לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
45194,519 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'מה עושים עם מנקה שלא עושה מה שאומרים לו ומחפף?'
מה עושים עם מנקה שלא עושה מה שאומרים לו ומחפף?
13/01/2019 | 14:53
1
35
שלום עו"ד שחל. תוכל בבקשה לתת לי עצה, מה עושים עם מנקה שמחפף? הוא מגיע בימים ובשעות שהוא מחליט, ומתעלם מהשעות שאנחנו אומרים לו לבוא. לפעמים מגיע בין שלוש לארבע בבוקר כשכולם ישנים, ומנצל את זה כדי להעמיד פנים שניקה. הרטיב קצת את הרצפה בקומת הכניסה (רואים במצלמות), ניקה ליד הדלת שלי (כי אני בוועד וכנראה חשב שלא אדע שלא ניקה). והלך אחרי פחות משעה (בזמן שלנקות בניין של 7 קומות בצורה טובה צריך לפחות שעתיים-שעתיים וחצי). 
 
הוא עובד פה כבר יותר מ-10 שנים ויודע שאין לנו כסף לשלם לו פיצויי פיטורים ולכן מנצל את זה. (בנוסף, הוא מאותגר נפשית ואולי גם שכלית כך שזה מעורר בעיות נוספות בפיטורים). האם ביה"ד לעבודה יחייב אותנו לשלם לו פיצויים אם אנחנו מפטרים אותו משום שלא עשה את העבודה שעבורה משלמים לו? (הוא ממש מצפצף עלינו. משקר לי בלי למצמץ. ואני גם חושדת שהוא גונב מאיתנו חומרי ניקוי אם כי קשה מאד להוכיח את זה)
כל עצה או רעיון יתקבלו בברכה רבה מאוד
לצפיה ב-'פיטורי מנקה'
פיטורי מנקה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/01/2019 | 18:45
14
בעיה. כאשר יש יחסי עובד ומעביד בין הנציגות לבין המנקה, חייבים להפריש למנקה כספים לפיצויים וביטוח לאומי ואכן כאשר מפטרים את העובד יש לשלם לו פיצויי פיטורין ואת יתר הזכויות הסוציאליות. יש אמנם סעיף שמאפשר פיטורין תוך שלילת זכויות אלה או חלקן אבל מדובר במקרים חמורים במיוחד ויש להוכיח אותם מעל לכל ספק. נתקעתם בסיטואציה שחבל להמשיך אותה. בפעם הבאה תחשוב על נתק של יחסי עובד ומעביד למשל לעבוד מול חברת ניהול בחוזה. 
לצפיה ב-'הקלטת ישיבת ועד ומצגת מולטימדיה.'
הקלטת ישיבת ועד ומצגת מולטימדיה.
11/01/2019 | 13:06
3
35
שלום רב.
יש לי שתי שאלות שאני שואלת באמת בתום לב כי חשוב לי להבין עקרונית.
 
1) הבנתי שמותר להקליט כל אסיפת דיירים ובלבד שהמקליט היה נוכח בה.
רציתי להבין האם מותר לי להשתמש בה לצרכיי ולהשמיע חלק ממנה או את כולה לגורם אחר? למשל, לאגודה לתרבות הדיור. אני מעוניינת לדווח להם על מה שאירע שם, ורלוונטי לי להמחיש את דבריי ע"י השמעת אותה הקלטה.
 
האם מותר לי להציג בפניהם את ההקלטה כהוכחה ?
 
2) שאלתי השנייה היא האם נציגות הועד יכולה והאם מותר לה להשתמש במצגת וידיאו במהלך הישיבה? לצורך העניין, הנציג צילם את הבניין על מנת להראות לנוכחים את המפגעים שלטענתו קיימים, ובכך למעשה הוא הצליח להשיג לעצמו יותר משתכנעים ויש לו את הרוב הדרוש להחלטה בהצבעה הכללית באסיפה.
האם זה מותר וכשר, מה שנקרא? אני באמת רוצה להבין.
 
המון תודה מראש.
לצפיה ב-'אסיפה'
אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 13:40
2
27
מותר להקליט כאשר אתה חלק מן המפגש, וראוי לומר שאת מקליטה.
אפשר להשתמש בהקלטה ככלי עזר. כדי להגיש אותה כראייה במסגרת הליך משפטי נדרש תהליך של תימלול מקצועי.
בוודאי שנציג ועד או כל בעל דירה רשאי להציג באסיפה סירטון כדי להמחיש את דבריו. 
לצפיה ב-'תודה רבה על המענה המהיר.'
תודה רבה על המענה המהיר.
11/01/2019 | 14:32
1
26
אם יצא שלא אמרתי שאני מקליטה, זה עדיין בסדר וחוקי לחלוטין? אני רוצה לוודא.
 
אני מבינה לגבי עניין התמלול המקצועי, אבל אני רק אחזור ואדגיש - היות והליך משפטי פחות רלוונטי לי כרגע, האם אני יכולה לגשת לסניף האגודה לתרבות הדיור, לדווח להם כמובן על משהו שהתרחש באותה אסיפה, ובפגישה איתם להשמיע בפניהם את אותה הקלטה? האם זה אכן אפשרי ולא יוכלו להאשים אותי אחר כך במשהו?
 
אני רק אציין שהאגודה הם אותו גורם שאמור לקבל מנציגות הועד את פרוטוקול האסיפה חתום ע"י כל הדיירים שהסכימו, זאת היות ומדובר על הלוואה שהם מעניקים לבניין במסגרת תוכנית שיפוצים כוללת.
לצפיה ב-'הקלטה'
הקלטה
( לעמוד שלי בתפוז )
12/01/2019 | 16:33
18
זה לא בלתי חוקי אבל זה לטעמי בלתי ראוי.
אפשר להשמיע את ההקלטה בלי תימלול בכל סיטואציה שאינה משפטית פורמלית.
לצפיה ב-'שיפוץ חדר האשפה'
שיפוץ חדר האשפה
08/01/2019 | 17:16
3
46
שלום רב.
 
בבניין שלנו רצפת חדר האשפה קרסה והחדר הוצא מכלל שימוש.
תוכנית השיפוץ הספציפית של אזור זה אמורה לכלול, לפי כתב הכמויות שנציג הועד נתן לדיירים, בנוסף לשיפוץ הבסיסי של החדר עצמו (לאחר שבירתו, כמובן) גם שינוע של צוברי הגז והכנסתם לראשונה לתוך החדר הזה (על כל המשתמע מכך) לאחר שכל השנים הם עמדו בחוץ, וככה על הדרך הבנתי שלמעשה שטח חדר האשפה יוגדל עכשיו והם גם מעוניינים לשנות את מיקום דלת הכניסה לצד השני, דברים שכמובן מייקרים את כל העסק.
 
ברצוני להבין עקרונית האם במקרה כזה לא מחוייבת הסכמה גורפת, דהיינו של 100% מבעלי הדירות, היות ומדובר אולי ב'שינוי ייעוד' ממה שהיה כל השנים ועל הדרך גם הגדלת השטח (לא משנה בכמה) וגם החלפת המיקום של דלת הכניסה?
 
האם רוב באסיפה יכול לקבוע גם לאחרים לעשות את יתר השינויים האלה על הדרך, או שהרוב קובע אך ורק אם מדובר בשיפוץ החדר הקיים והבאתו למצב מחודש בדיוק בתנאים הנוכחיים - ללא כל שינוי או תוספת ?
 
בנוסף, האם אנחנו יכולים לסרב גם על עצם התוכנית של הועד לשבור כליל את כל חדר האשפה למרות שרק הרצפה קרסה (ואולי אפשר לשפץ רק אותה), או שזה מחוייב המציאות, מה שנקרא, ואין אפשרות או דרך אחרת לשפץ דבר שכזה?
לצפיה ב-'שימור הקיים מול שינוי הקיים'
שימור הקיים מול שינוי הקיים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:25
2
42
שאלה מצוינת. ולא פשוטה.
זה נכון ששינוי יעוד או תוספת לקיים, מחייבים הסכמה של כולם, אבל וזה אבל גדול - החיץ שבין שימור הקיים ותיקון הקיים לבין שיפור של הקיים ותוספת לקיים - אינו כה חד וברור. נקבע כבר שלא צריך להחליף דבר בדבר. כלומר נניח כאשר מתקנים אריחים אפשר לבחור משהו עדכני ומשודרג ולא חובה לחפש את המקור. נקבע גם שתוספות מקובלות לקיים הן כמו שימור הקיים, למשל הוספת אינטרקום או שער חשמלי, וכיום אפילו מצלמות אבטחה. ולגבי חדר האשפה שלכם - יתכן שסביר במסגרת התיקון שניכפה עליכם, לבצע כבר כמה שיפורים על הדרך. השאלה האם יש כאן משהו חורג ומרחיק לכת מבחינת ההוצאה, צריך להציג בפני בעלי הדירות כמה אלטרנטיבות או להראות שיש רק דרך אחת וכד'. אבל כאמור אין הכרח לבצע רק שיפוץ רצפה שקרסה. זה יכול להתרחב מעבר. תלוי בנסיבות.  
לצפיה ב-'תודה על תשובתך המפורטת.'
תודה על תשובתך המפורטת.
11/01/2019 | 13:25
1
27
תוכל להפנות אותי לאיפה בדיוק מוזכרים המונחים "שינוי ייעוד" ו"תוספת לקיים" ?
האם בחוק המקרקעין, ואם כן באיזה סעיפים? באמת רציתי להבין מהיכן הם לקוחים.
 
זה בדיוק העניין, שלא ברור לי מה ניתן לעשות, אם בכלל, עם החיץ הזה שאתה מדבר עליו. אנחנו רק קיבלנו כתב כמויות מוכן של המהנדס שהגיע מטעם האגודה לתרבות הדיור ומסר לנציג הועד את חוות דעתו. לא הראו לנו בוודאות שיש רק דרך אחת לביצוע אותו שיפוץ. האם אני יכולה לבוא בטענות ולדרוש את זה בדיעבד? כי לצערי כבר הסכימו על כל השיפוץ, למורת רוחי.
 
אגב, נאמר לי בתרבות הדיור שמלכתחילה על נציגות הועד להביא לאסיפה לפחות שלוש הצעות מחיר משלושה קבלנים שונים.
האם זה חוק שכתוב איפשהו או שזה חלק מתקנון האגודה למי שחבר בה?
 
לסיום, אם כבר הזכרת את עניין מצלמות האבטחה כדוגמא לתוספת שהיא בגדר וכמו 'שימור הקיים', אשמח לדעת היכן נקבע שזה כך? האם באחת הפסיקות של המפקח על המקרקעין? אשמח לסימוכין היות וזו עוד נקודה שרציתי לדעת.
לצפיה ב-'יעוץ משפטי'
יעוץ משפטי
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 13:37
22
במסגרת פורום זה איני מפרט אסמכתאות או פסיקה. המענה אינו תחליף ליעוץ משפטי פרטני, אלא רק מהווה מענה ראשוני. העמקה ופירוט זה כבר בתשלום במסגרת יעוץ במייל או פגישת יעוץ. 
לצפיה ב-'בירור זכויות מימון משפטי לנציגי ועד הבית'
בירור זכויות מימון משפטי לנציגי ועד הבית
09/01/2019 | 21:53
2
38
האם אפשרי מימון הגנה משפטית מקופת הועד כנגד תביעת צו עשה של אחד מדיירי הבית ?
לצפיה ב-'מימון משפטי לועד בית'
מימון משפטי לועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:02
1
30
בהחלט כן. ועד בית זכאי ליצוג משפטי והגנה משפטית מפני תביעה שהוגשה נגדו
לצפיה ב-'הגנה על חברי הוועד'
הגנה על חברי הוועד
10/01/2019 | 18:30
28
שלום לכם
אצלנו ובוודאי אצל רבים אחרים קיים בביטוח שעושים בבניין לצד ג' חבות מעסיקים וקיים סעיף של הגנה על נציגות וועד הבית מפני תביעות, זה לא עולה הרבה ותמיד כדאי לעשות על כל צרה שלא תבוא.
למי שיש כסף רב, יכול להוסיף גם רעידת אדמה, שריפה, נזקי צנרת.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'שלום עו"ד למי פונים?'
שלום עו"ד למי פונים?
08/01/2019 | 08:13
5
62
בבניין שלי גרים 12 דיירים. אני הוועד. לפני 6 שנים הגיע יזם  בהצעה לת.מ.א 38. חלק מהדיירים התלהבו ממש, אך הוא לא הצליח לקבל את מספר החתימות הנדרש. היזם לא הרפה. חזר וחזר גם באספות דיירים.  ידוע לי משותפו של היזם שגם היום לא הצליחו לגייס את המספר הנדרש לפרוייקט. אתמול הגיע היזם לחצר הבניין עם טרקטורון, מהנדס מטעמו, ומלווה באחד השכנים הנלהבים - מר כהן. הטרקטורון חפר בחצר סביב 3 עמודים. אחר כך כיסה את הבורות. השכן עזב ואני שאלתי אותו מי הרשה לו לחפור היה צריך לשאול את הוועד. והוא השיב שהשכן כהן  נתן לו רשות בתור וועד. ברור שזה לא נכון. מר כהן לא יציג את עצמו בתור ועד כי הוא אינו ועד. מה עושים? למי פונים??
המון תודות מראש
.
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 08:39
33
ראשית השאלה מתאימה יותר לפורום השני שאני מנהל - פורום תמא 38 והתחדשות עירונית. אשיב לך אבל אבקש בשאלות הנוגעות להתחדשות עירונית להפנות לפורום השני שלי.
ולשאלה: ראשית הוועד אינו הגוף המתאים לטיפול בתמא 38. זה אינו תפקידו של הועד. שנית בעל דירה אינו יכול להרשות ליזם לערוך בדיקות ברכוש המשותף בלי הסכמת יתר בעלי הדירות.  שלישית מול יזמים צריכים בעלי הדירות לקחת יצוג משפטי עצמאי כי אחרת זה לא כוחות ויאכלו אתכם בלי מלח.
לצפיה ב-'תמא לא חוקי'
תמא לא חוקי
08/01/2019 | 22:20
3
30
שלום
רציתי להוסיף, כי לדעתי במקרה כזה, אחד הדיירים שראה זאת בפועל היה צריך  להזמין ניידת משטרה בכדי שירשמו את הפרטים של אלו שהגיעו ונכנסו ללא רשות לרכוש המשותף.
בהצלחה, משה 
לצפיה ב-'מתנצלת על ההסבר הלקוי שלי'
מתנצלת על ההסבר הלקוי שלי
09/01/2019 | 07:24
2
29
לעו"ד שחל
 
לדעתי אין הבעיה קשורה לתמ"א. גם לא ידעתי שקיים פורום כזה.
נכנס אדם עם טרקטורון וחפר ליד עמודיי הבנין מלווה בשכן נלהב התומך בו
 ואדם נוסף שאמרו שהוא מהנדס. חפרו ליד 3 עמודים.וסגרו את הבורות שנוצרו. לאן לפנות עכשיו? מה אני עושה. החפירות הרי מחלישות את כוח העמוד.
 
אגב האדם הזה הוא יזם שמעוניין לעשות תמ"א אין לו מספיק חתימות להתחיל
אין לזה שום קשר לתמ"א.
 
תודה רבה גם לך משה
 
 
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:07
1
24
אני חושב שזה קשור, כי הם בדקו את הצורך בחיזוק הבית. זה קונסטרוקטור שרוצה להכין חוות דעת שנדרש חיזוק או אולי אפילו במטרה להוציא לבית צו של בנין מסוכן שיכפה עליכם פרוייקט. בכל מקרה זה ממש לא בסדר שדייר אחד מאפשר זאת. זה חמור.
לצפיה ב-'למי אני פונה כדי שהמקרה לא יישנה.'
למי אני פונה כדי שהמקרה לא יישנה.
12/01/2019 | 08:35
16
שלום לך עו"ד שחל
 
האדם שחפר אינו מוסמך ואינו רשאי. יש לו 2 אנשים נלהבים לרעיון ורק 50% מהדיירים חתמו לו.
לדעתי זה כמו כול אדם מהרחוב שנכנס וחופר. השאלה איך אני מונעת ממנו לעשות פעולות בבניין.
תודה ושוב תודה.
 
לצפיה ב-'אחריות לזיפות הגג- החברה מסרבת לתקן רק בתשלום.'
אחריות לזיפות הגג- החברה מסרבת לתקן רק בתשלום.
09/01/2019 | 14:50
1
19
החברה שזיפתה וסיידה את הגג בפברואר 2018, מסרבת עתה לאחר שהתגלו נזילות בדירה לתקן, אלא רק תמורת תשלום בטענה כי היינו צריכים בקיץ 2018 לסייד.
אנו מעוניינים לבחון את תעודת האחריות בבית המשפט. האם עלינו לקחת את החברה ולשלם לה ואז לתבוע, ובמידה ונזכה לקבל את התשלום חזרה. או האם אנחנו יכולים לקחת חברה אחרת שתתקן (אנחנו כבר לא סומכים על הראשונה) ובמידה ונזכה לראות מה בית המשפט יחליט? 
לצפיה ב-'זיפות גג'
זיפות גג
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:02
24
שאלה קשה. דעתי היא שאם אתם לוקחים את החברה מהוקרית ומשלמים אז התביעה מתייתרת. אתם גם בצדק לא סוכמים עליה יותר. לכן הייתי לוקח מתקן אחר. במקביל לוקח ממנו אם אפשר חוות דעת שהזיפות לא היה תקין וזה יעזור בתביעה מולם.   
לצפיה ב-'איטום גג הבניין'
איטום גג הבניין
09/01/2019 | 10:15
3
27
שלום. בימים אלו אנו עושים איטום לגג הבניין. ההוצאה מתחלקת בין כל בעלי הדירות.
הבניין בנוי כך שבצד אחד קיימות דירות של 3 חדרים ובצד השני דירות של 4 חדרים. לדירות של 4 חדרים יש אפשרות להרחיב ל2 חדרים נוספים וחלקם אף עשו זאת.
השאלה לגבי האיטום של תוספת הבניה (2 החדרים הנוספים). מי צריך לשאת בעלות זו? רק הדיירים שהרחיבו או כלל הדיירים שבבניין?
לצפיה ב-'איטום גג'
איטום גג
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:59
2
23
שאלה טובה. לכאורה הגג החדש שנוצר על ההרחבה הינו גג משותף ולכן לכאורה זו הוצאה משותפת, אבל - לא הייתי ממהר להסיק זאת אלא בוחן קודם כל את הצורך כלומר: מן הסתם ההרחבה היא חדשה יותר מהגג המקורי. ההרחבה נבנתנה באופן פרטי. היה על בעל הדירה שבנה את ההרחבה לדאוג לכך שהגג יהיה אטום כראוי. לכן אם ההרחבה היא באמת חדשה יחסית אני נוטה לתמוך באיטום רק החלק המקורי המשותף.   
לצפיה ב-'תודה עו"ד שחל -האתר הוא עזרה לרבים בקניין החשוב ביותר-הבית '
תודה עו"ד שחל -האתר הוא עזרה לרבים בקניין החשוב ביותר-הבית
09/01/2019 | 17:13
1
7
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:03
לצפיה ב-'בחירת וועד ותשלומים בשכירות'
בחירת וועד ותשלומים בשכירות
08/01/2019 | 12:00
3
76
היי,
אנחנו מכהנים כוועד בשנתיים האחרונות, והודענו השבוע בקבוצת הדיירים כי אנו מסיימים בסוף החודש את התפקיד וכי נקיים אסיפה לבחירת הוועד החדש. ואם אף אחד לא ירצה נפנה למפקחת ע"מ שתמנה וועד/גוף.  אני בטוחה במיליון אחוז שאף אחד לא ירצה את התפקיד אך גם אנו לא נמשיך יותר.
כמו כן, יש דירה בשכירות אשר לא מעוניינים לשלם כרגע את כספי וועד עד שלא יראו את תקנון הבניין ומה מעודכן בו מבחינת יחס התשלום (כיום כל הדירות משלמים אותו סכום זהה ללא קשר לשטח הדירות- כך נקבע לפי הדיירים באסיפה לפני שנתיים).
בתקנון יש סעיף המציין: "הוצאות אחזקת הרכוש המשותף יחולקו בין כל בעלי הדירות בהתאם למונה החלקים ברכוש המשותף הצמודים לכל דירה ביחס לסך כל המונים של כל הדירות"- אני אישית לא מבינה מה המשפט הזה אומר.
רציתי לדעת:
1. האם אני יכולה לתת לדיירים הגרים בשכירות את תקנון הבניין?
2. אם בתקנון מצוין תשלום לוועד לפי שטח דירה, אז מה שנקבע באסיפה לא גובר על כך? (מציינת כי הדיירים האלה לא היו גרים בבניין כנקבע סכום הוועד הנוכחי לפני שנתיים).
3. אני מבינה שהם לא צד בעניין אלא בעל הדירה, אך גם איתו אנו בתביעה כי לא שילם וועד לפני שנים +הוצאות חורגות.
4.כמה זמן לוקח למפקחת למנות מישהו מטעמה?
אודה לעזרה בבקשה.
תודה

לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:54
2
23
עדיך לועד להתנהל מול בעל הדירה המשכיר. ניתן לפנות למשכיר או להפנות את השוכר למשכיר. זו המלצה שלי. במקרה זה יש בעיה עם בעל הדירה כי יש לו חוב. חוב צריך לתבוע. זה כבר יעשה הועד הבא אחריכם. אם פונים למפקחת זה עשוי לקחת כמה שבועות לכל הפחות. תלוי מאוד באיזה לשכה מדובר. 
לצפיה ב-'תשלום החוב'
תשלום החוב
11/01/2019 | 13:12
1
21
תודה על המענה. 
לפי מה שקראתי באתר שכנים, רקום שלרוב נהוג לשלם דמי וועד אחידים בישראל אך אם יש דייר אחד שמעוניין לשלם לפי התקנון (לפי גודל הדירה) על וועד הבית לתת לו לשלם כפי שהוא מעוניין, אך הוא רשאי לשלם כך מהרגע שביקש ולא רטרואקטיבית. אז אני מבינה שאם לדייר יש חוב על 2018 שלא שולם- עליו לסגור את החוב כפי שנקבע באסיפות קודמות ומ 2019 לפי התקנון. רציתי לדעת האם זה נכון ואם זה רשום איפה שהוא? 
כמו כן, האם לקביעה של הדיירים בדבר דמי וועד/ אופן תשלום לא גוברת על התקנון? 
אם לא, כיצד כן ניתן לקבוע חוקית אופן תשלום אחר ואיך עושים זאת?  
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 13:42
16
זה נכון עקרונית. חוב עבר צריך לשלם. כל הסדר אחר הוא מכאן ואילך. ניתן לקבוע בתקנון שיטת תשלום נבחרת כגון דמי ועד אחידים.
לצפיה ב-'מתקן חניה לאופניים'
מתקן חניה לאופניים
09/01/2019 | 10:16
1
27
בוקר טוב! אנו כועד בית מעוניינים לרכוש מתקן חניה לאופניים כדי לפנות מקום במחסן. (כיום האופניים מאוחסנות במחסן) מי צריך לשאת בעלות זו? כל הדיירים בבניין (גם אם הם מבוגרים או ללא אופניים)או רק מי שמשתמש במתקן? תודה
לצפיה ב-'מתקן אופניים'
מתקן אופניים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:39
21
שאלה טובה.
דעתי היא - כולם! זה מתקן שישרת את כולם, הוא לא יקר, הוא מפנה מקום, זו תחזוקה של רכוש משותף. כולם.
לצפיה ב-'העלאת דמי ועד בית'
העלאת דמי ועד בית
09/01/2019 | 08:32
1
35
שלום,
 
נציגות הבית בבניין בו אנחנו מתגוררים החליטה על העלאת דמי הועד בשיעור של כ-10% החל מחודש זה, ושלחה על כך הודעה לכלל הדיירים.
האם יש לנציגות סמכות להעלות את דמי הועד ללא החלטה באסיפה כללית של דיירי הבניין?
תודה
לצפיה ב-'סמכות אסיפה'
סמכות אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:38
19
החוק קובע כי החלטה כזו דורשת אסיפת בעלי דירות. 
הפסיקה התירה הליך של אישרור בדיעבד. כלומר יכול להיות מצב, שלטעמי אינו תקין ואינו נכון, בו ועד יחליט ואח"כ יזכה לאישור האסיפה.
אבל עדיין ההליך התקין הוא ששיעור דמי הועד נקבע באסיפה. 
לצפיה ב-'אצל מי תובעים? '
אצל מי תובעים?
09/01/2019 | 11:30
17
התגלו בביניין מסוים אי סדרים כספיים. חסר כסף בבנק
אצל מי תובעים את איש הועד על כסף שחסר בקופת הבניין
1 . המפקח על המקרקעין . שם האגרה יקרה
2. תביעות קטנות . שם ההמתנה ארוכה .והאגרה קטנה
. הראייה הם דפי הבנק . שלא הופקד שם כול הסכום
תודה
לצפיה ב-'אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים'
אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים
08/01/2019 | 10:10
58

ביום ג', 15.1, בשעות 20:00-22:30, נארח בפורום תמ"א 38 את מר עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים.
 

על האירוח

הוספת מרפסות בבתים משותפים באמצעות בניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום.
 

על המתארח
 
עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים, בעל ידע עשיר וניסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום הבנייה, בדגש על עבודות פלדה מיוחדות.
מוביל בהצלחה ובמקצועיות את חברת נירים המתמחה בבניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום, והכל בתהליך קצר ומקצועי המבטיח תוצאה איכותית ואחריות לאורך שנים רבות.
לחברה לקוחות רבים וניסיון רב בבנייה במבנים קיימים, מגדלים ומבנים ציבוריים בכל רחבי הארץ, והיא מובילה בבניית קונסטרוקציית פלדה עם למעלה מ-500 מרפסות בשנה.
כחלק מחזונה לספק מענה איכותי ומקיף לכל אורך הדרך - תוכלו למצוא בחברה מחלקת רישוי ותכנון, הנדסה, תפעול, ביצוע ושירות לקוחות. 
 

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!
 
לצפיה ב-'וועד בית'
וועד בית
07/01/2019 | 00:22
1
56
הי,
בעלת הדירה הודיעה לנו כי התשלום עבור וועד הבעת התייקר, עקב גרעון שנוצר בתקציב הוועד, עקב החלפת תשתיות הצנרת של הבניין.
על כן, עלינו לשלם 50 ש"ח תוספת לכל חודש.
בנוסף, עקב זריקת מגבונים של השכנים, עלינו לשךם תשלום חד פעמי של 400 ש"ח, לוועד, עבור פתיחת הצנרת שנסתמה.
מה עלינו לעשות?
מה החוק אומר?
האם עלינו לקבל את כל הדרישות הנ"ל?
תודה.
לצפיה ב-'תשלומי ועד'
תשלומי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 16:16
37
שאלה מוכרת. לגבי העלאת דמי הועד - אסיפת בעלי דירות רשאית מדי שנה לקבוע את סכום התשלום, כולל להעלות אותו מסיבותך כאלה ואחרות וזה מחייב את כולם. מחייב גם בעל דירה וגם שוכר שמחוייב לפי הסכם השכירות בתשלום דמי הועד.
לגבי תשלומים חד פעמיים - השאלה האם חייבו רק אתכם, לא הבנתי. אם כולם חוייבו בגין תיקון צנרת אז זה מחייב. אולי הועד ידרוש החזר ממי שגרם את הנזק, אבל זה סיפור אחר. דמי ועד הם לא תכנית כבקשתך. ממליץ שתבקשו מהמשכיר יפוי כוח להשתתף במקומו באסיפה ושם תביעו דעה ותצביעו כמו כולם. 
לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
04/01/2019 | 21:23
5
54
ערב טוב עו"ד שחל
האם אסיפה כללית יכולה לקבוע, מי יהיו אלו שיכולים לצפות ולהקליט ממצלמות האבטחה בבניין, או שחייבים להתיר לכל דייר שרוצה לצפות לקבל את קוד הכניסה.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/01/2019 | 10:18
4
47
שאלה מצוינת. וקשה.
השאלות האלה לא נוגעות רק לגישה למצלמות אבטחה. הן צצות ועולות גם לגבי למשל מפתח למקלט או מחסן. השאלה העקרונית היא: האם יש סמכות לשלול מבעל דירה שמבקש זאת כניסה לרכוש משותף או שימוש ברכוש משותף או כמו כאן קבלת מידע ממצלמות האבטחה.
אני תמיד הייתי בדעה שזה קיצוני וחריג ומחייב נימוקים כיבדי משקל, שכן לכל בעל דירה יש זכות קניינית ברכוש המשותף ולא ניתן לשלול זכות זו כך סתם.
היו לי תיקים בהם למשל החליטה אסיפה שמפתח יהיה רק אצל חברי ועד וכל מי שרוצה יצטרך לבקש מהם רשות. צריך לאזן בין יעילות ההתנהלות כלומר שלא כל אחד כל הזמן יבקש צפייה במצלמה וזה יביא להתעסקות גדולה, לבין הזכות העצמאית שיש לכל אחד על המידע.
אגב לגבי הקלטה להבדיל מצילום - הקלטה היא אסורה בכל מקרה. 
לצפיה ב-'הקלטה'
הקלטה
05/01/2019 | 20:18
31
שלום עו"ד שחל
מדובר על גברת שביזתה את פסק הדין של המפקחת, כל ההוכחה לכך נמצאות בסרטי וידאו ממצלמות האבטחה. אז אם אסור לנו להקליט, אז לא נוכל להוכיח ואי אפשר יהיה לתבוע אותה על בזיון בית המשפט.
זה קשור לתביעת הבזיון שרציתי להגיש ביום חמישי האחרון אצל המפקחת בתל-אביב והמזכירה הפנתה אותי לבית המשפט, כעט אנו מחפשים עו"ד שייצג אותנו בתביעה זו עם עלות מנימלית.
תודה ובכבוד רב, על ההתייחסות
משה
לצפיה ב-'CCTV מצלמות - הקלטה / צילום'
CCTV מצלמות - הקלטה / צילום
05/01/2019 | 21:38
2
29
שלום עו"ד שחל
לא הבנתי את המשפט שלך:
"אגב לגבי הקלטה להבדיל מצילום - הקלטה היא אסורה בכל מקרה. "
 
הרי כל מהותן של מצלמות אבטחה בשטחים הציבוריים בבנין, לובי / חדרי מדרגות / חניון / מעליות - היא לתפוס עבריינים כגון פורצים, שכנים שזורקים זבל בשטחים הציבוריים, שכנים שמלכלכים את המעליות בצורה בלתי סבירה וכו' וכו'.
אם יש בעיות של פריצות לדירות, הרי הדבר הראשון שהמשטרה מבקשת הוא להביא אליה על DOK את צילומי הנכנסים לבנין בסמוך לארוע הפריצה לדירה,
אז איך זה מתיישב אם הנושא של "הקלטה אינה חוקית "?
 
או שכל הכוונה שלך היא שהאזנה קולית, אודיו,  כלומר שמירה של אודיו אינה חוקית,
אבל צילום תמונה (VIDEO) ללא קול, כולל כמובן שמירה של הצילום (RECORD) הינו חוקי לחלוטין בשטחים הציבוריים ?
 
תודה
 
לצפיה ב-'צילום ללא הקלטה'
צילום ללא הקלטה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 16:05
1
27
מצלמות מצלמות לא מקליטות. הקלטה מכניסה אותך לחוק האזנות סתר ולכן אין לאפשר הקלטה אלא צילום בלבד.
לצפיה ב-'לפי דעתי '
לפי דעתי
07/01/2019 | 22:17
25
מצלמות מצלמות ורואים עם העניים 
האזנת סתר . מאזינים עם האוזניים 
פעם הייה טייפ שמקליט קול צליל 
היום יש קובץ על דיסקונקי שנישאר בו התמונה של המצלמה ללא קול .
ליפני שנים מת"ב קיבל זכיון לטלויזיה רב ערוצית .
נולד "יס" . מת"ב רץ לעליון וטען לי יש זכיון בילעדי לTV רב ערוצית 
בג"ץ ענה לך יש זכיון להעברת ערוצים "בכבל"
ליס יש זכיון להעביר TV בלוויין . שזה שונה מכבל 
כך כאן . מצלמה שומרת את התמונה על קובץ ללא קול . אז לפי דעתי זה לא הקלטה של קול . שאפשר להאזין לה . 
זו רק דעתי כמובן 
לצפיה ב-'שאלה: שכן (שוכר) דתי מבקש שנתקין שעון שבת לתאורת חדר המדרגות'
שאלה: שכן (שוכר) דתי מבקש שנתקין שעון שבת לתאורת חדר המדרגות
06/01/2019 | 07:56
5
51
שתדליק את התאורה בחדר המדרגות משישי ועד מוצא"ש. ההתקנה והתשלום לתאורה, לדרישתו ,תהיה על חשבון יתר הדיירים.
 
האם אנחנו חייבים להעינות לדרישתו ע"פ החוק?
הצענו לו פתרון אלטרנטיבי: רכישת (על חשבון הוועד) מנורות לד הפועלות על בטריות, שהוא יתקין אותן בחדר המדרגות בקומות השונות, והוא מחליף על חשבונו את הבטריות.
לצפיה ב-'מאוד פשוט '
מאוד פשוט
06/01/2019 | 08:23
2
48
להתקין בארון החשמל מפסיק שמדליק את האור לפני כניסת השבת 
והורדה בצאת השבת
גג התקנה על ידיי חשמלאי 200 ש"ח 
יש את זה בהרבה בלוקים 
לצפיה ב-'תודה חיים, אבל זו לא היתה השאלה'
תודה חיים, אבל זו לא היתה השאלה
06/01/2019 | 16:33
1
18
לצפיה ב-'אני עניתי מבחינת טכנית'
אני עניתי מבחינת טכנית
06/01/2019 | 22:34
33
המנהל יענה מבחינת חוקית . את עניין הסוללות לא הבנתי 
לצפיה ב-'תאורת שבת'
תאורת שבת
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 15:53
1
31
החוק קובע שכל בעל דירה רשאי, אפילו בלי הסכמת בעלי הדירות האחרים, להתקין, על חשבונו, מנגנון המאפשר הפעלה אוטומטית של תאורה בלא חילול שבת (בסעיף זה – המנגנון) ברכוש המשותף והוא יישא בהוצאות החזקתו של המנגנון והפעלתו, ובלבד שהתקיימו כל אלה:
(1)   נמסרה על כך הודעה מוקדמת בכתב לנציגות הבית המשותף ובאין נציגות לבית, תימסר הודעה כאמור לכל דירה בבית המשותף;
(2)   ניתנה התחייבות מצד בעל הדירה להשיב את המצב לקדמותו ולשאת בהוצאות הכרוכות בכך אם לא יהיה עוד צורך במנגנון;
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
08/01/2019 | 17:13
3
לצפיה ב-'פיצול דירה'
פיצול דירה
05/01/2019 | 12:21
2
33
שלום רב לעוה"ד עופר שחל,
קראתי בעיון רב את המאמר המקצועי שלך.
שאלתי בבקשה:
אני מתגורר בדירת 5 חדרים בבנין בניה רוויה, 
36 דירות סה"כ.
אני הבעלים, ואני מתגורר בדירה כדרך קבע.
בשל מצב כלכלי, בכוונתי להשכיר חדר מהדירה בשכירות חודשית,
וזאת ע"י שינוי פנים באופן בו אחרי הפלדלת של הכניסה לדירה (בפנים)  תהיה מבואה קטנה, ובה דלת כניסה אחת לחדר המיועד להשכרה, ודלת כניסה שניה לשאר הדירה בה אני מתגורר.
לא יהיה קשר של דלת פנימית נוספת / אחרת בין החלקים השונים הללו.
החדר המיועד להשכרה יש בו חדר שרותים (מקלחת+אסלה+כיור) פרטיים אוטונומיים, וכן תהיה פינת מטבחון עצמאית עם ארון מטבח + כיור, (מקרר קטן, מיקרו, ופלטה חשמלית).
אין הפרדת מונים (מים, חשמל) ומחיר השכירות שאני מתכנן לגבות יהיה סכום אחד קומפלט (בעבור שכ"ד, ארנונה, החלק היחסי בוועד הבית, מים, חשמל, מים חמים).
 
האם אני עלול להיות חשוף לתביעה פלילית מהרשות המקומית בשל עבירה של  פיצול דירה ?

אחרי קריאת המאמר שלך , יצאתי מעט מודאג
תודה,
 
לצפיה ב-'פיצול דירה'
פיצול דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/01/2019 | 13:24
1
30
יש סיכון שיראו בכך פיצול. אולי לא גבוה אבל קיים.
לצפיה ב-'תודה על התייחסותך ועל התשובה'
תודה על התייחסותך ועל התשובה
05/01/2019 | 14:48
13
לצפיה ב-'בחירות לוועד הבית'
בחירות לוועד הבית
05/01/2019 | 09:45
1
39
שלום לעו"ד שחל,
אני מתגורר בשכירות חודשית (טווח ארוך של יותר מ-8 שנים) בבנין בן כ-38 דירות.
חשוב לי מאד מגורים בסביבה נעימה ונקיה, ובבנין מתוחזק.
כמובן שאני זה שמשלם את דמי הוועד מדי חודש.
מבקש לשאול:
האם אני רשאי להשתתף באסיפת הדיירים השנתית ולהביע דעתי, או שזאת זכותו רק של הבעלים של הנכס ?
האם יש לי זכות הצבעה והבעת דעה לגבי נושאי תחזוקה שוטפים [להבדיל מפרויקטים של השקעה ותשתית הקשורים בבנין וסביבתו]?
ברמה העקרונית, באילו תחומים אני רשאי לפעול ישירות מול וועד הדיירים, ובאילו תחומים אני מוגבל? [אני מתכוון להיבט החוקי בו עלול חבר וועד לטעון: "אתה רק דייר בשכירות, אין לך שום זכות להעיר לנו דבר", היות ובמערכת הקשרים שלי עם בעל הנכס אין לי שום מגבלות, הוא סומך עליי לחלוטין, ובגיבוי בכתב!]
מצד שני, האם אסיפת הדיירים השנתית יכולה לחייב / להכריח אותי לשמש כחבר וועד, או שהאסיפה יכולה לחייב זאת רק את בעל הנכס ?

תודה רבה מראש על סיוע בנושאים הנ"ל. !!!
 
דודו
לצפיה ב-'זכויות שוכר בבית משותף'
זכויות שוכר בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
05/01/2019 | 10:24
32
שוכר רשאי להשתתף ולהצביע באסיפת בעלי הדירות רק אם בעל הדירה נתן לו יפוי כוח להשתתף במקומו. אבל שוכר יכול להיבחר לועד הבית, בלי צורך בהסכמת או אישור המשכיר. בכל מקרה לא ניתן לחייב אף אחד לשמש חבר ועד.
לצפיה ב-'דוחות כספיים / מאזן של וועד הבית'
דוחות כספיים / מאזן של וועד הבית
03/01/2019 | 11:46
3
56
שלום
מבקש סיוע בתשובה אודות חובת השקיפות והגילוי הנאות של חברי וועד הבית אודות ההוצאות בגין ניהול הבית המשותף, וחובת הדיווח היזום של הוועד לדיירים, או מתן תשובות לדיירים כמוני המעבירים שאלות לוועד, בנושאים הבאים:
1. משיכת כספים מקופת הוועד , ע"י חברי וועד, בטוענה של "כיסוי הוצאות" של מי מחברי הוועד בגין טיפול בענייני הבנין. סכומים, תקרה הקבועה בחוק? , חובת החלטה על נושא החזר הוצאות ע"י אסיפת דיירים? או מספיקה החלטה פנימית של חברי הוועד? והאם הנושא צריך להיות מתועד בפרוטוקול חתום, שזכות הדיירים לקבל עותק שלו.
2. התקשרויות לאספקת שרותים וסחורה שעורך הוועד עם דייר שהוא בעל עסק, או דייר שקרובי משפחתו מדרגה ראשונה הינם בעלי עסק. האם מחייב דיווח לדיירים? האם מחייב פרוטוקול מתאים לפני יצירת ההתקשרות? האם זכותי כדייר לבקש מידע מלא ומקיף על התקשרויות  כגון אלו?
3. כמה שנים לאחור זכותי כדייר לבקש דוחות כספיים, בדגש על צד ההוצאות ומהותן ?
4. במידה ונציגי הוועד, לאחר מספר פניות מתאימות, מתעלם ו/או מסרב למסור את החומר הנ"ל, האם יכולה פנייה שלי למפקח על בתים משותפים להוביל לסוג מסויים של "צו עשה" שתחייב את אנשי הוועד למסור לבחינה את כל החומר הנ"ל?

תודה מראש לכל סיוע בנושא זה !!
לצפיה ב-'דוחות כספיים'
דוחות כספיים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2019 | 17:03
2
40
כיסוי הוצאות חברי ועד נתון להחלטת אסיפת בעלי הדירות. 
כאשר ועד מסרב לבקשת דייר לעיון בדוחות ניתן להגיש תביעה אצל המפקח על המקרקעין.
ניתן לבקש 7 שנים אחורה. התקשרויות עם בעלי ענין מחייב אישור מראש של האסיפה .
 
לצפיה ב-'תודה על ההדרכה והתשובה המפורטת'
תודה על ההדרכה והתשובה המפורטת
03/01/2019 | 18:02
1
33
אכן כפי המסתמן בוועד אצלנו לא פעלו בהתאם להנחיות בתשובתך,
על כן אני בדרך למפקח....
תודה !!!
לצפיה ב-'תעדכן איך היה שם...'
תעדכן איך היה שם...
( לעמוד שלי בתפוז )
04/01/2019 | 13:03
13
לצפיה ב-'תביעת בזיון אצל המפקחת'
תביעת בזיון אצל המפקחת
03/01/2019 | 14:14
1
40
שלום עו"ד שחל
שאלתי כאן בפורום לפני זמן מה האם המפקחת צריכה לדון בבזיון פסק דין שלה, כתבת ששונה החוק וכיום על המפקחת לדון בזאת. צירפת כמה החלטות של שופטי בתי המשפט.
הייתי בלשכה בתל-אביב, בכדי להגיש תביעת בזיון והמזכירה אמרה לי כי אין אפשרות להגיש את התביעה, מפני המפקחת לא תקבל את התביעה ותעביר אותה לבית המשפט.
נתתי לה לקרוא את ההחלטות של שופטי בית המשפט בנידון, אמרה לי שזה עדיין לא הוכרע בבית המשפט העליון ולא רצתה לקבל את התביעה.
מה עושים בנידון?
תודה ובכבוד רב,
משה
לצפיה ב-'בזיון בית משפט'
בזיון בית משפט
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2019 | 16:52
34
אם תגיש אצל המפקחת היא או תדון בזה או תעביר את זה לבית המשפט. אם תגיש לבית המשפט יש גם תסריט דומה: או שידון בזה או שיעביר למפקחת. זה עולם המשפט בו לא הכל ודאי.
לצפיה ב-'הקמת חדר כושר בבניין משותף - ועד הבית העלה רעיון להקים '
הקמת חדר כושר בבניין משותף - ועד הבית העלה רעיון להקים
01/01/2019 | 22:38
7
62
חדר כושר בבניין 
 
האם הקמת חדר כושר מחייב החלטת כל דיירים הבניין או שוועד הבית יכול להסתפק
 
בהצבעה של רוב ולכפות עלינו את ההוצאות
 
לצפיה ב-'חדר כושר'
חדר כושר
( לעמוד שלי בתפוז )
02/01/2019 | 10:40
6
48
בית בו לא היה חדר כושר לא יכול להחליט על כך על ידי ועד הבית.
זו החלטה מהותית וכבדת משקל עם השלכות מרחיקות לכת. אפילו החלטה לש אסיפת בעלי הדירות לא תוכל לחייב בעל דירה שמתנגד לכך להסכים.  
לצפיה ב-'מצויין - שמח לשמוע - אפשר לחזק את הטענה על פי חוק מספר סעיף'
מצויין - שמח לשמוע - אפשר לחזק את הטענה על פי חוק מספר סעיף
02/01/2019 | 18:30
1
35
להוריד את התוכנית הטורדנית הזו מבחנתי 
 
תודה,
 
לצפיה ב-'בשמחה'
בשמחה
( לעמוד שלי בתפוז )
03/01/2019 | 16:48
106
תמשיך לעדכן אם תהיינה התפתחויות נוספות
לצפיה ב-'אנחנו בעבר קיבלנו פסק דין ממפקח שאישר לעשות שער חשמלי...'
אנחנו בעבר קיבלנו פסק דין ממפקח שאישר לעשות שער חשמלי...
06/01/2019 | 10:13
3
64
גם שלא היה, כמדומני המפקח כתב, לא תמיד אפשר להיתפס להגדרה אם לא היה שער חשמלי אז לא ניתן לחייב את הדייר המתנגד, הסיבה לכך היא לפעמים השבחה של הנכס, שיפור איכות חיים של הדיירים, יש מספיק סיבות שאיתן ניתן לבוא למפקח ולא בטוח שמי שתנגד דעתו תתקבל.
 
לצפיה ב-'להפוך מחסן לחדר כושר - במקום שזה לא אופייני כלל, וגם התנגדות'
להפוך מחסן לחדר כושר - במקום שזה לא אופייני כלל, וגם התנגדות
06/01/2019 | 20:43
1
30
של לא מעט דיירים נראה לי שהמפקח לא יאשר זאת 
לצפיה ב-'חושב כמוך'
חושב כמוך
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 16:18
57
לצפיה ב-'יש הבדל'
יש הבדל
( לעמוד שלי בתפוז )
07/01/2019 | 16:18
23
זה נכון.
לגבי שער חשמלי, או אינטרקום ועוד דברים מקובלים אחרים - אזי למרות שזו תוספת היא בגדר שימור הקיים אבל חדר כושר אינו שער חשמלי.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ