לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
39953,995 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'בלוני גז'
בלוני גז
07/03/2018 | 17:13
1
40
שלום בניין בן 4 קומות עם 16 דיירים ,15 מחוברים לצובר גז לפני כחודש הגיעה משפחה המסרבת להתחבר דרך הצובר והשעון, הם הביאו בלוני גז והריצו צנרת מהבלונים לדירתם . שאלתי האם הדבר חוקי למרות שכול דיירי הבניין מתנגדים לדבר.  תודה יונה שכטר
לצפיה ב-'מערכת גז מרכזית'
מערכת גז מרכזית
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2018 | 06:44
30
בבית משותף לא כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. מערכת הגז היא בגדר רכוש משותף. לא ניתן להחליט להתנתק ממנו ולהוסיף צנרת ובלוני גז פרטיים. החוק מפרט בדיוק איך מחליפים ספק גז וצריך רוב של לפחות מחצית מבעלי הדירות. יש מערכות מהן ניתן להתנתק למשל מערכת חימום מרכזית אבל גם אז ממשיכים לשלם חלק מהתחזוקה השוטפת גם מי שהתנתק. בקיצור השכן החדש לא יכול לעשות דין לעצמו. 
לצפיה ב-'אי תשלום ועד בית'
אי תשלום ועד בית
05/03/2018 | 16:18
2
67
אנני מצליחה להשכיר דירה כאשר הסיבה העקרית היא שלט מחוץ לבניין האומר שבתוכנית הרחבת מרפסות חיצוניות מחוץ לבית. הבית רייק כששה חודשים. האם עלי לשאת במיסי ועד בית שהם נ320 שח לחודש וכוללים גם מים חמים 24 שעות.

לצפיה ב-'בברור שכן, עדיין משלמים חשמל בבנין ומנקים את חדר המדרגות'
בברור שכן, עדיין משלמים חשמל בבנין ומנקים את חדר המדרגות
07/03/2018 | 16:17
1
33
הדיירים לא אשמים שאת לא מצליחה להשכיר.

תורידי מהמחיר ותראי שתצליחי להשכיר הכל ענין של מחיר.
לצפיה ב-'הרחבת מרפסות'
הרחבת מרפסות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/03/2018 | 18:30
32
תשלום דמי ועד היא חובה מחלטת ולכן אסור לך להפסיק לשלם, אחרת יתבעו אותך. כיום הרחבת מרפסות זה פרוייקט קל יחסית שמתחיל ונגמר תוך 3 חודשים גג ובלי הרבה בלגן. אחר כך הדירה שלך תהיה שווה יותר וניתן יהיה להשכיר אותה ביותר כסף.
לצפיה ב-'דייר רועש'
דייר רועש
03/03/2018 | 17:36
6
90
שלום,
אני שמח שהפורום הזה קיים ושמצאתי אותו. תודה.
אני בעל דירה בביניין משותף, את הדירה מולי שוכרת משפחה רעשנית במיוחד.
כל דיירי הביניין סובלים מהם.
האם יש מקום לדרוש מבעלי הבית הפסקה או אי-חידוש חוזה שכירות? מהן זכוייתי?
כמובן שניסינו להעיר פעמים רבות אבל קשה לשנות טבע אדם.
כל עצה תתקבל בברכה, תודה!
לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 21:02
5
71
מכתב ברור לבעל הדירה חתום על ידי ועד הבית שדורש הפסקת המטרד ומודיע שאם זה ימשך תגישו תביעה גם נגד בעל הדירה וגם נגד השוכר. עדיף אגב שעו"ד יוציא מכתב כזה בשם הוועד והדיירים. 
לצפיה ב-'תודה על התשובה.'
תודה על התשובה.
04/03/2018 | 02:53
4
45
האם ניתן לתבוע גם השוכר וגם המשכיר?
ומה לגבי חוזה השכירות?

לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
05/03/2018 | 04:31
3
40
ניתן ואף מומלץ לתבוע את שניהם. גם שוכר וגם משכיר. לא מובנת לי השאלה מה לגבי הסכם השכירות?  
לצפיה ב-'הסכם שכירות'
הסכם שכירות
05/03/2018 | 07:20
2
39
עם בעל הדירה עדיין לא דיברתי. השאלה היא האם אני יכול לדרוש ממנו לא לחדש את חוזה השכירות שיש לא עם הדייר (ובכך בעצם לסלק את הדייר בתום החוזה שלו) ולאיים בתביעה עם לא יעשה כן. תודה.
לצפיה ב-'הסכם שכירות'
הסכם שכירות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/03/2018 | 18:28
1
24
אתה לא יכול לדרוש מבעל הדירה לא לחדש את הסכם השכירות עם הדייר שלו אבל אם בעל הדירה ידע שהוא עתיד להתבע, ושהבעיות שהדייר שלו יוצר יביאו גם אותו לבית משפט, הוא בעצמו ידאג לפתור את הבעיה עם השוכר שלו.
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
07/03/2018 | 23:12
4
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
03/03/2018 | 15:37
1
66
אין וועד על משותף ל 3 הבניינים כול בניין בנפרד .וכן נפגעתי בזה שלא ידעו אותי על כך וגם שיש בעיה בניקוז ליד החנייה שלי הוועד של הבניין שלי מתחמק לענות ולטפל . וגם חברת הניהול שלנו שונה משאר הבניינים לא אוטו טיפול מבחינת תחזוקה שוטפת עובדה שלפני יומיים צילמתי את החנייה שלי והגינה ליד החניה מלוכלכת . מה עלי לעשות האם להוציא מכתב לוועד לבניין A על הפסקת הטיפול לא שהם מטפלים הכול מוזנח  שם 
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 20:59
27
אני בעד תיעוד בכתב של דרישותיך. אם גם זה לא יעזור, תצטרך לערב עורך דין.
לצפיה ב-'הודעת סיום עבודה של הנציגות לחברת הניהול(מתחזק)ללא אסיפה'
הודעת סיום עבודה של הנציגות לחברת הניהול(מתחזק)ללא אסיפה
03/03/2018 | 08:38
1
50
שבת שלום
אני נציג וועד ונפלה החלטה לוותר על חברת הניהול ואכן הודענו לה על סיום התקשרות במייל ואפילו לא מה שכתוב בחוזה ביננו ע"י מכתב רשום.
חברת הניהול לאחר שבוע הודיעה לנו שתגיש נגדנו תביעה על הליך סיום התקשרות לא לפי חוק המקרקעין וכן בחוזה החתום להודעה מוקדמת ע"י מכתב רשום.
בכל מקרה לא קיימנו אסיפה אחרי החלטה שלנו אלא ביצענו החתמה אישית של 51%אחרי יותר משבוע.
1.האם יש עילה לתבוע אותנו את הנציגות ע"י חברת הניהול על העבירה על חוק המקרקעין בסיום עבודה עם חברת ניהול ואחזקה(מתחזק)
2.האם הודעה במייל היא לא הפרת החוזה שכתוב לשליחה בדואר רשום לכתובת המופיעה בחוזה.
עלי לציין שגם בהכנסת חברת הניהול הנציגות החליטה ולא אסיפת הדיירים יתכן שזה מקל עלינו.
תודה ושבת שלום
חסמו

לצפיה ב-'חברת ניהול'
חברת ניהול
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 09:56
36
חברות ניהול רבות הן גולם שקם על יוצרו. כלומר מקשות מאוד על הבאת ההתקשרות עימן לסיום. תופעה ידועה ומכוערת. לא צריך רוב מיוחד כדי לפטר מתחזק או חברת ניהול. יש לעיין בהסכם. להודיע הודעה מסודרת כפי שעשיתם לדבריך ולמען הבטחון שילחו גם ברשום. אבל בכללי אין לכן סיכון גדול מדי. תתיעצו איתי אם יהיה צורך בהמשך.
לצפיה ב-'אספה של שליש מדיירי הבניין (לא של הועד)'
אספה של שליש מדיירי הבניין (לא של הועד)
02/03/2018 | 13:47
1
52
1.האם הקריאה של שליש מהדיירים לאסיפה שלא מן המניין (לא של הועד) חייבת להיות מלווה במודעה על הנושאים שבכוונתה לדון עליהם ?
2.האם אסיפה כזאת הנה חוקית כאשר מטרתה (בדיעבד) הנה הדחת ועד מכהן שניבחר זה עתה ? (האספה הנה פרי יזמתם של "מחנה" הועד הפורש)
לצפיה ב-'אסיפה כללית'
אסיפה כללית
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 09:53
35
קודם כל שאלה טובה! אפילו מתוחכמת! היא שאלה טובה משום שהיא יכולה להפיל כמעט כל מומחה בתחום אבל לא אותי  גם אסיפה כללית שלא מן המניין ביוזמת שליש מבעלי הדירות חייבת לכלול סדר יום. זו התשובה. ושוב תודה על השאלה.
לצפיה ב-'תחזוקה שוטפת של הרכוש המשותף'
תחזוקה שוטפת של הרכוש המשותף
02/03/2018 | 07:11
1
41
לעו"ד שחל שלום 
אנו גרים בבית משותף שמתחלק ל 3 מבנים . יש תקנון מוסכם שהוא כתוב "שאחזקת הניהול השוטף של הבית יתנהל בנפרד על ידי כול בניין ובניין כלומר כול בניין בפני עצמו מבחינת אחזקה וניהול שוטף. בפועל מה שקורה החנייה פרטית שלי שילדה יש גינה למדי פעם וועד הבית שבבנין שהוא אני גרה מביא את חברת הניהול על מנת לעשות ניקוי חניות ומעט גינון . בגלל שהחנייה שלי ממוקמת ליד בניין אחר החליטו הוועדים ביחד שכול מה שקשור לגינון ניקיון החנייה שלי יופנה לאחריות של הבניין ליידי כלומר אני משלמת וועד בית כמו כולם יש לנו חברת ניהול אבל כול מה שקשור לאחזקה שוטפת של אזור החנייה שלי באחריותו של בניין לידי. האם החלטה זו חוקית של הוועד שלי ? מדגישה 3 בניינים A B C אני שייכת ל B והחנייה שלי ליד בניין A תודה מראש 
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
03/03/2018 | 09:49
15
אני מכיר היטב מתחמים כאלה ואכן יש לא פעם בעיות בעיקר במעברים או ב"תפר" שבין שיטחי כל בניין. את כנראה נפלת בדיוק למקום הזה. השאלה היא האם בפועל את נפגעת? האם יש לכם ועד על, כלומר נציגות משותפת של כל 3 המבנים והאם שם עברה ההחלטה?
לצפיה ב-'הוועד עקר את תאורת החירום בקומה שלי ושם מנורה רגילה'
הוועד עקר את תאורת החירום בקומה שלי ושם מנורה רגילה
28/02/2018 | 14:02
1
46
האם זה חוקי?
במקום לתקן את המנורה של תאורת החירום הוא עקר אותה ושם מנורה רגילה!

הוא לא מוכן להחזיר את המנורת חירום שאמורה לתת שירות למעלית בעת נפילת חשמל

מה עושים???
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
28/02/2018 | 19:27
39
האם פנית לועד ושאלת מדוע זה נעשה?
לצפיה ב-'התנגדות להרחבה'
התנגדות להרחבה
26/02/2018 | 09:05
1
54
אחת השכנות של אמי הקשישה רוצה להרחיב את דירתה שבקומה העליונה. לשם כך צריך להוריד עמודי תמיכה אל הקרקע, ואלה אמורים להיבנות ברחבת הכניסה לדירתה של אמי - היא גרה בקומת הקרקע, כניסה נפרדת מאשר לכל הבניין. מדובר אגב בבניין בן קרוב ל-60.
אמי מתנגדת ועוד שתי דירות מתוך ה-10 שבבניין. מה החוק אומר במקרה הזה? מה בכלל ההליך? האם העירייה יכולה לאשר את הבנייה בלי לבקש את הסכמת כל הדיירים? אשמח לכל מידע בנושא. דחוף... בתודה מראש!
לצפיה ב-'הרחבה'
הרחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/02/2018 | 04:53
41
יש לכך שני היבטים עיקריים: הראשון היבט קנייני - נדרשת הסכמה של 75% כלומר במקרה שלכם 8 בעלי דירות מתוך ה 10.
השני היבט תכנוני - ניתן להתנגד לביצוע ההרחבה בועדה המקומית לתכנון ובניה אשר אליה חייב מבקש ההרחבה להגיש בקשה היתר בניה. 
לצפיה ב-'נפילה בכניסה לבניין שלי שהוא בית משותף'
נפילה בכניסה לבניין שלי שהוא בית משותף
23/02/2018 | 04:50
2
79
שלום רב,לפני כשנה כשבאתי לעלות לבניין שלי אחרי בילוי לילי..עליתי את המדרגות כראוי,אך כשבאתי לעלות מדרגה אחרונה לא שמתי לב בכלל להעידרותה (יש להבין,שהאבן/רמפה הזאת תמיד עזרה לי לעלות למדרגה האחרונה) ואני נפלתי ושברתי את יד ימין שלי..אין לנו כלל וועד בית בבניין המשותף
רוב השכנים שלי הם יוצאי ברית המועצות ומבוגרים מידי מכדי להיכנס איתם לתביעות..אבל צריך להיות מישהו שאחראי על כל הדירה הזאת לא? זה שמבטח אותה או לכל הפחות המשווק של הבניין שהוא יותר מ 34 שנים..
למשל לפני 23 שנים השכרתי את הדירה מחברת עמידר..אך נכון להיום ונכון גם אז לפני כשנה הבית שלי קניתי אותו..השאלה האם ניתן לנסות ולחפש אחר מי שבנה או מי שבמקרה הזה משווק את הדירה ולדרוש מהם פיצויים?
בברכה
מלי.
לצפיה ב-'לתבוע את בעלי הדירות'
לתבוע את בעלי הדירות
23/02/2018 | 07:06
1
70
שלום מלי,
עד כמה שאני מבין ויודע מנסיוני, את צריכה להוציא את נסח הטאבו של הבניין ולראות מי הם העלי הנכסים של הבניין. נגדם את צריכה להגיש תביעה. אני מקווה שעו"ד שחל יסכים עם דעתי.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'בית משותף'
בית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
24/02/2018 | 13:48
55
נפילה ופציעה בתחום הרכוש המשותף, כמו כאן במדרגות הבית, מלמדת עד כמה חיוני לעשות ביטוח בכל בית משותף. גם ביטוח צד ג' שמכסה בדיוק תאונות שכיחות כאלה וגם ביטוח לרכוש עצמו, מבנה ומתקנים. אלה לא ביטוחים יקרים. כאשר אין ביטוח את יכולה לתבוע את יתר בעלי הדירות. אבל זו תביעה לא קלה, כי את צריכה להוכיח שיש עליהם אחריות ויש להניח שיטענו שיש לך עצמך אחריות תורמת גדולה וחוסר זהירות שלך. אבל צודק משה - אפשר להגיש תביעה כזו.
לצפיה ב-'תביעה נגד דיירי הבניין'
תביעה נגד דיירי הבניין
22/02/2018 | 13:42
1
88
שלום רב,
בבניין בו אני גר אין ועד בית רובו שוכרי דירות. בעלי הדירות קיבלו תביעה מחברת ביטוח על נזק שנגרם בדירה בקומה השנייה לטענם עקב צינור הביוב המשותף שלא תוחזק כראוי במהלך השנים. הנזק תוקן וחלפה שנה מיום התיקון. לבעלי הדירות לא היה מושג על האירוע עד קבלת כתב התביעה אחרת היינו מתקנים בזמן.. מה גם שבעל הדירה שניזוקה לא שהה בדירה חודש וההצפה בדירתו החמירה והוא לא ידע.
האם יש לנו דרך להתגונן? הרי אין דרך לדעת היום מאיפה נוצר הנזק שתובעים?
לצפיה ב-'תביעה נגד בעלי הדירות'
תביעה נגד בעלי הדירות
( לעמוד שלי בתפוז )
22/02/2018 | 17:54
49
כאשר חברת ביטוח מגישה כתב תביעה נגד בעלי הדירות תהיו חייבים סיוע משפטי או אולי אף יצוג משפטי מלא. 
לצפיה ב-'בדיקה תקופתית למכפילי חניה'
בדיקה תקופתית למכפילי חניה
22/02/2018 | 08:53
1
60
שלום,
האם מכפילי חניה דורשים בדיקה תקופתית של בודק מוסמך אחת ל 14 חודשים? (מעבר לבדיקות וטיפולים תקופתיים של חברת אחזקה)
ממה שקראתי, החוק בנושא מתקני הרמה הוא בכלל במסגרת תקנות בטיחות בעבודה....

תודה
לצפיה ב-'מכפיל חניה'
מכפיל חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/02/2018 | 09:01
39
זו שאלה שחורגת מבחינתי ממסגרת הפורום. עדיין היא שאלה טובה ומאוד חשובה.
לדעתי הכתובת לשאלה היא חברת הביטוח שלכם וגם החברה המתקינה והמתחזקת. זה נושא טכני כמו מעליות ונדרשת מומחיות והתמצאות בתקנות הבטיחות.
לצפיה ב-'השארת אשפה מחוץ הדלת'
השארת אשפה מחוץ הדלת
20/02/2018 | 23:51
3
74
שלום לעו"ד שחל
התקבלה החלטה באסיפת דיירים כי אין להשאיר שקיות אשפה מחוץ לדלת בלובי הקומות, דייר שגר בשכירות, לא מתחשב וממשיך להשאיר אשפה מחוץ לדלת, אף על פי שהוועד דיבר איתו עניין. למי צריך להפנות מכתב בעניין, לבעל הדירה או לשוכר.
תודה, משה
לצפיה ב-'אחריות משכיר למעשה השוכר שלו'
אחריות משכיר למעשה השוכר שלו
( לעמוד שלי בתפוז )
21/02/2018 | 06:28
60
הייתי מפנה מכתב לבעל הדירה יחד עם צילום התופעה המכוערת הזו וכותב לו שפניתם שוב ושוב לדייר שלו וכלום לא עזר ומבחינתכם הוא אחראי עלהתנהגות הדייר שלו ואם הדבר לא פוסק מיד תאלצו לתבוע גם אותו וגם את השוכר על מטרד והדבר יעלה לו ממון רב ועל כן שידאג לטפל בתופעה הזו
לצפיה ב-'אחותי פתרה מצב כזה בדרך חוקית וזדונית'
אחותי פתרה מצב כזה בדרך חוקית וזדונית
26/02/2018 | 18:27
1
45
הצמידה את שקית האשפה לדלת של בעלי הדירה ששמו אותה בלובי בין הדירות וכאשר הם פתחו את הדלת כל הדבל נשפך להם בתוך הבית
לצפיה ב-'תגמול'
תגמול
( לעמוד שלי בתפוז )
27/02/2018 | 04:54
34
אהבתי 
לצפיה ב-'מי צריך לממן חדירת שורשים למערכת הביוב בבית משותף'
מי צריך לממן חדירת שורשים למערכת הביוב בבית משותף
17/02/2018 | 21:36
1
36
לצפיה ב-'תחזוקה שוטפת'
תחזוקה שוטפת
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2018 | 07:40
37
זו תחזוקה שוטפת שנציגות הבית צריכה לטפל בה מקופת הבית
לצפיה ב-'מי מטפל משפטית בחלוקת דירה ל-2 להשכרה?'
מי מטפל משפטית בחלוקת דירה ל-2 להשכרה?
19/02/2018 | 07:50
2
47

שלום
גיליתי שדירה שנמכרה מעלי, מטופלת (כנראה גם בבעלות) חברת נדל"ן שעשתה בה שיפוץ (לא איכותי בעליל!) חילקה אותו ל-2 מיני דירות והשכירה אותה ל-2 עולים חדשים במחיר מופקע! במהלך השיפוץ גם נגרמו נזקים לשכנים וגם לשוכרים שקבלו דירות בלי מים חמים גז ועוד.
מודה מראש לעזרתכם.
הערה: יתכן והבעלים של המשרד נדל"ן מקושר לראש העריה ונהנה מתמיכתו.

לצפיה ב-'פיצול דירה'
פיצול דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2018 | 07:38
1
46
פיצול דירה מחייב היתר. פנה לפיקוח העירוני ודרוש ביקור שלהם במקום. הם זכאים להכנס גם עם צו. 
לצפיה ב-'תודה '
תודה
20/02/2018 | 22:35
10
לצפיה ב-'שלום רב שאלה דחופה'
שלום רב שאלה דחופה
19/02/2018 | 13:00
1
63
אני נפלתי בחניה של הבניין שלנו הבנין שלנו מבוטח לא רוצים להביא לי  את שם החברת ביטוח הועד טוען שהם רוצים לשבת איתי ביחד עם סוכן הביטוח האם זה מקובל??
לצפיה ב-'ביטוח רכוש משותף'
ביטוח רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2018 | 07:34
43
סוכן הביטוח הוא ככל הנראה בר עוז אשר מבטח את מרבית הבתים בישראל. הוא סוכן מצוין שמטפל בנושא ובעל נסיון. ממליץ לשבת מולו. הסוכן ממילא יאמר לך מי חברת הביטוח. כנראה חברת כלל. הכי חשוב שאתם מבוטחים. שב עם הסוכן ובהקדם. 
לצפיה ב-'שאלה לגבי שער לחנייה'
שאלה לגבי שער לחנייה
15/02/2018 | 08:55
3
64
שלום רב,
בבניין בו אני מתגורר יש רחבת חנייה,
הרחבה הינה שייכת לפי מפ"י לבניין שלי, אך זו אינה חנייה פרטית של הבניין (אין חניות בטאבו) ז"א שאם יש בעיות באספלט או תאורה העירייה היא זו שמתקנת.
עקב מצוקת חנייה קשה, חונים בחניה הזו גם רכבים של בניין סמוך (שיש לו גם חנייה השייכת לו מאחוריי הבניין.
הועד הציע לסגור את החניה עם שער ?
השאלה רק  אם זה חוקי לסגור את החנייה עם שער? 
לצפיה ב-'שער חניה'
שער חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
16/02/2018 | 16:44
2
37
השאלה היא האם רחבת החניה היא חלק מהבית המשותף, כלומר חלק מהרכוש המשותף שלכם, כמו הגג, המדרגות, החצר, הכניסה? 
לצפיה ב-'תודה על תשובתך, איך בודקים את זה?'
תודה על תשובתך, איך בודקים את זה?
18/02/2018 | 08:40
1
32
חוץ מזה שזה מופיע כשטח של הבניין באתר מפ"י ?
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2018 | 07:39
205
שיטחי הרכוש המשותף מופיעים בצורה הברורה ביותר בתשריט הבית
לצפיה ב-'מצלמות מה כן ומה לא?'
מצלמות מה כן ומה לא?
16/02/2018 | 12:08
15
474
שלום עו"ד שחל ולכולם, יש לנו בבניין מצלמות.
המצלמות הותקנו לצורכי ביטחון, וואנדליזם, ופיקוח על הנעשה בבניין בשטחים הציבוריים.
רק לחברי הועד ישנה גישה למצלמות ולהקלטות
יש דייר שדורש לראות משהו במצלמה בעניינים של יחסי שכנות, "זרק לי קלמנטינה על הרכב" ושאר ירקות.
כועד בית, אני לא גננת ולא שוטר ואין לי עניין לשתף ושיימינג ולהכנס לשטויות וסכסוכים בין שכנים.
ישנם גם מקרים שמבקשים לראות מי עשה נזק בשטח הציבורי ולתבוע ממנו תיקון ועוד...(אני כועד, פונה באופן אישי למצולם וסוגר בשקט).
להבנתי, אם מישהו עשה נזק, פגע ברכב, חיבל בזדון למישהו, אז יש הגיון מסוים בדרישה לראות הקלטה, על אף שאני עדיין חושש מלהיות זה שמחזיק בתיעוד...
מה מותר/אסור לי לשתף? למסור?
אשמח אם תתייחס ככל שתוכל, במיוחד כי יש פה את כל נושא "צנעת הפרט"
תודה
רענן

לצפיה ב-'מצלמות בבית משותף'
מצלמות בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
16/02/2018 | 16:49
2
170
אני חושב שאתה תופס את תפקיד הוועד בצורה רחבה מדי. אתה כחבר ועד באמת לא גננת ולא שוטר. אין לך זכות למדר דיירים או לקטלג את פניותיהם כ"שטויות". המצלמות הן לא שלך. אתה לא מחליט מה צנעת הפרט. מי שמבקש לראות רואה. גם בלי צורך לנמק או לתת לך הסבר. 
לצפיה ב-'הבנתי, מפתיע'
הבנתי, מפתיע
16/02/2018 | 18:16
133
זאת אומרת שכל מי שירצה כל הקלטה שתהיה ממני אני מחוייב לתת לו לצפות ואף למסור לו הקלטה?
מה זה אם לא גננת ושוטר?

תודה לך
ושבת שלום
לצפיה ב-'פרסום חומרים ממצלמות האבטחה בבנין'
פרסום חומרים ממצלמות האבטחה בבנין
27/03/2018 | 18:37
13
האם מותר לועד לפסם תמונות של אנשים \ קטינים בשטחים המשותפים, בזמן שהם משחיתים רכוש משותף במטרה להרתיע?
לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
16/02/2018 | 19:15
11
125
שלום
גם אני כיו"ר וועד הבית קיבלתי תשובה כזו מכמה עו"ד, שיש לתת גישה לאי.פי. של המצלמות לכל דייר שרוצה לצפות ולהקליט.
בברכה, מושון
לצפיה ב-'אומר לך כך'
אומר לך כך
16/02/2018 | 22:07
10
122
שכמתנדב בועד, ללא שכר, ועל חשבוני וזמני
אני אומר לאותו נודניק שמחפש לפתור סכסוכי שכנים דרכי
שיקפוץ לי ועדיף פעמיים לגובה...אני לא גננת ולא שוטר
ואם לא מוצא חן בעיני מישהו התשובה שלי, אז צרור המפתחות של הבניין זמין להעברה לידיו.
ואין קופצים כידוע לך על התפקיד....

נו, אז עורכי הדין אמרו...אז שיגידו.

לצפיה ב-'מצלמות בבית משותף'
מצלמות בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2018 | 09:46
9
136
ידעתי שתופתעו 
יכולתי כמובן לרכך את התשובה אבל רציתי להעביר מסר. הכוח הוא לא בידי הוועד. נכון, יש דיירים נודניקים. אני לא אומר שצריך מדי יום להעתר לכל בקשה באשר היא. אבל בעלי דירות הם בעלי הזכויות לא הוועד. הוועד הוא נאמן של הדיירים. ויש מקרים בהם ועד פעיל מדי ואכפתי מדי הוא גם פטרנליסטי מדי וחורג מסמכותו.  וזה כמובן לא נוגע רק למצלמות בבית משותף.
לצפיה ב-'תודה ואכן המסר חד משמעי'
תודה ואכן המסר חד משמעי
18/02/2018 | 08:28
8
132
אבל יחד עם זאת אתה כותב:
"נכון, יש דיירים נודניקים. אני לא אומר שצריך מדי יום להעתר לכל בקשה באשר היא"
וזה סותר את החד-משמעי כל כך שלך.

אז לפי מה אתה מחליט מתי והאם להיעתר לבקשות של הדיירים הנודניקים?
אין צורך באמת לענות, אתה עו"ד לא חבר בועד אני מניח...

שכן אצלינו זה מה שהוחלט באסיפה, הגדרנו מהן מטרות ההתקנה והשימוש בהן

אתה יודע, סיפור קצר.
היה לנו עבריין (חייל של משפחת פשע) בבניין (שוכר)
והוא דרש בתוקף גישה לאיי.פי (בדיוק כמו שהיית מייעץ לו, אילו פנה אליך)
ואתה יודע למה ביקש? אמר לי בפשטות "שלא יניחו לי מטען מתחת לרכב"
הוא מודאג מרכבו...אני מודאג מכל הבניין שלא יקרוס חלילה.

עניתי לו מה שכתבתי קודם, שיקפוץ לגובה ופעמיים ושבעל הבית יפנה אלי

בסוף במציאות של מגורים משותפים, מה שמכריע בד"כ זו טובת הכלל והבטחון של כולם
ולא מי זרק לי קלמנטינה, מי תפס לי את החניה המשותפת, מי זרק לי לגינה מלמעלה צעצועים.

שבוע טוב.
לצפיה ב-'עבודת נציגות בית משותף'
עבודת נציגות בית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
20/02/2018 | 07:37
93
אני מסכים ומזדהה עם התיאור שלך. עבודת ועד אינה קלה. יש דיירים שמתיחסים לחברי ועד כאילו הם עובדים שלהם. המינון או המדיתיות היא המפתח. קל להגיע לחיכוך וצריך למצוא איזונים וזה לא קל. 
לצפיה ב-'אבל למה לא? מה אכפת לך?'
אבל למה לא? מה אכפת לך?
24/02/2018 | 00:40
6
56
אם המצלמות שם לרשות הדיירים, שיצפו בהן עד כלות. אתה לא גננת ולא שוטר, אז למה אתה מתנהג כאילו הם כפופים לך?

אני באמת לא מבינה מה הבעיה בלתת לדיירים לראות מי תפס להם את החניה או זרק להם צעצועים או עשה כל דבר שפגע במגורים המשתופים. הם יהיו הגננת או השוטר שיבלשו ובמידת הצורך ינזפו בעבריינים, לא אתה.

למעשה אתה קצת לוקח על עצמך תפקיד שמגונן על אנשים שלא מתנהגים בשכנות טובה (זורקים דברים לרכוש אחרים, תופסים להם את החניה וכו') וזו כבר התנהגות ממש תמוהה בעיניי.
לצפיה ב-'הגעת מהדף הראשי אני מבין....'
הגעת מהדף הראשי אני מבין....
24/02/2018 | 06:35
5
58
יופי, כי עד עתה צפו בפוסט גג 13 איש.
מה תפוז היו עושים בלעדייך?

ראשית המצלמות אינן ברשות כולם פיזית.
מערכת השליטה והבקרה נמצאת במקום נעול, זה עולה כמה אלפי שקלים. (המערכת, חוץ מהמצלמות)

אז הם לא לרשות שימוש הדיירים, זה לא עובד כך שבאים וצופים בהקלטות בלובי בזמן הפנוי...כמו שתיארת
בנוסף, כשאני רושם לתפוס חניה, לא מדובר על חניה פרטית, אלא חניות משותפת!!
ומי זרק קלמנטיה ברשות במשותף, או שכן שחושד באשתו, רוצה לדעת האם המאהב הגיע ומתי.....תגידי את רצינית?  ושאר סכסוכי שכנים למינהם!!

שום דבר שקשור בניהול הבניין, גניבות, פריצות, ונדליזם, לזה בהחלט יש מצלמות וכל דייר רשאי לבקש לראות ואף מקבל, אם זה באמת מעניין אותו!

שוב, העיקרון המנחה אותי פה הוא לא סכסוכי שכנים אלא בטחון וונדליזם.
אין לך שמץ של מושג בניהול בניין עם 50 דיירים שחלקם נודניקים וטרחנים שלא יודעים לפתור בעיות אישיות עם עצמם ושכניהם.

אז לא אצלי

לצפיה ב-'הגעתי מהראשי, ואתה אמנם ועד הבית אבל לדעתי לכל בעלי הבתים'
הגעתי מהראשי, ואתה אמנם ועד הבית אבל לדעתי לכל בעלי הבתים
24/02/2018 | 10:49
44
ששילמו על התקנת המצלמות יש זכות לגישה חופשית מהדירות שלהן למצלמות
לפי הלקסיקון שלך אתה מתנהג כמו בריון השכונה
לצפיה ב-'אכן כן, ואני לא מבינה את הנימה העוינת והדוחה שלך'
אכן כן, ואני לא מבינה את הנימה העוינת והדוחה שלך
24/02/2018 | 14:39
3
50
ראשית, לא ברור לי למה זה משנה היכן נמצאות המצלמות פיזית, הרי כתבת בתגובות הקודמות ששכן ביקש גישה ל-IP. במקרה כזה לא משנה הנעילה ולא צריך את הלובי.

כמו כן כשכתבת על תפיסת חניה לא ציינת שמדובר בחניה משותפת, כיצד אמורים לנחש אם אתה לא מספק את מלוא המידע? ולמה אתה צועק על מי שמרים גבה כשאתה זה שכתבת דברים תמוהים בלי להסבירם עד תום?

מה שתיארת קודם (שכן שחושש שעלולים לשים לו פצצה מתחת לרכב, זריקת פסולת או חפצים על רכוש וכו'( בהחלט נכנס להגדרה של ביטחון והשחתה, ואם "כל דייר רשאי לבקש לראות ואף מקבל" לא ברורה לי הבעיה מלכתחילה.

אבל מהתיאורים הקודמים שלך הצטיירה תמונה אחרת, שבה מינית את עצמך לשופט ולבורר ואתה מחליט מי רשאי ומי זכאי כי הסיבה שלו מוצדקת בעיניך ומי לא. וזה כבר משהו אחר.

נכנסת לפורום שמנוהל ע"י עורך דין מומחה בנושא וביקשת עצה, הוא עצמו כתב לך בצורה מפורשת "אין לך זכות למדר דיירים או לקטלג את פניותיהם כ"שטויות". המצלמות הן לא שלך. אתה לא מחליט מה צנעת הפרט. מי שמבקש לראות רואה. גם בלי צורך לנמק או לתת לך הסבר." ומשום מה אתה ממשיך להתווכח, ועכשיו תוקף גם גולשים שהגיעו מהראשי, אוי אוי אוי.

התחושה היא שפשוט לא משנה מה כולם כותבים לך, אתה בשלך... כנראה לא נכנסת באמת לקבל ייעוץ אלא חיזוק לגישתך, וכשגילית שאחרים לא מצדיקים אותה אתה מתחיל להתלהם. חבל. בכל מקרה, אין לי כוונה להגיב כאן יותר, תעשה מה שאתה רוצה.
לצפיה ב-'חידודים'
חידודים
24/02/2018 | 17:32
2
50
כתבתי פה שהחניה משותפת קראי שוב
שורה לפני אחרונה.

לגבי השכן ה"חושש" מפצצה
יש לך קריאה סלקטיבית, מדובר בעבריין, עם אזיקון על הרגל ושלא מסתיר זאת.
מזל שכבר נכלא ועזב את הבניין.

ואף כתבתי גם זאת: (בפוסט פתיחה)
ישנם גם מקרים שמבקשים לראות מי עשה נזק בשטח הציבורי ולתבוע ממנו תיקון ועוד...(אני כועד, פונה באופן אישי למצולם וסוגר בשקט).
להבנתי, אם מישהו עשה נזק, פגע ברכב, חיבל בזדון למישהו, אז יש הגיון מסוים בדרישה לראות הקלטה"
אז אני לא כזה נורא...פשוט לא מעוניין להכנס באמצע בין שכנים עם המצלמות
ובאמת שמדובר על יחסי שכנות ולא בטחון וונדליזם

ואכן סיכמת יפה שמה שבעיני ראוי אכן מטופל וגלוי לכולם, ומה שלא אז לא. בדיוק כך
וזאת על אף דעת העו"ד החד משמעית...אבל בהמשך  סייג אותה
במילים שלו:"יש דיירים נודניקים. אני לא אומר שצריך מדי יום להעתר לכל בקשה באשר היא"
או במילים שלי...ינהג/חושב כמוני
זהו מיציתי, סיימתי והבנתי.

לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
24/02/2018 | 20:56
34
הויכוח הזה מזכיר ויכוח דומה: יש בבית משותף דלת למקלט או דלת למחסן משותף או דלת לגג משותף. ורק לועד הבית יש מפתח. דייר מבקש מפתח ולא נותנים לו. האם זה מותר? האם ניתן לדרוש ממנו סיבות מדוע הוא מבקש מפתח?
לצפיה ב-'אני חושבת שהחוצפה שלך נובעת מחוסר הבנה שלך'
אני חושבת שהחוצפה שלך נובעת מחוסר הבנה שלך
25/02/2018 | 05:55
37
אתה חושב שאם מישהו רוצה לראות משהו במצלמות, אתה צריך לבוא איתו למחסן שם נעול ה- DVR של המצלמות. לא. עם המתקין אתה צריך לברר איזה אפ עובד עם המצלמות, ומהו ה- IP שצריך להכניס באפ, וזהו. עם האינפורמציה הזו כל אחד יכול לראות את המצלמות, להקליט, מה שבא לו, דרך הנייד שלו. וכן, מישהו יכול להסתכל לראות מי זרק לו קלמנטינה על האוטו, מי שם מטען חבלה מתחת לאוטו. המצלמות והציוד נקנו בכספים משותפים והם לא שייכים רק לך. זה לא התפקיד שלך "לסגור בשקט" כשאתה רואה מקרי ונדליזם. זכות כולם לדעת מי עשה מה. 
אני מנחשת שאתה פנסיונר חביב ושהעיסוק בועד נותן לך תחושת ערך עצמי ותעסוקה. אבל תבין שבעידן האינפורמציה הדיגיטלית, הנסיונות שלך להיות הבעלים והשולט היחיד באינפורמציה הדיגיטלית לא יעבוד. 
לצפיה ב-'חלוקת הוצאות שיפוץ כללי'
חלוקת הוצאות שיפוץ כללי
16/02/2018 | 21:35
1
51
בבניין משותף רוב של 75% החליט שבמקום לבצע תיקון מקומי של טיח שנפל הם רוצים לעשות שיפוץ מלא ולבנות מרפסות. המתנגדים לא מעוניינים בבניית מרפסות רק השיפוץ הליקויים.
נאמר לנו שניתן לדלג עליינו בבניית המרפסות.
האם אנחנו חייבים לשלם כמו כולם עבור השיפוץ? הרי בניית מרפסות מעלה את עלות השיפוץ.
והאם בעלי  דירות הגג שיש להם גג בנוי לא יצטרכו לשלם יותר על הוצאות השיפוץ ובניית המרפסות?
לצפיה ב-'שיפוץ בית משותף'
שיפוץ בית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2018 | 10:15
45
שיפוץ בית לא כולל תוספת מרפסות. שיפוץ רכוש משותף הוא שיפוץ הקיים ואם הוא באמת נדרש אז מספיק רוב רגיל באסיפה חוקית כדי להעביר זאת, כולל אם השיפוץ מאוד מקיף ויקר. החלטה חוקית על שיפוץ מחייבת את כל בעלי הידורת כולל מי שמתנגד לה.
תוספת מרפסות זה סיפור אחר לגמרי. אכן נדרשת הסכמה (או אי התנגדות) של 75% לביצוע. אבל לא ניתן לחייב בעל דירה לבצע תוספת כזו. אם תירצו ארחיב בענין.

לצפיה ב-'החלטה של המפקחת'
החלטה של המפקחת
17/02/2018 | 06:29
1
51
שלום
וועד הבית תבע דייר אצל המפקחת על מעשים שהוא עושה ברכוש המשותף בניגוד להחלטות האסיפה הכללית וזכה בתביעה. האם ההחלטה/הפסיקה של המפקחת שלא מקויימת ע"י הדייר, ניתן להגיש ביזיון בית המשפט.
תודה, חוליו
לצפיה ב-'בזיון בית משפט'
בזיון בית משפט
( לעמוד שלי בתפוז )
17/02/2018 | 09:48
42
ניתן להגיש בקשה לבזיון בית משפט למפקחת עצמה ולא צריך ללכת לבית משפט. בעבר זה היה באמת נדרש אבל החוק השתנה.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו