לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
62956,295 עוקבים אודות עסקים

פורום תביעות ייצוגיות

פורום תובענות ייצוגיות בהנהלת עו"ד אמיר ישראלי נועד לאפשר שיח חופשי בנושאים השונים שמעורר התחום. תובענה ייצוגית הינה הליך המאפשר לתובע יחיד לייצג קבוצה גדולה של בני אדם האוחזים עמו בעילת תביעה משותפת. סדרי הדין המיוחדים המאפיינים את התובענה הייצוגית קבועים במסגרת חוק תובענות ייצוגיות. מדובר בתחום מרתק, שהינו חדש יחסית במשפט הישראלי. בשל כך הוא מתאפיין בשינויים רבים, הן שינויי חקיקה והן שינויים שמקורם בפסיקת בתי המשפט השונים. 
הפורום פתוח לכלל הגולשים, וניתן להעלות במסגרתו סוגיות לדיון ואף לשאול שאלות ביחס לתביעות ייצוגיות קיימות או לרעיונות להגשת תביעה ייצוגית. במסגרת הפורום יתקיים דיון בפסיקות חדשניות, לרבות על דרך של עדכונים מצד מנהל הפורום. מנהל הפורום, שהינו עורך דין מנוסה ומוכר בתחום התובענה הייצוגית, ייעשה כל מאמץ להשיב לשאלות תוך זמן קצר ככל הניתן.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תביעות ייצוגיות

פורום תובענות ייצוגיות בהנהלת עו"ד אמיר ישראלי נועד לאפשר שיח חופשי בנושאים השונים שמעורר התחום. תובענה ייצוגית הינה הליך המאפשר לתובע יחיד לייצג קבוצה גדולה של בני אדם האוחזים עמו בעילת תביעה משותפת. סדרי הדין המיוחדים המאפיינים את התובענה הייצוגית קבועים במסגרת חוק תובענות ייצוגיות. מדובר בתחום מרתק, שהינו חדש יחסית במשפט הישראלי. בשל כך הוא מתאפיין בשינויים רבים, הן שינויי חקיקה והן שינויים שמקורם בפסיקת בתי המשפט השונים. 
הפורום פתוח לכלל הגולשים, וניתן להעלות במסגרתו סוגיות לדיון ואף לשאול שאלות ביחס לתביעות ייצוגיות קיימות או לרעיונות להגשת תביעה ייצוגית. במסגרת הפורום יתקיים דיון בפסיקות חדשניות, לרבות על דרך של עדכונים מצד מנהל הפורום. מנהל הפורום, שהינו עורך דין מנוסה ומוכר בתחום התובענה הייצוגית, ייעשה כל מאמץ להשיב לשאלות תוך זמן קצר ככל הניתן.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום תובענות ייצוגיות בהנהלת עו"ד אמיר ישראלי
ברוכים הבאים לפורום תובענות ייצוגיות. כאן תוכלו להעלות כל שאלה בקשר לתובענות ייצוגיות. בפורום יתקיימו דיונים בשאלות הגולשים ובסוגיות שמנהל הפורום ייזום. כך למשל - דיון בתביעות ייצוגיות קיימות, בפסיקות של בתי המשפט או בשינויי חקיקה, ברעיונות פוטנציאליים להגשת תובענה ייצוגית, ועוד. חשוב להדגיש כי האמור בפורום הוא אינו בחזקת ייעוץ משפטי אלא מידע כללי בלבד. גולש המעוניין בייעוץ משפטי נדרש לקבלו מעורך דין המתמחה בתחום התובענות הייצוגיות. המסתמך על האמור בפורום לכל צורך שהוא עושה כן על אחריותו בלבד. נבקש לשמור בפורום על כללים של נימוס והגינות, להתבטא בצורה מכובדת וראויה, ולהימנע מפגיעה בכבודם או בפרטיותם של גולשים אחרים. כמו כן נבקש להימנע מפרסומות או מפניות יזומות אחרות.
המשך >>

לצפיה ב-'חברת התעופה הרוסית - איירפלוט'
חברת התעופה הרוסית - איירפלוט
21/08/2018 | 11:48
1
היי....
פה עלה סרטון על תביעת נוסעים את חברת התעופה
החברה סוגרת את שער העלייה למטוס לפני הזמן שכתוב על גבי הכרטיס, אחרי שהיא לקחה לנוסעים את המזוודות, ואז אומרת להם שהם "לא הספיקו" ומאלצת אותם לקנות כרטיס חדש!
אני מכירה באופן אישי מישהי שחוותה דבר כזה ואני גם עתידה לטוס בחברה זו...
האם אתה מכיר את המקרה?
האם זו אכן עילה לתביעה ייצוגית וכיצד עושים זאת מול חברה בחו"ל?
לצפיה ב-'תביעה ייצוגית על אי אכיפה של חוק איסור עישון'
תביעה ייצוגית על אי אכיפה של חוק איסור עישון
18/08/2018 | 08:16
5
18
אם העיריה לא אוכפת את חוק איסור עישון (לא מודיעה למסעדות ולבתי קפה לסמן את האזורים האסורים בעישון)
האם זו יכולה להיות עילה לתביעה ייצוגית מול העיריה?
לצפיה ב-'כמובן שבגלל שאין שילוט אז מעשנים במקומות אסורים'
כמובן שבגלל שאין שילוט אז מעשנים במקומות אסורים
18/08/2018 | 09:06
5
קביעת שלטים (תיקון מס' 2) תשס"ז-2007
2.    (א)  המחזיק למעשה של מקום ציבורי כבעלים, כשוכר או בכל אופן אחר (להלן – המחזיק), למעט מעלית לנשיאת בני אדם בבית מגורים, יקבע בו שלטים המורים על איסור העישון, ויחזיקם במצב תקין.
           (ב)  יצרן או יבואן של מעלית המיועדת לנשיאת בני אדם בבית מגורים יקבע בה, לפני הכנסתה לשימוש, שלט המורה על איסור העישון במעלית.
           (ג)   שר הבריאות יקבע בתקנות הוראות בדבר צורתם של השלטים, מספרם, גודלם, תוכנם, דרכי קביעתם, המקומות שבהם יותקנו והחובה להאירם.
חובות המחזיק של מקום ציבורי (תיקון מס' 2) תשס"ז-2007
2א.     (א)  המחזיק של מקום ציבורי חייב לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עבירות לפי סעיף 1(א) ו-(ב) בתחום המקום הציבורי שבהחזקתו.
           (ב)  יראו את המחזיק של מקום ציבורי כמי שמילא אחר הוראות סעיף קטן (א), אם הוכיח כי עשה את כל אלה:
(1)   פנה לאדם המעשן או המחזיק סיגריה, סיגרילה, נרגילה, סיגר או מקטרת כשהם דלוקים במקום ציבורי, בין בעצמו ובין באמצעות אחר מטעמו, לחדול מהמעשה האסור או נקט אמצעים סבירים כדי להבטיח מניעת עבירות לפי סעיף 1(א) ו-(ב);
(2)   התלונן, בין בעצמו ובין באמצעות אחר מטעמו, בפני המפקח כמשמעותו בסעיף 7, על הפרת הוראות סעיף 1(א) או (ב), או עשה מאמץ סביר לעשות כן, אם על אף פעולתו כאמור בפסקה (1), נמשכה הפרת הוראה מההוראות האמורות.
           (ג)   כל רשות מקומית תפרסם באתר האינטרנט שלה או בדרך אחרת, מספר טלפון שיהיה פעיל 24 שעות ביממה, לצורך הגשת תלונה למפקח לפי סעיף קטן (ב)(2).
2ב.     המחזיק של מקום ציבורי, לא יציב מאפרה במקום ציבורי שבהחזקתו, בהתאם למפורט בתוספת; בסעיף זה, "מאפרה" – כלי המיועד לשמש להשלכת אפר ושיירי מוצרי טבק לתוכו.

סעיף 11 בתוספת (הגדרת מקום ציבורי)
11.    מסעדה, מזנון, בית קפה, לרבות כל בית אוכל, בית משקה, מועדון, דיסקוטק או מקום אחר שבין עיסוקיו הגשת מזון או משקאות אחר (כולם להלן - בית אוכל), למעט חדר נפרד לחלוטין, אם קיים, שהוקצה לעישון בידי הנהלת בית האוכל במפורש, אם הוקצה, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של בית האוכל ושטחו אינו עולה על רבע של השטח הפתוח לציבור; הוראות פרט זה יחולו גם על אזור הנמצא מחוץ למבנה בית האוכל ומשמש אותו (להלן – אזור), למעט חלק של האזור שהוקצה לעישון בידי הנהלת בית האוכל, אם הוקצה, ובלבד שאותו חלק של האזור שהוקצה לעישון אינו מקורה בדרך כלשהי, ומתקיים לגביו אחד מאלה:
(1)   שטחו אינו עולה על 15 מ"ר; או
(2)   שטחו רציף ואינו עולה על רבע של שטח הישיבה מחוץ למבנה ושאר האזור שמור ללא מעשנים וסומן בבירור שהעישון בו אסור.
לצפיה ב-'תביעה ייצוגית מול עירייה בנושא עישון'
תביעה ייצוגית מול עירייה בנושא עישון
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2018 | 09:48
3
181
K-don שלום,

חוק תובענות ייצוגיות מאפשר תביעה ייצוגית נגד רשות רק במקרים בהם מדובר בגביית יתר, או במקרה אחר הנופל תחת התוספת השניה לחוק. חוק איסור עישון אינו נכלל בתוספת (ניתן כמובן להגיש תביעה בנושא זה כנגד עוסק, כהגדרתו בחוק הגנת הצרכן).

מעבר לכך סעיף 3 לחוק תובענות ייצוגיות קובע כי: "לא תוגש נגד רשות תובענה ייצוגית לפיצויים בגין נזק שנגרם על ידי צד שלישי, שעילתה הפעלה או אי הפעלה של סמכויות פיקוח, הסדרה או אכיפה של הרשות ביחס לאותו צד שלישי."

מסיבות אלה לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית ולטעון בה כי העירייה אינה אוכפת כמו שצריך את הוראות החוק למניעת עישון.

אמיר
לצפיה ב-'אז איך בכל אופן ניתן להכריח את העיריה לאכוף את החוק?'
אז איך בכל אופן ניתן להכריח את העיריה לאכוף את החוק?
19/08/2018 | 15:58
2
2
לצפיה ב-'מנגנון חלופי לתביעה ייצוגית'
מנגנון חלופי לתביעה ייצוגית
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2018 | 19:04
1
1
נראה לי שהדרך היחידה היא לשלוח מכתב ולאחר מכן לעתור לבית משפט לעניינים מנהליים.

אמיר
לצפיה ב-'תודה. התחלתי עם מחלקת הפיקוח, אעבור לתובעת העירונית'
תודה. התחלתי עם מחלקת הפיקוח, אעבור לתובעת העירונית
19/08/2018 | 20:29
1
או לפניות הציבור (בכתב) ואז אני לא חושב שאצטרך עתירה
לצפיה ב-'האם עסק פרטי הוא ציבורי?'
האם עסק פרטי הוא ציבורי?
10/08/2018 | 00:15
13
16
לדוג', האם בעל עסק פרטי יכול להחליט לקבוע תנאים מי רשאי להיכנס לעסק?
לצפיה ב-'חובות המוטלות על בעל עסק פרטי'
חובות המוטלות על בעל עסק פרטי
( לעמוד שלי בתפוז )
10/08/2018 | 07:32
12
14
דיברגנט שלום ותודה על פנייתך,

עסק פרטי, כשמו כן הוא - פרטי. ככלל, בעל עסק פרטי רשאי לנהל את עסקו כרצונו, ובכלל זאת להחליט עם מי לנהל עסקים ובאלו תנאים.

חריגים לכך הינם מקרים בהם הדין מחייב את בעל העסק הפרטי לנהוג בצורה שונה.

כך למשל חוק איסור הפליה במקומות ציבוריים מטיל חובות על בעלי עסק פרטי המוגדר כמקום ציבורי (ההגדרה בחוק היא - כל מקום המיועד לשימוש הציבור, לרבות אתר תיירות, בית מלון, אכסניה, בית הארחה, גן ציבורי, מסעדה, בית קפה, אולם המשמש למופעי בידור ותרבות, מוזיאון, ספריה, דיסקוטק, אולם או מיתקן ספורט, בריכת שחיה, קניון, חנות, מוסך וכן מקום המציע שירותי תחבורה ציבורית).

על בעל עסק פרטי המפעיל מקום ציבורי נאסר להפלות מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטיה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, גיל, מעמד אישי, הורות או לבישת מדי כוחות הביטחון.

בנסיבות בהן חל החוק נאסר על בעל עסק פרטי למנוע מתן שירות לאדם.

ביתר המקרים הדבר מותר, אלא אם כן בעל העסק מחוייב במתן שירות שוויוני לכל ממקור אחר (דוגמת רישיון עסק, הוראות מינהל וכיוצ"ב).

אמיר

לצפיה ב-'האם חיסונים נכללים תחת 'השקפה'?'
האם חיסונים נכללים תחת 'השקפה'?
10/08/2018 | 12:49
11
13
האם מותר לדרוש שהכניסה תהיה רק בהתניית חיסון?
לצפיה ב-'כניסה למקום ציבורי'
כניסה למקום ציבורי
( לעמוד שלי בתפוז )
12/08/2018 | 08:01
10
9
האם תוכל קצת יותר לפרט אודות הסיטואציה?

באלו חיסונים מדובר, מדוע מסרבים להכניס מי שאינו מחוסן, ומהו סוג המקום בו מדובר?

אמיר
לצפיה ב-'השאלה נוגעת לגן הילדים שמתנה רישום ילד בהצגת פנקס חיסונים'
השאלה נוגעת לגן הילדים שמתנה רישום ילד בהצגת פנקס חיסונים
12/08/2018 | 10:01
9
6
הגן הוא פרטי.
לצפיה ב-'גן ילדים פרטי'
גן ילדים פרטי
( לעמוד שלי בתפוז )
12/08/2018 | 15:05
8
38
אין זה מתפקידי להביע דעה ביחס לסירוב לקבל חיסונים - אני מבין שהדבר נובע לעתים מחשש מאוטיזם או מנקודת מבט ולפיה החיסונים הם מיותרים או מזיקים.

אך משפטית - אינני יודע אם ניתן לכנות סירוב לחסן ילד בשם "השקפה" כמשמעותה בחוק איסור הפליה. הדבר אינו שונה מכל סירוב אחר לקבלת טיפול רפואי. 

מעבר לכך -ילד שאינו מחוסן, על פניו, יכול להידבק ולהדביק. אני מניח שזו הסיבה שבעלי הגן מבקשים לוודא זאת.

אינני סבור שחוק איסור הפליה אוסר את ההתנהלות. אולם בהחלט ייתכן שלמשרד החינוך יש נהלים שמסדירים זאת ואוסרים על סירוב לקבלת ילד לגן (גם אם הוא פרטי) בנסיבות שכאלה. הייתי שוקל לפנות לשם לברר.

אמיר

לצפיה ב-'אכן מדובר בגן פרטי ועוד רוצים ללכת בעקבותיו'
אכן מדובר בגן פרטי ועוד רוצים ללכת בעקבותיו
12/08/2018 | 15:43
7
7
הסירוב נוסע מכך שהגוף עדיין לא בשל לכמות כזאת של חיסונים, כל פעם מוסיפים עוד ועוד חיסונים.
בהחלטה מושכלת תוך למידת החומר, אני מעדיף לרווח את החיסונים בהתאם לראות עיניי.

אני יודע שלפני כ-5 שנים, ניסו לעשות סנקציות כנגד הורים שלא מחסנים הן בקצבאות והן כאיסור לכניסה לגן. עניין הקצבאות נכנס לחוק ובג"ץ אישר את חוקתיות ההגבלה (בג"ץ 7245/10) כמעט מיד לאחר מן החוק בוטל במסגרת קיצוץ בקצבאות הילדים שהפך אותו ללא רלוונטי.
מה קרה לדיון על האיסור לכניסה לגן, אין לי מושג, אך אם יש שקט, אני מניח שלא אושר. אם כך, זה כנראה לא חוקי, האם אני צודק?

אגב, לי זה כבר לא רלוונטי, כי ילדיי כבר לא בגן וקיבלו את כל החיסונים הנדרשים בצורה מבוקרת ובלו"ז יותר שפוי, אך אני חושב שלא הוגן כלפי הורים שלא רוצים לפגוע בילדם בעקבות החיסונים ואם לא יעצרו את הגן הזה, זה יתפשט הלאה ...
לצפיה ב-'חיסונים'
חיסונים
( לעמוד שלי בתפוז )
12/08/2018 | 16:50
1
7
כפי שציינתי אני לא מביע עמדה ערכית בנוגע לבחירה שלא לחסן (או לחסן בלוח זמנים מרווח יותר). אבל עמדת המדינה (המוצאת ביטוי גם בעתירה שציינת) היא שלילית כלפי מי שלא מחסן את ילדיו במועד. ואם הדבר מצדיק הפחתת קצבאות, זה רק מלמד אודות מידת החשיבות שהמדינה מייחסת לעניין.

בנסיבות אלה נראה לי בלתי סביר שיכריחו גן פרטי לקבל אליו ילד שלא חוסן. אני מניח (מבלי להביע עמדה) שייקבע שילד שלא חוסן מהווה סיכון ליתר ילדי הגן, וכי בחירתו של בעל גן פרטי לא לקחת על עצמו סיכון זה, היא במתחם הלגיטימיות.

לגבי נושא הכניסה לגן - אין לי מושג מה אושר ומה לא אושר בזמנו, אבל לגבי גן פרטי אני לא סבור שהעניין נדון. אני ממליץ לפנות בנושא למשרד החינוך.

אמיר
לצפיה ב-'אכן, זה הטיעון שלהם, שילד שלא חוסן מהווה סיכון ליתר ילדי הגן'
אכן, זה הטיעון שלהם, שילד שלא חוסן מהווה סיכון ליתר ילדי הגן
12/08/2018 | 19:43
4
יש עם הטיעון הזה בעיה, כי אם החיסון יעיל, למה שילד שחוסן ידבק במחלה?
יש הרבה חילוקי דעות בנושא, ישנן גם טענות שחיסונים מחלישים את מערכת החיסונית ולכן ילד קטן שחוסן יהיה בעל מערכת חיסונית פחות טובה ולכן יהיה בסיכון מוגבר להידבק מאשר ילד שלא חוסן.

טוב, הנושא כאן הוא משפטי נטו ולא רפואי, רק רציתי להבהיר שהנושא לא שחור ולבן ולכן נראה לי הגיוני שלא יעבור את מבחן בג"צ ולא ימנע מילד שלא חוסן להיכנס לגן.

לצפיה ב-' כפי ששיערתי -'
כפי ששיערתי -
15/08/2018 | 18:54
4
7
בעקבות יוזמת הגן ברמת השרון שהחליט לחייב את ההורים לחסן את ילדיהם, החליט האיגוד הישראלי לרפואת ילדים לפנות אל סגן שר הבריאות ליצמן ואל שרים נוספים בקריאה לעודד את המהלך
לצפיה ב-'מצויין!'
מצויין!
17/08/2018 | 22:22
3
3
לצפיה ב-'הם ניסו לעשות זאת לפני 6 שנים וכנראה לא צלחו, אז למה עכשיו '
הם ניסו לעשות זאת לפני 6 שנים וכנראה לא צלחו, אז למה עכשיו
17/08/2018 | 22:51
2
3
את חושבת שהם יצלחו?
לצפיה ב-'אני מאד מקווה שיצליחו וימגרו את מפיצי המחלות האנוכיים להחריד'
אני מאד מקווה שיצליחו וימגרו את מפיצי המחלות האנוכיים להחריד
17/08/2018 | 23:30
1
39
לצפיה ב-'אם זה לא היה פורום משפטי, הייתי מתקן אותך על טעותך'
אם זה לא היה פורום משפטי, הייתי מתקן אותך על טעותך
17/08/2018 | 23:32
2
בכל אופן, זה בניגוד לדמוקרטיה וכפיה על הורה לפגוע בילדיו בניגוד לאמונתו.
לצפיה ב-'השיר החדש של סטטיק ובן אל תבורי - גומיגם '
השיר החדש של סטטיק ובן אל תבורי - גומיגם
08/08/2018 | 22:58
2
313
הי אמיר,
יש לי סוגיה שאני רוצה לתייעץ, אני לא בטוח שזה לתביעות יצוגיות אבל היא מעצבנת אותי! ולמרות שזה עלול לא להישמע כבדיחה אני מאוד רציני ומאמין שאין שום דבר תמים בשיר הזה.

לפני מספר ימים התפרסם שיר חדש של הצמד סטטיק ובן אל - השיר נקרא שוקובו וגומי גם". אלו המילים שחוזרות בו בלי סוף.

שוקובו בו בו בו בו בו בו
גומיגם גם גם גם גם גם גם גם
שוקובו בו בו בו בו בו בו
גומיגם גם גם גם גם גם גם גם

שוקובו הוא ארטיק מוצר של שטראוס  ואילו גומיגם הוא מוצר של נסטלה. כלומר פרסומת סמויה שעוברת על חוקי ההגבלים העסקיים כיוון שהיא מקדמת מוצרים של חברות שאמורות להיות בתחרות.
אני שוב חוזר, אני יודע שזה נשמע אולי לא רציני, אבל מכיוון שאני עוסק בתחום המדיה קשה לי להאמין שמדובר במהלך תמים. רק ביוטיוב יש קרוב ל 2.5 מליון צפיות ואם ניקח את יתר אמצעי המדיה מדובר בחשיפה אדירה.
אין ספק שמדובר במהלך מבריק שיווקית אבל גם כזה שלדעתי עובר את הגבול הנסבל של האתיקה. ואין לי ספק שמכירות המוצרים האלו בקיץ זה ישברו כל שיא ומצפים לנו תכנים מכירתיים סמויים באותוה מודל.

אשמח לתשובה בנושא.
בתודה מראש.

לצפיה ב-'תוכן שיווקי בשיר גומיגם'
תוכן שיווקי בשיר גומיגם
( לעמוד שלי בתפוז )
09/08/2018 | 07:53
103
David שלום ותודה על פנייתך,

פנייתך עוסקת בתחום המכונה "תוכן שיווקי". אין לי כל ידיעה אם מדובר במהלך תמים, או שמא יצרניות השלגונים מעורבות איך שהוא (נשמע לי לא סביר בהינתן שהשיר מקדם שני מוצרים מתחרים - אך לא אופתע אם הצמד יפציעו פתאום בפרסומת בטלוויזיה...).

כך או כך, סטטיק ובן אל לא המציאו כלום. קיימים מאות שירים בהם אוזכרו שמם של מוצרים מסחריים. הבולט בהם הוא קוקה קולה! המשקה מופיע בעשרות שירים. אפילו הביטלס בכבודם ובעצמם בשיר Come together אזכרו את המשקה. גם להקות כמו ה-Beach boys. ייתכן שזה תרם במשהו למכירות המוצר....

כך למשל - בשיר Young Americans של דיוויד בואי יש אזכור ללא פחות מ-4 מוצרים שונים כגון בובת ברבי, פורד מוסטנג וקרייזלר. אם מדברים על מכוניות ושירים מפורסמים - בשיר הוטל קליפורניה של האיגלס מוזכרת מרצדס כרכב נחשק (She's got the Mercedes Benz). אחלה פרסום ליצרנית הרכב...

אם אתה מחפש דוגמאות קצת יותר עדכניות - ליידי גאגא בשיר Fashion - לא פחות מ-15 מותגים שונים!! נזכרים בשיר. והרשימה נמשכת ונמשכת...

אז לדעתי מה שמותר לג'ון לנון ולדיוויד בואי מותר גם לסטטיק ובן אל. וייתכן שזו הפעם הראשונה שהנ"ל אוזכרו בידי מישהו באותה שורה.

אמיר

לצפיה ב-'נגיד ואתה צודק.... לא שמעת על תוכן שיווקי? '
נגיד ואתה צודק.... לא שמעת על תוכן שיווקי?
09/08/2018 | 12:53
45
כל הקליפים היום ככה... מבחינה ויזואלית. מילא רק השירים....
וגם, מה יתן לך אם אתה צודק משפטית? מה תרוויח ואיך זה קשור אליך או פוגע באזרח? אזרחים היום לא טיפשים///
הם רצים לקנות גומיגם בגלל השיר? וואלה לא יודע...
אני אפילו לא בטוח שילדים מושפעים מזה.
 אבל יש פה ראיה יפה
לצפיה ב-'התנערות מתשלום פיצוי כספי לטיסה שעוכבה, מוצדק?'
התנערות מתשלום פיצוי כספי לטיסה שעוכבה, מוצדק?
06/08/2018 | 13:34
7
12
שלום,

טיסה שלי עוכבה בדיוק 8 שעות לא פחות ולא יותר.
משיחה עם הסוכן (חברה מוכרת מאוד) שרכשתי ממנו את הכרטיס (השיחה מוקלטת) הוא טוען שהחוק מדבר על פיצוי כספי רק אם עברו יותר מ-8 שעות, מאחר ועברו "רק" 8 שעות אז אין פיצוי? מוצדק?

יש לי כמה טלפונים של נוסעים שגם היו על הטיסה, בודק אפשרות לתביעה ייצוגית.
לצפיה ב-'פיצוי כספי לטיסה שעוכבה'
פיצוי כספי לטיסה שעוכבה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/08/2018 | 17:03
6
9
שלומי שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

שאלתך מורכבת. הסוכן איתו דיברת מתכוון ככל הנראה לכך שחוק שירותי תעופה (המכונה "חוק טיבי") מעניק פיצוי כספי אוטומאטי במקרים של איחור העולה על 8 שעות.

במקרים של איחורים העולים על 5 שעות, אך לא על 8 שעות, הלקוח זכאי לבטל את הטיסה ולבקש את כספו בחזרה/כרטיס טיסה חלופי (אך אינו זכאי לפיצוי סטטוטורי כספי). בהקשר זה - מוטלת חובה על חברת התעופה ליידע אותך בדבר זכאותך לביטול/השבה.

עוד אציין, כי חוק טיבי אינו שולל דרישה לפיצוי במקרים של איחורים הנמוכים מ-8 שעות, אך דרישה שכזו אינה קשורה לחוק ומחייבת הוכחת עילה. לדעתי הוגשו לא מעט תביעות בגין איחורי טיסות, בנסיבות כאלה או אחרות, לרבות תביעות ייצוגיות.

כפי שציינתי שאלתך מורכבת. על מנת לבחון יתר לעומק את המקרה, אני ממליץ לך לפנות לייעוץ משפטי טלפוני עם עורך דין בעל ניסיון בתחום.

בברכה,

אמיר ישראלי, עו"ד
לצפיה ב-'תודה רבה על התייחסותך'
תודה רבה על התייחסותך
07/08/2018 | 11:30
5
9
האם השאלה מורכבת בגלל שהחוק אינו נותן מענה מפורש ומובהר למצבים של עיכוב של 8 שעות בדיוק?

או כי למרות החוק עדיין מצליחים להתנער ממנו חוקית?
לצפיה ב-'מורכבות השאלה'
מורכבות השאלה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2018 | 16:49
4
10
השאלה היא מורכבת מכמה וכמה היבטים. החוק מעניק מענה חלקי לסיטואציה של 5 שעות איחור במובן זה שהוא מאפשר לבטל את הטיסה ולזכות בהשבה או לקבל כרטיס חדש - אך לא פיצוי כספי.

לצורך קבלת פיצוי כספי בגין איחור של 5-8 שעות יש להגיש תביעה הנובעת מעילות חיצוניות לחוק - כגון הפרת הסכם/רשלנות. יש גם להוכיח נזק (כגון עוגמת נפש/בזבוז זמן).

יש גם הגנות קונקרטיות שחברת התעופה יכולה להעלות. כך למשל, אם האיחור הוא תוצאה של תקלה בלתי צפויה או שביתה. לא ציינת בשאלתך מהם הגורמים לאיחור לטענת חברת התעופה.

אמיר
לצפיה ב-'האם עיכוב של 8 שעות נופל לקטגוריה של בין 5 ל-8 שעות?'
האם עיכוב של 8 שעות נופל לקטגוריה של בין 5 ל-8 שעות?
07/08/2018 | 18:35
3
7
איפה עובר פה הקו?
אם העיכוב היה 8 שעות וחמש דקות אז זה היה נחשב מעל 8 שעות? פיצוי בלי בעיות?

לשאלתך העיכוב נגרם מתקלה במטוס וככל הנראה מאי רצון של החברה לפנות לחברות אחרות לצורך סיוע (שמן הסתם היה עולה להם המון).
המועד לטיסה (המראה) השתנה לא פחות מ-6 פעמים באותו יום.
לצפיה ב-'עיכוב של 8 שעות'
עיכוב של 8 שעות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2018 | 22:40
2
11
התשובה היא שכן - אם זה היה דקה אחת מעבר זה היה נופל לגדרי החוק והיית זוכה לפיצוי סטטוטורי.

בהרבה מקרים מדובר בעניין שרירותי - כך למשל מי שנוסע 111 קמ"ש מפר את החוק, לעומת מי שנוסע 110 קמ"ש. מי שקונה באמאזון ב-75.01 דולר משלם מע"מ לעומת מי שקונה ב-64.99 דולר.

כפי שציינתי במקרים בהם החוק לא חל ניתן לתבוע פיצוי, אולם הסוגיה היא מורכבת וטעונה בירור עובדתי ומשפטי מעמיק (קיימות מספר תביעות ייצוגיות שהוגשו בנושא בעבר). 

כפי שציינתי אני ממליץ על התייעצות טלפונית.

אמיר
לצפיה ב-'מדהים, תודה רבה עזרת לי מאוד'
מדהים, תודה רבה עזרת לי מאוד
08/08/2018 | 10:03
1
4
לצפיה ב-'בשמחה'
בשמחה
( לעמוד שלי בתפוז )
09/08/2018 | 11:55
3
לצפיה ב-'דו"חות חנייה ברחובות ללא פרוטוקול תמרור'
דו"חות חנייה ברחובות ללא פרוטוקול תמרור
06/08/2018 | 11:00
1
7
שלום,
האם ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד עירייה שבמשך שנים נתנה דו"חות חנייה ב- 20 רחובות, מבלי שיהיה לה פרוטוקול תמרור לאותם רחובות?
לצפיה ב-'ייצוגית - דו"חות חניה'
ייצוגית - דו"חות חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/08/2018 | 17:07
15
Goodvaybs שלום ותודה על פנייתך,

בפסק דינו של בית המשפט העליון בבר”מ 7302/16 עיריית תל אביב יפו נ’ רינה איגרא נקבע כי לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית בגין דו"חות חניה שחולקו בניגוד לדין.

מדובר בפסיקה שנויה במחלוקת, אולם זוהי הלכה מחייבת. הנימוק לפסיקה זו הוא כי מדובר בהליך פלילי, שלגביו קיימים סדרי דין מיוחדים (לרבות לעניין סירוב לשלם), שלא ניתן לעקפם באמצעות כלי התובענה הייצוגית.

לצפיה ב-'האם דמי התקנה/דמי מעבר שלא מופיעים בחוזה/'
האם דמי התקנה/דמי מעבר שלא מופיעים בחוזה/
04/08/2018 | 16:45
3
7
סיכום עסקה הם רק סיבה לקנס על ידי הרגולטור (הרשות להגנת הצרכן) או שאפשר לתבוע ייצוגית על סעיף כזה?
להבנתי זה לא סעיף של פיצוי לדוגמא

סעיף 14ג.(ב)  
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/089_001.htm#...
בחוק הגנת הצרכן
לצפיה ב-'ייצוגית - דמי התקנה'
ייצוגית - דמי התקנה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/08/2018 | 07:11
2
9
אין כאן עניין של פיצוי לדוגמא.

אפשר לתבוע בתביעה ייצוגית בעילה של אי גילוי. השאלה היא האם מתקיים קשר סיבתי - כך למשל האם הם גילו זאת טלפונית ללקוח לפני שהגיע המתקין.

בכל מקרה זו בהחלט עילה אפשרית.

אמיר
לצפיה ב-'טלפונית אמרו אבל לדעתי האישית מה שמחייב זה הסיכום בכתב'
טלפונית אמרו אבל לדעתי האישית מה שמחייב זה הסיכום בכתב
05/08/2018 | 07:19
1
4
ובסיכום בכתב לא הופיעו דמי המעבר
ובמקרה אחר לא הגיע סיכום נורמלי בכתב שמפרט את דמי ההתקנה
לצפיה ב-'סיכום בכתב מול אמירות בעל פה'
סיכום בכתב מול אמירות בעל פה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/08/2018 | 07:49
5
השאלה היא מה תופס מקום בו לא נכתב משהו אבל ניתן גילוי בע"פ.

במצב רגיל הסכמות בע"פ תופסות בדיוק כמו חוזה בכתב.

אבל - חוק הגנת הצרכן (וגם רשיונות החברות) ביקשו להחמיר על מנת לוודא שתנאי העסקה יהיו ידועים וברורים לצרכן.

יחד עם זאת, מקום בו צרכן יודע את המחיר (הגם שסוכם עמו בע"פ), אני בספק אם יפסקו לטובתו רק משום שהדבר לא נרשם בכתב, כנדרש.

אמיר

לצפיה ב-'חיוב יחסי בחברות התקשורת'
חיוב יחסי בחברות התקשורת
03/08/2018 | 07:45
17
13
בהמשך לשרשור שפתחתי לא מזמן לגבי חברת הוטנט והחיוב היחסי שחייבו אותי לפי המחיר המקסימלי
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/2461/1833295...

נתקלתי בחברת CCC עבור שרות סמארט טיוי בסיכום העסקה רשום: (בניגור לחוק הגנת הצרכן)
- החיוב החודשי המלא עבור השרות הינו בגין חודש שימוש מלא או חלק ממנו.

ובנוסף באותו הקשר של חבילה יחסית/חיוב יחסי יש את נושא הקצאת חבילה יחסית עד תחילת מחזור החיוב הבא.
נניח שמצטרפים לחברת פלאפון לחבילה של 10G ב 28 לחודש ומגלים שמחזור החיוב הוא ב 1 לחודש ובעצם ב 3 ימים הראשונים מקבלים חבילת גלישה של 1G ל 3 הימים הראשונים.
למה הלקוח צריך לסבול בגלל שמחזור החיוב שקבעה חברת פלאפון באופן שרירותי פגע בו?

לצפיה ב-'עוד על חיוב יחסי בחברת הוט. מצטרפים לשרות באמצע החודש,'
עוד על חיוב יחסי בחברת הוט. מצטרפים לשרות באמצע החודש,
03/08/2018 | 08:31
7
9
הם מחייבים על תשלום יומי כאשר זה חלק מחודש.

לדוגמא ספורט 1/2/3/4
תשלום יומי 16.60 חודשי 66.43

על יום אחד משלמים 16.60
על 2 ימים משלמים 33 ש"ח
על 3 ימים משלמים כ 50 ש"ח
על 4 ימים ומעלה משלמים 66.43 ש"ח
זה לא מתאים לחוק הגנת הצרכן (חיוב יחסי)
לצפיה ב-'חיוב יחסי - הוט'
חיוב יחסי - הוט
( לעמוד שלי בתפוז )
04/08/2018 | 10:33
6
15
K-don שלום,

הסיטואציה שאתה מתאר היא מעניינת. 

נניח שאני מעוניין לרכוש את ערוץ ספורט 1 ליום אחד על מנת לצפות במשחק ספציפי. הוט בנסיבות אלה מעוניינת לגבות סך של 16.6 ש"ח.

האם לגישתך בנסיבות אלה הצרכן רשאי להתחבר, להתנתק לאחר יום, ולשלם סך של 66.43 ש"ח חלקי 30 (וליתר דיוק כפול 3, שכן לפי חוק הגנת הצרכן הם מחוייבים לנתק תוך 3 ימים)?

והשאלה הנוספת: האם חוק הגנת הצרכן שולל מעוסק את האפשרות לגבות עבור שירות על בסיס יומי מקום בו קיימת אפשרות לשלם על בסיס חודשי?

אני בכל מקרה אבצע בדיקה משפטית מעמיקה יותר ואשיב.

אמיר

לצפיה ב-'כנראה כדי להתגבר על הבעיה המשפטית של 1/30 ליממה,'
כנראה כדי להתגבר על הבעיה המשפטית של 1/30 ליממה,
04/08/2018 | 15:13
3
8
לשרות בחודש הראשון הם קוראים שרות יומי.

לצפיה ב-'לדוגמא'
לדוגמא
04/08/2018 | 15:39
2
7
ספריית סופר אגו- מחיר יומי

, כאשר מחיר החבילה הוא כ 35 ש"ח לחודש אבל חויב ב 34.72 על 4 ימים.
(אני אראה בחודש הבא מה המחיר החודשי)
לצפיה ב-'בסיכום העסקה שנשלח במייל (כן, בזה הם השתפרו)'
בסיכום העסקה שנשלח במייל (כן, בזה הם השתפרו)
04/08/2018 | 15:55
1
5
היה רשום שהמנוי הצטרף לחבילה ב 34.99 לחודש.
לא הופיע שם המחיר היומי!!!!
לצפיה ב-'המשך'
המשך
04/08/2018 | 16:15
2
בהצטרפות שבוצעה בדצמבר 2017 לחבילת ספורט 1/2/3/4
1. סיכום העסקה דיבר על 66.43 לחודש
2. החיוב בפועל היה יחסי (29 מתוך 31 ימים)
3. לא בדיוק ברור לי איך מחושב החיוב היום (כלומר כמה משלמים על יומיים ושלושה ימים). 
על יום אחד משלמים 16.6 במקום 2.20
על 2 ימים משלמים 16.6 או 33.2 במקום 4.40
על 3 ימים משלמים 16.6 או 49.8 במקום 6.60
על 4 ימים משלמים 16.6 או 66.40 במקום 8.80
על 5 ימים משלמים 16.6 או 66.43 במקום 11.00
על 6 ימים משלמים 16.6 או 66.43 במקום 13.20
על 7 ימים משלמים 16.60 או 66.43 במקום 15.40
על 8 ימים משלמים 66.43 במקום 17.6
בינואר 2017 יצאה גם הנחיה של משרד התקשורת לבצע חיוב יחסי על התוכנית/חבילה ועל שרותים מתמשכים (בנוסף על חוק הגנת הצרכן לגבי שרותים מתמשכים) אבל ממריחת הזמן של משרד התקשורת לא ברור אם זה כבר בתוקף לחברת הוט (אני יודע שחלק מההחלטות שמופיעות עדיין אינן בתוקף לבזק והוט)
https://www.gov.il/BlobFolder/policy/5142/he/%D7%A...

לצפיה ב-'הנה עוד דוגמאות למחירים יומיים וחודשיים בהוט'
הנה עוד דוגמאות למחירים יומיים וחודשיים בהוט
06/08/2018 | 21:17
1
2
לצפיה ב-'וגם כאן'
וגם כאן
06/08/2018 | 21:42
12

וכאן

המשמעות היא לדוגמא שאם מוסיפים את ערוץ 37 החיים הטובים ב 3.97 יומי או 20 חודשי

על יום אחד משלמים 4 במקום 0.66
על יומיים משלמים 8 במקום 1.33
על 3 ימים משלמים 12 במקום 2 ש"ח
על 4 ימים משלמים 16 במקום 2.66
על 5 ימים משלמים 20 במקום 3.33
על 6 ימים ומעלה משלמים 20 במקום 4-20 באופן יחסי
לצפיה ב-'חיוב יחסי בחברות תקשורת'
חיוב יחסי בחברות תקשורת
( לעמוד שלי בתפוז )
04/08/2018 | 10:36
2
12

K-don  שלום,

לגבי פלאפון - מהו הסכום שנגבה בעבור חבילת הגלישה היחסית עד תחילת מועד החיוב?

אמיר
לצפיה ב-'1/10. אבל הבעיה היא שהלקוח ביקש לקבל 10G לחודש'
1/10. אבל הבעיה היא שהלקוח ביקש לקבל 10G לחודש
04/08/2018 | 15:09
1
5
ולא 1G ל 3 ימים ואחכ 10G לחודש
לצפיה ב-'רק להבהרה - חברת פלאפון איננה דוגמא אמיתית להיום.'
רק להבהרה - חברת פלאפון איננה דוגמא אמיתית להיום.
04/08/2018 | 15:44
3
מצד אחד חברת פלאפון אכן מקצה חבילת גלישה יחסית (בקירוב) לפי מה שאני זוכר.
מצד שני חבילת הגלישה הקטנה שלה (בחברות הוירטואליות שלה) היא 30G ולא 10G.

לצפיה ב-'לא ענית לגבי סמארט טיוי של חברת טריפל C'
לא ענית לגבי סמארט טיוי של חברת טריפל C
06/08/2018 | 07:45
2
לצפיה ב-'סמארט טי וי- CCC'
סמארט טי וי- CCC
( לעמוד שלי בתפוז )
06/08/2018 | 07:53
4
58
בהקשר זה קיימת החלטה שאישרה תובענה ייצוגית נגד סלקום-

בהתאם להחלטה הזו זה מנוגד לחוק. השאלה אגב היא מהו היקף הנזק לצרכנים. מכפלה של כמות המתנתקים בנזק ממוצע (מחצית מחיוב חודשי). במקרה של חברה כמו סלקום, כשיש עשרות אלפי מתנתקים בשנה, אני מניח שאלה סכומים גבוהים למדי.

אמיר
לצפיה ב-'אתה יודע מה נסגר בקדם ב 18.6?'
אתה יודע מה נסגר בקדם ב 18.6?
06/08/2018 | 21:57
3
17
לצפיה ב-'קדם משפט אחרי אישור תובענה'
קדם משפט אחרי אישור תובענה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2018 | 07:01
2
3
אינני מעורב בתיק.

אני יכול להניח שבית המשפט הציע להם לסיים את ההליך בפשרה. לא ראיתי שסלקום ערערה על ההחלטה שאישרה את התובענה כייצגוגית.

אמיר
לצפיה ב-'והפשרה כמובן נותנת כסף לעורך הדין והנפגעים העיקריים'
והפשרה כמובן נותנת כסף לעורך הדין והנפגעים העיקריים
07/08/2018 | 07:53
1
8
(כל הלקוחות ששילמו מחיר מלא על חלק מחודש כולל אותי) יקבלו כלום סימלי רק אם הם עדיין לקוחות של סלקום (אבל הם עזבו)
לצפיה ב-'פיצוי ושכר טרחה'
פיצוי ושכר טרחה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2018 | 09:20
6
הפיצוי ללקוח ניתן לרוב על בסיס הנזק שנגרם ללקוח (כלומר גביית היתר). אם הלקוח נטש את החברה אז ניתן למצוא פתרון, כגון משלוח המחאה, ואם ההמחאה לא נפדית אז תורמים את היתרה לקרן לתביעות ייצוגיות. אלא אם הסכומים הם זניחים ואז ישר תורמים או מפצים בשווה כסף. כמובן שיש בעיה של הסדרי פשרה לא מספיק טובים.

לרוב בתיקים כאלה שכר הטרחה נגזר במישרין מהפיצוי הכספי. אם הסכום שתשלם סלקום, נניח, יעמוד על 2 מיליון ש"ח לכל הלקוחות, עורכי הדין יקבלו עד 15% מהסכום הזה, כלומר 300,000 ש"ח בערך.

המטרה כאן היא לתמרץ הגשת תביעות ייצוגיות. אם עורכי הדין יקבלו כמו הלקוחות (90 ש"ח נניח) ברור שהם לא יגישו את התביעה. גם ברמה החוזית-רעיונית, נניח שהיה מציע לך עורך דין לייצג אותך ללא עלות בתמורה ל-15% מהסכום שסלקום תשלם לך. סביר להניח שהיית מסכים. כשמדובר בעשרות אלפי לקוחות, הסכומים מצטברים.

אגב- חלק גדול מהתיקים לא מצליחים גם במידה ויש להם הצדקה, מסיבות שונות ומשונות. במקרה שכזה עורך הדין משקיע שעות רבות ולא מקבל כלום. זו גם סיבה לפסוק שכר טרחה גבוה במקרים בהם התביעה כן מצליחה.

אמיר

לצפיה ב-'גט טקסי ודירוג נוסעים ע"י הנהגים'
גט טקסי ודירוג נוסעים ע"י הנהגים
26/07/2018 | 14:46
1
14
נראה לפי סיפורים שגט טקסי מאפשרים לנהגים לדרג נוסעים, כנראה במטרה לספק לנהגים אפשרות לא לקחת נוסע שהדירוג שלו נמוך.
להבנתי אי אפשר לדעת על סמך מה נהגים מדרגים נוסעים. יכולים לדרג אותם גם על פי גזעם או נטיה מינית או השקפה וכולי.
האם אין כאן עבירה לכאורה על איסור הפליה בשירותים? 
התכונה הזו מאפשרת לכאורה הפליה על פי מאפיינים שהחוק אוסר.
יש מקום לתביעה ייצוגית בשם כל מי שהדירוג שלהם נמוך?

לצפיה ב-'דירוג נוסעים - גט טקסי'
דירוג נוסעים - גט טקסי
( לעמוד שלי בתפוז )
31/07/2018 | 10:06
8
קלייטון שלום ותודה על פנייתך,

ראשית אציין כי לא ידוע לי האם אכן קיימת אפשרות לדרג נוסעים המונהגת בידי גט טקסי.

ראיתי כתבה בנושא משנת 2018 שמציינת שהדירוג הוא בכוכבים (אחד עד חמישה) וללא פירוט נוסף.

ספק בעיני האם מדובר כאן בהפליה אסורה. בהנחה וקיימת אפשרות לדירוג, אני מניח שהדבר נועד לאפשר לנהגים להצביע על תופעות כגון איחור/ אי הגעה/ גרימת נזק למונית / התנהגות שאינה הולמת וכיוצ"ב.

לא ידוע לי על כל אינדיקציה לכך שמדרגים נוסעים בהתאם לגזע/נטייה מינית/ השקפה, ואם נהג כלשהו עושה כן אזי כמובן שהוא מפר את החוק ואני גם מניח שאת הנחיות גט טקסי.

אמיר
לצפיה ב-'יש אין סוף כאלו מכל החברות - מכיר את ההונאה הזו'
יש אין סוף כאלו מכל החברות - מכיר את ההונאה הזו
16/07/2018 | 15:06
1
23
לצפיה ב-'לגבי המודעה'
לגבי המודעה
( לעמוד שלי בתפוז )
16/07/2018 | 16:14
31
גם כאן לדעתי קיים  ספק רב אם המודעה עומדת בהוראות חוק הגנת הצרכן, שכן היא נעדרת פירוט מינימאלי אודות טיבו וטבעו של הרכב שנמכר "בהנחה של שליש" (ככל שיש כזה) וחסר פירוט של פרמטרים רלוונטיים (כגון - מספר ידיים, קילומטראז' וכיוצ"ב).

ממה שידוע לי הוגשו בנושא סדרה של תביעות ייצוגיות. ממה שביררתי ייתכן והושג שם סוג של הסדר, אך אינני יודע אם יש בו כדי לפתור את הסוגיה במלואה.

אמיר
לצפיה ב-'הונאה פרסום למכירת רכב'
הונאה פרסום למכירת רכב
13/07/2018 | 12:27
3
24
‏אני צריכה לקנות רכב ואחרי אין ספור פרסומות ומבצעים שראיתי בעיתונים ובאינטרנט, כיתתי רגליי בין 5 סוכנויות רכב ובכולן אין קשר בין המחירים במודעות לבין אלו המוצעים בסוכניות (יש כמה בפי גלילות).
לטענתם היה רכב כזה במחיר האטרקטיבי שפרסמו אבל עם קילומטרז' מאוד גבוה והוא כבר נמכר. נו באמת.. הונאה פרסומית שגרמה לי בזבוז זמן יקר ועגמת נפש. ובנוסף, אף אחד לא מנהל משא ומתן, אצל כולם אותם המחירים ואותם תנאי מימון (כולם מאותו מקור מימון) אין כאן מונפול?‏
לצפיה ב-'ייצוגית - הונאה בפרסום למכירת רכב'
ייצוגית - הונאה בפרסום למכירת רכב
( לעמוד שלי בתפוז )
15/07/2018 | 07:10
2
13
leah שלום ותודה על פנייתך,

קצת קשה לי להשיב על פנייתך ללא פרטים נוספים אודות המודעות האמורות ואודות הגופים המעורבים.

כמובן שמי שמבטיח מחיר מסויים ואז מתגלה כי המחיר גבוה יותר - מטעה את הציבור. השאלה היא כיצד המודעות מנוסחות ואם קיימת אכן התחייבות כזו למחיר (לפעמים כתוב החל מ-X ש"ח) ואז זה יותר מעורפל.

אשמח לראות נוסח של מודעה כזו.

אמיר
לצפיה ב-'דוגמה אחת אחפש עוד'
דוגמה אחת אחפש עוד
16/07/2018 | 12:55
1
7
לצפיה ב-'לגבי הדוגמא'
לגבי הדוגמא
( לעמוד שלי בתפוז )
16/07/2018 | 16:11
7
לדעתי האישית קיים ספק רב אם המודעה המצורפת עומדת בהוראות חוק הגנת הצרכן, שכן היא נעדרת פירוט מינימאלי אודות טיבו וטבעו של הרכב שנמכר במחיר המבצע (ככל שיש כזה). כך גם ציון "מחיר המחירון" הינו מטעה לכאורה שכן לא ברור אם הכוונה היא למחירון לוי יצחק, והאם מדובר במחיר מחירון לאחר שקלול הפרמטרים הרלוונטיים (כגון - מספר ידיים, קילומטראז' וכיוצ"ב).

ממה שידוע לי הוגשו בנושא סדרה של תביעות ייצוגיות. ת"צ 15755-10-14 הוא מספרה של התביעה שהוגשה נגד חברת לובינסקי. ממה שביררתי ייתכן והושג שם סוג של הסדר, אך אינני יודע אם יש בו כדי לפתור את הסוגיה.

אמיר
לצפיה ב-'רכבת ישראל וחברות האוטובוסים'
רכבת ישראל וחברות האוטובוסים
12/07/2018 | 15:49
1
29
היי,
יש לי בעיה שנמשכת כבר הרבה מאוד זמן.
אני בבוקר צריך להגיע לעבודה בתל אביב, אני גר באחת מערי גוש דן.
כדי להגיע לעבודה אני צריך לתפוס אוטובוס ורכבת ולאחר מכן אוטובוס נוסף.
בנושא האוטובוסים בשכונות והעיכובים שלהם נשאיר ליום אחר, לעומת זאת רכבת ישראל מתנהגים כאילו הם אדוני הזמן.
לרכבת אין שום סיבה לאחר, לעומת האוטובוסים שעומדים בפקקים. וצריכים לעצור ב30 תחנות ולהוריד ולהעלולת נוסעים.
זה כל כך מתיש שאני לא יודע מה ניתן לעשות.
למשל, הרכבת מתוכננת לשעה 18:12 ומגיעה רק בשעה 18:20. כתוצאה מכך, אני ניאלץ להמתין מעל 20 דקות נוספות לאוטובוס המגיע לשכונתי.
אני מבין שרכבת ישראל מוגנת כי זהו מוסד של המדינה, אך יחד עם זאת הגיע הזמן לשים לזה סוף לכל השביתות האיטלקיות והספרדיות. אם אחפוץ בפיצה אני יודע היכן להשיג. 
לצפיה ב-'רכבת ישראל'
רכבת ישראל
( לעמוד שלי בתפוז )
15/07/2018 | 06:55
11
יהודה שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

אתה בהחלט צודק שתופעה של איחורים ברכבות היא מרגיזה. למיטב ידיעתי הוגשו בנושא בעבר תביעות ייצוגיות. 

אינני משוכנע שאיחור בן 8 דקות מצדיק תביעה (גם אם הוא משליך על סדר היום של הנוסע).

אמיר
לצפיה ב-'למה לבתי הארחה ובתי מלון של בוקינג יש את כרטיס האשראי שלי?'
למה לבתי הארחה ובתי מלון של בוקינג יש את כרטיס האשראי שלי?
05/07/2018 | 16:17
5
26
הי אמיר, יש לי נושא שאני מעוניין להתייעץ לגביו. יתכן ואני טועה אבל אשמח לשמוע דעת מומחה.

לפני כמה ימים הייתי בחופש בחו"ל במקום הראשון שהתאחסנתי בו - דירת נופש פרטית - בעל הבית הציג לי את מספר כרטיס האשראי שלי עם כל הפרטים ושאל אם הם נכונים והוא יכול להשתמש בהם.
עד כמה שידוע לי אסור לאנשים/בתי עסק לקבל את פרטי האשראי. ולכן לכל בית מלון שהגעתי ביקשתי מפורשות לראות את ההזמנה ואת מספר האשראי והתברר לי שלכולם יש אותו....
איך יתכן שמספר האשראי שלי מסתובב בעולם חופשי חופשי אצל עובדים של בתי מלון שונים, במדינות שונות. הזוי ולא מתקבל על הדעת!!!!
בטח שכשיש פתרונות מסודרים לנושא.
מה דעתך על חוקיות הנושא?

לצפיה ב-'פרטי כרטיס אשראי - בוקינג'
פרטי כרטיס אשראי - בוקינג
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2018 | 17:11
2
25
12121 שלום ותודה על פנייתך.

לשאלתך -
לבתי המלון/הארחה יש את פרטי כרטיס האשראי שלך מכיוון שבוקינג מוסרת להם אותם.

אני מפנה אותך גם לתקנון בוקינג. שים לב לסעיף 5 פסקה 2 לתקנון ממנו עולה שבמקרים רבים בית המלון/הספק אף מאשר מראש את התשלום אצל חברת כרטיסי האשראי שלך (התשלום "תופס מסגרת") עוד בעת ההזמנה אצל בוקינג (כדי לוודא שהכרטיס מאפשר תשלום, לרבות במקרה של אי הגעה).

בוקינג אף מציינת כי לא מוטלת עליה אחריות בנושא, ושבמקרה של תרמית קיים ביטוח אצל חברת כרטיסי האשראי.

האם זה תקין? אני מניח שהעברת פרטי הכרטיס היא חיונית, שכן אחרת בעל בית המלון לא יוכל להיפרע במקרה של אי הגעה.

ייתכן מאוד שרצוי היה שבוקינג תבצע את הסליקה הבנקאית בעצמה (ללא שפרטי הכרטיס יועברו לבית המלון) - למיטב ידיעתי אתרים מתחרים עושים כן - אולם אינני סבור שהיא מחוייבת בכך לפי חוק. מה גם שהדבר מותר לכאורה לפי התקנון.

אמיר
לצפיה ב-'תודה על התשובה - אבל...'
תודה על התשובה - אבל...
06/07/2018 | 14:11
1
11
האם על פי החוק  הישראלי העברת מספר כרטיס אשראי עבירה? אני יודע שבישראל אסור שמספר הכרטיס יוצג על גבי הקבלה.
לצפיה ב-'העברת מספר כרטיס אשראי'
העברת מספר כרטיס אשראי
( לעמוד שלי בתפוז )
06/07/2018 | 14:26
13
כמובן שעוסק שמקבל ממך את פרטי האשראי לא רשאי להפיץ אותם ללא היתר. אני רק לא משוכנע שזו הסיטואציה בדוגמא של בוקינג.

כשאתה מתקשר חוזית עם בוקינג אתה גם מתקשר חוזית עם בעל בית המלון.  אני מסכים שהעברת פרטי הכרטיס לבית המלון מעוררת חוסר נוחות מסויימת, אולם אני לא מכיר הוראת חוק האוסרת על כך. 

אמיר
לצפיה ב-'ולמה בהזמנה ישירה במלון עולה פחות מאשר דרך בוקינג?'
ולמה בהזמנה ישירה במלון עולה פחות מאשר דרך בוקינג?
10/07/2018 | 04:16
1
6
לצפיה ב-'בוקינג'
בוקינג
( לעמוד שלי בתפוז )
10/07/2018 | 07:03
13
בגלל העמלה שבוקינג גובה מהם. משתלם לבתי המלון למכור ישירות לצרכן.

יש אגב תביעה ייצוגית שמתנהלת כיום, בה נטען שבהסכמים של בוקינג מול בתי המלון היה בעבר סעיף שאסר על בתי המלון למכור את החדרים במחיר נמוך יותר מזה אותו הם מציינים באתר בוקינג. הטענה שם היא להסדר כובל.

אני בספק אם בתי המלון אי פעם יישמו את הסעיף הזה.
לצפיה ב-'נטלי (מוקד מצוקה) מוכרים לאנשים את הפתרון שלהם'
נטלי (מוקד מצוקה) מוכרים לאנשים את הפתרון שלהם
04/07/2018 | 13:35
4
127
בלי להזהיר שיש מקרים שהוא לא יעבוד.
הפתרון עולה בסביבות 200 ש"ח לחודש.
הם גם נותנים מספר טלפון שאפשר להתקשר מהסלולרי ולקבל את השירות אבל אני לא יודע אם המתקינים שלהם דואגים להגדיר את המספר המקוצר הזה אצל הלקוחות (הקשישים).

הם דורשים שהלקוחות יחברו את לחצן המצוקה לקו טלפון נייח.

הם שוכחים לספר שבמקרה שקו הטלפון איננו של בזק ( הוא של הוט/סלקום/נטויזיון/פרטנר/012/בזק בינלאומי) הוא לא יעבוד בהפסקת חשמל.
כשניסיתי לברר עם המכירות הם אמרו שללחצן יש סוללת חירום והוא יכול לעבוד עד 8 שעות בלי חשמל.
הם לא יודעים שצריך לתת גיבוי גם לקו הטלפון או לאינטרנט כך שימשיכו לעבוד בהפסקת חשמל. (על ידי UPS)
לעומת זאת, כשפונים לדוגמא לעשות ניוד להוט, המוקדן בהוט נמנע מלעשות ניוד לקו שיש עליו לחצן מצוקה/אזעקה.

יש חברות נוספות שמוכרות פתרון דומה, ייתכן שגם שם לא מתריעים על הבעיה
לצפיה ב-'נטלי - מוקד מצוקה'
נטלי - מוקד מצוקה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2018 | 16:02
3
25
K-don שלום,

קראתי בעניין רב את תיאור המקרה.

על פניו ייתכן וקיים כאן כשל. כמובן שאם בוחנים בעיניים משפטיות (לצרכי הגשת תביעה ייצוגית) צריך לשאול מספר שאלות:

א. האם ניתן לצפות מנטלי לדאוג לגיבוי לקו הטלפון או לאינטרנט כך שיעבוד גם בהפסקות חשמל (בהנחה שהלחצן עצמו עובד בשעת הפסקת חשמל)? האם אין המדובר באחריות הלקוח?

ב. האם מדובר בעניין מהותי מספיק כדי להצדיק הטלת חובות שכאלה על נטלי? בהקשר זה יש לבחון מהי כמות המקרים של הפסקות חשמל (תוחלת הסיכון) לעומת עלות התקנת האמצעים שיאפשרו גיבוי לקו הטלפון.

ג. האם נטלי חבה לכל הפחות בחובות גילוי אודות הכשל? להמליץ ללקוחות להתקין אמצעים כאלה?

ד. מהו הנזק שנגרם, ככל שנגרם? נראה שזו תביעה שמתאימה לצו עשה (מתן צו המורה לנטלי לפעול כלפי עתיד), בהנחה ולא נגרם לאיש נזק (אלא אם הוא, חס וחלילה, נדרש לסיוע חירום בזמן הפסקת חשמל).

אמיר
לצפיה ב-'ההרגשה שלי - דבר ראשון חלה חובת הגילוי.'
ההרגשה שלי - דבר ראשון חלה חובת הגילוי.
05/07/2018 | 23:57
2
14
(הם בעצמם לא יודעים)
לתת ללקוחות להיות מודעים לכשל בעצמם ולהחליט
1. להשאר עם קו בזק
2. לעבור לקו הוט ולהחזיק UPS למתאם
3. לעבור לקו נייח על גבי האינטרנט ולהחזיק  UPS למתאם/ראוטר

לצפיה ב-'חובות גילוי'
חובות גילוי
( לעמוד שלי בתפוז )
09/07/2018 | 19:25
1
12
אני נוטה להניח שזו העילה היותר חזקה. מעניין לדעת אם יש התייחסות לעניין בהסכם ההתקשרות שלהם.
לצפיה ב-'בינתיים ניידתי את הקו לבזק'
בינתיים ניידתי את הקו לבזק
11/07/2018 | 10:32
4
לצפיה ב-'משלוחים מהסופר '
משלוחים מהסופר
02/07/2018 | 12:07
1
362
היי עו"ד ישראלי,
מדובר בתחום מעצבן ומתסכל, ומכיוון שאני חווה אותו על בשרי אני רוצה לפעול בנושא.
אלו דברים שברור לי שאני לא לבד בהם...
משלוחים מהסופר הופכים להיות מאוד נפוצים ומדובר ביוזמה מבורכת, שווה לשלם משלוח של 30 ש"ח למי שאין את הזמן לנסוע לסופרים פעם בשבוע, פקקים, חנייה, תורים וסחיבה. כך מבחינתי באופן אישי. 
לצערי, הסופרים הקטנים והנוחים שמתחת לבית יקרים.
אני במלכוד...
לאחרונה עשיתי משלוח מחברה ענקית ומוכרת. המשלוח לא הגיע בטווח השעות שסוכם (אלא שעה לפני הזמן- חיכה בחוץ בחום עם החתולים בבניין), חלק מהמוצרים היו שבורים.
ואני ממשיכה-
ה"פתרון" שבעצם מצמיד אותי לקיר הוא שעליי להודיע להם ולהזדכות על המשלוח. כלומר, יגיע שליח ייקח את הכל ואני יישאר בלי הקניות שבניתי עליהם. ואצטרך להזמין משלוח חדש ממקום אחר ולחכות שוב יומיים- שלושה. זה עונש בשבילי ולא מגיע לי. הם מציעים שירות, אני משלמת עליו, הם צריכים לעמוד בהתחייבות שלהם. 
אני לא רואה פתרון חוץ מתביעה ייצוגית של טעויות במשלוחים של חברה זו וחוסר ההוגנות, הרי אני משלמת על זה.
אני צודקת? 
לצפיה ב-'ייצוגית - משלוחים מהסופר'
ייצוגית - משלוחים מהסופר
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 13:22
68
ניקה שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

ההתנהלות שאת מתארת היא לא תקינה. בפרט, בוודאי שאין מקום להשאיר את המשלוח מחוץ לדלת.

השאלה שיש לשאול היא האם מדובר במקרה חריג או בהתנהלות שגרתית. האם קרה דבר דומה בפעמים נוספות בהן ביצעת משלוח? 

אמיר
לצפיה ב-'התקנת תוכנת מקאפי על המחשב החדש שקניתי'
התקנת תוכנת מקאפי על המחשב החדש שקניתי
26/06/2018 | 23:12
2
22
יש לי התייעצות, ואני מודה מראש על התשובה.
קניתי מחשב של חברת asus בתהליך ההתקנה יש שלב שבו חברת המחשבים מבקשת להתקין מוצרים נוספים אחד מהם הוא האנטי וירוס של חברת mcafee. מכיוון שמספר שבועות קודם קניתי מחשב אחר והתקנתי את המקאפי בהיסח הדעת יש סימון וי  שמבקש אישור התקנה בתהליך להתקין את הווינדוס. ואני לא חושב שזה בסדר להתקין את זה גם אם יש אישור שנעשה במרמה.

הפעם ממש הקפדתי לא להתקין את התוכנה, והנה אחרי מספר ימים היא מופיעה לי על המחשב ומציקה לי. ניסיתי להסיר אותה והיא חוזרת. מדובר בתוכנה שלוקחת משאבים מהמחשב, אני מבין שחברת המחשבים מקבלת כסף על כל התקנה אבל למה דוחפים לי אותה בכוח למרות הבקשות שלי להסיר אותה? המחשב עלה לא מעט וזה ממש מעצבן.
אשמח לשמוע את דעתך בנושא?
לצפיה ב-'תובענה ייצוגית - התקנת תוכנת אנטי וירוס'
תובענה ייצוגית - התקנת תוכנת אנטי וירוס
( לעמוד שלי בתפוז )
27/06/2018 | 09:26
21
שלום רב ותודה על פנייתך,

קשה להשיב על השאלה בנתונים הקיימים. אציין את הנקודות הבאות:

א. במידה ומדובר בתוכנה בתשלום, התקנתה ללא הסכמה מפורשת עשויה לעלות כדי הפעלת השפעה בלתי הוגנת, בניגוד להוראות חוק הגנת הצרכן.

ב. במידה ומדובר בתוכנה שאיננה בתשלום, הפגיעה היא פחותה. כמובן שעדיין נדרשת הסכמה להתקנה, אבל אני מניח שמתן אישור להתקנה, גם אם נעשה בהיסח הדעת, הינו מספק.

ג. סוגיה נוספת היא סוגיית הפרסום החוזר והנשנה כאשר לא התקנת. ייתכן והדבר עשוי לעלות כדי הטרדה/ספאם אבל קשה להשיב בנתונים הקיימים.

ד. אני מפנה את תשומת ליבך להליך שמתנהל כנגד חברת מיקרוסופט בנסיבות דומות- https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,73...

אמיר
לצפיה ב-'יץכן שיש לך אקרובט של אדובי'
יץכן שיש לך אקרובט של אדובי
04/07/2018 | 08:30
11
או עידכון אוטומטי.
לא נראה לי ששילמת עבור האקרובט _PDF)  ממה אתה חושב שהחברות הללו מרויחות?
הרי בטח אתה לא רוצה לתבוע  את מי שמכר לך נכון? 
תסיר את התוכנה, ובפעם הסאה כשהיא תבקש גישה למחשב - אל תתן לה לעבוד
הפרקטיקה של תוספות לפיצה היא שיטה נהוגה בכל העולם. אגב קראת פעם את הסכם ההיצטרפות של רשיון התוכנה?

לצפיה ב-'הכנסת מים להופעה'
הכנסת מים להופעה
21/06/2018 | 16:26
2
39
על הכרטיס של ההופעה של א-הא כתוב שאסור להכניס שתיה, בקבוקים או פחיות למופע (זה באמפי רעננה) האם זה חוקי?!? מוסיפה שבשל מצב רפואי חייבת בקבוק מים תמיד איתי.
לצפיה ב-'תובענה ייצוגית - הכנסת בקבוקי מים'
תובענה ייצוגית - הכנסת בקבוקי מים
( לעמוד שלי בתפוז )
21/06/2018 | 17:10
38
In שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

תיקון מס' 45 לחוק הגנת הצרכן ידוע בכינוי "חוק הפופקורן". במסגרתו, נאסר על עוסק למנוע מהצרכן להכניס למקום העסק מזון או שתיה מהסוג הנמכר במקום. כמובן שהדבר כולל בקבוקי מים.

להוראה שני סייגים - האחד, שמדובר בבית אוכל (כלומר מסעדה או בית קפה). במקרה שלך מדובר בהופעה כך שהסייג הזה אינו חל.

הסייג השני הוא כאשר המשטרה או ממונה ביטחון הורו על מניעת הכנסת מזון או שתיה מטעמי ביטחון הציבור. בהעדר פרטים, אין לי יכולת לקבוע האם סייג זה מתקיים, וצריך לברר זאת עם מפיקי המופע/המשטרה. 

אמיר
לצפיה ב-'זה כנראה ייחודי להופעה הזו. היינו שם בהופעה לפני שבוע ולא '
זה כנראה ייחודי להופעה הזו. היינו שם בהופעה לפני שבוע ולא
22/06/2018 | 16:07
20
היתה שום מגבלה מהסוג הזה על הכרטיס ובכניסה אף שהיו המון דוכנים בכניסה (וכל איזור הישיבה הסריח מבירה וכרוב כבוש של הנקניקיות).
אני יודעת שבהופעות בהיכל נוקיה נשאלנו בכניסה לגבי בקבוקי שתייה אבל לא אסרו באופן גורף.
זה כנראה מחשש להתלהטות יצרים והשלכת בקבוקים בסוג מסויים של הופעות.
אני מאמינה שבקבוק מים מפלסטיק לא יהווה בעיה אם תסבירי את הצורך.
לצפיה ב-'גט טקסי עושקים את הנוסעים!!!'
גט טקסי עושקים את הנוסעים!!!
18/06/2018 | 10:43
5
240
הי משתמשת ב"גט טקסי" תקופה של שנתיים בערך, לאחרונה שמתי לב שהם מוסיפים לי בכל נסיעה 4.8 ש"ח דמי הזמנה של המונית מהאפליקציה.
הבנתי שלפי חוקי משרד התחבורה מותר לקחת את דמי השירות הללו רק עד השעה 10:00 בבוקר ומהשעה 17:00 ובכלל לא ברור לי למה צריך לשלם על אפליקציה אוטומטית (לא מדובר בשכר למענה אנושי) ותכלס הם הפכו למונופול ששולט בשוק ולא ניתן לעצור מונית ברחוב כמו פעם.... הם החיוב הזה חוקי? יש פה קייס? תודה מראש על המענה
מצרפת כתבה בנושא ---> https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5208348,0...
לצפיה ב-'תביעה ייצוגית - גט טקסי'
תביעה ייצוגית - גט טקסי
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 11:10
3
106
blondi2212 שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

תעריפי הנסיעה במוניות מוסדרים בהתאם לצו הפיקוח (מחירי נסיעה במונית). למיטב הבנתי, הצו מתיר גביית תשלום בעבור הזמנת מונית (נסיעת "ספיישל") בסך 4.8 ש"ח ללא קשר לשעה כזו או אחרת.  התשלום הנ"ל נועד, להבנתי, לכסות את עלות נסיעת המונית עד לאיסוף הלקוח המזמין. 

האם ניתן לגבות תשלום זה גם כאשר המונית מוזמנת מראש באמצעות אפליקציה? שאלה טובה. מחד גיסא, גם כאשר המונית מוזמנת באפליקציה מדובר בנסיעת "ספיישל" וקיימת עלות זהה. מאידך גיסא, ניתן להניח לאור כמות המוניות שמופעלות בידי גט טקסי שהזמן הממוצע להגעת מונית הוא נמוך יותר, כך גם העלויות.

על פניו צו הפיקוח מאפשר את הגביה ועל כן החיוב חוקי. האם החיוב ראוי? זו כבר שאלה אחרת שאיננה שאלה משפטית.

אמיר

לצפיה ב-'גם התחושות שלי לגבי גט טקסי הן שיש להם השפעות חזקות על השוק'
גם התחושות שלי לגבי גט טקסי הן שיש להם השפעות חזקות על השוק
19/06/2018 | 11:29
2
70
גם אני מרגיש שמאז שגט נכנסו לשוק יש לזה השפעות עצומות על ציבור הנוסעים. אני מניח שזה בעיקר משפיע על מי שגר בערים הגדולות שם אין ברירה אלא להשתמש במוניות.

שמתי לב כבר המון זמן שהמוניות של גט טקסי לא מגיעות בלילות ובנסיעות קצרות. עכשיו אני רואה שזו תופעה מוכרת. משיחות עם נהגים הבנתי שבגלל שגט לוקחים מהנהג עמלה גבוהה לא משתלם לו לקחת נוסעים במחירים נמוכים. ובימי שישי הם לא יגיבו לקריאות כיוון שיש להם גם ככה עבודה מהרחוב והם לא רוצים לשלם עמלה.
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5290656,0...

אולי גט עדין לא מנופול אבל בהחלט קובעים את מדיניות השוק ושיטת העמלות שלהן היא שהופכת את המצב לבלתי נסבל.
מאז שהם גדלו המצב קטסטרופה - כי אפשר לעצור מוניות על הדרך, משלמים מחירים גבוהים עם כל התוספות שלהם ובגלל העמלות הנהגים לא יכולים לעשות הנחות. האם אין דרך משפטית לגרום להם לפעול בצורה תקינה? לשלם על הפגיעה בשוק? להעביר אותם לשיטת התשלום הקבוע לתחנת מוניות בלי עמלות על כל קריאה?
לצפיה ב-'התנהלות גט טקסי'
התנהלות גט טקסי
( לעמוד שלי בתפוז )
19/06/2018 | 16:18
1
92
גגג שלום,

התשובות לשאלות (הטובות) ששאלת הן מורכבות. אנסה להשיב על חלקן.

1. גט טקסי אינה מוגדרת כיום כמונופול. ייתכן שבעתיד מצב זה ישתנה, אולם הדבר תלוי בנתח השוק שלהם ובבדיקות כלכליות מורכבות. אין לי נתונים בעניין. אני נוטה להסכים שיש להם מעמד דומיננטי בשוק המוניות.

2.  בעלי המוניות אינם מחוייבים להצטרף להסדר גט טקסי. אם הם עושים כן, למיטב הבנתי הם מחוייבים לקחת על עצמם גם נסיעות קצרות ובלילות. אם רבים מצטרפים אז כנראה שזה משתלם להם.

3. מכיוון שגט טקסי היא איננה מונופול, אין דרך משפטית להתערב במודל התמחור שלה. קיימות הוראות דין כלליות (כגון תום לב, חוק החוזים האחידים וכיוצ"ב), אולם אני בספק אם איזה שהוא בית משפט יתערב בכך.

4. צריך גם לזכור שלצד החסרונות, למודל העסקי של גט טקסי יש גם יתרונות מבחינת הצרכן. אינני משוכנע שהחסרונות עולים על היתרונות. גם מבחינה הכלכלה המצרפית, השימוש באפליקציה מוזיל עלויות עסקה, ובהינתן כמות המוניות שבהסדר הוא מאפשר מקסום של יתרונות לגודל. הדבר עשוי להוביל דווקא להוזלת מחיר. 

5. אני מניח שבעתיד, אם וככל שהשימוש באפליקציה יתרחב עוד, המחוקק, משרד התחבורה והרשות להגבלים עסקיים עשויים להתערב כדי למנוע פרקטיקות אנטי תחרותיות ופגיעה בצרכן. בהקשר זה - צמיחתן של אפליקציות מתחרות היא דבר מתבקש שעשוי לשפר את תנאי השירות ולהוזיל במחירים (שחלקם ממילא מפוקחים).

אמיר
לצפיה ב-'אכן, יש את אפליקציה Raxi'
אכן, יש את אפליקציה Raxi
20/06/2018 | 07:48
33
לצפיה ב-'לעתים זה תלוי בנהג...'
לעתים זה תלוי בנהג...
22/06/2018 | 18:51
51
לאחרונה אני באמת מזמינה נסיעה בגט טקסי רק שאני ממש לחוצה ואין לי פתרון אחר - כי באמת נתקלתי בנהגים שלוקחים את העמלות ואז לא משתלם... (אני אישית גם מוסיפה הרבה פעמים טיפ לנהג... זה נותן לו תחושה טובה)

אבל מצאתי שיש נהגים שלמרות כל העמלות מעדיפים לוותר עליהם - כדי שבעתיד אמשיך להשתמש בשירות שלהם
לצפיה ב-'מדבקות מחיר על גבי התאריך האחרון לשיווק, האם זה חוקי ?'
מדבקות מחיר על גבי התאריך האחרון לשיווק, האם זה חוקי ?
16/06/2018 | 15:25
3
35
שלום, בסופרמרקט בו אני נוהג לבצע קניות אני נתקל באופן קבוע בהרבה מאוד מוצרים (למשל קופסאות שימורים, בקבוקי מיץ ומוצרים נוספים) בהם מדבקת המחיר מודבקת בדיוק על גבי התאריך האחרון לשיווק. אותי זה ממש מרגיז כי אני תמיד מקפיד לבדוק את התאריך הזה על מנת לוודא שהמזון לא פג תוקף, וכמו כן שיש עוד זמן סביר עד שהתאריך יפקע.

רציתי לדעת האם זה חוקי, ומה ניתן לעשות בעניין?

תודה.
לצפיה ב-'תובענה ייצוגית - מדבקות מחיר'
תובענה ייצוגית - מדבקות מחיר
( לעמוד שלי בתפוז )
17/06/2018 | 11:26
2
35
רועי שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

הוראות החוק מחייבות את רשת השיווק לסמן את מחירו על גבי המוצר, דבר שנעשה בדרך כלל באמצעות מדבקה. אינני מכיר הוראת חוק המתייחסת למיקום המדבקה. ניתן לטעון שבהתאם לדין הכללי, רשת שיווק "המסתירה" פרטי סימון חיוניים באמצעות המדבקה, פועלת תוך התרשלות, או תוך הטעיית הצרכן.

אם וככל שהדבר נעשה במכוון על מנת להסתיר את העובדה שתאריך סיום התפוגה מתקרב - על אחת כמה וכמה. במקרה שכזה ייתכן גם שיש מקום לתביעה ייצוגית.

לעניין הגשת תובענה ייצוגית - אני חושב שיהיה קושי להוכיח במקרה שכזה שמדובר בהתנהלות שיטתית ומכוונת. יותר סביר שייטען שמדובר בטעויות נקודתיות. עוד סביר שייטען כי ביכולתו של הצרכן להסיר את מדבקת המחיר (בדרך כלל הן מוסרות בקלות) או לבחור מוצר מהמדף שהמדבקה שהודבקה עליו אינה מסתירה את התאריך. כך שיהיה קשה לטעון לנזק.

ברמה המשפטית, אני מתקשה לראות כיצד ניתן יהיה להתגבר על הטענות האלה ולהגיש תובענה ייצוגית. ברמה הצרכנית, ניתן לפנות למנהל הסניף ולהפנות את תשומת ליבו לעניין.

אמיר

לצפיה ב-'קודם כל תודה על תשובתך המפורטת'
קודם כל תודה על תשובתך המפורטת
18/06/2018 | 01:41
1
20
ישנם מספר מוצרים בהם כמעט תמיד המדבקה מכסה את התאריך האחרון לשיווק, למשל בבקבוקי מיץ תפוזים טבעי של חברה מאוד מוכרת התאריך מוטבע למעלה על גבי פקק הפלסטיק הקטן, ובדיוק שם הם נוהגים להדביק את המדבקה כך שברוב המיקרים היא מכסה את התאריך. כנ"ל לגבי מספר מוצרים נוספים (כמו גרגרי חומוס בקופסת שימורים, גם שם המדבקה כמעט תמיד על הדפסת התאריך).

הם יכולים ליטעון ששם הכי נוח להם להדביק כדי שהמדבקה לא תירד אבל אותי בתור לקוח זה ממש לא צריך לעניין, התאריך האחרון לשיווק אמור להיות זמין עבורי לקריאה.

לגבי הסרת המדבקה, מניסיון לא תמיד קל להוריד את המדבקות האלו והרבה פעמים הן נקרעות באמצע ולוקח זמן לקלף אותן. דבר שני גם כשכבר מקלפים את המדבקה לרוב מגלים שהיא מחקה את התאריך (כנראה הדבק של המידבקה מוחק את הדיו של הטבעת התאריך) , ודבר אחרון אני לא חושב שאני צריך לטרוח בתור לקוח להתחיל לקלף מדבקות ממוצרים בסופר, מדבקות שמלכתחילה לא אמורות לכסות את התאריך האחרון לשיווק.

אני לא טוען שזו הטעייה מכוונת, אך אין ספק שלכל הפחות מדובר ברשלנות, לא יתכן שהם לא שמים לב שהם מדביקים את אותן מדבקות על גבי נתון חשוב שאמור להיות קריא וזמין ללקוחות.

לצפיה ב-'מדבקות המכסות תאריך אחרון'
מדבקות המכסות תאריך אחרון
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 10:58
21
בשמחה.

כפי שציינתי ברמה הנורמטיבית אני חושב שאתה צודק. מבחינה של האפשרות להגיש בנושא תביעה ייצוגית, מדובר במקרה גבולי. אני באופן אישי לא הייתי מגיש תביעה כזו אבל ייתכנו דעות אחרות .

אמיר
לצפיה ב-'אפשרות לתובענה ייצוגית מול חברת הוטנט'
אפשרות לתובענה ייצוגית מול חברת הוטנט
14/06/2018 | 09:03
7
55
כתבתי על כך בפורום צרכנות

בהוטנט כספק אינטרנט יש מבצעים על השנה הראשונה - 0-20 ש"ח לחודש.
אבל אם מתנתקים במהלך השנה הראשונה, מחויבים בצורה יחסית לתעריף המקסימלי של התוכנית (25 ש"ח לחודש).
כמובן שזה בולט לעיין כאשר מתנתקים ב 4 החודשים הראשונה שאמורים להיות בחינם.
בנוסף יש 16 ש"ח החזר הוצאות צרכן לכל לקוח שהיתה טעות כזאת.
לי, פניות הציבור של הוטנט הבטיחו להחזיר את הכסף שנגבה (21.67) ובנוסף 16 ש"ח החזר הוצאות צרכן.
לצפיה ב-'תביעה ייצוגית - הוטנט'
תביעה ייצוגית - הוטנט
( לעמוד שלי בתפוז )
14/06/2018 | 10:14
6
34
K-don שלום,

קודם כל תודה על פנייתך.

אני חושב שאתה צודק.

חסרים כאן פרטים (כגון נוסח ההסכמים) אולם דומה על פניו שהמקרה עשוי לשמש בסיס לתביעה ייצוגית.

חיוב יחסי בעת התנתקות משירות שניתן בהנחה (או בחינם), אמור להתבצע בהתאם למחיר ההנחה (או ללא עלות), ולא בהתאם למחיר המחירון. כמובן שצריך לבדוק את נוסח ההסכמים שלהם ולראות אם אין הוראות ספציפיות בנושא.

מעבר לכך - הסבירות כי מדובר בטעות נקודתית היא נמוכה בהינתן שמדובר בפעולה ממוחשבת.

אני מניח ששאלה שתעלה היא מהו היקף המקרים בהם מדובר, ואם מדובר בעניין הנוגע להתנתקות מכלל שירותיה של קבוצת הוט/הוט נט בנסיבות המתוארות. אם מדובר רק בשירות האינטרנט הנ"ל ייתכן כי הסכומים שנגבו ביתר בסה"כ אינם גבוהים באופן המצדיק תובענה ייצוגית. אם הדבר נכון ביחס לשירותים נוספים, הסכומים הינם גבוהים משמעותית. בהינתן שמדובר במערכות ממוחשבות, ייתכן שקיים כאן עניין רוחבי.

לבסוף אציין כי לא ניתן לתבוע בנסיבות הנ"ל את הוצאות הצרכן במסגרת תובענה ייצוגית. הצרכנים המיוצגים בקבוצה לא פנו בפועל לקבל פיצוי, ולכן לא היו להם הוצאות.

אמיר
לצפיה ב-'אינני יודע לגבי הוט אבל בהוטנט לבד מדובר באמת על סכום נמוך'
אינני יודע לגבי הוט אבל בהוטנט לבד מדובר באמת על סכום נמוך
14/06/2018 | 11:00
22
(בגלל שלטענתך לא ניתן לתבוע את 16 הש"ח החזר הוצאות צרכן במסגרת תובענה ייצוגית).
לפי מה שהבנתי הטעות קורית לכלל הלקוחות שמתנתקים בשמה הראשונה. (ובהוטנט כולם במבצע בשנה הראשונה)
אני אישית מתכוון להגיש תלונה למשרד התקשורת כדי לוודא שהתעריף לפיו עושים חיוב יחסי (וכן עצם החיוב שיהיה יחסי) מחויבים גם אצל ספקי האינטרנט.
לצפיה ב-'בסעיף 13ד1 (א) (2) בחוק הגנת הצרכן'
בסעיף 13ד1 (א) (2) בחוק הגנת הצרכן
14/06/2018 | 11:52
2
14
נכתב:
החזר בשל חיוב בסכום עודף בעסקה מתמשכת (תיקון מס' 35) תשע"ב-2012
13ד1. (א)  בעסקה מתמשכת שבה מחייב העוסק את חשבונו של הצרכן בתשלומים לפי הרשאה לחיוב חשבון או לפי הרשאה לחיוב כרטיס אשראי כהגדרתו בסעיף 14ב(ב) –
(1)   טען צרכן כי העוסק גבה ממנו סכום נוסף על הסכום שהוא רשאי לגבות בהתאם לתנאי ההתקשרות (בסעיף זה – סכום עודף), יברר העוסק את טענותו בתוך עשרה ימי עסקים;
(2)   מצא העוסק כי גבה מהצרכן סכום עודף, ישיבו לצרכן בתוך ארבעה ימי עסקים, בתוספת הצמדה וריבית לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה, התשכ"א-1961, מיום הגבייה ובתוספת תשלום בשל הוצאות הצרכן בסכום של 16 שקלים חדשים (בסעיף זה – סכום ההחזר); היה סכום ההחזר נמוך מחמישים שקלים חדשים, רשאי העוסק לזכות את הצרכן בסכום ההחזר במועד החיוב הבא, ובלבד שהודעת התשלום לעניין אותו חיוב נשלחת לצרכן בתוך 30 ימים מתום התקופה האמורה בפסקה (1).
           (ב)  עוסק ישלח לצרכן תשובה מנומקת בכתב על ממצאי הבירור, כאמור בסעיף קטן (א), בתוך 21 ימי עסקים מיום פנייתו.
           (ג)   הסכומים האמורים בסעיף קטן (א) יעודכנו ב-1 בינואר בכל שנה, החל ביום י"ט בטבת התשע"ג (1 בינואר 2013), בהתאם לשיעור השינוי בין המדד שפורסם בחודש דצמבר בשנה שקדמה למועד העדכון לבין המדד שפורסם בחודש דצמבר בשנה שקדמה לכך; בסעיף זה, "מדד" – מדד המחירים לצרכן שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.
           (ד)  השר, באישור ועדת הכלכלה של הכנסת, רשאי לקבוע סוגי טובין ושירותים שלגביהם יהיה עוסק רשאי לברר את טענת הצרכן או להשיב לו את הסכום העודף בתקופה ארוכה מהאמור בסעיף זה, כפי שיקבע.

בסעיף (1) הטענה שטעו בחשבון מתבצעת בצורה ייצוגית
אבל בסעיף (2) כתוב שמוסיפים 16 ש"ח על טעות בחיוב
"מצא העוסק כי גבה מהצרכן סכום עודף ... ובתוספת תשלום בשל הוצאות הצרכן בסכום של 16 שקלים חדשים "
16 ש"ח זה משהו שהעוסק מחוייב לתת ללקוח - מכאן שלדעתי מותר לתבוע אותו גם בייצוגית
לצפיה ב-'תביעה ייצוגית - הוצאות הצרכן'
תביעה ייצוגית - הוצאות הצרכן
( לעמוד שלי בתפוז )
14/06/2018 | 13:01
1
36
דבר ראשון קיימת שאלה משפטית אם ניתן לתבוע את הוצאות הצרכן במסגרת תובענה ייצוגית לאור הוראות סעיף 20(ה) לחוק תובענות ייצוגיות הקובע כי: "בית המשפט לא יפסוק בתובענה ייצוגית פיצויים לדוגמה, וכן לא יפסוק פיצויים בלא הוכחת נזק".

אני מכיר לפחות שופט אחד שחשב שלא ניתן, הגם שאני סבור שמדובר בפיצוי סטטוטורי ולא בפיצוי לדוגמא/ללא הוכחת נזק.

כך או כך תשובתי התייחסה לעניין אחר. הוצאות הצרכן משולמות מקום בו הצרכן פונה לעוסק וטוען בפניו כי נגבה ממנו סכום ביתר. ההוצאות משולמות על בסיס ההנחה כי הצרכן טרח, בדק, ופנה, וכי נגרם לו נזק בדמות בזבוז זמן.

אותם צרכנים שלא שמו לב ולא פנו לא זכאים לפיצוי שכזה, במסגרת תובענה ייצוגית המוגשת בשמם בטענה שהם סבלו לנזק מעצם גביית היתר.

מי שכן זכאי לפיצוי שכזה הוא אותם צרכנים שכן פנו, ושהושב להם סכום גביית היתר (כמוך לצורך העניין, במידה ולא היית מקבל את הפיצוי הזה).

תביעה ייצוגית שתוגש בעניין זה אינה קשורה לנושא אותו העלית (גביית יתר קונקרטית בהתנתקות משירות שניתן ללא עלות או בהנחה), אלא לכלל המקרים בהם מדובר בפניית צרכנים להוטנט בטענות לגביית יתר כלשהי.

יש גם להוכיח במסגרת תביעה שכזו שמדובר במקרים רבים, ולדעתי תביעות שכאלה הוגשו בעבר כנגד חברות מקבוצת הוט.

אמיר
לצפיה ב-''
14/06/2018 | 14:45
3
לצפיה ב-'חיוב יחסי בעת התנתקות מהוטנט ספק+תשתית'
חיוב יחסי בעת התנתקות מהוטנט ספק+תשתית
08/07/2018 | 12:42
1
4
ב 24.6 הזמנתי שרות 200 מגה ב 79 לחודש
ב 2.7 התבצעה ההתקנה
ב 8.7 בקשתי להתנתק ושאלתי כמה אשלם על התקופה.
נאמר לי שהתשלום הוא בערך 36 ש"ח (14 ימים)
אבל כשאמרתי שאני אמור להיות מחויב רק כ 18 ש"ח (7 ימים) אז אמרו לי שיזכו אותי בכל הסכום. (ומה יהיה עם מי שלא יודע לחשב חיוב יחסי?)

לצפיה ב-'מעניין שקיבלתי SMS שהאינטרנט נותק אבל בפועל הוא עדיין עובד'
מעניין שקיבלתי SMS שהאינטרנט נותק אבל בפועל הוא עדיין עובד
08/07/2018 | 13:30
2

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד אמיר ישראלי, שותף מנהל במשרד כהן-ישראלי ושות', נשוי ואב לשלושה ילדים. אחד מעורכי הדין המובילים בתחום התביעות הייצוגיות במדינת ישראל. עו"ד ישראלי
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד אמיר ישראלי

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו