לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
64936,493 עוקבים אודות עסקים

פורום מקרקעין

תחום המקרקעין והתחום שעוסק במכירה ובקנייה של נכסי נדלן בפרט, הינו תחום שנוגע בכל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיינו, עסקאות מקרקעין הינן העסקאות הגדולות והמורכבות שאנו מבצעים בימי חיינו ומעלות חששות ושאלות. בפורום זה אנסה לתת מענה ראשוני (שכמובן לא מהווה יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו) לשאלות בתחום המקרקעין שעוסקות בנושאים כמו: מכירה וקנייה של נכסי מקרקעין, מתן מתנות של נכסי מקרקעין ו/או עסקאות ללא תמורה, השכרה של נכסי מקרקעין, מיסוי המקרקעין, מחלוקות וסכסוכים משפטיים הנובעים מעסקאות מקרקעין ועוד.

מנהל הפורום הינו עו"ד יריב גוטמן שעוסק בתחום המקרקעין במשך 20 שנה. הנני חוזר ומדגיש האמור בפורום זה לא מהווה ייעוץ משפטי וכל מי שמסתמך על האמור בפורום זה האחריות עליו בלבד.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום מקרקעין

תחום המקרקעין והתחום שעוסק במכירה ובקנייה של נכסי נדלן בפרט, הינו תחום שנוגע בכל אחד מאיתנו לפחות פעם אחת בחיינו, עסקאות מקרקעין הינן העסקאות הגדולות והמורכבות שאנו מבצעים בימי חיינו ומעלות חששות ושאלות. בפורום זה אנסה לתת מענה ראשוני (שכמובן לא מהווה יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו) לשאלות בתחום המקרקעין שעוסקות בנושאים כמו: מכירה וקנייה של נכסי מקרקעין, מתן מתנות של נכסי מקרקעין ו/או עסקאות ללא תמורה, השכרה של נכסי מקרקעין, מיסוי המקרקעין, מחלוקות וסכסוכים משפטיים הנובעים מעסקאות מקרקעין ועוד.

מנהל הפורום הינו עו"ד יריב גוטמן שעוסק בתחום המקרקעין במשך 20 שנה. הנני חוזר ומדגיש האמור בפורום זה לא מהווה ייעוץ משפטי וכל מי שמסתמך על האמור בפורום זה האחריות עליו בלבד.

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
אין לפרסם בפורום. כל הנכתב בפורום אינו בגדר ייעוץ משפטי.
המשך >>

לצפיה ב-'קבלת מפתח לצורך שיפוץ'
קבלת מפתח לצורך שיפוץ
22/11/2016 | 12:42
1
19
שלום,
אני מוכר דירה שחציה בבעלותי וקונה דירה אחרת. בדירה שאני קונה צריך שיפוץ שייארך חודשיים. להשלמת עיסקת הקנייה הבנק נותן לי משכנתא, אבל.. כתשלום אחרון.
אני מעוניין להתחיל את השיפוץ כמה שיותר מוקדם והשאלה שלי היא האם ישנם מקרים שבעל הבית נותן מפתח (לטובת השיפוץ בלבד) עוד לפני שהוא קיבל את מלוא התמורה על הדירה? אם כן, מה כולל הסכם שכזה?
אגב, אני יודע שיש אפשרות להלוואה מגשרת, אבל מעדיף להמנע ממנה.
תודה לכל העוזרים,
איתן
לצפיה ב-'קבלת חזקה/'
קבלת חזקה/
23/11/2016 | 11:32
11
איתן שלום,

בדרך כלל מקובל שמסירת החזקה בדירה הינה במקביל לתשלום מלוא התמורה.
ככל שרוצים לחרוג מכך- זה תלוי במוכר.
נסו להגיע להסכמות.

בהצלחה
לצפיה ב-'מיסוי'
מיסוי
22/11/2016 | 22:10
1
14

אני בעל דירה שמחלק אותה בחודשים הקרובים ל 2 דירות בטאבו הדירה הנוספת תקבל תת חלקה נוספת , אני מעוניין לקנות דירה נוספת בימים הקרובים .כך שיהיו ברשותי 2 דירות ובעוד מס' חודשים 3 דירות לאחר תהליך החלוקה . בעוד כ שנתיים אני מתכוון למכור דירה או שניים ,איך מחושב מס השבחה ואיך לעשות זאת נכון כדי לעשות זאת נכון כדי לשלם פחות מס .
ו האם יש תשלומים נוספים
תודה מראש

לצפיה ב-'חלוקת דירה ומס שבח'
חלוקת דירה ומס שבח
23/11/2016 | 11:26
8
שלום,

יש היטל השבחה ויש מס שבח- יש להבדיל בין השניים.
מאחר ובשנים האחרונות מדיניות מיסוי מקרקעין משתנה באופן תדיר, קשה לחזות מה יהיה המצב החוקי בעוד שנתיים.
מס שבח מחושב לפי 25% מהשבח שנוצר- קרי מחיר המכירה פחות מחיר הקניה, בניכוי הוצאות מותרות.
יש לבחון האם תהיה זכאי לפטורים- אך לשם כך חסרים פרטים בשאלתך, ולא כאן המקום לדון בהם.
מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי.
לצפיה ב-'עצומה לשכירות הוגנת אמיתית'
עצומה לשכירות הוגנת אמיתית
21/11/2016 | 23:35
15
לצפיה ב-'מס מקרקעין'
מס מקרקעין
20/11/2016 | 15:07
3
24
שלום, על מנת לקבל פטור ממס שבח ממכירת שני בתים כדי לקנות אחת גדולה ויקרה יותר. הבנתי, שיש לעמוד בתנאי שלא אשלם מס על מכירת הדירה הנוספת בפטור ממס תוך 12 חודשים. שאלתי היא פטור מאיזה מס בדיוק?
לצפיה ב-'מכירת שתי דירות לשם רכישת דירה חלופית'
מכירת שתי דירות לשם רכישת דירה חלופית
20/11/2016 | 17:31
2
12
יוגב שלום,

בוא נעשה סדר:
בעניינך, החוק מעניק פטור ממס שבח בתנאים הבאים: תושב ישראל, שמוכר שתי דירות ששוויין הכולל עד 2,022,000 ש"ח, כאשר מעל שווי זה יינתן פטור יחסי עד לשווי של 3,364,000 ש"ח.
פרק הזמן שבין מכירת הדירות לא יעלה על 12 חודשים, כאשר רכישת הדירה החלופית ייעשה בתוך 12 חודשים לפני או אחרי מועד המכירה השניה. בנוסף, מחיר הדירה החלופית חייב להיות לפחות 75% ממחיר שתי הדירות הנמכרות.

לצפיה ב-'תודה צבי שנה אבל'
תודה צבי שנה אבל
20/11/2016 | 20:22
1
8
לא זו הייתה שאלתי. שאלתי לגבי המס, כפי שכתבתי בשאלה. מה שענית אני מכיר.
לצפיה ב-'הסבר'
הסבר
21/11/2016 | 17:29
6
הפטור ממס הוא בעצם פטור ממס שבח.
בוא ננסה עם דוגמא:
1.1.2016 מוכרים דירה ראשונה ב-1,000,000 ש"ח
יש שנה למכור את הדירה השניה.
1.12.2016- נמכרה הדירה השניה ב-1,000,000 ש"ח.
שתי הדירות נמכרות בפטור ממס שבח. 
טווח הזמן שיש לקנות את הדירה השלישית- 2.12.2015- 30.11.2017.
השווי של הדירה השלישית חייב להיות לפחות 75% משווי שתי הדירות הראשונות.
לצפיה ב-'תיקון לחוק מיסוי שבח '
תיקון לחוק מיסוי שבח
18/11/2016 | 07:08
1
19
שלום, קראתי שלפי התיקון אם רכשתי דירה ומכרתי את שלי תוך 18 חודשים אני יכול לקבל פטור ממס רכישה ושבח אם זו דירה ראשונה שלי. מה קורה במצב הפוך בו אני מוכר את שלי ומתחייב לקנות תוך 18 חודשים? גם יש פטורים? 
לצפיה ב-'פטור ממס שבח'
פטור ממס שבח
20/11/2016 | 14:49
12
ולאדי שלום,

המס החל במכירת נכס נקרא 'מס שבח'.
ככלל, החיוב והפטורים השונים ממס שבח תלויים במצב המשפטי בו הדירה והמוכר נמצאים בעת 'אירוע המס', קרי חתימת ההסכם.
לכן, כאשר אתה מוכר נכס אין חשיבות למועד קניה עתידי כלשהו לעניין מס השבח.
לצפיה ב-'תכנון מס'
תכנון מס
18/11/2016 | 07:05
1
16
שלום, יש לי דירהדירה על שמי וגם לאישתי יש דירה על שמה שהיא רכשה מקבלן ויש לנו הסכם ממון לגבי הדירות. אישתי צריכה לקבל מפתח בעוד חודש ומעוניינת למכור את הדירה. הבנתי שיש מס על מכירה מקבלן. כמה זה? מה קורה במקרה שהיא מוכרת וקונה מיד משהו אחד במקום? האם כל מה שהיא תעשה ישפיע על הדירה שלי אם ארצה למכור בעתיד?  
לצפיה ב-'הסכם ממון ופטור ממיסוי דירות'
הסכם ממון ופטור ממיסוי דירות
20/11/2016 | 14:44
11
ולאדי שלום,

ראשית- יש לבחון את הסכם הממון.
ככלל, דירה הנרכשת מקבלן ובנייתה טרם נסתיימה אינה עונה להגדרת "דירת מגורים מזכה", ולפיכך לא תיהנה מפטור ממס שבח בעת המכירה, בשיעור של כ-25% משיעור השבח של הדירה. שיעור מס השבח משתנה לפי מועד הרכישה, ויש לבחון את המכירה לגופה.
השפעת מעשיה על הנכסים שלך תלויה בהסכם הממון.
לצפיה ב-'קניית דירה מבן-זוג'
קניית דירה מבן-זוג
19/11/2016 | 19:42
2
23
ערב טוב

חברה שלי עומדת לקראת גירושין והתכנון שלה לקנות את חצי הדירה  מבעלה.

יש כבר הסכם גירושין, כתוב בדיוק כמה עליה להעביר לבעל, היא כבר בתהליך בקשת משכנתא.

היא תשמח לקבל הערכה כמה אמור לעלות לה ולבעלה עו"ד אחד כדי לטפל במכירה והקניה?

לצפיה ב-'הצעות מחיר'
הצעות מחיר
20/11/2016 | 13:27
1
15
חני שלום,

הצעות או הערכות מחיר אינן מעניינו של הפורום.
מומלץ לברר אצל עורכי דין העוסקים בתחום.

בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
20/11/2016 | 13:44
9
לצפיה ב-'כמה נהוג לשלם למתווך על רכישת דירה?'
כמה נהוג לשלם למתווך על רכישת דירה?
16/11/2016 | 19:06
1
25
כולם מבקשים 2% ומע"מ (שזה, עם המחירים של היום, המון!) ומישהי אמרה לי שאף אחד לא באמת משלם 2% ולהוריד אותם לחצי אחוז.
זה נכון?
אשמח ממש לעזרה!
לצפיה ב-'תעריף תיווך'
תעריף תיווך
17/11/2016 | 10:20
37
אכן "ברירת המחדל" במקרים רבים היא 2% ומע"מ, אבל ככל נושא מסחרי גם זה נתון למשא ומתן.
לצפיה ב-'המלחמה על החצר המשותפת וחיסול הגינה'
המלחמה על החצר המשותפת וחיסול הגינה
16/11/2016 | 22:29
25
שואלת בשביל חברה טובה שנקלעה לבעיה גדולה וזה סיפורה:
1. אני גרה בבית משותף הכולל 12 דירות בשלוש כניסות (4 דירות בכניסה). מחציתן בקומת קרקע. הבניין מוקף חצרות שחלק מדירות הקרקע סיפחו את הצמודות אליהן לדירתן וסגרו אותן, ללא התנגדות שכנים, וחלק נשארו מגודרות חלקית או פתוחות. בכניסה שלנו החצרות שמקיפות את שתי דירות הקרקע מכל עבר מגודרות מכל עבר, למעט פתח כניסה אחד משביל הגישה לדירות. כך זה מעל עשרים שנה. באחרונה שכן קנה את הדירה הפינתית המוקפת מכל עבריה בשטחי אדמה גדולים (של החצרות), ורוצה לנכס את חלק הארי שלהן לעצמו (למעט שטח אדמה קטן מאחורי דירתי ובחזיתה). אני ושאר הדיירים מתנגדים בתוקף, אבל הוא מתעקש שזה השטח "שלו" (אף שאינו רשום, כמובן, בטאבו, כפי ששום חצר לא רשומה על שם אף אחד בטאבו). נוצר מאבק קשה בינינו לבינו, והמשטרה נכנסה לתמונה (דרך השיטור הקהילתי ובעקבות תלונות שהגשתי על איומיו לנקוט אלימות). אבל נראה שהשכן מתכוון ליצור עובדות בשטח ולגדר חלקים מהחצרות המשותפות כרצונו בהזדמנות הראשונה או דרך דיירים שכירים שהוא מציע להם את הדירה בהבטחה שהם יכולים לעשות בשטח מה שהם רוצים (והם רוצים כמובן לסגור את השטח, לפחות את החצר האחורית והצדדית) כך שיהיה שלהם בלבד, ובתוך כך תימנע ממני האפשרות לגשת אל החצר "שלי" שהמעבר היחיד אליה הוא דרך החצר האחורית הגובלת בדירת השכן. שאלות: א. מה לעשות אם השכן או דייריו יסגרו פתאום חלק מהשטח לעצמם? האם מותר לנו לסלק את הגדרות או להפיל את הקיר שהם עלולים לבנות? האם הפיקוח העירוני והמשטרה, שטוענים שזה לא עניינם, חייבים להגיש סיוע במקרה כזה? האם במקרה כזה ייחשב השכן למסיג גבול? אני מבקשת פתרון מהיר ומיידי וחוקי מבלי להזדקק לצווי מניעה או לתביעות מאוחרות בבית משפט או כל הליך שגוזל זמן, מאמצים וכסף רבים. ב. השכן החליט שלא מוצא חן בעיניו מראה החצר הקדמית, שהוקמה בה גינה והיא נטועה ושתולה עצים ושיחים וצמחים שונים, ומאיים להכחיד אותה (להשאיר שטח חלק כהגדרתו), וכן לסלק גדרות פנימיות וחיצוניות ולזרוק עציצים גדולים שנמצאים בתוכה לתוך הבית שלי ועציצים קטנים לזבל. יש לציין שלפניו כיסח שני שליש מהגינה בעל הבית הקודם בדירה, עד שהצלחתי לעצור בו בסיוע המשטרה והפיקוח העירוני. שאלתי היא אם מותר לשכן אחד לחסל גינה בחצר המשותפת, להסיר גדרות, לזרוק עציצים הנמצאים בה וכד', ואם לא, מה ניתן עוד לעשות כדי למנוע זאת? ולאחר מעשה - האם יש לי (ולדיירי הכניסה, לשאר הדיירים בבניין לא אכפת מהסכסוכים אצלנו) עילה לתביעה נגד השכן הקודם על הפורענות שהטיל עלינו?
2. הדייר החדש מנסה לנגח אותנו והזמין את הפיקוח העירוני בטענה שהחצר מלאה "זבל", ובהגדרה זאת כלל עציצים, ארונית העומדת בחצר באין לה מקום אחסון בבית, קערות אוכל ומים לחתולי החצר ואפילו את הגדרות הישנות (כי עמודי הגדר החלידו קצת). הפיקוח בא ורשם רשימת "מפגעים" הכולל הגדרה של כמה אבנים רגילות בחצר כ"פסולת אבנים", ריהוט וגרוטאות (לדעת הפקח שולחן קטן וכיסאות ישיבה בחצר הם זבל או גרוטאות), קערות "מטונפות" וכו'. הוא טען שגם אסור לשים מלונה קטנה מתחת לחדר המדרגות החיצוני (בגומחה בחלקה האחורי שאינו נראה בכלל לעין ואינו מפריע לאיש) כי זו חצר משותפת, שאסור להקיף את חלל המדרגות התחתון בדיקטים (כדי ליצור חלל מוגן לחתולים), ואפילו שאסור להחזיק עציצים ריקים או אדניות ריקות, ואפילו שאסור לשים משטח שיש בשטח הגינה בתור שביל מעבר...כמו כן הפיקוח דורש "גינון" וגיזום מסיבי של גדר חיה בקצה החצר שאינה מפריעה לאף אחד. נראה לי שהפיקוח העירוני מרחיק יותר מדי לכת בהתערבותו ובמניעת מרבית השימוש החופשי בחצר לנוחות הדיירים, במיוחד בנוגע להכרח לסלק כל רהיט על תקן גרוטאה וכל חתיכת אבן בתור פסולת בניין או בהכרזה על קעריות מים (שתחתיתן צברה קצת ירוקת) כזבל. עד כמה מותר לו להתערב בנעשה בחצר? יצוין כי מדובר בשכונה ירודה בעיר די ענייה בישראל, ובכל הבניינים בשכונה יש מצבורי חפצים בחצרות, ופה ושם גם שאריות של חומרי בניין ואף ערמות לכלוך מטרידות הרבה הרבה יותר, כך שלא מדובר במקום המצטיין באיכות סביבה גבוהה. אז כמה יכול הפיקוח להטיל מרותו, לקבוע מה מותר ומה אסור, ואיך אפשר לבלום את התערבותו מבלי לחטוף קנסות צורבות?
לצפיה ב-'החלת חוקי מיסוי ומימון על דירה בירושה על תנאי'
החלת חוקי מיסוי ומימון על דירה בירושה על תנאי
12/11/2016 | 21:54
1
23
שלום 
בזמנו הורי העבירו אלי את הבעלות על דירתם במלואה, כחלק מתהליך חלוקת ירושה בחיים, תוך הצבת התנאי שכל עוד הם בחיים לא אוכל למוכרה, להשכירה או "להנות" מהבעלות עליה בכל דרך אחרת. כיום ברצוני לקנות דירה אחרת אך מכיוון ששמי רשום בטאבו על דירה זו אני לכאורה נמצאת במצב של רוכשת דירה שניה. האם אכן כך הוא המצב? כלומר, האם אחויב למשל במס הרכישה המלא על דירה שניה, למרות שלמעשה אינני "נהנית" כרגע מהבעלות על הדירה הראשונה? או לחלופין, אם ארצה לשעבד את דירת הורי על מנת לממן רכישת דירה נוספת האם אוכל לעשות זאת? האם הורי הם אלו שצריכים לעשות זאת? אני משערת שבבסיס כל השאלות הללו עומדת השאלה האם אני אכן נחשבת לבעלים האמיתי של דירה זו כל עוד הורי בחיים, אם העברת הבעלות מותנית בהגבלת זכויות שימוש?
לצפיה ב-'בעלות על דירת מגורים עם הגבלות'
בעלות על דירת מגורים עם הגבלות
13/11/2016 | 15:48
14
לאה שלום,

ככלל, אם הדירה רשומה על שמך, לא תהיי זכאית לפטור ממס רכישה על דירה נוספת.
עם זאת, ההגבלות ככל שרשומות עשויות להצריך הסכמת ההורים לשעבוד או פעולות אחרות בנכס.

לצפיה ב-'אם כתוב בהסכם המתנה שההקניה היא בחתימה על הסכם המתנה'
אם כתוב בהסכם המתנה שההקניה היא בחתימה על הסכם המתנה
11/11/2016 | 23:22
1
19

אם בהסכם המתנה כותבים במפורש שההקניה של הבעלות בדירה מהנותן למקבל היא הקניה שמסתיימת באופן סופי ומוחלט בעת החתימה על הסכם המתנה, אז במצב שהרישום בטאבו עדיין לא עבר למקבל המתנה אפילו שהנותן כבר נפטר, אז  האם בתי המשפט רואים את ההקניה לפני מותו של הנותן (לעניין סעיף 8 ב לחוק הירושה) כי כתוב בהסכם שההקניה של המתנה למקבל היא במועד החתימה על הסכם המתנה ?
אם הנותן נפטר, והבעלות בדירה לא עברה עדיין למקבל המתנה, אבל מקבל המתנה מחזיק בהסכם מתנה שכתוב בו במפורש שההקניה של המתנה (הבעלות בדירה) היא במועד החתימה על הסכם המתנה, אז במקרה שהנותן כבר נפטר והבעלות בדירה עדיין רשומה על שם הנותן (ז"ל), אבל המקבל מחזיק בהסכם מתנה. 
אז במקרה כזה, יש שאלה אם הסכם המתנה הוציא את הבעלות בדירה מניכסי העיזבון או שהבעלות בדירה נשארת של העיזבון. 
לכן, השאלה שלי, במקרה כזה שבו בהסכם המתנה בין הנותן (ז"ל) לבין מקבל המתנה כתוב במפורש שההקניה של המתנה לעניין סעיף 8 (ב) לחוק הירושה היא הקניה שמסתיימת באופן סופי ומוחלט בעת החתימה על הסכם המתנה, אז במקרה כזה שזה נכתב ככה במפורש, אז הבעלות בדירה לא שייכת לעיזבון (למרות שהבעלות בדירה רשומה עדיין בטאבו על שם הנותן ז"ל) ?

לצפיה ב-'מתנה שלא הושלמה ועזבון המנוח'
מתנה שלא הושלמה ועזבון המנוח
13/11/2016 | 15:43
25
שלום,

הקניה בעסקת מקרקעין מסתיימת על פי חוק רק ברישום. כאשר הדירה לא נרשמה, מדובר בהתחייבות לתת מתנה.
לפי חוק המתנה והפסיקה ההתחייבות הופכת עם פטירת המתחייב לבלתי חוזרת. במקרה כזה, ההתחייבות קודמת לעזבון.
סעיף 8(ב) לחוק הירושה עוסק ב"מתנה שאדם נותן על מנת שתוקנה למקבל רק לאחר מותו של הנותן"- ואין זה המקרה שאת מתארת.
בכל מקרה- מומלץ לפנות לייעוץ משפטי.

לצפיה ב-'כמה עולה להזמין מומחה שיעיריך שווי דירה ויכתוב דו"ח?'
כמה עולה להזמין מומחה שיעיריך שווי דירה ויכתוב דו"ח?
07/11/2016 | 13:35
1
18
אנחנו רוצים לקנות את הדירה של "עמידר" שאנחנו גרים בה. כמה עולה להזמין שמאי מקרקעין כדי שיעיריך את שווי הדירה ויכתוב את הדו"ח או חוות דעת או איך שנקרא המסמך שהוא מנפק בסוף? 

לצפיה ב-'שמאי לקניה מעמידר'
שמאי לקניה מעמידר
07/11/2016 | 14:43
45
בעל המקצוע הקובע את ערך הנכס נקרא שמאי.
כדאי לפנות ל'עמידר' ישירות, בטלפון או באמצעות הסניפים, על מנת לקבל הסבר על תהליך הרכישה והכרוך בכך.
ייתכן ולא יהיה צורך בשמאי מטעמכם.

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד יריב גוטמן, חבר בלשכת עורכי הדין משנת 1998. משרד עו"ד יריב גוטמן מומחה במתן שירותים משפטיים במגוון תחומים, לרבות במשפט דיני מקרקעין, מיסוי מקרקעי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד יריב גוטמן

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו