לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2578925,789 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'״אוסף מפיות״ מאת הדס דושי-וקס'
״אוסף מפיות״ מאת הדס דושי-וקס
18/11/2018 | 21:23
10
״אוסף מפיות״ מאת הדס דושי-וקס��

הדמות הראשית בספר, חמוטל, חיה את מה שיכול להצטייר כ-״החלום הישראלי״- היא נשואה לבחור חובב חידות ובוגר אקזיט מצליח, יש לה 4 ילדים, משרת ניהול במפעל תרופות וחברה בשם ניבי עם בת בשם בריאה. אבל חמוטל לא באמת מרוצה מהתנהלות חייה ובפרט מיחסיה עם בעלה והערותיו המעצבנות. החיים האפרוריים שלה עלולים להשתנות כאשר היא נשלחת מטעם העבודה ללונדון מלווה בעובד שקט ומסתורי. אם זה לא מוקש גדול מספיק, אפשר להוסיף את העובדה שהאקס הנצחי שלה מתגורר באותה עיר בדיוק.

״אוסף מפיות״ הוא שחקן נוסף במלחמה נגד הרתיעה של ישראלים מספרות מקור. הוא מלווה בדמויות שניתן לזהות בדירה ממול, לאהוב או לשנוא אותן, אבל בהחלט לזהות. אירועים מתרחשים והספר זורם והמשחק של ״איפה עובר הגבול״ בין חמוטל לעובד שאיתה בהחלט מוסיף הרבה.

״מסתבר שהחיים שלי דומים מאוד לתשבץ הגיון: השאלות חכמות מאוד, מעניינות ומסקרנות. הבעיה היא שהתשובות פשוטות להחריד״. הציטוט מהספר מתאר בצורה מאוד נכונה את הספר עצמו ולמרות שתשובות פשוטות הן לא דבר מושך במיוחד, יש לזה ערך מסוים במקרה של הספר הזה.
נושא אחד לא הכי ברור- שם הספר. אוסף המפיות שמופיע בספר כמה פעמים לא מהווה חלק משמעותי בספר. באותו אופן ניתן היה לקרוא לספר ״חידות הגיון״.
דבר אחד בטוח- תחת כל שם שלא יהיה- מומלץ!

יצא לאור ע״י הוצאת כתר, 2018.

לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
15/11/2018 | 22:00
9
24
אמנם החורף כבר בעיצומו אך הסיכוי להתכרבל עם ספר כשבחוץ משתלוות סופה נראה קלוש... זה לא אומר שלא תנצלו את השבת לקריאה, נכון?

מנה אתם קוראים בשבת

לצפיה ב-'סיימתי את "נשות הניחומים"'
סיימתי את "נשות הניחומים"
15/11/2018 | 22:12
1
41
שהיה פשוט מזעזע מבחינת התוכן הקשה שלו. אין גבול לרוע.

אתחיל כנראה את "חוף מנהטן".
לצפיה ב-'אכן ספר מזעזע'
אכן ספר מזעזע
16/11/2018 | 20:00
22
והכי מזעזע זו ההתעלמות של היפנים והסירוב שלהם להכיר בהן ולתת להן שילומים.

לצפיה ב-'היה שבוע של ספרים טובים'
היה שבוע של ספרים טובים
16/11/2018 | 11:34
32
פתחתי עם "ורד לאמיליה" מאת זיוה שמיר, ספר עיון מעניין על אמיליה בסאנו-לאנייר, ידידתו של שקספיר, שאולי הטביעה חותם על יצירתו.
אחריו קראתי ספר מרגש, "הרחק מעצי התרזה" מאת יונתן ברג. הספר מפגיש בין יעקב הזקן, שנעקר בצעירותו מברלין ועלה לארץ, לבר הצעירה, שחיה בעושר אך לא באושר. כתוב היטב ולא גולש לסכריניות.
"ברית עולם" מאת טיארי ג'ונס מתאר את ההתמודדות של זוג צעיר עם פירוד כפוי, לאחר שהגבר נידון למאסר בשל אונס שלא ביצע. חכם ורגיש.
הספר הבא שבר את לבי. "הסוף של אדי" מאת אדואר לואי מתאר בגוף ראשון את שעבר עליו כילד הומוסקסואל בעיירה עניה, בורה, גזענית והומופובית.
האחרון היה ספר מענג, "יומנים מאתמול" מאת שבתי טבת, תיאור חייו כילד בתל-אביב של פעם. 

שבת שלום 

לצפיה ב-'השבת אני לא קורא במגזינים שלי'
השבת אני לא קורא במגזינים שלי
16/11/2018 | 13:18
33
התחלתי את שליחותו של הממונה על משאבי אנוש, נראה לי שהוא המועדף של אברהם ב. יהושע
לצפיה ב-'דווקא היום ממש קר אצלנו וגם יורד גשם לפרקים '
דווקא היום ממש קר אצלנו וגם יורד גשם לפרקים
16/11/2018 | 20:18
31
יום אידיאלי לקריאה מבחינתי .

הצלחתי לעבור את מחצית "מלכוד 22". תכננתי לסיים אותו, אבל אולי זה יקרה השבוע.

סיימתי את "Arrogant Devil" מאת Grey, R.S. ספר משעשע ביותר של סופרת שאני ממש אוהבת. יש לה דרך מיוחדת ודמויות נשיות שהן צבעוניות ואינטיליגנטיות.

סיימתי את "Salt to the Sea" מאת Sepetys, Ruta . סיפור המבוסס היסטורית על אחד האסונות הימיים הגדולים בהיסטוריה, סיפורה של הוילהלם גוסטלוף, אוניית נוסעים גרמנית שהוטבעה ב- 30.01.1945 ע"י צוללת סובייטית שירתה על הספינה 4 טורפדו. הספר מסופר מ- 4 זוויות ראיה, הקצב שלו מהיר גם בשל הפרקים הקצרים אבל גם בגלל שטף האירועים: בגידות, שקרים, גילויים וחשיפות שיוצרים מארג אנושי המאפשר לקורא להתחבר לדמויות. החלק האחרון של הספר חזק וכתוב היטב.
למי שרוצה לקרוא בעברית, הספר תורגם בשם "מלח אל ים" והוא ספר חזק ונוגע ללב.

סיימתי את "פאני וגבריאל" מאת נאוה סמל. סיפור זוגיותם ההפכפכה של סבה וסבתה של הסופרת (שהיתה אחותו של שלמה ארצי ונפטרה לא מזמן). הספר נשק לצהבהבות והוא לא באיכות שאני רגילה לה מהסופרת, שבאמת היתה סופרת מצויינת לטעמי.

סיימתי את "שבע דרכים לאיבוד" מאת סמדר שטינברג. הספר זכה בפרס ספיר לספרי ביכורים והוא ספר טוב המתאר מ - 7 נקודות מבט סיפורי זוגיות כושלים.
לצפיה ב-'מקווה להתחיל לקרוא את...'
מקווה להתחיל לקרוא את...
17/11/2018 | 09:44
26
"פצע" מאת עדי אבלס.
לצפיה ב-'"הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו", חברה גאונה 3'
"הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו", חברה גאונה 3
18/11/2018 | 13:57
12
התחיל לאט מאוד אבל אני כבר נכנסת לתוך זה סוף סוף. טעון רגשית כל כך, שאי אפשר לקרוא יותר מכמה עשרות עמודים בבת אחת.

סיימתי את "העולם שיצרתי בשבילה" מאת תומס מורן, שהוא אמנם רומאן אבל מבוסס על נסיונו שלו כאדם בוגר שתקף אותו וירוס אבעבועות רוח, מה שהביא כמעט למותו (סיכויי ההחלמה שלו היו 5%), והרומאן הוא סיפור שלבי המחלה והתאהבותו של הגיבור באחת האחיות המטפלות בו במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בניו יורק.
לצפיה ב-'חפצים חדים \ ג'יליאן פלין '
חפצים חדים \ ג'יליאן פלין
18/11/2018 | 15:11
14
קניתי את הספר בחנות יד שניה כדי להעביר בכייף טיסה ממושכת, וכדי להבין כמה דברים שנשארו בלתי מפוענחים לי בתום הצפייה במיני-סדרה של HBO. עם סיום הקריאה, אומר שהתקווה הראשונה נכזבה: הספר מטריד מאד, ואינו נקרא בשטף, כמצופה מרב מכר. אבל, התקווה השניה התמלאה. 

לצפיה ב-'חוק ומסג/ ברנדון סנדרסון'
חוק ומסג/ ברנדון סנדרסון
19/11/2018 | 11:15
1
ספר שמתבסס על סדרת הערפילאים אחרי הרבה שנים.
גרם לי לחפש במילון מה פרוש המילה מסג, אז כבר שווה.
לצפיה ב-'ספר חדש/'
ספר חדש/
17/11/2018 | 14:00
24
ימים מתחלפים
גם אם אינו מה שנקרא "ספר מתח”, אם רק התחלת לקרוא, לא  תוכל להניחו מידיך. מתחיל בשקט, בהמשך נעכרת השלוה, עובר לרעידת אדמה ונגמר ברעם. ותוך כדי כך, הקורא לומד להכיר את הדמויות כמו שמכירים אנשים אמיתיים.

לצפיה ב-'סיימתי לקרוא את הספר'
סיימתי לקרוא את הספר
15/11/2018 | 06:01
1
53
הגאוגרפיה של סוף העולם
מאת מיכאל עומר
150 עמודים
ספר טוב . שנון . שמשלב פנטזיה והומור .
מהווה סאטירה על ספרי פנטזיה. שופע התרחשויות מוזרות.

לצפיה ב-'קראתי אותו די מזמן'
קראתי אותו די מזמן
15/11/2018 | 22:03
24
חשבתי שהיה בו המון פוטנציאל שלא בהכרח מוצה עד הסוף.

הנה הסקירה שלי:

לצפיה ב-'מחפש ספר ישראלי על משפחה שאוספת כסף לניסעה לחו"ל'
מחפש ספר ישראלי על משפחה שאוספת כסף לניסעה לחו"ל
15/11/2018 | 13:50
2
18
ספר הומוריסטי על משפחה"פולנית"
תודה
יפאל
לצפיה ב-'אולי "בזעיר אנפין" / ירמי פינקוס'
אולי "בזעיר אנפין" / ירמי פינקוס
15/11/2018 | 21:56
1
20
לצפיה ב-'נכון מאד - תודה'
נכון מאד - תודה
17/11/2018 | 20:57
3
לצפיה ב-'מחפשת ומנסה להיזכר - משל על שמועות'
מחפשת ומנסה להיזכר - משל על שמועות
13/11/2018 | 15:48
3
39

בעקבות האירועים של תחילת השבוע וחרושת השמועות ברשתות אני מנסה למצוא משל ששמעתי הרבה פעמים בעל-פה : זהו משל על אפרוח שנפל לו משהו על הראש והוא רץ בפאניקה וצעק ש"השמים נופלים"... חיות המשק הצטרפו אליו בריצת בריחה מבוהלת וכולם צרחו שהשמים נופלים עד שמישהו עצר אותם והכריח אותם להסתכל ולראות שהשמים במקום. הייתי בטוחה שזה מופיע במשלי קרילוב אבל - לא. מישהו אולי יודע איפה זה מופיע בכתובים???

לצפיה ב-'זאב זאב....'
זאב זאב....
14/11/2018 | 09:26
1
30
לסיפור האפרוח יש כמה גירסאות, שהן וריאציות על מקור קדום. 
את מתכוונת ככל הנראה לסיפור אפרוח בר מוח שהיה כלול בקובץ סיפורים של של יצחק לבנון, הזכור לי מימי ילדותי. מעניין אם הוא קיים עדיין בשוק.
הנה וריאציה אחרת מהרשת: http://sefer-li.net/efroah2.pdf ;

על הפצת שמועות לא נכונות כתב כבר איזופוס את המשל זאב זאב.
אפרים קישון כתב גם הוא וריאציה על הנושא: 

לצפיה ב-'אופססס.... תיקון לקישור הראשון'
אופססס.... תיקון לקישור הראשון
14/11/2018 | 09:31
24
לצפיה ב-'תודהה-ה-ה- תודה ענקית'
תודהה-ה-ה- תודה ענקית
14/11/2018 | 10:46
20
זה ממש הטריד אותי והדיר שינה מעיני. תודה שהחזרתם לי שקט נפשי. איזה כיף!
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
08/11/2018 | 20:34
12
35
ערב טוב, כמעט שבת שלום, זמן לספר מה קראתם השבוע ומה תקראו בשבת
לצפיה ב-'אני קוראת'
אני קוראת
08/11/2018 | 21:59
59
את בלו, מאת דניאל סטיל. ספר מעניין בנתיים.

מקווה בסוף שבוע הזה לסיים את מלכוד 22
לצפיה ב-'מתכוונת להתחיל לקרוא את...'
מתכוונת להתחיל לקרוא את...
09/11/2018 | 08:21
3
70
"הדבר היה ככה" מאת מאיר שלו.
לצפיה ב-'ספר מקסים '
ספר מקסים
09/11/2018 | 09:48
2
39
תהני
לצפיה ב-'התחלתי ובהחלט מהנה.'
התחלתי ובהחלט מהנה.
09/11/2018 | 11:47
11
לצפיה ב-'גם לדעתי '
גם לדעתי
11/11/2018 | 10:32
4
לצפיה ב-'מסכמת שבועיים'
מסכמת שבועיים
09/11/2018 | 10:17
62
"על שפת הים, בקצה העולם" מאת סולוויג אגרז מתאר את התמודדותה של אשה, שאיבדה את בעלה היהודי ואת בתה במלחמת העולם השניה, והקימה משפחה חדשה באיסלנד.
"שרי" מאת קולט, ספר בן קרוב למאה שנה, מספר על אהבתם של אשה בת חמישים וגבר בן מחצית גילה. ספר חכם.
"חסרת נדוניה" מאת אלכסנדר ניקולאיביץ אוסטרובסקי, מחזה מן המאה ה-19, הוא טרגדיה הנובעת מיחסם של הגברים אל האשה כחפץ.
"1939" מאת ההיסטוריון ריצ'רד אוברי מתאר את הימים שלפני מלחמת העולם השניה, ואת אחורי הקלעים של הדיפלומטיה. מעניין אבל לא מחדש.
"ילדות מתורגמת" מאת ג'ין קווק הוא סיפורן של מהגרות מסין לארה"ב בשלהי המאה ה-20. הסיפור מבוסס במידה רבה על הביוגרפיה של הסופרת. מרגש.
"המיתוס של היטלר" מאת איאן קרשו דן בפער שבין היטלר האיש להיטלר כפי שהצטייר בעיני הציבור הגרמני. מעמיק ומרתק, כרגיל אצל קרשו.
"משחקי הכאב" מאת אביתר סמולסקי ואילה בת שאול הוא כתב אישום נגד המערכת הרפואית המשעבדת רבבות חולים למשככי כאבים. ראוי לתשומת לב.

שבת שלום 

לצפיה ב-'אמנם זה לא קורה בסוף השבוע, ענייני הרגל:'
אמנם זה לא קורה בסוף השבוע, ענייני הרגל:
09/11/2018 | 12:11
42
כרגע אני קורא ספר עיון כמועדף עלי, הוא מספר על חברה אזרחית בימי מלחמת העצמאות.
הספר צולל באופן מקיף לכל ענפי החברה הישראלית בלי לוותר, אני נמצא באמצע שלו.
לצפיה ב-'אני עדיין עם The Nest ועם Infinite Jest. '
אני עדיין עם The Nest ועם Infinite Jest.
09/11/2018 | 22:00
31
קצב קריאה קצת איטי השבוע, בגלל מחויבויות אחרות.
לצפיה ב-'סיימתי את "המלחמה בסלמנדרות" שהתחלתי בשבוע שעבר'
סיימתי את "המלחמה בסלמנדרות" שהתחלתי בשבוע שעבר
10/11/2018 | 18:42
1
34
ועברתי כבר חצי מ"מסעותי עם דודתי". ספר נחמד וזורם.

שבוע טוב
לצפיה ב-'"מסעותי עם דודתי" חביב מאוד לטעמי '
"מסעותי עם דודתי" חביב מאוד לטעמי
11/11/2018 | 10:33
10
לצפיה ב-'ילדת השלג/ איווין איווי'
ילדת השלג/ איווין איווי
11/11/2018 | 10:01
30
אני אהבתי. 
לצפיה ב-'"בשורות טובות" - מאת ניל גיימן וטרי פראצ'ט'
"בשורות טובות" - מאת ניל גיימן וטרי פראצ'ט
11/11/2018 | 10:31
31
ספר פנטזיה חביב
לצפיה ב-'מחפשת בנרות את הספר ארכיפלג גולג של אלכסנדר סולזניצין'
מחפשת בנרות את הספר ארכיפלג גולג של אלכסנדר סולזניצין
06/11/2018 | 09:37
2
26
יש למישהו למכירה? השאלה?
תודה 
לצפיה ב-'אני רואה שקיים באתר בוקספר'
אני רואה שקיים באתר בוקספר
10/11/2018 | 18:34
1
26
לצפיה ב-'הזמנתי מייד, תודה רבה!!!'
הזמנתי מייד, תודה רבה!!!
11/11/2018 | 08:32
7
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
02/11/2018 | 14:47
15
36
ממש מוזר, הייתי בטוחה שהעליתי הודעה אתמול, אולי התקלות באתר מחקו אותה?

בכל אופן, אני מקווה שניצלתם את יום הבחירות גם לקריאה (כמובן אחרי שהצבעתם והשפעתם), ועכשיו הזמן לשתף מה אתם קוראים בשבת

לצפיה ב-'אני עדיין עם The Outsider'
אני עדיין עם The Outsider
02/11/2018 | 14:48
35
לא הגעתי אליו כלל השבוע, למרות שהסיפור מצויין והגעתי לחלק מותח מאוד. מזל שיש שבת
לצפיה ב-'כתבתי לפני כחודש שהייתי בערך בשליש הספר של מיכל שלו סדקים '
כתבתי לפני כחודש שהייתי בערך בשליש הספר של מיכל שלו סדקים
02/11/2018 | 18:44
8
49
בזהב. כתבתי אז שאני לא ממש מתלהבת ממנו ואחרי שסיימתי אני יכולה לומר שהוא לגמרי איכזב אותי.
לדעתי הוא בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". יותר מדי סיפורים שהקשר ביניהם, בעיני, מאולץ. מתחיל על דמות בהווה שנוסעת לבקר דמות אחרת, עובר לעבר המספר איך נפגשו אבל בעצם מתחיל בסיפור על דמויות אחרות ואז עובר לעבר הרחוק יותר על דמות נוספת ושוב לעבר הרחוק עוד יותר שמספר משהו שלא ברור אם הוא אגדה וכך עובר בין הזמנים והסיפורים של הדמויות.
נראה שריבוי הדמויות והסיפורים עליהן היה כל כך חשוב שבדרך נשכחו כמה פרטים לגבי חלק מהדמויות ובעיני זה פוגם כי איפה שהוא אובד הרצף הסיפורי וכך גם העניין בסיפור.
אחריו קראתי את "הקתדרלה ליד הים" של אילדפונסו פלקונס. ספר מטלטל על החיים בברצלונה וסביבתה במאה ה14. היחס המזעזע לנשים, צמיתים, יהודים, מוסלמים ו"כופרים" אחרים. מלחמות, תככים, עושק, התעמרות האינקוויזיציה באוכלוסיה.
ספר מומלץ מבחינתי.
לצפיה ב-'"הקתדרלה ליד הים" עובדה לאחרונה למיני-סדרה'
"הקתדרלה ליד הים" עובדה לאחרונה למיני-סדרה
03/11/2018 | 19:01
3
46
ראיתי עד כה 6 פרקים מתוך ה-8, אמנם אני זוכרת את הספר רק בקווים כלליים (קראתי לפני שנים), אבל מה שאני זוכרת נמצא בסדרה, וההפקה נהדרת ומושקעת.

לצפיה ב-'לא ידעתי. תודה על המידע. היכן משודרת המיני סידרה? '
לא ידעתי. תודה על המידע. היכן משודרת המיני סידרה?
03/11/2018 | 21:25
2
12
לצפיה ב-'בנטפליקס, זו הפקה שלהם'
בנטפליקס, זו הפקה שלהם
03/11/2018 | 21:41
1
9
לצפיה ב-'תודה. כבר הספקתי לצפות בשני פרקים '
תודה. כבר הספקתי לצפות בשני פרקים
04/11/2018 | 00:10
4
לצפיה ב-'מעניין. דווקא את "קתדרלה ליד הים" ממש ממש לא אהבתי.'
מעניין. דווקא את "קתדרלה ליד הים" ממש ממש לא אהבתי.
04/11/2018 | 01:40
3
46
אני בדרך כלל מאוד אוהבת ספרות היסטורית, והנושא מרתק, אך הספר עצמו כל כך קלישאי וכתוב כל כך רע בעיניי, שממש ממש התאכזבתי ממנו. כתבתי עליו בזמנו ביקורת, והיות שהיא די קצרה, אעתיק אותה לכאן:

"הקתדרלה ליד הים" הוא רומן היסטורי המתרחש בברצלונה במאה ה-14. הספר מציג את סיפור חייו מלאי התהפוכות של גבר גבר (החזרה מכוונת) בשם ארנאו אסטניול על רקע המאורעות ההיסטוריים של התקופה. אחד מהאירועים המרכזיים בספר הוא בנייתה הממושכת והמאומצת של הכנסייה הגדולה והמפוארת "סנטה מריה דה לה מאר", שיש לה משמעות אישית מיוחדת עבור ארנאו ושבהקמתה הוא נוטל חלק. ארנאו הוא בנו של צמית נמלט, אשר מצליח להפוך לתושב חופשי של ברצלונה, להתרומם ולבנות את חייו, לאבד הכול, להתאושש ולעלות גבוה אף יותר בסולם הכלכלי והחברתי, לאבד הכול שוב וחוזר חלילה.
הרומן אמנם קריא וזורם, אך לטעמי הוא פשוט ספר גרוע. העלילה מופרכת ובלתי אמינה בעליל, ומזכירה לפעמים תערובת של רומן גותי נוסחתי מלא זוועות ורומן רומנטי זול ופשטני. הדמויות שטחיות, שטוחות וחד ממדיות, ולכן הן אינן מעוררות כל רגש לטוב ולרע למרות כל הדברים האיומים הקורים להן או שהן אחראיות לגרימתם. בנוסף, נראה שהמחבר משתמש בדמויות לא כבישויות עצמאיות בעלות אישיות ואופי ברורים בזכות עצמן, אלא כאמצעי לקידום העלילה, ולכן הן הפכפכות, וחסרות עקביות או עמוד שדרה כלשהם בהתנהגותן. כמו כן, הרושם לאורך הקריאה הוא שמרוב רצון לדחוס כמה שיותר פרטים היסטוריים, שכח המחבר שהוא כותב רומן ולא ספר תיעודי עובדתי, ולכן סגנון הכתיבה חסר כל ערך ספרותי בעיניי. מעבר לכך, הפרטים הרבים אינם תמיד קשורים ומשתלבים זה בזה, כך שנדמה שהיה רצון להזכירם בכל מחיר, ללא קשר ליכולתם לתרום ליצירה כיחידה שלמה ומוגמרת.
לסיכום, אף על פי שאני בדרך כלל אוהבת רומנים היסטוריים ארוכים העשירים בפרטים ובמידע על התקופה שעליה הם נכתבים, בעיניי הרומן הזה הוא החמצה גדולה, ספרות קלוקלת. לדעתי אין כל הצדקה לבזבז זמן יקר על קריאה של ספר שערכו נמצא ביחס הפוך לאורכו (653 עמודים).
לצפיה ב-'שכחתי להוסיף ספויילר להודעה הקודמת,'
שכחתי להוסיף ספויילר להודעה הקודמת,
04/11/2018 | 01:58
27
אם כי לא חשפתי יותר מדי פרטים על העלילה.
לצפיה ב-'ספרות גדולה זה לא '
ספרות גדולה זה לא
06/11/2018 | 15:05
23

אבל מתפקד לא רע כהכנה לביקור ראשון בברצלונה,
וחוץ מזה, המחבר מאד אוהד ליהודים, וזה תמיד מרגש אותי, משום מה.
לצפיה ב-'חשבתי שאני היחידה שלא אהבתי..'
חשבתי שאני היחידה שלא אהבתי..
11/11/2018 | 21:58
12
לא יכולתי לנסח זאת טוב יותר
ובהתאמה - גם המיני סדרה לא לטעמי .
התחלתי לראות ונטשתי אחרי 3 פרקים

לצפיה ב-'ארוחת בוקר של אלופים - קורט וונגוט'
ארוחת בוקר של אלופים - קורט וונגוט
03/11/2018 | 09:41
1
42
ספר מאוד מוזר...
ביום הבחירות טיילנו כמובן

ועדיין צריך לצאת מהמשתמש ולחזור כדי לפרסם הודעה.  תפוז לא ממש מסוגלים לתחזק את האתר שלהם לצערי
לצפיה ב-'ממש לא התחברתי. יש מוזר טוב ויש מוזר רע. לדעתי זה היה רע.'
ממש לא התחברתי. יש מוזר טוב ויש מוזר רע. לדעתי זה היה רע.
04/11/2018 | 01:41
13
לצפיה ב-'תומס מורן, "העולם שיצרתי בשבילה"'
תומס מורן, "העולם שיצרתי בשבילה"
04/11/2018 | 09:10
13
לצפיה ב-'המצפן המוזהב/ פולמן'
המצפן המוזהב/ פולמן
04/11/2018 | 11:26
27
קראתי באנגלית לפני מספר שנים. עכשיו הבאתי לנוער בבית מהספריה, אז קוראת שוב.
לצפיה ב-'השבוע קראתי הרבה חומרים לא ספרותיים'
השבוע קראתי הרבה חומרים לא ספרותיים
05/11/2018 | 10:13
36
וגם לקח לי זמן להחליט איזה ספר לקרוא אחרי "רות" של אליזבת גאסקל. לבסוך התחלתי את Infinite Jest של דיוויד פוסטר וואלאס, ספר שהוא סוג של דיסטופיה, אך זה לא העיקר בו. הוא נחשב לאחד הספרים הטובים שנכתבו במהלך המאה האחרונה, ואני מתחילה להבין למה. ההתחלה מבטיחה בהחלט.
בנוסף, קוראת את The Nest של Cynthia D'Aprix Sweeney, סאגה מודרנית שמתרכזת בסכסוך על ירושה. בינתיים לא בלתי מעניין, אך עדיין קשה לדעת אם ועד כמה טוב.
לצפיה ב-'פייר וז'אן - גי דה מופסן'
פייר וז'אן - גי דה מופסן
04/11/2018 | 09:29
5
41

שוב התפוז הרקוב מפשל, לא מתקן את התקלה, לא מתנצל, ומטיל עלינו להתייגע.
נסיון נוסף ואחרון מבחינתי:

עד השבוע לא הזדמן לי לקרוא משהו של מופסן שיותיר בי רושם. לכל היותר איזה סיפור חביב, דוגמת המחרוזת.
סיימתי לקרוא עכשיו את פייר וז'אן (ספרית פועלים, תרגום נאה וקולח של רמה איילון).
אחרי הפתח-דבר מאת המתרגמת, מופיע מאמר לא ארוך בשם "הרומן", בו שוטח מופסן - ברוח סוף המאה ה-19 - את דעתו על כתיבת רומנים. נחמד, אבל אולי קצת מיושן לקוראים במאה ה-21.
כך או אחרת, מאוד אהבתי את פייר וז'אן. למשפחה בורגנית ובה שני אחים, פייר וזאן, מגיעה בשורה: חבר לשעבר של המשפחה מוריש את כל כספו לבן הצעיר. מרגע זה ואילך היחסים בתוך המשפחה מתערערים כשנחשף סוד-עבר, והיא מתפוררת ללא אפשרות של תיקון, ללא קתרזיס. גם לאחר סיום הספר, הסקרנות ממשיכה לכרסם: מה יקרה לבני המשפחה מעתה ואילך? אין happy end, וגם לא יהיה בעתידן של הדמויות.
ממליץ בהחלט.

לצפיה ב-'לא אכתוב כאן עד שהתקלה תתוקן'
לא אכתוב כאן עד שהתקלה תתוקן
04/11/2018 | 09:42
1
47
אבל הספר הזה שווה את ה"כניעה" לשגיונות האתר. הנה מה שחשבתי עליו.

(מזל שהבלוג שלי כבר לא בתפוז)
לצפיה ב-'מצטרף להחלטתך'
מצטרף להחלטתך
04/11/2018 | 10:10
9
לצפיה ב-'באיזו תקלה מדובר?'
באיזו תקלה מדובר?
04/11/2018 | 19:10
2
30
התקלה היחידה שנתקלתי בה לאחרונה שלא אפשרה לי לכתוב דרשה פשוט לצאת משם המשתמש ולהיכנס מחדש - לקח בדיוק שנייה, ומאז אין תקלות. אגב, איך יודעים שהתקלה נפתרה אם לא מנסים לכתוב?
בכל אופן, כשהייתי ילדה, אולי בת 12 או פחות, קראתי ברצף את כל כרכי מופאסאן שמצאתי בספרייה המקומית (המשכתי לקרוא פשוט כי ברגע שהתחלתי לא יכולתי להפסיק עד שבלעתי את כל מה שהיה שם). 
נכון שאולי בתור ילדה השיפוט שלי היה אולי לקוי וחלקי, אך התרשמתי בזמנו שדווקא יש תובנות אנושיות וחברתיות עמוקות בסיפורים וברומנים שלו, והעלילות היו מרתקות בעיניי. כמה מיצירותיו, כמו "כדור של שומן", או "בל-אמי" נחרטו בזיכרוני עד היום.
לצפיה ב-'את "בל-אמי" אהבתי. '
את "בל-אמי" אהבתי.
11/11/2018 | 10:36
1
12
אני חושב שזהו הספר היחיד שלו שקראתי
לצפיה ב-' הזכרת לי'
הזכרת לי
12/11/2018 | 11:15
8
לפני המון שנים התחלתי לקרוא את בל אמי בכריכה רכה ומרופטת, ובהמשך גיליתי לדאבוני שכמה דפים חסרים...
לצפיה ב-'קיצורים למונחים בכתיבה, מקווה שזה לא '
קיצורים למונחים בכתיבה, מקווה שזה לא
31/10/2018 | 00:05
1
50

שלום, לעיתים אני נתקל (בעיקר בעיתונות, אבל גם לפעמים בספרים), בקיצורים שונים. הייתי שמח לקבל הפנייה לאתר עם המונחים המלאים, אם קיים דבר כזה.
להלן משפט שלקוח מכתבה שקראתי היום:
המערכות שלנו הוחלפו למערכות אינדיטקס העולמיות (חברת האם הספרדית של זארה ורשתות הבת שלה, מ.ק)
מה זה מ.ק? וכלל הקיצורים האחרים? האם יש איפהשהו הסברים?

תודה
לצפיה ב-'זה לא קיצור ולא מונח'
זה לא קיצור ולא מונח
31/10/2018 | 06:55
43
זה האופן שבו מסמנים שההערה שבסוגריים היא של מחבר המאמר. ראשי תיבות של שמו הפרטי ושם משפחתו.
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
25/10/2018 | 20:44
6
49
האם כבר הכנתם את התנורים והשמיכות לקראת הסערה

ומה עם ספר טוב לקרוא

מה אתם קוראים בשבת

לצפיה ב-'אני חייבת לכם דו"ח על מה שקראתי בשבועות האחרונים'
אני חייבת לכם דו"ח על מה שקראתי בשבועות האחרונים
25/10/2018 | 20:58
73
אז כך, לאו דווקא לפי הסדר:

"בית השינה" / ג'ונתן קו - כאשר מתישהו באמצע הספר הבנתי שכבר קראתי אותו... אבל לא זכרתי ממנו כלום, אז סיימתי
"האיש שידע לעופף" (קובץ סיפורים) / קארל צ'אפק
"תקלה בקצה הגלקסיה" (קובץ סיפורים) / אתגר קרת
"מחרוזת ירקן" / בוריס אקונין - 7 סיפורים ו-3 נובלות מסדרת אראסט פנדורין
"בית קיץ עם בריכה" / הרמן קוך
"הגרדום בקרחת היער" / אלן ברדלי
"תישרין" / איימן סיכסק
"הגבעה" / אסף גברון

כרגע אני באמצע ספרו החדש (והנהדר עד כה) של סטיבן קינג - The Outsider

לצפיה ב-'השבוע קראתי את'
השבוע קראתי את
27/10/2018 | 20:26
59
"אקווריום" מאת יערה שחורי. לא נהנתי מהספר. זה הספר השני של יערה שחורי שאני קוראת ולא נהנית אני מסיקה את המסקנות שהכתיבה שלה לא מתאימה לי. סיפור של משפחה שסובלת מלקות שמיעה. במיוחד מערכת היחסים בין האחיות.

"ארץ עיר ילדה" מאת אביגיל קנטרוביץ. ספר ביכורים מרגש ומוצלח שעוסק בזיכרונות ובהשפעה של ההורים שלנו על עיצוב האופי שלנו ושל חיינו.

"אם אשאר" מאת גייל פורמן, ספר נוער מוצלח שעוסק בהתמודדות עם אובדן.

"יקיצה" מאת ניר ברעם. ספרו החדש והמדובר של ברעם לא הצליח להרשים אותי מבחינתי אכזבה גדולה.

"Crimes Against a Book Club" מאת Cooperman Kathy, ספר חמוד שעוסק בנשים ובכח שלהן לשנות את חייהן.

"הילד הטוסקני" מאת ריס בואן, ספר שהיה לו המון פוטנציאל אבל סופו החפוז הוביל למפח נפש ואכזבה מבחינתי.

אני מתקדמת עם "מלכוד 22" לאט ובטוח. כאוטי לפרקים, מטורף לשיעורין ומשעשע.
לצפיה ב-'מתמצתת את ההודעה הארוכה שכתבתי לשווא ביום ו''
מתמצתת את ההודעה הארוכה שכתבתי לשווא ביום ו'
28/10/2018 | 09:56
57
בתוספת הספר שקראתי בשבת:

"האשמים" מאת באנדי (שם בדוי) - סיפורים על החיים בצפון קוריאה. מרתק ומזעזע.
"זורבה היווני" מאת ניקוס קאזאנצאקיס - קלאסיקה שלא נס ליחה.
"אני טיטובה, מכשפה שחורה" מאת מאריז קונדה - סיפורה של השפחה שהיתה הראשונה שהואשמה בכישוף במשפטי סאלם. מרשים.
"בוקר חום" מאת פרנק פבלוף - ספרון אלגורי שטחי
"העליונים" מאת נעמי לויצקי - סקירת השפיטה בבית המשפט העליון והשפעת הביוגרפיה של השופטים על פסיקותיהם. מעניין מאוד וקריא מאוד.
לצפיה ב-'גורלו של רוצח/ רובין הוב'
גורלו של רוצח/ רובין הוב
29/10/2018 | 10:01
36
הספר (2 הספרים) האחרונים בטרילוגיה של פיץ והליצן.
את השבת סימתי באמצע השני. רוצה ולא רוצה שיגמר...
לצפיה ב-'לא בשבת, אבל קראתי אתמול ספרון - איש הפיל - הסיפור האמיתי'
לא בשבת, אבל קראתי אתמול ספרון - איש הפיל - הסיפור האמיתי
29/10/2018 | 13:38
31
מדובר בספר באמת קצרצר (76 עמודים קטנים באותיות גדולות) שנכתב ע"י
פרדריק טריווס - הרופא שטיפל באיש הפיל המפורסם. לטעמי מאוד מעניין וגם נוגע ללב.
לצפיה ב-'הסיפור של אפרים ומרים מאת יוסי אבישר'
הסיפור של אפרים ומרים מאת יוסי אבישר
29/10/2018 | 21:04
9
לצפיה ב-'בכדי לפרסם ולהתגבר על התקלה הקיימת באתר'
בכדי לפרסם ולהתגבר על התקלה הקיימת באתר
27/10/2018 | 20:27
1
63
יש לצאת מהמשתמש ולהתחבר מחדש. אצלי זה עבד עכשיו
לצפיה ב-'תודה - גם אני נדרשתי לכך והצלחתי '
תודה - גם אני נדרשתי לכך והצלחתי
29/10/2018 | 17:07
5
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
18/10/2018 | 20:19
13
30
עוד שבוע של "אחרי החגים", ואפילו קצת אווירה של חורף עם הגשם שירד היום

מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'אני קוראת'
אני קוראת
18/10/2018 | 21:46
2
68
את "הכלה המשחררת" מאת א.ב. יהושע. אני לא יודעת מה אני חושבת על הספר. הוא ממחזר בדמות של יוחנן ריבלין את בנג'י האובססיבי של החזרה מהודו.

אני גם במחצית " הת'ר , הטוטאליות" על מערכת יחסים בין הורים לבתם. מערכת יחסים דחוסה.

אני מתכננת להתחיל את "מלכוד 22".

סיימתי את "שלושה דברים שצריך לדעת על אלזי" ספר נוגע ללב.

סיימתי גם את "האדמה הטובה" סאגה על משפחת איכרים סינית. ספר טוב מאוד.

סיימתי את "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון" תיאור די מזעזע של חיי העניים, הנוודים ופושטי היד בשתי ערי הבירה.
לצפיה ב-'מלכוד 22 ספר מצוין לטעמי - אבל צריך להתחבר להומור שלו...'
מלכוד 22 ספר מצוין לטעמי - אבל צריך להתחבר להומור שלו...
21/10/2018 | 08:51
1
30
הבן שלי לא הצליח לקרוא אותו.
את "האדמה הטובה" קראתי לפני המון שנים. אני זוכר שאהבתי אבל לא בטוח שהיום אוהב אותו
לצפיה ב-'הוא ספר מוזר ביותר'
הוא ספר מוזר ביותר
31/10/2018 | 06:56
16
אני קוראת כל פרק בפני עצמו כמו סיפור קצר. בהחלט יש בפרקים קטעים גאוניים וקורעים מצחוק אבל אני לא מסוגלת לקרוא יותר מפרק ביום
לצפיה ב-'הפיתוי להיות מאושרים'
הפיתוי להיות מאושרים
19/10/2018 | 01:20
46
ספר של לורנצו מַרוֹנֶה, הוצ' כתר. תרגום עכשווי וקריא של יערית טאובר.
אנחנו מאמינים שהחיים לא נגמרים לעולם, ומאחורי הפינה יש תמיד איזה חידוש שישנה הכל. זה סוג של מִרמָה שאנחנו מרמים את עצמנו כדי שלא לכעוס על עצמנו יותר מדי בגלל כישלון, הזדמנות מוחמצת, רכבת שאיחרנו.
זהו אחד מהרהוריו של גיבור הספר, קשיש אלמן בן 77, המספר על חייו בעבר ובהווה. אבחנות יפות, פרקים הומוריסטיים ועצובים, דמויות מכמירות לב, בגידות והתאהבויות לא ממומשות, אהבות הנידונות לסיום טרגי, מערכות יחסים מנוכרים בתוך המשפחה  -  הכל מנקודת מבטו וממרומי שנותיו של הזקן. 
מרבית חייו עברו על הקשיש כשהוא נוגע-לא-נוגע בהם: בעבודותיו, במשברים, בבני משפחתו. יש בספר הרבה חומרים שמהם ניתן לרקוח יריעה רחבה, אבל הספר עבר עלי כמו שעברו החיים על גיבור הספר: נוגע-לא-נוגע.
בקיצור, "תפשת מרובה - לא תפשת". חבל.

לצפיה ב-'"משפט בוונציה" מאת רוברטה ריץ.'
"משפט בוונציה" מאת רוברטה ריץ.
19/10/2018 | 08:06
42
הספר הזה הוא החלק השלישי מתוך טרילוגיה.
הספר זורם ומעניין, אבל מעט פחות טוב מהשניים הראשונים.
לצפיה ב-'היה שבוע מוצלח ברובו'
היה שבוע מוצלח ברובו
19/10/2018 | 11:20
2
51
פתחתי עם "פנלופאה" המצוין של מרגרט אטווד, שמספר את הצד של פנלופה באודיסאה. 
אחריו קראתי את "טימות'י" מאת ורלין קליקנבורג. הספר מסופר מפיה של צבה בשם טימות'י, שהיתה מושא המחקר של גילברט וייט, כומר וחוקר טבע, במאה ה-18. רעיון נחמד, ביצוע לא.
הבא בתור היה ספר מקסים, "ג'ים הילד" מאת טוני ארלי, סיפור שנה בחייו של ילד בעיירה קטנה בצפון קרולינה בשנות השפל.
האחרון היה "ולא נותר אף אחד", האחרון עד כה בתרגומים החדשים של ספרי אגתה כריסטי. מוצלח, כמובן.

שבת שלום 
לצפיה ב-'תודה '
תודה
19/10/2018 | 14:19
1
51
קראתי את הדברים שכתבת על פנלופאה, והוספתי לרשימת הקריאה. מתאר לעצמי ש"פנלופאה" על משקל אודיסאוסאודיסאה, או אורסטסאורסטאה.
מהסקירה שלך עולה שמרגרט אטווד לא חטאה בפמיניזם לוחמני. [לפני שיתנפלו עלי: אני סבור שהפמיניזם הוא אחד השינויים החשובים וההכרחיים של תקופתנו. אבל לפעמים הוא גולש ללוחמנות שאינה דורשת בתוקף הראוי את הצדק והשוויון החוקיים והחברתיים, אלא שואפת גם לנקמה]. 
דמויות נשיות מהמיתולוגיה היוונית הועצמו כבר במחזאות הקלאסית (אייסכילוס, אוריפידס, סופוקלס), וכך עד ימינו ("נשי טרויה" בעיבוד של סארטר או "הנשים האבודות מטרויה" בעיבוד חנוך לוין, שזכיתי לראות השנה בביצוע הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין). אחרי קסנדרה (טוב) ומדיאה - קולות (טוב מאוד) של כריסטה וולף, יהיה מעניין לקרוא את פנלופאה.

לצפיה ב-'גם אני הבנתי כך את שם הספר'
גם אני הבנתי כך את שם הספר
19/10/2018 | 15:22
33
פנלופה אינה מבקשת נקמה. המשרתות אמנם מוסיפות להטריד את אודיסאוס, אבל פנלופה עצמה רק רוצה לחיות במנוחה ובשוויון.
תודה על האזכורים של יצירות מעניינות נוספות.
לצפיה ב-'סיימתי את "אל תוך הלילה" של אולפסון'
סיימתי את "אל תוך הלילה" של אולפסון
19/10/2018 | 14:13
1
58
ואת The Odd Women של גיסינג.
"אל תוך הלילה" ספר העוסק באדם בודד שמנסה לברוח מעברו ומעצמו בתפקידו כמשרת ראשי בטירה מבודדת של הרסט האקסצנטרי. הוא כותב מכתבים לאשתו שאותה ואת ילדיהם נטש לפני שנים רבות, ובהם הוא מעלה זיכרונות מעברם המשותף, מספר על חייו הנוכחיים ואף מסביר את סוד עזיבתו, אך אינו שולח אותם. זה ספר אווירה קודר הרווי בתיאורי טבע פיוטיים וסמליים, המתכתבים עם מצבו של הגיבור. ספר טוב, בסך הכל, במיוחד החלקים העוסקים בחיים בטירה. 
הרומן The Odd Women הוא קלאסיקה אנגלית ויקטוריאנית מרשימה ומפתיעה מסוף המאה ה-19. הכתיבה של גיסינג הרבה פחות אלגנטית בהשוואה לכתיבה של עמיתיו בני תקופתו או אלה שקדמו לו, אך מדובר בספר מודרני מאוד שבמידה רבה אקטואלי עד היום ומצטיין באפיון דמויות ותיאור עולמן הפנימי. הוא מספר את סיפוריהן של כמה נשים מאוד שונות זו מזה שהמשותף ביניהן הוא שאינן ממלאות, בין אם מאילוץ או מבחירה, את התפקיד שנחשב למקובל ומכובד עבור נשים באותה תקופה - להות אשת איש. הרומן עוסק בצורה מאוד ישירה, כנה ובוטה לזמנו במעמד האישה ובמצב בלתי אפשרי של התנגשות בין הציפיות למציאות בחיי נשים וגברים כאחד, בשל הסתירה שבין הנורמות המקובלות לבין הצרכים הרגשיים, המיניים והאינטלקטואליים, כמו גם האידאולוגיים, של הדמויות. כבר יש סממנים של מרד ושינוי, אך זה עדיין מעין מצב ביניים של חוסר ודאות וכאוס שבתוכו בלתי אפשרי לדמויות, גם השמרניות וגם הליברליות, למצוא את המשבצת המתאימה להן. גם אלה שמאמינות בשינוי וגם אלה המתנגדות לו מתקשות למצוא את האיזון בחייהן והדרך להגשים את השאיפות והאמונות שלהם בחייהן או להגיע לסיפוק רגשי. הספר אינטנסיבי מאוד ומאופיין בבלבול רב של הגיבורים (ובעיקר הגיבורות) ומאבקיהם עם עצמם ועם סביבתם, בניסיון למצוא את דרכם בתוך המציאות המסובכת והמרוכבת של תקופתם.
התחלתי את The Nest של Cynthia D'Aprix Sweeney. טרם החלטתי על ספר נוסף.
לצפיה ב-'התחלתי בסוף את "רות" של אליזבת גאסקל.'
התחלתי בסוף את "רות" של אליזבת גאסקל.
23/10/2018 | 10:26
24
כנראה אחד היותר חלשים שלה, אך עדיין טוב, ולא פחות חשוב - עוסק בנושא בעייתי לאותה תקופה של גורלה של נערה "מופקרת" שמתפתה לחיות עם גבר מחוץ למסגרת הנישואים. אלה הם הספרים שתרמו בהדרגה את חלקם לשינוי במעמד האישה וביחס אליה. נכון, הספר אולי עושה סוג של אידאליזציה של הנערה והנסיבות שהובילו אותה ליפול ברשת כדי לגרום לקורא לחבב אותה, להזדהות איתה ולרחם עליה למרות ה"נפילה המוסרית" שלה, אבל בהתחשב בתקופה שבה נכתב, ועוד על ידי אישה "מכובדת" - אי אפשר לצפות ליותר מזה. עדיין הגישה היא שזה מעשה פסול ולא מוסרי, אך מותר לרחם ולמצוא הצדקה, אולי אפילו להבין את הנסיבות, הרגשות והמניפולציות שהביאו נערה טובה, פשוטה, תמימה וטהורה כל כך לצעד שכזה. היא לא הבינה מה היא עושה וגם הייתה במצב נואש, אחרת בחיים לא הייתה נותנת לזה לקרות, חלילה. בשלב הבא כבר יבואו רומנים כמו The Odd Women של גיסינג או "טס לבית דרברוויל" של הארדי, שמתבטאים בנושא בצורה הרבה יותר ישירה, ריאליסטית ומורכבת, עם פחות שיפוטיות ומוסרנות ובלי חשש להציג את הפגמים האנושיים של הגיבורות שלהם שמא הקורא יפנה להן עורף. אך בלי הסופרים (ובעיקר הסופרות) שסללו להם את הדרך, לא בטוח בכלל שהיו כותבים את ספריהם כפי שכתבו, או שלא היה לוקח להם עוד זמן רב הרבה יותר להגיע לנקודה הזאת.
לצפיה ב-'האפיפיורית יוהנה - דונה וולפולק קרוס '
האפיפיורית יוהנה - דונה וולפולק קרוס
21/10/2018 | 08:31
35
ספר קליל יחסית וגם מרתק לטעמי
לצפיה ב-'שוב, Goddesses Never Age, מאת ד"ר כריסטיאן נורת'רופ'
שוב, Goddesses Never Age, מאת ד"ר כריסטיאן נורת'רופ
21/10/2018 | 10:48
24
בין שתי קריאות ספרות יפה. כולי עוז ועזוז לקראת הפרויקט שהכרזתי עליו בפני עצמי, להתלבש על ספרות איטלקית ולקרוא כמה עשרות ספרים בזמן הקרוב. אבל כרגיל, לאחר 3 קריאות אינטנסיביות אני צריכה הפסקה.
אז קוראת פרקים נבחרים מספרה של ד"ר נורת'רופ, שמתמקדת במה שהיא קוראת קודם כל The Causes of Health, אחריותנו שלנו ליצירת בריאות פיזית, נפשית ורוחנית כנקודת המוצא, במקום בזיהוי פתולוגיות. זה בעקבות מתקפת אוקטובר הוורוד והנחות היסוד שלו שלהן היא מתנגדת. משב רוח מרענן.
לצפיה ב-'כוכב עולה/ אביר מוקהרגי'
כוכב עולה/ אביר מוקהרגי
21/10/2018 | 16:54
35
בלש בהודו של אחרי מלחמת העולם הראשונה, לפני העצמאות. הספור קריא ובעיקר מענין כל ה"מסביב". היחס להודים, השחיתות והצביעות.
לצפיה ב-''
19/10/2018 | 15:15
8
70
בספרים היוצאים לאור לאחרונה נכנסו כללי כתיב חדשים (כנראה באישור האבשלוֹמקוֹרים של האקדמיה ללשון), ועיני נצרבות במילים כגון אחרי הצוהריים או למוחרת
א. למה נחוץ להפוך קמץ קטן לחולם מלא?
ב. זה צורם רק לי?

סליחה על ההטרדה, ושבת שלום.
לצפיה ב-'ואני חשבתי לתומי'
ואני חשבתי לתומי
19/10/2018 | 20:30
1
64
שזו שגיאת הגהה

לצפיה ב-'לא שגיאה כלל וכלל.'
לא שגיאה כלל וכלל.
19/10/2018 | 22:21
56
לצפיה ב-'אין לך מושג איזה בלאגן כללי הכתיב החדשים יוצרים'
אין לך מושג איזה בלאגן כללי הכתיב החדשים יוצרים
19/10/2018 | 21:12
5
57
בעבודה שלי, המחשב לא יודע איך "לאכול" אותם ואיך להתייחס לכללים הישנים (בין היתר, כי אנו בני האדם לא יודעים מה לעשות איתם), וצריך ללמד אותו הכול מחדש.
כן, אני מסכימה איתך שזה צורם ומוזר, אבל אני חושבת שזה בעיקר בגלל הרגל. דווקא יש לדעתי היגיון במרבית הכללים האלה, שהיה צריך לאמץ אותם כבר מזמן, ואז כבר מזמן היינו מתרגלים אליהם.
לצפיה ב-'את מרבית הבלגן אפשר היה למנוע'
את מרבית הבלגן אפשר היה למנוע
20/10/2018 | 01:57
4
54
שהרי כבר מזמן כותבים למשל מָגִינים (ולא מָגִנים), אופנה (אפנה), שיבולים (שיבלים), עימךָ (עמך), מותניים (ולא מתניים), ציפורים (ציפרים) ועוד, כי כך קורה בשפת הכתיבה של חיי היומיום. אף אחד לא כתב עד היום צוהריים או מוחרת, אז מדוע להנחית תקנות על שפה החיה בנוחות רבה ללא אילוץ וכפיה?

לצפיה ב-'אני כמובן מסכימה איתך,'
אני כמובן מסכימה איתך,
20/10/2018 | 10:20
3
40
אבל אני מניחה שהאקדמיה מנסה להוכיח שהיא רלוונטית ונחוצה, שהיא הקובעת והמובילה ולא רק נגררת ומכשירה בדיעבד מחוסר ברירה את העדפות הציבור. 
לצפיה ב-''
20/10/2018 | 14:01
2
31
לדעתי הפלת על האקדמיה תיק גדול מדי. ראשית משום ש"האקדמיה" אינה גוף מונוליטי אלא אנשים החלוקים פה ושם בדעותיהם, ושנית - בל נשכח שהם מתדיינים וממציאים מדי פעם חידושים לשוניים נאים והגיוניים הנכנסים לשימוש, לצד כאלה שאינם נקלטים בציבור ונעלמים.  
לצפיה ב-'ממש לא אמרתי שכל דבר שהאקדמיה עושה זה רע.'
ממש לא אמרתי שכל דבר שהאקדמיה עושה זה רע.
20/10/2018 | 22:39
1
38
וברור שהאנשים העובדים בה מונעים בראש וראשונה על ידי שיקולים כמו אהבת השפה העברית, אבל נראה לי גם טבעי שמדי פעם גוף כזה ירצה גם להוכיח את נחיצותו ואת כוחו, והתוצאה שיש גם החלטות שרירותיות וחסרות היגיון.זה בהחלט אנושי.
לצפיה ב-' "זה בהחלט אנושי", כדברייך.'
"זה בהחלט אנושי", כדברייך.
21/10/2018 | 09:56
11
לצפיה ב-'מחפש סיפור ממקראה ישנה מהיסודי'
מחפש סיפור ממקראה ישנה מהיסודי
19/10/2018 | 01:58
163
היי, מתנצל מראש אם זו לא הקומונה הנכונה, אבל אני מחפש סיפור שקראתי בתור ילד באחת המקראות הישנות האלה מהיסודי, האנתולוגיות האלה של שירים וסיפורים קצרים לקרוא בכתה.
למען האמת אני לא בטוח אם מדובר בסיפור קצר או באוסף פרקים\אנקדוטות מספר אחר, אבל כך או כך, זה מה שאני זוכר משם:
הסיפור מסופר מנקודת מבטו של ילד ממשפחה יהודית בגרמניה, לפני מלחה״ע II ואחרי חוקי נירנברג. מצוינות שם כמה קרובות משפחה שגרות אתו, אני לא זוכר פרטים לגביהן. הוא מספר על איך שאחת מהן מסבירה לו שאלהים ברא את האדם עם יד ימין שתבנה ותיצור, ועם יד שמאל שתודא שהיא ”לא תשתולל ולא תהרוס”. אך אבוי, את הגרמנים הוא ברא עם שתי ידים ימניות. הילד בתגובה אומר משהו בסגנון: ”יותר טוב משתי ידים שמאליות, זה מה שיש ליהודים ולכל החברים שלהם!”
אחרי זה הוא רואה חילים נאצים שצוחקים בזמן שהם מכריחים אברך לחתוך את הזקן של הרב שלו. האברך המסכן בוכה בזמן שהוא חותך ”בדחילו ורחימו” (משם למדתי את הביטוי הזה), והילד רק מחכה שיכה בנאצים ברק... עד שהוא רואה שכתוב על האבזם שלהם: ”גוֹט מיט אוּנְס!”
הוא רץ הביתה ומכריז: ”אני מודיע לך שאין אלהים, ואם יש – הוא גרמני!” אחת הקרובות שלו אומרת בתגובה: ”איך אתה מדבר...!” ואיכשהו זה מוביל לדיון בנוגע למה בהם מעיד שהם יהודים. מישהי אומרת: ”הפחד שלי. זה שאני מפחדת זה סימן שאני יהודיה.” הילד חושב על מה שהיא אמרה, ובסופו של דבר מגיע למסקנה ש”אם להיות יהודי זה לפחד כל הזמן אז אני לא רוצה להיות יהודי.”
יש שם קטע אחר שמדבר על איך ששתים מהקרובות שלו הולכות לחנות לכלי מוזיקה (וזה היה קשה בהרבה ממה שזה היה לפני שאסרו על יהודים לנסוע בחשמלית), אבל כשהן מגיעות בעלת החנות אמרה להן: ”גבירותי, אינכן רצויות כאן,” ומצביעה על שלט שאוסר על יהודים וכלבים להכנס.
אני זוכר יחסית הרבה מהסיפור (בהתחשב בזה שקראתי אותו בכתה ד׳ בערך) אבל לא מספיק, וגוגל לא ממש עוזר לי. הנחתי שאולי כאן יהיה מישהו שידע במה מדובר.
תודה מראש!
לצפיה ב-'סיימתי לקרוא את הספר'
סיימתי לקרוא את הספר
18/10/2018 | 01:20
1
64
נחירה פומבית
מאת דני סנדרסון
112 עמודים
מורכב ממספר סיפורים
רווי משחקי מילים
כנראה שהיה רצון טוב להצחיק , אבל זה היה מאכזב
בשביל להצחיק צריך הרבה יותר ממשחקי מילים,
פה ושם אולי העלה לי גיחוך קצת אך זה לא ספר ששווה להוציא עליו את זמן
יש מספיק ספרי הומור שהם באמת מצחיקים.
לצפיה ב-'יש מספיק ספרי הומור שהם באמת מצחיקים? '
יש מספיק ספרי הומור שהם באמת מצחיקים?
18/10/2018 | 09:11
38
לתחושתי, אנחנו חיים בתקופה שקשה מאד להצחיק בה בעזרת מלים, אולי בגלל שפע המלים שאנו מוצפים בהן ללא הפסק. בדיחות שהצחיקו בעבר, היום הן לכל היותר מעלות חיוך ומילות הערכה. כן, שנון, שנון מאד.  
אני לא זוכר מתי לאחרונה צחקתי מספר.
הפעם האחרונה שצחקתי מסדרת טלביזיה הייתה בצפיה בסדרה "רמזור", שההומור שלה הוא ברובו לא מילולי.
לצפיה ב-'אשמח לקנות את הספר הזה ממי שמוכן למכור'
אשמח לקנות את הספר הזה ממי שמוכן למכור
17/10/2018 | 15:49
3
86
לצפיה ב-'קניתי '
קניתי
17/10/2018 | 16:55
13
לצפיה ב-'מצופה אכזבה. ספר מיושן וכבר לא מעניין.'
מצופה אכזבה. ספר מיושן וכבר לא מעניין.
18/10/2018 | 19:07
1
18
לצפיה ב-'צפויה, כמובן.'
צפויה, כמובן.
19/10/2018 | 08:59
8
לצפיה ב-'טס ללונדון עוד מספר חודשים. ספרים מומלצים להכנס לרוח המקום?'
טס ללונדון עוד מספר חודשים. ספרים מומלצים להכנס לרוח המקום?
16/10/2018 | 00:04
9
37
מה אני אוהב?
היסטוריה ומלחמת העולם ה-2 בקונטקסט הנכון יכול מאוד להתאים.
קלסיקות למינהן (בין שתי ערים?). 
מדע בדיוני (לא הומוריסטי), אבל אני מבין שזה far fetched :)

אשמח להמלצות :)
לצפיה ב-'ספרים המתרחשים לפחות ברובם בלונדון:'
ספרים המתרחשים לפחות ברובם בלונדון:
16/10/2018 | 07:51
5
72
"שבת" של איאן מקיואן (טוב מאוד)
"ההגדה לבית פורסיית" של ג'ון גולסוורתי (נפלא)
"אוליבר טוויסט", "תקוות גדולות", "דיויד קופרפילד" ועוד של דיקנס (נפלא)
סיפורי שרלוק הולמס של קונן דויל (נפלא)
"תמונתו של דוריאן גריי" של אוסקר ויילד (גאוני)
"פסוקי השטן" של סלמן רושדי (טוב)
"יריד ההבלים" של ויליאם מייקפיס תאקרי (טוב מאוד)
"גברת דאלוויי" של וירג'יניה וולף (טוב מאוד)
"מול פלנדרס" של דניאל דפו (טוב מאוד)
"דרקולה" של בראם סטוקר (אימה - טוב)
"עולם חדש מופלא" של האקסלי (דיסטופיה - טוב מאוד) 
"שפר הלילה של מייקל קוקס (מתח ויקטוריאני - לא רע)
לצפיה ב-'תיקון: "פשר הלילה"'
תיקון: "פשר הלילה"
16/10/2018 | 20:58
18
לצפיה ב-'שבת הוא נפיחה, במקרה הטוב.'
שבת הוא נפיחה, במקרה הטוב.
17/10/2018 | 15:44
3
41
תמונתו של דוריאן גריי מלהג עצמו לדעת.
מול פלנדרס בלי קריא.
עולם חדש מופלא זה לא ספרות.
פשר הלילה מקסים.
דרקולה מיושן, אבל באמת טוב.
לצפיה ב-'לטעמך, לא לטעמי.'
לטעמך, לא לטעמי.
17/10/2018 | 19:15
14
לצפיה ב-'דרקולה זה לא רומניה?'
דרקולה זה לא רומניה?
19/10/2018 | 09:35
1
19
למה הכוונה מלהג עצמו לדעת?
לצפיה ב-'"דרקולה" מתרחש ברובו באנגליה, אך יש חלקים גם בטרנסילבניה.'
"דרקולה" מתרחש ברובו באנגליה, אך יש חלקים גם בטרנסילבניה.
19/10/2018 | 13:13
5
לצפיה ב-'ואם כבר, יש כמה שירים נפלאים שיכולים להכניס לאווירה:'
ואם כבר, יש כמה שירים נפלאים שיכולים להכניס לאווירה:
16/10/2018 | 08:40
42
לצפיה ב-'"חיים ועוד חיים" מאת קייט אטקינסון'
"חיים ועוד חיים" מאת קייט אטקינסון
16/10/2018 | 12:09
35
אם אתה מוכן למבנה ספר שונה מהרגיל. הכתיבה עצמה, כרגיל, דבש.
לצפיה ב-'רחוב צ'רינג קרוס 84'
רחוב צ'רינג קרוס 84
20/10/2018 | 21:14
20
ספר צנוע ונחמד שבנוי ממכתבים בין אשה אמריקאית שאוהבת ספרים ישנים וגבר אנגלי שעובד בחנות ספרים בלונדון שמתמחה בספרים ישנים ומיוחדים. עוסק בתקופה של אחרי מלחמת העולם השנייה.
לצפיה ב-'מכתבים אל לוקיליוס - סנקה'
מכתבים אל לוקיליוס - סנקה
15/10/2018 | 20:19
4
34
סיימתי לקרוא את הכרך הראשון של מכתבי סנקה, בתרגום המוער והמואר של דבורה גילולה. הכרך השני טרם ראה אור, ויש למה להמתין.
מכתבים אלה עוסקים במגוון עצום של נושאים ברוח הפילוסופיה הסטואית המאוחרת. הסטואיקה - אם לתמצת זאת למינימום ההכרחי - תפקידה לחנך את האדם לחיות עפ"י הטבע, להסכין עם ההכרח תוך שליטה עצמית מודעת ומבוקרת.
זאת לא פילוסופיה במובנה המודרני, כי אם חינוך לדרך חיים פרקטית, "פילוסופיה מעשית". צורת המכתבים היא אידאלית להעביר את המסרים הללו. הם קריאים, אנושיים, ואינם דורשים העמקה בפילוסופיה מופשטת.
סנקה מזכיר גם זרמים אחרים השונים מהסטואיקה אבל אינו מתפלמס איתם, כיאה לאדם המבין שאין לו חזקה מוחלטת על האמת כולה - דרך חניכה מעולה שהרבה מורים "רוחניים" שוכחים.
בהחלט מומלץ ומגרה חשיבה.
אם ואיך לממש זאת בחיי היומיום, זאת כבר שאלה אחרת...

לצפיה ב-'תודה! אולי אגיע לזה פעם'
תודה! אולי אגיע לזה פעם
16/10/2018 | 08:59
3
18
אף על פי שאני פחות נמשכת לספרי הוראה וחניכה מהסוג הזה (כלומר כשהחניכה מכוונת כלפי הקורא).
לצפיה ב-'לא מדובר בספר חניכה או הוראה כמקובל.'
לא מדובר בספר חניכה או הוראה כמקובל.
16/10/2018 | 20:00
2
18
עבור חלק נכבד מהפילוסופים הרומיים, הפילוסופיה היתה עיסוק בחיים הראויים עצמם. (כמו שרמזתי כאן למטה תחת הכותרת פילוסופיה קאמרית).
אחדים בחרו שדבריהם יופיעו בצורת שיחות (אפיקטטוס למשל), אחרים כיומן-הרהורים (מרקוס אורליוס), איגרות לאנשים ספציפיים (אפיקורוס), נאומים, אפוריזמים, פולמוסים וכו'.
המכתבים של סנקה יתכן שלא נכתבו כלל לאדם ספציפי. כל מכתב מוקדש ברובו לנושא מסויים, כתיבת המכתב מקבלת נופך אישי, ולקורא יש תחושה שהדברים מכוונים אליו.
חשוב להזכיר שהפילוסופיה הזאת - עיקרה היא בחייהם עצמם. תלמידיהם ראו במו עיניהם כיצד המורה מממש הלכה למעשה את דרכו הפילוסופית בחיי היומיום.
לצפיה ב-'הבנתי שזה לא "כמקובל", ולכן אמרתי שיש סיכוי שאקרא.'
הבנתי שזה לא "כמקובל", ולכן אמרתי שיש סיכוי שאקרא.
16/10/2018 | 20:55
1
6
לצפיה ב-''
16/10/2018 | 22:17
1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ