לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
22/06/2017 | 14:39
5
6
איך עבר עליכם השבוע? מאמינים שכבר עוד מעט שבת?

מה אתם קוראים בשבת?
לצפיה ב-'קלאודיוס האל - בעקבות KallaGLP'
קלאודיוס האל - בעקבות KallaGLP
22/06/2017 | 15:06
1
11
מאוד אהבתי את "אני קלאודיוס". כעת לקחתי מהספריה את ספר ההמשך "קלאודיוס האל"
לצפיה ב-'איזה כבוד!'
איזה כבוד!
22/06/2017 | 20:43
4
אצלי דווקא היה שבוע דל יחסית בקריאה כי אירחנו חברים מקליפורניה. 
לצפיה ב-'השבוע עבר בנעימים עם ספרים טובים'
השבוע עבר בנעימים עם ספרים טובים
22/06/2017 | 16:02
14
הפסגה הספרותית של השבוע היתה הנובלה המושלמת של שטפן צווייג, "מנדל של הספרים", ספר צנום המכיל עולם שלם.

אחריו קראתי ספר נוסף של הוצאת תשע נשמות, "לדבר לעצמנו" מאת אנדרס נאומן, סיפור המסופר מפיהם של שלושה בני משפחה לנוכח טרגדיה קרבה. אמין ונוגע ללב.

לפניהם קראתי ספר פרוע יחסית, "נוגה" מאת נד באומן, ספר מתח מעשיר שבליבו כרית מידע ברשתות חברתיות והשימוש שתאגידים כוחניים עושים בו.

יוצא הדופן השבוע היה הראשון שקראתי, "ארוחה בחורף" מאת הובר מנגרלי. הספר מסופר מנקודת מבטם של שלושה חיילים גרמנים היוצאים לצוד יהודים, אך אינו תורם דבר וחצי דבר לנושא שיכול היה להיות מרתק.

שבת שלום 

לצפיה ב-'השבוע התחרבשתי'
השבוע התחרבשתי
22/06/2017 | 17:06
1
11
לי עם "ניצבת" מאת א.ב. יהושע ספר סתמי ומאכזב
בנוסף קראתי את Tucks everlasting פנטזיה על משפחה שמוצאת את מעין הנעורים והתוצאות של חיים לנצח.
לצפיה ב-'גם בעיני הספר הזה הוא החמצה'
גם בעיני הספר הזה הוא החמצה
22/06/2017 | 18:18
8
לצפיה ב-'יריד הספרים בהיכל נוקיה, שווה ביקור?'
יריד הספרים בהיכל נוקיה, שווה ביקור?
20/06/2017 | 23:03
1
23
מדובר על המקום עם המחירים המוגזמים של 7 ב100 וכו.
מישהו היה? מה המבחר?
לצפיה ב-'שווה'
שווה
21/06/2017 | 09:55
9
לצפיה ב-'אם אתם בסניף רשת סטמצקי/צומת ויש מדבקת מחיר על '
אם אתם בסניף רשת סטמצקי/צומת ויש מדבקת מחיר על
19/06/2017 | 13:44
49
הכריכה האחורית-ותוכלו להורידה-תמצאו שהמחיר זול יותר עד עשרים שקלים לפחות וזה אכן המחיר המקורי בזמן החוק הצרפתי
לצפיה ב-'כתבתי ספר.....'
כתבתי ספר.....
19/06/2017 | 07:36
34
כתבתי ספר והוא נמצא כרגע בשלב של עריכה סופית, רגע לפני הדפסה.
החלטתי להציע אותו גם בהפצה אלקטרונית וגם בהדפסה רגילה.
מה דעתכם?
להדפיס כמות של 500 בבית דפוס רגיל (הכמות מוזילה את המחיר ליחידה)
או לחכות להזמנות ואז להדפיס דיגיטלית בכמויות הנדרשות (מה שמעלה את המחיר ליחידה)?
מה הניסיון שלכם אומר?
יש המלצות לבתי דפוס? (בפרטי כמובן)
לצפיה ב-'כמה ראיונות ספרותיים מתוכניתו של בן כספית ב-103fm'
כמה ראיונות ספרותיים מתוכניתו של בן כספית ב-103fm
18/06/2017 | 21:52
2
28
בני ציפר - מה הטעם בשבוע הספר?

יהודה אטלס - לכתוב ספר ילדים זה לא קל

דויד גרוסמן שכה בפרס מאן בוקר
לצפיה ב-'סדרה חדשה ביס דוקו - "עוד סיפור אחד ודי"'
סדרה חדשה ביס דוקו - "עוד סיפור אחד ודי"
18/06/2017 | 21:55
1
20
לצפיה ב-'סדרה מקסימה'
סדרה מקסימה
19/06/2017 | 09:42
5
לצפיה ב-'חדש: "ליפול על ארון" מאת נלסון דה-מיל'
חדש: "ליפול על ארון" מאת נלסון דה-מיל
17/06/2017 | 12:15
26
נובלטת מתח חדשה בעברית מאת סופר רבי-המכר של הניו-יורק טיימס, נלסון דה-מיל: ליפול על ארון. ראשון בסדרת ה-BiblioMysteries של הוצאת טרה: סיפורים מאת סופרי מתח מפורסמים המתרחשים בעולם הספרים והספרות.

ליפול על ארון היא תעלומת רצח קצרה ונהדרת בה חוזר נלסון דה-מיל אל אחת מדמויותיו האהובות ביותר – הבלש הקשוח ג'ון קורי ממשטרת ניו יורק. אוטיס פארקר, הבעלים של חנות ספרים בניו יורק, נהרג כשארון ספרים נופל עליו. האם זו תאונה טרגית? קורי לא בטוח בכך.
עם חוש הומור קודר ומבט בוחן, הבלש הנחוש חוקר את המקרה, וכל מי שהיה לו חוסר המזל להיות קשור לפארקר הוא בגדר חשוד – מחבר ספרי מתח כושל שהגיע לעיר כדי לחתום על ספריו, אשתו הצעירה והיפה של המנוח, העובד בחנות הספרים שנראה לחוץ יותר מאשר אבל. דה-מיל מתמרן בקלילות בין פיתוליו של הסיפור המהיר ומלא ההתרחשויות, ומספק לקהל המעריצים שלו עוד סיפור מרתק.

נלסון דה-מיל (1943) הוא סופר מתח אמריקאי ידוע. דה-מיל שירת כקצין חי"ר מעוטר במלחמת וייטנאם. הוא כתב עשרות ספרים, ובהם ספרו הנודע "בית-הספר לקסם אישי". כמה מספריו אף עובדו לסרטי קולנוע, ובהם "בת הגנרל" בכיכובו של ג'ון טרבולטה.

סדרת ה-BiblioMysteries היא סדרת סיפורים (נובלות או נובלטות) מאת סופרי מתח מפורסמים המתקיימים בעולם הספרים והספרות - חנויות ספרים והעובדים בהם, ספריות וספרנים, ספרים נדירים, מוציאים לאור, חוקרים ואספנים. כל אלה ואחרים משמשים כדמויות המרכזיות או כסביבת ההתרחשות בעלילות הסיפורים הנבחרים שבסדרה. בין ספרי הסדרה שיצאו בקרוב לאור: "מוזיאון הנשמות הספרותיות" מאת ג'ון קונולי ו"בת הלוויה" מאת איאן רנקין.
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
15/06/2017 | 10:15
6
29
איך עובר עליכם שבוע הספר מוזמנים לספר גם על רכישות חדשות וגם מה תקראו בשבת.
לצפיה ב-'ישן וגם חדש'
ישן וגם חדש
15/06/2017 | 13:19
47
פתחתי את השבוע עם ספרו האחרון (עד כה) של פיליפ קלודל, "לא אנושיים", ספר פרוע ובוטה, שבהקצנה ללא גבול מציג את הרעות החולות של עולמנו. מטרתו של הסופר למתן את האכזריות בחיינו. גם אם הספר לא יזעזע, הסיפורים והמסר לבטח יישארו עם הקוראים.
אחריו קראתי ספר ישן מאת בורחס, "הדוח של דוקטור ברודי", אוסף סיפורים טובים שעוררו בי רצון לקרוא ספרים נוספים משלו.
הבא בתור היה הספר לפני האחרון (והאחרון שתורגם) מאת טוני מוריסון, "הביתה". הסופרת, כרגיל, עוסקת במצוקות הקהילה האפרו-אמריקאית, והפעם מיקמה את סיפורה בשנות החמישים של המאה העשרים על רקע מלחמת קוריאה. ספר טוב.
"חופשת שחרור", הספר החדש של יהושע סובול, מפגיש בין סבתא-רבתא אווה ונינתה ליבי באמצעות היומן שכתבה הראשונה. סובול כותב נהדר, אבל לדעתי הספר סובל מגודש דמויות ופרטים, ועדיף היה אלו צמצם את היריעה.
לסיום שבתי בקריאה חוזרת אל "שיבת הבן" מאת אוה טיקה, ספר נוגע ללב ומעורר מחשבה, שבו אם, המסתתרת במרתף ביתה כדי לא לפגוש את בנה היוצא לחופשה מן הכלא, מנסה להבין מה השתבש בקשר ביניהם.

בשבת אולי אקרא את "ארוחה בחורף". לא סופי.

שבת שלום 
לצפיה ב-'עריצה היא הלבנה /רוברט היינלין'
עריצה היא הלבנה /רוברט היינלין
16/06/2017 | 16:54
31
מזמן לא קראתי ספר מדע בדיוני "אמיתי"...
לצפיה ב-'ממשיכה עם "אני, קלאודיוס". מרתק.'
ממשיכה עם "אני, קלאודיוס". מרתק.
16/06/2017 | 17:29
14
לצפיה ב-'"לא למטרות רווח", מרתה נוסבאום'
"לא למטרות רווח", מרתה נוסבאום
18/06/2017 | 14:53
17
כותרת-משנה: "מדוע הדמוקרטיה זקוקה למדעי הרוח"
לצפיה ב-'ניסיתי להמשיך עם "תת עולם" אבל לא הצלחתי'
ניסיתי להמשיך עם "תת עולם" אבל לא הצלחתי
18/06/2017 | 21:49
16
נאלצתי לנטוש... פשוט לא התחברתי. או שלא הבנתי את רוח הספר. בכל מקרה, עברתי ל"עקורה" / נעמי נובק, שמסתמן כחמוד מאוד

שבוע טוב
לצפיה ב-'הביוגרפיה של וורן באפט, מאת אליס שרדר'
הביוגרפיה של וורן באפט, מאת אליס שרדר
20/06/2017 | 23:08
5
הספר אצלי ב'עיבוד' כבר תקופה. כ-800 עמודים. נלחם בו לאט לאט :)
לצפיה ב-'שבוע הספר החוק הצרפתי ושרת התרבות '
שבוע הספר החוק הצרפתי ושרת התרבות
15/06/2017 | 17:26
68
הספר בית יעקוביאן יצא ב-2016 מעט לפני ביטול החוק הצרפתי על ידי שרת התרבות-("כי גם לעמך מגיע ספרים"):המחיר דאז הנקוב על הכרכיה האחורית של הסזפר הוא 69 שקלים: כלומר בשבוע הספר הוא אמור לעלות עשרים אחוז פחות.:
נסו להשיג את הספר מתחת לשקלים-76.  
אם תראוו ספרים עם מדבקות פלסטיות שקשה להסירם בערך כמו שקשה להסיר את מדבקות סיפור חוזר מבלי לפגוע בכריכה-תעשו חשבון על המחיר האמיתי של הספר-מדובר בספרים חדשים כמובן: 
לצפיה ב-'ספר חדש: אודי אדיב:הסוציאליזם הציוני שברו של חלום'
ספר חדש: אודי אדיב:הסוציאליזם הציוני שברו של חלום
15/06/2017 | 17:03
24

הסוציאליזם הציוני שברו של חלום הדיאלקטיקה השלילית של הביקורת הפוסט ציונית מאת אודי אדיב 222 עמודים.. הקדמה אישית, מבוא, הלאומיות המודרנית תנועת הנרודניקים הרוסית, התנועה הסוציאליסטית דמוקרטית, התנועה הציונית, חיבת ציון, הציונות הרוחנית, הציונות ההרצליאנית, תנועת הפועלים הציונית, מפלגת הפועל הצעיר, ממפלגת פועלי ציון, גדוד העובד, מפ"-פק:"פ, גדוד העובודה תנועת השומר הצעיר מפ"ם, האסכולה הניאו ציונית, האסכולה הפוסט ציונית, קודה, תודות , רשימת מקורות.
לצפיה ב-' פורום הישרדות נפתח מחדש '
פורום הישרדות נפתח מחדש
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2017 | 13:01
2
6
 שורדים אמיתיים מכורים להדחות ומשימות חסינות
פורום הישרדות נפתח ומחכה לכם, במיוחד לרגל העונה החדשה המשודרת בימי רביעי ושבת ערוץ 2.
היכנסו ושתפו מי הפייבוריט שלכם

לצפיה ב-' נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ '
נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2017 | 10:32
1
 יזמים צעירים? הקמתם חברה חדשה? זקוקים לייעוץ עסקי-משפטי?
פורום חדש, חם מהתנור, יענה לכם על כל השאלות בנושאים כמו גיוסי הון, הסכמי בעלי מניות ועוד ועוד.

לצפיה ב-' פורומים מקצועיים מתחדשים - יש את מי לשאול הכל '
פורומים מקצועיים מתחדשים - יש את מי לשאול הכל
( לעמוד שלי בתפוז )
21/06/2017 | 12:33
2
 מסוכסכים עם השכן על רכוש משותף? מתמודדים עם דייר סרבן תשלום? 
מומחה בפורום ועד בית- בתים משותפים מחכה לשאלות שלכם

נתקלתם במקרה של רשלנות רפואית? אתם צריכים ייעוץ משפטי בנושא? עו"ד מהתחום מחכה לייעץ לכם בפורום רשלנות רפואית

העסק נמצא בקשיים כלכליים? צריכים ייעוץ פיננסי? פורום הלוואות לעסקים וייעוץ עסקי זה המקום בשבילכם

הקריירה נתקעה? מתקשים למצוא כיוון תעסוקתי בחיים? בפורום ייעוץ קריירה מחכים לכם בקוצר רוח וישמחו לייעץ לכם

בעיות ראייה, משקפיים, מולטיפוקל, עדשות ראייה, צילינדר -  מומחה אופטומטריסט כאן בשבילכם בפורום עדשות מגע ומשקפיים 

הבניין שלכם עומד לעבור תמ"א 38? לא יודעים מה הזכויות שלכם בפרויקט פינוי בינוי? היכנסו לפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית ותקבלו תשובות להכל

מתמודדים עם בעיות בעסק? רוצים להתייעץ לגבי קידומו? בפורום עסקים תימצאו פיתרונות להכל
לצפיה ב-'דויד גרוסמן זכה בפרס מאן בוקר'
דויד גרוסמן זכה בפרס מאן בוקר
15/06/2017 | 09:14
1
28
הסופר הישראלי הראשון שזוכה בפרס היוקרתי על הרומן הטוב ביותר שתורגם לאנגלית - כבוד גדול:

לצפיה ב-'שבוע הספר התשע"ז'
שבוע הספר התשע"ז
11/06/2017 | 21:38
17
32
הנה הוא הגיע, חודש הקריאה ושבוע הספר, עם אירועים, מבצעים וכל מה שצריך כדי שכל אחד יוכל להרגיש קצת כמו תולעת ספרים

אתם מוזמנים לשרשר מבצעים שבהם נתקלתם, אירועים, כנסים ויתר חדשות הקשורות לשבוע הספר שחשוב שכוווולם ידעו.

חג קריאה שמח
לצפיה ב-'שבוע הספר האלטרנטיבי בתל אביב, האחים גרין'
שבוע הספר האלטרנטיבי בתל אביב, האחים גרין
08/06/2017 | 10:46
9
92
כמו בכל שנה, הם מציעים מאות ספרים במחיר של 10 שקלים. חלקם במצב מצוין אחרים לא כל כך. האווירה כיפית ואני חושבת שהם מציעים הנחה על כל החנות.

נצפו בארגזי ה-10 שקלים: פעמיים "הביתה" של אסף ענברי, שניים מהטרילוגיה של סטיג לארסון רק לא ברור לי אילו ואם לא מדובר בעותקים שונים של אותו הספר, "בדידותם של המספרים הראשוניים" מאת פאולו ג'ורדנו, שלל ספרים ישראליים, ביניהם פעמיים "טורפים של קיץ" מאת עינת עינהר, ספר באנגלית, ישן ועב-כרס על אמנותו של מקס ארנסט - גילוי חדש שלי במוזיאון תל אביב - ועוד ועוד. כן, גם ג'ומפה להירי: "השם הטוב" ו-"קרקע לא מוכרת", שניהם נראים במצב טוב. המלאי מתחדש מדי יום.

שאלה: אישה דחפה לידיי בלא אומר, ספר שטענה שהוא "מדהים". שמו "אהבה אבודה", מאת אליסון ריצ'מן. האם הוא מוכר כאן בפורום?
לצפיה ב-'ולרחבת הכיכר ממול, אל דוכני שבוע הספר, גם השנה נאסר להכניס '
ולרחבת הכיכר ממול, אל דוכני שבוע הספר, גם השנה נאסר להכניס
08/06/2017 | 10:47
8
92
כלבים. פגשתי בחנות של האחים גרין אישה שנדחתה משם, עם שתי כלבותיה. התכוננו מראש.
לצפיה ב-'אלא אם מדובר בכלבי נחייה, נראה לי סביר שכלבים מקומם לא בחנות'
אלא אם מדובר בכלבי נחייה, נראה לי סביר שכלבים מקומם לא בחנות
08/06/2017 | 15:36
2
23
לצפיה ב-'בעל החנות הוא בעל כלב.ה בעצמו, כך שהותר לה'
בעל החנות הוא בעל כלב.ה בעצמו, כך שהותר לה
08/06/2017 | 15:58
1
63
והדלת תמיד פתוחה. במיוחד אתמול שהיו כאלה חגיגות מסביב. היה כיף, המון צעירים ממני ב-20 שנה, תחושה קצת של פסטיבל. בדוכנים של שבוע הספר עצמו לא הייתי עדיין וספק אם יהיה כי אני מאוד מאוד רוויה מקניית ספרים. אין מקום בבית.
לצפיה ב-'אופססס... לא הייתי מרוכז כשקראתי את הודעתך הקודמת'
אופססס... לא הייתי מרוכז כשקראתי את הודעתך הקודמת
08/06/2017 | 16:30
56
משום מה היה לי בראש שכתבת שאין כניסה לחנות עם כלבים.
בכל מקרה, אני באמת חושב שלהכניס כלבים לחנויות, לא רק חנויות ספרים, זה לא בסדר (גם אם הבעלים לא אוסר). אבל מי אני שאקבע...?
לצפיה ב-'זכור לי שבמשך שנים נאסר להכניס כלבים'
זכור לי שבמשך שנים נאסר להכניס כלבים
11/06/2017 | 21:55
4
38
גם למתחמי הבמות של אירועי יום העצמאות. גם אסור להכניס אופניים, אם אני זוכרת נכון. אכן צריך להיערך מראש...
לצפיה ב-'נכון וחבל, ספציפית שם. הולכות על 4 עושות כל מקום יותר כיפי'
נכון וחבל, ספציפית שם. הולכות על 4 עושות כל מקום יותר כיפי
12/06/2017 | 11:00
8
לצפיה ב-'בעיני זה מאד הגיוני'
בעיני זה מאד הגיוני
12/06/2017 | 22:03
2
31
שלא מכניסים למתחם כלבים... זה לא פארק... ולדעתי כלבים שמתלווים לבעלים שלהם (לא כלבי נחיה) רק סובלים מכל הבלגן שיש שם...
לצפיה ב-'ממש כך. לא יודע למה בעלי כלבים חושבים שהכלב צריך ללוות'
ממש כך. לא יודע למה בעלי כלבים חושבים שהכלב צריך ללוות
14/06/2017 | 08:57
1
25
אותם לכל מקום. מה יש לכלב לחפש במקומות כאלה?
לצפיה ב-'מה ז'תומרת "מה יש להם לחפש שם?"'
מה ז'תומרת "מה יש להם לחפש שם?"
14/06/2017 | 15:37
29
לא שמעת על כלבים של שכנים שאוכלים את המחברות עם שיעורי הבית? לי זה קרה המון בבית הספר...
אז אולי יש גם כלבים שנמאס להם כל הזמן מחברות ורוצים לנסות ספרים...
לצפיה ב-'שבוע הספר בסיפור חוזר:'
שבוע הספר בסיפור חוזר:
12/06/2017 | 13:28
39
כל הספרים ב15
שישה ספרים בשמונים
לצפיה ב-'דוכנים ואירועים'
דוכנים ואירועים
11/06/2017 | 21:53
25
שעות פעילות של דוכני שבוע הספר בערים מרכזיות

http://www.wesave.info/%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2-%D...

http://sfarim.org.il/

http://www.ligdol.co.il/NewChannels/Article.aspx?A...

אירועי תרבות נוספים

http://bidur.nana10.co.il/Article/?ArticleID=12494...

לצפיה ב-'שוב האחים גרין, פרישמן-שד' ח"ן, מאות ספרים ב-10 שקלים'
שוב האחים גרין, פרישמן-שד' ח"ן, מאות ספרים ב-10 שקלים
12/06/2017 | 11:04
34
ואני מניחה שהנחות על כל החנות, אולי 20% נוספים.

לא עמדתי בפיתוי ויצאתי עם שלל נאה אמש: "ערב כל הימים" מאת ג'ני ארפנבק, מזמן כבר רציתי לקרוא ספר שלה והנ"ל במצב כמעט חדש. "המציאה" מאת נדין גורדימר ו-"לא למטרות רווח" מאת מרתה נוסבאום, חדש ממש. תענוג.
לצפיה ב-'באיזה מקום'
באיזה מקום
12/06/2017 | 22:12
1
31
מאד עצוב לראות שמשנה לשנה כמות הירידים קטנה
השנה יש רק ב-3 ערים "שבוע הספר" בצורה המקורית -
בעיר שלי (נתניה) המון שנים לא מתקיים יריד וזה חבל - היריד הוא לא רק 'מכירות הספרים' אלא כל ההפנינג שנלווה לו...

נכון שיש כמה אירועים במסגרת 'שבוע הספר' 'חודש הספריות' - אבל רובם (בעצם כולם ) לקטנטנים...
לצפיה ב-'מה כלל ההפנינג?'
מה כלל ההפנינג?
12/06/2017 | 23:18
9
לצפיה ב-'בעירית ת"א, חמישי בערב'
בעירית ת"א, חמישי בערב
13/06/2017 | 10:00
40
לצפיה ב-'"הנשמה הקטנה והשמש", משל לגילאי 9-90 מאת ניל דונאלד וולש '
"הנשמה הקטנה והשמש", משל לגילאי 9-90 מאת ניל דונאלד וולש
10/06/2017 | 16:33
26
את הספר הייחודי והקסום הזה תרגמתי והוצאתי לאור לפני למעלה מעשור והוא אזל מהמלאי. אני מתרגשת ושמחה לבשר שבעקבות פניות של אנשים שמחפשים את הספר בנרות, יצאה לדרך מהדורה מחודשת בקמפיין למימון המונים.  https://www.jumpstarter.co.il/projects/1191
"הנשמה הקטנה והשמש" הוא ספר ייחודי וקסום עם טעם מתוק של אמת פשוטה ועמוקה. משל מחמם לב המזכיר שבפני אלוהים כולנו שווים, כולנו מושלמים ואף אחד לא טוב יותר מאף אחד אחר. הסיפור המתוק הזה עוסק בסליחה מנקודת מבטה של הנשמה והמסרים שלו יכולים לתת לילדים וגם למבוגרים, כוח, סיבה ומשמעות להתמודד עם סבל ודברים לא נעימים.
עכשיו גם אתם יכולים ליהנות מעותק במחיר השקה מיוחד! :)
לכל הפרטים והמתנות היכנסו לדף הקמפיין:
https://www.jumpstarter.co.il/projects/1191

לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
08/06/2017 | 06:27
17
19
לא יודעת מה איתכם, לי השבוע טס במהירותש לא תאמן - ושוב הגענו לשבת...

אז מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'"אני, קלאודיוס", שלאחריו התכנון הוא לעבור ישר לספר ההמשך,'
"אני, קלאודיוס", שלאחריו התכנון הוא לעבור ישר לספר ההמשך,
08/06/2017 | 08:19
5
59
"קלאודיוס האל", אלא אם כן מסיבה כלשהי ממש לא אוהב את הספר הראשון (וקשה לי להאמין שזה יקרה כי בינתיים מעניין לי).
כבר מזמן לא הזכרתי זאת, אך אני כל הזמן ממשיכה להתקדם עם "סיפור על אהבה וחושך", והסיום שלו כבר לא נראה כזה רחוק. 
לצפיה ב-'"אני קלאודיוס" מצוין לדעתי '
"אני קלאודיוס" מצוין לדעתי
08/06/2017 | 14:58
1
42
את "קלאודיוס האל" לא קראתי (עדיין)
לצפיה ב-'שמחה לשמוע.'
שמחה לשמוע.
09/06/2017 | 08:06
13
לצפיה ב-'ספר מצויין'
ספר מצויין
08/06/2017 | 21:07
2
49
צפיתי גם בסידרה הנפלאה. היא נמצאת ברשת לצפייה ישירה
לצפיה ב-'הסדרה בתכנון לאחר סיום שני הספרים.'
הסדרה בתכנון לאחר סיום שני הספרים.
09/06/2017 | 08:07
1
21
לצפיה ב-'נהדר'
נהדר
09/06/2017 | 20:30
22
דרק ג'אקובי השחקן בתפקיד קלאודיוס פשוט נפלא
לצפיה ב-'עדיין עם The Highly Sensitive Person שלמרות שהוא קריא מאוד'
עדיין עם The Highly Sensitive Person שלמרות שהוא קריא מאוד
08/06/2017 | 09:29
1
32
ולא ארוך במיוחד, אני לוקחת זמן. ספר מצוין, מעניין ומחכים. אבל תהליך העבודה שהוא מציע לכל אורכו, מורכב מאוד ויכול לדעתי להתאים רק למי שיש להם כבר ניסיון בעבודה על מודעות עצמית, באמצעות ייעוץ פסיכולוגי.
מעניין מאוד לקרוא על הקבוצה האנושית המסוימת הזאת, מה שמסביר בדיעבד לא מעט מבחירות וממהלכי חיי.
לצפיה ב-'ומקווה להתחיל ספר סיפורת, אולי בשבת. יש לי רעב.'
ומקווה להתחיל ספר סיפורת, אולי בשבת. יש לי רעב.
08/06/2017 | 09:46
14
לצפיה ב-'"שושה" \ יצחק בשביס זינגר '
"שושה" \ יצחק בשביס זינגר
08/06/2017 | 10:20
32
כרגיל אצל זינגר, תחושה מעורבת של "נהדר ומרגש" עם "זול ונמוך".
לא מומלץ למי שלא יכולה לסבול גברים סמרטוטיים
לצפיה ב-'היה שבוע מגוון במיוחד'
היה שבוע מגוון במיוחד
08/06/2017 | 11:56
44
בתחילת השבוע נטשתי את "השמונה" מאת קתרין נוויל בשל עומס מתיש.

אחריו נהניתי מאוד מ"כלבם של בני בסקרוויל", מספרי הבלש המהולל שרלוק הולמס.

רוב השבוע הוקדש לספרו של טולסטוי, "התחיה". זהו הרומן האחרון שלו, ובו העלה לדיון שורה של נושאים חברתיים שהעסיקו אותו. מרתק.

האחרון היה "החיים הם הרע במיעוטו" מאת אמהי"ד, ספר פרוע, עמוס ביקורת חברתית, אבל לדעתי סובל מהפרזה ופה ושם גם מבנאליות.

כעת בקריאה "לא אנושיים" מאת פיליפ קלודל.

שבת שלום 

לצפיה ב-'סיימתי את "יתנו לנו פירות וחלב ירושלים" '
סיימתי את "יתנו לנו פירות וחלב ירושלים"
08/06/2017 | 14:58
29
הסיפור מאוד מעניין אבל הכתיבה לא קולחת. זה יותר יומן אישי מאשר ספר לדעתי.

בינתיים חזרתי ל-Yes Minister - ספר לפי סדרת הטלוויזיה המעולה, אותו אני קורא בהמשכים (פרק מדי פעם).. בספר זה עובר פחות טוב מאשר בטלוויזיה, אבל עדיין משעשע.
לצפיה ב-'כל השבוע'
כל השבוע
08/06/2017 | 21:12
42
קראתי את "נקודת האל חזור" מאת רונן ברגמן. ספר יחסית ישן (יצא לפני 10 שנים) אבל מזעזע ביותר בגילויים שבו. ספר חובה לכל ישראלי באשר הוא שמפריך את משפטו המפורסם של בן גוריון: "תדע כל אם עברייה שהפקידה את גורל בניה בידי מפקדים הראויים לכך"...
לצפיה ב-'אני עם "מנספילד פארק" לג'ין אוסטן'
אני עם "מנספילד פארק" לג'ין אוסטן
08/06/2017 | 21:48
3
14
לצפיה ב-'הוא '
הוא
09/06/2017 | 20:31
2
36
לא הכי טוב שלה והוא די עגמומי לטעמי
לצפיה ב-'יש שם דווקא כמה דמויות קומיות ופרודיות לעילא ולעילא.'
יש שם דווקא כמה דמויות קומיות ופרודיות לעילא ולעילא.
10/06/2017 | 03:54
40
אני מסכימה שזה אחד הספרים היותר אפלים שלה מבחינת אווירה ושהדמות הראשית חסרה את הקסם והחיות שיש לדמויות הראשיות האחרות שלה, אבל אהבתי אותו מאוד. אני נוטה להסכים עם המבקרים הרבים הרואים ברומן, כולל בגיבורה עצמה, שהחמיצות, הצדקנות, המוסרנות והעדר שמחת החיים שלה כל כך לא אופייניות לגיבורות האחרות של אוסטן, סטירה חברתית חריפה, של הפוך על הפוך. לפעמים נראה לי שהיא מייצגת את הקוד המוסרי הנוקשה והמתחסד של אנגליה בתקופתה ובסופו של דבר היא לוקחת את שלה בעוד כל היתר מסיבה סובלים. היא דמות מדכאת שבלתי אפשרי לאהוב, ולעומתה מרי קרופורד מלאת שמחת החיים וחריפת הלשון היא דמות כל כך מושכת וכיפית. אבל פאני, שהכל אצלה נמצא תחת דיכוי, לא יכולה להרשות שנשים חופשיות יסתובבו בחברה בלי לשלם מחיר כבד על קלות דעתן.
לצפיה ב-'קראתי אחרים '
קראתי אחרים
13/06/2017 | 14:47
11
"תבונה ורגישות"
"אמה"
"גאווה ודעת קדומה"

קוראת גם אותו (כרגע כ-30%) ונהנית!

לצפיה ב-'סיימתי את End of Watch של סטיבן קינג'
סיימתי את End of Watch של סטיבן קינג
11/06/2017 | 21:32
20
וחזרתי ל"על הקריאה" שלו שהיה לי ליד המיטה לאחר שחזר הביתה מהשאלה. זה עשה לי חשק לחזור ל"מיזרי", אז קראתי אותו... והבנתי שוב למה אני מתעצבנת על התרגומים שיצאו בזמנו לספרי קינג ולמה אני מעדיפה אותו באנגלית.
מכיוון שנשארה לי שעה לצאת שבת, החלטתי להתחיל את "תת עולם" של דון דלילו, אבל הפרולוג שלו מייגע בינתיים.

שבוע טוב לכולם
לצפיה ב-'כבר לא עם הספר '
כבר לא עם הספר
05/06/2017 | 19:16
5
118
פרסמו ב YNET סקר של הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה לקראת שבוע הספר.
הממצאים די עגומים - כ- 30% מהישראלים לא קוראים ספר אף פעם 
עוד 20% קוראים פחות מפעם בחודש.
רק כ- 21% קוראים בכל יום.
נשים קוראות יותר מגברים (47% לעומת 33%) ויהודים קוראים יותר מערבים (44% לעומת 23%).
מאכזב ביותר ביחוד לנוכח הנתון על הספרים הפופולאריים ביותר בספריות, ותסלחו לי על הציניות, אבל אני לא רואה בכדור הבדולח שלי פריחה במדעני חלל אצלנו.
לצפיה ב-'זה מחויב המציאות. מציאות דיגיטלית עם הסחות דעת כל כך '
זה מחויב המציאות. מציאות דיגיטלית עם הסחות דעת כל כך
06/06/2017 | 09:28
51
תכופות, עם התקצרות היכולת להתרכז לפרקי זמן ארוכים, אין לה אלא להוביל לתוצאות כאלה.

אני מרגישה זאת גם אצלי, כשאני עושה מאמץ מודע להתנתק מהאינטרט כל יום לשליש יממה לפחות ואם אפשר יותר, ולפחות 24 שעות שלמות בשבוע ללא אינטרנט, עדיף 48. מאז שיש לי סמרטפון, אוגוסט 2016 - מאוחר לכל הדעות - אני מרגישה ממש איך קשה לי לשמור על ההתחייבות הזאת לעצמי כי אני משאירה את הנייד פתוח למקרה שתהיינה הודעות או שיחות. ואז, כמובן, גם הגלישה זמינה יותר. ובכל זאת, אני לא מפסיקה להיאבק בזה, יום יום. כי זה מאוד מאוד חשוב לי.

רק כך אני יכולה לקרוא ספרים. יש לי גם תשוקה גדולה אליהם, בוודאי, אבל אם לא הייתי נשמרת לסנן את הסחות הדעת והמידע אליהם אני נחשפת מדי יום, לא הייתי קוראת ספרים.
לצפיה ב-'לדעתי 21% מתוך כלל האוכלוסיה שקוראים ספר *כל יום* '
לדעתי 21% מתוך כלל האוכלוסיה שקוראים ספר *כל יום*
06/06/2017 | 18:19
86
זה מאוד גבוה. ביחד עם אלה שקוראים לפחות פעם בשבוע או פעם בחודש מגיעים ליותר מ-50% מהאוכלוסיה. זה נראה לי אישית בסך הכל המון אנשים שקוראים, כנראה יותר מאשר בקרב אוכלוסיות רבות אחרות בעולם. כשלמדתי באוניברסיטה, הפרופסור הצרפתי שלימד אותנו את תולדות צרפת בהקשר הספרותי טען בתוקף ש-80% מהצרפתים אינם קוראים ספרים בכלל, לעולם, למשל. חשוב לזכור שעד לפני זמן לא כל כך רב ספרות הייתה נחלתם של העשירים המשכילים בלבד, וחלקים נכבדים מהאוכלוסיה כלל לא ידעו קרוא וכתוב, וגם אם כן - לא היה להם פנאי וכסף לספרים.
בהתחשב בעובדה שיש כיום המון חלופות קלות ומהירות לבידור ופנאי, זה שבכל זאת בין חמישית לרבע מהאוכלוסיה קוראים בכל יום (!) ויותר מחצי קוראים לפחות פעם בחודש זה הישג די מרשים לדעתי.
אגב, אסור גם לשכוח שבזכות האינטרנט אנשים קוראים המון, לא בהכרח ספרות יפה, אך מגיע אליהם הרבה יותר מידע מגוון מאי פעם בכל מיני נושאים שפעם בכלל לא היו נחשפים אליהם ללא עניין וטרחה מיוחדים.
אני אישית משתמשת במחשב ובאמצעים אלקטרוניים אחרים גם כדי לקרוא ספרים (לא במקום המודפסים, אלא בנוסף) ובזכותם יש לי נגישות גבוהה יותר לכמות הרבה יותר גדולה של ספרים. וגם מעבר לזה שאפשר כיום לרכוש (או אף להוריד בחינם אם מדובר בקלאסיקה ותיקה יותר) כמעט כל ספר שרוצים בלחיצת כפתור וירטואלית והוא יהיה נגיש וזמין לקריאה מיד עם ביצוע הרכישה או ההורדה, אז גם כשיוצאים מהבית רבים מהספרים השמורים בקינדל (או בטלפון או בטאבלט וכו') יכולים להיות זמינים כל הזמן לקריאה בכל מקום שהאדם נמצא בו. אז נכון שמצד אחד יש כיום ריבוי חלופות לבילוי שעות הפנאי, אך יש על כך פיצוי בקלות, בנוחות ובמהירות שהאינטרנט, המחשב וההתקנים האחרים מאפשרים לגשת לספרים ולמידע כתוב מסוג אחר, ומבחינתי זה מצב אופטימלי. כעת, למשל, יש לי אפשרות לרכוש ספר בעברית וברוסית מכל פינה מרוחקת בעולם, ומבלי לצאת בכלל מהבית, פעם זה היה צריך להיות מבצע שלם, ורק מי שהנושא באמת היה מאוד חשוב לו היה מטריח את עצמו להזמין דרך קטלוגים או לחפש במיוחד חנויות ספרים מרוחקות שאולי יש בהן את הספרים בשפות כאלה ואחרות. ומצד שני, אם קראתי ספר ואני יודעת שיש גם סרט שמומלץ לצפות בו על פי אותו ספר, אני יכולה ליצור לי חוויה משולבת ושלמה יותר בזכות כך שאני יכולה לצפות בסרט במחשב באותה קלות שאני יכולה לקרוא ספר. דוגמה רק מהימים האחרונים: סיימתי את "אשמת הכוכבים" וכבר באותו ערב צפיתי בסרט. אותו הדבר עם "מרדות" - סיימתי לקרוא ומצאתי סרט רוסי משנות ה-50 באינטרנט על פי הספר וצפיתי בו מיד. לפני זה היה זה "עגבניות ירוקות מטוגנות", וכו'. זה מדהים עד כמה המכלול החוויתי הזה נגיש כיום בכל זמן ובכל מקום.
לצפיה ב-'עם הספר = עם שמגדיר עצמו לפי ספר ... ה-ספר '
עם הספר = עם שמגדיר עצמו לפי ספר ... ה-ספר
08/06/2017 | 10:17
1
36
בניגוד לרוב העמים, שמגדירים עצמם לפי טריטוריה.
לצפיה ב-'בדיוק מה שרציתי להעיר. הספר = התנ"ך'
בדיוק מה שרציתי להעיר. הספר = התנ"ך
08/06/2017 | 15:44
36
ואין קשר בין הכינוי "עם הספר" לקריאת ספרים
לצפיה ב-'מעניין מי קורא שירה'
מעניין מי קורא שירה
21/06/2017 | 02:16
3
כאלו כמה אחוזים ושירת מופת בעיני פחות מאחוזים בודדים מכלל אכולסית העולם , אני כמו קאלה דווקא מופתע לטובה מהנתונים 21 אחוז קוראים כל יום זה יפה מאוד , אך השאלה מה קוראים אני משער ספרות מבדרת ולא כבדה ככה זה העולם מעטי מעת מתעסקים בדברים ברומו של עולם בפילוסופיה זה בכלל נחלת יוצאי דופן .. ומי שלא לומד פילסופיה באונברסיטה כנראה לעולם לא אכיר פילוסופיה מלבד הבסיס בווקפדיה או בהרצאות , אז יש תחומים שהרבה פחות נגשים לקהל הרחב בטח לעומת פרוזה גם מופתית .
לצפיה ב-'ספרי חובה... (?)'
ספרי חובה... (?)
05/06/2017 | 16:50
18
129
מה דעתכם על רשימת "196 הכותרים שכל בן תרבות חייב לקרוא" (הארץ)?
לצפיה ב-'דעתי היא שהעברית חייבת לעבור שינוי מגדרי דחוף'
דעתי היא שהעברית חייבת לעבור שינוי מגדרי דחוף
06/06/2017 | 09:38
6
84
במיוחד לאור הנתונים שהוצגו כאן בהודעה אחרת, על כך שהקוראים מורכבים למעשה מ-47% קוראות ו-33% קוראים. לכן אני מחכה לרשימה שתפנה סוף סוף לבת-תרבות. כי רשימות שפונות אליי בזכר מייד מנכרות אותי.

מעבר לזה? קראתי 8 ספרים כאן. לפני 25-30 שנה או לפני חודשים ספורים. אז? הקריאה שלי אינטואיטיבית, המלצות מפה ומשם, היחשפות לספר כזו או אחר במקרה או באמצעות קבוצת התייחסות מסוימת. אין לי עניין לעבור רשימת מכולת כזו או אחרת ולסמן וי, כי ספר מסוים הוא "חובה". גם לא ברור מהם הקריטריונים להרכבת הרשימה הזאת.

קריאה בשבילי היא עניין רגשי, אישי, אינטואיטיבי, שלא תלוי ברשימה.

צריך גם לזכור שכקוראים ישראליים, נחשפנו רק לאי-אלה ספרים שתורגמו. יש שפות רבות מהן בקושי תורגם משהו או אם תקרא מה שטוען אוריאל קון, למשל, בעל הוצאת 9 נשמות, לדעתו מה שתורגם מספרות אמריקה הלטינית לעברית והתקבע כקאנון, אינו בהכרח נחשב כזה באזור המוצא. לא אתפלא אם ההמלצה על הספר של חואן חוסה סאר, היא שלו. הספר הזה מחכה לי ליד המיטה ודווקא שמחתי לראותו כאן. אך הוא לא ספר להתחיל בתקופת הקיץ כי הוא לא מחולק לפרקים ועלילה אינה העניין העיקרי בו. בקיץ אני צריכה לקרוא משהו זורם יותר.
לצפיה ב-'ענייני מגדר'
ענייני מגדר
06/06/2017 | 13:38
1
39
האם את בעד פנייה לבנות בלבד? או פנייה נפרדת לבנים ונפרדת לבנות? או שאת מציעה לפנות לבנים ובנות באותו משפט?

איך זה בשפות אחרות?

לצפיה ב-'אני רואה אצל ברק כהן ואצל אייל שגיא-ביזאווי (לגבי השני אני '
אני רואה אצל ברק כהן ואצל אייל שגיא-ביזאווי (לגבי השני אני
07/06/2017 | 09:30
33
רק סבורה, לא בטוחה) בהודעות פייסבוק, פניה באותו פסקה גם בזכר גם בנקבה. זה טוב. אני קוראת עכשיו ספר עיון באנגלית, כל הזמן עם he or she בצוותא, או במשפט אחד התייחסות ל-her, באחר ל-his, כשמחברת הספר מדברת על התנהגות או תופעות כלליות, לא מיוחדות לאינדיבידואל.ית. כזו.ה או אחר.ת.

גם קו נטוי אפשרי, אם כי היום קווירים מבקשים שלא להשתמש בו אלא לכתוב נקודה, כדי שלא לשלול את אופציית ההזדהות פעם כזכר פעם כנקבה.

ויש גם כבר מי שכותבות (בעיקר נשים עושות זאת) ילדותים וגולשותים וכולי. כלומר כוללים את שתי הצורות כבר באותה המילה. לי זה עוד לא נשמע טוב ואני לא נוהגת כך.

בצרפתית המצב ככה ככה, אם כי נעשו שינויים. יש שמות מקצוע שנכתבים בזכר בלבד, יש שיש להם צורת נקבה. שינוי מסוים שנעשה זה בה' היידוע, שהיא תנאי לפני כל מילה מיודעת. madame la juge במקום le juje, גבירתי השופטת. שופט, למשל, זו מילה שישנה רק בזכר אז כדאי לידע אותה צריך le אבל קפצו מעל הכלל הזה והוסיפו את מילת היידוע הנקבית, כדי להתאים את השפה לדרישות המודרנה. זה קרה גם עם מורה וגם עם שר.ה. וכמו כן בצרפתית יש שמות עצם שהן נקבה. personnes זו לא קבוצת אנשים ממין נקבה. אלא כל קבוצה של בני.בנות אנוש. אבל היחס אל המילה הזאת הוא בנקבה. גם עכבר, לווייתן אבל גם, להבדיל, קורבן. למשל.
לצפיה ב-'עמדת האקדמיה'
עמדת האקדמיה
06/06/2017 | 13:55
3
49
לצפיה ב-'כן, כאן המקום להתמרד...אני בכל אופן עושה זאת'
כן, כאן המקום להתמרד...אני בכל אופן עושה זאת
06/06/2017 | 17:00
2
17
לצפיה ב-'מה את מציעה?'
מה את מציעה?
06/06/2017 | 17:02
1
11
לצפיה ב-'אישית אני מתעלמת. אני גם מנסה לשדך לשד, פות ורחם, פעלים '
אישית אני מתעלמת. אני גם מנסה לשדך לשד, פות ורחם, פעלים
07/06/2017 | 09:16
38
ותארים ממין נקבה, וכאן אני נתקלת בשוטרת הפרטית שלי, שקובלת על אי-אכיפת חוקים או שמא נקרא לכך, כללים. לא במפתיע, הכלא הפנימי חזק כנראה יותר מזה החיצוני.
לצפיה ב-'שני ספרי חובה שקראתי'
שני ספרי חובה שקראתי
06/06/2017 | 14:46
68
פאוסט לא הכל אלא חלק עדיין מחפש עותק ובעיני ממה שקראתי מבחינה אסתטית זה שיא שקשה להגיע עליו .

והקומדיה האלוהית שקראתי הכל בתרגום ראובן כהן שהיה יחסית טוב אבל עדיף באטלקית שם לפי הבנתי זה ממש מדהים .

ויש עוד כמה אבל אלו שהכי אהבתי בשנה שנתיים האחרונים .
לצפיה ב-'"יצר לב האדמה" מאת שהרה בלאו'
"יצר לב האדמה" מאת שהרה בלאו
07/06/2017 | 10:08
46
קראתי, טוב שקראתי אבל האם לא הייתי יכולה לחיות בלי הספר הזה? רחוק מכך. למה דווקא הוא ברשימה?
לעומת זאת, "הגנן המסור" של לה קארה השאיר בי רושם לכמה שנים והוא לא שם. יש בו משהו גדול, מכונן, חובק-עולם. אז?
לצפיה ב-'אהה... שאני כנראה לא בת תרבות.'
אהה... שאני כנראה לא בת תרבות.
07/06/2017 | 17:39
2
78
ולא רק זאת, אלא שלדעת עיתון הארץ רק קוראי עברית יכולים להיות בני תרבות, כי אני רוצה לראות כמה מאלה שאינם קוראי עברית מכירים את יצירת המופת הנודעת "והילד הזה הוא אני" של יהודה אטלס. ועם כל הכבוד, ובאמת יש כבוד, אם כבר מדברים על ספרות או שירת ילדים ברמה עולמית, אז הייתי חושבת על כמה דברים קודם, כמו האגדות המחורזות הגאוניות של פושקין או שירי רואלד דאל או אדוארד ליר. 
ואם כבר מזכירים את "המפוזר מכפר אזר" במסגרת של ספרות עולמית שחייבים לקרוא, אזי כמו בכל מקרה של תרגום או עיבוד המבוסס בצורה קרובה מאוד על המקור, יש להזכיר את היצירה המקורית: שירו הנודע של המשורר היהודי-רוסי המפורסם, סמואיל מרשק, שבאמת מגיע לו להיכלל ברשימה, ולא רק בזכות השיר הזה.
בכלל, לא לגמרי ברורים לי הקריטריונים שלפיהם נאספו הספרים. למשל, לשים את "יצר לב האדמה" או "אם יש גן עדן" באותה שורה עם "דיוקנה של גברת" או "גאווה ודעה קדומה" או "אנה קארנינה" או "מאדאם בובארי" או "נפשות מתות" או "סיפור על אהבה וחושך" או "לוליטה"? אני מבינה שיש ספרים שאפשר להתווכח על האיכות הספרותית שלהם, אבל לדעתי יש גבול...

לצפיה ב-'אין ספק שזו אחת הרשימות המוזרות שהורכבו'
אין ספק שזו אחת הרשימות המוזרות שהורכבו
07/06/2017 | 18:51
23
לצפיה ב-'אבל כדי לסיים בנימה חיובית, יש ברשימה לדעתי'
אבל כדי לסיים בנימה חיובית, יש ברשימה לדעתי
07/06/2017 | 18:54
62
גם הרבה ספרים באמת טובים וראויים. קראתי ואהבתי רבים ממנה ורבים אחרים שטרם קראתי כבר נמצאים אצלי על הכוונת, כלומר על המדף, על הקינדל או במחשב, וממתינים לתורם.
לצפיה ב-'הרשימות הללו הן שעשוע בלתי מזיק '
הרשימות הללו הן שעשוע בלתי מזיק
08/06/2017 | 10:22
46
חוץ מאשר למי שמשתוקק להופיע בהן ולא מצליח.
לצפיה ב-'רשימה מוזרה, כדרכן של רשימות כאלה'
רשימה מוזרה, כדרכן של רשימות כאלה
08/06/2017 | 15:30
36
יש בה כמה ספרים מעולים לצד כמה שאולי הם מעולים אבל אפילו לא שמעתי עליהם וכאלה ששמעתתי עליהם ואת חלקם קראתי ולא הייתי שם ברשימה.
כמובן שחסרים הרבה ספרים מעולים. למשל לא ראיתי ייצוג למורקמי או לקישון (להבדיל...) 

ולמה 196 ספרים? למה לא 250 או 200 או 150?

אני אגב קראתי 93 מהרשימה ויש שם עוד כמה שאני רוצה לקרוא ופעם אגיע אליהם
לצפיה ב-'אתה רוצה לדעת אילו ספרים חובה לקרוא?'
אתה רוצה לדעת אילו ספרים חובה לקרוא?
09/06/2017 | 15:37
2
44
או שהרשימה מעניינת בעיקר לפי מה שאנחנו אומרים.
לצפיה ב-'מה דעתך על הרשימה?'
מה דעתך על הרשימה?
11/06/2017 | 12:24
1
11
לצפיה ב-'יש בה הרבה ספרים תמוהים. הרשימה שלי היא הקובעת.'
יש בה הרבה ספרים תמוהים. הרשימה שלי היא הקובעת.
11/06/2017 | 13:31
31
רשימה מקיפה בת 52 עמודים. ניתן לקבל אותה במסירת מייל במסר.
לצפיה ב-'שום דבר יוצא דופן.'
שום דבר יוצא דופן.
14/06/2017 | 00:28
7
לצפיה ב-'המלצה וייויי איזמים איי וייויי האמן הסיני המורד הוצאת פרדס'
המלצה וייויי איזמים איי וייויי האמן הסיני המורד הוצאת פרדס
08/06/2017 | 12:41
26

"וייויי איזמים איי וייויי:"הכל אמנות. הכול פוליטיקה."וֵייוֵיי־אִזְמִים איי וייויי עורך לארי וארש על חופש הביטוי, על אמנות ואקטיביזם, על הממשלה והכוח, וקבלת החלטות מוסריות, עולם עולם דיגיטאלי, על היסטוריה הרגע ההיסטורי והעתיד, הגיגים אישיים, מקורות, כרונולוגיה. 129 עמודים.
הספר וֵייוֵיי־אִזְמִים מרכז את דעותיו של אַיי וֵייוֵיי על נושאים העוסקים בזכויות־אדם ובחופש הביטוי, כשהם מזוקקים מתוך תגובותיו לשרשרת אירועים כמו המשחקים האולימפיים בבייג'ינג בשנת 2008, רעידת־האדמה בסצ'ואן, או ימי מאסרו שלו עצמו על ידי הרשויות הסיניות. סדר השומר על איזון וזרימה
לצפיה ב-'חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק ראשון. '
חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק ראשון.
05/06/2017 | 18:03
8
33

אני השיר/שלונסקי
----------------------

אם תבל היא שיכור וקרוע
 אני הוא שירה הפרוע
 אני השיר 

השיר המתיש. כמה שהשיר של שלונסקי מקסים, הספר "חיים אחד" של לאור מתיש. שירים שהיו בזמנם פרובוקטיבים בוטים מושכי עין וחשובים, הפכו לספר משמים שרוב השירים בו מעלים תחושה של אי נעימות אצל הקורא.  

הספר, חיים אחד.  יצא לאור במהדורת דפוס ב 2016. מבחר מכל ספריו הקודמים, פלוס שירים חדשים. 500 עמודים של שירים. מחיר 100 ש"ח, ניתן להשיג דרך האינטרנט למשל  גם ב 70,. מחיר הוגן. אבל למה דפוס, למה לא אונליין?

יצחק לאור.  בודאי מהבולטים, וגם מהבולטים לטובה, מהמשוררים שפעלו ב 40 שנה האחרונות. 40 שנה מאוד רעות לשירה העברית. בהן הציבור התרחק במאוס רב מהשירה הנכתבת, והמשוררים זוכים אך ורק לבוז ולעג, ובצדק. לאור הוא לא מהגורמים למצב זה. להיפך הוא מאלה שעזרו קצת להחזיק את הראש של השירה מעל המים.

למרות זאות הספר חיים אחד, הוא לא ספר שכדאי לקנות, מאוד לא. הקורא הוא המבחן של כל ספר שירה. והספר נכשל ובגדול.

יצחק לאור מזוהה עם השמאל הרדיקאלי. חלק גדול משיריו פוליטים. חלק גדול אישיים. והרבה שירים משלבים בין השניים.

ספר צריך להיות אטרקטיבי, אחרת הקוראים הפוטנציאלים לא יקנו את הספר. הספר, מתיש את הקורא, 500 עמודים משמימים של שיר אחרי שיר. בד"כ אפשר להבין למה לאור מתכוון, אבל לא ברור למה זה מענין. ואם מסתתר משהו מעבר, למה שהקורא יתאמץ לפענח. מה שהיה בוטה  בזמנו, הפך לסתם לא נעים. השירים מעלים תחושות של תשישות, אי נעימות. הלך רוח נגטיבי, זקנה, ועוד. אלה כנראה תחושותיו של לאור. תחושות  שעוברות חזק אל הקורא. לאור של העבר חש בוטה ופרובוקטיבי, ועכשיו חש סתם אי נעימות ותשישות. לאור לא יוצר בד"כ אמפטיה אצל הקורא.  

הספר מעביר אל הקורא את תחושותיו של לאור בצורה חזקה אז מה? זה לא המבחן לשיר. המבחן היחיד של שיר זה הקורא, האם הוא יהנה לקרוא את הספר? לא. אז למה שהקורא יקנה ספר מתיש  שמעורר בו כאלה תחושות לא נעימות. 

ישנם קוראים שיקנו את הספר.  בעיקר אלה שיפרגנו ללאור על פועלו. גם אלה שסתם ירצו את הספר המסכם. מוסדות שונים. חוקרי ספרות, חלק מהמורים, אנשים של השמאל הקיצוני, שגם מתענינים מעט בשירה. וכולי. לקורא שסתם נכנס לתנות ספרים, לא כדאי. בסה"כ הספר יניב כנראה סכום  לא קטן, וכנראה שהוצאת הספר תתברר כמשתלמת לכולם.

ישנן נקודות אור בספר. למשל שורות שירה מעולות ועוד. לאור משורר מבריק אין כדוגמתו. 

לאוד תרם לאורך שנים, לשירה העברית. הספר מזיק. עכשיו המאבק הוא להחזיר את ציבור הקוראים לשירה. מי שיעיין בספר בחנות ספרים, מאוד יתרגז. כי הוא שמע על לאור, כמשורר מצוין.

לצפיה ב-'חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק שני.'
חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק שני.
05/06/2017 | 18:28
15

שיר.  עמוד 127.       

עלייך להודות/יצחק לאור
-----------------------------

מה את רוצה
מין בלי גוף
פינוק בלי תאוה
מזמוז בלי קול
משגל בלי חדירה
אורגזמה בלי הפרשות?
מה אני רוצה
שתודי
ולא תצאי מכאן אפילו
אם אומר לך צאי
הו נשמה ארורה אחוזה
כמו עקרב בצואר
הגוף. מפלצת קדמונית
זמניה, מכוכב אחר, מגוף אחר,
זרים זרים. לא מסתגלת לקצב
הנכון הגופני
הבשרי המשתנה המתערטל המערטל
בכוח מטלטל ומתחבא ניכבה

שיר סתמי המעורר בקורא אי נעימות קלה. למשל המילה:  הפרשות. לקורא של ימינו השיר לא מספק משהו חדש.

לצפיה ב-'חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק שלישי. '
חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק שלישי.
05/06/2017 | 18:41
5
11

שיר נוסף. עמודים 491-492.

תן/יצחק לאור

------------------

לִפְעָמִים, אוּלַי מִתּוֹךְ חֶמְלָה שֶׁעָלַי
לְטַפֵּחַ כְּמַכְשִׁיר נַפְשִׁי שָׁחוּק
לִכְתִיבָה, אֲנִי רוֹצֶה לְהַאֲמִין אֵיךְ
מִדֵּי פַּעַם, נַנִּיחַ בַּלַּיְלָה, כְּמוֹ תַּן נִלְכָּד
בְּפָנָסֵי הַמְּכוֹנִית, לִשְׁנִיָּה קַלָּה, כָּזֶה
הוּא הֶרֶף הַזְּמַן שֶׁלּוֹ, חֶמְלָתִי מְמֻשֶּׁכֶת
יוֹתֵר, זְמַן הַשִּׁיר, תְּחִלָּה מִלָּה, הֶבְזֵק
מַחְשָׁבָה, דִּמּוּי לִפְנֵי הַכְּתִיבָה, הַתַּן
הַמַּגְעִיל, אַחַר כָּךְ הָעִבּוּד, לֹא לְהָנִיחַ
לוֹ לְהִסְתַּלֵּק מִמֶּנִּי עַד שֶׁאֵשֵׁב לִכְתֹּב
וּבַכְּתִיבָה, וּבַכְּתִיבָה מֵחָדָשׁ, וּבַכְּתִיבָה
הַחוֹזֶרֶת, וּבַשִּׁפּוּט שֶׁל מַה שֶׁעָלָה
מֵהַחֶמְלָה, וּשְׁמִירָה עַל הַחֶמְלָה, עַל
אוֹתוֹ רֶגַע שֶׁבּוֹ הַתַּן הַיָּפֶה נֶעֱמַד בָּאוֹר
הָעָז, רָק לְרֶגַע לֹא זָז, וַאֲנִי מְדַמֶּה אוֹתוֹ
יוֹשֵׁב בַּחֲשֵׁכָה עַל קְצֵה מִטָּתוֹ, רֶגֶל עַל
רֶגֶל, שָׁפוּף, בְּדֶרֶךְ כְּלָל הוּא זָקוּף, מֵזִיעַ
מֵרִיעַ, מִסְתַּחְבֵּק, וְעַכְשָׁו כָּאָמוּר לְבַדּוֹ
כָּפוּף, שׁוֹתֵק, לְרֶגַע קְצַרְצַר בַּחֲשֵׁכָה
גְּמוּרָה, שׁוּם אוֹר, אוֹ תְּאוּרָה, יוֹרֵק
לְתוֹךְ מַפִּית, אוּלַי מַגֶּבֶת, אֶת כָּל
הַמִּלִּים שֶׁאָמַר וְנִשְׁאֲרוּ בּוֹ, אוּלַי
מִשּׁוּם שֶׁחָזַר עֲלֵיהֶן וְחָזַר, אוּלַי
מִשּׁוּם שֶׁצִּלְצְלוּ בְּאָזְנָיו כְּבָר הַרְבֵּה
זְמָן, כְּמוֹ אָסוֹן דָּחוּי, עַד לָרֶגַע הַזֶּה
בִּקְצֵה הַמִּטָּה, הַחֲנֻפָּה לְשׁוֹעִים
לַחֲשׁוּבִים, לַעֲשִׁירִים, לְבַעֲלֵי
קְשָׁרִים, בְּלִי לְהִתְכַּוֵּן, אוֹ גָּרוּעַ
מִזֶּה, מִתּוֹךְ כַּוָּנָה גְּדוֹלָה, רֵיקָה
חֲלוּלָה, וְאוֹמֵר לְעַצְמוֹ בְּאוֹתוֹ רֶגַע
קְצַרְצַר שֶׁל הִלָּכְדוּת בַּפָּנָסִים, "אֲנִי
לֹא אוֹהֵב אֶת עַצְמִי" (וְיֵשׁ עוֹד
כָּאֵלֶּה, בָּטוּחַ, נָשִׁים, גְּבָרִים
מְשׁוֹרְרוֹת, סוֹפְרִים), וּמִנַּין הַחֶמְלָה
הַזֹּאת שֶׁלִּי עַל הַנִּתְעָב, אוּלַי הַצֹרֶךְ
שֶׁלִּי לְהַקְטִין אוֹתוֹ, וְאוּלַי בִּכְלָל לֹא
חֶמְלָה, אֶלָּא אֲדִיקוּת, קְדֻשַּׁת הַמִּלָּה
גַּחֶלֶת בּוֹעֶרֶת, שֶׁתִּשָּׁאֵר הַבְּעֵרָה, אֵשׁ
תָּמִיד, אוּלַי פַּחַד, צֹרֶךְ לְהַשְׁמִיד, שֶׁלֹּא
תִּהְיֶה בָּעוֹלָם לָשׁוֹן כָּזֹאת, נַבֶּבֶת, טֻמְאָה
כָּזֹאת, חֻלְשָׂה כָּזֹאת, מַגֵּפָה כָּזֹאת, כֹּחַ
נוֹרָא כָּזֶה, אֲנִי זָקוּק לַתַּן הַזֶּה, לָכוּד
נִצָּל, בָּאוֹר, לֹא גֹּעַל, לֹא דְּרִיסָה, יֹפִי
רַק זֶה (שִׁירָה שְׁבִירָה, נִכְחֶדֶת, חַיַּת
מִדְבָּר הֲדוּרָה, חַיַּת בָּר מְפֹחֶדֶת, וּבְכָל
זֹאת שְׁרִירָה, קַיֶּמֶת אֵי שָׁם, לֹא אִירוֹנִית
לֹא מְנַחֶמֶת. הֵן בְּרֵאשִׁית הָיָה הַדָּבָר)

מטאפורה בעלת הלך רוח שלילי. הקורא לא יתאמץ לפענח מעבר לטריואלי. די משמים. לקורא בין ימינו, אין בשיר שום דבר באמת חדש.
לצפיה ב-'זו לא ביקורת סלח לי'
זו לא ביקורת סלח לי
06/06/2017 | 14:55
4
30
אין ממש ערך לביקורת אם היא לא מנמוקת סתם דיבורים בעלמא , ודווקא שירים לא רעים אפילו טובים בטח לעומת הזבל הערס פאוטי ,  אני קורא אותך באופן קבוע ולא רואה ערך ביקורת שלך , אבל אתה ממשיך בשלך עם העניין האטראקטיבי , כאלו שירה צריכה להיות נחלת הכלל , לא אומר שצריך לא להנגיש , אבל לומר שלא הייתה שום שירה טובה בארבעים שנה האחרונות זה עוות , יש משוררים טובים יש כתבי עת טובים למשל בגלל יש שירה לא רעה בכלל כדי לעיין , לא מסכים בכלל אלמוג בהר , משורר מעולה ינודדב קפלון ועוד ועוד , אתה טועה
לצפיה ב-'ומה זה בכלל אטרקטיבי?'
ומה זה בכלל אטרקטיבי?
06/06/2017 | 23:33
3
19
לצפיה ב-'אני חושב שהוא מתכוןן לנגיש'
אני חושב שהוא מתכוןן לנגיש
06/06/2017 | 23:42
2
19
כלומר שירה שהיא מדברת להרבה אנשים כמו מוצר שהוא פופולרי ככה אני לפחות מבין , אבל שוב זה לא ביקורת אני לא רואה כאן כלום ..
לצפיה ב-'ברור, גם אני לא רואה שום דבר דברי טעם פה.'
ברור, גם אני לא רואה שום דבר דברי טעם פה.
07/06/2017 | 01:33
1
41
וזו מילה לא ברורה שחוזרת על עצמה בכל דבריו ועד עכשיו הוא לא טרח להגדיר ולהסביר אותה. אם באמת הכוונה שהקריטריון היחיד של שירה טובה הוא שהיא תמשוך המונים, הרי אפשר לקחת להיט הכי פשוט ופופולרי שמשמיעים הרבה ברדיו ולטעון שזו שירה כי זה "אטרקטיבי". 
מה רע בשיר הזה, למשל? מה גם שהזמרת, אני מניחה, אטרקטיבית בעיני רבים. מה יותר שירה מזה? 
לצפיה ב-'כן את צודקת אך'
כן את צודקת אך
07/06/2017 | 22:39
10
אולי הכוונה היא שתגרה את הקורא הממוצע ואז כנראה יש לו באמת קייס כי השירה בשנים האחרנות באמת לא טובה כל כך ערס פאוטיקה או שירה לא ציורית יומנית וכו , אני מסכים איתך בנוגע לזמרת , וכן אני חושב שהוא צריך להסביר מה הכוונה שלו , אבל נראה ,

שזה לא מזיז לו והמאמרים האלו נכתבו רק עברו ואין סיכוי שיגע באחר כמו שיר סתום בדיוק כמו כאלו שאני ואת לא אוהבים רק שפה זה ברור רק אין ערך סתם נראה לי כמו קיטור,  זהו אין לי ממש מה לומר מעבר לזה כי זו לא ביקרות ואף לא חוות דעת סתם מנטרה שחוזרת על עצמה ..
לצפיה ב-'חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק רביעי.'
חיים אחד. יצחק לאור. השיר המתיש. חלק רביעי.
05/06/2017 | 19:03
22

באופן כללי.
  הספר,  חזור על עצמו בצורה אובססיבית ומתישה. הרבה ביטויים בוטים (מינית למשל), שהאפקט שלהן הוא כמו שאמרתי, הוא רק יצירת אי נעימות ברמות שונות אצל הקורא. הרבה מוות, בתי חולים, ועוד.  500 עמודים.

סגנונו של הספר. הפרוזודיה היא של פרוזה. לאור לא משתמש מספיק באמצעים האמנותיים שיש לשירה להציע. לא חייבים, אבל זה עוד גורם, לחוסר האטרקטיביות.  

3 שירים של משוררים אחרים. שירים שכתובים על נושאים קשים, למשל מוות, ומעוררים אמפטיה, ובכלל.

איך יוזף בויס מסביר תמונה לארנבת מתה/רוני סומק
-----------------------------------------------------

הוא פותח קופסת גפרורים
ושולף פלומת שער שגלחה מצוארה
לשונה המתה מלקקת את הדבש
הנוטף על שפתיו,
ובקברי עיניה נדלקים פנסי הקסם
שעה שהוא לוחש לה שבגלגול הבא
תפאר הפלומה את משלש הערוה של
מריה הבתולה

הנושא: מוות. השיר מעורר אמפטיה. הגודש המטפאורי הופך את השיר למקסים.

כשצלצלת רעד קולך/ נתן זך
  --------------------------------------
כשצלצלת רעד קולך
ואני ידעתי שאני אבל בגללך

ולא היה לי צורך לשמוע את דברך
כי כשצלצלת רעד קולך

ואני ידעתי שאני אבל בגללי
ולא היה לך צורך לשמוע את קולי

כי כשצלצלת רעד קולך
ואני ידעתי שאת כבר אינך

למרות שנתן זך לא משתמש בגודש מטאפורי, ושאר ירקות, אלא באמצעים אחרים. ולמרות שלאור נחשב לואריאציה על הפואטיקה של דור המדינה, שזך מעצב מרכזי שלה. השיר לא התישן, מעורר אמפטיה, ואהוב מאוד.  

A slumber did my spirit seal/wordsworth

A slumber did my spirit seal;
I had no human fears:
She seemed a thing that could not feel
The touch of earthly years.

No motion has she now, no force;
She neither hears nor sees;
Rolled round in earth's diurnal course,
With rocks, and stones, and trees.

אחד משני השירים שהתחילו את השירה הרומאנטית האנגלית (יחד עם מנזר טינטרן). טבכלל, את השירה, האמנות והמחשבה של המאה ה19 והלאה.

רבות נקודות האור בספר. אבל לא מספיק כדי להחזיק ספר בן 500 שורות. למשל השורה היפה:  "נפשנו מתה מזמן עם פלישתים". עמוד 465.

סיכום. ספר מתיש ולא נעים לקריאה.

שאלה. האם ניתן לכתוב ספר אטרקטיבי שגם יהיה שירה של ממש?
כן
לצפיה ב-' פורומים מתחדשים במיוחד בשבילכם '
פורומים מתחדשים במיוחד בשבילכם
( לעמוד שלי בתפוז )
07/06/2017 | 13:48
3

מחכים לכם מנהלים חדשים ופורומים שצומחים מחדש 

זקוקים לייעוץ בנושאים כמו התאזרחות של בני זוג זרים, ויזה, הגירה או אשרת עבודה בארץ? היכנסו לפורום מעמד זרים ומומחה ישיב לשאילותיכם  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2569

חושדת שבעלך בוגד בך? רוצים לגלות פרטים על אדם מסוים? היכנסו לפורום חקירות פרטיות ותבררו הכל  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2456

בעלי עסק חדש ונתקלים בקשיים? מעוניינים בצמיחת החברה? בפורום עסקים תקבלו פיתרונות להכל  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2292

מתמודדים עם הפרעות אכילה? זקוקים לתמיכה נפשית? 
יש לכם את מי לשתף   http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/198

הבניין שלכם לקראת תהליך פינוי בנוי או תמ"א 38? מומחה בפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית מחכה לשאלותיכם  http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2454
לצפיה ב-'איתור שם ספר'
איתור שם ספר
06/06/2017 | 09:02
38
היי,
אני מחפש ספר שנתקלתי בו לפני שנים אבל איני זוכר את שם הספר או המחבר.
מדובר בספר פנטזיה / מד"ב שמתרחש בישראל, כך שכנראה הסופר הוא ישראלי או יהודי.
הסיפור מתחיל בזוג שמתעוררים בבוקר ומגלים שכולם סביבם ממשיכים לישון ואי אפשר להעיר אותם. בהמשך הם פוגשים דמות נוספת שטוענת שהכל התחיל מכך שנצפתה דמות מסתורית רוכבת על חמור לבן (אנלוגיה למשיח) אבל במקום שכולם יתעוררו - כולם נרדמו. את השאר לצערי אינני זוכר או שבכלל לא קראתי.
אם מישהו נתקל בספר הזה, אשמח לקבל מידע נוסף אודותיו

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

הכח לשמוח- בוקר קסום של מיקסום
הכח לשמוח
סולו עיצוב גרפי לימודים אונליין
עיצוב גרפי בלי לצאת מהבית

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה