לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
41154,115 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'או]ן גבית חוב על ידי חברת הניהול/ ועד בית'
או]ן גבית חוב על ידי חברת הניהול/ ועד בית
29/04/2018 | 16:10
3
54
שלום
אני בעל דירה ואיני מתגורר בבנין- הדירה בשכירות.
הפעם הראשונה שפגשתי חוב הוא כשהדיירים קיבלו על הדלת שלהם מכתב מעורך דין עם קנס - מדובר בדרישה לתשלום שחורגת מדמי הועד השנתיים.
אין ויכוח על עצם החיוב.
חברת הניהול של הבנין טוענת שהיה שילוט בכניסה לבנין (שאני כמובן לא חשוף אליו כי אני לא מתגורר בבנין), הם גם טוענים שהדביקו מדבקה על הדלת אך אין ברשותם תיעוד של המדבקה שהדביקו על דלת הבית וגם טוענים שהגיעו לגבות מהדיירים בבנין אך אין להם תיעוד של מועד הגעה לגביה בדירה ואם היה מישהו לשמוע על החוב. הדיירים טוענים שהם לא שמעו על החוב לפני כן.
הם לא מעוניינים להשתמש בדרכים טכנולוגית מתפתחות יותר כמו קבוצת וואטאפ של הבנין.
אני מבין שאחריותי כבעל הנכס היא לביצוע התשלומים אך אם אני לא מודע אליהם, אין לי אפשרות לעמוד בהם. ומבחינתי לא מוצו האפשרויות לתשלומים בדרך שבאמת מנסה להגיע למי שמחוייב בתשלום.
מהם השלבים המחוייבים כדי לגבות תשלום מבעל דירה ?
האם נדרשת הוכחה מצידם לכך שבוצעו נסיונות הגביה שתיארתי לעיל?
תודה
לצפיה ב-' חוב שוכר'
חוב שוכר
( לעמוד שלי בתפוז )
29/04/2018 | 17:08
2
38
לא נדרשים מוועד בית הוכחות לעשיית מאמץ לגביית החוב.
אציין שאתה כבעל דירה חייב להיות עירני מול השוכרים שלך ולא להיות אדיש באשר לחובות התשלום שלהם. הם הפרו מולך את ההסכם. בוודאי יש לך שטר חוב או ערבות - חלט להם. פעל.
לצפיה ב-'חוב לועד'
חוב לועד
29/04/2018 | 20:46
1
36
מדובר על תשלום חד פעמי שאינו קשור לתשלום החודשי ואינו באחריות הדיירים לשלם.
בעייתי ביותר מה שאתה מתאר כאן. אין סיבה שמישהו יצטרך לרדוף ולחפש עדכונים מהועד במיוחד שאנחנו חיים בימים שיש כל כך הרבה פלטפורמות שמאפשרות לך להתעדכן ב"דחיפה".
אשמח להפניה- מהו החוק שמגדיר את השאלה שתיארתי לגבי אופן הגביה?
תודה על התגובה
לצפיה ב-'חובות משכיר'
חובות משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 07:46
28
כעת אני מבין שמדובר בתשלום שאינו דמי ועד שוטפים, אלא בתשלום שבעל הדירה צריך לשאת בו. אבל זה אל באמת משנה את העקרון. אתה לא צריך לרדוף אחרי הוועד זה ברור אבל הציפיה מבעל דירה שאינו גר בבית זה להיות בקשר עם הוועד מעת לעת. בוודאי לספק לועד הבית פירטי התקשרות ולבקש שכל בעיה או תשלום חריג וכד' יגיע לידיעתך. הציפיה היא גם להשתתף פעם בשנה באסיפת דיירים. כמו כן הייתי מצפה ממשכיר לומר לשוכריו שכל דבר חריג או כל ידיעה מוועד הבית יעבירו אליך. 
לצפיה ב-'בעלי דירות שלא גרים ונותנים ייפוי כוח'
בעלי דירות שלא גרים ונותנים ייפוי כוח
28/04/2018 | 16:33
1
48
שבת שלום עו"ד שחל
בקרוב עומדת להתקיים אסיפת דיירים כללית ובה יתקיימו בחירות לוועד הבית, ישנם בבניין שלנו, 6 בעלי דירות (מתוך 28) שמשכירים את דירותיהם, האם הם יכולים לשלוח ייפוי כוח לאחד הדיירים, שאצלו ירוכזו כל ייפוי הכח של בעלי הדירות ובעת ההצבעה באסיפה, הדייר יכול לנופף ביפויי הכח ולהגיד יש לי יפוי כח של 6 בעלי דירות ואני מצביע כמו 7 דיירים.
תודה, כוכי
לצפיה ב-'יפוי כוח'
יפוי כוח
( לעמוד שלי בתפוז )
28/04/2018 | 19:48
33
שבת שלום.
החוק מאפשר לבעל דירה לתת יפוי כוח בכתב (לשוכר שלו או לשכן שלו או למעשה לכל אדם בגיר וכשיר) שיופיע במקומו ויצביע במקומו באסיפת דיירים. אי אפשר לשלול זכות זו אבל אני ממליץ לבתים משותפים לקבוע נוהל מסודר בענין. למשל נוסח אחיד של יפוי כוח. כמו כן אני ממליץ שיפויי הכוח יוצגו לפני האסיפה, נניח עד שעה לפני האסיפה לועד הבית. יש עוד כל מיני נהלים בענין שנותנים מסגרת אחידה לכל הסיפור. 

לצפיה ב-'השארת אשפה מחוץ לדלת'
השארת אשפה מחוץ לדלת
28/04/2018 | 10:46
1
52
שלום עו"ד שחל
התקבלה החלטה באסיפת דיירים שאין להשאיר אשפה מחוץ לדלת בלובי של הקומות, הדבר הזה, כמובן מפריע מאוד לשאר הדיירים בקומה, דייר שגר בשכירות ממשיך לעשות זאת למרות פניות אליו בע"פ וגם שקיבל מכתב על כך, את מי צריכה הנציגות לתבוע, את הדייר שגר בשכירות או את בעל הדירה.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'אחריות משכיר'
אחריות משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
28/04/2018 | 14:02
42
באמת אחת התופעות המכוערות בבתים משותפים.
הייתי תובע את שניהם, גם את השוכר וגם את בעל הדירה מפני שהוא כלפיכם  אחראי על מעללי השוכר שלו. אבל ראשית הייתי שולח לבעל הדירה מכתב ברור שאומר שאם הוא לא דואג שהשוכר שלו יחדל מיד מהענין הרי שהועד יתבע גם אותו ולרבות כל ההוצאות של ההליך. כמו כן צלמו את השקית ותעדו זאת לאורך זמן.
לצפיה ב-'קו ביוב משותף העובר דרך מגרש בבעלותי'
קו ביוב משותף העובר דרך מגרש בבעלותי
24/04/2018 | 11:16
2
42
קניתי מגרש ובו בית שהוא חלק מדו-משפחתי. במגרש עובר קו ביוב המשמש אותי, את הדו-משפחתי הצמוד אלי וכן שני בתים מהצד השני שלי שהם לא חלק מהחלקה שלי.
קו הביוב ישן ורעוע ודורש תחזוקה רבה בשל שורשים החודרים אליו וסתימות חוזרות ונשנות (מצ"ב תרשים הבתים וקו הביוב).
הרסתי את הבית הישן ואני עומד לבנות במקומו בית חדש. הבית החדש מחייב הזזה של קו הביוב, ובכל מקרה התכוונתי להחליף את הקו כדי להימנע מחפירות תיקונים במגרש שלי לאחר הבניה.
שאלתי היא האם וכיצד ניתן לחייב את השכנים להשתתף בעלות החלפת הקו המשותף?

לצפיה ב-'השתתפות בהוצאה'
השתתפות בהוצאה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/04/2018 | 17:52
39
ראשית הערה מקדימה השאלה חורגת במעט מתחום הפורום שכן אין מדובר בבתים משותפים. בכל זאת אנסה להשיב בקצרה: אתה כפי שציינת בגילוי לב מבצע בכל מקרה את עבודת העתקת קו הביוב וזאת ללא קשר לכלום. הדרך היחידה לנסות לחייב שכניך בהשתתפות היא תלויה במצב בצנרת. אם אכן הצנרת כה ישנה וירודה הרי שאם היה מתרחש פיצוץ בקו היו כולם נאלצים לשאת בתיקון. מומחה יכול לקבוע שזה דורש החלפה ללא קשר לעבודה שלך ואז ניתן לדרוש השתתפות.  
לצפיה ב-'אפשר ליצור מזלג ולהפריד את הקו שלך מהשכנים'
אפשר ליצור מזלג ולהפריד את הקו שלך מהשכנים
27/04/2018 | 19:59
21
אפילו עדיף לחלוקת הביוב על פני צינורות נפרדים
בכך שכניך יאלצו לטפל בביוב ובסתימות שלהם על חשבונם.
את הבריכה שמחברת את שניכם רצוי שתבצע בתאום העיריה מחוץ לגדר.

לצפיה ב-'התקנת מעלית בבניין קיים.'
התקנת מעלית בבניין קיים.
24/04/2018 | 12:23
1
40
בבניין שלנו 3 קומות ו-9 דיירים, מהם קשישים. יש דיבורים על התקנת מעלית.
האם ישנו תחשיב מסודר ומקובל לגבי שיעור ההשתתפות של דיירי כל קומה?

תודה רבה 
לצפיה ב-'התקנת מעלית'
התקנת מעלית
( לעמוד שלי בתפוז )
24/04/2018 | 17:46
35
אין תחשיב קבוע או הכרחי וזה נתון להחלטה בכל בית לפי הנסיבות.  החוק קובע רק מסגרת שהיא זו: בעלי הדירות המחליטים על התקנת המעלית ישאו בהוצאות התקנתה, ורשאים הם להסכים כי רק מקצתם ישאו בהוצאות כאמור; בעלי הדירות בקומת הקרקע לא ישאו בהוצאות התקנת המעלית, אף אם הם נמנים עם המחליטים להתקינה. נהוג בהרבה מקומות לחלק את התשלום כך שמי שגר בקומה העליונה משלם יותר מזה שתחתיו וכד'. כמה יותר? זה תלוי בהסכמה בכל בית.
לצפיה ב-'שיפוץ אסתטי שביל גישה לבניין'
שיפוץ אסתטי שביל גישה לבניין
22/04/2018 | 20:45
1
53
שלום.
שביל הגישה לבניין נשבר והיווה סכנה בטיחותית. השביל עבר תיקון באיזור השבור על מנת למנוע נפילות של דירי הבניין. התיקון נעשה כחלק מהתחזוקה השוטפת של הבניין, מכספי הוועד.
עלות תיקון השביל כולו (תיקון שהוא אסתטי בלבד)עולה בסביבות 14,000 ש"ח.
חלק מהדיירים לא מוכנים (ובצדק) להשקיע כרגע כסף בשיפוץ חיצוני מכיוון שאנו בתהליכים מתקדמים לפני ביצוע פרוייקט תמ"א. 
בעלי הדירות שמתנגדים לתמ"א - (2 בעלי דירות) דורשים לבצע שיפוץ של השביל.
האם ההחלטה על שיפוץ השביל צריכה להתקבל פה אחד ? האם ניתן יהיה לחייב בעל דירה שלא מסכים לשיפוץ לשלם את עלותו? (מדובר על 1500 ש"ח לדירה )
תודה
לצפיה ב-'שיפוץ'
שיפוץ
( לעמוד שלי בתפוז )
23/04/2018 | 21:26
20
השאלה שאת שואלת מנוסחת כבר עם דעתך. לדעתך מי שלא מוכן לשפץ את כל השביל טועה. לדעתך שיפוץ כל השביל הוא אסתטי בלבד. אני לא אומר שאת לא צודקת או שאת טועה, אבל מאוד יתכן שאם היה מפנה אלי שכן אחר את אותה שאלה על אותו שביל, הניסוח היה לגמרי שונה ו"הפוך". עוד הערה: יש הרבה בתים שהם "בתהליכים מתקדמים של תמא". זה נמשך שנים וגורם לעיכוב בשיפוץ הקיים. מצב לא טוב.
לכן אם שיפוץ השביל כולו הוא מתבקש ונדרש אז יש לעשות זאת, ואם זה אכן רק אסתטי אז נדרשת הסכמת כולם. תשלחי אם את רוצה צילום של כל השביל ואולי נוכל להיות יותר מדוייקים. 
לצפיה ב-'תשלום אחזקת חניה '
תשלום אחזקת חניה
22/04/2018 | 12:16
1
38
לפי חוק המקרקעין תשלום ועד הבית מתחלק באופן יחסי בהתאם לשטח הדירה ביחס לכל שטחי הדירות.

במידה וישנה חניה אחת לכל דירה בבניין במתקן חניה אוטומטי משותף.  האם תשלום האחזקה מתחלק גם באופן יחסי או שווה בשווה בין הדירות?
מצד אחד לכל דירה יש חניה אחת בטאבו מצד שני סביר כי השימוש של הדירות הגדולות עם יותר נפשות יהיה רב יותר מהדירות הקטנות והבלאי בהתאם.

תודה
יוסי

לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
22/04/2018 | 19:19
35
אם לא נקבע בתקנון באופן מפורש אחרת הרי שאותה שיטה של חלוקת דמי ועד חלה גם על החניה ללא קשר לגודל דירה או מספר נפשות.
לצפיה ב-'הגשת שתי תביעות למפקחת'
הגשת שתי תביעות למפקחת
21/04/2018 | 19:04
1
47
לעו"ד שחל שלום,
ברצוני לדעת אם יש אפשרות להגיש תביעה למפקחת על בתים משותפים, לצו עשה וגם תביעה כספית ביחד.
תודה, חיים
לצפיה ב-'תביעה אצל המפקח על המקרקעין'
תביעה אצל המפקח על המקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
22/04/2018 | 10:37
32
זה אפשרי בהחלט. למפקח על המקרקעין יש סמכויות של שופט בית משפט השלום. אתה יכול להגיש באותה תביעה בפני המפקח גם סעד כספי וגם סעד אופרטיבי כמו צו עשה או מניעה. זה רק ישפיע על גובה האגרה. מי שאין לו סמכות לתת סעד אופרטיבי זה דווקא בית משפט לתביעות קטנות שמוגבל לתביעות כספיות בלבד.
לצפיה ב-'איך לנהוג במצב כדלהלן'
איך לנהוג במצב כדלהלן
20/04/2018 | 20:30
1
67
שלום עו"ד שחל
אני משמש כ-20 שנה בנציגות וועד הבית, 10 שנים מתוכם שימשתי גם כמנקה הבניין, אסיפה כללית בחרה בי שוב לוועד הבית, אבל החליטה להפסיק את עבודתי כמנקה. מגיע לי פיצויי פיטורין והנציג השני לוועד הבית לא מוכן לתת לי את המגיע לי (פיצוי פיטורין). אני רוצה לתבוע את המגיע לי בבית הדין לעבודה, האם בכתב התביעה אני צריך לציין שאני תובע את וועד הבית ולמעשה את עצמי. 
בכבוד רב, חיים
לצפיה ב-'תביעה נגד ועד'
תביעה נגד ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2018 | 08:16
49
מבלי להכנס לתוכן התביעה או סיכויי הצלחתה וקשייה, לשאלתך אשיב כך: ועד בית הוא "אישיות משפטית נפרדת". כלומר אתה לא תובע את עצמך. מבחינה זו אין כל בעיה בתביעה.
לצפיה ב-'מטרד נביחות כלבים'
מטרד נביחות כלבים
20/04/2018 | 17:14
2
64
שלום עו"ד שחל,
הנני דייר בבית משותף שלו גם דירות גן.
בעל אחת מדירות הגן מחזיק בחצר באופן קבוע 24/7 שני כלבים בכלל לא קטנים.
הכלבים קשורים לגדר ומרוחקים כ 10 מטר קו אווירי מחלון חדר השינה שלי המטבח ועוד.הכלבים נוהגים לנבוח החל משעות הבוקר בסביבות השעה 7 ולאורך כל היממה ומהווים מטרד רעש בכלל לא מבוטל.העייריה לא עושה כלום בנידון למעט שליחת פקח שטוען שלא שמע כלום בעת ביקורו.וכך יום יום כמעט אני ובני ביתי משכימים לנביחות כלבי השכן , ומוטרדים מהנביחות שלהם עד לשעות הערב המאוחרות ולעתים אף יותר מכך.
אני ומשפחתי מאוד מוטרדים מכך..גם פניה למשטרה שהגיעה ביום שבת וציינה שאכן נשמעו נביחות לא עזרה ככ.
השכן מבין שלא ניתן לעשות נגדו כלום ומתרברב בכך וזאת למרות מספר פניות אליו שיפעל לטפל במטרד שמטריד עוד שכנים , אך הוא בשלו.
חשבתי אף על מעבר דירה עקב המטרד.
אשמח לעצות חוקיות מעו"ד שחל ומאנשי הפורום האם יש דרך לטפל במטרד באופן כזה שלא יהווה יותר מטרד.

תודה
אא
לצפיה ב-'מטרד כלבים'
מטרד כלבים
20/04/2018 | 20:15
39
שלום
על פניו, זה נראה כמטרד, עצתי לך היא כי תצלם בוידאו את הנביחות כמה פעמים ושתגיש תביעה למפקח/ת על בתים משותפים על מטרד ליחיד, תבדוק מה עמדת וועד הבית, אם קיים בבניין.
בהצלחה.
לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2018 | 08:37
43
טיפלתי במאות מקרים כאלה ויש לי נסיון רב בנושא. אקדים ואומר שאישית אני חובב כלבים מושבע, בעל כלב וגר בדירה בבית משותף עם הכלב. אבל מה שאתה מתאר הוא מטרד שחורג מהחוק ואולי אפילו גובל בהתעללות בכלבים. כלב לא צריך להיות קשור כל הזמן ואין פלא שהוא נובח. המלצתי במקרים כאלה היא זו: אני פותח במכתב מאוד ברור לבעלי הכלב ומבהיר לו שעליו לפתור מיד את הבעיה, או באמצעות הכנסת הכלב הביתה, בוודאי בלילה, אי קשירתו וכו' ואם לא יעשה כן תוגש נגדו תביעה. ב 50% מהמקרים הפניה המוקדמת עוזרת. במקרים האחרים מגישים תביעה לבית משפט אזרחי, לא למפקח על המקרקעין, תביעה זו היא גם כספית וגם מניעתית. לעיתים אני שוקל גם פניה לוטרינר מחוזי כאשר מדובר בהזנחה בטיפול בכלב.  
לצפיה ב-'השכרת דירה בפרויקט מחיר למשתכן'
השכרת דירה בפרויקט מחיר למשתכן
21/04/2018 | 07:49
1
31
שלום עו"ד שחל
האם יש לעו"ד שחל את הידע, או למישהו מהפורום לענות על שאלתי, "זכינו" בדירה במחיר למשתכן, בראש העין, האם אני יכולה להשכיר את הדירה ולהמשיך לגור במקום אחר.
תודה, כוכי
לצפיה ב-'השכרה'
השכרה
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2018 | 08:19
31
השאלה חורגת מתחום הפורום. אשיב לך בקצרה כך: התשובה לשאלתך נמצאת במסמכי הרכישה. אם אין שם סעיף ובו הגבלה מפורשת בנוגע להשכרת הדירה, תוכלו לעשות זאת.
לצפיה ב-'האם מותר לשכן לתחום חניה ברשותו?'
האם מותר לשכן לתחום חניה ברשותו?
18/04/2018 | 19:44
3
63

שלום עו"ד שחל
תמונה מצורפת להמחשת הבעיה.

בבניין שאני גר יש חניות מתחת לבניין בקומת הקרקע. ישנו חלל לשתי חניות  המשותף לי ולשכן נוסף. החלל במקור  היה תחום קירות מסביב אך לא הייתה מחיצה בין שתי החניות אלא ציור על הרצפה בלבד. לכל דירה יש חניה  ספציפית  רשומה בטאבו (מוצמדת?) עם כניסה משלה.

לפני שקניתי את הדירה שתי החניות שימשו כמחסן. הבעלים הקודמים  פינה את חפציו ביום האחרון לבעלותו על הנכס. אני נכנסתי לגור כחודש מאוחר יותר, כך שהחניה הייתה ריקה אך בבעלותי. בתקופה הזו השכן בנה מחיצה מבלי להודיע לי או לבעלי הבית הקודמים.
שנכנסתי לגור בדירה גם אני השתמשתי בחניה כמחסן והדבר לא הפריע לי.

כיום אני מעוניין להשתמש בה כחניה אך הדבר מאוד לא נוח ואף מסוכן כי לא ניתן לפתוח את הדלת במלואה. זאת משום שמרחק הפתיחה הצטמצם לפחות מחצי (נשאר כ 35 ס"מ במקום 80 שהיו יכולים להיות).
האם יש לשכן זכות לעשות את אשר עשה? האם ניתן לתבוע?

תודה מראש וחג שמח!
אוהד

לצפיה ב-'הפיכת חניה למחסן '
הפיכת חניה למחסן
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2018 | 06:36
2
63
אם השטח מלכתחילה היה מוגדר ומיועד כשתי חניות טאבו, ואת זה ניתן לראות בנקל בתשריט הבית למשל (וזה כנראה המצב אצלכם), הרי שלא ניתן להפוך את החניות או אחת מהן למחסן. בוודאי שזו פעולה שמצריכה היתר בניה.
השאלה המרכזית כיום היא האם הזמנת פקח עירוני תוביל להוצאת צו הריסה למחסן. כנראה שלא. בדרך כלל הרשות אינה עושה זאת אם חלפו יותר מ 5 שנים מאז הקמת המחסן ומה עוד שאתה עצמך "נגוע" בענין שכן גם אתה עשית שימוש בחניה כמחסן עד לאחרונה. לכן הפתרון הוא לנסות להגיע עם השכן להסכמה או על הסרת המחיצה או על הזזתה כ 30 סמ לפחות שמאלה.
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
19/04/2018 | 10:27
1
35
קודם כל תודה על התגובה המהירה והעניינית.
החניה שלי מעשה עדיין משמשת כמחסן בחלקה, הקיר נבנה לפני 4 שנים בבניה קלה ואין בעיה להזיז.
אנסה לעשות לשכן קצת שרירים, נראה מה יקרה.
תודה!
חג שמח!
לצפיה ב-'שרירים'
שרירים
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2018 | 16:16
34
בהחלט מומלץ קצת פעילות ספורטיבית   תעדכן אותנו מה קרה, כי זה מקרה מעניין  
לצפיה ב-'צו קבוע'
צו קבוע
17/04/2018 | 22:24
1
45
שלום לעו"ד שחל
לפני כשנתיים היה דיון משפטי בבית המשפט של דיירת שתבעה דייר, בעניין אלימות מילולית עם איום לאלימות פיזית, הדיון כמעט ולא עסק בזה בכלל, אלה עסק בעניין האכלת חתולים ברכוש המשותף, התקבלה פסיקה של השופטת שאומרת שאין להאכיל חתולים ברכוש המשותף. 
"המבקשת רשאית להאכיל את חתולי הרחוב במקום שאינו רכוש משותף ובמרחק שלא יפחת ממטר אחד מהרכוש המשותף"
עברו יותר משנתיים מאז הפסיקה, בתקופת הזמן הזו, הגברת הייתה מאכילה חתולים גם ברכוש המשותף, אלה שהפסיקה היה כוחה לחצי שנה בלבד. (לא הייתה אפשרות לנציגות להגיש בחצי השנה הראשונה ביזיון בית המשפט, בגלל חוסר יכולת כספית).
האם הנציגות יכולה להגיש עכשיו בקשה לצו קבוע לאותה החלטה של השופטת והאם צריך לציין בבקשה לצו קבוע את שמה של הדיירת והיא צריכה להיות מעורבת בהליך, או שזה לא שייך לה ואנחנו יכולים להגיש בעצמנו בקשה לצו קבוע לאותה פסיקה, ללא קשר אליה.
אודה לך מאוד, על תשובה בנידון.
משה

לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
18/04/2018 | 07:43
25
אם אתם מגישים הליך חדש הוא יתבסס הן על הפסיקה הקודמת והן על הפרתה וכל העובדות החדשות ותבקשו צו קבוע. זה חייב להיות נגד הדיירת המסויימת. לגבי האכלת חתולים אולי ניתן גם לפנות לפיקוח עירוני או אגף תברואה. יש עיריות שמקפידות לפקח ולאכוף את הנושא. ואולי גם מכתב של עו"ד לפני תביעה יעזור הפעם.
לצפיה ב-'חובות לועד בית'
חובות לועד בית
17/04/2018 | 08:20
1
65
שלום רב.
האם גזבר או ועד הבית נושאים באחריות כל שהיא וניתן לבוא איתם חשבון חוקי משפטי לגבי חובות של דיירים שלא נגבו כשנה וחצי וזה מבלי שידע את כלל הדיירים ובפועל סרבני התשלום נהנים משרותים שהבניין נותן גינון מעלית חשמל וכו על חשבון הדיירים שמשלמים.
לי זה נראה לא תקין גם לא הציגו מאזנים כל חצי שנה כנדרש וגם לא ידעו אותנו .

לצפיה ב-'אחריות ועד בית ואחריות בעלי דירות'
אחריות ועד בית ואחריות בעלי דירות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/04/2018 | 19:27
52
תביעה אישית נגד חבר ועד, כולל גזבר או תביעה נגד ועד הבית כולו, צריכה להיות מאוד מבוססת ולגלות ראיות לרשלנות של ממש או לזדון והטעיה.
ועד בית הוא גוף התנדבותי והפעילות בו היא לא פעם כפויית טובה. יש חובה ואחריות גם על בעלי דירות להיות מעורבים, ליזום שאלות, לברר, לבוא לאסיפות, להתעניין ולא רק לשבת מנגד ולנהוג ראש קטן. למשל באסיפת הדיירים השנתית אם הוועד לא מדווח מיוזמתו על חובות דיירים ראוי לשאול על כך. ואם אין אסיפה אז ראוי לדרוש אסיפה. לא מציגים לך מאזן פעם בחצי שנה? תדרוש זאת ואם אתה לא נענה יש אכן מקום לשקול תביעה בפני המפקח.
לצפיה ב-'העברת קופת ועד'
העברת קופת ועד
16/04/2018 | 06:31
1
60
שלום
עם החלפת הוועד האם ניתן להעביר את ניהול הקופה לוועד החדש למרות שהקופה לא מאוזנת ויש חובות של דיירים מה שאומר ש"צרות" הגבייה עוברות לוועד החדש או שישנה תקנה / חוק המחייב העברת קופה מאוזנת 0 חובות 0 יתרות.
תודה.
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
16/04/2018 | 12:58
41
אין חובה להעביר קופה מאוזנת. ועד מתחלף בבחירות באסיפה והוא נכנס לנעלי הועד הקודם ולמצב הקודם, על כל הטוב והרע שבו. כדאי שאסיפה במצב שלכם תקבל החלטות מיידיות כיצד להביא את הקופה לעודף, למשל נקיטה בהליכי גבייה מול החייבים או אולי העלאת תעריף דמי הועד. 
לצפיה ב-'אי תשלום ועד בית'
אי תשלום ועד בית
15/04/2018 | 07:21
1
66
שלום.
דייר בבית משותף אינו משלם ועד בית בטענה כי הוועד לא התייחס לפנייה שלו לטפל במטרד יונים שקיים בבניין ובכל האזור.וכמו כן סיבה נוספת שהוא מוציא כסף על מים וניקיון בעקבות לכלוך היונים ולכן לא משלם.
הדייר אינו משלם דמי ועד מזה כשנה וחודשיים אבל ממשיך להינות מיתר שרותי הבניין מים חמים מעלית נקיון גינון חשמל וכו'
האם העניין תקין ומה ניתן לעשות בנושא.
בשיחה עימו מוכן לשלם מזמן תחילה בטיפול ביונים ולא רטרואקטיבית.
לצפיה ב-'תשלום דמי ועד'
תשלום דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/04/2018 | 09:28
54
תשלום דמי ועד היא חובה מוחלטת ולא מותנית. אם היתה מותנית אז איש לא היה משלם כי לכל אחד יש טענות. נקבע בפסיקה "תשלום לחוד וטענות לחוד". דייר לא יכול לעכב תשלום או לקזז או להמנע מלשלם מכל סיבה שהיא ודייר כזה עושה דין עצמי והוא בגדר דייר סרבן.
ועד בית לא צריך להמתין שנה וחודשיים. כבר אחרי 3-4 חודשים יש לנקוט בצעד משפטי, תחילה מכתב דרישה לתשלום מיידי וקביעה שאם לא ישולם החוב תוגש תביעה ואז הגשת תביעה בפני המפקח על המקרקעין. אפשר בלי עו"ד. מוסיפים לחוב ריבית והצמדה וכן את האגרה והוצאות נוספות ומגישים.
לצפיה ב-'העלאת שכר המנקה'
העלאת שכר המנקה
11/04/2018 | 23:24
2
47
שאלה לעו"ד שחל
האם בסמכות יו"ר ועד הבית או כל הנציגות להחליט על העלאת השכר החודשי למנקה. או שזה צריך החלטה של רוב באסיפה הכללית.
תודה, יוחאי
לצפיה ב-'יושב רואש הועד '
יושב רואש הועד
13/04/2018 | 10:02
1
42
מנהל את הבניין . זכותו לעשות בהיגיון. לא לכול דבר צריך לרוץ לדיירים .
לצפיה ב-'החלטות ועד'
החלטות ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
13/04/2018 | 12:52
45
החלטה כזו מחייבת אישור אסיפת דיירים ולכל הפחות ידוע מראש של כלל הדיירים. ועד בית הוא גוף מבצע. באסיפה השנתית מציגים ומאשרים תקציב שנתי שכולל את גובה דמי הוועד לשנה הקרובה ואת ההוצאות הצפויות של הגנן, המנקה וכד'. צריכה להיות סיבה חריגה להחליט לשנות את מה שהוצג וסוכם באסיפה במהלך השנה. זה לא ארוע רגיל. יור הועד הוא נאמן של כלל הדדירים וכספי הבית אינם שלו.   
לצפיה ב-'הקלטת אסיפת דיירים'
הקלטת אסיפת דיירים
13/04/2018 | 09:14
2
32
שלום
האם ניתן להקליט אסיפת דיירים?
תודה.
לצפיה ב-'ניתן להקליט '
ניתן להקליט
13/04/2018 | 09:37
1
35
שמים טייפ . וזה מקליט . מאוד פשוט
לצפיה ב-'הקלטת אסיפה'
הקלטת אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/04/2018 | 12:48
39
ניתן להקליט אסיפה כאשר המקליט נוכח בה. מן הראוי לומר זאת ולא לעשות זאת בהחבא, אבל זה חוקי בכל מקרה, כל עוד המקליט נוכח באסיפה שהוא מקליט.
לצפיה ב-'מצלמות פרטיות'
מצלמות פרטיות
09/04/2018 | 15:11
11
112
מה ניתן לעשות כשאחד הדיירים בבניין שם מצלמות פרטיות בכניסה לבניין, כך שאחת מהן בחדר המדרגות?? תודה
לצפיה ב-'מצלמות'
מצלמות
09/04/2018 | 19:43
1
78
שלום,
מצטער שאני מקדים את העו"ד הנכבד שחל. מנסיון שצברתי בהרבה מאוד שנים בוועד הבית, אני יכול להגיד לך, כי מצלמות אבטחה אפשרי להתקין רק לאחר אסיפה כללית של הדיירים שיש רוב בהצבעה, בתנאי שאין מתנגד אפילו אחד. אם דייר התקין בעצמו ללא הסכמה של האסיפה, אפשר להגיש תביעה נגדו להסרה. כך הוסבר לי בעבר, אני מקווה שעו"ד שחל יסכים איתי.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
10/04/2018 | 13:38
45
אצלנו בבניין אין אסיפות כלליות ולא הצבעות (בעיקר תשלומי חשמל, ניקיון ותיקונים). הוועד לא מעוניין להתייחס לנושא המצלמות, שמפריעות לנו באופן מיוחד. נאלץ לפעול כאנשים פרטיים כנגד מצלמה ליד דלת דירתנו. האם אפשרי? כיצד? יקר? תהליך ארוך?... אודה על כל מידע מנסיונך.
לצפיה ב-'ישנו חוק?'
ישנו חוק?
10/04/2018 | 09:06
8
67
תודה רבה על התשובה. באיזה הליך ניתן לתבוע? ישנן פסיקות בנושא? מדובר בפגיעה פרטיות,  שימוש בשטח משותף ללא הסכמה... . המשטרה עונה שגם אנחנו יכולים להתקין מצלמות בחדר מדרגות

לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
10/04/2018 | 23:42
7
35
שלום
כל סכסוך בין דיירים בבניין מגורים, הפניה/התביעה צריכה להיות למפקח/ת על בתים משותפים במנהל מקרקעי ישראל, ניתן למצוא באינטרנט את המקומות בהם נמצא מנהל מקרקעי ישראל, בתל-אביב, למשל, הם נמצאים במשרדי הממשלה, בדרך מנחם בגין 125.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 15:21
6
56
מצלמות אבטחה בבתים משותפים הפכו בשנים האחרונות כמעט לחלק מהנוף. המחיר ירד והצורך עלה, או כדי לשמור על הרכוש מונדליזם או למען תחושת הבטחון והשליטה על כניסות מבוקרות וכד'. מערכות טלויזיה במעגל סגור יהיו בעתיד חלק רגיל ושיגרתי כמעט בכל בית כמו אינטרקום או שער חשמלי. ועדיין זה לא מקנה לאנשים פרטיים להציב מצלמות ברחבי הרכוש המשותף ויש גם הגבלות על מצלמות המותקנות על פי רצון הדיירים. למשל אין להציב מצלמות במיקום שפוגע בצנעת הפרט כגון מול דלת כניסה לדירה, אין להקליט, יש לשלט ולידע בדבר המצלמות ומיקומן ועוד כללים ונהלים. 
לצפיה ב-'תודה ושאלה'
תודה ושאלה
11/04/2018 | 17:36
3
25
תודה רבה על תשובתך. אחת המצלמות נמצאת על יד דלת דירתנו. אנחנו מצולמים מרגע שיוצאים מפתח הדירה וכשנכנסים אליה. לא שאלו אותנו וכמובן שלא הסכמנו. הוועד לא מעוניין לפעול. המשטרה ממליצה שגם אנחנו נתקין מצלמה בחדר מדרגות. מה ביכולתנו לעשות כאנשים פרטיים? מה הסיכוי לזכות? מה העלויות ומה משך הזמן? ישנו חוק מוגדר (מעבר להסתרה- לא רלוונטי- המצלמה גלויה)? ישנן פסיקות קודמות? גם מתשובתך המפורטת, נראה שהנושא אינו חד משמעי

לצפיה ב-'צנעת הפרט'
צנעת הפרט
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 20:11
2
42
חוק הגנת הפרטיות הוא החוק הכי רלבנטי. מיקום המצלמה מול דלת דירה הוא פגיעה ברורה בפרטיות וניתן להגיש הליך דחוף למתן צו עשה להסרת המצלמה ולדרוש גם פיצוי כספי.
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
12/04/2018 | 11:51
1
35
תודה רבה. הפנייה לבית משפט השלום??
לצפיה ב-'מצלמות'
מצלמות
12/04/2018 | 20:09
29
שלום יהודה,
במקרה הזה אפשר בהחלט להגיש תביעה אצל המפק/ת על בתים משותפים, זה חוסך כסף וזמן.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'מה לגבי התקנת מצלמת הבטחה בשטח החניה שלי בטאבו ?'
מה לגבי התקנת מצלמת הבטחה בשטח החניה שלי בטאבו ?
17/04/2018 | 13:40
1
12
לצפיה ב-'מיקום המצלמה'
מיקום המצלמה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/04/2018 | 19:30
26
צריכה להיות סיבה למיקום הזה דווקא ויש מקום לברר כיצד להמנע ככל האפשר מפגיעה בפרטיותך. צריך לבחון שינוי אולי למיקום חלופי וכד'. 
לצפיה ב-'שער בבניין- מי נושא בעלות? '
שער בבניין- מי נושא בעלות?
10/04/2018 | 14:29
3
64
שלום,
רוצה להתייעץ איתך...
אני גרה בבנייןת ישן ורוצה לעשות שער קטן בחצר כדי שבני הקטן לא ירוץ לכביש. מכייוון שרק לי יש ילד קטן, והאנטרס הישיר הוא שלי לשער , האם עליי לשאת בעלות השער?
2. במידה ודיירי הבית לא רוצים להשתתף ואני אשא בעלות השער ואני שולחת להם מייל ומבקשת שיעדכנו אותי במייל חוזר על התנגדות לכך במידה ויש להם, במידה ולא השיבו במייל חוזר או באופן אחר על התנגדותם האם עליי לעדכנם שאף אחד לא התנגד ושאני יוצאת לדרך? תודה 
לצפיה ב-'התקנת שער'
התקנת שער
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 13:52
2
32
עליך לשאת בעלות השער כי זו תוספת לקיים ולא מדובר בתיקון של משהו ישן. לדעתי את לא צריכה להודיע או לבקש רשות. יש לך ענין בטיחותי כאן. תוכלי להודיע לכולם לפני הביצוע כדי שלא יופתעו.
לצפיה ב-'שאלת המשך... '
שאלת המשך...
11/04/2018 | 16:30
1
25
1.על פי מה אתה מסתמך כשאתה אומר שבעניין בטיחותי לא צריך לבקש רשות?
2.האם מישהו מהשכנים יוכל להזמין משטרה ולעצור את בניית השער?, באיזו תואנה?

תודה רבה :) 
לצפיה ב-'שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף'
שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 20:15
31
אני מסתמך בעיקר על נסיוני בתחום. 25 שנה של שאלות מסוג זה. מדוע משטרה תוזמן להתקנת שער? את פושעת? את הרי לא מתכונת לנעול את השער או להשתלט על השטח. לפי דבריך פנית וביקשת ובגלל שאיש לא מתעניין את מוכנה לעשות זאת על חשבונך. בעיני התקנת שער לצורך מניעת מעבר של ילד קטן לכביש הוא שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף שאינו מפריע לאיש. 

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו