לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
45094,509 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'פורום תמא 38 והתחדשות עירונית'
פורום תמא 38 והתחדשות עירונית
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 10:54
28
אתם מוזמנים להעלות את כל שאלותיכם בנושא תמא 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית, בפורום השני שלי אשר נקרא - תמא 38 והתחדשות עירונית!
לצפיה ב-'השותף בוועד לא משתף פעולה'
השותף בוועד לא משתף פעולה
16/01/2019 | 22:12
5
שלום עו"ד שחל,

אנחנו שניים בוועד ויכולים למשוך כסף בצ'ק רק בחתימת שנינו.
החבר השני בוועד החליט לא לחתום על הצ'קים, בגלל שהחוב שלו נראה לו מנופח מדי. (חוב על גביה מיוחדת שהרוב שלמו).
בינתיים תשלום למעלית נדחה וגם התשלום למנקה. יש התראה מחברת חשמל.
הייתה היום אסיפה של שליש מהדיירים, כנראה בגלל הקור, והוא הודיע שהוא לא חותם על ההתראה לחשמל. מה לעשות?

לצפיה ב-'עץ נפל ופגע'
עץ נפל ופגע
16/01/2019 | 20:55
5
ערב טוב עו"ד שחל
עץ גבוה שהיה קיים בחצר של הבניין, נפל מהסופה לעבר מגרש החניה של הבניין הצמוד אלינו, ופגע ברכב, (מראת הצד של הנהג נעקרה ממקומה). האם על וועד לדאוג לתיקונו של הרכב.
תודה, משה
לצפיה ב-'תביעה נגד ועד בית'
תביעה נגד ועד בית
16/01/2019 | 19:30
1
13
עו"ד שחל שלום,
מנקה הגישה תביעה בבית הדין לעבודה כנגד ועד הבית בקשר עם סיום העסקתה (אי הסכמה לגבי סך הסכומים המגיעים לה).
יועץ אליו פנה הועד טוען כי "ועד הבית הוא לא גוף יציג ועל התובעת לתבוע כל בעל דירה בנפרד" ולפיכך יש לבקש מבית המשפט, בכתב ההגנה, לדחות את התביעה על הסף.
האמנם כך הדבר?
בתודה מראש
לצפיה ב-'אני תבעתי '
אני תבעתי
16/01/2019 | 20:04
11
ועד בית . על אי תשלום תיקון אינטרקום .
בעצם הכנסתי את החשבונית להוצאה לפועל 
הועד הגיש היתנגדות . הייה דיון אצל הרשם. בסוף הם שילמו
הרשם לא טען שלא תובעים את הועד . אלה את הדיירים 
הנהל בטח ירחיב את ההסבר 
לצפיה ב-'קבלת החלטות בבית משותף'
קבלת החלטות בבית משותף
14/01/2019 | 19:41
3
37
נשאלתי ע"י בת משפחה לגבי התקנת מחסום בכניסה לחצר בית משותף.
מדובר בבניין משותף של 15 דירות, שאין בו חניות פרטיות לאף דייר. בכניסה לחצר הבניין, בשטח הרכוש המשותף, יש מקום חנייה ל-7 מכוניות, כאשר לכל הדיירים יש זכות לחנות בהן, בשיטת "כל הקודם זוכה". לחלק מהדיירים אין רכבים...!
לאחרונה הביעו כמה דיירים את רצונם להתקין מחסום בכניסה לחצר הבניין, כי קיימת בעיה של רכבים זרים שנכנסים וחונים שם, וגם קורה שבעל דירה שכורה בבניין חונה שם כאשר חונה שם גם הדייר השוכר שלו.  
שאלתה היא: האם יכולים לחייב בעל דירה להשתתף בעלות של הקמת מחסום, במידה ורוב הדיירים מסכימים לזה? ולחילופין, האם רשאים חלק מהדיירים להקים מחסום  ולחנות ברכוש המשותף, ולא לאפשר לבעל דירה בבניין שלא השתתף בעלותו, להיכנס ולחנות ברכוש המשותף שבעצם שייך גם לו והם משתמשים בו...?
האם בכלל יש הצדקה להקמת מחסום שעלותו גבוהה מאד, כאשר יש 15 דיירים בבניין ורק 7 חניות, כך שממילא לא לכולם יש אפשרות לחנות בו באותו זמן...?
אשמח על תשובה מוסמכת של מי שיודע את החוק.
תודה, ננה
לצפיה ב-'התקנת מחסום'
התקנת מחסום
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 15:49
2
20
אם הנושא יעלה באסיפת דיירים ויהיה על סדר היום, ניתן ברוב רגיל באסיפה לאשר אותו.
לצפיה ב-'החלטה באסיפת דיירים'
החלטה באסיפת דיירים
15/01/2019 | 19:54
1
18
קודם כל תודה על ההתיחסות.
ראשית, הבנתי שחייבים לזמן אסיפת דיירים לצורך החלטה כזאת, נכון? ז"א שזה לא מספיק שהועד מודיע ודיירים מביעים את דעתם בווטסאפ של הבניין...? 
שנית, הייתי רוצה תשובה לגבי זה, שאם רק חלק מהדיירים יחליטו לעשות מחסום וישתתפו בעלותו, ולאו דווקא הרוב, ובלי קיום אסיפה כללית, האם זה מחייב את מי שלא השתתף בעלות? ומה בקשר לשימוש ברכוש המשותף? האם יוכלו אחרי הקמת המחסום למנוע ממי שלא השתתף בעלותו מלהיכנס לחנות בחצר הרכוש המשותף??? 
ובמידה ויוחלט באסיפה הכללית ברוב רגיל להקים מחסום שבעצם ישרת רק את בעלי הרכבים שבבניין, האם יכולים לחייב דיירים שאין להם בכלל מכונית להשתף בעלותו...? 

לצפיה ב-'אסיפה'
אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
16/01/2019 | 08:28
8
כפי שאמרתי החלטה באסיפה חוקית יכולה לחייב את כולם בענין זה 
לצפיה ב-'מצלמות בבנין משותף'
מצלמות בבנין משותף
13/01/2019 | 20:07
8
378
עו"ד שחל שלום,
עיינתי מעט בהודעות קודמות בנושא וכעת הנני מפנה את השאלה מהיבטם של דיירי הבנין המשותף ולא מצד נציג/ראש הועד.
עד לפני תקופה לא ארוכה , מתוקף היותנו מתנדבים וחברים בועד הבית, היתה ברשונו כתובת הIP למצלמות האבטחה בבנין. 
לפני כחודשיים, פרשנו מחברותנו בועד הבנין עקב מחסור בזמן בעיקר.
באותה תקופה, גילינו לפתע כי אין לנו גישה כפי שהיתה קודם למצלמות האבטחה.
פנינו בצורה מכבדת וביקשנו מראש ועד הבית את הכתובת, והוא מצדו שלל אותנו בטענה הוא לא נותן את הכתובת ושרק לו ולדייר נוסף (שאינו בועד) יש, מכיוון שהוא מסייע לו בחיבור לכתובת הIP ושאנו מוזמנים במידה ויש בעיה כלשהי, לגשת לDVR או לפנות אליו והוא יבדוק עבורנו את הדברים ובנוסף, הסביר שעקב כך שהתאפשרה אפשרות למס' דיירים, היו בעיות בקליטה במצלמות כיוון שאנשים גלשו בזמנם הפנוי וגרמו לנזק במהירות הגלישה.
הסברנו בצורה יפה שאנו מבקשים את החיבור מההיבט הבטיחותי, אנו מתגוררים בקומה ראשונה, ורוב היום נמצאים בעבודה, וכיוון שהסביבה היא לא הכי הכי בלשון המעטה, מבחינתנו נהיה שקטים אם יהיה לנו שוב החיבור, חלילה למקרי קיצון וכי אין לנו זמן או רצון להיכנס ולתפוס מהירות גלישה של המצלמות, אנו נמצאים רוב היום בעבודה, אלא רק לצורך הרגשת הביטחון שלנו כדיירים וכי אנו משלמים בצורה מסודרת את חובנו לועד הבית ומוכנים לתרום מזמננו, וכי אנו רואים את סירובו כלא מוצדק.
הוא בתגובה המשיך להתעקש ומסר לפתע כי אך ורק לו , (שלא כתשובתו הראשונית) יש קוד למצלמות.
לצערנו מרגיש כאילו הוא לוקח את ה"החוק" לידיים. שכן, אנו ביקשנו בצורה יפה ובאמת שאין בכוונתו לבדוק אף אחד בציציות, אלא לשם הרגשת בטחוננו האישי.
בעוד ראש הוועד מתעקש באופן לא מובן ולא סביר, על כך שהוא מחליט והוא לא ייתן. (שוב מציינת שעד לפני תק' קצרה, שיתפנו פעולה באופן מלא בסיוע לתהליכים שונים בבניין)
תשובתו תמוהה בעיננו.

אנו בטוחים שכדיירים מן המניין שמשלמים מסי ועד באופן סדיר, בעלי דירה בבנין, ובייחוד כדיירים שאינם ידועים כדיירים "קשים" חלילה או מזיקים, או דיירים בשכירות, זכותנו לבקש , כפי שחובתנו לתת.

הוא מאיים בפנייה לראשות הדיור במידה ונחליט לא לשלם מדי חודש לוועד, בשל התעקשותנו , שלצערנו זו הדרך להגיב על התעקשותו הבלתי מובנת.
מרגיש שהוא לוקח את החוק לידיים וזה מעציב מאד.

שאלותיי:
1. מהי זכותנו כדיירים המשלמים מסי ועד מדי חודש בנוגע לחיבור למצלמות לצורך הרגשת בטחוננו האישי- בטחונם של ילדנו.
2. האם אגודת תרבות הדיור (בה חבר הועד בבניין) יכול לתת ידו בהחלטות מסוג זה ולסייע לנו, הדיירים ? או שהוא גוף שיעשה הכל בכדי "להגן" על הוועד, על אף שהוועד מתנהג בסוג של בריונות לא מובנת.

אודה מאד לתשובתך !

לצפיה ב-'אין דבר כזה "ראשות הדיור"'
אין דבר כזה "ראשות הדיור"
14/01/2019 | 11:23
21
לצפיה ב-'זכותך המלאה לקבל גישה למצלמות. הועד הוא לא בעל הבניין'
זכותך המלאה לקבל גישה למצלמות. הועד הוא לא בעל הבניין
14/01/2019 | 12:58
6
38
חוץ מזה שאתה משלם על זה בדמי הועד. האגודה לתרבות הדיור תגבה אותך לדעתי. אני לא עורכת דין אבל לעניות דעתי הצנועה זו זכות בסיסית שלך. אצלנו נתנו את הססמה ושם המשתמש בווטסאפ של הבניין
לצפיה ב-'מסכים עם התשובה!'
מסכים עם התשובה!
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 11:17
5
22
לצפיה ב-'ואכן הגיע איום בדמות מכתב מתרבות. הדיור '
ואכן הגיע איום בדמות מכתב מתרבות. הדיור
15/01/2019 | 21:24
4
18
ולפיו אנו מאוימים בפני הליך משפטי במידה ולא נשלם כביכול חובנו שזה תשלום 1/2019 ועוד סכום שמעוניינים לתשלום שיפוץ מעלית
בעוד הסברנו לועד שבשמחה נשלם  רק מבקשים את הקוד למצלמות.
האם כדאי להשיב במכתב מ עו"ד? ביקשו תגובה תוך 7 ימים. תודה רבה על תשובתך
לצפיה ב-'מכתב עו"ד'
מכתב עו"ד
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:14
1
19
ממליץ מכתב של עו"ד
לצפיה ב-'תודה רבה על התשובה '
תודה רבה על התשובה
15/01/2019 | 23:18
1
לצפיה ב-'תרבות דיור '
תרבות דיור
15/01/2019 | 23:15
1
23
תרבות דיור . זה גוף בלי שניים 
הועד שילם לעורך דין 350 ש"ח עבור המיכתב זה הכול 
על מנת שיתבע אותך. הועד צריך לשלם לעורך דין 7 אלף ש"ח . עבור תביע. 
לא פשוט ליתבוע אצל המפקח .
תעמוד על שלך . שאתה רוצה את הקוד . אחרת אין כסף .
העורך דין של תרבות . רוצה להיתפרנס . אז הוא מאים בתביע 
בהצלחה 
לצפיה ב-'תודה רבה '
תודה רבה
15/01/2019 | 23:19
לצפיה ב-'האיום הגיע... '
האיום הגיע...
15/01/2019 | 21:18
10
ערב טוב ותודה על התשובה. 
אז אכן מובנת מאד התשובה והנה, קמנו לפני יומיים עם "איומים" מתרבות הדיור קיבלנו איום בדואר על אי תשלום ועד חודש 1/2019 ועל שיפוץ מעלית, כאשר הבהרנו שאנחנו נשמח לשלם, רק מבקשים לקבל את הקוד לחיבור למצלמות, הוזהרנו הפנייה לטיפול משפטי. 
האם יש המלצה כיצד לפנות לתרבות הדיור? האם הם "בוררים" מצב פאתטי באמת
... 
תודה על התשובה 
לצפיה ב-'חוב לוועד הבית'
חוב לוועד הבית
14/01/2019 | 17:56
1
34
ערב טוב
נקבע סכום לגביה מיוחדת מהדיירים וקיים גם פיגור בתשלום וועד הבית בשוטף, סכום הגביה הוא מספטמבר 2018 והחוב לוועד הבית גם מספטמבר 2018, אחרי מכתב אל הדייר החייב בדבר תביעה, הדייר החייב נתן 2 צ'קים, אחד למרץ ואחד לאפריל 2019, מחולק לשני סכומים. כשיגיע התאריך לגביה של הצקים האלה הוא יהיה חייב עוד כסף, האם לדעת העו"ד להגיש בכל זאת נגדו תביעה.
תודה, משה
לצפיה ב-'גבייה'
גבייה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 15:53
11
אפשרי אבל כנראה לא מומלץ. הוא משלם אבל בצורה לא מסודרת. המכתב עזר במידה מסויימת. הייתי פורע את ההמחאות במועדן ובמקביל דורש במכתב את יתרת החוב.  
לצפיה ב-'קבלת החלטות בבית משותף'
קבלת החלטות בבית משותף
14/01/2019 | 19:37
26
נשאלתי ע"י בת משפחה לגבי התקנת מחסום בכניסה לחצר בית משותף.
מדובר בבניין משותף של 15 דירות, שאין בו חניות פרטיות לאף דייר. בכניסה לחצר הבניין, בשטח הרכוש המשותף, יש מקום חנייה ל-7 מכוניות, כאשר לכל הדיירים יש זכות לחנות בהן, בשיטת "כל הקודם זוכה". לחלק מהדיירים אין רכבים...!
לאחרונה הביעו כמה דיירים את רצונם להתקין מחסום בכניסה לחצר הבניין, כי קיימת בעיה של רכבים זרים שנכנסים וחונים שם, וגם קורה שבעל דירה שכורה בבניין חונה שם כאשר חונה שם גם הדייר השוכר שלו.  
שאלתה היא: האם יכולים לחייב בעל דירה להשתתף בעלות של הקמת מחסום, במידה ורוב הדיירים מסכימים לזה? ולחילופין, האם רשאים חלק מהדיירים להקים מחסום  ולחנות ברכוש המשותף, ולא לאפשר לבעל דירה בבניין שלא השתתף בעלותו, להיכנס ולחנות ברכוש המשותף שבעצם שייך גם לו והם משתמשים בו...?
האם בכלל יש הצדקה להקמת מחסום שעלותו גבוהה מאד, כאשר יש 15 דיירים בבניין ורק 7 חניות, כך שממילא לא לכולם יש אפשרות לחנות בו באותו זמן...?
אשמח על תשובה מוסמכת של מי שיודע את החוק.
תודה, ננה
לצפיה ב-'תשלום ועד בית'
תשלום ועד בית
13/01/2019 | 18:32
1
34
ערב טוב
אני בועד של הבניין. ואחד הדיירים משלם במזומן ולא מוכן לשלם בזמן אלא רק מתי שלו נוח. נכון לעכשיו יש לו חוב של יותר מאלף ₪.
רציתי לדעת האם מותר לו.
תודה
לצפיה ב-'תשלום דמי ועד'
תשלום דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2019 | 09:48
21
להיות בחוב אסור וזאת ללא קשר לצורת התשלום. לכן עליו לקבל מכתב לפני תביעה שאם הוא לא מכסה את חובו תוך נניח 48 שעות תוגש נגדו תביעה וכל ההוצאות עליו.
לגבי צורת התשלום - אני ממליץ על גמישות יחיסת בענין. יש אנשים שלא משלמים בשיקים או בהעברה בנקאית. מכל מקום ניתן לקבוע כללים מחייבים באסיפת דיירים.
לצפיה ב-'מימון עו"ד'
מימון עו"ד
12/01/2019 | 06:44
7
31
שלום עו"ד שחל
מה לעשות במקרה שבלשכת המפקחת לא רוצים לקבל תביעת בזיון והגשה לבית המשפט צריכה להיות דרך עו"ד ולנציגות ולדיירים אין אפשרות למימון אלפי שקלים לעו"ד.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'הליך ללא יצוג'
הליך ללא יצוג
( לעמוד שלי בתפוז )
12/01/2019 | 10:36
6
27
אפשר לקחת סיכון ולהגיש את אותה תביעת בזיון לבימ"ש בלי יצוג עו"ד. יצוג עו"ד אינו חובה ולפעמים אין בו גם תועלת (אני כבר לא מדבר שיש עו"ד שמביאים רק נזק). יש שופטים שדווקא עוזרים לצד שאינו מיוצג. בוודאי ועד בית שרוצה לחסוך. 
לצפיה ב-'הליך ללא יצוג'
הליך ללא יצוג
12/01/2019 | 16:41
5
19
שוב שלום לעו"ד שחל,
האם אפשר לדעת מהעו"ד הנכבד, איזה סיכון יש לנו בתביעת הבזיון והיה אם הנציגות תחליט להגיש את התביעה לייצג את עצמה בבית המשפט.
שוב תודה, על כל ההתייחסות והתשובות.
בכבוד רב, משה
לצפיה ב-'תראי'
תראי
12/01/2019 | 16:52
18
המנהל כתב את כול האפשריות שיוכולות להיות . כך שהבחירה בידך מה לעשות
מובן שעורך דין יכול להציג את הבעייה בצורה יותר רצינית . עם ציטוטים מפסקי דין דומים
אבל תחלס . אחרי פסק דין צריך לגשת להוצאה לפועל. שגם זה הליך יקר . וצריך עורך דין . לא כתבת מה הביזיון . אולי יעזרו לך כאן ללא בית מישפט 

לצפיה ב-'תביעה '
תביעה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2019 | 09:55
3
13
כמו בכל הליך משפטי יש סיכון וחוסר וודאות, כולל כאשר אתה מיוצג על ידי עורך דין.
הסיכון הוא למשל לחטוף הוצאות, אם התביעה נדחית.

לצפיה ב-'זו תביעה בטוחה'
זו תביעה בטוחה
13/01/2019 | 21:54
2
17
מדובר על גברת בבניין, אשר המפקחת (גב' אסתי שחל, אולי יש לכם קשר) פסקה בהחלטתה שאסור לה לבצע דברים מסויימים ברכוש המשותף, הגברת ממשיכה לבצעם והכל מתועד במצלמות האבטחה.
כך שאנו בטוחים ב-100% בתביעת הבזיון, פשוט איננו יודעים כיצד לנהל את הדיון המשפטי.
תודה לך עו"ד שחל, על כל מה שאתה מקדיש לכל פונה בפורום.
לצפיה ב-'אם זה תביע בטוח '
אם זה תביע בטוח
13/01/2019 | 22:20
17
לפי דעתך.. פונים לעורך דין שמכיר את המלכה . המפקחת . תיפסוק הוצאות מישפט . לעורך דין . וגם קנס אולי . לא מכיר בידיוק מה זה ביזיון בית מישפט 
בטוח המנהל ירחיב את הסוגיה הזו 
בהצלחה 
אגב מה היא עושה ? מאכילה חתולים? כי לא ציינת את זה 
ומה בידיוק . כתבה המפקחת . אולי ניתן לפרש את זה אחרת 
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2019 | 09:46
11
הבהרה: אין לי קשר משפחתי או אחר למפקחת בנתניה למרות ששם המשפחה הוא זהה!
לצפיה ב-'מה עושים עם מנקה שלא עושה מה שאומרים לו ומחפף?'
מה עושים עם מנקה שלא עושה מה שאומרים לו ומחפף?
13/01/2019 | 14:53
24
שלום עו"ד שחל. תוכל בבקשה לתת לי עצה, מה עושים עם מנקה שמחפף? הוא מגיע בימים ובשעות שהוא מחליט, ומתעלם מהשעות שאנחנו אומרים לו לבוא. לפעמים מגיע בין שלוש לארבע בבוקר כשכולם ישנים, ומנצל את זה כדי להעמיד פנים שניקה. הרטיב קצת את הרצפה בקומת הכניסה (רואים במצלמות), ניקה ליד הדלת שלי (כי אני בוועד וכנראה חשב שלא אדע שלא ניקה). והלך אחרי פחות משעה (בזמן שלנקות בניין של 7 קומות בצורה טובה צריך לפחות שעתיים-שעתיים וחצי). 

הוא עובד פה כבר יותר מ-10 שנים ויודע שאין לנו כסף לשלם לו פיצויי פיטורים ולכן מנצל את זה. (בנוסף, הוא מאותגר נפשית ואולי גם שכלית כך שזה מעורר בעיות נוספות בפיטורים). האם ביה"ד לעבודה יחייב אותנו לשלם לו פיצויים אם אנחנו מפטרים אותו משום שלא עשה את העבודה שעבורה משלמים לו? (הוא ממש מצפצף עלינו. משקר לי בלי למצמץ. ואני גם חושדת שהוא גונב מאיתנו חומרי ניקוי אם כי קשה מאד להוכיח את זה)
כל עצה או רעיון יתקבלו בברכה רבה מאוד
לצפיה ב-'הקלטת ישיבת ועד ומצגת מולטימדיה.'
הקלטת ישיבת ועד ומצגת מולטימדיה.
11/01/2019 | 13:06
3
28
שלום רב.
יש לי שתי שאלות שאני שואלת באמת בתום לב כי חשוב לי להבין עקרונית.

1) הבנתי שמותר להקליט כל אסיפת דיירים ובלבד שהמקליט היה נוכח בה.
רציתי להבין האם מותר לי להשתמש בה לצרכיי ולהשמיע חלק ממנה או את כולה לגורם אחר? למשל, לאגודה לתרבות הדיור. אני מעוניינת לדווח להם על מה שאירע שם, ורלוונטי לי להמחיש את דבריי ע"י השמעת אותה הקלטה.

האם מותר לי להציג בפניהם את ההקלטה כהוכחה ?

2) שאלתי השנייה היא האם נציגות הועד יכולה והאם מותר לה להשתמש במצגת וידיאו במהלך הישיבה? לצורך העניין, הנציג צילם את הבניין על מנת להראות לנוכחים את המפגעים שלטענתו קיימים, ובכך למעשה הוא הצליח להשיג לעצמו יותר משתכנעים ויש לו את הרוב הדרוש להחלטה בהצבעה הכללית באסיפה.
האם זה מותר וכשר, מה שנקרא? אני באמת רוצה להבין.

המון תודה מראש.
לצפיה ב-'אסיפה'
אסיפה
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 13:40
2
17
מותר להקליט כאשר אתה חלק מן המפגש, וראוי לומר שאת מקליטה.
אפשר להשתמש בהקלטה ככלי עזר. כדי להגיש אותה כראייה במסגרת הליך משפטי נדרש תהליך של תימלול מקצועי.
בוודאי שנציג ועד או כל בעל דירה רשאי להציג באסיפה סירטון כדי להמחיש את דבריו. 
לצפיה ב-'תודה רבה על המענה המהיר.'
תודה רבה על המענה המהיר.
11/01/2019 | 14:32
1
21
אם יצא שלא אמרתי שאני מקליטה, זה עדיין בסדר וחוקי לחלוטין? אני רוצה לוודא.

אני מבינה לגבי עניין התמלול המקצועי, אבל אני רק אחזור ואדגיש - היות והליך משפטי פחות רלוונטי לי כרגע, האם אני יכולה לגשת לסניף האגודה לתרבות הדיור, לדווח להם כמובן על משהו שהתרחש באותה אסיפה, ובפגישה איתם להשמיע בפניהם את אותה הקלטה? האם זה אכן אפשרי ולא יוכלו להאשים אותי אחר כך במשהו?

אני רק אציין שהאגודה הם אותו גורם שאמור לקבל מנציגות הועד את פרוטוקול האסיפה חתום ע"י כל הדיירים שהסכימו, זאת היות ומדובר על הלוואה שהם מעניקים לבניין במסגרת תוכנית שיפוצים כוללת.
לצפיה ב-'הקלטה'
הקלטה
( לעמוד שלי בתפוז )
12/01/2019 | 16:33
14
זה לא בלתי חוקי אבל זה לטעמי בלתי ראוי.
אפשר להשמיע את ההקלטה בלי תימלול בכל סיטואציה שאינה משפטית פורמלית.
לצפיה ב-'שיפוץ חדר האשפה'
שיפוץ חדר האשפה
08/01/2019 | 17:16
3
41
שלום רב.

בבניין שלנו רצפת חדר האשפה קרסה והחדר הוצא מכלל שימוש.
תוכנית השיפוץ הספציפית של אזור זה אמורה לכלול, לפי כתב הכמויות שנציג הועד נתן לדיירים, בנוסף לשיפוץ הבסיסי של החדר עצמו (לאחר שבירתו, כמובן) גם שינוע של צוברי הגז והכנסתם לראשונה לתוך החדר הזה (על כל המשתמע מכך) לאחר שכל השנים הם עמדו בחוץ, וככה על הדרך הבנתי שלמעשה שטח חדר האשפה יוגדל עכשיו והם גם מעוניינים לשנות את מיקום דלת הכניסה לצד השני, דברים שכמובן מייקרים את כל העסק.

ברצוני להבין עקרונית האם במקרה כזה לא מחוייבת הסכמה גורפת, דהיינו של 100% מבעלי הדירות, היות ומדובר אולי ב'שינוי ייעוד' ממה שהיה כל השנים ועל הדרך גם הגדלת השטח (לא משנה בכמה) וגם החלפת המיקום של דלת הכניסה?

האם רוב באסיפה יכול לקבוע גם לאחרים לעשות את יתר השינויים האלה על הדרך, או שהרוב קובע אך ורק אם מדובר בשיפוץ החדר הקיים והבאתו למצב מחודש בדיוק בתנאים הנוכחיים - ללא כל שינוי או תוספת ?

בנוסף, האם אנחנו יכולים לסרב גם על עצם התוכנית של הועד לשבור כליל את כל חדר האשפה למרות שרק הרצפה קרסה (ואולי אפשר לשפץ רק אותה), או שזה מחוייב המציאות, מה שנקרא, ואין אפשרות או דרך אחרת לשפץ דבר שכזה?
לצפיה ב-'שימור הקיים מול שינוי הקיים'
שימור הקיים מול שינוי הקיים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:25
2
38
שאלה מצוינת. ולא פשוטה.
זה נכון ששינוי יעוד או תוספת לקיים, מחייבים הסכמה של כולם, אבל וזה אבל גדול - החיץ שבין שימור הקיים ותיקון הקיים לבין שיפור של הקיים ותוספת לקיים - אינו כה חד וברור. נקבע כבר שלא צריך להחליף דבר בדבר. כלומר נניח כאשר מתקנים אריחים אפשר לבחור משהו עדכני ומשודרג ולא חובה לחפש את המקור. נקבע גם שתוספות מקובלות לקיים הן כמו שימור הקיים, למשל הוספת אינטרקום או שער חשמלי, וכיום אפילו מצלמות אבטחה. ולגבי חדר האשפה שלכם - יתכן שסביר במסגרת התיקון שניכפה עליכם, לבצע כבר כמה שיפורים על הדרך. השאלה האם יש כאן משהו חורג ומרחיק לכת מבחינת ההוצאה, צריך להציג בפני בעלי הדירות כמה אלטרנטיבות או להראות שיש רק דרך אחת וכד'. אבל כאמור אין הכרח לבצע רק שיפוץ רצפה שקרסה. זה יכול להתרחב מעבר. תלוי בנסיבות.  
לצפיה ב-'תודה על תשובתך המפורטת.'
תודה על תשובתך המפורטת.
11/01/2019 | 13:25
1
22
תוכל להפנות אותי לאיפה בדיוק מוזכרים המונחים "שינוי ייעוד" ו"תוספת לקיים" ?
האם בחוק המקרקעין, ואם כן באיזה סעיפים? באמת רציתי להבין מהיכן הם לקוחים.

זה בדיוק העניין, שלא ברור לי מה ניתן לעשות, אם בכלל, עם החיץ הזה שאתה מדבר עליו. אנחנו רק קיבלנו כתב כמויות מוכן של המהנדס שהגיע מטעם האגודה לתרבות הדיור ומסר לנציג הועד את חוות דעתו. לא הראו לנו בוודאות שיש רק דרך אחת לביצוע אותו שיפוץ. האם אני יכולה לבוא בטענות ולדרוש את זה בדיעבד? כי לצערי כבר הסכימו על כל השיפוץ, למורת רוחי.

אגב, נאמר לי בתרבות הדיור שמלכתחילה על נציגות הועד להביא לאסיפה לפחות שלוש הצעות מחיר משלושה קבלנים שונים.
האם זה חוק שכתוב איפשהו או שזה חלק מתקנון האגודה למי שחבר בה?

לסיום, אם כבר הזכרת את עניין מצלמות האבטחה כדוגמא לתוספת שהיא בגדר וכמו 'שימור הקיים', אשמח לדעת היכן נקבע שזה כך? האם באחת הפסיקות של המפקח על המקרקעין? אשמח לסימוכין היות וזו עוד נקודה שרציתי לדעת.
לצפיה ב-'יעוץ משפטי'
יעוץ משפטי
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 13:37
19
במסגרת פורום זה איני מפרט אסמכתאות או פסיקה. המענה אינו תחליף ליעוץ משפטי פרטני, אלא רק מהווה מענה ראשוני. העמקה ופירוט זה כבר בתשלום במסגרת יעוץ במייל או פגישת יעוץ. 
לצפיה ב-'בירור זכויות מימון משפטי לנציגי ועד הבית'
בירור זכויות מימון משפטי לנציגי ועד הבית
09/01/2019 | 21:53
2
33
האם אפשרי מימון הגנה משפטית מקופת הועד כנגד תביעת צו עשה של אחד מדיירי הבית ?
לצפיה ב-'מימון משפטי לועד בית'
מימון משפטי לועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:02
1
25
בהחלט כן. ועד בית זכאי ליצוג משפטי והגנה משפטית מפני תביעה שהוגשה נגדו
לצפיה ב-'הגנה על חברי הוועד'
הגנה על חברי הוועד
10/01/2019 | 18:30
23
שלום לכם
אצלנו ובוודאי אצל רבים אחרים קיים בביטוח שעושים בבניין לצד ג' חבות מעסיקים וקיים סעיף של הגנה על נציגות וועד הבית מפני תביעות, זה לא עולה הרבה ותמיד כדאי לעשות על כל צרה שלא תבוא.
למי שיש כסף רב, יכול להוסיף גם רעידת אדמה, שריפה, נזקי צנרת.
בהצלחה, משה
לצפיה ב-'שלום עו"ד למי פונים?'
שלום עו"ד למי פונים?
08/01/2019 | 08:13
5
58
בבניין שלי גרים 12 דיירים. אני הוועד. לפני 6 שנים הגיע יזם  בהצעה לת.מ.א 38. חלק מהדיירים התלהבו ממש, אך הוא לא הצליח לקבל את מספר החתימות הנדרש. היזם לא הרפה. חזר וחזר גם באספות דיירים.  ידוע לי משותפו של היזם שגם היום לא הצליחו לגייס את המספר הנדרש לפרוייקט. אתמול הגיע היזם לחצר הבניין עם טרקטורון, מהנדס מטעמו, ומלווה באחד השכנים הנלהבים - מר כהן. הטרקטורון חפר בחצר סביב 3 עמודים. אחר כך כיסה את הבורות. השכן עזב ואני שאלתי אותו מי הרשה לו לחפור היה צריך לשאול את הוועד. והוא השיב שהשכן כהן  נתן לו רשות בתור וועד. ברור שזה לא נכון. מר כהן לא יציג את עצמו בתור ועד כי הוא אינו ועד. מה עושים? למי פונים??
המון תודות מראש
.
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
08/01/2019 | 08:39
30
ראשית השאלה מתאימה יותר לפורום השני שאני מנהל - פורום תמא 38 והתחדשות עירונית. אשיב לך אבל אבקש בשאלות הנוגעות להתחדשות עירונית להפנות לפורום השני שלי.
ולשאלה: ראשית הוועד אינו הגוף המתאים לטיפול בתמא 38. זה אינו תפקידו של הועד. שנית בעל דירה אינו יכול להרשות ליזם לערוך בדיקות ברכוש המשותף בלי הסכמת יתר בעלי הדירות.  שלישית מול יזמים צריכים בעלי הדירות לקחת יצוג משפטי עצמאי כי אחרת זה לא כוחות ויאכלו אתכם בלי מלח.
לצפיה ב-'תמא לא חוקי'
תמא לא חוקי
08/01/2019 | 22:20
3
27
שלום
רציתי להוסיף, כי לדעתי במקרה כזה, אחד הדיירים שראה זאת בפועל היה צריך  להזמין ניידת משטרה בכדי שירשמו את הפרטים של אלו שהגיעו ונכנסו ללא רשות לרכוש המשותף.
בהצלחה, משה 
לצפיה ב-'מתנצלת על ההסבר הלקוי שלי'
מתנצלת על ההסבר הלקוי שלי
09/01/2019 | 07:24
2
27
לעו"ד שחל

לדעתי אין הבעיה קשורה לתמ"א. גם לא ידעתי שקיים פורום כזה.
נכנס אדם עם טרקטורון וחפר ליד עמודיי הבנין מלווה בשכן נלהב התומך בו
 ואדם נוסף שאמרו שהוא מהנדס. חפרו ליד 3 עמודים.וסגרו את הבורות שנוצרו. לאן לפנות עכשיו? מה אני עושה. החפירות הרי מחלישות את כוח העמוד.

אגב האדם הזה הוא יזם שמעוניין לעשות תמ"א אין לו מספיק חתימות להתחיל
אין לזה שום קשר לתמ"א.

תודה רבה גם לך משה

לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:07
1
21
אני חושב שזה קשור, כי הם בדקו את הצורך בחיזוק הבית. זה קונסטרוקטור שרוצה להכין חוות דעת שנדרש חיזוק או אולי אפילו במטרה להוציא לבית צו של בנין מסוכן שיכפה עליכם פרוייקט. בכל מקרה זה ממש לא בסדר שדייר אחד מאפשר זאת. זה חמור.
לצפיה ב-'למי אני פונה כדי שהמקרה לא יישנה.'
למי אני פונה כדי שהמקרה לא יישנה.
12/01/2019 | 08:35
12
שלום לך עו"ד שחל

האדם שחפר אינו מוסמך ואינו רשאי. יש לו 2 אנשים נלהבים לרעיון ורק 50% מהדיירים חתמו לו.
לדעתי זה כמו כול אדם מהרחוב שנכנס וחופר. השאלה איך אני מונעת ממנו לעשות פעולות בבניין.
תודה ושוב תודה.

לצפיה ב-'אחריות לזיפות הגג- החברה מסרבת לתקן רק בתשלום.'
אחריות לזיפות הגג- החברה מסרבת לתקן רק בתשלום.
09/01/2019 | 14:50
1
18
החברה שזיפתה וסיידה את הגג בפברואר 2018, מסרבת עתה לאחר שהתגלו נזילות בדירה לתקן, אלא רק תמורת תשלום בטענה כי היינו צריכים בקיץ 2018 לסייד.
אנו מעוניינים לבחון את תעודת האחריות בבית המשפט. האם עלינו לקחת את החברה ולשלם לה ואז לתבוע, ובמידה ונזכה לקבל את התשלום חזרה. או האם אנחנו יכולים לקחת חברה אחרת שתתקן (אנחנו כבר לא סומכים על הראשונה) ובמידה ונזכה לראות מה בית המשפט יחליט? 
לצפיה ב-'זיפות גג'
זיפות גג
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 16:02
21
שאלה קשה. דעתי היא שאם אתם לוקחים את החברה מהוקרית ומשלמים אז התביעה מתייתרת. אתם גם בצדק לא סוכמים עליה יותר. לכן הייתי לוקח מתקן אחר. במקביל לוקח ממנו אם אפשר חוות דעת שהזיפות לא היה תקין וזה יעזור בתביעה מולם.   
לצפיה ב-'איטום גג הבניין'
איטום גג הבניין
09/01/2019 | 10:15
3
25
שלום. בימים אלו אנו עושים איטום לגג הבניין. ההוצאה מתחלקת בין כל בעלי הדירות.
הבניין בנוי כך שבצד אחד קיימות דירות של 3 חדרים ובצד השני דירות של 4 חדרים. לדירות של 4 חדרים יש אפשרות להרחיב ל2 חדרים נוספים וחלקם אף עשו זאת.
השאלה לגבי האיטום של תוספת הבניה (2 החדרים הנוספים). מי צריך לשאת בעלות זו? רק הדיירים שהרחיבו או כלל הדיירים שבבניין?
לצפיה ב-'איטום גג'
איטום גג
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:59
2
20
שאלה טובה. לכאורה הגג החדש שנוצר על ההרחבה הינו גג משותף ולכן לכאורה זו הוצאה משותפת, אבל - לא הייתי ממהר להסיק זאת אלא בוחן קודם כל את הצורך כלומר: מן הסתם ההרחבה היא חדשה יותר מהגג המקורי. ההרחבה נבנתנה באופן פרטי. היה על בעל הדירה שבנה את ההרחבה לדאוג לכך שהגג יהיה אטום כראוי. לכן אם ההרחבה היא באמת חדשה יחסית אני נוטה לתמוך באיטום רק החלק המקורי המשותף.   
לצפיה ב-'תודה עו"ד שחל -האתר הוא עזרה לרבים בקניין החשוב ביותר-הבית '
תודה עו"ד שחל -האתר הוא עזרה לרבים בקניין החשוב ביותר-הבית
09/01/2019 | 17:13
1
7
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:03
לצפיה ב-'בחירת וועד ותשלומים בשכירות'
בחירת וועד ותשלומים בשכירות
08/01/2019 | 12:00
3
66
היי,
אנחנו מכהנים כוועד בשנתיים האחרונות, והודענו השבוע בקבוצת הדיירים כי אנו מסיימים בסוף החודש את התפקיד וכי נקיים אסיפה לבחירת הוועד החדש. ואם אף אחד לא ירצה נפנה למפקחת ע"מ שתמנה וועד/גוף.  אני בטוחה במיליון אחוז שאף אחד לא ירצה את התפקיד אך גם אנו לא נמשיך יותר.
כמו כן, יש דירה בשכירות אשר לא מעוניינים לשלם כרגע את כספי וועד עד שלא יראו את תקנון הבניין ומה מעודכן בו מבחינת יחס התשלום (כיום כל הדירות משלמים אותו סכום זהה ללא קשר לשטח הדירות- כך נקבע לפי הדיירים באסיפה לפני שנתיים).
בתקנון יש סעיף המציין: "הוצאות אחזקת הרכוש המשותף יחולקו בין כל בעלי הדירות בהתאם למונה החלקים ברכוש המשותף הצמודים לכל דירה ביחס לסך כל המונים של כל הדירות"- אני אישית לא מבינה מה המשפט הזה אומר.
רציתי לדעת:
1. האם אני יכולה לתת לדיירים הגרים בשכירות את תקנון הבניין?
2. אם בתקנון מצוין תשלום לוועד לפי שטח דירה, אז מה שנקבע באסיפה לא גובר על כך? (מציינת כי הדיירים האלה לא היו גרים בבניין כנקבע סכום הוועד הנוכחי לפני שנתיים).
3. אני מבינה שהם לא צד בעניין אלא בעל הדירה, אך גם איתו אנו בתביעה כי לא שילם וועד לפני שנים +הוצאות חורגות.
4.כמה זמן לוקח למפקחת למנות מישהו מטעמה?
אודה לעזרה בבקשה.
תודה

לצפיה ב-'ועד בית'
ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:54
2
19
עדיך לועד להתנהל מול בעל הדירה המשכיר. ניתן לפנות למשכיר או להפנות את השוכר למשכיר. זו המלצה שלי. במקרה זה יש בעיה עם בעל הדירה כי יש לו חוב. חוב צריך לתבוע. זה כבר יעשה הועד הבא אחריכם. אם פונים למפקחת זה עשוי לקחת כמה שבועות לכל הפחות. תלוי מאוד באיזה לשכה מדובר. 
לצפיה ב-'תשלום החוב'
תשלום החוב
11/01/2019 | 13:12
1
15
תודה על המענה. 
לפי מה שקראתי באתר שכנים, רקום שלרוב נהוג לשלם דמי וועד אחידים בישראל אך אם יש דייר אחד שמעוניין לשלם לפי התקנון (לפי גודל הדירה) על וועד הבית לתת לו לשלם כפי שהוא מעוניין, אך הוא רשאי לשלם כך מהרגע שביקש ולא רטרואקטיבית. אז אני מבינה שאם לדייר יש חוב על 2018 שלא שולם- עליו לסגור את החוב כפי שנקבע באסיפות קודמות ומ 2019 לפי התקנון. רציתי לדעת האם זה נכון ואם זה רשום איפה שהוא? 
כמו כן, האם לקביעה של הדיירים בדבר דמי וועד/ אופן תשלום לא גוברת על התקנון? 
אם לא, כיצד כן ניתן לקבוע חוקית אופן תשלום אחר ואיך עושים זאת?  
תודה
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2019 | 13:42
10
זה נכון עקרונית. חוב עבר צריך לשלם. כל הסדר אחר הוא מכאן ואילך. ניתן לקבוע בתקנון שיטת תשלום נבחרת כגון דמי ועד אחידים.
לצפיה ב-'מתקן חניה לאופניים'
מתקן חניה לאופניים
09/01/2019 | 10:16
1
26
בוקר טוב! אנו כועד בית מעוניינים לרכוש מתקן חניה לאופניים כדי לפנות מקום במחסן. (כיום האופניים מאוחסנות במחסן) מי צריך לשאת בעלות זו? כל הדיירים בבניין (גם אם הם מבוגרים או ללא אופניים)או רק מי שמשתמש במתקן? תודה
לצפיה ב-'מתקן אופניים'
מתקן אופניים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:39
20
שאלה טובה.
דעתי היא - כולם! זה מתקן שישרת את כולם, הוא לא יקר, הוא מפנה מקום, זו תחזוקה של רכוש משותף. כולם.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו