לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'עבודה בזמן לימודים'
עבודה בזמן לימודים
25/07/2016 | 00:20
6
שלום,
רציתי לדעת על פי אילו פרמטרים סטודנט יכול למצוא ולהתקבל לעבודה תוך כדי הלימודים באוניברסיטה? (במקרה זה, תל אביב). הבנתי מקריאה בפורום שישנם קורסים ספציפיים שמעסיקים יבקשו לראות את הציונים בהם ועל סמך ציונים אלה יזמנו ויקבלו את הסטודנט לעבודה (כמו למשל הקורסים מבני נתונים, אלגוריתמים, תוכנה 1, מודלים חישוביים וכולי), האם הדבר נכון? ואם כן, אשמח לדעת אילו קורסים נחשבים בעיני מעסיקים ל"הכי קריטיים" ורלוונטיים כאשר הם מחפשים סטודנטים לעבודה תוך כדי הלימודים.
אני שואל זאת בין היתר משום שאני מתכנן ללמוד תואר דו-חוגי, ולכן לא תהיה לי אפשרות לבחירה של הרבה קורסי בחירה, ורציתי לדעת האם עובדה זאת לא תשפיע לרעה על הסיכוי שלי למצוא עבודה במהלך הלימודים. (או שכן?) אשמח לשמוע לדעת אנשים מנוסים ומעורים בתעשייה בעניין זה...
תודה!
לצפיה ב-'משמעות/חוסר משמעות של נסיון תכנות באקדמיה?'
משמעות/חוסר משמעות של נסיון תכנות באקדמיה?
22/07/2016 | 17:24
4
262
הי,
אז כבר שאלתי פה כמה שאלות בעבר לגבי רכישת מיומנויות בעולם התוכנה, ומעוניין לחדד את ההתלבטות, בפעם הרביעית :).
ממש בקצרה - אני עוסק בתחום של מחקר אנליטי-סטטיסטי בביולוגיה, שעיקר הנגיעה לעולם התוכנה הוא בכתיבת סקריפטים פשוטים יחסית (PERL, PYTHON ומעט R).
אחרי לימוד עצמי באינטרנט דרך קורסרה/קאטה, הייתי מעוניין להתנסות בכתיבת קוד אמיתי, רצוי ביישום אלגוריתמים - גם לצורך רכישת נסיון וגם בשביל להבין האם אני באמת מתאים לעולם הזה.
מאחר ואני חסר נסיון, האפשרויות היחידות כרגע הן באקדמיה (משרת פוסט/עמית מחקר).
השאלות שלי:
1. האם פיתוח כלים מחקריים (שמיישמים בעיקר ML/סטטיסטיקה) יכול להוות סוג של נסיון "אמיתי" - הן לתעשיה בהמשך והן לצורך היכרות אינטימית של התחום?
2. במידה ולא - האם יש אפשרויות נוספות, חוץ מהשתתפות בכתיבת קוד פתוח? האם יש קורסים פרקטיים באקדמיה שהייתם ממליצים עליהם?
3. כבר ציינתי שנפתחה לי אפשרות להשלים תואר ראשון חלקי + תואר שני במדמ"ח בפרק זמן של כשנתיים וחצי. האם לימודים כאלו (מעבר לידע) עשויים לתת יתרון אמיתי, או שעדיף להשקיע את האנרגיות בנתיבים 1 או 2?
4. האם יש כיוונים נוספים מלבד פיתוח תוכנה או אלגוריתמים "הארד קור" (כתבתי "מדען נתונים" בעבר, אבל מדובר בתחום אמורפי שמשתנה מאוד בין תפקיד לתפקיד)שיש להם ביקוש אמיתי וגם דורשות מיומנויות אנליטיות, אבל מאפשרות התנסות, אפילו מועטה, בתוכנה?

תודה רבה מראש
לצפיה ב-'הבעייה עם "נסיון באקדמיה" שאין שום אימות, וגם לא עימות.'
הבעייה עם "נסיון באקדמיה" שאין שום אימות, וגם לא עימות.
22/07/2016 | 23:21
218
אין משתמשים. אין code review. אין שום golden standard שהעבודה שלך מושווית מולו. הרבה פעמים אפילו לא מצרפים אותו למאמרים מחשש שמישהו יסתכל שם וזה יטרפד את הפרסום.
"קוד אקדמיה" זה מן כינוי גנאי היתולי למשהו לא מלוטש, כנראה לא עובד, שאף אחד לעולם לא ישחרר ל production.

"מדען נתונים" זה תפקיד ש "יש לו ביקוש אמיתי וגם דורש מיומנויות אנליטיות ומאפשר התנסות בתוכנה". אתה פוסל אותו כי הוא "אמורפי"? גם "רופא" או "עורך דין" זה "תפקיד אמורפי".

כדאי לשקול זאת ביתר רצינות. יחסית למתכנת רגיל, זה תפקיד בו לא יסתכלו על אובר-אקדמיזיציה בעין עקומה, ואולי אפילו לך איזה "פור".
יכול להיות שמשהו מהקורסים של kaggle יעזור לך להכנס לתחום?

לצפיה ב-'פיתוח כלים בתחום שלך יגביל את אפשרויות התעסוקה'
פיתוח כלים בתחום שלך יגביל את אפשרויות התעסוקה
24/07/2016 | 16:09
2
78
הכי כדאי להשלים תואר ראשון במדעי המחשב.
תואר שני הוא פחות משנה לתעסוקה.
לצפיה ב-'תודה רבה לכם'
תודה רבה לכם
24/07/2016 | 18:06
1
63
אז מנסיונך, תואר ראשון במדעי המחשב יפתח יותר דלתות מאשר תואר מדעי בתוספת של ידע סביר בתכנות?
לצפיה ב-'נכון'
נכון
24/07/2016 | 20:28
39
כשאתה לא מוגבל לתחום צר, האופק התעסוקתי גדול יותר.

לצפיה ב-' דואג לעסק שלך'
דואג לעסק שלך
( לעמוד שלי בתפוז )
24/07/2016 | 11:47
2
 האם אתה כבעל עסק מכיר את כל הכלים השיווקים שעומדים לרשותך לצורך קידום העסק שלך? 
היום נארח בפורום ייעוץ עסקי את אריה טוקר, מומחה לשיווק שישיב על שאלותיכם מהתחום ויציג בפניכם את כללי הזהב שיעזרו לכם להרוויח יותר!

היכנסו כבר עכשיו
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/1950/181017470

לצפיה ב-'מהן דרישות שכר ריאליות למהנדס תמיכה ללא ניסיון?'
מהן דרישות שכר ריאליות למהנדס תמיכה ללא ניסיון?
24/07/2016 | 02:54
61
לצפיה ב-'פיצויים - ההבדל בין התפטרות לפיטורין'
פיצויים - ההבדל בין התפטרות לפיטורין
23/07/2016 | 21:16
1
113
היי
ידוע לי שבמידה ואני מפוטר אני זכאי לפיצויים בסכום המשכורת שלי כפול מספר שנות העבודה שלי בחברה.
מה קורה במקרה של התפטרות? במידה ולא אקבל פיצויים במקרה של התפטרות, משתלם לי פשוט להיות עובד מספיק גרוע כדי להצדיק פיטורים, לא כך?

בנוסף, במידה ואני עובד בחברה 4.5 שנים, אהיה זכאי לפיצויים על סמך 4/4.5/5 שנים?

תודה רבה
לצפיה ב-'הפיצויים מחושבים לפי חודשים. 8.33 אחוז מהשכר הקובע כפול מספר'
הפיצויים מחושבים לפי חודשים. 8.33 אחוז מהשכר הקובע כפול מספר
24/07/2016 | 00:58
112
החודשים.

אם יש לך סעיף 14 והתפטרת אתה מקבל מה שנצבר.

נדמה לי שלא תוכל למשוך את הסכום עד מועד הפרישה באם אין לך סעיף 14.
לצפיה ב-'קיטורים של מנהל בכיר בחברה קטנה'
קיטורים של מנהל בכיר בחברה קטנה
22/07/2016 | 10:25
8
359
אני מצטער מראש שלא אכנס לפרטים אלא אדבר בצורה כללית, כדי למנוע זיהוי.

אני עובד בתפקיד בכיר בחברה קטנה, ולאחרונה התרחש מקרה שהשאיר אותי עם טעם רע, ואני לא יודע איך להתמודד איתו.
מה שקרה זה שהבוס שלי (שהוא גם אחד משני הבעלים) ביצע פעולה מסויימת שהיא לחלוטין בתחום אחריותי. הוא ביצע אותה ללא ידיעתי, מבלי להתייעץ איתי לגביה ומבלי שהייתי נוכח וזמין באותו זמן.
כמובן שהפעולה לא עברה בצורה חלקה ומאז אני מקדיש את הזמן לתיקונים וכיבוי שרפות.

מעבר לכך שככה לא עובדים בחברה מסודרת, ושצורת העבודה הזאת משפיעה לרעה על שאר העובדים שרואים שאפשר לבצע פעולות פזיזות בלי דיונים והכנה מראש, מה שבעצם אני חושב שמפריע לי זו ההתעלמות המוחלטת מנוכחותי. יש לי ניסיון רב שנים בתחום הזה ואפילו העברתי הדרכה לעובדים בנושא (שאותו בוס לא השתתף בה למרות שהזמנתי אותו), ואילו הבוס לא מבין בתחום הזה כלום, ונחשף אליו רק באותו יום בו ביצע את הפעולה.

מפריע לי שלמרות שיש בחברה מקור ידע מוסמך בתחום, הבוס בחר להתעלם לחלוטין מהמשאב הזה. מפריע לי שנתנו לי טייטל מפוצץ, אבל בפועל מסתבר שלא עומד מאחוריו כלום כי בשעת אמת הבוס עושה מה שהוא רוצה בלי אפילו ליידע אותי. מפריע לי שהתדמית שלי נפגעת בחברה כי העובדים האחרים שיודעים שהתחום הזה הוא באחריותי רואים את כמות הבעיות שהפעולה הזאת גרמה, ולא מבינים שהיא התבצעה ללא מעורבותי. ואלה שכן מבינים, מבינים שהבוס לא סופר אותי ועוקף אותי בסיבוב.

כיצד עלי לנהוג? האם להתעמת עם הבוס הזה? מה להגיד לו? האם לדבר עם הבעלים השני? או שאולי פשוט להחליק ולעבור לסדר היום עד המחדל הבא, כי אחרי הכל הוא הבעלים ומותר לו לעשות מה שהוא רוצה?
לצפיה ב-'לגמרי תלוי בך, במה שאתה רוצה להשיג ומה המחיר שאתה מוכן לשלם.'
לגמרי תלוי בך, במה שאתה רוצה להשיג ומה המחיר שאתה מוכן לשלם.
22/07/2016 | 10:32
210
יש לך טווח גדול של פעולות שאתה יכול לנקוט, בין לא לעשות כלום ובין לדרוש לשלול מהמנהל הזה את היכולת לעשות פעולות כאלו בעתיד (אולי אפילו באמצעים פיזיים, נעילה, סיסמא וכו').

אתה יכול לדרוש שלא יעשה דבר כזה שוב ולאיים בהתפטרות.
אתה יכול להיכנס לשיחה איתו ולבקש בנימוס.
אתה יכול להתעלם ולהמשיך לעשות את העבודה שלך הכי טוב שאתה יכול בתנאים האלו.
אתה יכול לעשות שיחה משולשת, אתה ושני הבעלים, ולהעלות את הנושא ולראות לאן הרוח נושבת.
לצפיה ב-'אין לך יחסי חברות ואמון עם הבוס?'
אין לך יחסי חברות ואמון עם הבוס?
22/07/2016 | 10:43
240
אם אתה לא יכול לדבר בחופשיות עם המנהל הישיר שלך ועוד בחברה קטנה אז זו בעיה בפני עצמי. אני הייתי נכנס אליו ופשוט זורק לו בחיוך "בוא'נה אתה לא מבין איזה בלאגן עשית. למה אתה מסבך אותנו סתם? פעם הבאה תגיד לי ואני אדאג לעשות את זה מסודר. חבל, אתם משלמים לי טונה כסף ובסוף אתם זורקים הכל בגלל פזיזות. בחייאת תרים טלפון פעם הבאה".

זה בדרך כלל יספיק. היו לי בוסים שפחדו לעשות דברים "כי יוזר32 יהרוג אותי אחר כך". אם הבוס שלך הוא נפוח אגו ומלא חשיבות אז לא משנה מה תעשה תצטרך כנראה לבלוע את הכבוד שלך (כי בכל מקרה הוא יגלגל את האשמה על מישהו אחר וכנראה עליך).
לצפיה ב-'משהו מוזר לי בסיפור הזה:'
משהו מוזר לי בסיפור הזה:
22/07/2016 | 22:23
5
218
דברים כמו "טייטל מפוצץ" או "עבודה מסודרת" לרוב אינם נחלה של חברות קטנות, לפחות לא כלפי פנים, ולא בתחום התוכנה (זה התחום היחיד שאני מכיר).

כמה עובדים כבר יש, ולמה שלא כולם ידעו מה קורה?

האם יכול להיות שמשהו היה דחוף, ולא יכלו להשיג אותך?

די קשה לשפוט בלי לדעת באמת מה המצב ומה היחסים בחברה שלכם, אבל קצת מריח לי העניין מאגו שלך.
תעשה מה שנראה לך לנכון, רק תחשוב פעמיים האם באמת יש כאן בעיה של התנהלות שפוגעת בעבודה, או רק עניין של אגו "נגעו בדברים שלי בלי לשאול"...
לצפיה ב-'תודה לעונים, תשובות'
תודה לעונים, תשובות
23/07/2016 | 14:09
4
176
ראשית אני מודה לך שבחרת לשקף לי את זווית הראיה של הצד השני. זאת הסיבה שפניתי לפורום.

עבודה מסודרת היא לגמרי לא ב-DNA של החברה שלנו. בפרוייקטים שאני מוביל אני משתדל לדחוף קדימה גם במישור הזה, אבל במוצרי ה-Legacy הבלאגן חוגג. לגבי תואר מפוצץ אני חושב שאני היחיד בחברה עם תואר כזה, מה שגורם לי לחשוב (בנוסף להתנהלות שתיארתי בפוסט הקודם) שהוא פיקטיבי בלבד.

כן, היה מקרה דחוף, אולם הפעולה שהבוס נקט לא נתנה מענה לבעיה הדחופה, אלא יצרה בעיות משנה. אגב אותו בוס לא מאשים את הפעולה שנקט בבעיות שנוצרו, אלא מייחס אותן לגורמים אחרים. הוא טוען שלא היה ניתן לחזות את הבעיות האלה מבעוד מועד (כנראה כדי להצדיק את הפעולה שלו), למרות שאם היתה ניתנת לי ההזדמנות בהחלט הייתי מתריע עליהן, כי כאמור יש לי ניסיון של מספר שנים בתחום וכבר נתקלתי בהן בעברי, ואילו הבוס נחשף לנושא רק באותו יום.

אני יודע בוודאות שההתנהלות הזאת פוגעת בעבודה כי היא יצרה בעיות חדשות ושיתקה לי את העבודה השוטפת, אבל יחד עם זאת אני מסכים שכנראה יש פה עניין של אגו שלי. אני עוד לא בטוח אם זה עניין של "נגעו בדברים שלי" או שפשוט אני מרגיש שהתעלמו מהידע והיכולות שלי, וכשבאמת הם היו יכולים לבוא לידי ביטוי פשוט פסחו עליהם. בהנחה שמדובר באגו שלי, כיצד להתמודד עם התחושה הזאת? ליידע את הבוסים או לעבור לסדר היום?

לגבי תקשורת עם הבוס (נשאל ע"י user32), עם הבוס הזה קצת קשה לי לתקשר כי הוא לא מאפשר לי להשלים משפטים. אני יוצא משיחות איתו מותש ולא מסופק. לשמחתי ניתן לתקשר במיילים והודעות, אבל זה לא מתאים לכל המצבים, בטח לא לשיחות עדכון וכו'.
לצפיה ב-'יוזר דיי סיכם את כל הסיפור בכמה משפטים'
יוזר דיי סיכם את כל הסיפור בכמה משפטים
23/07/2016 | 15:34
2
143
אני אתן לך את הגירסא הטיפה יותר ארוכה.

קודם כל - רד מהתואר המפוצץ שלך. לאף אחד לא אכפת. אתה בחברה קטנה, כל מה שמעניין זה מה אתה עושה בתאכלס, ואנשים מסתכלים על המעשים שלך, לא עם איזה טייטל הצטרפת לחברה. למרות שיש לך ניסיון - אתה עדיין צריך להוכיח את עצמך, בין אם זה בפני הבוס שלך, ובין אם זה בפני שאר העובדים. אל תסתכל על זה ממקום של ״הגעתי עם טייטל מפוצץ ועכשיו כולם צריכים להקשיב לי״. זה לא מעניין, move on. ברגע שתוכיח את עצמך - אתה תראה שיכבדו ויעריכו אותך - בלי שום קשר לטייטל שלך.

לגבי המקרה הספציפי - אני משער שלפני שהגעת הבוס שלך היה אחראי על החלק הזה, או לפחות מעורב במידה כזאת או אחרת אז טבעי שאם יש בעיה דחופה הוא יהיה מעורב בה. יכול להיות שהוא היה מקבל החלטה טובה (ועדיין היית מרגיש לא בנוח שלא התייעצו איתך) ובמקרה הזה ההחלטה אולי הייתה לא נכונה. הנקודה היא שהוא לא עשה את זה ממקום של לפגוע בך, או להראות שהוא לא סופר אותך, או תרחיש קונספירציה אחר שאפשר לחשוב עליו - הוא בסך הכל רצה לתת מענה לבעיה הדחופה. זה לא סובב סביבך, זה סובב סביב החברה, ומה טוב ונכון לחברה, ואתה צריך להתחיל לחשוב בצורה הזאת.

פשוט דבר איתו. אל תכנס למשחקי האשמות, זה לא מעניין. תסתכל על זה מזוית פרודוקטיבית בלבד - איך לקבל את הפיתרון הטוב ביותר. זה לא עניין של אגו, זה מה טוב לחברה. הוא טוען שלא ניתן היה לראות את הבעיות שייוצרו - תסביר לו למה אתה חושב שכן יכלת לראות את הבעיות האלו - ואיזה פיתרון היית נותן במקום. שוב, בלי להאשים אותו שקיבל החלטה לא טובה, או שהוא לא מספיק טוב בלזהות בעיות - אל תקח את זה לשם כי תכנס למשחקי אגו. פשוט תסביר למה אתה חושב שכן היית יכול לעזור בפיתרון, ותבקש ממנו להשתדל לערב אותך במקרים כאלו. כמו שיוזר אמר - בסופו של דבר זה למה הם הביאו אותך, אז חבל שלא ישתמשו בך.

״מפריע לי שהתדמית שלי נפגעת בחברה כי העובדים האחרים שיודעים שהתחום הזה הוא באחריותי רואים את כמות הבעיות שהפעולה הזאת גרמה, ולא מבינים שהיא התבצעה ללא מעורבותי. ואלה שכן מבינים, מבינים שהבוס לא סופר אותי ועוקף אותי בסיבוב.״ - dude, צא מהסרטים האלה. אלא אם כן יש לך סיבה ממש טובה לחשוב שאנשים ממש מדברים על זה ומתעסקים עם זה (ההימור שלי יהיה שזה לא המצב) - זה הכל בראש שלך. לאף אחד לא אכפת, זזים מהר, יש בעיות - מתקנים, וממשיכים הלאה. זה כמו ילד בבית ספר שהייתה לו פאדיחה ועכשיו הוא חושב שכל הילדים כל החיים יזכרו את זה, ויום אחר לילד אחר הייתה פאדיחה אחרת ואף אחד כבר לא זוכר את המקרה הקודם.

קיצר מה שאני מנסה להגיד - זה לא מעניין, אל תתעסק יותר מידי במחשבות האלה, זה לא פרודוקטיבי ולא יוביל אותך לשום מקום. תחשוב איך מתקדמים האלה מפה. תדאג לעשות עבודה טובה ותקבל את ההערכה התואמת לטייטל שלך.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
23/07/2016 | 18:28
1
100
מרגיע אותי לחשוב שישנה אפשרות שהמעשה לא נעשה בשביל לפגוע בי. גם אם זו לא האמת, אני אאמץ את הגישה הזאת, כי זו הדרך הטובה ביותר שאוכל להמשיך לעבוד איתו.

נ.ב. תודה על ההתייחסות העניינית למרות שהמקרה תואר בצורה אבסטרקטית.
לצפיה ב-'העולם לא סובב סביבך ידידי :)'
העולם לא סובב סביבך ידידי :)
23/07/2016 | 18:36
116
זה לא שישנה אפשרות שזה לא נעשה בשביל לפגוע בך - התרחיש הסביר ביותר הוא שזה לא נעשה בשביל לפגוע בך.

אני לא אומר את זה כדי לגרום לך להרגיש טוב, אני אומר את זה כי אני באמת מאמין בזה (מהניסיון שלי בחברות קטנות ומנהלים שפועלים באופן דומה).

בהצלחה.
לצפיה ב-'הנה שוב דבר שנראה לי מוזר:'
הנה שוב דבר שנראה לי מוזר:
23/07/2016 | 18:53
132
כבר בכותרת של ההודעה הפותחת כתבת שאתה "מנהל בכיר".
מי שמגיע לתפקיד כזה אמור להיות אסרטיבי מספיק כדי לא לתת למנהל הישיר שלו, ועוד בחברה קטנה בה לא אמור להתקיים איזה "דיסטנס צבאי", למנוע ממנו לסיים משפטים.

יש לך מה לומר?
תהיה מספיק אסרטיבי כדי להוציא את זה החוצה!
זה לא מבטיח שהבוס שלך יקשיב לך, אין לי מושג איזה סוג מנהל הוא, אבל לפחות תצא עם בטחון שעשית את המוטל עליך, והעברת את הנקודות שהיית צריך להעביר.

מכאן, זו כבר בעיה של המנהל שלך.

באשר לבעיות שהפתרון יצר:
אני שוב מדבר מתחום התוכנה, אבל רגרסיות קורות.
לפעמים מקבלים החלטה דחופה להיפתר מבאג שיותר מידי מפריע, והתיקון הפשוט לכאורה גורר 10 באגים חדשים.

תמיד כשמחליפים גרסה מצפים לבאגים, אבל כמעת אף פעם לא יודעים מה בדיוק יצוץ, והם המצב באמת ישתפר או יחמיר. ככה זה כשעובדים תחת לחץ.

זכור שכולנו בני אדם, וגם מנהל מנוסה יכול לקבל החלטה לא נכונה. זה יפה שאתה בטוח בדיעבד שהיית פותר הכל בצורה הכי טובה, אולי אתה אפילו צודק וזה באמת היה מצב שהיית מסדר מתוך שינה.

אבל באמת שטעות כזו אינה סוף העולם, וגם אם זה יצר לך עוד עבודה, כל עוד לא סגרו את החברה, בסופו של יום, באמת שלא קרה כלום...
לצפיה ב-'מחפשים אצלינו מהנדס אלגוריתמים לR&D'
מחפשים אצלינו מהנדס אלגוריתמים לR&D
21/07/2016 | 10:21
1
296
עיבוד אותות ותמונה וראייה ממוחשבת.

דרישות:

תואר ראשון בתוכנה/מדעי המחשב/חשמל/מתמטיקה.
תואר שני ומעלה יתרון
נסיון בפיתוח ומימוש אלגוריתמים.
נסיון בתקשורת, עיבוד תמונה וראייה ממוחשבת.
יתרון: שליטה בc c++ matlab

netapr@yahoo.com
לצפיה ב-'שכחתי לציין שזאת חברה בצפון'
שכחתי לציין שזאת חברה בצפון
22/07/2016 | 19:23
155
שכחתי לציין שזאת חברה בצפון
לצפיה ב-'שאלה על רישוי תוכנות'
שאלה על רישוי תוכנות
19/07/2016 | 16:34
36
327
אני משתמש בספריות צד ג' תחת רשיונות קוד פתוח:
GPLv2, LGPLv3, MIT, Mozilla 2.0.
בחלק מהרשיונות האלה מצויין שיש למסור את קוד המקור יחד עם התוכנה, ובחלם מדובר על sublicensing.
השאלה שלי היא האם הכוונה לקוד של הספריה עצמה או גם לקוד של התוכנה שלי?
כלומר האם אני מחוייב שהקוד שלי (שקורא לספריות הנ"ל) ייחשף ויגיע עם אותו רישיון, או שאני פשוט צריך למסור יחד עם התוכנה שלי את קוד המקור של הספריות?
אין לי שום כוונה לגעת בספריות או לשנות אותן.

לצפיה ב-'רשיונות מדבקים'
רשיונות מדבקים
19/07/2016 | 17:10
249
הרבה רשיונות מהסוג ה"מדבק" מחייבים שתמסור את הקוד שלך (שאתה פיתחת) כתנאי לשימוש בספריה. יש הגיון מאחוריי הדרישה גם היא מעצבנת והרבה פעמים כפועל יצא מכך מונעת שימוש בספריה בקוד מסחרי.
לצפיה ב-'זה בדיוק ההבדל בין GPL ל LGPL'
זה בדיוק ההבדל בין GPL ל LGPL
19/07/2016 | 18:02
11
231
ב GPL אתה חייב למסור גם את הקוד שלך אפילו אם רק השתמשת בספרייה. ב LGPL לא. לגבי האחרים, זה כל מקרה לגופו. אם אתה משתמש בספריות, על אחריותך לקרוא היטב את תנאי הרשיון שלהן ולהבין אותם
לצפיה ב-' אגב, זה מגביל לינקוג' סטטי עם ספריות LGPL'
אגב, זה מגביל לינקוג' סטטי עם ספריות LGPL
20/07/2016 | 00:49
166

אם לינקג'ת סטטית עם ספרית LGPL, אתה חייב לתת למשתמשים שלך אפשרות לבצע לינקוג' מחדש כדי שהם יוכלו להחליף את ספריית ה-LGPL הזו בגרסא אחרת ולבצע בה שינויים גם בהקשר של האפליקציה שלך.
לצפיה ב-'חוששני כי אתה טועה בקשר ל-GPL'
חוששני כי אתה טועה בקשר ל-GPL
21/07/2016 | 07:37
9
99
חוששני כי אתה טועה בקשר ל-GPL. אתה יכול להפיץ תוכנה שכתבת שמשתמשת בספריה המוגנת על ידי ה-GPL מבלי שתצטרך לתת את קוד המקור שלך.

לדוגמא: לחברת אורקל (Oracle) יש גרסה של בסיס הנתונים שלה עבור לינוקס עוד משנת 1998. גרסה זו עושה (ללא ספק) שימוש בספרית glibc המוגנת על ידי ה-GPL. 

אורקל איננה מחויבת ומעולם לא נדרשה למסור את קוד המקור שלה עבור תוכנת בסיס הנתונים. לאורקל יש (ללא ספק) מחלקה משפטית נכבדה והם בודאות קראו את ה-GPL (אומנם בגרסה 2 שלו - 1998) והחליטו כי ניתן לבצע את ההסבה.

אם לצורך ההסבה, אורקל היו מחליטים כי הם צריכים לשנות את glibc ולהפיץ את הגרסה ששונתה, אז הם היו מחוייבים למסור את קוד המקור של הספריה ששונתה - ושלה בלבד.

לצפיה ב-'אתה טועה ומטעה'
אתה טועה ומטעה
21/07/2016 | 09:53
8
93
glibc משוחרר תחת רשיון LGPL וזו בדיוק הסיבה שאפשר להשתמש בו
לצפיה ב-'חלק נכבד (שליש) מקבצי המקור של glibc הם תחת GPL ולא LGPL'
חלק נכבד (שליש) מקבצי המקור של glibc הם תחת GPL ולא LGPL
21/07/2016 | 12:35
7
78
ראה קישור מצורף. שליש מקבצי המקור ב-glibc הנם תחת GPL.

ציטוט:
Conclusion
So, answering your question. At least 137 files out of 472 use GPL (versions 1 to 3). This corresponds to ~30% of the labelled source code files. Looking at facts, I think difficult to sustain that GLibc is an LGPL-2.1 licensed project when a third of the code base is built upon GPL.

נחזור ל-Oracle. הדברים היו ידועים להם ב-1998. בכל זאת לא חשבו שיש עם כך בעיה.

הבה נסכים לא להסכים לגבי איזה רישיון יש ל-glibc. טענתי היא שכל עוד  Oracle לא שינו אותו, אין הם מחויבים לפרסם קוד שמשתמש בו.

לצפיה ב-'אתה מסיט את הדיון'
אתה מסיט את הדיון
21/07/2016 | 13:34
5
92
הטענה שלך גם לא נכונה, ואפילו אם היא היתה נכונה היא לא היתה מוכיחה את מה שאתה מנסה להוכיח.

א. הרשיון של LIBC הוא באופן חד משמעי ושאינו משתמע לשתי פנים רשיון LGPL, וזה מפורסם באופן מלא וברור באתר הפרוייקט של LIBC עצמו, בכתובת זו:

ב. אפילו אם זה לא היה נכון, והרשיון של LIBC היה GPL, עצם העובדה שאורקל עושה בו שימוש בלי לחשוף את הקוד שלה לא מעידה שום דבר על מה יקרה לחברות אחרות שעושות שימוש בספריות אחרות שמוגנות ב GPL.  רשיון GPL אינו *מחייב* את בעל הרשיון לתבוע כל אחד ואחד שמפר אותו.  הוא רק נותן לו את הזכות לתבוע אותו אם ירצה בכך.  לכן, יכול בהחלט בעל הזכויות ב LIBC להחליט שאינו תובע את אוראקל, ומצד שני בעל הזכויות בספריה אחרת לגמרי של גרפיקה דו-מימדית (סתם לדוגמא) יכול להחליט שהוא תובע את חברת אפל למשל (סתם המצאתי הרגע), אם זו תשתמש בספריה שלו, וזו תהיה זכותו.

הטענה שלי היא ששימוש ב GPL מחייב אותך לשתף את הקוד שלך או להיות חשוף לתביעות.  אין זה אומר שבהכרח יהיו תביעות כאלו, רק שיש לך חשיפה משפטית לתביעות כאלו.

הטענה שלך כאילו דוגמת אוראקל-LIBC סותרת את הטענה שלי היא פשוט שטות.  קודם כל, כי LIBC אינו GPL, ודבר שני כי עצם העובדה שגוף א' לא תבע את גוף ב', אינה מהווה הוכחה כי גוף ג' לא יתבע את גוף ד' במקרה דומה.
לצפיה ב-'יש הנחה סמויה והגיונית'
יש הנחה סמויה והגיונית
21/07/2016 | 14:02
4
88
שחברה כמו אורקל לא תפר שימוש ברשיון ותחשוף את עצמה לתביעות. נכון שתאורטית יכול להיות שהמחלקה המשפטית של אורקל החליטו להתעלם מהפרה כזו ולקחת את הסיכון להשתמש בספריה קטנה ולהחשף לתביעות של מליארדים (וחברות כאלה נתבעות על מליארדים בדרך כלל) במקום פשוט לקחת צוות של 10 מתכנתים ולממש בעצמם, אבל זה תרחיש מאוד לא סביר.

באשר לרשיון עצמו של LIBC - אני לא מכיר ולכן לא מתייחס.
לצפיה ב-'לא כזה תרחיש לא סביר.'
לא כזה תרחיש לא סביר.
21/07/2016 | 15:49
3
73
כל ההפחדות על תביעות של מליונים או חובה לחשוף קוד של מוצר קנייני הן רק זה - הפחדות!

אני עוקב אחרי הרבה אתרי חדשות, בלוגים, ופלאנטים בנושא תוכנה חופשית, למיטב ידיעתי, עד היום לא היה מקרה בודד אפילו בו עלתה דרישה מחברה לחשוף קוד של מוצר שלה בעקבות שימוש בספריית קוד פתוח, שלא לדבר על מצב בו בית משפט אכן הכריח חברה לעשות זאת.

לאומת זאת, היו לא מעט מקרים מוכרים של הפרה של ה-GPL:
כמעת כל יצרנית טלפוני Android עושה זאת בצורה כזו או אחרת, כשהיא מסרבת לשחרר sources של kernel.

ובעוד שיצרניות גדולות פחות או יותר מצייתות אחר חודשים רבים (לפי הרישיון הקוד חייב להיות זמין כשהמוצר זמין), חברות סיניות מנצלות את העובדה שאיש לא יגיע לתבוע אותן ושומרות את הקוד לעצמן.

התביעות הבודדות על הפרת GPL שאכן הגיעו לבית משפט, גם כשהסתיימו בפיצוי כלכלי, מדובר היה בעשרות אלפים בודדים במקרים היותר רציניים.

המקרה הגדול ביותר שאני מכיר בעניין הזה הוא סיפור של busybox:

מסתבר שאפילו חברה בגודל של Samsung יכולה להחליט להתעלם מרישיון של כמה מפתחים קטנים, ולעשות מה שהיא רוצה עם הקוד, במיוחד אם הם חושבים שזה במקום שאף אחד לא ישים לב - במיליוני הטלוויזיות שהיא מוכרת בכל רחבי העולם.

כפי שאפשר לראות בקישור, הסכום ש-Samsung הפסידה על הטעות הנוראית שלהם הוא כ"כ גדול שכמעת מוטט את החברה
אם כי, על מלבן עם פינות מעוגלות הם הפסידו טיפה יותר.

(ולמי שלא טורח לקרוא ורוצה להבין את הסרקזם: בתביעה על הטלוויזיות busybox זכו ב-140 אלף דולר בערך, כולל הוצאות טרחה, בו בזמן, Samsung הפסידה ל-Apple יותר ממליארד! דולר על צורה של מכישריה)
לצפיה ב-'אני אתקן את דבריי'
אני אתקן את דבריי
21/07/2016 | 16:11
2
69
לא סביר שחברה אמריקאית שליבת עסקיה היא מכירת מוצרים סופר יקרים לארגוני ענק ומחוייבת באלף ואחד התחייבויות וחוזים מול הארגונים הגדולים והחזקים בעולם תפר רשיונות במוצריה. עם כל הכבוד, טלוויזית סמסונג זה לא כמו מערכת ERP שנמכרת למשרד הביטחון האמריקאי במאות מליוני דולרים.
בתור אחד שעבד במתחרה הגדולה של אורקל ובעוד כמה חברות מהתחום, אני יכול לנחש מה התהליך שעוברים שם כשרוצים להשתמש בקוד פתוח.
לצפיה ב-'לא אמרתי שאין תהליך'
לא אמרתי שאין תהליך
21/07/2016 | 16:29
1
62
אבל כל תהליך יכול לפספס משהו.

האם האמריקנים באמת כ"כ מיוחדים?
זוכר את פרשת מרמת הענק של פולסווגן?

מה, אין שם תהליכים של בחינת תוכנה שהולכת למשהו כ"כ רגיש כמו שליטה במנוע של מכונית?

למרות שבסוף ניסו "להאשים את הש.ג." (מהנדס שהשאיר קוד דיבאג), אני בטוח שהתוכנה שהיית מעורבת בפרשת זיוף תוצאות מבדקים עברה הרבה מאוד עיניים לפני שהגיעה לרכבי יצור...

אני לא אומר שזה משהו שקורה כל הזמן, אבל דברים כאלה בהחלט קורים, ואני לא הייתי מסתמך על הנחות כאלה בשיקולי בחירת רישיון למוצר...
לצפיה ב-'נדיר מאוד'
נדיר מאוד
21/07/2016 | 16:39
70
הונאה שתביא להתפטרות של המנכ"ל ולהפסד של עשרות מליארדים כמו בVW? כן, זה יכול לקרות אבל לא דבר נפוץ.
טעויות קורות וגם הונאות ורמאויות אבל ככלל, חברות כמו אורקל לא יפרו תנאי רשיון במוצרים שלהם.

זה כמובן לא צריך להיות משהו להסתמך עליו. כמו שאמרתי, רשיונות אפאצ'י, MIT וכו' הם בטוחים לשימוש, GPL לא.
לצפיה ב-'אתה עושה שגיאה חמורה כשאתה מנסה לנתח את הסיפור'
אתה עושה שגיאה חמורה כשאתה מנסה לנתח את הסיפור
21/07/2016 | 13:36
82
מהזווית הזו!

עבור glibc יש תוספת מיוחדת לרישיון GPL שנקראת GCC RUNTIME LIBRARY EXCEPTION והיא זו שמאפשרת לקמפל תוכנות מול הספרייה הסטנדרטית בלי שרישיון GPL ישפיע עליהן.

קרא כאן:

כשרוצים לדעת מה רישיון מחייב ומה לא, צריך לקרוא את הרישיון או להתייעץ עם עו"ד שמבין, לא לחפש דוגמאות של חברות שעשו או לא עשו משהו.
לצפיה ב-'ספציפית לגבי רשיונות שציינת:'
ספציפית לגבי רשיונות שציינת:
20/07/2016 | 12:16
19
165
** לא עו"ד ***

GPL בגרסאות 2 ו-3 מחייב אותך למסור את הקוד של כל התוכנה (או לאפשר הורדה שלו) כולל הספריות, כולל קבצי קומפילציה כולל הכל, לכל מי שאתה מוסר לו את התוכנה.
כלומר - גם הקוד שלך, שמשתמש בספריות.

MIT ו-Mozilla הם רישיונות מתירניים, ולא מכירחים אותך למסור שום קוד לאף אחד.

ברצוני לציין שאין דבר כזה "רישיונות מדבקים".
מה ש-"מדבק" בכל הסיפור הוא חוקי זכויות יוצרים שקובעים שברגע שהשתמשת בחלק או בכל יצירה של מישהו אחר ביצירה שלך, ליוצר האחר תהיה הזכות לאפשר או לאסור הפצה של יצירה סופית, או לקבוע תנאים להפצתה.

כך שטכנית, גם EULA מסחרי "מדבק".

בקיצור - יש רישיונות שמציבים דרישות שימוש, יש כאלה שלא.
הדרישות יכולות להיות כסף, דיווח על כמות העותקים שהפצת, הגבלת שימוש לשימושים מסוימים, שימוש באותו רישיון ליצירה סופית, ועוד.

GPL כלל אינו מונע שימוש בקוד שמופץ תחתיו בשום מוצר מסחרי, הוא רק מגביל אותך מסגירת הקוד של אותו מוצר. אם המודל העסקי שלך תלוי בסגירת הקוד, רוב הסיכויים שגם ללא GPL יש לך בעיות קשות.
לצפיה ב-'לגבי המדבק'
לגבי המדבק
20/07/2016 | 17:38
18
140
המשפט האחרון שכתבת על גנו זה בדיוק ההדבקה. אם אתה רוצה להשתמש בGPL אתה צריך שגם הקוד של המוצר שלך ישוחרר תחת GPL וזה אומר שאם מישהו ישתמש בקוד של המוצר שלך גם המוצר שלו ישוחרר בGPL כך שזו בדיוק כמו הדבקה של וירוס...

כשאמרתי מניעה בשימוש בקוד מסחרי התכוונתי שאם אתה במקרה עובד כמפתח בחברה מסחרית שמוכרת תוכנות ברשיון ותרצה להכניס ספריית GPL מיד יקפצו עליך 10 עו"ד מפחידים ויחטפו אותך לסמטה חשוכה. מעבר לזה אכן אין מניעה.

רוב חברות האנטרפרייז שמוכרות תוכנות ברשיון שזה רוב חברות התוכנה הגדולות בעולם מסתמכות על קוד סגור. זה מודל עסקי שמגלגל כמה מאות מליארדים בשנה. לא משהו רציני.
לצפיה ב-'אה, באמת? 10 עו"ד בסמטה חשוכה?'
אה, באמת? 10 עו"ד בסמטה חשוכה?
20/07/2016 | 18:19
17
127
זה קרה לך באיזה פרויקט שעשית?

כי לפי מה שקראתי, אפילו בארה"ב ארץ התביעות האין סופיות, אפשר לספור על אצבעות הידיים (אולי אפילו יד אחת, לא זוכר מספר מדויק) את כמות התביעות על הפרת GPL.

וזה בהתחשב בכך שמסתובבים שם מאות מליוני מוצרים שכוללים קוד GPL, ועוד כזה שמאחוריו עומדים מספיק גופים עם יכולת לפעול משפטית, וכאמור מגלגלים מיליארדי דולרים.

אבל whatever, איפה שמתי את קובע האלומיניום שלי?
לצפיה ב-'ממש לא דיברתי על תביעות. עבדת פעם בחברת ענק?'
ממש לא דיברתי על תביעות. עבדת פעם בחברת ענק?
20/07/2016 | 18:25
16
137
בחברות הגדולות יש מחלקות משפטיות + רשימה מוגדרת של רשיונות שהארגון מתיר לעבוד איתם + נוהל מיוחד לאישור שימוש בחבילת אופן סורס + חברת ייעוץ מקצועית שסורקת כל גרסה שיוצאת ומוודאת שאין טעויות + תוכנה שסורקת את הקוד כחלק מהבילד ומוודאת את זה.
תדחוף לקוד משהו לא מאושר ותראה מה יקרה.

בהצלחה
לצפיה ב-'אוקיי, לא הבנתי אותך אם כך.'
אוקיי, לא הבנתי אותך אם כך.
20/07/2016 | 19:06
5
108
למען האמת, לא עבדתי בארגון ממש גדול שכולו חברת תוכנה, אבל כן, אני מכיר את עניין העברת שימוש בספריות דרך מחלקה משפטית.

אם כי, מניסיוני זה לא ייחודי לספריות קוד פתוח, ודווקא עם ספריות סגורות שכל אחת מגיעה עם EULA שונה ומשונה ואין שום דבר שאפילו קרוב לסטנדרט, והרבה פעמים עוד צריך לעסוק ברכישת רישיונות, ו\או דיווח על מספרי מכירות וכו' וכו' יש לא פחות, ואולי אף יותר צרות בתחום הזה.
לצפיה ב-'אין הרבה מקרים כאלה'
אין הרבה מקרים כאלה
20/07/2016 | 19:17
4
117
יש מעט מאוד ספריות שקונים וממספר קטן של ספקים. אם מדובר במוצר של MS, אורקל, IBM אז בדרך כלל יש חוזים ומערכת יחסים מסודרת.
אם זו ספריה מחברה קטנה (נגיד, ספריית charts למשל) אז כן, זה הליך לא פשוט.
בשאר המקרים פשוט דורשים שתפתח לבד גם אם מדובר בפיתוח חדש של גלגל. זכור לי מימוש של RegEx שנאלצנו לעשות בתחילת העשור הקודם כשאופן סורס היה נחשב למילה גסה שמתאימה לפריקים והאקרים. זה היה כי בג'אווה 1.2 או 1.3 לא היה RegEx והיה איסור חמור להשתמש בשום אופן סורס (היתה ספריה טובה של MIT אבל סירבו לאשר אותה).
לצפיה ב-'חוויות קשות, אני מתחיל להבין מנין היחס לרשיונות copyleft...'
חוויות קשות, אני מתחיל להבין מנין היחס לרשיונות copyleft...
20/07/2016 | 22:09
2
105
דווקא בתחום המובייל בו אני נמצא, הצורך בספריות מורכבות מתעורר לעיטים קרובות יחסית.

רק בפרויקט הנוכחי אנחנו עובדים כבר עם שני ספקים נפרדים של רכיבי תוכנה סגורים שנחוצים כדי להשלים את האפליקציות שלנו...

היות וכל אחד מהרכיבים דורש מומחיות בתחום אחר שהוא מדע בפני עצמו, פיתוח In house לא בא בחשבון, וגם לא הצלחנו (לצערי הרב) לאתר פתרון בקוד פתוח שיענה על כל הצרכים באותה מידה כמו המוצרים הספציפיים שבחרנו בסוף.

אני מודה שהפרויקט הנוכחי לא ממש שגרתי (מצטער, לא יכול לפרט יותר כרגע), אבל גם בפרויקטים קודמים לא פעם התעורר הצורך לבחון ו\או לרכוש SDK או ספרייה כזה או אחרת, עם כל הצרות שבאו מזה.
(ככלל, החברות בהן עבדתי הבינו את הצרות שבאות עם תלות ברכיב שאין לך גישה לקוד שלו, אבל לפעמים אין ברירה)
לצפיה ב-'גם בתחום המובייל'
גם בתחום המובייל
21/07/2016 | 09:59
1
79
גם אני בתחום המובייל, ויש אצלנו שימוש רב ונרחב בספריות חיצוניות.  כל דבר שעולה בדעתך, החל מדחיסה ופריסה של JPG, דרך ספריות של אודיו, וידאו, animated gifs, פרוטוקולי תקשורת שונים, ספריות גרפיות, גרפיקה וקטורית, קריפטוגרפיה, ועוד מליון דברים.

כאשר עשו אצלנו due dilligence לפני האקזיט הגדול שבו רכשו אותנו לפני שנתיים, החברה הרוכשת דרשה מעבר מקיף על כל הקוד שלנו, של כל אפליקציות המובייל ושל כל השרתים על סוגיהם השונים.  בכל מקום שמצאו קוד GPL - והיו מספר מקומות כאלו - דרשו מאיתנו להחליף את הספריות בספריות עם רשיונות אחרים או לכתוב בעצמנו.  זה היה תנאי לרכישה.

בחברות שאני עבדתי בהן, GPL זה מושג מנודה ומצורע שאסור להתקרב אליו בשום אופן.  אפילו חשש לשימוש ב GPL חושף את החברה לתביעות משפטיות או לדרישה לחשוף מיידית את כל הקוד שלה מתחילתו ועד סופו.  אף חברה מסחרית לא מוכנה שבגלל שאיזה מתכנת הוריד קוד לפריסת mp3 מהאינטרנט שנמצא בשימוש שולי באיזה פיצ'ר צדדי במוצר, הם יצטרכו בגלל זה לחשוף את כל הקוד של כל המוצר עד השורה האחרונה שלו למתחרים.
לצפיה ב-'כנ"ל גם עם מערכות הפעלה freeRTOS וכו''
כנ"ל גם עם מערכות הפעלה freeRTOS וכו'
21/07/2016 | 14:14
64
כל ההצהרות שפוזרו בקוד ,הצהרות שמאפשרות למשתמש לא לחשוף את הקוד שלו אלא רק את קוד מערכת ההפעלה - לא עזרו. 
ברגע שחברת האם האמריקאית שמעה שאנחנו עובדים עם freeRTOS ,ישר קיבלנו הוראה לעבור למערכת הפעלה אחרת סגורה עם רשיון.

לצפיה ב-'אגב, מעניין מה היה קורה ל-Rovio'
אגב, מעניין מה היה קורה ל-Rovio
20/07/2016 | 22:14
84
אם Box2D היה GPL במקום רישיון zlib...
לצפיה ב-'ומה עושים בסטרטאפים'
ומה עושים בסטרטאפים
20/07/2016 | 19:20
9
145
לא באמת יש לי זמן להתחיל להסתכל בכל ספרייה מה בדיוק מותר לי ולעשות ומה אסור לי.
לצפיה ב-'נכשלים?'
נכשלים?
20/07/2016 | 19:25
127
אם יש לך מוקש כזה - משקיעים יברחו מהר מאוד.

תאר לעצמך שאתה קונה בית ששם את המטבח והשירותים בחניה של השכן כי ״היה פנוי ולא היה זמן לבדוק״. היית ממשיך ברכישה אחרי שגילית כזה דבר?
לצפיה ב-'סיכון מחושב - לא בעיה'
סיכון מחושב - לא בעיה
20/07/2016 | 19:38
7
173
בעקרון כמו שכתבו פה, רשיונות LGPL, MIT, Mozila הם בסדר. GPL זה לא מוחלט אם אתה מכוון למוצר בקוד סגור.
רוב הספריות המוכרות משתמשים ברשיונות המוכרים. בחברות הגדולות יתעקשו לעשות תהליך אישור לכל ספריה אבל כסטארטאפ בהחלט הייתי מסתפק בקריאה של הכותרת בדף הlicense ולוודא שזה אחד מהנ"ל.

ברגע שאתה מתחיל לפגוש בכסף (הכנסות, השקעות וכו') אתה חושף את עצמך לתביעות והפרה בוטה של רשיון זה לא רעיון טוב להתחיל איתו.

* דיקסליימר: לא מתיימר לספק ייעוץ משפטי וכו' וכו'...
לצפיה ב-'"לא מוחלט" הכוונה לbig no no'
"לא מוחלט" הכוונה לbig no no
20/07/2016 | 20:43
41
לצפיה ב-'אז איך מסתדר כל מי שכותב ללינוקס (לדוגמה)?'
אז איך מסתדר כל מי שכותב ללינוקס (לדוגמה)?
21/07/2016 | 09:37
5
96
מאות חברות כותבות תוכנות סגורות שמשתמשות בGCC ובקוד של לינוקס
לצפיה ב-'מותר להשתמש בתוכנות'
מותר להשתמש בתוכנות
21/07/2016 | 10:01
4
125
אסור לחבר את ה source code שלהן ל source code שלך באופן ישיר.  

כשאתה משתמש בלינוקס או ב GCC, אתה משתמש בתוכנות כמות שהן.  אתה לא לוקח סורסים של GCC ומחבר לסורסים שלך, ולכן אין בעיה.  יש בעיה לחברות שעושות שינויים בקרנל של לינוקס, ועקרונית חברות כאלו חייבות לשחרר רק את אותם שינויים שבקרנל כקוד פתוח.
לצפיה ב-'בוא נניח את המצב הבא:'
בוא נניח את המצב הבא:
22/07/2016 | 14:44
3
70
יש לי מערכת מסחרית גדולה ומורכבת A.
המערכת הזאת מקבלת לעיתים נדירות, שירות מספריות בעלות רישיון GPL. אין פה עניינים של performance. אני לוקח את כל הספריות הפתוחות (בעלות הרישיון הנ"ל) עוטף אותם ב-service "דק" (בלי הרבה לוגיקה) שמערכת A פונה אליו כשהיא צריכה את השירות מאחת הסיפריות, ה-service טוען את הספריה, מחזיר ל-A פלט ו-A ממשיכה בריצה שלה.
את ה-service אני חושף בשמחה לכל עולם. הוא מנוהל ב-repository שונה ממערכת A.
אין לינקוג' בין ה-service למערכת אלא רק תיאום ב-API בינהם.
האם במצב כזה אני נדרש לחשוף את הקוד של המערכת A?

מיות לציין שאני מוכר ללקוח את A וה-service ביחד והמערכת לא יכולה לתפקד בלי ה-service הנ"ל.
לצפיה ב-'GPL is a whole family of distinct licences'
GPL is a whole family of distinct licences
22/07/2016 | 23:35
54
Per your Q, answer depends on whether it's an AGPL derivative or not.
לצפיה ב-'GPL משתמש במושג שנקרא "derivative work"'
GPL משתמש במושג שנקרא "derivative work"
23/07/2016 | 03:27
1
53

זהו מושג משפטי, מתחום זכויות היוצרים, שאמור לאמר משהו כמו "אם העבודה שלך מהווה למעשה הרחבה של המוצר שלי, ואתה מעוניין להפיץ אותה למשתמשים מחוץ לאירגון שלך, אתה צריך לשחרר אותה תחת רשיון GPL או רשיון תואם".

השאלה מהו בדיוק "derivative work" היא שאלה משפטית, יותר מאשר שאלה לאנשי תוכנה - ולכן תצטרך להתייעץ עם עורך דין שמבין בזכויות יוצרים ובקוד פתוח, כדי לקבל תשובה שתוכל להסתמך עליה.

אגב, נקודה חשובה - השיון ה-GPL המקורי (עד גרסא 2, כולל) התייחס רק להפצת תוכנה. אם לא הפצת את התוכנה (תוכנה לשימוש פנימי של האירגון שהיית שייך לו) או אפילו השתמשת בתוכנה למתן שירות דררך ה-web, רשיון ה-GPL לא היה רלוונטי. ב-gpl גרסא 3 ניסו לשים מגבלה על צורת השימוש השניה (מכירת שירות דרך אתר web באמצעות התוכנה, ללא הפצת התוכנה עצמה).
לצפיה ב-'למיטב ידיעתי, GPL3 לא מתייחס לגישה דרך ה-Web'
למיטב ידיעתי, GPL3 לא מתייחס לגישה דרך ה-Web
23/07/2016 | 12:51
35
יצרו בשביל זה רישיון מיוחד - הAGPL או Affero GPL ומי שכותב תוכנה שנועדה לשרת לקוחות דרך ה-Web יכול לבחור להשתמש בו (ויכול שלא).

הסיבה לגרסה 3 של ה-GPL הרגיל, לפי מה שקראתי, היא דווקא התייחסות לעניין פטנטים, מה שגרסאות קודמות לא כיסו, ולעניין הטמעת תוכנה ב-firmware ומגבלות החלפת מערכת במכשירים שונים, מה שנראה לראשונה במכשיר ה-tvio (מקליט דיגטלי) בארה"ב שהשתמש ב-linux אך עם חתימה כך שיסרב לאתחל גרסאות עם שינויים.

מה שהאמריקאים מכנים tivoisation.
לצפיה ב-'תודה לעונים'
תודה לעונים
20/07/2016 | 21:04
2
115
החכמתי מהתשובות ואני איישם את מה שציינתם

לצפיה ב-'ורק נקודה חשובה שלא נגעו בה'
ורק נקודה חשובה שלא נגעו בה
21/07/2016 | 18:43
1
109
גם אם ספריה משוחררת תחת GPL, אז עדיין בעל זכויות היוצרים של הספריה (והוא בלבד) רשאי לשחרר אותה תחת רשיון נוסף.

במקרה שבאמת אין תחליף לספריה, ניתן לפנות ליוצר ולבקש לשלם תמורת רישיון מסחרי שאיננו ״מדבק״.

יש ספריות אופן סורס רבות שמשוחררות כך מלכתחילה - רישון GPL חינמי, ורישיון מסחרי תמורת כסף.
לצפיה ב-'בספריות הללו לא מקבלים תרומות קוד מהקהילה, ופתיחותן מוגבלת'
בספריות הללו לא מקבלים תרומות קוד מהקהילה, ופתיחותן מוגבלת
22/07/2016 | 00:18
96

כדי שהחברות הללו יוכלו להמשיך לשחרר את הספריה גם תחת רשיון סגור, הן חייבות להיות בעלי זכויות היוצרים של כל הקוד של הספריה. במצב כזה, הדרך היחידה לקבל תרומות קוד מגורמים שמחוץ לחברה, זה אם אותם גורמים מעבירים את זכויות היוצרים שלהם לאותה חברה ומוותרים על כל זיקה לקוד שהם תרמו. מאחר וכשמישהו תורם לך קוד, קשה להיות בטוח שהוא אכן הבעלים של הקוד, ולא לקח אותו ממישהו אחר, מרבית החברות הללו לא מקבלות קוד מהקהילה, ובכך מפסידות (ויותר מזה - משתמשיהן מפסידים) חלק מהותי מהיתרונות שבהפיכת המוצר לקוד פתוח.
לצפיה ב-'ציפיות שכר'
ציפיות שכר
21/07/2016 | 20:50
2
329
לא ראיתי התיחסות בטבלאות שכר לנסיון ממשרת סטודנט אז אני אשאל כאן. כמה לדעתכם אני צריך לקבל כבוגר תואר ראשון במדעי המחשב מהפתוחה בממוצע 89 אם אני ממשיך בחברה שעבדתי בה במשרת סטודנט שנתיים בפיתוח בCֳ#?
לצפיה ב-'ההשפעה של זה על ההשכר היא שולית.'
ההשפעה של זה על ההשכר היא שולית.
22/07/2016 | 10:34
201
זה אותו שכר כמו כל בוגר אחר גם אם זה לא הוגן, זה פשוט המצב.
לצפיה ב-'אתה מבין שנטו זה הרבה פחות משנתיים נסיון וגם כנראה רחוק מליב'
אתה מבין שנטו זה הרבה פחות משנתיים נסיון וגם כנראה רחוק מליב
22/07/2016 | 14:01
183
ת העיסוק? הדלתא בין בוגר לבוגר עם נסיון כסטודנט קטן עד לא קיים. אתה רוצה לרשום חצי שנה נסיון? הרי סביר שעבדת משרה חלקית, בתקופות מבחנים לא היית, ונתנו לך תפקיד שאם באת ביום ראשון, והיית חולה ואז תקופת מבחנים, לא יקרה שום משבר אם העבודה שלך תדחה בחודש או יותר...
לצפיה ב-'.'
.
22/07/2016 | 03:32
95
.
לצפיה ב-'נפתח פורום שמאות מקרקעין'
נפתח פורום שמאות מקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
21/07/2016 | 09:53
6
 האם אתם לקראת רכישה או מכירה של נכס? נמצאים בהליך לקיחת משכנתא וזקוקים לסיוע או הכוונה בהתנהלות עם שמאי הבנק?

בפורום שמאות מקרקעין בתפוז תקבלו תשובות לכל השאלות:
לצפיה ב-'שאלה לגבי סעיף "השכלה" בקורות החיים'
שאלה לגבי סעיף "השכלה" בקורות החיים
20/07/2016 | 13:00
7
356
היי לכולם,

אני מעוניין לנסח בצורה נכונה את סעיף "השכלה" בקורות החיים שלי,
מה שקורה זה שעברתי לימודים וקורסים מקצועיים והסמכות שונות אך זה היה מזמן יחסית
(האחרון בהם הסתיים לפני כ 6 שנים)
עם זאת - כן הייתי שותף לדיונים/פורומים/ימיי עיון מקצועיים/לימוד עצמי וימים שלמים של התמקצעות בנושא כזה או אחר,
האם יש דרך נכונה "להכניס" את האינפורמציה הזו שרשמתי עכשיו בצורה נכונה יותר? 
בצורה שתוכיח שהמועמד (אני לצורך העניין) כן שמר על עצמו מעודכן באותם דרכים שציינתי למרות שבפועל לא למדתי באופן רשמי באותם שנים,

בתודה מראש!
לצפיה ב-'האמת? מיותר'
האמת? מיותר
20/07/2016 | 18:27
6
216
זה לא מעיד על כלום, אף אחד לא קורא את זה וזה לא מעניין.
לצפיה ב-'סבבה, תודה! אשמח לקבל דיעה אחרת/נוספת'
סבבה, תודה! אשמח לקבל דיעה אחרת/נוספת
20/07/2016 | 20:06
5
138
בכול זאת אני מעוניין להפעיל שיקול דעת בנושא
לצפיה ב-'כמה שזה פחות רשמי, זה פחות מעניין'
כמה שזה פחות רשמי, זה פחות מעניין
21/07/2016 | 08:49
1
242
כי אי אפשר לדעת אם הלכת לכנסים/השתלמויות רציניים או לא
ולא יודעים אם באמת למדת שם או הסתובבת כל היום ליד הבופה

משפט אחד של ״הולך באופן קבוע לכנסים והשתלמויות כי חשוב לי לשמור על המקצועיות וכו״ מעביר את המסר שאתה רוצה להעביר שאתה איש רציני שחשוב לו להתעדכן. 
לצפיה ב-'הכיוון שלך טוב ונכון מבחינתי, תודה.'
הכיוון שלך טוב ונכון מבחינתי, תודה.
24/07/2016 | 11:17
5
לצפיה ב-'אם הייתי חושב אחרת כנראה שהייתי כותב'
אם הייתי חושב אחרת כנראה שהייתי כותב
21/07/2016 | 12:05
41
לצפיה ב-'אנשים מתענינים יותר בניסיון התעסוקתי שלך מאשר בהשכלה'
אנשים מתענינים יותר בניסיון התעסוקתי שלך מאשר בהשכלה
24/07/2016 | 09:56
1
47
ברגע שיש לך ניסיון, 90% שלא יקראו אפילו את החלק של ההשכלה.

אני חסרת השכלה: ללא בגרויות, ללא תעודת הנדסאי תוכנה (למדתי לא הגשתי פרויקט) וללא שום תואר. בכל המשרות שעבדתי בהן אחת מדרישות הסף הייתה "תואר ראשון מאוניברסיטה מוכרת"
לצפיה ב-'עדיין (לפחות לדעתי) כדאי שמשהו יהיה כתוב שם... '
עדיין (לפחות לדעתי) כדאי שמשהו יהיה כתוב שם...
24/07/2016 | 12:14
17
וזו בדיוק היתה מטרת השאלה
במקרה שלי - האם משהו שנלמד לפני X שני - האם זה "מספיק" ו/או מה כדאי להוסיף
לצפיה ב-'איך ניתן לזרז חברה להגיע להחלטה לגביי?'
איך ניתן לזרז חברה להגיע להחלטה לגביי?
18/07/2016 | 15:17
27
573
היי חברים,
רציתי להתייעץ איתכם במשהו בקשר לחיפוש העבודה שלי.

בקצרה- עשיתי ראיון עבודה בחברה X, הלך לי מעולה וגם הרגשתי שהתרשמו ממני. המתאמת השמה ששלחה אותי לשם אמרה לי שהם אכן התרשמו ממני לחיוב אבל עדיין מתלבטים בין כמה מועמדים.
נכון להיום, עבר שבוע וחצי מאז הראיון והחברה X עדיין לא החזירה לי תשובה לגבי האם ממשיכים איתי או לא.

ממה שההיגיון אומר לי, אם אני אחכה יותר מדי *בלי לעשות כלום*, הם ימשיכו לשים אותי ב-HOLD ולראיין אנשים בלי סוף, ומתישהו הם כנראה ימצאו מישהו יותר מתאים ממני ויגידו לי "ביי ביי".
הייתי רוצה לנסות לקדם את עצמי שם ולזרז את ההחלטה שלהם, לטוב ולרע. אני אחכה עוד יומיים-שלוש, ואם לא אקבל תשובה אז אתחיל לפעול. חשבתי על כמה אופציות:

1. לומר להם שהגעתי במקום אחר לשלבים מאוד מתקדמים (או אפילו שכבר קיבלתי הצעת חוזה), אבל שאני מעוניין יותר לעבוד אצלם ב-X ולכן אשמח לשמוע מה קורה איתי.
2. אולי לומר להם שאני מוכן לרדת בציפיות השכר שלי (בערך 2-3K בברוטו כמובן). השאלה היא איך זה נראה לדעתכם? האם הצהרה שכזו תגרום להם לחשוב שאולי אני נואש מדי (או לא מעריך את עצמי מספיק) ואז יגרום להם לא להמשיך איתי, או שזה יהווה איזשהו פתח בשבילם "לחסוך עליי" ואז הם אולי "יקפצו" על ההזדמנות וכן ירצו לקחת אותי?
3. כל אופציה אחרת שנראית לכם הגיונית.

אשמח לשמוע את דעתכם בנוגע לאופציות. תודה רבה!

לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
18/07/2016 | 15:54
2
437
1. זו ההמלצה שלי לפחות. מקובל ומוכר אצל המעסיקים. לא תמיד עוזר כמובן אבל שווה לנסות.
2. רעיון רע אלא אם כן יש בעיית תקציב. כדאי לשאול "האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי שנוכל לסגור?" או משהו כזה. אם יענו לך שהתפשרות בדרישות תעזור אז תוכל להציע לרדת. העניין הוא שהרבה פעמים זה לא עניין של תקציב בכלל אלא סתם התלבטות בין כמה מועמדים או התלבטות בכלל ואז עם תציע לרדת זה גם משדר נואשות וגם אם כן יחליטו לסגור איתך כבר הכרזת שאתה מוכן לוותר מראש על התנאים האלה ותהיה בטוח שישתמשו בזה.

לצפיה ב-''
18/07/2016 | 18:16
68
לצפיה ב-'תודה על העצה.'
תודה על העצה.
19/07/2016 | 18:36
35
לצפיה ב-'השתמש באופציה מספר אחד *אם זו האמת*'
השתמש באופציה מספר אחד *אם זו האמת*
19/07/2016 | 00:08
17
315

לשקר כדי לקבל הצעה ממקום עבודה - זה רעיון רע באופן כללי
לצפיה ב-'תודה, ומסכים איתך.'
תודה, ומסכים איתך.
19/07/2016 | 18:41
56
לצפיה ב-'זה אומנם לא האמת'
זה אומנם לא האמת
21/07/2016 | 21:04
15
97
אבל זאת טקטיקה לגיטימי בניהול מו"מ. זה מסוכן והוא עלול להדפק מזה, אבל אין פה שום בעיה מוסרית \ חוקית ובפועל אנשים מתנהלים ככה.
זה שונה מהותית מלשקר לגבי נסיון או כישורים.
זה גם קצת זועק "תחזיקו אותי תחזיקו אותי.."

אני לא הייתי יוצר קשר. אם ירצו שיתקשרו לבד, צריך להמשיך להתראיין ולייצר אופציות אמיתיות.
אלא אם כן הציפיות שכר נורא גבוהות, מקומות &טובים& לא יתפשרו על מועמד בגלל 2-3 אלף בחודש. זה עלול לעלות בהרבה יותר מזה.
לצפיה ב-'שקר - הוא שקר. זה גם לא מוסרי, וגם מסוכן'
שקר - הוא שקר. זה גם לא מוסרי, וגם מסוכן
22/07/2016 | 00:21
14
88

לגבי חוקיות במקרה כמו זה - אין לי מושג. באופן עקרוני ישנם שקרים שאמירתם מהווה עבירה על החוק (חלק מהם גם עבירה פלילית). השקר המסוים הזה? אינני יודע.
לצפיה ב-'לא שמעת אף פעם'
לא שמעת אף פעם
22/07/2016 | 00:45
13
82
שאומרים למועמד שמאד התרשמו ממנו אבל כרגע מראיינים עוד מועמדים כשבפועל שומרים את הבן אדם ל-backup למקרה שמועמד אחר, שכבר נבחר, לא ירצה לחתום?
או שאומרים למועמד ברגע האחרון שהמשרה נסגרה כשסתם לא רצו אותו?
או שיש שתי הצעות זהו ומודיעים לחברה שרוצים יותר להגיע אליה, ששברו את ההצעה שלהם ומבקשים להשוות? גם טקטיקה לגיטימית עם סיכון.

זה בסוף חלק מההתנהלות של מועמדים-חברות \ טקטיקות במו"מ.
לצפיה ב-'לא שמעתי שאמרו דברים כאלו בצורה שקרית'
לא שמעתי שאמרו דברים כאלו בצורה שקרית
22/07/2016 | 13:34
8
61

ואם מישהו יציע לשקר בצורה כזו למועמדים - אני אצא גם נגד זה.
לצפיה ב-'אז אני שמעתי. זה practice נפוץ לשני הצדדים'
אז אני שמעתי. זה practice נפוץ לשני הצדדים
22/07/2016 | 14:36
7
60
כמו בכל סוג של מו"מ. 
לא שמעת שאומרים למועמד שהלך לו רע בסוף הראיון ש"אנחנו בוחנים עוד מועמדים ונחזור אליך עם תשובה" גם זה חצי שקר כי הוא מקבל את ההרגשה שיש לו סיכוי למרות שההחלטה לפסול אותו נפלה.

בסוף הדברים האלה זה חלק מהדינמיקה. אם אתה מוכן לקחת את הסיכון בלהגיד שיש לך הצעה מתחרה, תגיד להם שהציעו לך להיות מנכ"ל נאס"א. הסיכון עליך.
לצפיה ב-'הבדל בין משפט אמת שנועד למנוע העלבה, לנסיון להוציא דבר במרמה'
הבדל בין משפט אמת שנועד למנוע העלבה, לנסיון להוציא דבר במרמה
23/07/2016 | 03:33
6
33

לאמר למרואין ש"נחזור אליו עם תשובה" זה לא שקר - אם בכוונתנו אכן לחזור אליו עם תשובה. כנ"ל העובדה שאנחנו בוחנים עוד מועמדים - אנחנו אכן בוחנים עוד מועמדים.

אין מה להשוות את זה, לנסיון לשקר לחברה ש"יש לך הצעה אחרת" כשאין לך הצעה אחרת. לעומת זאת, אם אתה אכן מצוי בתהליכים בחברות אחרות, לאמר שאתה נמצא בתהליכים בעוד חברות איננו שקר.

מו"מ הוא לא תרוץ לשקרים ועברות - לא כל דבר לגיטימי במו"מ, ובוודאי לא כל דבר חוקי במו"מ

לצפיה ב-'אם ההחלטה של חברה X לתת למועמד הצעה'
אם ההחלטה של חברה X לתת למועמד הצעה
23/07/2016 | 12:48
5
32
מסתמכת בצורה חזקה על כמות ההצעות האחרות שיש לאותו מועמד - אז שיבדקו את זה. אני לא מכיר תקדים שמשהו נתבע בגלל שאמר לחברה שיש לו הצעה אחרת כשבפועל לא הייתה לו.

יש אנשים שלא מתלבטים לגביהם אלא מחכים לחתום עם מי שלפניהם לפני שמודיעים להם שלא. עדיין התשובה שהם מקבלים היא בדרך כלל כזאת שמשדרת שיש להם סיכוי סביר להתקבל למשרה. לא שמעתי אף פעם על משהו שאמרו לו "אתה במקום ה3 אם ה2 הראשונים לא ירצו אז ניקח אותך" אבל שמעתי לא פעם שעושים ככה. זה נפוץ.

יש חברות שלא מוכנות לדון בכל מה שקשור לשכר לפני שעברת X שלבים בתהליך (שוב - טקטיקה של מו"מ - כדי שלא כל מועמד שמגיע ידע כמה החברה יכולה \ מתכוונת לשלם למשהו עם פרופיל כמו שלו) ומשחררות אמירות כלליות "אם משהו לא עובד אצלנו, זה לא בגלל השכר". ברור שיש אנשים שהדרישות שלהם גבוהות ולא יגיעו בסוף בדיוק בגלל השכר. "רימו" את אותם אנשים? לא..זה חלק.מהמשחק, זה חלק מהדינמיקה, תיקח את הסיכון עליך ותחליט מה לעשות. 

בדיוק כמו שאם אני שומע בראיון "אצלנו הפיתוח הוא ברמה הכי גבוהה שקיימת" אני מבין שזה משפט שיווקי ולא מניח אוטוטמטית שהמראיין הלך ובדק את כל השוק לפני שהוא אמר לי את זה.
לצפיה ב-'אגב,'
אגב,
23/07/2016 | 21:48
4
32
כששואלים ציפיות שכר, הרי הכוונה לשכר הכי נמוך שעבורו אהיה לעבוד עבור החברה. ואם ביקשתי 30 אבל בת'כלס החברה מצא חן בעניי ואהיה מוכן לסגור שם גם ב27. אז לבקש 30 זה לא מוסרי? זה פסול? הרי אני "משקר להם".

או לכיוון השני, חברה ששמעה ציפיות שכר ובסוף מציעה שכר נמוך יותר. אז גם הם רמאים? הרי עשיתי את כל התהליך בהנחה שיש הסכמה על ציפיות השכר שהצגתי.
לצפיה ב-'זה נקרא "ציפיות שכר" ולא "השכר הכי נמוך שתסכים לעבוד עבורו"'
זה נקרא "ציפיות שכר" ולא "השכר הכי נמוך שתסכים לעבוד עבורו"
24/07/2016 | 01:23
3
24

כששואלים אותך מה ציפיות השכר שלך - אתה אמור לאמר מה ציפיות השכר שלך, ולא מה השכר הכי נמוך שעבורו תהיה מוכן לעבוד.

אתה ממשיך לחפש את השקרים מתחת למדרכה - אבל הענין יותר פשוט מזה - האם מישהו אומר משהו מתוך ידיעה ברורה שהדבר הזה הוא שקר, וכדי להשיג משהו שהוא לא יכול היה להשיג אם לא היה משקר. באמת שאין טעם לנסות להוביל את זה עד אבסורד כדי לנסות להראות שכולם משקרים - זה לא הופך את זה לנכון בפועל.
לצפיה ב-'לדעתי'
לדעתי
24/07/2016 | 09:07
2
26
 שכשחברה שואלת "ציפיות שכר" הכוונה בדיוק לשכר הנמוך ביותר שתסכים לעבודו עבורו, אני אניח פה הנחה מטורפת שאין לי סטסטיקה עבורה, אבל לכל ציפיות שכר X העובד יגיע גם עבור כל Y >=X. וגם פעולה לגיטימית כמו לנסות להוציא שכר יותר גבוה מהדרישה המנמלית שלך, אפשר לקטלג תחת
"מישהו אומר משהו מתוך ידיעה ברורה שהדבר הזה הוא שקר, וכדי להשיג משהו שהוא לא יכול היה להשיג אם לא היה משקר"
כי רב הסיכויים שלא תקבל יותר ממה שבקשת בגלל רצונם הטוב.

לגבי הדוגמאות מהצד של המעסיק, אני עומד על מה שכתבתי כולל היכרות עם אנשים קרו להם מקרים המסוג שספרתי. קיבלו את ההרגשה שיש תיאום בנושא השכר והופתעו בסוף התהליך.

אבל, אמרת את שלך, אני את שלי. איש בדעתו יחיה.
לצפיה ב-'לתומי חשבתי שחידוש השפה העברית שמור לאקדמיה ללשון העברית ;)'
לתומי חשבתי שחידוש השפה העברית שמור לאקדמיה ללשון העברית ;)
24/07/2016 | 09:34
1
6
לצפיה ב-'אני מעריך מאד את ידיעותיך ותרומתך לפורום'
אני מעריך מאד את ידיעותיך ותרומתך לפורום
24/07/2016 | 09:41
24
אבל בנושא הזה אנחנו נישאר חלוקים.
לצפיה ב-'ולאחר ראיונות וקבלה להגיד שאין תקן?'
ולאחר ראיונות וקבלה להגיד שאין תקן?
22/07/2016 | 14:48
3
56
מקרה אמיתי מחבר, התראיין ואמרו לו בטלפון שהוא התקבל לאחר כל השלבים.
לאחר מכן התברר כי אין תקן לתפקיד...  (שעדיין מפורסם באתר החברה)
האם מישהו שמע על מקרה כזה? מרגיש כמו זלזול במועמד, שבין היתר גם השקיע מזמנו לראיונות ובסוף "ליפול" על נושא שכזה...
לצפיה ב-'אני מכיר מקרים כאלה'
אני מכיר מקרים כאלה
22/07/2016 | 14:55
1
64
בגלל זה לא הסכמתי עם choo.
זה חלק מהדינמיקה. מה שאתה מציג הוא הצדדים היותר מכוערים מצד החברות.

אני אישית לא רואה בעיה להגיד לחברה שהציעו להיות מנכל גוגל ואתה דורש שישוו לך את התנאים אם לא, תלך לנהל את גוגל. הסיכון עליך, בסוף זאת לא מערכת יחסים עם אישתך, זה מו"מ.
לצפיה ב-'זה מעצבן יחס כזה מהחברות, ובכל זאת...'
זה מעצבן יחס כזה מהחברות, ובכל זאת...
22/07/2016 | 15:57
46
שמע אני כל כך שונא את ההתנהגות שתיארת של החברות כלפי מועמדים, וזה מעצבן טילים, אבל בסופו של דבר אני עדיין מסכים עם האמירה שלא צריך לשקר על מנת להשיג דברים (אגב, כל אחד גם יגדיר מהו שקר בשבילו וכמה הוא חי עם המצפון כדי לומר או לעשות משהו כזה).
יש כאלה שיגידו שלומר שיש לך ממוצע 90 כשאתה יושב על ממוצע 89.3 זה שקר, ויש כאלה שיגידו שזה עיגול פינות. זו סתם דוגמא דפוקה, אבל מניח שהבנת את העיקרון.

אפילו שחלק מהחברות משקרות למועמדים, לדעתי לא צריך לשקר בחזרה שקרים מוחלטים, אלא פשוט לדעת להיות אסרטיבי, לעגל פינות איפה שצריך, אולי "להגזים" טיפה כשמספרים על הצעה אחרת שקיבלת וכו'.
לצפיה ב-'מהמקרים שאני מכיר - באמת לא היה תקן'
מהמקרים שאני מכיר - באמת לא היה תקן
23/07/2016 | 03:36
44

אפשר לאמר שיש פרקטיקה גרועה של חברות שמראיינות עובדים למרות שאין להן תקן, בתקוה שייפתח תקן עד שימצאו מישהו. פה יש משהו מסריח, וייתכן שגם לא חוקי (יצירת מצג שווא שיש להם משרה לאיוש, כשבפועל אין להם משרה לאיוש).
לצפיה ב-'להתלהב'
להתלהב
19/07/2016 | 23:22
1
202
להתקשר למראיין ולהגיד שאתה מאד רוצה את התפקיד. שהתראיינת בעוד מקומות אבל זה מרגיש חיבור נכון טכנולוגית אישית אתה מאד תשמח לדעת אם יש משהו שאתה יכול לעשות כדי לקדם את זה ותשמח לשמוע מהם. וזהו. פשוט להביע מוטיבציה והתלהבות שזה שליש מההחלטה של חברה לקחת מישהו.
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
20/07/2016 | 22:23
72
אכן יצא לי לקרוא קצת באינטרנט שחשוב להראות התלהבות ועניין בראיונות עבודה וזה מה שאני עושה.
השאלה היא כמה זה מקובל לדבר עם המראיין בהכרח..לא תמיד יש גם את המספר שלו אלא הכל עובר דרך ה-HR או מזכירה.
לצפיה ב-'ההגיון אומר'
ההגיון אומר
20/07/2016 | 21:31
3
139
שאם שבוע וחצי לא אמרו לך כלום, אז אולי לא הלך כ"כ טוב כמו שנראה לך. זה שאמרה
לך שהתרשמו ממך לטובה לא בהכרח משקף, יכול להיות לזה מטרות אחרות.
כמובן שיש יוצאים מן הכלל, אבל בד"כ אם מאד מתרשמים ממישהו לא ישהו אותו לזמן
ממושך, או לכל הפחות יעדכנו אותו בסטטוס אחרי שבוע.

לדעתי לגיטימי להתקשר או לפנות במייל ולבקש עדכון ומתי הם צפויים לקבל החלטה.
תגיד שזה יכול להשפיע על האפשרויות אחרות שלך. אין צורך לפרט, הם אמורים להבין
שמועמד מצפה לקבל תשובה כדי לתכנן את המשך דרכו.

ובלי קשר, עשית ריאיון במקום עבודה? טוב ככל שיהיה, אין שום סיבה להפסיק לחפש
אפשרויות אחרות בציפיה לתשובה חיובית. תמשיך לחפש מי יודע, אולי תמצא משהו
יותר טוב.
לצפיה ב-'עדכון'
עדכון
20/07/2016 | 22:30
2
135
אז היום קיבלתי את המייל הגנרי המפורסם על כך שכרגע לא נמצאתי מתאים למשרה אצלם.

תשמע, בגדול, אני יודע שהם התרשמו ממני לא רק בגלל שהם העבירו את המידע הזה למתאמת השמה (כי ברור לי שלפעמים זה סתם אמירה), פשוט גם במהלך הראיון ראיתי שהם התרשמו ממני לטובה, עניתי להם על כל השאלות במהירות ובצורה מדויקת ומפורטת, וגם הם שאלו אותי שאלות נוספות שהם לא תכננו, וגם עליהם עניתי טוב.

וכמובן שבלי קשר לראיון הזה אני ממשיך לחפש עבודה.. זה לא שחיכיתי רק להם.. פשוט הם די משכו אותי וחשבתי שזה יסתדר.

ואגב, אחרי כמה ראיונות שעשיתי, בשורה התחתונה למדתי כבר משהו..אם תוך יום-יומיים (גג שלוש ימים) לא חוזרים אליך, כנראה שהחברה לא תמשיך איתך הלאה.
לצפיה ב-'לפעמים יכולים להתרשם מאוד לטובה'
לפעמים יכולים להתרשם מאוד לטובה
20/07/2016 | 22:53
147
ובכל זאת יש עוד מועמד שרוצים אותו קצת יותר (או באותה מידה כמוך, אבל עבר את התהליך לפניך וכבר קיבל הצעה והשיב בחיוב).
לצפיה ב-'2-3 ימים זה מעט מדי, אבל בד"כ תוך שבוע צריכים לתת תשובה'
2-3 ימים זה מעט מדי, אבל בד"כ תוך שבוע צריכים לתת תשובה
21/07/2016 | 15:41
101
למועמד שרוצים להמשיך איתו.

וכמובן, יש גם מקרים חריגים. שאחרי חודשיים נזכרים שאתה המועמד הרצוי (בפועל
המועמד המועדף עליהם הבריז)

שיהיה בהצלחה.
לצפיה ב-'שכר לאנליסט בחברת סטארטאפ'
שכר לאנליסט בחברת סטארטאפ
20/07/2016 | 21:33
100
היי
מה השכר שהייתם מציעים לאנליסט (עבודה ראשונה) שסיים לימודי כלכלה באוניברסיטה מובילה? איזו תוספת הייתם מוסיפים לשכר במידה ויש לו ניסיון בעבודה כאנליסט במשרת סטודנט?

לצפיה ב-'לכולם יש את הבאגים האלה בלינקדאין?'
לכולם יש את הבאגים האלה בלינקדאין?
19/07/2016 | 14:54
9
343
מונה ההודעות או ההזמנות לא קשור למצב בפועל. איך חברה של עשרות מליארדים לא דואגת שעמוד הפרופיל הראשי יעבוד כמו שצריך?
לצפיה ב-'שלי תמיד תקוע על ״1״'
שלי תמיד תקוע על ״1״
19/07/2016 | 15:03
59
לצפיה ב-'גם אצלי'
גם אצלי
19/07/2016 | 15:12
139
אצלי הצלחתי להבין את החוקיות שלו. זה באג של קאשינג או היעדר רפרוש אחרי אישור החברות.
לצפיה ב-'שאלה שניה במסגרת שאלות מטופשות. הפעם למפתחי אנדרואיד'
שאלה שניה במסגרת שאלות מטופשות. הפעם למפתחי אנדרואיד
19/07/2016 | 15:22
6
245
איך, איך אפליקציה תמימה מגיעה לנפחים ענקיים? נגיד אפליקצית ריצה שיש בה בערך 2 מסכים ושוקלת 14 MB. אפליקציית בוקינג ודומיהם שמן הסתם הדאטה יושב בכלל על שרת אבל ההתקנה שוקלת 30MB. מה לעזאזל דוחפים לשם? אני כבר לא מדבר על זה שהן שומרות טונות דאטה על המכשיר וחלקן כבר הגיעו למאות מגה, אבל למה שההתקנה הראשונית תהיה גדולה כל כך? האפליקציות שאני כותב שוקלות כמה עשרות K, ואם יש הרבה נכסים גרפיים ושימוש בJAR חיצוניים אז אולי כמה מגה בודדים. איך מצליחים בכזה כשרון לבנות קבצים בגודל כזה?

תודה
לצפיה ב-'כנ״ל לגבי kies או itunes'
כנ״ל לגבי kies או itunes
19/07/2016 | 15:39
160
אני מאמין שהם משתמשים בערימות של ספריות open source
לצפיה ב-'dependencies'
dependencies
19/07/2016 | 22:34
127
מפתחים שלנו סירבו לאפשר לי להוסיף פיצ'ר לאפליקצית אנדרואיד שלנו כי היה להם יעד של הגדלת נפח הAPK בלא יותר מX אחוז בשנה והפיצ'ר המסכן שלי (שהיה בעיניי לחלוטין טריויאלי) היה מביא איתו איזו ספריית עזר ששוקלת פי 2 מכלל הגדלת הנפח המותרת באותה השנה... ספריית עזר שכבר משתמשים בה באפליקציות אחרות שלנו (וזאת חבילה שבדרך כלל באה ביחד).

למה? כובע. לא מפתח אנדרואיד בעצמי, אז לא יודע אם באמת אי אפשר לעקוף את זה עם איזה shared library...
לצפיה ב-'אפליקציות "היברידיות"'
אפליקציות "היברידיות"
20/07/2016 | 12:08
3
146
יש כל מיני פריימוורקים, שמאפשרים לך לכתוב אפליקציה ב-JS או #C או עוד כל מיני שפות שלא נתמכות בצורה טבעיות על Android.

למשל Phonegap, שהוא למעשה מעטפת של אפליקציה לאתר.

מה שהפריימוורקים האלה מוכרים זו היכולת להשתמש באותו קוד בדיוק לפלטפורמות מרובות, אבל לטעמי הן מביאות איתן יותר צרות מאשר תועלת.

סתם כדוגמה - כדי להתגבר על שוני בגרסאות, Phonegap מאפשר לארוז לתוך האפליקציה WebView בגרסה מתאימה.
היות ומדובר במנוע דפדפן שלם, הוא שוקל בסביבות 30MB דחוס, וכל זה כדי להציג איזה מסך וחצי ב-HTML, כשאר פיתוח native היה לוקח עשרות kb בודדים כפי שאתה מתאר.

גם הסטודיו של Google חוטא במידה מסוימת בכך שהוא דוחף ספריית תאימות לאחור כחלק מה-Wizard הסטנדרטי, מה שהופך כל תוכנת Hello World ליישום בגודל 1.5MB
לצפיה ב-' מאוד מסתדר לי'
מאוד מסתדר לי
20/07/2016 | 18:22
1
92
מכיר עוד בגלגול הקודם כקודרובה אבל תמיד חשבתי שזה משתמש בWebView הרגיל שמותקן ולא ידעתי שהוא דוחף runtime כזה. זה הגיוני כי באפליקציות כמו של Booking ואחרות אני יכול להבין למה הם מפתחים בHTML.
לצפיה ב-'גם אני חשבתי כך, עד שהתחלנו לעבוד עם ספק יישום'
גם אני חשבתי כך, עד שהתחלנו לעבוד עם ספק יישום
20/07/2016 | 19:02
78
מסוים שהתוכנה שלו לא עבדה תקין על מכשירים עם גרסת Android קצת ישנה (4.1 אם זה מעניין מישהו)

מסתבר, שלמקרים כאלה, הפריימוורק מאפשר לך לארוז את הגרסה הרצויה של ה-WebView לתוך האפליקציה, ולא להסתמך על מה שיש במכשיר.
לצפיה ב-'את התאימות לאחור אתה יכול להוריד'
את התאימות לאחור אתה יכול להוריד
20/07/2016 | 19:23
72
אבל אם תוריד תהיה לך חוויה לא עדכנית או חוויה שונה במכשירים חדשים מול מכשירים ישנים.
לצפיה ב-'האם שימוש בjni לא מאט אפליקציה?'
האם שימוש בjni לא מאט אפליקציה?
20/07/2016 | 16:02
2
109
נתקלתי בhttp://nd4j.org/ במאמר של dzone וזה נראה בתוך תחליף מעניין לעבודה עם כל המטריצות שלנו (שבמקור באו מMatlab)
אבל אז ראיתי שהם משתמשים בC
דיברתי עם המפתחים והם שלחו אותי לזה:
http://deeplearning4j.org/spark-gpus
הם אומרים שבקריאות בודדות יכן בעיה, אבל לא כאשר אתה עובד על כל המטריצה.

http://deeplearning4j.org/spark-gpus
לצפיה ב-'בסופו של יום זו שאלה של איזון:'
בסופו של יום זו שאלה של איזון:
20/07/2016 | 16:36
86
העברת מידע מחוץ ל-JVM לתוך קוד native לוקחת זמן מסוים, אבל עיבוד בתוך ה-native יכול להיות מהיר יותר, וכפי שהקישורים שצירפת מציינים יכול לנצל אפילו GPU, מה שלמיטב ידיעתי אף JVM לא עושה כרגע (אולי אני לא מעודכן, אני בד"כ עובד עם Java על Android לא על שרת \ Desktop).

אז, אני מניח שהשאלה שאתה צריך לשאול זה:
כמה עבודה הפונקציה עושה ביחס למידע שהיא מקבלת ומחזירה?
לצפיה ב-'תלוי בכמה גורמים'
תלוי בכמה גורמים
20/07/2016 | 16:37
62
קריאה לפונקציה jni יותר איטית מקריאה לפונקציה רגילה. עכשיו אם זמן הריצה של הפונקציה ארוך, אז זמן הקריאה של הפונקציה בטל בשישים לעומת זמן הריצה.

דבר שני תלוי כמה דאטה אתה מעביר בינהם, יש jvm שעושים את זה עם העתקה, מה שמאיט את התהליך אם אתה מעביר הרבה זיכרון בינהם
לצפיה ב-'איך מוחקים?...'
איך מוחקים?...
17/07/2016 | 01:54
1
321
מצאתי דיון מוקדם יותר על השאלה שלי, אז מבחינתי אפשר למחוק את ההודעה.
לצפיה ב-'לחצן ימני -> Inspect'
לחצן ימני -> Inspect
19/07/2016 | 22:32
122
ואז להסיר את הקונטיינר.
לצפיה ב-'התייעצות לגבי בחירת מקום עבודה'
התייעצות לגבי בחירת מקום עבודה
15/07/2016 | 13:30
16
651
היי,

יש לי כמה התלבטויות לגבי בחירת מקום עבודה:

1. כמה משקל כדאי לתת למיקום החברה, לעומת עולם התוכן והטכנולוגיה? אני יודע שזה די אינדיוידואלי אבל אולי בכל זאת יהיו כמה תובנות מעניינות.

2. מבחינת ההליך עצמו - איך כדאי להגיע למצב שבו יש בחירה? כמה זמן נהוג לבקש לשקול הצעה מרגע שיש חוזה?

3. הנסיון שלי עד היום הוא בעולם ה-PHP. יש לי כמה אפשרויות ב-Ruby/C#/Java וגם בתחום ה-Front End. איזה קריטריונים הייתם בוחנים בהקשר של האם להשאר באותה שפה / תחום או לעבור? האם זה "מגביל" אותי לחזור לעולם ה-Open Source בעתיד, במידה וארצה?

תודה.
לצפיה ב-'כמה מחשבות בנושא:'
כמה מחשבות בנושא:
15/07/2016 | 23:27
1
386

א. מרחק - לכל אחד יש קו אדום, שמעבר לו הוא לא יוכל להחזיק מעמד במקום העבודה. יש אחד שבשבילו ליסוע יותר מחצי שעה לכל כיוון זה קו אדום. אחר יאמר יותר משעה. שלישי יאמר יותר משעה וחצי, ורביעי יסתדר גם עם שעתיים.

הקו האדום שלך צריך להיות "המרחק המקסימלי שאיתו תוכל להחזיק מעמד במקום העבודה לפחות X זמן (X יכול להיות שנה, או שנתיים, או לטווח רחוק - וגם הוא אינדיווידואלי).

מתחת לקו האדום, עדיין יש העדפות. יכול להיות שהקו האדום שלי הוא שלושת רבעי שעה לכל כיוון, אבל אם יש מקום עבודה שנמצא במרחק 5 דקות מהבית, אני אעדיף אותו גם אם הטכנולוגיה בו קצת פחות מלהיבה אותי או קצת פחות מדברת אלי ממקום אחר שנמצא במרחק נסיעה של 40 דקות לכל כיוון.

ב. משך הזמן המקובל למתן תשובה על הצעת עבודה הוא עד שבוע. יש מקומות שילחצו על פחות מזה, ויש מקומות שיסכימו גם ליותר מזה (זה מאוד משתנה גאוגרפית - באזור המרכז הדברים זזים לרוב מהר יותר והזמנים קצרים יותר, מאשר באזור הצפון או הדרום - שבהם יש פחות מחפשי עבודה ופחות מקומות עבודה).

באופן עקרוני, צריך להשתדל "למתוח" קצת תהליכי ראיון בחברות זריזות, ולהפעיל עלחץ על החברות המהירות יותר, כדי להגיע ל"קו הגמר" (מתן הצעת עבודה) בזמנים דומים. קח בחשבון שכשאתה מתראיין הרבה, בכל רגע נתון תהינה עוד חברות שתהיה איתן רק בתחילת התהליך, אין לזה סוף, ותמיד מקום שעוד לא התראיינת בו נשמע יותר מפתה ומלהיב ממקום שכבר ראית את המשרדים שלו ועברת את תהליכי הראיון. אתה צריך לחתוך כשאתה חושב שיש לך הצעה שעומדת בכל הקוים האדומים שלך ובמרבית הרצונות שלך, גם אם ייתכן שיש דברים טובים עוד יותר שטרם הגעת אליהם. כמובן, אם אתה מחפש את "משרת החלומות" על אש קטנה כשאתה בפועל עובד במקום שאתה מרגיש בו טוב ולא מחפש "לברוח ממנו כמה שיותר מהר" - הכללים משתנים, אבל קח בחשבון שבמצב כזה יש מעט מאוד מקביליות בהצעות עבודה קונקרטיות, ואתה צריך לבחון כל מקרה לגופו.

ג. הבחירה לעבור לטכנולוגיות אחרות צריכה להתבסס על כמה קריטריונים. אם הטכנולוגיה החדשה מבוקשת יותר בשוק, והאסטרטגיה שלך היא לפנות להיכן שמצוי רוב השוק - לך לשם. אם האסטרטגיה שלך היא לפתח מומחיות מיוחדת בנישה ספציפית, עדיף שתשאר עם אותה טכנולוגיה, תוך שימת לב שאתה לא נשאר עם "ספינה שטובעת". אם אתה מחפש שליטה רוחבית על יותר טכנולוגיות - אין בעיה שתלך למקום שעוסק בטכנולוגיה אחרת למשך 2-3 שנים, ולאחר מכן תעבור שוב (או תחזור לטכנולוגיה הקודמת) - בתנאי שתיקח בחשבון שטכנולוגיה שלא משתמשים בה כמה זמן - צוברים בה חלודה, וכדי לחזור לעבודות בה, צריך להשקיע זמן בהורדת החלודה. מעבר לזה, יש טכנולוגיות שמשתנות מהר יותר, ויש כאלו שפחות. בטכנולוגיה שמשתנה לאט - תוכל לעזוב אותה למשך מספר שנים ואז לחזור אליה אחרי הסדרת חלודה בקלות. בטכנולוגיה שמשתנה מאוד מהר - ייתכן שאחרי 2-3 שנים תגלה שאתה צריך לבצע השלמה מאסיבית לפני שאתה מתראיין שוב לתפקידים שעובדים עם הטכנולוגיה הזו, וייתכן שיהיו מעסיקים שלא יראיינו מישהו שלא עבד עם אותה טכנולוגיה לאחרונה. ככל שמדובר בתחום יותר נישתי - עשויה להיות לזה השלכה גדולה יותר. בתחום פחות נישתי, סביר שיהיו מספיק מעסיקים שיראיינו גם מישהו שעבד עם אותה טכנולוגיה רק לפני מספר שנים.
לצפיה ב-'בהחלט מעניין,'
בהחלט מעניין,
16/07/2016 | 22:40
164
תודה.
לצפיה ב-'לגבי שפת שרת'
לגבי שפת שרת
17/07/2016 | 13:37
13
230
אני לא איש שרתים - הרושם שלי שפייתון הכי מבוקשת ו-PHP יורדת.
לגבי פרונטאנד - אנגולאר.
בדוק בגוגל טרנדס.
לצפיה ב-'איך אתה בודק את זה?'
איך אתה בודק את זה?
17/07/2016 | 16:58
12
158
מה הכוונה הכי מבוקשת? כמות חיפושים? כמות משרות פנויות?

מה לגבי AngularJS 2 מול React? והאחרים?

ספציפית לגבי צד שרת - יש הרבה חברות שעושות הסבה ל-Ruby, ומעניין גם לדעת אם זו עדיין שפה שמתפתחת או דועכת. אגב, אם php/ruby דועכות, זה מעניין לדעת על חשבון מה, כי הרושם שלי הוא שעדיין הרבה פרויקטים חדשים נעשים ב-PHP. אמנם JS מאוד צומחת אבל זה לא נראה במימדים גדולים עדיין. אבל שוב, רק רושם אישי.

לצפיה ב-'הרושם שלי ש JS מתפוצצת'
הרושם שלי ש JS מתפוצצת
17/07/2016 | 18:41
8
210
גם קליינט וגם סרבר, יש ביקוש עצום.

אם תסתכל על SO Survey 2016:

מה שכן, מעניין מה יקרה אחרי webassembly (אם זה בכלל יתפוס).

ruby ו php  (קצת) בדעיכה, אבל לא הייתי קובר אף אחת מהן בעתיד הקרוב,
רובי בארץ תמיד הרגישה לי יותר נישתית.

C# מאוד פופלארית בארץ מהרושם שלי יחסית לחו״ל. המהלכים האחרונים של ms בתחום, כמו שחרור ה .net core וכו׳ היו נשמעים לי דמיונים לפני כמה שנים, והנה זה קרה, אז לך תדע.
לדעתי זה נותן פייט לג׳אווה, שם לא ברור מה אורקל תעשה עם J2EE ומתי.

לסיכום לדעתי בנתיים יש יתרון ברור להתמקצע ב JS, עד שלא נפתרים ממנה בלקוח זה רק הגיוני שכל הסטאק יהיה באותה שפה.
אם וכאשר web assembly תתפוס, לדעתי MS יהיו הראשונים לבנות לזה טולינג מתאים אם הם ממשיכים ברוח העכשווית, אז זה גם שחקן שכדאי לשים עליו עין.

בנקודת זמן הזאת, הייתי מוותר על php/ruby/python.

לגבי אנגולר2 מול ריאקט, אין מנצח ברור לדעתי ואולי גם לא יהיה ואולי מחר יהיה MosheJS הדבר החם הבא. צריך בסיס טוב ב es5+es6+es7 + נסיון במערכות גדולות, לא חושב שזה יהיה issue.
לצפיה ב-'נקודה למחשבה - חברות שפותחות קוד - עושות מתוך חולשה לרוב'
נקודה למחשבה - חברות שפותחות קוד - עושות מתוך חולשה לרוב
17/07/2016 | 23:01
7
204

אם תסתכל על ההסטוריה של "חברה עם מוצר קוד סגור שהחליטה לפתוח את הקוד" - זה היה לרוב סוג של "שירת ברבור" של החברה שפתחה את הקוד. זה נכון לפתיחת הקוד של נטסקייפ (פתיחת הקוד הראשונה שזכתה לפירסום נרחב בכלי התקשורת, ככל שזכור לי) - נטסקייפ הובסה על ידי מיקרוסופט ונעלמה. לקח המון שנים עד שגוף עצמאי לחלוטין הצליחה לייצר את מוזילה מתוך הקוד הזה, ועוד הרבה זמן עד שפיירפוקס נולד מתוך זה ושם סוף להגמוניה של מיקרוסופט בשוק הדפדפנים.

כנ"ל אם תסתכל על אקליפס - זה התחיל מפרוייקט קוד-סגור של איי בי אם בשם visual age for java - מוצר מסחרי כושל, שאיי בי אם החליטה לשחרר לקהל הרחב. לקח המון שנים עד שזה הפך למה שמוכר היום בתור אקליפס, וזכה להיות כלי פיתוח סטנדרטי של סביבות קוד פתוח, כמו גם כלי סטנדרטי למוצרים מסחריים בתחום המערכות המשובצות (עיין ערך workbench של חברת VxWorks)

או ראה את פתיחת הקוד המאסיבית של חברת סאן - בין אם בפתיחה של ה-jvm, פתיחת הקוד של star office תחת המותג open office (עוד מוצר שלקח לו שנים להפוך למשהו שנמצא בשימוש נרחב - והוא עדיין מוצר נישתי בקטגוריה שלו), ועד לפתיחת הקוד של מערכת ההפעלה solaris, שהיה אחד הפעולות האחרונות שסאן עשתה בתור חברה עצמאית.

נחיה ונראה אם מיקרוסופט עשתה את מה שעשתה בתור אקט של יאוש, או שיש לזה עדיין ויאביליות עסקית כדי להגן על מוצרים יותר בסיסים שלה (מערכות ההפעלה וmsoffice)
לצפיה ב-'אתה צודק שמוקדם מדי לדעת מה יהיה עם זה'
אתה צודק שמוקדם מדי לדעת מה יהיה עם זה
18/07/2016 | 09:09
111
אז נחיה ונראה.
אבל ההצעה של .net core לעומת java במיוחד כשאתה לא צריך לעשות דיפלוי על שרתי וינדוז מאוד טובה.
לצפיה ב-'אתה בדרן, מה עם גוגל? הקוד שלה ברובו פתוח, גם היא תיסגר?'
אתה בדרן, מה עם גוגל? הקוד שלה ברובו פתוח, גם היא תיסגר?
19/07/2016 | 21:57
1
31
לצפיה ב-'טרול - הקוד של גוגל ברובו לא פתוח, ומה שפתוח - היה פתוח מראש'
טרול - הקוד של גוגל ברובו לא פתוח, ומה שפתוח - היה פתוח מראש
20/07/2016 | 00:50
24
לצפיה ב-'הספדת את מיקרוסופט ובזה הרגע הם היכו את תחזיות השוק, קשקשן'
הספדת את מיקרוסופט ובזה הרגע הם היכו את תחזיות השוק, קשקשן
21/07/2016 | 22:13
3
15
לצפיה ב-'המם... אני חושב שקריאת המציאות שלך קצת עקומה'
המם... אני חושב שקריאת המציאות שלך קצת עקומה
21/07/2016 | 22:50
2
41
אני יודע שאתה טרול, ולא בדיוק איכפת לך מהמצב האמיתי, אבל הגדלת הרווחים של מייקרוסופט באה משירותי הענן, לא מכלי פיתוח או אופיס.

בשוק עליו צ'ו מדבר מייקרוסופט מקרטעת, וההכנסות שלהם בתחום הזה היו מתחת לציפיות האנליסטים הלא הכי אופטימיות גם כך. שים לב שבתחום המחשוב האישי ההנכסות של מייקרוסופט יורדות, משנה לשנה. דהיינו - אכן מייקרוסופט מצטמצמת בשוק הזה.

אבל בסדר, תמשיך לקשקש.
לצפיה ב-'אל תספיד זו חברה ים רווחים מוטריפים '
אל תספיד זו חברה ים רווחים מוטריפים
22/07/2016 | 21:52
1
26
והם יודעים במה להשקיע ולחדש,
לצפיה ב-'אף אחד לא מספיד אותה'
אף אחד לא מספיד אותה
22/07/2016 | 23:54
26
היא נהייתה ענק טכנולוגי אפור כמו IBM או אורקל, ולא מוציאה שום דבר חדשני במיוחד כבר הרבה זמן. היאוש שצ'ו מדבר עליו הוא בדיוק זה - חוסר יכולת לחדש ולצאת מהנישה שלהם. זה קורה להם בתחום כלי הפיתוח בדיוק כמו שזה קרה להם בתחום החיפוש, או האופיס, ומערכות הפעלה - ברגע שהקהל אינו שבוי שלהם, הקהל בורח להם.
לצפיה ב-'גוגל טרנדס מציג חיפושים בגוגל'
גוגל טרנדס מציג חיפושים בגוגל
17/07/2016 | 22:31
2
177
אנגולר מול ריאקט:
פייתון מול PHP, רובי, נוד, JAVA:
לצפיה ב-'Here's an example'
Here's an example
17/07/2016 | 23:17
1
168
See amazing rise in popularity of Golang:
לצפיה ב-'זאת דוגמא למגמה כנראה לא נכונה'
זאת דוגמא למגמה כנראה לא נכונה
18/07/2016 | 10:53
134
לצפיה ב-'תהיות בנוגע לקריירה לאור מעבר לנישה שונה'
תהיות בנוגע לקריירה לאור מעבר לנישה שונה
17/07/2016 | 20:12
8
395
שלום לכולם, פתחתי כבר דיון בנושא אך אבצע תזכורת קטנה.
אני מסיים ממש עכשיו תואר ראשון במדמ"ח, ממכללה מוכרת אך ממה שידוע לי שמה בתעשיה הוא לא מהמבוקשים ביותר. ממוצע 90.
כבר שנה וחצי כמעט שאני עובד במשרת סטודנט בפיתוח תוכנה ( C#, פיתוח ב  WINFORMS בעיקר, לאחרונה נכנסתי לפרוייקט WEBי ב JAVA) בעסק קטן של 4 אנשי צוות (פרט למנהל כולם סטודנטים).
במהלך השנה וחצי הללו הרגשתי שמבחינה תכנותית אני ממש פורח - אמנם לא לומד על טכנולוגיות ושפות חדשות אך בהחלט לומד להתמודד לחץ, משימות וכלים שאני לא מכיר (הרגשתי זאת גם בדרך ההתמודדות עם המטלות התכנותיות במהלך התואר, הכל הגיע ביותר קלות, וגם בעבודה בהתמודדות עם פרוייקטים גדולים שהיו קיימים ושדרוגם - הרגשתי יחסית בסדר עם קוד לא מתועד שהוא לא שלי) ובכללי אני מרגיש מאוד בנוח עם תחום התכנות (אנדרואיד, C#, JAVA, WEB, C++, אמנם לא כולם ברמה גבוהה אך בהחלט לא הרגשתי בעיה להתחיל פורייקט בכל אחד מהתחומים).
בין היתר אחד התחומים שעיניינו אותי הוא תחום הסייבר.
התקבלתי לחברה עם שם גדול מאחוריה לתפקיד חקירה.

הייתי מאוד שלם עם ההחלטה(ואני עדיין), רק שבימים האחרונים פתאום עלו בי מספר תהיות, שהייתי שמח לשמוע את דעתכם:
א. המעבר לתחום הזה דורש "נטישה" של תחום התכנות (או לפחות את תחום OO). מצד אחד אני חושב ומרגיש שאני מאוד טוב בתחום הזה, מצד שני יש לי גם עניין בתחום אחר שאם אני לא אכנס אליו בנקודה זו אני לא חושב שזה יקרה בעתיד וזהו תחום "נישתי" שאני יודע שאקבל המון ידע במקום עבודה הבא. ולהפך, בתחום התכנות אני כן חושב שאוכל להחזיק דברים מהצד (לדוגמה פרוייקטים עצמאיים מתוך עניין ) וכך לא להיות חלוד לחלוטין, כך שאני מנסה לשכנע את עצמי שזה לא נורא כ"כ. אז בעצם האם לדעתכם יהיה אפשרי לבצע זאת? כלומר לשמור על "כשירות" במהלך עבודה במשרה מלאה?
ב. יש לי עוד חשש. אני מגיע לצוות שכולם בו יוצאי יחידות טכנולוגיות. עלתה בי לרגע מחשבה שאני עשוי להגיע למקום שלא אוכל להוביל בו ולהיות שם "הזנב". שוב, לא מתוך כוונה להשוויץ, אך אני בהחלט חושב שאני טוב בדברים שאני עושה (וגם הפידבקים ממקום העבודה בהתאם), אך עדיין, משום מה הפחד הזה התעורר בי כי זהו תחום חדש שאני נכנס אליו (אם היה בצוות פיתוח לרגע לא הייתי חושש).

אני חושב שאולי הנקודה השניה עלתה לי בראש בגלל המעבר הזה, מבחינתי מדובר בצעד מאוד משמעותי לקריירה, סוג של שינוי כיוון (עד לפני חצי שנה לא חשבתי שאגיע לתחום כזה) שכולל בתוכו גם כמה ויתורים מצידי.

סליחה על החפירה, תודה על התגובות

לצפיה ב-'קצת פרופורציות - בינתיים, רק טעמת את קצהו של עולם הפיתוח'
קצת פרופורציות - בינתיים, רק טעמת את קצהו של עולם הפיתוח
17/07/2016 | 23:11
6
237

יש הבדל גדול בין להיות מוביל בין 4 סטודנטים חסרי נסיון מקצועי, לבין לעבוד עם אנשים בעלי מספר שנות נסיון בפיתוח תוכנה. עד עכשיו היית, כמו שזה נשמע, ראש לשועלים. עכשיו אתה הופך להיות זנב למשהו מתקדם יותר. אם אתה מעוניין לאתגר את עצמך, ואם אתה מעוניין ללמוד ולהשתפר - עבודה עם אנשים מנוסים יותר ממך (ו/או חכמים יותר ממך) היא מנוף ללימוד ולהשתפרות. זה משהו שממש לא צריך להדאיג אותך. ראה את זה בתור אתגר, ולא בתור מיכשול.

לגבי מעבר המקצוע (ממהנדס תוכנה לאנאליסט אבטחת מידע?) - סביר להניח שאם תרצה בעתיד לחזור לפיתוח תוכנה, תוכל לעשות את זה, כל זמן שלא תתנתק לגמרי מפיתוח תוכנה, וכל זמן שלא יעבור "יותר מדי זמן". כמה זה יותר מדי? אני מעריך ששנתיים הן לא יותר מדי. מעבר לזה - עניין מאוד אינדיוידואלי. אם מדובר בפרק זמן קצר - זה יכול להוות יתרון לתפקידי פיתוח תוכנה שנוגעים בשני התחומים (למשל פיתוח תוכנה שעוסקת באבטחת מידע).

דבר אחד חשוב - ה"שם" של החברה, בפני עצמו, לא באמת מעניין. מה שחשוב הוא מה ש*אתה* תעשה שם. בכל חברה, גם בעלת שם גדול, יש הרבה תפקידים שוליים, נישתיים ולפעמים גם חסרי תועלת מקצועית. ובהרבה חברות, גם בעלות שם קטן מאוד, יש תפקידים מרכזיים, רוחביים ובעלי תועלת מקצועית משמעותית.

לצפיה ב-'בנוגע לפרופורציות'
בנוגע לפרופורציות
17/07/2016 | 23:23
3
164
נכון, עד היום מדד ההשוואה שלי היה סטודנטים (בין אם בעבודה איתי, גם כשהיו 2 בוגרים וגם אם חברי למכללה) ובמקום הזה אין ספק שהרגשתי בנוח.
אני לגמריי לוקח את העבודה הבאה בתור אתגר, רק כמו שכתבתי בימים האחרונים עלו לי מחשבות נוספות מהסוג הזה... (לפני כן הייתי מאוד שלם)

אני בהחלט אשתדל לא להתנתק מעולם הפיתוח, יש לי כבר רשימה של דברים שהייתי רוצה ללמוד ולעשות (לדוגמה פיתוח ב unity עם שילוב למובייל), אני רק מקווה שביצוע פרוייקטים כאלו באופן עצמאי יתפסו כניסיון. הרי אם כרגע אני ממוקם במשרת ג'וניור, בעוד 5 שנים נניח אם ארצה לחזור לעסוק בפיתוח, תיאורתית אכוון למשרות סניור? או שאין פה שחור ולבן לדתעכם?

בהחחלט מבחינתי אני מצפה לא לשבת בחיבור ידיים ולגמריי להוכיח את עצמי במקום עבודה (כל מקום עבודה מבחינתי, גם ללא קשר לשם החברה)

ותודה רבה על התגובה הפרופורציונלית, בהחלט עזרה לי.
לצפיה ב-'אחרי 5 שנים ב"לא פיתוח" - תתקשה להגיע למשרות סניור בפיתוח'
אחרי 5 שנים ב"לא פיתוח" - תתקשה להגיע למשרות סניור בפיתוח
17/07/2016 | 23:31
2
183

משרת סניור בפיתוח דורשת מישהו עם נסיון מקצועי עמוק ומשמעותי בפיתוח תוכנה. אם עבדת שנה וחצי במשרת סטודנט בפיתוח, ו-5 שנים בתור אנאליסט אבטחת מידע - יהיה הגיוני יותר לגשת למשרות פיתוח שדורשות 2-4 שנות נסיון בפיתוח - כי ב-5 שנים של "תיכנות מהצד" סביר שלא תתקדם יותר מזה במצטבר עם מה שעשית עד היום (אלא אם בכוונתך להשקיע בזה 20+ שעות בשבוע על בסיס קבוע במשך כל ה-5 שנים)
לצפיה ב-'עצות להתקדם?'
עצות להתקדם?
17/07/2016 | 23:53
1
134
כמו שחשבתי
אז נניח ובאמת תהיה את הבעיה הזו, מה הדרך הכי טובה לשמור על "כשירות"? לנסות להשקיע מעט בקוד פתוח? לפתח דברים עצמאית?
אגב, אני יודע שבתפקיד יהיה גם פיתוח תוכנה (מניח C ופייתון), פשוט זה לא עיקר התפקיד.
מוזר לי לדבר על עוד 5 שנים, עוד יכול להיות שאני גם לא אזוז מילימטר מהתחום הזה...

אני מנסה להבין האם מבחינתך יש הבדל בין אנליסט לבין חוקר? (cyber security researcher)
תיאורתית, בעיניי, אנליזה מסתכמת בהתבוננות על נתונים והסקת דברים מכך (בהיבטים של הגנה לדוגמה)
חקירה בעיניי היא שונה, אני אגדיר את זה שמדובר בעיניי בגישה תוקפנית יותר.
האם אני צודק?
לצפיה ב-'הכותרת לא מאוד משנה - אם לא פיתחת תוכנה, לא פיתחת תוכנה'
הכותרת לא מאוד משנה - אם לא פיתחת תוכנה, לא פיתחת תוכנה
18/07/2016 | 09:44
115

נסיון באבטחת מידע יתפס כמשהו מהותי אם תלך לתפקידי פיתוח תוכנה בתחום אבטחת מידע, או שהמעסיק הרלוונטי יהיה זקוק מסיבה אחרת לנסיון שלך בתחום אבטחת מידע. במקרה כזה יהיה לך יתרון על מפתחים אחרים. זה בסך הכל ייתן לך כיוון כיצד להגיע לתחום של פיתוח תוכנה בעתיד, אם וכאשר תהיה מעוניין בזה.

אם התפקיד ממילא כולל גם פיתוח תוכנה בתוכו - זה יעזור למנוע את הצטברות החלודה, למרות  שאני מנחש שמדובר יותר בפיתוח של הרבה תוכנות עזר קטנות ולא בפיתוח פרוייקט תוכנה גדול ומורכב. מצד שני, אם התפקיד כולל הרבה ממאוד קריאה של קוד מקור של תוכנות - יש לזה ערך מהותי יותר.

בשורה התחתונה -  אין לך מה להיות מודאג - פשוט היה ראלי, ואם מה שאתה רוצה לעסוק בו כיום הוא אבטחת מידע, לך לעבודה הזו ורק דאג להיות עם אצבע על הדופק במהלך הזמן.
לצפיה ב-'לגבי הפסקה האחרונה שלך'
לגבי הפסקה האחרונה שלך
18/07/2016 | 08:39
1
154
"דבר אחד חשוב - ה"שם" של החברה, בפני עצמו, לא באמת מעניין. מה שחשוב הוא מה ש*אתה* תעשה שם. בכל חברה, גם בעלת שם גדול, יש הרבה תפקידים שוליים, נישתיים ולפעמים גם חסרי תועלת מקצועית. ובהרבה חברות, גם בעלות שם קטן מאוד, יש תפקידים מרכזיים, רוחביים ובעלי תועלת מקצועית משמעותית."

יש כמות קטנה של חברות נורא מוערכות שעצם הקבלה והעבודה שם מהוות איזשהוא תו איכות תקן לגבי המועמד גם אם התפקיד שם בפועל לא נשמע הכי משמעותי או מעניין. זה לא רק גוגל או פייסבוק.
מה שמעניין לא פחות מי מה *אתה* עושה, זה *מי* יושב לידך עושה לך review ויכול "להזין" אותך בידע ופה אני מאמין שיש קורלציה דיי טובה ליכולת של החברה לשלם.
אני לא אומר שיש אופרטור השווה בין כל 2 חברות היי טק, אבל אם יש למשהו תפקיד מרכזי באאוטסורסינג אלמוני בטכנלוגיה מעניינת, לבין משהו יותר אפור ונשתי בגוגל, שילך על גוגל. באינטגרל זה ישתלם לו.
לצפיה ב-'יש פרמטר שנקרא "עניין ואתגר בעבודה" ששכחת לקחת בחשבון ;)'
יש פרמטר שנקרא "עניין ואתגר בעבודה" ששכחת לקחת בחשבון ;)
18/07/2016 | 09:38
159

מעבר לזה, בסופו של דבר תצטרך להרשים בראיונות. אם עשית עבודה רצינית יותר טכנולוגית - סיכוייך להרשים בראיונות - גדולים יותר. זה שתשים שם של חברה מפורסמת בקורות החיים כנראה יעורר עניין ויגביר את סיכוייך להגיע לראיונות ואולי יפתח ציפיות - אבל אם לא תוכל לגבות את זה במהלך הראיונות, זה לא ממש יעזור לך לקבל הצעות עבודה קונקרטיות.
לצפיה ב-'לא ממש הבנתי'
לא ממש הבנתי
22/07/2016 | 15:33
15
אתה הולך להיות security researcher או אנליסט?
אני לא יודע בדיוק מה זה אנליסט אבל "חוקר" בחברות אבטחת מידע זה ממש לא תפקיד משני או זוטר.
הכוונה לחבר'ה שמבצעים מחקר balck box-י \ reverse engineering  שימוש ב-state of mind קצת שונה מתפקיד פיתוח קלאסי. מדובר בתפקיד מרכזי מאד בחברות שמתעסקות בזה ויש כאלה שבהן החוקרים הם ה"גזע העליון" והמפתחים הם קופי קוד שמשמישים \ עושים את העבודה השחורה בשביל אנשי המחקר.

הקוד שהאנשים האלה כותבים בדרך כלל לא מתעלה לרמה גבוה. הוא בדרך כלל כותבים השמשות \ POC-ים למינהם למנגנונים שהם חקרו. זה אנשים שמכירים טוב מנגנונים של מערכות הפעלה, פרוטקולים נפוצים ספריות פופולאריות ככה שהידע שתצבור, יהיה גנרי יחסית וישמש אותך במקומות הבאים.

זאת כן שבירת כיוון מ"פיתוח". לטעמי התפקידים האלה לא פחות מאתגרים ומוערכים מתפקידי פיתוח ואם תשאר בתעשיה של אבטחת מידע כמעט בטוח שתוכל לעבור לתפקיד שעיקרו קידוד.

מה שכתבתי מתייחס למצב שאתה בתפקיד חוקר קלאסי, בחלק מהמקומות יש יותר דגש על פיתוח, כלומר רק חלק מהחוקרים "חוקרים" 100% מהמזמן והשאר גם כותבים השמשות.

כמו שכתבתי בהודעה אחרת, המדד הכי טוב זה מי עוד עובד בחברה הזאת, אם התרשמת שהם חבר'ה רציניים, יוצאי יחידות של חיל המודיעין, הייתי הולך על זה למרות שהחשש שזה לא ממש פיתוח.
לצפיה ב-'מהנדס על תקן הנדסאי '
מהנדס על תקן הנדסאי
17/07/2016 | 15:10
3
196
שלום רב, 
ברצוני להתייעץ לגבי הצעת עבודה,
אני בוגר טרי תואר בהנדסת אלקטרוניקה ממכללה,וברצוני להכנס לתחום הRF
אני יודע שכניסה לתחום הRF בפיתוח זה בדרך כלל לבוגרי אונבירסטאות.
קיבלתי הצעת עבודה,לעבודת שטח ומעבדה בתחום הRF,
שכר של 14K + רכב. (שהשכר בערך משקף שכר של מהנדס מתחיל ללא ניסיון)
השאלה היא האם כדאי לוותר על משרות פיתוח ולהתחיל את המסלול התעסוקתי בתחום כטכנאי RF, או שעליי לחפש עוד עד שאמצא משרות בתחום של הפיתוח.
בברכה
דניאל
לצפיה ב-'רוב האנשים בפורום באים מתחום התוכנה'
רוב האנשים בפורום באים מתחום התוכנה
17/07/2016 | 16:14
152
עד כמה שידוע לי משרות פיתוח ב-RF דורשות בד"כ תואר שני מאוניברסיטה והרבה ניסיון.

לצפיה ב-'לא בטוח שניתן לענות על זה'
לא בטוח שניתן לענות על זה
17/07/2016 | 18:51
141
בהכללה, משרת טכנאי RF לא מאוד מקדמת אותך למשרת "איש פיתוח RF".
לא רואה מה המשרה הזו תורמת לך כאיש פיתוח צ'יפ RF, ואפילו לרמת מפתח/מתכנן RF על בורד, לא ברור מה בדיוק תלמד מהמשרה הזו שיקדם אותך לכיוון שאתה מחפש, או איזה קשרים תבנה.

מצד שני, גם אני לא ממש בתחום ה RF, ואפילו לא בטוח אילו משרות RF יש כיום בארץ ואיפה.

אמיר

לצפיה ב-'תכנס לעבודה, צבור ניסיון'
תכנס לעבודה, צבור ניסיון
22/07/2016 | 12:26
20
לדעתי, שכר של 14K + רכב לבוגר מכללה ללא ניסיון של מהנדס זה בסדר גמור.

אם אתה רוצה R&D בתחום של RF מה בדיוק אתה רוצה לשנות?

הנדסאי או טכנאי לא יעשה בטווח הארוך R&D, השכר לאדם מנוסה יכול להיות בהתאם להיצע וביקוש.

לטווח ארוך אני מציע לך להמשיך כמהנדס RF, לצבור ניסיון, להתקל בבעיות ולהתמודד איתן.

זכור, השוק מאוד לא טולרנטי לבוגרי מכללות בצדק או שלא - היתרון שלך יהיה ידע עודף בתחום שדורש ניסיון.

לגבי טכנאי מול מהנדס: טכנאיים נדרשים ליכולות אינטגרציה מערכתית ויכולת להסיק מסקנות לגבי בעיות, איכות והיגיון במדידות.

מהנדס מכל מוסד מצופה ממנו ליכולות של קישור בין תאוריה לתוצאות בשטח.

כשם שכל מהנדס יכול לקחת את 4 משוואות מקסוול ולהוציא מהן בדקה את משוואת הגלים - זה ממש לא מצופה שטכנאי יוכל לעשות.

בהצלחה.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא שיווק העסק שלך
אירוח בנושא שיווק...
ביום א` הקרוב נארח את אריה טוקר, מומחה לשיווק.
אירוח בנושא שיווק העסק שלך
אירוח בנושא שיווק...
ביום א` הקרוב נארח את אריה טוקר, מומחה לשיווק.
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום ייעוץ קריירה
פורום ייעוץ קריירה

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו