לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
46384,638 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'שילוט של חברת הניהול נשאר בבנין '
שילוט של חברת הניהול נשאר בבנין
01/02/2019 | 08:27
1
53
שלום
חברת הניהול הפסיקה את שרותיה (בהסכמה) בסוף 2018
אולם השילוט כי היא אחראית על הבנין ודואגת לתחזוקתו עדיין נשאר .
פנינו מספר פעמים והנושא טרם טופל.
האם אין חובת הסרת שילוט?

לצפיה ב-'שילוט'
שילוט
( לעמוד שלי בתפוז )
01/02/2019 | 18:53
40
מדוע לא תסירו את השילוט בעצמכם?
לצפיה ב-'תיקון גג בבית משותף'
תיקון גג בבית משותף
30/01/2019 | 09:26
2
69
אנחנו גרים בבית משותף. הדירות בקומה העליונה סובלות מרטיבות שנים רבות. נערכו כמה פעמים תיקונים אבל לא פתרו את הבעיה. יש צורך לערוך ניסיון אטימה נוסף. הדיירים כולל הועד מסרבים. מה אנחנו, דיירי הקומה העליונה, יכולים לעשות.
לצפיה ב-'איטום גג משותף'
איטום גג משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
30/01/2019 | 09:39
63
אם מומחה איטום יקבע שטיפול נדרש אז זה יהיה מחייב את כולם
לצפיה ב-'איטום הגג'
איטום הגג
02/02/2019 | 21:14
35
שלום יעקב
פשוט מאוד תזמינו אנשי איטום הגג ביריעות ביטומניות, תקבלו הצעת מחיר, תשלחו מכתב לכל בעלי הדירות, כולל וועד הבית, שאם לא יבצעו את איטום הגג, אתם תבצעו אותו ולאחר מכן תגישו תביעה למפקח על המקרקעין. הגג זה רכוש משותף וכולם חייבים להשתתף באיטום.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'השתתפות קבלן בהוצאות ועד הבית'
השתתפות קבלן בהוצאות ועד הבית
27/01/2019 | 10:58
3
67
שלום,
רכשתי דירה מקבלן. יש מס' דירות שטרם נמכרו. בהסכם הרכישה כתוב שהקבלן לא ישתתף בהוצאות ועד הבית על דירות לא מכורות. בזמנו אני זוכרת שעורך הדין שלי ניסה להתווכח על הסעיף הזה ולא הצליח לשנות אותו. בסוף ויתרנו כי לא על זה רצינו להפיל עסקה.
היום אנחנו מגיעים למצב שהקבלן לא משתתף בעלויות. אנחנו כבר כמעט שנה מאוכלסים והוא לא מכר את כל הדירות בפרוייקט. 
נראה לי לא סביר שמצב זה יהיה לנצח!
יש חוזה ויש סבירות והיגיון! אם הוא לא יצליח למכור אותן עכשיו עוד שנה? אם הוא יחליט שהוא מחזיק אותן לצרכים שלו?
אשמח אם תוכל לחוות דעתך בנושא.
תודה מראש.
לצפיה ב-'קבלן'
קבלן
( לעמוד שלי בתפוז )
27/01/2019 | 16:15
2
49
יש לכם בעיה. בחוזה מקובל להציב סייגים כגון פטור לקבלן אבל עד מספר מוגבל של דירות וכן הגבלת זמן. כאן לא התעקשתם אולי מספיק ובכל מקרה החוזה שנחתם מחייב. 
אם אין סדק כלשהו בהסכם אז אתם בבעיה כי החוזה גובר על טענות של "סבירות". חוזה יש לכבד. אולי ניתן למצוא סעיפים שהקבלן אינו מקיים?  
לצפיה ב-'תודה. לא יודעת - צריך לחפש... מניחה שבטוח יש'
תודה. לא יודעת - צריך לחפש... מניחה שבטוח יש
28/01/2019 | 11:08
1
37
אין פסיקה בנושא שזה לא יכול להיות ככה לעד?
בזמנו הם היו מאוד נחרצים בנושא - לפחות מול עוה"ד שלנו.
אני לא בטוחה שכל הרוכשים בכלל היו מודעים לסעיף הזה בהסכם (לא שזו טענה טובה..)
לצפיה ב-'חוזה'
חוזה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/01/2019 | 09:50
28
טענות של אנשים בגירים מול חוזה הן "שתו לי אכלו לי". והחוק לא יסייע מול הסכמה חוזית. צר לי. 
לצפיה ב-'תיקון המעלית'
תיקון המעלית
28/01/2019 | 14:23
1
68
שלום רב. באסיפה השנתית של הבניין שנערכה לפני כשלושה וחצי חודשים הוחלט על שיפוץ המעלית ועל גביה מיוחדת לצורך העניין. חברי הוועד ציינו שמדובר בסכנות נפשות והתיקון הוא חיוני. נשקלו חלופות שונות ואחד הדיירים התנדב לבדוק אותן. מאז שום דבר לא זז. הגביה נעשתה, הבודק בדק וחברי הוועד, כמו גם הדיירים, אדישים. כששאלתי את הבודק מה קורה אמר שכאשר פנה עם המימצאים לאחד החברים אמר לו החבר שהוא עסוק. כשפניתי אל אחד מחברי הוועד אמר לי שחבר אחר מטפל בזה. כשפניתי אל אותו חבר הוא הכחיש את אחריותו ואמר לי שאינו יודע דבר. גם דיירים שפניתי אליהם לא יודעים דבר. שלושת חברי הוועד הם אמנם אנשים צעירים יחסית, עובדים ומטופלים במשפחות ותמיד נראים מאוד עסוקים. לא ברור לי מה אפשר לעשות ולנוכח התיאור הקודר שקיבלנו על מצב המעלית אני די מפחדת. האם יש לך עצה בשבילי?
לצפיה ב-'תיעוד'
תיעוד
( לעמוד שלי בתפוז )
29/01/2019 | 09:47
40
צעד ראשון פניה מתועדת בכתב שלך לחברי הועד עם העתק לכל בעלי הדירות תוך הדגשת הסיכון והאחריות האישית בעיכוב טיפול.
לצפיה ב-'התקנת מערכת בבית משותף'
התקנת מערכת בבית משותף
27/01/2019 | 09:49
9
95
שלום רב,
אנחנו גרים בבית משותף שמורכב ממספר מבנים החולקים חניון אחד. הבתים בנויים סביב החניון בצורת ריבוע. יש רצון להתקין מערכת לפתיחת שערי חניון באמצעי נוסף פרט לשלטים הקיימים (השלטים עושים הרבה בעיות, עלויות החלפה גבוהות, רכישת שלט נוסף יקרה, קושי בכניסה לפרוייקט לנותני שירותים - צריך לגשת פיזית לפתוח להם את השער, חשש ממקרים של מצבי חירום כמו שריפה, רפואי וכדו' שלא ניתן להכניס את נותן השירות וכיוצ"ב). כמו בכל סיטואציה כמעט, אין הסכמה מוחלטת בין בעלי הדירות, אבל יש רוב שמסכים להתקנה. חלק מתנגד נחרצות תוך איומים על תביעת יתר הדיירים אם המערכת תותקן.
כסף יש. לא צריך גביה נוספת (במהלך השנה נגבים כספים אקסטרה בשביל "פרוייקטים שונים").
אודה להבהרה בנושא איזה רוב דרוש לנו לנושא
לצפיה ב-'בית מורכב'
בית מורכב
( לעמוד שלי בתפוז )
27/01/2019 | 16:31
6
60
זה נןושא אלמנטרי שלא מצריך הסכמת כולם. אני מניח שיש מנגנון קבלת החלטות לגבי הרכוש המשותף - משהו כמו נציגות על או נציגות גג.
ההחלטה פשוטה כי זה זה נושא תפעולי תחזוקתי אלמנטרי.
לצפיה ב-'עו"ד שחל, תודה רבה. עוד דבר...'
עו"ד שחל, תודה רבה. עוד דבר...
28/01/2019 | 10:20
5
39
המתנגד להתקנה טוען שזה לא נופל בגדר "תחזוקה" ולכן בהתאם לחוק יש צורך להסכמת כולם. מאיים לתבוע. ידוע לך אם יש פסקי דין בנושא?
לצפיה ב-'תעייני כאן '
תעייני כאן
28/01/2019 | 11:05
4
34
כאן יש פסקי דין כולל מיקרים כאלה 
ניתקלי בזה . האדם לא צודק . יש פסק דין של כבוד הסופט חסין . שכותב על מיקרים כאלה 

לצפיה ב-'תודה רבה על ההפניה, אולם..'
תודה רבה על ההפניה, אולם..
28/01/2019 | 11:37
3
32
ממה שאני רואה, פסקי הדין שם דנים במצב של "תחזוקה בנכס". לא הוספת מערכת שהיא עלולה להתפרש כסוג של "שדרוג".. 
(לתפיסתי זה בהחלט עניין של תחזוקה, כמו שפירטתי למעלה)
לצפיה ב-'שדרוג '
שדרוג
28/01/2019 | 12:33
2
34
בחוק אין מילה כזו "שידרוג" . כבוד השופט חסין מסביר שבית שניבנה ליפני 50 שנה . לא דומה לבית של היום. לכן אם משדרגין בית ישן לחדש . ומוסיפים אינטרקום. או שער חשמלאי . זה שמירה על הקיים .  
וכול המפקחים. מצתתים את פסק הדין שלו.  כניראה שזו פסיקה מבית מישפט מחוזי . אולי עליון בעירעור מסויים. 
בהצלחה 

לצפיה ב-'צא ולמד ...'
צא ולמד ...
02/02/2019 | 11:03
1
29
א. לא מדובר בשופט חסין, אלא בכבוד השופט מישאל חשין.
ב. לא מדובר בפסק דין של בית משפט מחוזי אלא בפסק דין של בית המשפט העליון.
ג. פסק הדין האמור, של כבוד השופט חשין, הוא: רעא 7112/93 צודלר בתיה ואח' נ' שרה יוסף.
ד. בפסק הדין הזה לא מוזכר אינטרקום ולא מוזכר שער חשמלי.

לצפיה ב-'תודה על הקישור '
תודה על הקישור
02/02/2019 | 22:40
14
ארוך וכתב קטן . קשה לי לעיין בכתוב 
וסליחה מכבוד השופט שטעיתי 
לא ידעתי שכבודו בעליון 
וגם בשם עם "ש" 
שבוע טוב לכולם 
לצפיה ב-'תוספת למנהל '
תוספת למנהל
27/01/2019 | 17:02
1
38
יש היום שיטה פתיחת שער באמצעות הטלפון הנייד . מחייגים למס' מסויים 
והשער ניפתח . מזינים את כול מיספרי הטלפון הרשאים ליפתוח את המיתקן . ומחייגים. המיתקן מזהה את המיספר ופותח את השער . גם אם נימצאים באילת או מטולה ,מישם ניתן ליפתוח את השער טלפונית .
אחזקה חודשית מחיר סים נייד . התקנה ראשונית אולי 2-2 אלף ש"ח 
ללא שלטים וולא כלום . לא מוגבל במיספרי הטלפון . הועד מזין את מיספרי הטלפון לזיכרון המיתקן . וגם מוחק מס' לא רצוי 
בהצלחה 
לצפיה ב-'התקנה 2-3 אלף ש"ח '
התקנה 2-3 אלף ש"ח
27/01/2019 | 17:03
21
לצפיה ב-'מינוי נציגות ממונה ע"י המפקחת'
מינוי נציגות ממונה ע"י המפקחת
25/01/2019 | 20:41
3
61
במהלך הליך משפטי אצל המפקחת הנציגות התפטרה. המפקחת פסקה שאל הבניין לבחור נציגות חדשה בתוך 30 יום ולא רשאי אני לעתור מנהלית למנוי נציגות. עתרתי והמפקחת בקשה רשימת בעלי דירות ( לשם מה?). ומאז חודשים אין תשובה. מה עלי לעשות?

לצפיה ב-'מינוי נציגות'
מינוי נציגות
( לעמוד שלי בתפוז )
26/01/2019 | 10:09
2
43
המפקחת תצרף להליך את כל בעלי הדירות כי הנציגות התפטרה. היא תנסה לקבוע מועד לכינוס אסיפה או "תנחית" מתחזק חיצוני. אתה יכול לנקוט יוזמה ולקבל הצעות ממתחזקים חיצוניים, לבחור ולהציע מישהו.
לצפיה ב-'מינוי נציגות ממונה'
מינוי נציגות ממונה
27/01/2019 | 22:33
1
26
זהו שהמפקחת כבר הורתה על אסיפה שלא נערכה אתרתי בפניה ועד מתי עלי להמתין לנציגות ?
לצפיה ב-'מינוי נציגות'
מינוי נציגות
( לעמוד שלי בתפוז )
28/01/2019 | 09:33
22
אם כך הייתי שולח תזכורת למפקחת ובקשה למנות נציגות ללא דיחוי
לצפיה ב-'לכלוך ברכוש המשותף'
לכלוך ברכוש המשותף
26/01/2019 | 14:31
5
291
שלום עו"ד שחל
גברת שמאכילה חתולים שמה אוכל גם על חומת הגדר שמסביב לבניין כתוצאה מכך התלכלכו העמודים בשמן. כיצד עלינו לפעול בנידון, האם להזמין הצעות מחיר לניקוי וצביעת עמודי חומת הגדר ולהגיש תביעה, או להזמין אנשי מקצוע, לבצע את הניקוי והצביעה, לשלם ולתבוע אותה על ההוצאה, עם הגברת אין מה לדבר, כל דיבור איתה גורר מהומת אלוהים ותלונות במשטרה. והאם התביעה במקרה כזה היא למפקחת או לתביעות קטנות.
תודה, משה
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
27/01/2019 | 16:36
104
אני לא רוצה לאכזב אותך אבל האמת היא שתביעה בענין אינה יעילה. כלומר אל תצפה לא ממפקח ולא משופט להושיע אתכם מהתופעה. צר לי אבל זו האמת. רק לחץ חברתי של כל בעלי הדירות יכול לשנות אולי את הענין.
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
30/01/2019 | 13:39
3
82
היי,
ראשית - על פי חוק ופסיקת בג"צ - האכלת חתולים מותרת ואף מבורכת ע"י בתי המשפט.
שנית - אין ספק, וגם כאן בית המשפט כבר אמר את דברו - יש לעשות זאת בלי להפריע לשכנים ובלי לגרום נזק או לכלוך מיותר.
מהתמונות אני לא רואה כזה נזק שמצדיק פתיחת מלחמה עם השכנה, כאילו.. זו "כולה" גדר, אפשר להיכנס לפרופורציות בעניין..
דבר אחרון שאגיד לך בעניין הוא שאתם צריכים להגיד תודה שיש לכם חתולים שם ליד הבניין, כי אם אין חתולים - יש נחשים, עכברים, חולדות, ועוד כל מני יצורים שלא היית רוצה לפגוש ליד הבית שלך.
אז במקום לחשוב איך להפסיק את התופעה, תחשבו במשותף איך לייעל אותה.
לצפיה ב-''
31/01/2019 | 00:44
2
41
ולעו"ד שחל - לחץ חברתי? אנחנו טינאייג'רים בתיכון...?
וגם אם כן, מה בדיוק עניין לחץ חברתי במטרה להפסיק פעולה שהינה חוקית לחלוטין? אתה מנסה לרמוז שהשכנים צריכים להטריד אותה? כלומר, לפעול באופן לא חוקי?
תשובה לא מקצועית בעליל.
לצפיה ב-'וכן, מותר לא לאהוב חתולים'
וכן, מותר לא לאהוב חתולים
31/01/2019 | 00:47
1
44
מה שלא מותר זה להטריד אנשים שדואגים להם, באופן, כאמור, חוקי לחלוטין.
יש הרבה דברים שאנשים אחרים עושים והם לא מוצאים חן בעיני, ז הלא אומר שיש לי זכות להפסיק אותם. עו"ד אמור לדעת את הבסיס הזה.
לצפיה ב-'יש סייגים לגבי האכלה '
יש סייגים לגבי האכלה
01/02/2019 | 05:23
30
החו אומר שמותר אוכל יבש ומים בלבד ובמקום שלא גורם מטרד לשאר השכנים… אם נשפך שמן וכו׳ זה אומר שהיא נותנת להם פחיות אוכל רטוב/טונה וכו׳ וזה אסור גם כי אוכל לא יבש מתקלקל ויוצר מפגע בריאותי -ריקבון/ריח וגם מייצר לכלוך ומשך חרקים וכו׳… אין שום סיבה שחזית בניין תראה כמו פח אשפה כי אותה גברת רוצה להאכיל חתולים… שתתכבד ותעשה זאת בהתאם לחוק בלי לגרום מטרד ואז כאמור לא יציקו ולא יריבו איתה
לצפיה ב-'ללמד בביתי הספר התיכוניים כיצד חיים בבית משותף-חובות וזכויות'
ללמד בביתי הספר התיכוניים כיצד חיים בבית משותף-חובות וזכויות
26/01/2019 | 22:49
1
31
קודם, תודה לעו"ד שחל על האתר המעולה. אני נערת בו שנים.
לדעתי, צריך ללמד על חובות וזכויות בעלי נכסים בבית משותף כבר בבית הספר התיכון. שיעורים במסגרת הלימודים שיעזרו לתלמידים בחייהם בעתיד באחד הדברים החשובים שיש לנו - הדירה בה אנו חיים. היידע שילמד יעזור לאזרחים הצעירים בחייהם ויחסוך הרבה מאוד עוגמת נפש, פניות לבית המשפט והתרגזויות מיותרות.
עו"ד שחל- בבקשה.
לצפיה ב-'לימוד התחום'
לימוד התחום
( לעמוד שלי בתפוז )
27/01/2019 | 16:25
21
רעיון נחמד. אני מוכן להיות המפקח הארצי ללימוד התחום הזה  .... 
לצפיה ב-'לא מגיעים לאסיפת בעלי נכסים בבניין משותף'
לא מגיעים לאסיפת בעלי נכסים בבניין משותף
26/01/2019 | 22:42
1
55
בבניין שלנו 17 בעלי נכסים, מתוכם רק 4 מתגוררים בבניין ממש, 1 משרד בקומת קרקע, ו-1 עובד בדירה. אנחנו לפי התקנון המצוי של בית שלא נרשם כבית משותף. איך גורמים לבעלי הנכסים להגיע בכול זאת, במיוחד אלו שמשכירים את הדירות ומקבלים 70,000 שקל בשנה וסומכים שהאחרים בבניין יעשו את עבודה בשבילם.
נשלחו כמובן לכולם מכתבים וסמס בעניין הישיבה.
לצפיה ב-'נוכחות באסיפה'
נוכחות באסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/01/2019 | 16:20
46
יש אפשרות לקבל יפוי כוח מבעל דירה שאינו יכול להגיע ולהצביע בשמו. כמו כן אם למשל כל בעלי הדירות מקבלים את הנושאים שעל סדר היום הם גם יכולים להביע עמדה כבר לפני כן. כמו כן יש מנגנון בתקנון המצוי של ישיבה נדחית כלומר מקיימים ישיבה חצי שעה לאחר המועד בכל קוורום. צריך להודיע זאת מראש. 
לצפיה ב-'שיפוץ מעלית'
שיפוץ מעלית
25/01/2019 | 17:58
1
49
האם שיפוץ מעלית בסך 100000 ש"ח מחייב אסיפת דיירים?האם חובה לעשות פרוטוקול?אם זה לא באסיפה כללית כיצד צריך הסכמה של דייר לבוא לידי ביטוי?האם הוועד יכול להחליט על זה בעצמו?תודה.
לצפיה ב-'שיפוץ יקר'
שיפוץ יקר
( לעמוד שלי בתפוז )
26/01/2019 | 10:11
38
זה לא סכום שולי שוועד בית יכול להחליט עליו בעצמו. ממש לא. צריך לכנס אסיפה מיוחדת אליה יוזמנו כל בעלי הדירות ועל סדר היום הנושא הזה. להביא כמה הצעות. להסיבר מדוע השיפוץ הכרחי. ממה מורכב הסכום. איך נבחר המבצע. איזה אחריות הוא נותן וכו'. תהליך שמחייב שקיפות.
לצפיה ב-'פירוק מחסן'
פירוק מחסן
24/01/2019 | 17:27
2
77
שלום רב,
בבניין בתל אביב, חיצונית לבניין, בקומת הקרקע, הייתה מעין מכולה ישנה (של סולר) שנועדה לשימוש לפני שנים רבות.
מכיון שלא היה בה שימוש זמן רב, לפני כ-6 שנים ביקש דייר מהבניין לפנות אותה ולבנות במקומה מחסן מכספו האישי שישמש אותו וכל אחד מדיירי הבניין שיזדקק לו (יש ראיות להסכמת הדיירים).
כעת נכנס וועד חדש שמעוניין לפרק את המחסן ושהמקום יהיה ריק ללא כל שימוש אחר.
שאלתי היא, האם מותר לוועד לבצע זאת על דעת עצמו?
מה התנאים שיאפשרו לו לבצע פירוק המחסן?
אודה על תגובה.
לצפיה ב-'אולי הגיע הזמן שאנשים יבינו'
אולי הגיע הזמן שאנשים יבינו
24/01/2019 | 19:27
65
יו"ר ועד חסר כל סמכות החלטה, הוא  חייב לפעול קודם כל לפי דרישת החוק. במקום שהחוק מתיר בחירה, הוא צריך לפעול לפי החלטת אספת דיירים.
אם המחסן הוקם בהסכמה אין לו סמכות לפרק על דעת עצמו (אלא אם הוצא צו). רוצה לפרק? שיזמן אספה ויעלה להצבעה.

לצפיה ב-'חוסר סמכות'
חוסר סמכות
( לעמוד שלי בתפוז )
26/01/2019 | 10:07
46
לפי התאור אין מדובר ברכוש משותף. כמו כן ציינת שבעל דירה מימן מכיסו את התהליך. צריך לבדוק מה היו בדיוק ההסכמות אז, בכתב ובע"פ. נראה שאין לוועד סמכות בענין. 
לצפיה ב-'תשלום וועד לפי החוק היבש'
תשלום וועד לפי החוק היבש
21/01/2019 | 20:04
3
74
שלום רב, באמת שאני מנסה להבין ולא מצליחה את מהות החוק של תשלומי הוועד. מה הרציונל היה לקבוע חוק לפי שטח דירה? דוגמא: דירה בקומה 6 היא 70 מ׳ דירה בקומה קרקע היא 120 מ׳. הדירה בקומה 6 משתמשת במעלית יותר מקומת קרקע. משתמשת במדרגות, יותר מקומת קרקע.  הדירה בקומה 6 משתמשת באותם שירותים כמו יתר הדירות (ניקיון, חשמל, לובי, חניה וכו׳). למה דירה בקומה 6 ראויה לשלם פחות מקרקע?  איפה ההגיון בדבר? 
אודה לתובנות. 
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד לפי שטח דירה'
דמי ועד לפי שטח דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:35
60
כתבתי על כך בהרחבה בספר שלי "המדריך השלם לבית המשותף". כאן בקצרה אציין שהמחוקק בישראל העדיף את התפיסה הקניינית. כלומר מי שיש לו נתח גדול יותר  ברכוש המשותף (כלומר בעל דירה גדולה יותר) משלם יותר עבור תחזוקתו. בישראל אין קשר בין מידת השימוש ברכוש המשותף לבין גובה ההשתתפות בתשלום. דירה גדולה עם אדם בודד אשר רוב זמנו בחו"ל משלמת יותר מדירה קטנה שיש בה משפחה גדולה ואשר עושה שימוש תדיר ויומיומי במתקני הרכוש המשותף. בקיצור בישראל בענין הזה לפחות הגודל כן קובע...יש בעולם שיטות חלוקה אחרות. אין כאן צדק אבסולוטי.
לצפיה ב-'הגיון פשוט (ולא משפטי) שאני מוצא'
הגיון פשוט (ולא משפטי) שאני מוצא
23/01/2019 | 21:32
1
53
לרוב, במיוחד בעבר, בדירה גדולה יחיו יותר אנשים או ששייכת לאדם עשיר יותר.
כך או כך, שישלם יותר.

קחי לדוגמא את בעלי דירות הרפאים בי-ם, 120 מטר לזוג זקנים שבאים פעמיים בשנה. בחלקן יש שלושה מטבחים, בשרי, חלבי ופסח.

אז יאללה...שישלמו וישלמו, גם ארנונה עונשית מגיעה להם!
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
24/01/2019 | 10:18
46
רעיון נחמד. אני נשאל הרבה מאוד פעמים למה דירה ריקה צריכה לשלם דמי ועד. כלומר דירה שאינה מושכרת ועומדת ריקה וממילא לא גר בה מישהו שעושה שימוש ברכוש המשותף. בדיוק מאותה סיבה שדירה שגרים בה 6 נפשות לא משלמת יותר מדירה בה גר אדם אחד. לא השימוש קובע, אלא גודל הדירה.
לצפיה ב-'פורום תמא 38 והתחדשות עירונית'
פורום תמא 38 והתחדשות עירונית
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 10:54
50
אתם מוזמנים להעלות את כל שאלותיכם בנושא תמא 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית, בפורום השני שלי אשר נקרא - תמא 38 והתחדשות עירונית!
לצפיה ב-'נזילה בגג במגורים משותפים'
נזילה בגג במגורים משותפים
21/01/2019 | 20:34
1
60
שלום,
יש לי נזילה בגג, הודעתי לבעלת הדירה ולועד הבית. עברו 10 ימים ושום דבר לא תוקן, והנזילה רק גדלה. דיברתי היום עם נציגת הועד, והיא טענה שאף דייר לא מוכן לשלם על התיקון ושהיא בעצמה כבר לא בועד.
מה עלי לעשות?
לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:36
45
אפשרות בפניך למשל היא לכתוב הודעה ברורה לכל בעלי הדירות שאם הדבר לא יתוקן נניח תוך יומיים ומאחר והוועד מתנער ויש לך נזק רב, אתה תאלץ לתקן בעצמך ולחייב את כולם בעלות התיקון או לקזז מדמי הועד שלך. 
לצפיה ב-'דו"ח השייך לבית משותף'
דו"ח השייך לבית משותף
21/01/2019 | 13:24
2
75
לפני כ-4 שנים אישה מבוגרת התבלבלה בעת נהיגה ונכנסה לגדר הבניין. היה תביעת ביטוח ושולם על תיקון הגדר ושלא יהיו תביעות עתידיות נגדה.

לפני כ-3 חודשים קיבלתי דרישת תשלום אישית בעקבות דו"ח על אבנים במדרכת הבניין בתאריך התאונה. לא ידעתי על הדו"ח לפניכן. פניתי לעירייה שביקשה שאוכיח שאינני ועד בית ושלא הייתי ועד בית. הבאתי רשימת ועד כפי שביקשו על מנת שהקנס יהיה לועד הבית ולא לי אישית. לאחר תקופה של 3 חודשים שוב קיבלתי דרישת תשלום אישית (עם הנחה) והעירייה מתעלמת מהבקשה שלי להעביר את הדו"ח על שם הועד - למרות שאין לי כל קשר אישי למקרה.

1. האם פקח רשאי לרשום דו"ח המיועד לועד הבית לכל דייר בבניין לפי בחירה שלו?
2. איך אני יכולה להעביר את הדו"ח על שם ועד הבית?

תודה

א.ש.
לצפיה ב-'למה אתה לא פונה לועד הבית '
למה אתה לא פונה לועד הבית
21/01/2019 | 13:56
47
של היום שישלמו את הקנס ? אם זה שייך לועד כמו שאתה טוען 
לצפיה ב-'דוח'
דוח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:40
54
אכן מכיר את התופעה המרגיזה ש"מתלבשים" על דייר והופכים אותו לכתובת שרירותית לדוח כזה. הועד צריך לקחת לטיפולו את הענין ואתה בכל מקרה תדרוש ביטול הדוח כלפיך.  
לצפיה ב-'האם מותר להשתמש במרזבים מדירת הגג לשטיפת הגג עם חומרי ניקיון'
האם מותר להשתמש במרזבים מדירת הגג לשטיפת הגג עם חומרי ניקיון
20/01/2019 | 22:25
2
49
עלתה השאלה לאחר שיפוץ הבניין,
האם מותר לבעלי הנכס בדירת הגג לשטוף את הגג עם חומרי ניקוי, ולשפוך את המים למרזבים (שנועדו למי הגשמים) ובכך מאחר והם מכילים חומרים שניתן להחליק עליהם יש סכנה להולכים בשביל הכניסה לבית ואף במדרכה לשם. המים נשפכים מהשביל של כניסת הבית. הקבלן אמר שהמרזב צריך להישאר פתוח ואין לחבר אותו לביוב שנמצא יותר רחוק בשביל הכניסה.
לצפיה ב-'אצלנו כול 5 הקומות '
אצלנו כול 5 הקומות
21/01/2019 | 14:00
36
המירפסות מחוברות למרזב של מי הגשם שיורד מהגג . ונישפך למידרכה 
30 שנה לפחות. שיכון ופיתוח בנה כך את הבניין . נכון שוטפים את המירפסות עם מי סבון . יש בזה משהוא . שמה שאת כותבת 
לצפיה ב-'מרזב'
מרזב
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:37
34
לא סביר לדרוש מדירת הגג להמנע משטיפת המרפסת כולל עם חומרי ניקוי. יש דרכים פשוטות וזולות יחסית לכוון את פתח המרזב לכיוון שאינו גורם החלקה או מפגע. 
לצפיה ב-'מי אמור לשלם?'
מי אמור לשלם?
18/01/2019 | 10:24
10
123
בבעלותי חלק מגג הבנין. אל הגג בבעלותי יוצא צינור שמשמש את דיירי הבניין - זהו צינור לניקוז המים מכל המטבחים שחלקו העליון יוצא לגג בבעלותי. חלק זה של הצינור פתוח ונועד לאיוורור צינור הניקוז. מסביב לצינור נוצרה רטיבות שחודרת לדירתי ולדירת שכן בדירה הצמודה לשלי.
אינסטלטור הסביר שהאיטום מסביב לצינור אינו תקין.
האם העלות של הטיפול באיטום מסביב לצינור שמשמש את כלל דיירי הבניין אך יוצא לגג בבעלותי אמור להיות משולם על ידי, מכיוון שזה הגג שלי? או שמא מכיוון שמדובר בצינור שמשרת את כלל הבניין והרטיבות קשורה בהימצאותו שם - עלות האיטום סביבו היא של דיירי הבניין?
לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:31
9
74
לפי התיאור שלך האחריות לתיקון היא על ועד הבית. כל תיקון של רכוש משותף כמו צנרת משותפת חל על ועד הבית ולא משנה אם הצנרת עוברת בשטח פרטי.
לצפיה ב-'הבהרות ומידע נוסף'
הבהרות ומידע נוסף
19/01/2019 | 11:57
8
62
לעו"ד שחל שלום
אני דייר בבניין המדובר ואני שמח על השאלה וכמובן על התשובה המהירה. זה יעזור לצמצם ויכוחים עם הדיירים.
מכיוון שאני צופה מראש את השאלות הבאות (שלי ושל דיירים אחרים) רציתי להוסיף ולהדגיש כמה עובדות כדי לקבל הסבר חד משמעי. אני חושב שזה יעזור גם בהמשך.
1. ההנחה הבסיסית היא שהצינור ששייך לבניין לא פגום.
2. סביר שהנזילה למטבח שבקומה התחתונה מתרחשת עקב חוסר אטימה מושלם בין צינור הפלסטיק לבין החול/בטון שמתחת למרצפות הגג.

כשיש נזילה צריך לאטום את המקור שממנו המים חודרים ולא את המקום שממנו המים יוצאים.
מבחינת הדיירים, איטום הקטע מסביב לצינור זה חלק מאיטום הגג הפרטי. התיקון כנראה יפתור את הבעיה במטבח שמתחת לרצפה בצורה נקודתית, אבל יש חשש שיגרום למים להתנקז ולחלחל בנקודה אחרת.

מכיוון שהתיקון הוא לא של הצנרת עצמה, נשאלת השאלה - האם זה עונה על ההגדרה שיש פה תיקון של הרכוש המשותף?
אני חושב שהשאלה שקשורה יותר לבעיה הנ"ל היא: מי אחראי על תקינות השטחים בין הרכוש הפרטי לבין הרכוש המשותף? בעל הרכוש או הבניין?
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:45
7
48
אני כאן משיב תשובות ברמה העקרונית.
בבית משותף יש רק שני סוגי רכוש: פרטי או משותף. אין "בדרך" בין הפרטי למשותף סוג שלישי. זה או או. לפעמים אגב הבעיה היא גם ברכוש המשותף וגם ברכוש הפרטי. לנזילה למשל יש לעיתים שני מקורות. אבל בכל מקרה אין צורך לסבך. איש טכני בעל מקצוע קובע מה פגום ומה דורש תיקון. איטום הצנור המשותף? אז רכוש משותף. וכו'.
לצפיה ב-'ומה לגבי ההתייחסות למקור הבעיה?'
ומה לגבי ההתייחסות למקור הבעיה?
22/01/2019 | 09:01
6
35
תודה על ההתייחסות.
מצויין שהתשובה היא ברמה העקרונית כי זה משליך על מקרים דומים נוספים. נראה שהתשובה העקרונית לא מתייחסת לעוד נתון. זה נכון שיש שני סוגי רכוש: פרטי או משותף. אבל יש גם שני סוגים של מקור הבעיה: פרטי או לא. לפי ההסבר עד עכשיו, נראה שהחוק לא נותן את הדעת על כך.
אני אתן דוגמה: אם דייר פרטי קדח חור בקיר, עשה חור בצינור משותף וגרם לנזילה. האם המשפט שכתבת "איטום הצנור המשותף? אז רכוש משותף" מחייב אוטומטית את מימון התיקון על הדיירים רק כי הצינור מוגדר שטח משותף?
האם זה מה שהמחוקק התכוון?
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:38
5
39
כמובן שאם בעל דירה או דייר גרם לנזק ישיר ברכוש משותף, באשמתו, ברשלנותו, ואת זה יש להוכיח, עליו יהיה לשאת בעלות התיקון.
לצפיה ב-'האם חובה להכניס בהסבר את המילה "רשלנות"? '
האם חובה להכניס בהסבר את המילה "רשלנות"?
22/01/2019 | 15:33
4
39
אני מתנצל מראש על השאלות הרבות כי אני מנסה להגיע להגדרות כלליות עד כמה שאפשר.
ממה שכתבת אני מבין שאכן יש מצבים שבו הדייר אחראי לבעיה שנגרמה למרות שהפגיעה היא בשטח המשותף.
התהייה שלי, למה צריך להכניס את המילה "אשמה" או "רשלנות" להסבר?
ישנן תקלות נפוצות (צינור פרטי שנפגם, חוטי חשמל שנשרפו וכו') שלא בהכרח מוגדרות כרשלנות. האם כשאין את ההגדרה של "רשלנות", הדייר פתור מאחריות למרות שמקור התקלה זה רכושו הפרטי?
אני מנסה לשנות את מה שכתבת למשפט כללי יותר שאומר: "אם בעל דירה או דייר הוא המקור לנזק שנגרם לרכוש פרטי או לרכוש משותף, ואת זה יש להוכיח, עליו יהיה לשאת בעלות התיקון".
האם זה משפט חוקי?
לצפיה ב-'אחריות לתיקון'
אחריות לתיקון
( לעמוד שלי בתפוז )
23/01/2019 | 12:30
3
38
זה פחות הגדרה בחוק ויותר שקול דעת. האם בכל מצב כולל מצב בו אין אשמה ואפילו אין רשלנות מצד בעל דירה תוטל עליו אחריות לתיקון רכוש משותף? לא יודע. אחריות מוטלת בשל משהו שהינו יותר מקשר סיבתי גרידא. יש פעולות שימוש טבעיות ורגילות. נניח שפעולה רגילה ושיגרתית גרמה לתקלה ברכוש משותף. אני לא יכול לקבוע שבכל המקרים הללו תיפול האחריות על בעל הדירה או המשתמש. להיפך. ללא רכיב אשמה או רשלנות אני לא בטוח בוודאי לא באופן גורף שהאחריות היא על הגורם לתקלה/נזק.
יש דמיון מסויים לסוגיה של שוכר דירה - בדרך כלל נכתב בהסכמי שכירות שהשוכר אחראי לתקן את הנזקים והתקלות שנגרמו על ידו לא כתוצאה משימוש רגיל וסביר או מבלאי סביר אלא מפעולה של למשל חוסר זהירות.   
לצפיה ב-'אחריות לתשלום תיקון'
אחריות לתשלום תיקון
24/01/2019 | 17:33
2
26
לפי הדברים של מוטי נדמה שגם אם נגרמה שחיקה באיטום הנדרש סביב צינור שמשרת את כלל הבניין - אני כבעלת השטח שבו הוא עובר צריכה לשלם על התיקון, למרות שאותו צינור משמש את כולם ולא רק אותי. 
נדמה לי שלא יתכן שהאחריות לתיקון שקשור לאיטום של איזור בו חודרים מים בגלל צינור משותף לדיירי הבניין תוטל על דירה בה הוא עובר.
יתכן שהמקום יבדק לעומק ויתגלה שהבעייה באיטום אינה קשורה למעבר הצינור בשטח דירתי - אז העלות תהיה עלי כבעלת השטח. אך במידה שהבדיקה המעמיקה תראה שמקור הרטיבות קשור באותו צינור - איני רואה איך ההגינות מאפשרת שעלות התיקון לא תתחלק בין כלל דיירי הבניין. 
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
( לעמוד שלי בתפוז )
26/01/2019 | 10:12
1
17
מסכים. העובדה שרכוש משותף עובר בדירה פרטית אינה מטילה אחריות תיקון על בעל הדירה הפרטית.
לצפיה ב-'כל זאת בהנחה שמקור הבעיה הוא "השטח המשותף"'
כל זאת בהנחה שמקור הבעיה הוא "השטח המשותף"
26/01/2019 | 17:49
30
בפינג- פונג השאלות והתשובות הסבלניות שקיבלתי בפוסט זה, ניסיתי למצא כללים ברורים לגבי חובת הדיירים בנושא השטח המשותף. זה חשוב כדי למנוע ויכוחים כשלכל אחד מהדיירים יש את ההגיון שלו.
ממה שהבנתי, כל פעם שצמד המילים "שטח משותף" מופיע, אוטומטית זה מטיל את האחריות על כל הדיירים. ניסיתי להכניס למשוואה נושא שלדעתי חשוב לא פחות והוא - "מקור הבעיה". ברגע שהשאלות מתייחסות ל"מקור הבעיה" התשובות מתחילות להיות מעורפלות וכבר לא ברור על מי נופלת האחריות.
דוגמה שמנסה להסביר את כוונתי:
נדמיין גג פרטי שתחום בצידיו בשני קירות. קיר אחד גובל עם דירה שכנה וקיר שני הוא קיר של חדר המעלית
מי גשמים מחלחלים ומצטברים בחול שנמצא מתחת למרצפות הגג. הרטיבות בחול מוצאת פרצות באיטום שבין הגג לקיר השכן ובין הקיר של השטח המשותף. שני הקירות נפגעים מרטיבות.
השאלות:
1. מי ממן את האטימה בין הגג לקיר השכן?
2. מי ממן את האטימה בין הגג לקיר המשותף?

לצפיה ב-'זיפות הגג - החברה לא מוכנה לתקן גם תמורת תשלום '
זיפות הגג - החברה לא מוכנה לתקן גם תמורת תשלום
19/01/2019 | 11:37
1
49
בהמשך, למה שכבר נתכב באתר, החברה שזיפתה את הגג והלבינה אותו בסיד ודבק ב- 12.2.18 ונתנה אחריות ל-5 שנים (כך כתוב בכתב האחריות) טוענת שאין לוועד הבית אחריות לזיפות כי לא הוא לא סויד בקיץ 2018 , הם הגיעו אחרי 15 יום ולמרות שהצענו להם לשלם עבור התיקון, כאשר אמרנו שנפנה לבית המשפט לקבל את הכרעתו בדבר האחריות, הם לא הסכימו לתקן את הנזילות. הנזילות הם רק בדירה אחת (144 מ"ר) מכול הגג. (366 מ"ר)
מה עושים? לתבוע על החלק היחסי של הזיפות ולקחת חברה אחרת?
לצפיה ב-'תיקון איטום גג'
תיקון איטום גג
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:39
35
נראה אפשרות סבירה. מבהיר כי הפורום אינו תחליף ליעוץ משפטני פרטני.
לצפיה ב-'תביעה נגד ועד בית'
תביעה נגד ועד בית
16/01/2019 | 19:30
5
104
עו"ד שחל שלום,
מנקה הגישה תביעה בבית הדין לעבודה כנגד ועד הבית בקשר עם סיום העסקתה (אי הסכמה לגבי סך הסכומים המגיעים לה).
יועץ אליו פנה הועד טוען כי "ועד הבית הוא לא גוף יציג ועל התובעת לתבוע כל בעל דירה בנפרד" ולפיכך יש לבקש מבית המשפט, בכתב ההגנה, לדחות את התביעה על הסף.
האמנם כך הדבר?
בתודה מראש
לצפיה ב-'אני תבעתי '
אני תבעתי
16/01/2019 | 20:04
82
ועד בית . על אי תשלום תיקון אינטרקום .
בעצם הכנסתי את החשבונית להוצאה לפועל 
הועד הגיש היתנגדות . הייה דיון אצל הרשם. בסוף הם שילמו
הרשם לא טען שלא תובעים את הועד . אלה את הדיירים 
הנהל בטח ירחיב את ההסבר 
לצפיה ב-'תביעת עובד'
תביעת עובד
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:49
3
57
זה לא מדויק. ועד בית הוא אישיות משפטית אשר יכולה להיתבע (וגם לתבוע). לטעמי טענת הגנה של דחיית התביעה על הסף בשל העובדה שלא נתבעו גם כל בעלי הדירות אינה טענה שתחזיק. לכל היותר תבקש השופטת מהתובעת לצרף את כל יתר בעלי הדירות. 
אני מציע שתעדכנו את כל בעלי הדירות בדבר קיום התביעה. ותקבלו החלטה: אם המנקה אכן פוטרה ולא משנה למה, היא לכאורה זכאית לכל הזכויות הסוציאליות המגיעות לה עפ"י דין ויש לשלם ולכבד זאת. אם לעומת זאת נניח שהיא התפטרה מיוזמתה, אז יתכן שניתן לטעון שלא מגיעים לה פיצויי פיטורין. עלי להזכיר כי בית הדין לעבודה תומך לרוב בעובד/ת שתובעת.    
לצפיה ב-'שאלת המשך'
שאלת המשך
19/01/2019 | 23:48
2
33
תודה על התשובה, ובאותו עניין,
אנחנו לא מתכחשים לזכויות העובדת. היא התפטרה בנסיבות המזכות אותה בפיצויים אבל הסכומים שנויים במחלוקת.
העובדת פנתה להסתדרות לסיוע ולאחר מו"מ הועד חתם עם ההסתדרות על הסכם פשרה, אולם העובדת מתכחשת להסכם ולכן פנתה לבית הדין.
האם ניתן במסגרת המשפט או הפישור לחייב אותה לקבל את ההסכם, או איזה עצה טובה אחרת נוכל לק בל.
שוב, תודה מראש
לצפיה ב-'עובד שפוטר'
עובד שפוטר
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:50
1
32
אתם במצב יחסית טוב כי תוכלו להציג בביה"ד את המסמך של ההסתדרות ולשכנע לקבלו. והעצה הטובה ביותר היא לעתיד. או להתקשר עם חברה לא על בסיס יחסי עובד ומעביד אלא בסיס של קבלן ומזמין עם חוזה מסודר, או מראש להפריש את כל הזכויות הסוציאליות עבור עובד הנקיון. 
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
22/01/2019 | 11:47
6
לצפיה ב-'אני רוצה להעדכן בנוגע לתביע שהגשתי נגד ועד הבית'
אני רוצה להעדכן בנוגע לתביע שהגשתי נגד ועד הבית
17/01/2019 | 14:04
5
81
השבוע היה דיון
ככתב הגנה הועד החליט להתפטר, כמו כן גם לא הגיע לדיון.
השופטת רצתה לפסוק שאנחנו נתקן על חשבוננו ונתבע אותם כספית אחד אחד.

בקשתי מהשופטת עוד אפשרויות והיא נתנה לי אפשרות לשנות את כתב התביע ולתבוע את כל הדיירים לאור זה שהוועד התפטר.
קבע עוד דיון לעוד חודש וחצי.

לא קל בכלל
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2560/%D7%9...

לצפיה ב-'תביעה'
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:36
4
73
זו החלטה טובה ונכונה. כשאין ועד התביעה היא נגד כל בעלי הדירות.
לצפיה ב-'ותוספת'
ותוספת
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:45
3
43
זה לא נכון לכל מקרה וצריך לבחון כל מקרה לפי נסיבותיו אבל בכל זאת יש תופעה אחת די נפוצה ומאוד מכוערת בעיני:
ועד שלא לוקח אחריות ומתפטר ברגע שיש נגדו תביעה. אם אכן התביעה מוצדקת ולא היתה ברירה אלא לתבוע, אז התפטרות ועד היא צעד מכוער ופחדני של אי לקיחת אחריות.
כמובן שיש מקרים הפוכים בהם בעל דירה או בעלי דירה רודפים שלא בצדק אחרי ועד הבית ולמעשה גורמים לו להתפטר, זו סיטואציה אחרת. אבל כאמור לגבי הסיטואציה הראשונה - אמרתי את דעתי וזה צריך לקבל ביטוי גם בהליך המשפטי. 
לצפיה ב-'תוכל בבקשה להגיד לי מה קורה אם'
תוכל בבקשה להגיד לי מה קורה אם
21/01/2019 | 19:47
2
29
תוכל בבקשה להגיד לי מה קורה אם יש בעלי נכס שלא יגיעו לדיון?

לצפיה ב-'העדר התייצבות'
העדר התייצבות
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:51
1
32
אם בעל דין שזומן כדין לא מגיע לדיון הוא מסתכן שינתן פסק דין נגדו.
לצפיה ב-'הבנתי'
הבנתי
21/01/2019 | 19:52
9

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו