לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1824918,249 עוקבים אודות עסקים

פורום הורים לילדים ביסודי

ברוכים הבאים! לכל אחד מאיתנו יש אמונות ודעות באשר לגידול ילדים. לעיתים אנחנו מצליחים ליישמן, ולעיתים המציאות גורמת לנו "לחשב מסלול מחדש". הכניסה של ילדינו למערכת החינוך מציבה בפני ההורות שלנו אתגרים חדשים הלובשים פנים שונות לאורך השנים של ילדינו בביה"ס. אנחנו כאן כדי לדבר בפתיחות ובאווירה נעימה על כל מה שקשור להיותנו הורים ולא רק... גלישה נעימה ליאת של עדי והפוך עם ראש כפול

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים לילדים ביסודי

ברוכים הבאים! לכל אחד מאיתנו יש אמונות ודעות באשר לגידול ילדים. לעיתים אנחנו מצליחים ליישמן, ולעיתים המציאות גורמת לנו "לחשב מסלול מחדש". הכניסה של ילדינו למערכת החינוך מציבה בפני ההורות שלנו אתגרים חדשים הלובשים פנים שונות לאורך השנים של ילדינו בביה"ס. אנחנו כאן כדי לדבר בפתיחות ובאווירה נעימה על כל מה שקשור להיותנו הורים ולא רק... גלישה נעימה ליאת של עדי והפוך עם ראש כפול
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
פורום הורים לילדים ביסודי
המשך >>

לצפיה ב-'תגידו....מה הקטע של המרד זה בכיתה ד?'
תגידו....מה הקטע של המרד זה בכיתה ד?
19/02/2019 | 10:21
17
213
הבכור שלי בכיתה ד. ילד טוב, תמיד היה ממושמע שיודע לכבד מורים, היתה לו בעיה של תנועתיות יתר מאובחנת וקיבל על זה לא מעט הערות במיוחד ממורים פחות מכילים, אבל הסתדרנו, ילד פיקח וטוב לב שהמורים אוהבים לרוב. השנה נירגע קצת ומתבגר.

כבר כמה פעמים בחודשיים האחרונים שאני שומעת שהוא מתעצבן על מורה ועושה לה סצנה של ברוגז בכיתה, יוצא ולא מוכן להיכנס. הוא מתעצבן וצריך זמן להירגע. הוא אחרי זה מבין שהיה לא בסדר ומבטיח להיות רגוע ולהתנהג בהתאם. לא קורה.

אז מה זה? קפיצת גדילה? טיפשעשרה הידוע לשמצה? לומד לעמוד על שלו וטועה בדרך? מה אני אמורה לומר לו? כמה לכעוס ואיך לטפל בזה?

תודה מראש
לצפיה ב-'לא מוכר לי מרד דווקא בכיתה ד' '
לא מוכר לי מרד דווקא בכיתה ד'
19/02/2019 | 11:07
5
117
האם זה קורה מול מורה אחת ספציפית? יכול להיות שיש איזה חוסר התאמה ביניהם, משהו שהיא עושה מרגיז אותו, משהו שהוא עושה מרגיז אותה.. אם זה מול אותה מורה, הייתי פונה אליה ומנסה לברר את זה.
אם מדובר בדפוס התנהגות מול מורים שונים, הייתי עושה שני דברים: מבררת עם הילד מה בדיוק קרה, על מה התעצבן, ומנסה לראות אם יש כאן משהו שחוזר על עצמו. ומצד שני, גם מבהירה לו שזה לא משהו שמקובל עליי. כלומר, תנועתיות יתר וכו בצד, לא הייתי מקבלת את זה בסלחנות, אלא מעבירה מסר שזו התנהגות שלא מקובלת עלינו בבית ושצריך למצוא דרך יעילה יותר להתמודד עם זה שהוא "מתרגז".
לצפיה ב-'זה חוזר על עצמו וקרה מול שתי מורות עד כה'
זה חוזר על עצמו וקרה מול שתי מורות עד כה
19/02/2019 | 13:02
4
103
אחת מהן זאת המחנכת שאוהבת אותו והוא אוהב אותה.
אני לא מקבלת את זה בכלל, בא לי לא יודעת מה לעשות לו, אבל מה זה אומר שהוא נהיה עצבן כשמשהו שלא מקובל עליו קורה. אז השאלה חוץ מלהזהיר אותו שהוא יהיה חודש בריתוק בבית אם זה קורה שוב, מה הדרך החינוכית והמכילה להדריך אותו בזמן מצוקה?
לצפיה ב-'לא חושבת שאיום של חודש ריתוק יוכל לעזור כן הייתי מכניסה'
לא חושבת שאיום של חודש ריתוק יוכל לעזור כן הייתי מכניסה
19/02/2019 | 13:13
3
105
לתמונה את המחנכת כאיש קשר מולו שעוזר ברגעים האלו שהוא מתעצבן ומתכנס בעצמו. לצאת מהכיתה כשהוא מתעצבן זה התנתקות מהסביבה החיצונית (מורה, תלמידים), התכנסות בעצמו עד שנרגע, ואז דברים חוזרים למסלולם מבחינתו.
יכול להיות שזו תקופה כזאת, שקשה לו להכיל תסכולים או כשמשהו לא מתרחש בדיוק כמו שחשב או שרצה שיתרחש, והוא לא יודע איך להתמודד עם זה חוץ מאשר באמת לצאת ולמצוא לבד את הדרך להירגע. אם זה לא היה עד עכשיו, צריך לטפל בזה נקודתית, בלי לעשות מזה סיפור גדול מדי. מצד שני, אם זה משהו שכן היה עד עכשיו (קושי להתמודד עם תסכולים או אכזבות), ועכשיו רק מחמיר, זה כבר עניין שונה.
צריך תמיד לראות גם את התמונה הכוללת יותר, איך הוא בד"כ ואיך היה עד עכשיו, ומה בדיוק קורה שמוביל אותו לתגובה הזו, ולכן כדאי לערב את המחנכת. להיפגש איתה לשיחה, אח"כ לקרוא לו גם שישתתף בשיחה, ולדבר על הדברים בצורה גלויה. מצד אחד, אנחנו מבינים שמשהו קורה והאם אתה יודע או מסוגל להסביר מה גורם לך לכעס ולתגובה הזו, ולחשוב יחד מה אפשר לעשות ומה יכול לעזור לו להגיב בצורה שהיא יותר מקובלת. לא ממקום של כעס, אלא ממקום של הצבת גבול מצד אחד (התנהגות X לא מקובלת), ומצד שני חשיבה משותפת של מה קורה כאן ואיך אפשר לנטרל את זה.
לצפיה ב-'כשאת מעלה את זה, באמת יש החמרה בקושי לקבל אכזבה'
כשאת מעלה את זה, באמת יש החמרה בקושי לקבל אכזבה
19/02/2019 | 13:26
2
110
לא משהו חריג, אבל לעומת הילד שהיה, הדברים מעט יותר דרמטיים.
המחככת שהוא מעריך אותה ואוהב, גם סבלה פעמיים מתגובה כזאת. דיברנו איתו, הוא מבין לאחר מעשה, הבעיה והקושי זה התגובה בזמן מעשה. אני תוהה אם הוא לקח את דברי "לעמוד על שלו" רחוק מידי? או שאין קשר והוא פשוט מתאכזב בחוסר פרופורציות.
מצחיק שבבית הוא מהמם, יודע לוותר והיחיד שיודע להרגיע את אחותו. בבית ספר הוא מאוד רגיש ויהיה זה שילך לעזור או להרגיע ילדים שקשה להם (שמעתי כמה סיפורים איך הוא הילד שבא ועוזר לילד שעובר משבר ריגעי בכיתה) אולי הוא מצפה מעצמו יותר מידי? או משהו?אני חושבת בכל והמחשבות מסתבכות לי ואז כשהוא עושה שטות או נתפס על אי הכנת שיעורי בית, זה מרגיז אותו?
לצפיה ב-'אני בטוחה שהילד מהמם ומרגיע ועוזר'
אני בטוחה שהילד מהמם ומרגיע ועוזר
20/02/2019 | 01:57
1
87
אבל התפקיד שלך הוא לא לשווק את הילד ולהראות כמה הוא מקסים, אלא לעזור לו עם הבעיות שיש. זה לא הופך אותו לפחות מהמם. אם הוא עושה ״שטויות״ (מה זה השטויות האלו?) וכשהמורה כועסת הוא מגיב בלי פרופורציה, יש בעיה שאסור להתעלם ממנה, למענו, גם אם רוב הזמן הוא מקסים.
אני אני מצרפת לינק קצר שמצאתי עבורך.
https://www.understood.org/en/learning-attention-i...

לצפיה ב-''
20/02/2019 | 11:02
5
לצפיה ב-'ואולי זה נובע מעודף תשומת לב?'
ואולי זה נובע מעודף תשומת לב?
19/02/2019 | 16:23
2
95
גם מבחינת ההורים בבית וגם מבחינת המורים בבית הספר. הוא פשוט תפס שיטה איך למשוך תשומת לב ולהוכיח את נוכחותו. אני חושבת שכדאי לפרק זמן לא לשים לב אליו, ולראות מה תהיה התגובה שלו. אם יוצא מהכיתה שישאר בחוץ עד שירגע.
לצפיה ב-'לא מסכימה עם הרעיון '
לא מסכימה עם הרעיון
20/02/2019 | 01:58
87
שילד יוצא מהכיתה מתי שהוא רוצה ונכנס בחזרה כשהוא רוצה...

לצפיה ב-'הוא מקבל מלא תשומת לב חיובית'
הוא מקבל מלא תשומת לב חיובית
20/02/2019 | 09:19
64
אני פשוט חושבת שהוא בעל אופי כזה שמתעצבן ושוכח את עצמו בסיטואציה ונסחף.
אני לא בעד לתת לו לצאת להירגע, כי יש בעיה עם הכיתה הזאת (שהיא נוראית בכל קנה מידה אפשרי) ואז המורה תמצא את עצמה לבד בכיתה....
לצפיה ב-'את מציגה את זה כאילו זה משהו חדש'
את מציגה את זה כאילו זה משהו חדש
20/02/2019 | 01:44
3
93
אבל אני זוכרת שבשנה שעברה התייעצת על דברים דומים.
אני חושבת שאת לא צריכה להקל בהתנהגות של ילד בן 10 שמתעצבן על מורה, עושה לה סצנות, יוצא מהכיתה ולא נכנס. זה לא משהו זניח.
אני לא מבינה מה זו בעיה של תנועתיות יתר. את מתכוונת כנראה לבעיית קשב וריכוז? בעיות כאלו בדרך כלל לא נפתרות מעצמן ולכן מוזר לי שאת כותבת על כך בלשון עבר. כתבת היתה לו בעיה ולא יש לו בעיה.
אם הילד לא עבר איבחון, אני חושבת שיש מקום לשקול זאת. אחרי שיש איבחון מסודר וכשיודעים בדיוק מה הבעיה, אפשר לשקול דרכי התמודדות.
כנראה שבגלל שמדובר בבכור שלך, קל לך יותר לתת לעצמך תירוצים שמרככים את ההתנהגות שלו. אני חושבת שהדרך הטובה ביותר לעזור לו היא קודם לעשות איבחון לבעיית קשר וריכוז ובהתאם לתוצאות להחליט יחד עם הגורמים המטפלים איך עוזרים לו.
לצפיה ב-'אז ככה'
אז ככה
20/02/2019 | 09:12
2
81
1. עשיתי לו אבחון מסודר. יש לו "תנועתיות יתר" תעשי גוגל. זאת בעיה שעם השנים מתרככת ואכן היום זה פחות קריטי אבל עדיין שם ויש תקופות לכאן ולכאן. אין בעיות קשב וריכוז למרות הקלות שבה את קופצת להסיק מסקנות שגויות למרות שציינתי למעלה שהוא עבר את האבחון..
2. אני לא מקלה אני פשוט לא יודעת איך להגיב למצב שזה מן הסתם שילוב יחד עם ילד שגדל ומותח גבולות.
לצפיה ב-'אולי כדאי לחשוב על איבחון מחדש?'
אולי כדאי לחשוב על איבחון מחדש?
20/02/2019 | 18:32
1
62
כי אם עשית איבחון מסודר ונתנו לך אבחנה של ״תנועתיות יתר״, יכול להיות שמדובר במקום לא אמין. ואגב, לא ״ציינת למעלה שהוא עבר את האבחון״ , ציינת ש״היתה לו בעיה של תנועתיות יתר מאובחנת״.

תנועתיות יתר זה לא איבחון, זה סימפטום. “אבחון״ כזה אולי נותן מענה בהתעסקות עם בית ספר (סוג של תשובה למורות שמתלוננות על הילד, הנה, הילד מאובחן ויש לו בעיה מאובחנת שאתן צריכות להתמודד איתה)., אבל לא נותן מענה לבעיה של הילד.

אולי יש לו ADHD ואולי לא, אבל תנועתיות יתר, כמו גם האימפולסיביות וקושי בשליטה על רגשות שאת המתארת, הם די אופייניים לזה. אם זה אכן זה, תוכלי לשוחח עם המטפלים על האופציות הקיימות. אם זה לא זה, אולי יתנו לו איבחון למצב אחר. ואולי יגידו שהוא לא עונה על הקריטריונים לאף מצב אחר, ואז אולי יש טעם לחשוב על טיפול פסיכולוגי שיעזור לילד להתמודד עם חוסר השליטה שלו.  למה? כי אני בטוחה שניהלתם איתו שיחות לאורך השנים, והמורות ניסו בדרכן גם לעזור ונשמע שזה לא עוזר. ההתנהגות שתיארת לא נשמעת לי התנהגות נורמטיבית של ילד בכיתה ד׳, ולדעתי אי אפשר להסביר התנהגות כזו כילד שלומד לעמוד על שלו, קפיצת גדילה או גיל טיפש עשרה.

שיהיה בהצלחה!
לצפיה ב-'נוטה להסכים איתך...'
נוטה להסכים איתך...
21/02/2019 | 13:23
10
לצפיה ב-'מחשבה קצת אחרת,'
מחשבה קצת אחרת,
20/02/2019 | 10:00
3
83
בכלל לא משנה מה הוא הובחן ומה הוא מטופל.
ההתנהגות שלו היא דינמיקה שנוצרה,
והוא באיזור הנוחות שלו מבחינת ההתנהלות. את זה הוא מכיר,
ומנצל את העובדה שהמורה אוהבת אותו.
צריך לעצור את הדפוס הזה, לטובתו. ובלי לחפש סיבות (מוצדקות???)
הוא כבר בן 10 והוא ילד נבון ואפשר לדבר איתו.
לא ברוגזה ולא ברגע שהוא מתעצבן.
ולומר לו אנחנו נחזיר לך באותה מטבע-אתה יצאת מהכיתה--
אתה לא יכול לחזור אליה, (תחליטי עם המורה /יועצת) איפה הוא ישב ויעשה עבודה בתחום המקצוע הנלמד עכשיו בכיתה.
ואז שהוא יבחר פטנטים לעצמואיך הוא כובש את כעסו.
שותה מים? מחדד עיפרון? עוצם עינים לרגע. 
תאמיני לי רק מה שהוא יחליט יעזור לו.

לצפיה ב-'בגדול, אני סוג של מסכימה אבל'
בגדול, אני סוג של מסכימה אבל
20/02/2019 | 10:44
2
76
כל ההכלה הזאת, היא מה שהביאה אותו למצב הזה ובאופן כללי זה יוצר המון בעיות.
עברנו את שלב הלדבר יפה והוא מבין את הבעייתיות.
יש גישה שאומרת לתת לו להירגע אבל עד כמה?
ולצאת בלי לחזור זאת לא אופציה, אסור להם להסתובב בחוץ לבד בלי השגחה.
לצפיה ב-'תראי,'
תראי,
20/02/2019 | 11:11
1
63
בדיוק לשתי הנקודות שהעלית אני התיחסתי---
1)ההכלה צריכה להיות במקום אחר בענין אחר-
   לא בהתנהגות שהוא בחר, לצאת מהכיתה, ואז לחזור כאילו כלום.

כתבתי הוא גדול, לדבר כדי לשבור את הענין--
"יצאת--לא חוזר והמורה לא מדברת איתך ויורד ציון בהתנהגות והערה ביומן"

2)לא חוזר---אפשר אם מראש נערכים, היועצת מעורבת--
אתה יצאת הולך, למזכירות? לספריה? לחדר מעבדה?
שם יושב וכותב עבודה. מי שמעורב צריך לדעת איפה ועם מי הוא.
לא להסתובב. אבל כיתה איננה תחנת רכבת, ולא תכנית כבקשתך,
ואת זה הוא ציך להבין.
אם יש מישהו בבית שיכול לבוא לקחת אותו ויושעה--יתביש מהחברים ממכם,

תאמיני לי פעמים כאלה-וזה יגמר. 
גם אם בעוד חצי שנה יחזור -כי זה הרגל, מהר יתעשת ויחזור בו.
זה לטובתו.
לצפיה ב-'בגדול אני מסכימה עם הרעיון שצריך consequence למה שעושים'
בגדול אני מסכימה עם הרעיון שצריך consequence למה שעושים
20/02/2019 | 23:20
59
אבל לא עם מה שאת מציעה. דבר ראשון, לפי הצעתך, הבחירה בין אם להיות בכיתה או להתאוורר ממנה נתונה לרצונו של הילד בן ה- 9-10. כשהוא בוחר שלא מתאים לו להיות בכיתה, על פי הצעתך נותנים לו את הזכות להיות במזכירות/ספריה ולעשות עבודה (ואם הוא לא ניגש למקום שהוסכם עליו? ואם הוא לא עושה את העבודה או עושה עבודה רשלנית?). מה לגבי החומר שהוא מפסיד בכיתה? ומי מפקח עליו במקום שהוא נמצא? זה הופך להיות תפקיד המזכירה/ספרנית? ואם הוא מחליט לצאת משם ולהסתובב או לחזור לכיתה? 
דבר שני, צריך לוודא שלילד אין בעיה מסויימת שבגינה קשה לו להתמודד עם ציפיות רגילות מילד בגילו (למשל, ADHD). 
כך או כך, לדעתי אסור לאפשר את המצב הזה. זה מאוד חמור ומסוכן כשילד יוצא מהכתה ללא רשות ולא מוכן להיכנס. לדעתי צריך כעזרה ראשונה להתקשר להורים שיבואו מיד לאסוף את הילד, ולאחר מכן צריך איזשהו intervention  לאורך זמן, שכמובן דורש מעורבות של מספר גורמים. 
אני מצרפת כאן דוגמה שמצאתי ל- intervention שכזה, למרות שהוא מכוון לילדי א-ב כך שלא יודעת כמה זה מתאים לילד ב- ד' (ומעניין שבדוגמה לילד יש ADHD והוא הפסיק לקחת תרופות):

ואני מצרפת עוד לינק ישראלי:

ועוד אחד:

וגם לינק מהפורום הזה מלפני מספר שנים על אחת שהתייעצה לגבי הילד שלה עם ADHD. מקווה שאחד מהלינקים שפותחת ההודעה תוכל להיעזר ברעיונות או לקבל תמיכה מאחד מהם. 

לצפיה ב-'אמא לילד בתכנית אמרה לי שבכיתה ח' זה ממש סיוט'
אמא לילד בתכנית אמרה לי שבכיתה ח' זה ממש סיוט
18/02/2019 | 19:38
4
189
לא מבחינת רמת רמת החומר, אלא מבחינת כמות שיעורי הבית שמקבלים. שזה גומר לו את כל הזמן הפנוי. 
ששנתיים הראשונות היה מעולה כי לא היו שיעורים. 
הילד לומד באותו המקום שרשמתי את בני. 
לצפיה ב-'כל ילד וההתקדמות שלו,'
כל ילד וההתקדמות שלו,
18/02/2019 | 20:37
122
יכול להות שהילד שלה ברמה שונה מהבן שלך.
באמת שווה לך להפגש ולשמע--מה מלמדים, מהם הדרישות.
אני גם מאמינה שמי שלא אוהב ונהנה יכול לעזוב.
לצפיה ב-'אז שהבן שלך יהיה עד כיתה ח ואז יפרוש'
אז שהבן שלך יהיה עד כיתה ח ואז יפרוש
19/02/2019 | 09:53
1
32
לצפיה ב-'כן, זאת התכנית שלנו'
כן, זאת התכנית שלנו
19/02/2019 | 14:54
24
לצפיה ב-'נכון, ו ז זה חוג כיפי. אחכ - "סיירת מתמטיקה"'
נכון, ו ז זה חוג כיפי. אחכ - "סיירת מתמטיקה"
19/02/2019 | 17:29
95
להגיד "היה מעולה כי לא היו שיעורים" זה קצת מגוחך.
אם מישהו אוהב משהו, הייתי חושבת שהוא ישמח לקבל עוד הזדמנויות להתנסות...

לצפיה ב-'תכנית בר אילן להעשרה מתמטית - מי מכיר? '
תכנית בר אילן להעשרה מתמטית - מי מכיר?
16/02/2019 | 18:53
6
176
רשמנו את הילד למבחנים, אבל היות וממש מורכב לנו לוגיסטית אני תוהה האם זה מצדיק את הנסיעות. אני מתכוונת לשנתיים של העשרה, לא רוצה שייגש לבגרות בכיתה י'. 
לצפיה ב-'מה השאלה ?'
מה השאלה ?
17/02/2019 | 09:56
2
133
הבת שלי עברה את המבחן והתחילה השנה .
אחרי כחודש וחצי פרשה מפאת חוסר ענין.
לחילופין שמעתי שיש ילדים אחרים שמאד נהנים.
אם הוא אוהב מתמטיקה יש מצב שיהנה - זו דעתי . יש הרבה ילדים שהולכים לתוכנית.

לצפיה ב-'מה הם לומדים בתכנית? '
מה הם לומדים בתכנית?
17/02/2019 | 11:18
1
126
מתקדמים בחומר לעומת בית הספר או שאין קשר? יש שיעורי בית? 
לצפיה ב-'לדעתי אין קשר'
לדעתי אין קשר
17/02/2019 | 11:27
134
אין שיעורי בית
מודה שפחות התעמקתי בחומר הנלמד
אבל ממה שהבנתי זה יותר דומה לשעשועי מתמטיקה , חידות וכיוצ"ב
לצפיה ב-'למיטב ידיעתי זה העשרה'
למיטב ידיעתי זה העשרה
17/02/2019 | 12:09
122
לא קשור לחומר הלימוד.
אנחנו גם נשלחנו לבחינה אבל הילדה לא רצתה ללכת.
מבירור שעשיתי בנושא הבנתי שזה העשרה משחקי ושעשועי חשבון ולא ממש קשור לחומר הלימוד.

לצפיה ב-'כדאי שתלכי ותתרשמי בעצמך,'
כדאי שתלכי ותתרשמי בעצמך,
17/02/2019 | 16:54
124
כי המורים/מרצים מתחלפים ומשתנים.
גם החמרים לא זהים תמיד.
לכן לא עניתי לך קודם. בזמנו זו התה תכנית מעולה שקידמה תלמידים .
בעיקרון הרעיון הוא להביא אל התלמיד חשיבה מתמטית,
לא ללמד חומרים במתמטיקה.
זה בא לפעמים בתרגול, לפעמים בהצבת בעיות שמצריכות חשיבה אחרת.
לצפיה ב-'אני'
אני
18/02/2019 | 15:17
104
בקיצור מאוד-
פעם בשבוע.
כיתות ה-ו-כפי שכתבו מעלה.
כיתה ז-כמו חומר הלימוד ועוד העמקה.
כיתה ח-חומר הלימוד ועוד העמקה.בסוף מחצית מבחן,מי שעובר מעל 85 יכול להמשיך בט'.
כיתה ט-חומר הלימוד ועוד העמקה.
מכיוון שילדים שלומדים בבר אילן הם ברמה גבוהה,בכיתה י',בגרות 5 יחידות עשוייה לשעשע חלק מהם.הם הרבה מעבר.

לצפיה ב-'בית הספר משקר בציונים'
בית הספר משקר בציונים
15/02/2019 | 04:08
28
409
שלום לכולם,

מזה כשנה אני הורה חורג לילדה בת 11 שלומדת בכיתה ד' (הילדה נשארה כיתה).
מאז ש"נכנסתי לעניינים", נפרסה לנגד עיניי תמונת מצב מדאיגה בקשר למצבה של הילדה בלימודים בפרט ורמת הלמידה שלה בכלל. בין היתר, התגלה לי שהילדה בעלת קשיי למידה חמורים, אינה מסוגלת לשבת כלל וכלל על שיעורי בית (אם אין מישהו שישב איתה/יעשה במקומה את השיעורים), לא סובלת את בית הספר ובעלת הפרעות קשב וריכוז חמורות (אמא שלה מסרבת לטפל בה באמצעות ריטלין בשל דעות קדומות).

אלא מה, שלפני יומיים היא קיבלה את תעודת החצי, ומה שהיה אמור לשמח כל הורה, העלה בי דאגה חמורה- הציונים שלה היו בסדר גמור, אפילו טובים מאוד בחלקם. ברבים מהמקצועות היא קיבלה 80, 90, 100 ובכל מקרה הציון הכי נמוך שלה היה 70- במקצוע חינוך גופני (אליהם הילדה כלל לא מגיעה בידיעתנו- היא פשוט לא סובלת לעשות ספורט ומסרבת בתוקף להשתתף בשיעורים).

חלק מכם יחשוב אולי שאני מגזים והתעודה היא ההוכחה לכך שייתכן ומצבה של הילדה אינו גרוע כפי שחשבתי, אך לא צריך לשבת איתה יותר מכמה דקות ע"מ להיווכח שאני צודק. להלן כמה דוגמאות:

באנגלית היא קיבלה 100. מהפעם היחידה (תכף תבינו למה) שישבתי איתה על שיעורי בית באנגלית התברר לי שהילדה אינה מזהה בכלל את אותיות ה-ABC ולא מבינה מה אני רוצה ממנה כשאני אומר לה A (היא חושבת שאני מתכוון לאות ה' בעברית) מבחינתה, אלו יכולות להיות אותיות ביוונית או פורטוגזית- היא כלל לא תשים לב להבדל, אז אין על מה לדבר על קריאה וכתיבה בכלל.

במתמטיקה המצב חמור אף יותר. הילדה לא סובלת כל דבר שקשור לזה. היא אינה יודעת את לוח הכפל ויתרה מכך, נכשלת בפתירת בעיות מתמטיות פשוטות כגון 5+5 (שלעיתים רחוקות מצליחה לענות תשובה נכונה תוך חשיבה מאומצת ושימוש עזר בידיים או בחפצים שמונחים לנגד עינייה). בנוסף, היא אינה מזהה צורות גיאומטריות פשוטות כמו משולש או ריבוע. כמה היא קיבלה אתם שואלים? התשובה היא 70 (!!) כאשר במבחן הבודד שהיה לה השנה היא קיבלה ציון עגול ויפה של 0.

בהבעה היא קיבלה 85. הילדה בקושי יודעת לבטא את עצמה בעל פה, שפתה מאוד דלילה ("סבבה, כאילו, וואו, נדיררר" - תודה רבה לטלוויזיה ולפלאפון), לוקח לה חצי שעה לקרוא עמוד בספר ילדים לכיתה ב' (וגם אחרי שסיימה לקרוא היא לא מבינה כמעט כלום) ומיותר לציין שהכתיבה שלה מלאה בשגיאות כתיב איומות ונוראות (להיטקלאך במקום להתקלח, רוש אשנה במקום ראש השנה, באקבוכים במקום בקבוקים וכן על זו הדרך...). עצבנה אותי במיוחד הערתה של המורה בסמוך לציון "שפתך עשירה והינך יודעת להתבטא היטב בכתב ובע"פ".

אם אתם בכל זאת חושבים שאולי אני מפספס משהו, הנה ציטוט מפיה של אמי, מחנכת ומגישה לבגרויות מזה כ-20 שנה: "אם הילדה לא תחל בשיפור דרסטי- היא אבודה מבחינה לימודית".

האמת היא שהחשד שלי כלפי בית הספר עלה כבר בחודש הראשון ללימודיה שם. מאז תחילת הלימודים היו לה 3 מבחנים/בחנים, היא קיבלה שיעורי בית רק פעמיים ועבודות לבית היא קיבלה פעם אחת בסוכות. אם אקח את כל מה שרשמה במחברות בכל המקצועות, אצליח בקלות לדחוס הכל למחברת אחת. פעם אחת שהגעתי לאסוף אותה מוקדם מבית הספר נכנסתי לכיתה והופתעתי לראות את התלמידים צופים בסדרה "שנות ה-80" שמלאה בגסויות ובטח ובטח שלא מיועדת לילדים ביסודי. ההסבר של המחנכת היה שכשהמורה לא יכולה להגיע לשיעור- כך הם מעסיקים את התלמידים.
כמובן שאין להטיל את כל האשמה על ביה"ס וברוב הפעמים אני בטוח שהילדה משקרת בנוגע לשאלות כגון "קיבלתם שיעורי בית?" "יש מבחן בקרוב?" תפסתי אותה כמה וכמה פעמים משקרת ואין לי ספק שהיא משקרת גם כאן.

שאלתי היא, מעבר למה בעצם עושים במצב הזה, היא מדוע לעזאזל ביה"ס משקר בציונים ומציג תמונת מצב שאינה משקפת את מצבה האמיתי של הילדה?

תודה רבה
לצפיה ב-'אנסה לעשות קצת סדר'
אנסה לעשות קצת סדר
15/02/2019 | 08:31
3
223
ראשית, מהתיאור שלך עולה שהילדה כנראה דיסלקטית ו/דיסכלכולית,
ולא בהכרח בעלת הפרעת קשב וריכוז.
אבל את זה שווה לקחת אותה לאבחון ולדעת מה באמת הקשיים שלה,.
אם אכן אלה קשייה, מיותר היה להשאירה כיתה, ואולי הם מנסים לעודד אותה.
שנית, אני מבינה שהילדה עברה שינויים בחיייה, ויתכן והצוות
חושב שעיכובי הלמידה שלה וההתנהגות שלה הם על רקע רגשי,
ואז מנסים לתת לה הזדמנות ומוטיבציה.
לא חושבת שיש ענין לשקר, יש יותר הגיון בלגשת אל המחנך/כת 
יועצת, ולנסות לבדוק מה באמת קורה ולעזור לילדה.
מציעה--במקום להעביר ביקורת על ביה"ס(לא שזה לא חשוב)
לחפש במסגרת בו היא נמצאת מי יכול לעזור לקדם אותה, 
לצפיה ב-'לא בהכרח. גם הפרעת קשב חמורה עלולה לפגוע משמעותית'
לא בהכרח. גם הפרעת קשב חמורה עלולה לפגוע משמעותית
16/02/2019 | 11:05
183
בהתפתחות של תפקודי קריאה, כתיבה וחשבון, גם כאשר אין לקויות למידה. בטח כאשר הפערים לא מזוהים בתחילתם ומטופלים בהתאם, ובטח כאשר יש הפרעת קשב שאינה מטופלת.
ויכולה להיות כמובן גם קומורבידיות של לקויות - גם הפרעת קשב וגם לקויות למידה, המעצימות זו את זו.
עד שלא יהיה אבחון מקיף, מעמיק ומסודר, לא ניתן יהיה לרדת לשורש הבעיה ולטפל בה בהתאם.
לצפיה ב-'תודה על התגובה'
תודה על התגובה
16/02/2019 | 23:10
1
158
גם בי עולה החשד שיש מעבר להפרעת קשב וריכוז (אבחון אותו קיבלה כבר בכיתה א'). מעבר לכך, ידוע לי גם על בעיות רגשיות שמהן סובלת הילדה. היא מצויה בטיפול פסיכולוגי.
לצפיה ב-'אם כך,'
אם כך,
17/02/2019 | 00:43
123
חלפו מספיק שנים מאז האבחון,
הייתי עושה אבחון נוסף,
ואולי מחפשת פתרונות של מטפל פסיכולוגי אחר.
או טיפול נוסף באמצעים אחרים,,
היום יש הרבה אופציות, וגם האיפולים השתכללו. הלואי שתצליחו לעזור לה.
ואולי גם להדק קשר בין הטיפול/מטפל לביה"ס.
לצפיה ב-'גם אצלנו זה המצב.'
גם אצלנו זה המצב.
15/02/2019 | 10:42
225
בשנה שעברה, כשהבנתי את זה, ביקשתי מהמחנכת לקבוע פגישה שבה היא תגיד לי מה הציונים האמיתיים. לדעתי ראוי לתבוע את בתי הספר האלה, כי הם פוגעים באפשרות של ההורים לדעת מה מצבם של הילדים שלהם בלימודים - וכמו שאתה מתאר גם אצלנו מעט מאוד (ציונים של מבחנים, שיעורי בית, וכו') מגיע הבייתה כך שהתעודה היא אחד האינדיקטורים היחידים, וגם הוא שקרי.
לצפיה ב-'לצערי אכן מצב שכיח. בתור מאבחנת לקויות למידה גם אני נתקלת'
לצערי אכן מצב שכיח. בתור מאבחנת לקויות למידה גם אני נתקלת
16/02/2019 | 11:09
17
210
במצב בו הציונים לא מייצגים את המציאות, ומורים מעלים (לפעמים מאוד) ציונים כלפי מעלה. זה קורה רק ביסודי ולא בחטיבות ובתיכונים, ככל הנראה בגלל גיל הילדים.
האבסורד הוא שלעיתים מאוד קרובות מורים כן ממליצים על אבחון לילדים עם תעודה "בינונית" או "לא רעה", מאחר והם עצמם יודעים שהציונים שהם כותבים לא משקפים את המצב לאשורו.
האם היה יום הורים השנה? האם היית בו? שווה לבקש להיפגש עם המחנכת ועם האמא כמובן, ולהציג את הדברים כפי שאתה רואה אותם. אם גם המחנכת רואה קשיים לימודיים משמעותיים, שלא קיבלו ביטוי בתעודה, מומלץ לשקול אבחון כדי להבין מה בדיוק שורש הבעיה, ולטפל בה בהתאם לפני שיהיה מאוחר מדי.
לצפיה ב-'נראה לי שהתעודה בכלל לא הנושא כאן'
נראה לי שהתעודה בכלל לא הנושא כאן
16/02/2019 | 18:59
2
186
מצטרפת לכל מי שאמרה שחייבים לשלוח אותה לאבחון. 
אבל אני לא מבינה איפה האמא בסיפור? איך ילדה בכיתה ה' מפגרת בכמה שנים? ריטלין אמא לא רוצה לתת.
האם הילדה מקבלת עזרה של הוראה מתקנת? או סוג אחר של תמיכה?
מה המורה שלה אומרת? 
לצפיה ב-'בוודאי. בגלל זה המלצתי להפגש עם המחנכת ולדבר איתה על הדברים'
בוודאי. בגלל זה המלצתי להפגש עם המחנכת ולדבר איתה על הדברים
16/02/2019 | 21:58
130
ובהחלט לגשת לאבחון תפקודי למידה מסודר.
לצפיה ב-'הילדה סובלת מבעיות רגשיות'
הילדה סובלת מבעיות רגשיות
16/02/2019 | 23:17
176
בנוסף לבעיות בלימודים. האמא בסיפור אך לצערי היא די אפאתית וסוג של הרימה ידיים.
לצפיה ב-'לצערי לא יצא לי להגיע ליום ההורים'
לצערי לא יצא לי להגיע ליום ההורים
16/02/2019 | 23:13
13
190
אך יצא לי לדבר עם המחנכת מדי פעם (אשתי בעיקר בקשר איתה) ומשיחות איתה עולה שהילדה פשוט לא משתתפת בשיעורים. זאת אומרת היא נוכחת פיזית אך היא מעופפת ומתעסקת בכל דבר שהוא לא לימודים (ציורים על המחשבת, שיחות עם חברות וכד')
לצפיה ב-'עדיין אפשר לבקש להיפגש עם המחנכת, מעבר ליום ההורים'
עדיין אפשר לבקש להיפגש עם המחנכת, מעבר ליום ההורים
17/02/2019 | 07:41
11
128
לכל מורה יש שעות פנויות במערכת השבועית שמיועדות בדיוק לזה.
מעבר לאמירות של "עסוקה בדברים אחרים, לא משתתפת" וכו, הייתי שואלת שאלות ספציפיות לגבי תפקוד הלימודי שלה - האם יכולת הקריאה שלה משתווה לזו של בני גילה? האם היא מצליחה להתנסח בכתב בעבודת הכיתה ובבחינות? האם היא מצליחה להתמודד עם עבודת הכיתה באופן עצמאי? האם בחשבון היא ברמת הכיתה?
אין לי ספק שאם יש קשיים, הם רק ילכו ויתעצמו עם השנים, ככל שלא יטופלו. גם במישור הלימודי, גם במישור הרגשי, וגם במישור ההתנהגותי בבית הספר. האם יש לך כוחות להתמודד עם זה ולסייע לאשתך להתמודד עם זה בצורה יעילה יותר?
לצפיה ב-'אם כבר כתבת את '
אם כבר כתבת את
17/02/2019 | 07:57
10
135
הדברים האלה, שאני בהחלט מסכימה איתם,
שהמחנכת תמקד את הקשיים, ויפנו ליועצת, ושתקבל את העזרה המגיעה לה,
כמו הוראה מתקנת, או שעות פרטניות.
יש אפשרות לקבל עזרה גם במסגרת בית ספרית.
לצפיה ב-'אי אפשר לקבל שעות שילוב בלי ועדת שילוב ובשביל זה בד"כ צריך'
אי אפשר לקבל שעות שילוב בלי ועדת שילוב ובשביל זה בד"כ צריך
17/02/2019 | 09:42
9
111
אבחון מסודר.
עם כל הכבוד לפרטני, לילדים עם פערים משמעותיים כמו שמתאר כותב הפוסט, זה לא עוזר.
לצפיה ב-'על חשיבות האבחון'
על חשיבות האבחון
17/02/2019 | 14:18
8
111
והצורך בו כתבתי בתגובתי הראשונה.
הפלא בעיני הוא שעד כאן שום מורה/איש מקצוע לא חייב איבחון
ואיך בכ"ז היא נשארה כיתה.
לטעמי חסר הרבה מידע שיכול לכון ולתת לילדה אופציות לקידום.
לצפיה ב-''
17/02/2019 | 17:27
6
לצפיה ב-'אי אפשר לחייב באיבחון.'
אי אפשר לחייב באיבחון.
18/02/2019 | 17:26
6
21
לצפיה ב-'את מי אי אפשר לחייב באבחון?'
את מי אי אפשר לחייב באבחון?
18/02/2019 | 17:52
5
22
לצפיה ב-'למיטב ידיעתי, אם ההורים לא מעוניינים באבחון,'
למיטב ידיעתי, אם ההורים לא מעוניינים באבחון,
18/02/2019 | 18:10
4
97
אף גורם חינוכי לא יכול לחייב אותם.
אם זה מגיע לבית המשפט, בית המשפט מסוגל לחייב אותם במקרים מסוימים (למשל אם ההורים מסוממים).
לצפיה ב-'זה לא המקרה'
זה לא המקרה
18/02/2019 | 19:26
3
74
הוא טוען שהאמא לא מוכנה לתת לילדה, ריטלין, 
אז כנראה כן היה איזה אבחון.
בכל מקרה כתבתי כבר את דעתי--שפלא בעיני שעד היום 
שום מחנך/ת ו/או יועצת מעורבים בענין, כנראה, יש הרבה
דיסאינפורמציה בפוסט שכתב בעלה של האמא.
הוא מנסה כנראה לעזור--אבל אולי הוא גם לא יודע הכל.
או לא רוצה לשתף. בגלל כל מיני סיבות.
לצפיה ב-'יכול להיות שהיה אבחון קשב ולא אבחון דידקטי. זה הרי לא אותו '
יכול להיות שהיה אבחון קשב ולא אבחון דידקטי. זה הרי לא אותו
19/02/2019 | 10:32
2
62
דבר.
ויכול להיות שכותב הפוסט החליט על דעת עצמו שהילדה צריכה רטאלין, והיא לא באמת עברה אבחון קשב נוירולוגי שקבע את זה.
ובכל מקרה, באמת אף אחד לא יכול לחייב הורים לקחת ילדים לאבחון (כלשהו), ואני נתקלת בלא מעט ילדים שמגיעים לאבחון בפעם הראשונה רק בחט"ב או בתיכון, ובשיחה עם ההורים הם מודים ש"כל השנים אמרו לנו לקחת ואיכשהו לא הגענו לזה..." זו מציאות בשטח.
לצפיה ב-' ברור וידוע שיש הורים'
ברור וידוע שיש הורים
19/02/2019 | 17:48
1
36
שמתנגדים לאבחון, מהרבה סיבות,
אחת היותר נפוצות-שלא יהיה על הילד סטיגמה של בעייתי.
אבל כשיש מחנך/ת שהם רציניים ובקשר טוב,,
תמיד ניתן לשכנע בהסבר לעזרה לילד.
לא יודעת מה קורה במקרה הספציפי הזה.
האמת בקריאת הפוסט הראשון--הוא בעיקר כועס על המערכת
בגלל התעודה הלא אמינה.וקבע שהילדה בעצם לא יודעת כלום.
לא כתב שיש איזו תכנית הבראה או שמחפש כזו.
לצפיה ב-'כן, אי אפשר באמת לדעת. יכול להיות שהציפיות שלו מילדה בכיתה ד'
כן, אי אפשר באמת לדעת. יכול להיות שהציפיות שלו מילדה בכיתה ד
19/02/2019 | 18:01
38
לא מציאותיות. יכול להיות שהילדה מקצינה מולו את הקושי כסוג של "דווקא". אם היה חוזר לנהל שיח, היינו אולי יכולים לעזור קצת יותר
לצפיה ב-'אתם צריכים להגיע ליועצת'
אתם צריכים להגיע ליועצת
17/02/2019 | 09:41
132
לא משנה אם ישירות או דרך המחנכת. היועצת תברר את הקשיים עם המחנכת, ותפנה אתכם לאבחון או עזרה במקורות הקיימים (מרכז למידה וכו'). אתם צריכים הדרכה מקצועית מעבר למה שהמחנכת יכולה לתת לכם, והכתובת בביה"ס היא היועצת.
לצפיה ב-'אתה הורה חורג מזה כשנה'
אתה הורה חורג מזה כשנה
18/02/2019 | 06:45
2
227
תוריד הילוך, בגדול.
לצפיה ב-''
18/02/2019 | 07:41
26
לצפיה ב-'חשבתי על זה'
חשבתי על זה
20/02/2019 | 05:52
59
אך האמא רוצה שאהיה הורה במשרה מלאה, וגם הילדה...
לצפיה ב-'קיבלת תשובה טובה כבר'
קיבלת תשובה טובה כבר
19/02/2019 | 10:16
1
140
אני רק אחדד אותה.

האופציות כמו שאני רואה אותן:
1. הילדה מעתיקה מילדים אחרים ולכן מקבלת ציונים שלא מגיעים לה. זה לא נשמע הגיוני.
2. בית הספר נותן לה ציונים גבוהים יותר ממה שמגיע לה, משמע הוא מקל איתה. זה לא נשמע הגיוני אבל אפשר לבדוק את זה עם החברים שלה ולוודא שלאחרים יש ציונים נמוכים גם כדי להפריך את הטענה.
3. מה שאמרו לך כבר למטה ונשמע הכי הגיוני, אתה הורה חורג בסך הכל שנה. הילדה לא רוצה שתשב ותלמד אותה, גם ככה קשה לה עם זה שאתה לא האבא האמיתי שלה. תן לה מרחב, היא מן הסתם משחקת אותה יותר טיפשה ממה שהיא באמת רק כדי שתשחרר ממנה. לפרוטוקול אגיד שהייתה יכולה לחסוך יותר זמן אם הייתה מראה לך כמה היא גאון ומסיימת כל פעם שאתה יושב איתה על שיעורי הבית תוך שניה.

שי
לצפיה ב-'רק חידוד לגבי אופציה שהעלית -'
רק חידוד לגבי אופציה שהעלית -
20/02/2019 | 10:58
54
יכול להיות שיש דברים שהילדה יודעת לענות עליהם נכון, אבל קולטת לחץ - או נלחצת מעצם העובדה ש"בוחנים" אותה בבית. לחץ יכול לסגור אנשים, או לגרום להם לעשות שטויות /לענות לא נכון .
אני לא חושבת שהישועה תגיע מביה"ס- חייבים להשיג אבחון מקצועי שישקף יותר מה קורה מבחינת הילדה. ואולי גם זה לא יהיה 100% אמין, אבל נשמע שיהיה יותר טוב מהתעודה. 

אין תירוץ מבחינת ביה"ס לגבי מה שהאבא מתאר, וזה נשמע הרבה יותר מהעתקה פה-והעתקה שם, אלא ממש טיוח (אני יכולה לתת דוגמא מתקופת התיכון אצלי- שתלמידים בעיתיים "עודדו" לנשור או לעבור לתיכון אחר כדי שביה"ס ישמור על אחוז מסויים של ציונים ובגרויות, מבחינת מתמטיקה- גם הייתה מגמה של להעביר תלמידים עם ציונים בינוניים-נמוכים יח"ל אחורה, גם בשביל סטיסטיקה ארצית).
לצפיה ב-'מה היה בסירים'
מה היה בסירים
10/02/2019 | 12:04
14
33
לצפיה ב-'אצלנו האות ש'
אצלנו האות ש
10/02/2019 | 12:15
5
147
שבוע טוב בנות
אחרי הפסקה ארוכה, ולכבוד האות ש, החלטתי לפתוח שירשור.
ארוחה ממש טעימה יצאה לנו.
קודם כל הכנתי שניצלים שסופסוף נכנסו לארוחה בכבוד הראוי להם. הכנתי גם שניצלים ממולאים שהילדים אוהבים.
יחד עם שעועית ירוקה, שווארמה הודו, שיפודי שרי, שום קונפי, שומר וסלט שורשים.
אחרון חביב שנכנס פעם ראשונה למטבח שלי זה השייטל. לא הכרתי וזה פשוט ביזיון כי זה אחלה דבר.
כמובן שהכנתי גם אורז ותפוחי אדמה בתנור כי אי אפשר בלי.
יצא כזה טעים שכמעט ולא נשארו שאריות להמשך השבוע
לצפיה ב-'אני מראש מבשלת בכמויות גדולות, כי ממש אין לי זמן לבשל במשך'
אני מראש מבשלת בכמויות גדולות, כי ממש אין לי זמן לבשל במשך
10/02/2019 | 15:31
2
181
השבוע, ובונה על שאריות לפחות עד שלישי. לפעמים יש לי מזל וגם עד רביעי!
אצלנו היה:
יום שישי - מאפה זיטי (כדורי בשר קטנים מטוגנים, עם פסטה, רוטב עגבניות, ריקוטה ומוצרלה, והכול בתנור), זוקיני בתנור, פטריות בתנור, סלט קולסלאו, סלט סלק אסייאתי וסיר מרק (גריסי פנינה, פטריות, גזר ואפונה).
שבת - טחינה ביתית, פרגיות בתנור ברוטב צ'ילי, בטטות בתנור, ברוקולי וכרובית בתנור, אורז לבן, וגם תבשיל של בורגול, קינואה אדומה וקוביות של בטטות ודלעת (לבכור שלא אוכל אורז לבן).
האמת שכרגע המקרר מפוצץ קופסאות. נראה לי שלהשבוע אני מסודרת
לצפיה ב-'חשבתי שבישלתי הרבה. אז חשבתי'
חשבתי שבישלתי הרבה. אז חשבתי
11/02/2019 | 12:10
1
135
אגב פטריות, לא מצטמקות לך בתנור? אני מקפיצה במחבת עם מעז שמז על חום בינוני.
לצפיה ב-'ברור שכן. אבל גם הטעם שלהם מאוד מתחזק ככה. אני מכינה כמות'
ברור שכן. אבל גם הטעם שלהם מאוד מתחזק ככה. אני מכינה כמות
11/02/2019 | 13:14
112
מאוד גדולה (3-4 סלסילות), עם מלח, פלפל שחור וזהו. במהלך השבוע גם מכניסים אותן לחביתות של הצעיר או לאומלטים לבכור (2 ביצים, פלפל, בצל לבן, בצל ירוק, גבינות ופטריות קצוצות).
לצפיה ב-'וואו, הגעתם לאות ש, את כבר ממש בסוף'
וואו, הגעתם לאות ש, את כבר ממש בסוף
11/02/2019 | 07:36
103
שמחה שהחזרת את השרשור זה כייף לשתף בבישולים של סופ"ש למרות שלא תמיד יש לי זמן וכח ולפעמים מכינים סתם משהו בקטנה.
לצפיה ב-'רק שאלה קטנה,'
רק שאלה קטנה,
13/02/2019 | 09:36
65
איך לא היה בתפריט האות ש---שוקולוד בשום צורה.
חייבים השלמה
לצפיה ב-'אנחנו אירחנו אז היה מלא אוכל'
אנחנו אירחנו אז היה מלא אוכל
11/02/2019 | 07:35
7
139
לצערי/שמחתי עוד לא החלטתי כמעט לא נשאר כלום, היום שאריות אחרונות וזה אחרי שהילדים לא יאכלו היום בבית.
אז מה היה-
עיקריות- פרגיות בקרם קוקוס וקארי אדום, ממולאים, כבד קצוץ, כנפיים בתנור.
תוספות- פשטידת קישואים, תפוחי אדמה בתנור, אורז לבן, מג'דרה.
סלטים- סלט חסה, סלט ירוק וסלט כרוב.
בנוסף היה לחם ביתי וטחינה שהביאו האורחים.
לקינוח היתה עוגת יומולדת לכבוד יומולדת של הבן המתוק שלי.
זהו, מחר אצטרך שוב לבשל.

לצפיה ב-'בא לי להכין פרגית בחלב קוקוס, כבר הרבה זמן'
בא לי להכין פרגית בחלב קוקוס, כבר הרבה זמן
11/02/2019 | 12:11
4
87
מה המתכון שלך?
לצפיה ב-'פרגיות בקרם קוקוס'
פרגיות בקרם קוקוס
12/02/2019 | 07:41
3
99
קודם כל לא חלב קוקוס, קרם קוקוס. מה ההבדל? לא יודעת אבל עושה מה שאומרים לי וזה מה שנותן המתכון אמר.
מטגנים בצל, מוסיפים הפרגיות חתוכות גס כ-4 חתיכות מכל סטייק עד שהבשר מקבל צבע. 
מוסיפים קארי אדום כף בערך (לדעתי אפשר לנסות גם עם קארי אחר אף פעם לא ניסיתי), מוסיפים את הקרם קוקוס מעט מיץ לימון וכף סילאן.
מבשלים עד שהפרגית מוכנה  כ-10-15 דקות ואז מוסיפים כוסברה קצוצה.
בתאבון
לצפיה ב-'תודה. כמה פרגית על פחית קוקוס?'
תודה. כמה פרגית על פחית קוקוס?
12/02/2019 | 09:17
1
70
והמון מזל טוב
לצפיה ב-'אני מכינה קילו פרגיות בדרך כלל '
אני מכינה קילו פרגיות בדרך כלל
12/02/2019 | 09:27
85
יוצא הרבה רוטב.
עם אורז לבן הרוטב טעים מאוד.
לצפיה ב-'תודה.יאמי,יאמי.גם אני העתקתי ואכין'
תודה.יאמי,יאמי.גם אני העתקתי ואכין
12/02/2019 | 13:25
14
לצפיה ב-'מזל טוב! '
מזל טוב!
11/02/2019 | 13:31
1
20
לצפיה ב-'תודה '
תודה
12/02/2019 | 07:36
6
לצפיה ב-'מיקרוסקופ'
מיקרוסקופ
11/02/2019 | 00:44
1
117
הי אשמח להמלצה על מיקרוסקופ איכותי (לא טויס אר אס...) לילד בגיל 8 ואיפה קניתם
לצפיה ב-'אבא שלי קנה לאחיינית שלי מיקרוסקופ באמזון אחרי בירור'
אבא שלי קנה לאחיינית שלי מיקרוסקופ באמזון אחרי בירור
11/02/2019 | 11:50
126
מקיף ומעמיק. הגיע למסקנה שאין משהו איכותי בארץ לילדים, ולכן הזמין באמזון. לא יודעת בדיוק את הדגם... יכולה לברר לך אם רלוונטי.

לצפיה ב-'יום הולדת של חבר הכי טוב '
יום הולדת של חבר הכי טוב
07/02/2019 | 11:04
3
284
חבר הכי טוב של בני חוגג יום הולדת. הוזמנו הבן שלי ועוד שני ילדים. בתכנית מסיבת פיזמות ובבוקר נסיעה להי גאמפ. מדובר בבן ששבר את השיניים.
רשמתי לאמא שהוא לא יכול לנסוע להי גאמפ והסברתי למה. הבנים נפגשו מאז הפציעה וגם בלי הפנייה הזאת היא מודעת להגבלות. 
האם זה היה טיפשי לצפות שישנו תכניות? אם ילד אחד מתוך שלושה לא יכול להצטרך? 
לצפיה ב-'למה שישנו תכניות?'
למה שישנו תכניות?
07/02/2019 | 11:16
205
מבחינתך במסיבת פיזמות אין בעיה.
ולנסיעה יסעו בלעדיו והוא יחזור הביתה.
התכנית היתה כנראה לפי בקשת ילד היום הולדת.
הבן שלך חבר שמצטרף ולא יכול את כל התכנית. לא נורא.
לצפיה ב-'מסכימה עם מייקל. הוא כן בא למסיבה,'
מסכימה עם מייקל. הוא כן בא למסיבה,
07/02/2019 | 11:42
208
רק לא יכול להשתתף בפעילות שהחבר בחר (שהיא אחרי מסיבת הפיג'מות). זו לא סיבה שהחבר יחליף פעילות. גם אם אף אחד לא היה יכול, כנראה הילד היה הולך לאיי ג'אמפ בכל מקרה כי זה מה שהוא רוצה לעשות. איי ג'אמפ זה אחד הדברים הכי כיפיים שיש, והוא מושלם ליום הולדת.
גם באופן כללי הרבה פעמים מקובל שרק חלק מהילדים שבאים למסיבת פיג'מות נשארים לפעילות שאחרי.
לצפיה ב-'דעתי בנושא'
דעתי בנושא
10/02/2019 | 10:01
165
אני חושבת שאפשר לשנות תכניות רק שבמקרה של הילד שלך יש מניעה מכל כך הרבה דברים כך שיש הרבה הגבלות.
אני הייתי זורמת עם התכנון הקיים מסבירה לילד את הסיבה לכך שבבוקר הוא חוזר הביתה. לא רואה עם זה בעיה.
לצפיה ב-'מעבר דירה באמצע שנה'
מעבר דירה באמצע שנה
01/02/2019 | 09:35
2
217
שלום, אנחנו עוברים בסוף מרץ לאזור אחר בארץ ואני ממש מתלבטת האם להעביר את ביתי (כיתה ה') לבית הספר  החדש או למשוך בישן עוד חודשיים .סופית עוברים במאי. בכל מקרה את השנה לא מצליח לסיים בבית הספר הנוכחי  . חייבת עמה.  היא תלמידה מצטיינת וילדה חברותית מאוד. 
לצפיה ב-'מה המרחק? יש אפשרות לגור בדירה הישנה עד מרץ או מאי?'
מה המרחק? יש אפשרות לגור בדירה הישנה עד מרץ או מאי?
01/02/2019 | 11:19
49
לצפיה ב-'בכל מקרה היא תכנס לכיתה מגובשת'
בכל מקרה היא תכנס לכיתה מגובשת
02/02/2019 | 08:30
170
אז מה זה משנה אם זה יקרה בספטמבר או במרץ? 
לצפיה ב-'התנהלות עם ילד שנשברו לו שיניים'
התנהלות עם ילד שנשברו לו שיניים
29/01/2019 | 17:52
15
354
הבן שלי נפל בחוג ושבר בצורה נוראית את שתי השיניים הקדמיות הקבועות. הצליחו להדביק אותן אבל מעכשיו צריך להיזהר כי מכה הכי קטנה תגרום להרס מוחלט, כך גם אם ישתמש בשיניים. שזה אומר שהוא מוגבל באוכל שמותר לו לאכול, אסור לו לחזור לחוג או להשתתף בשיעורי ספורט. הרופא גם המליץ שבהפסקות יישאר בכיתה. בנתיים השארתי אותו בבית, לפחות בימים הקרובים. כי גם צריך להזכיר לו איך לאכול מבחינת השימוש בשיניים ולתת לו אוכל רך ולוודא שאוכל נכון ולהבין מה מותר לו לקחת לבית ספר ושלא ידחפו אותו. 
אני רוצה להגן עליו כמה שיותר,  בעלי מנגד מפחד שאני אעזה לו נזק. שיהפוך לשמן בלי קצת ספוגט, שיישאר בלי חברים אם לא ייצא להפסקות. וכד'.
אם יאבד את השיניים, יצטרך לשים שתל שזה אפשר רק בגיל 18. והוא רק בן 10.
מצד שני, בעלי טוען שאובר דאגה תפגע בו בצורה קשה יותר מאשר הסיכון לאיבוד השיניים.
מה אתן הייתן עושות? 
לצפיה ב-'מנסיון,'
מנסיון,
29/01/2019 | 18:22
1
239
להשאיר נאותו בבית יום או יומים. ואז שיחזור לתפקוד רגיל.
פשוט זה כרגע גם  כואב ומציק.
נכון זה מצריך התאמה לתמיד. ומידי פעם תיקון כי זה מצהיב,
וגם נוטה להשבר. 
לא כתבת אם אלה שינים קבועות זה טיפול לכל החיים.
לצפיה ב-'אין לו כאבים בכלל'
אין לו כאבים בכלל
29/01/2019 | 20:56
199
למרות שעשו לו טיפול שורש, קיבוע והדבקה של השיניים. שתי השיניים נפגעו, אחת ממש צמוד לשורש כולל פגיעה בעצב. הצליחו להדביק את השיניים אבל בגלל חומרת הפגיעה לא בטוח שזה יצליח.
שיניים קבועות, אי אפשר לשים כתר  אלא רק השתלה אחרי גיל 18. אם השן תיפול, ישימו שן תותבת עם קיבוע לשיניים אחוריות. נשמע זוועה. 
לצפיה ב-'לא הבנתי, הוא צריך לאכול אוכל רך,'
לא הבנתי, הוא צריך לאכול אוכל רך,
29/01/2019 | 18:23
9
223
לא להשתתף בשיעורי ספורט ולהישאר בכיתה בהפסקה עד גיל 18?
לצפיה ב-'לא בדיוק'
לא בדיוק
29/01/2019 | 20:52
8
227
אמרו לנו שיש סכנה גדולה שהחיבור לא יצליח והשיניים ימותו. ככל שעובר זמן, הסיכוי לכישלון יורד. בהתאם, גם רמת הזהירות. התקוףה הכי קריטית היא החודשים הראשונים. 
הוא לא צריך אוכל רך, רק אוכל שלא צריך לחתוך עם השיניים - אז או חתיכות קטנות או אוכל רך. לגבי שיעורי ספורט והפסקות אני לא בטוח  האם התכוון לחצי שנה או לתמיד. עניין האוכל הוא לתמיד. 
לצפיה ב-'ממליצה לך לגשת עם הילד לקבלת חוות דעת נוספת,'
ממליצה לך לגשת עם הילד לקבלת חוות דעת נוספת,
30/01/2019 | 00:19
7
218
רצוי מאד במקום כמו המחלקה לרפואת שיניים לילדים בהדסה עין כרם, או אצל רופא/ת שיניים מומחה ברפואת שיניים לילדים.
אם עשו לילד טיפולי שורש בשיניים שנשברו, אין מה ש״ימות״ יותר ולכן אין מה לחשוש, בהנחה שטיפול השורש בוצע בצורה טובה. אם יש חשש שחלקי השיניים שהודבקו ייישברו, ניתן בהחלט לבצע כתר (לא מחרסינה, אלא מחומר של סתימה לבנה) שיהיה הרבה יותר עמיד.  
בכל מקרה רצוי שלא לנגוס דברים קשים על השיניים השבורות (גזר, ציפורניים או עפרונות), אבל לא צריך לאכול רק אוכל רך ובטח שאין שום סיבה שבעולם להימנע מספורט. ניתן ורצוי להכין לו mouth guard אצל רופא השיניים שאותו הוא ישים בשעורי ספורט ורכיבה על אופניים.
לצפיה ב-'גם בעלי חשב על מגן שיניים'
גם בעלי חשב על מגן שיניים
30/01/2019 | 06:28
5
192
מי יכול להכין כזה?
ולגבי שכלום לא יכול למות - ממה שהסבירו לנו, אחת השיניים נשברה ממש כולה והבעיה היא שהעצב נפגע. וגם הדביקו לו את השיניים ושמו קיבוע. אז קידם צריך תדאוג שההדבק  תחזיק ואחרי זה - שתהיה זרימה או משהו לשיניים.
טיפל בו מומחה לטראומה וטיפולי שורש, מקווה שהבין מה הוא עושה.
לצפיה ב-'מתי הוא צריך לחזור לבקורת? לכמה זמן הקיבוע?'
מתי הוא צריך לחזור לבקורת? לכמה זמן הקיבוע?
30/01/2019 | 14:14
4
148
קיבוע אסור להשאיר ליותר מזמן קצוב כי אז מופיעות בעיות קשות יותר, בעיקר בילד בתקופת גדילה. אם אמרו לכם שהילד צריך להימנע מספורט ומלצאת להפסקה ולא הוצע לעשות מגן, ממליצה לך בחום רב לגשת לקבל דעה נוספת. אשמח להמליץ לך בפרטי, אם תרצי.
אם יש כרגע שן שלמה (שבנויה מהחלק שנשבר) אין שום בעיה לחזק אותה על ידי מה שנקרא strip crown. 
לצפיה ב-'ביקורת בעוד כשבוע'
ביקורת בעוד כשבוע
30/01/2019 | 16:17
3
135
קיבוע לשלושה חודשים. 
אשמח לקבל המלצות.
תודה רבה
לצפיה ב-'קיבוע לשלושה חודשים זה הרבה יותר מדי, תלוי'
קיבוע לשלושה חודשים זה הרבה יותר מדי, תלוי
30/01/2019 | 16:55
2
161
בסוג החבלה, אבל הקיבוע הכי ארוך הוא לארבעה שבועות (במקרה של שבר בשורש) וגם אז צריך להזהר. מעבר לשבר הכותרת, השיניים גם מתנדנדות? 
שולחת לך גם מסר.
לצפיה ב-'אני לא יודעת'
אני לא יודעת
30/01/2019 | 17:16
1
142
נראה לי שלא מתנדנדות. הקיבוע זה פס מתכת שמחבר בין 4 שיניים, השבורות ועוד שן מכל צד. לזה התכוונת? כמו שאמרתי, שן אחת נשברה ממש בצמוד לחניכיים ושמעתי שהרופאים אמרו שזה גרוע. 
מצד שני, במרפאה אחרת בכלל אמרו שלא מחברים שיניים שנשברו, אלא אפשר להחזיר רק שן שיצאה שלמה מהפה. 
ולגבי דעה שנייה - האם נכון במצב כה עדין לתת לעוד מישהו לחטט לו בשיניים או שעדיף לחכות כמה שבועות ולראות האם בכלל יש סיכוי שהשיניים ישרדו ואז לחשוב מה עושים לטווח ארוך? 
לצפיה ב-'המצב לא כזה יוצא דופן ועדין מבחינה מקצועית,'
המצב לא כזה יוצא דופן ועדין מבחינה מקצועית,
30/01/2019 | 18:08
163
ילדים נופלים ושוברים שיניים כל הזמן, ומה שהכי חשוב זה שיטפל בו מישהו שרואה ומטפל בהרבה חבלות על בסיס יומיומי. נשמע שמי שטיפל בו לא כ״כ בטוח במה הוא עושה והפחיד אותך, או שאולי את בלחץ מהמצב שעבורך הוא כמובן מאד מלחיץ.
ללכת לקבל חוות דעת נוספת לא אומר שיחטטו לו בשיניים. הוא צריך מישהו מנוסה שיבדוק וימליץ על ההמשך. לא הייתי מחכה כי לזמן יש משמעות גדולה לגבי סיכויי ההישרדות של שיניים אחרי חבלה.
לצפיה ב-'ולגבי הכתר - הוא אמר לא יהיה על מה להלביש אותו.'
ולגבי הכתר - הוא אמר לא יהיה על מה להלביש אותו.
30/01/2019 | 06:30
45
לצפיה ב-'הייתי מקפידה מאד על הוראות הרופא בהתחלה'
הייתי מקפידה מאד על הוראות הרופא בהתחלה
30/01/2019 | 00:26
158
נשמע לי לא הגיוני שאלה ההוראות עד גיל 18. בררי עם הרופא עד מתי להמנע מספורט ומיציאה להפסקות. ובררי גם על מגן שיניים כמו שכתבו לך כאן - זה רעיון טוב.
לצפיה ב-'לדעתי, פני לקבלת חוות דעת אצל מומחה'
לדעתי, פני לקבלת חוות דעת אצל מומחה
30/01/2019 | 11:03
154
כי זה לא נשמע הגיוני, כל השמירה הזו עליו. יש משהו במה שבעלך אומר, אי אפשר לשמור ילד בצמר גפן עד גיל 18. ותבדקי אפשרות של כתרים, עכשיו, כל עוד יש על מה להלביש אותם. כתרים אפשר לעשות גם לפני גיל 18.
לצפיה ב-'קראתי התגובות חלקית'
קראתי התגובות חלקית
31/01/2019 | 09:12
205
מסכימה עם מי שכתבה לך כאן ללכת לייעוץ נוסף, הייתי הולכת לאורטודנט אולי. חשוב מאוד.
בכל מקרה לא נשמע לי הגיוני שנים ללא ספורט בגלל השיניים יכול להיות באמת כמה חודשים.
לצפיה ב-'ושאלת המשך - אוכל לארוחת 10'
ושאלת המשך - אוכל לארוחת 10
29/01/2019 | 18:02
9
263
עד עכשיו קיבל רק סנדוויצ'ים  עם ממרחים שונים. מעכשיו מותר לו לחם בלי הקשה, וגם אותו הוא צריך לקרוע לחתיכות קטנות. 
חשבתי על מעדן. הבעיה שהוא באופן כללי נורא קשה באוכל. אז הוא מוכן רק למילקי. שזה לא בריא ומלכלך. וכרגע קר, אבל בקרוב תהיה בעיה לשלוח מוצר חלב.
פשטידות הוא בקושי אוכל, רק כשממש מכריחים אותו וגם אז תלוי איזו. בטוח שלא יוכל אם אשלח איתו. 
מה עוד מתאים להגדרה של רך מאד ועדיף לא מוצר חלב? וכמובן מתאים להפסקה בבית ספר.
חשבתי גם על בננה, אבל היא נוטה להשחיר ואם זה יקרה - לא יטעם אפילו. 
לצפיה ב-'כריך שישאר בו '
כריך שישאר בו
29/01/2019 | 18:27
2
179
החלק הרך., עם ממרחים שונים. תני יותר מכריך אחד.
מעדן זה פתרון טוב.
האם אפשר שתקבלו עזרה מביה"ס, ותשלחי איתו מנה חמה.
או מרק טחון של ירקות, שאפשר לשתות.

לצפיה ב-'לא נראה לי מתאים לשלוח מרק'
לא נראה לי מתאים לשלוח מרק
29/01/2019 | 21:05
1
154
גם בבית הוא לא אוכל מרקים. ובבית ספר זה נשמע בעייתי - יישפך בתיק / תוך כדי האוכל וכד'. כדי לאכול כריך, גם את החלק הרך, הוא חייב לקרוע כל פעם חתיכה  - כך אמר הרופא. וזה נראה לי לא אסטטי ולא היגייני וגם אני חוששת שיתעצל לחתוך וכן ינגוס. חשבתי לנסות את השתייה של יוגורט בטעמים, אולי יסכים לטעום - האם ישביע אותו? ושוב, חלבי - אבל לפחות פיזיבילי לחודש חודשיים הקרובים. 
לצפיה ב-'לגבי המרק'
לגבי המרק
30/01/2019 | 08:38
118
אם לא אוכל ולא אוהב זה לא רלונטי. לגבי ישפך,
יש היום תיקי אוכל וקופסאות אטומות ונוחות. 
לגבי לחם לפרוסות ביס. אין שום דבר לא אסטטי בענין. ממש לא.
יוגורט ומעדן בהחלט משביעים. בננה בפלחים בהחלט משביעה.
מנה חמה, זה לבקש ממורה או מזכירה קצת מים חמים לא סיפור גדול.

בכלל אם קצת תירגעי ותשלימי עם מה שקרה, תראי שתקבלי המון הצעות,
ותוכלי לבחור מה מתאים לך/לכם ותתגברו על הקושי.
לצפיה ב-'קודם כל לומר לך שזה נשמע נורא מבאס! ?? לילד ולכם...'
קודם כל לומר לך שזה נשמע נורא מבאס! ?? לילד ולכם...
29/01/2019 | 21:51
1
179
מבחינת אוכל- אפשר פנקייק, מקושקשת או חביתה חתוכה בקופסה קטנה, פסטה...
מעדן אפשר לשלוח גם בקיץ בתיק קטן ייעודי.
יש את הקורנפלקס הזה שלוקחים לדרך, מארז כזה עם חלב.
לצפיה ב-'גם אני חשבתי על המארזים של חלב עם קורנפלקס. זה חלב עמיד'
גם אני חשבתי על המארזים של חלב עם קורנפלקס. זה חלב עמיד
30/01/2019 | 12:07
116
כך שאיך צורך בקירור. אפשרות לשניים-שלושה ימים בשבוע. היום יש גם מארזים עם שוקו (גם עמיד).
לצפיה ב-'הייתי מכינה את אותם סנדויצים'
הייתי מכינה את אותם סנדויצים
30/01/2019 | 00:22
2
168
בלי קרום הלחם, וחותכת אותם בסכין לחתיכות בגודל ביס.
לצפיה ב-'זה לא יתייבש תוך שנייה? '
זה לא יתייבש תוך שנייה?
30/01/2019 | 06:32
1
39
לצפיה ב-'שימי סוג לחם שלא מתייבש מהר. אר'
שימי סוג לחם שלא מתייבש מהר. אר
30/01/2019 | 23:13
114
אולי לחמניה רכה? ולארוז בפלסטיק נצמד
לצפיה ב-'ארוחת עשר'
ארוחת עשר
31/01/2019 | 09:10
130
גם לבת שלי נשברה השן הקדמית בגיל צעיר יותר, בהתחלה כל כך כאב לה שהיא אפילו לא יכלה לאכול מקדימה.
מהר מאוד למדה לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות ולהכניס לפה בלי להשתמש בשיניים.
אני הייתי שולחת עם כריך בלי הקשה אפילו חותכת לרבעים שיהיה לו פחות זמן לבזבז על חיתוך. כריך שחתוך לרבעים אפשר בקלות לחתוך עם הטוחנות ולא החותכות.
הם צריכים להיות שבעים עם אוכל בריא בבית הספר, את הילדים שלי מעדן לא היה משביע לכל היום.
לצפיה ב-'קבוצה למיומנויות חברתיות , אשמח להמלצה '
קבוצה למיומנויות חברתיות , אשמח להמלצה
30/01/2019 | 17:35
1
144
היי, 
בני בן 9 , ילד מתוק וביישן ( מאוד) , הוא מודע לביישנות ואומר שהוא מתבייש מול ילדים אחרים וגם מול משפחה 
חשבתי על קבוצה למיומנויות חברתיות , משהייכולה לתת לי המלצה מנסיון? יש אולי רעיונות איך לחזק אותו ולסייע לו 

תודה 

לצפיה ב-'אומר שהוא מתבייש או שאתם רואים שהוא מתבייש?'
אומר שהוא מתבייש או שאתם רואים שהוא מתבייש?
30/01/2019 | 18:13
116
האם זה משהו שבולט מאוד גם בבית הספר? משהו שמשפיע על מצבו החברתי לאורך השנים?
לצפיה ב-'תאומה אחת זקוקה לריפוי בעיסוק'
תאומה אחת זקוקה לריפוי בעיסוק
26/01/2019 | 16:49
14
257
בת 5. 
חשבנו ל"שווק" לה את זה כ"חוג הכנה לכיתה א, חוג אישי כלשהו שיחזק אותה"....
הבעיה היא איך  להסביר את זה לתאומה השניה שמאוד תקנא בכך שהיא לא הולכת לחוג. 
מחפשת הסבר ששתיהן יוכלו לשמוע. אני מתכוונת שזה בעייתי למשל להגיד לתאומה ב' שתאומה א' צריכה את החוג כי יש לה קשיים ואת חזקה/מוכנה יותר, כי אז תאומה א' תעלב....

אשמח לעזרתכם!
לצפיה ב-'מנסה...'
מנסה...
26/01/2019 | 18:08
164
גם אני אמא לתאומים,בת ובן,שמתעתדים לעלות לכיתה א'.
1.אולי אפשר "לשתף" את שתיהן בחוג?לאחת זה יעזור ולשנייה סתם יהיה נחמד.
2.אולי חוג אחר לתאומה השנייה,באותה השעה?
שבוע טוב 
לצפיה ב-'הן הולכות לאותו גן ? '
הן הולכות לאותו גן ?
26/01/2019 | 18:20
142
אם לא ...
אולי אפשר להגיד שהגננת המליצה ללכת לחוג הזה וזה חוג שקשור  
לגן שאליו היא הולכת ובגן של התאומה השנייה אין כי זה גן שונה
(ובזמן שאחת בחוג לעשות משהו נחמד עם השנייה אם זה מתאפשר) .
לצפיה ב-'אני תמיד בעד להגיד לילדים את האמת, בשפה שיוכלו להבין'
אני תמיד בעד להגיד לילדים את האמת, בשפה שיוכלו להבין
26/01/2019 | 18:23
11
186
למה היא זקוקה לריפוי בעיסוק? קושי גרפו-מוטורי, מוטוריקה גסה?...
לצפיה ב-'כשמגדלים תאומים ...'
כשמגדלים תאומים ...
26/01/2019 | 18:47
3
205
האמירה הזו, שאני מאוד בעדה, לא תמיד מתאימה בדיוק מהסיבות שלמעלה-עלבון,קנאה,השוואה וכיו"ב .
הרגשות הללו הבאים  לידי ביטוי באופן "אחר" מילדים שגדלים יחד,אפילו בהפרשי גיל קטנים.

*נטע,
תוכלי להתייעץ גם בפורום תאומים ושלישיות.
בהצלחה.
לצפיה ב-'סורי, לא מסכימה איתך. אני חושבת שיש דרך להסביר לילדים - גם'
סורי, לא מסכימה איתך. אני חושבת שיש דרך להסביר לילדים - גם
26/01/2019 | 19:03
2
187
תאומים - את האמת. אני בעד להימנע משקרים (גם אם הם לבנים) או לסחוב סתם כך ילדים לטיפול שהם לא זקוקים לו. ספציפית למקרה הזה הייתי יכולה לעזור יותר אם הייתי יודעת במה מדובר.
לצפיה ב-'גם אני סורי.בין לגדל מעשית לבין תאוריה'
גם אני סורי.בין לגדל מעשית לבין תאוריה
26/01/2019 | 20:20
1
171
גם אם היא נחשבת פרקטית ....יש שמים וארץ אבל,שיהיה.
שבוע טוב
לצפיה ב-'בכל זאת יש לי 2 ילדים, אני לא מדברת תיאורטית. מעולם לא '
בכל זאת יש לי 2 ילדים, אני לא מדברת תיאורטית. מעולם לא
27/01/2019 | 07:43
169
שקרתי להם או העלמתי את המציאות. גם כשהיו קטנים וגם היום, תמיד הם מקבלים ממני הסברים אמיתיים על כל דבר. זו המציאות שלי, ממש לא תיאוריה.
לצפיה ב-'הי'
הי
26/01/2019 | 19:26
6
162
סליחה שאני לא יודעת להגדיר בדיוק את הקשיים בשפה מקצועית...
מה שאני כן יודעת להגיד שיש בעיה באחיזת עיפרון, בעיה בחגורת כתפיים (היה לה טורטיקוליס כשהיתה קטנה) בעיה בשיוי משקל וחולשה בשרירים באופן יחסי (לדוגמה , לא אתלטתית כמו אחותה, לא יודעת לעשות גלגלון, או לטפס גבוה כמוה). 
לעין לא מקצועית לא נראה שמשהו לא בסדר....

אז איך אפשר להסביר לשתיהן את הצורך בחוג בלי שאף אחת תיפגע?

ולעונות הקודמות. הן הולכות לאותו גן (שנה הבאה נפריד), אי אפשר לשתף את שתיהן בריפוי בעיסוק -זה לא באמת חוג ,זה טיפול אישי. 
אנסה בפורום תאומים ושלישיות-הוא פשוט פחות פעיל ונראה שיש שם אימהות לתינוקות ופעוטות,פחות בגיל של התאומות שלי....

תודה רבה  על התגובות!
לצפיה ב-'קודם כל, לא להגדיר את זה כ"חוג". אני כן חושבת שילדים מסוגלים'
קודם כל, לא להגדיר את זה כ"חוג". אני כן חושבת שילדים מסוגלים
26/01/2019 | 19:51
5
218
להבין ולקבל, שהם לא זהים (גם אם הם תאומים). יש להם תכונות אופי אחרות, תחביבים אחרים, דברים שונים מעניינים אותם, ולכן גם לכל אחד יש צדדים יותר חזקים ויותר חלשים.
הייתי מתמקדת ספציפית באחיזת העפרון, כי זה משהו שקל לילדים להבין ולקבל. הייתי מסבירה - בלי לעשות מזה יותר מדי עניין - שתאומה X לא מחזיקה נכון את העפרון, וזה משהו שיכול להפריע לה אחר כך בכיתה א', ולכן היא תתחיל ללכת למישהי שתעזור לה בזה. וזהו. לא צריך יותר מדי דיונים ויותר מדי הסברים, ולא לנפח את זה מעבר להסביר הפשוט הזה.
לצפיה ב-'סבבה, נשמע לי מתאים'
סבבה, נשמע לי מתאים
26/01/2019 | 20:20
3
169
תודה רבה 
לצפיה ב-'בהצלחה. נשמח לשמוע אם עבד לכם, ואם לא- מה כן עזר '
בהצלחה. נשמח לשמוע אם עבד לכם, ואם לא- מה כן עזר
27/01/2019 | 12:25
2
37
לצפיה ב-'מעדכנת'
מעדכנת
28/01/2019 | 20:14
1
173
אז כמו שהצעת באמת לא עשינו מזה עניין. כשהגיע אחר הצהריים אמרנו 
שעוד שעתיים נלך למישהי שתעזור לך להחזיק עיפרון כמו שצריך , ושזה יעזור לכיתה א'. הבת שלי מיד הבינה ואמרה "כמו האישה הזו שהלכנו אליה פעם והיא אמרה לי לצייר, ולגזור ולקפוץ על רגל אחת?" (התכוונה לאבחון שעשינו לפני כמה חודשים). עניתי לה שבדיוק! והיא קצת התרגשה /נלחצה אבל אז נרגעה והמשיכה בענייניה.

התאומה שלה מיד נכנסה בטיסה לחדר "לאן אתם הולכים? ומי יהיה איתי? ולמה היא מקבלת חטיף?  (אף אחד לא דיבר על חטיף )  מיד בעלי אמר שהיא תהיה איתו וילכו לדואר להביא חבילה, ואז לסופר ובדרך להגיד שלום לסבתא...וזהו ...

שוב תודה לך ולכל מי שהגיבה.

לצפיה ב-'נהדר! תודה שחזרת לעדכן מוזמנת להישאר '
נהדר! תודה שחזרת לעדכן מוזמנת להישאר
28/01/2019 | 22:08
25
לצפיה ב-'נראה לי רעיון טוב!'
נראה לי רעיון טוב!
28/01/2019 | 05:47
38
לצפיה ב-'בבקשה כנסו - מחקר חשוב על אינטרנט וילדים'
בבקשה כנסו - מחקר חשוב על אינטרנט וילדים
27/01/2019 | 10:23
1
88
ברשות מנהלת הפורום -
רלוונטי מאוד לדיונים שעלו פה לאחרונה...
מצורף למטה קישור לסקר על עמדות הורים לגבי שימוש ילדיהם באינטרנט. הסקר מיועד למילוי ע"י הורים לבן או בת בני 10 עד 16 שנים. מילוי הסקר אורך כ 10 דקות, והמידע שנאסף הוא אנונימי. לאחר המילוי ניתן להשתתף בנפרד בהגרלת תלושי שי בסך 100 שקל כ"א לחנות ספרים.
המחקר נערך על ידי ד"ר לימור בשן מהחוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל חי. אודה לכם על מילוי הסקר, וכן על שיתוף למכרים וחברים.
לצפיה ב-'עניתי, ואם אפשר הערה, בעצם שתיים'
עניתי, ואם אפשר הערה, בעצם שתיים
28/01/2019 | 08:40
90
ההערה העיקרית שלי היא לגבי זה שאת מחשיבה ווטסאפ כשימוש באינטרנט. קצת קשה לחשב כמה זמן הילד בווטסאפ, כי אני חושבת שהתשובה הנכונה היא שהוא מציץ שם כל כמה דקות, לראות אם הגיעה הודעה. זה כמו שהיית שואלת אותי בגיל ההתבגרות  "כמה שעות את יושבת ליד הטלפון ומחכה שיצלצל?". התשובה היא 24 שעות ביממה... ההצצות בווטסאפ באות במקביל לפעילויות אחרות, ולכן אני חושבת שצריכות התייחסות ייחודית.

ההערה השניה היא לגבי זה שרובנו כבר לא צופים בערוצים הישנים כמו פעם. אז משפחה שרואה האח הגדול, יסמנו שהילד לא באינטרנט. אנחנו צופים בסרט דרך המחשב - אז אני אסמן שהילד היה שעתיים באינטרנט. נראה לי שזה מעוות את התוצאות.
לצפיה ב-'יום הולדת בת 9 עם חברות'
יום הולדת בת 9 עם חברות
24/01/2019 | 23:09
7
221

מחפשת רעיונות ליצירה / פעילות למסיבת יום הולדת בנות 9 , למסיבה שאעשה בבית לבתי וחברותיה.
אשמח לרעיונות מגוונים, בשנה שעברה הבנות קישטו קאפקייקס וקישטו תיק בד שקניתי ממקס.

לצפיה ב-'מזל טוב! אין לי בנות ולא ארחתי בנות ליום הולדת.. '
מזל טוב! אין לי בנות ולא ארחתי בנות ליום הולדת..
25/01/2019 | 17:44
1
143
אבל הייתי קופצת לחנות היצירה הקרובה ובודקת שם אופציות. מה שעולה לי בראש כרגע, זה לקנות מסגרות עץ לתמונות, לצלם כל אחת כשהיא מגיעה הביתה ולהדפיס להן את התמונות. הן יכולות לקשט עם נצנצים, אבנים נדבקות, גואש שיש בתוכו נצנצים, וכו.
מבחינת אוכל: אפשר להכין להן מראש בצק לפיצות (בצק שמרים, אם יש לך כוח) ולתת להן להכין פיצות אישיות.
להכין להן בצק עוגיות עם כל מיני חותכנים מגניבים, לאפות ולקשט (אפשר גם עם זילופים בשקיות ניילון קטנות, ואפשר להוסיף צבעי מאכל כדי שממש יציירו על העוגיות, בסגנון של עוגיות חג המולד של האמריקאים/אירופאים).

לצפיה ב-'לגבי העניין של התמונות.'
לגבי העניין של התמונות.
26/01/2019 | 08:13
107
אצלנו כשיש מסיבה פותחים קבוצת וואטסאפ של המסיבה, וכבר קרה שהאמא של ילדת המסיבה ביקשה מהאמהות האחרות לשלוח תמונות של הבנות שלהן. לא זכור לי/ידוע לי מה עשו עם התמונות האלה, אבל אם הולכים על קישוט מסגרת זו גם אופציה.
לחילופין, אם מצלמים כשהן מגיעות ואז מדפיסים - אפשר כבר לעשות צילומים משעשעים עם אביזרים..
לצפיה ב-'אפשר לקנות מחברות עם כריכה קשיחה'
אפשר לקנות מחברות עם כריכה קשיחה
26/01/2019 | 17:05
94
וחומרי יצירה (וושי טייפ..עטיפות מחברת..קישוטים שאפשר להדביק...וכו)
ולקשט את עטיפת המחברת ואז יוצא מעין יומן .
אם תרשמי בגוגל קישוט מחברת/קישוט מחברת קשיחה  יש כל מיני דוגמאות.
לצפיה ב-'עכשיו ראיתי בפייס אמא שנתנה לבנות לקשט תיבת תכשיטים'
עכשיו ראיתי בפייס אמא שנתנה לבנות לקשט תיבת תכשיטים
27/01/2019 | 09:14
109
ובאופן כללי להכין פיצה, עוגה, סלט.
לצפיה ב-'מסיבת עולם'
מסיבת עולם
27/01/2019 | 10:29
2
139
בגיל הזה עשיתי לבת שלי וקבוצת בנות, מסיבה בנושא עולם. זה דרש קצת השקעה בהכנת תחנות ועזרה של נערות בהפעלה. למשל היתה תחנת סין בה העתיקו כתב סיני (הכנו מספר דגמים עם תרגום), ואכלו עם מקלות. בתחנת איטליה שיחקו בבניית מגדל ג'נג'ה (מסמל את פיזה), ושם קיבלו פיצה. באנגליה היה עליהם ללמוד 2-3 משפטי נימוסין ולהשתמש בהן נכון. בכל תחנה היו גם מספר שאלות על המדינה והיו צריכות לענות (כמו עיר בירה, שפה ועוד). אפשר גם לבחור מדינה אחת ולהעמיק בה.

לצפיה ב-'מקסים '
מקסים
27/01/2019 | 10:58
27
לצפיה ב-'רעיון נהדר.'
רעיון נהדר.
27/01/2019 | 12:24
27
לצפיה ב-'התייעצות התנהלות גננת'
התייעצות התנהלות גננת
25/01/2019 | 11:28
6
289
הבן שלי בגן חובה ואתמול הוא סיפר שיש בנות שמפריעות תמיד לגננת במפגשים, אז היא אמרה לכל הילדים לא להיות חברים שלהן.
סיפרתי לאחת האמהות והיא נזכרה שהבן שלה חילק מתנות לילדי הגן, והגננת אסרה עליו לתת מתנה לילד אחד, שהתנהג לא יפה. 
אז נראה שזה לא תשהו חד פעמי או אי הבנה. 
מה דעתכן עלי לעשות?
אגב, מדובר בגן הכי מבוקש כאן. 
לצפיה ב-'אני הייתי מעלה את זה בקבוצת הוואטסאפ של ההורים'
אני הייתי מעלה את זה בקבוצת הוואטסאפ של ההורים
25/01/2019 | 17:39
5
187
שואלת אם יש עוד הורים שקיבלו מהילדים דיווחים דומים.
מהניסיון שלי עם קבוצות הורים עד היום, תמיד יהיה הורה אחד שהוא יותר לוחמני (או קבוצת אמהות...), וברגע שהן יבינו שזה מה שקורה בגן, הן כבר ייקחו את זה הלאה לעירייה ולמשרד החינוך. אם זה באמת מה שקורה בגן, זו שערורייה. ממש. גננת ללא כלים חינוכיים שמטילה את חובת החינוך על הילדים עצמם, בדרך הנוראית ביותר שניתן לשער. ממש גננת שמובילה חרם!
לצפיה ב-'המשך'
המשך
25/01/2019 | 21:48
4
199
שאלתי את הבן שלי האם הן עצובות, והוא ענה שממש לא. שהן שמחות שככה הן מתנהגות ושגם בגן הקודם הן התנהגו בצורה דומה - הן סיפרו בגאווה. אני מכירה את הגן ההוא, והצוות שם מדהים. ושהרבה ילדים לא הקשיבו לגננת וממשיכים להיות החברים שלהן.
אז בהתחלה גם אני הייתי בהלם. אבל אחרי שנרגעתי - גם אם הבן שלי דייק  (כי החבר שלו לא זכר שזה מה שהיא אמרה) - אולי הגננת התייאשה מלטפל במצב בדרכים עדינות יותר? 
לצפיה ב-'זה לא מצדיק, ואם זה באמת מה שהיא אמרה לילדים - זו התנהלות'
זה לא מצדיק, ואם זה באמת מה שהיא אמרה לילדים - זו התנהלות
26/01/2019 | 12:56
3
158
שגויה ביותר מבחינה חינוכית.
לצפיה ב-'הבנתי מאחת המורות משהו'
הבנתי מאחת המורות משהו
28/01/2019 | 13:09
2
108
אני אקדים לספר שבכיתה של הגדול שלי יש או היתה בעיהשל ילדה אחת וילד אחת שיצרו טרור בכיתה. כיתה שלא למדה שבועות וחודשים. נלחמנו, אני אישית הגעתי למנהלת ובעקבות כך אני בוועד מוסדי ובוועדת אח"מ, ואני שמחה שהיום כן הצליחו לטפל לפחות בחלק מהבעיה, אבל אחת הדרכים היתה "לשבור" את הכוח של הילדה מבחינה חברתית שנתנה לה מנוף להתנהג בצורה מזעזעת כלפי הצוות וכלפי הילדים.
לומר לך עד כמה הצליחו? אני לא יודעת, אבל בכיוון הזה המורים פועלים כשיש בעיה קיצונית. אני לא יודעת איך הגננת פנתה לילדים ובאיזה סיטואציה, אבל אני לא יודעת עד כמה הייתי נלחמת בגננת שמנסה להשתלט על ילד/ים שלא נותנים לה להעביר מפגשים ופעילות בגן.לגננות ולמורים הידיים קשורות והם לא יכולים לעשות הרבה מול ילדים פוגעניים, אני לא שופטת גם מצב כזה, ואני בטוחה שהפרשנות של הילד מחמירה את התמונה.
לצפיה ב-'בגלל זה אמרתי שקודם כל צריך להבין מה בדיוק קרה ומה נאמר'
בגלל זה אמרתי שקודם כל צריך להבין מה בדיוק קרה ומה נאמר
28/01/2019 | 13:30
1
84
פרשנות של ילדים לכל מיני סיטואציות יכולה להיות לא מדויקת. שלא לומר שגויה...
לצפיה ב-'ולהוסיף על דבריך,'
ולהוסיף על דבריך,
29/01/2019 | 08:36
61
יש גם ילדים שיותר מתיחסים לתופעות ויש שפחות,
כמו גם הורים, ואני חושבת שאמא אחת לא צריכה לקחת אחריות בלעדית,
ולהתנהל מול צוות ההוראה, במקרה הזה גננת.
הגננת אכן כבולה-אבל גם היא יודעת לאילו הורים לפנות.
זו לא חולשה אלא חוזקה.
לצפיה ב-'איך מגיבים / מה עושים כשמגלים שהילדה חיפשה ביוטיוב דבר'
איך מגיבים / מה עושים כשמגלים שהילדה חיפשה ביוטיוב דבר
21/01/2019 | 04:44
41
516
היי,
אני אם חד הורית ל 2 .
בת תכף עשר ובן 6
גילית שהגדולה (כתה ד') רואה תכנים לא "ראויים" ביוטיוב או איך שלא יקראו לזה, אני אמא שהחינוך ערכים וכבוד מאוד חשובים לי. אני יודעת לשים גבולות וזורמת כשצריך, ואני ממש לא שמרנית מידי ואולי אני מגזימה בתיאור שרשמתי "תכנים לא ראויים" אבל זה חדש לי...
המשך>>
היי,
אני אם חד הורית ל 2 .
בת תכף עשר ובן 6
גילית שהגדולה (כתה ד') רואה תכנים לא "ראויים" ביוטיוב או איך שלא יקראו לזה, אני אמא שהחינוך ערכים וכבוד מאוד חשובים לי. אני יודעת לשים גבולות וזורמת כשצריך, ואני ממש לא שמרנית מידי ואולי אני מגזימה בתיאור שרשמתי "תכנים לא ראויים" אבל זה חדש לי ולדעתי לא ממש מתאים לגילה ובגלל זה אני שואלת ומתייעצת פה כדי לדעת איך להתנהל.
הקדמה:
הגעתי היום הביתה ופתחתי את הטאבלט לצורך חיפוש (נגמרה לי הבטריה בנייד שלי) והיוטיוב היה פתוח עם סרטון של כמה דק' (סרטון אינמציה יש לציין) שהבן שוכב על הבחורה בין הרגלים והיא בלי חולצה, סוג של מתגפפים.. גם הסרטונים למטה היו עם אותם תכנים.
הסתכלתי בהיסטורית חיפוש וראיתי שהיא חיפשה בטאבלט ואצלה בנייד "בולבול" או "בנים מראים בולבול למצלמה".
הייתי די מופתעת.. איך היא הגיעה לזה ולמה?
נכון זה מסקרן וכנראה שהדור של היום מתחיל מוקדם.
קראתי לה ופשוט שאלתי מה היא חיפשה והיא ישר התחילה לבכות..
אמרתי לה שאין לה מה לבכות אני לא כועסת רק מנסה להבין כיוון שלדעתי הדברים האלו לא מתאימים לגילה ואם יש לה שאלה היא תמיד יכולה לפנות אלי.
אסרתי עליה טלפון לימים הקרובים .
מה עכשיו? פעלתי נכון?
היא לא משתפת בכלל - קשה מאוד מאוד להוציא ממנה משהו היא ילדה מאוד סגורה.
והקושי שלי עם הנושא של החרמת נייד מגיע כי חשוב לי שהיא תעדכן אותי כשהיא מגיעה הביתה (יוצאת מבית ספר, יש מעלית ויש לי פחד שחלילה מעלית תיתקע והיא תהיה ללא יכולת לתקשר ובכלל אני פולניה..)
אשמח לכל עצה / הערה  או הארה ואיך מתמודדים מה מותר ומה אסור..בקיצור עזרה.
אם זה קשור: האבא לא ממש בתמונה כך שאין לי מה לשתף אותו.
אני לא בזוגיות וגם כשהייתי בכזו לא הכרתי אותו לילדים.
תודה
עובדת קשה בשביל הילדים אבל תמיד זמינה ופה בשבילם

לצפיה ב-'מחפש רעיונות ליום כיף עם האחיין בן 9'
מחפש רעיונות ליום כיף עם האחיין בן 9
20/01/2019 | 19:39
15
202
שלום.

מקווה שאני בפורום הנכון...

אני מחפש רעיונות ליום כיף עם האחיין החמוד שלי, לכבוד יום הולדת 9 

המטרה זה לעשות משהו ביחד, אח"צ-ערב באזור המרכז.

אני לא מתחבר לכל מיני אטרציות כמו הפליי-בוקס ודומיהם וחוץ מגלידה וסרט אין לי באמת רעיונות

לצפיה ב-'קודם כל - מה רע בסרט ופופקורן או סרט וארוחת ערב?'
קודם כל - מה רע בסרט ופופקורן או סרט וארוחת ערב?
20/01/2019 | 21:42
138
אחלה של פינוק לדעתי.
אבל חוץ מזה, מה התחביבים שלו? משהו שמעניין אותו במיוחד?
לצפיה ב-'הצעות'
הצעות
20/01/2019 | 22:54
137
אני לא מכירה פליי בוקס ולא יודעת מה אוהב האחין שלך ומה אתה אוהב. יכולה רק לשלוף כמה רעיונות מהמותן - חדר בריחה; פיקניק פלוס שיט בסירה על הירקון (אם זה עדיין קיים, מזמן לא הייתי שם, אפשר לתת גם לילד להשיט והם אוהבים את זה); גם סתם טיול בפארק הירקון ובמתקני העץ שלו יכול להיות כיף; לונה פארק; לייזר טאג; להכין ביחד פיצה, עוגה או כל מאכל אחר אהוב ומתאים; לקחת אותו לספורטק וללמד אותו ספורט שאתה מכיר והוא לא, כמו טניס, כדורסל, רולרס וכדומה; טיול ביפו העתיקה כולל הנמל עם סירות הדייגים (אם כי אני לא בטוחה שתמצאו שם דייגים אחר הצהריים);
יפה שהדגשת את ה'ביחד', זה באמת הכי חשוב. תיהנו
לצפיה ב-'תלוי מה הוא אוהב, אבל הצעות כלליות:'
תלוי מה הוא אוהב, אבל הצעות כלליות:
21/01/2019 | 06:53
128
גן חיות? (הספארי ברמת גן?) באולינג? לשחק איתו (כדורגל? פריזבי?) בפארק אם יש יום יפה? קיר טיפוס? קטיף (כשפתוח)? מוזיאון כלשהו (תלוי בתחומי העניין של הילד - יש מוזיאוני מדע, ילדים, קומיקס, וואטאבר)? לונה פארק (כשפתוח)?
אצלנו זכור לי שאחת הילדות ביקשה ללכת למוזיאון האמנות ביום ההולדת שלה, ואחרת ביקשה ללכת לפינת ליטוף.
לצפיה ב-'מציעה...'
מציעה...
21/01/2019 | 14:34
6
166
1.לשאול את הילדון.אולי התשובה שלו תתאים לשניכם.
2.סרט וגלידה?מעולה.יש אפשרות להקרנה פרטית עם אוכל,משמע רק אתה והוא באולם,על כסאות מרווחים שמזכירים כורסאות טיוי ויש כיבוד.
3.לשאול אותו מה היה רוצה לקבל מתנות ביום ההולדת וללכת איתו לקנות אחת מהן (אם לא יקרה יכולה להיות "קדימון" לסרט).
4.יש כל מיני מקומות שהילדים אוהבים כמו מקומות עם טרמפולינות-ג'אמפארק,הייד פארק וכיו"ב.אולי הוא יציע לשם.
5.טיסה בשמי הארץ בכדור פורח (יוצא מגני יהושע) או במטוס ואח"כ ארוחה יחד.
תהנו
מזל טוב.
לצפיה ב-'טיסה בשמי הארץ כבילוי יום כייף עם ילד בן 9? '
טיסה בשמי הארץ כבילוי יום כייף עם ילד בן 9?
22/01/2019 | 01:47
5
164
זו לא הסחפות "קלה"?
לצפיה ב-'עונה...'
עונה...
22/01/2019 | 07:31
1
141
אני "מחזיקה" ממך אישה ברת דעת.קוראת תגובות שלך ולא רק בפורום הזה ואין לי ספק שיש לה מה לתרום אבל מתי תלמדי נימוסין?
למה,לרוב (ואגב לא רק כלפיי) התגובות שלך "דוקרות"?
מה זה "הסחפות"? ניסית פעם? יודעת עלויות? מכירה החוויה? ילדיי הרבה יותר צעירים וטסנו בכדור הפורח והיה מקסים וחוויתי.
נכון,זה אחד מהפורום הציבוריים,הפתוחים ואיש פה לא מכיר את רעהו אבל גם מלל כתוב יכול להיות מכבד יותר.
שיהיה לך יום נפלא.
לצפיה ב-'אבל כתבת בפירוש טיסה במטוס'
אבל כתבת בפירוש טיסה במטוס
22/01/2019 | 18:22
112
הנה רענון זיכרון קצר:
טיסה בשמי הארץ בכדור פורח (יוצא מגני יהושע) או במטוס
לגבי כל השאר, בואי ננסה לא לגלוש לנסיונות חינוך. 

לצפיה ב-'את מתבלבלת בין טיסה בשמי הארץ לבין כדור פורח'
את מתבלבלת בין טיסה בשמי הארץ לבין כדור פורח
22/01/2019 | 09:38
1
124
מה שהציעו כאן זו טיסה בכדור פורח, עם עוד הרבה משתתפים. אנחנו עשינו בעבר כל המשפחה והעלויות סבירות. טיסה במטוס בשמי הארץ זה באמת דבר יקר. 
לצפיה ב-'כאמור, היא הציעה גם בכדור פורח וגם הציעה במטוס'
כאמור, היא הציעה גם בכדור פורח וגם הציעה במטוס
22/01/2019 | 18:23
103
"טיסה בשמי הארץ בכדור פורח (יוצא מגני יהושע) או במטוס. "
לצפיה ב-'אם כריסטאן גריי יכול, גם ילד בן 9 יכול '
אם כריסטאן גריי יכול, גם ילד בן 9 יכול
23/01/2019 | 14:39
22
לצפיה ב-'חסר?'
חסר?
22/01/2019 | 02:00
139
- לשחק מטקות בחוף הים
- לשוט בסירה בירקון/בפארק הלאומי
- להעיף עפיפונים
- טרמפולינות
- מיני גולף
- באולינג
- סרט כמו שציינת
- לונה פארק
- ללכת לפיצריה לקנח בגלידריה ולחזור הביתה ולשחק במשחקים שונים (UNO/טאקי, מונופול, הרמז, שח ועוד). 

לצפיה ב-'הינה הרעיונות שלי'
הינה הרעיונות שלי
22/01/2019 | 12:02
111
החלקה על הקרח.
טיול רולרבליידס.
לצפיה ב-'תודה על הרעיונות. כאמור, המטרה היא להיות ביחד'
תודה על הרעיונות. כאמור, המטרה היא להיות ביחד
22/01/2019 | 13:50
1
142
שייט זוגי פחות רלוונטי והיות ויש עוד הוצאות בחיים האלה, אז אולם הקרנה פרטי פחות רלוונטי אליי - אבל קיבלתי פה כמה רעיונות טובים.

תודה
לצפיה ב-'מזל טוב ותהנו!'
מזל טוב ותהנו!
22/01/2019 | 14:09
25
לצפיה ב-'גם אנחנו לוקחים את האחיינים כל שנה ליום כייף'
גם אנחנו לוקחים את האחיינים כל שנה ליום כייף
23/01/2019 | 15:48
105
לפני שנתיים היינו בפארק "הדב הלבן" בעמק חפר (אבל זו פעילות לשבת בבוקר ולא לשעות שאמרת, וגם טיפה רחוק לך אבל בטח יש עוד דברים בסגנון) שזה פארק אתגרי לילדים. הבנות מאוד נהנו, ועכשיו ליום הולדת 8 ביקשו שנלך לשם שוב.
בגלל שאצלנו מדובר בבבילוי כולל לינה, בפעם האחרונה שהן הגיעו הכנו פיצות וכדורי שוקולד ביחד וזו הייתה ארוחת ערב וקינוח. למחרת הלכנו לדוב הלבן ואחה"צ ראינו בבית סרט עם פופקורן.

עם הגדול, כשהיה בן 11 הלכנו לחדר בריחה שמתאים לגיל+מסעדה לארוחת צהריים. גם הוא מאוד נהנה.

לצפיה ב-'שפמפם שמפריע למתבגר'
שפמפם שמפריע למתבגר
18/01/2019 | 10:30
14
257
המתבגר הצעיר מוטרד מהשפמפם שמתחיל לצמוח לו, ומבקש להסיר אותו.
הוא אומר שמפריע לו שהוא נמוך עם שפם, וכשיהיה קצת יותר מבוגר וגבוה מתישהוא יפסיק להסיר.
לי אין שום ניסיון עם הדבר, וחוץ מאגדות (שאם ימרוט לא יצמח לו / אם יגלח יתעבה לו) לא יודעת על זה כלום.

מה אתן אומרות? לנסות לשכנע להניח לזה, או לזרום איתו? ואם לזרום איתו - מה נכון יותר: גילוח? מריטה?
לצפיה ב-'לשאלותיך ---'
לשאלותיך ---
18/01/2019 | 13:02
2
187
הוא בא לשתף אותך, תעודדי אותו, תאמרי לו שהוא מתבגר,
וזה תהליך טבעי, ושיקבל את ההתבגרות הפיזית כחויה חיובית,
קני לו מכונת גילוח, זה בעצם האביזר הנחוץ כרגע,
זו מקבילה של התפתחות של הבנות, (כן ללבוש חזיה או לאאך טבעי.

כן להקשיב לו, כן לאפשר לו לשתף אותך בדברים נוספים שקורים לו.

לצפיה ב-'תודה, הדיון הזה וודאי שנעשה'
תודה, הדיון הזה וודאי שנעשה
18/01/2019 | 18:32
1
158
אנחנו מתקשקשים על זה לא מעט, ואכן, אני יודעת שזה לא מובן מאליו. 

מכונת גילוח עדיפה בשלב הזה? הגילוח שלה לא קרוב לעור כמו הסכין...
לצפיה ב-'אפשר להתיעץ על מכונה מתאימה.'
אפשר להתיעץ על מכונה מתאימה.
19/01/2019 | 07:17
129
לא כולן זהות ויש עדינות ונוחות.
לצפיה ב-''
18/01/2019 | 13:53
1
190
מקסים בעייני.
התבגרות....נפלא!!!!איזה יופי שהוא משתף אותך.לצערי,לא ברור מאליו.
אישית,הייתי מעודדת אותו מאוד ו"זורמת" איתו.
לא ציינת את גילו.יש הבדל בין 13-14 ל-16.
אני חושבת שהייתי שואלת אותו מה יותר מתאים-גילוח או מריטה.
מריטה תעשה "בהחבא" ,בבית,המקום יהיה קצת אדום אבל הוא בבית ולמחרת ילך לביה"ס כמו חדש.
גילוח יצריך אותו לחזור על הפעולה,אולי באופן תכוף יותר.
תני לו לבחור ושוב,מקסים בעייני וגרם לי לחייך.
שבת נפלאה.
לצפיה ב-'עוד לא 13'
עוד לא 13
18/01/2019 | 18:33
161
ותודה על התזכורת שיש אדמומיות - אכניס לו את זה לשיקולים. 
לצפיה ב-'גם לי אין נסיון אבל ההגיון שלי אומר'
גם לי אין נסיון אבל ההגיון שלי אומר
18/01/2019 | 13:59
1
198
ששפם של גבר, אפילו רק מתבגר, יותר סמיך וצפוף משפם נשי. ולכן הייתי נזהרת מהרעיון של מריטה, שמא יכאב לו בצורה בלתי נסבלת.
לצפיה ב-'צודקת'
צודקת
18/01/2019 | 14:10
24
לצפיה ב-'לא מנסיון אבל'
לא מנסיון אבל
20/01/2019 | 09:22
125
גיסתי מורטת בשעווה לבן שלה כבר מגיל עשר- אחת עשרה.
לגלח מגיל קטן לטעמי בעייתי.
לצפיה ב-'אני הייתי מנסה לשכנע שיניח לזה'
אני הייתי מנסה לשכנע שיניח לזה
20/01/2019 | 09:41
3
167
מנסיון של הבן שלי, גילוח יגרום להתעבות של הצמיחה.
שיהיה גאה שהוא מתחיל להתבגר. עוד מעט כל הנערים בכיתה יהיו בדיוק כמוהו.
לצפיה ב-'אנסה... '
אנסה...
20/01/2019 | 16:54
2
157
ואנסה גם להציץ בחברים שלו, אם רק ירימו את הראש מהנייד 
לצפיה ב-''
20/01/2019 | 17:21
15
לצפיה ב-' אכן בעיה קשה.. בעודי מסיעה את הבכור הביתה מבית הספר,קשה '
אכן בעיה קשה.. בעודי מסיעה את הבכור הביתה מבית הספר,קשה
20/01/2019 | 18:57
160
לי לומר מתי לאחרונה ראיתי את הפרצוף של החבר שלו שאנחנו מקפיצים על הדרך כי כל הנסיעה הוא עם הפנים כלפי מטה...
לצפיה ב-'אין לי עדיין נסיון עם בנים'
אין לי עדיין נסיון עם בנים
21/01/2019 | 11:31
129
אבל יש לי נסיון עם בנות.
הילדה בגיל 10.5 התחילה לסדר גבות, אני פניתי אליה כי היא מופנמת ופחדתי שזה מפריע לה והיא לא יודעת איך לפנות אליי. היא שמחה מאוד, בינתיים רק מסדרות בין הגבות ולא יותר מיזה.
אני זורמת איתה ובקצב שלה אנחנו מסדרות גבות אבל בשביל הבטחון שלה אני לגמרי חושבת שזה מתאים.
ובקיצור אחרי כל הסיפור על הבת שלי אני לגמרי בעד, איך לעשות אני באמת לא יודעת כי עוד אין לי נסיון בנושא אולי בעלך יעזור לך ואם לא תפני אפילו לקוסמטיקאית ותתייעצי איתה מה עדיף גילוח/מריטה. יכול להיות שינסה ויוותר בינתיים ויכול להיות שיחליט להמשיך, תני לו כמובן לעשות את הבחירה שמתאימה לו.
לצפיה ב-'תודה לכולן'
תודה לכולן
21/01/2019 | 11:55
116
כמה הרפתקאות מזמנת התקופה הזו...
לצפיה ב-'מתלבטת לגבי הפרדה בחדרים'
מתלבטת לגבי הפרדה בחדרים
16/01/2019 | 12:28
8
275
אנחנו מתכננים שיפוץ שיוסיף חדרון נוסף לבית. כרגע כל הילדים ישנים בחדר אחד, שיש בו גם פינת עבודה (למרות שהרבה פעמים עובדים במטבח.... אוי לבושתי הרבה, אני גם אוכלת את השאריות (הקרות!)  שלהם מהצלחת - בעמידה(!!!) למרות שנשבעתי שלא אהיה אמא כזו).
הגדולה שלי לא בשלה לישון לבד.
האמצעי שלי צריך מרחב אבל לפעמים בגלל שהוא יכול להיות מנותק קצת מהאחיות (יודע לשחק לבד שעות ארוכות) אני חוששת להרחיק אותו יותר.
הקטנה קצת קטנה לקבל חדר לבד.
התינוקת לא צריכה.
בקיצור - מתלבטת מאד מה לעשות בחדר הזה, שמצד אחד מאד ברור לי עד כמה הוא נחוץ, מצד שני לא בטוחה למה בדיוק.
חשבתי אולי לעשות להם סלון ילדים, אולי חדר משחקים. אשמח לרעיונות.
לצפיה ב-'מה הגילאים של הילדים?'
מה הגילאים של הילדים?
16/01/2019 | 13:08
145
זה נתון חשוב מאוד לדעתי לקבלת החלטה.
בכל מקרה אם נראה לך שאף אחד לא ממש צריך חדר פרטי משלו הייתי עושה מהחדרון חדר משחקים.
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
17/01/2019 | 02:16
160
דבר ראשון, לא הבנתי איך אכילת השאריות הקרות בעמידה קשורה לנושא ואיזו סוג אמא זו 
דבר שני, למה בכלל החלטתם לשפץ אם אין לך צורך בחדר נוסף כרגע ואת לא יודעת מה לעשות בו? מצד אחד ברור לך שהוא נחוץ ומצד שני את לא בטוחה למה הוא נחוץ   זה נשמע כאילו מישהו אחר מקדם את הרעיון ואני חושבת שאת צריכה להחליט אם באמת זה נחוץ כרגע, במיוחד אם ה"חדרון" הנוסף הוא לא הרחבה של הבית אלא בא על חשבון שטח שכבר קיים בבית. 

ולעיקר; לדעתי 4 ילדים בחדר זה יותר מדי. אם כולם עדיין נהנים מהסידור, אז בסדר. אבל אני זוכרת שהיו כמה עניינים שסיפרת עליהם בנוגע לקושי להרדם. וגם אם עכשיו הכל בסדר, תוך מספר מועט של שנים הילדים ירצו פרטיות. לדעתי עם 4 ילדים כש-3 בנות ו- 1 בן רצוי באיזשהו שלב לתת לבכורה חדר משלה, לבן חדר משלו, ושתי הקטנות בחדר משלהן. אם אין שום דרך להפריד אותם ל- 3 חדרים, הייתי מפרידה בין הבנות לבן תוך מספר שנים. 
לכן, אם כרגע את לא מרגישה צורך הייתי אולי עוזבת את זה בשלב הזה. אולי תחליטו לעבור לדירה גדולה יותר (אפילו בשכירות) תוך מספר שנים? אם בכל זאת הולכים על שיפוץ, הייתי מציעה לבדוק אם יש דרך כלשהי להוסיף 2 חדרי שינה נוספים ולא רק 1. 
לצפיה ב-'תובנה מנסיון,'
תובנה מנסיון,
17/01/2019 | 09:28
123
כשגרנו בדירה קטנה, והיה די צפוף,
הילדים שלי היו יחד בחדר, כשקצת גדלו הפרדתי בנים (במרפסת שסגרנו)
והבנות בחדר. הם היו חברים טובים, הכל היה של כולם
והאוירה היתה נפלאה. חויות משותפות. גם החברים של כולם עם כולם.
עברנו דירה--וחלומה של אמא התגשם לאפשר להם מקומות פרטיים ספריה יעודית לכל אחד/ת ואז התחיל---זה שלי אל תגעי/תקחי/תסתכלי (או להפך בלשון זכר)
החברים היו יחודיים לא אהבתי את השינוי הזה.
וצירפתי חזרה בנים לחוד בנות לחוד. השתפרה האוירה.

תחשבי מה את רוצה להרויח מהעוד חדר ותנסי להפוך אותו לחדר עבודה/משחקים/טלויזיה, אל תעמיסי ריהוט כדי שתוכלי לשנות יעוד כשיתבקש.

לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
17/01/2019 | 09:30
122
זה נחמד חדר משחקים אבל אין מצב להשאיר 4 ילדים בחדר, מהר מאוד תגיעי למסקנה הזאת.
לדעתי יש שתי אופציות:
1- לבן חדר לבד והבנות ביחד (כי הוא צריך את הספייס שלו כבן בין 3 בנות)
2- לבכורה והבן חדר לבד ושתי הקטנות יחד (כי שניים גדולים יחד זה יותר הגיוני)
לצפיה ב-'אם זה אפשרי,'
אם זה אפשרי,
17/01/2019 | 10:07
146
הייתי שמה את הגדולים בחדר אחד ואת הקטנים בחדר אחר. אני מאוד בעד שילדים יחלקו חדר כמה שאפשר, אבל ארבעה נשמע ממש הרבה, מכל מיני בחינות, כולל הפוטנציאל להפריע זה לזה לישון, וכו'.
לצפיה ב-'אני סה"כ סוגרת מרפסת '
אני סה"כ סוגרת מרפסת
21/01/2019 | 09:19
2
117
כך שמדובר בחלל לא ענק, אבל זה חלל פרטי עם דלת, ואפשר להפוך אותו לחדר משחקים/לחדר שינה (מזרן על הרצפה) / פינת עבודה שקטה (ליצירה או שיעורים) ובטח אני יכולה לחשוב על עוד כמה עניינים.
אישית אני מאד אוהבת שהבית ממורכז. כילדה גרושה היה לי חדר פרטי שחיכה לי בין גיל 9 ל-14 (!!!!!!!!) עד שהייתי בשלה מספיק להיפרד ממיטת הקומותיים ומהשינה עם אחותי הקטנה. וגם בעלי שגדל כבן יחיד אוהב את תחושת החמימות שהקרבה הפיזית מאפשרת (יש לנו חברים ממש טובים שיש להם וילה ענקית ואם לא מדובר בארוחת צהרים משותפת אין מגע בין הילדים, כל אחד בחדר הפרטי שלו ובד"כ עם דלת סגורה).
אבל.... אנחנו היינו שתי בנות, ולי יש בת בכורה (8) ואחריה בן (6) ואז עוד שתי בנות (4.5 ושנה ורבע), ואני לוקחת בחשבון שהפרטיות תגיע מוקדם יותר.
אני נוטה לתת את החדרון לבן כחדר פרטי כי אני מרגישה שמכולם הוא הכי זקוק לפרטיות ולמרחב משלו, אולי כחדר פרטי במהלך היום ובינתיים מבחינת הלינה להשאיר אותו עם הבנות. לא בטוחה.
הייתן מערבות את הילדים בהחלטה כזו? (אני נוטה שלא, אבל לפעמים הם מפתיעים אותי בהצעות היצירתיות שלהם)
תודה לכן

לצפיה ב-'הייתי משאירה כפינת עבודה שקטה'
הייתי משאירה כפינת עבודה שקטה
21/01/2019 | 09:32
85
שמאפשרת לילדים הגדולים, בין היתר, להפגש עם חברים ללא נוכחות האחיות הקטנות.

הייתי מערבת את הגדולים במחשבות לגבי השימוש האפשרי בחדרון הנוסף. מעניין מה יציעו.
לצפיה ב-'לילדים שלי יש חדר משלהם'
לילדים שלי יש חדר משלהם
22/01/2019 | 01:18
104
(ובעצם גם לי היה כילדה), וזה לחלוטין לא פוגע בקשר ביניהם. הם משחקים הרבה מאוד יחד (בחצר, בחלל ציבורי של הבית או באחד מהחדרים שלהם). למעשה הם יחד עד הרגע שאחד מהם רוצה לישון והרבה פעמים כשאחד במיטה השני עדיין איתו בחדר והם מדברים ומדברים ומדברים.
אבל ההפרדה חשובה מאוד - כל אחד יכול ללכת לישון בשקט שלו (הגדול למשל אוהב לקרוא לפני שהוא נרדם, הצעיר צריך חושך כדי להרדם), לכל אחד יש את החפצים שלו שאסור לאח לקחת בלי רשות (ואני חושבת שזה טוב שכל אחד יודע שיש לו את החפצים שלו ולא הכל קומונאלי) והעיקר - כשאח אחד מעצבן את השני הם יכולים לעשות הפרדת כוחות כשאחד מהם או שניהם בחדרים שלהם, וכך גם אפשר להיות עם חברים גם בלי האחים. אצלנו הצעיר נדבק לגדול ולחברים שלו. הם רוב הזמן מסתדרים יפה מאוד יחד, אבל באיזשהו שלב הגדולים רוצים חופש מהקטן והוא לא מרפה, ואז הם הולכים לחדר של הגדול וסוגרים את הדלת. 
בלי ההפרדה הזו, אני חושבת שהקשר ביניהם היה פחות חזק כי היו יותר חיכוכים. 

אם אתם סוגרים עכשיו את המרפסת, גם אם אף ילד לא הביע רצון להיות לבד, בעיני כדאי שכרגע הבכורה והילד יהיו בחדר נפרד (הגדול יותר) והקטנות בחדר נפרד. 
עוד 3-4 שנים הייתי בודקת אם יש מצב כלשהו לעוד חדר כדי להפריד את הבכורה והבן, אפילו אם זה חלוקת החדר הקיים ל-2. בגיל ההתבגרות עדיף פינה פרטית גם אם היא קטנטנה. 
אם זה בשום ואופן בלתי אפשרי ואין כוונה לעבור בשכירות לבית אחר, הייתי עושה את המרפסת הסגורה לפינת משחקים ועבודה אך ורק לבכורה ולבן, ואם לאחד מהם יש חבר/ה, מותר להם להיות איתם שם לבד. עוד מספר שנים הייתי הופכת את החדר לחדר לבן, אבל שוב, בעיני אידיאלי חדר נוסף. 
לצפיה ב-'בקשה למנהלת הפורום בקשר למחקר הורים'
בקשה למנהלת הפורום בקשר למחקר הורים
10/01/2019 | 20:04
1
174
שלום, אני עורכת מחקר מטעם מכללת תל-חי בהקשר של נושא חשוב ונוגע ממש לרובנו - עמדות הורים לגבי שימוש ילדיהם באינטרנט. אשמח אם יתאפשר לי לפרסם פה פרטים וקישור כי מאוד חשוב לי להגיע לכמה שיותר הורים ברחבי הארץ. כמובן לא אעשה זאת ללא רשות מנהלת הפורום.

תודה, ד"ר לימור בשן
לצפיה ב-'אוקי '
אוקי
15/01/2019 | 13:21
19

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

ג'הארה דולה - בית מפנק ללידה טבעית
ג'הארה דולה
פורום מכשירי שמיעה
פורום מכשירי שמיעה
פורום תקשורת חזותית-מיתוג עסקי
בואו למתג את העסק שלכם

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה