לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
39903,990 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'מהי העלות החודשית עם חברת ניהול?'
מהי העלות החודשית עם חברת ניהול?
11/05/2018 | 11:28
1
45
מנהל ועד הבית עוזב את דירתו. בישיבת דיירים לא היה אף אחד שמוכן לקחת את ניהול ועד הבית במקומו (גם תמורת תשלום חודשי מסוים ופטור מתשלום דמי ועד חודשיים). יש בבניין 15 דירות. 
הוא בדק מול נציגת תרבות הדיור מה צריכה להיות העלות החודשית לדירה אם את ענייני הועד תנהל חברת ניהול. התשובה שהוא קיבל 300 ש"ח + 80 ש"ח דמי הועד שכעת משלמים.
המחיר הזה נראה מוגזם/מופקע, כאשר רוב התשלום החודשי מיועד לניקיון, תשלומי חשמל, גננות והוצאות שנתיות חד פעמיות (תרבות הדיור, ביטוח לאומי למנקה וכו').
שאלתי, לאלה שבבניינם יש ניהול על ידי חברה חיצונית, היא מהי העלות החודשית הריאלית. 
לצפיה ב-'מעבר לחברת ניהול'
מעבר לחברת ניהול
( לעמוד שלי בתפוז )
12/05/2018 | 09:15
34
בבתים משותפים קטנים - עד 20 דירות - אכן העברת הניהול מועד מתנדב למתחזק/חברת ניהול הוא גם מייקר וגם מאכזב לרוב, כי למרות שהתשלום החודשי יעלה בממוצע של 30-50% מבעבר, ספק אם תהיה שביעות רצון. פשוט גם למתחזק אין יכולת לתת תשומת לב מספקת לבתים קטנים מסוג זה. אבל כשאין ברירה אין ברירה. לפני שתיקחו מתחזק או חברת ניהול חשוב ביותר לבדוק את עבודתם מול ועדי בתים סמוכים. גם בהיבט התשלום וגם בהיבט השירות.  
לצפיה ב-'רטיבות בקיר חיצוני של בניין משותף'
רטיבות בקיר חיצוני של בניין משותף
09/05/2018 | 07:43
5
36
ברצוני לשאול מה קורה במצב של כתמי עובש בקיר, כתוצאה מרטיבות בקיר חיצוני של בניין משותף. תיקון קיר חיצוני שייך לוועד הבית. במידה ואין כסף בקופת הוועד ולבעלי הדירות אין כסף לשלם. האם חלה על המשכיר חובה לתקן את החוץ לבד על חשבונו במידה והשוכר דורש ? או רק לסדר את הבעיות בקיר בתוך הדירה בפנים ? או לומר לשוכר שיכול לצאת במידה וירצה גם ללא הודעה של 60 יום ?
אודה על תשובתכם בהקדם.
לצפיה ב-'רטיבות'
רטיבות
( לעמוד שלי בתפוז )
09/05/2018 | 15:58
29
את הרטיבות בקיר החיצוני חייב לתקן הוועד ואם אין כסף גובים כסף. בעל הדירה המשכיר חייב לטפל בכך מול הוועד. ממילא בלי תיקון חיצוני אין טעם לטפל בקיר הפנימי. אם קירות מגיעים למצב בו לא ניתן לגור בדירה אז שוכר יכול לעשות כל מיני פעולות.
לצפיה ב-'כתמי עובש בקירות'
כתמי עובש בקירות
09/05/2018 | 21:57
3
27
בבנין גרה אוכלוסיה נחשלת והבניין עומד בפני פינוי בינוי
היה מומחה איטום שאמר כי זו בעיית עיבוי פנימי, הנובעת מחוסר איוורור של הדירה, ודחיסת שקיות ניילון על גבי הארונות והצמדת רהיטים לקירות על ידי השוכרים.
מה אמורים לעשות במצב כזה ?
אודה מאד על עזרתך בנידון.
לצפיה ב-'פינוי בינוי'
פינוי בינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
10/05/2018 | 09:26
2
20
זה קצת משנה את התמונה שהוצגה בהתחלה. אני בדרך כלל ממליץ, בבניינים שבהם אני מייצג בעלי דירות בתהליך פינוי בינוי או תמ"א 38, לבקש מהיזם או הקבלן לטפל בנושאים אלה. כלומר בית שהתקשר עם יזם/קבלן לצורך פינוי בינוי, נמצא למעשה בהמתנה ויש מקום לפנות לקבלן ולבקש כבר עתה טיפול ולו זמני בבעיות שוטפות. כך כאמור אני עושה בפרוייקטים בהם אני מעורב בתחום זה.
לצפיה ב-'עיבוי פנימי'
עיבוי פנימי
10/05/2018 | 11:10
1
21
ראשית, תודה עו"ד שחל על תשובתך.
* פינוי בינוי יתרחש כנראה בעוד כשנה וחצי עד שנתיים.
* הסיבה היא עיבוי פנימי הנובע מלחות פנימית וחוסר איוורור.
אז למעשה זו לא בעיית הוועד. אי לכך השאלה היא, באם זו אחריות השוכר או המשכיר ? זה לא בלאי טבעי. בדירה היה שיפוץ גדול לפני פחות משנה.
אודה על תגובתך.
לצפיה ב-'תיקון'
תיקון
( לעמוד שלי בתפוז )
10/05/2018 | 17:47
22
אני לא יכול לדעת את הסיבה. לטענתך הסיבה היא פנימית - חוסר איוורור - ולא קשורה לקירות חיצוניים. אם זה המצב הרי שאין אחריות לא על ועד הבית ולכאורה גם לא על המשכיר. איני יודע מה זה לחות פנימית. אם השימוש של השוכר בדירה הוא הגורם לתופעה, ואיני יודע כמובן שזה המצב, אז השוכר צריך לבוא כנראה בטענות לעצמו.
לצפיה ב-'ועד בית שעובר דירה'
ועד בית שעובר דירה
09/05/2018 | 18:16
2
43
שלום רב
אני משמש כועד הבית בביניין בו אני גר מזה כ 5 שנים.
בעוד כחודש אני עתיד לעבור דירה למקום אחר.
הודעתי לכל הדיירים האחרים בביניין כי אני עתיד לעבור דירה אך אף אחד לא מעוניין לקחת על  עצמו את תפקיד ועד הבית.
 מה עליי לעשות עם חשבון הבנק של הביניין , מנקה, גנן, מעלית ועוד...
 אני לא מתכוון בשום אופן להמשיך לטפל בעינייני הועד לאחר עזיבתי את הדירה
לצפיה ב-'ועד בית מתפטר'
ועד בית מתפטר
09/05/2018 | 23:38
1
51
שלום יוסי,
אתה יכול למסור לדיירים שמאחר ואף אחד לא רוצה לקחת על עצמו את ניהול וועד הבית, אתה פונה בתביעה למפקח/ת על בתים משותפים למנות חברה חיצונית שתנהל את הבניין. דרך החברה זה יעלה הרבה יותר ממה שמשלמים היום לחודש, אולי אז יתעוררו הדיירים ויקחו על עצמם את ניהול הבניין.
בהצלחה
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
10/05/2018 | 09:28
41
אהבתי את התשובה !
אפשרות נוספת היא לכנס בדחיפות אסיפת דיירים כדי לבחור ועד חדש. אבל בהחלט הרעיון של הודעה לדיירים על פניה למפקח דבר שיעלה להם בסוף יותר כסף, הוא משכנע.
לצפיה ב-'בידוד תרמי של תקרה רביץ בחלל גג רעפים בבית משותף'
בידוד תרמי של תקרה רביץ בחלל גג רעפים בבית משותף
09/05/2018 | 09:10
1
22

אני מתגורר בבניין ישן מאוד (כ-30 שנים). 6 דיירים סה"כ. אין מעלית והגג הוא רעפים גם ישן מאוד. אני גר בקומה אחרונה וסובל ישירות מנזקי בלאי הגג, תקרת רביץ והבידוד תרמי של תקרה. תקרה בדירה שלי - תקרת רביץ, והבידוד תרמי של התקרה רביץ נמצא בחלל גג רעפים בבית משותף. כל הזמן כניסה לתוך חלל הגג נשארת פתוחה לכניסה ושימוש של כל הדיירים. בתוך חלל הגג עוברים חוטי חשמל וצנרת מים חמים וקרים עבור דודי שמש, שגם הם היו נמצאים בחלל הגג. אחר כך כל אחד מהדיירים הוציאו את הדודים החוצה מהגג בעזרת האינסטלטורים אבל חוטי חשמל וצנרת מים חמים וקרים עדין נשארים על התקרה רביץ בתוך החומר של הבידוד תרמי של התקרה. במשך הזמן בידוד תרמי של תקרה יגיע למצב לא תקין וחום בקיץ וקור בחורף בדירה בלתי נזבל.
פניתי לוועד הבית עם בקשת לתקן את הבידוד תרמי שנמצא בחלל גג רעפים, וועד הבית מסרב לתקן אותו למרות שהבידוד תרמי במצב גרוע מאוד ולא מתפקד כראוי. וועד הבית וכל הדיירים עומרים שזה תקרה שייכת לדירה שלך ובידוד תרמי שייך רק לך, אז אתה צריך לתקן אותו בעצמך ועם כספך בלבד.
מה אני יכול לעשות במצב כזה לאן עלי לפנות?
תודה מראש על תשובתך.

לצפיה ב-'רטיבות בגג'
רטיבות בגג
( לעמוד שלי בתפוז )
09/05/2018 | 16:00
15
טיפול בגג ובכל הבעיות שציינת הוא באחריות ועד הבית כלומר קופת הבית. תדרוש תיקון יסודי ואם לא מוכנים תגיש תביעה.
לצפיה ב-'בלוני גז'
בלוני גז
07/05/2018 | 21:37
2
31
שלום לפורום
האם זה חוקי להחזיק בלוני גז בבית ואם ישנם כאלה לדיירים בבניין, למי צריך לפנות בכדי להוציאם.
תודה, דני
לצפיה ב-'בלוני גז'
בלוני גז
( לעמוד שלי בתפוז )
08/05/2018 | 07:47
32
שאלה חשובה, אבל כללית מדי. למשל יש הרבה דירות בהן יש בלוני גז קטנים במרפסת לצורך מנגל. לכן השאלה כאן היא לגבי איזה בלון וכד'. אני לא יודע את התשובה ואני מציע שתבדוק מול חברת הגז שלכם. ואם תהיה לך תשובה אנא עדכן.
לצפיה ב-'בלוני גז'
בלוני גז
08/05/2018 | 15:52
23
מדובר בבלוני גז של 12 קוב שמיועדים לגז בכיריים במטבח ונמצאים במרפסת מטבח ולא בבלוני הגז הקטנים שמיועדים למנגל במרפסות, מה גם שבלוני הגז האלה מסופקים מחפרים ולא מחברות הגז הידועות שבוודאי לא יספקו גז לתוך הדירה, ומהוות סכנה לא רק לדירה בה הם נמצאים אלה לבניין כולו, כי תמיד זה נמצא בבניים ישנים עם אוכלוסיה של סוציואקונימי נמוך, כפי שנאמר לי, אסור לשים גז בתוך דירה. השאלה היא מי ממונה על האכיפה של הדבר הזה.
תודה, דני
לצפיה ב-'איזה חלק של מערכת ביוב הינה ציבורית ?'
איזה חלק של מערכת ביוב הינה ציבורית ?
07/05/2018 | 16:57
1
33
שלום
בבנין חדש היית ההצפת ביוב בקומה 2 מתוך 7 ,הסיבה הייתה מגבונים מהקומות העליונות שנתקעו בצינור שהושאר על ידי האינסטלטור של הקבלן .הקבלן שילם עלויות וכעת דורש החזר .
על חשבון מי צריכה להיות תקלה שכזו ?
תודה
כרמי
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
08/05/2018 | 07:44
25
יתכן שכאן הקבלן בכל מקרה צריך לשאת בתיקון כי לטענתך הבעיה נגרמה בעקבות פעולה רשלנית של גורם מטעם הקבלן. במקרה זה לא משנה אם מדובר במערכת משותפת. לגבי השאלה מתי צנרת היא משותפת ומתי פרטית התשובה היא שצנרת היא משותפת אם היא משרתת יותר מדירה אחת.
לצפיה ב-'שיפוץ מעטפת הבית המשותף'
שיפוץ מעטפת הבית המשותף
07/05/2018 | 18:09
1
23
שלום,  באספית דיירים שנערכה דיברו על שיפוץ מעטפת הבניין , התחילו לקבל הצעות מחיר לשיפוץ והתברר שכל דייר בכניסה (12 משפחות) יצטרך לשלם 30,000ש״ח . סכום מטורף מבחינתי , גם אם יקבלו הצעה של 20 אלף למשפחה ,זה הרבה מעבר לאפשרותי.
האם יכולים לחייב אותי ? ( יש עוד משפחות שמתנגדות)  
במידה ותיהיה הענות של יותר ממחצית הדיירים האם אאלץ  להשתתף?  
תודה

לצפיה ב-'שיפוץ'
שיפוץ
( לעמוד שלי בתפוז )
08/05/2018 | 07:42
21
בעקרון לא גובה הסכום קובע אלא הצורך בשיפוץ. יש בתים ישנים שמצבם גרוע ושיפוץ הכרחי שלהם הוא יקר מאוד. לכן המפתח לגיבכם הוא השאלה האם השיפוץ הכרחי או שמדובר בעצם בשדרוג. 
לצפיה ב-'מה אפשר לעשות כנגד שכן משפץ בבית משותף? '
מה אפשר לעשות כנגד שכן משפץ בבית משותף?
04/05/2018 | 11:32
3
273
שלום,
יש שכן שעבר לבניין והתחיל לשפץ את הדירה. כבר חודש שהשיפוץ מהווה מטרד רעש ובלגאן לכל הבניין. שבירת קירות, צעקות של פועלים, לכלוך, אבק. עכשיו עקרו את כל החלונות והדירה פרוצה, יכולה להזמין משוטטים מהרחוב. ניסיונות לדבר גם איתו וגם עם הקבלן לא עזרו. באו מהעיריה פעמיים פקחים ואמרו שאין לעיריה מה לעשות. מהאגודה לתרבות הדיור לא מתערבים. המשטרה אומרים שאם העבודות בשעות היום אז לא תפקיד שלהם. אפשר להוציא צו מבית משפט או משהו לעצור את השערוריה הזאת?

לצפיה ב-'שיפוץ דירה'
שיפוץ דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/05/2018 | 12:18
76
זו באמת תופעה שכיחה בכל בית משותף. בעיקר בתקופה של יוני-יולי-אוגוסט. שיפוץ דירה לא יכול להיות נעים וקל לשכנים ולא ניתן למנוע אותו או להפוך אותו לתהליך שקט וקצר. יחד עם זאת יש מגבלות בחוק לגבי שעות העבודה ויש גם בתים אשר יש להם בתקנון או בהחלטה של אסיפת דיירים נוהל שיפוץ שמכניס קצת הגיון לשגעון.  
לצפיה ב-'להבנתי לא'
להבנתי לא
07/05/2018 | 10:28
1
68
מותר לאנשים לשפץ כל עוד הרעש בשעות המותרות בחוק.
זה עונש אבל יסתיים מתי שהוא.

לצפיה ב-'נוהל שיפוץ'
נוהל שיפוץ
( לעמוד שלי בתפוז )
07/05/2018 | 12:01
59
מה שבכל זאת ניתן ואף מומלץ לעשות כדי להקל קצת על העונש הזה, הוא לקבוע נוהל מפורט ולעגן אותו בהחלטה באסיפה הכללית או אולי אפילו בתקנון הבית. לקבוע הגבלות כגון נקיון אחרי, כיסוי למעלית, לעיתים הפקדת שיק לבטחון אצל הועד נגד נזקים ועוד. 
לצפיה ב-'נזילות בבניין'
נזילות בבניין
06/05/2018 | 12:08
1
43
ועד הביית שלנו משתף שני בניינים מחוברים בלובי משותף
11 קומות שנבנה כקבוצת רכישה והשני 8 קומות שבנה קבלן,
בניין נמסר בסוף 2011 .
לאחרונה פנו שתי דירות מבניין ה 11 קומות לועד בטענה של רטיבות שנובעת מצינור שעובר בין הקומות ונבדקה ואובחנה ע"י שני אינסטלטורים (ללא שימוש במיכשור מתאים)- הבקשה שהועד יממן בדיקה מקצועית ותיקון בהתאם כי זה צינור ציבורי.
שאלתי (שהופנתה גם לדירות) הרי הנזילה היא דבר ותיק אצלכם ולכן למה לא פניתן לקבלן המבצע בתוקף האחריות שיתקן?
לטענתם הקבלן המבצע(דניה סיבוס) לא מתייחס.
האם אני צודק שיש אחריות לקבלן לתקן נזילה כזו?
לצפיה ב-'נזילה'
נזילה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/05/2018 | 23:52
25
גם אם יש אחריות לקבלן וצריך לבחון זאת יותר לעומק, עדיין באחריות הוועד לתקן את הנזילה, ואחכ אפשר לתבוע מהקבלן החזר. כשקבלן לא מתייחס לא ניתן להמתין ולהתעלם מהבעיה ומטיפול בה.
לצפיה ב-'כלב השכנים'
כלב השכנים
05/05/2018 | 10:58
3
64
האם ניתן לתבוע בגין הריגת כלב השכנים את החתולה שלנו? באיזה הליך? תודה
לצפיה ב-'תביעה'
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 11:32
2
49
מקרה מצער, בלי ספק, אבל משפטית קשה לי לענות. מאוד תלוי בנסיבות, דוגמא האם הכלב משוחרר או ברצועה וכד'. תביעה ממש לא פשוטה אבל אפשרית. עקרונית זו תביעה נזיקית, שבה תדרשו להוכיח בין היתר רשלנות של הנתבעים כלומר בעלי הכלב וכן חוסר התגרות וחוסר רשלנות מצידכם, בעלי החתול והחתול.
לצפיה ב-'תודה ושאלה'
תודה ושאלה
05/05/2018 | 18:53
1
35
מדובר בכלב מסוג המוגדר כמסוכן. מחוייב במחסום פה ובליווי הבעלים באמצעות רצועה. היה משוחרר. במקרה טרף חתולה ולא ילד. אפשר לתבוע בהליך של תביעות קטנות?
לצפיה ב-'תביעות קטנות'
תביעות קטנות
( לעמוד שלי בתפוז )
06/05/2018 | 01:04
31
הליך תביעות קטנות מוגבל לסכום של כ 32,000 שח. זה אפשרי. כמו כן אפשר להתלונן לוטרינר המחוזי.
לצפיה ב-'בניית מרפסות שמש'
בניית מרפסות שמש
05/05/2018 | 14:43
1
32
שלום לעו"ד שחל
מקווה שתוכל להתייחס לשאלתי.
בבניין שלנו בונים מרפסות שמש, כל המרפסות כבר יצוקות, עדיין צריך לבצע את האיטום, הריצוף, התריסים והויטרינות ואת השליכט החיצוני. בהסכם עם הקבלן כתוב שרק לאחר סיום כל שלב בבנייה הוא מקבל את התמורה וכך היה עד עכשיו. הקבלן כינס את נציגות ועד הבית והודיע להם כי טעה בחתימה על ההסכם והוא לא יכול להמשיך ולממן את הפרויקט, ורוצה מקדמות על חשבון השלב הבא, כמובן שרוב הדיירים מתנגדים לזה. עקב זאת, הקבלן מגיע עם ארבעה או חמישה פועלים כל יום וכמובן שלא יצליח לסיימו עד חודש יולי השנה. אם לא יסיים בזמן כפי ההסכם, הוא צפוי לקנס גבוה, אבל הוא מאיים שהוא יכול להכריז על פשיטת רגל, היה לנציגות פגישה עם הקבלן אצל העו"ד שייצג אותנו והעו"ד הודיע לקבלן שמצידו ומצד הדיירים הכל מקויים כפי ההסכם, שאלתי היא, האם ניתן בסיום זמן החוזה ביולי, כשהקבלן לא הצליח לסיים בזמן את הפרויקט, להתקשר כבר עם קבלן אחר בכדי שימשיך את הפרויקט, מאחר ואנחנו לא רוצים להיגרר עם הקבלן לדיונים משפטיים שלדעתי לא יעזרו לנו לסיים את הפרויקט.
תודה ובכבוד רב, כוכי
לצפיה ב-'יעוץ משפטי'
יעוץ משפטי
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 16:03
27
זו ממש בקשה ליעוץ משפטי פרטני וקשה להיענות לכך בלי לקרוא את כל ההסכם ולשאול שאלות ולרדת לפרטים. צר לי.
לצפיה ב-'פינוי חפצים מחדרי המדרגות'
פינוי חפצים מחדרי המדרגות
05/05/2018 | 06:31
3
45
שלום רב,
ידוע כי דיירים משאירים חפצים בחדרי המדרגות, האם לאחר הודעה בכתב אליהם שלא נענית, האם יש בסמכות נציגי ועד הבית להוציא את החפצים.
אבי
לצפיה ב-'פינוי חפצים'
פינוי חפצים
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 11:28
2
43
בהחלט ניתן למסור לכל הדירים הודעה ובה דרישה לפנות את כל מה שנמצא ברחבי הרכוש המשותף כגון חדר מדרגות, לתת זמן מספיק לפינוי, נניח חודש, ולכתוב שאם לאחר המועד הזה ימצאו עדיין חפצים אז הוועד יפנה אותם בעצמו.
לצפיה ב-'פינוי חפצים'
פינוי חפצים
05/05/2018 | 14:19
1
33
ברצוני לדעת בבקשה אם בהוצאת החפצים מחדרי המדרגות, ישנה אפשרות לועד הבית, לחתוך את שרשראות האופניים שקשורות לעמודי הברזל בחדרי המדרגות.
זאת כמובן לאחר התראה בכתב לבעל האופניים.
תודה, אבי
לצפיה ב-'פינוי'
פינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 16:02
34
לטעמי כן וכך אני מייעץ לועדי בתים מאז ומעולם. ראה: ברור שמדובר בפעולה "אגרסיבית" ולא נעימה ועושים אתה רק כשאין ברירה וכלו כל הקיצין. זו עשיית דין עצמית. אבל אם המצב הוא זה: ניתנו התראות רבות. אין שינוי. ניתנה התראה אחרונה בכתב עם דד ליין ואזהרה מפורשת. אז זה מספיק. ועד בית אמור לטפל בכך. יש יאמרו זה ענין בטיחותי ממש. לכן בכפוף לכל ההתראות והסירובים אז בדלית ברירה ניתן לחתוך שרשרת אופניים. עם כל הצער שבדבר.
לצפיה ב-'תשלום קבלן על דירות לא מכורות'
תשלום קבלן על דירות לא מכורות
05/05/2018 | 11:59
1
26
אני גר בבנין חדש נכנסנו לפני 6 חודשים בבנין 50 דירות
משלמים דמי ועד 400 שח לדירה הוחלט באסיפה שכולם משלמים אחיד
לכל הדירות לקבלן נותרו 10 דירות שעדין לא מכר
הוא טוען וזה גם נכון שבחוזה הרכישה של כל דיר רשום במפורש
שהוא ישלם 50% דמי ועד כלומר 200 שח
האם זה חוקי בגלל שרשם את זה בחוזה
לצפיה ב-'תשלום קבלן'
תשלום קבלן
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 13:16
23
אם זה נרשם כסעיף בחוזה הרכישה ועליו חתמת אז זה מחייב וזה חוקי.
לצפיה ב-'חשבון החשמל לדיירים'
חשבון החשמל לדיירים
04/05/2018 | 14:53
4
47
שלום עו"ד שחל
קראתי בדף מצורף לחשבון החשמל של חברת החשמל, שינתן להעביר את התשלום הכללי של הבניין לכל הדיירם בחלוקה שווה. האם מספיקה החלטה של רוב באסיפה למהלך כזה או שצריכה להיות הסכמה חתומה של כל הדיירים.
תודה, משה
לצפיה ב-'חלוקת תשלום'
חלוקת תשלום
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 11:26
3
34
זה מעניין. אולי תצלם לנו את זה ושלח. אני לא מכיר את זה. זה גם מנוגד לכאורה לעקרונות הבית המשותף. בבית משותף שחל עליו התקנון המצוי כל התשלומים מתחלקים לפי שטח הדירה ולא שווה בשווה.
לצפיה ב-'הבהרה לתשלום חשבון החשמל '
הבהרה לתשלום חשבון החשמל
05/05/2018 | 12:00
2
27
שוב שלום לעו"ד שחל
חלוקה שווה בשווה של התשלום בין הדיירים היו מילים שאני הוספתי, זה לא כתוב בתדפיס המצורף של חברת החשמל, החברה רק מציעה זאת, אצלנו בבניין כל הדיירים משלמים את אותו סכום של וועד הבית מזה 20 שנה ולא לפי גודל הדירה, זה כמו אלו שגרים בקומה הראשונה לעומת הקומה התשיעית, זה מבזבז פחות וזה יותר והחשבון שמגיע משולם עבור כולם. חוזר על שאלתי, איזה רוב צריך באסיפה בכדי להחליט ולהעביר את התשלום של החשמל ישירות לדיירים, אם בכלל.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2018 | 13:14
1
35
בבתים רבים החשמל המשותף משולם מקופת הבית בחשבון נפרד. אם אצלכם הכל שווה בשווה אז אין הבדל מבחינה כספית אם החשמל המשותף יתחלק שווה בשווה בין כולם וישולם על ידי כל אחד בחשבון החשמל שלו. זה יותר טכני אם הבנתי את השאלה נכון. אם כך הדבר מספיקה הודעה באסיפה על השינוי. דווקא הבעיה אצלכם היא לא קשורה לחשבון החשמל. יכול בעל דירה לבוא מחר ולדרוש לשנות את חלוקת דמי הועד. 
לצפיה ב-'חשבון החשמל '
חשבון החשמל
09/05/2018 | 23:44
12
שלום עו"ד שחל,
לידיעתך ולידיעת כל משתתפי הפורום,
כפי שביררתי בחברת החשמל, על העברת התשלום של החשמל לדיירים, יש צורך להחתים את כל בעלי הדירות ואז אפשר להעביר את התשלום לדיירים במקום לשלם דרך וועד הבית.
משה
לצפיה ב-'תשלום ועד בית'
תשלום ועד בית
02/05/2018 | 13:18
1
53
שלום
רכשתי דירה מקבלן שטרם עברה על שמי וטרם קיבלתי מפתח
ישנם דיירים שכבר עברו להתגורר בבניין ורוצים שאשלם ועד בית
ממתי החובה שלי לשלם?
האם גם טרם הדירה עברה על שמי וטרם קיבלתי מפתח לדירה אני מחוייבת בתשלום?
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
03/05/2018 | 20:00
30
תשלום דמי ועד הוא מרגע קבלת המפתח, גם אם הדירה טרם נרשמה על שמך - והכל אלא אם נקבע אחרת במפורש בהסכם הרכישה.
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
30/04/2018 | 12:38
2
67
מנסה לקבל תשובה , אולי משהו יכול בבקשה לומר לי, מה עושים כאשר משפחה אחת מתוך 16 בבית משותף לא מוכן לשלם וועד בית. רק להסביר מזה שנתיים לא היה וועד, כעת יש וועד ואנו לא רשומים בתרבות הדיור. זהו וועד חדש שפועל רק שבועיים ונסה לאסוף כסף עבור חשמל ניקיון וגינון. הם לא מוכנים לשלם. אשמח לתשובה לעיצה ואולי אף לניסוח מכתב .תודה
לצפיה ב-'חוב דמי ועד'
חוב דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 16:12
1
41
תשלום ועד בית הוא חובה מוחלטת. את הסכום קובעים באסיפת בעלי הדירות. אם בעל דירה לא משלם דמי ועד לאורך זמן ניתן לתבוע בפני המפקח על המקרקעין. 
לצפיה ב-'תודה רבה רבה. '
תודה רבה רבה.
01/05/2018 | 13:07
24
תודה על תגובתך המהירה. יום טוב.
לצפיה ב-'דלת כניסה חשמלית'
דלת כניסה חשמלית
29/04/2018 | 20:18
1
48
בבנין 39 דיירים .חלקם שומרי שבת
נציגת הוועד וצה להחליף את דלת הכניסה לדלת חשמלית שהעלות שלה 19000 שח.
זה לא הענין .כי דלת חמלית לא מיועדת לשומרי שבת והפתרון בעיניה להיכנס לבנין מסביב בשבת.
שזה מסוכן יש מדרגות וחלקם משומרי השבת נכים ומבוגרים.
האם אנו כקבוצה קטנה יכולים להיתנגד ולאיים לפנות למפקחת על המקרקעין
לצפיה ב-'שומרי שבת'
שומרי שבת
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 07:48
35
שינויים שנובעים בשל שמירת שבת ממומנים על ידי שומרי השבת כלומר מי שמבקש אותם. אתם צריכים לקיים אסיפה בענין.
לצפיה ב-'או]ן גבית חוב על ידי חברת הניהול/ ועד בית'
או]ן גבית חוב על ידי חברת הניהול/ ועד בית
29/04/2018 | 16:10
3
52
שלום
אני בעל דירה ואיני מתגורר בבנין- הדירה בשכירות.
הפעם הראשונה שפגשתי חוב הוא כשהדיירים קיבלו על הדלת שלהם מכתב מעורך דין עם קנס - מדובר בדרישה לתשלום שחורגת מדמי הועד השנתיים.
אין ויכוח על עצם החיוב.
חברת הניהול של הבנין טוענת שהיה שילוט בכניסה לבנין (שאני כמובן לא חשוף אליו כי אני לא מתגורר בבנין), הם גם טוענים שהדביקו מדבקה על הדלת אך אין ברשותם תיעוד של המדבקה שהדביקו על דלת הבית וגם טוענים שהגיעו לגבות מהדיירים בבנין אך אין להם תיעוד של מועד הגעה לגביה בדירה ואם היה מישהו לשמוע על החוב. הדיירים טוענים שהם לא שמעו על החוב לפני כן.
הם לא מעוניינים להשתמש בדרכים טכנולוגית מתפתחות יותר כמו קבוצת וואטאפ של הבנין.
אני מבין שאחריותי כבעל הנכס היא לביצוע התשלומים אך אם אני לא מודע אליהם, אין לי אפשרות לעמוד בהם. ומבחינתי לא מוצו האפשרויות לתשלומים בדרך שבאמת מנסה להגיע למי שמחוייב בתשלום.
מהם השלבים המחוייבים כדי לגבות תשלום מבעל דירה ?
האם נדרשת הוכחה מצידם לכך שבוצעו נסיונות הגביה שתיארתי לעיל?
תודה
לצפיה ב-' חוב שוכר'
חוב שוכר
( לעמוד שלי בתפוז )
29/04/2018 | 17:08
2
37
לא נדרשים מוועד בית הוכחות לעשיית מאמץ לגביית החוב.
אציין שאתה כבעל דירה חייב להיות עירני מול השוכרים שלך ולא להיות אדיש באשר לחובות התשלום שלהם. הם הפרו מולך את ההסכם. בוודאי יש לך שטר חוב או ערבות - חלט להם. פעל.
לצפיה ב-'חוב לועד'
חוב לועד
29/04/2018 | 20:46
1
36
מדובר על תשלום חד פעמי שאינו קשור לתשלום החודשי ואינו באחריות הדיירים לשלם.
בעייתי ביותר מה שאתה מתאר כאן. אין סיבה שמישהו יצטרך לרדוף ולחפש עדכונים מהועד במיוחד שאנחנו חיים בימים שיש כל כך הרבה פלטפורמות שמאפשרות לך להתעדכן ב"דחיפה".
אשמח להפניה- מהו החוק שמגדיר את השאלה שתיארתי לגבי אופן הגביה?
תודה על התגובה
לצפיה ב-'חובות משכיר'
חובות משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2018 | 07:46
28
כעת אני מבין שמדובר בתשלום שאינו דמי ועד שוטפים, אלא בתשלום שבעל הדירה צריך לשאת בו. אבל זה אל באמת משנה את העקרון. אתה לא צריך לרדוף אחרי הוועד זה ברור אבל הציפיה מבעל דירה שאינו גר בבית זה להיות בקשר עם הוועד מעת לעת. בוודאי לספק לועד הבית פירטי התקשרות ולבקש שכל בעיה או תשלום חריג וכד' יגיע לידיעתך. הציפיה היא גם להשתתף פעם בשנה באסיפת דיירים. כמו כן הייתי מצפה ממשכיר לומר לשוכריו שכל דבר חריג או כל ידיעה מוועד הבית יעבירו אליך. 
לצפיה ב-'בעלי דירות שלא גרים ונותנים ייפוי כוח'
בעלי דירות שלא גרים ונותנים ייפוי כוח
28/04/2018 | 16:33
1
44
שבת שלום עו"ד שחל
בקרוב עומדת להתקיים אסיפת דיירים כללית ובה יתקיימו בחירות לוועד הבית, ישנם בבניין שלנו, 6 בעלי דירות (מתוך 28) שמשכירים את דירותיהם, האם הם יכולים לשלוח ייפוי כוח לאחד הדיירים, שאצלו ירוכזו כל ייפוי הכח של בעלי הדירות ובעת ההצבעה באסיפה, הדייר יכול לנופף ביפויי הכח ולהגיד יש לי יפוי כח של 6 בעלי דירות ואני מצביע כמו 7 דיירים.
תודה, כוכי
לצפיה ב-'יפוי כוח'
יפוי כוח
( לעמוד שלי בתפוז )
28/04/2018 | 19:48
30
שבת שלום.
החוק מאפשר לבעל דירה לתת יפוי כוח בכתב (לשוכר שלו או לשכן שלו או למעשה לכל אדם בגיר וכשיר) שיופיע במקומו ויצביע במקומו באסיפת דיירים. אי אפשר לשלול זכות זו אבל אני ממליץ לבתים משותפים לקבוע נוהל מסודר בענין. למשל נוסח אחיד של יפוי כוח. כמו כן אני ממליץ שיפויי הכוח יוצגו לפני האסיפה, נניח עד שעה לפני האסיפה לועד הבית. יש עוד כל מיני נהלים בענין שנותנים מסגרת אחידה לכל הסיפור. 

לצפיה ב-'השארת אשפה מחוץ לדלת'
השארת אשפה מחוץ לדלת
28/04/2018 | 10:46
1
45
שלום עו"ד שחל
התקבלה החלטה באסיפת דיירים שאין להשאיר אשפה מחוץ לדלת בלובי של הקומות, הדבר הזה, כמובן מפריע מאוד לשאר הדיירים בקומה, דייר שגר בשכירות ממשיך לעשות זאת למרות פניות אליו בע"פ וגם שקיבל מכתב על כך, את מי צריכה הנציגות לתבוע, את הדייר שגר בשכירות או את בעל הדירה.
תודה ובכבוד רב, מושון
לצפיה ב-'אחריות משכיר'
אחריות משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
28/04/2018 | 14:02
38
באמת אחת התופעות המכוערות בבתים משותפים.
הייתי תובע את שניהם, גם את השוכר וגם את בעל הדירה מפני שהוא כלפיכם  אחראי על מעללי השוכר שלו. אבל ראשית הייתי שולח לבעל הדירה מכתב ברור שאומר שאם הוא לא דואג שהשוכר שלו יחדל מיד מהענין הרי שהועד יתבע גם אותו ולרבות כל ההוצאות של ההליך. כמו כן צלמו את השקית ותעדו זאת לאורך זמן.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו