לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
41074,107 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'סרבני פינוי בינוי'
סרבני פינוי בינוי
11/06/2018 | 23:39
2
46
שלום,
אני גר בבניין ישן שבו ישנם שני בעלי עסקים בקומת הקרקע, בחזית ומאחורי הבניין, כל שאר בעלי הדירות (14) בבניין מסכימים עקרונית על פינוי בינוי, מה קורה במקרה שיש התנגדות לפינוי בינוי מצד בעלי העסקים לעומת כל שאר בעלי הדירות מסכימים והם הרוב.
תודה, חוליו
לצפיה ב-'פינוי בינוי'
פינוי בינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:04
29
בענין פינוי בינוי אין כל הבדל בין בעל דירה או בעל יחידה שהיא חנות או עסק.
ברגע שיש רוב של 80% הפרוייקט יוצא אל הפועל. אם מדובר בתמא 38/2 מגישים הליך אצל המפקח על המקרקעין נגד הסרבנים והמפקח, לאחר שהוא שומע את המתנגדים, יכול לחתום בשמם ובמקומם וכך אכן קורה במרבית המקרים.
אם מדובר בפרויקט פינוי בינוי נרחב לפי חוק פינוי בינוי, נדרש אותו רוב מיוחד של 80% אבל הסנקציה על המיעוט הסרבן היא תביעה נזיקית. 
לצפיה ב-'בגדול הרוב הנדרש הוא 80% '
בגדול הרוב הנדרש הוא 80%
04/07/2018 | 01:52
2
כעיקרון הרוב הנדרש בעסקת פינו בינוי הוא 80% לכן ניראה שההתנגדול שלהם סתמית ולא תניב דבר למעט אם יש להם סיבה טובה להתנגדות.
דייר סרבן שלא עושה עבודת הכנה לסרבנותו כניראה שתידחה סרבנותו והוא יחוייב להתקדם או לשלם ולעיתים להתדקם ולשלם גם יחד.

לצפיה ב-'מחסן בבית משותף'
מחסן בבית משותף
10/06/2018 | 16:21
2
52
אני נציגת ועד בית בבניין של 8 קומות ו-32 דיירים. קיימים רק 16 מחסנים. מתוכם 2 מחסנים שייכים לדיירים מהבניין שלידנו. בזמנו לפני כעשרים שנה, היה צריך לקנות את המחסן גם מהבניינים הסמוכים. מה דינו של אותם בעלי המחסנים לגבי צריכת החשמל, תיקוני דלת כניסה לבניין. אם בכלל?  
לצפיה ב-'מחסנים'
מחסנים
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:06
24
מצב מאוד חריג והייתי בודק את זה טיפה יותר לעומק. כדי שהדבר יהיה אפשרי מבחינת חוק המקרקעין, 2 המחסנים חייבים להיות רשומים כיחידה נפרדת! כל אחד מהם. אם אכן כך הדבר הרי שכמו כל היחידות גם המחסנים חייבים בתשלום דמי ועד וכל יתר התשלומים שמשלמת כל דירה. 
לצפיה ב-'יש מצב ששני הבניינים רשומים כבית משותף אחד, אפשר לבדוק בנסח.'
יש מצב ששני הבניינים רשומים כבית משותף אחד, אפשר לבדוק בנסח.
20/06/2018 | 11:38
3
לצפיה ב-'פגיעה בשווי דירה בגין תמ"א 38.'
פגיעה בשווי דירה בגין תמ"א 38.
10/06/2018 | 15:16
6
60
שלום.
השאלה מתייחסת לבניין דירות בן שלוש קומות בחיפה. בבעלותנו דירה בקומת הקרקע. בבניין קיימות שתי קומות מעלינו. היזם מתכוון להוסיף עוד 10 דירות לבניין. פח האשפה של הבניין יוזז ויהיה סמוך מאוד לדירה שלנו (כרגע הוא רחוק, בצד אחר של החצר המשותפת). כמו כן בסמוך לחלון חדר השינה שלנו יהיו שני מקומות חניה (כרגע יש שם חלקת דשא, בחצר המשותפת).
הצד הצפוני של הדירה שלנו חשוך למדי כבר במצב בנוכחי. לאחר הבינוי יקבל אחד השכנים את שטח החצר שצמוד אלינו מצפון, והחשש הוא שאם יבנה שם חומה , סוכה או צמחיה, יחשיך לנו אף יותר את הצד הצפוני של הדירה (מרפסת ומטבח).

שאלותינו:
1 - האם, לפי החוק, ביכולתנו להתנגד לתכנית, לאור המתואר מעלה ? (גם אם אנו היחידים שמתנגדים)
2 - האם במצב שתואר, היזם אמור לפצות אותנו כספית על הפגיעה בערך הדירה כתוצאה מהבינוי (תמ"א 38) ?
3 - האם סביר לבקש מהיזם לקבל דירה מאלה שיבנה (בקומה גבוהה) תמורת הדירה שלנו בקומת הקרקע?
4 - אם כבר חתמנו על הסכמה (לפני שעות ספורות) - האם באפשרותנו לבטל חתימה זו עד להוועצות בעו"ד ?

תודה רבה מראש.

לצפיה ב-'תמ"א 38'
תמ"א 38
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:33
5
25
השאלה מחייבת יעוץ פרטני. באופן כללי בלבד אשיב בקצרה: אתם יכולים להתנגד אבל ההתנגדות שלכם תידחה כמעט בוודאות. אם אולי תלוו את ההתנגדות בחוות דעת של אדריכל עם תכנון אלטרנטיבי אז אולי יש איזה שהוא סיכוי. לא תקבלו פיצוי כי תמא משביחה את הערך ולא מורידה אותו. במסגרת מיקוח ניתן אולי לקבל שדרוג קומה אבל בתשלום, אולי עם הנחה כלשהי. אם חתמתם אבוד לכם. 
לצפיה ב-'תמ"א 38 (תועלת לרוב הדיירים על חשבון דייר שנפגע מהתכנית )'
תמ"א 38 (תועלת לרוב הדיירים על חשבון דייר שנפגע מהתכנית )
16/06/2018 | 09:01
4
14
תודה על תשובתך.
מספר שאלות, בבקשה, בעקבות תשובתך:
1 - שמאי עמו שוחחנו אמר בפירוש שעניין הפחים הוא פגיעה, ושהוא מטפל כעת במספר מקרים כאלה. רכשנו את הדירה ללא "פחים צמודים" וכעת המצב ישתנה. ברור שלדיירים האחרים זה לא אכפת, כי מצבם משתפר ואילו אנחנו הנפגע היחיד, ה"מממן" את השבחת השווי אצל האחרים. ועדיין לדעתך התמ"א מכשיר את העוול?
2 - לגבי החתימה: התכנית עדיין לא הוגשה לעיריה. האם לא ניתן לשלוח מכתב (ע"י עו"ד, אם יש צורך) ולסגת מהחתימה??? החותמת היא אשה לא צעירה, שנאמר לה שיש הכרח לחתום מיידית, וכך עשתה...
3 - תמ"א אכן משביחה את הערך לרוב דירות הבניין, לגבי הדירה שלנו - כנראה שזה לא המצב (וכנראהי אף להפך). האם אתה מכיר תקדימים דומים? (אודה לך על מתן דוגמה דומה מנסיונך העשיר בתחום).
תודה רבה,
ערן. 
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
16/06/2018 | 11:55
3
12
אשמח לשבת איתך בפגישת יעוץ מסודרת. זה נושא מורכב. כאן בפורום הזה שאינו תחליף ליעוץ משפטי אתן לך רק את השורה התחתונה: המאבק שלך אבוד. מי שאומר לך משהו אחר משלה אותך. אולי בכך אני חוסך לך הרבה כסף ועוגמת נפש.
יצגתי בנושא ואני גם מייצג גם מתנגדים לתמא. צריכים להיות נימוקים כיבדי משקל מאוד כגון הטעייה, העדר שקיפות, קיפוח מובהק שאינו הכרחי וכד'. נטל מאוד גבוה.
זה לא המקרה לטעמי.
לצפיה ב-'תמ"א 38 - קיפוח דייר יחיד'
תמ"א 38 - קיפוח דייר יחיד
17/06/2018 | 12:05
2
19
תודה על הסבלנות והתשובה.
הזכרת "קיפוח מובהק שאינו הכרחי".  בהנחה שאתה צודק, כלומר שבמקרה שלנו לא ניתן להרים את נטל ההוכחה האמור, האם המשמעות היא שהקיפוח (מיקום חדר אשפה בבניין של 19 דירות בסמיכות רבה לדירתנו, בעוד שקודם לכן מוקם הפח בצד אחר של החצר, והיה זה בניין בן 9 דירות בלבד) לא יאפשר למנוע את התמ"א, אבל הוא מצדיק פיצוי? תוכל בבקשה להבהיר?
אם מדובר בפיצוי - על אילו סדרי גודל מדובר? (הכוונה - בגדול - 10,00 ש"ח או 100,000 ש"ח?).
תודה רבה.
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
20/06/2018 | 07:41
1
10
זה תלוי במקרה עצמו. האם ניתן להציע חלופה תכנונית וכד'. פיצוי אם בכלל ניתן להשיג או במיקוח מול היזם לפני החתימה, או אולי בהליך אצל המפקח, אך שם צריך יהיה להראות שמול כל ההשבחה הטמונה בתמא, יש כאן באמת משהו שמצדיק פיצוי. בבניין הקיים אולי הפח בצד השני אבל יתכן שהכל מוזנח ולעומת הבנין החדש דווקא המצב הקיים בעייתי. 
לצפיה ב-'תמ"א 38'
תמ"א 38
23/06/2018 | 11:54
2
תודה !
לצפיה ב-'הוספת חדר בבית משותף'
הוספת חדר בבית משותף
10/06/2018 | 11:45
1
43
אנו גרים בקומה ראשונה בבניין משותף בן 8 קומות על עמודים. אנו מעוניינים להוסיף חדר בדירתנו כך שמבחינת חצר הבניין זה אומר להוסיף עוד שני עמודים תומכים ואזור נוסף מקורה.
1. האם יש צורך בהסכמת הדיירים?
2. מה הפרוצדורה הדרושה במקרה כזה?
3. האם צריך רק אישורי בניה מהעירייה וליידע את הדיירים על השינוי?
לצפיה ב-'הרחבה'
הרחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:19
23
אם החדר הוא המשך של הדירה שלכם אז נדרש לקבל הסכמה מ 75% מבעלי הדירות בבית (אתם סופרים גם את עצמכם). צריך גם לקבל היתר בניה מהועדה המקומית לתכנון ובניה.
לצפיה ב-'גזבר וועד יכול להיות איש קבע או שוטר'
גזבר וועד יכול להיות איש קבע או שוטר
09/06/2018 | 17:48
2
36
שלום רב , 
רציתי לשאול אם החוק מונע מאיש קבע או שוטר להתנדב לתפקיד גזבר הועד
תודה .
לצפיה ב-'איש ועד'
איש ועד
09/06/2018 | 20:22
1
39
שלום צביקה
אין בכלל חוק כזה, כל אדם, אפילו ח"כ, שר בממשלה או איש שב"כ יכול להיבחר באסיפה כללית לועד הבית, אני יו"ר ועד הבית בבניין שאינני גר בו.
אני בטוח שעו"ד שחל יסכים איתי.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'גזבר'
גזבר
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:22
20
זה נכון, גזבר אינו חייב להיות רואה חשבון ויכול להיות אחד או אחת, עדיף בעל דירה אבל גם זה אינו תנאי הכרחי.
לצפיה ב-'חניה לא בתחום החניה'
חניה לא בתחום החניה
09/06/2018 | 17:28
1
62
לעו"ד שחל, שלום
ישנו אדם פרובלמטי בבניין שאף אחד לא רוצה להתעסק איתו, האדם הזה מחנה את רכבו לא בתחום החניה הפרטית שלו, אלא מחנה בשני שלישים מחוץ לתחום, מה שקורה הוא שמשאיות האשפה של העירייה לא יכולות לעבור ולהוציא את האשפה, הם הרבה פעמים הודיעו לנציגות וועד הבית, כי הם לא ירוקנו את מכלי האשפה אם הרכב הזה לא יחנה בתחום קווי החניה שלו וכך אכן קרה.
נציגות וועד הבית שוחחה טלפונית עם מנהל התברואה של המחוז שלנו והוא אמר לנו, כי יש ביכולתו לרשום לאדם הזה דוח חניה.
זה נראה לנו תמוה, מפני שהחניה היא בתחום הרכוש המשותף, האם לדעת העו"ד, יש באשפרות פקחי העירייה לרשום דוח חניה בתחום הרכוש המשותף.
תודה ובכבוד רב, כוכי
לצפיה ב-'חניה'
חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:29
31
כן, כיום בניגוד לעבר זה אפשרי וטוב שכך.   
לצפיה ב-'לקיחת דברים מהרכוש המשותף'
לקיחת דברים מהרכוש המשותף
08/06/2018 | 13:33
1
46
שלום רב,
האם כשדייר לוקח/גונב דבר מה ששייך לרכוש המשותף ולא רוצה להחזירו ויש הוכחות מצולמות לכך, האם התביעה נגדו צריכה להיות לבית המשפט או שהמפקח יכול לדון בסוגייה הזו.
תודה, מושון 
לצפיה ב-'גניבה'
גניבה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:18
19
תביעה כזו יש להגיש לבית משפט, או לחלופין להגיש תלונה במשטרה בתקווה שהמשטרה תנקוט בעצמה בהליך פלילי מתאים (תלוי מה נגנב ומה הערך, ככל שיקר יותר אולי באמת המשטרה תנקוט בפעולה). זה לא בסמכות המפקח.
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
08/06/2018 | 13:30
3
37
שלום לעו"ד שחל
נאמר לי כי קיים חוק חדש או הוראה, או תקנה, בעניין האכלת חתולי רחוב, האם עו"ד שחל יודע משהו בנושא.
תודה, חיים
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:14
2
26
אני יודע משהו בנושא כי למעשה אין דבר שאני לא יודע בתחום הבתים המשותפים וזאת לאחר כל כך הרבה שנים של התעסקות יומיומית בתחום !! אגב מי שיצליח לשאול אותי שאלה שטרם נשאלתי עליה או שאלה שאין לי עליה תשובה (אבל בתחום הזה), יקבל ממני 3 שעות יעוץ חינם (שווי ההטבה 3,000 שח ומעמ). אני מחכה לזה.
לענייננו: 
רשויות מקומיות שונות חוקקו חוקי עזר האוסרים על האכלת חתולים באופן הגורם למטרד או למפגע תברואתי. "מפגע" בהקשר זה מוגדר בדרך כלל כ"לכלוך, זוהמה, הצטברות שאריות מזון או כתמי שומן, או כל הפרעה למעבר עוברי אורח". כאשר יש מפגע כזה, יכול הוועד או דייר להזמין פקח עירוני ולהתלונן בעניין. אם אזהרה אינה עוזרת, יש לרשות המקומית סמכות לנקוט בהליכים משפטיים נגד גורם המטרד, כלומר מי שמאכיל את חתולי הרחוב. לא כל האכלה גורמת מפגע. אין זה איסור גורף ומוחלט. האכלה במקום קבוע, שאינו מפריע ובזמנים קבועים, באוכל יבש בלבד ותוך הקפדה על איסוף שאריות המזון ושמירת ניקיון המקום, יכולה בהחלט להיחשב כשימוש סביר במקרקעין. הכול תלוי בנסיבות כל מקרה. בכל מקרה מומלץ, שלא להאכיל את החתולים בתוך שטח הרכוש המשותף או באזור הכניסה לבית.
לצפיה ב-'האם זה חל גם בת"א ?'
האם זה חל גם בת"א ?
15/06/2018 | 13:23
1
8
אני לא שמעתי על דבר כזה בת"א..... אבל אם שמעת על משהו כזה בת"א, אשמח לשמוע על זה ממך.
לצפיה ב-'חתולים'
חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
16/06/2018 | 11:58
12
להלן פרסום רישמי של עיריית תל אביב בנושא מאכילי חתולים:
העירייה מעודדת ומברכת האכלת חתולים חסרי בית המתבצעת על ידי תושבים. עם זאת, לעיתים נגרמת הפרעה לסביבה כתוצאה מהאכלת חתולים חסרי בית, דוגמת סביבה מלוכלכת או קולות חתולים המפריעים לשכנים.
במקרה כזה, המחלקה הוטרינרית תשלח למאכיל החתולים בקשה להזיז את איזור ההאכלה למקום מבודד ורחוק ממקום מעבר תושבים אחרים, ותבקש שידאג בסיום ההאכלה לניקיון השטח הציבורי.

לצפיה ב-'אין ועד בית'
אין ועד בית
07/06/2018 | 15:57
1
46
אני גרה בבית משותף בן 6 דירות. אחת מהדירות משמשת כמרפאה.אין לנו ועד. אני רוצה לעשות ביטוח ועד בית משותף : צד ג', מבנה, חבות מעבידים וכיסוי תביעות אישיות נגד חברי ועד.בפוליסה יש לרשום את שמות נציגי הועד..... אבל אין ועד .אני בגלל חשיבות הנושא ביררתי לגבי פוליסה .הדיירים מאשרים את תשלום הפוליסה שנשלחה אליהם בוואצאפ .האם רישום שמי בפוליסה יחייב אותי כנציגת הועד והאם אהיה חשופה לתביעות מצד הדיירים.
לצפיה ב-'ביטוח'
ביטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
13/06/2018 | 17:09
20
ראשית את עושה דבר נכון מאוד כי גם בבית שבו אין ועד צריך להיות ביטוח רכוש משותף על 3 רובדיו כפי שציינת יפה. לגבי ההרחבה של כיסוי תביעות אישיות נגד חברי ועד - הרחבה זו אינה נדרשת אצלכם כי אין ועד. פשוט צריך לעשות את הפוליסה המשולשת ללא ההרחבה. 
לצפיה ב-'התפטרות מחברות בועד הבית'
התפטרות מחברות בועד הבית
06/06/2018 | 12:01
2
88
שלום רב, הודעתי על התפטרותי מועד הבית 14 יום מראש,כנדרש.כך שכיום נותר חבר ועד אחד בלבד בתפקיד(אין כרגע "קופצים" על התפקיד,במקומי),שהוא גם מורשה חתימה בחשבון הבנק.ברצוני לבטל במקביל את הרשאת החתימה שלי בבנק, אך שם מסרו לי כי ניתן רק להחליף מורשה חתימה , ולהגיע עמו ועם חבר הועד הקיים,ורק אז תבוטל הרשאת החתימה שלי. האומנם לא קיים מצב בו יישאר רק חבר ועד אחד כמורשה חתימה? ואם כן אפשרי-מה נדרש על מנת לאפשר זאת? תודה מראש
לצפיה ב-'התפטרות'
התפטרות
06/06/2018 | 20:38
1
39
שלום למלכה
ככל שידוע לי אין אפשרות שיהיה נציג אחד בוועד הבית, אלא אם הוא יועסק בשכר ואז צריך שניים שיחתמו לו על השיק. או לחילופין אפשר לבחור אחד הדיירים "למתחזק" הבניין, רק שהוא צריך להיות עצמאי ולהוציא חשבונית. לגביך, אם אף אחד לא רוצה לקחת ממך את מקומך, פשוט אל תחתמי על שיקים ושהכל בבניין לא יתפקד כמו צריך, אז בטוח יהיו מועמדים להחליף אותך.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'ועד של איש אחד'
ועד של איש אחד
( לעמוד שלי בתפוז )
06/06/2018 | 21:03
38
יכול להיות מצב בו יהיה רק חבר ועד אחד. לגבי מורשה חתימה הבנק לרבו דורש 2 לכן אחד יהיה חבר הועד והשני אחד מבעלי הדירות
לצפיה ב-'בעל דירה שקנה בקומה מעלי את הדירה'
בעל דירה שקנה בקומה מעלי את הדירה
05/06/2018 | 08:39
3
51
עומד לחלק אותה ל - 3 דירות. נעשים בה כיום עבודות הריסת קירות פנימיים לחלוטין וחלוקה מחדש. וזאת אחרי שנודע לי על כך מהפועלים שעובדים בדירה.
והשאלה שלי: האם מותר על פי החוק לחלק דירה ל -3 חלקים ולאכלס דיירים בהן?
האם יש מה לעשות מבחינת החוק?

לצפיה ב-'פיצול דירה'
פיצול דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/06/2018 | 09:13
2
46
פיצול דירה למספר יחידות מחייב קבלת היתר בניה ולכן לא ניתן לבצעו ללא קבלת היתר. ניתן להזמין פקח עירוני שיעצור את הבניה.
לצפיה ב-'תודה רבה, רבה לך עו"ד עפר שחל '
תודה רבה, רבה לך עו"ד עפר שחל
05/06/2018 | 09:55
1
21
לצפיה ב-'בשמחה '
בשמחה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/06/2018 | 07:09
14
לצפיה ב-'האם אדם פרטי יכול לנהל בית משותף?'
האם אדם פרטי יכול לנהל בית משותף?
03/06/2018 | 19:16
8
58
כלומר אם אני מחליט לא להשתמש יותר בשירותי חברה חיצונית לניהול הבית המשותף
האם אני יכול להעסיק למשל מנקה שתבוא פעמיים שלוש בשבוע לנקות?

או שאני חייב להיות עוסק מורשה ולשלם פנסיה ותלושי שכר לעובד\ת?
לצפיה ב-'בוודאי'
בוודאי
03/06/2018 | 21:43
6
44
שלום רועי
וועד בית יכול להעסיק כל אדם שהוא רוצה כשכיר, כמובן שיש לתת לו את כל התנאים הסוציאליים וגם לרכוש שירותים מעצמאים, כמו גנן, חשמלאי. אני בעצמי מנהל בניין, בשכר חודשי ויש לי שותף מהבניין, כגזבר שמשגיח על כל מה שאני עושה זה מוזיל בהרבה את העלות של חברה חיצונית וגם מוריד לכל הבניין את כאב הראש. מי יהיה וועד הבית הבא.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'מתחזק'
מתחזק
( לעמוד שלי בתפוז )
04/06/2018 | 09:18
3
37
זה בהחלט נכון. אני מציע להרשם כעוסק מורשה כדי להוציא חשבוניות מסודרות.  
לצפיה ב-'אם תוציא חשבונית לדיירים תייקר להם את הועד ב 17%'
אם תוציא חשבונית לדיירים תייקר להם את הועד ב 17%
05/06/2018 | 05:44
2
24
לדוגמא: הם ישלמו מעמ על משכורת של מנקה/גנן שאינו עצמאי והביטוח שלו.
רק מי שמרויח מנהול ועד בית צריך להתחשבן עם מעמ
דייר שמשמש כועד בית בתורו בין הדיירים ממילא מתקזז, 
או לכל היותר לא משלם ועד ואז זו לא נקראת הכנסה,
אלא הקלה בהוצאות (כל עוד אינו לוקח כסף מהקופה).
לדיירים שאינם משתמשים בועד כהוצאה (בניגוד לעסקים / משרדים)
לקזוז ממע"מ, אין יתרון בחשבונית מס על קבלה רגילה.
הקבלה כן קבילה לעובדים מהבית, מבחינת מס הכנסה.

לצפיה ב-'מתחזק'
מתחזק
( לעמוד שלי בתפוז )
05/06/2018 | 07:10
1
23
חייבים לעבוד מול חשבונית וקבלה. יש הבדל בין ועד בהתנדבות לבין מתחזק בשכר.
לצפיה ב-'במקרה של עבודה בשכר - אתה צודק.'
במקרה של עבודה בשכר - אתה צודק.
05/06/2018 | 09:07
11
לצפיה ב-'אז אני צריך לפתוח עסק??? מה עם עמותה ללא מטרת רווח?'
אז אני צריך לפתוח עסק??? מה עם עמותה ללא מטרת רווח?
04/06/2018 | 09:46
1
13
לצפיה ב-'מתחזק'
מתחזק
( לעמוד שלי בתפוז )
05/06/2018 | 07:11
27
זה עסק לא עמותה. זו הכנסה. 
לצפיה ב-'רגע יצאתי פה מבולבל, מה זה מתחזק?'
רגע יצאתי פה מבולבל, מה זה מתחזק?
21/06/2018 | 13:43
1
אני בסה"כ רוצה לקחת מנקה יומיים בשבוע ואולי פעם בשבוע גנן ומעבר לזה אולי פעם בשנה להביא אנשי מקצוע לתיקון דברים אם צריך.

אני צריך להיות עוסק מורשה?

אני לא יכול להתקשר לחברת ניקיון ולבקש מהם שישלחו לי מנקה בתשלום וקבלת חשבונית מהם? או בכלל לקנות מנוי ניקיון שנתי?
לצפיה ב-'נשיאה בעלויות העברת צנרת מקיר של שכן'
נשיאה בעלויות העברת צנרת מקיר של שכן
03/06/2018 | 14:31
1
43
אני גר בבית קרקע פרטי ישן שבעבר חולק בטאבו ל-4 חלקים. במרכז השטח ישנה חצר המשותפת לכל הדיירים. ביתי הוא היחיד מכל הבתים בעל גישה ישירה מתוך הבית אל החצר המשותפת. צנרת המים שלי עוברת דרך רצפת החצר המשותפת, פורצת מתוך הקרקע מול קיר שכנתי ומעוגנת אליו ולאחר מכן נכנסת לקיר ביתי הסמוך. שכנתי מעוניינת לשבור את הקיר שלה כדי לפתוח דלת אל החצר המשותפת. לשם כך חייבים להעתיק את הצנרת ממקומה, זאת על ידי קידוח ברצפת הבטון של החצר והנחת הצנרת כך שלא תבלוט מהקרקע דווקא מול הקיר שלה. שאלתי היא מי אמור לשאת בהוצאות האלו?
בנוסף, קיר ביתי הסמוך, אליו נכנסת הצנרת הוא קיר אמבטיה ממנו יוצא חלון. החלון פתוח תמיד ובמצב כזה לא ניתן יהיה לפתוח את הדלת שהיא מעוניינת לשים שכן היא תתנגש בחלון. האם חלה עליי איזשהי חובה בנושא? להזיז את החלון על חשבוני? על חשבונה? מותר לי לסרב לבצע כל שינוי?
יש לציין מספר עובדות:
-הבית בבעלותי כשנתיים ואני יודע שנעשתה החלפת צנרת מספר שנים קודם לכן כך שהקונסטלציה המדוברת הקיימת אינה ישנה מאוד.
-נודע לי ממנה כי לפני יותר מעשור היתה קיימת דלת באותו מקום בדיוק שנסגרה ע"י אביה וכעת היא מעוניינת לפתוח אותה שוב.
-אני לא ביצעתי אף אחד מהשינויים הנ"ל ולא הייתי מודע אליהם.
-השכנה ירשה את הבית לפני מספר חודשים בלבד, היא אינה מתגוררת שם ב-20 שנה האחרונות ומתכננת להשכיר אותו לאחר השיפוץ.
תודה!
מתן

לצפיה ב-'שינוי ברכוש משותף'
שינוי ברכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
03/06/2018 | 18:49
31
פתיחת דלת בקיר חיצוני ליציאה לחצר היא פעולה שדורשת הסכמה מצד בעלי הדירות וכן הביתר בניה. אין חובה להסכים. זה שינוי של הקיים. בכל מקרה כל שינוי שאינו נובע מצורך תחזוקתי של הרכוש המשותף מוטל על כיתפי מבקש השינוי. 
לצפיה ב-'תשלום ועד משוכרי דירות'
תשלום ועד משוכרי דירות
31/05/2018 | 09:41
12
239
שלום,

אני שוכר דירה בבניין שרובו מאוכלס ע"י שוכרי דירות (כ-70 אחוז).

אני משלם ועד בית 200 ש"ח בחודש וטכלס הכסף הזה הולך מבחינתי כ-30% לניקיון וחשבונות שוטפים והשאר הולכים לקופת הועד.
אני מחוייב בחוזה עם המשכיר לשלם ועד בית.

השאלות שלי:
1. קודם כל האם יש טעם בכלל מבחינתי לשאול שאלות בנושא?
כלומר עצם היותי שוכר שאין לו זכויות להשתתף באסיפות ולקבוע ועדים פוטרת אותי מהצורך להתעסק בנושא?

2. האם בהיותי שוכר יש לי זכויות מול ועד בית?

3. למה אני צריך לשלם סכום כזה גבוה אם בסוף השנה אני יוצא מהדירה? הרי יש עודף גבוה בקופה, האם לא אמורים להחזיר לי את ההפרש בסוף השנה?
מה ההגיון לשלם משהו שאני לא יהנה ממנו?
הרי גם ככה מובהר בחוזה שאני לא משלם את הדברים שמסביב אלא רק תשלום קבוע לועד בית.

4ץ בגדול מה אני יכול לעשות אם אני מרגיש שמרמים אותי? לנסות לדבר עם בעל הבית?
לצפיה ב-'שוכר בבית משותף'
שוכר בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
31/05/2018 | 11:00
11
130
מה שקובע בעיקר זה החוזה שלך מול המשכיר. אם לפי החוזה שלך אתה מחוייב בתשלום דמי ועד ללא סייגים אז אתה משלם הכל ולא מעניין עבור מה. באסיפת דיירים אתה יכול להשתתף רק באמצעות יפוי כוח מבעלי הדירה במידה והוא רוצה שתופיע במקומו. דווקא להיבחר לועד אתה יכול! לזה אין שום מגבלה... 
לצפיה ב-'בבנין יש בלאי של מעליות שאתה בטח נהנה'
בבנין יש בלאי של מעליות שאתה בטח נהנה
02/06/2018 | 20:14
10
110
מהם, יש גג משותף שצריך לתחזק בחורף ובקיץ יש אינטרקום שאתה משתמש בו ויש לו בלאי לאורך ימים, תחפש דירה שאין שם וועד בית ותשלומי וועד, יש דירות כאלה , אך אם אתה רוצה דירה עם מעלית ולובי ותיבות דואר ואינטרקום זה עולה כסף ועל זה אתה משלם אף בעל דירה לא ישכיר לך דירה אם תתחיל לפרק לו את מיסי וועד הבית לגורמים.
לצפיה ב-'שוכר'
שוכר
( לעמוד שלי בתפוז )
03/06/2018 | 05:01
9
98
אני מסכים לגמרי ומצטרף להערה החשובה הזו. אוסיף כך: יש לא מעט שוכרים שמבקשים בתום השכירות מועד הבית לקבל החזר של דמי ועד ששילמו בגלל למשל שלא ביצעו בבית איזה עבודה ברכוש המשותף ולכן הם לא "נהנו" ממנה, או שוכר שמבקש לקבל החזר או לא לשלם את מלוא דמי הועד כי גילה שחלק מהכסף נשמר לקרן אחזקה ולא מוצא במלואו בשוטף. אלה בקשות שיענו בשלילה.
מה שכן, שוכר יכול במהלך המשא ומתן שלו מול המשכיר לנסות להכניס הבהרה או סייג בחוזה שאומר שכאשר מדובר בהוצאה שחורגת מהשוטף או הוצאה שמתבצעת ביחס אליה גבייה נפרדת, כגון שיפוץ מקיף או תיקון חריג, אז ישלם המשכיר את ההוצאה הנ"ל.    
לצפיה ב-'כן בסדר כל שנה צריך גג חדש ואינטרקום'
כן בסדר כל שנה צריך גג חדש ואינטרקום
03/06/2018 | 19:06
8
86
ומה לגבי אלה שלא גרים בעוטף עזה?
לצפיה ב-'מה הקשר לעוף עזה??????????'
מה הקשר לעוף עזה??????????
03/06/2018 | 20:59
7
35
לצפיה ב-'הכוונה מה הקשר לעוטף עזה.'
הכוונה מה הקשר לעוטף עזה.
03/06/2018 | 21:08
6
33
לצפיה ב-'התכוונתי שלפי דעתי את מגזימה'
התכוונתי שלפי דעתי את מגזימה
04/06/2018 | 08:39
5
78
תחזוק גג... מי מתחזק גג? מתקנים פעם אחת וזהו צריך להחזיק עשרות שנים.

מעלית פעם בשנה יש בדיקה אם צריך לתקן משהו זה בין מאות לאלפי שקלים בודדים.
אם גרים בבניין חדש ששכר הדירה בו מספיק גבוה הסיכוי לונדליזם אפסי.

הכל מנסיון.
לצפיה ב-'כאחת שמזכירה דירה אוכל לספר לך'
כאחת שמזכירה דירה אוכל לספר לך
04/06/2018 | 15:59
1
69
שבחורף צריך לזפת ובקיץ צריך לסייד את הגג.

וזה עולה כסף.

הבלאי של המעלית הוא מצטבר וברור שלא כל שנה יש צורך בתיקון אך מכיוון שעדיין אתה משתמש במעלית יש מקום שיהיה לך חלק גם בשיפוץ שלה בשעת הצורך ולא כל תיקון עתידי אפשר לפרוט לתקופת הזמן בה אתה שוכר את הדירה.

אופציה נוספת בשבילך היא לשכור דירה בבניין שאין בו מעלית וצרכים נלווים וכמובן גם אין תשלומי וועד בית.
לצפיה ב-'תיקון כאחת שמשכירה'
תיקון כאחת שמשכירה
04/06/2018 | 16:01
28
לצפיה ב-'למה שלא תנהל את הועד בעצמך במחיר מוזל במקום לבוא בטענות?'
למה שלא תנהל את הועד בעצמך במחיר מוזל במקום לבוא בטענות?
05/06/2018 | 06:02
2
48
האם אתה מקבל החזר מחברת ביטוח בשכירת מבנה שלא
היו בו שום תביעות? ואם במהלך השכירות שלך יקרה נזק
או הוצאה שנופלת אחת לכמה שנים מדוע שרק מי שנמצא
אותו זמן ישלם ולא יתחלקו כל הדיירים של המשכיר?
כל עוד לא מדובר על שידרוג הנכס/שיפוץ יסודי, אלא על בלאי סביר
הוא נוצר מהשמוש שלך ולכן דמי הועד גם מוגדרים שאינם כוללים
הוצאות תשתיות.
הכי קל לבוא בטענות לועד כי אין לו לכאורה סמכות לאכוף את התשלום
לכן זה מקומם שאין לך טענות לגבי תשלומי ארנונה שעולה יותר
האם פנית לעיריה בדרישה לפרוט ההוצאות ברחוב?
הרי מתקינים אולי תאורה ותשתיות שלא תהנה מהם על חשבונך..
מדיירים כמוך הועד צריך לדרוש מבעל הדירה שיגבה מהם
את הועד מראש בהסכם השכירות - זו קטנוניות נצלנית אופיינית
שמנסה לחסוך על גב שכנים (שישלמו או יעבדו במקומך ?) 
לצפיה ב-'אני לא יכול לנהל ועד כי אני לא עסק'
אני לא יכול לנהל ועד כי אני לא עסק
05/06/2018 | 09:27
1
51
1. אני לא מחפש לחסוך ולא מחפש לא לשלם.
יש לי חוזה ברור מאוד וחתמתי עליו ואני משלם כמו גדול, הסכמתי לחוזה מעשית אך לא עקרונית .

2. מישהו ששוכר דירה לשנה צריך לשלם חלק יחסי.
אז כן אני לא משלם את ההוצאות שמסביב מעבר לועד בית אך עדיין תשלום הועד (אצלי לפחות) הוא תשלום גבוה יחסית.
הבניין שלי הוא חדש וכמו שאני לא משלם את ההוצאות מסביב למה דווקא כן אני צריך לשלם הועד הגבוה? הרי הוא לא נותן ולא ייתן לי כלום, למשכיר יכול להיות שהוא כן ייתן בטווח הרחוק.

3. למה קבלן שעדיין לא מכר דירה ונחשב בגדר "דייר זמני" משלם רק 40% ועד בית ופטור מהוצאות? הרי הועד בית מתקן לו דברים בבניין לא? דואג שהפרוזדור שלו יהיה נקי..

4. להשכיר בית ב-3500 ש"ח לחודש זה עסק לכל דבר עם הוצאות והכנסות.
המשכיר מקבל משכורת והוא יכול לנצל חלק ממנה לצורך החזקת הדירה שלו מידי פעם אז לבוא ולשאול למה השוכר לא צריך להפיל תיקונים על כל הדיירים שהיו לו מאז ומעולם זה פשוט ניסיון לבלבל ולסטות מהעיקר.

5. זה שהממשלה חזירה (ארנונה, מס הכנסה, ביטוח לאומי) לא אומר שגם אנחנו צריכים להיות ככה.

6. השיטה הקיימת יוצרת עודף גבוה בקופה (כרגע זה הגיע לכ-37 אלף ש"ח), זה נשמע לך הגיוני ???

למה לא לגבות מלכתחילה פחות כסף? הרי גם ככה אם המעלית תתקלקל וצריך להשקיע 100,000 שקל בחדש אז הדיירים יתחלקו בעלות המעלית ללא שום קשר לתשלום הועד.
לצפיה ב-' לא ברור כמה אתה נדרש לשלם והאם העלו את הסכום ללא הצדקה'
לא ברור כמה אתה נדרש לשלם והאם העלו את הסכום ללא הצדקה
08/06/2018 | 21:06
19
1. הסכמת מעשית אין שום דרך לחפש עקרונות בדיעבד.
2. המשכיר צריך לטפל בגובה דמי הועד וכל הטענות צ"ל כלפיו בלבד
3. הרזרבות בועד שייכות לבעלי הדירה כאמצעי תשלום להוצאות גדולות
    די במנקה שצבר עשרות שנות פצויים לרוקן את הסכום שציינת.
4. 3500 שכר דירה נחשב צנוע אצלנו על דירת 2 חדרים משלמים 5 - 6 אלף
    ודמי הועד פחות מ 100 ש"ח לחודש כי אין מעלית. אם נדרשים להוצאה
    גדולה אני אוסף מבעלי הדירות.
    להבהיר לך שגם את ה 90 ש"ח בפועל לא תמיד משלמים בזמן
    כמה שלא ידרשו מחלק מהדיירים הם יבואו בטענות.
לצפיה ב-'צנרת ביוב'
צנרת ביוב
28/05/2018 | 17:41
1
39
צנרת ביוב הבנין המשותף עוברת דרך דירתי וגורמת נזקי נזילות למרות שלא משרתת אותה. האם אפשר לתבוע את ועד הבית למצוא לה מסלול חלופי שלא יעבור דרך דירתי?
לצפיה ב-'נזילות'
נזילות
( לעמוד שלי בתפוז )
31/05/2018 | 07:59
26
לא. אפשר לדרוש תיקון וטיפול. שינוי כזה הוא אולי אפשרי אבל על חשבונך.
לצפיה ב-'שלום לכם, אני גרה בבית משותף עם מרפסות'
שלום לכם, אני גרה בבית משותף עם מרפסות
30/05/2018 | 11:59
3
90
שמש, עברו לגור מתחתינו  שכנים שמאז ממררים את חיינו, כל פעם שנופל עלה המהצמחים הם דופקים לנו בדלת וצועקים עלינו, הם זוג צעיר בשנות החמישים ואנחנו בשנות השבעים שלנו ולא רוצים מריבות ולא רוצים לשנות את המרפסת שלנו בגללם, הם גורמים לנו לטירדה ואני מרגישה שאני הולכת לקבל התמוטטות עצבים מהם, מה אפשר לעשות?
לצפיה ב-'מטרד'
מטרד
( לעמוד שלי בתפוז )
31/05/2018 | 07:57
2
48
לרוב במקרים כאלה אני ממליץ להתחיל דרך ועד הבית. כגורם מגשר. שיפנה לזוג ויבהיר דברים. אבל אם זה לא עוזר או הוועד לא מעונין להתערב כדאי לשקול מכתב חריף מעורך דין. זה לרוב מיישר את העניין.
לצפיה ב-'תודה רבה ושבוע טוב ומבורך.'
תודה רבה ושבוע טוב ומבורך.
02/06/2018 | 20:15
1
11
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
06/06/2018 | 07:10
3
לצפיה ב-'נגרם נזק לרכב מגוזם עצים'
נגרם נזק לרכב מגוזם עצים
28/05/2018 | 06:39
1
37
שלום לעו"ד שחל
וועד הבית הזמין גוזם עצים לגזום עץ גדול בחצר הבניין, בזמן הגיזום נפלו ענפים גדולים ופגעו ברכבים שנמצאו בחניה ברחוב מחוץ לתחום הרכוש המשותף, נציגות וועד הבית הפנתה את בעלי הרכבים הפגועים לגוזם העצים שיטפל בנזק שנגרם. האם זה בסדר שכך נהג וועד הבית?
תודה, יוחאי
לצפיה ב-'אחריות'
אחריות
( לעמוד שלי בתפוז )
31/05/2018 | 07:55
26
עדיף היה שנציגות הבית עצמה תרכז את הפניות ותלווה אותן ותסייע.
לצפיה ב-'תפטרות כל הועד'
תפטרות כל הועד
27/05/2018 | 08:29
3
64
הועד כולו התפטר, כולו. אין מתנדבים (יש חברת ניהול מעפאנה, אבל לפחות זה קיים)
למי פונים, לתרבות הדיור? ישר למפקח שימנה ועד בשכר?

האם אפשר להניח את המפתחות וללכת?
כמו לסגור חשבון, לבטל קווים/הו"ק (חברי הועד רוצים להסיר מעצמם את התפקיד והרישומים)

האמת שזה נראה לי פעולה אגרסיבית, אבל אני יכול להבין את הועד.
ללא איום בפעולה חד-צדדית,  העסק ימשיך להיות רשום על הועד וזה לא יזיז את הדיירים

אשמח לדעת כיצד נכון להעביר את "השרביט" מבלי להזיק אך גם מבלי להתקע איתו.
תודה
לצפיה ב-'התפטרות ועד'
התפטרות ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 19:56
2
54
קודם כל מכנסים אסיפה. זה קריטי.
מנסים לבחור ועד לפי סבב, כל שנה 2 דיירים, ומתחלפים פעם בשנה. כל פניה לגורם חיצוני תעלה יותר ובבתים קטנים עד 25 דירות זה מיותר.
לצפיה ב-'תודה, אנחנו אחרי זה, תוכל להתייחס לשאלות?'
תודה, אנחנו אחרי זה, תוכל להתייחס לשאלות?
27/05/2018 | 20:28
1
47
אין ועד מתנדב, לא ניתן לכפות מתנדבים, זה נתון עובדתי.
אני שואל מה הלאה, במעשי, תכל'ס...
ושוב השאלות:
למי פונים, לתרבות הדיור? ישר למפקח שימנה ועד בשכר?
האם אפשר להניח את המפתחות וללכת? לצאת מחשבון הבנק וכו'?
אשמח לדעת כיצד נכון להעביר את "השרביט" מבלי להזיק אך גם מבלי להתקע איתו.
תודה שוב
לצפיה ב-'ועד חיצוני'
ועד חיצוני
( לעמוד שלי בתפוז )
30/05/2018 | 09:33
33
אפשר לפנות למפקח בבקשה למנות ועד חיצוני בשכר
לצפיה ב-'תיקון תאורה בחניה מקורה בבניין'
תיקון תאורה בחניה מקורה בבניין
27/05/2018 | 16:02
1
34
יש לנו בבניין חניות מקורות . 
בחניה המקורה שלנו נשברה התאורה. כנראה ילדים שיחקו בכדור.
האם אני אמור לתקן על חשבוני או וועד הבית?
לצפיה ב-'תאורת חניה'
תאורת חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 19:57
26
ועד הבית
לצפיה ב-'בעיות עם קבלן הבניה בית משותף '
בעיות עם קבלן הבניה בית משותף
26/05/2018 | 12:14
1
32
שלום רב.  
יש לנו בעיות עם הקבלן המבצע של הבניין  מדובר בבניין עם 22 קומות ו 92 דירות, שאוכלס לפני כ 3 שנים.  יש מספר בעיות שעלו לאחר האיכלוס  מדובר בבעיות רציניות אפילו בטיחותיות ולצערנו הקבלן מתעלם מהפניות שלנו. רציתי לדעת לאלו  גורמים בשלטון החוק עלינו לפנות או לכתב במכתבים.  מפקח הארצי על הבניה? המפקח על הבתים המשותפים? מבקר המדינה? ברור  שאפשר להכנס לתביעה משפטית,  אנחנו נמנעים מלעשות זאת כי זה יגרר שנים ביחוד לאור העובדה שמדובר בחברה גדולה מאוד  בעלת יכולות וסוללת עורכי דין. אנחנו מעוניינים שיפתרו את בעיה.. תודה מראש 
לצפיה ב-'ליקויי בניה'
ליקויי בניה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/05/2018 | 07:47
21
הדרך הנכונה היא הגשת תביעה נגד הקבלן בבית משפט אזרחי וזאת לאחר הפניית דרישה בכתב על ידי עורך דין בטרם הגשת התביעה. כל היתר זה הוצאת קיטור. למפקח על המקרקעין אין סמכות בענין. מבקר המדינה עוסק ברשויות של המדינה ולא בגופים פרטיים. אפשר להתלונן אצל כל מיני גורמים החל מרשם הקבלנים וגורמי הרישוי וכו'. אבל זה בדרך כלל לא מביא לכלום. אם יש לכם טענות רציניות הדרך היא תביעה. לא ללכת מסביב.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו