לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
36443,644 עוקבים אודות עסקים

פורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ועד בית- בתים משותפים

החיים בבית משותף מעוררים אינספור שאלות וגם חיכוכים לא מעטים כמעט בכל נושא: הרחבות; שיפוצים; השתלטויות; מטרדים; תשלומים; החלטות רוב וזכויות מיעוט - בקיצור אין רגע דל. מטרת הפורום היא לתת מענה מעשי, טיפים והדרכה בכל הקשור לבית המשותף. הפורום מיועד לבעלי דירות, וועדי בתים, שוכרים, מתחזקים וכל מי שמתעניין ומחפש כלים ופתרונות למצבים השכיחים בכל בית. עו"ד עפר שחל עוסק בתחום הבתים המשותפים כבר למעלה מעשרים שנה וישמח להשיב על שאלותיכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
התשובות אינן תחליף ליעוץ משפטי. אין לראות בתשובות בפורום תחליף ליעוץ משפטי והן נועדו לתת כיוון ראשוני ותמציתי בלבד, בהסתמך על דרך הצגת השאלה ועל ידע כללי.
המשך >>

לצפיה ב-'מערכת מצלמות במרתף'
מערכת מצלמות במרתף
24/01/2018 | 06:37
1
2
שלום לעו"ד שחל
בבניין הותקנה מערכת מצלמות כחוק, ישנה דרישה מצד הדיירים שחונים במרתף החניה כ-50% מהדיירים, להתקין מצלמות במרתף החניה. אין לנו כסף בקופת הוועד לממן זאת, האם אפשרי לעשות גביה עבור זאת, מבעלי החניה במרתף, או לקבל החלטה באסיפה לגביה מיוחדת רק מבעלי החניה במרתף, מאחר ולכל שאר הדיירים אין כל צורך להיות במרתף החניה.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'הוספת מצלמות בחניה'
הוספת מצלמות בחניה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/01/2018 | 07:28
1
מאחר וזו תוספת לקיים הרי שאין מקום לחייב את מי שלא מסכים לתוספת. לכן ישלמו עבור התוספת רק מי שמוכן לכך.
לצפיה ב-'החלפת צובר הגז'
החלפת צובר הגז
22/01/2018 | 13:33
3
15
שלום לעו"ד שחל
אצלנו בבניין החליפו צובר גז בחצר ועקב כך נגרם נזק לגינה, האם על החברה שהחליפה את צובר הגז להשיב את המצב לקדמותו.
תודה ובכבוד רב,
משה
לצפיה ב-'אחריות לגרימת נזק'
אחריות לגרימת נזק
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2018 | 16:36
2
12
לדעתי כן. יש לכאורה קשר סיבתי בין המקרה לנזק ולכן זו אחריות שלהם. 
לצפיה ב-'עלול גם להיגרם נזק ליסודות הבית שלכם ו/או השכן (זרם תועה)'
עלול גם להיגרם נזק ליסודות הבית שלכם ו/או השכן (זרם תועה)
23/01/2018 | 08:15
1
8
צוברי גז כוללים על פי החוק הגנה קתודית למניעת חלודה שעלולה לגרום לנזילות.
התקנה לקויה ו/או תחזוקה לקויה (לא קיימת) עלולה לגרום ל"זרם תועה" שעלול לפגוע ביסודות מבנים סמוכים.
מאמר שמסביר את התופעה פורסם בביטאון איגוד המהנדסים וגם מופיע בקישור הזה.
בתמונה - קטע מהמאמר
בהצלחה
לצפיה ב-'צוברי גז'
צוברי גז
( לעמוד שלי בתפוז )
24/01/2018 | 07:27
1
תודה רבה לך על התוספת החשובה
לצפיה ב-'טיפוח או סיפוח?'
טיפוח או סיפוח?
( לעמוד שלי בתפוז )
20/01/2018 | 10:08
6
187
משתף אתכם בשאלה שאני נתקל בה רבות אצל לקוחותי וגם אצל גולשים ושואלים רבים, גם ועדי בתים וגם דיירים:
דמיינו חצר משותפת. מזנחת יחסית. בעל דירת קרקע רוצה לשפר את המצב אשר ממול חלונו. בלי רשות מאף אחד, מיוזמתו, הוא מתחיל לשתול פרחים, מניח כמה אדניות יפות, מניח אבנים לא גדולות כמסלעה יפה וכמובן משקה ומתחזק את הגינה החדשה שיצר.
זה מותר או אסור?
לצפיה ב-'לדעתי אסור'
לדעתי אסור
21/01/2018 | 09:11
55

יש פה כוונה טובה אבל לדעתי האישית אסור לאפשר לדייר לטפח בעצמו ומיוזמתו את החצר כי זה יוביל בלי ספק לסיפוח של החצר אליו והוא יטען שזה שלו

לצפיה ב-'אני נמצאת בסיטואציה די דומה...'
אני נמצאת בסיטואציה די דומה...
21/01/2018 | 10:40
58
אנחנו בניין רגיל של 8 דירות 
בניין ישן בלב רמת גן.
אני לא ועד הבית ואני לא קומת קרקע
ועדיין החצר ושביל הכניסה לבניין מגעילים עם ריח של שתן וחוסר טיפוח וגינון וזה מפריע לי... לא כיף לי לראות את זה למטה שאני נכנסת ומהחלון שלי.
לי אין בעיה להשקיע מספר שעות באיזה יום לטובת לנקות ולסדר ולהוציא 200 ש"ח בשביל כמה שתילים
וגם להזמין את העירייה לגזום עצים.
זה אומר שסיפחתי לעצמי את הגינה? ממש לא, אני לא חיה בסרט.
זה אומר שאכפת לי...
לצפיה ב-'גם וגם... הוא מנסה את מזלו לא נראה לי שבחוק זה אסור'
גם וגם... הוא מנסה את מזלו לא נראה לי שבחוק זה אסור
21/01/2018 | 12:42
1
21
לצפיה ב-'בחוק אין התייחסות ולכן זה מעניין'
בחוק אין התייחסות ולכן זה מעניין
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2018 | 13:02
50
לדעתי אם הגינה מזנחת ודייר מבקש מהוועד לטפל אבל הוועד לא מטפל אז יש הצדקה וזאת כל עוד לא מדובר בגידור או בתיחום השטח באופן שמונה מאחרים שימוש.
לצפיה ב-'טיפוח החצר בבית משותף'
טיפוח החצר בבית משותף
21/01/2018 | 22:30
1
55
שלום לכולם
אם אין תלונות מאף דייר, הרי זה משפר את פני הגינה ומראה הבית כולו, אם יש התנגדות, אפשר לקבל על כך החלטה ברוב באסיפה דיירים והרוב יקבע.
בהצלחה
לצפיה ב-'טיפוח או סיפוח'
טיפוח או סיפוח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2018 | 23:38
60
לפעמים הבעיה היא דווקא כשאין תלונות ומתחת לאף של כולם מתבצע סיפוח זוחל ושקט וערמומי.
לצפיה ב-'השארת דלתות הלובי פתוחות.'
השארת דלתות הלובי פתוחות.
22/01/2018 | 21:08
1
31
שלום לעו"ד שחל
ישנו בבניין דייר שמשאיר את דלתות הלובי וחדר האשפה פתוחות בכל עט בו הוא עובר בהם, גם בשעות הלילה המאוחרות, הדבר מסכן את חיי הדיירים מפני גנבים ועברניים. והיו לא פעם בבניין גנבים שצולמו במצלמות האבטחה. התקבלה על כך החלטה גורפת באסיפה הכללית על איסור השארת הדלתות פתוחות, אבל זה לא מעניין את הדייר והוא ממשיך בשלו. לא מייחס למכתבים אליו. או לפניות בע"פ.
האם להגיש נגדו תביעה למפקחת על סיכון חיי הדיירים, או שזה צריך להיות מוגש לבית המשפט. או אולי עו"ד שחל הנכבד, יציע לנו נוסח אחר של תביעה.
תודה ובכבוד רב,
משה
לצפיה ב-'סמכות מפקח או סמכות בית משפט'
סמכות מפקח או סמכות בית משפט
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2018 | 21:35
19
ממליץ לפני תביעה לשלוח לו מכתב התראה מטעם עו"ד שמזהיר כי אם ישנה הדבר תוגש נגדו תביעה והוא ישא בהוצאות נכבדות וכו'.
לגבי שאלתך - זו תביעה מתאימה יותר למפקח, בקשה לצו עשה או מניעה. אבל אל תמהרו עם הליך משפטי בענין כזה. 
לצפיה ב-'היי, האם נזק שנגרם לרכוש משותף עקב הסערה ביום ה''
היי, האם נזק שנגרם לרכוש משותף עקב הסערה ביום ה'
22/01/2018 | 10:29
2
23
האחרון.
בעקבות התנקות של פרגולה של דיירים שעפה לגג ופגעה בצנרת של הבניין.
האם חברת הביטוח של הדיירים במסגרת ביטוח המבנה שלהם אמורה לממן ולתקן את הנזק לבניין או שהדיירים צריכים לשאת בתשלום הנזק ?

תודה
לצפיה ב-'ביטוח מבנה'
ביטוח מבנה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/01/2018 | 16:31
1
15
צריך לבדוק האם הפוליסה לא מוחרגת במקרה כזה שאולי נכלל בכוח עליון. בכל מקרה את השאלה שלך הייתי מפנה לסוכן הביטוח שלכם.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
22/01/2018 | 16:43
3
לצפיה ב-'ייפוי כח'
ייפוי כח
20/01/2018 | 15:12
1
25
שלום לעו"ד עפר שחל
בהצבעה באסיפה הכללית כשיש ייפוי כח לדייר או לבא כוחו של בעל דירה להצביע באסיפה, האם ייפוי כח צריך להיות בכתב. ואם כן, האם נוסח כמו אני ...... בעל דירה מס' ....... מייפה את כוחו של ..... להצביע עבורי באסיפת הדיירים. זה בסדר.
תודה ובכבוד רב, משה
לצפיה ב-'יפוי כוח'
יפוי כוח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2018 | 07:42
16
יפוי כוח חייב להיות בכתב. הנוסח שציינת הוא בסדר.
אם בעל הדירה הם זוג אז שניהם צריכים לחתום על יפוי הכוח. מומלץ להוסיף את תאריך האסיפה בה מדובר.
והכי מומלץ שיהיה בכל בית משותף יפוי כוח בנוסח אחיד שאושר באסיפת דיירים ברוב רגיל. בספר שלי יש נוסח מומלץ אבל ניתן כמובן לקבל החלטה ולאשר נוסח דומה.
לצפיה ב-'סתימות ביוב חוזרות ונשנות מה עושים?'
סתימות ביוב חוזרות ונשנות מה עושים?
20/01/2018 | 10:15
3
29
שלום,
אני גרה בבנין שיש בו 12 דירות מתוכן: 10 מושכרות , 2 לא מושכרות.
במחצית מהדירות המושכרות גרות משפחות שיש בהם תינוקות, ביתר הדירות יש מספר שוכרים.
בשנים האחרונות יש בבניין סתימות ביוב חוזרות ונשנות.
הסיבה לכך היא בעיקר מגבונים ופסולת שמושלכת לאסלה במקום לפח ע"י ההורים.
כתוצאה מכך, הוצאות לפתיחת סתימות ביוב הסתכמו השנה ב-7000 ש"ח.
יש לציין כי דמי הוועד החודשיים בבנין גבוהים מאוד יחסית לבנינים דומים בשכונה (גובים אצלנו 300 ש"ח במקום 200 ש"ח).
מידי שנה באסיפת דיירים, בעלי הדירות שאינם גרים בבנין, מצביעים להעלות את דמי וועד הבית.
מי שמשלם את וועד הבית בדירות המושכרות הם השוכרים.
וועד הבית הוא בעלי דירות שאינן גרים בבנין מאחר ואלו שגרים בבנין יש בעיות בריאות.
הוצע שבמידה ולא תעזור הסברה, הדירות שיש בהם תינוקות ישלמו וועד בית גבוה יותר.
בתשובה לכך, וועד הבית אומר שאין בסמכותו להטיל קנסות.
האם יש פיתרון בו המיעוט לא יסבול מהעלאות של דמי וועד הבית הגבוהים ממילא?
תודה,
ניבר
לצפיה ב-'דמי ועד'
דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
20/01/2018 | 11:23
2
28
כדי לעשות אבחנה בתשלום דמי ועד כמו שהצעת, צריך שכולם יסכימו לכך, וזה כמובן חסר סיכוי. זה לא הפתרון. חבל כמובן שלא ניתן לדעת או לגלות מי סותם את הביוב. אם זה היה ניתן אז היה הרבה יותר קל. מה שנשאר לעשות הוא התראות.
ועד בית צריך להתריע על התופעה בכתב מול השוכרים ומול המשכירים. בסופו של דבר המחיר של דמי ועד גבוהים פוגע גם בשוכרים אשר משלמים את דמי הועד והם אלה שמשתמשים בדירה ויוצרים את הבעיה. הם צריכים להבין שזה עולה להם ביוקר.
לצפיה ב-'עו"ד שחל תודה על תגובתך לגבי הפיתרון שהצעת :'
עו"ד שחל תודה על תגובתך לגבי הפיתרון שהצעת :
20/01/2018 | 11:36
1
14
ועד בית צריך להתריע על התופעה בכתב מול השוכרים ומול המשכירים>
המשכירים אדישים מאחר הדירות נמצאות באיזור מבוקש מאוד בתל אביב.
השוכרים מקבלים את וועד הבית בתור עובדה מוגמרת.
גם השוכרים אדישים מאחר ומדובר בשוכרים שהם ממילא לתקופה זמנית בבניין, אנשים ללא תרבות דיור בסיסית,חלקם עם כיסים עמוקים.
יש לציין כי בבנינים אחרים שיעור הדירות המושכרות יותר נמוך ולכן שומרים יותר על הבנין.
אוליי ניתן לחשוב על פיתרון נוסף?

תודה, ניבר

לצפיה ב-'שוכרים בבית משותף'
שוכרים בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
20/01/2018 | 12:19
15
אין בכלל ספק, שכאשר בבית אחד יש רוב כה גדול של דירות מושכרות, מקשה הדבר מאוד על ניהול הבית, מכל הבחינות. לשוכרים מטבע הדברים אין ענין בבית לטווח ארוך (אלא אם מדובר בחכירה או שכירות לתקופה ארוכה ולא זה המצב השכיח, שכן המשכיר בדרך כלל שומר על הסכמים קצרים של שנה עם אופציה אחת לכל היותר וזאת כדי להעלות את דמי השכירות מדי שנתיים).
יחד עם זאת מהיכרותי שוכרים הרי שגובה דמי ועד כן משנה להם ורובם אינם אדישים לגביו. כמובן שלא ניתן להכתים את כל השוכרים, לא כולם אשמים בסתימת הביוב, בוודאי לא באותה מידה. אולי כדאי להיוועץ עם בעל מקצוע כדי לברר אולי בכל זאת ניתן לאתר את מקור הסתימה.

לצפיה ב-'התקנת דוד שמש על גג הבניין'
התקנת דוד שמש על גג הבניין
19/01/2018 | 07:32
1
35
אנו גרים בבניין עם 4 קומות, כאשר הקומה הרביעית והגג בבעלות אחד מהדיירים. הדייר בנה קומה נוספת מעל הגג שבבעלותו ואינו מאפשר לדיירים להציב דודי שמש מעל הקומה שאותה בנה, למרות ששמעתי במקומות מסויימים כי הגג של הקומה החדשה שהוא בנה נחשב בגדר ״הגג המשותף של הבניין״. שאלתי מתחלקת לשתיים: 1. האם מותר להצמיד את כלל הגג למישהו שהוא הבעלים של כל הקומה העליונה? 2. יותר חשוב, האם הגג מעל הקומה שהוא בנה אכן נחשב גג משותף במובן שיהיה ניתן להתקין עליו דודי שמש לרווחת כל הדיירים האחרים?

לצפיה ב-'דוד שמש'
דוד שמש
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2018 | 08:10
18
מותר להצמיד גג לדירה עליונה. זה דורש הסכמה מצד כל יתר בעלי הדירות. כמו כן הצמדה של גג אינה אוטומטית הצמדה של זכויות הבניה עליו. זה צריך להיעשות במפורש. גג מוצמד יכול להיות גם מלכתחילה חלק מהסכם המכר מקבלן. מכל מקום אם היו דודי שמש על הגג הישן יש לאפשר קיומם גם על הגג החדש.
לצפיה ב-'איטום חלקי של גג בבניין מגורים משותף - רטיבות בתקרה'
איטום חלקי של גג בבניין מגורים משותף - רטיבות בתקרה
16/01/2018 | 18:51
1
23
שלום,
אנו גרים בדירה העליונה בבניין מגורים משותף.
לאחר מספר שנים של איטום לקוי של גג הבניין, סבלנו שנים מרטיבות חוזרת בתקרה + קילופים.
בעקבות זאת הסכימו בשעה טובה בועד הבית, בקיץ האחרון לממן איטום ע"י הזפת עם יריעות ביטומניות.
לאחר מכן ביצענו בבית צביעה כללית כולל תיקוני תקרה.
לאחרונה חלק (קטן) מהתקרה שוב עם סימני רטיבות משמעותיים וקילופי טיח.
פנינו לועד הבית כי בנוסף ישלם על הנזק שיתוקן ע"י צבעי, עקב המחדל/רשלנות שלא כוסה כל הגג ביריעות ביטומניות. לכך הועד מסרב בכל תוקף בטענה כי הנזק נגרם בדירה ולא ברכוש המשותף.
לדעתנו מדובר במחדל/רשלנות חמורה, לאור "פספוס" קטע מהגג בו לא בוצע איטום כראוי.
האם הועד רשאי לסרב לשלם על נזקי הרטיבות בתקרה בדירה?
האם יש דרך לאכוף תשלום כזה על ועד הבית או הזפת?
תודה
לצפיה ב-'איטום גג'
איטום גג
( לעמוד שלי בתפוז )
16/01/2018 | 19:44
27
אני חושב שהכתובת לטענות שלכם הוא הקבלן שביצע רק לפני כמה חודשים את עבודות האיטום. הן בוודאי עלו לא מעט כסף. לא יעלה על הדעת שזה חוזר? איפוא האחריות?
לצפיה ב-'ליקוי חמור ברכוש המשותף '
ליקוי חמור ברכוש המשותף
15/01/2018 | 14:38
3
48
שלום רב
מדובר על בניין חדש בן 4שנים לאחר שהוחלט באסיפה הכללית להביא יועץ אינסטלציה ואכן כך. בדוח נמצאו ליקויים חמורים במיוחד בבורות החלחול שנמצא ממש צמוד לחנייה שלי כתוצאה מהצפות חוזרות אנני יכולה להחנות. את הרכב בחנייה. וועד הבית לא מעוניין לידע את הדיירים בנוגע לדוח האינסטלציה. אני העברתי הודעה לוועד שלדעתי צריך לארגן את האסיפה הכללית על מנת להחליט על המשך צעדים נגד הקבלן וועד הבית מסרב ומעוניין לדבר איתי בנפרד שרק הדיירים לא ידעו שאלתי היא האם לדרוש לסמן את האסיפה הכללית ולשמוע את דעתם או להסתיר ממנו ולהיפגש עם הוועד אנכנו רוצים להיות הוגנים עם שאר הדיירים ולא להסתיר ממנו דבר אשמח לקבל את התיחסותך תודה
לצפיה ב-'ליקוי ברכוש משותף'
ליקוי ברכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
16/01/2018 | 07:08
2
28
לא מובן לי מה אינטרס הוועד בהסתרה? יש אחריות לקבלן על הרכוש המשותף? מדוע לא לפנות בדרישה לתיקון? למה להסתיר? לא מדובר באיזה מקרה מביך שצריך להסתיר? 
לצפיה ב-'ליקוי חמור ברכוש משותף'
ליקוי חמור ברכוש משותף
16/01/2018 | 08:26
1
29
כנראה שעומד משהוא גדול מאחורי זה . האם האסיפה הכללית אמורה לדון בהמשך התהליך ולקבל החלטות ?  אני רוצה לפעול על פי החוק ולא מאחורי גבם 
תודה
לצפיה ב-'ליקוי ברכוש משותף'
ליקוי ברכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
16/01/2018 | 19:42
19
אני מסכים איתך. הדרך שלך נכונה והגוף המתאים לדון בכך הוא אסיפת בעלי הדירות.
לצפיה ב-'נזק כתוצאה מפיצוץ'
נזק כתוצאה מפיצוץ
14/01/2018 | 11:27
4
37
שלום רב !,
בדירת הוריי , היה פיצוץ בצינור מתחת למרצפות בעת שהיו בחופשה. המים יצאו מהדירה אל פיר המעלית בבניין 8 קומות וגרמו להשבתתה.

להוריי אין ביטוח והוועד טוען (אולי בצדק) כי עליהם לשלם על תיקון המעלית . התיקון כלל החלפת מנוע למעלית יחסית ישנה בעלות 30 אלף שח.

גם התיקון בדירתם ככל הנראה יעלה כעשרת אלפים שח.

הוריי אנשים מבוגרים , והם לא יודעים איך "לאכול" את הגזירה.
השאלה שלי האם אכן הם צריכים לשלם את מלוא תיקון המעלית מכספם ?

שנית , המעלית ישנה, נראה לי לא הוגן שהוריי יישלמו את מלוא הסכום - כיוון שהבניין יהנה ממנוע חדש של מעלית בעוד הקודם היה ישן ומי יודע כמה זמן עוד היה מחזיק ?

האם יש פסיקה בעניין ?
אודה לתשובתכם.

לצפיה ב-'אם הבנין של הורייך מקושר'
אם הבנין של הורייך מקושר
14/01/2018 | 15:57
24
לתרבות הדיור תבררי שם.
לצפיה ב-'נזקים והעדר ביטוח'
נזקים והעדר ביטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2018 | 11:34
2
25
מצב לא טוב שמלמד כמה חשוב ביטוח.
אפשר בהחלט להערים קשיים, על בסיס תחזוקה לקויה של המעלית וכד'.
כלומר להטיל ספק בקשר הסיבתי שבין המים בדירה לתקלה במעלית.
לצפיה ב-'תודה על התשובה'
תודה על התשובה
15/01/2018 | 17:10
1
15

תודה על התשובה , למרות שאני לא השתכנעתי מהמקרה הזה שביטוח זה דבר טוב.
אז הם היו משלמים עבור 100 שח לחודש למשך 15 שנים . הוצאה נטו של 18 אלף (שבחסכון שמרני היה מגיע ל 30 אלף שח)
בנוסף ברור שהיתה להם השתתפות עצמית כלשהי שלא לדבר על זה שהביטוח לרוב יעשה הכל כדי להתנער מתשלום.
לצפיה ב-'ביטוח'
ביטוח
( לעמוד שלי בתפוז )
16/01/2018 | 07:04
17
ביטוח הוא באמת מיותר בדיעבד אם לא היה בו שימוש! אבל זו חוכמה בדיעבד. ביטוח חיים בוודאי יש לך? כדי להגן על ילדיך במקרה שחלילה יקרה משהו. ואם למזלנו לא קרה כלום כפי שסטטיסטית באמת צפוי להיות אז מה נגיד - חבל שעשית ביטוח?
לצפיה ב-'מאמר חדש: כיצד מתנהלת הצבעה באסיפת בעלי הדירות?'
מאמר חדש: כיצד מתנהלת הצבעה באסיפת בעלי הדירות?
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2018 | 12:26
29
שלום לכולם,
אתם מוזמנים לקרוא מאמר חדש שכתבתי באתר

לצפיה ב-'וועד הבית התפטר, עכשיו הבנין בן 40 דיירים'
וועד הבית התפטר, עכשיו הבנין בן 40 דיירים
13/01/2018 | 15:22
2
55
תלו שלט על לוח המודעות בבנין שיש מתנדבים לוועד חדש, 5 במספר וביקשו מהדיירים לחתום וזאת במקום לזמן ישיבת דיירים, התרוץ הוא של ישיבת דיירים לא מגיעים כולם, נשאלת השאלה אם זה תקני לבחור וועד דרך לוח מודעות? מחר הם גם יעלו את מיסי הוועד וגם אז זה יעשוה אולי דרך לוח המודעות, האם זה ראוי? האם זה מקובל? או שיש מקום להתנגד לזה, במידה וזה לא מקובל מה עלינו דיירי הבית לעשות על מנת להביא את הדברים שבבחירות וועד לתיקונים, ואם זה מקובל אז זה הרי בסדר גמור, אשמח לשמוע לתובנות, אגב הבניין חבר בתרבות הדיור.
לצפיה ב-'תשובתכם התיתרה, ראיתי שאתמול והיום אני לא נענית אז'
תשובתכם התיתרה, ראיתי שאתמול והיום אני לא נענית אז
14/01/2018 | 13:27
1
30
צילצלתי לתרבות הדיור ואמרו לי בפרוש לא להעביר קופה עם כסף לועד שנבחר על לוח המודעות אל אך ורק לוועד שנבחר בישיבת דיירים תיקנית, כמה שיגיעו לישיבה הם יקבעו מי יהיה הועד העתידי של הבניין, הרי אי אפשר להכריח אנשים להגיע וחבל שזה כך, אז לאור פני הדברים מי שיגיע יבחר וייבחר.

כתבתי את זה לטובת הכלל על מנת שבאים אחרי ידעו מה תקנות של תרבות הדיור לבתים משותפים.
לצפיה ב-'העברת תיק ועד לועד חדש'
העברת תיק ועד לועד חדש
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 20:17
30
לא ראיתי את השאלה וגם לא הבנתי את התשובה שקיבלת. ברןר שועד לא יכול להיבחר על "לוח מודעות" ללא אסיפת דיירים.
לצפיה ב-'חיבור לצנרת אינסטלציה'
חיבור לצנרת אינסטלציה
14/01/2018 | 12:16
1
20
שלום רב,
במסגרת השיפוץ שעשיתי בקומה 3 הרכבתי קו איסטלציה חדש.מדובר בקו ניכוז של הכיור במטבח שיורד במקביל לקיר החיצוני הצדדי.
השכן בקומה הראשונה, עשה גם כן שיפוץ והתחבר לקו שלי בחלקו התחתון ללא ידיעתי. עדכנתי אותו והוא אמר שיתקן. נראה..
בכל אופן מה יקרה אם בעתיד תהיה סתימה? צריך לבדוק האם זה בחלק ה"משותף" או משהו אחר?
למה אנשים פשוט לא יכולים להכין צנרת משלהם? בשביל מה כל הבלגן הזה?
לצפיה ב-'צנרת משותפת'
צנרת משותפת
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 20:15
15
לדעתי לפי התיאור שלך זה צנרת פרטית שלך ולא רכוש משותף.
לצפיה ב-'שינוי ייעוד ברכוש המשותף'
שינוי ייעוד ברכוש המשותף
13/01/2018 | 13:55
1
38
שלום לעו''ד הנכבד,
תודה על תשובתך המהירה,.
שאלת הבהרה נוספת:
האם צריך אסיפה חוזרת בעיניין? או שאפשר להסתמך על החלטה קודמת שכובדה על ידי הדיירים במשך 5 שנים, עד להתנגדות של הדייר האחד להחלטה הקיימת.
ואם צריך אסיפה מחודשת, האם מספיקה החלטת רוב רגיל? רוב של 2/3 מבעלי הדירות?
חשוב לנו לפעול על פי החוק.
תודה,
לצפיה ב-'שינוי יעוד של רכוש משותף'
שינוי יעוד של רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
14/01/2018 | 18:32
18
משפטית איני רואה צורך בהחלטה נוספת אבל אולי פסיכולוגית זה יחזק אתכם, כלומר החלטה שחתומה על ידי רוב מאסיבי (אולי אפילו כל הדיירים חוץ מאחד) אפילו בלי כינוס אסיפה לצורך כך, שהתוכן שלה הוא גיבוי לוועד הבית והתנגדות עזה לתת מפתח מחשש להשתלטות וכו'. 
לצפיה ב-'האמת נמצאת בפרטים'
האמת נמצאת בפרטים
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2018 | 11:21
16
הערה כללית - כדי לקבל תשובה טובה לשאלתכם, יש חשיבות רבה ומכרעת לדיוק בעובדות. אני משיב "במעמד צד אחד" ללא תגובה של הצד השני. לכן כה חשוב להביא את העובדות המלאות והאובייקטיביות, ככל שניתן. אמנם אני יודע כבר מנסיון רב שנים "לקלף" מן התיאור העובדתי את הבעת הדיעה שגלומה בתוך התיאור אבל ככל שתקלו עלי בנקודה זו, כך יטב. 
לצפיה ב-'שינוי ייעוד שטח משותף'
שינוי ייעוד שטח משותף
13/01/2018 | 07:58
1
36
שלום,
בתשריט הבניין המשותף ל-16 דיירים הוגדר חדר ליד המקלט כ''חדר עגלות'' לדיירים.
במשך שנים הוכנסו לשם חפצים וגרוטאות של דיירים עד שהמקום הפך ל''מזבלה''. לפני כחמש שנים פונו משם כל החפצים בהסכמת רוב חוקית, לפיה החדר ישמש רק לאחסון זמני ארוך טווח של אופניים כשהמפתח בידי הוועד בלבד ללא גישה חופשית לאף דייר.
דייר אחד (שהשתלט בעבר על החדר ומילא אותו בגרוטאות עד למצב בלתי נסבל) מסרב היום לקבל את החלטת הרוב שהתקבלה לפני 5 שנים,  ודורש מפתח לחדר זה לגישה חופשית שלו בתואנה שהוא רוצה לעשות ספורט על אופניים לשימוש יומיומי. הדייר מאיים לפרוץ לשם אם יסורב. יצויין שלכל 16 הדירות בבניין יש מחסן פרטי בטאבו. עוד נציין, שכל הדיירים חוששים מהשתלטות חוזרת של הדייר על האזור לחודשים מפניו.
באסיפה הכללית רוב הדיירים מעוניינים להשאיר את ההחלטה הקודמת על כנה, דהיינו למנוע גישה חופשית מכל הדיירים. 
השאלה: איזה רוב דרוש באסיפה הכללית כדי שההחלטה תהיה חוקית?
ומה על הוועד לעשות אם הדייר המאיים לפרוץ לחדר אכן יממש איומיו?
לצפיה ב-'שינוי יעוד שטח משותף '
שינוי יעוד שטח משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2018 | 11:17
22
אם התיאור שלך נכון - אתם במצב מצוין מבחינה חוקית והדייר יכול לאיים עד מחר. במקרים כאלה אני ממליץ להקדים תרופה למכה ולשלוח לדייר הנ"ל מכתב חזק מעורך דין שמבהיר כי אם יממש את איומו ויפרוץ לחדר, הוא "יזכה" להליך משפטי מהיר וישלם הוצאות מאוד נכבדות. ואם הוא רוצה לערער על ההחלטה ועל המצב הקיים הוא מוזמן להגיש הליך מתאים.  
לצפיה ב-'מחסנים קבוצת המרתף'
מחסנים קבוצת המרתף
11/01/2018 | 23:07
1
23
שלום
אני דייר חדש בבניין ישן בן כ50 שנה לפחות.
בבניין 16 דירות.
בקומת המרתף של הבניין יש מקלט וגם 12 מחסנים.
ברור שאין מספיק מחסנים לכל הדיירים.
לי יש מחסן שעבר אלי ממוכר הדירה וכך לעוד 10 מהדיירים.
לאחת הדירות יש 2 מחסנים...
אחד הדיירים שגר כ5 שנים בבניין כועס על כך שאין לו מחסן וכי מדובר בשטח משותף ומאיים בהליך משפטי.
ועד הבית התחלף בדיוק והסכמתי לבקשת הנציג החדש שאצטרף אליו ואעזור כי הוא מאוד מבוגר.
מה האפשרויות העומדות בפני ?
לצפיה ב-'בעלות על מחסנים'
בעלות על מחסנים
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2018 | 11:14
16
יש מקרים רבים מאוד בהם יש יותר דירות ממחסנים, או מחניות. זה מצב שכיח. צריך רק לבדוק את הטאבו. כלומר האם המחסנים מוצמדים לדירות כדין. אם כן - אין מדובר ברכוש משותף ואין מה לכעוס. אני מהמר על 1 ש"ח שזה המצב אצלכם. אם כטענת השכן הכועס חסר המחסן, מדובר ברכוש משותף, כל הסיפור משתנה. אני מפסיד שקל אבל המקרה הופך למעניין.
לצפיה ב-'האם ניתן לדרוש תשלום מראש של שנה עבור ועד הבית?'
האם ניתן לדרוש תשלום מראש של שנה עבור ועד הבית?
10/01/2018 | 00:50
5
59
האם זה חוקי לדרוש שנה מראש תשלום של ועד הבית?
יש לציין שהחלטה זו התקבלה ברוב בדיירים.
לצפיה ב-'תשלום דמי ועד'
תשלום דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2018 | 08:04
4
47
שאלה טובה. תשובה מעט מעורפלת, שלא כמנהגי. אסיפת דיירים היא באמת המוסד הראוי לקבל החלטות הנוגעות לדרך ניהול הבית והערכאות המשפטיות נוהגות לכבד החלטות רוב באסיפה חוקית של בעלי דירות. אבל גם אסיפה מוגבלת בסמכותה ואינה יכולה לקבל כל החלטה, אפילו ברוב מחלט. למשל אסיפה לא יכולה לקבל החלטה לקנוס דיירים או לשלול זכות הצבעה של דייר או לקבוע שמהיום אסיפה תהיה לא כל שנה אלא כל שלוש שנים וכו'.
ההחלטה שבשאלה נראית לי חורגת מהסבירות. יותר משהיא בלתי חוקית היא בלתי סבירה.  
לצפיה ב-'שאלת המשך'
שאלת המשך
11/01/2018 | 08:17
3
39
גם אנו הבנו שלא ניתן לחייב....אלא ללחוץ בלבד

מה שכן, מהצד השני, בעל הנכס חייב לשלם את אותו החודש הנוכחי בזמן וכך מדי חודש בחודשו...ללא איחורים, ולא כל 3 חודשים רטרו...כמו שיש לעיתים.

הבעיה שצריך לרדוף ולתזכר כל חודש מחדש וזו הסיבה שמביאה לדרישה תשלום שנה מראש
כדי למנוע טרטרת, סחבת וריצות כל חודש מחדש ולא משום אף שיקול תזרימי/סיכוני וכו'.

כך שהדרישה (בעיניי) נראית סבירה
כמתנדב להיות הועד, זו הדרך בה אני מוכן לנהל את הבניין, שכולם ישלמו ומראש וכך יש לנו שקט תעשייתי בגבייה ואני פנוי לשאר הנושאים שיש לטפל
למה להיות גננת?
הרי בעל הנכס משלם שנה מראש, אבל נפרע לו רק חודש בחודשו.
אז איך לא סביר לדרוש סידור קבוע ועתידי? (אצלינו יש צקים/ הו"ק/כ"א/מזומן)

יש דיירים שלא נתנו שנה מראש, אבל הם דואגים לעשות העברה/הפקדה כל חודש בחודשו כמו שעון, אז אין בעיה עם הגישה, מצאנו את האמצע.
אבל רוב אלה שלא עושים סידור ורוצים לשלם כל חודש בחודשו...לא עומדים בהתחייבותם וגורמים לועד לבזבוז זמן וכח עליהם
לצפיה ב-'תשלומי דמי ועד'
תשלומי דמי ועד
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2018 | 14:26
2
35
לדרוש שנה מראש זה בלתי סביר. אולי ניתן לתמרץ ולקבל החלטה באסיפה שמי שמשלם שנה מראש מקבל 5% הנחה. זה נכון שלא צריך לרדוף אחרי דמי ועד כל חודש. או שמקלבים מראש המחאות. או מאפשרים העברה בנקאית או תשלום בכרטיסי אשראי. ועדיין זכאי בעל דירה לשלם למשל מזומן מדי חודש.
אבל לא הייתי רודף. מי שמאחר בתשלום למעלה מ 3 חודשים ניתן לתבוע אותו ולהשית עליו גם הוצאות.
לצפיה ב-'זו כוונתי בתשלום מראש, בהמחאות'
זו כוונתי בתשלום מראש, בהמחאות
11/01/2018 | 18:18
1
22
ברור שלא לשלם (לפרוע) את הכל מראש
הבעיה שדיירים מסרבים לתת צקים וגורמים לנו לרוץ מדי חודש...
אז הדרישה לסידור עתידי (לקבלצקים עתידיים) אינה סבירה?
ואם לא לרדוף כהצעתך, נקלעים למצב של חוסר כל פעם ואז לסגור רטרו רבעון...רע מאוד בתזרים החודשי
אני מניח שאתה לא בועד הבית
לצפיה ב-'המחאות מראש לועד הבית'
המחאות מראש לועד הבית
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2018 | 11:09
20
דרישה לקבל 12 המחאות מראש לכל השנה היא סבירה בהחלט. אגב זה לא נקרא לשלם שנה מראש. ועוד הערה: עדיין יש לאפשר לצד העקרון הזה של הפקדת 12 המחאות מראש, כדי להקל על עבודת הוועד, גם גמישות, כדי להקל על בעלי הדירות. כלומר מי שמעוניין לשלם מזומן יכול לעשות זאת ומי שמעוניין להפקיד מדי חודש יכול לעשות זאת. והוועד לא רודף אחרי תשלום. זו ההחלטה הנכונה. תפרסמו שאתם לא רודפים יותר ומי שיאחר בתשלום ברצף של 3 חודשים ומעלה תוגש נגדו תביעת חוב וכל העלויות יושתו עליו בנוסף. גבייה מצלחת!
לצפיה ב-'ועד בית שלא תיפקד עד שאולץ להתפטר'
ועד בית שלא תיפקד עד שאולץ להתפטר
10/01/2018 | 08:40
3
50
מהם הנוהלים להגשת תביעה נגד ועד הבית שהיה עד לפני כשנתיים?
היה לנו ועד בית שלא תיפקד קרוב לשבע שנים
לא היתה שקיפות, לא פירוט חשבון ברור, לא תיקונים דחופים בבניין, בניין מוזנח מאוד בחוץ ובמקלט, דאג לתיקון המפגעים רק ליד דירתו ודירות חבריו בבניין.  ועוד ועוד... יש לי את כל הראיות שבעולם להוכיח את התנהלותו הקלוקלת והמתעללת אני קשישה שגרה בגפי ועל רקע פנייתי לקבלת שקיפות בוועד אני נרדפת עד היום. שלחתי לו באמצעות עורכי דין מכתבי אזהרה ללא הועיל. מה שיצא מזה שהוא התפטר סוף סוף אך אין לנו ועד, הבעייה שיתר השכנים נוהים אחריו כמו עדר , רובם לא גרו בבניין אלא השכירו את דירותיהם לא איכפת להם היה, הם נותנים לו עבודות פרטיות והוא מתרפס ועוזר להם בכל מיני נושאים (הוא אדריכל)  רציתי ואני חייבת לאחר התעללות של שנים בי להגיש תביעה נגדו הן בהתנהלותו הנלוזה בועד הבית , והן פגיעה בלתי פוסקת בי . למי עלי להגיש תביעה והאם מישהו התנסה עם עורך דין כלשהו מומחה בתחום שלא יוריד לי את מעט העור שנשאר עלי . תוד ה יום מקסים 

לצפיה ב-'תביעה נגד ועד בית'
תביעה נגד ועד בית
( לעמוד שלי בתפוז )
11/01/2018 | 14:15
2
45
מצב קיצוני בו יש הזנחה, מפגעים, וועד לא מתפקד - חייב להדליק נורה אדומה אצל יורת מבעל דירה אחד. לכן היותך בודדה במערכה היא בעייתית. זה לא אומר בהכרח שאת טועה, אבל זה אומר שאת צריכה נטל הוכחה מאוד גבוה לטענותיך. האם יש לך קייס טוב וראוי? את זה ניתן לקבוע רק בפגישת יעוץ פרטנית.
לגבי עורכי דין - לפעמים מישהו זול הוא יקר, כי אולי יגרום לסיבוך ולפעמים עורך דין הוא חיוני וחשוב. הכל לפי המקרה.
לצפיה ב-'תודה על התשובה '
תודה על התשובה
11/01/2018 | 15:27
1
19
הראיות שיש לי הן בהתכתבות במייל, תמונות,  הקלטות, מכתבים  הכל בתועד לא מכירה ראיות יותר חזקות, רק לראות את הגינה והמקלט ולבכות מצבם היום בדיוק כמו שהיו בתקופת כהונתו זאת אומרת אם יש ועד או אין הבניין באותה הזנחה 

לצפיה ב-'תביעה מול ועד הבית'
תביעה מול ועד הבית
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2018 | 11:10
16
אם כך יש לך תיק מבוסס.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. בעל תואר LLB‏ במשפטים; בעל תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית ותואר שני בפילוסופיה (שניהם בהצטיינות). כל
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא תזונת ספורט
אירוח בנושא תזונת...
אודליה ביצ׳צ׳ו, תזונאית ונטורופתית, מייעצת לכם...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
אירוח בנושא טיפולי פוריות
אירוח בנושא טיפולי...
ד``ר טל שביט, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל מנהל הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו