לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
39163,916 עוקבים אודות עסקים

פורום שמאות מקרקעין

הפורום מתרכז בנושאים הבאים - תכנון ובניה: איחוד וחלוקה, טבלאות איזון, שינוי יעוד קרקע, שימוש חורג והקלות. מיסוי נדל"ן: היטלי השבחה, מס שבח, תשלומים לרשות מקרקעי ישראל. תביעות: פיצויי הפקעות, ירידת ערך (לפי סע' 197). הערכות שווי לבנקים ועוד. מנהל הפורום, גלעד המאירי, כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין בעל ותק של למעלה מ-20 שנים, מרצה ומרכז אקדמי בבית הספר למנהל עסקים באונ' "בר-אילן" בקורס להשקעות, יזמות וניהול נדל"ן, במסלול תואר שני M.B.A לרואי חשבון. גלעד המאירי משמש כמנכ"ל קבוצת אהוד המאירי ושות' שנוסדה בשנת 1971 ונמנית על אחת מפירמות שמאות המקרקעין ויעוץ הנדל"ן הותיקות והמובילות בישראל.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שמאות מקרקעין

הפורום מתרכז בנושאים הבאים - תכנון ובניה: איחוד וחלוקה, טבלאות איזון, שינוי יעוד קרקע, שימוש חורג והקלות. מיסוי נדל"ן: היטלי השבחה, מס שבח, תשלומים לרשות מקרקעי ישראל. תביעות: פיצויי הפקעות, ירידת ערך (לפי סע' 197). הערכות שווי לבנקים ועוד. מנהל הפורום, גלעד המאירי, כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין בעל ותק של למעלה מ-20 שנים, מרצה ומרכז אקדמי בבית הספר למנהל עסקים באונ' "בר-אילן" בקורס להשקעות, יזמות וניהול נדל"ן, במסלול תואר שני M.B.A לרואי חשבון. גלעד המאירי משמש כמנכ"ל קבוצת אהוד המאירי ושות' שנוסדה בשנת 1971 ונמנית על אחת מפירמות שמאות המקרקעין ויעוץ הנדל"ן הותיקות והמובילות בישראל.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
פורום זה עוסק בנדל"ן בכלל ושמאות מקרקעין בפרט וכולל מאמרים, סרטונים ותכנים רבים לטובת הציבור הרחב. אנו עושים מאמץ לתת מידע רלבנטי ומדוייק, ככול שניתן, במגבלות הנובעות מהפלטפורמה. יחד עם זאת, אין במידע שבמאמרים, בסרטונים, בשיחות, בקישורים וכו' או בכל חלק מהם כדי להוות ייעוץ משפטי או ייעוץ אחר או המלצה או חוות דעת מכל סוג שהוא. הפורום ומנהליו אינם נושאים באחריות כלשהי בכל הקשור למידע המתפרסם בפורום, תוכנו, נכונותו, אמינותו, דיוקו, שלמותו, תאימותו, עדכנותו, משמעויותיו והשלכותיו. האחריות בעשיית שימוש במידע המצוי בפורום, בכל חלק ממנו, היא על המשתמש בלבד ועליו לקבל עצה מקצועית מגורם מוסמך לפני נקיטה בכל פעולה או מחדל המסתמכים על המצוי בפורום.
המשך >>

לצפיה ב-'איך לשלם פחות היטל השבחה '
איך לשלם פחות היטל השבחה
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2019 | 09:54
שלום לכל הגולשים ,איך סדר פעולות נכון בעת הגשת היתר בניה, יכול להביא לתשלום היטל השבחה מופחת ואפילו למנוע אותו לחלוטין!

בערר 12/13 אלון דיסקין נ' הוועדה המקומית לתכנון ובניה ירושלים, נקבע כי "עצם העובדה שסדר פעולות שונה מניב תוצאה שונה מבחינת מיסוי בכלל ומבחינת היטל השבחה בפרט אינו זר למשפט הישראלי, כך שבמקרים רבים תוצאה סופית זהה תוליד חיוב אחר לגמרי במס וזאת לאור הדרך השונה שננקטה על מנת להגיע לאותה תוצאה".

במאמר זה נציג כיצד ניתן ליישם את החלטת ועדת הערר במקרים מסויימים של בקשה להיתר ולהמנע מתשלום היטל השבחה.

לצפיה ב-'מעלית ובנייה על הגג המשותף'
מעלית ובנייה על הגג המשותף
07/09/2019 | 07:45
1
2
בנין 3 קומות בחיפה ללא ק. קרקע. מה אחוז ההשתתפות לקומה המקובל בהוצאות ההתקנה? האם בשיטה של שמאי יש יתרון או חיסרון לקומה ה3 בקביעת גובה התשלום? אחד השכנים הביא אחוז "מקובל" כהגדרתו של 50/33/17.
שאלה נוספת: אני בקומה 3 ורוצה להוסיף ממד. שני שכנים מתחתי לא מעוניינים כרגע, ובגלל שצריך ש70% מקירות הממד יהיו מחוברים לקרקע, אני בודק את האפשרות לבנות על הגג המשותף, בהנחה שהדבר אפשרי. האם גם במקרה כזה יש לשלם לשכנים על השימוש בגג? איך נקבע התשלום?

לצפיה ב-'מעלית ובנייה על הגג המשותף'
מעלית ובנייה על הגג המשותף
( לעמוד שלי בתפוז )
07/09/2019 | 21:32
2
הי, לגבי המעלית, עפ"י חוק המקרקעין החלוקה של הוצאות הבניה צריכה להתחלק בין כל השכנים שמסכימים להקים את המעלית באופן יחסי לשטחי הדירות שלהם, ללא כל קשר לקומה! ניתן להסכין על חלוקה אחרת ואין מקובלות קבועה. יחד עם זאת, ההצעה של 50/33/17 נראית הגיונית מבחינה כלכלית בהתחשב במידת התרומה של המעלית לכל קומה.
לגבי בניה על הגג, עפ"י החוק זכויות הבניה על הגג שייכות לכל הדיירים לפי חלקם ברכוש המשותף, כך שניצול בניה דורש את הסכמתם וגם הגיוני כי תנתן להם תמורה עבור זה. גובה התמורה הוא כבר נושא למו"מ כאשר צריך להביא בחשבון כי מצד אחד הזכויות הללו שווית לא מעט למי שבונה אותם (לך) ואין לך אלטרנטיבה אחרת לרכוש ממישהו אחר, אבל מצד שני גם לדיירים אין מה לעשות עם הזכויות הללו ואין להם אפשרות למכור אותן, אלא לבעלים בקומה העליונה. בגדול זה סוג של מצב של "זה נהנה וזה אינו חסר" ולרוב מגיעים להסכמה כי עבור קבלת זכויות הבניה, הבעלים יתן תמורה מסויימת לשאר הבנין, למשל ישקיע בלובי, בגינה וכדו' בסכום שהוא פחות משווי זכויות הבניה.  
לצפיה ב-'הערכת קרקע'
הערכת קרקע
07/09/2019 | 21:18
6
ע"פ מה מתבצעת קביעת השמאי לגבי מספר דירות שעלי לקבל במסגרת פינוי בינוי   בבית פרטי ? האם ע"פ חלקת האדמה  ? או לפי  מספר הדירות שהקבלן בונה  וכן גובה הדירות?
בנוסף נאמר לנו ע"י עורך דין לגבי הבניה מגובה מסויים והלאה הקבלן מפסיד בבניה נוספת לגובה האם נכון הדבר?

לצפיה ב-'מגזין מקצועי חודשי מעניין בנושא נדל"ן'
מגזין מקצועי חודשי מעניין בנושא נדל"ן
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2019 | 10:14
2
אני מזמין את כולכם להיכנס ולקרוא את המגזין המקצועי החודשי שלי בנושא נדל"ן.
המגזין כולל מאמרים, טיפים, והרבה רעיונות מוצלחים שכל מי שעוסק בנדל"ן כדאי שידע ויכיר.

לקריאת המגזין יש ללחוץ על הקישור המצורף ...
לצפיה ב-'אהוד המאירי מסביר על זכויות בחוזה חכירה'
אהוד המאירי מסביר על זכויות בחוזה חכירה
( לעמוד שלי בתפוז )
21/08/2019 | 14:00
6
לצפיה ב-'ביצוע שמאות'
ביצוע שמאות
12/08/2019 | 21:21
1
12
שלום, אשמח להתייעצות מקצועית בתחום השמאות. ברשותי דירה בבניין משותף, כאשר רכשתי את הדירה לפני כ 9 שנים לא קיבלתי מהמוכרים את תשריטי המכר. כיום להבנתי הבנקים דורשים מהשמאים זיהוי הנכס באמצעות תשריטי מכר בלבד. בנתיים הקבלן פשט את הרכב ומונתה חברה משכנת. לדברי החברה הארכיון שלה נשרף ואין ברשותם את תשריטי המכר המקוריים של הדירה. ניסיתי למצוא כל מיני פתרונות מול ממ"י- יש להם רק את תשריטי העמדת הבניינים. בדקתי מול העירייה ויש להם רק את הגרמושקה. בדקתי מול מספר שמאים ואף אחד לא מוכר לבצע את השמאות לא תשריטי המכר. בפועל רני המצא במצב של חוסר אונים- ללא השמאות איני יכול לשעבד/ למכור את הנכס. אשמח להמלצות ופתרון לנושא. תודה רבה!
לצפיה ב-'ביצוע שומה ללא תשריטי חוזה המכר'
ביצוע שומה ללא תשריטי חוזה המכר
( לעמוד שלי בתפוז )
13/08/2019 | 00:54
7
הי מישאל, ראשית, העדר תשריטי המכר זו בעיה לא רק בקשר לבנק אלא למעשה אין לך כרגע שום מסמך שמעיד שהדירה הספציפית היא שלך. בסופו של דבר יצטרכו לפתור את זה והחברה המשכנת תצטרך להכין תשריטים חדשים ולפעול בכל הדברים המשפטיות הרלבנטיות כדי להסדיר את הרישום שלך ושל יתר הדיירים בצורה ראוייה, בספרי החברה ולבסוף בטאבו. עד שזה יקרה... בעיה לא פשוטה. אני מציע שהבנקאי שמלווה אותך במתן ההלוואה יפנה למחלקת השמאות אצלם בבנק ויבקש הנחייה מהשמאי הראשי של הבנק. מצד אחד הבנק מעוניין לתת לך אשראי ומצד שני יש לו בעיה עם שעבוד הנכס - תן לבנק לנסות לפתור את הבעיה. יתכן שימצאו פתרון משפטי מסויים.
לצפיה ב-'איך לשלם פחות מס שבח בעסקת קומבינציה.'
איך לשלם פחות מס שבח בעסקת קומבינציה.
( לעמוד שלי בתפוז )
08/08/2019 | 08:48
4

שלום לכל הגולשים ,תיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין, שכבר נכנס לתוקף לפני מספר שנים, יצר שינויים וחידושים רבים בנושא מס שבח. 
לרבים נדמה שבאופן כללי הוא הכביד את נטל המס על משקיעי נדל"ן. 
למשל, במסגרת תיקון זה בוטל הפטור ממס שבח למכירת דירה אחת כל 4 שנים. יחד עם זאת, בחוק נקבעו גם סעיפים חדשים שדווקא מקטינים בצורה ניכרת את גובה המס במקרים מסויימים...

במאמר זה, אנו רוצים להפנות את תשומת הלב, לאחד הסעיפים בחוק שנוגע לאופן חישוב מס השבח במסגרת של עסקת קומבינציה. 
חשוב מאוד להבין את כוונת הסעיף בחוק ואת ההזדמנויות שהוא יצר, בכדי להימנע מתשלום מס מיותר... 

לצפיה ב-'אדמה פרטית רשומה בטאבו'
אדמה פרטית רשומה בטאבו
06/08/2019 | 19:45
10
שלום
ברשותי אדמה בגודל של דונם באזור חרבת חורה שליד ערד. איך אדע אם המחיר המציעים לי עבורה ריאלי?
לצפיה ב-'היטל השבחה- כאשר יש התנגדות שכנים'
היטל השבחה- כאשר יש התנגדות שכנים
02/08/2019 | 17:51
2
13
שלום רב.
בשכונה שלנו יש מזה 4 שנים תוכנית להריסה ובניה, תוכנית שקידמה העיריה למרות התנגדיות רבות.
אנחנו גרים בבית עם 4 דיירים. משמע צריך הסכמת כולם עבור היתר הבניה.
שכנה אחת לא מוכנה בשום פנים,ודירה נוספת בבעלות 6 יורשים החלוקים בדעתם הרבה שנים.
אין סיכוי באופק לממש את התוכנית.
משום כך אני רוצה למכור את דירתי , במחיר שלא משקף את התוכנית.
אבל יש לנו היטל השבחה ( דירה כמו שלי קיבלה היטל של 500,000 ש"ח ) .
1.  האם ניתן לדרוש הנחה נוספת עקב סירוב השכנים ולאור זה שזה בנין קטן ?
2. תוקף התוכנית  מסתיים עוד 6 שנים. האם זה גם משפיע על ההיטל ?  
תודה
לצפיה ב-'היטל השבחה- כאשר יש התנגדות שכנים'
היטל השבחה- כאשר יש התנגדות שכנים
( לעמוד שלי בתפוז )
04/08/2019 | 00:36
1
6
הי, לא ניתן לדרוש "הנחה" אלא כל הטענות שהעלית הן חלק מהטיעונים שניתן וראוי לטעון במסגרת הגשת ערעור על שומת היטל ההשבחה (בד"כ במסגרת של הליך שמאות מכרעת) - הן התנגדות השכנים, הן מועד סיום התכנית הצפוי והן מחיר העסקה מהווים כולם פרמטרים רלבטים לצורך קביעת גובה ההיטל וככול שלא יובאו בחשבון כראוי ע"י העיריה, אזי ניתן להציף הכל בפפני שמאי מכריע.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
04/08/2019 | 10:33
1
( לעמוד שלי בתפוז )
01/08/2019 | 12:35
7
המגזין כולל מאמרים, טיפים, והרבה רעיונות מוצלחים שכל מי שעוסק בנדל"ן כדאי שידע ויכיר.

לקריאת המגזין יש ללחוץ על הקישור המצורף ...

לצפיה ב-'מדוע לא עונים לי???'
מדוע לא עונים לי???
20/07/2019 | 21:05
47
.
לצפיה ב-'אהוד המאירי מסביר על זכויות דייר מוגן'
אהוד המאירי מסביר על זכויות דייר מוגן
( לעמוד שלי בתפוז )
17/07/2019 | 11:14
4
לצפיה ב-'דירה פרטית'
דירה פרטית
15/07/2019 | 16:35
18
לגבי דירה פרטית פינוי בינוי הקבלן מעוניין לבנות גובה 25 קומות על שטח 500 מ"מ .
לשאלתי: ע"פ מה ניתן לנו לקבל מספר דירות? שטח האדמה או דירות שהקבלן בונה לגובה? וכמה מספר דירות עלינו לקבל על בניה בשטח כזה?
בנוסף נאמר לנו ע"י עורך דין לגבי הבניה מגובה מסויים והלאה הקבלן מפסיד בבניה נוספת לגובה האם נכון הדבר?
אשמח לתשובות לשאלותי  תודה רבה
לצפיה ב-'שינוי יעוד קרקע חקלאית במסגרת תכנית איחוד וחלוקה מחדש '
שינוי יעוד קרקע חקלאית במסגרת תכנית איחוד וחלוקה מחדש
( לעמוד שלי בתפוז )
08/07/2019 | 11:16
6

שלום לכל הגולשים ,השקעה בקרקעות חקלאיות עם פוטנציאל לשינוי יעוד לבניה מסקרנת אנשים רבים. הרעיון של רכישת קרקע במחיר זול ובתוך כמה שנים להנות מעליית ערך של מאות אחוזים, מצית את הדימיון... 
אבל, אחד הדברים שמטרידים חלק גדול מאותם בעלי קרקעות הוא: כיצד יחלקו בעתיד את זכויות הבניה במתחם שבו הם נמצאים? האם כל בעלי הקרקעות החקלאיות יקבלו הקצאה באופן פרופורציוני לשטח שלהם או שלא בהכרח...?

וזה נושא המאמר הפותח:
שינוי יעוד קרקע חקלאית, מתבצע בד"כ במסגרת של תכנית הכוללת איחוד וחלוקה מחדש - רפרצלציה.
בהליך זה, נערכות טבלאות איזון ע"י שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית שבהן נקבע אילו מגרשים ספציפים ישוייכו לכל אחד מבעלי הקרקע שנכללים בתכנית.
במאמר זה, נדון בהיבט מסויים עקרוני המצריך בדיקה  - כדאי לקרוא את הדברים היטב, להפנים וליישם בעתיד בבואכם לבחון טבלת הקצאות ו... להרוויח ככה הרבה יותר כסף !
לצפיה ב-'שווי מקרקעין עם התר בניה'
שווי מקרקעין עם התר בניה
07/07/2019 | 07:15
1
16
אנו 10 בעלי קרקע שהגשנו תכנית לוועדה המקומית להיתר, מאחר ואנו בדרך לפירוק שיתוף, האם שווי המכירה יהיה גבוה יותר עם היתר בנייה, או שאין לדבר משמעות לאור מסי שבח שיש לשלם בכל מקרה,
תודה להתייחסותכם
לצפיה ב-'שווי מכירה גבוה יותר עם היתר בניה'
שווי מכירה גבוה יותר עם היתר בניה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/07/2019 | 01:30
6

הי, ככלל תמיד מכירה של נכס עם היתר יביא תמורה גבוהה יותר בעסקה.
מי שרוכש קרקע שניתן כבר היתר בניה עליה, חוסך לעצמו בד"כ כשנה של עבודה ויכול מיידית להתחיל לבנות פרוייקט ולהרוויח מהר יותר – וזמן וטרחה שווים כסף...
יחד עם זאת, הדבר מותנה בכך שהיתר הבניה שניתן מהווה אכן ניצול מקובל וטוב של תכנון הפרוייקט שאכן קולע לטעמו של הקונה – אם הקונה סבור שהתכנון לא טוב מספיק, הוא ירצה לבצע שינויים בהיתר, והאפקטיביות שלו תהייה פחותה יותר. אך לדעתי עדין ביצוע שינויים על גבי היתר קיים יהיו קלים יותר ולכן עדין מחיר העסקה יהא גבוה יותר לעומת מכירה ללא היתר.
לא הבנתי את כוונתך לגבי מס שבח.
אם אתה מתכוון למס שבח שמשולם לרשות המיסים, אזי ככול שמחיר העסקה יהיה גבוה יותר, כך המס יגדל, אבל עדין תמיד ישאר עודף מעבר למס – שיעור המס יכול לנוע בעקרון בין 25% לכ-40% (תלוי בנסיבות המקרה) אבל עדין זה מותיר "רווח" לאחר מס של 75% - 60% כך שזה משתלם.
אם אתה מתכוון ל"היטל השבחה" שמשולם לועדה המקומית לתכנון ובניה, אזי הוא משולם עבור התב"ע שהגדירה את זכויות הבניה ולא עבור ההיתר. בין אם תוציאו היתר ובין אם לאו, ידרש לתשלום אותו סכום (!) אם לא תוציאו היתר, אז ההיטל ידרש לתשלום בעת המכירה ואם תוציאו היתר אז הוא ידרש לפני כן, בעת מתן ההיתר. אבל בכל מקרה מדובר בעקרון באותו סכום. ובכל מקרה, גם אם בעקבות הוצאת היתר תמכרו את הנכס במחיר גבוה יותר, זה לא אמור להשפיע כלל על היטל ההשבחה שאינו נגזר בכלל ממחיר העסקה.
יחד עם זאת, אם תבקשו במסגרת ההיתר גם "הקלות" "שימושים חורגים" וכדו' אז ידרש בגינם היטל השבחה נוסף – אך גם כאן זה משתלם, כי ההיטל הוא 50% משווי השטחים הנוספים שתבקשו כהקלות. כך, שבכל מקרה אתם מרוויחים 50%. לעומת זאת, אם תמכרו ללא היתר וללא קבלת הקלות, סביר להניח שהקונה לא ישלם לכם סכום מהותי (אם בכלל) עבור ה"פוטנציאל" שיש לו לבקש הקלה בעצמו בעתיד.
לצפיה ב-'סגירת חדר ללא תקרה עם גג בטון - הטל השבחה'
סגירת חדר ללא תקרה עם גג בטון - הטל השבחה
05/07/2019 | 21:51
2
70
שלום

ברשותי דירת גג בתל אביב שיש בה חדר בצד הבנין שאין לו תקרה,מעין מרפסת
פנימית.
אני מעונין לסגור את החדר הנ"ל עם תקרת בטון, החדר גודלו כ 20 מ"ר (3X6 בערך).

1) דירה בצפון הישן של ת"א והמחיר למ"ר הוא 50,000 ש"ח .

2) הדירה אומנם דירת מגורים אבל מושכרת,אני אינני גר בה,אינני יודע אם זה פרט
חשוב,אולי מבחינת העיריה הנתון חשוב לצורך מס שבח ,הבנתי מקריאה באינטרנט
שהפטור הוא עד 140 מ"ר ורק למי שמתגורר בנכס ואם הנכס מושכר אז אין פטור.

3) השטח הסגור (ללא מרפסות) של הדירה הנוכחי קטן מ 120 על פי נסח הטאבו
אבל אני לא בטוח מה הם הכללים בקביעת שטח,אני יודע בוודאות רק שטח כללי
של דירה+מרפסות (כולל עובי בלוק) .
שטח קומה -170 מ"ר,מרפסת קידמית 25 מ"ר,החדר שאני מעונין לסגור כ 20 מ"ר,
כלומר השטח הנוכחי הסגור הוא כ 125 מ"ר (מדידה כוללת עובי בלוק).

שאלות:

1)אני מניח שהדבר כרוך בהיטל השבחה מצד העיריה,בכמה בערך מדובר?
ניסיתי להעריך בעצמי על פי מה שראיתי באינטרנט - שווי נוכחי של מרפסת 
הוא חצי משווי מ"ר בנוי,כלומר ההשבחה היא 25,000 ש"ח למ"ר והיטל ההשבחה
הוא 50% , כלומר אדרש לשלם 12,500 ש"ח למ"ר היטל השבחה (לא כללתי
עלויות בניית גג גם כי קטנות יחסית  וגם כי לא ידועות לי כרגע,אני מניח כ 1000
ש"ח למ"ר),זה המון,אני מאוד מקווה שאני טועה,האם מישהו יכול לתת מושג מהו
סדר הגודל של היטל ההשבחה במקרה כזה ?

2)האם המהנדס/אדריכל (אדריכל מספיק ?) שיגיש את התוכנית לעיריה
ידע לאמר יותר לגבי סדר הגודל של ההיטל ?

אודה לכל מי שיוסיף מידע או שיקול כי פשוט אין לי עם מי להתיעץ.

תודה

לצפיה ב-'היטל השבחה על סגירת חדר על הגג'
היטל השבחה על סגירת חדר על הגג
( לעמוד שלי בתפוז )
14/07/2019 | 01:37
1
7
הי, קודם כל צריך לבדוק אם בכלל יש לך זכויות בניה לסגירת החדר הנוסף.
ככול שיש עוד זכויות בניה, הן נובעות מבכניות בנין עיר קודמות שאושרו בד"כ לפני מספר שנים לא קטן. היטל ההשבחה יחושב לפי התכנית הרלבנטית והוא מחושב עפ"י ערכי הנדל"ן במועד אישור התב"ע, כלומר לפי רמת המחירים בעבר לפני מספר שנים (לעיתים שנים רבות אחורה). זה יותר היטל נמוך יחסית במונחים ריאליים ולא כפי שחישבת. יתרה מכך, אם מדובר בתב"ע שאושרה לפני שרכשת את הדירה, אז לא תדרש לשלם היטל בכלל!
יחד עם זאת, יתכן שהדרך היחידה לסגור את החדר הוא באמצעות מתן זכויות בניה חדשות במסגרת הליך של "הקלה" ואז ההיטל יהיה לפי ערכי השוק כיום.
הדבר דורש בדיקה פרטנית ספציפית של המקרה שלך ואין כאן שום "כלל". שמאי מקרקעין מנוסה יוכל לעזור לך. אדריכל לא יוכל לסייע באמדן ההיטל בכלל, אבל יתכן שיוכל כן לסייע לך להבין מהו המקור החוקי שלפיו ינתנו  זכויות הבניה (כלומר מתוקך איזו תב"ע בעבר או מהקלה).
לצפיה ב-'תודה'
תודה
14/07/2019 | 11:33
1
לצפיה ב-'שמאות דירה'
שמאות דירה
04/07/2019 | 11:49
1
16
אני ואחי קיבלנו זכות בדירה על פי צוואה. החלק שלי 75 אחוז ושל אחי 25 אחוז. הדירה תשאר אצלי. האם עלי לשלם לו רבע של מחיר שמאי של הדירה או שיש מחיר אחר לרבע דירה, כי אף אחד לא יקנה רבע דירה. אשמח לתגובה.  
לצפיה ב-'שווי של רבע דירה'
שווי של רבע דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/07/2019 | 01:41
7
הי, תיאורטית, אכן אף אחד לא יקנה רק רבע דירה ואם כן אז בודאי שמחיר מופחת מאוד. יחד עם זאת, בהחלט ראוי שתשלם לאחיך פשוט רבע מתוך שווי כלל הדירה בלי שום הפחתה. למעשה, אלמלא תרכוש את הרבע מאחיך, תהייה לו עילה לדרוש את "פירוק השיתוף" מבית המשפט ואז בית המשפט יכריח את שניכם למכור את כל הדירה לצד ג'. במצב שכזה ברור שאחיך יקבל רבע מתוך שווי הדירה מאותו קונה עתידי ואת תקבל 3/4 ולא תהייה שום הפחתה. כמו"כ לך תהייה במקרה כזה זכות לתת הצעה נגדית להצעה של הקונה ובסופו של דבר אם תרצה לשמור את הדירה לעצמך אז "תשלם" לעצמך 3/4 ולאחיך את ה- 1/4 בלי שום הפחתה, בדיוק כמו שהקונה האחר היה עושה. 
בקיצור - תשלום לו רבע, בלי שום הפחתות...
לצפיה ב-'חישוב היטל שומה לפי חוק פיצול דירות'
חישוב היטל שומה לפי חוק פיצול דירות
03/07/2019 | 11:18
1
16
אשמח מאוד לעזרתכם. קיבלתי אישור לפיצול יחידת דיור צמודת קרקע ע"י הפיכת המרתף שנשב שטח שירות לשטח עיקרי. ע"פ חוק השעה (תקנה 117) יש פירוט על חישוב היטל השבחה של 34% ואמורים לשלם רק מחצית בעת קבלת ההיתר. מה ההתייחסות לשטח שירות שהופך לשטח עיקרי? השומה שקיבלתי היא 50% מסך ההשבחה. האם תקין?
לצפיה ב-'היטל השבחה לשתך מרתף לפי חוק פיצול דירות'
היטל השבחה לשתך מרתף לפי חוק פיצול דירות
( לעמוד שלי בתפוז )
14/07/2019 | 01:44
3
הי, החוק לא נותן הנחה לשטח במרתף ועליו נדרשים לשלם 50%
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2019 | 12:14
5

לצפיה ב-'חישוב שווי'
חישוב שווי
01/07/2019 | 09:07
6
יש לי דירה למכירה בשוי מוערך של 2.4 מליון ש,ח בהשואה לדירות שנמכרו ושוות לגודלן בבנין שלי.
יש לי 2 חניות מקורות ומחסן של 6 מטר
כמה להוסיף כשווי למחיר הבסיסי.
המחיר של דירות שנמכרו היו להם 1 חניה במגרש פתוח
תודה

מנהל/ת הפורום

אודות:
גלעד המאירי, שמאי מקרקעין, בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים (B.A) תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) בוגר לימודי תעודה באיכות הסביבה (Dip.) בעל ותק מקצו
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

גלעד המאירי- מנהל פורום שמאות מקרקעין
מנהל הפורום גלעד המאירי

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו