לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
42574,257 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'הוצאת דיבה'
הוצאת דיבה
05/07/2018 | 18:40
3
81
ערב טוב עו"ד שחל
הנני משמש כיו"ר וועד הבית, דיירת בבניין הוציאה עלי דיבה בכתיבת מכתב וחילקה לכל הדיירים. יש בכוונתי לתבוע אותה על הוצאת דיבה. שאלתי היא, האם לאסוף את המכתבים מכל הדיירים ושיכתבו בהם שהתקבלו אצלם, או אפשר יהיה לקבל תצהיר מכל דייר לבית המשפט.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'תצהיר עולה 50 ש"ח '
תצהיר עולה 50 ש"ח
05/07/2018 | 21:31
67
לכול אחד. וחותמים בבית מישפט . הדיירים יסכימו לשלם ולחתום 
מה כתבו עלך? ומה אמרו הדירים על זה 
לצפיה ב-'אם עסקינן בלשון הרע'
אם עסקינן בלשון הרע
05/07/2018 | 22:09
1
65
למה אתה שואל שאלות בפורום וועד הבית ?
כי אתה יו"ר וועד הבית....
לצפיה ב-'לשון הרע בתחום הבתים המשותפים'
לשון הרע בתחום הבתים המשותפים
( לעמוד שלי בתפוז )
06/07/2018 | 12:31
64
שאלה טובה, ולא מובן לי מה הטרוניות שזכית לקבל ממשיבים אחרים. מי שלא יודע לענות אנא לא להתנדב ולחלק עצות סתם ומי שרוצה להתחכם או להקניט לא אצלי בפורום. 
ולשאלה עצמה: יש לא מעט מקרים של הוצאת דיבה בהקשר לפעילות ועד בית או נגד דייר באסיפה וכד'. הוצאת מכתב מכפיש היא עצמה ראיה טובה וצרוף של מכתב כזה לתביעה מעביר את הנטל על הנתבע להוכיח שלא הפיץ את המכתב לאחרים. אני כמעט תמיד מעדיף לשלוח דרישה להתנצלות לפני הגשת תביעה. אם הנתבע לא מתנצל זה מחזק את התביעה. לתביעה עצמה לא צריך להוסיף תצהירים, בוודאי לא בשלב הראשון.   
לצפיה ב-'שוכר המהווה מטרד רבתי'
שוכר המהווה מטרד רבתי
05/07/2018 | 11:31
2
98
בביתנו המשותף גר שוכר המהווה מטרד תברואתי ומילולי ומרגליות פיו נשמעות ומצוטטות ע"י הפעוטות הגרים בשכנות.
הוא דמות מוכרת בשכונה וקיבלנו עדויות כי מדובר באדם שעשוי להיות אלים והמכושר לגורמים שליליים.
שאלתי,האם קיימת דרך חוקית לאלץ את המשכיר (תאב בצע לכל דבר ועניין,מה'כפת'לו-הוא לא גר בבניין) להפר את החוזה שעשה עם השוכר שיגרום לעזיבת הדייר את הבניין בהקדם.

תודה
לצפיה ב-'תשובה זמנית.... בערבון מוגבל'
תשובה זמנית.... בערבון מוגבל
05/07/2018 | 12:19
81
יש כאן עו"ד שייתן לך תשובה מוסמכת, אבל בינתיים אענה ממה שידוע לי וזו תשובה בלתי מוסמכת.
חוזה שכירות, הוא מחוץ לתחום יכולת ההשגה שלך ושל כל דייר אחר.
בעיני הרשויות לפחות, השכן הטורדני שלך שווה ערך לכל דייר אחר בבניין.
אם לדעתך השכן שלך מפר את החוק, גורם לרעש לאחר שעה 23:00 בלילה ( למשל ), מפזר את הזבל שלו בחדר המדרגות או מחבל ברכוש המשותף, מאיים עלייך או על ילדייך, זה כבר עניין לטיפול המשטרה.

גם אם מדובר בשכן תת רמה, אסור לך להטריד אותו באופן ישיר.
מותר לך באופן חד פעמי לפנות אליו בנימוס... לבקש דבר מה.. אבל אסור לך להטריד אותו או להרים עליו את קולך בכעס או בנימה של ניהול / איומים.
אי אפשר לחנך שכנים בעלי טיב התנהגות לא נעים.

אם ידועה לך זהותו של הבעלים וכתובתו האחרת, מותר לך לפנות אליו ( אל הבעלים ) ולפרט על מעלליו של הדייר כאוות נפשך, והכל בנימוס.
לצפיה ב-'השכרת דירה'
השכרת דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/07/2018 | 12:43
66
הכתובת שלכם היא גם בעל הדירה המשכיר. הוא אחראי כלפיכם על השוכר שלו. למעשה השוכר בהתנהגותו מפר את הסכם השכירות מול המשכיר. אכן לרוב משכיר נכס מתעניין רק בדמי השכירות ולא אכפת לו כל היתר. לכן צריך לערב אותו ולהכניס אותה למשוואה וכאשר הוא יבין שהוא צפוי להליכים ותלונות והוא נושא באחריות על השוכר שלו אז הוא גם יפעל נגד השוכר ויצא מהאדישות שמאפיינת משכיר. במקרים בעייתיים מאוד אני ממליץ שעורך דין יכתוב מכתב דרישה למשכיר.
לצפיה ב-'השתלטות על מקום חניה'
השתלטות על מקום חניה
04/07/2018 | 20:09
6
237
אני מתגוררת בבניין שבו יש לי מקום חניה אחד מתחת לבית, שאינו בשימוש כרגע על ידי או על ידי מכרי כבר תקופה די ארוכה.

לאחרונה שמתי לב כמה פעמים בערבים שחונה בו מכונית לא מוכרת, בכל המקרים נרושם שלי שהיה מדובר על אותו רכב. הערב שמתי לב שרכב דומה יצא מהחניה בדיוק כשהגעתי הביתה - ומקום החניה היה ריק.

מה עושים במצבים כאלו כדי למנוע מאנשים לחנות בחניה שלי ללא תיאום איתי?
לצפיה ב-'חניה'
חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2018 | 07:50
113
חניה שאין בה שימוש היא פיתוי שלא ניתן לעמוד בו מצד כל מיני מנצלי הזדמנויות. לכן את עושה דבר פשוט: מתקינה שרשרת או עמוד חסימה, כדי למנוע פיזית מכל מיני אנשים לשים עין על החניה. 
לצפיה ב-'תתחילי מלשים לו פתק על החלון ולכתוב שזאת חניה פרטית שלך '
תתחילי מלשים לו פתק על החלון ולכתוב שזאת חניה פרטית שלך
09/07/2018 | 07:29
1
104
ולא חניה ציבורית. תצלמי את המספר ואם זה ממשיך את יכולה לפנות למשטרה.
אם יש אצלכם בשכונה בעיית חניה, אולי תציעי להשכיר לו את החניה.
לצפיה ב-'תודה על הרעיונות'
תודה על הרעיונות
09/07/2018 | 21:09
18
לצפיה ב-'האם החניה רשומה בטאבו כהצמדה לדירתך?'
האם החניה רשומה בטאבו כהצמדה לדירתך?
09/07/2018 | 08:27
2
107
אם לא - יש לך בעיה והחניה חופשית לכולם
אם כן - הוציאי נסח טאבו שבו מצויין שהחניה היא שלך ורשומה ככזאת בטאבו ואז אם רכב יחנה במקום, תוכלי להזמין משטרה ואף לתבוע את בעל הרכב
(המשטרה תרצה לבדוק את נסח הטאבו)
שימי שלט שכתוב בו שהחניה היא פרטית
לצפיה ב-'המקום אכן רשום בטאבו'
המקום אכן רשום בטאבו
09/07/2018 | 21:08
1
54
אמצא את ההוכחה לכך ואתלה פתק.
לצפיה ב-'לא צריך הוכחה, תוציאי נסח טאבו רגיל (15 שח באתר)'
לא צריך הוכחה, תוציאי נסח טאבו רגיל (15 שח באתר)
09/07/2018 | 21:54
56
שימי שלט המציין שזו חניה פרטית וכל החונה יתבע וישלם הוצאות , וכל רכב שיחנה, הזמיני משטרה והציגי בפניהם את הנסח
לצפיה ב-'בעיות מול שכנים שנגרר גם לוועד'
בעיות מול שכנים שנגרר גם לוועד
03/07/2018 | 16:15
5
99
אני מתגוררת בדירה שברשותי כבר 5.5 שנים.

בקומה שלנו ישנן שלוש דירות: אחת קדמית, שבה מתגוררת אישה מבוגרת (שבעלה נפטר לפני בערך שנתיים), ושתי דירות עורפיות - שלי, ושל זוג עם שני ילדים (בנים תאומים). היחסים שלי עם השכנה מהדירה הקדמית קורקטיים (שלום שלום במעלית ובמסדרון), אבל היחסים עם השכנים שמתגוררים לידי תמיד היו בעיתיים.

הסיבה לכך סובבת לדעתי בכל מה שקשור לניקיון, תחום שבו יש להם סטנדרטים גבוהים במיוחד (בניסוח עדין מאוד). האישה סיפרה לי לפני כמה שנים על כך שהיא בחרה לעבוד במשרה חלקית כדי שהיא תוכל להגיע הביתה כל יום ולהספיק לשטוף את הרצפה עם אקונומיקה. בנוסף, הם משאירים רבים מהחפצים שלהם (כגון נעליים או כדור של הילדים) מחוץ לבית במסדרון בגלל שהם מלוכלכים מידי.

במהלך התקופה הארוכה שבה אני מתגוררת בדירה, היו כמה מקרים ספורים (3 אם זכור לי נכון) שבהם נרצפה באיזור המשותף היתה מוכתמת. בפעמיים הראשונות השכנה מהדירה הקדמית פנתה אלי וביקשה שאקפיד יותר על הנושא, ולמרות שלא היה ברור לי האם אני האשמה (אחת השכנות ניקתה את הכתמים עוד לפני השיחה מולי), החלטתי לא לפתוח בריב מולם אלא פשוט להנהן. אבל בפעם האחרונה הם דיווחו על כך לנציגת ועד הבית של הבניין ודרשו שהיא זו שתשוחח איתי.

בנוסף, לאחרונה הצטרפתי למאכילת החתולים השכונתית בפינה שליד הבניין שלנו. מדובר על פינה שצמודה למדרכה, ומרוחקת בערך 7 - 10 מטרים מדלת הכניסה לבניין (כשביניהן נמצאת חלק מהחניה של הבניין). נציגת ועד הבית מודעת לכך, וביקשה ממני להקפיד על האכלת החתולים בפינה המרוחקת הזו (מה שכמובן נעשה), כך שעד כמה שהבנתי לועד עצמו לא היתה בעיה עם ההאכלה הזו. ידוע לי שבנוסף אלי, יש דיירת אחרת בבניין שמאכילה את החתולים, אבל לצערי יש לי רושם שהיא לא מכבדת את הבקשה להאכיל את החתולים במיקום המרוחק מהדלת.

לאחרונה השכנים הצמודים אלי ראו אותי מאכילה את החתולים, ויש לי רושם שהם שוב דיווח עלי לנציגת הוועד על הנושא. "עליתי" על העניין כשבמקרה פגשתי את נציגת הועד כששתינו יצאנו מהבניין באותה שעה, והיא ניסתה להתחמק ממני. מכיוון שהיחסים בינינו היו עד היום טובים (כולל שיחות מסדרון רבות), ניסיתי לפתוח איתה בשיחה, שבה נשמע כאילו היא מנסה להתחמק ממני בכל מחיר. בנוסף, היא אמרה משפט שנשמע לי אניגמטי למדי לגבי זה שהיא "יודעת בדיוק מה הולך בבניין". היום בבוקר במצב דומה היא הקפידה שלא לפגוש אותי כדי לא ליצור הזדמנות לשיחה בכלל.

זה מתוסף לי לכמה הערות ששמעתי ממנה בעבר שגורמות לי לחשוב על כך שהשכנים שלי מתלוננים עלי לא פעם, ומפיצים עלי שמועות. למשל באחת הפעמים כשהייתי צריכה לתת לה את הצ'קים לתשלום הועד ובמקרה תפסתי אותה בכניסה לבניין, והיא העירה משהו שטוב שהיא תפסה אותי כי היא "יודעת" שלא נעים לי להכניס אנשים לדירה שלי בגלל "מצבה" (מה שכמובן לא נכון). 

אני אדם שלא מעוניין בריבים. יש הרבה דברים בהתנהלות של השכנים הללו שגם לא מוצאת חן בעיני - למשל העובדה שהם הפכו את המסדרון המשותף באיזור שלנו למעין מחסן לכל החפצים שהם לא רוצים להכניס הביתה (וקרו כמה מקרים שבהם כמעט נכשלתי על נעל או כדור שהיו צמודים ממש לדלת שלי כשיצאתי מהבית), העובדה שהבנים שלהם משחקים לעיתים קרובות עם הכדור במסדרון ובועטים בו לכיוון הדלת שלי, או העובדה שהם לעיתים קרובות רועשים מאוד (צועקים על הילדים כשהדלת שלהם פתוחה או כשהם עצמם כבר במסדרון). 

אבל אני תוהה מה הלאה, כששני דברים שמפריעים לי הם:
  • היחסים הבין אישיים שלי עם שכנים אחרים, ובראשם עם מנהלת הועד. 
  • בתקופה שבה רק עברתי לדירה, היה בבניין סכסוך שכנים בין דירות אחרות שבו היה מעורב הועד והגיע עד כדי טיפול של עו"ד מטעם האגודה לתרבות הדיור. אני חוששת להגיע למצב כזה, שבו הועד כבר מכוון מלכתחילה כלפי.
האם יש עצה מה אני יכולה לעשות כדי לבלום את המצב ואפילו לטפל בו?
לצפיה ב-'חשוב לי להוסיף...'
חשוב לי להוסיף...
03/07/2018 | 16:18
4
51
שלא הועלתה מעולם בפני אופציה של תביעה, ולא קיבלתי בקשה רשמית (או לא רשמית) מטעם הועד או מטעם אף אחד מהדיירים להפסיק את ההאכלה.

מדובר כרגע על תחושת הבטן שלי מכך שמנהלת הועד מתנהגת בצורה שלילית כלפי.
לצפיה ב-'העניין הוא לא בדיוק משפטי....'
העניין הוא לא בדיוק משפטי....
03/07/2018 | 20:53
3
57
אני בכל זאת מגיב, מפני שגם אני בדומה אלייך מאכיל חתולים.
מניסיוני, מרגע שמישהו רואה אותי מאכיל חתולים גם אם זה בכלל לא בשטח הבניין, אני מתוייג בעיניו באופן שלילי, כך להתרשמותי לפחות.
אם את רווקה חד הורית או חסרת ילדים, יתכן שזה מוסיף מטען שלילי.

יחסים בינאישיים הם דבר מורכב ולעתים אין מנוס גם מקלקול היחסים. ככה זה כשגרים עם אנשים שאינם מעוניינים ביחסים טובים, אלא רק לחנך את הסביבה, להשליט את הסדר שלהם.

חשוב לדעת מהם בדיוק גבולות המותר והאסור של וועד הבית, וגם של השכנים.
אסור לאיש להטריד אותך בשום אופן.
חובתך היחידה כלפי השכנים היא בתשלום וועד בית, וציות לתקנון וועד הבית.
מי שלא רוצה איתך יחסים טובים... בעיה שלו.
לצפיה ב-'העניין כאן יכול להפוך למשפטי...'
העניין כאן יכול להפוך למשפטי...
04/07/2018 | 04:45
2
39
במצב בו ההאכלה מפריעה לשאר דיירי הבניין, או שהיא מצטרפת לטענות שלהם על כך שאני לא שומרת על ניקיון השטחים הציבוריים.
לצפיה ב-'לא מתווכח איתך'
לא מתווכח איתך
04/07/2018 | 10:25
1
57
את דיירת שאכפת לה, את יראת חוק. זה אחלה.
האכלת חתולים זה עניין בפני עצמו ויש כאן כמה שרשורים מעניינים בנושא. את מוזמנת לקרוא אותם.

בעיקרון כל סכסוך או מתח אישי עלול להפוך למשפטי. זו עדיין לא סיבה לחיות בחרדה או להפר את הרגלייך / זכויותייך כבעלת דירה קבועה.
את עדיין לא נתינה לעריצות וועד הבית, לא עבד, לא צמית.
את חלק מדיירי הבניין, וחובותייך.... כבר ציינתי.
שוב, לאף אחד אין שום זכות להטריד אותך, גם לא לנציגי וועד הבית.
הטרדה, עבירה פלילית ממש.
לצפיה ב-'אסיפת דיירים'
אסיפת דיירים
( לעמוד שלי בתפוז )
07/07/2018 | 13:34
42
הפורום המתאים ביותר לניהול דיון והבהרת דברים הוא אסיפת הדיירים, שמתכנסת לפחות אחת לשנה. האסיפה היא מעל לועד הבית. כדאי להציג שם את הנושאים שהעלית.
לצפיה ב-'שאלה לגבי נזילות מהגג שתקנו אבל לא כראוי'
שאלה לגבי נזילות מהגג שתקנו אבל לא כראוי
01/07/2018 | 12:37
4
61
שלום לך. כשהגעתי לגור כאן לפני שנתיים, בקומה העליונה, הגג היה נראה רע מאוד. היה אמנם איטום אבל הוא היה ישן מאוד. הועד אמר: אין כסף. אם תהיה נזילה נתקן. בינתיים הגיע החורף והיתה נזילה. הוזמן בעל המקצוע שנתן את המחיר הכי נמוך ועשה הלבנה. שנה לאחר מכן (בגשמים של האביב האחרון) שוב היתה נזילה, והרבה יותר חמורה. למרות שהיתה אחריות וקבלה, הוא התעלם ולא הגיע לתקן. במקומו הוזמן מישהו אחר. הוא מרח חומר בין היריעות (הישנות) שלטענתו ימנע נזילות. אבל יש שני מקומות שכנראה לו הספיק לו החומר. כעת אני הצטרפתי לוועד. הזמנו אותו (שכנה אחרת מהועד הזמינה אותו) כדי להראות לו את המקומות שלא נאטמו. הוא השתולל וצרח בצורה מאוד אלימה (אלימות מילולית), שאנחנו סתם מטרידים אותו. השכנה נבהלה ממנו מאוד וכל הזמן התנצלה. בקיצור, כרגע החלק הזה נותר ללא אטימה. חברי הוועד האחרים אמרו לי שאם תהיה נזילה נקרא לו שיתקן. העניין הוא שכל נזילה כזאת זה עבורי אבדן ימי עבודה, ועגמת נפש וקלקול של דברים בבית (למשל רצפת פרקט שנרטבת). במקום אחד זה היה ליד כבל חשמל גדול, וחשמלאי אמר לי שאני צריכה לסגור את המתג של החדרים שקשורים לכבל הזה כדי שלא יהיה פיצוץ בגג. זה ממש הורס לי את הדירה. הצעתי (בתחילת התהליך) שאני בעצמי אזמין מישהו שיעשה יריעות על החלק שלי ואני אשלם. לא אחייב את הוועד. הוועד לא מוכן. כלומר לא מוכנים לשלם עבור אטימה יעילה ולא מוכנים שאני אעשה על חשבוני. מה עושים? אני כל הזמן מוטרדת מזה. צבעתי את הבית באלפי שקלים. ואני חוששת ששוב תהיה נזילה. אני ממש לא רוצה לחכות לחורף ולהמר על הדירה שלי. מה אני יכולה לעשות בנושא הזה? אני ממש מרגישה חסרת אונים. לקרוא לטויפוס האלים ההוא שוב זה לא בא בחשבון כי הוא טיפוס מאד בעייתי. תודה מראש..  
לצפיה ב-'נזילות'
נזילות
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 19:49
3
36
ככלל אבקש בפורום שאלות קצרות יותר, מתומצתות. ממילא רק בפגישת יעוץ ממש ניתן להכנס לכל פירטי הפרטים.
טיפול איטום גג הוא חובה של ועד הבית ויש לעשות הכל כדי שהם יבצעו זאת.
לצפיה ב-'תודה תודה. השאלה היא מה אפשר לעשות'
תודה תודה. השאלה היא מה אפשר לעשות
02/07/2018 | 18:02
2
27
הצטרפתי לוועד לאחרונה. חברי הועד האחרים לא מוכנים לעשות יריעות ביטומניות. הטענה: נחכה לחורף ונראה אם יש נזילות. ואם יהיו נקרא לחאפר שעשה עבודה גרועה.  
לצפיה ב-'איטום'
איטום
( לעמוד שלי בתפוז )
03/07/2018 | 04:58
1
27
הם טועים. חברי הועד אינם מומחים לאיטום ואין להם זכות לדחות איטום אם הוא מתחייב. יש להניח שאם חברי הועד היו בעלי הדירות שבקומה האחרונה הם היו מעט יותר קשובים לטיפול בבעיה. מכל מקום לא מחכים לחורף כדי לראות. מביאים כיום מומחה לאיטום והוא בודק את מצב הגג וקובע מה צריך ואיך וצריך ומתי צריך. זה עבודת ועד נכונה.
לצפיה ב-'תודה רבה רבה רבה!'
תודה רבה רבה רבה!
03/07/2018 | 17:08
19
הבאנו איזשהו קבלן שעובד על הגג בבניין לידינו. הוא אמר שהגג נראה לו בסדר גמור. ויומיים אח"כ התברר לי שזה אחיו של זה שעשה גרוע. אפילו החברה שמוכרת את החומר אמרה לי שזה לא החומר הנכון לגגות. אולי אני פשוט אשלם מכספי למומחה וזהו
לצפיה ב-'גגון במרפסת ואחוזי בניה'
גגון במרפסת ואחוזי בניה
02/07/2018 | 12:05
7
46
עו"ד שחל שלום

בניתי גגון מעל המרפסת שלי אשר בקומה העליונה ולא הייתה מקורה.
בקומה מתחתי ישנה שכנה שהדירה שלה זהה בדיוק לדירתי. בהתאם, יש לה מרפסת בדיוק כמו שלי, בדיוק מתחתי. כלומר רצפת המרפסת שלי היא קירוי המרפסת שלה. ולכן ההבדל היחיד בין דירתה לדירתי זה שהמרפסת שלה מקורה (מאז הקמת הבניין). בכל זאת, השטח של שתי הדירות זהה בטאבו.

כעת פרץ סכסוך שכנים ושכנה אחרת מאיימת לתבוע אותי בטיעון שהרחבתי את דירתי על חשבון אחוזי בניה.
קראתי כי אכן הוספת גגון נחשבת להרחבת הדירה. אך לא ברור לי כיצד דירתי והדירה מתחתי נחשבות לבעלות גודל זהה.
האם יתכן שבעבר היו מכלילים גם מרפסת פתוחה בחישוב השטח (אם כך אין שינוי בגודל)

תודה
יניב

לצפיה ב-'בנוסף-האם זה בסמחוק המפקח על בתים משותפים לדון בכך?'
בנוסף-האם זה בסמחוק המפקח על בתים משותפים לדון בכך?
02/07/2018 | 14:31
23
תודה
יניב
לצפיה ב-'זכויות בניה'
זכויות בניה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 16:26
5
36
גגון על מרפסת אינו בגדר הרחבה או ניצול זכויות בניה. כמו כן מי שדירתו הורחבה נחשב כמסכים להרחבה דומה של שכנו. לכן האיום של השכנה שלך אינו רציני.
לצפיה ב-'תודה! האם יש איזה תקנה או תקדים שאוכל לנופף בו?'
תודה! האם יש איזה תקנה או תקדים שאוכל לנופף בו?
02/07/2018 | 17:14
4
23
תודה, יניב
לצפיה ב-'במיוחד לדבר הבא'
במיוחד לדבר הבא
02/07/2018 | 17:25
3
24
"מי שדירתו הורחבה נחשב כמסכים להרחבה דומה של שכנו"
שכן גם היא הרחיבה......
לצפיה ב-'הרחבה'
הרחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
03/07/2018 | 04:59
2
34
זה כתוב בחוק
לצפיה ב-'תודה רבה, עזרתי לי מאוד!'
תודה רבה, עזרתי לי מאוד!
08/07/2018 | 11:49
1
9
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
09/07/2018 | 00:39
4
לצפיה ב-'רטיבות בתקרת האמבטיה משכן - מי עדיף שיתקן?'
רטיבות בתקרת האמבטיה משכן - מי עדיף שיתקן?
01/07/2018 | 13:12
2
51
היי
אני גרה בבניין בן 9 קומות בת"א, התגלתה בעיית איטום באמבטיה של השכן מעל ובעל הדירה תיקון את זה.
הריצפה של האמבטיה שלו זה התיקרה של האמבטיה שלי ויש לי עכשיו כתם ענק של רטיבות בתיקרה שבעל הדירה של השכן מעל התחייב לתקן על חשבונו.
בינתיים הכתם אצלי התייבש אבל עדיין נשאר תיקרה שהתקלפה וצריך צבע.

השאלה עכשיו היא מי עדיף שיתקן, בעל מקצוע מטעמי או בעל מקצועי מטעמו.
אם אני מביאה בעל מקצוע מטעמי אני אצטרך לרדוף אחרי בעל הדירה מעל שיחזיר לי את הכסף והאחריות על התיקון שנעשה גם עובר אליי.
אם בעל המקצוע מטעמו אז הוא עלול להביא בעל מקצוע זול שיעשה עבודה גרועה כי הוא רוצה לחסוך.
מה עדיף?
דרך אגב איזה בעל מקצוע בדיוק הכי כדאי שיעשה תיקון כזה? צבעי? שיפוצניק?
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 07:46
40
האחריות לתיקון רובצת על השכן מלמעלה. אבל את יכולה לבקש לקבל כסף ולתקן בעצמך. אם השכן הפעיל את הביטוח שלו הרי שהסכום של התיקון אצלך, יקבע על ידי שמאי מהביטוח שלו. אם אין ביטוח אז אולי תוכלו לסכם על סכום.  
לצפיה ב-'אבל שאלה לא משפטית: איזה בעל מקצוע עדיף שיתקן? שפוצניק?צבעי?'
אבל שאלה לא משפטית: איזה בעל מקצוע עדיף שיתקן? שפוצניק?צבעי?
19/08/2018 | 17:27
1
לצפיה ב-'צינור ביוב משותף'
צינור ביוב משותף
30/06/2018 | 10:20
4
45
בוקר טוב ושבת שלום
כפי התקנון או החוק (אינני יודע היכן זה כתוב) ידוע לי, כי צינור ביוב משותף צריך להיות מתוקן ע"י וועד הבית, האם נציגות וועד הבית או אסיפה כללית יכולה להחליט (בניגוד לתקנון או לחוק) ברוב שתיקון צינור הביוב שעובר בחלק של הדירה של כל דייר, הדייר יתקן על חשבונו במקרה של צורך בתיקון.
תודה ובכבוד רב, חוליו
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 10:19
3
32
צנרת משותפת חייבת להיות מטופלת על ידי הוועד, גם כאשר חלק ממנה עובר בתוך דירה. אין קשר בין המיקום של הצנור לבין היותו משותף. אם הצנור משרת כמה דירות או את כל הדירות הוא משותף.
לצפיה ב-'צינור ביוב - החלטה בניגוד לחוק'
צינור ביוב - החלטה בניגוד לחוק
01/07/2018 | 21:47
2
24
שלום עו"ד שחל
לא קיבלתי תשובה לשאלתי, אחזור שנית, האם נציגות וועד הבית או אסיפה כללית ברוב יכולים להחליט בניגוד לחוק או לתקנון.
מודה לך, חוליו
לצפיה ב-'הפוסק האחרון זה ...'
הפוסק האחרון זה ...
01/07/2018 | 22:47
1
30
בית מישפט . הם יכולים להחליט. אה יכול להחליט . מה שבא לכם. ניתן לערער לבית מישפט . מאוד פשוט 
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 07:41
29
מתשובתי ברור שאין זה ענין של החלטה של ועד או אסיפה. אם מדובר ברכוש משותף, חובה על פי חוק שהתיקון יעשה מהקופה המשותפת. אי אפשר לקבל החלטה אחרת.
לצפיה ב-'תשלום ועד בית ביחס לגודל הדירה'
תשלום ועד בית ביחס לגודל הדירה
29/06/2018 | 16:23
6
51
שלום

למה לפי החוק לא כל גודל דירה משלם אותו סכום לועד הבית? מה ההיגיון?
למה למשל דירת גן 3 חדרים בקומה כניסה ודירת גן 5 חדרים באותו קומה שבקושי משתמשים במעלית לא משלמים אותו דבר? למה זה לפי גודל הדירה?
אשמח להבין את ההיגיון מאחורי החוק.

תודה רבה

לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 10:24
5
47
שאלה טובה. הרחבתי בכך בספר שלי "המדריך השלם לבית המשותף" וכאן אעיר מאוד בקצרה: יש כל מיני שיטות שונות בעולם ואצלנו המחוקק העדיף את הגישה "הקניינית". כלומר בגלל שלדירה גדולה צמוד יותר שטח מהרכוש המשותף, היא משלמת יותר. המחוקק העדיף ולדעתי בצדק שיטה שמנתקת בין מידת השימוש של בעל דירה ברכוש המשותף לבין גובה התשלום. אבל המחוקק איפשר לבתים לקבוע לעצמם הסדר אחר, נניח תשלום אחיד לכולם, אבל זה חייב להיות בתקנון מוסכם וברוב מיוחד.   
לצפיה ב-'המשך לשאלה '
המשך לשאלה
01/07/2018 | 12:21
4
39
בביניין שאני גר . יש 3 סוגי גודל של דירות 
180 מר"מ 
100מ"ר
ו62 מ"ר 
משפצים את הבניין בסכום של 800 אלף ש"ח . 
הועד החליט שכולם ישלמו שווה . ביגלל שהוא גר בדירה של 180 מ"ר . 
אין תקנון בביניין . ולא הייה . הועד טוען שכול הדיירים משלמים שווה .
אני טוען שאני מוכן לשלם את החלק היחסי לפי החוק . 62 מ"ר 
אולי השכנים  לא יודעים שאפשר לשלם רק את החלק היחסי לפי החוק 
האים אפשר לחייב אותי לשלם על השבחת הבניין . כי כול השכנים שילמו שווה .
ואני מוכן לשלם רק את החלק היחסי של 62 מטר לפי החוק 

לצפיה ב-'תקנון מצוי'
תקנון מצוי
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 14:38
3
39
אתה צודק. בדיוק כמו דמי ועד גם שיפוץ מתחלק לפי שטח רצפת הדירה ולכן דירה קטנה משלמת פחות. זאת כל עוד לא נקבע אחרת בתקנון מוסכם.
לצפיה ב-'אבל מתי חותמים על תקנון ?'
אבל מתי חותמים על תקנון ?
01/07/2018 | 15:13
2
45
היום ? או עם הקמת הבניין ?
למה הדבר דומה . הבעל חייב למס הכנסה כסף . הזוג מיתגרש בכאילו  . הבעל מוותר על הרכוש לטובת אישתו . וברח מהתשלום למס הכנסה 
זה הסכם פקטיוי . 
לצפיה ב-'תקנון מוסכם'
תקנון מוסכם
01/07/2018 | 17:04
1
39
תקנון מוסכם הוא תקנון המופקד בטאבו, בדרך כלל היזם (הקבלן) הוא זה שמנסח אותו והוא תואם לחוזי המכירה לקונים.  בעלי הדירות יכולים  לשנות אותו לאחר מכן, אבל זה תהליך מורכב שבמסגרתו גם מפקידים אותו מחדש בטאבו.   סתם החלטה של ועד הבית או של אספת בעלי הדירות אינה נחשבת כשינוי תקנון מוסכם.

פרקטית, עליך להוציא נסח מרוכז של הבניין (באינטרנט), שם כתוב איזה תקנון חל על הבית המשותף (מצוי או מוסכם).   אם חל תקנון מוסכם עליך להוציא אותו מהטאבו,  (רוב הסיכויים שתמצא שם שהחלוקה היא לפי גודל דירה, וזה יהיה הבסיס לטיעון המשפטי שלך).   אם חל תקנון מצוי לא צריך להוציא (הוא נמצא בחוק המקרקעין והוא קובע חלוקה לפי גודל דירה).
לצפיה ב-'תודה על המידע המדוייק '
תודה על המידע המדוייק
01/07/2018 | 17:59
33
לא מאמין שנעשה משהוא בשנת 1969 . מאז אף דייר לא ביקר בטבוא .
תודה ניפעל בהתאם. ביום הדין 
לצפיה ב-'התנהלות ועד בית לאחר פריצה לאחת הדירות'
התנהלות ועד בית לאחר פריצה לאחת הדירות
01/07/2018 | 14:35
1
39
שלום עו"ד שחל...
אז ככה, פרצו לבית שלי כשהייתי בחו"ל.
בילגנו, שברו ולקחו דברים יקרי ערך. 
אני גר בבניין עם 24 דירות, יש לנו ועד בית, וזה אינטרס של כולם למנוע דברים כאלה בבניין שלנו.
אני שחוויתי את זה מותר לי להתעקש, זה אחריות של הבניין וחוסר אחריות פוגע בי.
צריך להתקין מצלמות, שלט שמודיע על מצלמות, מנעולים רציניים בלובי גם בדלתות הצדדיות, מנעול בגג...
האם מותר לי לדרוש? האם זה פשוט אמור להיות חלק מתשלומים של קופת ועד בית? ואם זה לא היה עד עכשיו אז יש פה מקרה שצריך לעורר אותם?

לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 14:40
37
ועד מתעסק רק ברכוש משותף. לא פרטי. אדם צריך לדאוג לדירתו, לסורגים, לביטוח, לאזעקה וכו' הכל על חשבונו ולפי שקול דעתו. ככל שמדובר במצלמות ברחבי הרכוש המשותף ועוד רעיונות צריך לנסות לשכנע את כולם שזה טוב, אבל הם לא חייבים להסכים.
לצפיה ב-'החלפת אינטרקום'
החלפת אינטרקום
01/07/2018 | 09:23
1
35
מערכת בת כ20 מיושנת שלא שווה לתקן. בחלק מהדירות עובד ובחלק לא. גם אם ניתן לתקן זה רק טלאי כי יש עוד הרבה גורמים מסביב שיכולים להתקלקל.
במידה ומחליטים להחליף את כל המערכת , על מי העלות? האם על קופת ועד הבית או כל דירה?
העלות המשוערת היא כ 400 ש"ח להחלפה מלאה של כל המערכת לאחת מודרנית
לצפיה ב-'תיקון הכרחי'
תיקון הכרחי
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 10:18
32
ועד הבית חייב לממן את החלפת המערכת הישנה. על זה אין בכלל מחלוקת. לעיתים יש מחלוקת לגבי הנקודה אשר מצויה בתוך הדירות עצמן. לא תמיד זה מחייב החלפה ואם זה לא מחייב אז כל בעל דירה שרוצה שיחליפו גם אצלו בתוך הדירה רשאי לבקש זאת על חשבונו. לעומת זאת אם המערכת כה ישנה ונדרש להחליף אותה מהיסוד כולל את הנקודות בתוך הדירות אז יש לכלול זאת בתיקון מקופת הבית.
לצפיה ב-'שלום רב, אנחנו גרים מול קאנטרי, לאחרונה'
שלום רב, אנחנו גרים מול קאנטרי, לאחרונה
28/06/2018 | 14:16
6
42
החלו לערוך בבריכה ובשטח מסביב מסיבות בת מצווה כאשר מביאים די ג'יי ומוזיקה בווליום מרעיש עולמות, נכון ששקט צריך להיות רק החל משעה 23.00 אבל יש אנשים עם תינוקות, מבוגרים זה אזור מגורים אז לא יתכן שמשעה 19.00 ועד שעה 23.00 נהייה חשופים למוזיקה מחרישת אוזניים, פנינו לקנטרי ואז אמרו לנו שהם קיבלו אישורים, שאלנו ממי ואז בהתחמקות ענו לנו ''ממי שצריך'' וכך אנחנו הוועד והדיירים עובדי עיצות מול החוצפה של עובדי הקנטרי, האם כל אחד יכול לעשות כעולה על רוחו באזור מאוכלס?

אני אפילו לא יודעת למי לפנות בעניין, אשמח מאוד לתגובתכם.
לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
29/06/2018 | 01:51
5
33
בעיה. כאשר גרים מול קאנטרי כמו מול בית ספר או מגרש משחקים אז מראש צפוי שהסביבה תהיה רועשת. עדיין בצדק אתם מציינים שיש מגבלות. זה גם חייב להיות בתנאי הרישוי של המקום וגם בחוקי העזר בענין רעש. צריך לפנות לפיקוח העירוני וגם למחלקת הרישוי. ואולי גם להתאגד קבוצת דיירים ולקחת עו"ד שינקוט הליך מול הקאנטרי.  
לצפיה ב-'אגב, לא באנו לגור מול קאנטרי, באנו לגור מול פרדס'
אגב, לא באנו לגור מול קאנטרי, באנו לגור מול פרדס
29/06/2018 | 08:50
4
32
אפשר ברבות השנים נבנה שם קאנטרי, כלומר , אנחנו היינו שם קודם.

תודה לתשובה.
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 10:13
3
27
טיפלתי כעורך דין בדיוק במקרים כאלה. ניתן להקטין ולהפחית את הרעש באמצעות תהליך מסודר.
לצפיה ב-'למה כוונתך? לקחת עו''ד שיטפל בזה?'
למה כוונתך? לקחת עו''ד שיטפל בזה?
01/07/2018 | 14:45
2
13
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 07:43
1
25
בהחלט.
לצפיה ב-''
02/07/2018 | 08:46
3
לצפיה ב-'האכלת חתולים על דגל ישראל'
האכלת חתולים על דגל ישראל
28/06/2018 | 12:30
3
50
שלום עו"ד שחל הנכבד,
להלן שאלה בנושא חתולים שבוודאי לא נשאלת, הגברת שמאכילה חתולים, הניחה על הרצפה את דגל ישראל ועליו שמה אוכל לחתולים. מה האפשרויות שעומדות בפני נציגות וועד הבית או דיירים, מציין שזה נעשה בשטח הציבורי.  מה הדין במקרה כזה.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/06/2018 | 01:48
2
37
חורג מסמכות ועד הבית. ממש לא בטיפול של הועד.  
לצפיה ב-'האכלת חתולים על דגל המדינה'
האכלת חתולים על דגל המדינה
29/06/2018 | 06:10
1
31
בוקר טוב עו"ד שחל
האם ידוע לעו"ד הנכבד, האם נעשתה כן עבירה כלשהיא.
תודה, מושון 
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/06/2018 | 08:29
42
למיטב הבנתי לא. ברור שזה טעם רע מאוד ומעשה מכוער ומטופש. אבל עבירה על החוק? לא. יש פסיקה מפורסמת בארה"ב לפיה שריפת הדגל האמריקאי היא חלק מחופש הביטוי. זה מעשה מותר על פי חוק. אני זוכר עד היום את האמירה של אחד המרצים היותר מעניינים שלי כשהייתי סטודנט צעיר למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא אמר: "זכויות היסוד נבחנות תמיד בשוליים המגעילים של החוק". אלה ממש היו מילותיו והכוונה שלו היתה שדיונים על זכויות היסוד והגבול בין מותר לאסור, בעיקר בנושא חופש הביטוי, הם תמיד על רקע מקרים "מגעילים" כמו למשל ביזוי דגל או הכפשה של מישהו וכו'. שמו היה מישאל חשין ז"ל, שופט בית המשפט העליון.
לצפיה ב-'חברת אחזקה + אב בית'
חברת אחזקה + אב בית
26/06/2018 | 17:17
3
60
שלום רב,

בבניין פועלת חברת אחזקה ובנוסף אחד מדיירי הבניין פועל במקביל במשימות יומיות של טיפול בנושאי תחזוקת הבנין כגון סידור פחי אשפה,פתיחת סתימות בפיר האשפה ובקשר רציף עם חברת האחזקה.
הדייר שפועל  כאב בית מקבל סכום כסף קבוע מוועד הבית על פועלו אך הנושא אינו מעוגן במסמך כלשהו פרט להסכמת ורצון הדיירים באסיפות וועד.

אשמח לדעת האם מתקיימים יחסי עובד מעביד והאם יש צורך בביטוח לאומי וכדו'.
מודה על ההתייחסות
לצפיה ב-'לא רק צריך, חובה !'
לא רק צריך, חובה !
26/06/2018 | 19:10
1
37
במיקרה של פגיע בעבודה . יתבע אתכם באמצעות ביטוח לאומי 
ואים הוא יעבוד כמה שנים . וזה יבדה לביטוח לאומי ידרוש עבור כול השנים
אני מכיר בלוק . שועד הבית פלט פליטת פה . שאיש ניקיון עבר 30 שנה .
ביטוח לאומי דרש המדיירים 30 אלף ש"ח . וחילק להם את החוב ל36 תשלומים 
תמורת 30-60 ש"ח לחודש יש לכם שקט נפשי 
לצפיה ב-'כמובן צריך ליפתוח לו תיק '
כמובן צריך ליפתוח לו תיק
26/06/2018 | 19:12
26
בביטוח לאומי 
לצפיה ב-'התקשרות מול חברת אחזקה'
התקשרות מול חברת אחזקה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/06/2018 | 07:44
26
אני ממליץ שהתקשרות של ועד בית תהיה בחוזה מול חברת אחזקה. אז אין לכאורה יחסי עובד ומעביד ויש להבהיר זאת היטב גם בחוזה מול החברה. לעומת זאת היחסים ביניכם לבין אותו דייר הם לכאורה יחסי עבוד ומעביד. בכלל זה קשר בעייתי ורגיש דווקא בגלל שהינו דייר מדיירי הבית. התקשרות זו מצריכה אישור של כלל בעלי הדירות בבית. כרעג היא לא מוסדרת אצלכם בצורה תקינה. מציע לבחון מחדש. 
לצפיה ב-'ועד בית שמתחמק מהגשת דוחות לדיירים'
ועד בית שמתחמק מהגשת דוחות לדיירים
24/06/2018 | 13:33
4
64
מדובר בבנין חדש בן 64 דיירים בין שנתיים.
הגביה השנתית היא כ 400 אלף ש"ח.

ועד הבית מתחמק בעיקביות מהגשת דו"ח כלשהו לדיירים.
אף אחד לא יודע מה נעשה בכספי הועד.
הבעיה ש 60 אחוז מהדירות שכורות ורוב הבעלים והשוכרים אדישים ומנותקים.

מה אפשר לעשות משפטית וחוקית כדי לחייב את הועד לפרסם דוחות
וחשוב שיהיו מבוקרים כי  החשבונות של הועד מתגלגלים בחדר המדרגות
ובחדרי הזבל ולא נראה שמישהו שומר עליהם.
אין טעם בלהציע בהחלפת הועד או לפנות לחברת הניהול כי זה לא ישים.
לצפיה ב-'דוחות'
דוחות
25/06/2018 | 07:18
36
בוקר טוב אריק
במקרה כזה הייתי מציע לפנות בתביעה למפקח על בתים משותפים.
אלו באמת סכומי גביה גדולים מאוד שצריך לראות מה קורה עם הכסף.
אצלי בבניין אנחנו גובים 50,000 ש"ח לשנה ומוציאים דוחות מסודרים.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'בית חדש וגדול'
בית חדש וגדול
( לעמוד שלי בתפוז )
25/06/2018 | 10:45
2
36
בית כזה צריך להיות מנוהל על ידי חברת ניהול כאשר הועד מפקח עליה.
לצפיה ב-'מה הצעדים שדייר בבית יכול לנקוט אם זה לא קורה'
מה הצעדים שדייר בבית יכול לנקוט אם זה לא קורה
27/06/2018 | 13:49
1
24
דיבורים ובקשות כבר לא עוזרים
לצפיה ב-'הליך נגד ועד'
הליך נגד ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
28/06/2018 | 08:09
25
אם אין ברירה ניתן להגיש תביעה נגד הוועד בפני המפקח על המקרקעין.
לצפיה ב-'אחריות ועד הבית'
אחריות ועד הבית
23/06/2018 | 07:56
1
62
מה הגדרת האחריות של הועד לגבי דירה שנרכשה משיכון ובינוי לפני 3 שנים במקרה של נזיקין בשטח המשותף, האם הטיפול באחריות בועד או באחריות הדייר מול החברה?

האם נועד נושא באחריות לנזק שנגרם בדירה לאור חוסר הטיפול בנזק?

לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
23/06/2018 | 22:05
33
לא ברורה לי השאלה
לצפיה ב-'שאלה לגבי שלט למכירת דירה'
שאלה לגבי שלט למכירת דירה
21/06/2018 | 10:05
5
77
לא בטוח שזה שייך לפורום, אבל אנסה. אבא שלי הציע את הדירה שלו ושל אמי למכירה, לפני כמה חודשים. הוא תלה מודעות ובהן בכניסה לבניין, שהולך לקראת בנייה והריסה (תמ"א). אחד הדיירים בבניין, מתווך שיזם למעשה את הפרויקט, ניסה לשכנע אותו לאורך כל התהליך שלא יתלה שם, כדי שהפרויקט יתקדם בלי הפרעות. הרעיון הוא להכניס במקומו דייר, שיחתום ובכך יהיה רוב מקסימלי למימוש הפרויקט. בינתיים, המודעות הורדו מספר פעמים. היום בבוקר שכנה תפסה את היזם מוריד בעצמו. אבא שלי התקשר אליו ואיים, שיפנה למשטרה ויגיש תלונה אם ימשיך להוריד. 
האם הוא מתנהל נכון? ואם לא, מה עליו לעשות? אשמח לקבל עצת מומחה, או לכל הפחות של בעל נסיון.
לצפיה ב-'השלמה לפוסט'
השלמה לפוסט
21/06/2018 | 10:20
4
47
השלטים שהוצבו היו בגדר חיצונית לבניין, על גבי עצים סמוכים וכן על גבי גדר שמגדרת בשכונה מגרש משחקים שנמצא בבנייה. השלטים לא נתלו בתוך הבניין עצמו או בחדר המדרגות.
לצפיה ב-'פרסום דירה למכירה'
פרסום דירה למכירה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:31
3
277
אין שום רשות או זכות למתווך להוריד לך או לאביך את ההודעות שלו וזו חוצפה מצידו. התנהגות כזו צריכה גם לעורר נורה אדומה אצל בעלי הדירות האחרים לגבי עצם ההתקשרות עם אותו "יזם". בכלל בעלי דירות אינם בני ערובה לשום יזם או קבלן או מתווך. חוץ מזה תמליץ לאביך על דרכי פרסום נוספות למכירת הדירה כגון יד2 ופייסבוק וכו'. לגבי תלונה במשטרה אפשרי אבל פחות יעיל במקרה זה.
לצפיה ב-'ראשית, רוב תודות על תגובתך.'
ראשית, רוב תודות על תגובתך.
22/06/2018 | 12:02
2
31
שנית, בבניין עצמו אבא שלי הוא היחיד שלא חתם על הפרויקט (כל השאר כבר חתמו) ויש אחד נוסף בבניין שכן, שגם שותף בתמ"א. אבא שלי אמר לי שאין לו בעיה להכניס לנעליו דייר שיחתום. המודעה מפורסמת מזה כמה חודשים גם באפיקים נוספים, כולל אלו שציינת. בינתיים, נציג ועד הפעולה שמתגורר בבניין הסמוך, פלש לבניין שלו, לחצר של שכן ותועד ע"י אותו שכן (שעובד בהאזנות סתר, לצערו של הפולש) תולש את השלט וצועק בפראות. השכן ואבא שלי צפויים ללכת ביחד ולהגיש תלונה במשטרה נגד השכן. הם דיברו אגב עם האיש, באדיבות אך בתקיפות. זה איש מעורער בנפשו, שנשלח מטעם עצמו ולא מטעם היזם. האם נכון יהיה להעלות את התקיפה המתועדת ליוטיוב או פייסבוק ולבצע לו שיימינג? יש עוד דרכי פעולה מומלצות? 
לצפיה ב-'פרסום'
פרסום
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 13:25
1
25
אני לא מומחה לשיימינג. הייתי מסתפק בתלונה למשטרה.
לצפיה ב-'תודה ושבת שלום'
תודה ושבת שלום
22/06/2018 | 13:32
22
נראה לי שבשלב זה אסתפק בתלונה.
לצפיה ב-'תיקון יסודות הכרחי בבניין '
תיקון יסודות הכרחי בבניין
20/06/2018 | 22:16
1
36
אודה לעזרתך:
בניין של 6 דירות, בחורף שעבר חלחלו מים רבים מתחת לבניין והבניין זז, יש צורך בתיקון מאסיבי של היסודות, ובחפירת תעלות ניקוז.
כרגע יש רוב של 5 דיירים שמסכימים לתיקון ולעלותו, ודייר אחד שמסרב בכל תוקף לתיקון והשתתפות בעלות - האם ניתן לחייב אותו להשתתף? ויותר חשוב, האם ניתן להוציא לפועל את התיקון ללא הסכמתו?
תודה
לצפיה ב-'שיפוץ הכרחי'
שיפוץ הכרחי
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:51
29
שיפוץ ותיקון הכרחי ברכוש משותף מחייב את כולם. עליכם לשלוח מכתב לסרבן לפני תביעה ואם לא ישנה עמדתו תגישו תביעה בפני המפקח על המקרקעין ותחייבו אותו גם בהשתתפות וגם בעלויות התביעה והוצאותיה.
לצפיה ב-'רכוש בחדר המדרגות שלכאורה לא מפריע - מותר לדרוש לפנות?'
רכוש בחדר המדרגות שלכאורה לא מפריע - מותר לדרוש לפנות?
19/06/2018 | 19:11
7
62
שלום רב,
שכן בבניין המשותף שלנו מחזיק חפצים אישיים בחדר המדרגות. זהו השכן שמתגורר בקומה העליונה, דירה יחידה בקומה ההיא, כך שזהו לא מעבר שמשמש אנשים ולפיכך לכאורה לא מהווה הפרעה לאף אחד. אפילו לא מפריע לאף אחד לעלות לגג. פשוט משתמש בשטח שליד דלת הכניסה שלו (מחוץ לדירה) כדי לאחסן קופסאות, שקיות וכל מיני.
ובכל זאת, למרות שלכאורה לא מפריע לאף אחד, אני מעוניין לבקש ממנו שיפנה את חפציו. קראתי באינטרנט שחוק המקרקעין אומר שחדר המדרגות הוא שטח משותף, כלומר גם אם הוא לא מהווה הפרעה, עדיין אין לו זכות לשמור את חפציו בחדר המדרגות. האם אני צודק? 
אציין שבבניין שלנו אין ועד בית.
לצפיה ב-'חפצים בחדר המדרגות'
חפצים בחדר המדרגות
20/06/2018 | 06:52
1
51
שלום
היה לנו מקרה דומה בבניין, תלינו הודעה בלוח ההודעות שאומרת שתוך חודש ימים חייבים לפנות את כל החפצים, לאחר חודש אכן פונה הכל. היה גם מקרה של אופניים קשורות שבעל האופניים לא רצה להוציאם, הוא קיבל מכתב אישי לתיבת הדואר ולאחר חודש חתכנו את השרשת שקושרת את האופניים והעברנו אותם לחדר האופניים.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'האם חודש ימים הוא פרק הזמן המקובל?'
האם חודש ימים הוא פרק הזמן המקובל?
20/06/2018 | 11:25
26
או שזו בחירה שרירותית ואפשר לדרוש גם 24 שעות או שבועיים או חצי שנה?
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
20/06/2018 | 07:37
4
53
אתה צודק, זה שטח משותף ואתה רשאי לדרוש זאת אבל אין אצלכם ועד וזה מפריע יותר מאשר החפצים שלו ליד הדלת. אני מניח שבבית בו אין ועד יש עוד הרבה ליקויים ואי סדרים והזנחה אולי. אני מציע שאת הדאגה הנכונה שלך והמרץ תפנה תחילה לבחירת ועד. אחר כך תעשו סדר בבית.
לצפיה ב-'בחירת ועד'
בחירת ועד
20/06/2018 | 11:23
3
32
תודה על התשובה. אכן אדרוש מן השכן לפנות את חפציו מן השטח המשותף, אם כי אני לא יודע אילו "שיניים" יש לי מבלי שיש ועד בבניין.
ולגבי הוועד -
בבניין שלנו לא קיים ועד לפחות בחמש השנים שבהן אנחנו גרים כאן, וככל הנראה גם שנים רבות לפני כן. הליקוי היחיד שעולה בדעתי כתוצאה מכך הוא העובדה שאין חשמל בחדר המדרגות וכולם כבר התרגלו לעלות ולרדת עם הפנס של הסמארטפון. מעבר לזה, כאשר למשל הצמחייה בחצר גדלה פרא או כאשר אירע פיצוץ בביוב המשותף, שכן אחד תפס יוזמה, עבר בין כל הדירות כדי לאסוף כסף והזמין בעל מקצוע בעצמו לפי הסכום שנאסף (אחר כך גם הציג קבלות לכל דורש).
כלומר, עד היום הסתדרנו היטב בלי ועד. עם זאת, אני מסכים שזה לא מצב אידיאלי. נניח שאני הייתי מוצא זמן לשמש כוועד הבית. השאלה היא איך משכנעים את כל הדיירים בבניין (כל? רוב?) שצריך להתחיל לשלם דמי ועד, חוץ מלפתות אותם עם חשמל במדרגות. עצות?
והאם אפשר להפנות אותי למקורות מידע בנושא איך מקימים ועד בית? 
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
20/06/2018 | 13:35
27
שלום לך
ועד בית מקימים קודם כל ע"י הודעה בלוח ההודעה שבתאריך הזה ןבשעה הזו תתקיים אסיפת דיירים, על סדר היום שיהיה כתוב בחירת וועד בית. צריך לציין בהודעה שאם לא יגיעו 50% מדיירי הבניין, (זה חייב לאסיפה חוקית) אז תידחה האסיפה ותתקיים במועד מאוחר יותר, בכל מספר משתתפים.
במקרה שלא יגיע אך אחד, את יכולה להודיע לכל הדיירים שאת מגישה תביעה למפקח על בתים משותפים שימנה חברה שתנהל את הבניין וזה יעלה הרבה יותר מדמי הוועד שתצטרכו לשלם אם מישהו מהבניין ייבחר.
אני מקווה שעו"ד שחל יסכים למה שכתבתי.
בהצלחה, מושון

לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:49
20
אתה בעצמך גילית שהעדר ועד בית מקשה על פינוי חפצים מחדר מדרגות ואתה צריך לנקוט יוזמה בענין. בלי ועד הבנין שלכם באמת נראה מזנח והחצר לא מסודרת ובקיצור זה הבית. אם רוצים להמשיך ככה אז לפחות תדע שאין כתובת לכלום והמצב רק יחמיר. ברגע שיהיה ועד בית ותשלמו דמי ועד אפילו מעטים מדי חודש, הבית יראה לגמרי אחרת. זו החלטה שלכם. נסה לכנס אסיפת דיירים.
לצפיה ב-'להחתהיל תפקיד ועד '
להחתהיל תפקיד ועד
15/07/2018 | 19:15
3
תכנס /תכנסי באינטרנת יש מספיק תקנון לגבי חוק מקרקעים 58 של ועד בית .
כולם חייבם לשלם !
תעשי תקציר על זה תדפיסי /תחלקי בין כל הדיירים  וזה תמיד עובד .
גם אצלי עבד
נגד חוק אף אחד לא יילך
בהצלחה
לצפיה ב-'תשלום קבוע לשירותים חיצוניים '
תשלום קבוע לשירותים חיצוניים
21/06/2018 | 13:52
2
37
שלום,

אשמח לקבל הבהרה בנושא.
האם יש אפשרות לקבל שירות חיצוני של מנקה וגנן נניח במנוי לשנה, ולשלם להם תוך קבלת חשבונית?
לצפיה ב-'יש חברות שנותנות שרות '
יש חברות שנותנות שרות
21/06/2018 | 14:23
29
לועד בית תמורת חשבונית מס . חפש בדפי זהב 
לצפיה ב-'תחזוקה'
תחזוקה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:44
16
אין עם זה שום בעיה. ועד בית יכול לעבוד מול חברת נקיון או תחזוקה בצורה מסודרת וכמובן עם חשבוניות.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו