לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
38823,882 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'איך לנהוג במצב כדלהלן'
איך לנהוג במצב כדלהלן
20/04/2018 | 20:30
1
3
שלום עו"ד שחל
אני משמש כ-20 שנה בנציגות וועד הבית, 10 שנים מתוכם שימשתי גם כמנקה הבניין, אסיפה כללית בחרה בי שוב לוועד הבית, אבל החליטה להפסיק את עבודתי כמנקה. מגיע לי פיצויי פיטורין והנציג השני לוועד הבית לא מוכן לתת לי את המגיע לי (פיצוי פיטורין). אני רוצה לתבוע את המגיע לי בבית הדין לעבודה, האם בכתב התביעה אני צריך לציין שאני תובע את וועד הבית ולמעשה את עצמי. 
בכבוד רב, חיים
לצפיה ב-'לבקש דמי ירושה . בסוף לשלם דמי קבורה '
לבקש דמי ירושה . בסוף לשלם דמי קבורה
20/04/2018 | 21:19
2
אם עבדה 20 שנה בניקיון . וקיבלתה משכורת כסף . ועד הבית (אתה) הייתה צריך ךשלם ביטוח לאומי . במשך 20 שנה עבור המנקה  10% מס לא שילמתה 
מספיק שהידיע תגיע לביטוח לאומי הם יבקשו עסור 20 שנה כ20 אלף ש"ח .
בביקורי באחד הבתים,  ראיתי הודע מיתאם  הועד ץ שביטוח לאומי דורש מהם 36 אלף ש"ח עבור 30 שנה ביטוח לאומי . שאלתי את הועד מה קרה . הוא  סיפר שאיש ועד פלט מישפט . הייה לנו מנקה 30 שנה ,,,,,,
אם שילמתם עבור המנקה ביטוח לאומי . אז בהצלחה בתביעה . אחרת זה יתגלגל לכיוון לא נכון 
לצפיה ב-'מטרד נביחות כלבים'
מטרד נביחות כלבים
20/04/2018 | 17:14
1
4
שלום עו"ד שחל,
הנני דייר בבית משותף שלו גם דירות גן.
בעל אחת מדירות הגן מחזיק בחצר באופן קבוע 24/7 שני כלבים בכלל לא קטנים.
הכלבים קשורים לגדר ומרוחקים כ 10 מטר קו אווירי מחלון חדר השינה שלי המטבח ועוד.הכלבים נוהגים לנבוח החל משעות הבוקר בסביבות השעה 7 ולאורך כל היממה ומהווים מטרד רעש בכלל לא מבוטל.העייריה לא עושה כלום בנידון למעט שליחת פקח שטוען שלא שמע כלום בעת ביקורו.וכך יום יום כמעט אני ובני ביתי משכימים לנביחות כלבי השכן , ומוטרדים מהנביחות שלהם עד לשעות הערב המאוחרות ולעתים אף יותר מכך.
אני ומשפחתי מאוד מוטרדים מכך..גם פניה למשטרה שהגיעה ביום שבת וציינה שאכן נשמעו נביחות לא עזרה ככ.
השכן מבין שלא ניתן לעשות נגדו כלום ומתרברב בכך וזאת למרות מספר פניות אליו שיפעל לטפל במטרד שמטריד עוד שכנים , אך הוא בשלו.
חשבתי אף על מעבר דירה עקב המטרד.
אשמח לעצות חוקיות מעו"ד שחל ומאנשי הפורום האם יש דרך לטפל במטרד באופן כזה שלא יהווה יותר מטרד.
 
תודה
אא
לצפיה ב-'מטרד כלבים'
מטרד כלבים
20/04/2018 | 20:15
2
שלום
על פניו, זה נראה כמטרד, עצתי לך היא כי תצלם בוידאו את הנביחות כמה פעמים ושתגיש תביעה למפקח/ת על בתים משותפים על מטרד ליחיד, תבדוק מה עמדת וועד הבית, אם קיים בבניין.
בהצלחה.
לצפיה ב-'האם מותר לשכן לתחום חניה ברשותו?'
האם מותר לשכן לתחום חניה ברשותו?
18/04/2018 | 19:44
4
16

שלום עו"ד שחל
תמונה מצורפת להמחשת הבעיה.
 
בבניין שאני גר יש חניות מתחת לבניין בקומת הקרקע. ישנו חלל לשתי חניות  המשותף לי ולשכן נוסף. החלל במקור  היה תחום קירות מסביב אך לא הייתה מחיצה בין שתי החניות אלא ציור על הרצפה בלבד. לכל דירה יש חניה  ספציפית  רשומה בטאבו (מוצמדת?) עם כניסה משלה.
 
לפני שקניתי את הדירה שתי החניות שימשו כמחסן. הבעלים הקודמים  פינה את חפציו ביום האחרון לבעלותו על הנכס. אני נכנסתי לגור כחודש מאוחר יותר, כך שהחניה הייתה ריקה אך בבעלותי. בתקופה הזו השכן בנה מחיצה מבלי להודיע לי או לבעלי הבית הקודמים.
שנכנסתי לגור בדירה גם אני השתמשתי בחניה כמחסן והדבר לא הפריע לי.
 
כיום אני מעוניין להשתמש בה כחניה אך הדבר מאוד לא נוח ואף מסוכן כי לא ניתן לפתוח את הדלת במלואה. זאת משום שמרחק הפתיחה הצטמצם לפחות מחצי (נשאר כ 35 ס"מ במקום 80 שהיו יכולים להיות).
האם יש לשכן זכות לעשות את אשר עשה? האם ניתן לתבוע?
 
תודה מראש וחג שמח!
אוהד
 
לצפיה ב-'לפי דעתי '
לפי דעתי
18/04/2018 | 23:09
11
בשביל בניית מחסן . יתר השכנים חתמו שמותר ליבנות מחסן . אכשו אתה רוצה לשנות סדרי בראשית . לפי דעתי לא ניתן לשנות . אם השכן ההוא לא רוצה 
ניראה את התשובה של העורך הדיו המלומד 
חד עצמאות שמח 
לצפיה ב-'הפיכת חניה למחסן '
הפיכת חניה למחסן
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2018 | 06:36
2
15
אם השטח מלכתחילה היה מוגדר ומיועד כשתי חניות טאבו, ואת זה ניתן לראות בנקל בתשריט הבית למשל (וזה כנראה המצב אצלכם), הרי שלא ניתן להפוך את החניות או אחת מהן למחסן. בוודאי שזו פעולה שמצריכה היתר בניה.
השאלה המרכזית כיום היא האם הזמנת פקח עירוני תוביל להוצאת צו הריסה למחסן. כנראה שלא. בדרך כלל הרשות אינה עושה זאת אם חלפו יותר מ 5 שנים מאז הקמת המחסן ומה עוד שאתה עצמך "נגוע" בענין שכן גם אתה עשית שימוש בחניה כמחסן עד לאחרונה. לכן הפתרון הוא לנסות להגיע עם השכן להסכמה או על הסרת המחיצה או על הזזתה כ 30 סמ לפחות שמאלה.
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
19/04/2018 | 10:27
1
12
קודם כל תודה על התגובה המהירה והעניינית.
החניה שלי מעשה עדיין משמשת כמחסן בחלקה, הקיר נבנה לפני 4 שנים בבניה קלה ואין בעיה להזיז.
אנסה לעשות לשכן קצת שרירים, נראה מה יקרה.
תודה!
חג שמח!
לצפיה ב-'שרירים'
שרירים
( לעמוד שלי בתפוז )
19/04/2018 | 16:16
12
בהחלט מומלץ קצת פעילות ספורטיבית   תעדכן אותנו מה קרה, כי זה מקרה מעניין  
לצפיה ב-'צו קבוע'
צו קבוע
17/04/2018 | 22:24
1
21
שלום לעו"ד שחל
לפני כשנתיים היה דיון משפטי בבית המשפט של דיירת שתבעה דייר, בעניין אלימות מילולית עם איום לאלימות פיזית, הדיון כמעט ולא עסק בזה בכלל, אלה עסק בעניין האכלת חתולים ברכוש המשותף, התקבלה פסיקה של השופטת שאומרת שאין להאכיל חתולים ברכוש המשותף. 
"המבקשת רשאית להאכיל את חתולי הרחוב במקום שאינו רכוש משותף ובמרחק שלא יפחת ממטר אחד מהרכוש המשותף"
עברו יותר משנתיים מאז הפסיקה, בתקופת הזמן הזו, הגברת הייתה מאכילה חתולים גם ברכוש המשותף, אלה שהפסיקה היה כוחה לחצי שנה בלבד. (לא הייתה אפשרות לנציגות להגיש בחצי השנה הראשונה ביזיון בית המשפט, בגלל חוסר יכולת כספית).
האם הנציגות יכולה להגיש עכשיו בקשה לצו קבוע לאותה החלטה של השופטת והאם צריך לציין בבקשה לצו קבוע את שמה של הדיירת והיא צריכה להיות מעורבת בהליך, או שזה לא שייך לה ואנחנו יכולים להגיש בעצמנו בקשה לצו קבוע לאותה פסיקה, ללא קשר אליה.
אודה לך מאוד, על תשובה בנידון.
משה

 
לצפיה ב-'האכלת חתולים'
האכלת חתולים
( לעמוד שלי בתפוז )
18/04/2018 | 07:43
13
אם אתם מגישים הליך חדש הוא יתבסס הן על הפסיקה הקודמת והן על הפרתה וכל העובדות החדשות ותבקשו צו קבוע. זה חייב להיות נגד הדיירת המסויימת. לגבי האכלת חתולים אולי ניתן גם לפנות לפיקוח עירוני או אגף תברואה. יש עיריות שמקפידות לפקח ולאכוף את הנושא. ואולי גם מכתב של עו"ד לפני תביעה יעזור הפעם.
לצפיה ב-'חובות לועד בית'
חובות לועד בית
17/04/2018 | 08:20
2
25
שלום רב.
האם גזבר או ועד הבית נושאים באחריות כל שהיא וניתן לבוא איתם חשבון חוקי משפטי לגבי חובות של דיירים שלא נגבו כשנה וחצי וזה מבלי שידע את כלל הדיירים ובפועל סרבני התשלום נהנים משרותים שהבניין נותן גינון מעלית חשמל וכו על חשבון הדיירים שמשלמים.
לי זה נראה לא תקין גם לא הציגו מאזנים כל חצי שנה כנדרש וגם לא ידעו אותנו .
 
לצפיה ב-'בימקום לקטר '
בימקום לקטר
17/04/2018 | 08:28
18
כנס לועד . קח את העניינים לידיים. תגיש תביעות נגד הדיירים שלא שישלמו 
תראה להם . כך מנהלים את עיניניי הבלוק 
איך אמר קנדי המנוח 
אל תגיד מה עשתה המדינה למעני 
תגיד מה אני עשיתי למען המדינה (הועד) 
בהצלחה 
לצפיה ב-'אחריות ועד בית ואחריות בעלי דירות'
אחריות ועד בית ואחריות בעלי דירות
( לעמוד שלי בתפוז )
17/04/2018 | 19:27
17
תביעה אישית נגד חבר ועד, כולל גזבר או תביעה נגד ועד הבית כולו, צריכה להיות מאוד מבוססת ולגלות ראיות לרשלנות של ממש או לזדון והטעיה.
ועד בית הוא גוף התנדבותי והפעילות בו היא לא פעם כפויית טובה. יש חובה ואחריות גם על בעלי דירות להיות מעורבים, ליזום שאלות, לברר, לבוא לאסיפות, להתעניין ולא רק לשבת מנגד ולנהוג ראש קטן. למשל באסיפת הדיירים השנתית אם הוועד לא מדווח מיוזמתו על חובות דיירים ראוי לשאול על כך. ואם אין אסיפה אז ראוי לדרוש אסיפה. לא מציגים לך מאזן פעם בחצי שנה? תדרוש זאת ואם אתה לא נענה יש אכן מקום לשקול תביעה בפני המפקח.
לצפיה ב-'העברת קופת ועד'
העברת קופת ועד
16/04/2018 | 06:31
2
30
שלום
עם החלפת הוועד האם ניתן להעביר את ניהול הקופה לוועד החדש למרות שהקופה לא מאוזנת ויש חובות של דיירים מה שאומר ש"צרות" הגבייה עוברות לוועד החדש או שישנה תקנה / חוק המחייב העברת קופה מאוזנת 0 חובות 0 יתרות.
תודה.
לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
16/04/2018 | 12:58
17
אין חובה להעביר קופה מאוזנת. ועד מתחלף בבחירות באסיפה והוא נכנס לנעלי הועד הקודם ולמצב הקודם, על כל הטוב והרע שבו. כדאי שאסיפה במצב שלכם תקבל החלטות מיידיות כיצד להביא את הקופה לעודף, למשל נקיטה בהליכי גבייה מול החייבים או אולי העלאת תעריף דמי הועד. 
לצפיה ב-'גם לועד החדש '
גם לועד החדש
17/04/2018 | 14:45
8
הדיירים ימשכו לא לשלם . אז גם אם הקופה תהייה באפס . היא מיד תכנס למינוס . אז מה עשו חכמים בתקנתם. כמו שהמנהל כתב צריך להגיש תביעות נגד הסרבנים 
לצפיה ב-'אי תשלום ועד בית'
אי תשלום ועד בית
15/04/2018 | 07:21
1
33
שלום.
דייר בבית משותף אינו משלם ועד בית בטענה כי הוועד לא התייחס לפנייה שלו לטפל במטרד יונים שקיים בבניין ובכל האזור.וכמו כן סיבה נוספת שהוא מוציא כסף על מים וניקיון בעקבות לכלוך היונים ולכן לא משלם.
הדייר אינו משלם דמי ועד מזה כשנה וחודשיים אבל ממשיך להינות מיתר שרותי הבניין מים חמים מעלית נקיון גינון חשמל וכו'
האם העניין תקין ומה ניתן לעשות בנושא.
בשיחה עימו מוכן לשלם מזמן תחילה בטיפול ביונים ולא רטרואקטיבית.
לצפיה ב-'תשלום דמי ועד'
תשלום דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/04/2018 | 09:28
27
תשלום דמי ועד היא חובה מוחלטת ולא מותנית. אם היתה מותנית אז איש לא היה משלם כי לכל אחד יש טענות. נקבע בפסיקה "תשלום לחוד וטענות לחוד". דייר לא יכול לעכב תשלום או לקזז או להמנע מלשלם מכל סיבה שהיא ודייר כזה עושה דין עצמי והוא בגדר דייר סרבן.
ועד בית לא צריך להמתין שנה וחודשיים. כבר אחרי 3-4 חודשים יש לנקוט בצעד משפטי, תחילה מכתב דרישה לתשלום מיידי וקביעה שאם לא ישולם החוב תוגש תביעה ואז הגשת תביעה בפני המפקח על המקרקעין. אפשר בלי עו"ד. מוסיפים לחוב ריבית והצמדה וכן את האגרה והוצאות נוספות ומגישים.
לצפיה ב-'העלאת שכר המנקה'
העלאת שכר המנקה
11/04/2018 | 23:24
5
31
שאלה לעו"ד שחל
האם בסמכות יו"ר ועד הבית או כל הנציגות להחליט על העלאת השכר החודשי למנקה. או שזה צריך החלטה של רוב באסיפה הכללית.
תודה, יוחאי
לצפיה ב-'יושב רואש הועד '
יושב רואש הועד
13/04/2018 | 10:02
4
22
מנהל את הבניין . זכותו לעשות בהיגיון. לא לכול דבר צריך לרוץ לדיירים .
לצפיה ב-'החלטות ועד'
החלטות ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
13/04/2018 | 12:52
3
30
החלטה כזו מחייבת אישור אסיפת דיירים ולכל הפחות ידוע מראש של כלל הדיירים. ועד בית הוא גוף מבצע. באסיפה השנתית מציגים ומאשרים תקציב שנתי שכולל את גובה דמי הוועד לשנה הקרובה ואת ההוצאות הצפויות של הגנן, המנקה וכד'. צריכה להיות סיבה חריגה להחליט לשנות את מה שהוצג וסוכם באסיפה במהלך השנה. זה לא ארוע רגיל. יור הועד הוא נאמן של כלל הדדירים וכספי הבית אינם שלו.   
לצפיה ב-'כמי שנתן שרות '
כמי שנתן שרות
13/04/2018 | 13:07
18
לעשרות ועדי ביתם . במשך 40 שנה לפחות . אינטרקום/אנטנות.
לכול ועד יש בקופה עודף כסף . למיקרה חרום . רק במיקרים שיש הוצאה ענקית . עושים גביה ניפרדת . זה בבלוקים של 10 דיירים . בבולקים 30-100 דיירים . שם לפי המאזן . יש בקופה עשרות אלפי שקלי עודף . כי יש הוצאה גדולה על מעלית . חשמל . 
צריך עודף בקופה . בבלוקים כאלה לא עושים . על כול הוצאה . אסיפת דיירים . יושב רואש . מחליט על תוספת למנקה אם צריך. או תקלה באנטנה המרכזית . לפני שהיו כבלים /הוט . אם ההוצאה הייתה3-4 אלף ש"ח . חילקו את זה ל5 צקים 
אני עובד בתחום מישנת 1968 
חג עצמעות שמח 
לצפיה ב-'מי ישלם ? '
מי ישלם ?
13/04/2018 | 13:21
1
16
הדיירים או יושב רואש מכיסו הפרטי ??
היזמינו עבודה אצלי בבלוק בנשר 106 דיירים . בהתחלה ביקשתי 1000 ש"ח . התקלה היסתבכה . אב הבית אישר לתקן עד שיתוקן . בסוף היגשתי חשבונית על ס"ך 3500 ש"ח . יושב רואש הועד לא רצה לשלם . בטיעון לא אישר את העבודה . הגשתי את החשבונית לגבייב בהוצאה לפועל . הרשם בבית מישפט השלום פסק לשלם בסוף 4500 ש"ח . והועד שילם מכספי הועד את הסכום . אמרתי לאיש . בוא נדבר ונגיע לעמק בשווה . הייתי לוקח פחות מ3500 ש"ח . לא רצה 
 
אז מי ישלם את ההפסד של יושב רואש הועד . הוא לא הייה מיוצג . וגם לא אני הייתי מיוצג . ללא עורכי דין 
במס הכסה לא מקרים בהוצאה של דוחות חנייה . או הפסד במישפט .
האים דייר יכול לבוא בטענה 
 
לצפיה ב-'הרשם בכיר '
הרשם בכיר
13/04/2018 | 13:25
14
היסתמך על הפיסקה " עשיית עושר שלא במישפט " לכן ועד הבית הפסיד .
האים דייר יכול לבוא בטענה ניהול לא נכון מול X לכן הבניין הפסיד כספי ועד 
או שלועד יש חסינות 
לצפיה ב-'הקלטת אסיפת דיירים'
הקלטת אסיפת דיירים
13/04/2018 | 09:14
2
19
שלום
האם ניתן להקליט אסיפת דיירים?
תודה.
לצפיה ב-'ניתן להקליט '
ניתן להקליט
13/04/2018 | 09:37
1
20
שמים טייפ . וזה מקליט . מאוד פשוט
לצפיה ב-'הקלטת אסיפה'
הקלטת אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/04/2018 | 12:48
18
ניתן להקליט אסיפה כאשר המקליט נוכח בה. מן הראוי לומר זאת ולא לעשות זאת בהחבא, אבל זה חוקי בכל מקרה, כל עוד המקליט נוכח באסיפה שהוא מקליט.
לצפיה ב-'מצלמות פרטיות'
מצלמות פרטיות
09/04/2018 | 15:11
12
49
מה ניתן לעשות כשאחד הדיירים בבניין שם מצלמות פרטיות בכניסה לבניין, כך שאחת מהן בחדר המדרגות?? תודה
לצפיה ב-'מצלמות'
מצלמות
09/04/2018 | 19:43
1
46
שלום,
מצטער שאני מקדים את העו"ד הנכבד שחל. מנסיון שצברתי בהרבה מאוד שנים בוועד הבית, אני יכול להגיד לך, כי מצלמות אבטחה אפשרי להתקין רק לאחר אסיפה כללית של הדיירים שיש רוב בהצבעה, בתנאי שאין מתנגד אפילו אחד. אם דייר התקין בעצמו ללא הסכמה של האסיפה, אפשר להגיש תביעה נגדו להסרה. כך הוסבר לי בעבר, אני מקווה שעו"ד שחל יסכים איתי.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
10/04/2018 | 13:38
28
אצלנו בבניין אין אסיפות כלליות ולא הצבעות (בעיקר תשלומי חשמל, ניקיון ותיקונים). הוועד לא מעוניין להתייחס לנושא המצלמות, שמפריעות לנו באופן מיוחד. נאלץ לפעול כאנשים פרטיים כנגד מצלמה ליד דלת דירתנו. האם אפשרי? כיצד? יקר? תהליך ארוך?... אודה על כל מידע מנסיונך.
לצפיה ב-'ישנו חוק?'
ישנו חוק?
10/04/2018 | 09:06
8
43
תודה רבה על התשובה. באיזה הליך ניתן לתבוע? ישנן פסיקות בנושא? מדובר בפגיעה פרטיות,  שימוש בשטח משותף ללא הסכמה... . המשטרה עונה שגם אנחנו יכולים להתקין מצלמות בחדר מדרגות
 
 
לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
10/04/2018 | 23:42
7
19
שלום
כל סכסוך בין דיירים בבניין מגורים, הפניה/התביעה צריכה להיות למפקח/ת על בתים משותפים במנהל מקרקעי ישראל, ניתן למצוא באינטרנט את המקומות בהם נמצא מנהל מקרקעי ישראל, בתל-אביב, למשל, הם נמצאים במשרדי הממשלה, בדרך מנחם בגין 125.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'מצלמות אבטחה'
מצלמות אבטחה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 15:21
6
26
מצלמות אבטחה בבתים משותפים הפכו בשנים האחרונות כמעט לחלק מהנוף. המחיר ירד והצורך עלה, או כדי לשמור על הרכוש מונדליזם או למען תחושת הבטחון והשליטה על כניסות מבוקרות וכד'. מערכות טלויזיה במעגל סגור יהיו בעתיד חלק רגיל ושיגרתי כמעט בכל בית כמו אינטרקום או שער חשמלי. ועדיין זה לא מקנה לאנשים פרטיים להציב מצלמות ברחבי הרכוש המשותף ויש גם הגבלות על מצלמות המותקנות על פי רצון הדיירים. למשל אין להציב מצלמות במיקום שפוגע בצנעת הפרט כגון מול דלת כניסה לדירה, אין להקליט, יש לשלט ולידע בדבר המצלמות ומיקומן ועוד כללים ונהלים. 
לצפיה ב-'תודה ושאלה'
תודה ושאלה
11/04/2018 | 17:36
3
14
תודה רבה על תשובתך. אחת המצלמות נמצאת על יד דלת דירתנו. אנחנו מצולמים מרגע שיוצאים מפתח הדירה וכשנכנסים אליה. לא שאלו אותנו וכמובן שלא הסכמנו. הוועד לא מעוניין לפעול. המשטרה ממליצה שגם אנחנו נתקין מצלמה בחדר מדרגות. מה ביכולתנו לעשות כאנשים פרטיים? מה הסיכוי לזכות? מה העלויות ומה משך הזמן? ישנו חוק מוגדר (מעבר להסתרה- לא רלוונטי- המצלמה גלויה)? ישנן פסיקות קודמות? גם מתשובתך המפורטת, נראה שהנושא אינו חד משמעי
 
לצפיה ב-'צנעת הפרט'
צנעת הפרט
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 20:11
2
17
חוק הגנת הפרטיות הוא החוק הכי רלבנטי. מיקום המצלמה מול דלת דירה הוא פגיעה ברורה בפרטיות וניתן להגיש הליך דחוף למתן צו עשה להסרת המצלמה ולדרוש גם פיצוי כספי.
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
12/04/2018 | 11:51
1
21
תודה רבה. הפנייה לבית משפט השלום??
לצפיה ב-'מצלמות'
מצלמות
12/04/2018 | 20:09
14
שלום יהודה,
במקרה הזה אפשר בהחלט להגיש תביעה אצל המפק/ת על בתים משותפים, זה חוסך כסף וזמן.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'מה לגבי התקנת מצלמת הבטחה בשטח החניה שלי בטאבו ?'
מה לגבי התקנת מצלמת הבטחה בשטח החניה שלי בטאבו ?
17/04/2018 | 13:40
1
2
לצפיה ב-'מיקום המצלמה'
מיקום המצלמה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/04/2018 | 19:30
4
צריכה להיות סיבה למיקום הזה דווקא ויש מקום לברר כיצד להמנע ככל האפשר מפגיעה בפרטיותך. צריך לבחון שינוי אולי למיקום חלופי וכד'. 
לצפיה ב-'ליפני שאתה רץ לבית מישפט '
ליפני שאתה רץ לבית מישפט
12/04/2018 | 22:35
19
תוודה מה המצלמה מצלמת . אולי היא מותקנת מול הדלת. אבל מכוונת לצלם מי יוצא מהמעלית . הרי לא הגיוני שיצלם מי ניכנס לביתך . מי יוצא מהמעלית זה כול השכנים . אולי בינהם יש גם אורח בילתי רצוי .
בהרבה בלוקים . יש מצלמות שמכוונות למי שיוצא מהמעלית .
 
ואים אתה לא מבין בצילום. תביא עד מומחה שיטען בבית מישפט . כי המצלמה מצלת רק את דלת ביתך .
מה לפי דעתך. מצלמת המצלמה ? איזו פרטיות זה מפריע לך .?
לצפיה ב-'שער בבניין- מי נושא בעלות? '
שער בבניין- מי נושא בעלות?
10/04/2018 | 14:29
3
42
שלום,
רוצה להתייעץ איתך...
אני גרה בבנייןת ישן ורוצה לעשות שער קטן בחצר כדי שבני הקטן לא ירוץ לכביש. מכייוון שרק לי יש ילד קטן, והאנטרס הישיר הוא שלי לשער , האם עליי לשאת בעלות השער?
2. במידה ודיירי הבית לא רוצים להשתתף ואני אשא בעלות השער ואני שולחת להם מייל ומבקשת שיעדכנו אותי במייל חוזר על התנגדות לכך במידה ויש להם, במידה ולא השיבו במייל חוזר או באופן אחר על התנגדותם האם עליי לעדכנם שאף אחד לא התנגד ושאני יוצאת לדרך? תודה 
לצפיה ב-'התקנת שער'
התקנת שער
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 13:52
2
18
עליך לשאת בעלות השער כי זו תוספת לקיים ולא מדובר בתיקון של משהו ישן. לדעתי את לא צריכה להודיע או לבקש רשות. יש לך ענין בטיחותי כאן. תוכלי להודיע לכולם לפני הביצוע כדי שלא יופתעו.
לצפיה ב-'שאלת המשך... '
שאלת המשך...
11/04/2018 | 16:30
1
16
1.על פי מה אתה מסתמך כשאתה אומר שבעניין בטיחותי לא צריך לבקש רשות?
2.האם מישהו מהשכנים יוכל להזמין משטרה ולעצור את בניית השער?, באיזו תואנה?
 
תודה רבה :) 
לצפיה ב-'שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף'
שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 20:15
19
אני מסתמך בעיקר על נסיוני בתחום. 25 שנה של שאלות מסוג זה. מדוע משטרה תוזמן להתקנת שער? את פושעת? את הרי לא מתכונת לנעול את השער או להשתלט על השטח. לפי דבריך פנית וביקשת ובגלל שאיש לא מתעניין את מוכנה לעשות זאת על חשבונך. בעיני התקנת שער לצורך מניעת מעבר של ילד קטן לכביש הוא שימוש רגיל וסביר ברכוש משותף שאינו מפריע לאיש. 
לצפיה ב-'כינוס דיירים תוקף'
כינוס דיירים תוקף
09/04/2018 | 15:56
1
30
שלום רב.
וועד הבניין היה אמור לכנס את הדיירים בחודש נובמבר 17 אחרי שנה .
לא בוצע כינוס ולא הייתה דרישה של הדיירים לכנס את הישיבה.
שאלה האם מכאן נובע שיש אימון בוועד והוא יכול להמשיך שנה נוספת או פשוט הוועד לא חוקי.
אם הוועד יכול להמשיך האם חבר וועד על דעת עצמו מבלי להתייעץ עם יתר חברי הוועד לזמן אסיפה בהודעת ווטסאפ ולא לפי הכללים?
תודה
לצפיה ב-'אסיפה שנתית'
אסיפה שנתית
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 13:54
13
לפי החוק צריכה להתקיים לפחות פעם בשנה אסיפת בעלי הדירות. הוועד צריך להודיע את המועד ויכול גם חבר ועד אחד לעשות זאת אם משום מה הועד כולו לא עושה זאת.
חוץ מזה יכולים לזמן אסיפת דיירים גם שליש מבעלי הדירות בבית.
לצפיה ב-'פרסום שמות דיירים חייבים בלוח ההודעות'
פרסום שמות דיירים חייבים בלוח ההודעות
09/04/2018 | 11:33
1
34
שלום עו"ד שחל
האם מותר עפ"י החוק לפרסם את שמות בעלי הדירות שחייבים הרבה חודשים כסף לוועד הבית, על לוח ההודעות בלובי הבנין.
תודה, משה
לצפיה ב-'פרסום חייבים'
פרסום חייבים
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 13:49
27
בהחלט כן. הנתון הזה אינו חסוי. להיפך הוא פתוח לעיון הדיירים כי מי שלא משלם גורר את שכנו לממן אותו. לא צריך לפרסם אלא את העובדות בלבד ובאופן שיוויוני ויבש.
כדי למנוע ויכוח מיותר כדאי להודיע באסיפת דיירים שפעם בחצי שנה יפרסם הוועד על לוח המודעות את שמות בעלי הדירות שחייבים לפחות 3 חודשי ועד ומעלה.
לצפיה ב-'הסכמת דיירים - חניון'
הסכמת דיירים - חניון
08/04/2018 | 17:38
3
46
שלום,
ועד הבית רוצה לשנות את הכניסה לחניון הבניין מפתיחה בעזרת שלט לפתיחה באמצעות טלפון סלולרי.
 
האם צריך הסכמה של 100% מהדיירים לשינוי כזה?
מה קורה אם מישהו לא מסכים לשינוי (לא רוצה להתעסק בטלפון בזמן נהיגה) או מישהו שאין לו טלפון סלולרי.
 
תודה!
לצפיה ב-'ניהול בית'
ניהול בית
( לעמוד שלי בתפוז )
09/04/2018 | 10:39
2
30
זו החלטה שבוודאי מתאימה לאסיפה כללית של בעלי הדירות. אבל לדעתי גם ועד בית מוסמך לקבלה, כי זה נושא ניהולי שוטף שלא כרוך בהוצאה כספית גדולה או חריגה. אולי זה אפילו חוסך כסף לאורך זמן. אגב אני כבר לא מכיר כיום מישהו שאין לו טלפון סלולארי, כולל לא ילדים בכתה א'. טיילתי באזור השבטים הנידחים בצפון ויאטנאם על גבול סין בהרים הכי גבוהים וגם לבני השבטים שם יש טלפון סלולארי (לא אייפון X אבל סלולארי בהחלט). לגבי בזמן נהיגה - לא עושים זאת בזמן נהיגה וגם להפעיל שלט בזמן נהיגה זה מסוכן. צריך לעמוד.
לצפיה ב-'המשך'
המשך
09/04/2018 | 10:48
1
28
ברור שבזמן עמידה. אבל כל ההתנהלות של להוציא את הטלפון לחייג וכו' כשאתה חצי על המדרכה וחצי על הכביש (לוקח יותר זמן מלהפעיל שלט). אני באופן אישי למשל לא מתעסקת עם הטלפון בזמן שאני ברכב.
 
בשורה התחתונה האם צריך הסכמה של 100% מהדיירים?
לצפיה ב-'קוד במקום שלט'
קוד במקום שלט
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2018 | 13:45
13
לא צריך 100% הסכמה לענין כזה.
לצפיה ב-'ועד בית לא מתפקד'
ועד בית לא מתפקד
08/04/2018 | 17:26
2
43
שלום לעו"ד עפר שחל,
 אני גרה בשכונת יוקרה בפרבר בגוש דן. אנחנו משלמים ועד בית שמעל 400 ש"ח לחודש. בחצי שנה האחרונה ועד הבית התחלףאחרי שהועד הקודם היה ניפלא דאד בצורה נהדרת לכל צרכי  הנביין . הועד החדש לא רק ההחסיר הרבה דברים אפילו למינימום כמו  בעיה באינטרקום שלא עובד ( יש מצלמה שלא עובדת וגם לא שומעים את האדם שלחץ) האם יש  אפשרות להתארגן כמה שכנים ופעול להורדת הועד הקיים ולהחזיר את הקודמים ?
לצפיה ב-'בחירת ועד'
בחירת ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
09/04/2018 | 10:34
31
יש לפניכם שתי אפשרויות. או לחכות לאסיפת בעלי הדירות השנתית ואז חייב להיות בסדר היום נושא של בחירת ועד, או לגייס שליש חתימות מבעלי הדירות בבית ולכנס אסיפה דחופה שלא מן המניין כשעל סדר היום בחירת ועד חדש.  
לצפיה ב-'חברת ניהול'
חברת ניהול
10/04/2018 | 07:26
25
שלום
אם אתם משלמים סכום כזה כל חודש, אני בטוח שתוכלו להתארגן ולהחליט על חברת  ניהול חיצונית.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'שיפוץ מעטפת בניין'
שיפוץ מעטפת בניין
06/04/2018 | 23:36
3
47

מדובר בדירת פנטהאוז שיש לה מרפסת שמקיפה אותה משלושה כיוונים.
האם הקירות שחוצצים בין הדירה לאותה מרפסת הם קירות חיצוניים או שהם קירות פנימיים? האם התשלום על שיפוץ קירות המרפסת בצד החיצוני שלהם לכיוון המרפסת חל על הדייר או על הנציגות?
המרפסת ברובה לא מקורה.
אין מחלוקת על כך שתשלום שיפוץ המעקה הבנוי של אותה מרפסת מהצד החיצוני חל על הנציגות  ואילו החלק הפנימי של המעקה פרטי והתשלום עליו חל על הדייר.
בטאבו רשום במפורש שהמרפסת מוצמדת לאותה דירה וזה מסומן גם בתשריט בטאבו שהמרפסת צמודה לאותה דירה.
רק בעל הפנטהאוז  יכול להשתמש באותה מרפסת, לאף אחד אין גישה אליה.
תרבות הדיור טוענים שהקירות הם קירות חיצוניים למרות שהם רשומים בטאבו כרכוש פרטי ומסומנים בתשריט כצמודים לאותה דירה.
לפנטהאוז המדובר  בצד אחד ישנם  קירות חיצוניים איפה שאין מרפסת ועל קירות אלה אין מחלוקת וברור שאלו קירות משותפים והתשלום עליהם חל על הנציגות.
מה דעתו של המומחה בעניין?
 
 
לצפיה ב-'קיר חיצוני'
קיר חיצוני
( לעמוד שלי בתפוז )
07/04/2018 | 10:45
27
לדעתי ניסוח השאלה רק מסבך את הנושא. במרבית המקרים הצד החיצוני הינו בגדר רכוש משותף וזה באחריות הקופה המשותפת, ככל קיר חיצוני. הצד הפנימי הוא פרטי. החריג הוא רק במקרה שבו המשך הקיר, כלומר מעקה המרפסת העליונה נבנה ע"י בעל המרפסת ולא היה חלק מהרכוש המשותף בעת הקמת הבית וכן הוגדר במפורש משני צדדיו כרכוש פרטי. 
לצפיה ב-'כדי להיות יותר מובן אני מצרף את התכנית של דירת הפנטהאוז'
כדי להיות יותר מובן אני מצרף את התכנית של דירת הפנטהאוז
09/04/2018 | 00:34
1
20
לצפיה ב-'קיר חיצוני'
קיר חיצוני
( לעמוד שלי בתפוז )
09/04/2018 | 10:31
19
לא אומר לי כלום. אני חוזר על העקרון: הקיר החיצוני הוא קיר משותף אלא אם נקבע אחרת במפורש בתקנון או במפרט.  
לצפיה ב-'אופנוע חונה במקום שלא מיועד לו.'
אופנוע חונה במקום שלא מיועד לו.
07/04/2018 | 16:15
1
42
שלום לעו"ד
ישנה חניה לרכבים במרתף של שני בניינים צמודים לבניין הצמוד אלינו ישנם 4 חניות ולנו 20, לאחרונה נכנס אופנוע גדול לחניה וחונה במקום מעבר בין החניות, הדייר גר בבניין הצמוד לבניין שלנו, כל בניין יש לו וועד בית בנפרד, כנראה שיכפל שלט מאחד הדיירים של הבניין שלו. לא עזרו פניות אליו גם בכתב, אם נצטרך בסופו של דבר לתבוע ממנו לא להחנות שם יותר, האם במקרה כזה אפשרי להגיש תביעה למפקח. (עקב זאת שהוא לא גר בבניין שלנו אלה בבניין הצמוד אלינו).
תודה, כוכי
לצפיה ב-'תביעה אצלך המפקח'
תביעה אצלך המפקח
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 17:14
19
תביעה אצל המפקח היא רק תביעה בין בעלי הדירות או הנציגות של אותו בית משותף ולא ניתן לערב שני בניינים נפרדים.
לצפיה ב-'סתימה והצפה'
סתימה והצפה
08/04/2018 | 11:32
1
30
שלום רב,
 
בבניין על עמודים,היתה סתימה בדירה בקומה הראשונה. כתוצאה מכך הביוב דלף והציף 2 מחסנים רשומים בטאבו הנמצאים מתחת לדירה וכן מדרגות הבניין המשותף.
 
בעלי המחסנים רוצים שחברת ניקיון תנקה את המחסנים(או אולי את כל הבניין). האם על בעל הדירה לשלם? מה יכולות להיות התפתחויות?
תודה מראש.
לצפיה ב-'הצפה'
הצפה
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 17:12
18
שאלות אלה תמיד מעוררות הרבה ויכוחים כי הקשר הסיבתי הוא לא תמיד ברור ויש לרוב גורמים משותפים לנזק, כגון סתימה יחד עם צנרת ישנה. אז הסתימה אולי החלה את הכל אבל מה שהעצים את הנזק זה מצב הצנרת הרעוע. לכן לדעתי הייתי נוקט בגישה פראקטית כלומר מורה לחברת הנקיון לנקות את המחסנים ולשלם מקופת הבית לפחות חלקית. 
לצפיה ב-'חניות משותפות בבניין'
חניות משותפות בבניין
07/04/2018 | 09:23
4
44
שלום לעו"ד עופר שחל ולכל הקוראים, 
בבניין שלנו שש חניות משותפות (בנוסף על חניות הרשומות בטאבו של מספר דיירים). עד לפני מספר שנים הנוהג היה שמי שמגיע ויש חניה פנויה - יכול להחנות.
לפני מספר שנים הוחלט על שיפוץ חיצוני בבניין ובניית מרפסות. על מנת להכניס כסף לקופת הועד הוחלט להשכיר את החניות המשותפות למספר דיירי הבניין, ואכן כך היה למשך שלוש שנים.
באסיפת הדיירים לפני כשנה התנגדה אחת הדיירות להמשך הסידור הנ"ל (מאחר ודרשה שועד הבית ישלם לה על קיבוע דוד השמש שלה והדיירים סרבו כמובן), וטענה שכל המשך של הסידור הנ"ל (השכרת החניות) דורש הסכמה של 100% מהדיירים (לא רוב מסויים באסיפה). הצטרפה אליה שכנה אחרת שהיא חברה שלה, ומאז בוטל עניין השכרת החניות. 
השכנה מחנה בחניות המשותפות את המכוניות שלה, משאירה את החניה שלה בטאבו ריקה, כך עושה גם החברה שלה, וע"י כך לא מאפשרות לשכנים אחרים שאין להם חניה בטאבו להחנות במקום. אחרים באים, חוסמים אותה, וכך קורה שבבניין כל הזמן יש מריבות וצעקות על הנושא הזה - פעמיים כבר הזמינו משטרה.
 
עד כאן הרקע.
שאלתי: האם באמת יש צורך בהסכמת 100% מהדיירים על מנת לחזור להסדר הקודם של השכרת החניות בתשלום?
האם תוכל בבקשה להפנות אותי למה שאומר החוק?
 
תודה רבה 
 
לצפיה ב-'חניות משותפות'
חניות משותפות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/04/2018 | 10:41
3
32
סוגיה שכיחה בהרבה בתים. לא פשוטה. ניהלתי בשם ועדי בתים לא מעט הליכים מסוג זה והכל כדי להסדיר את נושא החניות המשותפות. בקצרה בלבד אתן את השורה התחתונה ואם תירצי הרחבה זה גם חורג ממסגרת הפורום הזה. השורה התחתונה היא שהשכנה טועה ולא צריך 100% בענין זה. מדובר בהחלטה ניהולית לגיטימית של שימוש ברכוש משותף וזה בסמכות אסיפת בעלי הדירות.  
לצפיה ב-'תודה על התשובה '
תודה על התשובה
08/04/2018 | 09:16
2
22
האם זה רשום איפשהו בתקנון בתים משותפים באגודה לתרבות הדיור או שיש צורך לנקוט בהליכים משפטיים כלשהם?
 
שוב, תודה על ההתיחסות.
 
עדי
לצפיה ב-'חניות'
חניות
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2018 | 17:09
1
20
זה לא רשום ולכן לעיתים צריכים לנקוט בהליכים
לצפיה ב-'תודה '
תודה
09/04/2018 | 10:14
5
לצפיה ב-'תשלום ועד בית ע"י השוכר '
תשלום ועד בית ע"י השוכר
06/04/2018 | 13:36
3
46
קראתי את חוק החוזים לשוכר . בחוק כתוב שהשוכר חייב לשלם את תשלום ועד הבית  . ולא כתוב שבמידה והוא לא ישלם אז בעל הדירה חייב לשלם 
רה סעיף " ד "
 
שלומים שוטפים שבהם נושא השוכר (תיקון מס' 1)  תשע"ז-2017
25ט.  (א)  השוכר יישא בתשלומים אלה לגבי תקופת השכירות:
(1)   דמי שכירות לפי חוזה השכירות למגורים;
(2)   מסים החלים על המחזיק בדירה, לרבות ארנונה;
(3)   תשלומים בעד צריכה של שירותים שוטפים הניתנים לשוכר בדירה למגורים, ובכלל זה מים, חשמל, גז וחימום;
(4)   תשלומים לצורך אחזקה שוטפת המשולמים לנציגות הבית המשותף או למי שנכרת עמו חוזה לניהול ואחזקה שוטפת של הבית המשותף;
(5)   תשלום מסוג אחר שקבע השר.
          (ב)  השוכר לא יישא במישרין בתשלומים שאינם מפורטים בסעיף קטן (א), ובכלל זה בתשלומים אלה:
(1)   תשלום המיועד לרכישה או להשבחה של מערכות או מיתקנים קבועים המשרתים את הדירה המושכרת, למעט התאמות מיוחדות או שיפורים שביקש השוכר;
(2)   דמי ביטוח בעד ביטוח הדירה המושכרת בביטוח מבנה;
(3)   תשלומים שהמשכיר חב בהם כלפי צד שלישי, שאינם כאמור בסעיף קטן (א), ובכלל זה דמי תיווך למתווך אם המתווך פעל מטעם המשכיר.
          (ג)   אין בהוראות סעיף זה כדי לגרוע מחובת השוכר לשאת בהוצאות תיקון ליקויים לפי סעיף 25ח(א).
ערובה (תיקון מס' 1)  תשע"ז-2017"
 
כך שבשנה זו . השוכר הוא בעל הדירה . לא שילם . שהועד יתבע אותו . כך אני רואה את העניין לפי החוק 
לצפיה ב-'בעל דירה הוא זה שחייב עפ"י חוק בתשלום דמי ועד בית'
בעל דירה הוא זה שחייב עפ"י חוק בתשלום דמי ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
07/04/2018 | 10:35
2
36
ידידי היקר, אני מעריך מאוד את המאמצים שלך להוכיח שהשוכר הוא הכתובת של ועד בית במקרה של אי תשלום דמי ועד, אבל זה לא ילך. צר לי. אתה טועה. 
כעת אתה כנראה מצטט מחוק השכירות והשאילה ולא מחוק המקרקעין.
ראשית סתם כדאי שתשים לב, שחוק השכירות חל רק כאשר אין חוזה בין הצדדים. זה חוק משלים למקרה בו אין חוזה וברוב רובם של המקרים דווקא יש חוזה ולכן זה אחד החוקים הפחות שימושיים בספר החוקים שלנו.
אבל זו לא הנקודה המרכזית. החוק הרלבנטי לענין דמי ועד הוא חוק המקרקעין ואין ספק כי החובה בתשלום דמי ועד מוטלת על בעל הדירה. בעל דירה שמשכיר דירתו אכן מעביר בחוזה השכירות את חובת התשלום אל השוכר שלו. זה נחמד וזה ביחסים ביניהם. ועד הבית אינו צד לחוזה זה. אם השוכר משלם אז הכל בסדר. אם הוא לא משלם אז הוא גם מפר את הסכם השכירות מול בעל הדירה והוא גם חושף את בעל הדירה לתביעת תשלום דמי הועד מצד הוועד.  השוכר הוא בעיה של בעל הדירה לא של הוועד. השוכר אינו בעל הדירה בשנת השכירות. הוא גם לא יכול לבוא לאסיפת הדיירים ולהצביע, אלא אם כן קיבל יפוי כוח מבעל הדירה שלו. אין לו מעמד עצמאי בבית משותף.  
לצפיה ב-'את זה כבר אדוני כתב '
את זה כבר אדוני כתב
07/04/2018 | 14:37
1
28
חשבתי שיתן קישור . לסעיף בחוק המקרקעין . בחוק כתוב שצריך לשלם ועד בית . וזה מובן . האים כתוב שבמיקרה והבית מושכר . האים גם אז בעל הבית אחראי. מה שאדוני כותב . זה עדיין לא החוק . תן קישור ונעיין תודה קרמר 
לצפיה ב-'אי תשלום ועד בית '
אי תשלום ועד בית
07/04/2018 | 14:42
25
זה עברה על החוק . אם השוכר  יבצע עברה בתוך ביתו 
האים בעל הדירה גם אחראי? כמו אי  תשלום ארנונה חשמל. או עישון סמים מסוכנים . או להפעיל קזינו בביתו האסור על פי החוק ?
 
מי חתן את הדין? בעל הדירה . או השוכר 

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ