לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
61326,132 עוקבים אודות עסקים

פורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

פורום זה עוסק בכל הקשור להתחדשות עירונית, בין היתר בפרויקטים לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38), פרויקטים של הריסה ובניה מחדש תחת הוראות תמ"א 38 וכן פרויקטים של פינוי בינוי "קלאסי". מנהלת הפורום היא עו"ד הדר יאיר ממשרד אפרים ויינשטיין עורכי דין, אשר צברה ניסיון רב בתחום ההתחדשות העירונית על ידי ייצוג של כל הצדדים המעורבים בפרויקטים מהסוג האמור, קרי בעלי זכויות, יזמים וקבלנים.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

פורום זה עוסק בכל הקשור להתחדשות עירונית, בין היתר בפרויקטים לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38), פרויקטים של הריסה ובניה מחדש תחת הוראות תמ"א 38 וכן פרויקטים של פינוי בינוי "קלאסי". מנהלת הפורום היא עו"ד הדר יאיר ממשרד אפרים ויינשטיין עורכי דין, אשר צברה ניסיון רב בתחום ההתחדשות העירונית על ידי ייצוג של כל הצדדים המעורבים בפרויקטים מהסוג האמור, קרי בעלי זכויות, יזמים וקבלנים.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית.
 חשוב לציין כי פורום זה וכל הנאמר בו, בין אם על ידי מנהלת הפורום ובין אם על ידי גולשים אחרים, אינו מהווה עצה משפטית או תחליף לה ועל כן אין להסתמך עליו.
המשך >>

לצפיה ב-'שאלה לגבי בית משפט ודייר שמסרב לתוכנית'
שאלה לגבי בית משפט ודייר שמסרב לתוכנית
22/05/2018 | 11:19
1
מתכננים תוכנית תמ"א 38 לבניין כלשהו, התכנון של הדירה לא מוצא חן בעיני דייר X והוא לא מסכים לחתום.
האיש שאוסף את החתימות אמר שהוא יפנה לבית משפט בשביל להכריח את X לחתום.

זה אפשרי בכלל ?   יש חובה בחוק להסכים לכל תוכנית תמ"א 38 שמציעים לדייר ?
לצפיה ב-'שלום ושאלה על פרוייקט פינוי בינוי'
שלום ושאלה על פרוייקט פינוי בינוי
09/05/2018 | 13:21
16
שלום, בבניין בו אני גרה, שלוש קומות. ארבע כניסות כמו שרשרת וגינה מאוד גדולה מקיפה את כל המתחם. הגיעו יזמים ואמרו שיש בדעתם לבנות כמה מיגדלי דירות ובתחתית הבניינים שיוקמו יבנו גם חנויות ומסעדות. בחוזה שהתבקשנו לחתום עליו כתוב שעוד צפויים שינויים וזה לא סופי. וגם לא ציינו איפה תהיה הדירה שלי. האם זה חוקי ונכון לחתום על חוזה שאינו סופי? הם טוענים שקודם צריך לחתום ואחר כך הוועדה העירונית מאשרת. או לא. אמרתי אם כך, למה לא להגיש תוכנית עם מספר קומות שלא יעלו ממנו וגם שהבניינים לא יהיו מסחריים בקומה התחתונה. אני לא גרה בבניין עם חנויות למטה. אולי בכלל יבנו שם סופרמרקט וזה יהיה כמו שוק. תודה על התשובה
לצפיה ב-'תמא 38 עו"ד יזם ועו"ד בעלי הדירות'
תמא 38 עו"ד יזם ועו"ד בעלי הדירות
30/04/2018 | 06:49
1
77
יש לנו אישור מעיריית ת"א  לגבי תמ"א 38 מתוך 16 דיירים ישנם 2 מתנגדים  טרם הצלחנו להדיכ איתם להסדר  הוחלט להגיש נגדם תביעה  איזה עו"ד  צריך להגיש  את התביעה עו"ד היזם  או  עו"ד  בעלי הדירות?
לצפיה ב-'תביעה נגד דיירים סרבנים'
תביעה נגד דיירים סרבנים
( לעמוד שלי בתפוז )
01/05/2018 | 11:32
38
שלום רב,
ברוב המקרים מי שמטפל בתביעה נגד דיירים סרבנים הוא עו"ד מטעם היזם. יש לכך מספר סיבות, ראשית האינטרס של היזם הוא לקדם את הנושא במהירות האפשרית. והשנייה היא שהעלות בכל מקרה נופלת על כתפיו של היזם ומשכך הוא תמיד יעדיף שעו"ד מטעמו יטפל בתביעה. 
בהצלחה
לצפיה ב-'שלום, נשמח לתשובה לאיירין '
שלום, נשמח לתשובה לאיירין
29/04/2018 | 12:19
1
28
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
( לעמוד שלי בתפוז )
29/04/2018 | 14:25
17
שלום רב,
אנא ראו את התשובה אשר פורסמה כתגובה לפוסט של איירין.
לצפיה ב-'תמ"א 38/2 - מה תעדיפו לקבל?'
תמ"א 38/2 - מה תעדיפו לקבל?
14/04/2018 | 22:55
33
שלום רב,

כחברה שעוסקת בפרויקטים רבים של יזמות ותמ"א, הייתי מעוניין לקבל מידע מדיירים המתכנים פרויקט תמא, וכן מכאלו שכבר ביצעו, מה תעדיפו לקבל:
1. מטרים רבים לשטח הדירה.
2. מטרים רבים לשטח המרפסת.
3. מפרט טכני ברמה גבוהה מאד.
4. חזית בניין יקרה ושטחים משותפים ברמה.

כמובן שמקבלים את הכל, אך תוספת מסעיף ספציפי תיפגע בתוספת של הסעיפים האחרים.

אודה לתשובה, וכן האם אתם בתהליך/לאחריו/מתכננים.

בברכה,
לצפיה ב-'עבודות חשמל בעיצומה של תמ"א 38'
עבודות חשמל בעיצומה של תמ"א 38
25/03/2018 | 18:49
1
48
שלום, אני כמה חודשים מסיום עבודות התמ"א בבניין. החשמלאי מטעם הקבלן עובר בין הדירות על מנת לראות מה צריך לעשות בכל דירה ודירה בשביל לעבור את בדיקת חברת החשמל בסיום הבנייה, חשוב לציין שבחוזה אין שום איזכור לכך שעבודות החשמל יהיו על חשבון היזם-נאמר לנו שזה מה שהופך את החוזה ללא סטנדרטי וניתן לתבוע את העו"ד וכו', לא משנה עכשיו. העניין הוא שכל דירה קיבלה מהחשמלאי מחיר שנע בין 2000-5000 ש" ח ובשביל לחבר לנו חזרה את הולויזיה וקווי טלפון שמבחינתו זה לא בסטנדרט צריך להוסיף עוד כספים מה שיכול להגיע לעשרת אלפים שקלים בשקט. השאלה שלי היא האם ניתן פשוט לא לעשות את עבודות החשמל לתקוע לו את האישורים ושהוא ישלם על זה בעצמו? הוא יכול לחייב אותנו בכלל להוציא סכומים כאלה? הרי לולא התמא חברת החשמל לא היו מגיעים אלינו ומחייבים אותנו בכל הפרוצדורה הזו. תודה. 
לצפיה ב-'תשלום הוצאות בפרויקט תמ"א 38'
תשלום הוצאות בפרויקט תמ"א 38
( לעמוד שלי בתפוז )
29/04/2018 | 14:24
14
שלום רב,
ראשית מתנצלת על העיכוב.
לעניין שאלתך, אכן ברוב המכריע של המקרים היזם נושא בכל העלויות הקשורות לביצוע הפרויקט (יותר נכון, הדיירים לא נושאים באף עלות בקשר לפרויקט). יחד עם זאת האמור כפוף למה שקבוע בהסכם. ככל והסכם שלכם קובע כי עליכם לשאת בעלות הספציפית הזו, יהיה קשה מאוד להתנער מכך.
לא הייתי ממליצה לכם לתקוע את הפרויקט אלא הפוך, לשלם את מה שצריך (אם צריך) ואחר כך לתבוע. חשוב לציין כי אם העלות היא עליכם ולא תשלמו וזאת תהיה הסיבה לאי מתן רישיונות ליזם אז האחריות היא עליכם ולא על היזם. 
בכל מקרה, הסיטואציה שלכם מאוד חריגה ולפני תשלום כלשהו, הייתי ממליצה להיוועץ עם עו"ד שיבדוק את ההסכם עליו חתמתם לעומק.
בהצלחה!
לצפיה ב-'שאלה חשובה '
שאלה חשובה
10/03/2018 | 15:23
1
277
האם בזמן תהליך עבודות התמ"א 38 הדיירים מנותקים מגז וחשמל ? זה מה שנאמר לנו על ידי נציגי הוועד(שלא כל כך מעוניינים בהליך) רציתי לבדוק אם יש נכון בדברים  תודה מראש יולי
לצפיה ב-'עבודות תמ"א 38'
עבודות תמ"א 38
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 10:11
40
שלום רב,
ככלל, במסגרת עבודות בפרויקט תמ"א 38, קיימות עבודות המצריכות ניתוק של חשמל, מים וגז. לדוגמא, העברת הדוודים, החלפת בלוני גז ועוד.
יחד עם זאת, ברור שלא בכל זמן ביצוע העבודות יהיה ניתוק מחשמל, מים וגז.  חשוב לציין כי במהלך עבודות תמ"א 38, הקבלן מודע לעובדה כי הדיירים ממשיכים לגור בבניין ומשכך, עליו לבצע את העבודות בצורה כזו שתאפשר מגורים סבירים, בעיקר כאשר מדובר בניתוק ממערכות בסיסיות. משכך, ברוב המקרים, ההסכם מול הדיירים קובע כי ניתוק ממערכות בסיסיות יהיה לפרקים קצרים מאוד ובהתראה מראש לדיירים על מנת שיוכלו להיערך.
לצפיה ב-'הצמדת שטח גינה לדירת קרקע - מה המשמעויות ומפרט נדרש...'
הצמדת שטח גינה לדירת קרקע - מה המשמעויות ומפרט נדרש...
07/03/2018 | 13:40
4
507
שלום רב
במסגרת תמ"א 38 (חיזוק ועיבוי) שהבניין  צפוי לעבור יוצמדו שטח הגינה ההיקפית לבעלי דירות הקרקע.
כמובן שיש ע"ד מלווה ומפקח על היזם שנבחרו מטעם נציגות הדיירים
אך חשוב לי להבין אילו סוגיות אני נדרש לבדוק , על מה להתעקש מבחינת מפרט ? מה נוהג היזם לעשות לגינות הצמודות? האם הגינה באותו סטנדרט פיתוח שהיה עושה היזם באם הן היו שטח משותף או לחלופין דירות גן שהיה מוכר?
ובאופן כללי מה המשמעויות של הצמדה לטוב ולרע?
תודה רבה!
לצפיה ב-'הצמדות לדירה'
הצמדות לדירה
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2018 | 10:21
3
36
שלום רב,
מבחינת המפרט ומבינת סטנדרט הפיתוח של הגינות, מאחר ולא מדובר בסוגיה משפטית אני ממליצה להתייעץ עם אדריכל בנושא.
לעניין ההצמדות, המשמעות היא ששטח הגינה יוצא מהרכוש המשותף, ולכל דירה בבניין יוצמד חלק מהגינה לדירה (בהתאם לחלקו היחסי בבניין). היתרון הוא ששטח שמוצמד לדירה הינו חלק בלתי נפרד מהדירה, כלומר יש לך זכות קניינית בשטח (כמו חניה או מחסן). החסרון הוא שאתה הופך לאחראי לשטח המוצמד. הדבר מקבל משנה תוקף במקרה של גינה אשר מטבע הדברים ובפועל מהווה רכוש משותף מאחר וכולם משתמשים בגינה, לרבות אלו שלא גרים בבניין כדוגמת אורחים, עובדים וכו', וזאת בניגוד לחניה או מחסן שרק אתה משתמש בהם.
לצפיה ב-'תודה על תשובתך! רק כדי לחדד'
תודה על תשובתך! רק כדי לחדד
09/03/2018 | 09:41
2
24
מדובר ברצועת חצר אחורית זניחה, בעורף המבנה, שאף פעם לא שמשה כגינה לא לדיירים ובכלל... 
האם בעת ההצמדה - הזכות קיניינית המטילה עלי את האחריות לשטח המוצמד
לא מעניקה לי גם - פרטיות? זה הרי יהיה מגודר,משמע אף אחד למעט בעל הדירה אין גישה לשטח זה? בדומה לדירת גן.... אחרת מה השוני בין זה לזכות שימוש/ מעבר או איך שלא קוראים לזה...
והאם נדרשת הסכמה של כל הדיירים לנושא ההצמדה? או רוב רגיל
לגבי מפרט בהחלט התייעץ עם אדריכל בנושא.

ושוב תודה!!!
לצפיה ב-'הצמדות'
הצמדות
( לעמוד שלי בתפוז )
11/03/2018 | 10:16
1
26
שלום שוב,
אכן ככל הושטח יוצמד לשירה שלך, אזי מחד השטח יהפול לזכות הקניינית הבלעדית שלך על כל המשתמע מכך, בכלל זה פרטיות, זכות שימוש בלעדית ומאידך גם האחריות בגין השטח תושת עליך.
לגבי ההסכמה של הדיירים, ככל ועד שעתה, השטח היה שייך לרכוש המשותף אז הוצאתו והצמדתו לדירה שלך אכן מצריכה את הסכמת כלל הדיירים. אך מאחר והנושא מטופל במסגרת פרויקט תמ"א 38 אני מניחה שהנושא ישולב בהסכם ומימלא הדיירים יתנו הסכמתם.
בהצלחה!
לצפיה ב-'ושוב תודה (: '
ושוב תודה (:
11/03/2018 | 15:42
5
לצפיה ב-'הסכמת אחד מבן הזוג לפינוי בינוי'
הסכמת אחד מבן הזוג לפינוי בינוי
08/03/2018 | 09:27
1
93
שלום. אם הבעל מתנגד ולא רוצה לחתום על חוזה של פינוי בינוי, והאישה כן רוצה, האם יש ערך משפטי לחתימת רק אחד מבני הזוג? תודה
לצפיה ב-'מתן הסכמה או התנגדות לפרויקט פינוי בינוי'
מתן הסכמה או התנגדות לפרויקט פינוי בינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
08/03/2018 | 10:13
28
שלום רב,
כלל לא ניתן לפצל את את הקולות בתוך הדירה. על מנת שיהיה תוקף לקול שמבקש לתמוך בפרויקט צריך שההסכמה תינתן על ידי כל בעלי הזכויות בדירה. כידוע, הוראות הדין קובעות את הרוב הדרוש לפרויקט פינוי בינוי, בין היתר, את הרוב מבחינת מספר בעלי הדירות. כאשר מדובר בבני זוג המחזיקים באותה דירה ואחד מתנגד לפרויקט ואחד תומך בפרויקט, לא יהיה ערך לזה שתומך בפרויקט מאחר ולא ניתן יהיה לספור את הדירה הזאת במניין הדירות שהסכימו.
לצפיה ב-'החלפת עורך דין דיירים תמא 38'
החלפת עורך דין דיירים תמא 38
04/03/2018 | 15:14
40
שלום, בבניין שלנו אמור להתבצע תמא 38, לפי בדיקה שערכנו עם העירייה הונפק היתר בנייה בינואר 18, העורך דין של הדיירים שנבחר על ידי היזם לא עונה לנו, חרף שיחות ואימיילים שאנחנו שולחים לו. היזם כבר מספר פעמים דחה את תחילת העבודה ולאחרונה פשוט הפסיק לענות לנו, ושיחות איתו ״מתנתקות״ באורח פלא...

רצינו להחליף העורך דין שלנו כצעד ראשון, איך עושים את זה? האם זה כרוך בהשקעה כספית מצד הדיירים?

לצפיה ב-'חתימה על אישור תמ״ע לדירה במחלוקת משפטית'
חתימה על אישור תמ״ע לדירה במחלוקת משפטית
01/03/2018 | 16:33
33
היי,
אנו מעוניינים לבצע תמ״ע פינוי בינוי אך אחת הדירות נמצאת במחלוקת משפטית של היורשים ולא מומש צו ירושה.
האם דבר כזה יכול למנוע את הפרויקט?
תודה
לצפיה ב-'העמלה המקובלת של עו"ד מהיזם בייצוג בעלי דירות '
העמלה המקובלת של עו"ד מהיזם בייצוג בעלי דירות
28/02/2018 | 05:39
1
38
1.מהי העמלה המקובלת של עו"ד בייצוג של קבוצת כ-15 בעלי דירות מול היזם בפינוי בינוי בר"ג ?
2.מה "הגמול" שראש קבוצת הדיירים יכול לדרוש עבור גיוס הדיירים בפינוי בינוי?
לצפיה ב-'שכ"ט עו"ד בפרויקט תמ"א'
שכ"ט עו"ד בפרויקט תמ"א
( לעמוד שלי בתפוז )
28/02/2018 | 10:04
34
בוקר טוב,
בדר"כ שכ"ט של עוה"ד של הדיירים משולם ע"י היזם עצמו, כך שהדיירים לא צריכים להוציא כספים לטובת הפרויקט. לגבי שכ"ט המדויק, מדובר בהסכמה מסחרית המשתנה ממקרה למקרה. לעיתים, עוה"ד והיזם מסכימים גם כי עוה"ד יטפל עבור היזם במכירת הדירות לאחר סיום הפרויקט או ברישום צו הבית המשותף וכמובן שבגין כך היזם ישלם לעוה"ד שכ"ט נוסף.
לגבי "גמול" לנציג הדיירים, גם כאן לא מדובר במשהו קבוע אלא בהסכמה שהיזם ואותו נציג יכולים להגיע אליה. לרוב הצדדים מסכימים על שדרוג כלשהו של המפרט בדירה שאותו נציג יקבל בבניין החדש.
בהצלחה...
לצפיה ב-'ממד'
ממד
22/02/2018 | 21:39
1
25
בתוכנית הרבעים בתל אביב.
תמא 38 הריסה ובנייה מחדש, שטח הדירה החדשה כוללת ממד.
האם הממד הוא על "חשבון" היזם?
כלומר - אם גודל הדירה הישנה 80 מ"ר,
האם הממד שינתן יחושב בשטח זה? או שהוא נוסף על שטח הדירה הישנה?
תודה

לצפיה ב-'הוספת ממ"ד בתמ"א 38/2'
הוספת ממ"ד בתמ"א 38/2
( לעמוד שלי בתפוז )
25/02/2018 | 09:54
25
בוקר טוב,
ככלל, הוראות תמ"א 38/2 קובעות כי תוספת של עד 25 מ"ר לדירה חדשה תהיה פטורה מתשלום מס, כאשר התוספת הנ"ל כוללת בתוכה הן את הממ"ד והן את המרפסת.
תוכנית הרבעים בתל אביב היא תוכנית אשר אמורה לגבור על הוראות תמ"א 38/2, שכן היא תוכנית מפורטת בהתאם לסעיף 23 להוראות התמ"א. 
אינני בקיאה בהוראות הספציפיות של תוכנית הרבעים ויש לעיין בהן על מנת לראות מה הדין לגבי ממ"דים.
בהצלחה...
לצפיה ב-'עיכוב פרויקט תמא 38'
עיכוב פרויקט תמא 38
21/02/2018 | 20:22
1
58
שלום רב,
מה ניתן לעשות על מנת לזרז קבלת טופס 4 במקרה הבא:
פרויקט תמא 38 בדרך של הוספה, הקבלן טוען שהוא בקשיים כלכליים, לבניין השלמות קטנות שלא נעשות ע"י אף אחד -עד לטופס 4, הבנק המלווה לא מתערב, הבניין עומד באותו מצב כבר שנה, חלק מהדיירים של הדירות החדשות הגישו תביעות אישיות לפיצוי בגין איחור. בנתיים כלום לא זז, איך ניתן להניע את העניינים? פניה לבנק בצורה שונה? כתבה בעיתון? מה ניתן לעשות בשביל לא לחכות עוד שנה שנתיים באותו מצב? תודה מראש על העזרה
לצפיה ב-'עיכוב בסיום תמ"א 38'
עיכוב בסיום תמ"א 38
( לעמוד שלי בתפוז )
25/02/2018 | 09:51
27
בוקר טוב,
עליכם לפנות לעוה"ד שייצג אתכם בעסקה מול היזם ולבקש ממנו לטפל עבורכם בנושא זה, בדיוק בשביל זה הוא נמצא שם.
עוה"ד יוכל לפנות לעוה"ד של היזם או לבנק המלווה ולהיעזר בכל הסעדים הזמינים לו עפ"י ההסכם שלכם עם היזם ובהתאם לחוק.
בהצלחה...
לצפיה ב-'שאלה בנוגע לפיצוי שכירות באיחור של חצי שנה בפרויקט תמא 38'
שאלה בנוגע לפיצוי שכירות באיחור של חצי שנה בפרויקט תמא 38
17/02/2018 | 23:39
1
45
רכשנו דירה מפרויקט תמא 38 . ישנו עיכוב במסירה של חצי שנה. היזם לא מוכן לשלם יותר מ5000 שקל. בטענה שהקבלן פשט את הרגל במהלך הפרויקט. ושישנו צו מבית משפט שאומר שהם כביכול מכוסים ולא רשאים לשלם לקונים על העיכוב. האם יכול להיות שזה נכון ואם לא מה עלינו לעשות? תודה. יש לציין גם שהוא לא מוכן להראות לנו את הצו השיפוטי. השאלה אם עדיף לקחת את הסכום הנל או להתווכח על מה שבאמת מגיע לנו. לאחר בירורים שערכנו אנו יודעים שדירה כמו שלנו שווה בשכירות כ 5500 .
לצפיה ב-'פיצוי בגין איחור במסירה'
פיצוי בגין איחור במסירה
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2018 | 09:45
35
בוקר טוב,
בוודאי שיכול להיות שקיים צו שיפוטי המורה ליזם כמה לשלם שכירות לדיירים, לאחר שנכנס לקשיים כלכליים.ככלל, היזם מחויב להציג בפניכם את הצו הנ"ל.
לגבי גובה השכירות, בדר"כ בהסכם מול היזם קובעים כבר את גובה השכירות שישולם על ידו במהלך הבנייה. אם השכירות שהוא מוכן לשלם כעת (5,000 ש"ח) היא נמוכה יותר מזו שהוסכם מולו, יש חשיבות לעיון בצו. אם ממילא זה הסכום שסוכם עליו, אז זה פחות משנה לדעתי.
בהצלחה...
לצפיה ב-'פיצוי לבעלי דירת קרקע+מרתף בבניין משותף'
פיצוי לבעלי דירת קרקע+מרתף בבניין משותף
16/02/2018 | 23:53
1
36
שלום, 
אשמח לעזרה בנושא תמא 2/38,
טרם חתמתי על העברת זכויות ליזם מפני שדפקו לי בדלת, הסבירו בקצרה (ועד הבית שהוא קומבינטור- סיפר שהיזם הבטיח לו דברים כאלה ואחרים) וביקשו שאחתום. אינני בקיאה בנושא ובזכויותיי לפיצוי הולם, לכן אשמח למענה על השאלות הבאות:
1. מהו גודל הפיצוי לבעלי דירת קרקע+מרתף בבניין?
2. האם אקבל תוספת של 25 מ"ר עבור המרתף (גודל זהה לדירת הקרקע) ו-25 מ"ר נוספים עבור קומת הקרקע?
3. האם היזם מחויב להציג מפרט של הדירה שתתקבל כהתחייבויות בחוזה לפני חתימת העברת זכויות אליו?
4. במידה ולא תהיה כדאיות כלכלית עבורי האם החוק עומד לזכותי במידה ואסרב לחתום? כולם חתמו חוץ ממני.
5. הבית הורחב ונוספה קומת מרתף. האם ניתן לדרוש פיצוי גבוה יותר מיצר הדיירים? 
6. קראתי שיזמים נוהגים לא להחתים את דיירי קומת קרקע ע"מ שיוגדרו כסרבנים, וכל זה כדי לחמוד את דירתם? האם יזם יכול להכריח אותי לעבור לקומה אחרת ולוותר על קומת הקרקע והמרתף?

תודה,
נינה
לצפיה ב-'תמ"א 38/2'
תמ"א 38/2
( לעמוד שלי בתפוז )
18/02/2018 | 09:42
25
בוקר טוב,
אענה לשאלותיך לפי הסדר:
1. פיצוי במסגרת תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש) בדר"כ עומד על תוספת של עד 25 מ"ר לכל דירה, שכן תוספת עד גודל זה היא פטורה ממס.
2. לגבי המרתף- הנושא תלוי בשאלה האם המרתף נבנה כדין ובהתאם להיתר בניה מסודר. ככל שכן, ומדובר במרתף אשר משמש כיחידת דיור נפרדת, אזי את נחשבת כמי שיש לה שתי דירות (כמובן, ככל שהדבר נעשה עפ"י היתר!!). מכיוון שדירתך היא אינה דירה "רגילה" (בשל תוספת המרתף), קשה לתת תשובה חד משמעית.
3. בדר"כ מקובל שלהסכם מול היזם יצורף כבר נספח בו יופיע המפרט של הדירות החדשות. אין חובה שבחוק לעשות זאת, אך זה מומלץ מאוד לסגור מולו בדיוק מה הדיירים מקבלים, עוד בטרם הבניין הקיים נהרס ונבנה בניין חדש תחתיו.
4. העדר כדאיות כלכלית היא סיבה לגיטימית להתנגד לפרויקט תמ"א 38/2, המוכרת גם ע"י החוק ובתי המשפט. 
5. ראי תשובתי לשאלה 2.
6. אינני מודעת לתופעה אותה תיארת. בבניין החדש, היזם יכול לא להסכים לתת לך דירה בקומת הקרקע, אם את מעוניינת בה (שכן בדר"כ מדובר בדירות מיוחדות שהיזם מעוניין לשמור לעצמו ולמכור לצדדים שלישיים). בבניין הקיים, בוודאי שהיזם אינו יכול להכריח אותך לעבור לדירה אחרת ולוותר על הדירה שלך.
בהצלחה....
לצפיה ב-'תמא בראשון לציון'
תמא בראשון לציון
15/02/2018 | 11:24
1
40
בפרוייקט שלנו הקבלן ברח, הפרוייקט מומן על ידי חברת מימון
חברת המימון השתלטה על הפרוייקט מתוך כוונה לסיים הבניה
אנחנו תקועים איתם כבר שנתיים והם לא מצליחים לסיים למרות שבתחילת הדרך נאמר לנו על ידם שמדובר בתיקונים קטנים שייקחו חודשיים שלוש ואפילו פירטו לנו מה צריך לעשות

מאז חלפו שנתיים ולא רואים את הסוף
האם אנחנו יכולים לתבוע את חברת המימון כנגד נזקים כמו שכר דירה שחלק מאיתנו משלם ושילם.?

מנהל החברה ממש התעלל בנו והתייחס אלינו כאילו שאנו צריכים להודות לו שהוא עושה משהו, רק כשהוא הבין שהוא מסתבך מנסה להיות נחמד.
לצפיה ב-'השלמת פרויקט על ידי חברת מימון'
השלמת פרויקט על ידי חברת מימון
( לעמוד שלי בתפוז )
19/02/2018 | 10:36
17
בוקר טוב,
ככלל, כאשר יזם נעזר בגוף מממן, נחתם הסכם משולש בין היזם, בין בעלי הדירות ובין הגוף המממן. במסגרת ההסכם, בעלי הדירות מסכימים לשעבד לטובת הבנק את זכויותיהם, בכפוף לכך שהיזם יבצע את עבודותיו, והגוף המממן יכנס בנעליו של היזם, ככל שזה לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו על פי ההסכם.
כך, כאשר היזם אינו עומד בהתחייבויותיו (כפי שתיארת), החברה המממנת צריכה להיכנס בנעליו כלפי בעלי הדירות, לרבות עמידה בהתחייבויות כמו טיב ביצוע, לוחות זמנים, עמידה במפרטים וכו'.
אם חברת המימון מאחרת כל כך בסיום הפרויקט ומסירת הדירות, בהחלט קיימת עילת תביעה כנגדה. הייתי ממליצה לכם לשכור את שירותיו של עו"ד אשר יעבור על ההסכם שנחתם ויראה בדיוק אילו הפרות ביצעה חברת המימון, כדי להחליט על מתווה פעולה מולה.
בהצלחה...
לצפיה ב-'מחפש ספרי משפט'
מחפש ספרי משפט
13/02/2018 | 13:57
17
שלום רב,

אני מחפש ספרי משפט ממשרדי עו"ד שמעתיקים את מקום משרדם ואינם מעבירים חלק מהספרים למקום החדש, מספריות המוציאות משימוש ספרי משפט ישנים, מסטודנטים לשעבר במשפטים שאינם מעוניינים להמשיך ולהחזיק בכל ספרי הלימוד שלהם ומכל מי שנתקל בספר/י משפט ואינו מעוניין בו/הם.
אשמח אם תודיעו לי. 

בתודה,
עמי.

לצפיה ב-'דייר סרבן בבית שאינו רשום כבית משותף'
דייר סרבן בבית שאינו רשום כבית משותף
03/02/2018 | 15:14
3
57
שלום רב.
כיצד מופעלת, אם בכלל, האופציה לתבוע נזיקית / בכל דרך אחרת דייר סרבן במצב בו לא רשום בית משותף? 
מצב דברים בו על חלקה בת 2 דונם ניצבים שני מבנים בכל אחד מהם 4 דירות. הבניינים אינם רשומים כבתים משותפים, וכל 8 בעלי הדירות רשומים כבעלי 1/8 חלקים במושע בקרקע. חברה יזמית רכשה במזומן 6 דירות משמע 6/8 מהקרקע בבעלותה. 2 בעלים אחרים סוחטים אותה..
כיצד ניתן לפעול לחייב אותם לבתע עמה עסקה במזומן או בקומבינציה?
תודה רבה.

לצפיה ב-'דייר סרבן לא בבית משותף'
דייר סרבן לא בבית משותף
( לעמוד שלי בתפוז )
04/02/2018 | 09:41
2
46
בוקר טוב,
לצערי, הוראות החוק שמכוחן ניתן לתבוע דייר סרבן, קרי חוק פינוי בינוי (פיצויים) וחוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה), חלים רק על בתים משותפים.
מאחר שזה המצב, לא ניתן להשתמש במנגנונים הקבועים בחוקים אלה (תביעת אכיפה או תביעה לפיצויים), כדי לתבוע דיירים סרבנים בבניינים אשר אינם רשומים כבתים משותפים.
בהצלחה...
לצפיה ב-'תודה אך....'
תודה אך....
04/02/2018 | 21:22
1
28
ס 12 לחוק המקרקעין חיזוק קובע שהוראותיו תחולנה גם על בתים שאינם בתים משותפים.
אם כן, מדוע לא ניתן להשתמש בחוק החיזוק בסיטואציה אותה תארתי?
לצפיה ב-'חוק המקרקעין (חיזוק)'
חוק המקרקעין (חיזוק)
( לעמוד שלי בתפוז )
05/02/2018 | 09:56
26
ככלל, אתה צודק.
יחד עם זאת, מניסיוני לא ראיתי מקרים בהם החוק הוחל על בתים לא משותפים, שכן בבתים לא משותפים לא ברור לגמרי מה הרוב הנדרש לצורך הגשת תביעה.
לצפיה ב-'המלצה על עורך דין באזור פתח תקווה'
המלצה על עורך דין באזור פתח תקווה
02/02/2018 | 15:11
26
שלום
אודה להמלצה על עורך דין המתמחה בתמ"א 38 - בניין בפתח תקווה
תודה
דנה

מנהל/ת הפורום

אודות:
עו"ד הדר יאיר צברה ניסיון רב בכל תחומי ההתחדשות העירונית, קטנים כגדולים, לרבות חיזוק בתים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38) וכן פינוי בנייני מגורים, הריסתם ו
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
מנהלת הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו