לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
39953,995 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'השתתפות '
השתתפות
12/11/2017 | 11:40
1
37
שלום רב 
שאלה: וועדי הבתים נתבעו על ידי אחד הדיירים חוזרת רק וועדי הבית בלבד. התביעה אינה על כסף אלה צווי עשה כלומר במקרה של הדייר החזרת מד לחץ המים לתקן הנכון , המצאת מסמכי פרוטוקול מכול הישיבות שנעשו בנושא מד לחץ המים . שאלה האם וועד הבית הוא גוף משפטי ? ואם כן האם הדיירים צריכים להשתתף בייצוג (הגשת כתב הגנה)? תודה על טיפולך המסור
לצפיה ב-'השתתפות'
השתתפות
12/11/2017 | 12:19
19
אם אינני טועה, כבר עניתי מספר פעמים על אותה שאלה. כאשר פעולת הנציגות היא פעולה בשם כל בעלי הדירות, אם הנציגות נתבעת בגין פעולותיה, זו תביעה שכל בעלי הדירות צריכים לשלם בגינה. אין משמעות לשאלה אם זה צו מניעה, צו עשה או תביעה כספית.
אני מתקשה להבין את הקושי בהבנת התשובה - נציגות היא גוף הפועל בשם ועבור כל בעלי הדירות. לכן פעולות הנציגות מחייבות ומזכות את כל בעלי הדירות. 
לצפיה ב-'חוב פיצויים לגנן'
חוב פיצויים לגנן
10/11/2017 | 21:48
1
33
לפני מספר חודשים רכשתי דירה. המוכר מסר לי אישור מועד הבית שעל הדירה לא רובץ חוב דמי ועד. כעת מפטרים את הגנן לאחר כ-25 שנות עבודה ומבקשים ממני לשלם את חלקי בפיצויים. לאורך כל השנים האלו הועד לא קיים את חובתו החוקית להפריש לקרן פיצויים.
האם עליי לשאת בנטל התשלום עבור חובות של ועד הבית, שנגרמו עקב מחדלו של ועד הבית להפריש לקרן פיצויים ולמרות אישורו כי לא רובץ חוב על הדירה שרכשתי?
לצפיה ב-'חוב בגין תשלום פיצויים'
חוב בגין תשלום פיצויים
11/11/2017 | 07:31
23
שלי שלום
החובה לשאת בתשלום מוטלת על בעל הדירה מיום שהפך להיות בעלים של הדירה. בוודאי כך, לאור הצהרת הנציגות.
על הנציגות לפנות לבעל הדירה היוצא ולדרוש ממנו את החלק הנוגע לתשלום חוב שהתגבש בזמן שהוא היה בעל הדירה.
עליך לשלם את החלק הנותר, המחושב מיום הפיכתך לבעלת הדירה.
כהערה כללית - בעלי הדירות ממנים מתוכם נציג והוא עושה כמיטב יכולתו והבנתו. הם אינם משתחררים מאחריות רק מעצם העובדה שמינו נציג מתוכם. החובות שייכים לכל בעלי הדירות. 
חלוקת החוב - כפי שהסברתי למעלה.
בהצלחה

לצפיה ב-'איטום גג משותף'
איטום גג משותף
06/11/2017 | 11:45
4
55
שלום,
אני גר בבניין דו קומתי בין 4 דירות עם גג משותף לפני כשנה השכן מעלי החליט על דעת עצמו מבלי לערב אותי לזפת חלק מהגג מעל דירתו, בזמן העבודה הוא בא אלי ואמר שהוא מזפת את חלקו על חשבונו, אציין כי שנים לפני כן גיסי שהיה קבלן איטום תיקן נזילה בחלק אחר של הגג מעל ביתו, מבלי לדרוש ממנו תשלום. בימים האחרונים לאחר שנאלץ לתקן נזילה מתוך ביתו לביתי. הוא החליט לדרוש ממני כסף על הזיפות שנעשה כאמור לפני כשנה. האם אני צריך לשלם על הזיפות שנעשה ללא התייעצות איתי מבלי שאני מעורב בקביעת גובה התשלום מול איש המקצוע? 
לצפיה ב-'איטום גג'
איטום גג
06/11/2017 | 12:42
3
46
שלום דדי
בדר"כ חובת ההחזקה של הרכוש המשותף חלה על נציגות הבית המשותף. בעל דירה העושה דין לעצמו ופועל ללא סמכות, לא יהיה זכאי בדרך כלל להחזר תשלומים שהוציא. כך למשל אם הוא זיפת רק את הגג שמעל הדירה שלו ולא את כל הגג, זו פעולה שאיננה מועילה ואיננה בסמכות וסביר מאוד שהוא לא יהיה זכאי להחזר. יחד עם זאת, יש ללמוד ולהכיר את העובדות באופן מדוייק.
אם הוגשה תביעה נגדך, יתכן ותידרש לליווי משפטי. 
בהצלחה
לצפיה ב-'המשך '
המשך
06/11/2017 | 18:24
2
32
תודה על תשובתך המהירה,
אין נציגות בית משותף, אין ועד בית, והבית שלי כולו נמצא תחת ביתו (דו קומתי) האם זה משנה, בהתייחס לתשובתך לעיל?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
07/11/2017 | 08:35
1
26
דדי, כתבת שאתה גר בבית עם 4 דירות. לא בית דו-משפחתי. 
אני לא סבורה שתשובתי תשתנה לאור העובדה שהגג מעל דירת השכן הוא הגג של כל "הבנין". עדיין על השכן להוכיח כי הוא פנה אליך וביקש השתתפות. כי העבודה היתה נחוצה, כי התנגדת באופן מוחלט לביצוע אותה עבודה או כי היתה קיימת דחיפות מיוחדת בביצועה.
יחד עם זאת, אם הבית הוא דו-משפחתי, ייתכן והמפקח/ת יחשבו שיש נסיבות מיוחדות המצדיקות נסיון להביא אתכם להסכמה.
תבדוק בבקשה אם קיים תיק בית משותף לבנין. אם כן, תבדוק את הוראות התקנון שנרשם לו ואת סוגיית ההצמדות.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
07/11/2017 | 12:22
23
הבית הוא דו קומתי, בין 4 דירות, כלומר שתי דירות צמודות קרקע ומעליהן שתי דירות נוספות, הדירה שלי נמצאת מתחת לדירת השכן שביצע זיפות בחלק מהגג שמעליו.
בנסח הטאבו כתוב בסעיף הרכוש המשותף שהתקנון הוא תקנון מצוי.
לצפיה ב-'תשלום'
תשלום
07/11/2017 | 11:54
1
43
ראשית תודה על תשובתך . התביעה על משאבה ששירת לרכוש המשותף כתוצאה מנזק של רעש אותו דייר שתובע סובל מהרעש הוא תבע רק את הוועדים והתביעה היא על מספר צווי עשה כגון להחזיר את לחץ המשאבה לתקן הנכון . וגם במידה וכן נצטרך לשלם האם חלקו של כול דייר יהיה לפי חלקו היחסי ברכוש המשותף כפי שמופיע בתקנון המוסכם שלנו . תודה מראש על תשובתך המהירה 
לצפיה ב-'המשך'
המשך
11/11/2017 | 07:36
17
חלקם של בעלי הדירות בתשלום הוא תמיד בהתאם ליחס הנוהג. שטח דירה חלקי כלל שטחי הדירות בבניין. יש לבדוק את התקנון שנרשם לבית המשותף. אם נקבעה בו חלוקה מסויימת - נוהגים על פי הוראות התקנון.
לצפיה ב-'דמי- ועד'
דמי- ועד
07/11/2017 | 11:00
1
50
שלום רב, האם ועד הבית יכול להפיץ ברבים את שמות 
הדיירים שעדיין לא שילמו את מס הועד.האם מותר? האם זה לא פגיעה בפרטיות.
האם זה לא הלבנה ברבים. תודה.
לצפיה ב-'פרסום ברבים'
פרסום ברבים
11/11/2017 | 07:50
28
אביאל שלום
השאלה איננה מתחום דיני הבית המשותף. אף כי התופעה נפוצה מאוד, כדרך שנציגויות בתים משותפים מנסים להתמודד עם תופעת הדיירים שאינם משלמים את דמי הוועד.
הוראות חוק איסור לשון הרע קובעות כי פרסום ברבים שמטרתו לפגוע, להעליב או להשפיל אדם ולהפוך אותו שנוא על הציבור היא בבחינת עבירת לשון הרע. מנגד קובע החוק שתהיה זו הגנה טובה במשפט (פלילי או אזרחי), אם הפרסום היה אמת.
אישית, אני סבורה שהפרסום ברבים על דבר החובות שחייבים חלק מבעלי הדירות איננו הדרך הנכונה להתנהל בבית משותף וקשה מאוד להגן על התנהלות כזו, כאשר מטרתה ליצור לחץ על החייבים.
מי שחייב כספים לנציגות, תתכבד הנציגות ותגיש נגדו תביעה בפני המפקח. רצוי שהנושא יתברר בפני בית משפט, באופן מכובד וראוי. 
תמיד חשוב לזכור שכולם גרים באותו בניין וצריכים להתראות בחדר המדרגות גם אח"כ. לכולם יש ילדים ומערכות יחסים - הלבנת פני חברך ברבים איננה מועילה לכלום וספק בעיני אם היא תעמוד במבחן משפטי. 
המלצה - לא לפרסם ברבים אלא לפעול בדרך המשפטית שהחוק נתן בידי הנציגות.
לצפיה ב-'ניהול בית משותף קטן'
ניהול בית משותף קטן
06/11/2017 | 16:22
1
42
שלום רב,
אנו מתגוררים בבניין קטן בן 4 דירות.
כל השכנים בבניין מסוכסכים בינם לבין עצמם, וכתוצאה מכך המצב התחזוקתי של הבניין גרוע. אין ועד בית ואין קופה, וכל תיקון שנדרש מלווה בויכוחים ומריבות בין השכנים, כאשר בנוסף לכך כל שכן עושה כראות עיניו ברכוש המשותף.
אנו מעוניינים להגיש בקשה למפקח על הבית המשותפים לצורך מינוי נציגות חיצונית לבניין אשר תנהל את התחזוקה של הבניין באופן שוטף.
האם קיימת רשימת נציגויות מומלצות?
האם העובדה שאנו בניין קטן תהווה לנו מכשול באיתור נציגות כזו ובקבלת אישור בית המשפט לכך?
אם אחד הדיירים יציע עצמו ויתנדב להיות ועד מכאן ואילך - האם אנו רשאים להתנגד לכך כי אנו לא סומכים על אותו שכן?

לצפיה ב-'נציגות ממונה'
נציגות ממונה
07/11/2017 | 08:43
29
למפקחים אין רשימה של גופים או אנשים המוכנים לנהל בתים. רצוי שאתם תמציאו המלצות של אדם או גוף כזה בעת פנייתכם.
לשאלתך הנוספת - כן, אתם רשאים להתנגד למינוי של אדם עליו אינכם סומכים אלא שמרגע שפניתם בבקשה למינוי נציגות למפקח, הוא לא חייב לשמוע את דעתכם. הרי הפקעתם מידיכם את הסמכות למנות מישהו המתאים לכם. 
לפעמים אין ברירה אלא לפנות למפקח. אם זה המצב אצלכם - תנסו את התהליך.

בהצלחה
לצפיה ב-'צ'ק שאבד'
צ'ק שאבד
04/11/2017 | 10:43
5
48
בוקר טוב,
לפני שנה לאחר הרבה מרדפים קיבלנו צ'ק ע"ס 10,000 ש"ח מקבלן תמ"א 38 שתבענו אותו(הסכום הוא הוצאות התביעה של הדיירים) הצ'ק היה מונח במעטפה והילדים שלי חשבו שזה חלק מהדפים למיחזורית וזרקו בטעות את הצ'ק למיחזורית.
פנינו לבעל הצ'ק שלא שש לעזור ואמרנו לו שיבטל את הצ'ק הוא מצידו טען שהוא לא רושם על הלשונית למי ניתן הצ'ק...הוא נתן לנו צ'ק חדש בהסכמה שאם מישהו יפקיד את הצ'ק שנזרק לא נוכל לממש את הצ'ק הנ"ל.
לאחר שבוע הוא טען שהצ'ק מומש, שלח לנו צילום לא ברור של דף ההפקדה שאיתו פנינו למשטרה שלא הצליחה לגלות מי מימש, פנינו שוב לבעל הצ'ק שיביא הוכחה חתומה מהבנק שאכן הצ'ק הופקד, מה שלא קרה.
בגלל שהצ'ק היה ברשותי השכנים התחילו לכעוס ולטעון כלפי שאני צריכה לשלם להם את הכסף, ובסופו של דבר שילמתי להם מכספי.
פתחתי תיק בהוצאה לפועל ששם התברר לי שיש לחייב חובות מעל 100,000$. וכמובן שלא הביא היא שום הוכחה שאכן הצ'ק הופקד וכמובן גם לא שילם את הכסף.
בגלל כל ההתנהלות אני מבינה ובטוחה שבצ'ק לא הופקד וזה סה"כ הזדמנות בשבילו לא לשלם 10,000.
*אני רוצה לדעת אם בשלב הזה אני יכולה לדרוש מהועד את הכסף שלי בחזרה?
(12 דיירים משני ביניינים עם ועד בכל ביניין אני הועד של אחד הביניינים והצ'ק נמסר לי כי לנו יש חשבון בנק)
לצפיה ב-'מישהו יכול לעזור?'
מישהו יכול לעזור?
05/11/2017 | 17:24
12
לצפיה ב-'צ'ק שאבד'
צ'ק שאבד
06/11/2017 | 12:59
3
27
רחל, אין לי מענה אמיתי עבורך. 
אם כדברייך השיק לא נפדה, אולי יש לך עילת תביעה כנגד אותו קבלן. עליו להוכיח כי הסכום נפדה מחשבונו בפועל. 
אולי תנסי לתבוע אותו לשלם את הכסף באמצעות הגשת תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. אם השיק אכן נפדה והוא יוכל להוכיח זאת, חוזר הגלגל לפתחך. 
לצפיה ב-'פתחתי לו תיק בהוצאה לפועל'
פתחתי לו תיק בהוצאה לפועל
06/11/2017 | 18:14
2
21
 והוא לא הביא שום הוכחה שאכן הצ'ק נפדה. אבל אם הוא חייב כל כך הרבה כספים סביר להניח שהוא לא ישלם גם לי......
השאלה אם על סמך הנתונים האלו אני יכולה לבקש מועד הבית להחזיר לי את ה10,000 ששילמתי להם?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
07/11/2017 | 08:39
1
20
רחל, אינני יודעת
סוגיה קשה ויוצאת דופן.
את יכולה לנסות ולהביא את הנושא בפני המפקח, אבל אינני יכולה לחשוב על תוצאה כלשהי המבוססת על נסיון העבר או על פסיקה כלשהי המוכרת לי.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
07/11/2017 | 17:21
4
לצפיה ב-'השתתפות בייצוג עורך דין'
השתתפות בייצוג עורך דין
07/11/2017 | 08:15
1
38
שלום אחד הדיירים תבע את שלושת נציגי הוועדים מהות התביעה היא בעיקר צווי עשה . שאלתי האם על הדיירים להשתתף בתשלום שכר הטרחה של העורך דין שלמעשה רק הוועדים נתבעו ? ואם כן איך חלקו של כול דייר ישולם לפי חלקו היחסי ברכוש המשותף? אציין שיש לנו תקנון מוסכם שנאמר שכול דייר ישתתף בעלות החזקת הרכוש המשותף כל אחד לפי חלקו היחסי ברכוש המשותף אשמח מאוד לקבל את תשובתך תודה
לצפיה ב-'תביעה נגד נציגות'
תביעה נגד נציגות
07/11/2017 | 08:30
35
שלום גקסון
אינך מפרט מהי מהות התביעה כנגד חברי הנציגות ולפיכך תשובתי תהיה כללית מאוד וכפופה לנסיבות.
חברי נציגות מתמנים על ידי בעלי הדירות להיות נציגיהם ולנהל בשמם עניינים הקשורים לרכוש המשותף של הבית המשותף. חוק המקרקעין קובע כי לנציגות במסגרת התפקיד לו היא נבחרה, כלומר לחברי ועד הבית, יש סמכות לחתום על הסכמים בשם בעלי הדירות, לנהל הליכים משפטיים וגם לתבוע או להתבע בהליך משפטי.
כל עוד פעולת ועד הבית היא במסגרת תפקידם כחוק, ההוצאות נחשבות כהוצאות של כל בעלי הדירות.
אם הוגשה תביעה נגד חברי נציגות והיא קשורה למילוי תפקידם והתפקיד אותו הם מלאו הוא חוקי ובמסגרת סמכותם - בעלי הדירות יצטרכו להשתתף בעלות ההוצאות.

לצפיה ב-'הכפשת הועד'
הכפשת הועד
05/11/2017 | 13:52
2
62
שלום רב, הנני הגזברית של הועד, אחת מ-3 נציגי ועד הבית. אחד מהדיירים באופן קבוע רושם ע"ג לוח המודעות כי הועד אינו מנהל את הכספים בשקיפות. אנו מקפידים מידי חצי שנה לתלות דו"ח מפורט, קבלות וחשבוניות שמורות בצורה מסודרת בקלסר ובכל עת ניתן לעבור עליהן. באסיפת הדיירים האחרונה שהייתה לפני כ-3 חודשים אמרתי כי אין בעיה להגיע ולבדוק את הרישומים (עד היום הוא טרם עשה זאת) אולם הוא ממשיך בכל הזדמנות לכתוב ולהגיד בקולי קולות לכל מי שמוכן להאזין לו. שאלתי- האם אני יכולה לפנות לתרבות הדיור ולבקש מהם להוציא לו מכתב שיפסיק? או לחילופין לאיים בתביעה על הוצאת דיבה? אנא עזרתכם כי קצה נפשי בהכפשות הללו (אני שוקלת להתפטר עקב כך, אולם הוא יעשה זאת גם לאחרים). בתודה מראש על תשובתכם.
לצפיה ב-'פרסום לשון הרע'
פרסום לשון הרע
06/11/2017 | 12:55
1
46
אין לי ספק שהמתואר על ידך גורם למפח נפש.
הגשת תביעה בגין פרסום לשון הרע הוא הליך משפטי שכרוך בהוצאה כספית. אני סבורה שאין טעם לאיים בהליך משפטי אלא אם את מוכנה במקרה הצורך לקיים אותו בפועל.
אולי הנציגות תפרסם על לוח המודעות הודעה כי ספרי הנציגות פתוחים לעיון בעלי הדירות וכי על אף שהדבר הוסבר בפירוש לבעלי הדירות, איש מהם אינו מתעניין בבדיקת המסמכים וכי אתם רואים בכך הצבעת אמון בכם ובפעולות שאתם עושים עבור כל בעלי הדירות בבית, בהתנדבות (אני מניחה שזהו אכן המצב). משכך, אם יימשכו ההודעות שמפרסם אותו דייר ברשות הרבים כי אתם אינכם מנהלים את הקופה הציבורית באופן שקוף ונכון, אתם תקבלו החלטה להתפטר מתפקידכם.
בנציגות.
לא בטוחה שזה יעזור להשתיק אותו אבל אולי יגרום לבעלי הדירות האחרים להתגייס להפסקת ההצקות. 
לצפיה ב-'תודה רבה על תשובתך.'
תודה רבה על תשובתך.
06/11/2017 | 13:05
19
לצפיה ב-'חניה משותפת '
חניה משותפת
04/11/2017 | 00:22
6
63
שלום,
בבניין שלנו, שנבנה בשנות ה70 המאוחרות,  10 דירות ו10 חניות. אין תקנון בית משותף (הלך לאיבוד). גם אין לקבלן. 
הקבלן הגדיר 2 מקומות חניה(מתחת לעמודים) כחניות בטאבו ונתן אותם לדירות בקומה 1. שאר הדירות חונות ב8 החניות הנותרות - חניה לכל דירה כאשר לכל דירה יש חניה מסומנת. אין מחסור בחניה לכל דירה יש חניה אחת. 8 החניות לא מוגדרות בטאבו.
לאחרונה הגיעו דיירים חדשים לקומה 1, והם חונים גם בחניה שלהם בטאבו וגם בחניה אחרת(כל פעם של דירה אחרת). הם טוענים שיש להם זכות הרי 8 החניות הם רכוש משותף ויש להם חלק ברכוש המשותף. 
מצד שני - ההסדר הזה מיום הקמת הבניין, יתכן שהיה כתוב גם בתקנון הבית המשותף שאיננו(עם זאת, בתרשים הבית המשותף יש רק ציון מיקום חניות ללא שיוך). מה גם, שהבניין נבנה, התנאי לטופס 4 היה מספר חניות שווה למספר דירות (רואים זאת במסמכים בעירייה) . מזה אפשר אולי להניח שכל דירה צריכה לקבל  חנייה, הלא-כן?  הרי מה ההיגיון שדירה מסוימת תקבל 2 חניות ואחרת 0? אשמח לדעתך בסוגייה.
תודה 
ויקלוס

לצפיה ב-'חניות בבית משותף'
חניות בבית משותף
04/11/2017 | 06:32
5
53
תודה על הפניה
אני אתחיל בכך שיש לי בעיה עם הטיעון העובדתי שאתה מציין. אם הבית המשותף נרשם כבית משותף ונרשמו מספר חניות כחניות הצמודות לדירות מסויימות, אז קיים "תיק בית משותף" בטאבו וקיים גם "תקנון מוסכם", והוא לא הלך לאיבוד.
עליכם להזמין את תיק הבית המשותף מהטאבו ולבדוק קודם כל את המסמכים שבתיק.
ייתכן, ובשנות ה-70 היה מאוד מקובל - לא להצמיד חניות לכל הדירות של הבית וכך נוצר מצב שיש בחצר הבית מקום חניה לכל דירה אבל ללא רישום בטאבו.
יחד עם זאת, אם בעלי הדירות קבעו בינם לבין עצמם הסדר לפיו כל אחד חונה במקום מסויים וקבוע, הסדר זה מחייב אותם עצמם.
מתוקף הקביעה הזו, ובאין יכולת להגיע להבנות עם הרוכשים החדשים, יש לפנות בהליך תביעה למפקח, בכדי שיורה להם להמנע מלהחנות רכבים מעבר לחניה הצמודה להם.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה על תשובתך'
תודה על תשובתך
04/11/2017 | 08:52
4
32
מסמכי טופס 4 נמצאים בעירייה, אך מסמכי הבית המשותף נמצאים בטאבו.
הזמנתי אותם מהטאבו ונאמר לי שאבד תקנון הבית המשותף.

הבעיה היא שיש 2 חניות צמודות בטאבו והשאר לא.
השאלה היא האם בעלי החניות הצמודות יכולים לחנות גם ברכוש המשותף, אם כן המשמעות היא שאין שלא תהיה לכל דירה חנייה (כי כיום לכל דירה חנייה אחת).
תודה
ויקלוס
לצפיה ב-'חניה ברכוש המשותף'
חניה ברכוש המשותף
04/11/2017 | 10:41
3
35
ויקולס שלום
לא ברור לי מה המשמעות של  "התקנון אבד". לא נשמע לי הגיוני. פשוט תזמין את תיק הבית המשותף ותבדוק אותו בעצמך. 
בכל מקרה, כפי שהסברתי בתשובתי הקודמת, אם יש הסדר בין בעלי הדירות שהם חונים את מכוניותיהם במקום קבוע לאורך השנים, יש הצדקה להגיש תביעה בפני המפקח כדי למנוע מבעלים שיש לו חניה, להשתלט על הרכוש המשותף ולפגוע באחרים.

לצפיה ב-'הזמנתי...'
הזמנתי...
04/11/2017 | 11:12
2
29
הודיעו שהם מתנצלים אבל התקנון אבד, יש רק תרשים בית משותף.
בכל מקרה יש בעיה כי החניות המשותפות שייכות גם לבעלי החניות בטאבו, אז איך אפשר למנוע מהם לחנות שם?
לצפיה ב-'המשך'
המשך
04/11/2017 | 12:39
1
33
ויקולס - הסבתרתי בתשובתי הראשונה.
זה לא חקוק בסלע אבל הגיוני להביא את הנושא להכרעת המפקח
לצפיה ב-'תודה רבה! שיהיה שבוע טוב!'
תודה רבה! שיהיה שבוע טוב!
04/11/2017 | 14:21
16
לצפיה ב-'אני שוב חוזרת אליך בשאלה, וועד הבית התפטר, אף אחד לא רוצה'
אני שוב חוזרת אליך בשאלה, וועד הבית התפטר, אף אחד לא רוצה
03/11/2017 | 13:54
2
60
רוצה להיות בוועד הבית וכשמזמנים לישיבה הדיירים לא מגיעי, הקופה נשארה ביבי יושב ראש הוועד, יש תקלות בבניין והיום נכתב בווטצאף שתשלומים ישולמו רק לגנן ולמנקה המדרגות וזאת עד שיבחר וועד חדש ואליו תועבר קופת הוועד כדת וכדין.

כי הרי אי אפשר להעביר קופה של אלפי שקלים סתם לאחד הדיירים שבוחר בעצמו, בחירות צריך לעשות מול דיירי הבניין.

מע עושם על מנת לעשו לעניין הזה סוף? כי מתקלקלים דברים בבנין ואין מי שיזמים תיקון ואין מי שישלם לתיקון, בטח כבר קראו דברים כאלה, איך אמורים להתנהל במצב כזה?

מאוד אודה לתשובתך.
לצפיה ב-'זו תשובה שמצאתי באינטרנט.'
זו תשובה שמצאתי באינטרנט.
03/11/2017 | 16:00
53

התפטרות הוועד
במידה וועד הבית מתפטר מתפקידו ואין אף אחד אחר שמוכן למלא את התפקיד, יש לבחור חברת ניהול או ועד חיצוני בהסכמה של 66% מבעלי הדירות.
במידה ואין הסכמה כזו ולא מצליחים להגיע לבחירת נציגות לבניין- יש לפנות למפקחים על רישום המקרקעין שיפקסו בנושא וימנו נציגות לבניין.
לצפיה ב-'מינוי נציגות'
מינוי נציגות
04/11/2017 | 06:19
51
מצטערת לשמוע על המצב שהבית שלכם ואי שיתוף מצד הבעלים.
סעיף 67 לחוק המקרקעין קובע כי במצב שאין נציגות לבית משותף או במצבים בהם הנציגות איננה מתפקדת, רשאי המפקח למנות נציגות לבית המשותף ולקבוע לה שכר שבעלי הדירות יצטרכו לשלם.
הליך כזה קשה מאוד להפעיל כי למפקחים אין מאגר של מנהלי נציגות או חברות ניהול והם לא רוצים לקחת על עצמם פעילות של מי שאין להם כל יכולת לפקח על פעולותיו. לכן בסופו של דבר בחירת האיש או הגוף המנהל תהיה של הבעלים עצמם.
אתם יכולים לנסות ולהפעיל תהליך כזה על ידי פניה בבקשה אל המפקח, אבל עליכם להציע חברת ניהול או אדם שיסכים לבצע את העבודה עבור הנציגות, ולצרף את הסכמתו עם פירוט "קורות חיים" ונסיון מעשי. אפשר גם שאחד מבעלי הדירות יגיש את הצעתו לבצע את מלאכת ניהול הנציגות (במקרה כזה, המפקח ממנה אותו ולא בעלי הדירות הם שבוחרים בו).
אני מציינת שמדובר בהליך ארוך מאוד ולא תמיד יעיל, אבל זו האפשרות היחידה הקיימת אם בעלי הדירות אינם מקיימים את האחריות המוטלת עליהם לנהל את הבית המשותף שלהם.
מקווה שהדברים יסתדרו בסופו של דבר.
בהצלחה
לצפיה ב-'התקנת מעבה של מזגן מול חדר השינה שלי'
התקנת מעבה של מזגן מול חדר השינה שלי
02/11/2017 | 09:53
1
32
שכן התקין מעבה של 4 מזגנים 2 מטר מול חלון חדר השינה שלי .
אני רוצה להגיש תביעה למפקח על בתים משותפים .
איך ואיזה צעדים אני צריך לעשות .
מה סדר הפעולות .
תודה
לצפיה ב-'התקנת מזגן'
התקנת מזגן
02/11/2017 | 10:08
41
דדי שלום
לפי תיאור הדברים, יש מקום להגיש תביעה ובדחיפות.
צריך להוציא את מסמכי הבית המשותף - תשריט ותקנון - בכדי לוודא הוראות מיוחדות, אם ישנם.
אתה יכול להגיש תביעה בעצמך. יש דוגמא לכתב תביעה באתר משרד המשפטים, לשכות המפקחים.  אבל במקרים שעשויים להיות מסובכים, כדאי להיעזר בעורך דין. אם לא תרגיש בטוח בהגשת התביעה בעצמך, אתה מוזמן לפנות.
בהצלחה

לצפיה ב-'ביטול חתימה (חזרה מחתימה) על בקשת בניית מרפסת בבניין'
ביטול חתימה (חזרה מחתימה) על בקשת בניית מרפסת בבניין
01/11/2017 | 08:48
2
28
שלום, אנחנו בית משותף ברמת גן (21 דיירים). אחד הדיירים רוצה לבנות מרפסת וממד (רק לעצמו) בחזית הבניין. כשלב מקדים הוא עבר בין הדיירים והתחיל להחתים אותם על אישור בניה. אני עקב שעה מאוחרת וילדים באמבטיה חתמתי. עברו יומיים ואחרי ששוב הסתכלתי על התכניות באתר העירייה מתחרטת ורוצה לבטל את החתימה. האם זה אפשרי? תודה
נועה
לצפיה ב-'חזרה מהסכמה'
חזרה מהסכמה
01/11/2017 | 10:43
1
26
נועה שלום
כמובן שאת יכולה לחזור בך מההסכמה. עליך לעשות זאת באופן מיידי.
יש סיכוי שהוא ינסה לטעון כלפייך שהוא "שינה את מצבו לרעה" כתוצאה מן ההסכמה שנתת. 
אם תתקלי בבעיות שכאלו, תוכלי לפנות אלי ליעוץ משפטי. 
אם בעלי דירות נוספים יתנגדו לבנייה ולא יהיה לאותו שכן הרוב הדרוש לקבלת אותה הסכמה, ממילא לא תהיה חשיבות לאותה הסכמה שניתנה על ידי חלק אחר של בעלי הדירות.

לצפיה ב-'תודה!!'
תודה!!
01/11/2017 | 13:00
6
לצפיה ב-'גג של דירת פנטהאוז'
גג של דירת פנטהאוז
31/10/2017 | 18:35
1
37
בביניין 7 קומות דייר הגר בקומה העליונה טוען שהגג שמעליו הוא שלו
העיניין הוא שהדייר מאחסן בעליית הגג גרוטאות למכביר עצים גבוהים הנראים מטים לנפול
הניקוזים גלויים ללא סגירה וכל פעולה שאנחנו מבצעים בביניין שיפוץ הגג צריך לבקש ממנו מפתח ומה שיותר גרוע כל הציוד שנמצא על הגג מונע גישה למשל רשת יונים שהיינו צריכים להתקין בגלל הערמות אשפה שלו היה צריך להתעכב עד שהוא יפנה כמו כם מחזיק מחוץ הגג במדרגות המובילות לגג רהיטים ישנים וציוד שאין בו שימוש מה החוק אומר לגבי בעיה זו?אשמח לעזרה בנושא הנ"ל
לצפיה ב-'גג פנטהאוז'
גג פנטהאוז
31/10/2017 | 22:53
30
לאה שלום
יש לבדוק את תיק הבית המשותף בכדי לדעת אם הגג שייך/צמוד לפנטהאוז. גם שאלת היקף השימוש בגג תתברר עם קריאת הוראות התקנון של הבית המשותף. עליך להזמין את המסמכים מלשכת רישום המקרקעין/טאבו. קל למימוש באמצעות האינטרנט.
לגבי הנחת ציוד ודברים אחרים בחדרי המדרגות. דבר זה אסור וניתן לדרוש את הפינוי.
בהצלחה
לצפיה ב-'איש הועד בגר את החשמל למעלית '
איש הועד בגר את החשמל למעלית
31/10/2017 | 09:26
1
42
ועד הבית שלנו לא מדווח על כלום לוקח 150 שח לחודש ואין כלום מלבד מעלית וחשמל הוא ניתק את החשמל מהמעלית כדי להפעיל לחץ לדירים שישלמו כאשר מבקשים ממנו קבלות חשבוניות הוא מסרב לתת מה אפשר לעשות במיידי
לצפיה ב-'תביעה בפני המפקח/ת'
תביעה בפני המפקח/ת
31/10/2017 | 10:25
26
אור, עליכם להגיש תביעה בפני המפקח ללא שום דיחוי.
לצפיה ב-'עינית דיגטלית מקליטה - האם זה חוקי ?'
עינית דיגטלית מקליטה - האם זה חוקי ?
30/10/2017 | 22:10
1
44
אני גרה בבניין משותף שבו 20 דיירים .
ברצוני לקנות מצלמת עינית דיגטלית לדלת מקליטה ,(דלת הבית הפרטי שלי)
הפרט לך מהי עינית זו - מצלמת עינית דיגטלית לדלת עם מסך של 3.5" , זוית ראיה רחבה של 120 מעלות מאפשר צילום וידאו וצילום תמונה אוטמטית (כאשר לוחצים על פעמון הדלת).
מצלם תמונות או וידאו בלחיצת כפתור או ע"י חיישן התנועה.

שאלתי היא : האם מותר לי להרכיב עינית כזו המצלמת ומתעד כל אדם העומד בפתח הדלת והאם זה חוקי ?
לצפיה ב-'עינית דיגיטלית'
עינית דיגיטלית
31/10/2017 | 08:15
41
בלה שלום,
אין לי תשובה לשאלתך. השאלה עוסקת בתחומים הקשורים לצנעת הפרט, פגיעה בפרטיות וכדומה נושאים שאינם קשורים לניהול הרכוש המשותף.

לצפיה ב-'שלום רב, יש לנו דירה שירשנו מההורים'
שלום רב, יש לנו דירה שירשנו מההורים
24/10/2017 | 15:37
1
51
הדירה היא במבנה של רבעיות משנות ה-50
איך אנחנו יכולים לדעת אם המבנה שייך
לחוק בתים משותפים, כי השכנים שם מסוכסכים
אחד עם השני, כל אחד בנה כרצונו וכראות עיניו
ואין מצב לאסוף את 4 הדיירים לישיבה.

מה עושים במקרה כזה?
לצפיה ב-'בית משותף'
בית משותף
04/11/2017 | 06:40
25
עגור שלום
מתנצלת על התשובה המאוחרת. 
כל בית שיש בו שתי דירות או יותר או "בית משותף" שהחוק חולש עליו. כך שאין כאן בכלל שאלה אם הבית הוא בית משותף. שאלה אחרת היא אם הוא נרשם כבית משותף. אפשר לבדוק את זה בקלות רבה ע"י הוצאת נסח טאבו.
אם הבית נרשם, יש סיכוי טוב שיש בו הוראות לגבי חלוקת השימוש בחצר ובגג. גם אם לא נרשם כבית משותף, בעלי הדירות נהגו לחלק בינם לבין עצמם את השימוש. ואם אתם זקוקים לעצה משפטית יסודית יותר, מבוססת על מה שכבר קורה בשטח ואילו זכויות אתם יכולים לייחס לדירה שבבעלותכם, תוכל לפנות אלי ליעוץ משפטי.
בהצלחה

לצפיה ב-'רעשים מחדר כושר פרטי הפועל בקומת הקרקע'
רעשים מחדר כושר פרטי הפועל בקומת הקרקע
23/10/2017 | 09:16
9
48
שלום רב,
בבניין המגורים שלנו פועל חדר כושר פרטי בקומת הקרקע.
חדר הכושר יוצר מפגע רעש לשכנים הגרים בסמיכות (הן בעוצמת הרעש והן בחריגה משעות הפעילות עליהן התחייב בתקנון הבית המשותף).
נודה לעזרתכם בהכוונה כיצד ואיך נכון לפעול מולו על מנת להגיע לפיתרון (עושה רושם שלבקש לא עוזר מולם).

תודה רבה,
לצפיה ב-'רעשים מחדר כושר'
רעשים מחדר כושר
23/10/2017 | 12:46
8
39
יוסי שלום,
בכדי לתת מענה נכון, עליכם לבדוק את ההוראות המופיעות בתקנון המוסכם שנרשם לבית המשותף. ההוראות המופיעות בו, בכל הנוגע לניהול חדר הכושר, הן ההוראות המחייבות את הצדדים.
אם קיימת הפרה של ההוראות המופיעות בתקנון, אתם רשאים לפעול כנגד המפרים. הליך כזה יתנהל בפני המפקחת.
אם אתם זקוקים ליעוץ משפטי, אתה יכול לפנות למשרדי.
בהצלחה
לצפיה ב-'וועד הבית התפטר '
וועד הבית התפטר
23/10/2017 | 21:48
7
39
אנחנו גרים בבניין בן 40 דיירים, לפני שבועיים ועד הבית הודיע על ישיבת דיירים להחלפת הוועד המכהן 5 שנים.

הערב התקיימה ישיבת וועד עם נוכחות של 13 אנשים כאשר אף אחד לא רצה
לקבל את ראשות וועד הבית ובכלל, הועד המתפטר הודיע שהוא לא יטפל יותר בכלום, נכתב פורטוגל ונשאלת השאלה מה עושים במקרה כזה.

גם על מנת להעסיק  חברת ניהול צריך השתתפות של רוב הדיירים להצבעה לכאן או לשם.

יש פיתרון?
לצפיה ב-'החלפת נציגות במתחזק'
החלפת נציגות במתחזק
24/10/2017 | 09:21
6
48
בוקר טוב,
העלית כמה וכמה נושאים בתכתובת. אשיב בנקודות:
1. הכלל המשפטי הוא שאין ועד בית יכול להפסיק את עבודתו כל עוד לא נתמנה ועד בית חדש כיוון ש"אין מצב" לפיו לא קיימת נציגות לבית המשותף.
2. אני מאוד מסופקת אם על פי מספר המשתתפים באותה ישיבה, קיימו בעלי הדירות אסיפת דיירים על-פי החוק. צריך לבדוק את ההזמנה שפורסמה לכינוס אותה אסיפה, ולבדוק האם היא כללה הודעה כי בהעדר פורום מתאים, תתכנס אסיפה כעבור זמן והחלטות בה יתקבלו בכל פורום שיהיה נוכח. לא פורסם כך - אין תוקף לאסיפה.
3. מינוי מתחזק (ניהול חיצוני באמצעות אדם או חברת ניהול), שינהל את הבית המשותף, יכול להיעשות אם ההחלטה על כך התקבלה על-ידי בעלי דירות שיותר ממחצית הרכוש המשותף צמוד לדירותיהם. בהנחה שהבית המשותף הוא "סטנדרטי", התרגום של ההוראה הזו היא שהחלטה על מנוי מתחזק מצריכה הסכמה פוזיטיבית של למעלה ממחצית בעלי הדירות. 
4. בעידן הנוכחי, הדיגיטלי, יש אפשרות לקבל הסכמות מבעלי הדירות גם באמצעות התכתבות במייל ובלבד שהנושא מוגדר היטב וברור, והתשובה מתוייקת באופן מסודר.
בהצלחה
לצפיה ב-'מה זאת אומרת , עם הודעה מוקדמת של חודש מראש'
מה זאת אומרת , עם הודעה מוקדמת של חודש מראש
24/10/2017 | 11:23
5
21
על אספת דיירים ותזכורת חוזרת  והדיירים מזלזלים ולא מגיעים אין אפשרות להתפטר?

אפילו ראש ממשלה יכול להתפטר, אנחנו הוועד לא עובדים לפי חוזה עבודה ולא מקבלים שכר הכל מרצון טוב ובהתנדבות.

אז אי אפשר לאנוס אף אחד להיות בכח בוועד הבית .
לצפיה ב-'מה צריך להיות רשום כחוק לדברייך'
מה צריך להיות רשום כחוק לדברייך
24/10/2017 | 11:29
4
19
בזימון אספת דיירים?

לידיעת דיירי הבניין !!

בתאריך 8.8 בשעה 18.00 תתקיים אספת דיירים בלובי הבניין.

הנושא החלפת וועד הבית.

מתבקשת נוכחות כל דיירי הבניין.

בברכה
וועד הבית.

זו הודעה ראוייה? אם לא אנא תתקני אותי  מה צריך להיות כתוב על מנת שזה יהיה ראוי.

כמו כן מה עודים אם שוב לא יגיעו דיירים כהתחמקות מלקחת חלק כמברי וועד, מה עלינו לעשות על מנת לקחת נציגות חיצונית.

אנחנו חברים בתרבות הדיוק. (אם זה חשוב)

לצפיה ב-'המשך'
המשך
24/10/2017 | 15:15
3
22
כפי שהסברתי, יש לפרסם הזמנה לקיומה של אסיפת דיירים.
יש לכתוב בסופה של ההזמנה: "במידה ולא יגיעו לפחות מחצית מבעלי הדירות לאסיפה, תידחה האסיפה בחצי שעה, ולאחריה תתקיים האסיפה בכל פורום נוכח. החלטות שיתקבלו באסיפה הנדחית יחייבו את כל בעלי הדירות".
אני מצרפת לך קישור להוראות התקנון המצוי - אלו הוראות החוק הנוגעות להתנהלות הנציגות, כינוס אסיפה, החלטות וכו'.
www.justice.gov.il/Units/LandRegistration/.../Taka...
אם לא תצליחו למנות נציגות אחרת, תקבלו החלטה על מינוי מתחזק. כפי שכתבתי בתשובתי הקודמת. 
צריך להיות ברור לבעלי הדירות שניהול הרכוש המשותף באמצעות גוף חיצוני, עולה כסף. זה מקובל ונהוג היום במרבית הבתים ואני סבורה שגם אתם רשאים לקבל החלטה על התקשרות עם גורם חיצוני שינהל את הרכוש המשותף.
בהצלחה.

לצפיה ב-'המון המון תודה לך'
המון המון תודה לך
24/10/2017 | 15:18
10
להנחיותייך.
לצפיה ב-'האתר שצרפת לא עולה יש סיבה?'
האתר שצרפת לא עולה יש סיבה?
24/10/2017 | 15:23
1
13
אולי תנסי שוב?
לצפיה ב-'ראי בגוף הטקסט'
ראי בגוף הטקסט
24/10/2017 | 15:32
16
להלן הנוסח של התוספת לחוק המקרקעין = תקנון מצוי 
חוק המקרקעין, תשכ"ט-1969
התוספת (סעיף 64)

תקנון מצוי של בעלי הדירות בבית משותף

1. הגדרות

בתקנון זה -

"בעל דירה" - לגבי דירה שהוחכרה לתקופה שלמעלה מעשרים וחמש שנים - החוכר או חוכר המשנה, לפי הענין, זולת אם נקבע בחוזה החכירה שלענין התקנון לא יראו אותם כבעלי דירה;

"רכוש משותף" - כל חלקי הבית המשותף חוץ מן החלקים הרשומים כדירות, ולרבות הקרקע, הגגות, הקירות החיצוניים, המסד, חדרי המדרגות, מעליות, מקלטים, וכן מיתקני הסקה או מים וכיוצא באלה המיועדים לשמש את כל בעלי הדירות או מרביתם אפילו הם בתחומי דירה מסוימת.

2. שינויים ותיקונים בדירה

(א) בעל דירה אינו רשאי לעשות בדירתו שינויים או תיקונים הפוגעים ברכוש המשותף או מסכנים או עשויים לסכן את קיומו או משנים או עשויים לשנות את ערכו, אלא אם קיבל תחילה הסכמת האסיפה הכללית של בעלי הדירות. לענין זה, "פגיעה ברכוש המשותף" - לרבות פגיעה בחזותו החיצונית התקינה והאחידה כפי שהיתה בעת גמר הבניה.

(ב) בעל דירה אינו רשאי לעשות בדירתו שינויים או תיקונים הפוגעים בדירה אחרת או מסכנים או עשויים לסכן את קיומה, או משנים או עשויים לשנות את ערכה, אלא אם קיבל תחילה הסכמת בעל הדירה האחרת.

(ג) כל שינוי או תיקון אחר רשאי בעל דירה לעשות בדירתו על דעת עצמו.

3. הזכות לתבוע תיקונים [תיקון: תשל"ז]

(א) בעל דירה זכאי לדרוש מהנציגות שתבצע כל תיקון בבית או ברכוש המשותף, שאי ביצועו עלול לפגוע בדירתו או בערכה.

(ב) בעל דירה זכאי לדרוש מבעל דירה אחרת שיבצע תיקון בדירה האחרת, שאי ביצועו עלול לפגוע בדירתו של דורש התיקון.

4. עבודות לבדק הרכוש

(א) בעל דירה חייב להרשות שיבוצעו בדירתו העבודות ההכרחיות להחזקתו התקינה של הרכוש המשותף, ולתכלית זו רשאים חברי הנציגות ובני אדם הפועלים בשמה להיכנס לדירתו ולבצע בה עבודות כאמור.

(ב) פגעו העבודות האמורות בדירה, חייבים בעלי כל הדירות להשתתף בהוצאות החזרת המצב לקדמותו בשיעור שבו הם משתתפים בהוצאות החזקת הרכוש המשותף.

5. אסיפה כללית רגילה

(א) בעלי הדירות יקיימו אחת לשנה אסיפה כללית לשם קביעת דרכי ניהולו של הרכוש המשותף והשימוש בו, קביעת ההוצאות הכרוכות בכך, מינוי נציגות, אישור החשבונות והסדר העניינים האחרים הנובעים מהשכנות בבית המשותף.

(ב) הנציגות תקבע את מועד האסיפה הכללית ותועיד אותה; האסיפה הראשונה תתקיים תוך שלושה חדשים מיום רישום הבית בפנקס הבתים המשותפים; לאחר זאת תתקיים האסיפה לא יאוחר מחמישה עשר חודש מיום האסיפה הקודמת.

6. אסיפה כללית שלא מן המנין

(א) נוסף על האסיפות הכלליות לפי סעיף 5 רשאית הנציגות להועיד אסיפה כללית כל אימת שהדבר ייראה לה, והיא חייבת להועידה, אם דרשו זאת בעליהן של שליש מן הדירות לפחות.

(ב) לא הועידה הנציגות אסיפה תוך ארבעה-עשר יום מהיום שהוגשה לה דרישה כאמור בסעיף קטן (א), רשאים בעלי הדירות שדרשו זאת להועיד את האסיפה.

7. כינוס אסיפה

(א) הודעה על מועד קיומה של אסיפה כללית ומקומה תימסר לבעלי כל הדירות ארבעה ימים לפחות לפני המועד.

(ב) הודעה שהוצגה במקום בולט על פני הבית המשותף או בתוכו, רואים אותה כאילו נמסרה לכל בעל דירה יום אחד לאחר שהוצגה.

8. המניין באסיפה

(א) רואים אסיפה כללית כחוקית אם הודעה על קיומה נמסרה כאמור בסעיף 7 והשתתפו בה בעליהן של מחצית הדירות לפחות, בעצמם או על ידי באי-כוח.

(ב) ההודעה על קיום האסיפה הכללית יכול שתקבע שאם לא יהיה נוכח מניין חוקי בשעה שנקבעה לפתיחת האסיפה, תתקיים האסיפה בשעה אחרת באותו יום, ומשנקבע כן, תהיה האסיפה שנתכנסה בשעה האחרת חוקית בכל מספר של משתתפים.

9. סדר היום באסיפה

(א) ההודעה על מועד אסיפה כללית תפרט את סדר יומה.

(ב) בעל דירה רשאי להוסיף נושא לסדר יומה של האסיפה, ובלבד שהודעה על כך תימסר לבעלי כל הדירות האחרות יומיים לפחות לפני מועד האסיפה בדרך שנמסרת הודעה על מועד קיומה של אסיפה כללית.

(ג) לא תדון אסיפה כללית בנושא שלא נכלל בסדר יומה, אלא אם כל בעלי הדירות הסכימו שהענין יעמוד לדיון בה.

10. יו"ר ומזכיר האסיפה

אסיפה כללית תבחר יושב ראש ומזכיר האסיפה.

11. דחיית האסיפה

יושב-ראש האסיפה הכללית רשאי, בהסכמת האסיפה, לדחות את המשכה לתאריך שייראה לו, והוא חייב לדחותה אם דרשו זאת רוב הנוכחים באסיפה.

12. החלטות

(א) החלטות האסיפה הכללית יתקבלו ברוב דעות.

(ב) החלטה המטילה על בעל דירה חובות או תשלומים מסוג או שיעור שלא פורשו בפרק ו' לחוק המקרקעין, תשכ"ט-1969, או בתקנון זה, או המשנה את זכויותיו, לא יהיה לה תוקף לגבי אותו בעל דירה אלא אם הסכים לה.

13. הצבעות

(א) ההצבעה באסיפה הכללית תהיה בהרמת ידיים, אך לפי דרישת רבע לפחות מבעלי הדירות הנוכחים תתקיים הצבעה בקלפי.

(ב) בהצבעה זכאי בעלה של כל דירה לדעה אחת.

(ג) היו הדעות שקולות, יכריע יושב ראש האסיפה.

14. באי כוח

(א) כל בעל דירה רשאי להשתתף באסיפה כללית ולהצביע בה בעצמו או על ידי בא-כוח.

(ב) בא-כוח שנתמנה לייצג בעל דירה באסיפה כללית יביא לפני הנציגות, סמוך לפתיחת האסיפה, כתב מינוי חתום בידי בעל הדירה שמינה אותו.

(ג) בעל דירה שהוא תאגיד ישתתף באסיפה ובהצבעה על ידי בא-כוח שנתמנה בהתאם לתקנותיו; תעודה חתומה בידי המנהל או המזכיר של התאגיד, והמאשרת שבא כוחו נתמנה בהתאם לתקנותיו, תשמש ראיה חותכת לכך.

(ד) היה לדירה יותר מבעל אחד, ימנו הבעלים אחד מהם, או אדם אחר, כבא-כוחם באסיפה הכללית; בא-כוח שנתמנה כאמור יביא לפני הנציגות, סמוך לפתיחת האסיפה, כתב מינוי חתום בידי כל בעלי הדירה.

15. הנציגות

(א) האסיפה הכללית הרגילה תבחר בנציגות בת חבר אחד או יותר, אך לא יותר מחמישה חברים; בנציגות של יותר מאחד ייבחר אחד מחבריה כגזבר.

(ב) אסיפה כללית שלא מן המנין רשאית להחליף את הנציגות, לשנות את הרכבה, או להשלימה, אם ירד מספר חבריה מכל סיבה שהיא; נקבע מספר חברי הנציגות ומספר חבריה ירד מכל סיבה עד למטה ממספר זה, יועידו חברי הנציגות הנשארים, תוך עשרה ימים, אסיפה כללית שלא מן המנין לשם השלמת הרכב הנציגות.

(ג) תקופת כהונתה של הנציגות, כולל חבריה שנבחרו לפי סעיף קטן (ב), היא עד לבחירת הנציגות החדשה באסיפה הכללית הרגילה הבאה.

(ד) החלטות הנציגות יתקבלו ברוב דעות; היו הדעות לגבי הצעה מסוימת שקולות, רואים את ההצעה כנדחית.

16. חשבונות
(א) הגזבר יקבל חשבון לכל הוצאה ימסור קבלה לכל הכנסה וינהל פנקס הכנסות והוצאות; הגזבר יביא לאישור האספה הכללית הרגילה את הפנקס וכן יביא עמו את החשבונות והקבלות שקיבל, העתקי הקבלות שמסר והמסמכים הנוגעים להם.

(ב) הגזבר יערוך דין וחשבון כספי אחת לששה חדשים; הדין וחשבון יכלול גם את פירוט ההשקעות של ההכנסות שהצטברו.

(ג) בעל דירה רשאי בכל עת סבירה לעיין בפנקס ההכנסות וההוצאות, בחשבונות, בקבלות ובמסמכים הנוגעים להם ובדין וחשבון הכספי.

(ד) הגזבר יפקיד את ההכנסות בחשבון בנק על שם הבית המשותף.

(ה) שנת הכספים של הבית המשותף תתחיל ביום 1 בינואר, ותסתיים ביום 31 בדצמבר של אותה שנה; שנת הכספים הראשונה תתחיל ביום רישומו של הבית בפנקס הבתים המשותפים ותסתיים ביום 31 בדצמבר הראשון שלאחר יום הרישום.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו