לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1741317,413 עוקבים אודות עסקים

פורום הורים לילדים ביסודי

ברוכים הבאים! לכל אחד מאיתנו יש אמונות ודעות באשר לגידול ילדים. לעיתים אנחנו מצליחים ליישמן, ולעיתים המציאות גורמת לנו "לחשב מסלול מחדש". הכניסה של ילדינו למערכת החינוך מציבה בפני ההורות שלנו אתגרים חדשים הלובשים פנים שונות לאורך השנים של ילדינו בביה"ס. אנחנו כאן כדי לדבר בפתיחות ובאווירה נעימה על כל מה שקשור להיותנו הורים ולא רק... גלישה נעימה ליאת של עדי והפוך עם ראש כפול

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים לילדים ביסודי

ברוכים הבאים! לכל אחד מאיתנו יש אמונות ודעות באשר לגידול ילדים. לעיתים אנחנו מצליחים ליישמן, ולעיתים המציאות גורמת לנו "לחשב מסלול מחדש". הכניסה של ילדינו למערכת החינוך מציבה בפני ההורות שלנו אתגרים חדשים הלובשים פנים שונות לאורך השנים של ילדינו בביה"ס. אנחנו כאן כדי לדבר בפתיחות ובאווירה נעימה על כל מה שקשור להיותנו הורים ולא רק... גלישה נעימה ליאת של עדי והפוך עם ראש כפול
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
פורום הורים לילדים ביסודי
המשך >>

לצפיה ב-'שאלת אבחון מחוננים'
שאלת אבחון מחוננים
04/01/2018 | 08:57
1
132
הבן שלי עבר את שלב א (טוען שבקלות) ונבחן בשלב ב' (שגם עליו אמר שהיה קל מאוד).
רוצה להתכונן לעתיד לבוא במידה ויעבור.
יש לנו בית ספר עם כיתה של ילדים מחוננים בעיר. לזו הוא הודיע שלא ילך גם אם יעבור לשמחתי כי גם אני מעדיפה שישאר בבית הספר הנוכחי, הוא פורח חברתית לא רוצה לשנות את זה.
האם אפשר ללכת ליום שליפה בעיר אחרת ואיך בדיוק זה עובד? האם יהיה עלינו לקחת אותו לעיר אחרת במידה ולא נרצה שילך לכיתת המחוננים בעירנו?
לצפיה ב-'אנחנו שלחנו שנה למרכז בעיר אחרת'
אנחנו שלחנו שנה למרכז בעיר אחרת
04/01/2018 | 09:02
110
ואז עברנו לכתת מחוננים.
היה צריך להביא ולהחזיר. לא בחרנו את העיר הקרובה ביותר אלא את זו שההורים שלי גרים בה. הקפצנו בדרך לעבודה והיא הלכה מהמרכז אליהם הביתה.
לצפיה ב-'הילד אף פעם לא שמח בחלקו. מה עושים?'
הילד אף פעם לא שמח בחלקו. מה עושים?
01/01/2018 | 13:39
13
366
שלום

יש לי 2 ילדים, 8 ו-6. בת גדולה  ובן קטן. שניהם ילדים חכמים, וכמיטב המסורת, לא חסר להם כלום. 
שני הילדים אובססיביים אחד כלפי השני ובכלל, כלפי מתנות חומריות. זה מתבטא בכך ששניהם קנאים ביותר אחד לשני, ושניהם קודם כל בוחנים מה האחר קיבל ואף פעם לא שמחים בחלקם - אלא אם כן, אחד מהם מקבל משהו והשני לא, וזה מצב שכמעט לא קורה. מטבע הדברים.

הדבר השני, שיותר עולה לאחרונה הוא, שהם פשוט לא שמחים עם מה שיש להם. במיוחד הילד הקטן יותר. הוא כל הזמן טוען לקיפוח, ומבקש שייקנו לו עוד ועוד ועוד. כרגע זה בעיקר אספנות זיבלונים, אבל לאחרונה כשהודענו לאחותו שהיא תקבל פלאפון בהמשך השנה (בכפוף לעמידה במטלות וגילוי אחריות), היה סקנדל שלם, והבן הקטן נכנס לטאנטרום טוטאלי על כך שאחותו תקבל טלפון והוא לא.
אני לא כ"כ יודע כבר איך להסביר ומה לומר לו, כי הוא דוחה את ההסברים, ואומר שהוא לא יהיה שמח עד שגם הוא יקבל לפחות את מה שאחותו הגדולה מקבלת.

הבית שלנו הוא לא בית חומרי, כתפיסה. אנחנו אמנם מבוססים כלכלית אבל לא מתהדרים בסמלי סטאטוס חיצוניים, לא מסתובבים בקניונים, לא נוסעים ברכבים יקרים, ומשתדלים מאוד לשמור על פרופיל נמוך, גם כלפי חוץ וגם כלפי פנים, בדיוק בשביל לא להשחית את הילדים. אבל זה לא נראה שעובד לנו כל כך כרגע.

אשמח לעצות. איך לגרום לילד להעריך את מה שיש לו יותר? איך לעקור את הציפיה שכל מה שהעולם נותן לאחד, גם השני צריך לקבל?
לצפיה ב-'קודם כל, למה כמעט לא קורה'
קודם כל, למה כמעט לא קורה
01/01/2018 | 14:22
234
שאחד מקבל והשני לא? מה עם יום הולדת? אצלנו זה ה-זמן לקבל מתנות, ובעצם באמת פרט לאוספים הדברים היחידים ששייכים רק לאחת הילדות והיא קובעת אם לשתף את האחרות בו ואיך.
דבר שני, הילדים שלך כבר לא קטנים וכבר נמצאים במסגרות, והרבה ממה שהם חושבים מושפע ממה שהם רואים סביבם במסגרות. אז אם במסגרות שלהם יש ילדים רבים ששמים דגש על חומרנות, זה לא מאוד מפתיע שגם הם כך, ובסך הכל מעיד על השתלבות טובה שלהם בסביבה שלהם והטמעת הנורמות בה. אם רוצים נורמות אחרות אפשר או להעביר אותם סביבה, או לעשות מאמץ מיוחד לחנך אותם נגד אותן נורמות, אבל לצעד כזה עלולות להתלוות בעיות חברתיות, וצריך לעשות אותו בצורה מאוד חכמה כדי שהם גם יטמיעו את הערכים שאתם רוצים שיטמיעו וגם לא ייפגעו מבחינה חברתית. חלק מהערכים גם לא לגמרי מתנגשים ולכן פחות קשה להנחיל אותם - אפשר להיות חומרני אבל עדיין לא כפוי טובה, וכו' - שוב, תצטרכו למצוא את הדרך, תוך התחשבות בסביבה שבה הילדים נמצאים.
לצפיה ב-'התחושה שלי היא שהילדים מתנהגים בהתאם לתגובות של ההורים'
התחושה שלי היא שהילדים מתנהגים בהתאם לתגובות של ההורים
01/01/2018 | 14:30
197
ממליצה לך על הספר "אחים ללא יריבות". הגישה שלהם לדעתי הכי נכונה, רק צריך להיות מסוגלים באמת לחשוב כמוהם ואז גם הרבה יותר קל לנהוג בהתאם.
לצפיה ב-'יש אנשים כאלה, וקטונתי מלהבין למה'
יש אנשים כאלה, וקטונתי מלהבין למה
01/01/2018 | 14:30
2
220
אפשרות אחת זה לנסות להבין מה מקור הבעיה.

אבל במקביל, ומתוך הנחה שאולי אף פעם לא תבינו למה הוא כזה - אני חושבת שצריך להפסיק להסביר, ופשוט שהילד יתרגל שאלה החיים.

רוב הילדים מבינים נימוק כמו "כי היא גדולה. עוד שנתיים גם אתה מקבל". לא צריכים להסביר להם את ההחלטה שלכם.
אם הוא אומר שלעולם לא יהיה שמח, אני הייתי עונה "חבל לי לשמוע". וזהו. אי אפשר שהחוסר שמחה שלו יגרור אתכם לנתינה חסרת גבולות (כי זו הבעיה, שאין לזה סוף. אם טלפון יהפוך אותך למאושר באדם, אולי תקנו לו טלפון. אבל ברור שיום אחרי שהוא יקבל טלפון הוא יבכה כי הוא ייזכר במשהו אחר שאין לו).

אני לפעמים עונה דברים כמו "החיים זה לא פיקניק". שזה מעביר את המסר ש
א. נכון, אני מבינה שאתה מבואס
ב. ככה זה
ג. נמאס לי לשמוע את הקיטורים האלה

יש אנשים שנשארים ככה כל החיים. מפעם לפעם תופסים מרירות. כל הזמן משווים לאחרים. אני באמת לא יודעת איך זה קורה. ואני לא חושבת שזה "פגם בחינוך" שלכם. 
לצפיה ב-'אצלנו אנחנו שרים'
אצלנו אנחנו שרים
01/01/2018 | 14:53
182
You Can't Always Get What you Want כשילדה רוצה משהו ואנחנו לא מתכוונים לתת לה. הן כבר מכירות את זה ויודעות גם שאין לנו שום כוונה לתת להן כ-ל מה שהן רוצות. והן גם לא מתבאסות מזה. אפשר להרגיל מהתחלה - למשל, לתת לילד לבחור דבר אחד בסופר או צעצוע אחד בחנות הצעצועים או להגיד מראש שהיום אנחנו הולכים לחנות הצעצועים כדי לקנות מתנת יום הולדת לחבר שלו מהכיתה אבל הוא עצמו לא יקבל כלום או שהיום הולכים לסופר אבל קונים רק מה שצריך והוא לא מקבל חטיף או סתם כבר בסופר אומרים לא לכל דבר שהו מבקשות, גם בלי להודיע מראש - וכך מההתחלה הילד רגיל למצבים שבהם הוא לא מקבל כל מה שהוא רוצה ואפילו לא מקבל כלום.

לצפיה ב-'אני מסכים. וכן, לילד שלך יש את הזכות לא להיות שמיח.'
אני מסכים. וכן, לילד שלך יש את הזכות לא להיות שמיח.
02/01/2018 | 10:39
26
לצפיה ב-'לא עושים'
לא עושים
01/01/2018 | 15:38
1
179
לא גורמים לילד להעריך משהו שהוא לא רוצה ולא יכול להעריך, ולא עוקרים לו ציפיות. זה הוא וככה אתם אוהבים אותו. לא חייבים לשנות אותו, גם אם אתם לא שותפים לדעות ולהשקפת העולם שלו. כל עוד הוא לא פוגע באף אחד אחר, שיבושם לו עם הרגשת הקיפוח.

ובתכלס: אם לא תתעסקו בזה, מן הסתם גם מפלס הענין שלהם ירד. אם אתם לא תשתתפו בהשוואות/ תחושות קיפוח/ דיון בלמי מגיע מה מתי ולמה, גם הם יעסקו בזה פחות (כמה פחות? תלוי בהם).

ורגע של תיאוריה: לפסיכולוגיה הקלאסית - מפרויד והלאה - יש המון מה להגיד על תפקידים שילדים לוקחים בתוך המשפחה, יחסי אחים וההשפעה שלהם על התפתחות אישית של האדם שגדל מהם. שב תקרא, ברוב המקרים זה טבעי ומקובל וחלק מההתפתחות שלהם.
לצפיה ב-'הבעייה היא שזה פוגע בילד.'
הבעייה היא שזה פוגע בילד.
01/01/2018 | 16:05
165
כהורה, חשוב לך לא רק שמה שהילד עושה לא יפגע באחרים - אלא גם שזה לא יפגע בו. לכן אם אפשר לעזור לו להיפטר מתחושת הקיפוח - לדעתי להורה כדאי כן לעשות מאמץ בכיוון.

אני אתן דוגמא. יש לי בת נורא פחדנית - מהרגע שבו היא נולדה היא מפחדת מהכל. הייתי יכולה להגיד "ככה היא" ולתת לה לפחד מהכל - כי זה הרי לא פוגע באף אחד אחר. אבל זה כ-ן פוגע בה. זה מונע ממנה לחוות את העולם כמו שהיא הייתה מצליחה לחוות אם הייתה מתגברת על הפחד, וליהנות ממה שיש לו להציע במקום להימנע או להרגיש מותקפת. אז זו הדרך שבחרתי - לעזור לה להתגבר על הפחד - וזה הוסיף המון אושר לחיים שלה. אמנם זה דרש המון השקעה מצדי כהורה, והמון רגישות לתחושות שלה בכל שלב, אבל אחד אחד ולאט לאט היא התגברה על המון פחדים. מובן שיש עדיין פחדים נוספים, אבל יש גם ילדות מלאת חוויות מאושרות במקום ילדות של רק לשבת בצד כשהאחרים חווים.
אותו דבר לגבי תחושת קיפוח אם היא באמת כל הזמן שולטת בחוויות שלהם, כמו שהוא מתאר. קצת קיפוח פה ושם זה טבעי ומוכר ובאמת הולך יד ביד עם מבנה המשפחה - אבל לא כתגובה השלטת והעיקרית.
לצפיה ב-'כל ילד הוא עולם אחר'
כל ילד הוא עולם אחר
01/01/2018 | 16:12
1
216
תפקידי כהורה לתת לכל ילד מה שאני חושבת שמתאים. כל אחד מקבל דברים שונים לפי גילו צרכיו והחלטתי השרירותית.
אם ילד אחד צריך שיעורים פרטיים אני לא אפצה ילד אחר בערך כספי שווה. זו החלטתי.
מותר להם להיות לא מרוצים. מותר להם לנמק למה הם רוצים את מה שהם רוצים ולמה חשוב שיקבלו. נימוק צריך להיות יותר מככה אני רוצה. אני  צריכה להחליט בהמשך. בהתאם לשיקולי. 
כשמתחיל אני רוצה התשובה שלי שאני רוצה הליקופטר. מחכה לרגע שבו הם יקנו לי הליקופטר.
ככה כל ילד מקבל דמי כיס בגובהה שונה. והחלטה לכל ילד לא תלויה במה שאחיו קיבל. באמת לכל ילד יש צרכים אחרים. 

לצפיה ב-' אהבתי איך לכל משפחה יש ביטוי משלה'
אהבתי איך לכל משפחה יש ביטוי משלה
01/01/2018 | 16:55
152
שאומר שלא כל דבר שהילד רוצה הוא יקבל.
לצפיה ב-'רגע, למה מה ש"העולם" נותן?'
רגע, למה מה ש"העולם" נותן?
01/01/2018 | 19:37
155
בעולם אתם לא יכולים לשלוט, והילדים שלכם יודעים את זה גם בגיל 6. השאלה היא למה ההורים לא צריכים לתת לאחד מה שהשני קיבל, ולזה אפשר בהחלט לתת נימוקים, אם רוצים, או להגיד שכך החלטתם או כל דרך שבה אתם בוחרים במסגרת ההורות שלכם.
אפשר לומר שגיל 6 הוא צעיר מדי לטלפון, לדעתכם, ולכן גם אחותו לא קיבלה בגיל 6. אפשר לדבר על היתרונות והחסרונות של להיות צעיר יותר באופן כללי. אפשר לדבר על כך שכל ילד שונה ולכל אחד יש רצונות וצרכים משלו והוא מקבל בהתאם. וכו' וכו'.
לצפיה ב-'האם אתה שלם עם ההחלטות שלך?'
האם אתה שלם עם ההחלטות שלך?
02/01/2018 | 21:46
94
האם אתה בוודאות מרגיש ויודע שאתה לא מקפח אף אחד מהם?
אם כן, אז תתנהג בהתאם, בעיני מותר לך אפילו להיות תקיף ואסרטיבי באמירה שלך.
יש לי ילד אחד לא מרוצה, במשך שנים זה קילקל לי את היחסים איתו כי תמיד הוא הצליח לגרום לי להרגיש סביבו רגשות אשמה וכעס. זה עבר ביום שהחלטתי שאני אמא מספיק טובה - לפעמים אני טועה, לא תמיד אני עושה הכל מושלם, יש לי מגבלות תקציב ומגבלות כח, אבל אני באמת משתדלת לתת לו (ולאחיו) את הכי טוב שאני יכולה ואם הוא לא מרוצה - זאת הבעיה שלו! אני לא מתרגשת אם הוא עושה שביתת רעב כי הכנתי אוכל שהוא פחות אוהב (ובטח לא נעמדת להכין אוכל אחר), או מאיים שלא ישתשמש בטלפון שקיבל בגלל שהוא יד שניה. לא מנסה לשכנע ולא להתנצל או להצטדק. 
מאז שהתחלתי עם זה היחסים בינינו השתפרו פלאים. הוא אמנם עושה פרצוף, אבל אני מתעלמת באלגנטיות. בסופו של דבר הוא לא מרעיב את עצמו, אוכל גם מה שפחות טעים לו ומשתמש בטלפון אפילו שהוא יד שנייה ולא הולך יחף אלא נועל נעליים של 2 ב-200 כי זה מה שאני יכולה להרשות לעצמי.
לצפיה ב-'בעיה '
בעיה
03/01/2018 | 09:37
85
אני באיזה שהוא מקום חושבת שילד סנדויץ הוא ילד שלא מרוצה מהמקום שלו בעולם ותמיד נילחם. אצלך הקטן הוא לא סנדויץ אבל הוא מתנהג כמו אחד כזה.
הוא נילחם על תשומת לב, מתאמץ ונאבק לבלוט, חושב שמגיע לו גם כמו לאחותו הגדולה כי הם בעצם שווים.
אני חושבת שדיבורים והסברים סביב זה בסוף יפתרו את הבעיה. נתת דוגמא לטלפון.. את יכולה לומר "תגיע לכיתה ג תקבל טלפון" סוף פסוק אין מה להוסיף בדיון. ואם זה גולש לויכוח ובכי כי אתה כועס? כנס לחדר תצא כשתירגע.
כן להבליט את השוני בין גיל 8 ל-6, לדבר על מה כל אחד צריך, מה כל אחד יכול ומה לא. אני יכולה להיכנס לפרטים ולהסביר דברים לסנדויץ החכם שלי (נניח קניתי 2 זוגות נעלי בובה לקטנה בת שלוש והוא רצה זוג נעליים. נכנסתי איתו לפירוט המחיר, על זה שזוג נעליים שלו עולה 200 שח ובמחיר הזה אני קונה לקטנה חמש זוגות כאלה. זה היה מסביר ומרגיע)
זמן איכות עם הקטן- ממליצה בחום על בילוי זוגי של אחד מכם עם הבן 6, זה מעצים ומחזק.
וכמובן לבדוק את עצמכם, אם הבת לא מקבלת יותר יחס מהקטן. במידה ולא, זה בסדר רק להיות עם יד על הדופק. אבל הפרדת כוחות היא חשובה ובילוי אחד על אחד אפילו יותר.

ובעיקר, לבדוק את התגובות שלכם, החשש החשיבה שבאים לידי ביטוי בהתנהגות שלכם מולם. להבין שלכל ילד יש את הצרכים שלו ולהתנהל לפי זה.

נ.ב. אגב אצלנו מתנת יומולדת היא אישית באותו היום יומייים ואחכ היא של שניהם. התיאוריה שלי אומרת שבזכות היומולדת של אחד מהם, נרכשה המתנה, אבל בפועל שניהם נהנים ממנה.
לצפיה ב-'אני חושבת שזה תלוי בכמה דברים'
אני חושבת שזה תלוי בכמה דברים
03/01/2018 | 11:37
95
אופי- יש מי שיותר "שמחים בחלקם" רואים את הכוס המחאה ויש מי שלא
יש מי שיותר מסתכלים על אחרים ויש מי שיותר מרוכזים בעצמם.
מעבר לזה השאלה גם מה מרוויח מהטנטרומים הללו- האם בסופו של דבר יקבל את שרוצה, וואללה שווה לו.
יש את היחס שלכם- עד כמה משמעותי וחשוב ו"הולכים על ביצים" בנושא.

לי תאומות, ובשלב מסויים התחלתי במכוון לקנות משהו לאחת ולשניה לא (להביא חולצה שראיתי בעיקר דברים שצריך לא פינוקים) בכדי לחדד את העניין שכל אחד מקבל את שצריך את שמתאים.
שאם הלכתי וראיתי חולצה שאחת תאהב אני לא אחפש בכח משהו שאחותה תאהב, בהזדמנות אחרת אם אמצא מה שהשניה אוהבת אקנה.

בהתחלה היו "ספירות" והשוואות עם הזמן זה בא טעי יותר.

לגבי דבר כמו טלפון- מבינה את הרצון שלו ו"ההיסטריה" זה מוצר נחשק מאוד מאוד  אבל אני חושבת שבמקרה כזה אין לך מה להסביר יותר מידי. אתם החלטתם שמגיל מסויים/במצב מסויים מקבלים וזהו. הוא יכול לבחור ולשקוע בעצב שלו ויכול להבין.
מניחה שאם תעזבו את זה ולא תתייחסו לחפירות בסוף הוא יתבאס אבל ישחרר
לצפיה ב-'המלצה לאופטומטריסט ילדים טוב, בבקשה'
המלצה לאופטומטריסט ילדים טוב, בבקשה
02/01/2018 | 08:32
11
107
הי,
למישהי פה יש המלצה לאופטומטריסט ילדים טוב באיזור מרכז?
תודה
לצפיה ב-'המלצה ,,'
המלצה ,,
02/01/2018 | 09:49
1
83
באוניברסיטת בר-אילן ,יש קליניקה שאותה מנהל פרופסור ,
עורך בדיקות עיניים לכול המשפחה, וגם לילדים.
זו בדיקה מאוד מדוייקת ויסודית, בחינם ללא תשלום.
מאוד מומלץ.
לצפיה ב-'להתקשרות לקביעת תור לילדים מגיל 4 ומעלה:'
להתקשרות לקביעת תור לילדים מגיל 4 ומעלה:
02/01/2018 | 09:57
76
לקביעת תור לבדיקה ללא תשלום,
להתקשר לטלפון : 03-5317691

פעילות המרפאה:
יום ראשון --   15:00-8:30
שני-חמישי -- 19:00-8:30
לצפיה ב-'אנחנו הלכנו לאופטיקיד.'
אנחנו הלכנו לאופטיקיד.
02/01/2018 | 09:56
7
104
הגענו עם מרשם מרופא עיניים לילדים, אז לא היינו זקוקים לבדיקת אופטימטריסט. נדמה לי שבגילאים צעירים חייבים בבדיקת רופא.
היינו מאוד מרוצים מדניאל, הבעלים. זו רשת, אז יש שם כמה אופטומטריסטים. דניאל עובר בין הסניפים, ואני ממליצה ללכת רק כשהוא נמצא.
לצפיה ב-'אם לא הייתם צריכים בדיקת אופטומטריסט אז בשביל מה דניאל?'
אם לא הייתם צריכים בדיקת אופטומטריסט אז בשביל מה דניאל?
02/01/2018 | 17:12
6
80
אגב, גם אני מרוצה מאופטיקיד, אבל תמיד מגיעה עם מרשם מרופאת עיניים מומחית לילדים.
לצפיה ב-'גם אנחנו מגיעים עם מרשם רופא. ואצלנו האחראי על הכול הוא אלי!'
גם אנחנו מגיעים עם מרשם רופא. ואצלנו האחראי על הכול הוא אלי!
02/01/2018 | 17:20
3
75
כבר שנים..... חשבתי שהוא הבעלים
לצפיה ב-'אולי אני פשוט לא מעודכנת.'
אולי אני פשוט לא מעודכנת.
02/01/2018 | 17:37
2
68
דניאל היה המקים והבעלים, אבל לא הלכנו לשם בכמה שנים האחרונות. אולי הבעלות עברה.
לצפיה ב-'ויכול להיות שהם שניים '
ויכול להיות שהם שניים
02/01/2018 | 17:44
1
12
לצפיה ב-''
03/01/2018 | 09:23
לצפיה ב-'אנחנו דרומיים, והסניף הקרוב אלינו נמצא בראשון.'
אנחנו דרומיים, והסניף הקרוב אלינו נמצא בראשון.
02/01/2018 | 17:27
1
58
היתה שם אופטומטריסטית מאוד לא נחמדה. מהזן שיודע מה טוב לילדה יותר מההורים שלה. לא הסכימה למכור לנו את המסגרת שהילדה רצתה, באופן ממש בלתי מובן. התנהגה בצורה ממש לא שירותית, ולא נעימה.
ניסינו לקבוע תור לזמן שדניאל שם, וגילינו שהיום הקבוע שלו בראשון לציון לא אפשרי לנו. פעם אחת הגענו לרמת אביב, ושם היתה מישהי ממש נחמדה. דניאל באמת לא חסר לנו בפעם ההיא.
מכיוון שהבנו שנצטרך להכנס לפקקים של איזור המרכז, או להתמודד עם אופטימטריסטית לא נעימה, עברנו לאופטיקאי מומלץ קרוב לבית. הילדה כבר גדלה, ונעשה הרבה פחות חשוב ללכת למומחה לילדים.
יכול להיות שמאז התחלף הצוות, יכול להיות שיש עכשיו אופטימטריסט/ית נהדרים בראשון. אני יכולה להמליץ מנסיון אישי רק על דניאל, ועליו אני ממליצה בחום.
לצפיה ב-'הבנתי. אנחנו תמיד הגענו לרמת אביב ובאמת המוכרות שם היו בסדר '
הבנתי. אנחנו תמיד הגענו לרמת אביב ובאמת המוכרות שם היו בסדר
02/01/2018 | 17:32
54
(אגב לא נראה לי שהן אופטומטריסטיות)
לצפיה ב-'גם אנחנו באופטיקיד. ובפעם הבאה המלצות במסרים פרטיים בבקשה'
גם אנחנו באופטיקיד. ובפעם הבאה המלצות במסרים פרטיים בבקשה
02/01/2018 | 13:11
85
אחרת יימחק.
לצפיה ב-'שאלה בעניין פנקציות ניהוליות'
שאלה בעניין פנקציות ניהוליות
01/01/2018 | 06:14
22
675
שלום, לא פעילה כאן למרות שקראת בעיון
מבקשת להתייעץ לגבי עניין הקשב וריכוז שמתבטא בקשיי התארגנות קשים.
הגדולה שלי, בת 14, חכמה מאוד. מאובחנת עם בעיות קשב מגיל10. מטופלת תרופתית ברמה שאני לא בטוחה שעושה את המקסימום אבל עברנו המון מהמורות בדרך של תופעות לוואי קשות, כך שמה שיש עכשיו - זה מה יש... המקסימום שניתן להשיג.
עד שנה שעברה - תלמידה מעולה (אבל האחריות הלימודית עלי - מזגכירה שיש מבחנים, בודקת מה החומר למבחן, אומרת לה לתרגל ומתי - לפעמים אפילו מסבירה את החומר כי ברור שהילדה לא הקשיבה בכתה, אבל בקטנה, כי החומר קל והילדה תופסת מהר).
השנה, כתה ח - החלטנו להעביר אחריות אליה..
כשלון מוחלט. נכשלת במבחנים - שילוב של לא מקשיבה בכתה, וכבר לא חומר כל כך פשוט שאפשר להסתדר בלי, לא מגישה עבודות, לא לומדת למבחנים, בטח לא טוב.
בקיצור - עדכון מינון תרופתי - מנסים עכשיו (מפחיד!!)
אבל הרגלי הלמידה שלה - אסטרטגיות מה שנקרא - איך אני מסבירה לה? הבנתי שיש מורה לאסטרטגיות למידה.. זה עוזר? (יותר משאני אסביר לה להכיל תכנית עבודה שכולל סיכום החומר והקצאת זמן כל יום לתרגל?)
איך אני עוזרת לה? בלי שאני אהיה המורה....
תודה!
לא לראשי!!!

לצפיה ב-'קצת מניסיוני (והרבה שאלות)'
קצת מניסיוני (והרבה שאלות)
01/01/2018 | 07:47
3
264
אני אמא ל-3 ילדים עם הפרעות קשב לקויות למידה ברמות שונות, והגדול שלי בכיתה ט. אנחנו עברנו עם שלושתםאת השלב של העברת האחריות הלימודית אליהם.
לגדול, שביסודי הלך לו מאוד קל, המעבר לחטיבה לווה ב"נפילה" גדולה מאוד בכל הפרמטרים הלימודיים, עד שלמד (עם עזרה שלנו) איך ללמוד.

אני אשאל כמה שאלות:
האם מעבר לטיפול התרופתי יש לילדה טיפול תומך? (טיפול רגשי, הדרכה הורית, ליווי משפחתי או משהו דומה?) האם היה לה בעבר?
האם בדקתם נושא של לקויות למידה? ילדים חכמים מאוד יכולים לפצות על לקויות למידה ברמות שונות, עד שהם לא יכולים יותר.

אסטרטגיות למידה זה דברים שאפשר ללמוד. בעלי מלמד אסטרטגיות למידה לסטודנטים בעלי לקויות למידה, ולתלמידי תיכון. 
תלמידי עם לקויות למידה שזכאים להוראה מתקנת, בדרך כלל לומדים אסטרטגיות למידה מותאמות לקושי שלהם.
אצל בעלי הפרעות קשב וריכוז ניהול זמן זו אחת הבעיות המרכזיות. יש המון שיטות להתגבר על זה, אבל צריך שהרצון להתגבר ולמצוא פתרון יבוא מהילדה.
אצל בעלי (שגם הוא עם הפרעת קשב) מה שעובד זה תזכורות בסלולרי. כל דבר הוא רושם בסלולרי, ומכוון תזכורות כמה ימים לפני.
אצל הבן הגדול מה שעובד זה לוח שנה גדול (עשינו על לוח מחיק שתלינו בחדר שלו) שעליו הוא רושם את הכל - מבחנים, מועדי הגשת עבודות, מפגשים חברתיים, אירועים משפחתיים וכו'. זה עוזר לו לראות מול העיניים מתי יש כל דבר, ולקחת מרווחי זמן בין אירוע לאירוע.
אני מנהלת לוח משפחתי שתלוי על המקרר במרה חודשית - רושמת את כל האירועים של כולם על מנת שאני אוכל לוודא שכולם זוכרים (אני לא מזכירה להם, אבל זה במודעות שלי).

אסטרטגיות למידה זה גם לזהות לאבחן מהי שיטת הלמידה הנכונה לכל אחד. יש כאלו עם זכרון צילומי - רואים וזוכרים.הם צריכים לקרוא את החומר שוב ושוב, לעבור עם מרקר, להדגיש קטעים וכו'.
יש כאלו עם זכרון שמעתי - הם צריכים לדבר את החומר או להקשיב לו (פה הקלטה של עצמם, או קבוצת לימוד מאוד עוזרת).
יש את אלו עם זכרון תחושתי - צריך לכתוב את החומר, לסכם ולתרגל על מנת שהזכרון יגיע "דרך היד".
וכמובן יש שילובים. 
השלב הראשון זה לאבחן מה קל יותר לילדה - מה השיטה שקלה לה לזכור את החומר.
יחד עם מציאת שיטה לניהול זמן שהיא תתחבר אליה, ושיטת לימוד שתקל עליה (והיא תראה ממנה תוצאות) יעלו לה את המוטיבציה ללמוד.
כרגע כדאי לתת לה סיוע במציאת הדרכים שלה ללמוד, יחד עם עזרה בסגירת פערים - אם היא רוצה להשלים במתמטיקה - לשבת איתה ולעבוד על מתמטיקה. כנ"ל במקצועות האחרים (אם לא אתם אז עזרה חיצונית - סטודנט או תלמיד כיתה גבוהה יותר.אם יש הבנה זה רק סגירת פערים. אפשר גם דרך בית הספר)

(אני חוששת שיצא לי קצת מבולבל. מצטערת)
לצפיה ב-'איזו תשובה מצוינת! אין חכם כבעל ניסיון...'
איזו תשובה מצוינת! אין חכם כבעל ניסיון...
01/01/2018 | 10:02
43
לצפיה ב-'תודה! מנסה לענות'
תודה! מנסה לענות
01/01/2018 | 11:16
1
136
אז ככה: גם אצלי היא אחת מתוך שלוש עם הפרעת קשב. (ואחד אני חושבת שבלי!!!). רק שהיא הבכורה.. ואני מתנסה איתה בהכל בפעם הראשונה.
לגבי ליווי - מטופלת מגיל 3 on and off  בטיפול רגשי וריפוי בעיסוק.
במשך כשנה מגיל 11 לגיל 12 ליוותה אותה מרפאה בעסוק שעזרה לה עם קשיי התארגנות (סידור החדר, התיק... ) - תחום שאני גם גרועה בו. זה עזר - מאוד.
ניסתה לעזור גם בארגון סדר יום ועבודה עם לוח ויומן - פחות עבד.
לקויות למידה - עשיתי לה אבחום פסיכודידקטי כשהיתה בת 6, כששקלנו להשאיר עוד שנה בגן (ואכן השארנו, אבל בגלל עניינים רגשיים, לא בגלל לקויות) אני לא בטוחה שהממצאים עוד רלווינטיים.
עם זאת - כשמסבירים לה - היא מבינה. אולי במתמטיקה יש קצת קושי - אבל אני חושבת שהוא בעיקר כי לומדת בלחץ לפני מבחן ולא בכתה ממישהו שיודע ללמד...
מקובל עלי לחפש מורה לאסטרטגיות למידה אבל -
1. זה מה שאני מחפשת? זה לא מורה להוראה מתקנת, נכון? אלו שני דברים שונים.. (האמצעית שלי לקוית למידה ולומדת בהוראה מתקנת)
2. קשה לי לשים את האצבע איפה היא לא יודעת איך ללמוד נכון ואיפה פשוט לא אכפת לה - בעיית מוטיבציה... כלומר - אולי אני לא מבינה את הקושי, נכון, מודה.. אבל מה מסובך בהנתן שאת יודעת שיש לך מבחן בשבוע הבא להחליט שעכישו את בודקת שיש לך את כל החומר וכל יום את עונה על כך וכך שאלות?
כואב לי להוציא עוד כסף על עוד משהו, ואני באמת חושבת שהדחיינות שלה זה לא אי מסוגלות להתארגן - זו פשוט דחיינות..
אשמח לכל טיפ..
האם אסטרטגיות זה טיפול קצר וממוקד או שנכנסים לסרט של שנים?
תודה!!!

לצפיה ב-'נוני לגבי 2'
נוני לגבי 2
02/01/2018 | 12:24
59
אני אומר זאת כאשתו של ADD רציני שפעם אמרתי לו "פשוט תזכור לעשות את זה!". היינו אז כבר למודי נסיון והיכרות אז הוא ידע לענות לי- אין מה להגיד את זה לי. זה כמו להגיד לאדם נמוך- פשוט תהיה גבוה יותר!

אני לא יודעת אם זה מוטיבציה או משהו אורגני. אבל להחליט שעכשיו את בודקת זה לב ליבו של הקושי באי יכולת להתארגן
לצפיה ב-'וקצת מנסיוני'
וקצת מנסיוני
01/01/2018 | 10:44
14
162
היורש שלי, שסיפרתי פה בעבר שיש לו קשיי קשב שהסממן העיקרי שלהם הוא קשיי התארגנות, לא עמד בזה. ניסינו להעביר לו האחריות ובדיוק כמו שאת מתארת, העסק כשל. ואז הבנו, שיש דברים שנכונים לרוב הילדים ("אם תעבירו לו את האחריות הוא יעמוד בזה וילמד מזה") אבל לא נכונים אצלנו. ושאם נפעיל את זה עליו בלי להבין שזה לא מתאים לו, זה ייגמר בדימוי עצמי מאוד נמוך (וגם בציונים על הפנים, אבל זה לא מה שהטריד אותנו). אז אמא חזרה לביה"ס, והזכירה 543546543 פעמים לסדר את התיק בכל ערב, 654565678 פעמים לבדוק את לוח המבחנים (ואז גם בדקה אותו בעצמה והזכירה מתי צריך לכתוב את העבודה וללמוד למבחן וגם בדקה שביום הרלוונטי לא נשכח הענין), 1876765443 פעמים לקחת מפתח ולהחזיר את המעיל (לפעמים עבד, לפעמים לא). לפעמים אמא גם צללה לתוך החומר הלימודי כדי להציע איך לחלק אותו ובאיזה סדר ללמוד (לשמחתי, מכיוון שהוא אינטיליגנט למדי, לא הייתי צריכה ממש ללמוד את זה ולהסביר, את זה הוא עשה לבד אחרי שיצרתי את המסגרת המסודרת והברורה וגם וידאתי שהוא זוכר לקיים אותה). על הדרך אמא גם חיפשה מורה לאסטרטגיות למידה (לא צלח) והציעה לבדוק את שינויי המינון (זה היה קשה, כמו שכתבת, גם אצלנו המון תופעות לוואי קשות, נגמר במינון הנוכחי שעובד בערך אבל אפשר לחיות איתו, ואין שום מוכנות לנסות משהו אחר).
ואני מספרת את כל זה כדי להגיע לאיפה אנחנו היום, ממרומי כתה י"ב: הוא אחראי. הוא רושם לעצמו תאריכים ומתכנן מראש מתי ללמוד (ומתי לעשות את כל הדברים האחרים שתלמידי יב עוסקים בהם: מיונים לצבא, לשנת שירות, תנועת נוער ועוד). את התיק הוא מסדר בעצמו כבר שנתיים (ייאייי!!), ואת המעיל הוא לא לוקח אם אין לו תיק כי הוא יודע שהוא יאבד. לפעמים אני לא מאמינה שהגענו עד הלום, אבל אנחנו רואים את האור (רחוק, אבל הוא שם). הציונים בסדר, גם אם הם לא משקפים לגמרי את היכולת שלו. הכי חשוב: הוא למד שהוא יכול, ושיש מתאם בין ההצלחות שלו לבין ההשקעה. הוא למד גם להיעזר במה שאפשר (לוח מחיק, יומן, ואמא). בחדר שלו יש לאמא שלו פינה שבה אני יושבת כשהוא צריך לללמוד למבחנים חשובים. בדרך כלל אני עובדת בלפטופ שלי בזמן הזה (מדובר בהרבה מאוד שעות), כשהמטרה היא רק להשגיח שהוא לא יאבד ריכוז לטובת הטלפון ומשחקי המחשב בזמן הזה, וינצל אותו ללמידה. זה היה רעיון שלו (ברובו), וזה עובד (94 במתמטיקה 5 יחידות!!!). יש לנו שתי מורות פרטיות במקצועות מאתגרים יותר, שעיקר תפקידן להושיב אותו ולעמת אותו עם חומר שקשה לו, זה שיותר גורם לו לברוח לעיסוקים אחרים, ופחות ללמד אותו. כל זה נעשה בתיאום מלא איתו ועם הרצונות שלו (למרות שלא תמיד הבחירות שלו היו הנכונות, והיה צריך לפעמים להתעקש בניגוד לרצונו, בכל זאת, ילד). ואיכשהו, זה עובד. זה לא קל לי, זה עומס לא קטן וזה לא הוגן וככה זה לא צריך להיות, אבל זה מה שנכון לילד שלי.
אני חייבת לציין שיש לנו ברקע את הנסיון של אבא שלו, שממנו הוא ירש את הפרעת הקשב. לאבא שלו לא היתה אמא מעורבת כזו, והוא לא סיים בגרות בזמן התיכון. הוא השלים את הפער, עם הרבה מאמצים ובלי תרופות, אחרי הצבא, ועם הרבה עזרה ממי שסובב אותו (פעם זה היה בעיקר אני, היום זה המזכירה שלו..). דווקא אבא שלו היה זה שדחף לא לוותר לו על הלימודים ולא לתת לו "ליפול דרך החורים של הרשת", מנסיון עגום. מה שלמדתי מכל זה הוא  שמה שמתאים לילד אחד לא בהכרח מתאים לאחר, ואת צריכה למצוא את מה שמתאים לבת שלך אישית. ומצד שני, עם ההתבגרות זה משתפר, עם או בלי תרופות, עם או בלי עזרה, יותר או פחות אינטנסיבית. משהו מסתדר להם בראש שמאפשר להם להתגבר קצת יותר טוב (וקצת יותר ויותר עם הזמן) על הקשיים האלה (שלא נעלמים אף פעם, תאמיני לי...).
לצפיה ב-'זה נכון. בגיל ההתבגרות מתחילה ההתפתחות המוחית של החלקים '
זה נכון. בגיל ההתבגרות מתחילה ההתפתחות המוחית של החלקים
01/01/2018 | 11:05
7
131
שאחראים בדיוק על התפקודים הניהוליים (הפרה-פרונטל קורטקס) ובאופן טבעי יש אצל כולם הבשלה של התהליכים האלו (עד ראשית שנות ה-20). הבעיה היא שיש אנשים עם קושי משמעותי יותר, והוא לא באמת נעלם מעצמו. אני חושבת שבלי כל העבודה הסופר קשה ומודעת שלך, לא הייתם נמצאים היום (יותר נכון, הוא לא היה נמצא היום) במקום הזה. זה כל כך ממלא לעמוד רגע, להסתכל אחורה ולהבין איזו דרך נעשתה. מאומצת, מתסכלת, אבל נושאת פירות!
נורא כיף לי לקרוא הודעות כאלו, כי הרבה פעמים אני שולחת אנשים לדרכם עם המלצות טיפוליות מהסוג הזה, ובהרבה מאוד מקרים אני לא ממש יודעת מה עלה בגורלם ומה השתנה והאם הם עשו משהו עם ההמלצות שלי. כיף לקרוא הורים שהצליחו להתמודד ולהביא את הילדים לדרך הנכונה גם בתחום הלא פשוט הזה.
לצפיה ב-'מורה לאסטרטגיות למידה זאת מורה להוראה מתקנת? או שאני מבלבלת '
מורה לאסטרטגיות למידה זאת מורה להוראה מתקנת? או שאני מבלבלת
01/01/2018 | 11:11
5
78
בין שני דברים שונים?
לצפיה ב-'אותה מורה, עם התמקדות שונה'
אותה מורה, עם התמקדות שונה
01/01/2018 | 11:17
4
94
"הוראה מתקנת" - בד"כ מתייחס ספציפית לתפקודי קריאה, כתיבה וחשבון.
"אסטרטגיות למידה" - אסטרטגיות של הבנת הנקרא, הבעה בכתב, ארגון הלמידה, ארגון מידע מילולי רב היקף וכדומה.
לצפיה ב-'אז אצלנו החלפת מורה עזרה מאד לילד'
אז אצלנו החלפת מורה עזרה מאד לילד
01/01/2018 | 14:27
3
90
הבן שלי החליף שלוש פעמים מורה להוראה מתקנת עד שהיום בכיתה ו' הוא סוף סוף על דרך המלך טפו טפו טפו. לפחות בכל מה שקשור למקצועות עתירי מלל. המורה גם שיפרה אצלו תפקודי קריאה וכתיבה, אבל גם לימדה אותו איך לארגן את החומר, איך לסכם, איך ללמוד למבחן וכיו"ב.

מצד שני בהתיחסות לשואלת המקורית נוני ולולי - השאלה האם הילדה נכשלת רק בגלל שאתם לא עוזרים לה להתנהל, או שמא גם יצא לה קצת החשק ללמוד? אני יודעת שהרבה פעמים בגיל ההתבגרות זה קורה.

אצלנו אגב, עם הבן הגדול שגם הוא בכיתה ח' - אף פעם לא היה לו חשק ללמוד. הוא אמנם עם הפרעת קשב, אבל כשהוא רוצה ללמוד הוא מצליח. הוא פשוט לא רוצה, ויש גבול כמה אפשר לריב איתו. עוד נושא כאוב אצלנו..
לצפיה ב-'ני באמת לא יודעת'
ני באמת לא יודעת
02/01/2018 | 06:15
2
64
את שואלת אם זו בעיה של התנהלות או מוטיבציה.. לא יודעת, לכן ושבת פעמיים ושלוש אם לקחת מורה לאסטרטגיות למידה..
ואולי זה חלקית כך וחלקית כך?
קשה לה אז היא גם צריכה לגייס יותר מוטיבציה כדי להתארגן וללמוד?
כי אני יודעת שהציונים מבאסים אותה..
ואני מנסה לתת לה מוטיבציה - שכר ועונש..
תכשלי (אם לא למדת) - תענשי
תצליחי - תקבלי פרס, משהו שאת באמת רוצה
כל עוד ההתארגנות שלך היא לבד - אני עוזרת בכל שאלה
אבל האחריות היא שלך
בינתיים לא עוזר

רק עוד שאלה אחת - אז מורה לאסטראגיות למידה זו מורה להוראה מתקנת?

תודה לכולם על ההתייחסות!

לצפיה ב-'לגבי המורה - זה בדיוק מה ששאלתי את "הפוך". ראי תשובתה למעלה'
לגבי המורה - זה בדיוק מה ששאלתי את "הפוך". ראי תשובתה למעלה
02/01/2018 | 17:08
1
46
אולי מה שצריך לעשות זה לשחרר את האחריות בהדרגה. סביר להניח שקשה מאד לקחת אחריות כוללת אחרי ששנים היא לא היתה צריכה לעשות כלום בענין.
לצפיה ב-'את לגמרי צודקת. אפילו הבכור שלי, שהוא ילד עם יכולות ארגון '
את לגמרי צודקת. אפילו הבכור שלי, שהוא ילד עם יכולות ארגון
02/01/2018 | 17:34
51
מאוד גבוהות, היה צריך עזרה והכוונה כדי להסתגל למעבר לחטיבה, בעיקר בכל הקשור לארגון לו"ז, סדרי עדיפויות וכו'. אז על אחת כמה וכמה ילדים שמתקשים בתחום של הארגון וההתארגנות.
לצפיה ב-'שמחה לשמוע'
שמחה לשמוע
01/01/2018 | 11:35
76
לצערי אנחנו לא הצלחנו לקבל הנחיה והמלצות שהתאימו לנו (היו לא מעט מפחי נפש בדרך מבעלי מקצוע עם המלצות חד משמעיות ונחרצות שהוכחו כמוטעות אחר כך - אחת מהן, שעשתה אבחון חוזר, אפילו הודתה בזה). ניסוי וטעיה ותהיה, שעודו נמשך במידה מסוימת.
לצפיה ב-'את מעודדת אותי.. קצת'
את מעודדת אותי.. קצת
01/01/2018 | 11:19
5
116
אני לא רוצה לשבת לה על הראש!!!
גם ככה זה גיל קשה ואני כל כך לא רוצה לריב איתה על עבודות שלא הגישה (4 מתוך 5) מבחנים שלא למדה ולא הצליחה..
מצד שני - לוותר? לא, אני לא מדברת על 80, אני מדברת על כשלונות..
ומורה פרטי לכל דבר - היא אחת מארבעה.. אחת עם צרכים מיוחדים.. הכיס שלי לא עומד בזה..
אז קצת עודדת אותי.. אבל גם קצת אוףףףףףףףף

תודה

לצפיה ב-'לא לוותר'
לא לוותר
01/01/2018 | 11:39
92
כן לשבת לה על הראש, כדי שתצליח ותדע שהיא מוצלחת. גם אם צריך לריב איתה.
לא חייבים מורה פרטית, כמו שכתבתי, אנחנו פשוט לא מצאנו אחת כזו בשלב בו את נמצאת (ואלה שמצאנו היו גרועים, מזל שלא נשארנו איתם), אז התמודדנו לבד. יתכן שלקראת הבגרויות לא תהיה ברירה, אבל גם אז אפשר למנן את זה למינימום (ככה זה אצלנו).
לא מקנאה בך, החלק שאני לא יכולה לנחם אותך זה העבודה הקשה שאת צריכה להשקיע בזה. ילדנו אותם, זה המחויבות שלנו.
לצפיה ב-'שמעת על תכנית מיכאל?'
שמעת על תכנית מיכאל?
01/01/2018 | 13:46
3
95
הבנתי שזה מה שהם מלמדים
לצפיה ב-'היה אצלנו ביסודי.. לא רשמתי אותה'
היה אצלנו ביסודי.. לא רשמתי אותה
01/01/2018 | 13:52
2
93
אבל גם לא שמעתי דברים טובים על התכנית בכלל, מילדים ומהורים שהיו.
וגם לא נכחתי שקידמה ילדים..
מהמעט שהתעניינתי.
היא לא הוצגה לנו על כך פנים כתכנית שמקדמת כישורים כאלו, אלא ידע ולימודים  ואני חושבת שילדים לומדים מספיק
לכן לא רשמתי...

לצפיה ב-'לי נאמר משהו אחר'
לי נאמר משהו אחר
01/01/2018 | 14:21
1
76
חצי תכנית עוסקת בפיתוח מיומנויות למידה - קריאה מהירה, לזהות מה חשוב, שיפור הזיכרון של החומר הנלמד וכד'.
והחצי השני עוסקת בהעצמה אישית, פיתוח ביטחון אישי וכד'.
נשמע ממש טוב.
אין לי מושג האם מדובר בססמאות ריקות או שזה אכן מלמד אותם את כל זה.
אצלינו מציעים את התכנית בכיתה ז', אני שוקלת לרשום אותו.
לצפיה ב-'אצלנו היה ביסודי - לכן לא רלוונטי'
אצלנו היה ביסודי - לכן לא רלוונטי
01/01/2018 | 14:40
68
בנוזף - אלו לא הדברים שהיו עוזרים לבת שלי..
ספציפית היא - קוראת מאוד מהר, זוכרת מעולה (אם הקשיבה בכלל )
היא פשוט דוחה מטלות ושוכחת מהן..
לכן אני גם לא בטוחה שהיא צריכה אסטרטגיות למידה
פשוט שוטר על הראש.
אני רק לא רוצה להיות השוטר הזה...

לצפיה ב-'ניסיון עם הבכורה'
ניסיון עם הבכורה
01/01/2018 | 16:21
1
151
אצלינו המורה להוראה מתקנת עזרה המון עם אסטרגיות למידה. איך ללמוד למיבחנים איך לחלק את העבודה איך לכתוב ביומן וכו. 
בהתחלה ניראה שאין הפנמה אבל בהמשך ניהלה יומן למופת. לפעמים שכחה להסתכל בו. בהמשך גם זה השתפר. סימה יופי של בגרות אבל עדין ממשיכה לאבד הכל כולל חוגר מפתחות וכו
אני חושבת שחשוב לתת להעביר את האחריות אליהם כי את לא רוצה לריב איתם על זה בגילים הבעיתים. כיתה ח ט הן כיתות שמותר עוד להכשל.
לצפיה ב-'מאד מסכימה עם המשפט האחרון!!'
מאד מסכימה עם המשפט האחרון!!
02/01/2018 | 08:35
74
תודה
לצפיה ב-'וואו! אני קוראת את השרשור וכל כך הרבה דברים מהדהדים...'
וואו! אני קוראת את השרשור וכל כך הרבה דברים מהדהדים...
02/01/2018 | 14:22
105
אצלי הבכורה בת 7.5.
לא קראה את הספר על איך ילדים מתפתחים...
כל מה שכתבת - חוסר המוטיבציה בלימודים, דחיינות, חוסר יכולת להתמקד במטרה - הכל נכון גם אצלה. אני תוהה אם זה עוד מה שמצפה לנו בכיתות הגבוהות יותר. היא רק בכיתה ב' וכל יום אומרת שהיא שונאת את בית הספר והמורה כבר זימנה אותנו לפגישה בה "התלוננה" שהילדה כל הזמן מתנתקת בשיעורים ולמעשה לא משתתפת....
כמובן שהיא שוכחת הכל כל הזמן - קלמר לפחות פעם בשבוע, עליונית - כמעט כל יום, צריך לריב איתה בבוקר כדי שתלך לשירותים כאילו הילדה נולדה בגיל ההתבגרות...

אבל במקביל מאוד מאוד חשוב לי לומר לה כל יום כמה היא חכמה ויצירתית ומצחיקה... והיא באמת כזאת. היא מאוד מהירה וחדה וזה מתבטא בעיקר בחשבון ומדעים. היא יצירתית - אני מוצאת אותה באמבטיה עושה ניסויים איזה כוס תיפול קודם כשממלאים באמבטיה מים. היא כתבה ספר לבד בתחילת כיתה א עם איורים וטקסט, היא מסוגלת לשבת שעות ולהרכיב לגו טכני, היא מבינה ציניות ואירוניה ברמות שילדים בגילה בדרך כלל לא מבינים... בקיצור היא מדהימה
אז גם כשקשה - וזה רוב הזמן וגם כשאני צריכה לשבת איתה שעה ל"אימון כתיבה" כשרוב הזמן העפרון נופל לה מהיד או היא חייבת לספר לי על הסרטון שראתה בבי"ס, וגם כשאני מגיעה לקחת אותה מהצהרון ומגלה שהיא איבדה את הגרביים (שוב!) כי הורידה אותם איפהשהו וכבר אין לה גרביים מרוב אבדות ---- אני מזכירה לעצמי שהיא גם מיוחדת וגאונה ומקסימה. היא מי שהיא. ואת זה חשוב תמיד לזכור וגם להזכיר להם.
לצפיה ב-'עוד יום ראשון הגיעספרו מה ב'
עוד יום ראשון הגיעספרו מה ב
31/12/2017 | 09:23
13
171
בוקר טוב שבוע טוב
החמישי הזה הכנתי מלא דברים שיספיקו גם לראשון שני שלישי (הכנתי מוקפץ ונתחי חזה עוף ברוטב ברביקיו)
אבל לשישי הכנתי שוב ארוחה אחת בלי ראשונה רק עיקרית. ויתרתי על העוף במלח (תודה אורה הכפולה) מחשש שיצא יבש. הכנתי עוף בגריל, שזה בעצם דומה למה שאני מכינה עם פפריקה מל"פ כורכום ושמז, רק שהוספתי לזה אבקת שום וכמון. וזה יצא מעולה.
תפא, אורז, אנטיפסטישנשאר מלא להיום, בורקסים. קניתי מנה של חומוס (חומוסיה הכי טובה בארץ) ושילבתי בארוחה.
לצפיה ב-'גם אני הכנתי שיספיק לי עד שלישי '
גם אני הכנתי שיספיק לי עד שלישי
31/12/2017 | 11:48
147
בחמישי בערב הכנתי מרק פלפלים שהכנתי גם יומיים קודם אבל הוא נזרק לפח אחרי שהבלנדר מוט התפרק בתוכו לשניים ושבק חיים. בחמישי התחדשתי עם בלנדר חדש ומצרכים למרק. 
בשישי בערב התארחנו בערב אז לא הייתי צריכה לבשל, רק להכין קינוח.
אתמול הכנתי קציצות עוף עם כרישה של אהרוני, במקום לטגן הקציצות אפיתי ויצא מעולה, שימנתי אותן מעט לפני האפיה. זה מתכון שעשיתי כמה פעמים ולתדהמתי גיליתי שהוא כנראה הורד מהרשת, במזל הצלחתי למצוא אותו ועכשיו שמרתי אותו על המחשב.
ליד הקציצות היו שניצלים לילדים (לא אהבו הקציצות) וחזה עוף עם אננס בסגנון סיני, שידור חוזר לשבוע שעבר שהיה מוצלח ביותר.
כתוספת הכנתי אורז ופסטה.
לצפיה ב-'גם אני תמיד בונה על אוכל עד שלישי רק שהפעם הוזמנו לשבת'
גם אני תמיד בונה על אוכל עד שלישי רק שהפעם הוזמנו לשבת
31/12/2017 | 15:23
7
175
באופן ספונטני אצל חברים, מה שאילץ אותי להעביר את הבישולים של אתמול להיום בצהריים. פחות נוח, אבל מה זה חשוב כשהיה לנו כל כך כיף ונחמד אתמול?
אז בשישי היה פאי ספגטי (עם בשר טחון, רוטב מרינרה ומוצרלה), ולצד זה סלט סלק ותבנית של ירקות בתנור (כרגיל בימי שישי, שקית של סנפרוסט של "ירקות לתנור". חוסך לי את כל העבודה).

בשבת כאמור היינו אצל חברים שהזמינו לחמין. הגדול אהב, הקטן לא, אז הוא נאלץ להסתפק בחלה, עגבניות שרי ואיזשהו סלט של ירקות חמוצים. הייתי גאה בו שהתמודד עם זה בשקט ובלי הצגות, ואחר כך הוא כבר אכל שטרודל תפ"ע שהם קנו, עוגת פירות יער ופירורים שאפיתי בבוקר והבאתי, פופקורן... בקיצור, רעב הוא לא יצא.

היום בשלתי את מה שהיה בתכנון לאתמול - פרגיות עם בטטות ופטריות ברוטב טריאקי, אורז, וכרגיל 2 תבניות ענקיות של ירקות בתנור. בן הזוג היה היום בבית, כך שיצא שאכלנו ארבעתנו צהריים יחד כמו בימי שישי, ולרגע היה נדמה לנו שאחרי הארוחה בן הזוג ואני הולכים להמרח על הספה והם הולכים להימרח במיטה שלנו מול הטלוויזיה. אבל זה היה רק לרגע ומייד נזכרנו שהיום יום ראשון ולא שישי! באסה.

שבוע טוב
לצפיה ב-'איך את מכינה את "הירקות לתנור" ?'
איך את מכינה את "הירקות לתנור" ?
01/01/2018 | 18:25
5
95
מוסיפה שמן זית ? תבלינים ? שקית אחת מספיקה ?
תודה

לצפיה ב-'שמן זית ומלח. אחרי 20 דקות מוסיפה גם שעועית צהובה עדינה'
שמן זית ומלח. אחרי 20 דקות מוסיפה גם שעועית צהובה עדינה
01/01/2018 | 18:39
4
116
גם משקית של סנפרוסט, ואם בשקית של ה"ירקות לתנור" לא היו מספיק תירסים (שני הבנים ובן הזוג מאוד אוהבים תירס), מוסיפה עוד כמה קלחים, גם משקית של סנפרוסט קפוא (עבודה קשה! ). עליהם מזלפת עוד קצת שמן זית ומלח.
לנו זה מספיק בול לארוחת צהריים אחת (בני 9 ו-12, ו2 מבוגרים). אבל קחי בחשבון שאנחנו לא אכלנים גדולים ושיש עוד אוכל על השולחן.
לצפיה ב-'ינוסה . תודה רבה '
ינוסה . תודה רבה
01/01/2018 | 19:40
12
לצפיה ב-'קלחי תירס של סנפרוסט..? נשמע מעניין.. תודה'
קלחי תירס של סנפרוסט..? נשמע מעניין.. תודה
03/01/2018 | 09:41
1
9
לצפיה ב-'כן! והם מתוקים במיוחד. אפשר כמובן לבשל אותם בסיר'
כן! והם מתוקים במיוחד. אפשר כמובן לבשל אותם בסיר
03/01/2018 | 12:38
52
אבל אני זורקת אותם לתנור יחד עם כל יתר הירקות.
מניחה שזה יוצא יותר יקר מלקנות תירס פשוט בשוק, אבל זה חוסך לי את כל הקילוף, הניקוי... אין לי זמן לזה.
לצפיה ב-'בהשראתך הכנתי ברוקולי וכרובית קפואים באותה צורה'
בהשראתך הכנתי ברוקולי וכרובית קפואים באותה צורה
06/01/2018 | 18:49
21
ויצא מעולה !
שוב תודה
לצפיה ב-'הרסת אותי...'
הרסת אותי...
02/01/2018 | 10:30
85
היום יום שלישי רק אומרת..
לצפיה ב-'מה היה לנו פה'
מה היה לנו פה
01/01/2018 | 15:33
3
146
בששי בערב - סלמון בסויה וטריאקי בתנור, בטטות על מלח גס בתנור, מרק תירס.
שבת בצהרים - פרגיות ברוטב קארי ומי קוקוס, אורז
שבת בערב - פיצה תוצרת בית (כרגיל)
ראשון בבוקר - טיגון ערימת שניצלים כי לא נשאר מספיק אוכל מהסופ"ש...
לצפיה ב-'מתכון לפרגית בבקשה!'
מתכון לפרגית בבקשה!
02/01/2018 | 10:29
2
70
אהבתי איך שבנית את הארוחות
לצפיה ב-'זה היה אלתור'
זה היה אלתור
02/01/2018 | 13:25
1
77
חיבור של כמה מתכונים מהרשת
תגגלי "עוף קארי קוקוס חמאת בוטנים" ותקבלי שפע של מתכונים
ותודה!
לצפיה ב-'בקרוב.. תודה. זה יהיה עם פרגית אבל'
בקרוב.. תודה. זה יהיה עם פרגית אבל
03/01/2018 | 09:21
11
לצפיה ב-'איך הייתם נוהגים במצב בו צד אחד עושה יותר משהתבקש?'
איך הייתם נוהגים במצב בו צד אחד עושה יותר משהתבקש?
28/12/2017 | 17:06
26
416
ספציפית, קבעתי עם אמא מהכיתה שנת%חלק בהסעות לחוג.
זה חוג של יומיים בשבוע, אז יום אחד היא , אחד אני.
בפעם הראשונה היא לקחה, ושאלה אם היא יכולה לקחת את הבת שלי לארטיק ואמרתי בכיף.
העניין הוא שמאז מסתבר זה הפך להיות מן הרגל כזה שהם עוצרים במכולת וקונים לבת שלי גם משהו.
אני לעומת זאת סופר עמוסה גם ככה, רצה מחוג לחוג והכל עם קטן בין שנתיים לא הכי ממושמע באוטו. אני נוסעת ישירות לבית שלה ומורידה אותה שם. ומתחיל להיות לי לא נעים מהעניין. מצד שני אני לא ביקשתי את זה, ועכשיו אני מרגישה מחוייבת להחזיר
לצפיה ב-'אני הייתי פשוט מרימה טלפון לאמא ומנהלת איתה שיחה גלויה'
אני הייתי פשוט מרימה טלפון לאמא ומנהלת איתה שיחה גלויה
28/12/2017 | 17:32
288
אני מרגישה ממש לא נעים, כי את כל כך משקיעה בהן ומפנקת את הבת בדרך הביתה, ולי אף פעם אין אפשרות לעשות את זה בחזרה, למרות שאני נורא רוצה, כי אני תמיד ממהרת לחוג הבא ועוד מסתובבת עם שמואל באוטו, המסכן הזה תמיד נאלץ להיגרר איתנו מהסעה להסעה, והוא תמיד יורד מהפסים ומשגע אותי. וממש לא נעים לי, אני מאוד מעריכה את ההשקעה שלך, חנהל'ה תמיד חוזרת בהתרגשות ומלאת שמחה מהפינוק שלך, ואני מרגישה כל כך לא נעים מזה שאין לי אפשרות לפנק בחזרה. אני ממש מתנצלת.

אגב, את תמיד יכולה להביא להן מראש מהבית איזשהו פינוק - שקית של חטיף, ממתק כלשהו. לא חייבים לעצור במכולת בדרך, אפשר לברר מראש מה הילדה אוהבת ולא אוהבת, ולדאוג להביא איתך משהו כשאת אוספת אותן. בעיניי זה הרגל מזעזע ומיותר, אבל אם את מרגישה צורך להחזיר - יש דרך אחרת, וזה לא בהכרח מחייב עצירה.
לצפיה ב-'מסכימה עם הפסקה '
מסכימה עם הפסקה
28/12/2017 | 18:03
3
242
הראשונה של הפוך, 
לא הייתי מתנצלת כן הייתי מסבירה.
ומכיון שזו דרך ההתנהלות של האם--ובטח לא תצליחי לשנות,
הייתי פשוט משלמת פעם בחודש עבור הארטיקים של כל החודש.
ואומרת שההוצאה גם אם היא קטנה זה מצטבר.
כך לא תהיי חייבת.

לצפיה ב-'תשלום כזה הוא בעייתי'
תשלום כזה הוא בעייתי
28/12/2017 | 18:06
2
228
אני יודעת שאני למשל לא הייתי מקבלת דבר כזה.
ובכלל הייתי מעדיפה בלי הרגל הממתקים הזה, אבל אני לא אעיר לאמא השניה
לצפיה ב-'בעיני זה בכלל'
בעיני זה בכלל
28/12/2017 | 18:38
1
178
לא בעייתי, לארטיק יש מחיר ברור.
את יכולה לתת לבת שלך את הסכום והיא תקנה.
אם היתה משנה בכל פעם מוצר אחר, אם לפעמים כן ולפעמים לא--
אז בעייתי אבל אם זה בכל יום שני פעם בשבוע אותו מוצר--
קל לשלם.

חגבי הסוגיה של פחות ממתקים--אין לך מנדט לחייב אותה,
ולבת שלך את יכולה לומר--מכיון שהאמא קונה אני לא רוצה שיהיה לא נעים,
אבל את יודעת מה דעתי על ממתקים. וזהו.
המפגשים עם אנשים בגישות חיים שונות--הם מציאות שאי אפשר לדלג עליה.
לצפיה ב-'זהו שהיא כן מחליפה'
זהו שהיא כן מחליפה
28/12/2017 | 20:20
176
לפעמים סוכריה, לפעמים שוקולד.. זה לא משהו קבוע.
ואכן אין לי מנדט על אנשים אחרים ולכן כתבתי שלא אעיר לה , בטח שלא על משהו שנעשה מרצון טוב
לצפיה ב-'וואלה, אישית לא הייתי עושה כלום.'
וואלה, אישית לא הייתי עושה כלום.
28/12/2017 | 18:33
198
ההתחייבות הייתה לגבי ההסעות, ואת זה את עושה. היא מעוניינת לעצור - סבבה.
אם הילדה שלך מיודדת עם הילד/ה השני/יה אפשר להזמין אותו הבייתה מדי פעם, וכו' - אין צורך להחזיר מה שהם עושים לדעתי.
לצפיה ב-'יש כאלה שבשבילם לעצור במכולת לארטיק זה שום דבר'
יש כאלה שבשבילם לעצור במכולת לארטיק זה שום דבר
28/12/2017 | 18:34
7
255
ולכן לא מפריע להם בכלל אם את לא עושה את זה.

אני מסכימה עם ההצעה להרים טלפון ולהגיד תודה רבה. ולא ממש להתנצל, אבל כן להגיד משהו בסגנון של "ממש לא נעים לי, הייתי רוצה גם לפנק אותם ככה אבל אני אף פעם לא מספיקה".

לא להציע כסף, אבל למה לא לצייד את הבת שלך עם 10 שקלים? זה מה שאני עושה כשהבת שלי עם ילדה שאני יודעת שההורים שלה לוקחים למקומות. אף פעם לא קרה שנתנו לבת שלי לשלם, תמיד אמרו שזה בסדר גמור והיא אורחת שלהם. אבל אני חושבת שנכון להראות נכונות לשלם. 
לצפיה ב-' אם זה הפך לנוהל קבוע,'
אם זה הפך לנוהל קבוע,
28/12/2017 | 19:25
6
216
אפשר בהחלט לצייד את הילדה בכסף לארטיק.
לצפיה ב-'זה רעיון טוב'
זה רעיון טוב
28/12/2017 | 20:23
5
207
אבל לא כל כך יודעת איך לבצע מבחינה לוגיסטית..
זה חוג שהיא הולכת אליו עם בגד של החוג , ללא כיסים, ובעצם בלי כלום. איפה היא תשים את הכסף שלא ילך לאיבוד ? זאת ילדה מאד מפוזרת שמאבדת הכל (כתבתי פה בעבר שאיבדה קלמר שלם בבית הספר ועוד אי אילו דברים)
לצפיה ב-'תיק קטן.'
תיק קטן.
29/12/2017 | 07:18
3
41
לצפיה ב-'היא תאבד אותו'
היא תאבד אותו
29/12/2017 | 08:09
2
159
כששלחתי איתה בקבוק מים הוא לא חזר.
יש יותר מידי נקודות כשל - היא צריכה לקחת אותו לחוג, להחזיר אותו מהחוג, לקחת אותו למכולת, להחזיר מהמכולת, לקחת הביתה.
וכל זה כשאני לא שם להזכיר לה ומדובר על ילדה מעופפת במיוחד (כנראה הפרעת קשב כלשהיא)
לצפיה ב-'אז יהיה לה תמריץ לא לאבד אותו -'
אז יהיה לה תמריץ לא לאבד אותו -
29/12/2017 | 10:56
126
אין תיק אין ארטיק. זה לא דומה לבקבוק (אני גם מאבדת בקבוקים) כי זה תלוי על הכתף ולא צריך להניח את זה אף פעם - רק בתחילת החוג מניחים ובסופו צריך לקחת (ובדרך כלל כל הילדות נכנסות, מניחות, משתתפות בחוג, מסיימות, לוקחות - זה חלק מה"נוהל" בחוג). אז קני לה תיק פושט - רוב הסיכויים שהוא דווקא לא יילך לאיבוד אלא מקסימום יישאר בחוג - ואחרי כמה פעמים אולי היא תזכור - כי בעצם יש רק נקודה אחת בזמן שהיא צריכה לזכור, והיא הנקודה שבה כולן לוקחות את הדברים.
נ
בדיוק עכשיו אני מדברת איתך, אגב, אחרי שחזרתי לקחת את הבקבוק שלי מאיפה שהשארתי אותו. אבל התיק שלי עליי... ולא נשכח...
לצפיה ב-'אז אם יוצא לך לשוחח עם האמא, '
אז אם יוצא לך לשוחח עם האמא,
29/12/2017 | 11:52
139
כדי להסביר לה שאת לא יכולה לעצור בגלל ....
אז על הדרך תגידי לה שאת שולחת עם הילדה תיק עם כסף לארטיק ...
אם תוכל רק לשים עין שהילדה מחזירה את התיק איתה

לצפיה ב-'בחורף היא לא לובשת מעיל? ואפשר לתת לאמא לפני החוג.'
בחורף היא לא לובשת מעיל? ואפשר לתת לאמא לפני החוג.
29/12/2017 | 08:39
142
אם היה תיקח איתה סוויטשירט - היא תשכח אותו? אפשר לשים כסף בכיס של הסוויטשירט.

האמא האחרת אוספת אותה מהבית? - אז איך שהילדה נכנסת לאוטו, שהיא תיתן לאמא 5 שקלים ותגיד "אמא ביקשה ממני לתת לך, בשביל הארטיק של שבוע שעבר". או "אמא נתנה לי כדי שאקנה ממתק היום, את מוכנה לשמור לי עד סוף החוג?"
לצפיה ב-'אני מהעוצרים במכולת'
אני מהעוצרים במכולת
29/12/2017 | 11:35
249
אין אצלנו ממתקים בבית והרבה פעמים קונים משהו קטן בדרך הביתה. אם יש איתנו חבר/ה כמובן שיקבלו גם.
ממש לא מפריע לי, למעשה בכלל לא מעניין אותי, אם הורים אחרים עוצרים לקנות משהו בדרך או לא... זה ההרגל אצלנו ושכל משפחה תנהג איך שנוח לה.
ומודה שהיה קצת מפריע לי אם היו מבקשים שלא נעצור לקנות, זה הנוהג אצלנו ולא נוח לי לשנות אותו.
וברור שאני לא מצפה שישלמו לי על הממתק כמו שאני לא מצפה לשלם על מה שהילדים שלי אוכלים אצל חברים.
לצפיה ב-'לא הייתי עושה כלום הייתי מנסה להביא איתי משהו כשאני לוקחת'
לא הייתי עושה כלום הייתי מנסה להביא איתי משהו כשאני לוקחת
31/12/2017 | 10:42
121
אני לוקחת כמעט קבוע חבר/שני חברים של הבן לחוג אחה"צ. דואגת להביא להם נשנוש ללפני החוג  זה כבר הרגל. אם מישהו אחר יקח אותו מהחוג לא אצפה שיעשה כמוני. אני מרגישה שלמרות שהם אוכלים טוב צהריים ומקבלים עוד נשנושון בסביבות 3+ זה לא מספיק לבטן לפני אימון.
נכון, את מדברת על השקעה כספית (לא גדולה אבל השקעה), אבל זו בחירה של אותה אמא.

לצפיה ב-'לא חייבים ממתקים מזיקים,הייתי מביאה מהבית תפוחים לילדים,'
לא חייבים ממתקים מזיקים,הייתי מביאה מהבית תפוחים לילדים,
01/01/2018 | 09:03
8
117
פורסת את התפוחים לרבעים ומכניסה לכול ילד בשקית קטנה,
שיאכלו פרי בדרך לחוג.
את יכולה לומר לאימא של החברה,שאצליכם יש העדפה לפרי מאשר ממתקים.
לצפיה ב-'תפוחים משחימים נורא מהר.'
תפוחים משחימים נורא מהר.
01/01/2018 | 14:58
6
110
יש ילדים שזה מגעיל אותם. אני נותנת תפוחים שלמים.
לצפיה ב-'(אני חותכת'
(אני חותכת
01/01/2018 | 15:18
103
רק בבית, כשאוכלים מייד אחרי החיתוך).
לצפיה ב-'יקירה, קודם כול,תפוחים לא משחירים ב-2 דקות,,,'
יקירה, קודם כול,תפוחים לא משחירים ב-2 דקות,,,
01/01/2018 | 20:26
4
117
דקה לפני שיורדים מהבית,את חותכת 3 תפוחים לרבעים ומכניסה לשקית קטנה של כריכים,
אחרי 2 דקות כשהילדים ברכב הם אוכלים,
לידיעתך,תפוחים מתחמצנים והופכים לכהים,, רק כשהם מונחים בצלחת מעל יותר משעה.
אבל,,
זה לא העניין, התפוחים זו רק דוגמא, אפשר שקית עם כמה תותים ,
אפשר פלחי -קלמנטינה.
כול הרעיון הוא לתת פרי בריא לילדים, ולא ממתקים עתירי- סוכר.

לצפיה ב-'מעל לשעה? קצב ההשחמה'
מעל לשעה? קצב ההשחמה
01/01/2018 | 22:55
3
97
של תפוחים תלוי בזן שלהם, אבל אם את משתמשת בזן שמתחיל להשחים רק אחרי יותר משעה אשמח לדעת איזה זן זה, ולנסות גם. אצלי הם משחימים הרבה יותר מהר.
לצפיה ב-'נסי את הדרך הזו-'
נסי את הדרך הזו-
02/01/2018 | 13:34
2
70
חברה שלי אמרה שזה עובד.
לצפיה ב-'כשאנחנו חותכים מראש'
כשאנחנו חותכים מראש
02/01/2018 | 13:54
1
74
אנחנו באמת מצמידים את החתיכות. הבעייה עם השיטה הזאת היא שבדרך כלל ילדים שאוכלים רק חתוך אוכלים גם רק מקולף, וגם שאי אפשר להוציא מהתפוח חלקים שמרתיעים ילדים שנרתעים מחלקים לא מושלמים.
בבית שלנו, בכל מקרה, הילדות אוכלות בחוץ תפוחים גם לא מקולפים ולא חתוכים, ואין צורך בפטנטים (הקטנה למדה את זה בצהרון, שם גם למדה לקלף קלמנטינה - העצלנות של עובדות הצהרון פיתחה בה עצמאות מוקדמת! בגן אנחנו מביאים פירות והן חותכות ומגישות לכולם ב-12, אבל בצהרון הן לא חותכות) - אם כי לאחת מהן באמת חשוב שיהיו מושלמים או שהיא לא אוכלת. בבית או בטיולים כשחולקים תפוח אחד - חותכים ונותנים לכולן מייד, כך שאין צורך בשיטות.

אבל אולי באמת יש מישהי פה עם ילד שמוכן לאכול חתוך ולא מקולף שזה יעזור לה.
לצפיה ב-'(השיטה הזאת = השיטה עם הגומיה)'
(השיטה הזאת = השיטה עם הגומיה)
02/01/2018 | 20:06
5
לצפיה ב-'זה באמת רעיון טוב '
זה באמת רעיון טוב
02/01/2018 | 08:37
17
לצפיה ב-'כמה אופציות'
כמה אופציות
03/01/2018 | 15:44
39
1. לשים לילדה בתיק של החוג כסף מספיק לארטיק עבורה
2. להביא לשתי הילדות חטיף או משהו קטן מהבית, לא חובה ללכת לקיוסק
3. לאמר תודה וזהו, כי אנשים עושים דברים לאו דווקא בשביל שיחזירו להם...
לצפיה ב-'עוד שאלה בנושא קשב וריכוז'
עוד שאלה בנושא קשב וריכוז
27/12/2017 | 14:41
29
279
קיבלנו את התוצאות ה-BRC.
עשינו כי קיבלנו אבחנות סותרות של שני רופאים.
רשום שלפי השאלון שבעלי מילא, יש מדד קשב לא תקין, ומדד אימפולסיביות גבולי.
אבל לפי המבחן, יש חריגה גדולה מאד בתכנון והתארגנות וכל השאר תקין. והמסקנה שלהם היא שאין לו הרעות קשב.
אבל זה בא בסתירה להתנהגות שלו (התשובות של בעלי).
אז מה קובע? אני זוכרת שהמבחן לא מהווה כלי החלטה אלא כלי תומך, אבל לקיוונו שהוא יעזור לקבל אבחנה. האם לסמוך על התוצואת? לפנות לעוד איש מקצוע?
ומה זה אומר בשטח? כי נתנו לנו המלצות אבל הן לא מתאימות לו. לדוגמה, לתלות מערכת שעות. אבל הוא לא שוכח ציוד. הוא כן שוכח לסדר תיק, אבל לגמרי. אם כבר מסדר, אז לא שוכח כלום.
הוא יכול לשכוח אוכל, או יסתובב ויחלום במקום להתכונן.

לצפיה ב-'אכן בנושא של הפרעת קשב, אין מבחן כלשהו שיכול לקבוע בוודאות'
אכן בנושא של הפרעת קשב, אין מבחן כלשהו שיכול לקבוע בוודאות
27/12/2017 | 15:35
5
149
שיש או אין הפרעת קשב. זו אבחנה קלינית, שצריכה להתקבל על ידי רופא מומחה בתחום, כשכל הבדיקות האחרות (מוקסו, BRC, TOVA וכו) הן רק עוד מידע, עוד מדד, שאפשר לקחת בחשבון כשמשקללים את מכלול הנתונים והמידע שמקבלים מהורים, בית ספר והילד עצמו.
השאלה היא מה בעצם המטרה שלכם. אתם רואים את קשיי ההתארגנות, את החולמנות, ולהם צריך לתת פתרון. זה פחות משנה כרגע אם תקראו לזה הפרעת קשב או לא. צריך לעזור לילד ולתת לו כלים לשפר את הקשיים.
אז לשאלתך - עם הבדיקה צריך לפנות שוב לנוירולוג/רופא אחר שמומחה בתחום הפרעות הקשב, אבל במקביל להתחיל למקד את הקשיים ההתנהגותיים, למפות בדיוק מה דורש שינוי, ולהתחיל לעבוד על זה (לבד או עם עזרה חיצונית).
לצפיה ב-'אז זאת בעצם השאלה'
אז זאת בעצם השאלה
27/12/2017 | 15:52
4
136
למי לפנות? מה לומר? לתאר קשיים בלי להתייחס לתוצאות האבחונים?
יש דרך לגרום למישהו לא לשכוח לקחת את האוכל?
אפשר לכתוב צ'ק ליסט, אבל אז הוא יכול לשכוח להסתכל בו.
או מישהו שמסתובב בבית בלי איזו מטרה ברורה או תוצאה - איך עוצרים את זה?
בבית הספר הוא מסתדר, הציונים גבוהים למרות רמת הלימודים.
הבעיה היא יותר בבית, כי הוא משתחרר מהלחץ של הלימודים וחברים וכד'.
ומה הכי מוזר? הילד נורא אוהב לארגן דברים: מפגשים חברתיים, הרצאות לכיתות הנמוכות (כשהיה ביסודי) וכד'. ועוד דואג לתזכר אחרים, למצוא פתרונות אם מתגלה בעיה. המורה ממש שיבחה אותו על זה ביום הורים. שם פתאום אין לו בעיית התארגנות. וכל פרט קטן מטופל בצורה מושלמת.
לצפיה ב-'אפשר להוסיף "אוכל" למערכת...'
אפשר להוסיף "אוכל" למערכת...
27/12/2017 | 16:46
3
126
ולמה מפריע לך שהוא מסתובב בבית?
עכשיו אני רואה שהבעייה שלכם היא בבית. למה הוא צריך להתרכז בבית? מה הוא צריך לעשות?
את לקחת אותו לאבחון כי הוא שוכח להכניס אוכל לתיק?
זה בהחלט נשמע כמו בעיית התארגנות, אבל גם לא נשמע כמו משהו שצריך ללכת לאבחון בשבילו.
לצפיה ב-'זה יכול להיות להימשך שעות'
זה יכול להיות להימשך שעות
27/12/2017 | 22:08
2
89
הוא הולך למקום אחד במטרה לעשות משהו, ואז בדרך שוכח לאן הוא הולך וחוזר בחזרה, עד שבסוף רואה פלאפון ומתחיל להתעסק בו בלי להיזכר שהתחיל את ההליכה שלו במטרה מסוימת.
לצפיה ב-'אבל אילו מטרות חשובות יש לו בבית?'
אבל אילו מטרות חשובות יש לו בבית?
28/12/2017 | 00:39
1
65
או שזה עדיין בהקשר של להתכונן לבית הספר?
את יכולה אולי לתת דוגמאות למה הכוונה במטרות שיש לו בבית ונזנחות? זה פשוט לא ברור לי למה הכוונה ולמה צריך עזרה בהקשר הזה.
לצפיה ב-'זה בולט בעיקר כשמדובר בארגון '
זה בולט בעיקר כשמדובר בארגון
28/12/2017 | 08:12
75
איכשהו הכל קשור לזה. לדוגמה, הוא זרק חולצה בסלון ואמרתי לו לשים במקום. הוא לוקח אותה ובמקום ללכת ישר לסל הכביסה, הוא נעמד איתה. אחרי זה הולך לחדר שלו, אחרי כמה דקות נכנס לחדר עבודה (עדיין עם החולצה ביד). בסוף מניח את החולצה על הכיסא ומתיישב ליד המחשב.
לצפיה ב-'איך בעצם בעלך יודע איך הוא מתנהג בבית הספר?'
איך בעצם בעלך יודע איך הוא מתנהג בבית הספר?
27/12/2017 | 16:44
20
139
הבית הוא מקום מאוד שונה מבית הספר. אולי יש לו "הפרעת קשב" בבית ולא בבית הספר?
אני, למשל, יודעת (כי המורים אמרו לי) שהבת שלי לא מתפקדת כמו שצריך בבית הספר, אבל אני לא יודעת מה היא בדיוק עושה שם ואיך עובר עליה היום. בבית היא מתנהגת בסדר גמור, אבל זו סביבה שונה לגמרי. אם היו מבקשים ממני למלא שאלון שרלבנטי להתנהגות שלה בבית הספר, התשובות שלי היו מבוססות על רסיסי מידע שקיבלתי ממנה ומהמורים - אבל אני, כשלעצמי, לא באמת יודעת מה קורה שם.
אני גם זוכרת מהילדות שלי שההתנהגות שלי בבית, עם האחים שלי, וכו', הייתה מאוד מאוד שונה מההתנהגות שלי בבית הספר. 

מצד שני, היא טובה במבחנים - גם בבית הספר, וגם הם לא משקפים את התפקוד הרגיל שלה בבית הספר, אז גם מבחן לאו דווקא ישקף את היכולות שלה.

כך שאם כבר, נראה לי שהגיוני יותר לתת למחנכת למלא שאלון לגבי מה שקורה בבית הספר (כי הרי זו הסביבה שחשוב לכם שהוא יתפקד בה, נכון?) מאשר לתת להורה למלא שאלון על הבית (ואולי גם על בית הספר - כשהמידע הוא מינימום מיד שנייה). אם כי גם פה מבט מבחוץ לאו דווקא ישקף את מה שעובר על הילד - כי אני יודעת שהיא לפעמים מקשיבה כשהם חושבים שהיא לא (אבל לא להפך, כי הם אף פעם לא חושבים שהיא מקשיבה ).

במקומך הייתי מנסה להבין מה היה בשני המבחנים - על מה שאלו בשאלון, ומה היה במבחן - ואז מנסה להבין עד כמה זה רלוונטי ומשקף, לדעתי, את היכולות של הילד. למשל, אם הילד שלך, כמו הבת שלי, "מתעורר" במבחנים - אולי המבחן לא מאוד משוקף. או אם השאלון של הבעל כ-ן היה על דברים רלבנטיים שהוא כן יודע לענות עליהם - אולי הייתי סומכת עליו יותר. נראה לי שהתשובה לגבי על מה לסמוך תלויה בילד הספציפי, ואין תשובה כללית שנכונה. נכון שאת לא מומחית, אבל זה מה שאני הייתי עושה כדי להתחיל לגבש דעה אם כדאי, למשל, להמשיך לפנות הלאה לאיש מקצוע, ואם כן למי.
לצפיה ב-'בדיוק בגלל זה בתהליך של אבחון קשב גם ההורים וגם מחנכת צריכים'
בדיוק בגלל זה בתהליך של אבחון קשב גם ההורים וגם מחנכת צריכים
27/12/2017 | 17:13
18
94
למלא שאלון. חלק מההגדרות של הפרעת קשב הן שהסמפטומים צריכים להופיע לא רק בבית הספר או בבית, אלא גם וגם. והרבה פעמים רואים את זה גם בתחום החברתי.
לצפיה ב-'אבל אצלם לא נראה שהמחנכת מילאה.'
אבל אצלם לא נראה שהמחנכת מילאה.
27/12/2017 | 17:20
17
105
אצלנו זה באמת תמיד היה מסתורי מבחינתי - מה קורה לה שם בבית הספר ומה עובר עליה? כי בבית היא בסדר. גם עם חברות וחברים היא סבבה - היא לא הכי מתעניינת או יוזמת, אבל כשנפגשים הכל סבבה. ובבית ספר - כלום. עציץ. מוציאה עיפרון רק כשיש מבחן...
לצפיה ב-'כן, כנראה. רק רציתי לומר שאת בהחלט צודקת שלא תמיד מה שאנחנו '
כן, כנראה. רק רציתי לומר שאת בהחלט צודקת שלא תמיד מה שאנחנו
27/12/2017 | 17:30
16
98
רואים בבית, זה מה שגם רואים בבית הספר. מדובר בשתי סיטואציות שונות לחלוטין, עם דרישות שונות, מאפיינים סביבתיים שונים.. אפילו באבחונים דידקטיים לפעמים לא רואים תופעות שמחנכות מדווחות עליהן (מוסחות, טווח קשב נמוך וכדומה), כי התנאים באבחון מאוד שונים מהתנאים בכיתה.
במיוחד באבחנה של הפרעת קשב מאוד חשוב להצליב ולהשוות בין כמה שיותר מקורות מידע, מכמה שיותר סביבות של הילד. אי אפשר לקפוץ למסקנה רק מדיווח של מורה אחד או ממשהו ספציפי שקורה בבית.
וספציפית במקרה שאנה מעלה, אם הקושי הוא סביב ארגון והתארגנות ביומיום, אז לעניות דעתי (הלא קובעת כלום) פחות חשוב לקבוע אם כן או לא מדובר בהפרעת קשב, ויותר חשוב לחשוב איך אפשר לעזור לילד בנקודות שגם מפריעות לו (כמו למשל לשכוח לסדר מערכת).
לצפיה ב-'האמת שזו פעם ראשונה שאני שומעת על מישהו'
האמת שזו פעם ראשונה שאני שומעת על מישהו
27/12/2017 | 17:32
15
125
שהולך לאבחון הפרעת קשב בגלל התפקוד של הילד בבית, כשבבית הספר אין בעייה.
לצפיה ב-'אני לא זה שכיח בשני מצבים:'
אני לא זה שכיח בשני מצבים:
27/12/2017 | 17:47
14
131
1. ילדות "טובות ושקטות", שמאוד קל לא לראות בכיתה שהן כל כך שקטות כי הן פשוט בעולם אחר, אבל בבית מאוד בולט להורים שהילדה "לא הייתה בכיתה", מתקשה להתרכז לאורך זמן כשמכינה שיעורים, מורחת את הזמן וכו'. זה כמובן קורה גם עם בנים, אבל אני בכוונה אומרת "ילדות" כי זה באמת יותר בולט אצל בנות.
2. ילדים חכמים באופן כללי. ביסודי כל כך לועסים את החומר, שגם אם שמעו אותו חלקית פעם אחת, בשיעור הבא ישמעו שוב, יקלטו בקלות ויצליחו במבחנים גם בלי ללמוד ובלי להכין יותר מדי ש"ב. למערכת יש נטייה לחשוב שלילדים עם ציונים טובים אין שום קשיים, והכול בסדר כל עוד ההישגים טובים. בהרבה מקרים ההורים רואים בבית כבר במהלך היסודי שלילד אין הרגלי למידה, שקשה לו לשבת ולהתרכז גם במקרים הבודדים בהם הוא נדרש לכך, אבל באמת כל עוד הציונים טובים, לכאורה קשה לבוא בתלונות לילדים. בלא מעט מקרים הקושי מתחיל כשהם עוברים לחטיבה, ואז פתאום נדרשים מהם לימודית דברים שהם לא מורגלים אליהם. יש כאלו שיצליחו לעשות שינוי ולהתאים את עצמם לשינוי המערכתי, ויש כאלו שלא. ואז פתאום בבת אחת יש ירידה בציונים ולא מבינים למה.
חלק מההורים לילדים כאלו מבינים את הבעייתיות כבר בשלבים מוקדמים, אבל לא כולם.
לצפיה ב-'אבל היא אפילו לא דיברה על בעייה של תפקוד לימודי בבית -'
אבל היא אפילו לא דיברה על בעייה של תפקוד לימודי בבית -
27/12/2017 | 17:56
7
82
אלא על בעייה של התארגנות ליציאה לבית הספר ועל שיטוט בבית.
היא לא התלוננה שהוא לא יודע מה היה בכיתה או לא מתרכז בהכנת שיעורים - היא בכלל לא דיברה על הצד הלימודי.
לצפיה ב-'תראי, אני הרי לא מכירה את המקרה הספציפי ואני גם לא בטוחה'
תראי, אני הרי לא מכירה את המקרה הספציפי ואני גם לא בטוחה
27/12/2017 | 18:08
6
141
אם היא מדברת על הבכור (כך נראה לי, לפי מה שאני זוכרת מפוסטים קודמים בנושא) או על ילד אחר במשפחה. אבל כנראה שזה מה שהכי בולט ומפריע לה כרגע. ובעיות התארגנות הן באמת מכשלה ומשהו בולט בחיי יום-יום.
אני אדבר רגע על המשפחה שלי. לאחי יש הפרעת קשב קשה. ממש. הוא גם ממש ממש ממש חכם. היה עתודאי, סיים בהצלחה רבה הנדסת חשמל בטכניון, ואחר כך גם עשה תואר שני בוייצמן. הוא בנאדם מצליח מאוד בעבודה, אבל אם תראי אותו מתנהל בבית ביומיום שלו, זה פשוט קטסטרופלי.  בעיות התארגנות כ"כ קשות, ברמה שלרוקן מדיח לוקח לו חצי יום. לצאת מהבית (מהרגע שהוא כבר לבוש ומוכן) לוקח לפחות רבע שעה, כי הוא יוצא-חוזר-יוצא-חוזר-יוצא-חוזר וכו, כי כל פעם מגלה ששכח משהו, נדמה לו ששכח משהו, לא יודע איפה שם משהו.. וזה קבוע. לא משהו חד פעמי. בבי"ס הייתה לו תמיד מחברת אחת לכל המקצועות, וגם בה בקושי היה כתוב משהו. בעבודה הוא יחסית מסודר, אבל בבית זה ממש בעייתי. וגם אשתו כזו, כך שאת כבר יכולה לדמיין לעצמך איך הבית שלהם נראה ומתנהל.
לבת שלהם (בת 8) גם יש הפרעת קשב עם בעיות התארגנות (לא ממש מפתיע ). כשהיא צריכה להתלבש כדי לצאת מהבית, צריך לשבת עליה ולהזכיר לה כל שלב בהתארגנות, אחרת היא גורבת גרב אחד, ומשחקת רבע שעה בבובות. ושוכחת שאי פעם הייתה צריכה להתלבש ולצאת. ואז "מעירים אותה", והיא תגרוב עוד גרב, ואם יעזבו אותה לנפשה היא תלך לצייר. לא כי סרבנית או עושה דווקא, פשוט שכחה שהייתה באמצע של משהו.
קשיים של סדר, ארגון והתארגנות (פונקציות ניהוליות בשפה מקצועית יותר) הם מאפיין שכיח של הפרעת קשב, והם מאוד משפיעים על חיי היום-יום, ולכן בולטים לא פחות ממאפיינים אחרים.
לצפיה ב-'גם אצלנו קשיי הסדר, הארגון וההתארגנות לא פחות קשים וכואבים '
גם אצלנו קשיי הסדר, הארגון וההתארגנות לא פחות קשים וכואבים
27/12/2017 | 18:55
123
מהקושי בלימודים.
לצפיה ב-'וואו, נשמע קשה באמת.'
וואו, נשמע קשה באמת.
27/12/2017 | 19:40
4
37
לצפיה ב-'והוא עוד "המאורגן" מבין שניהם להיכנס אליהם הביתה זה'
והוא עוד "המאורגן" מבין שניהם להיכנס אליהם הביתה זה
28/12/2017 | 17:39
3
91
כמו להיכנס לבית שהרגע יצאו ממנו צוות שודדים מקצועי
לאנשים מאורגנים ומסודרים כמוני וכמו בן זוגי מאוד מאוד קשה לראות את זה מהצד.
לצפיה ב-'אממ... אצלנו ברגעים הבודדים שהבית מסודר,'
אממ... אצלנו ברגעים הבודדים שהבית מסודר,
28/12/2017 | 18:30
2
102
אנחנו עושים מסיבה. וזה לא כי אנחנו לא מסודרים, זה כי אין לנו זמן לסדר. עכשיו הבית מסודר (כמעט) כי היינו חולים בחנוכה אז היה זמן לסדר - אז הגדולה הזמינה שתי חברות למיני מסיבה (קישוט עוגיות וסרט).
אבל באמת, ממש כל פעם שלגמרי נקי ומסודר אנחנו עושים משהו - פעם מארחים חברים לעל האש, פעם משפחה, וכך הלאה. אז פעם-פעמיים בשנה ככה .
לשאר המסיבות שצריך לעשות אנחנו עושים אאוטסורסינג למקום מסחרי או לבית של חמותי או לבית של אחי... תגידי תודה שאחיך לא חשב על הרעיון הזה של לארח בבית שלך .
לצפיה ב-'מאחר ואחי גר בקנדה, זה קצת קשה לו לוגיסטית '
מאחר ואחי גר בקנדה, זה קצת קשה לו לוגיסטית
28/12/2017 | 22:18
1
96
ואני מבטיחה לך שהבלגן שאת מדברת עליו זה ממש לא הבלגן שאני מדברת עליו. אי אפשר לתאר
אבל עזבי, זה פחות משמעותי. באמת שההתנהלות היומיומית היא הבעיה האמיתית בסיפור.
לצפיה ב-'כשגרנו בחו"ל ברור שאת כ-ל המסיבות בארץ'
כשגרנו בחו"ל ברור שאת כ-ל המסיבות בארץ
29/12/2017 | 08:19
109
עשינו בבתים של אחרים...

לא ניסיתי להגיד שהבלגן שלנו הוא כמו אצלם, אלא שבאופן כללי יכול להיות בלגן גם אצל אנשים שאין להם בעייה לסדר, רק חסר להם זמן לעשות את זה... 
כל שאר מה שתיארת לא קורה אצלנו - גם לא עם הילדה שלא עושה כלום בבית הספר - היא ספציפית מתבקשת לפנות את המדיח מדי פעם, ועושה את זה בזריזות וביעילות. לכל אחד יש, פה ושם, כמה חסרונות - אבל מוצאים דרך לפתור את הבעייה וזהו (למשל, אולי תיארתי את זה פה כבר פעם - אני נוטה לאבד דברים שהנחתי - אז אני אף פעם לא מניחה דברים כשאני בחוץ - או מניחה את כולם יחד. וכך אני מאבדת רק בקבוקי מים ורק ליד קופות, כשאני משלמת... ולזה אני שמה לב די מהר, כי אני שותה לעיתים תכופות...).
לצפיה ב-'הסיבה השנייה רלוונטית עבורי'
הסיבה השנייה רלוונטית עבורי
28/12/2017 | 08:37
2
124
הוא ילד חכם שהצליח מאד בלימודים ביסודי, למרות שהיה שוכח ציוד, תמיד גילה בהפתעה שיש מבחן שהוא כמובן לא התכונן וכד'.
החשש שלנו היה (ועדיין, אבל משמעותית פחות - אבל את כל נושא האבחון התחיל לפני כחצי שנה) שבחטיבה פתאום הוא לא יצליח להסתדר כי כבר לא מספיק להיות חכם. אבל בנתיים קרו כמה דברים:
1. הוא הלך לכיתה מדעית כשמראש ידע שיהיה קשה לימודית. ואני מגלה שהוא מכין את שיעורי הבית, עד עכשיו לא פיספס אפילו פעם אחת.
2. יש להם לוח מבחנים במערכת משוב. הוא יודע ומקפיד לבדוק. וגם אני מדי פעם מסתכלת. עד עכשיו, כל פעם שהזכרתי לו מבחן, הוא ידע עליו ואפילו התכונןץ
3. יש לוקר, לכן קשה יותר לשכוח ציוד.
בגדול, מדובר בילד מאד בוגר ואחראי. אני רק רוצה לוודא שאין לו קשיים שהוא צריך להתמודד איתם כדי להצליח כשאולי אפשר להקל עליו
לצפיה ב-'גם אצלנו המשוב מאוד עוזר השנה -'
גם אצלנו המשוב מאוד עוזר השנה -
28/12/2017 | 08:41
86
וגם העדכונים בוואטסאפ של הכיתה - ולוח המבחנים הוא בכלל באתר בית הספר הרגיל, לא דרך המשוב אפילו.
לגבי הלוקר - אנחנו "ניצחנו" - היא לא זוכרת את הקוד, ולהכניס משהו לשם זה לשכוח ממנו לנצח .
לצפיה ב-'אז בינתיים נשמע שהוא מצליח להסתגל ולהתאים את עצמו לדרישות '
אז בינתיים נשמע שהוא מצליח להסתגל ולהתאים את עצמו לדרישות
28/12/2017 | 17:36
66
הלימודיות החדשות. אם ככה, אני לא בטוחה שאבחון הוא מה שייתן לכם מענה, כי תכלס מה זה משנה לכם אם יקבעו שזו הפרעת קשב או לא. את הקשיים שאתם רואים בבית בארגון ובהתארגנות זה לא ישנה - רק עזרה ממוקדת בתחום הזה יכולה לעזור. וחשוב למקד איפה זה באמת  משפיע ואיפה זה באמת פוגע בו. עם כל זה שזה מטריף שלוקח לילד חצי שעה לשים חולצה בסל כביסה כי הוא כל הזמן שוכח מה רצה לעשות, זה לא באמת פוגע בו. זה בעיקר מחרפן את הסביבה, ועם זה הסביבה צריכה ללמוד לחיות כדי באמת לעזור לו - ולא לסביבה - צריך להתחיל לשים לב ספציפית מה מפריע לו בהתנהלות היומיומית, ושם להתחיל לעבוד.
לצפיה ב-'הפוך, אפשר לנצלש לשאלה בנושא?'
הפוך, אפשר לנצלש לשאלה בנושא?
29/12/2017 | 21:12
2
120
מה שאת מתארת על 'ילדות שקטות' זה מה שקורה, או אני מפחדת שיקרה עם הגדולה שלי. ייתכן ורלוונטי אז אבא שלה עם ADD וריטלין די קבוע כבר שנים.
כרגע בת 4 והחולמנות והפיזוריות עוברים את הנורמה לגילה (לא בדקנו באיבחון כמובן, אבל זה מהגננת וכן מהכירות עם הרבה ילדים בגילה. גם אם לא באופן מקצועי).

כמו שאת מתארת היא ילדה שקטה, נעימה, ''טובה'' ואני ממש חוששת מהזמנים שבהם בבית הספר היא פשוט תחלום כל השיעור, בבית תתקשה בתכנים הלימודיים (או שלא, לא יודעת) אבל ברור לי שיהיה לכך מחיר.
יש מה לעשות עכשיו? יש דברים שאפשר להנחיל שיעזרו לה?

בעבר ראיתי המלצות לסדר יום מסודר וקבוע, שהילד יוכל לצפות את כל מה שקורה מתוך היכרות ואת כל שאר הטיפים האלה אנחנו כבר מיישמים. אבל אולי יש עוד שאפשר לעשות?
לצפיה ב-'הילדה בת 4 זה טוב להיות מודעים ועם אצבע על הדופק אבל זה '
הילדה בת 4 זה טוב להיות מודעים ועם אצבע על הדופק אבל זה
30/12/2017 | 11:42
1
80
גם ממש ממש מוקדם לכל דבר שהוא.
תעזבו אותה, תנו לה להיות ילדה, תחנכו אותה לפי הערכים שאתם מאמינים בהם בלי קשר להפרעת קשב, וכשתכנס לכיתה א' תעקבו אחר העניין. זה נכון שהפרעת קשב היא תורשתית, ועדיין זה לא אומר שזה עובר לכל הילדים. הפרעת קשב יכולה להופיע בעוצמות שונות, וההשפעות שלה גם תלויות במערך האישיות, החוזקים והקשיים של האדם הספציפי. עוד חזון למועד, בקיצור
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
30/12/2017 | 22:20
10
לצפיה ב-'המחנכת מילאה שאלון'
המחנכת מילאה שאלון
27/12/2017 | 22:04
122
וזאת הייתה מחנכת שלו שנתיים (סוף ו') אז די אפשר לסמוך עליה.
היא רשמה שיש לו בלגן מטורף על השולחן, שכל הדברים נופלים לו בלי סוף, ששוכח מחברות.
אבל כל השאר תקין לטענתה. לא פריע בכיתה, לא ממתפרץ לתשובות של אחרים, שמח לעזור לכולם ומאד מנומס למורים. כן היו טעויות של שאלה או סעיף שפיספס.
לצפיה ב-'עוד משהו'
עוד משהו
28/12/2017 | 10:17
106
קודם כל כדי לזכור שקשיים בפונקציות ניהוליות (כמו זיכרון עובד - היכולת שלי לזכור מה אני רוצה לעשות עם החולצה עד שהיא מגיעה לסל הכביסה..) לא חייבות להגיע עם הפרעות קשב.
זה משהו שטווח הנורמה שלו רחב ולכן נראה אנשים יותר ופחות מאורגנים...
אם איכות החיים שלו ו/או שלכם ניפגעת אז כדאי לחשוב איך לטפל.
הייתי לוקחת את כל המידע שיש לך - תוצאות אבחונים, שאלונים מכולם וכו'- חוזרת לנוירולוג או פסיכיאטר שמתמחה בהפרעות קשב והוא יעשה את האבחנה.
אחת הבעיות במכוני אבחון היא ההמלצות הסופיות שלא מלוות בעצם בתהליך טיפולי ואז לא תמיד נותנות מענה כמו שתארת.
אני יודעת שמרפאות בעיסוק שעובדות עם בני נוער יכולות לתת מענה בתחומים האלה.
לצפיה ב-'כפי שנאמר מעלי'
כפי שנאמר מעלי
30/12/2017 | 16:11
77
אבחנת קשב היא אבחנה קלינית. המאבחן צריך לבדוק את הילד במשך 45 דקות לפחות ולהסתמך בנוסף על דיווחים ושאלונים.

מוסיף משהו שלא נאמר עד כה - לא רק רופא יכול לאבחן הפרעת קשב אלא גם פסיכולוג
לצפיה ב-'איך לתת סירופ לילד שלא רוצה?'
איך לתת סירופ לילד שלא רוצה?
26/12/2017 | 09:37
16
339
בן 9, קיבל סירופ "לא טעים". כמות גדולה, אי אפשר לבלוע בפעם אחת.
ביקש מים בין שתי  מנות, ועדיין היה לו קשה לקבל את המנה השנייה כי זכר את הטעם הרע.
אפשר לעשות הפסקה של כמה דקות ולתת לו משהו שיעביר את הטעם?
אמרתי לא לנשום כי שמעתי שאם לא מריחים אז לא מרגישים את הטעם.
לא יודעת האם זה נכון, בכל מקרה לא זרם איתי
לצפיה ב-'כשתגלי תספרי גם לנו...'
כשתגלי תספרי גם לנו...
26/12/2017 | 10:18
137
זו בעייה קשה אצלנו בבית.
לצפיה ב-'זאת האנטיביוטיקה הסמיכה והמגעילה? תרופה בלתי נסבלת'
זאת האנטיביוטיקה הסמיכה והמגעילה? תרופה בלתי נסבלת
26/12/2017 | 10:45
2
165
אצלי לא הצליחו לקחת אותה, ובקשנו סירופ אחר.
הגדול סוף סוף למד לבלוע כדורים כך שנפתרה הבעיה. לשמחתי לקטן עוד לא יצא לקבל את הסירופ הדוחה הזה, אבל אם היה מקבל, הייתי מבקשת משהו אחר. זו תרופה מגעילה ברמות.
לצפיה ב-'זינת '
זינת
26/12/2017 | 10:48
1
166
בן 4 כרגע עם מוקסיפן ונהנה מכל רגע
מה אפשר לקחת במקום?

לצפיה ב-'כן, הם אוהבים מוקסיפן תתייעצי עם הרופאה שלכם'
כן, הם אוהבים מוקסיפן תתייעצי עם הרופאה שלכם
26/12/2017 | 11:03
39
לצפיה ב-'ילד בן 9 יכול ללמוד לבלוע כדור'
ילד בן 9 יכול ללמוד לבלוע כדור
26/12/2017 | 11:05
3
158
בזמן שהוא לא חולה תתאמנו על כדור של אומגה שלוש או ויטמינים
לצפיה ב-'אנחנו התחלנו מתיק-תקים. יותר קטן, מוכר, ולכן גם פחות מאיים. '
אנחנו התחלנו מתיק-תקים. יותר קטן, מוכר, ולכן גם פחות מאיים.
26/12/2017 | 11:10
2
58
לצפיה ב-' על הטיפ! אחלה רעיון'
על הטיפ! אחלה רעיון
26/12/2017 | 11:16
1
36
לצפיה ב-''
26/12/2017 | 11:25
13
לצפיה ב-'לערבב במעדן כמו מילקי'
לערבב במעדן כמו מילקי
26/12/2017 | 17:50
35
לצפיה ב-'לא מספיק לא לנשום. צריך ממש לסתום את האף עם שתי אצבעות ואז '
לא מספיק לא לנשום. צריך ממש לסתום את האף עם שתי אצבעות ואז
26/12/2017 | 19:58
119
באמת לא מרגישים את הטעם.
חוץ מזה תכיני לו משהו טעים או שתיה טעימה שתעביר לו את הטעם מיד אחרי הסירופ.

רק בריאות
לצפיה ב-'לצערי גם לי יש אחת כזו בבית'
לצערי גם לי יש אחת כזו בבית
27/12/2017 | 07:51
2
133
מצטרפת למי שכתבו לך לעבור לכדורים בפעם הבאה (ושלא תהיה כזו).
אין לי עצות בשבילך אצלי גם לא הצלחתי להעביר לכדורים עדיין.

לצפיה ב-'האמת, נורא הופתעתי לטובה למהילד'
האמת, נורא הופתעתי לטובה למהילד
27/12/2017 | 07:59
1
158
חשבתי שהוא סתם עושה בעיות, וחיפשתי איך לטפל בזה.
אבל מסתבר שבאמת הוא קיבל זינט שנחשבת לתרופה הכי מגעילה בשוק, משתדלים לא לתת אותה לילדים בגלל זה.
ואין לנו ברירה כי הוא פרח בפעם שעברה שקיבל פניצילין, אז זה מה שנותנים לילדים אלרגיים.
בסופו של דבר, זה שהוא מצליח לקחת את התרופה גורם לו להעלאת הביטחון העצמי והערכה העצמית.
כי אני לא מפסיקה לשבח אותו (והוא מזהה שאני באמת מעריכה את זה ולא סתם אומרת) והוא בעצמו מבין שהוא חזק ואמיץ (הוא קצת ילדותי, אז הקטע של האומץ עובד אצלו מעולה).
אז יוצא מזה משהו טוב
לצפיה ב-'גם מוקסיפן זה פנצילין, צריך לשאול אם יש תרופה בטעם יותר סביר'
גם מוקסיפן זה פנצילין, צריך לשאול אם יש תרופה בטעם יותר סביר
31/12/2017 | 19:10
41
ממשפחת הטטראציקלין
לצפיה ב-'שני טריקים לבליעת כדורים שעבדו עם ילד בן 6'
שני טריקים לבליעת כדורים שעבדו עם ילד בן 6
28/12/2017 | 13:40
2
160
אחרי זוועת סירופים...
הראשון לשים את הכדור בחתיכת לחם קטנה והילד בולע את הלחם עם הכדור
והשני לתת את הכדור עם כפית ג'לי ושוב הילד בולע את זה ביחד
הרעיון אותו הדבר - לחם וג'לי זה משהו שבולעים חתיכות בלי הצורך ללעוס...
אחרי כמה פעמים כאלה לא היה צורך בלחם/ג'לי כי הילד הבין את הפואנטה

בהצלחה!
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
28/12/2017 | 13:52
24
לצפיה ב-'לאחר הבליעה ,מיד לשתות כוס מים שבכדור ירד ולא ייתקע בדרך.'
לאחר הבליעה ,מיד לשתות כוס מים שבכדור ירד ולא ייתקע בדרך.
01/01/2018 | 09:09
15
לצפיה ב-'האם זכותו של הורה לקבוע ולתבוע'
האם זכותו של הורה לקבוע ולתבוע
27/12/2017 | 16:20
6
332
שיועצת בית הספר לא תבוא במגע עם בנו/בתו? אני יודעת שהורה יכול לא להסכים למשל לשעות שילוב גם אם הילד מאובחן ובית הספר חושב שצריך.
האם יש לו זכות דומה גם לגבי יועצת בית הספר?
לחילופין, האם הוא יכול לבקש שהיועצת לא תטפל בעניין של ילדו שבכתות הנמוכות אלא רק היועצת של הכתות הגבוהות יותר? 
האם הואה יכול להטיל ווטו על פגישה שנקבעה לו עם המחנכת והיועצת ולבקש שתהיה פגישה רק עם המחנכת?
לצפיה ב-'קודם כל, הוא בהחלט יכול לבקש'
קודם כל, הוא בהחלט יכול לבקש
27/12/2017 | 16:31
4
210
את כל הדברים האלה. אם מסרבים - צריך לחשוב מה הלאה.
אני אכן סירבתי לצרף את היועצת לפגישה עם המחנכת, פשוט כי היא מעצבנת וגרועה, ולא עוזרת אלא מקסימום מזיקה.
אני לא יודעת אם יקבלו את הבקשה שמישהי ספציפית אחרת כ-ן תטפל בילד (למשל היועצת של הכיתות הגבוהות), כי יכול להיות שהם לא רוצים ליצור תקדים כזה, כי לכל אחת יש תפקיד מוגדר.
לדעתי תדברי קודם כל עם המחנכת, ותראי איך זה מתקדם משם.

לצפיה ב-'השאלה גם אם זה מעוגן בכתוב באיזה מקום'
השאלה גם אם זה מעוגן בכתוב באיזה מקום
28/12/2017 | 09:58
3
125
האם הורה יכול לדרוש שהיועצת גם לא תוציא את ילדו לשיחה או כל דבר כזה במסגרת בית הספר?
(אכן גם לנו יש יועצת מאד לא מקצועית, קרה כקרח וגרועה בעיני. היועצת של הכתות הגבוהות מקסימה. אני יכולה לחכות לשנה הבאה אבל אשמח למזער נזקים כבר השנה....).
לצפיה ב-'למה שלא תנסי קודם לבקש,'
למה שלא תנסי קודם לבקש,
28/12/2017 | 10:03
110
ורק אם לא מסכימים תחפשי עיגון בכתב?
לצפיה ב-'אצלנו היועצת מבקשת את רשותי אם לוקחת את הילד לשיחה אישית'
אצלנו היועצת מבקשת את רשותי אם לוקחת את הילד לשיחה אישית
28/12/2017 | 11:48
106
אין לי מושג במה זה מעוגן
לצפיה ב-'אצלנו היועצת לא מבקשת רשות באופן כללי.'
אצלנו היועצת לא מבקשת רשות באופן כללי.
28/12/2017 | 11:50
26
לצפיה ב-'מספיק שנים הייתי'
מספיק שנים הייתי
28/12/2017 | 12:12
167
במערכת, ולא מצאתי יועצות חרוצות, יוזמות מפגשים עם תלמידים
מצד עצמן. מישהוא הפנה את הילד/ה אל היועצת.
לכן, הייתי פונה אל מי שהפנה, ושואלת למה? מה הבעיה בעיניה/יו?
ומבקשת ומבטיחה לנסות לטפל בענין בכוחות עצמי.
לא נראה לי שהיועצת ממש תצטער על כך,
במידה וזה לא מצליח, יש מנהל לביה"ס, יש מפקחת על היועצות.
ופשוט אומרת שאת מתנגדת לשיחות האלה.

אגב, גם לילד מותר לומר--לא רוצה את השיחות האלה.

לא חושבת שצריך עיגון בכתובים, גם בתוך המערכות יש היררכיה.
ולמנהל, למפקח הכללי וזה של היועצים--הם סמכות.

בהצלחה.
לצפיה ב-'בוקר טוב'
בוקר טוב
25/12/2017 | 09:52
39
437
בטוחה שיש פה הורים שידעו להנחות אותי מבלי שאמצא את עצמי מותשת רק בנסיון להבין את ההליך

אני רוצה לעשות לבת שלי (בת 8, כיתה ג') אבחון קשב וריכוז.
מה האפשרויות והפרוצדורה(ופחות או יותר עלויות בכל אפשרות אם יש לכם מושג) ?

לצפיה ב-'אולי זה יעזור'
אולי זה יעזור
25/12/2017 | 12:58
21
191

אני לקחתי את הבן שלי לפסיכיאטר פרטי, אחרי כמה פגישות איתנו ועם הילד אמר שיש לו הפרעת קשב חמורה והוא חייב טיפול תרופתי.
אחרי כמה חודשים לקחתי אותו לניורולוג של הקופה. קיבלתי מראש שאלונים שמלאתי ושלחתי. בפגישה אחת, תוך 5 דקות, הוא אמר שלילד אין כלום.
עכשיו לקחנו אותו לבדיקת BRC. קיבלנו תוצאות שאני לא מבינה ומחכה שהרופא יחזור אלי. כתבו, מצד אחד, שיש לו בעייה חמורה בהתארגנות אבל אין חוץ מזה שום בעייה בקשב. ובמשפט מתחת רשמו שנכשל ב- 6 מתוך 9 פרמטרים ולכן יש עדות לבעיית קשב.
הדבר היחיד שהבנתי, שאין אבחנה סופית ברוב המקרים.
לצפיה ב-'קראתי פה בפורום תשובה '
קראתי פה בפורום תשובה
25/12/2017 | 13:09
20
174
מפורטת שכתבה "הפוך עם ראש כפול" והאמת שאני תוהה.
אם באמת הולכים לנוירולוג כמו שאת הלכת - זה בשביל רטלין/קונצרטה במידת הצורך.
וכדי לקבל במידת הצורך עזרה והקלות מסויימות צריך ללכת למכון הפרטי כמו ניצן?

ואם זו באמת הדרך, הפניה לנוירולוג דרך פסיכיאטר פרטי או שאפשר דרך רופא ילדים ולקבל תור בטווח זמן נורמלי, האם הוא מספיק.

מה בא קודם....

הלכתי לאיבוד
בעבר אני אישית היתי בניצן באבחון, ולאחר כמה שנים כשעשיתי גם עבור האונ' המליצו על קונצרטה ואז כבר שלחו לנוירולוג אם זכרוני לא מטעני.
לצפיה ב-'אני כאן כדי לנסות לעשות קצת סדר '
אני כאן כדי לנסות לעשות קצת סדר
25/12/2017 | 13:25
16
197
הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה רפואית, בעלת בסיס נוירולוגי, ולכן רק לרופא יש את הסמכות לאבחן הפרעת קשב - נוירולוג, פסיכיאטר או רופא להתפתחות הילד, אשר עברו התמחות ספציפית בתחום.

אבחון תפקודי למידה/אבחון דידקטי (כמו שעושים בניצן, למשל) לא יכול לקבוע האם יש או אין הפרעת קשב. באבחון כזה אפשר לראות סימנים לקשיים בתהליכי הקשב, להסביר כיצד הם באים לידי ביטוי וכיצד הם משפיעים על תהליכי הלמידה (ולכן גם איך אפשר לצמצם את השפעותיהם), אך לא ניתן לבצע אבחנה מבדלת ולקבוע האם הקשיים הינם על רקע נוירולוגי, על רקע רגשי, או אפילו כפועל יוצא מקשיים לימודיים אובייקטיביים.

אם הקושי המרכזי שאת רואה הוא בתהליכי הקשב והריכוז, עדיף להתחיל מבדיקה רפואית.
אם את רואה גם קשיים לימודיים ולא ברור לך "מה ביצה ומה תרנגולת" בסיפור, כדאי לפנות לאבחון תפקודי למידה מקיף, כדי לעשות קצת סדר.
מקווה שקצת עזרתי להבהיר, ואם לא - תרגישי חופשי להמשיך לשאול
לצפיה ב-'קודם כל'
קודם כל
25/12/2017 | 15:33
12
175
כמובן שעזרת. בתשובה הקודמת שלך שקראתי בנושא הסברת בצורה מאוד מפורטת ונתת לי כיוון ברור בנושא.
אני אספר בכמה מילים כי העלית את נושא הביצה והתרנגולת.
קודם יש הסטוריה מ2 צדי המשפחה להפרעות קשב. בצד של אבא לא עשו עם זה כלום (אחיות שלו).
בצד של האמא (אני) אני ואחותי אובחנו דרך ניצן. בהמשך דרך מכונים שאוניברסיטאות עובדות איתם (כי לא קבלו את האבחונים של ניצן, רק שלהם). שתינו קבלנו המלצות לקונצרטה/רטלין. (כמובן תוספות זמן והקלות מסויימות). אחותי ממש הלכה עם זה לנוירולוג כי היה לה מאוד חשוב לקבל את העזרה התרופתית והיא לוקחת ריטלין דרך קבע. (אולי בקיץ קצת פחות). הן בתואר הראשון והן בשני.
אני נותנת את ההקדמה הזו כי בעבר אמרו לה שזה גנטי ותורשתי, ואם אחותה כבר אוחנה זה חשוב לדעת.

מבחינת הילדה עצמה, כבר בגיל 3 אמרה לי הגננת לשים לב מבחינת יכולת ריכוז לטווח ארוך וישיבה במקום בזמן ביצוע מטלות, ריכוז וכו. זה היה גן קיבוצי אבל לא עשו איזשהם חוברות עבודה וזה פחות הורגש אבל כן לקחתי לאבחונים שעושים בגיל הזה, קבלנו ריפוי בעיסוק ל3 מפגשים ואחרי זה המרפאת "זרקה" אותנו ואמרה שהכל מצוין ושנפסיק לבלבל לילדה את המוח. על הדרך אספתי גם רכיבה על סוסים שהיא עשתה שנתיים עד שפג התוקף.
כל הזמן הזה (מגיל 3-8) עקבתי אחריה בזמן לימודים אבל גם בזמן דברים אחרים. כשהיא לומדת או אוכלת היא לא מסוגלת לשבת. כל הזמן קופצת, עומדת, מטיילת, זזה, נמרחת, נשכבת.
כיתה א+ב לא היה שום פידבק בנושא מהמורה אז זרמתי. בכיתה ב גם היה מבחן מחוננים והיא עברה אותו (אם זה משנה)
עכשיו כיתה ג', בחנוכה עברתי איתה על חוברות שקבלו לחופש, חשבתי שאני מקבלת סחרחורת מהתזוזתיות שלה.
והנה, אחרי שבוע (אתמול), הינו באספת הורים. המורה ממש לא הציפה כיון כזה, אבל הדברים שהיא כן אמרה גרמו *לי* לחשוב בכיון.
היא כל הזמן מטיילת בכיתה, מפטפטת, מאבדת ריכוז. לא פועלת לפי הוראות וסדר. הציונים שלה מעולים (השנה יש להם ממש המון מבחנים והכתבות ובחני פתע) ויכל להיות שזה קצת מכסה, אבל אם המורה משווה לשאר 35 הילדים בכיתה והיא זו שבולטת בה כמטיילת הקבועה, כמתנועעת הקבועה, כזו שכל הזמן לא שקטה וכל מה שכתבתי בפסקה הזו, כן גורם לי לחשוב על הנושא.
אני גם די בטוחה שזה מקשה עליה.
המורה נתנה דוגמא, שמי שפועל לפי מה שהיא מסבירה ממש מסמן בטקס הקריאה את התשובות, כותב מספור לנק ואז קל לו למצוא. ואצלה כל הזמן מתחילה לקרוא הכל מהתחלה.

(מקוה שכל החפירה נותנת לך תמונה טובה)
לצפיה ב-'מציעה לך לעזוב אותה במנוחה'
מציעה לך לעזוב אותה במנוחה
25/12/2017 | 15:39
2
168
הציונים שלה מעולים, אף מורה לא מתלונן, והמצב החברתי טוב (או לפחות לא העלית אותו, אז כנראה שזה נכון). אז היא תזזיתית. אז מה.
אין טיפול להפרעת קשב למעט טיפול תרופתי. לטיפול התרופתי יש כל כך הרבה תופעות לוואי (חלקן פיסיות, חלקן התנהגותיות - חוסר תאבון, תחושה "רדומה") שכדאי ללכת אליו רק אם התועלת בו עולה על הנזק. רק שאצלך, כמעט ואין נזק, לכן כנראה שהמשוואה הזו לא תעבוד.
ילדים אינטיליגנטים יודעים לחפות על הקשיים שלהם בדרכים אחרות. אז אולי היא לא יעילה בהבנת הנקרא, אבל היא מספיק חכמה כדי להבין את הנקרא גם כשהיא קוראת אותו שמונה פעמים. אז זו הדרך שלה, למה לשנות? יש מצב שעם התקדמות הלימודים (תיכון) יהיה לה קשה יותר, אז תטפלי אז. בינתיים, תעזבי את הציפיות שלך לזה שהיא ירשה הפרעה כזו או אחרת, ותני לה להיות היא.
לצפיה ב-'אני מסכימה עם כל מילה שלך'
אני מסכימה עם כל מילה שלך
26/12/2017 | 07:45
79
גם אם אכן יש קשיים של קשב, הילדה החכמה מצליחה לפצות עליהם.
וזה הרבה יותר טוב מהשפעה תרופתית המזיקה גם בטווח קצר וגם בטווח ארוך
לצפיה ב-'זה לא מדוייק'
זה לא מדוייק
27/12/2017 | 10:18
66
את המצב החברתי לא העליתי כי לא חשבתי שהוא קשור (עדין לא חושבת), הוא סביר. המורה כן התלוננה באספת הורים. ואמרה שהמורה לאנגלית גם מאוד מתלוננת על זה (המורה לאנגלית היא חברת יומן שלנו מתחילת השנה, כל שיעור כמעט מכתב).

השאלה היא לא בנושא הציונים (כרגע, בעתיד זה כן יכל להפריע), אלא בעובדה שהיא מפריעה לאחרים, וננזפת -  מה שלא נעים לה, ופוגע לה בביטחון העצמי.
לצפיה ב-'אוקיי. מהצד, ורק מקריאה, ובלי להכיר את הילדה'
אוקיי. מהצד, ורק מקריאה, ובלי להכיר את הילדה
25/12/2017 | 15:51
4
194
נשמע שזו ילדה אינטליגנטית מאוד, שמצליחה לחפות על קשיי קשב (וזה אכן נשמע כמו הפרעת קשב) באמצעות היכולות שלה.
אני לא חושבת שאת מחפשת בשבילה טיפול תרופתי, נדמה לי שאת בעיקר רוצה לדעת האם באמת יש בעיה, ואם כן - למה לשים לב בעתיד ואיך אפשר להקדים תרופה למכות עתידיות. אם אני צודקת, אז אני ממליצה לך בעיקר להתחיל לקרוא. לקרוא על הפרעת קשב, על אופני הביטוי השונים שלה, על האופן שבו היא עלולה להשפיע על התפקוד בחיי היום-יום בכלל. לא התייחסת, למשל, ליכולת הסדר, ארגון והתארגנות של הילדה. בלא מעט מקרים של הפרעת קשב יש פגיעה ביכולות אלו, וזה משפיע בין היתר גם על יכולת ארגון לוח זמנים, יצירת הרגלי למידה יעילים וכדומה.
מצטרפת לאני - זו לא מועמדת לטיפול תרופתי. לכל הפחות לא כרגע. אבל כן כדאי לך להתחיל ללמוד את הנושא, באופן עצמאי, בהרצאות, במרכזים שנוגעים לתחום הזה, כדי לכוון את ההסתכלות שלך ואת היכולת לזהות קשיים מינוריים, עוד לפני שהם מקבלים נפח גדול מדי, כדי שאפשר יהיה לטפל בהם כשהם עוד קטנים (למשל דרך אסטרטגיות למידה).
וכן - הפרעת קשב היא אכן תורשתית. במשפחה שלי זה מאוד ברור
לצפיה ב-'תודה רבה,קצת מענה '
תודה רבה,קצת מענה
27/12/2017 | 10:46
3
87
מבחינת סדר וארגון, אני לא כל כך יודעת מה בגיל הזה כן ניתן לצפות והילד יעמוד בו ומה לא. בבוקר אני זו שצריכה לרדוף אחריה כל הזמן, אחרת היא תעבור לשחק עם המשחקים, החיות או לקרוא ספר. אחרי בית הספר אני רודפת שתשים במקום דברים, או תכין את התיק, או תיכנס למקלחת (אבל זה משהו שיש אצל רב הילדים לא?)
אנחנו מקבלים לא מעט מכתבים על חסר בציוד. היא לא הביאה את הספר של המקצוע (למרות שידעה שהוא מתקיים וכן הביאה את המחברת) - או להפך.
לגבי הרגלי למידה קצת קשה לי לדעת. שיעורי בית היא מכינה במסגרת הצהרון שהיא נמצאת בו (וזה אחד החששות שלי לשנה הבאה) ושם יושבים להם על הראש. למידה לאותם בחנים ומבחנים זה בניג'וס שלי. גם עכשיו יש את העבודות להגשה בזוגות ובשלשות, בינתיים עושה רושם שלא הילדות ולא ההורים שמים לזה לב.

אני אשאל אותך משהו לגבי הנושא של טיפול תרופתי, אני אישית בחרתי לא לקחתי קונצרטה שהומלצה לי כי כבר היתי אחרי הלימודים, ולמרות שאני מרגישה בעבודה שזה יכל היה מאוד להועיל, אני לא מרגישה שזה פוגע בי ובגלל זה לא לקחתי.
אחותי לעומת זאת לוקחת ללימודים והיא אומרת שזה עולם אחר לחלוטין. והיא היתה מצטיינת דיקן במשך 4 השנים של התואר הראשון (התחילה עכשיו שני) ואומרת שבלי רטלין היא פשוט לא מסוגלת בכלל ללמוד. לא מסוגלת לשבת שניה וכל פיפס הכי קטן גורם לה לעופף.

הפחד שלי, הוא יחיד, לא לגרום לילדה עוול, שהיא תרגיש כל הזמן שמצפים ממנה לשבת ולהתרכז והיא לא מסוגלת.
לצפיה ב-'אה, לא'
אה, לא
27/12/2017 | 11:11
2
81
זה לא ככה אצל כל הילדים. זה ממש התיאור של קשיי התארגנות, שזה אחד הסימנים/ בעיות של הפרעת קשב וריכוז. עוד סממן נפוץ הוא חשיבה ודיבור אסוציאטיבים ("קופצים מנושא לנושא", לוגיקה שרק הוא יכול להסביר).
לגבי התרופות, זה מאוד אשי. אני מגדלת יורש (כבר כמעט בן 18) עם הפרעת קשב ADD, עם קשיי התארגנות מטורפים (הוא הצליח לאבד כמעט כל דבר, ועל התארגנות ללימודים - לזכור מתי מבחן וכו - בכלל לא היה על מה לדבר), אבל ללא בעיות התנהגות (כי הוא לא היפר, הוא חולם כשהוא מאבד קשב), וכמעט ללא בעיות למידה (אינטליגנציה מעל הממוצע). הוא מאוד סובל מתופעות הלוואי של התרופות (ולקח לנו המון זמן למצוא סוג ומינון שאפשר לחיות איתו), והן עוזרות לו במידה מוגבלת מאוד, אז הוא בדרך כלל לא לוקח. מצד שני, יש סביבנו ילדים שלא מוכנים להתחיל את היום בלי תרופה. אם את הולכת לכיוון הזה, חשוב מאוד למצוא רופא סבלני וידען שיעשה אתכן את התהליך המפורט והארוך עד שמוצאים את סוג ומינון התרופה הנכון.
לגבי עוול, אני לקחתי אותו בכתה ד לאבחון בניגוד לדעת המחנכות שלו (כי לא היתה שום בעיה עם ביה"ס), כי יום אחד הוא חזר הביתה ואמר "אני טיפש". מכיוון שידעתי בוודאות שהוא לא, וידעתי שיש פער ממשי בין היכולות שלו לבין המימוש שלהם בביה"ס, והבנתי שיש משהו שפוגע בדימוי העצמי שלו, חיפשתי לתת שם למשהו הזה. כשהיה שם (מאז הספקנו עוד שלושה אבחונים שאימתו את זה), היה יותר קל להגיד "אתה לא טיפש, יש סיבה לזה שאיבדת/ שכחת/ עופפת" וכו'. עד היום לפעמים צריך להזכיר לו את זה. רק את מכירה את הבת שלך ויודעת אם משהו מפריע לה ולכן כדאי לאבחן אותו או לא. לגבי הטיפול - אפשר לבחון את האפשרויות השונות אחרי האבחון (הגענו לתרופות רק לקראת הבגרויות, אבל את הארכות הזמן הוא היה צריך כבר מהחטיבה. ביסודי לא ממש היה צורך במשהו).
לצפיה ב-'לגמרי מסכימה איתך, בשני הנושאים'
לגמרי מסכימה איתך, בשני הנושאים
27/12/2017 | 13:46
9
לצפיה ב-'ממש, אבל ממש'
ממש, אבל ממש
31/12/2017 | 12:45
19
התחברתי למה שכתבת.
כאמור היא עברה בשנה שעברה את מבחן המחוננים, ויתכן שזה מסביר שהציונים שלה, למרות "המעופפות" טובים מאוד.
אבל אין ספק שאני רודפת אחריה לכל דבר. אם זה ארגון בבוקר, אם זה נושא הציוד, הלמידה וגם התחושות האלו שציינת שמגיעות מאיזה מקום כי זה לא "כמו כולם".
לצפיה ב-'אני ויתרתי על אבחון כרגע'
אני ויתרתי על אבחון כרגע
26/12/2017 | 07:32
1
86
לא בטוחה אם יש או אין הפרעות קשב אבל יש בעיה כלשהי. מחכה לחטיבה ששם אם נצטרך הקלות ועזרות ולא יתנו נעשה האבחון כדי לקבל אותם.
למזלי השנה סופסוף יש לנו מחנכת קשובה ומתחשבת (בניגוד לשתיים שהיו לפניה, הראשונה בכלל פספסה ובגדול ואכזבה אותי מאוד), אמרה שתעזור לה במידת הצורך במבחנים אם צריך ותתן לה הארכת זמן במידה ותזדקק.

לצפיה ב-'מעבר לנושא ההקלות'
מעבר לנושא ההקלות
31/12/2017 | 12:37
18
שאני לא חושבת שהיא צריכה כרגע, אין לך תחושה שאם קשה לילד לשבת וללמוד אפשר אולי לסייע בדרך אחרת וחבל שהוא מרגיש מנותק בזמן השיעור (או מפריע, אם זה המקרה?)
לצפיה ב-'בכלל לא בטוח שזו הפרעת קשב'
בכלל לא בטוח שזו הפרעת קשב
27/12/2017 | 14:20
1
67
מציעה לך לקרוא על עוררות יתר בילדים מחוננים.
נושא שהרבה לא מכירים ונראה מתאים לתיאור שלך.
לצפיה ב-'תודה. אבדוק את זה גם'
תודה. אבדוק את זה גם
31/12/2017 | 12:46
10
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
30/12/2017 | 19:04
2
19
גם פסיכולוג יכול לאבחן הפרעות קשב.
לא רק רופא
לצפיה ב-'אבל לא לתת טיפול תרופתי. אגב, אני עובדת עם הרבה פסיכולוגים'
אבל לא לתת טיפול תרופתי. אגב, אני עובדת עם הרבה פסיכולוגים
30/12/2017 | 19:11
1
35
קליניים וחינוכיים. כל הפסיכולוגים שאני מכירה ממשיכים לשלוח לאבחון של רופא כדי לבצע אבחנה מבדלת בין קשיים מבניים וקשיים רגשיים. אז אולי רשמית על הנייר מותר לכם לאבחן, אבל בשטח פסיכולוגים ממשיכים לשלוח לרופאים ובצדק, מאחר והם אלו שצריכים אחר כך לתת המלצות להתערבות טיפולית תרופתית ולא אתם.
לצפיה ב-'לא מדוייק'
לא מדוייק
30/12/2017 | 19:44
24
האבחנה של פסיכולוגים עומדת בפני עצמה. אנחנו עדיין מחוייבים להפנות לרופא בשביל לאתר תחלואה נלווית (ששיעורה הוא באזור ה-70%).

אם יש פסיכולוגים שמפנים לאבחון, אולי זה בגלל שהם לא מספיק התמקצעו בנושא. ב3-4 השנים האחרונות, אבחנה של הפרעת קשב היא חלק מהכשרת הבסיס בהתמחות חינוכית. מי שסיים לפני כן את ההתמחות שלו, ייתכן ולא למד את התחום מספיק ברצינות
לצפיה ב-'ומוסיפה'
ומוסיפה
25/12/2017 | 15:34
2
152
לרופאים פונים כדי לקבל תרופות.
בשביל הקלות בביה"ס לא צריך אבחון ולא צריך רופא (אחד הדברים היותר טובים שפירון עשה). צריך לבדוק עם המורים אם הם חושבים שהקלות כאלה ואחרות יכולות לעזור לילד שלך, וזהו. אפשר לפנות ליועצת בענין זה. כנ"ל בשביל הוראה מתקנת אישית ללקויות למידה (מרכז למידה). קחי בחשבון שבגלל מספר שעות מוגבל, האחרון מאושר רק למי שמצבו ממש קשה וברור.
זה נכון אגב גם לתיכון ולבגרויות, בשינויים קלים, אבל נדמה לי שאת עוד לא שם.
לצפיה ב-'וואו, זה ממש לא נכון. לפחות לא בכל מקום'
וואו, זה ממש לא נכון. לפחות לא בכל מקום
25/12/2017 | 15:44
139
באזור מגוריי אי אפשר לקבל שעות שילוב בלי אבחון (ביסודי). התאמות ביסודי מאוד תלויות ב"רוח בית הספר" - יש בתי ספר סופר נוקשים וקשיחים, שלא ייתנו אפילו דקה של הארכת זמן בלי אבחון כלשהו, ויש בתי ספר סופר גמישים, שעד סוף כיתה ו' ייתנו ממש הכול, בלי שום כלום, רק כי הם מבינים שהילד צריך. אבל זה לא קשור לפירון בכלל, זה היה כך מאז ומעולם.
בעולם הבגרויות אכן חלו שינויים מהותיים, ועדיין ההתאמות שבשבילן לא צריך שום אבחון הן בודדות (הארכת זמן, שעתוק בחינה, הגדלת שאלון הבחינה). למרבה הצער, יש מספר התאמות שבשבילן צריך היום אבחון פסיכו-דידקטי, בעוד שעד לפני מספר שנים הספיק רק האבחון הפסיכולוגי.
לצפיה ב-'לא ידעתי לגבי פירון'
לא ידעתי לגבי פירון
27/12/2017 | 10:19
62
וההחלטה הזו. תודה.
לצפיה ב-'פעם קראו לילדים האלה שובבים'
פעם קראו לילדים האלה שובבים
25/12/2017 | 16:37
14
305
היום המציאו מחלה לתרופה שהיא סם מסוכן לכל דבר ועניין. אני אשלך את ילדי להיות חוטבי עצים ושואבי מים, מאשר לדחוף להם את החומרים האלה. כיצד הורים מסוגלים להעלות את האפשרות בכלל לעשות שימוש בכאלה חומרים.
לצפיה ב-'אשלח/אשלך'
אשלח/אשלך
25/12/2017 | 16:43
11
61
לצפיה ב-'עד כאן. הבנו את דעתך, לא מקובל עליי פוסטים כאלו.'
עד כאן. הבנו את דעתך, לא מקובל עליי פוסטים כאלו.
25/12/2017 | 17:03
10
78
לצפיה ב-'תראי מה אומר מנהל המרכז לנפגעי סמים'
תראי מה אומר מנהל המרכז לנפגעי סמים
25/12/2017 | 17:11
9
198
להורים יש את הזכות לדעת את זה.

לצפיה ב-'אני חושבת שהורים מוצפים במספיק שקרים, עיוותי עובדות, הפחדות'
אני חושבת שהורים מוצפים במספיק שקרים, עיוותי עובדות, הפחדות
25/12/2017 | 22:03
1
135
ותעמולה שקרית. באמת שאין צורך בעוד.
לצפיה ב-'אין פה שום שקרים'
אין פה שום שקרים
25/12/2017 | 22:35
108
מי שמשקר זאת המערכת וכל מי שמשדל את ההורים לפנות לאפיקים האלה. לא כל הילדים נולדו להיות מהנדסים בסוכנות החלל האמריקאית. לכל אחד יש את הפוטנציאל שלו, ואם מישהו נולד להיות מתאגרף אז שיהיה מתאגרף (בזירה כמובן) ושאף אחד לא ינסה לדכא את היצר שלו בעזרת סמים
לצפיה ב-'ואגב - המשפטים הראשונים שלו ממש סותרים את כל מה שטענת'
ואגב - המשפטים הראשונים שלו ממש סותרים את כל מה שטענת
25/12/2017 | 22:12
6
132
בפוסט המקורי שלך. וגם ההמשך רחוק מלהיות המשפטים המוגזמים ("סם מסוכן לכל דבר ועניין"). אולי בעצם היה עדיף שאתה עצמך היית מקשיב לדבריו לפני שכתבת את הפוסט שלך.
לצפיה ב-'הקשבתי לדבריו'
הקשבתי לדבריו
25/12/2017 | 22:29
5
109
הוא אני משאר פסיכיאטר שעושה את עבודתו. מה את מצפה שהוא יעשה, ייצא נגד המערכת,ייצא נגד הקולגות שלו שמחלקים לילדים את הכימיקלים האלה.
הוא אומר בצורה ברורה שנרקומנים מסניפים את זה ומזריקים את זה, מה את עוד רוצה לשמוע. אם יש מישהו שמוכן לתת את זה לילדיו בבקשה, אני לא.
לצפיה ב-'וזה סירטון שחובה לראות'
וזה סירטון שחובה לראות
25/12/2017 | 22:56
2
94
על האמת של התרופות הפסיכאטריות. ולמי שמתקשה באנגלית אסביר.
חברת התרופות שיצאה בשנות התשעים עם הפרוזאק, רימתה את המחקרים בחסות ה FDA האמריקאי. ומיליונים של אנשים לוקחים כימיקל שאין בו כלום בלי לדעת למעשה איזה נזק נגרם ממנו. לאדם האמיץ שגילה זאת קוראים אירבין קירש, ועל זה נאמר היכן ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא

לצפיה ב-'בסדר גמור. קבלת במה, אמרת את דברייך ועכשיו די. '
בסדר גמור. קבלת במה, אמרת את דברייך ועכשיו די.
26/12/2017 | 07:23
1
33
לצפיה ב-'עברתי כאן במקרה ואני הולך'
עברתי כאן במקרה ואני הולך
26/12/2017 | 10:18
120
במידה ופגעתי  כאן במישהו אני מבקש סליחה ומחילה. אל תאמינו במערכת, כולם מונעים מאינטרסים כלכלים. 
לצפיה ב-'נרקומנים מסניפים גם דבק מגה'
נרקומנים מסניפים גם דבק מגה
31/12/2017 | 01:01
1
38
האם זו סיבה לא להדביק שני חלקים של אוטו צעצוע שבור?
לצפיה ב-'וגם גז מזגנים....'
וגם גז מזגנים....
31/12/2017 | 07:19
9
לצפיה ב-'קודם כל'
קודם כל
31/12/2017 | 12:54
1
30
הורים שחוו על בשרם את הצורך בתרופה שתעזור לסנכרון במוח יכולים להחליט יותר טוב ממך מה טוב לילד שלהם.
ושנית, גם הורה שאצלו הכל היה בסדר, אבל רואה שאצל הילד שלו יש קושי ממשי בריכוז וכל דבר הכי קטן משבש אותו, יכל להחליט לתת לו את העזרה והפוקוס הזה.

זה בדיוק כמו דיון האם צריך או לא לחסן. ויבואו כל (סלח לי אבל בעיניי הם מטורללים) שמאשימים את החיסונים שיש להם ילד על הספקטרום, ויעדיפו ילד עם שיתוק פוליו העיקר לא לחסן.

לבוא ולהפוך הורה כזה או אחר פה בפורום להורה טוב או רע זו אימרה חזקה ודי מרושעת.
לצפיה ב-''
31/12/2017 | 15:28
9
לצפיה ב-'הבנתי שהרבה מחוננים ״מטעים״ את המערכת בהקשר הזה '
הבנתי שהרבה מחוננים ״מטעים״ את המערכת בהקשר הזה
27/12/2017 | 23:30
1
94
כי המחוננות שלהם מחפה על חוסר הקשב, ובקצב הלימוד האיטי של ביהס היסודי זה לגמרי מספיק עבורם (אני אמא לאחד כזה שנמצא במצב דומה)
אני רואה עם זה שתי בעיות-
האחת חברתית והשניה שככה מגיעים לתיכון בלי הרגלי למידה, ואז עלולים לחטוף מכה רצינית
ולכן הייתי ממליצה לך ללכת להתיעץ עם פסיכיאטר שעוסק באבחון ילדים לקשב וריכוז ולשמוע מה חוות הדעת ומה ההמלצות שלו. אף אחד לא יכריח אותך לתת לה ריטלין ודומיו, ולדעתי שווה ללכת ולשמוע ואחכ להחליט
לצפיה ב-'אנחנו'
אנחנו
31/12/2017 | 12:49
33
אומרים את זה הרבה במשפחה שהקשר של אחי. גם מחונן, שלמד בכיתת מחוננים. ונראה לי שאכן היכולת הגבוהה הצליחה להסתיר את נושא הפרעת הקשב. הוא מעופף ידוע - שאולי באמת בגלל זה הוא לא מפוקס. וכל הזמן כשאנחנו מדברים שאני מושיבה את הילדה ללמוד, הוא אומר שחבל שאמא שלי לא עשתה את זה איתו, כי הוא הגיע לאוניברסיטה בלי שום הרגלי למידה. ובמקצועות ההנדסה שבחר ללמוד, חייבים לתרגל. אי אפשר רק לזכור נוסחאות וזהו כמו שעשה כל השנים בבית ספר.
לצפיה ב-'לכל ההרורים אתם גדולים'
לכל ההרורים אתם גדולים
25/12/2017 | 11:12
15
329
לכל הההורים שקונים לילדיהם בכתה ב או ג סמארטפונים בשביל להפוך אותם לזומבים כמוהם שלא מסוגלים לפתוח את הבוקר בלי לרוץ ולבדוק את הודאות הוואצאפ הארורות, שיחקתם אותה, מילאתם את מחויבותכם כהורים למופת, פועלכם רם. אתם יכולים להתגאות בעצמכם ובילדכם. אתם גדולים.
לצפיה ב-'התכווניתי כמובן לכתוב לכל "ההורים". אם המנהלת יכולה לתקן '
התכווניתי כמובן לכתוב לכל "ההורים". אם המנהלת יכולה לתקן
25/12/2017 | 11:15
3
35
לצפיה ב-'אגב, לי אין אפשרות לתקן לך הודעות. בפעם הבאה תדע שיש אפשרות'
אגב, לי אין אפשרות לתקן לך הודעות. בפעם הבאה תדע שיש אפשרות
25/12/2017 | 13:29
2
162
לעשות עריכת טקסט, תוך 15 דקות מזמן שליחת הפוסט המקורי.
לצפיה ב-'גם בתור אורח?'
גם בתור אורח?
25/12/2017 | 13:42
1
19
לצפיה ב-'את זה אני באמת לא יודעת. אני לא כותבת כאורחת באף פורום'
את זה אני באמת לא יודעת. אני לא כותבת כאורחת באף פורום
25/12/2017 | 13:52
109
אתה תמיד יכול להרשם לתפוז, אתה יודע. במיוחד שנראה שהנושא בוער בעצמותייך...
לצפיה ב-'תודה. תמיד נחמד לקבל מילה טובה.'
תודה. תמיד נחמד לקבל מילה טובה.
25/12/2017 | 11:30
1
44
לצפיה ב-'הקדמת אותי...'
הקדמת אותי...
25/12/2017 | 11:38
32
לצפיה ב-'מרגישה חשובה לקבל פרגון'
מרגישה חשובה לקבל פרגון
25/12/2017 | 12:57
4
43
לצפיה ב-'בכבוד בכבוד'
בכבוד בכבוד
25/12/2017 | 13:13
3
34
לצפיה ב-'כמובן חבל שאתה מכליל'
כמובן חבל שאתה מכליל
25/12/2017 | 13:22
2
142
אבל מלשון ההודעה שלך לא נעלה דיון על הסיבות שעומדות אצל כל אחד לבחור לקנות לילד שלו טלפון.
אם תבחר יום אחד לתת לשלך, אתה יכל להגביל בו את השעות ולא לתת לו ב6 בבוקר לבדוק הודעות ואטסאפ בכיתה ב (או ג, או ו)
לצפיה ב-'הסיבות מעניינות אותי כקליפת השום'
הסיבות מעניינות אותי כקליפת השום
25/12/2017 | 13:37
1
122
אתם תגבילו אתם.  מה שאתם עושים זה העסק שלכם. הבעיה היא הנזקים שאתם גורמים לכלל הסביבה.
לצפיה ב-'מה שעושה לך טוב'
מה שעושה לך טוב
25/12/2017 | 15:24
25
לצפיה ב-'תודה! זו אכן הסיבה שנתתי לבניי סמרטפון!'
תודה! זו אכן הסיבה שנתתי לבניי סמרטפון!
25/12/2017 | 13:27
1
187
הקטן, בכיתה ג', עובר ימים שלמים בלי לפתוח אותו אפילו. אבל סבבה, הוא זומבי...
איזה כיף זה להיות שיפוטי. אה, וגם קל. הכי קל.
לצפיה ב-'תמשיכו לחיות באשליות'
תמשיכו לחיות באשליות
25/12/2017 | 13:41
134
לצפיה ב-'יש לך ילדים?'
יש לך ילדים?
27/12/2017 | 09:22
1
109
בשלב כלשהו הם כבר נעשים יותר עצמאיים והולכים/חוזרים לבד מבי"ס ומחוגים. איך הם אמורים ליצור קשר עם ההורה במקרה שקורה משהו? ואם הם לבד בבית ואין טלפון קוי - איך הם ייצרו קשר לשאול לגבי הצלחת שנשברה להם בטעות, אם מותר להזמין חבר, שיש איש מוזר בחוץ שמשוטט?

אני גם לא בעד טכנולוגיה כל הזמן, אבל אי אפשר לחזור לשנות ה80. זה העולם שלנו כיום ואנחנו כהורים יכולים לשמש לילדינו דוגמא איך לא מתמכרים למכשירים...
לצפיה ב-'אם אין טלפון קווי - אפשר לעשות טלפון קווי, למשל.'
אם אין טלפון קווי - אפשר לעשות טלפון קווי, למשל.
27/12/2017 | 13:51
98
לנו יש טלפון קווי, והילדה בכיתה ד' אכן מתקשרת אלינו לפעמים כשהיא נשארת לבד בבית. וחוץ מזה, הוא מן הסתם התייחס לסמארטפונים, ואין צורך בסמארטפון בשביל הדברים שציינת (למשל יצירת קשר עם ההורה במקרה חירום, כשהם לא בבית) - אלא בטלפון נייד כלשהו.
לצפיה ב-'אנגלית'
אנגלית
27/12/2017 | 13:25
10
160
היי
אני מקדימה או מנסה להקדים תרופה למכה.
שיעורי אנגלית בבית ספר אצלנו זוועה.
בכל הכיתות באופן גורף יש בעיה.
ההורים שולחים את הילדים לחוג/מורה פרטית באנגלית כבר מכיתה ג.
הגדול שלי בכיתה ג במצב סביר, אנחנו לומדים אוצר מילים רחב ויפה.
אבל אני מבינה כרגע שהוא צריך ללמוד את האותיות.
איך הכי כדאי? ספר משחק או אפליקציה?
תודה מראש
לצפיה ב-'שהוועד ייעשה רעש בהנהלה (למנהל\ת)'
שהוועד ייעשה רעש בהנהלה (למנהל\ת)
30/12/2017 | 13:56
7
63
אם לא תעשו רעש, ילדכם יסבול במבחני כניסה של החטיבות ביניים ובחטיבות עצמן.
לצפיה ב-'אני מההורים שנפגשו עם המנהלת'
אני מההורים שנפגשו עם המנהלת
31/12/2017 | 09:30
6
56
עשינו שיחה ממש חיובית בה הובטחו הבטחות שלצערי לא מומשו במלואם.
צפויה פגישה נוספת החודש.
אבל בהכירי את הנפשות הפועלות ואת המצב בבית הספר אני רוצה להקדים תרופה למכה.
אני יכולה ללמד את הבן שלי הכל כרגע, רק רוצה בדרך הנכונה.

תודה
לצפיה ב-'מה זה ייתן לך?'
מה זה ייתן לך?
31/12/2017 | 16:57
5
29
הוא יהיה מעל כולם, ישתעמם, יפריע ויקבל דו"חות.

כשבי"ס דוגל בבינוניות, זה מצב של LLS.
לצפיה ב-'מה אני אעשה?'
מה אני אעשה?
04/01/2018 | 10:16
4
17
מדברים מטפלים ויש שיפור קל...
אבל באופן גורף יש בעיה בבית ספר עם האנגלית וזה ידוע בין ההורים.
בכלל יש בעיה עם אנגלגית אני מניחה גם בבתי ספר אחרים בגלל רפורמת האנגלית של בנט שהכניס לימודי אנגלית בכיתות נמוכות ויותר שיעורי אנגלית כיתתיות, אבל לא טופל העניין לגבי מספר המורים שיש..
לצפיה ב-'לשבת לה על הראש ולא להסתפק בפגישה נוספת החודש'
לשבת לה על הראש ולא להסתפק בפגישה נוספת החודש
04/01/2018 | 12:10
8
אם רואים שאין שינוי, לפנות למפקחת.
לצפיה ב-'תפעלי בשני מישורים מקבילים לדעתי'
תפעלי בשני מישורים מקבילים לדעתי
07/01/2018 | 16:09
2
9
גם להמשיך לשבת לבית ספר על הראש וגם לחזק בצורה עצמאית. (הוא לא צריך להיפגע בטווח הארוך שביה"ס לא מטפל בזה אם יגיע לחטיבה ממקומות שונים שיהיו יותר מתקדמים ממנו). יכולה לרשום אותו לדוגמא בוול סטריט שיש שם שילוב של לימוד חווייתי של יצירה, קריאת ספרים, משחקי אותיות ואז זה ירגיש לו כמו חוג נוסף. אל תוותרי גם לנסות לשנות את זה בתוך ביה"ס, זה לא משהו שסותר, זה במקביל
לצפיה ב-'זה מה שאני עושה'
זה מה שאני עושה
08/01/2018 | 09:31
1
2
אני גם מנסה להרים ולהעיר את ההורים
מעדכנת כשיש שיעורים מבחן מצאתי להם דרך חברה אפליקציה שיחשפו את הילדים. מאמינה שאם הילדים יהיו בתוך בעניינים, יהיה להם עניין בשיעור והמורה תוכל להתקדם בחומר.
לגבי חוג.. קשה לי עם זה. כיתה ג לדעתי זה מוקדם, ואני גם מעולה באנגלית, יכולה ללמד, מוצאת שיטות.
לצפיה ב-'לעולם לא מוקדם מדי להתחיל עם אנגלית'
לעולם לא מוקדם מדי להתחיל עם אנגלית
08/01/2018 | 19:42
4
זה לא חייב להיות חוג, אני מסכים שכדאי לחשוף את הילדים לכמה שיותר אנגלית ולא בהכרח חוג לימודי אלא יותר סביבה חוויתית כמו שמציעים במוסדות כגון וולסטריט, זה עדיף על מורה פרטי לדעתי בטח בשלב הזה. בלי קשר כמה שיותר סביבה באנגלית אם זה בסדרות טלוויזיה, אינטרנט ועוד יוכלו לעזור המון
לצפיה ב-'אם את רוצה להתחיל להקנות לו ידע בעצמך'
אם את רוצה להתחיל להקנות לו ידע בעצמך
03/01/2018 | 14:08
1
23
ולא רוצה לבלבל, הייתי מנסה לעבוד עם ספר הלימוד והמחברת שנתנו להם -עבודה על זיהוי אותיות וכתיבה נכונה.

אולי כשיתבסס אפשר להוסיף אפליקציה בשביל השעשוע.

לצפיה ב-'תודה. לקחתי לתשומת ליבי'
תודה. לקחתי לתשומת ליבי
08/01/2018 | 09:33
לצפיה ב-'איך אפשר לדעת איזו הקלה הילד צריך, בלי לעשות אבחון?'
איך אפשר לדעת איזו הקלה הילד צריך, בלי לעשות אבחון?
26/12/2017 | 08:57
9
142
קראתי פה כמה תגובות שאמרו שרק אם יבקשו הקלות ולא יקבלו, יפנו לאבחון.
אבל אני לא מבינה איך אפשר לדעת מראש, בלי האבחון?
וגם לדייק בהתאמה שהילד צריך, הרי יש דברים דומים.
לאחד הבנים שלי יש קושי לכתוב, ובמהלך אבחון ללא קשר לבקשה להקלות, זה התגלה. אז מגיעה לו הארכת זמן, אבל לא ביקשנו. כי הוא הכיתה ד ומסתדר מעולה, במיוחד שלא צריך לכתוב הרבה.
אבל גם ילד ללא קושי מוטורי, אם יקבל תוספת זמן, זה יעזור גם אם הוא חולמני וגם אם הוא מתקשה בחומר ולוקח לו זמן לגלות תשובה,בכל מקרה הוא ירווח מתוספת הזמן. אז איך יודעים? סומכים על הילד שאומר: ידעתי הכל אבל לא הספקתי לסיים כי נגמר הזמן?
לי בוודאות אין שום הפרעת קשב, והיו מבחנים בלימודי ההנדסה שלא סיימתי כי לא היה זמן. והתוספת מאד הייתה עוזרת לי.
לצפיה ב-'לא רק שלא יודעים לאיזו *התאמה* ילד זקוק, אלא שזו גם לא מטרת'
לא רק שלא יודעים לאיזו *התאמה* ילד זקוק, אלא שזו גם לא מטרת
26/12/2017 | 09:58
113
האבחון. התאמות בדרכי הבחנות הן רק תוצר לוואי.
המטרה של אבחון תפקודי למידה היא לעמוד על היכולות של הילד, נקודות החוזק בהן הוא יכול להשתמש בלמידה, לזהות את הקשיים ואת הגורמים להם, ובהתאם לכך להמליץ על התערבות טיפולית שתסייע לצמצמם. בהתאם לממצאים ניתן גם להמליץ על התאמות בדרכי ההבחנות, אבל ההתאמות הן רק "תוצר לוואי" של האבחון, הן לא מהות האבחון ולא מטרתו. ובכל מקרה, ההתאמות לא פותרות את הקושי ואת הבעיה, אלא מאפשרות לילדים עם לקויות למידה/הפרעת קשב לעקוף אותו ולהביא לידי ביטוי את היכולות והידע שלהם, למרות הקשיים.
כך, למשל, התאמה של הקראת בחינות תינתן ותסייע באמת רק לילדים עם לקות קריאה. מאחר ומטרת הבחינה בהיסטוריה, למשל, היא לבדוק את הידע הנלמד ולא את רמת הקריאה של הילד, לא הוגן "להכשיל" ילד רק כי קרא הוראה או שאלה בצורה שגויה בגלל לקות קריאה (ולא מסיבה אחרת, כמו פזיזות למשל) ולכן ענה בצורה שגויה.
אני יודעת שרוב ההורים - ובאופן כללי גם המערכת החינוכית לצערי - תופסים את האבחונים כדרך "לקבל הקלות", אבל בעינינו, המאבחנים, זו לא מטרת האבחון בכלל.
וכן, תתפלאו, היו לי לא מעט מאובחנים לאורך השנים שלא "קבלו" ממני שום התאמות, כי לא היו צריכים. אבל רוב הילדים שמגיעים לאבחון לא מגיעים סתם אלא מגיעים בגלל שהם באמת מתמודדים עם קשיים לאורך השנים, והמטרה היא להבין מה גורם לקשיים האלו ואיך אפשר לעזור לילדים להתמודד איתם.
לצפיה ב-'אין שום סיבה לא לבקש הארכת זמן'
אין שום סיבה לא לבקש הארכת זמן
26/12/2017 | 10:13
6
85
לכל ילד שזה יעזור לו. הסיבות להגבלת הזמן הן בעיקרן לוגיסטיות/כלכליות (צריך מישהו שישגיח, מקום להיבחן, וכו'), כשבמקצועות הומניים מסוימים זה גם עוזר להגביל מריחות (אבל את זה אפשר גם לעשות בדרכים אחרות, כמו מגבלה על מספר המילים, וכו') - אבל במקצועות ריאליים פשוט אין שום סיבה, פרט לכך שיש אנשים שזקוקים להגבלת זמן כדי לגייס מוטיבציה - אבל מבחינת הערך של הבחינה, לא משנה אם לקחה שעה או 3 שעות לפתור אותה. אצלי באוניברסיטה (מתמטיקה-פיסיקה) כמעט תמיד קיבלנו עוד ועוד הארכות עד שכולם סיימו - כך שמצד אחד מי שזקוק להגבלת זמן כדי להמריץ אותו מקבל אותה (כי תמיד יש מתח ולא מכריזים מראש כמה הארכות יתנו), ומצד שני כמעט תמיד כל אחד מקבל את כל הזמן שנדרש לו כדי לפתור את הבחינה.
מה שצריך לקרות הוא שפשוט יתנו הארכת זמן לכל מי שזקוק לה, בכל מבחן שבו הוא זקוק לה (גם בלי לדעת מראש שהוא יזדקק לה), ובמקומך ברגע שהילד מתחיל להיות זקוק להארכה ואומר לך שהוא לא הספיק לפתור מבחנים - הייתי מבקשת אותה.
לצפיה ב-'יש הבדל גדול אם נותנים לכולם או לחלק'
יש הבדל גדול אם נותנים לכולם או לחלק
26/12/2017 | 10:46
5
66
בעיני זה לא הוגן שילד אחד יקבל הקלות רק בגלל שהוריו הלכו לאבחון (ושילמו הרבה כסף) רק בשביל ההקלות, ומצאו איזה משהו (כי הרי לרוב הילדים אפשר למצוא משהו, אם מתאמצים. ובטוח יש מאבחנים שנותנים את ההקלות בקלות יחסית).
כשזה ביסודי, אז זה פחות מפריע. כי לי חשוב לדעת מהי רמת הידע של הילד הפרטי שלי ולא איפה הוא על הסקאלה.
אבל כשמתחילים עם הקבצות וכשמתקרבים לבגרויות, זה כבר לא הוגן ואף פסול.
לצפיה ב-'אכן, כאמור לדעתי צריך לתת לכולם.'
אכן, כאמור לדעתי צריך לתת לכולם.
26/12/2017 | 10:51
58
ואם תהיה עצומה כזאת, אשמח לחתום עליה.
אבל בינתיים אין סיבה שהילדים שלך לא יגמרו את המבחן כי מישהו קיבל החלטה דפוקה להגביל מבחנים בזמן - ולדעתי אם כבר יש לך ביד אפשרות לתת להם את ההקלה הזאת, בהחלט בסדר גמור שתשתמשי בה. את לא עשית שום דבר לא בסדר פה. כלום. זו לא רמאות, ואין סיבה לדפוק את הבן שלך ולהקשות עליו את החיים.
אפשר להגיד שהארכת זמן זו לא הקלה, אלא הגבלת זמן היא "הקשייה" - לא ראויה ולא במקום, ולגיטימי לגמרי להביא לביטולה. ספציפית במקרה שלכם יש אפילו סיבה מוצדקת לכל בר דעת - הוא פשוט כותב לאט יותר - ונשמע לא סביר לחלוטין למנוע ממנו את ההקלה כי ילד אחר שיושב לידו וההורים שלו לא לקחו אותו לאבחון לא יקבל אותה. בסופו של יום ההשוואה לא תהיה בינו לבין הילד הזה, אלא בינו לבין כל ילדי הארץ, שרבים מהם כן יקבלו הארכת זמן. לשלול אותה ממנו, כאמור, זה רק לדפוק אותו סתם.

לצפיה ב-'רק לידיעה - הארכת זמן בבגרויות כבר מזמן לא דורשת שום אבחון'
רק לידיעה - הארכת זמן בבגרויות כבר מזמן לא דורשת שום אבחון
26/12/2017 | 10:56
3
94
משום סוג שהוא. לבית הספר יש מנדט לאשר הארכת זמן בבגרות על דעת עצמו, אבל עם הסבר כמובן ולא כך סתם, וצריך להודיע על כך מראש למשרד החינוך.
כל הסיפור של התאמות שנקנות בכסף כבר הולך ונעלם. נכון שפעם האצבע על הדק ההתאמות הייתה קלה מאוד, אבל היום מאוד קשה לקבל התאמות. רובן הגדול צריך לעבור אישור של ועדות מחוזיות שלא קשורות בכלל לבית הספר, שבוחנות בשבע עיניים את ממצאי האבחון ואת דיווחי בית הספר, ורק אם ממצאי האבחון תואמים לקריטריונים שקבע משרד החינוך, ניתן לקבל את ההתאמות בבגרויות.
לצפיה ב-'זה מאוד משמח לשמוע.'
זה מאוד משמח לשמוע.
26/12/2017 | 11:02
46
הייתי מאוד שמחה אם היו מכלילים את זה גם לבתי הספר היסודיים והחטיבות, במקום לענות את הילדים האלה סתם, כי, כאמור, אין שום סיבה להגבלת הזמן. והייתי עוד יותר שמחה אם היו מכלילים את זה לכולם.

לצפיה ב-'אז יכולים לא לאשר הקלות גם אם יש חוות דעת של מאבחן?'
אז יכולים לא לאשר הקלות גם אם יש חוות דעת של מאבחן?
26/12/2017 | 11:04
1
14
לצפיה ב-'התאמות, לא הקלות. וזה תמיד היה כך. מה שהשתנה הוא שעד לפני'
התאמות, לא הקלות. וזה תמיד היה כך. מה שהשתנה הוא שעד לפני
26/12/2017 | 11:08
65
כמה שנים רוב ההתאמות היו צריכות לעבור אישור של ועדה בית ספרית, והיא באמת הייתה חותמת גומי שאישרה כל דבר. זה יצר אינפלציה מטורפת של התאמות, והגדיל את הפער בין עשירים לעניים בנושא הזה. בשנים האחרונות יותר ויותר התאמות צריכות לעבור אישור של ועדה מחוזית, שלא קשורה לבית הספר ויושבים בה רק אנשי מקצוע, והם אלו שעוברים על האבחונים ועל דיווחי בית הספר. אם האבחון מקצועי והממצאים שלו מוכיחים את הצורך בהתאמה, ודיווחי בית הספר (כולל מבחנים של הילד וכו') גם מצביעים על הצורך הזה - ההתאמה תאושר.
לצפיה ב-'אנחנו עדיין ביסודי בחטיבה מתכוונת לעשות אבחון'
אנחנו עדיין ביסודי בחטיבה מתכוונת לעשות אבחון
27/12/2017 | 07:23
36
אצלנו עד כיתה ד' אין הגבלת זמן במבחנים. מי שלא מסיים את המבחן בזמן שנתנו לו ממשיך אותו עד שמסיים.
להבנתי מכיתה ה' כהכנה לחטיבה מקפידים יותר על זמנים. מנסיון של חברה שהבת שלה לא סיימה מבחן הם פנו למורה וקיבלו הארכה לסיים את הבחינה,
לכן לא רואה שום סיבה למה צריך לעשות אבחון עכשיו.
אני יודעת בדיוק מה הבעיות של ביתי ולצערי לא מוצאת מורה להוראה מתקנת אצלנו בשכונה. היתה לפני שנה אצל מישהי ולא מוכנה להמשיך אצלה (ואני מסכימה עם ביתי בנושא), מחפשת בנרות מישהי אחרת. 
במקרה שלנו לא בטוחה שתוספת זמן תעזור אבל המורה נתנה לביתי להבין שאם תצטרך תקבל.
בחטיבה הבנתי שמגבילים בזמנים את המבחנים ויתכן בכלל שהיא תצטרך הקלות נוספות בתקוה שיתנו לה. נגיע לגשר נעבור אותו.

לצפיה ב-'התייעצות - איך מסבירים לילדה על מחזור?'
התייעצות - איך מסבירים לילדה על מחזור?
26/12/2017 | 12:15
9
375
בתי בת 9 (כיתה ד') ואני רוצה לנהל איתה שיחה על קבלת מחזור, ומה המשמעות של המחזור וכניסה להיריון לאחר קיום יחסים (היא יודעת כללי על מיניות אבל לא לפרטי פרטים). 
לא יודעת בדיוק איך ומה להגיד בלי להבהיל אותה או להלחיץ אותה ובכלל מה כן להגיד ומה לא.
הילדים/ות בכיתה מתחילים לדבר קצת על הנושאים והייתי רוצה להקדים ושתקבל הסבר מסודר ממני
וגם - האם יש איזה ספר טוב? כמובן לא אשלח אותה לקרוא לבד בלי שיחות מקדימות...
תודה!
לצפיה ב-'לדעתי חשוב שיתוף של חוויות אישיות'
לדעתי חשוב שיתוף של חוויות אישיות
26/12/2017 | 12:34
2
228
לדעתי הדגש צריך פחות הסבר טכני על מה קורה בגוף האישה, ויותר חוויות אישיות.
ולשים לב שאת חולקת דברים מרגיעים.
שלילדה יהיה ברור שזה משהו שקורה לכולן, ולא צריך להילחץ.

כדאי להראות לה איפה את מחזיקה בבית את התחבושות והטמפונים. 

לדעתי ההסבר צריך להיות קצר יחסית. ושאחרכך הנושא של המחזור יהיה חלק מהחיים. קטן, אבל גלוי. לא לעשות מזה עניין.
לקנות טמפונים כשהיא איתך בסופר, למשל. בלי נאום, רק אמירה קטנה של "אני צריכה לקבל השבוע, שלא אשכח לקנות טמפונים". 

אה כן - זה הזמן לספר לה שיש נשים שלפני המחזור הן מאד עצבניות.... זה יכול להסביר לה למה לפעמים את כעסת בלי סיבה. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
26/12/2017 | 12:43
1
155
תודה על ההסבר.... כבר אין לי מחזור (ילדתי אותה בגיל מבוגר) אז אין לי תחבושות או טמפונים בבית...גם נראה לי מוקדם מדי בשביל לקנות לה (היא בת 9 רק) אבל בהחלט אפשר לנהל שיחה כפי שהסברת לי
לצפיה ב-'תסבירי לה אבל אל תופתעי אם היא לא באמת תזכור ותפנים..'
תסבירי לה אבל אל תופתעי אם היא לא באמת תזכור ותפנים..
26/12/2017 | 12:53
190
אמא שלי ניהלה איתי את שיחת המחזור כמה וכמה פעמים. חברות מסביבי התחילו בהדרגה לקבל מחזור, אבל עד שאני לא קבלתי - פשוט לא הפנמתי. לא חשבתי שזה רלוונטי אליי כל הסיפור הזה, כל פעם מחדש שכחתי מה זה הדבר הזה "מחזור", ובכלל - כשאת ילדה, זה לא באמת מעניין אותך.
זה לא שאני חושבת שלא צריך להסביר ולדבר על הנושא, אבל תהיי פתוחה לאפשרות שייקח לה זמן עד שהיא תבין מה את רוצה ממנה
לצפיה ב-'אני דווקא נתתי הסבר ביולוגי קצר'
אני דווקא נתתי הסבר ביולוגי קצר
26/12/2017 | 13:36
1
203
ניהלתי עם בתי בגיל 8 שיחה והיא היתה צמאה לידע. הסברתי על הרחם, על זרע וביצית, הסברתי מהו המחזור ומה התפקיד שלו וניסיתי לענות על השאלות שלה בפתיחות. תוך כדי שיחה חפשנו יחד תרשים של הרחם באינטרנט. אחר כך הראיתי לה תחבושות, ואמרתי שיש עוד זמן. ספרתי גם על החוויה שלי בפעם הראשונה שקבלתי. 
לצפיה ב-'וואלה, אני לא זוכרת בכלל את הפעם הראשונה.'
וואלה, אני לא זוכרת בכלל את הפעם הראשונה.
26/12/2017 | 14:36
48
לצפיה ב-'ספר'
ספר
26/12/2017 | 13:59
1
207
מעולה
באמת אל תשלחי אותה לקרוא לבד אבל זה בהחלט יתן לכן בסיס להתחיל לדבר
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
26/12/2017 | 14:05
29
לצפיה ב-'יש אתר "מידע אמין על מין"'
יש אתר "מידע אמין על מין"
03/01/2018 | 12:05
1
15
כדאי לך להכנס ולדפדף בו.
אישית אצלי היו מודעות למחזור מגיל מאוד צעיר עת ראו אותי מתעסקת בנושא.
אישית היתי מסבירה לה בצורה פשוטה על "מחזור" על ביצית שמשתחררת ועל מבנה החצוצרות ורחם ושלושת הפתחים שיש לנו
האם יודעת "איך באים תינוקות לעולם"?
אם כן אז לשלב
אם לא, זו ההזדמנות
ואני גם שילבתי את נושא האהבה והסכמה וגם הנעימות של יחסי מין .

וגם, זה מסוג הדברים שצריך מידי פעם לשוחח עליהם גם לרענן וגם לתת פתח אם יש שאלות או מחשבות שלה

לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
04/01/2018 | 09:08
לצפיה ב-'ביום רביעי צפויה שביתה בגנים, ביסודי ובחטיבות'
ביום רביעי צפויה שביתה בגנים, ביסודי ובחטיבות
25/12/2017 | 11:38
7
115
מי שזה רלוונטי לה
לצפיה ב-'עד יום רביעי אלוהים גדול. אין לי בעיה עם שביתה, הם יישארו '
עד יום רביעי אלוהים גדול. אין לי בעיה עם שביתה, הם יישארו
25/12/2017 | 13:38
1
153
לבד בבית עד שאחזור מהעבודה (בן 12 וחצי ובן 9 פלוס). אני רק מקווה שהבכור לא יטפח ציפיות וברגע האחרון תתבטל לו השביתה
ליבי עם כל ההורים לילדי הגנים והיסודי הצעירים, שלא יכולים להישאר לבד. עוד פעם להתחיל לחפש סידור
לצפיה ב-'גם אצלי אותו דבר, נשארים לבד'
גם אצלי אותו דבר, נשארים לבד
26/12/2017 | 07:11
70
יותר קטנים משלך בשנתיים. בערך אותו הפרש.
הגדולה כבר מחכה שתהיה שביתה כאילו לא חזרו עכשיו מחופשת חנוכה.
זוכרת מהילדות שעד הרגע האחרון חיכינו לדעת אם תהיה/לא תהיה שביתה ותמיד בבוקר הודיעו שלא.
גם ליבי עם ההורים שהילדים קטנים ואין סידור ובלחץ. היינו שם וזה היה סיוט כל פעם מחדש.
לצפיה ב-'למרות הפרסומים, הבנתי שלא יכולה להיות שביתה עד 2019'
למרות הפרסומים, הבנתי שלא יכולה להיות שביתה עד 2019
26/12/2017 | 10:42
4
92
בגלל איזשהו הסכם שנחתם עם איזשהו נציג וועד כלשהו של המורים
לצפיה ב-'ומשרד החינוך גם עתר הבוקר לבית המשפט להוצאת צו מניעה.'
ומשרד החינוך גם עתר הבוקר לבית המשפט להוצאת צו מניעה.
26/12/2017 | 10:46
3
67
נחכה ונראה...
לצפיה ב-'אני בכל מקרה בעד'
אני בכל מקרה בעד
26/12/2017 | 10:50
92
מתאים לי אש יום חופש עם הילדים סופשנה זה שבוע משעמם טילים אצלי בעבודה. מרגישה שאני מבזבזת זמן יקר.
לצפיה ב-'השאלה מתי נדע'
השאלה מתי נדע
26/12/2017 | 10:50
1
91
נמאס לי לחכות לשש בבוקר כל פעם.

לצפיה ב-'מי יודע....? נאלץ לחכות ולראות'
מי יודע....? נאלץ לחכות ולראות
26/12/2017 | 11:00
22
לצפיה ב-'סרט טוב עם הבעל להיום, יש המלצות?'
סרט טוב עם הבעל להיום, יש המלצות?
25/12/2017 | 11:00
4
55
לצפיה ב-'פחחח הצחקת אותי. אפילו לא זוכרת מתי הייתה הפעם האחרונה'
פחחח הצחקת אותי. אפילו לא זוכרת מתי הייתה הפעם האחרונה
25/12/2017 | 13:33
3
154
שראיתי סרט בקולנוע אין מצב שאצלח מעל שעה וחצי בחושך בלי להרדם...
אבל היי, תהני
לצפיה ב-'חח באמת תודה.. נסיכה'
חח באמת תודה.. נסיכה
25/12/2017 | 14:08
2
145
(גם אני לא זוכרת מתי היתה הפעם האחרונה, בינינו.. נתקעתי עם זוג כרטיסים שקניתי בהטבה של לאומי כארד וזה היום היחיד שפנוי לנו השבוע, אחרי שהילדים היו בסרט בחנוכה, החלטתי לקבוע לנו דייט מסוג חדש)
לצפיה ב-'נו, אז מה ראיתם?'
נו, אז מה ראיתם?
26/12/2017 | 09:57
1
21
לצפיה ב-'הבייבי סיטר היתה חולה. נידחה לרביעי'
הבייבי סיטר היתה חולה. נידחה לרביעי
26/12/2017 | 10:40
109
וניראה לי שיהיה יותר מעניין הקטע של הדינר מהמובי...
לצפיה ב-'יום ראשון הגיע! ספרו מה היה ב'
יום ראשון הגיע! ספרו מה היה ב
24/12/2017 | 09:15
20
61
לצפיה ב-'שבוע טוב'
שבוע טוב
24/12/2017 | 09:17
132
השירשור האהוב עלי אז פתחתי אחד

בישלתי עבור שישי רק, כי בשבת היינו בשבת חתן.

מפאת חוסר זמן ויתרתי על ראשונה, והיה ממש טעים ורוגע. נהניתי מהעיקרית והסלטים בלי להתפוצץ יותר מידי.
הכנתי עוף בסיר עם מלא בצל. אורז ורוטב פטריות לילדים, לנו הכנתי קונפי שרי ושום מדהים. התלהבתי מהלביבות האפויות אז הכנתי שוב, עם כמה סלטים מעניינים והיה ממש טעים.
לצפיה ב-'אצלנו היתה שבת עמוסה ביותר'
אצלנו היתה שבת עמוסה ביותר
24/12/2017 | 10:12
144
בשישי בצהריים היו שאריות שניצל ופתיתים, סיר אורז ושני תבשילי חזה עוף בסגנון סיני.
בשישי בערב יצאנו למסעדה
בשבת בבוקר הוזמנו למשפחה לארוחת בוקר, אני התנדבתי להביא עוגה.
לצהריים הכנתי כנפיים בתנור, תפוחי אדמה בתנור, קציצות בשר ואורז.
בנוסף הכנתי ארטישוק שמככב אצלנו כל שבוע. הילדה אוהבת מאוד.
לצפיה ב-'איזו מתוקה את האמת שלאחרונה הרגשתי שלאנשים כאן'
איזו מתוקה את האמת שלאחרונה הרגשתי שלאנשים כאן
24/12/2017 | 11:19
5
170
נמאס קצת מהפינה, אבל בשבילך אמשיך לפתוח אותה
אצלי היה ככה:
שישי - פרגיות בתנור ברוטב תפוזים, אורז וירקות בתנור (משקית של סנפרוסט...)

בשבת - היה המון המון אוכל. סיר עצום של צלי עם בקר, גזר, תפ"א, פטריות וניוקי + 2 מגשים גדולים עם המון ירקות בתנור (בטטה, חצילים, זוקיני, פטריות, כרובית וברוקולי) עם טחינה ביתית.
קינוח לא הכנתי כי ביום שישי באו חברים, הביאו איתם עוגה של רולדין והשאירו אותה (נשארה כמעט שלמה).

מבחינתי את מוזמנת להמשיך ולפתוח את הפינה בכל יום שישי
לצפיה ב-''
24/12/2017 | 12:19
80
בשישי אני לא במחשב לכן אני נכנסת רק בראשון
אז את יכולה לפתוח או שאפתח בראשון
תודה
לצפיה ב-'האמת שהפינה הזו התחילה לתפוס אותי'
האמת שהפינה הזו התחילה לתפוס אותי
24/12/2017 | 20:46
3
160
ממש לאחרונה. אני מחפשת לגוון את המאכלים שלנו, וזה נחמד לקבל רעיונות. 
אצלנו היה סלמון מטוגן קלות בשמן זית עם לימון ומלח פלפל. 
אורז חום עם בצל, גזר גמדי חי וכרוב ניצנים broiled (צלוי?)

אתמול (שבת) שוב סלמון (אנחנו קונים בקוסטקו ויש שם חתיכות ענקיות, מספיק בקלות ל- 8 מנות גדולות), שעועית ירוקה מוקפצת עם שום, ולביבות סלק עם גזר בתנור. היה גם קינוח, הכנו gingerbread על פי מתכון שהילד מצא בספר קריאה שלו. 
לצפיה ב-'וואללה. זאת בדיוק העונה של הג'ינג'רברד קוקיס, לא?'
וואללה. זאת בדיוק העונה של הג'ינג'רברד קוקיס, לא?
24/12/2017 | 21:30
2
98
יצא לכם ממש חמוד! מה זה הירוק?
אגב, כבר ספרתי כאן פעם שאני מקנאה בכל מי שמסוגל להכין דגים בבית. מאוד אוהבת דגים אבל סובלת קשות מהריח. נתפס לי בנחיריים לפחות לשבוע לכן אוכלת רק בחוץ ולא מכינה בבית בכלל. חבל, כי דווקא שלושה מתוך ארבעתנו מאוד אוהבים דגים
לצפיה ב-'אכן, מחר (שני) קריסמס'
אכן, מחר (שני) קריסמס
24/12/2017 | 23:39
1
131
מצרפת תמונה של הירוק (וגם של כרוב הניצנים, למה לא). זה מיועד לכיתוב וקישוט על עוגיות ועוגות. נוח מאוד. 
בעלי מאוד אוהב דגים. אני כמוך, גם לא אהבתי דגים, אבל היה לי חשוב שהילדים יתרגלו ויאכלו, זה כל כך בריא. לאט לאט התרגלתי גם אני, ולמרות שזה לא המאכל האהוב עלי, אני אוכלת. הילדים מתים על סלמון ובעלי מכין את זה לעיתים קרובות. הריח כמעט ולא מתפשט בבית, כי כשמטגנים את יכולה לפתוח את קולט האדים. 

לצפיה ב-'אופס'
אופס
25/12/2017 | 00:00
104
רק עכשיו שמתי לב שאת כן אוהבת דגים, רק לא את הריח. כפי שאמרתי, אם יש לכם קולט אדים טוב, שלחי את בעלך לטגן בזמן שאת באיזור אחר/מחוץ לבית, רוב הסיכויים שלא תריחי כלום. 
לצפיה ב-'גם אני :) כי רק אם מתחילים לרשום '
גם אני :) כי רק אם מתחילים לרשום
24/12/2017 | 12:00
8
192
מבינים שנעשה דווקא הרבה , אז לפי סדר העליה לבמה :
שניצלים , אורז , סלט ירקות , סלמון בתנור , עוגת תפוזים , גונדי פרי סטייל ,
אורז אדום+קינואה , סלט אטריות שעועית אסייתי , (עוד) סלט ירקות  , עוף במלח + תפו"א , פנקייק , כדורי בשר ברוטב עגבניות+אפונה , אורז ולקינוח  עוד סלט ירקות  :)

לצפיה ב-'דייייי, כמה בשלת! ממש לא הגזמת '
דייייי, כמה בשלת! ממש לא הגזמת
24/12/2017 | 12:27
24
לצפיה ב-'פשששש יפה'
פשששש יפה
24/12/2017 | 13:36
3
115
מה זה עוף במלח? מתאים לילדים?
לצפיה ב-'הכי מתאים לילדים ....'
הכי מתאים לילדים ....
24/12/2017 | 13:57
2
152
עוף שלם , שקית מלח גס ( המלח העבה )
מניחים את העוף במרכז התבנית ומסביבו עושים "גדר" מהמלח . ( משתדלים שהמלח לא יגע בעוף )  ולתנור . בערך שעה וחצי שעתיים בחום 200 פחות או יותר
יוצא מעולה שקשה לתאר , את הפער בין מינימום העבודה למקסימום הטעם
אני משדרגת ע"י הנחת תפו"א שלמים בקליפתם על המלח .
ואז מה שנשאר זה לחתוך סלט :)
לצפיה ב-'לא אין! חייבת לנסות'
לא אין! חייבת לנסות
24/12/2017 | 14:03
23
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
24/12/2017 | 21:12
103
אני מכירה מתכונים שמצפים את העוף כולו במלח גס ובסוף האפיה שוברים את המלח או שהעוף מונח על המלח (כאן קוראים לזה מלח כשר ). 
מעניין איך המלח משפיע על הטעם כשהוא לא נוגע בעוף. 
לצפיה ב-'שאלה על העוף במלח'
שאלה על העוף במלח
28/12/2017 | 09:24
2
35
האם אפשר להכין בחמישי ולחם בשישי בערב?
באם אפשר להכין את זה בחתיכות נפרדות?
כמה זמן צולים את זה?
תודה
לצפיה ב-'תשובות '
תשובות
30/12/2017 | 21:28
1
24
1. הכי טעים לאכול מיד כשיוצא מהתנור , למחרת זה יהיה בסדר אבל כבר לא אותו דבר
2. ניסינו בעבר ( כי אצלנו הרוב מעדיפים את הכרעיים ופחות את החזה ) , אבל משום מה זה יוצא מאד מלוח כשעושים כרעיים למשל ולא את כל העוף . אולי זה בא יותר במגע עם המלח , לא יודעת. ניסינו כמה פעמים והגענו למסקנה שהכי מוצלח זה עם עוף שלם . לפעמים אנחנו פשוט עושים שני עופות קטנים
3.בדרכ שוהה בתנור בין שעה וחצי לשעתיים . לפעמים קצת הופכים לפעמים לא , לפעמים שמים על גריל בשעה האחרונה לפעמים לא .. אבל תמיד תמיד יוצא טעים :)
לצפיה ב-'עוף במלח, גם אני מכינה יוצא נפלא,'
עוף במלח, גם אני מכינה יוצא נפלא,
01/01/2018 | 09:22
7
למרות שלא צריך לעשות הרבה,ויוצא מאוד טעים ורך,
אני אוהבת לשדרג מעט, לקבלת גוון שזוף לעוף,,
ומברישה את העוף במעט שמן שמעורבב בכף גדושה פפריקה -מתוקה.
לצפיה ב-'אצלנו היו תפוח מסוכר על מקל, פופקורן, צמר גפן מתוק ונקניקייה'
אצלנו היו תפוח מסוכר על מקל, פופקורן, צמר גפן מתוק ונקניקייה
24/12/2017 | 12:11
142
ב-30 ש"ח (!) שחלקנו אני והילדות.

כן, גם אנחנו היינו בפסטיגל .
לצפיה ב-'הכי טוב ביום ראשון'
הכי טוב ביום ראשון
25/12/2017 | 08:37
104
כי אני לא כל כך מתכננת מראש אז רק ביום ראשון אפשר באמת לדעת מה היה בסירים.
היה תבשיל קובות במרק סלק עם עוף. הקובות היו קנויות, המרק תוצרת בית, אף אחד לא מתלונן. היה גם סלט כרוב (מוזר למדי, אז לא ממליצה). בשבת בצהרים התארחנו ובערב פיצה תוצרת בית כרגיל. שבוע טוב!
לצפיה ב-'בגזרת הרעיונות..'
בגזרת הרעיונות..
25/12/2017 | 10:58
100
לגבי דגים- הפוך, הדגים המפולטים בוואקום, אם תשרי במיי לימון זה מוציא מהם הרבה מהריח החזק. נר ממש טוב יכול לפצות על הריח.

עוגה- אני הולכת להכין רולדה עם קרם וניל וריבת תות

ומי שמחפשת רעיון למנה ראשונה- יש את הטורטיות המגולגלות (וממולאות) ומטוגנות כמו שניצל.
אני בגדול מנסה לטגן פחות, אז מצאתי רעיון אחר, מכינה כוסות טורטיות קטנות אפויות ושמה בפנים מוקפץ עם בוטנים מעל. מעולה.
לצפיה ב-' פורומים חדשים מחכים לכם '
פורומים חדשים מחכים לכם
24/12/2017 | 13:09
11

פורום חדש יעסוק בדיני המס כולל תחום המיסוי הפלילי, בו תקבלו ייעוץ מעו"ד מומחה, לשעבר מנהל תחום במחלקת החקירות של רשות המיסים 
היכנסו עכשיו לפורום דיני מע"מ ומס הכנסה 

פורום חדש מרכז ייעוץ משפטי ומענה על שאלות בנושאים של ויזה, דרכון זר, הגירה, אזרחות ואשרת עבודה בחו"ל, בבריטניה וארה"ב בעיקר
היכנסו עכשיו לפורום ויזה ואזרחות בבריטניה וארה"ב
לצפיה ב-'מעדכנת לגבי יום ההולדת + שאלה (או: צורך בעידוד)'
מעדכנת לגבי יום ההולדת + שאלה (או: צורך בעידוד)
22/12/2017 | 08:34
21
334
הבטחתי שאספר אם הילדה שאמה יצאה מקבוצת הוואטסאפ שפתחתי לכבוד יום ההולדת הגיעה בסוף. אז היא לא הגיעה, ואני לא יודעת אם לומר טוב שכך או לא.
ייתכן שאם היתה מגיעה, הייתי דווקא יוצרת איזשהו קשר טוב ביניהן. 
בכל מקרה המורה סיפרה לי שדברה עם שתיהן אתמול, ותהיה עם אצבע על הדופק (זכינו במורה מצוינת).

בקשר לשאלה/עידוד:
ביומולדת הפעלתי 20 בנות צעירות. בסופו של דבר עשינו שליש ממה שתוכנן. היה נראה שהן נהנות ולא רציתי להפריע לעשייה שלהן. לקראת הסוף הן איבדו את זה. מה הכוונה? נכנסו לחדרים אע"פ שבקשנו שלא. היה רועש נורא, שיחקו מחבואים (בבית קטן, לכן הזמנו רק בנות), ובאופן כללי הרגשתי שמאבדות רסן. פעם אחת אפילו נאלצתי לכעוס כששתיים רצו על הספה עם נעליים.
זה נורמאלי הדבר הזה או שאולי עשיתי משהו לא בסדר?

מתנצלת שלא מפרטת יותר מידי, מנסה לשמור על אנונימיות מסוימת למקרה שיש כאן מישהי שמכירה.
לצפיה ב-'נראה לי נורמלי ל-20 ילדות. '
נראה לי נורמלי ל-20 ילדות.
22/12/2017 | 09:49
1
205
עשרים זה הרבה.
לצפיה ב-'לגמרי תקין'
לגמרי תקין
22/12/2017 | 10:09
160
וזה קורה גם כשמזמינים מפעיל מקצועי
לצפיה ב-'נשמע בסדר גמור'
נשמע בסדר גמור
22/12/2017 | 10:18
11
200
הן נהנו והרגישו נוח. ואני חושבת שזה מצויין שהילדה השניה לא הגיעה, למדתי עם השנים שכשמישהו לא רוצה אותך, לא צריך ליצור קשר בכוח. העיקר שהילדה ההיא לא תציק לבת שלך וזה מה שחשוב, הן לא צריכות להיות חברות או אפילו להיות בקשר. אני גם חושבת שאפשר לראות מאיזו משפחה ומאיזו אמא מגיעה הילדה, לצאת מתוך קבוצת ווטסאפ זה אחד הדברים הכי בהמיים וחסרי הנימוס שאפשר לעשות, בעיני זה ממש מזעזע שאדם מבוגר ינהג כך. זה גם משהו שהייתי מספרת למורה כי היא צריכה לדעת שאין למה לצפות מההורים.
לצפיה ב-'מסכימה איתך. הייתי בשוק בעצמי'
מסכימה איתך. הייתי בשוק בעצמי
22/12/2017 | 10:34
194
מזה שהאמא יצאה מהקבוצה.
ידעתי שבתי לא תשמח, אבל היה לי ברור שאני מזמינה את כולן. ברגע שפתחתי את הקבוצה וקראתי לה "יומולדת ל..(שמה של בתי)", האמא מייד יצאה מהקבוצה, אפילו לא הספקתי לפרסם פרטים. הופתעתי מאד.
אני בעד שלום תמיד (למעט מקרים אולי סופר חריגים וקיצוניים), אני מרגישה שהצד השני לא במקום הזה וחבל לי.

לצפיה ב-'כל הכבוד! '
כל הכבוד!
22/12/2017 | 10:42
9
165
אני לאחרונה הפעלתי בבית 13 בנות ביום ההולדת של בתי, ולמרות התכנון והמסגרת והמיעוט (היחסי) בסוכר - היו צעקות והשתוללויות (ושמחה גדולה) - לא חושבת שאפשר או צריך בלי זה. וטוב שהשניה לא הגיעה. לי פרויקט יום ההולדת נשמע כמו הצלחה גדולה.
לצפיה ב-'רגע רגע'
רגע רגע
22/12/2017 | 10:43
4
175
צעקות והשתוללויות זה בסדר? שואלת ברצינות.
כי הן באמת נראו שמחות אבל הצעקות וההשתוללויות נראו לי כאילו משהו לא בסדר קורה כאן.
לצפיה ב-'כןאנחנו חגגנו לקטן (9) עם עוד 5 חברים מחוץ לבית'
כןאנחנו חגגנו לקטן (9) עם עוד 5 חברים מחוץ לבית
22/12/2017 | 11:04
3
191
3 בנות ועוד 2 בנים. קשה להאמין כמה רעש וצעקות 6 ילדים יכולים לעשות. המפתיע הוא שכל אחד מהם בנפרד הוא ילד עדין, רגוע, מחונך ומקסים, אבל ברגע שהם התאספו יחד - כמות הצעקות והצרחות וההשתוללות שיצאה מהם (כולל מהבן הפרטי שלי!) הייתה בלתי יאומנת.
אותה חבורה בדיוק נפגשה במהלך החופשה כדי להכין מצגת כחלק מש"ב לחופש. הם נפגשו באחד הבתים, וכשהלכתי לאסוף את הצעיר שמעתי שוב את אותו ווליום היסטרי של צרחות, צעקות והשתוללות. מסתבר שככה זה ילדים
אל תקחי קשה, נשמע שכולן נהנו. ולגבי האמא - באמת שאין לי מה להגיד.... מכירה את הטיפוס, וטוב שלא באו.
לצפיה ב-'חבל שלא ידעתי את זה מראש'
חבל שלא ידעתי את זה מראש
22/12/2017 | 11:07
2
158
כך הייתי יודעת למה לצפות ולא מתבאסת כל כך. ממש יצאתי עם טעם מר בפה מכל המצב הזה.
לצפיה ב-'לפחות תדעי לפעם הבאה '
לפחות תדעי לפעם הבאה
22/12/2017 | 11:09
1
124
זו בדיוק הסיבה שהרבה מאוד הורים מעדיפים לשלם הרבה מאוד כסף, העיקר שמסיבת יום ההולדת לא תתקיים אצלם בבית, והם לא יהיו אחראים על הפעילות.. בטח בגילאים הצעירים.
לצפיה ב-'אני בהחלט מבינה אותם! '
אני בהחלט מבינה אותם!
22/12/2017 | 11:12
129
ולא, לא תהיה פעם באה שאני מפעילה. נראה לי שמיציתי את זה לגילגול הנוכחי.
לצפיה ב-'ושאלה נוספת'
ושאלה נוספת
22/12/2017 | 10:45
3
181
קרה לך שכעסת? או שאולי אף אחת לא עשתה משהו חריג שהפריע לך..
אני מבאוסת מעצמי מזה שכעסתי על הבנות שעלו על הספה. לא צרחתי עליהן או הענשתי חלילה, אלא נתתי איזו צעקה (היה רועש) "לרדת מהספההה"
לצפיה ב-'כשעשיתי בית מארח כעסתי'
כשעשיתי בית מארח כעסתי
24/12/2017 | 08:38
121
אצל הבת שלי שהייתי לבד ובלי עזרה עברתי את האירוח בקלות למרות שהיתה קבוצה שמרביתה בנים. היה סביר ביותר.
אצל הבן, שהיו חצי בנים וחצי בנות והבת עזרה לי היה ממש קשה. הילדים קפצו על הספות השתוללו והכנתי להם מלא הפעלות הספקנו פחות מחצי. כל פעם שהרגשתי שמאבדים את זה הוצאתי עוד הפעלה. היה לי קשה מאוד.
אז כן, בסוף כעסתי כי זה היה כבר בלתי אפשרי ומתיש ביותר.
העיקר שאת אחרי.
ולגבי האמא והילדה, טוב שלא באו עדיף ככה. מכירה את הטיפוסים האלה.
לצפיה ב-'בטח שכעסתי. זה מותר ואף רצוי.'
בטח שכעסתי. זה מותר ואף רצוי.
24/12/2017 | 10:24
1
101
זה נורמלי שכאשר מגיעות אלייך 20 ילדות הביתה, חלק הן ילדות (לא לטעמי) שעולות על הספה עם נעליים. אבל זה שזה נורמלי - לא אומר שאת אמורה לקבל את זה או להיות שוות נפש לגבי זה. 
את לא אמורה להיכנס להתקף זעם, אבל כן להרים את הקול ולהעיר להן. 

אל תדאגי, הן לא נעלבו. ילדות שעולות עם נעליים על ספה בבתים זרים - לא נעלבות כלכך בקלות. הן כנראה כבר רגילות שצועקים עליהן.

בימי הולדת אני הייתי מעמידה את הספות בצורה כזאת שאי אפשר לשבת עליהן. 
לצפיה ב-'תודה תודה.'
תודה תודה.
24/12/2017 | 10:54
24
לצפיה ב-'תודה לכן, עודדתן. הקטע הוא שגם שכחתי'
תודה לכן, עודדתן. הקטע הוא שגם שכחתי
22/12/2017 | 10:36
3
223
להוציא דברים שהכנתי מבעוד מועד כמו פלטת ירקות שהכנתי, אפילו שכחתי לשים להן את ההפתעה הקטנה בשקית שלקחו הביתה וחבל לי שנשאר כאן...
וב, לומדים מטעויות, בפעם הבאה.. בעצם לא תהיה פעם באה כי בבית זה טו מאצ' בשבילי, אפילו ברמת הסטרסים בשבוע האחרון.
לצפיה ב-'חכי שתגיעי לגילאים הגדולים יותר...רמת הדציבלים עולה...'
חכי שתגיעי לגילאים הגדולים יותר...רמת הדציבלים עולה...
22/12/2017 | 15:26
136
בנות 11-12...כמעט איבדתי את השמיעה בגללן....בחיי...
הן לא מדברות - רק צועקות או צורחות כשהן ביחד בקבוצה.

לצפיה ב-'את צריכה ללמוד קצת לשחרר...'
את צריכה ללמוד קצת לשחרר...
22/12/2017 | 20:37
1
193
נשמע שאת לוקחת קשה סיטואציות שונות שאין טעם להקדיש להן מחשבה שניה. 
לי נשמע ברור והגיוני שהאמא יצאה מיד מהקבוצה. הילדה שלה הסתבכה בגלל ההצקות לבת שלך (אמרת שהמחנכת והיועצת מעורבות), וברור שהבת שלך לא תהיה הדמות הכי אהודה על האם (גם אם רק הבת שלה האשמה היחידה). 

לא נורא אם שכחת את המתנות הקטנות. הן לא ידעו שהן אמורות לקבל הרי, ולכן זה לא חסר להן. כנ"ל לגבי הירקות. הצעקה לרדת מהספות גם לא חשובה. 

אם הפעלות בחוץ יקרות ואת אומרת שלא תהיה פעם באה בבית, סימן שלא תחגגו לא יותר, וחבל. למרות שעלייך זה לא עבר בצורה אופטיצלית, הבת נהנתה וזה מה שחשוב. זו גם היתה הפעם הראשונה שארגנת יום הולדת בבית. עכשיו את יודעת למה לצפות, ותוכלי להתארגן קצת אחרת (להכין רשימה בה תסתכלי בזמן יום ההולדת לראות מה צריך לעשות בכל שלב, תגייסי את בעלך/מישהו אחר שיעזור ויהיה אחראי על תחום מסויים, אולי כבר יהיו לה חברות טובות ורק אותם תזמיני, וכו'). 
לצפיה ב-'האמת?'
האמת?
24/12/2017 | 10:54
125
מסכימה עם כל מילה שכתבת.
איפה היית בדקות של אחרי יום ההולדת? הניעור הזה היה עוזר לי.

לצפיה ב-'קראתי את כל מה שכתבתן'
קראתי את כל מה שכתבתן
24/12/2017 | 10:56
2
149
גם אם לא הגבתי לכל אחת.
אני ממש מודה לכל אחת שכתבה לי ושמה אותי בפרופורציות ועודדה.
אתן לא מבינות כמה התמיכה הזו (באישה זרה!) חשובה ועזרה לי.
לצפיה ב-'בדיוק בשביל זה כולנו כאן מוזמנת להישאר! '
בדיוק בשביל זה כולנו כאן מוזמנת להישאר!
24/12/2017 | 11:22
1
32
לצפיה ב-''
24/12/2017 | 23:04
10
לצפיה ב-'שאלת טרמפים'
שאלת טרמפים
21/12/2017 | 11:56
18
339
בגלל קושי לוגיסטי (בעיקר בגלל שני הילדים הקטנים), אני נעזרת לא פעם בהורים של החברים של הבנים הגדולים.
לא מדובר פה בחלוקת העומס שבה הם מסיעים ואני מחזירה (יש גם את זה אבל כאן הכל ברור), אלא רק הם עוזרים לי. כמובן שאם יבקשו ממני, אשמח להחזיר.
מדובר באנשים שלא מודעים לקושי שלי, להרכב המשפחתי וכד'. אלא שאני שואלת האם הם יכולים לעזור, והם מסכימים.
כמובן שאני פונה רק למי שזה לא מטריח אותו יותר מדי. לדוגמה, הם בכל מקרה נוסעים ליום הורים ועוברים ליד הבית שלנו, אז ביקשתי שיאספו את הבן שלי. אבל אני בכלל לא מכירה אותם (כיתה חדשה, הילדים דווקא די חברים).
אבל אני מרגישה לא נעים כי למרות שהסכימו (אני תמיד מסכימה כשמבקשים ממני טובה ואני מסוגלת לעמוד בה) כי אולי זה נתפס כסתם ניצול. הרי אני לא מסבירה למה אני לא יכולה (או מסבירה בשתי מילים).
מה דעתכם?
לצפיה ב-'את בעצמך,'
את בעצמך,
21/12/2017 | 12:34
9
249
אומרת מהו מוקד הבעיה,
שזה נראה ניצול גם כי את לא משתפת.
אז אולי כדאי לאמא/אבא-שתי המשפחות שאת נעזרת,
כן לפתוח בשיחה, לא בפירוט יתר, ולא במסכנות--אלא כשיקוף מצב,
ולומר שאם יודיעו לך מספיק מוקדם את מוכנה להיות בתורנות,
ואם לא--את מוכנה לשלם. ככה הדברים יהיו ברורים ורגועים.

אגב, יכולת לנצל את חנוכה ולקנות להם סלסילה נחמדה,
כאילו דמי חנוכה לילדים, תשומת לב והערכה על העזרה.
לצפיה ב-'זה לא משהו קבוע'
זה לא משהו קבוע
21/12/2017 | 13:32
1
192
ולא אותה המשפחה כל פעם.
נניח, יש עכשיו יום הורים בפעם הראשונה - אז ביקשתי מאמא של ילד שהם משובצים לפנינו וצריכים לעבור גם ככה דרך היישוב שלנו.
או אמא של ילד שהולך עם בן אחר לחוג והם גרים לא רחוק מאיתנו - ביקשתי שתחזיר פעם אחת כשעשו שיעור כפול.
או הסעה ליום הולדת במקום מרוחק - הצעתי להחזיר אבל אמרו שהם לא צריכים כי נוסעים משם למקום אחר.
לצפיה ב-'אני חושבת שאם זה משהו חד פעמי אז זה בסדר'
אני חושבת שאם זה משהו חד פעמי אז זה בסדר
21/12/2017 | 17:56
134
אני גם עושה את זה לפעמים.. וזה נראה לי בסדר כי זאת לא טרחה מיוחדת.
מה שכן, את באמת צריכה לנסות לתפוס את ההזדמנויות שאת כן יכולה - אבא בבית, סבתא בבית, יש בייביסיטר וכו ולהציע את לקחת.
את יכולה גם מידי פעם כן לעשות את המאמץ למרות הלוגיסטיקה ולקחת כדי שאכן זה יצטייר הדדי
לצפיה ב-'הערה קטנה: אני לא הייתי מציעה כסף'
הערה קטנה: אני לא הייתי מציעה כסף
21/12/2017 | 19:04
6
185
עצם ההצעה לשלם, גם אם נדחית, מעמידה את העזרה באור לא נעים עבור העוזרים.
לצפיה ב-'למה? '
למה?
21/12/2017 | 20:23
4
134
מי שעושה "סיבוב" או חוסך לי דרך--זה מביש לתת תגמול כספי?
אגלה לך--ששנים נסעתי ועשיתי סיבוב כדי לקחת חברה לעבודה,
והרבה פעמים להחזירה--היום במבט לאחור--אני נוצלתי--ואני מרגישה "טמבלית"
שעשיתי זאת. 
לצפיה ב-'כי, '
כי,
22/12/2017 | 06:07
1
128
(לפי הבנתי את פרופסור דן אריאלי ואחרים), יש עולם של נורמות חברתיות ויש עולם של נורמות עסקיות.
בעולם החברתי 'עושים טובות' קטנות זה לזה. גמולן: תחושה טובה לעוזר. (ומי שאין באפשרותו או שזה גורם לו לתחושת ניצול - מוטב שלא יעשה).
בעולם העסקי הכול מתומחר.
ברגע שכסף (אפילו בדמות הצעת תשלום) עולה על השולחן, עוברים מנורמות חברתיות לנורמות עסקיות, ואז הכול נבחן במושגי כדאיות והאם 'שווה לי'.

אפשר כמובן להגדיר מראש שזו לא 'עזרה' אלא 'שירות בתשלום'.
לצפיה ב-'ההגדרות מדויקות,'
ההגדרות מדויקות,
22/12/2017 | 06:21
109
הצרכים/האינטרסים, קימים גם בעולם החברתי.
עובדה שפותחת השרשור מרגישה צורך למצוא דרך לעשיה
של אחרים לצורך שלה, והיא לא מרגישה הכי נוח בעולם עם זה,
לכן, ההצעה היתה לפצות, גם בכסף, כי נסיעה ברכב יש לה עלות.

ותגובתי היתה מהנסיון שלי כ"נהגת" 
עשיתי המון עבור מי שלא נהגה ולא היה לה רכב, ועשיתי באהבה ובשמחה,
והתיחסנו אחת לאחרת כאחיות--ממש כך,
והנה קרה אצלי שבר גדול--וחיפשתי כתף, אבל "זכיתי" בכתף קרה,
אז כן במבט לאחור הבנתי שאין הדדיות. אבל אני חושבת שאם
המאמץ שלי החברי היה מתומחר, ההתיחסות שלה היתה שונה.בהחלט.
(היא הרי קבלה החזר נסיעות לעבודה--לא?)
גם בעולם החברי--עזרה שיש לה עלות, אמורה להיות מחושבת,
ובמקום חשבונאות--לאחר מעשה--שנשמעת קטנונית ולא חברית,
עדיף תמחור מסודר.
ושוב, לא סתם השואלת מתלבטת ומרגישה שלא בנוח.
לצפיה ב-'היא לא כתבה ש"הם עשו סיבוב" אלא '
היא לא כתבה ש"הם עשו סיבוב" אלא
22/12/2017 | 07:07
1
97
ששאלה הורים שגם ככה מגיעים לאותו מקום ועוברים באותה דרך
על מנת לאסוף את בנה .
זה שונה מלבקש לאסוף מישהו שצריך לשנות ולהאריך את מסלול הנסיעה
במיוחד בשבילו  - ולכן גם לא חושבת שזה נכון חברתית להציע תשלום

לצפיה ב-'אני מבינה '
אני מבינה
22/12/2017 | 08:22
75
אני גם מכבדת מאוד את הנדיבות של מי שלא "עושה סיבוב"
כי היא גרים ממש "על הדרך" בכביש ראשי,
אני גם מבינה שהם נוסעים לאותו מקום.
ומבחינתי--אפשר להיות אדיב ונדיב אבל 2 דברים:
1)כמי שכל חייה לא ספרה את ה"לקחת" על הדרך, וכמי שיעודה היה 
   תמיד להיות בשביל ארים בכיף, בלי לחשבן ובלי לספור, 
   מודה--התעייפתי, מרגיש לי ניצול, זה שמישהו אדיב כלפיך,
   עדין זה מחיב את הנהנה.--זו מסקנתי מחיי בתקופה האחרונה.
2)אם זה היה כ"כ פשוט ותמים, ועם רצון טוב,
   אז למה פותחת השרשור שואלת? הרי אין מאמץ, ואין סיבוב בכלל,
   אז מה הבעיה?
   אני מניחה שזה בכ"ז אחריות לקחת עוד ילד, שזה אומר לנסוע מכביש ג' 
   כשבאופן טבעי רגילים לנסע מכביש ה'. גם אם לא סיבוב משמעותי, חריגה             ממסלול רגיל. ובכל מקרה--אני מניחה שלא כולם נענים ומוכנים, ולכן היא            שואלת. 
 אישית--אני בעיות טכניות, מעדיפהלפתור אותם באמצעות הוצאה נוספת ולא להיות חייבת לאיש. ולה ניתנו עיצות היא תבחר מה נכון לה.

לצפיה ב-'כשקבוע, צריך להציע השתתפות בדלק.'
כשקבוע, צריך להציע השתתפות בדלק.
22/12/2017 | 08:32
81
כשזה כל פעם ילד אחר, זה באמת לא לעניין להציע כסף כתמורה.

אבל כשמתעלקים על מישהו באופן קבוע - מן הנימוס להציע לו השתתפות בהוצאות.
״השתתפות בהוצאות״ זו הדרך האדיבה להציע כסף, בלי להתייחס לחברים כאל נהגי מונית...

רוב האנשים יגידו ״לא תודה, מה פתאום״, אבל צריך להציע.

לצפיה ב-'א. הציעי לעזור להם ב. הסבירי בפרוט'
א. הציעי לעזור להם ב. הסבירי בפרוט
21/12/2017 | 15:59
3
164
והיי רגישה לתגובות שלהם. שימי לב אם הם עוזרים בשימחה או לא.
לצפיה ב-'אבל איך אדע?'
אבל איך אדע?
21/12/2017 | 16:03
2
143
אם מישהו כותב לי "בשמחה" או "אין שום בעיה, גם ככה אני עוברת שם".
זה עדיין יכול להיות רק נימוס.
כי הרי ברור שלא אתעקש אם מישהו יסרב או יציין שהוא מוכן אבל קצת קשה לו וכד'.
לצפיה ב-'אם התקשורת היא רק כתובה, זה יותר קשה'
אם התקשורת היא רק כתובה, זה יותר קשה
21/12/2017 | 16:09
1
163
בכל מקרה בעיני יותר חשוב להציע עזרה.  לא לחכות שיבקשו אלא ליזום. כלומר בהזדמנות כשאת יודעת שאת יכולה להסיע לאיזה ארוע, להציע לעשות זאת. חשוב שלא להציע ברגע האחרון אחרי שכולם הסתדרו, אלא הרבה זמן מראש. אחרת זה רק מס שפתיים.
לצפיה ב-'רעיון טוב, תודה'
רעיון טוב, תודה
21/12/2017 | 16:32
26
לצפיה ב-'זה תלוי באנשים עצמם'
זה תלוי באנשים עצמם
22/12/2017 | 08:48
1
127
לי זה ממש לא היה משנה אבל יש כאלה שכן איכפת להם ואני מאמינה שתצליחי להרגיש בזה. לא הייתי מציעה כסף כמו שלא הייתי מצפה שיציעו לי כסף אבל יש דרכים אחרות לנסות לתגמל.
למשל, כשהבן הגדול שלי היה בכיתה ב', היה לו חבר שהיה בא אלינו פעם בשבוע ביום שלא עבדתי בו, אחרי הבית ספר , אוכל  צהריים ובערב הולך הביתה. ככה זה נמשך לאורך שנה וברור שלא ציפיתי לשום תגמול אבל כנראה שהאמא של החבר הרגישה צורך לעשות משהו. היא פשוט קפצה אלי יום אחד בפורים והביאה משלוח מנות. סתם רעיון חמוד שאת יכולה לשקול. 

לצפיה ב-'אצלנו מציעים תשלום על דבר כזה'
אצלנו מציעים תשלום על דבר כזה
22/12/2017 | 21:03
115
נראה לי ממש לא לעניין לעשות סידור קבוע של מספר שעות ולא להציע תשלום עבורו. 
לצפיה ב-'אני חושבת שאין עם זה בעיה'
אני חושבת שאין עם זה בעיה
22/12/2017 | 20:46
123
ואני גם לא חושבת שאת צריכה להזדרז ולנדב עצמך להחזיר טובה ולציין מקרים ספציפים.
כמובן שכאשר את מבקשת את הטובה תוסיפי שלא יהססו לפנות אלייך אם הם צריכים משהו, ואם הם מבקשים ממך מתישהו טובה, תתאמצי מאוד כדי לעשות אותה. 
תדאגי שהבן שלך יהיה מוכן עוד לפני הזמן ויחכה בחוץ, ואין בכלל בעיה. בנוסף, אם יש משפחה שכבר עזרה לך מעל פעמיים בצורה כזו, את כן יכולה מדי פעם לשלוח יחד עם הבן משהו נחמד עבורם, נגיד עוגיות שהכנת. 

לצפיה ב-'אני במקומך הייתי מציעה עזרה הדדית'
אני במקומך הייתי מציעה עזרה הדדית
24/12/2017 | 09:42
74
אם לצד השני באמת אין בעיה הוא לא יעזר בך.
אני למשל פנויה בדרך כלל אחה"צ ולכן מציעה עזרה יותר מאמהות אחרות שפחות פנויות. לעיתים אני אפילו מציעה להחזיר ילד/ה אחרי בילוי משותף של הילדים אצלנו בלי שביקשו. כמובן שהם אומרים לא צריך ולפעמים אני מתעקשת כי יודעת שלצד השני קשה יותר.
אני לא אוהבת מערכות יחסים חד צדדיות. גם אם אני תמיד מארחת, מקפיצה וכו' אני שמחה לדעת שהצד השני מעריך את זה וזו הדרך שלי לדעת במקרה שההורים האלה אינם חברים שלנו.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא קניות באינטרנט
אירוח בנושא קניות...
מומחית לקניות ברשת עונה לכם על כל השאלות הנוגעות...
אירוח בנושא קניות באינטרנט
אירוח בנושא קניות...
מומחית לקניות ברשת עונה לכם על כל השאלות הנוגעות...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום אופניים חשמליים
פורום אופניים חשמליים
ד
זקוקים להשתלת שיניים?
ד
ד"ר יעקב יולנו

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה