לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
41184,118 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'התנהלות ועד בית לאחר פריצה לאחת הדירות'
התנהלות ועד בית לאחר פריצה לאחת הדירות
01/07/2018 | 14:35
1
37
שלום עו"ד שחל...
אז ככה, פרצו לבית שלי כשהייתי בחו"ל.
בילגנו, שברו ולקחו דברים יקרי ערך. 
אני גר בבניין עם 24 דירות, יש לנו ועד בית, וזה אינטרס של כולם למנוע דברים כאלה בבניין שלנו.
אני שחוויתי את זה מותר לי להתעקש, זה אחריות של הבניין וחוסר אחריות פוגע בי.
צריך להתקין מצלמות, שלט שמודיע על מצלמות, מנעולים רציניים בלובי גם בדלתות הצדדיות, מנעול בגג...
האם מותר לי לדרוש? האם זה פשוט אמור להיות חלק מתשלומים של קופת ועד בית? ואם זה לא היה עד עכשיו אז יש פה מקרה שצריך לעורר אותם?

לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 14:40
31
ועד מתעסק רק ברכוש משותף. לא פרטי. אדם צריך לדאוג לדירתו, לסורגים, לביטוח, לאזעקה וכו' הכל על חשבונו ולפי שקול דעתו. ככל שמדובר במצלמות ברחבי הרכוש המשותף ועוד רעיונות צריך לנסות לשכנע את כולם שזה טוב, אבל הם לא חייבים להסכים.
לצפיה ב-'החלפת אינטרקום'
החלפת אינטרקום
01/07/2018 | 09:23
1
30
מערכת בת כ20 מיושנת שלא שווה לתקן. בחלק מהדירות עובד ובחלק לא. גם אם ניתן לתקן זה רק טלאי כי יש עוד הרבה גורמים מסביב שיכולים להתקלקל.
במידה ומחליטים להחליף את כל המערכת , על מי העלות? האם על קופת ועד הבית או כל דירה?
העלות המשוערת היא כ 400 ש"ח להחלפה מלאה של כל המערכת לאחת מודרנית
לצפיה ב-'תיקון הכרחי'
תיקון הכרחי
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 10:18
30
ועד הבית חייב לממן את החלפת המערכת הישנה. על זה אין בכלל מחלוקת. לעיתים יש מחלוקת לגבי הנקודה אשר מצויה בתוך הדירות עצמן. לא תמיד זה מחייב החלפה ואם זה לא מחייב אז כל בעל דירה שרוצה שיחליפו גם אצלו בתוך הדירה רשאי לבקש זאת על חשבונו. לעומת זאת אם המערכת כה ישנה ונדרש להחליף אותה מהיסוד כולל את הנקודות בתוך הדירות אז יש לכלול זאת בתיקון מקופת הבית.
לצפיה ב-'שלום רב, אנחנו גרים מול קאנטרי, לאחרונה'
שלום רב, אנחנו גרים מול קאנטרי, לאחרונה
28/06/2018 | 14:16
6
37
החלו לערוך בבריכה ובשטח מסביב מסיבות בת מצווה כאשר מביאים די ג'יי ומוזיקה בווליום מרעיש עולמות, נכון ששקט צריך להיות רק החל משעה 23.00 אבל יש אנשים עם תינוקות, מבוגרים זה אזור מגורים אז לא יתכן שמשעה 19.00 ועד שעה 23.00 נהייה חשופים למוזיקה מחרישת אוזניים, פנינו לקנטרי ואז אמרו לנו שהם קיבלו אישורים, שאלנו ממי ואז בהתחמקות ענו לנו ''ממי שצריך'' וכך אנחנו הוועד והדיירים עובדי עיצות מול החוצפה של עובדי הקנטרי, האם כל אחד יכול לעשות כעולה על רוחו באזור מאוכלס?

אני אפילו לא יודעת למי לפנות בעניין, אשמח מאוד לתגובתכם.
לצפיה ב-'מטרד רעש'
מטרד רעש
( לעמוד שלי בתפוז )
29/06/2018 | 01:51
5
29
בעיה. כאשר גרים מול קאנטרי כמו מול בית ספר או מגרש משחקים אז מראש צפוי שהסביבה תהיה רועשת. עדיין בצדק אתם מציינים שיש מגבלות. זה גם חייב להיות בתנאי הרישוי של המקום וגם בחוקי העזר בענין רעש. צריך לפנות לפיקוח העירוני וגם למחלקת הרישוי. ואולי גם להתאגד קבוצת דיירים ולקחת עו"ד שינקוט הליך מול הקאנטרי.  
לצפיה ב-'אגב, לא באנו לגור מול קאנטרי, באנו לגור מול פרדס'
אגב, לא באנו לגור מול קאנטרי, באנו לגור מול פרדס
29/06/2018 | 08:50
4
30
אפשר ברבות השנים נבנה שם קאנטרי, כלומר , אנחנו היינו שם קודם.

תודה לתשובה.
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
01/07/2018 | 10:13
3
25
טיפלתי כעורך דין בדיוק במקרים כאלה. ניתן להקטין ולהפחית את הרעש באמצעות תהליך מסודר.
לצפיה ב-'למה כוונתך? לקחת עו''ד שיטפל בזה?'
למה כוונתך? לקחת עו''ד שיטפל בזה?
01/07/2018 | 14:45
2
12
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 07:43
1
23
בהחלט.
לצפיה ב-''
02/07/2018 | 08:46
3
לצפיה ב-'האכלת חתולים על דגל ישראל'
האכלת חתולים על דגל ישראל
28/06/2018 | 12:30
3
46
שלום עו"ד שחל הנכבד,
להלן שאלה בנושא חתולים שבוודאי לא נשאלת, הגברת שמאכילה חתולים, הניחה על הרצפה את דגל ישראל ועליו שמה אוכל לחתולים. מה האפשרויות שעומדות בפני נציגות וועד הבית או דיירים, מציין שזה נעשה בשטח הציבורי.  מה הדין במקרה כזה.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/06/2018 | 01:48
2
34
חורג מסמכות ועד הבית. ממש לא בטיפול של הועד.  
לצפיה ב-'האכלת חתולים על דגל המדינה'
האכלת חתולים על דגל המדינה
29/06/2018 | 06:10
1
29
בוקר טוב עו"ד שחל
האם ידוע לעו"ד הנכבד, האם נעשתה כן עבירה כלשהיא.
תודה, מושון 
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/06/2018 | 08:29
39
למיטב הבנתי לא. ברור שזה טעם רע מאוד ומעשה מכוער ומטופש. אבל עבירה על החוק? לא. יש פסיקה מפורסמת בארה"ב לפיה שריפת הדגל האמריקאי היא חלק מחופש הביטוי. זה מעשה מותר על פי חוק. אני זוכר עד היום את האמירה של אחד המרצים היותר מעניינים שלי כשהייתי סטודנט צעיר למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא אמר: "זכויות היסוד נבחנות תמיד בשוליים המגעילים של החוק". אלה ממש היו מילותיו והכוונה שלו היתה שדיונים על זכויות היסוד והגבול בין מותר לאסור, בעיקר בנושא חופש הביטוי, הם תמיד על רקע מקרים "מגעילים" כמו למשל ביזוי דגל או הכפשה של מישהו וכו'. שמו היה מישאל חשין ז"ל, שופט בית המשפט העליון.
לצפיה ב-'חברת אחזקה + אב בית'
חברת אחזקה + אב בית
26/06/2018 | 17:17
3
53
שלום רב,

בבניין פועלת חברת אחזקה ובנוסף אחד מדיירי הבניין פועל במקביל במשימות יומיות של טיפול בנושאי תחזוקת הבנין כגון סידור פחי אשפה,פתיחת סתימות בפיר האשפה ובקשר רציף עם חברת האחזקה.
הדייר שפועל  כאב בית מקבל סכום כסף קבוע מוועד הבית על פועלו אך הנושא אינו מעוגן במסמך כלשהו פרט להסכמת ורצון הדיירים באסיפות וועד.

אשמח לדעת האם מתקיימים יחסי עובד מעביד והאם יש צורך בביטוח לאומי וכדו'.
מודה על ההתייחסות
לצפיה ב-'לא רק צריך, חובה !'
לא רק צריך, חובה !
26/06/2018 | 19:10
1
33
במיקרה של פגיע בעבודה . יתבע אתכם באמצעות ביטוח לאומי 
ואים הוא יעבוד כמה שנים . וזה יבדה לביטוח לאומי ידרוש עבור כול השנים
אני מכיר בלוק . שועד הבית פלט פליטת פה . שאיש ניקיון עבר 30 שנה .
ביטוח לאומי דרש המדיירים 30 אלף ש"ח . וחילק להם את החוב ל36 תשלומים 
תמורת 30-60 ש"ח לחודש יש לכם שקט נפשי 
לצפיה ב-'כמובן צריך ליפתוח לו תיק '
כמובן צריך ליפתוח לו תיק
26/06/2018 | 19:12
23
בביטוח לאומי 
לצפיה ב-'התקשרות מול חברת אחזקה'
התקשרות מול חברת אחזקה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/06/2018 | 07:44
23
אני ממליץ שהתקשרות של ועד בית תהיה בחוזה מול חברת אחזקה. אז אין לכאורה יחסי עובד ומעביד ויש להבהיר זאת היטב גם בחוזה מול החברה. לעומת זאת היחסים ביניכם לבין אותו דייר הם לכאורה יחסי עבוד ומעביד. בכלל זה קשר בעייתי ורגיש דווקא בגלל שהינו דייר מדיירי הבית. התקשרות זו מצריכה אישור של כלל בעלי הדירות בבית. כרעג היא לא מוסדרת אצלכם בצורה תקינה. מציע לבחון מחדש. 
לצפיה ב-'ועד בית שמתחמק מהגשת דוחות לדיירים'
ועד בית שמתחמק מהגשת דוחות לדיירים
24/06/2018 | 13:33
4
57
מדובר בבנין חדש בן 64 דיירים בין שנתיים.
הגביה השנתית היא כ 400 אלף ש"ח.

ועד הבית מתחמק בעיקביות מהגשת דו"ח כלשהו לדיירים.
אף אחד לא יודע מה נעשה בכספי הועד.
הבעיה ש 60 אחוז מהדירות שכורות ורוב הבעלים והשוכרים אדישים ומנותקים.

מה אפשר לעשות משפטית וחוקית כדי לחייב את הועד לפרסם דוחות
וחשוב שיהיו מבוקרים כי  החשבונות של הועד מתגלגלים בחדר המדרגות
ובחדרי הזבל ולא נראה שמישהו שומר עליהם.
אין טעם בלהציע בהחלפת הועד או לפנות לחברת הניהול כי זה לא ישים.
לצפיה ב-'דוחות'
דוחות
25/06/2018 | 07:18
31
בוקר טוב אריק
במקרה כזה הייתי מציע לפנות בתביעה למפקח על בתים משותפים.
אלו באמת סכומי גביה גדולים מאוד שצריך לראות מה קורה עם הכסף.
אצלי בבניין אנחנו גובים 50,000 ש"ח לשנה ומוציאים דוחות מסודרים.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'בית חדש וגדול'
בית חדש וגדול
( לעמוד שלי בתפוז )
25/06/2018 | 10:45
2
32
בית כזה צריך להיות מנוהל על ידי חברת ניהול כאשר הועד מפקח עליה.
לצפיה ב-'מה הצעדים שדייר בבית יכול לנקוט אם זה לא קורה'
מה הצעדים שדייר בבית יכול לנקוט אם זה לא קורה
27/06/2018 | 13:49
1
20
דיבורים ובקשות כבר לא עוזרים
לצפיה ב-'הליך נגד ועד'
הליך נגד ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
28/06/2018 | 08:09
20
אם אין ברירה ניתן להגיש תביעה נגד הוועד בפני המפקח על המקרקעין.
לצפיה ב-'אחריות ועד הבית'
אחריות ועד הבית
23/06/2018 | 07:56
1
57
מה הגדרת האחריות של הועד לגבי דירה שנרכשה משיכון ובינוי לפני 3 שנים במקרה של נזיקין בשטח המשותף, האם הטיפול באחריות בועד או באחריות הדייר מול החברה?

האם נועד נושא באחריות לנזק שנגרם בדירה לאור חוסר הטיפול בנזק?

לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
23/06/2018 | 22:05
31
לא ברורה לי השאלה
לצפיה ב-'שאלה לגבי שלט למכירת דירה'
שאלה לגבי שלט למכירת דירה
21/06/2018 | 10:05
5
71
לא בטוח שזה שייך לפורום, אבל אנסה. אבא שלי הציע את הדירה שלו ושל אמי למכירה, לפני כמה חודשים. הוא תלה מודעות ובהן בכניסה לבניין, שהולך לקראת בנייה והריסה (תמ"א). אחד הדיירים בבניין, מתווך שיזם למעשה את הפרויקט, ניסה לשכנע אותו לאורך כל התהליך שלא יתלה שם, כדי שהפרויקט יתקדם בלי הפרעות. הרעיון הוא להכניס במקומו דייר, שיחתום ובכך יהיה רוב מקסימלי למימוש הפרויקט. בינתיים, המודעות הורדו מספר פעמים. היום בבוקר שכנה תפסה את היזם מוריד בעצמו. אבא שלי התקשר אליו ואיים, שיפנה למשטרה ויגיש תלונה אם ימשיך להוריד. 
האם הוא מתנהל נכון? ואם לא, מה עליו לעשות? אשמח לקבל עצת מומחה, או לכל הפחות של בעל נסיון.
לצפיה ב-'השלמה לפוסט'
השלמה לפוסט
21/06/2018 | 10:20
4
44
השלטים שהוצבו היו בגדר חיצונית לבניין, על גבי עצים סמוכים וכן על גבי גדר שמגדרת בשכונה מגרש משחקים שנמצא בבנייה. השלטים לא נתלו בתוך הבניין עצמו או בחדר המדרגות.
לצפיה ב-'פרסום דירה למכירה'
פרסום דירה למכירה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:31
3
272
אין שום רשות או זכות למתווך להוריד לך או לאביך את ההודעות שלו וזו חוצפה מצידו. התנהגות כזו צריכה גם לעורר נורה אדומה אצל בעלי הדירות האחרים לגבי עצם ההתקשרות עם אותו "יזם". בכלל בעלי דירות אינם בני ערובה לשום יזם או קבלן או מתווך. חוץ מזה תמליץ לאביך על דרכי פרסום נוספות למכירת הדירה כגון יד2 ופייסבוק וכו'. לגבי תלונה במשטרה אפשרי אבל פחות יעיל במקרה זה.
לצפיה ב-'ראשית, רוב תודות על תגובתך.'
ראשית, רוב תודות על תגובתך.
22/06/2018 | 12:02
2
28
שנית, בבניין עצמו אבא שלי הוא היחיד שלא חתם על הפרויקט (כל השאר כבר חתמו) ויש אחד נוסף בבניין שכן, שגם שותף בתמ"א. אבא שלי אמר לי שאין לו בעיה להכניס לנעליו דייר שיחתום. המודעה מפורסמת מזה כמה חודשים גם באפיקים נוספים, כולל אלו שציינת. בינתיים, נציג ועד הפעולה שמתגורר בבניין הסמוך, פלש לבניין שלו, לחצר של שכן ותועד ע"י אותו שכן (שעובד בהאזנות סתר, לצערו של הפולש) תולש את השלט וצועק בפראות. השכן ואבא שלי צפויים ללכת ביחד ולהגיש תלונה במשטרה נגד השכן. הם דיברו אגב עם האיש, באדיבות אך בתקיפות. זה איש מעורער בנפשו, שנשלח מטעם עצמו ולא מטעם היזם. האם נכון יהיה להעלות את התקיפה המתועדת ליוטיוב או פייסבוק ולבצע לו שיימינג? יש עוד דרכי פעולה מומלצות? 
לצפיה ב-'פרסום'
פרסום
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 13:25
1
22
אני לא מומחה לשיימינג. הייתי מסתפק בתלונה למשטרה.
לצפיה ב-'תודה ושבת שלום'
תודה ושבת שלום
22/06/2018 | 13:32
22
נראה לי שבשלב זה אסתפק בתלונה.
לצפיה ב-'תיקון יסודות הכרחי בבניין '
תיקון יסודות הכרחי בבניין
20/06/2018 | 22:16
1
30
אודה לעזרתך:
בניין של 6 דירות, בחורף שעבר חלחלו מים רבים מתחת לבניין והבניין זז, יש צורך בתיקון מאסיבי של היסודות, ובחפירת תעלות ניקוז.
כרגע יש רוב של 5 דיירים שמסכימים לתיקון ולעלותו, ודייר אחד שמסרב בכל תוקף לתיקון והשתתפות בעלות - האם ניתן לחייב אותו להשתתף? ויותר חשוב, האם ניתן להוציא לפועל את התיקון ללא הסכמתו?
תודה
לצפיה ב-'שיפוץ הכרחי'
שיפוץ הכרחי
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:51
24
שיפוץ ותיקון הכרחי ברכוש משותף מחייב את כולם. עליכם לשלוח מכתב לסרבן לפני תביעה ואם לא ישנה עמדתו תגישו תביעה בפני המפקח על המקרקעין ותחייבו אותו גם בהשתתפות וגם בעלויות התביעה והוצאותיה.
לצפיה ב-'רכוש בחדר המדרגות שלכאורה לא מפריע - מותר לדרוש לפנות?'
רכוש בחדר המדרגות שלכאורה לא מפריע - מותר לדרוש לפנות?
19/06/2018 | 19:11
7
58
שלום רב,
שכן בבניין המשותף שלנו מחזיק חפצים אישיים בחדר המדרגות. זהו השכן שמתגורר בקומה העליונה, דירה יחידה בקומה ההיא, כך שזהו לא מעבר שמשמש אנשים ולפיכך לכאורה לא מהווה הפרעה לאף אחד. אפילו לא מפריע לאף אחד לעלות לגג. פשוט משתמש בשטח שליד דלת הכניסה שלו (מחוץ לדירה) כדי לאחסן קופסאות, שקיות וכל מיני.
ובכל זאת, למרות שלכאורה לא מפריע לאף אחד, אני מעוניין לבקש ממנו שיפנה את חפציו. קראתי באינטרנט שחוק המקרקעין אומר שחדר המדרגות הוא שטח משותף, כלומר גם אם הוא לא מהווה הפרעה, עדיין אין לו זכות לשמור את חפציו בחדר המדרגות. האם אני צודק? 
אציין שבבניין שלנו אין ועד בית.
לצפיה ב-'חפצים בחדר המדרגות'
חפצים בחדר המדרגות
20/06/2018 | 06:52
1
47
שלום
היה לנו מקרה דומה בבניין, תלינו הודעה בלוח ההודעות שאומרת שתוך חודש ימים חייבים לפנות את כל החפצים, לאחר חודש אכן פונה הכל. היה גם מקרה של אופניים קשורות שבעל האופניים לא רצה להוציאם, הוא קיבל מכתב אישי לתיבת הדואר ולאחר חודש חתכנו את השרשת שקושרת את האופניים והעברנו אותם לחדר האופניים.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'האם חודש ימים הוא פרק הזמן המקובל?'
האם חודש ימים הוא פרק הזמן המקובל?
20/06/2018 | 11:25
26
או שזו בחירה שרירותית ואפשר לדרוש גם 24 שעות או שבועיים או חצי שנה?
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
20/06/2018 | 07:37
4
47
אתה צודק, זה שטח משותף ואתה רשאי לדרוש זאת אבל אין אצלכם ועד וזה מפריע יותר מאשר החפצים שלו ליד הדלת. אני מניח שבבית בו אין ועד יש עוד הרבה ליקויים ואי סדרים והזנחה אולי. אני מציע שאת הדאגה הנכונה שלך והמרץ תפנה תחילה לבחירת ועד. אחר כך תעשו סדר בבית.
לצפיה ב-'בחירת ועד'
בחירת ועד
20/06/2018 | 11:23
3
31
תודה על התשובה. אכן אדרוש מן השכן לפנות את חפציו מן השטח המשותף, אם כי אני לא יודע אילו "שיניים" יש לי מבלי שיש ועד בבניין.
ולגבי הוועד -
בבניין שלנו לא קיים ועד לפחות בחמש השנים שבהן אנחנו גרים כאן, וככל הנראה גם שנים רבות לפני כן. הליקוי היחיד שעולה בדעתי כתוצאה מכך הוא העובדה שאין חשמל בחדר המדרגות וכולם כבר התרגלו לעלות ולרדת עם הפנס של הסמארטפון. מעבר לזה, כאשר למשל הצמחייה בחצר גדלה פרא או כאשר אירע פיצוץ בביוב המשותף, שכן אחד תפס יוזמה, עבר בין כל הדירות כדי לאסוף כסף והזמין בעל מקצוע בעצמו לפי הסכום שנאסף (אחר כך גם הציג קבלות לכל דורש).
כלומר, עד היום הסתדרנו היטב בלי ועד. עם זאת, אני מסכים שזה לא מצב אידיאלי. נניח שאני הייתי מוצא זמן לשמש כוועד הבית. השאלה היא איך משכנעים את כל הדיירים בבניין (כל? רוב?) שצריך להתחיל לשלם דמי ועד, חוץ מלפתות אותם עם חשמל במדרגות. עצות?
והאם אפשר להפנות אותי למקורות מידע בנושא איך מקימים ועד בית? 
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
20/06/2018 | 13:35
24
שלום לך
ועד בית מקימים קודם כל ע"י הודעה בלוח ההודעה שבתאריך הזה ןבשעה הזו תתקיים אסיפת דיירים, על סדר היום שיהיה כתוב בחירת וועד בית. צריך לציין בהודעה שאם לא יגיעו 50% מדיירי הבניין, (זה חייב לאסיפה חוקית) אז תידחה האסיפה ותתקיים במועד מאוחר יותר, בכל מספר משתתפים.
במקרה שלא יגיע אך אחד, את יכולה להודיע לכל הדיירים שאת מגישה תביעה למפקח על בתים משותפים שימנה חברה שתנהל את הבניין וזה יעלה הרבה יותר מדמי הוועד שתצטרכו לשלם אם מישהו מהבניין ייבחר.
אני מקווה שעו"ד שחל יסכים למה שכתבתי.
בהצלחה, מושון

לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:49
20
אתה בעצמך גילית שהעדר ועד בית מקשה על פינוי חפצים מחדר מדרגות ואתה צריך לנקוט יוזמה בענין. בלי ועד הבנין שלכם באמת נראה מזנח והחצר לא מסודרת ובקיצור זה הבית. אם רוצים להמשיך ככה אז לפחות תדע שאין כתובת לכלום והמצב רק יחמיר. ברגע שיהיה ועד בית ותשלמו דמי ועד אפילו מעטים מדי חודש, הבית יראה לגמרי אחרת. זו החלטה שלכם. נסה לכנס אסיפת דיירים.
לצפיה ב-'להחתהיל תפקיד ועד '
להחתהיל תפקיד ועד
15/07/2018 | 19:15
1
תכנס /תכנסי באינטרנת יש מספיק תקנון לגבי חוק מקרקעים 58 של ועד בית .
כולם חייבם לשלם !
תעשי תקציר על זה תדפיסי /תחלקי בין כל הדיירים  וזה תמיד עובד .
גם אצלי עבד
נגד חוק אף אחד לא יילך
בהצלחה
לצפיה ב-'תשלום קבוע לשירותים חיצוניים '
תשלום קבוע לשירותים חיצוניים
21/06/2018 | 13:52
2
34
שלום,

אשמח לקבל הבהרה בנושא.
האם יש אפשרות לקבל שירות חיצוני של מנקה וגנן נניח במנוי לשנה, ולשלם להם תוך קבלת חשבונית?
לצפיה ב-'יש חברות שנותנות שרות '
יש חברות שנותנות שרות
21/06/2018 | 14:23
28
לועד בית תמורת חשבונית מס . חפש בדפי זהב 
לצפיה ב-'תחזוקה'
תחזוקה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:44
16
אין עם זה שום בעיה. ועד בית יכול לעבוד מול חברת נקיון או תחזוקה בצורה מסודרת וכמובן עם חשבוניות.
לצפיה ב-'צריך מומחה לחוות דעת ואולי לתיקונים.'
צריך מומחה לחוות דעת ואולי לתיקונים.
20/06/2018 | 12:34
1
29
שלום,
יש לנו בעיה של רטיבות ונזילה מהבית שלנו לבית השכנים, כבר חצי שנה שאנחנו מתנהלים מול חברת הבטוח ועדיין לא נפטרה הבעיה...
השכנים כבר פנו לעורך דין ומאיימים התביעה.
לאיזה מומחה עלי לפנות (אינסטלטור/קבלן שיפוצים/...) שדעתו תיהיה כבילה בבית משפט? האם יש המלצות למישהו?
תודה.

לצפיה ב-'מומחה איטום'
מומחה איטום
( לעמוד שלי בתפוז )
22/06/2018 | 04:27
15
אני לא נוהג להמליץ במסגרת זו על בעלי מקצוע ספציפיים והפורום שלי אינו נוהג לעשות פרסומת. תוכל לקבל ממני דרך המייל באופן פרטי המלצות כאלה. באופן כללי, אתה צריך לחפש מומחה לאיטום ויש כאלה רבים וטובים שגם יודעים לטפל בבעיה, לאבחן ולאתר את מקורה  וגם יודעים כשצריך לתת חוות דעת לבית משפט.  
לצפיה ב-'מחשב להוכחת הטענות'
מחשב להוכחת הטענות
20/06/2018 | 06:44
1
28
בוקר טוב עו"ד שחל
דייר נתבע אצל המפקח, ע"י הנציגות, האם בכדי להוכיח את טענותינו בדיון, האם אפשרי להביא לדיון מחשב לפטופ ולהראות למפקח את ההוכחות בסרטונים ממצלמות האבטחה, לנזק שעושה הדייר ברכוש המשותף.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'ראיות'
ראיות
( לעמוד שלי בתפוז )
20/06/2018 | 07:35
24
אפשרי בהחלט. לא כל מפקח מגלה סבלנות לכך אבל זה מותר ואפשרי.
לצפיה ב-'נציגות בוועד הבית'
נציגות בוועד הבית
17/06/2018 | 12:44
6
44
שלום, ברצוני לשאול. המקרה הוא כזה, אנו גרים בבניין משותף. הדירה שאנו גרים בה רשומה על שם בעלי (אני לא רשומה על הדירה).
במידה ואני רוצה להיות נציגה וגזברית בוועד הבית ויש הסכמת דיירים, האם מספיק שבעלי חותם על ייפוי כח ומייפה את כוחי לפעול בשמו בנציגות הוועד ?
אודה לתשובה.
לצפיה ב-'כל אדם יכול להיבחר לוועד הבית'
כל אדם יכול להיבחר לוועד הבית
17/06/2018 | 12:52
5
32
שלום
כל אדם, גם אם הוא זר ולא גר בבניין, רשאי להיבחר לוועד הבית, כמובן אם הוא נבחר ברוב באסיפת הדיירים. אין כל צורך בייפוי כח או חתימה.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'כלומר אני לא חייבת להיות בעלת דירה רשומה'
כלומר אני לא חייבת להיות בעלת דירה רשומה
17/06/2018 | 12:57
4
27
ויכולה להיבחר כנציגה בוועד ?
לצפיה ב-'היבחרות לוועד'
היבחרות לוועד
17/06/2018 | 15:13
3
30
אכן כן, כמו שכתבתי, אם יהיה לך רוב בהצבעה באסיפת הדיירים, אז בהחלט.
אני אמנם בעל דירה בבניין בו אינני גר, ונבחרתי ליו"ר וועד הבית בבניין.
עו"ד דין תמיד כותבים שמוטב שיהיה בעל דירה כנציג וועד, אבל החוק לא שולל אדם חיצוני להיבחר לוועד, כאמור.
אני בטוח שעו"ד שחל יסכים איתי.
בהצלחה, מושון
לצפיה ב-'תודה רבה לך! :) אשמח לקבל על זה גם את דעתו של עו"ד שחל'
תודה רבה לך! :) אשמח לקבל על זה גם את דעתו של עו"ד שחל
17/06/2018 | 16:29
2
14
לצפיה ב-'חבר ועד'
חבר ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 21:58
1
39
אמנם רק בעל דירה רשאי להצביע באסיפת הדיירים ולכן מי שבוחר את הוועד הם רק בעלי הדירות, אבל הם רשאים לבחור לועד גם מי שאינו בעל דירה. זה לא מומלץ, אבל חוקי. 
לצפיה ב-'בחירת נציג ועד שלא מהבניין'
בחירת נציג ועד שלא מהבניין
19/06/2018 | 14:59
22
שלום עו"ד שחל
ברשותך, אוסיף ואומר כי בעל דירה יכול לתת ייפוי כח לשוכר וכך השוכר יכול להצביע במקומו באסיפת הדיירים.
בכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'צינור ביוב משותף'
צינור ביוב משותף
14/06/2018 | 22:05
10
57
שלום עו"ד שחל
ברוך שובך מחופשתך ובחזרה לענות על שאלותינו.
שאלה עבור חמותי,
בבניין בו עובר צינור הביוב לאורך כל הדירות, קיימת נזילה, ככל שעדוע לי, תיקון הצינור צריך להיעשות ע"י וועד הבית, יו"ר וועד הבית בבנין הודיע לבעלת הדירה בבניין, שאצלה קיימת הנזילה, כי התקבלה החלטה ע"י וועד הבית שהצנרת המשותפת שעוברת בתוך הדירות, בעלי הדירות, הם אלה שיתקנו את הנזק שנגרם. האם וועד הבית יכול לקבוע קביעה כזו ומה האפשרויות העומדות בפני הדיירת במקרה הזה.
בתודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
16/06/2018 | 11:51
38
התקנון המצוי קובע כך:

עבודות לבדק הרכוש
4.    (א)  בעל דירה חייב להרשות שיבוצעו בדירתו העבודות ההכרחיות להחזקתו התקינה של הרכוש המשותף, ולתכלית זו רשאים חברי הנציגות ובני אדם הפועלים בשמה להיכנס לדירתו ולבצע בה עבודות כאמור.
          (ב)  פגעו העבודות האמורות בדירה, חייבים בעלי כל הדירות להשתתף בהוצאות החזרת המצב לקדמותו בשיעור שבו הם משתתפים בהוצאות החזקת הרכוש המשותף.

לצפיה ב-' כל מי שהמים באותו חלק צינור יוצאים מדירתו חייב להשתתף'
כל מי שהמים באותו חלק צינור יוצאים מדירתו חייב להשתתף
16/06/2018 | 20:39
8
32
הנחה שהשכנים מלמעלה נהנים מהצינור שעובר דרך חמותך
והיא אינה נהנית מהקטע שעובר אצלם אין סימטריה בדרישה.

מה הוועד יעשה עם חמותך תחסום להם את הצינור? 
הרי לא יתכן שהם יסתמו את הביוב בפסולת שלהם
יגרמו לנזילות (לרוב שיש סתימה) והיא תאלץ לשלם לבד.

לצפיה ב-'התשובה שגויה'
התשובה שגויה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 08:12
7
29
אין שום קשר בין מידת ההנאה לבין החובה לשלם. זה העקרון ברכוש משותף. גם אם צנרת משרתת רק חלק מבעלי הדירות כולם אחראים לתיקונה. ללא קשר היכן היא  עוברת. 
לצפיה ב-'לא טענתי אחרת - הרי מחייבים אותה לשלם לבד'
לא טענתי אחרת - הרי מחייבים אותה לשלם לבד
17/06/2018 | 08:41
6
27
הטענה שהועלתה שבגלל שהצינור המשותף עובר בדירתה
היא לבד אחראית לאותו חלק ולא הכלל. 
העקרון השוויוני תמיד בעיני המחוקק
העקרון של מקור/יעד מים הזורמים בצינור הוא הרכוש המשותף הרלוונטי.
צינור אחרי השעון באחריות הדייר בלבד גם אם עובר דרך דירות אחרות.
הכלל המנחה תמיד בעלות המים הזורמים בצינור.
אם הוועד מחליט לחלק את ההוצאות על כל הדיירים מעבר לנהנים
זו החלטה הגיונית וסימטרית, אך זכות הדיירים לחלק כל בית משותף
למקטעים רלוונטיים ואפילו ועד נפרד לכל כניסה האחראי לתחומו.
לצפיה ב-'צינור ביוב משותף'
צינור ביוב משותף
17/06/2018 | 12:48
2
34
מר RON
אולי לא הבנת נכון את הסיטואציה, הצינור בו מדובר, הוא צינור ביוב ולא מים זורמים, הוא עובר לאורך בניין של 12 קומות במרפסות המטבח, הייתי בכמה דיונים אצל המפקח והוא פסק שבמקרה של פיצוץ, סדק או צורך בתיקון כלשהוא על הנציגות לדאוג לתקן זאת ועל חשבונם. מה שאתה אומר נכון לגבי צינור מים זורמים אחרי השעון, שזה בוודאי באחריות בעל הדירה.
מושון
לצפיה ב-'אני בצד שלך - מנסיון דומה'
אני בצד שלך - מנסיון דומה
17/06/2018 | 13:10
19
גם לנו צינור ביוב מטבחים העובר בתוך מרפסת המטבח
מעלי 2 דיירים.
כשהיתה בעיה בחלק שלי (שלא נבעה ממני כלל)
שכן הצינור שלי התחבר במזלג אחרי הבעיה
התחלקנו שלשת הדיירים בעלות התיקון  כי הצינור משרת אותנו.
ולא כל דיירי הבנין (אני הועד)
בהסכמה שאם יהיה מקרה בדירות הסמוכות הן ישלמו בנפרד כנ"ל
יותר מכך יש לנו 2 ועדים נפרדים ל2 כניסות בבניין הרשום
כמבנה אחד בטאבו. כל תיקון בכניסה של מים / ביוב - על חשבונה בנפרד.
לפי המים הזורמים בצנרת בלי קשר מים נקיים / ביוב.
מומלץ לאמץ את הגישה. 
לצפיה ב-'העו"ד לפי טענתו גם צינור מים פרטי במרחב הציבורי שייך לכלל'
העו"ד לפי טענתו גם צינור מים פרטי במרחב הציבורי שייך לכלל
18/06/2018 | 05:08
16
גם צנרת מזגן שעוברת במרחב הציבורי שייכת לכלל
אין התיחסות לבעלות על הגז / מים או ביוב
אסביר לך שוב בפרוטרוט:
אם חמותך היתה מתקינה צינור ביוב פרטי שהיה עובר על
קיר השכנים ומרטיב אותו - הנטל היה עליה
במקרה של תכנון המבנה כך שצינור ביוב של חלק קטן מהדיירים
עובר ברשות הרבים רק הם אחראים לו אין קשר אם הם יזמו
את החלוקה או שהבנין תוכנן כך מראש.
בכל צינור רלוונטי בעל התוכן שזורם בו.
לצפיה ב-'פשטות'
פשטות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 21:54
2
24
לא הבנתי ואני אוהב תשובות פשוטות. מילים כמו סימטריה או שיוויון אינן מתאימות. ההשתתפות בתשלום היא לא שיוויונית ולא סימטרית. היא לפי שטח רצפת הדירה של כל אחד. דירה קטנה משלמת פחות מגדולה.

לצפיה ב-'ועוד הערה'
ועוד הערה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 21:56
1
25
וגם לא מומלץ לאמץ את "השיטה" שהצעת. אין שום קשר בין הנאה או מידת השימוש ברכוש משותף לבין חובת ההשתתפות בתיקון. גם מי שלא נהנה ישירות מרכוש משותף מסוים, צנרת או גג או מעלית, חייב בתחזוקה שלה כי זה רכוש משותף.
לצפיה ב-'למה לערבב מעלית וגגות בצנרת - כמו הצינור אחרי שעון מ.ש.ל.'
למה לערבב מעלית וגגות בצנרת - כמו הצינור אחרי שעון מ.ש.ל.
18/06/2018 | 04:53
25
צנרת משלמים לפי בעלות על המים בצינור
כפי שהסברתי והוסכם כנ"ל.
צינור מים נכנסים אחרי השעון שעובר בשטח שאינו פרטי
כן באחריות הדייר בלבד - מאוד פשוט הלא כך?
מה לגבי  מקרה שקיים במציאות, שצינורות מים פרטיים עוברים
לא רק במרחב המשותף אלא בתוך דירות פרטיות של שכנים?
אני אקשה עוד יותר ואוכיח שאין לך שום מושג
אם עובר צינור פרטי של ביוב מדירה א' דרך דירה ב'
האם דירה ב' אחראית לו או כל הדיירים במרחב אחראים לו?

בוודאי שרק דירה א' אחראית לו.
בהתאם אם יהיו אלו 2 דיירים או עשר רק הם יחויבו - מבין סוף סוף?
ההתניה ברורה והוכחתי לראיה כאלף עדים במקרב אמיתי ומנסיון
עשרות שנים שהוא תקדים משפטי לכל עניין.

לצפיה ב-'ייפוי כח'
ייפוי כח
16/06/2018 | 18:48
1
34
שלום לעו"ד
תודה על תשובתך בעניין ייצוג אצל המפקח באמצעות ייפוי כח, רק רציתי לדעת בבקשה האם הדייר יכול לתת את ייפוי הכח הבלתי חוזר בכתב יד בעצמו למייצגו, או שצריך מעורבות וחתימה של עורך-דין בייפוי הכח.
תודה, חיים
לצפיה ב-'יפוי כוח'
יפוי כוח
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 08:14
21
יפוי כוח נוטריוני זה יפוי כוח שחייב להחתם מול עורך דין שהוא נוטריון. זה יעלה לכם גם כסף. אישור נוטריוני עולה כמה מאות שח.
לצפיה ב-'מספר המשתתפים בתביעה'
מספר המשתתפים בתביעה
17/06/2018 | 06:29
1
28
בוקר טוב
אם יש שלושה נציגי וועד שהגישו תביעה למפקח, נגד דייר בבניין והשלושה רשומים בכותרת התביעה, האם כולם צריכים להגיע ביום הדיון, או אפשרי שרק היו"ר יגיע.
האם גם ישנה הגבלה לגבי דיירים שרוצים לבוא לדיון, האם זה אולם כמו בבית המשפט.
תודה, דני

לצפיה ב-'תביעה'
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 08:13
22
יכול להגיע רק נציג אחד. חוץ מזה הדרך הנכונה היא לא לכתוב את שמותיהם של חברי הועד אלא התובעת היא נציגות הבית המשותף.
לצפיה ב-'פיצוץ בצנרת ביוב'
פיצוץ בצנרת ביוב
16/06/2018 | 15:18
1
27
שלום לעו"ד שחל
הייתה כאן שאלה בפורום שמאוד רציתי גם אני לקבל עליה תשובה ומשום מה נעלמה, האם וועד הבית יכול להחליט בעצמו על זה שהדיירים יתקנו צינור ביוב בחלק העובר בדירתם, שעובר לאורך הבניין, בתוך הדירות, במקום שהוועד יתקן זאת.
תודה, כוכי
לצפיה ב-'צנרת'
צנרת
( לעמוד שלי בתפוז )
16/06/2018 | 17:02
22
לא. אם הצנור הוא רכוש משותף ומחייב תיקון אז התיקון הוא על הוועד ללא קשר היכן עובר הצנור.
לצפיה ב-'ייצוג אדם אחר'
ייצוג אדם אחר
16/06/2018 | 16:50
1
19
שלום לעו"ד
האם אדם יכול לייצג אדם אחר ולהופיע בתביעה אצל המפקח.
תודה, חיים
לצפיה ב-'יצוג'
יצוג
( לעמוד שלי בתפוז )
16/06/2018 | 17:01
17
אם המייצג אינו עורך דין אז צריך יפוי כוח בלתי חוזר
לצפיה ב-'שאלה שלא נשאלת בנושא החתולים'
שאלה שלא נשאלת בנושא החתולים
15/06/2018 | 07:01
1
30
בוקר טוב עו"ד שחל
יש לי שאלה שאני כמעט בטוח שלא נשאלת בנושא החתולים. לדיירת שבבניין שמאכילה חתולי רחוב, יש כלב וחתול שהיא מגדלת בתוך הבית, כשהיא מורידה את בעלי החיים האלה למטה, הכלב והחתול חופשיים, אני נותן דגש על החתול האישי שלה שמסתובב חופשי גם בלעדיה בחדרי המדרגות ובלובי, האם יש חוק גם לגבי החתולים שצריכים להיות קשורים עם רצועה ומובלים עם בעליהם לרחוב, כמו שכלב צריך להיות קשור עם רצועה.
אם אכן, לא נשאלת שאלה כזו, מצפה לקבל ממך שעה (לא שלוש) של ייעוץ ללא תשלום.
תודה ובכבוד רב
מושון
לצפיה ב-'חתולים'
חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/06/2018 | 11:55
25
חוק הרצועה לא חל על חתולים אלא על כלבים וזה מובן. חתול כולל חתול בית אינו בעל חיים שקשור ברצועה. נשאלתי על כך לא אחת על ידי בעלי חתולים. ההנחה אגב בדרישת הרצועה היא למנוע תקיפות. חתול בניגוד לכלב אינו נושך או תוקף אלא אם כן הוא מותקף.  

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו