לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2619126,191 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'שאלה בנוגע לשקספיר'
שאלה בנוגע לשקספיר
07/02/2019 | 00:34
36
רצתי לדעת מה הבדלים בין השפה השקספירת המקורית לבין המתורמת מה הבדל ? הבנתי שהיא פחות מרשימה ובאנגלית לקרוא אותו זו חויה יוצאת מהכלל .

אני קראתי את יצירתו בעברית והתרשמתי אבל השאלה האם כדאי להשקיע עוד ולקרוא בשפת המקור ויש שוני רב בין התרגום למקור ברמת האיכות האסתטית זה נכון ? אשמח לתשובות תודה מראש בברכה נתנאל .
לצפיה ב-'מחפש את "רעיונות" של מרקוס אורליוס'
מחפש את "רעיונות" של מרקוס אורליוס
06/02/2019 | 13:55
27
אשמח אם מישהו מוכר את הספר.
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
31/01/2019 | 21:05
15
30
בני גנץ שבר שתיקה, וגם אתם יכולים ספרו מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'פתחתי את השבוע עם ספר מצוין'
פתחתי את השבוע עם ספר מצוין
01/02/2019 | 09:38
87
"תחרה הונגרית" מאת רות לורנד מציג שתי דמויות מרתקות של אם ניצולת שואה ילידת הונגריה ובתה, הנוסעת לבודפשט לאחר מות אמה.
סיימתי את השבוע עם ספר נוסף שעניינו מסכת חיים מעניינת בתקופת המלחמה ואחריה, "חתול יווני" מאת משה קרסו.
שבתי בקריאה חוזרת אל "לילה מופלא" מאת שטפן צווייג, סיפורים שלא נס ליחם, כולם סובבים סביב דיבוק שאחז בגיבוריהם.
קראתי שלוש נובלות מסדרת "פה לאוזן" של הוצאת תשע נשמות: "דוקטור מריגולד" מאת צ'רלס דיקנס, "הסיפור של הזקן הטוב והנערה היפה" מאת איטלו סבבו", ו"חשבונות פתוחים" מאת מרטין קוהן. התמוגגתי מהראשון, נהניתי מסיעור מוחות עם השני, לשלישי לא התחברתי. 

שבת שלום 
לצפיה ב-'התחלתי לקרוא את "מאחורי ההר" מאת מאיה ערד.'
התחלתי לקרוא את "מאחורי ההר" מאת מאיה ערד.
01/02/2019 | 15:13
2
33
לצפיה ב-'אהבתי אותו אחד הספרים הטובים שלה'
אהבתי אותו אחד הספרים הטובים שלה
02/02/2019 | 20:32
1
25
לצפיה ב-'סיימתי אותו! ספר מעולה.'
סיימתי אותו! ספר מעולה.
03/02/2019 | 11:24
14
לצפיה ב-'אני עם "ברית של כסילים" של ג'ון קנדי טול.'
אני עם "ברית של כסילים" של ג'ון קנדי טול.
02/02/2019 | 13:16
2
72
עד כה ממש חביב. פרט לכך נאבקת ב-Infinite Jest. אני בעצמי לא מבינה מדוע אני ממשיכה איתו.
לצפיה ב-'ברית של כסילים גרם לי לצחוק בקול רם'
ברית של כסילים גרם לי לצחוק בקול רם
08/02/2019 | 19:41
1
39
לגבי אינפיניט ג׳סט - 1000 עמ באנגלית...אין לי מושג איך אתמודד עם זה, וחבל לי כי כל מה שקראתי מדיוויד פוסטר וואלאס אהבתי
לצפיה ב-'לי בדרך כלל אין שום בעיה לקרוא אלפי עמודים באנגלית.'
לי בדרך כלל אין שום בעיה לקרוא אלפי עמודים באנגלית.
12/02/2019 | 09:27
29
אבל הספר הזה נוראי.
לצפיה ב-'רבקה - דפנה דה מורייה'
רבקה - דפנה דה מורייה
02/02/2019 | 17:10
2
25
לצפיה ב-'כיף לך!'
כיף לך!
02/02/2019 | 20:25
1
18
לצפיה ב-'תודה '
תודה
03/02/2019 | 06:45
7
לצפיה ב-'קראתי את הטרילוגיה'
קראתי את הטרילוגיה
02/02/2019 | 20:31
63
Crazy Rich Asians הספר הראשון והשלישי היו פשוט מצויינים. תיאור חי ובועט של חיי העשירים והמטורללים באסיה בעיקר סינגפור והונג קונג.

קראתי את "תותים" מאת יוזף רות ספר שהוא בעיקר אווירה, פחות עלילה.

קראתי גם את " 24 שעות בחיי אישה" מאת סטפן צוויג. לטעמי לא הספר הטוב ביותר שלו.

עכשיו אני קוראת את "ברית עולם" במקביל ל " אל מול הלילה".
לצפיה ב-'"הכוורת" \ חוסה קמילו סלה '
"הכוורת" \ חוסה קמילו סלה
03/02/2019 | 13:33
26

שאלתי את הספר בספריה, בציפיה שיספר לי משהו על מדריד, בה אטייל בקרוב.

זהו פסיפס של קטעים קצרים, כל אחד מהם מתאר רגע בחייה של דמות, כאשר המשותף לכל הדמויות הוא, שהן פוקדות בקביעות את בית הקפה של דוניה רוסה במדריד (אפילו לא הצלחתי להבין היכן במדריד). כל הרגעים הללו מתרחשים בחורף 1943, וכמעט על כולם שורה רוח נכאה: עוני, קור, ניצול מעמדי ומיני. על גב הכריכה מצויין, שבספר נזכרות כ 300 דמויות כאלה. הספר קריא למדי, אבל עד העמוד האחרון לא הבנתי לשם מה נכתב, מה בעצם רצה הסופר להגיד. אולי רצה להפגין את כישוריו הלשוניים.

ובסיכום, לא למדתי ממנו הרבה על מדריד
לצפיה ב-'לב משורין/יו נסבו'
לב משורין/יו נסבו
04/02/2019 | 09:51
23
עוד ספר של הבלש הולה. לא מתה עליו אבל זה מה שהיה בבית...
הניקס/נתן היל. נהניתי.
לצפיה ב-'קראתי את שקספיר'
קראתי את שקספיר
06/02/2019 | 23:56
1
29
ואת טנסי ולימס ולורקה ודנרמט המחזאי השווצרי שקספיר את מלך ליר רומיאו ויוליה והסוחר הוונציה את הראשונים מאוד אהבתי את הסוחר פחות ואת המחזה של ביבר הזכוכית גם אהבתי במיוחד את הדמות השברירית והרגישה של לורה ולורקה את ירמה שהיה מטלטל וכואב כמה החברה מכתיבה לנו איך לחשוב לחיות ואף לחלום זהו נהנתי מאוד משקספיר אם כי קראתי בעברית וזה חבל כי באנגלית הבנתי החוויה חזקה מאוד ושונה מן התרגומים לא כך ? אולי אפתח פוסט על זה אחר כך זהו  
לצפיה ב-'דנמרט ביקור הגברת הזקנה'
דנמרט ביקור הגברת הזקנה
06/02/2019 | 23:59
29
מעניין מאוד ומצחיק מאוד וגם מזעזע מה מסוגלים בני אדם בשביל כסף ועד כמה ערכי החברה או הדגש עליה יכולים להתפורר בעת מצוקה מראה נרבה על טהע אדם מחזה ביקורתי אך אנושי
לצפיה ב-'איך יכול להיות שספר יעלה $80 ??'
איך יכול להיות שספר יעלה $80 ??
30/01/2019 | 08:59
6
80
וזה לא ספר נדיר או מהדורה מיוחדת או ספר אמנות או ספר עם הרבה צילומים שיקר להפיק אותו.
ואני סימנתי משלוח בתוך ארצות הברית, כלומר המשלוח הוא לא מה שמייקר את המחיר.
לצפיה ב-'כנראה שהוא אכן ספר נדיר'
כנראה שהוא אכן ספר נדיר
31/01/2019 | 20:55
5
43
חיפשתי אותו ב-Book Depository, סתם לצורך הבדיקה, ומצאתי אותו במחיר של מעל 600 ש"ח

כמו כן, מופיעות מהדורות נוספות שכולן unavailable
לצפיה ב-'זה ספר שנדרש לקנות אותו בלימודי יהדות באוניברסיטה בקנדה'
זה ספר שנדרש לקנות אותו בלימודי יהדות באוניברסיטה בקנדה
01/02/2019 | 01:11
4
35
 יכול להיות שהוא יהיה נדיר אם הוא חלק מהסילבוס שלהם ?? 

לצפיה ב-'לא חסרים ספרי לימוד יקרים.'
לא חסרים ספרי לימוד יקרים.
02/02/2019 | 13:11
3
34
כבר ראיתי ספרים הנדרשים ללימודים בארה"ב שעולים 300 דולר.
לצפיה ב-'באמת?? אבל מה הסיבה לזה? '
באמת?? אבל מה הסיבה לזה?
03/02/2019 | 20:08
2
19
אני מבין שספר צילום או ארכיטקטורה, יעלה נגיד 200 ש"ח בגלל איכות הדפים ובגלל שלהדפיס תמונות עולה יותר. 
אבל מה הסיבה שספר לימוד "רגיל" יעלה ככה?
אני הייתי סטודנט בישראל (לא בארצות הברית או בקנדה) ואני זוכר שספרי לימוד עלו מחירים רגילים של 50-100 ש"ח לספר. 

לצפיה ב-'הסיבה? כנראה כי אפשר. לי אין מושג.'
הסיבה? כנראה כי אפשר. לי אין מושג.
04/02/2019 | 18:33
1
31
כעיקרון מדובר בתרבות קפיטליסטית והמטרה העיקרית היא רווח כלכלי, בכל תחום. ייתכן שגם יש עניין של תפוצה, כלומר אם הספר מיועד ליחסית מספר קטן יותר של סטודנטים, הוא יעלה יותר כדי לפצות על כך. מה הולך בקנדה אני לא יודעת, אבל כל מי שחשוב ללמוד בארה"ב ללא מלגה שמנה, שיקח בחשבון שזה יהיה מאוד מאוד יקר.
לצפיה ב-'לדעתי, לגבות מחיר של כמה מאות שקלים על ספר, זה ממש חוצפה. '
לדעתי, לגבות מחיר של כמה מאות שקלים על ספר, זה ממש חוצפה.
05/02/2019 | 12:27
31
במיוחד כשמדובר בספר שהמוסד האקדמי מחייב את הסטודנטים לרכוש אותו.  
כן יש הבדלים עצומים בין ארצות הברית לקנדה בנושא עלות הלימודים באוניברסיטה.  בקנדה זה כמעט חינם לעומת ארה"ב ששם זה עשרות אלפי דולרים לכל שנת לימוד (יכול להגיע גם ל $80,000 לשנת לימוד אחת).  

לצפיה ב-'"משיב הרוח" מקדיש גיליון לחיים גורי'
"משיב הרוח" מקדיש גיליון לחיים גורי
31/01/2019 | 20:51
16
במלאת שנה למותו. בגליון מתפרסמים לראשונה 3 שירים שמעולם לא ראו אור:

לצפיה ב-'הסיפור המוזר סביב ההודעה על פטירתה של עמליה כהנא כרמון'
הסיפור המוזר סביב ההודעה על פטירתה של עמליה כהנא כרמון
27/01/2019 | 17:48
1
96
לצפיה ב-'אתר "הארץ" לא מאפשר לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום'
אתר "הארץ" לא מאפשר לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
31/01/2019 | 21:03
43
אבל מצאתי דיווח על כך באתר מעריב:

נראה שהמשפחה לא מעוניינת במעורבות ציבורית מטעמיה היא (ואינם מעוניינים להיות מעורבים גם בפעילות הנצחה - מעניין מה עמדותיהם לגבי זכויות היוצרים של יצירותיה?).

עולה אם כן השאלה - האם הסופר שבחר לפרסם את יצירותיו ולגעת בחייהם של אנשים כה רבים, עדיין יכול להישאר אדם פרטי? או שלציבור יש איזושהי "זכות" לגביו, למשל כמו במקרה הזה, לקבל את הידיעה שהסופרת נפטרה?
לצפיה ב-'שאלה לגבי "עולם חדש ומופלא" של אלדוס האקסלי'
שאלה לגבי "עולם חדש ומופלא" של אלדוס האקסלי
23/01/2019 | 13:01
13
82
הגיע לידיי אבל עוד לא החלטתי אם אקרא אותו.

בקצרה, מדובר לכאורה ברומן דיסאוטופי שמתאר מציאות שבה כל האנשים חיים כרובוטים משועבדים, מסוממים ע"י הממסד ועוסקים בסיפוק יצריהם הנמוכים, חיים באושר.

השאלה שלי: לפי הרושם שלי מקריאת הביוגרפיה של האקסלי בויקיפדיה, מנקודת מבטו לא מדובר בדיסאוטופיה אלא באוטופיה. במהלך חייו הוא הרבה להשתמש בסמים פסיכדליים ואף התנבא שהדור שיבוא אחריו יהיה מאושר למרות שיעבודו המוחלט בידי הרשויות.
יש בספר דמות של פרא בשם ג'ון שמנהל דיון עם אחד מאנשי הממסד הבכירים שם וטוען בפניו שהאנשים המסוממים לא באמת שמחים.   -לפי תוצאות השיחה הזאת, אם הן ברורות, ניתן להשיב על השאלה שהעליתי. 

האקסלי היה מטריאליסט שהאמין (כמו סבו) בתורת האבולוציה ההזויה והמופרכת של דארווין, וכמו אתאיסטים רבים גם הוא קיווה לפתור את בעיותיו ללא מאמץ באמצעות סמים במקום בעבודה על עצמו. העניין הוא שזה לא עובד, גן עדן של שוטים לא קיים כי הם לא באמת שמחים אלא אומללים. בדיוק כמו כל מי שצורך תרופות נגד דיכאון, כולם נשארים אומללים מאוד.
לצפיה ב-'"ביקורת" מטורללת להפליא!'
"ביקורת" מטורללת להפליא!
23/01/2019 | 15:53
2
80
אמנם לא קראת את הספר, אבל הכל ברור לך מראש. כדבריך:
1. אתאיסטים רבים - בדיוק כמו האקסלי - פותרים את בעיותיהם באמצעות סמים, לכן הם אומללים.
2. תורת האבולוציה של דארווין היא הזויה ומופרכת.
ומה בהמשך -
חוקי התנועה של ניוטון הם קונספירציה קפיטליסטית?
הלא-מאמינים הם סוטים שאינם מודעים לשקרים הבוטים של המדענים?
תורות היחסות (הכללית והפרטית) של איינשטיין הן כלי של היהודים להשתלט על העולם?

לצפיה ב-'עונה'
עונה
23/01/2019 | 20:11
1
60
זה ידוע שאתאיסטים רבים סובלים מדיכאון וצורכים 'תרופות נגד דיכאון', שזה סמים, גם אם סוחר הסמים שמספק אותם עושה זאת ברישיון המדינה והוא מכונה "רופא'.

תורת האבולוציה של דארווין היא רעיון שיפה לספרי המד"ב אבל זה תחום שאינו רציונלי

שקרי המדענים- יותר נכון לומר שקרי הממסד המדעי, כי הרבה מדענים משרתים אותו בתמימות ומנסים באמת לחקור, גם אם בדרך עקומה. הממסד המדעי יוצר מצג שווא של המציאות בהתאם למגמות שמשרתות את בעלי השליטה. בתחום הרפואה זה מוכח ובולט אבל זה גם בתחומים אחרים. 

את השאר כבר אתה אמרת לא אני.
הבעיה שלך שאתה בולע בקלות את השקרים שסיפרו לך מינקות, אתה הטיפוס שנוח לעצב את תודעתו לשירות המערכות. אולי תתנחם בזה שאתה חלק מההמון.
לצפיה ב-' נפלא!!! '
נפלא!!!
23/01/2019 | 20:19
16
לצפיה ב-'אם זה מופרך להאמין בתורת האבולוציה של דארווין,'
אם זה מופרך להאמין בתורת האבולוציה של דארווין,
24/01/2019 | 09:16
9
62
זה עוד יותר מופרך להאמין בחבר דמיוני שאין כל הוכחה לקיומו.
אגב, מדענים רבים הם אנשים דתיים/מאמינים ובכל מקרה לא אתאיסטים, כולל דארווין עצמו, אייזק ניוטון, מארי קירי ואפילו איינשטיין.
ולגבי האקסלי - אני ממש לא חושבת שזה נכון. קראתי בזמנו את הספר וביקורות עליו, וזה ממש לא הרושם שקיבלתי. זה נכון שהוא עשה ניסויים בסמים, אך זה לא היה כדי להקהות את החושים ולברוח מהאומללות, אלא להיפך - הוא רצה להגיע לחוויות ותובנות רוחניות עמוקות ולראייה חדה יותר של הקיום. האם סמים הם הדרך הנכונה להשיג זאת זו בהחלט שאלה טובה, אך הכוונות שלו ידועות היטב והוא אף כתב על כך.
מעבר לזה, האקסלי היה סוציאל-דמוקרט ופצפיסט, ולא היה מוכן לתת לישות פוליטית להכתיב את מעשיו. הוא העדיף לוותר על אזרחות אמריקאית ולא להצהיר שיהיה מוכן להגן על ארה"ב במקרה של מלחמה. שוב, עד כמה הגישה שלו מוסרית אפשר להתווכח, אך הוא בטח לא מדגים שום נטייה להתמסרות עיוורת לממסד ולשלטון הכוח.
מבחינתי (ומבחינת מבקרים רבים) הספר של האקסלי הוא סוג של פארודיה מוקצנת ואירונית על העולם האמיתי ועל הסכנות שבו, אבל כמובן שכל אחד יכול להחליט לפרש אותו איך שמתאים לו אם זה משרת את האג'נדה שלו.

לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
24/01/2019 | 18:07
8
49
אמנם לא כל משתמשי הסמים עושים זאת מתוך אומללות, יש שמתוך חוסר מודעות להשלכות רק רוצים להתנסות כמו שכתבת על האקסלי, ואולי זה באמת הסיפור שלו.
לכן שאלתי את מי שקרא ומכיר, כי לא בטוח שאקרא את ספרו. בכל מקרה מדובר באדם שרוב חייו חי על טהרת החומר והשליך עליו את כל יהבו.
אבל לצערי לא השבת לשאלת המרכזית: האם אושר האנשים המסוממים בספר הוצג כאושר אמיתי או רק כאשליית אושר שמלווה באומללות וחוסר סיפוק (כמו אצל נוטלי הסמים בעולמנו)? אין תשובה ברורה על כך מהדו שיח של ג'ון עם הפקיד הבכיר?

לגבי 'חבר דמיוני':
-אין הוכחות כי הוא מעניק לכל אחד את האפשרות לכפור בקיומו, לצורך הבחירה החופשית, לכן יצר את העולם האשלייתי המטריקס שאת חיה בו. ומי שבוחר בדרך שהוא ממליץ עליה, לאט לאט גם מקבל את הראיות לקיומו. החל בכל מה שהוא רואה ומרגיש מסביב, ואם מתקדם הוא מקבל בהדרגה את אותה ראיה חדה יותר של המציאות שהזכרת, זוכה לחוויות רוחניות טובות ומיטיבות, בניגוד לחוויות המזיקות שנגרמות על ידי הסמים לאלה שמנסים לרמות ולקצר את הדרך למקומות האלה בלי יגיעה.
זה לא מן החוכמה לדרוש מהאלוהים: קודם תוכיח לי שאתה קיים ואז אחליט אם אני מאמין בך. מספיק לפקוח עיניים ולהבין שהחיים וכל היופי של העולם לא יכולים להיות תוצאה של מקרה.

לצפיה ב-' "זה לא מן החוכמה לדרוש..." '
"זה לא מן החוכמה לדרוש..."
24/01/2019 | 19:36
2
55
זה לא מן החוכמה לדרוש מהחד-קרן הסגול: קודם תוכיח לי שאתה קיים, ואז אחליט אם אני מאמין בך.
נו, שויין, בהחלט טיעון לוגי העונה על הדרישות הרציונליות והשיטה-המדעית של נפגעי-יהוה.
כך גם המשכה של הפיסקה: "מספיק לפקוח עיניים ולהבין שהחיים וכל היופי של העולם לא יכולים להיות תוצאה של מקרה", ולכן אני מאמין שהחד-קרן הסגול ברא את כל החיים והיופי של העולם. 
ממתין בכליון עיניים להמשך הסטנד-אפ.... 

לצפיה ב-'צר לי שהגעת למצב הזה'
צר לי שהגעת למצב הזה
25/01/2019 | 14:16
1
47
מרחם עליך...
לצפיה ב-'גם לי '
גם לי
25/01/2019 | 16:11
50
המשך לחרטט כאן קונספירציות על זיקני-ציון, תורת האבולוציה המופרכת, האתאיסטים המסוממים ושאר השטויות של פגועי-האלוהים באשר הם. 
כאמור, צר לי, אבל אשאיר לך את הבמה, מעכשיו ובעתיד, כדי שתעשיר את אנשי הפורום בידע, לוגיקה ותרבות חובקי עולם בהם התברכת.
בהצלחה, ושוב: ד"ש ליהוה.
לצפיה ב-'כשקראתי את הספר, לא היה לי ספק שהאושר לא הוצג כאמיתי.'
כשקראתי את הספר, לא היה לי ספק שהאושר לא הוצג כאמיתי.
25/01/2019 | 23:16
4
51
זה היה כבר לפני כמה שנים טובות ולכן אני לא זוכרת בדיוק מה נאמר בכל דיאלוג, אך מה שבטוח - בשום שלב לא נוצר אצלי הרושם שהמחבר באופן אישי מציג עמדה שאושר כזה יכול להיות אמיתי ועדיף על הפיקחון. ג'ון דוחה לחלוטין את הציליוויזציה האוטוקרטית הצרכנית ואף קורא למרד נגדה. הוא גם עוזב את המקום בשאט נפש וגורלו מדגים את חוסר מוכנותו להיכנע לתכתיבי הציוויליזציה גם אם עליו לשלם על כך את המחיר היקר ביותר.
אני אישית לא דורשת מאלוהים כלום כי אני לא מאמינה בקיומו, בטח שלא בצורה שמתוארת בספרי הדת למיניהם, אבל אם כבר, גם אדם שמאמין בקיומו של האל כדמות בעלת משמעות מוסרית לא יכול להתיימר לפרש את כוונותיו בשמו. מעולם לא ניסיתי לקחת סמים ואין לי מושג איך זה מרגיש, אך אם להתייחס לדבריך, בעיניי אמונה דתית דומה מאוד לסם בכך שהיא משכחת כאבים ונותנת לאדם נחמה בדמות אמונת שווא שיש היגיון וצדק מוסרי אובייקטיבי בעולם הזה. את הכוחות שאני צריכה כדי להתמודד עם העולם ולמצוא את מה שטוב בו, אני מוצאת בעצמי ובקשירת חיי עם אנשים שדומים לי בהשקפותיהם ועמדותיהם המוסריות, ולא על ידי חיפוש כוח דמיוני חיצוני שמכתיב את המוסר והצדק מלמעלה. אבל שכל אחד יאמין במה שבא לו.

לצפיה ב-'טוב'
טוב
27/01/2019 | 20:11
3
27
אז זה כנראה מראה רק עד כמה הכותב היה בעל אישיות מורכבת ומסוכסכת בין כמה היבטים שלה. לא נראה לי שבאמת היה טוב לו, לפי הכתוב נראה שהוא ראה בקיום סבל ותלה תקווה במדע שיביא את הפיתרון לסבל.
לגבי אלוהים, מה שכתבת הוא טיעון אתאיסטי מוכר לגבי הסיבה שעומדת לכאורה מאחורי האמונה של רבים באל. בפועל אני חושב שכמעט אין אנשים שזה מה שהביא אותם להאמין. לדעתי להאמין זה מתבקש מהמציאות כשמשתמשים בהיגיון, והעדר אמונה היא המצב הבעייתי שאנשים נקלעו אליו בגלל שיבוש בחשיבה. אני יכול להרחיב גם לגבי איך זה קורה אבל לא כאן. אצל רבים האתאיזם הוא זה שבעצם מסמם את תודעתם ומאפשר להם אישור לחיים של הפקרות מוסרית וחוסר לקיחת אחריות על החיים (אני חושב שזה לא המקרה אצלך, אבל מכיר רבים מאוד שכן). ז"א האתאיסטים מאשימים את המאמינים בקלקול של עצמם...
זאת הרצאה מרתקת ומומלצת של שני מדענים שחושפים את הבלוף והכשלים הלוגיים שעליהם מבוססת תורת האבולוציה. מסתבר שהרבה מדענים בכירים התנגדו לה אבל כיום זה מושתק. זה גם קשור לנושא השרשור, כי לקראת הסוף יש התייחסות לאתאיזם כמעין הפרעה פסיכולוגית, ובין היתר מובא גם ציטוט של אלדוס האקסלי שבאחרית ימיו מודה שהכפירה באלוהים הייתה לו נוחה לצורך חיי הפקרות.

לצפיה ב-'מצטערת, אך השאלה אם יש או אין אלוהים אינה מעניינת אותי'
מצטערת, אך השאלה אם יש או אין אלוהים אינה מעניינת אותי
28/01/2019 | 19:31
2
33
ואינה רלוונטית לחיי. הפקרות מוסרית אינה תכונה הזרה לאנשים דתיים, ואין מוסדות מושחתים ובלתי מוסריים יותר ממוסדות דתיים. בין אם אלוהים קיים או לא, תפקידה של הדת ונציגיה מאז ומעולם היה לסמם את ההמונים ולשלוט בהם באמצעות איומים, הפחדות והוראות. לא עובד עליי. לי אין בעיה עם אנשים דתיים ומאמינים, אני מכבדת אמונה אישית של כל אדם, כל עוד הם לא מנסים להתערב בחיי ולכפות עליי את השקפת עולמם. אם יש משהו שדוחה אותי זה מיסיונריות מכל סוג שהוא. לא משנה מה האמונה שלי, היא ענייני הפרטי, ולא עניינו של אף אחד אחר, ואמונתם של אחרים אינה ענייני ואין לי כל עניין להפוך אותה לענייני.
להתייחס לאתאיזם כמו הפרעה פסיכולוגית זה מגוחך, כל אדם בנוי אחרת ויש לו מאפיינים וצרכים ואישיים אחרים כמו גם רקע וחינוך אחרים שמשפיעים על עיצוב אישיותו ואמונותיו. יש מי שבנוי להאמין ומי שלא, ואין עם זה שום בעיה כל עוד זה נשאר בתחום המרחב האישי של האדם ולא יוצא החוצה בצורה של ניסיון שכנוע, כפייה או הפרעה לאחרים לחיות על פי אמונותיהם ודעותיהם. דת ממוסדת, לעומת זאת, היא בעיניי הרעה החולה של האנושות שגרמה נזק בל יתואר לאורך שנות קיומה.
אני לא רואה את העניין במונחים אבסולוטיים של מי צודק ומי טועה, אלא למי טוב ומתאים מה. מבחינתי השאלה אם זה נכון או לא אובייקטיבית לא רלוונטית ולא מעניינת. אני רוצה לחיות את חיי בצורה שמתאימה לי ועושה לי טוב, כל היתר זה ממילא רק ספקולציות. מאותה סיבה גם אין לי רצון להמשיך בוויכוח על תורת האבולוציה ואין לי צורך לשכנע אף אחד בכלום. תאמין במה שמתאים לך.

לצפיה ב-'זו לא הייתה מטרת הדיון המקורית'
זו לא הייתה מטרת הדיון המקורית
31/01/2019 | 21:29
1
21
אבל מכיוון שבחרת להתקיף ולזלזל אני אענה.
ביום מן הימים תגלי שגם את בעצם פעלת מתוך אמונה דתית ולפי דפוסי החשיבה הדתיים, רק שהדת שלך היא דת המטריאליזם וכוהני הדת שלך הם המדענים, זה פחות או יותר כל ההבדל. כי הממסד המדעי כיום נוהג בדרך שפעם נהגו בה הדתות: רדיפה, השתקה ונידוי של מי שלא מיישר איתו קו וחושף את נבערותו. אלו הן עובדות.
גם את קיבלת אמונה מבלי לבחון אותה לעומק בעצמך.
אני בכלל לא דתי, למעשה גדלתי בתור אתיאיסט אבל נרפאתי מזה. כך שאין לי בעיה ואני לא מותקף ע"י דברייך. אני לא אוהב כפייה דתית, אבל הכפייה החילונית היא אפילו חמורה ממנה ובהיקף גדול יותר.

על כל פנים אני מודה לך על התגובה, בזכותה אולי אקרא בסוף את הספר הזה של האקסלי.

לצפיה ב-'לא ברור לי איפה אתה רואה התקפה וזלזול.'
לא ברור לי איפה אתה רואה התקפה וזלזול.
02/02/2019 | 13:09
23
אני לא נציגת הממסד המדעי או הממסד הדתי או הממסד האתאיסטי או הממסד בכלל. אני נציגה אך ורק של עצמי ושל דעותיי האישיות וממש לא משנה לי במה אתה מאמין. בפרט, לא ניסיתי לשכנע אותך לקרא את הספר, זה עניינך אם תעשה זאת או לא.
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
24/01/2019 | 20:18
5
25
לא יודעת מה איתכם, עבר עליי כששה שבועות עמוסים ביותר שאני מקווה שהגיעו לסופם, ואני בהחלט מתכוונת לנצל כל רגע בשבת הזו לנוח ולקרוא

מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'בשבועות האחרונים נסחבתי עם "קליע מן העבר"'
בשבועות האחרונים נסחבתי עם "קליע מן העבר"
24/01/2019 | 20:20
44
הוא קצת חוזר על עצמו (השלישי בסדרה), וזה שהגעתי אליו רק בשבתות לא עזר, אבל זה בכל מקרה ספר מתח נחמד.

לשבת הזו יש לי מגזינים שנערמו וגם את "עשן ואמיץ" - אוסף פתגמים של קהילת יוצאי אתיופיה.
לצפיה ב-'שניים מצוינים ואחד טוב'
שניים מצוינים ואחד טוב
25/01/2019 | 10:42
46
פתחתי את השבוע עם "והלב הולך אחרון" מאת מרגרט אטווד, דיסטופיה חדה, כתובה היטב ומעוררת מחשבה.
אחריו קראתי בקריאה חוזרת את "הנרות בערו עד כלות" מאת שאנדור מאראי, שעוסק בידידות, בבגידה, ובזכרונות מן העבר. לא התפעמתי בעבר, וגם לא הפעם, אבל הספר אינו רע.
האחרון היה "הבוזזים" מאת ויליאם פוקנר (תורגם לפני שנים רבות בשם "החומסים"). סיפור חניכה על רקע תחילת המאה ה-20 בדרום ארה"ב. מצוין.

שבת שלום 
לצפיה ב-'עדיין עם "רעב", רוקסן גיי'
עדיין עם "רעב", רוקסן גיי
27/01/2019 | 15:16
1
9
לצפיה ב-'שלקראת אמצע הספר נגמרת הכרוניקה של חייה ומתחילים פרקים '
שלקראת אמצע הספר נגמרת הכרוניקה של חייה ומתחילים פרקים
28/01/2019 | 11:42
16
קצרצים של החיים כאישה שמנה. ביומיום, בתרבות. מאז יציאת הספר ב-2017 היא הוציאה עוד ספר, שהוא אנתולוגיה של סיפורים קצרים שערכה. והיא גם הפכה לאישיות מוכרת, ככותבת טורי דעה, כמרצה בשלל קמפוסים. היא גם עברה לפני שנה ניתוח קיצור קיבה, וגם על זה היא כתבה מאמר מרתק.
אני מקווה לקרוא את כל מה שהיא כתבה עד כה.
יש גם ראיונות בווידאו איתה, Roxane Gay.
לצפיה ב-'הסכין והרקיע/פטריק נס'
הסכין והרקיע/פטריק נס
28/01/2019 | 09:47
14
החלק השלישי של הטרילוגיה כאוס מהלך.
לקח הרבה זמן עד שהגעתי אליו. ממש סוחף.
לצפיה ב-'אתגר קרת זכה בפרס ספיר'
אתגר קרת זכה בפרס ספיר
24/01/2019 | 20:25
30
על ספרו "תקלה בקצה הגלקסיה"

בפרס לספר הביכורים זכתה איה קניוק על ספרה "ממלכת האי-רצון"

קראתי לפני זמן מה את ספרו של אתגר קרת, אוסף מאוד חביב של סיפורים קצרים בסגנונו המוכר. שם הספר מגיע משמו של חדר בריחה שעוסק בעלילת מד"ב, כאשר בין הסיפורים לאורך הספר פזורות התכתבויות מייל בין מנהל חדר הבריחה לבין אדם המעוניין להביא את אמו להתנסות בחדר הבריחה דווקא בעיצומו של יום השואה.

והנה גם ראיון שהעניק אתגר קרת עם צאת הספר, ואשר סקרן אותי לקרוא אותו:

לצפיה ב-'חתימה על חוזה עם הוצאה לאור של ספר'
חתימה על חוזה עם הוצאה לאור של ספר
20/01/2019 | 14:49
37
התקשרות עם הוצאה לאור של ספר במימון עצמי מחייבת חתימה על חוזה עם סעיפים רבים מספור, האם מומלץ לקחת את החוזה להתיעצות עם עורך דין?
האם עורך דין שמתמחה בעינינים כאלה או כול עורך דין יכול לעבור על החוזה ולהצביע על סעיפים קובלים. 
תודה 
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
17/01/2019 | 19:44
8
23
אני מקווה שהמיני-סערה השבועית (גם זו של החדשות וגם זו של מזג האוויר) לא זעזעה אתכם יותר מדי, וגם אם כן - מה יותר טוב להרגיע את מצב הרוח אם לא ספר טוב

מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'היה שבוע מגוון'
היה שבוע מגוון
18/01/2019 | 10:31
1
61
התחלתי בשיא עם "אחכה לך במוזיאון" מאת אן יאנגסון, ספר מכתבים חכם ומרגש.
אחריו קראתי את "משפט חוזר" מאת ליעד שהם, תוכן מעניין, אך הכתיבה הפעם לא ברמתו הרגילה של הסופר.
הבא בתור היה ספר עיון אמוציונאלי, "האמת על רצח קסטנר" מאת איסר הראל, שהיה ראש שירות הבטחון בתקופת הרצח, והתמודד עם האשמות על פרובוקציה.
האחרון היה "הפסגה" מאת אהרן אפלפלד, ספר הראה אור שנה אחרי מותו של הסופר. מעניין, אך לדעתי אפלפלד היה רוצה ללטש אותו עוד.

שבת שלום  
לצפיה ב-'הועבר למקום אחר בשרשור'
הועבר למקום אחר בשרשור
20/01/2019 | 14:26
14
לצפיה ב-'"אהבה אבודה" מאת אליסון ריצ'מן'
"אהבה אבודה" מאת אליסון ריצ'מן
19/01/2019 | 18:23
36
ספר המבוסס על סיפור אמיתי.
לצפיה ב-'The last continent - Terry Pratchett'
The last continent - Terry Pratchett
19/01/2019 | 18:34
25
עוד ספר מסדרת עולם הדיסק
לצפיה ב-'"פתאום, אחרי שלושים שנה" (מאת אבי ולנטין)'
"פתאום, אחרי שלושים שנה" (מאת אבי ולנטין)
19/01/2019 | 18:52
29
אהבתי מאוד! רעיון מקורי וכתיבה מרתקת.
ראו פרק ראשון כאן.
לצפיה ב-'דיאטלנד/ סארי ווקר'
דיאטלנד/ סארי ווקר
20/01/2019 | 11:29
19
קצת מתיש. אני לא התחברתי
לצפיה ב-'תיאור האונס שעברה רוקסן גיי בגיל 12 קשה מאוד לקריאה'
תיאור האונס שעברה רוקסן גיי בגיל 12 קשה מאוד לקריאה
21/01/2019 | 11:03
18
לכן הוא יהווה טריגר לכל נפגעת.
ובכל זאת, אני ממליצה על הספר כבר. למרות שקראתי אולי חמישית ממנו. לשמחתי. כי אני לא רוצה שייגמר. ספר כל כך חשוב. נותן קול. לסיפור שלה. של רבות כל כך מאתנו.
לצפיה ב-'סיימתי לקרוא את הספר'
סיימתי לקרוא את הספר
14/01/2019 | 15:12
61
מר אל, כאן אנה
185 עמודים
מאת פין
איורים: פאפאס
תרגום : אוריאל אופק
מדובר על ילדונת ואיש בוגר שנפגשו בצורה אקראית , ועל
דו  שיח שיש בינהם לאורך תקופה.
ספר גרוע ומביך. נראה שהסופר מנסה בכוח לסחוט מהקורא דמעות.
בזבוז זמן מוחלט. אחד הספרים הגרועים ביותר שקראתי.
ספק אם הוא גם מתאים להיות ספר ילדים.
נקודה חיובית: הכריכה יפה, והדפים עושים רושם טובים וחזקים.
אני מרגיש שהסופר צוחק עלי , כאילו רצה לעבוד עלי, מלכודת ספרותית.

לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
11/01/2019 | 08:05
6
31
תחזיות מזג האוויר צופות שבת שמשית וחמימה

שתהיה לכולם שבת שלום, שתפו מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'היה שבוע מעניין'
היה שבוע מעניין
11/01/2019 | 13:55
59
בתחילת השבוע סיימתי את "גבלס" מאת ההיסטוריון פטר לונגריך, ביוגרפיה שקראתי בהמשכים במשך כשלושה שבועות. כתוב טרחני, אבל מרתק, כמובן.
אחריו קראתי את "בני בולטימור" מאת ז'ואל דיקר, שלצערי לא עמד בציפיות שיצר ספרו הקודם, "האמת על פרשת הארי קברט".
סיימתי את השבוע עם ספר מהמאה ה-19, "קרנפורד" מאת אליזבת גאסקל, כתוב בשנינות מעודנת ובאהבה.

שבת שלום 
לצפיה ב-'נפלאות התרגום.....'
נפלאות התרגום.....
12/01/2019 | 00:46
62
קורא עכשיו את ציפורים בלי כנפיים של לואי דה-ברנייר, ואסיים בקרוב. ספר קריא ואינטליגנטי. עיירה בדרום-מערב טורקיה בראשית המאה ה-20, בה חיים יחד טורקים ויוונים, ארמנים ויהודים. כולם מדברים טורקית, מכבדים האחד את אמונת האחר, שותפים לאמונות טפלות, לפשטות ולאנושיות. במקביל לעיירה מסופר על קורות חייו של מוטפה כמאל (שיהיה לימים אטא-טורק). הזמן מתקדם, רוחות המלחמה נושבות ומגיעות גם אל העיירה, והמתחים הבין-עדתיים בעיירה גוברים.
הספר גדוש רגשות, תובנות, דמויות מרתקות ורקע היסטורי אמין.
מלאכת התרגום (שרון פרמינגר) טובה, עד ש...
הסופר עשה עבודת מחקר על הרקע התרבותי של היוונים והטורקים והארמנים, משלב ביטויים שונים, וכאן התרגום פשוט מביש. הרי אין פשוט מלתת את כתב היד למישהו המעורה מעט (כמוני, למשל) בטורקית ו/או יוונית. הנה כמה דוגמאות:
# אחת הדמויות בספר היא היווני צ'ריטוס [ דמיינו לעצמכם שהיינו קוראים לזמרת היווניה חאריס אלקסיו בשם צ'ריס אלחיו ]. השם הוא χάριτος, בתעתיק האנגלי הח' נכתבת כ-Ch ובמקום חאריטוס (חסד, או חן) קיבלנו צ'ריטוס. 
# פוליקסנה (שהועלתה קורבן בסוף מלחמת טרויה על קיברו של אכילס) מתורגמת כ-פוליחני.
# אין ח' בטורקית, אבל זה לא מפריע למתרגמת להפוך כל H אנגלית ל-ח', ללא יוצא מן הכלל.
# אחת הגיבורות מתארת את העוני, ואומרת "לא נשארה לנו אף פּארָה!". אני מודה שצחקתי בכיף. para בטורקית משמעו כסף, והתרגום צ"ל כמובן "נשארנו בלי כסף".
# אנשים מברכים ב"הוש גלדיניז" ו"הוש בולדוק" ("ברוכים הבאים" ו"ברוכים הנמצאים" בטורקית). פנאיה גליקופילוסה מוזכרת מספר פעמים בספר, בלי לטרוח לומר לקוראים שמדובר באיקונין של מריה המלטפת את ישו. כך עם מאכלים, אטימולוגיה של שמות וכן הלאה. חבל, באמת חבל.
לסיכום עכשווי, אם להתעלם מהחצצים היווניים והטורקים, שאר התרגום קולח, והספר עד עתה נפלא לטעמי.
לצפיה ב-'באדולינה - גבי ניצן'
באדולינה - גבי ניצן
12/01/2019 | 10:11
39
פעם זה היה להיט מדהים שכולם קראו. אני מניח שעבר מספיק זמן כדי שאוכל לקרוא בלי השפעות של הבאזז (שאצלי הן לרוב שליליות)
לצפיה ב-'אני קוראת את'
אני קוראת את
13/01/2019 | 09:36
47
John Adams ביוגרפיה מצויינת שכתב David McCullough על דרכו של הנשיא השני של ארה"ב.

במקביל אני קוראת מקבץ סיפורים קצרים שכתב או. הנרי ופורסמו עתה בקובץ "כיכרות לחם של מכשפות"
לצפיה ב-'נפלאות התרגום.... ספר נוסף'
נפלאות התרגום.... ספר נוסף
16/01/2019 | 14:04
45
התחלתי את "הממזרה מאיסטנבול" של אליף שפאק, תרגום: קטיה בנוביץ', הוצ' מחברות לספרות. בספר מופיעים שמות ומושגים בסיסיים למדי בארמנית וטורקית.
הנה שתי דוגמאות להמחשה (המילים המודגשות במקור):
(1) "אם לא אכפת לכם, המילה הראשונה שהיא למדה בארמנית היתה אורדאר". 
"אבל היא באמת אורדאר". הדוד דיקראן זינק קדימה וטפח על שכם אחיינו. "אם היא אורדאר, למה לא לקרוא לה אורדאר?".
 אין חשש, אף אחד לא יסביר לקוראים מה זה אורדאר...
(2) בנוסף לעוף עצום, היו שם מרק יוגורט, קרניאריק, פילאקי, קאדין בודו קופטה מאתמול, טורשו, צ'ורק טרי, צנצנת של איירן, וכן גם פלפלים ירוקים ממולאים.
  ארוחה טעימה, נכון?
יש עוד דוגמאות, אבל אין צורך להטריח אתכם.

להבדיל מהארמנית, עם הטורקית הלא-מתורגמת אני מסתדר, ואם הספר היה ראוי בעיני הייתי ממשיך בכל זאת לקרוא בו. אבל הוא לא, לכן אני נוטש.
אגב, בגב הספר כתוב על הסופרת: "הרבה יותר טובה מאורהאן פאמוק". על זה אגיב במילה אחת שלא זקוקה לתרגום: פחחחחחחחחח....

לצפיה ב-'מגיע לי מזל טוב'
מגיע לי מזל טוב
08/01/2019 | 06:05
67
סיימתי לקרוא את המחזה
יוליוס קיסר
מאת ויליאם שייקספיר
תרגום: נתן אלתרמן
103 עמודים
המחזה הראשון שלו שאני קורא
תרגום משובח, מעניין, פה ושם שנינות. טוב מאוד.
כמובן שיש דברים אנושיים והיסטוריים במחזה שרלוונטיים עד היום.
מדובר על קשירת קשר/מלחמות ירושה.
ובנוסף קראתי את הספר
עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור
מאת אפרים סידון
ציר: יוסי אבולעפיה
20 עמודים
ספר ילדים חמוד. מספר על מלך, נתינים ועל היחסים בינהם.
נחמד.

לצפיה ב-'כל בעלי הפרוטוקולים של זקני ציון'
כל בעלי הפרוטוקולים של זקני ציון
06/01/2019 | 16:56
1
85
מאת הדסה ארבל

מה אנחנו בתור ישראלים יודעים על "הפרוטוקולים של זקני ציון"?
לא הרבה, רק זה שזה מסמך אנטישמי מזויף שטוען שהציונות היא קנוניה להשתלטות על העולם. יש עירפול תמוה על הנושא בישראל.
אז עכשיו אפשר לשפוך עליו אור, והאמת שמסתמנת היא מצמררת: מדובר בעצם בפרוטוקולים אמיתיים, פרט לכותרת שלהם. כלומר שהקנוניה הזאת ישנה והיא מורכבת מהאנשים בעלי הכוח בעולם ששולטים עם הכסף שלהם מאחורי הקלעים, מעל לממשלות.
כחלק מהתוכנית שלהם להסיט מהם את תשומת הלב הציבורית, הם מייחסים את כל מעשיהם ליהודים. וגם כי השדמת העם היהודי היא אחת ממטרותיהם.
בארצות ערב הפרוטוקולים האלה נלמדים בבתי הספר, לכן האנטישמיות כל כך בוערת בעצמות הערבים. גם באירופה וביתר אזורי העולם הפרוטוקולים עדיין מופצים וזוכים לאוזן קשבת. למרות פסיקת בית משפט בשוויץ מ1935 שהם מזויפים. כי זה פשוט נוח ונעים שיש את מי להאשים בכל צרות העולם.
ואם זו האמת, למה בישראל מעדיפים לשתוק ולא להסביר? כי מדינת ישראל נמצאת בשליטתם של אותם גורמים. לכן יש פה מלחמות מזויפות ואינסופיות, כמו גם באוקראינה במדינות ה"אביב הערבי" ועוד.
אותם גורמים מממנים ארגונים אנטישמיים בעולם וגם בארץ את ארגוני השמאל שונאי ישראל.
יש בספר פירוט לגבי איך הדבר מתבצע כולל ראיות עם אנשים ושמות הארגונים והאחוות הסודיות שהם חברים בהן. מדובר באנשים שעוסקים כנראה במאגיה שחורה, עורכים טקסים עתיקים שלה וייתכן שגם מקריבים קורבנות אדם, לזה עדיין אין ראיות חותכות אבל לשאר יש ראיות מוצקות. הם רוצים להשמיד את עם ישראל כי היהדות והנצרות נלחמות עד חורמה במאגיה השחורה, לוותיקן הם כנראה כבר הצליחו להיכנס.

מזה זמן מה שאני מתעמק בחקר הנושא הזה, כבר ידעתי שזה כנראה נכון כי כל מה שקורה בעולם מצביע על כך, אבל בספר זה קיבלתי המון פרטים שהיו חסרים לי, איך הכל מתארגן, איך הכל קשור להכל. המשפחות העשירות כמו רוקפלר ורוטשילד, ופוליטיקאים שחברים באחוות כמו ג'ורג' בוש וג'ון קרי. איך הם נפטרים ממי שלא מיישר איתם קו כמו קנדי. ייתכן מאוד שגם רבין.
זה רק על קצה המזלג.

זוהי סדרה של חמישה כרכים. הכותבת עשתה עבודת מחקר מקיפה ורצינית ביותר. הספר כתוב היטב, לעתים קצת מסורבל אבל בסך הכל מרתק.

זה נושא שצריך לעמוד בראש סדר היום בישראל, אחרת השואה עלולה לחזור ובגדול.

אתר הספר:  http://consprotocols.co.il/

לצפיה ב-' עוד מפגע מוחי בשם ה' '
עוד מפגע מוחי בשם ה'
07/01/2019 | 15:26
31
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
03/01/2019 | 20:01
7
26
אני מקווה שהתאוששתם מההאנגאובר של הסילבסטר, ועכשיו הזמן לשתף: מה אתם קוראים בשבת הראשונה של 2019
לצפיה ב-'היה שבוע מגוון'
היה שבוע מגוון
04/01/2019 | 13:29
70
פתחתי עם "2084" מאת בואלם סנסל, שבו הוא חוזה הרס האנושות בשל האיסלם הקיצוני. פחות מוצלח מ"הכפר של הגרמני", אבל עדיין מעניין.
אחריו התאכזבתי מ"מספר אפס" של אומברטו אקו. עוסק בעיקר בעתונות, אינטליגנטי, אבל שטחי ולא מחדש. 
סיימתי עם ספר מצוין, "הטנק" מאת אסף ענברי, סיפור הישראליות בצל האתוס של הטנק הסורי שנעצר בשערי דגניה א'.

שבת שלום 
לצפיה ב-'אני התחלתי את השנה עם'
אני התחלתי את השנה עם
04/01/2019 | 18:53
53
המדריך לעוזרות הבית מאת לוסיה ברלין. סיפורים המבוססים על חייה, דוקרים אבל בצורה טובה וחזקה.
לצפיה ב-'שליחותו של הממונה על משאי אנוש - א.ב. יהושע'
שליחותו של הממונה על משאי אנוש - א.ב. יהושע
05/01/2019 | 10:00
1
44
בינתיים מעניין וכתוב היטב
לצפיה ב-'הכי אהבתי את החלק הראשון של הספר'
הכי אהבתי את החלק הראשון של הספר
05/01/2019 | 12:28
36
בכל מקרה לדעתי אחד הספרים הטובים שכתב
לצפיה ב-'"שוב מלך לב אדום", חנה קראל'
"שוב מלך לב אדום", חנה קראל
06/01/2019 | 11:32
40
אחת הסופרות האהובות עלי. מספרת את השואה כפי שאף אחת. אחד לא מספר.ת.

פלוס ניסיון שני לקרוא את "חובות אבודים" של איריס לעאל. שוב נטשתי לאחר 8-10 עמודים ולא אעשה עוד ניסיון. עודף המידע והמלל מכריע אותי.

לצפיה ב-'אצלי לא השתנה הרבה בתקופה האחרונה.'
אצלי לא השתנה הרבה בתקופה האחרונה.
06/01/2019 | 12:44
51
עדיין נאבקת ב-Infinite Jest. הוא מאוד לא אחיד מבחינת רמת העניין. יש פרקים שבמהלכם אני כמעט נרדמת או מרגישה שאין לי מושג מה ולאס לעזאזל רוצה ממני ושוקלת לנטוש (וזה כמעט ולא קורה לי אף פעם שאני מרגישה ממש פיתוי לנטוש ספר שאני קוראת), ואז פתאום מגיע פרק מרתק שמצליח להחזיר את העניין ואף לעורר איזה רגש. בכל מקרה, הקריאה הולכת לי נורא לאט (עד כדי כך, שאני לפעמים מרגישה שכמה שאני קוראת בו יותר, ככה יותר עוד נשאר לי לקרוא), גם בגלל הספר וגם כי הייתה פה עכשיו תקופה של חגים וחופשות ונסיעות ופגישות. 
עם The Nest מתקדמת כמה שמאפשר הזמן בין ההשקעה ב-Infinite Kest לבין כל יתר הפעילות, שזה ממש מעט. יחסית לכמות הזמן שאני מקדישה לו, אני מתקדמת בסדר וכבר רואים את הסוף.
לצפיה ב-'הדרך האפלה מכל/ קיי'
הדרך האפלה מכל/ קיי
07/01/2019 | 10:23
31
סוף סוף מסימת את הטרילוגיה של מארג פיונאבאר.
סיימתי לקרוא את הספר
31/12/2018 | 06:11
4
148
נוכח הים
75 עמודים
מאת דוד פוגל
שפה גבוהה, כתוב בצורה עדינה ומיוחדת.
זה לא כל כך ספר שהוא האכלה בכפית, צריך להתאמץ.
קבוצת נופשים/מתרפאים בעיירת נופש בריביירה הצרפתית.
טוב מאוד.

לצפיה ב-'אישית, פחות אהבתי.'
אישית, פחות אהבתי.
31/12/2018 | 20:11
3
61
מעין גרסה פחות מוצלחת לטעמי של "היקיצה" של קייט שופן. אולי אילו הייתי קוראת בסדר הפוך, הייתי אוהבת יותר.
לצפיה ב-'איך שאר הספרים שלו? '
איך שאר הספרים שלו?
01/01/2019 | 01:46
2
40
קראת?
לצפיה ב-'לא קראתי, כי קצת ירד לי החשק בגלל הספר הזה.'
לא קראתי, כי קצת ירד לי החשק בגלל הספר הזה.
01/01/2019 | 11:33
42
אבל אנסה אולי משהו אחר שלו בעתיד.
לצפיה ב-'שאר הספרים שלו מופלאים ממש. חובת קריאה.'
שאר הספרים שלו מופלאים ממש. חובת קריאה.
19/01/2019 | 16:15
8
לצפיה ב-'הסיכום השנתי של 2018 '
הסיכום השנתי של 2018
31/12/2018 | 22:48
7
68
בעוד כשעה מסתיימת שנת 2018 ומתחילה שנה אזרחית חדשה

כדי שתוכלו לסכם לעצמכם את השנה שחלפה, אנו מזמינים להיזכר מה קראתם השנה, ולצורך כך ריכזנו את הסיכומים השבועיים שהיו בפורום לפי חודשים לועזיים. דפדפו, היזכרו, ושתפו איך היתה לכם שנת הקריאה 2018

שנה אזרחית טובה לכולם ושנת 2019 מלאת ספרות טובה

ינואר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18282806...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18284938...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18286715...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18289133...

פברואר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18291184...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18293053...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18294910...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18296583...

מרץ
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18298584...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18300372...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18302243...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18303856...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18305643...

אפריל
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18307168...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18309135...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18311072...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18312994...

מאי
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18314866...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18317782...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18320985...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18323630...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18326685...

יוני
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18330179...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18333232...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18336546...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18339825...

יולי
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18342986...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18345724...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18348538...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18352209...

אוגוסט
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18355215...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18357556...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18362846...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18364855...

ספטמבר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18366850...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18368154...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18369479...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18370791...

אוקטובר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18372183...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18373667...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18375054...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18376361...

נובמבר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18377561...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18386824...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18388176...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18389441...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18390584...

דצמבר
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18391807...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18392960...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18394197...
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/276/18395364...

לצפיה ב-'ב 2018 קראתי'
ב 2018 קראתי
04/01/2019 | 18:57
5
60
275 ספרים או כ- 81,000 עמודים

אפשר לראות בקישור הבא את הסטטיסטיקות ואת הספרים שקראתי

לצפיה ב-'ואו, איך את עושה את זה?'
ואו, איך את עושה את זה?
08/01/2019 | 03:09
4
47
קראתי השנה כמה עשרות ספרים, אם כי כמה מהם אלה ספרים שלבן תמותה ממוצע לוקח כמה שבועות עד חודשים לסיים. ועכשיו אני כבר כמעט חודשיים תקועה עם ה-Infinite Jest הזה, שכמה שאני קוראת ממנו יותר, כך נראה שגם נשאר ממנו יותר, ואני מרגישה שאני טובעת בהררי המלל ומוצאת את עצמי על סף נטישה... ואז מגיע איזה פרק חזק ומחזיר לי את החשק להמשיך עוד קצת. אבל בכללי זה די עינוי. אוף... וגם אחד הספרים הוא בעצם אוסף של כמה רומנים וסיפורים שמהווים סדרה אחת ארוכה.
לצפיה ב-'אני לא באמת'
אני לא באמת
09/01/2019 | 16:42
3
49
יודעת להסביר.

אני לא צופה בכלל בטלביזיה, כמעט ולא גולשת במחשב, אני בדרך כלל קוראת בערב בין 4 ל- 5 שעות תלוי בשעת השינה שלי ובעניין שלי בספר. בדר"כ אני גם מקשיבה לספרים כשאני בנסיעות ואני לפחות 3 פעמים בשבוע בנסיעות ארוכות.
לצפיה ב-'את כנראה בכל מקרה קוראת הרבה יותר מהר ממני,'
את כנראה בכל מקרה קוראת הרבה יותר מהר ממני,
10/01/2019 | 02:08
2
32
ואין סיכוי שהייתי מדביקה את הקצב שלך גם אילו היו לי הרגלי קריאה זהים לשלך, אבל בהחלט יש כמה הבדלים מהותיים גם בהרגלים.
לי בכללי יותר קשה להתרכז בספרי שמע, הרבה יותר קל ונעים לי לקרוא עם העיניים, ובנסיעה עוד יותר, ולכן מלכתחילה אין לי מאגר של ספרים כאלה. כשאני בנסיעה, אני מעדיפה לשמוע מוזיקה. פעם בעלי ובני הקשיבו לספר שמע במהלך נסיעה ארוכה, ולמען האמת זה ממש הפריע לי ולא הבנתי איך הם מסוגלים להתרכז לאורך זמן וליהנות כל כך. לא רציתי להרוס להם את הבילוי המשותף, אחרת ללא ספק הייתי מבקשת לעבור למשהו מוזיקלי.
אני כן קוראת מחוץ לבית, אבל מהקינדל, כלומר, כשאני נמצאת בהמתנה בין נסיעות או למישהו. אני גם קוראת בזמן האוכל אם אני לבד (יושבת במסעדה או בית קפה ולפעמים גם בבית עם ספר) וכשהייתי נוסעת קבוע ברכבת פעמיים-שלוש בשבוע, לא הייתה לי בעיה לקרוא במהלך הנסיעה (ברכב אני לא מסוגלת), אך כיום אני לא נוסעת ברכבות או בתחבורה ציבורית כלל. אין לי גם נסיעות לעבודה, אבל בכל זאת אילו יכולתי להקשיב לספרים בזמן נסיעה ברכב או עבודות בית, אין ספק שהייתי מספיקה  הרבה יותר.
אני קוראת גם בבית, אבל בהחלט לא רק קוראת, ולכן מקדישה לזה משמעותית פחות זמן ממך. אני גם נהנית לצפות, אם כי בעיקר לא בטלוויזיה, אלא בספרים ובסדרות נבחרים (הרבה פעמים אוהבת גם לצפות בסרט או סדרה המבוססים על ספר שקראתי), במיוחד לפני השינה. אני גם אוהבת לגלוש בפורומים ולשחק משחקי תפקידים במחשב. חלק מהפעילות הזו היא משותפת עם הבעל, ואני לא רוצה לוותר עליה בשום אופן.  
גם לזה שאני עובדת מהבית יש השלכות כי שעות העבודה, אפילו מבלי משים, גולשות הרבה פעמים מעבר לשעות שהייתי מוכנה לבלות (מרצון, כי אילוצים ברור שיש מדי פעם) בעבודה מחוץ לבית. לרוב אני באמת לא חייבת, יש לי עבודה מעניינת ומהנה ולפעמים אני אפילו לא שמה לב לשעה ולפתע מגלה שכבר ממש מאוחר.
פרט לכך, אנחנו יוצאים המון לטיולים, ומאז שהילדים גדלו, גם לפעילות תרבותית וחברתית מחוץ לבית (או מארחים אצלנו), כך שגם בסופי השבוע זמן הקריאה לרוב מוגבל עד כמעט לא קיים.
לצפיה ב-'אני חושבת שזה בדיוק'
אני חושבת שזה בדיוק
10/01/2019 | 14:06
1
38
עניין של סדרי עדיפויות ואהבות.

אני עובדת שעות ארוכות, בין 10 ל- 12 שעות. אני זקוקה לשקט הזה שספרים מעניקים לי. אני חושבת שאם הייתי עובדת שעות נורמליות של בן אדם נורמלי, בטח היו נוספים למלאי עוד כמה עשרות ספרים

וגם, יש ספרים מסויימים שקל לי יותר לקרוא אותם:

לדוגמא אני אוהבת לקרוא ספרים של עד 250 עמודים. ספר של 250 עמודים אני קוראת בישיבה אחת ועוד מספיק לעבור לספר הבא.

אני אוהבת ספרים על משפחות מה שמכונה Domestic life. אני שותה אותם

ובין לבין קלילונים (רומנים רומנטיים למינהם - אם כי הם די נשחקו לטעמי וכבר קשה להזיז לי את הרגש).
לצפיה ב-'די נדיר שאני קוראת ספרים של פחות מ-250 עמודים.'
די נדיר שאני קוראת ספרים של פחות מ-250 עמודים.
10/01/2019 | 18:27
34
אני חושבת שרובם מעל 300, וחלקם הלא מבוטל בין 500 למעל 1,000. ממש לא בכוונה, אני לא בודקת את מספר העמודים לפני שאני מתחילה, כי זה לא קריטריון מבחינתי (ובמיוחד מאז שרוב מה שאני קוראת הוא על קינדל, לפני זה הייתי לפחות יכולה לשער את האורך ממראה הספר, לא שזה שינה משהו), אבל במקרה יוצא שזה אורך הספרים שאני בוחרת לקרוא.
גם אני אוהבת, בין היתר, דרמות משפחתיות ורומנטיות, אבל יותר מהסוג של "אנה קרנינה" או "הגדה לבית פורסייט" או "ג'וד האלמוני" (אם חושבים על זה, בצורה כזו או אחרת, זה נושא של רוב הספרות הקלאסית, ואני מאוד אוהבת ספרות קלאסית, ואולי של רוב הספרות העולמית בכלל, ואפשר למצוא את זה בספרים מכל הסוגות והסוגים).
אבל ספר שהוא רומן רומנטי נטו לא זכור לי מתי קראתי פעם אחרונה ביודעי מראש שזה מה שהוא, אולי מתישהו בגיל ההתבגרות. גיליתי כבר אז שספרים כאלה אינם מדברים אליי אף על פי שאני אוהבת רומנטיקה. חייב להיות ערך מוסף כדי שאוכל ליהנות מספר.
עוד ז'אנר שאני מאוד אוהבת הוא רומנים היסטוריים, ואלה בדרך כלל נוטים להיות ארוכים, וכך גם דיסטופיות - מתה על דיסטופיה טובה. וכאמור, קלאסיקה, ובמיוחד אנגלית ורוסית, אבל כמובן לא רק. אוהבת מאוד ספרות הודית (או של סופרים ממוצא הודי), וגם אלה, לפחות בחלקם, לא אוהבים לקצר בכתיבתם, בלשון המעטה.
לצפיה ב-'באיחור לא קטן ספרתי - קראתי 32 ספרים בשנת 2018'
באיחור לא קטן ספרתי - קראתי 32 ספרים בשנת 2018
03/02/2019 | 08:50
8
אני מניח שזה בערך הממוצע שלי בשנים האחרונות - קצת יותר מספר בשבועיים.
בין היותר טובים, או לפחות אלה שהשאירו רושם - עולם חדש מופלא מאת אלדוס הקסלי, קיצור תולדות האנושות מאת יובל נח הררי ופסוקי השטן מאת סלמאן רושדי.

האחד שפחות אהבתי - עשרה כושים קטנים מאת אגאתה כריסטי. אבל האמת שמעולם לא אהבתי תעלומות בלשיות כאלהץ רציתי לבדוק אם אגאתה  כריסטי תשנה את דעתי.
סיימתי לקרוא את הספר
28/12/2018 | 21:45
2
69
 יותר נכון
כרך אחד שמאגד בתוכו 2 ספרים
דון קאמילו אוחז בזנבו של השטן
וקומראד דון קאמילו
347 עמודים
מאת ג'ובאנינו גוארסקי
בתרגום החדש של אסנת רז.
בהוצאתו המחודשת של קובי קמין
הראשון זה סיפורים
והשני זה ספר בפניי עצמו כך שזה לא כל סיפור בנפרד.
זה כל מיני התרחשויות בין כומר ויושב ראש אגודת פועלים קומניסטית המספר על היריבות ומה שבינהם.
כל כך שמח שרכשתי וקראתי את הספר הזה,
יש בו כל מה שיש בספר טוב , שנינות, הומור, חכמת חיים,
חמימות ואנושיות, ספר מנחם. מבין הספרים שכנראה כל אחד יהנה בו כי כל אחד ימצא בו את הפינה שהוא מתחבר ומתרגש ממנה (כמובן שיכול להיות כאלו שלא יתרשמו).  ספר נהדר, וכפי, שי נהדר לכל אחד שרוצה לפנק את היקרים לו בספר.
תודה לאסנת וקובי שעמלו הן בתרגום והן בהוצאה לאור, כולי תקווה שהם יזמו להמשיך להוציא לאור ולתרגם מחדש את שאר ספריו של גוארסקי (במיוחד אם גם האחרים מוצלחים).
ואסיים במילה אחת: בראבו!
לצפיה ב-'יש גם את עולמו הקטן של דון קאמילו'
יש גם את עולמו הקטן של דון קאמילו
30/12/2018 | 09:08
1
29
ודון קאמילו וצאן מרעיתו.
שניהם נחמדים ומחממי לב.
לצפיה ב-'מממ...'
מממ...
30/12/2018 | 12:41
19
עולמו הקטן?
הבינותי שכל מקבציי הספרים/ סיפורים שלו הם כחלק מהעולם הקטן.

לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
27/12/2018 | 21:14
10
26
השבת האחרונה של 2018 מגיעה, האם אתם מתרגשים

מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'מתכוונת להתחיל לקרוא את...מגילת זכויות הירח מאת רון לשם'
מתכוונת להתחיל לקרוא את...מגילת זכויות הירח מאת רון לשם
28/12/2018 | 10:13
3
24
לצפיה ב-'לא סבלתי אותו'
לא סבלתי אותו
28/12/2018 | 18:24
2
23
לצפיה ב-'מאד אהבתי את הספר "אם יש גן עדן"'
מאד אהבתי את הספר "אם יש גן עדן"
29/12/2018 | 09:47
1
45
הספר הזה, באמת קצת מאכזב.
לצפיה ב-'אם יש גן עדן'
אם יש גן עדן
29/12/2018 | 15:37
48
היה סטראוטיפי להחריד. חבורת ילדים די מטופשים, שתולים עיניים במפקד גיזעני, מחרחר מלחמה ומתלהם שלהם, שבזמן אמת לא מצליח לתפקד. פשוט משפיל שתרגמו אותו, ככה אנחנו נראים בעולם: חבורת ילדים מטומטמים שחושבים שהם משחקים במלחמה. ממש עשה לי נפלא בלב לקרוא אותו מה אגיד לך.  יחד עם זאת הוא באמת היה בעשר רמות מהספר מגילת זכויות הירח וזה כבר אומר משהו.
לצפיה ב-'קראתי את'
קראתי את
28/12/2018 | 18:22
62
שם טוב, מאת חואן גבריאל ואסקס. ספר טוב מאוד הסוף שלו ממש איכזב אותי.

קראתי את זיעה, מאת ז'ורז' אמאדו, תיאור אוטנטי ומלא חיים של שיכון בבהייה בברזיל. משום מה הוצאת רימונים החליטו לתרגם את השם שלו לז'ורז'י, מהלל תמוהה שמזכיר לי את הבחירה של הוצאת הספריה החדשה לתרגם את "על עכברים ואנשים", מאת סטיינבק כ " של עכברים ואנשים". תרגום שאולי דיקדוקית נכון יותר אבל מילולית לא עכיל לחלוטין.
לצפיה ב-'עתיד האנושות מאת מיצ'יו קאקו'
עתיד האנושות מאת מיצ'יו קאקו
29/12/2018 | 11:21
1
26
לצפיה ב-'גינת בר / מאיר שלו'
גינת בר / מאיר שלו
30/12/2018 | 09:09
31
מאד נעים לקריאה
לצפיה ב-'אני עם "קליע מן העבר"'
אני עם "קליע מן העבר"
31/12/2018 | 20:04
24
ספר שלישי בסדרת "האיש משומקום", חביב מאוד, אבל קצת רפטטיבי.

בשבוע שעבר סיימתי במהלך השבת את "ספר יום הדין", החדש של ליעד שהם - בהחלט שווה!

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

ליאת בן שי שרותי תמלול
הכל בגלל מילה אחת!

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו