לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
45194,519 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'פורום תמא 38 והתחדשות עירונית'
פורום תמא 38 והתחדשות עירונית
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 10:54
36
אתם מוזמנים להעלות את כל שאלותיכם בנושא תמא 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית, בפורום השני שלי אשר נקרא - תמא 38 והתחדשות עירונית!
לצפיה ב-'נזילה בגג במגורים משותפים'
נזילה בגג במגורים משותפים
21/01/2019 | 20:34
1
22
שלום,
יש לי נזילה בגג, הודעתי לבעלת הדירה ולועד הבית. עברו 10 ימים ושום דבר לא תוקן, והנזילה רק גדלה. דיברתי היום עם נציגת הועד, והיא טענה שאף דייר לא מוכן לשלם על התיקון ושהיא בעצמה כבר לא בועד.
מה עלי לעשות?
לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:36
12
אפשרות בפניך למשל היא לכתוב הודעה ברורה לכל בעלי הדירות שאם הדבר לא יתוקן נניח תוך יומיים ומאחר והוועד מתנער ויש לך נזק רב, אתה תאלץ לתקן בעצמך ולחייב את כולם בעלות התיקון או לקזז מדמי הועד שלך. 
לצפיה ב-'תשלום וועד לפי החוק היבש'
תשלום וועד לפי החוק היבש
21/01/2019 | 20:04
1
19
שלום רב, באמת שאני מנסה להבין ולא מצליחה את מהות החוק של תשלומי הוועד. מה הרציונל היה לקבוע חוק לפי שטח דירה? דוגמא: דירה בקומה 6 היא 70 מ׳ דירה בקומה קרקע היא 120 מ׳. הדירה בקומה 6 משתמשת במעלית יותר מקומת קרקע. משתמשת במדרגות, יותר מקומת קרקע.  הדירה בקומה 6 משתמשת באותם שירותים כמו יתר הדירות (ניקיון, חשמל, לובי, חניה וכו׳). למה דירה בקומה 6 ראויה לשלם פחות מקרקע?  איפה ההגיון בדבר? 
אודה לתובנות. 
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד לפי שטח דירה'
דמי ועד לפי שטח דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:35
12
כתבתי על כך בהרחבה בספר שלי "המדריך השלם לבית המשותף". כאן בקצרה אציין שהמחוקק בישראל העדיף את התפיסה הקניינית. כלומר מי שיש לו נתח גדול יותר  ברכוש המשותף (כלומר בעל דירה גדולה יותר) משלם יותר עבור תחזוקתו. בישראל אין קשר בין מידת השימוש ברכוש המשותף לבין גובה ההשתתפות בתשלום. דירה גדולה עם אדם בודד אשר רוב זמנו בחו"ל משלמת יותר מדירה קטנה שיש בה משפחה גדולה ואשר עושה שימוש תדיר ויומיומי במתקני הרכוש המשותף. בקיצור בישראל בענין הזה לפחות הגודל כן קובע...יש בעולם שיטות חלוקה אחרות. אין כאן צדק אבסולוטי.
לצפיה ב-'דו"ח השייך לבית משותף'
דו"ח השייך לבית משותף
21/01/2019 | 13:24
2
32
לפני כ-4 שנים אישה מבוגרת התבלבלה בעת נהיגה ונכנסה לגדר הבניין. היה תביעת ביטוח ושולם על תיקון הגדר ושלא יהיו תביעות עתידיות נגדה.

לפני כ-3 חודשים קיבלתי דרישת תשלום אישית בעקבות דו"ח על אבנים במדרכת הבניין בתאריך התאונה. לא ידעתי על הדו"ח לפניכן. פניתי לעירייה שביקשה שאוכיח שאינני ועד בית ושלא הייתי ועד בית. הבאתי רשימת ועד כפי שביקשו על מנת שהקנס יהיה לועד הבית ולא לי אישית. לאחר תקופה של 3 חודשים שוב קיבלתי דרישת תשלום אישית (עם הנחה) והעירייה מתעלמת מהבקשה שלי להעביר את הדו"ח על שם הועד - למרות שאין לי כל קשר אישי למקרה.

1. האם פקח רשאי לרשום דו"ח המיועד לועד הבית לכל דייר בבניין לפי בחירה שלו?
2. איך אני יכולה להעביר את הדו"ח על שם ועד הבית?

תודה

א.ש.
לצפיה ב-'למה אתה לא פונה לועד הבית '
למה אתה לא פונה לועד הבית
21/01/2019 | 13:56
16
של היום שישלמו את הקנס ? אם זה שייך לועד כמו שאתה טוען 
לצפיה ב-'דוח'
דוח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:40
22
אכן מכיר את התופעה המרגיזה ש"מתלבשים" על דייר והופכים אותו לכתובת שרירותית לדוח כזה. הועד צריך לקחת לטיפולו את הענין ואתה בכל מקרה תדרוש ביטול הדוח כלפיך.  
לצפיה ב-'האם מותר להשתמש במרזבים מדירת הגג לשטיפת הגג עם חומרי ניקיון'
האם מותר להשתמש במרזבים מדירת הגג לשטיפת הגג עם חומרי ניקיון
20/01/2019 | 22:25
2
17
עלתה השאלה לאחר שיפוץ הבניין,
האם מותר לבעלי הנכס בדירת הגג לשטוף את הגג עם חומרי ניקוי, ולשפוך את המים למרזבים (שנועדו למי הגשמים) ובכך מאחר והם מכילים חומרים שניתן להחליק עליהם יש סכנה להולכים בשביל הכניסה לבית ואף במדרכה לשם. המים נשפכים מהשביל של כניסת הבית. הקבלן אמר שהמרזב צריך להישאר פתוח ואין לחבר אותו לביוב שנמצא יותר רחוק בשביל הכניסה.
לצפיה ב-'אצלנו כול 5 הקומות '
אצלנו כול 5 הקומות
21/01/2019 | 14:00
13
המירפסות מחוברות למרזב של מי הגשם שיורד מהגג . ונישפך למידרכה 
30 שנה לפחות. שיכון ופיתוח בנה כך את הבניין . נכון שוטפים את המירפסות עם מי סבון . יש בזה משהוא . שמה שאת כותבת 
לצפיה ב-'מרזב'
מרזב
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:37
6
לא סביר לדרוש מדירת הגג להמנע משטיפת המרפסת כולל עם חומרי ניקוי. יש דרכים פשוטות וזולות יחסית לכוון את פתח המרזב לכיוון שאינו גורם החלקה או מפגע. 
לצפיה ב-'מי אמור לשלם?'
מי אמור לשלם?
18/01/2019 | 10:24
7
63
בבעלותי חלק מגג הבנין. אל הגג בבעלותי יוצא צינור שמשמש את דיירי הבניין - זהו צינור לניקוז המים מכל המטבחים שחלקו העליון יוצא לגג בבעלותי. חלק זה של הצינור פתוח ונועד לאיוורור צינור הניקוז. מסביב לצינור נוצרה רטיבות שחודרת לדירתי ולדירת שכן בדירה הצמודה לשלי.
אינסטלטור הסביר שהאיטום מסביב לצינור אינו תקין.
האם העלות של הטיפול באיטום מסביב לצינור שמשמש את כלל דיירי הבניין אך יוצא לגג בבעלותי אמור להיות משולם על ידי, מכיוון שזה הגג שלי? או שמא מכיוון שמדובר בצינור שמשרת את כלל הבניין והרטיבות קשורה בהימצאותו שם - עלות האיטום סביבו היא של דיירי הבניין?
לצפיה ב-'תיקון רכוש משותף'
תיקון רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:31
6
42
לפי התיאור שלך האחריות לתיקון היא על ועד הבית. כל תיקון של רכוש משותף כמו צנרת משותפת חל על ועד הבית ולא משנה אם הצנרת עוברת בשטח פרטי.
לצפיה ב-'הבהרות ומידע נוסף'
הבהרות ומידע נוסף
19/01/2019 | 11:57
5
39
לעו"ד שחל שלום
אני דייר בבניין המדובר ואני שמח על השאלה וכמובן על התשובה המהירה. זה יעזור לצמצם ויכוחים עם הדיירים.
מכיוון שאני צופה מראש את השאלות הבאות (שלי ושל דיירים אחרים) רציתי להוסיף ולהדגיש כמה עובדות כדי לקבל הסבר חד משמעי. אני חושב שזה יעזור גם בהמשך.
1. ההנחה הבסיסית היא שהצינור ששייך לבניין לא פגום.
2. סביר שהנזילה למטבח שבקומה התחתונה מתרחשת עקב חוסר אטימה מושלם בין צינור הפלסטיק לבין החול/בטון שמתחת למרצפות הגג.

כשיש נזילה צריך לאטום את המקור שממנו המים חודרים ולא את המקום שממנו המים יוצאים.
מבחינת הדיירים, איטום הקטע מסביב לצינור זה חלק מאיטום הגג הפרטי. התיקון כנראה יפתור את הבעיה במטבח שמתחת לרצפה בצורה נקודתית, אבל יש חשש שיגרום למים להתנקז ולחלחל בנקודה אחרת.

מכיוון שהתיקון הוא לא של הצנרת עצמה, נשאלת השאלה - האם זה עונה על ההגדרה שיש פה תיקון של הרכוש המשותף?
אני חושב שהשאלה שקשורה יותר לבעיה הנ"ל היא: מי אחראי על תקינות השטחים בין הרכוש הפרטי לבין הרכוש המשותף? בעל הרכוש או הבניין?
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:45
4
20
אני כאן משיב תשובות ברמה העקרונית.
בבית משותף יש רק שני סוגי רכוש: פרטי או משותף. אין "בדרך" בין הפרטי למשותף סוג שלישי. זה או או. לפעמים אגב הבעיה היא גם ברכוש המשותף וגם ברכוש הפרטי. לנזילה למשל יש לעיתים שני מקורות. אבל בכל מקרה אין צורך לסבך. איש טכני בעל מקצוע קובע מה פגום ומה דורש תיקון. איטום הצנור המשותף? אז רכוש משותף. וכו'.
לצפיה ב-'ומה לגבי ההתייחסות למקור הבעיה?'
ומה לגבי ההתייחסות למקור הבעיה?
22/01/2019 | 09:01
3
10
תודה על ההתייחסות.
מצויין שהתשובה היא ברמה העקרונית כי זה משליך על מקרים דומים נוספים. נראה שהתשובה העקרונית לא מתייחסת לעוד נתון. זה נכון שיש שני סוגי רכוש: פרטי או משותף. אבל יש גם שני סוגים של מקור הבעיה: פרטי או לא. לפי ההסבר עד עכשיו, נראה שהחוק לא נותן את הדעת על כך.
אני אתן דוגמה: אם דייר פרטי קדח חור בקיר, עשה חור בצינור משותף וגרם לנזילה. האם המשפט שכתבת "איטום הצנור המשותף? אז רכוש משותף" מחייב אוטומטית את מימון התיקון על הדיירים רק כי הצינור מוגדר שטח משותף?
האם זה מה שהמחוקק התכוון?
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:38
2
16
כמובן שאם בעל דירה או דייר גרם לנזק ישיר ברכוש משותף, באשמתו, ברשלנותו, ואת זה יש להוכיח, עליו יהיה לשאת בעלות התיקון.
לצפיה ב-'האם חובה להכניס בהסבר את המילה "רשלנות"? '
האם חובה להכניס בהסבר את המילה "רשלנות"?
22/01/2019 | 15:33
1
13
אני מתנצל מראש על השאלות הרבות כי אני מנסה להגיע להגדרות כלליות עד כמה שאפשר.
ממה שכתבת אני מבין שאכן יש מצבים שבו הדייר אחראי לבעיה שנגרמה למרות שהפגיעה היא בשטח המשותף.
התהייה שלי, למה צריך להכניס את המילה "אשמה" או "רשלנות" להסבר?
ישנן תקלות נפוצות (צינור פרטי שנפגם, חוטי חשמל שנשרפו וכו') שלא בהכרח מוגדרות כרשלנות. האם כשאין את ההגדרה של "רשלנות", הדייר פתור מאחריות למרות שמקור התקלה זה רכושו הפרטי?
אני מנסה לשנות את מה שכתבת למשפט כללי יותר שאומר: "אם בעל דירה או דייר הוא המקור לנזק שנגרם לרכוש פרטי או לרכוש משותף, ואת זה יש להוכיח, עליו יהיה לשאת בעלות התיקון".
האם זה משפט חוקי?
לצפיה ב-'אחריות לתיקון'
אחריות לתיקון
( לעמוד שלי בתפוז )
23/01/2019 | 12:30
1
זה פחות הגדרה בחוק ויותר שקול דעת. האם בכל מצב כולל מצב בו אין אשמה ואפילו אין רשלנות מצד בעל דירה תוטל עליו אחריות לתיקון רכוש משותף? לא יודע. אחריות מוטלת בשל משהו שהינו יותר מקשר סיבתי גרידא. יש פעולות שימוש טבעיות ורגילות. נניח שפעולה רגילה ושיגרתית גרמה לתקלה ברכוש משותף. אני לא יכול לקבוע שבכל המקרים הללו תיפול האחריות על בעל הדירה או המשתמש. להיפך. ללא רכיב אשמה או רשלנות אני לא בטוח בוודאי לא באופן גורף שהאחריות היא על הגורם לתקלה/נזק.
יש דמיון מסויים לסוגיה של שוכר דירה - בדרך כלל נכתב בהסכמי שכירות שהשוכר אחראי לתקן את הנזקים והתקלות שנגרמו על ידו לא כתוצאה משימוש רגיל וסביר או מבלאי סביר אלא מפעולה של למשל חוסר זהירות.   
לצפיה ב-'זיפות הגג - החברה לא מוכנה לתקן גם תמורת תשלום '
זיפות הגג - החברה לא מוכנה לתקן גם תמורת תשלום
19/01/2019 | 11:37
1
21
בהמשך, למה שכבר נתכב באתר, החברה שזיפתה את הגג והלבינה אותו בסיד ודבק ב- 12.2.18 ונתנה אחריות ל-5 שנים (כך כתוב בכתב האחריות) טוענת שאין לוועד הבית אחריות לזיפות כי לא הוא לא סויד בקיץ 2018 , הם הגיעו אחרי 15 יום ולמרות שהצענו להם לשלם עבור התיקון, כאשר אמרנו שנפנה לבית המשפט לקבל את הכרעתו בדבר האחריות, הם לא הסכימו לתקן את הנזילות. הנזילות הם רק בדירה אחת (144 מ"ר) מכול הגג. (366 מ"ר)
מה עושים? לתבוע על החלק היחסי של הזיפות ולקחת חברה אחרת?
לצפיה ב-'תיקון איטום גג'
תיקון איטום גג
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2019 | 11:39
8
נראה אפשרות סבירה. מבהיר כי הפורום אינו תחליף ליעוץ משפטני פרטני.
לצפיה ב-'תביעה נגד ועד בית'
תביעה נגד ועד בית
16/01/2019 | 19:30
5
45
עו"ד שחל שלום,
מנקה הגישה תביעה בבית הדין לעבודה כנגד ועד הבית בקשר עם סיום העסקתה (אי הסכמה לגבי סך הסכומים המגיעים לה).
יועץ אליו פנה הועד טוען כי "ועד הבית הוא לא גוף יציג ועל התובעת לתבוע כל בעל דירה בנפרד" ולפיכך יש לבקש מבית המשפט, בכתב ההגנה, לדחות את התביעה על הסף.
האמנם כך הדבר?
בתודה מראש
לצפיה ב-'אני תבעתי '
אני תבעתי
16/01/2019 | 20:04
45
ועד בית . על אי תשלום תיקון אינטרקום .
בעצם הכנסתי את החשבונית להוצאה לפועל 
הועד הגיש היתנגדות . הייה דיון אצל הרשם. בסוף הם שילמו
הרשם לא טען שלא תובעים את הועד . אלה את הדיירים 
הנהל בטח ירחיב את ההסבר 
לצפיה ב-'תביעת עובד'
תביעת עובד
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:49
3
25
זה לא מדויק. ועד בית הוא אישיות משפטית אשר יכולה להיתבע (וגם לתבוע). לטעמי טענת הגנה של דחיית התביעה על הסף בשל העובדה שלא נתבעו גם כל בעלי הדירות אינה טענה שתחזיק. לכל היותר תבקש השופטת מהתובעת לצרף את כל יתר בעלי הדירות. 
אני מציע שתעדכנו את כל בעלי הדירות בדבר קיום התביעה. ותקבלו החלטה: אם המנקה אכן פוטרה ולא משנה למה, היא לכאורה זכאית לכל הזכויות הסוציאליות המגיעות לה עפ"י דין ויש לשלם ולכבד זאת. אם לעומת זאת נניח שהיא התפטרה מיוזמתה, אז יתכן שניתן לטעון שלא מגיעים לה פיצויי פיטורין. עלי להזכיר כי בית הדין לעבודה תומך לרוב בעובד/ת שתובעת.    
לצפיה ב-'שאלת המשך'
שאלת המשך
19/01/2019 | 23:48
2
15
תודה על התשובה, ובאותו עניין,
אנחנו לא מתכחשים לזכויות העובדת. היא התפטרה בנסיבות המזכות אותה בפיצויים אבל הסכומים שנויים במחלוקת.
העובדת פנתה להסתדרות לסיוע ולאחר מו"מ הועד חתם עם ההסתדרות על הסכם פשרה, אולם העובדת מתכחשת להסכם ולכן פנתה לבית הדין.
האם ניתן במסגרת המשפט או הפישור לחייב אותה לקבל את ההסכם, או איזה עצה טובה אחרת נוכל לק בל.
שוב, תודה מראש
לצפיה ב-'עובד שפוטר'
עובד שפוטר
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:50
1
7
אתם במצב יחסית טוב כי תוכלו להציג בביה"ד את המסמך של ההסתדרות ולשכנע לקבלו. והעצה הטובה ביותר היא לעתיד. או להתקשר עם חברה לא על בסיס יחסי עובד ומעביד אלא בסיס של קבלן ומזמין עם חוזה מסודר, או מראש להפריש את כל הזכויות הסוציאליות עבור עובד הנקיון. 
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
22/01/2019 | 11:47
2
לצפיה ב-'אני רוצה להעדכן בנוגע לתביע שהגשתי נגד ועד הבית'
אני רוצה להעדכן בנוגע לתביע שהגשתי נגד ועד הבית
17/01/2019 | 14:04
5
42
השבוע היה דיון
ככתב הגנה הועד החליט להתפטר, כמו כן גם לא הגיע לדיון.
השופטת רצתה לפסוק שאנחנו נתקן על חשבוננו ונתבע אותם כספית אחד אחד.

בקשתי מהשופטת עוד אפשרויות והיא נתנה לי אפשרות לשנות את כתב התביע ולתבוע את כל הדיירים לאור זה שהוועד התפטר.
קבע עוד דיון לעוד חודש וחצי.

לא קל בכלל
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2560/%D7%9...

לצפיה ב-'תביעה'
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:36
4
39
זו החלטה טובה ונכונה. כשאין ועד התביעה היא נגד כל בעלי הדירות.
לצפיה ב-'ותוספת'
ותוספת
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:45
3
15
זה לא נכון לכל מקרה וצריך לבחון כל מקרה לפי נסיבותיו אבל בכל זאת יש תופעה אחת די נפוצה ומאוד מכוערת בעיני:
ועד שלא לוקח אחריות ומתפטר ברגע שיש נגדו תביעה. אם אכן התביעה מוצדקת ולא היתה ברירה אלא לתבוע, אז התפטרות ועד היא צעד מכוער ופחדני של אי לקיחת אחריות.
כמובן שיש מקרים הפוכים בהם בעל דירה או בעלי דירה רודפים שלא בצדק אחרי ועד הבית ולמעשה גורמים לו להתפטר, זו סיטואציה אחרת. אבל כאמור לגבי הסיטואציה הראשונה - אמרתי את דעתי וזה צריך לקבל ביטוי גם בהליך המשפטי. 
לצפיה ב-'תוכל בבקשה להגיד לי מה קורה אם'
תוכל בבקשה להגיד לי מה קורה אם
21/01/2019 | 19:47
2
7
תוכל בבקשה להגיד לי מה קורה אם יש בעלי נכס שלא יגיעו לדיון?

לצפיה ב-'העדר התייצבות'
העדר התייצבות
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:51
1
8
אם בעל דין שזומן כדין לא מגיע לדיון הוא מסתכן שינתן פסק דין נגדו.
לצפיה ב-'הבנתי'
הבנתי
21/01/2019 | 19:52
2
לצפיה ב-'שינוי חלוקת התשלום לועד הבית המשותף'
שינוי חלוקת התשלום לועד הבית המשותף
17/01/2019 | 12:30
3
37
שלום,
מדובר בבניין משותף שנבנה לפני כ 13 שנה. פרוטוקול אסיפת הדיירים הראשונה מסכם את דרכי התנהלות הבניין כולל תשלום שווה לכל דירה. הבניין עדיין לא היה רשום בטאבו, לכן לא עודכן תקנון הבית המשותף באופן רישמי. לפני כשנה, נרשם הבניין בטאבו. עו"ד שטיפל ברישום לא עדכן את התקנון. כיום, לאחר 13 שנה ללא שינוי, מבקש אחד הדיירים לשנות את חלוקת התשלום שתהיה לפי שטח הדירה.
האם ניתן לעדכן רישמית את התקנון על סמך פרוטוקול האסיפה הראשונה?
האם צריך לבצע הצבעה כדי לשנות את התקנון הבית המשותף באופן רישמי?
מהו הרוב הדרוש? שני שליש או הסכמה מלאה? השכן טוען שצריך הסכמה מלאה כדי לשנות את חלוקת התשלום בתקנון הבניין. הטיעון שלו: כתוב "בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחוייבים על פי דין או המקובלים על פי הנוהג, לפי יחס שטח רצפת דירתו אל שטח הרצפה של כל הדירות שבבית המשותף, זולת אם נקבע בתקנון שיעור השתתפות אחר". שיעור שווה לא מפורש בחוק, השיעור היחיד המפורש בחוק הוא שיעור יחסי, לפי שטח הרצפה ולכן צריך הסכמה מלאה. האם זה נכון?
האם קיימות החלטות של בית המשפט בעניינים דומים?

תודה רבה
לצפיה ב-'תשלום אחיד'
תשלום אחיד
( לעמוד שלי בתפוז )
17/01/2019 | 18:57
2
28
אם רוב בעלי הדירות ירצו להמשיך בנוהג הקיים של תשלום אחיד זה ניתן באמצעות רישום ההחלטה כתקנון ברוב של שני שליש. ככל שהרוב גדול יותר מה טוב. אם עדיין יהיה אחד או שניים שיתעקשו, ניתן לאפשר להם לשלם לפי שטח דירתם כאשר כל היתר ישלמו אחיד. 
לצפיה ב-'הסתמכות על הפרוטוקול?'
הסתמכות על הפרוטוקול?
17/01/2019 | 19:41
1
26
תודה
כרגע יש בלגן בבנין. יש 2 דיירים שמתעקשים, אבל גם מי שמסכים לחלוקה שווה, לא יסכים לפטור 2 דיירים בשטח דירה זהה לשלו.
האם ניתן לעדכן רישמית את התקנון על סמך ההסכמה בפרוטוקול האסיפה הראשונה?

לצפיה ב-'תקנון'
תקנון
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:28
19
בעקרון כן. תקנון הוא למעשה בסך הכל הליך של רישום בטאבו של החלטות מהותיות שהתקבלו ברוב מיוחד. הרישום אינו חובה אבל הוא הופך את ההחלטה למחייבת גם כלפי בעלי דירות בעתיד, וכן מקשה (טכנית) על שינוי ההחלטה בעתיד.  גם החלטות אסיפה כללית הן מחייבות לעתיד כל עוד לא שונו. אבל הרישום מקנה להחלטה פומביות. אני בעד הליך של רישום להחלטות מהותיות כאלה.
לצפיה ב-'עץ נפל ופגע'
עץ נפל ופגע
16/01/2019 | 20:55
1
34
ערב טוב עו"ד שחל
עץ גבוה שהיה קיים בחצר של הבניין, נפל מהסופה לעבר מגרש החניה של הבניין הצמוד אלינו, ופגע ברכב, (מראת הצד של הנהג נעקרה ממקומה). האם על וועד לדאוג לתיקונו של הרכב.
תודה, משה
לצפיה ב-'אחריות נזיקית'
אחריות נזיקית
( לעמוד שלי בתפוז )
17/01/2019 | 18:53
25
לדעתי לא. אם יש ביטוח כדאי לברר מולו.
לצפיה ב-'של מי האחריות? '
של מי האחריות?
17/01/2019 | 16:00
1
33
בדירה בקומה 6 בבניין בן 45 שנה היתה הצפה של האסלה.
אינסטלטור שהוזמן עי הדייר תיקן הסתימה (הוציא לכלוך שהצטבר באמצעות מכשיר)
לאחר מכן התלוננה דיירת מקומה 2 שאצחה ישנה הצפה גם כן ומצפה שהאינטלטור שפתח הסתימה בקומה 6 יפתור הבעיה. במימון הדייר מקומה 6.
ואולי הדבר קשור בבעיית ביוב בתחתית הבניין שלא מאפשרת למים לזרום.
האם האחריות היא של ועד הבניין/ של כל דירה בנפרד או שבעח הדירה בקומה 6 אמור לשאת בהוצאות התיקון גם של הדירה בקומה 2?
תודה

לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
17/01/2019 | 18:51
18
הוועד צריך להזמין אינסטלטור כדי שיבדוק זאת
לצפיה ב-'השותף בוועד לא משתף פעולה'
השותף בוועד לא משתף פעולה
16/01/2019 | 22:12
1
32
שלום עו"ד שחל,

אנחנו שניים בוועד ויכולים למשוך כסף בצ'ק רק בחתימת שנינו.
החבר השני בוועד החליט לא לחתום על הצ'קים, בגלל שהחוב שלו נראה לו מנופח מדי. (חוב על גביה מיוחדת שהרוב שלמו).
בינתיים תשלום למעלית נדחה וגם התשלום למנקה. יש התראה מחברת חשמל.
הייתה היום אסיפה של שליש מהדיירים, כנראה בגלל הקור, והוא הודיע שהוא לא חותם על ההתראה לחשמל. מה לעשות?

לצפיה ב-'זכות חתימה'
זכות חתימה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/01/2019 | 18:47
17
להחליף אותו בדייר אחר
לצפיה ב-'קבלת החלטות בבית משותף'
קבלת החלטות בבית משותף
14/01/2019 | 19:41
3
52
נשאלתי ע"י בת משפחה לגבי התקנת מחסום בכניסה לחצר בית משותף.
מדובר בבניין משותף של 15 דירות, שאין בו חניות פרטיות לאף דייר. בכניסה לחצר הבניין, בשטח הרכוש המשותף, יש מקום חנייה ל-7 מכוניות, כאשר לכל הדיירים יש זכות לחנות בהן, בשיטת "כל הקודם זוכה". לחלק מהדיירים אין רכבים...!
לאחרונה הביעו כמה דיירים את רצונם להתקין מחסום בכניסה לחצר הבניין, כי קיימת בעיה של רכבים זרים שנכנסים וחונים שם, וגם קורה שבעל דירה שכורה בבניין חונה שם כאשר חונה שם גם הדייר השוכר שלו.  
שאלתה היא: האם יכולים לחייב בעל דירה להשתתף בעלות של הקמת מחסום, במידה ורוב הדיירים מסכימים לזה? ולחילופין, האם רשאים חלק מהדיירים להקים מחסום  ולחנות ברכוש המשותף, ולא לאפשר לבעל דירה בבניין שלא השתתף בעלותו, להיכנס ולחנות ברכוש המשותף שבעצם שייך גם לו והם משתמשים בו...?
האם בכלל יש הצדקה להקמת מחסום שעלותו גבוהה מאד, כאשר יש 15 דיירים בבניין ורק 7 חניות, כך שממילא לא לכולם יש אפשרות לחנות בו באותו זמן...?
אשמח על תשובה מוסמכת של מי שיודע את החוק.
תודה, ננה
לצפיה ב-'התקנת מחסום'
התקנת מחסום
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 15:49
2
33
אם הנושא יעלה באסיפת דיירים ויהיה על סדר היום, ניתן ברוב רגיל באסיפה לאשר אותו.
לצפיה ב-'החלטה באסיפת דיירים'
החלטה באסיפת דיירים
15/01/2019 | 19:54
1
34
קודם כל תודה על ההתיחסות.
ראשית, הבנתי שחייבים לזמן אסיפת דיירים לצורך החלטה כזאת, נכון? ז"א שזה לא מספיק שהועד מודיע ודיירים מביעים את דעתם בווטסאפ של הבניין...? 
שנית, הייתי רוצה תשובה לגבי זה, שאם רק חלק מהדיירים יחליטו לעשות מחסום וישתתפו בעלותו, ולאו דווקא הרוב, ובלי קיום אסיפה כללית, האם זה מחייב את מי שלא השתתף בעלות? ומה בקשר לשימוש ברכוש המשותף? האם יוכלו אחרי הקמת המחסום למנוע ממי שלא השתתף בעלותו מלהיכנס לחנות בחצר הרכוש המשותף??? 
ובמידה ויוחלט באסיפה הכללית ברוב רגיל להקים מחסום שבעצם ישרת רק את בעלי הרכבים שבבניין, האם יכולים לחייב דיירים שאין להם בכלל מכונית להשתף בעלותו...? 

לצפיה ב-'אסיפה'
אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
16/01/2019 | 08:28
23
כפי שאמרתי החלטה באסיפה חוקית יכולה לחייב את כולם בענין זה 
לצפיה ב-'מצלמות בבנין משותף'
מצלמות בבנין משותף
13/01/2019 | 20:07
8
398
עו"ד שחל שלום,
עיינתי מעט בהודעות קודמות בנושא וכעת הנני מפנה את השאלה מהיבטם של דיירי הבנין המשותף ולא מצד נציג/ראש הועד.
עד לפני תקופה לא ארוכה , מתוקף היותנו מתנדבים וחברים בועד הבית, היתה ברשונו כתובת הIP למצלמות האבטחה בבנין. 
לפני כחודשיים, פרשנו מחברותנו בועד הבנין עקב מחסור בזמן בעיקר.
באותה תקופה, גילינו לפתע כי אין לנו גישה כפי שהיתה קודם למצלמות האבטחה.
פנינו בצורה מכבדת וביקשנו מראש ועד הבית את הכתובת, והוא מצדו שלל אותנו בטענה הוא לא נותן את הכתובת ושרק לו ולדייר נוסף (שאינו בועד) יש, מכיוון שהוא מסייע לו בחיבור לכתובת הIP ושאנו מוזמנים במידה ויש בעיה כלשהי, לגשת לDVR או לפנות אליו והוא יבדוק עבורנו את הדברים ובנוסף, הסביר שעקב כך שהתאפשרה אפשרות למס' דיירים, היו בעיות בקליטה במצלמות כיוון שאנשים גלשו בזמנם הפנוי וגרמו לנזק במהירות הגלישה.
הסברנו בצורה יפה שאנו מבקשים את החיבור מההיבט הבטיחותי, אנו מתגוררים בקומה ראשונה, ורוב היום נמצאים בעבודה, וכיוון שהסביבה היא לא הכי הכי בלשון המעטה, מבחינתנו נהיה שקטים אם יהיה לנו שוב החיבור, חלילה למקרי קיצון וכי אין לנו זמן או רצון להיכנס ולתפוס מהירות גלישה של המצלמות, אנו נמצאים רוב היום בעבודה, אלא רק לצורך הרגשת הביטחון שלנו כדיירים וכי אנו משלמים בצורה מסודרת את חובנו לועד הבית ומוכנים לתרום מזמננו, וכי אנו רואים את סירובו כלא מוצדק.
הוא בתגובה המשיך להתעקש ומסר לפתע כי אך ורק לו , (שלא כתשובתו הראשונית) יש קוד למצלמות.
לצערנו מרגיש כאילו הוא לוקח את ה"החוק" לידיים. שכן, אנו ביקשנו בצורה יפה ובאמת שאין בכוונתו לבדוק אף אחד בציציות, אלא לשם הרגשת בטחוננו האישי.
בעוד ראש הוועד מתעקש באופן לא מובן ולא סביר, על כך שהוא מחליט והוא לא ייתן. (שוב מציינת שעד לפני תק' קצרה, שיתפנו פעולה באופן מלא בסיוע לתהליכים שונים בבניין)
תשובתו תמוהה בעיננו.

אנו בטוחים שכדיירים מן המניין שמשלמים מסי ועד באופן סדיר, בעלי דירה בבנין, ובייחוד כדיירים שאינם ידועים כדיירים "קשים" חלילה או מזיקים, או דיירים בשכירות, זכותנו לבקש , כפי שחובתנו לתת.

הוא מאיים בפנייה לראשות הדיור במידה ונחליט לא לשלם מדי חודש לוועד, בשל התעקשותנו , שלצערנו זו הדרך להגיב על התעקשותו הבלתי מובנת.
מרגיש שהוא לוקח את החוק לידיים וזה מעציב מאד.

שאלותיי:
1. מהי זכותנו כדיירים המשלמים מסי ועד מדי חודש בנוגע לחיבור למצלמות לצורך הרגשת בטחוננו האישי- בטחונם של ילדנו.
2. האם אגודת תרבות הדיור (בה חבר הועד בבניין) יכול לתת ידו בהחלטות מסוג זה ולסייע לנו, הדיירים ? או שהוא גוף שיעשה הכל בכדי "להגן" על הוועד, על אף שהוועד מתנהג בסוג של בריונות לא מובנת.

אודה מאד לתשובתך !

לצפיה ב-'אין דבר כזה "ראשות הדיור"'
אין דבר כזה "ראשות הדיור"
14/01/2019 | 11:23
26
לצפיה ב-'זכותך המלאה לקבל גישה למצלמות. הועד הוא לא בעל הבניין'
זכותך המלאה לקבל גישה למצלמות. הועד הוא לא בעל הבניין
14/01/2019 | 12:58
6
55
חוץ מזה שאתה משלם על זה בדמי הועד. האגודה לתרבות הדיור תגבה אותך לדעתי. אני לא עורכת דין אבל לעניות דעתי הצנועה זו זכות בסיסית שלך. אצלנו נתנו את הססמה ושם המשתמש בווטסאפ של הבניין
לצפיה ב-'מסכים עם התשובה!'
מסכים עם התשובה!
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 11:17
5
30
לצפיה ב-'ואכן הגיע איום בדמות מכתב מתרבות. הדיור '
ואכן הגיע איום בדמות מכתב מתרבות. הדיור
15/01/2019 | 21:24
4
39
ולפיו אנו מאוימים בפני הליך משפטי במידה ולא נשלם כביכול חובנו שזה תשלום 1/2019 ועוד סכום שמעוניינים לתשלום שיפוץ מעלית
בעוד הסברנו לועד שבשמחה נשלם  רק מבקשים את הקוד למצלמות.
האם כדאי להשיב במכתב מ עו"ד? ביקשו תגובה תוך 7 ימים. תודה רבה על תשובתך
לצפיה ב-'מכתב עו"ד'
מכתב עו"ד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:14
1
41
ממליץ מכתב של עו"ד
לצפיה ב-'תודה רבה על התשובה '
תודה רבה על התשובה
15/01/2019 | 23:18
9
לצפיה ב-'תרבות דיור '
תרבות דיור
15/01/2019 | 23:15
1
39
תרבות דיור . זה גוף בלי שניים 
הועד שילם לעורך דין 350 ש"ח עבור המיכתב זה הכול 
על מנת שיתבע אותך. הועד צריך לשלם לעורך דין 7 אלף ש"ח . עבור תביע. 
לא פשוט ליתבוע אצל המפקח .
תעמוד על שלך . שאתה רוצה את הקוד . אחרת אין כסף .
העורך דין של תרבות . רוצה להיתפרנס . אז הוא מאים בתביע 
בהצלחה 
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
15/01/2019 | 23:19
6
לצפיה ב-'האיום הגיע... '
האיום הגיע...
15/01/2019 | 21:18
23
ערב טוב ותודה על התשובה. 
אז אכן מובנת מאד התשובה והנה, קמנו לפני יומיים עם "איומים" מתרבות הדיור קיבלנו איום בדואר על אי תשלום ועד חודש 1/2019 ועל שיפוץ מעלית, כאשר הבהרנו שאנחנו נשמח לשלם, רק מבקשים לקבל את הקוד לחיבור למצלמות, הוזהרנו הפנייה לטיפול משפטי. 
האם יש המלצה כיצד לפנות לתרבות הדיור? האם הם "בוררים" מצב פאתטי באמת
... 
תודה על התשובה 
לצפיה ב-'חוב לוועד הבית'
חוב לוועד הבית
14/01/2019 | 17:56
1
49
ערב טוב
נקבע סכום לגביה מיוחדת מהדיירים וקיים גם פיגור בתשלום וועד הבית בשוטף, סכום הגביה הוא מספטמבר 2018 והחוב לוועד הבית גם מספטמבר 2018, אחרי מכתב אל הדייר החייב בדבר תביעה, הדייר החייב נתן 2 צ'קים, אחד למרץ ואחד לאפריל 2019, מחולק לשני סכומים. כשיגיע התאריך לגביה של הצקים האלה הוא יהיה חייב עוד כסף, האם לדעת העו"ד להגיש בכל זאת נגדו תביעה.
תודה, משה
לצפיה ב-'גבייה'
גבייה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 15:53
27
אפשרי אבל כנראה לא מומלץ. הוא משלם אבל בצורה לא מסודרת. המכתב עזר במידה מסויימת. הייתי פורע את ההמחאות במועדן ובמקביל דורש במכתב את יתרת החוב.  
לצפיה ב-'קבלת החלטות בבית משותף'
קבלת החלטות בבית משותף
14/01/2019 | 19:37
30
נשאלתי ע"י בת משפחה לגבי התקנת מחסום בכניסה לחצר בית משותף.
מדובר בבניין משותף של 15 דירות, שאין בו חניות פרטיות לאף דייר. בכניסה לחצר הבניין, בשטח הרכוש המשותף, יש מקום חנייה ל-7 מכוניות, כאשר לכל הדיירים יש זכות לחנות בהן, בשיטת "כל הקודם זוכה". לחלק מהדיירים אין רכבים...!
לאחרונה הביעו כמה דיירים את רצונם להתקין מחסום בכניסה לחצר הבניין, כי קיימת בעיה של רכבים זרים שנכנסים וחונים שם, וגם קורה שבעל דירה שכורה בבניין חונה שם כאשר חונה שם גם הדייר השוכר שלו.  
שאלתה היא: האם יכולים לחייב בעל דירה להשתתף בעלות של הקמת מחסום, במידה ורוב הדיירים מסכימים לזה? ולחילופין, האם רשאים חלק מהדיירים להקים מחסום  ולחנות ברכוש המשותף, ולא לאפשר לבעל דירה בבניין שלא השתתף בעלותו, להיכנס ולחנות ברכוש המשותף שבעצם שייך גם לו והם משתמשים בו...?
האם בכלל יש הצדקה להקמת מחסום שעלותו גבוהה מאד, כאשר יש 15 דיירים בבניין ורק 7 חניות, כך שממילא לא לכולם יש אפשרות לחנות בו באותו זמן...?
אשמח על תשובה מוסמכת של מי שיודע את החוק.
תודה, ננה
לצפיה ב-'תשלום ועד בית'
תשלום ועד בית
13/01/2019 | 18:32
1
47
ערב טוב
אני בועד של הבניין. ואחד הדיירים משלם במזומן ולא מוכן לשלם בזמן אלא רק מתי שלו נוח. נכון לעכשיו יש לו חוב של יותר מאלף ₪.
רציתי לדעת האם מותר לו.
תודה
לצפיה ב-'תשלום דמי ועד'
תשלום דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2019 | 09:48
35
להיות בחוב אסור וזאת ללא קשר לצורת התשלום. לכן עליו לקבל מכתב לפני תביעה שאם הוא לא מכסה את חובו תוך נניח 48 שעות תוגש נגדו תביעה וכל ההוצאות עליו.
לגבי צורת התשלום - אני ממליץ על גמישות יחיסת בענין. יש אנשים שלא משלמים בשיקים או בהעברה בנקאית. מכל מקום ניתן לקבוע כללים מחייבים באסיפת דיירים.
לצפיה ב-'מימון עו"ד'
מימון עו"ד
12/01/2019 | 06:44
7
38
שלום עו"ד שחל
מה לעשות במקרה שבלשכת המפקחת לא רוצים לקבל תביעת בזיון והגשה לבית המשפט צריכה להיות דרך עו"ד ולנציגות ולדיירים אין אפשרות למימון אלפי שקלים לעו"ד.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'הליך ללא יצוג'
הליך ללא יצוג
( לעמוד שלי בתפוז )
12/01/2019 | 10:36
6
34
אפשר לקחת סיכון ולהגיש את אותה תביעת בזיון לבימ"ש בלי יצוג עו"ד. יצוג עו"ד אינו חובה ולפעמים אין בו גם תועלת (אני כבר לא מדבר שיש עו"ד שמביאים רק נזק). יש שופטים שדווקא עוזרים לצד שאינו מיוצג. בוודאי ועד בית שרוצה לחסוך. 
לצפיה ב-'הליך ללא יצוג'
הליך ללא יצוג
12/01/2019 | 16:41
5
25
שוב שלום לעו"ד שחל,
האם אפשר לדעת מהעו"ד הנכבד, איזה סיכון יש לנו בתביעת הבזיון והיה אם הנציגות תחליט להגיש את התביעה לייצג את עצמה בבית המשפט.
שוב תודה, על כל ההתייחסות והתשובות.
בכבוד רב, משה
לצפיה ב-'תראי'
תראי
12/01/2019 | 16:52
21
המנהל כתב את כול האפשריות שיוכולות להיות . כך שהבחירה בידך מה לעשות
מובן שעורך דין יכול להציג את הבעייה בצורה יותר רצינית . עם ציטוטים מפסקי דין דומים
אבל תחלס . אחרי פסק דין צריך לגשת להוצאה לפועל. שגם זה הליך יקר . וצריך עורך דין . לא כתבת מה הביזיון . אולי יעזרו לך כאן ללא בית מישפט 

לצפיה ב-'תביעה '
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2019 | 09:55
3
16
כמו בכל הליך משפטי יש סיכון וחוסר וודאות, כולל כאשר אתה מיוצג על ידי עורך דין.
הסיכון הוא למשל לחטוף הוצאות, אם התביעה נדחית.

לצפיה ב-'זו תביעה בטוחה'
זו תביעה בטוחה
13/01/2019 | 21:54
2
22
מדובר על גברת בבניין, אשר המפקחת (גב' אסתי שחל, אולי יש לכם קשר) פסקה בהחלטתה שאסור לה לבצע דברים מסויימים ברכוש המשותף, הגברת ממשיכה לבצעם והכל מתועד במצלמות האבטחה.
כך שאנו בטוחים ב-100% בתביעת הבזיון, פשוט איננו יודעים כיצד לנהל את הדיון המשפטי.
תודה לך עו"ד שחל, על כל מה שאתה מקדיש לכל פונה בפורום.
לצפיה ב-'אם זה תביע בטוח '
אם זה תביע בטוח
13/01/2019 | 22:20
24
לפי דעתך.. פונים לעורך דין שמכיר את המלכה . המפקחת . תיפסוק הוצאות מישפט . לעורך דין . וגם קנס אולי . לא מכיר בידיוק מה זה ביזיון בית מישפט 
בטוח המנהל ירחיב את הסוגיה הזו 
בהצלחה 
אגב מה היא עושה ? מאכילה חתולים? כי לא ציינת את זה 
ומה בידיוק . כתבה המפקחת . אולי ניתן לפרש את זה אחרת 
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2019 | 09:46
18
הבהרה: אין לי קשר משפחתי או אחר למפקחת בנתניה למרות ששם המשפחה הוא זהה!

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו