לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
66756,675 עוקבים אודות עסקים

פורום תמא 38 והתחדשות עירונית

 התחדשות עירונית הפכה בשנים האחרונות לתחום נדל"ני פעיל ותוסס ביותר והפעילות רק מתרחבת מדי שנה.

הדבר הוא טבעי שכן אין פתרון אחר להזדקנות מרכזי הערים הגדולות ולהתפתחות פרברי הערים. במונח התחדשות עירונית נכללים בעיקר פרוייקטים של תמ"א 38, לסוגיה השונים, פרוייקטים גדולים יותר של פינוי בינוי וכן השבחה והרחבות אחרות של בתים קיימים.

הנושא הוא מורכב ומחייב זהירות רבה ובדיקה מקצועית מקיפה. פורום זה נועד לסייע לבעלי דירות בסבך הקיים.    

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תמא 38 והתחדשות עירונית

 התחדשות עירונית הפכה בשנים האחרונות לתחום נדל"ני פעיל ותוסס ביותר והפעילות רק מתרחבת מדי שנה.

הדבר הוא טבעי שכן אין פתרון אחר להזדקנות מרכזי הערים הגדולות ולהתפתחות פרברי הערים. במונח התחדשות עירונית נכללים בעיקר פרוייקטים של תמ"א 38, לסוגיה השונים, פרוייקטים גדולים יותר של פינוי בינוי וכן השבחה והרחבות אחרות של בתים קיימים.

הנושא הוא מורכב ומחייב זהירות רבה ובדיקה מקצועית מקיפה. פורום זה נועד לסייע לבעלי דירות בסבך הקיים.    

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית.
 חשוב לציין כי פורום זה וכל הנאמר בו, בין אם על ידי מנהל הפורום ובין אם על ידי גולשים אחרים, אינו מהווה עצה משפטית או תחליף לה ועל כן אין להסתמך עליו.
המשך >>

לצפיה ב-'שנמוך דירה'
שנמוך דירה
26/12/2017 | 09:58
1
92
בבעלותי דירה של 115 מ''ר+גג מרוצף של כ-50 מ''ר לא מקורה,במסגרת פינוי בינוי אני אמור לקבל תוספת של 12 מ''ר על מבנה הדירה, יש לי 2 שאלות:
1. מה אני אמור לקבל עבור הגג שמוצמד לדירה בטאבו כדת וכדין?
2. אם אהיה מעונין לשנמך את הדירה מה המחיר הנהוג לקבל מהקבלן עבור כל מ''ר שאני מוותר , כלומר אם אהיה מעונין לקבל דירה של 90 מ''ר במקום 140מ''ר.
תודה רבה
 
לצפיה ב-'דירת גג בפרויקט פינוי בינוי'
דירת גג בפרויקט פינוי בינוי
26/12/2017 | 10:15
124
שלום ובוקר טוב,
אענה על שאלותיך לפי סדר הצגתן:
1. עבור הגג אשר מוצמד לדירתך, אתה יכול לבקש מהיזם לקבל דירת גג גם בבניין החדש שיקום. יחד עם זאת, ישנה אפשרות שהיזם לא יהיה מוכן לוותר על דירת הגג, שכן מדובר בדירה "מיוחדת" אותה ירצה היזם לשווק לצדדים שלישיים. בנסיבות אלה, אתה כמובן יכול לקבל מטרים נוספים בדירה (עד 25 מ"ר סה"כ), לקבל פיצוי במפרט טוב ויוקרתי יותר מיתר הדירות או לקבל פיצוי כספי.
2. אין מחיר נהוג עבור מ"ר שלכאורה אתה מוותר עליו. הכל תלוי בתמחור של הפרויקט.
בהצלחה...
לצפיה ב-'האם יש סיכוי לתמ"א ?'
האם יש סיכוי לתמ"א ?
24/12/2017 | 20:41
2
66
שלום לפורום
 
אנחנו דיירים של בניין בן 4 קומות משנת 83 בבת ים, במיקום מצויין לא רחוק מהים. סה"כ 12 דירות בבניין.
רוב הדיירים מעוניינים לבצע תמ"א אך יש לנו מספר בעיות מהותיות וכלל לא ברור לנו אם בכלל ניתן להתגבר עליהן :
1. גג הבניין אינו משותף - הוא מחולק ל3 דירות גג ויהיה צורך "להחזיר" להם את  הגג או לתת להם פתרון אחר שיפצה אותם בהתאם.
2. הבניין משנת 83 וכלל לא ברור אם יאשרו לנו לבצע תמ"א לבניין מעל שנת 80.
 
לא מזמן העיריה הגדירה את הבניין כבניין בסיכון כיוון שיש התקלפות טיח וכו , רוב הדיירים מעוניינים בתמ"א (כיוון שביצוע שיפוץ מקיף יעלה הרבה מאוד ) ומוכנים להיות גמישים אך השאלה אם יהיו קבלנים שבכלל ירצו להתעסק עם קשיים אלו.
 
אשמח לדעותיכם 
 
תודה !
לצפיה ב-'היתכנות לביצוע פרויקט תמ"א'
היתכנות לביצוע פרויקט תמ"א
25/12/2017 | 10:19
60
שלום רב,
הדרך הטובה ביותר לדעת האם ניתן יהיה לבצע פרויקט תמ"א היא באמצעות פנייה לשני גורמים; הראשון- למחלקת הנדסה בעיריית בת ים בכדי לברר האם מבחינתם אתם עומדים בקריטריונים לביצוע פרויקט שכזה. ככל שתשובתם תהא חיובית, תצטרכו להתחיל לפנות ליזמים/קבלנים פוטנציאליים כדי לבדוק האם פרויקט כזה יהיה כדאי עבורם.
לגבי הצמדת הגג, בהרבה בניינים זהו המצב וזה בדר"כ לא משהו שמסכל פרויקט תמ"א. יש לשים לב כי הגג הוא זה שהוצמד לדיירים הספציפיים, ולא זכויות הבנייה לבנות על הגג. זכויות הבניה שייכות לכלל הדיירים (אלא אם הוחלט אחרת בתקנון). אתה מוזמן לקרוא מאמר שכתבתי בנושא לא מזמן
http://www.tapuz.co.il/forums/articles/article/245...;
בהצלחה...
לצפיה ב-'בניינים לאחר ב1980'
בניינים לאחר ב1980
30/12/2017 | 19:57
30
שלום וברכה ,
  1. יתכן שהבניין נמסר בשנת 83 אך קיבל היתר לפני כן ויש לבצע בדיקה פשוטה במחלקת הנדסה.
  2. כבר ישנם תקדימים לבניינים שעברו תמא לאחר שנת 80,דורש אישור מהנדס לכך שהבניין לא עומד בתקן ישראלי 413 לחיזוק בניינים מפני רעידות אדמה.
  3. תיקון 4 לתמ"א 38 עתיד למצוא פתרון להתמודדות עם התופעה שלכם. 
עוד קצת סבלנות ובסוף גם אתם תצליחו
מקווה שעזרתי
הצלחה!
 
לצפיה ב-'אפשרויות להתנגד להחלטת הועדה המחוזית'
אפשרויות להתנגד להחלטת הועדה המחוזית
24/12/2017 | 05:51
2
50
הועדה המחוזית לתכנון ובניה אשרה תוכנית פינוי בינוי ברחוב ההסתדרות גבעתיים 503-0204412 , לפני וקבעה כי אנו התושבים באחד המתחמים בתוכנית צריכים להתפנות ממקום מגורם האיכותי והמרווח למקום אחר בתוכנית ,כאשר כל התנאים שנקבל במתחם זה הם התנאים הגרועים בכל המתחמים בפרויקט . לדוגמא: נקבל שטח קטן משמעותית באזור הגרוע בתוכנית, עם המגדלים הגבוהים בתוכנית, מספר הדירות, צפיפות לדונם וכל דבר אחר הינו הרע ביותר בתוכנית מלבד דבר אחד: מציעים לנו פיצוי גדול יותר בדירה לעומת יתר המתחמים . ביקשנו עוד קודם לכן לאפשר לנו לבחור מקום מגורים לבחירתנו באחד המגדלים האחרים בפרויקט אבל זה לא אושר.  
שאלות:
1.הועדה המחוזית לתכנון ובניה קבעה שהיא לא מקבלת את ההתנגדות שהגשנו קודם לכן: לפעול לפי סעיף 122 בחוק התכנון ובניה מכיוון שבתמורה המוצעת לנו נעשתה התחשבנות בבעלי הדירות . מכיוון שלא מאפשרים לנו לעבור לשטח אשר בפועל קרוב יותר משמעותית למגורנובפרויקט , רצינו לשאול: האם הועדה המחוזית יכולה להתעלם מהחוק ולפעול כרצונה ? האם החוק לא גובר על שיקולים תכנוניים? האם הועדה יכולה לפעול בניגוד לחוק בגלל שנקבעה לדוגמא מגבלה של מספר קומות במתחם הקרוב למגורינו ומסיבה זו תפעל נגד החוק ותשלח אותנו לגור במתחם הגרוע בפרויקט מכל הבחינות ?
2. אנו מתכוונים להגיש בקשה לועדה המחוזית לאפשר להגיש ערר למועצה הארצית. אם מהלך זה לא ישנה את ההחלטה ,אנו שוקלים להמשיך לאחר מכן בעתירה מינהלית .  לפי מה שהבנתי יש לנו 45 יום להגיש עתירה מינהלית מרגע ההחלטה שניתנה אבל מצד שני הבנתי שרצוי למצות את ההליך בועדות התכנון כפי שרשמתי. תהליך הפנייה להגשת ערר ,קבלת תשובה מהמחוזית ואולי הגשת ערר /או לא להגיש ערר , לוקח לדעתי בין 30 ל-45 יום לפחות. במקביל התוכנית מתקדמת ללא טבלאות איזון ויקח כחודש לראות טבלאות איחוד וחלוקה. נראה שלא ניתן למצות את ההליך לפני שיחלפו להם 45 יום הניתנים להגיש עתירה מינהלית . מה ניתן לעשות ? האם 45 יום להגשת עתירה מינהלית נספרים מיום שהתקבלה החלטה אחרונה של הוועדה המחוזית לאפשר /לא לאפשר לנו להגיש ערר , או 45 יום לעתירה נספרים לאחר קבלת החלטת של המועצה הארצית לתכנון ובניה אם יאפשרו לנו להגיש ערר ?
3. האם יש לך הצעה אחרת לפעול ?
4.האם חייבים להגיע עם יצוג עו"ד לעתירה מינהלית ? איזה התמחות של עו"ד נדרשת ? נגד מי אנו עותרים נגד החלטת הגוף האחרון שהוא כרגע הועדה המחוזית לתכנון ובניה ?
לצפיה ב-'התנגדות להחלטת ועדה מחוזית לתכנון ובניה'
התנגדות להחלטת ועדה מחוזית לתכנון ובניה
25/12/2017 | 10:13
32
שלום רב,
אענה על שאלותיך לפי הסדר:
1. החלטת הועדה המחוזית אינה נוגדת את הוראות סעיף 122 לחוק התכנון והבניה, שכן סעיף זה מעניק שיקול דעת לועדה המחוזית, שכן לא ניתן אף פעם להגיע לתוצאה שתשביע את רצון כל המשתתפים בחלוקה שלא בהסכמה. לכן לועדה אין ברירה אלא לעשות את הטוב ביותר שהיא רואה לנכון, כאשר יש לה את הזכות לפצות את הבעלים ככל ששווי החלק החדש נמוך משוויו של החלק הישן.
2. ככלל, 45 הימים בהם ניתן להגיש עתירה מינהלית נספרים מהמועד בו התקבלה ההחלטה עליה מעוניינים להגיש את העתירה. יחד עם זאת, אתה צודק בכך שביהמ"ש לעניינים מינהליים דורש כי ההליכים התכנוניים ימוצו בטרם תוגש עתירה מינהלית. על כן, סבורני כי כדאי לנסות להגיש בקשה לאפשר הגשת ערר למועצה הארצית. ככל שבקשה זו תיענה בסירוב ע"י הועדה המחוזית, תספרו 45 ימים ממועד החלטה זו כדי להגיש את העתירה המינהלית. אסייג ואומר כי לא מדובר בתשובה חד משמעית, שכן ככל ותגישו עתירה מינהלית, רוב הסיכויים שהועדה המחוזית תטען כי היה שיהוי בהגשת העתירה שלכם. יחד עם זאת, מדובר בהחלטה שביהמ"ש לעניינים מינהליים יצטרך לקבל.
3. הדרך אותה תיארתם נראית לי סבירה מאוד.
4. חייב להגיע עם עו"ד לביהמ"ש לעניינים מינהליים (שלמעשה מדובר בביהמ"ש המחוזי), כאשר מגישים עתירה מינהלית. ההתמחות הנדרשת של עו"ד היא בנושאים של תכנון ובניה והגשת עתירות הנוגעות לנושאים אלה. העתירה תוגש כנגד הועדה המחוזית על כך שדחתה את התנגדותכם.
בהצלחה...
לצפיה ב-'המ...'
המ...
21/04/2018 | 23:30
2
אהבתי את ה "ממקום מגורם האיכותי והמרווח ". המקום הוא סלאמס ומתפורר. שום איכותי ושום נעליים. אז יש קצת יותר גינה (שברובה יש קוצים וכלום).
 
אז ברור שכל אחד דואג לתחת שלו, ומבחינתכם -> שמישהוא אחר יגור איפה שהקצו לכם.
תפסיקו להתבכיין. אתם מקבלים מתנה של הרבה מ"ר , שמעלה את ערך הדירה שלכם ביותר ממליון וחצי שח. לא מתאים לכם ? תמכרו ותעברו למקום אחר.
 
אי אפשר לרצות את כולם.
ובגלל ההתנגדויות, אז הורידו את הקומות.. והוסיפו עוד בטון בצורת עוד מגדלים. שזה אומר -> פחות איזורים ירוקים ! ממש חכם. מה עדיף.. עוד 10 קומות מעל הראש, או הרבה הרבה פחות מקום ירוק להסתובב בו
לצפיה ב-'קרבה לבית ספר'
קרבה לבית ספר
22/12/2017 | 15:24
1
27
יש לנו אופציה לקנות דירה אחרי פינוי בינוי.

הבעיה שהבניין צמוד לבית ספר ברמת גן.
הדירה לא פונה לבית הספר. אבל עדיין מדובר על בניין שנמצא ממש צמוד לבית הספר.

האם קרבה כזו  מורידה ערך דירה אם נרצה להשכיר או למכור בעתיד?
לצפיה ב-'הורדת ערך לדירה בעקבות קרבה לבי"ס'
הורדת ערך לדירה בעקבות קרבה לבי"ס
25/12/2017 | 10:05
31
שלום רב,
שאלתך היא שאלה מסחרית ולא שאלה משפטית.
יחד עם זאת, הקירבה לבי"ס לא בהכרח מורידה ערך של דירה, שכן ישנם אנשים שרואים בקירבה הנ"ל כחיסרון וישנם אנשים שרואים בה יתרון. אין תשובה חד משמעית לשאלתך.
בהצלחה...
לצפיה ב-' פורומים חדשים מחכים לכם '
פורומים חדשים מחכים לכם
24/12/2017 | 13:22
3
 
פורום חדש יעסוק בדיני המס כולל תחום המיסוי הפלילי, בו תקבלו ייעוץ מעו"ד מומחה, לשעבר מנהל תחום במחלקת החקירות של רשות המיסים 
היכנסו עכשיו לפורום דיני מע"מ ומס הכנסה 
 
פורום חדש מרכז ייעוץ משפטי ומענה על שאלות בנושאים של ויזה, דרכון זר, הגירה, אזרחות ואשרת עבודה בחו"ל, בבריטניה וארה"ב בעיקר
היכנסו עכשיו לפורום ויזה ואזרחות בבריטניה וארה"ב
לצפיה ב-'תמ"א 38 2 הריסה ובינוי'
תמ"א 38 2 הריסה ובינוי
21/12/2017 | 13:56
3
47
בבעלותי (טאבו) בבנין בן 3 קומות מעל קומת חנויות יש חנות וגם מחסן
כ- 2 יחידות נפרדות בטאבו.
יש כוונה לעשות בבניין תמ"א 38/2 הריסה ובינוי.
כמה מגיע לי עבור החנות והמחסן? האם אוכל לקבל חנות תמורת חנות ותמורת המחסן (בתוספת תשלום) לקבל דירה?
לצפיה ב-'תמ"א 38/2 - חנות ומחסן'
תמ"א 38/2 - חנות ומחסן
25/12/2017 | 10:04
2
30
שלום רב,
שאלתך בגדול היא שאלה מסחרית ולא שאלה משפטית.
יחד עם זאת, ככל והיזם אשר יבצע את הפרויקט יתכנן קומת מסחר בקומת הקרקע, בהחלט תוכל לקבל חנות תמורת החנות שבבעלותך כיום. ככל שלא תהיה קומת מסחר, הוא יוכל לפצות אותך בשווי כסף עבור החנות.
לגבי המחסן, גם זו שאלה מסחרית התלויה בהסכמותיך עם היזם. על אף האמור לעיל, יש לקחת בחשבון כי קבלת דירה עבור מחסן תהיה מלווה בתשלום מס די משמעותי, אשר רובו בדר"כ נחסך כאשר מדובר בפרויקט תמ"א 38/2 בו "מחליפים" דירה בעבור דירה. על כן, בסבירות גבוהה שלא ישתלם לכם לבצע סוג כזה של עסקה, אך זה כפוף לבדיקה של מומחה מס.
בהצלחה...
לצפיה ב-'התכוונתי לתמ"א 38/2 כלומר הריסה ובינוי'
התכוונתי לתמ"א 38/2 כלומר הריסה ובינוי
25/12/2017 | 18:58
1
14
לצפיה ב-'תמ"א 38/2'
תמ"א 38/2
26/12/2017 | 09:08
14
הבנתי למה התכוונת ותשובתי מתייחסת לכך.
לצפיה ב-'חנית מסוע - האם מוריד ערך דירה?'
חנית מסוע - האם מוריד ערך דירה?
20/12/2017 | 22:03
1
48
ראיתי היום דירה שתעבור תמ״א בא יתקינו חניה תת קרקעית עם מסוע. משאירים הרכב והמסוע מחנה אותו לבד נפרדים מהאוטו וכשצריך אותו בעזרת כרטיס  מזמינים ומגיע.
 
הפחד שלי עלויות תחזוק ותיקונים ובמקרה של טווח ארוך זו התקשרות בעייתית? אולי נצטרך לשלם כל סכום לתיקון ותחזוקה. במידה של כשל הדירה לא תמכר בלי חניה מה דעתכם?
 
 
 
1) האם מתקן כזה עם מסוע יכול להוריד ערך דירה בגלל עלויות אחזקה.
2) מה החסרונות של חניה בעזרת מסוע
3) האם נצבר נסיון בהפעלה תיקון תחזוקה ביטוח וכדומה מעבר לעלות לא ברורה 4) האם יש תחליף במקרה שרוצים לפרק המערכת
 
מודה לעונים
לצפיה ב-'חנית מסוע בפרויקט תמ"א'
חנית מסוע בפרויקט תמ"א
25/12/2017 | 10:00
40
שלום רב,
לצערי שאלתך היאשאלה מסחרית גרידא, ולא שאלה משפטית, על כן אין ביכולתי להשיב לה.
בהצלחה...
לצפיה ב-' מחכים לכם בפורום עסקים '
מחכים לכם בפורום עסקים
17/12/2017 | 12:07
3
 
אם אתם מקימים עסק או מיזם, נותנים שירות או משווקים מוצרים,
אמיר לניאדו הגיע לפורום עסקים כדי לתת לכם הנחיה ראשונית לפיתוח העסק שלכם, לגיוס הכספים ולפיתוח המוצר שלכם.
היכנסו להתייעץ איתו עכשיו בפורום עסקים!
לצפיה ב-'משאבות מים - אחריות - אחרי תמ"א'
משאבות מים - אחריות - אחרי תמ"א
10/12/2017 | 18:15
3
33
אנחנו בניין אחרי תמ"א, שנת בדק הבית הסתיים לפני 6 חודשים.
יש לנו 2 בעיות הקשורות ל"מכונות" – קרי, משאבות מים. בעיה אחת היא במשאבת מים של הספקת המים לדירות, בה משאבה אחת (מתוך 2) התקלקלה ולא עובדת. בעיה שניה היא משאבת המים של מערכת כיבוי האש. למעשה, רק אחרי סיום העבודה (וקבלת ט' 4) התברר שהמשאבה לא הייתה מחוברת כלל לחשמל!! הועד דאג לחיבור ובהפעלת המשאבה בפעם הראשונה היא התקלקלה.
פנינו ליזם (איתו יש חוזה התמ"א) והוא טוען שאין לא אחריות וזו מהסיבה שלא  עשינו (הועד) הסכם שרות עם חברת המשאבות בסיום פרויקט התמ"א. הועד לא עשה הסכם שרות בזמנו כי הנחנו שיש (לפחות) שנה אחריות לציוד (ולא קראנו את האותיות הקטנות של המסמכים שהועברו לנו).
לפי חוק המכר יש 3 שנים אחריות – "מכונות, מנועים ודוודים - שלוש שנים".
נודה לשמוע האם – לפי החוק – יש ליזם אחריות עפ"י חוק המכר, או האם בגלל שלא עששינו בזמנו הסכם שרות אין לו אחריות? תודה רבה
לצפיה ב-'אחריות חוק מכר'
אחריות חוק מכר
11/12/2017 | 14:54
2
24
שלום רב,
שאלתך היא שאלה מורכבת אשר אין לה תשובה חד משמעית.
ככלל, בוודאי שיש ליזם אחריות מכוח חוק המכר לשאת בתיקונים במערכות המים בבניין, אשר כפי שציינת, אורכה 3 שנים.
יחד עם זאת, היזם יכול לטעון (ואולי בצדק) כי מאחר וועד הבית של הבניין לא חתם על הסכם שירות מול חברת המשאבות, היה לו חלק בנזק שנגרם למשאבה.
בנסיבות אלה, דעתי היא כי יש לדרוש מהיזם לשאת בעלויות תיקון המשאבה (בהתאם לתקופת האחריות שבחוק המכר), כאשר פיתרון ריאלי יכול להיות השתתפות מסוימת של הדיירים בעלויות, בשל תרומתם לנזק כאמור.
בהצלחה...
לצפיה ב-'תודה רבה הדר'
תודה רבה הדר
18/12/2017 | 13:48
1
11
תודה רבה הדר, כבר הגענו לפשרה עם היזם - 50% - 50% עבור התיקונים. והסכופ לא גדול... 5,000 ש"ח סה"כ. שוב תודה.
לצפיה ב-'בשמחה ובהצלחה בהמשך'
בשמחה ובהצלחה בהמשך
18/12/2017 | 14:08
5
לצפיה ב-'תמא 38-עורך הדין היה בפשיטת רגל בזמן חתימת החוזה'
תמא 38-עורך הדין היה בפשיטת רגל בזמן חתימת החוזה
10/12/2017 | 15:39
2
53
האם העובדה שהיזם שחתמנו אתו על חוזה תמא 38 לפני 6 שנים ושהיה באותו זמן בפשיטת רגל (באיסור מוחלט לפי החוק, להקים חברה או תאגיד) יכולה להיות סיבה לביטול החוזה?? למרות, שעברו 6 שנים הוא עדיין לא קיבל אישורי בניה, משום שדרישות הבניה שלו היו מופרזות בניגוד למה שהעיריה בפועל מותירה. באישורה של העורכת דין חתמנו על חוזה, שלא היה בו הגבלת זמן. רק עכשיו אחרי שהעורכת דין נפטרה עשינו חיפוש בגוגול ומצאנו, שהיו נגדו תביעות רבות ופשיטת רגל. הוא מעולם לא עסק ביזמות מהסוג הזה.הוא מסרב בכל תוקף לשחרר אותנו ומאיים בתביעות.
לצפיה ב-'סיבות לביטול חוזה תמ"א 38'
סיבות לביטול חוזה תמ"א 38
10/12/2017 | 16:20
1
44
שלום רב,
בדרך כלל כאשר חותמים מול יזם על הסכם תמ"א 38, ישנן הגבלות זמן שבמסגרתן היזם חייב לקבל את האישורים הנדרשים. הגבלות אלה נכנסות תחת "תנאים מתלים" בהסכם. ממה שכתבת, אני מבינה שאין סעיף כזה בהסכם, שזה דבר בלתי שגרתי בפני עצמו.
כמו כן, בכל הסכם אמורים להופיע סעיפים של הצהרות והתחייבויות הצדדים, כאשר סעיף סטנדרטי של היזם הוא הצהרה כי אין לו כל מניעה (בין אם עפ"י דין ובין אם אחרת) להתקשר מולכם בהסכם ולבצע את ההתחייבויות הגלומות בו. בהנחה שקיים אצלכם סעיף כאמור, היזם נמצא בהפרה שלו מכיוון שהיותו פושט רגל כן יכולה להוות מניעה להתקשרותו בהסכם.
בכל מקרה, אני סבורה כי יכולה להיות לכם סיבה טובה לבטל את ההסכם והיא העובדה שהוא מחזיק אתכם "כבני ערובה" כבר 6 שנים, מבלי שישנה התקדמות כלשהי. עניין הכרזתו כפושט רגל יכולה כמובן לסייע.
בהצלחה...
לצפיה ב-'תמא 38 עורך היה בפשיטת רגל בזמן חתימת החוזה הדין'
תמא 38 עורך היה בפשיטת רגל בזמן חתימת החוזה הדין
10/12/2017 | 17:30
22
תודה רבה רבה לך
לצפיה ב-'פינוי בינוי - תשית ביוב גדולה מזו של העירונית'
פינוי בינוי - תשית ביוב גדולה מזו של העירונית
03/12/2017 | 01:23
1
30

אני בעל דירה בפרוייקט חדש של קבלן אחרי פינוי בינוי (ת״א).

יש לנו הצפות ונזילות ביוב חוזרות ונשנות בחניון התת קרקעי. עקב בעיה תשתית ומערכתית.
מבירור של דיירים מדובר בתשתית ביוב רחבה של הפרוייקט שלא מתאימה לתשתיות הצרות והישנות של השכונה.
תשתיות הביוב של הפרויקט גדולים מדי ביחס לתשתיות העירוניות. 
שסתומי הביטחון בקו העירוני בעת לחץ נפתחים וזה מחזיר את הביוב אל צינורות הפרוייקט.

האם טופס 4 מהעירייה לא היה צריך לבדוק שהתשיות העירוניות יתאימו לתשתיות של הפרוייקט?

מה אוכל לעשות עכשיו? למי לפנות אחרי שכבר נמסרה הדירה?
 
לצפיה ב-'ליקויים בפרויקט תמ"א 38'
ליקויים בפרויקט תמ"א 38
03/12/2017 | 09:39
32
בוקר טוב,
ראשית אתה צודק שהעיריה הייתה צריכה לוודא כי התשתיות של הפרויקט מתאימות לתשתיות השכונתיות, בין היתר בשלב מתן טופס 4, אבל עוד קודם לכן כאשר אישרה את התוכניות של הפרויקט.
בשלב זה, אתה עדיין יכול לפנות ליזם/קבלן שביצע את הפרויקט, שכן הוא מחויב בחוק לתקופת בדק ותקופת אחריות במהלכה הוא מחויב לתקן ליקויים בבניין. אני מניחה שאותך (ואת יתר הדיירים) ייצג עו"ד מול היזם/קבלן, כך שיש לפנות אליו בנושא זה כדי שיתריע בפני היזם/קבלן בדבר הליקויים.
בהצלחה...
לצפיה ב-'זכויות בניה בבניין מגורים בו יש לי חנות בקומת קרקע ומחסן.'
זכויות בניה בבניין מגורים בו יש לי חנות בקומת קרקע ומחסן.
30/11/2017 | 12:13
3
61
שלום רב,
יש ברשותי חנות בקומת קרקע בבניין בו הולך להתבצע פרוייקט תמ"א 38/1.
השאלה שלי אילו זכויות בניה מגיע לי בחנות ובמחסן שברשותי מכל תמ"א 38.
במידה ולא מגיע לי זכויות כל שהם (בעקבות שמדובר על חנות שמיועדת למסחר ולא למגורים).
האם ניתן לחייב אותי .
אשמח להפנייה לפסיקה או חוק שמסדיר את הסוגיה.
 
תודה מראש.
לצפיה ב-'זכויות בעל חנות בפרויקט תמ"א 38/1'
זכויות בעל חנות בפרויקט תמ"א 38/1
30/11/2017 | 12:23
2
46
שלום רב,
לכאורה, כמי שהוא הבעלים של חנות בקומת הקרקע, פרויקט של תמ"א 38/1 אינו מביא עמו תועלת עבורך, שכן לא מוסיפים לך מרפסת או ממ"ד, אך פעולות החיזוק של הבניין כן יכולות להיטיב עמך. מנגד, העסק שלך כן עלול להיפגע בזמן ביצוע העבודות בבניין.
על כן, הדרך הטובה ביותר לאזן פגיעה זו, היא באמצעות פיצוי כספי שישולם לך ע"י היזם. 
לשאלתך, לא ניתן לחייב אותך לעשות כלום, אלא אם קיימת הסכמה לפרויקט מצד 80% מדיירי הבניין, אשר מגישים כנגדך תביעה בפני המפקח על הבתים המשותפים (אותה הם יכולים להגיש רק לאחר שניתן כבר היתר בניה). במסגרת תביעה כאמור, טענותיך בדבר זכותך לקבל פיצוי כספי בהחלט יכולות להתקבל ע"י המפקח, אך מדובר בכל מקרה לגופו.
החוק המסדיר זאת הינו חוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה), תשס"ח - 2008.
בהצלחה...
לצפיה ב-'בהמשך לתשובתך'
בהמשך לתשובתך
30/11/2017 | 12:48
1
36
תודה רבה,
בנוגע למחסן, אני לא זכאי לתוספת בניה ? כל שהיא בגינו
לצפיה ב-'תוספת בניה למחסן'
תוספת בניה למחסן
30/11/2017 | 14:58
36
תוספת הבניה שמתבצעת בפרויקטים של תמ"א 38/1 היא הוספת ממ"ד או הוספת מרפסת.
מכיוון שלמחסן אין אפשרות להוסיף אחת משתי האופציות דלעיל, אין מוסיפים לה כלום. כפי שציינתי קודם, הגיוני ומתבקש שתקבל פיצוי כספי מהיזם לאור העובדה כי לא תקבל כל תוספת למחסן שבבעלותך.
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
27/11/2017 | 18:45
1
64
שלום לך!!!!!!!!!!!!
אני בעל משרד של 40 מטר בקומת מרתף בתל אביב
לבנין עוד 7דירות ו 1 חנות בחזית
סה"כ 11 דיירים
בעלי הדירות חתמו עם יזם לתמא 38 וקיבלו מרפסת וחיזוק הבנין
אני בעל המשרד במרתף והחנות לא מקבלים שום דבר ולכן לא חתמנו על היתר הבניה
הבנין קיבל היתר בניה בגלל שיש חתימה של 9 בעלי דירות מתוך 11
מה אנחנו יכולים לעשות ?
 
לצפיה ב-'מענה לשאלתך'
מענה לשאלתך
30/11/2017 | 10:21
37
שלום רב,
ככלל, כאשר יש מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 חיזוק, הדרך לתקוף את הפרויקט היא באמצעות פניה למפקח על הבתים המשותפים. בנסיבות אותן תיארת, איני רואה מנוס מפנייה שלך ושל בעל החנות למפקח.
בפנייה זו, יהיה עליך לציין כי אינכם מתנגדים באופן עקרוני לפרויקט, אך מאחר ואינכם מקבלים כל תועלת מהפרויקט (ולהיפך, רק נפגעים בזמן ביצוע העבודות), הנכם מבקשים פיצוי מתאים, בהתאם לסוג הנכס שאתם מחזיקים.
בהצלחה...
לצפיה ב-'ערבות תמא 38'
ערבות תמא 38
26/11/2017 | 14:56
1
46
שלום לכולם,
רציתי לדעת מה סודר גודל של ערבות ביצוע מקובל לדרוש מהייזם?
האם ערבות של מיליון ש"ח ( 30 אחוז מעלות הפרוייקט) מקובלת? מצד אחד שמעתי שיש לדרוש ערבות ביצוע בשווי עלות הפרוייקט מצד שני שמעתי שמקובל 10 אחוז ערבות משווי הפרוייקט? 
 
לצפיה ב-'ערבות ביצוע בפרויקט תמ"א'
ערבות ביצוע בפרויקט תמ"א
26/11/2017 | 15:34
38
שלום רב,
ראשית אציין כי חשוב מאוד לעיין בדוח שמאי מסודר בדבר עלויות הביצוע של הקבלן.
לגבי שיעור הערבות, מדובר כמובן בהסכמה מסחרית.
ככלל, אף פעם לא מעניקים לדיירים ערבות ביצוע של 100%, אך ערבות של 30% (כפי שציינת) נחשבת לערבות יפה.
בהצלחה
לצפיה ב-'זכויות בניה נוספות לבעל מחסן בתמ"א 38 הריסה ובניה'
זכויות בניה נוספות לבעל מחסן בתמ"א 38 הריסה ובניה
20/11/2017 | 14:26
5
104
שאלה בנושא זכויות נוספות ברכוש המשותף
האם בעל מחסן זכאי לזכויות ברכוש המשותף מתוקף הזכויות הנוספות מתוקף תמ"א 38 הריסה ובניה ולא רק אלו הנובעות מהתב"ע?
כלומר אם הבנין נהרס ונבנה מחדש ותמ"א 38 מקנה עוד 1500 מ"ר בניה, האם בעל המחסן זכאי לחלקו היחסי בזכויות אלו מתוקף חלקו היחסי ברכוש המשותף?
לצפיה ב-'זכויות דיירים בתמ"א 38/2'
זכויות דיירים בתמ"א 38/2
20/11/2017 | 17:35
4
84
שלום,
ככל והינך בעל מחסן בבית משותף, המחסן הנ"ל הוא כבר אינו חלק מהרכוש המשותף, אלא חלק מהרכוש הפרטי שלך (יחד עם הדירה עצמה והחניה למשל, ככל שישנה).
החלק היחסי שאתה תהיה זכאי לו מכוח תמ"א 38/2 לוקח בחשבון גם את ההצמדות שבבעלותך, הן בכל הנוגע לדירה שתקבל בבניין החדש והן בנוגע להצמדות שיהיו לה. 
בהצלחה...
לצפיה ב-'תמ"א 38/2 הריסה ובניה'
תמ"א 38/2 הריסה ובניה
22/11/2017 | 12:16
3
62
תודה על התשובה אך ברשותך אחדד את השאלה בדוגמא המתמקדת במהות הפיצוי
1. אני בעל מחסן בלבד  ללא יח"ד
2. יש לי כ 2% ברכוש המשותף עפ"י רישום בית משותף
3. מתבצע הליך של תמ"א 38 הריסה ובניה כאשר מחסן זה לא כלול בתכנית.
4. התכנית כוללת הוספה של כ 1500 מ"ר בניה לטובת היזם
4. מלבד הפיצוי המגיע על המחסן עצמו, מה הפיצוי המגיע על החלק ברכוש המשותף בזכויות הנוספות הנגזרות מהתמ"א? לשון אחרת, האם מגיע לי חלק יחסי ב 1500 המ"ר החדשים הנבנים למרות שאני מוגדר כמחסן ולא יח"ד?
לצפיה ב-'זכויות בגין מחסן'
זכויות בגין מחסן
22/11/2017 | 15:01
2
83
שוב שלום,
אני חייבת לציין שהסיטואציה שתיארת היא קצת בעייתית, שכן עפ"י חוק אדם לא יכול להיות בעלים של הצמדה כלשהי (גג, מחסן, חניה וכו'), מבלי שיש בבעלותו גם דירת מגורים בבניין.
בכל מקרה, אם יצא לפועל פרויקט של תמ"א 38/2, אתה כנראה תהיה זכאי לפיצוי כלשהו בגין שווי המחסן שבבעלותך (ואולי גם על חלקך ברכוש המשותף), אבל לא תוכל להיות בעלים של חלק מהרכוש המשותף בבניין החדש שיבנה, מבלי כאמור שתהיה גם בעלים של דירת מגורים.
לגבי שווי הפיצוי, הדבר כמובן תלוי בהסכמות המסחריות שלך מול היזם ובשווי של המחסן.
לצפיה ב-'וואלה?'
וואלה?
24/11/2017 | 13:18
1
31
טיפלנו במספר מקרים (אני אדריכל) בהם בעלות על שטחי מחסנים בבניין הייתה שייכת לדיירים שאינם מהבניין.
למשל:
במקרה אחד, הקבלן המקורי של הבניין, הותיר בבעלותו שטחי מחסנים.
במקרה אחר שטחי מחסנים היו בבעלות העירייה.
או שטחי מחסנים שהיו בבעלות עמותה כלשהי, וכן הלאה.
הבעלויות האלו היו רשומות בטאבו.
האם אלו היו עסקאות לא כשרות?
לצפיה ב-'בעלות במחסן למי שאינו בעל דירה בבניין'
בעלות במחסן למי שאינו בעל דירה בבניין
26/11/2017 | 15:18
32
שאלתך היא שאלה מורכבת אשר תלויה בנסיבות המקרה.
הכלל הוא כי הצמדה כלשהי (לדוגמא חניה או מחסן) יכולה להימכר רק למי שיש לו דירה באותו בית משותף. הצמדות כגון חניות ומחסנים הן אינן יחידות עצמאיות ולכן לא יכולות לעמוד בפני עצמן במסגרת עסקת מכר.
יחד עם זאת, נפוצים המקרים בהם הקבלן של הבניין משאיר לעצמו מחסן בבניין, למשל כדי להצמיד לאותו מחסן זכויות בניה שטרם נוצלו. פעולה כזאת תהיה אפשרית רק אם הדבר היה ידוע מראש ומצוין באופן ברור במסגרת ההסכמים שלו עם רוכשי הדירות בבניין, קרי הוא אינו יכול להסתיר עובדה זאת. כמו כן, הדבר צריך לקבל ביטוי במרשם הטאבו ובתקנון הבית המשותף.
אינני יודעת איך העסקאות שתיארת בשאלתך בוצעו, אך כאמור לעיל הדבר תלוי בנסיבות הספציפיות של המקרה, ובכפוף להוראות החוק החלות.
לצפיה ב-'זכויות תב"עיות בתמ"א חיזוק'
זכויות תב"עיות בתמ"א חיזוק
16/11/2017 | 17:18
4
51
שלום רב.
ככל הידוע לי החוק איננו מאפשר ניצול זכויות תב"עיות במסלול של תמ"א חיזוק.
אבקש לברר מה נכנס לגדר זכויות תב"עיות? האם רק אחוזי בניה עודפים? 
נניח מצב בו ניצב על מגרש בית מגורים חד משפחתי אשר ע"פ התב"ע החלה ניתן לבנות עליו 2 יח"ד. מבוקש לבצע חיזוק הבית במסלול תמ"א חיזוק. האם ניתן לבקש יחד עם הבקשה לחיזוק גם פיצול בית המגורים ל-2 יח"ד (וזאת פועל יוצא מהתב"ע המאפשרת, כאמור, בניית 2 יח"ד על המגרש)?
תודה. 
לצפיה ב-'ניצול זכויות תב"עיות בתמ"א 38/1'
ניצול זכויות תב"עיות בתמ"א 38/1
19/11/2017 | 09:35
3
40
שלום רב,
לצערי, שאלתך היא שאלה תכנונית גרידא ולא משפטית ועל כן היא אינה בתחום מומחיותי.
הייתי ממליצה לך לפנות בשאלה זו למהנדס או ישירות למחלקת הנדסה בעיריה.
בהצלחה
 
לצפיה ב-'תודה אך...'
תודה אך...
19/11/2017 | 13:30
2
15
תודה רבה אך אבקש להבהיר שאלתי ברשותך:
שאלתי הינה משפטית פרופר- מה נכנס לגדר זכויות תבעיות שאינן ניתנות לניצול בתמא חיזוק? האם רק עודף אחוזי בניה (מטרים) או שמא גם זכות ליח"ד (כפי למשל הדוגמא שציינתי)?
תודה רבה.
לצפיה ב-'המשך מענה'
המשך מענה
19/11/2017 | 16:09
1
21
שוב שלום,
על אף ששאלתך היא אינה משפטית, למיטב ידיעתי לא אמורה להיות בעיה לנצל אפשרות לפצל יחידת דיור אחת לשתיים, בהתאם לתב"ע קיימת, כחלק מפרויקט של תמ"א חיזוק.
יחד עם זאת, מדובר בסוגיה תכנונית, אשר יש לבחון בהתאם להוראות התב"ע הספציפית ובהתייעצות עם אדריכל.
בהצלחה...
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
19/11/2017 | 21:32
8
לדעתי ענית בהחלט לשאלתי.
תודה רבה.
לצפיה ב-'בניית ממד באופן עצמאי'
בניית ממד באופן עצמאי
17/11/2017 | 18:31
1
31
שלום. בעקבות השאלה הקודמת שבבניין של תשע דירות כל הדיירים בנינו ממד ומרפסת  וכל דייר שילם  עבור זה. הדירה היא לא היחידה ברשותי. אזה פטורים ממיסים יש לי אם אני מוכרת אותה מיד עם סיום בניית  הממד והמרפסת  והאם צריך לחכות זמן מסויים על מנת לקבל פטורים. תודה
לצפיה ב-'מיסוי על מכירת דירה'
מיסוי על מכירת דירה
19/11/2017 | 09:41
26
שלום רב,
לצערי, שאלתך קשורה יותר לדיני מיסוי מאשר לתמ"א והתחדשות עירונית.
כאשר מבצעים פרויקט של תמ"א חיזוק (בין באופן עצמאי ובין באמצעות יזם), ישנם פטורים ממס בגין ביצוע עבודות החיזוק ובגין מכירת שטחים מהרכוש המשותף ליזם, אך אין פטורים לבעל הדירה על מכירתה לאחר סיום ביצוע העבודות.
על כן, ככל ואת מעוניינת למכור את דירתך (ויש בבעלותך דירות נוספות כפי שציינת), עליך להתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום המס או עם רו"ח לגבי החשיפה שלך למס שבח והיטל השבחה. 
בהצלחה...
לצפיה ב-'אחדד את שאלתי הקודמת - איך ניתן לדעת אם בניין כבר נמצא בתהלי'
אחדד את שאלתי הקודמת - איך ניתן לדעת אם בניין כבר נמצא בתהלי
17/11/2017 | 10:51
1
30
ך של תמ"א ?
לצפיה ב-'בדיקה לגבי בניין בתמ"א'
בדיקה לגבי בניין בתמ"א
19/11/2017 | 09:37
26
שלום רב,
בכדי לדעת האם בניין מסוים נמצא כבר בתהליך של תמ"א, יש לפנות למחלקת הנדסה בעיריה ולברר האם הוגשה תוכנית כלשהי לגבי הבניין.
יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שאולי מתנהל מו"מ (או אף נחתם הסכם) בין הדיירים בבניין לבין יזם פוטנציאלי, אך טרם הוגשה תוכנית לעיריה. בנסיבות אלה, יש לנסות לברר עם אחד הדיירים.
בהצלחה
לצפיה ב-'בניית ממד באופן עצמאי'
בניית ממד באופן עצמאי
17/11/2017 | 15:24
17
שלום. כל הדיירים בבניין בנינו ממד ומרפסת על חשבוננו. אם אני מוכרת את הדירה תיכף אחרי הבנייה יש לי איזשהו פטורים או רק אחרי מספר שנים. אם כך או כך על אזה מיסים מדובר. תודה
לצפיה ב-'התחלת תהליך תמ"א 38'
התחלת תהליך תמ"א 38
15/11/2017 | 14:21
1
38
שלום לכולם
קניתי דירה בבניין ישן בירושלים בשכונת קטמון הישנה.
ממה שבדקתי, לבניין יש את כל התנאים לביצוע תמ"א 38 (שטחים פנויים, גיל, שטח...) ובגלל מחירי הדירות הגבוהים באיזור, אני מאמין שביצוע פרויקט תמ"א מאוד ישתלם ליזם.
השאלה שלי היא איך מתחילים? ישר פונים ליזם? פונים קודם לדיירים?
 
תודה מראש
לצפיה ב-'קידום פרויקט תמ"א'
קידום פרויקט תמ"א
19/11/2017 | 09:33
28
שלום רב,
בכדי להתחיל ליזום פרויקט של תמ"א (בין חיזוק ובין אם הריסה ובניה מחדש), הכי חשוב שתפנה קודם ליתר הדיירים בבניין ותראה אם יש היענות מצידם. הדבר חשוב גם כאשר תתקשר עם יזם עתידי, שכן החוק קובע מינימום של דיירים אשר צריכים להסכים לפרויקט כאמור כדי לקדמו.
ככל ואכן יש היענות מצד הדיירים, עליכם לבחור נציגות שתייצג אתכם מול הגורמים והיועצים הרלוונטיים. לאחר מכן, כדאי לתאם פגישה במחלקת הנדסה בעירייה כדי לוודא שאכן יש היתכנות לפרויקט. 
לבסוף, עם כל המידע שנצבר אצלכם, ניתן להתחיל לחפש יזם פוטנציאלי. כמובן, שעד לשלב ניהול מו"מ מול יזם, מומלץ לכם לשכור עו"ד שייצגכם בתהליך, כדי לוודא שכל זכויותיכם נשמרות.
בהצלחה...
 

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. הוא עוסק ומטפל בתחומים שונים של המשפט האזרחי. תחומי מומחיות: פינוי בינוי; תמ"א 38; הרחבת מרפסות; בתים מ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ