לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-' מכירים את כל הפורומים בתפוז '
מכירים את כל הפורומים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
09/07/2017 | 12:56
19

אם לא, אתם מוזמנים לגלות כמה...

פורום פילוסופיה לכל חוגג 16 שנה של פעילות ומזמין אתכם לקחת בה חלק

כותבים למגירה? חבל בואו לשתף את הגולשים בפורום שירה ופרוזה 

בפורום שישים פלוס תגלו שבכל גיל אפשר להכיר חברים חדשים ברשת

מכורים לגיימינג? יש לכם עם מי לדבר על כל המשחקים בפורום קונסולות משחק 

אף פעם לא מאוחר מידי... בפורום חסרי ניסיון זוגי ומיני בגיל מאוחר תמצאו קהילה תומכת ומקום לשתף ולפרוק 

רוכבים מקצועיים? לא יורדים מהאופניים שלכם? אופני כביש הוא הפורום בשבילכם

המשך גלישה נעימה
לצפיה ב-'הקשר בין משפחת לנדא הרבנים מבני ברק למשפחת צוקרמן'
הקשר בין משפחת לנדא הרבנים מבני ברק למשפחת צוקרמן
06/07/2017 | 09:42
3
76
שלום לכולם,
סבי נקרא אריה (ליובה) צוקרמן ושם אביו פרץ לנדא-צוקרמן. לפי מה שהבנתי מסבתי שם המשפחה המקורי היה לנדא ובעקבות דרישות גיוס לצבא הם אימצו את השם צוקרמן שהיה של קרובים שהתגייסו ובכך מולאה המכסה המשפחתית. במעבר הדורות לסבי השם לנדא נעלם אולם אצל הסב הרבא היה שימוש בשני השמות.
הסב רבא נולד בגורודוק שבאוקראינה שהינה ליד לבוב ואם הבנתי נכון מוצא משפחת לנדא הרבנים מבני ברק הינה מעיירה שהינה גם ליד לבוב.
האם למישהו יש פרטים (מעבר ל-JEWISHGEN) על עיירות באיזור לבוב (בעיקר גורודוק) ואולי עץ משפחה רחב של משפחת לנדא?
תודה
פלי
לצפיה ב-'יש לי מידע לא מאומת'
יש לי מידע לא מאומת
08/07/2017 | 23:41
1
63
ידוע לי על משפחת לנדאו ממרקובה ומלנצוט (במחוז לבוב) שהם צאצאי הנודע ביהודה (הרב יחזקאל סגל לנדא). בעץ משפחה זה אין את השם פרץ לנדא-צוקרמן.
(הייתי בקשר עם חוקר משפחת לנדאו מאיזור זה והוא סיפק לי את עץ המשפחה שלו.)
כמובן שייתכן מאד שמדובר בענף אחר של אותה המשפחה.
למיטב זכרוני משפחת הרבנים לנדא מבני ברק גם בעלי אותו ייחוס.
אמיר
לצפיה ב-'תודה'
תודה
09/07/2017 | 07:30
17
לצפיה ב-'משפחת לנדא היתה ענפה מאד'
משפחת לנדא היתה ענפה מאד
18/07/2017 | 15:41
13
והיו המוני ענפים של בני המשפחה בכל ערי הסביבה.
לצפיה ב-'משפחתן של אלקה ורבקה קסטנבוים/קסטנבאום - עדיין תעלומה'
משפחתן של אלקה ורבקה קסטנבוים/קסטנבאום - עדיין תעלומה
05/07/2017 | 23:10
4
114
 לאחר עזרה של חברים בפורום, ולאחר שנוצר קשר עם צאצאי רבקה, אני מרכזת את המידע / זכרונות שהתאספו,ומנסה להבין.

אלקה ילידת 1896, ורבקה ילידת 1905 בנות אריה ישעיהו (לעיתים שעיה, לעיתים osias) קסטנבוים, ומרים לבית כץ. ככל הנראה ילידות ברודי.
 ידוע בוודאות שהאחיות גדלו בבית קרוביהן, משפחת יחזקאל וגולדה שוסטק ברובנו. (אני בקשר עם בני המשפחה). ההתייחסות המשפחתית בשני הכיוונים היא כאילו הזוג שוסטק הם דודים של הבנות אין לי מידע לגבי משפחתה של גולדה - שם נעוריה היה יכול להיות מפתח לחידה.
 מדוע גדלות במשפחה אחרת? השערה: היו יתומות לפחות מאחד ההורים.
 אלקה נישאה בשנת 1924, וההזמנה לחתונה חתומה ע"י ישעיהו קסטנבוים ורעייתו. כלומר, האב היה בחיים בשנה זו. 
 אם ככה, כנראה שהאם נפטרה
 במשפחת רבקה יש קבלה משנת 1938 המעידה על כך ששלחה כסף למרים קסטנבאום בברודי, פולין. כלומר - נראה שגם האם היתה בחיים בעת שגדלו בבית הדודים. בניה ציינו שגילתה שאמה נפטרה לאחר שלא נמצא דורש לכסף. לא ברור אם מדובר דוקא בהעברה זו.
  ב"גשר גליציה" מצאנו צילום של מצבות מברודי:
         מרים יענטא קעסטנבוים בת יעקב ישראל אשת ישעיה - נפטרה ב 1910, לכאורה יכולה להיום האם, אבל מועד הפטירה אינו מתאים. בנוסף, על המצבה כתוב: ביתה היחידה תבכה את מותה...
          שפרינצה קעסטנבוים בת ישעיה הכהן - נפטרה 1911. האב יכול להתאים, השם אינו מוכר במשפחה.
          אריה קסטנבוים בן דב הכהן, נפטר 1903. רבקה נולדה שנתיים לאחר מכן, כלומר הוא אינו אביה.
          אסתר יוטא קסטנבאום, נפטרה 1892. לא ברור אם היא שייכת למשפחה
יצויין כי לשלוש המצבות הראשונות יש תבנית דומה.
 רבקה קראה לבנה הבכור, על שם אביה שנפטר ב 1931. היא ציינה שאם היתה יודעת ב1941 שאמה כבר לא חיה היתה קוראת לבן שנולד באותה שנה על שמה. מכאן שההודעה על פטירת האם הגיעה אליה באיחור רב.
 אלקה קראה לבנה יליד 1933 על שם אביה.
 בין התמונות שרבקה שמרה יש אחת עליה כתוב: לאחותי היקרה, אלה אשתי ושייע לייב שלי. חתום: יענקל. הבחור חשוד להיות אח שקרה לבנו על שם אביו.

בניה של רבקה מציינים שאימם מעטה לדבר על עברה בכלל על משפחתה בפרט, ובכל זאת ציינה:
היא אחת מתשעה אחים ואחיות
אביה היה נשוי פעמיים

נראה לי שכינסתי את כל המידע שיש לי. 
עולה כאן שאלה נוספת: האם אריה ישעיהו היה נשוי פעמיים, ובשני המקרים שמה היה מרים? האם רבקה שלחה את הכסף לאמה החורגת?

אשמח לתובנות שלכם או לרעיונות היכן להמשיך לחפש.
תודה מראש!

לצפיה ב-'שוסטק'
שוסטק
06/07/2017 | 18:37
3
68
דברת איתי לפני כמה שנים(לא העלינו דבר),רק רציתי לציין,שהיו מקרים,שילדים גדלו אצל משפחות אחרות,שלא היו בהכרח דודים או בני דודים,בארץ קראנו להם קוזינים וקוזינות והם לא היו בני משפחה.אבי ציין פעם,שאמו היתה אישה כל כך טובה שאספה,התבקשה?לגדל שני ילדים,לדבריו,אפילו לא היו בני משפחה, אמר ושכחנו הכרנו אותם בארץ,והם נחשבו משפחתינו,לפני זמן לא רב ביקשתי להכניסם לעץ משפחה,ואז התברר כי אינם בני דודים,ולא מרובנו,אלא ממקום קטן,קליין סליש, (מי שמע)אבל היו מיודדים,עם בן-דוד אמיתי,שגר בקוסטופול,והוא זה שביקש.למה כל הספור הזה?דודים הם לא בהכרח דודים,כפי שאמרתי לך בזמנו,אחת האחיות של סבתי,היתה נשואה ליעקב שוסטק,מרובנו,משפחה אמידה,סביר להניח ?שמעט השוסטקים בסביבה השתייכו לענפי המשפחה הזאת,מדף-עד שראיתי,היה יחזקאל שוסטק אשתו איטל-אטל ,בקורץ,ועוד אחד בטוטשין,כולם מאותו אזור,מי שהוא?שגר ברובנו?והכיר את קסטנבאום ?(שידך) ביניהם.דרך שוסטק לא יימצא הפתרון ,לדעתי,אלא דרך קסטנבאום שגרו באזור רובנו.

לצפיה ב-'תודה, פגי. הבעיה היחידה היא שאין את מי לשאול.'
תודה, פגי. הבעיה היחידה היא שאין את מי לשאול.
07/07/2017 | 15:01
2
46
אני חופרת כבר כמה ימים ברשומות של גשר גליציה ושל ארכיוני פולי בחיפוש אחר קסטנבוימי חשודים, אבל טרם מצאתי קצה חוט.
לעניין קרבת המשפחה, לא פסלתי את האפשרות בגלל הקדשות שמצאתי על תמונות שנמסרו מאחד לשני בין דיירי בית שוסטק, ובכולת נמצאת הקידומת "בן/בת דוד". לא ממרחק זמן, ולא בהקשר של ניצוי שואה שמשפחתם נעלמה. אבל כמו שכתבת, ככה התייחסתי לשידוך בין שתי המשפחות עד שראיתי את התמונות הללו, שאינן מעטות.
לצפיה ב-'שוסטק'
שוסטק
08/07/2017 | 11:57
1
43
הכנסי בבקשה,לארכיון לוחמי בגיטאות,ותחת השם צבי גרש שוסטק,ישנן מס תמונות,הסתכלתי שנית, ומשום מה כתוב?שהוא נולד בלובלין ??לא הבנתי מה הוא עשה ,שם?זה האיש בודאות, נולד וגר ברובנו ,ולמד בצרפת,ולובלין היא הפתעה,לא כתבת מאיזה שנים התמונות שבידיך,אולי ?כמה שזה מוזר,האיש נמצא בתמונה??
לצפיה ב-'שלושה צביים...'
שלושה צביים...
11/07/2017 | 19:33
29
מצאתי את צבי גרש, וצרפתי אליו את זיסקינד צבי ואת צבי...
יש דמיון מה, אבל אני בספק.
לצפיה ב-'צבא הפולני בשנות השלושים'
צבא הפולני בשנות השלושים
07/07/2017 | 15:08
3
130
שלום רב בימים האחרונים נודע לי שאבי שירת בצבא הפולני כנראה בשנות השלושים. הוא עלה לארץ ב1935
איך אני יכולה לקבל מיידע באיזה שנה התגייס לצבא הפולני עד מתי שירת שם ומה עשה שם .הוא לא סיפר לנו ששירת בצבא הפולני ידעתי ששירת במלחמת השחרור בארץ. יש לי תמונה שלו עם מדים פולניים.
לצפיה ב-'לצבא הפולני התגייסו בגיל 21...'
לצבא הפולני התגייסו בגיל 21...
07/07/2017 | 18:57
101
אז לפי שנת הלידה של אביך את יכולה לשער מתי גויס לצבא.
כמו בארץ, גם שם מן הסתם היו שגויסו טיפה לפני הזמן והיו שדחו קצת את הגיוס.
לצפיה ב-'לפנות לארכיון של הצבא הפולני'
לפנות לארכיון של הצבא הפולני
12/07/2017 | 14:19
1
54
זה המייל שלהם: caw.kwerendy@wp.mil.pl
במייל יש לכתוב את הפרטים הבאים של אביך: שם ושם משפחה מקורי (אם שונה בארץ), שם אביו ושנת הלידה שלו. נסי לאתר כיצד אביך איית את שמו במקור, זה יכול לקצר את זמן החיפוש.
ממליץ לציין שאת חוקרת את ההיסטוריה המשפחתית ורצוי ביותר לצרף גם את התמונה של אביך במדי הצבא הפולני (אגב, את בטוחה שאלו מדים פולניים?).
לצפיה ב-'צבא הפולני'
צבא הפולני
12/07/2017 | 20:15
67
תודה רק לאחרונה נודע לי שהיה שעזב את הבית והתגייס לצבא אני אצרף את התמונה  אבי הגיע לארץ ב1935 
לצפיה ב-'שורשים של משפחתי-משפחת פישר'
שורשים של משפחתי-משפחת פישר
05/07/2017 | 19:46
6
296
שלום רב,
שמי רובי אהרוני ואני צאצא של משפחת פישר. למשפחתי ענפים ידועים של משפחות כמו גויטיין, בנעט ודושינסקי שהרבה דובר ונכתב עליהם, אך מעט מאוד ידוע לי על הענף של משפחת פישר שאליו למעשה אני מיוחס בן אחר בן. סבי ירחמיאל דב, היה בן יחיד שעיברת מפישר לאהרוני כשעלה לארץ וכך גם אביו ולא הצלחתי למצוא קרובי משפחה במעגלים רחבים יותר. המידע שיש לי הוא שאנחנו כהנים ומוצא המשפחה הוא מאיזור בודפשט בהונגריה, אך יתכן שהגיעו מאיזורים אחרים בקיסרות האוסטרו-הונגרית כמו צ'כיה או סלובקיה. סבא רבה שלי נקרא אהרון פישר ז"ל והוא היה נשוי למרים  פישר ז"ל לבית אדלר. אם אני זוכר נכון סבי ז"ל סיפר לי פעם שלסבו קראו פליקס פישר ולסבא רבא שלו קרו משה פישר. אשמח לדעת האם יש למשיהו מידע על משפחות פישר שהם כהנים והאם יש להם מוצא אחד או שכהנים שונים נקראו פישר באופן בלתי תלוי. כמו כן, האם ידוע למישהו  על אישים בשם אהרון, פליקס או משה פישר שהם כהנים ומוצאם באיזור הונגריה/צ'כיה/סלובקיה.
תודה רבה, רובי
לצפיה ב-'פישר'
פישר
05/07/2017 | 23:58
3
104
תראה כאן לגבי משפחת פישר הכהנים מהונגריה שיתכן מאוד שאתה קשור אליהם..

על פי מצבתו של סבא-רבה שלך אהרן פישר לאביו קראו משה ולא פליקס. כמו כן מצויין שהיה פרנס קהילת נייפסט - שהיא חלק מבודפשט.
לצפיה ב-'תודה רבה אסף על המידע הוא קידם אותי מאוד! '
תודה רבה אסף על המידע הוא קידם אותי מאוד!
07/07/2017 | 03:09
2
57
אכן, עם מצבות אי אפשר להתווכח. הסתמכתי על מה שזכרתי כנער צעיר שסבא שלי סיפר לי, אך כנראה זכרתי לא נכון ומשה היה אביו של אהרון פישר ולא סבו. מצירוף  המידע שעל המצבה ומהמאמר שצירפת אני משער שמשה היה בנו של יהושע זליג פישר ואולי בלבלתי זליג עם פליקס בגלל הצליל הדומה...
לצפיה ב-'בבקשה'
בבקשה
07/07/2017 | 14:53
1
44
תבדוק את העץ הזה

אני במקומך הייתי ממשיך לחפש ראיות יותר ברורות ולא מסתמך רק על השערות.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
10/07/2017 | 12:22
15
כן בוודאי שאני לא מסתמך על השערות. אני די חדש בתחום הגניאולוגי וכבר קיבלתי ממך מס' כלים שלא הכרתי והתחלתי לבדוק את המקורות ולהצליב ביניהם מידע. כמובן, שאני אשמח להגיע למקורות נוספים, אבל בהחלט נתת לי עם מה להתחיל...
לצפיה ב-'שורשי משפחת אהרוני-פישר.'
שורשי משפחת אהרוני-פישר.
09/07/2017 | 13:01
1
56
מאחל לך הרבה הצלחה. אל תסתמך על הזכרון תשתדל לראיין ןלהקליט את אביך ואת הדודות שלך. 
לצפיה ב-'זה בהחלט רעיון טוב! תודה!'
זה בהחלט רעיון טוב! תודה!
10/07/2017 | 12:24
13
לצפיה ב-'הצבא הפולני'
הצבא הפולני
06/07/2017 | 13:58
7
109
שלום
מבקשת את עזרתכם בנוגע לארכיון הצבא הפולני . כתבתי לארכיון לגבי חיפוש אדם שגויס לצבא הפולני אחרי תום לימודיו (גיל 17 ?) כנראה בין השנים 1930 -1934 .הם מצאו את שמו אצלם אך לא יכולים  לתת פרטים נוספים ,לשם כך מבקשים מס' ת.ז שם הגדוד מקום שירות וכו' .אין בידי פרטים אלא ,ולמעשה ,זאת האינפורמציה שאני מנסה להשיג . מה עושים ?בתודה צפרא .
לצפיה ב-'כדאי לך לנסות לפנןת לחברנו בפורום אלי בראונר'
כדאי לך לנסות לפנןת לחברנו בפורום אלי בראונר
06/07/2017 | 21:37
85
שיש לו ידע רב בנושאים צבאיים כגון זה שלך.
לצפיה ב-'לא להתייאש'
לא להתייאש
12/07/2017 | 14:12
5
37
כשפניתי אליהם בפעם הראשונה לגבי סבא שלי, הם אמרו לי שאין להם מידע אודותיו.
לאחר שנה ניסיתי שוב ואז הם גילו הכול: מתי התגייס, באיזו יחידה שירת, דרגה וכו'.
יש לקחת בחשבון ש:
1. הם לא ממהרים לנפק מידע לכל אחד (בגלל כל סיפור הדרכונים הפולנים הנחשקים מאוד היום). אם האדם שאת מחפשת הוא קרוב משפחה ואת מחפשת מידע במסגרת מחקר גנאולוגי כדאי מאוד לציין זאת. אם יש לך תמונה שלו במדים אז מומלץ ביותר לשלוח אותה במייל הבקשה.
2. חלק מהמסמכים הרלוונטיים אבדו במהלך מלחה"ע השנייה ואולי באמת אין להם מידע נוסף, למרות שאם הם מצאו את השם אז מוזר שלפחות לא שלחו לך את המסמך שבו הוא נמצא.
לצפיה ב-'הצבא הפולני.'
הצבא הפולני.
12/07/2017 | 16:11
4
35
אבי שירת בצבא הפולני ונודע שלי שהיה שבוי מלחמה. באתר /www.straty.pl/index.php/en/szukaj-w-bazie
מצאתי שאבי היה שבוי מלחמה. רשמתי רק שם פרטי ושם משפחה, כי כל המוסיף גורע. קיבלתי 4 שמות עם אותו שם פרטי ושם משפחה, אך ברביעי ברשימה רשום שנולד בוינה, רכן אבי נולד בוינה. לחצתי על מספר 4 שמשמאל לשם, נפתח חלון ובו רשומים פרטים על אבי בצבא הפולני. עם זה אפשר לפנות לארכיון של הצבא הפולני, אך אני פניתי קודם לצלב האדום הבינלאומי בג'נבה, וקיבלתי בדואר צילום של שני תעודות שבוי של אבי. את זה אני מתכוונת לשלוח לארכיון הצבא הפולני, לקבל עוד פרטים על אבי.
אם את רוצה את עזרתי, כתבי לי את שם אביך המקורי בפולין באותיות לטיניות? 
לצפיה ב-'צבא הפולני'
צבא הפולני
12/07/2017 | 20:54
3
33
לא הצלחתי כתוב שאין מיידע אשמח אם תעזור לי שמו באיר מנדל bauer mandel או bayerבפולין בארכיון העיירה  רשום שם המשפחה bauer יליד 1909 נולד piaski lobalski שם האב יחיאל אמא ברנידל
לצפיה ב-'היכן כתוב ?'
היכן כתוב ?
13/07/2017 | 08:35
1
30
לא הבנתי האם פנית לארכיון הצבא הפולני במייל או שחיפשת באתר שלהם.
חיפוש באתר לא רלוונטי - אין להם מאגר דיגיטלי של שמות האנשים ששירתו בצבא.
פנייה במייל לארכיון הצבא הפולני מצריכה סבלנות - אם תקבלי מהם תשובה שבה הם מבקשים את הכתובת שלך בארץ זה אומר שהם מצאו משהו (אם הם מוצאים משהו הם לא שולחים חזרה במייל אלא רק בדואר רגיל).
אומר שוב, אם יש לך תמונה של האב במדים פולניים אזי רצוי ביותר לשלוח להם אותה ולבקש שיחפשו בשנית.
מה שכן נחמד, זה שהם לא מבקשים תשלום עבור שירותיהם, בניגוד לארכיונים אחרים.
לצפיה ב-'צבא פולני'
צבא פולני
13/07/2017 | 15:25
23
תודה לך אני אפנה במייל חיפשתי באתר
לצפיה ב-'הצבא הפולני'
הצבא הפולני
15/07/2017 | 15:37
21
ניסיתי באתר שכתבתי לך, גם לפי BAUER וגם לםי BYYER, ואכן אינו מופיע כשבוי מלחמה. כדאי לנסות לפנות ליד ושם שלהם יש אפשרות להתחבר לכל מיני רשימות.ואולי הם יציעו לך מה לעשות. כמו כן כפי שנכתב קודם כדאי לפנות לאלי בראונר שמתמצא בנושא.
לצפיה ב-'ספר מעניין וחשוב לחוקרי שורשים שעלה לאינטרנט'
ספר מעניין וחשוב לחוקרי שורשים שעלה לאינטרנט
06/07/2017 | 14:20
1
280
לכולם בוקר טוב,

קבלתי את ההודעה הזו מפרופ' עוז אלמוג, מנהל ויוזם האתר "אנשים ישראל – המדריך לחברה הישראלית" על ספר שכתבה נעמי האיתן, ועלה לאתר זה:

(נעמי האיתן למדה בקורס יסודות הארכיונאות).

העלינו באתר שלנו "אנשים ישראל – המדריך לחברה הישראלית" את ספרה החדש של נעמי האיתן: "להוציא את הסבתא מהבוידעם - איך לשמור מזכרות כדי לשמר זיכרונות". דומני שהספר יעניין רבים בארגון הארכיונאים. להלן פרטים על המחברת והספר:

מחברת הספר, ילידת תשל"א (1971), אם לתשעה וסבתא צעירה. פרשה מעבודתה במשרד החינוך כדי לנהל את 'אולפני אתרוג', העסק המשפחתי, המתמחה בהפקת סרטים משפחתיים.
נעמי צברה ניסיון רב בשימור מזכרות ובתיעוד זיכרונות, ואת הניסיון הזה היא חולקת עם קוראיה.

הספר מספק עצות מועילות לשימור ולתיעוד במסגרת המשפחתית: מה עושים עם תקליטים ישנים? מה עושים עם הציורים שהילד הביא מהגן לפני עשרים שנה? מה לזרוק? מה לשמור? ואם לשמור – איך לשמור? איך לערוך ריאיון מצולם? ועוד.

הספר נועד:
למי שברשותם מסמכים, תעודות, תמונות ומזכרות – שהם אספו או שירשו מהדורות הקודמים – ואינם יודעים כיצד לנהוג בהם וכיצד לשמרם.
למי שנוהגים לתעד אירועים ולאסוף מסמכים.
למי שנוהגים לשמור מזכרות ורוצים להעביר אותן לדורות הבאים.
למי שמוצאים חשיבות בתיעודו של הסיפור המשפחתי.
לכותבי עבודות השורשים ולהוריהם המעוניינים להפיק מהן את המיטב.
הספר נועד למעשה לכולם.
פרק מיוחד כתבה יעל, בתה בת ה-15 של נעמי והוא עוסק בשמירה ובשימור בעולם עתיר הטכנולוגיה.

מצ"ב הלינק לספר

http://www.peopleil.org/book.aspx?bId=54

בברכה,

פרופ' עוז אלמוג

בברכה

מיכל הנקין

מנהלת ארכיון העיר חיפה

לצפיה ב-'ספר מעניין, תודה על השיתוף.'
ספר מעניין, תודה על השיתוף.
09/07/2017 | 10:43
21
לצפיה ב-'גנאולוג למוצא בולגרי'
גנאולוג למוצא בולגרי
05/07/2017 | 19:39
51
שלום -

אשמח לקבל המלצה לגנאולוג לחקר אילן יוחסין של משפחה ממוצא בולגרי.

תודה!
לצפיה ב-'גלסטר גטו לודג'
גלסטר גטו לודג
04/07/2017 | 14:58
15
122
תודה רבה ט א .תודה מקרב לב.אני בן יחיד (גם כשאני בן 70....)ופעם ראשונה בחיי אני יכול לאמר הייתה לי אחות...
יש לי עדיין תעלומה קטנה לפתור,ואשמח לסיוע בנושא.על פי דווח של אבא שלי הוא נשלם עם ajdla לאוושויץ שם הפרידו ביניהם,ומאז לא ראה אותה יותר.אבי נשלח מגטו לודג לאוושויץ באוגוסט 1944.על פי ניירת שקיבלתי מיד- ושם ,ajdla נשלחה מגטו לודג ב 1942 ל stutthof ,שם נספתה.
לצפיה ב-'גורלה של איידלה'
גורלה של איידלה
04/07/2017 | 17:30
14
86
הי שוב,
קשה להגיד ש"שמחתי לסייע", כאשר מדובר בגורלה של אחותך הפעוטה בת שנה. אך טוב שהמעגל מתחיל להיסגר.
בעניין איידלה, הסיפור של אביך נשמע לי יותר סביר. ב-1942 היו טרנספורטים מלודז' בעיקר למחנה ההשמדה חלמנו. בבכל מקרה, לו איידלה היתה נשלחת מהגטו ב-1942, סביר להניח שבמאגר גטו לודז' היה ציון לכך.
אני מציעה שתציג בפורום את המידע שקיבלת מיד ושם בעניין איידלה ואביך, או לחילופין תשלח אלי במסר. האם המידע התקבל מירושלים או מגבעתיים?

והערת שוליים: כדי לא לפתוח כל פעם שירשור חדש, יותר יעיל להכנס להודעה עליה אתה רוצה להשיב, ולהקליק שם על "הוספת תגובה". כך גם מי שאתה מגיב לו מקבל הודעה על כך.
אורית

לצפיה ב-'גורלה של איידלה'
גורלה של איידלה
04/07/2017 | 18:05
13
73
המידע הינו מיד ושם בירושלים.יש לי מסמך מהצלב האדום שכולל את הפרטים האישיים של אבי.galster daniel,יליד 23.4.1914 ,dankow/ polenשמות ההורים berek ו -blima (לבית altman).בתחתית העמוד מוזכרות שתי הנשים ההן היה נשוי.אשה ראשונה adela (לבית wendel), צטט "1942umgekommen im kz stutthof ".האשה השניה הינה כמובן אמא שלי.
יש לי צילום כרטיסיה שעליה כתוב galster adele לבית wendel שם הבעל דניאל ילידת 1919 לודג.למטה כתוב .......im kl stutthof vers(כנראה נספתה)
לעומת האמור לעיל יש לי דווח כתוב של אבי בבקשה לפיצויים/שילומים "באוגוסט 1944 נשלחתי עם אשתי הראשונה לאוושויץ,שם הפרידו ביננו ויותר לא התראנו".

לצפיה ב-'גלסטר - עוד רעיונות לחיפוש'
גלסטר - עוד רעיונות לחיפוש
04/07/2017 | 18:22
12
65
חשוב לדעת שהמצאי לא בהכרח חופף במקומות שונים, ולכן לדעתי כדאי לנסות לבחון את המידע גם במקומות נוספים ולא רק ביד ושם. 

מוזיאון-השואה בוושינגטון - יש ברשותם תיעוד רב הקשור בגטו לודז'. בעבר קיבלתי מהם מסמכים ובהם לא מעט מידע, כולל מבית-החולים. כדאי לחפש באתר, בחלק מהמקרים ניתן לבקש מהם (ישירות דרך האתר) את המסמכים הרלוונטיים. הקישור לדף-החיפוש: 

אגב, חבר, שחיפש גם הוא את המידע, ביקש וקיבל אותו בארכיון בלודז', אך המסמכים שקיבל היו שונים מאלה שאני קיבלתי ממוזיאון השואה בוושינגטון. 

מוזיאון שטוטהוף - במואיזון מצאי ארכיוני, הכולל, בין השאר, מידע אודות אנשים ששהו במחנה. כדאי מאד לנסות ליצור איתם קשר, כדי להבין אם אדלה שהתה שם ומתי.

איני יודעת עד כמה יש סתירה בפרטים שמצויים בידך. תוך כדי המעקב אחרי משפחת ברד"ש, אותה אני חוקרת, גיליתי, למרבה הצער, שחלק מהאנשים נשלחו למקום אחד, ואז הועברו למקום אחר, ולעיתים גם עברו בין 3 מקומות ואף בין מדינות שונות. אני חייבת להודות שאיני בטוחה בסיבה המדויקת לכך. 

הקישור לאתר של מוזיאון שטוטהוף: http://stutthof.org/english
לצפיה ב-'מוזיאון שטוטהוף - "מואיזון" צ"ל "מוזיאון", כמובן'
מוזיאון שטוטהוף - "מואיזון" צ"ל "מוזיאון", כמובן
04/07/2017 | 18:24
29
לצפיה ב-'גלסטר - רעיונות לחיפוש'
גלסטר - רעיונות לחיפוש
04/07/2017 | 19:29
6
52
למרות הנסיבות,אני מאד מודה  על הסיוע והרעיונות לחיפוש עתידי.אני בן יחיד,יליד 1947,ופעם ראשונה אני יכול לאמר "הייתה לי אחות".שוב תודה.

לצפיה ב-'למרות הנסיבות הרצון שלך לדעת ולסגור מעגל חשוב ומאד מובן'
למרות הנסיבות הרצון שלך לדעת ולסגור מעגל חשוב ומאד מובן
04/07/2017 | 19:35
77
לצפיה ב-'אני אציע את הניחוש שלי...'
אני אציע את הניחוש שלי...
05/07/2017 | 00:05
4
66
לדעתי נפלה טעות במסמך שיש לך מהצלב האדום.
אדלה אכן הגיעה לשטוטהוף, אבל ב- 1944 ולא ב- 1942.

נתחיל מזה שב- 1942 שטוטהוף הכיל בעיקר אסירים פולנים ורק מעט יהודים.
שנית, ידוע שב- 1944 הגיעו מאושוויץ לשטוטהוף נשים יהודיות שהיו במקור מגטו לודז'.
ועוד הוכחה נסיבתית...
במסמך שהוצג בשירשור עם רשימת הדיירים בדירה של משפחת גלסטר מופיע תאריך מותה של הילדה כ- 26.8.42. כלומר, תאריך רישום הדיירים הוא לאחר יום זה ואז אדלה עדיין היתה בגטו לודז'. מה שחשוב לשים לב הוא שבין 3 ל-12 בספטמבר 1942 היה העוצר הגדול (ה"שפרה") בגטו לודז' שתוצאתו היתה גירוש כל הילדים והזקנים להשמדה. לאחר השפרה לא היו יותר גירושים משמעותיים מהגטו עד לחיסולו באוגוסט 1944. בהנחה שהרשימה לא נכתבה בדיוק כמה ימים לאחר מותה של הילדה, הרי שרשימת הדיירים מתארת את המצב לאחר השפרה. מה שאומר שאדלה שרדה את השפרה ונשארה בגטו. אם כך, הסיכוי שגורשה מהגטו לפני חיסולו קטן יחסית.

בקיצור, נראה לי שאדלה אכן נשארה בגטו עד אוגוסט 1944. משם היא גורשה יחד עם אביך לאושוויץ, ומאושוויץ נשלחה לשטוטהוף ושם נספתה.
זה כמובן תואם את התיאור שמסר לך אביך, שהרי מרגע שאדלה הופרדה ממנו באושוויץ לא היתה לו דרך לדעת שהיא נשלחה לשטוטהוף.

כל הנ"ל כמובן הינו ספקולציה בלבד, והוא תלוי בהנחה שבמסמך של הצלב האדום נכתב בטעות 42 במקום 44.
כפי שהציעו לך, אפשר לפנות לארכיון של מחנה שטוטהוף. התיעוד שם אולי יבהיר מתי בדיוק הגיעה לשם אשתו הראשונה של אביך.
לצפיה ב-'תיקון קטן (שלא משנה את המסקנה)...'
תיקון קטן (שלא משנה את המסקנה)...
05/07/2017 | 00:26
42
רשימת הדיירים לא נכתבה לאחר השפרה אלא נכתבה קודם עודכנה בכל פעם שהיה שינוי. עדיין שרירה וקיימת העובדה שאדלה מופיעה כדיירת (שלא נפטרה או גורשה) עד להפסקת הרישומים. מה שאומר שככל הנראה היא שרדה בגטו עד לחיסולו.
לצפיה ב-'נכון, אבי ובני משפחה אחרים נשלחו לשטוהוף ב 1944 '
נכון, אבי ובני משפחה אחרים נשלחו לשטוהוף ב 1944
05/07/2017 | 12:49
1
32
לצפיה ב-'(breine raise golder (galster '
(breine raise golder (galster
11/07/2017 | 00:06
17
איך מתרגמים לעברית את השמות breine ו- raise ???
לצפיה ב-'ajdla galster/stutthof'
ajdla galster/stutthof
05/07/2017 | 15:34
46
אני חושב שהצדק עמך.מהכרות את החומר גם לי היה נראה ששניהם נשלחו לאוושויץ,ואחרי הסלקציה אבי נשאר בבירקנאו למשך חודש,ומשם נשלח לעבודת כפיה בגרמניה.אשתו כנראה נשלחה מאוושויץ לשטוטהוף.כמו שכתבת,התיאוריה הזאת עומדת מול המסמך שבו כתוב 1942.
תודה על הסיוע.כמובן שאבדוק מול הארכיון/מוזיאון בשטוטהוף ובאוושויץ.שוב תודה רבה.
לצפיה ב-' Dr Danuta Drywa מנהלת מוזיאון שטוטהוף אימייל אישי:'
Dr Danuta Drywa מנהלת מוזיאון שטוטהוף אימייל אישי:
04/07/2017 | 22:20
3
62
  מנסיוני, היא מגיבה מהר ועוזרת לאיתור מסמכים וכל חומר של האסירים.

לצפיה ב-'ajdla galster'
ajdla galster
14/07/2017 | 16:35
2
19
קיבלתי היום אישור משטוטהוף שאכן הדווח של אבי היה מדוייק.אבי ואדלה נשלחו באוגוסט 1944 (חיסול גטו לודג) לאוושויץ.אחרי הסלקציה אבי נשאר שם למשך כחודש,ובהמשך נשלח לעבודת כפיה בגרמניה.אדלה נשלחה במהלך חודש ספטמבר 1944 לשטוטהוף(ולא 1942 - כפי שמופיע במסמך של הצלב האדום).ברשותי רשימת המשלוח מאוושויץ לשטוטהוף.בשלב זה אין מידע אודות הקורות אותה בשטוטהוף.
אני רוצה להודות לחברים בפורום על הסיוע.
לצפיה ב-'כפי שנרשם כאן, קשה "לשמוח" על עזרה שכזו'
כפי שנרשם כאן, קשה "לשמוח" על עזרה שכזו
14/07/2017 | 18:26
17
אבל טוב שיכולנו לסייע בסגירת-המעגל החשובה הזו. 
לצפיה ב-''
15/07/2017 | 22:23
334
לצפיה ב-'תרגום רוסית סוף המאה ה 19'
תרגום רוסית סוף המאה ה 19
05/07/2017 | 15:34
49
שלום למתרגמים,

מצ"ב 2 מסמכים (507 ו 1818) שקיבלתי מהארכיון, אשמח לעזרה.

לא חייב בתרגום מקסימלי כמובן אלא רק בסיפור הכללי שעולה כאן, שמות, תאריכים ומקומות.

תודה ללובה שכבר עזרה לי רבות מאד בהתכתבות אישית.
לצפיה ב-'בקשת עזרה לחיפוש גברת'
בקשת עזרה לחיפוש גברת
02/07/2017 | 11:39
11
186
שלום לכולם,
האם למישהו יש רעיון איך לאתר גברת בשם "סנדרה אקסלרוד" כאשר השם הינו שם משפחה לפני הנישואין. נכון לפני כ-10 שנים היא היתה נשואה והתגוררה בתל אביב קרוב לשדרות רוטשילד, ידוע לי גם שכנראה עבדה בבנק. צריכה להיות סביב גיל 70. הגברת הינה קרובת משפחה רחוקה שלי עם סיפור חיים מעניין עבורי ויכולה לסייע בהרחבת הצד הזה של עץ המשפחה. אביה יצחק ואמה חנה נפטרו בבריה"מ לשעבר. תודה, פלי
לצפיה ב-'ידוע לך בוודאי ארץ הולדתה'
ידוע לך בוודאי ארץ הולדתה
02/07/2017 | 18:29
79
ואם כך הוא, אולי כדאי לפנות לארגון יוצאי אותה ארץ ולברר עמם.
לפחות שיפנו אליה (אם יסרבו למסור לך פרטיה) ויעבירו לך מסר
כי יש מי שמחפש אותה.

אם עבדה באחד הבנקים, ניתן לפנות למשאבי אנוש של הבנקים השונים
ולברר האם הייתה אצלם עובדת בשם סנדרה. נראה שהגיעה ארצה בשנות ה-50- עד ה-70. אם כך הוא, הרי שהשם סנדרה אינו נפוץ מאוד.

האם בדקת בספר טלפון ישן כמה אקסלרוד גרו בתל-אביב בשנות ה-50 - 60?
אולי אחד מהם הוא קרוב של הגברת.

אני יודעת, רעיונותי הזויים, אך ייתכן ויש בהם פתח לתחילת חיפוש אחר הגברת.
לצפיה ב-'הייתי מתחילה ב-144 באינטרנט'
הייתי מתחילה ב-144 באינטרנט
04/07/2017 | 17:27
2
40
רשמתי את השם המלא ולא קיבלתי תוצאות. ניסיתי לרשום רק "אקסלרוד, תל אביב" וקיבלתי רשימה לא ארוכה מאד, שחלקה בכלל מתייחסת לעסקים בעלי שם זה. הייתי מתקשרת ומנסה לבדוק אם יש להם קשר לסנדרה - אולי כך יתקבל איזה מידע.
נעה
לצפיה ב-'תודה על הנסיונות'
תודה על הנסיונות
04/07/2017 | 17:53
1
40
הבעיה המרכזית שאקסלרוד שם לפני נישואין ולכן 144 או מקום עבודה יהיה בשם לאחר הנישואין. לא נורא אמשיך לנסות, פלי
לצפיה ב-'אם יש לה משפחה בארץ בשם זהה אולי פניה אליהם תעשה את הקשר...'
אם יש לה משפחה בארץ בשם זהה אולי פניה אליהם תעשה את הקשר...
04/07/2017 | 21:00
19
לצפיה ב-'האם ידוע באיזה בנק עבדה?'
האם ידוע באיזה בנק עבדה?
04/07/2017 | 22:14
1
33
לא בהכרח חייבים לדעת באיזה סניף, אבל אם יש קצה-חוט בכיוון הזה, בהחלט כדאי לנסות. 

אי שם בעבר הזכירה אימי 2 אחים, שעבדו בבנק דיסקונט. היא ידעה לספר שהם היו שם בתפקידים בכירים, אך לא ידעה מעבר לזה. פניתי לבנק דיסקונט, ובכוח אדם היתה גברת שניסתה לסייע. היא חיפשה בין השמות של העובדים הבכירים, אך לא מצאה. היא ביקשה את פרטי, וכעבור זמן קצר התקשרה אלי. 

מסתבר שלאור העובדה שהיא לא מצאה את הפרטים במאגר של העובדים הבכירים, היא חיפשה ברשימות הכלליות של העובדים, אך גם שם לא מצאה. למזלי הגדול, החליטה להציץ במאגר נפרד של ההנהלה הבכירה של הבנק, ושם מצאה את פרטיהם של השניים, התקשרה ומסרה לי את פרטי-ההתקשרות עימם. 

כפי שהזכירו כאן, סנדרה זה לא שם כל כך נפוץ, ואולי בדרך זו יהיה ניתן להגיע אל הגברת. 
לצפיה ב-'נכון, הכיוון הוא ללכת ולחפש בבנקים לפי השם הפרטי'
נכון, הכיוון הוא ללכת ולחפש בבנקים לפי השם הפרטי
05/07/2017 | 11:03
28
ורק לידיעה, בימינו המיחשוב יעיל כל כך עד לכדי כך שבהקלקת השם "סנדרה",
תתקבל תשובה במשאבי אנוש בבנקים השונים. מתאפשר להם גם לחפש כך
ברשימות הגימלאים שלהם.
נדרשים רק נכונות, רצון טוב ושיתוף פעולה מצידם.

לא הייתי שוללת גם פניה לארגון יוצאי האיזור ממנה הגיעה הגברת.
לצפיה ב-'"אביה יצחק ואמה חנה נפטרו בבריה"מ לשעבר"'
"אביה יצחק ואמה חנה נפטרו בבריה"מ לשעבר"
05/07/2017 | 13:53
1
34
איפה ? באיזה אזור? עיר? מתי עלתה לישראל?

לצפיה ב-'אפרט קצת'
אפרט קצת
05/07/2017 | 14:03
40
זו מישהי שהיא בת דודה רחוקה שלי. אני די בטוח שהיא חיה עם הוריה באיזור קישינב ודי בטוח שאביה הוצא להורג על ידי הק.ג.ב. ואימה מתה שם. אני לא בטוח מתי עלתה לארץ, כנראה בעליה של שנות ה-70. היא לא היתה בקשר עם המשפחה מסיבות שונות למעט קשר עם דודי שלא דיבר איתה שנים ורק זוכר את הפרטים שמסרתי אבל מעבר לזה לא יודע איך ליצור איתה קשר. פלי
לצפיה ב-'מצאתי פוסט בפייסבוק שמוזכרת פקידה בשם סנדרה'
מצאתי פוסט בפייסבוק שמוזכרת פקידה בשם סנדרה
05/07/2017 | 14:11
2
49
הסניף בנק לאומי נמצאה ברחוב מונטיפיורי 31 תל אביב.זה קרוב לרחוב שדרות רוטשילד.אולי כדאי לבדוק?

לצפיה ב-'תודה, אבדוק'
תודה, אבדוק
05/07/2017 | 14:22
1
19
לצפיה ב-'הערה: סנדרה=אלכסנדרה כנראה'
הערה: סנדרה=אלכסנדרה כנראה
10/07/2017 | 11:31
10
לצפיה ב-'סיוע באיתור פרטים'
סיוע באיתור פרטים
04/07/2017 | 12:26
118

עפ"י דפי עדות מ"יד ושם", מרים הרשקוביץ (Herschkowitz, Herskovits Herscovici - תלוי בשפה בה מאייתים את שם המשפחה), בת השנתיים, נשלחה לתאי הגזים יחד עם אמה היינל (Hajnal) הרשקוביץ ב-1944 באושוויץ. האם הייתה ילידת 1926, בת 18 בעת הירצחה.
לפי הידוע לנו, מרים נולדה ב-Rimavska  Sobota  עיר שהייתה בצ'כוסלובקיה  (קודם לכן הייתה בשליטת הונגריה וכיום נמצאת בסלובקיה). היא נולדה מחוץ למסגרת נישואין (ככל הנראה ב-1941/2), לאחר שאמה הרתה לבחור שגויס לז'נדרמריה ההונגרית. שמועות, שהיו אז, אמרו כי בזמן מלחמה היחס לאימהות לילדים הומני וסובלני יותר מהיחס לשאר האוכלוסייה, דבר שהתברר כלא נכון כלל.
אני מחפשת פרטי לידתה של מרים. האם ניתן למצאם היכן שהוא?

כמו כן, אני מחפשת פרטי לידה של אחיה של האם, היינל, שנולדו ככל הנראה גם הם באותה עיר: רימבסקה סובוטה. הוריהם: Rezsi (רגינה, רחל לאה) והרמן הרשקוביץ. האחים הם: טוּלי שנולד ב-1930 לפי עדות אחת ובאחרת נכתב 1932; דז'ו יליד 1933 (1936 לפי עדות אחרת). אח נוסף במשפחה נולד גם הוא ברימבסקה סובוטה ואיננו מצליחים למצוא את שמו. האם ניתן למצוא רשימה שבה מופיע שם הורים וילדיהם?
תודה מראש על כל סיוע.

לצפיה ב-'חיפוש מידע על קרובי משפחה בזמן השואה'
חיפוש מידע על קרובי משפחה בזמן השואה
03/07/2017 | 13:42
2
199
אני מחפש רישום לנישואין של אבי daniel galster לאשתו הראשונה ajdla/adela/adele לבית wendel.הזוג נישא בלודג בשנת 1940(אין תאריך מדוייק ,אני מניח בזמן היותם בגטו).כמו כן אני מחפש רישום לידה של צאצא שלהם בגטו לודג (כנראה ילדה - אין כל פרט אודותיה).על פי מסמכים שברשותי אשת אבי נשלחה לשטוטהוף ב 1942 ושם נספתה.אבי נשלח לאוושויץ ב 1944 ושרד את המלחמה.אחרי המלחמה הוא נישא לאימי בלודג.
לצפיה ב-'רישום נשואים GALSTER בלודז''
רישום נשואים GALSTER בלודז'
03/07/2017 | 23:34
83
    מאת  יואל  דרורי

יש  כמה   דרכים   ליפש   שורשים

בוורשה
      INSTETUT    HISTORYCZNY    WARSZAWA  

FAMILYHERITAGE@JHI.PL
      יש  אפשרות   חיפוש   כתובת   ב     גוגל
    ARCHIW       LODZ     

אשלח  לך  אתרים

לצפיה ב-'גלסטר, גטו לודז''
גלסטר, גטו לודז'
04/07/2017 | 09:19
94
בתמונה המצורפת תוכל לראות את הדיירים בכתובת Acker Weg 1 flat 16.
ביניהם כנראה אביך ואשתו איידלה. כמו כן להערכתי הילדה בריינה רייזה שנולדה ונפטרה בגטו היא הבת. ניתן לשער כי שם המשפחה פוענח בטעות כ-גולדר. באותיות לטיניות השמות עשויים להראות דומים.
באשר למסמכים: רישומי הלידה והנישואין אמורים להימצא במשרדי הרישום האזרחי בלודז'. מקווה שהאימייל עדכני: usc.centrum@uml.lodz.pl
תצטרך לשלוח להם הוכחה כלשהי שמדובר באביך.
אורית

לצפיה ב-'תשובה לגדי לב מ 1.7.17'
תשובה לגדי לב מ 1.7.17
03/07/2017 | 18:29
100
תנסה להעביר את תמונת הסמל ללייבה פלינר בארכיון בשפיים-leibap@bezeqint.net, 054-3061428,03-5348022. יש לו ידע והרבה חומר על יהדות לטביה!! בהצלחה, גלילה ברקאי
לצפיה ב-'צאצאי הסבא משפולי'
צאצאי הסבא משפולי
02/07/2017 | 22:09
85
שלום לכולם! אני צאצא של הצדיק המפורסם ר' יהודה (ארי'ה) לייב (המכונה הסבא) משפולי. ברצוני לבנות עץ משפחתי ובמידת האפשר לכלול את כל הצאצאים. לפי הידוע לי מדובר באלפים. כרגע אני מתמקד בכמה משפחות שטוענות שיש להם מסורת שהם צאצאים, אך חסר מידע כיצד מתחברים לצדיק.
ברשותכם אכתוב כאן שמות משפחה ולמי שיש מידע עליהם או על צאצאים בכלל, אשמח אם יכתבו לי. משפחות: לבדינסקי, גרינברג, לוינסון, קייזלמן.
כמו"כ אני מחפש בן של מוריס גרטנר. מוריס (משה) סלובודיאנסקי נולד בעיר ראוונא בפולין (כיום אוקראינה), בתקופת השואה היגר לצרפת, החליף את שם משפחתו לגרטנר. שם הוא התגייס לצבא ושובץ בלגיון הזרים. הוא לחם נגד הנאצים במרוקו, שם נפצע. הוא נשאר במרוקו שם הכיר את אשתו (מרים?). אחרי החתונה הם גרו בקזבלנקה והוא ניהל מוסך לאופנועים עד בערך שנת 1956. נולד לו בן (שמו לא ידוע לי) בסביבות שנת 1945. אשתו ובנו עזבו אותו ועלו ארצה בערך באותה תקופה (שנת 56), והוא עזב לפריז, שם נפטר ונקבר. הקשר עם בנו התנתק כבר אז והמשפחה רוצה לחדש את הקשר (ואני רוצה לשבצו בעץ המשפחתי). כל היודע מידע או לאן לפנות, אשמח לקבל.
לצפיה ב-'רצון למצוא את קרובי משפחתו של אבי.'
רצון למצוא את קרובי משפחתו של אבי.
02/07/2017 | 13:49
2
152

תודה שרי, כל מה שציינת ידוע לי. לפני כשנתיים הייתי בקשר עם אחיינו של פישל/פיליפ פירזצר/ווייזר, שגר בארה"ב. לדבריו, הפליפ המצויין בלינק היגר לארה"ב לפני מלחמת העולם הראשונה, היה נשוי לרוז, היו להם 4 ילדים והם גרו ברוד איילנד. אכן מצאתי לכך סימוכין ברתקים אמריקאים. לפיכך זה לא יכול להיות סבי משתי סיבות: 1. אבי נולד ב-23/5/1914, 2.  לפי אמי ידע את כתובתו של אבי בצ'כוסלובקיה, כתב לו מכתב כועס על שנטש אותו, ואף קיבל תשובה.

במקרה מצאתי באתר יד ושם Fischel  פיליפ Ffursetzer שנולד ב- Stanislaw בשנת 1892. בזמן המלחמה שמו מופיע ברשימת שמות של יהודים שרובם מסלובקיה ששהו במחנה בשם Vyhne בצ'כוסלובקיה. נאמר שם, שהמידע מבוסס על רשימת נרדפיםמתוך שמות יהודים רובם מסלובקיה ששהו באותו מחנה וגורלם לא ידוע.  לא מצויינים פרטים נוספים, ובקרוב יסרקו עותק של הרשימה.
אכתוב ליד ושםלברר אם יש עוד פרטים    

אם זה הפישל /פליפ שאני מחפשת, אזי פישל נולד ב-1982 ואבי ב-1914, ז"א שפישל היה בן 22 , כשאבי נולד. כפי שכתבתי בעבר לא ברור אם פישל היה נשוי לאישה שממנה נולד אבי.                                        על פי אמי שמה היה Ruza Kropiwnicki והיא לא היתה יהודיה.

לפי תעודת הזהות של אבי ז"ל שמו ארץ נרשם כחיים פורזצר ושם אביו פישל. אך זה לא היה שמו האמיתי. בפולניה שמו היה Jan Kropiwnicki. הוא שירת בצא הפולני. כנראה שם משפחתו בארץ היה כשם משפחתו של סבו, שאותו נהג לבקר, בזמן שגדל אצל משפחה לא יהודיה בסטניסלבוב.

הייתי  בוורשה במכון רינגבלום ושם מצאו שאבי Jan Kropiwnicki היה שבוי מלחמה.

פניתי לצלב האדום בינלאומי בג'נבה, וקיבלתי מהם בדואר שתי תעודות שבוי של אבי. ( זה ברור שזה אבי לפי תאריך לידה, מקום הלידה ) באף אחד מהתעודות לא רשום שם האב או שם האם, אלא צויינו שני שמות,
אחת בוינה: Bazilia Kropiwnicki,  4 (or 5) Bezirk Waagasse,  Wien
השניה בסטניסלבוב: Kostenska Maria/Marja,    29 ul. Wojciechowski,  Stanislawow
כאמור, היום סטניסלבוב נמצאת באוקראינה ונקראת איבנו פרנקיסט

איך ממשיכים מכאן הלאה?

לצפיה ב-'מכירה את זה?'
מכירה את זה?
12/07/2017 | 14:31
1
24
לצפיה ב-'מציאת קרובי משפחה'
מציאת קרובי משפחה
12/07/2017 | 18:39
19
ראשית תודה רבה.
לא לא מכירה את זה, באיזה אתר זה נמצא? אני רואה למטה שזה מתוךשבויי מלחמה ב-1939 שנמצא בארכיון הצבאי של Rembertow של מסמכים מבארכיון הרוסי. אפשר לשלוח לי את דף האינטרנט של הפרטים?

לצפיה ב-'זהוי סמל'
זהוי סמל
01/07/2017 | 10:47
102
שלום לכולם
האם מישהו מכיר את הסמל המצורף?
מצאתי אותו על תליון. התמונה צולמה בלטביה בשנת 1934.
תודה
לצפיה ב-'ר' צבי הירש הדיין, אב"ד קרקוב'
ר' צבי הירש הדיין, אב"ד קרקוב
30/06/2017 | 20:16
2
81
שלום לכם, אני מנסה כבר הרבה זמן להבין מי היה הדיין הנ"ל (לא מצאתי שם משפחה!).
ידוע לי שבתו אסתר נולדה בשנת 1806/7, מכך שהוא חי מתי שהוא במאה ה-18.
אסתר נישאה לאברהם צדרבאום ונפטרה בשנת 1855 והיא קבורה בורשה.
גיליתי באתרים השונים מצבות של ילדיה ונכדיה - בורשה ולא בקרקוב! - ועל כל אחת מהן מצויין שהנפטר היה צאצא לר' צבי הירש (או הרשלה) הדיין. מכך אני מניחה שהדיין הנ"ל היה ידוע למדי.
איך אני מבררת הלאה, מי היה הדיין הזה ומי היו הוריו ושאר בני משפחתו?
המון תודה, נעה

לצפיה ב-'אני מציעה לך לפנות ללילי הבר יו"ר ארגון יוצאי קרקוב בישראל'
אני מציעה לך לפנות ללילי הבר יו"ר ארגון יוצאי קרקוב בישראל
04/07/2017 | 12:43
1
24
יש לארגון כתב עת המופץ באופן סדיר וניתן לפרסם שם את שאלתך.
ייתכן גם שלילי עצמה תדע להפנותך למקור כלשהו לשם מציאת שם המשפחה.
את פרטיה ניתן למצוא באינטרנט. אם תתקשי, שלחי לי מסר ואשתדל לסייע.
לצפיה ב-'תודה רבה! מצאתי אותה בגוגל ואצור קשר'
תודה רבה! מצאתי אותה בגוגל ואצור קשר
04/07/2017 | 13:23
13
לצפיה ב-'DATA BASE של צ'כוסלובקיה'
DATA BASE של צ'כוסלובקיה
28/06/2017 | 13:01
6
124
סבי מצד אבי גר לפני ובזמן השואה בצכוסלובקיה. ידוע לי שמו בלבד, אך לא ידוע לי פרטים נוספים, באיזה ארכיון אוכל למצוא פטים עליו? איני יודעת אם האיזור בו גר שייך היום לצ'כיה או סלובקיה
לצפיה ב-'ברוכה הבאה '
ברוכה הבאה
28/06/2017 | 18:58
5
84
ייתכן שיש רישומים רלוונטים ברשת, אך גם אם לא, כדי לנסות לסייע לך תצטרכי לסייע לנו תחילה.

כדאי שתצייני תחילה היכן נולד סבך ו/או היכן הוא גר, ועל באיזו תקופה מדובר. אם ידועים לך תאריכים מדויקים, כדאי לציין. בכלל, כדאי לציין את הפרטים הידועים לך אודות סבך ומשפחתו, גם אם אינך בטוחה בפרטים. מה שמו? האם ידוע לך במה עסק? סבך הרי נישא לסבתך. מה שמה? היכן היא נולדה? אולי נישאו במקום ממנו היא הגיעה? נולדו להם ילדים. את יודעת מה שמם? היכן הם נולדו? 

בכל מקרה, כדאי לציין שמות של אנשים ומקומות בלועזית. 
לצפיה ב-'ארכיון של יהודי צ'כוסלובקיה'
ארכיון של יהודי צ'כוסלובקיה
30/06/2017 | 02:35
4
98
שרי, איני יודעת מתי נולד סבי   Fyszel Fursetzer , אני יכולה לשער בערך לפי תאריך הולדתו של אבי ז"ל. ידוע לי שמקום הולדתו של הסב היה באיזור סטניסלבוב, שהיה בממלכה האוסטרו הונגרית, לאחר מכן פולין וכיום אוקראינה. סבי גר תקופה בוינה, שם נולד אבי, אך הוריו התגרשו בהיותו ילד קטן, והוא נשאר אצל אביו, שהעביר אותו לגדול אצל משפחה זרה ולא יהודית בסטניסלבוב.. סבתי לא היתה יהודיה. ממה שהבנתי מאמי לאחר מלחמת העולם השניה אבי כתב מכתב כועס לאביו בצ'כוסלובקיה, ואף קיבל תשובה.                                           האם ידוע אם בפראג יש ארכיון עם נתונים מתקופת צ'כוסלובקיה?

לצפיה ב-'קצת תובנות'
קצת תובנות
30/06/2017 | 18:55
3
161
בצ'כיה ובסלובקיה יש ארכיונים לרוב. מלכתחילה ציינת שאינך יודעת היכן התגורר סבך, ואפילו אינך יודעת אם המקום בו חי מצוי כיום בתחומי-צ'כיה או סלובקיה. יתכן שבהמשך יהיה צורך לפנות לארכיון המקומי הרלוונטי, אבל בשלב זה אינך יודעת, כאמור, היכן חי סבך, מתי נולד, מה שמות הוריו ו/או כל פרט אחר. בשום ארכיון לא יערכו חיפוש ביחס לאדם שרק שמו ידוע ללא כל פרטים נוספים. לטעמי, יש לנקוט גישה אחרת ע"מ למצות תחילה את האפשרויות הקיימות ברשת, כדי לנסות להפיק כמה שיותר נתונים. אסביר בהמשך, אך תחילה מספר הערות כלליות:

שם-המשפחה יחודי למדי ואינו נפוץ, וזה בהחלט עשוי להקל על החיפושים, אך עליך לקחת בחשבון שבנוסף על צורת-הכתיב שציינת, Fursetzer, עשויות לצוץ צורות-כתיב נוספות כדוגמת Fursezer / Fürsetzer / Firsetzer ועוד. גם השם הפרטי, פישל, עשוי להופיע בצורות-איות שונות. 

מניסיון רב שנים עם איזור גליציה המזרחית אני יכולה לספר לך, שרבים מאלה שנולדו תחת השם פישל נקראו בהמשך-חייהם פיליפ. 

ציינת שאת יכולה לשער מתי בערך נולד סבך, אך לא ציינת מה השערתך. לפיכך לא נותר לי אלא להעריך על-דעת עצמי. בהנחה שהגיל המצויין בכרטיסך הוא אמיתי, הרי שאני מעריכה שסבך נולד בשלהי המאה ה-19. 

לדעתי, איתור של רישום-הלידה של סבך עשוי לספק לא מעט פרטים כדוגמת תאריך-הולדתו, שמות-הוריו ועוד. למזלך, תיעוד מגליציה המזרחית בן יותר מ-100 שנים עולה בשנים האחרונות אל הרשת. יש אמנם מספר אתרים רלוונטיים, אך במקרה זה חשוב שתכירי את אתר ה-JRI. האתר כיום נכלל תחת השרתים של אתר הג'ואישג'ן (למרות שהוא אינו חלק מאתר הג'ואישג'ן), ונדרשת הרשמה חינמית לאתר הג'ואישג'ן. כדאי להתנסות בחיפוש באתר ה-JRI. אפשר להגביל את החיפוש לאיזור סטניסלבוב, שכן את יודעת שסבך נולד באיזור זה. אם תחפשי ללא שם פרטי, תוכלי לראות שלסבך היו עוד אחים ואחיות. יתרה מזו, שם-המשפחה של סבך מופיע כ-FIRSETZER. ע"פ האינדקס, הוא נולד בקולומיאה, שנמצאת באיזור סטניסלבוב. הנה הקישור לאתר ה-JRI:

בתוצאות שמתקבלות ניתן "להקליק" בצד שמאל של התוצאה הרלוונטית לך ולהיכנס אל הספר. שם יש לדפדף כדי להגיע אל המספר הסידורי (Akta). במקרה של סבך זהו מספר 701. בתחתית-הדף יש חיצים קטנים לצד ימין ושמאל. במקרה שלך היה צריך לדפדף עם החץ הפונה שמאלה כדי להגיע לרישום שמספרו 701.

אני מנסה לקשר ישירות אל הדף ובו רישום-הלידה של פישל פירזצר (כאמור, מס' 701). מקווה שהקישור יעבור. את יכולה לשמור את הרישום, ואז להגדיל כדי לנסות להתמודד עם הפרטים, ובמידת-הצורך אסייע לך:

לצפיה ב-'רצון למצוא פרטים על קרובי משפחה'
רצון למצוא פרטים על קרובי משפחה
07/07/2017 | 00:39
2
18
תודה שרי, כל מה שציינת ידוע לי. לפני כשנתיים הייתי בקשר עם אחיינו של פישל/פיליפ פירזצר/ווייזר, שגר בארה"ב. לדבריו, הפליפ המצויין בלינק היגר לארה"ב לפני מלחמת העולם הראשונה, היה נשוי לרוז, היו להם 4 ילדים והם גרו ברוד איילנד. אכן מצאתי לכך סימוכין ברתקים אמריקאים. לפיכך זה לא יכול להיות סבי משתי סיבות: 1. אבי נולד ב-23/5/1914, 2.  לפי אמי ידע את כתובתו של אבי בצ'כוסלובקיה, כתב לו מכתב כועס על שנטש אותו, ואף קיבל תשובה.

במקרה מצאתי באתר יד ושם Fischel  פיליפ Ffursetzer שנולד ב- Stanislaw בשנת 1892. בזמן המלחמה שמו מופיע ברשימת שמות של יהודים שרובם מסלובקיה ששהו במחנה בשם Vyhne בצ'כוסלובקיה. נאמר שם, שהמידע מבוסס על רשימת נרדפיםמתוך שמות יהודים רובם מסלובקיה ששהו באותו מחנה וגורלם לא ידוע.  לא מצויינים פרטים נוספים, ובקרוב יסרקו עותק של הרשימה.
אכתוב ליד ושםלברר אם יש עוד פרטים    

אם זה הפישל /פליפ שאני מחפשת, אזי פישל נולד ב-1982 ואבי ב-1914, ז"א שפישל היה בן 22 , כשאבי נולד. כפי שכתבתי בעבר לא ברור אם פישל היה נשוי לאישה שממנה נולד אבי. על פי אמי שמה היה Ruza Kropiwnicki והיא לא היתה יהודיה.

לפי תעודת הזהות של אבי ז"ל שמו ארץ נרשם כחיים פורזצר ושם אביו פישל. אך זה לא היה שמו האמיתי. בפולניה שמו היה Jan Kropiwnicki. הוא שירת בצא הפולני. כנראה שם משפחתו בארץ היה כשם משפחתו של סבו, שאותו נהג לבקר, בזמן שגדל אצל משפחה לא יהודיה בסטניסלבוב.

הייתי  בוורשה במכון רינגבלום ושם מצאו שאבי Jan Kropiwnicki היה שבוי מלחמה.

פניתי לצלב האדום בינלאומי בג'נבה, וקיבלתי מהם בדואר שתי תעודות שבוי של אבי. ( זה ברור שזה אבי לפי תאריך לידה, מקום הלידה ) באף אחד מהתעודות לא רשום שם האב או שם האם, אלא צויינו שני שמות,
אחת בוינה: Bazilia Kropiwnicki,  4 (or 5) Bezirk Waagasse,  Wien
השניה בסטניסלבוב: Kostenska Maria/Marja,    29 ul. Wojciechowski,  Stanislawow
כאמור, היום סטניסלבוב נמצאת באוקראינה ונקראת איבנו פרנקיסט

איך ממשיכים מכאן הלאה?

לצפיה ב-'חיפוש מידע בצ'כוסלובקיה דאז וגם באוסטריה וגרמניה...'
חיפוש מידע בצ'כוסלובקיה דאז וגם באוסטריה וגרמניה...
11/07/2017 | 10:30
1
23
אני נעזרת רבות באתר https://www.genteam.at/index.php
הוא מעולה !!! לחיפוש מידע בקרב יהודים אוסטרים, אם כי מכיל גם מידע עבור רשומות בגרמניה רפובליקה הצ'כית, סלובקיה וגרמניה.

חוץ מזה האם בדקת בJewishgen? 
לצפיה ב-'חיפוש מידע בצ'כוסלובקיה, אוסטריה וגרמניה.'
חיפוש מידע בצ'כוסלובקיה, אוסטריה וגרמניה.
12/07/2017 | 14:30
8
תודה על התשובה, חיפשתי ב- Jewishgen, אך לא מצאתי. תודה על האתר Genteam, שאותו איני מכירה. בינתיים קיבלתי מספר מסמכים מיד ושם. 
לצפיה ב-'תרגום מרוסית עתיקה 1897'
תרגום מרוסית עתיקה 1897
28/06/2017 | 12:54
3
77
מצ"ב 2 מסמכים (כל מסמך 2 דפים) שההשגתי מארכיון רוסי.

אשמח לקבל תרגום של השמות.

אחר כך במידה ורלוונטי השמות למשפחתי אבקש בקשה גדולה יותר והיא תרגום כל הטבלה הרלוונטית לאנשים שיימצאו במפקד מ 1897.
לצפיה ב-'תרגום שמות'
תרגום שמות
29/06/2017 | 13:11
2
60
GUDOVICH SARRA בת בנימין
GUDOVICH JOSEL בן חיים
DUDOVICH SAMUIL בן חיים
לצפיה ב-'תודה אבל...'
תודה אבל...
29/06/2017 | 15:56
1
49
מעולה, אכן שייך למשפחתי !!

מה לגבי המסמך השני? גם בו יש רשימת שמות .
לצפיה ב-'אני לא מצליחה לדפדף.תשלח לי במסר'
אני לא מצליחה לדפדף.תשלח לי במסר
29/06/2017 | 16:07
24

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
אירוח בנושא השלמת/הבטחת הכנסה
אירוח בנושא...
בתיה כהן, מנהלת תחום הבטחת הכנסה בביטוח לאומי,...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
תחרות להורים: זוכים בכרטיסים ומבלים עם הילדים
תחרות להורים: זוכים...
כותבים על פעילות ייחודית לילדים בחופש וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

MFC המרכז לפוריות הגבר
MFC המעבדה לפיריון הגבר

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו