לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
41184,118 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'נציגות הבניין.'
נציגות הבניין.
01/01/2018 | 12:41
3
49
1. האם נציגות הבניין חייבת לקבל אישור הדיירים כדי להגיש תביעה למפקח על הבתים המשותפים כנגד דייר שאינו משלם מסי וועד?
2. האם הנציגות חייבת לכנס אספת דיירים ולדווח על התקשרות עם עו"ד לצורך התביעה, ולקבל את אישורם(ובאיזה רוב) על ההתקשרות וכן גם לגבי ההוצאה הכספית הכרוכה בהתקשרות?
3. האם הנציגות חייבת למסור לדיירים מהו גובה ההוצאה בהתקשורות עם עו"ד לצורך התביעה . כלומר מה גובה שכ"ט עו"ד והאם ישנן הוצאות נוספות כגון אגרה ועוד?

תודה. 
לצפיה ב-'תביעה בגין חוב דמי ועד'
תביעה בגין חוב דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2018 | 15:16
2
46
1
אין צורך באישור מראש. ניתן לדווח הכל בדיעבד. תביעת סרבן תשלום היא חלק אינטגרלי של ניהל קופת הבית וזו חובה למעשה של הנציגות לגבות חובות. 
מה שאני ממליץ באופן כללי זה לידע באסיפת דיירים קרובה שהוגשה תביעה כך וכך וגם לקבוע נהלים ברורים אחידים ושיוויונייים, מתי תובעים בגין חוב כלומר אחרי כמה חודשים של חוב. האם פונים לפני כן באמצעות מכתב, וכד'. כמו כן ניתן לתבוע תביעה זו בלי עו"ד כי היא פשוטה למדי. את האגרה בסך כ 700 שח מעמיסים על הנתבע.  
לצפיה ב-'נציגות הבניין - המשך'
נציגות הבניין - המשך
01/01/2018 | 20:07
1
19
נעשתה התקשרות ע"י הנציגות עם עו"ד לשם הגשת התביעה.
   האם על הנציגות חובה לדווח לדיירים על ההתקשרות שבוצעה, וכן מהו גובה שכ"ט עו"ד? או שהנציגות אינה חייבת לדווח על כך לדיירים.

תודה,
לצפיה ב-'נציגות בית והגשת תביעה'
נציגות בית והגשת תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
02/01/2018 | 11:38
19
כפי שציינתי נציגות אינה חייבת לקבל אישור מראש לשם הגשת תביעה נגד סרבן תשלום או התקשרות עם עורך דין לשם כך. מן הראוי שנציגות תדווח על כך, או באסיפת הדיירים או לפני כן, אם מדובר בארוע חריג או אם האסיפה רחוקה אם אם יש נוהג לדווח במייל או באופן שוטף על פעילות הוועד.
לצפיה ב-'התקנת שער לכניסה נפרדת'
התקנת שער לכניסה נפרדת
31/12/2017 | 15:29
4
42
שלום לך,
בחצר המשותפת של הבנין יש משרד. שהכניסה היא רק אליו והיא נפרדת מהכניסה לבנין. בעלי המשרד מתלוננים כי חתולים וכלבים מלכלים את החצר ואת הכניסה לנשרדם, ומבקשים להתקין שם שער. מי צריך לשאת בעלות התקנת השער?
תודה,
אורנה
לצפיה ב-'תחזוקת רכוש משותף'
תחזוקת רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
31/12/2017 | 22:07
3
34
שאלה טובה. המשרד מבקש תוספת לקיים. תוספת די מקובלת. לפי השאלה רק המשרד עושה שימוש במעבר הזה. כדי לענות הייתי רוצה לדעת האם המשרד משתתף בהוצאות המעלית למשל. כלומר נושא בהוצאות תחזוקת רכוש משותף שלא בשימושו.
לצפיה ב-'תחזוקת רכוש משותף'
תחזוקת רכוש משותף
01/01/2018 | 11:45
2
48
שלום לך,
בהוצאות המעלית אינו משתתף, אך משתתף בכל שאר ההוצאות: משכורת לעובד הנקיון (המנקה גם את סביבת המשרד), פנסיה וביטוח לאומי שלו, גיזום עצים, תיקון שרברבות וכו'. פרט למשרד איש אינו משתמש בחצר, למרות שהיא נחשבת רכוש משותף.

לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2018 | 11:54
1
24
אני שמח לשמוע שאינו משתתף בהוצאות המעלית למרות שגם זה רכוש משותף כמובן. הכלל הוא שכולם נושאי בתחזוקת הרכוש המשותף אפילו אם אינם עושים בו שימוש. אצלכם יש חריג והוא מעלית. לכן ניתן לטעון שעליו לשאת בשער לחצר ללא השתתפות. שאם לא כן ישא גם בהוצאות המעלית.   
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
01/01/2018 | 12:04
20
תודה רבה
לצפיה ב-'תביעה לתיקון רכוש משותף '
תביעה לתיקון רכוש משותף
01/01/2018 | 00:45
1
41
נגד מי מגישים תביעה בלשכת המפקח לתיקון רכוש משותף כשאין ועד בית רשמי בבניין? האם לכתוב כנתבעים את כל בעלי הדירות בבניין או שבכל זאת לכתוב "התובע נגד נציגות הבית המשותף"?

לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2018 | 11:56
20
כשאין נציגות תובעים את כל בעלי הדירות.
לצפיה ב-'חברי וועד '
חברי וועד
30/12/2017 | 14:47
1
42
שלום !
האם מותר לזוג נשוי לשמש כחברים בוועד הבית ?
תודה.
לצפיה ב-'חברי ועד בית'
חברי ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
31/12/2017 | 22:04
27
בהחלט כן. ועד בית אינו לגרושים בלבד...מאחל שזה יתרום לזוגיות...
לצפיה ב-'מיסי ועד בית'
מיסי ועד בית
27/12/2017 | 10:34
3
67
בבנין שלנו דירות בנות 3,4,5 חדרים.עם האיכלוס לפני 15 שנים התקבלה החלטה על דעת כל בעלי הדירות שמיסי הועד יהיו אחידים ללא קשר לגודל הדירה.ואכן עד כה במשך כל השנים משולמים מיסים אחידים.בחודשיים האחרונים אחד הדיירים (1 מתוך 27)שהוא בעל דירת 3 חדרים, ואינו דייר חדש אלא גר בבנין לאורך כל השנים ועד כה שילם את הסכום האחיד,החליט שמעתה ישלם מיסי ועד לפי גודל הדירה ולפי חישוב שעשה הפחית את סכום המיסים הקבוע ומעביר רק את הסכום שלפי חישוביו הוא צריך לשלם.בעקבות זאת כינס הועד אסיפת דיירים והועלה הנושא והוחלט על דעת כל משתתפי האסיפה(שהיוו רוב מדיירי הבנין)שהמיסים ימשיכו להיות אחידים.חשוב לציין:1. הדייר המתנגד לא הגיע לאסיפת הדיירים.2.באסיפה השתתפו גם רוב בעלי הדירות של 3 חדרים שלא הביעו התנגדות והסכימו להמשיך לשלם מיסים אחידים. התקבלה החלטה שהמיסים ימשיכו להיות אחידים ללא קשר לגודל הדירה.ושוב- הדייר שמתנגד לא הגיע לאסיפה.  הועד פירסם את הפרוטוקול של האסיפה עם ההחלטה הגורפת של משתתפי האסיפה שהמיסים ימשיכו להיות אחידים כפי שהיו 15 שנים. הדייר מסרב לקבל את ההחלטה. מה הדין? תודה
לצפיה ב-'מיסי ועד בית'
מיסי ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
27/12/2017 | 10:54
2
50
הצדק עם הדייר הבודד! לעיתים גם הרוב טועה. העובדה שכך התנהלתם שנים אינה מקנה זכות להמשיך בכך בעתיד. בעבר הסכמתם בדרך של התנהגות על הסדר אשר שונה מההסדר שבחוק המקרקעין ובתקנון המצוי. זה היה הנוהג. נוהג מחזיק מעמד כל עוד יש הסכמה. הנוהג הזה קיפח את הדירות הקטנות אבל בהחלט רשאים כל בעלי הדירות בבית להחליט על גבייה אחידה, למרות שהחוק קובע שיטת תשלום לפי שטח הדירה נטו (ללא הצמדות ומרפסות). יש בתים אשר שיטת חישוב דמי הועד נקבעה בתקנון מיוחד וגם זה בסדר. אבל בבית שלכם רשאי בעל הדירה הקטנה לשלם לפי שטח. לכם יש שתי אפשרויות כעת: או להמשיך לשלם תשלום אחיד למעט אותו דייר שישלם לפי שטח הדירה, או לעבור כולם לתשלום לפי שטח הדירה.  
לצפיה ב-'אפשר לחחד?'
אפשר לחחד?
28/12/2017 | 08:23
1
65
ולומר שהחוק אומר תשלום לפי יחס שטח הדירה למשותף.
ואם רוצים לשלם שווה בשווה, חייבים את הסכמת *כל* הדיירים לתשלום שווה בשווה.
החלטת רוב אינה תופסת כי סותרת את החוק.
זה המצב בבניין שלנו שיש בו מגוון גדלים של דירות 3,4,5 מיני פנט', דופלקס, וגם פנטהאוז
יש אצלינו 5 "מחירונים" שונים

ברוב הבניינים בעבר, הדירות נבנו בגודל שווה, אז החלוקה השווה נראתה הגיונית ועושה שכל בעיני כולם וגם יחיסם טובים.
משבניינים הפכו ליצירות אומנות וירטואזיות עם דירות בגדלים שונים ומשונים, בעלי הדירות הקטנות התעוררו, ובצדק.
אני בטוח ב 1000% שהמצב שתיארה פ"ה (אי הסכמה לגבי אופן חלוקת התשלום) הוא כל כך נפוץ והידע הוא כל כך מועט, שטוב שהפורום הזה קיים וממשיך להתקיים.
אגב, בהצלחה לך.
רענן
לצפיה ב-'חישוב דמי ועד'
חישוב דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
29/12/2017 | 10:18
33
אני מסכים הסכמה מלאה לחידוד שלך. זה אכן המצב במילים פשוטות ובהירות.
לצפיה ב-'מעסיק שהוא כניסה בבניין רכבת'
מעסיק שהוא כניסה בבניין רכבת
28/12/2017 | 12:47
2
33
שלום, אני בעלת דירה בבניין רכבת עם ארבע כניסות שכל אחת מהן מעסיקה עובדים אחרים בשכר חודשי (בנוסף לעובדים שמוציאים חשבוניות). ברצוננו לשלם לעובדים בשכר החודשי את כל זכויותיהם הסוציאליות כחוק: ב"ל, פנסיה ופיצויים.
אציין כי לכל כניסה יש כתובת אחרת ומיקוד אחר למרות שכולן על אותה חלקה וכולן מוגדרות כבית משותף אחד.
שאלתי היא לגבי המעמד המשפטי של הוועד של כל אחת מהכניסות בנפרד.
האם נוכל להגדיר את עצמנו כוועד XXX?
האם נהיה במקרה זה ישות משפטית לכל דבר ועניין?
אפשרות אחרת, האם בעלי כל הדירות באותה הכניסה יכולים להירשם יחדיו כמעסיקים משותפים של אותם העובדים ובדרך זו לפתור את הבעיה?
לצפיה ב-'הבהרה וחידוד השאלה'
הבהרה וחידוד השאלה
28/12/2017 | 18:19
1
19
האם ועד של כל כניסה בבניין רכבת יכול להיות מעסיק בביטוח לאומי ולצורכי הפרשות לפנסיה ולפיצויים למרות שהבניין כולו הוא בית משותף?
לצפיה ב-'ועד בית אישיות משפטית'
ועד בית אישיות משפטית
( לעמוד שלי בתפוז )
28/12/2017 | 19:29
25
ועד בית הוא אישיות משפטית ולכן הוא רשאי לפתוח חשבון בנק, להגיש תביעה או להיות צד לחוזה. הוא יכול גם להיות מעסיק ולכן יכול וחייב להרשם בביטוח לאומי וכו. 
לצפיה ב-'דרישת תוספת תשלום רטרואקטיבית לועד הבית'
דרישת תוספת תשלום רטרואקטיבית לועד הבית
26/12/2017 | 01:42
3
53
15 שנים שלושת הפנטהאוסים בבניין שלנו שלמו לועד הבית כמו כולם. כעת החליטו באסיפת הדיירים לדרוש תוספת 50% לפי השטח הנוסף שלהם. כמו כן, חבר ועד הבית טוען שיש לדרוש תשלום התוספת רטרואקטיבית ל -7 שנים. האם החוק מאפשר זאת?
תודה
לצפיה ב-'תשלום דמי ועד'
תשלום דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
26/12/2017 | 17:27
2
44
אם באמת דירות הגג לא שילמו דמי ועד אז לכאורה יש עילת תביעה גם אחורה 7 שנים. השאלה היא מהו השטח הנוסף שכביכול היו אמורים לשלם עליו. אם חל עליכם התקנון המצוי אזי דמי הועד משולמים על פי שטח רצפת הדירה נטו לא כולל הצמדות או מרפסות. אם יש לכם תקנון מיוחד צריך לבדוק מה כתוב בו אם בכלל.
לצפיה ב-'דרישת תוספת תשלום רטרואקטיבית לועד הבית'
דרישת תוספת תשלום רטרואקטיבית לועד הבית
26/12/2017 | 17:59
1
33
מצטערת שלא הובנתי. הפנטהאוסים שלמו לועד הבית כמו כולם ולא נדרשו, עד עכשיו, לשלם תוספת עבור הקומה השניה שלהם שבטאבו שטחה עוד 50 מ"ר שזה תוספת 50% לעומת הדירות האחרות בבניין. בישיבת הדיירים האחרונה הוחלט לדרוש את התוספת רטרואקטיבית. השאלה היא אם הדרישה לתשלום רטרואקטיבי של התוספת היא חוקית. 
תודה
לצפיה ב-'תשלום רטרואקטיבי'
תשלום רטרואקטיבי
( לעמוד שלי בתפוז )
27/12/2017 | 11:11
40
הנטיה שלי היא לומר שהדרישה לתשלום רטרואקטיבי בהחלט גם מוצדקת וגם חוקית, כל עוד לא היתה הסכמה בעבר לוותר משום מה על גביה מלאה. כלומר: הסיבה לאי התשלום עד כה היא רלבנטית. למשל אם דירות הגג שילמו תשלום בחסר עקב טעות (או אולי אפילו הטעיה), והדבר היה בלתי ידוע ולא מוסכם ולא בהתאם לשיטת החישוב לפיה כל יתר בעלי הדירות משלמים (לפי שטח) אז אין לכאורה שום סיבה לוותר על התשלום רטרואקטיבית. היתה טעות. דירות הגג נהנו ממנה, למרות שידעו כנראה שהם משלמים פחות מהנדרש וכעת נתגלה המצב ויתכבדו לשלם גם אחורה וגם קדימה. הם עדיין נהנים מהעובדה שלא ניתן תבוע אותם יותר מ 7 שנים אחורה.  
לצפיה ב-'ניקוז גשמים בבניין משותף'
ניקוז גשמים בבניין משותף
25/12/2017 | 10:29
3
55
שלום
גר בבניין 6 קומות 
אני קומה ראשונה מתחתי דירת גן קומה 6 פנטאוז מרפסות גדולה
כל גשם רציני שיורד הגשם עולה אצלי במרפסת \ מסתור כביסה מקורה 
נשפך לדירת גן מתחתי ורטיבות בדירת גן השניה
הועד טוען שאני צריך להוכיח מה הבעיה והיא רק אצלי...
אני טוען שזה לא קשור אלי - לא הגשם כי זה מקורה אצלי ולא המרזב שלי 
אני רק החור הראשון
של מי האחריות לטיפול בזה ?
לעזרתך תודה

לצפיה ב-'נזילה ורכוש משותף'
נזילה ורכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2017 | 13:24
2
42
מנסים להתנער כנראה. כמו תמיד כמעט. אם לא קשה מדי לברר מה מקורה התקלה, למשל מרזב סתום וכד' אז תצביע על מקור הבעיה ותדרוש תיקון. אם נדרש להביא בעל מקצוע תדרוש מהוועד או להזמין אותו בעצמם או לממן לך ביקור של איש מקצוע. זה לא משנה שרק אתה סובל. אם מקור הבעיה הוא רכוש משותף הם חייבים לבדוק זאת.  
לצפיה ב-'נסיתי את כל האופציות '
נסיתי את כל האופציות
26/12/2017 | 09:58
1
34
הי
ניסתי לפתור לבד עם קפיץ פותח סתימות באורך 10 מטר - ועדין לא עוזר
אם היה ניתן לקנות יותר ארוך הייתי קונה - אבל זה נמכר כנראה בהזמנה
 לבעלי מקצוע
הוועד לא מוכן לטפל טוען שצריך לתבוע את הקבלן ( הבניין בין 10 שנים )
האם זה הצעד הנכון ?
או לפנות למפקחת על הבנינים ?
תודה
א
לצפיה ב-'תביעה ועד בית'
תביעה ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
26/12/2017 | 17:23
43
לא ריאלי לתבוע את הקבלן בענין. הייתי תובע את הוועד.
לצפיה ב-'אינרקום'
אינרקום
26/12/2017 | 14:48
1
23
שלום רב, אנחנו 6 דיירים בבניין. התקלקל האינרקום.בדקתי אפשרויות ועדכנתי דיירים כמה עולה חדש. מסתבר שכמחצית מעוניינים בחדש. אני באופן אישי לא. אם רוב הדיירים יגידו שהם מעוניינים,האם זה מחייב אותי?אין לנו תקנון

לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף או החלפתו'
תיקון רכוש משותף או החלפתו
( לעמוד שלי בתפוז )
26/12/2017 | 17:20
26
אין חולק שהאינטרקום הוא מתקן משותף. תיקון או החלפה מספיק בהחלטת רוב וזה יחייב. 

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

משתפים בחוויות מהחופש וזוכים בפרס מהנה
משתפים בחוויות מהחופש...
משתפים בחוויה אישית ועוצמתית מהחופש הגדול וזוכים...
משתפים בחוויות מהחופש וזוכים בפרס מהנה
משתפים בחוויות מהחופש...
משתפים בחוויה אישית ועוצמתית מהחופש הגדול וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו