לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'השלט שבעזרת נשים'
השלט שבעזרת נשים
30/09/2016 | 14:10
1
21
בס"ד,
שלום וברכה,
השלט שבעזרת נשים.
מי מכיר ומי יודע?
בכניסה לעזרת נשים בבית הכנסת במושב משואות יצחק מוצב שלט ובו כתוב:
"לזכרון נצח.
ר' זונצל ב"ר ניסן גורדון.
חיה באשע רחל בת ר' שמעון גורדון".
ברצוני לשאול:
מי הם המונצחים בשלט?
מי הם התורמים?
מה שידוע לי שהתורם ניסן גורדון ורעייתו הם
מניו גרז'י שבארצות הברית.
מצורפת תמונה מחנוכת בית הכנסת בשנת 1961.
בתמונה האיש עם החליפה והעניבה הוא השר חיים משה שפירא ז"ל.
לדעתי התורם ניסן גורדון הוא השמאלי.
שבת שלום ושנה טובה.
ישראל זיסק
לצפיה ב-'השלט'
השלט
30/09/2016 | 17:14
5
הדבר כבר נפתר בתוכנית חיפוש קרובים ברשת א
לצפיה ב-'זקוקה לעזרה, האם ניתן לקבל ממשרד הפנים האמריקאי'
זקוקה לעזרה, האם ניתן לקבל ממשרד הפנים האמריקאי
26/09/2016 | 19:49
15
79
פרטים על אדם שנפטר בטווח ה 100 שנים (בין 1916 ל 2016) ?
האם חלים עליו חוק הגנת הפרטיות? 
      כל עזרה תהייה לברכה

לצפיה ב-'אילו פרטים את מחפשת?'
אילו פרטים את מחפשת?
26/09/2016 | 20:02
1
35
לצפיה ב-'הנה הסיפור :'
הנה הסיפור :
28/09/2016 | 21:57
36
אני מחפשת מידע על בני משפחת שרנצל שהיגרו במהלך המאה האחרונה לארה"ב ויש לפחות כעשרים בני משפחת שרנצל שהגרו מלבוב ומאוסטריה לארה"ב. אני רוצה לדעת את הפרטים עליהם כדי לגלות את בני המשפחה שנולדו ואולי למצוא את הצאצאים וליצור איתם קשר. יש לציין שרבים מבני המשפחה ניספו בשואה וחשוב לי לאתר את הענפים של המשפחה שעדיין חיים. דוגמא אחת : Schrenzel Josef  & Sara Anna  עזבו את לבוב  לוינה. David  הבן  התחתן עם Helena Lea  Mirel  שניספתה בשואה והוא נפטר   ב 1945 היו להם שני ילדים: Ignazsc Schrenzel  ו Elsa  שנישאה לRobert Flamm (אין לי תאריכי לידה או נישואין , ולהם נולדה בת בשם Gertrud (Gertie)Senta Flamm נולדה ב 3.1.1910 ונפטרה ב 22.212.1994 , קבורה בניו יורק ונישאה ל Frank Heinrhch Israel Barth שנולד ב 7.6.1907 ונפטר ב 10.4.2008 קבור כנראה בניו יורק . להם היתה בת בשם קתרינה חיה  Barth 
דוד הוא ענף שגילינו לפני כשבוע, אחרי חיפושים רבים אחרי בניו של יוסף. השמחה היתה גדולה כשגילינו שהיא צאצאית של דוד שלנו, השאלה, איך אני מאתרת פרטים על גרטרוד והאם אלסה, כולל תעודת זהות, והיכן התגוררו וכדי לראות מאין הגיעו לארה"ב ולאמת פרטים, וכדי לזהות את קתרינה חיה שאיננו יודעים היכן היא גרה 
ואשמח לדעת מהי הדרך למצוא את הפרטים על הנכדים , הילדים והיכן לחפש. 
לצפיה ב-'אין משרד פנים אמריקאי'
אין משרד פנים אמריקאי
26/09/2016 | 21:13
12
69
בנוסף לכל מדינה חוקים שונים. לכן עלייך לציין איזה רישום את מחפשת ומהיכן
לצפיה ב-'יש לי שאלה זהה'
יש לי שאלה זהה
28/09/2016 | 13:42
3
50
אני מחפש פרטים על הורי אישה שנפטרה בשנות השמונים (יש תאריך), חיה בניו יורק ונפטרה שם, היגרה לארה"ב בתחילת המאה.
מיציתי את החיפוש במסמכי הגירה ואזרחות וכדו' באנססטרי ושות' (מצאתי את המסמכים אך ללא מידע ברור אודות הוריה) והשאלה אם יש דרך לקבל מידע מהמשרדים או הארכיונים הממשלתיים.
איזה רישום? כל רישום שעשוי להכיל פרטים אודות הוריה (אפילו שמות פרטיים בלבד).
לצפיה ב-'האם ניסית לאתר פרטים אודות קבורתה?'
האם ניסית לאתר פרטים אודות קבורתה?
28/09/2016 | 19:31
2
31
באתר כדוגמת Find a Grave, למשל, מופיעות פעמים רבות תמונות של המצבות. אם יתמזל מזלך, אולי תוכל לאתר שם את פרטי-אותה אישה, ואם גם התמונה מצויה באתר, הרי שמהכיתוב על המצבה יש סיכוי טוב ללמוד לפחות את שם-אביה.
לצפיה ב-'זו אכן האופציה היחידה שעלתה על דעתי עד עכשיו'
זו אכן האופציה היחידה שעלתה על דעתי עד עכשיו
28/09/2016 | 19:56
31
אבל ניסיתי ולא הצלחתי. לא באתר שציינת ולא באחרים שידועים לי. ניסיתי לכתוב אפילו לבית הקברות בניו יורק שם אני משער שהיא קבורה (הייתה שייכת לקהילה החלאבית, וביררתי היכן הם נוהגים לקבור) אבל לא קיבלתי מענה.
לצפיה ב-'הפעם אני מחפשת מידע על ההורים והצאצאים'
הפעם אני מחפשת מידע על ההורים והצאצאים
28/09/2016 | 21:59
22
ראי פירוט למעלה לשאלתו של ארנון, מתנצלת שעניתי קצת מאוחר
לצפיה ב-'אני רוצה להתחקות אחרי הצאצאים '
אני רוצה להתחקות אחרי הצאצאים
28/09/2016 | 22:00
7
19
לצפיה ב-'חוקי הפרטיות בניו יורק מאפשרים רק לצאצא'
חוקי הפרטיות בניו יורק מאפשרים רק לצאצא
29/09/2016 | 17:18
6
28
ישיר לקבל רישומי פטירה ולכן אין טעם לנסות. אך יש דרכים אחרות למצוא צאצאים - אתרי חיפוש אנשים כ intelius.com, כתבות הודעות נשואים והספדים בעיתונים וחיפוש בגוגול. יש לי שבוע עסוק בעבודה אם לא יעלה פה דבר עד לסוף השבוע אנסה לחפש אז.
לצפיה ב-'the daughter has a tree on Geni'
the daughter has a tree on Geni
29/09/2016 | 18:23
5
29
לצפיה ב-'תודה רבה אנסה'
תודה רבה אנסה
30/09/2016 | 14:43
2
לצפיה ב-'אני מכירה את העץ הזה, זה '
אני מכירה את העץ הזה, זה
30/09/2016 | 14:44
3
8
הגילוי שבעקבותיו את מתחכה....ומחפשת פרטים
איני יודעת איפה הבת גרה. שלחתי לה הודעה ולא קיבלתי תשובה
לצפיה ב-'מספר אפשרויות'
מספר אפשרויות
30/09/2016 | 17:00
2
6
חיפוש בגוגול אחר Chaya Barth
יש חשבון פייסבוק לאשה בשם זה
Chaya Barth מופיעה ברשימת תודות בבית חב"ד בעיר בה אמה נפטרה- את יכולה לכתוב להם ולשאול אם יסכימו להעביר לה או לצאצאיה הודעה
לצפיה ב-'בנוסף האתרים לחיפוש אנשים'
בנוסף האתרים לחיפוש אנשים
30/09/2016 | 17:22
1
2
מצביעים על קרובת משפחה נוספת בשם Ariana Barth 
שלמדה ב  Barnard College
תחפשי אותה בגוגול - יש המון תוצאות

לצפיה ב-'שלחתי לך כתובת במסר'
שלחתי לך כתובת במסר
30/09/2016 | 17:46
לצפיה ב-'עדה הולצמן ז"ל '
עדה הולצמן ז"ל
29/09/2016 | 15:19
2
65
שלום לכולם,

אני מצטער לבשר כי חברתנו, עדה הולצמן, הלכה לעולמה. הלווייתה תתקיים מחר (שישי) בשעה 12:00 בקיבוץ עברון, בו נולדה והתחנכה.

עדה עסקה שנים רבות במחקר גנאלוגי של משפחותיה ושל עיירות המוצא שלהן. מחקריה על הקהילות היהודיות בעיירות בפולין רוכזו באתר שלה, "זכור". עדה היתה מעודכנת בכל מה שקורה כאן בפורום, ותמיד עזרה כשיכלה.

יהיה זכרה ברוך.
לצפיה ב-'יהי זכרה ברוך '
יהי זכרה ברוך
29/09/2016 | 18:26
11
לצפיה ב-'יהי זכרה ברוך'
יהי זכרה ברוך
29/09/2016 | 23:23
9
לצפיה ב-' ושנה טובה לכל גולשי תפוז '
ושנה טובה לכל גולשי תפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
29/09/2016 | 11:27
1
7
שנה טובה ומתוקה לכולם!
שתהיה לנו שנה של התחלות חדשות, שינויים, בריאות ואושר.

כתיבה וחתימה טובה
צוות תפוז אנשים
לצפיה ב-'אמן! שנה טובה לכל החברים!'
אמן! שנה טובה לכל החברים!
30/09/2016 | 13:36
2
לצפיה ב-'POLARON'
POLARON
28/09/2016 | 22:02
148
משהו הסתייע בחברת POLARON למציאת מסמכים גנאולוגיים בפולין ? האם הם אמינים ?
לצפיה ב-'שנה טובה'
שנה טובה
27/09/2016 | 12:01
57
שנה טובה לארנון, לפורום שורשים ולכול שוחרי חקר הסיפור המשפחתי מאחל משה גולן, יו"ר העמותה, וועד העמותה. 
לצפיה ב-'JRI-Poland'
JRI-Poland
23/09/2016 | 10:20
9
339
כיוון שארגון JRI-Poland הוזכר פה (לפחות פעמיים) בימים האחרונים, אני רוצה להזכיר לכל מי שחוקר את שורשי משפחתו בפולין שמדובר בארגון ללא מטרות רווח, שהפעילות שלו מבוססת על מתנדבים, והמעמיד את המידע שהוא אוסף בחינם ובצורה נגישה לכל המעוניין.
המחקר של רובנו (הפולנים, הכוונה) היה מתקדם בקצב צב (או לא מתקדם בכלל) ללא מאגר המידע של JRI-Poland. הרחבת מאגר המידע עולה כסף (סריקה של מסמכים ותשלום למתרגמים) המגיע אך ורק מתרומות. 

אם נהינתם ממאגר המידע - אנא שיקלו לתרום כדי שהמאגר יוכל להמשיך לגדול.
כאשר אתם תורמים אתם יכולים לבקש שהתרומה תופנה לעיר או לעיירה מסויימת המעניינים אתכם.
ניתן לתרום באמצעות כרטיס אשראי או Paypal, כאן:

שנה טובה,
עופר
( Town Leader של Kielce , ובאופן זמני גם של Chrzanow)

לצפיה ב-'יפה אמרתה! '
יפה אמרתה!
23/09/2016 | 18:26
4
84
שנה טובה,
סמדר
תורמת:  JRI_POLAND & JEWISHGEN
JRI_POLAND מתנדבת לקשור רישומים לאתר הארכיון בלובלין, 
Lowicz Town Leader
Koden semi leader

לצפיה ב-' האם חייבים לדעת פולנית כדי להתנדב?'
האם חייבים לדעת פולנית כדי להתנדב?
23/09/2016 | 18:37
3
74
מה יכול לעשות מי שיודע אנגלית ועברית בלבד? אשמח להתנדב אם יש לי יכולת
לצפיה ב-'בכלל לא. '
בכלל לא.
23/09/2016 | 18:50
2
87
צריך לדעת להשתמש באקסל
כ  town leader אני שולחת דוא"ל למי שנרשם כחוקר העיירה עם עדכונים ובקשות תרומה  (הארגון מספק את נוסח המכתב)
וכאשר תרומות מתקבלות - אני שולחת את הקובץ של העיירה
החלק שאינו אהוב עלי הוא בקשות לרישומים מאנשים שלא מוכנים להרים תרומה, לצערי הרב כל אלו באו מיושבי המולדת. לכן כל התנדבות על ידי ישראלים מעלה קצת את קרננו :)

לצפיה ב-'איך נעשים town leader?'
איך נעשים town leader?
24/09/2016 | 10:19
1
60
האם יש אפשרות בחירת עיירה? למי פונים?
לצפיה ב-'אם אתה מעוניין בעיירה מסוימת תכתוב למרכז/ת הארכיון'
אם אתה מעוניין בעיירה מסוימת תכתוב למרכז/ת הארכיון
24/09/2016 | 20:50
53
"Town Leaders"
The Archive Coordinator finds and appoints volunteer Town Leaders, typically from among researchers listed in the JewishGen Family Finder for the towns. Town Leaders are responsible for fund raising to pay for the cost of the indexing activity for their town. The Archive Coordinator may also choose to be the Town Leader for one or two towns, particularly those in which they may be interested.

או ישירות לסטנלי דיימונד 
לצפיה ב-'קילצה.. '
קילצה..
25/09/2016 | 00:24
3
58
ואם כבר אז כבר .. תוכל לעדכן לגבי הסטטוס בקילץ - מה צפוי מבחינת פענוח והעלאת רשומות אונליין מעבר לקיים ב-JRI ? 
לצפיה ב-'מצב פענוח הרישומים מקילצה Kielce'
מצב פענוח הרישומים מקילצה Kielce
25/09/2016 | 20:52
2
60
במסגרת הפרוייקט המכונה "Phase 3" מתקיימים שני מאמצים:
1. מרישומים שבעבר רק "אונדקסו" מחולצים כל הפרטים הגנאולוגיים.
2. מחולצים כל הפרטים הגנאולוגיים גם מרישומים חדשים הזמינים כתוצאה מההסכם שנחתם ב-2013 עם ה-PSA, וכתוצאה מחוקי הפרטיות החדשים (רישומי נישואים ופטירה בני 80 שנה ויותר.)

התהליך נמצא בעיצומו וחלק ניכר מהשנים כבר פוענח.
כפי שקיים בכל הפרוייקטים של JRI-Poland, מי שתורם סכום מסויים זכאי לקבל גיליון אקסל עם כל הרישומים הרלוונטיים למשפחתו. הנתונים יהיו נגישים Online רק לאחר כיסוי מלוא עלות הפרוייקט.

לצפיה ב-'תוכל לפרט - מה סכום התרומה שמעניק זכות לגיליון הרישומים?'
תוכל לפרט - מה סכום התרומה שמעניק זכות לגיליון הרישומים?
27/09/2016 | 18:31
1
22
לצפיה ב-'סכום התרומה המעניקה זכות לקבל גיליון הרישומים'
סכום התרומה המעניקה זכות לקבל גיליון הרישומים
27/09/2016 | 22:22
37
הסכום משתנה מעיירה לעיירה כתלות בהיקף העבודה.
אם השאלה שלך היא לגבי קילצה - שלח אלי בבקשה מייל ל-oferman@gmail.com

עופר
לצפיה ב-'DNA'
DNA
22/09/2016 | 17:46
12
117
היי, אודה לעזרתכם.

אנו נושאים שם משפחה לא נפוץ בעליל, בארץ יש מס' משפחות בודדות עם אותו שם. כולן מפולין.
פגשנו מכר הנושא את אותו שם משפחה, אך אביו הוא ניצול שואה שלא סיפר מעולם שום דבר על משפחתו ונפטר לפני כ-15 שנה. חזותו החיצונית דומה למשפחה, וכן שמות זהים במשפחה חוזרים על עצמם, וכמובן גם מאותו אזור בפולין.

האם יש דרך לברר את שורשיו של אביו של אותו מכר?
אותו מכר הציע לערוך בדיקת DNA בין הדור הותיק במשפחה לבינו (כרומוזום Y לצורך העניין) האם הבדיקה שווה את ההשקעה (העלות היא 440$).

מה דעתכם?
תודה מראש
לצפיה ב-'אני חושב שבמקרה הזה כדאי לפעול במקביל בשני המישורים'
אני חושב שבמקרה הזה כדאי לפעול במקביל בשני המישורים
22/09/2016 | 21:01
11
83
בדיקת DNA עשויה להעיד על קירבה משפחתית ביניכם, אך לא על מהותה של הקירבה. אפשר להתחיל בבדיקה אוטוזומלית - למשל, Family Finder בחברת FamilyTreeDNA - שעלותה נמוכה (בחברה הנ"ל - 79$). אם יש קשר - סביר שהוא יופיע כבר בבדיקה הזו. כיוון שמדובר בקירבה משוערת מצד האב, כדאי לבדוק גם את כרומוזום ה - Y. גם כאן, הבדיקה הבסיסית עולה 169$.

במקביל, כדאי לנסות ולהתחקות אחר הענף הזכרי בשתי המשפחות ולקוות להגיע לאב קדמון משותף. זאת יש לעשות באמצעים המקובלים - חקר מסמכים, מצבות, תמונות, וכו'. אם היו כאן פרטים נוספים לגבי המשפחה - היינו יכולים לסייע.
לצפיה ב-'מסכימה עם ארנון באופן חלקי - כן למחקר לא לגנטיקה'
מסכימה עם ארנון באופן חלקי - כן למחקר לא לגנטיקה
23/09/2016 | 05:12
10
67
זה הרבה יותר יקר ולא כל כך אינפורמטיבי כאשר מרחק הדורות בין קרובים עולה. 

לצפיה ב-'ארנון וסמדר - תודה על תשובותיכם.'
ארנון וסמדר - תודה על תשובותיכם.
23/09/2016 | 07:14
9
62
לנו יש מידע עד לסבא רבא של חמי באופן של 99% לדעתי. (חלק ניכר מהמשפחה הצליח לברוח לפני השואר לארץ ישראל).
אחים, בני משפחה, קשרי נישואין. המשפחה של אותו מכר לא נכנסת שם, ככל הנראה. 

ההערכה שלי היא כי אביו של אותו מכר הוא בן דוד של סבא של בעלי, או שאביו בן דוד של סבא רבא של בעלי, שם לדעתי נמצא הקשר בסביבה הזו.
לא הצלחנו לקשר, כאמור - אותו אב של מכר מעולם לא דיבר על העבר. 

חיפשתי בזמנו בכל מיני אתרים, ולא הצלחתי למצוא. 
האם יש דרך פשוטה לחפש דרך הארכיון של לובלין?
לצפיה ב-'לובלין'
לובלין
23/09/2016 | 07:44
2
73
האם ערכת לאחרונה חיפוש ב jri-poland?
נוספו הרבה רישומים וחלק ניכר מקושרים לתעודות באתר הארכיון הפולני
הנה קישור לרישומים מלובלין באתר הארכיון הפולני:
יעזור אם תצייני שנת לידה משוערת של האב. 
לצפיה ב-'DNA '
DNA
23/09/2016 | 07:57
1
59
שלום וברכה, מהניסיון שלי בשנה האחרונה עם DNA ,
מסתבר שרבים מאד הינם קרוביי מצד אימי,
אולם מכיוון שבקרב היהודים, היו חתונות בתוך המשפחה , (בני דודים שניים וכיוצ"ב, על פי חצרות, ליטאים לעומת פולנים..), קשה מאד להבין אם מסתמכים רק על DNA איך בדיוק מתקיימים הקשרים.
DNA הוא התחלה וקצה חוט כלשהו כפי שנאמר, אבל רק אילן יוחסין או חקר מעמיק בארצות המוצא, יכול להתיר את הבלבול.
בהצלחה
לצפיה ב-'בלי קשר לשירשור'
בלי קשר לשירשור
23/09/2016 | 09:02
51
לא הצלחתי לקבל את המסר שלך. שלחי למייל davidnead@gmail.com
לצפיה ב-'משפחה עם שם די נדיר מאזור לובלין'
משפחה עם שם די נדיר מאזור לובלין
23/09/2016 | 09:50
5
101
בנוסף לתשובות הקודמות, אני מניחה שאינך מעוניינת בשלב זה לחשוף את שם המשפחה ואת מקומות המגורים במחוז לובלין. חבל... .  עבור חלק מהקהילות במחוז לובלין קיים בידי JRI-Poland מידע רב מאד, שאינו מופיע באתר המקוון. במקרים אלה השקעה בקבלת המידע (כנגד תרומה) עשויה להיות יעילה הרבה יותר מבדיקת DNA.
בכל מקרה בהצלחה,
אורית
לצפיה ב-'נכון מאוד! '
נכון מאוד!
23/09/2016 | 18:31
32
לצפיה ב-''
25/09/2016 | 08:40
5
לצפיה ב-'עבור איזה קהילות בסביבות לובלין קיים מידע נוסף שאינו ב JRI?'
עבור איזה קהילות בסביבות לובלין קיים מידע נוסף שאינו ב JRI?
25/09/2016 | 11:31
2
48
שלום,

אני מתעניין במספר ערים ועיירות ואשמח לדעת איפה יש מידע נוסף.
באיזור לובלין אני מתעניין בהרובישוב, שברשין וטיצין.

בנוסף לגבי איזורים נוספים:
באיזור לבוב אני מתעניין בריישא, קנצזוגה, לנצוט ומרקובה

באיזור קילצה אני מתענין בוודיסלאב וסנדישוב / סדזישוב.

האם התרומות ל JRI הם עבור איזור או עבור עיירה ספציפית?

תודה,
אמיר
לצפיה ב-'אתה יכול לציין עבור איזה עיירה אתה תורם (אני תמיד עושה כך)'
אתה יכול לציין עבור איזה עיירה אתה תורם (אני תמיד עושה כך)
25/09/2016 | 20:29
21
לצפיה ב-'תרומה לעיירה מסויימת מקנה גישה רק לקובץ של העיירה המסוימת'
תרומה לעיירה מסויימת מקנה גישה רק לקובץ של העיירה המסוימת
25/09/2016 | 21:30
41
אתה יכול לכתוב למנהיגת העיירה או לאחראית על הארכיון לשאול אם הם בתהליך של הרמת תרומות לעיירה.
באופן כללי ככל שיותר חוקרים מתעניינים בעיירה מסוימת כך עולה הסיכוי שהרישומים מאותה עיירה יתורגמו.

כדאי לבדוק את דף העיירה ב JRIPoland לעיתים אך לא תמיד תוכל לראות אם יש עוד רישומים לא ברשת (יופיע contact us ליד שנים מסויימות או סכום כסף אותו מעוניינים לאסוף).

לצפיה ב-'בשקע = בתיה או בת שבע?'
בשקע = בתיה או בת שבע?
23/09/2016 | 07:51
3
66
שלום לחבריי החוקרים.
השם בשע, או בשקע ככינוי לבת, מה יהיה שמה העברי.
אם השם בשקע = בתיה...
מה השם היידישאי לבת שבע?

תודה גדולה.

לצפיה ב-'בשה-בתיה'
בשה-בתיה
23/09/2016 | 09:48
1
47
ככה זה במשפחתי. לסבתא-רבתא שלי קראו בשם זה.
לגבי בת שבע- ידוע לי על בתשי (Batshi) ועל שבי (Shevi).
לצפיה ב-'תודה רבה... '
תודה רבה...
23/09/2016 | 13:32
18
לצפיה ב-'אצלי במשפחה לבשה, בשקע - קוראים היום בת עמי'
אצלי במשפחה לבשה, בשקע - קוראים היום בת עמי
23/09/2016 | 15:00
33
אריה
לצפיה ב-'מקווה ש...'
מקווה ש...
20/09/2016 | 09:31
1
181
שלומות לכל העמלים, 
אשמח מאוד לדעת היכן אוכל למצוא מידע על ארגוני סעד של נשים יהודיות שפעלו בגליציה המזרחית בין שתי מלחמות העולם.
תודה מראש
לצפיה ב-'אירגוני סעד.'
אירגוני סעד.
21/09/2016 | 16:12
68
למיטב זכרוני ברוב ספרי הזכרון של הקהילות היהודיות יש פרקים העוסקים במערכות הסעד בקהילה.
לצפיה ב-'חיפוש ב- JRI'
חיפוש ב- JRI
19/09/2016 | 15:19
16
201
מה קורה כשאני מגיע לתוצאה בה אין אפשרות להכנס למסמך? מוסיף לדוגמה מסמך כזה. האם יש לי איך להמשיך לחקור או שזה הסיום? כלומר, האם יש למי לפנות בקשר להמשך חקירה על התוצאות שנמצאו?  
מקווה שהובנתי...
לצפיה ב-'הרישומים נמצאים בספריה המורמונית ובארכיון הפולני'
הרישומים נמצאים בספריה המורמונית ובארכיון הפולני
19/09/2016 | 19:52
3
154
ראה כאן: 
בכדי לקבל עותק: 
דרך מהירה - להזמין ברשת דרך חברות\אנשים ביוטה לדוגמא: 
דרך איטית - לכתוב לארכיון הפולני

לצפיה ב-'ברישומים המקוריים, יש לפעמים תוספת מידע'
ברישומים המקוריים, יש לפעמים תוספת מידע
19/09/2016 | 22:35
64
לצפיה ב-'בשנים האחרונות הם השתפרו (הפולנים)'
בשנים האחרונות הם השתפרו (הפולנים)
19/09/2016 | 23:56
88
נתקלתי בכמה ארכיונים שענו תוך שבועות ספורים. עם זאת רצוי לדעת איך לערוך את המכתב, או הטוב ביותר להעזר בפולני מקומי.
יש הרבה רישומים שאכן נמצאים אצל המורמונים במיקרופילם ואז זה יותר קל, אך יש גם הרבה שלא.
חשוב לדעת כי יש מקרים בהם המסמך זמין אונליין גם אם אין לו קישור ישיר מתוצאת החיפוש. בכזה מקרה לפעמים יש בראש התוצאות הודעה עם קישור "HERE" למיקום הרלוונטי באתר הארכיונים הפולני, אבל יש מקרים שגם זה לא מופיע.
הסיבה היא שהארכיון הפולני מעלה בשנים האחרונות סריקות לאינטרנט בקצב מאוד יפה.

יש לציין כי המידע הנוסף הנמצא במסמכים המקוריים הוא בהרבה מקרים מהותי ו"שובר שוויון".
לצפיה ב-'מצטרף להמלצה של סמדר'
מצטרף להמלצה של סמדר
21/09/2016 | 14:47
60
בעבר השתמשתי בשירותיה של BANAI. היא עזרה לי במהירות, ומחיר השירות היה הוגן.
אמיר
לצפיה ב-'ממליצה לנסות קודם לפנות למתאם הפרויקט ב-JRI'
ממליצה לנסות קודם לפנות למתאם הפרויקט ב-JRI
20/09/2016 | 12:54
11
93
במקרה שלי (העיירה Zdunska Wola, ארכיוני לודג'), היה מדובר על מסמכים שנרכשו כבר ע"י JRI, אבל אמורים לעלות לרשת רק בשלב מאוחר יותר של הפרוייקט.
פניתי למתאם הפרוייקט, וזה הפנה אותי ישירות ל- Stanley Diamond.
תמורת תרומה כלשהי ל-JRI, סטנלי שלח לי את המסמכים ישירות למייל.

לצפיה ב-'גם מהניסיון שלי - זה גם יעיל פעמים רבות, וזו גם הפרוצדורה.'
גם מהניסיון שלי - זה גם יעיל פעמים רבות, וזו גם הפרוצדורה.
20/09/2016 | 15:11
38
לצפיה ב-'איפה מוצאים מתאם פרוייקט כזה?'
איפה מוצאים מתאם פרוייקט כזה?
20/09/2016 | 15:50
9
61
במקרה שלי, העיירה Grajewo, מחוז Lomza.

לצפיה ב-'מתאמת/ רכזת פרוייקט'
מתאמת/ רכזת פרוייקט
20/09/2016 | 16:05
97
בקישור הראשון שסמדר העלתה יש את כתובת המייל של רכזת הפרוייקט - Judy Baston
לצפיה ב-'ככה:'
ככה:
20/09/2016 | 16:06
7
69
דף ראשי> יור טאון> בחר את עירך ויפתח לך דף עיר. חםש שם תחת Contacts.
לחילופין, בטבלה של תוצאות חיפוש, מופיע בצד ימין למעלה שם העיר כקישור, לחיצה פותחת את דף העיר כנ"ל.
אפשרות נוספת: חפש את דף הקהילה בגואישגן, יש שם קישור לדף העיר הנ"ל בJRI.
לצפיה ב-'תודה לכל העוזרים. אנסה את מזלי...'
תודה לכל העוזרים. אנסה את מזלי...
20/09/2016 | 20:19
6
32
לצפיה ב-'בהצלחה!'
בהצלחה!
20/09/2016 | 21:55
5
39
נשמח לעדכון
לצפיה ב-'נכון לעכשיו, אין תשובה מג'ודי באסטון...'
נכון לעכשיו, אין תשובה מג'ודי באסטון...
24/09/2016 | 10:17
4
33
ממשיכים לחכות...
לצפיה ב-'סטנלי דיאמונד עונה במהירות פעמים רבות'
סטנלי דיאמונד עונה במהירות פעמים רבות
24/09/2016 | 20:29
3
17
לצפיה ב-'מי זה סטנלי דיימונד? איך מגיעים אליו?'
מי זה סטנלי דיימונד? איך מגיעים אליו?
24/09/2016 | 22:34
2
16
לצפיה ב-'האיש מאחורי JRI'
האיש מאחורי JRI
24/09/2016 | 22:49
1
33
הבוס הגדול אבל גם איש הפרטים הקטנים. הוא גם מתאם פרוייקט וטאון לידר בפרוייקטים מסוימים בעצמו. רכישות מסמכים סרוקים וכדו' עוברים דרכו. המייל שלו מופיע בטח בכמה מקומות באתר, אבל אקצר לך את הדרך: smsdiamond@aol.com
עם זאת גם גודי בוסטון אמורה לענות. תן לה כמה ימים, יש להם הרבה פניות והרבה עבודה, אחרי שבועיים אני מניח שאתה יכול לשלוח תזכורת, לפעמים המייל שלך פשוט התפספס.
לצפיה ב-'תודה, שלחתי מייל'
תודה, שלחתי מייל
25/09/2016 | 10:48
11
לצפיה ב-'מסמכים ברומניה'
מסמכים ברומניה
19/09/2016 | 15:24
5
89

נשמח לקבל עזרה איך ניתן למצא במהלך שהותינו ברומניה את הדברים הבאים:
- מיקום קבר של בן משפחה
- כתובת מגורים (רוצים לבקר ברחוב)
- תעודת נישואין
תודה רבה
ענבל וניצן

לצפיה ב-'התשובה תהיה תלויה במקום ובזמן'
התשובה תהיה תלויה במקום ובזמן
19/09/2016 | 21:09
4
54
כלומר, היכן ומתי חיתה המשפחה אשר את עקבותיה אתם מחפשים.
לצפיה ב-'פיאטרה ניימץ וגורה אומורה'
פיאטרה ניימץ וגורה אומורה
21/09/2016 | 09:39
3
21
לצפיה ב-'פרויקט בעבודה ב-JewishGen'
פרויקט בעבודה ב-JewishGen
21/09/2016 | 13:19
2
47
צילום של חלק מתכולת הארכיון של העיר סוצ'אבה נוגע לרישומים מגורה-הומורה, כולם בני יותר מ-100 שנים (הרישומים בני 100 שנה או פחות נמצאים בארכיון העירוני של גורה - הומורה).
פרויקט הפיענוח נמצא בעצומו, ומתקדם באיטיות עקב מחסור במתנדבים. הרישומים שצולמו כוללים:
  • רישומי לידה מהשנים 1877 עד 1900 - פוענחו ונמצאים בבסיס הנתונים.
  • רישומי נישואין מהשנים 1861 עד 1907 - פוענחו ונמצאים בבסיס הנתונים.
  • רישומי פטירה מהשנים 1857 עד 1909 - לא טופלו עדיין.
    פירוט כל הרישומים ומצבם נמצא בכתובת 

לצפיה ב-'תודה רבה, יש לך מידע כזה גם על פיטרה ניימץ?'
תודה רבה, יש לך מידע כזה גם על פיטרה ניימץ?
21/09/2016 | 18:21
1
14
לצפיה ב-'לא'
לא
21/09/2016 | 19:44
14
לצפיה ב-'מנוע חיפוש גנאולוגי - לשימוש פרטי?'
מנוע חיפוש גנאולוגי - לשימוש פרטי?
20/09/2016 | 18:27
2
104
שלום לכולם

שאלה זאת מופנית לכולם, אבל בעיקר לבעלי הידע הטכני שבינינו.

עם הזמן והמשך צבירת הידע והניסיון שלי במחקר גנאולוגי, נצברים אצלי גם כמויות של חומרים מסוגים שונים המכילים מידע גנאולוגי רב. מה שהציב לי אתגר להפוך את המידע הזה לנגיש ויעיל עבורי, ומי יודע אולי מתישהו גם עבור אחרים.
השלב הראשון שעשיתי היה להעזר בתוכנה שהופכת מסמכי PDF לטקסט הניתן לחיפוש.
דוגמא קטנה ויעילה: הורדתי מאתר ארכיון המדינה כמה וכמה תיקים המכילים מאות דפים של רשימות עולים לפי א,ב או לפי אוניות וכדו'. אין ספק שהאפשרות לחפש שמות בתוך הקבצים הללו ביחד היא אפשרות מדהימה הנותנת יכולות שרק מאגרי מידע יכולים לתת. (סביר להניח שאת הדבר הספציפי הזה יעשו מתישהו גם באתר של IGRA).
השלב השני היה למצוא תוכנה שמאפשרת לי לחפש בכמה מסמכים ביחד ולהציג תוצאות בקלות ובמהירות. גם את זה כבר עשיתי.
נתקעתי בשלב השלישי:
נכון לעכשיו, אני יכול לבצע חיפוש פשוט בלבד. לחפש מילה AS IS. אמנם התוכנה שלי מאפשרת לחפש כמה מילים גם לא רצופות שזה טוב יותר מהחיפוש המובנה בקוראי PDF, אבל עדייו יש כמה בעיות:
1. הטקסט לא מפוענח היטב, ועלולים להיות שגיאות כתיב.
2. כידוע בגנאולוגיה, לשמות יכולות להיות אלף וריאציות. קשה להתחיל לחפש את כולם.
יש עוד, אבל אלו הדוגמאות המרכזיות. מהסיבות הללו, כל מאגר מידע מחזיק מנוע חיפוש המכיל יכולות מתקדמות כמו חיפוש לפי שמיעה או חיפוש לפי התאמות פונטיות. זה פותר את רוב הבעיות.

השאלה שלי היא: האם מישהו יודע על כלי כזה שיכול להתאים לי כמשתמש פרטי? שיכול לבצע חיפוש (עם יכולות מתקדמות) בתוך טקסטים שאני יבחר?

למה אני בכלל שואל וחושב על רעיון כזה? בהתחלה חשבתי שזה רק עניין לארגונים ולאתרי אינטרנט גדולים. אבל ראיתי שבאתר של סטיבן מורס יש איזשהו כלי לבנות מנוע חיפוש לעצמך. אני לא יודע, לא הצלחתי להבין בדיוק מה זה. אולי זה בדיוק מה שאני מחפש ואני רק צריך עזרה והדרכה ממישהו שמכיר את זה. אבל גם אם לא, אולי זה אומר שמה שאני מחפש קיים, ובחינם, וזה עשוי להיות כלי עצום עבורי.

תודה לכולכם
דוד
לצפיה ב-'למי שלא הבין מה התכוונתי בסטיבן מורס, הנה קישור:'
למי שלא הבין מה התכוונתי בסטיבן מורס, הנה קישור:
20/09/2016 | 19:27
63

אולי תחכימו אותי. אולי זה בדיוק מה שאני צריך רק לא הבנתי טוב.
לצפיה ב-'המנוע שמציע סטפן מורס עובד על בסיסי נתונים/טבלאות'
המנוע שמציע סטפן מורס עובד על בסיסי נתונים/טבלאות
21/09/2016 | 09:00
63
ואם אני מבין נכון, לך יש קבצים "שטוחים" (PDF, למשל) שאינם מסודרים בטבלאות. חוצמזה, האלגוריתמים של סטפן מורס עובדים באנגלית בלבד (אאל"ט).

אם תרצה להשקיע קצת זמן ומחשבה בנושא, תוכל אולי להשתמש בקודים לחיפוש-על-פי-סאונדקס שיש באינטרנט (בחיפוש זריז מצאתי עכשיו בקלות כמה) ולכתוב תוכנה קטנה שתדע לחפש במסמכים שלך.

לגבי בעיות בפענוח הטקסט אני לא בטוח שיש לי תשובה...
לצפיה ב-'הארכיון הציוני, ארכיון המדינה'
הארכיון הציוני, ארכיון המדינה
19/09/2016 | 13:54
5
164
שלום. האם קיימת אפשרות למצוא ב2 הארכיונים הללו רשימות שמיות של אנשים שעלו לארץ בשנים 1920-1921. נבצר ממני להגיע לשם.האם ברשומות מופיע בנוסף למדינה פולין גם העיר שממנה עלו? בתודה
לצפיה ב-'התשובה חיובית'
התשובה חיובית
19/09/2016 | 23:51
4
76
ניתן למצוא רשימות של אנשים שעלו החל מ1919.
יש רשימות רבות, בעיקרון רשימה של כל ספינה שנכנסה וכו'. ויש גם רשימות מרוכזות של כל העולים בטווח שנים מסויים.
חלק מהמסמכים הללו זמינים לצפיה באתר ארכיון המדינה. כולל למיטב זכרוני מסמך אחד שמכיל רשימת שמות של כל העולים בין 1919-1921.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
20/09/2016 | 04:30
3
34
לצפיה ב-'אני לא בטוח שהארכיון הציוני העלה את רשימות העולים לפי אוניות'
אני לא בטוח שהארכיון הציוני העלה את רשימות העולים לפי אוניות
23/09/2016 | 15:11
2
32
לרשת. למיטב זכרוני לא ולכן צריך לגשת לארכיון עצמו, או לכתוב להם ולבקש, אם אני זוכר נכון הם מבקשים תשלום. כבר עבר זמן רב שחיפשתי וקיבלתי רשימות עולים.

אריה
לצפיה ב-'רשימות-עולים'
רשימות-עולים
23/09/2016 | 16:39
37
לפי מה שנאמר לי בשעתו, הן בארכיון-המדינה והן בארכיון-הציוני, הרשימות מתחילת שנות ה-20 הן חלקיות בלבד, ורק החל מהשנים 1923-4 לערך הרשימות מלאות יותר. 

בארכיון-המדינה אף אמרו לי שרשימות מוקדמות יותר מצויות בארכיון הציוני, אך כעת, משעלה האתר החדש של ארכיון-המדינה עלו אל האתר רשימות מוקדמות, ואלה למעשה רשימות של הארכיון הציוני. למיטב זכרוני יש שם רשימה מוקדמת המסודרת אלפאביתית. 

הרשימות בד"כ לא מספקות את עיר-המוצא של העולה. במקרה הטוב מופיעה ארץ-המוצא, גם זה לא תמיד, אבל יש הבדלים בין רשימות שונות.

בעבר ערכו למעני חיפוש בארכיון הציוני ולא מצאו את מה שחיפשתי. גם כעת, עם עליית-האתר החדש של ארכיון-המדינה לא מצאתי את מבוקשי ביחד לשנים 1920-1921.

כך או כך, חשוב לדעת: אין לחפש באתר של ארכיון-המדינה ע"פ שם-משפחה בשורת-החיפוש, הרשימות הללו אינן מאונדקסות. יש לאתר את רשימות-העולים הרלוונטיות, ואז לעבור על הרשימות שם אחר שם. 

לצפיה ב-'הארכיון הציוני לא ארכיון המדינה כן'
הארכיון הציוני לא ארכיון המדינה כן
24/09/2016 | 20:35
30
צריך להבין. כל אניה שנכנסה נערך רישום של הנוסעים שלה (מעין מקבילה למנפיסט באליס איילנד). חוץ מזה נערכו מעת לעת רשימות דיווח למוקדי הסוכנות או מוקדי ממשל אחרים. מלבד זאת היו רשימות מסכמות ורשימות שכללו חתכים שונים לצרכים מסויימים. מלבד זאת בשנים מאוחרות יותר נערכו רשימות אלפתיות של כלל הנוסעים משנים מסוימות.
כל אוסף המסמכים המגוון הזה נמצא בארכיון הציוני ובארכיון המדינה בחלוקה ביניהם. זה לגבי המקור, לגבי סריקות, חלק גדול ואולי רוב החומר נסרק ונמצא אצל שניהם במקביל, רק בעוד הארכיון הציוני מעלה מעט ממנו לרשת, ארכיון המדינה החדש מעלה בשלבים את כל מה שיש לו ובינתיים העלה חלק מכובד מהרשימות הנ"ל.
השורה התחתונה היא כמו ששרי אומרת. יש לחפש באופן מושכל את הקובץ או הרשימה שעשויה לעזור לך, ואז לחפש בה ידנית את השמות.
חיפושים בתאר הארכיון המדינה לפי יהיו יעילים לפי שמות אוניות או שמות חברות ספנות או לפי תאריכים או לפי נמלים, הכל בהגבלה. יש צורך במעט עבודה לחפש ברוב המקרים.
לצפיה ב-'האתר http://www.raogk.org/ - מכירים?'
האתר http://www.raogk.org/ - מכירים?
18/09/2016 | 19:58
2
234
זהו אתר שאמור להיות פלטפורמה לשירותי התנדבות גנאלוגיים.
כלומר מפגש בין אנשים שמוכנים לעשות מידי פעם משימה גנאולוגית כלשהי בשבילך באיזור המגורים שלהם (כמו גישה לארכיון), וכך אתה יכול לעזור באיזור שלך ולהעזר באיזורים בהם אתה זקוק.
זה רציני? זה מוכר? זה יעיל מחוץ לארה"ב?
איך משתמשים בזה?

תודה על חוות דעתכם
לצפיה ב-'בזמנו, האתר הזה היה מוצלח מאוד ויעיל מאוד'
בזמנו, האתר הזה היה מוצלח מאוד ויעיל מאוד
19/09/2016 | 10:38
1
88
כמו תמיד במקרים כאלו, יעילותו העיקרית היתה בארה"ב, אך אפשר היה למצוא יסוע גם מחוצה לה. לפני כמה שנים (בסוף 2011), האתר הפסיק לפעול, ולאחר מכן קרו שני דברים:
  1. נפתחו קבוצות פייסבוק להחלפת התקשורת דרך האתר. יש קבוצה גדולה לסיוע בארה"ב (נכון לעכשיו, חברים בה כ - 24,000 חברים), וקבוצה נוספת לסיוע מחוץ לארה"ב (כ - 5,000 חברים). נסיונות אחדים שלי להסתייע בקבוצה האמריקאית לשאילתות כלליות (בניגוד לבקשות איתור ממוקדות) היו חצי-מועילים.
  2. נפתח אתר RAOGK חדש (בתחילת 2015). באתר החדש יש כרגע פחות מ - 300 מתנדבים, בעוד בשיאור של האתר הישן היו בו למעלה מ - 4,000 מתנדבים...
בל נשכח שלבקשות הממוקדות בגנאלוגיה יהודית ניתן להסתיע גם ברשימות התפוצה של JewishGen.

ארנון
לצפיה ב-'תודה על הפירוט...'
תודה על הפירוט...
19/09/2016 | 11:35
46
הנקודה היא שכאשר אני גם מתנדב עבור אחרים בעצמי, אני יכול גם להרגיש בנוח לבקש שוב ושוב. זה סוג של עיסקה. זה היה נשמע לי טוב כי כך אתה יכול לבחור היכן ומתי נוח לך לעזור ובהתאם לזה פונים אליך אישית, וכן הפוך.
כנראה שבאמת כיום הפייסבוק הוא פלטפורמה טובה יותר לדברים כאלו.
לצפיה ב-'ישיבה בקייב בין 2 מלחמות העולם'
ישיבה בקייב בין 2 מלחמות העולם
13/09/2016 | 12:26
4
103
שמעתי על אדם מסויים שנולד בערך ב1900 בפולין, שבשלב מסויים הוא למד בישיבה בקייב.
מישהו שמע על דבר כזה? ישיבה שהתקיימה אז?
יש דרך לברר כזה דבר?
לצפיה ב-'כן'
כן
15/09/2016 | 23:34
3
65
עתותי אינם בידי אך בחיפוש חטוף באתר hebrewbooks כבר מצאתי תוצאה אחת על ישיבה בקייב בשנת 1925, בקישור הבא:

לצפיה ב-'תודה על התשובה המועילה, אבל'
תודה על התשובה המועילה, אבל
16/09/2016 | 10:02
2
52
בנתיים, התחדשו/התחדדו לי כמה פרטים:

1. הבחור נולד ב1896, והתחתן ב1916. כלומר, זה היה לכל המאוחר בתוך תקופת מלחמת העולם הראשונה.
2. הלידה והחתונה היו בעיירתו שבאיזור לובלין. מה יכול לגרום לבחור להגיע עד לקייב ללמוד? משהו במלחמה?
3. הישיבה היחידה שעשויה הייתה להתאים הייתה ישיבת נובהרודוק, שהייתה ישיבה שהחלה בפולין והתפצלה לסניפים מרובים שנדדו בפרט בימי מלחמת העולם הראשונה. אבל, עד כמה שהצלחתי לברר הסניף שלה בקייב הגיע לשם לכל המוקדם חודשיים לפני חתונתו (יש כתובה) של הבחור.

אשמח לקבל כיוונים ורעיונות.
לצפיה ב-'יתכן שהיה בישיבה אחרי נישואיו.'
יתכן שהיה בישיבה אחרי נישואיו.
19/09/2016 | 22:35
1
21
לצפיה ב-'לא מסתדר עם הידוע. וגם פחות מסתבר.'
לא מסתדר עם הידוע. וגם פחות מסתבר.
19/09/2016 | 23:51
21
לצפיה ב-'יש למישהו/י המלצה לחוקר/מאתר תעודת לידה בגרמניה?'
יש למישהו/י המלצה לחוקר/מאתר תעודת לידה בגרמניה?
11/09/2016 | 17:55
4
89
אני מנסה לאתר תעודת לידה של סבתי ז"ל ילידת ברלין שבגרמניה. ידועים לי כל הפרטים המלאים אודותיה ואודות בני משפחתה, למעט הכתובת המדוייקת בברלין.
שמעתי פעם שהיא אמרה שבית הכנסת שלהם היה ברח' "גראנאדיה שטראסה", אך לא מצאתי איזכור לזה באינטרנט.

העניין הוא שבברלין יש מס' רובעים עצום ואין לי מושג באיזה רובע היא נולדה.
ניסיתי לפנות דרך אתרי האינטרנט של כל רובע, אבל זה כמו למצוא מחט בערימת שחת... הם לא דוברים אנגלית, רובם לא מגיבים לאי-מיילים שלי ואחרים פשוט מפנים אותי לחפש ברבועים אחרים.

לכן אשמח לשמוע המלצות לחוקר טוב ומקצועי שיוכל לסייע (פניתי לעו"ד שאמר לי סכום כסף מסויים ואז כששאלתי אותו עוד שאלות התברר לי שעליי להוסיף כל פעם סכומי כסף נוספים בגין אגרות, תירגומי תעודות לידה של משפחתי לגרמנית, אישור נוטריוני וכו' וכו' - זה לא נגמר!! ולכן אני מחפש מישהו מקצועי)
לצפיה ב-'שאלת בעבר, עניתי לך ויעצתי לך מה לעשות בנושא'
שאלת בעבר, עניתי לך ויעצתי לך מה לעשות בנושא
11/09/2016 | 18:07
3
71
אולם לא הגבת לשרשור. האם פעלת כפי שהצעתי לך? אם כן, מה עלה בגורל-הפנייה שלך? חשוב לעדכן כדי שגם אחרים, שמחפשים בברלין, יתעדכנו במידע רלוונטי. 
לצפיה ב-'שלום שרי'
שלום שרי
11/09/2016 | 18:31
2
75
שלום שרי,
איני נכנס לעיתים קרובות לאינטרנט וגם לא לאתר הזה וזו הסיבה להשתהות.

בכל אופן, פניתי אל הקישור שמסרת לי - אך עדיין אין שום מענה....

אני מודה לך על הייעוץ וההכוונה.

אעדכן אם אצליח למצוא דרך לאיתור (נראה לי שלא יהיה מנוס מלפנות לעו"ד שמתמחה בתחום. מדובר בסכום כסף רב).
לצפיה ב-'אפשרות נוספת '
אפשרות נוספת
11/09/2016 | 18:55
1
65
גם אצלי לקח זמן עד שענו בשעתו, וכמדומני שזה היה רק לאחר ששלחתי תזכורת (אחרי שלא נעניתי בעקבות הדוא"ל הראשון). 

כך או כך, אפשר לנסות ליצור קשר גם עם הארכיון המרכזי בברלין, ייתכן שיוכלו לסייע (מבית-הכנסת הגדול הפנו אותי בשעתו אל הארכיון המרכזי):

לצפיה ב-'האם ניסית לאתר את המשפחה במדריכי-הכתובות של ברלין?'
האם ניסית לאתר את המשפחה במדריכי-הכתובות של ברלין?
11/09/2016 | 19:15
61
אם ידועים לך שמות-הוריה של סבתך (לפחות שם-אביה), ואם שם-המשפחה לא נפוץ מדי, יתכן שתוכל בשלב ראשון לאתר את הפרטים אודות משפחתה במדריכי-הכתובות בברלין (כמו גם לעקוב אחרי שינוי-הכתובת במרוצת-הזמן). זה עשוי לסייע בידך באיתור של תעודת-הלידה של סבתך. 

מדריכי-הכתובות של ברלין: http://digital.zlb.de/viewer/cms/82/

לצפיה ב-'פרויקט תיעוד בית העלמין העתיק בגאליפולי'
פרויקט תיעוד בית העלמין העתיק בגאליפולי
08/09/2016 | 18:56
14
147
בעיר גאליבולו (לשעבר גאליפולי), השוכנת על הגדה המערבית של מיצר הדרדנלים בטורקיה, יש בית קברות עתיק ששימש את הקהילה היהודית שם עוד מלפני גירוש ספרד ועד סוף שנות ה-60 של המאה הקודמת כאשר הקהילה חדלה להתקיים.

עד לאחרונה עמד האתר בשממונו, כאשר סכנת הכחדה ריחפה עליו כתוצאה מהזנחה ומפיתוח אורבני מואץ של העיר הטורקית גאליבולו. לפני מספר שנים הקמנו, צאצאי יהודי גאליפולי, עמותה שמטרתה שימור מורשת יהדות גאליפולי והצלת בית העלמין היהודי העתיק, שיקומו ושימורו. למאמץ שלנו נרתמו האנשים היקרים של חברת "אתרא קדישא" שפעלו ללא ליאות תוך שהפעילו את קשריהם בכל העולם ואת מלא משקלם על גורמי השלטון (המקומי והמרכזי) בטורקיה עד לנשיא ארדואן. כמו כן פעלו איתנו חברים טורקים, תושבי גאליפולי שעבורם שימור מורשת היהודים שחיו שם זה כמו שימור מורשתם הם.

לאחרונה התבשרנו שמאמציינו נשאו פרי ושהמחלקה לשימור אתרים היסטוריים במשרד התרבות הטורקי הכריזה על בית העלמין כאתר היסטורי קדוש שיש לשמר אותו ולהגן עליו.

אחרי פעילות ניקוי האתר וניקוש הצמחיה הפראית שכיסתה אותו התגלו כ- 2,500 מצבות שהעתיקה ביניהן משנת 1540.

https://youtu.be/spCPsmU4P7A

במקביל לפעולת השימור שאנחנו מתכננים (תיקון החומה, השער וניקוי המצבות) אנחנו מתכננים מבצע לתיעוד (סימון, צילום, פיענוח, קיטלוג ופרסום באינטרנט) של כל המצבות באתר. העבודה תיעשה ע"י מתנדבי העמותה שלנו מהארץ ומהעולם.

מאחר ואין לנו ידע ונסיון בפרויקט מעין זה, נשמח להוועץ באנשים ובגורמים בעלי נסיון בנושא שיוכלו להמליץ על כלים ושיטות לביצוע הפרויקט.

אילן גיא
לצפיה ב-'שיחזור ושימור בתי עלמין יהודיים'
שיחזור ושימור בתי עלמין יהודיים
09/09/2016 | 00:21
1
97
שלום אילן
יעוץ ועזרה בנושא זה תוכל לקבל מפרופסור קלאוס וורנר. האיש הזה עבד שנים רבות בשיקום בתי עלמין יהודיים וגם היום, כשהוא מרצה באקדמיה, הוא ממשיך לעזור וליעץ לאלו שעוסקים בכך בגרמניה.
תוכל לכתוב לו באנגלית וכמובן גם בגרמנית. הוא מבין גם עברית אבל למרות שהוא יודע את ספר יהושוע בעל פה הוא לא קורא עברית באופן שוטף.
כתובתו : DocWerner@gmx.net
בן
לצפיה ב-'תודה בן, אפנה אליו. '
תודה בן, אפנה אליו.
09/09/2016 | 09:30
28
לצפיה ב-'בית הספר רעות אשל בירושלים'
בית הספר רעות אשל בירושלים
09/09/2016 | 14:21
62
תלמידי בית הספר רעות אשל בירושלים עוסקים כבר שנים אחדות בטיפול, שיקום ותיעוד בתי קברות יהודים בפולין (לאחרונה בעיר צ'סטוחובה) בפרויקט הנקרא "הגדעונים".  יש להם אתר אינטרנט http://www.gidonim.com/ - כדאי ליצור אתם קשר וולמוד מהם.

אריה
לצפיה ב-' W O W ! ! ! מלאכת קודש ענקית נטלת על כתפיך'
W O W ! ! ! מלאכת קודש ענקית נטלת על כתפיך
10/09/2016 | 18:44
2
83
 למקרא הדף שערכת כאן

ואתר האינטרנט המעניין של העמותה שהקמתם הנקרא בשם :
אתר מורשת יהדות גליפולי

אתה בוודאי כבר מבין שלקחת על עצמך פרוייקט ענק והתחייבות ארוכת שנים שרק בודדים ביננו עוזרים את הכוח כדי להוציאו מן הכוח אל הפועל.

יישר כוח ומי יתן תרבה בריאות ושנים.

לצפיה ב-'תודה על הפירגון חץ הכסף'
תודה על הפירגון חץ הכסף
10/09/2016 | 22:31
1
54
זאת אכן משימה מלאת אתגרים מחד אך מאוד מעניינת מאידך.
ואני בכלל שם בשביל אישתי.....
לצפיה ב-'ואתה שם בכלל בגלל,,,,'
ואתה שם בכלל בגלל,,,,
10/09/2016 | 22:55
58
נו, תראה מה זה אינטואיציה גברית, כנראה שלא במקרה כתבתי לך בסוף:
''יישר כוח ומי יתן ותרבה בריאות ושנים''

אתה תצטרך את זה
לצפיה ב-'פריטי ציוד לשלב ניקוי ותיעוד הקברים'
פריטי ציוד לשלב ניקוי ותיעוד הקברים
11/09/2016 | 02:17
5
74
רשימתציוד חלקית שאת רובה תוכל לקנות בגליפולי,
הכמויות לפי ידיים עובדות.
 להוסיף נייר A4 מודפס בישראל עם כותרות מוכנות לגבי נושאי ההעתקת הכתוב מהמצבות .
עפרונות ומחקים,
גירים צבעוניים להדגשת כיתובים ולהעתקת מספר המצבה במקרה שזה כתוב על גב המצבה בצד הנגדי לצד המצולם.

הסברים בנפרד

לצפיה ב-'ציוד נוסף'
ציוד נוסף
11/09/2016 | 02:39
4
57
כפפות עור לעבודה
מסכות מנתחים נגד אבק
ערכת עזרה ראשונה

רכב שישמש להסעות, להבאת מזון להשלמות ציוד בעיר, וחס ושלום לפינוי נפגעים או חולה למרכז הרפואי הקרוב.

לצפיה ב-' מספר קישורים לאתרים או דפים העוסקים בשימור בתי עלמין ומצבות'
מספר קישורים לאתרים או דפים העוסקים בשימור בתי עלמין ומצבות
11/09/2016 | 11:42
3
50
לצפיה ב-'הנחיות JewishGen / JOWBR לצילום מצבות + עצות מנסיון אישי'
הנחיות JewishGen / JOWBR לצילום מצבות + עצות מנסיון אישי
11/09/2016 | 15:41
2
47
הקובץ
מכיל הנחיות למשלוח תמונות מצבות לפרויקט JOWBR של JewishGen.
לפי נסיוני בפענוח כתובות מאלפי מצבות, חובה לצלם ברזולוציה גבוהה משמעותית מזו המומלצת על ידם, רצוי מאד כ-2MBytes לתמונה, במיוחד כאשר המצבות במצב גרוע.
הכי טוב לצלם ביום מעונן, הקונטרסט פחות מפריע, ובכל מקרה להימנע מאור שמש ישיר על המצבה, ובמיוחד לא שילוב של אור וצל על המצבה.
יש לצלם את כל המצבה, כולל העיטורים, היות ויש מקרים בהם שנת הפטירה מצוינת ברמת העיטורים ולא בשורות הטקסט הרגילות. אפשר להתרכז באזור הטקסט בתמונה נוספת.
כל המצבה חייבת להיות גלויה לצילום, ואם היא שקועה באדמה יש לחפור מעט ולגלות את השורה האחרונה של הכתובת.
כל הטקסט חייב להיות מצולם, גם אם ביותר משפה אחת. לעיתים קרובות הטקסט בשפה השניה תורם מידע חשוב נוסף.
אם יש כיתוב כלשהו על החלק האחורי של המצבה - יש לצלם גם אותו, ובצורה שתאפשר שיוך קל בין תמונות החזית והעורף.
יש הדוגלים בשיטת קצף הגילוח לשיפור הניראות של טקסט חרוט במצבה: מתיזים קצף על כל שטח הטקסט, ומנגבים את השאריות באמצעות מגב גומי בינוני. התוצאה - כל האותיות מופיעות בלבן ע"ג רקע כהה יותר. אחרים טוענים ששימוש בשיטה זו גורם לאיכול מואץ של אבן המצבה. ניתן להתגבר על כך ע"י שטיפה קלה, ובאזורים גשומים אין צורך אפילו בכך.
הפיענוח צריך להיות בעברית ובלועזית. בסיום עבודת הפיענוח רצוי להעביר את המידע (גם אם חלקי) לאתר מוכר וידוע עולמית בכדי שיהיה זמין לכל. יתרון נוסף שמספקים אתרים כאלה (לדוגמה JOWBR של JewishGen) הוא שימוש במנגנוני חיפוש מקורב שנוצרו במיוחד עבור שמות, וכך ניתן להתגבר על הבדלי איות של שמות משפחה ושמות פרטיים בשפות השונות.
יוסי יגור
לצפיה ב-'מצב איסוף החומר הטכני והמעשי אצלך'
מצב איסוף החומר הטכני והמעשי אצלך
11/09/2016 | 17:17
1
40
אילן,
מאחר ועברתי את כל מה שאתה עומד לחוות ולעבור ואינני יודע איזה ידע חבר לך אני אעביר לך כל מיני מידעים שאמורים לסייע בידך לבצע את המטלה הגדולה הזו.

כפי שאני שם לב, אינך יושב בחוסר מעש וכבר התחלת לחפור ולאסוף חומרים ולכן כל מה שנראה לך שכבר לעסת פשוט תתעלם.

עניין הצלם ואיכות הצילומים הם קריטיים אלא עם תעשה את העתקת הכתוב במקום בעת שתעבור ממצבה למצבה ותקיף כל אחת 360 מעלות....(זה כתוב בהודעה הקודמת שלך)

בצילומי היוטיוב שהעלת קשה להעריך את מצב המצבות ובוודאי שלא רואים את הכיתובים עליהם, כך שנושא זה אולי יהיה כדאי שתדבר איתי בהמשך מאחר וחפרנו גם חצי מטר כדי לשלוף אבני הראש שפשוט שקעו בקרקע עם השנים.

גם אני קראתי על הסכנה שבקצף, נו כיום אחרי כחמש או שש שנים שהשתמשנו בקצף גילוח לא רואים שום נזק לאבנים וזו הדרך היחידה להנציח את הכתוב בצורה ברורה וחדה (גם זה לא בכל המקרים ויש הרבה עבודת ניחושים וגישושים וחפירות באינטרנט וגם שימוש באופציות השונות שתכנות ציור מתוחכמות מאפשרות וגם כל אלה לפעמים אינם עוזרים)

אז אל תשתמש ברצף גילוח פשוט מפני שהוא יקר מדי במקום זה תחפש בקבוקי קצף של יום העצמאות, הם יותר גדולים ויותר זולים וגם מאלה תזדקק לעשרות רבות.
אני מסופק אם יתנו לך להעלות כמה קרטונים של אירוסולים שנתונים בלחץ מישראל ולכן צריך לבדוק מראש את המצאי בחנויות גליפולי ולא תשתמש בקצף גילוח,
עוד אלטרנטיבה היא שתקנו שם צבע שחור ומכחולים ותתעסקו ימים ארוכים בצביעת הכתוב זה גם לא פשוט לצבוע על אבן אנכית מפעת נזילות צבע, וגם זה לא יחזיק מעמד להרבה שנים. בקיצור קצף,
אגב יש לבחור את השעה ביממה בה יבוצעו הצילומים באשר שמש צידית תעניק צלליות לתוך הכתב, חוץ מזה שאבנים שנמצאות תחת צל עצים חלקי מטעה את המצלמה ומקשה לפעמים מאוד על קריאת הכתוב.

עונת השנה בה תצאו למבצע חשובה גם כן מבחינת תנאי העבודה במקום די חשוף לשמש וללא אמצעי עזר ונוחות (אלא אם המקומיים יצאו מגדרם לסייע גם בנושאי איכות החיים שלכם בימים שתקדישו.

אנא צרף מפה של העיר תו סימון בית העלמין, או ציין  בבקשה קואורדינטות של בית העלמין.

לצפיה ב-'בשום פנים ואופן לא לנסות לצבוע את האותיות מחדש!'
בשום פנים ואופן לא לנסות לצבוע את האותיות מחדש!
11/09/2016 | 17:39
107
לא ניתן לעשות זאת בזמן סביר, ומה שיותר מכך, זה מנציח טעויות פיענוח רגעיות!
לצפיה ב-',תודה רבה לכלכם'
,תודה רבה לכלכם
11/09/2016 | 17:43
1
36
תודה על ההתייחסות והרצון לעזור בהכוונה ובעצה.
מכל מלמדי השכלתי!!!
אמשיך לדווח לכם כאן על כל התקדמות.

אילן
לצפיה ב-'והעיקר, בפרויקט החשוב כל כך שלקחתם על עצמכם'
והעיקר, בפרויקט החשוב כל כך שלקחתם על עצמכם
11/09/2016 | 18:10
21
לצפיה ב-'פנתה אליי ידידה טובה של המשפחה'
פנתה אליי ידידה טובה של המשפחה
09/09/2016 | 18:27
4
220
(שהיא כמו האימא השנייה שלי) בבקשה.
שם נעוריה היא וייסניגר (WEISINGER) בתו של יעקב ז"ל.
יעקב, אביה, יליד צ'רנוביץ, נשא שני שמות משפחה:
של אביו, WEISINGER ושל אימו ASHENDORF.
יעקב עצמו, נדד בשנות ה 20 של המאה הקודמת מצ'רנוביץ לאי קוראסאו, ומשם לצ'ילה, שם נולדה אותה ידידה לפני 69 שנים.
החיפוש אותו היא מבקשת למקד, הוא אחר משפחת ASHENDORF שלמיטב ידיעתה, שאינה רבה, נדדו מצ'רנוביץ למונטריאול קנדה.
אין לה ידיעה על שמות פרטיים, מה שבהחלט מקשה על החיפוש.
השאלה שאותה אני שואל, האם קיימים אי אילו רישומים על מהגרים בשם ASHENDORF שהיגרו מאירופה למונטריאול (ככל הנראה) בשנות ה 20 או ה 30 של המאה הקודמת ומוצאם אף הוא מצ'רנוביץ?

מודה בשם שנינו על העזרה.

שבת שלום.
חגי
לצפיה ב-'צריכים עוד שמות...'
צריכים עוד שמות...
10/09/2016 | 11:36
1
68
מה שם הידידה? שם אמה? אחים ואחיות? האם יעקב עלה ארצה? עבר לקנדה?
ב-מיי הריטג' יש הרבה אשנדורף, כולל "יעקבים", רובם גרים בארה"ב, לא מצאתי בקנדה, אך זה בהחלט מעבר אפשרי.
אם יהיו עוד שמות, ניתן יהיה, אולי, לקשר עצי משפחה למשפחתה של ידידתך.
לצפיה ב-'אז ככה...'
אז ככה...
10/09/2016 | 11:54
67
שמה של ידידת המשפחה הוא מרטה וייסינגר.
יעקב, היה אביה, שעלה ארצה עם אשתו ושני ילדים בשנות ה 60 המאוחרות של המאה הקודמת מצ'ילה.
אחיה, דר' גידו וייסינגר, היה רופא בביהח יוספטל באילת.
אחותה, אסתליטה, נשואה לאברם (אחרי צאת השבת אברר את שם המשפחה) והם גרים בגני תקווה.
לשאלתי, הם לא מכירים השמות של האנשים שהיגרו מצ'רנוביץ למונטריאול.
אני אנסה לבדוק יותר בהמשך הערב.
אני מצאתי שם של שירלי אשנדורף, שנולדה בשנות ה 30 (מתאים בגדול לשנתון של מי שהיגרו) והיגרה בעצמה מקנדה לאוסטרליה, שם נפטרה לפני מס' שנים.
אני אנסה לבדוק יותר לעומק עם אנשי הקשר שלי באוסטרליה.
לצפיה ב-'אשנדורף אחד ברשימה של Jewish Genealogical Society of Montrea'
אשנדורף אחד ברשימה של Jewish Genealogical Society of Montrea
10/09/2016 | 12:01
71
הפרטים אינם ברשת אבל ניתן להזמין בתשלום העתק התיעוד בכתובת:
vital@jgs-montreal.org
פרטים להזמנה בלינק http://jgs-montreal.org/vital/index.html#Search
לצפיה ב-'יש משפחת אשנדורף בחיפה ובקריות'
יש משפחת אשנדורף בחיפה ובקריות
12/09/2016 | 17:49
19
לצפיה ב-'מאגרי מידע חדשים באינטרנט של בית התפוצות'
מאגרי מידע חדשים באינטרנט של בית התפוצות
10/09/2016 | 10:56
279

אל תחמיצו את הרצאתו של חיים גיוזולי, מנהל המרכז לגנאלוגיה יהודית בבית התפוצות שתעסוק בין השאר בהצגת מאגרי המידע החדשים באינטרנט על פירוש ומקור שמות המשפחה.
ההרצאה תתקיים במסגרת הכנס הגנאלוגי ה- 11 של העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה.
לחצו על הקישור לאתר הכנס, התרשמו והירשמו. http://amitay97.wixsite.com/11th-convention

חם בפורומים של תפוז

במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ