לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2167221,672 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'שאלה לגבי משרת סטודנט'
שאלה לגבי משרת סטודנט
14/07/2019 | 23:25
2
188
שלום,
אשמח לדעת מה ההגדרה של משרת (או תקן) סטודנט.
האם זה מחייב שהאדם יהיה רשום כתלמיד באוניברסיטה?
מה ההבדל בין משרת סטודנט למשרה חלקית/שעתית מבחינת הזכויות של העובד?
אשמח לקבל תשובות ממעסיקים שיש להם ידע על תקנים והגדרות של משרות
תודה 
לצפיה ב-'זה מן הסתם שונה מחברה לחברה'
זה מן הסתם שונה מחברה לחברה
15/07/2019 | 10:26
119
אבל בדרך כלל, לפחות במקומות שאני יודע עליהם, אכן מצפים מהעובד להיות רשום בפועל כסטודנט במוסד אקדמי מוכר, לפעמים גם עם הגבלה מה התארים הרלוונטיים שאפשר להיות רשום אליהם. בדרך כלל מדובר במשרה לפי שעות, עם ציפייה למספר שעות מינימום מסוים. הזכויות הנוספות (למשל, בונוסים, ביטוחים והטבות) - שוב, מאוד תלוי במעסיק ושונה ממקום למקום. לא חושב שיש איזה משהו באמת כללי ומוגדר, כל מעסיק מגדיר את זה לפי מה שמתאים לו.
לצפיה ב-'במושג "משרת סטודנט" יש כמה הנחות סמויות'
במושג "משרת סטודנט" יש כמה הנחות סמויות
16/07/2019 | 11:01
139
1. שהעובד צעיר או לפחות בראש צעיר עם ההתלהבות של ההתחלה.
2. אי לכך, הוא ישמח לקחת עבודות שעובדים אחרים לא אוהבים לעשות ויעשה אותם עם מוטיבציה גבוהה.
3. מתישהו הוא יסיים את חוק לימודיו ואז הוא מועמד טבעי למשרה מלאה. מה שנקרא "עתודה".
4. בהנחה שמדובר בסטודנט למדעי המחשב או מקבילה הוא כנראה גם אינטלגנט, חרוץ, שאפתן, רוצה להתקדם בתחום ובעל מוטיבציה גבוהה ללמוד דברים חדשים ולהוכיח את עצמו.
5. ישמח לעבוד בשכר נמוך (יחסית להיי-טק).
6. בוודאות גבוהה הוא יישאר מרוצה בעבודה שלו לפחות עד סיום הלימודים מה שמבטיח שנה-שנתיים של שקט.

עכשיו תאורטית, אם יש מועמדים כאלה שלא רשומים באוניברסיטה, כנראה שהיו שמחים להעסיק אותם. מה שתיארתי למעלה מתאים כמעט לכל סטודנט, ולעומת זאת אני לא מכיר אף אחד שאינו סטודנט ועונה על הדרישות הנ"ל.

לגבי זכויות: מבחינת החוק אין הבדל בין עובד סטודנט לעובד שעתי אחר. אולי יש הסכם עם המעסיק (בכתב או בעל פה) שמקום העבודה מתאים את עצמו לדרישות הלימודים: שעות קורסים, תקופות מבחנים ואפילו חופשות סמסטר. זה שונה מעובד שעתי שלעיתים מחוייב בחוזה לימים שבועיים ושעות עבודה מסויימות.
לצפיה ב-'ראיונות ומצב משפחתי'
ראיונות ומצב משפחתי
15/07/2019 | 20:20
2
350
אהלן.
בשנות ה30 לחיי, עובד בתחום התוכנה כבר לא מעט שנים.
כיום אני עובד בחברה גדולה וכבר תקופה ארוכה די מאסתי בתפקיד.
רוב הקריירה עבדתי בסטארטאפים, והעבודה בחברה הנוכחית גרמה לי להבין סופית שזה מה ש"עושה לי את זה". לפחות כרגע.

אשתי בהריון מתקדם עם הילד הראשון שלנו. והתחלתי לגשש על חיפוש עבודה חדשה.
קיבלתי הצעה מחברת סטארטאפ קטנה (אחרי ה seed) שהתרשמתי לטובה.

לא העלתי במהלך הראיון את העניין שאשתי בהריון או שאין לי כרגע ילדים. ניסיתי "לגשש" כמה החברה ידידותית מבחינת שעות עבודה (בלי קשר לילד, אני לא רוצה לעבוד במקום שעובדים בו עד צאת הנשמה)

כן שאלתי על work life balance, ונאמר לי שהשעות די סטנדרטיות, עד כדי crisis או דברים דחופים, ושבפועל זה לא קרה הרבה עד עכשיו.

לא כל כך חוויתי איך זה לעבוד עם ילד ברקע, אז קודם כל חשוב לי להבין את התמונה עוד לפני שחתמתי על החוזה. לפחות איך זה בשנה-שנתיים הראשונות.

דבר שני, האם כדאי להעלות את העניין בשלב זה? מצד אחד, חשוב לתאם ציפיות. מצד שני, אני חושש שזה עלול להעלות למעסיק מין תחושה של סיכון. מהכירותי את עצמי, אני די טוב מבחינת ביצועים בעבודה, וחושב שהפסד של כמה שעות לפה או לשם בשבוע לא ממש ישפיעו על הביצועים.
לצפיה ב-'לא מומלץ'
לא מומלץ
16/07/2019 | 09:52
247
קודם כל, בעולם שלנו בצדק או שלא בצדק, הבאת ילדים לא אמורה להשפיע על היקף העבודה של הגבר. זה אמור להיות כמעט שקוף, כנראה שלהרבה מהעובדים בחברה יש או יהיו ילדים, זה לא מעניין ואם תתחיל להעלות את זה, זה יישמע כאילו אתה מחפש לעבוד פחות.
טוב ששאלת אותם לגבי הwork life balance, זאת הדרך הנכונה להעלות את הנושא וזה לא משנה אם זה בגלל גידול ילד, כלב או תחביב הטסת רחפנים.
מנסיוני האישי זה מאוד משתנה ממקום למקום בלי קשר לגודל החברה. אני כרגע בסטארטאפ אחרי סבב A והשעות ממש נוחות. יש עובדים שעושים בהגדרה 4 ימים בשבוע, ויש כאלה שעובדים ימים מהבית. ובנוסף, אף אחד לא עובד יותר מהתקן הרגיל. מכיר עוד סטארטאפים כאלה.
לצפיה ב-'זה תלוי בכם, כל הורה מתנהג קצת אחרת'
זה תלוי בכם, כל הורה מתנהג קצת אחרת
16/07/2019 | 09:54
193
לילדים יש נטיה להפתיע. הכאב אוזניים או הטלפון מהגננת שהילד הקיא מגיעים בדיוק כשאתה בדרך לפגישה.
מי יהיה זה שיעזוב הכל וייסע לילד? אתה? זוגתך? הסבתא? מטפלת?

וגם אירועים יותר משמחים - מי יהיה בבית בחופשים? מי יגיע למסיבות בגן?

אפשר לנהל קריירה עם ילד, אבל כדאי לתכנן. לא עד הפרט האחרון, אבל לדעת בגדול שבדרך כלל אתה לא נשאר בערבים, ושלפעמים יהיו בלתמים ואתה מצפה שזה לא יתקבל בעין עקומה.

טוב ששאלת על הbalance, ככה הם יודעים שזה חשוב לך. אם זה לא הדליק להם נורה אדומה נגדך - אז הם כנראה בסדר. 

מה שאני עשיתי כשילדיי היו קטנים יותר, והעמיתים הצעירים שלי עושים את זה כיום ,זה לקבוע ששעות אחהצ המאוחרות הן למשפחה (לא נשארים במשרד אחרי 5), ואחרי שהילדים הולכים לישון - נותנים עוד איזה שעתיים עבודה. כשהילד קטן, אז אפשר לבנות על זה שב8 הוא כבר ישן (לפחות הילדים שלי. שמעתי שמועות שיש ילדים יותר עירניים).

ושהיהי לכם בהצלחה ורוב אושר עם הילד.

לצפיה ב-'ציפיות שכר נמוכות מדי במסגרת ריאיון'
ציפיות שכר נמוכות מדי במסגרת ריאיון
14/07/2019 | 21:00
4
348
ערב טוב,

חדש בפורום - ומקווה שאיני עובר על חוקיו.
כמו כן, שאלתי אינה קשורה דווקא למקצוע בתחום ההייטק - אך המקצוע עצמו קיים גם בתעשיית ההייטק הרחבה.
אציין כי ניסיתי למצוא מידע בנושא (הרבה בגוגל וגם בפורומים השונים) - אך לא ממש בהצלחה.

סטטוס: מחפש עבודה מתחיל אחרי ריאיון מול משאבי אנוש.
בציפיות השכר כשנשאלתי נתתי טווח שכר עם הפרש יחסית זניח (X הנמוך, Y הגבוה).
לא קיימות טבלאות שכר מסודרות בנושא (כמו במקצועות אחרים - ואני בכוונה מערפל את המקצוע המדובר) והציפיות שנתתי התבססו על שיקול מסויים שחישבתי לעצמי (נסיון, ידע מקצועי, יכולת, סוג תפקיד, הערכה עצמית  וגם טבלאות שכר כלשהן).

הריאיון הלך אחלה. לא יודע מה יהיה בהמשך - אך זו לא הנק'.

המשכתי לחקור בנושא והצלחתי להגיע למידע קצת יותר מוצק בו הבנתי שעל סמך נסיוני + מקום העבודה, גודל החברה וכו' הייתי צריך להעריך את עצמי ביותר:
לסבר את האוזן: אם Y הוא 10K אז 12-12.5K ל Y העדכני.

שאלתי כזו:
עוד לא התקבלו תשובות מהמראיין וייקח זמן. אני שוקל אם לשנות את ציפיות השכר לשכר יותר גבוה. נ.ב. איני יודע מהם התנאים המוצעים עדיין מעבר לשכר.

האם כדאי להעלות את הנושא כבר עתה (להקדים תרופה למכה ואם התרשמו לטובה להרוויח מהמהלך - ואם לא אז לא)?
או
לחכות לתשובה מהמעסיק ואז לציין שהשכר לא מספק (המעסיק כמובן יכול לתת שכר מעל הטווח וגם מתחת לטווח כמובן). לציין שהחישוב שלי היה שגוי, קיבלתי הצעה טובה יותר (כמובן להמשיך לחפש...)
או
להמתין לתשובה ולהתחיל עבודה ובמקביל לחפש (אופציה לא הוגנת כלפי המעסיק)
או
לעבוד מספר חודשים עד שנה ולבקש ההעלאה? וכמובן שמשם להמשיך הלאה כטוב בעיניי.

איך מתמודדים עם סוגיה שלצערי סבוכה מאד עבורי... האם יש למישהו תובנות בנושא.
כרגע הציפיות שכר ניתנו ואני לומד את הנושא גם לפעם הבאה.

תודה רבה על הנכונות לעזור.
לצפיה ב-'קודם כל - כרגע הכדור אצלם'
קודם כל - כרגע הכדור אצלם
14/07/2019 | 21:32
1
233

להתקשר כדי לעדכן את ציפיות השכר שלך, לפני שהם קיבלו החלטה - עלול לפגוע בך, בהנחה שהם מראיינים עוד אנשים. מצד שני במקצועות הייטקיים, לבקש "מעט מדי" (בפער מהותי) ישים אותם בעיניי מעסיקים כמי שאין להם מה לספק למעסיק. במקרה שלך, אתה מתאר פער של כ-25%, זה לא משהו שיגרום, ככל הנראה, לתגובה כזו מצד המעסיק.

מה עושים? בלי לדעת בדיוק באיזה מקצוע מדובר, קשה לענות, אבל ברמת העקרון, אם זה מקצוע שלא קל למצוא בו עובדים, הייתי מעלה את הנושא הזה אחרי שהמעסיק היה חוזר אלי, כמו שהצגת את זה באופציה השניה - אבל לא אומר "השכר לא מספק" - אלא אומר "ממידע חדש שאספתי והגיע לידי במהלך חיפוש העבודה, הבנתי שטעיתי בציפיות השכר שהצגתי, ולכן אני מעוניין לעדכן אותן ל-....." ולקוות שזה לא יגרום להם "לחתוך" את המשא ומתן איתך.

נ.ב. חלק מטבלאות השכר עבור חברות הייטק מכסות מגוון מאוד רחב של מקצועות. ראה את הטבלאות הבאות בתור דוגמא כזו:

הטבלאות הללו, והפערים בין מקצועות שונים, עשויים לעזור לך למצוא מקצוע שדומה באופיו ואופי המועסקים בו, ולפי זה להעריך את מצבך טוב יותר.

בכל מקרה, אם מדובר בעבודה ראשונה שלך בחיים במקצוע הזה - ייתכן שהייתי אומר "שוין", ומתמקד בצבירת נסיון איכותי ככל האפשר, כדי שבעוד כמה שנים,  גם יהיה לך הרבה מה למכור, וגם תוכל לנהל את המשא ומתן על בסיס הנסיון הזה ולא רק על בסיס "מה שמקובל בענף".
לצפיה ב-'אמנם קיימים מספר שנות נסיון אך קלעת בתגובתך'
אמנם קיימים מספר שנות נסיון אך קלעת בתגובתך
14/07/2019 | 22:02
151
וסיפקת לי חומר טוב למחשבה, למרות הערפול היחסי בשאלתי.

לצערי, המקצוע רוויי בעובדים - יש המון ביקוש אך גם המון היצע.
כל שאלת השכר נובעת מהערכה עצמית (שעלתה פלאים פתאום אחרי חקר נוסף).

נמתין לתשובה עתידית ונפעל לפי תחושת בטן במקרה הנדרש (תוך חשיבה והכנה עצמית נוספת לקראת שיחה שכזו).

תודה על העדכון בנוסח אפשרי להצגת הנושא מול המעסיק.

מעריך מאד :)

לצפיה ב-'אני לא יודע להגיד לך מה נכון'
אני לא יודע להגיד לך מה נכון
14/07/2019 | 21:57
1
169
נתקלתי בקריירה שלי בהרבה פרדיגמות\פילוסופיות של מעסיקים בנוגע לדרישות (גבוהות \ נמוכות) של מועמדים וזה בעיקר תלוי בחברה.

מה שאני לא ממליץ לך לעשות זה לחתום על חוזה שאתה לא שלם איתו במטרה לפתוח את הנושא כשאתה כבר עובד, לדעתי הרב המוחלט של המעסיקים ימצאו את ההתנהגות הזאת לא הוגנת ו'יכעסו' עליך, בטח אם אתה דורש שינוי שהוא מהותי בעינהם, אחרי מספר חודשים קטן.
לצפיה ב-'מסכים בהחלט - חתימת חוזה מחייבת'
מסכים בהחלט - חתימת חוזה מחייבת
14/07/2019 | 22:04
154
לפחות לשנה ראשונה בתפקיד (לדעתי).

כנראה שאין באמת נכון במקרה הזה... אלא לנסות להטות את הסיטואציה לטובתך על הצד הטוב ביותר.

הואלת לי במחשבתך.
תודה :)

לצפיה ב-'אני מפרסם כאן את התוכנית הראשונה שכתבתי בשפת פייתון'
אני מפרסם כאן את התוכנית הראשונה שכתבתי בשפת פייתון
12/07/2019 | 12:03
5
398
כל הזכויות שמורות (C)

import numpy as np
a = [2,3,4,5]
for x in a:
 print(x)

print("var=",np.var(a))

לצפיה ב-'פתח בלוג'
פתח בלוג
12/07/2019 | 16:59
1
231
שמע עצה- העולם יסתדר גם בלי התוכנית הזו, אבל אם תפתח בלוג ותפרסם בדיוק כך את מה שאתה כותב- אט אט תגיע גם לדברים מורכבים ומאתגרים יותר, יהיה מי שיפיק מזה תועלת, וגם תרוויח מזה סיפוק ואף תוכל להוסיף את זה לקורות החיים שלך.
אני ניהלתי בעבר בלוג מקצועי שתרם לי המון מקצועית ותעסוקתית.
לצפיה ב-'תודה גארי, תמיד ידעתי שאתה חבר אמת...'
תודה גארי, תמיד ידעתי שאתה חבר אמת...
12/07/2019 | 18:32
221
בשונה מחלק מהצבועים כאן בפורום....
גלינג... גלינג....
אבל אתה לא חושב שעדיף לפרסם את ערימת השטויות שלי ישר בחשבון הלינקדאין?
יש לי שם המלצה ממש טובה מאדון קראב....
לצפיה ב-'numpy, זה צעד קטן שיוביל אותך לדרך גדולה'
numpy, זה צעד קטן שיוביל אותך לדרך גדולה
13/07/2019 | 14:31
2
224

אגב, ייתכן שאחרי כמה זמן תחליט ש-R ו-matlab מספיקות לך, אבל גם במקרה כזה הזמן שתשקיע בלימוד פייתון ו-numpy יהיה זמן שהושקע היטב.
לצפיה ב-'משתמש לאחרונה ב-R'
משתמש לאחרונה ב-R
14/07/2019 | 10:53
1
131
יש חבילות סטטיסטיות חזקות (קוד פתוח).... הכל יורד בלחיצת כפתור
לצפיה ב-'סיבה טובה לדעת פייתון - אם במקום העבודה הבא שלך משתמשים בה'
סיבה טובה לדעת פייתון - אם במקום העבודה הבא שלך משתמשים בה
14/07/2019 | 21:35
150

גם אם כיום אתה עובד עם R, זה לא מבטיח שבמקום העבודה הבא  יעבדו עם R. אני בעד ללמוד ולהכיר כלים אחרים וסביבות אחרות גם למען היכולת להשתלב בהן ביתר קלות בעתיד, וגם כי לפעמים מגלים שם רעיונות חדשים וכלים חיצוניים חדשים, שניתן לאמץ גם לסביבה שאתה עובד בה כיום.
לצפיה ב-'python או שפה דומה למתכנת אמבדד, איך מסתדרים עם זה?'
python או שפה דומה למתכנת אמבדד, איך מסתדרים עם זה?
11/07/2019 | 20:32
14
256
בכללי, אני איש חומרה במקור ומתכנת אמבדד (עם/בלי מערכות הפעלה) לא רע ב 20 שנה האחרונות שמתכנת ב C ומעט באסמבלר.

בשנים האחרונות אני מוצא יותר ויותר צורך בכלי להתממשקות מול יחידת הקצה. ביחידת הקצה אני בונה CLI או הקס טרמינל שמשמש לביצוע פעולות ושליפת נתונים ובצד המחשב אני משתמש בטרמינל או בכלים קצת יותר מתוחכמים (למשל DockLight)
הבעייה שלי מתחילה כשאני צריך לבצע פעולות קצת יותר מתוחכמות משליחת פקודה וקבלת נתונים. רוב הזמן אני כותב סקריפטים ל DockLight אבל זו עבודה מתסכלת ואיטית.
חשבתי כי אוכל להשתמש בשפה כגון python לביצוע הסקריפטים וניסיתי ללמוד אותה. השקעתי מספר ימים בתקופה שהייתי בין עבודות (לפני מספר חודשים) בשימוש ב pycharm וקריאה/צפייה ביוטיוב ופשוט לא הצלחתי להכניס את זה לראש. רשימות, Tuples ומבנים אחרים בהם מעולם לא השתמשתי ואני לא מבין למה  להשתמש בהם. סביבת פיתוח נטולת נקודות עצירה והצגת משתנים דינמית כמו  כל סביבה אחרת בה עבדתי ב 20 שנה האחרונות והרשימה נמשכת... אני יודע כי אהיה חייב להשתמש בשפה זו או דומה בשנים הקרובות אז הייתי שמח להמלצה לשפה/כלי שיוכל לתת לי את היכולות הבאות (בעבודה בסביבת ווינדוס):
-קלט נתונים מ:קובץ,  וכו'
-פלט נתונים ל:קובץ,UART, USB חלון.
-עיבוד ומבני נתונים: דומה ל C ככל האפשר.

*בזמנו (במילניום הקודם...) כתבתי מספר תוכנות ניהול ובקרה תחת וויז'ואל בייסק. האם ישנה תוכנה המאפשרת לי ממשק דומה למה שביצעתי שם? (לשרטט חלון, להציב כפתורים וחלונות ולהוסיף קוד) האם ישנו כלי כזה התומך C?
לצפיה ב-'אם אציע את C++ זה ייחשב הטרלה? :)'
אם אציע את C++ זה ייחשב הטרלה? :)
12/07/2019 | 11:15
1
158
וברצינות, פיית'ון נשמעת מתאימה למטרה, אבל צריך להתרגל אליה ולהבין עד כמה היא שונה ממה שאתה רגיל ב-C.
אני קצת מופתע מהשאלה שלך על רשימות ו-Tuples. רשימות זה המקביל למערכים, Tuples הן דרך מהירה ו-ad-hoc-ית ליצור מה שב-C היית מגדיר "ידנית" כ-struct. אלה בדיוק הכלים המוכרים לך, רק עם כתיב שונה ויכולות מורחבות.

(גילוי נאות: אני שונא שפות שהן לא strongly typed בזמן קומפילציה ואוהד מושבע של C++)
לצפיה ב-'list פיית'וני'
list פיית'וני
12/07/2019 | 12:29
130
הרבה יותר דומה ל-vector או list של STL, בגלל שהוא דינאמי ויכול לגדול או לקטון ואפשר להכניס איבר בין כל שני איברים.
גם זאת השווה לא ממש טובה כי List בפיי'תון יכול להחזיק טיפוסים שונים והמבנים ב-STL טמפלטיים על סוג הטיפוס.

לצפיה ב-'אם אטריל גם קצת'
אם אטריל גם קצת
12/07/2019 | 11:33
4
161
"סביבת פיתוח נטולת נקודות עצירה והצגת משתנים דינמית כמו  כל סביבה אחרת בה עבדתי ב 20 שנה האחרונות"
לא נשמע שבאמת עבדת עם PYCHARM.

מעבר לזה, פייתון היא שפה שמשלבת בתוכה כמעט את כל הפרדיגמות. מסקריפטים דרך פונקציונלי, איטרטיבי, OOP ועד WEB.
זו שפה שבמהות שלה דוגלת במימד של חופש. כלומר, כל מה שלא צריך עבור הקוד עצמו לא יהיה שם. זו בדיוק הסיבה שלא מצהירים על TYPE של משתנה, אין בעיה שמשתנה יקבל STRING ובהמשך יקבל LIST ועוד. הכל חופש מלא. זו הסיבה גם שקוד PYTHON תמיד יהיה קצר יותר מכל קוד בשפה אחרת.

ואחרי שאמרו את זה,
אתה תבין PYTHON רק אם תבין כלל בסיסי מאוד. כל דבר בPYTHON הוא אוביקט.

לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
12/07/2019 | 11:45
3
110
איך פייתון ביחס לשפות כגון R או matlab?
לצפיה ב-'תודה (ולא הטרלתם...), מספר נקודות נוספות.'
תודה (ולא הטרלתם...), מספר נקודות נוספות.
13/07/2019 | 12:52
2
108

במה שכתבתי בנוגע ל"רשימות ו-Tuples". אני הבנתי מה זה, מפריע לי הצורך המיותר ללמוד שוב מושג חדש לדבר קיים וללא תוחלת. 

נקודה נוספת היא שבכנות, נמאס לי ללמוד כל מספר שנים שפה חדשה ולוהטת (פעם CPP נחשב לדבר הכי חם בתחום ואז סי-שארפ ואז ג'אווה אם אתם זוכרים) שנעלמת וחוזר שוב. התחלתי לכתוב קוד כבר בשנות ה 80, אסמבלר ובייסק על סינקלייר (ואפילו היה לי את הדגם המשודרג עם 48K!) ואז פורטראן, קובול, ואסמבלר במהלך הלימודים ואחריהם פאסקל וסי כך שלהוסיף עוד שפה אחת לאוסף כבר פחות מלהיב אותי...

חלק גדול מאוד מהזמן אני מתכנת C "קרוב לברזלים" במגוון רב של כלי פיתוח ומערכות הפעלה ולא נראה לי סביר להשקיע כ"כ הרבה זמן לשפה אחרת בה אשתמש לעיתים נדירות. כדי להגיע לרמת כתיבה של "בסדר" בפייטון אצטרך להשקיע לא מעט...

עבדתי עם PYCHARM וכסביבת פיתוח הוא היה מאוד לא נוח לי (ועבדתי כבר עם אי אלו סביבות אקליפס). לא הצלחתי לבדוק את הקוד תחבירית!

מה שהייתי מעדיף הוא להמשיך לעבוד ב C תחת ווינדוס, כיום אני כותב מפעם לפעם ב VC בחלון DOS, אבל עם יכולות להתממשק לחלונות, כפתורים וערוצי תקשורת. כפי שכתבתי, ממשק המשתמש של ה VB הישן היה יכול להיות הכלי האידאלי בשבילי.
ואם לא... מה היא השפה המומלצת לשימוש? אני צריך משהו פשוט יחסית, בעל יכולות להתממשק לחלונות, כפתורים וערוצי תקשורת ויכולת עיבוד נתונים צנועה יחסית.

לצפיה ב-'ההודעה הזו נשמעת לי קצת מוזר...'
ההודעה הזו נשמעת לי קצת מוזר...
13/07/2019 | 16:28
96
מפתח שלא רוצה להתקדם עם הזמנים?

סבבה, חפש עבודה בפיתוח לקומודור

אבל ברצינות רגע.
יש לך כמה אפשרויות:

1. אם אתה עובד ב-VS, אתה יכול לפתח יישומי GUI גם ב-C, ותקבל פחות או יותר אותו כלי ליצירת ממשק GUI שהיה לך ב-VB.
כמובן, בניגוד ל-VB תצטרך לכתוב הרבה יותר קוד C כדי לתמוך ב-GUI.

בגדול, אתה צריך להכיר WIN32 API.

2. VB אומנם מתה, אבל VB .NET יחסית קרובה אליה, אז אולי תוכל להסתדר איתה.

3. גם #C קרובה יחסית למה שאתה מכיר.

האמת שאני לא בטוח על איזו שפה להמליץ לך, כי אתה עובד ב-Windows, ואני יודע שלהתממשק להתקני USB שונים ומשונים ב-Windows זה חתיכת סיוט.

מה שכן - אותו Glade ש-choo המליץ לך עובד גם עם C.
אבל הספרייה שמאחוריו (GTK) משתמשת בסגנון כתיבה ב-C שכנראה יהיה לך זר לחלוטין,  עד כדי כך שלא תכיר את השפה.

הוא הפתיע אותי לראשונה כשהשתמשתי בו, אבל בגלל שהיה לי כבר רקע ב-OOP, הבנתי מה הולך שם.
לצפיה ב-'ממה שאתה כותב, אם אתה רק תחת windows'
ממה שאתה כותב, אם אתה רק תחת windows
14/07/2019 | 09:01
64
לך על C# (או אפילו managed ++C
לצפיה ב-'קצת רשמים פיתוניים של מי שעובד עם C או ++C:'
קצת רשמים פיתוניים של מי שעובד עם C או ++C:
13/07/2019 | 15:09
5
172

אמנם אני איש תוכנה במקור, ןלא חומרה, אבל הרקע ההסטורי שלי קצת דומה לשלך - התחלתי עם בייסיק על TRS-80 של רדיושייק בשנות ה-80, עברתי דרך תיכנות על vic-20 אצל חבר, בהמשך עבודה עם sinclare QL בבייסיק ואסמבלי, בדרך למדתי קצת פסקל על מיני-מחשבים, הגעתי לאקדמיה ואחרי כמה סמסטרים של תיכנות בפסקל למדתי C, בבית למדתי tcl וכתבתי ביחד עם חבר פרוייקט GUI לא קטן ב-tcl/tk, בהמשך יצא לי לעבוד בעבודה בפרל, אסמבלי ו-C. המשכי ל-objective C ול-++C במקום עבודה אחר, עברתי במקום שכתבתי בו ב-java, ואז חזרתי לסביבות של C ו-++C למשך ה-15 שנים הבאות, תוך כדי כתיבת סביבות של בדיקות אוטומטיות בפרל, ובעשור האחרון בפייתון (אגב, את כל אחת מהשפות הללו למדתי בבית בהיקף כזה או אחר כמה שנים לפני שהגעתי לעסוק בהן בתעשייה, למעט objective C, שבה נתקלתי לראשונה במקום עבודה בשנת 97, הרבה לפני שסטיב ג'ובס ואפל הפכו אותה לפופולרית).

גם אני עם השנים התחלתי להתעייף מלרוץ ללמוד כלים חדשים, שלכאורה עושים את אותו הדבר רק בצורה אחרת - ואכן רוב הכלים (כמו גם רוב השפות) הם מיותרים - אבל מדי פעם אחד מהם תופס והופך לסטנדרט תעשייתי (אין דרך אחרת אפקטיבית שתוביל לקדמה בצורה כזו מהירה - ראה את זה כמו "ברירה טבעית" של שפות תיכנות, כלי פיתוח וספריות צד ג, לעומת התהליך הביורוקרטי שבו תוכננה ופותחה שפת ADA).

בהסתכלות של "צופה ביקורתי" - פייתון היא אחת מהשפות שתפסו כסטנדרט תעשייתי, והיא יושבת חזק על התפקיד שלפניה סיפקה אותו ג'אווה (שבעצמה לקחת את התפקיד מ-++C). כמו שג'אווה ייעלה תהליכי פיתוח, משום ששיחררה את המפתחים מחלק מהבעיות של ++C (בעיקר במה שקשור לניהול משאבי זכרון ו"מריחות זכרון"), בעולמות שבהן לא היה צורך ביעילות והשליטה ש-++C סיפקה למפתח, כך פייתון עושה את זה, עם סינטקס הרבה פחות "רועש" והרבה פחות boiler-plate code, במקומות שבהם לא צריך את היעילות והסקיילאביליות הפנימית (מבחינת ריבוי נימים) של ג'אווה. ההבדל הוא שפייתון, עם ה-duck typing שלה, מגיעה עם תג מחיר נוסף לא זניח - חוסר היכולת לתפוס הרבה סוגי שגיאות בזמן קומפילציה. אני לא אוהב את המחיר הזה - אבל עולם הפיתוח לא הקשיב לי ;)

לאחר הפתיחה הזו - למרות שאני מפתח תוכנות תשתית מערכתיות ב-C וב-++C, את הקוד הזה צריך לבדוק איכשהו, ברמה מערכתית. את כלי הבדיקה הללו תמיד כתבתי בשפות עיליות יותר - פעם פרל (כשהבחירה היתה בידי), כיום פייתון (שאחרים הכתיבו לי). אם הייתי צריך לכתוב את תוכנות הבדיקה הללו באותן שפות שבהן אני כותב את התוכנה הנבדקת - הייתי מבזבז הרבה זמן בפיתוח כלי הבדיקה ותוכניות הבדיקה הללו. התוכניות הללו מה שחשוב הוא להפעיל ולנהל מספר תהליכים, לשלוח ולקבל הודעות, לפרסר סטרינגים וקבצי קונפיגורציה, וכדומה. בדברים הללו, שפות הסקריפט הרבה יותר נוחות ויעילות מאשר שפה כמו C. זמן כתיבת הטסט מתקצר משמעותית, כמו הבאגים בטסט עצמו קטנה משמעותית.

אז נכון, השפות הללו נראות כאילו הן עושות את אותו הדבר אחרת - אבל זה רק אם משתמשים בהן לדברים הלא נכונים. ברגע שתשתמש בהן ל"דברים הנכונים" - תתחיל להרויח מהן.

ולשאלה "אז למה לא פשוט ויז'ואל בייסיק'"? אתה יכול להשתמש ב-VBA אם זה מה שמתאים לך - בהנחה שמיקרוסופט אכן מתחזקת אותה. קח בחשבון שזה מגביל אותך לסביבה של מיקרוסופט, ושבתחומים מסויימים (כמו פירסור סטרינגים וטיפול בקבצים) VB חלשה בהרבה לעומת פייתון. מהצד השני, אפשר לכתוב GUI גם בפייתון, ויש אפילו GUI editor גרפי שתוכל להשתמש בו, שנקרא glade, שמייצר ממשקים גרפיים בצורה גרפית, שומר אותם בתור קבצי XML, ומספק ספריה שיודעת בזמן ריצה לבנות את הממשק החלונאי מתוך אותם קבצי XML. הכלי הזה פחות מהוקצע מ-VB, למיטב ידיעתי, ודורש יותר אינטגרציה ראשונית של כלים (בניגוד ל-VB שמגיע בתור חבילה אחת) - אבל מצד שני, למיטב ידיעתי מספק פתרון הרבה יותר נוח ליכולת לשנות את גודלו של הממשק החלונאי על ידי המשתמש (משהו שלפחות בזמנו מיקרוסופט לא סיפקו לו פתרון מספיק פשוט).

לבסוף, פייתון יודעת להתממשק עם קוד -C, באמצעות כלים כמו swig. למעשה, רוב שפות הסקריפט שמגיעות במקור מיוניקס יודעות לעשות את זה.

לגבי ברייקפוינטס - בגלל שהקוד שאני עובד עליו ב-15 שנים האחרונות הוא קוד "מקבילי מבוזר ומערכתי מדי", נאלצתי לזנוח את ה-break points לטובת שימוש הולך וגובר ב-trace logs. זה גם מה שאני עושה עם פייתון, ובשילוב עם ריבוי של טסטים אוטומטיים ממוקדים, ועם ה-stack trace המפורט שפייתון מדפיסה כשנזרק exception - זה מהווה תחליף לא רע. בפועל, אנשי פייתון רציניים שעבדתי איתם (אלו שעובדים אקסקלוסיבית בפייתון) כן משתמשים ב-break points ושאר ירקות ב-pycharm.
לצפיה ב-'תודה, עלו כאן כמה דברים שלא חשבתי עליהם.'
תודה, עלו כאן כמה דברים שלא חשבתי עליהם.
14/07/2019 | 22:01
4
65
"ויז'ואל בייסיק" היא שפה מאוד לא נוחה למי שרגיל לעבוד ב C... אחד מהפרויקטים הראשונים שלי נכתב ב Quick Basic הישן והתחזוקה שלו הייתה חתיכת סיוט (לפחות יצא לי משהו אחד טוב מפשיטת הרגל של החברה) מה שהתכוונתי שהזכרתי את ה"ויז'ואל בייסיק" הוא היכולת ליצר במיידי חלונות עם כפתורים ותצוגה.

תודה choo, עכשיו אני מתחיל להבין את הנהירה לפייטון ולשפות סקריפטים אחרות. אני לא בטוח כי המצב שלי דומה למה שתיארת, אני אפילו לא מתקרב לכתיבת בדיקות אוטומטיות אלא יותר לכתיבת כלי דיבג קטנים (פחות מאלף שורות), אמינים ככל האפשר, מהר ובזמן הצורך. לדוגמה, הייתי זקוק נואשות ל Ber meter שמה שהוא צריך לעשות זה לשלוח הגדרות ולשדר נתונים לכרטיס אחד ולקרוא ולהשוות את נתונים מכרטיס אחר. לכתוב דבר כזה ב C הוא מאוד מהיר (למעט ההתממשקות עם העולם החיצון) ולכתוב דבר כזה בפייטון ייקח לי מן הסתם יותר זמן. אז אם הבנתי נכון אז כתיבה בפייטון (ללא ה glade וכלים נוספים) לא תשחרר אותי מההתממשקות החוצה כך שבשביל מה שאני זקוק לו לא אקבל יתרון גדול...

נראה לי כי הכי אופטימאלי בשבילי כיום הוא להמשיך לעבוד בVS ב C רגיל ולנסות ללמוד את ה API...
(אולי זה אפילו טוב יותר, בחברה הקודמת היה בחור אחד בצוות האמבדד שידע קצת פייטון וכולם התעלקו עליו....)

תודה choo, עכשיו אני מתחיל להבין את הנהירה לפייטון ולשפות סקריפטים אחרות.
לצפיה ב-'ברור שבלי "תוכנה לתיכנון ממשק חלונאי" יהיה לך קשה'
ברור שבלי "תוכנה לתיכנון ממשק חלונאי" יהיה לך קשה
15/07/2019 | 03:08
2
59

אבל לכתוב תוכנה חלונאית ידנית ב-C, כשיש לך אלטרנטיבות נורמליות יותר, זה רעיון רע מאוד.

כמו שכתב פה מישהו אחר - אתה יכול להתקין את glade ואת gtk+, להשתמש ב-glade כדי לייצר את הממשק החלונאי, ולכתוב את הקוד של התוכנה ב-C.

כדי ללמוד לכתוב תוכנה חלונאית פשוטה ברמה כמו שתארת, כנראה תצטרך להשקיע 1-2 שבועות בלימוד ותירגול. האם שווה לך לעשות את זה? זו שאלה שאתה צריך לשאול את עצמך. בעיניי, ללמוד עוד כלים זה דבר מאוד שימושי. מצד שני, כשאתה מציג את "לא לדעת פייתון כדי שלא יתעלקו עלי כמו הבחור מהמקום הקודם" - כנראה שיש לנו קווי מחשבה מאוד שונים.
לצפיה ב-'מצטער, לא בדיוק הבנתי'
מצטער, לא בדיוק הבנתי
16/07/2019 | 22:09
1
35
"לכתוב תוכנה חלונאית ידנית ב-C", מה הכוונה? אני כנראה לא מבין את ההבדל בין השימוש ב-glade כדי לייצר את הממשק החלונאי ואת התוכנה ב-C לבין שימוש ב API של C (VC היא השפה/סביבה המועדפת) כדי לייצר את הממשק החלונאי ואת התוכנה ב-C.

כנראה שלא הסברתי את עצמי נכון. אני בתהליך למידה וכתיבה של קוד קיים (שנכתב ע"י לפחות 5 אנשים שונים בעבר, אף אחד לא עובד בחברה כרגע) שמטפל במערכת תקשורת מה RF עד שכבת האפליקצייה ומוצף בעבודה מעל הראש, זו הסיבה שאני מחפש פיתרון "מהיר ומלוכלך" לפתור בעיות שאני נתקל בהן שידרוש ממני מינימום למידה/זמן (בחברה לפני הקודמת שלי היה בחור במשרה מלאה שכתב ב C# את כל הטסטרים, זה פישט לצוות שלי את עבודת הפיתוח/קידוד בצורה מדהימה).
לדעתי, הפיתרון המהיר (שאולי לא הטוב/נקי) ביותר הוא להשתמש במה שאני כבר יודע (הווה אומר C) וללמוד כיצד ליצר ולהתממשק ל GUI (בין עם glade  ובין עם API של VC)

ד"א, הבחור שסיפרתי עליו פשוט נדפק כתוצאה מהידע שלו בפייטון. הוא היה מתכנת RT טוב שהתעסק עם פיתוח/הגדרות מערכת ושאר הדברים המעניינים. אחרי שלמד פייטון הוא התחיל לקבל את העבודות הפשוטות (והמשעממות) של קידוד פשוט כך שישאר לו זמן פנוי "כדי שיוכל לתת תמיכה לצוות" (ואז היה צריך להשקיע עוד כמה שעות בשבוע כדי לגמור את הכל...)

...וכשהחברה שעבדנו בה נסגרה הוא גמר עם קו"ח עלובים מבחינה תעסוקתית.

לצפיה ב-'אפשר לבנות ממשק משתמש בקוד, או באמצעות תוכנה גרפית'
אפשר לבנות ממשק משתמש בקוד, או באמצעות תוכנה גרפית
17/07/2019 | 02:18
35

או שאתה כותב משתמש בתוכנה גרפית כדי לתכנן את ממשק המשתמש ו"לבנות" אותו (כפתורים, תיבות שיחה, תיבות טקסט, איפה נמצא כל drop-down list וכיוצא בזה), או שאתה כותב את הכל רק דרך קוד ב-C (מפעיל API שמייצר חלון, מפעיל API אחר שמייצר בתוך החלון תיבת טקסט ו-API אחר שמייצר תוית ליד תיבת הטקסט, ו-API אחר כדי להגדיר איך התוית ותיבת הטקסט ממוקמים זה ליד זה, וכיוצא בזה).

נ.ב. הבחור ההוא לא נדפק כי "הוא ידע פייתון" - אלא כי הוא נתן למנהל שלו לדחוק אותו לפינה. אני תמיד דאגתי "להכיר ספות אחרות וכלים אחרים" - ועדיין עבדתי על מה שעניין אותי בעבודה, במקביל ל"עזרה לצוות". לעיתים מאוד רחוקות ישבתי לכתוב כלי נקודתי עבור מישהו אחר, והשקעתי את זמני יותר בלעזור לאחרים ללמוד פייתון או פרל או מה שהיה רלוונטי, כדי שיוכלו לכתוב לעצמם את הכלים הללו. זה פשוט הרבה יותר סקיילאבילי וגמיש ניהולית מאשר העולם הישן שבו "כל אחד מכיר רק את הריבוע שלו". זה לא מנע ממני לעסוק במרבית הזמן בקוד של המוצר ובמשימות מעניינות. העובדה שהרבה אנשים מעדיפים להיות פאסיביים ולא לנהל את הקריירה המקצועית שלהם היא דבר מצער - אבל זה מגיע בראש ובראשונה מאופיו של האדם, ולא ממה שהוא יודע.
לצפיה ב-'נו, אז תגרור כפתורים בVS בפרוייקט winforms ותהיה מאושר '
נו, אז תגרור כפתורים בVS בפרוייקט winforms ותהיה מאושר
15/07/2019 | 07:49
18
לצפיה ב-'קודם כל לא הייתי פוסל את פייתון'
קודם כל לא הייתי פוסל את פייתון
14/07/2019 | 20:07
69
כמו שכתבו כאן היא בכל זאת נהפכה לסטנדט.
אני גם לא סובל את האקליפס, אבל אפשר לעבוד גם עם עורכי טקסט מעולים והדפסות דיבאג - למשל עם visual studio code.
הייתי גם בודק אם אפשר לעבוד עם nodejs:

לצפיה ב-'מימוש interface'
מימוש interface
12/07/2019 | 11:55
2
206
נתקלתי בשאלה ברשת של מימוש hotel manager interface - מישהו יכול לעלות את הפתרון שלו עם hashMap?
מקבלים interface + Reservation class ואמורים לממש ב-class אחר

זה הלינק לשאלה -

package test;

import java.time.LocalDate;
import java.util.List;

publicinterfaceHotelManager{

/**
    * Sets the number of rooms in the hotel.
    */
void setNumberOfRooms(int numRooms);

/**
    * Tries to add a reservation to the system.
    * Reservation will be added successfully only if during the whole time frame from its fromDate to its toDate there is
    * a free room in the hotel.
    * @param reservation reservation to add
    * @return true if added reservation successfully. False otherwise.
    */
boolean makeReservation(Reservation reservation);

/**
    * Cancels the reservation with the given id.
    * @param reservationId id of reservation to cancel
    */
void cancelReservation(int reservationId);

/**
    * Get the reservation with the given id.
    * @param reservationId id of reservation to fetch.
    * @return Reservation with the given id or null if no reservation with that id exists.
    */
Reservation getReservation(int reservationId);

/**
    * Return the number of available rooms on the given date.
    * @param dateToCheck date to check number of available rooms
    * @return number of available rooms on the given date.
    */
int getNumberAvailableRooms(LocalDate dateToCheck);

/**
    * Get the price of all reservations that start on or after the given from date AND end on or before the given to date
    * (if a reservation starts before the given from date or ends after the given to date don't count it)
    * @return the sum of prices of all reservations that start and end during the given timeframe
    */
int getPriceOfReservations(LocalDate from,LocalDate to);

/**
    * Gets all the reservations that start on or after the given from date AND end on or before the given to date
    * sorted by price in an ASCENDING order.
    */
List<Reservation> getAllReservationsSortedByPrice(LocalDate from,LocalDate to);

/**
    * Gets all the reservations that start on or after the given from date AND end on or before the given to date
    * sorted by date in an ASCENDING order.
    */
List<Reservation> getAllReservationsSortedByDate(LocalDate from,LocalDate to);

}

וזה ה- Reservation

privatefinalint id;
privatefinalLocalDate fromDate;
privatefinalLocalDate toDate;
privatefinalint price;

publicReservation(LocalDate fromDate,LocalDate toDate,int price){
this.id = generateRandomId();
this.fromDate = fromDate;
this.toDate = toDate;
this.price = price;
}

publicint getId(){
return id;
}

publicLocalDate getFromDate(){
return fromDate;
}

publicLocalDate getToDate(){
return toDate;
}

publicint getPrice(){
return price;
}

privateint generateRandomId(){
return(int)(Math.random()*10000000);
}

publicString toString(){
return"id: "+ id +", from: "+ fromDate +", to: "+ toDate +", price: "+ price;
}

}

לצפיה ב-'אתה צריך ייעוץ של מומחה '
אתה צריך ייעוץ של מומחה
12/07/2019 | 13:05
1
125
לצפיה ב-'אשמח לפתרון - לא הצלחתי'
אשמח לפתרון - לא הצלחתי
13/07/2019 | 08:55
43
לצפיה ב-'שלום לכולם'
שלום לכולם
( לעמוד שלי בתפוז )
09/07/2019 | 09:59
4
295
לצפיה ב-'שלום גם לך'
שלום גם לך
09/07/2019 | 10:01
2
171

לצפיה ב-':)'
:)
( לעמוד שלי בתפוז )
09/07/2019 | 10:03
1
32
לצפיה ב-'בהצלחה'
בהצלחה
09/07/2019 | 10:04
47
לצפיה ב-'קישור לפורום שלך?'
קישור לפורום שלך?
11/07/2019 | 13:26
37
לצפיה ב-'חיפוש עבודה'
חיפוש עבודה
04/07/2019 | 16:41
20
600
קצת רקע על עצמי: מתכנת web בעל 10 שנות ניסיון, לא בהכרח בטכנולוגיות הכי עדכניות בשוק, אבל רוצה להתקדם לשם.
השאלה מופנית בעיקר למראיינים: לא הולך לי בראיונות. אני לא מצליח להביא את הידע והיכולות שלי מהיום-יום בעבודה למבחנים/ראיונות (בעיקר פרונטליים). זה מאד מתסכל ומוריד את הבטחון העצמי ככל שמתווספות תשובות שליליות.
מנסה בכל הכח לעבוד על עצמי הן מבחינת ידע וגם מבחינת מוכנות לסיטואציות של ראיונות. השאלה שלי עד כמה אתם מוכנים לתת צ'אנס למועמד שלא "מפציץ" בראיון אבל מראה שיש פוטנציאל ומוטיבציה ללמוד דברים חדשים וגם בקו"ח רואים שעשה דבר או שניים בחייו, לא בהכרח בטכנולוגיות הדרושות אבל "ליד".
לצפיה ב-'לא ממש מוכנים'
לא ממש מוכנים
04/07/2019 | 16:50
379
אתה אומר בעצם לוותר על הראיון ולקבל כל מישהו על סמך הצהרות. זה לא עובד ככה.
מציע לך לשנן בעל פה שאלות ממבחני עבודה מהאינטרנט. השאלות חוזרות על עצמן, יש גם דפוסים קבועים שחוזרים על עצמם. בהשקעה לא גדולה אתה יכול ליישר קו עם 80% מהשאלות בראיונות עבודה ועם הנסיון שלך זה אמור להספיק.
לצפיה ב-'לעבור ראיונות זאת יכולת בפני עצמה'
לעבור ראיונות זאת יכולת בפני עצמה
04/07/2019 | 18:06
278
אפשר ללמוד ולהשתפר בזה, זאת הגישה הנכונה ל'בעיה' שלך.

השאלה שלך כללית מדיי ואי אפשר לתת תשובה טובה.
תלוי 'כמה לא הפצצת' תלוי ברף\גישה של החברה הממיינת, ברזומה שלך ובקשרים שלך בחברה הזאת ועוד ועוד.
שים לב שלא בהכרח מה שאתה חושב שעושה רושם בקו"ח, יעשה רושם על החברה שמגייסת.
לא תמיד מי שמראיין אותך מחליט אם לתת לך חוזה, לפעמים הוא רק נותן input ומחליטים אחרי כמה ראיונות.

מצב שבו לא שואלים שום דבר טכני הוא מצב נדיר שקורה בד"כ אם יש לך קבלות מאד חזקות שהחברה המגייסת מאמינה להן.
לצפיה ב-'נו מה חשבתה, שמבחנים יש רק בזמן הלימודים בביה"ס,'
נו מה חשבתה, שמבחנים יש רק בזמן הלימודים בביה"ס,
04/07/2019 | 23:33
1
210
בתיכון, באוניברסיטה וזהו ?  כל החיים יש מבחנים מלחיצים.  ככה זה גם בטבע אפילו חתולי רחוב עומדים במבחני השרדות כל יום.

יש אסכולה שטוענת שאסור  לתת לילדים מבחנים עם ציונים, זה מלחיץ, זה קשה,  זה מאמלל ילדים שמקבלים ציונים נמוכים , זה יוצר אי שוויון חברתי ...
ומה שוקרה שילדים שלומדים בבית ספר פתוח ללא מבחנים וציונים מגיעים אחר כך לשוק התעסוקה התחרותי לא מוכנים ולא מחושלים מספיק. הרי אפילו בעל בסטה בשוק צריך להתמודד עם תחרות.

בקיצור לך ללמוד את החומר הרלוונטי למשרה המבוקשת לקראת  ראיון העבודה.
לצפיה ב-'והם קוראים לשוויון חברתי.'
והם קוראים לשוויון חברתי.
05/07/2019 | 10:18
168
הטבע לא שוויוני...

אחד גבוה, השני נמוך.
אחד חכם, השני לא.

לאחד יש גדול, לאחר יש קטן...

אני דורש שוויון ברית מילה לכולם!

לצפיה ב-'צור אתי קשר ואנסה לעזור לך'
צור אתי קשר ואנסה לעזור לך
04/07/2019 | 23:47
1
217
קח בחשבון שאני בטיים זון של פאסיפיק טיים
לצפיה ב-'עלק לעזור, אתה מנסה להוריד ישראלים מהארץ'
עלק לעזור, אתה מנסה להוריד ישראלים מהארץ
05/07/2019 | 09:26
187
חסר לך מהנדסי תוכנה באוסטרליה, או שאתה מעדיף שאלו יהיו ישראלים לשעבר כדי שתרגיש בבית .
לצפיה ב-'לא יודע איך זה ב WEB'
לא יודע איך זה ב WEB
05/07/2019 | 22:33
188
אותי בהרבה ראיונות שואלים שאלות על פרויקטים שאני תורם להם ב GITHUB.

קורות החיים שלך הרבה פעמים יכווניו את הראיון. אם למשל כתבת מליון טכנולוגיות ברור למראיין שאתה לא באמת שולט בכולם.
אם יש לך תיק עבודות או שאתה תורם לקוד פתוח הרבה פעמים ישאלו אותך על זה.

זה אומנם לא כל הראיון אבל לפעמים זה מספיק כדי שהמראיין יהיה אוהד ולפעמים כשהמראיין אוהד הוא פשוט רוצה להעביר אותך ולא נכנס איתך לפינות.

חייב לשאול, יש לך 10 שנות נסיון ב WEB ואתה רוצה להתקדם לטכנולוגיות חדשות. מה עשית בשביל זה? למדת עליהן בכוחות עצמך? עשית איזשהו פרויקט עצמאי שמערב אותן? אם אתה מאלה שרק מצפים שהזדמנות תיפול לרגליהם אל תתלונן שלא הולך לך. זה שוק תחרותי.
לצפיה ב-'הבעיה היא שכנראה קורות החיים שלך לא ממש תואמות'
הבעיה היא שכנראה קורות החיים שלך לא ממש תואמות
06/07/2019 | 15:50
3
212
למה שאתה מציג בראיונות, ולכן אני אישית למשל, הייתי ממליץ כנגד מועמד כמוך.

העניין הוא שזה לא מספיק לכתוב בקורות חיים שיש לך 10 שנים ניסיון ב-Web.
מצפים גם שתתנהג בראיון בהתאם למישהו עם ניסיון כזה.

לא משנה אפילו אם הטכנולוגיות בהן עבדת שונות מאוד מאלה שנהוגות בחברה המראיינת.
מתכנת וותיקן יודע להראות חשיבה והתנהלות נכונה, ואני די בטוח שלא כל השאלות ששאלו אותך היו ספציפיות לטכנולוגיה, כי לא חסר שאלות כלליות.

באופן אישי יצא לי לעבוד לצד אנשים, שהצהירו על ניסיון רב שנים, אך התגלה שהיכולת שלהם להסתגל לתחום פיתוח שונה היא אפסית, והעבודה שהם הציגו, היית גרוע יותר מזו של ג'יוניורים.

היות ואין לי מידע כיצד האנשים האלה התנהלו במקום הקודם, אני לא יכול לספר לך אם מדובר שמישהו ששרד את כל השנים "בפוקס" והוא מתכנת גרוע, או מישהו שהוא טוב בתחום שלו, אך בעל 0 יכולת הסתגלות.

כך או כך, להאמין למילה של מועמד שהוא "בעל פוטנציאל ומוטיבציה", זה סיכון גדול מידי, כשאין כלום מאחורי המילים האלה.

הצעתי לך היא להתחיל לבנות תיק עבודות באותן טכנולוגיות שאתה טוען שיש לך פוטנציאל ומוטיבציה ללמוד.

שיהיה לך משהו ביד להראות למעסיק הפוטנציאלי.
עדיף מאוד גם שתפרסם את העבודות האלה בקוד פתוח (כמו שכבר הציעו לך, ב-GitHub או אתרים דומים) כדי שאחרים יכולו לתת חוות דעת.
מה גם, שאם תצליח לייצר פרוייקט שאשכרה יש לו משתמשים, זו תהיה הוכחת רצינות מצוינת, שאכן תוכל לחפות על במידה מסוימת על בעיות בראיונות טכניים.

אם כי, לדעתי אין חלופה אמתית להכנה לראיונות.

בהצלחה!
לצפיה ב-'בהחלט יוצא לראות'
בהחלט יוצא לראות
06/07/2019 | 23:37
2
170
אנשים שהקו"ח שלהם 'מרשימים' עם המון סופרלטיבים שמעידים על זה שהיו אוטוריטה טכנית בתפקידים האחרונים שלהם, לא מצליחים (בין אם אלגוריתמית או מימוש) לפתור כמו שצריך סעיף חימום קליל שכל מתכנת בינוני אמור להצליח.

מן הסתם זה שם את שאר הדברים בקו"ח תחת סימן שאלה גדול..
לצפיה ב-'הרבה פעמים זה דווקא ככה...'
הרבה פעמים זה דווקא ככה...
08/07/2019 | 19:37
1
108
גם אני, אם תתן לי עכשיו שאלה של מניפולציה על STRINGS ב PYTHON אני כנראה אפול בזה. אני בטוח אפתור אבל זה יהיה פתרון נוראי ובטוח לא אופטימלי. אני גם לא יודע לחשוב על מה אופטימלי כי אני לא מתעסק עם סטרינגים וממש לא מכיר את הדקויות של זה.
מאיפה לי לדעת אם APPEND יותר טוב מ JOIN וווטאבר. אתה ממש צריך להכיר עבודה עם מחרוזות כדי לפתור שאלה כזאת בצורה יעילה וטובה.

זה תמיד סיכון לתת שאלה שהפתרון שלה כרוך בלהכיר את הפונקציות שקיימות על אותו טיפוס.

זה בערך כמו שאני אבקש ממועמד שטוען שהוא יודע PostgreSQL לממש לי ב SQL שאילתה שמחשבת n! (וכן זה אפשרי בשאילתה ללא שפת תכנות כלשהי). מבטיח לך שגם הגאונים של postgresql לא ידעו לעשות את זה וברמה העקרונית זו שאילתה סופר פשוטה, לכאורה שאלה שכל אחד אמור לדעת לענות עליה. אין כאן טריק ואין כאן כלום רק צריך באמת להכיר postgresql  = כמו ב python גם בסטרינגים אין טריקים רק צריך באמת להכיר את היכולות של הפונקציות שעובדות על string.
לצפיה ב-'לצערי או לשמחתי'
לצערי או לשמחתי
08/07/2019 | 22:14
98
אני לא מכיר אותך אז זה שאתה היית או לא היית מצליח לפתור לא מוסיף לי אינפורמציה.

אני מדבר על אנשים עם 10+ שנות ניסיון, מובילים טכניים בכמה חברות וכו' וכו' וקרסו לחלוטין בסעיף חימום בנושאים בסיסיים כמו מניפולציה על מערכים \ מטריצות \ רשימות \ מחרוזות \ רקורסיה פשוטה.

מה זה קרסו? גם לא הצליחו אלגוריתמית לעלות על ה'טריק' וגם כשהגיעו עם הרבה עזרה לפתרון, התקשו לכתוב את הקוד : 30~ שורות, בשפה שהם מתמחים בה. ראיתי תופעה כזאת יותר מפעם אחת. לא מדובר באיזה משהו סופר טריקי שצריך הברקה כדי לעלות עליו ולידע מוקדם מעבר לבסיסי מאד בשפה, אין יתרון בשאלה.

לצפיה ב-'שאלת המשך'
שאלת המשך
07/07/2019 | 16:55
7
183

תודה למגיבים,
אני לא מחפש קיצורי דרך, וברור לי שאני צריך להוכיח את עצמי כדי להתקבל.
אני רק מרגיש לפעמים שגם אם הלך בסדר, תמיד יהיה מישהו שהלך לו טוב יותר אחרי או לפני. ולכן שאלתי את שאלת המוטיבציה והנכונות לתת צ'אנס למי שקצת פחות "הפציץ".
לאלה שכתבו לבנות תיק עבודות או GIT, מה אני אשים שם: פרוייקט hello world 
או מערכת ניהול תיקי לקוחות שאין בה שום חידוש לעולם. ומי יסתכל שם בכלל? את מי זה מעניין?
ולגבי ללמוד בבית, זה באמת משהו שאני תוהה לגביו: תמיד שואלים לגבי ניסיון מעשי.
תחת scale ובעולם אמיתי, כלומר כל מה שאני אתנסה בו בבית, לא יהיה משהו שאפשר לכתוב 
בקו"ח כניסיון. וגם: יש טעם ללמוד משהו שאני לא יודע בכלל לקראת ראיון או שעדיף להגיד "לא התנסיתי, מוכן ללמוד"?
לא מחפש הנחות, רק פתרונות.
ושוב תודה

לצפיה ב-'אני לא מהתחום שלך'
אני לא מהתחום שלך
07/07/2019 | 18:25
138
אבל הייתי מציע לך להתחזק בנושאים שאתה רואה שאתה נשאל עליהם בראיונות + בנושאים כלליים של מדעי מחשב - 'שאלות ראיונות עבודה', את הדברים האלה הרבה פעמים שואלים ללא קשר לדומיין שאליו אתה מתראיין. רב האנשים מקבלים חוזה בלי שיהיה להם תיק עבודות רק על סמך רזומה \ ראיונות.

אם יש לך היסטוריה של 'כשלונות' יש לך גם הרבה חומר להפיק ממנו לקחים.

לדעתי היום השוק כל כך חם (בטח ב-WEB) שנראה לי שאתה בעיקר מתחרה מול עצמך.
יכול להיות גם שהרקע שלך (מוסדות לימוד + מקומות קודמים) לא כאלה מדהימים ובגלל זה את 'נבדק' בצורה יותר יסודית ולא עובר..
לצפיה ב-'תמיד יהיה מי ש-"יפציץ יותר". זה לא אומר שבסוף ייקחו דווקא'
תמיד יהיה מי ש-"יפציץ יותר". זה לא אומר שבסוף ייקחו דווקא
07/07/2019 | 19:14
146
אותו.

השאלה היא מה המצב האמתי שלך:
לפי ההודעה הפותחת, אני לפחות הבנתי שמדובר בכישלונות של ממש בראיונות טכניים.
אם זו רק "תחושה שמישהו אחר היה יותר טוב", זה סיפור שונה מאוד.

מה תשים ב-GIT?
תנסה לחשוב על משהו לא גדול מידי שיכול להיות שימושי לך ו\או למשפחה וחברים.

גם אם זה משהו שעשו בעבר, למשל, רשימת קניות אונליין, וודאי יש איזה פיצ'ר שחסר לך ספציפית במה שקיים.
אם לא עולים לך רעיונות, תשאל את האנשים בסביבה שלך.

וזה בדיוק עונה לעניין "לימוד בבית": אם מהלימוד הזה יצא משהו שאתה יכול להראות, אז הוא בהחלט יכול להיחשב לטובתך.

אם רק תספר שלמדת, אבל לא תראה כלום, אז זה גם לא אומר כלום.
כי אפילו אם למדת, זה אומר שלא השתמשת במה שלמדת, ואפילו לך אין דרך להיות בטוח שהחומר נקלט.

וכן - תמיד יש טעם ללמוד משהו שאתה לא יודע.
אם היית יודע, לא היית צריך ללמוד

אבל ברצינות - תשובה של "לא התנסיתי, מוכן ללמוד" היא לא תשובה חביבה כ"כ, לפחות עלי, כשאני עושה ראיונות טכניים.

אם כי זה כמובן תלוי לגבי מה אתה עונה אותה:
אם מדובר במשהו בסיסי, שמצפים מכל מפתח לדעת, זו תשובה לא מקובלת בעליל.
אם מדובר בטכנולוגיית ליבה לעסק הספציפי, הגיוני שיראיינו גם כאלה שלא עובדים איתה, ועדיין יהיה להם סיכוי להתקבל, אבל זה ישים אותם מתחת לכל מי שכן מכיר את הטכנולוגיה.

אם מדובר במשהו שולי \ איזוטרי \ מאוד חדש בשוק, זו תשובה מקובלת שלא תסב נזק.
כך או כך, אם ידוע לך מראש שהולכים לשאול על נושא מסוים, תלמד לפחות את הבסיס שלו גם אם זו פעם ראשונה שאתה נתקל בו. זה רק יועיל!

ולבסוף:
תזכור, שלא בהכרח לוקחים את מי שהיה הכי טוב בראיון הטכני.
יש הרבה גורמים שמשפיעים על הבחירה הסופית.

אתה צריך להראות רמה מסוימת שמתאימה לקורות החיים שלך, אך יש מרווח נשימה, וגם אם טעית פה ושם, זה לא נורא, כל עוד זה לא עובר רף מסוים.

איזה רף? זה כבר תלוי בראיון הספציפי...

נ.ב.
גם אני לא מתחום ה-WEB, אבל אני עובד בצמוד עם אנשים מהתחום ומכיר קצת את הטכנולוגיות ודרישות הבסיס שהיו לנו כשראיינו.
לצפיה ב-'המראיין מעדיף לשמוע "לא הכרתי, כתבתי עם זה בבית משהו - הנה"'
המראיין מעדיף לשמוע "לא הכרתי, כתבתי עם זה בבית משהו - הנה"
07/07/2019 | 23:41
4
194

ולא "אני לא מכיר אבל אני לומד מהר".

למה? כי ה"משהו שהראת שלמדת בבית, מראה שאתה אכן לומד, ולא רק מדבר על ללמוד. כמובן, רצוי שה"משהו" הזה יהיה משהו רציני, של כמה חודשי עבודה בבית, ולא תרגיל של שבועיים (אלא אם מדובר בנושא מאוד נישתי - אבל אז - זה כנראה יהיה פחות מעניין עבור המראיין).

אתה חייב להבין - כולם טוענים שהם לומדים מהר, שיש להם מוטיבציה, שהם לא מכירים אבל ילמדו, ש"תנו לי צ'אנס". דיבורים זה זול - מעשים זה יקר. ברגע שהראת מעשים של ממש, לא דיבורים - אתה יוצא מקבוצת ה"מדברים" הגדולה, לקבוצה קטנה בהרבה של "עושים". מעסיקים רוצים אנשים שבעיקר עושים, לא אנשים שבעיקר מדברים.

צורת הכתיבה שלך עד עכשיו נראית כמו של "מדברים". מציע שתשנה את פס הקול, ותתחיל לעבוד כמה חודשים על פרוייקט שמשתמש בטכנולוגיות עדכניות. דאג להגיע לראיון בעוד 3-4 חודשים לא בתור "מישהו שטוען שיכול ללמוד" אלא "מישהו שלמד בחודשים האחרונים וכתב משהו משמעותי בטכנולוגיות עדכניות. כמובן, אתה יכול לא לעשות את זה - הבחירה שלך.
לצפיה ב-'מאוד מתחבר לתשובה הזאת. תודה'
מאוד מתחבר לתשובה הזאת. תודה
08/07/2019 | 09:16
124
אמצא את הזמן לעשות את זה ו"אחזור בתשובה"
לצפיה ב-'יש דרך מאוד פשוטה לבדוק את הלומד מהר'
יש דרך מאוד פשוטה לבדוק את הלומד מהר
08/07/2019 | 19:39
2
144
תן לבחור תרגיל בית על משהו שהוא לא מכיר בכלל.
לצפיה ב-'זו אופציה אפשרית, שרק חלק מהמועמדים יסכימו לה'
זו אופציה אפשרית, שרק חלק מהמועמדים יסכימו לה
08/07/2019 | 21:44
1
128

מנסיון עבר - יש מועמדים רבים שתרגיל בית מבריח אותם (לא כי הם לא טובים - אלא כי יש להם מספיק מקומות שמוכנים לקחת אותם בלי תרגילי בית).
לצפיה ב-'דווקא זו אופציה מועדפת עליי '
דווקא זו אופציה מועדפת עליי
09/07/2019 | 13:55
113
גם, לא תמיד - כי בד"כ זה צורך הרבה זמן. אבל אם זו חברה שמעניינת אותי אני מוכן להשקיע את הזמן הזה.
ודווקא לפני מספר חודשים היה לי מבחן שכזה ואותו כן עברתי, אבל שוב, החברה החליטה להמשיך עם מועמד אחר.(אחרי שלב ראיון HR)
לצפיה ב-'יש קורסים באינטרנט'
יש קורסים באינטרנט
10/07/2019 | 08:24
93
קורסרה, udemy, udacity...
הייתי שוקל ללמוד react, angular, python, nodejs, bootstrap, jquery
לצפיה ב-'בעיית ממליצים'
בעיית ממליצים
28/06/2019 | 21:38
44
813
מה קורה כשאין ממליצים?  איך עוברים את המשוכה הזאת?
אני הרבה זמן ללא עבודה הייתי כמה שנים בחו"ל ועבדתי מס' חודשים מועט בחברה בארץ ונאלצתי לעזוב.
ביקשו ממני ממליצים. יצרתי קשר בהודעה עם מי שהיה המנהל שלי והוא אמר שישמח לעזור אבל קודם לכן אמר לי שלא עבדנו הרבה ביחד...
המשך>>
מה קורה כשאין ממליצים?  איך עוברים את המשוכה הזאת?
אני הרבה זמן ללא עבודה הייתי כמה שנים בחו"ל ועבדתי מס' חודשים מועט בחברה בארץ ונאלצתי לעזוב.
ביקשו ממני ממליצים. יצרתי קשר בהודעה עם מי שהיה המנהל שלי והוא אמר שישמח לעזור אבל קודם לכן אמר לי שלא עבדנו הרבה ביחד ובכל זאת ישמח לעזור כל עוד זה לא כרוך בלשקר.
אני בהתלבטות מה לעשות, לתת את הממליץ הזה?
לצפיה ב-'שואל בשביל חבר'
שואל בשביל חבר
01/07/2019 | 07:42
15
353
חבר סטודנט למדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה בממוצע 70. מעונין להשתלב במשרת סטודנט בפיתוח אך מרגיש שאין לו מספיק נסיון בתכנות כדי לעבור ראיון ולעבוד. מה הייתם ממליצים כדי להעלות את הבטחון ולהרחיב את הידע בפיתוח? בוטקאמפ כלשהו? מסלול עצמאי כלשהו?

תודה מראש לעונים.
לצפיה ב-'כמה קורסים כבר לקח?'
כמה קורסים כבר לקח?
01/07/2019 | 15:06
1
181
בעקרון, לימודים באוניברסיטה אמורים להספיק כדי למצוא עבודה. 

לצפיה ב-'סיים כבר עשרה קורסים'
סיים כבר עשרה קורסים
01/07/2019 | 16:06
195
טיפים לחיפוש עבודה כסטודנט?
לצפיה ב-'ממוצע מעט נמוך, איזה קורסים הוא לקח?'
ממוצע מעט נמוך, איזה קורסים הוא לקח?
08/07/2019 | 09:58
12
53
לצפיה ב-'לקח:'
לקח:
08/07/2019 | 11:32
11
131
בדידה, חדוא, ג'אוה, מנמא, אלגוריתמים, אוטומטיים, מערכות ספרתיות, מערכות בסיסי נתונים
לצפיה ב-'חדו"א? למדמ"ח?'
חדו"א? למדמ"ח?
08/07/2019 | 19:47
10
110
הסטודנט באו"פ הוא "על תנאי" עד שיעבור את קורסי האינפי והלינארית - אלה הקורסים המסננים. לא ברור למה החבר למד חדו"א, הקורס הזה לא נכלל בתוכנית למדמ"ח בכלל.

אני לא הייתי מעסיק סטודנט באו"פ שלא עבר את הקורסים האלה, ועוד עם ממוצע 70 עוד לפני שהגיע אליהם, במשרת סטודנט.
לצפיה ב-'אינפי וחדווא זה אותו דבר'
אינפי וחדווא זה אותו דבר
08/07/2019 | 20:41
9
34
לצפיה ב-'אלה קורסים שונים.'
אלה קורסים שונים.
08/07/2019 | 20:43
2
39
לצפיה ב-'יכול להיות ששינו את השמות.'
יכול להיות ששינו את השמות.
08/07/2019 | 20:50
1
86
בפתוחה הרי אתה צריך לאשר את תוכנית הקורסים שלך. אתה לא יכול לקחת קורס בלי אישור.

בדיוק כמו שבמוסד אקדמאי רגיל אתה לא בוחר איזה קורס חדוו"א שבא לך מתוך המליון קורסים שמוצעים...
אתה לוקח את מה שמתאים למחלקה שלך כי זה הדבר היחיד שאתה יכול להרשם אליו.
לצפיה ב-'על מה אתה מדבר??'
על מה אתה מדבר??
08/07/2019 | 20:57
102
בטח שאתה יכול לקחת קורסים בלי אישור, אתה יכול לקחת כל קורס שאתה רוצה, זה כל הרעיון של ה"פתוחה".

יש קורסים ספציפיים שנדרשים בתוכניות מסויימות, ובתוכנית לתואר ראשון במדעי המחשב נדרשים קורסים אינפי 1 ואינפי 2, לא חדוו"א, אבל זה לא מונע מסטודנטים לקחת חדוו"א אם הם רוצים. זה פשוט לא ייחשב להם למכסת קורסי החובה (כן יחשב למכסת קורסי הבחירה במתמטיקה, אם כי לא בטוח שחדו"א ספציפית יחשב בגלל החפיפה בחומר עם אינפי).

אם ה"חבר" לקח חדוו"א במקום אינפי זה בעיניי אומר אחד מהשניים: הוא לא מתכוון לסיים תואר במדעי המחשב (יש תוארים "מקלים" יותר שכן מאפשרים לקחת חדוו"א), או שהוא לא מבין מה הוא עושה.
לצפיה ב-'אינפי זה חדו"א למתמטיקאים.'
אינפי זה חדו"א למתמטיקאים.
10/07/2019 | 00:22
5
87
על שם חשבון אינפניטסימלי.

לפילוסוף ברקלי היה בעיה עם האינפיניטסימל שהוא גודל חיובי קטן כרצוננו שלא מתאפס.

אני לא משוכנע אם ההשגות הפילוסופיות עדיין שרירות וקיימות.
אפשר לקרוא על זה בספר האחרון של זאב בכלר.

נ.ב
בת"א ונראה לי שגם בבן גוריון קוראים לכל הקורסים חדו"א, השאלה היא רק למי מיועד הקורס.
פילוסופים לא לוקחים חדו"א ככל הידוע לי, לא שזה קשה ברגע שאתה שולט בלוגיקה ואת זה הם כן לומדים.

לצפיה ב-'זה כמו להגיד למישהו שיש סיכוי אפסי מול סיכוי אפס.'
זה כמו להגיד למישהו שיש סיכוי אפסי מול סיכוי אפס.
10/07/2019 | 00:25
32
לצפיה ב-'די נו. זה אותו שם.'
די נו. זה אותו שם.
12/07/2019 | 11:28
3
46
אין מהות בלהגיד שמתמטיקאים ילמדו אינפי ואחרים ילמדו חדוו"א.

זה כמו להגיד שמדעי המחשב ילמדו מתמטיקה דיסקרטית ואחרים ילמדו מתמטיקה בדידה.

זה אותו דבר.
לצפיה ב-'לפחות בעבר השם של הקורס העיד על התוכן'
לפחות בעבר השם של הקורס העיד על התוכן
12/07/2019 | 11:54
36
בקורסים של המתמטיקאים למדו יותר הוכחות
אחרים פתרו יותר תרגילים ולמדו פחות תיאוריה
לצפיה ב-'לא ברור לי מה לא ברור לך.'
לא ברור לי מה לא ברור לך.
12/07/2019 | 12:20
1
42
רמת הקושי היא שונה.

אינפי שזה חדו"א למתמטיקאים זה ברמת ההפשטה של מתמטיקאי.
מתמטיקאים לומדים מבוא לתורת הקבוצות ומבוא לקומבינטוריקה ותורת הגרפים.
בבדידה למדמ"חניקים שמים יותר דגש על למבדא קלקולוס ואין שם כשהסתכלתי על הסילבוס את הנושא של אקסיומת הבחירה.

מדמ"חניקים חד חוגי או אם הם משלבים עם מתמטיקה מחוייבים לחדו"א למתמטיקאים. מדמ"חניקים דו חוגי לא מחוייבים לקחת חדו"א למתמטיקאים, אלא אם הם כמובן מזוכיסטיים.

לצפיה ב-'אני לא מדבר על התוכן'
אני לא מדבר על התוכן
18/07/2019 | 05:25
18
השוני ברמה נעוץ בהבדל בשעות האקדמיות בין הקורסים.
בדיוק כפי שיש הבדל רמה בין חדו"א למדעי המחשב לבין חדו"א לתעשיה וניהול.

דיברתי על הסמנטיקה של לקרוא לקורס אחד אינפי ולקורס אחר חדו"א מתוך מצג כאילו אינפי מעיד על רמה גבוהה. זה בדיוק אותו שם.
לצפיה ב-'קצת : זוכרים את השרשור על "שוק חופשי" ותנאי העסקה?'
קצת : זוכרים את השרשור על "שוק חופשי" ותנאי העסקה?
27/06/2019 | 17:34
38
408
אז הנה דוגמה מעניינת למה שקורה כשנותנים לבעל העסק לעשות כרצונו:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5537791,0...

ברגע שיש לך אזור שבו ללקוחות אין ברירה, פתאום מחירי מוצרים פשוטים כמו ממתק עולים פי 3 ממה שנהוג בשוק.
לצפיה ב-'אין פה שום קשר לשוק חופשי'
אין פה שום קשר לשוק חופשי
27/06/2019 | 19:38
15
259
אתה לא יכול לבוא ולמכור כריכים שלך.
אם תרצה לעשות את זה - תצטרך לשלם לבית החולים שכירות \ עמלה כלשהיא שתצטרך ולגלגל אותה אל הלקוח כדי להיות רווחי. זאת דרך של בית החולים להרוויח עוד כסף.

זה בדיוק מה שקורה גם בנתב"ג..
לצפיה ב-'היה מכרז, כל אחד יכל לגשת...'
היה מכרז, כל אחד יכל לגשת...
29/06/2019 | 13:37
14
115
מה זה בדיוק "אתה לא יכול"? למה אתה לא יכול?
האם זה בגלל שבית חולים לא מרשה לך, או אולי בגלל שמדובר במקום עם שטח מוגבל?

הרי זו בדיוק הנקודה: "שוק חופשי" כפי שליברטנים למיניהם חולמים עליו הוא אשליה!

יש יותר מידי מגבלות "טבעיות" (כאלה שלא הוצבו ע"י ממשלה \ רגולטור) שמונעות מתחרות חופשית להתקיים בצורה בריאה שתייצב את השוק.

למשל, ייתכן שפשוט אין מקום לפתוח עוד עסק. ואז הראשון שפותח זוכה בקהל שבוי.

הבעיה הזו מופיע באופן חריף במיוחד בשוק התשתיות:
לא ממש אפשרי לסלול מספר צינורות מים ולתת לכל משק בית לבחור לאיזו חברת מים הוא מתחבר.

גם בתחבורה המונית הנושא בעייתי:
היה מצוין לו ניתן היה להקים מתחרה לרכבת ישראל כמו שמקימים מתחרים לחברות מוניות, אבל זה פשוט לא ישים.

כנ"ל בתחום האוטובוסים: הפריטו אותו, שברו לאגד את המונופול, ומה?
עדיין בסופו של יום יש X קווים, ואין אף פעם 2 חברות שמפעילות את אותו קו.

לפעמים יש חפיפה במסלולים, ואז יש יותר אוטובוסים, והנוסע מרוויח.
אבל אני לא מכיר אף אחד שפספס אוטובוס כי לא אהב את החברה שמפעילה אותו והחליט להמתין לאוטובוס של חברה אחרת.

בקיצור - "שוק חופשי" במובן של "שוק נטול רגולציה" הוא קשקוש מזיק.
לא רק לצרכנים, אלא גם להרבה אנשים שרוצים לנהל עסק, אך לא נמצאים במעמד מיוחד של "סופר אשיר" \ "מקומבן" \ "מוכן לדפוק גם את אמא שלו בשביל כמה גרושים".
לצפיה ב-'הסיבה למחירים הגבוהים היא הרגלוטור - בית החולים'
הסיבה למחירים הגבוהים היא הרגלוטור - בית החולים
29/06/2019 | 14:19
13
137
הוא לוקח עמלה גבוהה שמאלצת כל עסק שזוכה לגבות מחיר גבוה מהלקוחות שלו, גם אם העסק נהור. יתרה מזאת, הדרישה למכור חלק מהמוצרים בזול גורמת לכך שהעסק חייב להעלות את המחיר של שאר המוצרים כדי להשאר רווחי.

במצב הזה יש רגולטור אחד שהוא הבית חולם שמשתמש בכח שלו כדי להרוויח כסף על חשבון החולים.
אם היה מתקיים מצב שבו העמלה שנלקחת מבית העסק הייתה הגיונית (משהו ששקול לעלויות שכירות\מים\חשמל שמשלם עסק מקביל במיקום מקביל באותה העיר) וכל מי שמוכן לשלם את העמלה הזאת היה יכול להכנס ולמכור - המחירים היו יורדים לרמה שאתה מכיר.

לא בכל מקום שיש שוק חופשי אפשר להבטיח מחירים נמוכים נומינלית - אם אתה פותח עסק במקום עם שכירות יקרה, כמה שלא תנסה להיות תחרותי השכירות הזאת תגרום לך לדרוש מחיר יקר מהלקוח.
לצפיה ב-'זה הטיעון הקבוע והשקרי של בעלי העסקים'
זה הטיעון הקבוע והשקרי של בעלי העסקים
06/07/2019 | 14:14
1
43
יש פגם מהותי בהנחה הזאת שבה אם בעל העסק ישלם פחות מס, שכירות וכו' ההנחה תגולגל במלואה לצרכן.

לצפיה ב-'אכן, הפתרון הוא לחשוף אותו לתחרות'
אכן, הפתרון הוא לחשוף אותו לתחרות
07/07/2019 | 15:40
18
לצפיה ב-'הסיבה למכירים הגבוהים היא המונופול'
הסיבה למכירים הגבוהים היא המונופול
07/07/2019 | 23:46
10
38

בית החולים נהנה ממונופול, ומספק תנאי מונופול למי שמוכר אצלו.

בנוסף, בהרבה מכרזים במוסדות מונופוליים, בוחרים את הספק לפי מי שמוכן לשלם לך דמי זכניות גבוהים יותר (תחת עמידה בתנאי סף מסויימים).

כדי שתהיה תחרות אמיתית, צריך שבאותו מקום גאוגרפי יהיו מספר משכירים שמתחרים ביניהם, ומשכירים שטחי מספר למספר עסקים. זה לא המצב בבתי חולים.

כמובן, המונופול יכול להחליט שהקריטריון שלו במכרז הוא המחיר לצרכן, והנמוך ביותר זוכה - אבל לבית החולים אין אינטרס לספק אוכל זול לחולים - אנשים לא בוחרים את בית החולים על פי האוכל שיש בו.
לצפיה ב-'כל עוד בית החולים'
כל עוד בית החולים
08/07/2019 | 01:25
9
43
גובה עמלה גבוהה ממי שמוכר שם, גם אם תאפשר תחרות כולם יהיו חייבים לגבות מחיר גבוה כדי להשאר רווחיים.

בנתב"ג כן יש מספר ספקים\מסעדות ועדיין המחירים גבוהים, בגלל העמלה שהעסקים צריכים לרשות שדות התעופה או מי שזה לא יהיה .לשלם על הזכות למכור לקהל השבוי והוצאות גבוהות אחרות שנגזרות על הבעלים מעצם העובדה שהדוכן בנתב"ג.

אני מסכים שבמקרה של ספק בודד שמורשה למכור,גם במקרה של עמלה[1] נמוכה המחירים לצרכן יהיו גבוהים, כי מובטח לו היעדר תחרות.

[1] - הכסף שמוכר המזון משלם לבית החולים על הזכות להעמיד דוכן או קפיטריה.

לצפיה ב-'כי לא מתקיים התנאי של "מספר משכירים"'
כי לא מתקיים התנאי של "מספר משכירים"
08/07/2019 | 11:29
2
30

יש רק משכיר אחד (בית החולים, או רשות שדות התעופה), שמהווה מונופול, ולכן יכול להכתיב את תנאי השכירות כרצונו.

בשביל תחרות חופשית, צריך שגם לבעלי העסקים יהיו מספר אופציות לבחור מביניהן, וצריך שהשוק יהיה פתוח לכניסת משכירים חדשים ובעלי עסקים חדשים באופן שוטף.
לצפיה ב-'אני מראש טענתי'
אני מראש טענתי
08/07/2019 | 22:33
1
39
שאין קשר בין המצב המתואר לשוק חופשי ומי שאחראי למחירים הגבוהים ויש לו את היכולת למנוע אותם הוא דווקא הבית חולים והוא לא עושה את זה כי הוא נהנה מהמצב.

לגבי משכירים, גם מספר אופציות לא תמיד מבטיח לך מחירים נמוכים.
אם תרצה לפתוח חנות בשטח מסוים ברחוב הכי יקר במנהטן \ מונקו \ כל מקום שבו הנדלן מאד יקר, יכול להיות שיהיו לך מספר נכסים שתוכל לשכור, אבל עבור כולם ככל הנראה תאלץ לשלם דמי שכירות מאד גבוהים[1] שתצטרך לגלגל ללקוח כדי להשאר רווחי.

[1] כי הביקוש גבוה ויש מעט שטח.
לצפיה ב-'זה עדיין עדיף ממצב ש"הרחוב הכי מבוקש" נשלט על ידי ספק אחד'
זה עדיין עדיף ממצב ש"הרחוב הכי מבוקש" נשלט על ידי ספק אחד
09/07/2019 | 19:51
19

מעבר לזה, צריך להבין מה הסיבה שהרחוב הוא "הכי מבוקש" - האם זה בגלל "מונופול סביבתי" (מבנה ציבור ייחודי שמושך אליו הרבה קהל) - או "סתם" אופנה? או שהוא מבוקש בגלל שכבר יש בו הרבה מאוד עסקים שביחד מביאים הרבה קהל?
לצפיה ב-'המחירים גבוהים כי זה נוח להם. גם בתחרות יש מחיר מקודש.'
המחירים גבוהים כי זה נוח להם. גם בתחרות יש מחיר מקודש.
08/07/2019 | 20:47
5
25
גם בסלולר כשהיו לך כמה חברות עדיין אנשים שילמו 700 שקל חשבון וזה  נטו כי החברות יכלו.

תסתכל למשל על משקפי שמש או ראייה. כמה אתה חושב עולה לייצר את המשקפיים? לך אפילו על העדשה הכי יקרה שאתה יכול לחשוב עליה. גרושים פחות מ3 דולר ליחידה וגם פה אני מגזים. אז איך שכנעו אותך שזה מוצדק לשלם על זה 1200 שקל? זה רווח אסטרונומי. בגלל השכירות שהחנויות משלמות? ממש.

מי שחושב שיבואנים או חנויות יורידו מחירים רק כי מורידים להם מיסים ועלויות חי בסרט. אגב, זה גם מוכח מחקרית שאין ירידת מחירים. משרד האוצר בעצמו פרסם מחקר מטעמו שעסק בשאלה מדוע פתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס לא מתגלגלות לצרכן. הורדת המחיר היא זמנית מאוד, היצרן או היבואן תמיד יעלו תוך חודשים בודדים את המחיר חזרה לרמה המוכרת בשלל תרוצים והם יודעים שזה יעבור חלק כי אתה בתור צרכן כבר רגיל לשלם רמת מחיר כזאת. ההבדל היחיד הוא שהמדינה מרוויחה פחות מס והיבואן מרוויח יותר לכיס.
לצפיה ב-'כל אחד ימכור במחיר המקסימלי שהוא יכול'
כל אחד ימכור במחיר המקסימלי שהוא יכול
09/07/2019 | 13:56
4
21
כאשר יש תחרות על הצרכנים אז המחירים ירדו בכדי למשוך לקוחות.

המחיר כנראה לא ירד מתחת למחיר כדאי (כלומר לא יגיע למחירי הפסד) אז המיסים וההוצאות האחרות יכולות להעלות את מחיר המינימום אבל כל עוד המחיר הוא מעל מחיר המינימום לא תהיה להם השפעה על המחיר
לצפיה ב-'תחרות לא תמיד מורידה מחירים'
תחרות לא תמיד מורידה מחירים
09/07/2019 | 19:21
3
22
שופרסל התחילה לייבא גבינה צהובה. ראית ירידת מחירים? לא.
לצפיה ב-'זה תלוי במוצר'
זה תלוי במוצר
10/07/2019 | 00:25
20
אם תכנס להום סנטר, אתה תראה שדברים זולים כמו ברגים\דיבלים נמכרים שם לפעמים במחיר של פי 3 ממה שאפשר לקנות בטמבוריה.

דברים יקרים כמו טלויזיות\מקררים\ריהוט יקר נמכרים במחירים תחרותיים יחסית ביחס לשוק.

כשאני קופץ להום סנטר או לחנות לידו ועל הדרך קונה כמה ברגים, לא מעניין אותי שזה יוצא מחיר של 30 אגורות לבורג כשבטמבוריה ליד הבית זה 10 אג' [1]
במילא בסוף זה שקלים\עשרות שקלים שאני קונה פעם ב- ואני כבר שם.. כנראה שיש מספיק אנשים שמעדיפים את הנוחות כשמדובר בקניה בסדר גודל כזה.

כשאני רוצה לקנות טלויזיה ומוכן להשקיע, נניח 4000 שקלים, אני לא מספיק עשיר כדי לקנות את אותו הדגם בדיוק ב12,000 רק כי אני בהום סנטר. כנראה שרב האנשים לא יסכימו ולכן הם לא מרשים לעצמם לגבות פי 3 בטלויזיות.

[1] - המספרים סתם להמחשה
לצפיה ב-'כן ראיתי ירידה במחיר, וזאת למרות שזאת דוגמא עלובה'
כן ראיתי ירידה במחיר, וזאת למרות שזאת דוגמא עלובה
10/07/2019 | 14:47
1
23
יש את הגבינה הצהובה הזולה על המדפים לצד הגבינה הצהובה היקרה שמחירה לא השתנה.

אני קונה את הזולה המיובאת.

זאת דוגמא עלובה כי אם באמת השוק היה פתוח לתחרות לא היה נוסף לו רק עוד מוצר אחד מיבואן אחד ענק.

אם באמת לא היו חסמי ייבוא היינו רואים מגוון מוצרים וגם מיבואנים שיש להם פחות משאבים ונסיון להתמודד עם מערכות המדינה המסובכות שלנו
לצפיה ב-'אין ירידה במחיר'
אין ירידה במחיר
10/07/2019 | 20:14
14
התחליף שהותר לייבא לא הוריד את מחירי המותגים האחרים.

כדי שמחירים ירדו קודם כל צריך להרגיל אותך כצרכן שהמחיר ששילמת עד כה הוא לא הגיוני. זה אגב בדיוק מה שקרה בסלולר. בגלל זה גם החברות לא מצליחות להעלות מחירים למרות שהם רוצות. אף ישראלי לא ישלם יותר 100 שקל על חבילת סלולר.

למה כשאתה קונה קפה ב 15 שקל אתה מרגיש שדופקים אותך אבל כן תהייה מוכן לשלם על חולצה 200 שקל ולא תרגיש שדופקים אותך?
לצפיה ב-'אל דאגה, עוד מעט כריך טוניסאי במחיר של 100 ש"ח...'
אל דאגה, עוד מעט כריך טוניסאי במחיר של 100 ש"ח...
28/06/2019 | 11:15
152
למה לא בעצם?

שוק חופשי.
לא כולם חייבים לשרוד...

לצפיה ב-'שוק חופשי זה מושג בעייתי. אני מעדיף שוק תחרותי'
שוק חופשי זה מושג בעייתי. אני מעדיף שוק תחרותי
28/06/2019 | 21:26
3
110
בכדי לשמור על השוק תחרותי צריך שיהיו חוקים ששומרים עליו כזה.
חוקים שלא מתירים לאף שחקן לצבור יותר מידיי כוח (או לקבל אותו מלכתחילה).

במקרה הזה מאפשרים לבית חולים למנוע תחרות ולתת את כל המרחב לשחקן אחד עם כוח מוחלט בתוך המתחם.
לצפיה ב-'אז קח את שוק הבנקים בארץ היום, שאזרח ממוצע משלם יותר מידי'
אז קח את שוק הבנקים בארץ היום, שאזרח ממוצע משלם יותר מידי
29/06/2019 | 09:53
2
86
או את שוק הסלולר שלפני 12 שנים בו שלמו מאות שקלים לתוכניות סלולר שלא התאימו לצרכן.
לצפיה ב-'אני חושב ששוק הסלולר הוא הדוגמה הכי טובה מדוע'
אני חושב ששוק הסלולר הוא הדוגמה הכי טובה מדוע
29/06/2019 | 13:26
1
98
מערכת קפיטליסטית צריכה רגולטור חזק:

על פניו, שוק הסלולר בארץ היה "חופשי" גם לפני הרפורמה.
הבעיה היית, שעלות הכניסה לשוק היית אדירה - מחיר הקמת תשתית בכל רחבי הארץ.

מן הסתם, נמצאו גופים מעטים בלבד שיכלו לעמוד במחיר הכניסה הזה, וברגע שהם נכנסו - הם יכלו לעשות ככל העולה על רוחם בצרכנים, שהיו שבויים הלכה למעשה.

התחייבות ל-3 שנים עם קנס יציאה בגודל משכורת חודשית? למה לא!
רכישת מכשירים רק מספקית התשתית? למה לא!
נעילת מכשיר לספקית כך שגם אחרי 3 שנים לא תוכל לקחת אותו? בוודאי!

ואז בא הרגולטור, וכופף להם את היד:
ניוד מספרים, איסור התחייבות, איסור נעילת מכשירים, חובה לספק תוכנית זהה למכשיר שנרכש מחוץ לרשת, חובה לאפשר ל-VMNO לרכוש תשתית.

תכף יקפוץ פה מישהו ויגיד שסיבת ההצלחה האמתית היית דווקא שחרור של מגבלות אישור מכשירים ודרישות אחרות מצד משרד התקשורת, אבל זה ממש לא נכון!

ייבוא אפור של מכשירי סלולר היה קיים בצורה רחבה למדי שנים לפני הרפורמה, אבל הוא לא עזר לשבור את הטריאופול של הספקיות הוותיקות, בגלל שהיו להם יותר מידי כלים לכופף את הצרכן.

אך לא עוד!
לצפיה ב-' תוסיף גם את דמי הקישוריות כשקל לדקת שיחה לרשתות אחרות'
תוסיף גם את דמי הקישוריות כשקל לדקת שיחה לרשתות אחרות
30/06/2019 | 12:16
16
לצפיה ב-'מה, לא פגשת גזלנים במילואים אף פעם? אפשר לחשוב גילית סוד...'
מה, לא פגשת גזלנים במילואים אף פעם? אפשר לחשוב גילית סוד...
29/06/2019 | 23:06
105
הוויכוח הוא לא על "שוק חופשי" אלא על "חופש לעשות כרצוני בעודי החזק".

שוק חופשי זה שוק בו לכל הצדדים יש כוחות דומים, ג'ונגל קפיטליסטי ליברטני זה שמי שחזק קובע ומי שחלש מוכר את עצמו לעבדות בזמן שהאישה בהריון נשארת במטבח.
לצפיה ב-'בעלי עסקים ובכלל מעסיקים לא מבינים את המתמטיקה הפשוטה'
בעלי עסקים ובכלל מעסיקים לא מבינים את המתמטיקה הפשוטה
01/07/2019 | 20:32
14
113
אם הם היו הוגנים אף אחד לא היה שם מעליהם רגולציה שמחייבת אותם לעשות משהו.
לצורך העניין, אם מעסיקים מהיותם בני אדם היו מאפשרים לאדם שאבא שלו נפטר להעדר לצורך השבעה כנראה שהכנסת לא הייתה מחוקקת חוק שמחייב את המעסיק לאפשר לעובד להעדר מהעבודה.

כל חוקי העבודה. כולם. ללא יוצא מן הכלל. הגיעו מתוך מצוקה של עובדים. מצוקה שבה חלק מהמעסיקים ניצלו את כוחם כנגד העובדים.

אם מעסיקים היו מאפשרים לגבר בטיפולי פוריות לצאת לטיפולים מתוך הבנה שאנחנו בני אדם והוא רק רוצה להקים משפחה כנראה שלא היו מחוקקים חוק שמחייב לאפשר לגבר לצאת לטיפולים ואוסר אף על פיטוריו במהלך הטיפולים.

כמובן שיש דברים שבהם החוק פגע במגזרים אחרים, לצורך העניין חוק החתמת שעון של יחימוביץ שבא להגן על מנקות ועובדים מוחלשים פוגע בעובדים חזקים כמו הייטקיסטים שאין להם כוח להתעסק עם החתמת שעון.
לצפיה ב-'בשתי מילים - דילמת האסיר'
בשתי מילים - דילמת האסיר
02/07/2019 | 00:42
13
106

להיות "מעסיק הוגן יותר" עולה למעסיק כסף.

בעולם שבו מעסיק אחד הוגן יותר ואחר הוגן פחות, אבל המידע הזה לא שקוף לכל המועמדים, המעסיק הפחות-הוגן משיג יתרון תחרותי. לחליפין, מעסיק שמחליט על דעת עצמו להיות הוגן יותר, פוגע ברווחיות שלו בטווח הקצר. ומה זה "דעת עצמו"? המנכ"ל? יש לו דירקטוריון על הראש. הדירקטורים? יש להם חובת מיקסום רווחים (אם מדובר בחברה ציבורית), או חובת נאמנות למשקיעים ששמו אצלם כסף (אם מדובר בקרנות הון סיכון).

הבעיה היא במבנה השוק הקפיטליסטי, או אולי בנטייה האנוכית של מרבית האנשים (אם אתה מכיר את הניסוי על האסירים והסוהרים).
לצפיה ב-'מצד שני לו מנהלי חברות ומשקיעים היו מרווחים פחות '
מצד שני לו מנהלי חברות ומשקיעים היו מרווחים פחות
03/07/2019 | 13:05
12
69
החברה שלהם גם הייתה מצליחה, ועדיין בעלי חברות ומנכלים מקבלים שכר עצום.
לצפיה ב-'"הצלחה" אינה דבר בינארי - המנכ"ל מחויב "למקסם ערך" לבעלים'
"הצלחה" אינה דבר בינארי - המנכ"ל מחויב "למקסם ערך" לבעלים
04/07/2019 | 00:55
3
64

נ.ב. בעלי חברות לא מקבלים שכר. בעל חברה יכול להיות במקביל גם שכיר של החברה, ולקבל שכר על כך, אבל במצב הבריא, עיקר ההכנסה של בעל החברה תגיע מעליית שווי החברה ומדיבידנדים שהחברה מחלקת לבעלי המניות.
לצפיה ב-'יש כל מיני שיטות "להוציא" כסף מחברות'
יש כל מיני שיטות "להוציא" כסף מחברות
05/07/2019 | 10:46
2
60
שכר (משכורות) היא אחת הדרכים לכך.... 
בעלי השליטה וחבריהם מקבלים משכורות גבוהות, לא מחלקים דיבידנדים ושאר בעלי המניות יכולים מצידם "לקפוץ"....

נ.ב
-עסקאות בעלי עניין
- "ספקים"
לצפיה ב-'לכן כתבתי "במצב הבריא"'
לכן כתבתי "במצב הבריא"
05/07/2019 | 11:28
15
לצפיה ב-' נפוץ ביותר'
נפוץ ביותר
05/07/2019 | 15:43
13
לצפיה ב-'"מקבלים שכר עצום"? מאיפה המידע הזה?'
"מקבלים שכר עצום"? מאיפה המידע הזה?
04/07/2019 | 11:32
7
80
יש גם חברות שמפסידות ופושטות את הרגל. השוק מלא בכל מיני חברות שמצליחות יותר או פחות.

הקביעה הזו שגויה ולהתמש בה כשיקול למדיניות כזו או אחרת ייצור מדיניות שעשויה להיות מזיקה
לצפיה ב-'לא בטוח שהבנתי את ניצן אבל אני מסכים עם דבר אחד'
לא בטוח שהבנתי את ניצן אבל אני מסכים עם דבר אחד
04/07/2019 | 15:09
6
72
אין שום הצדקה כלכלית לשלם למנהלים שכירים בחברות את המשכורות שהם מקבלים. יש איזו הנחה שכביכול שכר גבוה יותר יביא מנהל טוב יותר שירוויח יותר כסף לבעלי המניות. אני חולק על הקביעה הזו. כלומר, זה לא לינארי אלא סוג של עקומה. ברור שאפשר למצוא מנהל טוב ב50,000 ש"ח לחודש לעומת מנהל ב10,000 לחודש. אבל האם מנהל שמרוויח 30 מליון בשנה מספק ביצועים טובים יותר ממנהל שמקבל 3 מליון? אני סבור שלא.

ולשמחתנו יש לנו מבחן חצי מדעי. החוק להגבלת שכר הבכירים בגופים הפיננסים "העיף" מהבנקים וחברות הביטוח את טובי המנהלים בישראל, או לפחות את היקרים שבהם והם עברו להם לשוק הפרטי הלא מפוקח. מי נשאר במקומם? מנהלים "מסכנים" שמוכנים לעבוד תמורת 3 מליון ש"ח בשנה. אם בטווח הארוך המוסדות ימשיכו לשגשג והעסקים יימשכו כרגיל אולי נגלה שבעצם כל משכורות העתק הן בזבוז כספי המשקיעים (והציבור שמחזיק במניות).
נחיה ונראה.
לצפיה ב-'אני דווקא חושב שאני מבין את ניצן:'
אני דווקא חושב שאני מבין את ניצן:
04/07/2019 | 19:14
110
זוכר את המשבר של 2008 בארה"ב?

ה-occupy wallstreet? ה-1%?

יצאו פרסומים על אנשים, שכביכול היו אחראים לאותו משבר, ושהרוויחו בשנה אחת יותר ממחיר הבית ש-"פשוטי עם" רבים איבדו בגלל אותו משבר.
ואותם אחראים גם קיבלו מה שכונה "מצנחי זהב" כאשר פוטרו.

וזה יצר תחושב אצל רבים, (האמת גם אני שותף לה), שבראש כל ארגון בנינו ומעלה עומד מישהו שמרוויח סכומי כסף מטורפים שרובנו יכולים רק לחלום עליהם, מבלי שהוא באמת עושה משהו משמעותי.

ואם אפשר היה לקצץ ולקרב את שכרו לזה של העובד בפועל, הרווחים היו גדלים בלי התייקרות המוצרים...

אני אישית כבר לא חושב שזה נכון, אבל כמו שאמרת - מעניין יהיה לראות מה יקרה בעקבות החוק בטווח הארוך...
לצפיה ב-'אתה יכול לומר את זה על כל תפקיד גם ללא קשר לניהול'
אתה יכול לומר את זה על כל תפקיד גם ללא קשר לניהול
04/07/2019 | 20:28
4
55
בשורה התחתונה..
למעסיקים בארץ יש בעיה.. הם לא באמת יודעים להעריך את העובדים שלהם מבחינת השווי שלהם בשוק העבודה.

אגב, במיוחד מנהלים כמו אלה שאתה מתאר מהגופים הפיננסים. אין שום הסבר שאתה תוכל לתת למנהל כזה שמגיע מרקע של כלכלה וראיית חשבון מדוע עובד שלך שעד היום השתכר X צריך מהיום להשתכר X + 5000 כי הוא תאכלס היה UNDER PAYED ועכשיו הוא גילה את זה ומתכוון לברוח לך. אתה גם לעולם לא תצליח להסביר לו שבכלל לא מדובר בהעלאה מיוחדת אלא פשוט ליישר לו את המשכורת למה שבאמת מקובל לשלם.

להערכתי, הדבר הכי טוב שיכול לקרות לשוק הייטק בישראל הוא להפסיק עם המדיניות של משכורת חסויה. תחשוב על מציאות שבה המשכורות של כולם גלויות.
כולם רואים שמי שעובד טוב מרוויח יותר ומי שעובד פחות טוב מרוויח פחות. זה גם יעלים את הפוליטיקה שחלק מהעובדים מצטיינים בה.. פוליטיקה של אם תלקק לאדם הנכון אתה תרוויח הרבה למרות שכולם יודעים שאתה תאכלס לא עובד טוב.
לצפיה ב-'הד"ח השנתי של הממונה על השכר מראה שזה יגרום לעליות תלולות'
הד"ח השנתי של הממונה על השכר מראה שזה יגרום לעליות תלולות
05/07/2019 | 00:54
60

למעסיקים אין שום אינטרס לחשוף את המשכורות, כי זה, ככל הנראה, יוביל להעלאת שכר כללית בשוק בקצב גבוה יותר מאשר במצב של משכורות חסויות.

לגבי "עובד טוב" ו"עובד פחות טוב" - בשוק ההייטק אין דרך מקובלת לכמת את המושגים הללו, אלא רק קירובים מאוד לא מדוייקים (ראה למשל את שיטת הדרגות האמריקאית)
לצפיה ב-'אני לא מסכים'
אני לא מסכים
05/07/2019 | 15:42
1
53
ברוב השוק הפרטי אנשים מקבלים משכורת לפי מחיר שנקבע בתנאי שוק ולפי הערך הכלכלי שהם מייצרים. אם חברה מעסיקה 500 מתכנתים הטובים ביותר שאפשר למצוא, משלמת להם שכר גבוה מאוד ומרוויחה רווחים גדולים מהעבודה שלהם, זאת הדרך הנכונה שהעסק אמור להתנהל.

ברור שיש כשלים אבל הם נקודתיים. "אוכל חינם" יכול לשרוד כמה שנים בלי שהפריון שלו יצדיק את המשכורת אבל מתישהו הוא ייפלט.

הביקורת שנשמעת לא מעט בתקשורת הכלכלית היא שברמת השכירים הבכירים יש התנתקות מוחלטת בין הערך שהעובד/מנהל מייצר לתאגיד לבין רמת השכר שלו. זה נתק שלא קיים במשרות שכירים זוטרים.
לצפיה ב-'אני טוען שגם עיתונאים מרוויחים יותר ממה שהם אמורים להרוויח'
אני טוען שגם עיתונאים מרוויחים יותר ממה שהם אמורים להרוויח
06/07/2019 | 14:23
17
לצפיה ב-'עובד 'טוב' ועובד 'רע''
עובד 'טוב' ועובד 'רע'
06/07/2019 | 23:54
59
זה אף פעם לא מוחלט אלא נתון לפרשנות. עבדתי עם אנשים שהיו מאד מוערכים ואני (ואנשים אחרים) חשבנו שהם בינוניים ו-over rated. המנהלים שלהם חשבו אחרת וכמובן ההיפך.

לחברות אין אינטרס לחשוף כמה כל אחד מרוויח.
אם ייצא לך להתראיין לחברות האמריקאיות הגדולות שמשלמות הכי הרבה אז תראה שלא מדברים איתך על שכר עד הנקודה שבה עברת הסינון - מהסיבה הפשוטה ש98%-99% ממי שמתחיל לא יקבל הצעה ואין סיבה לחשוף כמה אתה יודע לשלם למי שלא רלוונטי (כי הוא יספר למי שכן רלוונטי וזה ויקפיץ את הדרישות שכר).

מהכיוון השני,חברות שיודעות שהן משלמות מעט, לא ירצו לחשוף את זה כדי לא לפגוע באיכות המועמדים שמגיעים להתראיין אליהן. לפעמים חברות כאלה גם לא נותנות הצעה למי שאין שום סיכוי שיחתום.

אני חושב שמשכורות חשופות (גם באותה החברה וגם מול חברות אחרות) זה לטובת העובד אבל לא בשביל להוכיח שמי שעובד יותר טוב מקבל יותר, אלא בשביל להכיר כמה החברה שלך יודעת לפתוח את הארנק מול כמה חברות אחרות יודעות ולתמרן את הקריירה שלך בהתאם. 
מניסיוני, הרבה אנשים מעדיפים לא לשתף מחשש שיקוטלגו בגלל השכר שלהם ולא רוצים לשמוע על שכר של אחרים כדי לא להתאכזב מהתנאים שלהם.
לצפיה ב-'זה לא קשור לשוק חופשי או לתנאי ההעסקה'
זה לא קשור לשוק חופשי או לתנאי ההעסקה
11/07/2019 | 16:13
28
חוץ מזה, הכל סבבה... 
לצפיה ב-'מבחן פסיכוטכני'
מבחן פסיכוטכני
28/06/2019 | 21:16
6
208
התמיינתי למקום עבודה מסויים ונערך לי מבחן פסיכוטכני ואמינות במחשב. של אדם מילא.
מה קורה עם הנתונים של המבחן הזה? האם נשמרים? לדעתי המבחן לא הלך לי טוב.
מה קורה אם אני מתמיין למקומות אחרים ובכל אחד מהם עושה מבחן פסיכוטכני. האם התוצאות ישותפו בין החברות השונות? 
האם תוצאה נמוכה במבחן הזה יכולה לפגוע בי בעתיד?
נשאלתי אם בעבר עשיתי מבחן כזה. והמבחן מזוהה עפ"י מספר זהות.
בהנחה ובעתיד אכתוב "לא" האם זה יכול להוות בעיה?
האם אדם מילא משווה מבחנים שונים של מועמד?
לצפיה ב-'תשובה עקיפה - עד שיגיע מישהו עם תשובות ישירות:'
תשובה עקיפה - עד שיגיע מישהו עם תשובות ישירות:
29/06/2019 | 11:35
162

למה שלא תלך להתראיין במקומות שלא מבצעים מבחנים פסיכוטניים? למשל, חברות שאינן מהשוק הממשלתי וחברות שאינן חברות בטחוניות גדולות? אני לא יודע במה הנסיון שלך, אבל בעקרון, הרוב הגדול של חברות בשוק ההייטק לא עובדות עם המכונים הללו בכלל, ולא שולחות מועמדים למבחנים פסיכוטכניים.
לצפיה ב-'התוצאות של מבחן כזה בתוקף למשך שנתיים עד שלוש שנים'
התוצאות של מבחן כזה בתוקף למשך שנתיים עד שלוש שנים
02/07/2019 | 20:25
4
65
לצפיה ב-'גרוע מאוד. '
גרוע מאוד.
03/07/2019 | 11:14
3
100
מה עושים במקרה ואני מתמיין למקום נוסף שגם מבקש ממני לעבור מבחן אמינות?
האם יש חברות נוספות מלבד אדם מילא שמבצעות מבחן זה?
לצפיה ב-'יש איזה 3 או 4 מכונים כאלה אבל מי שקובע לאיזה מכון ישלח'
יש איזה 3 או 4 מכונים כאלה אבל מי שקובע לאיזה מכון ישלח
03/07/2019 | 18:04
2
86
המועמד זאת החברה המגייסת. בדרך כלל החברות עובדות עם מכון קבוע. 
בנוסף אפשר לעבור הכנה של כשלושה עד ארבעה ימים למיון במכון.
זה די יקר, אבל זה כדאי במקרים מסויימים.
לצפיה ב-'זה העניין שהם סגרו איתי מעכשיו לעכשיו. '
זה העניין שהם סגרו איתי מעכשיו לעכשיו.
04/07/2019 | 09:19
1
70
אני חושש שלא עברתי את המבחן אמינות למרות שאני מחשיב את עצמי לאמין למדי.
הרבה שאלות קטנות ומטעות. שאלות על גבול האפור עם תשובות שזקוקות להסברים והבהרות.
בעיה כשבאמת מנסים להיות כנים, נדפקים.
לצפיה ב-'אז תלמד להבא... תאריך למבחן מיון קובעים ל...'
אז תלמד להבא... תאריך למבחן מיון קובעים ל...
04/07/2019 | 15:37
70
בהנחה שזה חשוב לך, קובעים תאריך למבחן בטווח של שבוע עד שבוע וחצי.
אפשר תמיד לתרץ.... ואז בהנחה שזאת השקעה כדאית, משריינים בין 3 ל-4 ימים להכנה יסודית במכון. אגב המקום שבו עושים את הבחינה נקראה מכון הערכה.
החברות שמכינות למבחנים הן גם אלה שבוחנות.

כשאתה מגיע ליום מיון, לשיקול דעתך אם להצהיר על הכנה או לא.
בנושא הזה (לדעתי) מותר לך גם לא ספר להם שעברת הכנה.
לצפיה ב-'שאלות לגבי קו"ח -מה עדיף עברית/אנגלית? פורמט pdf/word '
שאלות לגבי קו"ח -מה עדיף עברית/אנגלית? פורמט pdf/word
20/06/2019 | 23:56
10
164
קישור ללינקדין?

כמו כן אשמח אם אוכל לשלוח למישהו/י את הקו"ח שלי בכדי לקבל ביקורת בונה/עצות/תובנות

תודה.
לצפיה ב-'אנגלית, PDF'
אנגלית, PDF
21/06/2019 | 08:31
1
85
לצפיה ב-'עדיף להקשיב לchoo..'
עדיף להקשיב לchoo..
21/06/2019 | 18:03
72
לצפיה ב-'עדיף בעברית, למעט בחברות ה"אמריקאיות"'
עדיף בעברית, למעט בחברות ה"אמריקאיות"
21/06/2019 | 13:51
6
273

בעיקרון אם את קורות החיים שלך יקרא דובר עברית - עדיף שהן תהינה כתובות בעברית. זה יקטין את חוסר ההבנה של הקורא, ויקטין את המבוכה שתיגרם משגיאות תחביר בשפה שבה הינך פחות שולט.

אם קורות החיים אמורים להגיע גם לדוברי אנגלית - מן הסתם עדיף שתיכתוב באנגלית - ומאוד רצוי שתיתן לדובר אנגלית אמיתי (ברמת שפת אם, אם אתה מכיר מישהו כזה) לעבור על קורות החיים שלך לפני השליחה, כדי לתקן את שגיאות התחביר.

לגבי הפורמט - אם אתה שולח ישירות לחברה - PDF יעבור טוב יותר. לעומת זאת, לחברות השמה יש העדפה לקורות חיים בפורמט שניתן לעריכה, משום שהן שולחות את קורות החיים שלך לחברות בלי פרטי הזיהוי - ולכן חברות השמה תתעקשנה על פורמט word. במקרה כזה, רצוי להיצמד לפורמט שמתאים גם לגרסאות וורד פחות חדשות.
לצפיה ב-'תודה, מה לגבי קישור ללינקדין?'
תודה, מה לגבי קישור ללינקדין?
21/06/2019 | 13:57
5
69
לצפיה ב-'קישור ללינקדאין בעקרון בעיקר יספר "מיהם קשרייך"'
קישור ללינקדאין בעקרון בעיקר יספר "מיהם קשרייך"
22/06/2019 | 13:37
4
171

בסופו של דבר, ברגע שיש לחברה את קורות חייך, לינקדאין לא יספק מידע נוסף. הוא כן יעזור להוות "סוג של אסמכתה" (למרות שגם בלינקדאין אנשים משקרים יפה מאוד), ובעיקר יאמר להם "מי הם הקשרים שלך". אם הם מכירים את הקשרים הללו *לטובה* - ייתכן שמבחינה פסיכולוגית זה יעזור. יש גם את עניין ה"כישורים המאושרים על ידי קולגות" - סביר שיש מעסיקים שזה ישפיע עליהם - למרות שמבחינה טכנית הנושא הזה הוא דיי קישקוש.
לצפיה ב-'אם יש המלצות אז כן להוסיף? או שזה קשקוש?'
אם יש המלצות אז כן להוסיף? או שזה קשקוש?
23/06/2019 | 01:42
1
45
לצפיה ב-'אם לא הייתי ברור - קישור ללינקדאין יועיל אם יש בו מספיק תוכן'
אם לא הייתי ברור - קישור ללינקדאין יועיל אם יש בו מספיק תוכן
23/06/2019 | 22:03
110

אם יש לך 3 קשרים - כנראה עדיף לא לפרסם. אם יש לך שם 50+ קשרים כולל לאנשים שנחשבים טובים מקצועית ובעלי נסיון מהותי בתעשייה - זה עשוי להועיל. איפה בדיוק עובר הגבול בין השניים? שאלה טובה.

לגבי השדות ה"קישקושיים" - יש מעסיקים שזה עדיין ישפיע עליהם, האחרים לא יתייחסו. ולבסוף - יש מעסיקים שיחפשו אותך בלינקדאין גם אם לא תכתוב קישור לזה בקורות חיים שלך.
לצפיה ב-'אפשרי לשתף פה/פרטי את הקו"ח ללא הפרטים המזהים לביקורת בונה?'
אפשרי לשתף פה/פרטי את הקו"ח ללא הפרטים המזהים לביקורת בונה?
23/06/2019 | 01:45
1
50
לצפיה ב-'בוודאי שאפשר'
בוודאי שאפשר
23/06/2019 | 10:04
150
רק שאם אתה מעלה מסמך וורד אז תמחוק את הפרטים האישיים גם מה properties של המסמך כי גוגל מאנדקס את זה וכל חיפוש בעתיד על השם האמיתי שלך יביא ישירות לפוסט הזה.  ב PDF אין בעיה כזו למיטב ידיעתי.
לצפיה ב-'לגבי השפה'
לגבי השפה
21/06/2019 | 23:46
215
בגדול זה לא משנה.
אני מתחזק רק גרסה באנגלית בגלל שהיא קבילה גם בחברות ישראליות וגם בחברות בינלאומיות, שלא יקבלו גרסה בעברית.
מעולם לא נתקלתי בבעיה בגלל זה.

בכל מקרה אלא אם הקו"ח שלך כתובים בצורה מרושלת במיוחד זה לא מאד משנה - מקסימום המגייסת תרים טלפון ותשאל מה שלא ברור.

עדיף כמובן שלא יהיו שגיאות תחביר/כתיב מביכות כי זה בכל זאת רושם ראשוני כלשהוא.
לצפיה ב-'ראיון עבודה ראשון - שאלות'
ראיון עבודה ראשון - שאלות
19/06/2019 | 20:09
1
417
הי, סוף סוף זה הגיע - ראיון עבודה ראשון ואשמח לעזרה. 
קצת עלי: מסיים שנה שלישית במדמח באוניברסיטת תל אביב, נשאר לי עוד סימסטר, אבל אהיה זמין למשרה מלאה. הממוצע שלי לא טוב (70). מבחינת התמקדות לקחתי כיוון של data science בקורסי הבחירה, אבל אני לא כזה נהנתי, יותר נהנתי מפיתוח תוכנה קלאסי יותר. 
יש לי תואר ראשון נוסף מלפני כן ואני עובד בתחום , ולאחרונה התחלתי לשלוח קוח.
על המשרה: לאחר שעברתי ראיון טלפוני הוזמנתי לראיון בחברה, למשרת QA automatation engineer. כשמהשרה פורסמה היא פורסמה לבוגרי מדמח ללא ניסיון. בראיון הטלפוני ציינתי שנותר לי עוד סמסטר. 
עכשיו, כמה שאלות:
1. עם ציונים כמו שלי, וחוסר ניסיון, יש לי אפשרות בכלל להשיג משרות פיתוח או שזו משרה שכדאי לי ללכת עליה במידה ואתקבל (אני כן מנסה במקביל ללימודים ולעבודה ללמוד דברים חדשים וכתוב פרוקטים, אבל זה מאוד קשה לשלב את 3 הדברים במקביל)
2. אם כן, האם יש סיכוי להתקדם לפיתוח ממשרות כאלו?
3. ציפיות שכר למשרה כזו- חבר אמר לי 15-13. אכן כך?
4. טיפים כלליים לראיון - יתקבלו בברכה

תודה רבה!
לצפיה ב-'אין לי תשובה לכל השאלות'
אין לי תשובה לכל השאלות
22/06/2019 | 11:19
283
אבל במקומך לא הייתי חושב בכלל על שכר אלא מנסה להתברג במשרה של פיתוח או במשרה שקרובה לפיתוח שתוכל בעוד שנתיים שלוש כמשרת פיתוח, רצוי בטכנולוגיה כמה שיותר גנרית כדי שבמשרה הבאה נתח השוק שרלוונטי אליך יהיה כמה שיותר גדול.

מעולם לא הייתי במצב הזה אבל לדעתי אחרי משרת QA / אוטומציה אחת תוכל לעבור לפיתוח, אם תתקע שנים בתחום הזה אתה תצבע בצבע של בדיקות
לצפיה ב-'אזהרה: עוף טופיק '
אזהרה: עוף טופיק
19/06/2019 | 23:17
233
מי ראה את הסדרה Chernobyl?

לצפיה ב-'שעות נוספות גלובליות ללא מספר שעות'
שעות נוספות גלובליות ללא מספר שעות
17/06/2019 | 20:00
27
343
לאחרונה ראיתי בכמה חוזים שחברות מחלקות את השכר לשעות נוספות גלובליות אך לא מציינות את מספר השעות הנוספות שהסכום מייצג. בחישוב ידני של השעות מתוך הסכום מדובר במספר מאוד גבוה (מעל 40 שעות ).
לאחר ייעוץ עם עורך דין וגם מקריאה באינטרנט נראה שהדבר אינו חוקי.
ובאופן אישי מספר לא מוגבל של שעות נוספות הוא סוג של אישור לעבדות.

איך אתם מתייחסים לעניין?
לצפיה ב-'יש תקרת שעות נוספות בחוק'
יש תקרת שעות נוספות בחוק
17/06/2019 | 20:04
20
227
אסור להעסיק עובד יותר מ12 שעות ביום, שזה 3 שעות נוספות ביום למשרה מלאה, גג.

חלוקת השכר ל״בסיס״ ו״שעות נוספות קבועות״ זה מעקף סטנדרטי לחובת תשלום עבור שעות נוספות. אף אחד לא הולך לספור כמה שעוות עבדת בפועל (אפילו שחייבים), פשוט משלמים לך 40 שעות נוספות קבוע וזהו.

לא יודע עם איזה עו״ד דיברת, אבל זה חוזה די סטנדרטי.
לצפיה ב-'אחדד את השאלה'
אחדד את השאלה
17/06/2019 | 21:04
19
174
אני מכיר את סעיף השעות הנוספות הגלובליות בנוסח של "העובד יקבל X שח המייצגים 20 שעות נוספות בחודש". הבעייה היא בנוסח כמו "העובד יקבל X שח עבור שעות נוספות" (נקודה. ולא יהיה זכאי לתשלום נוסף על אף כמות של שעות נוספות).

למשל הלינק הבא מוזכר המשפט

"על מנת שהתשלום הגלובלי עבור השעות הנוספות יהיה חוקי ובר תוקף, עליו להיות מופרד באופן מפורש מהשכר הרגיל, ולציין ולכמת באופן מפורש הן את היקף השעות הנוספות שהעובד צפוי לעבוד"

לצפיה ב-'תבקש שיתקנו את החוזה? מה בדיוק המטרה של הדיון הזה?'
תבקש שיתקנו את החוזה? מה בדיוק המטרה של הדיון הזה?
17/06/2019 | 21:22
18
148
אתה רוצה לתבוע את המעסיק שלך על שעות נוספות כי הוא לא ציין בחוזה "20 שעות"? בהצלחה.
לצפיה ב-'אין גבול לעבדות ההייטק'
אין גבול לעבדות ההייטק
17/06/2019 | 21:32
17
201
אז תגיד שזה לא חוקי אבל מחליקים את זה. 
וכן, אם עובד עובד 11 שעות יומיות לאורך שנה זה לא נורמלי והוא צריך לקבל תגמול נוסף.
לצפיה ב-'קשקוש במיץ עגבניות'
קשקוש במיץ עגבניות
17/06/2019 | 21:40
13
210
אף אחד לא "צריך" שום דבר.  הסעיף הזה נגרם בגלל חוקים בולשבקיים קומוניסטיים שלא מאפשרים למעסיק ולעובד להסכים ביניהם על דבר פשוט כמו שכר קבוע ולא משתנה.  בכל מקום עבודה יש תקופות לחוצות יותר ותקופות לחוצות פחות, ועובד מקבל שכר לפי התרומה שלו לארגון ולפי התפוקה שלו ולא לפי מספר השעות שהוא חימם את הכיסא.  אנחנו לא עובדים בסחיבת תפוזים, התועלת שלנו למקום העבודה היא לא לינארית לפי מספר שעות והמשכורת לא צריכה להיות לפי מספר שעות.  אתה צריך להתמקד בלקבל את השכר שראוי לעבודה שלך ולא לספור שעות.

אם אתה עובד יותר מ 11 שעות ביום באופן קבוע, או שאתה עובד במקום גרוע שלא יודע להתנהל, או שאתה עובד גרוע שלא יודע לתכנן את הזמן שלו, או שאתה סתם אומר את זה תיאורטית למרות שהסיטואציה לא קרתה.  אני לא מכיר אנשים כאלו (חוץ אולי מיזמים ספציפיים שהחברה היא שלהם והם בעצם החברה ועובדים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע)
לצפיה ב-'אז אתה אומר אותו דבר, יש חוק אבל מתעלמים ממנו'
אז אתה אומר אותו דבר, יש חוק אבל מתעלמים ממנו
17/06/2019 | 21:53
2
123
מעניין אותי אם אתם עונים בתור מעסיקים או בתור עובדים?
לדעתי יש גם חוקי תנועה (בולשביקים?) מיותרים, אולי אני אתעלם מהם?
לצפיה ב-'מי מתעלם? אתה הבאת מצב אמיתי או המצאת?'
מי מתעלם? אתה הבאת מצב אמיתי או המצאת?
17/06/2019 | 21:57
114
אם הבאת מצב אמיתי - בקש מהחברה שתתקן את החוזה כנדרש בחוק. אם אתה סתם באת לקשקש - אז מה המטרה?

חוקי שכר מינימום בכלל ושעות נוספות בפרט נועדו להגן על אנשים שלא נמצאים בעמדת חוזק מול המעסיק, אבל זה לא המצב בהייטק. עובד לא נדרש לעבוד 12 שעות פן ילדיו ישארו רעבים בלילה, עובד הייטק מנהל משא ומתן מול המעסיק מעמדת כוח, ולכן החוקים האלה פחות רלוונטיים.  אם זה חשוב לך - אז הם שם, בשבילך, ואתה יכול לתבוע את המעסיק ולאכוף אותם. זכותך.
לצפיה ב-'בחוזי תעסוקה יש הרבה סעיפים שיפסלו אם יגיעו לבית משפט'
בחוזי תעסוקה יש הרבה סעיפים שיפסלו אם יגיעו לבית משפט
19/06/2019 | 01:53
91

החלק בסעיפי אי-תחרות לאחר סיום העבודה, עובר בסעיפים של תשלום שעות נוספות ומשרות אמון, ודרך עוד כמה סעיפים לא-אכיפים. למרות זאת, עורכי דין ממשיכים להמליץ למעסיקים לרשום את הסעיפים הללו, גם מסיבות של "ליתר בטחון" (כי במצבים מאוד מסויימים הסעיפים הללו עשויים כן להיות אכיפים), וכי במדינות המוצא של המשקיעים חוקי העבודה הם אחרים, והרבה יותר קל פשוט לרשום את זה בחוזה מאשר להסביר למשקיעים למה החוזים שונים ממה שהם מורגלים אליו.

בתור עובד, רצוי שתהיה מודע למה חוקי ומה לו, ורצוי שתחליט על מה אתה מוכן לחתום ועל מה לא (ומתי תסתפק בזה שיתקנו את הסעיף ומתי תחליט שאינך מוכן לעבוד כלל באותו מקום עבודה). כשהייתי צעיר הייתי דורש מהמעסיקים לבצע שינויים בחוזה בכל סעיף שהפריע לי. עם השנים הגעתי למסקנה שזה לא באמת רלוונטי מבחינתי, ויש סעיפים שאני מסתפק בלהזכיר למעסיק שהם "לא אכיפים" (לפעמים גם זה לא), אבל כבר לא מתעקש שישנו אותם.

באופן כללי, כל התחום המשפטי התרחב עם השנים, וחוזי העסקה (כמו גם חוזי שכירות ושאר חוזים) נוטים להיות ארוכים משמעותית ממה שהיו בעבר, ככל שהחוקים מתרבים והפסיקות התקדימיות או הנורמטיביות מתרבות.
לצפיה ב-'הסעיף הזה לא נגרם על ידי חולקים בולשביקים וקומוניסטים'
הסעיף הזה לא נגרם על ידי חולקים בולשביקים וקומוניסטים
17/06/2019 | 22:59
6
143
למעשה אין לו בכלל קשר לחוק. הוא נכפה על המעסיקים על ידי בית הדין הארצי לעבודה.
זה קצת מורכב אבל בגדול המחוקק עוד מימי קדם אסר על עבודה גלובלית אינסופית שאין לצידה תגמול על שעות נוספות אלא למשרות ספציפיות של בעלי מידה מיוחדת של אמון אישי.
באו חברות הייטק והגדירו אפילו את הפקידה של מחלקת IT כבעלת משרה מיוחדת של אמון אישי ולמעשה שילמו לכולם גלובלי אינסופי.

בא בית הדין הארצי לעבודה ובמקום לזרוק את המעסיקים מכל המדרגות ולהבהיר שאין דבר כזה גלובלי וחייבים לשלם שעות נוספות.. יצר פתרון מלאכותי של הפרדת שכר שבו יש מרכיב של גלובלי למשרה מלאה ומרכיב של שעות נוספות שאותו משלמים בין אם עבדת ובין אם לא עבדת שעות נוספות.
בפועל כולנו יודעים שאנחנו עובדים הרבה יותר שעות ממה שמקבלים בשעות הנוספות.

בקיצור, האשם הוא בית הדין הארצי לעבודה ולא המחוקק. המחוקק אמר את דברו בצורה מאוד ברורה. בית הדין הארצי לעבודה רוקן את החלטת המחוקק מתוכן.
נראה לי גם שאף אחד בכנסת הקרובה יעסוק בכלל בסוגיה ויתקן בחזרה את ההחלטה של בית הדין לעבודה.
לצפיה ב-'"כולנו יודעים"?'
"כולנו יודעים"?
17/06/2019 | 23:05
1
119
"כולנו יודעים שאנחנו עובדים הרבה יותר שעות ממה שמקבלים בשעות הנוספות."?  מאיפה אתה מביא את ה"עובדה" הזו? אין לה שום אחיזה במציאות.

כולי תקווה שאף אחד לא "יתקן" שום דבר, וישאירו את המצב בדיוק כמו שהוא, אחרת אני פתאום אצטרך באמת לעשות שעות נוספות שעד היום לא עשיתי רק כדי להישאר באותו שכר.  בשום מקום נורמלי לא מסתכלים על השעות של העובד ולא לוקחים את זה בחשבון בשכר שלו, ולא הייתי רוצה שעובדים ישארו בלילה לשחק סוליטר במחשב כדי לדפוק שעון.  אין שום הגיון לשלם בהיי-טק לפי שעות, ובתכלס למרות כל הסיפורים שמסתובבים בשוק, אני גם לא ראיתי במקומות שעבדתי בהם אנשים טוחנים יותר מדי שעות.  

לצפיה ב-'המספר שממוצא בחוזה הוא סתם מספר שרירותי חסר משמעות'
המספר שממוצא בחוזה הוא סתם מספר שרירותי חסר משמעות
18/06/2019 | 00:21
106
הם יכלו באותה מידה לכתוב 186 +200 שעות נוספות

אתה כנראה לא מבין את מה שאני אומר. השכר שאתה מרוויח היום היה אמור להיות עבור 186 שעות של משרה מלאה. כל דקה מעבר היית אמור לקבל שעות נוספות. אין בהייטק אנשים שעושים בדיוק 186 שעות. כולם עושים יותר. חלק מעט יותר וחלק הרבה יותר.
לצפיה ב-'בצורה מאוד ברורה?'
בצורה מאוד ברורה?
17/06/2019 | 23:43
2
119
המחוקק לא הגדיר מה זה "אימון אישי", מלכתחילה. מכאן באה התביעה וההתחכמות של המעסיקים לפניה.

שיבוא המחוקק ויגיד שמשכר במכפיל כשלהו משכר מינימום או הממוצע במשק לא צריך להתעסק יותר בחישוב שעות ובא לציון גואל. אימון, לא אימון - אלה מושגים סובייקטיביים שהמחוקק לא טרח להגדיר.
לצפיה ב-'חוקים הם בכוונה במונחים מעורפלים שכאלה'
חוקים הם בכוונה במונחים מעורפלים שכאלה
18/06/2019 | 00:23
1
82
מזכיר לך שגם חוק יסוד כבוד האדם וחרותו מדבר על הפגיעה בזכויותך כאדם שאם קיימת כזאת היא תהייה לתכלית ראויה ושאינה עולה על הנדרש.
מה זה תכלית ראויה? מה זה שאינה עולה על הנדרש?

ככה זה חוקים.
בית המשפט אמור לצקת לתוכם תוכן ברוח כוונת החוק.

במקרה שלנו, בית המשפט פסק הלכה מנחה הפוכה לכוונת המחוקק!

ובנוגע לאמון אישי... דווקא כאן בית המשפט פסק כן ברוח החוק. הרי לא ייתכן שכל העובדים בחברה יהיו בעלי מידה מסוימת של אמון אישי. כוונת המחוקק הייתה למשרות מאוד בכירות ברמה של דריקרטוריונים ומנהלים בכירים. בטח לא למתכנת זוטר.
לצפיה ב-'נו, אז אם זה בכוונה - למה אתה מתלונן?'
נו, אז אם זה בכוונה - למה אתה מתלונן?
18/06/2019 | 01:26
80
אני לא רואה סיבה לא לחוקק חוק כפי שתיארתי, למעשה זה בדיוק איך שזה מנוסח בקליפורניה.

אבל אם אתה רוצה חוקים מעורפלים - אל תתלונן שבית משפט מפרשן אותם, זה תפקידו. אם המחוקק חושב שבית המשפט לא פירש את החוק נכון - שישכתב את החוק כדי שלא יהיה אפשר לפרש אותו בצורה כזאת. בינתיים הכנסת לא עשתה זאת, אז לא ברור לי למה אתה מתלונן.
לצפיה ב-'סוף סוף תשובה עניינית'
סוף סוף תשובה עניינית
18/06/2019 | 10:13
91
תודה!
לצפיה ב-'אפשר לפרש את זה בדרכים שונות'
אפשר לפרש את זה בדרכים שונות
18/06/2019 | 09:26
86
המטרה הברורה היא שהעובד לא יעבוד יותר משעות העבודה המוגדרות בחוק, לפחות לא הרבה יותר מזה.
אחת התוצאות של זה הוא שלעובד יש זמן פנוי.
אפשר גם לראות את זה מנקודת מבט כלכלית: יש לו זמן להיות צרכן
לצפיה ב-'יש קשר בין מספר שעות העבודה לתפוקה בהיטק'
יש קשר בין מספר שעות העבודה לתפוקה בהיטק
18/06/2019 | 13:51
1
106
ככל שעובדים יותר שעות יש יותר תפוקה וזה נכון גם לגבי תיכנות
עם זאת כנראה שהחל מכמות מסוימת של שעות עבודה ( 7-10 שעות ) ביום התפוקה פוחתת בגלל עיפות , ולפעמים אפילו מקבלים תפוקה שלילת כי עושים יותר טעויות ומכניסים בגים , ו\או שלמחרת לא מתפקדים טוב בגלל מחסור בשעות מנוחה .
לצפיה ב-'זה יכול להיות נכון אבל זה שיקול שהמעסיק (השוק) יכול לקחת.'
זה יכול להיות נכון אבל זה שיקול שהמעסיק (השוק) יכול לקחת.
18/06/2019 | 14:38
89
פה עלתה השאלה למה החוק שם מגבלות
לצפיה ב-'מחליקים מה? אתה רוצה שיתקנו את החוזה - תגיד להם שיתקנו.'
מחליקים מה? אתה רוצה שיתקנו את החוזה - תגיד להם שיתקנו.
17/06/2019 | 21:48
101
עובד שעובד 11 שעות יומיות לאורך השנה ולא מחפש עבודה אחרת הוא אכן לא נורמלי ואין פה שום קשר לתגמול או לעבדות.
לצפיה ב-'אם אדם בהייטק עובד 11 שעות כל יום - רצוי שיחליף מקום עבודה'
אם אדם בהייטק עובד 11 שעות כל יום - רצוי שיחליף מקום עבודה
19/06/2019 | 01:45
1
144

כסף זה לא תחליף ראוי לזמן חופשי, לטעמי. כמובן שיש אנשים שחושבים אחרת, וזכותם לטחון שעות ולדרוש על זה כסף. זכותו של המעסיק גם לאמר להם שיפסיקו לטחון שעות כי הוא לא מעוניין בזה (בעקרון, הישראות של שעות נוספות בתוספת תשלום דורשת אישור של המעסיק. בתקופה ששילמו על שעות נוספות, לא יכולת להחליט על דעת עצמך להשאר שעות נוספות - היית צריך לקבל אישור מנהל לזה. בלי אישור כזה - לא היית מקבל תשלום שעות נוספות - וזה בהתאם לדרישות החוק).
לצפיה ב-'באקדמיה יש אנשים שעובדים 12 שעות כל יום.'
באקדמיה יש אנשים שעובדים 12 שעות כל יום.
03/07/2019 | 16:03
55
נשמע כיף...

לצפיה ב-'אגיב לך בתור מעסיק - כל מה שכתבו לך כאן נכון'
אגיב לך בתור מעסיק - כל מה שכתבו לך כאן נכון
18/06/2019 | 10:44
5
276
הסעיף הזה נועד לעקוף את המצב החוקי הבעייתי בישראל שלא מאפשר עבודה בשכר גלובלי. זה אולי מובן כשמדובר ב80% מהעובדים במשק אבל יוצר עיוות בתעשיית ההי-טק שם מקובל הסטורית לעבוד בשכר גלובלי והמשכורות גבוהות מאוד ביחס לממוצע במשק.
בנוסף, אופי העבודה בתעשיה הוא לא שעתי. אתה יכול לבלות שעה ביום בפייסבוק, בפינת קפה, בשולחן פינג-פונג, לצאת באמצע היום לסידורים, לאכול בחוץ, לקשקש על הבחירות וכו'. אין כמעט תעשיה במשק שמאפשרת דבר כזה. אם פועל במשמרת, מורה, אחות, עובד בנק, אפילו רו"ח במשרד גדול יעזוב באמצע היום או יגלוש בטלפון הוא צפוי לשיחת נזיפה, אבל זה משהו שכל עובד היי-טק עושה חופשי. לכן למושג "שעות עבודה" בהיי-טק יש הרבה פחות משמעות.

העיוות הוא שהחוק לא מאפשר תשלום גלובלי. על מנת לפתור זאת יש שתי דרכים:
הגדרת המשרה כמשרת אמון. כמו שכתבו לך, בתי המשפט לא בהכרח מכירים בזה וזה נתון לשיקול דעתם. בצדק מסויים כי זו אכן רוח החוק.
השיטה השניה זה לשים את הסעיף של השעות הנוספות בחוזה. אכן, גם זה תחום אפור. עובד יכול לטעון שהשעות משולמות ממילא ושמעשית זה לא באמת תשלום על שעות נוספות. העו"ד שלי אומר שזה לא פתרון מושלם אבל זה הכי קרוב שיש וזה מה שכולם עושים.
בכמה חברות גדולות והסתדרותיות ממש עושים התחשבנות פעם ברבעון ואם יש שעות מעל מספר מסויים שנקבע בחוזה הן משולמות לעובד.

אני בחוזים שלי מגדיר גם משרת אמון וגם סעיף שעות נוספות. ברגע האמת בבית המשפט מקווה שאחד מהשניים יתפוס. בגדול, מסתמכים על זה שעובדים לא נוהגים להגיש תביעות מהסוג הזה.

בנימה אישית: אין שום סיבה שעובד היום יעשה שעות נוספות מלבד מקרים נדירים פה ושם. אני לא מבקש זאת מהעובדים שלי והמעסיקים שלי לא מבקשים ממני (אני לעיתים מועסק במקביל בסטארטאפים כשכיר בעיקר כדי להנות מהטבות המיסוי על אופציות).
ראיתי כאלה שנשארים שעות ארוכות, לא יודע מה מניע אותם אבל לי זה נראה שהם נהנים לעמוד בבוקר עם עיניים אדומות וכוס קפה ולספר איך הם עבדו אתמול עד 12:00 בלילה.
לצפיה ב-'דוקא נראה שהמגמה היא יותר לכיוון של...'
דוקא נראה שהמגמה היא יותר לכיוון של...
18/06/2019 | 19:28
2
199
שליטה ובקרה.... יש מגמה להושיב את העובדים בסידורי ישיבה יותר צפופים, במרחבים פתוחים כשהמטרה המוצהרת היא לעודד עבודת צוות ובפועל המוטיבציה היא הגברת הפיקוח והפחתת הפרטיות. 
בגלל שלחברות בינוניות, לעיתים אין חדר אוכל, אז מקובל שיוצאים לאכול צהריים במסעדות. אבל מי שיראה משחק סנוקר או מסתובב יותר מדי, ימצא את עצמו די מהר במצב לא נעים. מי שלא משלים את מכסת השעות ++, גם יגלה במקומות רבים שהמשוב לכך לא יאחר להגיע. 
לצפיה ב-'יש ויש'
יש ויש
18/06/2019 | 20:29
53
לצפיה ב-'דווקא בחברות שבהם יוצאים לאכול צהריים מתבזבזות הרבה שעות'
דווקא בחברות שבהם יוצאים לאכול צהריים מתבזבזות הרבה שעות
18/06/2019 | 21:43
167
לא לחינם החברות הרציניות באמת כמו פייסבוק וגוגל מחזיקות חדרי אוכל.
זה נדלן ממש יקר ואופרציה יקרה אבל זה משתלם כי העובדים אוכלים בקושי חצי שעה - 40 דקות ומיד חוזרים לעבודה.

מעבר לזמן של האוכל עצמו בחוץ, יש גם הרבה זמן שמתבזבז באספת עובדים על ההחלטה לאן ללכת לאכול
לצפיה ב-'תיקון להגדרה "היסטורית" - שכר גלובלי התחיל רק בסוף שנות ה-80'
תיקון להגדרה "היסטורית" - שכר גלובלי התחיל רק בסוף שנות ה-80
19/06/2019 | 01:42
1
143

בחברות הייטק בארץ שילמו משכורת בסיס ושילמו על שעות נוספות, בדיוק כמו בכל התעשייה בארץ - כולל חוקי ה-125%, 150% ו-200% בסופ"ש וחגים. היו אפילו חברות ששילמו שעות נוספות על בסיס יומי (כפי שקבע החוק - שעות נוספות נספרות על בסיס יומי, ולא על בסיס חודשי. מעט מאוד אנשים מודעים לזה). למעשה, השעות הנוספות על בסיס חופשי היו חלק ממה שהתחיל להיכנס בתור "גמישות שעות" בתעשייה בארץ (למען הסדר הטוב - בחברות הגדולות היית אמור להגיע לעבודה בשבע וחצי בבוקר +- רבע שעה, ולצאת הביתה ברבע לחמש בערב. היו גם הסעות למקומות העבודה באוטובוסים - ורק אינטל ניהלו הסעות במוניות, ושעת התחלת העבודה שם היתה 8 בבוקר. במקומות היותר הסתדרותיים, ההסעה היתה מגיעה למשרד בשש וחצי או שבע בבוקר, וההסעה בחזרה הביתה היתה יכול לצאת מהמשרד בשעה שלוש).  

אי שם לקראת סוף שנות ה-80 התחיל תהליך של מעבר למשכורות גלובליות, ומשכורות גלובליות הפכו להיות הנורמה רק מתישהו בשנות ה-90.  בשלב מאוחר יותר התחילו להנהיג גם גמישות שעות (בתחילת ואמצע שנות השמונים, להגיע למשרד אחרי שמונה בבוקר על בסיס קבוע היה לא נורמטיבי).

כשמקום העבודה שאמא שלי עבדה בו עבר למשכורות גלובליות (חברת הייטק גדולה מחיפה), פתאום עובדים שנהגו להשאר במשרד עד מאוחר, התחילו ללכת הביתה מוקדם יותר, כי כבר לא היתה סיבה "לדפוק שעות".

ולגבי "טחינת שעות" יש הרבה מקומות עבודה שמעודדים את זה ולוחצים על זה, גם כיום. בכמה אחוז מהמעסיקים מדובר? אני לא יודע, אבל זה לא אחוז אחד או שניים מהמעסיקים.
לצפיה ב-'היסטורית = משחר ההסטוריה של התעשייה המכונה "הי-טק"'
היסטורית = משחר ההסטוריה של התעשייה המכונה "הי-טק"
19/06/2019 | 07:22
152
בשנות ה80 טרם המציאו את המושג הזה "הייטק". היו חברות טכנולוגיה אך הן לא נקראו הייטק ואופן העבודה והתעשיה בכלל היה דומה לתעשיות המסורתיות. בחלק מהחברות הללו זה עדיין כך (בנקים, תעשיה אווירית למשל) וכשאבא שלי עבד במוטורולה, בסייטקס ובעוד מקומות כך זה היה.
אני מסכים שיש מקומות שלוחצים על השעות. לדעתי אפשר להלחם בהם גם ברמה האישית אבל זה מאוד תלוי במעמד העובד בחברה. הטרנד המוביל היום הוא איזון בין חיים אישיים לעבודה ושימוש באיזון הזה כדי למשוך עובדים.

לצפיה ב-'תואר שני במדעי המחשב דרך קורסרה'
תואר שני במדעי המחשב דרך קורסרה
17/06/2019 | 19:56
2
236
במסגרת חיפוש אחר תואר שני מעניין במדעי המחשב ראיתי שיש אופציה ללמוד אונליין באוניברסיטאות בארה"ב דרך קורסרה. יש למישהו מידע על תוכניות אלו?

תודה מראש
לצפיה ב-'מה מטרת התואר?'
מה מטרת התואר?
17/06/2019 | 23:32
1
212
מדובר על תארים שניים בלי תזה שנותנים מוסדות שונים, קורסרה זו פשוט הפלטפורמה להעברת חלק מהתכנים.

אם אתה רוצה תואר שני ככרטיס כניסה למקומות שדורשים אותו או להתנסות במחקר - זה לא המקום, תצטרך למצוא מקום שבו תוכל לעשות תזה. מצד שני, אם אין לך מטרה מסויימת ויש לך זמן, כסף ומתחשק לך לקחת קורסים במוסד אמריקאי ולקבל על זה תעודה בסוף אז זה בא בחשבון (רק שים לב שאם כל מה שאתה מחפש זה "העשרה מקצועית" אז פשוט קח קורסים אונליין במה שמעניין אותך, לא צריך תואר בשביל זה). מהבחינה הזאת אגב התואר של ג'ורג'יה טק זול משמעותית מהתארים בקורסרה (להוציא אולי החדש של UCL? לא בדקתי כמה עולה) - כ-7K מול 20K (כמובן שאם משווים לסטנפורד אז הכל זול).   
לצפיה ב-'המטרה של התואר '
המטרה של התואר
18/06/2019 | 07:44
211
תודה על המענה!
המטרה של התואר היא התפתחות מקצועית. מדבריך אני מבין שתואר זה לא בהכרח הדרך הנכונה.

מוביל אותי לשאלה הבאה אם אני רוצה להתפתח בפיתוח טכנולוגיות big data  מה היא הדרך הנכונה לעשות זאת? 
לצפיה ב-'עובד בחופשה ללא תשלום מקבל תשלום על אופציות?'
עובד בחופשה ללא תשלום מקבל תשלום על אופציות?
17/06/2019 | 22:03
2
203
עבדתי בחברת הייטק לאחר מכן הפסקתי לעבוד, כי הייתי בחופשה ללא תשלום. לאחר מכן נמכרה חברת ההיי טק האם אני זכאי לקבל תשלום על אופציות?
האם במידה ואתפטר לא אקבל תשלום על אופציות?
לצפיה ב-'שאלה מעניינת'
שאלה מעניינת
17/06/2019 | 22:13
153
אומר בזהירות כך:
קבלת תשלום על אופציות לא תלויה בכך שאתה עובד או לא עובד בחברה אלא האם אתה מחזיק באופציות שהבשילו. זה שאתה בחופשה או אפילו התפטרת או פוטרת לא אומר שהאופציות אבדו. בדרך כלל יש לך אפשרות לרכוש את האופציות במקרה של עזיבה. הדברים הללו כתובים בחוזה. אתה יכול לבדוק בעצמך או להוועץ בעו"ד ואם המקום הגון הHR או מישהו מהכספים יסביר לך את האפשרויות שלך למקרה של עזיבה.

במקרה שלך משתמע שאתה אמור לקבל תשלום מיידי על האופציות שהבשילו. השאלה היותר מעניינת היא האם תוכנית האופציות שלך ממשיכה בזמן החל"ת? הניחוש שלי אומר שלא (כי מדובר על ללא תשלום ואופציות זה סוג של תשלום). כך שבהנחה שהאופציות שוות כסף ואתה באמצע התוכנית אופציות, כדאי לך לחשב בכמה מדובר לפני שאתה ממהר לעזוב.

שיהיה במזל טוב בכל מקרה.
לצפיה ב-'למה אתה קורא "תשלום על אופציות"?'
למה אתה קורא "תשלום על אופציות"?
17/06/2019 | 23:01
133
אין דבר כזה תשלום על אופציות, ולכן מן הסתם אתה לא זכאי לו (וגם לא אף אחד אחר בשום חברה).  אופציות הן נייר ערך שמאפשר למחזיק בו לקבל מניות של החברה במחיר מופחת. למניות של חברה יכול להיות שווי כספי. אם החברה פרטית אז יותר קשה לממש את השווי הזה, אבל אם היא ציבורית אז אפשר למכור אותן בבורסה.

בהיי-טק נהוג לתת אופציות לעובדים, והן "מבשילות" (הופכות להיות vested) על פני זמן.

עכשיו תספר לנו מה היה לך בעצם: אופציות שלא היו vested, אופציות שכן היו vested אבל לא הומרו למניות, או מניות בחברה?

האם החברה שרכשה את החברה שלך קנתה בעצם את המניות מבעלי המניות הקיימים, או שנעשה תהליך אחר (למשל ריקון החברה הקודמת מתוכן ורכישת רק הנכסים שלה)?

אם אתה שואל האם הפז"ם לתקופת ה vesting ממשיך לרוץ גם בתקופת חל"ת, זה תלוי מה כתוב בחוזה האופציות שלך, וקצת קשה לנו לראות אותו מכאן.

אם אתה שואל משהו אחר, אתה צריך מאוד לחדד ולהבהיר את השאלה, כי לא ברור בכלל מהשאלה מה אתה בעצם שואל ואם אתה מבין בכלל את המושגים הבסיסיים.
לצפיה ב-'האם התואר באמת לא משנה אחרי המשרה הראשונה?'
האם התואר באמת לא משנה אחרי המשרה הראשונה?
14/06/2019 | 01:00
23
298
שמעתי המון פעמים שאנשים אומרים שהתואר לא משנה אחרי המשרה הראשונה. זה נכון?

עוד שאלה טיפה דומה,
נניח יש 2 אנשים, אחד בוגר הטכניון במדמ"ח עם ציון 90, והשני עם ציון 70. ונניח שהם זהים ביכולות שלהם כמפתחי תוכנה. שניהם הולכים לעבוד באותו תפקיד, והעבודה היום-יומית זהה, כמפתחי c++. האם לאחר 3 שנים, כששניהם יחפשו עבודה חדשה, האיש עם ציון 90 יחשב אטרקטיבי יותר מהאיש עם ציון 70 או ששניהם יהיו בעצם על אותה מדרגה מכיוון שהמעסיקים לא מסתכלים על הציון בתואר אחרי כמות X של שנות ניסיון?
לצפיה ב-'זה לחלוטין תלוי מעסיק'
זה לחלוטין תלוי מעסיק
14/06/2019 | 01:36
259
יש מעסיקים שגם עם 20 שנה של ניסיון יסתכלו על הממוצע שלך כי זה מדד ליכולות יש כאלה שכבר בעבודה השניה לא ישאלו, אם תחליט לציין לבד זה כן עלול להשפיע במידה מסוימת.

ההבדל בשווי בין בוגר טרי עם 70 ובוגר וטרי עם 90 הוא משמעותי וזה בד"כ ישפיע על העבודה הראשונה שתשפיע על הבאות אחריה, ככה שכשניהם יהיו עם 10 שנות ניסיון, סביר שהזה עם ה90 יהיה בעל רזומה טוב יותר (יעבוד בחברות טובות יותר בתפקידים טובים יותר) ויהיה אטרקטיבי בעיקר בגלל זה ולא בגלל הממוצע.

עיקר המשקל ניתן לראיונות עצמם בד"כ והממוצע ישפיע בעיקר על ההזמנה לראיון, אבל כאמור יש מקומות שישקללו הכל ביחד.

לצפיה ב-'כן ולא'
כן ולא
14/06/2019 | 01:41
231
יש מעסיקים שתמיד מסתכלים על ציוני התואר, אבל גם בלי לקחת אותם בחשבון זה עדיין יכול להיות משמעותי בתור גורם שובר שוויון.

יחד עם זאת קח בחשבון שהמשרה הראשונה לבוגר מצטיין כנראה תהיה ברמה גבוהה יותר מהמשרה הראשונה של הבוגר עם 70, והפער הזה כן ישנה, וימשיך להשתמר במידה כזאת או אחרת לאורך כל הקריירה.
לצפיה ב-'לא "הציון בתעודה" משנה, אלא מה שמאחוריו'
לא "הציון בתעודה" משנה, אלא מה שמאחוריו
14/06/2019 | 19:23
16
214
בדרך כלל אחרי שלוש שנים לא מסתכלים על התעודה, אלא על מה עשית בשלוש שנים האלה.

אבל יש איזה מתאם בין הציון, לבין היכולת של הבן אדם. ולכן, אם סיימת עם 70 -  ככל הנראה - אתה תתקדם בעבודה פחות מזה שסיים עם 90. כי כמו שהוא תלמיד יותר טוב, יש סיכוי שהוא יהיה עובד יותר טוב.
לא בטוח, ברור. בטח יש אלה שהיו תלמידים לא משהו, ואחרכך התגלו כעילויים.

אגב - העבודה היוםיומית היא לא זהה. גם אם לשניהם כתוב אותו דבר בהגדרת תפקיד. בכל צוות יש כמה אנשים, המנהל לומד להכיר את העובדים, ומחלק את המשימות בהתאם. 
לצפיה ב-'הבהרת השאלה'
הבהרת השאלה
14/06/2019 | 22:23
15
173
כן ברור לי שהתלמיד היותר טוב כנראה יהיה עובד יותר טוב ויתקדם יותר מהר, חוץ מבמקרים קיצוניים. אבל המקרה שנתתי הוא היפותטי לגמרי, כלומר נניח ששניהם התעסקו ועבדו במשך שלוש שנים ושניהם היו באותה רמת עבודה והכל אותו דבר. (אפשר לומר שאולי שהאיש עם הממוצע 70 היה לא טוב במתמטיקה אבל תותח בתכנות ובגלל מתמטיקות הציון שלו נמוך, והשני עם ה90 תותח גם במתמטיקה. כמובן שזה סתם, באופן היפותטי לגמרי.)

ותודה רבה על התשובות המהירות!
לצפיה ב-'קח בחשבון שככל שהעולם גדל - למתמטיקה תפקיד הולך וגדל בתיכנות'
קח בחשבון שככל שהעולם גדל - למתמטיקה תפקיד הולך וגדל בתיכנות
15/06/2019 | 01:46
14
242

יש בשוק שתי מגמות סותרות. מצד אחד, עקב ריבוי ספריות צד ג (בעיקר כאלו בקוד פתוח), בפיתוח תוכנה הרבה תפקידי פיתוח התחלפו בתפקידי "הדבקת דבק". בתפקידים הללו המפתחים בעיקר עוסקים בלימוד אינטנסיבי של ממשקי ספריות צד ג, ובשימוש בהן בתוך המוצרים שלהן. בתפקידים הללו, הצורך בהבנה מתמטית ירד לעומת העבר - כי מישהו אחר עשה את העבודה הזו.

מצד שני, בתחום פיתוח תשתיות (וזה כולל גם מערכות תשתית, וגם פיתוח של אותן ספריות צד ג המוזכרות למעלה), המערכות צריכות לטפל בנפחים הולכים וגדלים של נתונים, מה שדורש הגברה של התיחכום המתמטי של מפתחי תוכנה, כדי להתמודד עם עומס הנתונים. בתפקידים הללו, תותח מתמטי ישתמש בידע המתמטי שלו כדי לייעל את העבודה, או את המוצר, או את שניהם, ויזכה לייתרון מהותי על מי שהתעלם מהמתמטיקה.

המצב ההיפותטי שהעלת כמעט שלא יוכל להתקיים במשרות מהסוג השני. במשרות מהסוג הראשון - קיים סיכוי מסויים, אבל שים לב שבמשרות דבק לרוב לא מפתחים ב-++C, אלא בשפות גבוהות יותר (כמו פייתון, רובי, לפעמים גם ג'אווה במערכות ותיקות)
לצפיה ב-'יכלת גם לטעון את זה בעבר לגבי ניהול זכרון, לא?'
יכלת גם לטעון את זה בעבר לגבי ניהול זכרון, לא?
15/06/2019 | 03:01
6
143
שבעתיד האפליקציות יהיו גדולות יותר והמורכבות והחשיבות של ניהול הזכרון תלך ותגדל.

אני מניח שאפשר לחשוב על עוד כמה דוגמאות, הנקודה שלי היא שבפועל ההנחה נכונה (אפליקציות גדולות יותר / יותר דאטה לנהל) אבל התוצר הוא לא שאנשים יצטרכו להמציא את הגלגל בעצמם אלא שיהיו להם תשתיות שיספקו את מה שהם צריכים. היחס בין כמות האנשים שמפתחים את התשתיות האלו לבין האנשים שעובדים מעל התשתיות הוא לא 1:1.
לצפיה ב-'אני לא מדבר על העתיד - אלא על ההווה לעומת העבר'
אני לא מדבר על העתיד - אלא על ההווה לעומת העבר
15/06/2019 | 12:19
5
138

בתור אדם שנמצא בתחום התשתיות, אני רואה את הגידול המהותי במורכבות האלגוריתמית של תוכנות התשתית, שמגיע בגלל הגידול בכמות הנתונים המנוהלת.

לגבי הגידול בכמות הזכרון - מצד אחד זה מאפשר לחשוב הרבסה פחות על כיצד לנהל אותו. מצד שני, כשמבני הנתונים בזכרון גדלים, אתה צריך לנהל אותם בצורה יעילה כדי להגיע לזמני גישה סבירים לנתונים בודדים מבין המיליונים שאתה מתחזק. אז נכון שכיום אתה נוטה פשוט להשתמש במבני נתונים שמישהו אחר פיתח עבורך, אבל אתה עדיין צריך לחשוב איזה מבנה מתאים לאיזו מטרה - וזה אומר הבנה של מבני נתונים וסיבוכיות, ולא רק "לדעת לכתוב קוד".

כמו ש"אמרתי" - בתחום "תיכנות הדבק" המצב הוא הפוך במידה מסויימת. ולא טענתי שיחס המישרות הוא 1:1. שאלתי את הכותב המקורי איפה הוא רוצה להיות. כשהוא כותב על פיתוח ב-++C, נשמע שהוא מכוון יותר לכיוון של תשתיות (או מערכות משובצות), מאשר ל"תיכנות דבק" - או שהוא רשם את שם השפה בלי לחשוב על מה שעושים איתה בשוק בפועל.
לצפיה ב-'לדעת סיבוכיות של מבני נתונים'
לדעת סיבוכיות של מבני נתונים
15/06/2019 | 13:00
4
175
זה לחלוטין נופל תחת הגדרה של "לדעת לכתוב קוד",כנ"ל לדעת איך המבנה ממומש (למשל רציף בזכרון מול לא רציף בזכרון). לפחות כשכותבים ב-C++ ומתעניינים בביצועים, חובה לדעת מה קורה 'מתחת לרגליים' גם מבחינת חתימה הזכרון של האובייקט. גם הרפרנס של הספריה הסטנדטית מציין סיבוכיות של כל מתודה, לפחות עבור האובייקטים הפופולאריים - מהסיבה שמבינים שזה בסיסי.

כתבת שלדעתך לתותח מתמטי יש יתרון מהותי מעצם הידע שלו, אני לא יודע איפה אתה מעביר הקו בין משימה שמבחינתך דורשת ידע באלגוריתמים\מבני נתונים לבין משימה שדורשת רק 'לדעת לכתוב קוד', אני חושב שגם בתחום התשתית כשהמוצר בשל מספיק, רב המשימות הופכות למשימות 'לדעת לכתוב קוד' ולאדם שנורא חזק באלגוריתמים מבני נתונים אין יתרון מובהק מעצם הידע העמוק, אלא רק מעצם היכולות שלו. על אחת כמה כמה כשזה מגיע לקורסים מתמטיים עוד פחות פרקטיים (אינפי כדומה).
מבחינתי גם לעשות מידול של בעיה לכשהיא לגרף ולפתור אותה בעזרת אלגוריתם בסיסי בתורת הגרפים (BFS, דייקסטרה) -זו לא איזו משימה תיאורטית ש'לתותח מתמטי' יהיה יתרון מובהק בה. יצא לי באופן אישי לעשות את זה.

בשלבים התחלתיים מאד כשמאפיינים מבנה נתונים מיוחד proprietary או כל דבר שהוא המצאה מחדש של הגלגל, הידע התיאורטי באמת נדרש.
זאת למשל דוגמא למשימה לא סטנדנרטית, שידע \ יכולת במבני נתונים עשוי לתת בה edge.

(ממליץ לראות את הוידאו, מעניין)

לצפיה ב-'דמיין מערכת שצריכה לנהל פטה-בייטים של נתונים'
דמיין מערכת שצריכה לנהל פטה-בייטים של נתונים
16/06/2019 | 22:04
3
128

ולאפשר גישה יעילה לכל נתון במילי שניות ומטה. וזה מתוך צביר מחשבים גדול (כדי לעמוד בדרישות ביצועים כלל-מערכתיות).

ולאפשר לשמור גרסאות ישנות של כל האובייקטים מבלי לדרוש עודפי שטח, ומבלי לפגוע בביצועים

וכיוצא בזה.

דוגמא לשאלה של לקוח: כמה מקום תפוס יש בתת-עץ מסויים של מבנה הנתונים? נא לתת תשובה עכשיו, לא בעוד כמה דקות. ונא לדאוג שזה לא ישפיע על הביצועים.

בתחום איחסון הנתונים, אלו הגדלים שבהן עוסקות המערכות לאחרונה, ולכן הגלגל הקודם (שהתאים למידות מערכת קטנות יותר) כבר לא מתאים, וצריך גלגל חדש.

אפילו תחום בסיסי כמו RAID, שהיה מאוד יציב ומקובע במשך הרבה שנים, מתחיל לעבור שינויים מתמטיים (וכל הטבלאות שבבסיסו מתוארות במושגים מתורת השדות, כך שמי שרוצה לעסוק בשיפור של זה, צריך להבין את המתמטיקה, כדי להתאים אותה לדרישות המערכת ולממש אותה).

אגב, השיטה המקובלת בעבר להציג את נפחי הנתונים היתה לעקוב אחריהם בצורה מדוייקת. בנפחי המערכות כיום זה לא מעשי, ועברו לשיטות סטטיסטיות. והבעיה בשיטות סטטיסטיות היא שקל לבצע טעויות בצורה שבה בוחרים דגימות, והיכולת לבצע חישובים סטטיסטיים נכונים עם מרחב מדגם נכון, היא ההבדל בין קוד שבאמת עובד, לקוד שלפעמים מציג תוצאות לגמרי לא הגיוניות.

לגבי אותם "שלבים התחלתיים" - אני נמצא בחברה בת שלוש+, ועדיין צריך כל הזמן להכניס מבני נתונים חדשים, כדי לתמוך בתכונות חדשות, ובגלל דרישות הגודל מצד אחד, הסקיילאביליות מצד שני, והביצועים מצד שלישי, והפונקציונאליות מצד רביעי, והשינויים הארכיטקטוניים המערכתיים מצד חמישי - אי אפשר להשתמש פשוט בגלגל שהתאים ב"דור הקודם" (5 שנים אחורה).
לצפיה ב-'אז אם הבנתי את דבריך נכון...'
אז אם הבנתי את דבריך נכון...
17/06/2019 | 00:25
2
92
אתה עוסק בתחום של Storage?
לצפיה ב-'אני? מה פתאום. אני בתחום של תמיכה נפשית בפורומים ;)'
אני? מה פתאום. אני בתחום של תמיכה נפשית בפורומים ;)
17/06/2019 | 11:30
1
38
לצפיה ב-''
17/06/2019 | 13:15
10
לצפיה ב-'ופעם זה לא היה ככה?'
ופעם זה לא היה ככה?
16/06/2019 | 09:01
6
116
ככלל, מי שעובד על מערכת מורכבת/לא טריוויאלית צריך ידע מעמיק. זה נכון היום וזה היה נכון גם לפני שנים. גם פעם היו מתכנתים שמעתיקים קטעי HTML, קריאות COM (אפרופו "העתק-הדבק" ב-++C) או עושים דאבל קליק על כפתור בדיזיינר אוטומטי של VB בלי להבין מה הם עושים. לא חושב שבאופן מהותי יש שינוי אדיר באופי התעסוקה.
לצפיה ב-'פעם, היה פחות צורך ביעילות מתמטית, כי היו הרבה פחות נתונים'
פעם, היה פחות צורך ביעילות מתמטית, כי היו הרבה פחות נתונים
16/06/2019 | 23:14
5
101

שוב, אני מסתכל מפרספקטיבה של כ-15 שנה (ועוד קצת ידע הסטורי מהספרות ולא מנסיון אישי) בתחום של מערכות איחסון נתונים - רמת המתמטיקה שמשמשת לפיתוח המערכות הללו עולה עם השנים, כדי להתמודד עם הגידול בכמות הנתונים.

אם בחברה הקודמת היה שימוש חזק במתמטיקה קיימת והדגש היה על אירגון הנתונים, בחברה הנוכחית חלק מהקוד נכתב על בסיס מאמרים אקדמיים, ללא קוד מוכן להשתמש בו. ובחברה שלפני הקודמת? אירגון הנתונים היה הרבה פחות יעיל, כי ממילא סבלת מהאיטיות של דיסקים קשיחים בכל פעולה. המדיה שנעשתה מהירה משמעותית לכל פעולה, חייבה אותך לשפר את יעילות הקוד ומבני הנתונים שאתה שומר בזכרון, כדי לא להפוך לצוואר בקבוק.
לצפיה ב-'יש משפט שאומר שככל שהחומרה משתכללת ונהיית זולה'
יש משפט שאומר שככל שהחומרה משתכללת ונהיית זולה
17/06/2019 | 11:25
4
100
כך התוכנה מתרחבת בהתאם בשביל לחנוק את המשאבים הקיימים - אז נכון שאולי בתת תחום שלך התעשיה נמצאת בנקודה בסייקל שמצריכה יותר תחכום מתמטי/הבנה מעמיקה בשביל להתמודד עם דרישות לנוכח המגבלות של החומרה/תשתית אבל באותה מידה אפשר לחשוב על דוגמאות הפוכות - תסתכל מה קרה לדוגמא לכל התחום של ראייה ממוחשבת כשכוח החישוב הפך זול. 

לצפיה ב-'התוצאה היתה עליה בתיחכום המתמטי'
התוצאה היתה עליה בתיחכום המתמטי
17/06/2019 | 11:34
3
105

יש לך כיום משרות בפיתוח תוכנה בתחום של בינה מלאכותית (ראייה ממוחשבת היא תת-תחום של זה) שבעבר לא ניתן היה לממש בצורה אפקטיבית, ולכן אתה נתקל ביותר דרישה לבוגרי תארים מתקדמים בתחומים הללו מאשר בעבר.

זה בדיוק מצב שבו יכולות המיחשוב הגבוהות יותר פותחות את הדרך לתוכנה מתוחכמת יותר, בהקשר המתמטי שלה. מי שמפתחים את התשתיות בעולם הזה, נדרשים להבנה מתמטית ואלגוריתמית טובה למדי. אם אתה עוסק בתחום ה"דבק" מעל זה - מצבך אחר.
לצפיה ב-'לגמרי הפוך'
לגמרי הפוך
17/06/2019 | 12:44
2
96
רצה המקרה וזה גם התחום שבו אני עוסק ב-15 שנה האחרונות. הדרישה המוגברת היא פועל יוצא של ההתרחבות של השוק שהקטליזטור העיקרי שלו היה הוזלה של כוח החישוב - מבחינת מי שעוסק בתחום האפליקטיבי זה אומר שאת התחכום המתמטי אפשר לשמור לפעולות ברמה יותר גבוהה (נגמרו הימים שהיית צריך לממש הפיכת מטריצות בעצמך עם קירובים בשביל לחסוך כמה מילי-שניות או לחשוב אם הקונבולוציה ספרבילית או לא). גם ברמת התשתית הרבה פעולות שהיו קשות בעבר יותר קלות היום בגלל ההבשלה של הכלים ואת התחכום המתמטי שומרים לפעולות ברמה גבוהה יותר. הדבר היחיד שהשתנה זה שיכולות שפעם נחשבו קשות/ לא טריוויאלית היום אפשר לקבל בקריאה פשוטה ל-API, כלומר ההגדרה למה נחשב "מורכב" ומצריך הבנה מעמיקה פשוט משתנה עם הזמן.

לצפיה ב-'התייחסתי לחלק של הבינה המלאכותית (מה שמכנים "למידה עמוקה")'
התייחסתי לחלק של הבינה המלאכותית (מה שמכנים "למידה עמוקה")
19/06/2019 | 02:01
1
62

המתמטיקה של רשתות נוירוניות קיימת כבר משנות ה-80 לפחות - אלא שלא היתה טכנולוגיה הנדסית שאיפשרה לממש רשתות עם הרבה נוירונים, שלא לדבר על הרבה שכבות ברשת.

בגלל שהיום כוח העיבוד מאפשר את זה - נפתח תחום שלם שמעסיק אנשים בפיתוח אפליקציות של "בינה מלאכותית" מעל לספריות תשתית חדשות, שמממשות את אותן רשתות נוירונים. פיתוח התוכנה בהקשר הזה נוטה להראות שונה מפיתוח תוכנה מסורתי - ודורש הבנה של המודל המתמטי שבבסיס הרשתות הנוירוניות, כדי לדעת כיצד לכוונן אותן בצורה יעילה, ולא על ידי ניחוש וטעיה בלבד. לזה התכוונתי.

לגבי העובדה שלא צריך לפתח כל פעם מחדש את הפעולות המתמטיות מהסוג שהזכרת - עם זה אני בהחלט מסכים (כמובן שעדיין מישהו צריך לפתח את אותן ספריות - אבל הוא תוכניתן תשתית, ולא תוכניתן דבק).
לצפיה ב-'אנחנו מתייחסים לדברים שונים'
אנחנו מתייחסים לדברים שונים
19/06/2019 | 10:34
53
 ברמת המתמטיקה נטו - רשתות נוירונים לא יותר מורכבות מטכניקות אחרות אלא פשוט יותר מוצלחות כרגע במשימות ספציפיות - אם תסתכל על מאמר זיהוי פנים מאתמול ותשווה אותו למאמר באותו נושא מלפני עשר שנים לא תמצא עלייה במורכבות המתמטית לאורך הזמן (במובנים מסויימים אפילו להפך). ברמה הפרקטית - גם לפני עשר שנים, אם היית מפתח שרוצה להשתמש באלגוריתם לומד "פשוט" כמו SVM לטובת האפליקציה שלך היית צריך להבין מה הולך שם בשביל להשיג תוצאות טובות. דווקא היום בגלל שיש פתרונות "כלליים" מספיק טובים לחלק מהמשימות יותר אנשים יכולים להשתמש ברשתות בתור מוצר מדף.
לצפיה ב-'לא רק ציונים משפיעים'
לא רק ציונים משפיעים
15/06/2019 | 15:28
1
223
אם תהיה חבר של כולם, נאמן למוצר ותלקק לבוסים, תוכל להתקדם בתוך העבודה גם בלי קשר ליכולות הטכניות או לציונים שלך. נקודת הפתיחה שלך למשרה שנייה מחוץ ובעיקר בתוך החברה תהיה יותר טובה.
לצפיה ב-'לשמחתי'
לשמחתי
15/06/2019 | 15:54
192
זכיתי לעבוד בחברות שהמצב בהן אינו כזה, או לפחות במחלקות הרלוונטיות.

מה שכן נתקלתי בו זה מהנדסי תוכנה (לא אלגוריתמאים או ארכיטקטים) שהיו מאד מוערכים על סמך רזומה\תארים, היו באמת חדים ומבריקים כשדנים בבעיה כלשהיא על הלוח או דף נייר, אבל הקוד שלהם היה מזעזע, הם היו מפחדים לגעת בקוד של אחרים, חסרי תועלת בתפעול מערכות production ולדעתי התרומה מהם לארגון הייתה לא גבוהה, לדעתי.
לצפיה ב-'בהחלט יכול לשנות'
בהחלט יכול לשנות
05/07/2019 | 00:45
1
35
במיוחד אם אתה רוצה לצאת לרילוקיישן ורואה שאתה מוגבל בלי תואר בחלק מהמדינות.

זה שאין לי תואר שני למשל , מגביל אותי בחלק ממשרות *הפיתוח* ואני מדגיש - פי-ת-ו-ח בחברה בה אני עובד. לא מחקר !! פייייתוח!

לצפיה ב-'לגבי המדינות השונות...'
לגבי המדינות השונות...
07/07/2019 | 23:19
27
ברוב מערב אירופה למשל קיים חלק לא מבוטל של חברות שמעריכות נסיון איכותי וכשרון ומוכנות להתפשר על תואר. אבל לרוב הן לא המקומות הזוהרים... שם זה יותר נדיר וגם בסופו של דבר צריך שיהיה ממוסד נחשב בהצטיינות כדי באמת להצליח להתקבל.

אני מעריך שבמקומות כמו ארצות הברית וקנדה זה שונה, בעיקר בירוקרטית.

ואגב, מערב אירופה אולי לא נשמעת מי יודע מה אטרקטיבית למהנדסים ישראלים בגלל המשכורות הנמוכות יותר והמיסוי הגבוה, אבל כמות המשרות הפנויות עולה מדי שנה וגם השכר. זה רק עניין של זמן עד שההייטק האירופאי יעקוף את הישראלי ברמות השכר. אם זה קרה בעבר בלונדון, זה יכול לקרות גם בברלין.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום דרכון פורטוגלי
זקוקים לדרכון פורטוגלי?
כהן, דקר, פקס וברוש - משרד עורכי דין
כהן, דקר, פקס, ברוש –
פינקו-ברקן משרד עו
צריכים דרכון פורטוגלי?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה