לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
67806,780 עוקבים אודות עסקים

פורום תמא 38 והתחדשות עירונית

התחדשות עירונית הפכה בשנים האחרונות לתחום נדל"ני פעיל ותוסס ביותר והפעילות רק מתרחבת מדי שנה.

הדבר הוא טבעי שכן אין פתרון אחר להזדקנות מרכזי הערים הגדולות ולהתפתחות פרברי הערים. במונח התחדשות עירונית נכללים בעיקר פרוייקטים של תמ"א 38, לסוגיה השונים, פרוייקטים גדולים יותר של פינוי בינוי וכן השבחה והרחבות אחרות של בתים קיימים.

הנושא הוא מורכב ומחייב זהירות רבה ובדיקה מקצועית מקיפה. פורום זה נועד לסייע לבעלי דירות בסבך הקיים.    

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תמא 38 והתחדשות עירונית

התחדשות עירונית הפכה בשנים האחרונות לתחום נדל"ני פעיל ותוסס ביותר והפעילות רק מתרחבת מדי שנה.

הדבר הוא טבעי שכן אין פתרון אחר להזדקנות מרכזי הערים הגדולות ולהתפתחות פרברי הערים. במונח התחדשות עירונית נכללים בעיקר פרוייקטים של תמ"א 38, לסוגיה השונים, פרוייקטים גדולים יותר של פינוי בינוי וכן השבחה והרחבות אחרות של בתים קיימים.

הנושא הוא מורכב ומחייב זהירות רבה ובדיקה מקצועית מקיפה. פורום זה נועד לסייע לבעלי דירות בסבך הקיים.    

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית.
 חשוב לציין כי פורום זה וכל הנאמר בו, בין אם על ידי מנהל הפורום ובין אם על ידי גולשים אחרים, אינו מהווה עצה משפטית או תחליף לה ועל כן אין להסתמך עליו.
המשך >>

לצפיה ב-'מספר שאלות'
מספר שאלות
02/02/2019 | 10:50
3
26
שלום,

אשמח לקבל תשובות לשאלות הבאות:

איך לחלק זכויות בין בעלי הדירות בפרויקט תמ"א 38/2?
מהו המפתח הנכון לחלוקת זכויות בתמ"א 38/2?
האם נכון לחלק זכויות לפי יחסה של כל דירה ברכוש המשותף?

תודה
לצפיה ב-'ניקוד דירות'
ניקוד דירות
( לעמוד שלי בתפוז )
05/02/2019 | 19:45
2
24
כל דירה נכנסת לפרוייקט עם שטח מסויים, קומה, כיווני אויר. אלה הם הפרמטרים לניקוד. אם דירה מושקעת או לא מושקעת - אינו נכלל. שמאי מוסכם קובע ניקוד. יש עוד דרכים. אבל זו הדרך הכי נייטרלית.  
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
06/02/2019 | 22:09
1
18
תודה על תשובתך.                                                                                      אמקד את שאלתי - בבית משותף קיים מגוון דירות בנות: 1.5, 2, 2.5 ו- 3 חדרים כשפערי המטרז' בין הקטנה לגדולה ביותר נעים בסדרי גדול של 100% והיזם מציע תוספת בניה זהה לכל אחת מהדירות, מעבר ל: מקפצת קומה, מרפסת, חניה.        האם במישור היחסים הפנימיים שבין בעלי הדירות, בטרם נחתם הסכם הבנות ראשוני עם היזם, מוצדקת דרישתו של בעל הדירה הגדולה ביותר לתוספת בניה גדולה מזו של בעל הדירה הקטנה ביותר וזאת בתוקף היותו בעלים של פי 2 חלקים ברכוש המשותף?
האם תשובה לשאלה ספציפית זו מצריכה מעורבות שמאי מוסכם?

האם ניתן לאזן בין התמורות ע"י מקפצת קומות, מפרט טכני עשיר יותר וכו', או שאיזון כנ"ל כרוך במיסוי?

בקומת הקרקע של הבית המשותף מצויות חנויות - האם מקובל לדרוש ולקבל מהיזם תוספת במ"ר מבונה אף לחנויות באותם ערכים (באחוזים) לתוספת הבניה שנתן לדירות?

אודה על תגובתך.
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/02/2019 | 12:59
15
אני רוצה להבין, בעלי הדירות אינם מיוצגים על ידי עורך דין? את נכנסת לפירטי פרטים חשובים מאוד וזה מחייב יעוץ פרטני
לצפיה ב-'הקצאת חניה לנכה-תמא 38 שיפוץ'
הקצאת חניה לנכה-תמא 38 שיפוץ
28/01/2019 | 16:32
5
23
אני מתנייד בכסא גלגלים.
בביניין מתוכננת תמא(חיזוק)
מתחילת התהליך, הודעתי על הצורך בחניה כזו עבורי.
האם קיים "חוק"  שמחייב אתהיזם, לתכנן ולהקצות עבורי? 
למרות שיש עו"ד המייצג הדיירים, העיניין "נשכח" מההסכם, ואנו לקראת היתר בניה.
כרגע העירייה התערבה(מאוחר מידי) ועצרה את ההיתר.
חשוב לי לדעת מה החוק אומר?

לצפיה ב-'התאמות של רכוש משותף לאדם עם מוגבלות'
התאמות של רכוש משותף לאדם עם מוגבלות
( לעמוד שלי בתפוז )
29/01/2019 | 09:44
4
22
בחוק המקרקעין יש סעיף מיוחד שמטפל בהתאמות לאדם עם מוגבלות בבית משותף וזה חל ומחייב גם במקרה זה.
לצפיה ב-'אשמח לקבל קישור או העתק'
אשמח לקבל קישור או העתק
29/01/2019 | 11:09
1
6
לצפיה ב-'חוק המקרקעין'
חוק המקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
30/01/2019 | 09:41
23
סעיף 59 והתוספות בסוף, דרך אתר נבו בגוגל
לצפיה ב-'כמובן החלק שמדבר על הקצאה כזו'
כמובן החלק שמדבר על הקצאה כזו
29/01/2019 | 11:15
1
15
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
30/01/2019 | 09:41
18
מעבר לכך זה כבר מחייב יעוץ פרטני בתשלום
לצפיה ב-'פינוי בינוי חתימה ראשונית לפני בדיקת התכנות'
פינוי בינוי חתימה ראשונית לפני בדיקת התכנות
27/01/2019 | 17:30
1
87
הציעו לי פינוי בינוי (רוצים להוריד כ10 בניינים) ולבנות 4 מגדלים במקום. ברמת גן.
1. האם יש סיכוי שלאחר שאעבור לדירה זמנית ולאחר שיהרסו את כל הבניינים (אחרי כל האישורים שהתקבלו מהעירייה) ואז בדיוק בשלב זה יהיה מי שיגיש התנגדות ותביעות לבית משפט ואני בשלב הזה אמצא את עצמי תקוע בדירה זמנית לזמן לא ידוע כאשר כל הפרוייקט בעצם תקוע וממתין להחלטת בית משפט?

2.התבקשנו (כל בניין בנפרד) לחתוך על חוזה שבו אנו נותנים הסכמה ראשונית בכדי שהקבלן יוכל להתחיל ולבדוק האם יש פוטנציאל לבנייה ואיך לבצע אותה. ישנו סעיף שאומר שזוהי הסכמה ראשונית בלבד ולא מחייבת. ורק בתום שנה בהינתן חתימה נוספת יהיה אפשר להתחיל בפרוייקט עצמו. האם ניתן לומר שאני יכול לחתום בכל מקרה כי אין לי מה להפסיד מכיוון שאין כאן התחייבות?
הרי אם אחרי שנה אחליט שאני לא מעוניין בפרוייקט זה, יהיה בטח הרבה יותר קשה למנוע אותו בשלב הזה (בעוד שנה) מאשר עכשיו.
אז לדעתי לא ניתן להגיד ש"אני לא יכול להפסיד כלום כתוצאה מחתימה עכשיו". האם הטענה הזו נכונה?

תודה רבה
לירן
לצפיה ב-'פינוי בינוי בלי יצוג!'
פינוי בינוי בלי יצוג!
( לעמוד שלי בתפוז )
28/01/2019 | 09:36
36
לפני הכל לא מובן לי איך מול פרוייקט כה גדול אין לכם בעלי הדירות עורך דין שמייצג אתכם? מול היזם? זה פשוט לא יאמן! אתה שואל שאלות בסיסיות ונכונות אבל יש עוד אלף שאלות לא פחות קריטיות.
אתם חייבים יצוג. לפני הכל. תעצרו הכל ותמנו עורך דין.
לצפיה ב-'יזם'
יזם
26/01/2019 | 14:31
1
27
האם מותר ליזם לרכוש דירה בבניין ההולך לתמא 38 בניהולו?
האם קיימת מניעה ממנו לרכוש נכס באותו בניין?
לצפיה ב-'רכישת דירה על ידי היזם'
רכישת דירה על ידי היזם
( לעמוד שלי בתפוז )
27/01/2019 | 16:37
22
אין כל מניעה.
לצפיה ב-'מתקני חניה אוטומטיים'
מתקני חניה אוטומטיים
( לעמוד שלי בתפוז )
26/01/2019 | 10:03
29
בפרוייקטים של תמא 38/2 - כלומר הריסה של הבית הקיים והקמת בנין חדש על אותו מגרש, נתקלים מיד בבעיית החניות. היזם/הקבלן חייב לספק חניות, חניה אחת לכל דירה לפחות. הדבר מצריך בניית מרתף חניה ובמגרשים קטנים שימוש במתקני חניה אוטומטיים. פתרון זה תופס תאוצה ולכן מחייב התייחסות מיוחדת מצד עורך דין בעלי הדירות. כבר בשלב הראשון יש לדרוש מידע מלא על החברה המתקינה, לרבות בענין אחריות, היכולת להחליף את החברה במידת הצורך, חוזה מיוחד מולה, חוות דעת אקוסטיות ועוד.
לצפיה ב-'התנגדות לתמ"א בבנין סמוך '
התנגדות לתמ"א בבנין סמוך
24/01/2019 | 15:54
3
32
שלום רב 
לפני שנה קיבלתי פניה מהערייה לגבי תמ א שמתכוונים לעשות בבנין ממולי , אני גרה בקומה שנייה עורף והבניין הוא בניין רכבת שמתוכנן לו עוד 2 קומות , אני הגשתי התנגדות בטענה שיחסם לי האור  וערך הדירה ירד וכ'ד , לגבי יתר דיירים אני לא יודעת מי הגיש התנגדות מדובר באנשים קשישים ... 

לפני מס ימים קיבלתי הזמנה לגישור רציתי לשאול מה מציעים שם על מה אפשר בכלל להתפשר לגשר במעמד כזה שלי ירד ערך הדירה והבניין הסמוך יעלו את ערך דירתם 
בנוסף האם יכולים לחייב אותי להסיר התנגדות 
מה השלב הבא לאחר גישור 
תודה מראש 
לצפיה ב-'התנגדות וגישור'
התנגדות וגישור
( לעמוד שלי בתפוז )
24/01/2019 | 17:15
2
33
לדעתי הדבר מחייב פגישת יעוץ ממש (ואגב הכי טוב זה להיוועץ באדריכל שמבין בתחום). לא ניתן על רגל אחת. ההתנגדות צריכה להיות מנומקת בהיבטים תכנוניים.  אם לא יהיו לך נימוקים בעלי משקל מבחינה תכנונית, סיכוי רב שרק ישמעו אבל לא תקבלי סעד ממשי. יטענו מולך שהפרוייקט הוא חלק מהתחדשות עירונית מקובלת. הנטיה היא לאשר פרוייקטים כאלה. צריך נימוקי כבדי משקל נגד. 
לצפיה ב-'התנגדות לתמ"א בבנין סמוך '
התנגדות לתמ"א בבנין סמוך
16/02/2019 | 18:25
1
11
תודה מראש על תשובתך 
ובנוסף שכחתי לציין הדבר המשמעותי או הקריטי מבחינתי ויתר הדיירים שגרים מעלי ותחתי [ אנחנו גרים בעורף שממולנו הבניין המדובר , שירד ערך הדירה בעשרות % אם בכלל מישהו ירצה לקנות דירה שחסומה לגמריי גם לזה אין משקל ?
איזה אדריכל נותן יעוץ שכזה 
אתה מתכוון לשכור אדריכל שינמק או ילווה אותנו בהתנגדות ?
תודה מראש

לצפיה ב-'אדריכל'
אדריכל
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2019 | 11:12
11
אדריכל ועורך דין. אדריכל בהקשר זה יותר חשוב.
לצפיה ב-'סעד בפינוי בינוי נגד סרבן'
סעד בפינוי בינוי נגד סרבן
( לעמוד שלי בתפוז )
21/01/2019 | 19:57
28
לפי חוק פינוי בינוי (פיצויים), כאשר יש רוב של 80% ניתן להגיש נגד המיעוט תביעת נזיקין, וזאת בהבדל מתמא 38/2 שבה כאשר יש 80% מגישים תביעה בפני המפקח על המקרקעין בדרישה לחתום במקום בעל הדירה על ההסכם בכפוף לשימוע. כיום יש הליכים שונים בבתי המשפט בהם מבקשים גם בפינוי בינוי לא רק סעד נזיקי, אלא גם סעד אופרטיבי, כלומר: דרישה לא לעכב את הפרוייקט ולחתום בשם ובמקום בעלי הדירה "הסרבנים". בא כוח היזם מבקש להתמנות למעין כונס נכסים ולחתום על ההסכם כמו בתמא 38/2. בקרוב צפוייה הכרעה בסוגיה מעניינת זו.
לצפיה ב-'תמרור ברחוב לחנייה מוגבלת בשעות לעבודות הבנייה'
תמרור ברחוב לחנייה מוגבלת בשעות לעבודות הבנייה
16/01/2019 | 18:25
1
22
שלום לנוכחים, נעים להכיר.
מקווה שאמצא את התשובה בפורום- ברחוב יש תמ"א 38\2 לפינוי בינוי של בית פרטי לבניין צפוי של 5 קומות.
הדייר\יזם זכה ממול למבנה לתימרור מהעירייה משני צידי המדרכה.(גם בסמוך למבנה וגם במדרכה שממול לאיסור חנייה מ08:30 עד 15:30)
צירפתי תמונה- יש 16 מטר לכל מדרכה מהתמרור ואילך
מהכרות לבנייה ברחוב לאורך השנים, רק המדרכה שבסמוך לבנייה בפועל זוכה להקלה הזו- האם גם המדרכה ממול גם ב"חבילה" הזו או שכרגיל באיזורנו זו קומבינה חביבה?
תודה רבה על העזרה
לצפיה ב-'הגבלת חנייה'
הגבלת חנייה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/01/2019 | 10:52
17
שאלה יפה. אני הייתי ניגש לערייה ומברר מה פשר ההחלטה ומדוע היא חורגת מהמקובל. ניתן לתקוף זאת. או באמצעות לחץ דיירים או אולי בעזרת עו"ד והתכתבות משפטית. ואולי לערב תקשורת.
לצפיה ב-'דירת גג+גג מוצמד+הצמדה של זכויות בניה (קומה אחת בלבד)'
דירת גג+גג מוצמד+הצמדה של זכויות בניה (קומה אחת בלבד)
12/01/2019 | 17:45
1
28
1)האם בעל דירת הגג זכאי לקבל את דירת הגג החדשה ?
2)מה ניתן/סביר לקבל תמורת הגג המוצמד ?
3)האם ניתן לצאת לפרויקט ללא הסכמתי ?
4)בדירת הגג עצמה יש 2 מרפסות ואחת מהן (כ 20 מ"ר) ניתן לסגור(חוקית),
מה דינו של שטח שניתן לסגור אותו חוקית ולהופכו לחלק מהדירה אך עד היום הסגירה לא נעשתה כאשר באים להחליט  מהו שטח הדירה החדשה
שאקבל ?
5)כדי לצאת לפרויקט נדרש רוב של 80% מבעלי הדירות המחזיקים ב- 80% מהשטחים המשותפים בבניין
א)כלומר אם יש בבנין 4 בעלי דירות (דירה בקומה) מספיק שאחד הדיירים מתנגד וכבר לא ניתן להתחיל בפרויקט מכיוון שרק 75% תומכים,האם זה כך ?
ב)למה הכוונה בשטחים המשותפים ?
ג) האם לעובדה שזכויות הבניה שניתן להוסיף לדירות הקיימות אינן מחולקות באופן שווה (בגלל ההצמדה) יש משמעות בחישוב אחוזי ההסכמה הדרושים ?

בתודה מראש
איתן

לצפיה ב-'גג צמוד'
גג צמוד
( לעמוד שלי בתפוז )
13/01/2019 | 09:59
20
לא, אלא אם כן הוא בעל הגג והזכויות עליו.
ללגג מוצמד ערך שמאי וניתן לסכם על תמורה כספית.
אם יש רוב של 80 אחוז ניתן לצאת לפרוייקט כמובן בכפוף להליך משפטי מתאים.
מחשבים רק מצב קיים בדרך כלל.
לצפיה ב-'הערת אזהרה בפרויקט תמ״א/פינוי בינוי'
הערת אזהרה בפרויקט תמ״א/פינוי בינוי
09/01/2019 | 21:40
3
50
אני מבקשת לדעת אם יש אפשרות כלשהי לדחות את רישום הערת אזהרה לטובת היזם עד קבלת היתר בנייה? וזה להרגשת ביטחון.

לצפיה ב-'הערת אזהרה'
הערת אזהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:10
2
31
לא מקובל. היזם משקיע השקעה רבה עד לקבלת ההיתר. כל התהליך הזה נעשה על בסיס ההנחה שלו שיש לו אחיזה בפרוייקט והערת אזהרה היא בטוחה מקובלת. בהסםכ עימו צתריכים להיות סעיפים לגבי המקרים בהם תבוטל הערת האזהרה וכן יפוי כוח בלתי חוזר לטובת בעלי הקרקע לביטול ההערה במקרה של הפרה וכד'.
לצפיה ב-'חתימה על הסכם עם היזם - זו לא אחיזה מספקת?'
חתימה על הסכם עם היזם - זו לא אחיזה מספקת?
11/01/2019 | 20:39
1
21
אם אני חותמת על ההסכם, ברור שאני מחוייבת ליזם, להערת אזהרה יש לא מעט סיכונים. אני רואה בפעולה כזו השתלטות על הרכוש שלי. קבלת היתר בנייה יכול לקחת שנים, דברים רבים יכולים להשתנות גם אצלי וגם אצל היזם בזמן הזה.
איזה מקרים צריכים לרשום בהסכם שמאפשרים לי לבקש הסרת הערת אזהרה חוץ מביטול ההסכם?
לצפיה ב-'הערת אזהרה'
הערת אזהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
12/01/2019 | 10:39
17
לא. זו רק אחיזה חוזית ולא מספקת. אין צורך לדאוג מהערת האזהרה אם ההסכם מפרט את כל התנאים לביטולה והיא אינה מונעת גם מכירת דירה לצד ג'. זו דרישה מקובלת בכל הסכמי הפינוי בינוי.  
לגבי תנאי הביטול - זה חורג מפורום זה. זה מחייב ממש טיפול פרטני של עו"ד ואני לא חושב שזה אחראי בנושא כה רגיש לזרוק כמה משפטים שאינם יכולים להוות תחליף ליצוג ממשי.
לצפיה ב-'אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים'
אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים
08/01/2019 | 10:01
31
412

ביום ג', 15.1, בשעות 20:00-22:30, נארח בפורום את מר עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים.

על האירוח

הוספת מרפסות בבתים משותפים באמצעות בניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום.

על המתארח

עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים, בעל ידע עשיר וניסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום הבנייה, בדגש על עבודות פלדה מיוחדות.
מוביל בהצלחה ובמקצועיות את חברת נירים המתמחה בבניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום, והכל בתהליך קצר ומקצועי המבטיח תוצאה איכותית ואחריות לאורך שנים רבות.
לחברה לקוחות רבים וניסיון רב בבנייה במבנים קיימים, מגדלים ומבנים ציבוריים בכל רחבי הארץ, והיא מובילה בבניית קונסטרוקציית פלדה עם למעלה מ-500 מרפסות בשנה.
כחלק מחזונה לספק מענה איכותי ומקיף לכל אורך הדרך - תוכלו למצוא בחברה מחלקת רישוי ותכנון, הנדסה, תפעול, ביצוע ושירות לקוחות. 

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!

לצפיה ב-'הוספת מרפסת'
הוספת מרפסת
09/01/2019 | 09:42
3
64
היי עידו,
 אני גר בבנין של 35 שנה, כרגע עומדת עאל הפרק הוספת מרפסת.שאלתי:
האם כל הדיירים צריכים להשתתף בהוספת מרפסת? מה סדר גודל עלויות של הוספת מרפסת? וכמה זמן  זה לוקח? 
לצפיה ב-'הוספת מרפסת'
הוספת מרפסת
15/01/2019 | 21:04
1
26
מה ניסגר? איפה האורח? 
לצפיה ב-'מרפסת'
מרפסת
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:20
23
עקב תקלה טכנית המענה לא בוצע בזמן. עימך הסליחה.
לצפיה ב-'הוספת מרפסות'
הוספת מרפסות
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:17
19
לצורך הרחבה של מרפסת צריך לפחות 75% הסכמה מצד בעלי הדירות.
לא ניתן לחייב מתנגד בתוספת אבל לעיתים ידרשו לשם הסימטריה הקמת שלד חיצוני דמוי מרפסת, אותו יממנו בעלי הדירות שתומכים בתוספת. עלות ממוצעת היא כ 75,000 שח וזמן ביצוע כ 4 חודשים. 
לצפיה ב-'מרפסת פלדה או בטון?'
מרפסת פלדה או בטון?
09/01/2019 | 14:32
1
56
אנחנו מתכננים כל הדיירים 8 במספר להוסיף מרפסות לכולם. כרגע זה בשלב הרעיון ובודקים כל מיני הצעות.
 רציתי לדעת  מה ההבדל בין מרפסת בטון לפלדה ומה יותר מומלץ?
לצפיה ב-'פלדה או בטון'
פלדה או בטון
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:20
24
השיטה הישנה של מרפסת בטון לוקחת יותר זמן וגורמת הרבה יותר לכלוך והפרעה לחיים השוטפים של הבית. לגבי העלויות אין הבדל ממשי. לכן ההמלצה היא מרפסת עם עיגוני פלדה. 
לצפיה ב-'הוספת מרפסת לבנין ישן בשימור'
הוספת מרפסת לבנין ישן בשימור
10/01/2019 | 10:25
2
52
הי אני גרה בבנין לשימור בת"א ומתעניינת בנושא, אני רוצה להציע לדיירי הבנין שיפוץ מאסיבי והוספת מרפסות כדי להעלות את ערך הבית ואת איכות החיים.
השאלה היא איך אני מבררת אם הבנין שלנו רשאי להוסיף מרפסות או מחוייב לשמור על החזות המקורית מפאת גילו וערכו ההיסטורי? למי פונים? איך מבררים?
שאלה נוספת- האם בניינים ישנים אינם חזקים מספיק להוספת מרפסות?
תודה רבה על ההתייחסות
לצפיה ב-'הוספת מרפסת'
הוספת מרפסת
15/01/2019 | 21:09
48
באמת תודה על ההתייחסות!אירוח למופת
לצפיה ב-'שימור'
שימור
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:23
15
יש הבדל בין שימור מחמיר לשימור רגיל ובכל מקרה יש לברר זאת מול אגף השימור בעיריית ת"א. סיכוי לא גדול לאישור תוספת מרפסות בבנין לשימור.
בבנין ישן נדרשת בכל מקרה בדיקה מקדמית של קונסטרוקטור.
לצפיה ב-'הוספת מרפסת בית משותף'
הוספת מרפסת בית משותף
10/01/2019 | 17:21
1
53
שלום לפורום. אני גרים בבניין דירות באיזור כפר סבא רעננה לכל דירה יש 3 חדרים לחצי מאיתנו יש נוף לפארק ולחצי השני נוף לבניין אחר שצמוד לבניין שלנו רק כביש מפריד. אנחנו כל הבניין רוצים להוסיף מרפסות. רוב הדיירים מבוגרים חסכו קצת יש לנכדים שייהיה להם איפה לשחק. בעיה מתחילה חצי מהבניין לא רוצה מרפסות עקב הנוף שפונה לבניין צמוד. אנחנו החצי השני יש לנו נוף  לפארק כולנו פה אחד מעוניינים. אני רוצה לברר מכייוון שאין לי בעל מקצוע לשאול ובמקרה אתמול שישבה איתנו אשתו של הדוד אשה מאוד טובה הפנתה אותי לכאן.  אני אומר שלחצי מאיתנו מהבניין יש רצון ללכת על התהליך של המרפסות וכל החצי השני עם הנוף על הפנים לא רוצים. שהם איפשהו "נדפקו" כמו שאתם אומרים כי בנו להם את זה לא מזמן, חמישה חודשים אני חושב. אנחנו מבינים אותם אבל אנחנו התמזל מזלנו לנוף יפה. יש מה לעשות בנדון, אנחנו לא רוצים להכריח אותם גם ככה עשוי להם עוול עם עניין הבית השני. אנחנו יכולים לבקש אישור מיוחד לעבוד רק על מחצית מהבניין? או שאין צורך בדבר כזה ואפשר לעבוד רק על הצד שלנו. מודה לכם על השרות שאתם נותנים זה יפה לראות שיתוף ועזרה באינטרנת. אבקש מהנכד שיבדוק האם יש תשובה, אינני טוב מאוד במחשבים. 
תודה מראש ויום נפלא - מיכאל פרי 
לצפיה ב-'הוספת מרפסת'
הוספת מרפסת
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:24
17
חברת נירים מבצעת בדיקה מקדמית על ידי אדריכל החברה לבדיקת היתכנות הפרוייקט וכן לשאלה האם ניתן יהיה לבצע תוספת רק בצד אחד של הבית.
לצפיה ב-'מרפסת מעל מרפסת'
מרפסת מעל מרפסת
13/01/2019 | 10:55
1
41
באסיפת דיירים שהתקיימה לפני מספר ימים החליטו לבדוק נושא של הוספת מרפסת. הבניין שלנו כבר כ 50 שנה . בעבר היה לכל דירה מרפסת ( לא שמש) שיצאה מהסלון כמובן שכולם הרחיבו את הסלונים על חשבון המרפסת. 
עתה אנחנו מעונינים לבדוק הוספת מרפסת שמש. השאלה היא מה עדיף מרפסת מעל מרפסת או מדורג? האם זה שאלה להנדסאי?האם כל בניין יכול לעמוד בעומס הוספת המרפסות ל12 דיירים כאשר  6 הם לחזית הרחוב, ו6 עורף.

לצפיה ב-'מרפסת מעל מרפסת'
מרפסת מעל מרפסת
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:26
11
כיום ההעדפה היא מרפסת מעל מרפסת ולא מדורג. בכל מקרה  נדרשת בבנין ישן בדיקת קונסטרוקטור.
לצפיה ב-'נזקים'
נזקים
14/01/2019 | 10:53
1
28
האם נגרם נזק לדירה במהלך  הוספת המרפסות? ומי אחראי לכך?
לצפיה ב-'נזק'
נזק
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:27
13
העבודה לא מתבצעת בתוך הדירה ויש חיץ בעת ובמהלך הביצוע. אם בכל זאת נגרם נזק החברה מטפלת בכך על חשבונה וזה צריך לקבל ביטוי בהסכם מולה.
לצפיה ב-'כמה זמן אמור לקחת פרוייקט בניית מרפסות בבניין של 12 קומות?'
כמה זמן אמור לקחת פרוייקט בניית מרפסות בבניין של 12 קומות?
14/01/2019 | 11:29
1
27
הי, הוחלט בבניין שלנו לבנות מרפסות (לצערי) הביניין בגובה 12 קומות. אני ממש לא מעוניין במרפסת הזו, לא מצליח לראות את התרומה שלה לחיים של המשפחה שלנו.
היית שמח להבין מה המשמעות מבחינת השפעה על אורח החיים שלנו? כמה זמן צפויים רעשים? האם הבניה נעשית רק מחוץ לדירה או שצריכים הלכינס לדירה ולחצוב בה? לי באופן אישי נשמע שהמחיר הוא מאוד גבוה אשמח לשמוע ממך מה המחיר הממוצע למרפסת בפרויקט מסוג זה?  (4 דיירים בקומה 12 קומות - כל סלון מחובר לסלון ליד}.

לצפיה ב-'פרוייקט מרפסות'
פרוייקט מרפסות
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:29
18
בשיטת הבניה של מרפסת פלדה כשרוב העבודה מבוצעת במפעל, הביצוע וההקמה בבית עצמו אורך בין 4 ל 6 חודשים. במקרה זה הביצוע פחות מרעיש. מחיר ממוצע כ 75000 שח אבל כמובן כל מקרה נבחן ומתומחר לגופו.
לצפיה ב-'שיפוץ חזית או מרפסת?'
שיפוץ חזית או מרפסת?
15/01/2019 | 10:22
1
58
אהלן,
הבניין שלנו בן40 , החזית כבר כולה ניראת מפוררת  והוחלט בועד הבית על שיפוץ החזית. צד זה הועלתה אפשרות להוספת מרפסות למי שרוצה.
 שאלה ראשונה  האם כולם חייבים להוסיף מרפסת? שאלה שניה והיה ויוחלט שמוסיפים האם  קודם משפצים את החזית ואז את הוספת המרפסת או להפך?
לצפיה ב-'שיפוץ והרחבה'
שיפוץ והרחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:31
11
זה נכון לבצע את שיפוץ החזית ותיקוני החיפוי יחד עם הוספת מרפסות. הרוב הנדרש להרחבת מרפסת הוא 75% מכלל בעלי הדירות. אם מבצעים יחד את שני הפרוייקטים העבודה נעשית במקביל.
לצפיה ב-'ערך דירה תוספת מרספת שמש '
ערך דירה תוספת מרספת שמש
15/01/2019 | 12:20
1
27
בכמה אחוזים בערך עולה ערך הדירה (בבית משותף) אם מוסיפים לה מרפסת שמש? 
לצפיה ב-'ערך דירה'
ערך דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:32
20
שמאים מעריכים זאת בתוספת של 10-15%
לצפיה ב-'הרחבת מרפסת קיימת'
הרחבת מרפסת קיימת
15/01/2019 | 15:54
1
27
היי, אנחנו שוקלים הרחבת מרפסת קיימת וקראתי קצת על שיטת הבנייה הקלה, לפי מה שהבנתי הבנייה יותר מהירה. האם זה בטוח? אשמח גם לדעת האם יש הבדלים משמעותיים במחיר 

תודה מראש 
לצפיה ב-'הרחבה'
הרחבה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:33
12
ההבדל במחיר אינו משמעותי. הביצוע מהיר יותר וזה בטוח.
לצפיה ב-'צו מבנה מסוכן'
צו מבנה מסוכן
15/01/2019 | 16:30
1
20
היי
לא יודעת אם השאלה מתאימה לאורח או למנהל הפורום בכל מקרה, 
רציתי לדעת מה ההשלכות של קבלת צו מבנה מסוכן ?
כרגע אף אחד מהשכנים לא מעוניין להוציא כסף עבור שיפוץ הביניין.שקיים מעל 60 שנה ופשוט ניראה זוועה!
מה ההשלכות של אי שיפוץ ? האם יש הגבלה על מכירת נכס בביניין עם צו מבנה מסוכן ? 
האם דיירי הביניין עומדים בפני תביעה פלילית  ?
האם חברת הביטוח שמבטחת את הביניין יכולה במקרה של תביעת נזקין להתנער מאחריות בגלל הצו ? 
לצפיה ב-'מבנה מסוכן'
מבנה מסוכן
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:35
14
צו מבנה מסוכן מחייב תיקונים והפרת הצו עלולה להביא לנקיטה בהליך משפטי מטעם הרשות. זה גם סיכון של חיי אדם. לגבי ביטוח - אכן סיכון ממשי וניתן לבדוק זאת בתנאי הפוליסה.
לצפיה ב-'שיפוץ'
שיפוץ
15/01/2019 | 16:55
1
21
אהלן
הבניין שלנו עומד בפני שיפוץ כללי ובעיקר אטימה למעטפת החיצונית. קיימות מרפסות תלויות הזקוקות לחיזוק . על מי חובת תיקון המרפסת? על דיירי הבניין או על בעל הדירה/ מרפסת?
לצפיה ב-'רכוש משותף'
רכוש משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:36
15
חלק משיפוץ הבית צריך לכלול את חיזוק המרפסות ולא משנה כלל שמדובר רק בחלק מהן.
לצפיה ב-'סגירת מרפסת '
סגירת מרפסת
15/01/2019 | 18:07
1
23
בכל הנוגע לסגירת מרפסת, מסובך לקבל אישורים ? אנחנו לפני בניית המרפסת. סתם עלתה מחשבה האם יהיה אפשרי לסגור את המרפסת ביום מן הימים או שנצטרך אישורים וכו? מה קורה אם מישהו סוגר ללא אישור אבל בתקופת החורף? 
- תודה וערב מצויין 
לצפיה ב-'סגירת מרפסת'
סגירת מרפסת
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:37
20
לא ינתן היתר לסגירת מרפסת. סגירה ללא היתר תביא להוצאת צו הריסה.
לצפיה ב-'היתר בנייה להרחבת מרפסות בבניין משותף '
היתר בנייה להרחבת מרפסות בבניין משותף
15/01/2019 | 18:18
1
26
שלום עידו, במסגרת העבודה שלכם אתם דואגים גם להיתרי הבנייה או מלווים בתהליך? יש כזה דבר אם מוסיפים בתשלום או שדיירים חייבים להיות מוכנים עם כל האישורים לקראת הבנייה? 
לצפיה ב-'היתרים'
היתרים
( לעמוד שלי בתפוז )
15/01/2019 | 23:39
34
אני משיב בשם נירים, עקב תקלה טכנית: החברה מלווה את כל התהליך לרבות הכנת והגשת הבקשה להיתר, וזה כלול במחיר שנקבע בהסכם. 
לצפיה ב-'הפרת הסכם של עו"ד שמייצג את היזם'
הפרת הסכם של עו"ד שמייצג את היזם
09/01/2019 | 14:15
3
44
יש שני חוזים שהתחייב העו"ד של היזם במסגרת תמ"א 38 כלפי הדייר בקומת קרקע , ומאחר ואינו מתכוון (לאחר שהתרעתי )לכבד את ההסכמים ביננו אני מסרב לחתום לו על בקשה להיתר , האם אני יחשב כדייר סרבן בגלל זה ? ומה עלי לעשות ?
הבניין נבנה ב- 1962 ועבר חיזוקי עמודים
ואת דירתי בניתי בשלב מאוחר יותר בשנת 1982 בקומת העמודים ..

לצפיה ב-'שאלה להבהרה'
שאלה להבהרה
( לעמוד שלי בתפוז )
09/01/2019 | 15:29
2
33
השאלה המרכזית הראשונה שלי אליך היא האם לבעלי הדירות שי עו"ד מטעמם? ציינת את עוה"ד של היזם? מה לגבי עו"ד שלכם?
לצפיה ב-'תשובה לעו"ד עופר'
תשובה לעו"ד עופר
09/01/2019 | 15:39
1
29
שלום עו"ד עופר
למייטב ידיעתי אין עו"ד מייצג 
לצפיה ב-'תמא 38'
תמא 38
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:08
23
 מצב לא בריא. ממליץ לך לתעד בכתב את עמדתך ולנמקה בנימוקים ענייניים. יתכן שאתה זקוק ליעוץ משפטי פרטני.
לצפיה ב-'בוקר טוב. שאלה בפנים '
בוקר טוב. שאלה בפנים
01/01/2019 | 09:49
9
127
בבניין שמולי (לא הבנין שלי, אלא בבנין שצמוד במרחק של 30-40 מ') - התחילו לפני כחודש וחצי בעבודות לתמ"א 38. 
רעש משעה 7 עד 20, עובדים בימי שישי, אבק, וכמובן אין אפשרות לפתוח את החלונות לאוורור מהסיבות הללו, בנוסף בעיות חניה (סוגרים את החניות בסמוך לבנין, כאשר ברחוב יש ממילא בעיית חניה). 
בדקתי היום, העבודות צפויות להימשך עוד כחצי שנה. 
האם בנסיבות כאלה נהוג להפחית את דמי השכירות בבנין הצמוד? (כאמור, העבודות בבנין מולי, ולא בבנין שלי). 
בכמה נהוג להפחית? 
לצפיה ב-'הפחתת דמי שכירות'
הפחתת דמי שכירות
( לעמוד שלי בתפוז )
01/01/2019 | 13:15
3
55
זה טיעון טוב למדי מול המשכיר, כלומר הכל טמון כאן ביחסים שבין השוכר למשכיר. המשכיר אינו מחוייב להתחשב אבל שווה לנסות. החוק אינו כופה זאת עליו.
לצפיה ב-'אוקי, תודה. '
אוקי, תודה.
01/01/2019 | 13:53
11
לצפיה ב-'כמה נראה לך סביר להפחית בנסיבות כאלה? '
כמה נראה לך סביר להפחית בנסיבות כאלה?
01/01/2019 | 13:54
1
13
לצפיה ב-'להערכתי 15%'
להערכתי 15%
( לעמוד שלי בתפוז )
02/01/2019 | 11:20
10
לצפיה ב-'סתם שאלה. '
סתם שאלה.
04/01/2019 | 16:36
4
42
האם זה תלוי במשכיר? כמובן שלא. אז למה הוא צריך לתת לך פיצוי על משהו שלא באשמתו? מי שצריך לתת לך פיצוי על זה, זה מי שמשפץ. 
לצפיה ב-'חובת משכיר'
חובת משכיר
( לעמוד שלי בתפוז )
05/01/2019 | 10:10
1
30
מסכים לפחות באופן חלקי. לכן ציינתי שאין חובה על המשכיר. זה ענין של התחשבות ותנאי שכירות הוגנים. אבל יש מקרים אחרים שכן יכולים להטיל חבות על משכיר: למשל מקרה של הסתרת מידע משוכר כגון אי גילוי של שיפוץ גדול שידוע למשכיר והוא אינו מגלה אותו.   
לצפיה ב-'הבנתי. תודה רבה!'
הבנתי. תודה רבה!
10/01/2019 | 10:40
3
לצפיה ב-'הוא לא חייב לי כלום, אבל אם אני אעזוב את הדירה כתוצאה מהתמ"א'
הוא לא חייב לי כלום, אבל אם אני אעזוב את הדירה כתוצאה מהתמ"א
10/01/2019 | 10:41
1
22
מול החלון - הוא לא יצליח להשכיר את הדירה במחיר שוק, אלא במחיר הרבה יותר נמוך.

לצפיה ב-'צודק'
צודק
( לעמוד שלי בתפוז )
10/01/2019 | 16:13
4
לצפיה ב-'מה הדרישות'
מה הדרישות
31/12/2018 | 10:06
1
39
שלום,
 רציתי לדעת מה הדרישות ממפקח מטעם הדיירים בפרוייקט תמ"א או פינוי בינוי?
לצפיה ב-'מפקח מטעם בעלי הדירות'
מפקח מטעם בעלי הדירות
( לעמוד שלי בתפוז )
31/12/2018 | 16:59
29
שאלה מצוינת. אחד התפקידים החשובים ביותר להגנת זכויות בעלי דירות מול יזם או קבלן הוא מינוי מפקח מטעם בעלי הדירות. המפקח כמו עורך הדין של בעלי הדירות מקבל את שכרו מהיזם - יש תעריף די קבוע וידוע - והוא מלווה את הפרוייקט בהיבט התכנוני והביצועי שלו. אני מקפיד להכניס את המפקח כבר בשלב המו"מ של הסכם ההתקשרות מול היזם כי כבר אז ניתן לשלב אותו לטובת בעלי הדירות למשל בניסוח המפרט הטכני וכן במתן סמכויות שונות במהל הפרוייקט למשל לפני הגשת הבקשה להיתר בניה ועוד. 
לצפיה ב-'שאלה לגבי הזזת המזגנים בזמן הפרויקט'
שאלה לגבי הזזת המזגנים בזמן הפרויקט
26/12/2018 | 08:36
2
65
שלום לכולם
כנראה שבחודשים הקרובים יתחילו אצלנו את הבנייה.
אנחנחו בבניין (בעצם 3 כניסות) ואמור להיות פרוייקט של הוספת ממד, מרפסת, מעלית, קומות מעל הגג ודירות גן.

השאלה שלי היא לגבי נושא המזגנים:
יש לי מזגן אחד בסלון והיחידה החיצונית יושבת מתחת לחלון הסלון, בחזית הבניין, בדיוק איפה שצפויה להיות המרפסת.
מישהו יודע מה עושים במקרים אלו? לאן אמורים להזיז את היחידה החיצונית?
האם יכול להיות שיכריחו אותי להזיז את החלק הפנימי גם?? האם אני יכול להתנגד לזה?

תודה
לצפיה ב-'שינויים'
שינויים
( לעמוד שלי בתפוז )
26/12/2018 | 13:31
46
שינויים הכרחיים אלה יבוצעו על ידי הקבלן אבל כדאי לברר זאת מולו או מול המפקח שלכם.
לצפיה ב-'שאלת הבהרה'
שאלת הבהרה
29/01/2019 | 21:42
19
שלום.
במידה שהשאלה עדיין אקטואלית, אני מנסה להבהיר לעצמי את המתוכנן: תושבת מדחס המזגן (היחידה החיצונית) מותקנת על קיר שחוצץ בין הסלון הקיים למרפסת שתתווסף לדירה, והקיר הזה עתיד ליהרס בהסדר הקבע. האם כך הדבר?

לצפיה ב-'עלויות עקב ביצוע הפרויקט '
עלויות עקב ביצוע הפרויקט
25/12/2018 | 14:21
1
31

היי,
הקבלן החליף צנרת בבניין תמא וכל דייר קיבל 750 שח לחשבון בצריכה משותפת? מה עושים במצב כזה לא הקבלן אמור לשלם ?  מה החוק אומר? זה עלה מ40 קוב משותף ל2800 קוב.

לצפיה ב-'חיוב הקבלן'
חיוב הקבלן
( לעמוד שלי בתפוז )
25/12/2018 | 15:46
25
אם החיוב הנוסף נגרם כתוצאה מעבודת הקבלן ולא כתוצאה מצריכה שוטפת, עליו לשאת בתשלום
לצפיה ב-'מה עדיף?'
מה עדיף?
24/12/2018 | 12:42
1
26
אהלן,
מה עדיף תמ"א 1חיזוק הבית? או תמ"א 2 הריסת הבית?
לצפיה ב-'תמא 1 או תמא 2'
תמא 1 או תמא 2
( לעמוד שלי בתפוז )
24/12/2018 | 13:06
41
שאלה טובה. תמיד עדיפה תמא 2. כלומר להרסו את הבית הקיים ולבנות חדש תחתיו, ולא לחזק מבנה קיים וישן ולהוסיף לו דירות על הגג. לכן כאשר אפשרי לבצע תמא 38/2 זו תמיד תהיה ההעדפה של היזם וגם של בעלי הדירות. לפעמים הדבר לא כלכלי או אל אפשרי. למשל במגרשים שהם קטנים וצפופים. אז כדאי לחשוב על חיבור 2-3 בניינים יחד.
לצפיה ב-'ייצוג עורך דין'
ייצוג עורך דין
19/12/2018 | 12:06
2
40
שלום למנהל הפורום ובהצלחה.
רציתי לשאול, האם מותר לעורך דין שמייצג בעלי דירות לייצג גם את היזם?
לצפיה ב-'יצוג משפטי בתמא ובפינוי בינוי'
יצוג משפטי בתמא ובפינוי בינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
20/12/2018 | 19:30
29
שאלה טובה. ממש לא. עורך דין שמייצג את בעלי הדירות לא יכול לייצג גם את היזם או הקבלן ומן הראוי לברר האם יש קשרים משפטיים או עיסקיים בין עוה"ד לבין היזם.  
לצפיה ב-'עיונים בהיבטים הפרקטיים של האתיקה המשפטית'
עיונים בהיבטים הפרקטיים של האתיקה המשפטית
29/01/2019 | 19:05
46
ירון, 
הפתקה החביבה שמצורפת כאן כקובץ תמונה שהושמטו ממנו פרטים מזהים, הוצמדה לחוזה שהוגש ע"י יזם גדול בענף התמ"א 38\1  לדיירי בית משותף, לצורך חתימה. לכאורה, מתארת הפתקה הליך תמים של החלפת עורך דין מייצג אחד בעורך דין אחר. אלא שעורך הדין שייצג את הדיירים ושהוחלף באחר לא פרש לאיזו לַאוּרָה במדבר יהודה לצורך התבוננות פנימית. הוא המשיך בעבודתו הברוכה בתחום דיני המקרקעין. למען האמת, הוא המשיך לקבל את שכרו מאותו מעסיק. רק אתמול קיבל את שכרו מיזם התמ"א 38 כדי לייצג את הדיירים - ואני מתאפק שלא לעשות שימוש במרכאות סביב התיבה "לייצג" - וביום המחרת הוא כבר מקבל שכר מן היזם כנציגו של היזם.
מהסיפור הפרטי הזה עולות שתי סוגיות אתיות ששווה לתת עליהן את הדעת:
1. הסוגיה הראשונה היא תקופת הצינון במעבר של עורך דין בין ייצוג צדדים יריבים. 
2. הסוגיה השניה היא הפתח החוקי שמאפשר ליזם לשלם את שכרו של עורך הדין שמייצג את הצד היריב.

בפרויקט תמ"א 38 הייתי פונה ראשית כל למהנדס אזרחי ולא לעורך דין. אבל גם אם עורך הדין הוא בעל המקצוע הראשון שהדיירים פונים אליו, הייתי ממליץ בחום לדיירים לשלם את שכרו מכיסם, ולא מכיסו של היזם, כדי לא לבחון את מידת נאמנותו ללקוחותיו. 

לצפיה ב-'שלום לכולם '
שלום לכולם
( לעמוד שלי בתפוז )
17/12/2018 | 05:24
2
37
שמי עורך דין עפר שחל. אציג את עצמי בקצרה: אני עוסק בתמ"א 38, פינוי בינוי, הרחבת מרפסות ובתים משותפים כבר שנים רבות. זו התמחותי.
אני מייצג בעלי דירות מול יזמים וקבלנים.
בפורום הזה אשיב לשאלותיכם בנושא.
תשובותי אינן תחליף ליעוץ או יצוג משפטי.
אני מאחל לכולנו בהצלחה 

לצפיה ב-'מנהל חדש'
מנהל חדש
17/12/2018 | 11:58
1
25
בהצלחה לעו"ד עפר שחל בניהול פורום תמ"א 38
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
17/12/2018 | 12:17
2
לצפיה ב-' כניסת מנהל חדש לפורום '
כניסת מנהל חדש לפורום
16/12/2018 | 13:01
22
אנו מברכים את עו"ד עפר שחל עם כניסתו לניהול הפורום ומאחלים לו הצלחה והנאה בתפקיד.
המשך גלישה מהנה בתפוז אנשים

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד עפר שחל הוא בעל ותק של 25 שנה בעריכת דין. הוא עוסק ומטפל בתחומים שונים של המשפט האזרחי. תחומי מומחיות: פינוי בינוי; תמ"א 38; הרחבת מרפסות; בתים מ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עפר שחל

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו