לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1085610,856 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'אבקש מידע לגבי משפחת אבי הרץ - HERZמפולין '
אבקש מידע לגבי משפחת אבי הרץ - HERZמפולין
06/05/2017 | 22:59
63
יש בראשותי תמונה מצבה שהקימו לתושבי העיר  קרושצינקו  KROSCICENKO
שבו רשום "פה נקברו 200 יהודים בערך תושבי  קרושצינקו והסביבה שנרצחו במקום הזה על ידי הנאצים בדצמבר בשנת 1942"
בן בשמות נמצא בשם HERZ משפחת אבי 
המצבה כתובה גם בעברית 
אבקש לדעת האם יש אנשים מהעיר שהכירו את המשפחה ,והאם יש שמות הנרצחים של המשפחה ( הייתה משפחה ענפה )
לצפיה ב-'מבקשת עזרה בפיענוח של חתימה '
מבקשת עזרה בפיענוח של חתימה
06/05/2017 | 12:12
4
164
התמונה המצורפת היא חלק מרישום לידה משנת 1811 בפולין.
החותמים על המסמך רשמו את שמם, ללא ספק, בעברית (לא ביידיש)
האב: שייע ב"ר (בן רב) שלמה - אב קדמון שלי!
העדים: צבי הרש ב"ר דן
נחום ב"ר משה
מה מופיע בתחילת כל החתימות? נאט?  כאט? או דבר שאינני יודעת
תודה זיוה

לצפיה ב-'האפשרות שעולה בדעתי'
האפשרות שעולה בדעתי
06/05/2017 | 19:50
3
76
במסמכים מופיעה פעמים רבות לפני כל שם המילה "נאום".

יתכן שמה שנראה כמו "נאט" במסמך שהצגת הוא בעצם "נאום", אלא שהאות ו' והאות ם' מחוברות ביניהן. בנוסף ה-ם' כתובה ברישול משהו ולא נראית כמו ה-ם' הקלאסית שאנו מכירים, כך שזה מתקבל כמו ט', אבל בעצם אלו ו' ו-ם', והמילה כולה "נאום". 
לצפיה ב-'פיענוח'
פיענוח
06/05/2017 | 20:27
2
63
תודה, לא חשבתי על זה. אני מכירה את המושג 'נאום' אבל אף פעם לא נפגשתי עם המושג על תעודות לידה, נישואין או פטירה.
לצפיה ב-'נאם'
נאם
06/05/2017 | 22:17
1
57
בכל מסמך דתי, כמו כתובה למשל כתובה המילה 'נאם' לפני שמות העדים החתומים.
לצפיה ב-'תודה, אלמד קצת יותר על הנושא'
תודה, אלמד קצת יותר על הנושא
07/05/2017 | 14:35
24
לצפיה ב-'מציאת שורשי המשפחה וקשר ליהדות ספרד-פורטוגל (קמחי / קימחי )'
מציאת שורשי המשפחה וקשר ליהדות ספרד-פורטוגל (קמחי / קימחי )
01/05/2017 | 10:47
13
161
שלום 
אשמח לעזרה במציאת מקורות ומידע על עברה הרחוק של משפחתי.
אני מעוניין למצוא את המידע על מנת שאוכל להרכיב "דוח" שיעזור לאשר את שורשי המשפחה מספרד / פורטוגל.

סבתי נולדה באינסטנבול טורקיה ב 1921. 
אביה של סבתי היה משה קמחי ( או קימחי )
אמא של סבתי הייתה קמחי (קימחי) שרה אלקחר
ע"פ תעודת הנישואין של סבי וסבתי נרשם שעיסוקו של אביה היה סוחר פחים. 
*עוד פרט חשוב שסבתי ואימי דוברות לדינו.
יש בידי דרכון טורקי של סבתי שם רשום שם המשפחה בלועזית KAMHI

כיצד אני יכול להתחיל המחקר? אני קבעתי פגישה בספריה הלאומית בכיכר ספרא בירושלים, האם יש מקום נוסף שכדאי שאגיע לחפש בו ?
מבית התפוצות לא מצאתי מידע רב.
האם ידוע לכם מה ההוכחות שצריך לכתוב על מנת להוכיח קשר לאחת מהקהילות היהודיות בפורטוגל או בספרד ?

תודה.
לצפיה ב-'רק כדי למנוע טעויות'
רק כדי למנוע טעויות
01/05/2017 | 11:46
2
147
בככר ספרא בירושלים  נמצא ארכיון העיר ירושלים. האם מי מבני המשפחה שהזכרת יש להם שורשים ירושלמים? אם כן, שווה בדיקה שם. אגב, יש קשר לישראל קמחי?
אם אתה רוצה להגיע לספריה הלאומית, יש להגיע לאוניברסיטה העברית בגבעת רם (ולא להר הצופים!)

לצפיה ב-'הוספת מידע'
הוספת מידע
02/05/2017 | 21:57
1
102
תודה על התגובה, לא מכיר את ישראל קמחי.
אכן יש שורשים ירושלמי- הגיעו למרכז קליטה עין כרם.

האם יש לך טיפים נוספים, איך? היכן? להתחיל המחקר ?
בנוסף האם ידוע לך מה עלי לרשום כדי להוכיח את הקשר לספרד/פורטוגל ? איך יודע לאיזו מדינה עלי להגיש ...?

תודה 
לצפיה ב-'הוכחת הקשר לספרד/פורטוגל'
הוכחת הקשר לספרד/פורטוגל
03/05/2017 | 20:09
112
ראה תגובתי מטה.

לגבי הוכחת הקשר:

מסלול ספרד - איני יודע מה הסטנדרט שקבעו בפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד, כלומר מה נטל ההוכחה. אתה יכול לבנות מחקר טוב ולנסות לבדוק, או שאתה יכול לפנות לקבלת חוות דעת מקצועית מנומקת שתשיג לך את אישור הפדרציה. משם התהליך לא נגמר, ברם את ה"הוכחה" הנדרשת כבר הבטחת עם קבלת האישור.

מסלול פורטוגל - ניתן לפנות לאחת משתי קהילות - לישבון או פורטו. הגשת מחקר ללישבון באנגלית / צרפתית / פורטוגזית. הגשת מחקר לפורטו בעברית / אנגלית. פנייה בדואר אלקטרוני לשתי הקהילות תיעשה באנגלית בלבד. כצאצא של יוצאי תורכיה נטל ההוכחה הוא קל יחסית. קהילת איסטנבול מוכרת כקהילה שקלטה יהודים מגורשים מפורטוגל וניתן למצוא מידע רב על הגירת האנוסים מפורטוגל לעיר. החוק דורש ממך להראות קשר לקהילה יהודית ספרדית שמוצאה ממגורשי פורטוגל. אין ספק שמחקר עשיר שמראה קשר ספציפי למשפחות פורטוגזיות רק יחזק את תיק הבקשה שלך, אך אינך נדרש להראות רצף משפחתי עד למגורשים ב-1497. יהיה טוב גם אם רק תראה את הקשר שבין משפחתך לעיר איסטנבול (בצירוף מסמכים רלבנטיים, למשל דרכונה של סבתך; ניתן לפנות גם לשגרירות תורכיה בישראל ולבקש מהם תעודת לידה או מסמך דומה שמעיד על מקום הולדתה של סבתך - איסטנבול. עלות התעודה כ-20 ש"ח), ובמקביל תראה את הקשר שבין העיר איסטנבול להגירת אנוסי פורטוגל אליה. היות שיש תיעוד לרבנים ממשפחת קמחי שפעלו באיסטנבול, יש להשתמש במידע הזה גם אם לא ידוע על קשר ישיר לאותם רבנים. לעיתים כדאי לחקור גם על רבנים מובילים אחרים של אותה תקופה, זה עשוי להוביל למידע נוסף.

לסיכום, אם אתה קצר בזמן וכל תכלית המחקר היא לתהליך ההתאזרחות, אין צורך להעמיק יתר על המידה - לכתוב על הגירת הפורטוגזים לאיסטנבול ולצרף הוכחות משפחתיות על מוצא משפחתך מאיסטנבול. זה אמור להספיק לקבלת אישור הקהילה היהודית, תלוי איך תדע לנסח את זה נכון ולגבש את זה לכדי מסמך אחד. שם משפחה הוא אינו תנאי בסיסי (או הכרחי), אבל ככל שידוע לי כבר התגבשה פחות או יותר רשימה של משפחות שהקהילות מכירות בהן, ואני רק יכול לשער שקמחי ביניהן, כך שהנטייה היא לאשר בקשות. יהיה זה ראוי לציין, שרוב מגישי הבקשה הם יהודים-תורכים (לא ישראלים).
לצפיה ב-'שלום'
שלום
03/05/2017 | 19:31
5
104
כמה מקורות מידע להתחיל בהם:

1) "יהודי ספרד בארצות הבלקן" - אסתר בנבסה, אהרון רודריג, 2011;

2) "מליסבון לשלוניקי וקושטא: דיון-קתדרה (1986): 450 שנה להגירה הגדולה מזרחה עם החלת האינקוויזיציה בפורטוגל (1536)", בעריכת צבי אנקורי 1988;

3) "הגירת אנוסי פורטוגל לתורכיה והשלכותיה על התפתחות התעשייה בממלכה העות'מאנית במאה השש-עשרה", יעקבסון חנה, עמ' 27-51;

4) "יהודים פורטוגזים בחצר המלכות בקושטא במאה השש-עשרה", לאה בורנשטין-מקובצקי, עמ' 69-94;

5) "A history of the Jewish community in Istanbul the formative years, 1453-1566" , Minna Rozen . לבדוק - יתכן אזכור לקמחי בעמ' 51-53.
פרק ג' עוסק בהגירה לעיר וביצירת העדות השונות (רומניוטים, ספרדים, פורטוגזים ואשכנזים). עולה מסקנה שבשנות ה-30 של המאה ה-16 יותר ממחצית יהודי העיר היו ממוצא איברי, ובסוף המאה ה-16 40% איברים (ספרדים ופורטוגזים).

לפרופ' רוזן תיעוד מצבות באיסטנבול. יש מי שפונים אליה באופן אישי דרך הדוא"ל. אם אתה מוצא לנכון לפנות אליה, חפש את הכתובת דרך גוגל.

6) "יהודי המזרח בארץ ישראל", משה דוד גאון. ברפרוף מהיר אני מוצא התייחסות קצרה לכמה מבני משפחת קמחי, חלקם גם נולדו והתגוררו באיסטנבול.

7) "דברי ימי ישראל בתוגרמה" [5 חלקים], שלמה רוזאניס.

8)  מתוך בית התפוצות, מאמר קצר על קהילת איסטנבול. שני ציטוטי מפתח:
i) עם חכמי הקהילה נמנו אז משפחות קמחי, רוזנאס ונבון. ר' חיים קמחי היה ראש ישיבה ור' יהודה רוזאנס התפרסם בהתנגדותו החריפה לשבתאים.

ii) עם גולי ספרד ופורטוגל שהשתקעו באיסטאנבול (מספרם נאמד ב-40,000) נמנו רבנים, דיינים וראשי ישיבות מפורסמים דוגמת יוסף אבן-לוי, יוסף טייטצאק, אברהם ירושלמי, יצחק קארו ואליהו בן-חיים; הם ייסדו "ישיבות" גדולות, בנוסף על אלה של הרומאניוטים, ותרמו להעלאת הרמה התרבותית והרוחנית בקרב היהודים. בזכות מעמדם הכלכלי ועדיפותם המספרית זכו קהילות הספרדים לעמדת בכורה ביישוב.

9) "לתולדות קהילת קושטא באמצעיתה של המאה הי"ז: קהליה, אישיה וחכמיה הספרדים והרומאניוטים", לאה בורנשטיין-מקובצקי;

10) קישור לרבנים הראשיים של האימפריה העות'מאנית ("החכם באשי") החל מהמאה ה-15. אתה יכול למצוא ברשימה גם את ר' חיים קמחי בין 1677-1715, שבדומה לדרכון של סבתך, שם משפחתו מאוית Kamhi ולא Kimhi. בחיפוש מהיר אני מוצא את השם מאוית בצורות רבות: Kimhi או Kimchi או Kimkhi או Kimche ....לנסות את כולם. אין משמעות לשוני, הם כולם רלבנטיים.

11) ויש את הספר Histoire des Juifs de Turquie של החוקר הנודע אברהם גאלנטי (Abraham Galante), אולם מאחר שיש מנוע חיפוש באינטרנט ובחיפוש מהיר לא עולות תוצאות, הייתי מוותר בשלב הראשוני על מקור המידע הזה. אם בכל זאת תרצה לעיין, בספרייה המרכזית באונ' תל-אביב מחזיקים עותק של הספר. הספר בצרפתית.

12) אתה יכול לפנות לקהילה היהודית של איסטנבול ולבקש מידע על רישומים שהם מחזיקים בידם (נישואין וקבורה).

13) קמחי בספרד שלפני הגירוש - וזו הזדמנות להוקיר תודה לחוקרת הגדולה מטילדה תג'ר ז"ל שהלכה לעולמה ב-2014 על פרי עבודתה. כפי שניתן לראות, ברוב המקרים שם המשפחה מתחיל באות C. קח בחשבון שבשפה התורכית נוהגים להשתמש באות K כאות מקבילה.

אני מבין שהמחקר ישמש אותך בתהליך התאזרחות.
אזרחות ספרדית - ככל שאני יודע, ומחילה אם אני מטעה, יתכן שחבר הפורום ד"ר דב הכהן מאונ' בר-אילן, איש יקר ומומחה בעל שם עולמי, יכול לכתוב לך את הדו"ח שאתה צריך. הדו"ח יקנה לך את אישור פדרציית הקהילות היהודיות של ספרד, כשלב מקדמי בדרך להגשת המסמכים לממשלת ספרד. ראה בתחתית הקישור הזה. פרטים נוספים.

אזרחות פורטוגזית - לפני שבועיים הוסר מחסום נוסף עם תיקון החוק פעם נוספת אשר כעת מאפשר גם לקטינים (מתחת לגיל 18) להגיש את הבקשה במישרין מבלי לחכות להשלמת התהליך של אחד ההורים. מסלול פורטוגל אינו מחייב את ידיעת השפה או הגעה פיזית אל המדינה, אך בניגוד למסלול ספרד, קיימת בעיה בהגשת המסמכים וביצוע התשלום לממשלה. ניתן להתגבר על הבעיה באמצעות שירותיו של עו"ד פורטוגזי בעלות של כ-500 אירו או פנייה לבחור ישראלי שמתגורר בליסבון ויכול לשלם בשמך תמורת סכום סמלי עבור מתן שירות זה (אם תצטרך אקשר ביניכם).

אם המחקר אכן משמש אותך להתאזרחות, תגיד לי באיזה מסלול אתה מתכוון להגיש ואכוון אותך עוד קצת. יש לציין שאינני עו"ד ולא גורם מקצועי המטפל בעניינים אלה. תגובתי אינה אלא המלצה לא-מחייבת.

לצפיה ב-'תודה על כל המידע+תשובה'
תודה על כל המידע+תשובה
03/05/2017 | 19:45
2
71
אכן מעוניין לבצע את המחקר בין היתר בשל האופציה לקבלת אזרחות.
לא יודע באיזה מסלול לבחור שכן לא יודע אם שורשי המפחה הן מספרד או פוקטודל או שזה בוודאות משתיהן?

אשמח למידע ולוקל בחשבון שאינך עו"ד. אשמח גם לקישור לאותו ישראלי שציינת.
האם אתה עשית את התהליך הזה?
איך יכול לדעת לגבי איזו מדינה אני זכאי?

ותודה על המידע המפורט! אגש לחפש את המקורות האלו והלהעתיק קטעי מידע רלוונטים(טיפים מה נחשב לרלוונטי או חייב להכלל בבקשה לפדרציה היהודית?)
לצפיה ב-'הודעה למעלה - הסבר שעונה על חלק מהשאלות'
הודעה למעלה - הסבר שעונה על חלק מהשאלות
03/05/2017 | 20:42
1
88
עד לפני שבועיים - שני המסלולים טובים, עם יתרון קל למסלול פורטוגל שאינו דורש עמידה במבחני ידע למגישים בני 18 עד 120 (במסלול ספרד פטורים ממבחני ידע קטינים ומבוגרים מעל גיל 70). כיום, לאחר התיקון שמאפשר גם לקטינים זכאות הגשה במסלול פורטוגל, ולא דרך התאזרחות של אחד ההורים אלא במקביל להם - המלצתי היא להגיש במסלול פורטוגל, מי שיכול באמת להוכיח שמוצא משפחתו מקהילה שהיגרו אליה אנוסים מפורטוגל (כמו איסטנבול).

אתה לא נדרש להעתיק קטעים ופסקאות שלמים מהמאמרים, אלא רק להפנות אליהם כמקור ביבליוגרפי תוך מתן הסבר במילים שלך למה שכתוב שם. תספר את הסיפור של משפחתך.

אני ממליץ לפנות (באנגלית) לקהילות לישבון (דוא"ל - 
לצפיה ב-'עדכון לגבי הנאמר'
עדכון לגבי הנאמר
04/06/2017 | 17:13
15
פניתי לעורך דין פורטוגזי, בתור מי שגר בפורטוגל ומכיר את החקיקה טוב ממני, ביקשתי לדעת מה הוא חושב על התיקון האחרון לו הייתי רוצה להגיש בקשה לאזרחות עבור ילדיי הקטינים. הוא מזהיר. לטענתו, יש מחלוקת גדולה סביב התיקון ובעיקר הרבה סימני שאלה על מהות החוק. בהזדמנות הזו אני מוכרח לציין שנעשתה פנייה גם לקונסוליית פורטוגל בוושינגטון לצורך חוות דעת נוספת ושם נאמר לי שהם בכלל לא מודעים לשום תיקון ועל הזכאות של קטינים להגיש. הוא חושב שנטל ההוכחה עבור קטינים רק גבר בכל הקשור להוכחת "זיקה", זאת אומרת אם זה לא היה קל קודם זה לא יהיה קל עכשיו. לא קיבלתי תשובה מה המשמעות של התיקון ולמה בכלל חוקקו אותו אם אין כוונה לאפשר זכאות גם לקטינים, אבל אני חושב שפה הבעיה בעצם - החוק לא מנוסח נכון, ולכן יש חילוקי דעות לגבי יישומו.

למה היה חשוב לי לכתוב את זה. בעלי משפחות, לא בטוח שיוכלו לאזרח את ילדיהם שמתחת לגיל 18 גם לאחר התיקון האחרון. מומלץ לבדוק מה המשמעות הפרקטית של התיקון לפני שמתחילים את התהליך. אני עדיין חושב שמסלול פורטוגל הוא נוח יותר למי שיכולים לענות על הדרישות ודיון שעלה לפני כמה ימים בפורום "עוברים לאירופה" מלמד על הקשיים של מסלול ספרד.

בנימה זו, אני מאחל למגישי הבקשה להצליח בתהליך שהם עוברים ומקווה שיבחרו להמשיך את חייהם איתנו כאן בישראל. 
לצפיה ב-' כל הכבוד על תגובה מושקעת ומשובחת! '
כל הכבוד על תגובה מושקעת ומשובחת!
04/05/2017 | 08:49
41
לצפיה ב-'קשר לאדם בליסבון שיוכל להגיש בשמי ניירת למשרד הפנים'
קשר לאדם בליסבון שיוכל להגיש בשמי ניירת למשרד הפנים
21/08/2017 | 21:43
12
שלום חיים
אשמח לאיש קשר שיוכל להגיש עבורי מסמכים בליסבון.

כתבת שעו"ד מקומי יגיש עבורי ב 500 יורו האם יש לך מישהוא שאתה ממליץ

תודה רבה על העזרה למדתי המון מהמידע שלך

המייל שלי    shemtovz@gmail.com
לצפיה ב-'נצל"ש '
נצל"ש
05/05/2017 | 18:08
2
53
במשפחה המורחבת יש לנו תמר גירון לבית קמחי שנולדה בסביבות 1898 בירושלים, למיטב ידיעתי שם אימה מזל. האם מוכר לך? מחפשת מי היתה משפחתה.
לצפיה ב-'לא מוכר- המשפחה עלתה ארצה רק ב1949'
לא מוכר- המשפחה עלתה ארצה רק ב1949
05/05/2017 | 18:43
1
47
לא מוכר,סבתי עלתה לארץ ב1949. אך כן ידוע שהשתכנה בעין כרם מיד לאחר הגעתה ארצה לתקופה מסויימת.

נכון לעכשיו בנתיים יש לי כבר את העץ המשפחתי (לא כל הפרטיים וודאיים) עד לדור של סבא רבא של אימי.
לצפיה ב-'השם מאד נפוץ'
השם מאד נפוץ
05/05/2017 | 19:09
54
וקשה לי להאמין שכולם קשורים זה לזה. גם אצלי יש קשר-נישואין למישהו שמו קמחי/קימחי, אך הוא היה יליד בולגריה.

אשר למקורות-השם: מדוע לא לבדוק תחילה בספרים העוסקים בשמות-משפחה מה משמעותו של השם, תפוצתו, והמקור המיוחס לו (ספרד או פורטוגל או גם וגם)? הסתמכות על ספרים כאלה בהחלט יכולה לסייע. 

בנוסף, סיפר כאן לא מזמן מישהו, שבתעודה שקיבל מאיסטנבול, נרשם שבני-המשפחה ידועים כצאצאים של מגורשי-ספרד. אולי תוכל גם כן להסתייע בכך. אפשר לנסות לפנות לקהילה היהודית ו/או לרבנות המקומית ולבדוק למולם את העניין. 
לצפיה ב-'ל kfir - שורשי קמחי / קימחי '
ל kfir - שורשי קמחי / קימחי
06/05/2017 | 19:37
66
משום שהתשובה לשאלתך ,קשורה למחקר חברים נוספים ויגולה אולי לסייע - עונה לך בדף הציבורי.
ספרו של גאלאנטי מצוי באנגלית ובצרפתית מזה זמן רב באוניברסיטת חיפה.יתרונו של גאלאנטי שהוא מציין היכן גרה המשפחה ובמה עסקה, לעיתים די רבות מציין שם אב/בן/דוד/סב. ו...גם מנין הגיעה המשפחה (קהילה ממוצא ספרדי או פורטוגזי)
2) שמות המשפחה מצויים גם באתר Sephardic Sig 
שהוא תת אתר של הJewishGen העוסק בחקר המשפחות והקהילות הספרדיות.
הקש את שם המשפחה ותמצא שמשפחת קמחי מן הסתם גרה לא רק באיסטנבול.

3)ספרם של מטילדה תג'ר ( Tagger ) ופרופ' יצחק כרם (Kerem) - הוא אבן יסוד . כתוב אנגלית ושמו: 
Guidebook for Separdic and Oriental Genealogical Sources in Israel
הספר הוא מדריך לחוקרים ועל כל הטוב שבו שווה להציץ יש בו אינדקס של שמות משפחה נסה גם  "Kamhi" 
4) Jeffrey Malka, Sephardic Genealogy  (N.J 2009) 
הספר כולל את כל תחומי החיים שבהם עוסקת הגנאלוגיה של  mtmthספרד ופורטוגל. דן בקהילות הספרדיות, שנו צרו לאחר הגירוש. בסופו אינדקס טוב מאד.
דרך הגוגל ניתן למצא את  המייל של ג'ף ולהתייעץ עימו.
5) נסה את האתר של פרחי יש בו למעלה מ 25 אלף עצי משפחות . הוא מתעדכן מדי פעם.

6) ובעיקר בסיוע ה JewishGen באתר קבוצת הדיון.מחקר של הספרדים
 זו עבודה סיזיפית, "ממכרת" ובעיקר משתלמת! לבד מהחומרים יש כתובות לאתרים החוקרים את צאצאי הספרדים. שווה.
ואם תהיינה לך שאלות, כולנו פה לסייע לך.
לאה

לצפיה ב-'תקון מאגרים חדשים ועדכנים באתר של העמותה למחקר גנאלוגי בישרא'
תקון מאגרים חדשים ועדכנים באתר של העמותה למחקר גנאלוגי בישרא
03/05/2017 | 16:36
121
בהודעה שלנו לפני כמה ימים היה טעות.

רשימת הבוגרים של כנסת ישראל תרצ"ו  1936
הייתה מחיפה, לא מפתח תקוה
6,070 רשומות

ע"מ לצפות במאגרים יש לבצע רישום (חינמי) לאתר העמותה

http://genealogy.org.il/ ;

להלן הקישור לצפייה במאגרים   http://genealogy.org.il/AID/index.php

לצפיה ב-'מקור שם המשפחה MAROKO מפולין'
מקור שם המשפחה MAROKO מפולין
30/04/2017 | 16:16
1
111
שלום לכולם,
אחד משמות משפחתחו של עמית לעבודה מהענף של אמו היה מרוקו והם מפולין. בחיפוש ב-JEWISHGEN עולה כי קיימים רישומים רבים על שם זה. האם מישהו נתקל בשם ויודע מה מקורו? במשפחתו שיערו שהם צאצאי גירוש ספרד שהגיעו לפולין ועברו בדרך במרוקו אולם אני מתקשה לקבל הסבר זה וחושב שאולי יש קשר לשמות משפחה כגון מרקוביץ וכו'. תודה, פלי
לצפיה ב-'מרוקו ופולין'
מרוקו ופולין
03/05/2017 | 15:10
102
הי פלי,
אין לי מידע ספציפי לגבי שם המשפחה מרוקו בפולין. אבל ההשערה כי מקור המשפחה הוא במרוקו, וליתר דיוק בעיר מרקש שנקראה בשפות שנות "מרוקו", נראית לי בהחלט סבירה.
שים לב שהיתה בפולין משפחה עניפה ששמה אלפסי, ומקורה בעיר פס שבמרוקו (ובעצם באלג'יר). אם פס - למה לא מרקש?
והערה קטנה: השם מרוקו כלל אינו נפוץ בפולין. ניתן לראות שבאמצע המאה ה-19
היו בפולין כ-50 איש בלבד בשם זה, ולא מן הנמנע שמדובר במשפחה מורחבת אחת.
אורית
לצפיה ב-'מאגר בקשות ההתאזרחות החדש של מיי-הריטג' נעלם'
מאגר בקשות ההתאזרחות החדש של מיי-הריטג' נעלם
02/05/2017 | 09:47
2
196
לפני כחודש וחצי התבשרנו על העלאת מאגר 'בקשות התאזרחות בפלשתינה המנדטורית' לאתר מיי-הריטג', לאחר מספר ימים המאגר נעלם מהאתר ומאז לא הופיע מחדש.

האם מישהו יודע מדוע הוא ירד מהרשת והאם הוא עתיד לחזור בקרוב?

תודה.

לצפיה ב-'לדברי מנכ"ל החברה, המאגר הוסר לבקשת ארכיון המדינה...'
לדברי מנכ"ל החברה, המאגר הוסר לבקשת ארכיון המדינה...
03/05/2017 | 11:11
1
82
לצפיה ב-'האם המנכ"ל הסביר למה ארכיון המדינה בקש להסיר את המאגר'
האם המנכ"ל הסביר למה ארכיון המדינה בקש להסיר את המאגר
03/05/2017 | 12:35
71
לצפיה ב-'עוד מסמך בגרמנית של נתן נייפלד, מישהו יכול לעזור לתרגם?'
עוד מסמך בגרמנית של נתן נייפלד, מישהו יכול לעזור לתרגם?
01/05/2017 | 16:24
5
65
בהמשך למסמך הארוך והקשה של הפעם הקודמת, הפעם הצלחתי להשיג משהו שהוא כנראה תעודת הפטירה שלו! זה מרגש ומעורר תקוה, אבל קשה לפיענוח. מישהו יכול לעזור?
מצורף הקבצים.
לצפיה ב-'רישום-פטירה'
רישום-פטירה
01/05/2017 | 18:17
4
62
הרישום מתחיל במסמך השני שהצגת. הרישום הרלוונטי הוא במספר 5 בדף.

השם: נוסן נויפלד (שם-המשפחה הוא נויפלד ולא נייפלד) 
הגיל: 80 שנים
תאריך-הפטירה: 20 ביוני
סיבת-המוות: זקנה (Alterschwäche - "חולשת-הגיל" בתרגום מדויק) 

לצפיה ב-'תודה! האם יש פרטים נוספים? שמות הורים? בן זוג? מקומות?'
תודה! האם יש פרטים נוספים? שמות הורים? בן זוג? מקומות?
01/05/2017 | 18:29
3
26
לצפיה ב-'אם היו פרטים נוספים הייתי מתרגמת'
אם היו פרטים נוספים הייתי מתרגמת
01/05/2017 | 18:32
2
38
או לפחות מציינת שאיני יכולה לפענח. אין שום פרטים נוספים.
כל שאר הנתונים בכל אחד מהדפים הם רישומי-פטירה של אנשים אחרים. 
לצפיה ב-'מאכזב מאוד. וגם מוזר. האם זה מקובל לאיזורים ותקופות כאלו?'
מאכזב מאוד. וגם מוזר. האם זה מקובל לאיזורים ותקופות כאלו?
01/05/2017 | 18:44
1
26
לצפיה ב-'כלל לא מוזר'
כלל לא מוזר
01/05/2017 | 18:54
47
אין לי מושג היכן בפולין נמצא המקום בו נפטר נתן נויפלד. בכל אופן, הניסיון שלי הוא בעיקר ברישומים מגליציה המזרחית, והתובנות שלי:

1. ככל שהרישומים מוקדמים יותר, הם מכילים פחות מידע,

2. בין רישומי-החיים, בד"כ רישומי-הנישואין הם אלה שמכילים יותר מידע מפורט בהשוואה לרישומי-לידות או פטירות. 
לצפיה ב-'מאגרים חדשים ועדכנים באתר של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל IGR'
מאגרים חדשים ועדכנים באתר של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל IGR
30/04/2017 | 19:21
3
329
בימים האחרונים  IGRA צרפה מאגרי נתונים חדשים למאגר
ה- AID (All Israel Database) שבאתר העמותה.

המאגרים כוללים:

כל ירושלים תרפ"א-ב
3,033 רשומות

מפקד תושבי פתח תקוה 1922
3,076 רשומות

רשימת הבוגרים של כנסת ישראל תרצ"ו
פתח תקוה 1936
6,070 רשומות

רשימת הבוגרים של כנסת ישראל תרצ"ט
1939 ארצי
2,795 רשומות

רשימת הבוגרים של כנסת ישראל תרצ"ט
גבעתיים בוחרים 1944
3,483 רשומות

לידות בזכרון יעקב
1,409 רשומות

תעודות נישואין / גירושין - ארץ ישראל 4,822 רשומות
שינוי שמות 1957
  2,061 רשומות

מתפללי בתי הכנסת "בית אברהם" ו"בית ישראל" פתח תקוה 1928
51 רשומות

נוטרים - משטרה יהודית
לפני קום המדינה
485 רשומות

מפקד אוכלוסית הקיבוץ הארצי 1940
6,689 רשומות

חברות נוער - קיבוץ ארצי
387 רשומות

מגדלי בקר 2009
1,049 רשומות

הנכם מוזמנים להשתתף בבניית מאגרי מידע ישירות באתר http://csi.idogenealogy.com

ע"מ לצפות במאגרים יש לבצע רישום (חינמי) לאתר העמותה

http://genealogy.org.il/ ;

להלן הקישור לצפייה במאגרים   http://genealogy.org.il/AID/index.php

לצפיה ב-'כמו תמיד, אין עליכם!'
כמו תמיד, אין עליכם!
01/05/2017 | 16:15
26
לצפיה ב-'כמו תמיד, אין עליכם!'
כמו תמיד, אין עליכם!
01/05/2017 | 16:16
1
40
בעיתוני התקופה לפי התאריך הזה או הסמוך לו. מודעות אבל, הספדים וכו'. בפרט איזוריים של זיכרון.
לצפיה ב-'ההודעה האחרונה מוטעית. עירבוב.'
ההודעה האחרונה מוטעית. עירבוב.
01/05/2017 | 16:17
32
לצפיה ב-'אווה שאודר EVA EWA SCHAUDER'
אווה שאודר EVA EWA SCHAUDER
28/04/2017 | 17:15
33
140
שלום רב לחברים בפורום הנהדר הזה.
מבקש את עזרתכם..
אחד הענפים הבלתי פתורים אצלי שייך לצאצאי יוליוס פבל שאודר JULIUS PAWEL SCHAUDER. (נודע כאחד המתמטיקאים הגדולים בהיסטוריה, סיפור חיים קצר ומדהים) היה בן לרגינה ולזיגמונד (שמואל) שאודר, נשוי לאמיליה לוונטל, היתה להם בת בשם אווה, ילידת 1937, אווה שאודר כמובן. 
יוליוס נרצח בלבוב ב 1943, אשתו נרצחה בוורשה, אך הבת, אווה, שרדה את השואה, הגיעה למילנו, חייתה שם, עפ"י אחת העדויות נהפכה למורה במילנו. 
עפ"י אחת הסברות, ליוליוס הזה היה אח בשם מריו שאודר, כנראה שהיה פרופסור בפיזה, ייתכן שהאווה הזאת הגיעה לאחר השואה לבית אחי אביה...

האם מישהו יכול לתת לי קצה חוט היכן לחפש?

קישורים:
לצפיה ב-'בספריה :). פרופסרים מפרסמים ספרים או מאמרים'
בספריה :). פרופסרים מפרסמים ספרים או מאמרים
28/04/2017 | 20:21
79
תכנס לקטלוג של הספריה או google books ותערוך חיפוש . אם ניתן צמצם את החיפוש לשנים מסויימות .
לצפיה ב-'רעיונות'
רעיונות
29/04/2017 | 18:22
6
62
ראשית, ביחס למריו שאודר, זוהי לא סברה, כפי שרשמת, אלא עובדה קיימת. מריו, כך מסתבר, מופיע ברשימה של נתינים זרים, שנכנסו לאיטליה, במקרה שלו זה היה ביולי 1940, והוא חי בפיזה. שם-אביו: שמואל. בנוסף, תוכל לראות שמריו נולד ברוהטין שבגליציה המזרחית, ומופיע תאריך-לידתו המדויק. ראה הפרטים בקישור הבא:

המידע מופיע באתר שבקישור הבא. יש באתר רקע כללי ביחס לאותם נתינים זרים באיטליה. מעבר לכך, אולי כדאי שתיצור קשר, יתכן שמעבר למה שמופיע באתר יש ברשותם פרטים נוספים:

בנוסף, ראיתי אזכור לכך שמריו פיזה הגיש תביעת-פיצויים אחרי המלחמה, אולם משום מה איני מוצאת את הדף הרלוונטי כרגע. אנסה לחפש. 

בכל מקרה, לאור העובדה שכעת צצו מקום-לידתו ותאריך-לידתו, אתה יכול לנסות לאתר את רישום-הלידה שלו. אגב, אני לא בטוחה שקיבל את השם מריו בלידתו. מתוך מעבר על אלפים רבים של תעודות מגליציה המזרחית של הקיסרות, השם מריו כל לא היה נפוץ שם. אולי קיבל את השם מרכוס עם לידתו, ואולי שם אחר, ושינה למריו כשעבר לאיטליה? איתור של רישום-הלידה יוכל לענות על השאלה. 

את רישום-הלידה אפשר לנסות לאתר תחילה ב-JRI. אם הרישום עדיין לא שם, ניתן לנסות לאתר בארכיון של AGAD, שמכיל רישומים מגליציה המזרחית (האתר בפולנית, אולם המתרגם של גוגל עושה עבודה טובה). חשוב: הספרים לא בהכרח מסודרים אלפביתית כולם, מדי פעם מוסיפים עוד. לכן חשוב לערוך חיפוש אחרי הספרים של רוהטין אחד אחד, ולחפש בין הספרים שמכילים רישומי-לידה את הספר שמכיל את השנה הרלוונטית לך. אם אכן הועלו ספרים מרוהטין, ונמצא הספר הרלוונטי, כאשר יש בידך תאריך-לידה מלא, ניתן לנסות לאתר את הרישום עצמו בתוך הספר. רישומי-הלידה מכילים בד"כ מידע רב על ההורים, אך גם על הסבא והסבתא מצד האימא, כך שכדאי לאתר את הרישום. הנה הקישור לאתר של AGAD:

אשר לאווה שאודר:

באתר GENI יש דף עם פרטים אודות אווה שאודר. לפני שנכנסתי אל הדף, בחיפוש בגוגל נרשם ביחס לאווה שנפטרה, אולם משום מה איני רואה אינדיקציה לכך כשאני נכנסת אל הדף עצמו. האם מי שהעלה את הפרטים מוכר לך? אם לא, כדאי ליצור עימו קשר, אם כי איני בטוחה שהוא יודע הרבה. הוא למשל לא ידע את תאריך-לידתה של אווה. הנה הקישור לדף:

האם אתה יודע בוודאות שאווה לא נישאה מאוחר יותר, ושם-משפחתה השתנה? כך או כך, אם חיה במילנו, אולי כדאי לנסות לאתר ארכיון הסטורי ו/או ארכיון עירוני במילנו. אם לא תמצא כאלה, כדאי לפנות לעירייה המקומית. מניסיוני, לעיתים באתר הרשמי של העירייה ניתן למצוא קישור אל הארכיון או "מחלקת-הרישומים". כשאיני מוצאת אל מי לפנות, אני לא מתביישת ופונה היישר אל לשכת ראש-העיר. אני כמובן תמיד מסיימת את פנייתי בהאצלת-סמכויות, ורושמת להם משהו בסגנון "אנא, הרגישו חופשי להעביר פנייתי זו הלאה אל מי שעשוי לסייע". מקווה שאולי ממילנו עצמה יגיע קצה-החוט המיוחל. הניסיון שלי עד כה עם פניות לאיטליה הוא יותר טוב מטוב. הם בד"כ מתאמצים מאד לסייע.

לסיום, שם-המשפחה שאודר אינו איטלקי במקורו. יכול להיות שהמדובר במקריות, שכן אולי נדדו לאיטליה, אך ספר-הטלפונים המקוון מראה קיומם של שני שאודרים (לפחות) באיטליה. נראה לי שאין מה להפסיד בניסיון ליצור עימם קשר. אולי הם צאצאים של פרופ' מריו שאודר? חוץ מזה, אחד מהם מתגורר בקומו, ואולי נהיה שכנים: אני בווילה של משפחת פיזה שעל אגם קומו, ואתה בווילה של משפחת שאודר שעל אגם קומו... 

הנה הקישור: 

שרי

לצפיה ב-'תביעה שהגיש מריו שאודר כנגד גרמניה'
תביעה שהגיש מריו שאודר כנגד גרמניה
29/04/2017 | 19:31
2
54
לצפיה ב-'ארכיון-הג'וינט'
ארכיון-הג'וינט
29/04/2017 | 22:29
337
בארכיון-הג'וינט מצויים אי אילו מסמכים הקשורים באנשים שונים ששם-משפחתם שאודר, ובכלל זה מריאן ואווה. מתוך הצצה ראשונית אני רואה שאווה הועברה תחילה עם קבוצה של ילדים לצרפת. 

מציעה שתעבור על המסמכים, עשוי להיות במסמכים הללו מידע חשוב. בדף-החיפוש חפש Schauder ב-Text Collections. הנה הקישור:

לצפיה ב-'שרי, תודה רבה על ההשקעה וההכוונה'
שרי, תודה רבה על ההשקעה וההכוונה
30/04/2017 | 08:03
26
לצפיה ב-''
30/04/2017 | 00:13
12
לצפיה ב-'רישום לידה ב JRI'
רישום לידה ב JRI
30/04/2017 | 00:26
1
63
כפי שציינת, אכן ב JRI-poland מופיעים רישומים לידה של 3 ילדיהם של שמואל ורבקה שאודר, הראשון פאוול יוליוס נולד בלבוב 1899, השניה אנה, נולדה ב 1900 ברוהטין, והשלישי מריאן נולד ברוהטין ב 5 ביולי(?) 1905.

גם רישום הנישואין של שמואל ורבקה מופיע שם עם שמות הוריהם כך שאפשר לראות שיוליוס נקרא על שם סבו מצד אמו יוליוס גרינשטיין.

לצפיה ב-'תודה רבה אסא'
תודה רבה אסא
30/04/2017 | 08:04
22
לצפיה ב-'יד ושם'
יד ושם
29/04/2017 | 20:13
1
65
שלום.
מישהו מארצות הבית שלח דף עד ליד ושם. לא ברור מה קשר שלו ליליוש פבל .אבל אולי כדאי לצור איתו קשר?
http://yvng.yadvashem.org/nameDetails.html?language=ru&itemId=5861355&ind=0
לצפיה ב-'לובה תודה, מעניין, מי שהעלה את '
לובה תודה, מעניין, מי שהעלה את
30/04/2017 | 00:49
43
דף העד הוא פרופסור (צעיר) למתמטיקה מאוניברסיטת וושינגטון. כבר הזכרתי שהיוליוס הזה היה מחשובי המתמטיקאים. 
לצפיה ב-'Eva בשנות חמישים חיפשה את אבא שלה'
Eva בשנות חמישים חיפשה את אבא שלה
29/04/2017 | 21:45
62
היא חופשה אותו בלבוב.
אולי לפנות לצלב האדום ולברר. אולי יש כתובת שלה בבקשה לחיפוש?
לצפיה ב-'כתבתי צכתב פאוניברסיתה בלבוב'
כתבתי צכתב פאוניברסיתה בלבוב
29/04/2017 | 22:21
1
47
אחד מפרופסורים מאוניברסיטה בלבוב כתב כתבה על יוליוס שאודר. שם הוא כותב לגבי יבת שלו , שבשנות 50 הגיע מכתב מאיטליה.היא חופשה אותו. אולי אוניבסיטה יכולה לעזור לך בחיפוש.
לובה
לצפיה ב-'לובה תודה'
לובה תודה
30/04/2017 | 08:05
17
לצפיה ב-'מסמכים מארכיון JDC'
מסמכים מארכיון JDC
30/04/2017 | 10:53
6
66
שלום.
מצ"ב מידע מארכיון של joint.
בין המסמכים יש כמה התכתבויות בין מריו לדג'וינט לגבי משפחה של Eva גם.
מצ"ב אחד מהם.
אולי זה יכול לקדם אותך בחיפוש.
בהצלחה.
לצפיה ב-'לובה, ראי בהצעות שרשמתי'
לובה, ראי בהצעות שרשמתי
30/04/2017 | 11:36
2
33
התייחסתי בשרשור נפרד גם לארכיון-הג'וינט, ולעובדה שאווה כנראה הועברה תחילה לצרפת יחד עם קבוצה של ילדים.

גם אני חושבת שחשוב מאד לקרוא את המסמכים הללו. המסמכים הקשורים למריאן ולאווה בהחלט יכולים לקדם את המידע מעבר למה שהיה ידוע עד כה (אגב, יכול להיות שגם השאודרים האחרים קשורים באופן כזה או אחר למשפחה.). 
לצפיה ב-'סליחה לא שמתי לב.'
סליחה לא שמתי לב.
30/04/2017 | 11:43
25
לפחות לפנות לכתובת שיש בדף שצירפתי.נכון זה מ שנות 40...אבל אולי צאצאים של מריו גרים שם...
לצפיה ב-'שרי ולובה, כמו כולם, קידמתם אותי מאוד.'
שרי ולובה, כמו כולם, קידמתם אותי מאוד.
30/04/2017 | 12:22
19
לצפיה ב-'לובה, ממש תודה. מרגש לראות את התכתובת'
לובה, ממש תודה. מרגש לראות את התכתובת
30/04/2017 | 12:20
2
32
והחיפוש של המשפחה אחר אותה אווה, ועד למכתב המודיע שהיא נמצאה בפריז. (3 שנים אחר המלחמה...)
לצפיה ב-'לפי ספר טלפונים באיטליה'
לפי ספר טלפונים באיטליה
30/04/2017 | 13:24
1
39
יש רק 2 עם שם משפחה SCHAUDER .אולי אתה יכול לצור איתם קשר? אולי הם קרובי משפחה של מריו?
לצפיה ב-'התקשרתי לשניהם הבוקר, הם דוברי '
התקשרתי לשניהם הבוקר, הם דוברי
30/04/2017 | 14:24
45
איטלקית בלבד. בדיקה בפייסבוק מראה שיש להם בת צכירה באנגליה, שלחתי מסר ואני מחכה

לצפיה ב-'מכתב מאיטליה מ EVA מ- 1959'
מכתב מאיטליה מ EVA מ- 1959
30/04/2017 | 14:10
5
63
כמו שכתבתי לך ב 1959 EVA שלחה מחתב לאוניברסיתה בלבוב.
מצ"ב את המכתב.ו מכתב תשובה מ ג.לרייה.
אולי מישהו שיודעה איטלקית יכול לתרגם?  
לצפיה ב-'לא מצליח לפתוח את מכתבים 2 ו-3'
לא מצליח לפתוח את מכתבים 2 ו-3
30/04/2017 | 15:22
4
28
אפשר לשלוח בנפרד בבקשה
לצפיה ב-'תשלח לי את המייל שלך.'
תשלח לי את המייל שלך.
30/04/2017 | 15:29
2
27
אני עם הנייד שלי.לא מצליחה לצרף תמונה.
אני אשלח לך למייל.
לצפיה ב-'תודה:'
תודה:
30/04/2017 | 16:55
1
28
לצפיה ב-'שלחתי'
שלחתי
30/04/2017 | 19:24
13
לצפיה ב-'בסוף הטקסט יש את שלושת המסמכים האלה'
בסוף הטקסט יש את שלושת המסמכים האלה
30/04/2017 | 15:39
36
http://www.mmf.lnu.edu.ua/index.php/istoriia/vydatni-osobystosti/item/1375-schauder.html
לצפיה ב-'קיבלתי תשובה מפרופסור למטמטיקה '
קיבלתי תשובה מפרופסור למטמטיקה
30/04/2017 | 23:23
4
62
מאוניברסיטה בלבוב.

הוא כותב לי :
לאחר המלחמה, רבים התעניינו בגורל של אווה.

מפקולטה למתמטיקה בלבוב (W.Orlicz, S.Mazur, H.Steinhaus .)

הם כבר אינם בחיים.

בטורון (פולין) יש המרכז המתמטי של Schauder.

שם עובד (עבד) prof.Andrzej Granas הוא יכול לעזור לך.
זה מייל שלו:
baragranas@hotmail.com
לצפיה ב-'עדכונים'
עדכונים
04/05/2017 | 14:16
3
41
צלצלתי לשני השאודרים... דוברי איטלקית בלבד.
חיפשתי עפ"י שמם ב FB, מצאתי את הבן של מריו שאודר, ואת הבת שלו.
היא דוברת אנגלית, אבל לא קומוניקטיבית למרות תחנוני.
מה שכן, היא שלחה לי הודעה לקונית שאווה שאודר נפטרה לפני שנים. (זאת גם הסיבה שלא נדרשתי לכתוב לפרופסור שלובה הפנתה אותי) 
רק בשביל הנפש, אני מצרף מכתב מארכיון הגוינט שמאוד ריגש אותי. שלוש שנים לאחר המלחמה, 1948, לאחר מספר פניות של מריו שאודר לאיתור אחייניתו, מודיעים לו שהיא נמצאה, שחלתה בשחפת, הבריאה, אבל צריך לנהוג בה מאוד דרגישות. 
אני גם חושב מה עבר על הילדה הזאת, בת ה 11, כל השנים האלו עד שנמצאה לה משפחה.

מנצל את ההזדמנות להודות שוב לכל מי שסייע לי כאן.
לצפיה ב-'אכן, סיפור עצוב, אבל סגירת-המעגל מבחינתך חשובה.'
אכן, סיפור עצוב, אבל סגירת-המעגל מבחינתך חשובה.
04/05/2017 | 20:35
18
לצפיה ב-'עצוב מאוד:('
עצוב מאוד:(
05/05/2017 | 10:39
1
27
לא ראית את העדכון ... אבל אין לה ילדים?
לצפיה ב-'לא אין לה.'
לא אין לה.
13/05/2017 | 16:56
3
לצפיה ב-'שאודר'
שאודר
05/05/2017 | 09:14
1
33
שלום.

בקשר ליולי שאודר.
פרופסור מאוניברסיטה שבלבוב ( מבוגר ) הוצאי מארכיון של האוניברסיטה. את האוטוביאוגרפיה של יוליוס שאודר. שם אמורים להיות פרטים אישיים ( אולי גם את הבני משפחתו וכו'). הוא רוצה לדעת מי מחפש את אווה שראודר. אמרתי לו אז שאתה ממשפחה. אבל לא יודעת להסביר את הקשר.
אני יכולה לתת לו את המייל שלך? שיהיה תקשורת ישירה?אני מחכה לתשובה ממך.

בברכה ,
לובה.
לצפיה ב-'תודה, הדואל '
תודה, הדואל
05/05/2017 | 19:39
26
לצפיה ב-'מבקשת עזרה בתרגום רישום ברוסית'
מבקשת עזרה בתרגום רישום ברוסית
27/04/2017 | 20:52
2
71
רישום פטירה של Szmul Gersz Wajntraub מ 1901
שם העירה: Wlodawa
אני מעוניינת בפרטים: תאריך, קרובי משפחה, גיל, מקום לידה, עיסוק, שמות הורים וכד. במילים אחרות, אין צורך בתרגום כל הטכסט
תודה גדולה מראש!
לצפיה ב-'מצ"ב'
מצ"ב
30/04/2017 | 15:04
1
58

26.9.1901. VLADAV , 18:00.
יגיעו אברהם וויטשטין בן 49 , ו בניימין קץ בן 57. פקידים ב בית כנסת ב VLADAV.
והודיעו ש ב 25/09/1901 , ב 14:00 נפטר תושב עיר VLADAV, VAINTRAUB SHMUL GERSH.
בן 61, בן של יעקב חיים ו איטה, זוג ווינטראוב.

לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
01/05/2017 | 19:34
11
לצפיה ב-'שאלה לארנון בקשר לזכרון יעקב'
שאלה לארנון בקשר לזכרון יעקב
27/04/2017 | 18:58
13
83
שלום ארנון (או כל מישהו אחר שיש לו תשובה):
אני מחפש את תאריך הפטירה של יהודה קופמן, יליד 1890, בנם של יצחק ודבורה קופמן, ממייסדי זכרון יעקב. אפשר גם רק שנה אם אין תאריך מדויק.

תודה מראש,
יריב
לצפיה ב-'אני לא יודע את שנת הפטירה. הוא מופיע בעץ משפחתי'
אני לא יודע את שנת הפטירה. הוא מופיע בעץ משפחתי
28/04/2017 | 07:14
12
65
שהועלה לאתר "מיי הריטייג'". אתה מוזמן ליצור קשר עם בעל העץ (מסור לו ד"ש ממני), אולי הוא יידע פרטים נוספים (שנת הפטירה לא מופיעה בעץ). אם לא תימצא תשובה דרכו - חזור לכאן ונחשוב יחדיו על כיווני חיפוש נוספים.

לא מצאתי את תיעוד הקבר של יהודה קופמן באתר "נשמה", בו מתועד במלואו בית העלמין בזכרון יעקב, וגם לא באתר BillionGraves.
לצפיה ב-'תודה ארנון'
תודה ארנון
28/04/2017 | 08:54
11
40
דברתי בזמנו עם אשר ישראלי, אך לא היה לו מושג. יתרה מזאת, דברתי עם בתו של יהודה, עתידה מורגנשטרן, עדיין חיה וזוכרת, בת 92, אך את שנת הפטירה לא זכרה. הם עברו לעפולה בשנת 1973 כשיהודה היה חולה וזקוק לבי"ח קרוב, מת שנים מספר לאחר מכן, ונקבר בזכרון יעקב. גם ב"ביליוןגרייבס" לא היה רישום שלו למרות שרוב בית הקברות של זכרון יעקב ממופה. 
איזה עוד דרכים ניתן לחקור, מלבד ללכת פיזית לשם ולחפש?
לצפיה ב-'אם הייתה לו בת בשם נצחיה גוטקוביץ, אז התאריך הוא 01/11/1971'
אם הייתה לו בת בשם נצחיה גוטקוביץ, אז התאריך הוא 01/11/1971
28/04/2017 | 09:40
1
33
לצפיה ב-'אני מבטל את ה"אם". זה אכן התאריך.'
אני מבטל את ה"אם". זה אכן התאריך.
28/04/2017 | 09:51
35
אכן הייתה לו בת כזו וזה אכן התאריך שלו.
לצפיה ב-'רישומי-פטירה וקבורה'
רישומי-פטירה וקבורה
28/04/2017 | 09:46
8
49
בשעתו ארנון איתר בארכיון של זכרון יעקב מידע אודות מישהי ששם משפחתה ברדש, ונקברה בזכרון יעקב. ארנון כמובן העתיק עבורי את הפרטים, אך את תמונת-מצבתה של הגברת לא מצאתי, לא באתר "נשמה" ולא באתר "ביליון גרייבס" (לקחתי בחשבון, כמובן, ששם-המשפחה ואף השם הפרטי אולי נרשמו באופן שונה, אך בשום צורה לא איתרתי את המידע הרלוונטי.).

כמו ארנון, גם אני ניסיתי לאתר פרטים ביחס ליהודה קופמן (ניסיתי גם ליתר ביטחון קאופמן), אך לא מצאתי באף אחד מהאתרים הנ"ל.

אולי בארכיון של זכרון יעקב ימצא רישום כלשהו, בדומה למה שמצא ארנון בשעתו עבורי ביחס לאותה גברת ששם-משפחתה נרשם כברדש? נראה לי שאין מה להפסיד מפנייה אליהם אם טרם עשית זאת.  

בנוסף, האם יש חברה קדישא מקומית? אולי שם יימצא מידע? 
לצפיה ב-'בארכיון ההיסטורי של זכרון מצאנו פנקסי נפטרים ישנים'
בארכיון ההיסטורי של זכרון מצאנו פנקסי נפטרים ישנים
28/04/2017 | 11:33
44
צריך לעבור עליהם ולבדוק. זה היה לפני כמה וכמה שנים.
בזמנו עוד לא היו לנו טלפונים סלולריים משוכללים עם מצלמה ולא צילמנו את הפרטים ועל כך אני מצטערת.
בנוגע למצבות, אז לחלק מהנפטרים לא היו מצבות.
המצב הכלכלי לא איפשר זאת. 
לכן אין צילומים כי אין של מה.
עצוב.
לצפיה ב-'אם הוא אכן נפטר בשנות ה-70, עדיף להתחיל בחברה קדישא'
אם הוא אכן נפטר בשנות ה-70, עדיף להתחיל בחברה קדישא
28/04/2017 | 15:27
6
25
לצפיה ב-'נתתי כבר את התאריך, למה יש צורך נוסף לחפש?'
נתתי כבר את התאריך, למה יש צורך נוסף לחפש?
28/04/2017 | 15:43
5
36
מדובר ביהודה קופמן בן יצחק, נשוי לבלהה, יש להם בת נצחיה גוטקוביץ הגרה ברחוב גלבוע 11 בעפולה יחד עם אחות עתידה מורגנשטרן, תאריך הפטירה שלו הוא 1/11/1971.
לצפיה ב-'תודה לכולם על המאמץ, ושאלה לדוד.'
תודה לכולם על המאמץ, ושאלה לדוד.
30/04/2017 | 06:26
4
37
אכן יש לה אחות בשם נצחייה גוטקוביץ, אך איך זה הביא אותך לתאריך שציינת? לפי עתידה, הם עברו לעפולה ב-1973. כמובן, יכול להיות שהיא לא זכרה במדויק.
לצפיה ב-'האחות רק הביאה אותי לזהות אותו בודאות'
האחות רק הביאה אותי לזהות אותו בודאות
30/04/2017 | 09:07
3
28
בקשר למקור על התאריך פנה אלי בפרטי.
לצפיה ב-'שלחתי מסר'
שלחתי מסר
30/04/2017 | 10:56
2
15
לצפיה ב-'אפשר לנסות לאמת את התאריך שנתתי ע"י חיפוש ב'
אפשר לנסות לאמת את התאריך שנתתי ע"י חיפוש ב
01/05/2017 | 16:18
1
22
בעיתוני התקופה לפי התאריך הזה או הסמוך לו. מודעות אבל, הספדים וכו'. בפרט איזוריים של זיכרון.

לצפיה ב-'תודה דוד, אנסה.'
תודה דוד, אנסה.
02/05/2017 | 05:53
8
לצפיה ב-'נסיון שני - בן ציון ושמחה ענתבי'
נסיון שני - בן ציון ושמחה ענתבי
29/04/2017 | 12:29
2
77
בעבר כבר פרסמתי, פניתי למומחה שחוקר את משפחת ענתבי אך ללא תשובה, כך שאם מישהו כן יצליח לענות לי כאן אשמח מאד.
בן ציון ענתבי נולד בסביבות 1845, היה צורף כסף בירושלים והתחתן עם שמחה לבית אלמולי שמוצאה מחברון. ביתם (היחידה עליה ידוע לי) היא מלכה אסתר בכר שנולדה בסביבות 1884.
אם זה עוזר, הוריה של שמחה אלמולי, אשתו של בן ציון, הם משה ותמר שהתגוררו בחברון. משה נרצח מספר שנים לאחר הולדתה על הדרך שבין חברון לתל-אביב.
אם למישהו ידוע משהו אשמח מאד להעזר, בעבר חיפשתי בשני המאגרים המקוונים הגדולים בעברית ולא מצאתי מידע נוסף.
לצפיה ב-'שלחתי לך הודעה בפרטי'
שלחתי לך הודעה בפרטי
29/04/2017 | 13:29
1
36
לצפיה ב-'תודה רבה! עשיתי כעצתך ומקווה לקצה חוט.'
תודה רבה! עשיתי כעצתך ומקווה לקצה חוט.
30/04/2017 | 13:27
27
לצפיה ב-'ראה מאמר מחבר ילדות לנימבו 1'
ראה מאמר מחבר ילדות לנימבו 1
28/04/2017 | 22:43
2
90
הוא כותב שהאח Marian שם חיבה Manko והוא לימד פיזיקה באיטליה. המאמר מעלה גם שמות של אח ואחות נוספים. הוא באמצע הדף פה:
לצפיה ב-'קישור'
קישור
28/04/2017 | 22:50
1
43
לצפיה ב-'סמדר תודה רבה'
סמדר תודה רבה
29/04/2017 | 17:49
15
לצפיה ב-'"חודש פולין" בסניף ראשל"צ של העמותה הישראלית לחקר.... '
"חודש פולין" בסניף ראשל"צ של העמותה הישראלית לחקר....
28/04/2017 | 14:51
67
"חודש פולין" בסניף ראשל"צ של העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה עם
מתן שפי (ורשה), לילי הבר, ג'ודי גולן וצח אוריין- אוראץ'
לצפיה ב-'הרצאה וסיור במוזיאון יהדות איטליה'
הרצאה וסיור במוזיאון יהדות איטליה
28/04/2017 | 10:27
41

אירוע מהעמותה למחקר גנאלוגי בישראל IGRA
הרצאה וסיור במוזיאון יהדות איטליה

יהדות פירנצה לאורך הדורות דרך קורותיה של משפחה אחת
 המרצה: דוד קאסוטו, ארכיטקט, יליד פירנצה, בן למשפחה שחיה בעיר כ- 400 שנים. לאחרונה פרסם ספר על תולדות המשפחה, המחקר התבסס על מקורות מידע שונים, פרטיים ופומביים ובעקבות גילוי פנקס מוהלים מהמאה ה-18 שנכתב ע”י 3 דורות של מוהלים בני המשפחה
 דוד קאסוטו, לשעבר ראש המחלקה לאדריכלות באוניברסיטת אריאל, וסגן ראש עיריית ירושלים, פעיל בנושאי חברה בירושלים ובמסגרות יוצאי איטליה בישראל.
התכנית בעברית.

7.5.2017 תאריך 
 מקום  מוזיאון יהדות איטליה, רח’ הלל 25, ירושלים
שעה  מתכנסים ב-16:30 וההרצאה תתחיל ב-17:00
מחיר
 40  ש”ח לחברים ו-45 ש”ח לאורחים 

המחיר כולל כניסה למוזיאון וסיור מודרך.
חייבים לקנות כרטיסים מראש

להירשם ולקנות כרטיסים
https://www.eventbrite.com/e/igra-field-trip-u-nah...

לצפיה ב-'תוספות לשמות פרטיים'
תוספות לשמות פרטיים
25/04/2017 | 08:13
9
135
הרבה פעמים אני מוצאת שני שמות: אברם לייב, שעייה לייב, אברם זנוויל, יעקב זנוייל, שמואל הנוך, דניאל הנוך - מהי התוספת הזו והאם צריך להתייחס אליה כשמחפשים בני משפחה.
שאלה נוספת: האם מישהוא מתמצא ברישומים של העיר לודג והגטו? האם ואיך ניתן להזמין העתקים של מסמכים? 
תודה מראש תמר ויינבלום
לצפיה ב-'זה לא תוספת'
זה לא תוספת
25/04/2017 | 08:55
2
116
זה צמד שמות פרטיים. ישנם צמדים נפוצים וצמדים פחות נפוצים.
לצפיה ב-'שמות פרטיים'
שמות פרטיים
25/04/2017 | 09:16
1
98
האם צמדי השמות מאפיינים משפחות, מקומות אזורים? בני משפחה שנפטרו?
לצפיה ב-'תלוי כל דבר לגופו, תני דוגמא מעשית'
תלוי כל דבר לגופו, תני דוגמא מעשית
25/04/2017 | 09:44
157
ישנם שמות שהם פשוט תרגום. כמו אריה לייב אריה זה לייב באידיש. אותו דבר צבי הירש ודוב בער ועוד.
ישנם צמדי שמות שאחד מהם באידיש שהולכים ביחד שהם לא ממש תרגום אבל זו המקבילה או ההטיה שלהם בלועזית. כמו יצחק אייזיק. כעין זה גם חנוך העניך שהזכרת.
ישנם צמדי שמות שהולכים יחד באופן מסורתי, בדרך כלל זה התחיל ממישהו ראשון שעל שמו נקראים כולם. כמו יעקב ישראל, אליהו חיים, חיים צבי ועוד. דומה לזה שמואל זנוויל שהזכרת.
ישנם כאלו (נתקלתי כמה פעמים) שנבעו מכך ששני בני הזוג היו יתומים (בדר"כ ילד ראשון) וקראו לילד שם אחד מאבי האב ושם שני מאבי האם.
כמו שמות בכלל, כך צמדי שמות מסויימים נפוצים יותר באיזורים מסוימים, בפרט באיזורי החסידות.

לפעמים ניתן לעקבו אחרי השם ולגלות את מקורו, תלוי כמובן כל דבר לגופו.
לצפיה ב-'העיר לודג והגטו'
העיר לודג והגטו
25/04/2017 | 20:17
5
97
לצפיה ב-'העיר לודג'
העיר לודג
26/04/2017 | 10:14
4
64
תודה רבה סמדר. אני מכירה את שני האתרים האלה, אולם לעיתים אני צריכה שמות נוספים של הורים סבים או אחים שבמקומות אחרים ניתן להשיג העתקים ובלודג אני לא מוצאת את הדרך. האם הכיתוב שיש לחכות ל 1 במאי הוא רלוונטי?
תמר
לצפיה ב-'שמו של אבי חיים משה'
שמו של אבי חיים משה
26/04/2017 | 18:41
57
ובני משפחה נוספים קיבלו שני שמות פרטיים, ולא רק לצרכי רישום אלא גם לשימוש יומיומי. אבי תמיד הציג את עצמו כחיים משה (חיים מוישה).
לצפיה ב-'לא בטוחה שאני מבינה, אבל ליתר בטחון'
לא בטוחה שאני מבינה, אבל ליתר בטחון
26/04/2017 | 19:29
2
76
מוזיאון השואה בוושינגטון ישלח לך עותקים. הם בדרך כלל מבקשים שתכתבי להם מדוע את מבקשת רשומות של אנשים מסויימים.
באשר לאחד במאי: בבקשה תצטרפי קישור, אני לא בטוחה באיזה אתר מדובר.

לבקש רשומה מהמוזיאון: בתחתית העמוד תקדישי על contact us
ובהצלחה.

תקישי כמובן. האייפד שלי מתעקש על תקדישי..
לצפיה ב-'מוזיאון השואה'
מוזיאון השואה
28/04/2017 | 07:30
49
תודה רבה. המון אינפורמציה
לצפיה ב-'ממני לא ביקשו במוזיאון השואה שום נימוק לבקשה שלי'
ממני לא ביקשו במוזיאון השואה שום נימוק לבקשה שלי
28/04/2017 | 09:48
37
הם שלחו לי את המסמכים שביקשתי, ואף פנו למישהו נוסף במוזיאון-השואה, ששלח גם הוא עוד מידע.
לצפיה ב-'מספר בית בוורשה - איזה רובע?'
מספר בית בוורשה - איזה רובע?
27/04/2017 | 22:17
1
66
מצאתי רישום לידה של אדם בוורשה, ברישום מופיע מספר בית המגורים - 1901.
האם יש דרך לדעת לפי זה כתובת בוורשה או לפחות לאיזה רובע הוא היה שייך?
לצפיה ב-'עוד פרטים בבקשה'
עוד פרטים בבקשה
28/04/2017 | 05:19
43
קישור לרישום ופרטי הרשומה ב JRI-Poland
לצפיה ב-'ספר "נחלאות בלב עיר" של נורית כליפא'
ספר "נחלאות בלב עיר" של נורית כליפא
25/04/2017 | 16:33
17
106
מישהו מכיר?
מישהו מחזיק עותק?
אני יודע שזה זמין בחנויות, אבל אני מחפש דרך קלה, מהיר וחסכונית...
אמור להיות שם לכאורה איזכורים של הסבא-רבא שלי.
לצפיה ב-'עד אז...'
עד אז...
25/04/2017 | 21:58
13
84
אתה יכול לנסות "לגוגל" את שמו של הסבא רבא שלך בגוגל ספרים (כדאי לרשום את השם בין גרשיים, כדי להגביל את התוצאות).

מניסיון לחפש את הכותר בגוגל ספרים אני רואה שהוא עולה, ויש חלונית מקדימה. יתכן שאם תחפש את שמו של הסבא רבא שלך, יעלו אזכורים מתוך הספר עם חלונית מקדימה, שתראה לך, ולו באופן חלקי, במה המדובר (ואם יהיה לך מזל, אולי שמו יצוץ בספרים נוספים). 
לצפיה ב-'חיפוש בגוגל ספרים לא מעלה מה שבכל מקרה היה עולה בגוגל הרגיל?'
חיפוש בגוגל ספרים לא מעלה מה שבכל מקרה היה עולה בגוגל הרגיל?
25/04/2017 | 22:47
2
38
לצפיה ב-'נמצא אצלי'
נמצא אצלי
25/04/2017 | 23:05
1
54
אם מצאת על פי עצת שרי, מה טוב. במידה ולא, ציין שמותיהם ואחפש לך.
לצפיה ב-'תודה! אכתוב לך בפרטי'
תודה! אכתוב לך בפרטי
26/04/2017 | 00:57
24
לצפיה ב-'תודה שרי! זה היה יעיל! עכשיו אני מחפש ספר "למד-וו ועוד סיפור'
תודה שרי! זה היה יעיל! עכשיו אני מחפש ספר "למד-וו ועוד סיפור
26/04/2017 | 09:10
9
55
ה"למד-וו ועוד סיפורים", שם מופיע סיפור מעניין על הסבא שלי שגוגל לא נתן לי לגמור לראות. הוא לא נותן להוריד את הספר (נראה לי).
בכלל, לא הכרתי את המשאב המוצלח הזה. חשבתי שהתוצאות של גוגל ספרים מופיעות בגוגל הרגיל. כנראה שלא תמיד.
רק הקטע המעצבן זה שזה לא נותן דבר מעבר לתצוגה המקדימה. לך תחפש את הספרים...
לצפיה ב-'ואולי גם במקום נוסף'
ואולי גם במקום נוסף
26/04/2017 | 11:31
39
יש אפשרות גם לבדוק באתר שנקרא hebrew books . מאחר ומדובר בספרי קודש למיניהם, יש לפעמים  הפתעות שם. אני באופן אישי מצאתי הקדמה לספר מסוים ובו מי שהוציא לאור ממש מנה שושלת גניאולוגית ופרטים חשובים על כך אחד מן האישים, כולל תאריך פטירה של אחד מבני המשפחה מלפני למעלה מ100 שנה. אולי יתמזל מזלך לדלות ממקור בלתי צפוי פרטים בלתי צפויים? שתי דקות של סקרנות  ואולי יצמח משהו ....
לצפיה ב-'הלמד-וו : ועוד סיפורים / מאת ראובן ברטוב (רודניצקי).'
הלמד-וו : ועוד סיפורים / מאת ראובן ברטוב (רודניצקי).
26/04/2017 | 13:34
48
זה השם המדוייק
לצפיה ב-'אכן, משאב שחשוב מאוד להכיר. המקום הראשון לחיפוש'
אכן, משאב שחשוב מאוד להכיר. המקום הראשון לחיפוש
26/04/2017 | 14:40
6
61
הספרים - בהנחה ואינם אונליין, ובעיקר כשמדובר בספרים בעברית - הוא הקטלוג המאוחד של ספריות ישראל. מתוצאות החיפוש תדע בדיוק היכן בארץ ממוקם הספר הרצוי. אחר כך, נותר רק ללכת ולעיין בו...
לצפיה ב-'אני חייב לשתף אתכם במה שמצאתי'
אני חייב לשתף אתכם במה שמצאתי
26/04/2017 | 21:21
5
82
אבי סבי היה רב חשוב בירושלים בעל אישיות מיוחדת במינה, הוא היה נערץ על כל שכבות הציבור, הוא היה מראשי הרבנות ופעל הרבה בירושלים. הוא נפטר לפי 50 שנה ואף אחד כמעט לא זוכר אותו. אני כבר 5 שנים חוקר עליו באינטנסיביות כדי לכתוב עליו ביוגרפיה.
העבודה הייתה די קשה אם כי אני לקראת סיומה. הייתי צריך לדלות כל בדל של מידע מפה ומשם ולא לזלזל בכלום, לחפור בארכיונים ובספרים ואנשים נידחים ועוד ועוד. לאט לאט הרכבתי את הפאזל.
הבעיה הכי גדולה שלי הייתה שמחלקי המידע אכן נוצר פאזל של אישיותו ופעליו, אבל תיאורי חי, אוטנטי של מישהו שהכיר אותו, תיאור של חויה אישית וכדו' - היו לי מעט מאוד כאלו. ספורים ממש וכל אחד תרם המון. אז הנה הקטע שמצאתי, קטע נפלא, לא מחדש לי דבר אבל נותן זוית נהדרת לספר.
נ.ב. איך הגעתי לטקסט? חיפשתי את המילים השונות אלף פעמים בגוגלבוקס עד שנחשפתי לכל התוצאות. לא היה לי סבלנות לחכות להשיג את הספר.

הסגנון קצת שונה ממה שאתם רגילים, אבל אני בטוח שתהנו. הנה:

כיצד חזרתי ליהדות
היה זה לפני שלוש־עשרה שנה, ואני, צעיר בישראל, חל בי משבר, התחלתי לחשוב מה התכלית? — אנשים נולדים, חיים, עושים מה שעושים ומתים, ממש כמו בהמות. ומה הלאה? האם אחרי מותנו ניגמר הכל — תם ונישלם? האם כל מה שעומד לרשותנו, זה רק בתקופה קצרה של חיי אנוש המלאים ברובם תלאות ויסורים?
ככל שהעמקתי חשוב, כן התקרבתי למסקנה: יש כוח עליון, כלומר: אלוקים, שברא את העולם כולו, נוהג בו ודואג לכל דבר. לאחר מחשבות רבות, חקירות וחיפושים גיליתי כי הקב״ה בחר בנו, "היהודים״ להיות לו לעם סגולה, נתן לנו את תורתו הקדושה והכין אותנו ואת ארצנו להיות אור לאנושות כולה וכן מוכנים לנו חיי נצח שברגע זה אין אנו מסוגלים להבין את משמעותם הנישגבה.
כשהגעתי להכרה זו, הייתי עדיין תועה ואובד, כי לא ידעתי מה עלי לעשות וכיצד להכנס לצד הטוב, והנה מן השמיים עזרו ויום אחד לקחוני בשבת אחת אל הרב הגאון ר׳ אברהם נשר (אדלר) שליט״א. היה זה לפני הפסח של שנת תשי״ב, וכך שמעתי מפיו דרשה, בפעם הראשונה, בבית הכנסת שבשכונת בית יעקב, כל מלה ומלה היתה בבחינת מים זכים שריוו את צמאוני, והרגשתי כי נשמתי הרצוצה חוזרת לאיתנה כמים קרים לנפש עייפה.
לאחר־־מכן נודע לי כי הרב נותן שיעורים גם בימות החול, הוא מלמד גמרא, ״עין יעקב״ (אגדות הגמרא: מידרשים), רמב״ם ושולחן ערוך״ — דינים.
גיליתי, כי לא הייתי היחיד החוזר לצור־מחצבתו. היו עוד בחורים כמוני, וכניראה שניגזר עלינו, כי נהיה בין הראשונים שעליהם ניבאו הנביאים, בשם ה' כי עתיד הוא להחזיר את לב עמו אליו ונתקיים בנו הפסוק, שנאמר בו: ״הנה ימים באים נאום ה׳ אלקים והשלחתי רעב בארץ לא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמוע את דברי ה״׳. מאז חלפו עברו כשלוש־עשרה שנה. שלוש־עשרה שנים, כמנין י״ג המידות שיש לקב״ה. במשך זמן זה למדנו הרבה. סיימנו בערך שלוש עשרה מסכתות, אם לא למעלה מזה, קלטנו רבות ושמחנו הרבה כראותנו את עצמנו מתקרבים יותר ויותר אל ה' יתברך ועושים לו קורת רוח. האיש שנישלח על ידי ההשגחה העליונה, הוא רבנו הרה״ג ר׳ אברהם נשר (אדלר) שליט׳׳א, עשה ועושה את שליחותו באמונה, והוא רואה בנו דבר גדול. הוא וויתר על נוחיות ועל הרבה דברים כדי שלא לעזבנו. כשהיה חולה ושכב בבית־החולים, הצטער צער רב על שאינו יכול להיות עמנו ולהמשיך ללמדנו את דרך ה׳. במיקרים שהוא חייב להיעדר מטעמי מיצווה כגון: לסדר חופה וקידושין לזוגות מתחתנים, מתאמץ הוא לשוב מהר ולהצטרף אלינו.
״הבא ליטהר מסײעין בידו״, פסוק זה ניתקיים בו. מן השמיים עזרו לו לגבש, מקומץ בחורים, כעין עדה קטנה וקדושה הלומדת את דרכי ה, על מנת לעשות את רצוז אדון העולם ולגרום לו נחת־רוח.
לבקשת הלומדים נעתר הרב והוא מסכים ברצון ללמדנו בכל מוצאי שבת קודש דינים, משעה 7 עד 7.45 — שלושת רבעי שעה. לאותם החברים הטוענים כי לא כדאי להם לבוא, היות והם חושבים שהם לא מבינים, צריך להזכיר את הדין, שאפילו אם לא הבינו, הרי יש להם שכר הליכה, ומה גם אם הצליחו להבין מלה אחת ויחידה בלבד, זה משהו!
ומה עוד אם הבינו יותר ממלה, בװדאי ובװדאי שמגיע להם שכר בעולם הזה ובעולם הבא. ועוד איזה שכר!... בהשגתנו המוגבלת לא נוכל לתאר את גודל השכר. יספיק אם נאמר כי רגע אחד בגן העדן דומה לששת אלפים שנים הכי טובות והכי מאושרות בעולם הזה, שבן אדם יכול להעלות על דעתו, ולהיפך, רגע אחד, חלילה, בגיהינום, דומה לששת אלפים שנים רעות ונוראות אשר יוכל האדם להשיג בשכלו. זה העיקר, ואילו השאר — תפל! הרב פעם סיפר שכתוב, כי על מנת להיות יהודי טוב, צריך להיות גזלן, וזה מעורר תמיהה מה פירוש להיות גזלן? התירוץ הוא — היהודי הטוב הוא שגוזל מזמנו כדי לעסוק בתורה ובמעשים טובים. יצר הרע פועל את פעולתו והוא מסית את הלומדים, וטוען כי זה קשה ומשעמם ועוד, כיוצא בהן, טענות. צריך לדעת כי מה שיותר קשה ללמוד תורה וללכת בדרכי ה׳ אלקינו הרי יותר גדול השכר שהקב״ה משלם לעושי רצונו ואוהביו.
לרגל יובל השבעים של הרב התאספו תלמידיו, שמחו והודו לה׳ שזיכם להיות יחד ביום גדול זה. עצם העובדה שהם, כלומדי תורה ואוהבי ה' נימצאו יחד עם הרב, שקירבם תחת כנפי השכינה, היתה מיצווה בפני עצמה. התלמידים איחלו לרבם כי ימלא נא ה׳ אלקי ישראל את מבוקשו ויזכה ללמוד וללמד עד מאה ועשרים שנה. יברכו נא ה׳ בבריאות, באושר ובנחת רב ויזכו לראות את משיח צידקנו במהרה בימינו — אמן. כן יהי רצון!

לצפיה ב-'אכן קטע נפלא - מתנה של ממש'
אכן קטע נפלא - מתנה של ממש
26/04/2017 | 23:20
1
48
קטע שמעיד על הסבא רבא - זכית! אבל גם על הכותב שעבר חוויה עצומה מבחינתו,
העריך אותה וידע לתת לה ביטוי! 

לצפיה ב-'ממש כך'
ממש כך
27/04/2017 | 00:40
36
ולכן זה בהחלט קישוט יפה לספר.
לצפיה ב-''
27/04/2017 | 14:51
7
לצפיה ב-'מרגש מאד!'
מרגש מאד!
27/04/2017 | 18:32
1
37
לטעמי, מעבר לפרטים הגנאלוגיים פרופר, מקורות-מידע כאלה הם אלה שנותנים "בשר" לדמויות. 

אגב, מתי ומדוע הפך השם אדלר לנשר? 
לצפיה ב-'בדיוק מה שאמרתי. ובקשר לשם.'
בדיוק מה שאמרתי. ובקשר לשם.
27/04/2017 | 20:46
40
היו לי את כל הפרטים הגנאולוגיים. יתירה מזו, גם את התיאורים. ידעתי למשל שהוא היה מאוד מסור לשיעורים גם כשחלה, ושהיה לו כושר דיבור שמשך אנשים. וכו' וכו' אבל אין כמו התיאור הזה עם ה"בשר" והצבע.

האדלר והנשר גם סיפור מעניין.

תמיד ידעתי שהוא עיברת את שמו כשהגיע לארץ (ב1921) כמו עוד שניים שלושה אנשים שעשו כך בתקופה ההיא.
ואז שמעתי אגדה במשפחה, שעקב בעיות כלשהן בעליה לארץ (אשמח לקבל השערות מכם, התגורר בוורשה) הוא "שאל" דרכון מדודו שהיה אישיות ציבורית ידועה ועלה על שמו.
זה היה נשמע לי מוזר, היות שדודו היה מאוד ידוע וידוע שבעצמו הסתובב באותם שנים הלוך חזור לארץ וחו"ל.
אבל אז מצאתי בילקוט שינויי השמות כיצד "אברהם גרודזינסקי" משנה את שמו בשנת1922 ל"אברהם נשר". מעניין.

מה יכלו להיות הסיבות לאימוץ הזהות? הוא היה בן 26, נשוי עם שתי ילדים, גר בוורשה.

אגב, למרות שידוע לי תאריך כניסתו לארץ, והמעבר דרכו הם נכנסו ברכבת, לא מצאתי אותו ברשומות הכניסה לארץ בארכיו הציוני - לא על השם האמיתי ולא על המזוייף. זה עוד לא שנים שהיו מעפילים. מוזר.
לצפיה ב-'ברשותי עותק מן הספר'
ברשותי עותק מן הספר
26/04/2017 | 14:04
1
51
שלום,
יש ברשותי עותק של הספר, ואשמח לשלוח לך את החומר הרלוונטי.
בבקשה, רשום את שם הסבא רבא, וכן את הנחלאות שבהן הוא עשוי להיות מוזכר.
בכלל, כל מידע נוסף יכול לסייע לי באיתור.
כל טוב,
רפי לוי
לצפיה ב-'תודה! אכתוב בפרטי'
תודה! אכתוב בפרטי
26/04/2017 | 16:20
20
לצפיה ב-'שמה הנכון נירית שלו-כליפא'
שמה הנכון נירית שלו-כליפא
28/04/2017 | 16:50
19
לצפיה ב-'פענוח של כיתוב על מצבה '
פענוח של כיתוב על מצבה
24/04/2017 | 19:20
3
126
אשמח לסיוע בפענוח של הכיתוב על המצבה שבצילום. 
במבט ראשון, הנה מה שאני מצליחה לפענח: 

פ"נ
איש ישר ותם?
במבחר ימיו
אליעזר ביר/?ב"ר?
.... מללוב?
טבת תר...? נפטר
ונקבר ביום ...?
... שנת? תרכ"ו?
ת.נ.צ.ב.ה.

תודה למסייעים,
שרי

לצפיה ב-'נראה לי ש'
נראה לי ש
24/04/2017 | 21:33
68
השורה תחת השם (אליעזר ביר) מסתיימת: נולד ב
השורה אחריה פותחת: טבת.
תאריך הפטירה נראה לי טית איר...
קצת מוזר שבתאריך הראשון ב (ולא בית) ובתאריך השני טית (ולא ט),
אבל זה מה שרואות עיניי.

לצפיה ב-'אליעזר בן ר' זכריה ז"ל[? אולי ע"ה]'
אליעזר בן ר' זכריה ז"ל[? אולי ע"ה]
25/04/2017 | 10:52
1
61
נולד ב'
טבת תר"ט[?] נפטר
ונקבר ביום ט' לח'
אייר בשנת תרס"ו[?]
לצפיה ב-' לשניכם '
לשניכם
25/04/2017 | 21:55
17
לצפיה ב-'חות הכשרה 'מסדה' בלץ' BELTI מולדובה/רומניה'
חות הכשרה 'מסדה' בלץ' BELTI מולדובה/רומניה
25/04/2017 | 08:53
60
סבי וסבתי לפני עלייתם לארץ בשנות ה30 של המאה הקודמת עברו הכשרה במסדה.

לא מצאתי יותר מדי איזכורים למקום. מה היה בדיוק היכן הוא נמצא והאם נשאר שם משהו כיום.
בכוונתנו לארגן טיול שורשים אשר יכלול את מסדה.

אודה אם למישהו יש מידע בנושא.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תפעול העסק שלך
אירוח בנושא תפעול...
עסוק בתפעול העסק במקום בפיתוחו? מומחה יענה לך על...
אירוח בנושא תפעול העסק שלך
אירוח בנושא תפעול...
עסוק בתפעול העסק במקום בפיתוחו? מומחה יענה לך על...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

MFC המרכז לפוריות הגבר
MFC המעבדה לפיריון הגבר

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו