לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
45104,510 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'גביית כספים בגין הוצאות בית משותף'
גביית כספים בגין הוצאות בית משותף
26/12/2018 | 04:57
1
60
שלום,

הוועד החליט לעשות זיפות בעקבות נזילה בגג.
לאחר הזיפות פנו בבקשת תשלום לבעלי הדירות.
הסכום שדורשים מאיתנו נראה לי גבוה באופן בלתי סביר (עשיתי סקר שוק).
האם יש לי זכות לבקש חשבונית/ קבלה של הזיפות כתנאי לתשלום?
האם יש עוד דרך מלבד לבקש חשבונית/ קבלה? פשוט איני רוצה להסתכסך עם הוועד...
בתודה,ניבר 
לצפיה ב-'שקיפות'
שקיפות
( לעמוד שלי בתפוז )
28/12/2018 | 13:56
32
אפשר בהחלט לבקש פירוט ולבדוק הוצאות. ועד בית צריך להתנהל בשקיפות מלאה מול בעלי הדירות. אבל לא ניתן להתנות את התשלום.
לצפיה ב-'נציג אחד בוועד הבית'
נציג אחד בוועד הבית
23/12/2018 | 12:03
6
57
שלום
האם בבחירות לנציגות וועד הבית, חייבים להיבחר שני נציגים, האם יש אפשרות שרק נציג אחד ינהל את הבניין. (האם זה מעוגן בחוק).
תודה, כוכי
לצפיה ב-'חברי ועד בית'
חברי ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2018 | 11:10
34
החוק מאפשר ועד של חבר אחד. לא מומלץ אבל אפשרי.
לצפיה ב-'רק אוסיף שכדי לנהל חשבון של ועד הבית בבנק יש צורך בשני מורשי'
רק אוסיף שכדי לנהל חשבון של ועד הבית בבנק יש צורך בשני מורשי
25/12/2018 | 00:19
4
31
חתימה
לצפיה ב-'חשבון של ועד'
חשבון של ועד
25/12/2018 | 13:01
1
29
שלום, זה נכון, אבל ניתן לפתוח חשבון בבנק הדואר, זה בלי עמלות ואפשרי לפתוח אותו על שם של אדם אחד.
לצפיה ב-'רע מאד שאפשר לפתוח חשבון ועד על שם אדם אחד ועוד אם הועד '
רע מאד שאפשר לפתוח חשבון ועד על שם אדם אחד ועוד אם הועד
25/12/2018 | 14:30
24
הוא אדם אחד.
שנית, צריך למצוא את האדם שיהיה מוכן  ובעל אפשרות ללכת לדואר להפקיד צ'קים בשעות שהסניף פועל.
כידוע, דיירים אוהבים לפנות לועד בטענות ובקשות לפתרון בעיות ופחות מוכנים לקחת אחריות ולהצטרף לועד ולעשות משהו.
לצפיה ב-'אז מה'
אז מה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2018 | 15:42
1
26
אין כל הכרח שמורשה החתימה בבנק יהיה חבר ועד. זה רצוי אבל לא הכרחי
לצפיה ב-'וכי כתבתי אחרת? רק שכשאין יותר ממתנדב אחד לועד קשה שבעתיים '
וכי כתבתי אחרת? רק שכשאין יותר ממתנדב אחד לועד קשה שבעתיים
25/12/2018 | 20:32
22
למצוא מישהו נוסף שיסכים להיות מורשה חתימה.
לצפיה ב-'לא מבין את התקנה הזו '
לא מבין את התקנה הזו
25/12/2018 | 16:01
1
47
סעיף 12.(ב) לתקנון המצוי קובע: “החלטה המטילה על בעל דירה חובות או תשלומים מסוג או שיעור שלא פורשו בפרק ו’ לחוק המקרקעין, תשכ”ט-1969, או בתקנון זה, או המשנה את זכויותיו, לא יהיה לה תוקף לגבי אותו בעל דירה אלא אם הסכים לה.”

אולי מישהוא יסביר בעיברית פשוטה מה כוונת התקנה הזו . למה לא יהייה תוקף 
לצפיה ב-'למה לא יהייה תוקף ? ? '
למה לא יהייה תוקף ? ?
25/12/2018 | 16:02
19
לצפיה ב-'האם שכן שתובע את הוועד נחשב צד שלישי?'
האם שכן שתובע את הוועד נחשב צד שלישי?
25/12/2018 | 08:39
1
45

בדירה בבניין קיימת נזילת גשם מסדק בקיר חיצוני (= רכוש משותף) לתוך הדירה.
לוועד הבניין יש פוליסת ביטוח אחריות כלפי צד שלישי לוועדי בתים.

האם השכן הנפגע הוא "צד שלישי"? אם הוא תובע את ועד הבית על תיקון הנזק, האם הביטוח חייב לשאת בהוצאות?

לצפיה ב-'ביטוח'
ביטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2018 | 15:44
27
ביטוח צד ג' מכסה עלנפילות ותאונות ניזקי גוף. נזק ברכוש המשותף כגון נזילה מכוסה על ידי רובד אחר של ביטוח והוא ביטוח הרכוש המשותף
לצפיה ב-'הפרעה של חתולים'
הפרעה של חתולים
22/12/2018 | 18:19
1
41
שבוע טוב עו"ד שחל
האם הפרעה של המון חתולים לדיירים בכניסה לבניין, (עקב האכלה ע"י דייר בבניין). האם המפקח/ת יכולים לקבל תביעה כזו, או שזה בסמכות בית המשפט.
תודה, משה
לצפיה ב-'האכלת חתולים ברכוש המשותף'
האכלת חתולים ברכוש המשותף
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2018 | 11:50
34
ניתן להגיש הליך נניח לצו מניעה אצל המפקח, או לחלופין לבימ"ש השלום (לא תביעות קטנות) אבל אולי עדיף להוציא מכתב מטעם עורך דין או אולי לזמן פיקוח עירוני מאגף תברואה. זה אולי יותר יעיל. 
לצפיה ב-'ביטוח בית משותף - מי משלם?'
ביטוח בית משותף - מי משלם?
23/12/2018 | 06:52
2
42
שלום לכולם. 
שאלתי - מי צריך לשאת בעלות ביטוח בית משותף במקרה של דירה שכורה: האם בעל הדירה או שמה הדייר השוכר?
תודה,
גיא.
לצפיה ב-'ביטוח הבניין'
ביטוח הבניין
23/12/2018 | 07:06
1
44
בוקר טוב גיא
את הביטוח צריך לבצע ולשלם ועד הבית מן ההכנסה השוטפת, בעניין מי משלם ועד הבית של שוכר או כל תשלום אחר החל על הבניין, זה תלוי מה שסוכם בין הצדדים בהסכם השכירות.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'תודה על התשובה '
תודה על התשובה
23/12/2018 | 07:25
14
לצפיה ב-'השכרת חניה בבנין משותף'
השכרת חניה בבנין משותף
20/12/2018 | 18:11
2
51
שלום רב,
האם האספה הכללית יכולה להחליט -ובאיזה רוב אם כן -על השכרת שטח ציבורי משותף למטרת חנייה לאחד הדיירים שאין לו חניה .
תודה לתשובתך,
נירה
לצפיה ב-'סמכות אסיפה'
סמכות אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/12/2018 | 19:27
1
41
בדרך שבה מוצגת השאלה הייתי משיב עליה בשלילה. כלומר נדרשת הסכמה מכל בעלי הדירות להשכרה כזו.
לצפיה ב-'תודה '
תודה
21/12/2018 | 16:45
17
תודה על תשובתך המהירה והמועילה !
לצפיה ב-'הגשת חומר בתביעה אצל המפקחת'
הגשת חומר בתביעה אצל המפקחת
20/12/2018 | 13:45
1
34
שלום עו"ד שחל,
אנו עומדים להגיש תביעת בזיון נגד דייר אצל המפקחת, ההוכחות לצדקתנו נתונות בסרטי וידאו, האם בהגשת חומר התביעה ללשכת המפקחת, צריך לתת שני דיסאונקי (זיכרון נייד), שהצד הנתבע יקבל, או רק אחד ביחד עם הגשת התביעה.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'תביעה'
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/12/2018 | 19:26
35
מה שמגישים למפקח או לשופט צריך לתת גם לצד השני.
לעיתים ניתן לא לצרף לתביעה סירטון למשל ולהציג אותו רק בדיון ואז ממילא לא צריך להגיש אותו לצד השני קודם.
לצפיה ב-'המשך לשאלה הקודמת'
המשך לשאלה הקודמת
19/12/2018 | 15:28
1
51
שלום רב
דייר ,משכיר דירתו לשוכרים, לא שולמו דמי ועד זמן רב.
תוך כדי התקופה ולאחר זמן רב שלא שילם נבעה נזילה בגג המשותף שנמצא מעליו סירבתי לטפל בבעיה עד שישלם חובותיו.
בינתיים ללא ידיעתי הזמין חאפרים שעשו מה שעשו בגג המשותף ויצרו נזק גדול ונרחב. עדיין יש לו נזילות עקב שלוליות שנוצרו בגג בגלל עבודתם הקלוקלת. למותר לציין שהחאפרים מסרבים לחזור ולתקן את התקלות.
מה אני ,בתור וועד הבניין, אמור לעשות ? הוא ממשיך להתלונן על נזילות. אך אני טוען שאני רוצה שיתקן את הנזק הגדול שעשו החאפרים שהזמין ללא ידיעתי. 
 (כיום אין בעיה עם תשלומי ועד לאחר שהשלים חובותיו עקב הוראת בית משפט שתבעתי אותו בעניין החובות.)

לצפיה ב-'חובת ועד בית'
חובת ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
20/12/2018 | 19:22
31
ועד בית צריך להגיש תביעה גם בגין חוב דמי הועד וגם בגין הנזילות והנזקים שנגרמו.
לצפיה ב-'דייר לא משלם'
דייר לא משלם
19/12/2018 | 14:00
2
52
שלום רב
דייר קומה אחרונה לא משלם דמי ועד
יש לו נזילה מהגג מעליו
האם מותר לא לטפל בבעיה עד שישלים חובותיו ?
לצפיה ב-'דייר לא משלם'
דייר לא משלם
20/12/2018 | 13:34
1
54
שלום
מנסיוני רב השנים כיו"ר ועד הבית, לפי דעתי, הועד  צריך לטפל בבעית הנזילה מהגג ולעניין התשלום, אם כבר נעשו כל הנסיונות לקבל את הכסף, כולל מכתב אליו, אז לא נותרה ברירה , אלא להגיש תביעה אצל המפקח/ת על המקרקעין, הוא ישלם גם את הוצאות בית המשפט.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'תשובה נכונה'
תשובה נכונה
( לעמוד שלי בתפוז )
21/12/2018 | 11:14
17
לצפיה ב-'מותר ואסור בנושא פרגולות '
מותר ואסור בנושא פרגולות
( לעמוד שלי בתפוז )
19/12/2018 | 12:16
35

מצללה, או בעברית פשוטה יותר פרגולה, לא מצריכה כמו בעבר, קבלת היתר בניה, אם הפרגולה לא כוללת קירות אלא תקרה בלבד, והיא עשוייה מחומרים קלים כגון עץ, אלומיניום, במבוק, בד (ולא למשל מבטון). אז יש פטור מהצורך בקבלת היתר בניה, דבר שחוסך הרבה זמן וכסף. פרגולה יכולה להיות על גג פרטי או חצר פרטית או מרפסת פרטית. מרווחי ההצללה צריכים להיות מינימום % 40 מהמשטח ויהיו מחולקים באופן שווה. שטח הפרגולה שניתן להקים בלי היתר לא יעלה על 50 מ"ר או על רבע משטח החצר, הגג, או המרפסת, לפי הגדול יותר.
כמובן שניתן במקום פרגולה להקים סוכך או הצללה מסוג אחר כגון מרקיזה, או גגון מחומר קל, ובלבד שיהיה מחובר לפחות בצד אחד למבנה ולא יבלוט ביותר משני מטר.
לגבי פרגולה, סוכך או גגון ששטחם עולה על 20 מ"ר, צריך למסור הודעה לרשות הרישוי תוך 45 ימים ממועד ביצוע העבודה ולצרף אישור של מהנדס בניין על יציבות הפרגולה.
בבתים משותפים, כאשר מדובר בחזית, יכולה אסיפת בעלי הדירות לקבוע הגבלות שונות לגבי הקמת פרגולות כדי לשמור על אחידות הבית. נוהל זה חייב להיות סביר ומאוזן. ראיתי הגבלות מוגזמות למשל לגבי הצבע או סוג החומר, וניתן לתקוף זאת (כנ"ל לגבי הוראות דומות בענין התריסים).

לצפיה ב-'הפרעה ליחיד'
הפרעה ליחיד
14/12/2018 | 16:36
1
68
שלום עו"ד שחל
בהגשת תביעה למפקחת על דייר שמפריע במעשיו לרוב הדיירים בבניין, האם משמעות המשפט הפרעה ליחיד, היא בעצם הפרעה לכל הדיירים, או צריך לכתוב הפרעה לרבים.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'סמכות המפקח'
סמכות המפקח
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 15:06
44
מפקח על מקרקעין לא מטפל בתחום הנזיקין. הוא עוסק בפיקוח על התנהלות הרכוש המשותף וסמכותו מוגדרת בחוק המקרקעין. צריך לתרגם את מעלליו של אותו דייר לשפה שהמפקח מבין כלומר שפת חוק המקרקעין. אותה הפרעה עליה אתה מדבר צריכה להכנס לתוך המסגרות שחוק המקרקעין והתקנון עוסקים בהם. למשל דייר שלא מאפשר לתקן רכוש משותף. זו הפרעה שהמפקח מוסמך לטפל בה.
לצפיה ב-'היכן נמצא בחוק המקרקעין'
היכן נמצא בחוק המקרקעין
15/12/2018 | 13:45
1
46
שלום עו"ד שחל
האם עו"ד שחל הנכבד יכול להפנות אותי אל הכתוב בחוק המקרקעין שבו כתוב שצינור ביוב מרכזי שנמצא לאורך הבניין, הוא באחריותו של וועד הבית.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 14:26
37
סעיף 52 הגדרת "רכוש משותף" - כל חלקי הבית המשותף חוץ מן החלקים הרשומים כדירות, ולרבות הקרקע, הגגות, הקירות החיצוניים, המסד, חדרי המדרגות, מעליות, מקלטים, וכן מיתקני הסקה או מים וכיוצא באלה המיועדים לשמש את כל בעלי הדירות או מרביתם אפילו הם בתחומי דירה מסויימת.
לצפיה ב-'שאלה לגבי מה עושים במקרה הסגת גבול'
שאלה לגבי מה עושים במקרה הסגת גבול
13/12/2018 | 07:18
4
61
שלום.
בשנה האחרונה מתבצעות עבודות תמא בבניין הסמוך לנו. במהלך השנה במשך מספר פעמים החברה הבונה אחסנה בחצרינו חומרי ותשתיות בנייה ללא הסכמתינו. עבודות הבניה של הפיגומים התרחשו מתוך חצרינו, גם ללא רשותנו.
לחצר כמובן נגרם נזק.

לאחרונה דיירי הבניין החליטו כי הגיעו מים עד נפש והחליטו להתנגד.
לפני חודש הוקמו מחדש פיגומים ולמרות התנגדותי כנציג ועד העבודות קרו מתוך שטח החצר שלנו ולמעשה בסיס הפיגומים מוצבכ 40-50 ס"מ בתוך שטח החצר. כשבוע מאוחר יותר נפגשתי עם מנכ"ל החברה והבונה והצגתי בפניו דרישה לפיצוי על נזקים ולשיפוי הבניין בגין השימוש בשטח חצרו (בשנה האחרונה ובחצי השנה הבאה).
בפגישה המנכל הסכים לכל הבקשות ואולם בבואנו לסכם בכתב הוא מתנער מהסיכום. אציין כי דרישותינו ממש לא מוגזמות.

לאור זאת החלטנו בבניין שעל החברה לפנות את הפיגומים מהחצר. למרות בקשותינו ולמרות פנייתי לחברה ולעיריה (מחלקת הנדסה ומהנדס העיר) הדבר לא קורה.

מה אנחנו יכולים לעשות במקרה שכזה ?

לצפיה ב-'אשמח לקבל עצה טובה מהפורום'
אשמח לקבל עצה טובה מהפורום
15/12/2018 | 23:09
27
אשמח לקבל עצה טובה מהפורום
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
16/12/2018 | 09:31
1
26
לא נשארו לכם ברירות, אלא לקחת עו"ד טוב שמתמצא בעניינים כאלו, כמו עו"ד שחל, ולהגיש תביעה עם פיצוי גדול גם על עגמת הנפש שנגרמה לכם, בטוח אני שהעו"ד יידע בדיוק מה לכתוב בכתב התביעה, רק תצלמו את כל המפגעים גם בסרט וידאו.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
16/12/2018 | 14:40
7
לצפיה ב-'הסגת גבול'
הסגת גבול
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 15:16
26
הטיפול יכול להיות או הגשת תביעה משפטית נגד הקבלן הן למתן צוי מניעה ועשה והן לפיצוי כספי. או תכתובת של עורך דין טרום תביעה.
לצפיה ב-'ועד בית בדירה שכורה'
ועד בית בדירה שכורה
11/12/2018 | 11:34
3
81
שלום, אני לא בטוחה שאני בפורום הנכון אך אם כן- אשמח לעזרה במידה ומישהו יודע.
אני גרה כבר כמה שנים בדירה שאני שוכרת בבניין בעל 2 קומות.
בסה"כ ישנן 7 דירות בבניין: אחת בקומת קרקע, 2 בקומה ראשונה, 3 בקומה שניה ואחת על הגג.
כשרק עברתי לפה לפני כמה שנים ועד הבית היה 50  ש"ח. הבניין ישן מאוד מאוד מאוד.. בקטע שמאז שעברתי לפה בעל הבית אמר לי מראש שיש פה דיבורים על תמא (עברו 4 ומשהו שנים ובנתיים לא התקדם כלום)
העניין הוא.. שלאחר איזה שנתיים שלוש שאני מתגוררת פה.. לפני שנה, בעלי הדירות עשו ישיבת דיירים והחליטו להעלות את הועד לפי 2. ל100 ש"ח.
הבניין מאוד ישן, אין בו מעלית, כולה 2 קומות אז גם מנורות אין יותר מדיי, הצינורות והביוב  וכל האינסטלציה שפה ישנה... גנן מזמינים פעמיים בשנה (פעם בחורף ופעם בקיץ) ועד לפני 3 חודשים-גם כל הצבע שבחדר מדרגות היה זוועה, קירות מקולפים וכאלה...
ברגע שהם החליטו להעלות הייתה התרעמות משני שכנים-זה שגר בקומת הקרקע (כאילו יוצא ישר לחצר) וזה שגר בגג-ולאחר מלחמה השאירו להם את זה 50 ש"ח.
כך ש7 דירות פחות 2 = 5.
2 מבעלי הדירות עזבו ישר את הדירות שלהם ועברו למקום אחר ישר לאחר ההחלטה, וכיום הם משכירים את הדירות וכך יוצא שהשוכרים משלמים את המחיר המוכפל.
אחד מהנ"ל בדיוק עבר לפה לאחר העליה במחיר ולא מבין למה ועל מה משלמים כזה מחיר... הבעלת דירה היחידה בבניין שנשארה פה מספרת לנו כל מיני סיפורים וסוגרת שיחות ב"האגודה לתרבות הדיור" (כאילו סוג של איום שאנחנו מוכרחים לשלם).
השאלה שלי-האם באמת אנחנו מוכרחים לשלם ?
אם חלק מהבניין קיבל "פטור" מהעלייה במחיר, וכרגע גם אנחנו וגםם עוד זוג צעיר שבדיוק עבר לפה לא מוכן לשלם סכום כזה.. וגם אין סיבה! הם עברו לפה מבניין יותר גדול ויותר חדש ושילמו שם 100, אמא שלי גרה בבניין יותר חדש ומשלמת 150. זה פשוט לא הגיוני.
בעלי הדירות התיישבו החליטו וסגרו-מבחינתם הם גם יכלו להגיד שהועד יהיה 400 שקל בחודש-הרי לא הם גרים פה בדירה ומשלמים. האם ניתן לעשות דבר כזה? האם יש משהו לעשות כנגד זה????

בבקשה עזרו לי, המון תודה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
11/12/2018 | 13:16
1
59
ראשית אבקש שאלות קצרות. 
בעקרון דמי ועד נקבעים באסיפת בעלי הדירות השנתית והם יכולים לעלות ואך לעלות הרבה. זה חלק סביר מחיים בבית משותף. דברים משתנים. כל עוד קיבל רוב רגיל באסיפה חוקית החלטה על העלאת דמי הועד זה מחייב את כולם.
לגבי פטור מתשלום דמי ועד למישהו מכל סיבה שהיא - זה מחייב הסכמה מצד כל בעלי הדירות. 

לצפיה ב-'זה לא בית משותף'
זה לא בית משותף
13/12/2018 | 18:29
37
זה דירה רגילה, בית רגיל בתוך בניין.

פשוט גם הדיירים בבית לידינו באותה קומה לא מבינים על מה סכום כזה.

האם עדיין, גם במקרה כזה, מה שכתבת תקף?
דבר נוסף, האם יש משהו שניתן לעשות ? כי כמו שאמרתי, אין שום הצדקה לשלם 100 שקל. חוץ מניקיון של המדרגות והחלפת נורות חשמל (3 במספר, בכל הבניין!) פעם בחצי שנה-שנה, לא מתבצע כלום!
יש תחושה שהם פשוט רוצים להעשיר את קופת הועד כדי שמהכסף הזה הם ישפצו בעתיד (דבר שאמור לצאת מכיסם של בעלי הדירות ולא השוכרים!)

תודה על תגובתך
לצפיה ב-'במקום לנסות לא לשלם - מוטב לנסות לוודא שהכסף מנוצל היטב'
במקום לנסות לא לשלם - מוטב לנסות לוודא שהכסף מנוצל היטב
15/12/2018 | 13:10
27
כפי שכתב עו"ד שחל, נראה על פניו שההחלטה היא חוקית (גם אם ניתן למצוא לכך סייגים כלשהם). מה שהיה חשוב לי לנסות להבין במקומך  הוא:
  • מאיזה סיבה, או לאיזו מטרה, הוגדל התשלום החודשי?
    ממה שתיארת, לא ברור שיש הוצאות שוטפות גבוהות כל-כך. אם זהו אכן המצב, נראה שתיווצר רזרבה גדולה בקופת הוועד; ייתכן שתוכלי לדרוש החזרה כספים, או הפנייתם למטרה מוסכמת על כל הדיירים. לעומת זאת, אם אין הוצאות שוטפות, יש מקום לחשוד שההעלאה נועדה כדי להטיל על קופת הוועד הוצאות שאינן שוטפות ואשר אמורות לחול על הבעלים - כמו למשל צביעת חדר המדרגות. אם זו אכן המטרה, אז הכסף אמור להגיע מבעל הדירה. העובדה שסכום מסוים נגבה ביחד כ"מס ועד בית" אין פירושו בהכרח שאת אמורה לשלם את כולו. לרוב כן, לעתים לא.
  • מה נעשה בכסף - דין וחשבון:
    כדיירת המשלמת מיסיה, זכותך לקבל מידע מפורט על ההתנהלות הכספית של וועד הבית, הן בעבר והן באופן שוטף כעת. בקשי לראות כיצד מתנהל וועד הבית מבחינה כספית; מהו התקציב השנתי שלו; מהן ההוצאות המשמעותיות בשנה החולפת; כמה כספים נצברו ברזרבה וכן הלאה.
    אם נתקלת בסירוב - היעזרי בבעל הדירה שלך כדי לפלס את הדרך למידע הזה.
בהצלחה.
לצפיה ב-'חניה בבנין משותף'
חניה בבנין משותף
13/12/2018 | 12:23
2
59
שלום רב,
ברצוני לבדוק ,האם הסכמה של כל הדיירים לאפשר לאחד הדיירים להחנות את רכבו בשטח משותף באופן בלעדי,עלולה להקנות לו לאחר מספר שנים זכות/בעלות/חזקה כלשהי על שטח החניה.
תודה לתשובתך,
נירה

לצפיה ב-'חניה משותפת'
חניה משותפת
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 14:27
1
34
התשובה שלילית.
לצפיה ב-'תודה '
תודה
17/12/2018 | 08:13
11
תודה על תשובתך !
לצפיה ב-'רוב הכרחי'
רוב הכרחי
13/12/2018 | 10:53
1
50

שלום,
בבניין שלנו מערכת הסקה וחימום מים משולבת. עקב תקלה במערכת, ניתן להפעיל רק מערכת אחת באותו הזמן. 
המשמעות של הפעלת הסקה זה הפסקת מים חמים ולהפך. הועד רוצה להצביע על שעות הפעלת ההסקה ואני סבור שעד לתיקון התקלה, הפעלת הסקה צריכה להיות ברוב מוחלט(כי שוללת מדיירים מים חמים, שזו תשתית חיונית יותר).  מה דעתך? 
תודה
עומרי 

לצפיה ב-'רוב רגיל '
רוב רגיל
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 14:30
20
אני סבור שזה נתון להחלטת רוב רגיל באסיפת דיירים. זה נושא של התנהלות זמנית מול מצב של תקלה.
לצפיה ב-'החלטת וועד בית לשינוי שטח פרטי פתוח'
החלטת וועד בית לשינוי שטח פרטי פתוח
12/12/2018 | 22:09
2
46
שלום,
וועד הבית מעוניין לשנות את השפ"פ בבניין שלנו מגינת נוי שכרגע יש בה רק צמחים לשטח שבו במקום הצמחייה יהיה דשא סינטטי עם כניסה נגישה שבה יוכלו דיירי הבית להשתמש לצורך פינת ישיבה ומשחקים.אני מתנגד לרעיון מכיוון שהשטח הזה הוא מתחת לחדרי המגורים שלי וכאשר שיתפתי את וועד הבית קיבלתי תשובה שרוב הבניין מעוניין בשינוי זה ולכן הם משנים את יעד השפ"פ.
שאלתי היא האם זה קביל ואין צורך בהסכמה של כל דיירי הבניין?
האם ישנה דרך בה אוכל לשנות את ההחלטה?
בברכה,
אייל
לצפיה ב-'שינוי של רכוש משותף'
שינוי של רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
16/12/2018 | 15:03
1
27
ועד הבית חולש על הרכוש המשותף בלבד למעט אם נקבע אחרת בתקנון מוסכם. לכן לכאורה שפ"פ הוא מחוץ לתחום הסמכות. אבל בוא נניח שזה כן רכוש משותף: האם אז זה בגדר סמכות הוועד? לדעתי לא. זו החלטה שמצריכה החלטה לכל הפחות של אסיפת הדיירים הכללית. 
לצפיה ב-'שינוי של רכוש משותף'
שינוי של רכוש משותף
16/12/2018 | 16:31
23
תודה רבה לך על התשובה, למי אפשר לפנות על מנת שיבדוק את הנושא לעומק על מנת שתהיה לי תשובה חד משמעית מול וועד הבניין?
לצפיה ב-'אחריות על גג'
אחריות על גג
10/12/2018 | 17:46
3
36
בבניין משותף (מעט דירות), אחד מבעלי הדירות הוא זה שהגג צמוד לדירה שלו, כלומר, יש לו זכויות בניה על הגג, על אף שדירתו היא בקומה הראשונה ולא מתחת לגג.
כאשר ברישום בפנקס הבתים המשותפים (אם עדיין יש כזה) כתוב שהגג צמוד לדירתו - האם זה אומר שכל התיקונים שיש לעשות בגג (כמו זיפות, תיקון נזילה מהגג וכו') חלים רק עליו? (בד"כ אף אחד כרגע לא משתמש בגג, למעט דודי השמש של הדירות - לא רק של אותו שכן). ואגב, אם התיקונים על הגג הם באחריותו בלבד, האם זה אומר ששאר השכנים לא יכולים להתקין את דוד השמש שלהם על הגג?
תודה רבה
לצפיה ב-'גג צמוד'
גג צמוד
( לעמוד שלי בתפוז )
11/12/2018 | 13:02
2
32
כן. אם הגג אינו רכוש משותף אלא שייך לבעל דירה מסויימת הרי שכל התקונים חלים עליו. לגבי התקנת דו"ש יש כללים אחרים.  יש דודי שמש או היו? יש הרבה מקרים בהם דו"ש ניצב על גג שאינו משותף, ויש מעין זיקת הנאה לתיקון.   
לצפיה ב-'תודה והבהרה'
תודה והבהרה
11/12/2018 | 23:45
1
27
תודה על התשובה. 
לעניין דוד השמש - מדובר בדוד שהיה שם במהלך השנים, אך שייך לדיירי הדירה אשר הגג לא בבעלותם. למה הכוונה ב"זיקת הנאה לתיקון"? האם ניתן להורות לדיירים אלה להוריד את הדוד מהגג?
לצפיה ב-'דוד שמש'
דוד שמש
( לעמוד שלי בתפוז )
12/12/2018 | 11:20
33
דוד שהיה שם שנים ניתן להזיזו למיקום אחר רק כשמי שמזיז אותו משלם עבור העתקו למקום החדש ומתחייב לתקן את כל הנזקים אם יגרמו והכל על חשבונו כאמור. 
דוד שנמצא שנים על הגג מקנה לבעליו זכות להגיע אליו ולטפל ולתקן אותו גם אם הגג אינו משותף. 
לצפיה ב-'רטיבות בתקרות וקירות של דירות בבניין משותף'
רטיבות בתקרות וקירות של דירות בבניין משותף
11/12/2018 | 13:04
3
39
שלום רב,
אני ועד הבית בבניין משותף.
בעקבות הסופה שהייתה בסופ"ש האחרון התלוננו בפניי מספר דירות על רטיבות שצצה להם בחיבורי התקרה שבין חדר המקלחת לחדר הילדים.
מי אחראי לבדוק את הנושא ? האם אני אמור להזמין בעל מקצוע על חשבון הועד או שכל דירה אמורה להזמין עצמאית איש מקצוע ולשלם על כך ?
כמו כן - מתי תיקון של בעיית איטום/נזילה אמור להיות על חשבון הועד ומתי על חשבון בעלי הדירות ?

תודה רבה.
לצפיה ב-'רטיבות'
רטיבות
( לעמוד שלי בתפוז )
11/12/2018 | 13:13
2
31
כאשר מקור הנזילה הוא רכוש משותף כגון איטום לקוי בגג משותף או סדק בקיר חיצוני וכד', אז קופת הבית צריכה לשאת בתיקון.
לגבי בדיקת מקור הנזילה - צריך לקחת אחריות ולטפל והכל בהתאם לסבירות ולנסיבות המקרה. למשל רטיבות נקודתית במרכז תקרת דירה שמעליה דירה אחרת - אין לצפות שהנציגות תזמין בדיקה, לפחות לא בהתחלה. השכל הישר מחייב את בעל הדירה למעלה להזמין על חשבונו או חשבון הביטוח שלו בדיקה. אבל בדירה בקומהאחרונה מתחת לגג משותף או רטיבות שלכאורה מקורה בקירות חיצוניים - ברור שהנציגות היא הכתובת הראשונה לבדיקה וטיפול.
ולפעמים יש יותר ממקור אחד לרטיבות.
לצפיה ב-'תודה על תגובתך '
תודה על תגובתך
11/12/2018 | 13:28
1
24
זה בדיוק העניין - שהפנטהאוזים שמתחת לגג לא סובלים מרטיבות אלא דירות בקומות תחתונות יותר. בלי הזמנת חברה מתמחה לא אוכל לדעת אם טיפול בתקלה צריך להיות על חשבון הועד או על חשבון הדירות עצמן.
מצד שני - בדיקה שכזו תעלה אלפי שקלים. מי אמור לממן אותה ? אני יכול לומר לדירות שאביא בעל מקצוע אך במידה והתקלה בדירות עצמן - הן ישאו בעלות הבדיקה, אך מה יהיה אם יתנגדו להצעתי ? האם אני חייב להביא איש מקצוע לצורך הבדיקה ?
לצפיה ב-'בדיקה'
בדיקה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/12/2018 | 14:02
21
הגישה שלך נכונה: "אני יכול לומר לדירות שאביא בעל מקצוע אך במידה והתקלה בדירות עצמן - הן ישאו בעלות הבדיקה" - לא יסכימו, תהיה פטור. עשית את שלך.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו