לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
64936,493 עוקבים אודות עסקים

פורום מקרקעין

תחום המקרקעין והתחום שעוסק במכירה ובקנייה של נכסי נדלן בפרט, הינו תחום שנוגע בכל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיינו, עסקאות מקרקעין הינן העסקאות הגדולות והמורכבות שאנו מבצעים בימי חיינו ומעלות חששות ושאלות. בפורום זה אנסה לתת מענה ראשוני (שכמובן לא מהווה יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו) לשאלות בתחום המקרקעין שעוסקות בנושאים כמו: מכירה וקנייה של נכסי מקרקעין, מתן מתנות של נכסי מקרקעין ו/או עסקאות ללא תמורה, השכרה של נכסי מקרקעין, מיסוי המקרקעין, מחלוקות וסכסוכים משפטיים הנובעים מעסקאות מקרקעין ועוד.

מנהל הפורום הינו עו"ד יריב גוטמן שעוסק בתחום המקרקעין במשך 20 שנה. הנני חוזר ומדגיש האמור בפורום זה לא מהווה ייעוץ משפטי וכל מי שמסתמך על האמור בפורום זה האחריות עליו בלבד.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מקרקעין

תחום המקרקעין והתחום שעוסק במכירה ובקנייה של נכסי נדלן בפרט, הינו תחום שנוגע בכל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיינו, עסקאות מקרקעין הינן העסקאות הגדולות והמורכבות שאנו מבצעים בימי חיינו ומעלות חששות ושאלות. בפורום זה אנסה לתת מענה ראשוני (שכמובן לא מהווה יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו) לשאלות בתחום המקרקעין שעוסקות בנושאים כמו: מכירה וקנייה של נכסי מקרקעין, מתן מתנות של נכסי מקרקעין ו/או עסקאות ללא תמורה, השכרה של נכסי מקרקעין, מיסוי המקרקעין, מחלוקות וסכסוכים משפטיים הנובעים מעסקאות מקרקעין ועוד.

מנהל הפורום הינו עו"ד יריב גוטמן שעוסק בתחום המקרקעין במשך 20 שנה. הנני חוזר ומדגיש האמור בפורום זה לא מהווה ייעוץ משפטי וכל מי שמסתמך על האמור בפורום זה האחריות עליו בלבד.

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
אין לפרסם בפורום. כל הנכתב בפורום אינו בגדר ייעוץ משפטי.
המשך >>

לצפיה ב-'בעל דירה יחידה מחויב לשלם מס שבח לאחר המכיר ?'
בעל דירה יחידה מחויב לשלם מס שבח לאחר המכיר ?
06/05/2018 | 16:09
1
14
ידידה מכרה את דירתה היחידה שהיתה בבעלותה כ 20 שנה בכ 850 אלף שח כדי לעזור לביתה לצאת מחובות.
עכשוי העורך דין אומר שהיא מחויבת לשלם מס שבח (או מס אחר כולשהו לעיריה)  בסך של כ 45 אלף שח.  האם זה הגיוני ?
(לא נקנתה דירה חדשה)
לצפיה ב-'מסים'
מסים
07/05/2018 | 08:18
14
השאלה כללית מאוד. בעסקת מקרקעין יש במקרים מסוימיים על מוכר לשלם מסים ותשלומים שונים כגון היטל השבחה. הדבר תלוי במספר גורמים. לכן יש לבחון את השאלה לגופה של עניין.
לצפיה ב-'שאלה בנושא מס רכישה'
שאלה בנושא מס רכישה
04/05/2018 | 11:35
2
15

היי
אני גר בדירה שרק שליש ממנה בבעלותי מתוקף ירושה ובשל כך משלם שכירות חלקית לבעלים הנותרים (שני אחיי לצורך העניין) .
ברצוני לרכוש דירה קטנה להשקעה. האם עלי לשלם מס מאחר וזו נחשבת דירה שנייה?

תודה מראש.
לצפיה ב-'מס רכישה'
מס רכישה
06/05/2018 | 12:25
1
12
שלום רב,

מכוון שאתה בעלים של 1/3 מזכויות במקרקעין לעניין מס רכישה (דירת מגורים) אינך נחשב בעל דירה ומשכך אתה זכאי לרכוש דירה בהתאם למדרגות מס רכישה דירה יחידה.

לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
06/05/2018 | 21:31
2
לצפיה ב-'חתימות דיירים להסכמה לבקשה להרחבת דירה - כבר אין צורך?'
חתימות דיירים להסכמה לבקשה להרחבת דירה - כבר אין צורך?
01/05/2018 | 16:35
11
שלום למומחים בדיני הבנייה,
אני מבקשת לדעת אם יש חוק חדש, נוהל חדש או תקנות חדשות המייתרות את הצורך בקבלת הסכמת הדיירים בבניין משותף להרחבת דירה בבניין על חשבון שטח משותף (חצרות משותפות). מדובר בהרחבה משמעותית של עשרות מ"ר שהמבקש רוצה להפקיע לרשותו מהשטח המשותף, מה שיגרום למזעור שטח החצרות ולמעשה למניעת השימוש בהן על ידי שאר הדיירים, ולכן הם מתנגדים להרחבה.
נאמר לי שכיום אפשר להגיש בקשה להרחבת דירה לרשות המקומית גם ללא חתימות הסכמה של הדיירים באופן שהנטל עובר מן המבקש - שהיה צריך להשיג חתימות הסכמה - אל הדיירים, שכעת צריכים להתמודד עם הצורך להגיש הודעות התנגדות.
האם זה אכן המצב? ואם כן, האם נימוקים המבוססים על התנגדות לעצם הפקעת השטח המשותף לרשות היחיד, ביטול חלק הארי של שטח החצרות בתור שטח משותף ושינוי פניהן משטח ירוק וחופשי לשטח בנוי וסגור יכולים להיות נימוקים קבילים להתנגדות?
כמו כן, האם נכון שלא יתקבלו נימוקים המבוססים על התנגדות אישית למבקש, בהיותו גורם שלילי ובלתי רצוי במקום?
אודה מאוד על תשובה מוסמכת, ורצוי עם קישור לחוק, או לנוהל או לתקנות החדשות בעניין, אם יש, כי מצאתי באינטרנט רק אזכור של פסק דין הקובע שאין צורך בהסכמה של 75% מהדיירים אלא יש רק ליידע אותם על הבקשה.
לצפיה ב-'אישור על שטח מקרקעין'
אישור על שטח מקרקעין
30/04/2018 | 14:10
1
15
שלום,

יש לי מסמך שמראה תוכנית שמראה חלוקת השטח בין הדיירים שאמורה להיות מוגשת לבית המשפט לאישור.

לפי אימי התוכנית אושרה בבית המשפט. אני רוצה להוציא את אישור שהתוכנית אושרה. למי אני צריך לפנות בנושא(אין טאבו)?
לצפיה ב-'אישור תכנית'
אישור תכנית
01/05/2018 | 15:35
6
שלום,

עליך לפנות אל מזכירות בית המשפט בו אושרה התכנית.
לצפיה ב-'האם נחוצה חתימתם ?'
האם נחוצה חתימתם ?
29/04/2018 | 19:06
1
19
אנחנו רוצים לקנות דירה משני אנשים שירשו אותה במשותף. כל אחד מהם נשוי. האם יש צורך שבני הזוג שלהם יחתמו בנספח לחוזה כי הם מסכימים לעיסקה? בני הזוג של המוכרים ( ועורך הדין שלהם) מתנגדים לחתום.
אם נתגמש ונסכים שלא יחתמו, במה זה יכול להזיק לנו בעתיד?
תודה!
לצפיה ב-'דירת ירושה'
דירת ירושה
30/04/2018 | 10:52
9
שלום רב,

אסור לכם להתגמש בעניין זה. במקרים מסויימים לבני הזוג (למרות שהם לא רשומים כבעלי זכויות) יש זכויות בדירה ולכן אתם חייבים לקבל הסכמתם למכירה.
יתרה מכך, ככל שברצונכם ליטול משכנתא לצורך מימון העסקה, בנק מטעמכם לא יסכים להעניק לכם משכנתא ללא חתימת בני הזוג על כתב הסכמה לביצוע העסקה.
לצפיה ב-'דו משפחתי ללא פרצלציה'
דו משפחתי ללא פרצלציה
12/04/2018 | 11:43
4
29
שלום. רציתי לדעת בבקשה באם יש סיכונים כלשהם בקניית דו משפחתי ללא פרצלציה. בנסח טאבו מופיע השכן. תודה רבה
לצפיה ב-'דו משפחתי'
דו משפחתי
12/04/2018 | 14:15
3
17
שלום,

האם יש הסכם שיתוף בין בעלי הזכויות ?
לצפיה ב-'לא קיים הסכם שיתוף'
לא קיים הסכם שיתוף
12/04/2018 | 14:26
2
11
לא קיים הסכם שיתוף
לצפיה ב-'דו משפחתי'
דו משפחתי
12/04/2018 | 14:37
1
14
ככל שתבוצע מדידה של הקרקע באמצעות מודד מוסמך ויחתם הסכם שיתוף במקרקעין טוב (שלא מותיר מקום לפרשנות) הדבר מצמצם את הסיכון באופן ניכר.
לצפיה ב-'דו משפחתי ללא פרצלציה'
דו משפחתי ללא פרצלציה
12/04/2018 | 15:04
14
שרטוט מדידה ישן בלבד. תודה רבה על התשובה
לצפיה ב-'חידוש היתר בניה בלי תב"ע'
חידוש היתר בניה בלי תב"ע
09/04/2018 | 17:58
3
13
שלום רב,

בעבר קיבלתי היתר בניה על פי תכנית מאושרת לתוספות בניה משני צידי דירת קרקע. שילמתי דמי השבחה בגין ההיתר שכלל את שתי התוספות. בפועל מימשתי רק תוספת מצד אחד. כרגע מנסים לבצע בשכונה פינוי בינוי ולכן להבנתי התב"ע שעל פיה אישרו לי את תוספות הבניה כבר אינה בתוקף ועובדים על תב"ע חדשה לאזור לפי תכנית פינוי בינוי. האם באפשרותי לחדש תוקף להיתר הבניה שפג תוקפו, עבור החלק שלא מימשתי ומה נדרש ממני כדי להצליח לחדש אותו, למרות שהתב"ע המקורית אינה בתוקף ואין כרגע תב"ע לאזור. תודה.
לצפיה ב-'חידוש היתר בניה'
חידוש היתר בניה
09/04/2018 | 18:58
2
13
ברוריה שלום,

כדי לקבל תשובה נכונה, יש להפנות את שאלתך אל מחלקת ההנדסה ברשות המקומית.

בהצלחה.
לצפיה ב-'מה המצב המשפטי שחל?'
מה המצב המשפטי שחל?
09/04/2018 | 19:17
1
9
תודה על התשובה. אני מעוניינת לדעת מהו המצב המשפטי שחל, שכן בכל מקרה אפנה אליהם אבל במידה והמצב המשפטי מאפשר קבלת היתר אני מעוניינת לדעת זאת למקרה שמחלקת ההנדסה תנסה לנפנף אותי או שתשגה.

אני מניחה שזה לא תלוי בהחלטה שרירותית שלהם אלא שיש דין שחל במקרים כאלה? או שזה באמת נתון להחלטתם?

שוב תודה
לצפיה ב-'היתר '
היתר
10/04/2018 | 14:04
6
ברוריה שלום,

תוקפו של היתר - 3 שנים מיום שניתן. הרשות רשאית מטעמים מיוחדים לקבוע תקופה ארוכה יותר (עד שש שנים). אם העבודות לא החלו בתוך שנה ממועד מתן ההיתר כי אז תוקפו יפקע

מקווה שעזרתי.
לצפיה ב-'חריגות בניה, משפט פלילי ?'
חריגות בניה, משפט פלילי ?
02/04/2018 | 00:49
1
18
עו"ד פלילי לא מבין בהתנהלות מחלקות הנדסה...
עו"ד מקרקעין לא מבין במשפט פלילי, מה עושים ?

לצפיה ב-'חריגות בניה'
חריגות בניה
09/04/2018 | 08:50
13
שלום,

ישנם עו"ד רבים שמתמחים בהליכי תכנון ובניה, כך שהם בקיאים בדין הרלוונטי.
לצפיה ב-'הפקעה ע''י העירייה'
הפקעה ע''י העירייה
18/03/2018 | 21:22
2
21
שלום רב,
העיריה מזה כ- 3+ש' החליטה להקפיא בנייה במס' מגרשים בטענה שמעוניינת להפקיע לצרכי ציבור. לצערי.
ניתנו להם 3 שנים להגיש תוכניות הם לא הגישו אבל טוענים שצריכים את המגרשים. עדיין לא קיבלנו הודעה ומזה 3+ שנים אנחנו תקועים. לא יכולים למכור ולא יכולים לבנות וכמובן זקוקים לכסף. ממה שהבנתי הם עומדים להודיע וינתנו לנו חודשיים להגיש התנגדות.
אין לי מושג מה זכויותינו כרגע.
אשמח לעיצות ולהבהרות של מומחים בנושא.
תודה!
לצפיה ב-'הפקעה'
הפקעה
19/03/2018 | 09:33
1
26
תקווה שלום,

מה זאת אומרת ניתנו להם 3 שנים ? האם מדובר בקרקע מופשרת ? האם מדובר בקרקע פרטית או אדמת רשות מקרקעי ישראל ?
לצפיה ב-'קרקע פרטית לחלוטין בטאבו'
קרקע פרטית לחלוטין בטאבו
19/03/2018 | 13:21
14
החוק מאפשר להם להקפיא 3 שנים מתן התרי בנייה ואז להגיש תוכניות למגרשים. עברו 3 שנים עדיין לא הוגשו תוכניות והם טוענים שהם ממשיכים עם ההקפאה. עדיין לא פרסמו ולא הודיעו לנו רשמית. אבל יפרסמו בימים הקרובים ואז נוכל להגיש התנגדות. ברור שההתנגדות תדחה.
לא ברור כמה המהלך חוקי ואין לי מושג מה הסיכויים כרגע.
לצפיה ב-'רכישת דירה מקבלן - הטלת אחריות מסנן אויר לממד על הדייר'
רכישת דירה מקבלן - הטלת אחריות מסנן אויר לממד על הדייר
16/03/2018 | 12:38
2
25
היי,
רכשתי דירה חדשה מקבלן אשר נמצאת בשלבי בנייה.
הופתעתי לקבל טלפון מהקבלן שבאחריותי לרכוש מסנן אויר לממ"ד בעלות של 4,000 ש"ח.
כשהתחלתי להעלות ספקות שמדובר במוצר שבאחריותם לספק, מיד הסתתרו מאחורי העובדה שכך מופיע בחוזה עליו חתמנו (אכן מופיע). 
לאחר בדיקה באינטרנט- מבין כי החל ממאי 2010 מחויב ממ"ד על מנת לקבל טופס 4 כי יותקן בו מערכת סינון גז.
בחוזה מופיע במפורש שחלה על הקבלן חובה לספק את הדברים הנדרשים.
שאלתי היא - האם מסנן שמוגדר חיוני על פי חוק, ובוודאי כתנאי לקבלת טופס 4, הוא לא בבחינת היבט שאין עליו עוררין כי באחריות הקבלן לספק? האם זהו עניין נפוץ להטיל את אחריות רכישת המסנן על הדייר? והאם זה בכלל סעיף שהוא מחזיק מים מבחינה חוקית להכניס אותו לחוזה?
אשמח לעזרתכם.
תודה רבה
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
17/03/2018 | 12:26
22
חד משמעית באחריות הקבלן. זהו תנאי לטופס 4 .
לצפיה ב-'רכישת דירה מקבלן'
רכישת דירה מקבלן
18/03/2018 | 16:57
16
שלום,

על פניו נראה כי מדובר במוצר שעל הקבלן לספק. יחד עם זאת, יש לעיין בהסכם ובמפרט הטכני כדי לתת תשובה מדוייקת יותר.
לצפיה ב-'דירה בירושה'
דירה בירושה
12/03/2018 | 13:46
3
26
הורי גרושים ואבי חי עם בת זוג.
לפני מספר שנים קנה מכספו דירה אשר נרשמה על שם בת הזוג עם הערת אזהרה לפי סעיף 128 על שמו של אבי.
אבי מתכוון להוריש את הדירה לי אחרי מותו, איך ניתן להבטיח זאת?
לצפיה ב-'דירה בירושה'
דירה בירושה
12/03/2018 | 14:55
2
30
שלום רב,

אדם יכול להוריש רק מה ששיך לו. לפי מה שאתה מתאר בת הזוג רשומה כבעלת הזכויות בנכס.
יש לבדוק מכח מה נרשמה הערת אזהרה ? האם מכח הסכם הלוואה ?
בכל מקרה, יש לבדוק את העניין כמו שצריך. יכול מאוד שכדאי להחליף את רישום הערת האזהרה ברישום משכנתא לזכות אביך.
לצפיה ב-'מס רכישה '
מס רכישה
14/04/2018 | 19:35
1
11
שלום,
בהמשך לשאלתי הקודמת, האם במצב בו היא מוכרת לי או מעבירה לי את הדירה ללא תמורה יחול עלי מס רכישה מלא? (היא כידועה בציבור של אבי, ולי דירה נוספת על שמי) ?

תודה 
לצפיה ב-'העברה ללא תמורה - מס רכישה'
העברה ללא תמורה - מס רכישה
15/04/2018 | 15:21
14
שלום,

אם היא מוכרת לך את הדירה או מעבירה לך את הדירה ללא תמורה יחול עליך מס רכישה מלא. פטור חלקי במס רכישה הוא רק בהעברה ללא תמורה ל - בן זוג, לרבות מי שהיה בן זוג במשך ששה חדשים שקדמו למכירת זכות במקרקעין, הורה, צאצא, בן-זוגו של צאצא, אח ואחות.

יחד עם זאת, יתכן ויש היקש, וניתן לברר זאות מול רשות המסים (מיסוי מקרקעין).
לצפיה ב-'האם אפשר למכור 50% של נכס כאשר ...'
האם אפשר למכור 50% של נכס כאשר ...
12/03/2018 | 00:35
1
24
למשבצת יש שותף מ.מ.י ועדיין אין פרצלציה לפיצול ?
מדובר במשק עזר במושב.
לצפיה ב-'מכירת נכס'
מכירת נכס
12/03/2018 | 12:47
13
שלום רב,

השאלה כללית מדי לנושא די מורכב. יש לבדוק את המצב המשפטי בנכס לרבות את הסכם החכירה. רוב הסיכויים שניתן אך עדיין יש לבדוק בקפידה.
לצפיה ב-'תביעה לפיצוי כנגד הפקעת שטח לצורך תוואי הרכבת הקלה '
תביעה לפיצוי כנגד הפקעת שטח לצורך תוואי הרכבת הקלה
07/03/2018 | 23:27
1
71
שלום רב,

ליד הבניין שלנו מתכוונים להעביר קו של הרכבת קלה תל אביב. נת"ע שלחה לנו מכתב (מצורף להודעה זו) ובה נאמר כי ההפקעה במלואה היא בשטח המהווה כיום מדרכה בפועל, וכי ההפקעה נועדה להסדיר רישומית את המצב בפועל ולא יתפסו שטחים נוספים מעבר למצב הקיים.

האם כבעלת זכות במקרקעין (דירה בבניין) יש לי עילת תביעה לפיצויים? 

תודה רבה
לצפיה ב-'עילת תביעה'
עילת תביעה
08/03/2018 | 12:10
19
אורה שלום,
לפי מה שרשום במכתב של נת"ע מדובר בשטח ציבורי. לפי מה שאת מציינת את בעלת זכויות במקרקעין. בכל מקרה, עניינים מהסוג ה-נ"ל יש לבדוק בצורה מעמיקה ורק לאחר מכן להסיק אם קמה עילת תביעה.

לצפיה ב-'גדר בטון בין חלקות'
גדר בטון בין חלקות
03/03/2018 | 19:36
3
26
שלום לכולם,
לפני כמה חודשים קנינו בית פרטי והתחלנו שיפוץ.
בין החלקה שלנו לבין החלקה של השכנים קיימת גדר בטון באורך 33 מטר. הגדר קיימת כבר כ- 25 שנה, והיא עקומה וסדוקה, כנראה מפני שהשכנים הגביהו את מפלס האדמה ב- 80 ס״מ.
אנחנו רוצים לבנות גדר בטון חדשה וחזקה, עם כלונסאות עמוקות בתוך האדמה, שתוכל לתמוך את האדמה הגבוהה בצד של השכנים.
הזמנתי מודד מוסמך, והוא מצא שהגדר בנויה עמוק בתוך השטח שלנו - בערך 100 ס״מ בצד הקדמי ו- 35 ס״מ בצד האחורי.
בשטח הזה השכנים עשו משטח בטון, מיקמו עליו מחסן פלסטיק גדול, וגם שתי בריכות ביוב שלהם ממוקמות בשטח הזה.
דיברתי עם השכנים והראיתי להם את הסימונים של המודד.
הם אמרו שהם ירצו להזמין מודד נוסף מטעמם, התחמקו ומרחו את הזמן 3 חודשים, ובסוף הביאו מודד לפני כמה ימים.
המודד שלהם סימן נקודות שונות, כ- 40 ס״מ לטובתם בשני הצדדים, אבל עדיין הגדר עמוק בשטח שלנו, גם לפי המדידה החדשה.
מאז הם כועסים וזועמים, אומרים שלא יסכימו לשלם על כלום, ולא יזיזו את קו הביוב, ואפילו לא יסכימו שגדר חדשה תיבנה חצי עובי בשטח שלהם.
השאלות שלי:
1. מה עושים כששני מודדים מסמנים נקודות שונות ?
אני הצעתי ששני המודדים יגיעו ביחד וינסו להבין את הסיבה להבדלים, אבל השכנים מסרבים.
2. מי אמור לשלם על הריסת הגדר ובניית חדשה ?
נראה לי הגיוני חצי חצי.
3. מי אמור לשלם על הזזת קו הביוב של השכנים, כך שיעבור בשטח שלהם ?
4. אם אתבע אותם בבית המשפט, איזה טיעונים הם יכולים להביא להגנתם ?

תודה !
לצפיה ב-'חלקה משותפת'
חלקה משותפת
04/03/2018 | 12:29
2
17
סטפן שלום,

לעניין המודד, רצוי להזמין מודד ניטרלי שיחליט בעניין.
האם יש הסכם שיתוף ביניכם בקשר לקרקע ?
לצפיה ב-'מדובר בשתי חלקות נפרדות'
מדובר בשתי חלקות נפרדות
04/03/2018 | 18:32
1
16
כל בית פרטי בנוי על חלקה אחת שלמה, ואין קשר בין החלקות.

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
04/03/2018 | 18:39
20
בשלב זה נכון יהיה לשלוח אליהם מכתב בצירוף מפת המדידה ושם לדרוש הריסת/הזזת הגדר בהתאם למצב הגבולות.
לצפיה ב-'מיכרת הדירה - אין רישום בטאבו '
מיכרת הדירה - אין רישום בטאבו
27/02/2018 | 13:56
9
31
אני לא רוצה להלאות ולכתוב מגילה אז בקצרה:

-יש לי דירה שקיבלתי בירושה. אני מתכוונת לעור לחו"ל ועל כן רוצה למכור את הדירה

-דירה בת 4 חדרים שטח 90 מ"ר

שנת בניה 1981

-כרגע אין רישום בטאבו  של כל הגוש חלקה(יש עורכות דין המטפלות בזה אבל עוד חזון למועד). אין פרצלציה ואין רישום בית משותף. הדירות רשומות במושע

-הבניין הוקם על מגרש פרטי שנמכר לקבלן

-הדירה הייתה של הוריי המנוחים והתברר לא מזמן שגם אין הערת אזהרה על שמם (יש כן הערות אזהרה על שמות יתר הדיירים). יש אפשרות להוסיף הערה על שמם ואז על שמי עפ"י צו ירושה אבל העו"ד לא יודע כמה זמן זה יקח

מסמכים שיש לי: חוזה מכירה שנערך בין בעל המגרש להוריי לרכישת הדירה וכן קבלה מקורית ממיסוי מקרקעין 

שאלות:

1. מספר דיירים ברחוב שרכשו דירות לפני 15 שנים בערך אמרו שקיבלו משכנתא מבנק לאומי. האם נק לאומי עוד נותן משכנתאות במקרים כאלה של בניינים ישנים ללא רישום בטאבו או שזה כבר לא קיים?

2. דנקאי בבנק הפועלים אמר שזה יהיה בעייתי לאשר משכנתא ושבכל מקרה עורך הדין של הקונה צריך לראות מה אפשר לשעבד. למה הוא מתכוון? על סמך מה לשעבד? אילו מסמכים צריך?

3. יש לי כרגע מישהי שיש לה סכום כסף במזומן על מנת לקנות מייד את הדירה אם כי מדובר ב-100 אלף ש"ח פחות מהמחיר המבוקש. מה לעשות? לחכות שיגיע קונה שכן יהיה מוכן לשלם את המחיר המבוקש ואז להסתכן בזה שיצטרך משכנתא ושזה יהיה טרטור ולא בטוח שיאשרו או שללכ עם מחיר נמוך יותר אך תשלום מיידי?

לצפיה ב-'מכירת דירה'
מכירת דירה
27/02/2018 | 14:36
8
24
שלום,

היכן הזכויות של החברה רשומות ? האם בטאבו או בספרי חברה משכנת ?
אני חושב שהדבר החשוב ביותר שעליך לעשות זה לרשום הערת אזהרה על-שם המנוחים ולאחר מכן על שמך (זה הכי חשוב !!!) ניתן לעשות זאת באמצעות מספר דרכים.
לגבי שאלותייך -

1. ברמה העקרונית בנקים נותנים הלוואות מובטחות במשכנתא גם לגבי נכסים שטרם נרשמו כבתים משותפים בפנקסי המקרקעין, אך יש לבדוק את המצב המשפטי בקשר לדירה. יצוין כי ניתן לבדוק עניין זה בטרם התקשרות בהסכם מחייב.

2. אילו הייתה רשומה לזכותך הערת אזהרה יתכן וניתן היה לרשום לזכות הבנק הערת אזהרה בגין התחייבות לרישום משכנתא. קשה לי להאמין שמישהו יסכים להתקשר עמך בהסכם מבלי שנרשמה לזכותך הערת אזהרה. למשכן הכוונה לרשום הערת אזהרה לזכות הבנק ולרשום משכום על זכויותיך בדירה ברשם המשכונות.

3. העניין הוא לא המחיר. במסגרת העסקה עליך יהיה להתחייב להירשם כבעלים תוך זמן מסויים, דבר שלא בטוח שתצליחי לעמוד בו.

לעניות דעתי, עליך לפעול לתיקון המצב המשפטי הנוכחי (לכל הפחות שתירשם לזכותך הערת אזהרה) ורק לאחר מכן להוציא את הדירה למכירה.

לצפיה ב-'הדירה רשומה במושע'
הדירה רשומה במושע
27/02/2018 | 14:58
7
14
עפ"י עורכות הדין שנדכרו כדי לקדם ת עניים הטאבו, הדירות רשומות במושע
עיינתי בעצמי בנסח הטאבו ושם מופיעים שמות בעלי המגרש והאנשים שעימם עשו עסקה כלומר הדיירים והכל נרשם כהערות אזהרה. מדטבר בנסח של עשרות עמודים הכולל את כל החלקה
כמה זמן לדעתך לוקח לרשום הערת אזהרה במקרה שלי? תוכל לתת לי טווח זמנים? יצרי קשר עם עורכת דין מבוגרת שבעלי המגרש דאז (שהום כבר נפטרו) יפו את כוחה לפעות מטעמם. אני אגש אליה מחר עם המסמכים שלי
יש לי כחצי שנה. האם זה יספיק לדעתך?

לצפיה ב-'רישום הערת אזהרה'
רישום הערת אזהרה
27/02/2018 | 15:52
6
21
רישום הערת אזהרה מתבצע במקום. כלומר, ברגע שאת מגיע טופס בקשה לרישום הערת אזהרה + צילום תעודות זהות, הערת האזהרה תירשם במיידי.
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
27/02/2018 | 16:13
5
12
לא צריך לרשום קודם הערת אזהרה על שם המנוחים (במקרה זה הוריי שהיו הבעלים המקוריים)?
עו"ד שפניתי לה אמרה שאין לה מושג כמה זמן זה עלול לקחת. 
זה באמת כל כך פשוט? יש לי את חוזה הרכישה המקורי, את הקבלה ממיסוי מקרקעין וצו ירושה שבו כתטב שהדירה עוברת אלי
לצפיה ב-'רישום הערת אזהרה'
רישום הערת אזהרה
27/02/2018 | 16:44
4
18
כן. במידה ובידייך המסמכים המקוריים לרבות צו ירושה / צו קיום צוואה. מדובר בעניין פשוט. באיזה לשכת רישום מדובר ?
לצפיה ב-'נתניה'
נתניה
27/02/2018 | 16:50
11
לצפיה ב-'שאלה נוספת בנוגע להערת אזהרה'
שאלה נוספת בנוגע להערת אזהרה
05/03/2018 | 22:14
2
11
הצלחתי לאתר עו"ד ותיקה שבידיה ייפוי כח משנת 1998 שנתן לה בעל המגרש שבן נמצאת הדירה בה התגוררו הוריי ושאותה אני כעת מנסה למכור
כאמור בשנת 1982 בעת הרכישה לא נרשמה הערת אזהרה לטובתם

היא אמרה את מה שאתה כתבת - שהערת אזהרה נרשמת באופן מיידי. יחד עם זאת היא עברה על החוזה וגילתה שנכתב שם גוש 8266 חלקה 5 בעוד שהבניין שנבנה בסופו של דבר נבנה בגוש 8266 חלקה 1. מכך הסיקה שבחוזה נפלה טעות. היא הסבירה שתמסור תצהיר לטאבו ושהם יצטרכו להוציא מהארכיון את ייפוי הכוח המקורי מכיוון שמדובר בייפוי כח ישן. בבתצהיר כתוב שארעה שגיאה. 

השאלה שלי היא כמה זמן לוקח להסדיר את העניין כעת?
לצפיה ב-'הערת אזהרה'
הערת אזהרה
06/03/2018 | 13:25
1
13
שלום,

לפי מה שאת מתארת יתכן וזה יסתבך. יתכן והטאבו לא יסתפק בתצהיר ויבקש לקבל פסק דין הצהרתי מבית משפט. במקרה ויסתפק בתצהיר, מדובר בהליך של כחודש.
לצפיה ב-'ואם הטאבו יבקש פסק דין הצהרתי?'
ואם הטאבו יבקש פסק דין הצהרתי?
06/03/2018 | 13:45
5
האם זה ידרוש דיון בנוכחותי או שהעו"ד תוכל לסדר את זה? כמה זמן לוקח לבית משפט לתת פסק דין כזה?
לצפיה ב-'עובש בדירה אחרי שאני כבר גר '
עובש בדירה אחרי שאני כבר גר
26/02/2018 | 07:04
3
12

שלום
נכנסתי לדירה בשכירות.
היא היתה צבועה והכל נראה בסדר.
כשהתחילו הגשמים התחיל להיווצר עובש בתקרה
הודעתי לבעה"ב, והוא שלח מישהו וניקה אותו עם אקונומיקה
אחרי כשבועיים שוב נוצר עובש
ניקיתי אותו בעצמי
ואח"כ שוב, ניקיתי, ושוב חזר
כבר נמאס לי וגם זה לא בריא.
מהם זכויותי?
האם אני יכול לדרוש ביטול החוזה? פיצוי?
או אולי שבעה"ב יתן לי להיכנס לדירה אחרת שלו (יש לו אחת נוספת פנויה) למרות שהיא יקרה יותר, באותם תנאים?
ןבמילים אחרות: מה אתם מציעים לי לעשות?

לצפיה ב-'ביטול חוזה שכירות'
ביטול חוזה שכירות
27/02/2018 | 12:03
2
9
אמיר שלום,

יש עניין חשוב שכדאי לבדוק. האם המשכיר ידע שעל הליקוי לפני שהוא התקשר עמך בחוזה שכירות ולא גילה לך על הליקוי.
יש לבדוק את הוראות הסכם השכירות, ברמה העקרונית על המשכיר לתקן ליקויים שנובעים מבלאי סביר, ונראה שהוא לא עושה זאת. בשלב הראשון אני מציע לך (לאחר שתבדוק את הוראות חוזה השכירות) לפנות אליו בכתב ולדרוש את תיקון הליקוי וככל שהוא לא יעשה זאת תבקש לבטל את הוראות ההסכם. יש לנהוג בזהירות בעניין זה מהסיבה (אני מניח) שבידי המשכיר בטוחות שונות שבאפשרותו לממש.
לצפיה ב-'הדירה היתה צבועה'
הדירה היתה צבועה
27/02/2018 | 16:36
1
10
בעל הבית טוען שלא היה עובש עם הדייר הקודם.
אין לי אפשרות להוכיח אם זה נכון או לא.
בכל מקרה, כששכרתי הכל היה נקי, ולא יכולתי להעלות על דעתי עובש.
לו הייתי רואה  עובש לא הייתי שוכר
אעיין בכ"ז בחוזה כמו שהצעת
לצפיה ב-'חוזה שכירות'
חוזה שכירות
04/03/2018 | 18:40
6
בהצלחה
לצפיה ב-'מס שבח במכירת 2 דירות'
מס שבח במכירת 2 דירות
27/02/2018 | 08:49
1
13
שלום, ברשותי דירת מגורים אשר אני מתגוררת בה (נרכשה לפני כ­5 שנים בעלות של כ­000,600,1
וכעת שווה כ000,200,2 (ובנוסף לכך יש לי דירת מגורים המושכרת בשנים האחרונות (נרכשה
ב000,490 וכעת שווה 000,900 .(אני מעוניינת למכור את שתיהן ביחד על מנת לרכוש דירה חדשה
.2,800,000 שתעלה
ניסיתי להשתמש במחשבונים באינטרנט אך אני לא מצליחה למצוא כזה שיעזור לי.
אני מבינה שאני כנראה זכאית לפטור חלקי אך לא מצליחה להבין כמה. אני מבינה שאי אפשר לתת
תשובה מדוייקת אבל אשמח להבין בערך מה המצב.
תודה מראש, יעל
לצפיה ב-'פטור ממס שבח'
פטור ממס שבח
27/02/2018 | 12:13
17
יעל שלום,

1. ראשית יש לבדוק האם ניתן לנצל את הפטור מכח הוראות סעיף 49(ה) לחוק מיסוי מקרקעין. מדובר בפטור ממס שבח (חד פעמי) למכירת שתי דירות מגורים על מנת לרכוש דירה חלופית (יש מספר תנאים לדוגמה - סכום הדירה הנרכשת צריך לעמוד על סך של לפחות 3/4 משווי שתי הדירות הנמכרות).
2. כמו כן, על מנת לחשב את המס שבח בגין שתי הדירות הקיימות, יש לקבל נתונים מדויקים, כגון תאריך וסכום רכישת הדירה, הוצאות שונות בגין הדירה (שכ"ט עו"ד, תיווך ו-כד').
3. את מוזמנת ליצור עמי קשר, בכדי שאסייע בעניין.
4. חג שמח.
לצפיה ב-'קרקע חקלאית '
קרקע חקלאית
19/02/2018 | 12:53
2
17

לאחרונה נחשפתי לאפשרות לרכוש קרקע חקלאית סחדרה.
הקרקע אמורה להיות מויעדת לבניית אזור מסחרי...
איך אני יכול לדעת שבאמת יבנו על החלק שלי והאם עדיין כדאי לקנות קרקע חקלאית בימינו? 
לצפיה ב-'*בחדרה'
*בחדרה
19/02/2018 | 12:53
7
לצפיה ב-'קרקע חקלאית'
קרקע חקלאית
19/02/2018 | 14:05
18
רן שלום,

ראשית יש לבדוק במחלקת מידע / תכנון בעיירייה את התכניות העתידיות בקשר לקרקע.
אינך יכול לדעת בוודאות כי באמת יבנו על הקרקע אזור מסחרי וזאת עד לאישור התכנית על ידי הגורמים הרלוונטים ושינוי ייעוד הקרקע בהתאם.

לדעתי כשרוכשים קרקע חקלאית יש לקחת בחשבון שמדובר באי וודאות מסויימת (האם מתאים לך ?). מצד אחד מחיר הקרקע זול בצורה משמעותית ביחס לקרקע מופשרת (מותרת לבניה) מצד שני לא ניתן לדעת האם הקרקע תופשר ומתי אם בכלל.

לצפיה ב-'בוקר טוב'
בוקר טוב
15/02/2018 | 09:58
1
9
בעניין מס רכישה דירה שניה – אני ואשתי מתכוונים לרכוש דירת מגורים נוספת (דירה שניה שלנו), מה גובה מס רכישה שנצטרך לשלם?
רב תודות,
ערן
לצפיה ב-'מס רכישה דירה שניה'
מס רכישה דירה שניה
15/02/2018 | 11:13
10
ערן שלום,

להלן מדרגות מס רכישה בגין דירת מגורים שניה -
עד סכום של 5,095,570 ש"ח שיעור מס רכישה הינו 8%.
בגין ההפרש שמעל סכום של 5,095,570 ש"ח שיעור מס הרכישה 10%.

בהצלחה
לצפיה ב-'רכישת דירה מקבלן - שאלה'
רכישת דירה מקבלן - שאלה
14/02/2018 | 11:53
1
18
רכשתי דירה מקבלן, הייתי אמורה לקבל את הדירה לפני חודש אך המסירה מתעכבת. האם הקבלן אמור לשלם לי תשלום כלשהו ?
לצפיה ב-'פיצוי איחור קבלן במסירת דירה'
פיצוי איחור קבלן במסירת דירה
14/02/2018 | 13:21
22
אלונה שלום,

על-פי חוק, ניתנת לקבלן תקופת גרייס של חודשיים לאיחור (כלומר במידה והאיחור במסירה עד חודשיים הרוכש אינו זכאי לפיצוי).
במידה והקבלן מאחר למעלה מחודשיים כי אז עליו לשלם לרוכש פיצוי בסכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה כשהם מוכפלים ב 1.5 וזאת בגין 8 החודשים הראשונים לאיחור.
החל מהחודש התשיעי הפיצוי יעמוד על סך פי 1.25 משווי דמי השכירות כאמור.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד יריב גוטמן, חבר בלשכת עורכי הדין משנת 1998. משרד עו"ד יריב גוטמן מומחה במתן שירותים משפטיים במגוון תחומים, לרבות במשפט דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד יריב גוטמן

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו