לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
48444,844 עוקבים אודות עסקים

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'עישון'
עישון
18/09/2019 | 11:37
1
7
שלום אנחנו גרים בבנין עם 35דיירים מול הדלת שלנו השכן מעשן הרבה כל המיסדרון מסריח מסגריות וכמובן בתוך הבית שלנו הערנו לו מספר פעמיים ושום דבר לא עוזר זה שנים כבר ככה מה ניתן לעשות
לצפיה ב-'תלוי'
תלוי
18/09/2019 | 22:07
2
בשטח משותף אסור לעשן. ניתן להתחיל בהידברות ולבסוף ניתן גם לנקוט בהליכים משפטיים, אך המחיר של סכסוך שכנים לא מצדיק זאת.

בבית שלו מותר לו לעשן. לא טוב לך? בעיה שלך! חוצפנית!  יש גבול כמה אפשר להגביל שכן לנוחיותך. יש שכן מעשן, יש שכן עם כלב, יש שכן שסובל מהפרעה נפשית, יש ילד בוכה באמצע הלילה ויש עוד הרבה דברים, ככה זה שגרים ביחד עם אנשים אחרים, הם לא פלסטלינה שתעצבי לפי מה שנוח לך.

נ"ב
אני לא מעשן ונכנסתי למלחמה בגלל הנושא במקום עבודתי הקודם. בגלל זה אני אומר שלא תמיד זה שווה את המלחמה. החוק היה לצידי ונלחמתי גם כאשר עישנו במקומות שיכולתי לוותר. בחשבון נפש, הגזמתי ופגעתי באנשים שהייתי לעבוד איתם אחר כך.

לצפיה ב-'הפרדת צנרת בבניין משותף '
הפרדת צנרת בבניין משותף
12/09/2019 | 08:05
2
30
שלום אני גרה בבניין ישן שיש בעיה בביוב .או בצינור הראשי. חלק מהביוב חוזר אליי לדירה בקומה ראשונה . זאמ שאם יש סתימה אצל השכנים הכל צף אצלי. הוצאתי סכום של 3000 על תיקון והבעייה חזרה שוב. ייתכן והבעיה בצינור הראשי. ההשכנים לא משתפים פעולה. מה עליי לעשות. האם הפרדת של הצנרת שלי מהצנרת הראשית יכולה לעזור ?
לצפיה ב-'מציע....'
מציע....
12/09/2019 | 09:35
23
מציעלך שתיעזרי בפורום נוסף כמו פורום "עשו זאת במו ידיכם" של תפוז כדי לקבל תשובה על שאלתך. הם די מבינים באינסטלציה.
זאת שאלה שהיא בעיקרה טכנית, ולא משפטית.
לצפיה ב-'על מה הוצרת 3000 ש"ח ? '
על מה הוצרת 3000 ש"ח ?
12/09/2019 | 16:14
18
מה עשית שזה חזר ?
לצפיה ב-'הפרדת צנרת בבניין משותף '
הפרדת צנרת בבניין משותף
12/09/2019 | 08:04
11
שלום אני גרה בבניין ישן שיש בעיה בביוב .או בצינור הראשי. חלק מהביוב חוזר אליי לדירה בקומה ראשונה . זאמ שאם יש סתימה אצל השכנים הכל צף אצלי. הוצאתי סכום של 3000 על תיקון והבעייה חזרה שוב. ייתכן והבעיה בצינור הראשי. ההשכנים לא משתפים פעולה. מה עליי לעשות. האם הפרדת של הצנרת שלי מהצנרת הראשית יכולה לעזור ?
לצפיה ב-'מצלמות'
מצלמות
11/09/2019 | 15:29
31
שלום שוב, 
לאחר שפנינו והתעקשנו על אף כל הדחיות שקיבלנו שלא בצדק, הצלחנו לקבל כתובת IP וסיסמא למצלמות למכשיר הנייד של בעלי. 
כעת, באופן תמוהה, לאחר כשבועיים, אנו מוצאים בלובי הבניין שלט המופנה כביכול לכל הדיירים לפיו בימים הקרובים ינותק האינטרנט ולאף אחד לא תהיה גישה למצלמות.
אנו לא מבינים את המהלך (כמו בכלל את אופן ניהול העניינים בוועד) וכבר מתעייפים מכל העליהום הלא מובן הזה שנוצר מהרגע שפנינו לבקש את הקוד למצלמות בצורה מכובדת ולאחר שהסברנו את הסיבות בצורה ישרה ופתוחה.
גם בתרבות הדיור בשיחה משותפת שנערכה, הסביר עורך הדין מטעמם ליו"ר הועד כי אין מניע לתת לנו את הקוד.
אז אחרי "מלחמה" של שנה סה"כ לעניין מוצדק, אנו פתאום רואים את ההודעה על ביטול האינטרנט, מה שתמוה, כי ניתוק האינטרנט יביא לביטול אפשרות פעולת המצלמות שהושקע בהן כסף לא מועט על רכישתן והתקנתן.
נראה שמישהו שמכוון את ראש הוועד  - יש לו אינטרס שלא להיראות...ממש עולם תחתון.
ביקשנו מראש הוועד לכנס ישיבת דיירים ולבדוק בהצבעה האם מקובל על הרוב מהלך ניתוק המצלמות, אך לצערי המצב כיום הוא שיש בבניינים הרבה דירות שכורות ואנשים לא מעניין אותם יותר מדי מה נעשה ואיך ולמה, כל עוד זה לא נוגע להם.

השאלות שלנו הן:
1. למי נוכל לפנות בכדי לנסות ליישב את העניין, שהרי גם מכתב מעו"ד לא הרתיע את האנשים המוזרים אצלנו בבניין כיוון שידוע כי הכל פרוץ ואין מחוייבות לאף אחד ככל הנראה לצערנו.
2. אם רוצים להעלות עניין כזה לתקשורת - האם יש גוף תקשורתי שמתעסק בעיניינים מסוג זה בוועדי בית וכד' ? האם ידוע לכם ?

תודה מראש

לצפיה ב-'החלפת דלת ראשית בבניין לדלת הזזה'
החלפת דלת ראשית בבניין לדלת הזזה
09/09/2019 | 11:42
4
22
שלום רב,
ועד הבניין החליף דלת ראשית בבניין לדלת הזזה.
במקור הייתי דלת עם ידית בהלה.
בבניין 60 דירות.
אני יודעה שלפי החוק חייבית להיות דלת מילוט עם ידית בהלה.
האם אני יכול לתבוע את ועד הבית שיחזיר את המצב לקדמותו?
לצפיה ב-'הזזה חשמלית ? או ידנית?'
הזזה חשמלית ? או ידנית?
09/09/2019 | 22:44
2
15
מאוד חשוב 
לצפיה ב-'הזזה חשמלית'
הזזה חשמלית
10/09/2019 | 05:33
1
11
הזזה חשמלית
לצפיה ב-'הזזה חשמלית זה בעייה '
הזזה חשמלית זה בעייה
10/09/2019 | 08:46
14
כאשר אין חשמל . תחתים דיירים . ופנה למפקחת על הבניין בבית מישפט .
לא מצאתי היתיחסות בחוק על מיקרה כזה . בהרבה ביניינים יש דלת הזזה 
לצפיה ב-'אין דלת חירום נוספת?'
אין דלת חירום נוספת?
10/09/2019 | 20:54
8
לצפיה ב-'ציוד לכיבוי אש '
ציוד לכיבוי אש
09/09/2019 | 10:56
21
אהלן לכולם, אשמח לשתף אותכם בחברה מסוימת עם מחירים מעולים להתקנה ואספקת ציוד כיבוי אש.
היו אצלינו בבניין ועשו עבודה נהדרת .
מי שמעוניין בפרטי 0549427997 
לצפיה ב-'שאלת תם-חייב להיות ראש וועד שמורכב מ-4 חברים בבניין דירות?'
שאלת תם-חייב להיות ראש וועד שמורכב מ-4 חברים בבניין דירות?
06/09/2019 | 18:22
2
23
נמאס לו לאף אחד לא רוצה בתפקיד.
חייב להיות? יש איזה חוק?
רוב הדיירים מקטינים ראש ולא נראה לי שמעניין אותם חוץ מלבוא אלינו בקיטורים.
והאם חברי וועד רשאים לא לשלם וועד ואם כן באיזה תנאים?

לצפיה ב-'ראש ועד משלם כמו כולם'
ראש ועד משלם כמו כולם
07/09/2019 | 20:11
1
25
 ראש ועד משלם כמו כולם, ניתן להחליט שמשלמים לו על כך (והוא צריך לתת קבלה), לא חושב שניתן לפתור אותו מתשלום.אבל הוא לא חייב להיות ראש ועד ויכול להתפטר.
מה שקורה במקרה כזה, זה שאין ועד, ומתחילה אנדרלמוסיה והזנחה. בסוף זה יגיע לסכסוך שכנים ופניה למפקח.
במצב כזה כדאי שכל השכנים יחליטו מה לעשות: או למנות ועד, או לעשות תורנויות בועד (בביניין שלי כל שנה הועד מוחלף לפי סדר הדירות) או למנות חברה חיצונית (יקר).
לא כדאי להמתין לקטסטרופות ולסכסוכי שכנים.

לצפיה ב-'בלי נגיעה לתשלום-אם יש וועד מתפקד שמחליט בתוכו שאין ראש וועד'
בלי נגיעה לתשלום-אם יש וועד מתפקד שמחליט בתוכו שאין ראש וועד
08/09/2019 | 12:51
20
זה לגיטימי?
מהכרותי עם השכנים ספק אם יעניין אותם, הם לא יהיו בוועד ואלה שכן זה מסיבות אינטרסנטיות שלהם ועדיף שלא יהיו.

לצפיה ב-'דייר מסרב לשלם'
דייר מסרב לשלם
01/09/2019 | 14:38
1
47
האבן הירושלמית המצפה קיר בבנין בחלה להיפרד מהקיר. זהו קיר בגובה של 8 מטר. אנחנו חוששים מאד שאבן עלולה ליפול על אנשים ולא רוצה לחשוב מה יכול להיות. עלות הפירוק כ 40000 שח. אנחנו 4 דיירים ודייר אחד לא רוצה לשלם וטוען שאם לא נפלו 20 שנה לא יפלו גם עכשיו....מה עושים? אנחנו לא יכולים לשלם עבורו ולתבוע אותו כי תחנות הצדק טוחנות לאט והוא יכול למשוך את העניין שנים. יש טעם להוציא לו מכתב מעורך דין? תודה על תשובה מהירה
לצפיה ב-'בעיקרון הוא חייב לשלם אם זו החלטה'
בעיקרון הוא חייב לשלם אם זו החלטה
02/09/2019 | 09:25
43
בעיקרון, כל הדיירים חייבים בתחזוקת הרכוש המשותף אך כאן השאלה האם באמת חייבים כזה שיפוץ, מי היה בעל המקצוע שהכריז שכזה שיפוץ נחוץ? סתם קבלן? אולי השכן צודק? כמו שאת מתארת את המצב, המצב קריטי והצדק עמכם, אך אתם צריכים תיעוד רישמי שאכן כזה שיפוץ, למשל חוו"ד מהנדס או שמאי. במקרה שכזה ניתן לחייב את כלל הדיירים לשלם ללא קשר להחלטת אסיפה או החלטת הרוב.

בלי קשר לאמור למעלה, המקרה שלך הוא יותר פשוט משום שאסיפת דיירים יכולה להחליט לשפץ את הקיר גם ללא צורך קריטי, אפילו מסיבות אסתתיות. החלטת אסיפת דיירים מחייבת את כולם.

לכן, לא הייתי מציג את המהלך כתחזוקה שיגרתית של רכוש משותף אלא כהחלטת אסיפה. לצורך כך, כנסו אסיפה, תודיעו על האסיפה שבוע מראש, שכל אחד יגיד את מה שהוא רוצה, תנו גם לסרבן להגיד את שלו, תצביעו בצורה דמוקרטית, עירכו פרוטוקול לאסיפה ולהחלטה, ותחתמו. 

עם מסמך שכזה ניתן לפנות למפקח על בתים משותפים. לא חייבים עו"ד, לוקח כמה חודשים לרוב.

החלטה בעל פה שאינה אסיפה ואינה חתומה ואינה נתמכת ע"י מומחה לא שווה הרבה.

בהצלחה!
לצפיה ב-'החלפת בעלי זכות חתימה בחשבון וועד הבית'
החלפת בעלי זכות חתימה בחשבון וועד הבית
31/08/2019 | 16:43
2
39
לאחר שנים של הזנחה בבניין הוקם וועד בית, נבחרו 3 נציגים.
יש חשבון רדום משנת 2004 שבו בעלות זכות החימה שתי גברות מבוגרות מאוד, אחת אינה בארץ והשנייה בת 86.הוועד החדש קיבל את מספר החשבון והבנק.
האם אפשר להגיע לסניף הבנק עם פרוטוקול הישבה ולשנות את בעלי זכות החתימה.? יש בחשבון כ- 5500 שקל והוחלט לגבות מסי וועד בהעברה לחשבון הבנק שיהיה לוועד החדש.
לצפיה ב-'כן זו הדרך '
כן זו הדרך
01/09/2019 | 11:03
1
23
להביא חתימות של כ10 דיירים . והפרוטוכול
לצפיה ב-'למה דווקא 10 דיירים? תלוי בגודל הבניין'
למה דווקא 10 דיירים? תלוי בגודל הבניין
02/09/2019 | 07:51
14
לצפיה ב-'הוצאות התקנה ואחזקת מעלית'
הוצאות התקנה ואחזקת מעלית
30/08/2019 | 14:56
7
34
שלום,

מס' שאלות:

1. מה אחוז ההשתתפות המקובל לקומה להתקנה של מעלית בבנין 3 קומות ללא קומת קרקע?
2.אם יש 2 דירות מושכרות שבעליהן לא מוכנים לשלם על ההתקנה. האם הוצאות האחזקה החודשיות (שיתווספו למיסי ועד הבית) ייפלו על השוכרים או המשכירים?
3. במידה ועל השוכרים, האם זה יקנה להם זכות שימוש במעלית עקב מעמדם או שמא עדיין ניתן למנוע מהם שימוש?
4. אם דייר אחד מתוך 9 מבקש מעלית שבת. האם ניתן לחייבו לשאת בתוספת העלויות לכך (התקנה, תוספת לאחזקה,לחשמל לבלאי וכד'). האם זה משהן שניתן למדוד?
לצפיה ב-'1. מה הכוונה אחוז ההשתתפות המקובל? כמה אחוזים מההתקנה'
1. מה הכוונה אחוז ההשתתפות המקובל? כמה אחוזים מההתקנה
31/08/2019 | 08:40
6
16
משלם כל בעל דירה?
אם לזה הכוונה, אז זה צריך להיות לפי התקנון. ייתכן שאתם לא משלמים מס ועד לפי התקנון.
ישנן שלוש אפשרויות שאני מכיר:
  א. התקנון ברירת המחדל הוא לפי שטחי הדירות באופן יחסי.
  ב. אפשרות שניה - לפי מספר החדרים
  ג. אפשרות שלישית - שווה בשווה בין כל הדיירים
2. אם יש החלטה של הבניין והיא מחייבת, אז כל בעלי הדירות מחויבים לשלם.
3. אין אפשרות (רשמית) להגדיר שמעלית היא לא לשימוש של מי שלא שילם. מדובר על בניית המעלית בשטח משותף. אתה רוצה שאותם דיירים שלא משלמים על ההתקנה גם יוותרו על זכותם בשטח המשותף. האם תשימו מפתח על המעלית? מה עם האורחים?
4. כדאי קודם לבחון על כמה כסף מדובר ואז לבחון אם משפטית בכלל שווה להתקשקש על הנושא של מעלית שבת. אל תשכח שמדובר בסוף על יחסי שכנות.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
31/08/2019 | 12:39
5
25
1. יש איזשהם אחוזים מקובלים לפי קומות.כל הדירות שוות בגודלן ובמס' החדרים. 
קומה 3 שהכי צריכה את המעלית וגם נהנית מההשבחה הגבוהה ביותר משלמת את האחוז הגבוה ביותר, קומה 2 פחות וקומה ראשונה הכי מעט. חלק מהדיירים אומרים 45/35/20, חלק 50/33/17 - ברור שכל אחד מביא את האינטרס שלו.אני שואל שם יש פה מישהו שנתקל באחוזים האלה. 
2. לא נכון, רק מי שמסכים למעלית משלם על ההתקנה, הוצ' האחזקה וההפעלה מושתתים על כל הדירות. 
3. יש אפשרויות לקוד/מפתח. זה מקובל. השאלה היא מה מעמד השוכרים/בעל הדירה בנושא התוספת למיסי הועד?
4. מעלית שבת עולה ויורדת 24 שעות ביממה ועוצרת בכל קומה כל שבת וחג. זה ממש לא עניין של מה בכך - יש הוצאות חשמל ובלאי של המעלית. מה גם ששזה דייר אחד מתןך 9 .. 
לצפיה ב-'הלינק בכל זכות הוא לא מספק?'
הלינק בכל זכות הוא לא מספק?
31/08/2019 | 16:23
1
16

לא הגיוני שהאחזקה על כל הדירות אבל אלו שלא שילמו על ההתקנה לא יכולים להשתמש (הם בדיוק משלמים דמי שימוש). כמובן שייתכן שזה נכון.

מתברר שקומת קרקע לא משלמים על התקנת המעלית.

לגבי מעלית שבת, גם על זה יש הסבר בכלזכות
לצפיה ב-'לינק לא מספק כי הוא לא עונה על השאלות שלי'
לינק לא מספק כי הוא לא עונה על השאלות שלי
31/08/2019 | 19:03
10
לפי הלינק, התשלום מתבצע באופן שוויוני מה שרחוק מהמציאות. קומה 3 אמורה לשלם הרבה יותר מקומה ראשונה. אם היינו חיים באוטופיה אולי זה היה נכון. לא המצאתי את שיטת האחוזים לקומה, אך בגלל זה נוהג ולא חוק, קשה למצוא אינפורמציה בנושא.

לגבי קומת קרקע זה ידוע, לנו אין קומת קרקע. 

לגבי מעלית שבת, שוב, זה מובן שמי שמבקש מעלית שבת ישלם עליה, אני שאלתי איך מודדים את התשלום הנוסף.

לסיכום, אם הגעתי לפה כנראה שעברתי על כמה עשרות אתרים בנושא, אבל לשאלות שלי לא מצאתי תשובה. לכן פניתי לחוכמת ההמונים. 
לצפיה ב-'דבר מעניין בנוגע לאחזקת מעלית'
דבר מעניין בנוגע לאחזקת מעלית
31/08/2019 | 16:31
2
20
אם משלמים אחזקה בסיסית של מעלית ויש תקלת שבר. האם משלמים אותה מדמי הועד או כספים שבאים על חשבון בעלי הדירות?

למה אני שואל?
כי במקרה שזה אמור להיות על חשבון בעלי הדירות ולא השוכרים.
אם לעומת זאת עושים אחזקה שכוללת גם חלקים. אז השוכרים משלמים את כל האחזקה (גם את החלקים)
לצפיה ב-'תשלום הועד כולל '
תשלום הועד כולל
31/08/2019 | 18:52
1
19
שירות טכנאי (150-200 ש"ח לקומה) חודשי+הוצ' חשמל.
תשלומים מעבר, על חלקים לדוגמא, על משלמי ההתקנה בלבד.
לצפיה ב-'200 לקומה זה נשמע הרבה. מחיר כזה זה כולל חלקים'
200 לקומה זה נשמע הרבה. מחיר כזה זה כולל חלקים
31/08/2019 | 18:56
9
לצפיה ב-'בניין משותף -64 תי חלקות 1 חלקה 612 תת קרקעית- ביטוח לבניין'
בניין משותף -64 תי חלקות 1 חלקה 612 תת קרקעית- ביטוח לבניין
31/08/2019 | 16:37
12
לאחר שנים רבות שהבניין הוזנח ואפילו חברת החשמל ניתקה את זרם החשמל לבניין הוקם וועד בית. בבניין 64 תתי חלקות כ- 1480 ה"ר מ- 11-130 מ"ר., וחלקה אחת תת קרקעית של 612 "מר שנמצאת מחוץ לחדר המדרגות הכניסה אליה מרחבה פנימית שבה יש לבניין כניסה. אנחנו רוצים לעשות ביטוח לבניין צד ג' האם עלינו גם לבטח נכס זה? האם לקחת מהם מסי וועד הבית ? 
לצפיה ב-'ביצוע החלטות אסיפת דיירים'
ביצוע החלטות אסיפת דיירים
25/08/2019 | 07:52
4
41
האם וועד בית נבחר מחויב לבצע החלטות אסיפות דיירים שהיו בעת כהונת וועד בית קודם.
לצפיה ב-'זה נשמע כללי מדי. תן דוגמא מעשית'
זה נשמע כללי מדי. תן דוגמא מעשית
25/08/2019 | 09:42
12
לצפיה ב-'ביצוע החלטות אסיפה הבהרה'
ביצוע החלטות אסיפה הבהרה
25/08/2019 | 13:47
2
27
היו אסיפות דיירים והיו החלטות. ההחלטןת לא בוצעו. לאחמ"כ נבחר וועד בית חדש. האם וועד הבית החדש יכול לקיים אסיפת דיירים מיוחדת או שלא מיוחדת ולשנות או לבטל החלטות קודמות שהיו בזמן הוועד הקודם לו?
לצפיה ב-'אתם שכנים '
אתם שכנים
27/08/2019 | 00:06
21
לא בית מישפט . תיסדרו בינכם 
לצפיה ב-'ברור שאפשר לשנות החלטות, לא? בשביל זה קיימת אסיפת דיירים'
ברור שאפשר לשנות החלטות, לא? בשביל זה קיימת אסיפת דיירים
31/08/2019 | 08:44
6
לצפיה ב-'להגיש תלונה על שכן?'
להגיש תלונה על שכן?
25/08/2019 | 05:39
7
53

שלום,
הנה רקע על הביניין: ביניין רכבת. עם 24 דירות. רובם שוכרים. 4 כניסות. 3 קומות . 2 דירות בקומה.

בכניסה שלי בקומה הראשונה. בדירה 1 שוכר א'. בדירה 2 שוכר ב'. הם חברים. מתנהגים בצורה עבריינית.  ושניהם ביחד השתלטו על הביניין. כל שאר הדיירים/בעלי דירות פסיביים ושותקים. ואין ועד בית.

א' השתלט על המקלט (שאמור לשמש 12 דירות) והפך אותו למחסן פרטי אישי.

ב' מתנהל בצורה אדונית, משאיר זבל בחדר מדרגות, זורק זבל בגינה ומגבה את החבר שלו שהשתלט על המקלט.  אני בעל דירה ומתגורר בקומה ה 3.

הערתי (בשיא העדינות ובצורה מכובדת ויפה) ל-ב' על הזבל- הוא קילל אותי קללות עסיסיות. במקביל ניסיתי לארגן ועד בית מסודר. כשהוא שמע על כך הוא התרגז כ"כ, ולכן ניקב לי את הצמיג של האופניים. (עשה לי פנצ'ר)

לאורך כל השנתיים שהוא שוכר, ההתנהגות שלו היא בריונית ועבריינית. ואני ממש חושש לצאת מהבית, כי א' ובעיקר ב' יושבים כל הזמן בספסל בגינה. אני מפחד שהוא עלול גם לדקור אותי.

מה גם שאני צריך לנעול את האופניים רחוק מהביניין. וזו פגיעה באיכות החיים שלי.

האם כדאי להגיש תלונה במשטרה על הפנצ'ר?  מעולם לא הגשתי תלונה, איך המשטרה תדע את מס' ת.ז. שלו?

אני בחרדות ממנו. כל פעם שאני עובר לידו אני בהיכון שמא הוא יתקוף אותי

תודה רבה

לצפיה ב-'עונה לפי דעתי'
עונה לפי דעתי
25/08/2019 | 09:52
5
36
בעיקרון, אסור לאף דייר להטריד כל שכן אחר.
מותר רק לברך לשלום.
כל דיבור אחר, עלול להיחשב כהטרדה אם זה יגיע למשטרה. אז אני רק אומר לך את זה ותחליט לבד מה עושים עם זה. לא אומר לך מה לעשות.

אם יש לך הוכחות לחבלה ברכוש, אתה מוזמן להתלונן על זה בפני המשטרה.
אם שמו של השכן המפנצ'ר ידוע לך, זה מספיק כדי להתלונן עליו.

יתר העניינים שתיארת בפוסט שלך, אינם עברייניים, אלא התנהגות בלתי נאותה של שכן, ולא ברור בכלל אם הוא מפר תקנון מצוי או תקנון מוסכם או מפר כלל מכל סוג.
זה בדיוק ההבדל בין שכנים מליגה א' לבין שכנים מליגה נחותה. יחי ההבדל...
אבל לגופו של עניין, זה לא נשמע לי כמו עבירה פלילית.

אפשר לכנס אסיפה כללית של דיירים בנושא ולקבוע תקנון מוסכם בעניין המחסן ובעניין זבל בחדר המדרגות.
בשלב מאוחר יותר, ניתן לאכוף את התקנון אצל המפקח על בניינים משותפים.

בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/08/2019 | 11:20
4
25

1. ניסיתי כמה פעמים לעשות אסיפה אך אין היענות מצד בעלי הדירות
2. אם אין לי הוכחה חד משמעית, האם יש טעם להגיש תלונה? (יש מפתח לדלת הכניסה לביניין. והאופניים היו בגרם המדרגות, ורק הוא היה בביניין ועוד שכן זקן מאוד, שאין מצב שהוא עשה את זה) . חשבתי להגיש תלונה, בשביל שאם פעם הוא יאיים עלי, יהיה רקורד של היחסים בנינו.
3. השוכר ב', מביא מידי פעם גנן חבר שלו, ושולח לי וואצאפ שעלי לשלם לו 200 ש"ח (המחיר סביר, אבל הוא עושה את זה על דעת עצמו, ומבקש את הכסף לאחר מעשה). נמאס לי לקבל ממנו פקודות. להערכתי הרוב משלמים לו כי מפחדים ממנו. הוא לא ועד הבית והוא מסרב לתת קבלה (ציטוט: "אף אחד לא מבקש ממני קבלה, רק אתה חייב תמיד לעשות בעיות") . וזו עוד דרך שלו להמליך את עצמו כמלך הביניין..  האם "אפשר" לסרב לשלם לו?

תודה
לצפיה ב-'לפי החוק, אפשר לסרב לשלם'
לפי החוק, אפשר לסרב לשלם
25/08/2019 | 12:26
3
34
אבל זה יכול לגרור יחס עוין מצד השכן.
חוץ מזה, גם אצלנו בדרום ת"א יש מצב כזה שיש שכנה אחת שדואגת לגינון, ושכנה אחרת שדואגת לאיטום וסיוד הגג. אין לנו וועד מסודר. זה לא עקבי עם החוק, אבל זה מה יש וזה עדיף על פני חב' ניהול חיצונית.

מניסיוני האישי, תלונות משטרה על חבלה ברכוש ללא הוכחות, זה בזבוז זמן וטרחת שווא.
אם אתה מרגיש שאתה מוטרד בידי השכן ומעוניין למנוע ממנו הטרדות נגדך, זה כבר עניין אחר. השוטר הקהילתי יכול לעזור לך בעניין הזה, גם ללא הוכחות ממשיות.
למעשה, כבר עכשיו אתה רשאי להתלונן אצל השוטר הקהילתי, אבל אל תהיה מופתע אם השוטר יזהיר גם אותך שלא תדבר עם השכן המפנצ'ר.
לצפיה ב-'תודה. איך פונים לשוטר קהילתי?'
תודה. איך פונים לשוטר קהילתי?
25/08/2019 | 20:50
2
20
מה זה בכלל שוטר קהלתי?  תודה על התשובות
לצפיה ב-'לא יודע היכן אתה גר'
לא יודע היכן אתה גר
25/08/2019 | 21:28
23
אם אתה מרגיש בסכנה, או מוטרד מפני אותו שכן, אתה רשאי להתלונן על הטרדה בתחנת המשטרה. אלו האחרונים ( כנראה ) יעבירו את הטיפול לטיפולו של שוטר קהילתי במידה וקיים שוטר קהילתי ביישוב שלך.

יש לך אפשרות לפנות ישירות אל השוטר הקהילתי ולבקש את עזרתו, זאת במקום פנייה לתחנת משטרה ובמקום הגשת תלונה בכתב.

בעיקרון, מדובר בשוטר שמטפל בשכנים טורדניים ומזהיר אותם לבל יטרידו את הצד המוטרד.
כמו שאמרתי, גם אתה עלול למצוא את עצמך מוזהר לבל תטריד את השכן שלך. אז רק שלא תהיה מופתע מזה.

עיין בקישור הבא-

שיהיה בהצלחה
לצפיה ב-'תיתלונן על פנצ'ר '
תיתלונן על פנצ'ר
27/08/2019 | 00:05
21
אז... מה אתה רוצה . שישלם לך 10 ש"ח תיקון הפנצ'ר. או שילך לכלא .
מניסיון . הזמן הוא הרופא הטוב ביותר . הוא יעזוב את הדירה יבוא יום 
כך הייה עם שכנים מרעשים אצלנו . עם הזמן נעלמו .
מעבר לזה תעבור דירה . עניין לא פשוט . או שיש לך דוד בריון גם 
עזר אצל גיסטי . מיקרה כזה 
בהצלחה 
לצפיה ב-'איפה בעל הבית?'
איפה בעל הבית?
28/08/2019 | 09:35
14
ניתן להתלונן אליו ולהציק לו
בתקווה שיפסיק להשכיר לחבר'ה
לצפיה ב-'שאלה עקרונית בנוגע להסכמת הדיירים לבנייה.'
שאלה עקרונית בנוגע להסכמת הדיירים לבנייה.
20/08/2019 | 23:10
7
52
רציתי להבין משהו ברמה העקרונית.

1) האם כל שכן שרוצה לבנות משהו, ויודע שהוא צריך לכך גם את הסכמת הדיירים אבל גם יודע שהוא לא חייב במקרה שלו הסכמה של כולם, יכול בפועל לדלג על דיירים מסויימים מבלי ליידע אותם, ובכך למעשה להפיל עליהם את העניין בהפתעה גמורה, כשיוצא להם לראות את הבנייה מול עיניהם מבלי שהיה להם אפילו מושג כלשהו? האם זה אפשרי וגם חוקי?

2) האם הוא יכול להחתים את השכנים מדלת לדלת גם בלי לכנס אסיפת דיירים מסודרת בעניין? אגב, לועד הבית אין כאן שום צד בעניין, מהבחינה הזאת של לדאוג שאותו דייר יחתים כהלכה? אני רק רוצה לוודא את הנקודה הזאת. כמובן שגם ידוע וברור לי שצריך להחתים רק על תוכנית של מהנדס ולא סתם על דף ריק.

כמה קל, ככה נוח, אך האם גם חוקי? האם זה בבחינת "כשר אבל מסריח"?

האם אין לי מה לעשות עם זה ואין לי שום זכות או יכולת לקבול על העניין, גם אם בדיעבד, לצערי, ורק אחרי שאותה בנייה כבר מוקמת לי מול העיניים?

תודה מראש לעונים. 
לצפיה ב-'כן, הבנת נכון'
כן, הבנת נכון
21/08/2019 | 09:43
2
38
מי שאמור ליידע את השכנים חסרי המודעות ליוזמת תוספת הבנייה, זו הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
זו האחרונה דואגת ליידע את השכנים, כך שכל השכנים יידעו על הנושא מבעוד מועד, ויוכלו להתנגד בעל פה בפני הוועדה עצמה ולפני מתן ההיתר בנייה.
כך שדבריך לגבי זה שאתה קם בבוקר ולפתע נתקל בצוות בנייה ללא שום ידע מוקדם, אינם נכונים.
ההתנהלות של השכנים המתנגדים, איננה מול השכן היוזם, אלא מול הוועדה לתכנון ובנייה.
הדייר שיוזם את הבנייה איננו חייב לבקש את הסכמת כל השכנים, אלא רק את חלקם ( או רובם, לפי ההקשר ).

שיהיה בהצלחה
לצפיה ב-'ובכן, יותר משהשכנים שלי חסרי מודעות'
ובכן, יותר משהשכנים שלי חסרי מודעות
25/08/2019 | 05:52
1
20
הם פשוט לא טיפוסים שמעניין אותם יותר מדי משהו שקורה בבניין הזה, מכל בחינה שהיא. זה המצב. אבל אותי ועוד איך מעניינים דברים כאלה.

הבעיה היא שהם לא הוציאו כל היתר בנייה. הצלחתי לברר זאת מול גורם מסויים בעירייה ואף ראיתי שלא הוצאו כל היתרים דרך מנוע החיפוש שנמצא באתר של העירייה, שם ניתן לצפות בכל ההיתרים שהוצאו במהלך השנים לפי שם הרחוב.

כך שאני רוצה להאמין שבגלל זה לא היה כאן אצלנו שום דבר ממה שתיארת - לא פנייה מטעם הוועדה המקומית, ובוודאי שלא החתמת דיירים.
אגב, בכל מקרה של בנייה, מכל סוג שהוא, שמצריכה הוצאת היתר, פונה הוועדה לדיירים?
אז במקרה שלי, אכן נתקלתי בשיפוצניק שמתקתק שם עבודה על הגג חבל"ז, ללא שום ידיעה מוקדמת מצד מישהו שזו הבנייה שהם מתכננים שם.

בכל אופן, רק כדי להבין את הנקודה הזאת - זה לא הדיירים הבונים שאמורים להחתים את השכנים ולא הוועדה? הם מחתימים דיירים שמסכימים לאחר שכבר הוציאו היתר, או שמחתימים על התוכנית של המהנדס שהם הביאו מטעמם, ורק השלב הבא זו הגשת הבקשה לעירייה למתן היתר בנייה?
האם החתמת הדיירים אמורה להיות השלב הראשון בכל מקרה?

על התייחסותך.
לצפיה ב-'עונה - '
עונה -
25/08/2019 | 09:39
29
שלב ראשון, זה טופס החתמת דיירים שהדייר היוזם מחתים מדלת לדלת.
שלב ההחתמות חד פעמי.

שלב שני, אם הושגו חתימות כנדרש לפי החוק, הוועדה מפרסמת מודעות בחדר המדרגות וברחוב שלכם לגבי יוזמת בנייה או "הקלות בנייה" כמו שהם קוראים לזה.
במודעה, הוועדה קוראת למתנגדים להעלות את הטיעונים שלהם בעל פה בפני הוועדה לתכנון ובנייה, זאת לפני קבלת היתר בנייה.
מי שמתנגד, יכול להיות שכן בבניין שלכם או אפילו מישהו מבניין סמוך.

לגבי השיפוצניק, אני לא יודע אם מדובר בסתם שיפוצים או בבנייה לא חוקית.
אם לדעתך נעשית בנייה לא חוקית בבניין, בשטח הרכוש המשותף, אתה יכול להתלונן על כך לפני הפיקוח העירוני. יתכן שהם יקבלו את התלונה שלך במוקד העירוני עצמו או יפנו אותך להתלונן אצל פיקוח בנייה, בכתב ( פקס / אימייל ).

שיהיה בהצלחה
לצפיה ב-'האורח קשקשן, מה שהוא אומר נכון רק בחלק מהמקרים (ואפילו לא)'
האורח קשקשן, מה שהוא אומר נכון רק בחלק מהמקרים (ואפילו לא)
28/08/2019 | 11:14
3
16

אז ככה, יש סוגי בניה שלא דורשים הסכמה, יש שדורשים רוב, יש שדורשים אסיפה ויש שדורשים רוב מיוחד, לפעמים גם רוב של כל הדיירים.
בהחלט יתכן ששינוי במבנה לא ישפיע על רוב הדיירים אך יפגע קשות בדייר אחד. זה שהשכן בנה בלי לתת כל התראה לא ישחק לטובתו בבית משפט. במיוחד במקרה  שהשכן טרח לאסוף חתימות מאלו שלא יושפעו מהבניה אבל "שכח" את מי שכן נפגע, זה יחשב כ "חוסר תום לב".
יש בהחלט מה לעשות, אני תבעתי ונתבעתי בנסיבות דומות.
לפני שאדם מקבל אישור עיריה, העיריה אכן אמורה ליידע את כל הדיירים ולתת להם הזדמנות להגיש התנגדות. למרות זאת, לפחות בחלק מהמקרים (אם לא בכולם) צריך לתת חודש התראה מראש (אחרי שניתן אישור עריה, לפני הבניה), במטרה ששכן ירצה להוציא צו מניעה. 

כמו שאמרת, יש שינויים שכלל לא דורשים אישור עיריה (ולכן כל מה שהאורח טען בכלל לא רלוונטי), וגם מה שדורש אישור עירייה, העירייה בעיקר עוסקת בתכנון סביבתי, , חוקים עירוניים, תקנים וכ"ו, העירייה פחות עוסקת ביחסי שכנים. לכן העיריה היא לא תמיד הכתובת לפגיעה שנגרמת מהליך חוקי.
אגב, מפקח על בתים משותפים כלל לא דן באישורי עירייה.
במקרה שהשכן לא נתן התראה, יהיה קשה לו לטעון שהמבנה כבר קיים והוא יפסיד המון כסף. 

לסיכום, כל מקרה לגופו, אתה פשוט צריך לפרט מה המקרה ספציפית.

נ"ב
אחד הדברים החשובים במקרים כאלה הוא תזמון התביעה. יתכן שתביעה מסוימת שהוגשה ימים ספורים לאחר הבניה תתקבל, אבל אותה תביעה בדיוק לא תתקבל אם הוגשה שנתיים אחרי ("אם זה היה באמת מפריע לך, לא הייתה ממתין שנתיים"). 

לצפיה ב-'חזרנו להשפלות קרמר ?'
חזרנו להשפלות קרמר ?
29/08/2019 | 09:59
2
8
במה אני קשקשן ?

אולי תירשם לתפוז עם ניק רגיל ?
נמאסת כבר עליי.
לצפיה ב-'אתה קשקשן בכל מה שקשור לעירייה ולתראה'
אתה קשקשן בכל מה שקשור לעירייה ולתראה
29/08/2019 | 18:40
1
14
אתה לא מבין את ההבדל בין האספקט התיכנוני לבין האספקט הקיניני.
אישור ערייה בכלל לא קשור, זה רכוש משותף ולכן יש לדיירים רשות להחליט מה כן ומה לא.
הקיר החיצוני הוא תמיד רכוש משותף, נקודה ולכן צריך רוב רגיל. 
אינני יודע מה לגבי הגג, אבל יתכן שגם הוא.
אם הבונה מתכוון לבנות גג אז זו הרחבת דירה, ולכך צריך רוב של 75%.
וזה כמובן בא על חשבון זכויות בניה.
במקרה זה , במישור קינייני, אין עיניין לעירייה אלא למפקח על בתים משותפים. גם הוא בפגרה ואינני יודע אם יש תורן. בעיקרון, ניתן במקרים כאילה להוציא צו זמני על המשך הבניה. אך אינני יודע אם עכשיו בגלל הפגרה ניתן.

שלך ובאהבה
לא קרמר

לצפיה ב-'באהבה.... '
באהבה....
29/08/2019 | 19:13
10
אז אני פורש מתגובות בפורום הזה.
אין לי עניין להמשיך לקבל את מתקפת הטרולים הזאת.
תמשיך להגיב לבדך.
לצפיה ב-'תוספת בנייה על הגג'
תוספת בנייה על הגג
18/08/2019 | 22:58
3
33
היי לכולם.
מקווה שאוכל להיעזר בכם גם בהיעדר מנהל מקצועי לפורום כרגע.

אני דיירת בבניין בן ארבע קומות, כאשר בקומה הרביעית יש לשתי הדירות גם יחידות דיור על הגג שנבנו ע"י הקבלן בזמן בניית הבניין ומופיעות בתשריט.
לאחת הדירות (בקומה הרביעית) עומד להיכנס דייר חדש וכרגע הדירה עוברת שיפוץ כללי.
במסגרת השיפוץ הדייר מרחיב את יחידת הדיור ע"י תוספת בנייה שכוללת הגבהה של הקירות החיצוניים המשותפים בסופו של דבר.

האם לא נדרשת כאן תוכנית מסודרת של מהנדס, היתר בנייה מטעם העירייה וכמובן גם הסכמת הדיירים (ואם כן, כמה אחוזי הסכמה צריך) ?

האם אין לנו, שאר הדיירים, זכויות משלנו במקרה הזה?

אני רק אציין שאני פונה אליכם ככתובת הראשונה כיוון שלצערי הרב, חלק ממחלקות העירייה שלי (הנדסה ורישוי בנייה בתוכן) יצאו להם לפגרת קיץ עד סוף החודש, ולכן אין קבלת קהל כל הזמן הזה. אשמח גם לדעת מה באפשרותי לעשות במצב הנתון וממי בעירייה אני אמורה לדרוש תשובות מיידיות, ושלא איאלץ לחכות לחזרה של העובדים מהחופשה ובינתיים השכן יסיים לבנות.

מה עושים במקרים דחופים שלא סובלים דיחוי, שנדרשת בהם תשובה האם ניתן בכלל אישור מטעם העירייה לבנייה? (שלא לדבר עם מקרים בהם צריך להוציא צו הריסה בו במקום).

האם מותר להם לבנות כל מה שהם רוצים גם אם זה הגג שלהם
לצערי, את נציג ועד הבית עצמו הנושא כלל לא מעניין והוא לא מתכוון לקדם את זה מטעמו, כך במילים האלה ממש הוא השיב לי לאחר שיידעתי אותו קצת יותר טוב מה אני רואה שהם בונים שם למעלה. (אגב, הוא הדייר בדירה ממול שגם לה יחידת דיור משלב הקמת הבניין). ככה שזה עובר לידיים שלי, שזו כמובן זכותי המלאה כדיירת מן המניין גם ללא שום קשר לועד הבית.

מצ"ב צילום המקום. להלן ההגבהה שהם כבר הספיקו לבנות (הבנייה בשלב מתקדם, כפי שאתם רואים). כל הלבנים הללו לא היו קיימות אצל הדיירת הקודמת שגרה בדירה הזאת כל השנים.

אודה לכל עזרה. 
לצפיה ב-'כמובן שנדרש היתר בנייה'
כמובן שנדרש היתר בנייה
19/08/2019 | 05:12
2
33
לכל דבר במדינה הזאת נדרש היתר.
לא יודע מה פרטי ומה משותף אבל כמובן שנדרש היתר בנייה.
מה עושים?
כעזרה ראשונה הייתי מציע לפנות למוקד עירוני בעירייה ולבקש מהם את מספר הטלפון הייעודי לדיווחים על בנייה ללא היתר.
הנושא הזה נמצא בפיקוח עירוני, ואני מקווה שהם ייתנו לך עזרה דחופה.

שיהיה בהצלחה...
לצפיה ב-'תודה רבה על המידע.'
תודה רבה על המידע.
20/08/2019 | 22:57
1
13
התיאור המפורט בקישור שהוספת נראה כל כך חלומי ומבטיח...
הלוואי וכך זה גם היה מתנהל במציאות, בטח במקרה של העיר והעירייה שלי.

אתה יודע, בראש ובראשונה הפיקוח העירוני מדבר איתי במונחים של עד 14 יום להגעת פקח למקום ובדיקה של אותה בנייה, ובינתיים אני מחכה שהם יספיקו לסיים את הבנייה בזמן הזה... זה מה יש, כמו שאומרים.
לצפיה ב-'הפיקוח יכולים לצוות על הריסה של בנייה בלתי חוקית'
הפיקוח יכולים לצוות על הריסה של בנייה בלתי חוקית
21/08/2019 | 09:35
21
אני אומר את זה מניסיון לגבי שכן שלי מלפני 20 שנה בערך שעשה משהו דומה על תוספת הבנייה של השכנים ( תוספת בנייה שבלטה החוצה מהבניין המשותף ).
זה גם מפורט בקישור.
כלומר- גמר הבנייה עצמה, איננה סוף פסוק ( ממש לא ).

שיהיה בהצלחה
לצפיה ב-'ביטול תשלום על מעלית לחברת מעליות'
ביטול תשלום על מעלית לחברת מעליות
19/08/2019 | 22:10
3
35
אנחנו בבניין חדש, ומאז שנכנסו יש לנו בעיות עם המעלית.

כל פעם הייתה צונחת למצב שהיא מחוץ לשירות והיינו נלחמים לסדר את זה עד שלמדנו לתפעל אותה יותר טוב מהחברת מעליות

החברת מעליות מצידה מצאה איזה קומבינה כדי שהמעלית לא תיקרוס ותצא משירות אז המעלית מחנה באיזה קומה כל שהיא, כאילו מישהו מקומה 3 מזמין אותה המעלית מגיעה יורדת למטה ואחרי כמה דקות המעלית חוזרת לקומה שהיא מחנה בה.

כאילו אף אחד לא נהנה מזה, זה מבזבז לנו זמן ובעיקר חשמל.

החברה מצידה לא מצליחה לתקן את התקלה הזאת בשום צורה.
יש סיבה שנשלם להם 560 שקל כל חודש על שירות והחזקה?
אנחנו פשוט כבולים לשם בחוזה (לשנתיים) שהקבלן סגר איתם .

לצפיה ב-'אסיפת הדיירים יכולה לקבל החלטה לסרב לשלם'
אסיפת הדיירים יכולה לקבל החלטה לסרב לשלם
20/08/2019 | 09:15
2
28
כך לפחות נראה לי ולא מניסיון אישי ( לא עו"ד ).
נראה לי שסירוב אישי לסרב לשלם, זה לא חוקי ולא הוגן כלפי הדיירים האחרים שמשלמים לחב' המעליות באופן ישיר או דרך נציג וועד הבית.

אם וועד הבית מסרב לשלם על שירות ותחזוקה, זה חוקי מבחינת דיני וועד הבית, אבל זה גם אומר שוועד הבית צריך להתמודד עם ההשלכות של "הפרת חוזה"/ "ביטול חוזה" במידה ויהיו השלכות כאלה.
לצפיה ב-'אבל הם לא נותנים'
אבל הם לא נותנים
20/08/2019 | 16:39
1
18
לנו שירות 100 אחוז וזה כבר חצי שנה ככה.
אנחנו משלמים דרך הוועד בית את התשלום לא דרך הדיירים.

לצפיה ב-'יש לך דרכים חוקיות לפעול כדייר מן המניין'
יש לך דרכים חוקיות לפעול כדייר מן המניין
20/08/2019 | 16:50
20
את/ה יכול לדרוש מנציג וועד הבית לכנס אסיפת דיירים בנושא.
אתה יכול לשים מודעה על לוח המודעות של חדר הכניסה ולפרט את אשר לבך.
אתה יכול לפנות בכתב לכל אחד מהדיירים בנפרד אם אתה רוצה.

חוץ מזה, אני לא פוסק כאן גזר דין שחובה עליך לקיים.
רק אומר מה נראה לי נכון, לפי מיטב ניסיוני והבנתי.

שיהיה בהצלחה.
לצפיה ב-'החלטה תקדימית בדבר פינוי בינוי ( תמ"א 38 )'
החלטה תקדימית בדבר פינוי בינוי ( תמ"א 38 )
08/08/2019 | 11:35
9
48
בקישור הבא, מדובר על החלטה תקדימית של וועדת ערר מחוזית שבה נקבע כי לא די בהחלטה בידי רוב של 80 אחוז מהדיירים לתמ"א פינוי בינוי, אלא ( למעשה ) ההחלטה חייבת להתקבל ברוב של 100 אחוז מהדיירים, וזאת בניגוד ללשון הוראת התמ"א ( שם מדובר על רוב של 80 אחוז ).
איך הגיעו להחלטה הזאת, בעזרת ההיגיון והשכל הישר.... בתחום המשפט זה נקרא "מידת קל וחומר " ומדובר על כך בכתבה.
לאמר זאת בקיצור, תמ"א 38 פינוי בינוי, זו החלטה כבדה יותר לעומת תמ"א מסוג 1 ( שבה נדרש רוב של 100 אחוז מהדיירים ).
אז קל וחומר שבעת פינוי בינוי נדרש רוב של 100 אחוז ( כך להחלטת הוועדה )

מאחל לעצמי שהשכנים שלי לא ידרשו ממני להסכים לתמ"א מכל סוג.
איזה קללות משונות יש ליהודים במחנה הריכוז הזה...

לצפיה ב-'מה שמשעשע אותי בכל הסיפור על תמ"א'
מה שמשעשע אותי בכל הסיפור על תמ"א
08/08/2019 | 13:14
34
מה שמשעשע אותי בכל הסיפור על תמ"א, זה שהעניין כולו נסב על התמגנות מפני רעידת אדמה. רק ש... בישראל אין רעידות אדמה.
לפעמים יש רעידות אדמה קלות.. לא קריטי.
דווקא בפריפריה, באיזורים בהם יש רעידות אדמה מדי פעם, דווקא שם הדיירים לא עושים תמ"א. מה שמחטיא את כל הרעיון של התמ"א.

הדיירים בארץ פשוט חדורי תאוות בצע, וזה הסוד האמתי מאחורי התמ"א. הם רוצים תוספת בנייה חינם, שיפוצים חינם, חיזוק יסודות חינם, מעלית חינם, עליית ערך הדירה חינם, פטור מהיטל השבחה וכל היתר לא מעניין אותם בגרוש.

ככה זה כשחיים במחנה ריכוז... אנשים מטפחים מנטליות של עבדים.
כן, אמרתי את זה. מחנה ריכוז מוקף גדר.
מחנה ריכוז ליהודונים.
לצפיה ב-'אפילו טעויות בנסח טאבו, לא עוצרות את התמ"א....'
אפילו טעויות בנסח טאבו, לא עוצרות את התמ"א....
08/08/2019 | 15:45
7
13
קראתי כאן שאפילו טעות בנסח טאבו, בסופו של דבר לא מנעה את פרויקט תמ"א 38 ( מסוג 1 ).
כך קבעה המפקחת על בניינים משותפים מסיבות שלא הבנתי ממש, מפני שפסק ההחלטה של המפקחת לא ממש מנומק, אלא ( בעיניי ) רק מתאר את גרעין הבעיה, ולא ברור לי איך באמת המפקחת הגיעה להחלטה לאישור המיזם.

לצפיה ב-'ומה עם רצונו של הדייר הסרבן ?'
ומה עם רצונו של הדייר הסרבן ?
08/08/2019 | 15:53
6
25
זהו, שאני עוקב פה ושם אחר זכותו של השכן הסרבן לעמוד בסירובו לתמ"א 38 מסוג 1 או 2, עוקב ומחפש כתבות ומאמרים, אולי איזו פסיקה תקדימית, ו.... כלום.
אין שום דבר, גם לא חריג אחד לכלל.
מדובר בתנופה שכנראה לא ניתן לעצור אותה. תנופה שלפתע קפצה על הדיירים.
אפשר לסרב לתמ"א רק מטעמים עניינים.
ומה הם טעמים עניינים לסירוב לתמ"א? זהו שאין.... עדיין לא המציאו אותם.

לצפיה ב-'קבלני הבנייה, חרדים מפני ביטול התמ"א 38'
קבלני הבנייה, חרדים מפני ביטול התמ"א 38
08/08/2019 | 16:31
5
13
לאחרונה היו כמה הצהרות לגבי האפשרות שהתמ"א 38 לא תחודש ל 5 השנים העוקבות למאי 2020 ( התמ"א מחייבת אישור מתחדש ). וכנראה שהאפשרות לאי חידוש התמ"א ( או ביטול התמ"א ), מדאיגה את הקבלנים.
אני חושב שהם דואגים לשווא.
אני לא מאמין שהתמ"א לא תחודש.
לצפיה ב-'זאת הפקעת זכויות קניין ורכוש פרטי, זה טרור משפטי'
זאת הפקעת זכויות קניין ורכוש פרטי, זה טרור משפטי
09/08/2019 | 09:30
4
10
הנושא של תמ"א 38 מהווה לא פחות מאשר טרור משפטי ופגיעה בקניין פרטי.
הגל הסוחף הזה נשען על יוזמת המדינה ועל תאוות הבצע של רוב הדיירים לאותו בניין מסויים שבו יש למעשה רוב למיזם אך לא הסכמה של 100 אחוז מהדיירים.
למעשה, זכותו של הדייר הסרבן להטיל ווטו על המיזם, לעולם לא עומדת.
או שהמפקח על בניינים משותפים אוכף את המיזם, או שבית המשפט האזרחי מאיים על הסרבן שאם לא ייענה למיזם, עליו לפצות את שכניו במחיר של חיזוק המבנה.
זה לא פחות מאשר טרור משפטי שלפתע קפץ על מיעוט הדיירים שכל רצונו רק לשמור על הקיים, כפי שתמיד היה.
לצפיה ב-'עתיד התמ"א ( כאמור ) לא וודאי'
עתיד התמ"א ( כאמור ) לא וודאי
09/08/2019 | 09:39
3
16
ישנן כתבות שונות באינטרנט מהן אני מסיק שקיימת התנגדות של "המועצה הארצית לתכנון ולבנייה" ומקצת הרשויות לחידוש המשך תמ"א 38.
יחד עם זאת באותה נשימה מדובר גם על האפשרות לחדש את תמ"א 38 במן מקצה שיפורים שכולל ( בין היתר ) גם היטל השבחה שאמור להשביע את רצונו של נציג השלטון המקומי ונציגי רשויות מקומיות.
לא כ"כ הבנתי מה התמ"א 38 המחודש אמור לכלול בנוסף להיטל השבחה.

לצפיה ב-'לחיות באתר בנייה חיים שלמים, מדי יום'
לחיות באתר בנייה חיים שלמים, מדי יום
09/08/2019 | 14:11
2
13
לפעמים כשאני קורא על סבלם של אחרים בענייני בנייה ושיפוצים, אני מפיק מכך מידה של נחת.
מסתבר שלא רק אני מרגיש שאני חי באתר בנייה מיום שנולדתי ועד שאמות כנראה.
לא מבין בכלל מה הטעם בהתחדשות עירונית כשמדובר בעיר בנויה. כמה אפשר לחדש?
כל מקום בונים, סוללים, משפצים, מרצפים. וזה לעולם לא נפסק.
בחלק מהמקרים, מדובר בשעות פעילות שאמורות להיות שעות מנוחה על פי חוקי מדינת ישראל, אבל מדינת ישראל בכבודה ובעצמה מפרה אותם ( נו בטח.. אלא מי ).

לצפיה ב-'דיירי פרוייקט תמ"א 38 ברעננה- "עברנו גיהינום"'
דיירי פרוייקט תמ"א 38 ברעננה- "עברנו גיהינום"
10/08/2019 | 16:08
1
24
הכותרת "עברנו גיהינום" ציטוט מפיהם של חלק מדיירי הבניין ברח' קרן היסוד ברעננה.
מדובר בבניין ישן שעבר תמ"א 38 מסוג 1, ובו נותרו ליקויי בנייה רבים ומשונים לאחר גמר הבנייה.
הדיירים גם מתלוננים על הסבל הרב שנגרם להם בעת תהליך המיזם עצמו, חלקם דיירים מבוגרים.

לצפיה ב-'בחיים, אין ארוחות חינם !'
בחיים, אין ארוחות חינם !
10/08/2019 | 16:20
18
אני באמת מאמין באמיתות הפתגם הזה.
קיבלת משהו "חינם", ונאמר לך שזה חינם, אל תאמין.
אתה חייב לשלם על זה איכשהו, בכסף, בשווה ערך כסף, או בסבל מסוג אחר שאיננו מדיד.
ארוחות חינם? אין דבר כזה !
לצפיה ב-'אחריות הוועד לתשלום על פתיחת סתימה'
אחריות הוועד לתשלום על פתיחת סתימה
06/08/2019 | 10:09
31
85
שלום רב,

לאחר שהתגלתה אצלנו סתימה במטבח
שנראה היה שמקורה חיצוני
שאלנו בקבוצת הווטסאפ של הבניין אם יש עוד דיירים שסובלים מכך.
דיירת נוספת אישרה שגם אצלה ישנה סתימה במטבח.
נציגת ועד הבית ביקשה שנשלח תמונות
וכך עשינו.
כתבנו שיש לנו אינסטלטור אמין
אבל אולי כדאי להזמין אינסטלטור של הבניין.
נציגת הוועד לא הגיבה לכך.
כל זה היה בשעות הערב.
למחרת בשעות אחה"צ הגיע האינסטלטור שהזמנו,
בדק את המצב - ואמר שלדעתו הוועד הוא זה שאמור לשאת בתשלום
שכן מדובר בסתימה בצינור של הבניין.
כתבנו מיד בקבוצת הווטסאפ של הבניין,
ושילמנו לו את הסכום שדרש.
נציגת הוועד טוענת שמאחר שלא ביקשנו מראש את אישורה,
ולא אפשרנו לה להזמין מספר אינסטלטורים ולקבל כמה הצעות מחיר,
זה יוצר תקדים מסוכן ועל כן הוועד לא יחזיר את הכסף.
האם היא צודקת?

תודה,
רמי
לצפיה ב-'צודק הועד אבל...'
צודק הועד אבל...
06/08/2019 | 11:06
61
אבל . אחרי כמה ימים הגיב הועד ? כי לא ניתן לחיות עם סתימה . ועד סכום מסויים . לא צריך לקבל הצעות מחיר . צריך לברר גם אים הסתימה הייתה ברכוש המשותף? או אצלך בניקוז . מה עשה האינסטלטור ?
לצפיה ב-'כולנו דיירים'
כולנו דיירים
06/08/2019 | 13:13
52
לא יודע האם ההתנהלות חייבת להיות ממש לפי הפרוטוקול כל הזמן, בסופו של דבר כולם דיירים באותו בניין וצריכים להסתדר. לא צריך להקשות
לצפיה ב-'זה לא תקדים'
זה לא תקדים
06/08/2019 | 19:20
24
51
החוק מכיר בסמכות דייר לבצע תיקונים דחופים ברכוש המשותף כשמדובר במקרה חירום דחוף, בלתי צפוי, שאינו סובל דיחוי. ממה שאני מבין הסעיף הזה בחוק המקרקעין מתייחס לנזקי מים, צנרת, ושריפה.

לא תמיד אפשר לחכות לפעולה של וועד הבית.
סע' 31 (א)(2)(2) - "( זכותו של דייר יחיד... ) לעשות כל פעולה דחופה ובלתי צפויה מראש הדרושה להחזקתם התקינה של המקרקעין ולניהולם";

לצפיה ב-'מציע לקרוא כמה סעיפים בעניין שותפות מקרקעין'
מציע לקרוא כמה סעיפים בעניין שותפות מקרקעין
06/08/2019 | 20:42
23
39
יחסי השכנים בינם לבין עצמם מבוטאים בתפזורת בחוק המקרקעין.
דייר בבניין משותף, הנו גם "שותף במקרקעין" בכל האמור לרכוש משותף וכל המחוברים לרכוש המשותף.

נא עיין/י ( לפחות ) בסע' 27-36.
לצפיה ב-'אולי תסביר '
אולי תסביר
06/08/2019 | 22:12
22
31
מה הכוונה פירוק שותפות.? בסעיפים 36-40?
זה גם שייך לדיירים שאתה כותב 
לצפיה ב-'זה אכן שייך גם לבניין משותף'
זה אכן שייך גם לבניין משותף
06/08/2019 | 22:27
21
29
בעיקרון ניתן לפרק שותפות בבניין משותף בהסכמת כל הצדדים, ובתנאי שהפירוק עומד בתנאי המפקח על חוק תכנון ובנייה.
מצב כזה, יהפוך את הבניין המשותף לבניין שאיננו משותף ( אלא פרטי ).
יש על כך מידע ברשת אם זה מעניין אותך.

לצפיה ב-'בניין שהוא לא משותף איך?'
בניין שהוא לא משותף איך?
07/08/2019 | 07:37
20
21
אולי בניין של 2 דיירים . יחלקו שטח המשותף . יעשו חומה זה שלי זה שלך 
בניין של 100 דיירים . איך יהייה רכוש לא משותף ???????????????
לצפיה ב-'הבניין הופך לבניין פרטי, כל כולו'
הבניין הופך לבניין פרטי, כל כולו
07/08/2019 | 08:07
18
35
אי אפשר להפריד פיזית בין רכוש משותף לבין רכוש פרטי.
אבל בתנאים מסויימים שציינתי, אפשר להחליט שכל הבניין כולו הופך לבניין פרטי כיחידה אחת.
זהו פירוק שיתוף.
ציינתי קישורים... תקרא.
לצפיה ב-'תיראה '
תיראה
07/08/2019 | 09:40
17
47
המילה שותף יש לה הרבה פרושים בתקופות שונות . 
בשנות ה50 הייתי שותף עים עוד ילד בגולות . הייה לנו 40 גולות שותף 
גם בבולים . הייתי שותף עם עוד ילד 
כאשר הנכד שלי מקבל מתנה . אני צועק לו עם שותף . אבל אם הוא צעוק לפני בלי שותף . אז לפי החוק (הילדותי משנות ה50 ) אני לא שותף 
לעינייניינו : נכון שברכוש המשותף בביניין כולנו שותפים . וכול הרכוש שייך לכולנו . אבל . המחוקק כתב את חוק השיתוף עבור מיקקרה אחר כמו 
1. קבוצת אנשים קנתה בניין עם 10 דירות . למטרת השכרה 
2. בתקופת ילדותי קבות אנשים קנו בית קולנוע . והיו שותפים בו . וכול שותף מכר גם חלק קטן  אחר חלק משלו .
נכון אם בביניין יש 4 אלף מ"ר  רכוש משותף . אני לא יכול לימכור 10 מ"ר מיזה לאדם זר .בשותפות כמו בית קולנוע / בתי מגורים /אם בהסכם מיסדים . יש לי נניח 30% מהרכוש המשותף . אז מהרווחים מהרכוש אני מקבל רק 30% . ואני יכול לימכור לאדם אחר תמורת סכוםX חלק מהאיוזים שלי 
כך הייה בבית הקלנוע בישוב שלי . כול הזמן השותפים התחלפו . 
הבונה חיים ז"ל בנה בשנת 1956 את בית הקלנוע . ומכר אחוזים . מהנכס לאנשים אחרים . בביניין משותף לא ניתן לימכור רכוש משותף .
בשביל מיקרים כאלב יש את חוק שותפים .ולא מה שאתה כותב רכוש משותף בבית מגורים . זה סתם קשקשת ברשת מה שאתה מציין 
בברכה קרמר 

לצפיה ב-'אני לא אשם שאינך מבין עברית'
אני לא אשם שאינך מבין עברית
07/08/2019 | 09:47
3
19
זו לא אשמתי שאינך מבין הסברים פשוטים ושאתה מעקם כל מה שאומרים לך.
גם התרשמתי שמעולם לא למדת דיני קניין, ולא קראת אף ספר או מאמר בנושא.

דייר הוא לעולם שותף במקרקעין ( אין שום חריגים ).
בניין משותף, לעולם מהווה מקרקעין משותף.
תקנון מצוי/ מוסכם, לעולם מהווה "הסכם שיתוף".

אם הבנת... שיחקת אותה.
אם לא, אתה בבעיה.

לצפיה ב-'אז למי '
אז למי
07/08/2019 | 09:55
11
מופנה חוק השיתוף . מה עניתה עוד פעם אתה מעליב 
בימקום שתענה לגופו של עניין . אתה עונה לגופו של אדם 
ביי
לצפיה ב-'למי מופנה הסעיפים הללו '
למי מופנה הסעיפים הללו
07/08/2019 | 10:00
1
9
סימן ב': פירוק השיתוף
הזכות לתבוע פירוק השיתוף
37.   (א)  כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק השיתוף.
           (ב)  היתה בהסכם שיתוף תניה השוללת או מגבילה את הזכות לדרוש פירוק השיתוף לתקופה העולה על שלוש שנים, רשאי בית המשפט, כעבור שלוש שנים, לצוות על פירוק השיתוף, על אף התניה, אם נראה לו הדבר צודק בנסיבות הענין.
פירוק על פי הסכם או צו בית המשפט
38.   (א)  פירוק השיתוף יהיה על פי הסכם בין השותפים: נקבעה בהסכם חלוקת המקרקעין בעין, טעון ההסכם אישור המפקח המאשר כי החלוקה תואמת את הוראות חוק התכנון והבניה, תשכ"ה–1965, וכל חיקוק אחר בנדון.
           (ב)  באין הסכם כאמור בסעיף קטן (א), יהיה פירוק השיתוף על פי צו בית המשפט בהתאם לסעיפים 39 עד 43.
פירוק דרך חלוקה
39.   (א)  במקרקעין הניתנים לחלוקה יהיה פירוק השיתוף בדרך של חלוקה בעין.
           (ב)  היתה החלוקה בעין אפשרית רק אם ישולמו תשלומי איזון משותף לשותף, רשאי בית המשפט לחייבם בתשלומים כאלה, אם נראה לו הדבר יעיל וצודק בנסיבות הענין; על תשלומי האיזון יחולו הוראות סעיף 25, בשינויים המחוייבים.
           (ג)   ראה בית המשפט צורך בכך, רשאי הוא לצוות על רישום זיקת הנאה בין החלקות.
פירוק דרך מכירה
40.   (א)  במקרקעין שאינם ניתנים לחלוקה, וכן אם נוכח בית המשפט כי חלוקה בעין תגרום הפסד ניכר לשותפים, כולם או מקצתם, יהיה פירוק השיתוף בדרך של מכירת המקרקעין וחלוקת הפדיון.
           (ב)  המכירה תהיה בדרך שנמכרים מקרקעין מעוקלים בהוצאה לפועל, זולת אם הורה בית המשפט על דרך אחרת שנראית לו יעילה וצודקת יותר בנסיבות הענין.
דירת מגורים של  בני זוג (תיקון מס' 17) תשנ"ה-1995
40א.   (א)  החליט בית המשפט לפי סעיף 40, על פירוק השיתוף במקרקעין משותפים שהם דירה של בני זוג המשמשת להם למגורים, בדרך של מכירה, לא יורה על ביצועה והמכירה תעוכב, כל עוד לא נוכח בית המשפט כי לילדי בני הזוג הקטינים ולבן הזוג המחזיק בהם, יחדיו, נמצא הסדר מגורים אחר המתאים לצרכיהם, לרבות הסדר ביניים למגורים זמניים המתאים לצרכיהם, לתקופה שיקבע.
           (ב)  הוראות סעיף 33 לחוק הגנת הדייר [נוסח משולב], התשל"ב-1972, לא יחולו לגבי מי שהיה שותף בדירה שבית המשפט החליט על פירוק השיתוף בה, כאמור בסעיף קטן (א).
פירוק במקרים מיוחדים
41.   (א)  היתה מניעה לחלוקת המקרקעין בעין רק לגבי אחד השותפים ולאותו שותף היו מקרקעין הגובלים במקרקעין המשותפים והוא הסכים שחלקו יצורף למקרקעין הגובלים, יחולקו המקרקעין לפי זה.
           (ב)  היתה מניעה לחלוקה בעין בין כל השותפים אך אין מניעה לחלוקה זאת אם שותפים אחדים יטלו חלקיהם במשותף ואותם שותפים הסכימו לכך, יחולקו המקרקעין לפי זה.
           (ג)   היתה המניעה לחלוקה בעין רק לגבי מקצת השותפים, רשאים האחרים לקיים את המקרקעין בידם במשותף או לחלקם ביניהם, ובלבד שישלמו לאותם השותפים מה שהיה נופל בחלקם אילו המקרקעין היו נמכרים כאמור בסעיף 40.
פירוק דרך הפיכה לבית משותף
42.   (א)  היה עיקר המקרקעין המשותפים בית הראוי להירשם כבית משותף, רשאי בית המשפט, לאחר שקיבל חוות דעת של המפקח, לצוות על פירוק השיתוף בדרך של רישום הבית בפנקס הבתים המשותפים והקצבת דירות לשותפים לפי חלקיהם.
           (ב)  היה פירוק השיתוף כאמור בסעיף קטן (א) אפשרי רק אם ישולמו תשלומי איזון משותף לשותף, רשאי בית המשפט לחייבם בתשלומים כאלה, אם נראה לו הדבר יעיל וצודק בנסיבות הענין; על תשלומי האיזון יחולו הוראות סעיף 25, בשינויים המחוייבים.
משאלות השותפים
43.   בית המשפט יתחשב ככל האפשר בדרישת מקצת השותפים לקיים את השיתוף ביניהם ובשאר משאלותיהם של שותפים.
ניהול ושימוש עד לפירוק
44.   בית המשפט רשאי לתת צו זמני בדבר סדרי ניהול המקרקעין והשימוש בהם עד לסיום הליכי הפירוק.
שיתוף בזכויות אחרות
45.   הוראות הסימן הקודם והסימן הזה, ככל שהן נוגעות לענין, יחולו, בשינויים המחוייבים, גם על זכויות אחרות במקרקעין כשהן של כמה בני אדם.
סימן ג': בניה ונטיעה במקרקעין משותפים
פירוק השיתוף בשל הקמת מחוברים שלא כדין
46.   הקים שותף מחוברים במקרקעין המשותפים בלי שהיה זכאי לכך על פי דין או לפי הסכם עם יתר השותפים (להלן - שותף מקים), רשאי כל אחד משאר השותפים, על אף כל הגבלה בהסכם השיתוף, לדרוש פירוק השיתוף בהתאם להוראות סימן ב'; לא נדרש פירוק השיתוף, יחולו הוראות פרק ד' בשינויים המחויבים.

סוף ציטוט החוק . לשותפים בשותפות 
לצפיה ב-'כל דייר בעל זכות לתבוע פירוק שיתוף'
כל דייר בעל זכות לתבוע פירוק שיתוף
07/08/2019 | 10:06
12
יותר נוח שתחליף את המילה "שותף", ב"דייר". זה בדיוק אותו הדבר.
כל דייר רשאי להגיש תביעה לפירוק שיתוף, ולתבוע חלוקת המקרקעין "חלוקה בעין" ( חלוקה פיזית ) או פירוק השיתוף ומכירת כל הבניין כולו כיחידה אחת שלמה ללא רכוש משותף.
לכל דייר יש זכות לתבוע.. זה לא אומר שהוא חייב גם לקבל מבוקשו ( לא אומר כלום ).

כל דייר הוא לעולם שותף במקרקעין.
עיין סעיף 53 לחוק המקרקעין

במקום שותף, תחשוב על "דייר".
במקום מקרקעין, תחשוב על "בניין משותף".
במקום הסכם שיתוף, תחשוב על "תקנון"
במקום "פנקס מקרקעין" תחשוב על "פנקס בניינים משותפים".
במקום "פירות", תחשוב על "דמי שכירות".

לא יכול למנות את כל ההמרות שצריך לעשות בראש.
אבל תחול חוק המקרקעין היא בשינויים המחוייבים.
המחוקק לא רצה לחזור על עצמו בכל הקשר של שותפות ושותפות ( בין אם מדובר על דיירים או לא ). לכן הוא קבע שתחולת החוק "בשינויים המחוייבים".
כל סעיף וסעיף של החוק חל על בניין משותף.

קפיש?
לצפיה ב-'רווחים בשותפות '
רווחים בשותפות
07/08/2019 | 09:52
17
בית הקלנוע ההכנסה שלו בשנה הייתה 100 אלף לירות . מי שההיה שותף ב30% קיבל 30 אלף לירות מסכום הרווח . ומי שהייה לו רק 5% מערך המיבנה . קיבל רק 5000 אלף ש"ח מיכול הרווחים . בין שותפים יש גם מחלוקת . לכן המחוקק כתב את חוק "שותפים"  שאנשים יפעלו לפי החוק איך להיסתדר . בביניין משותף . כול השטח של כלום . הגינה המעלית . ברכוש משותף בביניין אני לא יכול לימכור את חלקי לאדם אחר . כמו את הגינה המשותפת . בבית הקלנוע /בתי מגורים להשכרה . יש רווחים . ואני כן יכול לימכור את חלקי 
בברכה הטכנאי קרמר 
לצפיה ב-'הנה כפרה נשמה... תקרא טוב'
הנה כפרה נשמה... תקרא טוב
07/08/2019 | 10:00
11
15
אבל אל תמהר להגיב ולהשפיל אותי כפי שאתה עושה כמעט על דרך קבע.

תקרא קצת... זה קצר מאוד.
" תחולת דיני מקרקעין - 53. כל הוראה בחוק זה, וכל דין החל על מקרקעין, יחולו גם על דירות בבית משותף, בשינויים המחוייבים; ומקום שמדובר ברישום בפנקסי המקרקעין, רואים אותו כאילו מדובר ברישום בפנקס הבתים המשותפים".

חפש מידע בגוגל....
יש מאמרים, יש כתבות...
כל סעיף וסעיף מחוק המקרקעין חל גם על בניין משותף (!)
לצפיה ב-'מה שייך מחט לתחת '
מה שייך מחט לתחת
07/08/2019 | 10:12
10
13
רכוש משותף של בניין לא ניתן לימכור . 
רכוש משותף של "שותפות כן ניתן לימכור " 
כמו שכתבי בהתחלה . למילה שותפים יש הרבה פרושים 
בביניין משותף לבית מגורים . זה עניין אחד .
קבוצת אנשים שקנתה מיבנה משותף . על מנת לעשות רווחים זה עניין אחר 
כמו בית קלנוע /אולם ארועים / דירות להשכרה 
יילה הולכים לאכול קדם צהוריים . אפסקת 10 כרגע בבית ספר 
לצפיה ב-'אתה טועה בגדול !'
אתה טועה בגדול !
07/08/2019 | 10:17
9
15
יש רכוש משותף שניתן להוציא מהבניין המשותף ולמכור אותו. בתנאי שהוא אכן נפרד מהרכוש הפרטי. זה נקרא "חלוקה בעין".
דיירים אכן יכולים לעשות זאת בהליך של "פירוק שיתוף".

בניין משותף זה מקרקעין כמו כל מקרקעין אחר.
כל סעיף וסעיף של החוק חלק גם על בניין משותף. ( עיין סע' 53 לחוק ).

קרמר, אני מציע לך אולי לקרוא יותר מאמרים על הנושא הזה, במקום להטריל אותי עם התגובות המיותרות שלך שמעידות על אי הבנה / חור בהשכלה.
לצפיה ב-'אתה צודק . אם כול הדיירים '
אתה צודק . אם כול הדיירים
07/08/2019 | 10:28
14

יחתמו על מכירת מיגרש . לאדם פלוני בטח ניתן . ואז יפלו עלהם חוקי השיתוף 
שבייתר הסעיפים . אבל במציאות לא יהייה דבר כזה תמיד יקפצו כמה צדיקים שיטילו ווטו . לא יודע אם הערייה תסכים גם למכירת מיגרש . ולשינוי היעד 
אולי חדר ניתן לימכור .
אבל חוק השיתוף מופנה לרוב לשותפים ברכוש שניקנה למטרת רווח 
לא ניתקלתי שועד בית שמכר חדר . השכיר כן יש גם בביניין שלי 

יילה ביי שתיזכה למיצצות 
לצפיה ב-'זה באופן תאורתי '
זה באופן תאורתי
07/08/2019 | 10:52
7
8
באןפן מעשי לא ניתן לימכור רכוש משותף של בניין . כי הרכוש משמש את הדיירים . מחסן . מעבר לדירות . חדר זבל . גי בחוזה הרכוש המשותף משמש את כול הדיירים . וכול דייר צריך משהוא מהרכוש הזה 
כך שהמילים שלך יפות ולא לעניין 
לצפיה ב-'לא מילים יפות, אלא שזה החוק'
לא מילים יפות, אלא שזה החוק
07/08/2019 | 12:06
1
15
חבל שאתה סתם מתווכח....
אם יש רכוש משותף שכל הדיירים רוצים למכור / להשכיר / להוציא מן השיתוף ולמכור לאחד הדיירים או לגורם זר- כמובן שזה אפשרי וחוקי בכפוף לדינים אחרים / היתרים אחרים.

מכל מקום, הטעות שלך שאינך מפנים שכל סעיף וסעיף בחוק המקרקעין חל גם על בניין משותף.
כבר ציינתי לגבי סע' 53 לחוק? קרא אותו.

זה מאוד שתבין אם אתה רוצה לתת עצות בפורום. זה חשוב כדי שלא תטעה.

לצפיה ב-'נכון צודק '
נכון צודק
07/08/2019 | 12:38
5
אבל במציאות שלנו זה לא יקרה דוגמה :
בשנת 1976 אכלסנו בלוק של 106 דיירים . הקבלן בנה מערכת חימום, על סולר, לכול הדיירים . אבל לא הפעיל אותה, הייה חסר רק מונה להתקין למים החמים וסולר להזמין 
היות ואיכלוס הבלוק הייה איטי. כול דייר  התקין לעצמו דוד חשמל . כי זקוקים למים חמים .
הקיצר לא היפעילו את הדוד הענק בחימום בסולר . והוא עמד סתם במחסן .
אחרי כמה שנים רצו לימכור את הדוד . קבלן רצה לשלם 100 אלף לירות . כולם היסכימו . דייר אחד שהייה גם בועד לא היסכים לימכור . והדוד לא נימכר . אחרי כמה שנים והועד שילם לקבלן לפנות את הדוד וזרכו אותו לפח גרואות 
נכון רכוש משותף זהה בשני המיקרים . אבל במציאות הוא מתאים יותר לשותפים למטרות רווח . וכמובן שהדוד המדובר הדיירים  לא היו שותפים בו. אלה החלטה של הועד 
לצפיה ב-'אפשר לשנות את ייעודו של הבניין המשותף'
אפשר לשנות את ייעודו של הבניין המשותף
07/08/2019 | 12:28
4
12
אני בעצם כבר ציינתי את זה, אבל לא הבנת....
שינוי ייעוד של בניין, זה גם "פירוק שיתוף" ( אבל יש עוד סוגי פירוק ).
במצב כזה הבניין המשותף כבר איננו משותף, אלא פרטי כל כולו ( כולל חדר המדרגות, כולל הגג, כולל החצר וחדר הזבל וכו' ). הכל הופך לרכוש פרטי ואז גם הבניין אמור להימחק מהמרשם לבניינים משותפים, ולהירשם כבניין מסוג אחר ( למשל בית אבות ). הכל תלוי בהקשר.

כעת אני נזכר שיש לנו ביד אליהו בניין שנראה כבניין משותף, אבל זאת רק מראית עין של בניין משותף, מפני שמדובר למעשה ב"בית אבות" ( ולא בניין משותף ).
על כן אני משער שהבניין הזה אינו רשום בפנקס הבניינים המשותפים.
מדובר בבית אבות בשם "בית ברכה" והוא נבנה במקור כבניין משותף.
השותפות שלו כנראה פורקה, וכעת כל כולו בניין פרטי בבעלות פרטית של בעלים יחיד.
כלומר שהבניין המשותף לשעבר, עבר "פירוק שיתוף".
אף אחד מהדיירים שם איננו בעלים ולא שוכר ( אלא אורח / מאושפז ).
יש מבנים כאלה שנבנו כבניין משותף, והשותפות שלהם פורקה והבניין נמכר לקונה יחיד / חברה.
יש מבין ?

אני מסיק שלא קראת שום דבר מהקישורים, ולא נעזרת בחיפוש הרלוונטי בגוגל שקישרתי אליו.
לצפיה ב-'בית אבות ?'
בית אבות ?
07/08/2019 | 12:47
1
9
זו הדוגמה שנתתי עם בית הקולנוע . בבית אבות יש שותפים . בית אבות נוצר למטרות רווח . שמחלקים בסוף השנה לבעלי המניות.ולבעלים . זה שהבניין אוכלס פעם דיירים . לא שייך לעניין . כרגע הוא בית אבות . יש שותפים . כי יש רווחים .מה הקשר מה הייה הבניין פעם . פעם הייה רק מיגרש שם . ופעם השטח הייה שייך לפלשטניים אולי .
היום זה בית אבות חלים עלו חוקי השותפות . במיקרה ושותף אחד ירצה לעזוב או לימכור את חלקו . כאשר הבניין הייה בית מגורים . לא היו בו שותפים . חברת בית האבות . קנתה את כול הדירות מהדיירים  . והפכה אותו לבית אבות 
ברור ??????
לצפיה ב-'זהו, שאתה טועה.....'
זהו, שאתה טועה.....
07/08/2019 | 13:28
14
זה לא מספיק לקנות את כל הדירות, אלא שצריך בנוסף גם "לפרק שותפות" בהליך של "פירוק שותפות" בבית משפט.
זאת לא החלטה מסוג "דין עצמי" גם אם מדובר בחברה כלשהי שהיא אכן הבעלים של כל הדירות כל כולן בניין המשותף ואין שום מחלוקת על עניין הבעלות.
זה לא מספיק רק להיות בעלים, אלא שצריך לתבוע פירוק שותפות, גם כשמדובר בחברה מסוימית שהיא הבעלים על כל דירה ודירה בבניין המשותף.
לפעמים המפקח מתנגד או צד שלישי אחר בבית המשפט מתנגד לשינוי ייעוד, ואז שינוי הייעוד איננו מתממש.

מקווה שאתה מבין את החלק של "לתבוע פירוק שיתוף".
החלק הזה איננו תלוי אך ורק בהסכמת כל בעלי הדירות, אלא יותר מורכב מכך.

שמע, אולי תיקח איזה הפסקה קטנה, תנוח קצת....
גם אני צריך לנוח קצת.

אין לי מה לערוך או לתקן מדבריי הקודמים.
לצפיה ב-'ומי כתב שאסור ???.'
ומי כתב שאסור ???.
07/08/2019 | 12:53
13
אצלנו בחיפה יש כת הבהאים . יש להם מיקדש כיפת הזהב . יש הרבה עולים לרגל למיקדש . מה עושה הכת ? . היא רוכשת דירות פרטיות מאנשים בודדים . הדרות נימצאים ליד המיקדש . וגם קנו בלוק של 20 קומות מהדיירים . יש להם הרבה כסף מתרומות מהעולם . משלמים טוב לדייר שעוזב . 
אחרי הקנייה הרכוש כולל הדירות הבודדות. נהפך לרכוש משותף לכת . וחלים עלו חוק השותפוט . עד המכירה זה הייה סתם רכוש ששייך לדררים . 
לצפיה ב-'שים לב '
שים לב
07/08/2019 | 13:00
10
כאשר שותף בבית אבות/קולנוע. רוצה לימכור את חלקו . הוא מוכר . ואים בקופה יש מזומן . מקבל את החלק היחסי במזומן 
אצלנו בבלוק יש בקופת הועד 300 אלף ש"ח . לפי הדוחות שמפרסמים 
אני ימכור את הדירה . אני יקבל חלק יחסי בחזרה במזומן ?? קדחת אני יקבל . כי זו לא שותפות אמיתית רק על הנייר . אצלנו משכירים חדרים לרופאים . הכנסות 100 אלף ש"ח הכנסות יש בשנה 
הבנתה את הדוגמה ?
לצפיה ב-'התקנון המצוי, "הסכם שיתוף"'
התקנון המצוי, "הסכם שיתוף"
07/08/2019 | 08:26
18
"התקנון המצוי" או "התקנון המוסכם" שמופיע בפרק על בניינים משותפים בחוק המקרקעין, הוא "הסכם השיתוף בין שותפים" בסע' 29.
החוק קבע מראש את ברירת המחדל להסכם שיתוף כזה, וקרא לו "תקנון מצוי".
התקנון המצוי, מהווה מילוי הדרישה של סע' 29 לחוק המקרקעין.
כאמור - כל דייר הוא גם שותף במקרקעין.

סע' 29 גם קובע שהסעיפים 30-36, יחולו בתנאי שההסכם ( או התקנון ) אינם מסייגים זאת, כלומר ש"ההסכם השיתופי" גובר על תנאי החוק בפרק על שיתוף ( סע' 30 -36 ).
אבל רוב הבניינים המשותפים בארץ הם חסרי תקנון מוסכם, על כן חל עליהם התקנון המצוי ( ולא תקנון הסכמי ).
התקנון המצוי אינו שולל את תחולת הסע' 30-36.
לצפיה ב-'יתכן שעליי לתקן / לערוך דבריי'
יתכן שעליי לתקן / לערוך דבריי
08/08/2019 | 13:27
3
18
יתכן שהטעיתי ללא כוונת הטעייה.
הקיצור- יתכן שפרק ה' לחוק המקרקעין כלל איננו חל על בית משותף, מכאן שהטעיתי ללא כוונת הטעייה.
יתכן שאכן מדובר בתקדים בבניין שלכם.
לא ברור לי מה דייר אמור לעשות במצב שבו נאלץ להזמין אינסטלטור בדחיפות ולא עדכן את וועד הבית בנושא בזמן אמת.

לא כ"כ מבין מה הבעיה לקבל החזרים מוועד הבית, אם רק תסביר שלא הייתה לך שום ברירה אלא להזמין אינסטלטור בדחיפות, הואיל במדובר במקרה חירום בלתי צפוי.

בהצלחה
לצפיה ב-'מה שמעניין '
מה שמעניין
08/08/2019 | 17:06
2
24
שפותח השירשור . לא היגיב ביכלל לכול השירשור הארוך הזה .
זרק בקשה וזהוא 
לא יפה כך להיתנהג 
לצפיה ב-'ככה זה כולם'
ככה זה כולם
08/08/2019 | 17:28
19
גם אלו שמקבלים תשובה הכי מקצועית מפרי עטו של עו"ד מנוסה.
זה ככה גם בפורומים אחרים בכלל כמו פורומים לתמיכה טכנית שאני עונה שם לפעמים.
כשהתשובה מקצועית למהדרין, כולם שותקים כמו דג.
כשאתה טועה בתום לב.... הו הו...
לצפיה ב-'צודק :)'
צודק :)
13/08/2019 | 09:49
12
היו כמה ימים עמוסים
ופחות התחברתי לאינטרנט -
אבל התשובות המפורטות והמנומקות כאן
בהחלט ראויות להערכה.
אז תודה וסחתיין על הרצינות והמחויבות!
לצפיה ב-'ואז אמרתי לעצמי ש-'
ואז אמרתי לעצמי ש-
07/08/2019 | 20:00
4
44
אני אומר לעצמי שללא ניהול של עו"ד  בפורום, יש בעיה...
זאת מפני שיש כל מיני טרולים ( חסומים ) שנדמה להם שהם מבינים משהו בקניין או לפחות בדיני וועד בית.... 
אף אחד לא חף מטעות, אבל כשזה מגיע לעניינים עיקריים כמו תחולת חוק המקרקעין, אסור לטעות.

דבר נוסף שרציתי לציין כאן, שאני לא מעריך וויכוח לשם וויכוח.
אני תמיד מביא סימוכין לכל טענה, ולא מעריך וויכוחים חסרי סימוכין.

אני זוכר שכבר קישרתי לחוק המקרקעין, אבל זה כנראה לא מספיק.
צריך שאנשים יקראו ספרים, או ידונו בפורום ולא רק כנותני ייעוץ.

הקיצור-
כמו שאמרתי זכויות הדיירים בינם לבין עצמם מאורגנים בתפזורת בחוק המקרקעין. על כן יש דפי רשת שמרכזים את הסעיפים שנראים להם רלוונטיים לדיירי בניין משותף.
אז אולי זה יועיל לגולשים כמו קרמר.
אני מקווה שגולשים כמו קרמר לא ייראו בריכוז הסעיפים האלה מן רשימה סגורה של סעיפים.
תמיד יש עוד חוקים שצריך להביא בחשבון.

אם אפשר, הייתי מעוניין שלא לקבל תגובות על הפוסט הזה, וגם אלו שאשרשר אליו.

לצפיה ב-'מר אורח '
מר אורח
07/08/2019 | 20:38
3
31
עורך דין שחל שניהל את הפורום . הפורום הייה בילעדי של מר שחל . הוא שילם לתפוז עבור הזכות הבלעדית . כי הוא חשב שימצא לקוחות תמורת תשלום ראה בצד שמואל מודעה של תפוז על ניהול פורום תמורת תשלום 
ראה שאין לקחות מהפורום. עזב את ניהול הפורום .
איך כתבתה אין ארוחות חינם .
זה קרה בעוד פורומים מיקצועי  . שהמנהלים חשבו ליתפוס לקוחות . וא יצא מיזה כלום אז המנהלים נטשו 
לצפיה ב-'יתכן שטעיתי בעניין תחולה פרק ה''
יתכן שטעיתי בעניין תחולה פרק ה'
07/08/2019 | 21:48
2
38
כמו שאמרתי קודם, אני לא עו"ד.
יתכן שטעיתי לחשוב שפרק ה' חל גם על בניין משותף.
אמנם סעיף 53 מחיל את החוק גם על בניין משותף.
אך סעיף 56 קובע אי תחולה לפרק ה', בכל הנוגע לרכוש משותף ( בבית משותף ). אז... יתכן מאוד שטעיתי....

פרק ה' איננו חל על בניין משותף.
דייר, איננו "שותף".
תקנון מצוי, איננו "הסכם שיתוף".

קשקשת ברשת...
לצפיה ב-'כתוב אי שם '
כתוב אי שם
07/08/2019 | 22:14
1
31
מותר  מאוחר מאשר לעולם לא  . טוב שאתה מודה ש:
דייר איננו שותף
תקנון מצוי. איננו הסכם שיתוף .
זה מה שניסיתי להסביר לך . לאורך כול השירשור . בעיברית פשוטה . ללא קישורים .
עם דוגמאות של בית אבות /קולנוע .
העיקר הבריאות . בהצלחה בהמשך .
לצפיה ב-''
07/08/2019 | 22:28
4
לצפיה ב-'רכוש משותף?'
רכוש משותף?
06/08/2019 | 16:19
2
47
יש לי בעיית רטיבות בכל חורף בתקרת המטבח. בעלי מקצוע שהגיעו הסבירו כי מקור הבעיה ככל הנראה מהמזרב שנמצא בגגון שבו נמצא גם מנוע המזגן של השכנה שמתגוררת מעליי.
השכנה טוענת שמדובר בשטח משותף שבאחריות ועד הבניין ולא באחריותה. ועד הבניין טוען שמדובר בשטח פרטי.
איך אוכל לדעת אם באחריות מי התיקון?
מצרף תמונה
תודה!
לצפיה ב-'אים אנתה לא יודע '
אים אנתה לא יודע
06/08/2019 | 17:18
28
איך אנחנו נדע מרחוק מיכאן . הא?
לצפיה ב-'איפה התמונה ?'
איפה התמונה ?
07/08/2019 | 08:54
29
הבעיה שאתה מתאר היא חלק מאי הוודאות לגבי חלוקת רכוש פרטי מול משותף.
לא תמיד יש וודאות מוחלטת לגבי קו הגבול המדויק של רכוש פרטי מול משותף.
לפעמים בלית ברירה, שואלים את בעל המקצוע אם לדעתו מדובר ברכוש פרטי משותף, וכך הוא הופך למן "בורר" במחלוקת.

כשמדובר בעניינים שהם לא צנרת מים, וועד הבית לפעמים זוכר / יודע מה הוא התקין בעבר ואם זה אכן רכוש משותף, או שהנושא זר לו לחלוטין.
כשהנושא זר לו לגמרי, וועד הבית מסיק שמדובר ברכוש פרטי.

מנהל/ת הפורום

אודות:
את/ה מוביל/ה בתחומך? אנו מזמינים למשרדינו בימים אלו בעלי מקצוע המתאימים לנהל פורום מקצועי באשכול המומחים של אתר הקהילות המוביל תפוז אנשים. מנהל/ת פ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ