לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1163511,635 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חיפוש כתובות בברלין ובפולין'
חיפוש כתובות בברלין ובפולין
25/12/2017 | 22:42
4
100
אני מחפשת כתובות של בני משפחתי שגרו בברלין לפני המלחמה. הם גרו בנמסלאו (היום בפולין), עברו לברלין ומשם חלקם עלו לארץ, חלקם נפטרו עוד לפני השואה וחלקם נספו בשואה.
איך אני מגיעה לארכיון העירוני בברלין? ולאן עוד כדאי לי לפנות?
לצפיה ב-'חיפוש כתובות בברלין ובפולין'
חיפוש כתובות בברלין ובפולין
26/12/2017 | 14:27
3
69
הי שלומית,
אנחנו מתכתבות גם פה... בשביל שהידענים בפורום יוכלו לענות כדאי לפרט ככל הניתן מה ידוע לך. לכל הפחות הייתי מוסיפה פה תווך שנים לחיפוש בברלין וגם שמות בני המשפחה בלועזית כדי שמי שברשותו למשל חומרים לא מקוונים יוכל לעזור ולענות באופן פרטני ולא כללי. ומי שיכול להפנות לספרי כתובות או מקורות אחרים שיהיו רלוונטים לחיפוש.

לצפיה ב-'ספרי-כתובות בברלין הועלו אל הרשת'
ספרי-כתובות בברלין הועלו אל הרשת
26/12/2017 | 18:22
2
80
ניתן לחפש כאן: https://digital.zlb.de/viewer/cms/82/

ניתן לערוך חיפוש דרך שורת-החיפוש, אבל יש לקחת בחשבון, שבדומה לספרי-הכתובות של ווינה, יש כאן כנראה איזה באג, ולא מקבלים בהכרח את כל התוצאות. ר"ל: כשחיפשתי שם ספציפי מצאתי תוצאות מסוימות, ונראה לי מוזר שחלק מהאנשים חיים בברלין "בקפיצות" ולא ברצף של שנים. כשהתחלתי לחפש באופן נפרד במדריך של כל שנה, הם צצו לפתע, ואז קיבלתי רצף של שנים, שאיפשר לדעת באופן כללי (במגבלות המתבקשות, כי יתכן שמי שעבר לברלין התגורר בתחילה במחיצת קרובים/חברים, ולא הופיע במדריך) ממתי עד מתי חיו האנשים הרלוונטיים לנו בעיר. 

אגב, לא תמיד יש צורך להמתין שמישהו יראה את השרשור ויתייחס אליו. חיפוש בארכיון-הפורום יכול מאד לסייע לעיתים. הנושא של ברלין ואיתור-כתובות בברלין הועלה לא פעם בפורום במהלך-השנים, ולפיכך ניתן לאתר את השרשורים הרלוונטיים ולהיעזר במידע שהוצע בהם. 
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
26/12/2017 | 23:27
1
44
רק מתחילה ללמוד את הנושא ואת הפורום. אנסה את ספרי הכתובות ומקווה למצוא קצה חוט.
לצפיה ב-'ברוכה הבאה ובהצלחה '
ברוכה הבאה ובהצלחה
28/12/2017 | 17:10
11
לצפיה ב-'מתי בד"כ מיהריטג' עושים הנחות למנויים ?'
מתי בד"כ מיהריטג' עושים הנחות למנויים ?
25/12/2017 | 23:08
1
158
לצפיה ב-'מצטרפת לשאלה ותוהה אם כדאי לעשות איתם מנוי פרמיום'
מצטרפת לשאלה ותוהה אם כדאי לעשות איתם מנוי פרמיום
26/12/2017 | 17:34
83
אשמח לשמוע מבעלי ניסיון אם אכן המידע שברשותם שווה את המנוי.
לצפיה ב-'דרושים מתנדבים- העמותה למחקר גנאלוגי בישראל IGRA'
דרושים מתנדבים- העמותה למחקר גנאלוגי בישראל IGRA
26/12/2017 | 15:34
1
101
חוקרי שורשי משפחה בארץ ישראל,

אנחנו מאד מוקירים אותך על העניין שאת/ה מגלה בפרויקט מאגרי מידע בישראל, שלנו. בעזרת מתנדבים כמוך הגענו בקיץ האחרון לציון של למעלה מ- 1,000,000 רשומות במאגר.

העמותה עובדת בשיתוף עם הארכיון המדינה, על תעודות הנישואין מתקופת המנדט. עד עתה מיפתחנו 28,814 רישיונות, אשר הם זמינים לכל באתר IGRA
זהו אחד הפרויקטים המלהיבים ביותר שלנו כיון שהוא היחיד אשר כולל "נתוני חיים" מתקופה זו של המנדט. אם מתאים לך לעזור לנו בפרויקט זה אנא כתוב ל rosef@post.tau.ac.il  

פרויקט זה אינו אפשרי לביצוע בשיטת מיפתוח ההמונים בענן.

אנחנו ב IGRA מקווים שתוכל/י להקדיש עבורנו מס' שעות בשבוע להקלדת נתונים. נוסף לכך יש לנו עוד פרויקטים, בעברית, המוכנים לעבודה באפליקציית ה CSI
זה עבודה בענן, שכל פעם מקלידים עמוד סרוק. בעבודה באפליקציה זו יש לזכור כי יש לסיים את הדף שעובדים עליו בתוך 23 שעות. כמו כן, יש לזכור לציין את IGRA כמקור הפרויקט, כיון שיש באתר עוד פרויקטים רבים שאינם שלנו.

הקישור לאפליקציית מיפתוח ההמונים CSI (Crowd Sourcing on the Internet) הוא 
https://csindexing.com/index.php

אנחנו מאד מעריכים את השתתפותך.
רוז פלדמן
מרכזת מאגרי מידע

לצפיה ב-'נרשמתי'
נרשמתי
08/01/2018 | 16:29
3
לצפיה ב-'סמינר מקוון חינמי בנושא מפקד אוכלוסין מונטפיורי'
סמינר מקוון חינמי בנושא מפקד אוכלוסין מונטפיורי
26/12/2017 | 08:52
1
80
סמינר מקוון חינמי בנושא מפקד אוכלוסין מונטפיורי
ע"י רוז פלדמן, מתאמת מאגרי מידע של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל IGRA
הסמינר באנגלית.
תאריך: 9/1/18
שעה: 20:00
הסמינר חינמי.
חייבים להירשם מראש.

https://attendee.gotowebinar.com/register/33458725...

לצפיה ב-'האם זה יהיה בעברית?'
האם זה יהיה בעברית?
27/12/2017 | 12:23
13
לצפיה ב-'משפחת ייגר'
משפחת ייגר
25/12/2017 | 14:57
96
רק עתה כשבע שנים מאוחר יותר ראיתי את ההודעה על חיפוש משפחת ייגר; אמי נולדה בכפר רונה דה זוס ואמה היתה בת למשפחת ייגר. בארץ חיו מספר בני דודים של אמי ז"ל שנפטרו במשך השנים שהיו נצר למשפחת ייגר וחלקם אף נקראו בשם זה. אשמח ליצור קשר עם המשפחה שחיפשה את בני המשפחה
לצפיה ב-'מחפש מידע מיהדות ברדיצ'ב מלפני השואה'
מחפש מידע מיהדות ברדיצ'ב מלפני השואה
23/12/2017 | 21:15
1
60
תודה רבה לכולם:)
כמו כן אשמח לקבל המלצה לאתרים שונים לחיפוש אחר משפחתי האבודה מנזקי השואה משפחת גודס סמבורסקי
לצפיה ב-'צריך לפרט'
צריך לפרט
25/12/2017 | 13:58
38
מה אתה מחפש?
לצפיה ב-'חיפוש תעודת זהות של סאבא שלי ז"ל'
חיפוש תעודת זהות של סאבא שלי ז"ל
24/12/2017 | 14:46
1
112
רציתי לאתר תעודת זהות של סאבא שלי ז"ל לעניני רכוש ובטוח לאומי
לדואר אלקרוני
לצפיה ב-'למה הכוונה באיתור של תעודת-זהות?'
למה הכוונה באיתור של תעודת-זהות?
24/12/2017 | 18:13
83
האם הכוונה למספר תעודת-הזהות שלו? פרטים כאלה ונוספים הקשורים בסבך ז"ל מצויים בד"כ במשרד-הפנים. סביר להניח שיש צורך להוכיח את הקרבה המשפחתית אל האדם שאת פרטיו מבקשים ע"מ לקבל פרטים כאלה. 
לצפיה ב-'תעודת זהות של סאבא'
תעודת זהות של סאבא
24/12/2017 | 14:25
1
94
אני מעוניין בתעודת זהות של סאבא הנפטר בשנת 87

לצפיה ב-'התשובה שעניתי לדבאח סיהאם תקפה גם במקרה זה.'
התשובה שעניתי לדבאח סיהאם תקפה גם במקרה זה.
24/12/2017 | 18:14
35
לצפיה ב-' פורומים חדשים מחכים לכם '
פורומים חדשים מחכים לכם
24/12/2017 | 13:09
14

פורום חדש יעסוק בדיני המס כולל תחום המיסוי הפלילי, בו תקבלו ייעוץ מעו"ד מומחה, לשעבר מנהל תחום במחלקת החקירות של רשות המיסים 
היכנסו עכשיו לפורום דיני מע"מ ומס הכנסה 

פורום חדש מרכז ייעוץ משפטי ומענה על שאלות בנושאים של ויזה, דרכון זר, הגירה, אזרחות ואשרת עבודה בחו"ל, בבריטניה וארה"ב בעיקר
היכנסו עכשיו לפורום ויזה ואזרחות בבריטניה וארה"ב
לצפיה ב-'חיפוש נפטר בטבריה.'
חיפוש נפטר בטבריה.
21/12/2017 | 13:01
11
101
שלום .
אני מחפשת קבר של מישהו שקבור בטבריה.ב 2004
אני צריכה לדעת את המקום.
יש חיפוש און ליין ? אולי מישהו יודעה?
תודה.
לצפיה ב-'הייתי פונה לחברה קדישא באתר שלהם'
הייתי פונה לחברה קדישא באתר שלהם
21/12/2017 | 15:08
56
לצפיה ב-'לובה, האם ניסית לחפש ב-BillionGraves?'
לובה, האם ניסית לחפש ב-BillionGraves?
21/12/2017 | 18:56
1
58
לצפיה ב-'כן.'
כן.
22/12/2017 | 19:47
50
תודה.
כמובן.
כניראה שלא כל הקברים צולמו ונרשמו לאתר. ..
אני מחפשת קורצקי לב שנפטר ב 2004.

לצפיה ב-'איזה מידע את צריכה? '
איזה מידע את צריכה?
23/12/2017 | 13:54
7
51
מיקום פיזי של הקבר? תמונת מצבה? פרטים על לב קורצקי?

לצפיה ב-'התבקשתי למצוא את ה "כתובת"'
התבקשתי למצוא את ה "כתובת"
23/12/2017 | 14:14
6
63
יש תמונה של הקבר.
איך משפחה לא יודעת איפה הוא קבור. הם תושבי חול . רוצים להדיע לארץ ולבקר בקבר של אבא.
לצפיה ב-'מה שם אביו של לב קורצקי?'
מה שם אביו של לב קורצקי?
23/12/2017 | 20:23
5
33
לצפיה ב-'שם האב'
שם האב
23/12/2017 | 22:02
4
71
תודה על התגובה.
שם האב שמואל. שם האם סורה מלכה. מצ"ב תמונה.
תודה.
לצפיה ב-'מיקום'
3
82
כנראה מדובר על בית העלמין טוהר רחל, הממוקם בפניה קלה מכביש 768 [העילי] המחבר בין טבריה עילית ופוריה.

בתמונה ששלחת (ושלכאורה לא צולמה בשנים האחרונות) ישנם מספר נתונים שעוזרים לזיהוי:
המיקום של הבתים המרוחקים ברקע - כנראה מאחת השכונות של טבריה עילית.
הקבר עצמו - ממוקם סמוך לפינת גדר החניה של בית העלמין.
דוגמת הגדר של הפחון\גגון שבנתיים במשך השנים בנייתו הושלמה.
בתמונה ששלחת רואים צידו של מבנה בבניה, כנראה במשך השנים הושלם לבית הלוויות\הספדים.

ראי המצו"ב והגדילי התמונה. הקבר סומן במגן דוד ירוק בכל התמונות.

אינני יודע מהיכן הכניסה הרגלית לבית העלמין אולם בהגיעם לבית העלמין יקל עליהם לחפש ולמצוא את הגגון\פחון שבתמונה, ואת מיקומו המדויק של הקבר - למצוא ע"פ זוית צילום התמונה ששלחו.

ותודה לגוגל...
לצפיה ב-'ידוע גם כבית העלמין הזורעים -'
ידוע גם כבית העלמין הזורעים -
24/12/2017 | 01:55
1
61
על שם המושב הסמוך.

בכל מקרה ודאי שאם מגיעים מחו"ל, אז כדאי להגיע למי שאחראי על רישומי הקבורה במועצה הדתית טבריה.

נסי כאן את בית העלמין עצמו או האחראים על הקבורה בו 04-6739504,
אם לא, גגלי על המועצה הדתית בטבריה עד שיימצא האחראי.

בהצלחה
לצפיה ב-'תודה רבה רבה!!!'
תודה רבה רבה!!!
24/12/2017 | 12:42
25
לצפיה ב-'זהו אכן בית העלמין'
זהו אכן בית העלמין
24/12/2017 | 19:21
47
הכניסה היא ממש מאזור המבנה שטרם הושלם בתמונת הקבר.
השביל שרואים הוא שביל הכניסה הראשי.
הקבר הוא מהקברים הראשונים של בית העלמין - מהשורות הראשונות.
בית העלמין פתוח ופעיל והכניסה כמובן חופשית.
לצפיה ב-'רישומים ומסמכים משנות ה 20 בארץ'
רישומים ומסמכים משנות ה 20 בארץ
23/12/2017 | 16:06
103
שלום
היכן אני מוצאת רישומי הגירה, עליה, אוכלוסין  משנות ה 20 בארץ?

לצפיה ב-'מצאתי באתר של פאריז 11 רישומי נישואין בשם המשפחה Herscu'
מצאתי באתר של פאריז 11 רישומי נישואין בשם המשפחה Herscu
21/12/2017 | 15:27
20
373
האתר ששרי מצאה איפשר לי לחפש לפי עשורים כי אין לי מושג מתי סבא שלי מוריץ הרשקו בדיוק התחתן. אני יודעת שהוא הגיע אחרי מלחמת העולם הראשונה לצרפת, אולי לפאריז, והתחתן שם. היו לו בת ובן. הבן היה רופא שיניים והיה מעורב איך שהוא בפרטיזנים או ברזיסטנס, נפצע ואיבד את רגליו. נולד לו בן ב-1942. אבא שלי הוא בן מנישואיו השניים של סבי אחרי שהוא חזר לרומניה. אני מניחה שהקשר עם החצי דוד הזה נותק בגלל המשטר הקומוניסטי כי אבא שלי לא יודע שום דבר עליהם. כשאבי היה בן 13 סבי נפטר.

רק בשבוע האחרון נודע לי מאבי, כי שאלתי!, שהאישה הראשונה של סבי וגם בתו נספו באושוויץ. האתר ששרי הביאה לכאן לא יכול לסייע נכון לכרגע כי יש שם בינתיים לידות רק עד 1912 והילדים ככל הנראה נולדו אחרי 1920. באתר דפי העד של יד ושם יש למעלה מ-17 איש עם שם המשפחה Herscu שמצוין שנספו בשואה בוודאות או בסבירות גבוהה. היחידה שמתאימה לתיאור שיש לי היא מישהי בשם Adele Herscu שידוע עליה שנולדה ב-1920 בפאריז ונרצחה באושוויץ ב-1943 אחרי גירוש מדרנסי.

אם מישהו מחפש פרטים על אנשים עם שם המשפחה הרשקו ואין לו חשק שוב לחפש - אני יכולה להעתיק לכאן את התאריכים שמצאתי. לא עשיתי צילומי מסך כי המחשב שלי דפוק אבל רשמתי כל פעם שמצאתי מישהו עם השם הזה. אנשים עם השם הזה הופיעו ברבעים הבאים: 4,6,9,11,18,19.

בקיצור - יש סבירות שעוד קרובי משפחה שלי הגיעו לפאריז בתום המאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים ושאיבדתי עוד קרובים בשואה.

אין לי שום מידע של ממש על סבי מעבר לכך שהיה סוחר סטייל אלטעזאכן, היה סמל בצבא ונולד כנראה בפוקשאן ברומניה ב-1885 ונפטר שם ב-1955. אין לנו שום מידע על הוריו, ואין תעודות. יש תמונות בודדות שלו אבל באחת מהן הוא צולם בחתונה של אחיינית כלשהי.

קצת מצחיק כל החיפוש הזה. אני עונה לעצמי על שאלה אחת ומקבלת במתנה עוד מינימום 3 שאלות חדשות.
לצפיה ב-'קראי את ההבהרות הנוספות שכתבתי בשרשור אודות חיפוש-הרישומים'
קראי את ההבהרות הנוספות שכתבתי בשרשור אודות חיפוש-הרישומים
21/12/2017 | 19:08
19
87
אשר לסיפא של ההודעה שלך, "אני עונה לעצמי על שאלה אחת ומקבלת במתנה עוד מינימום 3 שאלות חדשות" - זוהי בדיוק ההגדרה של מחקר, כל מחקר
לצפיה ב-'אוח, את נהדרת. אחלה הסבר שמת לי'
אוח, את נהדרת. אחלה הסבר שמת לי
21/12/2017 | 21:55
18
60
רשמתי לי גם מקרה של מישהו ששמו Hersco כי חשבתי שזה בלבול סביר וגם העפתי מבט על אנשים "סביב" הרישום. אבל לא עלה על דעתי לעשות חיפוש לכל אות אהו"י אפשרית וזה לחלוטין כיוון - אבל את העניין של האות s שיכולה להופיע כ-ch בחיים לא הייתי מנחשת לבד! ים תודות.

השם הפרטי הוא "תיק" במקרה של הסבא הזה. אבא שלי תמיד התייחס אליו כאל "סטרול" אם הוא בכלל הזכיר אותו. אחרי ששאלתי הוא אמר שזו ורסיה רומנית לשם ישראל. רק כשביקרתי דוד שלי שנתן לי תמונות וסיפר לי המון דברים גיליתי שהדודה שלי תמיד קראה לסבי "מוריץ" או "מוריס". ועכשיו את הוספת לי את האופציה של מרסל. לגמרי וואו.

המון תודה!
לצפיה ב-'האם את יודעת להעריך מתי נולד סבך? '
האם את יודעת להעריך מתי נולד סבך?
22/12/2017 | 19:11
17
38
גם אם אינך יודעת תאריך מדויק, בהנחה שאת יודעת את שנת לידתו של אביך את יכולה אולי להעריך את התקופה בה נולד סבך. זה עשוי לסייע לי בחיפוש של נתונים פוטנצאיליים. 
לצפיה ב-'האם הבן שנולד בשנת 1942 הוא אביך? '
האם הבן שנולד בשנת 1942 הוא אביך?
22/12/2017 | 19:12
1
36
אם כן, אני לוקחת בד"כ 25 שנים לאחור פלוס מינוס בניסיון לתערך את שנת-הלידה של ההורים. 
לצפיה ב-'בשנת 1942 נולדו גם אבי וגם האחיין העלום שלו'
בשנת 1942 נולדו גם אבי וגם האחיין העלום שלו
26/12/2017 | 16:30
14
לצפיה ב-'סבי נולד בשנת 1885 בפוקשאן'
סבי נולד בשנת 1885 בפוקשאן
26/12/2017 | 16:29
14
22
שאלתי את אבא שלי והוא משוכנע שהמשפחה שלנו לא שייכת לעיר יאשי. אבא שלי הוא ממש בן זקונים. נולד כשסבא שלי היה כבר מבוגר.

לצפיה ב-'עוד קצת תובנות וקצה-חוט חיוני ואולי מטלטל'
עוד קצת תובנות וקצה-חוט חיוני ואולי מטלטל
26/12/2017 | 18:55
13
59
ראשית, התייחסות לנקודה שהעלית, הניסיון שלך לאתר מידע באמצעות האתר של יד ושם. זה בהחלט חשוב, אך כשאנחנו מנסים לאתר מידע הקשור בשואה חשוב לחפש במקורות-מידע שונים ולא רק במקור-מידע אחד, משום שהמידע בכל אחד מהגופים/מוסדות אינו בהכרח זהה. לפיכך כדאי לחפש במקרה זה:

באתר-ההנצחה הרשמי לשואה בצרפת: https://tinyurl.com/nko2ybo

באתר של מוזיאון-השואה בוושינגטון: https://tinyurl.com/zv2fzbk

דרך שירות-האיתור הבינלאומי, ITS: השירות עצמו ממוקם בבאד ארולסן שבגרמניה, אך פנייה אליהם עלולה לקבל מענה כעבור זמן ממושך מאד. עדיף לפנות תחילה אל יד ושם (יד ושם קיבל את החומרים משירות-האיתור בהמשך להסכם שנחתם עם 11 מדינות, וישראל ביניהן). זה חיוני ביותר, משום שיש שם מידע אודות נספים וניצולים, ובין השאר גם מידע אודות אנשים שחיפשו את קרוביהם. אולי סבך חיפש אחרי המלחמה את משפחתו הראשונה, ותוכלי לאתר שם קצה-חוט ראשוני. 

עם זאת, אולי כדאי להתייחס תחילה אל קצה-החוט הבא, שיעשה אולי טלטלה בנתונים. בחיפוש צצו פרטים, שהעלה מישהו בשם ז'ק סטרול, המחפש מידע אודות משפחתו. ההודעה צצה במסגרת חיפוש בגוגל. בקישור הבא ההודעה היא שנייה מלמטה, הודעה שמספרה 75:

אמנם לא כל הפרטים תואמים ב-100% לאלה שבידך, אך על פניו נראה ששניכם מתייחסים לאותו אדם, וסבו הוא סבך. שם-המשפחה הוא, לפיכך, הרשקוביץ ולעיתים הרשקו. האיש מוסר לא מעט פרטים, אך נראה שגם הוא נשען על רסיסים של עובדות. אם אינך דוברת צרפתית, את יכולה להיעזר בתרגום של גוגל בשביל להיווכח שמרבית-הסיכויים שאתם מתייחסים לאותה משפחה. 

האמת שהנ"ל צץ אחרי שנתקלתי בפרטים הבאים, שהחשידו שהמדובר בסבך, וכבר אז נראה היה שהשם הוא (גם) הרשקוביץ. לא ניתן לקשר אל הדף עצמו, ולכן אני מנסה לקשר אל דף-החיפוש. בקישור חפשי Hersco, וברשימה שתקבלי תוכלי לראות שהאחרון הוא סטרול הרשקוביץ. את יכולה להיכנס אל הדף עם תמצית-הפרטים אודותיו, ואם תיכנסי אל העינית שבדף, תוכלי לראות את רשימת-החיול המקורית. מכיוון שציינת בהודעה הראשונית שלך שאינך בטוחה אם היה בפריס או במקום אחר, חשדתי שהפרטים עשויים להתאים לסבך. הנה הקישור לדף-החיפוש: https://tinyurl.com/yayqfbv9

כך או כך, נראה לי שהכרחי לאתר את אותו ז'ק סטרול, שהשאיר את ההודעה הנ"ל ביחס למשפחת-סבו. מחיפוש ראשוני בגוגל נראה שיש אולי יותר מאדם אחד בשם זה. נסי לחפש, ואם אינך בטוח,ה לכל היותר את יכולה לפנות למי שעשוי להתאים, ומקסימום להתנצל אם יתברר שאין המדובר באדם שאת מחפשת. 

שרי
לצפיה ב-'אני רואה שהקישור האחרון הצליח'
אני רואה שהקישור האחרון הצליח
26/12/2017 | 18:57
11
33
ומוביל ישירות אל הפרטים אודות סטרול הרשקוביץ. כעת את יכולה להיכנס אל העינית ע"מ לצפות ברשימה עצמה. 
לצפיה ב-'אני יושבת פה ובוכה. מצאת לי את המשפחה!!'
אני יושבת פה ובוכה. מצאת לי את המשפחה!!
26/12/2017 | 19:41
10
29
לצפיה ב-'איך אפשר לנסות ליצור קשר עם ז'ק? ההודעה שם מ-2001'
איך אפשר לנסות ליצור קשר עם ז'ק? ההודעה שם מ-2001
26/12/2017 | 19:46
7
21
לצפיה ב-'כל כך מבינה את ההתרגשות שלך'
כל כך מבינה את ההתרגשות שלך
26/12/2017 | 19:59
6
36
לא בכדי רשמתי את המילה 'טלטלה', כי הנחתי שזה מה שעומד לקרות. 

כפי שרשמתי, יתכן שיש עוד אנשים ששמם ז'ק סטרול. מתוך הפרטים את יכולה להניח בערך בן כמה הוא אמור להיות, ומן הסתם הוא מתגורר בצרפת. על-פי זה נסי לחפש בגוגל אנשים שעשויים להתאים. יתכן שחלקם ברשתות החברתיות, וניתן לפנות אליהם דרך שם, ואחרים אולי יש כתובת ליצירת-קשר בקישורים בהם הם מופיעים. 

מכיוון שהשפה עשויה להיות מחסום לפחות בחלק מהמקרים, אני במקומך הייתי רושמת לעצמי משהו באנגלית פשוטה, לא ארוך (צריך בכל זאת לשכנע אנשים לענות לך, ולכן נדרש הסבר קצר מי את ואת מי את מחפשת), ומתרגמת לצרפתית. לא כדאי לתרגם מעברית לצרפתית. המעבר הזה לא חלק, עדיף לתרגם מאנגלית לצרפתית.

בפנייה שלך את יכולה לפתוח בהתנצלות על שתרגמת לצרפתית באמצעות גוגל, שכן לצערך אינך יודעת לכתוב בצרפתית. בסיום הוסיפי משפט "מתחנן", ובו בקשי שגם אם האדם אינו קשור למשפחה שאת מחפשת, שיציין זאת, כדי שתדעי שאת צריכה להמשיך הלאה בחיפושיך. 

אחרי הגרסה הצרפתית, אני מציעה לך להוסיף גם את הגרסה האנגלית. 

לצפיה ב-'ז'ק סטרול'
ז'ק סטרול
26/12/2017 | 20:05
5
34
במדריך אינטרנטי של צרפת מופיע אדם אחד בשם ז'ק סטרול, והוא מתגורר בפריס. אם לא ילך דרך האינטרנט, אפשר לנסות דרך הפרטים המצויינים בקישור. עם זאת, עדיף לדעתי לא להתקשר. מעבר למגבלת-שפה פוטנציאלית, אנשים לא תמיד מעוניינים לשתף פעולה דרך טלפון, ובמקרה הזה זה עשוי להיות קשה, מטלטל, ועדיף להשאיר בידיו את הפרטים, כדי שאם ירצה, יוכל ליצור קשר. לכן נראה לי שעדיף לשלוח מכתב בדואר לכתובת הרשומה בקישור, בתקווה שהיא עדכנית. 

לצפיה ב-'אחלה עצה. את מאוד צודקת. זה יהיה וואחד שוק גם עבורו'
אחלה עצה. את מאוד צודקת. זה יהיה וואחד שוק גם עבורו
26/12/2017 | 20:59
4
26
אבל אני אחפש אותו גם ברשתות חברתיות וכל הג'אז. מישהו בפייסבוק כבר אמר לי שהוא מכיר מישהי עם שם המשפחה Strul. שחיה בארץ. מלאן התרגשות העסק הזה.

הכנסתי את כל המידע שהוא רשם שם כבר לאילן שלי ונמצאה התאמה חכמה לא לגביו אלא לגבי חייל יהודי רומני ששירת בצבא הרומני ב-1916. החייל הזה לפי המסופר בעיתון של בני ברית שיצא בארה"ב ב-1917 קרס בדרך בגלל תשישות והקולונל נתן הוראה לירות בו. סמיכות הזמנים וזה ששמות אצלנו עוברים בהחלט מדור לדור גורמים לי לחשוב שדרך המציאה הנוכחית אולי גם מצאתי סיפור על גורלו של אח אפשרי של סבא שלי.

לצפיה ב-'אני רואה שאחרי שמו נוסף DOM'
אני רואה שאחרי שמו נוסף DOM
26/12/2017 | 22:26
3
32
יתכן שהכוונה לאיזור שהוא מחוץ לצרפת. DOM מתייחס לאיזורים שבשליטה צרפתית, והם מחוץ לגבולות-צרפת עצמה. מחיפוש בגוגל נראה שאולי יש רופא בשם ז'ק סטרול באחד מהמקומות הללו. נסי להריץ חיפוש בגוגל תחילה.
לצפיה ב-'יש לנו שני יעדים נכון לכרגע למשלוח מכתב עם שאלה'
יש לנו שני יעדים נכון לכרגע למשלוח מכתב עם שאלה
26/12/2017 | 22:31
2
26
מצאתי מישהו עם השם המתאים בפייסבוק אבל הוא לא נראה דומה. בחיפוש גוגל שעשיתי עלו בין השאר גם תמונות של אנשים ואחת מהן נראית אפשרית. מפרופיל כלשהו בלינקדאין. אני עמוק בחומר.
לצפיה ב-'בהצלחה '
בהצלחה
26/12/2017 | 22:56
13
לצפיה ב-'יכול להיות שהרמז עם DOM מאוד חשוב'
יכול להיות שהרמז עם DOM מאוד חשוב
26/12/2017 | 23:10
25
יש מישהו בשם ד"ר ז'ק סטרול באי ריאניון שליד מדגסקר. מחפירה בכמה לינקים כתוב שם שהאיש נולד ב-1945 וזה ממש שנה שקרובה מספיק כדי שזה יהיה רלוונטי. כל הקישורים האחרים בינתיים חוזרים על עצמם וזה אותו האיש שפעיל בכמה קליניקות שונות על האי הזה.
לצפיה ב-''
27/12/2017 | 15:10
1
20
לצפיה ב-'חיבוק לשניכם - על ניהול פורום כזה מקסים ועל העזרה כאן'
חיבוק לשניכם - על ניהול פורום כזה מקסים ועל העזרה כאן
27/12/2017 | 19:41
17
לצפיה ב-'מצאתי דף עד לגבי אשתו הראשונה של סבי'
מצאתי דף עד לגבי אשתו הראשונה של סבי
27/12/2017 | 10:28
29
רוב הפרטים מתאימים. הסיפור שעבר בצד שלהם שונה ברסיסי המידע - לפי הסיפור של ז'ק הסבא שלי התחתן עם אדל שוורץ כבר ברומניה והיא נולדה גם כן בפוקשאן ויש אפילו תאריך לידה לגמרי סביר שלה כי היא לפיו צעירה רק בשבע שנים מסבי.

הסיפור מהצד שלו אומר שסבי עזב את המשפחה כבר בתחילת שנות השלושים ולא חזר. אבל ברור לי שהיה קשר איך שהוא כי סבי קיבל ממישהו תמונה של הנכד שנולד לו בצרפת ואבא שלי ידע להגיד שאשתו הראשונה נרצחה באושוויץ. כך שהם כנראה הצליחו לחדש קשר אחרי המלחמה ולהחליף מידע.

את דף העד מילאה מישהי שמתארת את עצמה ככלתה של אדל והתאריך על הדף הוא 1998. ויש שם כתובת שלה. אולי גם היא עדיין בחיים.

מדהים כל הסיפור הזה. איזה בלגן.
לצפיה ב-'איתור של רישומי-חיים בארכיון של פריס'
איתור של רישומי-חיים בארכיון של פריס
19/12/2017 | 19:07
23
1228
למרבה הצער, האתרים הצרפתיים אינם נוטים להיות "ידידותיים למשתמש", ולא רק בגלל השפה (ע"פ רוב אין שם גרסה אנגלית). עם זאת, אני יכולה להעיד שלאורך השנים חל שיפור, ולטעמי באתר של הארכיון הפריסאי השיפור הוא גם טכני, בפלטפורמה של החיפוש. 

בעבר ניסיתי לסייע לסמדר, וכשהגעתי אל הגרסה המוקדמת של האתר, למרות שאני מסתדרת עם צרפתית, לא הייתי בטוחה שאני מבינה מה הולך שם. נעזרתי ליתר בטחון במתרגם של גוגל. ר"ל: למי שאינו דובר השפה כדאי לעבוד, לפחות בהתחלה, לצד המתרגם של גוגל כדי להבין איך בנוי האתר, מה המצאי העכשווי, וכו'. 

מניסיון אישי, בעבר עבדתי עם האתר פה ושם, ובכל פעם הייתי צריכה לחזור ולהזכיר לעצמי מה הולך שם. ככל שהרביתי להשתמש באתר, ראיתי שהדברים מתחילים "לרוץ", ובמיוחד לאחרונה, שכן יש לי עשרות תעודות שאני צריכה לחפש, ונכון לימים אלה אני באמצע "השוונג". ממש כמו במערכון "מכבסת, תולה", כך אני "מורידה, שומרת" (ומגבה). 

בשנותיו הרבות של הפורום התעניינו כאן לא מעט אנשים בקרוביהם שעברו לפריס. לכן העדפתי לרכז את ההסברים במסמך שצירפתי. מעבר לאופן השימוש הוספתי גם תובנות וטיפים לחיפוש, ואני מקווה שההסברים יהיו ברורים ויסייעו, צעד צעד, בחיפושים. עדיין לא סיימתי לנבור באתר כולו. אם אגלה שם בהמשך אופציות למקורות-מידע נוספים שניתן לדלות דרך האתר, אדווח. 

הערה חשובה לסיום: לאורך השנים הפריע לי שאיני מאתרת מדריכי-כתובות וטלפונים של פריס בפרט וצרפת בכלל מהמאה ה-20, לא באתרים ייעודיים ולא בחיפוש ישיר דרך גוגל. כל מה שמצאתי היה עמוק עמוק בתוך המאה ה-19. לאחרונה הבחנתי די במקריות שלוגן הוסיף אל הגנאלוגיאינדקסר מספר מדריכים מהשנים 1938 ו-1939. כדאי לחפש במדריכים הללו, משום שאם מאתרים פרטים רלוונטיים (קרי: כתובת!), הרי שאפשר לבדוק במפות באיזה רובע הכתובת ממוקמת, מה שבהחלט מקל על החיפוש. הקישור אל האתר:

שרי
לצפיה ב-'תודה שרי!!!'
תודה שרי!!!
19/12/2017 | 21:26
21
לצפיה ב-'נפלא '
נפלא
19/12/2017 | 22:31
48
עכשיו נותר רק לחפש קצת זמן בעבור החיפושים האלו...
לצפיה ב-'באת לי בזמן! בדיוק חיפשתי עקבות של סבי בצרפת'
באת לי בזמן! בדיוק חיפשתי עקבות של סבי בצרפת
19/12/2017 | 23:58
51
המון תודה על המידע הזה. ישבתי לחפש באתר הצרפתי את סבא שלי -מוריץ סטרול הרשקו. מצאתי בין השנים 1913-1932 11 איש עם שם המשפחה Herscu שהתחתנו בפאריז אבל הוא לא ביניהם.

עוד לא החלטתי אם להרים ידיים בנושא אבל החיפוש עזר לי להבין את גודל המשימה.
לצפיה ב-'תודה רבה! גזרתי ושמרתי :)'
תודה רבה! גזרתי ושמרתי :)
20/12/2017 | 06:36
22
לצפיה ב-'כדאי להעביר המדריך הזה לוויקיגניה, לצערי לא יהיה'
כדאי להעביר המדריך הזה לוויקיגניה, לצערי לא יהיה
20/12/2017 | 09:57
1
65
לי פנאי בזמן הקרוב לעשות זאת. שרי - את יודעת לערוך שם?
לצפיה ב-'מעולם לא עשיתי זאת, ולצערי גם לי אין כרגע פנאי להתמודד עם זה'
מעולם לא עשיתי זאת, ולצערי גם לי אין כרגע פנאי להתמודד עם זה
20/12/2017 | 21:36
18
לצפיה ב-'סופסוף הצלחתי לחפש באתר (אך עוד לא למצוא...) '
סופסוף הצלחתי לחפש באתר (אך עוד לא למצוא...)
21/12/2017 | 09:51
16
45
שרי, בזכות ההדרכה המפורטת שלך - הצלחתי סופסוף לחפש באתר. ניסיתי לאתר את רישום הנישואין של דודו של אבי, איזידור קנטור Isidore Cantor. באתר גליציה (שוב, בזכותך!) - מצאתי הודעה על נישואיו, אשר פורסמה בעיתון של הקהילה היהודית המקומית. איזידור נישא ל - Gilberte Cahen ביום 8 במרץ 1925, בבית הכנסת Tournelles. כתובת המגורים שלהם: Avenue Ledru-Rollin. אני יכול רק לנחש כי נרשמו לנישואין סביב תאריך זה.

מחיפושים ברשת, עולה כי בית הכנסת ממוקם ברובע הרביעי, וכי כתובת המגורים נמצאת ברובע ה - 12, ולכן חיפשתי בשני האינדקסים הרלוונטיים. לצערי, לא מצאתי כל אזכור לשם Cantor ברישומים הללו. נאלצתי להפסיק מפאת חוסר זמן. טיפים להמשך יתקבלו בשמחה

שוב, המון המון תודה על המדריך הנהדר!
לצפיה ב-'אולי דווקא ברובריקה של העשורים יהיה יותר קל'
אולי דווקא ברובריקה של העשורים יהיה יותר קל
21/12/2017 | 10:21
2
26
כלומר כשמחפשים כאילו לא יודעים מה הרובע הספציפי. זה יופי שאתה יכול להתמקד על רבעים מסוימים. האופציה הרביעית ששרי מסבירה עליה - החיפוש באינדקסים הכלליים לא מחייב לציין רובע ספציפי. מכניסים את שם המשפחה המבוקש והאתר מעלה את העמודים שבהם שם המשפחה יכול להופיע וצריך לבחור לאיזה רובע להיכנס.

התוצאה היא מציאת השם של האדם ותאריך החתונה בלבד. לא מצוין שום דבר נוסף. למי שמחפש בלי לדעת באיזה רובע הרישום זה יכול מאוד לעזור כדי להתמקד בהמשך כדי למצוא רישום אוכלוסין יותר מפורט אבל גם אז צריך לדעת צרפתית או לפחות להיות מסוגל לקרוא את הרישום וזה היה לי קשה.
לצפיה ב-'אבל האינדקס הזה (עשורים) מתייחס לנישואין רק משנת 1933, לא?'
אבל האינדקס הזה (עשורים) מתייחס לנישואין רק משנת 1933, לא?
21/12/2017 | 11:30
1
15
לצפיה ב-'מצאתי שם רישומי נישואין גם מ-1913'
מצאתי שם רישומי נישואין גם מ-1913
21/12/2017 | 15:03
15
לצפיה ב-'עוד קצת הבהרות ותובנות'
עוד קצת הבהרות ותובנות
21/12/2017 | 18:33
12
57
האמת שלא הבנתי בתחילה איך נכנסה לעסק גליציה שבפולין ולפרקים אוסטריה-הונגריה.   התכוונת, מן הסתם לאתר גאליקה (אני מניחה שהשם מקורו בגאליה ובגאלים, אבותיהם המוקדמים של הצרפתים.). 

אז אחרי שרדפת אחרי הגורוחובסקים שלי לדרום אפריקה עם הקוזוינרים המשותפים לנו, כעת אתה מגיע אחרינו לפריס? פנינה-פאולין, הבת של חיה אברמוביץ' וגדליה גורוחובסקי עליהם סיפרתי בשרשור, נישאה בדיוק באותו בית-כנסת ברחוב לה טורנל בשנת 1924!

כאמור, מעט הבהרות כלליות, ובהמשך התייחסות ספציפית:

כללית, הרישומים מתייחסים בד"כ לרובע-המגורים ולא למקום בו נערכו הנישואים. 

אחת האפשרויות שקיימת לעיתים ברישומי-נישואין היא הבדיקה של שם נוסף. אם לא מצאנו את הפרטים אודות האדם המבוקש, וידוע לנו שמו/ה של בן/בת-הזוג, אפשר לחפש גם ע"פ בן/בת-הזוג. אני מניחה שכמוני גם אחרים מגיעים אל זה לא פעם עם עייפות ועיניים טרוטות, והעבודה הזו של החיפושים באינדקסים וברישומים, איך לומר בלשון עדינה, לא ממש מרתקת. במצב כזה קל לפספס, אבל אסור להגיד נואש!

באותו אופן, אם לא מצאנו פרטי-נישואין, אבל ידועים לנו פרטים אודות הילדים שנולדו מהנישואין הללו, גם אם את רישומי-הלידה לא נאתר (כרגע יש באתר רק עד 1912), הרי שיתכן שבאמצעות המידע שיש לנו אודות הצאצאים נוכל לאתר את רישומי-הנישואים ו/הפטירה של הצאצאים. הרישומים מכילים בד"כ מידע אודות ההורים, ועשויים לספק לנו לעיתים תאריך-נישואין של ההורים או לפחות את כתובתם והרובע בו התגוררו, מה שיסייע לעשות צעד לאחור ולנסות שוב לאתר את רישום-הנישואין של ההורים.

אינדקס הנישואין כולל מידע מהשנים 1860-1984 (נדמה לי שבמדריך שכתבתי ציינתי בטעות שהרישומים באתר הם עד שנת 1986). לפיכך, אם מישהו נישא בשנת 1925, ניתן לחפש דרך העשור המתאים (1923-1932).

שמות - חשוב לקחת בחשבון שינוי של שמות כמו גם ווריאנטים אפשריים מתוקף העובדה שרשמים כתבו מה שהם שומעים. הדבר אמור הן ביחס לשמות-משפחה והן ביחס לשמות פרטיים. למשל:
השם גורוחובסקי נרשם באין ספור צורות. אם אחפש רק שמות שמתחילים ב-GO, אפספס את התצורה גרחובסקי. לכן חשוב לעבוד בקפידה על האינדקס ולוודא שלא פספסנו רק בגלל שהשם נרשם בצורה אחרת ממה שהיה מקובל במשפחתנו. כדוגמא, רק לאחרונה גיליתי באינדקס מופע ביזארי שכזה, שאין לי ספק שהוא עיוות, גם אם זה לא קשור אלינו: Goriachkoovsky. לצערי לא נרשם שם פרטי, אך כדי לא לפספס רישום שעשוי להיות רלוונטי, אני מתכוונת לנסות לאתר את הרישום המקורי כדי לראות את הפרטים במלואם ולהחליט אם זה שייך למשפחתנו או לא. 
באופן דומה השם הרשקו, לרשם צרפתי שעבורו 'ש' נרשמת כ-CH עשוי לרשום את השם כ-Herchcu/Herchco וכו'. 

אשר לשמות הפרטיים, אצלי עזבו את ראש פינה משה, פנינה, ציפורה, מרים וכו'. בפאריס פנינה הפכה לפאולין/פאולה, משה הפך למוריס, וכו'. ר"ל:
השם מוריץ פעמים רבות 'הולך' עם השם משה. המקבילות הצרפתיות לשם משה הן ע"פ רוב מוריס, מואיז, ולעיתים גם מרסל. לפיכך, אם בין השמות שהתקבלו באינדקס יש מופעים כאלה, הייתי בודקת את הרישומים עצמם כדי לבחון אם הרישומים הללו רלוונטיים עבורי. 

ארנון, מיד המשך והתייחסות למקרה הספציפי שהעלית.
לצפיה ב-'איזידור קנטור'
איזידור קנטור
21/12/2017 | 18:44
9
50
ארנון, הכתובת שרשמת, Avenue Ledru-Rollin, היא אכן ברובע ה-12, אבל, וכאן האבל הגדול: חלק מהשדרה הזו נמצא ברובע ה-11. הפטנט שלי:

כשאני מוצאת כתובת מסויימת, אני מעתיקה אותה לגוגל ללא המספר של הבית. בד"כ מה שמתקבל ראשון זה הערך בויקיפדיה, שאותו אפילו אין צורך לתרגם. בשורה הראשונה בד"כ נרשם הרובע בו ממוקם הרחוב. יש רחובות שהם "חצויים" בין 2 רבעים, ואף נתקלתי בכאלה שעוברים בתוך 3 רבעים שונים. במצב כזה, אם את הכתובת שמעניינת אותך לא מצאת ברובע ה-12, הרי שיש לחפש ברובע ה-11, שכן Avenue Ledru-Rollin עובר בין 2 הרבעים הללו. 

בחיפוש של תעודת-נישואין באינדקס של העשורים, בשנים 1923-1932 ובציון הרובע ה-11, איתרתי פרטים אודות נישואין של איזידור קנטור ב-5 במרץ 1925, כפי שתוכל לראות בצילום-המסך שצירפתי. 

אני משאירה לך כעת את האתגר של איתור-הרישום המקורי, ארנון. כפי שתוכל לראות, באינדקס לא מופיע מספר-התעודה, אבל אם תיגש לאופציה השניה בתפריט, שם מצויים הרישומים המקוריים, ולאור העובדה שיש בידך כעת תאריך מלא, רובע, והשם המבוקש, זה אמור להוביל אותך ישירות אל הספר הרלוונטי, שם תצטרך לאתר את הרישום. 

ושוב לדווח 
לצפיה ב-'הנה הרישום המקורי! וואו!!! (ועוד שאלה...)'
הנה הרישום המקורי! וואו!!! (ועוד שאלה...)
21/12/2017 | 19:29
8
65
שרי, המון תודה על תשומת הלב, ככה כולנו יכולים ללמוד כאן בצורה נהדרת. בזכות קצה החוט שלך - מה קצה חוט? זה כבל של ממש... - איתרתי בקלות את הרישום המקורי.

בהערה בכתב יד לצד הרישום מופיעים פרטים נוספים - אאל"ט, מדובר באזכור הגירושין של בני הזוג (ידעתי שהתגרשו). ישנם שם שני תאריכים: 15.11.1935 ו - 24.3.1936, ועוד אחד בחתימה (1.4.1936), כמו גם מס' אסמכתא (569-4461). מה משמעות הפרטים האלו, ואיך אני יכול לאתר באמצעותם את רישום הגירושין?

המון תודה!
לצפיה ב-'קצת תשובות (לא הרבה, לצערי) וגם קצת שאלות'
קצת תשובות (לא הרבה, לצערי) וגם קצת שאלות
22/12/2017 | 10:00
7
37
אני כל כך מבינה את ההתרגשות שלך, ארנון. אחרי כל השנים, עדיין כשאני מאתרת רישומי-חיים מקוריים זה מרגש בכל פעם מחדש. ברכות על המציאה. 

האם הצלחת לפענח את הרישום עצמו? אגב, אני מקווה ששמת לב שאחד מהעדים היה מהנדס בשם דוד קנטור. האם ידוע לך הקשר שלו אל איזידור ומשפחתו? כמי שמתעניינת בתולדות-הרפואה והרוקחות בארץ (כפי שאתה כבר יודע), איני יכולה להתאפק מלשאול: האם איזידור עבד כרוקח רק בחו"ל? מה הקשר שלו לחיים דוד קנטור, הרוקח מזכרון יעקב?

אשר לנושא של הגירושין, הנה מה שאני מבינה עד כה: אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו שע"פ רוב, וגם במקרה הזה, אנחנו מאתרים רישומים אזרחיים. קרי: הזוגות נישאו דרך הממסד הרבני היהודי. לפיכך, ע"מ לרשום את הנישואין ברישום האזרחי היו זקוקים לאיזה אישור פורמלי נוטריוני. באופן דומה, בני-הזוג התגרשו דרך הממסד הרבני היהודי, וע"מ שהגירושין ירשמו ברישום האזרחי נזקקו גם כן להמצאת-אישורים, והיה הליך מסודר לשם כך. 

לפיכך, כך אני מבינה את העניין במקרה הספציפי שלך: בני-הזוג התגרשו כדת וכדין בתאריך 5 בנובמבר 1935. הם המציאו אישורים, ובהליך המשפטי המקובל נרשמו כגרושים במסגרת האזרחית המשפטית בתאריך 24 במרץ 1936. העירייה המקומית רשמה את הגירושין הללו ב-1 באפריל 1936, כפי שניתן לראות בחתימה בתחתית-ההערה.בין התאריך וחתימתו של הרשם רשומה המילה "העירייה", שמשמעותה, במקרה זה, העירייה המקומית של הרובע האחד עשר. 

האם יש ספרים שמכילים את רישומי-הגירושין? התשובה הקצרה: איני יודעת. התשובה היותר מורכבת: אולי לכשאתפנה לנבור באתר ובמצאי אוכל להחכים בנושא. עם זאת, היה לי מוזר, שבמסגרת החיפושים שלי אחר תעודות-נישואין, הבחנתי בין לבין, כאילו בצורה אקראית בין רישומי-הנישואין, בהודעות רשמיות על גירושין. לא ברור לי אם אלה העתקות של רישומים שנעשו מחוץ לפריס, ובכל מקרה לא נהיר לי למה זה נרשם בתוך ספרי-הנישואין. 

ליתר ביטחון ניסיתי לאתר את רישום-הגירושין ע"פ המספרים שכתובים בהערת-הגירושין שנוספה לרישום שאיתרת. ניסיתי 569, 4461, וגם את הצירוף של שניהם עם המקף באמצע. ליתר בטחון בדקתי את זה הן ביחס לשנת 1935 והן ביחס לשנת 1936, אך לצערי לא החכמתי. זה מוביל אותי אל רישומי-נישואין (ולא לרישומי-גירושין) של אנשים שעל פניו לא נראה שיש להם קשר למשפחה הספציפית בה אתה מתעניין. אעדכן אם אגיע לתובנות חדשות בנושא בהמשך. 
לצפיה ב-'קראתי והבנתי את רוב הרישום, והתרגשתי מאוד לראות שם את'
קראתי והבנתי את רוב הרישום, והתרגשתי מאוד לראות שם את
22/12/2017 | 11:21
6
34
שמות ההורים, ובפרט את שם הנעורים של העם, הרשקוביץ. העד דוד קנטור הוא דודו של איזידור; דוד היה מהנדס ובעל מפעל טקסטיל גדול בפריז. מיהו אותו רוקח מזכרון?

תודה על התובנות לגבי רישום הנישואין, אנסה למשוך בקצה החוט הזה.

שבת שלום
לצפיה ב-'קנטור'
קנטור
22/12/2017 | 12:25
26
בספרו של אמנון מיכלין ז"ל, מעשי רוקחים, מוזכר באינדקס מישהו בשם חיים דוד קנטור. יש בספר 2 אזכורים קצרים אודותיו, אך מסתבר שבאינדקס נפלה טעות, והשם הוא חיים דב קנטור. הוא מוזכר בפרקים העוסקים בידענים, אותם אנשים שצברו ניסיון ברקיחת-תרופות עוד לפני שמקצוע-הרוקחות הוסדר, ונדרשו השכלה מתאימה ורישיון לעסוק ברוקחות. כך נאמר ביחס לחיים דב קנטור בספר:

עמ' 94: במחלות העיניים טיפל דב קנטור משפיה, "שהפך את העפעפיים ומרח בלו-שטיין". הידען רקח תרופות מצמחים והתמחה בקיבועים ובריפוי שברים, על-פי ספר הדרכה לריפוי טבעי. 

עמ' 190: הרב חיים דב קנטור, מאיכרי שפיה, נודע כמרפא עיניים מיומן. "הרב הקומוניסט" קנטור נלחם בהנהלת היקב שקיפחה שכרם של פועלים, וכאשר נח מפעילות זו רקח תרופות מצמים והתמחה בקיבועי גפיים ובריפוי שברים.

אמנם זה יכול להיות מקרי, אך בכל זאת שפייה וזכרון יעקב, הקרבה רומזת שאולי הוא קשור לקנטורים של זכרון. האומנם? 
לצפיה ב-'עוד אודות איזידור'
עוד אודות איזידור
22/12/2017 | 19:07
4
46
קיים אתר גנאלוגיה צרפתי, שבין השאר כולל עצי-משפחה שאנשים מעלים ודיגיטציה של חומרים שונים כדוגמת עיתונות צרפתית, פרסומים שונים, בסיסי-נתונים של בתי-קברות, וכו'. את עצי-המשפחה ניתן לראות חינמית, אולם רבים מהחומרים הנוספים הם בגרסת הפרמיום, שיש לשלם עבורה. אני עצמי נרשמתי לגרסה החינמית לא מזמן, כי רציתי לצפות בעץ-משפחה ספציפי. חיפשתי היום את שמו של איזידור קנטור, והפלא ופלא. יש שם מידע פרמיום, שאיני יכולה לצפות בו, אולם בנוסף צץ מידע, שמעביר אותי אל האתר המקורי ממנו נשאב המידע. 

האתר הגנאלוגי הצרפתי בו ניתן לחפש את הפרטים אודות איזידור קנטור הוא כאן: https://www.geneanet.org/

הפרטים אודות איזידור קנטור, הלקוחים מאתר חיצוני, נלקחו מכאן: 

איזידור קנטור גיבור בן-חיל, שווה לעבות את המידע אודותיו מתוקף הצטרפותו ללחימה בצורר הנאצי! יתכן שניתן לבקש את הפרטים אודותיו בארכיון, אך אני זכרוני לקח מייד אותי קדימה. בשנים האחרונות אני ממפה המון קרובי-משפחה, שהתחוור לי שנרתמו למלחמה בנאצים, אם בגיוס לצבאות הסדירים בפולין ובצרפת, ואם בהצטרפות למחתרות השונות. בין השאר צץ מידע אודות אחד מבני-הדודים של אבי, שהיה קצין בצבא צרפת החופשית של דה גול. שמרתי את הפרטים אודותיו, אך שמרתי לי את הקובץ כולו (שמכיל, לצערי, מידע חלקי בלבד), ולכן אצתי רצתי לבדוק אם איזידור קנטור מופיע שם. 

מופיע גם מופיע! צירפתי את הקובץ עם הפרטים אודותיו. 

טיפ נוסף: בשנה האחרונה עסקתי רבות בענף משפחתי השייך למשפחת פיזה. נרקם סיפור מדהים, שטרם סיפרתי כאן, כי נותר עוד ספיח לטיפול, אך זהו סיפור חובק עולם, שדמויות מפורסמות שונות נשזרות בו. בין השאר גיליתי שקרוב משפחה הגיע ללונדון, ובטופס נרשם שהוא קצין בצבא צרפת החופשית של דה גול, ויעד-ההגעה שלו הוא המטה של צבא צרפת החופשית בלונדון. 

את הטופס איתרתי ב-FamilySearch, ואתה יכול לתאר לעצמך את ההתרגשות שלי כשראיתי את זה. נסה גם אתה, אולי יתמזל מזלך ו-"תלכוד" הגעה שכזו של איזידור קנטור ו/או מסמכים נוספים הקשורים בו. 
לצפיה ב-'המון תודה '
המון תודה
22/12/2017 | 21:13
3
26
למיטב ידיעתי, אין קשר בין שתי משפחות קנטור הללו. קנטור משפיה היה מבני היישוב הישן בירושלים, אליה הגיע עוד לפני ייסוד זכרון, ולמיטב הבנתי - מאיזור אחר מזה הגיעו הקנטורים "שלי". בכל מקרה, הקנטורים קשורים אליי רק בקשרי נישואין, ולכן אני לא מעמיק מדי בענף הזה. מדי פעם, אני מסייע לבן-דודי הקנטורי באיתור מידע על המשפחה שלו, אך זאת בעיקר כשהוא מבקש...
לצפיה ב-'החכמתי. אגב, מי מחזיק ברישומים משפיה?'
החכמתי. אגב, מי מחזיק ברישומים משפיה?
22/12/2017 | 21:39
2
29
אני מקווה שאת המידע הנוסף אודות איזידור ראית. זה בהחלט קשור אליך 
לצפיה ב-'אני לא יודע היכן הרישומים משפיה...'
אני לא יודע היכן הרישומים משפיה...
23/12/2017 | 20:55
1
18
לצפיה ב-'תודה, גם תלמה בחור לא ידעה לומר לי בשעתו'
תודה, גם תלמה בחור לא ידעה לומר לי בשעתו
23/12/2017 | 21:18
18
היא אמרה שבארכיון של זכרון יעקב יש אולי באופן אקראי מסמכים כאלה ואחרים, אך לא ממש ארכיון עם מסמכים מסודרים משפייה. בהזדמנות אנסה לברר בשפייה. 
לצפיה ב-'לפעמים ברישומי הנישואין יש ציון שנראה כמו Dce'
לפעמים ברישומי הנישואין יש ציון שנראה כמו Dce
22/12/2017 | 11:50
1
27
אני תוהה אם ציינו כך גירושין או שזה קיצור לפטירה.

לצפיה ב-'עדיף לראות במה המדובר'
עדיף לראות במה המדובר
22/12/2017 | 12:16
19
לצפיה ב-'אתור תיק שרות אישי בצבא האוסטרו-הונגרי'
אתור תיק שרות אישי בצבא האוסטרו-הונגרי
22/12/2017 | 12:10
82
שלום רב,
סבי,  RINGLER Leib יליד 1894 Boryslaw שם אביו Kiwe RINGLER מהעיירה Boryslaw ושם אמו Rifke RATTNER מהעיירה Szczerzec.
סבי שירת במלחמת העולם הראשונה בצבא האוסטרו-הונגרי ונפל בשבי הרוסי. מחנה השבויים היה, כנראה, בסביבות העיירה orsha ביילרוס.
מהרצאתו של דר' אלי בראונר הבנתי כי לרוב, היהודים גויסו ליחידות בצבא האוסטרו-הונגרי לפי מקום מגוריהם. מידע נוסף שהפקתי מהרצאתו של הנ"ל הוא כי בארכיון העיר קייב ניתן למצוא העתקים מתיקי השרות של חיילים אלה.
האם מישהוא יכול להמליץ בפני על חוקר מהימן שיוכל לעזור לי לאתר את תיק השרות של סבי.
האם יש דרך נוספת בה אני יכול להתקדם.
תודה,
אפרים
לצפיה ב-'בהמשך להודעה של שרי לגבי חיפוש בפריס'
בהמשך להודעה של שרי לגבי חיפוש בפריס
21/12/2017 | 13:46
5
78
מצאתי את תאריך מותו של Lazare Alphonse Feuerstein, 
27 אוגוסט 1952 בתאונת דרכים. היה ילד בן 11. מה מסמל המספר ליד שמו?

משער שהתפרסמה מודעה על כך בעיתונים, היכן ניתן למצא מודעה על כך?
תודה, יריב
לצפיה ב-'איני יודעת אם באתר Gallica הועלו עיתונים מהשנים הללו'
איני יודעת אם באתר Gallica הועלו עיתונים מהשנים הללו
21/12/2017 | 18:59
4
40
אך כדאי לנסות. לא בכדי הזכרתי אותו יחד עם ההסבר ביחס לאיתור רישומי-חיים. 

לצפיה ב-'המספר ליד השם'
המספר ליד השם
21/12/2017 | 19:01
3
31
זהו מספרו של רישום-הפטירה. אשריך, זה מקל על האיתור. כעת אתה יכול לאתר את רישום-הפטירה המקורי, ולמלא את הרובריקות עם הפרטים שאיתרת. בספר הרלוונטי תוכל לאתר את הרישום המקורי ביתר קלות, כי לצד כל רישום נרשם מספרו. 

לצפיה ב-'תודה שרי, מצאתי!'
תודה שרי, מצאתי!
21/12/2017 | 22:05
2
28
יש שם רק דיווח יבש מתי נפטר, מי העיד וכו', לא על נסיבות התאונה.
בארכיון של איזה עיתון צרפתי כדאי לחפש? לא מכיר עיתונים צרפתיים...
לצפיה ב-'רישומי-הפטירה אינם מכילים מידע אודות סיבת-המוות'
רישומי-הפטירה אינם מכילים מידע אודות סיבת-המוות
22/12/2017 | 10:04
1
29
אשר לעיתונות, האם ניסית באתר גאליקה? אני נזכרת כעת, שבעבר מצאתי שם אזכורים משנים מאוחרות יותר, כדוגמת העיתון לה פיגארו. 

קח בחשבון שהשם עשוי להופיע לא באופן מלא (למשל, רק שם פרטי ראשון ללא השם האמצעי), ועשויות להיות ווריאציות של הכתיב ואף טעויות. נסה לבחון תחילה רק את שם-המשפחה. אם לא מופיעים המון אזכורים, שווה לעבור אחד אחד ולבדוק ע"פ התצוגה המדהימה אם זה קשור, ואז להיכנס ולבחון את האזכור. 

לצפיה ב-'תודה שרי, אנסה ואדווח אם מצאתי משהו.'
תודה שרי, אנסה ואדווח אם מצאתי משהו.
22/12/2017 | 10:12
10
לצפיה ב-'מחפשת מישהו שהכיר את אמא שלי - מרים אלבאום '
מחפשת מישהו שהכיר את אמא שלי - מרים אלבאום
21/12/2017 | 13:24
76
מחפשת מישהו שהכיר את אמא שלי למדה בבית ספר אד גורדון בבת ים שנת 1964.
תודה
קרן (הבת שלה)
לצפיה ב-'מחפשי מידע לגבי יהדות שטוטגרט'
מחפשי מידע לגבי יהדות שטוטגרט
20/12/2017 | 12:41
52
אני ישראלית שגרה כיום בשטוטגרט. הגעתי אל הפורום הזה לפני חמש שנים ומאוד עזרו לי כאן ואני עדיין מחפשת מידע על המשפחה שלי. אני נתקלת לא פעם ב"קיר": קרובי משפחה זקנים שלא זוכרים כלום, בעיות של ארכיונים לא נגישים, שפות שאני לא יודעת ומרחק גיאוגרפי ומחסור כיס שלא מאפשר להגיע בעצמי אל המקומות. כבר הגעתי למשל למסקנה שאני אצטרך ללמוד רומנית וצרפתית ולהגיע אל פוקשאן ופאריז בעצמי. משימה בלתי אפשרית נכון לכרגע.

המחקר האישי שלי הביא אותי אל המחשבה שכמו שאני תקועה בתהליך שלי - כך אולי גם אנשים שמחפשים מידע על יהודים שחיו או עדיין חיים בשטוטגרט. עשיתי חיפוש גוגל וגיליתי שאתר הקהילה היהודית בעצם לחלוטין לא נגיש למי שאינו יודע גרמנית ויש מעט מאוד מידע ברשת על הקהילה עצמה.

אני גרה בבניין הקהילה. כל יום כמעט יוצא לי לראות את אחד השרידים מבית הכנסת של הקהילה שנשרף בליל הבדולח. נשמרו ממנו כותרת בניין ועליה עשרת הדיברות ולוח יזכור שהקהילה עשתה לבניה שנהרגו במלחמת העולם הראשונה.

ממה שמצאתי ברשת בעברית אמורים להיות בשטוטגרט 4 בתי קברות יהודיים.

אני תוהה אם לפנות להנהלת הקהילה ולבקש מהם ראשית לתרגם את האתר של הקהילה לדוברי אנגלית ועברית כי למשל אחרת אי אפשר לדעת כלום על זמני תפילות או מתי יש סיור בבית הכנסת. הסיורים האלה מתקיימים כל שבוע.

בדקתי בג'וישגן ואין לשטוטגרט עמוד קהילה. נרשמתי באתר ואני אוכל ליצור כזה אבל הייתי רוצה לדעת מה הכי נחוץ לאנשים - מיקום של בתי הקברות? זמני גישה לארכיונים?

כל רעיון שיש לכם יהיה נחמד כי אני רוצה לפנות בנושא להנהלת הקהילה כדי שיהיה מקום שבו אפשר יהיה למצוא מידע שכזה.
לצפיה ב-'מחפש את ארליך מבאר שבע'
מחפש את ארליך מבאר שבע
18/12/2017 | 00:01
2
71
בס"ד,
שלום וברכה.
בבית הכנסת קדושי אושוויץ בבאר שבע,
היה מתפלל בשם ארליך ז"ל.
התגורר ברחוב יוחנן הורקונס בשכונה ד'.
יליד פולין.
עבד כפועל בנין ב"סולל בונה".
היה שקט וצנוע.
אשמח לדעת מה היה שמו הפרטי?
אשמח לקבל כל מידע נוסף עליו.
חנוכה שמח.
ישראל זיסק

לצפיה ב-'ארליך'
ארליך
19/12/2017 | 23:22
52
כתבתי לך מסר
לצפיה ב-'מחפש את הרליך מבאר שבע'
מחפש את הרליך מבאר שבע
03/01/2018 | 23:40
5
בס"ד,
שלום וברכה.
עדין לא הצלחתי ליצור קשר עם צאצאי צבי הרש ארליך ז"ל מבאר שבע.
המידע החדש שיש לי, הוא שארליך היה גר ברחוב יוחנן הורקונוס 7 בשכונה ד',
צמוד לבית הכנסת של העדה הפרסית.
אשמח לקבל מידע נוסף על ארליך.
בברכה,
ישראל זיסק
לצפיה ב-'משפחת החלל משה ברנשטיין'
משפחת החלל משה ברנשטיין
19/12/2017 | 20:27
1
81
בהמשך לחיפושי אחרי משפחת ברנשטיין, מצאתי כפי שכבר סיפרתי שהיה קשר משפחתי עם הרב שמואל דוד גולדברג המגיד מסמילוביץ.
בפורום אוצר התורה מצאתי את הציטוט הזה:

Re: המגיד מסאמאכוואלעוויטש מיהו ?
הודעהעל ידי ברוז » ה' אוקטובר 19, 2017 2:10 am
חלמישצור כתב:כמדומה שהוא רבי שמואל דוד גולדברג (אוצר הרבנים 19,494). מגיד זה, נזכר שבתו אסתר נישאה לר' חיים אליעזר ברנשטיין, אביו של שמואל איזיק, מתלמידי ישיבת חברון שנרצח בתרפ"ט (יזכר עם ישראל את קדושי אב תרפ"ט, ירושלים תר"צ, עמ' 114) .

כאן אודות רבי אליעזר ברנשטיין אבי הק' אייזיק הי"ד
קבצים מצורפים
 ברנשטיין.pdf
(312.01 KiB) הורד 16 פעמים
חזור 

האם מישהוא יכול לעזור לי כיצד להגיע אל האנשים שמתכתבים בפורום הזה.
יתכן שמישהוא מהם הוא קרוב משפחה. שימו לב לקובץ המצורף שמציג תעודות על בקשה להעלות את הסבא.

לצפיה ב-'הקובץ המצורף הוא מארכיון המדינה..'
הקובץ המצורף הוא מארכיון המדינה..
24/12/2017 | 16:46
12
לצפיה ב-'מפגש החודש בירושלים עם בנימין פנטליאט חוקר משפחות רבניות'
מפגש החודש בירושלים עם בנימין פנטליאט חוקר משפחות רבניות
19/12/2017 | 19:25
61
הינכם מוזמנים למפגש חודש דצמבר ביד בן צבי 26.12 18:00 בערב.
יתארח בינימין פנטליאט חוקר משפחות רבניות מזה 20 שנה ובעל הבלוג http://toladot.blogspot.co.il/ בו ניתן למצוא מידע רב אודות משפחות.
בנוסף תציג חברתנו את החקר המשפחתי על משפחת כהן מצפת.
בואו בשמחה

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא קניות באינטרנט
אירוח בנושא קניות...
מומחית לקניות ברשת עונה לכם על כל השאלות הנוגעות...
אירוח בנושא קניות באינטרנט
אירוח בנושא קניות...
מומחית לקניות ברשת עונה לכם על כל השאלות הנוגעות...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום אולטרסאונד נשים - מי שפיר
בפורום אולטרסאונד נשים -
פרופ' יוסף שלו- ייעוץ אישי מי שפיר
ייעוץ אישי - מי שפיר
MFC המרכז לפוריות הגבר
MFC המעבדה לפיריון הגבר

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה