לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
83708,370 עוקבים אודות עסקים

פורום ישעיהו ליבוביץ-הגותו

ברוכים הבאים לפורום "ישעיהו ליבוביץ- הגותו" שמטעם עמותת "לשמה". זהו גם המקום לעידכונים על פעילויות העמותה. מטרת הפורום היא לשמש במה ציבורית עליה יתקיימו דיונים הן אודות ליבוביץ והגותו והן אודות עינייני היום והשעה. פורום זה כפוף לתקנון הפורומים של תפוז ועל כן הכותבים בפורום מתבקשים שלא לחרוג ממנו. גלישה מהנה.                                

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישעיהו ליבוביץ-הגותו

ברוכים הבאים לפורום "ישעיהו ליבוביץ- הגותו" שמטעם עמותת "לשמה". זהו גם המקום לעידכונים על פעילויות העמותה. מטרת הפורום היא לשמש במה ציבורית עליה יתקיימו דיונים הן אודות ליבוביץ והגותו והן אודות עינייני היום והשעה. פורום זה כפוף לתקנון הפורומים של תפוז ועל כן הכותבים בפורום מתבקשים שלא לחרוג ממנו. גלישה מהנה.                                

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
אתר ישעיהו ליבוביץ - www.leibowitz.co.il
(עמותת "לשמה")

פורום זה מהווה החלק החי והנושם של אתר עשיר בתוכן המוקדש להגותו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ. באתר זה תמצאו מאמרים רבים, ארכיון עיתונות, וידאו, אודיו ועוד. 
המשך >>

לצפיה ב-'מה ליבוביץ היה אומר'
מה ליבוביץ היה אומר
22/05/2016 | 17:48
51
לצפיה ב-'איזה מזל שלא הצבעתי למחנה הציוני! אפילו לפיד כבר היה עדיף...'
איזה מזל שלא הצבעתי למחנה הציוני! אפילו לפיד כבר היה עדיף...
20/05/2016 | 16:14
27
אמש פורסם בערוץ הראשון סקר מאת פרופ' אבי דגני, ולפיו אילו היו הבחירות נערכות היום אז המחנה הציוני היה מתרסק לאחד-עשר מנדטים, בעוד שמרץ הייתה מטפסת לשמונה מנדטים!
המחנה הציוני = אכזבה אחת גדולה. רק מרצ!
לצפיה ב-'הנאום האחרון של משה'
הנאום האחרון של משה
15/05/2016 | 09:41
6
88
בימים אלה אני מצוי בקריאת  ספרו האחרון של מיכה גודמן ששמו מופיע בכותרת. זהו (שוב ) ספר משובח ומומלץ בכל פה, הגם שאינו חף מאי - דיוקים. מה שמרשים אותי במיוחד בספר זה הוא שאנו רואים בו כיצד הרבה מתפיסותיו של ליבוביץ על היהדות ועולמה קמות לנגד עינינו בחומש  דברים,  על פי ניתוחו של גודמן. הגם שהמחבר אינו מזכיר כלל את ליבוביץ (לפחות במה שקראתי עד כאן, וקראתי חלק גדול ממנו ), אפשר לומר שרוחו של ליבוביץ שורה על כל דפי הספר. ליבוביץ לא עסק בחומש דברים באופן מיוחד, אבל זו היתה ממש הנאה צרופה להיווכח כיצד מצטט ליבוביץ כמעט מילה במילה את דברי משה בנאומו האחרון. מי שאומר שליבוביץ המציא יהדות חדשה - שיקום! מי שאומר שליבוביץ היה כופר שומר מצוות אינו יודע מאומה על ספר תורת משה.
לצפיה ב-'תודה על ההמלצה. '
תודה על ההמלצה.
15/05/2016 | 15:07
13
לצפיה ב-'נשמע מרתק כמו "סודותיו של מורה נבוכים"'
נשמע מרתק כמו "סודותיו של מורה נבוכים"
15/05/2016 | 19:22
4
52
מחיר הספר עדיין מוגן בחוק או שאפשר כבר לרכוש אותו במבצעים?
לצפיה ב-'אותי הספר בהחלט מרתק'
אותי הספר בהחלט מרתק
15/05/2016 | 20:41
3
45
אפילו יותר מן ה"סודות". ולשאלתך - איני יודע.
לצפיה ב-'טוב מאד לדעת'
טוב מאד לדעת
27/05/2016 | 10:18
2
11
לצפיה ב-'אני מקווה שהסודות הם לנבוכים בלבד (סתם גימיק)'
אני מקווה שהסודות הם לנבוכים בלבד (סתם גימיק)
27/05/2016 | 15:06
9
לצפיה ב-'אני מקווה שהסודות הם לנבוכים בלבד (סתם גימיק)'
אני מקווה שהסודות הם לנבוכים בלבד (סתם גימיק)
27/05/2016 | 15:08
5
לצפיה ב-'פורומים חדשים בתפוז'
פורומים חדשים בתפוז
15/05/2016 | 12:06
1
 עונה חדשה של "המירוץ למליון" עולה למסך, והפורום חוזר לפעולה!
אז בואו נצא לסיבוב מסביב לעולם עכשיו בפורום המירוץ למליון!

יש לכם שאלות לגבי תביעות סיעוד נגד חברות הביטוח?
עכשיו בפורום תביעות ביטוח סיעודי תוכלו לקבל מידע מקצועי ומהימן!

חושבים על מעבר לאוסטרליה? יש לכם שאלות בנוגע לתהליך?
היכנסו עכשיו לפורום הגירה לאוסטרליה בתפוז!
לצפיה ב-'ליבוביץ המדען'
ליבוביץ המדען
13/05/2016 | 00:23
9
66
האם קיימת רשימה של הפרסומים המדעיים של ליבוביץ?
למישהו יש פרטים כלשהם על עבודות הדוקטורט שלו מעבר לכתוב בויקיפדיה?

אני מניח שהפרסומים הראשונים שלו היו בגרמנית, ובארץ הוא פרסם בעברית? באיזה כתבי עת?

הייתה לו מעבדה?

בדקתי ולא הצלחתי למצוא כמעט שום פרטים על ליבוביץ המדען והפרסום המדעי ביותר שלו שהצלחתי למצוא זה ספרון מבוא על תורשה שחיבר עבור האוניברסיטה המשודרת.
לצפיה ב-'באוניברסיטה.'
באוניברסיטה.
14/05/2016 | 08:52
43
בספריית האוניברסיטה העברית תחת הכותר "ישעיהו ליבוביץ" יש כמה וכמה פרסומים שלו בענייני מדע, את הדברים המעניינים צילמתי לעצמי, אולם כנראה מסתבר שבתחום זה לא פרץ מעבר לידוע ולמוכר ממילא, ויש כאלה שטוענים שהיה מיושן ותקוע בדעותיו בעבר, אם כי על פי עדותו שלו היה מתעדכן גם בנושאים מדעיים כל חייו, כמו גם באין ספור נושאים אחרים.
לצפיה ב-'הספרון על תורשה והתפתחות'
הספרון על תורשה והתפתחות
15/05/2016 | 08:31
42
אינו פרסום מדעי אלא שיך לאזור הספר שבין מדע לפילוסופיה, כשמו של אחד מספרי ליבוביץ. באותו ספר יש גם מאמרים מדעיים המצויים גם באנציקלופדיה העברית, שבה יש מהם לרוב, פרי עטו של ליבוביץ. לפני היותו לעורך הכללי של האינציקלופדיה הוא שימש בה כעורך המדעי.
לצפיה ב-'אם'
אם
18/05/2016 | 22:35
6
38
אתה בריא ומתפקד כרגיל ואעפ"כ לא מצאת לנכון להתייחס ולו במילה אחת של תודה על האינפורמציה שהעברנו לך על שאלותיך - אתה חרא.
לצפיה ב-'אוריאל'
אוריאל
19/05/2016 | 10:32
5
30
אבקשך להימנע מניבולי פה בפורום זה. במקום לכתוב "אתה חרא" יכולת לכתוב, לדוגמה, "אתה כפוי טובה".
לצפיה ב-'רק בריאות ושמחה , רפואה שלמה !!'
רק בריאות ושמחה , רפואה שלמה !!
19/05/2016 | 12:56
1
9
לצפיה ב-'להיות או לא להיותhttp://eincyclopedia.wikia.com/wiki/%D7%97%'
להיות או לא להיותhttp://eincyclopedia.wikia.com/wiki/%D7%97%
19/05/2016 | 13:01
21
לצפיה ב-'ליבוביץ :'
ליבוביץ :
19/05/2016 | 22:48
2
39
" ... עתה כמה הערות לעניין סגנון הכתיבה .... 
(1) על עניינים חמורים וקשים .... אין לדבר אלא בלשון קשה - דיבורים רכים ונוחים בעניינים אלה הם חסרי משמעות ....."

ובכותבי 'ליבוביץ' - להבדיל כמובן.
לצפיה ב-'מה העניין ?!'
מה העניין ?!
22/05/2016 | 09:59
1
10
לצפיה ב-'פרסומים (נמסר על ידי חוקר הגותו של המורה)'
פרסומים (נמסר על ידי חוקר הגותו של המורה)
30/05/2016 | 06:16
17

תוספת לגרמנית: 3 מחקרי כימיה +ראיון
אלי כ ה ן
19/03/2007 | 23:01
13
בשנת 1993 ערך תומס קראפּפ - עם ליבוביץ - ראיון (בגרמנית), שככל הנראה עדין לא תורגם לעברית (פורסם בכתב העת Neue Gesellschaft, Frankfurter Hefte כרך 40 עמודים 296-304). כותרת הראיון: <"ההבחנה בלתי נמנעת": שיחה עם ישעיהו ליבוביץ> (במקור: <Die Trennung ist unvermeidlich" : Gespräch mit Yeshayahu Leibowitz">).

כעת יוצגו ספריו המדעיים של ליבוביץ שיצאו לאור כשהיה חוקר צעיר בגרמניה, אך ראשית יצויין כי שמו הפרטי בספרים אלו - הנו: Jesaia (ובאחרון: Jessajas). כיוצא בזה, השם הפרטי שבו ליבוביץ השתמש כשחתם על אי-אילו מסמכים - היה: Jesaias (כפי שעמדתי על כך - כבר לפני יותר מחצי שנה - כאן).

ואלו ספריו המדעיים שבגרמנית:

1. "על רכיביו של דלק המתאנול".

יצא כעבודת מחקר של ליבוביץ מטעם אוניברסיטת ברלין בשנת 1924. שמו המקורי של הספר: über Bestandteile des Holzgeistleichtöls.

2. "הכימיה של הסוכרים".

(עם מחבר נוסף: האנס פרינגסהיים). יצא בעיר לייפציג, בשנת 1925 מטעם חברת ההוצאה לאור האקדמית.

שמו המקורי של הספר: Zuckerchemie.

3. "ההשפעה של ספיגתו וסילוקו של הארסן על-ידי חומרים סופחים וסם אופיום".

יצא לאור בשנת 1934 כעבודת מחקר של ליבוביץ מטעם אוניברסיטת באזל (שבשויץ).

שמו המקורי של הספר:

Die Beeinflussung der Resorption und der Ausscheidung des Arsens Durch Adsorbentien und Opiate.

לצפיה ב-'"ליבוביץ, למשל, היה דואליסט אדוק"'
"ליבוביץ, למשל, היה דואליסט אדוק"
10/05/2016 | 21:44
19
173
כה טוען פרופ' אילון ועדיה, מגדולי חוקרי המוח בישראל. נו, ואת מוחו שלו הוא חקר?
לצפיה ב-'אשר, צהרים טובים! '
אשר, צהרים טובים!
11/05/2016 | 14:28
11
68
לכולנו "מחיצות רבות".
מחיצות = חסימות בפני ההכרה הטהורה. 
אדם המכוון תודעתו אל הצורה (שהיא קיימת ועומדת ובלתי משתנית),
הריהו משכיל להבין כי החליפות והתמורות שבמציאות הריהן חסרות
משמעות ערכית. 
אשר, אי ההבדלה דוברת בדממה. 
כל חלוקה נעשית בדעת.
המילים טומנות בחובן הבדלות.
ליבוביץ לא חסך במילים, יחד עם זאת, כיוון תודעתו לצורה. 
איני רואה שום פסול בדברי פרופ' אילון ועדיה. 
לצפיה ב-'ליבוביץ לא היה דואליסט. גם לא מטריאליסט'
ליבוביץ לא היה דואליסט. גם לא מטריאליסט
14/05/2016 | 21:33
10
63
ליבוביץ הטעים, חזור והטעם, בכל אימת שאפשר, כי בנושאים אלו, באופן כללי, לא ניתן להכריע. ובאופן פרטני, הדגיש ליבוביץ, כדברי הרמב"ם, ואריסטו לפניו, כי הנפש והגוף חד הם. ובכל אופן דבריו של פרופ' ועדיה מופרכים מיוסדם.  
לצפיה ב-'אתה סותר את עצמך'
אתה סותר את עצמך
15/05/2016 | 08:19
8
57
אם לא ניתן להכריע כיצד הגוף והנפש חד הם? ומה פירוש "חד הם"? אם חד הם מה טעם אנו מבחינים ביניהם? (זאת אמירה של ליבוביץ ). מה שאנו יודעים הוא שהגוף והנפש צמודים זה לזה ושיש השפעות גומלין ביניהם, תופעה שאינה מובנת לנו מכל וכל.
מצד אחר היה ליבוביץ דואליסט מתודולוגי מובהק. שאלת גוף ונפש אינה ניתנת להכרעה אם היא מכוונת לצד האונטולוגי, אבל ודאי שהמתודה של מדעי הטבע, באמצעותה אנו חוקרים את הגוף, שונה מאוד מהמתודה  של מה שמכונה "מדעי האדם" (המדעים ההומניים), באמצעותה אנו מתארים את הנפש.
לצפיה ב-'לא. '
לא.
16/05/2016 | 12:59
7
41
לא רק שליבוביץ לא היה דואליסט, אלא בז לעמדה זו (את אבחנתך המתודולוגית בעניין זה, לא הבנתי). בספרו המכונן: הבעיה הפסיכופיזית, ניכר לגלוגו החד משמעי לדקארט ה-דואליסט האונטולוגי האחרון. דע שהגוף והנפש חד הם, היא פתיחתו של הרמב"ם לשמונה פרקים, שהיא למעשה עמדת אריסטו הדוחה את אפלטון - עוד דואליסט אונטולוגי. 
יש הטוענים כי ליבוביץ נטה לעמדת ביניים, כמו קרל פופר, ששוב יש הסוברים בחוסר ידיעתם שהיה דואליסט, ואינו. יש שטוענים שליבוביץ  פשוט לא הביע שום עמדה בעניין זה, ודחה בנימוקים כבדי משקל כל מי שצידד בעמדה כזו או אחרת (על שפינוזה המטריאליסט: "זה ממש קונטרה איטואיטיב". על דקארט: "הוא באמת האמין שיש נפש לבדה! res-cogitans)" והשאיר זאת בצריך עיון גדול, כקאנט לפניו. ויש הטוענים, ממש בשנים האחרונות, שהוא דווקא היה סוג של מטריאליסט אינטרקציוניסטי, יותר נכון נכון דטרמניסט לטנטי (עמדה שאני ממש בחודשים האחרונים בוחן אותה, ומופתע ממנה). מה שברור הוא שכתביו עמוסי דיאלקטיקה בעניין זה. 
לצפיה ב-'מילא ליבוביץ'
מילא ליבוביץ
16/05/2016 | 18:08
6
39
אבל גם את הרמב"ם אתה מסלף? שמונה פרקים פותחים בפסוק "דע שנפש האדם אחת" ולא מה שאתה כתבת. הנפש היא אחת, ולא שגוף ונפש חד הם, שזה חסר מובן.
לא רק את הדואליזם המתודולוגי אתה לא מבין.
לצפיה ב-'האתה זה הוא?'
האתה זה הוא?
16/05/2016 | 18:26
5
37
תמהני כיצד העלית בדעתך לשגות באנכרוניזם כזה - דבריו של הרמב"ם באומרו הנפש - היא במשמעות: אדם" - אישיותו - מכלול הפונקציות והפעולות שלו. מה שקרוי בימינו גוף ונפש יחדיו. (וזה בהדיא, לדעת כולם, פסוק אריסטוטלי כנגד הדואליזם האפלטוני) ואם כך הבנת את הפסוק הראשון של שמונה פרקים, אני בספק אם הבנת אותו כלל. 
לצפיה ב-'זה קשקוש'
זה קשקוש
16/05/2016 | 19:45
4
44
נכון שלנפש קוראים היום אישיות, אבל האישיות אינה כוללת את הגוף. מאיפה הבאת את השטות הזאת?
לצפיה ב-'זיל קריא ביה רב!'
זיל קריא ביה רב!
17/05/2016 | 18:46
1
49
נפש המוזכר בדבריו של הרמב"ם, ואצל היוונים, ואין צורך לומר במקרא הוא מכלול הפונקציות של האדם - "נפש כי תחטא ומעלה מעל.." וכיו"ב.. היינו האדם, ולא כהסברו בימינו mind.

ולהיות הנפש - היא האדם על כל מכלול הפעולות שלו - לזה כיוון הרמב"ם ואריסטו ואפלטון באומרם "נפש".

ואם אטימולוגיה זו זרה לך, ואינך שם מבטח באנרכוניזם בו אתה לוקה - הרי כשהרמב"ם מדבר על בנפש האדם וכוחותיה על איזה בדיוק חמש כוחות הוא מדבר.. ? מהו הכוח הצומח והכוח המרגיש השייכים לאותה נפש אחת? אלמלא פעולות הפיזיו-כימיות והאורגניות - מה שקרוי היום פיזיולוגיה?

כללו של דבר: דואליזם אונטולוגי נדחה על ידי אריסטו והרמב"ם בשופי, עד תקומתו מחדש בימיו של דה-קארט, וגוויעתו דור אחד לאחר מכן!

לצפיה ב-'להבנתי זה אחרת'
להבנתי זה אחרת
19/05/2016 | 00:16
33
במדעי המחשב יש הבחנה בין עיבוד טורי לעיבוד מקבילי.
עיבוד מקבילי אינו אלא עיבוד טורי, אשר מתחלק למטלות קטנות ונשלח למעבדים שונים.
אז העיבוד הוא אחד מבחינת הרציפות הלוגית שלו (ולא מבחינת הרציפות הפיסית).
והמעבדים, הפיסיים, הם רבים.
ובאנלוגיה לכוחות הנפש- הם רציפים מבחינה לוגית, אבל מבוצעים על ידי חלקים שונים של מערכת העצבים.
כך שמבחינת החוויה שלך- כל החוויות שלך יהיו בתוך המסגרת של סיבה ותולדה- רציפות לוגית.
אבל מבחינת מה שהמוח שלך מעבד- אה הא... אין שם שום דבר שמאחד בין רגע אחד למשנהו, אלא תהליכים רבים קורים במקביל. רק הדין והחשבון שלנו לתרבות גורם לנו לצמצם את התהליכים האלו לכדי כרונולוגיה הניתנת למסירה ברשות הרבים.
כלומר- הנפש היא ברשות הרבים. וזו מסקנה מרחיקת לכת.
לצפיה ב-'החלק הזן מחמש פעולות הנפש ודאי אינו פעולה שהיינו מזהים '
החלק הזן מחמש פעולות הנפש ודאי אינו פעולה שהיינו מזהים
17/05/2016 | 22:01
1
43
עם מה שמכונה נפש בימינו. למעשה גם לא המרגיש. 
לצפיה ב-'אתה טועה מאוד'
אתה טועה מאוד
19/05/2016 | 10:44
37
הכח  המרגיש הוא בודאי כח מכוחות הנפש (מצלמה אינה רואה דבר ואילו בעל העין רואה ), אבל גם הכח הזן הוא מכוחות הנפש, וראיה לדבר ששום גוף בלא נפש אינו ניזון. יש להבחין בין מי או מה שמפעיל את הכוח (=הנפש ) ובין מה שמופעל ע"י אותו הכוח (=הגוף ).
לצפיה ב-'שבוע טוב! '
שבוע טוב!
15/05/2016 | 15:05
39

דעתי, דעתך, דעתו (של פרופ' ועדיה).
כל אדם ודעתו לפי אמונתו והשקפת עולמו.
אכן, המשכיל והשכל והמושכל דבר אחד.(הרמב"ם)
ושכל טוב הוא המשיג למעלה משכל אנוש. (שכל =חומר) 
ושוב הגענו "למחיצות הרבות" שיש לאדם  בפני ההכרה הטהורה.
אשר, לעולם לא נוכל להבין את הקשר הפרדוקסלי המתקיים בין החומר לרוח.
הרמב"ם מפרק ומפרט חומר מול רוח, רוח מול חומר, 
עמ"נ שנוכל בשכל הטוב שלנו להבין את מה שהוא מנסה "להעביר". 
אם לא הצלחנו "לקלוט" נותרנו בשְׁנִיּוּת. (דואליזם) 
הדגיש ליבוביץ כדברי הרמב"ם, כי "סיבות הנמצאות (של כל יש במציאות)
ארבע...החומר, הצורה, הפועל והתכלית."

לצפיה ב-'דואליסט אפיסטמולוגי'
דואליסט אפיסטמולוגי
17/05/2016 | 23:49
5
39
ולא דואליסט אונטולוגי.
כלומר- הבחנה בין שני עולמות של הכרה ולא טענה שקיימים שני עולמות.
עם זאת- גם לא מוניזם אונטולוגי מפורש. נדמה לי שהשאיר את השאלה האונטולוגית פתוחה.

לצפיה ב-'שפיר קאמרת! אלא שראוי לזכור'
שפיר קאמרת! אלא שראוי לזכור
18/05/2016 | 20:05
3
44
שתורת ההכרה (אפיסטמולוגיה) עסקו בה אך מעטים מיני מזער, והאנגלים שניסו להתעסק בה (ברקלי, לוק, יום) עירבו בה הרבה פסיכולוגיה, עד שהגיע המורה הגדול קאנט - והבדיל בינה לבין הפסיכולוגיה והלוגיקה. עבור שפינוזה - לא היה קיים דבר כזה הכרה - (שכן כל משפט והיקש הגיוני חייב שתהיה לו התאמה במציאות, אליבא דדעתו) ואין צורך לומר אלו שלפניו, יהודים ושאינם. 

אשר לדואליזם בעלמא - זהו הבל ורעות רוח. דה קארט אכן חשב שה-pineal gland (בלוטת האיצטרובל) 'מתקשרת' עם גורם מן החוץ האחראי ליצירת מה שאנחנו קוראים היום תחושות, חוויות, וכו'. ומה שלא מבדח הוא שדהקארט היה אנטומיסט דגול, הוא צייר בדיוק רב את המיקום של הבלוטה הזו מבלי לשער כלל שהיא מה שהיא: בלוטה אנדוקרינית.
ועכשיו ואני שואל בשיא הרצינות כיצד יכול פרופ' מכובד כמו ועדיה, לומר על אחד מגדולי הנויורפיזיולוגים שקמו בישראל  - לייבוביץ להווי ידוע  - שהוא היה דואליסט?!
לצפיה ב-'תראה'
תראה
18/05/2016 | 22:41
1
35
אמרתי, עקב קריאה בדבריו, של' היה דואליסט אפיסטמולוגי, אבל כשאני מבקש להבין מה משמעות הדבר- שום דבר לא מצטייר לנגד עיני. אלא שלדעתו הוא- ההבחנה הנ"ל היא ב"הכרה" ולא ב"מציאות".
כך שמתעוררת שאלה כיצד לאפיין את דעותיו של אדם- על פי הבנתי את דעותיו בהתאם לדעותי או על פי הבנתו שלו את דעותיו בהתאם לדעותיו?
נראה שעצם האיפיון של עמדה פילוסופית משתנה בהתאם לעמדה פילוסופית.
כך שאני לא כל כך ממהר לפסול את הדעה של' היה דואליסט. אולי היה דואליסט? אולי מוניסט, אולי דואליסט אפיסטמולוגי, אולי משהו אחר, נגיד אידאליסט טרנסצנדנטי דואליסטי. וואלק, אני לא יודע, ואני לא בטוח שהוא ידע בוודאות בעצמו.
כך שבמקום לאפיין בשרירותיות את העמדה שלו הייתי מסתפק בציון הקשרים בין חלקי הגותו, כלומר בניתוח המושגים בקונטקסט שבו הוא אמר אותם.
אבל קונטקסט הוא לא הגדרה אבסולוטית, כאמור.
לצפיה ב-'רועי יישר כוח'
רועי יישר כוח
19/05/2016 | 08:50
27
זו הפעם הראשונה שאני קורא פוסט שלך ואני רואה בו דברים נכוחים. זה ברור לגמרי שמבחינה אונטולוגית לא קבע ליבוביץ שום עמדה, לנוכח הבעיה הפסיכופיזית שאינה ניתנת לפתרון, וברור לא פחות שמבחינת הכרתנו - הן הכללית (אפיסטמולוגיה ) והן המדעית (מתודולוגיה ) - אנו מבחינים הבחנה גמורה בין הגוף לנפש. מן הטעם הזה דחה ליבוביץ על הסף את המוניזם של שפינוזה.
לצפיה ב-'מובן מאליו'
מובן מאליו
19/05/2016 | 08:59
27
שדואליזם בעלמא הוא הבל ורעות רוח, כשם שמוניזם בעלמא  הוא הבל ורעות רוח.  זו מהות הבעיה הפסיכופיזית שאינה ניתנת לפתרון.  יתר דבריך אינם רלוונטיים כלל לעניין זה.
לצפיה ב-'בספר השיחות על 8 פרקים'
בספר השיחות על 8 פרקים
19/05/2016 | 06:18
23
עמוד 34 :
"אינו מסביר את העובדה שאותו עצם - האדם - מבצע  הן פונקציות פיסיות
 והן  פונקציות פסיכיות ; וזוהי הבעיה  הפסיכופיסית "
לצפיה ב-'מקווה שזה סוגר לכם את הויכוח.'
מקווה שזה סוגר לכם את הויכוח.
21/05/2016 | 11:33
15
לצפיה ב-'האם לאלוהים יש צורה? ולמה ישנם אנשים שיכולים לראות אותו? '
האם לאלוהים יש צורה? ולמה ישנם אנשים שיכולים לראות אותו?
09/05/2016 | 17:37
1
72
אז תגידו לי באיזו צורה הוא מופיע?
אם יש אנשים שרואים אותו ולא נירדמים?
ואם אלוהים כמו מוחמד?
תודה בכל מקרה:)

לצפיה ב-'אני מניח שאתה מכיר גם כאלו..'
אני מניח שאתה מכיר גם כאלו..
10/05/2016 | 21:39
27
לצפיה ב-'מענייני דיומא >>'
מענייני דיומא >>
08/05/2016 | 23:37
34
שווה יותר מכל מאמר או אמירה של חמורי הסבר הנפוחים :

לצפיה ב-'עבודה סמינריונית'
עבודה סמינריונית
06/05/2016 | 17:40
6
30
שלום
אני סטודנט ליחב"ל בפתוחה, ועומד לכתוב עבודה בקורס דת ומדינה.
אני מעוניין להתעמק בכתביו של ליבוביץ' ואשמח למצוא נושא רלוונטי שעליו אכתוב את שאלת המחקר.
אשמח מאוד להכוונה או טיפים- כמובן שאני לא מבקש את שאלת המחקר, אלא תת נושאים שאוכל לפתח ומהם להוציא את שאלת המחקר, שעליה תתבסס העבודה.

תודה רבה
לצפיה ב-'אתה מוזמן להכנס לאתר ליבוביץ'
אתה מוזמן להכנס לאתר ליבוביץ
06/05/2016 | 22:12
5
24
בכתובת שלעיל : http://www.leibowitz.co.il/
ולשוטט כאוות נפשך במאמרים, בכתבות, בספרים, בסרטונים ובכל החומר הרב המצוי שם. יתכן שתצטרך לבצע הליך הרשמה קצר כדי להנות מכל החומר. לאלה שאינם רשומים הגישה לחלק מהחומרים מוגבלת.
בהצלחה.
לצפיה ב-'בספר של מיכאל ששר זיכרונו לברכה'
בספר של מיכאל ששר זיכרונו לברכה
07/05/2016 | 21:58
1
20
הספר :  ליבוביץ כופר או מאמין ?
עמוד: 24
ליבוביץ טוען : "תשעים אחוז מן היהודים כיום אינם יונקים שום תכנים מן היהדות"
אז אולי תנסה להוכיח שליבוביץ לא "צדק"
אני מבחינתי ממש מסכים עם ליבוביץ למרות שיש לי ספק קל עם התשעים אחוז.

לצפיה ב-'רב תודות. העבודה צריכה להיות בעלת גוון מדיני/פוליטי.'
רב תודות. העבודה צריכה להיות בעלת גוון מדיני/פוליטי.
07/05/2016 | 23:11
17
אם כי בהחלט העלת לי מספר רעיונות.
כמו כן חושב על ביצוע השוואה. אולי בין תפיסתו של ליבוביץ (בנושא דת ומדינה) לבין זו של הרב קוק.

לצפיה ב-''
07/05/2016 | 23:14
2
4
לצפיה ב-'יש לליבוביץ אמירה'
יש לליבוביץ אמירה
07/05/2016 | 23:40
1
37
שאינני זוכר כרגע לאן להפנות אותך למקור, ואני גם לא זוכר את המילים המדוייקות, אבל עניינה של אמירה זו שאין - כך לדעתו - מה ללמוד מן ההיסטוריה וזאת מאחר ששום סיטואציה איננה חוזרת על עצמה בדיוק, ובכל רגע הקונסטלציה של האירועים אחרת. כמובן - מבחינה פילוסופית ניתן להסכים ששום סיטואציה לא חוזרת על עצמה בדיוק של שעון שוויצרי, אולם תהליכים אנושיים חברתיים או פוליטים אינם פועלים ע"פ לוגיקה פילוסופית, אלא שבים וחוזרים על עצמם עקרונית ולכן אינני מסכים לאמירתו זו של ליבוביץ. למשל - אם אנו עוסקים בענייני דיומא - כל האזהרות למיניהן של חכמים ושל טפשים נגד חזרה לימי היטלר האפלים מקורן בנסיון העבר, שלומדים ממנו - ועוד איך - איך אסור להתנהג ואין כל ספק שזה שיעור מאלף שההיסטוריה כן מנחילה לנו !
זה בהחלט נושא שווה דיון.
לצפיה ב-'ראה בבקשה בספר "על עולם ומלואו" (שיחות עם מיכאל ששר)'
ראה בבקשה בספר "על עולם ומלואו" (שיחות עם מיכאל ששר)
08/05/2016 | 08:28
28
 "נאציזם" - (77)
"כאריזמה" - (152)

לצפיה ב-'האם זאת אלטרנטיבה ?!'
האם זאת אלטרנטיבה ?!
07/05/2016 | 10:18
1
28
לצפיה ב-'מעצם מהותה ותקומתה הציונות הדתית היא תנועה אלילית פשיסטית'
מעצם מהותה ותקומתה הציונות הדתית היא תנועה אלילית פשיסטית
07/05/2016 | 21:31
13
לצפיה ב-'חד גדיא כשר ושמח לכל דכפין '
חד גדיא כשר ושמח לכל דכפין
21/04/2016 | 08:26
4
41
גם לאלו אשר לא ידעו את יוסף...
החיים שלכם דבש .
לצפיה ב-'לכל דיכפין ? '
לכל דיכפין ?
21/04/2016 | 09:41
3
43
החיים של רובנו תותים !
מה"חג" הזה החלו למעשה כל הצרות של עמנו ....

חג שמח לך ולב"ב.

לצפיה ב-'חג אביב שמח לכולם! '
חג אביב שמח לכולם!
21/04/2016 | 15:48
2
43
"כל המרבה לספר ביציאת מצרים הרי זה משובח" 

לצפיה ב-'חג שמח מלא באהבה'
חג שמח מלא באהבה
22/04/2016 | 10:21
1
11
לצפיה ב-'חג אביב שמח וחג כשר ושמח!'
חג אביב שמח וחג כשר ושמח!
24/04/2016 | 21:03
58
זאת ניק קול בכינוי הקודם שלי.. אז אל תיחסו לזה..
תפוז הבעיות שלו
ולנושא הנ"ל חג שמח!
לצפיה ב-'פסח כשר ושמח'
פסח כשר ושמח
21/04/2016 | 10:42
1
3
גולשות וגולשים יקרים,
אנו רוצים לאחל לכם חג פסח כשר ושמח!
מי ייתן והאביב יביא עימו התחלות חדשות,
הנאות מתוקות והמון הפתעות מרגשות.

לקראת החג הכנו לכם מהדורה חגיגית וכשרה לפסח
של חם בתפוז.

את כל הקישורים לאייטמים בכתבה תוכלו למצוא (כמו בכל שבוע)
בעמוד הפייסבוק שלנו

חג פסח שמח!
לצפיה ב-'up! חג כשר ושמח!'
up! חג כשר ושמח!
25/04/2016 | 16:46
33
 (סליחה כי אני באמת לא אוהבת ת'החג הזה!)
מה נאחל לכם, תאכלו מאכלים בריאים ולא משמינים, ועיקר והכי חשובכ כאן
שתהיו בריאים... אני מחכה לא ל"ג בעומר אלה לשבעות שלושת הארגלים(מפסח ועד שבעות)   
לצפיה ב-'שאלה: האם ארגון הביון המרכזי של'
שאלה: האם ארגון הביון המרכזי של
16/04/2016 | 20:41
46
ארצות הברית ידע על שיחות "פוליטיות" ו"אמרות כנף"
מהבית ברחוב אוסישקין בירושלים .
לדעתי ליבוביץ היה שובר השתיקה המשמעותי הראשון בארצנו הקטנה.
בימים אלה מציב הסי-אי איי את ארגון "שוברים שתיקה" -במקום הראשון ברשימת קבוצות הלחץ הפוליטיות והמנהיגות במדינתנו הקטנה והטובה.
ליבוביץ לפני שנים היה בן אדם בודד המפעיל  "לחץ" על השלטון
והוא לא רק צדק הוא גם זכה להוקרה גדולה ולנו הקטנים לא נותר אלא להגיד תודה רבה.
לצפיה ב-'חם בתפוז'
חם בתפוז
14/04/2016 | 14:07
3
סופ"ש נעים!
את כל האייטמים שבכתבה תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שלנו-
לצפיה ב-'ליבוביץ על בחירתו של אברהם אבינו?'
ליבוביץ על בחירתו של אברהם אבינו?
11/04/2016 | 15:21
6
443
לא מצאתי בשום מקום התייחסות של ליבוביץ לבחירתו של אברהם אבינו. הוא כותב הרבה על האמונה ויראה של אברהם, במיוחד בנושא העקדה. והוא גם כותב על נושא "עם סגולה", שהקדושה היא תוצאה מקיום מצוות ולא מעצם הבחירה בעם.

אבל למה לדעתו אברהם בעצם נבחר? לא מצאתי התייחסות למדרשי חז"ל על שבירת פסלים, ולא לפרק הראשון של הלכות עבודה זרה לרמב"ם.

האם מישהו מכיר מקור שיש בו התייחסות?

תודה

דוד

לצפיה ב-'כנס לאתר על שמו של ליבוביץ'
כנס לאתר על שמו של ליבוביץ
11/04/2016 | 16:54
55
www.leibowitz.co.il, הפעל את מנוע החיפוש ל"אברהם" ותקבל כמה עשרות מראי מקום שבם ליבוביץ מזכיר את אברהם. האתר לא מכיל את כל כתביו, אבל יש בו אוסף לא מבוטל.
אברהם מגיח בסיפורי התורה בגיל 75 ואין היא מספרת לנו דבר על האיש קודם לכן, כך שכל מה שניתן לספר עליו קודם "בחירתו" הוא בחזקת מדרש וליבוביץ לא הגה מדרשים וגם לא התחייס אליהם אלא בקונטקסט מדרשי.
לצפיה ב-'מי שלומד את ליבוביץ כדבעי'
מי שלומד את ליבוביץ כדבעי
12/04/2016 | 01:18
4
159
אמור להבין שאברהם לא נבחר לשום דבר אלא הוא זה שבחר, וכך גם מלמדנו הרמב"ם בפרק הראשון מהלכות עבודה זרה .  קרא בעיון, והרהר אחר הדברים שאתה קורא.
לצפיה ב-'"אמור להבין"?'
"אמור להבין"?
12/04/2016 | 16:45
1
49
האם לפי זה אתה אומר שליבוביץ לא מתייחס בפירוש לזה שאברהם הוא הבוחר ולא הנבחר?
זה פשוט מפתיע אותי שליבוביץ לא כותב על הפרק הראשון של הלכות עבודה זרה. זה נראה חומר מאד פורה בשבילו - גם אברהם אבינו, גם הרבמ"ם...

לצפיה ב-'הוא מתייחס'
הוא מתייחס
13/04/2016 | 12:48
43
אלא שהוא מתנסח במונחים אחרים
לצפיה ב-''
16/04/2016 | 01:11
1
4
לצפיה ב-'מה פשר עניין הזה בכול אבינו מלכנו? '
מה פשר עניין הזה בכול אבינו מלכנו?
25/04/2016 | 18:53
36
אם כבר כל בנאדם הכי פשוט שואל איך מגעים לכס מלכות שה' מציע?
אם זה רק דמיות תנכיות? או סתם בנאדם שה' בחר אותם על ידי יופי\אופי וואט אוובר..
תענו לי על שאלה
ותודה..
לצפיה ב-'תמיד חשבתי שרק שמאל רדיקלי וימין רדיקלי מבינים זה את זה באמת'
תמיד חשבתי שרק שמאל רדיקלי וימין רדיקלי מבינים זה את זה באמת
10/04/2016 | 12:27
5
53
היום זה שוב הוכח לי, מתוך קריאת טורו של איש הימין הרדיקלי, חגי הוברמן, עורך השבועון הימני הפופולרי "מצב הרוח".

בטור שכותרתו "זוהיר בהלול צודק", חובט הוברמן באנשי המחנה הציוני, על כך שהסתייגו מדברי בהלול שטען, שפלסטיני שתוקף מחנה צבאי אינו מחבל. הוברמן דווקא מבין את בהלול, וכלשונו של הוברמן:

"זוהיר בהלול הציב בשבוע שעבר מראה לא פשוטה בפניה של החברה הישראלית. אחרי כל הגינויים וההתלהמות נגד אמירותיו, חייבים להודות שבעומק הדברים יש לא מעט צדק בדבריו. אחרי ש[בהלול ]קבע שמי שדוקר חייל אינו מחבל, טען בסוף השבוע כי 'לפני 1948 היה כאן המנדט הבריטי. האצ"ל, הלח"י וההגנה כל הארגונים היהודיים יצאו לרחובות אל מול חיילי המנדט כדי לחולל את מדינתכם, שהפכה להיות מדינה מדהימה. מדוע לפלשתינים אסור?'. זו טענה אמיתית. מה באמת ההבדל המהותי בין מחבל שדוקר חייל צה"ל, לבין תליית שני סרג'נטים בריטים? ואם לחדד יותר את השאלה: מה ההבדל בין טרוריסט לבין לוחם חופש?...בהלול יצר אבחנה לא פשוטה: סלידה מוחלטת מרצח אזרחים, הבנה לרצח חיילים. התנגדות לשליטת ישראל ביו"ש, אבל הכרה במדינת ישראל. אז מה באמת ההבדל בין הטרור הערבי לאצ"ל וללח"י?".

התחושה היא, שהוברמן מכיר לא רע גם את משנת ליבוביץ, או לפחות את אותו קטע ליבוביציאני קלאסי המתאר בקליפת אגוז יבשה את ההיסטורייה העקובה מדם של הארץ הזו, וכלשונו הכמו-ליבוביציאנית של הוברמן: "הבריטים היו חלק מסדרת עמים שכבשו את הארץ: הבבלים, היוונים, הרומאים, הביזנאנטים, המוסלמים, הממלוכים, התורכים"...

במפתיע, חותר הוברמן, הימני רדיקלי, לאגף משמאל את אנשי המחנה הציוני שהתנערו מדברי בהלול, תוך שהוברמן חובט בהם ללא רחם: "ההתפתלות והגמגום של דוברי השמאל, בעיקר, כלפי דבריו של בהלול, מעידים שאת המראה הזאת הציב חבר הכנסת מהמחנה שלהם – כלפיהם...הגינויים של איתן כבל, יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ' ושות' הופכים להיות פתאטיים".

בהמשך, לא נמנע הוברמן מלחבוט גם בליכוד: "גם לליכוד קשה להתמודד עם הטענה [של בהלול]", כלשון הוברמן.

אמנם, אחר כך פורש הוברמן את משנתו שלו, על מנת להבהיר היכן טמון (לתפיסת הוברמן) הכשל הסמוי שבדברי בהלול. אפשר כמובן להתווכח עם עצם טענתו ההמשכית של הוברמן, שתוכנה אינו חשוב לענייננו, ושמיועדת להעניק מגן מוסרי לתעשיית השקר של מפעל ההתנחלויות (המכוער לטעמי גם אם לא לטעמו של הוברמן), אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה, שמי שבאמת מבין כאן את השמאל הרדיקלי, זה דווקא הימין הרדיקלי, לא הרצוג ושות', וחבל.

כמובן יש גם קטעים הפוכים, שמעידים שהימין הרדיקלי מובן לשמאל הרדיקלי הרבה יותר מכפי שהוא מובן לאנשי אמצע למיניהם (כדוגמת הרצוג ולפיד). מי שלדעתי מכיר באמת באמת (אבל באמת) את הימין הרדיקלי, זה יריב אופנהיימר (ובמידה מסויימת גם חגית עופרן), אבל זה כבר מצריך פוסט נפרד, ועוד חזון למועד.
לצפיה ב-'הוא מתחיל יפה אבל לאשם לב שהמראה מכוונת גם אליו'
הוא מתחיל יפה אבל לאשם לב שהמראה מכוונת גם אליו
10/04/2016 | 18:36
3
31
זוהיר בהלול צודק: טרוריסט הוא מי שרוצח אזרחים לא חמושים חפים מפשע, ללא קשר ל"מי צודק".
ישראל בוודאי הרגה אזרחים חפים מפשע, אך זו מעולם לא הייתה מטרתה, היא לא התגאתה בכך, לא פעם היא הענישה והסתייגה את מי שעשה זאת, ולא פעם לא עשתה מספיק כדי למנוע זאת.
כשאנחנו מתגאים בכך שצה"ל מוסרי אנחנו מתכוונים בדיוק לכך: במלחמה אנחנו הורגים הרבה יותר מהם, אבל אנחנו הורגים חיילים שנלחמים נגדנו ואנחנו נגדם, ולא אזרחים; ואם נהרגים אזרחים אז זה בטעות או שזה חריג, ובוודאי לא מקור גאווה עבורנו.
כשסאדאת הגיע לכאן לפני כ-40 שנה,קיבלנו את פניו בשמחה, למרות שזה היה 4 שנים בלבד לאחר מלחמת יום כיפור בה אלפי חיילי צה"ל נהרגו בידי צבאו. הבנו עם כל הכאב שזו מלחמה, אנחנו הרגנו אותם והם אותנו, ובמלחמות נגד מצרים - שני הצדדים נמנעו בדרך כלל מלתקוף אזרחים.
החמאס והפתח אינם כאלה, הם פוגעים באזרחים, וגאים בכך; ולכן הם טרוריסטים. אותו פלסטיני שניסה לפגוע בחיילי צה"ל ונהרג - הוא טרוריסט מצד השתייכותו לארגון טרור ופעילותו בשמו של אותו ארגון; אם כי צודק בהלול בכך שפעולתו זו נגד חיילי צה"ל אינה טרור.
מה בין הסהרורים מימין ומשמאל? הראשונים (כולל הוברמן) חושבים שכל פעולה נגד אזרחים או נגד חיילי צה"ל היא טרור; והאחרונים חושבים שכל פעולה כזו היא לגיטימית.
כיצד הוברמן מנמק את עמדתו? מבחינתו טרוריסט הוא מי שנלחם במלחמה לא צודקת, ולכן גם אם הפלסטינאים היו נלחמים רק נגד חיילי צה"ל הם עדיין היו טרוריסטים, כי אינם צודקים. מה הפלא שבני דמותו מהשמאל מגנים את ישראל גם כשהיא נלחמת נגד הטרור המופנה כלפיה מעזה? מבחינתם היא אינה צודקת, ולכן אסור לה לפגוע באנשי החמאס כי הם כן צודקים. לשיטתו של הוברמן כנראה שמותר לצה"ל לפגוע בזדון באוכלוסיה אזרחית, כי זו מלחמה צודקת על ארץ ישראל (שוב- לשיטתו).
לצפיה ב-'אין מחלוקת עקרונית בין בהלול להוברמן (חוץ מהמחלוקת מי צודק).'
אין מחלוקת עקרונית בין בהלול להוברמן (חוץ מהמחלוקת מי צודק).
10/04/2016 | 21:41
2
34
לגבי מה שייחסת להוברמן במשפט האחרון שלך:

אני מזכיר, שבטורו "זוהיר בהלול צודק", כתב הוברמן: "בהלול יצר אבחנה לא פשוטה: סלידה מוחלטת מרצח אזרחים, הבנה לרצח חיילים".

מתוך הכותרת אני מעריך אל נכון שהוברמן מסכים עקרונית עם בהלול גם בנקודה ההיא (כי לולי היה מסכים אז מן הסתם שהיה מסייג את כותרת הטור), ולכן אני מבין שלשיטתו של הוברמן, הוא ובהלול מסכימים לעיקרון הבא:

אם האדם צודק במאבקו, אז מותר לו לתקוף חיילים אבל לא אזרחים חפים מפשע, בעוד שאם האדם אינו צודק במאבקו, אז גם חיילים אסור לו לתקוף.

תחושתי היא, שגם בהלול היה חותם על זה. תחושתי היא גם, שהוברמן לא היה מסכים עם המשפט האחרון שלך.
לצפיה ב-'יתכן שכן ויתכן שלא'
יתכן שכן ויתכן שלא
11/04/2016 | 08:21
1
27
אפשר לפרש את דברי של הוברמן בדרכך שלך, אם כי זה יוצא קצת צולע מנקודת המבט שלי: ברור שתוקפים חיילים רק אם "צודקים". הרי אינני מתכוון לצאת לרחוב ולהתחיל להרוג חיילי צה"ל להנאתי כי זה "מותר"..

להבנתי, מה שהוברמן התכוון לומר (ואני שם בפיו את מילותי שלי ואת פרשנותי שלי לדבריו):
"בהלול הציב בפניכם השמאלנים מראה לא פשוטה: אתם הרי טוענים שהצדק הוא יחסי ולכן הפלסטינאים צודקים מבחינתם; ואז גם להם מותר, לשיטתם, להרוג חיילי צהל וזה לא יהיה טרור אלא מלחמת שיחרור או מלחמת גרילה וכו'. אני הימני טוען שהצדק הוא מוחלט ורק לצידנו ולכן זה טרור: לא כי הם פוגעים באזרחים לא חמושים, אלא כי הם פוגעים בחיילים הנלחמים מלחמה צודקת. אם החמאס היה נלחם נגד דעאש או אסעד או מצרים או אפילו ארה"ב ורוסיה - זה לא היה טרור, אבל אם הוא נלחם נגדנו זה כן טרור, כי בניגוד לכל השאר אנחנו צודקים".
לצפיה ב-'הוברמן, מיום 22.12.2015, על פרשת דומא: "כן, זה טרור יהודי".'
הוברמן, מיום 22.12.2015, על פרשת דומא: "כן, זה טרור יהודי".
11/04/2016 | 11:03
61
נימוקיו מוכיחים, שהוא חושב בדיוק כמו זוהיר בהלול, שגם אם האדם צודק במאבקו, זה עדין לא מצדיק פגיעה באזרחים בחפים מפשע.

לכן אני עדין חושב, שרק השמאל הרדיקלי והימין הרדיקלי מבינים זה את זה באמת.
לצפיה ב-'אמרתי לכם שרק ימין רדיקלי מבין את בהלול? עכשיו זה גם פייגלין'
אמרתי לכם שרק ימין רדיקלי מבין את בהלול? עכשיו זה גם פייגלין
12/04/2016 | 15:24
21
אמנם האתגר של בהלול דוחק את פייגלין להציע איזשהו "פיתרון", שכמובן לגמרי אינו יכול להיות מקובל על שום אדם שפוי (או לפחות על השמאל השפוי שכולל גם את בהלול), אבל פייגלין לפחות מבין את בהלול, וגם זה משהו, בימים טרופים אלה. על כל פנים, פתיחותו של הימין הרדיקלי בסוגיה זו, היא בטח עדיפה על פני קיבעונו של המחנה הציוני, שאפילו לא מנסה להבין את בהלול.

לסיכום: המחנה הציוני = אכזבה אחת גדולה.
לצפיה ב-'שמתם לב שיש כת שבתאית חדשה?'
שמתם לב שיש כת שבתאית חדשה?
26/03/2016 | 10:26
70
אם פרופ' ליבוביץ היה בחיים.. היה מתפוצץ עליהם. כ"כ תיעב עבודה זרה. זכרו שפסק: "כל משיח שבא הוא משיח שקר!" . למיטב ידיעתי, עיקר עיסוקם בכישוף  וכל מה שאסור ביהדות. חבל שאין היום מי שילחם על כבודה של הדת היהודית. דת האמת. 
לצפיה ב-'חג שמח , אילן גילאון מנסה כוחו בפורים'
חג שמח , אילן גילאון מנסה כוחו בפורים
24/03/2016 | 10:48
45

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ