לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
41154,115 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'תפטרות כל הועד'
תפטרות כל הועד
27/05/2018 | 08:29
3
64
הועד כולו התפטר, כולו. אין מתנדבים (יש חברת ניהול מעפאנה, אבל לפחות זה קיים)
למי פונים, לתרבות הדיור? ישר למפקח שימנה ועד בשכר?

האם אפשר להניח את המפתחות וללכת?
כמו לסגור חשבון, לבטל קווים/הו"ק (חברי הועד רוצים להסיר מעצמם את התפקיד והרישומים)

האמת שזה נראה לי פעולה אגרסיבית, אבל אני יכול להבין את הועד.
ללא איום בפעולה חד-צדדית,  העסק ימשיך להיות רשום על הועד וזה לא יזיז את הדיירים

אשמח לדעת כיצד נכון להעביר את "השרביט" מבלי להזיק אך גם מבלי להתקע איתו.
תודה
לצפיה ב-'התפטרות ועד'
התפטרות ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 19:56
2
54
קודם כל מכנסים אסיפה. זה קריטי.
מנסים לבחור ועד לפי סבב, כל שנה 2 דיירים, ומתחלפים פעם בשנה. כל פניה לגורם חיצוני תעלה יותר ובבתים קטנים עד 25 דירות זה מיותר.
לצפיה ב-'תודה, אנחנו אחרי זה, תוכל להתייחס לשאלות?'
תודה, אנחנו אחרי זה, תוכל להתייחס לשאלות?
27/05/2018 | 20:28
1
47
אין ועד מתנדב, לא ניתן לכפות מתנדבים, זה נתון עובדתי.
אני שואל מה הלאה, במעשי, תכל'ס...
ושוב השאלות:
האם אפשר להניח את המפתחות וללכת? לצאת מחשבון הבנק וכו'?
תודה שוב
לצפיה ב-'ועד חיצוני'
ועד חיצוני
( לעמוד שלי בתפוז )
30/05/2018 | 09:33
33
אפשר לפנות למפקח בבקשה למנות ועד חיצוני בשכר
לצפיה ב-'תיקון תאורה בחניה מקורה בבניין'
תיקון תאורה בחניה מקורה בבניין
27/05/2018 | 16:02
1
34
יש לנו בבניין חניות מקורות . 
בחניה המקורה שלנו נשברה התאורה. כנראה ילדים שיחקו בכדור.
האם אני אמור לתקן על חשבוני או וועד הבית?
לצפיה ב-'תאורת חניה'
תאורת חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 19:57
26
ועד הבית
לצפיה ב-'בעיות עם קבלן הבניה בית משותף '
בעיות עם קבלן הבניה בית משותף
26/05/2018 | 12:14
1
32
שלום רב.  
יש לנו בעיות עם הקבלן המבצע של הבניין  מדובר בבניין עם 22 קומות ו 92 דירות, שאוכלס לפני כ 3 שנים.  יש מספר בעיות שעלו לאחר האיכלוס  מדובר בבעיות רציניות אפילו בטיחותיות ולצערנו הקבלן מתעלם מהפניות שלנו. רציתי לדעת לאלו  גורמים בשלטון החוק עלינו לפנות או לכתב במכתבים.  מפקח הארצי על הבניה? המפקח על הבתים המשותפים? מבקר המדינה? ברור  שאפשר להכנס לתביעה משפטית,  אנחנו נמנעים מלעשות זאת כי זה יגרר שנים ביחוד לאור העובדה שמדובר בחברה גדולה מאוד  בעלת יכולות וסוללת עורכי דין. אנחנו מעוניינים שיפתרו את בעיה.. תודה מראש 
לצפיה ב-'ליקויי בניה'
ליקויי בניה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 07:47
21
הדרך הנכונה היא הגשת תביעה נגד הקבלן בבית משפט אזרחי וזאת לאחר הפניית דרישה בכתב על ידי עורך דין בטרם הגשת התביעה. כל היתר זה הוצאת קיטור. למפקח על המקרקעין אין סמכות בענין. מבקר המדינה עוסק ברשויות של המדינה ולא בגופים פרטיים. אפשר להתלונן אצל כל מיני גורמים החל מרשם הקבלנים וגורמי הרישוי וכו'. אבל זה בדרך כלל לא מביא לכלום. אם יש לכם טענות רציניות הדרך היא תביעה. לא ללכת מסביב.
לצפיה ב-'האכלת חתולי רחוב'
האכלת חתולי רחוב
25/05/2018 | 17:54
3
35
שלום לעו"ד ולמשתתפי הפורום
ידוע לכולם על אנשים שמאכילים חתולי רחוב, כל עוד זה בתחום מסויים בחצר ציבורית או במקום כלשהוא אז זה בסדר, מה במקרה של דייר שמאכיל עשרות חתולים בתחום הרכוש המשותף של הבניין, כשהחתולים ממתינים בפתח הדלתות של הלובי, כמובן שזה מפריע מאוד לרוב רובם של הדיירים בבניין. הדייר לא מתייחס לפניות שנעשו אליו בע"פ וגם בכתב. האם אפשרי להגיש תביעה אצל המפקח/ת על בתים משותפים בעניין זה והאם בסמכותו/ה לדון בכך.
תודה, חיים
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
25/05/2018 | 19:11
2
34
כתבתי על כך בהרחבה בספר שלי על בתים משותפים. כאן אעיר בקצרה, שהאכלת חתולים בתוך הרכוש המשותף אינה פעולה רצויה, ואם היא כבר נעשית היא חייבת להיות מוגבלת למיקום מסויים אחד וצדדי שאינו מפריע, זה רק אוכל יבש, זה מחייב את המאכיל לנקות את האזור ועוד. אני ממליץ להביא את הנושא לאסיפת דיירים ולקבוע מה מותר ומה אסור.  
אני אישית חובב בעלי חיים, בעיקר כלבים, אבל בכל הנוגע להאכלת חתולים במרחב המשותף, זה יוצר המון בעיות של לכלוך וכו'. לפעמים עורבים מפזרים את האוכל וכו'. זה מאוד בעייתי. 
לצפיה ב-'הנאכלת חתולים'
הנאכלת חתולים
25/05/2018 | 19:46
1
24
תודה על תשובתך, יש החלטה של האסיפה הכללית על איסור האכלת חתולים ברכוש המשותף והדייר מאכיל את החתולים בשיירי בשר ופיגולים ולא מנקה.
לא קיבלתי תשובה האם אפשרי להגיש תביעה למפקח/ת וזה בסמכותה.
תודה, חיים
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 07:44
24
אפשר להגיש הליך בפני המפקח  
לצפיה ב-'תיקון סתימה בקו ביוב משותף'
תיקון סתימה בקו ביוב משותף
25/05/2018 | 08:29
1
44
שלום רב, 
אני שוכרת דירה בקומה ראשונה, לפני מספר חודשים גילית בשעות אחה"צ שיש סתימה באמבטיה. כל הביוב עלה בתוך האמבטיה ומנקודת הביוב בריצפה. פניתי לבעל הדירה וזה אמר שאין לו אינסלטור שיכול לבוא בשעה כזאת (שעה 19:00 בערך) ואישר לנו לחפש אינסטלטור שיבוא כמובן לאחר שנאשר מולו את הסכום. מצאתי באינטרנט איסטלטור שהסכים להגחע. לאחר שהחל לבדוק הבין שמדובר בקו המשותף ואמר שיורד לבדוק. בזמן שירד עליתי לועד הבית ןעדכנתי אותה וזאת ירדה למטה והחלה לברר מגוע הוא טוען שזה בקו המשותף. לא היא ולא אני שאלנו לעלות העבודה. בסיום בעבודה (22:00) בערך ביקש האינסטלטור 1,000 ₪ + מע"מ. ועד הבית סרבה לשלם בטענה שזה סכום מופרז ! למחרת התקשרתי ל2 אינסטלטורים שונים, תיראתי את הבעיה וביקשתי הצעת מחיר, אחד אמר 800+מעמ והשני 1000+מעמ. כרגע המצב שאני שילמתי לאינסטלטור, בעל הדירה טוען שנוא לא צד בעניין ודורש שנגיע להסדר עם הועד כי כרגע אני לא מוכנה לשלם ועד היות ושךמתי את עלות התיקון כאמור. אשמח להצעתך מה נדין במקרה כזה ומי צריך לשאת בהוצאה?
לצפיה ב-'החזר'
החזר
( לעמוד שלי בתפוז )
25/05/2018 | 19:16
25
הייתי מגיש דרישה או תביעה להחזר מוועד הבית. 
לצפיה ב-'נזק לגדר על ידי בעל עסק'
נזק לגדר על ידי בעל עסק
25/05/2018 | 09:29
1
25
שלום רב
אתמול הבחנו בשרשרת גדולה השייכת לבעל עסק סמוך לבניין שמונחת על הגדר של הבניין שלנו וגרמה לנזק.
כוועד בית מאחר וזה לא הנזק היחידי פתחתי אירוע של גרימת נזק בפיקוח העירוני .
ישנו נזק ברור לגדר ועוד נזקים בכללי .
האם ישנה אפשרות תביעה בעניין או שצריך להגיש תלונה במשטרה על גרימת נזק.
בעל העסק לא יודע איך השרשרת הגיעה לגדר שלנו .
אנו מתכוונים לטפל בחומרה בעניין 
נא דעתך
לצפיה ב-'נזק'
נזק
( לעמוד שלי בתפוז )
25/05/2018 | 19:13
17
לדעתי משטרה פחות תתעניין בזה אבל להגיש תלונה תמיד אפשר. בסוף בטח תאלצו אתם בעצמכם לתבוע את בעל העסק.
לצפיה ב-'נזק ע"י צד שלישי לרכוש משותף בזמן שיפוץ'
נזק ע"י צד שלישי לרכוש משותף בזמן שיפוץ
24/05/2018 | 12:06
3
42
שלום למומחים,
אני נמצא בתהליך שיפוץ דירה בבית משותף (8 קומות, 30 משפחות)
אחד הספקים שהוביל קרמיקה לתוך שטח הבניין פגע עם משאיתו במחסום בפתח החניה וגרם לו נזק הדורש תיקון (המחסום תקוע לא עולה ולא יורד).
השאלה שלי היא האם יש לי אחריות משפטית פה? האם ועד הבית יכול לדרוש ממני לשלם מכספי הפרטי? או האם הועד צריך לשלם על התיקון ואז לתבוע את חברת ההובלות באם הוא רוצה החזר? או אחר?
תודה על העזרה.
לצפיה ב-'אחריות'
אחריות
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 17:09
2
30
כן. אתה אחראי על הנזק שגרמו הפועלים שהזמנת. כמובן שאתה יכול לדרוש מאותו ספק להחזיר לך את הכסף אבל כלפי הוועד אתה אחראי. 
לצפיה ב-'איפה עובר קו האחריות?'
איפה עובר קו האחריות?
25/05/2018 | 17:39
1
21
אקשה קצת,
הגיע שליח דואר של דבר מה שהזמנתי באתר אינטרנט והוא ביצע את אותו נזק...
האם גם אז התשובה אותה תשובה?
אני מנסה להבין היכן הקו ש"מעליו" אני אחראי ישירות ו"מתחתיו" לא...
תודה!
לצפיה ב-'אחריות'
אחריות
( לעמוד שלי בתפוז )
25/05/2018 | 19:08
19
אתה צודק במאה אחוז בגישה כי הטלת אחריות זה תחום רחב ותלוי בהרבה גורמים ונסיבות. אני לא יכול לפרט כאן את כל ההיבטים. אני רק אומר בקיצור שכאשר בעל דירה מזמין קבלן/ספק מטעמו לתקן משהו, והוא גורם נזק לרכוש המשותף, אז מי שאחראי כלפי הוועד זה המזמין כלומר בעל הדירה. בעל הדירה יכול בהחלט להתחשבן אחר כך מול הקבלן או הספק שהתרשלו. אבל כאשר אתה מזמין מישהו לבצע עבורך פעולה או עבודה, נניח החלפת מקרר או שיפוץ או תיקון כלשהו, אז אתה אחראי.  
לצפיה ב-'מזגן במועדון דיירים'
מזגן במועדון דיירים
24/05/2018 | 10:25
1
38
שלום
בבניין בו אני גר הוחלט על התקנה מזגן במועדון דיירים (והוא אכן הותקן).מתוך כוונה להשתמש במועדון לימי הולדת. (ההחלטה אינה מגובה בפרוטוקול.)
מס דיירים מבוגרים שאין סיכוי שישתמשו במועדון למטרה זו..התנגדו מיד אך למרות זאת הותקן המזגן.
פועל יוצא מזה, שדיירי הבניין יספגו הוצאות חשמל נוספות בגין השימוש במועדון (ימי הולדת)
התשלום על המזגן נעשה בתשלומים אבל במקביל הוועד מבקש תוספת חד פעמית של 200 שח "למילוי" הקופה על מנת שיהייה כסף לתשלום חשמל וניקיון.
עפ"י מה שקראתי ובדקתי, מס הוועד מיועד להוצאות שוטפות והתקנת מזגן לא כלול בזה.
האם דיירים, בעיקר אלו שהתנגדו להתקנת המזגן יכולים להתנגד ולסרב לשלם את 200 ש"ח המבוקשים?
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 17:06
27
לא יכולים לסרב. זו הוצאה סבירה ומתבקשת וכולם חייבים בה.
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
23/05/2018 | 12:28
1
52
שלום רב, אני גר בבית משותף ובו חדר דיירים בלובי הבניין, לפי התב"ע החדר דיירים מיועד לשימוש דיירי הבניין. ועד הבית כנס ישיבה והשיג רוב בהצבעה והפך את חדר הדיירים למקום להעברת חוגים, שלחוג באים אנשים שלא שייכים לבניין. הדבר גורם לרעש, החניות תפוסות ובלא הבניין גבוהה.
א. האם להפוך את יעוד של חדר הדיירים צריך רוב או הסכמת כל הדיירים.
ב. האם הדבר צריך אישור מהרשויות שימוש חורג ?
ג. איך מוציאים אותו?

תודה.

לצפיה ב-'שינוי יעוד של רכוש משותף'
שינוי יעוד של רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 10:19
38
כדי להשיב תשובה מוסמכת למקרה הספציפי, אני צריך לעיין בכל המסמכים ולהכנס לפרטים במסגרת יעוץ ממש, אבל אתן בכל זאת תשובה כללית, ברמה העקרונית: כשיש יעוד מוגדר ומסויים לרכוש משותף - חדר עגלות/אופניים; חדר אשפה; חצר משותפת;חניה משותפת; חדר ועד; וכד' - נדרש לקבל הסכמה מכל בעלי הדירות לשנות את היעוד. הסיבה היא שהרכוש המשותף הוא בבעלות כל בעלי הדירות ואם בעל דירה רכש דירה בבית משותף כאשר מראש הוגדר שטח מסויים עם יעוד מסויים, צריך לקבל את הסכמתו לשינוי. מכאן ואילך יש כל מיני "אם" ו"אבל" כמו תמיד, אך זה העקרון.   
לצפיה ב-'פחים שבורים בחדר אשפה'
פחים שבורים בחדר אשפה
22/05/2018 | 12:44
2
36
שלום,
יש לנו פחים שבורים (פחים ירוקים סטנדרטים) בחדר אשפה
האם עלי לרכוש חדשים לבד?
או שעל העירייה לטפל בזה?

תודה
לצפיה ב-'פחי אשפה'
פחי אשפה
( לעמוד שלי בתפוז )
23/05/2018 | 07:56
1
22
למיטב ידיעתי האחריות היא על העירייה. אלה פחים שלה והם מחליפים.
לצפיה ב-'העיריה מחליפה אותם תמורת תשלום'
העיריה מחליפה אותם תמורת תשלום
23/05/2018 | 20:30
18
כך זה בעיר שאני גרה אבל העיריה בעצם אמורה להחליף בלי תשלום כי הפועלים שלה הם אלה שמטפלים בזריקת האשפה למכונית וכדאי להתמקח אם העיריה דורשת תשלום, אצלנו זה עבד.
לצפיה ב-'השכן התקין מזגן'
השכן התקין מזגן
20/05/2018 | 21:48
3
69
השכן התקין מזגן מיני מרכזי מעל חלון חדר השינה שלי ומעל המרפסת שלי מה שגורם לרעש ומים בכל שעות היממה. מותר לו? מה אני יכול לעשות?
תודה
לצפיה ב-'מזגן'
מזגן
( לעמוד שלי בתפוז )
23/05/2018 | 07:54
2
40
בבית בו יש מיקום המיועד למנועי המזגנים, אין להתקין במקומות אחרים. לעומת זאת רבים הבתים שמנועי מזגנים "מקשטים" אותם בלי סדר. אבל גם בבתים כאלה אסור להתקין מנוע מזגן אשר גורם למטרד רעש לשכן. צריך לדרוש הזזתו.  
לצפיה ב-'מזגנים '
מזגנים
23/05/2018 | 22:21
1
29
שלום ע"ד שחל
האם צריכה להתקבל על פינוי המזגנים מהקירות החיצוניים החלטה באסיפה של רוב הדיירים, או שזה מעוגן בחוק או בתקנון המצוי.
תודה, מושון
לצפיה ב-'מזגן'
מזגן
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 10:12
24
אם לא בעל דירה נוקט בהליך באופן פרטי, ורוצים שהוועד ינקוט בהליך, אז מן הראוי לקבל אישור ברוב רגיל מהאסיפה הכללית או לכל הפחות לדווח על כך.
לצפיה ב-'בריכה רצינית במרפסת גג'
בריכה רצינית במרפסת גג
19/05/2018 | 08:06
8
80
שכן בנה בריכה במרפסת (קומה אחרונה, יש לו מרפסת ענקית, הערכה כ 70 מטר)
לא מתנפחת, לא כזו שמפרקים בסוף העונה ומאפסנים, לא גקוזי, אלא ממש בריכה 5X4 בערך, עומק לדעתי לפחות 0.80 עם חיפוי עץ מסביבה.
משהו מגניב, לחצר, לא למרפסת גג.

אני ידוע שזה מעבר ליכולת הנשיאה המתוכננת (והמבוצעת) של המרפסת.

למי פונים? מתלוננים? מה עושים כדי שיפרק? (אגב, מדובר בשוכרים ולא בבעל הנכס)
האם ישנה אחריות אישית לועד?
תודה וחג שמח

לצפיה ב-'בריכה פרטית בבית משותף'
בריכה פרטית בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
20/05/2018 | 10:40
1
58
זה מגניב לשכן מלמעלה, אבל פחות לשכנים מלמטה...אני ממליץ לועד הבית להוציא מכתב דרישה לבעל הדירה ולשוכרים גם יחד שמבהיר את הסיכון ודורש להעביר מיד אישור מבעל מקצוע לכך שנבדקו ואושר בענין כל שנדרש כולל מבחינת בטיחות, רישוי, היתרים, ביטוח.
היה ולא תשקלו לנקוט בהליך משפטי וכל ההוצאות יהיו עליהם.   
לצפיה ב-'תודה, אז אני מבין'
תודה, אז אני מבין
20/05/2018 | 20:31
43
שזה ייהרג ובל יעבור.
ושאין מצב שיקבל את כל האישורים הנדרשים.
תודה, אעביר מסר לועד.

האם ישנה אחריות אישית לועד?
לאחרונה הוחל ביטוח שכזה לחברי הועד, כנגד תביעות אישיות.
לצפיה ב-'הכי פשוט זה להפנות תלונה למחלקת הבינוי בעיריה. בד"כ מטפלים '
הכי פשוט זה להפנות תלונה למחלקת הבינוי בעיריה. בד"כ מטפלים
21/05/2018 | 21:52
5
34
במקרים כאלו במהירות. זה יחסוך לכם מכתבים מיותרים והוצאות עו"ד ומשפט.
כל אחד מהדיירים יכול לפנות בלי קשר אם הוא בועד הבית או לא.
לצפיה ב-'אחריות אישית של חברי ועד'
אחריות אישית של חברי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
23/05/2018 | 07:55
4
38
טוב מאוד שעשיתם הרחבה של הביטוח כדי שתכלול גם כיסוי נגד תביעות אישיות נגד הוועד. כאשר ועד פועל באופן סביר אין לו צורך לחשוש מתביעות אישיות.
לצפיה ב-'תודה ושאלת המשך'
תודה ושאלת המשך
23/05/2018 | 08:17
3
35
הועד פועל באופן סביר, השכנים לא...

הועד אמש התפטר, כולו. אין מתנדבים (יש חברת ניהול מעפאנה, אבל לפחות זה קיים)

האם אפשר להניח את המפתחות וללכת?
כמו לסגור חשבון, לבטל קווים/הו"ק (חברי הועד רוצים להסיר מעצמם את התפקיד והרישומים
האמת שזה נראה לי פעולה אגרסיבית, אבל אני יכול להבין את הועד.
ללא איום בפעולה חד-צדדית,  העסק ימשיך להיות רשום על הועד וזה לא יזיז את הדיירים

תודה
לצפיה ב-'לא ברור לי למה יש ועד אם יש חברת ניהול. הלא לחברת ניהול'
לא ברור לי למה יש ועד אם יש חברת ניהול. הלא לחברת ניהול
23/05/2018 | 17:06
2
23
משלמים כדי שתטפל בכל מה שקשור לבניין, כדי שלא יהיה צורך בועד מתנדב.
מי מינה את חברת הניהול? מי משלם לה? מה החוזה איתה? בדקתם אם אפשר להחליף את חברת הניהול באחת טובה יותר?
שנית, למיטב ידיעתי הועד לא נושא באחריות אישית למה שעושים שכנים בשטח דירתם הפרטי.
אם אתם חברים באגודה לתרבות הדיור אתם בהחלט יכולים לפנות אליהם בבקשת עזרה. הם מוציאים מכתב של עורך דין לשכן הסורר והם ייעצו לכם למי לפנות.
אני חושרת ואומרת שכדאי לפנות לעיריה, רצוי בכתב ורשום. בריכה בנויה על הגג טעונה אישור בניה והעיריה תטפל בזה אחרת, אם יקרה אסון זה יחול על ראשה בעיקר אם תוכיחו שיידעתם אותם והם לא פעלו בעניין. במקומכם לא הייתי מחכה שניה נוספת.
לצפיה ב-'ומי משלם לחברת הניהול?'
ומי משלם לחברת הניהול?
23/05/2018 | 20:24
1
24
חברת ניהול זו בפרקטיקה, הם מנקים, מתחזקים, ומנהלים את השוטף הבניין.

הועד ממנה ומשלם לחברת הניהול ומפקח עליה
הועד מחזיק בחשבון הבנק (חס וחלילה חברת הניהול)
הועד חייב בתשלומי החובה, חשמל, מעליות (ולא חברת הניהול, אלא אם אתן להם הרשאה או צקים. במקרה שלנו עשינו הו"ק.)
חברת ניהול מקלה על עבודת הועד והיא אינה במקומה בכלל.
חייבים ועד בית, בטח בבניין עם 50 דירות

לעניין הביטוח
תאמיני לי ששכן ירצה לתבוע את הועד, הוא גם ירשום את שמות החברים בועד בנוסף.

היום הסתבר לי לפי התכניות, שהמרפסת שבה נבנתה הבריכה היא בכלל שטח משותף, מה שמפשט או מסבך את כל נושא בניית הבריכה והשימוש במרפסת שבגג.
לצפיה ב-'חברת ניהול מול ועד'
חברת ניהול מול ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 10:21
21
גם בבית בו יש חברת ניהול, מומלץ לשמר ועד בית מתנדב. למעשה תפקיד ועד הבית משתנה והופך מתפקיד של מתחזק הרכוש המשותף, לתפקיד של מפקח על המתחזק/חב' הניהול. זה לכאורה קל יותר ופחות מעמסה. לא תמיד. אני לא ממליץ להשאיר בית לניהול בלעדי של חברה חיצונית.
לצפיה ב-'גז לבישול'
גז לבישול
17/05/2018 | 11:34
8
57
במתחם בו אנו גרים, בעלי הדירות צורכים גז , המסופק ע"י חברה מסויימת, במשותף. מה באפשרותינו לעשות אם איננו מרוצים מהשרות שניתן ע"י החברה?
האם במקרה כזה ניתן לצרוך גז שיסופק לדירה בודדת, בזמן ששאר הדירות ממשיכות לצרוך במשותף?
לצפיה ב-'החלפת ספק גז'
החלפת ספק גז
( לעמוד שלי בתפוז )
17/05/2018 | 12:08
6
44
בבית משותף לא יכולה כל דירה להיות מחוברת לחברת גז כראות עיניה כאילו היה זה חיבור לכבלים או ליס. קיים חוק ברור כיצד מחליפים ספק גז מרכזי, וזאת עושים או :
(1)   הסכמה בכתב של יותר ממחצית מבעלי הדירות;
(2)   החלטת אסיפה שהתקבלה ברוב של בעלי הדירות שנכחו באסיפה, ובלבד שהתקיימו הוראות סעיף זה.
לצפיה ב-'תודה ושאלה'
תודה ושאלה
17/05/2018 | 12:26
5
37
תודה רבה על התשובה המהירה והמפורטת. ברשותך, הבהרה נוספת: חברת הגז מנצלת את שציינת וכן את אדישות בעלי הדירות והפילוג בינהם והתנהגותה, בלשון המעטה, לא הגונה. האם אנו באמת "לכודים". להתנתק ולעבור לשימוש בחשמל מותר לנו? 
לצפיה ב-'התנתקות מגז'
התנתקות מגז
( לעמוד שלי בתפוז )
18/05/2018 | 14:42
4
29
כל בעל דירה רשאי להתנתק ממערכת הגז המרכזית לבישול ולעבור לחשמל. זה החלטה של בעל דירה, העדפה.  
לצפיה ב-'ותוספת חשובה לא פחות'
ותוספת חשובה לא פחות
19/05/2018 | 07:58
3
34
בעל הדירה ימשיך לשלם את התשלום בקבוע לחברת הגז.
הוא יכול לסשל על חשמל, אנרגיה קינטית/ גרעינית

זה שהתנתק מלקבל גז, לא מוריד ממנו את התשלום הקבוע
לצפיה ב-'התשובה בדוקה?'
התשובה בדוקה?
20/05/2018 | 09:58
2
24
קשה להאמין. בימים האחרונים התבררו לי הרבה דברים מזעזעים בנושא, אך זהו שיא השיאים. כשעוברים לשימוש בחשמל לא מבטלים את הוראת הקבע לחברת הגז?
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
( לעמוד שלי בתפוז )
20/05/2018 | 10:32
24
התשובה שקיבלת לא נכונה! אסביר: בהבדל מהתנתקות ממערכת החימום המרכזית בבית (אם יש כזו, ובבתים ישנים רבים יש מערכת חימום מרכזית למים חמים או חימום ביתי, על סולר) אז אכן למרות ההתנתקות ממשיכים לשלם חלק מסויים מהתשלום השוטף. אבל לא כך הדבר לגבי מערכת הגז הביתי. מי שבוחר לא להיות מחובר לגז ביתי לא ממשיך לשלם עבור הגז.  
לצפיה ב-'מה שהבנתי'
מה שהבנתי
20/05/2018 | 20:29
21
שאם כיום דירה שכבר מחוברת לצובר המרכזי והותקן שעון, באין צריכה משולם התשלום הקבוע.
מי שמלכתחילה לא חובר, אינו משלם כלום...

ואולי הוטעיתי ע"י נציג הגז.
יכו להבין למה אמר מה שאמר.

לצפיה ב-'תודה'
תודה
21/05/2018 | 09:27
12
תודה רבה עו"ד עפר שחל על ההסברים המפורטים
לצפיה ב-'על האש'
על האש
17/05/2018 | 18:55
7
62
שכן חדש בבניין שהתחיל לעשות על האש בחצר המשותפת ממש בכניסה לבניין, הוא מבעיר שם מנגל, ויושב שעות עם חברים ועושים על האש,
ישר למרפסות של כל מי שפונה לצד הזה של החצר.
בבניין רוב השכנים הם אנשים מבוגרים שכשניסו לפנות אל ליבו בדרכי נועם זכו במקרה הטוב להתעלמות במקרה הפחות נעים לניפנופי ידיים וקללות (זה מאוד קל על אנשים מבוגרים) .
ברור לחלוטין שהוא עושה את זה בכוונה, הוא והמשפחה שלו מסוג האנשים שאנשים נורמטיביים מעדיפים לא להתעסק איתם.
השאלה אם באמת אין מה לעשות נגד זה ?
רק להבהיר שהוא עושה את זה בוודאות בכוונה, הכל התחיל אחרי שהוא רב עם הוועד ועוד כמה שכנות שלא הסכימו לקבל את ההתנהגות שלו,אז הוא התחיל בלשבת בכניסה לבניין לילות שלמים עם חברים והרעיש, כשזה התקבל באדישות מצד השכנים שהבינו עם מי הם מתעסקים זה עבר למדורות ומנגל.
ברור שהפתרון היחיד איתו זה שמישהו שנראה מאיים יבוא "לדבר" איתו אבל כרגע  זה לא יקרה. שוב אצין שכשמבקשים ממנו יפה ומנסים להתיידד איתו הוא פשוט מתעלם.

לצפיה ב-'על האש'
על האש
17/05/2018 | 22:24
44
לדעתי במקרה כזה, אם כל הדיירים מאוחדים נגדו, זה לשלוח לו מכתב מעו"ד ולהגיש תביעה למפקח/ת על המקרקעין בגין מטרד, אני בטוח שעו"ד שחל יוכל להוסיף באיזה עוד סעיפים ניתן להאשים אותו.
בברכה, חיימיקו
לצפיה ב-'עניין לתקנון הבניין'
עניין לתקנון הבניין
18/05/2018 | 13:55
5
40
אני רק אומר שלפי מיטב ידיעתי ואני לא עו"ד.
לא יודע היכן אתה גר.
אני יודע שעיריית ת"א לא מתערבת בעניינים כאלה.
מנגל- זה עניין לתקנון של הוועד בית.
איך שלא יהיה, אין מדובר ב"הטרדה" וזה לא פלילי.
לצפיה ב-'מנגל'
מנגל
( לעמוד שלי בתפוז )
18/05/2018 | 14:40
4
43
אין איסור בחוק על עשיית מנגל בבית משותף, לא בחצר ולא במרפסת. בהחלט ניתן לקבוע בכל בית נהלים ברורים בענין בהחלטת אסיפת בעלי דירות או בתקנון. חוץ מזה גם ללא החלטה של אסיפה או תקנון, הרי שמנגל בתדירות גבוהה או במיקום שמפריע יכול בהחלט להוות מטרד ריח ועשן. מטרדי ריח ועשן כמו מטרדי רעש אסורים בבית משותף וכל השאלה היא האם במקרה מסויים זה מגיע לדרגת מטרד.    
לצפיה ב-'יתכן מאוד שזה מטרד'
יתכן מאוד שזה מטרד
18/05/2018 | 16:05
1
33
אם להודות על האמת, גם אני באופן אישי לעתים די סובל ממנגלים של השכנים ובכלל זה גם מבניינים סמוכים. אבל אני מקבל את זה כגזירת גורל.
יתכן שזה מטרד ויתכן שלא.. אני באמת לא יודע.
זה רק שקיים בלבול מושגים בין מטרד לבין הטרדה, וזה מפריע לי.
הטרדה, זו עבירה פלילית וזה עניין אחר.

לצפיה ב-'מטרד'
מטרד
( לעמוד שלי בתפוז )
18/05/2018 | 16:18
32
אתה חוזר כל הזמן על האבחנה בין הטרדה לבין מטרד. זה לא צריך להטריד אותך.... האבחנה מאוד ברורה: מטרד זו שפה נזיקית - זו עוולה. מטרד אגב יכול להגיע לדרגה פלילית. יש בחוק סמכות להתלונן למשטרה בגין מטרדים שונים. יש מטרדים שיכולים להפוך גם למעשה פלילי, זדוני והמדינה תטפל אז במקרה.
הטרדה - זו שפה פלילית. לרוב אנו בתחום הבתים המשותפים מדברים על מטרד אבל יש גם הרבה מקרים בהם נדבר על הטרדה בהקשר ליחסי שכנים. חוק הטרדה מאיימת למשל הוא חוק שלצערי שכיח מאוד בתחום הבתים המשותפים ויחסי שכנים.     
לצפיה ב-'אוקי, '
אוקי,
18/05/2018 | 18:25
1
25

בהנחה שיש מטרד עשן, מה אפשר לעשות? משטרה תעזור?

לצפיה ב-'מטרד'
מטרד
( לעמוד שלי בתפוז )
18/05/2018 | 19:31
31
משטרה לרוב לא יעילה בענין זה, אם כי שמעתי כבר על מקרים בהם שוטר קהילתי שמעורב ואסרטיבי פותר גם עניינים כאלה. מה שצריך לעשות זאת זה או לערב את הוועד. או לכנס אסיפה ולקבוע נהלים ואיסורים. אפשר ללכת בכיוון משפטי יותר, מכתב של עורך דין למשל. ואם אין מנוס אז גם תביעה בבית משפט השלום.
לצפיה ב-'התקנת מצלמות ע״י דייר בלובי קומתי '
התקנת מצלמות ע״י דייר בלובי קומתי
16/05/2018 | 09:41
2
81
עו״ד שחל בוקר טוב, אודה לעזרתך-    

אנו גרים בבניין משותף רב קומות. 
אחד הדיירים בבניין נעל ארונות בלובי הקומתי ומשתמש בהם לצרכיו הפרטיים . כמו כן התקין מצלמות בלובי הקומתי , מול המעליות.   התקנת המצלמות והשימוש ברכוש המשותף מפריעה לדייר אחר בקומה . הדייר הפגוע פנה לדייר מס פעמים ללא הצלחה, גם מכתב של הועד לפתיחת הארונות והסרת המצלמות לא העלתה דבר. לאחר פנייה מחברת הניהול באמצעות מכתב עו״ד פונו הארונות אך נותרו נעולים - המפתח ברשות הדייר שהתקין אותם. את המצלמות לא מוכן הדייר להסיר מפאת ביטחון .   המצלמות מפריעות לדייר אחר בקומה - הנל מלין על פגיעה בפרטיות ובצנעת הפרט ועל כן מעוניין לתבוע את הדייר - על חשבון ועד הבית . שאלתי הינה - האם הדייר יכול לחייב את ועד הבית לשלם בגין  הוצאות עו״ד ותביעה מסוג זה או שעליו לתבוע עצמאית את הדייר השני?  
האם מדובר בסכסוך בין שכנים או שבגלל        שמדובר בשטחים משותפים על ועד הבית לטפל בכך ולשאת בעלויות באשר יהיו ?
אודה לעזרתך
תודב רבה  

לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
16/05/2018 | 15:42
56
שלום מירב
מנסיוני רב השנים כיו"ר וועד הבית, אסור לדייר להתקין בעצמו מצלמות בכל השטח המשותף של הבניין, גם הלובי בקומות הוא שטח משותף, על וועד הבית לטפל בעניין. אתם צריכים להגיש תביעה למפקח/ת על המקרקעין לצו עשה.
אני בטוח שעו"ד שחל, יסכים עם מה שכתבתי ויוסיף עוד מהידע שלו.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'מצלמות'
מצלמות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/05/2018 | 12:14
46
ראשית הצבת ארונות בלובי קומתי או נעילת ארונות משותפים בלובי קומתי אינה מותרת ואינה שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף. כדאי לפעול בענין בתקיפות. לגבי מצלמות כאן הנושא יותר מורכב. אין איסור מוחלט וגורף להתקין מצלמות בבית משותף ויש כיום הרבה בתים שיש בהם מצלמות או שהותקנו בהחלטה של כולם והן רכוש משותף ויש גם מצלמות פרטיות להגנה על הרכוש. אבל לא ניתן להציב מצלמה בכל מקום והמיקום כפוף לצורך חיוני ולמידת הפגיעה בפרטיות השכנים האחרים.   לגבי השאלה האחרונה מציע שתעלו הנושא באסיפת דיירים. אם תתקבל החלטה להסמיך את הועד לנקוט בהליך בענין אז בסדר אבל זה חורג מסמכות הוועד.
לצפיה ב-'שכנה בעייתית בבניין'
שכנה בעייתית בבניין
14/05/2018 | 20:22
5
461
שלום עו"ד שחל
יש לנו בבניין שכנה שמטנפת את הרכוש המשותף פותחת את מיכלי פחי האשפה להאכלת חתולים פותחה את דלתות חדר האשפה לכניסת חתולים, פותחת את דלתות הלובי בכל שעות היממה גם בשעות הקטנות של הלילה, משליכה לכלוך ואוכל לחתולים ממרפסת ביתה תופסת את מעלית הבניין לצרכיה בלבד, מלכלכת את עמודי הבניין עם ידייה המלוכלות מהאכלת החתולים. רבה עם כל הדיירים בבניין עם צעקות וקללות והשלכת נעליים, בתלונה שהוגשה נגדה במשטרה, שוטר המליץ  לשלוח אותה לבדיקה פסיכיאטרית, האם ניתן לבצע נגדה בדיקה כזו ואיך. ומה ניתן לעשות הלאה עם דיירת כזו.
תודה, שאול
לצפיה ב-'שכנה בעייתית'
שכנה בעייתית
14/05/2018 | 21:51
122
ברצוני להוסיף עוד משהו ששכחתי, אם מישהו עונה לה בויכוח איתה, היא הולכת להגיש נגדו תלונה למשטרה על הטרדה, זאת ועוד, היא הגישה גם מספר תביעות לבית המשפט נגד דיירים על הטרדה מאיימת.
לצפיה ב-'מטרדים'
מטרדים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/05/2018 | 11:41
128
נוכח חומרת הדברים כפי שהם מתוארים על ידך, הפתרון היחיד שלכם הוא לערב עו"ד מומחה בתחום. יש מה לעשות גם במקרה בעייתי כזה.
לצפיה ב-'זה נשמע כמו מקרה לפסיכיאטר המחוזי'
זה נשמע כמו מקרה לפסיכיאטר המחוזי
16/05/2018 | 12:47
97
וזה מה שהשוטר היה צריך לעשות.

שים לב למטה- כאשר מדובר במישהו שאינו מוכר למע' בריאות הנפש , שוטר שכונתי נחשב לאחד הגורמים המקצועיים שיכול לפנות.
לצפיה ב-'לא עבירה פלילית - '
לא עבירה פלילית -
17/05/2018 | 11:09
1
60
אם לדעתך השכנה הבעייתית מבצעת עבירה פלילית מכל סוג, עליך לפנות לשוטר קהילתי ולבקש את טיפולו או להתלונן בתחנת המשטרה הקרובה. כדאי גם להיעזר בראיות מכל סוג / עדים.
אם לדעתך אין בהתנהגותה שום עבירה פלילית מכל סוג, אלא רק עניין של התנהגות בלתי נאותה ללא הטרדה, הכתובת איננה שוטר קהילתי.

מכל מקום- בשום אופן אל תתעמת איתה ישירות, ואל תטריד אותה בכתב ולא בעל פה ולא בשום אופן אחר. להטריד את השכנה, זו עבירה פלילית של ממש.

יש להבדיל באופן ברור בין "מטרד" לבין "הטרדה".
אין האחד דומה לשני.
הטרדה, זו עבירה פלילית.
מטרד, הפרעה לא מכוונת, שאיננה עבירה פלילית ( בדר"כ ).
לצפיה ב-'מטרד מול הטרדה'
מטרד מול הטרדה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/05/2018 | 06:46
31
אתה חוזר כל הזמן על האבחנה בין הטרדה לבין מטרד. זה לא צריך להטריד אותך.... האבחנה ברורה: מטרד זו שפה נזיקית - זו עוולה. מטרד אגב יכול להגיע גם לדרגה פלילית. יש בחוק סמכות להתלונן במשטרה בגין מטרדים שונים. יש מטרדים שיכולים להפוך גם למעשה פלילי, והמדינה תטפל אז במקרה.
הטרדה - זו שפה פלילית. לרוב אנו בתחום הבתים המשותפים מדברים על מטרד אבל יש גם הרבה מקרים בהם נדבר על הטרדה בהקשר ליחסי שכנים. חוק הטרדה מאיימת למשל הוא חוק שלצערי שכיח מאוד בתחום הבתים המשותפים ויחסי שכנים. מבחינת הליכים, ניתן עקרונית להגיש הליכים אזרחיים (כספיים או צוי מניעה) גם בענייני "הטרדה" (למשל הטרדה מינית, או הטרדה בהקשר לחוק הגנת הפרטיות), למרות שיכול להיות להם גם נופך פלילי, וגם בענייני "מטרדים", כשהם חמורים ומגיעים לדרגה כזו, שהמשטרה תמצא למקום לנכון לטפל בהם.  

לצפיה ב-'העברת תביעה לעיר אחרת'
העברת תביעה לעיר אחרת
15/05/2018 | 15:37
1
41
שלום עו"ד שחל
נציגות וועד הבית הגישה תביעה באמצע חודש אפריל, אצל המפקח/ת בתל-אביב, נגד דייר בבניין ולאחר המתנה של חודש לתשובה בכתב, שלא התקבלה, התקשרנו ללשכת המפקחת וקיבלנו תשובה בטלפון שהתביעה תתקיים רק בספטמבר, אבל הבעיה היא שנאמר לנו שהתביעה תתקיים בעיר נתניה, האם יתכן דבר כזה שאנו גרים בתל-אביב ונצטרך לנסוע לנתניה לצורך הדיון בתביעה.
בתודה, דני
לצפיה ב-'מפקח על המקרקעין '
מפקח על המקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
15/05/2018 | 18:19
26
אכן בחודש האחרון מועברים תיקים מתל אביב לנתניה בגלל עומס גדול בתל אביב. אין מה לעשות נגד זה!
לצפיה ב-'שיפוץ דלת כניסה אחורית לבניין לחשמלית'
שיפוץ דלת כניסה אחורית לבניין לחשמלית
15/05/2018 | 13:19
1
36
היי,

עלתה הבקשה לשדרוג דלת הכניסה האחורית לבניין מדלת רגילה עם קודן לדלת חשמלית שתיפתח אוטומטית בעת לחיצת כפתור או קוד לטובת דיירת נכה ולעגלות ילדים.

מהו הרוב הנדרש לאישור שדרוג מסוג זה? האם רוב רגיל מספיק או שיש צורך ברוב מיוחד?
תודה
לצפיה ב-'שדרוג או החלפה'
שדרוג או החלפה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/05/2018 | 18:17
58
לשדרוג נדרש רוב מוחלט כלומר כל בעלי הדירות ללא יוצא מהכלל! לשיפוץ או החלפה נדרש רוב רגיל באסיפה ולפעמים גם זה לא, אם מדובר בשיפוץ הכרחי.
לצפיה ב-'בטיחות אש'
בטיחות אש
14/05/2018 | 14:49
1
35
שלום, 
האם בניין 6 קומות, בן 30 שנה 
חייב לעשות בדיקת ביטוחות אש?
ואם כן, למי פונים בנושא?
פניתי לכיבוי אש מספר רב של פעמים ואף אחד לא טורח לענות שם
לצפיה ב-'כיבוי אש'
כיבוי אש
( לעמוד שלי בתפוז )
15/05/2018 | 11:47
25
אקדים ואומר שאיני יודע אם חייב. הדגשת את המלה חייב. אבל גם אם החוק לא מחייב אני הייתי כועד בית עושה זאת, כי הארוע הכי נורא בבית הוא אש. ניתן לברר יותר למשל מול הרשות המקומית באגף המתאים או מול סוכן הביטוח או חברת הביטוח של הרכוש המשותף. תוכל לנסות גם בטלפון 072-2222150 שזה מוקד לדייר בפורום אחר אותו אני מנהל בתחום זה. אבל גם אם לא חייב אז צריך. אני אל רוצה להתחיל להזכיר מקרים שקרו, אבל בכל בית חייב להיות מטפים, גלאים, מעברים פנויים, וציוד בסיסי לכל הפחות.
לצפיה ב-'זיפות הגג'
זיפות הגג
15/05/2018 | 10:54
1
33
שלום,

מי אמור לשלם על זיפות הגג?
בעלי הבתים או השוכרים?
לצפיה ב-'חובות שוכר '
חובות שוכר
( לעמוד שלי בתפוז )
15/05/2018 | 11:37
30
לא קל לענות על שאלה כזו, כללית. יש משכירים שבהסכם השכירות מטילים כל תשלום מכל סוג, על השוכר, ולא רק דמי ועד שוטפים. יש מקרים אחרים שבהם מזפתים גג מתוך כספי הקופה המשותפת בלי בכלל לגבות בנפרד ואז ממילא זה מכוסה מדמי הועד הרגילים אשר השוכר משלם. 

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו