסיע אנשים, בוא תסביר לי בבקשה – איך בדיוק הוא עוזר לצמצם את הפקקים?

נ.ב.
את טענת איש-הקש הזו על אוטובוסים עוד לא שמעתי, אבל היא מגוחכת. כמות האוטובוסים שנוסעים ריקים סתם כך באמצע היום בטלה בשישים. אוטובוסים נוסעים ריקים לרוב מוקדם מאוד בבוקר או מאוחר מאוד בלילה. אין שום השפעה של אוטובוסים ריקים על הפקקים. גם אם זה לא תירוץ שהמצאת, הוא מביך ואין טעם להעלות אותו כאן.
לצפיה ב-'אגב, פתרת אך ורק את בעיית החניה. הנסיעות הפרטיות נשארו זהות'
אגב, פתרת אך ורק את בעיית החניה. הנסיעות הפרטיות נשארו זהות
16/07/2018 | 23:49
10
רק שעכשיו במקום שזה יהיה ברכב שלך, זה ברכב של אדם אחר שנוהג עבורך. כשתגיע ליעד, במקום שתשים את הרכב שלך בחניה, הרכב שהביא איתך ממשיך להסתובב בכבישים. איך מישהו מעלה בדעתו שזה עוזר לפקקים, אני לא מצליחה להבין.

למען האמת זה דומה לכל מיזמי הרכבים השיתופיים (שכבר נכנסו לארץ בכמה ערים ) שעושים משהו דומה (רק עבור מי שיכול לנהוג) ובמקרה שלהם גם לא חוסכים בחנייה, כי לכל רכב כזה משוריינות לפחות שתי חניות...
לצפיה ב-'"45 דקות נסיעה ב-4.5 דולר. איך זה יכול להיות כלכלי?"'
"45 דקות נסיעה ב-4.5 דולר. איך זה יכול להיות כלכלי?"
17/07/2018 | 00:30
7
אובר הצליחה לשנות את העולם כפי שהכרנו אותו, אבל במחיר כבד של הפסדים. קרן צוריאל-הררי ואורי פסובסקי משוחחים עם ויקי אוסלנדר ואמיר זיו אשר מנסים לפצח את כלכלת אובר

לטובת מי שלא מעוניין להאזין להסכת במלואו, להלן תקציר מספיילר:
החברה הפסדית, מוכרת שירותי מוניות במחירי הפסד, משתמשת בכספי המשקיעים כדי לסבסד את הנהגים, ואחרי שתהרוג את המתחרים תוכל להיות מונופול ולהעלות מחירים...
דובר גם על בעיות משפטיות, שערוריות ושקרים שאובר נתפסה בהם, על כך שהיא לא מעסיקה את הנהגים, לא לוקחת עליהם אחריות או כלפי הנוסעים...

לסיכום: כרגע המרוויחים העיקריים (מלבד מעובדי אובר שמקבלים משכורת) הם הנוסעים שיכולים להרשות לעצמם מונית זולה (יקרה יותר מתח"ץ, אבל זולה יותר ממונית רגילה). אבל המשקיעים עוד לא רואים תשואה, הנהגים משתכרים מעט (ולא מועסקים כעובדים על כל המשתמע), נהגי מוניות (שגם ככה משתכרים מעט) מאבדים את עבודתם, העומס בכבישים לא קטן (להפך, אם כבר)...

אובר נהנית מכך שרוב הנוסעים רואים את טובתם האישית בלבד ומבחינתם החיסכון הקטן בכיס שווה הכול. הם לא מבינים שזו חברה שרוצה להפיל חברות אחרות כדי להשתלט על השוק, ובתקווה להיות היחידה (או לפחות הגדולה) כשמכוניות אוטונומיות ייכנסו לשימוש (ואז גם מהנהגים אפשר יהיה להיפטר).

ישראל כץ אולי מסרב לאובר מהסיבות הלא נכונות, אבל זה לא אומר שהוא טועה. אני לא רואה שום סיבה לאפשר את הרעה החולה הזאת בישראל. אם צריך רפורמה בתחום המוניות, אדרבה. אבל אי אפשר לתקן עוולה אחת בעוולה אחרת.
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עדכון מהשטח'
קשת מודיעין - עדכון מהשטח
15/07/2018 | 01:15
25
247
הרבה זמן לא עדכנתי מהשטח, אך למעשה רק ממש לאחרונה הדברים התחילו לזוז באופן הנראה לעין.
קשת מודיעין מורכבת ממספר מקטעים.
1. החפיר שמחבר את מנהרה 2B (מחלף רכבתי) על המסילות A1 עד לגשר.
2. הגשר המורכב מ- 14 עמודים המאפשר לעלות מעל למסלול של כביש 431.
3. הגשר שמעל לכביש הגישה לאיזור התעסוקה עינב (ישפרו סנטר)
4. הרחבת תחנת פאתי מודיעין (הוסםת רציפים ומסילות.
5. חניון החדש של תחנת פאתי מודיעין וגשר הולכי הרגל המחבר את החניון עם התחנה מעל לכביש 431.

לצפיה ב-'הגשר - נכון להיום - מתחילים לראות את התוצר העתידי'
הגשר - נכון להיום - מתחילים לראות את התוצר העתידי
15/07/2018 | 01:25
15
316
כל יסודות העמודים כבר נחפרו ויצוקים.  כעת מתחילים לצוץ העמודים עצמם.  העמודים ממוספרים מ- 1 עד 14 החל מכביש 431 לכיוון מסילות A1.
הצילומים של עמודי הגשר והחפיר המצורפים נותנים תמונה כללית של התקדמות העבודה בשטח.  מחר (בלי נדר) אוסיף צרור תמונות עדכניות.

ד"ש מטופי לכל הקוראים הוותיקים

לצפיה ב-'נראה טוב! בסוף הקשת תיפתח עם קו ת"א-י-ם ולא אחריו שאלה:'
נראה טוב! בסוף הקשת תיפתח עם קו ת"א-י-ם ולא אחריו שאלה:
15/07/2018 | 02:55
14
186
מעניין מדוע לא מתכננים לחשמל באותה 'נגלה' גם את הקשת הזו - הר מן הסתם הקו למודיעין גם יחושמל.
אגב - יש סימנים לחשמול בקו ענבה-מודיעין עצמו? (בטח מפנים המון משאבים לי-ם-ת"א, אבל זה אמור להיות מחושמל יחד איתו, לא?)
לצפיה ב-'שתי תגובות לשאלות שלך'
שתי תגובות לשאלות שלך
15/07/2018 | 12:04
3
143
1.  אתמול כשראיתי את ההתקדמות הניכרת בבניית הגשר ובחפירת החפיר המחשבות הללו עברו לי בראש.  אך לשמחתי, ולמרות שלאחרונה יש תחושת תסכול באוויר עקב דחיות חוזרות ונשנות בפתיחת הקו ת"א ירושלים, אני לא חושב שאתה מתאר תסריט ריאלי.  עדיין יש עבודה רבה מאוד להשלמת הגשר.  יש עוד תשעה ניצבים להרים והמורכבים שבהם הקרובים לכביש 431 גבוהים במיוחד.
אחר כך יתחילו לחבר את הקורות ביניהם ורק אז לבנות את הגשר עצמו.  אני לא מכיר את הלוז אך אני לא רואה את הפרויקט הזה מוכן לפני סוף 2020.
2.  לגבי החשמול, על גשר מס' 1 כבר חיברו והשלימו את כל העמודים ואף החלו לפרוס את כבלי ה"אדמה" בצד אחד של הגשר.  עדיין לא פרסו נכון לשבוע שעבר את החשמולת על הגשר.  מה שכן התחדש לאחרונה הוא תחילת התקנת התשתית לחשמול במנהרה (מנהרת הקשתות) הממוקמת מזרחית ללנקודת הפיצול בין פרויקט A1 למסילה לכיוון מודיעין.
אך עדיין לא נעשה שום מהלך של עבודות החשמול לכיוון מודיעין (וטוב שכך).  עדיף לרכז את כל המאמצים בקטע שבין מחלף ענבה לכיוון תל אביב.
לצפיה ב-'הבאת המון דברים חיוביים אבל אתה סבור שהקו יופעל רק ב 2020'
הבאת המון דברים חיוביים אבל אתה סבור שהקו יופעל רק ב 2020
15/07/2018 | 17:58
1
105
כפי שנכתב לא פעם בפורום.
אני קראתי שכדי לפתוח קו טראם לצבור דרושה תקופת הרצה של חודשיים והרבה יותר כאשר מדובר ברכבת!
במקרה שלנו נשארו כ-70 יום בלבד עד למועד(סוכות) המוכרז לפתיחת A1, באמת לא נראה אפשרי!
הנה כתבה שפורסמה בעתון מרוקאי שמתייחסת לפתיחת הקו* המהיר ביותר באפריקה(320קמ״ש) לקראת סוף 2018;ברור שלא מדובר במשהו זהה ל A1, אבל יש בקו מרכיבים אנלוגיים, ראה(אני מתרגם מספר שורות):

https://www.h24info.ma/maroc/la-ligne-a-grande-vit...

1. מאז ה 19 ליוני הקו נכנס לשלב טרום-תפעול והרצת כל המערכת ללא נוסעים.
2. התפעול עם נוסעי יהיה בתום התקופה הטרומית ואישור הקו על ידי חברה מומחית בינלאומית ובכפיפות לתקנים של ה UIC.
במילים אחרות: גם אני חושב כמוך שהתפעול המלא לא יכול להיות לפני 2020.

* = אל בורעק Al boraq שמו
UIC=איחוד בינלאומי למסילות ברזל בו חברה ר״י=Unión International des Chemins de fer
לצפיה ב-'ערבת מין בשאינו מינו'
ערבת מין בשאינו מינו
15/07/2018 | 18:21
78
הוא כתב שקשת מודיעין תיפתח להערכתו ב2020 לא הקו לירושלים.

להפך, הוא כותב שבקו לירושלים יש התקדמות חיובית.
קשה לי להאמין שמישהו פה יתחייב לתאריך קרוב כמו סוכות, אבל גם לא צריך להגזים ולומר שהקו ייפתח מאוחר כ"כ.

ככל הנראה הוא ייפתח בסוף 2018/תחילת 2019.
לצפיה ב-'תודה על המענה, ככה חשבתי'
תודה על המענה, ככה חשבתי
15/07/2018 | 18:38
61
באופן אישי, עם כל ההתלהבות שלי ומן הסתם של כולנו מ-A1, אני חושב שחשוב לא להאיץ את העבודות כדי להגיע לדד-ליין כלשהו לפני שמתחשבים בתקופת הרצה של כמה חודשים + בדיקות בטיחות ופינישים על מערכות שונות שקטונתי מלהבין. לדעתי עדיף שיפתחו מאוחר  ותקין (כפי שתכננו, עד הרצליה) מאשר מוקדם ובהפעלה חלקית (כפי ששמעתי בפורום על פתיחת י-ם - ת"א ההגנה בלב+ הזמנה מראש). 2020 נשמע ריאלי, נקווה גם לחגי תשרי 2019.
לצפיה ב-'התקדמות ניכרת גם על גבי הגשרים'
התקדמות ניכרת גם על גבי הגשרים
15/07/2018 | 12:11
9
128
נראה שבשבועות האחרונים סיימו להכין את התשתית לעמודי החשמולת בכל הגשרים ה"ישנים".  בגשרי הרכבת מעל כביש 6 (באישור מחלף דניאל), בגשרים שבין מחלף דניאל ועד לשדה התעופה (גשר מעל כביש 40, גשר מעל כביש 443, וכמובן הגשר מעל לכביש מס' 1 המוביל לשדה התעופה.
בכל הגשרים הללו, משני צידי הגשר, חיברו מיתקונים מיוחדים שיאפשרו להתחיל להעמיד את עמודי החישמולת.   רק עם השלמת עמודים אלו, יתאפשר ליצור רצף חישמול מאיזור מחלף ענבה ועד לשדה התעופה.  
בגשר מעל כביש 443 למשל מדובר בסה"כ בשני עמודים מכל צד של הגשר.  אבל גם רק שני עמודים מונעים את פריסת החישמולת.  
למי שלא עוקב אחרי הפרטים הקטנים יכול להיווצר רושם שלא עבדו בכלל מקטע הזה אך למעשה כן הכינו את התשתית הזו.
אני מעריך שממש בקרוב נתחיל לראות עמודי חישמולת על כל אותם גשרים.
לצפיה ב-'וואלה? לא יודע איך היה לי הרושם שיש עמודים עד לוד או נתב"ג'
וואלה? לא יודע איך היה לי הרושם שיש עמודים עד לוד או נתב"ג
15/07/2018 | 18:40
6
97
אם אין עמודים בקטע מודיעין-נתב"ג אז יש באמת יש לפחות שנה עד שהכול יעבוד...
לצפיה ב-'למה רק שנה? למה לא 10 שנים?'
למה רק שנה? למה לא 10 שנים?
15/07/2018 | 23:04
3
38
לצפיה ב-'אכן לא עשר שנים אבל לצערנו בהחלט שנה ואף יותר.'
אכן לא עשר שנים אבל לצערנו בהחלט שנה ואף יותר.
15/07/2018 | 23:32
2
77
אמנם כל הקוראים והמשתתפים הפורום הזה מאוד מעוניינים לראות את פרויקט הדגל הזה מתחיל לפעול אבל כמות העבודה שנותרה כל כך גדולה, והדברים זזים בעצלתיים.  אז אם מדברים על מועד הפעלה בחגי תשרי 2019 זה בהחלט ריאלי ואולי אפילו גבולי.
זה מעצבן, זה מתסכל, זה מאכזב, אבל זו המציאות.  אני לא כותב את זה כדי להקניט, אלא רק בגלל התבוננות ומעקב צמוד בשטח.  והערכה סבירה של היקף העבודות שעדיין נותרו.
לצפיה ב-'על מה מבוססת ההערכה שלך? יש לך מקורות? אם לא, אתה סתם מטעה'
על מה מבוססת ההערכה שלך? יש לך מקורות? אם לא, אתה סתם מטעה
16/07/2018 | 21:09
1
8
לצפיה ב-'חבל שאתה מתרגז ..... אתה צודק שאין לי מקורות מעבר ל:'
חבל שאתה מתרגז ..... אתה צודק שאין לי מקורות מעבר ל:
17/07/2018 | 00:08
8
1. הרבה מאוד הסתובבות בשטח וביצוע של אקסטרפולציה של התקדמות פרויקט החשמול על בסיס מה שכבר קרה.  SEMI עובדת בשטח כבר לא מעט זמן, וכבר ניתן לבצע הערכה לא סתמית לגבי כמב זמן נדרש להשלמת העבודות.
2. על מנת לדעת מה כבר בוצע, יש מספיק מקורות , שהרי היערכות לחשמול אתה ואני וכל אחד שרוצה יכול פשוט להסתובב בשטח ולהתבונן במה כבר עומד, איפה יש עמודים, איפה כבר פרסו חשמולת, איפה כבר נערכים ניסויים.
3. קיים ניסיון מצטבר בעולם לגבי משך ההרצות של מסילה חדשה לפני הפעלתה המסחרית.  המינימום המקובל הוא חצי שנה של בדיקות, ניסויים, הרצת תרחישי קיצון וכו'....   אז על מנת למשל שהפרויקט יסתיים בפסח 2019, הפרויקט אמוא להיות משוחרר לניסויים כבר כעת פחות או יותר.

למה אם אני אישית לא עובד בנת"ע, במשרד התחבורה, ברכבת ישראל, בסימנס, בבומברדייר, או ב SEMI , אתה מתייחס להערכה שלי כהערכה מטעה.  אולי היא שגויה, אך בהחלט לא מטעה.  הקוראים בפורום הם חלקם אנשי מקצוע וחלקם סקרנים ומתעניינים וממילא יבחרו לאצץ את ההערכות שלי או לדחות אותן על פי מיטב שיפוטם.
אני לא מתיימר לדעת, אני לא אומר שאני צודק, אני כותב בצורה הכי כנה וישירה שזו ההערכה שלי.  אם זה מרגיז אותך, אני מצטער על כך.  אתה אגב יכול לפרט את הערכתך, ובהחלט ייתכן שההערכה שלך יותר מדויקת משלי.
לצפיה ב-'אתה צודק וטועה ....'
אתה צודק וטועה ....
15/07/2018 | 23:29
1
78
מצד אחד אכן יש עמודי חישמולת כמעט ברציפות לאורך שתי המסילות החל ממחלף ענבה ועד לגשר הרכבת העובר בצפון העיר לוד מעל לכביש 40. אבל...
החל ממחלף ענבה, עדיין לא הורכבו עמודי החשמולת על כל הגשרים שציינתי בפוסט הקודם.  עד לפני כשלושה שבועות לא ניתן היה להרכיב את אותם עמודים אך כעת זה כפי הנראה עומד לקרות מכיוון שסיימו את עבודות התשתית על אותם גשרים.
לגבי מועד הפעלת A1, כפי שכתבתי לא פעם ברור לגמרי שהשנה הרכבת לא תיסע מירושלים לתל אביב באופן מסחרי.  בטח שלא בסוכות אבל אני יכול בשקט לכתוב שגם לא ב- 31 לדצמבר.
לגבי ההפעלה בכלל, אז לאור כמות העבודה שנותרה, זה כפי הנראה גם לא יופעל עד פסח 2019.  המועד הראשון שנראה גבולי מאוד זה חגי תשרי 2019.  אבל שוב כאן השאלה הנשאלת היא מה ייחשב כפתיחת הקו.  הקטעים השקים לביצוע יהיו מן הסתם לאורך רצועת האיילון בתוך תל אביב ושם כישדוע לא התחילו אפילו לעבוד.
לצפיה ב-'אז הרכבת העמודים כעת היא הסיבה לסגירת קו מודיעין '
אז הרכבת העמודים כעת היא הסיבה לסגירת קו מודיעין
16/07/2018 | 00:36
42
לצפיה ב-'הבוקר ראיתי שיש עמודים מעל כביש 6 ומעל 443 במסילה הצפונית'
הבוקר ראיתי שיש עמודים מעל כביש 6 ומעל 443 במסילה הצפונית
16/07/2018 | 09:29
1
51
עדיין לא מעל כביש 40 ולא מעל כביש 1. וגם לא על הגשר שעובר מעל הנחל
שביציאה מאזור נתב"ג. 

לצפיה ב-'בהחלט מעניין, אנח לא עברתי שם כבר כמה ימים.....'
בהחלט מעניין, אנח לא עברתי שם כבר כמה ימים.....
16/07/2018 | 23:58
6
נשמח לעדכונים אם אתה עובר שם על בסיס קבוע
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמוד מס' 14'
קשת מודיעין - עמוד מס' 14
15/07/2018 | 23:34
152
העמוד הנמוך שבחבורה, ממנו כל עמוד הולך ומטפס שהרי צריכים גם להתגבר על תוואי השטח וגם לעבור מעל לנתיבי כביש 431
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמוד מס' 13'
קשת מודיעין - עמוד מס' 13
15/07/2018 | 23:36
77
מתחילים לנוע לעבר כביש 431
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמוד מס' 12'
קשת מודיעין - עמוד מס' 12
15/07/2018 | 23:39
70
כמובן שהעמודים הם בזוגות, הנבנים על בסיס שהוא עצמו נשען על שמונה עמודים "מפלצתיים" השקועים עמוק באדמה.
הפסים שאתם רואים נוצרים באופן "טבעי" שהרי התפסנות מודולרית וכל "יחידת" תפסנות יוצרת את הנראות של הקוביות המונחות זו על גבי זו.
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמוד מס' 11'
קשת מודיעין - עמוד מס' 11
15/07/2018 | 23:42
65
זוג העמודים לקראת יציקה בימים הקרובים .....
הכל ערוך ומוכן לקראת השלב היציקה.
שימו לב אם בעמודים 12 המבנה מורכב מחמש יחידות כאן הגבהים של העמודים מתחילים לטפס ......
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמוד מס' 10 - מספר תמונות'
קשת מודיעין - עמוד מס' 10 - מספר תמונות
15/07/2018 | 23:54
69
כאן נמצאים בשלבים ראשונים של התפסנות.  שימו לב על היקף וגודל בסיס העמודים הללו.  קשה להעביר את ה"עוצמה" של הברזלנות וכמות הברזל הטמונה בכל אחד מהעמודים הללו.
ניסיתי לצלם ולהעביר את התחושה, להערכתי לא בהצלחה רבה.
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמוד מס' 9'
קשת מודיעין - עמוד מס' 9
15/07/2018 | 23:59
53
לא הרבה, הכנות ותשתיות מרשימות.
התמונה הראשונה היא עדיין שייכת לעמודים מס' 10 עם המנוף הצמוד.
התמונה השניה היא צילום תקריב של התפסנות של עמודים מס' 9 שעדיין מונחות על הקרקע.
לצפיה ב-'קשת מודיעין - עמודים מס' 8 והלאה'
קשת מודיעין - עמודים מס' 8 והלאה
16/07/2018 | 00:11
88
כאן למעשה ניתן להבחין בכל אחד מהעמודים הבאים רק בתשתית העמודים ועדיין ללא תשתית הברזל לבסיס העמודים.

(גילוי נאות - הגעתי רק עד לעמוד מס' 4 כך שלא ראיתי אם מה שאני כותב נכון גם לגבי עמודים מס' 3,2,1)
לצפיה ב-'קשת מודיעין - החפיר'
קשת מודיעין - החפיר
17/07/2018 | 00:28
4
העבודות בחפיר מתקדמות אך משום מה הרבה יותר קשה להמחיש את זה בתמונות.
כאשר מדובר בגשר, מרגע שעבודות הביסוס הסתיימו, כל עמוד, כל קורה, הכל מצטלם טוב וההתקדמות ניכרת לעין.
בחפיר לעומת זאת קשה להעביר את היקף העבודות בתמונות....
לצפיה ב-'קשת מודיעין - החפיר - תמונות נוספות'
קשת מודיעין - החפיר - תמונות נוספות
17/07/2018 | 01:06
2
לצפיה ב-'הגעה לנתב"ג מטבריה'
הגעה לנתב"ג מטבריה
16/07/2018 | 22:01
3
30
מה הדרך הזולה ביותר להגיע לנתבג מטבריה? מונית עולה לי 650 שקל.
אני צריך להיות לפנות בוקר בשדה.
מה הרכבת האחרונה מחוצות המפרץ? האם הקניון פעיל בשעות 10 בערך כדי שנעביר מעט זמן.
נכוויתי מהאפליקציית מוביט בגלל אי דיוקים ואני חושש מזה, אבל מה האוטובוס האחרון לחיפה כדי שנתפוס את הרכבת האחרונה או לפני אחרונה.
צריכים לצאת מחר בלילה.
לצפיה ב-'יש לציין שצריך להגיע '
יש לציין שצריך להגיע
16/07/2018 | 23:22
17
לטרמינל 1
לפי אתר רכבת ישראל, יש אפשרות לרכוש מנוי אזורי, אוטובוס ורכבת, בסך של 40 ש"ח.
האם זה הגיוני? זה נראה זול מידי, ונראה שהנסיעה מטבריה לחיפה ללא תשלום.
במקרה כזה, אני צריך לבקש מהנהג בעליה בטבריה שיעשה לי נסיעה משולבת כולל רכבת?
לצפיה ב-'כנראה שהדרך הזולה ביותר היא עם 840 שיוצא ב21:30 מק.שמונה'
כנראה שהדרך הזולה ביותר היא עם 840 שיוצא ב21:30 מק.שמונה
16/07/2018 | 23:30
1
27
לאחר טיול קצר (קצר בהשוואה ל841 ז"ל) הההגעה ב1:00 בערך למתחם ארלוזורוב . לא מאוד אידאלי אם יש מזוודות.

הקניון עצמו לא פעיל, אבל מתחם הקולנוע כן.
לצפיה ב-'זה קו שמגיע לתל אביב לא?'
זה קו שמגיע לתל אביב לא?
16/07/2018 | 23:42
13
יש 2 מזוודת גדולות, תיק גב וטרולי. די מסורבל.
וגם די מבאס לשלם עוד 650 ש"ח למונית לנתבג :/ לכיוון
האםם המסלול של טבריה - חיפה לא עדיף יותר? למרות שלדעתי יותר נחמד לעבור את הדרך לרכבת ארלוזרוב מאשר לחוצות המפרץ מהתחנת אוטובוס

לצפיה ב-'חדשות מנת"ע'
חדשות מנת"ע
15/07/2018 | 20:03
7
226
שבתשתיות מעדכן שאכן התחילה הבניה של מבנה התחנה באלנבי.

לצפיה ב-' תחנת הרכבלית בטכניון'
תחנת הרכבלית בטכניון
15/07/2018 | 21:08
229
מתישהו השבוע הוסיפו את השלט שמפרט על העוסקים במלאכה (יש לזה שם/מונח כלשהו?)
לצפיה ב-'מעולה!!'
מעולה!!
15/07/2018 | 23:06
54
לצפיה ב-'עכב עיכובים ב3 מהרות הועברו עבודות לחברה אחרת'
עכב עיכובים ב3 מהרות הועברו עבודות לחברה אחרת
16/07/2018 | 21:49
4
49
"בשל איחורים בעבודות מצד CCECC, המקימה עם דניה סיבוס את החלק המזרחי של הקו האדום, נת"ע מוסרת 3 מנהרות ל־CRTG, שמקימה עם שיכון ובינוי את החלק המערבי."...

לצפיה ב-'מעניין.'
מעניין.
16/07/2018 | 22:01
3
34
לא לגמרי ברור מה היקף העבודות שיועבר.
לפי הסכום מדובר כנראה על חלק לא מאוד גדול.
מה שכן, צריך לציין שאני שמעתי בסיורים של נת"ע שמי שמפעיל את המכונות שחופרות ממזרח אלה בכלל גרמנים ולא סינים (מדובר במכונות גרמניות).
למען ההגינות צריך גם לומר שקטע מזרחי כולל את הצ'מבר שאולי גרם לעיכובים מסוימים.
ללא קשר כרגיל רמת עיתונאית צהובה כאשר העיתונאי דואג להוסיף את הקטע ההזוי של מבקר המדינה שהקשר בינו לבין תוכן הכתבה הוא מקרי בהחלט.

לצפיה ב-'הייתי בסיור בפורטל הדפו, כל הפועלים שראיתי היו סינים'
הייתי בסיור בפורטל הדפו, כל הפועלים שראיתי היו סינים
16/07/2018 | 22:19
2
29
לא ראיתי אפילו גרמני אחד באיזור, אבל כן ראיתי ציוד תקשורת של סימנס.

מה מוגדר "הקטע המזרחי"? רק המכונות שיצאו מהדפו?
אם כן, סביר מאוד שהצ'יימבר הוא הגורם המרכזי לעיכוב.
לצפיה ב-'לא יודע להגיד לך'
לא יודע להגיד לך
16/07/2018 | 22:32
1
24
בסיור של לילה לבן בתל אביב הבחור של נת"ע אמר כהערת אגב לשאלה כמה עובדים יש בפרוייקט שגרמנים מתפעלים את המכונות בקטע המזרחי.
לדעתי הגדרה של קטע המזרחי, אלה מכונות שחופרות מפורטל בפתח תקווה עד לבן גוריון.

לצפיה ב-'הגדרה הגיונית לדעתי'
הגדרה הגיונית לדעתי
16/07/2018 | 22:45
20
הרי לא סביר שבאותו פיר קטן בגלי גיל עובדות שתי חברות מתחרות בו זמנית
לצפיה ב-'אזעקות ברכבת'
אזעקות ברכבת
13/07/2018 | 23:02
11
260
בשבוע האחרון קרה לי 3 פעמים שתוך כדי נסיעה מתחילה אזעקה בקרון. החשמל נפסק בקרון המזגן כמובן מת ואז הקרון מתחיל להיות סאונה מטורפת.
הצרה היא שבכל הזמן הזה הפקח בכלל לא מודע לבעיה.. מאוד קשה למצוא אותו ברכבת.. הוא יכול להיות בכל מקום.

למה אין דרך להודיע לפקח על בעיה? אפילו אם זה לא בעיה טכנית.. נניח קרה משהו.. נוסע איבד הכרה או לא יודע מה.. זה הזוי שאין בקרונות לחצני מצוקה.
אפילו באפליקציה של הרכבת - שהיא גם יודעת בוודאות באיזה רכבת אתה נמצא (להלן תחנה מעוררת) אין אופציה לשלוח קריאה לפקח
לצפיה ב-'במקרה חירום ניתן לפנות למוקד החירום של הרכבת.'
במקרה חירום ניתן לפנות למוקד החירום של הרכבת.
14/07/2018 | 00:12
10
178
אם לא מוצאים את הפקח ברכבת ניתן לנצל את מוקד החירום של הרכבת שיזעיקו את הפקח.
לצפיה ב-'כי הטלפון של מוקד החרום מפורסם במקום נגיש בקרון?'
כי הטלפון של מוקד החרום מפורסם במקום נגיש בקרון?
14/07/2018 | 15:58
1
133
חוץ מזה, כיבוי חשמל בקרון הוא לא מקרה חרום אבל עדיין צריך את הפקח במהירות. הקרון הופך לסאונה תוך שניות בודדות.
לצפיה ב-'מוקד החירום 2442*'
מוקד החירום 2442*
15/07/2018 | 01:12
64
מוקד החירום של רכבת ישראל 2442*

אם לא הולך כוכבית אז אפשר גם לחייג את המספר 12222442.

אבל לא ידוע לי אם קומת המספור 1222 עובדת מטלפון סלולרי, הכוכבית כן עובדת מטלפון סלולרי וה-1222 נועד לחיוג מקווי טלפון פנימיים שמחוברים בצירי PRI לרשת הציבורית והכוכבית לא פועלת מצירי ה-PRI ולכן הקצו עבורם את קומת המספור 1222.
לצפיה ב-'להתקשר למוקד או לפנות בצאט '
להתקשר למוקד או לפנות בצאט
14/07/2018 | 23:12
7
88
5770* אפשר לדעתי גם דרך האפל' להכנס לצ'אט
לצפיה ב-'ה-5770* מוביל לחברת מיקור חוץ ולא ישירות לרכבת ישראל'
ה-5770* מוביל לחברת מיקור חוץ ולא ישירות לרכבת ישראל
15/07/2018 | 01:20
6
74
ואילו מוקד החירום 2442* מופעל ע"י רכבת ישראל ונמצא בתחנת סבידור.

כך שבמקרה חרום עדיף כמובן 2442*.ובמיוחד בשביל מוקד החירום נועד המספר המקוצר הזה.
לצפיה ב-'תשאיר את החירום למקרי חירום אמיתיים, לא נפילת חשמל בקרון'
תשאיר את החירום למקרי חירום אמיתיים, לא נפילת חשמל בקרון
15/07/2018 | 01:39
5
54
לצפיה ב-'בדיוק מה ש-bus nerd רשם '
בדיוק מה ש-bus nerd רשם
15/07/2018 | 22:46
4
22
לצפיה ב-'אין כל טעם להתקשר ל-5770* '
אין כל טעם להתקשר ל-5770*
16/07/2018 | 00:12
3
69
5770* זה שירות המופעל במיקור חוץ והוא נועד בעיקר במטרה לתת זמני נסיעה של הרכבות ומידע שקיים באתר האינטרנט. אפילו את פרטי ההתקשרות עם דובר הרכבת אין להם, אז מה בכלל הם שווים ולמה בכלל הם קיימים? רק בשביל זמני נסיעה של רכבות שיש באתר האינטרנט?

לכן אין כל טעם להתקשר למספר הזה. התקשרות למספר הזה זה כמו להתקשר לטלפון שבור.
לצפיה ב-'שטויות, הם עזרו לי בעבר כמה פעמים.'
שטויות, הם עזרו לי בעבר כמה פעמים.
16/07/2018 | 13:36
1
15
לצפיה ב-'לי הם לא עזרו אף פעם והם רק הרגיזו אותי.'
לי הם לא עזרו אף פעם והם רק הרגיזו אותי.
16/07/2018 | 22:09
18
סתם חבורה של עובדי מיקור חוץ שיודעים רק לשלוף נתונים מתוך מערכת מידע שסביר להניח שהיא אותה מערכת שבאתר האינטרנט.

הם נועדו רק בשביל אלה שאין להם גישה לאינטרנט או לכאלה שלא יודעים לחפש מידע באינטרנט.
לצפיה ב-'דווקא טיפלו לי במהירות בקבלת פיצוי על רכבת שאיחרה'
דווקא טיפלו לי במהירות בקבלת פיצוי על רכבת שאיחרה
17/07/2018 | 01:36
1
הגשתי טופס באתר, חיכיתי כשבועיים ולא קרה שום דבר; ברגע שהתקשרתי הנציגה ראתה את הפרטים, אמרה שהיא לוקחת את הטיפול על עצמה, וכבר למוחרת קיבלתי מסרון שהפיצוי התקבל. כשעברתי בתחנת הרכבת הנחתי את הרב-קו במכונה, והוא נטען אוטומטית.
לצפיה ב-'הארכת מנהרת צה"ל'
הארכת מנהרת צה"ל
15/07/2018 | 22:34
2
213
לצפיה ב-'יש לוח זמנים לפרויקט?'
יש לוח זמנים לפרויקט?
15/07/2018 | 23:03
48
לצפיה ב-'אני מקווה שהארכה תותנה בקירוי החלק הפתוח שביציאה מן המנהרה'
אני מקווה שהארכה תותנה בקירוי החלק הפתוח שביציאה מן המנהרה
16/07/2018 | 17:45
56
בין ממילא לשער יפו.

השטח הזה מהווה חסם משמעותי להתפתחות עירונית טובה בחיבור שבין העיר החדשה לעיר העתיקה.
אני מקווה שבעתיד איזור זה גם יקלוט לתוכו תחנת רכבת כבדה וקו רכבת קלה או שניים.
אם האיזור באמת יצופף כמו שצריך אולי יהיה כדאי להסב את המנהרה למנהרת שירות לעסקים ולמלונות שסביבה, אבל עוד חזון למועד.
לצפיה ב-'שתי שאלות לגבי הקו הירוק בת"א'
שתי שאלות לגבי הקו הירוק בת"א
15/07/2018 | 01:09
6
349
1.מדוע ההתפצלות בצפון לשתי שלוחות לא נעשית בנקודה אחת , אלא בשתי נקודות וכך נוצר למעשה "ריבוע" של מסילות? כלומר למה אמורה לשמש המסילה הצפונית, על רח' אינשטיין בין רח' לוי אשכול לאבן גבירול? (ראו מצה מצ"ב)
2.באתר "קווים כחולים אפשר לראות שלגבול התכנית של הקו הירוק באיזור תחנת הרכבת אוניברסיטה יש שתי גרסאות: האחת עוקפת את מתחם השבכ והגרסה השנייה עושה דוח דרכו. האם זו חלופה תכנונית או שינוי עתידי מתוכנן לכשהמתחם ישוחרר ויהפוך לאזרחי? (תכנית אשר קיימת ברמת החזון)
לצפיה ב-'הסבר'
הסבר
15/07/2018 | 01:37
4
222
לא יהיה ריבוע כזה. המפה הראשונה שצירפת פשוט מציגה שתי חלופות אפשריות. תיכננו את החלופות כשלא ידעו מה יהיה עתידו של שדה דב. עכשיו כשיודעים ששדה דב כנראה לא ייתפנה בזמן לקו הירוק והשכונה ששם לא תחל להיבנות בזמן, ייבנו את הגרסה שנוסעת בשדרות לוי אשכול.

בקשר למתחם השב"כ לא ברור למה זה מופיע כך, כי אין סיכוי שזה ייקרה - המתחם לא מתוכנן להתפנות בקרוב למיטב ידיעתי. התוכנית היא שהרכבת תיכנס למנהרת cut&cover ברחוב יצחק רוזנפלד, ותצא בצלע הגבעה לגשר מעל נתיבי איילון ומסילת רכבת ישראל. הפורטל של המנהרה כנראה יינגוס קצת מהחניונים שמצפון למתחם השב"כ.
לצפיה ב-'שאלה שלי לגבי הקו הירוק'
שאלה שלי לגבי הקו הירוק
15/07/2018 | 01:56
1
171
האם יש רחובות או קטעי רחובות שצפויים להיסגר לתנועה שיחלו עבודות לבניית הקו הירוק והאם מתוכננים רחובות אחרים להיסגר לתנועת כלי רכב לרבות אוטובוס כאשר הקו הירוק יחל לפעול ?
לצפיה ב-'עוד מוקדם להגיד'
עוד מוקדם להגיד
15/07/2018 | 08:44
153
אך ככלל התשובה היא לא.
הקו הירוק עובר בקטע התת קרקעי שלו ברחובות רחבים יחסית, כך שסביר שתינקט הגישה שננקטה בתחנות הקו האדום של צמצום נתיבים ולא סגירה מוחלטת (כמובן שיהיו פרויקטים ליליים של סגירה מוחלטת).
לצפיה ב-'תודה, אז המעבר בלוי אשכול הוא למעשה זמני? הקו יזוז לאבן '
תודה, אז המעבר בלוי אשכול הוא למעשה זמני? הקו יזוז לאבן
16/07/2018 | 02:22
1
97
גבירול העתידי?

לצפיה ב-'לא נראה לי שאפשר לדעת בשלב זה'
לא נראה לי שאפשר לדעת בשלב זה
16/07/2018 | 13:31
115
אבל גם לא נראה לי שנת"ע מתייחסים לתוואי הנוכחי כ"זמני"
לצפיה ב-'אפרופו ריבוי שאלות, להיכן נעלם חן המלך 2?'
אפרופו ריבוי שאלות, להיכן נעלם חן המלך 2?
16/07/2018 | 16:02
56
לצפיה ב-'הפרעות בשירות הרכבות הבריטי היום עקב גמר המונדיאל'
הפרעות בשירות הרכבות הבריטי היום עקב גמר המונדיאל
15/07/2018 | 16:23
3
152
   https://news.sky.com/story/great-western-railway-w...

לכל מי שטוענים שהפעלת תחבורה ציבורית 7 ימים בשבוע היא "עבדות": מסתבר שיש חוזים שמאפשרים לנהגים לא לעבוד ביום א' מסוים בתנאי שיודיעו על כך שבוע מראש. זה מה שקורה היום בזיכיון הרכבות Northern בצפון אנגליה בגלל גביע המונדיאל וגורם לשיבושים קשים בהשוואה ללו"ז יום א' הרגיל. זוהי מפעילה אזורית במספר מחוזות בצפןן אנגליה. ההפרעה תהיה בעיקר בחלון הזמן של המשחק ולקווים פרבריים עד אזוריים של שעתיים בערך.

בזכיינית Great Western Railway נראה שההיעדרויות פחות מאורגנות או שיש איזו בעיה במתן ימי חופש בצורה מסודרת וכן בעיה עם "מחלת מונדיאל". החברה הזו מריצה  קווים ראשיים מלונדון לקורנוול ודרום ווילס, שני אזורים במערב המדינה. ההפרעה תכלול גם קווים פרבריים של הזיכיון אבל תשפיעה על נסיעות ארוכות של מספר שעות כל אחת (פנזאנץ שבקורנוול נמצאת 5-6 שעות נסיעה ברכבת מלונדון) ועלולה לשבש תוכניות נסיעה ברמה שנוסעים יצטרכו לנסוע מחר.

אבל לפחות זה עניין חד פעמי של יום א' עם ארוע גלובלי המושך מיליארדי צופים ולא עניין שבועי שגרתי.
לצפיה ב-'גם בפאריס תחנות מטרו יסגרו, טראמים ואוטובוסים לא יעבדו'
גם בפאריס תחנות מטרו יסגרו, טראמים ואוטובוסים לא יעבדו
15/07/2018 | 16:52
2
112
לצפיה ב-'וגם הוסיפו את שמו של מאמן אנגליה לתחנת Southgate '
וגם הוסיפו את שמו של מאמן אנגליה לתחנת Southgate
16/07/2018 | 14:53
1
41

ל 48 שעות שמה של תחנת סאות'גייט תהיה Gareth Southgate
לצפיה ב-'גם בפאריס החליפו זמנית שמות של תחנות מטרו:'
גם בפאריס החליפו זמנית שמות של תחנות מטרו:
16/07/2018 | 15:07
36
לצפיה ב-'מונית לנתב''ג בזול'
מונית לנתב''ג בזול
16/07/2018 | 10:40
102
מחפשים מונית זולה ומפוארת לנתב''ג יש את סרג'יו נהג דרום אמריקא
http://www.sergiomos.com/
לצפיה ב-'שרשור הכוונה ומודיעין 16/07 - 18/07'
שרשור הכוונה ומודיעין 16/07 - 18/07
15/07/2018 | 23:41
2
לצפיה ב-'חצי אופ טופיק - ראיתי כבר את כל סוגי כלי הרכב עם 8 ספרות'
חצי אופ טופיק - ראיתי כבר את כל סוגי כלי הרכב עם 8 ספרות
13/07/2018 | 18:00
10
213
 מוניות לא יקבלו בשנים הקרובות מספר בן שמונה ספרות וישארו עם 7 כשהסיומות
הן 25
26

חוץ מזה ראיתי, היה זה יום ששי הקודם, כבר את כל סוגי הרכב עם שמונה ספרות מספר רישוי.
יום ששי שעבר היו אלו שני אוטובוסים של מטרופולין שנסעו על כביש 4 דרום
באזור כלא בית ליד.

החל מלפני שנה בדיוק (ליתר דיוק כמעט שנה, סוף יולי 17')
עת ראיתי אאודי מספר 236-94-201 (לא להסחף, לא זכרתי, פשוט צילמתי
כי זו היתה פעם ראשונה שראיתי רכב עם 8 ספרות)
ועד ללפני שבוע ראיתי כבר הכל.

משאיות חלוקה עירוניות קלות
משאית ענק
עגלת סמי טריילר
עגלה ניידת שגם פרייבטים (בד"כ טנדרים וג'יפים) גוררים
קטנוע (אפילו רמי מכיר מישהו אישית שי לו קטנוע עם 8 ספרות)
פרייבטים
ג'יפים
טנדרים
טנדרונים

ואפילו יצא לי לנסוע (לא לנהוג) במכוניות של שני חברים שלי שלשניהם יש רכב
עם 8 ספרות.

לצפיה ב-'מוניות וכנראה יש עוד זמן לחלק מהאוטובוסים'
מוניות וכנראה יש עוד זמן לחלק מהאוטובוסים
14/07/2018 | 22:38
6
60
לאוטובוסים ב"אגד" וב"דן" יש סדרות רישוי משלהן
77 בקידומת ו-69 לעירוניים ב"אגד" ו-76 בקידומת לבינעירוניים.
מניח, שלפחות בשנה הקרובה עדיין לא יהיו 8 ספרות.

ב"דן" זה 92 בקידומת ו-01 בסיומת. 

גם רכבי חילוץ והצלה כמו ניידות משטרה או אמבלונסים (של מד"א, "איחוד הצלה" או פרטיים) לא יצא לי לראות. אולי יש, אבל לא זכור לי שראיתי.

אוטובוסים אחרים, בין שימוש לתחבורה ציבורית או שימוש להסעות פרטיות אכן יש עם 8 ספרות. 
כמו שכתבת אוטובוסים שונים של "מטרופולין". למשל החשמליים בקווים 29/39 או האיסוזו העירוניים עם 3 דלתות. כך גם הבינעירוניים החדשים בקווי נתניה.
לצפיה ב-'יש אמבולנסים, אופנולנסים,בימבלנסים עם 8 ספרות...'
יש אמבולנסים, אופנולנסים,בימבלנסים עם 8 ספרות...
15/07/2018 | 00:20
5
43
לא מעט
לצפיה ב-'מבחינתי אמבולנס זה טנדר (או וואן)'
מבחינתי אמבולנס זה טנדר (או וואן)
15/07/2018 | 00:29
1
42
אין מספרי רישוי מיוחדים לאמבולנסים, עד כמה שהבנתי.
לצפיה ב-'אין מספרים מיוחדים, אלא חלק מתחומי היבואניות'
אין מספרים מיוחדים, אלא חלק מתחומי היבואניות
15/07/2018 | 21:23
8
לצפיה ב-'או.קיי. תודה. לא ראיתי כאלה'
או.קיי. תודה. לא ראיתי כאלה
15/07/2018 | 23:29
2
17
לצפיה ב-'בבקשה'
בבקשה
16/07/2018 | 19:23
1
18
לצפיה ב-' אברהם. שיחקת אותה!'
אברהם. שיחקת אותה!
16/07/2018 | 22:44
3
לצפיה ב-'מוניות בישראל, מבחינת המספר שלהן הן בכלל מוזרות'
מוניות בישראל, מבחינת המספר שלהן הן בכלל מוזרות
14/07/2018 | 22:52
2
79
עד לשנת 87', עת המציאו להן את הסיומת 25
היה להן 6 ספרות, למרות ש-7 שנים קודם לכן, בספטמבר 79' כבר היו 7 ספרות.
עד היום אני זוכר טנדר טרנספורטר לבן ברח' דגניה בחדרה שראיתי עת הלכתי לכתה
ט' בתחילת ספטמבר 79'.
זה היה כלי הרכב הראשון שראיתי עם 7 ספרות בישראל.

רכב אמריקאי שאני זוכר במעומעם מאוד בקיסריה היה הרכב הראשון שראיתי
עם מספר צהוב בישראל, ראשית ה-70. עד אז, משנת 58' או 59' ועד לנניח 72'
המספרים בישראל היו בצבע כתום (הרקע כתום הספרות בשחור).
ואז בשנת 72' ראיתי לפתע רכב אמריקאי מפואר שהלוחית היתה ספרות שחורות על רקע צהוב.
אני זוכר ששאלתי בתמהון את אבא ז"ל מה זה והוא אמר לי שכנראה המספרים
החדשים מקבלים צבע כזה.

נחזור למוניות.
בשנת 80' או 81' כשהמכוניות קבלו 7 ספרות עוד היו כמה עשרות אם לא מאות מוניות שהיו להן, כן, כן, 5 ספרות מספר רישוי.

ראבאק, להיכן נעלם הארכיבאי בני הספל שהיה מרחיב קצת בנושא?

לצפיה ב-'לא זוכר טוב לגבי מספרים. זוכר צבעים אחרים'
לא זוכר טוב לגבי מספרים. זוכר צבעים אחרים
14/07/2018 | 22:58
1
50
כיום המוניות הן בצבע לבן. אבל בעבר היו עוד צבעים שונים.
לצפיה ב-'נכון, בעיקר שחורות או כסופות'
נכון, בעיקר שחורות או כסופות
14/07/2018 | 23:37
44
והיה להן פס בערך בגובה תחילת החלונות, כלומר כחצי מטר +- מעל התחתית
של הרכב לכל האורך, ממכסה המנוע ועד לבאגאז' והפס הזה היה בצבע שונה לכל
אזור גיאוגרפי בארץ אליו השתייכה המונית.
לצפיה ב-'יחליף את קטרי הדיזל ?'
יחליף את קטרי הדיזל ?
13/07/2018 | 13:03
18
310
הרכבת הגרמנית קיבלה אשור סופי על בטיחות התפעול של קטרים הפועלים על בסיס מימן.

https://www.newswiretoday.com/news/167442/Coradia-...
לצפיה ב-'לא יחליף'
לא יחליף
13/07/2018 | 13:14
17
197
כנראה שגרמנים שכחו מה קרה לצפלינים שלהם.
מימן מאוד לא בטיחותי, יקר לייצור (מבחינה אנרגטית), יקר לאיחסון ובעל צפיפות אנרגטית נמוכה.
אצלינו חצי מדינה היתה בהיסטריה בגלל מיכל אמוניה ואתה חושב שרכבת המופעלת על ידי מימן זה ראיון טוב?
נו באמת.

לצפיה ב-'יתכן שיחליף במקומות מסוימים.'
יתכן שיחליף במקומות מסוימים.
13/07/2018 | 14:36
11
114
אין קשר בין רכבות מימן לצפלין. מימן יכול להיות בטיחותי במיכלים מתאימים.  בסופו של דבר זה גז שעובדים איתו בתעשיה כל הזמן, בצורה בטוחה. גם הפתרון של מימן + תא דלק הוא פתרון בטיחותי יש איתו לא מעט נסיון. נכון, האחסון יקר. לא ברור למה הצפיפות הנמוכה רלוונטית כשמדובר ברכבת.

חוץ מזה, לרכבת מימן + תא דלק יש יתרון עצום על רכבת דיזל: תוצרי הבעירה של דיזל הם מסרטן וודאי בבני אדם. לרכבת מימן אין את הבעיה הזו. יכול להיות שיש פה נישה במסילות לא מחושלמות שעוברות ליד מקומות מיושבים.  
לצפיה ב-'הקטע על צפלין כמובן נאמר בציניות '
הקטע על צפלין כמובן נאמר בציניות
13/07/2018 | 14:59
101
לגבי השאר.
לא, מימן לא בטיחותי גם במיכלים מתאימים.
אין כרגע בתעשייה שום נסיון לשנע כמויות שלו שיהיה בהם צורך בשביל להניע רשת רכבות.
בדרך כלל שינוע מימן מצריך קירור לטמפרטורות בהן הוא נוזלי.
השיטות האלה הן בהגדרה לא אמינות, כי הן מצריכות קירור אקטיבי שמצריך אנרגיה בעצמו.
מימן הוא גז מאוג נדיף שגם במיכלים הכי טובים עדיין לא מחזיק מעמד לאורך זמן.
פיתרון של תאי דלק הוא מבוי טכונולוגי סתום (לא בכדי לא מדברים על תאי דלק כמו שדיברו בזמנו), כי מדובר בטכנולוגיה שמצריכה חומרים מאוד יקרים (פלטינום, או מתכות דומות).
רין לרכבת מימן שום ייתרון כאשר יש חלופה זולה ופשוטה בדמות רכבות חשמליות.
חלופה זאת יש לומר קיימת כבר כמעט מאה שנה, אז למה בדיוק להמציא את הגלגל מחדש?
אם יש מסילות לא מחושמלות, יש לפעול על מנת לחשמל אותן.
זה בוודאי יותר זול, מאשר לאמץ טכנולוגיות הנדרשות בשביל רכבת המונעת במימן.
אין שום סיבה לא להעביר רצף של עמודי חשמל במקום שגם ככה עוברת בו מסילה.
פשוט אין.

לצפיה ב-'3 הערות:'
3 הערות:
13/07/2018 | 16:59
9
200
1. לפי ה DB אכן קטרי המימן מיועדים לגומחה של הקווים שלא כדאי לחשמל.
2. בכתבה המצורפת אומרים שייצור מימן פולט פחמן דו-חומצתי, אבל פחות מ דיזל.
3. במפגש DAVOS 2017 הקימו ועדה מנחה בינלאומית לשימוש מימן בתעשיה, בתחבורה וכו׳, רמז שבעיות הבטיחות נפתרו(?!).

http://www.alstom.com/press-centre/2017/832228/new...

http://www.alstom.com/fr/press-centre-francais/201...

https://www.ecoco2.com/blog/train-a-hydrogene-le-p...
לצפיה ב-'הם אומרים שלחשמל קוים זה יקר מדי אבל מוכנים להשקיע '
הם אומרים שלחשמל קוים זה יקר מדי אבל מוכנים להשקיע
13/07/2018 | 17:18
8
92
בטכנולוגיה שלא קיימת?
נכון, לייצר מימן זה לא אתגר קשה במיוחד.
כל מי שלמד בבית ספר שמע על תהליך האלקטרוליזה (זה הכי פשוט אבל לא הכי יעיל).
יש תהליכים יותר יעילים להפקת מימן בעיקר מגז טבעי שהם בהחלט לא רעים.
האתגר האמיתי הוא לאחסן ולשנע.
שם קבור הכלב ושם זה הבעיה האמיתית.
לגבי הנקודה האחרונה שלך, ממתי אוסף של פקידוני ממשל למד להתגבר על חוקי הטבע?
הם הצליחו לשנות את הגודל האטום של מימן?
למדו לקרר מיכלים לטמפרטורה של -260 מעלות בצורה פשוטה?
מאיפה החר* הפסוודו מדעי הזה צץ בכלל?!

לצפיה ב-'מכוניות מונעות מימן'
מכוניות מונעות מימן
13/07/2018 | 17:58
7
72
טויוטה הקימה מספר תחנות לתדלוק מימן בארה״ב ובאנגליה.
הם טוענים:
1. שהבעיה הגדולה במימן היא השינוע שלו, ולכן מקימים תחנות יצור בסמוך לנק׳ התדלוק.
2. שתי בעיות בטיחות עיקריות נפתרו: בטיחות המיכל ופריקה של הגז במקרה של שריפה. 
הנעת קטר מבוסס מימן, מתוצרת אלסטום צרפת, נראית פשוטה הרבה יותר מהנעת מכוניות.
קליפ אחרון

לצפיה ב-'אתה אומר דבר והיפוכו.'
אתה אומר דבר והיפוכו.
13/07/2018 | 18:31
57
קודם אתה אומר שזה בעיה לשנע מימן ואז אתה אומר שבעיה של בטיחות בשינוע מיכל עם מימן נפטרה.
אתה צריך להחליט איזה משני המשפטים האלה נכון.
לגבי הווידאו, ראיתי את האמריקאי והוא לא אופטימי (בלשון המעטה).
יש 31 תחנות בכל ארה"ב מתוכם 20 ומשהוא בקליפורניה (מדינה של פריקים).
שמת לב למחיר הקמת תחנה כזאת, ואתה עדיין טוען לחיסכון ביחס לחשמול של קו רכבות דיזל?

בעיות כמובן לא נפתרו, שימוש בלחץ מאוד גבוה בשביל אחסון ותדלוק זה לא פיתרון, זה רק החלפה של בעיות באחסון בעל אמצעי הגנה אקטיביים (קירור) לבעיות הכרוכות בפיתרון בטיחות פאסיבי (חומרים מאוד חזקים).
נכון זה שיפור, אבל זה לא מקרב אותנו למצב שבו מכוניות (או רכבות) מונעות במימן יהפכו למשהוא שכיח.
שים לב לבעיה מאוד מרכזית בשימוש חומרים (לא ברור מתוך הכתבה אבל כנראה חומרי קומפוזיט).
מאוד קשה עד בלתי אפשרי לזהות בחומרים כאלה מצב של "עייפות חומר" (הטענה הזאת אגב נטענה על ידי איירבאס כאשר הם באו לבקר את החלטת בואינג להשתמש ב787 בחומרים כאלה).
אז נכון, בואינג נתנה תשובה כלשהי (פיתוח פרוטוקולי בדיקה של גוף המטוס על מנת לזהות מצב של התפתחות סדקים).
אני מקווה שאתה לא חושב שמישהוא יבדוק את הרכבות והמכוניות האלה כמו שטכנאי בואינג בודקים את המטוסים שלהם.
אגב, שים לב שבכלל לא התחלנו לדבר על טכנולוגיה של שימוש במימן (תאי דלק) שזה כפי שכבר אמרתי מבוי סתום מבחינה טכנולוגית.
זה באמת מקרה של פיגור שכלי קשה אם גרמנים חושבים ששימוש בתאי דלק שמצריכים כמויות גדולות של חומרים כמו פלטינום זה פיתרון טוב לבעיית הדיזל.
אגב תאי דלק גם מתכלים ויש צורך להחליף את החומרים האלה (קטליזטורים) מדי פעם.
לי זה נשמע כמו לנסות לכבות שריפה בעזרת בקבוקי שמפנייה יקרים.
או לחילופין כמו לחמם בית בחורף בעזרת שריפת שטרות כסף.
בקיצור זה טפשות.
אם בעיית הדיזל באמת כל כך מטרידה אותם ברכבות, הרבה יותר פשוט לקדם חשמול של הקווים שעדיין לא חושמלו.

לצפיה ב-'ועוד דבר שהוא כבר ממש קומי'
ועוד דבר שהוא כבר ממש קומי
13/07/2018 | 18:34
5
90
אם לאירופאים יש כל כך הרבה דאגות מדו תחמוצת פחמן, אז הם כנראה כשלו בבית ספר כאשר הם למדו פיסיקה, כי עדי מים שרכבת כזאת פולטת גורמים להרבה יותר אפקט חממה מCO2.
טוב מאירופה של היום שהיא תרבות פרימיטיבית של בורות,שלילת מדע  וקיצוניות דתית אני לא מצפה לידע מדעי
לצפיה ב-'טול קורה מבין עיניך.'
טול קורה מבין עיניך.
13/07/2018 | 22:41
1
76
קצת מביך להאשים אחרים ב "בורות ושלילת מדע" כשאתה בעצמך טועה בעובדות מדעיות.

זה נכון שאדי מים הם גז חממה חזק בהרבה מפחמן דו חמצני. אלא שפליטות של אדי מים לא מעניינות אף אחד מהסיבה הפשוטה שהן מסתלקות מהאטמוספריה מהר מאד (בגשם הקרוב) ולא לאורך מאות שנים כמו פחמן דו חמצני.
לצפיה ב-'מה שאמרת זה טענה לא מדעית ולא נכונה.'
מה שאמרת זה טענה לא מדעית ולא נכונה.
14/07/2018 | 20:47
52
הפחד מפני CO2 לא נובע מפני שמולקולה מסוימת של CO2 תשהה באוויר מאות שנים (היא לא, היא תשהה באטמוספירה רק 5 שנים במקסימום), אלה מפני שמופר האיזון בתהליכים שונים באטמוספירה, אוקאנוס ויבשה שCO2 מעורב בהם.
גם הגדלה של כמות של אדי מים באטמוספירה מפירה איזון דומה.
מדעני האקלים אגב לא טוענים שכל הCO2 שנפלט לאטמוספירה נשאר שם.
אחת הטענות המקובלות היא למשל שרובו נספג באוקאנוסים, מה שמעלה את החומציות שלו.
רק שבמקרה של אדי מים מדובר בגז שהשפעתו על אקלים היא הרבה מעבר לאפקט החממה (שהוא מונים יותר גבוהה מCO2) אלה גם מפני שהוא חלק כמעט הכי חשוב בהיווצרות עננים ועננים סתם שתדע משפיעים על האקלים הרבה יותר ממה שאתה כנראה חושב והקטע המצחיק שאיך בדיוק הם נוצרים ואיך הם משפיעים על האקלים לא לגמרי ברור (וזאת הסיבה שברוב מודלים של אקלים בדרך כלל מכניסים מספר קבוע כלשהוא שאמור לסמל כמה מהשטח מכוסה בעננים.
זה שאדי מים ישפכו מחר בגשם (מה שבכלל לא בטוח תלוי באיזור בו הם נפלטים, מה משטר הרוחות, טמפרטורה של פני השטח ודברים אחרים), אבל גם אם נניח שמה שאמרת נכון, עדיין בתוך החיים הקצרים שלו, מולקולה של אדי מים תשפיע הרבה יותר על האקלים מCO2, וגם אחרי שהיא תהפוך לגשם, היא כנראה תהפוך שוב לאדי מים (אם אתה מאמין שכדור הארץ מתחמם, הרי שטרופוספירה מתרחבת, מה שאומר שכמות אדי המים עולה, מה שמחמם את כדור הארץ עוד יותר).
ככה, הוספת אדי מים לאטמוספירה היא ממש לא דבר של מה בכך והשפעה שלה על האקלים בכלל לא ברורה.

אתה רוצה אולי גם לדבר על תהליך טכנולוגי של ייצור תאי דלק?
על הצורה שבה בסין מוציאים את המתכות השונות שייצור תאי דלק מצריך?
על כך שתאי הדלק הם כמו סוללות וצריך להחליף את החומרים הקטליטיים שבתוכם?
תשמע, מאירופאים הבורים והפרימיטיביים אני לא מצפה להרבה, אבל אתה לפחות טוען לידע מסוים במדע?

לצפיה ב-'חחח זו בדיוק ההגדרה של ישראל'
חחח זו בדיוק ההגדרה של ישראל
15/07/2018 | 12:07
2
24
לצפיה ב-'מסכים'
מסכים
15/07/2018 | 16:57
1
15
לצפיה ב-'זה משפט נכון לרוב העולם, פרט אולי למדינות אסייה'
זה משפט נכון לרוב העולם, פרט אולי למדינות אסייה
15/07/2018 | 19:19
33
ובפרט סין.
שם עדיין יש מספיק אנשים רצינליים (לפחות בממשל) בשביל להבין שלתת תקווה לחיים למיליארד אנשים זה יותר חשוב מרגשות של קומץ של נחותי שכל במערב.
שם גם עדיין יש ערך לחינוך וללמידה הקשה.
ישראל בהחלט נגועה בטפשות המודרנית הזאת במידה רבה.
אם כי המצב הרבה פחות חמור מאשר נניח בגרמניה, או מדינת קליפורניה בארה"ב.
לצפיה ב-'לא פחות בטיחותי מדיזל ובנזין'
לא פחות בטיחותי מדיזל ובנזין
15/07/2018 | 12:04
1
23
לצפיה ב-'אולי תועיל בטובך ותלמד על הסיכונים הכרוכים בעבודה עם גזים '
אולי תועיל בטובך ותלמד על הסיכונים הכרוכים בעבודה עם גזים
15/07/2018 | 19:36
35
בלחץ גבוהה בכלל ובגזים שנותים להיכנס לתגובות כימיות אזוטרמיות אלימות כאשר הם באים במגע עם אוויר?
אולי באותה הזדמנות תבדוק מה רשום בספרי לימוד על כמות האנרגייה שמשתחררת כאשר מימן וחמצן באים במגע?
ובאיזו צורה אנרגייה זאת משתחררת?
אתה יודע חיפוש פשוט בגוגל ייתן לך את התשובות לכל השאלות האלה.
עכשיו רק נשאר לחשוב מה קורה עם הגזים שנמצאים במיכל סגור בלחץ גבוהה, כאשר הם נחשפים לחמצן ועוברים תגובה שמייצרת חום (תגובה אזוטרמית).
אתה יכול לעשות ניסוי פשוט, קח כדור פורח, תמלא אותו באוויר ואז תנסה לחמם אותו קצת.

לגבי דיזל (נשים את בנזין בצד כרגע), אני מציע לך גם לעשות ניסוי פשוט.
תקנה קצת, שים אותו באיזה כלי ותנסה להצית אותו בעזרת מצית.
על תנסה את זה עם מיכל מימן

לצפיה ב-'אתה ממש נחרץ בנושא- האם אתה עובד בתחום?'
אתה ממש נחרץ בנושא- האם אתה עובד בתחום?
15/07/2018 | 21:18
2
42
בסופו של דבר מדובר בטכנולוגיה של אלסטום, לא איזה סטארט-אפ מצ'וקמק מעמק הסיליקון שטוען לנסים ונפלאות על בסיס כלום (לדוגמה חברות ההייפרלופ למיניהן). קשה לי להאמין שהם ימכרו קטרים שעלולים להתפוצץ בסבירות גבוהה, וקשה לי להאמין שגרמניה תאשר שימוש בטכנולוגיה כזאת בלי לבדוק אותה כמו שצריך. אני מסכים שיכול להיות שזאת טכנולוגיה לא יעילה במיוחד (לא יודע- לא בדקתי לעומק) שנמכרה על סמך הבטחות לפליטה נמוכה של גזי חממה כאלה ואחרים, אבל בין זה לבין לטעון לסכנת חיים מידית- המרחק גדול.
לצפיה ב-'לא עובד בתחום אבל כל בנושא של הפקת אנרגיה מרתק אותי.'
לא עובד בתחום אבל כל בנושא של הפקת אנרגיה מרתק אותי.
15/07/2018 | 21:52
1
47
כשהייתי ילד  נפל לידי ספר מדע פופולרי על תחנות חשמל וצורות הפקת אנרגייה.
היה שם (תחילת שנות ה90 כן), על תחנות כוח שמופעלות על ידי השמש ועל הרוח ועל אנרגיית הגלים ואפילו על טוקומקים.
מאז אותו ספר תמיד התעניינתי בתחום הזה וקראתי המון ספרים על הנושא.

לגבי אלסטום הרשה לי לחלוק איתך, מושג רוסי ידועה בשם "ניסור".
זה ביטוי ציני שמדבר על כל מיני "פרוייקטים" (גם מדעיים) שבהם פרוייקט מהווה תעלה להעברת כסף מקופה הציבורית לידי אנשים מסוימים שצריך להעביר להם כסף, או במילים אחרות על שחיטות.
זה טעות חמורה לחשוב שהדבר קיים רק במדינות כושלות כדוגמת רוסיה ולא קיים בעולם מערבי.
בעצם הרבה מאוד מכל המימון הציבורי שמתרחש באיחוד אירופאי זה דוגמא לשחיטות מהסוג הזה.
זה טבען של תוכניות הממומנות על ידי הממשל, ובמיוחד ממשל שלא מתנהג בצורה רציונאלית ואוחז באמונות טפלות (שגם זה מאוד נפוץ במערב ובמיוחד באירופה).
לגבי גרמניה ומשק האנרגיה שלה, אני יכול לומר בבטחה שבמקרה שלה אם סטאלין היה עומד בראשות הממשלה שלה והוא היה מוציא להורג כל הפוליטיקאים שהובילו ל"אנרגיה ירוקה" בתור "בוגדים" ו"מזיקים לעם", הוא היה די קרוב לאמת (לא בקטע של בוגדים אבל בהחלט בקטע של מזיקים.
שלא תבין אותי לא נכון, אני לא חושד בכוונות רעות, רק ברמת משכל נמוכה מזאת של אמבה ממוצעת והרבה מאוד אמונות טפלות.
מדובר ברמת טמטום וראייה קצרת טווח שהיא לא פחות מנס, כיצד אנשים מבוגרים במדינה שנחשבת למדינה מפותחת טכנולוגית הגיעו אליו.
לגבי אלסטום, ובכלל חברות גדולות הרשה לי להביא לך עוד מספר פרוייקטים טכנולוגיים (גם מאירופה, גם מארה"ב) שלא נגמרו (נאמר זאת בעדינות) בדיוק כפי שממשלות של אותן מדינות ומנהלי אותן חברות ציפו.
באוינג ותוכניות שלה (היו כמה וכמה) על בניית מטוס נוסעים על קולי (גם איירבס באירופה וקונקורד).
אגב כל כמה שנים הנושא שוב עולה לאוויר (כנראה לקראת דיונים כאלה ואחרים בקונגרס על הענקת חוזים כאלה ואחרים לבואינג מטעם הממשל האמריקאי.
פרוייקט ITER (בניית טוקומק הגדול בעולם שהוא כרגע כשלון חרוץ למדי גם מבחינת לוחות זמנים גם מבחינת עלות ועדיין רחוק שנות דור ממשהוא שהוא אפילו בפרספקטיבה רחוקה יוכל להיות בסיס לטכנולוגיה להפקת אנרגיה).
דיברנו על גרמניה?
MAGLEV.
טכנולוגיה מדהימה נכון?
וכמה קילומטרים של רכבות מרחפות נבנו בגרמניה?
בוא נמשיך ונעבור לתחום אחר.
פרוייקט מחשוב של מערכת בריאות ציבורית בממלכה המאוחדת (בריטניה בשמה האחר).
מיטב חברות IT והרבה מאוד כסף ציבורי היה שם.
תתעניין בהזדמנות כמה כסף נשפך ותעיין בתוצאות של המאמץ (שהיו דלים למדיי).
בוא נעבור ליפן (מדינה מדהימה ללא טיפת ציניות).
פרוייקט המחשב דור  5.
תבדוק מתי הפרוייקט התחיל (זה היה בסוף שנות 70 והיה אמור להביא לנו מחשב עם בינה מלאכותית בסביבות תחילת שנות 90.
אתה שואל איפה הבינה מלאכותית ואיפה המחשב הזה?
בטח תשמח לדעת שאתה לא לבד ושגם ממשל יפני היה מאוד רוצה לדעת אחרי שהוא השקיע מיליארדי דולרים מכיסם של משלמי המיסים במשך עשןר והגיע בערך ל0 תוצאות.
בוא נסתפק באלה, אבל תהיה בטוח שיש לי עוד מספיק דוגמאות לבזיון  שחברות "מכובדות" כמו אלסטום, בואינג, סימנס, לוקהיד מרטין ואחרות מביאות על עצמן בעזרת היד הנותנת של הממשל ובשילוב של קצת טפשות, קצת "רצון טוב" וקצת יותר מדי אופטימיות, איפה שאין שום מקום לכזאת.

לצפיה ב-'עוד מתעניינים במימן עבור רכבות, פרסום מהימים האחרונים:'
עוד מתעניינים במימן עבור רכבות, פרסום מהימים האחרונים:
16/07/2018 | 14:55
14
לצפיה ב-'תמונה ממצרים.'
תמונה ממצרים.
15/07/2018 | 17:35
133
לצפיה ב-'מזמן לא כתבתי כאן על חוויות רכבתיות - הקו לרעננה'
מזמן לא כתבתי כאן על חוויות רכבתיות - הקו לרעננה
12/07/2018 | 14:26
40
425
ניצלתי את העובדה שהיום לא עבדתי ונסעתי בקו החדש לכוון הרעננות.
או כמו שאומרים כפר סבא נראית מאוד רעננה מהרצליה.

הגעתי תוך רבע שעה היום בבוקר מביתי ועד לתחנת הרכבת בני ברק.
היו אפילו מספר מקומות חניה פנויים בחניון החינמי שצמוד לתחנה והשארתי את
מכוניתי הנאמנה (4 שנים  ושליש ואפילו תקלה מכנית אחת לא היתה ומעולם לא קרה שלא הצלחתי להתניע)

הטענתי 50 ש"ח ברב קו בכרטיס אשראי, לידיעת הרדוף שמומחה בבזק, וקניתי
כרטיס לרעננה מערב.
הרכבת של שעה 11:22 הגיעה בשתי דקות איחור ויצאה לדרכה ב-3 דקות מעבר לשעה הרשומה. לא נורא, לא טוב אבל לפי ישראל, אוסטרליה ועוד כמה מדינות זה
נחשב בזמן (עד 5 דקות איחור).
היו, להערכתי, ברכבת רק כ-20% נוסעים ממספר המושבים (רוב הרביעיות היו
תפוסות ונדיר שהיו יותר מנוסע ברביעיה כלשהי.

החל מהוד השרון סוקולוב הנסיעה יחסית איטית, להערכתי לא עוברים את ה-45 עד 50 קמ"ש ותוך שתיים שלוש דקות אנו ברעננה דרום.
עצירה לפחות מאשר דקה וממריאים לעבר רעננה מערב.
נסיעה זו ארכה כ-3 דקות והפעם במהירות מעט גבוהה יותר, להערכתי בין 50 ל-75 קמ"ש.
בתחנה ירדו פחות מ-10 נוסעים. טוב, שעת שפל בתחנה שנפתחה לפני כשבוע בלבד.

הסתובבתי במבנה הגדול והתאכזבתי לגלות שטרם פתחו שם את המזנון.
במגרש החניה היו כ-50 ומשהו מכוניות בלבד, אבל זהו חניון קטן, להערכתי בקושי 200 מקומות.
להבדיל מזה של ראש העין שממה שראו מתוך הקרון הוא נראה מפוצץ לאללה.
להערכתי יש בו כ-1,000 מכוניות.

קניתי, להפתעתה המשעשעת של הקופאית, כרטיס לרעננה דרום.
טוב, נראה לי שחוץ מסקרנים ותמהונים, איש לא קנה בשבוע ומשהו האחרונים
כרטיס בין שתי הרעננות.
תחנת רעננה דרום היא ללא מגרש חניה, חוץ מכמעט מניין מקומות חניה לנכים.
אגב, יש בה גם ספרייה וגם פסנתר, שהעביר לי כמה דקות בנגינת שלושת השירים
שאני יודע לנגן בקלידים (קול דודי, המנגינה של הפנתר הוורוד, והאקורדים של דניאלה [דיויד ברוזה]. נראה לי לנגן את יונתן הקטן סתם מפדח אז אותו, כמובן, שלא נגנתי).

משהו מוזר, בתחנת רעננה מערב ראיתי בחניית הנכים פולקסווגן חיפושית עתיקה,
כזו של שנות ה-70. התקרבתי אליה ואכן היה תו נכה בחלונה. מוזר לאללה.

בתחנת רעננה דרום הכמעט צמודה לאמדוקס הגיע אוטובוס, כמדומני של מטרופולין
והוריד נוסעת צעירה שצלמה את הכניסה לגשר שמוליך לעבר התחנה.

אפרופו רעננה, כלי רכב ורכבות, להיכן נעלם הספל של בני? נו, הארכיבאי שהיה
מספר על חוויותיו הרכבתיות.

בחזור, הרכבת יצאה בזמן ובתחנת פ"ת ק' אריה ראיתי בדיפו קרון של הרכבת הקלה.
האם זה באמת קרון מסוג הקרונות שיהיו או שהוא סתם הובא לשם?

אגב, ממליץ לכם לראות היום את ערוץ 11 (שאני עדיין ממשיך לקרוא לו ערוץ אחד או הערוץ הראשון). בשעה או 20:00 או 21:00 יש את הצ'ייסר מול כמה כאלו שזכו
בפרסים יקרים בשעשועוני טריוויה בעבר.

לצפיה ב-'בדפו מוצב דגם מקוצר של קרון'
בדפו מוצב דגם מקוצר של קרון
12/07/2018 | 14:46
221
אותו אחד שהיה מונח בשדרות רוטשילד לפני... שנה? שנתיים? מי זוכר.
הסינים הכינו לנת"ע דגם קרון כדי לתת לנת"ע להתרשם ולהעיר הערות ביצוע. נת"ע השתמשו בדגם בתור מרכז מבקרים פתוח בשדרות רוטשילד, ועכשיו הוא מוצב בדפו כי שם ממוקם מרכז המבקרים הזמני של הקו.

מומלץ להירשם לסיור במתחם - לראות את הקרון, לשמוע הרצאה קצרה, ולראות מקרוב את פתחי המנהרות של הדפו.

לצפיה ב-'האם הדרגנועים של שתי תחנות רעננה'
האם הדרגנועים של שתי תחנות רעננה
12/07/2018 | 20:16
8
197
הם הדרגנועים הכי ארוכים בישראל שפעילים כיום?
יתכן וכל גרם דרגנועים בתחנת האומה בירושלים יהיה ארוך יותר אבל היא, כמובן,
עדיין לא פעילה.
האם אלו שברעננה, בלי קשר רק לרכבות אלא בכלל, הם הכי ארוכים כיום, ה-12
ביולי 18' בישראל?
לצפיה ב-'יש תשובה על נושא הדרגנועים?'
יש תשובה על נושא הדרגנועים?
14/07/2018 | 22:36
6
32
לצפיה ב-'לא יודע על הדרגנועים'
לא יודע על הדרגנועים
15/07/2018 | 08:39
4
73
אבל נכון לרגע זה תחנת רעננה דרום היא היא התחנה הפעילה הכי עמוקה של רכבת ישראל (14 מטר). 
לצפיה ב-'כמדומני שמתוך כ-65 תחנות רכבת פעילות בישראל'
כמדומני שמתוך כ-65 תחנות רכבת פעילות בישראל
15/07/2018 | 10:24
3
91
הכוונה רק לתחנות נוסעים רשמיות ולא לתחנות של רכבת משא (כגון חדרה מזרח)
או תחנות תפעוליות גרידא (כגון שפיים ותל ברוך)
יש רק 16תחנות שהרציפים שלהן הם מתחת למפלס הרחוב שמוביל לשער הכניסה
הראשי לתחנה.
ואלו הן:

4 תחנות תל אביב 
שתי תחנות רעננה
תחנת מודיעין מרכז
תחנת נתב"ג
וולפסון
יוספטל
קוממיות
משה דיין (ראשון מערב)
הראשונים (עומק שלילי, כלומר הרציפים גבוהים ממפלס כניסה)
הוד השרון (כנ"ל, עומק שלילי, הרציפים גבוהים מהכניסה)
כפר סבא (כנ"ל, עומק שלילי)
ירושלים מלחה

אכן מכל התחנות הללו (שכמובן הייתי בכולן ובמונח הייתי הכוונה להכנס מהכניסה
הראשית ברגל ואז להגיע גם לרציף) אכו שתי תחנות רעננה הן הכי עמוקות.
לצפיה ב-'מה עם כרמיאל, נתניה ספיר, שדרות...?'
מה עם כרמיאל, נתניה ספיר, שדרות...?
15/07/2018 | 18:42
2
16
לצפיה ב-'אם אני זוכר נכון את כרמיאל אזי הרציפים הם '
אם אני זוכר נכון את כרמיאל אזי הרציפים הם
15/07/2018 | 19:28
1
39
באותו גובה מעל פני הים כמו לובי התחנה.
הייתי שם לפני 7 חודשים ושבוע...
אבל בהחלט יתכן ולא זכרתי נכון. 

תחנת ספיר לא זוכר בדיוק, הייתי שם לפני שנתיים, כמה ימים לפני או אחרי
שהייתי בתחנת שדרות.
אני זוכר מעבר תת קרקעי ארוך, בשדרות, כמו בהרצליה, אגב, אבל אם אני זוכר
נכון גובה הרציפים הוא זהה לגובה רצפת לובי התחנה.
כאמור, בהחלט יתכן וזכרוני בוגד בי.

לצפיה ב-'בכולם אולם המבואה גבוה מהמסילות, עם ירידה בדרגנוע או מעלית'
בכולם אולם המבואה גבוה מהמסילות, עם ירידה בדרגנוע או מעלית
16/07/2018 | 00:41
20
אגב כשאני נזכר עכשיו, גם בבית שאן יש פער גובה - המסילה מוגבהת לעומת הכניסה.
ביקרתי בקו העמק ובקו כרמיאל בסתיו שעבר כשעוד היה אפשר לנסוע בחינם לכרמיאל, ככה 'תפרתי' שני קווים בצפון. בתור אחד שגר במרכז, עד אז לא הרחקתי מתל אביב ברכבת מעבר לקרית מוצקין.
בזמנו עלה לי רעיון לגבי נסיעה בכל קווי רכבת ישראל, ואני מוכרח לציין שאלמלא רציתי לשהות בתחנת כרמיאל כמה דקות כדי להתרשם, הייתי יכול לעשות סיבוב פרסה תוך שתי דקות שם, מאחר וכך עבד לוח הזמנים אז (לא יודע לגבי היום). משם המשכתי לבית שאן דרך חיפה מרכז (שגם בה היה מעבר מהיר של כמה דקות בין רכבת לרכבת), אני מניח שהיום יותר קל לעשות זאת לאחר פתיחת מרכזית המפרץ.
לצפיה ב-'הכי ארוכים בארץ כרגע לפי שבתשתיות אם אני זוכר נכון'
הכי ארוכים בארץ כרגע לפי שבתשתיות אם אני זוכר נכון
15/07/2018 | 13:54
25
לצפיה ב-'דרגנועים ארוכים (2 קומות) יש בקולנוע גלובוס גרנד קניון חיפה'
דרגנועים ארוכים (2 קומות) יש בקולנוע גלובוס גרנד קניון חיפה
15/07/2018 | 16:38
44
לא יודעת אם הם ארוכים יותר מהדרגנועים בתחנות ת"א (למשל ארלוזרוב). ברעננות לא ביקרתי ולא סביר שזה יקרה בעתיד הנראה לעין.
לצפיה ב-' קובי. טוב לדעת'
קובי. טוב לדעת
12/07/2018 | 22:32
110
* תחנת רעננה מערב תחנה חדשה ואולי אין הרבה נוסעים ו/או מכוניות חונות. סביר להניח (ואף מאוד), שכאשר תהיה הנסיעה לתל אביב ודרומה, דרך הרצליה מספר הנוסעים יעלה. אולי לא כמו בראש העין כיום. אבל בהחלט יעלה.

* מהירות נסיעה איטית במסילת השרון - כעיקרון חשמול קו אמור לקצר את זמני הנסיעה בין התחנות. נחיה ונראה.

* ראש העין - 1000 מכוניות זה ללא ספק הרבה. גם הרבה מגיעים לתחנה באמצעות טרמפים או באוטובוסים. שם יש קווי אוטובוסים מכיוון יישובי דרום השרון, שומרון, ראש העין והסביבה. 
כך שללא ספק, כאשר תפעלנה שתי רכבות בשעה, במקום 4, תהיה פגיעה גדולה בשירות. זה עוד בטרם משקללים את פתח תקווה, שגם בתחנות שבה יש שימוש רב.

* האוטובוסים ליד רעננה-דרום הם אכן של "מטרופולין". קווים לכיוון רעננה ולכיוון כפר סבא.

* ערוץ "כאן 11"
לצפיה ב-'המדיניות הייתה לבנות חניונים קטנים'
המדיניות הייתה לבנות חניונים קטנים
12/07/2018 | 23:56
1
175
ברעננה מערב חניון של 200 מקומות, וברעננה דרום עם תחבורה ציבורית בלבד.
התחנה ברעננה דרום גם נמצאת ליד מסוף אוטובוסים יחסית שוקק רוב שעות היום, והאזור צפוף גם ככה בפרייבט כך שזו בחירה נכונה. התחנה גם לא מאוד רחוקה מהמסוף ויש קווים המשרתים אותה מהשכונות.

לגבי רעננה מערב...המיקום שלה מבחינת נגישות אוטובוסים קצת בעייתי...בתחנה על הגשר כלל לא עוצרים כל קווי התחבורה הציבורית, ולנוסעים שבאים מהרצליה אין מעבר חציה- צריך ללכת משהו כמו 200 מטר אחורה לצומת הקרובה כדי לחצות ולחזור.
חבל שלא עשו שער תחנה על הגשר כמו בתחנת השלום לדוגמא.

והרעננים באמת לא עיכלו שיש להם רכבת...בעיקר בגלל הסיבוב הגדול (לכאורה) שהיא עושה (אף שאני בטוח שבשעות הפקקים זה יוצא משתלם יותר מבחינת זמנים לאלה שרוצים להגיע לאזור הבורסה והשלום)

הבנתי גם שיש רכבת אחת בבוקר שמגיעה מהצפון דרך רעננה וראש העין ללוד, או שזה רק בימי ראשון, ומדלגת על תחנות תל אביב. שינוי מבורך
לצפיה ב-'הרכבת מנהריה לבאר שבע דרך מסילת השרון פועלת רק ביום ראשון'
הרכבת מנהריה לבאר שבע דרך מסילת השרון פועלת רק ביום ראשון
13/07/2018 | 00:05
135
בבוקר.
לצפיה ב-'דרך אגב, כביש 531 מערב (יותר נכון דרום מערב)'
דרך אגב, כביש 531 מערב (יותר נכון דרום מערב)
13/07/2018 | 00:28
26
196
עד להיכן הוא ממשיך?
בעבר הממש לא רחוק הוא הגיע רק עד לרח' ירושלים שבגבול בין הרצליה לרעננה.
היום בתחנת רעננה מערב ראיתי שהוא ממשיך הלאה ופה ושם נסעו עליו מכוניות.
לצפיה ב-'עד לכביש 20 לכיוון צפון שממשיך לכביש 2 לכיוון צפון'
עד לכביש 20 לכיוון צפון שממשיך לכביש 2 לכיוון צפון
13/07/2018 | 01:26
25
132
והכיוון של כביש 531 הוא דווקא צפון-מערב ולא דרום-מערב.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
13/07/2018 | 09:25
24
89
הוא לא מתוכנן לזמן הקרוב (נניח עניין של חודשים ספורים או גג שנה וקצת)
להתחבר גם לכוון ת"א קרי לכביש 20 דרום?
לצפיה ב-'מתוכנן, אחרי שישלימו את העבודות בכביש 20 לכיוון דרום ובמחלף'
מתוכנן, אחרי שישלימו את העבודות בכביש 20 לכיוון דרום ובמחלף
13/07/2018 | 09:47
23
140
שמריהו מזרח.
לצפיה ב-'היו ידיעות, לפיהן החיבור ייפתח בקיץ. כנראה בפועל אחרי זה'
היו ידיעות, לפיהן החיבור ייפתח בקיץ. כנראה בפועל אחרי זה
13/07/2018 | 10:22
22
129
זכורות לי כתבות, לפיהן החיבור בכביש 531 לכיוון דרום-מערב ייפתח ביולי-אוגוסט.
נראה שבפועל זה יהיה מאוחר יותר.

לפני כעשור היה מכרז, שנפל. לפי אותו מכרז בתוך שלוש שנים מסתיים כל הפרויקט. קרי כל כביש 531 ונתיבי איילון וכן "מסילת השרון". בפועל למעלה מחמש שנים עובדים. כנראה שאחרי כפול מהזמן המיועד ואף למעלה (שש שנים ואולי יותר, בהשוואה לשלוש שנים) יסתיים הפרויקט.
לצפיה ב-'הכביש כנראה ייפתח בסוף 2018 או תחילת 2019, המסילות בין רעננה'
הכביש כנראה ייפתח בסוף 2018 או תחילת 2019, המסילות בין רעננה
13/07/2018 | 10:34
21
160
מערב להרצליה ותל אביב כנראה לקראת סוף 2019.
לצפיה ב-'יוצא 7 שנים'
יוצא 7 שנים
13/07/2018 | 10:43
14
107
על הפרויקט התחילו לעבוד ב-2013. אני חושב, אבל לא בטוח שעוד ב-2012 החלו לעבוד עליו.
אם חיבור המסילות יהיה בסוף 2019, זה יוצא 7 שנים. למעשה לא יהיה מפתיע, אם בפועל החיבור יהיה ב-2020 
לצפיה ב-'רגע, ובלי שאיש האצטדיונים, נו, "אוהד" צרפת'
רגע, ובלי שאיש האצטדיונים, נו, "אוהד" צרפת
13/07/2018 | 11:34
13
140
שבטח אוכל ת'לב שלו על כך שצרפת ככל הנראה תזכה מחר (במקרה הגרוע
היא תהיה מקום שני שהוא באמת הרבה הרבה יותר מאשר מכובד)
נו, זה שחלק מהשם שלו זה המלה צרפת באנגלית,
יבוא ויגיד בכמה האיחור הוא בפועל לעומת תכנון ששכנה של סבא שלו שמעה פעם
מאיזה קבלן, זה לא זה.
לצפיה ב-' אני מוחא במקומו או ביחד איתו'
אני מוחא במקומו או ביחד איתו
13/07/2018 | 12:09
7
83
יש רבים, שלא גולשים בפורום ומוחים על זה.
לצפיה ב-'???'
???
13/07/2018 | 13:49
6
17
לצפיה ב-'מחאה על העיכוב הרב ועל משך עבודות זמן רב'
מחאה על העיכוב הרב ועל משך עבודות זמן רב
13/07/2018 | 14:54
5
84
איך פרויקט, שתוכנן לשלוש שנים, יהיה כנראה למעלה משבע שנים?
יכול להבין אם מספר חודשים מעל לשלוש שנים יש עיכוב. אבל לא בכזה הבדל.
תוך כמה זמן הוקם כביש 431 עם כל מחלפיו הענקיים וקטע ארוך, מאשר כביש 531? מניח שזמן קצר יותר באופן משמעותית.
אמנם במקרה הזה של הפרויקט בשרון, יש גם עבודות להוספת זוג מסילות-רכבת באיילון, את מסילת השרון והקמת שתי תחנות. עדיין זה לא אמור להימשך כל כך הרבה זמן.
עוד לא דיברנו על עיכובים נוספים. דומני שהפרויקט היה אמור להיחנך ב-2012. בפועל זה יהיה כמה וכמה שנים לאחר מכן.
היו על זה כתבות במקומונים בשרון. כאן לא הייתה התנגדות של תושבים לפרויקט. הייתה התנגדות נקודתית לגבי עקירת עצים והרחבת מחלף סוקולוב. הרחבה שהיא פחות חשובה ועד כה עם המחלף הנוכחי, אפשר להסתדר.
כעונש או לחנך (במירכאות כפולות) את תושבי האזור הם מעכבים גם את השלמת מחלף תל חי. זה למרות שעקירת העצים לא קשורה לעניין. זה גם למרות, שכן חשוב לפתוח יציאה לכיוון מערב.
לצפיה ב-'אז לא הבנת את העקיצה שלי את פד"פ'
אז לא הבנת את העקיצה שלי את פד"פ
13/07/2018 | 16:13
4
95
הוא לא היה אומר שזה לקח 7 שנים במקום 3. לא ולא.
אתה באמת לא זוכר את כל הפוסטים והתגובות שלו שבהן הוא כתב שכבר בשנות
ה-50 דברו על מסילת האיילון המערבי באזור חולון בת ים?

אז בהמשלה את כביש 531 ואת תחנות רעננה הוא היה אומר שהעיכוב הוא של 25
שנה ולא של 4 שנים שכן כבר בשנת 93' הוא שמע מאיזו יועצת תקשורת של בכיר
בשוק הפיננסי ששר התחבורה דבר איתו על כביש כזה ותחנות רכבת ברעננה.

על הדברים המופרכים והזויים שלו (שלעתים ממש מתקרבים אפילו להיות כמעט בזויים) על אלו אני עוקץ אותו.

כי בפועל העיכוב הוא של 4 שנים וזה ממש ממש לא טוב ולא בסדר. מסכים איתך.
אבל בטח שלא אסכים עם פארק דה פרנס שזה עיכוב של 25 שנה.
לצפיה ב-' היו פרסומים עוד ב-93' ואני חושב שלפני כן'
היו פרסומים עוד ב-93' ואני חושב שלפני כן
14/07/2018 | 22:56
3
66
היו פרסומים על כבישי רוחב כמו 531 עוד בסביבות 1992. אז החלו הפקקים להחמיר בכביש 4. היו פרסומים על הכביש. אני לא יודע אם היה תכנון מתקדם לזה או תכנון ראשוני. אבל כן היו לא מעט פרסומים בעיתונות בשרון.
אז גם פרסמו על הרכבת שתפעל מכפר סבא לתל אביב. באותה תקופה הייתה השלוחה הישנה. הייתה כתבה עם נסיעה. כנראה ראש העיר דאז ושר התחבורה דאז. לא בטוח בוודאות אם שניהם היו. אבל הייתה נסיעה ופרסומים על הפעלת הרכבת "בקרוב" מכפר סבא לתל אביב.

בבית הספר היה מן שיעור העשרה על נושאים שונים. אחד הנושאים היה בנושא של... סביבה ותחבורה. חלק מהחומר היה על "פיתוח נתיבי איילון" או שם דומה. 
כך גם על "נתיבים לתחבורה ציבורית". גם זה קרה. המחישו לדוגמא את הנת"צים בדרך ז'בוטינסקי בבני ברק וברמת גן, שבזכותם עדיף לנסוע מכפר סבא לתל אביב, באוטובוס. 
וגם חומר על "הרכבת שתפעל בקרוב". אני לא זוכר אם כביש 531 או כביש רוחב אחר היה בנושאי הלימוד (בכל זאת למעלה מ-25 עברו). אבל כן היו כתבות על התכניות האלה. 
כך שזה לא היה הזוי. אולי לא היה בתכניות ביצוע מתקדמות, אבל בהחלט היו לא מעט כתבות על זה.

למען הסדר הטוב נציין שמצב הרכבות אז היה רחוק מלהיות מצב מזהיר. רק באותה תקופה החלה לפעול מסילת איילון. בקיץ 1992 נסעתי ברכבת מירושלים לתל אביב-דרום [אפשר לומר על שתי התחנות - ז"ל].
מעבר לזה לא היו קווים אחרים או תחנות שונות. כמו שגם הסברת קובי, גם במסילת החוף מספר הרכבות היה קטן משמעותית, מהמצב היום.
לפני כמה חודשים כתבנו על תחנת הרצליה ושם הסברת על ההבדלים בשימוש בתחנה בשנות התשעים ואף בתחילת שנות האלפיים לעומת היום.
כך שמהבחינה הזו המצב ברכבת בכלל היה רחוק מלהיות טוב. אני חושב שרק לקראת סוף התשעים חלה תפנית בעניין הזה. 
לצפיה ב-'חבל שבנו את כביש בר רפאלי צפון(כביש 531) המיותר'
חבל שבנו את כביש בר רפאלי צפון(כביש 531) המיותר
15/07/2018 | 05:17
2
89
במקום לבנות את מסילת השרון ולהפעיל שירות רכבות מלא לרעננה שהיה חוסך כבר קודם פקקים מיותרים של נסיעה ברכב הפרטי במקום להשתמש בתח"צ

לצפיה ב-'חבל שאתה מדבר סתם שטויות'
חבל שאתה מדבר סתם שטויות
15/07/2018 | 07:51
1
34
לצפיה ב-'כביש 531 הוא מיותר'
כביש 531 הוא מיותר
15/07/2018 | 14:17
65
יש כבישים אחרים לנסוע דרכם,גם את נתיבי איילון לא היה צריך לבנות בשנות השבעים והשמונים,אלא לבנות ארבע מסילות באיילון ועוד מסילות בהרצליה ולבנות ישר את מסילות השרון,לבנות מסופי אוטובוס נורמלךים,לא להשקיע כסף בתחנה החדשה,לשפץ את הישנה,לבנות מסוף אוטובוסים ברכבת ארלוזורוב ובאזור משרד הרישוי או צומת חולון,לפתוח קווי הזנה לתחנות הרכבת ברחבי מדינת ישראל 
לבצע את רפורמת הקווים הבין עירוניים שבוצעה ב2014 עוד בשנות השמונים ואז לא היינו מגיעים היום אפילו לשני מיליון כלי רכב ובטח ובטח לא ליותר מ3 מיליון כלי רכב. 
לצפיה ב-'יש לך 5 טעויות, קובי'
יש לך 5 טעויות, קובי
15/07/2018 | 15:20
3
76
אכן הטעויות מצחיקות, גם אותי, אמנם לאו דווקא מהסיבה שהתכוונת, ועל חוש ההומור שלך אין חולק, אבל הן בכל זאת טעויות.

תחילה אפרט אותן ואח"כ אפרט את העובדות הנכונות, לטובת צעירי הפורום שעלולים לטעות כמוך.

1. לא מדובר ב-4 שנות איחור. טעות מסיבית, כפי שאראה בהמשך.
2. לא טענתי מעולם שהקו לרעננה מאחר ב-25 שנה. שוב טעות קולוסלית שלך, שהיתה נמנעת לו טרחת לחפש בארכיון הפורום.
3. לא "דיברו" על קו החוף הדרומי בשנות החמישים. הקו החל להסלל בתחילת העשור - זהו קו החוף, שנועד מלכתחילה להגיע עד אשדוד. אולם באמצע הפרויקט הוקפאו העבודות ע"י האוצר כך שנעצרו בתחנת ת"א מרכז (1955). למרות ההקפאה, כל התכניות כבר אושרו וכל ההפקעות כבר בוצעו, מה שאפשר עשרות שנים מאוחר יותר את סלילת דרום האיילון. העבודות הופשרו במסגרת תכנית החומש של 2003 וקיבלו את הכינוי "קו החוף הדרומי" כדי להבדיל בין הקטע שהושלם בשעתו לבין הקטע שהוקפא. אבל זה אותו פרוייקט בדיוק, לא פרוייקט נפרד. מאחר שלא היה צורך בהליכי הפקעה ותכנון (כי אלה הושלמו יותר מ-50 שנה קודם) חודשו העבודות עד שהוקפאו שוב ע"י אולמרט המושחת. העבודות חודשו שוב במסגרת תכנית ההאצה של 08 ותכנית נתיבי ישראל של 09 והושלמו כ-57 שנה לאחר הפסקתן.
וואו זה היה ארוך, אבל הטעות שלך כל כך גדולה שלא היתה ברירה. גם את הטעות הזו היית חוסך אילו עיינת בארכיון הפורום, כל הנושא נדון כאן בהרחבה ע"י אנשים שיודעים הרבה יותר ממני, אני רק עשיתי חשבון פשוט.
4. לא מדובר בשמועה, לא משכנה ולא מקבלן. מייד תראה כמה טעית.
5. המקור אינו "בכיר במשק" או כל מקור סודי אחר. אוי כמה שאתה טועה...

ועכשיו העובדות הנכונות:

1. האיחור הוא בדיוק 10 שנים, וזאת כתבתי כאן ברגע שנודע על מועד הסיום 18'.
2. זה לא מבוסס על שמועה אלא על מידע רשמי ומוסמך.
3. מקור המידע הוא... רכבת ישראל!!!!

ר"י פרסמה באתר שלה את כל תכנית החומש, כולל תאריכי סיום. מלבד קו החוף הדרומי, כל האיחורים שכתבתי כאן מאז ועד היום מבוססים על מסמך זה.
מועד הסיום של הקו לרעננה נקבע לשנת 08. בדיוק 10 שנות איחור.

אמנם, ר"י החליפה אתר כמה שנים מאוחר יותר ומחקה את התכנית מהאתר החדש, אבל לרוע מזלה: 
א. הכל מתועד בארכיון הפורום.
ב. אני זוכר הכל...

אגב, אם אנו כבר מקשקשים קצת, חשוב להעיר שהפרוייקט האחרון בתכנית החומש היה A1, שנועד להסתיים ב-1.1.09. כלומר שתכנית החומש כולה נועדה להמשך 5.5 שנים. בהנחה שהפרוייקט יסתיים ב-19', האיחור שלו גם כן יהיה 10 שנים.

ואז הפרוייקט היחיד שייוותר מתכנית החומש יהיה הקו לראשון מערב, שהוחלף בפרוייקט עתידי שונה ולכן כנראה שלעולם לא יסתיים.

לצפיה ב-'שמע, הזכרון שלי הוא לא רק טוב אלא בין מעולה למדהים'
שמע, הזכרון שלי הוא לא רק טוב אלא בין מעולה למדהים
15/07/2018 | 16:17
49
אבל הוא רחוק מלהיות מוחלט כמו שכן יש למושא הערצתך,
הלא היא רננה ישראל שוב מתייבשת רז.
לצפיה ב-'ומבלי לחפש בארכיון (ב-15 שנות חברותי בפורום'
ומבלי לחפש בארכיון (ב-15 שנות חברותי בפורום
15/07/2018 | 16:22
1
49
חפשתי בארכיון פחות מ-50 פעם, הרבה הרבה פחות והיום ממש לא מתחשמק לי לחפש)
אני זוכר היטב שסיפרת פעם על איזו קרובת משפחה (או אולי קרוב משפחה) שקבלן
סיפר לו שבקרוב יהיה קו רכבת באזור כלשהו (לא זוכר האם על אשדוד אבל
בהחלט קו שבשנות ה-50 וה-60 ברור לאללה שלא היה קיים).

אגב, אני גם זוכר, שוב מבלי לפנות לארכיון, שאתה מקיבוץ בצפון מזרח המדינה
ושיש לך גם אבא וגם אח שנפלו במערכות ישראל וגם דוד ועוד איזה קרוב משפחה נוסף.

אני גם זוכר שאי שם סביב שנת 2011 עד 2013
עת שודרה הסדרה 'המקום' בשידור חוזר כששמעת ממני שרננה רז מופיעה בה
ויש בה סצינה מינית אתה הראית בעליל התרגשות רבה.
לצפיה ב-'סחתיין על הזכרון קובי'
סחתיין על הזכרון קובי
15/07/2018 | 20:26
73
אני חושב שעשית סלט בנושא הקו לאשדוד.
לא מדובר בקרוב משפחה שלי.
העתונאי סבר פלוצקר סיפר שכאשר הוריו נשלחו/הופנו/הגיעו לשכונת ג'סי כהן אחד היתרונות שהציגו בפניהם (לאו דווקא הקבלן, ייתכן שמדובר בנציגי הממשלה/הסוכנות) היה התכנית לסלילת כביש מהיר ומסילה לדרום בסמוך לשכונה.

זה כמובן לא היה מקור המידע שלי לגבי הפרוייקט לדורותיו, אלא כאן בפורום מפי הדוקטורים והפרופסורים שבאותן שנים (05'-06') היו פעילים כאן והובילו דיונים מפורטים על תכנית החומש.

אני חיברתי את המידע הזה עם הסיפור של פלוצקר. נראה די ברור שבאמצע שנות החמישים, כשהפרוייקט רק הוקפא, איש לא העלה בדעתו שההקפאה תימשך 48 שנה ואח"כ עוד 3. ודאי הניחו שיתחדש תוך שנים ספורות. אני מזכיר לך שהקטע שהושלם אז היה הרבה יותר ארוך והרבה יותר מסובך מהקטע שהוקפא, ובנייתו נמשכה רק 4 שנים. אז לא ידעו מהם כישורי העיכוב של האוצר, לא היה להם את הנסיון שלנו עם הרכבת התחתית (85-50 שנה) והקו לאילת (44 שנה בינתיים). אז בתמימותם חשבו שבקרוב זה יבוצע.

יתר הדברים שכתבת כמובן נכונים. הנה תזכורת:
לצפיה ב-'אבל בדבר אחד אתה צודק 100%, ומגיע לך כל הקרדיט:'
אבל בדבר אחד אתה צודק 100%, ומגיע לך כל הקרדיט:
15/07/2018 | 15:25
100
קדימה קרואטיה!!!!! מוות לצפרדעים!!!!!
לצפיה ב-'באופן עקרוני המסילות בין רעננה והרצליה מוכנות.'
באופן עקרוני המסילות בין רעננה והרצליה מוכנות.
15/07/2018 | 15:21
5
86
מה שלא מוכן אלו המסילות הנוספות בין ת״א להרצליה ולכן אין מספיק קיבולת מסילה להפעיל את השירות. הקטע המעצבן הוא שאת הכפלת המסילות בין ת״א להרצליה יכלו לבצע כבר מזמן כי מעשית אין קשר בינו לבין 531 או הארכת נתיבי איילון לשפיים. בקיצור, סתם התמזמזו עם הפרוייקט הזה עד כדי כך שנוצר מצב מגוחך שבו מסילות 531 (שהביצוע שלהן היה כבול לחלוטין עם פרוייקט אחר) סויימו אבל ת״א הרצליה (שניתן היה לבצע באופן עצמאי) ולסיים מזמן לא גמרו.

לצפיה ב-'מנצל"ש, מה מצב ההכפלה של ת"א אוני'-הרצליה?'
מנצל"ש, מה מצב ההכפלה של ת"א אוני'-הרצליה?
15/07/2018 | 18:48
2
46
אני עובר עם אוטובוס בגשר קק"ל פעם פעמיים בשבוע ורואה רק חול וחול לשני הכיוונים, נראה שיש מקום להנחת המסילות אבל לא מניחים אותן...
לצפיה ב-'ריבוע'
ריבוע
15/07/2018 | 20:46
1
17
לצפיה ב-'היות ויש כבר שתי מסילות אזי הכפלה תתן ארבע'
היות ויש כבר שתי מסילות אזי הכפלה תתן ארבע
16/07/2018 | 00:05
22
לצפיה ב-'חבל שהרכבת מסיימת ברעננה מערב ולא בהרצליה'
חבל שהרכבת מסיימת ברעננה מערב ולא בהרצליה
16/07/2018 | 18:17
1
14
ככה היתה יכולה להביא תועלת
לצפיה ב-'המסילות עדיין לא מגיעות עד הרצליה'
המסילות עדיין לא מגיעות עד הרצליה
16/07/2018 | 20:05
3
לצפיה ב-'למה לא מאפשרים יציאה מחוף הכרמל בצד הדרומי של הרציף?'
למה לא מאפשרים יציאה מחוף הכרמל בצד הדרומי של הרציף?
14/07/2018 | 16:06
3
179
בהרבה תחנות יש אפשרות לצאת גם במקום שאין בו טרמינל.. (קריית חיים ואפילו בת"א השלום).
זה מאוד יועיל אם בחוף הכרמל בקטע הדרומי של רציף 1 תהייה גם אפשרות יציאה.. הרבה אנשים חונים בצדדים המרוחקים של הסאן ביץ' ואף מעבר לזה.

לצפיה ב-'הסבר אפשרי: לא חשבו על זה'
הסבר אפשרי: לא חשבו על זה
15/07/2018 | 13:48
114
אפשר להציע לרכבת. אולי תקבל הסבר למה לא עשו את זה עד כה.
לצפיה ב-'נכון מאוד'
נכון מאוד
15/07/2018 | 14:06
92
אמנם פיצלו את היציאה והכניסה באמצעות אולם כניסה חדש מהחניון (ואחר כך איפשרו לצאת גם דרכו מה שמפריע שוב למי שרוצה להיכנס לתחנה מהחניון בזמן שמגיעה רכבת) אבל זה כנראה עדיין לא מספיק
לצפיה ב-'זה אכן נקודה טובה... הכניסה/יציאה בחוף הכרמל צפוניות מאוד'
זה אכן נקודה טובה... הכניסה/יציאה בחוף הכרמל צפוניות מאוד
15/07/2018 | 14:10
105
ביחס לרציף. כשאני יודעת שארד בחיפה אני משתדלת לשבת בקרונות הצפוניים שאחרי השמורים (שחלקם כיום "קרון שקט" אבל איש לא אוכף זאת ) אחרת צריך ללכת המון על הרציף ובפקק שנוצר בירידה זה עיכוב שיכול לעלות לי בפספוס האוטובוס.

בתקופות שחניתי שם אכן הצטערתי שאין יציאה יותר דרומית לכיוון מערב, הייתה חוסכת את ההליכה צפונה ואז דרומה.
לצפיה ב-'ליסבון 2- המשך השירשור'
ליסבון 2- המשך השירשור
13/07/2018 | 17:26
11
68
משום שהשירשור הגיע לנקודת ה40 ונסגר בפיסקה לא הגיוני להוסיף תמונות חדשות כי גולשים רבים יניחו שהשישור נגמר.

היום המלא האחרון לביקור היה יום א'  18.3.18 וכמובן שחשוב לשמור ראשון :)
לצפיה ב-'רכבת מטרו בתחנת רוסאריו'
רכבת מטרו בתחנת רוסאריו
13/07/2018 | 17:48
110
המלון שלנו היה ליד תחנת רסטוראדורס בקו הכחול, אבל הנסיעה כבר כללה החלפה בתחנת קאיס דו סוברה אז החלטנו שנחסוך החלפה שניה בתחנת באישה שיאדו והלכנו 200 מטר מהמלון לתחנת רוסאריו שבצד השני של כיכר רוסאריו.

זו רכבת מטרו בקו הירוק והיא נוסעת מהעיר צפונה. כפי שניתן לראות בתמונה האחרונה יש בה מערך בודד של 3 קרונות, פתרון פורטוגזי לשאלת ההפעלה ביום א'. התדירות היתה רכבת פעם ב4-5 דקות בערך. גם בקווים הכחול והאדום הרכבות פעלו כך בערב ובסוף השבוע, אך בקו הצהוב הנסועה הצדיקה הפעלת מערכים כפולים ברכבות של 6 קרונות בכל שעות הפעילות וכל ימי השבוע. ככה זה כשההפעלה היא לפי צרכי התושבים ולא התושבים הם לפי צרכי ההפעלה / מנוחה.

ניתן להתרשם מהתאריך בזכות העובדה ששמות התמונות הן אינדקס זמן.
122820_20180318 (והתנצלותי על היפוך הסדר בשדה הטקסט העברי) זה למעשה   12:28:20_2018/03/18
לצפיה ב-'קאיס דו סוברה מבט לתחנת הרכבת העילית ולקו הרק"ל - נת"צ משותף'
קאיס דו סוברה מבט לתחנת הרכבת העילית ולקו הרק"ל - נת"צ משותף
13/07/2018 | 18:07
58
בתחנה יש גם תחנת מטרו תת קרקעית אבל לא צילמתי את היציאה ממנה. בשירשור שעבר היה פוסט עם שלושת הרציפים. המעבורת בשירשור שעבר הגיעה לתחנה זו ביום למחרת.

צילמתי רק תמונה אחת של תחנת הרכבת הקרקעית. המסילה הזו ממשיכה מערבה עד לחוף האוקינוס האטלנטי והיא במפלס הכביש הראשי הנוסע מליסבון מערבה. הצביעה שוב שונה - רכבות כסופות עם חזית צהובה אבל זו עדיין CP

בליסבון הרק"לות והחשמליות ממוספרות עם התחילית E אך המיספור שלהן נכלל בהגיון של מספרי קווי האוטובוס.כפי שניתן לראות המסלול של הרק"לות משותף למת"צ אוטובוסי, ובחלקים אחרים מהמסלול תראו שיש גם תנועה רגילה.

בכמה מהתמונות נראה כאילו מסילות הרק"ל עקומות באופן יוצא מן הכלל, אך זה אפקט מצלמתי מוזר כלשהו. באחרות המסילות ישרות באופן רגיל. זה היה שירשור הפרידה של הגלאקסי נוט הישן שלי ובעתיד יהיו תמונות מסמארטפון חדש, גם הוא של סמסונג. 
לצפיה ב-'נסיעה בחשמלית קו E15'
נסיעה בחשמלית קו E15
13/07/2018 | 18:33
64
לא תיכננו לנסוע בחשמלית קלאסית בקו E25 לגבעות בגלל המוניטין הרע שלהן כמוקד כייסים, ולפי האתר הרשמי קו E15 אמור להתבצע ביחידות רק"ל מודרניות, אז הופתענו כשהופיעה חשמלית קלאסית לנסיעה שלנו.

צילמתי את פנים החשמלית הקלאסית לפני שהיא התמלאה, והיא התמאלה! אפילו להתכופף קדימה לשניה ולעמוד שוב אי אפשר בלי שיתפסו את המקום שמאחורכם. מצד אחד נסיעה בחשמלית ליסבונית קלאסית היא חווית חובה אבל מצד שני הצפיפות נראתה לנו כמו צימצום יום א' אחד יותר מדי.

ואז לרווחתנו ראינו שמאחורי החשמלית שלנו נוסעת חשמלית מודרנית מרווחת ריקה יחסית. תשכחו מכל מה שאומרים לכם על המרווחים הנחוצים בין הרק"לות בירושלים (אם כי אלו מערכים כפולים) או בגוש דן בעתיד - בליסבון הרק"לות יכולות לנסוע האחת אחרי השניה במרווחים הדומים למרווחי נסיעה אוטובוסית.

כפי שניתן לראות ירדנו והחלפנו מהחשמלית לרק"ל ואז היתה מאחורינו חשמלית קלאסית לצלם. ניתן לראות גם כיצד בכיוון ההפוך נוסעת חשמלית בצביעה אחרת - ירוק-לבן - וגם אוטובוס צהוב של המפעילה העירונית (שמפעילה גם את החשמליות, הרק"ל והפניקולרים)  Carris.
לצפיה ב-'נסיעה בקו E15 - המשך'
נסיעה בקו E15 - המשך
13/07/2018 | 18:44
61
בניגוד לרק"ל הירושלמית שיש לה תאי ניהוג בשני צידי המערך הכפול, לרק"ל של ליסבון יש אזור או תא ניהוג אחד בלבד בקדמת המערך. בצד האחורי ישנו מערך מושבים היוצר "ספה" כפולה וחלון אחורי נגיש לנוסעים. את הנסיעה צילמתי מהאזור הזה.

ניתן לראות כיצד הרק"ל ממשיכה במסילות ברחוב שנוסעים בו כלי רכב פרטיים ואף יש בו חנייות בצד הכביש.  ניתן לראות גם את עמודי גשר ה 25 באפריל בשלב מסויים בנסיעה. מי שמכירים את העיר יכולים לנחש מאיפה יגיע הפוסט הבא וגם שילבו תמונות משלהם בשירשיור :)
לצפיה ב-'Padrão dos Descobrimentos - אנדרטאת מגלי הארצות'
Padrão dos Descobrimentos - אנדרטאת מגלי הארצות
13/07/2018 | 19:37
35
אתר חובה. אנדרטה שנפתחה ב1960ומהווה סמל מודרני לעיר, אם כי היא נמצאת טיפה ממערב למרכז. נכון שזהו מונומנט של משטר פשיסטי אבל הוא נצמד לעבר הרחוק ואינו מוקדש למשטר. בתוך המונומנט יש מעלית למרפסת בקומה העליונה אבל לא עלינו.

הערך הוויקיפדי:

בקרבת האנדרטה נמצא מנזר סאן ג'ירונימו וארמון בלם (בית לחם) שהוא ארמון הנשיאות.

כמו כן צילמתי שני אוטובוסי קומותיים, האחד אדום ועל בטוח אוטובוס סיור תיירותי (עולים בתחנות השונות וניתן לקנות כרטיס. אני בטוח שהסוג די מוכר לנוסעים לחו"ל כי יש כאלו בכל עיר אירופאית בינונית ומעלה. זה לא "אוטובוס תיירים" במובן הקלאסי של איסוף קבוצות ממלון). הצהוב יכול להיות אוטובוס תיירים דומה של Carris או יתכן שמדובר באוטובוס סדיר של החברה העירונית.

לא צילמתי את הרק"ל חזרה ולא מ"שמירת ראשון" אלא משום שהיא היתה צפופה כל-כך שיכלתי רק לעמוד וגם זה בדחיסות. מסילות הרק"ל בליסבון הן מסילה צרה, 900 מ"מ, ויתכן שיש לזה השלכות על רוחב המעבר ברק"ל שהרגיש מאד צר. בגלל הקישור למוקדי החובה של אנדרטאת מגלי הארצות, ארמון בלם ומנזר ג'ירונימו וכן המוזיאון לאומנות מודרנית הרק"ל היה מלא בכל אותם תיירים "שאינם נוסעים בתחבורה ציבורית" לפי גולשים מסויימים בפורום. תחבורה ציבורית טובה ונגישה 7 ימים בשבוע היא תנאי בסיסי לתיירות המונים במיוחד כשאתר חובה נמצא כ 6 ק"מ ממרכז העיר.
לצפיה ב-'אל קורטה אינגלס ליסבון, ראוי להערה או שתיים למרות שלא צילמתי'
אל קורטה אינגלס ליסבון, ראוי להערה או שתיים למרות שלא צילמתי
13/07/2018 | 20:02
30
התמונה בתחתית הפוסט אינה מליסבון אלא מהסופר המקומי בספרד, אך היא היתה באותו הרצף וקשורה לנושא הפוסט, נגישות המסחר ביום א' ובחגים. בשלט מודיע הסופר ששעות הפתיחה הרגילות, 10:00-22:00 (שעות סטנדרטיות בחצי האי האיברי) ישמרו גם ביום ראשון שלפני חג הפסחא, ביום חמישי הקדוש (לא קיים בבריטניה, אצלנו חוגגים את יום ב' חג הבנק שהינו יום חילוני) ויום שישי הקדוש. ביום א' של פסחא סגור אבל זה מתאזן מול הפתיחה בימי הא' האחרים ובחגים האחרים.

ליסבון הרגישה לי קצת מפוספסת כי במקום להתחבר למסחר המקומי מצאתי את עצמי נוסע כל הזמן לכולבו אל קורטה אינגלס El Corte Inglés שכמוהו יש בכל עיר גדולה בחצי האי האיברי, ויש 20 דקות ברכב מהדירה שלנו בקוסטה דל סול. לא שלא ניסיתי אבל בחנות הסופר-מטרו המקומית שליד תחנת רסטוראדורס לא היו מוצרים ללא גלוטן ברמה שיש בכל סופר אירופאי שמכבד את עצמו. אמנם טסנו עם מזוודה אבל לא טרחתי להביא מוצרים בסיסיים כמו גרנולה לארוחת הבוקר או קרקרים מתירס (אינני סבול "לחם" ללא גלוטן וכך גם 50% מהמשתתפים בקבוצות דיון של צליאקים) אז הצטיידתי בסופר של אל-קורטה אינגלס וזה התחיל סדרה של נסיעות לשם במטרו כי הוא היה פחות מ10 דקות מהמלון.

בקומה העליונה ישנה קומת מסעדות עם מגוון נרחב של מסעדות, גלידריות ובארים. יש מרפסת עם נוף עירוני קצת צפוף. ביום האחרון לביקור  שהיה יום א' קניתי קצת צידה לדרך כמו מאפה טרי (לא בדיוק בורקס אבל דומה) ללא גלוטן בסופרמרקט שבקומה התחתונה. שעות הפתיחה ביום א' הן מ10 בבוקר (כמו בכל יום) ועד 20:00 (שעתיים לפני זמן הסגירה הרגיל, 22:00 בימי חול, בשישי ושבת הוא נסגר ב 23:30) לינק לגוגל עם השעות: https://www.google.co.uk/search?q=el%20corte%20ing...

האמת שבספרד קצת נמאס לי מהם כי הם שינמכו את הסופרמרקט שלהם, לשעבר HiperCor והוא איבד את כל ה Non Foods שלו שהיו באיכות דומה למוצרי הכולבו ובמחירים זולים יותר, אך עם כל השירות של El Corte Inglés, והחורף נסעתי יותר לקניון עם חנייה חינם ומספר מוקדים אחרים שהקבילו למה שהכולבו הציע, אבל בליסבון היה נחמד לברוח למקום מוכר, סוג של "שגרירות ספרד" (למרות שפירוש השם הוא "החצר האנגלית").

לצפיה ב-'האריחים המיוחדים בתחנת פארק (גן החיות)'
האריחים המיוחדים בתחנת פארק (גן החיות)
13/07/2018 | 20:18
1
50
בכל עיר עם מטרו יש תחנות ייחודיות הראויות לציון. נסענו כמה וכמה פעמים דרך תחנת פארק שנמצא תחנה אחת לפני תחנת סאו סבסטיאו בו נמצא האל-קורטה אינגלס אך בערב האחרון לביקור בחרנו לאכול במסעדה איטלקית באזור אז המתנו שם לרכבת חזרה למלון.

הפארק הוא פארק אדוארד השביעי, מלך בריטניה וקיסר הודו שהיה בנה של המלכה ויקטוריה. אנגליה (והכוונה אנגליה, לפני האיחוד שיצר את בריטניה) ופורטוגל הן בנות ברית כבר מהמאה ה13 ומעולם לא היו במצב מלחמה האחת נגד השניה.

האריחים מראים קטעים ממפת העולם, וחלק מעיצובי העמודים הם בסגנון הארט נובו והתקופה האדוארדיאנית של העשור הראשון של המאה ה20.

כאמור הרכבת היא של מערך בודד בן 3 קרונות בגלל שמדובר ביום א' בערב.
לצפיה ב-'תיקון: לא גן החיות שהיא תחנה אחרת בקו.'
תיקון: לא גן החיות שהיא תחנה אחרת בקו.
13/07/2018 | 23:19
9
לצפיה ב-'ופוסט אחרון לשירשור: כרטיס Viva Viagem הלא חכם.'
ופוסט אחרון לשירשור: כרטיס Viva Viagem הלא חכם.
13/07/2018 | 20:48
1
49
קחו את כל פילפולי ה IP-27 ("רב-קו" כפי שהוא נראה למי שאינו קורא עברית) בפורום ותכפילו אותם לקבלת כרטיס "חכם" טיפש ומעצבן במיוחד, ה Viva Viagem של ליסבון.

מלבד לונדון היו לי כרטיסים שבועיים בברלין, פריס, מדריד, רומא וברצלונה שפשוט קניתי בשדה התעופה או תחנת הרכבת עם הגעתי לעיר וחסל סדר התעסקויות לזמן הביקור. בכירטוס של ליסבון הברירה היא בין הטענת ערך צבור ללא Cap עילי (כך שניתן לשלם יותר משווי כרטיס יומי) או הטענת כרטיס יומי כל יום !

כדי להפוך את העסק ליותר מתסכל המכונות לא אוהבות את זה אם אדם אחד עומד עם כל הכרטיסים ומנסה לשלם עם אותו כרטיס אשראי (יש לנו ספרדי אז זה ביורו ומשתלם). כדי שזוג ישלם כך צריך להמתין איזה דקה או שתיים בין ההטענה הראשונה לשניה, וכדי שמשפחה עם 4 ילדים תעשה זאת זה בכלל סיפור וגם טקס יומי מאוס במיוחד.

בפוסט על הרכבת שחצתה את הטאג'ו כבר אמרתי שהכרטיס היומי היקר ביותר, כ €10  אינו תקף לרכבת שחוצה את הנהר והיינו צריכים להוציא סט כרטיסים נוסף. כמו כן אמרתי שבגלל שאי אפשר להטעין יותר מסוג חוזה אחד (ערך צבור, נסיעה בודדת או מספר נסיעות, כרטיס יומי מסוג כלשהו) על כרטיס אחד בבת אחת והיתה נסיעת רק"ל שמשהו השתבש בולידטור היינו צריכים לקנות כרטיס חמישי. העלות הינה 50 סנט לכרטיס שזה די סמלי אבל די מעצבן להסתבך בגלל הבעיות הטכניות של המערכת.

ושיא השיאים: באחד "הטקסים היומיים" זוג הכרטיסים הראשון סירב להיטען. אחרי מספר ניסיונות פקידת המטרו הסבירה לי שהכרטיס היומי תקף ל 24 שעות שלמות, מה שלא נהוג במערכות אחרות (בלונדון הכרטיס היומי מסתיים ב 04:30 בבוקר ואני חושב שבארץ אימצתם סטנדרט דומה). כתוצאה ביום למחרת נסענו אולי חצי שעה לפני פקיעת התוקף כך שלא ביצענו את "הטקס" בתחנה המקומית שלנו מול אותה הפקידה אלא איחרנו אותו בשעה - שעתיים אחרי נסיעה באוטובוס תיירים וביצענו אותו ב 12 בצהריים, כשאותה אסטרטגיה הביאה לכך שביום למחרת הטקס התבצע בכלל באחת בצהריים. אני חושב שביום א' נסענו ללא כרטיס מאנדרטאת מגלי הארצות כי לא יכלנו לחדש את הכרטיס בזמן הנסיעה החוצה כשהכרטיס של היום הקודם היה בתוקף, ולא היה מכשיר כירטוס פעיל לא בתחנת הרק"ל ולא ברק"ל עצמה (אני חושב שהיה אחד מקולקל). את הטקס ביצענו בתחנת המטרו כשחזרנו ממגלי הארצות.

בתחומי העיר עצמה הכרטיס עבד מצויין בוולידטורים של תחנות המטרו. משום שכרטיס האשראי הספרדי שהשתמשנו בו היה אשראי-מגע וגם הכרטיס של חדר המלון היה כרטיס מגע היה צורך להפריד את הכרטיסים בארנק הפלסטיק ולסמן את הצד של כרטיס הויוה. מדבקה פשוטה מאפשרת לחוש עם האצבע את הצד של כרטיס הויוה ופשוט להניח את הצד הזה של הארנק על הולידטור בלי לפתוח את הארנק.

בתמונות שני סוגי הכרטיס:
בלבן - אלו של הגדה הצפונית מתחנת המטרו בשדה התעופה.
בירוק- אלו שקיבלנו בתחנת הרכבת הארצית מהגדה הצפונית לגדה הדרומית דרך גשר ה25 באפריל, ואחד שקיבלנו בנמל המעבורות של הגדה הדרומית.

מדובר בכרטיס NFC המודפס על חתיכת פלסטיק גמיש בכיסוי נייר קשיח (לא בדיוק קרטון, יותר נייר כרומו). ניתן לשים את הכרטיס בקערת מים חמים ולהוריד בהדרגה את הנייר עד לחשיפת הצ'יפ.

משום שכרטיס ה IP-27 הישראלי הוא כרטיס פלסטיק שאי אפשר לפתוח בלי להזיק לתכולה אני מניח שתתעניינו במבנה הטכני החשוף של השבב והאנטנה.

עד כאן שירשור ליסבון בשני חלקיו.
לצפיה ב-'והרחבה לעניין הכרטיסים לתושבים'
והרחבה לעניין הכרטיסים לתושבים
13/07/2018 | 21:09
27
כרטיס הויוה ויאגם מנייר הוא לתיירים ולמבקרים בעיר.

תושבי העיר יכולים לפנות למשרדי כרטיסים בתחנות מסוימות ולקבל בדואר תוך כמה שבועות כרטיסי פלסטיק שניתן להטעין עליהם גם כרטיסי חודשי. (מה שהופך את העניין לסגור לתיירים)

בדרך כלל בערים דרום אירופאיות הפרש המחירים בין הכרטיס החודשי לכרטיס השבועי או של חמשת הימים הוא כזה שהשבועי עולה כמו חצי חודשי או אף למעלה מכך ומי שרוצה לבקר לשבועיים עדיף שיוציא חודשי אם הדבר אפשרי, אך מעולם לא נתקלתי בעיר אחרת שדורשת מהתייר להטעין את הכרטיס היומי בכל יום ויום מימי הביקור.
לצפיה ב-'החשמלית כסמל העיר - מזכרת מגנט למקרר.'
החשמלית כסמל העיר - מזכרת מגנט למקרר.
15/07/2018 | 13:58
35

כפי שלונדון אימצה את סמלי התחתית כחלק מזהותה, ליסבון אימצה את החשמלית כסמל העיר.

המגנט הוא מזכרת אחת מני רבות המייצגת את החשמלית, יש גם מודלים של חשמליות.

לצפיה ב-'כתבה על תחבורה ציבורית ותיירים'
כתבה על תחבורה ציבורית ותיירים
12/07/2018 | 16:01
11
241
https://www.themarker.com/consumer/tourism/.premiu...
אגיב לכל סעיף כפי שהוא מופיע בכתבה:

1. אין שום סיבה לרכוש כרטיסים מראש לאוטובוסים ורכבות בארץ. מה שגם שזמני נסיעה צפויים אפשר גם לראות ביישומים של גוגל.

3. אין סיבה להצדיק תשלום מול הנהג: הפתרון הוא הקמת מכונות ברציפי הרכבת הקלה, שבהם יהיה אפשר לקנות כרטיסים במגוון שפות.

6. חוסר תחבורה ציבורית לגנים לאומיים זה עניין של ביצה ותרנגולת, אין מספיק תיירים עצמאיים כדי להצדיק קווים כאלה. גם קו אוטובוס שמפזר בין המלונות בתל אביב וירושלים בהתאמה שייצא כל שעה עגולה 24 שעות ביממה לא שווה לעשות כרגע.

בנוסף חסרה לי בכתבה דוגמאות איך הדבר עובד במקומות אחרים באירופה מבחינת נגישות של תיירים.
אני חושב שכמות התיירים שמשתמשים במערכת נמוך מדי כדי להצדיק תרגום מלא של מאגרי המידע השונים.
לצפיה ב-'באירופה רוב השפות בכתב לטיני'
באירופה רוב השפות בכתב לטיני
12/07/2018 | 16:59
2
179
כך שגם אם המידע לא מונגש באנגלית (והרבה פעמים ההנגשה שלו באנגלית או לא קיימת או לוקה בחסר, למעט בערים הגדולות), אבל תייר שאינו אידיוט גמור יכול לקרוא או לפחות לנסות לקרוא את שמות התחנות, להבין מפה, וכו'.

אצלנו יש אלפבית פחות נפוץ, אז מבחינת ההשוואה הזו עדיף להשוות למזרח הרחוק - יפן וסין. מה עושים תיירים שם?

מבחינת תשלום: בהרבה ערים גדולות באירופה, כולל לונדון רבתי שכולם מתפארים בכמה התח"צ שלה טובה ויעילה, לא ניתן לשלם במזומן באוטובוס.

בהרבה ערים יש מכונות ברחוב שמנפיקות כרטיסים - בבריסל למשל גם כרטיסי נסיעה בודדת שעשויים מנייר מכילים בתוכם שבב NFC/RFID כמו ברב קו, ופשוט נוגעים איתו בולידטור כמו עם כרטיס חכם מפלסטיק.
בלונדון אפשר להנפיק כרטיס אוייסטר בעמדה מאויישת או במכונות שנמצאות בהרבה תחנות רכבת וגם בנמל התעופה הית'רו, או לשלם עם כרטיס אשראי contactless.

בגוטבורג שבשוודיה יש קיוסק ליד כל תחנת טראם במרכז העיר ובקיוסק הזה אפשר לרכוש כרטיס חכם ולהטעין אותו.

כדאי ורצוי לבטל תשלום לנהג במזומן, ולהנגיש כמה שיותר מכונות תשלום ברחוב, מכונות הנפקת רב קו, ועמדות שירות. זה דווקא יעזור לתיירים כי הם לא יצטרכו להסתבך עם תשלום במטבעות שאינם בקיאים בהם ולבזבז את הזמן של כולם.

מבחינת כרטיסים תקופתיים, זה חוסר דיוק נוראי בכתבה - כרטיס חופשי יומי/שבועי הוא מעולה לתיירים. במילא חוץ ממשוגעים לדבר אף אחד לא יחצה את הארץ לאורכה ולרוחבה בתח"צ *כל יום*, לכן תייר יכול לקנות כרטיס שבועי לעיר שבה נמצא המלון שלו, וכרטיס חופשי יומי מתאים לימים בהם הוא נוסע לערים אחרות, בין אם כרטיס בין-מטרופוליני או כרטיס ארצי, או פשוט סתם כרטיס נוסע מזדמן.

גם בחו"ל אף אחד לא מצפה לנסוע מדינה שלמה עם אותו כרטיס במשך שבוע, שהרי ברוב הערים הגדולות בעולם הכרטיס החכם תקף רק בגבולות העיר, ולכל עיר יש את שיטת התשלום שלה.

לצפיה ב-'התח"צ ביפן לדוגמה בדרך כלל מאוד מונגשת לתיירים.'
התח"צ ביפן לדוגמה בדרך כלל מאוד מונגשת לתיירים.
12/07/2018 | 18:59
121
כמעט תמיד מכונות מכירת כרטיסים תומכות באנגלית וכמעט תמיד יש גם אנגלית בשילוט. אני חושב שהמצב בישראל שבו גם ערבית היא שפה רשמית גורם לכך שבמקרים רבים טורחים לספק הסברה בערבית- ואז קשה לדחוס גם אנגלית.
אני דווקא חושב שכרטיסים חופשיים ארציים מעולים לתיירים- כך תייר יכול לקנות כרטיס אחד ולחסוך קצת כאב ראש. לדעתי זה אינטרס של משרד התיירות לאפשר לתיירים לרכוש בנתב"ג כרטיסים ארציים ל(נניח) 3 ימים/שבוע/שבועיים במחיר מוזל בהצגת כרטיס טיסה יוצאת. סך הכל זה נותן תמריץ לתיירים לטייל גם במקומות פחות נגישים.
לצפיה ב-''
15/07/2018 | 16:45
1
לצפיה ב-'סליחה אבל באירופה המערכת נגישה לתייר העצמאי 7 ימים.'
סליחה אבל באירופה המערכת נגישה לתייר העצמאי 7 ימים.
12/07/2018 | 17:52
5
145
הכתבה עצמה קצת גרועה כי היא לא טורחת לציין שהתייר האירופאי רגיל לתח"צ 7 ימים בשבוע, ואינה מציינת דוגמאות מחו"ל לזמינות הדברים שהיא מציינת את חסרונם בארץ.

לסעיף 1 שלך אענה שאפשר להזמין כרטיסים רבים הביתה בדואר לפני שאתה עולה על המטוס, בכלל זה האויסטר הלונדוני, הכרטיסים העירוניים של מדריד וברצלונה, וכן ה Swiss Pass. לתייר זה חוסך חיפושים והתעסקויות על ההגעה לשדה התעופה או לתחנת הרכבת בארץ היעד, בעיקר אחרי טיסות ארוכות ובשעות לא נוחות.

גוגל אינה זמינה לתייר עם כרטיס סים זר והגבלות מידע, וגם כאשר היא נגישה יש טענות נגדה שהיא אינה טובה כמו האפליקציות המקומיות. בנוסף, לא לכל תייר יש סמארטפון.

3. לא כל קו אוטובוס מקומי הינו רק"ל (שכמוה יש רק אחת בארץ ברגע זה) ואי מתן היכולת לעלות למערכת מונע מהתייר את האפשרות להגיע למרכזי ההנפקה למיניהם. ביטול התשלום במסומן מתאים יותר למקומות עם מערכת רכבתית שניתן להשיג את אמצעי התשלום בתחנות הרכבת העירונית השכונתיות ולא למקום שרוב התח"צ בו היא של אוטובוסים. יש מקומות שמציבים מכשירים בכל תחנת אוטובוס (ראיתי דבר כזה בשוויץ וכן בתחנות עיקריות במרכז לונדון) ויש שמעבירים את הכירטיס לסוכן אחר כמו חנויות הטבק (איטליה)

(אציין שבניגוד לנאמר בכתבה עמדת הרב קו הקצת נסתרת בנתב"ג מנפיקה כרטיס רב קו אנונימי בלי יותר מדי הסתייגויות כשמבקשים זאת, למרות שלתייר הכיתוב על הכרטיס נראה כמו  IP-17 או IP-21 בפונט קצת מגושם ללא כיתוב כלשהו באותיות לטיניות)

6. מזמן לא צחקתי כל כך. באירופה התיירות התבססה במקור על רשת הרכבות ואז קווי ענף לא רווחיים הוחלפו בקווי אוטובוס כשאמצעי זה היה יעיל יותר. במקביל היבשת מלאה בקווי חובבים ואמצעי תחבורה היסטוריים ואיזוטריים (פניקולרים, רכבות הרריות, רכבלים) המקשרים למוקדי עניין ותיירות שאינם נגישים אפילו ברשת הכבישים. תיירות ההמונים החלה כעניין תלוי תחבורה ציבורית וגם כיום חלק ניכר ממנה תלוי באופן ישיר בתחבורה ציבורית בין מטעמי נגישות ובין מטעמי עומס ובעיות חנייה.

לגבי קישור (מנתב"ג) למלונות - התייר העצמאי בן זמננו רגיל לעלות על הרכבת הרגילה בכל עיר אירופאית ולכן אין סיבה להפעיל עבורו מערך שעתי בלתי אטרקטיבי. מה שצריך להפעיל עבורו (ועבור הבאים לתל אביב משאר חלקי המדינה) הוא מערך של קווים רוחביים תדירים מתחנות האיילון לרצועת החוף, וכן קו אוטובוס מיפו ועד רדינג שהייתי ממשיך עד לגני התערוכה (הצעתי שיהיה קו רק"ל כזה) כדי לחבר את מוקדי הבילוי והכנסים בחיבור אחד פשוט להבנה. בירושלים מרבית המלונות החשובים נמצאים באזור רחובות המלך דוד קרן היסוד ובעתיד יהיה צורך בחיבור האזור לתחנת האומה או באמצעות הקווים שנוסעים כיום בנת"צ או בשיפור מערכת הרק"ל (וחבל שאין אופציה הגיונית לקו מתחנת האומה לקרן היסוד דרך המלך ג'ורג' אם כי תייר עצמאי רגיל להחליף רכבות במערכות מטרו). יתכן שתחנת רכבת בממילא (במקום הטירוף של תחנה בעייתית בכותל ותחנה מתחת למשולש הירושלמי כולו) תתן פתרון טוב יותר לתיירים הבאים לירושלים ברכבת באמצעות שלוחת רק"ל "סגול" מהקו הקיים בכיכר צה"ל דרך רחובות המלך שלמה והמלך דוד לקו הכחול המתוכנן (ומשם הצבע הסגול).

יש להבין שמספרי התיירים בישראל מצומצמים ביותר בהשוואה למקומות אחרים. 3 מיליון תיירים בשנה במדינה כמו ישראל זה כלום כשבטריטורייה בגודל של שכונה כמו גיברלטר ( 5 ק"מ על 2.5 ק"מ בנקודה הכי רחבה) זוכים ללמעלה מ 10 מיליון, לעיר ברצלונה הגיעו 32 מיליון. יש לציין שבקפריסין הגיעו למספר דומה לישראל, על סף ה 3 מיליון, אבל זה במדינה ששולטת רק על שני שליש משטחה ואוכלוסייתה היא שמינית מאוכלוסיית ישראל. יתכן שבעיות התחבורה תורמות במשהו ( לצד בעיות הביטחון והמחיר) למספרי התיירים הנמוכים יחסית בישראל.

צריך לציין גם שבאירופה לא נהוג לנסוע בקבוצות יותר, אלא אם מגובר בקבוצות עם צרכים מיוחדים. רמת התח"צ ביבשת מאפשרת עצמאות רבה בעת תיירות ביבשת וסיקרתי שירשורי מסע רבים בפורום כולל כאלו שעירבו נסיעות ביום ראשון. אני נמצא בעיצומו של שירשור כזה היום ואעדכן אותו בערב.
לצפיה ב-'לגבי הגוגל'
לגבי הגוגל
12/07/2018 | 18:35
4
92
אם משווים לאפליקציות המידע בארץ הגוגל הוא די נוח לשימוש. ואפשר גם להשתמש בו בארץ המוצא כשמתכננים את הטיול.

התכוונתי שלא כדאי להפעיל קווי תחבורה ציבורית בארץ לרשויות טבע וגנים לאומיים. לא רואה את אגד והרגולטור שמעליה משרד התחבורה כל כך ממהרים ומתלהבים לפעיל קווים למצדה לעבדת, לקיסריה ולמגידו בתדירות של פחות מ5 אוטובוסים ביום לכיוון שברוב המקרים יהיו ריקים.

נתקלתי במספר אתרי תיירות באירופה שמסיבות טופוגרפיות אי אפשר להנגיש אותה בתחבורה מסילתית ואמצעים שהזכרת לא היו בהם בכלל. כך שלתייר בתחבורה ציבורית יהיה קשה להגיע אליהם.

ושכחתי גם לכתוב בפוסט שטענות בכתבה על תחבורה ציבורית לקויה בירושלים הן די שגויות. קו 1 הירושלמי משמש את רוב נוסעי התחבורה הציבורית לכותל והוא לא קו חרדי מובהק (למרות שהוא עובר בשכונות חרדיות) מה גם שתייר אמיתי ישתמש ברכבת הקלה עד לשער שכם ומשם יילך עד לכותל (בנוסף לעובדה שרוב המלונות בירושלים המערבית הן מרחק הליכה מהעיר העתיקה) ובנוסף גם גן החיות התנכי נגיש בתחבורה ציבורית גם באוטובוסים וגם ברכבת.

לצפיה ב-'אי אפשר למדוד פוטנציאל של דבר לא קיים.'
אי אפשר למדוד פוטנציאל של דבר לא קיים.
12/07/2018 | 19:17
1
80
אתה בא בהנחה שבגלל שדבר אינו קיים אין לו דרישה. העובדה היא שכאשר מציעים לתיירים תחבורה ציבורית למוקדי עניין ומיידעים אותם במוקדי התיירות ובמלונות הם עושים שימוש בתחבורה הציבורית. לעומת זאת כאשר אין אמצעים כאלו אי אפשר להשתמש בהם או למדוד את הדרישה הרשמית להם.

הבחירה שלא לעצור קווים בכניסות לאתרי התיירות היא בחירה של משרד התחבורה. זה עניין שפוגע הן בתיירות הפנים והן בתיירות החוץ. במקרים רבים עולים בפורום מקרים של אתרי תיירות שקווים סדירים עוברים בקרבתם והוספת תחנות הינה אפשרית ללא הפעלת קווים ייעודיים.

לצפיה ב-'לכן אמרתי שזה ביצה ותרנוגלת'
לכן אמרתי שזה ביצה ותרנוגלת
12/07/2018 | 22:18
57
לא מפעילים קווים לאתרי תיירות כי לכאורה אין ביקוש, אין ביקוש כי קווים כאלה לא קיימים בכלל.

אתה רואה את משרד התחבורה פותח קו למצדה שייצא כל חצי שעה מת"מ ירושלים מ7:00-15:00 ומ9:00-17:00 בכיוון ההפוך?

במיוחד שיש מחסור בכ"א.

לצפיה ב-'בחו"ל גם נפוץ שימוש בשאטלים'
בחו"ל גם נפוץ שימוש בשאטלים
15/07/2018 | 09:11
46
שמפעילים אתרי התיירות עצמם, או אולי הרשות המקומית שמעוניינת בקידומם.
כך בנסיעה מפריז לגנים של הצייר מונה באיזה כפר נידח )ז'יברני), לוקחים התיירים העצמאיים רכבת עד לתחנת ורנון-ז'יברני ומשם יוצאים שאטלים שממתינים לנוסעים ומביאים אותם לאתר. המידע מפורסם לכל מי שמחפש ברשת איך הלגיע לגנים של קלוד מונה אך אינו תחבורה ציבורית רגילה.

באותו הקשר עיריית ירושלים מפעילה שאטל קבוע מחניון "התחנה הראשונה" לשער האשפות. ובפסטיבל האור היא הפעילה שאטלים ממקומות נוספים כגון מלחה-טדי. והמידע היה די זמין (אם כי נתון לשיפור). תוכלו לראות בכך הכנה לרכבל העתידי...

ייתכן ורשות שמורות הטבע והגנים צריכה להפעיל שאטל קבוע מתחנת בנימינה לקיסריה.  הקירבה שלו לתל אביב והאטרקטיביות שלו יביאו לכך שהוא יהיה מוצדק מבחינת כמות משתמשים די מהר (בהנחה שמספר התיירים העצמאיים ימשיך את מגמת העליה). הם יכולים להתחיל "רק בעונה" ובהדרגה לפתח אותו. וזה יותר הגיוני מאשר קו תח"צ רגיל "מלונות תל אביב-קיסריה"
לצפיה ב-'למצדה ולעבדת עוברים קו אוטובוס כל שעה בערך'
למצדה ולעבדת עוברים קו אוטובוס כל שעה בערך
16/07/2018 | 12:43
11
והרבה תיירים אכן נוסעים איתו למצדה ועין גדי.
לצפיה ב-'במדריד ליסבון רומא פריז '
במדריד ליסבון רומא פריז
14/07/2018 | 13:00
100
הגענו לאתרים היסטוריים מחוץ לערים באוטובוס נוח ממוזג ומרווח .כשרוצים זה אפשרי
לצפיה ב-'אני מבלה את רוב חיי במרכז ת״א ויש ימים שאני שומע יותר'
אני מבלה את רוב חיי במרכז ת״א ויש ימים שאני שומע יותר
16/07/2018 | 00:27
30
אנגלית וגרמנית מאשר עברית. כל האנשים האלה צריכים לנסוע ממקום למקום. אז ברור שיש ביקוש.

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום אופניים חשמליים
פורום אופניים חשמליים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה